Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарттың үлгілік нысанын, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, инвестициялық портфельді басқарушы және кастодиан-банк арасында жасалған кастодиандық шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 26 мамырдағы № 30 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 2 маусымда № 32671 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 37-бабының 3 және 11-тармақтарына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мына:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарттың үлгілік нысаны;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, инвестициялық портфельді басқарушы және кастодиан-банк арасында жасалған кастодиандық шарттың үлгілік нысаны бекітілсін.
2. Осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актісінің жекелеген құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Бағалы қағаздар нарығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күнінің ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы 2023 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Басқармасының
2023 жылғы 26 мамырдағы
№ 30 Қаулыға 1-қосымша
Зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарттың үлгілік нысаны
20 __ жылғы "___" _________
_______________________________________
(елді-мекеннің атауы)
Осы зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарт (бұдан әрі – Шарт) мынадай тараптардың (бұдан әрі – Тараптар):
Жарғы немесе сенімхат негізінде іс-қимыл жасайтын
_____________________________________________________________ арқылы,
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
бұдан әрі "Қор" деп аталатын "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" АҚ,
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________
("Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" АҚ-ты мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы
анықтаманың немесе куәліктің нөмірі мен күні)
Жарғы немесе сенімхат негізінде іс-қимыл жасайтын
_____________________________________________________________ арқылы,
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
бұдан әрі "Басқарушы" деп аталатын Инвестициялық портфельді басқарушы
____________________________________________________________________
(Инвестициялық портфельді басқарушының атауы, лицензияның нөмірі мен берілген күні,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН))
арасында жасалды.
Шартта мынадай ұғымдар мен терминдер пайдаланылады:
зейнетақы активтері – Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 37-бабына сәйкес Басқарушыға сенімгерлік басқарушыға берілген Қордың зейнетақы активтері;
зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару – Басқарушының өзінің атынан пайда алушының (Қордың) мүддесі үшін оның иелік етуіне, пайдалануына және иленуіне берілген зейнетақы активтерін өз атынан басқаруды жүзеге асыру міндеттемесі;
зейнетақы активтерінің шартты бірлігі – инвестициялық портфельді басқарушыны сенімгерлік басқару нәтижесінде олардың өзгеруін сипаттау үшін пайдаланылатын зейнетақы активтерінің үлестік шамасы;
инвестициялық декларация – инвестициялау объектілерінің тізбесін, зейнетақы активтеріне қатысты инвестициялық қызметтің мақсаттарын, стратегияларын, талаптарын және шектеулерін, зейнетақы активтерін хеджирлеу және әртараптандыру талаптарын айқындайтын құжат;
инвестициялық кіріс – зейнетақы активтерін инвестициялау нәтижесінде алынған (алынуға тиіс) ақша;
инвестициялық портфель – зейнетақы активтерінің құрамына кіретін қаржы құралдарының жиынтығы;
инвестициялық портфельді басқарушы – өзінің атынан және мүддесі үшін және клиенттің есебінен "Бағалы қағаздар рыногы туралы" (бұдан әрі – Бағалы қағаздар рыногы туралы заң) және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес берілген лицензия негізінде инвестициялық басқару бойынша қызметті жүзеге асыратын, сондай-ақ зейнетақы активтерін басқаруды жүзеге асыру үшін уәкілетті органның талаптарына сәйкес келетін бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысы;
кастодиан-банк – уәкілетті органның кастодиандық қызметке лицензиясы бар екінші деңгейдегі банк;
уәкілетті орган – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.

Об утверждении типовой формы договора о доверительном управлении пенсионными активами, типовой формы кастодиального договора, заключенного между единым накопительным пенсионным фондом, управляющим инвестиционным портфелем и банком-кастодианом
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 мая 2023 года № 30. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2023 года № 32671.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.07.2023
В соответствии с пунктами 3 и 11 статьи 37 Социального кодекса Республики Казахстан Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) типовую форму договора о доверительном управлении пенсионными активами согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) типовую форму кастодиального договора, заключенного между единым накопительным пенсионным фондом, управляющим инвестиционным портфелем и банком-кастодианом согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан, а также отдельные структурные элементы нормативного правового акта Республики Казахстан по перечню согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
3. Департаменту рынка ценных бумаг в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию
и развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
Приложение 1 к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 26 мая 2023 года № 30
Типовая форма договора о доверительном управлении пенсионными активами
"___" _________20 __ года
_______________________________________
(наименование населенного пункта)
Настоящий договор о доверительном управлении пенсионными активами
(далее – Договор)
заключен между следующими сторонами (далее – Стороны):
АО "Единый накопительный пенсионный фонд"
___________________________________________________________________________,
(номер и дата справки или свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации)
АО "Единый накопительный пенсионный фонд"), именуемое в дальнейшем "Фонд",
в лице ____________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при наличии) действующего на основании
Устава или доверенности, Управляющий инвестиционным портфелем
____________________________________________________________________________,
(наименование Управляющего инвестиционным портфелем, номер лицензии и дата выдачи,
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН)) именуемый в дальнейшем "Управляющий",
в лице ______________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество – при наличии)
действующего на основании Устава или доверенности.
В Договоре используются следующие понятия и термины:
пенсионные активы – пенсионные активы Фонда, переданные в доверительное управление Управляющего в соответствии со статьей 37 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс);
доверительное управление пенсионными активами – обязательство Управляющего осуществлять от своего имени управление переданным в его владение, пользование и распоряжение пенсионными активами, в интересах выгодоприобретателя (Фонда);
условная единица пенсионных активов – удельная величина пенсионных активов, используемая для характеристики их изменения в результате доверительного управления управляющим инвестиционным портфелем;
инвестиционная декларация – документ, определяющий перечень объектов инвестирования, цели, стратегии, условия и ограничения инвестиционной деятельности в отношении пенсионных активов, условия хеджирования и диверсификации пенсионных активов;
инвестиционный доход – деньги, полученные (подлежащие получению) в результате инвестирования пенсионных активов;
инвестиционный портфель – совокупность финансовых инструментов, входящих в состав пенсионных активов;
управляющий инвестиционным портфелем – профессиональный участник рынка ценных бумаг, осуществляющий от своего имени и в интересах и за счет клиента деятельность по управлению инвестиционным портфелем на основании лицензии, выданной в соответствии с законами Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон о рынке ценных бумаг) и "О разрешениях и уведомлениях", а также соответствующий требованиям уполномоченного органа для осуществления управления пенсионными активами;
банк-кастодиан – банк второго уровня, обладающий лицензией уполномоченного органа на кастодиальную деятельность;
уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций.

1-тарау. Шарттың мәні
1. Қор Шартта, инвестициялық декларацияда, Әлеуметтік кодексте және Бағалы қағаздар рыногы туралы заңда айқындалған тәртіппен және талаптармен Басқарушыға зейнетақы активтерін сенімгерлік басқаруға береді, ал Басқарушы қабылдайды және өз атынан, Қор мүддесіне орай және оның есебінен Қор берген зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асырады.
2-тарау. Негізгі ережелер
2. Басқарушы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келеді.
3. Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын инвестициялық декларацияны Басқарушы әзірлейді және оны Басқарушының басқару органы бекітеді.
4. Зейнетақы активтері есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесі, сондай-ақ зейнетақы активтерімен жүзеге асырылатын операциялардың түрлері Әлеуметтік кодексте және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9248 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 10 қаулысымен бекітілген Инвестициялық портфельді басқару жөнiндегi қызметті жүзеге асыру қағидаларында белгіленеді.
5. Зейнетақы активтерін Шарт бойынша сенімгерлік басқаруға беру оларға меншік құқықтарының Басқарушыға өтуіне әкеп соқпайды.
6. Басқарушының зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару жөніндегі құқықтары мен міндеттері Шарт күшіне енген сәттен бастап туындайды.
7. Қор зейнетақы активтерін Басқарушыға сенімгерлік басқаруға беруді Әлеуметтік кодекстің 15-бабының 9) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен зейнетақы активтерін инвестициялық портфельді басқарушыға сенімгерлік басқаруға беру және зейнетақы активтерін бір инвестициялық портфельді басқарушыдан басқа инвестициялық портфельді басқарушыға немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне беру қағидалары мен мерзімдерінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жүзеге асырады.
8. Шарттың ережелері Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына, Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру саласындағы әлеуметтік қорғау және бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайда, сондай-ақ Тараптардың бастамасы мен өзара келісімі бойынша қайта қаралады.
9. Басқарушы өзінің сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерін Әлеуметтік кодекстің 37-бабының 7-тармағына сәйкес басқа тұлғаға сенімгерлік басқаруға беруге құқылы емес.
10. Тараптар олардың қызметінің нәтижесінде алынған ақпараттың конфиденциалдылығын қамтамасыз ету жөніндегі барлық талаптарды сақтауға міндеттенеді.

Глава 1. Предмет Договора
1. Фонд, в порядке и на условиях, определенных Договором, инвестиционной декларацией, Социальным кодексом и Законом о рынке ценных бумаг передает Управляющему, а Управляющий принимает в доверительное управление пенсионные активы и осуществляет от своего имени в интересах и за счет Фонда инвестиционное управление переданными Фондом пенсионными активами.
Глава 2. Основные положения
2. Управляющий соответствует требованиям, установленным нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
3. Инвестиционная декларация, являющаяся неотъемлемой частью Договора, разрабатывается Управляющим и утверждается органом управления Управляющего.
4. Перечень финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет пенсионных активов, а также виды операций, которые осуществляются с пенсионными активами, устанавливаются Социальным кодексом и Правилами осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 10, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9248.
5. Передача пенсионных активов в доверительное управление пенсионными активами по Договору не влечет перехода прав собственности на них к Управляющему.
6. Права и обязанности Управляющего по доверительному управлению пенсионными активами возникают с момента вступления в силу Договора.
7. Фонд осуществляет передачу пенсионных активов в доверительное управление Управляющему в порядке и сроки, установленные правилами и сроками передачи пенсионных активов в доверительное управление управляющему инвестиционным портфелем и передачи пенсионных активов от одного управляющего инвестиционным портфелем к другому управляющему инвестиционным портфелем или Национальному Банку Республики Казахстан, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 9) статьи 15 Социального кодекса.
8. Положения Договора пересматриваются в случаях внесения изменений и дополнений в гражданское законодательство Республики Казахстан, законодательство Республики Казахстан о социальной защите в области пенсионного обеспечения и рынке ценных бумаг, а также по инициативе и обоюдному согласию Сторон.
9. Управляющий не вправе передавать в доверительное управление другому лицу пенсионные активы, находящиеся в его доверительном управлении в соответствии с пунктом 7 статьи 37 Социального кодекса.
10. Стороны обязуются соблюдать все условия по обеспечению конфиденциальности информации, полученной в результате их деятельности.

3-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
11. Қор:
1) Әлеуметтік кодекстің 37-бабының 5 және 6-тармақтарында, сондай-ақ Әлеуметтік кодекстің 15-бабының 9) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен, Зейнетақы активтерін инвестициялық портфельді басқарушыға сенімгерлік басқаруға беру және зейнетақы активтерін бір инвестициялық портфельді басқарушыдан басқа инвестициялық портфельді басқарушыға немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне беру қағидалары мен мерзімдерінде белгіленген тәртіппен зейнетақы активтерін Басқарушыға сенімгерлік басқаруға беруге;
2) Шарт жасалған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде оны өзінің интернет-ресурсында, сондай-ақ Әлеуметтік кодекстің 35-бабы 2-тармағының 9) және 10) тармақшаларына сәйкес уәкілетті орган бекіткен Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің есебінен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық портфелінің құрылымы туралы мәліметтерді, инвестициялық портфельді басқарушылар туралы ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау қағидаларында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде Басқарушы туралы ақпаратты орналастыруға;
3) Әлеуметтік кодекстің 35-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына және 57-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақы жинақтарын міндетті зейнетақы жарналары салымшыларының (алушылардың) жеке зейнетақы шоттарында есепке алуды жүргізу қағидаларында белгіленген тәртіппен Басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы жинақтарының жеке есебін жүзеге асыруға;
4) Әлеуметтік кодекстің 15-бабының 10) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен, инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидаларында, сондай-ақ инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы өз капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдерінде белгіленген мерзімдерде және тәртіппен зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құнын есептеуге;
5) тиісті есептеулер жүргізілген күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей, Басқарушымен зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есептік құнын салыстырып тексеруді жүргізуге;
6) Басқарушының сенімгерлік басқаруына берілген зейнетақы активтерін сақтау және есепке алу үшін кастодиан-банкпен кастодиандық шарт жасасуға;

Глава 3. Права и обязанности Сторон
11. Фонд обязан:
1) передавать в доверительное управление Управляющему пенсионные активы в порядке, установленном пунктами 5 и 6 статьи 37 Социального кодекса, а также правилами и сроками передачи пенсионных активов в доверительное управление управляющему инвестиционным портфелем и передачи пенсионных активов от одного управляющего инвестиционным портфелем к другому управляющему инвестиционным портфелем или Национальному Банку Республики Казахстан, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 9) статьи 15 Социального кодекса;
2) в течение 1 (одного) рабочего дня с даты заключения Договора разместить его на своем интернет-ресурсе, а также информацию об Управляющем в порядке и сроки, установленные правилами публикации единым накопительным пенсионным фондом сведений о структуре инвестиционного портфеля единого накопительного пенсионного фонда за счет пенсионных активов, информации об управляющих инвестиционным портфелем в средствах массовой информации, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с подпунктами 9) и 10) пункта 2 статьи 35 Социального кодекса;
3) осуществлять индивидуальный учет пенсионных накоплений, находящихся в доверительном управлении Управляющего в порядке, установленном правилами ведения учета пенсионных накоплений за счет обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов и добровольных пенсионных взносов на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков обязательных пенсионных взносов (получателей), утвержденными уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 35 и пунктом 2 статьи 57 Социального кодекса;
4) рассчитывать стоимость одной условной единицы пенсионных активов в сроки и порядке, установленные правилами расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, а также правилами и сроками возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 10) статьи 15 Социального кодекса;
5) производить сверку с Управляющим расчетной стоимости одной условной единицы пенсионных активов, не позднее следующего рабочего дня за днем проведения соответствующих расчетов;
6) заключать кастодиальный договор с банком-кастодианом для хранения и учета переданных в доверительное управление Управляющего пенсионных активов;

