Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 27 сәуірдегі № 164 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 3 мамырда № 32424 болып тіркелді.
"Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабының 18) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған "Республикадағы асыл тұқымдық орталықтардағы асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың саны туралы есеп" нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған "Республикадағы асыл тұқымдық орталықтардағы асыл тұқымды тұқымдық жануарларды бағалау туралы есеп" нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған "Асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың ұрығының саны туралы есеп" нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған "Асыл тұқымды жануарлардың тізілімі" нысаны;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы әкімшілік деректерді жинауға арналған "Өнімділіктің сүтті, сүтті-етті және етті бағытындағы асыл тұқымды ірі қара мал импорты" нысаны бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.06.2025 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 31.12.2025 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің

Об утверждении форм, предназначенных для сбора административных данных в области племенного животноводства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 апреля 2023 года № 164. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 мая 2023 года № 32424.
В соответствии с подпунктом 18) статьи 13 Закона Республики Казахстан "О племенном животноводстве" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму, предназначенную для сбора административных данных в области племенного животноводства "Отчет о количестве племенных животных – производителей в племенных центрах республики", согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму, предназначенную для сбора административных данных в области племенного животноводства "Отчет об оценке племенных животных –производителей в племенных центрах республики", согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму, предназначенную для сбора административных данных в области племенного животноводства "Отчет о количестве семени племенных животных – производителей", согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму, предназначенную для сбора административных данных в области племенного животноводства "Реестр племенных животных", согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) форму, предназначенную для сбора административных данных в области племенного животноводства "Импорт племенного крупного рогатого скота молочного, молочно-мясного и мясного направления продуктивности", согласно приложению 5 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 18.06.2025 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра сельского хозяйства РК от 31.12.2025 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту животноводства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан

2023 жылғы 27 сәуірдегі № 164
бұйрығына 1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Республиканың асыл тұқымдық орталықтарындағы асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың саны туралы есеп
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.06.2025 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: АТОЕ-1 нысаны
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы ___ тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: асыл тұқымдық орталықтар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың бесінші күніне дейін
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде
Тұқымның аты
Асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың саны, бас
барлығы
ұрпағының сапасы бойынша бағаланған
геномдық бағалау бойынша бағаланған
1
2
3
4
5
(Асыл тұқымды жануардың түрі / өнімділік бағытының атауы)
(_____________________ / ____________________)
1.
2.
3.
Жиыны:
Барлығы:
Атауы_________________________________________________________
Мекенжайы____________________________________________________
Телефоны________________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы __________________________________
Орындаушы____________________________________________________
аты және әкесінің аты (бар болса), тегі
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
аты және әкесінің аты (бар болса), тегі
Ескерту: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Республикадағы асыл тұқымдық орталықтардағы асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың саны туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Республиканың асыл тұқымдық
орталықтарындағы асыл
тұқымды тұқымдық
жануарлардың саны туралы
есеп" нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Республиканың асыл тұқымдық орталықтарындағы асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың саны туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсініктеме (индексі: АТОЕ-1, кезеңділігі: тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер

от 27 апреля 2023 года № 164
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 18.06.2025 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Отчет о количестве племенных животных – производителей в племенных центрах республики
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ОПЦ-1
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: ____ квартал 20 ___года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: племенные центры
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, до пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: на бумажном носителе или в электронном виде.
Название породы
Количество племенных животных – производителей, голов
всего
оцененных по качеству потомства
оцененных по геномной оценке
1
2
3
4
5
(Вид племенного животного / наименование направления продуктивности)
(_________________ / __________________)
1.
2.
3.
Итого:
Всего:
Наименование ___________________________________
Адрес __________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о количестве племенных животных – производителей в племенных центрах республики" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о количестве племенных
животных – производителей
в племенных центрах
республики"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о количестве племенных животных – производителей в племенных центрах республики"
(индекс: ОПЦ-1, периодичность: ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсініктеме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Республиканың асыл тұқымдық орталықтарындағы асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың саны туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыруға қойылатын бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды асыл тұқымдық орталықтар толтырады.
3. Нысанға орындаушы мен басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды асыл тұқымдық орталықтар Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың бесінші күніне дейін ұсынады.
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
6. Нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында тұқымның атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың жалпы саны көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында ұрпағының сапасы бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың саны көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында геномдық бағалау бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың саны көрсетіледі.
11. "Асыл тұқымды жануардың түрі/өнімділік бағытының атауы" бағанында асыл тұқымды жануардың түрлері және өнімділік бағыты көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
2023 жылғы 27 сәуірдегі № 164
бұйрығына 2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Республиканың асыл тұқымдық орталықтарындағы асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың бағалануы туралы есеп

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о количестве племенных животных – производителей в племенных центрах республики" (далее – Форма).
2. Форма заполняется племенными центрами.
3. Форма подписывается исполнителем и руководителем, или лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма представляется племенными центрами в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан ежеквартально, до пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается номер по порядку.
7. В графе 2 Формы указывается название породы
8. В графе 3 Формы указывается общее количество голов племенных животных –производителей.
9. В графе 4 Формы указывается количество племенных животных – производителей, оцененных по качеству потомства.
10. В графе 5 Формы указывается количество племенных животных – производителей, оцененных по геномной оценке.
11. В строке "Вид племенного животного / наименование направления продуктивности" указываются вид и направление продуктивности племенных животных – производителей.
Приложение 2 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 апреля 2023 года № 164
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.06.2025 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: АТОЕ-2
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20___ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: асыл тұқымдық орталықтар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті жылдан кейінгі 10 қаңтарға дейін
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде
Тұқымның аты
Асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың саны, бас
барлығы
ұрпақтардың сапасы бойынша бағаланғаны
геномдық бағалау бойынша бағаланғаны
ұрпағының сапасы бойынша бағалаудан өтіп жатқаны
ұрпағының сапасы бойынша бағалаудан алынғаны
олардың ішінен танылғаны
жақсартушылар
бейтараптар
нашарлатушылар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
(Асыл тұқымды жануардың түрі / өнімділік бағытының атауы)
(_____________________ / ____________________)
1.
2.
...
Жиыны:
Барлығы:
Атауы_________________________________________________________
Мекенжайы____________________________________________________
Телефоны________________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы ________________________________
Орындаушы____________________________________________________
аты және әкесінің аты (бар болса), тегі
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
аты және әкесінің аты (бар болса), тегі
Ескерту: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Республиканың асыл тұқымдық орталықтарындағы асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың бағалануы туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Республиканың асыл тұқымдық
орталықтарындағы асыл
тұқымды тұқымдық
жануарлардың бағалануы туралы есеп" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Республиканың асыл тұқымдық орталықтарындағы асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың бағалануы туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсініктеме (индексі: АТОЕ-2, кезеңділігі: жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 18.06.2025 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: Отчет об оценке племенных животных – производителей в племенных центрах республики
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ОПЦ-2
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: 20 ___год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: племенные центры
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно, до десятого января, следующего за отчетным годом
Бизнес-идентификационный
номер
Метод сбора: на бумажном носителе или в электронном виде.
Название породы
Количество племенных животных – производителей, голов
всего
оцененных по качеству потомства
оцененных по геномной оценке
проходят проверку по качеству потомства
сняты с проверки по качеству потомства
из них, признано
улучшателями
нейтральными
ухудшателями
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
(Вид племенного животного / наименование направления продуктивности)
(_________________ / __________________)
1.
2.
...
Итого:
Всего:
Наименование __________________________________
Адрес _________________________________________
Телефон _______________________________________
Адрес электронной почты ________________________
Исполнитель ___________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об оценке племенных животных – производителей в племенных центрах республики" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет об оценке племенных
животных – производителей
в племенных центрах
республики"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об оценке племенных животных – производителей в племенных центрах республики"
(индекс: ОПЦ-2, периодичность: ежегодная)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсініктеме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Республиканың асыл тұқымдық орталықтарындағы асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың бағалануы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыруға қойылатын бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды асыл тұқымдық орталықтар толтырады.
3. Нысанға орындаушы мен басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды асыл тұқымдық орталықтар Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың оныншы қаңтарына дейін ұсынады.
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
6. Нысанның 1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында тұқымның атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың жалпы саны көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында ұрпағының сапасы бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың саны көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында геномдық бағалау бойынша бағаланған асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың саны көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында ұрпағының сапасы бойынша бағалаудан өтіп жатқан асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың саны көрсетіледі.
12. Нысанның 7-бағанында ұрпағының сапасы бойынша бағалаудан алынған асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың саны көрсетіледі.
13. Нысанның 8-бағанында жақсартушылар деп танылған асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың саны көрсетіледі.
14. Нысанның 9-бағанында бейтараптар деп танылған асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың саны көрсетіледі.
15. Нысанның 10-бағанында нашарлатушылар деп танылған асыл тұқымды тұқымдық жануарлардың саны көрсетіледі.
16. "Асыл тұқымды жануардың түрі / өнімділік бағытының атауы" бағанында асыл тұқымды тұқымдық жануардың түрі және өнімділік бағыты көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2023 жылғы 27 сәуірдегі № 164
бұйрығына 3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Асыл тұқымды тұқымдық жануарлар ұрығының саны туралы есеп
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.06.2025 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: АТОЕ-3
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы ___ тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: асыл тұқымдық орталықтар, асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi дистрибьютерлiк орталықтар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың бесінші күніне дейін
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде
Тұқым аты
Ұрық саны, дозалар
Барлығы
Ұрпағының сапасы бойынша бағаланған
Геномдық бағалау бойынша бағаланған
1
2
3
4
5
(Асыл тұқымды жануардың түрі / өнімділік бағытының атауы)
(_____________________ / ____________________)
1
Жиыны:
Барлығы:
Атауы_________________________________________________________
Мекенжайы____________________________________________________
Телефоны________________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы __________________________________
Орындаушы____________________________________________________
аты және әкесінің аты (бар болса), тегі
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
аты және әкесінің аты (бар болса), тегі
Ескерту: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Асыл тұқымды тұқымдық жануарлар ұрығының саны туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Асыл тұқымды тұқымдық
жануарлар ұрығының саны
туралы есеп" нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Асыл тұқымды тұқымдық жануарлар ұрығының саны туралы есеп" нысанын толтыру бойынша түсініктеме (индексі: АТОЕ-3, кезеңділігі: тоқсан сайын)

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об оценке племенных животных – производителей в племенных центрах республики" (далее – Форма).
2. Форма заполняется племенными центрами.
3. Форма подписывается исполнителем и руководителем, или лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма представляется племенными центрами в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан ежегодно, до десятого января, следующего за отчетным годом.
5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается номер по порядку.
7. В графе 2 Формы указывается название породы.
8. В графе 3 Формы указывается общее количество голов племенных животных – производителей.
9. В графе 4 Формы указывается количество племенных животных –производителей, оцененных по качеству потомства.
10. В графе 5 Формы указывается количество племенных животных –производителей, оцененных по геномной оценке.
11. В графе 6 Формы указывается количество племенных животных – производителей, проходящих проверку по качеству потомства.
12. В графе 7 Формы указывается количество животных-производителей снятых с проверки по качеству потомства.
13. В графе 8 Формы указывается количество племенных животных – производителей, признанных улучшателями.
14. В графе 9 Формы указывается количество племенных животных – производителей, признанных нейтральными.
15. В графе 10 Формы указывается количество племенных животных – производителей, признанных ухудшателями.
16. В строке "Вид племенного животного / наименование направления продуктивности" указываются вид и направление продуктивности племенных животных – производителей.
Приложение 3 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 апреля 2023 года № 164
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 18.06.2025 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: Отчет о количестве семени племенных животных – производителей
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ОПЦ-3
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: ___ квартал 20___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: племенные центры, дистрибьютерные центры по реализации семени и эмбрионов племенных животных
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, до пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес-идентификационный
номер
Метод сбора: на бумажном носителе или в электронном виде.
Название пород
Количество семени, доз
Всего
Оцененных по качеству потомства
Оцененных по геномной оценке
1
2
3
4
5
(Вид племенного животного / наименование направления продуктивности)
(_________________ / __________________)
1
Итого:
Всего:
Наименование ___________________________________
Адрес __________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о количестве семени племенных животных – производителей" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о количестве семени
племенных животных –
производителей"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о количестве семени племенных животных –производителей"
(индекс: ОПЦ-3, периодичность: ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсініктеме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Асыл тұқымды тұқымдық жануарлар ұрығының саны туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыруға қойылатын бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды асыл тұқымдық орталықтар, асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi дистрибьютерлiк орталықтар толтырады.
3. Нысанға орындаушы мен басшы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды асыл тұқымдық орталықтар, асыл тұқымдық жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi дистрибьютерлiк орталықтар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың бесінші күніне дейін ұсынады.
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
6. Нысанның1-бағанында реттік нөмір көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында тұқымның атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында асыл тұқымды тұқымдық жануарлардан алынған ұрық дозаларының саны көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында ұрпағының сапасы бойынша бағаланған тұқымдық жануарлардан алынған ұрық саны көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында геномдық бағалау бойынша бағаланған тұқымдық жануарлардан алынған ұрық саны көрсетіледі.
11. "Асыл тұқымды жануардың түрі / өнімділік бағытының атауы" бағанында асыл тұқымды жануардың түрі және өнімділік бағыты көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрінің
2023 жылғы 27 сәуірдегі № 164
бұйрығына 4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Асыл тұқымды жануарлар тізілімі
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 18.06.2025 № 203 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: № РПЕ-1
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20___ жыл
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: республикалық палаталар
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың оныншы қаңтарынаа дейін
Бизнес-сәйкестендіру
нөмірі
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде
1-тарау. Асыл тұқымды жануарлардың ірі қара мал тұқымдарының тізілімі
Облыс/республикалық маңызы бар қала, астана: _________________
Өнімділік бағыты: __________________
Өсірілетін тұқым: __________________________
Жастық-жыныстық тобы
Шаруашылықтардың саны
Барлық асыл тұқымды жануарлар, бас
Оның ішінде
индекстік бағасы бар
кешендік сыныбы бойынша
элита рекорд
элита
I
II
1
2
3
4
5
6
7
8
Барлығы:
Тұқымдық бұқалар
Сиырлар
Құнажындар
18 ай және одан асқан жастағы бұқашықтар
18 ай және одан асқан жастағы қашарлар
12-18 ай аралығындағы бұқашықтар
12-18 ай аралығындағы қашарлар
6-12 ай аралығындағы бұқашықтар
6-12 ай аралығындағы қашарлар

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о количестве семени племенных животных – производителей" (далее – Форма).
2. Форма заполняется племенными центрами, дистрибьютерными центрами по реализации семени и эмбрионов племенных животных.
3. Форма подписывается исполнителем и руководителем, или лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма представляется племенными центрами, дистрибьютерными центрами по реализации семени и эмбрионов племенных животных в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан ежеквартально, до пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается номер по порядку.
7. В графе 2 Формы указывается название породы.
8. В графе 3 Формы указывается количество доз семени племенных животных – производителей.
9. В графе 4 Формы указывается количество доз семени племенных животных – производителей, оцененных по качеству потомства.
10. В графе 5 Формы указывается количество доз семени племенных животных – производителей, оцененных по геномной оценке.
11. В строке "Вид племенного животного / наименование направления продуктивности" указываются вид и направление продуктивности племенных животных – производителей.
Приложение 4 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 апреля 2023 года № 164
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 18.06.2025 № 203 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz.
Наименование административной формы: Реестр племенных животных
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ОРП-1
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: 20___ год
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: республиканские палаты
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно, до десятого января, следующего за отчетным годом
Бизнес-идентификационный
номер
Метод сбора: на бумажном носителе или в электронном виде.
Глава 1. Реестр племенных животных пород крупного рогатого скота
Область/город республиканского значения, столица: _________________
Направление продуктивности: ____________________________________
Разводимая порода: _____________________________________________
Половозрастные группы
Количество хозяйств
Всего племенных животных, голов
Из них
имеет индексную оценку
по комплексному классу
элита рекорд
элита
I
II
1
2
3
4
5
6
7
8
Всего:
Быки-производители
Коровы
Нетели
Бычки от 18 месяцев и старше
Телки от 18 месяцев и старше
Бычки от 12 до 18 месяцев
Телки от 12 до 18 месяцев
Бычки от 6 до 12 месяцев
Телки от 6 до 12 месяцев

2-тарау. Асыл тұқымды жануарлардың қой тұқымдарының тізілімі
Облыс/республикалық маңызы бар қала, астана: _________________
Өнімділік бағыты: __________________
Өсірілетін тұқым: __________________________
Жастық-жыныстық топтар
Шаруашылықтардың саны
Барлық асыл тұқымды жануарлар, бас
Оның ішінде
сыныптар бойынша, бас
элита
I
1
2
3
4
5
Барлығы:
қошқарлар
саулық қойлар
1 жастан 1,5 жасқа дейінгі тоқтылар
1 жастан асқан ұрғашы тоқтылар
4 айдан 1 жасқа дейінгі ұрғашы тоқтылар
4 айдан 1 жасқа дейінгі еркек тоқтылар
3-тарау. Асыл тұқымды жануарлардың қаракөл қой тұқымының тізілімі
Облыс/республикалық маңызы бар қала, астана: _________________
Өнімділік бағыты: __________________
Өсірілетін тұқым: __________________________
Түсі: _______________
Жастық-жыныстық топтар
Шаруашылықтардың саны
Барлық асыл тұқымды жануарлар, бас
Оның ішінде
сыныптар бойынша, бас
элита
I
II
1
2
3
4
5
6
Барлығы:
қошқарлар
саулық қойлар
1 жастан 1,5 жасқа дейінгі тоқтылар
1 жастан 2 жасқа дейінгі ұрғашы тоқтылар
6 айдан 1 жасқа дейінгі ұрғашы тоқтылар
6 айдан 1 жасқа дейінгі еркек тоқтылар
6 айға дейінгі қозылар
4-тарау. Асыл тұқымды жануарлардың ешкі тұқымының тізілімі
Облыс/республикалық маңызы бар қала, астана: _________________
Өнімділік бағыты: __________________
Өсірілетін тұқым: __________________________
Жастық-жыныстық топтар
Шаруашылықтардың саны
Барлық асыл тұқымды жануарлар, бас
Оның ішінде
сыныптар бойынша, бас
элита
I
1
2
3
4
5
Барлығы:
текелер
ешкілер
1 жастан асқан текешіктер
1 жастан асқан шыбыштар
7 айдан 1 жасқа дейінгі текешіктер
7 айдан 1 жасқа дейінгі шыбыштар
5-тарау. Асыл тұқымды жануарлардың шошқа тұқымының тізілімі
Облыс/республикалық маңызы бар қала, астана: _________________
Өнімділік бағыты: __________________
Өсірілетін тұқым: __________________________
Жастық-жыныстық топтар
Шаруашылықтардың саны
Барлық асыл тұқымды жануарлар, бас
Оның ішінде
кешендік сыныптар бойынша, бас
элита рекорд
элита
I
II
1
2
3
4
5
6
7
Барлығы:
тұқымдық қабандар
мегежіндер
тексерілетін мегежіндер
4 айдан 1 жасқа дейінгі қабаншалар
4 айдан 8 айға дейінгі шошқалар
3 айдан 4 айға дейінгі қабаншалар
3 айдан 4 айға дейінгі шошқалар
6-тарау. Асыл тұқымды жануарлардың жылқы тұқымының тізілімі
Облыс/республикалық маңызы бар қала, астана: _________________
Өнімділік бағыты: __________________
Өсірілетін тұқым: __________________________
Жастық-жыныстық топтар
Шаруашылықтардың саны
Барлық асыл тұқымды жануарлар, бас
Оның ішінде
кешендік сыныптар бойынша, бас
элита
I
II
1
2
3
4
5
6
Барлығы:
тұқымдық айғырлар
биелер
3 жастан асқан айғырлар
3 жастан асқан биелер
1,5 жастан 3 жасқа дейінгі дөнендер
1,5 жастан 3 жасқа дейінгі байталдар

Глава 2. Реестр племенных животных пород овец
Область/город республиканского значения, столица: _________________
Направление продуктивности: ____________________________________
Разводимая порода: _____________________________________________
Половозрастные группы
Количество хозяйств
Всего племенных животных, голов
Из них
по классам, голов
элита
I
1
2
3
4
5
Всего:
бараны-производители
овцематки
баранчики от 1 до 1,5 лет
ярки старше 1 года
ярочки от 4 месяцев до 1 года
баранчики от 4 месяцев до 1 года
Глава 3. Реестр племенных животных каракульской породы овец
Область/город республиканского значения, столица: _________________
Направление продуктивности: ____________________________________
Разводимая порода: _____________________________________________
Окрас: _______________
Половозрастные группы
Количество хозяйств
Всего племенных животных, голов
Из них
по классам, голов
элита
I
II
1
2
3
4
5
6
Всего:
бараны-производители
овцематки
баранчики от 1 до 1,5 лет
ярки от 1 до 2 лет
ярочки от 6 месяцев до 1 года
баранчики от 6 месяцев до 1 года
ягнята до 6 месяцев
Глава 4. Реестр племенных животных пород коз
Область/город республиканского значения, столица: _________________
Направление продуктивности: ____________________________________
Разводимая порода: _____________________________________________
Половозрастные группы
Количество хозяйств
Всего племенных животных, голов
Из них
по классам, голов
элита
I
1
2
3
4
5
Всего:
козлы-производители
козоматки
козлики от 1 года и старше
козочки от 1 года и старше
козлики от 7 месяцев до 1 года
козочки от 7 месяцев до 1 года
Глава 5. Реестр племенных животных пород свиней
Область/город республиканского значения, столица: _________________
Направление продуктивности: ____________________________________
Разводимая порода: _____________________________________________
Половозрастные группы
Количество хозяйств
Всего племенных животных, голов
Из них
по классам, голов
элита рекорд
элита
I
II
1
2
3
4
5
6
7
Всего:
хряки-производители
свиноматки
свиноматки проверяемые
хрячки от 4 месяцев до 1 года
свинки от 4 до 8 месяцев
хрячки от 3 до 4 месяцев
свинки от 3 до 4 месяцев
Глава 6. Реестр племенных животных пород лошадей
Область/город республиканского значения, столица: _________________
Направление продуктивности: ____________________________________
Разводимая порода: _____________________________________________
Половозрастные группы
Количество хозяйств
Всего племенных животных, голов
Из них
по комплексному классу, голов
элита
I
II
1
2
3
4
5
6
Всего:
жеребцы-производители
кобылы
жеребчики старше 3 лет
кобылки старше 3 лет
жеребчики от 1,5 лет до 3 лет
кобылки от 1,5 лет до 3 лет

7-тарау. Асыл тұқымды жануарлардың түйе тұқымының тізілімі
Облыс/республикалық маңызы бар қала, астана: _________________
Өнімділік бағыты: __________________
Өсірілетін тұқым: __________________________
Жастық-жыныстық топтар
Шаруашылықтардың саны
Барлық асыл тұқымды жануарлар, бас
Оның ішінде
кешендік сыныптар бойынша, бас
элита
I
II
1
2
3
4
5
6
Барлығы:
буралар
інгендер
2,5 жастан 3 жасқа дейінгі түйелер (еркек)
2,5 жастан 3 жасқа дейінгі түйелер (ұрғашы)
1 жастан 2,5 жасқа дейінгі боталар (еркек)
1 жастан 2,5 жасқа дейінгі боталар (ұрғашы)
8-тарау. Асыл тұқымды құстардың тізілімі
Облыс/республикалық маңызы бар қала, астана: _________________
Құс түрі: _________________________
Өнімділік бағыты: _________________________
Өсірілетін тұқым (кросс): ________________________
Топтар
Шаруашылықтардың саны
Барлық асыл тұқымды құс, бас
Оның ішінде
сыныптар бойынша, бас
элита
I
II
1
2
3
4
5
6
Барлығы:
8 аптаға дейінгі жас құстар*
аналықтар
аталықтар
8 аптадан 68 аптаға дейінгі құс*
аналықтар
аталықтар
Ескерту: құстар* - тауықтар, үйректер, қаздар және құстардың басқа да түрлері
9-тарау. Асыл тұқымды түйеқұстардың тізілімі
Облыс/республикалық маңызы бар қала, астана: _________________
Өнімділік бағыты: __________________
Өсірілетін тұқым: __________________________
Жастық-жыныстық топтар
Шаруашылықтардың саны
Барлық асыл тұқымды түйекұс, бас
Оның ішінде
сыныптар бойынша, бас
элита
I
II
1
2
3
4
5
6
Барлығы:
аталық түйеқұстар
мекиен түйеқұстар
2 жастан асқан аталық түйеқұстар
2 жастан асқан аналық түйеқұстар
1 жастан 2 жасқа дейінгі аталық түйеқұстар
1 жастан 2 жасқа дейінгі аналық түйеқұстар
10-тарау. Асыл тұқымды маралдар тізілімі
Облыс/республикалық маңызы бар қала, астана: _________________
Өнімділік бағыты: __________________
Өсірілетін тұқым: __________________________
Жастық-жыныстық топтар
Шаруашылықтардың саны
Барлық асыл тұқымды жануарлар, бас
Оның ішінде
сыныптар бойынша, бас
элита
I
II
1
2
3
4
5
6
Барлығы:
маралдардың бұқалары
аналық маралдар
2 жастан 3 жасқа дейінгі аталық маралдар
1,5 жастан 3 жасқа дейінгі аналық маралдар
1,5 жастан 2 жасқа дейінгі аталық маралдар
7 айдан 1,5 жасқа дейінгі төлдер
11-тарау. Асыл тұқымды теңбіл бұғылар тізілімі
Облыс/республикалық маңызы бар қала, астана: _________________
Өнімділік бағыты: __________________
Өсірілетін тұқымы: __________________________
Жастық-жыныстық топтар
Шаруашылықтардың саны
Барлық асыл тұқымды жануарлар, бас
Оның ішінде
сыныптар бойынша, бас
элита
I
II
1
2
3
4
5
6
Барлығы:
теңбіл бұғылардың бұқалары
аналық бұғылар
2 жастан 3 жасқа дейінгі аталық бұғылар

Глава 7. Реестр племенных животных пород верблюдов
Область/город республиканского значения, столица: _________________
Направление продуктивности: ____________________________________
Разводимая порода: _____________________________________________
Половозрастные группы
Количество хозяйств
Всего племенных животных, голов
Из них
по комплексному классу, голов
элита
I
II
1
2
3
4
5
6
Всего:
верблюды-производители
верблюдоматки
верблюды (самец) от 2,5 до 3 лет
верблюды (самка) от 2,5 до 3 лет
верблюжата (самец) от 1 года до 2,5 лет
верблюжата (самка) от 1 года до 2,5 лет
Глава 8. Реестр племенных пород птиц
Область/город республиканского значения, столица: _________________
Вид птицы: ____________________________________________________
Направление продуктивности: ____________________________________
Разводимая порода (кросс): _______________________________________
Группы
Количество хозяйств
Всего племенных птиц, голов
Из них
по классам, голов
элита
I
II
1
2
3
4
5
6
Всего:
Молодняк птицы* до 8 недель:
самки
самцы
Птица* от 8 недель до 68 недель
самки
самцы
Примечание: птиц* - куры, утки, гуси и др. виды птицы
Глава 9. Реестр племенных пород страусов
Область/город республиканского значения, столица: _________________
Направление продуктивности: ____________________________________
Разводимая порода: _____________________________________________
Половозрастные группы
Количество хозяйств
Всего племенных страусов, голов
Из них
по классам, голов
элита
I
II
1
2
3
4
5
6
Всего:
самцы-производители страусов
самки-несушки страусов
самцы страусов старше 2 лет
самки страусов старше 2 лет
самцы страусов от 1 до 2 лет
самки страусов от 1 до 2 лет
молодняк страусов до 1 года
Глава 10. Реестр племенных маралов
Область/город республиканского значения, столица: _________________
Направление продуктивности: ____________________________________
Разводимая порода: _____________________________________________
Половозрастные группы
Количество хозяйств
Всего племенных животных, голов
Из них
по классам, голов
элита
I
II
1
2
3
4
5
6
Всего:
рогачи маралов
маралухи
перворожки маралов от 2 до 3 лет
маралушки от 1,5 до 3 лет
сайки маралов от 1,5 до 2 лет
маралята от 7 месяцев до 1,5 лет
Глава 11. Реестр племенных пятнистых оленей
Область/город республиканского значения, столица: _________________
Направление продуктивности: ____________________________________
Разводимая порода: _____________________________________________
Половозрастные группы
Количество хозяйств
Всего племенных животных, голов
Из них
по классам, голов
элита
I
II
1
2
3
4
5
6
Всего:
рогачи оленей пятнистых
оленухи
перворожки оленей пятнистых от 2 до 3 лет

1,5 жастан 3 жасқа дейінгі аналық бұғылар
1,5 жастан 2 жасқа дейінгі аталық бұғылар
7 айдан 1,5 жасқа дейінгі төлдер
12-тарау. Асыл тұқымды баларалар тізілімі
Облыс/республикалық маңызы бар қала, астана: _________________
Өнімділік бағыты: __________________
Өсірілетін тұқым: __________________________
астық-жыныстық топтар
Шаруашылықтардың саны
Барлық балара ұялары
Оның ішінде
сыныптар бойынша, балара ұялары
элита
I
II
III
1
2
3
4
5
6
7
Барлығы:
негізгі балара ұялары
жас аралар ұясы
Атауы_________________________________________________________
Мекенжайы____________________________________________________
Телефоны________________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы __________________________________
Орындаушы____________________________________________________
аты және әкесінің аты (бар болса), тегі
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
______________________________________________________________
аты және әкесінің аты (бар болса), тегі
Ескерту: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Асыл тұқымды жануарлардың тізілімі" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
"Асыл тұқымды жануарлар
тізілімі" нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Асыл тұқымды жануарлар тізілімі" нысанын толтыру бойынша түсініктеме (индексі: РПЕ-1, кезеңділігі: жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсініктеме әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Асыл тұқымды жануарлар тізілімі" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыруға қойылатын бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды республикалық палаталар толтырады.
3. Нысанға орындаушы мен басшы немесе оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды республикалық палаталар Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың оныншы қаңтарына дейін ұсынады.
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
6. Нысанның 1-тарауының 1-бағанында жастық-жыныстық топтары көрсетіледі.
7. Нысанның 1-тарауының 2-бағанында шаруашылықтардың жалпы саны көрсетіледі.
8. Нысанның 1-тарауының 3-бағанында асыл тұқымды жануарлардың жалпы саны көрсетіледі.
9. Нысанның 1-тарауының 4-бағанында индекстік бағасы бар және тұқымдық құндылығы бойынша бағаланған асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.
10. Нысанның 1-тарауының 5-бағанында элита рекорд сыныбындағы асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.
11. Нысанның 1-тарауының 6-бағанында элита сыныбындағы асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.

оленушки от 1,5 до 3 лет
сайки оленей пятнистых от 1,5 до 2 лет
оленята от 7 месяцев до 1,5 лет
Глава 12. Реестр племенных пчел
Область/город республиканского значения, столица: _________________
Направление продуктивности: ____________________________________
Разводимая порода: _____________________________________________
Половозрастные группы
Количество
хозяйств
Всего,
пчелосемей
Из них
по классам, пчелосемей
элита
I
II
III
1
2
3
4
5
6
7
Всего:
основные пчелосемьи
отводки
Наименование ___________________________________
Адрес __________________________________________
Телефон ________________________________________
Адрес электронной почты _________________________
Исполнитель ____________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Реестр племенных животных" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Реестр племенных животных"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Реестр племенных животных"
(индекс: ОРП-1, периодичность: ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Реестр племенных животных" (далее – Форма).
2. Форма заполняется республиканскими палатами.
3. Форма подписывается исполнителем и руководителем, или лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма представляется республиканскими палатами в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан ежегодно, до десятого января, следующего за отчетным годом.
5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 главы 1 Формы указываются половозрастные группы.
7. В графе 2 главы 1 Формы указывается общее количество хозяйств.
8. В графе 3 главы 1 Формы указывается общее количество голов племенных животных.
9. В графе 4 главы 1 Формы указывается количество племенных животных, оцененных по племенной ценности имеющих индексную оценку.
10. В графе 5 главы 1 Формы указывается количество племенных животных класса элита рекорд.
11. В графе 6 главы 1 Формы указывается количество племенных животных класса элита.

12. Нысанның 1-тарауының 7-бағанында I сыныпты асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.
13. Нысанның 1-тарауының 8-бағанында II сыныпты асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетілед.
14. Нысанның 2-тарауының 1-бағанында жастық-жыныстық топтары көрсетіледі.
15. Нысанның 2-тарауының 2-бағанында шаруашылықтардың жалпы саны көрсетіледі.
16. Нысанның 2-тарауының 3-бағанында асыл тұқымды жануарлардың жалпы саны көрсетіледі.
17. Нысанның 2-тарауының 4-бағанында элита сыныбындағы асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.
18. Нысанның 2-тарауының 5-бағанында I сыныпты асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.
19. Нысанның 3-тарауының 1-бағанында жастық-жыныстық топтары көрсетіледі.
20. Нысанның 3-тарауының 2-бағанында шаруашылықтардың жалпы саны көрсетіледі.
21. Нысанның 3-тарауының 3-бағанында асыл тұқымды жануарлардың жалпы саны көрсетіледі.
22. Нысанның 3-тарауының 4-бағанында элита сыныбындағы асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.
23. Нысанның 3-тарауының 5-бағанында I сыныпты асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.
24. Нысанның 3-тарауының 6-бағанында II сыныпты асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.
25. Нысанның 4-тарауының 1-бағанында жастық-жыныстық топтары көрсетіледі.
26. Нысанның 4-тарауының 2-бағанында шаруашылықтардың жалпы саны көрсетіледі.
27. Нысанның 4-тарауының 3-бағанында асыл тұқымды жануарлардың жалпы саны көрсетіледі.
28. Нысанның 4-тарауының 4-бағанында элита сыныбындағы асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.
29. Нысанның 4-тарауының 5-бағанында I сыныпты асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.
30. Нысанның 5-тарауының 1-бағанында жастық-жыныстық топтары көрсетіледі.
31. Нысанның 5-тарауының 2-бағанында шаруашылықтардың жалпы саны көрсетіледі.
32. Нысанның 5-тарауының 3-бағанында асыл тұқымды жануарлардың жалпы саны көрсетіледі.
33. Нысанның 5-тарауының 4-бағанында элита рекорд сыныбындағы асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.
34. Нысанның 5-тарауының 5-бағанында элита сыныбындағы асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.
35. Нысанның 5-тарауының 6-бағанында I сыныпты асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.
36. Нысанның 5-тарауының 7-бағанында II сыныпты асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.
37. Нысанның 6-тарауының 1-бағанында жастық-жыныстық топтары көрсетіледі.
38. Нысанның 6-тарауының 2-бағанында шаруашылықтардың жалпы саны көрсетіледі.
39. Нысанның 6-тарауының 3-бағанында асыл тұқымды жануарлардың жалпы саны көрсетіледі.
40. Нысанның 6-тарауының 4-бағанында элита сыныбындағы асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.
41. Нысанның 6-тарауының 5-бағанында I сыныпты асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.

12. В графе 7 главы 1 Формы указывается количество племенных животных I класса.
13. В графе 8 главы 1 Формы указывается количество племенных животных II класса.
14. В графе 1 главы 2 Формы указываются половозрастные группы.
15. В графе 2 главы 2 Формы указывается общее количество хозяйств.
16. В графе 3 главы 2 Формы указывается общее количество голов племенных животных.
17. В графе 4 главы 2 Формы указывается количество племенных животных класса элита.
18. В графе 5 главы 2 Формы указывается количество племенных животных I класса.
19. В графе 1 главы 3 Формы указываются половозрастные группы.
20. В графе 2 главы 3 Формы указывается общее количество хозяйств.
21. В графе 3 главы 3 Формы указывается общее количество голов племенных животных.
22. В графе 4 главы 3 Формы указывается количество племенных животных класса элита.
23. В графе 5 главы 3 Формы указывается количество племенных животных I класса.
24. В графе 6 главы 3 Формы указывается количество племенных животных II класса.
25. В графе 1 главы 4 Формы указываются половозрастные группы.
26. В графе 2 главы 4 Формы указывается общее количество хозяйств.
27. В графе 3 главы 4 Формы указывается общее количество голов племенных животных.
28. В графе 4 главы 4 Формы указывается количество племенных животных класса элита.
29. В графе 5 главы 4 Формы указывается количество племенных животных I класса.
30. В графе 1 главы 5 Формы указываются половозрастные группы.
31. В графе 2 главы 5 Формы указывается общее количество хозяйств.
32. В графе 3 главы 5 Формы указывается общее количество голов племенных животных.
33. В графе 4 главы 5 Формы указывается количество племенных животных класса элита рекорд.
34. В графе 5 главы 5 Формы указывается количество племенных животных класса элита.
35. В графе 6 главы 5 Формы указывается количество племенных животных I класса.
36. В графе 7 главы 5 Формы указывается количество племенных животных II класса.
37. В графе 1 главы 6 Формы указываются половозрастные группы.
38. В графе 2 главы 6 Формы указывается общее количество хозяйств.
39. В графе 3 главы 6 Формы указывается общее количество голов племенных животных.
40. В графе 4 главы 6 Формы указывается количество племенных животных класса элита.
41. В графе 5 главы 6 Формы указывается количество племенных животных I класса.

42. Нысанның 6-тарауының 6-бағанында II сыныпты асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.
43. Нысанның 7-тарауының 1-бағанында жастық-жыныстық топтары көрсетіледі.
44. Нысанның 7-тарауының 2-бағанында шаруашылықтардың жалпы саны көрсетіледі.
45. Нысанның 7-тарауының 3-бағанында асыл тұқымды жануарлардың жалпы саны көрсетіледі.
46. Нысанның 7-тарауының 4-бағанында элита сыныбындағы асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.
47. Нысанның 7-тарауының 5-бағанында I сыныпты асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.
48. Нысанның 7-тарауының 6-бағанында II сыныпты асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.
49. Нысанның 8-тарауының 1-бағанында топтары көрсетіледі.
50. Нысанның 8-тарауының 2-бағанында шаруашылықтардың жалпы саны көрсетіледі.
51. Нысанның 8-тарауының 3-бағанында асыл тұқымды құстардың жалпы саны көрсетіледі.
52. Нысанның 8-тарауының 4-бағанында элита сыныбындағы асыл тұқымды құстардың саны көрсетіледі.
53. Нысанның 8-тарауының 5-бағанында I сыныпты асыл тұқымды құстардың саны көрсетіледі.
54. Нысанның 8-тарауының 6-бағанында II сыныпты асыл тұқымды құстардың саны көрсетіледі.
55. Нысанның 9-тарауының 1-бағанында жастық-жыныстық топтары көрсетіледі.
56. Нысанның 9-тарауының 2-бағанында шаруашылықтардың жалпы саны көрсетіледі.
57. Нысанның 9-тарауының 3-бағанында асыл тұқымды түйеқұстардың жалпы саны көрсетіледі.
58. Нысанның 9-тарауының 4-бағанында элита сыныбындағы асыл тұқымды түйеқұстардың саны көрсетіледі.
59. Нысанның 9-тарауының 5-бағанында I сыныпты асыл тұқымды түйеқұстардың саны көрсетіледі.
60. Нысанның 9-тарауының 6-бағанында II сыныпты асыл тұқымды түйеқұстардың саны көрсетіледі.
61. Нысанның 10-тарауының 1-бағанында жастық-жыныстық топтары көрсетіледі.
62. Нысанның 10-тарауының 2-бағанында шаруашылықтардың жалпы саны көрсетіледі.
63. Нысанның 10-тарауының 3-бағанында асыл тұқымды жануарлардың жалпы саны көрсетіледі.
64. Нысанның 10-тарауының 4-бағанында элита сыныбындағы асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.
65. Нысанның 10-тарауының 5-бағанында I сыныпты асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.
66. Нысанның 10-тарауының 6-бағанында II сыныпты асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.
67. Нысанның 11-тарауының 1-бағанында жастық-жыныстық топтары көрсетіледі.
68. Нысанның 11-тарауының 2-бағанында шаруашылықтардың жалпы саны көрсетіледі.
69. Нысанның 11-тарауының 3-бағанында асыл тұқымды жануарлардың жалпы саны көрсетіледі.
70. Нысанның 11-тарауының 4-бағанында элита сыныбындағы асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.
71. Нысанның 11-тарауының 5-бағанында I сыныпты асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі.

42. В графе 6 главы 6 Формы указывается количество племенных животных II класса.
43. В графе 1 главы 7 Формы указываются половозрастные группы.
44. В графе 2 главы 7 Формы указывается общее количество хозяйств.
45. В графе 3 главы 7 Формы указывается общее количество голов племенных животных.
46. В графе 4 главы 7 Формы указывается количество племенных животных класса элита.
47. В графе 5 главы 7 Формы указывается количество племенных животных I класса.
48. В графе 6 главы 7 Формы указывается количество племенных животных II класса.
49. В графе 1 главы 8 Формы указываются группы.
50. В графе 2 главы 8 Формы указывается общее количество хозяйств.
51. В графе 3 главы 8 Формы указывается общее количество голов племенных птиц.
52. В графе 4 главы 8 Формы указывается количество племенных птиц класса элита.
53. В графе 5 главы 8 Формы указывается количество племенных птиц I класса.
54. В графе 6 главы 8 Формы указывается количество племенных птиц II класса.
55. В графе 1 главы 9 Формы указываются половозрастные группы.
56. В графе 2 главы 9 Формы указывается общее количество хозяйств.
57. В графе 3 главы 9 Формы указывается общее количество голов племенных страусов.
58. В графе 4 главы 9 Формы указывается количество племенных страусов класса элита.
59. В графе 5 главы 9 Формы указывается количество племенных страусов I класса.
60. В графе 6 главы 9 Формы указывается количество племенных страусов II класса.
61. В графе 1 главы 10 Формы указываются половозрастные группы.
62. В графе 2 главы 10 Формы указывается общее количество хозяйств.
63. В графе 3 главы 10 Формы указывается общее количество голов племенных животных.
64. В графе 4 главы 10 Формы указывается количество племенных животных класса элита.
65. В графе 5 главы 10 Формы указывается количество племенных животных I класса.
66. В графе 6 главы 10 Формы указывается количество племенных животных II класса.
67. В графе 1 главы 11 Формы указываются половозрастные группы.
68. В графе 2 главы 11 Формы указывается общее количество хозяйств.
69. В графе 3 главы 11 Формы указывается общее количество голов племенных животных.
70. В графе 4 главы 11 Формы указывается количество племенных животных класса элита.
71. В графе 5 главы 11 Формы указывается количество племенных животных I класса.

72. Нысанның 11-тарауының 6-бағанында II сыныпты асыл тұқымды жануарлардың саны көрсетіледі
73. Нысанның 12-тарауының 1-бағанында жастық-жыныстық топтары көрсетіледі.
74. Нысанның 12-тарауының 2-бағанында шаруашылықтардың жалпы саны көрсетіледі.
75. Нысанның 12-тарауының 3-бағанында асыл тұқымды балара ұяларының жалпы саны көрсетіледі.
76. Нысанның 12-тарауының 4-бағанында элита сыныбындағы асыл тұқымды балара ұяларының саны көрсетіледі.
77. Нысанның 12-тарауының 5-бағанында I сыныпты асыл тұқымды балара ұяларының саны көрсетіледі.
78. Нысанның 12-тарауының 6-бағанында II сыныпты асыл тұқымды балара ұяларының саны көрсетіледі.
79. Нысанның 12-тарауының 7-бағанында III сыныпты асыл тұқымды балара ұяларының саны көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2023 жылғы
27 сәуірдегі № 164
бұйрығына 5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Өнімділіктің сүтті, сүтті-етті және етті бағытындағы асыл тұқымды ірі қара мал импорты
Ескерту. Бұйрық 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 31.12.2025 № 509 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: ОАИ-1
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20___ жылғы ___ тоқсан
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциялары
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың бесінші күніне дейін
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Жинау әдісі: қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде.
Атауы
Тұқым
Күні
Әкелінген асыл тұқымды мал
Экспорттаушы ел
Қаржыландыру көзі
ауыл шаруа шылығы құралымы
ауданы
малдың әкелінген
карантиндеудің аяқталуы
барлығы, бас
оның ішінде
бұқашықтар
сиырлар
құнажын
қашар
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
__________________облысы
Облыс бойынша барлығы:
х
х
Атауы _____________________________________________________________
Мекенжайы ________________________________________________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық почтасының мекенжайы _________________________________
Орындаушы _______________________________________________________
аты және әкесінің аты (бар болса), тегі
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам
__________________________________________________________________
аты және әкесінің аты (бар болса), тегі
Ескертпе: Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Өнімділіктің сүтті, сүтті-етті және етті бағытындағы асыл тұқымды ірі қара мал импорты" нысанын толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада келтірілген.
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға
арналған "Өнімділіктің сүтті,
сүтті-етті және етті
бағытындағы асыл
тұқымды ірі қара мал импорты"
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған "Өнімділіктің сүтті, сүтті-етті және етті бағытындағы асыл тұқымды ірі қара мал импорты" нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі: ОАИ-1, кезеңділігі: тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер

72. В графе 6 главы 11 Формы указывается количество племенных животных II класса.
73. В графе 1 главы 12 Формы указываются половозрастные группы.
74. В графе 2 главы 12 Формы указывается общее количество хозяйств.
75. В графе 3 главы 12 Формы указывается общее количество пчелосемей.
76. В графе 4 главы 12 Формы указывается количество пчелосемей класса элита.
77. В графе 5 главы 12 Формы указывается количество пчелосемей I класса.
78. В графе 6 главы 12 Формы указывается количество пчелосемей II класса.
79. В графе 7 главы 12 Формы указывается количество пчелосемей III класса.
Приложение 5 к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 апреля 2023 года № 164
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Приказ дополнен приложением 5 в соответствии с приказом Министра сельского хозяйства РК от 31.12.2025 № 509 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.gov.kz
Наименование административной формы: Импорт племенного крупного рогатого скота молочного, молочно-мясного и мясного направления продуктивности
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ОТИ-1
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: ____ квартал 20 ___года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: Областные территориальные инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, до пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес-идентификационный номер
Метод сбора: на бумажном носителе или в электронном виде.
Наименование
Порода
Дата
Ввезено племенного скота
Страна-экспортер
Источник финансирования
сельхозформирования
района
завоза скота
завершения карантинирования
всего, голов
в том числе
бычков
коров
нетелей
телок
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
__________________область
Итого по области:
х
х
Наименование __________________________________
Адрес _________________________________________
Телефон _______________________________________
Адрес электронной почты ________________________
Исполнитель ___________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_______________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Импорт племенного крупного рогатого скота молочного, молочно-мясного и мясного направления продуктивности" приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
на безвозмездной основе
"Импорт племенного крупного
рогатого скота молочного,
молочно-мясного и мясного
направления продуктивности"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных
данных на безвозмездной основе "Импорт племенного крупного рогатого скота
молочного, молочно-мясного и мясного направления продуктивности"
(индекс: ОТИ-1, периодичность: ежеквартальная) Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме әкімшілік деректерді жинауға арналған "Өнімділіктің сүтті, сүтті-етті және етті бағытындағы асыл тұқымды ірі қара мал импорты" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыруға қойылатын бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің облыстық аумақтық инспекциялары (бұдан әрі – ОАИ) толтырады.
3. Нысанға орындаушы мен басшы не оның міндетін атқарушы адам қол қояды.
4. Нысанды ОАИ Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың бесінші күнінен кешіктірмей ұсынады.
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанның 1-бағанында реті бойынша нөмірлеу көрсетіледі.
7. Нысанның 2-бағанында ауыл шаруашылығы құралымының атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 3-бағанында ауданның атауы "Стандарттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының 2025 жылғы 16 қаңтардағы № 2-НҚ бұйрығымен бекітілген "Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуіші" ҚР ҰЖ 11 Қазақстан Республикасының Ұлттық жіктеуішке сәйкес көрсетіледі.
9. Нысанның 4-бағанында тұқымы көрсетіледі.
10. Нысанның 5-бағанында малдың әкелінген күні көрсетіледі.
11. Нысанның 6-бағанында малдың карантиндеудің аяқталу күні көрсетіледі.
12. Нысанның 7-бағанында әкелінген асыл тұқымды малдың барлығы, бас көрсетіледі.
13. Нысанның 8-бағанында әкелінген бұқашықтардың саны, бас көрсетіледі.
14. Нысанның 9-бағанында әкелінген сиырлардың саны, бас көрсетіледі.
15. Нысанның 10-бағанында әкелінген құнажындардың саны, бас көрсетіледі.
16. Нысанның 11-бағанында әкелінген қашарлардың саны, бас көрсетіледі.
17. Нысанның 12-бағанында "Ұлттық стандарттарды, ұлттық жіктеуішті бекіту және ұлттық жіктеуішті жою туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитеті төрағасының міндетін атқарушының 2016 жылғы 18 қарашадағы № 290-од бұйрығымен бекітілген "Елдердің атауларын және олардың әкімшілік-аумақтық бөлімшелері бірліктерін белгілеуге арналған кодтар. 1-бөлім. Елдер кодтары" ҚР ҰЖ ISO 3166-1-2016 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес экспорттаушы ел көрсетіледі.
18. Нысанның 13-бағанында қаржыландыру көзі көрсетіледі.

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Импорт племенного крупного рогатого скота молочного, молочно-мясного и мясного направления продуктивности" (далее – Форма).
2. Форма заполняется областными территориальными инспекциями Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – ОТИ).
3. Форма подписывается исполнителем и руководителем, либо лицом, исполняющим его обязанности.
4. Форма представляется ОТИ в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан ежеквартально, до пятого числа месяца, следующего за отчетным кварталом.
5. Форма заполняется на казахском и русском языках.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В графе 1 Формы указывается нумерация по порядку.
7. В графе 2 Формы указывается наименование сельхозформирования.
8. В графе 3 Формы указывается наименование района согласно Национальному классификатору Республики Казахстан НК РК 11 "Классификатор административно-территориальных объектов", утвержденного приказом Председателя Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан от 16 января 2025 года № 2-НҚ "О некоторых вопросах стандартизации".
9. В графе 4 Формы указывается порода.
10. В графе 5 Формы указывается дата завоза скота.
11. В графе 6 Формы указывается дата завершения карантинирования.
12. В графе 7 Формы указывается всего ввезенного племенного скота, голов.
13. В графе 8 Формы указывается количество завезенных бычков, голов.
14. В графе 9 Формы указывается количество завезенных коров, голов.
15. В графе 10 Формы указывается количество завезенных нетелей, голов.
16. В графе 11 Формы указывается количество завезенных телок, голов.
17. В графе 12 Формы указывается страна-экспортер согласно Национальному классификатору Республики Казахстан НК РК ISO 3166-1-2016 "Коды для представления названий стран и единиц их административно-территориальных подразделений. Часть 1. Коды стран", утвержденного приказом исполняющего обязанности Председателя Комитета технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развития Республики Казахстан от 18 ноября 2016 года № 290-од "Об утверждении национальных стандартов, национального классификатора и отмене национального классификатора".
18. В графе 13 Формы указывается источник финансирования.