Цифрлық жүйеде тіркеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының м.а. - Сауда және интеграция министрінің м.а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 123-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 наурызда № 32162 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 02.04.2026 № 157-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
"Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 15-9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса ұсынылған Цифрлық жүйеде тіркеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 02.04.2026 № 157-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2023 жылғы 2 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 2-тармақтың 2) тармақшасын, 3 және 4-тармақтарды қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер - Министр орынбасарының
міндетін атқарушы -
Сауда және интеграция министрінің
міндетін атқарушы
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Сауда және интеграция министрінің
міндетін атқарушы
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 123-НҚ бұйрығымен
бекітілген
Ақпараттық жүйеде тіркеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Цифрлық жүйеде тіркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-бабының 15-9) тармақшасына сәйкес әзірленді және цифрлық жүйеде тіркеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 02.04.2026 № 157-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:

Об утверждении Правил регистрации в цифровой системе
Приказ и.о. Заместителя Премьер-Министра - и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 123-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2023 года № 32162.
Сноска. Заголовок приказа - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 02.04.2026 № 157-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
В соответствии с подпунктом 15-9) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила регистрации в цифровой системе.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 02.04.2026 № 157-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
2. Комитету торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением подпункта 2) пункта 2, пунктов 3 и 4, которые вводятся в действие со 2 июля 2023 года.
Исполняющий обязанности
Заместителя Премьер-Министра -
исполняющий обязанности
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Утвержден приказом
и.о.Заместителя Премьер-
Министра – Министр
торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 123-НҚ
Правила регистрации в информационной системе
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила регистрации в цифровой системе (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 15-9) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности" (далее – Закон) и определяют порядок регистрации в цифровой системе.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 02.04.2026 № 157-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:

1) цифрлық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және осы Қағидаларда және "Сауда қызметін реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған цифрлық технологиялардың, қызмет көрсететін персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдық-реттелген жиынтығы;
2) пайдаланушы – негізгі қызмет түрі ірі сауда объектілерінде, сондай-ақ сауда базарларында сауда орындарын жалға (пайдалануға) беру, осындай объектілердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және өз қызметін цифрлық жүйе арқылы жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының сауда қызметін реттеу туралы заңнамасына сәйкес олардың жұмысын ұйымдастыру болып табылатын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
3) ішкі сауда субъектici – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен ішкі сауданы жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға.
4) QR-код (Quick Response code) – жылдам жауап беру коды, матрицалық штрих-кодтардың түрі (немесе екі өлшемді штрих-кодтар).
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 02.04.2026 № 157-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Цифрлық жүйеде тіркеу тәртібі
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 02.04.2026 № 157-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Пайдаланушы egov.kz "цифрлық үкімет" веб-порталы арқылы цифрлық жүйеге тіркелуді жүзеге асырады.
Цифрлық жүйе (қажет болған жағдайда) "цифрлық үкіметтің" басқа ақпараттандыру объектілерімен біріктіріледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 02.04.2026 № 157-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Пайдаланушы цифрлық жүйеде тіркеу рәсімінен өту кезінде "цифрлық үкімет" веб-порталының (IDP SSO) авторизациялау парақшасын пайдалануы қажет. Авторизациядан кейін пайдаланушы цифрлық жүйеде тіркеу үшін келесі әрекеттерді орындайды:
1) пайдаланушыға қатысты түрді таңдау (жеке тұлға, заңды тұлға);
2) жеке тұлғаның ЖСН-і немесе заңды тұлғаның БСН-і, байланыс деректерін көрсету (ұялы телефон нөмірі, электрондық пошта мекенжайы);
3) тіркеуді аяқтау.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 02.04.2026 № 157-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Пайдаланушыны тіркеу процесі цифрлық жүйеде тіркеуді растағаннан кейін аяқталды деп есептеледі.;
Тіркелгеннен кейін пайдаланушыға келесі ақпаратты толтыру және орналастыру үшін компьютер және (немесе) мобильді құрылғы арқылы қолжетімді сервистер жинақталатын цифрлық жүйеде жеке жұмыс кабинеті ұсынылады:

1) цифровая система – организационно-упорядоченная совокупность цифровых технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач, предусмотренных настоящими Правилами и Законом Республики Казахстан "О регулировании торговой деятельности";
2) пользователь – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, основным видом деятельности которого является предоставление в аренду (пользование) торговых мест в крупных торговых объектах, а также на торговых рынках, обеспечение функционирования таких объектов и организация их работы в соответствии с законодательством Республики Казахстан о регулировании торговой деятельности, осуществляющий свою деятельность через цифровую систему;
3) субъект внутренней торговли – физическое или юридическое лицо, осуществляющее в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, внутреннюю торговлю;
4) QR-код (Quick Response code) – код быстрого отклика, тип матричных штриховых кодов (или двухмерных штриховых кодов).
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 02.04.2026 № 157-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
Глава 2. Порядок регистрации в цифровой системе
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 02.04.2026 № 157-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
3. Пользователь осуществляет регистрацию в цифровой системе через веб-портал "цифрового правительства" egov.kz.
Цифровая система интегрируется (при необходимости) с другими объектами информатизации "цифрового правительства".
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 02.04.2026 № 157-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
4. Пользователю при прохождении процедуры регистрации в цифровой системе необходимо использовать страницу авторизации веб-портала "цифрового правительства" (IDP SSO). После авторизации пользователь в цифровой системе проводит следующие действия для регистрации:
1) выбрать тип (физическое лицо, юридическое лицо), к которому относится пользователь;
2) указать ИИН физического лица, или БИН юридического лица, указать контактные данные (номер сотового телефона, адрес электронной почты);
3) Завершить регистрацию.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра торговли и интеграции РК от 02.04.2026 № 157-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
5. Процесс регистрации пользователя считается завершенным после получения подтверждения регистрации в цифровой системе.
После регистрации пользователю предоставляется личный рабочий кабинет в цифровой системе, в котором аккумулируются сервисы, которые доступны через компьютер и (или) мобильное устройство, для заполнения и размещения следующей информации:

1) сауда орнының сипаттамасын (сауда, қойма, алаң, үй-жайдың биіктігі, жабдық, температуралық режимдер);
2) сауда орнын жалға алу мерзімі мен шаршы метрінің бағасын;
3) сауда орнының фотосуреті және / немесе бейне жазбасын;
4) сауда базарының, ірі сауда объектісінің бекітілген жұмыс регламентін және қосымша қызметтер тізбесін;
5) сауда объектілерін және (немесе) сауда орындарын жалдау (пайдалану) шартын;
6) цифрлық жүйеде тіркелген ішкі сауда субъектілерін қосымша қызметтер тізбесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы немесе оны бекіту туралы кемінде бір ай бұрын хабардар ету;
7) сауда орнын, сауда объектісін үшінші тұлғаға беру туралы мәліметтер.
Бір жыл және күнтізбелік бір жылдан астам мерзімге жасалған сауда объектілерін және (немесе) сауда орындарын жалдау (пайдалану) шарттары жөніндегі осы тармақтың 5) тармақшада бойынша ақпарат "цифрлық үкіметтің" басқа цифрлық объектілері беріледі (жүктеледі).;
Күнтізбелік бір жылдан кем мерзімге жасалған сауда объектілерін және (немесе) сауда орындарын жалдау (пайдалану) шарттары жөніндегі осы тармақтың 5) тармақшада бойынша ақпарат мемлекеттік кірістер уәкілетті органының цифрлық жүйесінен беріледі (жүктеледі).;
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 1) тармақшадана сәйкес тіркелген сауда объектілерін және (немесе) сауда орындарын жалдау (пайдалану) шартында, сондай-ақ мемлекеттік кірістер уәкілетті органының цифрлық жүйесінен берілген (жүктелген) сауда объектілерін және (немесе) сауда орындарын жалдау (пайдалану) шартында осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген ақпарат болмаған кезде пайдаланушы оны жеке жұмыс кабинетінде орналастырады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 02.04.2026 № 157-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Пайдаланушы өзінің жұмыс кабинетінде QR-кодын жүктейді, ол "QR жүктеу" батырмасын басу арқылы жүзеге асырылады.
7. Сауда объектісіне жүктелген QR-кодты сауда объектісіне кіреберісте орналастыру қажет (оны сканерлеуге ыңғайлы жерде), ал сауда орнына жүктелген QR-кодты тікелей сауда орнына орналастыру керек (оны сканерлеуге ыңғайлы жерде).
8. QR-код пайдаланушының жеке жұмыс кабинетіне бекітіледі, онда ішкі сауда субъектілерінен жасалған жалдау шартына сәйкес ескертулер мен ұсыныстар түседі.
9. Ішкі сауда субъектісі осы Қағидалардың 3 және 4-тармақтарына сәйкес тіркеу рәсімінен өтіп, цифрлық жүйеде тіркеле алады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 02.04.2026 № 157-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) характеристика торгового места (торговая, складская, площадь, высота помещения, оборудование, температурные режимы);
2) цена за квадратный метр и срок аренды торгового места;
3) фотография и (или) видео торгового места;
4) утвержденный регламент работы и перечень дополнительных услуг торгового рынка, крупного торгового объекта;
5) договор аренды (пользования) торговых объектов и (или) торговых мест;
6) уведомления субъектов внутренней торговли, зарегистрированных в цифровой системе, не менее чем за месяц о внесении изменений и дополнений в перечень дополнительных услуг или об его утверждении;
7) сведения о передаче торгового места, торгового объекта третьему лицу.
По договорам аренды (пользования) торговых объектов и (или) торговых мест, заключенным на срок год и более одного календарного года информация по подпункту 5) настоящего пункта, передается (скачивается) с других цифровых объектов "цифрового правительства".
По договорам аренды (пользования) торговых объектов и (или) торговых мест, заключенным на срок менее одного календарного года информация по подпункту 5) настоящего пункта, передается (скачивается) с цифровой системы уполномоченного органа государственных доходов.
При отсутствии информации, указанной в пункте 5 настоящих Правил в зарегистрированном согласно подпункту 1) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" договоре аренды (пользования) торговых объектов и (или) торговых мест в Государственной корпорации "Правительство для граждан", а также в договоре аренды (пользования) торговых объектов и (или) торговых мест, переданном (скаченном) с цифровой системы уполномоченного органа государственных доходов, пользователь размещает ее в личном рабочем кабинете.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 02.04.2026 № 157-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).
6. Пользователь в своем рабочем кабинете скачивает QR-код, который реализуется нажатием на иконку "Скачать QR".
7. Скачанный QR-код для торгового объекта необходимо разместить при входе в торговый объект (в удобном месте для его сканирования), а QR-код скачанный для торгового места необходимо разместить непосредственно на торговом месте (в удобном месте для его сканирования).
8. QR-код привязывается к личному рабочему кабинету пользователя, куда поступают от субъектов внутренней торговли замечания и предложения согласно заключенному договору аренде.
9. Субъект внутренней торговли может зарегистрироваться в цифровой системе, пройдя процедуру регистрации согласно пунктам 3 и 4 настоящих Правил.
Сноска Пункт 9 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 02.04.2026 № 157-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).

10. Тіркеу деректері өзгерген жағдайда пайдаланушы, ішкі сауда субъектісі үш жұмыс күні ішінде цифрлық жүйенің жеке жұмыс кабинетіне тиісті деректерді енгізеді.
Қызмет тоқтатылған жағдайда пайдаланушы, ішкі сауда субъектісі қызметі тоқтатылған күннен кейінгі үш жұмыс күні ішінде бұл туралы ақпаратты цифрлық жүйенің жеке жұмыс кабинетіне енгізеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің м.а. 02.04.2026 № 157-НҚ (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

10. В случае изменений регистрационных данных пользователь, субъект внутренней торговли в течение трех рабочих дней вносит соответствующие данные в личном рабочем кабинете цифровой системы.
В случае прекращения деятельности пользователь, субъект внутренней торговли в течение трех рабочих дней следующего за днем прекращения деятельности вносит информацию об этом в личном рабочем кабинете цифровой системы.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа и.о. Министра торговли и интеграции РК от 02.04.2026 № 157-НҚ (вводится в действие с 12.07.2026).