7) Басқарушыны қол қою құқығы бар лауазымды тұлғаларының ауысқаны туралы, Қордың мекенжайларының, байланыс телефондарының, БСН, банк деректемелерінің өзгергені туралы осындай өзгерістер басталған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жазбаша хабардар етуге;
8) Қор, Басқарушы және кастодиан-банк арасында жасалған кастодиандық шартта көзделген тәртіппен және мерзімдерде Басқарушыда сенімгерлік басқарудағы зейнетақы активтерінің ағымдағы құнын Басқарушымен және кастодиан-банкпен салыстырып тексеру жүргізуге;
9) Әлеуметтік кодекстің 217-бабы 2-тармағының 19) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен зейнетақы активтерін есепке алу мен бағалауды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес бағалаушы жүргізген Басқарушының сенімгерлік басқаруындағы қаржы құралдарын бағалау нәтижелері туралы ақпаратты Қор қаржы құралдарының осы бағасын алған сәттен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде Басқарушыға және кастодиан-банкке беруге;
10) Басқарушының зейнетақы активтерімен жасасқан кастодиандық шартқа сәйкес бастапқы құжаттармен расталатын және ай сайын үш жақты салыстыру актісінде тіркелетін мәмілелері бойынша ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарықтарында қаржы құралдарын сатып алуға немесе сатуға байланысты брокерлік комиссияларды, биржалық алымдарды және өзге де шығыстарды төлеуге байланысты шығыстарды зейнетақы активтері есебінен төлеуге міндетті.
12. Қор:
1) зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруға қатысты кез келген ақпарат пен құжаттарды (инвестициялық портфельдің құрамы, зейнетақы активтерімен жасалған мәмілелер, операциялар және т.б.) сұратуға;
2) Әлеуметтік кодекстің 15-бабының 10) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидаларына, сондай-ақ инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы өз капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдеріне сәйкес есептелген Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы өтеуді Басқарушыдан талап етуге;
3) Әлеуметтік кодекстің 15-бабының 9) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен зейнетақы активтерін инвестициялық портфельді басқарушыға сенімгерлік басқаруға беру және зейнетақы активтерін бір инвестициялық портфельді басқарушыдан басқа инвестициялық портфельді басқарушыға немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне беру қағидалары мен мерзімдерінде көзделген тәртіппен және жағдайларда Басқарушыдан зейнетақы активтерін басқа инвестициялық портфельді басқарушының немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруына аударуды талап етуге;

7) письменно уведомлять Управляющего о смене должностных лиц, имеющих права подписи, об изменении адресов, контактов, БИН, банковских реквизитов Фонда в течение 3 (трех) рабочих дней с момента наступления таких изменений;
8) производить сверку текущей стоимости пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении у Управляющего, с Управляющим и банком-кастодианом в порядке и сроки, предусмотренные кастодиальным договором, заключенным между Фондом, Управляющим и банком-кастодианом;
9) предоставлять Управляющему и банку-кастодиану информацию о результатах оценки финансовых инструментов, находящихся в доверительном управлении у Управляющего, проведенной оценщиком в соответствии с правилами осуществления учета и оценки пенсионных активов, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 19) пункта 2 статьи 217 Социального кодекса, в течение 10 (десяти) календарных дней с момента получения Фондом данной оценки финансовых инструментов;
10) оплачивать за счет пенсионных активов расходы, связанные с оплатой брокерских комиссий, биржевых сборов и прочих расходов, связанных с покупкой или продажей финансовых инструментов на организованных и неорганизованных рынках ценных бумаг, по сделкам Управляющего с пенсионными активами, которые подтверждаются первичными документами и фиксируются ежемесячно в трехстороннем акте сверки, в соответствии с заключенным кастодиальным договором.
12. Фонд имеет право:
1) запрашивать любую информацию и документы, касающиеся инвестиционного управления пенсионными активами (состав инвестиционного портфеля, сделки, операции, заключенные с пенсионными активами и т.д.);
2) требовать от Управляющего возмещения отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов, рассчитанными в соответствии с правилами расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, а также правилами и сроками возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 10) статьи 15 Социального кодекса;
3) требовать от Управляющего перевода пенсионных активов в доверительное управление другого управляющего инвестиционным портфелем или Национального Банка Республики Казахстан в порядке и случаях, предусмотренных правилами и сроками передачи пенсионных активов в доверительное управление управляющему инвестиционным портфелем и передачи пенсионных активов от одного управляющего инвестиционным портфелем к другому управляющему инвестиционным портфелем или Национальному Банку Республики Казахстан, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 9) статьи 15 Социального кодекса;

4) Шартты бұзуға;
5) Шарттың 13-тармағының 11) тармақшасында көзделген жағдайда Басқарушының Қордың зейнетақы активтерін қайтаруы бойынша сотқа дейінгі және талап қою жұмысына қатысуға құқылы.
13. Басқарушы:
1) берілген зейнетақы активтерін қатаң түрде инвестициялық декларацияға, Әлеуметтік кодекске, Бағалы қағаздар рыногы туралы заңға және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9248 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 3 ақпандағы № 10 қаулысымен бекітілген Инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру қағидаларына сәйкес, осы Шарт бойынша өзіне сеніп тапсырылған зейнетақы активтерін басқару үшін қажетті іс-әрекеттерді басқа тұлғаға тапсыру құқығынсыз тиісінше сенімгерлік басқаруды жүзеге асыруға;
2) инвестициялық декларацияны әзірлеуге және бекітуге;
3) Басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні арасында теріс айырма туындаған кезде Әлеуметтік кодекстің 15-бабының 10) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналды кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төмен мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидаларына, сондай-ақ инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы өз капиталы есебінен өтеу қағидалары мен мерзімдерінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде осы теріс айырманы Қорға өз капиталының есебінен өтеуге;
4) Басқарушының қол қою құқығы бар лауазымды тұлғаларының ауысқаны, мекенжайларының, байланыс деректерінің, БСН, банктік деректемелерінің өзгергені туралы Қорға осындай өзгерістер басталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жазбаша хабарлауға;
5) Шарт бойынша сенімгерлік басқаруға берілген зейнетақы активтерін өз мүдделері үшін пайдаланбауға;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Шарт талаптарын орындау нәтижесінде немесе оған байланысты алынған ақпаратты өз мүдделері үшін пайдаланбауға және үшінші тұлғаларға бермеуге;
7) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8796 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 27 тамыздағы № 214 қаулысымен бекітілген Бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті, инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымдар үшін тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келетін тәуекелдерді басқару жүйесінің болуын қамтамасыз етуге;

4) расторгнуть Договор;
5) участвовать в досудебной и исковой работе по возврату Управляющим пенсионных активов Фонда в случае, предусмотренном подпунктом 11) пункта 13 Договора.
13. Управляющий обязан:
1) осуществлять надлежащее доверительное управление переданными пенсионными активами в строгом соответствии с инвестиционной декларацией, Социальным кодексом, Законом о рынке ценных бумаг и Правилами осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 февраля 2014 года № 10, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9248, без права поручения другому лицу совершать действия, необходимые для управления доверенными ему пенсионными активами по Договору;
2) разрабатывать и утверждать инвестиционную декларацию;
3) при возникновении отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов, за счет собственного капитала возмещать данную отрицательную разницу Фонду в порядке и сроки, установленные правилами расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, а также правилами и сроками возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 10) статьи 15 Социального кодекса;
4) письменно уведомлять Фонд о смене должностных лиц, имеющих права подписи, об изменении адресов, контактов, БИН, банковских реквизитов Управляющего в течение 3 (трех) рабочих дней с даты наступления таких изменений;
5) не использовать переданные по Договору в доверительное управление пенсионные активы в собственных интересах;
6) не использовать информацию, полученную в результате или в связи с выполнением условий Договора, в своих интересах и не передавать третьим лицам, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан;
7) обеспечить наличие системы управления рисками, соответствующей требованиям, установленным Правилами формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, деятельность по управлению инвестиционным портфелем, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2013 года № 214, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8796;

8) зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін қажетті бағдарламалық-техникалық құралдар мен өзге де жабдықтардың жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;
9) Басқарушы сенімгерлік басқаруға қабылдаған зейнетақы активтері бойынша номиналдық кірістілік деңгейін зейнетақы активтері кірістілігінің ең төменгі мәнінен төмен емес инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидаларында, сондай-ақ Әлеуметтік кодекстің 15-бабының 10) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен инвестициялық портфельді басқарушының меншікті капиталы есебінен теріс айырманы өтеу қағидаларында белгіленген тәртіпте және мерзімдерде қамтамасыз етуге;
10) зейнетақы активтерімен мәмілелерді номиналдық ұстау, оларға қызмет көрсету және зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қаржы құралдарын есепке алу жөніндегі шоттарды жүргізу бойынша қызметтер көрсететін кастодиан банк ұсынған шоттарды, сондай-ақ Шарттың 11-тармағының 10) тармақшасында көзделген шығыстарды қоспағанда, қызметтері зейнетақы активтерін басқару үшін қажет үшінші тұлғаларды тартуға байланысты шығыстарды төлеуге;
11) бағалы қағаздар бойынша міндеттемелердің орындалмауына жол берген эмитенттерге қатысты, сондай-ақ Шарт бойынша Басқарушыға сенімгерлік басқаруға берілген Қордың зейнетақы активтерінің инвестициялық портфеліндегі салымдар бойынша міндеттемелердің орындалмауына жол берген екінші деңгейдегі банктерге қатысты сотқа дейінгі және талап қою жұмысын жүзеге асыруға;
12) эмитенттің бағалы қағаздар бойынша міндеттемелерді орындамауы, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктің Қордың зейнетақы активтерінің инвестициялық портфеліндегі салымдар бойынша міндеттемелерді орындамауы анықталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы жағдайларды шешу жөніндегі Басқарушының жоспарланған шаралары туралы құжаттарды қоса бере отырып, Қорды хабардар етуге;
13) Қордың талабын алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруға қатысты барлық қажетті ақпарат пен құжаттарды (инвестициялық портфельдің құрамы, зейнетақы активтерімен жасалған мәмілелер, операциялар және т.б.) беруге;
14) Әлеуметтік кодекстің 15-бабының 9) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен Зейнетақы активтерін инвестициялық портфельді басқарушыға сенімгерлік басқаруға беру және зейнетақы активтерін инвестициялық портфельді бір басқарушыдан басқа инвестициялық портфельді басқарушыға немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне беру қағидалары мен мерзімдерінде белгіленген тәртіппен Қордың талап етуі бойынша Қордың зейнетақы активтерін басқа инвестициялық портфельді басқарушыға немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сенімгерлік басқаруға аударуға;

8) обеспечить функционирование программно-технических средств и иного оборудования, необходимого для осуществления деятельности по доверительному управлению пенсионными активами;
9) обеспечить уровень номинальной доходности по пенсионным активам, принятым в доверительное управление Управляющим, не ниже минимального значения доходности пенсионных активов в порядке и сроки, установленные правилами расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, а также правилами и сроками возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 10) статьи 15 Социального кодекса;
10) оплачивать счета, выставленные банком-кастодианом, оказывающим услуги по номинальному держанию, обслуживанию сделок с пенсионными активами и ведению счетов по учету финансовых инструментов, приобретенных за счет пенсионных активов, а также расходы, связанные с привлечением третьих лиц, услуги которых необходимы для управления пенсионными активами, за исключением расходов, предусмотренных подпунктом 10) пункта 11 Договора;
11) осуществлять досудебную и исковую работу в отношении эмитентов, допустивших неисполнение обязательств по ценным бумагам, а также в отношении банков второго уровня, допустивших неисполнение обязательств по вкладам, находящимся в инвестиционном портфеле пенсионных активов Фонда, переданных в доверительное управление Управляющему по Договору;
12) уведомлять Фонд в течение 3 (трех) рабочих дней со дня обнаружения неисполнения эмитентом обязательств по ценным бумагам, а также неисполнения банком второго уровня обязательств по вкладам, находящимся в инвестиционном портфеле пенсионных активов Фонда, с приложением документов о планируемых мерах Управляющего по разрешению данных ситуаций;
13) предоставить всю необходимую информацию и документы, касающиеся инвестиционного управления пенсионными активами (состав инвестиционного портфеля, сделки, операции, заключенные с пенсионными активами и т.д.), в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения требования Фонда;
14) переводить пенсионные активы Фонда в доверительное управление другому управляющему инвестиционным портфелем или Национальному Банку Республики Казахстан по требованию Фонда в порядке, установленном правилами и сроками передачи пенсионных активов в доверительное управление управляющему инвестиционным портфелем и передачи пенсионных активов от одного управляющего инвестиционным портфелем к другому управляющему инвестиционным портфелем или Национальному Банку Республики Казахстан, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 9) статьи 15 Социального кодекса;

15) осындай мән-жайлар туындаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Басқарушыға қатысты қолданылған қадағалап ден қою шаралары, санкциялар және қолданылған әкімшілік жазалар туралы Қорды жазбаша хабардар етуге;
16) сенімгерлік басқаруда тұрған, берілген зейнетақы активтерінің ағымдағы құнын Қордың, Басқарушының және кастодиан-банктің арасында жасалған кастодиандық шартта көзделген тәртіппен және мерзімде Басқарушымен және кастодиан банкпен салыстырып тексеруді жүргізуге;
17) апта сайын Қорға және кастодиан банкке зейнетақы активтерінің инвестициялық портфеліндегі қаржы құралдарының нарықтық бағалары бойынша ақпаратты аптаның бірінші жұмыс күнінен кейінгі жұмыс күні сағат 11:00-ден кешіктірмей беруге;
18) Әлеуметтік кодекстің 15-бабының 10) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің құнын инвестициялық портфельді басқарушы алған зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы есептеу қағидаларында, сондай-ақ инвестициялық портфельді басқарушының меншікті капиталы есебінен теріс айырманы өтеу қағидаларында белгіленген мерзімдерде және тәртіппен есептеуге;
19) тиісті есеп айырысулар жүргізілген күннен кейінгі келесі жұмыс күнінен кешіктірмей зейнетақы активтерінің бір шартты бірлігінің есептік құнын қормен салыстырып тексеруді жүргізуге;
20) қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттарды қолдану мақсатында салықтық нысандарды толтыруға жәрдемдесуге, нарықтарында инвестициялар жүзеге асырылатын шетелдік салық органдарына беру үшін жаһандық шетелдік кастодиандар талап ететін салықтық нысандарды, өтініштерді, декларацияларды және басқа да нысандарды толтыруға міндетті.
Шарттың 13-тармағының 20) тармақшасында көрсетілген нысандарға Қор қояды;
21) салық салудан босатуды алу, жеңілдікті салық салуды қолдану немесе шетелдік эмитенттер төлейтін кірістерден салықтың артық ұсталған сомаларын қайтару үшін қажетті салықтық нысандарды, сертификаттарды және басқа да құжаттарды тұрақты жаңарту мәселелері бойынша жаһандық шетелдік кастодиандармен жұмыс жүргізуге;
22) эмитенттердің міндеттемелерін қайта құрылымдау шеңберінде жүргізілетін қаржы құралдарын есептен шығару/есепке алу операциялары бойынша өкімді Қорға және кастодиан банкке өкімде көрсетілген операцияларды жүргізу болжамдалған жұмыс күні сағат 11:00-ден кешіктірмей ұсынуға;
23) шетелдік эмитенттердің міндеттемелеріне қайта құрылымдау жүргізуге байланысты мәселелер бойынша шешімдер қабылдауға;

