"Өндірістік бақылауды жүзеге асыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 62 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 11 сәуірде № 32276 болып тіркелді.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі туралы Ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 28.08.2024 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес "Өндірістік бақылауды жүзеге асыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары бекітілсін.
2. "Өндірістік бақылауды жүзеге асыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 6 маусымдағы № 239 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13896 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2023 жылғы 7 сәуірдегі
№ 62 бұйрығына
қосымша
"Өндірістік бақылауды жүзеге асыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары

Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к осуществлению производственного контроля"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 62. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 апреля 2023 года № 32276.
В соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 28.08.2024 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к осуществлению производственного контроля" согласно приложению к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 июня 2016 года № 239 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к осуществлению производственного контроля" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13896).
3. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 7 апреля 2023 года № 62
Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к осуществлению производственного контроля"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Өндірістік бақылауды жүзеге асыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары (бұдан әрі-Санитариялық қағидалар) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі туралы Ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес әзірленді және өндірістік бақылауды жүзеге асыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 28.08.2024 № 68 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:
1) ерекше бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі) – балалардың тамақтануына, тұруына, оларға медициналық көмек көрсетуге, білім беруге, оларды тәрбиелеуге, сауықтыруға мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік бақылау мен қадағалау субъектісі (объектісі);
2) өндірістік бақылау (өзін-өзі бақылау) – өндірілетін өнімнің, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің адам және оның тіршілік ететін ортасы үшін қауіпсіздігін және (немесе) зиянсыздығын қамтамасыз етуге бағытталған, дара кәсіпкер немесе заңды тұлға орындайтын іс-шаралар, оның ішінде зертханалық зерттеулер мен сынақтар кешені;
3) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектісі (объектілері) – дара және заңды тұлғалар, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылауға және қадағалауға жататын ғимараттар, құрылыстар, бұйымдар, қызметі, пайдалануы, тұтынуы, қолданылуы және пайдалануы адам денсаулығы мен қоршаған ортаға зиян келтіруі мүмкін жабдықтар, көлік құралдары, топырақ, су, ауа және басқа да объектілер.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.03.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Дара кәсіпкерлер және заңды тұлғалар өндірістік бақылаудың (өзін-өзі бақылаудың) тиімді жүйесін әзірлейді, құжаттамалық ресімдейді, енгізеді және жұмыс жағдайында ұстайды.
Дара кәсіпкерлер және (немесе) заңды тұлғалардың басшылары бұйрығымен өндірістік бақылауға (өзін-өзі бақылауға) жауапты лауазымды тұлғалар тағайындалады. Жүзеге асырылатын өндірістік бақылаудың уақтылығын, толықтығын және дәйектілігін субъектпен қатамасыз етеді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к осуществлению производственного контроля" (далее – Санитарные правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71 и устанавливают санитарно-эпидемиологические требования к осуществлению производственного контроля.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 28.08.2024 № 68 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Санитарных правилах используются следующие термины и понятия:
1) субъект (объект) особого контроля и надзора – субъект (объект) государственного контроля и надзора, финансируемый из государственного бюджета на питание, проживание, медицинскую помощь, образование, воспитание, оздоровление детей;
2) производственный контроль (самоконтроль) – комплекс мероприятий, в том числе лабораторных исследований и испытаний производимой продукции, работ и услуг, выполняемых индивидуальным предпринимателем или юридическим лицом, направленных на обеспечение безопасности и (или) безвредности для человека и среды обитания;
3) субъект (объекты) государственного контроля и надзора в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения – физические и юридические лица, здания, сооружения, продукция, подлежащая государственному контролю и надзору в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, оборудование, транспортные средства, почва, вода, воздух и иные объекты, деятельность, использование, употребление, применение и эксплуатация которых могут нанести вред состоянию здоровья человека и среде обитания.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 03.03.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Индивидуальные предприниматели и (или) юридические лица разрабатывают, документально оформляют, внедряют и поддерживают в рабочем состоянии эффективную систему производственного контроля (самоконтроля).
Должностное лицо, ответственное за производственный контроль (самоконтроль) назначается приказом индивидуального предпринимателя и (или) руководителя юридического лица. Своевременность, полнота и достоверность осуществляемого производственного контроля обеспечивается субъектом.

4. Өндірістік бақылаудың мақсаты объектіде халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық құжаттарының (бұдан әрі – нормалау құжаттары) талаптарының сақталуына өзін-өзі бақылауды ұйымдастыру және жүргізу жолымен өнімнің, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің адам үшін қауіпсіздігін және (немесе) зиянсыздығын қамтамасыз ету болып табылады.
5. Тiзбелерi "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауға жататын өнімдер мен эпидемиялық мәні бар объектілердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-220/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21710 болып тіркелген) бекітілген өнім мен эпидемиялық маңызы бар объектілер өндірістік бақылау (өзін-өзі бақылау) объектілері болып табылады.
2-тарау. Өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
6. Өндірістік бақылауды жүзеге асыру бойынша іс-шараларды ұйымдастыру дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар жүргізеді.
7. Өндірістік бақылау "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 51-бабы 5-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген талаптарды және нормалау құжаттарының талаптарына сәйкес зертханалық зерттеулер мен өлшемдерді жүзеге асыруды (ұйымдастыруды):
өндірістің адамға және оның денсаулығына әсерін бағалау мақсатында санитариялық-қорғау аймағының (бұдан әрі – СҚА) шекарасында және объектінің әсер ету аймағында, жұмыс орындарында, (өндірістік алаңының) аумақта;
шикізатты, жартылай фабрикаттарды, қаптамалау материалдарын, тамақ өнімдерімен және сумен жанасатын бұйымдарды;
тарату желісіне, тарату желісінен, резервуарлардан түсу алдында сумен жабдықтау көзінен алынатын ауыз судың қауіпсіздігін, дайын өнімді және оларды өндіру, сақтау, тасымалдау, өткізу, жинау, кәдеге жарату, жоюдың технологиялық процесі барысында гигиеналық талаптардың сақталуын, сондай-ақ бақылаудың қажетті дұрыстығын және толықтығын қамтамасыз ететін өлшеу құралдарын бақылауды қамтиды.
Ерекше бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) өндірістік бақылауды Кодекстің 45-бабының 4-тармағына сәйкес зертханалық зерттеулер мен өлшеулер жүргізбей жүзеге асыруға құқылы.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.03.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Өндірістік бақылау бағдарламасы объектіде бар қауіп-қатерлерді (тәуекел факторларын) есепке ала отырып әзірленеді.
Қауіпті факторларды және сыни бақылау нүктелерін талдау жүйесін (ХАССП) енгізген тамақ өнімдерін өндіру объектілерінде өндірістік бақылаудың қосымша бағдарламасын енгізу талап етілмейді.

4. Целью производственного контроля является обеспечение безопасности и (или) безвредности для человека продукции, работ и услуг путем организации и проведения на объекте самоконтроля за соблюдением требований нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – документы нормирования).
5. Объектами производственного контроля (самоконтроля) являются продукция и эпидемически значимые объекты, перечень которых утвержден приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-220/2020 "Об утверждении перечня продукции и эпидемически значимых объектов, подлежащих государственному контролю и надзору в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21710).
Глава 2. Порядок организации и проведения производственного контроля
6. Организация мероприятий по осуществлению производственного контроля проводится индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами.
7. Производственный контроль включает в себя требования, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) и 8) пункта 5 статьи 51 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и осуществление (организацию) лабораторных исследований и замеров в соответствии с требованиями документов нормирования:
на границе санитарно-защитной зоны (далее – СЗЗ) и в зоне влияния объекта, на рабочих местах, на территории (производственной площадке), с целью оценки влияния производства на человека и его здоровье;
сырья, полуфабрикатов, упаковочных материалов, изделий, контактирующих с пищевой продукцией и водой;
контроль безопасности питьевой воды из источника водоснабжения перед поступлением в распределительную сеть, из распределительной сети, из резервуаров, готовой продукции и соблюдением гигиенических требований в ходе технологического процесса их производства, хранения, транспортировки, реализации, сбора, утилизации, уничтожения, а также за средствами измерения, обеспечивающими необходимые достоверность и полноту контроля.
Субъекты (объекты) особого контроля и надзора вправе осуществлять производственный контроль без проведения лабораторных исследований и замеров в соответствии с пунктом 4 статьи 45 Кодекса.
Сноска. Пункт 7 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 03.03.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Программа производственного контроля разрабатывается с учетом имеющихся на объекте вредностей, опасностей (факторов риска).
На объектах производства пищевой продукции, внедривших систему анализа опасных факторов и критических контрольных точек (ХАССП), внедрение дополнительной программы производственного контроля не требуется.

9. Өндірістік бақылау бағдарламасын әзірлеуді Кодекстің 51-бабының 6-тармағында көрсетілген тұлғалар жүзеге асырады.
Әзірленген өндірістік бақылау бағдарламасын заңды тұлғаның басшысымен, дара кәсіпкермен бекітіледі.
10. Әзірленген өндірістік бақылау бағдарламасы Кодекстің 51-бабының 7-тармағына сәйкес қайта қаралады.
Зертханалық зерттеулер мен сынақтардың номенклатурасы, көлемі мен кезеңділігі өндірістің санитарлық-эпидемиологиялық сипаттамаларын, зиянды (қауіпті) өндірістік факторлардың болуын, олардың адам денсаулығы мен қоршаған ортаға әсер ету дәрежесін ескере отырып белгіленеді.
11. Зертханалық зерттеулер мен сынақтарды дара кәсіпкер, заңды тұлға өндірістік зертханалар базасында не Қазақстан Республикасының сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасына сәйкес аккредиттелген зертханаларды (сынақ орталықтарын) тарта отырып жүзеге асырады.
Өндірістік бақылауды жүргізу үшін сынама алуды және жеткізуді зертхананың (сынақ орталығының) маманы не объектінің оқытылған персоналы жүзеге асырады.
3-тарау. Өндірістік бақылау бағдарламасына қойылатын талаптар
12. Өндірістік бақылау бағдарламасы еркін нысанда жасалады және мынаны қамтиды:
1) мыналардың тізбелерін айқындау:
жүзеге асырылатын қызметіне сәйкес нормалау құжаттарының және нормативтік техникалық құжаттардың (мемлекеттік стандарттар, тіршілік ету ортасы факторларын бақылау әдістемелері мен әдістері) тізбесін. Осы тізбе "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өзектілендіріледі;
дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар бекітетін кәсіпорында (объектіде) өндірістік бақылаудың жүргізілуін бақылау бойынша функциялар жүктелген лауазымды тұлғалар (жұмыскерлер) тізбесін;
медициналық қарап тексеруге, гигиеналық даярлыққа және аттестаттауға жататын жұмыскерлер лауазымдарының тізбесін;
дара кәсіпкер және (немесе) заңды тұлға жүзеге асыратын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің, шығарылатын өнімдердің, сондай-ақ адам үшін әлеуетті қауіп-қатер төндіретін және өндірістік бақылауға жататын қызмет түрлерінің тізбесін, оның ішінде "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес рұқсат құжаттарының немесе қызметтің басталуы туралы хабарлама болуы көзделген қызмет түрлерінің тізбесін;
өндірістік бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті нормалау құжаттарында белгіленген есепке алу және есептілік нысандарының тізбесін;
химиялық заттардың, биологиялық, физикалық және өзге де қауіпті факторлардың, адам мен оның тіршілік ету ортасы үшін әлеуетті қауіп-қатер төндіретін өндірістік бақылау объектілерінің тізбесін;
зертханалық зерттеу жүргізу үшін сынамалар (өлшеулер) алу жүзеге асырылатын бақылау нүктелерін және сынама алу (зертханалық зерттеулер және сынақтар жүргізу) мерзімділігін көрсете отырып, оларға қатысты зертханалық зерттеулер мен өлшеулерді ұйымдастыру қажет бақылау нүктелерінің (бақылаудың сыни нүктелерінің) тізбесін.
Химиялық заттардың, биологиялық, физикалық және өзге де қауіпті факторлардың тізбесін, сынама алу жүзеге асырылатын бақылау нүктелерін таңдауды, аспаптық және (немесе) зертханалық зерттеулер, санитариялық өңдеу, дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық іс-шаралар көлемін және мерзімділігін жауапты адамдар (технолог, инженер және басқа да жауапты адамдар) объектінің сипаттамасын, зиянды (қауіпті) өндірістік факторлардың (өнеркәсіптік объектілер үшін) бар болуын, олардың адам денсаулығына және оның тіршілік ететін ортасына әсер ету дәрежесін, өндіру, айналымы, қаптамалау, таңбалау, кәдеге жарату және жою сатыларында қауіп-қатердің бар болуын есепке ала отырып, осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшаға және нормалау құжаттарына сәйкес зертханалық-аспаптық өлшеулердің ұсынылатын көлемдеріне, өлшемшарттарына және мерзімділігіне сәйкес айқындайды;

9. Разработка программы производственного контроля осуществляется лицами, указанными в пункте 6 статьи 51 Кодекса.
Разработанная программа производственного контроля утверждается руководителем юридического лица, индивидуальным предпринимателем.
10. Разработанная программа производственного контроля пересматривается в соответствии с требованиями пункта 7 статьи 51 Кодекса.
Номенклатура, объем и периодичность лабораторных исследований и испытаний определяются с учетом санитарно-эпидемиологической характеристики производства, наличия вредных (опасных) производственных факторов, степени их влияния на здоровье человека и среду его обитания.
11. Лабораторные исследования и испытания осуществляются индивидуальным предпринимателем, юридическим лицом на базе производственных лабораторий либо с привлечением лабораторий (испытательных центров), аккредитованными в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия.
Отбор и доставка проб для проведения производственного контроля осуществляется специалистом лаборатории (испытательного центра) либо обученным персоналом объекта.
Глава 3. Требования к программе производственного контроля
12. Программа производственного контроля составляется в произвольной форме и включает следующее:
1) определение перечней:
документов нормирования и нормативных технических документов (государственные стандарты, методики и методы контроля факторов среды обитания) в соответствии с осуществляемой деятельностью. Данный перечень актуализируется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О техническом регулировании";
должностных лиц (работников), на которых возложены функции по контролю за проведением производственного контроля на предприятии (объекте), утверждаемый индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами;
должностей работников, подлежащих медицинским осмотрам, гигиенической подготовке и аттестации;
осуществляемых индивидуальным предпринимателем и (или) юридическим лицом работ и услуг, выпускаемой продукции, а также видов деятельности, представляющих потенциальную опасность для человека и подлежащих производственному контролю, в том числе перечень видов деятельности, на которые предусмотрены наличие разрешительных документов или талон о приеме уведомления о начале деятельности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях";
форм учета и отчетности, установленной документами нормирования, необходимых для осуществления производственного контроля;
перечень химических веществ, биологических, физических и иных опасных факторов, объектов производственного контроля, представляющих потенциальную опасность для человека и среды его обитания;
контрольных точек (критические точки контроля), в отношении которых необходима организация лабораторных исследований и замеров, с указанием контрольных точек, в которых осуществляется отбор проб (замеры) для проведения лабораторных исследований, и периодичности отбора проб (проведения лабораторных исследований и испытаний).
Перечень химических веществ, биологических, физических и иных опасных факторов, выбор контрольных точек, в которых осуществляются отбор проб, объем и периодичность инструментальных и (или) лабораторных исследований, санитарной обработки, дезинфекционных, дезинсекционных и дератизационных мероприятий определяются ответственными лицами (технолог, инженер и другие ответственные лица), с учетом характеристики объекта, наличия вредных (опасных) производственных факторов (для объектов промышленности), степени их влияния на здоровье человека и среду его обитания, наличия потенциальных опасностей на стадиях производства, оборота, упаковки, маркировки, утилизации и уничтожения, в соответствии с объемами, критериями и периодичностью лабораторно-инструментальных замеров согласно приложения 1 к настоящим Санитарным правилам и документами нормирования;

2) осы Қағидалардың 5-тарауының ережелеріне сәйкес халықты, жергілікті атқарушы органдарды, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелерін авариялық жағдайлар, өндірістің тоқтауы, технологиялық процестердің бұзылулары, объектінің қызметіне байланысты халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығына қатер төндіретін жаппай (3 және одан көп жағдайлар) инфекциялық және паразиттік, кәсіптік аурулар мен уланулардың пайда болу жағдайлары туралы хабардар ету схемалары.
13. Дара кәсiпкерлер мен заңды тұлғалар өндiрiстiк бақылау бағдарламасына осы Санитариялық қағидаларда көрсетiлгендерден басқа, қосымша шаралар кешенiн, оның ішінде қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге және (немесе) адамдарға және тіршілік ету ортасына зиянсыздығына бағытталған зертханалық және аспаптық зерттеулердiң көлемiн, өлшемдерi мен кезеңдiлiгiн енгiзуге құқылы.
4-тарау. Қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асыру кезіндегі өндірістік бақылаудың ерекшеліктері
14. Өндірістік бақылау зертханалық-аспаптық зерттеулер мен сынақтарды пайдалана отырып мынадай объектілердің санаттарында жүргізіледі:
1) өнеркәсіптік және радиациялық гигиена объектілері (өндірістік және (немесе) радиациялық объектілер): жұмыс орындары, өндірістік үй-жайлар және алаңдар (аумақ), СҚА шекарасы, бақылау аймақтары, санитариялық қорғау аймақтары, өнімді дайындауға арналған шикізат, өндірістік-техникалық мақсаттағы өнімдердің жаңа түрлері, жаңа технологиялық процестер, көлік, технологиялық жабдық, өндіріс және тұтыну қалдықтары (қалдықтарды жинау, пайдалану, залалсыздандыру, тасымалдау, сақтау, қайта өңдеу және көму), құрылыста, көлікте пайдалануға арналған полимерлік, синтетикалық өзге де материалдар, иондаушы, оның ішінде генерациялаушы сәулелеу көзі болып табылатын өнім, бұйымдар, сондай-ақ құрамында радиоактивті заттар бар бұйымдар мен тауарлар, радиоактивті заттардың болуы гигиеналық нормативтермен регламенттелетін құрылыс шикізаты және материалдары.
"Өндірістік мақсаттағы ғимараттарға және құрылыстарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 3 тамыздағы № ҚР ДСМ-72 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23852 болып тіркелген); "Өнеркәсіп объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 11 ақпандағы № ҚР ДСМ-13 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26806 болып тіркелген); "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-275/2020 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21822 болып тіркелген); "Радиациялық қауіпті объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 25 тамыздағы № ҚР ДСМ-90 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29292 болып тіркелген), осы Санитариялық қағидалар талаптарына сәйкес өндірістік бақылау (өзін-өзі бақылау) өндірістік ортаның қауіпті (зиянды) факторларын (физикалық факторлар: температура, ылғалдылық, ауа қозғалысының жылдамдығы, жылу сәулесі; иондамайтын электр магниттік өрістер (бұдан әрі – ЭМӨ) және сәулелеу – электр статикалық өріс; тұрақты магниттік өріс (оның ішінде гипогеомагниттік); өнеркәсіптік жиіліктегі электр және магниттік өріс (50 Гц); дербес компьютерлер тудыратын кең жолақты ЭМӨ; радиожиілікті ауқымның электр магниттік сәулесі; кең жолақты электр магниттік импульстер; оптикалық ауқымдағы электр магниттік сәулелер (оның ішінде лазерлі және ультракүлгін); иондаушы сәулелер; өндірістік шуыл, ультрадыбыс, инфрадыбыс; діріл (жергілікті, жалпы); фиброгенді әсері басым аэрозольдар (шаңдар); табиғи жарықтандыру (болмауы немесе жеткіліксіздігі), жасанды жарықтандыру (жеткіліксіз жарықтандыру, жарықтандырудың пульс беруі, шамадан тыс жарықтық, жарықтың таралуының жоғары біркелкі еместігі, тура және көзді қарықтыратын шағылысқан жарқыл); ауаның электрлі зарядталған бөлшектері (аэроиондар); фиброгенді әсері басым аэрозольдар; химиялық факторлар: химиялық синтезбен алынатын және (немесе) бақылау үшін химиялық талдау әдістері пайдаланылатын қоспалар, жіті бағытталған әсер ету тетігі бар зиянды заттар, қауіптілігі 1 – 4 сыныпты зиянды заттар; биологиялық фактор) зертханалық зерттеулер мен сынақтарды қамтиды. Өндіріс және тұтыну қалдықтарының түзілуіне байланысты қызметті жүзеге асырған кезінде қоршаған ортаның ластану деңгейін бағалай отырып, өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауды, пайдалануды, залалсыздандыруды, тасымалдауды, сақтауды, қайта өңдеуді және көмуді зертханалық бақылауды қоса алғанда, бақылауды көздейді.

