Азаматтық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2023 жылғы 17 мамырдағы № 255 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 18 мамырда № 32519 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2026 жылғы 22 қаңтардағы № 25 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 22.01.2026 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 29-бабының 3-тармағына, 84-бабының бесінші бөлігіне, "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 43-тармағына, сондай-ақ "Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 13 сәуірдегі № 67 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20391 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарының 1 және 2-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1 - қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі (бұдан әрі - ТЖМ) аппараты лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптары;
2) осы бұйрыққа 2 қосымшаға сәйкес ТЖМ ведомстволары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес ТЖМ облыстық (республикалық маңызы бар қалалар мен астананың) аумақтық органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес ТЖМ қалалық, аудандық (қалалардағы аудандар) аумақтық органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптары;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес ТЖМ қарамағындағы мемлекеттік мекемелер лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

Об утверждении квалификационных требований к категориям должностей органов гражданской защиты
Приказ и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 мая 2023 года № 255. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 мая 2023 года № 32519. Утратил силу приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 22 января 2026 года № 25.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.01.2026 № 25 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
В соответствии с пунктом 3 статьи 29, частью пятой статьи 84 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", пунктом 43 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 "Об утверждении Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан", а также пунктами 1 и 2 Типовых квалификационных требований к категориям должностей правоохранительных органов, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы Республики Казахстан от 13 апреля 2020 года № 67 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к категориям должностей правоохранительных органов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20391) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) квалификационные требования к категориям должностей аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС) согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) квалификационные требования к категориям должностей ведомств МЧС согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) квалификационные требования к категориям должностей областных (городов республиканского значения и столицы) территориальных органов МЧС согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) квалификационные требования к категориям должностей городских, районных (районов в городах) территориальных органов МЧС согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) квалификационные требования к категориям должностей государственных учреждений, находящихся в ведении МЧС согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
министрінің міндетін атқарушы И. Кульшимбаев
"КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
міндетін атқарушының
2023 жылғы 17 мамырдағы
№ 255 бұйрығына 1-қосымшасы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі аппараты лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптары
Ескерту. Біліктілік талаптары жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 14.03.2025 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
2
3
4
5
6
Лауазымның атауы
Лауазым санаты
Білім деңгейіне қойылатын талаптар
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мамандықтарына қойылатын талаптар
Жұмыс өтіліне қойылатын талаптар
1 -тарау. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі (бұдан әрі – ТЖМ) аппаратының басшысы лауазымы бойынша
1.
Аппарат басшысы
C-SV-1
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі
Құрылыс
Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Электр энергетикасы
Жылу энергетикасы
Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Механика
Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету
Мұнай-газ ісі
Автоматтандыру және басқару
Заңтану
Құқық
Құқық қорғау қызметі
Көлік, көліктік техника және технологиялар
Логистика (салалар бойынша)
Әскери іс және қауіпсіздік
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
C-SV-1 санатындағы лауазымдарға орналасу үшін жұмыс өтілі "Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2020 жылғы 13 сәуірдегі № 67 бұйрығымен бекітілген Құқық құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20391 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 67 бұйрық) 6-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности министра И. Кульшимбаев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 17 мая 2023 года № 255
Квалификационные требования к категориям должностей аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Сноска. Квалификационные требования – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 14.03.2025 № 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
2
3
4
5
6
Наименование должности
Категория должности
Требования к уровню образованию
Требования к специальностям высшего и послевузовского образования
Требования к стажу работы
Глава 1. По должности Руководителя аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС)
1.
Руководитель аппарата
C-SV-1
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Нефтегазовое дело
Автоматизация и управление
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Транспорт, транспортная техника и технологии
Логистика
(по отраслям)
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SV-1 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 6 Типовых квалификационных требований к категориям должностей правоохранительных органов, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 13 апреля 2020 года № 67 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к категориям должностей правоохранительных органов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20391) (далее – приказ № 67).

2 -тарау. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің кеңесшісі (бұдан әрі – Министр) лауазымы бойынша
2.
Министрдің кеңесшісі
C-SV-4
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі
Құрылыс
Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Электр энергетикасы
Жылу энергетикасы
Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Механика
Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету
Мұнай-газ ісі
Автоматтандыру және басқару
Заңтану
Құқық
Құқық қорғау қызметі
Көлік, көліктік техника және технологиялар
Логистика (салалар бойынша)
Әскери іс және қауіпсіздік
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
C-SV-4 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 12-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
3-тарау. Министрдің көмекшісі лауазымы бойынша
3.
Министрдің көмекшісі
C-SV-6
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі
Құрылыс
Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Электр энергетикасы
Жылу энергетикасы
Радиотехника, электроника және телекоммуникациялар
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Механика
Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету
Мұнай-газ ісі
Автоматтандыру және басқару
Заңтану
Құқық
Құқық қорғау қызметі
Көлік, көліктік техника және технологиялар
Логистика (салалар бойынша)
Әскери іс және қауіпсіздік
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
C-SV-6 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 13-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
4-тарау. ТЖМ Төтенше жағдайларды жою департаментінің лауазымдары бойынша
5.
Департамент бастығы
C-SV-2
(әскери қызметші)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі
Құрылыс
Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Электр энергетикасы
Жылу энергетикасы
Радиотехника, электроника және телекоммуникация
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Механика
Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету
Мұнай-газ ісі
Автоматтандыру және басқару
Стандарттау, сертификаттау және метрология
Информатика, Есептеу техникасы және басқару
Химия
Гидрология
Заңтану
Құқық
Құқық қорғау қызметі
Геодезия және картография
Авиациялық техника және технологиялар
Теңіз техникасы және технологиясы
Экология
Қолданбалы экология
Ядролық физика
Ғарыштық техника және технологиялар
Техникалық физика
Көлік құрылысы
Әскери іс және қауіпсіздік
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
C-SV-2 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:

Глава 2. По должности советника Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – Министр)
2.
Советник Министра
C-SV-4
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Нефтегазовое дело
Автоматизация и управление
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Транспорт, транспортная техника и технологии
Логистика (по отраслям)
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SV-4 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 12 приказа № 67.
Глава 3. По должности помощника Министра
3.
Помощник Министра
C-SV-6
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Нефтегазовое дело
Автоматизация и управление
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Транспорт, транспортная техника и технологии
Логистика (по отраслям)
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SV-6 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 13 приказа № 67.
Глава 4. По должностям Департамента ликвидации чрезвычайных ситуаций МЧС
5.
Начальник Департамента
C-SV-2
(военнослужащий)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Нефтегазовое дело
Автоматизация и управление
Стандартизация, сертификация и метрология
Информатика, вычислительная техника и управление
Химия
Гидрология
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Геодезия и картография
Авиационная техника и технологии
Морская техника и технологии
Экология
Прикладная экология
Ядерная физика
Космическая техника и технологии
Техническая физика
Транспортное строительство
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SV-2 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:

1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде C-GP-3, C-OGP-3, C-AGP-3, В-PK-3, В-PKО-2, C-SV-3, С-SVО-2, C-SVU-2, C-SN-2, С-SSP-2, C-SGU-3, С-FMО-2 санаттарынан төмен емес лауазымдарда не нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санатының лауазымында бір жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басқарушы лауазымдарда екі жылдан кем емес;
3) судья лауазымында жұмыс өтілі он жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде саяси лауазымдарда не "А" корпусының лауазымдарында не А-2, В-2, С-2, C-O-2, D-2, D-O-2, Е-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
5) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес, оның ішінде басқарушы лауазымдарда бес жылдан кем емес;
6) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес (C-OGP-1, В-PKО-1, C-SV-2, C-SVО-1, C-SVU-1, С-FMО-1 санаттарының лауазымдарын қоспағанда).
6.
Департамент бастығының орынбасары
C-SV-3
(әскери қызметші)
Жоғарыдан төмен емес
C-SV-3 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде C-GP-4, C-OGP-4, C-RGP-1, C-AGP-4, C-KGP-2, C-OKGP-2, В-PK-4, В-PKО-3, C-SV-4, С-SVО-3, C-SVR-1, C-SVU-3, C-SN-3, С-SSP-3, C-SGU-5, С-FM-3, С-FMО-3 санаттарынан төмен емес лауазымдарда не нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санатының лауазымында бір жылдан кем емес;
2) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде В-РКО-2 санатындағы лауазымға орналасу үшін В-PK-6 санатындағы лауазымдарда үш жылдан кем емес;
3) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде басқарушы лауазымдарда бір жылдан кем емес;
4) судья лауазымында жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес;
5) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде саяси лауазымдарда не "А" корпусының лауазымдарында не А-3, В-3, С-3, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-3, Е-2, E-R-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
6) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде басқарушы лауазымдарда төрт жылдан кем емес;

1) не менее восьми лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-GP-3, C-OGP-3, C-AGP-3, В-PK-3, В-PKО-2, C-SV-3, С-SVО-2, C-SVU-2, C-SN-2, С-SSP-2, C-SGU-3, С-FMО-2 или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее восьми лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях;
3) не менее десяти лет стажа работы в должности судьи;
4) не менее десяти лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее одного года на политических должностях или должностях корпуса "А" или должностях не ниже категорий А-2, В-2, С-2, C-O-2, D-2, D-O-2, Е-1;
5) не менее одиннадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях;
6) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв (за исключением должностей категорий C-OGP-1, В-PKО-1, C-SV-2, C-SVО-1, C-SVU-1, С-FMО-1).
6.
Заместитель начальника Департамента
C-SV-3
(военнослужащий)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SV-3 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее семи лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-GP-4, C-OGP-4, C-RGP-1, C-AGP-4, C-KGP-2, C-OKGP-2, В-PK-4, В-PKО-3, C-SV-4, С-SVО-3, C-SVR-1, C-SVU-3, C-SN-3, С-SSP-3, C-SGU-5, С-FM-3, С-FMО-3 или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее семи лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее трех лет на должностях категории В-PK-6, для занятия должности категории В-PKО-2;
3) не менее семи лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее одного года на руководящих должностях;
4) не менее девяти лет стажа работы в должности судьи;
5) не менее девяти лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее одного года на политических должностях или должностях корпуса "А" или должностях не ниже категорий А-3, В-3, С-3, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-3, Е-2, E-R-1;
6) не менее десяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях;

7) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
7.
Басқарма бастығы
C-SV-4
(әскери қызметші)
Жоғарыдан төмен емес
C-SV-4 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде C-GP-5, C-OGP-5, C-RGP-2, C-AGP-6, C-KGP-3, C-OKGP-3, В-PK-5, В-PKО-4, C-SV-5, С-SVО-4, C-SVR-3, C-SVU-4, C-SN-4, С-SSP-4, C-SGU-7, С-FM-4, С-FMО-4 санаттарынан төмен емес лауазымдарда не нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санатының лауазымында бір жылдан кем емес;
2) құқық қорғау қызметіндегі жұмыс өтілі алты жылдан кем емес, оның ішінде В-РКО-3 санатындағы лауазымға орналасу үшін В-PK-6 санатындағы лауазымдарда екі жылдан кем емес;
3) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында жұмыс өтілі алты жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде саяси лауазымдарда не "А" корпусының лауазымдарында не А-4, В-5, С-4, C-O-5, C-R-2, D-4, D-O-4, Е-3, E-R-2, E-G-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
5) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басқарушы лауазымдарда үш жылдан кем емес;
6) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
8.
Бас маман
C-SV-8
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SV-8 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 14-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
5-тарау. ТЖМ Стратегиялық жоспарлау және жедел басқару командалық орталығы (Департамент құқығында) лауазымдары бойынша
9.
Орталық Бастығы
C-SV-2
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі
Құрылыс
Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Электр энергетикасы
Жылу энергетикасы
Радиотехника, электроника және телекоммуникация
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Механика
Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету
Мұнай-газ ісі
Автоматтандыру және басқару
Стандарттау, сертификаттау және метрология
Заңтану
Құқық
Құқық қорғау қызметі
Ақпараттық жүйелер
Геодезия және картография
Информатика, есептеу техникасы және басқару
Әскери іс және қауіпсіздік
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою

7) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
7.
Начальник Управления
C-SV-4
(военнослужащий)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SV-4 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее шести лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-GP-5, C-OGP-5, C-RGP-2, C-AGP-6, C-KGP-3, C-OKGP-3, В-PK-5, В-PKО-4, C-SV-5, С-SVО-4, C-SVR-3, C-SVU-4, C-SN-4, С-SSP-4, C-SGU-7, С-FM-4, С-FMО-4 или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее шести лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее двух лет на должностях категории В-PK-6, для занятия должности категории В-PKО-3;
3) не менее шести лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
4) не менее семи лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее одного года на политических должностях или должностях корпуса "А" или должностях не ниже категорий А-4, В-5, С-4, C-O-5, C-R-2, D-4, D-O-4, Е-3, E-R-2, E-G-1;
5) не менее восьми лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях;
6) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
8.
Главный специалист
C-SV-8
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SV-8 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 14 приказа № 67.
Глава 5. По должностям Командного центра стратегического планирования и оперативного управления (на правах Департамента) МЧС
9.
Начальник Центра
C-SV-2
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Нефтегазовое дело
Автоматизация и управление
Стандартизация, сертификация и метрология
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Информационные системы
Геодезия и картография
Информатика, вычислительная техника и управление
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций

C-SV-8 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 14-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
8-тарау. ТЖМ Анықтау басқармасының лауазымдары бойынша
29.
Басқарма бастығы
C-SV-4
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі
Құқық
Заңтану
Құқық қорғау қызметі
Халықаралық құқық
Құрылыс
Әскери іс және қауіпсіздік
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
C-SV-4 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 12-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
30.
Басқарма бастығының орынбасары
C-SV-5
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SV-5 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 13-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
31.
Аса маңызды істер бойынша аға анықтаушы
Аса маңызды істер бойынша аға анықтаушы
C-SV-8 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 14-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
9-тарау. ТЖМ Медициналық-психологиялық қызмет басқармасының лауазымдары бойынша
32.
Басқарма Бастығы
C-SV-3
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Құқықтану (медициналық-психологиялық қызмет басқармасының бастығы лауазымына орналасу үшін)
Педагогика және психология (психология бойынша функцияларды жүзеге асыратын лауазымдарына орналасу үшін)
Психология (психология бойынша функцияларды жүзеге асыратын лауазымдарына орналасу үшін)
Жалпы медицина (медицина бойынша функцияларды жүзеге асыратын лауазымдарына орналасу үшін)
Қоғамдық денсаулық сақтау (медицина бойынша функцияларды жүзеге асыратын лауазымдарына орналасу үшін)
Медициналық-профилактикалық іс (медицина бойынша функцияларды жүзеге асыратын лауазымдарына орналасу үшін)
Медициналық-биологиялық іс (медицина бойынша функцияларды жүзеге асыратын лауазымдарына орналасу үшін)
Экология (медицина бойынша функцияларды жүзеге асыратын лауазымдарына орналасу үшін)
Гигиена және эпидемиология (медицина бойынша функцияларды жүзеге асыратын лауазымдарына орналасу үшін)
Жұқпалы аурулар, оның ішінде балалар аурулары (медицина бойынша функцияларды жүзеге асыратын лауазымдарына орналасу үшін)
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
C-SV-3 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 10-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
33.
Басқарма бастығының орынбасары
C-SV-4
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес

Для занятия должностей категории C-SV-8 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 14 приказа № 67.
Глава 8. По должностям Управления дознания МЧС
29.
Начальник Управления
C-SV-3
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Право
Юриспруденция
Правоохранительная деятельность
Международное право
Строительство
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SV-3 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 10 приказа № 67.
30.
Заместитель начальника Управления
C-SV-4
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SV-4 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 12 приказа № 67.
31.
Старший дознаватель по особо важным делам
C-SV-8
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SV-8 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 14 приказа № 67.
Глава 9. По должностям Управления медико-психологической службы МЧС
32.
Начальник Управления
C-SV-3
(сотрудник)
Не ниже высшего
Юриспруденция (для замещения должности начальника Управления медико-психологической службы)
Педагогика и психология (для замещения должностей, осуществляющих функции по психологии)
Психология (для замещения должностей, осуществляющих функции по психологии)
Общая медицина (для замещения должностей, осуществляющих функции по медицине)
Общественное здравоохранение (для замещения должностей, осуществляющих функции по медицине)
Медико-профилактическое дело (для замещения должностей, осуществляющих функции по медицине)
Медико-биологическое дело (для замещения должностей, осуществляющих функции по медицине)
Экология (для замещения должностей, осуществляющих функции по медицине)
Гигиена и эпидемиология (для замещения должностей, осуществляющих функции по медицине)
Инфекционные болезни, в том числе детские (для замещения должностей, осуществляющих функции по медицине)
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Командная тактическая сил гражданской обороны
Для занятия должностей категории C-SV-3 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 10 приказа № 67.
33.
Заместитель начальника Управления
C-SV-4
(сотрудник)
Не ниже высшего

1-тарау. ТЖМ АҚжӘБК төрағасының және төрағаның орынбасары лауазымдары бойынша
1.
ТЖМ АҚжӘБК төрағасы
C-SV-1
(әскери қызметші)
Жоғары деңгейден төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Құрылыс
Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Электр энергетикасы
Жылу энергетикасы
Радиотехника, электроника және телекоммуникация
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Механика
Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету
Мұнай-газ ісі
Автоматтандыру және басқару
Заңтану
Құқық
Құқық қорғау қызметі
Көлік, көлік техникасы және технологиялары
Логистика (салалар бойынша)
Әскери іс және қауіпсіздік
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
C-SV-1 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде C-GP-2, C-OGP-1, C-AGP-1, В-PK-2, В-PKО-1, C-SV-2, C-SVО-1, C-SVU-1, С-FM-2, С-FMО-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде басқарушы лауазымдарда төрт жылдан кем емес;
3) судья лауазымында жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес, оның ішінде саяси лауазымдарда не "А" корпусының лауазымдарында не А-1, В-1, С-1, C-O-1, D-1, D-O-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
5) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он екі жылдан кем емес, оның ішінде басқарушы лауазымдарда алты жылдан кем емес.
2.
АҚжӘБК төрағасының орынбасары
C-SV-2
(әскери қызметші)
Жоғары деңгейден төмен емес
C-SV-2 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде C-GP-3, C-OGP-3, C-AGP-3, В-PK-3, В-PKО-2, C-SV-3, С-SVО-2, C-SVU-2, C-SN-2, С-SSP-2, C-SGU-3, С-FMО-2 санаттарынан төмен емес лауазымдарда не нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санатының лауазымында бір жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басқарушы лауазымдарда екі жылдан кем емес;
3) судья лауазымында жұмыс өтілі он жылдан кем емес;

Глава 1. По должностям Председателя и заместителя Председателя КГОиВЧ МЧС
1.
Председатель КГОиВЧ МЧС
C-SV-1
(военнослужащий)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Нефтегазовое дело
Автоматизация и управление
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Транспорт, транспортная техника и технологии
Логистика (по отраслям)
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SV-1 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее десяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-GP-2, C-OGP-1, C-AGP-1, В-PK-2, В-PKО-1, C-SV-2, C-SVО-1, C-SVU-1, С-FM-2, С-FMО-1;
2) не менее десяти лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях;
3) не менее одиннадцати лет стажа работы в должности судьи;
4) не менее одиннадцати лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее одного года на политических должностях или должностях корпуса "А" или должностях не ниже категорий А-1, В-1, С-1, C-O-1, D-1, D-O-1;
5) не менее двенадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, в том числе не менее шести лет на руководящих должностях.
2.
Заместитель председателя КГОиВЧ
C-SV-2
(военнослужащий)
Не ниже высшего
8. Для занятия должностей категории C-SV-2 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее восьми лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-GP-3, C-OGP-3, C-AGP-3, В-PK-3, В-PKО-2, C-SV-3, С-SVО-2, C-SVU-2, C-SN-2, С-SSP-2, C-SGU-3, С-FMО-2 или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее восьми лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях;
3) не менее десяти лет стажа работы в должности судьи;

5) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басқарушы лауазымдарда үш жылдан кем емес;
6) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
4.
Басқарма бастығының орынбасары
C-SV-5
(әскери қызметші)
Жоғары деңгейден төмен емес
C-SV-5 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде C-GP-6, C-OGP-6, C-RGP-3, C-AGP-7, C-KGP-4, C-OKGP-4, В-PK-6, В-PKО-5, C-SV-8, С-SVО-5, C-SVR-4, C-SVU-5, C-SN-6, С-SSP-5, C-SGU-8, С-FM-5 (аса маңызды істер жөніндегі тергеуші, аса маңызды істер жөніндегі жедел уәкіл (анықтаушы)) санаттарынан төмен емес лауазымдарда немесе нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санатының лауазымында бір жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
3) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі алты жылдан кем емес;
4) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес;
5) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
5.
Аға офицер
C-SV-8
(әскери қызметші)
Жоғары деңгейден төмен емес
C-SV-8 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
3) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
4) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі алты жылдан кем емес;
5) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
3-бөлім. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Төтенше жағдайлардың алдын алу комитетінің (бұдан әрі – ТЖМ ТЖААК) лауазымдар санаттарына қойылатын біліктілік талаптары
1
2
3
4
5
6
Лауазымның атауы
Лауазым санаты
Білім деңгейіне қойылатын талаптар
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мамандықтарына қойылатын талаптар
Жұмыс өтіліне қойылатын талаптар
1-тарау. ТЖМ ТЖААК төрағасы және төрағаның орынбасары лауазымдары бойынша
1.
ТЖМ ӨҚҚК төрағасы
C-SV-1
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі
Құрылыс
Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Электр энергетикасы
Жылу энергетикасы
Радиотехника, электроника және телекоммуникация
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Механика
Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету
Мұнай-газ ісі
Заңтану
Құқық
Құқық қорғау қызметі
Автоматтандыру және басқару
Стандарттау, сертификаттау және метрология
Логистика (салалар бойынша)
Биотехнология
Мемлекеттік және жергілікті басқару
Жер кадастры
Экономика
Химия
География
Биология
Гидрология
Геодезия және картография
Көлік, көлік техникасы және технологиялары
Су ресурстары және суды пайдалану
Ғарыштық техника және технологиялар
Экология
Қолданбалы экология
Техникалық физика
Көлік құрылысы
Әскери іс және қауіпсіздік
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
C-SV-1 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі "Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 13 сәуірдегі № 67 бұйрығымен бекітілген Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20391 тіркелген) (бұдан әрі – № 67 бұйрық) 6-тармағында көзделген талаптардың біріне сай болуы тиіс.
2.
ТЖМ ӨҚҚК төрағасының орынбасары
C-SV-2
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SV-2 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 8-тармағында көзделген талаптардың біріне сай болуы тиіс.