15) письменно уведомлять Фонд о примененных в отношении Управляющего мерах надзорного реагирования, санкциях и наложенных административных взысканиях в течение 3 (трех) рабочих дней со дня возникновения таких обстоятельств;
16) производить сверку текущей стоимости переданных пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении, с Фондом и банком-кастодианом в порядке и сроки, предусмотренные кастодиальным договором, заключенным между Фондом, Управляющим и банком-кастодианом;
17) предоставлять еженедельно Фонду и банку-кастодиану информацию по рыночным ценам финансовых инструментов, находящихся в инвестиционном портфеле пенсионных активов, не позднее 11:00 часов рабочего дня, следующего за первым рабочим днем недели;
18) рассчитывать стоимость одной условной единицы пенсионных активов в порядке и сроки, установленные правилами расчета отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной управляющим инвестиционным портфелем, и минимальным значением доходности пенсионных активов, а также правилами и сроками возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 10) статьи 15 Социального кодекса;
19) производить сверку с Фондом расчетной стоимости одной условной единицы пенсионных активов, не позднее следующего рабочего дня за днем проведения соответствующих расчетов;
20) в целях применения международных договоров об избежании двойного налогообложения, содействовать в заполнении налоговых форм, заполнять налоговые формы, заявления, декларации и другие формы, требуемые глобальными зарубежными кастодианами для предоставления в иностранные налоговые органы, на рынках которых осуществляются инвестиции. Формы, указанные в подпункте 20) пункта 13 Договора подписываются Фондом;
21) проводить работу с глобальными зарубежными кастодианами по вопросам регулярного обновления налоговых форм, сертификатов и других документов, необходимых для получения освобождения от налогообложения, применения льготного налогообложения или возврата излишне удержанных сумм налогов с доходов, выплачиваемых иностранными эмитентами;
22) предоставлять Фонду и банку-кастодиану распоряжение по операциям списания/зачисления финансовых инструментов, проводимым в рамках реструктуризации обязательств эмитентов, не позднее 11:00 часов рабочего дня, в котором предполагается проведение указанных в распоряжении операций;
23) принимать решения по вопросам, связанным с проведением реструктуризации обязательств зарубежных эмитентов;

24) Басқарушының басқару органы осындай шешім қабылдаған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде осы Шарттың 15-тармағында көрсетілген комиссиялық сыйақы мөлшерінің өзгергені туралы Қорға жазбаша хабарлауға;
25) Әлеуметтік кодекстің 217-бабының 2-тармағы 19) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен зейнетақы активтерін есепке алу мен бағалауды жүзеге асыру қағидаларында көзделген қаржы құралдарын қайта сыныптау туралы Қорға және кастодиан банкке өкім беру, олар бойынша қаржы құралдарын қайта сыныптау туралы шешім қабылданған, қаржы құралдарын қайта сыныптау болжанатын жұмыс күні сағат 11:00-ден кешіктірмей қаржы құралдарын есепке алудың бір санатынан екіншісіне ауыстыруға міндетті.
14. Басқарушы:
1) Шарттың 4-тарауында белгіленген жағдайларда және мөлшерде зейнетақы активтерін сенімгерлік басқарудан комиссиялық сыйақы алуға;
2) Шарттың 27-тармағында көзделген талаптармен Шартты бұзуға;
3) кастодиан-банкке Тараптардың өзара келісімі бойынша және Қор, Басқарушы және кастодиан-банк арасында жасалған кастодиандық шартқа сәйкес 13-тармақтың 20) және 21) тармақшаларында айқындалған міндеттемелерді орындауын тапсыруға құқылы.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 22.01.2025 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4-тарау. Комиссиялық сыйақы
15. Басқарушы зейнетақы активтерін басқарғаны үшін ай сайын зейнетақы активтерін сенімгерлік басқарудан алынған инвестициялық кірістің __________ пайызы мөлшерінде комиссиялық сыйақы алады.
16. Басқарушының комиссиялық сыйақысының шамасы Әлеуметтік кодекстің 58-бабына сәйкес жылына 1 (бір) рет қана өзгеруі мүмкін.
17. Комиссиялық сыйақының шамасы Шарт жасалған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде, сондай-ақ күнтізбелік жыл басталғанға дейін бір айдан кешіктірмей Қордың және Басқарушының интернет-ресурстарына орналастырылады.
18. Басқарушының комиссиялық сыйақысының шамасы өзгерген жағдайда Тараптар Шартқа тиісті қосымша келісімге қол қояды.
5-тарау. Зейнетақы активтерін сақтау және есепке алу
19. Басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтері Қордың кастодиан банктегі шоттарында сақталады және есепке алынады, оны таңдауды Басқарушы жүзеге асырады.
20. Бір Басқарушыға инвестициялық басқаруға берілген зейнетақы активтерін сақтауды және есепке алуды бір кастодиан банк жүзеге асырады.

24) письменно уведомлять Фонд об изменении величины комиссионного вознаграждения, указанного в пункте 15 настоящего Договора, в течение 10 (десяти) календарных дней с даты принятия органом управления Управляющего такого решения;
25) предоставлять Фонду и банку-кастодиану распоряжение о реклассификации финансовых инструментов, предусмотренных правилами осуществления учета и оценки пенсионных активов, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 19) пункта 2 статьи 217 Социального кодекса, по которым УИП принято решение о реклассификации финансовых инструментов, не позднее 11:00 часов рабочего дня, в котором предполагается перевод финансовых инструментов из одной категории учета в другую.
14. Управляющий имеет право:
1) получать комиссионное вознаграждение от доверительного управления пенсионными активами в случаях и размере, установленных главой 4 Договора;
2) расторгнуть Договор на условиях, предусмотренных пунктом 27 Договора;
3) поручить банку-кастодиану исполнение обязательств, определенных подпунктами 20) и 21) пункта 13, по обоюдному согласию Сторон и в соответствии кастодиальным договором, заключенным между Фондом, Управляющим и банком-кастоианом.
Сноска. Пункт 14- в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 22.01.2025 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Комиссионное вознаграждение
15. Управляющий взимает комиссионное вознаграждение за управление пенсионными активами ежемесячно в размере __________ процента от инвестиционного дохода, полученного от доверительного управления пенсионными активами.
16. Величина комиссионного вознаграждения Управляющего может меняться не чаще 1 (одного) раза в год в соответствии со статьей 58 Социального кодекса.
17. Величина комиссионного вознаграждения размещается на интернет-ресурсах Фонда и Управляющего в течение 1 (одного) рабочего дня с даты заключения Договора, а также не позднее одного месяца до начала календарного года.
18. В случае изменения величины комиссионного вознаграждения Управляющего Стороны подписывают соответствующее дополнительное соглашение к Договору.
Глава 5. Хранение и учет пенсионных активов
19. Пенсионные активы, находящиеся в доверительном управлении Управляющего, хранятся и учитываются на счетах Фонда в банке-кастодиане, выбор которого осуществляется Управляющим.
20. Хранение и учет пенсионных активов, переданных в инвестиционное управление одному Управляющему, осуществляется одним банком-кастодианом.

6-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
21. Басқарушы инвестициялық декларацияға сәйкес Қордан сенімгерлік басқаруға алынған зейнетақы активтерін нысаналы орналастыру үшін жауапкершілікте болады.
22. Басқарушы сенімгерлік басқару шеңберінде зейнетақы активтері есебінен жүргізілген мәмілелер және (немесе) операциялар бойынша жүргізілген есеп айырысулар үшін жауапкершілікте болады.
23. Қор осы Шартта белгіленген өз міндеттемелерін тиісінше орындамағаны немесе орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына және Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру саласында әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына сәйкес жауапкершілікте болады.
7-тарау. Дүлей күш жағдайлары
24. Тараптар Шарт бойынша міндеттемелерін орындамағаны не тиісінше орындамағаны үшін, егер ол дүлей күштің: табиғи апаттар, әскери іс-қимылдар, төтенше жағдайлар және Тараптар Шарт бойынша алдын ала болжауға мүмкіндік болмаған өзге де жағдайлар салдарынан болса, жауапкершіліктен босатылады, Шарттың қолданысы осындай жағдайлар орын алған кезеңге тоқтатыла тұрады.
25. Дүлей күштің әсеріне ұшыраған және осының салдарынан Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауға мүмкіндігі болмаған Тарап басқа Тарапқа осындай жағдайлардың басталуы, ұзақтығы және болжамды орын алу уақыты туралы барынша қысқа мерзімде хабарлайды.
8-тарау. Шарттың қолданыс мерзімі және оны бұзу тәртібі
26. Шарт зейнетақы активтерінің кастодиан банкке Қордың шотына түскен күннен бастап күшіне енеді және белгіленбеген мерзімге жасалады.
27. Шарт:
1) Басқарушы уәкілетті орган белгілеген мерзімде қадағалап ден қою шараларын қолдануға негіздерді жоймаған;
2) Басқарушы Әлеуметтік кодекстің 15-бабының 7) тармақшасына сәйкес зейнетақы активтерін басқаруды жүзеге асыру үшін уәкілетті орган белгілеген талаптарға сәйкес келмеген (Басқарушыны зейнетақы активтерін басқаруды жүзеге асыру үшін уәкілетті органның талаптарына сәйкес келетін инвестициялық портфельді басқарушылардың тізілімінен алып тасталған жағдайда);
3) Басқарушының сенімгерлік басқаруында зейнетақы активтері мен олар бойынша міндеттемелер болмаған жағдайда Басқарушының бастамасы бойынша;
4) Басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерін сақтау және есепке алуды жүзеге асыратын кастодиан банктің лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған не лицензиядан айырылған және кастодиан банктің лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған не лицензиядан айырылған күннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде басқа кастодиан банкпен жаңа кастодиандық шарт жасалмаған жағдайларда бұзылады.

Глава 6. Ответственность Сторон
21. Управляющий несет ответственность за целевое размещение пенсионных активов, полученных в доверительное управление от Фонда, в соответствии с инвестиционной декларацией.
22. Управляющий несет ответственность за проведенные расчеты по сделкам и (или) операциям, проведенным за счет пенсионных активов в рамках доверительного управления.
23. Фонд несет ответственность за ненадлежащее исполнение или неисполнение своих обязательств, определенных Договором, в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан о социальной защите в области пенсионного обеспечения.
Глава 7. Обстоятельства непреодолимой силы
24. Стороны освобождаются от ответственности за невыполнение либо ненадлежащие выполнение своих обязательств по Договору, если оно является следствием наступления обстоятельств непреодолимой силы: стихийные явления, военные действия, чрезвычайное положение и иных обстоятельств, которые Стороны не имели возможности предвидеть по Договору, действие Договора приостанавливается на период действия таких обстоятельств.
25. Сторона, подвергшаяся действию обстоятельств непреодолимой силы и оказавшаяся вследствие этого не в состоянии выполнить свои обязательства по Договору, в кратчайший срок уведомляет другую Сторону о начале, продолжительности и предполагаемом времени действия таких обстоятельств.
Глава 8. Срок действия Договора и порядок его расторжения
26. Договор вступает в силу с даты поступления пенсионных активов на счета Фонда в банк-кастодиан и заключается на неопределенный срок.
27. Договор расторгается:
1) в случае неустранения Управляющим оснований применения мер надзорного реагирования в сроки, установленные уполномоченным органом;
2) в случае несоответствия Управляющего требованиям, установленным уполномоченным органом для осуществления управления пенсионными активами в соответствии с подпунктом 7) статьи 15 Социального кодекса (в случае исключения Управляющего из реестра управляющих инвестиционным портфелем, соответствующих требованиям уполномоченного органа для осуществления управления пенсионными активами);
3) по инициативе Управляющего при условии отсутствия у него в доверительном управлении пенсионных активов и обязательств по ним;
4) в случае приостановления действия либо лишения лицензии банка-кастодиана, осуществляющего хранение и учет пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении Управляющего, и не заключения нового кастодиального договора с другим банком-кастодианом в течение 10 (десяти) календарных дней после даты приостановления действия либо лишения лицензии банка-кастодиана.