2) схемы оповещения населения, местных исполнительных органов, территориальных подразделений государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения об аварийных ситуациях, остановках производства, о нарушениях технологических процессов, случаях возникновения связанных с деятельностью объекта массовых (3 и более случаев) инфекционных и паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений, создающих угрозу санитарно-эпидемиологическому благополучию населения в соответствии с положениями главой 5 настоящих Санитарных правил.
13. Индивидуальные предприниматели и юридические лица, помимо указанных в настоящих Санитарных правилах, вправе включать в программу производственного контроля дополнительный комплекс мероприятий, в том числе объемы, критерии и периодичность лабораторно-инструментальных исследований, направленных на обеспечение безопасности и (или) безвредности для человека и среды обитания.
Глава 4. Особенности производственного контроля при осуществлении отдельных видов деятельности
14. Производственный контроль осуществляется с применением лабораторно-инструментальных исследований и испытаний на следующих категориях объектов:
1) объекты промышленной и радиационной гигиены (производственные и (или) радиационные объекты): рабочие места, производственные помещения и площадки (территория), граница СЗЗ, зоны наблюдения, зоны санитарной охраны, сырье для изготовления продукции, новые виды продукции производственно-технического назначения, новые технологические процессы, транспорт, технологическое оборудование, отходы производства и потребления (сбор, использование, обезвреживание, транспортировка, хранение, переработка и захоронение отходов), полимерные, синтетические иные материалы, предназначенные для применения в строительстве, на транспорте, продукция, изделия, являющиеся источником ионизирующего излучения, в том числе генерирующего, а также изделия и товары, содержащие радиоактивные вещества, строительное сырье и материалы, в которых гигиеническими нормативами регламентируется содержание радиоактивных веществ.
Производственный контроль (самоконтроль) включает лабораторные исследования и испытания опасных (вредных) факторов производственной среды (физические факторы: температура, влажность, скорость движения воздуха, тепловое излучение; неионизирующие электромагнитные поля (далее – ЭМП) и излучения – электростатическое поле; постоянное магнитное поле (в том числе гипогеомагнитное); электрические и магнитные поля промышленной частоты (50 Гц); широкополосные ЭМП, создаваемые персональными компьютерами; электромагнитные излучения радиочастотного диапазона; широкополосные электромагнитные импульсы; электромагнитные излучения оптического диапазона (в том числе лазерное и ультрафиолетовое); ионизирующие излучения; производственный шум, ультразвук, инфразвук; вибрация (локальная, общая); аэрозоли (пыли) преимущественно фиброгенного действия; естественное освещение (отсутствие или недостаточность), искусственное освещение (недостаточная освещенность, пульсация освещенности, избыточная яркость, высокая неравномерность распределения яркости, прямая и отраженная слепящая блесткость); электрически заряженные частицы воздуха (аэроионы); аэрозоли преимущественно фиброгенного действия; химические факторы: смеси, получаемые химическим синтезом (или) для контроля которых используют методы химического анализа, вредные вещества с остронаправленным механизмом действия, вредные вещества 1 – 4 классов опасности; биологический фактор) в соответствии с требованиями настоящих Санитарных правил, приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 августа 2021 года № ҚР ДСМ-72 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к зданиям и сооружениям производственного назначения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23852); приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 февраля 2022 года № ҚР ДСМ-13 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам промышленности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26806); приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-275/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21822); приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 августа 2022 года № ҚР ДСМ-90 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к радиационно-опасным объектам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29292). При осуществлении деятельности, связанной с образованием отходов производства и потребления, предусматриваются контроль, включая лабораторный, за сбором, использованием, обезвреживанием, транспортировкой, хранением, переработкой и захоронением отходов производства и потребления с оценкой уровня загрязнения окружающей среды.

2) тамақ өнімдерін өндіру және айналымы объектілері: зертханалық бақылауды дайындаушы кәсіпорын салалық нұсқаулықтарға және басқа да нормативтік құжаттарға сәйкес дайындаушы кәсіпорын белгілеген сыни бақылау нүктелерін: өндірістің технологиялық кезеңдерінде айқындауды ескере отырып белгілейді. Өндірілетін өнімнің түріне байланысты шикізаттың, жартылай фабрикаттардың, қосалқы материалдардың, дайын өнімнің, радиациялық, химиялық, микробиологиялық, токсикологиялық, паразитологиялық қауіпсіздік көрсеткіштеріне судың сапасы мен қауіпсіздігі; технологиялық процестердің санитариялық-эпидемиологиялық жағдайы және өндірістік үй-жайларды, жабдықтар мен мүкәммалды дезинфекциялау, дератизациялау, дезинсекциялау сапасы; өндірістің санитариялық-гигиеналық режимдерінің және жұмыс істеушілердің еңбек жағдайларының сақталуы бақыланады.
Сауда объектілерінде өнімді сақтау шарттарын және бақылау-өлшеу аспаптарын тексеру жиілігін бақылау жүзеге асырылады;
3) коммуналдық гигиена объектілері:
сумен жабдықтау объектілері, оның ішінде орталықтандырылған, орталықтандырылмаған, үй ішіндегі тарату, халықты автономды ауыз сумен жабдықтау жүйелерін, тарату желісі бар көлік құралдарындағы ауыз сумен жабдықтау жүйесін пайдалану; ауыз су және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау мақсатында және рекреациялық мақсатта пайдаланылатын жерүсті және жерасты көздері, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау саласында қолданылатын материалдар, жабдық, заттар, құрылғылар. Зертханалық бақылау ауыз судың, сондай-ақ су объектісінің "Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға және суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31934 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 20 ақпандағы № 26 бұйрығының талаптарына сәйкестігіне жүзеге асырылады. Елді мекендер аумақтарынан, өндірістік және өзге де объектілерден өндірістік, шаруашылық-тұрмыстық және жер үстіндегі сарқынды судың барлық түрлерін шығаруға байланысты қызметті жүзеге асыру кезінде тазарту құрылыстарындағы ингредиенттер, шығарылатын сарқынды судың құрамы бойынша заттарды алып тастаудың тиімділігін зертханалық бақылауды көздейді;
шаруашылық-тұрмыстық кәріздің тазарту құрылыстары, қатты тұрмыстық қалдықтарды (бұдан әрі – ҚТҚ) жинауға және сақтауға арналған алаңдар мен полигондар: зертханалық бақылау сарқынды судың, топырақтың сапасына, сарқынды суды, атмосфералық ауаны тазарту кезінде қолданылатын материалдар мен жабдыққа жүзеге асырылады. Елді мекендер аумақтарынан, өндірістік және өзге де объектілерден өндірістік, шаруашылық-тұрмыстық және жер үстіндегі сарқынды судың барлық түрлерін шығаруға байланысты қызметті жүзеге асыру кезінде "Өндіріс және тұтыну қалдықтарын жинауға, пайдалануға, қолдануға, залалсыздандыруға, тасымалдауға, сақтауға және көмуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-331/2020 бұйрығының талаптарына сәйкес тазарту құрылыстарындағы ингредиенттер, шығарылатын сарқынды судың құрамы бойынша заттарды алып тастау тиімділігін зертханалық бақылауды көздейді;

2) объекты производства и оборота пищевой продукции: лабораторный контроль устанавливается предприятием-изготовителем в соответствии с отраслевыми инструкциями и другими нормативными документами с учетом определенных предприятием-изготовителем критических контрольных точек: на технологических этапах производства. В зависимости от вида производимой продукции контролируются качество и безопасность сырья, полуфабрикатов, вспомогательных материалов, готовой продукции, воды на показатели радиационной, химической, микробиологической, токсикологической, паразитологической безопасности; санитарно-эпидемиологическое состояние технологических процессов и качество дезинфекции, дезинсекции, дератизации производственных помещений, оборудования и инвентаря; соблюдение санитарно-гигиенических режимов производства и условий труда работающих.
На объектах торговли осуществляется контроль за условиями хранения продукции и кратности поверки контрольно-измерительных приборов;
3) объекты коммунальной гигиены:
объекты водоснабжения, в том числе эксплуатация централизованных, нецентрализованных, домовых распределительных, автономных систем питьевого водоснабжения населения, системы питьевого водоснабжения на транспортных средствах) с распределительной сетью; поверхностные и подземные источники, используемые в целях питьевого и хозяйственно-бытового водоснабжения и рекреационных целей, материалы, оборудование, вещества, устройства, применяемые в сфере хозяйственно-питьевого водоснабжения. Лабораторный контроль осуществляется за соответствием питьевой воды, а также за соответствием водного объекта требованиям приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 февраля 2023 года № 26 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31934). При осуществлении деятельности, связанной с выпуском всех видов производственных, хозяйственно-бытовых и поверхностных сточных вод с территорий населенных мест, производственных и иных объектов, предусматривают лабораторный контроль за эффективностью удаления веществ по ингредиентам на очистных сооружениях, составом сбрасываемых сточных вод;
очистные сооружения хозяйственно-бытовой канализации, площадки и полигоны для сбора и хранения твердых бытовых отходов (далее – ТБО): лабораторный контроль осуществляется за качеством сточных вод, почвы, материалами и оборудованием, применяемыми при очистке сточных вод, атмосферным воздухом. При осуществлении деятельности, связанной с выпуском всех видов производственных, хозяйственно-бытовых и поверхностных сточных вод с территорий населенных мест, производственных и иных объектов, предусматривают лабораторный контроль за эффективностью удаления веществ по ингредиентам на очистных сооружениях, составом сбрасываемых сточных вод в соответствии с требованиями приказа исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-331/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, использованию, применению, обезвреживанию, транспортировке, хранению и захоронению отходов производства и потребления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21934);

рекреациялық аймақтар, қоғамдық ғимараттар мен құрылыстар: зертханалық бақылау сумен жабдықтаудың, су бұрудың, үй-жайлар микроклиматының, желдету (ауа баптау) жүйесінің, дезинсекциялық және (немесе) дератизациялық іс-шаралардың тиімділігінің "Әкімшілік және тұрғын ғимараттарға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 16 маусымдағы № ҚР ДСМ-52 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28525 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-52 бұйрығы); "Желдету мен ауаны баптау жүйелерін дезинфекциялауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-95 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24230 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-95 бұйрығы); "Дезинфекция, дезинсекция мен дератизацияны ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 29 шiлдедегi № ҚР ДСМ-68 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28977 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-68 бұйрығы) талаптарына сәйкестігіне жүзеге асырылады;
халыққа тұрмыстық қызмет көрсету объектілері (бассейндер, аквапарктер, қоғамдық моншалар және бассейндері бар сауналар, сұлулық салондары): инфекциялық және паразиттік аурулардың алдын алу мақсатында "Коммуналдық мақсаттағы объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 26 шiлдедегi № ҚР ДСМ-67 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28925 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-67 бұйрығы); № ҚР ДСМ-95 бұйрығының; № ҚР ДСМ-68 бұйрығының талаптарымен көзделген санитариялық-гигиеналық және дезинфекциялық режимдердің, санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шаралардың сақталуын бақылауды көздейді;
4) амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін ұйымдар, стационарлық көмек көрсететін ұйымдар, жедел медициналық жәрдем және санитариялық авиация ұйымдары, апаттық медицина ұйымдары, қалпына келтіру емі және медициналық оңалту ұйымдары, паллиативтік көмек және мейіргер күтімін көрсететін ұйымдар, қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар, сот медицинасы және патологиялық-анатомиялық диагностика саласында қызмет көрсететін ұйымдар, фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары: инфекциялық аурулардың, оның ішінде ауруханаішілік аурулардың алдын алу мақсатында "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 тамыздағы № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21080 болып тіркелген); "Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 7 шілдедегі № ҚР ДСМ-58 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23416 болып тіркелген); "Балалардың сауықтыру және санаторий объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 10 тамыздағы № ҚР ДСМ-78 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29092 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-78 бұйрығы); № ҚР ДСМ-95 бұйрығының талаптарымен көзделген санитариялық-гигиеналық, дезинфекциялық және стерилдеу режимдерінің, санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шаралардың сақталуын бақылауды көздейді;

рекреационные зоны, общественные здания и сооружения: лабораторный контроль осуществляется за соответствием водоснабжения, водоотведения, микроклимата помещений, системы вентиляции (кондиционирования), эффективностью дезинсекционных и (или) дератизационных мероприятий требованиям приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 июня 2022 года № ҚР ДСМ-52 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к административным и жилым зданиям" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28525) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-52); приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № ҚР ДСМ-95 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к дезинфекции систем вентиляции и кондиционирования воздуха" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24230) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-95); приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 июля 2022 года № ҚР ДСМ-68 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению дезинфекции, дезинсекции и дератизации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28977) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-68);
объекты бытового обслуживания населения (бассейны, аквапарки, общественные бани и сауны с бассейнами, салоны красоты): с целью профилактики инфекционных и паразитарных заболеваний предусматривают контроль за соблюдением санитарно-гигиенических и дезинфекционных режимов, санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий, предусмотренных требованиями приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 июля 2022 года № ҚР ДСМ-67 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам коммунального назначения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28925) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-67); Приказа № ҚР ДСМ-95; Приказа № ҚР ДСМ-68;
4) организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь, организации, оказывающие стационарную помощь, организации скорой медицинской помощи и медицинской авиации, организации медицины катастроф, организации восстановительного лечения и медицинской реабилитации, организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход, организации, осуществляющие деятельность в сфере службы крови, организации, осуществляющие деятельность в сфере судебной медицины и патологоанатомической диагностики, организации, осуществляющие фармацевтическую деятельность: с целью профилактики инфекционных заболеваний, в том числе внутрибольничных, следует предусматривать контроль за соблюдением санитарно-гигиенических, дезинфекционных и стерилизационных режимов, санитарно-противоэпидемических и санитарно-профилактических мероприятий, предусмотренных требованиями приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 августа 2020 года № ҚР ДСМ-96/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21080); приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июля 2021 года № ҚР ДСМ-58 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23416); приказа исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 августа 2022 года № ҚР ДСМ-78 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к детским оздоровительным и санаторным объектам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29092) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-78); Приказа № ҚР ДСМ-95;

5) дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық құралдарды өндіру және (немесе) дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық қызметтерді көрсету объектілері: дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау қызметтерін көрсететін ұйымдардағы өндірістік бақылау № ҚР ДСМ-68 бұйрығының талаптарының сақталуын, Қазақстан Республикасының және Еуразиялық экономикалық одаққа қатысушы мемлекеттердің аумағында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық құралдарды пайдалануды, медициналық кітапшалардың болуын және жұмыскерлердің медициналық қарап тексеруден өтуін, құралдарды пайдалану кезінде жеке және қоғамдық қауіпсіздік шаралары туралы нұсқаулықтың көрінетін жерде болуын, қауіпсіздік техникасының сақталуын, оларды сақтау, тасымалдау, кәдеге жарату және (немесе) жою шарттарының сақталуын, аппаратураның жарамдылығын бақылауды, дайындалатын және қолданылатын құралдардың тиімділігін бағалауды, жүргізілген дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық жұмыстардың тиімділігін бағалауды (жою іс-шараларын жүргізу кезінде объектілердегі кеміргіштер мен жәндіктерді есепке алу және санын (қоныстануын) бақылау), дезинфекциялық ерітінділерді дайындаудың дұрыстығын бағалауды, жұмыс ерітінділеріндегі, дератизациялық қармақ жемдердегі әсер етуші заттың белсенділігін бақылауды, құралдар шығыстары нормаларының сақталуын, өндірістік және қойма үй-жайларында жұмыс аймағының ауасындағы белсенді заттың болуын зерттеуді қамтиды;
6) балалар мен жасөспірімдерді тәрбиелеу және оларға білім беру, балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту объектілері, интернат ұйымдары, сауықтыру объектілері: өндірістік бақылау микроклиматты, ауа ортасын, физикалық факторларды, топырақты, азық-түлік (тамақ) шикізатының, жартылай фабрикаттардың, қосалқы материалдардың, дайын өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін, суды химиялық, микробиологиялық, токсикологиялық, паразитологиялық қауіпсіздік көрсеткіштеріне, сондай-ақ ұйымның санитариялық жағдайын бағалау кезінде санитариялық-бактериологиялық көрсеткіштерді зертханалық зерттеуді, жүргізілетін профилактикалық дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық жұмыстардың тиімділігін бағалауды қамтиды. 6 жастан 18 жасқа дейінгі балалар үшін оқу-тәрбиелеу, дене шынықтыру-сауықтыру, емдеу-сауықтыру қызметін және мәдени демалысын жүзеге асыратын, оның ішінде жалпы, орта және қосымша білім беру бағдарламаларын іске асыратын жыл бойғы балаларды сауықтыру ұйымдарында (бұдан әрі – БСҰ) өндірістік бақылаудың тәртібі мен мерзімділігін БСҰ басшысы және тамақтандыруды ұйымдастыру жөніндегі қызметті беруші (бар болса) айқындайды. Өндірістік бақылау БСҰ-да санитариялық-эпидемияға қарсы талаптардың, дезинфекциялық іс-шаралардың сақталуын бақылауды көздейді және "Білім беру объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-76 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23890 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-76 бұйрығы); "Мектепке дейінгі ұйымдарға және сәбилер үйлеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 9 шілдедегі № ҚР ДСМ-59 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23469 болып тіркелген); № ҚР ДСМ-78 бұйрығының талаптарына сәйкес тамақ өнімінің, оның ішінде жартылай фабрикаттардың, дайын өнімнің, қосалқы материалдардың сапасы мен қауіпсіздігін, суды химиялық, микробиологиялық, токсикологиялық, паразитологиялық қауіпсіздік көрсеткіштеріне, сондай-ақ ұйымның санитариялық жағдайын бағалау кезінде санитариялық-бактериологиялық көрсеткіштерді зертханалық зерттеуді, жүргізілетін профилактикалық дезинфекциялық, дезинсекциялық және дератизациялық жұмыстардың тиімділігін бағалауды, балалардың болу және сауықтыру жағдайларын бақылауды қамтиды;

5) объекты производства дезинфекционных, дезинсекционных и дератизационных средств и (или) оказания дезинфекционных, дезинсекционных и дератизационных услуг: производственный контроль в организациях, оказывающих услуги дезинфекции, дезинсекции и дератизации, включает в себя соблюдение требований Приказа № ҚР ДСМ-68, использование средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации, разрешенных к применению на территории Республики Казахстан и государств-участников Евразийского экономического союза, наличие медицинских книжек и прохождение медицинских осмотров работниками, наличие на видном месте инструкций о мерах личной и общественной безопасности при использовании средств, соблюдение техники безопасности, соблюдение условий их хранения, транспортировки, утилизации и (или) уничтожения, контроль за исправностью аппаратуры, оценку эффективности изготавливаемых и применяемых средств, оценку эффективности проведенных дезинфекционных, дезинсекционных и дератизационных работ (учет и контроль численности (заселенности) грызунами и насекомыми на объектах при проведении истребительных мероприятий), оценку правильности приготовления дезинфицирующих растворов, контроль активности действующего вещества в рабочих растворах, дератизационных приманок, соблюдение норм расходов средств, исследование содержания активного вещества в воздухе рабочей зоны в производственном и складском помещениях;
6) объекты воспитания и образования детей и подростков, дошкольного воспитания и обучения детей, интернатные организации, оздоровительные объекты: производственный контроль включает лабораторные исследования микроклимата, воздушной среды, физических факторов, почвы, качества и безопасности продовольственного (пищевого) сырья, полуфабрикатов, вспомогательных материалов, готовой продукции, воды на показатели химической, микробиологической, токсикологической, паразитологической безопасности, также санитарно-бактериологических показателей при оценке санитарного состояния организаций, оценку эффективности проводимых профилактических дезинфекционных, дезинсекционных и дератизационных работ. Порядок и периодичность производственного контроля в детских оздоровительных организациях, осуществляющих учебно-воспитательную, физкультурно-оздоровительную, лечебно-оздоровительную деятельность и культурный досуг для детей от 6 до 18 лет, в том числе круглогодичные, реализующие программы общего, среднего и дополнительного образования (далее – ДОО), определяется руководителем ДОО и поставщиком услуг по организации питания (при наличии). Производственный контроль предусматривает контроль за соблюдением санитарно-противоэпидемических требований, дезинфекционных мероприятий в ДОО и включает лабораторные исследования качества и безопасности пищевой продукции, в том числе полуфабрикатов, готовой продукции, вспомогательных материалов, воды на показатели химической, микробиологической, токсикологической, паразитологической безопасности, также санитарно-бактериологических показателей при оценке санитарного состояния организаций, оценку эффективности проводимых профилактических дезинфекционных, дезинсекционных и дератизационных работ, контроль за условиями пребывания и оздоровления детей, в соответствии с требованиями приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-76 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23890) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-76); приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 июля 2021 года № ҚР ДСМ-59 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к дошкольным организациям и домам ребенка" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23469) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-59); Приказа № ҚР ДСМ-78;

7) химиялық заттарды, агрохимикаттарды және пестицидтерді сақтау және пайдалану жөніндегі объектілер. Өндірістік бақылау пестицидтер мен агрохимикаттарды сақтау және жіберу, жер үстіндегі аппаратураны қолдану кезінде машиналармен және аппаратурамен жұмыс істеу, пестицидтерді авиациялық әдіспен қолдану, жылыжайларда жұмыс істеу, уланған қармақ жемдерді дайындау және қолдану, елді мекендердің жасыл екпелерін қорғауды жүзеге асыру, темір жолдарында өңдеу үшін химиялық заттарды қолдану кезінде жұмыс орындарына, өндірістік үй-жайларға; жеке қорғаныш құралдарымен және арнайы киіммен қамтамасыз етілуін бақылау жүзеге асырылады. Өндірістік орта факторларын зертханалық-аспаптық зерттеулер мен сынақтар (физикалық факторлар: температура, ылғалдылық, ауа қозғалысының жылдамдығы; фиброгенді әсері басым аэрозольдар (шаңдар); аэрозольдар, химиялық факторлар: жіті бағытталған әсер ету тетігі бар зиянды заттар, қауіптілігі 1 – 4 сыныпты зиянды заттар; биологиялық фактор).
8) жолаушыларды тасымалдау жөніндегі көлік құралдары (теміржол, әуе): өндірістік бақылау сумен жабдықтауға, микроклиматқа, төсек-орын жабдықтарына, дезинфекциялау құралдарына жүзеге асырылады.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.08.2025 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 03.03.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
14-1. Осы Санитариялық қағидалардың 5-тармағында көрсетілген объектілерде жүргізілетін өндірістік бақылау нәтижелері туралы ақпарат тиісті аумақтағы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган аумақтық бөлімшелеріне жарты жылда 1 рет келесі айдың 5-күніне осы Санитариялық қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жазбаша немесе электрондық нысанда ұсынылады.
Ерекше бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) Кодекстің 45-бабының 4-тармағына сәйкес өндірістік бақылауды оның жүргізілгені туралы есептік ақпаратты ұсынбай жүзеге асыруға құқылы.
Ескерту. 4-тарау 14-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.08.2025 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.03.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

7) объекты по хранению и использованию химических веществ, агрохимикатов и пестицидов. Производственный контроль осуществляется за рабочими местами, производственными помещениями при хранении и отпуске пестицидов и агрохимикатов, работе с машинами и аппаратурой при применении наземной аппаратуры, применении пестицидов авиационным методом, работе в теплицах, изготовлении и применении отравленных приманок, осуществлении защиты зеленых насаждений населенных мест, применении химических веществ для обработки на железнодорожного путях; контроль за обеспеченностью средствами индивидуальной защиты и специальной одеждой. Лабораторно-инструментальные исследования и испытания факторов производственной среды (физические факторы: температура, влажность, скорость движения воздуха; аэрозоли (пыли) преимущественно фиброгенного действия; аэрозоли, химические факторы: вредные вещества с остронаправленным механизмом действия, вредные вещества 1 – 4 классов опасности; биологический фактор);
8) транспортные средства по перевозке пассажиров (железнодорожный, воздушный): производственный контроль осуществляется за водоснабжением, микроклиматом, постельными принадлежностями, дезинфицирующими средствами.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными приказами Министра здравоохранения РК от 14.08.2025 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 03.03.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14-1. Информация о результатах производственного контроля, проводимого на объектах, указанных в пункте 5 настоящих Санитарных правил, представляется в территориальные подразделения государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующей территории 1 раз в полугодие к 5 числу последующего месяца в письменной или электронной форме, согласно приложению 2 к настоящим Санитарным правилам.
Субъекты (объекты) особого контроля и надзора вправе осуществлять производственный контроль без предоставления отчетной информации о его проведении в соответствии с пунктом 4 статьи 45 Кодекса.
Сноска. Глава 4 дополнена пунктом 14-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 14.08.2025 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 03.03.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5-тарау. Авариялық жағдайлар және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығына қауіп төндіретін жағдайлар туралы хабардар ету тәртібіне қойылатын талаптар
15. Инфекциялық және паразиттік аурулардың, халықтың улануының, кәсіптік аурулардың және (немесе) уланудың алдын алу мақсатында жеке кәсіпкер және (немесе) заңды тұлға өндірістік бақылау кезінде анықталған жағдайда:
1) тамақ өнімінің қауіпті қасиеттерге ие болуына алып келген бұзушылықтар – тамақ өнімін дайындау, айналымы және кәдеге жарату процестерін тез арада тоқтатады, оны ішкі сауда объектілерінен кері қайтарып алуды және тиісті сараптама жүргізуді қамтамасыз етеді, содан кейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 ақпандағы № 140 қаулысымен бекітілген Адамның өмірі мен денсаулығына және жануарларға, қоршаған ортаға қауіп төндіретін тамақ өнімдерін кәдеге жарату және жою ережесіне сәйкес оны кәдеге жаратуды немесе жоюды ұйымдастырады;
2) халықтың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіруі мүмкін стандарттау құжаттарының талаптарын бұзу анықталғанда бұзушылықтарды жоюға және олардың туындауын болдырмауға бағытталған шараларды қабылдайды, оның ішінде:
жекелеген цехтардың, учаскелердің жұмысын, ғимараттарды, құрылыстарды, жабдықтарды, көліктерді пайдалануды, жұмыстардың жекелеген түрлерін орындауды және қызметтерді көрсетуді тоқтата тұру немесе тоқтату;
нормативтік құжаттарда белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін және қауіпсіз және (немесе) адамға зиянсыз өнімді шығаруды қамтамасыз етпейтін шикізатты, материалдарды өндіруде пайдалануды тоқтату, ішкі сауда объектілерінен кері қайтарып алу және адам үшін қауіпті өнімдерге тиісті сараптама жүргізу, мұндай өнімді адамға зиян келтіруді болдырмайтын мақсаттарда қолдану (пайдалану) бойынша шаралар қабылдау, немесе олардың жою;
3) жұқпалы және паразиттік аурулары бар науқастар – олар тиісті тексеруден және бақылау медициналық куәландырудан кейін жұмысқа жіберілгенге дейін жұмыстан дереу шеттетіледі;
қолдарында іріңді инфекциясы бар адамдар (тамақ өндірісі объектілерінде) – олар дереу жұмыстан шеттетіледі немесе тамақ өнімдерімен тікелей байланыста емес басқа жұмысқа ауыстырылады;
4) дайын өнімнің зертханалық зерттеулерінің қанағаттанарлықсыз нәтижелері – сынамалардың екі еселенген санын қайта зерттейді, шикізатқа, жартылай фабрикаттарға, қосалқы материалдарға, суға, ауаға, шайындыларға, санитарлық киімге, жұмысшылардың қолына қосымша бақылау жүргізеді (өнім өндірісінің технологиялық процесі кезін, медициналық манипуляцияларды дайындау және жүргізу кезін, медициналық мақсаттағы бұйымдарды дезинфекциялау және зарарсыздандыру, басқа процестер мен қызметтерді).
Қосымша зерттеулердің көлемі анықталған сәйкессіздіктерді ескере отырып анықталады. Қайта сараптама қорытындысы шыққанға дейін өнім партиясы жауапты сақтауда болады.
"Өндірістік бақылауды жүзеге
асыруға қойылатын
санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
1-қосымша
Зертханалық-аспаптық өлшеулердің ұсынылатын көлемдері, өлшемшарттары және кезеңділігі

Глава 5. Требования к порядку оповещения об аварийных ситуациях и случаях, создающих угрозу санитарно-эпидемиологическому благополучию населения
15. В целях предупреждения возникновения и распространения инфекционных и (или) паразитарных заболеваний, отравлений населения, профессиональных заболеваний и отравлений, индивидуальный предприниматель и (или) юридическое лицо, при выявлении в ходе производственного контроля:
1) нарушения, приведшего к приобретению пищевой продукцией опасных свойств – незамедлительно прекращают процессы изготовления, оборота и утилизации пищевой продукции, обеспечивают ее отзыв с объектов внутренней торговли и проведение соответствующей экспертизы, после чего организует ее утилизацию или уничтожение в соответствии с Правилами утилизации и уничтожения пищевой продукции, представляющей опасность жизни и здоровью человека и животных, окружающей среде, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2008 года № 140;
2) нарушений требований документов нормирования, которые могут привести к возникновению угрозы жизни и здоровья населения принимает меры, направленные на устранение выявленных нарушений и недопущение их возникновения, в том числе:
приостановление либо прекращение деятельности или работы отдельных цехов, участков, эксплуатацию зданий, сооружений, оборудования, транспорта, выполнение отдельных видов работ и оказание услуг;
прекращение использования в производстве сырья, материалов, не соответствующих установленным документами нормирования требованиям и не обеспечивающих выпуск безопасной и (или) безвредной для человека продукции, отзыв с объектов внутренней торговли и проведение соответствующей экспертизы продукции, представляющей опасность для человека, принять меры по применению (использованию) такой продукции в целях, исключающих причинение вреда человеку, или ее уничтожению;
3) больных инфекционными и паразитарными заболеваниями – незамедлительно отстраняют их от работы до получения допуска к работе после проведения соответствующего обследования и контрольного медицинского обследования;
лиц, с гнойничковыми инфекциями на руках (на объектах производства пищевой продукции) – незамедлительно отстраняют их от работы или переводят на другую работу, не связанную с непосредственным контактом с пищевой продукцией;
4) неудовлетворительных результатов лабораторных исследований готовой продукции – повторно исследуют удвоенное количество образцов, проводят дополнительный контроль сырья, полуфабрикатов, вспомогательных материалов, воды, воздуха, смывов, санитарной одежды, рук работников (по ходу технологического процесса производства продукции, по ходу процесса подготовки и проведения медицинских манипуляций, дезинфекции и стерилизации медицинских изделий, других процессов и услуг).
Объем дополнительных исследований определяется с учетом выявленных несоответствий. До получения результатов повторного исследования, партия продукции находится на ответственном хранении.
Приложение 1
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к осуществлению
производственного контроля"

10.1
Санитариялық-бактериологиялық бақылау
Ауаның бактериялық тұқымдалуы
БҚК, алтын түстес стафилококк, зең және ашытқы грибоктары
Стерилдеу, таңып-байлау, манипуляциялық, емшара бөлмелері, таза киім-кешек қоймасы
тоқсанына 1 рет
Сыртқы ортадан алынған шайындыларды бактериологиялық зерттеу
ІТТБ, патогенді стафилококк, шартты-патогенді және патогенді микрофлора
Стерилдеу, манипуляциялық, емшара бөлмелері (медициналық жабдық, мүкәммал, киім-кешек, персоналдың қолы және арнайы киімінен)
тоқсанына 1 рет
Стерилділікті (шайындылар, материал) зерттеу
Стерилділік
Стерилдеу, манипуляциялық, емшара бөлмелері
айына 1 рет
Дезинфекциялық-стерилдеу жабдықтарын бактериологиялық бақылау
Бактериологиялық бақылау (тест-өсіріндіні пайдалану арқылы)
Стерилдеу, дезинфекциялық бөлімшелер
тоқсанына 1 рет
10.2
Санитариялық-химиялық бақылау
Стерилдеу алдында тазарту сапасын бақылау (азопирамды, фенолфталеинді сынамалар)
Жасырын қан және сілті
Стерилдеу, манипуляциялық, емшара бөлмелері
Медициналық бұйымдарды стерилдеу алдында тазартудан кейін әрбір атаудың медициналық бұйымдарының кемінде 1%-ы (кемінде 3-5 бірлік) күн сайын
Дезинфекциялық құралдарда, ерітінділерде белсенді әрекет ететін заттардың шоғырлануын айқындау
Жұмыс ерітінділерінде, дезқұралдарда, белсенді әсер ететін заттардың шоғырлануын және шоғырланудың сәйкестігін айқындау
Емдеу-диагностикалық және қосалқы кабинеттер
тоқсанына 1 рет
Төсек жабдықтары (матрастар, жастықтар, көрпелер)
Камералық өңдеудің тиімділігі
Істен шыққан бұйымдар ішінде кемінде 1 %
Жарты жылда 1 рет
Микроклимат
Ауа температурасы, салыстырмалы ылғалдылығы, ауа қозғалысы жылдамдығы
Тұрақты жұмыс орындары бар үй-жайлар және микроклиматтың нормаланатын көрсеткіштері бар басқа да үй-жайлар
Жылына 2 рет (жылы және суық кезеңдерде)
Жарықтандыру
Жасанды жарықтандыру деңгейі
Тұрақты жұмыс орындары бар үй-жайлар және нормаланатын көрсеткіштері бар басқа да үй-жайлар
Жылына 1 рет
Жұмыс істеп тұрған жабдықтың, оның ішінде желдеткіштің шуы
Дыбыстың, октавалы жолақтағы дыбыс қысымының деңгейлері және басқа нормаланатын көрсеткіштер
нормаланатын көрсеткіштері бар жұмыс жабдықтары
Жылына 1 рет
Иондамайтын сәулелену көздерін бақылау, электр магниттік сәулелену
ЭӨ 50 Гц, УЖЖ, ӨЖЖ, УК, магниттік өріс
Физиотерапевтік, диагностикалық кабинеттердегі жұмыс орындарында
3 жылда 1 рет
Ауа алмасу жиілігі
жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіші, табиғи желдеткіш.
Тұрақты жұмыс орындары бар үй-жайлар және нормаланатын көрсеткіштері бар басқа үй-жайлар
1) жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіші жүйелері - жылына 1 рет;

10.1
Санитарно-бактериологический контроль
Бактериальная обсемененность воздуха
КОЕ, золотистый стафилококк, плесневые и дрожжевые грибы
стерилизационные, манипуляционные, процедурные, кладовые чистого белья
1 раз в квартал
Бактериологическое исследование смывов с внешней среды
БГКП, патогенный стафилококк, условно-патогенную и патогенную микрофлору
стерилизационные, манипуляционные, процедурные, (с медицинского оборудования, инвентаря, белья, рук и спецодежды персонала, инвентаря)
1 раз в квартал
Исследование на стерильность (смывы, материал)
стерильность
стерилизационные, манипуляционные, процедурные
1 раз в месяц
Бактериологический контроль дезинфекционно-стерилизационного оборудования
бактериологический контроль (с использованием тест-культур)
стерилизационные, дезинфекционные отделения
1 раз в квартал
10.2
Санитарно-химический контроль
Контроль качества предстерилизационной очистки (азопирамовая, фенолфталеиновая пробы)
скрытая кровь и щелочь
стерилизационные, манипуляционные, процедурные
после предстерилизационной очистки медицинских изделий не менее 1 % медицинских изделий каждого наименования (не менее 3 – 5 единиц)
Определение концентрации активно действующих веществ в дезинфицирующих средствах, растворах
определение концентрации активного действующего вещества в рабочих растворах, дезсредств и соответствие концентрации
лечебно-диагностические и вспомогательные кабинеты
1 раз в квартал
Постельные принадлежности (матрацы, подушки, одеяла)
эффективность камерной обработки
не менее 1 % от числа обработанных изделий
1 раз в полгода
Микроклимат
температура воздуха, относительная влажность, скорость движения воздуха
помещения с постоянными рабочими местами и другие помещения с нормируемыми показателями микроклимата
2 раза в год (теплый и холодный периоды)
Освещенность
уровни искусственной освещенности
помещения с постоянными рабочими местами и другие помещения с нормируемыми показателями
1 раз в год
Шум от работающего оборудования, в том числе вентиляционного
уровни звука, звукового давления в октавных полосах и другие нормируемые показатели
рабочее оборудование с нормируемыми показателями
1 раз в год
Контроль за источниками неионизирующих излучений, электромагнитное излучение
ЭП 50 Гц, УВЧ, СВЧ, УФ, магнитное поле
на рабочих местах в физиотерапевтических, диагностических кабинетах
1 раз в 3 года
Кратность воздухообмена
приточно-вытяжная вентиляция с искусственным побуждением, естественная вентиляция
помещения с постоянными рабочими местами и другие помещения с нормируемыми показателями микроклимата
1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;

2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
10.3
Суды зерттеу
Бактериологиялық және санитариялық-химиялық көрсеткіштерге зеттелетін су
Органолептикалық, физикалық-химиялық және бактериологиялық көрсеткіштері бойынша ауыз су сапасы
Шаруашылық-ауыз су мақсатында пайдаланылатын су (тарату желісінен алынатын және сырттан әкелінетін су)
Пайдалану алдында, ішкі су құбыры желісіне жөндеу жүргізілгеннен кейін, авариялық жағдайлардан кейін
11
Дезинфекция, дезинсекция, дератизация құралдары мен препараттарын дайындау, өндіру, өңдеу жөніндегі объектілер
11.1
Санитариялық-химиялық бақылау
Дезинфекциялық құралдарда, ерітінділерде белсенді әрекет ететін заттардың шоғырлануын айқындау
Жұмыс ерітінділерінде, дезқұралдарда, белсенді әсер ететін заттардың шоғырлануын және шоғырланудың сәйкестігін айқындау
Жұмыс және қосалқы кабинеттер
тоқсанына 1 рет
Микроклимат
Ауа температурасы, салыстырмалы ылғалдылығы, ауа қозғалысы жылдамдығы
Дезинфекциялық құралдарды, дезинсекция және дератизация құралдарын сақтау үй-жайлары
Жылына 2 рет (жылы және суық кезеңдерде)
Жұмыс аймағының ауасындағы белсенді әсер ететін заттардың шоғырлануын айқындау
Дезинфекциялық құралдарды, дезинсекция және дератизация құралдарын дайындау, өндіру, өңдеу бойынша үй-жайлар
Жылына 2 рет (жылы және суық кезеңдерде)
Жарықтандыру
Жасанды жарықтандыру деңгейлері
Дезинфекциялық құралдарды, дезинсекция және дератизация құралдарын сақтау үй-жайлары
Жылына 1 рет
Ауа алмасу жиілігі
жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіші, табиғи желдеткіш
Тұрақты жұмыс орындары бар үй-жайлар және микроклиматтың нормаланатын көрсеткіштері бар басқа да үй-жайлар
1) жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіші жүйелері - жылына 1 рет;
2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
11.2
Суды зерттеу
Бактериологиялық және санитариялық-химиялық көрсеткіштерге зеттелетін су
Органолептикалық, физикалық-химиялық және бактериологиялық көрсеткіштері бойынша ауыз су сапасы
Шаруашылық-ауыз су мақсатында пайдаланылатын су (тарату желісінен алынатын және сырттан әкелінетін су)
Пайдалану алдында, ішкі су құбыры желісіне жөндеу жүргізілгеннен кейін, авариялық жағдайлардан кейін
Ескертпе:
1) бактериологиялық бақылау стационарларда бір төсекке 0,3 шайынды есебінен, бірақ кемінде 30 шайынды, амбулаториялық-емханалық ұйымдарда бір келуге 0,2 шайынды есебінен заттардан және жабдықтан шайынды алу арқылы жүргізіледі;
2) бастапқы дезинфектанттар, дезқұралдардың жұмыс ерітінділерінің сынамаларын зерттеу – әр түрдің кемінде 2 сынамасы. Сынамаларды іріктеу кезінде сынаманың алынған күні, дезинфекциялық ерітіндінің дайындалған күні, оның шоғырлануы, қолданылу мақсаты белгіленеді.

2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
10.3
Исследование воды
Вода на бактериологические и санитарно-химические показатели
качество питьевой воды по органолептическим, физико-химическим и бактериологическим показателям
вода, используемая для хозяйственно-питьевых целей (из разводящей сети и привозная вода)
перед началом эксплуатации, после проведения ремонта внутренней водопроводной сети, после аварийных ситуаций
11
Объекты по изготовлению, производству, переработки средств и препаратов дезинфекции, дезинсекции, дератизации
11.1
Санитарно-химический контроль
Определение концентрации активно действующих веществ в дезинфицирующих средствах, растворах
определение концентрации активного действующего вещества в рабочих растворах дезсредств и соответствие концентрации
рабочие и вспомогательные помещения
1 раз в квартал
Микроклимат
температура воздуха, относительная влажность, скорость движения воздуха
помещения хранения дезинфицирующих средств, средств дезинсекции и дератизации
2 раза в год (теплый и холодный периоды)
определение концентрации активно действующих веществ в воздухе рабочей зоны
помещения по изготовлению, производству, переработки дезинфицирующих средств, средств дезинсекции и дератизации
2 раза в год (теплый и холодный периоды)
Освещенность
уровни искусственной освещенности
помещения хранения дезинфицирующих средств, средств дезинсекции и дератизации
1 раз в год
Кратность воздухообмена
приточно-вытяжная вентиляция с искусственным побуждением, естественная вентиляция
помещения с постоянными рабочими местами и другие помещения с нормируемыми показателями микроклимата
1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
11.2
Исследование воды
Вода на бактериологические и санитарно-химические показатели
качество питьевой воды по органолептическим, физико-химическим и бактериологическим показателям
вода, используемая для хозяйственно-питьевых целей (из разводящей сети и привозная вода)
перед началом эксплуатации, после проведения ремонта внутренней водопроводной сети, после аварийных ситуаций
Примечание:
1) бактериологический контроль проводится путем отбора смывов с предметов и оборудования в стационарах из расчета 0,3 смыва на одну койку, но не менее 30 смывов, в амбулаторно-поликлинических организациях из расчета 0,2 смыва на одно посещение;
2) исследование проб исходных дезинфектантов, рабочих растворов дезсредств – не менее 2 проб разного вида. При отборе проб отмечаются дата взятия пробы, дата приготовления дезинфицирующего раствора, его концентрация, цель применения.

Егер патогенді емес микрофлораның болуына оң нәтижелі шайындылардың саны іріктелген шайындылар санының 3 %-нан аспайтын болса, дезинфекциялық препараттың қалдық санының болуына теріс жедел-сынамалар саны 5 %-дан аспайтын болса және дезинфекциялық ерітінділердің қанағаттанарлықсыз талдауының саны іріктелген сынамалар санынан 5 %-дан аспайтын болса, дезинфекциялау сапасы қанағаттанарлық болып саналады.
3) Аббревиатуралардың толық жазылуы:
№ ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығы – "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 тамыздағы № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21080 болып тіркелген).
2. Коммуналдық объектілер
Өндірістік бақылау объектісінің атауы
Зерттеу объектісі және (немесе) зерттелетін материал
Айқындалатын көрсеткіштер
Өндірістік бақылаудың кезеңділігі / Сынамалар, шайындылар, өлшеулер саны (кемінде)
1
2
3
4
5
1
Бассейндер, аквапарктер, моншалар және бассейндері бар сауналар
Бассейн шұңқырындағы судың сапасын зертханалық бақылау
Негізгі микробиологиялық көрсеткіштер (жалпы колиформды бактериялар, термотолерантты колиформды бактериялар, колифагтар және алтын түстес стафилококк)

Качество дезинфекции считается удовлетворительным, если количество положительных смывов на наличие непатогенной микрофлоры составляет не более 3 % от числа отобранных смывов, количество отрицательных экспресс-проб на наличие остаточного количества дезинфицирующего препарата составляет не более 5 %, и число неудовлетворительных анализов дезинфицирующих растворов составляет не выше 5 % от числа отобранных проб.
3) Расшифровка аббревиатур:
Приказ № ҚР ДСМ-96/2020 – приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 августа 2020 года № ҚР ДСМ-96/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20935).
2. Коммунальные объекты
Наименование объекта производственного контроля
Объект исследования и (или) исследуемый материал
Определяемые показатели
Периодичность производственного контроля/ количество проб, смывов, замеров (не менее)
1
2
3
4
5
1
Бассейны, аквапарки, бани и сауны с бассейнами
лабораторный контроль за качеством воды в чаше бассейна
основные микробиологические показатели (общие колиформные бактерии, термотолерантные колиформные бактерии, колифаги и золотистый стафилококк)

айына 1 рет/ 2 сынама (үстіңгі қабаттың қалыңдығы 0,5 - 1,0 см және судың үстіңгі бетінен 25 - 30 см тереңдікте)
Санитариялық-химиялық көрсеткіштер (моншалар және сауналар үшін): иісі, түсі, лайлылығы, температурасы
жұмыс істейтін сағатта 1 рет;
Перманганатты тотығу, аммиак азоты, бос қалдық хлор, байланған қалдық хлор, сутектік көрсеткіш
тоқсанына 1 рет/ 2 сынама
Санитариялық-химиялық көрсеткіштер (спорттық және сауықтыру бассейндері үшін):
1) иісі, түсі, лайлылығы, температурасы
жұмыс істейтін сағатта 1 рет;
2) сутектік көрсеткіш, бос қалдық хлор, байланған қалдық хлор, озон (озондау кезінде)
Жұмыс басталар алдында және одан әрі әрбір 4 сағат сайын;
3) перманганатты тотығу, хлороформ, формальдегид (озондау кезінде), аммоний азоты
Жұмыс басталар алдында және одан әрі әрбір 4 сағат сайын.
паразитологиялық көрсеткіштер:
бассейн шұңқырының суы
Жылына 2 рет кемінде 3-5 сынама
бассейн қабырғаларының;
себезгі және киім шешетін орындардағы орындықтардың шайындылары
Жылына 2 рет кемінде 10-15 сынама
Қолдың шайындылары;
персоналдың арнайы киімдерінің шайындылары; үстелдер мен креслоның шайындылары
ЖМС, ЖКБ және/немесе ТКБ-ға қанағаттанарлықсыз талдау болғанда кемінде 10-15 сынама
микробиологиялық және паразитологиялық зерттеулер (ішек инфекцияларының қоздырғышы, көк іріңді таяқшалар, лямблия цисталары, гельминттер жұмыртқалары мен дернәсілдері, легионелла)
ЖМС, ЖКБ және/немесе ТКБ-ға қанағаттанарлықсыз талдау болғанда / сәйкес келмейтін сынамалар санына байланысты
Міндетті медициналық қарап тексерулер
Зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
Бассейндер залындағы ауа жағдайын, микроклимат параметрлерін, ауа қозғалысының жылдамдығын зертханалық бақылау:
хлороформ;
хлор.
судағы хлороформ шоғырлануы 0,2 мг/л артық кезінде өндірістік бақылау кезеңділігімен
температурасы;
салыстырмалы ылғалдылығы
жұмыс істейтін сағатта 1 рет өндірістік бақылау кезеңділігімен
ауа қозғалысының жылдамдығы
желдеткіш жабдықтарын ашу алдында және жөндеуден/ауыстырудан кейін өндірістік бақылау кезеңділігімен
Үй-жайларды ағымдағы жинау және дезинфекциялау тиімділігін зертханалық бақылау
Жабдықтар мен мүкәммал шайындылары; дезқұралдар және ерітінділер
Тоқсанына 1 рет /кемінде 10 шайынды, дезқұралдар мен дезерітінділердің 2 сынамасы
Ауа алмасу жиілігі
жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіші, табиғи желдеткіш
1) жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіші жүйелері - жылына 1 рет;
2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
2
Сұлулық салондары (педикюр – маникюр кабинеттері, косметика және косметология кабинеттері)
Микроклимат, желдету және жарықтандыру параметрлерін зертханалық бақылау
үй-жайларды жасанды, табиғи және бірлескен жарықтандыру
объектіні пайдалануға беру кезінде және жарықтандыру схемасын өзгерту кезінде (жарық түсіретін аспаптарды орналастыру және саны)
жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіші, табиғи желдеткіш.

1 раз в месяц/2 пробы (поверхностный слой толщиной 0,5 - 1,0 см и на глубине 25 - 30 см от поверхности зеркала воды)
санитарно-химические показатели (для бань и саун): запах, цветность, мутность, температура
1 раз в рабочие часы;
перманганатная окисляемость, азот аммиака, остаточный свободный хлор, остаточный связанный хлор, водородный показатель
1 раз в квартал/2 пробы.
санитарно-химические показатели (для спортивных и оздоровительных бассейнов):
1) запах, цветность, мутность, температура
1 раз в рабочие часы;
2) водородный показатель, остаточный связанный хлор, остаточный свободный хлор, озон (при озонировании)
перед началом работы и далее каждые 4 часа;
3) перманганатная окисляемость, хлороформ, формальдегид (при озоноровании), азот аммонийный
перед началом работы и далее каждые 4 часа.
паразитологические показатели:
вода из чаши бассейна
2 раза в год не менее 3-5 проб.
смывы со стенок бассейнов;
со скамеек в душевых и в раздевалках
2 раза в год не менее 10-15 проб;
смывы с рук;
смывы со спецодежды персонала;
смывы со столов, кресел
при неудовлетворительных анализах на ОМЧ, ОКБ и(или) ТКБ, не менее 10-15 проб
микробиологические и паразитологические исследования (возбудители кишечных инфекций, синегнойная палочка, цисты лямблий, яйца и личинки гельминтов, легионелла)
при неудовлетворительных анализах на ОМЧ, ОКБ и/или ТКБ/в зависимости от кол-ва несоотв проб
Обязательные медицинские осмотры
полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
Лабораторный контроль за состоянием воздуха, параметрами микроклимата, скорости движения воздуха в зале бассейнов:
хлороформ;
хлор
с периодичностью производственного контроля при концентрации хлороформа в воде более 0,2 мг/л
температура;
относительная влажность
с периодичностью производственного контроля 1 раз в рабочие часы
скорость движения воздуха
с периодичностью производственного контроля перед открытием и после ремонта/замены вентиляционного оборудования.
лабораторный контроль эффективности текущей уборки и дезинфекции помещений
смывы с оборудования и инвентаря;
дезсредства и растворы
1 раз в квартал /не менее 10 смывов,
2 пробы дезсредства и дезр-ры
кратность воздухообмена
приточно-вытяжная вентиляция с искусственным побуждением, естественная вентиляция
1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
2
Салоны красоты (кабинеты педикюра - маникюра, кабинеты косметики и косметологии)
лабораторный контроль за параметрами микроклимата, вентиляции и освещенности
искусственная, естественная и совмещенная освещенность помещений.
при вводе объекта в эксплуатацию и при изменении схемы освещения (размещение и количество осветительных приборов)
приточно-вытяжная вентиляция с искусственным побуждением, естественная вентиляция

1) жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіші жүйелері - жылына 1 рет;
2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
Ауа қозғалысының жылдамдығы
Объектіні пайдалануға беру кезінде, механикалық желдету және ауа баптау жүйесінде іске қосу-жөндеу және профилактикалық жұмыстар жүргізу кезінде
өндірістік үй-жайлардағы микроклимат параметрлері: температурасы, ылғалдылығы
Жылына 1 рет
Сапаны зертханалық бақылау:
Маникюр, педикюр және косметология құрал-саймандарын өңдеу. стерилдеу алдындағы тазарту сапасын бақылау
тоқсанына 1 рет
Маникюр, педикюр және косметология құрал-саймандарын өңдеу; стерилдеу сапасын бақылау
тоқсанына 1 рет
қысқа химиялық талдау және судың микробиологиялық көрсеткіштері
Ішкі су құбыры желісін пайдалануға беру кезінде, реконструкциялаудан, жаңғыртудан кейін
Міндетті медициналық қарап тексерулер
Зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
3
Шаруашылық-тұрмыстық кәріздің тазарту құрылыстары
Су айдынына шығару кезінде ағынды судың сапасын зертханалық бақылау
Органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық көрсеткіштер
Тоқсанына 1 рет
Елді мекеннен тыс су айдынына шығаратын орыннан жоғары және төмен су айдыны суының сапасын зертханалық бақылау
Органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық көрсеткіштер
Тоқсанына 1 рет
Елді мекеннен тыс су айдынынына шығару кезінде ағынды су сапасын зертханалық бақылау
Органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық көрсеткіштер
Тоқсанына 1 рет
Топыраққа тазарту құрылыстарынан ағынды суларды шығару кезінде топырақтың сапасын зертханалық бақылау
Органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық көрсеткіштер
Тоқсанына 1 рет
Ауа алмасу жиілігі
жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіші, табиғи желдеткіш
1) жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіші жүйелері - жылына 1 рет;
2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
Санитариялық-қорғаныш аймағы
Зертханалық және аспаптық зерттеулер
Көлемі және кезеңділігі санитариялық-қорғаныш аймағын ұйымдастыру жобасында белгіленеді
Қоршаған орта факторлары
атмосфералық ауа (химиялық көрсеткіштері)
тоқсанына 1 рет
Міндетті медициналық қарап тексерулер
Зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
4
Сумен жабдықтау объектілері
Судың сапасын зертханалық бақылау:
Су тарту құрылыстары орындарында, ауыз суды ауыз сумен жабдықтау жүйесінің тарату желісіне беру алдында (ауыз су резервуарларында) және сыртқы су құбыры желісінің су тарту пункттерінде, үйдегі тарату жүйелерінде және үйдегі және тарату желісінің крандарында
Микробиологиялық, санитариялық-химиялық, паразитологиялық; органолептикалық;
радиологиялық;
қорытынды;
реагенттердің қалдық мөлшері, тұрақты бақылау үшін таңдап алынған химиялық заттар;

1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
скорость движения воздуха
при вводе объекта в эксплуатацию, при проведении пусконаладочных и профилактических работ в системе механической вентиляции и кондиционирования
параметры микроклимата производственных помещений: температура, влажность
1 раз в год
лабораторный контроль качества:
обработки инструментария для маникюра, педикюра и косметологии;
контроль качества предстерилизационной очистки
1 раз в квартал
обработки инструментария для маникюра, педикюра и косметологии;
контроль качества стерилизации
1 раз в квартал
краткий химический анализ и микробиологические показатели воды
при вводе в эксплуатацию, после реконструкции, модернизации внутренней водопроводной сети
обязательные медицинские осмотры
полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
3
Очистные сооружения хозяйственно-бытовой канализации
лабораторный контроль за качеством сточных вод при выпуске в водоем
органолептические, санитарно-химические, микробиологические показатели
1 раз в квартал
лабораторный контроль за качеством воды водоема выше и ниже места сброса при выпуске в водоем вне населенного пункта
органолептические, санитарно-химические, микробиологические показатели
1 раз в квартал
лабораторный контроль за качеством сточных вод при выпуске в водоем вне населенного пункта
органолептические, санитарно-химические, микробиологические показатели
1 раз в квартал
лабораторный контроль за качеством почвы при сбросе сточных вод с очистных сооружений на почву
органолептические, санитарно-химические, микробиологические показатели
1 раз в квартал
кратность воздухообмена
приточно-вытяжная вентиляция с искусственным побуждением, естественная вентиляция
1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
санитарно-защитная зона
лабораторные и инструментальные исследования
объемы и периодичность устанавливаются проектом организации санитарно-защитной зоны
факторы окружающей среды
атмосферный воздух (химические показатели)
1 раз в квартал
обязательные медицинские осмотры
полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
4
Объекты водоснабжения
лабораторный контроль за качеством воды: в местах водозаборных сооружений, перед подачей питьевой воды в распределительную сеть системы питьевого водоснабжения (в резервуаре питьевой воды) и в пунктах водозабора наружной водопроводной сети, домовых распределительных системах и из кранов домовой и распределительной сети
микробиологические, санитарно-химические, паразитологические; органолептические;
радиологические;
обобщенные;
остаточные количества реагентов;
химические вещества, выбранные для постоянного контроля;

"Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға және суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 20 ақпандағы № 26 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31934 болып тіркелген) сәйкес ауыз судың зерттелетін сынамаларының саны және оларды іріктеудің кезеңділігі әрбір ауыз сумен жабдықтау жүйесі үшін жеке айқындалады
Су құбыры желісін жуу және дезинфекциялау бойынша жүргізілген профилактикалық іс-шаралардың тиімділігін бағалау
Суда дезқұралдардың қалдық мөлшерінің болуы
Әрбір жүргізілген іс-шарадан кейін
Дезинфекциялық құралдар, ерітінділер
Жұмыс ерітінділерінде, дезқұралдарда, белсенді әсер ететін заттардың шоғырлануын және шоғырланудың сәйкестігін айқындау
тоқсанына 1 рет
Ауа алмасу жиілігі
жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіші, табиғи желдеткіш.
1) жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіші жүйелері - жылына 1 рет;
2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
Міндетті медициналық қарап тексерулер
Зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жылына 2 рет
5
ҚТҚ жинауға және сақтауға арналған алаңдар және полигондар
Бақыланатын ұңғымалардағы судың сапасын зертханалық бақылау
Органолептикалық, санитариялық-химиялық, микробиологиялық, радиологиялық көрсеткіштер
Жылына 2 рет тоқсанына 1 рет
Дезинфекциялық құралдар, ерітінділер (зерттеулер республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда жүргізіледі)
Жұмыс ерітінділерінде, дезқұралдарда, белсенді әсер ететін заттардың шоғырлануын және шоғырланудың сәйкестігін айқындау
тоқсанына 1 рет
Дератизациялық және дезинсекциялық іс-шаралардың тиімділігін бағалау
Бекітілген әдістемелерге сәйкес жәндіктердің, кеміргіштердің болуын айқындау
Жарты жылда 1 рет
топырақ
Химиялық көрсеткіштер:
ауыр металдар;
нитриттер;
нитраттар;
гидрокарбонаттар;
органикалық көміртегі;
рН;
цианидтер;
қорғасын;
сынап;
күшәланың құрамы
тоқсанына 1 рет
Микробиологиялық көрсеткіштер:
жалпы бактериялық саны;
коли-титр;
протей титрі
тоқсанына 1 рет
Паразитологиялық көрсеткіштер:
гельминттер жұмыртқалары.
тоқсанына 1 рет
Радиологиялық көрсеткіштер (зерттеулер республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда жүргізіледі)
жылына 1 рет
Полигонның пайдаланылған учаскелеріндегі және санитариялық-қорғаныш аймағының шекарасындағы атмосфералық ауа:
метан;
күкіртті сутек;
аммиак;
көміртегі қышқылы;
бензол;
үш хлорлы метан;
төрт хлорлы көміртегі;
хлорбензол (зерттеулер республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда жүргізіледі)
Көлемі және кезеңділігі санитариялық-қорғаныш аймағын ұйымдастыру жобасында белгіленеді
Өндірістік мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстардағы ауа алмасу жиілігі
жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіші, табиғи желдеткіш

число исследуемых проб питьевой воды и периодичность их отбора определяются для каждой системы питьевого водоснабжения индивидуально в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 февраля 2023 года № 26 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению и местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31934).
оценка эффективности проведенных профилактических мероприятий по промывке и дезинфекции водопроводных сетей
содержание остаточного количества дезсредства в воде
после каждого проведенного мероприятия
дезинфицирующие средства, растворы
определение концентрации активного действующего вещества в рабочих растворах, сухих препаратах дезсредств и соответствие концентрации
1 раз в квартал
кратность воздухообмена
приточно-вытяжная вентиляция с искусственным побуждением, естественная вентиляция
1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
обязательные медицинские осмотры
полнота обследований, своевременность
2 раза в год
5
Площадки и полигоны для сбора и хранения ТБО
лабораторный контроль за качеством воды наблюдательных скважин
органолептические, санитарно-химические, микробиологические, радиологические показатели
2 раза в год
1 раз в квартал
дезинфицирующие средства, растворы (исследования проводятся в городах республиканского и областного значения)
определение концентрации активного действующего вещества в рабочих растворах, дезсредств, сухих препаратах и соответствие концентрации
1 раз в квартал
оценка эффективности дератизационных и дезинсекционных мероприятий
определение наличия насекомых, грызунов согласно утвержденных методик
1 раз в полугодие
почва
химические показатели: содержание тяжелых металлов;
нитритов;
нитратов;
гидрокарбонатов;
органического углерода;
рН;
цианидов;
свинца;
ртути;
мышьяка.
1 раз в квартал
микробиологические показатели:
общее бактериальное число;
коли-титр;
титр протея.
1 раз в квартал
паразитологические показатели:
яйца гельминтов
1 раз в квартал
радиологические показатели (исследования проводятся в городах республиканского и областного значения)
1 раз в год
атмосферный воздух над отработанными участками полигона и на границе санитарно-защитной зоны:
метан;
сероводород;
аммиак;
окись углерода;
бензол;
трихлорметан;
четыреххлористый углерод;
хлорбензол (исследования проводятся в городах республиканского и областного значения)
объемы и периодичность устанавливаются проектом организации санитарно-защитной зоны.
кратность воздухообмена в зданиях и сооружениях производственного назначения
приточно-вытяжная вентиляция с искусственным побуждением, естественная вентиляция

1) жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіші жүйелері - жылына 1 рет;
2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
Міндетті медициналық қарап тексерулер
Зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
6
Рекреациялық аймақ, 2 санатты су айдындары
Дезинсекциялық және (немесе) дератизациялық іс-шаралардың тиімділігін бағалау
Бекітілген әдістемелерге сәйкес жәндіктер мен кеміргіштердің болуын айқындау
Өңдеу жүргізілгеннен кейін
Ескертпе. Сумен жабдықтау объектілері ауыз судың химиялық құрамын, оның өңірлік ерекшеліктерін сипаттайтын көрсеткіштерді таңдай отырып өндірістік бақылау шеңберінде зертханалық зерттеулер бағдарламаларын әзірлеуді талап етеді, әрбір нақты жағдайда жүргізіледі.
ҚТҚ полигондары жергілікті жағдайларға байланысты қоршаған орта жағдайын бақылау көрсеткіштерін және әрбір нақты жағдайда жиілікті айқындай отырып өндірістік бақылау шеңберінде зертханалық-аспаптық зерттеулер бағдарламаларын әзірлеуді талап етеді.
Коммуналдық шаруашылық объектілері тұрғын үйлерде (кіріктірілген және оған бекітілген үй-жайларға) орналастырылған жағдайда технологиялық жабдықты іске қосу, жөндеу және пайдалануға берілген кезде шу деңгейін міндетті түрде өлшеу қажет, одан кейін жылына бір рет.
3. Өнеркәсіптік гигиена объектілері
Зерттеу объектісі (немесе) зерттелетін материал
Айқындалатың көрсеткіштер
Өндірістік бақылаудың кезеңділігі
1
2
3
4
1
Жұмыс аймағының ауасы
Шаң
Күкірт қышқылы
Хлорлы сутегі
Фенол
Формальдегид
Ацетон
Хром оксиді
Марганец
Темір оксиді
Қорғасын
Майлы аэрозоль
Толуол
Азот диоксиді
Күкіртті ангидрид
Шаңдағы кремний оксиді
Озон
Стирол
Сілті
Этилен
Ацетальдегид
Бензин
Уайт-спирит
Көміртек оксиді
Бутилацетат
Ксилол
Мырыш, күкіртті сутегі, мұнай көмірсутегі, никель, сынап буы, тетрихлорэтилен, сірке қышқылы, аммиак және өндірістің технологиялық процесіне сәйкес басқа да заттар
Бақылау кезеңділігі зиянды заттардың қауіптілік сыныбына байланысты белгіленеді: I сынып үшін - 10 күнде 1 реттен сиретпей, II сынып - айына 1 реттен сиретпей, III және IV сыныптар – тоқсанына 1 реттен сиретпей.
Өндірістің нақты жағдайларына байланысты бақылау кезеңділігі мемлекеттік санитариялық қадағалау органдарымен келісім бойынша өзгертілуі мүмкін.
Қауіптілігі III, IV сыныпты зиянды заттардың болуы РЕШШ деңгейіне сәйкес белгіленген кезінде бақылауды жылына 1 реттен сиретпей жүргізуге жол беріледі.
2
Санитариялық-қорғаныш аймағы (бар болғанда)
Зертханалық және аспаптық зерттеулер
Көлемі мен кезеңділігі санитариялық-қорғаныш аймағын ұйымдастыру жобасында белгіленеді
3
Физикалық факторларды зертханалық-аспаптық зерттеу
Өндірістің технологиялық процесіне сәйкес белгіленген физикалық факторлар
Жарықтандыру параметрлері
Микроклимат
Шу
Инфрадыбыс/
Ультрадыбыс
Жалпы /жергілікті діріл
Тұрақты магниттік өріс
ДЭЕМ-мен жұмыс кезіндегі электр магниттік өріс
Электр статистикалық өріс
Радиожиілік диапазонындағы электр магниттік сәулелену
Желдеткіш жүйелері параметрлерін бақылау, ауа алмасу жиілігі
Иондаушы сәулелену
ЭМӨ 50 Гц
Жылына 1 рет.
Микроклимат көрсеткіштерін өлшеу жылдың суық және жылы кезеңдерінің басында, ортасында және соңында ауысымына кемінде 3 рет жүргізілуі тиіс (басында, ортасында және соңында).
Желдеткіш жүйелері:

1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
обязательные медицинские осмотры
полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
6
Рекреационная зона, водоемы 2 категории
оценка эффективности дезинсекционных и (или) дератизационных мероприятий
определение наличия насекомых и грызунов согласно утвержденных методик
после проведения обработки
Примечания. Объекты водоснабжения требуют разработки программ лабораторных исследований в рамках производственного контроля с выбором показателей, характеризующих химический состав питьевой воды, ее региональные особенности, проводится в каждом конкретном случае.
Полигоны ТБО требуют разработки программ лабораторно-инструментальных исследований в рамках производственного контроля с определением показателей контроля состояния окружающей среды и кратности в каждом конкретном случае в зависимости от местных условий.
При размещении объектов коммунально-бытового назначения в жилых домах (встроенно-пристроенных помещениях) необходимо проведение замеров уровней шума при вводе в эксплуатацию технологического оборудования, после проведения ремонтных и наладочных работ, далее 1 раз в год.
3. Объекты промышленной гигиены
п/п
Объект исследования (или) исследуемый материал
Определяемые показатели
Периодичность производственного контроля
1
2
3
4
1
Воздух рабочей зоны
Пыль
Кислота серная
Водород хлористый
Фенол
Формальдегид
Ацетон
Хрома оксид
Марганец
Железа оксид
Свинец
Масляный аэрозоль
Толуол
Азота диоксид
Сернистый ангидрид
Кремния оксид в пыли
Озон
Стирол
Щелочь
Этилен
Ацетальдегид
Бензин
Уайт-спирит
Углерода оксид
Бутилацетат
Ксилол
Цинк, сероводород, углеводороды нефти, никель, пары ртути, тетрихлорэтилен, сероводород, уксусная кислота, аммиак и другие вещества в соответствии с технологическим процессом производства
Периодичность контроля устанавливается в зависимости от класса опасности вредного вещества: для I класса - не реже 1 раза в 10 дней, II класса - не реже I раза в месяц, III и IV классов - не реже 1 раза в квартал.
В зависимости от конкретных условий производства периодичность контроля может быть изменена по согласованию с органами государственного санитарного надзора.
При установленном соответствии содержания вредных веществ III, IV классов опасности уровню ПДК допускается проводить контроль не реже 1 раза в год.
2
Санитарно-защитная зона (при наличии)
Лабораторные и инструментальные исследования
Объемы и периодичность устанавливаются проектом организации санитарно-защитной зоны
3
Лабораторные и инструментальные исследования физических факторов
Физические факторы, установленные в соответствии с технологическим процессом производства
Параметры освещения
Микроклимат
Шум
Инфразвука/
Ультразвук
Вибрация общая/локальная
Постоянное магнитное поле
Электромагнитные поля при работе с ПЭВМ
Электростатическое поле
Электромагнитные излучения радиочастотного диапазона
Контроль параметров вентиляционных систем, кратности воздухообмена
Ионизирующее излучение
ЭМП 50 Гц
1 раз в год.
Измерения показателей микроклимата должны проводиться в начале, середине и конце холодного и теплого периода года не менее 3 раз в смену (в начале, середине и конце).
Вентиляционные системы:

1) қауіптілігі 1 және 2 сыныпты зиянды заттардың бөлінуі мүмкін болатын үй-жайларда; жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіш жүйелері – жылына 1 рет;
2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет.
4
Ағынды су
Техникалық талаптарға сәйкес химиялық көрсеткіштер
Жарты жылда 1 рет
5
Суды зерттеу
Бактериологиялық көрсеткіштерге
Жылына 1 рет
қысқа химиялық талдауға
Жылына 1 рет
6
Міндетті медициналық қарап тексерулер
Зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жылына 1 рет
4. Радиациялық гигиена объектілері
Зерттеу объектілері (немесе) зерттелетін материал
Айқындалатын көрсеткіштер
Өндірістік бақылау кезеңділігі
1
2
3
4
1
Жұмыс аймағындағы ауаны аспаптық радиациялық бақылау, ашық радиоактивті көздер пайдаланылатын жұмыс орындарының және жапсарлас үй-жайлардың радиоактивті ластануын бағалау (пайдаланылатын сәулелену түрлеріне байланысты)
гамма-сәулеленудің ЭДҚ;
бета-бөлшегі ағынының тығыздығы;
альфа-бөлшегі ағынының тығыздығы;
нейтронды сәулелену ағынының тығыздығы;
радон, торон ағындары және радонның еншілес өнімдері (РЕӨ) тығыздығы
Жарты жылда 1 рет
Объектіден су, шикізат, өнім, бұйымдардың сынамаларын алу
Бекітілген кесте бойынша
2
Персоналдың сәулелену дозасын бағалау, өнеркәсіптік және медициналық ұйымдарда радиациялық қауіпсіздік бойынша санитариялық қағидалар мен гигиеналық нормативтер талаптарының сақталуын бақылау, жұмысшы беттерді бағалау
А тобындағы персоналдың сыртқы сәулеленуін жеке дозиметриялық бақылау
Тоқсанына 1 рет
гамма-сәулеленудің ЭДҚ;
бета-бөлшегі ағынының тығыздығы;
альфа-бөлшегі ағынының тығыздығы;
нейтронды сәулелену ағынының тығыздығы;
рентгендік сәулелену
Жылына 1 реттен сиретпей
3
Жылжымалы және жеке қорғаныш құралдарының тиімділігін бақылау
Қорғасын қабатының қалыңдығы миллиметрмен
2 жылда 1 реттен сиретпей
4
Метал сынықтары мен басқа материалдарды және халық тұтынатын өнімдерді радиациялық бақылау
гамма-сәулеленудің ЭДҚ;
бета-бөлшегі ағынының тығыздығы;
альфа-бөлшегі ағынының тығыздығы;
нейтронды сәулелену ағынының тығыздығы
Нормалау құжаттарына сәйкес
5
Физикалық факторларды зертханалық-аспаптық зерттеу
Өндірістің технологиялық процесіне сәйкес белгіленген физикалық факторлар
Жарықтандыру параметрлері (кешенді)
Микроклимат (кешенді)
Шу
Инфрадыбыс/Ультрадыбыс
Жалпы /жергілікті діріл
Тұрақты магниттік өріс
Электр магниттік өріс
Электр статикалық өріс
Радиожиілік диапазонындағы электр магниттік сәулелену
Желдеткіш жүйелері параметрлерін бақылау, ауа алмасу жиілігі
Жылына 1 рет.
Желдеткіш жүйелері:

1) в помещениях, где возможно выделение вредных веществ 1 и 2 класса опасности; системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
4
Сточная вода
Химические показатели согласно технических условий
1 раз в полгода
5
Исследование воды
на бактериологические показатели
1 раз в год
на краткий химический анализ
1 раз в год
6
Обязательные медосмотры
Полнота обследований, своевременность
1 раз в год
4. Объекты радиационной гигиены
Объект исследования (или) исследуемый материал
Определяемые показатели
Периодичность производственного контроля
1
2
3
4
1
Инструментальный радиационный контроль воздуха рабочей зоны, оценка радиоактивного загрязнения рабочих мест и смежных помещений (в зависимости от видов используемых излучений), где эксплуатируются открытые радиоактивные источники
МЭД гамма-изучения;
плотности потока бета-частиц;
плотности потока альфа-частиц;
плотности потока нейтронных излучений;
плотность потока радона, торона и дочерних продуктов радона
1 раз полгода
отбор проб воды, сырья, продукции, изделий с объекта
по утвержденному графику
2
Оценка доз облучения персонала, контроль за соблюдением требований санитарных правил и гигиенических нормативов по радиационной безопасности
индивидуальный дозиметрический контроль внешнего облучения персонала группы А
1 раз в квартал
МЭД гамма-изучения;
плотности потока бета-частиц;
плотности потока альфа-частиц;
плотности потока нейтронных излучений;
рентгеновского излучения
не реже 1 раз в год
3
Контроль эффективности передвижных и индивидуальных средств защиты
толщина свинцового слоя в миллиметрах
не реже 1 раза в 2 года
4
Радиационный контроль металлолома и других материалов и продукции народного потребления
МЭД гамма-изучения;
плотности потока бета-частиц;
плотности потока альфа-частиц;
плотности потока нейтронных излучений
В соответствии с документами нормирования
5
Лабораторные и инструментальные исследования вредных физических факторов
Физические факторы, установленные в соответствии с технологическим процессом производства
Параметры освещения (комплексно);
Микроклимат (комплексно);
Шум;
Инфразвука;
Ультразвук;
Вибрация общая/локальная;
Постоянное магнитное поле;
Электромагнитные поля;
Электростатическое поле;
Электромагнитные излучения радиочастотного диапазона;
Контроль параметров вентиляционных систем, кратности воздухообмена
1 раз год.
Вентситемы:

1) қауіптілігі 1 және 2 сыныпты зиянды заттардың бөлінуі мүмкін болатын үй-жайларда; жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіш жүйелері – жылына 1 рет;
2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
6
Ауыз судың сапасы
Қысқа химиялық талдау, микробиологиялық және радиациялық көрсеткіштер
Ішкі су құбыры желісін пайдалануға беру кезінде, реконструкциялаудан, жаңғыртудан кейін
7
Санитариялық-қорғаныш аймағы және бақылау аймағы (бар болғанда)
Зертханалық және аспаптық зерттеулер
Көлемі және кезеңділігі санитариялық-қорғаныш аймағын ұйымдастыру жобасында белгіленеді
8
Ішкі су құбыры желілері
Органолептикалық, физикалық-химиялық, микробиологиялық және радиациялық көрсеткіштері бойынша ауыз су сапасы
Пайдалануға беру алдында;
ішкі су құбыры желілеріне жөндеу жүргізгеннен кейін;
Авариялық жағдайлардан кейін
9
Міндетті медициналық қарап тексерулер
Зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жылына 1 рет
5. Балалар мен жасөспірімдерді тәрбиелеу және білім беру, балаларды мектепке дейінгі тәрбиелеу және оқыту объектілері, интернаттық ұйымдар
Объектілер
Зертханалық зерттеулер
Өндірістік бақылау жүргізу жиілігі
Сынамалар немесе өлшеулер саны
1
2
3
4
5
1
Білім беру объектілері (мектептер, интернаттар, ЖОО, АООО және басқалары)
1.1
ас блоктары
микробиологиялық көрсеткіштерге тамақ өнімдері (шикізат) сынамалары, бірлік
жарты жылда 1 рет
селолық жерде 2 сынама, қалалық жерде
5 сынама
микробиологиялық зерттеулерге дайын тағам сынамалары
жарты жылда 1 рет
тарату мәзіріне сәйкес
микробиологиялық және санитариялық-химиялық көрсеткіштерге су сынамалары, бірлік
жылына 1 рет
1 сынама
тағам құнарлылығы, бірлік
жарты жылда 1 рет
тарату мәзіріне сәйкес
шайындылар зерттелді, бірлігі
жарты жылда 1 рет
20 шайынды
міндетті медициналық қарап тексерулер
жарты жылда 1 рет
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
дезинфекциялық құралдардағы қалдық хлорды айқындау
жарты жылда 1 рет
Әрбір түрден 1 сынамадан (бар болғанда)
бактериологиялық, санитариялық-химиялық, зерттеулерге жергілікті сумен жабдықтау көздерінен (орталықтандырылған, құдықтар, ұңғымалар, каптаждар) алынған ауыз су
жылына 1 рет
1 сынама
желдетудің тиімділігін зерттеу
3 жылда 1 рет
5 өлшеу
1.2
Қабылдау бөлмелері, жатын орындары, оқу үй-жайлары, шеберханалар, спорт және музыка залдары, медициналық кабинеттер, демалуға және ұйықтауға арналған үй-жайлар, компьютер сыныптары
ауа температурасы
жылыту маусымы кезеңінде күн сайын
1 өлшеу (1 нүкте)
1.3
Зертханалар, химия кабинеті, спорт залдары, шеберханалар
желдету тиімділігін зерттеу
3 жылда 1 рет
5 өлшеу
1.4
Жабық жүзу бассейндері және ванналар
бактериологиялық, санитариялық-химиялық, паразитологиялық зерттеулерге су сынамалары
жарты жылда 1 рет
1 сынама (таяз және терең бассейн шұнқырынан)
1.5
Компьютер және мультимедия сыныптары, кабинеттері
жұмыс орындарындағы электр статикалық өрістің кернеулігі;
униполярлық коэффициенті және аэроиондар шоғырлану деңгейі
3 жылда 1 рет
әрбір жұмыс орны
1.6
Оқу үй-жайлары, зертханалар, шеберханалар, өзін-өзі дайындау бөлмелері, оқу залы, медкабинет
жасанды жарықтандыру деңгейі
3 жылда 1 рет
10 өлшеу
1.7
Жалпы үй-жайлар
жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіштің, табиғи желдеткіштің ауа алмасу жиілігі

1) в помещениях, где возможно выделение вредных веществ 1 и 2 класса опасности; системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
6
Качество питьевой воды
Краткий хим. анализ, микробиологическим и радиационным показателям
при вводе в эксплуатацию, после реконструкции, модернизации внутренней водопроводной сети.
7
Санитарно-защитная зона и зона наблюдения (при наличии)
Лабораторные и инструментальные исследования
Объемы и периодичность устанавливаются проектом организации санитарно-защитной зоны
8
Внутренние водопроводные сети
Качество питьевой воды по органолептическим, физико-химическим, микробиологическим и радиационным показателям
Перед началом эксплуатации;
После проведения ремонта внутренней водопроводной сети;
После аварийных ситуаций.
9
Обязательные медицинские осмотры
Полнота обследований, своевременность
1 раз в год
5. Объекты воспитания и образования детей и подростков, дошкольного воспитания и обучения детей, интернатные организации
п/п
Объекты
Лабораторные исследования
Кратность проведения производственного контроля
Количество проб или замеров
1
2
3
4
5
1
Объекты образования (школы, интернаты, ВУЗы, ССУЗы и другие)
1.1
пищеблоки
пробы пищевых продуктов (сырье) на микробиологические показатели, единиц
1 раз в полугодие
2 пробы в сельской местности,
5 проб в городской местности
пробы готовых блюд на микробиологические исследования
1 раз в полугодие
согласно меню раскладки
пробы воды на микробиологические и санитарно-химические показатели, единиц
один раз в год
1 проба
блюда на калорийность, единиц
1 раз в полугодие
согласно меню раскладки
исследовано смывов, единиц
1 раз в полугодие
20 смывов
обязательные медицинские осмотры
1 раз в полгода
полнота обследований, своевременность
определение остаточного хлора в дезинфицирующих средствах
1 раз в полугодие
по одной пробе с каждого вида (при наличии)
вода питьевая из местных источников водоснабжения (централизованное, колодцы, скважины, каптажи) на бактериологические, санитарно-химические, исследования
один раз в год
1 проба
исследование эффективности вентиляции
1 раз в 3 года
5 замеров
1.2
приемные комнаты, спальни, учебные помещения, мастерские, спортивные и музыкальные залы, медицинские кабинеты, помещения для отдыха и сна, компьютерные классы
температура воздуха
ежедневно в период отопительного сезона
1 измерение (1 точка)
1.3
лаборатории, кабинет химии, спортивные залы, мастерские
исследование эффективности вентиляции
1 раз в 3 года
5 замеров
1.4
закрытые плавательные бассейны и ванны
пробы воды на бактериологические, санитарно-химические, паразитологические исследования
1 раз в полугодие
1 проба (с мелкой и глубокой чаши бассейна)
1.5
компьютерные и мультимедийные классы, кабинеты
напряженность электростатического
поля на рабочих местах
1 раз в 3 года
каждое рабочее место
1.6
учебные помещения, лаборатории, мастерские, комнаты самоподготовки, читальный зал, медкабинет
уровень искусственной освещенности;
уровень концентрации аэроинов и коэффициента униполярности
1 раз в 3 года
10 замеров
1.7
помещения в целом
кратность воздухообмена приточно-вытяжной вентиляции с искусственным побуждением, естественной вентиляции

1) жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіші жүйелері - жылына 1 рет;
2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
1.8
Міндетті медициналық қарап тексерулер
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
2
Балаларды тәрбиелеу және оқыту объектілері (балалардың мектепке дейінгі ұйымдары)
2.1
ас блоктары
микробиологиялық көрсеткіштерге тамақ өнімдері (шикізат) сынамалары, бірлік
жарты жылда 1 рет
7 сынама
микробиологиялық зерттеулерге дайын тағам сынамалары
жарты жылда 1 рет
тарату мәзіріне сәйкес
микробиологиялық және санитариялық-химиялық көрсеткіштерге су сынамалары, бірлік
жылына 1 рет
1 сынама
тамақ құнарлығы, бірлік
жылына 1 рет
тарату мәзіріне сәйкес
шайындылар, бірлік
жарты жылда 1 рет
10 шайынды
С витаминін айқындау
жарты жылда 1 рет
1 сынама
құрамында хлор бар дезинфекциялық құралдардың 1% ерітінділерінде (құрғақ препараттарда және ерітінділерде) қалдық хлорды айқындау
жарты жылда 1 рет
1 сынама (бар болғанда)
бактериологиялық, санитариялық-химиялық зерттеулерге жергілікті сумен жабдықтау көздерінен (орталықтандырылған, құдықтар, ұңғымалар, каптаждар) алынған ауыз су
жылына 1 рет
1 сынама
2.2
қабылдау бөлмелері, киім ауыстыратын, топтық, жатын бөлмелері, спорт және музыка залдары, медицалық кабинеттер, демалуға және ұйықтауға арналған үй-жайлар
ауа температурасы
жылыту маусымы кезеңінде күн сайын
1 өлшеу (1 нүкте)
2.3
объектілердің құмсалғыштары
санитариялық-микробиологиялық және паразитологиялық зерттеулерге (гельминттердің болуына) құм және топырақ
жылына 1 рет
30% құмсалғыш
2.4
Компьютер және мультимедия сыныптары, кабинеттері
жұмыс орындарындағы электр статикалық өрістің кернеулігі
3 жылда 1 рет
әрбір жұмыс орны
2.5
Жабық жүзу бассейндері және ванналар
бактериологиялық, санитариялық-химиялық, паразитологиялық зерттеулерге су сынамалары
жарты жылда 1 рет
2 сынама (таяз және терең бассейн шұңқырынан)
2.6
топтар
буфеттерде ІТТБ-на сыртқы орта шайындылары және ойын және жатын бөлмелерде паразитологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
әрбір топтан 5 шайынды
жасанды жарықтандыру деңгейі
3 жылда 1 рет
7 өлшеу
2.7
Жалпы үй-жайлар
жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіштің, табиғи желдеткіштің ауа алмасу жиілігі
1) жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіші жүйелері - жылына 1 рет;
2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
2.8
Міндетті медициналық қарап тексерулер
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
3
Балаларды сауықтыру ұйымдары
3.1
ас блоктары
микробиологиялық көрсеткіштерге тамақ өнімдері (шикізат) сынамалары, бірлік
әрбір демалыс маусымында
7 сынама
микробиологиялық зерттеулерге дайын тағам сынамалары
демалыстың әрбір маусымында
тарату мәзіріне сәйкес
микробиологиялық көрсеткіштерге су сынамалары, бірлік
демалыстың әрбір маусымында
1 сынама
тамақтың толық салынуы, тәуліктік құнарлылығы, бірлік
демалыстың әрбір маусымында
тарату мәзіріне сәйкес
ІТТБ-на шайындыларды зерттеу, бірлік
демалыстың әрбір маусымында
20 шайынды
дезинфекциялық құралдардың 1% ерітіндісінде қалдық хлорды айқындау
жарты жылда 1 рет
Әрбір түрден 1 сынама (бар болғанда)
бактериологиялық, санитариялық-химиялық зерттеулерге жергілікті сумен жабдықтау көздерінен (орталықтандырылған, құдықтар, ұңғымалар, каптаждар) алынған ауыз су
демалыс маусымы басталар алдында
1 сынама
3.2
Жабық жүзу бассейндері және ванналар, жағажайлар
бактериологиялық, санитариялық-химиялық, паразитологиялық зерттеулерге су сынамалары
демалыс маусымы басталар алдында
Кемінде 1 сынама
паразитологиялық көрсеткіштер:
бассейн шұңқырынаң суы
жылына 2 рет

1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
1.8
обязательные медицинские осмотры
полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
2
Объекты воспитания и обучения детей (детских дошкольных организации)
2.1
пищеблоки
пробы пищевых продуктов (сырье) на микробиологические показатели, единиц
1 раз в полугодие
7 проб
пробы готовых блюд на микробиологические исследования
1 раз в полугодие
согласно меню раскладки
пробы воды на микробиологические и санитарно-химические показатели, единиц
один раз в год
1 проба
блюда на калорийность, единиц
один раз в год
согласно меню раскладки
смывы, единиц
1 раз в полугодие
10 смывов
определение витамина С
1 раз в полугодие
1 проба
определение остаточного хлора в 1% растворах хлорсодержащих дезинфицирующих средствах (в сухих препаратах и в растворе)
1 раз в полугодие
1 проба (при наличии)
вода питьевая из местных источников водоснабжения (централизованное, колодцы, скважины, каптажи) на бактериологические, санитарно-химические, исследования
один раз в год
1 проба
2.2
приемные комнаты, раздевальные, групповые, спальни, спортивные и музыкальные залы, медицинские кабинеты, помещения для отдыха и сна
температура воздуха
ежедневно в период отопительного сезона
1 измерение (1 точка)
2.3
песочницы объектов
песок и почва на санитарно-микробиологические и паразитологические исследования (на содержание гельминтов)
один раз в год
30% песочниц
2.4
компьютерные и мультимедийные классы, кабинеты
напряженность электростатического
поля на рабочих местах
1 раз в 3 года
каждое рабочее место
2.5
закрытые плавательные бассейны и ванны
пробы воды на бактериологические, санитарно-химические, паразитологические исследования
один раз в полугодия
2 пробы (с мелкой и глубокой чаши бассейна)
2.6
группы
смывы с внешней среды на БГКП в буфетных и паразитологические показатели в игровых и спальнях
один раз в полугодия
5 смывов с каждой группы
уровень искусственной освещенности
один раз в 3 года
7 замеров
2.7
Помещения в целом
кратность воздухообмена приточно-вытяжной вентиляции с искусственным побуждением, естественной вентиляции
1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
2.8
обязательные медицинские осмотры
полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
3
Детские оздоровительные организации
3.1
пищеблоки
пробы пищевых продуктов (сырье) на микробиологические показатели, единиц
каждый сезон отдыха
7 проб
пробы готовых блюд на микробиологические исследования
каждый сезон отдыха
согласно меню раскладки
пробы воды на микробиологические показатели, единиц
каждый сезон отдыха
1 проба
блюда на на полноту вложения, суточную калорийность, единиц
каждый сезон отдыха
согласно меню раскладки
исследовано смывов на БГКП, единиц
каждый сезон отдыха
20 смывов
определение остаточного хлора в 1% растворе дезинфицирующих средствах
один раз в полугодия
по одной пробе с каждого вида (при наличии)
вода питьевая из местных источников водоснабжения (централизованное, колодцы, скважины, каптажи) на бактериологические, санитарно-химические, исследования
перед началом сезона отдыха
1 проба
3.2
закрытые плавательные бассейны и ванны, пляжи
пробы воды на бактериологические, санитарно-химические, паразитологические исследования
перед началом сезона отдыха
не менее 1 пробы
паразитологические показатели:
вода из чаши бассейна
2 раза в год

кемінде 3-5 сынама
бассейндер қабырғаларының;
себезгі және киім шешетін орындардағы орындықтардың шайындылары
жылына 2 рет
кемінде 10-15 сынама
3.3
емдік балшықтар
микробиологиялық, радиологиялық көрсеткіштерге
демалыстың әрбір маусымы алдында
2 сынама
3.4
Жалпы үй-жайлар
жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіштің, табиғи желдеткіштің ауа алмасу жиілігі
1) жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіші жүйелері - жылына 1 рет;

не менее 3-5 проб
смывы со стенок бассейнов;
со скамеек в душевых и в раздевалках
2 раза в год
не менее 10-15 проб
3.3
лечебные грязи
на микробиологические, радиологические показатели
перед каждым сезоном отдыха
2 пробы
3.4
Помещения в целом
кратность воздухообмена приточно-вытяжной вентиляции с искусственным побуждением, естественной вентиляции
1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;

2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
3.5
Міндетті медициналық қарап тексерулер
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
жарты жылда 1 рет
6. Тамақ өнімдерін өндіру және айналымы объектілері
объектілер
зертханалық зерттеулер
өндірістік бақылау жүргізу жиілігі
сынамалар немесе өлшеулер саны
1
2
3
4
5
1
Тамақ өнеркәсібі (шикізат, қосалқы материалдар, дайын тағам және су)
1.1
Шикізат
Органолептикалық көрсеткіштер (шикізаттың барлық түрі үшін), физиклық-химиялық көрсеткіштер (сүт өнімдерін өндіретін объектілер үшін, басқа объектілер үшін – өндірісте кіріс шикізаты бойынша көрсеткіштер мониторингін жүргізу талап етіледі), сынамалық пісіру1 (нан-тоқаш, макарон объектілері үшін) паразитологиялық, микроскопиялық – ет, балық өнімдерін өндіретін объектілердегі өңделмеген (тағамдық) мал шаруашылығы шикізаты үшін
тоқсан сайын
1 сынама
1.2
Жұмыртқа
Овоскоптау2
Әрбір партиясы
Әрбір партиядан 10 жұмыртқа
1.3
Дайын өнім
Органолептикалық көрсеткіштер 2
Физикалық-химиялық көрсеткіштер
Микробиологиялық көрсеткіштер өнімге арналған нормативтік құжаттамаға сәйкес
КО ТР, СҚ сәйкес уытты элементтер, микотоксиндер, пестицидтер, радионуклидтер
Картоп таяқшалары
(нан өндірісі)
Әрбір партиясы жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет
жылына 1 рет (15 сәуірден 15 қазанға дейін)
әрбір партия
1 үлгі
1 үлгі
1 үлгі
1 үлгі
Дайын өнімнің немесе шикізаттың 1 үлгісі
1.4
Таза мүкәммалдан, цех ішіндегі ыдыстан, персоналдың қолы және санитариялық киімінен алынған шайындылар
ІТТБ патогенді микрофлора (ет, көкөніс жартылай фабрикаттарын өндіретін кондитерлік цехтарда, аспаздық цехтарда)
тоқсан сайын жылына 1 рет
10 шайынды
10 шайынды
1.5
Технологиялық процесс
Температура - уақыт режимдері4
Өндірістің әрбір технологиялық циклі
1.6
Ауыз су
СҚ сәйкес органолептикалық, физикалық-химиялық (қысқа талдау) және микробиологиялық көрсеткіштер
Объектіні пайдалануға беру кезінде және орталықтандырылған сумен жабдықтау көздері үшін жөндеу жүргізілгеннен кейін.
Жергілікті сумен жабдықтау көздері үшін жылына 2 рет
1 сынама
1.7
Жұмыс аймағының ауасы
Өндіріске байланысты жұмыс аймағы ауасындағы зиянды заттар (көміртек оксиді және басқалары)
Объектіні пайдалануға беру және технологиялық жабдықтарды ауыстыру кезінде
1 сынама
1.8
Өндірістік үй-жай
Жарықтандыру
Объектіні пайдалануға беру кезінде
10% жұмыс орны
1.9
Өндірістік үй-жай
Тоңазытқыш және технологиялық жабдықтардың жұмыс істеу кезіндегі шу деңгейі
Объектіні пайдалануға беру кезінде және жөндеу жұмыстары жүргізілгеннен кейін
10% жұмыс орны
1.10
Өндірістік және қойма үй-жайлары
Температурасы, салыстырмалы ылғалдылығы5
Барлық үй-жайларда
аптасына 1 рет

2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
3.5
обязательные медицинские осмотры
полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
6. Объекты производства и оборота пищевой продукции
п/п
объекты
лабораторные исследования
кратность проведения производственного контроля
количество проб или замеров
1
2
3
4
5
1
Пищевая промышленность (сырье, вспомогательные материалы, готовая продукция и вода)
1.1
Сырье
Органолептические показатели (для всех видов сырья), физико-химические показатели (для объектов по производству молочной продукции, других объектов– в производстве требуется ведение мониторинга показателей по входному сырью),
пробная выпечка1 (для хлебопекарных, макаронных объектов)
паразитологические, микроскопические - для не переработанного (пищевого) животноводческого сырья на объектах по производству мясной, рыбной продукции)
ежеквартально
1 проба
1.2
Яйцо
Овоскопирование2
каждая партия
10 яиц от каждой партии
1.3
Готовая продукция
Органолептические показатели3
Физико-химические показатели Микробиологические показатели в соответствии с нормативной документацией на продукцию
Токсичные элементы, микотоксины, пестициды, радионуклиды в соответствии с ТР ТС, СП
Картофельная палочка (производство хлеба)
каждая партия
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год
1 раз в год (с 15 апреля по 15 октября)
каждая партия
1 образец
1 образец
1 образец
1 образец образца готовой продукции или по сырью
1.4
Смывы с чистого инвентаря, внутрицеховой тары, рук и санитарной одежды персонала
БГКП
патогенная микрофлора (в кондитерских цехах, в кулинарных цехах по производству мясных, овощных полуфабрикатов)
ежеквартально
1 раз в год
10 смывов
10 смывов
1.5
Технологический процесс
Температурно-временные режимы4
каждый технологический цикл производства
1.6
Вода питьевая
Органолептические, физико-химические (краткий анализ) и микробиологические показатели в соответствии с СП
при вводе объекта в эксплуатацию и после проведения ремонтных работ для централизованных источников водоснабжения.
2 раза в год – для местных источников водоснабжения
1 проба
1.7
Воздух рабочей зоны
вредные вещества в воздухе рабочей зоны в зависимости от производства (углерода оксид и другие)
при вводе объекта в эксплуатацию и при замене технологического оборудования
1 проба
1.8
Производственное помещение
Освещенность
при вводе объекта в эксплуатацию
10% рабочих мест
1.9
Производственное помещение
Уровень шума при работе холодильного и технологического оборудования
при вводе объекта в эксплуатацию и после проведения ремонтных работ
10% рабочих мест
1.10
Производственные и складские помещения
Температура, относительная влажность5
во всех помещениях
1 раз в неделю

1.11
Санитариялық-қорғаныш аймағы шекарасында, аумақта (өндірістік алаңда)
Нормалау құжаттарына, ҚОҚБ, РЕШН жобасына сәйкес атмосфералық ауа
ҚОҚБ, РЕШН жобаларында бегіленген бақылау нүктелері (жарық жақтары бойынша кемінде 4)
жылына 1 рет
1.12
Дезинфекциялық ерітінділер және сонымен қатар құралдар
ӘЗБ анықтау
тоқсанына 1 рет
2 сынама
1.13
Ауа алмасу жиілігі
жасанды іске қосылатын сору-сыртқа тарату желдеткіші, табиғи желдеткіш.
1) жергілікті сору және жергілікті сыртқа тарату желдеткіші жүйелері - жылына 1 рет;
2) жалпы алмасатын механикалық және табиғи желдеткіш жүйелері – 3 жылда 1 рет
1.14
Персоналды тексеру
Өндіріс түрлеріне байланысты дизтоптар және стафилокок тасымалдаушылығы
жылына 2 рет
Техникалық персоналды қоспағанда өндіріс жұмыскерлерінің тізімі бойынша
1.15
Міндетті медициналық қарап тексерулер
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
2
Қоғамдық тамақтану объектілері (дәмхана)
2.1
Еттен, құс етінен, балықтан6 жасалатын тағамдар (іріктеу арқылы)
021/2011КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
тоқсанына 1 рет
1 сынама
2.2
Гарнирлер (іріктеу арқылы)
021/2011КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
тоқсанына 1 рет
1 сынама
2.3
Тұздықталған салаттар (іріктеу арқылы)
021/2011КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
тоқсанына 1 рет
1 сынама
2.4
Үстіне сорпа құйылып ұйытылған ет, құс еті, балық (іріктеу арқылы)
021/2011КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
тоқсанына 1 рет
1 сынама
2.5
Паштет
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
тоқсанына 1 рет
1 сынама
2.6
Өздері дайындаған сусындар (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
тоқсанына 1 рет
1 сынама
2.7
Мүкәммал, қол, жабдықтар және санитариялық киім шайындылары
Ішек таяқшалары тобы бактерияларының (ІТТБ) болуына
тоқсанына 1 рет
20 шайынды
2.8
Термиялық өңдеуден кейінгі дайын өнім
Термиялық өңдеу сапасы
тоқсанына 1 рет
1 сынама
2.9
Су құбыры желісінің суы
Бактериологиялық көрсеткіштерге
жылына 1 рет
1 сынама
2.10
Су құбыры желісінің суы
қысқа химиялық талдауға
жылына 1 рет
1 сынама
2.11
Құрғақ препараттарды зерттеу
(белсенділік %-ы)
тоқсанына 1 рет
1 сынама
2.12
Дезинфекциялық құралдарды зерттеу
(белсенділік %-ы)
тоқсанына 1 рет
1 сынама
3
Қоғамдық тамақтану объектілері (асхана)
3.1
Ет, құс, балық7 тағамдары (іріктеу арқылы)
Жылумен өңдеу тиімділігін айқындау 021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
3.2
Гарнирлер (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
3.3
Тұздықталған салаттар (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
3.4
Өздері дайындаған сусындар (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
3.5
Тамақ рационы8
Құнарлылығы, химиялық құрамы
жарты жылда 1 рет
1 рацион
3.6
Мүкәммал, қол, жабдықтар және санитариялық киім шайындылары
Ішек таяқшалары тобы бактерияларының (ІТТБ) болуына
жарты жылда 1 рет
5 шайынды
3.7
Міндетті медициналық қарап тексерулер
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
4
Қоғамдық тамақтану объектілері (мейрамхана)
4.1
Еттен, құс етінен, балықтан9 жасалған жартылай фабрикаттар
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
4.2
Еттен, құс етінен, балықтан10 жасалған тағамдар (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
4.3
Гарнирлер (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
4.4
Салаттар тұздықталған (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
4.5
Үстіне сорпа құйылып ұйытылған ет, құс еті, балық (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
4.6
Паштет
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
4.7
Десерттер
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
4.8
Өздері дайындаған сусындар (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
4.9
Мүкәммал, қол, жабдықтар және санитариялық киім шайындылары
Ішек таяқшалары тобы бактерияларының (ІТТБ) болуына
жарты жылда 1 рет
10 шайынды

1.11
На границе санитарно-защитной зоны, на территории (производственной площадки)
Атмосферный воздух в соответствии с документами нормирования, проекта РООС, НДВ
контрольные точки, установленные в проектах РООС, НДВ (не менее 4-х по сторонам света)
1 раз в год
1.12
Дезинфицирующие растворы и средства параллельно
Определение АДВ
1 раз в квартал
2 пробы
1.13
кратность воздухообмена
приточно-вытяжная вентиляция с искусственным побуждением, естественная вентиляция
1) системы местной вытяжной и местной приточной вентиляции – 1 раз в год;
2) системы общеобменной механической и естественной вентиляции – 1 раз в 3 года
1.14
Обследование персонала
На носительство дизгруппы и стафилококка в зависимости от вида производства
2 раза в год
по списку работников производства за исключением технического персонала
1.15
Обязательные медицинские осмотры
полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
2
Объекты общественного питания (кафе)
2.1
Блюда из мяса, птицы, рыбы 6 (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в квартал
1 проба
2.2
Гарниры (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в квартал
1 проба
2.3
Салаты с заправками (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в квартал
1 проба
2.4
Заливные из мяса, птицы, рыбы (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в квартал
1 проба
2.5
Паштет
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в квартал
1 проба
2.6
Напитки собственного изготовления (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в квартал
1 проба
2.7
Смывы с инвентаря, рук, оборудования и санитарной одежды
На наличие бактерий группы кишечной палочки (БГКП)
1 раз в квартал
20 смывов
2.8
Готовая продукция после термической обработки
Качество термической обработки
1 раз в квартал
1 проба
2.9
Вода с водопроводной сети
на бактериологические показатели
1 раз в год
1 проба
2.10
Вода с водопроводной сети
на краткий химический анализ
1 раз в год
1 проба
2.11
Исследование сухих препаратов
(% активности)
1 раз в квартал
1 проба
2.12
Исследование дезинфицирующих растворов
(% активности)
1 раз в квартал
1 проба
3
Объекты общественного питания (столовая)
3.1
Блюда из мяса, птицы, рыбы 7 (выборочно)
Определение эффективности тепловой обработки Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
3.2
Гарниры (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
3.3
Салаты с заправками (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
3.4
Напитки собственного изготовления (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
3.5
Рацион питания8
Калорийность, химический состав
1 раз в полгода
1 рацион
3.6
Смывы с инвентаря, рук, оборудования и санитарной одежды
На наличие бактерий группы кишечной палочки (БГКП)
1 раз в полгода
5 смывов
3.7
Обязательные медицинские осмотры
Полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
4
Объекты общественного питания (ресторан)
4.1
Полуфабрикаты из мяса, птицы, рыбы9
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
4.2
Блюда из мяса, птицы, рыбы10 (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
4.3
Гарниры (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
4.4
Салаты с заправками (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
4.5
Заливные мяса, птицы, рыбы (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
4.6
Паштет
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
4.7
Десерты
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
4.8
Напитки собственного изготовления (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
4.9
Смывы с инвентаря, рук, оборудования и санитарной одежды
На наличие бактерий группы кишечной палочки (БГКП)
1 раз в полгода
10 смывов

4.10
Термиялық өңдеуден кейінгі дайын өнім
термиялық өңдеу саны
жарты жылда 1 рет
1 сынама
4.11
Құрғақ дезинфекциялық құралдар, препараттар
Белсенділік %-ын зерттеу
жарты жылда 1 рет
1 сынама
4.12
Дезинфекциялық ерітінділер
Белсенділік %-ын зерттеу
жарты жылда 1 рет
1 сынама
4.13
Міндетті медициналық қарап тексерулер
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
5
Қоғамдық тамақтану объектілері (бар)
5.1
Құйылмалы сыра
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жылына 1 рет
1 сынама
5.2
Кремді кондитерлік өнімдер
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жылына 1 рет
1 сынама
5.3
Балмұздақ11
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жылына 1 рет
1 сынама
5.4
Десерттер
021/2011 КО ТР-ғасәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жылына 1 рет
1 сынама
5.5
Сүтті коктейльдер
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жылына 1 рет
1 сынама
5.6
Мүкәммал, қол, жабдықтар және санитариялық киім шайындылары
ІТТБ болуына
жылына 1 рет
5 шайынды
5.7
Міндетті медициналық қарап тексерулер
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
6
50-ге дейін (50-ді қоса алғанда) отыратын орны бар дайындығы жоғары дәрежедегі жартылай фабрикаттармен жұмыс істейтін жылдам қызмет көрсететін қоғамдық тамақтану объектілері
6.1
Еттен және ет өнімдерінен жасалған тағамдар (іріктеу арқылы)
Жылумен өңдеу тиімділігін анықтау 021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
6.2
Мүкәммал, қол, жабдықтар және санитариялық киім шайындылары
ІТТБ болуына
жарты жылда 1 рет
5 шайынды
6.3
Термиялық өндеуден кейінгі дайын өнім
Термиялық өңдеу сапасы
жарты жылда 1 рет
1 сынама
6.4
Құрғақ дезинфекциялық құралдар, препараттар
Белсенділік %-ын зерттеу
жарты жылда 1 рет
1 сынама
6.5
Дезинфекциялық ерітінділер
Белсенділік %-ын зерттеу
жарты жылда 1 рет
1 сынама
6.6
Міндетті медициналық қарап тексерулер
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
7
Тамақ өнімдерінің көтерме сауда объектілері
7.1
Мүкәммал, қол, жабдықтар және санитариялық киім шайындылары12
ІТТБ
жарты жылда 1 рет
10 шайынды
7.2
Сүт және сүт өнімдері13 (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
2 сынама
7.3
Шұжық өнімдері 14 (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
2 сынама
7.4
Бауырдан және (немесе) еттен жасалған паштеттер
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
7.5
Құс етінен жасалған табиғи жартылай фабрикаттар, субөнімдер, құстың субөнімдерінен жасалған жартылай фабрикаттар (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
2 сынама
7.6
Тауық жұмыртқасы
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
7.7
Пайдалануға дайын балық өнімдері (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
2 сынама
7.8
Кремді кондитерлік өнімдер
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
7.9
Дайын аспаздық өнімдер, оның ішінде:

4.10
Готовая продукция после термической обработки
Качество термической обработки
1 раз в полгода
1 проба
4.11
Сухие дезинфицирующие средства, препаратов
Исследование % активности
1 раз в полгода
1 проба
4.12
дезинфицирующие растворы
Исследование % активности
1 раз в полгода
1 проба
4.13
обязательные медицинские осмотры
Полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
5
Объекты общественного питания (бар)
5.1
Пиво разливное
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в год
1 проба
5.2
Кондитерские изделия с кремом
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в год
1 проба
5.3
Мороженое11
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в год
1 проба
5.4
Десерты
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в год
1 проба
5.5
Коктейли молочные
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в год
1 проба
5.6
Смывы с инвентаря, рук, оборудования и санитарной одежды
На наличие бактерий группы кишечной палочки (БГКП)
1 раз в год
5 смывов
5.7
Обязательные медицинские осмотры
Полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
6
Объекты общественного питания быстрого обслуживания, работающие на полуфабрикатах высокой степени готовности до 50 (включая 50) посадочных мест
6.1
Блюда из мяса и мясных продуктов (выборочно)
Определение эффективности тепловой обработки Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
6.2
Смывы с инвентаря, рук, оборудования и санитарной одежды
На наличие бактерий группы кишечной палочки (БГКП)
1 раз в полгода
5 смывов
6.3
Готовая продукция после термической обработки
Качество термической обработки
1 раз в полгода
1 проба
6.4
Сухие дезинфицирующие средства, препаратов
Исследование % активности
1 раз в полгода
1 проба
6.5
дезинфицирующие растворы
Исследование % активности
1 раз в полгода
1 проба
6.6
Обязательные медицинские осмотры
Полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
7
Объекты оптовой торговли пищевыми продуктами
7.1
Смывы с оборудования, инвентаря, рук и санитарной одежды персонала12
БГКП
1 раз в полгода
по 10 смывов
7.2
Молоко и молочные продукты 13 (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
по 2 пробы
7.3
Колбасные изделия 14 (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
по 2 пробы
7.4
Паштеты из печени и (или) мяса
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
по 1 пробе
7.5
Полуфабрикаты из мяса птицы натуральные, субпродукты, полуфабрикаты из субпродуктов птицы (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
по 2 пробы
7.6
Яйцо куриное
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
по 1 пробе
7.7
Рыбная продукция готовая к употреблению (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
по 2 пробы
7.8
Кондитерские изделия с кремом
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
7.9
Готовые кулинарные изделия, в том числе:

7.9.1
Тұздықталған салаттар және винегреттер
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
7.9.2
Еттен, құстан, балықтан жасалған аспаздық өнімдер (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
7.10
Өздері өндірген ет, құс, балық жартылай фабрикаттары (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
7.11
Дезинфекциялық ерітінділер және құрғақ препараттар (белсенділік %-ы)
ӘЗБ айқындау
жарты жылда 1 рет
1 сынама
7.12
Міндетті медициналық қарап тексерулер
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
8
Көліктегі қоғамдық тамақтану объектісі (мейрамхана вагоны)
8.1
Еттен, құс етінен, балықтан жасалған жартылай фабрикаттар
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
8.2
Еттен, құс етінен, балықтан жасалған тағамдар (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
8.3
Гарнирлер (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
8.4
Тұздықталған салаттар (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
8.5
Сумен жабдықтау жүйесінің суы
Бактериологиялық және санитариялық-химиялық зерттеулерге
жарты жылда 1 рет
1 сынама
8.6
Мүкәммал, қол, жабдықтар және санитариялық киім шайындылары
ІТТБ
жарты жылда 1 рет
10 шайынды
8.7
Дезинфекциялық ерітінділер және құрғақ препараттар (белсенділік %-ы)
Жұмыс ерітінділерінде белсенді әсер ететін заттардың шоғырлануын және шоғырланудың сәйкестігін айқындау
жарты жылда 1 рет
1 сынама
8.8
Міндетті медициналық қарап тексерулер
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
9
Көліктегі қоғамдық тамақтану объектілері (борттық тамақтану объектілері)
9.1
Еттен, құс етінен, балықтан жасалған тағамдар (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
9.2
Гарнирлер (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
9.3
Тұздықталған салаттар (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
9.4
Кондитерлік өнімдер және десерттер
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
9.5
Өздері дайындаған сусындар (іріктеу арқылы)
021/2011 КО ТР-ға сәйкес микробиологиялық көрсеткіштер
жарты жылда 1 рет
1 сынама
9.6
Мүкәммал, қол, жабдықтар және санитариялық киім шайындылары
ІТТБ патогенді микрофлора (ет, көкөніс жартылай фабрикаттарын өндіретін кондитерлік цехтарда, аспаздық цехтарда)
жарты жылда 1 рет
10 шайынды
10 шайынды
9.7
Су құбырының суы
микробиологиялық көрсеткіштерге су сынамалары, бірлік
жылына 1 рет
1 сынама
9.8
Міндетті медициналық қарап тексерулер
зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жарты жылда 1 рет
Ескертпелер:
1 Зерттеуді объектінің мамандары жүргізеді.
2 Зерттеуді объектінің мамандары жүргізеді.
3 Зерттеуді объектінің мамандары жүргізеді.
4 Өлшеуді объектінің мамандары жүргізеді.
5 Зерттеуді объектінің мамандары жүргізеді.
6 Бірінші кезектегі зертханалық зерттеуге ұсақталған ет, құс, балықтан жасалған тағамдар жатады.
7 Бірінші кезектегі зертханалық зерттеуге ұсақталған ет, құс, балықтан жасалған тағамдар жатады.
8 Тәулік бойы болатын ұйымдастырылған ұжымдарға қызмет көрсететін асханалар үшін.
9 Бірінші кезектегі зертханалық зерттеуге ұсақталған ет, құс, балықтан жасалған жартылай фабрикаттар жатады.
10 Бірінші кезектегі зертханалық зерттеуге ұсақталған ет, құс, балықтан жасалған тағамдар жатады.
11 Бірінші кезектегі зертханалық бақылауға жұмсақ балмұздақ жатады.
12 Шайындыларды зерттеу өлшеп-оралмаған тез бұзылатын тамақ өнімдерін өткізетін бөлімдерде жүргізіледі.
13 Бірінші кезектегі зертханалық бақылауға басқа әкімшілік аумақтардан жеткізілетін сұйық қышқыл сүт өнімдері мен қаймақтар жатады.
14 Бірінші кезектегі зертханалық зерттеуге басқа әкімшілік аумақтардан жеткізілетін пісірілген шұжықтар, сосискалар, сарделькалар жатады.

7.9.1
салаты и винегреты с заправками
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
7.9.2
Готовые кулинарные изделия из мяса, птицы, рыбы (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
7.10
Полуфабрикаты мяса, птицы, рыбы, собственного производства (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
7.11
Дезинфицирующие растворы и сухие препараты (% активности)
Определение
АДВ
1 раз в полгода
1 проба
7.12
Обязательные медицинские осмотры
Полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
8
Объект общественного питания на транспорте (вагон-ресторан)
8.1
Полуфабрикаты из мяса, птицы, рыбы
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
8.2
Блюда из мяса, птицы, рыбы (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
8.3
Гарниры (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
8.4
Салаты с заправками (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
8.5
Вода с системы водоснабжения
На бактериологические и санитарно-химические исследования
1 раз в полгода
1 проба
8.6
Смывы с инвентаря, рук, оборудования и санитарной одежды
БГКП
1 раз в полгода
10 смывов
8.7
Дезинфицирующие растворы и сухие препараты (% активности)
Определение концентрации активного действующего вещества в рабочих растворах и соответствие концентрации
1 раз в полгода
1 проба
8.8
Обязательные медицинские осмотры
Полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
9
Объекты общественного питания на транспорте (объекты бортового питания)
9.1
Блюда из мяса, птицы, рыбы (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
9.2
Гарниры (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
9.3
Салаты с заправками (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
9.4
Кондитерские изделия и десерты
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
9.5
Напитки собственного изготовления (выборочно)
Микробиологические показатели в соответствии с ТР ТС 021/2011
1 раз в полгода
1 проба
9.6
Смывы с инвентаря, рук, оборудования и санитарной одежды
БГКП, патогенная микрофлора (в кондитерских цехах, в кулинарных цехах по производству мясных, овощных полуфабрикатов)
1 раз в полгода
10 смывов
10 смывов
9.7
Водопроводная вода
пробы воды на микробиологические показатели, единиц
1 раз в год
1 проба
9.8
Обязательные медицинские осмотры
полнота обследований, своевременность
1 раз в полгода
Примечания:
1 Исследование проводится специалистами объекта.
2 Исследование проводится специалистами объекта.
3 Исследование проводится специалистами объекта.
4 Измерения проводится специалистами объекта.
5 Исследование проводится специалистами объекта.
6 Подлежат первоочередному лабораторному исследованию блюда из рубленого мяса, птицы, рыбы.
7 Подлежат первоочередному лабораторному исследованию блюда из рубленого мяса, птицы, рыбы.
8 Для столовых, обслуживающих организованные коллективы с круглосуточным пребыванием.
9 Подлежат первоочередному лабораторному исследованию полуфабрикаты из рубленого мяса, птицы, рыбы.
10 Подлежат первоочередному лабораторному исследованию блюда из рубленого мяса, птицы, рыбы.
11 Подлежит первоочередному лабораторному контролю мягкое мороженое.
12 Исследование смывов проводится в отделах, реализующих нефасованные скоропортящиеся пищевые продукты.
13 Подлежат первоочередному лабораторному исследованию жидкие кисломолочные продукты и сметана, поставляемые из других административных территорий.
14 Подлежат первоочередному лабораторному исследованию вареные колбасы, сосиски, сардельки, поставляемые из других административных территорий.

7. Көлік құралдары
объектілер
зертханалық зерттеулер
өндірістік бақылау жүргізу жиілігі
сынамалар немесе өлшеулер саны
1
2
3
4
5
1
Жолаушылар вагондары
1.1
Сумен жабдықтау жүйесінің суы
Бактериологиялық және санитариялық-химиялық зерттеулерге
жарты жылда 1 рет
1 сынама
1.2
Микроклимат
Температураны, ауа қозғалысы жылдамдығын, ылғалдылықты өлшеу
жарты жылда 1 рет
Вагонда 3 өлшеу
1.3
Төсек жабдықтары (матрастар, жастықтар, көрпелер)
Гельминт жұмыртқаларына шайындылар
жарты жылда 1 рет
Вагонда 10 шайынды
1.4
Дезинфекциялық ерітінділер және құрғақ препараттар (белсенділік %-ы)
Жұмыс ерітінділерінде белсенді әсер ететін заттардың шоғырлануын және шоғырланудың сәйкестігін айқындау
жарты жылда 1 рет
Вагоннан 1 сынама
1.5
Міндетті медициналық қарап тексерулер
Зерттеп-қараудың толықтығы, уақтылығы
Жылына 1 рет
2
Жолаушыларды тасымалдауға арналған әуе кемелері
2.1
Ауыз су
микробиологиялық көрсеткіштерге су сынамалары, бірлік
жылына 1 рет
1 сынама
2.2
Шайындылар
ІТТБ
жарты жылда 1 рет
5 шайынды
Ескертпелер.
1. Ұйымдасқан ұжымдарда, жартылай фабрикаттарды, аспаздық өнімдерді өндіретін тамақ дайындау объектілерінде нормалау құжаттарына сәйкес нысан бойынша журналға жазбалар енгізе отырып, жартылай фабрикаттардың, тағамдар мен аспаздық өнімдердің сапасын органолептикалық бағалау күн сайын жүргізіледі. Жүргізу тәртібі мен құжаттамалық ресімдеуді өндірістік бақылау бағдарламасында дайындаушы бекітеді.
2. Жаңа технологиялық жабдықта, сондай-ақ оны жөндегеннен, реконструкциялағаннан кейін жұмыс істеуді санитариялық өңдеу, дезинфекциялау сапасын және шығарылатын өнімдердің қауіпсіздігін микробиологиялық бақылау жүргізгеннен кейін жүргізеді.
3. Объектілерде шығарылатын тамақ өнімін өндіру, тасымалдау, сақтау және өткізу кезінде оның қауіпсіздігін өндірістік бақылау барысында объектілерде технологиялық жабдықтан, мүкәммалдан, қосалқы материалдардан алынған шайындыларда ағымдағы дезинфекциядан соң 60 минуттан кешіктірмей микробиологиялық шайындылардың 2 %-дан аспайтын санитариялық-көрсеткіштік микроорганизмдердің (ішек таяқшалары тобы бактериялары) болуына жол беріледі, бұл дезинфекциялау режимін қанағаттарлық бағалауды көрсетеді.
4. Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АООО – арнайы орта оқу орындары;
ӘЗБ – әсер етуші заттың белсенділігі;
БҚК – бірліктер құрушы колониялар;
Гц – Герц;
ДЭЕМ – дербес электронды-есептеуіш машина;
ЕДШ – емдік дене шынықтыру;
ЖОО – жоғары оқу орындары;
ЖКБ – жалпы колиформды бактерия;
ЖМС – жалпы микробтың саны;
КО ТР – Кеден одағының техникалық регламенті;
ҚОӘБ – қоршаған ортаға әсер етуді бағалау;
ҚТҚ – қатты тұрмыстық қалдықтар;
ОСБ – орталықтандырылған стерилдеу бөлімшесі;
ӨЖЖ – өте жоғары жиілік;
СҚ – санитариялық қағида;
ТКБ – термотолерантты колиформды бактериялар;
УК – ультракүлгін;
УЖЖ – ультра жоғары жиілік;
ШРЕШ – шекті рұқсат етілетін шығарындылар;
ІТТБ – ішек таяқшалары тобы бактериялары;
ЭӨ – электр өрісі;
ЭМӨ – электр магниттік өріс;
ЭДҚ – эквивалентті доза қуаттылығы;

7. Транспортные средства
п/п
объекты
лабораторные исследования
кратность проведения производственного контроля
количество проб или замеров
1
2
3
4
5
1
Пассажирские вагоны
1.1
Вода с системы водоснабжения
на бактериологические и санитарно-химические исследования
1 раз в полгода
1 проба
1.2
Микроклимат
измерение температуры, скорости движения воздуха, влажности
1 раз в полгода
3 замера в вагоне
1.3
Постельные принадлежности (матрацы, подушки, одеяла)
смывы на яйца гельминтов
1 раз в полгода
10 смывов в вагоне
1.4
Дезинфицирующие растворы и сухие препараты
(% активности)
определение концентрации активного действующего вещества в рабочих растворах и соответствие концентрации
1 раз в полгода
1 проба с вагона
1.5
Обязательные медицинские осмотры
полнота обследований, своевременность
1 раз в год
2
Воздушные суда для перевозки пассажиров
2.1
Питьевая вода
пробы воды на микробиологические показатели, единиц
один раз в год
1 проба
2.2
Смывы
БГКП
1 раз в полгода
5 смывов
Примечания.
1. В организованных коллективах, на заготовочных объектах питания, вырабатывающих полуфабрикаты, кулинарные изделия, ежедневно проводят органолептическую оценку качества полуфабрикатов, блюд и кулинарных изделий с внесением записей в журнал по форме согласно документа нормирования. Порядок проведения и документальное оформление утверждается изготовителем в программе производственного контроля.
2. Работу на новом технологическом оборудовании, а также после ремонта, реконструкции проводят после проведения санитарной обработки, микробиологического контроля качества дезинфекции и безопасности выпускаемой продукции.
3. На объектах при производственном контроле за безопасностью выпускаемой пищевой продукции при ее производстве, транспортировке, хранении и реализации допускается наличие санитарно-показательных микроорганизмов (бактерий группы кишечной палочки) в смывах с технологического оборудования, инвентаря, вспомогательных материалов, не более чем 2 % отобранных микробиологических смывов, взятых не позже 60 минут после текущей дезинфекции, что свидетельствует об удовлетворительной оценке режима дезинфекции.
4. Расшифровка аббревиатур:
ССУЗы – средние специальные учебные заведения;
АДВ – активность действующего вещества;
КОЕ – колонии образующие единицы;
Гц – герц;
ПЭВМ – персональная электронно-вычислительная машина;
ЛФК – лечебная физкультура;
ВУЗы – высшие учебные заведения;
ОКБ – общие колиформные бактерии;
ОМЧ – общее микробное число;
ТР ТС – технический регламент таможенного союза;
ОВОС – оценка воздействия на окружающую среду;
ТБО – твердые бытовые отходы;
ЦСО – централизованное стерилизационное отделение;
СВЧ – сверх высокие частоты;
СП – санитарные правила;
ТКБ – термотолерантные колиформные бактерии;
УФ – ультрафиолет;
УВЧ – ультравысокие частоты;
ПДВ – предельно-допустимые выбросы;
БГКП – бактерии группы кишечной палочки;
ЭП – электрическое поле;
ЭМП – электромагнитное поле;
МЭД – мощность экспозиционной дозы;

021/2011 КО ТР – Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 880 шешімімен бекітілген "Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" 021/2011 Кеден одағының техникалық регламенті.
"Өндірістік бақылауды жүзеге
асыруға қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық
қағидаларына 2-қосымша
Өндірістік бақылау нәтижелері туралы ақпарат
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 14.08.2025 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті органға ұсынылады.
Әкімшілік деректер нысаны мына интернет-ресурста: Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің сайтында (https://www.gov.kz/memleket/entities/ksek?lang=ru) орналастырылған;
Әкімшілік деректер нысанының атауы: Өндірістік бақылау нәтижелері туралы ақпарат;
Әкімшілік деректер нысанының индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 02-ИРПК;
Кезеңділігі: Жартыжылдық;
Есепті кезең: 20__жылғы __ жартыжылдық;
Ақпарат ұсынатын адамдар тобы:
1) жеке және заңды тұлғалар (халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы эпидемиялық мәні бар объектілердің иелері);
2) аудандық және қалалық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау басқармалары;
3) облыстық және қалалық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау департаменттері.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
1) жеке және заңды тұлғалар (халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы эпидемиялық мәні бар объектілердің иелері) ақпаратты аудандық және қалалық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау басқармаларына жарты жылда бір рет, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне ұсынады;
2) аудандық және қалалық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау басқармалары ақпаратты облыстық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау департаменттеріне жарты жылда бір рет, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күніне ұсынады;
3) облыстық және қалалық санитариялық-эпидемиологиялық бақылау департаменттері ақпаратты "Қоғамдық денсаулық сақтау ұлттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының "Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама және мониторинг ғылыми-практикалық орталығы" филиалына және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетіне жарты жылда бір рет, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күніне ұсынады.
ЖСН/БСН
Жинау әдісі: қағаз немесе электрондық форматта
№р/н
Өндірістік бақылауды жүзеге асыратын тұлға туралы мәлімет, оның ішінде
Өндірістік бақылау нәтижелері
объектінің өндірістік зертханасы базасында
зертханаларды (сынақ орталығын) тарта отырып
Барлығы зерттелді (сыртқы орта объектілерін санамалау және сынама саны – шикізат, дайын өнім, шайындылар, ауа және басқалары)
сәйкессіздіктер анықталды (сәйкессіздік анықталған қауіпсіздік көрсеткіштерін санамалау - ІТТБ, патогенді флора, уытты заттар және басқалары)
жою бойынша қабылданған шаралар және жүргізілген іс-шаралар
1
2
3
4
5
6
Атауы __________________
________________________
Мекенжайы ________________
____________________________
Телефон __________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы _________
Орындаушы _____________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар бар болса) қолы
Басшы немесе оның міндетін атқаратын адам ____________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (бар бар болса) қолы,
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын адамдарды қоспағанда)___________________________________________________________ (Мөр)
Жинақтауға арналған қосымша
Өндірістік бақылау нәтижелері туралы ақпарат (02-ИРПК) нысанын толтыру бойынша түсіндірме
2-бағанда өндірістік бақылауды жүзеге асыратын тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі, объектінің өндірістік зертханасының базасында тиісті рұқсат беру құжаттары бар өзінің өндірістік зертханасының болуы туралы ақпарат толтырылады;
3-бағанда зертхананы (сынақ орталығын) тарта отырып, өндірістік бақылауды жүзеге асыратын тұлға туралы мәліметтер көрсетіледі, тиісті рұқсат беру құжаттары бар тартылған өндірістік зертхана туралы ақпарат толтырылады;
4-бағанда өндірістік бақылау нәтижелері көрсетіледі, барлығы зерттелді (сыртқы орта объектілері мен сынамалар саны – шикізат, дайын өнім, шайындылар, ауа) зерттелген сынамалардың саны туралы ақпарат, сынамалардың атауы толтырылады;
5-бағанда өндірістік бақылау нәтижелері көрсетіледі, сәйкессіздіктер анықталды (сәйкессіздік анықталған қауіпсіздік көрсеткіштері – ІТТБ, патогенді флора, уытты заттар және басқалар) зерттелген сынамалардың сәйкессіздігі туралы ақпарат, сынамалардың атауы толтырылады;
6-бағанда өндірістік бақылау нәтижелері көрсетіледі, "қабылданған шаралар және жою бойынша жүргізілген іс-шаралар" зерттелген сынамалар бойынша қабылданған шаралар туралы ақпарат, сынамалардың атауы толтырылады.

ТР ТС 021/2011 – технический регламент Таможенного союза 021/2011 "О безопасности пищевой продукции", утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 года № 880.
Приложение 2
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к осуществлению
производственного контроля"
Информация о результатах производственного контроля
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 14.08.2025 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется в уполномоченный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
Форма административных данных размещена на интернет – ресурсе: На сайте Комитета санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (https://www.gov.kz/memleket/entities/ksek?lang=ru);
Наименование формы административных данных: Информация о результатах производственного контроля;
Индекс формы административных данных (краткое буквенно-цифровое выражение наименования формы):02-ИРПК;
Периодичность: Полугодовая;
Отчетный период: ___ полугодие 20__года;
Круг лиц, представляющих информацию:
1) физические и юридические лица (владельцы эпидемически значимых объектов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения);
2) районные и городские Управления санитарно-эпидемиологического контроля;
3) областные и городские Департаменты санитарно-эпидемиологического контроля.
Срок представления формы административных данных:
1) физические и юридические лица (владельцы эпидемически значимых объектов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения) представляют информацию в районные и городские управления санитарно-эпидемиологического контроля один раз в полугодие, 5 число месяца, следующего за отчетным периодом;
2) районные и городские Управления санитарно-эпидемиологического контроля представляют информацию в областные Департаменты санитарно-эпидемиологического контроля один раз в полугодие, 10 число месяца, следующего за отчетным периодом;
3) областные и городские Департаменты санитарно-эпидемиологического контроля представляют информацию в филиал "Научно-практический центр санитарно-эпидемиологической экспертизы и мониторинга" Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр общественного здравоохранения" и Комитет санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан один раз в полугодие, 15 число месяца, следующего за отчетным периодом.
ИИН/БИН
Метод сбора: в бумажном или электронном формате
№п/п
Сведения о лице, осуществляющем производственный контроль, в том числе
Результаты производственного контроля
на базе производственной лаборатории объекта
с привлечением лаборатории (испытательного центра)
всего исследовано (перечислить объекты внешней среды и число проб – сырье, готовая продукция, смывы, воздух, и другие)
выявлено несоответствий (перечислить показатели безопасности, по которым выявлено несоответствие – бактерии группы кишечной палочки (БГКП), патогенная флора, токсические вещества и другие)
Принятые меры и проведенные мероприятия по устранению
1
2
3
4
5
6
Атауы
Наименование ______________________
Мекенжайы
Адрес ________________________
Телефон ________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________
Исполнитель _______________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись руководитель
или лицо, исполняющее его обязанности
____________________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами
частного предпринимательства) ____________________________
(Печать)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
Пояснение по заполнению формы информации о результатах производственного контроля (02-ИРПК)
В графе 2 указывается Сведения о лице, осуществляющем производственный контроль, на базе производственной лаборатории объекта заполняется информация о наличии собственной производственной лаборатории, имеющей соответствующие разрешительные документы;
В графе 3 указывается Сведения о лице, осуществляющем производственный контроль, с привлечением лаборатории (испытательного центра) заполняется информация о привлеченной производственной лаборатории, имеющей соответствующие разрешительные документы;
В графе 4 указывается Результаты производственного контроля всего исследовано (перечислить объекты внешней среды и число проб – сырье, готовая продукция, смывы, воздух) заполняется информация о количестве исследованных проб, наименование проб;
В графе 5 указывается Результаты производственного контроля выявлено несоответствий (перечислить показатели безопасности, по которым выявлено несоответствие – БГКП, патогенная флора, токсические вещества и другие) заполняется информация о несоответствии исследованных проб, наименование проб;
В графе 6 указывается Результаты производственного контроля "принятые меры и проведенные мероприятия по устранению" заполняется информация о принятых мерах по исследованных проб, наименование проб.