5) не менее восьми лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях;
6) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
4.
Заместитель начальника Управления
C-SV-5
(военнослужащий)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SV-5 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее пяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-GP-6, C-OGP-6, C-RGP-3, C-AGP-7, C-KGP-4, C-OKGP-4, В-PK-6, В-PKО-5, C-SV-8, С-SVО-5, C-SVR-4, C-SVU-5, C-SN-6, С-SSP-5, C-SGU-8, С-FM-5 (следователь по особо важным делам, оперуполномоченный (дознаватель) по особо важным делам) или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее пяти лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
3) не менее шести лет стажа работы на государственной службе;
4) не менее семи лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
5) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
5.
Старший офицер
C-SV-8
(военнослужащий)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SV-8 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее трех лет стажа работы на правоохранительной службе;
2) не менее четырех лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
3) не менее четырех лет стажа работы на государственной службе;
4) не менее шести лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
5) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
Раздел 3. Квалификационные требования к категориям должностей
Комитета предупреждения чрезвычайных ситуаций
Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
(далее – КПЧС МЧС)
1
2
3
4
5
6
Наименование должности
Категория должности
Требования к уровню образованию
Требования к специальностям высшего и послевузовского образования
Требования к стажу работы
Глава 1. По должностям Председателя и заместителя Председателя КПЧС МЧС
1.
Председатель КПЧС
C-SV-1
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Нефтегазовое дело
Автоматизация и управление
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Стандартизация, сертификация и метрология
Логистика (по отраслям)
Биотехнология
Государственное и местное управление
Земельный кадастр
Экономика
Химия
География
Биология
Гидрология
Геодезия и картография
Транспорт, транспортная техника и технологии
Водные ресурсы и водопользование
Космическая техника и технологии
Экология
Прикладная экология
Техническая физика
Транспортное строительство
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SV-1 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 6 приказа № 67.
2.
Заместитель председателя КПЧС
C-SV-2
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SV-2 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 7 приказа № 67.

1-тарау. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың Төтенше жағдайлар департаментінің (бұдан әрі - ТЖД) бастығы, бастығының бірінші орынбасары және бастығының орынбасары лауазымы бойынша
1.
ТЖД бастығы
C-SVО-1
(әскери қызметші)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі
Құрылыс
Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Электр энергетикасы
Жылу энергетикасы
Радиотехника, электроника және телекоммуникация
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Механика
Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету
Мұнай-газ ісі
Автоматтандыру және басқару
Заңтану
Құқық
Құқық қорғау қызметі
Көлік, көлік техникасы және технологиялары
Логистика (салалар бойынша)
Әскери іс және қауіпсіздік
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
C-SVO-1 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде C-GP-3, C-OGP-3, C-AGP-3, В-PK-3, В-PKО-2, C-SV-3, С-SVО-2, C-SVU-2, C-SN-2, С-SSP-2, C-SGU-3, С-FMО-2 санаттарынан төмен емес лауазымдарда не нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санатының лауазымында бір жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басқарушы лауазымдарда екі жылдан кем емес;
3) судья лауазымында жұмыс өтілі он жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде саяси лауазымдарда не "А" корпусының лауазымдарында не А-2, В-2, С-2, C-O-2, D-2, D-O-2, Е-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
5) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес, оның ішінде басқарушы лауазымдарда бес жылдан кем емес;
6) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес (C-OGP-1, В-PKО-1, C-SV-2, C-SVО-1, C-SVU-1, С-FMО-1 санаттарының лауазымдарын қоспағанда).
2.
ТЖД бастығының бірінші орынбасары, бастығының орынбасары
C-SVО-2
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVO-2 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі "Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 13 сәуірдегі № 67 бұйрығымен бекітілген Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20391 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 67 бұйрық) 10-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
3.
ТЖД бастығының орынбасары
C-SVО-2
(әскери қызметші)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVO-2 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:

Глава 1. По должностям начальника, первого заместителя и заместителя начальника Департамента по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - ДЧС)
1.
Начальник ДЧС
C-SVО-1
(военнослужащий)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Нефтегазовое дело
Автоматизация и управление
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Транспорт, транспортная техника и технологии
Логистика (по отраслям)
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SVО-1 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее восьми лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-GP-3, C-OGP-3, C-AGP-3, В-PK-3, В-PKО-2, C-SV-3, С-SVО-2, C-SVU-2, C-SN-2, С-SSP-2, C-SGU-3, С-FMО-2 или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее восьми лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях;
3) не менее десяти лет стажа работы в должности судьи;
4) не менее десяти лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее одного года на политических должностях или должностях корпуса "А" или должностях не ниже категорий А-2, В-2, С-2, C-O-2, D-2, D-O-2, Е-1;
5) не менее одиннадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях;
6) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв (за исключением должностей категорий C-OGP-1, В-PKО-1, C-SV-2, C-SVО-1, C-SVU-1, С-FMО-1).
2.
Первый заместитель начальника ДЧС, заместитель начальника ДЧС
C-SVО-2
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SVО-2 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 10 Типовых квалификационных требований к категориям должностей правоохранительных органов, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 13 апреля 2020 года № 67 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к категориям должностей правоохранительных органов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20391) (далее - приказа № 67).
3.
Заместитель начальника ДЧС
C-SVО-2
(военнослужащий)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории С-SVО-2 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:

C-SVО-3 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 12-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
5.
Басқарма бастығының орынбасары
Бөлім бастығы
C-SVO-4
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVО-4 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 13-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
6.
Бөлімше бастығы
C-SVО-6
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVО-6 және C-SVО-7 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 15-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
7.
Бас маман
C-SVO-7
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
8.
Аға инженер
C-SVO-8
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVО-8 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 16-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
9.
Инженер
C-SVО-9
(қызметкер)
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары
Жұмыс өтілі талап етілмейді
3-тарау. Анықтау бөлімшелерінің лауазымдары бойынша
10.
Басқарма бастығы
C-SVO-3
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі
Құқық
Заңтану
Құқық қорғау қызметі
Халықаралық құқық
Құрылыс
Әскери іс және қауіпсіздік
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
Техникалық, кәсіптік
және орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары:
Техник-құрылысшы
Құтқарушы
Техник
Стандарттау жөніндегі техник
Заңгер
Заң кеңесшісі
Жабдықты пайдалану және жөндеу жөніндегі техник
Техник-жобалаушы
Өрт инспекторы
Өрт қауіпсіздік технигі
C-SVО-3 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 12-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
11.
Басқарма бастығының орынбасары
Бөлім бастығы
C-SVO-4
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVО-4 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 13-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
12.
Бөлімше бастығы
C-SVО-6
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVО-6 және C-SVO-7 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 15-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
13.
Аса маңызды істер бойынша аға анықтаушы
C-SVO-7
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
14.
Аға анықтаушы
C-SVO-8
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVО-8 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 16-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
15.
Анықтаушы
C-SVO-9
(қызметкер)
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары
Жұмыс өтілі талап етілмейді