28. Шарт бұзылған жағдайда Басқарушы Әлеуметтік кодекстің 15-бабының 9) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен зейнетақы активтерін инвестициялық портфельді басқарушыға сенімгерлік басқаруға беру және зейнетақы активтерін бір инвестициялық портфельді басқарушыдан басқа инвестициялық портфельді басқарушыға немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне беру қағидалары мен мерзімдерінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкімен келісім бойынша, зейнетақы активтерін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сенімгерлік басқаруына беру рәсімдерін жүзеге асырады.
29. Шартты бұзуға бастамашы Тарап басқа Тарапқа болжамды бұзу күніне дейін күнтізбелік 15 (он бес) күн бұрын ескертуге міндетті.
9-тарау. Басқа да талаптар
30. Тараптар Шарттың мәніне қатысты және Шарт бойынша Тараптардың қатынастарын реттейтін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасын сақтауға міндеттенеді.
31. Шарт әр Тарапқа бір данадан, заң күші бірдей, мемлекеттік және орыс тілдерінде екі данада жасалды.
32. Шарттың талаптары Тараптардың арасында жеке немесе бірге жасалған кез келген өзге шарттың немесе келісімнің талаптарына қайшы келетін болса, Шарттың ережелері басым болып табылады және Тараптар бірінші кезекте осы Шарттың ережелерін басшылыққа алатын болады.
33. Шартқа өзгерістер мен толықтырулар Тараптардың жазбаша келісімі бойынша, Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын қосымша келісімдерге қол қою арқылы енгізіледі.
34. Шарт бойынша Тараптардың арасындағы реттелмеген дауларды Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының соттары өз құзыретіне сәйкес қарайды.
10-тарау. Тараптардың деректемелері және қолдары
Қор
Басқарушы
_______________________________
_______________________________
(Қордың деректемелері, БСН, пошталық мекенжайы, телефондары, банктік сәйкестендіру коды (БСК), жеке сәйкестендіру коды (ЖСК), бенефициар коды)
_______________________________
(Қор өкілінің лауазымы, қолы)
мөр орны (бар болса)
________________________________
________________________________
(Басқарушының деректемелері, БСН, телефондары, пошталық мекенжайы, банктік сәйкестендіру коды (БСК), жеке сәйкестендіру коды (ЖСК), бенефициар коды)
________________________________
(Басқарушы өкілінің лауазымы, қолы)
мөр орны (бар болса)
Қаулыға
2-қосымша
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, инвестициялық портфельді басқарушы және кастодиан-банк арасында жасалған кастодиандық шарттың үлгілік нысаны
20 __ жылғы "___" _________
_______________________________________
(елді-мекеннің атауы)
Осы Кастодиандық шарт (бұдан әрі – Шарт) мынадай тараптардың арасында жасалды:
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" АҚ
_________________________________________________________________________,
("Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" АҚ-ты мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу)
туралы анықтаманың немесе куәліктің нөмірі және күні), бұдан әрі "Қор" деп аталады,
жарғы немесе сенімхат негізінде іс-әрекет жасайтын
__________________________________________________________________ арқылы,
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса))
Инвестициялық портфельді басқарушы
_________________________________________________________________________,
(Инвестициялық портфельді басқарушының атауы, лицензия нөмірі мен берілген күні),
бұдан әрі "Басқарушы" деп аталады, жарғы және сенімхат негізінде іс-әрекет жасайтын
__________________________________________________________________ арқылы,
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса))
Кастодиан-банк
_________________________________________________________________________,
(банктің атауы, лицензия нөмірі, берілген күні)
бұдан әрі "Кастодиан" деп аталады, жарғы немесе сенімхат негізінде іс-әрекет жасайтын
___________________________________________________________________ арқылы
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)).
Шартта мынадай ұғымдар мен терминдер пайдаланылады:
зейнетақы активтері – Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 37-бабына сәйкес Басқарушының сенімгерлік басқаруына берілген Қордың зейнетақы активтері;
зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару – Басқарушының оның иелігіне, пайдалануына және басқаруына берілген зейнетақы активтерін пайда алушының (Қордың) мүддесінде өз атынан басқаруды жүзеге асыру міндеттемесі;
инвестициялық кіріс – зейнетақы активтерін инвестициялау нәтижесінде алынған (алынуға тиіс) ақша;
инвестициялық портфель – зейнетақы активтері құрамына кіретін қаржы құралдарының жиынтығы;
инвестициялық портфельді басқарушы – "Бағалы қағаздар рыногы туралы" (бұдан әрі – Бағалы қағаздар рыногы туралы заң) және "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес лицензияның негізінде өз атынан және клиенттің мүддесінде және соның есебінен инвестициялық портфельді басқаруды жүзеге асыратын, сондай-ақ зейнетақы активтерін басқаруды жүзеге асыру үшін уәкілетті органның талаптарына сәйкес келетін бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы;
кастодиан-банк – уәкілетті органның кастодиандық қызметке лицензиясы бар екінші деңгейдегі банк;
уәкілетті орган – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеуді, бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.

28. При расторжении Договора Управляющий в порядке и сроки, установленные правилами и сроками передачи пенсионных активов в доверительное управление управляющему инвестиционным портфелем и передачи пенсионных активов от одного управляющего инвестиционным портфелем к другому управляющему инвестиционным портфелем или Национальному Банку Республики Казахстан, утвержденными уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 9) статьи 15 Социального кодекса, по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан, осуществляет процедуры по передаче пенсионных активов в доверительное управление Национального Банка Республики Казахстан.
29. Сторона, инициирующая расторжение Договора предупреждает другую Сторону не менее чем за 15 (пятнадцать) календарных дней до предполагаемой даты расторжения.
Глава 9. Прочие условия
30. Стороны обязуются соблюдать действующее законодательство Республики Казахстан касающееся предмета Договора и регулирующее отношения Сторон по Договору.
31. Договор составлен в двух экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из Сторон.
32. В случае противоречия условий Договора условиям любого иного договора или соглашения, заключенных между Сторонами в отдельности или вместе, положения Договора являются приоритетными и Стороны будут руководствоваться в первую очередь положениями Договора.
33. Изменения и дополнения в Договор вносятся по письменному согласию Сторон путем подписания дополнительных соглашений, являющихся неотъемлемой частью Договора.
34. Неурегулированные споры между Сторонами по Договору рассматриваются судами Республики Казахстан в соответствии с их компетенцией на основании действующего законодательства Республики Казахстан.
Глава 10. Реквизиты и подписи Сторон
Фонд
Управляющий
__________________________________
__________________________________
(реквизиты Фонда, БИН, почтовый адрес,
телефоны, банковский идентификационный
код (БИК), индивидуальный
идентификационный код (ИИК),
код бенефициара)
__________________________________
(должность, подпись представителя Фонда)
_______________________________
_______________________________
(реквизиты Управляющего, БИН, телефоны,
почтовый адрес, банковский
идентификационный код (БИК),
индивидуальный идентификационный код
(ИИК), код бенефициара)
________________________________
(должность, подпись представителя
Управляющего)
место печати (при наличии)
место печати (при наличии)
Приложение 2
к постановлению
Типовая форма кастодиального договора, заключенного между единым накопительным пенсионным фондом, управляющим инвестиционным портфелем и банком-кастодианом
"___" _________20 __ года
_______________________________________
(наименование населенного пункта)
Настоящий кастодиальный договор (далее – Договор) заключен между следующими сторонами:
АО "Единый накопительный пенсионный фонд"
______________________________________________________________________________,
(номер и дата справки или свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации)
АО "Единый накопительный пенсионный фонд")
именуемое в дальнейшем "Фонд",
в лице ________________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
действующего на основании устава или доверенности,
Управляющий инвестиционным портфелем
______________________________________________________________________________,
(наименование Управляющего инвестиционным портфелем, номер лицензии и дата выдачи)
именуемый в дальнейшем "Управляющий",
в лице ________________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
действующего на основании устава или доверенности,
Банк-кастодиан
______________________________________________________________________________,
(наименование банка, номер лицензии, дата выдачи)
именуемый в дальнейшем "Кастодиан",
в лице _______________________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
действующего на основании устава или доверенности.
В Договоре используются следующие понятия и термины:
пенсионные активы - пенсионные активы Фонда, переданные в доверительное управление Управляющего в соответствии со статьей 37 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс);
доверительное управление пенсионными активами - обязательство Управляющего осуществлять от своего имени управление переданным в его владение, пользование и распоряжение пенсионными активами, в интересах выгодоприобретателя (Фонда);
инвестиционный доход - деньги, полученные (подлежащие получению) в результате инвестирования пенсионных активов;
инвестиционный портфель - совокупность финансовых инструментов, входящих в состав пенсионных активов;
управляющий инвестиционным портфелем - профессиональный участник рынка ценных бумаг, осуществляющий от своего имени и в интересах и за счет клиента деятельность по управлению инвестиционным портфелем на основании лицензии в соответствии с законами Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон о рынке ценных бумаг) и "О разрешениях и уведомлениях", а также соответствующий требованиям уполномоченного органа для осуществления управления пенсионными активами;
банк-кастодиан - банк второго уровня, обладающий лицензией уполномоченного органа на право осуществления кастодиальной деятельности;
уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование, контроль и надзор финансового рынка и финансовых организаций.

1-тарау. Шарттың мәні
1. Кастодиандағы банктік және баланстан тыс шоттардағы зейнетақы активтерін өз атынан, зейнетақы активтері есебінен және Қордың мүддесінде инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын Басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерін жауапты сақтау және есепке алу бойынша Кастодианның қызмет көрсетуі шарттың мәні болып табылады.
2. Қор, Басқарушы және Кастодиан шарт бойынша тараптар болып табылады.
2-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3. Кастодиан:
1) Қорға Шарттың 3-тарауында сипатталған шот режимінде теңгедегі инвестицияларға арналған банктік инвестициялық шот (бұдан әрі – теңгедегі банктік инвестициялық шот) ашуға және жүргізуге;
2) Қорға Шарттың 4-тарауында сипатталған шот режимінде шетел валютасындағы инвестицияларға арналған банктік инвестициялық шот (бұдан әрі – шетел валютасындағы банктік инвестициялық шот) ашуға және жүргізуге;
3) Қорға Шарттың 5-тарауында сипатталған шот режимінде бағалы қағаздарды және зейнетақы активтерін инвестициялауға рұқсат етілген басқа да қаржы құралдарын есепке алу және сақтау үшін баланстан тыс шоттарды (бұдан әрі – қаржы құралдарын есепке алуға арналған шоттар) ашуға және жүргізуге;
4) операциялық күн ішінде банктік инвестициялық шотқа зейнетақы активтері бойынша түсімдерді және зейнетақы активтерінің аударымдарын теңгемен және (немесе) шетел валютасында есепке алуға;
5) Басқарушыға және Қорға келесі операциялық күннің сағат 09:00-ден кешіктірмей операция түрлері бойынша теңгедегі және шетел валютасындағы банктік инвестициялық шоттардағы ақша қозғалысы туралы хабарламалар, сондай-ақ келіп түскен төлем тапсырмаларын беруге;
6) зейнетақы активтерін инвестициялаған кезде Басқарушының теңгедегі банктік инвестициялық шоттан және шетел валютасындағы банктік инвестициялық шоттан контрагенттердің теңгедегі және шетел валютасындағы тиісті банктік шоттарына ақша аударымы жөніндегі төлем тапсырмаларын орындауға және қаржы құралдарын есепке алу шоттарынан (шоттарына) бағалы қағаздарды есептен шығаруды (есепке жатқызуды), сондай-ақ ақшаны банк салымдарына (салымдарынан) орналастыруды (қайтаруды) жүргізуге;
7) теңгедегі банктік инвестициялық шот пен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылған теңгемен зейнетақы жарналарының ағымдағы шоты арасында зейнетақы активтерін аудару бойынша Қордың төлем тапсырмаларын орындауға;
8) теңгемен банктік инвестициялық шоттан басқа Басқарушылардың басқаруындағы теңгемен банктік инвестициялық шоттарға зейнетақы активтерін аудару бойынша Қордың төлем тапсырмаларын орындауға;

Глава 1. Предмет договора
1. Предметом договора является предоставление Кастодианом услуг по ответственному хранению и учету пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении Управляющего, осуществляющего от своего имени за счет пенсионных активов и в интересах Фонда инвестиционное управление пенсионными активами на банковских и внебалансовых счетах в Кастодиане.
2. Сторонами по Договору являются Фонд, Управляющий и Кастодиан.
Глава 2. Права и обязанности сторон
3. Кастодиан обязан:
1) открыть Фонду и вести банковский счет, предназначенный для инвестиций в тенге (далее – банковский инвестиционный счет в тенге) с режимом счета, описанным в главе 3 Договора;
2) открыть Фонду и вести банковский счет, предназначенный для инвестиций в иностранной валюте (далее – банковский инвестиционный счет в иностранной валюте) с режимом счета, описанным в главе 4 Договора;
3) открыть Фонду и вести внебалансовые счета для учета и хранения ценных бумаг и других финансовых инструментов, разрешенных для инвестирования пенсионных активов (далее - счет по учету финансовых инструментов), с режимом счета, описанным в главе 5 Договора;
4) зачислять на банковские инвестиционные счета в тенге и (или) в иностранной валюте в течение операционного дня поступления по пенсионным активам и переводы пенсионных активов;
5) предоставлять уведомления Управляющему и Фонду выписки о движении денег на банковских инвестиционных счетах в тенге и иностранной валюте по видам операций, а также входящие платежные поручения не позднее 09:00 часов следующего операционного дня;
6) исполнять платежные поручения Управляющего по переводу денег с банковского инвестиционного счета в тенге и банковского инвестиционного счета в иностранной валюте на соответствующие банковские счета контрагентов в тенге и иностранной валюте при инвестировании пенсионных активов и производить списание (зачисление) ценных бумаг со (на) счетов (счета) по учету финансовых инструментов, а также размещение (возврат) денег на (с) банковские (банковских) вклады (вкладов);
7) исполнять платежные поручения Фонда по переводу пенсионных активов между банковским инвестиционным счетом в тенге и текущим счетом пенсионных взносов в тенге, открытый в Национальном Банке Республики Казахстан;
8) исполнять платежные поручения Фонда по переводу пенсионных активов с банковского инвестиционного счета в тенге на банковские инвестиционные счета в тенге, находящиеся в управлении у других Управляющих;

9) теңгемен банктік инвестициялық шоттан қателесіп түскен зейнетақы жарналарын қайтару бойынша Қордың төлем тапсырмаларын орындауға;
10) Басқарушы, Кастодиан және Қор арасындағы үш жақты салыстырып тексеру актісінің негізінде теңгедегі банктік инвестициялық шоттан Қордың банктік шотына зейнетақы активтерінен және теңгедегі банктік инвестициялық шоттан Басқарушының банктік шотына инвестициялық кірістен ұсталған комиссиялық сыйақыны аудару бойынша төлем тапсырмаларын орындауға;
11) Басқарушыға және Қорға бағалы қағаздар есепке жазылған (есептен шығарылған) күннен кейінгі жұмыс күнінің сағат 10:00-ден кешіктірмей хабарлауға және қаржы құралдарымен мәмілелердің орындалғаны туралы есеп және қаржы құралдарын есепке алу бойынша жеке шоттан үзінді-көшірмелер беруге;
12) зейнетақы активтердің сақталуын қамтамасыз етуге;
13) зейнетақы активтердің қозғалысымен байланысты операцияларды күн сайын есепке алуды қамтамасыз етуге;
14) зейнетақы активтері бойынша есептілікті, сондай-ақ зейнетақы активтерді есепке алу бойынша бастапқы құжаттарды Қор, Кастодиан мен Басқарушы арасында жасалған Шарт бұзылған күннен бастап бес жыл бойы сақтауға;
15) өткен операциялық күндегі есептелген инвестициялық кірісті және Басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерінің ағымдағы құнын күнделікті салыстырып тексеруді жүзеге асыру арқылы Кастодиан, Басқарушы мен Қор жүзеге асыратын ағымдағы операциялық күнгі сағат 15:00-ден кешіктірмей зейнетақы активтерін есепке алудың және бағалаудың сәйкестігін қамтамасыз етуге;
16) Бағалы қағаздар рыногы туралы заңда, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8692 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 184 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыру қағидаларында және Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9876 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 210 қаулысымен бекітілген Эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді, эмиссиялық бағалы қағаздар жөніндегі эмитенттердің міндеттемелері бойынша талап ету құқықтарын беруді номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде және бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімі жүйесінде тіркеу, орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және (немесе) номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде тіркелген тұлғаның жеке шотынан үзінді- көшірмені беру және номиналды ұстаушының номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидаларында (бұдан әрі – № 210 қағидалар) айқындалған көлемде нақтылы ұстаушының қызметтерін көрсетуге;

9) исполнять платежные поручения Фонда по возврату ошибочных пенсионных взносов с банковского инвестиционного счета в тенге;
10) исполнять платежные поручения по переводу комиссионного вознаграждения, удержанного от пенсионных активов с банковского инвестиционного счета в тенге на банковский счет Фонда и от инвестиционного дохода, с банковского инвестиционного счета в тенге на банковский счет Управляющего на основании трехстороннего акта сверки между Управляющим, Кастодианом и Фондом;
11) извещать и предоставлять Управляющему и Фонду отчет об исполнении сделок с финансовыми инструментами и выписки с лицевого счета по учету финансовых инструментов не позднее 10:00 часов рабочего дня, следующего за днем зачисления (списания) ценных бумаг;
12) обеспечивать сохранность пенсионных активов;
13) обеспечивать ежедневный учет операций, связанных с движением пенсионных активов;
14) хранить отчетность по пенсионным активам, а также первичные документы по учету пенсионных активов в течение пяти лет со дня расторжения Договора, заключенного между Фондом, Кастодианом и Управляющим;
15) обеспечивать соответствие учета и оценки пенсионных активов, осуществляемым Кастодианом, Управляющим и Фондом, посредством осуществления ежедневной сверки начисленного инвестиционного дохода и текущей стоимости пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении у Управляющего за предыдущий операционный день, не позднее 15:00 часов текущего операционного дня;
16) оказывать услуги номинального держателя в объеме, определяемом Законом о рынке ценных бумаг, Правилами осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 184, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8692 и Правилами регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, уступки прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в системе учета номинального держания и системе реестров держателей ценных бумаг, предоставления выписки с лицевого счета зарегистрированного лица в системе учета центрального депозитария и (или) в системе учета номинального держания и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию центрального депозитария и эмитента, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 210, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9876 (далее – Правила № 210);

17) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Бағалы қағаздар рыногы туралы заңға сәйкес Қордың банктік инвестициялық шоттары және қаржы құралдарын есепке алу шоттары туралы мәліметтердің конфиденциалдылығын сақтауға;
18) Шарттың 7-тарауында көзделген тәртіппен деректерді қарама-қарсы салыстырып тексеруді үнемі жүргізуге;
19) уәкілетті органнан Басқарушы лицензиясының қолданысын тоқтата тұру туралы ресми хабарлама алған сәттен бастап және уәкілетті органнан Басқарушы лицензиясының қолданысын жаңарту туралы ресми хабарлама алған сәтке дейін Басқарушының теңгедегі немесе шетел валютасындағы банктік инвестициялық шоттарынан ақша аудару және қаржы құралдарын есепке алу шоттарынан бағалы қағаздарды есептен шығару туралы бұйрықтарын орындамауға;
20) Қордан Басқарушыға Қор мен Басқарушы арасында жасалған зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарттың қолданысын тоқтата тұру немесе оны бұзу туралы жазбаша хабарлама жіберуі туралы хабарламаны алған сәттен бастап Қордың жазбаша тапсырмаларына сәйкес іс-қимыл жасауға;
21) Басқарушыға және Қорға өзінің кастодиандық қызметті жүзеге асыруға лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрғаны (тоқтатылғаны) немесе Кастодианның зейнетақы активтерін сақтау және есепке алу құқықтарын өзгертуге әкелетін басқа да жағдайлар туралы уәкілетті органның ресми шешімін алған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде жазбаша хабар беруге;
22) Қордың және Басқарушының жазбаша сұратуларына 5 (бес) жұмыс күн ішінде жауап беруге;
23) қаржы құралдары бойынша сомалардың келіп түсуін бақылауды жүзеге асыруға міндетті. Борыштық және үлестік бағалы қағаздар бойынша есептелген купондық сыйақы және (немесе) дивиденттер және (немесе) негізгі борыш сомасы уақтылы өтелмеген және (немесе) толық өтелмеген, салым немесе өзге де қаржы құралдары бойынша салым және (немесе) сыйақы сомасы уақтылы қайтарылмаған жағдайда міндеттемелерді уақтылы өтемеу фактісі анықталған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей, Қор мен Басқарушыны олар тиісті түзету шараларын қолдану үшін хабардар ете отырып, аталған фактілердің туындау себептерін анықтау бойынша тиісті жұмыс жүргізуге;
24) қаржы құралдары бойынша алынған кірістерді Кастодианның корреспонденттік шотына кіріс түскен күні Қордың банктік инвестициялық шотына аударуға, сондай-ақ бастапқы құжаттарға сәйкес жасалған мәмілелер бойынша алынған сомаларды есепке жатқызуға, өзге сомаларды аудару Кастодианға сомалардың түскенін растау фактісі бойынша жүзеге асыруға;

17) соблюдать конфиденциальность сведений о банковских инвестиционных счетах и счетах по учету финансовых инструментов Фонда в соответствии с Законом Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и Законом о рынке ценных бумаг;
18) регулярно проводить встречную сверку данных в порядке, предусмотренном главой 7 Договора;
19) не исполнять приказы Управляющего о переводе денег с банковских инвестиционных счетов в тенге или в иностранной валюте и списании ценных бумаг со счетов по учету финансовых инструментов с момента получения официального уведомления от уполномоченного органа о приостановлении действия лицензии Управляющего и до момента получения официального уведомления от уполномоченного органа о возобновлении действия лицензии Управляющего;
20) с момента получения от Фонда уведомления о направлении письменного уведомления Управляющему о приостановлении действия договора о доверительном управлении пенсионными активами, заключенного между Фондом и Управляющим или его расторжении, действовать в соответствии с письменными поручениями Фонда;
21) письменно информировать Управляющего и Фонд о приостановлении (прекращении) действия своей лицензии на кастодиальную деятельность или других обстоятельствах, ведущих к изменению прав Кастодиана на хранение и учет пенсионных активов, в срок не позднее рабочего дня, следующего за днем получения официального решения уполномоченного органа;
22) в течение 5 (пяти) рабочих дней отвечать на письменные запросы Фонда и Управляющего;
23) осуществлять контроль за поступлением сумм по финансовым инструментам. В случае несвоевременного и (или) неполного погашения начисленного купонного вознаграждения и (или) дивидендов и (или) суммы основного долга по долговым и долевым ценным бумагам, несвоевременного возврата суммы вклада и (или) вознаграждения по вкладу, или иным финансовым инструментам, не позднее следующего рабочего дня, за днем обнаружения факта несвоевременного погашения обязательств, проводить соответствующую работу по выяснению причин возникновения указанных фактов с уведомлением Фонда и Управляющего для принятия ими соответствующих корректирующих мер;
24) зачислять доходы, полученные по финансовым инструментам, на банковские инвестиционные счета Фонда в день поступления дохода на корреспондентский счет Кастодиана, а также зачислять суммы, полученные по заключенным сделкам, согласно первичным документам, зачисление иных сумм осуществлять по факту поступления подтверждения о поступлении сумм Кастодиану;

25) зейнетақы активтерімен мәмілелердің Әлеуметтік кодекстің талаптарына сәйкестігін, оның ішінде зейнетақы активтерін нысаналы орналастыруын (пайдалануын) бақылауды жүзеге асыруға;
26) егер мәміле оның сауда жүйесінде жасалса, уәкілетті органды, Қорды, Басқарушыны, сондай-ақ қор биржасын жасалған мәміленің Әлеуметтік кодекске және Бағалы қағаздар рыногы туралы заңға сәйкес келмейтіні жөнінде дереу хабардар етуге міндетті.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 25.06.2025 № 26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. Кастодиан:
1) Басқарушыдан Шарттың 6-тарауына сәйкес Кастодиан ұсынған тиісті төлем шоттарына сәйкес өзінің қызметтері үшін ай сайын ақы алуға;
2) Шарттың 10-тарауында көзделген талаптармен және тәртіппен Шартты бұзуға;
3) Қор мен Басқарушының арасында жасалған зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шартқа сәйкес Басқарушыға Кастодианның номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыратын тиісті ұйымдардың қызметтеріне ақы төлеу бойынша, зейнетақы активтерімен мәмілелерге қызмет көрсету және қаржы құралдарын есепке алу жөніндегі шоттарды жүргізу шығыстарын өтеуге шоттар ұсынуға;
4) теңгемен немесе шетел валютасындағы банктік инвестициялық шоттардан, аталған шоттарда ағымдағы түсімдерді есепке алғанда осындай төлем тапсырмаларын орындау үшін жеткілікті сомалар болмаған кезде, сомаларды есептен шығару жөніндегі Басқарушының немесе Қордың төлем тапсырмаларын орындамауға;
5) Қорды және Басқарушыны бұл туралы 30 (отыз) жұмыс күні бұрын алдын ала жазбаша хабардар ете отырып, тарифтерді өзгертуге;
6) Басқарушының зейнетақы активтерімен мәмілелер бойынша брокерлік комиссияларды, биржалық алымдарды және ұйымдастырылған және ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында қаржы құралдарын сатып алуға немесе сатуға байланысты басқа шығыстарды төлеуге байланысты шығыстар сомасын теңгемен және (немесе) шетелдік валютамен банктік инвестициялық шоттан акцептсіз тәртіппен есептен шығаруға құқылы, олар бастапқы құжаттармен расталады және ай сайын Шарттың 7-тарауына сәйкес салыстырып тексерудің үш жақты актісімен тіркеледі;
7) Қордың зейнетақы активтерін есепке алу және сақтау мақсатында шоттарды шетелдік кастодиандарда ашуға;
8) қосарланған салық салуды болдырмау туралы халықаралық шарттарды қолдану мақсатында Тараптардың өзара келісімі бойынша нарықтарында инвестициялар жүзеге асырылатын шетелдік салық органдарына беру үшін жаһандық шетелдік кастодиандар талап ететін салық нысандарын толтыруға жәрдемдесуге, салық нысандарын, өтініштерді, декларацияларды және басқа да нысандарды толтыруға құқылы. Шарттың 4-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген нысандарға Қор қол қояды;

25) осуществлять контроль за соответствием сделок с пенсионными активами требованиям Социального кодекса, в том числе за целевым размещением (использованием) пенсионных активов;
26) незамедлительно уведомлять уполномоченный орган, Фонд, Управляющего, а также фондовую биржу в случае, если сделка заключена в ее торговой системе, о несоответствии заключенной сделки Социальному кодексу и Закону о рынке ценных бумаг.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 25.06.2025 № 26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Кастодиан имеет право:
1) ежемесячно получать оплату за свои услуги от Управляющего в соответствии с главой 6 Договора согласно выставленным Кастодианом соответствующим счетам на оплату;
2) расторгнуть Договор на условиях и в порядке, предусмотренных главой 10 Договора;
3) выставлять счета на оплату Управляющему в соответствии с договором о доверительном управлении пенсионными активами, заключенным между Фондом и Управляющим на возмещение расходов Кастодиана по оплате услуг соответствующих организаций, осуществляющих функции номинального держателя, по обслуживанию сделок с пенсионными активами и ведению счетов по учету финансовых инструментов;
4) не исполнять платежные поручения Управляющего или Фонда на списание сумм с банковских инвестиционных счетов в тенге или в иностранной валюте в случае отсутствия на указанных счетах сумм, достаточных для исполнения таких платежных поручений с учетом текущих поступлений;
5) изменять тарифы с предварительным письменным согласием и уведомлением Фонда и Управляющего об этом за 30 (тридцать) рабочих дней;
6) в безакцептном порядке списывать с банковского инвестиционного счета в тенге и (или) в иностранной валюте суммы расходов, связанных с оплатой брокерских комиссий, биржевых сборов и прочих расходов, связанных с покупкой или продажей финансовых инструментов на организованных и неорганизованных рынках ценных бумаг, по сделкам Управляющего с пенсионными активами, которые подтверждаются первичными документами и фиксируются ежемесячно в трехстороннем акте сверки в соответствии с главой 7 Договора;
7) в целях учета и хранения пенсионных активов Фонда открывать счета у зарубежных кастодианов;
8) в целях применения международных договоров об избежании двойного налогообложения, содействовать в заполнении налоговых форм, заполнять налоговые формы, заявления, декларации и другие формы, требуемые глобальными зарубежными кастодианами для предоставления в иностранные налоговые органы, на рынках которых осуществляются инвестиции, по обоюдному согласию Сторон. Формы, указанные в подпункте 8) пункта 4 Договора подписываются Фондом;

9) Тараптардың өзара келісімі бойынша салық салудан босату, жеңілдетілген салық салуды қолдану немесе шетелдік эмитенттер төлейтін кірістерден салықтардың артық ұсталған сомаларын қайтару үшін қажетті салық нысандарын, сертификаттарды және басқа да құжаттарды тұрақты жаңарту мәселелері бойынша жаһандық шетелдік кастодиандармен жұмыс жүргізуге құқылы.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 22.01.2025 № 1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Қор:
1) Басқарушымен және Кастодианмен бірлесіп өткен операциялық күндегі есептелген инвестициялық кірісті және Басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерінің ағымдағы құнын күнделікті салыстырып тексеруді жүзеге асыру арқылы ағымдағы операциялық күнгі сағат 15:00-ден кешіктірмей зейнетақы активтерін есепке алудың және бағалаудың сәйкестігін қамтамасыз етуге;
2) Кастодианға заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың немесе куәліктің, жарғының, акциялар шығарылымы проспектісінің және акцияларды орналастырудың қорытындылары туралы есептің (Қор акционерлік қоғам нысанында тіркелген жағдайда) көшірмелерін, сондай-ақ аталған құжаттарға барлық өзгерістер мен толықтырулардың көшірмелерін оларды берген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей беруге;
3) Кастодианды және Басқарушыны уәкілетті және/немесе мемлекеттік органдар тарапынан Қорға салынған барлық санкциялар туралы немесе Қордың қызметін жүзеге асыру құқығын өзгертуге әкелетін өзге де жағдайлар туралы тиісті мемлекеттік органның шешімін алған күні хабардар етуге;
4) Кастодианға Шарттың 3-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген шоттарды ашу үшін Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14422 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысымен бекітілген Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларында және № 210 қағидаларда айқындалған құжаттар топтамасын беруге;
5) Кастодианды барлық өзгерістер туралы (төлем құжаттарына қол қою құқығы бар басшы қызметкерлердің ауысуы, мекенжайлардың, телефондардың өзгеруі) Кастодианға тиісті құжаттарды 2 (екі) жұмыс күні ішінде бере отырып, өзгерістер басталған күннен кейінгі күннен кешіктірмей жазбаша хабардар етуге;
6) Шарттың 7-тарауында көзделген тәртіппен деректерді қарсы салыстырып тексеруді тұрақты түрде жүргізуге міндетті.
6. Қор:
1) өз қызметі үшін Әлеуметтік кодекске сәйкес комиссиялық сыйақы алуға;

9) проводить работу с глобальными зарубежными кастодианами по вопросам регулярного обновления налоговых форм, сертификатов и других документов, необходимых для получения освобождения от налогообложения, применения льготного налогообложения или возврата излишне удержанных сумм налогов с доходов, выплачиваемых иностранными эмитентами, по обоюдному согласию Сторон.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 22.01.2025 № 1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Фонд обязан:
1) обеспечить соответствие учета и оценки пенсионных активов с Управляющим и Кастодианом посредством осуществления ежедневной сверки начисленного инвестиционного дохода и текущей стоимости пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении у Управляющего за предыдущий операционный день, не позднее 15:00 часов текущего операционного дня;
2) представлять Кастодиану копии справки или свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, устава, проспекта выпуска акций и отчета об итогах размещения акций (в случае регистрации Фонда в форме акционерного общества), а также копии всех изменений и дополнений в указанные документы не позднее 3 (трех) рабочих дней с даты их выдачи;
3) информировать Кастодиана и Управляющего обо всех санкциях, наложенных на Фонд со стороны уполномоченного и/или государственных органов, или иных обстоятельствах, ведущих к изменению в правах Фонда на осуществление деятельности в день получения решения соответствующего государственного органа;
4) предоставить Кастодиану пакет документов, определенный Правилами открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14422 и Правилами № 210, для открытия счетов, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 3 Договора;
5) письменно уведомлять Кастодиана обо всех изменениях (смена руководящих работников, имеющих право подписи на платежных документах, изменения адресов, телефонов) не позднее дня следующего за днҰм наступления изменений с предоставлением соответствующих документов в Кастодиан в течение 2 (двух) рабочих дней;
6) регулярно проводить встречную сверку данных в порядке, предусмотренном главой 7 Договора.
6. Фонд имеет право:
1) получать комиссионное вознаграждение за свою деятельность в соответствии с Социальным кодексом;

2) Шарттың 10-тарауында көзделген талаптар мен тәртіпте Шартты бұзуға;
3) Кастодианнан және Басқарушыдан Шарттың 7-тармағында көзделген тәртіппен Басқарушы жүзеге асыратын зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару жөніндегі қызмет туралы ақпарат алуға құқылы.
7. Басқарушы:
1) Басқарушы бағалы қағаздар нарығында брокердің қызметін көрсету жөніндегі шартты жасаған, бағалы қағаздар нарығында брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымның (ұйымдардың) (бұдан әрі – брокер-дилер) деректемелерін шарт жасалған күні Кастодианға хабарлауға;
2) Шарттың 7-тарауында көзделген тәртіппен деректерді қарама-қарсы салыстырып тексеруді тұрақты түрде жүргізуге;
3) Кастодианға және Қорға инвестициялық портфельді басқару бойынша қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия көшірмесін, Басқарушының атынан Кастодианның жазбаша тапсырмаларына қол қою өкілеттіктері бар Басқарушының басшы қызметкерлерінің нотариат куәландырған қол қою үлгілері бар құжатты беруге;
4) Кастодианға және Қорға жазбаша нысанда кем дегенде 2 (екі) ай бұрын Басқарушыны болжанатын тарату немесе қайта ұйымдастыру туралы хабарлауға;
5) Зейнетақы активтерін инвестициялауды жүзеге асыруға және көрсетілген деректемелер бойынша ақша аудару жөніндегі төлем құжаттарын және бағалы қағаздарды қаржы құралдарын есепке алу шоттарына (шоттарынан) есепке алу (есептен шығару) және ақшаны банктік салымдарға (салымдардан) орналастыру (қайтару) бойынша бұйрықтарды Кастодианға жіберуге;
6) бір мезгілде зейнетақы активтерінің қатысуымен мәмілелер жасауға тапсырыстардың түпнұсқаларын брокер-дилерге бере отырып, осындай тапсырыстардың көшірмелерін (ақы төлеуге сенімхат, ақша аударуға өкімді) және Кастодианның операциялық күні шегінде қаржы құралдарын есепке алу шотына (шотынан) бағалы қағаздарды есепке жатқызуға (есептен шығаруға) арналған бұйрықтарды Кастодианға жіберуге, сонымен Кастодианның ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында жасалатын мәмілелерді растау жүйесіне қатысуын және мәмілелердің орындалуын және зейнетақы активтердің мақсатты орналастырылуын бақылауды жүзеге асыру мүмкіндігін қамтамасыз етуге;
7) Басқарушының брокер-дилер ретінде бағалы қағаздарды сатып алу-сату мәмілелеріне дербес қатысқан кезде – сауда-саттыққа қатысу және оның нәтижелері туралы Кастодианды бағалы қағаздарды сатып алу-сату мәмілесін жасау күні хабардар етуге;
8) Қорға зейнетақы активтерімен жасалған мәмілелер туралы есепті ағымдағы операциялық күнгі сағат 10:00-ге дейін мәмілелер жасалғаннан кейінгі келесі жұмыс күніне беруге;
9) Қорға инвестициялық қызметтің нәтижелері туралы ақпаратты ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 5 (бесінші) жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынуға;

2) расторгнуть Договор на условиях и в порядке, предусмотренных главой 10 Договора;
3) получать информацию от Кастодиана и Управляющего о деятельности по доверительному управлению пенсионными активами, осуществляемой Управляющим, в порядке, предусмотренном пунктом 7 Договора.
7. Управляющий обязан:
1) сообщать Кастодиану реквизиты организации (организаций), осуществляющей (осуществляющих) брокерскую и (или) дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг (далее - брокер-дилер), с которой (которыми) Управляющий заключил договор на оказание услуг брокера на рынке ценных бумаг в день заключения договора;
2) регулярно проводить встречную сверку данных в порядке, предусмотренном главой 7 Договора;
3) предоставить Кастодиану и Фонду копию лицензии на право осуществления деятельности по управлению инвестиционным портфелем, нотариально засвидетельствованный документ с образцами подписей руководящих работников Управляющего, уполномоченных подписывать письменные поручения Кастодиану от имени Управляющего;
4) сообщать Кастодиану и Фонду в письменной форме в срок не менее чем за 2 (два) месяца о предполагаемой ликвидации или реорганизации Управляющего;
5) осуществлять инвестирование пенсионных активов и направлять Кастодиану платежные документы на перечисление денег по указанным реквизитам и приказы по зачислению (списанию) ценных бумаг на (со) счета (счетов) по учету финансовых инструментов и размещению (возврату) денег в (с) банковские (банковских) вклады (вкладов);
6) одновременно с направлением брокеру-дилеру оригиналов заказов на заключение сделок с участием пенсионных активов направлять Кастодиану копии таких заказов (доверенность на оплату, распоряжение на перевод) и приказы на зачисление (списание) ценных бумаг на (со) счета (счетов) по учету финансовых инструментов в рамках операционного дня Кастодиана, обеспечивая тем самым возможность Кастодиана участвовать в системе подтверждения сделок, совершаемых на организованном рынке ценных бумаг, и осуществлять контроль за исполнением сделок и целевым размещением пенсионных активов;
7) при самостоятельном участии Управляющего в сделках купли-продажи ценных бумаг в качестве брокера-дилера - информировать или письменно уведомлять Кастодиана об участии в торгах и их результатах в день заключения сделки купли-продажи ценных бумаг;
8) предоставлять Фонду отчет о совершенных сделках с пенсионными активами на следующий рабочий день после совершения сделок до 10:00 часов текущего операционного дня;
9) ежемесячно не позднее 5 (пятого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем предоставлять Фонду информацию о результатах инвестиционной деятельности;

10) Кастодианға және Қорға екінші деңгейдегі банктермен жасалған банктік салым туралы шарттардың көшірмелерін олар жасалған күні беруге;
11) Кастодиан Шарттың 4-тармағының 3) тармақшасына сәйкес ұсынған төлем шотын шотты ұсынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде төлеуге;
12) Қормен және Кастодианмен бірлесіп өткен операциялық күндегі есептелген инвестициялық кірісті және Басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерінің ағымдағы құнын күнделікті салыстырып тексеруді жүзеге асыру арқылы ағымдағы операциялық күнгі сағат 15:00-ден кешіктірмей зейнетақы активтерін есепке алудың және бағалаудың сәйкестігін қамтамасыз етуге;
13) өзінің инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына лицензиясының қолданысын тоқтата тұру (тоқтату) және Басқарушының зейнетақы активтерін инвестициялауға құқықтарын өзгертуге әкелетін басқа да жағдайлар туралы Кастодианды және Қорды уәкілетті органның шешімін алған күні хабардар етуге;
14) Кастодианды барлық өзгерістер туралы (төлем құжаттарына қол қою құқығы бар басшы қызметкерлердің ауысуы, мекенжайлардың, телефондардың, сәйкестендіру нөмірінің өзгеруі) Кастодианға тиісті құжаттарды 2 (екі) жұмыс күн ішінде бере отырып, өзгерістер басталған күні жазбаша хабардар етуге;
15) Кастодианға Басқарушы мен Қордың арасында жасалған зейнетақы активтерін басқару жөніндегі шарттың көшірмесін, сондай-ақ оған барлық өзгерістер мен толықтырулардың көшірмесін оны (оларды) жасаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынуға міндетті.
8. Басқарушы:
1) Шарттың 10-тарауында көзделген талаптар бойынша және тәртіпте Шартты бұзуға;
2) Қор мен Басқарушының арасында жасалған зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару жөніндегі шартқа сәйкес қызметтер үшін ақы алуға құқылы.
3-тарау. Теңгемен банктік инвестициялық шоттың режимі
9. Теңгемен банктік инвестициялық шот зейнетақы активтері аударымдарын, есептен шығарылған зейнетақы активтерін, зейнетақы активтері бойынша түсімдерді, зейнетақы активтерін инвестициялау нәтижесінде қаржы құралдары бойынша пайда болған кірістерді есепке жатқызуға, бағалы қағаздарды өтеуге, банктік салымдарға салуға және екінші деңгейдегі банктерде ұлттық валютада орналастырылған банктік салымдар бойынша қайтарылған сомаларды алуға, сондай-ақ зейнетақы активтері есебінен сатып алынған қаржы құралдарын өткізуге және басқа да түсімдер мен шығыстар үшін арналған.
10. Шартқа сәйкес теңгемен банктік инвестициялық шотты басқару құқығы Басқарушыға және Қорға тиесілі.
11. Теңгемен банктік инвестициялық шоттағы ақша Шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, кепіл объектісі, Басқарушы немесе Қор кепілдіктерінің, кепілдемесінің және басқа да міндеттемелерінің қамтамасыз етуі болып табылмайды.

10) предоставлять Кастодиану и Фонду копии договоров банковского вклада с банками второго уровня в день их заключения;
11) оплачивать счета на оплату, выставленные Кастодианом, согласно подпункту 3) пункта 4 Договора, в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня выставления счета;
12) обеспечивать соответствие учета и оценки пенсионных активов с Фондом и Кастодианом посредством осуществления ежедневной сверки начисленного инвестиционного дохода и текущей стоимости пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении у Управляющего за предыдущий операционный день, не позднее 15:00 часов текущего операционного дня;
13) информировать Кастодиана и Фонд о приостановлении (прекращении) действия своей лицензии на осуществление деятельности по управлению инвестиционным портфелем или иных обстоятельствах, ведущих к изменению в правах Управляющего на инвестирование пенсионных активов, в день получения решения уполномоченного органа;
14) письменно уведомлять Кастодиана обо всех изменениях (смена руководящих работников, имеющих право подписи на платежных документах, изменение адресов, телефонов, идентификационного номера) в день наступления изменений с предоставлением соответствующих документов в Кастодиан в течение 2 (двух) рабочих дней;
15) предоставлять Кастодиану копию договора о доверительном управлении пенсионными активами, заключенного между Фондом и Управляющим, а также копии всех изменений и дополнений к нему не позднее 3 (трех) рабочих дней с даты его (их) заключения.
8. Управляющий имеет право:
1) расторгнуть Договор на условиях и в порядке, предусмотренных главой 10 Договора;
2) получать плату за услуги в соответствии с договором о доверительном управлении пенсионными активами, заключенного между Фондом и Управляющим.
Глава 3. Режим банковского инвестиционного счета в тенге
9. Банковский инвестиционный счет в тенге предназначен для зачисления переводов пенсионных активов, списаний пенсионных активов, поступлений по пенсионным активам, дохода по финансовым инструментам, возникшим в результате инвестирования пенсионных активов, погашения ценных бумаг, размещения в банковские вклады и получения возвращенных сумм по банковским вкладам, размещенным в банках второго уровня в национальной валюте, а также реализации финансовых инструментов, приобретенных за счет пенсионных активов, и прочих поступлений и расходов.
10. Право распоряжения банковским инвестиционным счетом в тенге принадлежит Управляющему и Фонду в соответствии с Договором.
11. Деньги, находящиеся на банковском инвестиционном счете в тенге, не являются объектом залога, обеспечением гарантий, поручительств и других обязательств Управляющего или Фонда, за исключением случаев, предусмотренных Договором.

12. Егер Кастодиан ақша жөнелтушінің банкі болып табылған жағдайда, Кастодиан, егер төлемді тағайындаудан төлемнің/аударымның Шарттың 9-тармағында белгіленген банктік инвестициялық шот режиміне сәйкес келмейтіндігі немесе мұндай төлем тапсырмаларын орындауға Шарттың 3-тармағының 6) – 11) және 20) тармақшаларына сәйкес жол берілмейтіндігі анықталған жағдайда төлемді немесе аударымды жүргізуден бас тартуға құқылы.
4-тарау. Шетел валютасындағы банктік инвестициялық шоттың режимі
13. Шетел валютасындағы банктік инвестициялық шот олар бойынша талап ету құқықтарын іске асыру шетел валютасында жүргізілетін зейнетақы активтері бойынша түсімдерді есепке жазуға, шетел валютасында номинирленген бағалы қағаздарды сатып алуға жұмсалатын зейнетақы активтері есебінен шетел валютасын сатып алуға, шетел валютасын сатуға, құны шетел валютасында көрсетілген қаржы құралдары бойынша алынған кірістің түсуіне, бағалы қағаздарды өтеуге, екінші деңгейдегі банктерде шетел валютасында орналастырылған салымдар бойынша қайтарылған сомаларды банктік салымдарға орналастыру мен алуға және шетел валютасындағы басқа да түсімдер мен шығыстар үшін арналған.
14. Шартқа сәйкес шетел валютасындағы банктік инвестициялық шотты басқару құқығы Басқарушыға және Қорға тиесілі.
15. Шетел валютасындағы банктік инвестициялық шоттағы ақша Шартта көзделген жағдайларды қоспағанда, кепіл объектісі, Басқарушы немесе Қор кепілдіктерінің, кепілдемесінің және басқа да міндеттемелерінің қамтамасыз етуі болып табылмайды.
16. Егер Кастодиан ақша жөнелтушінің банкі болса, Кастодиан, егер төлемді тағайындаудан төлемнің/аударымның Шарттың 13-тармағында белгіленген банктік инвестициялық шот режиміне сәйкес келмейтіндігі немесе мұндай төлем тапсырмаларын орындауға Шарттың 3-тармағының 6) және 20) тармақшаларына сәйкес жол берілмейтіндігі анықталған жағдайда төлемді немесе аударымды жүргізуден бас тартуға құқылы.
5-тарау. Қаржы құралдарын есепке алу жөніндегі шоттың режимі
17. Қаржы құралдарын есепке алуға арналған шот бағалы қағаздарды және зейнетақы активтері есебінен сатып алынған басқа да қаржы құралдарын есепке алуға арналған Қордың баланстан тыс шоты болып табылады.
18. Қаржы құралдарын есепке алуға арналған шотты басқару құқығы Басқарушыға тиесілі.
19. Қаржы құралдарын есепке алуға арналған шоттағы қаржы құралдары кепіл объектісі, Басқарушы немесе Қор кепілдіктерінің, кепілдемесінің және басқа да міндеттемелерінің қамтамасыз етуі болып табылмайды.
6-тарау. Кастодианның қызметтеріне ақы төлеу мөлшері және тәртібі
20. Басқарушы Кастодианның шоттарын шот түпнұсқасын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күн ішінде Шартқа сәйкес төлейді.

12. Если Кастодиан является банком отправителя денег, Кастодиан вправе отказать в проведении платежа или перевода в случае, если из назначения платежа следует, что платеж/перевод не соответствует режиму банковского инвестиционного счета, установленного пунктом 9 Договора или исполнение таких платежных поручений не допускается в соответствии с подпунктами 6) – 11) и 20) пункта 3 Договора.
Глава 4. Режим банковского инвестиционного счета в иностранной валюте
13. Банковский инвестиционный счет в иностранной валюте предназначен для зачисления поступлений по пенсионным активам, реализация прав требований по которым производится в иностранной валюте, приобретения иностранной валюты за счет пенсионных активов, направляемой на покупку ценных бумаг, номинированных в иностранной валюте, продажи иностранной валюты, поступления полученного дохода по финансовым инструментам, стоимость которых выражена в иностранной валюте, погашения ценных бумаг, размещения в банковские вклады и получения возвращенных сумм по вкладам, размещенным в банках второго уровня в иностранной валюте и прочих поступлений и расходов в иностранной валюте.
14. Право распоряжения банковским инвестиционным счетом в иностранной валюте принадлежит Управляющему и Фонду в соответствии с Договором.
15. Деньги, находящиеся на банковском инвестиционном счете в иностранной валюте, не являются объектом залога, обеспечением гарантий, поручительств и других обязательств Управляющего или Фонда, за исключением случаев, предусмотренных Договором.
16. Если Кастодиан является банком отправителя денег, Кастодиан вправе отказать в проведении платежа или перевода в случае, если из назначения платежа следует, что платеж/перевод не соответствует режиму банковского инвестиционного счета, установленного пунктом 13 Договора или исполнение таких платежных поручений не допускается в соответствии с подпунктами 6) и 20) пункта 3 Договора.
Глава 5. Режим счета по учету финансовых инструментов
17. Счет по учету финансовых инструментов является внебалансовым счетом Фонда, предназначенным для учета ценных бумаг и других финансовых инструментов, приобретенных за счет пенсионных активов.
18. Право распоряжения счетом по учету финансовых инструментов принадлежит Управляющему.
19. Финансовые инструменты, находящиеся на счете по учету финансовых инструментов, не являются объектом залога, обеспечением гарантий, поручительств и других обязательств Управляющего или Фонда.
Глава 6. Размер и порядок оплаты услуг Кастодиана
20. Управляющий оплачивает счета Кастодиана в соответствии с Договором в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения оригинала счета.

21. Шартқа қосымшада көрсетілген Кастодианның тарифтері осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады. Кастодианның тарифтері өзгерген жағдайда осы өзгерістер қосымша келісім түрінде ресімделеді.
7-тарау. Есептіліктің нысаны және кезеңділігі
22. Кастодиан келесі есепті айдың бірінші күніндегі жағдай бойынша қаржы құралдарын есепке алу шотына (шотынан) бағалы қағаздарды есепке алу (есептен шығару) және салымдарды орналастыру (қайтару) туралы үзінді көшірмені, сондай-ақ "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" акционерлік қоғамының және шетелдік кастодианның үзінді көшірмелерін Басқарушыға және Қорға есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей береді.
23. Кастодиан есепті айдан кейінгі айдың 5 (бес) жұмыс күні ішінде:
1) инвестициялық портфельдің ағымдағы құны;
2) теңгедегі және шетел валютасындағы банктік инвестициялық шоттардағы ақша қозғалысы;
3) Әлеуметтік кодекстің 58-бабының 1-тармағына сәйкес есептелген зейнетақы активтерінен комиссиялық сыйақыны есептеу үшін қажетті сома;
4) инвестициялық кірістен комиссиялық сыйақыны есептеу үшін есептелген инвестициялық кіріс сомасы;
5) зейнетақы активтерден Қордың комиссиялық сыйақы сомасы;
6) инвестициялық кірістен Басқарушының комиссиялық сыйақы сомасы;
7) есептелген комиссиялық сыйақы бойынша дебиторлық берешек сомасы;
8) Шарттың 4-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген шығыстар сомасы туралы деректерді электрондық түрде қалыптастырады және салыстырып тексеру үшін Басқарушыға және Қорға жібереді.
24. Басқарушы сенімгерлік басқарудағы зейнетақы активтерінің номиналдық кірістілік коэффициенттері туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында жариялаған күннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде электрондық түрде қалыптастырады және Басқарушы алған зейнетақы активтерінің нақтылы кірістілігі мен зейнетақы активтері кірістілігінің ең төменгі мәні арасындағы теріс айырманы өтеу сомасы туралы деректерді салыстырып тексеру үшін Кастодианға және Қорға жібереді.
25. Шарттың 23-тармағының 1)-8) тармақшаларында көрсетілген деректер бойынша салыстырып тексеруді Қор, Басқарушы және Кастодиан 3 (үш) жұмыс күн ішінде жүзеге асырады және үш жақты салыстырып тексеру актісімен ресімделеді, оған Кастодианның, Басқарушының және Қордың уәкілетті өкілдері есепті айдан кейінгі айдың 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей қол қоюға тиіс.
24-тармақта көрсетілген соманы салыстырып тексеруді Қор, Басқарушы және Кастодиан жүзеге асырады және үш жақты салыстырып тексеру актісімен ресімделеді, оған Кастодианның, Басқарушының және Қордың уәкілетті өкілдері инвестициялық портфельді басқарушының теріс айырманы меншікті капиталы есебінен өтеу тәртібі мен мерзімдерін айқындайтын уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленген мерзімде қол қояды.
Салыстырып тексеру актісінде:

21. Тарифы Кастодиана, указанные в приложении к Договору, являются неотъемлемой частью Договора. В случае изменения тарифов Кастодиана данные изменения оформляются в виде дополнительного соглашения.
Глава 7. Форма и периодичность отчетности
22. Выписка о зачислении (списании) ценных бумаг на (со) счета (счетов) по учету финансовых инструментов и размещении (возврате) денег в (с) банковские (банковских) вклады (вкладов), а также выписки акционерного общества "Центральный депозитарий ценных бумаг" и зарубежного кастодиана по состоянию на первое число следующего отчетного месяца предоставляется Кастодианом Управляющему и Фонду, не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным.
23. Кастодиан в течение 5 (пяти) рабочих дней месяца, следующего за отчетным периодом, формирует в электронном виде и направляет Управляющему и Фонду для сверки следующие данные о:
1) текущей стоимости инвестиционного портфеля;
2) движении денег на банковских инвестиционных счетах в тенге и иностранной валюте;
3) сумме, необходимой для расчета комиссионного вознаграждения от пенсионных активов, рассчитанной в соответствии с пунктом 1 статьи 58 Социального кодекса;
4) сумме начисленного инвестиционного дохода для расчета комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода;
5) сумме комиссионного вознаграждения Фонда от пенсионных активов;
6) сумме комиссионного вознаграждения Управляющего от инвестиционного дохода;
7) сумме дебиторской задолженности по начисленному комиссионному вознаграждению;
8) сумме расходов, указанных в подпункте 6) пункта 4 Договора.
24. Управляющий в течение 5 (пяти) рабочих дней после дня опубликования на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан сведений о коэффициентах номинальной доходности пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении, формирует в электронном виде и направляет Кастодиану и Фонду для сверки данные о сумме возмещения отрицательной разницы между номинальной доходностью пенсионных активов, полученной Управляющим, и минимальным значением доходности пенсионных активов.
25. Сверка по данным, указанным в подпунктах 1)-8) пункта 23 Договора, осуществляется Фондом, Управляющим и Кастодианом в течение 3 (трех) рабочих дней, и оформляется трехсторонним актом сверки, который подписывается уполномоченными представителями Кастодиана, Управляющего и Фонда не позднее 20 (двадцатого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
Сверка суммы, указанной в пункте 24 осуществляется Фондом, Управляющим и Кастодианом и оформляется трехсторонним актом сверки, который подписывается уполномоченными представителями Кастодиана, Управляющего и Фонда в срок, установленный нормативным правовым актом уполномоченного органа, определяющим порядок и сроки возмещения отрицательной разницы управляющим инвестиционным портфелем за счет собственного капитала.
В акте сверки указываются:

1) салыстырып тексеру жүзеге асырылатын салыстырып тексеру актісін жасау күні және кезеңі;
2) зейнетақы активтерінен және инвестициялық кірістен түскен есептелген сыйақы;
есептелген жиынтық кіріс немесе шығын сомалары туралы салыстырып тексеру жүзеге асырылатын кезеңге ақпарат;
3) инвестициялық шоттардағы ақша қаражат қалдығы туралы салыстырып тексеру актісін жасау күнге ақпарат;
4) Шартта көзделген өзге де мәліметтер көрсетіледі.
26. Зейнетақы активтерге қатысты инвестициялық қызметті жүзеге асыруға байланысты өзге де шығыстар туындаған кезде, Кастодиан, Басқарушы және Қор осындай шығыстарды салыстырып тексереді.
8-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
27. Кастодиан Басқарушының немесе Қордың, олар Шарттың талаптарына сәйкес жіберген тапсырмаларын (бұйрықтарын) уақтылы орындамаған жағдайда, Кастодиан тапсырмасы (бұйрығы) мерзімінде орындалмаған тарапқа, төлеу күнін қоса алғанда әрбір кешіктірілген күн үшін мерзімінде орындалмаған тапсырмада көрсетілген сомаға есептелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі төлем жасалған күніне белгілеген 1,5 базалық мөлшерлеме мөлшерінде айыппұл төлейді.
28. Шарттың 4-тармағының 3) тармақшасында және 7-тармағының 11) тармақшасында көрсетілген шот-фактураларды уақтылы төлемеген жағдайда, Қор және (немесе) Басқарушы Кастодианға Қор мен Басқарушының арасында жасалған инвестициялық портфельді басқару жөніндегі шартқа сәйкес, төлеу күнін қоса алғанда, әрбір мерзімі өткен күніне төленбеген сомаға есептелетін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі төлем жасау күніне белгілеген 1,5 базалық мөлшерлеме мөлшерінде айыппұл төлейді.
29. Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамау, дұрыс орындамау немесе уақтылы орындамау нәтижесінде басқа тарапқа немесе тараптарға зиян келтірген тарап осындай жағдайлар туындағаннан кейін бес жұмыс күн ішінде осы тарапқа немесе тараптарға зиянды өтеуге және әр тараптың зиян сомасына жеке есептелетін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі төлем жасау күніне белгілеген ___________базалық мөлшерлемесінің мөлшерінде айыппұл төлеуге міндетті.
30. Егер айыппұлдардың туындау негіздері Шарттың 9-тарауында көрсетілген еңсерілмейтін күш жағдайларына тікелей байланысты болса, тараптар Шарттың 27, 28 және 29-тармақтарында көрсетілген айыппұлдарды төлеуден босатылады.
31. Басқарушы Кастодианға Қазақстан Республикасының бастапқы, қайталама бағалы қағаздар нарықтарында және халықаралық нарықтарында жасалатын мәмілелер бойынша есеп айырысу бойынша төлем тапсырмаларын, сондай-ақ орталық депозитарийдің қағидалар жиынтығына сәйкес келетін бұйрықтарды немесе Шартқа сәйкес келмейтін төлем тапсырмаларын уақтылы бермегені үшін жауапкершілік атқарады.

1) дата составления акта сверки и период, за который осуществляется сверка;
2) информация за период, за который осуществляется сверка, о суммах:
начисленного вознаграждения от пенсионных активов и инвестиционного дохода;
начисленного итогового дохода или убытка;
3) информация на дату составления акта сверки об (о) остатках денежных средств на инвестиционных счетах;
4) иные сведения, предусмотренные Договором.
26. При возникновении иных расходов, связанных с осуществлением инвестиционной деятельности в отношении пенсионных активов, Кастодиан, Управляющий и Фонд производят сверку по таким расходам.
Глава 8. Ответственность сторон
27. В случае несвоевременного исполнения Кастодианом поручений (приказов) Управляющего или Фонда, направленных ими в соответствии с условиями Договора, Кастодиан уплачивает стороне, поручение (приказ) которой не исполнено в срок, штраф в размере 1,5 базовой ставки, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на дату платежа, начисляемый на сумму, указанную в неисполненном в срок поручении, за каждый день просрочки, включая день оплаты.
28. В случае несвоевременной оплаты счетов, указанных в подпункте 3) пункта 4 и в подпункте 11) пункта 7 Договора, Управляющий обязан уплатить Кастодиану штраф в размере 1,5 базовой ставки, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на дату платежа, начисляемый на невыплаченную сумму за каждый день просрочки, включая день оплаты, согласно договору о доверительном управлении пенсионными активами, заключенному между Фондом и Управляющим.
29. Сторона, причинившая ущерб другой стороне или сторонам в результате неисполнения, неправильного или несвоевременного исполнения ею своих обязательств по Договору, обязана в течение пяти рабочих дней после возникновения таких обстоятельств возместить ущерб этой стороне или сторонам и уплатить им штраф в размере ___________базовой ставки, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на дату платежа, рассчитываемого на сумму ущерба каждой из сторон в отдельности.
30. Стороны освобождаются от выплаты штрафов, указанных в пунктах 27, 28 и 29 Договора, в случае если основания возникновения штрафов прямо связаны с обстоятельствами непреодолимой силы, указанными в главе 9 Договора.
31. Управляющий несет ответственность за несвоевременное представление Кастодиану платежных поручений для расчетов по осуществляемым сделкам на первичном, вторичном рынке ценных бумаг Республики Казахстан и на международных рынках, а также за представление приказов, не соответствующих своду правил центрального депозитария, или платежных поручений, не соответствующих Договору.

9-тарау. Еңсерілмейтін күш жағдайлары
32. Егер қандай да бір тарапқа Шарттың 32-тармағында көрсетілген еңсерілмейтін күш жағдайлары Шарт бойынша міндеттемелерді орындауға бөгет, кедергі жасайтын, кешіктіретін жағдайда, осы тараптың Шарт бойынша міндеттемелерін орындау еңсерілмейтін күш жағдайлары созылатын уақытқа мөлшерлес және олар жоғарыда аталған міндеттемелерді орындауға бөгет, кедергі жасаған немесе кешіктірген деңгейде тоқтатыла тұрады.
33. Еңсерілмейтін күш жағдайлары, мыналарды қоса алғанда, бірақ бұлармен шектелмейтін кез келген жағдайларды: өртті, су тасқынын, жер сілкінісін, соғысты (жарияланған және жарияланбаған), көтерілістерді, ереуілдерді, азамат соғысын немесе тәртіпсіздіктерді, Шартта көрсетілген қызмет түрлеріне тікелей немесе жанама тыйым салатын заңдарды, уәкілетті және (немесе) мемлекеттік органдардың қаулыларын, шешімдерін және өзге де актілерін білдіреді.
34. Еңсерілмейтін күш жағдайлары туындаған күні Шарт бойынша міндеттемелерін орындауда кедергілер болған тарап басқа тараптарды еңсерілмейтін күш жағдайларының басталғаны және өзінің осындай міндеттемелерді орындауына еңсерілмейтін күш жағдайларының әсер ететіні туралы жазбаша хабардар етуге тиіс. Егер тарап осы тармақта белгіленгендей еңсерілмейтін күш жағдайлары туралы хабарлама жасамаса, осындай тарап, еңсерілмейтін күш жағдайларының салдарынан басқа тараптарға хабарлама жіберуге мүмкіндік болмаған жағдайларды қоспағанда, Шарттың 35-тармағында ескертілген құқықты жоғалтады.
35. Еңсерілмейтін күш жағдайлары тоқтағаннан кейін бір жұмыс күні ішінде оған ұшыраған тарап басқа тараптарды еңсерілмейтін күш жағдайларының тоқтағаны туралы жазбаша хабардар етіп, Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауды жалғастырады. Егер еңсерілмейтін күш жағдайлары басталғаннан кейін бір айдан астам мерзімге созылса, кез келген тарап Шарттың қолданылуын Шарттың 10-тарауына сәйкес тоқтатуға құқылы.
10-тарау. Шарттың қолданыс мерзімі және оны бұзу тәртібі
36. Шарт оған тараптар қол қойған сәттен бастап жасалған деп саналады және мерзімсіз қолданыста болады.
37. Шарт бойынша міндеттемелерді тоқтатудың жалпы негіздерімен қатар, осы Шарт мынадай:
1) Қордың шешімі бойынша;
2) Басқарушының талап етуі бойынша;
3) Кастодианның шешімі бойынша;
4) Басқарушының сенімгерлік басқаруындағы зейнетақы активтерін сақтауды және есепке алуды жүзеге асыратын Кастодианның лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған немесе лицензиядан айырылған және басқа кастодиан банкпен кастодиан лицензиясының қолданысы тоқтата тұрған немесе лицензиядан айырылған күннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде жаңа кастодиандық шартын жасамаған жағдайлардың бірінде бұзылады.

Глава 9. Обстоятельства непреодолимой силы
32. Если какой-либо из сторон мешают, препятствуют или задерживают исполнить обязательства по Договору обстоятельства непреодолимой силы, указанные в пункте 32 Договора, исполнение такой стороной обязательств по Договору приостанавливается соразмерно времени, в течение которого длятся обстоятельства непреодолимой силы и в той степени, в какой они мешают, препятствуют или задерживают исполнение вышеназванных обязательств.
33. Обстоятельства непреодолимой силы означают любые обстоятельства, включая, но, не ограничиваясь, пожары, наводнения, землетрясения, войны (объявленные и не объявленные), восстания, забастовки, гражданские войны или беспорядки, принятие законов, постановлений, решений и иных актов уполномоченного и (или) государственных органов, прямо или косвенно запрещающих указанные в Договоре виды деятельности.
34. В день возникновения обстоятельств непреодолимой силы сторона, у которой имеются препятствия в выполнении обязательств по Договору, письменно уведомляет другие стороны о наступлении обстоятельств непреодолимой силы и об их влиянии на выполнение ею таких обязательств. Если сторона не сделала уведомления об обстоятельствах непреодолимой силы, как установлено данным пунктом, такая сторона утрачивает право, оговоренное пунктом 35 Договора, за исключением случаев, когда для такой стороны в результате наступления обстоятельств непреодолимой силы стало невозможным послать уведомление другим сторонам.
35. В течение одного рабочего дня после прекращения обстоятельств непреодолимой силы, вовлеченная в него сторона письменно уведомляет другие стороны о прекращении обстоятельств непреодолимой силы и возобновляет исполнение своих обязательств по Договору. Если обстоятельства непреодолимой силы продолжаются более одного месяца после его наступления, любая из сторон вправе прекратить действие Договора в соответствии с главой 10 Договора.
Глава 10. Срок действия Договора и порядок его расторжения
36. Договор считается заключенным с момента его подписания сторонами и действует бессрочно.
37. Договор расторгается наряду с общими основаниями прекращения обязательств по Договору в одном из следующих случаев:
1) по решению Фонда;
2) по требованию Управляющего;
3) по решению Кастодиана;
4) в случае приостановления действия либо лишения лицензии Кастодиана, осуществляющего хранение и учет пенсионных активов, находящихся в доверительном управлении Управляющего, и не заключения нового кастодиального договора с другим банком-кастодианом в течение 10 (десяти) календарных дней после даты приостановления действия либо лишения лицензии Кастодиана.

38. Шартты бұзудың бастамашысы Шартты бұзу белгіленген күнінен күнтізбелік отыз күн бұрын Шарттың тараптарын хабардар етуге міндетті.
39. Қордың зейнетақы активтерін уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жаңа Кастодианға беру рәсімі аяқталғаннан кейін Шарт бұзылды деп саналады.
40. Шарт Кастодианның бастамасы бойынша бұзылған жағдайда ол Шарт бойынша өз міндеттемелерін Қор мен Басқарушы уәкілетті органның кастодиандық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар басқа банкпен кастодиандық шартқа қол қою сәтіне дейін орындауға міндетті.
11-тарау. Басқа да талаптар
41. Тараптар Шарттың нысанасына қатысты және Шарт бойынша тараптардың қатынастарын реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауға міндеттенеді.
42. Шарт әр тарапқа бір данадан, заң күші бірдей, мемлекеттік және орыс тілдерінде үш данада жасалды.
43. Шарттың талаптары тараптардың арасында жеке немесе бірге жасалған кез келген өзге шарттың немесе келісімнің талаптарына қайшы келетін болса, Шарттың ережелері басым болып табылады және тараптар бірінші кезекте Шарттың ережелерін басшылыққа алатын болады.
44. Шартқа өзгерістер мен толықтырулар тараптардың жазбаша келісімі бойынша, Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын қосымша келісімдерге қол қою арқылы енгізіледі.
45. Шарт бойынша тараптардың реттелмеген даулары Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен шешіледі.
46. Тараптардың ешқайсысы Шарт бойынша өзінің құқықтарын немесе міндеттемелерін үшінші тұлғаларға беруге құқылы емес.
12-тарау. Тараптардың деректемелері және қолдары
Қор
Басқарушы
____________________________
(Қордың деректемелері,
бизнес сәйкестендіру нөмірі,
пошталық мекенжайы,
телефондары, банктік
сәйкестендіру коды, жеке
сәйкестендіру
коды, бенефициар коды)
________________________________
(Қор өкілінің лауазымы, қолы)
мөр орны (бар болса)
__________________________
(Басқарушының деректемелері, бизнес сәйкестендіру нөмірі, телефондары, пошталық мекенжайы, банктік сәйкестендіру коды, жеке сәйкестендіру коды, бенефициар коды)
________________________________
(Басқарушы өкілінің лауазымы, қолы)
мөр орны (бар болса)
Кастодиан
_______________________________________________
_______________________________________________
(Кастодианның деректемелері, пошталық мекенжайы,
телефондары, банктік сәйкестендіру коды, жеке
сәйкестендіру коды, бенефициар коды)
_______________________________________________
(Кастодиан өкілінің лауазымы, қолы)
мөр орны (бар болса)
Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры,
инвестициялық портфельді басқарушы
және кастодиан-банк арасында жасалатын
үлгілік кастодиандық шартқа
қосымша
Кастодиандық қызмет көрсету тарифтері
Операцияның атауы
Өндіріп алынатын комиссия
Ескертпе
Қаулыға
3-қосымша
Күші жойылды деп танылатын Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актісінің жекелеген құрылымдық элементтерінің тізбесі

38. Инициатор расторжения Договора обязан уведомить стороны Договора за тридцать календарных дней до намеченной даты расторжения Договора.
39. Договор считается расторгнутым после завершения процедуры передачи пенсионных активов Фонда новому Кастодиану в порядке, установленном уполномоченным органом.
40. При расторжении Договора по инициативе Кастодиана Кастодиан обязан исполнить обязательства по Договору до момента подписания Фондом и Управляющим кастодиального договора с другим банком, имеющим лицензию уполномоченного органа на право осуществления кастодиальной деятельности.
Глава 11. Прочие условия
41. Стороны обязуются соблюдать законодательство Республики Казахстан, касающееся предмета Договора и регулирующее отношения сторон по Договору.
42. Договор составлен в трех экземплярах на государственном и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по одному экземпляру для каждой из сторон.
43. В случае противоречия условий Договора условиям любого иного договора или соглашения, заключенных между сторонами в отдельности или вместе, положения Договора являются приоритетными и стороны будут руководствоваться в первую очередь положениями Договора.
44. Изменения и дополнения в Договор вносятся по письменному согласию сторон путем подписания дополнительных соглашений, являющихся неотъемлемой частью Договора.
45. Неурегулированные споры сторон по Договору разрешаются в установленном гражданским законодательством Республики Казахстан порядке.
46. Ни одна из сторон не вправе передавать или уступать свои права или обязанности по Договору третьим лицам.
Глава 12. Реквизиты и подписи сторон
Фонд
Управляющий
____________________________
(реквизиты Фонда,
бизнес идентификационный номер,
почтовый адрес, телефоны,
банковский идентификационный код,
индивидуальный идентификационный код,
код бенефициара)
________________________________
(должность, подпись
Представителя Фонда)
место печати (при наличии)
______________________________
(реквизиты Управляющего,
бизнес идентификационный номер,
телефоны, почтовый адрес, телефоны,
банковский идентификационный код,
индивидуальный идентификационный код,
код бенефициара)
________________________________
(должность, подпись представителя
Управляющего)
место печати (при наличии)
Кастодиан
_______________________________________________
_______________________________________________
(реквизиты Кастодиана, почтовый адрес, телефоны,
банковский идентификационный код,
индивидуальный идентификационный код, код бенефициара)
_______________________________________________
(должность, подпись представителя Кастодиана)
место печати (при наличии)
Приложение
к Типовому кастодиальному
договору, заключенного между
единым накопительным
пенсионным фондом,
управляющим инвестиционным
портфелем и банком-кастодианом
Тарифы на кастодиальное обслуживание
Наименование операции
Взимаемая комиссия
Примечание
Приложение 3
к постановлению
Перечень нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также отдельных структурных элементов нормативного правового акта Республики Казахстан, которые признаются утратившими силу

1. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры мен инвестициялық портфельді басқарушы арасында жасалған зейнетақы активтерін сенімгерлік басқару туралы шарттың үлгі нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 9 ақпандағы № 15 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22194 болып тіркелген).
2. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, инвестициялық портфельді басқарушы және кастодиан-банк арасында жасалған кастодиандық шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 9 ақпандағы № 17 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22202 болып тіркелген).
3. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бағалы қағаздар нарығын реттеу және дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 12 қыркүйектегі № 66 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29609 болып тіркелген) бекітілген Өзгерістер мен толықтыру енгізілетін Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығын реттеу және зейнетақымен қамсыздандыру мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 4 және 5-тармақтары.

1. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 9 февраля 2021 года № 15 "Об утверждении Типовой формы договора о доверительном управлении пенсионными активами, заключенного между единым накопительным пенсионным фондом и управляющим инвестиционным портфелем" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22194).
2. Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 9 февраля 2021 года № 17 "Об утверждении Типовой формы кастодиального договора, заключенного между единым накопительным пенсионным фондом, управляющим инвестиционным портфелем и банком-кастодианом" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22202).
3. Пункты 4 и 5 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг и пенсионного обеспечения, в которые вносятся изменения и дополнение, утвержденного постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 сентября 2022 года № 66 "О внесении изменений и дополнения в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг и пенсионного обеспечения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29609).