Для занятия должностей категории C-SVО-3 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 12 приказа № 67.
5.
Заместитель начальника Управления
Начальник отдела
C-SVO-4
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SVО-4 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 13 приказа № 67.
6.
Начальник отделения
C-SVО-6
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категорий C-SVО-6 и C-SVO-7 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 15 приказа № 67.
7.
Главный специалист
C-SVO-7
(сотрудник)
Не ниже высшего
8.
Старший инженер
C-SVO-8
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SVО-8 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 16 приказа № 67.
9.
Инженер
C-SVО-9
(сотрудник)
Техническое и профессиональное, послесреднее, высшее
Стаж работы не требуется
Глава 3. По должностям подразделений дознания
10.
Начальник Управления
C-SVO-3
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Право
Юриспруденция
Правоохранительная деятельность
Международное право
Строительство
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Специальности технического, профессионального
и послесреднего образования:
Техник-строитель
Спасатель
Техник
Техник по стандартизации
Юрист
Юрисконсульт
Техник по эксплуатации и ремонту оборудования
Техник-проектировщик
Инспектор пожарный
Пожарный
Техник пожарной безопасности
Для занятия должностей категории C-SVО-3 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 12 приказа № 67.
11.
Заместитель начальника Управления
Начальник отдела
C-SVO-4
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SVО-4 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 13 приказа № 67.
12.
Начальник отделения
C-SVО-6
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категорий C-SVО-6 и C-SVO-7 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 15 приказа № 67.
13.
Старший дознаватель по особо важным делам
C-SVO-7
(сотрудник)
Не ниже высшего
14.
Старший дознаватель
C-SVO-8
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SVО-8 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 16 приказа № 67.
15.
Дознаватель
C-SVO-9
(сотрудник)
Техническое и профессиональное, послесреднее, высшее
Стаж работы не требуется

2) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
3) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
4) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
67.
Офицер
C-SVO-8
(әскери қызметші)
Жоғарыдан төмен емес
С-SVО-8 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау не арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) құқық қорғау органдарының білім беру ұйымдарын жоғары білім беру бағдарламалары бойынша бітірген адамдарға С-SVО-8 санаттары лауазымдарына орналасу үшн жұмыс өтілі талап етілмейді;
3) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
4) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
5) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
13-тарау. Жұмылдыру дайындау бөлімшелерінің лауазымдары бойынша
68.
Бөлімше бастығы
C-SVО-6
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Заңтану
Құқық
Құқық қорғау қызметі
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Ақпараттық қауіпсіздік жүйесі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Әскери іс және қауіпсіздік
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
C-SVО-6 және C-SVO-7 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 15-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
68-1
Бас маман
C-SVO-7
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
68-2
Аға инженер
C-SVO-8
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVО-8 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 16-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
68-3
Аға офицер
C-SVO-7
(әскери қызметші)
Жоғарыдан төмен емес
С-SVО-7 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау не арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
2) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
3) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
4) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.

2) не менее трех лет стажа работы на государственной службе;
3) не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
4) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
67.
Офицер
C-SVO-8
(военнослужащий)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории С-SVО-8 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее одного года стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
2) стаж работы не требуется для лиц, окончивших организации образования правоохранительных органов по образовательным программам высшего образования для занятия должности категории С-SVО-8;
3) не менее двух лет стажа работы на государственной службе;
4) не менее четырех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
5) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
Глава 13. По должностям подразделений мобилизационной подготовки
68.
Начальник отделения
C-SVO-6
(сотрудник)
Не ниже высшего
Юриспруденция
Право
Правоохранительная деятельность
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Система информационной безопасности
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категорий С-SVО-6 и C-SVO-7 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 15 приказа № 67.
68-1
Главный специалист
C-SVО-7
(сотрудник)
Не ниже высшего
68-2
Старший инженер
C-SVО-8
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SVО-8 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 16 приказа № 67.
68-3
Старший офицер
C-SVO-7 (военнослужащий)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории С-SVО-7 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее двух лет стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
2) не менее трех лет стажа работы на государственной службе;
3) не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
4) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.

C-SVR-1 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі "Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 13 сәуірдегі № 67 бұйрығымен (бекітілген Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20391 болып тіркелген) бұдан әрі – № 67 бұйрық) 12-тармағында көзделген талаптардың біріне сай болуы тиіс.
2.
Облыстық маңызы бар қаладағы (республикалық маңызы бар қала ауданындағы) аумақтық орган бастығының орынбасары
Қалалық, аудандық аумақтық органның бастығы
C-SVR-2
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVR-2 және C-SVR-3 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 13-тармағында көзделген талаптардың біріне сай болуы тиіс.
3.
Қалалық, аудандық аумақтық орган бастығының орынбасары
C-SVR-3
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
4.
Қалалық, аудандық аумақтық органның бастығы
C-SVR-4
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVR-4 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 14-тармағында көзделген талаптардың біріне сай болуы тиіс.
5.
Бас маман
C-SVR-6
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
C-SVR-6 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 16-тармағында көзделген талаптардың біріне сай болуы тиіс.
6.
Аса маңызды істер бойынша аға анықтаушы
C-SVR-6
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі
Құқық
Заңтану
Құқық қорғау қызметі
Халықаралық құқық
Құрылыс
Әскери іс және қауіпсіздік
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
7.
Аға офицер
C-SVR-6
(әскери қызметші)
Жоғарыдан төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Әскери іс және қауіпсіздік
Мемлекеттік және жергілікті басқару
Автоматтандыру және басқару
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Құрылыс
Көлік құрылысы
Радиотехника, электроника және телекоммуникация
Көлік, көлік техникасы және технологиялары
Химия
Биология
Техникалық физика
Ядролық физика
Жалпы медицина
Гигиена және эпидемиология
Биотехнология
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Ғарыштық техника және технологиялар
Авиациялық техника және технологиялар
Теңіз техникасы және технологиясы
Механика
Заңтану
Құқық
Халықаралық құқық
Құқық және экономика негіздері
Құқық қорғау қызметі
Ауыл шаруашылығы және биоресурстар
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
C-SVR-6 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:

Для занятия должностей категории C-SVR-1 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 12 Типовых квалификационных требований к категориям должностей правоохранительных органов, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 13 апреля 2020 года № 67 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к категориям должностей правоохранительных органов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20391) (далее - приказа № 67).
2.
Заместитель начальника территориального органа в городе областного значения (районе города республиканского значения)
Начальник городского, районного территориального органа
C-SVR-2
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категорий C-SVR-2 и C-SVR-3 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 13 приказа № 67.
3.
Заместитель начальника городского, районного территориального органа
C-SVR-3
(сотрудник)
Не ниже высшего
4.
Начальник городского, районного территориального органа
C-SVR-4
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SVR-4 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 14 приказа № 67.
5.
Главный специалист
C-SVR-6
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SVR-6 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 16 приказа № 67.
6.
Старший дознаватель по особо важным делам
C-SVR-6
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Право
Юриспруденция
Правоохранительная деятельность
Международное право
Строительство
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
7.
Старший офицер
C-SVR-6
(военнослужащий)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Военное дело и безопасность
Государственное и местное управление
Автоматизация и управление
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Строительство
Транспортное строительство
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Транспорт, транспортная техника и технологии
Химия
Биология
Техническая физика
Ядерная физика
Общая медицина
Гигиена и эпидемиология
Биотехнология
Информационно-коммуникационные технологии
Космическая техника и технологии
Авиационная техника и технологии
Морская техника и технологии
Механика
Юриспруденция
Право
Международное право
Основы права и экономики
Правоохранительная деятельность
Сельское хозяйство и биоресурсы
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SVR-6 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:

2-тарау. Өрт сөндіру бөлімшелерінің лауазымдары бойынша (бөлімдер, мамандандырылған бөлімдер, бекеттер, жасақтар)
12.
Жасақ бастығының орынбасары
C-SVR-4
(қызметкер)
Жоғары деңгейден төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі
Құрылыс
Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Электр энергетикасы
Жылу энергетикасы
Радиотехника, электроника және телекоммуникация
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Механика
Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету
Көлік, көлік техникасы және технологиялары
Мұнай-газ ісі
Заңтану (мемлекеттік меншіктің аса маңызды объектілерін күзету жөніндегі жасақ лауазымдарына орналасу үшін)
Автоматтандыру және басқару
Тасымалдауды, қозғалысты ұйымдастыру және көлікті пайдалану
Стандарттау, сертификаттау және метрология
Ақпараттық жүйелер
Ақпараттық қауіпсіздік жүйесі
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгбілім беру мамандықтары:
Техник-құрылысшы
Стандарттау жөніндегі техник
Техник-механик
Өрт инспекторы
Құтқарушы
Техник
Өрт сөндіруші
Өрт қауіпсіздігі технигі
C-SVR-4 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 14-тармағында көзделген талаптардың біріне сай болуы тиіс.
13.
Бөлім бастығы
C-SVR-5
(қызметкер)
Жоғары деңгейден төмен емес
C-SVR-5 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 15-тармағында көзделген талаптардың біріне сай болуы тиіс.
14.
Бөлім бастығының орынбасары
Өрт сөндіру бекетінің бастығы
Бөлімше бастығы
C-SVR-6
(қызметкер)
Жоғары деңгейден төмен емес
C-SVR-6 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 16-тармағында көзделген талаптардың біріне сай болуы тиіс.
15.
Қарауыл бастығы
Аға инженер
C-SVR-7
(қызметкер)
Жоғары деңгейден төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау (бейіндік білім болған жағдайда)
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Төтенше жағдайларда қорғау (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Механика (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Құрылыс (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Мұнай-газ ісі (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Материалтану және жаңа материалдар технологиясы (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Машина жасау (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Көлік, көлік техникасы және технологиялары (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Жылу энергетикасы (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Электр энергетикасы (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру (қайта даярлау туралы сертификат болған кезде)
Көлік құрылысы (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Тасымалдауды, қозғалысты ұйымдастыру және көлікті пайдалану (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Химия (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Бастапқы әскери даярлық (қайта даярлау туралы сертификат болған кезде)
Сот сараптамасы (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Техносфералық қауіпсіздік (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру мамандықтары:
Техник-құрылысшы (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Стандарттау жөніндегі техник (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Техник-механик (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Өрт инспекторы (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Құтқарушы (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Техник (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Өрт сөндіруші (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Өрт қауіпсіздігі технигі (қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)

Глава 2. По должностям пожарных подразделений (отряды, специализированные пожарные части, пожарные части, пожарные посты)
12.
Заместитель начальника отряда
C-SVR-4
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Транспорт, транспортная техника и технологии
Нефтегазовое дело
Юриспруденция (для замещения должностей отряда по охране особо важных объектов государственной собственности)
Автоматизация и управление
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
Стандартизация, сертификация и метрология
Информационные системы
Система информационной безопасности
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SVR-4 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 14 приказа № 67.
13.
Начальник части
C-SVR-5
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SVR-5 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 15 приказа № 67.
14.
Заместитель начальника части
Начальник пожарного поста
Начальник отделения
C-SVR-6
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SVR-6 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 16 приказа № 67.
15.
Начальник караула
Старший инженер
C-SVR-7
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях (при наличии профильного образования)
Командная тактическая сил гражданской обороны (при наличии сертификата о переподготовке)
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность (при наличии сертификата о переподготовке)
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды (при наличии сертификата о переподготовке)
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность
(при наличии сертификата о переподготовке)
Защита в чрезвычайных ситуациях (при наличии сертификата о переподготовке)
Механика (при наличии сертификата о переподготовке)
Строительство (при наличии сертификата о переподготовке)
Нефтегазовое дело (при наличии сертификата о переподготовке)
Материаловедение и технология новых материалов (при наличии сертификата о переподготовке)
Машиностроение (при наличии сертификата о переподготовке)
Транспорт, транспортная техника и технологии (при наличии сертификата о переподготовке)
Теплоэнергетика (при наличии сертификата о переподготовке)
Электроэнергетика (при наличии сертификата о переподготовке)
Производство строительных материалов, изделий и конструкций (при наличии сертификата о переподготовке)
Транспортное строительство (при наличии сертификата о переподготовке)
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта (при наличии сертификата о переподготовке)
Химия (при наличии сертификата о переподготовке)
Начальная военная подготовка (при наличии сертификата о переподготовке)
Судебная экспертиза (при наличии сертификата о переподготовке)
Техносферная безопасность (при наличии сертификата о переподготовке)
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций (при наличии сертификата о переподготовке)

C-SVR-7 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 18-тармағында көзделген талаптардың біріне сай болуы тиіс.
16.
Инспектор
Инженер
C-SVR-8
(қызметкер)
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары
Техник-құрылысшы
Стандарттау жөніндегі Техник
Техник-механик
Өрт инспекторы
Құтқарушы
Техник
Өрт сөндіруші
Өрт қауіпсіздігі технигі
Жұмыс өтілі талап етілмейді
17.
Дәрігер
C-SVR-8
(қызметкер)
Жоғары деңгейден төмен емес
Жалпы медицина
Қоғамдық денсаулық сақтау Медициналық-профилактикалық іс медициналық-биологиялық іс Экология
Гигиена және эпидемиология
Жұқпалы аурулар, оның ішінде балалар аурулары
Жұмыс өтілі талап етілмейді
18.
Фельдшер
C-SV-12
(қызметкер)
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары
Жалпы медицина
Қоғамдық денсаулық сақтау
Медициналық-профилактикалық іс медициналық-биологиялық іс
Экология
Гигиена және эпидемиология жұқпалы аурулар, оның ішінде балалар аурулары
Техникалық, кәсіптік мамандықтар
және орта білімнен кейінгі білім:
Емдеу ісі (фельдшер)
Мейірбике ((жалпы мейірбике, кіші мейірбике
күтім бойынша)
Жұмыс өтілі талап етілмейді
19.
Бөлімше командирі
Кіші инспектор
Аға өрт сөндіруші-құтқарушы
Өрт сөндіру автокөлігінің аға жүргізушісі-қызметшісі
Өрт сөндіру көлігін жүргізу бойынша аға нұсқаушы
Газ-түтіннен қорғау қызметінің аға шебері
Аға байланыс шебері
C-SV-12
(қызметкер)
Орташадан төмен емес
Жұмыс өтілі талап етілмейді
20.
Диспетчер
Өрт сөндіру автокөлігінің жүргізуші-қызметшісі
Өрт сөндіруші-құтқарушы
Өрт сөндіруші-құтқарушы-мотоциклші
Өрт сөндіруші-құтқарушы-радиотелефоншы
Радиотелефонист
C-SV-13
(қызметкер)
Орташадан төмен емес
Жұмыс өтілі талап етілмейді
3-тарау. Өрт сөндірушілерді арнайы даярлау бөлімшелерінің лауазымдары бойынша
21.
Бөлімше бастығы
C-SVR-6
(қызметкер)
Жоғары деңгейден төмен емес
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларды қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
(қайта даярлау туралы сертификат болған жағдайда)
Өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі құрылыс
Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Электр энергетикасы
Жылу энергетикасы
Радиотехника, электроника және телекоммуникация
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Механика
Есептеу техникасы және бағдарламалық қамтамасыз ету
Көлік, көлік техникасы және технологиялары
Мұнай-газ ісі
Құқықтану (мемлекеттік меншіктің аса маңызды объектілерін күзету жөніндегі жасақ лауазымдарын ауыстыру үшін)
Автоматтандыру және басқару
Тасымалдауды, қозғалысты ұйымдастыру және көлікті пайдалану
Стандарттау, сертификаттау және метрология
Ақпараттық жүйелер
Ақпараттық қауіпсіздік жүйесі
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою

Для занятия должностей категории C-SVR-7 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 18 приказа № 67.
16.
Инспектор
Инженер
C-SVR-8
(сотрудник)
техническое и профессиональное, послесреднее, высшее
Техник-строитель
Техник по стандартизации
Техник-механик
Инспектор пожарный
Спасатель
Техник
Пожарный
Техник пожарной безопасности
Стаж работы не требуется
17.
Врач
C-SVR-8
(сотрудник)
Не ниже высшего
Общая медицина
Общественное здравоохранение Медико-профилактическое дело Медико-биологическое дело
Экология
Гигиена и эпидемиология
Инфекционные болезни, в том числе детские
Стаж работы не требуется
18.
Фельдшер
C-SV-12
(сотрудник)
техническое и профессиональное, послесреднее, высшее
Общая медицина
Общественное здравоохранение
Медико-профилактическое дело Медико-биологическое дело
Экология
Гигиена и эпидемиология Инфекционные болезни, в том числе детские
Специальности технического, профессионального
и послесреднего образования:
Лечебное дело (фельдшер)
Сестринское дело (медицинская сестра общей практики, младшая медицинская сестра
по уходу)
Стаж работы не требуется
19.
Командир отделения
Младший инспектор
Старший пожарный-спасатель
Старший водитель-сотрудник пожарного автомобиля
Старший инструктор по вождению пожарного автомобиля
Старший мастер газодымозащитной службы
Старший мастер связи
C-SV-12
(сотрудник)
не ниже среднего
Стаж работы не требуется
20.
Диспетчер
Водитель-сотрудник пожарного автомобиля
Пожарный-спасатель
Пожарный-спасатель-мотоциклист
Пожарный-спасатель-радиотелефонист
Радиотелефонист
C-SV-13
(сотрудник)
не ниже среднего
Стаж работы не требуется
Глава 3. По должностям подразделений специальной подготовки пожарных
21.
Начальник отделения
C-SVR-6
(сотрудник)
Не ниже высшего
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Промышленная, экологическая и пожарная безопасность Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Вычислительная техника и программное обеспечение
Транспорт, транспортная техника и технологии
Нефтегазовое дело
Юриспруденция (для замещения должностей отряда по охране особо важных объектов государственной собственности)
Автоматизация и управление
Организация перевозок, движения и эксплуатация транспорта
Стандартизация, сертификация и метрология
Информационные системы
Система информационной безопасности
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций

C-SVR-6 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 16-тармағында көзделген талаптардың біріне сай болуы тиіс.
22.
Аға нұсқаушы
C-SVR-7
(қызметкер)
Жоғары деңгейден төмен емес
C-SVR-7 санатындағы лауазымға орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 18-тармағында көзделген талаптардың біріне сай болуы тиіс.
23.
Нұсқаушы
C-SVR-8
(қызметкер)
техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары
Техник-құрылысшы
Стандарттау жөніндегі Техник
Техник-механик
Өрт инспекторы
Құтқарушы
Техник
Өрт сөндіруші
Өрт қауіпсіздігі технигі
Жұмыс өтілі талап етілмейді.
24.
Аға нұсқаушы құтқарушы
C-SV-12
(қызметкер)
Орташадан төмен емес
Жұмыс өтілі талап етілмейді.
Ескертпе:
Министрдің шешімі және (немесе) келісімі бойынша кәсіби даярлығы жоғары, өзіндік ерекшелікті білімі немесе белгілі бір мамандықтар бойынша едәуір жұмыс тәжірибесі бар адамдарды, осы біліктілік талаптарында белгіленген қажетті жұмыс өтілін ескерместен, азаматтық қорғау органдарының лауазымдарына тағайындауға жол беріледі.
министрінің міндетін
атқарушы
2023 жылғы 17 мамырдағы
№ 255 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі - ТЖМ) қарамағындағы мемлекеттік мекемелер лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптары
1-бөлім. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі Мәлік Ғабдуллин атындағы Азаматтық қорғау академиясы" мемлекеттік мекемесі лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптары (бұдан әрі - Академия)
Ескерту. 1-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 14.03.2025 № 89 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-бөлім. Академия лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптары
1
2
3
4
5
6
Лауазымның атауы
Лауазым санаты
Білім деңгейіне қойылатын талаптар
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру мамандықтарына қойылатын талаптар
Жұмыс өтіліне қойылатын талаптар
1-тарау. Академия бастығы және бастығының орынбасары лауазымдары бойынша
1.
Академия Бастығы
C-SVU-1
(әскери қызметші)
Жоғары оқу орнынан кейінгі
Ғылыми дәрежесінің немесе ғылыми атағының болуы.
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Құрылыс
Құрылыс материалдарын, бұйымдары мен конструкцияларын өндіру
Электр энергетикасы
Жылу энергетикасы
Радиотехника, электроника және телекоммуникация
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Механика
Логистика (салалар бойынша)
Математика
Физика
Әскери іс және қауіпсіздік
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
C-SVU-1 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:

Для занятия должностей категории C-SVR-6 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 16 приказа № 67.
22.
Старший инструктор
C-SVR-7
(сотрудник)
Не ниже высшего
Для занятия должностей категории C-SVR-7 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 18 приказа № 67.
23.
Инструктор
C-SVR-8
(сотрудник)
техническое и профессиональное, послесреднее, высшее
Техник-строитель
Техник по стандартизации
Техник-механик
Инспектор пожарный
Спасатель
Техник
Пожарный
Техник пожарной безопасности
Стаж работы не требуется.
24.
Старший инструктор спасатель
C-SV-12
(сотрудник)
Не ниже среднего
Стаж работы не требуется.
Примечание:
По решению и (или) согласованию с Министром по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, допускается назначение на должности органов гражданской защиты лиц, обладающих высокой профессиональной подготовкой, имеющих специфические знания либо значительный опыт работы по определенным специальностям, без учета необходимого стажа работы, установленного настоящими квалификационными требованиями.
Приложение 5 к приказу
исполняющего обязанности
Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 17 мая 2023 года № 255
Квалификационные требования к категориям должностей государственного
учреждения "Академия гражданской защиты имени Малика Габдуллина
Министерства по чрезвычайным ситуациям" (далее - Академия)
Сноска. Квалификационные требования – в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 14.03.2025 № 89 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 1. Квалификационные требования к категориям должностей Академии
1
2
3
4
5
6
Наименование должности
Категория должности
Требования к уровню образованию
Требования к специальностям (высшего и послевузовского образования либо технического и профессионального, послесреднего образования)
Требования к стажу работы
Глава 1. По должностям начальника и заместителя начальника Академии
1.
Начальник Академии
C-SVU-1
(военнослужащий)
Послевузовское
Наличие ученой степени или ученого звания.
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Строительство
Производство строительных материалов, изделий и конструкций
Электроэнергетика
Теплоэнергетика
Радиотехника, электроника и телекоммуникации
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Механика
Логистика (по отраслям)
Математика
Физика
Военное дело и безопасность
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории C-SVU-1 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:

1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде C-GP-3, C-OGP-3, C-AGP-3, В-PK-3, В-PKО-2, C-SV-3, С-SVО-2, C-SVU-2, C-SN-2, С-SSP-2, C-SGU-3, С-FMО-2 санаттарынан төмен емес лауазымдарда не нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санатының лауазымында бір жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте жұмыс өтілі сегіз жылдан кем емес, оның ішінде басқарушы лауазымдарда екі жылдан кем емес;
3) судья лауазымында жұмыс өтілі он жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде саяси лауазымдарда не "А" корпусының лауазымдарында не А-2, В-2, С-2, C-O-2, D-2, D-O-2, Е-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
5) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он бір жылдан кем емес, оның ішінде басқарушы лауазымдарда бес жылдан кем емес.
2.
Академия бастығының орынбасары
C-SVU-2
(қызметкер)
Жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі
Ғылыми дәрежесінің немесе ғылыми атағының болуы (Академия бастығының оқу және ғылыми жұмысқа жетекшілік ететін орынбасары үшін).
C-SVU-2 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі "Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі Төрағасының 2020 жылғы 13 сәуірдегі № 67 бұйрығымен бекітілген құқық Құқық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын үлгілік біліктілік талаптарының 10-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс (бұдан әрі - № 67 бұйрық).
3.
Академия бастығының орынбасары
C-SVU-2
(әскери қызметші)
Жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі
Ғылыми дәрежесінің немесе ғылыми атағының болуы (Академия бастығының оқу және ғылыми жұмысқа жетекшілік ететін орынбасары үшін).
C-SVU-2 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі келесі талаптардың біріне сай болуы тиіс:
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде C-GP-4, C-OGP-4, C-RGP-1, C-AGP-4, C-KGP-2, C-OKGP-2, В-PK-4, В-PKО-3, C-SV-4, С-SVО-3, C-SVR-1, C-SVU-3, C-SN-3, С-SSP-3, C-SGU-5, С-FM-3, С-FMО-3 санаттарынан төмен емес лауазымдарда не нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санатының лауазымында бір жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес, оның ішінде басқарушы лауазымдарда бір жылдан кем емес;

1) не менее восьми лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-GP-3, C-OGP-3, C-AGP-3, В-PK-3, В-PKО-2, C-SV-3, С-SVО-2, C-SVU-2, C-SN-2, С-SSP-2, C-SGU-3, С-FMО-2 или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее восьми лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях;
3) не менее десяти лет стажа работы в должности судьи;
4) не менее десяти лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее одного года на политических должностях или должностях корпуса "А" или должностях не ниже категорий А-2, В-2, С-2, C-O-2, D-2, D-O-2, Е-1;
5) не менее одиннадцати лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, в том числе не менее пяти лет на руководящих должностях.
2.
Заместитель начальника Академии
C-SVU-2
(сотрудник)
Высшее или послевузовское
Наличие ученой степени или ученого звания (для заместителя начальника Академии, курирующего учебную и научную работу).
Для занятия должностей категории C-SVU-2 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 10 Типовых квалификационных требований к категориям должностей правоохранительных органов, утвержденных приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 13 апреля 2020 года № 67 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к категориям должностей правоохранительных органов" (далее - приказа № 67).
3.
Заместитель начальника Академии
C-SVU-2
(военнослужащий)
Высшее или послевузовское
Наличие ученой степени или ученого звания (для заместителя начальника Академии, курирующего учебную и научную работу).
Для занятия должностей категории C-SVU-2 стаж работы должен соответствовать одному из следующих требований:
1) не менее семи лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-GP-4, C-OGP-4, C-RGP-1, C-AGP-4, C-KGP-2, C-OKGP-2, В-PK-4, В-PKО-3, C-SV-4, С-SVО-3, C-SVR-1, C-SVU-3, C-SN-3, С-SSP-3, C-SGU-5, С-FM-3, С-FMО-3 или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее семи лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе, в том числе не менее одного года на руководящих должностях;

3) судья лауазымында жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес;
4) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі тоғыз жылдан кем емес, оның ішінде саяси лауазымдарда не "А" корпусының лауазымдарында не А-3, В-3, С-3, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-3, Е-2, E-R-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда бір жылдан кем емес;
5) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі он жылдан кем емес, оның ішінде басқарушы лауазымдарда төрт жылдан кем емес;
6) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
2-тарау. Факультеттер лауазымдары бойынша
4.
Факультет бастығы
С-SVU-5
(қызметкер)
Жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Педагогикалық ғылымдар
Өнер және гуманитарлық ғылымдар
Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат
Бизнес басқару және құқық
Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
Ауыл шаруашылығы және биоресурстар
Қызметтер
Әскери іс және қауіпсіздік
Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру (медицина)
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою
С-SVU-5 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 14-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
5.
Аға оқытушы-әдіскер
С-SVU-9
(қызметкер)
Жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі
С-SVU-9 санаты лауазымдарына орналасу үшін жұмыс өтілі № 67 бұйрықтың 16-тармағында көзделген талаптардың біріне сәйкес келуі тиіс.
6.
Оқытушы-әдіскер
С-SVU-12
(қызметкер)
Жоғарыдан төмен емес
Жұмыс өтілі талап етілмейді.
7.
Есеп бойынша аға техник
С-SV-12
(қызметкер)
Орташадан төмен емес
Жұмыс өтілі талап етілмейді.
3-тарау. Кафедралардың лауазымдары бойынша
8.
Кафедра бастығы
С-SVU-6
(қызметкер)
Жоғары оқу орнынан кейінгі
Ғылыми дәрежесінің немесе ғылыми атағының болуы.
Өрт қауіпсіздігі
Өрт сөндіру және авариялық-құтқару ісі
Төтенше жағдайларда қорғау
Азаматтық қорғаныстың командалық тактикалық күштері
Тіршілік қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау
Педагогикалық ғылымдар
Өнер және гуманитарлық ғылымдар
Әлеуметтік ғылымдар, журналистика және ақпарат
Бизнес басқару және құқық
Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары
Ауыл шаруашылығы және биоресурстар
Қызметтер
Әскери іс және қауіпсіздік
Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру (медицина)
Сот сараптамасы
Техносфералық қауіпсіздік
Төтенше жағдайлардың алдын алу және жою

3) не менее девяти лет стажа работы в должности судьи;
4) не менее девяти лет стажа работы на государственной службе, в том числе не менее одного года на политических должностях или должностях корпуса "А" или должностях не ниже категорий А-3, В-3, С-3, C-O-3, C-R-1, D-3, D-O-3, Е-2, E-R-1;
5) не менее десяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, в том числе не менее четырех лет на руководящих должностях;
6) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
Глава 2. По должностям факультетов
4.
Начальник факультета
С-SVU-5
(сотрудник)
Высшее или послевузовское
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Педагогические науки
Искусство и гуманитарные науки
Социальные науки, журналистика и информация
Бизнес, управление и право
Естественные науки, математика и статистика
Информационно-коммуникационные технологии
Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
Сельское хозяйство и биоресурсы
Услуги
Военное дело и безопасность
Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
Для занятия должностей категории С-SVU-5 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 14 приказа № 67.
5.
Старший преподаватель-методист
С-SVU-9
(сотрудник)
Высшее или послевузовское
Для занятия должностей категории С-SVU-9 стаж работы должен соответствовать одному из требований, предусмотренных пунктом 16 приказа № 67.
6.
Преподаватель-методист
С-SVU-12
(сотрудник)
Не ниже высшего
Стаж работы не требуется.
7.
Старший техник по учету
С-SV-12
(сотрудник)
Не ниже среднего
Стаж работы не требуется.
Глава 3. По должностям кафедр
8.
Начальник кафедры
С-SVU-6
(сотрудник)
Послевузовское
Наличие ученой степени или ученого звания.
Пожарная безопасность
Пожаротушение и аварийно-спасательное дело
Защита в чрезвычайных ситуациях
Командная тактическая сил гражданской обороны
Безопасность жизнедеятельности и защита окружающей среды
Педагогические науки
Искусство и гуманитарные науки
Социальные науки, журналистика и информация
Бизнес, управление и право
Естественные науки, математика и статистика
Информационно-коммуникационные технологии
Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли
Сельское хозяйство и биоресурсы
Услуги
Военное дело и безопасность
Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)
Судебная экспертиза
Техносферная безопасность
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций