Қазақстан Республикасында медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2023 жылғы 30 наурыздағы № 49 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 30 наурызда № 32160 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасында алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 3 ақпандағы № 85 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13392 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің м.а.
А. Ғиният
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2023 жылғы 30 наурыздағы
№ 49 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасында медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты
Ескерту. Стандарт жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 23.10.2025 № 115 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-тармағының 32) тармақшасына, 138-бабына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының халқына медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуді ұйымдастыруға қойылатын талаптарды белгілейді.

Об утверждении Стандарта организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 марта 2023 года № 49. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2023 года № 32160.
В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Стандарт организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан.
2. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 3 февраля 2016 года № 85 "Об утверждении Стандарта организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13392).
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
Приложение к приказу
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 марта 2023 года № 49
Стандарт организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан
Сноска. Стандарт – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 23.10.2025 № 115 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Стандарт организации оказания первичной медико-санитарной помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) пункта 7, статьи 138 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает требования к организации оказания первичной медико-санитарной помощи населению Республики Казахстан.

2. Осы Стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) алғашқы медициналық-санитариялық көмек мамандары (бұдан әрі – МСАК мамандары) – жалпы практика дәрігерлері (отбасылық дәрігерлер), учаскелік терапевттер, педиатр, фельдшерлер, акушерлер, кеңейтілген практика мейіргерлері (жалпы практика), учаскелік мейіргерлер, сондай-ақ алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсететін денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкер, психолог.
2) бейінді маман – денсаулық сақтау саласында сертификаты бар жоғары медициналық білімі бар медицина қызметкері;
3) динамикалық байқау – пациенттің денсаулық жағдайын жүйелі бақылау, сондай-ақ осы байқаудың нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
4) дәрігерге дейінгі медициналық көмек – орта медицина қызметкерлері дербес немесе мультипәндік команданың құрамында көрсететін, денсаулықты насихаттауды, пациенттің жай-күйін бағалауды, дәрігерге дейін диагноз қоюды, дәрігерге дейінгі араласу жоспарын тағайындауды, дәрігерге дейінгі манипуляциялар мен емшараларды орындауды және пациенттерге, мүгедектігі бар адамдар мен хал үстіндегі адамдарға күтімді қамтитын медициналық көмек;
5) жылжымалы медициналық кешендер – ауылдық жерлердің және шалғайдағы елді мекендердің халқына көрсетілетін медициналық қызметтердің қолжетімділігін қамтамасыз ету және тізбесін кеңейту үшін не қорғаныс және ұлттық қауіпсіздік мүддесі үшін пайдаланылатын, қажетті медициналық жабдықпен жарақтандырылған автомобиль көлігі базасындағы мобильді клиникалар (кабинеттер);
6) клиникалық хаттама – профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту бойынша ғылыми дәлелденген ұсынымдар және белгілі бір ауруға немесе пациенттің жағдайына арналған паллиативтік медициналық көмек;
7) кеңейтілген практика мейіргері – мейіргер ісі саласында орта білімнен кейінгі немесе жоғары білімі бар, мейіргерлік күтім шеңберінде кеңейтілген функцияларды жүзеге асыратын маман;
8) кезек күттірмейтін медициналық көмек – пациенттің өміріне анық қатер төндірмейтін, кенеттен болған жіті аурулар мен жай-күйлер, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде көрсетілетін медициналық көмек;
9) қашықтықтан көрсетілетін медициналық қызметтер – аурулар мен жарақаттардың диагностикасы, оларды емдеу, медициналық оңалту және олардың профилактикасы, медицина қызметкерлерінің өзара, жеке тұлғалармен және (немесе) олардың заңды өкілдерімен қашықтықтан өзара іс-қимыл жасауын, көрсетілген адамдарды сәйкестендіруді, сондай-ақ олар жасайтын әрекеттерді құжаттауды қамтамасыз ететін цифрлық технологиялар арқылы зерттеулер мен бағалауды жүргізу мақсатында медициналық көрсетілетін қызметтерді ұсыну;

2. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) специалисты первичной медико-санитарной помощи (далее – специалисты ПМСП) – врачи общей практики (семейные врачи), участковые терапевты, педиатры, фельдшеры, акушерки, медицинские сестры расширенной практики (общей практики), участковые медицинские сестры, а также социальный работник, психолог в области здравоохранения, оказывающие услуги первичной медико-санитарной помощи.
2) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат в области здравоохранения;
3) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
4) доврачебная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая средними медицинскими работниками самостоятельно или в составе мультидисциплинарной команды, включающая в себя пропаганду здоровья, оценку состояния пациента, постановку доврачебного диагноза, назначение плана доврачебных вмешательств, исполнение доврачебных манипуляций и процедур и уход за больными, лицам с инвалидностью и умирающими людьми;
5) передвижные медицинские комплексы – мобильные клиники (кабинеты), на базе автомобильного транспорта, оснащенные необходимым медицинским оборудованием, которые используются для обеспечения доступности и расширения перечня оказываемых медицинских услуг населению сельской местности и отдаленных населенных пунктов либо в интересах обороны и национальной безопасности;
6) клинический протокол – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;
7) медицинская сестра расширенной практики – специалист с послесредним или высшим образованием в области сестринского дела, осуществляющий расширенные функции в рамках сестринского ухода;
8) неотложная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая при внезапных острых заболеваниях и состояниях, обострении хронических заболеваний, не представляющих явную угрозу жизни пациента;
9) дистанционные медицинские услуги – предоставление медицинских услуг в целях диагностики, лечения, медицинской реабилитации и профилактики заболеваний и травм, проведения исследований и оценок посредством цифровых технологий, обеспечивающее дистанционное взаимодействие медицинских работников между собой, с физическими лицами и (или) их законными представителями, идентификацию указанных лиц, а также документирование совершаемых ими действий;

10) медициналық ақпараттық жүйе (бұдан әрі – МАЖ) - Денсаулық сақтау субъектілерінің процестерін электрондық форматта жүргізуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
11) мультипәндік топ – пациент организмінің функциялары мен құрылымдарының бұзылу сипатына, оның клиникалық жай-күйінің ауырлығына байланысты қалыптастырылатын әртүрлі мамандар тобы;
12) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) –адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін, аурулар мен жай-күйлердің профилактикасын, диагностикасын, оларды емдеуді қамтитын халықтың мұқтажына бағдарланған медициналық көмекке алғашқы қол жеткізу орны;
13) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) – әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
14) мобильді бригада – бұл инфекциялық және басқа да аурулар кезінде азаматтарға медициналық қызметтер көрсетуге бағытталған МСАК мамандарының үйде қызмет көрсету жұмысының нысаны;
15) отбасылық дәрігер – отбасы мүшелеріне медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету бойынша арнайы көпбейінді даярлықтан өткен және денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты бар дәрігер;
16) профилактика – аурулардың пайда болуының, аурулардың ерте сатыларда өршуінің алдын алуға және өршіп кеткен асқынуларды, ағзалар мен тіндердің зақымдануын бақылауға бағытталған медициналық және медициналық емес іс-шаралар кешені;
17) патронаж – медицина қызметкерлерінің үйде профилактикалық және ақпараттық іс-шаралар өткізуі (жаңа туған нәрестенің патронажы, жүкті әйелдің, перзентхананың, диспансерлік пациенттің патронажы);
18) стационарды алмастыратын көмек – дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып, медициналық бақылаумен медициналық көмекті ұсыну нысаны;
19) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі.
3. МСАК қызметтерін көрсетуді "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы қызмет түріне лицензиясы бар медициналық ұйымдар (бұдан әрі – МСАК ұйымдары) жүзеге асырады.
4. МСАК қызметтерін көрсету ТМККК шеңберінде, МӘМС, жеке және заңды тұлғалардың жарналары есебінен көрсетілетін ерікті және (немесе) жүктелген медициналық сақтандыру жүйесінде, сондай-ақ "Денсаулық сақтау субъектілерінің ақылы қызметтер көрсету қағидаларын және ақылы медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) ұсыну жөніндегі шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21559 болып тіркелген) сәйкес ақылы түрде жүзеге асырылады.
5.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!

10) медицинская информационная система (далее – МИС) – информационная система, обеспечивающая ведение процессов субъектов здравоохранения в электронном формате;
11) мультидисциплинарная группа – группа различных специалистов, формируемая в зависимости от характера нарушения функций и структур организма пациента, тяжести его клинического состояния;
12) первичная медико-санитарная помощь (далее – ПМСП) – место первого доступа к медицинской помощи, ориентированной на нужды населения, включающей профилактику, диагностику, лечение заболеваний и состояний, оказываемых на уровне человека, семьи и общества;
13) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда социального медицинского страхования;
14) мобильная бригада – это форма работы специалистов ПМСП обслуживания на дому, направленная на предоставление медицинских услуг гражданам при инфекционных и других заболеваниях;
15) семейный врач – врач, прошедший специальную многопрофильную подготовку по оказанию первичной медико-санитарной помощи членам семьи и имеющий сертификат специалиста в области здравоохранения;
16) профилактика – комплекс медицинских и немедицинских мероприятий, направленных на предупреждение возникновения заболеваний, прогрессирования на ранних стадиях болезней и контролирование уже развившихся осложнений, повреждений органов и тканей;
17) патронаж – проведение медицинскими работниками профилактических и информационных мероприятий на дому (патронаж новорожденного, патронаж беременной, родильницы, диспансерного больного);
18) стационарозамещающая помощь – форма предоставления доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с медицинским наблюдением;
19) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств.
3. Оказание услуг ПМСП осуществляется медицинскими организациями, имеющими лицензию на вид деятельности в сфере здравоохранения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – организации ПМСП).
4. Оказание услуг ПМСП осуществляется в рамках ГОБМП, в системе ОСМС, добровольного и (или) вмененного медицинского страхования, оказываемых за счет взносов физических и юридических лиц, а также платно в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 "Об утверждении правил оказания платных услуг субъектами здравоохранения и типовой формы договора по предоставлению платных медицинских услуг (помощи)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21559).
5. Примечание ИЗПИ!

5-тармақ 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 23.10.2025 № 115 бұйрығымен (мәтін алып тасталды).
6. МСАК жұмысының қағидаттары:
1) қызмет көрсетудің отбасылық қағидатын;
2) МСАК-тің аумақтық қолжетімділігін;
3) Кодекстің 123-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес аумақтық қолжетімділік шегінде медициналық ұйымды еркін таңдауды;
4) пациенттің медициналық көмек сапасына қанағаттануын;
5) меншік нысанына және ведомстволық тиесілігіне қарамастан, тең құқықтылық және адал бәсекелестікті қамтитын МСАК қызметтері.
7. МСАК қызметтерін алу үшін азаматтар "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жеке тұлғаларды бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № ҚР ДСМ-194/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21642 болып тіркелген) сәйкес МСАК ұйымына бекітіледі.
8. Ауыл халқына МСАК, оның ішінде жылжымалы медициналық кешендер және (немесе) медициналық пойыздар арқылы көрсетілетін қызметтер "Жылжымалы медициналық кешендер мен медициналық пойыздар арқылы медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-241/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21745 болып тіркелген) сәйкес ұсынылады.
9. Тергеу изоляторлары мен қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде ұсталатын адамдарға МСАК "Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 30 маусымдағы № ҚР ДСМ-61/2022 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28669 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
10. МСАК-ті жалпы практика дәрігерлері (отбасылық дәрігерлер), учаскелік терапевтер, педиатрлар, фельдшерлер, акушерлер, кеңейтілген практика (жалпы практика) мейіргерлері, учаскелік мейіргерлер, денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлер, психологтар көрсетеді.
11. МСАК мамандары лауазымдарының біліктілік сипаттамалары "Денсаулық сақтау саласындағы мамандықтар мен мамандандырулар номенклатурасын, денсаулық сақтау қызметкерлері лауазымдарының номенклатурасы мен біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ–305/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21856 болып тіркелген) айқындалады.

Пункт 5 вводится в действие с 01.01.2027 приказом Министра здравоохранения РК от 23.10.2025 № 115 (текст исключен).
6. Принципы работы ПМСП включают:
1) семейный принцип обслуживания;
2) территориальная доступность ПМСП;
3) свободный выбор медицинской организации в пределах территориальной доступности согласно подпункту 2) пункта 2 статьи 123 Кодекса;
4) удовлетворенность пациента качеством медицинской помощи;
5) равноправие и добросовестная конкуренция независимо от формы собственности и ведомственной принадлежности.
7. Для получения услуг ПМСП граждане прикрепляются к организации ПМСП в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-194/2020 "Об утверждении правил прикрепления физических лиц к организациям здравоохранения, оказывающим первичную медико-санитарную помощь" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21642).
8. Услуги ПМСП сельскому населению предоставляются в том числе посредством передвижных медицинских комплексов и (или) медицинских поездов в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-241/2020 "Об утверждении правил оказания медицинской помощи посредством передвижных медицинских комплексов и медицинских поездов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21745).
9. Лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы ПМСП оказывается в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2022 года № ҚР ДСМ-61/2022 "Об утверждении Правил оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28669).
10. ПМСП оказывается врачами общей практики (семейными врачами), участковыми терапевтами, педиатрами, фельдшерами, акушерами, медицинскими сестрами расширенной практики (общей практики), участковыми медицинскими сестрами, социальными работниками, психологами в области здравоохранения.
11. Квалификационные характеристики должностей специалистов ПМСП определены приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ–305/2020 "Об утверждении номенклатуры специальностей и специализаций в области здравоохранения, номенклатуры и квалификационных характеристик должностей работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21856).

12. МСАК көрсететін мамандардың дағдылары мен құзыреттерінің көлемі осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
13. МСАК ұйымдары бөлімшелерінің (кабинеттерінің/бөлімшелерінің) құрылымы осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес қалыптастырылады.
14. МСАК ұйымдарының штаттық нормативтері осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес айқындалады.
15. МСАК көрсететін медициналық пунктті материалдық-техникалық жарақтандыру осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес айқындалады.
16. МСАК деңгейінде көрсетілетін медициналық қызметтердің тізбесі осы Стандартқа 5-қосымшаға сәйкес айқындалады.
17.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
17-тармақ 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 23.10.2025 № 115 бұйрығымен (мәтін алып тасталды).
18. Медициналық құжаттаманы жүргізу және есептерді ұсыну "Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу және есептерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 10 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-244/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21761 болып тіркелген) сәйкес, "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай–ақ оларды орындау жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) сәйкес (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) медициналық құжаттаманың бекітілген нысандарына сәйкес және "Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ – 313/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21879 болып тіркелген) сәйкес денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттамаларды ұсынуды қамтамасыз етеді.
19. МСАК ұйымдары "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету қағидаларын, сондай-ақ тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға қажеттілікті қалыптастыру қағидалары мен әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 20 тамыздағы № ҚР ДСМ-89 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24069 болып тіркелген) сәйкес халықты жекелеген жағдайларда дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз етеді.

12. Объем навыков и компетенции специалистов, оказывающие ПМСП, определен в соответствии с приложением 1 к настоящему Стандарту.
13. Структура подразделений (кабинеты/отделения) организаций ПМСП, формируется в соответствии с приложением 2 к настоящему Стандарту.
14. Штатные нормативы организации ПМСП, определены в соответствии с приложением 3 к настоящему Стандарту.
15. Материально-техническое оснащение медицинского пункта, оказывающего ПМСП определен в соответствии с приложением 4 к настоящему Стандарту.
16. Перечень медицинских услуг, оказываемых на уровне ПМСП, определен в соответствии с приложением 5 к настоящему Стандарту.
17. Примечание ИЗПИ!
Пункт 17 вводится в действие с 01.01.2027 приказом Министра здравоохранения РК от 23.10.2025 № 115 (текст исключен).
18. Ведение медицинской документации и представление отчетов обеспечивается в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-244/2020 "Об утверждении правил ведения первичной медицинской документации и представление отчетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21761) согласно утвержденным формам медицинской документации, в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ–175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их исполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020) и предоставление отчетной документации в области здравоохранения в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ – 313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21879);
19. Организации ПМСП обеспечивают население при отдельных состояниях лекарственными средствами и медицинскими изделиями в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 августа 2021 года № ҚР ДСМ-89 "Об утверждении правил обеспечения лекарственными средствами и медицинскими изделиями в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, а также правил и методики формирования потребности в лекарственных средствах и медицинских изделиях в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № № 24069).

20. Пациенттерге шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету "Жедел медициналық жәрдем, оның ішінде медициналық авиацияны тарта отырып көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21713 болып тіркелген) сәйкес МСАК ұйымдарында жүзеге асырылады.
21. Медициналық көрсетілімдер болған кезде МСАК ұйымының дәрігері "Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 106 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 32740 болып тіркелген) сәйкес күндізгі стационар немесе үйдегі стационар жағдайында медициналық көмек алуға жолдама қалыптастырады.
22. Медициналық көмек көрсетуге, оның ішінде тәулік бойы медициналық байқаумен жоғары технологиялық медициналық қызметтерді қолдана отырып көмек алуға мұқтаж пациенттер "Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР-ДСМ-27 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27218 болып тіркелген) сәйкес жоспарлы тәртіппен стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына емдеуге жатқызуға жіберіледі.
2-тарау. МСАК ұйымдарының құрылымы
23. Халыққа МСАК:
1) үйде;
2) медициналық пунктте;
3) фельдшерлік-акушерлік пунктте;
4) дәрігерлік амбулаторияда (Отбасылық денсаулық орталығы);
5) МСАК орталығында;
6) аудандық емханада және (немесе) нөмірлік аудандық емханада;
7) қалалық емханада;
8) республикалық МСАК орталығында көрсетіледі.
24. Аудандық деңгейде халық саны 50 (елу) адамнан кем елді мекенде МСАК көрсететін медициналық объект (үй-жай) болмаған кезде медициналық көмекті жалпы, учаскелік және (немесе) кеңейтілген практика мейіргері және (немесе) фельдшер және (немесе) акушер (бұдан әрі - мейіргер ісі маманы) үйде көрсетеді.
1-параграф. Медициналық пункт
25. Медициналық пункт (бұдан әрі – МП) "Дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-223/2020 бұйрығына (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-223 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21721 болып тіркелген) сәйкес дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсететін дәрігерлік амбулаторияның, МСАК орталығының, қалалық немесе аудандық (нөмірлік) емханалардың құрылымдық бөлімшесі болып табылады.

20. Оказание экстренной и неотложной медицинской помощи пациентам осуществляется в организациях ПМСП, в соответствии c приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ 225/2020 "Об утверждении правил оказания скорой медицинской помощи, в том числе с привлечением медицинской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21713).
21. При наличии медицинских показаний врач организации ПМСП формирует направление на получение медицинской помощи в условиях дневного стационара или стационара на дому в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 106 "Об утверждении стандарта оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32740).
22. Пациенты, нуждающиеся в оказании медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с круглосуточным медицинским наблюдением направляются на госпитализацию в организации здравоохранения, оказывающие стационарную помощь, в плановом порядке в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР-ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27218).
Глава 2. Структура организаций ПМСП
23. ПМСП населению оказывается:
1) на дому;
2) в медицинском пункте;
3) в фельдшерско-акушерском пункте;
4) во врачебной амбулатории (Центр семейного здоровья)
5) в центре ПМСП;
6) в районной поликлинике и (или) номерной районной поликлинике;
7) в городской поликлинике;
8) в республиканском центре ПМСП.
24. На районном уровне в населенном пункте с численностью населения менее 50 (пятьдесят) человек при отсутствии медицинского объекта (помещения), оказывающее ПМСП, медицинская помощь оказывается на дому медицинской(им) сестрой (братом) общей, участковой и (или) расширенной практикой, и (или) фельдшером и (или) акушером(кой) (далее – специалист сестринского дела).
Параграф 1. Медицинский пункт
25. Медицинский пункт (далее – МП) является структурным подразделением врачебной амбулатории, центра ПМСП, городских или районных (номерных) поликлиник, оказывающий доврачебную медицинскую помощь в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-223/2020 "Об утверждении правил оказания доврачебной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21721) (далее – приказ № ҚР ДСМ-223).

26. МП:
1) халық саны 50 (елу) адамнан 500 (бес жүз) адамға дейінгі әрбір елді мекенде (ауылдық округте);
2) халық саны 50 (елу) адамнан кем елді мекенде, 5 километрден астам радиуста медициналық ұйым болмаған кезде құрылады.
27. МП жұмыс режимі жұмыс күндері сағат 08:00-ден 17:00-ге дейін белгіленеді.
Үйге шақыртуды тіркеу жұмыс күндері сағат 08:00-ден 15:00-ге дейін жүзеге асырылады.
28. МП мейіргер ісінің маманы:
1) осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес дағдылар мен құзыреттер көлемінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетеді;
2) осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес дағдылар мен құзыреттер көлемінде МП жұмыс уақытында кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетеді;
3) қажет болған жағдайда жақын орналасқан денсаулық сақтау ұйымының мобильді бригадасын немесе жедел медициналық жәрдем бригадасын шақырады;
4) пациентке МСАК көрсететін жақын орналасқан медициналық ұйымға білікті көмек көрсету қызметтерін алу үшін жалпы практика дәрігеріне (отбасылық дәрігерге) консультацияға жолдама береді;
5) телекоммуникациялық инфрақұрылым болған кезде көрсетілімдер бойынша МСАК ұйымының дәрігеріне қашықтықтан консультация беруді қамтамасыз етеді.
2-параграф. Фельдшерлік-акушерлік пункт
29. Фельдшерлік-акушерлік пункт (бұдан әрі – ФАП) №ҚР ДСМ-223 бұйрыққа сәйкес дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсететін қалалық немесе аудандық (нөмірлік) емханалардың құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
30. ФАП халық саны 500-ден (бес жүз) 1500 (бір мың бес жүз) адамға дейін, халық саны 500 (бес жүз) адамнан кем және жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша дәрігерлік амбулаториялардан, аудандық ауруханалардан, облыс орталықтарынан қашықтығы бар әрбір елді мекенде (ауылдық округте) құрылады.
31. ФАП-тың жұмыс режимі жұмыс күндері сағат 08:00-ден 17:00-ге дейін белгіленеді.
Үйге шақыртуды тіркеу жұмыс күндері сағат 08:00-ден 16:00-ге дейін жүзеге асырылады.
32. ФАП мейіргері маманы:
1) осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес дағдылар мен құзыреттер көлемінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетеді;
2) осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес дағдылар мен құзыреттер көлемінде ФАП жұмыс уақытында кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетеді;
3) қажет болған жағдайда жақын орналасқан денсаулық сақтау ұйымының мобильді бригадасын немесе жедел медициналық жәрдем бригадасын шақырады;
4) пациентке МСАК көрсететін жақын орналасқан медициналық ұйымға білікті көмек көрсету қызметтерін алу үшін жалпы практика дәрігеріне (отбасылық дәрігерге) консультацияға жолдама береді;

26. МП создается:
1) в каждом населенном пункте (сельском округе) с численностью населения от 50 (пятьдесят) до 500 (пятьсот) человек;
2) в населенном пункте с численностью населения менее 50 (пятьдесят) человек, при отсутствии медицинской организации в радиусе более 5 километров.
27. Режим работы МП устанавливается с 08:00 до 17:00 часов в будние дни.
Регистрация вызова на дом осуществляется с 08:00 до 15:00 часов в будние дни.
28. Специалист сестринского дела МП:
1) оказывает доврачебную медицинскую помощь в объеме навыков и компетенции согласно приложению 1 к настоящему Стандарту;
2) оказывает неотложную медицинскую помощь в часы работы МП в объеме навыков и компетенции согласно приложению 1 к настоящему Стандарту;
3) при необходимости вызывает мобильную бригаду из ближайшей организации здравоохранения или бригаду скорой медицинской помощи;
4) выдает направление на консультацию к врачу общей практики (семейному врачу) для получения услуг квалифицированной помощи пациенту в ближайшую медицинскую организацию, оказывающую ПМСП.
5) при наличии телекоммуникационной инфраструктуры обеспечивает проведение дистанционной консультации врача организации ПМСП по показаниям.
Параграф 2. Фельдшерско-акушерский пункт
29. Фельдшерско-акушерский пункт (далее – ФАП) является структурным подразделением городских или районных (номерных) поликлиник, оказывающий доврачебную медицинскую помощь в соответствии с Приказом № ҚР ДСМ-223.
30. ФАП создается в каждом населенном пункте (сельском округе) с численностью населения от 500 (пятьсот) до 1500 (одна тысяча пятьсот) человек, при численности населения менее 500 (пятьсот) человек и удаленности от врачебных амбулаторий, районных больниц, областных центров по решению местных исполнительных органов.
31. Режим работы ФАП устанавливается с 08:00 до 17:00 часов в будние дни.
Регистрация вызова на дом осуществляется с 08:00 до 16:00 часов в будние дни.
32. Специалист сестринского дела ФАП:
1) оказывает доврачебную медицинскую помощь в объеме навыков и компетенции согласно приложению 1 к настоящему Стандарту;
2) оказывает неотложную медицинскую помощь в часы работы ФАП в объеме навыков и компетенции согласно приложению 1 к настоящему Стандарту;
3) при необходимости осуществляет вызов мобильной бригады из ближайшей организации здравоохранения или бригаду скорой медицинской помощи;
4) выдает направление на консультацию к врачу общей практики (семейному врачу) для получения услуг квалифицированной помощи пациенту в ближайшую медицинскую организацию, оказывающую ПМСП;

5) телекоммуникациялық инфрақұрылым болған кезде көрсетілімдер бойынша МСАК ұйымының дәрігеріне қашықтықтан консультация беруді қамтамасыз етеді.
3-параграф. Дәрігерлік амбулатория (Отбасылық денсаулық орталығы)
33. Дәрігерлік амбулатория (Отбасылық денсаулық орталығы) (бұдан әрі – ДА) дербес заңды тұлға немесе емхананың, стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
34. ДА бекітілген халық саны 1500 (бір мың бес жүз) адамнан 5000 (бес мың) адамға дейін, халық саны 1500 (бір мың бес жүз) адамнан кем және жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша аудандық ауруханалардан, облыс орталықтарынан қашық орналасқан елді мекенде (ауылдық округте) құрылады.
35. ДА-да мейіргер ісі, жалпы практика дәрігері (отбасылық дәрігер) және (немесе) учаскелік терапевт және (немесе) учаскелік педиатр дәрігерге дейінгі және білікті медициналық көмек қызметтері көрсетіледі. Қажет болған жағдайда психолог пен әлеуметтік қызметкердің қызметтері ұсынылады.
36. ДА-ның жұмыс режимі жұмыс күндері жылжымалы график бойынша сағат 08.00-ден бастап сағат 20.00-ге дейін, сенбі күні сағат 8.00-ден 14.00-ге дейін белгіленеді.
Үйге шақыртуды тіркеу жұмыс күндері 08:00-ден 18:00-ге дейін, сенбі күні 08:00-ден 12:00-ге дейін жүзеге асырылады.
37. ДА-ның қызмет көрсететін аумағында тұратын пациенттерге үйге шақыртуларға қызмет көрсету белгіленген жұмыс уақытында жүзеге асырылады. ДА МСАК мамандары үйге шақыртуларға, оның ішінде ДА құрамына кіретін МП, ФАП қызмет көрсету аумағында тұратын пациенттерге қызмет көрсетеді.
38. Телекоммуникациялық инфрақұрылым болған жағдайда МСАК ұйымының дәрігері МП, ФАП қызмет көрсету аумағында тұратын пациенттерге қашықтықтан консультация береді және көрсетілімдері бойынша бейінді мамандарға қашықтықтан консультация беруді қамтамасыз етеді. МСАК ұйымының дәрігері болмаған кезде мейіргер ісінің маманы көрсетілімдері бойынша МСАК ұйымының дәрігерінің қашықтықтан консультация беруін ұйымдастырады.
4-параграф. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығы
39. МСАК орталығы дербес заңды тұлға немесе денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
40. МСАК орталығы бекітілген халық саны 5 000 (бес мың) адамнан 30 000 (отыз мың) адамға дейінгі елді мекенде (ауылдық округте) құрылады.
41. МСАК орталығында жалпы практика дәрігері (отбасылық дәрігер) және (немесе) учаскелік терапевт және (немесе) учаскелік педиатр, мейіргер ісі мамандары, психолог пен әлеуметтік қызметкер дәрігерге дейінгі және білікті медициналық көмек көрсетіледі.

5) при наличии телекоммуникационной инфраструктуры обеспечивает проведение дистанционной консультации врача организации ПМСП по показаниям.
Параграф 3. Врачебная амбулатория (Центр семейного здоровья)
33. Врачебная амбулатория (Центр семейного здоровья) (далее - ВА) является самостоятельным юридическим лицом или структурным подразделением поликлиники, организаций здравоохранения, оказывающих стационарную помощь.
34. ВА создается в населенном пункте (сельском округе) с численностью прикрепленного населения от 1500 (одна тысяча пятьсот) до 5000 (пять тысяч) человек, при численности населения менее 1500 (одна тысяча пятьсот) человек и удаленности от районных больниц, областных центров по решению местных исполнительных органов.
35. ВА оказываются услуги доврачебной и квалифицированной медицинской помощи специалистами сестринского дела, врачом общей практики (семейным врачом) и (или) участковым терапевтом и (или) участковым педиатром. При необходимости предоставляются услуги психолога и социального работника.
36. Режим работы врачебной амбулатории устанавливается с 08.00 до 20.00 часов по скользящему графику в будние дни, с 8.00 до 14.00 часов в субботний день.
Регистрация вызова на дом осуществляется с 08:00 до 18:00 будние дни, с 08:00 до 12:00 в субботний день.
37. Обслуживание вызовов на дом пациентам, проживающим на обслуживаемой территории ВА, осуществляется в установленное рабочее время. Специалисты ПМСП ВА обслуживают вызова на дом, в том числе пациентов, проживающих на территории обслуживания МП, ФАП, входящих в состав ВА.
38. При наличии телекоммуникационной инфраструктуры врач организации ПМСП оказывает проведение дистанционной консультации пациентам, проживающим на территории обслуживания МП, ФАП, и обеспечивает проведение дистанционной консультации профильных специалистов по показаниям. При отсутствии врача организации ПМСП специалист сестринского дела осуществляет организацию проведения дистанционной консультации врача организации ПМСП по показаниям.
Параграф 4. Центр первичной медико-санитарной помощи
39. Центр ПМСП является самостоятельным юридическим лицом или структурным подразделением организаций здравоохранения.
40. Центр ПМСП создается в населенном пункте (сельском округе) с численностью прикрепленного населения от 5 000 (пять тысяч) до 30 000 (тридцать тысяч) человек.
41. В центре ПМСП оказываются услуги доврачебной и квалифицированной медицинской помощи врачом общей практики (семейным врачом) и (или) участковым терапевтом и (или) участковым педиатром, специалистами сестринского дела, услуги психолога и социального работника.

42. МСАК орталығының жұмыс режимі жұмыс күндері жылжымалы график бойынша сағат 08.00-ден сағат 20.00-ге дейін, сенбі күні сағат 8.00-ден сағат 14.00-ге дейін белгіленеді.
Үйге шақыртуды тіркеу жұмыс күндері сағат 08:00-ден 18:00-ге дейін, сенбі күні сағат 08:00-ден 12:00-ге дейін жүзеге асырылады. Қажет болған жағдайда шақыртуға мобильді бригада жіберіледі.
43. МСАК орталығы қызмет көрсететін аумақта тұратын пациенттерге үйге шақыртуларға қызмет көрсету белгіленген жұмыс уақытында жүзеге асырылады. Қажет болған жағдайда МСАК орталығының мобильдік бригадалары үйге, оның ішінде МСАК орталығының құрамына кіретін МП, ФАП ДА қызмет көрсету аумағында тұратын пациенттердің шақыртуына қызмет көрсетеді.
44. Телекоммуникациялық инфрақұрылым болған жағдайда МСАК ұйымының дәрігері МП, ФАП, ДА МСАК орталығының қызмет көрсету аумағында тұратын пациенттерге қашықтықтан консультация жүргізеді және көрсетілімдері бойынша бейінді мамандардың қашықтықтан консультациясын қамтамасыз етеді.
5-параграф. Емхана
45. Емхана – өзі қызмет көрсететін ауданда тұратын халыққа дәрігерге дейінгі, білікті және мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге арналған көп бейінді медициналық ұйым.
46. Аудандық емхана аудандық немесе көп бейінді орталық аудандық аурухананың құрамында аудандық орталықта құрылады.
Нөмірлік аудандық емхана 30 000 (отыз мың) және одан да көп халық саны бар ауылдық елді мекендері бар ауданда аудандық аурухананың жанынан құрылады.
Қалалық емхана 30 000 (отыз мың) адамнан асатын бекітілген халық саны бар қаланың аумақтық қызмет көрсету аймағы шегінде, бірақ кемінде бір қалалық емхана құрылады.
47. Емхананың жұмыс режимі жұмыс күндері жылжымалы график бойынша сағат 08.00-ден 20.00-ге дейін, сенбі күні сағат 8.00-ден 14.00-ге дейін белгіленеді.
Үйге шақыртуды тіркеу жұмыс күндері сағат 08:00-ден 18:00-ге дейін, сенбі күні сағат 08:00-ден 12:00-ге дейін жүзеге асырылады. Қажет болған жағдайда шақыртуға мобильді бригада жіберіледі.
48. Емхана қызмет көрсететін аумақта тұратын пациенттерге үйге шақыртуларға қызмет көрсету белгіленген жұмыс уақытында жүзеге асырылады. Қажет болған жағдайда үйге шақыртуға, оның ішінде МП, ФАП, ДА, МСАК орталығының бекітілген қызмет көрсету аумағында тұратын пациенттерге емхананың мобильдік бригадалары қызмет көрсетеді.
49. Телекоммуникациялық инфрақұрылым болған кезде МСАК ұйымының дәрігері қашықтықтан консультация өткізуді, оның ішінде МП, ФАП, ДА пациенттеріне көрсетеді және көрсетілімдер бойынша бейінді мамандарды қашықтықтан консультация өткізуін қамтамасыз етеді.

42. Режим работы центра ПМСП устанавливается с 08.00 до 20.00 часов по скользящему графику в будние дни, с 8.00 до 14.00 часов в субботний день.
Регистрация вызова на дом осуществляется с 08:00 до 18:00 часов в будние дни, с 08:00 до 12:00 часов в субботний день. В случае необходимости на вызов направляется мобильная бригада.
43. Обслуживание вызовов на дом пациентам, проживающим на обслуживаемой территории центра ПМСП, осуществляется в установленное рабочее время. При необходимости мобильные бригады центра ПМСП обслуживают вызова на дом, в том числе пациентам, проживающих на территории обслуживания МП, ФАП, ВА входящих с состав Центра ПМСП.
44. При наличии телекоммуникационной инфраструктуры врач организации ПМСП оказывает проведение дистанционной консультации пациентам, проживающим на территории обслуживания МП, ФАП, ВА центра ПМСП и обеспечивает проведение дистанционной консультации профильных специалистов по показаниям.
Параграф 5. Поликлиника
45. Поликлиника – многопрофильная медицинская организация, предназначенная для оказания доврачебной, квалифицированной и специализированной медицинской помощи населению, проживающему в районе ее деятельности.
46. Районная поликлиника создается в районном центре в составе районной или многопрофильной центральной районной больницы.
Номерная районная поликлиника создается при районной больнице в районе, имеющем сельские населенные пункты с численностью населения от 30 000 (тридцать тысяч) и выше.
Городская поликлиника создается в пределах зоны территориального обслуживания города с численностью прикрепленного населения более 30 000 (тридцать тысяч) человек, но не менее одной городской поликлиники.
47. Режим работы поликлиники устанавливается с 08.00 до 20.00 часов по скользящему графику в будние дни, с 8.00 до 14.00 часов в субботний день.
Регистрация вызова на дом осуществляется с 08:00 до18:00 в будние дни, с 08:00 до 12:00 в субботний день. В случае необходимости на вызов направляется мобильная бригада.
48. Обслуживание вызовов на дом пациентам, проживающим на обслуживаемой территории поликлиники, осуществляется в установленное рабочее время. При необходимости, вызова на дом обслуживают мобильные бригады поликлиники, в том числе пациентов, проживающих на территории обслуживания прикрепленных МП, ФАП, ВА, центра ПМСП.
49. При наличии телекоммуникационной инфраструктуры врач организации ПМСП оказывает проведение дистанционной консультации, в том числе пациентам МП, ФАП, ВА и обеспечивает проведение дистанционной консультации профильных специалистов по показаниям.

6-параграф. Республикалық медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығы
50. Республикалық МСАК орталығы - өзі қызмет көрсететін ауданда тұратын халыққа дәрігерге дейінгі, білікті және мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге арналған, сондай-ақ өңірлік медициналық ұйымдарға ұйымдық-әдістемелік көмек көрсететін көп бейінді медициналық ұйым.
51. Республикалық МСАК орталығының жұмыс режимі жұмыс күндері жылжымалы график бойынша сағат 08.00-ден 20.00-ге дейін, сенбі күні сағат 8.00-ден 14.00-ге дейін белгіленеді.
Үйге шақыртуды тіркеу жұмыс күндері сағат 08:00-ден 18:00-ге дейін, сенбі күні сағат 08:00-ден 12:00-ге дейін жүзеге асырылады. Қажет болған жағдайда шақыртуға мобильді бригада жіберіледі.
52. Республикалық МСАК орталығы қызмет көрсететін аумақта тұратын пациенттерге үйге шақыртуларға қызмет көрсету белгіленген жұмыс уақытында жүзеге асырылады. Қажет болған жағдайда үйге шақыруға мобильді бригадалар қызмет көрсетеді.
53. Телекоммуникациялық инфрақұрылым болған кезде МСАК ұйымының дәрігері қашықтықтан консультация өткізуді және көрсетілімдер бойынша бейінді мамандарды қашықтықтан консультация өткізуін қамтамасыз етеді.
54. Ұйымдастыру-әдіснамалық жұмыс бойынша іс-шараларды іске асырады.
3-тарау. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін ұйымдардың негізгі міндеттері мен бағыттары
55. МСАК аурулардың және жай-күйлердің профилактикасын, диагностикасын, емдеуді, оның ішінде:
1) анағұрлым кең таралған аурулардың диагностикасын, оларды емдеуді және басқаруды;
2) халықтың нысаналы топтарын (балаларды, ересектерді) профилактикалық қарап-тексеруді;
3) аурулар тәуекеленің мінез-құлықтық факторларын ерте анықтау мен олардың мониторингін және анықталған тәуекел факторларын төмендету дағдыларына оқытуды;
4) иммундауды;
5) саламатты өмір салтын (бұдан әрі – СӨС) қалыптастыру мен насихаттауды;
6) репродуктивтік денсаулықты сақтау жөніндегі іс-шараларды;
7) жүкті әйелдерді және босанған әйелдерді босанғаннан кейінгі кезеңде байқауды;
8) инфекциялық аурулар ошақтарындағы санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды қамтиды.
56. МСАК ұйымдарының негізгі міндеттері:
1) қолжетімді және сапалы медициналық көмекпен қамтамасыз ету;
2) профилактика бойынша іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу: балалар мен ересек халықтың нысаналы топтарын профилактикалық қарап-тексеру, патронаждық бақылау, динамикалық байқау, профилактикалық егулерді жоспарлау және жүргізу, денсаулық мектептерін ұйымдастыру;
3) халыққа, оның ішінде үйде дәрігерге дейінгі және білікті медициналық көмек көрсету;

Параграф 6. Республиканский центр первичной медико-санитарной помощи
50. Республиканский центр ПМСП - многопрофильная медицинская организация, предназначенная для оказания доврачебной, квалифицированной и специализированной медицинской помощи населению, проживающему в районе ее деятельности, а также оказывающая организационно-методическую помощь региональным медицинским организациям.
51. Режим работы республиканского центра ПМСП устанавливается с 08.00 до 20.00 часов по скользящему графику в будние дни, с 8.00 до 14.00 часов в субботний день.
Регистрация вызова на дом осуществляется с 08:00 до18:00 в будние дни, с 08:00 до 12:00 в субботний день. В случае необходимости на вызов направляется мобильная бригада.
52. Обслуживание вызовов на дом пациентам, проживающим на обслуживаемой территории республиканского центра ПМСП, осуществляется в установленное рабочее время. При необходимости, вызова на дом обслуживают мобильные бригады центра ПМСП.
53. При наличии телекоммуникационной инфраструктуры врач организации ПМСП оказывает проведение дистанционной консультации и обеспечивает проведение дистанционной консультации профильных специалистов по показаниям.
54. Реализовывает мероприятие по организационно – методологической работе.
Глава 3. Основные задачи и направления организаций, оказывающие первичную медико-санитарную помощь
55. ПМСП включает профилактику, диагностику, лечение заболеваний и состояний, в том числе:
1) диагностику, лечение и управление наиболее распространенными заболеваниями;
2) профилактические осмотры целевых групп населения (детей, взрослых);
3) раннее выявление и мониторинг поведенческих факторов риска заболеваний и обучение навыкам снижения выявленных факторов риска;
4) иммунизацию;
5) формирование и пропаганду здорового образа жизни (далее – ЗОЖ);
6) мероприятия по охране репродуктивного здоровья;
7) наблюдение за беременными и за родильницами в послеродовом периоде;
8) санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия в очагах инфекционных заболеваний.
56. Основными задачами организаций ПМСП являются:
1) обеспечение доступной и качественной медицинской помощью;
2) организация и проведение мероприятий по профилактике: профилактические осмотры целевых групп детского и взрослого населения, патронажное наблюдение, динамическое наблюдение, планирование и проведение профилактических прививок, организация школ здоровья;
3) оказание доврачебной и квалифицированной медицинской помощи населению, в том числе на дому;

4) профилактиканың, диагностиканың, емдеу мен оңалтудың жаңа технологияларының қызметін жетілдіру және енгізу;
5) басқа денсаулық сақтау ұйымдарымен сабақтастықты және ведомствоаралық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету болып табылады.
57. Нысаналы топтарға профилактикалық медициналық қарап-тексерулер жүргізу және диагностикалық қызметтердің кезеңділігімен, еселігімен және көлемімен мінез-құлық қауіп факторларын ерте анықтау "Мектепке дейінгі, мектеп жасындағы балаларды, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарының білім алушыларын қоса алғанда, халықтың нысаналы топтарына профилактикалық медициналық қарап-тексерулерді жүргізу қағидаларын, көлемі мен мерзімділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы №ҚР ДСМ-264/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21820 болып тіркелген) сәйкес қамтамасыз етіледі.
58. Скринингтік зерттеулер жүргізу "Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы қарап-тексерулерді өткізудің қағидаларын, көлемі мен кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21572 болып тіркелген) сәйкес қамтамасыз етіледі.
59. Профилактикалық екпелерді жүргізу "Медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде оларға қарсы міндетті профилактикалық екпелер жүргізілетін аурулардың тізбесін, екпелерді жүргізу қағидаларын, мерзімдерін және халықтың профилактикалық екпелерге жататын топтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 24 қыркүйектегі № 612 қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.
60. Профилактикалық екпелерді есепке алу вакцинация жүргізілетін жердегі денсаулық сақтау объектілерінде, мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, білім беру объектілерінде сақталатын есепке алу нысандарындағы тиісті жазбалармен жүзеге асырылады: № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген, оның ішінде МАЖ арқылы профилактикалық екпелерді есепке алу журналы 066/е нысаны, иммундау паспорты № 065/е нысаны, амбулаториялық пациенттің медициналық картасы № 052/е нысаны, антирабиялық көмекке жүгінген адамның картасы 059/у нысаны.
Иммундаудан кейін қолайсыз оқиғалар жағдайларының тіркелуі егілген адамнан МСАК маманына хабарлама келіп түскен кезде МАЖ-ға енгізіледі. Техникалық мүмкіндік болмаған жағдайда қағаз түрінде кейіннен МАЖ-ға енгізіліп, ресімделеді.

4) совершенствование деятельности и внедрение новых технологий профилактики, диагностики, лечения и реабилитации;
5) обеспечение преемственности с другими организациями здравоохранения и межведомственного взаимодействия.
57. Проведение профилактических медицинских осмотров целевых групп и раннее выявление поведенческих факторов риска с периодичностью, кратностью и объемом диагностических услуг обеспечивается в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-264/2020 "Об утверждении правил, объема и периодичности проведения профилактических медицинских осмотров целевых групп населения, включая детей дошкольного, школьного возрастов, а также учащихся организаций технического и профессионального, после среднего и высшего образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21820);
58. Проведение скрининговых исследований обеспечивается в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-174/2020 "Об утверждении целевых групп лиц, подлежащих скрининговым исследованиям, а также правил, объема и периодичности проведения данных исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21572).
59. Проведение профилактических прививок осуществляется согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2020 года № 612 "Об утверждении перечня заболеваний, против которых проводятся обязательные профилактические прививки в рамках гарантированного объема медицинской помощи, правил, сроков их проведения и групп населения, подлежащих профилактическим прививкам".
60. Учет профилактических прививок осуществляется соответствующими записями в учетных формах, которые хранятся на объектах здравоохранения по месту проведения прививок, на объектах дошкольного воспитания и обучения, образования: журнал учета профилактических прививок по форме 066/у, паспорт иммунизации по форме № 065/у, медицинская карта амбулаторного пациента по форме № 052/у, карта, обратившегося за антирабической помощью по форме 059/у, утвержденными Приказом № ҚР ДСМ-175/2020, в том числе посредством МИС.
Регистрация случаев неблагоприятных проявлений после иммунизации вводится в МИС при поступлении сообщения от привитого лица специалисту ПМСП. При отсутствии технической возможности оформляется в бумажном виде с последующим внесением в МИС.

61. Емдеу және сауықтыру жоспарын құра отырып, ауыз қуысының профилактикалық тексерулері мектепке дейінгі білім беру ұйымдарындағы балалар, жалпы орта білім беру ұйымдарының оқушылары және жүктілік бойынша есепке тұрған әйелдер арасында жүргізіледі (тіс аурулары - тіс тіндері мен тіс тіндерінің жанында аурулар болған кезде). Профилактикалық тексерулерге сонымен қатар балаларға тіс және ауыз қуысының шырышты қабығын күту бойынша санитарлық-гигиеналық дағдыларды үйрету кіреді.
62. Денсаулық сақтау саласында әлеуметтік қызметтер көрсету "Денсаулық сақтау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 13 қазандағы № 153 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33545 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
63. Обыр алды және онкологиялық аурулардың профилактикасы және оларды белсенді ерте анықтау "Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 12 қарашадағы № ҚР ДСМ-112 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25167 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-112 бұйрық) сәйкес жүргізіледі.
64. Туберкулез профилактикасы, оны белсенді ерте анықтау және диагностикалау "Туберкулез профилактикасы жөніндегі іс-шараларды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-214/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №21695 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-214/2020 бұйрығы) сәйкес, оның ішінде МАЖ арқылы жүргізіледі.
65. АИТВ инфекциясының бар-жоғын анықтау бойынша іс-шаралар "АИТВ инфекциясының бар-жоғына міндетті құпия медициналық зерттеп-қарау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 27 қарашадағы № ҚР ДСМ-211/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21692 болып тіркелген) сәйкес эпидемиологиялық көрсетілімдер бойынша жүргізіледі.
66. Психикалық және мінез-құлық бұзылушылықтары бар науқастардың профилактикасы және оны белсенді ерте анықтау "Қазақстан Республикасының халқына психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-224/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21712 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.

61. Профилактические осмотры полости рта проводятся среди детей в детских дошкольных образовательных организациях, учащихся средних общеобразовательных организаций и женщин, вставших на учет по беременности с составлением плана лечения и оздоровления (при наличии зубных болезней - заболеваний около зубных тканей и тканей зубов). Профилактические осмотры включают также обучение детей санитарно-гигиеническим навыкам по уходу за зубами и слизистой оболочкой полости рта.
62. Оказание социальных услуг в области здравоохранения осуществляется в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 октября 2023 года № 153 "Об утверждении стандарта оказания специальных социальных услуг в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33545).
63. Профилактика и активное раннее выявление предраковых и онкологических заболеваний проводится в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2021 года № ҚР ДСМ-112 "Об утверждении стандарта организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25167) (далее – приказ № ҚР ДСМ-112).
64. Профилактика, активное раннее выявление и диагностика туберкулеза проводится в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-214/2020 "Об утверждении правил проведения мероприятий по профилактике туберкулеза" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21695) (далее – приказ № ҚР ДСМ-214/2020), в том числе посредством МИС.
65. Мероприятия по выявлению наличия ВИЧ-инфекции проводятся по эпидемиологическим показаниям в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-211/2020 "Об утверждении правил обязательного конфиденциального медицинского обследования на наличие ВИЧ-инфекции" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21692).
66. Профилактика и активное раннее выявление больных психическими и поведенческими расстройствами проводится в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-224/2020 "Об утверждении стандарта организации оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21712).

67. 10 (он) жастан 18 (он сегіз) жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар мен жастардың репродуктивтік және психикалық денсаулығын сақтау бойынша МСАК қызметтері "Он жастан он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар мен жастардың репродуктивтік және психикалық денсаулықты сақтау бойынша медициналық көмек ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 24 қаңтардағы № 12 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31762 болып тіркелген), сондай-ақ "Он жастан он сегіз жасқа дейінгі кәмелетке толмағандар мен жастардың репродуктивтік және психикалық денсаулықты сақтау бойынша медициналық көмекті ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы №ҚР ДСМ-285/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21846 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
68. Репродуктивтік денсаулықты сақтау бойынша көрсетілетін қызметтер, оның ішінде жүкті әйелдер мен босанған әйелдерге патронаж "Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 26 тамыздағы № ҚР ДСМ-92 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24131 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.
69. Созылмалы аурулары бар және ауруларды басқару бағдарламасына тартылған адамдарды динамикалық байқау қызметтері "Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қазандағы №ҚР ДСМ-149/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21513 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-149 бұйрық), № ҚР ДСМ-214/2020 бұйрыққа сәйкес көрсетіледі.
70. Балалар халқына МСАК, оның ішінде 5 жасқа дейінгі балалар, оның ішінде жаңа туған нәрестелер патронажы қызметтері "Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 15 наурыздағы № ҚР ДСМ-25 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27182 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-25 бұйрық) сәйкес жүргізіледі.
71. Медициналық оңалту қызметтері "Медициналық оңалту көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 сәуірдегі № 65 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32263 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.

67. Услуги ПМСП по охране репродуктивного и психического здоровья несовершеннолетних в возрасте от 10 (десяти) до 18 (восемнадцати) лет и молодежи оказываются в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 января 2023 года № 12 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской помощи по охране репродуктивного и психического здоровья несовершеннолетних в возрасте от десяти до восемнадцати лет и молодежи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31762), а также в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года №ҚР ДСМ-285/2020 "Об утверждении правил организации медицинской помощи по охране репродуктивного и психического здоровья несовершеннолетних в возрасте от десяти до восемнадцати лет и молодежи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21846).
68. Услуги по охране репродуктивного здоровья, в том числе патронаж беременных женщин и родильниц проводится в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 августа 2021 года № ҚР ДСМ-92 "Об утверждении стандарта организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24131).
69. Услуги динамического наблюдения за лицами с хроническими заболеваниями и вовлеченных в программу управления заболеваниями оказываются в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № ҚР ДСМ-149/2020 "Об утверждении правил организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21513) (далее – приказ № ҚР ДСМ-149), приказом № ҚР ДСМ-214/2020.
70. Услуги ПМСП детскому населению, в том числе патронаж детей до 5 лет, в том числе новорожденных проводится в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 марта 2022 года № ҚР ДСМ-25 "Об утверждении стандарта организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27182) (далее – приказ № ҚР ДСМ-25).
71. Услуги медицинской реабилитации оказываются в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2023 года № 65 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32263).

72. Паллиативтік көмек қызметтері "Паллиативтік медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 27 қарашадағы № ҚР ДСМ-209/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21687 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
73. Қашықтықтан медициналық қызметтер "Қашықтықтан медициналық қызметтерді ұйымдастыру, ұсыну және ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 1 ақпандағы № ҚР ДСМ-12 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22151 болып тіркелген) сәйкес, сондай-ақ "Амбулаториялық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 27 сәуірдегі № ҚР ДСМ-37 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27833 болып тіркелген) бекітілген медициналық қызметтер тізбесіне сәйкес көрсетіледі.
74. Еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасы "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі. Тұрақты еңбекке жарамсыздықты сараптау жөніндегі іс-шараларға қатысу "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.
75. Әскерге шақыру учаскелеріне жатқызылатын, мерзімді әскери қызметке шақырылатын, әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлауға түсетін азаматтарды медициналық куәландыру "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 716 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21869 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.
4-тарау. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету тәртібі
76. Бекітілген халыққа қызмет көрсету үшін МСАК ұйымында осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес МСАК мамандарын бекіте отырып, учаске қалыптастырылады.

72. Услуги паллиативной помощи оказываются в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-209/2020 "Об утверждении стандарта организации оказания паллиативной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21687).
73. Дистанционные медицинские услуги оказываются в соответствии приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 1 февраля 2021 года № ҚР ДСМ-12 "Об утверждении правил организации, предоставления и оплаты дистанционных медицинских услуг" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22151), а также в соответствии с перечнем медицинских услуг, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 апреля 2022 года № ҚР ДСМ-37 "Об утверждении правил оказания специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27833).
74. Экспертиза временной нетрудоспособности проводится согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21660). Участие в мероприятиях по экспертизе стойкой нетрудоспособности проводится в соответствии с приказом Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922).
75. Медицинское освидетельствование граждан, приписываемых к призывным участкам, призываемых на срочную воинскую службу, поступающих для подготовки по военно-техническим и иным специальностям, проводится согласно приказу Министра обороны Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 716 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан". (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21869).
Глава 4. Порядок оказания первичной медико-санитарной помощи
76. В организации ПМСП для обслуживания прикрепленного населения формируется участок с закреплением специалистов ПМСП в соответствии с приложением 3 к настоящему Стандарту.

77. МСАК ұйымдары жұмысының тиімділік көрсеткіштерін есептеу кезінде бекітілген орны бойынша 6 (алты) айдан асатын ескіру мерзімімен тіркелген аурулар және (немесе) өлім жағдайлары ескеріледі.
78. МСАК ұйымының дәрігері учаскенің жұмысын үйлестіруді жүзеге асырады және жұмыс көлемін МСАК мамандары арасында бөледі.
79. Жаңадан келген халық жалпы дәрігерлік учаскелерге бекітіледі, бұл ретте балалар ата-аналарының (заңды өкілдерінің) МСАК ұйымына тіркелген жері бойынша бекітіледі.
80. МСАК мамандарының қабылдауы:
1) медициналық ұйымның тіркелу орнына жеке жүгіну;
2) медициналық ұйымның call-орталығына жүгінген телефон нөмірі;
3) медициналық ақпараттық жүйелердің мобильді қосымшасы;
4) "Электрондық үкімет" веб-порталындағы жеке кабинет арқылы алдын ала жазылуымен жүзеге асырылады.
81. Мейіргер ісінің маманы күн сайын пациенттерге қоңырау шалады, МАЖ-ға деректерді енгізе отырып, қашықтықтан консультация береді және МСАК ұйымы дәрігерінің тексеріп-қарауы үшін медициналық көрсетілімдер болған кезде пациентті мына жағдайларда қабылдауға жазады:
1) белгіленген созылмалы ауру бойынша динамикалық байқау;
2) жоспарланған қабылдауды ұйымдастыру;
3) емхана активінің фильтріне түсуі;
4) ауруханаға жатқызудан бас тарту;
5) жедел медициналық көмек шақырылғаннан кейін активтің болуы.
82. Қабылдауға жазылуды жүзеге асыру МАЖ-дағы алдын ала жазылу журналында бекітіледі. Пациент медициналық ақпараттық жүйелердің мобильді қосымшасы, ұялы телефон байланысы, электрондық пошта немесе SMS хабарлама арқылы қабылдау күні мен уақыты туралы хабарлама алады.
83. Қабылдауға жазылуды жүзеге асыру үшін МСАК ұйымы мамандардың қабылдау графигін күн сайын өзектілендіре отырып, кемінде күнтізбелік 60 (алпыс) күн кезеңіне қалыптастырады.
Мамандардың қабылдау графигін күн сайын өзектілендіру пациенттерді қабылдауға жазылу серпінін және МСАК маманының:
1) пациенттің, оның ішінде консультациялық-диагностикалық қызметтерден өту уақытын ескере отырып, жазбаны ауыстыруы;
2) пациентті қабылдаудан бас тарту;
3) пациенттің келмеуі;
4) маманның жұмыстан шығуы;
5) маманның еңбекке уақытша жарамсыздығы;
6) маманның демалысы себептері бойынша (жыл сайынғы негізгі ақылы, жалақысы сақталмайтын, бала күтімі бойынша) болмауын есепке алу мақсатында жүзеге асырылады.
84. МСАК ұйымдарында жауапты маман (менеджер, тіркеуші, call-орталықтың операторы) МАЖ арқылы мыналарды:
1) келушілердің ағынын реттеу және сұрыптауды;
2) пациенттерді бағдарлауды;
3) пациенттерді дәрігердің қабылдауына алдын ала жазылу және тіркелуді;

77. При расчете показателей эффективности работы организации ПМСП учитываются случаи заболеваний и (или) смертности, зарегистрированные с давностью свыше 6 (шести) месяцев по месту прикрепления.
78. Врач организации ПМСП осуществляет координацию работы участка и распределяет объемы работы между специалистами ПМСП.
79. Вновь прибывшее население прикрепляется к общеврачебным участкам, при этом детское население прикрепляется по месту прикрепления родителей (законных представителей) к организации ПМСП.
80. Прием специалистов ПМСП осуществляется по предварительной самозаписи через:
1) личное обращение в регистратуру медицинской организации;
2) телефон, обратившись в call-центр медицинской организации;
3) мобильное приложение медицинских информационных систем;
4) личный кабинет на веб-портале "Электронного правительства".
81. Специалист сестринского дела ежедневно проводят обзвон пациентов, дистанционное консультирование с внесением данных в МИС и при наличии медицинских показаний для осмотра врачом организации ПМСП записывают пациента на прием в следующих случаях:
1) динамическом наблюдении по установленному хроническому заболеванию;
2) организации запланированного приема;
3) поступлении актива поликлиники из фильтра;
4) отказах от госпитализации;
5) наличии актива после вызова скорой медицинской помощи.
82. Осуществление записи на прием фиксируется в журнале предварительной записи в МИС. Пациент получает уведомление о дате и времени приема посредством мобильного приложения медицинских информационных систем, телефонной связи, электронной почты или SMS-сообщения.
83. Для осуществления записи на прием организация ПМСП формирует графики приема специалистов на период не менее 60 (шестидесяти) календарных дней с ежедневной актуализацией.
Ежедневная актуализация графиков приема специалистов осуществляется с целью учета динамики записи пациентов на прием и отсутствия специалиста ПМСП по причине:
1) переноса записи пациентом, в том числе с учетом времени прохождения консультативно-диагностических услуг;
2) отказ от приема пациентом;
3) неявки пациента;
4) увольнения специалиста;
5) временной нетрудоспособности специалиста;
6) отпуска специалиста (ежегодного основного оплачиваемого, без сохранения заработной платы, по уходу за ребенком).
84. В организациях ПМСП ответственным специалистом (менеджер, регистратор, оператор call-центра) посредством МИС осуществляется:
1) регулирование и сортировка потоков;
2) маршрутизация пациентов;
3) предварительная запись и регистрация пациентов на прием к врачу;

4) үйге шақыртуларды тіркеуді;
5) активтерді қабылдау, тіркеу және беруді;
6) МСАК көрсететін ұйымға бекітуге сұрау салуды тіркеуді жүзеге асырады.
85. МСАК ұйымына алғашқы жүгінген кезде мынадай мақсаттарда пациент дәрігерге дейінгі және қарап-тексеру кабинеттеріне (әйелдер, ерлер) жіберіледі:
1) ауру профилактикасы;
2) ауруларды ерте сатыда анықтау және оның дамуының алдын алу;
3) денсаулығы үшін қауіп факторларын анықтау (темекі шегу, алкогольді шамадан тыс тұтыну, физикалық белсенділіктің төмендігі, артық салмақ және семіздік).
86. Дәрігерге дейінгі кабинетте мейігер ісі маманы:
1) бойы мен салмақты өлшеуді;
2) дене салмағының индексін анықтауды;
3) белінің аумағын өлшеуді;
4) дене қызуын өлшеуді;
5) артериялық қысымды өлшеуді;
6) пульсоксиметрияны;
7) динамометрияны;
8) медициналық көрсетілімдер бойынша электрокардиографиялық зерттеуді;
9) медициналық көрсетілімдер кезінде шұғыл көмек көрсетуді;
10) № ҚР ДСМ-175 бұйрыққа сәйкес МАЖ-да деректерді тіркеуді жүргізеді.
87. Көрсетілімдер болған кезде мейіргер ісі маманы пациентті МСАК ұйымы дәрігерінің, психологтың, әлеуметтік қызметкердің, СӨС кабинеті, денсаулық мектебі консультациясына жібереді.
88. Қарап-тексеру кабинетінде мейіргер ісінің маманы:
1) артериялық қысымды өлшеуді;
2) бүкіл дененің тері қабатын қарап-тексеруді;
3) ауыз қуысының шырышты қабығын қарап-тексеруді;
4) қалқанша безін қарап-тексеру және пальпациялауды;
5) перифериялық лимфа түйіндерін қарап-тексеру және пальпациялауды;
6) әйелдерде сүт бездерін және ерлерде кеуде бездерін қарап-тексеру және пальпациялауды;
7) ішті қарап-тексеру және пальпациялауды;
8) ерлер мен әйелдердің сыртқы жыныс ағзаларын қарап-тексеруді;
9) кейіннен онкоцитологияға жібере отырып, жатыр мойнының мен цервикалды каналдың қынаптық бөлігінен қырынды алуды;
10) тік ішекті саусақпен зерттеуді жүргізеді.
Мейіргер ісі маманы МАЖ-да қарап-тексеру нәтижелерін толтырады және медициналық көрсетілімдер болған кезде нақты жүгіну жағдайының шеңберінде пациенттің бағдарын жасайды.
89. Дәрігерге дейінгі және қарау кабинетіндегі мейіргер ісі маманы пациенттің денсаулығына қатысты белсенді шағымдары болмаған және денсаулық көрсеткіштері қалыпты деңгейден ауытқымаған жағдайда тексеру нәтижелерін МАЖ-ға енгізеді, ал белсенді шағымдар анықталған, денсаулық көрсеткіштері өзгерген жағдайда – МСАК ұйымының дәрігерінің қабылдауына жібереді.
90. Мейіргер ісінің маманы өз бетінше мейіргерлік қабылдауда:
1) құзыреті шегінде мейіргерлік зерттеп-қарауды (субъективті зерттеп-қарау: пациенттің денсаулық жағдайы туралы ақпарат жинау, шағымдар, өмірінің анамнезі, ауруының анамнезі және әлеуметтік және психологиялық қауіптерді анықтау);

4) регистрация вызовов на дом;
5) прием, регистрация и передача активов;
6) регистрация запроса на прикрепление к организации, оказывающая ПМСП.
85. При первичном обращении в организацию ПМСП пациент направляется в доврачебный и смотровой кабинеты (женский, мужской) с целью:
1) профилактики заболеваний;
2) выявления и предупреждения развития заболеваний на ранней стадии;
3) выявления факторов риска для здоровья (курение, избыточное потребление алкоголя, низкая физическая активность, избыточный вес и ожирение).
86. В доврачебном кабинете специалист сестринского дела проводит:
1) измерение роста и веса;
2) определение индекса массы тела;
3) измерение окружности талии;
4) измерение температуры тела;
5) измерение артериального давления;
6) пульсоксиметрию;
7) динамометрию;
8) электрокардиографическое исследование по медицинским показаниям;
9) оказание экстренной помощи при медицинских показаниях;
10) регистрацию данных в МИС согласно приказу № ҚР ДСМ-175.
87. При наличии показаний специалист сестринского дела направляет пациента на консультацию врача организации ПМСП, психолога, социального работника, в кабинет ЗОЖ, школы здоровья.
88. В смотровом кабинете специалист сестринского дела проводит:
1) измерение артериального давления;
2) осмотр кожных покровов всего тела;
3) осмотр слизистой полости рта;
4) осмотр и пальпацию щитовидной железы;
5) осмотр и пальпацию периферических лимфоузлов;
6) осмотр и пальпацию молочных желҰз у женщин и грудных желҰз у мужчин;
7) осмотр и пальпацию живота;
8) осмотр наружных половых органов у мужчин и женщин;
9) взятие соскоба влагалищной порции шейки матки и цервикального канала с последующим направлением на онкоцитологию;
10) пальцевое исследование прямой кишки.
Специалист сестринского дела заполняет результаты осмотра в МИС, и при наличии медицинских показаний составляет маршрут пациента в рамках конкретного случая обращения.
89. Специалист сестринского дела доврачебного и смотрового кабинета при отсутствии активных жалоб на здоровье и отсутствии отклонений от нормальных показателей здоровья вносит результаты обследования в МИС, при наличии активных жалоб, изменении нормальных показателей здоровья - направляет пациента на прием врача организации ПМСП.
90. Специалист сестринского дела на самостоятельном сестринском приеме проводит:
1) сестринское обследование в пределах компетенции (субъективное обследование: сбор информации о состоянии здоровья пациента, жалобы, анамнез жизни, анамнез заболевания и идентификацию социальных и психологических рисков);

2) пациентті объективті қарап-тексеру (тамырдың соғуын, артериялық қан қысымын, тыныс алу қозғалысының жиілігін, пульсоксиметрияны, динамометрияны, бойын, салмағын, белін өлшеу, диабеттік нейропатияны (тактильді, діріл және ауырсыну сезімталдығын) анықтау үшін аяқбасын қарап-тексеруді қоса алғанда, теріні және көрінетін шырышты қабықтарды қарап-тексеруді);
3) зертханалық-аспаптық зерттеулердің нәтижелерін бастапқы түсіндіру;
4) осы Стандартқа 7-қосымша мейіргер диагнозы жіктемесіне сәйкес мейіргердің диагнозды белгілеуі және мейіргерлік араласуларды орындауды;
5) МАЖ-ға қабылдау нәтижелерін енгізуді;
6) СӨС дағдыларын қалыптастыру бойынша консультацияны;
7) № ҚР ДСМ-149 бұйрыққа сәйкес белгіленген созылмалы аурулары бар пациенттерді динамикалық байқау іс-шараларын;
8) пациентті және отбасы мүшелерін жалпы күтім емшараларына және ауруды басқаруға оқытуды ұйымдастыру және бақылауды;
9) пациентте шағымдар, зертханалық-диагностикалық қызметтердің нәтижелеріне сәйкес патологиялық өзгерістер болған кезде МСАК ұйымының дәрігеріне жолдама беруді;
10) әлеуметтік және психологиялық қауіптер анықталған кезде әлеуметтік қызметкерді және/немесе психологты қабылдауға жіберуді;
11) СӨС маманына және денсаулық мектебіне жолдама беруді;
12) учаскеге бекітілген халықты динамикалық байқау қызметтерімен қамту туралы есепті қалыптастыруды жүргізеді.
91. Жоспарланған қабылдауды ұйымдастыру үшін мейіргер ісі маманы:
1) өзінің қабылдауы мен МСАК ұйымының дәрігерінің қабылдауына жазуды күнделікті мониторингтеуді және өзектілендіруді;
2) қабылдауға жазылу графигіне сәйкес пациентті сәйкестендіру;
3) жүгіну мақсатын, консультациялық-диагностикалық қызметтер нәтижелерінің болуын анықтау үшін пациентке алдын ала қоңырау шалу;
4) алдын ала (қабылдау күніне дейін 1 күннен кешіктірмей) МСАК ұйымының дәрігерін пациенттің жүгіну мақсаты туралы хабардар етеді және консультациялық-диагностикалық қызметтің нәтижелерін (бар болса) ұсынады;
5) МСАК ұйымының дәрігерінің тағайындауы бойынша қосымша консультациялық-диагностикалық қызметтерге жолдама қалыптастыруды және пациентке қызмет алу қажеттілігі туралы хабарлауды;
6) қажет болған жағдайда қосымша консультациялық-диагностикалық қызметтер алу үшін уақытын ескере отырып, пациенттің қабылдауға жазылуын түзетуді жүргізуді;
7) МСАК ұйымының дәрігеріне жоспарланған қабылдауды жүргізу үшін консультациялық-диагностикалық қызметтер нәтижелерінің дайындығы туралы хабарлауды жүзеге асырады.
92. Мейіргер ісі маманы:
1) әмбебап-прогрессивті патронаж моделіне сәйкес жүкті әйелдер мен 5 жасқа дейінгі балалардың патронажын;

2) объективный осмотр пациента (измерение пульса, артериального давления, частоты дыхательных движений, пульсоксиметрию, динамометрию, измерение роста, веса, окружности талии, осмотр кожных покровов и видимых слизистых, включая осмотр стоп для выявления диабетической нейропатии (тактильной, вибрационной и болевой чувствительности);
3) первичную интерпретацию результатов лабораторно-инструментальных исследований;
4) установление сестринского диагноза и выполнение сестринских вмешательств в соответствии с классификатором сестринских диагнозов согласно приложению 7 к настоящему Стандарту;
5) внесение результатов приема в МИС;
6) консультацию по формированию навыков ЗОЖ;
7) мероприятия по динамическому наблюдению пациентов с установленными хроническими заболеваниями согласно приказу № ҚР ДСМ-149;
8) организацию и контроль обучения пациента и членов семьи процедурам общего ухода и управлению заболеванием;
9) направление к врачу организации ПМСП при наличии у пациента жалоб, патологических изменений согласно результатам лабораторно-диагностических услуг;
10) направление на прием социального работника и/или психолога при выявлении социальных и психологических рисков;
11) направление к специалисту ЗОЖ и школу здоровья;
12) формирование отчета об охвате прикрепленного населения участка услугами динамического наблюдения.
91. Для организации запланированного приема специалист сестринского дела осуществляет:
1) ежедневное мониторирование и актуализацию записи на собственный прием и прием к врачу организации ПМСП;
2) идентификацию пациента согласно графику записи на прием;
3) предварительный созвон с пациентом для установления цели обращения, наличия результатов консультативно-диагностические услуги;
4) предварительно (не позднее 1 дня до даты приема) информирует врача организации ПМСП о цели обращения пациента, и предоставляет результаты консультативно-диагностических услуг (при наличии);
5) по назначению врача организации ПМСП создает направление на дополнительные консультативно-диагностические услуги, и информирует пациента о необходимости получения услуг;
6) при необходимости проводит корректировку записи пациента на прием с учетом времени для получения дополнительных консультативно-диагностических услуг;
7) информирует врача организации ПМСП о готовности результатов консультативно-диагностических услуг для проведения запланированного приема.
92. Специалист сестринского дела проводит:
1) патронаж беременных женщин и детей до 5 лет согласно универсально-прогрессивной модели патронажа;

2) жүкті әйелдердің, босанған әйелдердің, балалардың медициналық және әлеуметтік қаупін анықтауды және қауіп дәрежесін белгілеуді;
3) МСАК ұйымының дәрігеріне учаскедегі әйелдер мен балаларда анықталған медициналық және әлеуметтік қауіптер туралы хабарлауды;
4) әмбебап-прогрессивті патронаж моделі шеңберінде әлеуметтік кейстер бойынша есепті құжаттаманы жүргізуді;
5) созылмалы аурулары бар адамдарды динамикалық байқау жоспарын жасауды;
6) профилактикалық егулермен қамту жөніндегі жоспарды, есепті жасау және иммундау профилактикасы мақсатында жоспарланған қабылдауларды ұйымдастыруды;
7) бекітілген халықты скринингтік зерттеулермен қамту жөніндегі жоспар мен есепті жасауды;
8) пациенттерді скринингтік зерттеулерге шақыруды;
9) патронаж нәтижелерін МАЖ-ға енгізуді жүргізеді.
93. Мейіргер ісі маманы үйге актив арқылы баруды:
1) жүкті әйелдер мен босанған әйел белгіленген күннен кейін 3 күн ішінде қабылдауға келмегенде;
2) босанған әйелдің бекітілген мәртебесіне қарамастан, акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарынан келіп түскен мәліметтер бойынша қызмет көрсетілетін аумаққа келген;
3) инфекциялық аурулар эпидемиясының туындау қатері, оның ішінде үйлерді аралау жолымен вакцинациядан бас тартқан адамдарды немесе инфекциялық аурумен ауыратын науқастарды, олармен байланыста болған адамдарды және инфекциялық ауруға күдікті адамдарды анықтаған кезде жүргізеді.
94. Кешенді тәсілді талап ететін күрделі клиникалық жағдайларды қарау үшін МСАК ұйымдарында мультипәндік топ құрылады, оның құрамы мен қызметі туралы ереже денсаулық сақтау ұйымының бірінші басшысымен бекітіледі және созылмалы аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсетуге кешенді жеке тәсілді қамтамасыз ететін мамандар енгізіледі.
95. Мультипәндік топ құрамына:
МСАК ұйымының дәрігері;
пациенттің ауру сипатына қарай бейінді мамандар, оның ішінде педиатр, терапевт, акушер-гинеколог;
мейіргерлер (кеңейтілген практика, учаскелік, жалпы практика);
психолог;
әлеуметтік қызметкер;
СӨС мамандары кіреді.
96. МСАК ұйымының дәрігерінің жұмыс уақыты 8 (сегіз) сағатты құрайды, оған пациенттерді қабылдау (кемінде 6 (алты) сағат), құжаттамамен жұмыс, оның ішінде пациенттің жай-күйін бағалау және қажетті түзету іс – шараларын жүргізу үшін зертханалық-диагностикалық қызметтердің алдын ала дайындалған нәтижелері бар пациенттерді қабылдауға дайындау кіреді (бұдан әрі-жоспарланған қабылдау).
97. МСАК ұйымының дәрігерінің қабылдау уақытының ұзақтығы:
1) пациенттің жүгінуі бойынша (жоспарланбаған қабылдау) – 15 (он бес) минутты;

2) выявление медицинских и социальных рисков беременных женщин, родильниц, детей, и устанавливает степень риска;
3) информирует врача организации ПМСП о выявленных медицинских и социальных рисках у женщин и детей на участке;
4) ведет отчетную документацию по социальным кейсам в рамках универсально-прогрессивной модели патронажа;
5) составление плана динамического наблюдения лиц с хроническими заболеваниями;
6) составление плана, отчета по охвату профилактическими прививками и организация запланированных приемов с целью иммунопрофилактики;
7) составление плана и отчета по охвату прикрепленного населения скрининговыми исследованиями;
8) приглашение пациентов на скрининговые исследования;
9) внесение результатов патронажа в МИС.
93. Специалист сестринского дела проводит активное посещение на дому:
1) неявке беременных женщин и родильницы на прием в течение 3 дней после назначенной даты;
2) прибытии родильницы на обслуживаемую территорию по сведениям, поступившим из организаций здравоохранения, оказывающих акушерско-гинекологическую помощь, вне зависимости от статуса прикрепления;
3) угрозе возникновения эпидемии инфекционного заболевания, в том числе лиц, отказавшихся от вакцинации или выявлении больных инфекционным заболеванием, контактных с ними лиц и лиц, подозрительных на инфекционное заболевание путем подворового обхода.
94. Для рассмотрения сложных клинических случаев, требующих комплексного подхода, в организациях ПМСП создается мультидисциплинарная группа, состав и положение о деятельности которого утверждается первым руководителем организации здравоохранения и включает специалистов для обеспечения комплексного индивидуального подхода к оказанию медицинской помощи пациентам с хроническими заболеваниями.
95. В состав мультидисциплинарный группы входят:
врач организации ПМСП;
профильные специалисты в зависимости от характера заболевания пациента, в том числе педиатр, терапевт, акушер-гинеколог;
медицинские сестры (расширенной практики, участковые, общей практики);
психолог;
социальный работник;
специалисты ЗОЖ.
96. Рабочее время врача организации ПМСП составляет 8 (восемь) часов, в которые входит прием пациентов (не менее 6 (шести) часов), работа с документацией, в том числе для подготовки к приему пациентов с предварительно подготовленными результатами лабораторно-диагностических услуг для оценки состояния пациента и проведения необходимых коррекционных мероприятий (далее – запланированный прием).
97. Продолжительность времени приема врача организации ПМСП составляет:
1) по обращению пациента (незапланированный прием) - 15 (пятнадцать) минут;

2) жоспарланған қабылдау – 10 (он) минутты;
3) профилактикалық қарап-тексеру – 10 (он) минутты;
4) динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулары бар пациенттерге уәжді консультация беру-кемінде 30 (отыз) минутты құрайды.
98. МСАК ұйымының дәрігері пациентті қабылдап, мыналарды жүзеге асырады:
1) қабылдауға жазылу графигіне сәйкес пациентті сәйкестендіру;
2) шағымдарды жинау;
3) пациентті объективті қарап-тексеру;
4) артериялық қысымын өлшеу;
5) пациенттің объективті жай-күйін бағалау;
6) консультациялық-диагностикалық қызметтер нәтижелерін түсіндіру;
7) қосарласқан ауруларды есепке алу және анықтау;
8) қосымша зерттеп-қарау әдістеріне жолдама ресімдеу;
9) көрсетілімдер бойынша диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес түпкілікті диагноз қою үшін бейінді мамандардың консультациясын тағайындау;
10) пациенттің бағдарын айқындай отырып, жеке бақылау және/немесе емдеу жоспарын жасау (мейіргер ісі маманының, МСАК ұйымының дәрігерінің, бейінді маманның байқауы);
11) осы қосымша зерттеп-қарауда анықталған аурулар мен ауытқуларды ескере отырып, емдеуді түзету.
99. Амбулаториялық жағдайларда қатерлі ісіктер анықталған немесе оған күдік болған кезде МСАК маманы пациентке "Жасыл дәліз" (бейдж) карточкасын береді, "1-онко сақтық" маркерін қояды және кезектен тыс бағдар бойынша № ҚР ДСМ-112 бұйрығына сәйкес қосымша зерттеп-қарауға жібереді.
100. МСАК ұйымының дәрігері үйге актив арқылы баруды:
1) жүкті немесе босанған әйел босандыру ұйымдарынан шығарылғаннан кейін 3 тәулік ішінде;
2) жаңа туған нәресте босандыру ұйымдарынан шығарылғаннан кейін 3 тәулік ішінде патронаж;
3) қозғалысы шектелген кезде ауыр жағдайы бар пациенттерден стационардан шығару үзіндісі немесе жедел медициналық жәрдем станциясынан ақпарат (активтер) берілген кезде жүргізеді.
101. МСАК ұйымдарында педиатрлардың медициналық қызметтер көрсетуі № ҚР ДСМ-25 бұйрыққа сәйкес мамандандырылған медициналық көмек түрінде жүзеге асырылады.
102. МСАК ұйымдарында педиатрлар мен терапевттердің медициналық қызметтер көрсетуі учаскелерден тыс мамандандырылған медициналық көмек түрінде жүзеге асырылады.
Педиатр:
1) балалар ауруларын диагностикалау және емдеу бойынша жалпы практика дәрігеріне, оның ішінде мультипәндік топтың құрамында консультациялық көмек көрсетуді;
2) вакцинация егу алдында балалар жастағы пациенттерді қарап-тексеруді;
3) көрсетілімдер бойынша мобильді бригаданың балалар жасындағы пациенттерге бару кезінде консультациялық көмекті;

2) запланированный прием – 10 (десять) минут;
3) профилактический осмотр – 10 (десять) минут;
4) мотивационное консультирование пациентов с хроническими заболеваниями, подлежащих динамическому наблюдению – не менее 30 (тридцати) минут.
98. Врач организации ПМСП проводит прием пациента, при котором осуществляет:
1) идентификацию пациента согласно графику записи на прием;
2) сбор жалоб;
3) объективный осмотр пациента;
4) измерение артериального давления;
5) оценку объективного состояния больного;
6) интерпретацию результатов консультативно-диагностических услуг;
7) учет и выявление сопутствующих заболеваний;
8) оформление выписки направления на дополнительные методы обследования;
9) назначение консультации профильных специалистов для постановки окончательного диагноза в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения по показаниям;
10) составление индивидуального плана наблюдения и/или лечения с определением маршрута пациента (наблюдение специалиста сестринского дела, врача организации ПМСП, профильного специалиста);
11) коррекцию лечения с учетом выявленных заболеваний и отклонений в данных дополнительных обследований.
99. При выявлении или подозрении на злокачественные новообразования в амбулаторных условиях специалист ПМСП выдает пациенту карточку "Зеленый коридор" (бейдж), выставляет маркер "онконастороженность 1" и направляет по внеочередному маршруту на дообследование в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-112.
100. Врач организации ПМСП проводит активное посещение на дому при:
1) выписке беременной или роженицы из стационара в течение 3-х суток после выписки из организаций родовспоможения;
2) патронаж новорожденного в течение 3-х суток после выписки из организаций родовспоможения;
3) выписке из стационара или передачи информации (активов) из станции скорой медицинской помощи, у пациентов с тяжелым состоянием при ограничении передвижения.
101. Оказание медицинских услуг педиатрами в организации ПМСП осуществляются в виде специализированной медицинской помощи в соответствии с приказом № ҚР ДСМ - 25.
102. Оказание медицинских услуг педиатрами и терапевтами в организации ПМСП вне участка осуществляются в виде специализированной медицинской помощи.
Педиатр осуществляет:
1) консультативную помощь врачу общей практики по диагностике и лечению детских заболеваний, в том числе в составе мультидисциплинарной группы;
2) осмотр пациентов детского возраста перед проведением вакцинации;
3) консультативную помощь при выезде мобильной бригады к пациентам детского возраста по показаниям;

4) балалық шақтағы ауруларды ықпалдастыра қадағалап қарау және балаларды әмбебап-прогрессивті патронаждық байқау бойынша жұмысты үйлестіруді;
5) бала даму кабинетінің немесе баланың ерте араласу және даму орталығының жұмысын үйлестіруді жүзеге асырады.
Терапевт:
1) ауруларды диагностикалау және емдеу бойынша жалпы практика дәрігеріне, оның ішінде мультипәндік топтың құрамында консультациялық көмекті;
2) фертильді жастағы әйелдерді жүктілікке дайындау іс-шаралары;
3) экстрагенитальды аурулары бар жүкті әйелдерді динамикалық байқауды;
4) көрсетілімдер бойынша мобильді бригада шыққан кездегі консультациялық көмекті;
5) егде жастағы пациенттерге консультациялық көмек көрсетуді жүзеге асырады.
103. Пациенттер инфекциялық ауру немесе оған күдігі бар белгілерімен МСАК ұйымына жүгінген кезде медициналық көмекті МСАК мамандары алдын ала жазылусыз фильтрде жүзеге асырады.
104. МСАК ұйымының бірінші басшысының шешімі бойынша осы Стандартқа 3,4-қосымшаларға сәйкес құрамын, жарақтандырылуын регламенттейтін кезек күттірмейтін көмек кабинеті мен мобильді бригадалардың қызметі туралы ереже бекітіледі.
105. Пациенттерге кезек күттірмейтін жағдайға байланысты медициналық көмек олардың бекітілуіне қарамастан көрсетіледі.
106. Кезек күттірмейтін көмек кабинетінде:
1) жіті аурулар немесе өмірге қауіп төндіретін айқын белгілері жоқ созылмалы аурулардың өршуі (оның ішінде асқынусыз ауырсыну синдромы және артериялық гипертензия);
2) терінің және тері астындағы тіннің жіті қабыну және аллергиялық аурулары;
3) жеңіл жарақаттар (жеңіл жаралар, күйіктер, ұрылу, көгеру) кезінде көмек көрсетіледі.
107. Шұғыл емдеуге жатқызуға көрсетілімдері бар пациентке тәулік бойы стационарға тасымалдау үшін кезек күттірмейтін немесе жедел медициналық жәрдем бригадасын шақырту қамтамасыз етіледі.
Пациенттерді шұғыл тәртіппен стационарға емдеуге жатқызу МСАК мамандарының жолдамасынсыз жүзеге асырылады.
108. МСАК ұйымдарында мобильді бригадалар кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету және үйге шақыруларға қызмет көрсету үшін 25 мың халыққа шаққанда 1 (бір) мобильді бригада есебінен құрылады (жеделдіктің 4 (төртінші) санаты)). Ұйымға бекітілген халық саны 25 мыңнан аз болған кезде кемінде 1 (бір) мобильді бригада құрылады. Мобильді бригадалар саны эпидемиологиялық жағдайдың өзгеруіне, географиялық орналасуына, қызмет көрсету аумағының ұзақтығына, ұсынылатын есептеулерге халықтың өмір-сүру тығыздығына байланысты ұлғаяды.
109. МСАК жұмыс уақытында жедел медициналық жәрдем қайта жіберген жеделдіктің 4 санатындағы қоңырауларға қызмет көрсету үшін мобильді бригаданың жұмыс режимі № ҚР ДСМ-225/2020 бұйрығына сәйкес белгіленеді.

4) координацию работу по интегрированному ведению болезней детского возраста и универсально-прогрессивному патронажному наблюдению детей;
5) координацию работу кабинета развития ребенка или центра раннего вмешательства и развития ребенка.
Терапевт осуществляет:
1) консультативную помощь врачу общей практики по диагностике и лечению заболеваний, в том числе в составе мультидисциплинарной группы;
2) мероприятия по прегравидарной подготовке женщин фертильного возраста;
3) динамическое наблюдение беременных женщин с экстрагенитальными заболеваниями;
4) консультативную помощь при выезде мобильной бригады по показаниям;
5) консультативную помощь пациентам пожилого возраста.
103. При обращении пациентов в организации ПМСП, с признаками или подозрением на инфекционное заболевание, медицинская помощь осуществляется специалистами ПМСП в фильтре без предварительной записи.
104. По решению первого руководителя организации ПМСП утверждается положение о деятельности кабинета неотложной помощи и мобильных бригад, регламентирующее состав, оснащение согласно приложениям 3, 4 к настоящему Стандарту.
105. Медицинская помощь по поводу неотложного состояния, оказывается пациентам вне зависимости от их прикрепления.
106. В кабинете неотложной помощи оказывают помощь при:
1) острых заболеваниях или обострениях хронических заболеваний, без явных признаков угрозы жизни (в том числе, болевой синдром и артериальная гипертензия без осложнений);
2) острых воспалительных и аллергических заболеваниях кожи и подкожной клетчатки;
3) легких травмах (неглубокие раны, ожоги, ушибы, ссадины).
107. Пациенту, имеющему показания к экстренной госпитализации, обеспечивается вызов бригады неотложной или скорой медицинской помощи для транспортировки в круглосуточный стационар.
Госпитализация в экстренном порядке пациентов в стационар осуществляется без наличия направления от специалистов ПМСП.
108. Мобильные бригады в организациях ПМСП создаются из расчета 1 (одна) мобильная бригада на 25 тысяч населения для оказания неотложной медицинской помощи (4 (четвертой) категории срочности)) и обслуживания вызовов на дом. При количестве прикрепленного населения к организации менее 25 тысяч, создается не менее 1 (одной) мобильной бригады. Количество мобильных бригад увеличивается в зависимости от изменений эпидемиологической ситуации, географического расположения, протяженности территории обслуживания, плотности проживания населения к предлагаемым расчетам.
109. Режим работы мобильной бригады для обслуживания вызовов 4 категории срочности, переадресованных со скорой медицинской помощи в часы работы ПМСП, устанавливается в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-225/2020.

110. Мобильді бригаданың жұмысын үйлестіруді МСАК ұйымының жедел жәрдем бөлімшесінің/кабинетінің басшысы (дәрігері) жүзеге асырады, ол мобильді бригаданың құрамын айқындайды және мынадай себептерге сәйкес олардың шығуын ұйымдастырады:
1) үйде медициналық көмекті және консультацияны талап ететін өз бетінше қозғалу қабілеті шектелген кезде үйге шақыртуларға қызмет көрсету;
2) шақырту сәтінде 5 жасқа дейінгі балалардың дене қызуының 38°С жоғары болған кезде үйге активтің баруы;

110. Координацию работы мобильной бригады осуществляет руководитель (врач) отделения/кабинета неотложной помощи организации ПМСП, который определяет состав мобильной бригады и организует выезд в соответствии со следующими поводами:
1) обслуживание вызовов на дом при ограничении способности к самостоятельному передвижению, требующие медицинской помощи и консультации на дому;
2) активные посещения на дому при повышении температуры тела детей до 5 лет выше 38°С на момент вызова;

3) олардың жай-күйі өз бетінше жүгінуге мүмкіндік бермейтін тәулік бойғы стационардан шығарылғаннан кейін диспансерлік есепте тұрған пациенттерге қызмет көрсету;
4) айналасындағыларға қауіп төндіретін жай-күйлер (инфекциялық науқастармен байланыстың болуы, денеде бөртпе пайда болуы, инкубациялық кезең аяқталғанға дейін инфекциялық аурулар).
111. Үйге шақыруларға қызмет көрсету жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

3) обслуживание пациентов, состоящих на диспансерном учете, после выписки из круглосуточного стационара, состояние которых не позволяет обратиться самостоятельно;
4) состояния, представляющие опасность для окружающих (наличие контакта с инфекционными больными, проявление сыпи на теле, инфекционные заболевания до окончания инкубационного периода).
111. Обслуживание вызовов на дом осуществляется в течение рабочего дня.

1,5 лауазым
9
Тіркеуші
2 лауазым
Профилактикалық медицина және әлеуметтік-психологиялық көмек бөлімшесі
1
Бөлімше меңгерушісі-жалпы практика дәрігері / отбасылық дәрігер / педиатр / терапевт
1 лауазым
2
СӨС маманы (дәрігер / мейіргер)
1 лауазым
3
Кеңейтілген практиканың және (немесе) жалпы практиканың фельдшері және (немесе) мейіргері (аға) дәрігерге дейінгі кабинеттің
20 000 халыққа шаққанда 1 лауазым, бірақ аудандық емханада кемінде 1 лауазым
4
Тексеру кабинетінің акушері (әйелдер)
15 000 әйел халқына шаққанда 1 лауазым, бірақ аудандық емханада кемінде 1 лауазым
5
Кеңейтілген практиканың және (немесе) жалпы практиканың фельдшері және (немесе) мейіргері (аға) қарап-тексеру кабинетінің (ерлер)
15 000 ер адамға шаққанда 1 лауазым, бірақ аудандық емханада кемінде 1 лауазым
6
Әлеуметтік қызметкер
10 000 халыққа шаққанда 1 лауазым, бірақ аудандық емханада кемінде 1 лауазым
7
Психолог
10 000 халыққа шаққанда 1 лауазым, бірақ аудандық емханада кемінде 1 лауазым
8
Ауруларды басқару бағдарламасын енгізу және мониторинг жөніндегі үйлестіруші (дәрігер / қоғамдық денсаулық сақтау маманы / бакалавр дәрежесі бар мейіргер маманы)
Созылмалы ауруға байланысты динамикалық байқауда тұрған 10 000 пациентке 1 лауазым
Жедел медициналық жәрдем бөлімшесі
1
Бөлімше меңгерушісі/ үйлестіруші дәрігер
1 лауазым
2
Жалпы практика дәрігері/отбасылық дәрігер/педиатр/терапевт2
1,5 лауазым, аудандық емханаларда 25 000-нан аз халық – 1 лауазым
3
Фельдшер/жедел жәрдем бөлмесінің мейіргері
25000 халыққа шаққанда 1,5 лауазым
4
Үйде қызмет көрсетуге арналған мобильді бригаданың фельдшері3
25000 халыққа шаққанда 1 лауазым
5
Үйде қызмет көрсетуге арналған мобильді бригаданың бейінді мамандары, оның ішінде терапевт, педиатр, жалпы практика дәрігері, отбасылық дәрігер
Қажет болған жағдайда үйлестіруші дәрігердің шешімі бойынша қызметкерлер қатарынан тартылады
6
Үйде қызмет көрсетуге арналған мобильді бригада жүргізушісі3
25000 халыққа шаққанда 1 лауазым
7
Фильтр кабинетінің дәрігері (жалпы практика дәрігері / отбасылық дәрігер / терапевт / педиатр)2
(инфекциялық аурулардың өсу кезеңінде қосымша лауазымдар қалыптастырылады)
20 000 халыққа шаққанда 1 лауазым, бірақ аудандық емханада кемінде 1 лауазым
Педиатриялық бөлімше
1
Бөлімше меңгерушісі(лері)
1 лауазым
2
Аға мейіргер
1 лауазым
Балаларды дамыту және ерте араласу орталығы
1
Педитар дәрігер
0-6 жас аралығындағы 4000 балаға 1 лауазым
2
БШАЫҚ үйлестіруші
0,5 лауазым
3
Әмбебап прогрессивті патронаж моделінің үйлестірушісі
5000 балаға шаққанда 1 лауазым
4
Психолог

1.5 должности
9
Регистратор
2 должности
Отделение профилактической медицины и социально-психологической помощи
1
Заведующий отделением – врач общей практики/семейный врач/ педиатр/терапевт
1 должность
2
Специалист ЗОЖ (врач/медицинская сестра)
1 должность
3
Фельдшер и (или) медицинская (ий) сестра (брат)) расширенной практики и (или) общей практики доврачебного кабинета
1 должность на 20 000 населения, но не менее 1 должности в районной поликлинике
4
Акушерка смотрового кабинета (женского)
1 должность на 15 000 женского населения, но не менее 1 должности в районной поликлинике
5
Фельдшер и (или) медицинская (ий) сестра (брат)) расширенной практики и (или) общей практики смотрового кабинета (мужского)
1 должность на 15 000 мужского населения, но не менее 1 должности в районной поликлинике
6
Социальный работник
1 должность на 10 000 населения, но не менее 1 должности в районной поликлинике
7
Психолог
1 должность на 10 000 населения, но не менее 1 должности в районной поликлинике
8
Координатор по внедрению и мониторингу программы управления заболеваниями (врач/специалист общественного здравоохранения/специалист сестринского дела со степенью бакалавра)
1 должность на 10 000 пациентов, состоящих на динамическом наблюдении по поводу хронического заболевания
Отделение неотложной медицинской помощи
1
Заведующий отделением/врач координатор
1 должность
2
Врач общей практики/семейный врач/ педиатр/терапевт2
1,5 должности, в районных поликлиниках менее 25 000 населения – 1 должность
3
Фельдшер/медицинская сестра кабинета неотложной помощи
1,5 должности на 25 000 населения
4
Фельдшер мобильной бригады для обслуживания на дому3
1 должность на 25 000 населения
5
Профильные специалисты, в том числе терапевт, педиатр, врач общей практики, семейный врач мобильной бригады для обслуживания на дому
Привлекаются из числа сотрудников при необходимости по решению врача-координатора
6
Водитель мобильной бригады для обслуживания на дому3
1 должность на 25 000 населения
7
Врач фильтр-кабинета (врач общей практики/ семейный врач/ терапевт/ педиатр)3 (в период роста инфекционных заболеваний формируются дополнительные должности)
1 должность на 20 000 населения, но не менее 1 должности в районной поликлинике
Педиатрическое отделение
1
Заведующий(ая) отделением
1 должность
2
Старшая медицинская сестра
1 должность
Центр развития детей и раннего вмешательства
1
Врач-педиатр
1 должность на 4000 детского населения в возрасте от 0 - 6 лет
2
Координатор ИВБДВ
0,5 должности
3
Координатор универсальной прогрессивной модели патронажа
1 должность на 5000 детского населения
4
Психолог

0-6 жас аралығындағы 4000 балаға 1 лауазым
5
Логопед
0-6 жастан бастап 3000 балаға 1 лауазым
6
Дефектолог
0-6 жастан бастап 3000 балаға 1 лауазым
7
Баланы дамыту кабинетінің мейіргері
2 лауазым
Мектеп медицинасы
1
Педиатр дәрігер
МСАК ұйымы қызмет көрсететін 2000 білім алушыға 1 лауазым;
2
Мейіргер
700 білім алушыға 1 лауазым, бірақ екі және үш ауысымдық оқыту режимі бар орта білім беру ұйымдарында кемінде 2 лауазым және білім алушылар саны 2800-ден асатын орта білім беру ұйымдарында 4,0-ден аспайтын лауазым;

1 должность на 4000 детского населения в возрасте до 0-6 лет
5
Логопед
1 должность на 3000 детского населения возраст от 0-6 лет
6
Дефектолог
1 должность на 3000 детского населения возраст от 0-6 лет
7
Медицинская сестра кабинета развития ребенка
2 должности
Школьная медицина
1
Врач- педиатр
1 должность на 2000 обучающихся, обслуживаемых организацией ПМСП
2
Медицинская сестра
1 должность на 700 обучающихся, но не менее 2 должности в организациях среднего образования с двух и трехсменным режимом обучения, и не более 4,0 должности в организациях среднего образования с количеством обучающихся свыше 2800;

700-ден кем білім алушылары бар шағын жинақты мектептерде кемінде 1 мейіргер лауазымы.
3
Бейінді бағыт бойынша профилактикалық қарап-тексеретін хирург кабинетінің мейіргері1
1 лауазым
4
Бейінді бағыт бойынша профилактикалық қарап-тексеретін офтальмолог кабинетінің мейіргері1
1 лауазым
5
"Стоматология" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі бар маман / "Стоматология" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік медициналық білімі бар маман / ауыз қуысын кешенді зерттеп-қарауға арналған тіс дәрігері (дантист)/ стоматологиялық гигиенист1
1 лауазым
Жастар денсаулық орталығы
1
Жастар денсаулық орталығының басшысы (менеджер)
1 лауазым
2
Медициналық тіркеуші
1 лауазым
3
Жалпы практика дәрігері / отбасылық дәрігер / жалпы практика дәрігері / педиатр
1 лауазым
4
Акушер-гинеколог
1 лауазым
5
Уролог-андролог
1 лауазым
6
Дерматовенеролог
1 лауазым
7
Кеңейтілген практика және (немесе) жалпы практика мейіргері (аға)
1 лауазым
8
Психолог
1 лауазым
9
Әлеуметтік қызметкер
1 лауазым
10
Заңгер
1 лауазым
11
Санитар
1 лауазым
Ескертпе: Педиатр дәрігер, акушер-гинеколог, гериатр, клиникалық фармаколог, уролог-андролог, дерматовенеролог, "Стоматология" мамандығы бойынша жоғары медициналық білімі бар маман/ "Стоматология"/ мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік медициналық білімі бар маман/ тіс дәрігері (дантист)/ стоматологиялық гигиенистте жұмыста бейіндік стандарттарды басшылыққа алады:

не менее 1 должности медицинской сестры в малокомплектных школах с численностью обучающихся менее 700 обучающихся.
3
Медицинская сестра кабинета хирурга для проведения профилактических осмотров по профильному направлению1
1 должность
4
Медицинская сестра кабинета офтальмолога для проведения профилактических осмотров по профильному направлению1
1 должность
5
Специалист с высшим медицинским образованием по специальности "Стоматология"/специалист с техническим и профессиональным медицинским образованием по специальности "Стоматология"/ зубной врач (дантист)/ гигиенист стоматологический для комплексного обследования ротовой полости1
1 должность
Молодежный центр здоровья
1
Руководитель молодежного центра здоровья (менеджер)
1 должность
2
Медицинский регистратор
1 должность
3
Врач общей практики/семейный врач/врач терапевт/врач педиатр
1 должность
4
Акушер-гинеколог
1 должность
5
Уролог-андролог
1 должность
6
Дерматовенеролог
1 должность
7
Медицинская (ий) сестра (брат)) расширенной практики и (или) общей практики
1 должность
8
Психолог
1 должность
9
Социальный работник
1 должность
10
Юрист
1 должность
11
Санитарка
1 должность
Примечание: Врачи педиатр, акушер-гинеколог, гериатр, клинический фармаколог, уролог-андролог, дерматовенеролог, специалист с высшим медицинским образованием по специальности "Стоматология" /специалист с техническим и профессиональным медицинским образованием по специальности "Стоматология" / зубной врач (дантист)/ гигиенист стоматологический также в работе руководствуются профильными стандартами:

- "Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 15 наурыздағы бұйрығы №ҚР ДСМ-25 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №27182 болып тіркелген);
- "Қазақстан Республикасында акушерлік-гинекологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 26 тамыздағы № ҚР ДСМ-92 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №24131 болып тіркелген);
- "Қазақстан Республикасында гериатриялық және геронтологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 23 маусымдағы № ҚР ДСМ - 55 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №23329 болып тіркелген);
- "Қазақстан Республикасында клиникалық фармакология бойынша медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 19 сәуірдегі № 75 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32338 болып тіркелген);
- "Қазақстан Республикасында урологиялық және андрологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 18 мамырдағы № 83 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32541 болып тіркелген);
- "Қазақстан Республикасында дерматовенерологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 20 наурыздағы № 43 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32114 болып тіркелген);
- "Қазақстан Республикасында стоматологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 24 ақпандағы № 31 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №31970 болып тіркелген).

- приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 марта 2022 года № ҚР ДСМ-25 "Об утверждении стандарта организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27182);
- приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 августа 2021 года № ҚР ДСМ-92 "Об утверждении стандарта организации оказания акушерско-гинекологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24131);
- приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 июня 2021 года № ҚР ДСМ – 55 "Об утверждении Стандарта организации оказания гериатрической и геронтологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23329);
- приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 апреля 2023 года № 75 "Об утверждении стандарта организации оказания медицинской помощи по клинической фармакологии в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32338);
- приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2023 года № 83 "Об утверждении стандарта организации оказания урологической и андрологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32541);
- приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 марта 2023 года № 43 "Об утверждении стандарта организации оказания дерматовенерологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32114);
- приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 февраля 2023 года № 31 "Об утверждении стандарта организации оказания стоматологической помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31970).

1. Бұл құрылым ең төмен болып табылады және нақты жергілікті жағдайлар мен қажеттіліктерді ескере отырып, сондай-ақ медициналық ұйымның бірінші басшысының шешімі бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарымен толықтырылуы және нақтылануы мүмкін.
2. Жалпы практика дәрігері болмаған жағдайда фельдшермен алмастыруға жол беріледі;
3. Инфекциялық аурулардың ұлғаюы кезеңінде қосымша лауазымдар қалыптастырылады;

1. Данная структура является минимальной и может быть дополнена и детализирована местными органами государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы с учетом конкретных местных условий и потребностей, а также по решению первого руководителя медицинской организации;
2. при отсутствии врача общей практики допускается замещение фельдшером;
3. в период роста инфекционных заболеваний формируются дополнительные должности;

123
D93.571.415
Таңу
124
A01.009.030
Дезо таңғышын салу
125
D97.311.050
Тігістерді алу, лигатураларды алып тастау
126
D93.891.000
Пациентке күтім жасау / паллиативтік күтім қызметтері
127
D93.891.020
Ойық жарасының профилактикасы және өңдеу
Қазақстан Республикасында
медициналық-санитариялық
алғашқы көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
6-қосымша
МСАК көрсететін ұйымға жүгіну себептері
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6-қосымша 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 23.10.2025 № 115 бұйрығымен (мәтін алып тасталды).
Қазақстан Республикасында
медициналық-санитариялық
алғашқы көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартын бекіту
туралы бұйрығына
7-қосымша
Мейіргерлік диагноздар жіктемесі
A.
Физикалық белсенділік компоненті
A01.2
Күнделікті іс-қимылды орындауға қабілетінің болмау қаупі
A02.0
Тірек-қимыл аппаратының өзгеруі
B.
Асқазан-ішек жолдары компоненті
B03.0
Ішек қозғалысының өзгеруі
B03.1
Несепті ұстамауы
B03.4
Ішек өтімсіздігі
B03.5
Дефекация жиілігінің төмендеуі
C
Жүрек-тамыр жүйесі компоненті
C05.0
Жүрек соғысының өзгеруі
C06.0
Жүрек-тамыр өзгерістері
C06.2
Қан кету қаупі
D.
Когнитивті / неврологиялық компонент
D07.0
Церебральды өзгерістер
D07.1
Есінің шатасуы
D08.0
Білім тапшылығы
D08.1
Диагностикалық тест туралы білімнің тапшылығы
D08.2
Тамақтану режимі туралы білімнің тапшылығы
D08.3
Ауру туралы білімнің тапшылығы
D08.4
Сұйықтық мөлшері туралы білімнің тапшылығы
D08.5
Дәрі-дәрмектерді қабылдау туралы білімнің тапшылығы
D08.7
Емдеу туралы білімнің тапшылығы
D09.0
Ойлау процесінің өзгеруі
D09.1
Есте сақтау қабілетінің бұзылуы
E.
Психологиялық бейімделу компоненті
E11.0
Отбасылық қиындықтарды жеңу қабілетінің төмендеуі
E11.2
Отбасылық қиындықтарды жеңе алмау
E12.0
Қиындықтарды жеңудің жеке мәселелері
E12.1
Бейімделудің бұзылуы
E12.2
Шешім қабылдау мәселелері
E12.3
Қорғануға бейімделуі
Е12.4
Мазасыздықты/қорқынышты төмендетуге тырысу
E13.0
Жарақаттан кейінгі реакция
E13.1
Зорлық-зомбылық фактісімен байланысты жарақат синдромы
E14.0
Рухани жай-күйінің өзгеруі
E14.1
Жан дүниесінің шаршауы
E52.0
Қоғамға бейімделуінің бұзылуы
E53.0
Қайғы
E53.1
Қайғының болатынын сезіну
E53.2
Дисфункционалды қайғы
F.
Сұйықтық көлемі компоненті
F15.0
Сұйықтық көлемінің өзгеруі
F15.1
Сұйықтық көлемінің жетіспеушілігі
F15.2
Сұйықтық көлемінің жетіспеушілік қаупі
F15.3
Артық сұйықтық көлемі
F15.4
Артық сұйықтық көлемінің қаупі
F62.0
Электролит теңгерімсіздігі
H.
Дәрілік компонент
H21.0
Препаратты қолданудың жанама әсері қаупі
H21.1
Полипрагмазия
I.
Зат алмасу компоненті
I22.0
Эндокриндік өзгерістер
I23.0
Иммундық жүйенің аурулары
J.
Тамақтану компоненті
J24.0
Тамақтану режимін өзгерту
J24.1
Тамақтану жеткіліксіздігі

123
D93.571.415
Перевязка
124
A01.009.030
Наложение повязки Дезо
125
D97.311.050
Снятие швов, удаление лигатур
126
D93.891.000
Уход за пациентом/услуги паллиативного ухода
127
D93.891.020
Профилактика и обработка пролежней
Приложение 6
к Стандарту организации
оказания первичной
медико-санитарной помощи
в Республике Казахстан
Поводы обращений в организации ПМСП
Примечание ИЗПИ!
Приложение 6 вводится в действие с 01.01.2027 приказом Министра здравоохранения РК от 23.10.2025 № 115 (текст исключен).
Приложение 7
к Стандарту организации
оказания первичной
медико-санитарной помощи
в Республике Казахстан
Классификатор сестринских диагнозов
A.
Компонент физической активности
A01.2
Риск неспособности выполнять повседневные действия
A02.0
Изменения опорно-двигательного аппарата
B.
Компонент желудочно-кишечный тракт
B03.0
Изменения опорожнения кишечника
B03.1
Недержание кала
B03.4
Непроходимость кишечника
B03.5
Снижение частоты дефекации
C
Компонент сердечно – сосудистая система
C05.0
Изменение сердечного выброса
C06.0
Сердечно-сосудистые изменения
C06.2
Риск кровотечения
D.
Когнитивный / неврологический компонент
D07.0
Церебральные изменения
D07.1
Спутанность сознания
D08.0
Дефицит знаний
D08.1
Дефицит знаний о диагностических тестах
D08.2
Дефицит знаний о режиме питания
D08.3
Дефицит знаний о заболевании
D08.4
Дефицит знании о количестве жидкости
D08.5
Дефицит знаний приема медикаментов
D08.7
Дефицит знаний о лечении
D09.0
Изменения процесса мышления
D09.1
Нарушение памяти
E.
Компонент психологической адаптации
E11.0
Снижение способности преодолевать семейные трудности
E11.2
Неспособность преодолевать семейные трудности
E12.0
Индивидуальные проблемы с преодолеванием трудностей
E12.1
Нарушение адаптации
E12.2
Проблемы с принятием решений
E12.3
Защитная адаптация
Е12.4
Попытка снизить тревогу/беспокойство
E13.0
Посттравматическая реакция
E13.1
Травматический синдром, связанный с фактом насилия
E14.0
Изменение духовного состояния
E14.1
Душевное утомление
E52.0
Нарушение адаптации общества
E53.0
Скорбь
E53.1
Предчувствие горя
E53.2
Дисфункциональная скорбь
F.
Компонент объем жидкости
F15.0
Изменение объема жидкости
F15.1
Дефицит объема жидкости
F15.2
Риск дефицита объема жидкости
F15.3
Избыток объема жидкости
F15.4
Риск избытка объема жидкости
F62.0
Дисбаланс электролитов
H.
Лекарственный компонент
H21.0
Риск побочного эффекта от применения лекарственного препарата
H21.1
Полипрагмазия
I.
Компонент обмена веществ
I22.0
Эндокринные изменения
I23.0
Заболевания иммунной системы
J.
Компонент питания
J24.0
Изменение в режиме питания
J24.1
Недостаточное питание

J24.2
Жеткіліксіз тамақтану қаупі
J24.3
Артық тамақтану
J24.4
Артық тамақтану қаупі
J24.5
Жұтудың бұзылуы
K.
Физикалық процестерді реттеу компоненті
K25.0
Пациенттің соматикалық жай-күйі
K25.1
Жұлын миының зақымдануы
K25.2
Гипертермия
K25.3
Гипотермия
K25.4
Терморегуляцияның бұзылуы
K25.5
Инфекцияны жұқтыру қаупі
K25.6
Инфекция
K25.7
Бас-сүйек ішілік қысым кезінде пациенттің жай-күйінің өзгеруі
L.
Респираторлық жүйе компоненті
L26.0
Тыныс алудың өзгеруі
L26.1
Тыныс алу жолдарының өткізгіштігінің бұзылуы
L26.2
Тыныс алудың бұзылуы
L26.3
Газ алмасудың бұзылуы
L56.0
Өкпен желдетуінің бұзылуы
M.
Өзара қарым-қатынас компоненті
M27.3
Жыныстық дисфункция
M27.4
Басқа адамға қажетсіз қамқорлық
M28.0
Қарым-қатынастағы қиындықтар
M28.1
Сөйлеу кезінде өз ойын білдіре алмау
M29.0
Тұрақты неке немесе жалғыздық
M31.0
Жыныстық өмірдің өзгеруі
M32.0
Жеке тұлғаның қалыптасуының бұзылуы
M32.1
Жеке қатынастардың өзара байланыстың бұзылуы
M32.2
Қоғамнан оқшаулану
M32.3
Өткенді ұмытудағы қиындықтар (тұрғын үй, тұрмыстық заттар)
N.
Қауіпсіздік компоненті
N33.0
Жарақат алу қаупі
N33.1
Аспирация қаупі
N33.2
Иммобилизация синдромы
N33.3
Улану қаупі
N33.4
Тұншығу қаупі
N33.5
Жарақат алу қаупі
N33.6
Құлау қаупі
N34.0
Зорлық-зомбылық қаупі
N34.1
Суицид қаупі
N34.2
Өзіне зиян келтіру қаупі
N57.0
Операциядан кейінгі асқыну қаупі
N57.1
Операциядан кейінгі асқынулар
N57.2
Хирургиялық араласудан кейін кешіктірілген қалпына келтіру кезінде дененің жай-күйінің бұзылуы
N58.0
Есірткіні қолдану / нашақорлық
N58.1
Темекі тұтыну
N58.2
Алкоголь тұтыну / Алкоголизм
N58.3
Есірткіні қолдану / нашақорлық
O.
Өзіне-өзі қызмет көрсету компоненті / өзін-өзі күту
О38.1
Өмірлік процестердің өзгеруі
P.
Өзін-өзі бағалау компоненті
P40.0
Мазасыздық пен қорқыныш жай-күйі
P41.0
Қорқыныш сезімі
P42.0
Жағдайды немесе проблеманы бағалай алмау
P42.1
Үмітсіздік/түңілу
P42.2
Әлсіздік/Дәрменсіздік
P43.0
Өзін-өзі бағалай алмау
P43.1
Денені қабылдаудың бұзылуы
P43.2
Тұлғаның психикалық бұзылуы
P43.3
Өзінің мүмкіндіктерін, қадір-қасиеттерін және таланттарын саналы немесе бейсаналық түрде төмендету
P43.4
Өзіне және өзінің қабілетіне қатысты өзін-өзі теріс бағалауы
Q.
Сенсорлық компонент
Q44.0
Сенсорлық қабылдаудың бұзылуы
Q44.1
Есту қабілетінің бұзылуы
Q44.2
Дәм сезудің бұзылуы
Q 44.3
Кинестетикалық қабылдау кезінде дене жай-күйінің бұзылуы
Q44.4
Иіс сезімі өзгерген кезде дененің жай-күйінің бұзылуы
Q44.5
Тактильді сезімдер бұзылған кезде дененің жай-күйінің бұзылуы
Q44.6
Қозғалыс, сенсорлық функциялардағы дене жай-күйінің бұзылуы
Q44.7
Көру қабілеті өзгерген кезде дене жай-күйінің бұзылуы
Q45.0
Жайлылық сезімі өзгерген кезде дененің жай-күйінің бұзылуы

J24.2
Риск недостаточного питания
J24.3
Избыток питания
J24.4
Риск избыточного питания
J24.5
Нарушение глотания
K.
Компонент регуляции физических процессов
K25.0
Соматическое состояние пациента
K25.1
Повреждение спинного мозга
K25.2
Гипертермия
K25.3
Гипотермия
K25.4
Нарушение терморегуляции
K25.5
Риск инфицирования
K25.6
Инфекция
K25.7
Изменение состояния пациента при внутричерепном давлении
L.
Компонент респираторной системы
L26.0
Изменение дыхания
L26.1
Нарушение проходимости дыхательных путей
L26.2
Нарушение дыхания
L26.3
Нарушение газообмена
L56.0
Нарушение вентиляции легких
M.
Компонент взаимоотношений
M27.3
Половая дисфункция
M27.4
Навязчивая забота о другом человеке
M28.0
Трудности в общении
M28.1
Неспособность выражать свои мысли при разговоре
M29.0
Стабильный брак или одиночество
M31.0
Изменение половой жизни
M32.0
Нарушение формирования личности
M32.1
Нарушение взаимосвязи личностных отношений
M32.2
Изоляция от общества
M32.3
Трудности в расставании с прошлым (жилье, предметы обихода)
N.
Компонент безопасности
N33.0
Риск травмы
N33.1
Риск аспирации
N33.2
Синдром иммобилизации
N33.3
Риск отравления
N33.4
Риск удушья
N33.5
Риск травмы
N33.6
Риск падения
N34.0
Риск насилия
N34.1
Суицидальный риск
N34.2
Риск самоповреждения
N57.0
Риск получения послеоперационного осложнения
N57.1
Послеоперационные осложнения
N57.2
Нарушение состояния организма при замедленном восстановлении после хирургического вмешательства
N58.0
Употребление наркотических веществ/Токсикомания
N58.1
Употребление табака
N58.2
Употребление алкоголя/Алкоголизм
N58.3
Употребление наркотиков/Наркомания
O.
Компонент самообслуживания / уход за собой
О38.1
Изменение процессов жизнедеятельности
P.
Компонент самооценки
P40.0
Состояние беспокойства и тревоги
P41.0
Состояние чувства страха
P42.0
Неспособность оценить ситуацию или проблему
P42.1
Безнадежность/Отчаяние
P42.2
Бессилие/Беспомощность
P43.0
Неспособность личностной самооценки
P43.1
Нарушение восприятия тела
P43.2
Психическое расстройство личности
P43.3
Сознательное или подсознательное принижение своих возможностей, достоинств и талантов
P43.4
Отрицательная самооценка по отношению к себе и к своим способностям
Q.
Сенсорный компонент
Q44.0
Нарушение сенсорного восприятия
Q44.1
Нарушения слуха
Q44.2
Нарушение вкусовых ощущений
Q 44.3
Нарушения состояния организма при кинестетическом восприятии
Q44.4
Нарушение состояния организма при изменении обоняния
Q44.5
Нарушения состояния организма при нарушении тактильных ощущений
Q44.6
Нарушения состояния организма при двигательных, сенсорных функций
Q44.7
Нарушения состояния организма при изменении зрения
Q45.0
Нарушение состояния организма при изменении чувства комфорта

Q63.0
Ауырсыну
Q63.1
Жіті ауырсыну
Q63.2
Созылмалы ауырсыну
R.
Тері үсті тұтастығының компоненті
R46.0
Тері үсті тұтастығын өзгеруі
R46.1
Ауыз қуысының шырышты қабығының бұзылуы
R46.2
Тері үсті тұтастығының бұзылуы
R46.3
Тері үсті тұтастығының бұзылу қаупі
R46.4
Хирургиялық араласу кезінде тері үсті тұтастығының бұзылуы
R46.5
Латекске аллергия кезінде организмнің жай-күйінің бұзылуы
R47.0
Перифериялық өзгерістер
S.
Тіндердің перфузиясының компоненті
S48.0
Қан айналымы мен тамыр жүйелерін қоса алғанда, тіндердің оттегімен қанығу проблемалары кезінде ағзаның жай-күйінің бұзылуы
T.
Несеп-жыныс жүйесінің компоненті
T49.0
Несеп-жыныс жүйесіндегі өзгерістер кезінде организмнің жай-күйінің бұзылуы
T49.1
Функционалды несеп ұстамау кезінде организмнің жай-күйінің бұзылуы
T49.2
Рефлекторлық несеп ұстамау кезінде организмнің жай-күйінің бұзылуы
T49.3
Шиеленіс немесе стресс кезінде несеп ұстамау кезінде организмнің жай-күйінің бұзылуы
T49.5
Императивті несеп ұстамау кезінде организмнің жай-күйінің бұзылуы
T49.6
Несептің шығуының тежелуі кезінде организмнің жай-күйінің бұзылуы
T50.0
Бүйрек функциясының бұзылуымен организмнің жай-күйінің бұзылуы
U.
Репродуктивті денсаулық компоненті
U59.0
Репродуктивті денсаулық қаупі
U59.1
Фертильді жас қаупі
U59.2
Бедеулік қаупі
U59.3
Контрацепцияға байланысты қауіп
U60.0
Перинаталдық қауіп
U60.1
Жүктілік қаупі
U60.2
Босану қаупі
U60.3
Туу қаупі
2. Мейіргерлік араласулардың жіктемесі
B.
Асқазан-ішек жолдары компоненті
B06.0
Ішек күтімі
B06.0.1
Ішектің жұмысын бақылауды және қалпына келтіруді жүзеге асыру бойынша іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
B06.0.2
Ішектің жұмысын бақылауды және қалпына келтіруді жүзеге асыру бойынша іс-шараларды орындау
B06.0.3
Ішектің жұмысын бақылауды және қалпына келтіруді жүзеге асыру шараларға оқыту
B06.0.4
Ішектің жұмысын бақылау және қалпына келтіру бойынша шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
B06.1
Ішекті алып тастауға дайындау
B06.1.1
Ішекті алып тастауға дайындауды жүзеге асыру жөніндегі іс-шаралар/іс-қимылдар көлемін бағалау
B06.1.2
Ішекті алып тастауға дайындауды жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды орындау
B06.1.3
Ішекті алып тастауға дайындауды орындау шараларын үйрету
B06.1.4
Ішекті алып тастауға дайындауды жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
B06.3.0
Клизма
B06.3.1
Сұйықтықты ректалды енгізуді орындау бойынша іс-шаралар/іс-қимылдар көлемін бағалау
B06.3.2
Сұйықтықты ректалды енгізуді жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды орындау
B06.3.3
Сұйықтықты ректалды енгізуді жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды үйрету
B06.3.4
Сұйықтықты ректалды енгізуді жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету

Q63.0
Боль
Q63.1
Острая боль
Q63.2
Хроническая боль
R.
Компонент целостности кожных покровов
R46.0
Изменение целостности кожных покровов
R46.1
Нарушение слизистой оболочки полости рта
R46.2
Нарушение целостности кожных покровов
R46.3
Риск нарушения целостности кожных покровов
R46.4
Нарушение целостности кожных покровов при хирургическом вмешательстве
R46.5
Нарушение состояния организма при аллергии на латекс
R47.0
Периферийные изменения
S.
Компонент перфузии тканей
S48.0
Нарушение состояния организма при проблемах оксигенации тканей, включая циркуляторную и сосудистую системы
T.
Компонент мочеполовой системы
T49.0
Нарушение состояния организма при изменениях в мочеполовой системе
T49.1
Нарушение состояния организма при функциональном недержании
T49.2
Нарушение состояния организма при рефлекторном недержании мочи
T49.3
Нарушение состояния организма при недержании мочи при напряжении или стрессе
T49.5
Нарушение состояния организма при императивном недержание мочи
T49.6
Нарушение состояния организма при задержке мочеиспускания
T50.0
Нарушение состояния организма при нарушении функций почек
U.
Компонент репродуктивного здоровья
U59.0
Риск репродуктивного здоровья
U59.1
Риск фертильного возраста
U59.2
Риск бесплодия
U59.3
Риск, связанный с контрацепцией
U60.0
Перинатальный риск
U60.1
Угроза беременности
U60.2
Угроза в родах
U60.3
Угроза при рождении
2. Классификация сестринских вмешательств
B.
Компонент желудочно-кишечный тракт
B06.0
Уход за кишечником
B06.0.1
Оценка объема мероприятий/действий по осуществлению контроля и восстановления функционирования кишечника
B06.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению контроля и восстановления функционирования кишечника
B06.0.3
Обучение мероприятиям выполнения контроля и восстановления функционирования кишечника
B06.0.4
Координация мероприятий по выполнению контроля и восстановления функционирования кишечника или коррекция сестринских вмешательств
B06.1
Подготовка кишечника к удалению
B06.1.1
Оценка объема мероприятий/действий по осуществлению подготовки кишечника к удалению
B06.1.2
Выполнение мероприятий по осуществлению подготовки кишечника к удалению
B06.1.3
Обучить мероприятиям выполнения подготовки кишечника к удалению
B06.1.4
Координация мероприятий по осуществлению подготовки кишечника к удалению или коррекция сестринских вмешательств
B06.3.0
Клизма
B06.3.1
Оценка объема мероприятий/действий по выполнению ректального введения жидкости
B06.3.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ректального введения жидкости
B06.3.3
Обучить мероприятиям по осуществлению ректального введения жидкости
B06.3.4
Координация мероприятий по осуществлению ректального введения жидкости или коррекция сестринских вмешательств

B07.0
Ішек стомасына күтім
B07.0.1
Ішек стомасына күтім бойынша іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
B07.0.2
Ішек стомасын күту іс-шараларды орындау
B07.0.3
Ішек стомасын күту іс-шараларына оқыту
B07.0.4
Ішек стомасына күтім жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік іс-шараларды түзету
B07.1
Ішек стомасын жуу
B07.1.1
Ішек стомасын тазарту бойынша іс-шаралар/іс-шаралар көлемін бағалау
B07.1.2
Ішек стомасын тазарту шараларын орындау
B07.1.3
Ішек стомасын тазарту шараларын үйрету
B07.1.4
Ішек стомасын тазартуды жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
B62.0
Асқазанға күтім
B62.0.1
Асқазанға күтім бойынша іс-шаралар /іс-қимыл көлемін бағалау
B62.0.2
Асқазанға күтім бойынша іс-шараларды орындау
B62.0.3
Асқазанға күтім бойынша іс-шараларға оқыту
B62.0.4
Асқазанға күтім іс-шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
C.
Жүрек-тамыр жүйесі компоненті
C08.1
Кардиологиялық оңалту
C08.1.1
Жүрек қағысын қалпына келтіру бойынша іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
C08.1.2
Жүрек қағысын қалпына келтіру емшараларын орындау
C08.1.3
Жүректі қалпына келтіру емшараларына оқыту
C08.1.4
Жүрек қағысын қалпына келтіру емшараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
C09.0
Кардиостимуляторға күтім
C09.0.1
Кардиостимуляторды күтуге арналған іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
C09.0.2
Кардиостимуляторды күту бойынша іс-шараларды орындау
C09.0.3
Кардиостимуляторды күту іс-шараларына оқыту
C09.0.4
Кардиостимуляторды күту іс-шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
D.
Когнитивті / неврологиялық компонент
D10.0
Мінез-құлыққа күтім
D10.0.1
Пациенттің тітіркендіргіштерге реакциясын бақылау үшін іс-шаралар/іс-қимылдар көлемін бағалау
D10.0.2
Пациенттің тітіркендіргіштерге реакциясын бақылау жөніндегі іс-шараларды орындау
D10.0.3
Пациенттің тітіркендіргіштерге реакциясын бақылау іс-шараларына оқыту
D10.0.4
Пациенттің тітіркендіргіштерге реакциясын бақылау немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
D11.0
Шындыққа бағдарлау
D11.0.1
Қоршаған ортада өзін-өзі табу қабілетін дамыту үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
D11.0.2
Қоршаған ортада өзін-өзі табу қабілетін дамыту бойынша іс-шараларды орындау
D11.0.3
Қоршаған ортада өзін-өзі табу қабілеттерін дамыту бойынша іс-шараларды үйрету
D11.0.4
Қоршаған ортада өзін-өзі табу қабілетін дамыту бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету

B07.0
Уход за стомой кишечника
B07.0.1
Оценка объема мероприятий/действий по выполнению ухода за стомой кишечника
B07.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за стомой кишечника
B07.0.3
Обучить мероприятиям ухода за стомой кишечника
B07.0.4
Координация мероприятий по осуществлению ухода за стомой кишечника или коррекция сестринских вмешательств
B07.1
Промывание стомы кишечника
B07.1.1
Оценка объема мероприятий/действий по выполнению очищения стомы кишечника
B07.1.2
Выполнение мероприятий очищения стомы кишечника
B07.1.3
Обучить мероприятиям очищения стомы кишечника
B07.1.4
Координация мероприятий по осуществлению очищения стомы кишечника или коррекция сестринских вмешательств
B62.0
Уход за желудком
B62.0.1
Оценка объема мероприятий /действий по осуществлению ухода за желудком
B62.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за желудком
B62.0.3
Обучить мероприятиям по осуществлению ухода за желудком
B62.0.4
Координация мероприятий по осуществлению ухода за желудком или коррекция сестринских вмешательств
C.
Компонент сердечно – сосудистая система
C08.1
Кардиологическая реабилитация
C08.1.1
Оценка объема мероприятий/действий по восстановлению ритма сердца
C08.1.2
Выполнение мероприятий по восстановлению ритма сердца
C08.1.3
Обучить мероприятиям восстановления ритма сердца
C08.1.4
Координация мероприятий по восстановлению ритма сердца или коррекция сестринских вмешательств
C09.0
Уход за кардиостимулятором
C09.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для ухода за кардиостимулятором
C09.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за кардиостимулятором
C09.0.3
Обучить мероприятиям ухода за кардиостимулятором
C09.0.4
Координация мероприятий по уходу за кардиостимулятором или коррекция сестринских вмешательств
D.
Когнитивный / неврологический компонент
D10.0
Уход за поведением
D10.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для наблюдения за реакциями пациента на раздражители
D10.0.2
Выполнение мероприятий по наблюдению за реакциями пациента на раздражители
D10.0.3
Обучить мероприятиям наблюдения за реакциями пациента на раздражители
D10.0.4
Координация мероприятий по наблюдению за реакциями пациента на раздражители или коррекция сестринских вмешательств
D11.0
Ориентировка на реальность
D11.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для развития способностей находить себя в окружающей среде
D11.0.2
Выполнение мероприятий по развитию способностей находить себя в окружающей среде
D11.0.3
Обучить мероприятиям по развитию способностей находить себя в окружающей среде
D11.0.4
Координация мероприятий по развитию способностей находить себя в окружающей среде или коррекция сестринских вмешательств

D63.0
Қозғалысты бақылау
D63.0.1
Пациенттің қалыптан тыс қозғалғыштығын бақылау үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
D63.0.2
Пациенттің қалыптан тыс қозғалғыштығын бақылау бойынша іс-шараларды орындау
D63.0.3
Пациенттің қалыптан тыс қозғалғыштығын бақылау іс-шараларына үйрету
D63.0.4
Пациенттің қалыптан тыс қозғалғыштығын бақылау іс-шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
D64.0
Есте сақтау қабілеті бұзылған пациентке көмек көрсету
D64.0.1
Есте сақтауды қалпына келтіру іс-шараларын/іс-қимыл көлемін бағалау
D64.0.2
Есте сақтауды қалпына келтіру іс-шараларын орындау
D64.0.3
Есте сақтауды қалпына келтіру іс-шараларына үйрету
D64.0.4
Есте сақтауды қалпына келтіру ісшараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
D78.0
Неврологиялық аурулары бар пациентке көмек көрсету
D78.0.1
Неврологиялық жүйесі проблемалары бар пациентке көмек көрсету бойынша іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
D78.0.2
Неврологиялық жүйесі проблемалары бар пациентке көмек көрсету жөніндегі іс-шараларды орындау
D78.0.3
Неврологиялық жүйесі проблемалары бар пациентке көмек көрсету бойынша іс-шараларды оқыту
D78.0.4
Неврологиялық жүйе проблемалары бар пациентке көмек көрсету жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік іс-шараларды түзету
E.
Психологиялық бейімделу компоненті
E12.2
Стрессті басқару
E12.2.1
Пациенттің тітіркендіргіштерге физиологиялық реакцияларын бақылауды жүзеге асыру үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
E12.2.2
Пациенттің тітіркендіргіштерге физиологиялық реакцияларын бақылауды жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды орындау
E12.2.3
Тітіркендіргіштерге физиологиялық реакцияларды бақылау шараларын үйрету
E12.2.4
Пациенттің тітіркендіргіштерге физиологиялық реакцияларын бақылауды жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
E12.3
Дағдарыстық психотерапия / Терапия
E12.3.1
Дағдарыстық терапияны жүзеге асыру үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
E12.3.2
Дағдарыстық терапияны жүзеге асыру бойынша іс-шараларды орындау
E12.3.3
Дағдарыстық терапия бойынша ұсынылған іс-шараларды оқыту
E12.3.4
Дағдарыстық терапияны жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
E14.0
Өмірінің соңғы сатысындағы пациентке көмек көрсету
E14.0.1
Пациенттің өлу кезеңіндегі күтімі бойынша іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
E14.0.2
Қайтыс болар алдындағы пациентке күтім жөніндегі іс-шараларды орындау
E14.0.3
Қайтыс болар алдындағы пациентке күтім іс-шараларын үйрету
E14.0.4
Қайтыс болар алдындағы пациентке күтім іс-шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
F.
Сұйықтық көлемі компоненті

D63.0
Контроль передвижения
D63.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для контроля аномальной подвижности пациента
D63.0.2
Выполнение мероприятий по контролю аномальной подвижности пациента
D63.0.3
Обучить мероприятиям контроля аномальной подвижности пациента
D63.0.4
Координация мероприятий по контролю аномальной подвижности пациента или коррекция сестринских вмешательств
D64.0
Оказание помощи пациенту с потерей памяти
D64.0.1
Оценка объема мероприятий/действий по восстановлению памяти
D64.0.2
Выполнение мероприятий по восстановлению памяти
D64.0.3
Обучить мероприятиям восстановления памяти
D64.0.4
Координация мероприятий по восстановлению памяти или коррекция сестринских вмешательств
D78.0
Оказание помощи пациенту с неврологическими заболеваниями
D78.0.1
Оценка объема мероприятий/действий по оказанию помощи пациенту с проблемами неврологической системы
D78.0.2
Выполнение мероприятий по оказанию помощи пациенту с проблемами неврологической системы
D78.0.3
Обучить мероприятиям по оказанию помощи пациенту с проблемами неврологической системы
D78.0.4
Координация мероприятий по оказанию помощи пациенту с проблемами неврологической системы или коррекция сестринских вмешательств
E.
Компонент психологической адаптации
E12.2
Управление стрессом
E12.2.1
Оценка объема мероприятий/действий для осуществления контроля физиологических реакций пациента на раздражители
E12.2.2
Выполнение мероприятий по осуществлению контроля физиологических реакций пациента на раздражители
E12.2.3
Обучить мероприятиям по контролю физиологических реакций на раздражители
E12.2.4
Координация мероприятий по осуществлению контроля физиологических реакций пациента на раздражители или коррекция сестринских вмешательств
E12.3
Кризисная психотерапия/Терапия
E12.3.1
Оценка объема мероприятий/действий для осуществления кризисной терапии
E12.3.2
Выполнение мероприятий по осуществлению кризисной терапии
E12.3.3
Обучить мероприятиям по предоставленной кризисной терапии
E12.3.4
Координация мероприятий по осуществлению кризисной терапии или коррекция сестринских вмешательств
E14.0
Оказание помощи пациенту в терминальной стадии
E14.0.1
Оценка объема мероприятий/действий по уходу за пациентом в период умирания
E14.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за пациентом в период умирания
E14.0.3
Обучить мероприятиям ухода за пациентом в период умирания
E14.0.4
Координация мероприятий по уходу за пациентом в период умирания или коррекция сестринских вмешательств
F.
Компонент объем жидкости

F15.0
Инфузиялық терапия
F15.0.1
Сұйықтықтың жеткілікті көлемін тұтынуды жүзеге асыру үшін іс-шаралар/іс-қимылдар көлемін бағалау
F15.0.2
Сұйықтықтың жеткілікті көлемін тұтыну жөніндегі іс-шараларды орындау
F15.0.3
Сұйықтықтың жеткілікті мөлшерін тұтыну іс-шараларына үйрету
F15.0.4
Сұйықтықтың жеткілікті мөлшерін тұтыну жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
F15.1
Сумен қанығуын бақылау/ағзадағы сұйықтықты бақылау
F15.1.1
Сұйықтық балансын бақылауды жүзеге асыру үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
F15.1.2
Сұйықтық балансын бақылау жөніндегі іс-шараларды орындау
F15.1.3
Сұйықтық балансын бақылау іс-шараларын үйрету
F15.1.4
Сұйықтық балансын бақылау іс-шараларын үйлестіру немесе мейірбикелік араласуды түзету
F15.3
Сұйықтықты тұтыну
F15.3.1
Тұтынылатын сұйықтық көлемін анықтау үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
F15.3.2
Тұтынылатын сұйықтық көлемін анықтау бойынша іс-шараларды орындау
F15.3.3
Тұтынылатын сұйықтық көлемін анықтау бойынша іс-шараларды үйрету
F15.3.4
Тұтынылатын сұйықтық көлемін анықтау жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
F15.4
Сұйықтықты шығару
F15.4.1
Шығарылатын сұйықтық көлемін анықтау үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
F15.4.2
Шығарылатын сұйықтық көлемін анықтау іс-шараларын орындау
F15.4.3
Шығарылатын сұйықтық көлемін анықтау бойынша іс-шараларды үйрету
F15.4.4
Шығарылатын сұйықтық көлемін анықтау жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
F79.0
Гемодинамикаға күтім
F79.0.1
Қандағы ерітінділердің қозғалысын реттеуді жүзеге асыру үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
F79.0.2
Қандағы ерітінділердің қозғалысын реттеу жөніндегі іс-шараларды орындау
F79.0.3
Қандағы ерітінділердің қозғалысын реттеу іс-шараларын үйрету
F79.0.1
Қандағы ерітінділердің қозғалысын реттеу жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
F79.2
Веноздық катетерге күтім жасау
F79.2.1
Веноздық катетерға күтім жасау үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
F79.2.2
Веноздық катетерға күтім жөніндегі іс-шараларды орындау
F79.2.3
Веноздық катетерға күтім бойынша іс-шараларды үйрету
F79.2.4
Веноздық катетер күтімін жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
F79.3
Артериялық катетерге күтім
F79.3.1
Артериялық катетерды күтуді жүзеге асыруға арналған іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
F79.3.2
Артериялық катетерды күтімді жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды орындау
F79.3.3
Артериялық катетерды күтімді жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды үйрету
F79.3.4
Артериялық катетер күтімін жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
G.
Денсаулыққа қарым-қатынас компоненті

F15.0
Инфузионная терапия
F15.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для осуществления потребления достаточного объема жидкости
F15.0.2
Выполнение мероприятий по потреблению достаточного объема жидкости
F15.0.3
Обучить мероприятиям потребления достаточного объема жидкости
F15.0.4
Координация мероприятий по потреблению достаточного объема жидкости или коррекция сестринских вмешательств
F15.1
Контроль гидратации/Контроль жидкости в организме
F15.1.1
Оценка объема мероприятий/действий для осуществления контроля баланса жидкости
F15.1.2
Выполнение мероприятий по контролю баланса жидкости
F15.1.3
Обучить мероприятиям контроля баланса жидкости
F15.1.4
Координация мероприятий по контролю баланса жидкости или коррекция сестринских вмешательств
F15.3
Потребление жидкости
F15.3.1
Оценка объема мероприятий/действий для определения объема потребляемой жидкости
F15.3.2
Выполнение мероприятий по определению объема потребляемой жидкости
F15.3.3
Обучить мероприятиям по определению объема потребляемой жидкости
F15.3.4
Координация мероприятий по определению объема потребляемой жидкости или коррекция сестринских вмешательств
F15.4
Выведение жидкости
F15.4.1
Оценка объема мероприятий/действий для определения объема выводимой жидкости
F15.4.2
Выполнение мероприятий определения объема выводимой жидкости
F15.4.3
Обучить мероприятиям по определению объема выводимой жидкости
F15.4.4
Координация мероприятий по определению объема выводимой жидкости или коррекция сестринских вмешательств
F79.0
Уход за гемодинамикой
F79.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для осуществления регулирования движения растворов в крови
F79.0.2
Выполнение мероприятий по регулированию движения растворов в крови
F79.0.3
Обучить мероприятиям регулирования движения растворов в крови
F79.0.1
Координация мероприятий по регулированию движения растворов в крови или коррекция сестринских вмешательств
F79.2
Уход за венозным катетером
F79.2.1
Оценка объема мероприятий/действий для осуществления ухода за венозным катетером
F79.2.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за венозным катетером
F79.2.3
Обучить мероприятиям по осуществлению ухода за венозным катетером
F79.2.4
Координация мероприятий по осуществлению ухода за венозным катетером или коррекция сестринских вмешательств
F79.3
Уход за артериальным катетером
F79.3.1
Оценка объема мероприятий/действий для осуществления ухода за артериальным катетером
F79.3.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за артериальным катетером
F79.3.3
Обучить мероприятиям по осуществлению ухода за артериальным катетером
F79.3.4
Координация мероприятий по осуществлению ухода за артериальным катетером или коррекция сестринских вмешательств
G.
Компонент отношения к здоровью

G17.1
Ересектерге арналған күндізгі орталық
G17.1.1
Ересектерге арналған күндізгі бағдарламаны жүзеге асыруға арналған іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
G17.1.2
Ересектерге арналған күндізгі бағдарламаға сәйкес іс-шараларды орындау
G17.1.3
Ересектерге арналған күндізгі бағдарламаға сәйкес іс-шараларды оқыту
G17.1.4
Ересектерге арналған күндізгі бағдарламаға сәйкес іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
G17.3
Үйге тамақ жеткізу
G17.3.1
Пациентті үйде тамақпен қамтамасыз ету үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
G17.3.2
Пациентке үйде тамақ беру жөніндегі іс-шараларды орындау
G17.3.3
Пациентке үйде тамақтану шараларын оқыту
G17.3.4
Пациентке үйде тамақтандыру бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік іс-шараларды түзету
G18.2
Су балансын сақтау
G18.2.1
Су режимін/балансты сақтау үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
G18.2.2
Су режимін/балансты сақтау жөніндегі іс-шараларды орындау
G18.2.3
Су режимін/балансты сақтау іс-шараларына үйрету
G18.2.4
Су режимін/тепе-теңдікті сақтау бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік іс-шараларды түзету
G18.5
Сақтық шараларын сақтау
G18.5.1
Жарақаттанудан, қауіптен немесе өзін немесе басқа адамдар шығынынан қорғау шараларын сақтау үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
G18.5.2
Жарақаттанудан, қауіптен немесе өзін немесе басқа адамдар шығынынан қорғау шараларын сақтау жөніндегі іс-шараларды орындау
G18.5.3
Жарақаттанудан, қауіптен немесе өзін немесе басқа адамдар шығынынан қорғау шараларын сақтауға оқыту
G18.5.4
Жарақаттанудан, қауіптен немесе өзін немесе басқа адамдар шығынынан қорғау шараларын сақтау жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
G19.1
Адам құқықтары туралы заң
G19.1.1
Ауруға байланысты жәрдемақыға өтінішпен байланысты іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
G19.1.2
Ауруға байланысты жәрдемақыға өтініш жазу жөніндегі іс-шараларды орындау
G19.1.3
Ауруға байланысты жәрдемақы алу іс-шараларын үйрету
G19.1.4
Ауруға байланысты жәрдемақы алу жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік іс-шараларды түзету
G19.2
Мейіргерлік күтімді үйлестіру
G19.2.1
Мейіргер күтімі жоспарын қорытындылау үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
G19.2.2
Мейіргер күтімі жоспарын қорытындылау бойынша іс-шараларды орындау
G19.2.3
Мейіргер күтімі жоспарын қорытындылау бойынша іс-шараларды оқыту
G19.2.4
Мейіргер күтімі жоспарын қорытындылау немесе мерйіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
G21.0
Жоғары білікті медициналық көмек
G21.0.1
Медициналық топ жүзеге асыратын пациенттің функцияларын қолдауды жүзеге асыруға арналған іс-шаралар/іс-қимылдар көлемін бағалау

G17.1
Дневной центр для взрослых
G17.1.1
Оценка объема мероприятий/действий для осуществления дневной программы для взрослых
G17.1.2
Выполнение мероприятий согласно дневной программе для взрослых
G17.1.3
Обучить мероприятиям согласно дневной программе для взрослых
G17.1.4
Координация мероприятий согласно дневной программе для взрослых или коррекция сестринских вмешательств
G17.3
Доставка еды на дом
G17.3.1
Оценка объема мероприятий/действий для обеспечения пациента питанием на дому
G17.3.2
Выполнение мероприятий по предоставлению пациенту питания на дому
G17.3.3
Обучить мероприятиям предоставления пациенту питания на дому
G17.3.4
Координация мероприятий по предоставлению пациенту питания на дому или коррекция сестринских вмешательств
G18.2
Соблюдение водного баланса
G18.2.1
Оценка объема мероприятий/действий для соблюдения водного режима/баланса
G18.2.2
Выполнение мероприятий по соблюдению водного режима/баланса
G18.2.3
Обучить мероприятиям соблюдения водного режима/баланса
G18.2.4
Координация мероприятий по соблюдению водного режима/баланса или коррекция сестринских вмешательств
G18.5
Соблюдение мер предосторожности
G18.5.1
Оценка объема мероприятий/действий для соблюдения мер защиты от травм, опасности или потери себя или других лиц
G18.5.2
Выполнение мероприятий по соблюдению мер защиты от травм, опасности или потери себя или других лиц
G18.5.3
Обучить мероприятиям соблюдения мер защиты от травм, опасности или потери себя или других лиц
G18.5.4
Координация мероприятий по соблюдению мер защиты от травм, опасности или потери себя или других лиц или коррекция сестринских вмешательств
G19.1
Закон о правах человека
G19.1.1
Оценка объема мероприятий/действий связанные с заявлением на пособие по случаю болезни
G19.1.2
Выполнение мероприятий по написанию заявления на пособие по случаю болезни
G19.1.3
Обучить мероприятиям получения пособий по случаю болезни
G19.1.4
Координация мероприятий по получению пособия по случаю болезни или коррекция сестринских вмешательств
G19.2
Координация сестринского ухода
G19.2.1
Оценка объема мероприятий/действий для резюмирования плана ухода медсестры
G19.2.2
Выполнение мероприятий по резюмированию плана ухода медсестры
G19.2.3
Обучить мероприятиям резюмированию плана ухода медсестры
G19.2.4
Координация мероприятий по резюмированию плана ухода медсестры или коррекция сестринских вмешательств
G21.0
Высококвалифицированная медицинская помощь
G21.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для осуществления поддержания функций пациента, осуществляемые медицинской группой

G21.0.2
Пациенттің функцияларын қолдау бойынша іс-шараларды орындау
G21.0.3
Пациенттің функцияларын сақтау іс-шараларына оқыту
G21.0.4
Пациенттің функцияларын қолдау бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
G21.1
Оқытылған күтушінің кәсіби күтімі
G21.1.1
Күтушінің күтімін жүзеге асыру үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
G21.1.2
Қамқоршының күтімін қолдау бойынша іс-шараларды орындау
G21.1.3
Күтушіге күтім бойынша іс-шараларды оқыту
G21.1.4
Қамқоршының күтімін орындау жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
G21.3
Кеңейтілген практика мейіргерінің жұмысы
G21.3.1
Кеңейтілген практика мейіргер/мейіргер ұсынған консультацияларды /нұсқаулықтарды жүзеге асыру үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
G21.3.2
Кеңейтілген практика мейіргері/мейіргер ұсынған консультациялар/ нұсқаулықтар бойынша іс-шараларды орындау
G21.3.3
Кеңейтілген практика мейіргері/мейіргер ұсынған консультациялар/ нұсқаулықтар бойынша іс-шараларға оқыту
G21.3.4
Кеңейтілген практика мейіргері/мейіргер ұсынған консультациялары/ нұсқаулықтар іс-шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік іс-шараларды түзету
H.
Дәрілік компонент
H22.0
Химиотерапиядан кейін пациенттің мейіргерлік күтімі
H22.0.1
Химиотерапиядан кейін пациентке күтім жасау үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
H22.0.2
Химиотерапиядан кейін пациентке күтім іс-шараларын орындау
H22.0.3
Химиотерапиядан кейін пациентке күтім іс-шараларын үйрету
H22.0.4
Химиотерапиядан кейін пациентке күтім шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
H24.1
Дәрі-дәрмектерге жағымсыз реакциялар
H24.1.1
Тағайындалған дәрілік заттарға болжамды реакцияларды мониторингілеу үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
H24.1.2
Тағайындалған дәрілік заттарға болжамды реакциялардың мониторингі жөніндегі іс-шараларды орындау
H24.1.3
Тағайындалған дәрілік заттарға болжамды реакциялардың мониторингі іс-шараларына үйрету
H24.1.4
Тағайындалған дәрілік заттарға болжамды реакциялардың мониторингі жөніндегі іс-шараларды үйлестіру
H24.2
Клиникалық фармация бөлімінде дәрі-дәрмектерді алдын-ала орналастыру
H24.2.1
Тағайындалған препараттарды үздіксіз беру үшін іс-шаралар/іс-қимылдар көлемін бағалау
H24.2.2
Тағайындалған препараттарды үздіксіз беру жөніндегі іс-шараларды орындау
H24.2.3
Тағайындалған препараттарды үздіксіз беру іс-шараларына үйрету
H24.2.4
Медициналық препараттарды үздіксіз беру жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету

G21.0.2
Выполнение мероприятий по поддержанию функций пациента
G21.0.3
Обучить мероприятиям поддержанию функций пациента
G21.0.4
Координация мероприятий по выполнению поддержания функций пациента или коррекция сестринских вмешательств
G21.1
Профессиональный уход обученной сиделкой
G21.1.1
Оценка объема мероприятий/действий для осуществления поддержания ухода сиделкой
G21.1.2
Выполнение мероприятий по поддержанию ухода сиделкой
G21.1.3
Обучить мероприятиям по осуществлению ухода сиделку
G21.1.4
Координация мероприятий по выполнению ухода сиделкой или коррекция сестринских вмешательств
G21.3
Работа медицинской сестры расширенной практики
G21.3.1
Оценка объема мероприятий/действий для осуществления предоставленных консультаций /инструкций медсестрой расширенной практики/практикующей медсестрой
G21.3.2
Выполнение мероприятий по предоставленным консультациям/инструкциям медсестрой расширенной практики/практикующей медсестрой
G21.3.3
Обучить мероприятиям по предоставленным консультациям/инструкциям медсестрой расширенной практики/практикующей медсестрой
G21.3.4
Координация мероприятий по предоставлению консультаций/инструкций медсестрой расширенной практики/практикующей медсестрой или коррекция сестринских вмешательств
H.
Лекарственный компонент
H22.0
Сестринский уход за пациентом после химиотерапии
H22.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для выполнения ухода за пациентом после химиотерапии
H22.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за пациентом после химиотерапии
H22.0.3
Обучить мероприятиям ухода за пациентом после химиотерапии
H22.0.4
Координация мероприятий ухода за пациентом после химиотерапии или коррекция сестринских вмешательств
H24.1
Побочные реакция на медикаменты
H24.1.1
Оценка объема мероприятий/действий для мониторинга предполагаемых реакций на назначенные лекарственные средства
H24.1.2
Выполнение мероприятий по мониторингу предполагаемых реакций на назначенные лекарственные средства
H24.1.3
Обучить мероприятиям мониторинга предполагаемых реакций на назначенные лекарственные средства
H24.1.4
Координация мероприятий по мониторингу предполагаемых реакций на назначенные лекарственные средства
H24.2
Предварительная раскладка лекарств в отделении клинической фармации
H24.2.1
Оценка объема мероприятий/действий для непрерывного предоставления назначенных препаратов
H24.2.2
Выполнение мероприятий по непрерывному предоставлению назначенных препаратов
H24.2.3
Обучить мероприятиям непрерывного предоставления назначенных препаратов
H24.2.4
Координация мероприятий по непрерывному предоставлению медицинских препаратов или коррекция сестринских вмешательств

H24.3
Дәрілік препараттың жанама әсерлері
H24.3.1
Тағайындалған препараттарға жағымсыз реакцияларды бақылау үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
H24.3.2
Тағайындалған препараттарға жағымсыз реакцияларды бақылау жөніндегі іс-шараларды орындау
H24.3.3
Тағайындалған препараттарға жағымсыз реакцияларды бақылау іс-шараларын оқыту
H24.3.4
Тағайындалған препараттарға жағымсыз реакцияларды бақылауды орындау жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
H25.0
Сәулелік терапиядан кейінгі мейіргерлік күтім
H25.0.1
Сәулелік терапиядан кейін күтімді жүзеге асыруға арналған іс-шаралар /іс-қимыл көлемін бағалау
H25.0.2
Сәулелік терапиядан кейін күтімді жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды орындау
H25.0.3
Сәулелік терапиядан кейінгі күтім іс-шараларын оқыту
H25.0.4
Сәулелік терапиядан кейінгі күтімді орындау жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік іс-шараларды түзету
I.
Зат алмасу компоненті
I26.0
Аллергиялық реакцияға алғашқы көмек
I26.0.1
Аллергиялық реакцияларды тоқтату бойынша іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау / симптомдарды азайту
I26.0.2
Аллергиялық реакцияларды тоқтату іс-шараларын орындау / симптомдарды азайту
I26.0.3
Аллергиялық реакцияларды тоқтату іс-шараларын үйрету / симптомдарды азайту
I26.0.4
Аллергиялық реакцияларды тоқтату іс-шараларын үйлестіру / симптомдарды азайту немесе мейіргерлік араласуды түзету
I27.0
Қант диабетімен ауыратын пациентке күтім
I27.0.1
Қант диабетімен ауыратын пациентке күтім үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
I27.0.2
Қант диабетімен ауыратын пациентке күтім жөніндегі іс-шараларды орындау
I27.0.3
Қантты диабетпен ауыратын пациентке күтім іс-шараларына оқыту
I27.0.4
Қантты диабетпен ауыратын пациентке күтім іс-шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
I65.0
Иммундық жүйеге күтім жасау
I65.0.1
Аурудан қорғауды жүзеге асыру үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
I65.0.2
Аурудан қорғауды жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды орындау
I65.0.3
Аурудан қорғауды орындау бойынша іс-шараларды оқыту
I65.0.4
Аурудан қорғауды орындау жөніндегі іс-шараларды үйлестіру
J.
Тамақтану компоненті
J28.0
Энтеральды түтікке күтім
J28.0.1
Энтеральды дренаждық түтікті күтуге арналған іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
J28.0.2
Энтеральды дренажды түтікке күтім іс-шараларын орындау
J28.0.3
Энтеральды дренажды түтікке күтім іс-шараларына оқыту
J28.0.4
Энтеральды дренажды түтікке күтім іс-шараларын үйлестіру немесе мейірбикелік араласуды түзету
J28.1
Энтеральды түтікті енгізу
J28.1.1
Энтеральды дренаждық түтікті орнату бойынша іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
J28.1.2
Энтеральды дренаждық түтікті орнату бойынша іс-шараларды орындау

H24.3
Побочные действия лекарственного препарата
H24.3.1
Оценка объема мероприятий/действий для контроля побочных реакций на назначенные препараты
H24.3.2
Выполнение мероприятий по контролю побочных реакций на назначенные препараты
H24.3.3
Обучить мероприятиям по контролю побочных реакций на назначенные препараты
H24.3.4
Координация мероприятий по выполнению контроля побочных реакций на назначенные препараты или коррекция сестринских вмешательств
H25.0
Сестринский уход после лучевой терапии
H25.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления ухода после лучевой терапии
H25.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода после лучевой терапии
H25.0.3
Обучить мероприятиям ухода после лучевой терапии
H25.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода после лучевой терапии или коррекция сестринских вмешательств
I.
Компонент обмена веществ
I26.0
Первая помощь при аллергической реакции
I26.0.1
Оценка объема мероприятий/действий по купированию аллергических реакций/уменьшение симптомов
I26.0.2
Выполнение мероприятий по купированию аллергических реакций/уменьшение симптомов
I26.0.3
Обучить мероприятиям купирования аллергических реакций/уменьшение симптомов
I26.0.4
Координация мероприятий по купированию аллергических реакций/уменьшение симптомов или коррекция сестринских вмешательств
I27.0
Уход за пациентом с диабетом
I27.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для осуществления ухода за пациентом с диабетом
I27.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за пациентом с диабетом
I27.0.3
Обучить мероприятиям по выполнению ухода за пациентом с диабетом
I27.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за пациентом с диабетом или коррекция сестринских вмешательств
I65.0
Уход за иммунной системой
I65.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для осуществления защиты от заболевания
I65.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению защиты от заболевания
I65.0.3
Обучить мероприятиям по выполнению защиты от заболевания
I65.0.4
Координация мероприятий по выполнению защиты от заболевания
J.
Компонент питания
J28.0
Уход за энтеральной трубкой
J28.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для ухода за энтеральной дренажной трубки
J28.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за энтеральной дренажной трубки
J28.0.3
Обучить мероприятиям ухода за энтеральной дренажной трубки
J28.0.4
Координация мероприятий по уходу за энтеральной дренажной трубки или коррекция сестринских вмешательств
J28.1
Введение энтеральной трубки
J28.1.1
Оценка объема мероприятий/действий по установке энтеральной дренажной трубки
J28.1.2
Выполнение мероприятий по установке энтеральной дренажной трубки

J28.1.3
Энтеральды дренаждық түтікті орнату іс-шараларын оқыту
J28.1.4
Энтеральды дренаждық түтікті орнату іс-шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
J28.2
Энтеральды түтікті суару
J28.2.1
Энтеральды түтікті жууға арналған іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
J28.2.2
Энтеральді түтікті жуу жөніндегі іс-шараларды орындау
J28.2.3
Энтеральды түтікті жуу іс-шараларын үйрету
J28.2.4
Энтеральды түтікті жуу іс-шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
J29.2
Тамақтандыру техникасы
J29.2.1
Арнаулы азықтандыру іс-шараларын жүзеге асыру үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
J29.2.2
Тамақтандырудың арнайы іс-шараларын жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды орындау
J29.2.3
Тамақтандырудың арнайы іс-шараларын орындауға үйрету
J29.2.4
Тамақтандырудың арнайы іс-шараларын орындау жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
J29.3
Тұрақты диета
J29.3.1
Белгіленген тамақтану стандарттарына сәйкес іс-шаралар/тамақтану/қоректік заттар көлемін бағалау
J29.3.2
Белгіленген тамақтану стандарттарына сәйкес тамақтану/қоректік заттарды қабылдау бойынша іс-шараларды орындау
J29.3.3
Белгіленген тамақтану стандарттарына сәйкес тамақтану/тамақтану іс-шараларын үйрету
J29.3.4
Белгіленген тамақтану стандарттарына сәйкес тамақтану/қоректік заттарды қабылдау іс-шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
J29.4
Арнайы диета
J29.4.1
Белгіленген белгілі бір тағамды/қоректік заттарды қабылдауға арналған іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
J29.4.2
Белгіленген белгілі бір тағамды / қоректік заттарды қабылдау бойынша іс-шараларды орындау
J29.4.3
Белгіленген белгілі бір тағамды / қоректік заттарды қабылдау бойынша іс-шараларды үйрету
J29.4.4
Белгіленген белгілі бір тағамды/қоректік заттарды қабылдау бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
J29.5
Энтеральды тамақтану
J29.5.1
Ас қорыту жүйесінің шырышты қабаты арқылы арнайы қоспалармен қоректендіруді жүзеге асыруға арналған іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
J29.5.2
Ас қорыту жүйесінің шырышты қабаты арқылы арнайы қоспалармен тамақтану іс-шараларын орындау
J29.5.3
Ас қорыту жүйесінің шырышты қабаты арқылы арнайы қоспалармен тамақтану іс-шараларын үйрету
J29.5.4
Ас қорыту жүйесінің шырышты қабаты арқылы арнайы қоспалармен тамақтандыруды орындау жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
J29.6
Парентеральды тамақтану
J29.6.1
Асқазан-ішек жолын айналып өтетін венаішіне немесе тері астына инфузия арқылы тамақтандыруды жүзеге асыру үшін іс-шаралар /іс-қимыл көлемін бағалау
J29.6.2
Асқазан-ішек жолын айналып өтетін венаішіне немесе тері астына инфузия арқылы тамақтандыруды жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды орындау

J28.1.3
Обучить мероприятиям установки энтеральной дренажной трубки
J28.1.4
Координация мероприятий по установке энтеральной дренажной трубки или коррекция сестринских вмешательств
J28.2
Орошение энтеральной трубки
J28.2.1
Оценка объема мероприятий/действий для промывания энтеральной трубки
J28.2.2
Выполнение мероприятий по промыванию энтеральной трубки
J28.2.3
Обучить мероприятиям промывания энтеральной трубки
J28.2.4
Координация мероприятий по промыванию энтеральной трубки или коррекция сестринских вмешательств
J29.2
Техники кормления
J29.2.1
Оценка объема мероприятий/действий для осуществления специальных мер кормления
J29.2.2
Выполнение мероприятий по осуществлению специальных мер кормления
J29.2.3
Обучить мероприятиям выполнения специальных мер кормления
J29.2.4
Координация мероприятий по выполнению специальных мер кормления или коррекция сестринских вмешательств
J29.3
Регулярная диета
J29.3.1
Оценка объема мероприятий/действий для приема пищи/питательных веществ согласно установленным стандартам питания
J29.3.2
Выполнение мероприятий по приему пищи/питательных веществ согласно установленным стандартам питания
J29.3.3
Обучить мероприятиям по приему пищи/питательных веществ согласно установленным стандартам питания
J29.3.4
Координация мероприятий по приему пищи/питательных веществ согласно установленным стандартам питания или коррекция сестринских вмешательств
J29.4
Специальная диета
J29.4.1
Оценка объема мероприятий/действий для приема назначенной определенной пищи/питательных веществ
J29.4.2
Выполнение мероприятий по приему назначенной определенной пищи/питательных веществ
J29.4.3
Обучить мероприятиям по приему назначенной определенной пищи/питательных веществ
J29.4.4
Координация мероприятий по приему назначенной определенной пищи/питательных веществ или коррекция сестринских вмешательств
J29.5
Энтеральное питание
J29.5.1
Оценка объема мероприятий/действий для осуществления питания специальными смесями через слизистую оболочку ЖКТ
J29.5.2
Выполнение мероприятий по питанию специальными смесями через слизистую оболочку ЖКТ
J29.5.3
Обучить мероприятиям выполнения питания специальными смесями через слизистую оболочку ЖКТ
J29.5.4
Координация мероприятий по выполнению питания специальными смесями через слизистую оболочку ЖКТ или коррекция сестринских вмешательств
J29.6
Парентеральное питание
J29.6.1
Оценка объема мероприятий /действий для осуществления питания путем внутривенной или подкожной инфузии в обход ЖКТ
J29.6.2
Выполнение мероприятий по осуществлению питания путем внутривенной или подкожной инфузии в обход ЖКТ

J29.6.3
Асқазан-ішек жолына тигізбей венаішіне немесе тері астына инфузия арқылы тамақтандыру іс-шараларын үйрету
J29.6.4
Асқазан-ішек жолына тигізбей венаішіне немесе тері астына инфузия арқылы тамақтандыруды орындау жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
К.
Физикалық процестерді реттеу компоненті
K30.0
Инфекциялық бақылау
K30.0.1
Инфекциялық аурудың таралмауы үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
K30.0.2
Инфекциялық ауруды таратпау жөніндегі іс-шараларды орындау
K30.0.3
Инфекциялық ауруды таратпау іс-шараларын үйрету
K30.0.4
Инфекциялық ауруды таратпау жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
K30.1
Ауруханаішілік инфекциялардың профилактикасы
K30.1.1
Инфекциялар мен инфекциялық аурулардың таралуын болдырмау үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
K30.1.2
Инфекциялар мен инфекциялық аурулардың таралуын болдырмау жөніндегі іс-шараларды орындау
K30.1.3
Инфекциялар мен инфекциялық аурулардың таралуын болдырмау іс-шараларына оқыту
K30.1.4
Инфекциялар мен инфекциялық аурулардың таралуын болдырмау жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
K31.1
Пациент туралы ақпарат жинау
K31.1.1
Бастан өткерген аурулары мен денсаулық жағдайы туралы ақпарат алу үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
K31.1.2
Бастан өткерген аурулары мен денсаулық жағдайы туралы ақпарат алу жөніндегі іс-шараларды орындау
K31.1.3
Бастан өткерген аурулары мен денсаулық жағдайы туралы алынған ақпаратқа сәйкес іс-шараларға үйрету
K31.1.4
Бастан өткерген аурулары мен денсаулық жағдайы туралы алынған ақпарат бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
K31.3
Медициналық қарап-тексеру
K31.3.1
Соматикалық жағдайды бағалау үшін физикалық қарап-тексеру іс-шараларының/іс-қимыл көлемін бағалау
K31.3.2
Соматикалық жағдайды бағалау үшін физикалық қарап-тексеру іс-шараларын орындау
K31.3.3
Соматикалық жағдайды бағалау үшін физикалық қарап-тексеруден өту іс-шараларына үйрету
K31.3.4
Соматикалық жағдайды бағалау үшін физикалық қарап-тексеруді орындау бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
K32.0
Гистологиялық зерттеу
K32.0.1
Дене үлгісін жинауға/зерттеуге арналған іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
K32.0.2
Дене үлгісін жинақтау/зерттеу бойынша іс-шараларды орындау
K32.0.3
Дене үлгісін жинақтау/зерттеу іс-шараларына үйрету
K32.0.4
Дене үлгісін жинақтау/зерттеу немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
L.
Тыныс алу жүйесі компоненті

J29.6.3
Обучить мероприятиям выполнения питания путем внутривенной или подкожной инфузии в обход ЖКТ
J29.6.4
Координация мероприятий по выполнению питания путем внутривенной или подкожной инфузии в обход ЖКТ или коррекция сестринских вмешательств
К.
Компонент регуляции физических процессов
K30.0
Инфекционный контроль
K30.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для нераспространения инфекционного заболевания
K30.0.2
Выполнение мероприятий по нераспространению инфекционного заболевания
K30.0.3
Обучить мероприятиям нераспространения инфекционного заболевания
K30.0.4
Координация мероприятий по выполнению нераспространения инфекционного заболевания или коррекция сестринских вмешательств
K30.1
Профилактика внутрибольничных инфекций
K30.1.1
Оценка объема мероприятий/действий для предотвращения распространения инфекций и инфекционных заболеваний
K30.1.2
Выполнение мероприятий по предотвращения распространения инфекций и инфекционных заболеваний
K30.1.3
Обучить мероприятиям предотвращения распространения инфекций и инфекционных заболеваний
K30.1.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения распространения инфекций и инфекционных заболеваний или коррекция сестринских вмешательств
K31.1
Сбор информации о пациенте
K31.1.1
Оценка объема мероприятий/действий для получения информации о перенесенных заболеваниях и состоянии здоровья
K31.1.2
Выполнение мероприятий по получению информации о перенесенных заболеваниях и состоянии здоровья
K31.1.3
Обучить мероприятиям согласно полученной информации о перенесенных заболеваниях и состоянии здоровья
K31.1.4
Координация мероприятий по полученной информации о перенесенных заболеваниях и состоянии здоровья или коррекция сестринских вмешательств
K31.3
Медицинский осмотр
K31.3.1
Оценка объема мероприятий/действий физикального обследования для оценки соматического состояния
K31.3.2
Выполнение мероприятий физикального обследования для оценки соматического состояния
K31.3.3
Обучить мероприятиям по выполнению физикального обследования для оценки соматического состояния
K31.3.4
Координация мероприятий по выполнению физикального обследования для оценки соматического состояния или коррекция сестринских вмешательств
K32.0
Гистологическое исследование
K32.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для сбора/исследования образца тела
K32.0.2
Выполнение мероприятий по сбору/исследованию образца тела
K32.0.3
Обучить мероприятиям сбора/исследования образца тела
K32.0.4
Координация мероприятий по проведению сбора/исследования образца тела или коррекция сестринских вмешательств
L.
Компонент респираторной системы

L35.0
Оттегі терапиясы
L35.0.1
Оттегіні қолдану арқылы емдеуге арналған іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
L35.0.2
Оттегін қолдану арқылы емдеу іс-шараларын орындау
L35.0.3
Оттегімен емдеу іс-шараларына үйрету
L35.0.4
Оттегімен емдеуді орындау жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
L36.0
Өкпе ауруы бар пациенттерге күтім жасау
L36.0.1
Өкпе гигиенасын жүзеге асыруға арналған іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
L36.0.2
Өкпе гигиенасын сақтау іс-шараларын орындау
L36.0.3
Өкпе гигиенасын сақтау іс-шараларына үйрету
L36.0.4
Өкпе гигиенасын сақтау іс-шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
L36.1
Тыныс алу жаттығулары
L36.1.1
Тыныс алу немесе өкпе жүктемесі кезінде терапияға арналған іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
L36.1.2
Тыныс алу немесе өкпе жүктемесі кезінде терапияны жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды орындау
L36.1.3
Тыныс алу немесе өкпе жүктемесі кезінде терапия іс-шараларын үйрету
L36.1.4
Тыныс алу немесе өкпе жүктемесі кезінде терапияны орындау жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
L36.2
Кеуде торы ағзаларының физиотерапиясы
L36.2.1
Өкпенің постуральды дренажын қамтамасыз ету үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
L36.2.2
Өкпенің постуральды дренажын қамтамасыз ету үшін іс-шараларды орындау
L36.2.3
Өкпенің постуральды дренажын орындау бойынша іс-шараларға үйрету
L36.2.4
Өкпенің постуральды дренажын орындау бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
L36.3
Ингаляциялық терапия
L36.3.1
Тыныс алу емшараларына арналған іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
L36.3.2
Тыныс алу рәсімдері бойынша іс-шараларды орындау
L36.3.3
Тыныс алу емшараларын орындауға үйрету
L36.3.4
Тыныс алу емшараларын орындау бойынша іс-шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
L36.4
Тыныс алу аппараттарына күтім
L36.4.1
Механикалық желдетуді пайдалануды бақылау және бақылау үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
L36.4.2
Механикалық желдетуді пайдалануды қамтамасыз ету үшін іс-шараларды орындау
L36.4.3
Механикалық желдетуді қолдану бойынша іс-шараларға үйрету
L36.4.4
Механикалық желдетуді қолдану бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
L37.0
Трахеостомияға күтім техникасы
L37.0.1
Трахеостомияны күтуге арналған іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
L37.0.2
Трахеостомияға күтім іс-шараларын орындау
L37.0.3
Трахеостомияға күтім бойынша іс-шараларға үйрету
L37.0.4
Трахеостомияға күтім бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
M.
Өзара қарым-қатынас компоненті

L35.0
Оксигенотерапия
L35.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для лечения с применением кислорода
L35.0.2
Выполнение мероприятий по лечению с применением кислорода
L35.0.3
Обучить мероприятиям лечения с применением кислорода
L35.0.4
Координация мероприятий по выполнению лечения с применением кислорода или коррекция сестринских вмешательств
L36.0
Уход за пациентом с заболеванием легких
L36.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для осуществления гигиены легких
L36.0.2
Выполнение мероприятий для поддержания гигиены легких
L36.0.3
Обучить мероприятиям поддержания гигиены легких
L36.0.4
Координация мероприятий по выполнению поддержания гигиены легких или коррекция сестринских вмешательств
L36.1
Дыхательные упражнения
L36.1.1
Оценка объема мероприятий/действий для терапии при дыхательной или легочной нагрузке
L36.1.2
Выполнение мероприятий по осуществлению терапии при дыхательной или легочной нагрузке
L36.1.3
Обучить мероприятиям терапии при дыхательной или легочной нагрузке
L36.1.4
Координация мероприятий по выполнению терапии при дыхательной или легочной нагрузке или коррекция сестринских вмешательств
L36.2
Физиотерапия органов грудной клетки
L36.2.1
Оценка объема мероприятий/действий для обеспечения постурального дренажа легких
L36.2.2
Выполнение мероприятий для обеспечения постурального дренажа легких
L36.2.3
Обучить мероприятиям по выполнению постурального дренажа легких
L36.2.4
Координация мероприятий по выполнению постурального дренажа легких или коррекция сестринских вмешательств
L36.3
Ингаляционная терапия
L36.3.1
Оценка объема мероприятий/действий для дыхательных процедур
L36.3.2
Выполнение мероприятий по дыхательным процедурам
L36.3.3
Обучить мероприятиям выполнения дыхательных процедур
L36.3.4
Координация мероприятий по выполнению дыхательных процедур или коррекция сестринских вмешательств
L36.4
Уход за дыхательным аппаратом
L36.4.1
Оценка объема мероприятий/действий для контроля и мониторинга использования искусственной вентиляции легких
L36.4.2
Выполнение мероприятий для обеспечения использования искусственной вентиляции легких
L36.4.3
Обучить мероприятиям по использованию искусственной вентиляции легких
L36.4.4
Координация мероприятий по выполнению использования искусственной вентиляции легких или коррекция сестринских вмешательств
L37.0
Техника ухода за трахеостомой
L37.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для ухода за трахеостомой
L37.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за трахеостомой
L37.0.3
Обучить мероприятиям по выполнению ухода за трахеостомой
L37.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за трахеостомой или коррекция сестринских вмешательств
M.
Компонент взаимоотношений

M39.4
Жыныстық мінез-құлықты талдау
M39.4.1
Адамның жыныстық реакциясын өзгерту және/немесе өзгерту үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
M39.4.2
Адамның жыныстық реакциясын өзгерту және/немесе өзгерту бойынша іс-шараларды орындау
M39.4.3
Адамның жыныстық реакциясын өзгерту және/немесе өзгерту іс-шараларына үйрету
M39.4.4
Адамның жыныстық реакциясындағы өзгерістерді және/немесе модификацияларды орындау жөніндегі іс-шараларды үйлестіру
N.
Қауіпсіздік компоненті
N40.0
Пациенттердің есірткі заттарын / уытқұмарлықты қолдануына мейіргерлік араласу
N40.0.1
Зиян келтіруді азайту немесе оны болдырмау үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
N40.0.2
Зиян келтіруді азайту немесе оны болдырмау жөніндегі іс-шараларды орындау
N40.0.3
Зиян келтіруді азайту немесе одан аулақ болу іс-шараларын үйрету
N40.0.4
Зиян келтіруді азайту немесе оны болдырмау жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
N40.2
Пациенттер алкогольді тұтыну кезіндегі мейіргерлік араласу
N40.2.1
Алкогольді тұтыну профилактикасы, оны азайту үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
N40.2.2
Алкогольді тұтыну профилактикасы, оны азайтуды жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды орындау
N40.2.3
Алкогольді тұтыну профилактикасы, оны азайту іс-шараларына үйрету
N40.2.4
Алкогольді тұтыну профилактикасы, оны азайту немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
N40.3
Есірткіні теріс пайдалану кезіндегі мейіргерлік араласуды түзету
N40.3.1
Тәуелділікті туындататын кез келген препараттан аулақ болу, оны азайту үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
N40.3.2
Тәуелділікті туындататын кез келген препараттан аулақ болу, оны барынша азайту жөніндегі іс-шараларды орындау
N40.3.3
Тәуелділікті туындататын кез келген препараттан аулақ болуға, оны азайтуға үйрету
N40.3.4
Тәуелділікті туындататын кез келген препараттан аулақ болуға, оны азайтуға немесе мейіргерлік араласуды түзету бойынша іс-шараларды үйлестіру
N41.0
Кезек күттірмейтін көмек көрсету кезіндегі мейіргерлік араласу
N41.0.1
Кезек күттірмейтін көмекті жүзеге асыру үшін іс-шаралар/іс-қимылдар көлемін бағалау
N41.0.2
Кезек күттірмейтін көмекті жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды орындау.
N41 0.3
Кезек күттірмейтін көмек көрсету іс-шараларына үйрету
N41.0.4
Кезек күттірмейтін көмек іс-шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
P.
Өзін-өзі бағалау компоненті
P45.0
Психикалық денсаулыққа күтім
P45.0.1
Эмоциялық жағдайды жақсарту үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
P45.0.2
Эмоциялық жағдайды жақсарту үшін іс-шараларды орындау

M39.4
Анализ сексуального поведения
M39.4.1
Оценка объема мероприятий/действий для изменений и/или модификаций сексуальной реакции человека
M39.4.2
Выполнение мероприятий по изменению и/или модификации сексуальной реакции человека
M39.4.3
Обучить мероприятиям изменений и/или модификаций сексуальной реакции человека
M39.4.4
Координация мероприятий по выполнению изменений и/или модификаций сексуальной реакции человека
N.
Компонент безопасности
N40.0
Сестринское вмешательство при употреблении пациентами наркотических веществ/токсикомании
N40.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для минимизации причинения вреда или его избежания
N40.0.2
Выполнение мероприятий по минимизации причинения вреда или его избежания
N40.0.3
Обучить мероприятиям минимизации причинения вреда или его избежанию
N40.0.4
Координация мероприятий по выполнению минимизации причинения вреда или его избежанию или коррекция сестринских вмешательств
N40.2
Сестринское вмешательство при употреблении пациентами алкоголя
N40.2.1
Оценка объема мероприятий/действий для предотвращения, минимизации употребления алкогольных напитков
N40.2.2
Выполнение мероприятий по осуществлению предотвращения, минимизации употребления алкогольных напитков
N40.2.3
Обучить мероприятиям предотвращения, минимизации употребления алкогольных напитков
N40.2.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения, минимизации употребления алкогольных напитков или коррекция сестринских вмешательств
N40.3
Сестринское вмешательство при злоупотреблении наркотиков
N40.3.1
Оценка объема мероприятий/действий для избежания, сведения к минимуму любого препарата, вызывающего привыкание
N40.3.2
Выполнение мероприятий по осуществлению избежания, сведения к минимуму любого препарата, вызывающего привыкание
N40.3.3
Обучить мероприятиям избежания, сведения к минимуму любого препарата, вызывающего привыкание
N40.3.4
Координация мероприятий по выполнению избежания, сведения к минимуму любого препарата, вызывающего привыкание или коррекция сестринских вмешательств
N41.0
Сестринское вмешательство при оказании неотложной помощи
N41.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для осуществления неотложной помощи
N41.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению неотложной помощи.
N41 0.3
Обучить мероприятиям оказания неотложной помощи
N41.0.4
Координация мероприятий по выполнению неотложной помощи или коррекция сестринских вмешательств
P.
Компонент самооценки
P45.0
Уход за психическим здоровьем
P45.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для осуществления улучшения эмоционального состояния
P45.0.2
Выполнение мероприятий для улучшения эмоционального состояния

P45.0.3
Эмоциялық жағдайды жақсарту іс-шараларын үйрету
P45.0.4
Эмоциялық жағдайды жақсарту бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
P45.1
Психикалық денсаулық тарихы
P45.1.1
Өткен немесе қазіргі эмоциялық саламаттылық/денсаулық туралы ақпарат алу үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
P45.1.2
Өткен немесе қазіргі эмоциялық саламаттылық /денсаулық туралы ақпарат алу бойынша іс-шараларды орындау және мейіргерлік араласуды түзету
P45.1.3
Өткен немесе қазіргі эмоциялық саламаттылық /денсаулық туралы алынған ақпаратқа сәйкес іс-шараларды үйрету немесе мейіргерлік араласуды түзету
P45.1.4
Өткен немесе қазіргі эмоциялық саламаттылық /денсаулық туралы алынған ақпарат бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
P45.2
Психикалық денсаулықты нығайту
P45.2.1
Эмоциялық саламаттылық/денсаулықты жақсарту үшін іс-шаралар/ іс-қимыл көлемін бағалау
P45.2.2
Эмоциялық саламаттылық/ денсаулықты жақсарту бойынша іс-шараларды орындау
P45.2.3
Эмоциялық саламаттылық /денсаулықты жақсарту іс-шараларына үйрету
P45.2.4
Эмоциялық саламаттылық / денсаулықты жақсарту шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
P45.3
Психикалық денсаулық скринингі
P45.3.1
Эмоциялық саламаттылық /денсаулықты зерттеп-қарауға арналған іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
P45.3.2
Эмоциялық саламаттылық /денсаулықты зерттеп-қарауға арналған іс-шараларды орындау
P45.3.3
Эмоциялық саламаттылық /денсаулықты зерттеп-қарауға сәйкес іс-шараларға үйрету
P45.3.4
Эмоциялық саламаттылық / денсаулықты зерттеп-қарауды орындау бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
Q.
Сенсорлық компонент
Q47.0
Ауырсынуды басқару
Q47.0.1
Жарақатқа немесе зақымдануға қарсы тұру реакциясын қолдауға арналған іс-шаралардың/іс-қимыл көлемін бағалау
Q47.0.2
Жарақатқа немесе зақымдануға қарсы тұру реакциясын жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды орындау
Q47.0.3
Жарақатқа немесе зақымдануға қарсы тұру реакциясын орындауға күтім іс-шараларына үйрету
Q47.0.4
Жарақатқа немесе зақымдануға қарсы тұру реакциясын орындау бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
Q47.1
Жіті ауырсынуды басқару
Q47.1.1
Жіті ауырсынуды басқаруды жүзеге асыру үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
Q47.1.2
Жіті ауырсынуды басқару іс-шараларын орындау
Q47.1.3
Жіті ауырсынуды басқаруды жүзеге асыру үшін күтім іс-шараларына үйрету
Q47.1.4
Жіті ауырсынуды басқару бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
Q47.2
Созылмалы ауырсынуды басқару
Q47.2.1
Созылмалы ауырсынуды басқаруды жүзеге асыру үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау

P45.0.3
Обучить мероприятиям улучшения эмоционального состояния
P45.0.4
Координация мероприятий по выполнению улучшения эмоционального состояния или коррекция сестринских вмешательств
P45.1
История психического здоровья
P45.1.1
Оценка объема мероприятий/действий для получения информации о прошлом или настоящем эмоциональном благополучии/здоровье
P45.1.2
Выполнение мероприятий по получению информации о прошлом или настоящем эмоциональном благополучии/здоровье
P45.1.3
Обучить мероприятиям согласно полученной информации о прошлом или настоящем эмоциональном благополучии/здоровье
P45.1.4
Координация мероприятий по полученной информации о прошлом или настоящем эмоциональном благополучии/здоровье или коррекция сестринских вмешательств
P45.2
Укрепление психического здоровья
P45.2.1
Оценка объема мероприятий/действий для улучшения эмоционального благополучия/ здоровья
P45.2.2
Выполнение мероприятий по улучшению эмоционального благополучия/ здоровья
P45.2.3
Обучить мероприятиям улучшения эмоционального благополучия/здоровья
P45.2.4
Координация мероприятий по улучшению эмоционального благополучия/ здоровья или коррекция сестринских вмешательств
P45.3
Скрининг психического здоровья
P45.3.1
Оценка объема мероприятий/действий для обследования эмоционального благополучия/здоровья
P45.3.2
Выполнение мероприятий обследования эмоционального благополучия/здоровья
P45.3.3
Обучить мероприятиям согласно обследованию эмоционального благополучия/здоровья
P45.3.4
Координация мероприятий по выполнению обследования эмоционального благополучия/здоровья или коррекция сестринских вмешательств
Q.
Сенсорный компонент
Q47.0
Управление боли
Q47.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для я поддержания ответной реакции на травму или повреждение
Q47.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ответной реакции на травму или повреждение
Q47.0.3
Обучить мероприятиям ухода выполнения ответной реакции на травму или повреждение
Q47.0.4
Координация мероприятий по выполнению ответной реакции на травму или повреждение или коррекция сестринских вмешательств
Q47.1
Управление острой боли
Q47.1.1
Оценка объема мероприятий/действий для осуществления управления острой боли
Q47.1.2
Выполнение мероприятий по управлению острой боли
Q47.1.3
Обучить мероприятиям ухода для осуществления управления острой боли
Q47.1.4
Координация мероприятий по выполнению управления острой боли или коррекция сестринских вмешательств
Q47.2
Управление хронической боли
Q47.2.1
Оценка объема мероприятий/действий для осуществления управления хронической боли

Q47.2.2
Созылмалы ауырсынуды басқару іс-шараларын орындау
Q47.2.3
Созылмалы ауырсынуды басқару іс-шараларына үйрету
Q47.2.4
Созылмалы ауырсынуды басқару бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
Q48.0
Жайлылықты қамтамасыз ету үшін пациентке күтім
Q48.0.1
Қолдау көрсету немесе өзін-өзі сезінуді жақсарту үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
Q48.0.2
Қолдау көрсету немесе өзін-өзі сезінуді жақсарту үшін іс-шараларды орындау
Q48.0.3
Қолдау көрсету немесе өзін-өзі сезінуді жақсарту шараларына үйрету
Q48.0.4
Қолдау көрсету немесе өзін-өзі сезінуді жақсарту жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік іс-шараларды түзету
Q49.0
Құлақ күтімі
Q49.0.1
Құлақ күтіміне арналған іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
Q49.0.2
Құлақ күтімін жүзеге асыру бойынша іс-шараларды орындау
Q49.0.3
Құлақ күтімі іс-шараларына үйрету
Q49.0.4
Құлақ күтімін орындау бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
Q49.1
Есту аппараттарына күтім
Q49.1.1
Есту аппаратын күтуге арналған іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
Q49.1.2
Есту аппаратын күтуді жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды орындау
Q49.1.3
Есту аппаратын күту іс-шараларына үйрету
Q49.1.4
Есту аппараттарына күтім бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
Q49.2
Құлақтың құлығын алып тастау
Q49.2.1
Құлақтан құлығын алып тастауға арналған іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
Q49.2.2
Құлақтан құлығын алып тастау бойынша іс-шараларды орындау
Q49.2.3
Құлақтан құлығын алып тастау іс-шараларына үйрету
Q49.2.4
Құлақтан құлығын алып тастау бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
Q50.0
Көз күтімі
Q50.0.1
Көз күтіміне арналған іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
Q50.0.2
Көз күтімін жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды орындау
Q50.0.3
Көз күтімі іс-шараларына үйрету
Q50.0.4
Көз күтімі бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
Q50.1
Катаракт кезіндегі көз күтімі
Q50.1.1
Катаракт кезіндегі көз күтіміне арналған іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
Q50.1.2
Катаракт кезінде көз күтімін жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды орындау
Q50.1.3
Катаракт кезінде көз күтімі іс-шараларына үйрету
Q50.1.4
Катаракт кезінде көз күтімін орындау бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
Q50.2
Көру проблемалары кезіндегі күтім
Q50.2.1
Көру проблемалары кезіндегі күтімге арналған іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
Q50.2.2
Көру проблемалары кезіндегі күтімді жүзеге асыру жөніндегі іс-шараларды орындау
Q50.2.3
Көру проблемалары кезіндегі күтім іс-шараларына үйрету
Q50.2.4
Көру проблемалары кезіндегі күтімді орындау бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
R.
Тері бетінің тұтастығы компоненті

Q47.2.2
Выполнение мероприятий по управлению хронической боли
Q47.2.3
Обучить мероприятиям управления хронической боли
Q47.2.4
Координация мероприятий по выполнению управления хронической боли или коррекция сестринских вмешательств
Q48.0
Уход за пациентом для обеспечения комфорта
Q48.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для содействия или улучшения самочувствия
Q48.0.2
Выполнение мероприятий по содействию или улучшения самочувствия
Q48.0.3
Обучить мероприятиям содействия или улучшения самочувствия
Q48.0.4
Координация мероприятий по содействию или улучшения самочувствия или коррекция сестринских вмешательств
Q49.0
Уход за ушами
Q49.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для ухода за ушами
Q49.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за ушами
Q49.0.3
Обучить мероприятиям ухода за ушами
Q49.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за ушами или коррекция сестринских вмешательств
Q49.1
Уход за слуховым аппаратом
Q49.1.1
Оценка объема мероприятий/действий для ухода за слуховым аппаратом
Q49.1.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за слуховым аппаратом
Q49.1.3
Обучить мероприятиям ухода за слуховым аппаратом
Q49.1.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за слуховым аппаратом или коррекция сестринских вмешательств
Q49.2
Удаление ушной серы
Q49.2.1
Оценка объема мероприятий/действий для удаления серы из уха
Q49.2.2
Выполнение мероприятий по осуществлению удаления серы из уха
Q49.2.3
Обучить мероприятиям удаления серы из уха
Q49.2.4
Координация мероприятий по выполнению удаления серы из уха или коррекция сестринских вмешательств
Q50.0
Уход за глазами
Q50.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для ухода за глазами
Q50.0.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за глазами
Q50.0.3
Обучить мероприятиям ухода за глазами
Q50.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за глазами или коррекция сестринских вмешательств
Q50.1
Уход за глазами при катаракте
Q50.1.1
Оценка объема мероприятий/действий для ухода за глазами при катаракте
Q50.1.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за глазами при катаракте
Q50.1.3
Обучить мероприятиям ухода за глазами при катаракте
Q50.1.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за глазами при катаракте или коррекция сестринских вмешательств
Q50.2
Уход при проблемах со зрением
Q50.2.1
Оценка объема мероприятий/действий для ухода за зрением
Q50.2.2
Выполнение мероприятий по осуществлению ухода за зрением
Q50.2.3
Обучить мероприятиям ухода за зрением
Q50.2.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за зрением или коррекция сестринских вмешательств
R.
Компонент целостности кожных покровов

R51.0
Ойық жарасына күтім
R51.0.1
Ойық жарасының профилактикасы, оны анықтау және емдеу үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
R51.0.2
Ойық жарасының профилактикасы, оны анықтау және емдеу бойынша іс-шараларды орындау
R51.0.3
Ойық жарасының профилактикасы, оны анықтау және емдеу бойынша күтім іс-шараларына үйрету
R51.0.4
Ойық жарасының профилактикасы, оны анықтау және емдеу іс-шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
R51.1
1-сатыдағы ойық жарасына күтім
R51.1.1
1-сатыдағы ойық жарасының профилактикасы, оны анықтау және емдеу үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
R51.1.2
1-сатыдағы ойық жарасының профилактикасы, оны анықтау және емдеу жөніндегі іс-шараларды орындау
R51.1.3
1-сатыдағы ойық жарасының профилактикасы, оны анықтау және емдеу бойынша күтім іс-шараларына үйрету
R51.1.4
1-сатыдағы ойық жарасының профилактикасы, анықтау және емдеуді орындау жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
R51.2
2-сатыдағы ойық жарасына күтім
R51.2.1
2-сатыдағы ойық жарасының профилактикасы, оны анықтау және емдеу үшін іс-шаралар /іс-қимыл көлемін бағалау
R51.2.2
2-сатыдағы ойық жарасының профилактикасы, оны анықтау және емдеу бойынша іс-шараларды орындау
R51.1.3
2-сатыдағы ойық жарасының профилактикасы, оны анықтау және емдеу бойынша күтім шараларына үйрету
R51.2.4
2-сатыдағы ойық жарасының профилактикасы, оны анықтау және емдеуді орындау жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
R51.3
3-сатыдағы ойық жарасына күтім
R51.3.1
3-сатыдағы ойық жарасының профилактикасы, оны анықтау және емдеу үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
R51.3.2
3-сатыдағы ойық жарасының профилактикасы, оны анықтау және емдеу бойынша іс-шараларды орындау
R51.1.3
3-сатыдағы ойық жарасының профилактикасы, оны анықтау және емдеу бойынша күтім іс-шараларына үйрету
R51.3.4
3-сатыдағы ойық жарасының профилактикасы, оны анықтау және емдеу бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
R51.4
4-сатыдағы ойық жарасына күтім
R51.4.1
4-сатыдағы ойық жарасының профилактикасы, оны анықтау және емдеу үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
R51.4.2
4-сатыдағы ойық жарасының профилактикасы, оны анықтау және емдеу бойынша іс-шараларды орындау
R51.1.3
4-сатыдағы ойық жарасының профилактикасы, оны анықтау және емдеу бойынша күтім іс-шараларына үйрету
R51.4.4
4-сатыдағы ойық жарасының профилактикасы, оны анықтау және емдеу бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
R53.0
Ауыз қуысына күтім
R53.0.1
Ауыз қуысын күтуге арналған іс-шаралар /іс-қимыл көлемін бағалау

R51.0
Уход за пролежнями
R51.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для предотвращения, обнаружения и лечения пролежней
R51.0.2
Выполнение мероприятий по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней
R51.0.3
Обучить мероприятиям ухода по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней
R51.0.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения, обнаружения и лечения пролежней или коррекция сестринских вмешательств
R51.1
Уход за пролежнями 1 стадии
R51.1.1
Оценка объема мероприятий/действий для предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 1 стадии
R51.1.2
Выполнение мероприятий по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 1 стадии
R51.1.3
Обучить мероприятиям ухода по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 1 стадии
R51.1.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 1 стадии или коррекция сестринских вмешательств
R51.2
Уход за пролежнями 2 стадии
R51.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 2 стадии
R51.2.2
Выполнение мероприятий по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 2 стадии
R51.1.3
Обучить мероприятиям ухода по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 2 стадии
R51.2.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 2 стадии или коррекция сестринских вмешательств
R51.3
Уход за пролежнями 3 стадии
R51.3.1
Оценка объема мероприятий/действий для предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 3 стадии
R51.3.2
Выполнение мероприятий по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 3 стадии
R51.1.3
Обучить мероприятиям ухода по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 3 стадии
R51.3.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 3 стадии или коррекция сестринских вмешательств
R51.4
Уход за пролежнями 4 стадии
R51.4.1
Оценка объема мероприятий/действий для предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 4 стадии
R51.4.2
Выполнение мероприятий по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 4 стадии
R51.1.3
Обучить мероприятиям ухода по предотвращению, обнаружению и лечению пролежней 4 стадии
R51.4.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения, обнаружения и лечения пролежней 4 стадии или коррекция сестринских вмешательств
R53.0
Уход за полостью рта
R53.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за полостью рта

R53.0.2
Ауыз қуысын күту іс-шараларын орындау
R53.0.3
Ауыз қуысын күту іс-шараларына үйрету
R53.0.4
Ауыз қуысын күту іс-шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
R53.1
Тіс протездеріне күтім
R53.1.1
Тіс протездерін күтуге арналған іс-шаралар /іс-қимыл көлемін бағалау
R53.1.2
Тіс протездерін күту бойынша іс-шараларды орындау
R53.1.3
Тіс протездерін күту іс-шараларына үйрету
R53.1.4
Протездерді күту бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
R54.0
Тері бетіне күтім
R54.0.1
Терінің /тері бетінің жай-күйін сақтау үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
R54.0.2
Теріні/тері бетін күту бойынша іс-шараларды орындау
R54.0.3
Теріге / тері бетін күту іс-шараларына үйрету
R54.0.4
Тері/тері бетінің жағдайын сақтауды орындау жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
R54.1
Терінің деструкциясы қаупі кезінде мейіргерлік араласу
R54.1.1
Теріні деструкциялау кезіндегі іс-шаралар /іс-қимыл көлемін бағалау
R54.1.2
Терінің деструкциясын жою жөніндегі іс-шараларды орындау
R54.1.3
Теріні деструкциялау кезіндегі күту іс-шараларына үйрету
R54.1.4
Терінің деструкциясы кезіндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
R55.0
Терінің зақымдалған ашық жерлеріне күтім
R55.0.1
Зақымдалған ашық тері аймақтарын күтуге арналған іс-шаралар /іс-қимыл көлемін бағалау
R55.0.2
Терінің зақымдалған ашық жерлерін күту бойынша іс-шараларды орындау
R55.0.3
Терінің зақымдалған ашық жерлерін күту іс-шараларына үйрету
R55.0.4
Терінің зақымдалған ашық жерлерін күту жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
R55.1
Дренажға күтім
R55.1.1
Дренаждық түтіктердің жұмыс істеуі үшін іс-шаралар /іс-қимыл көлемін бағалау
R55.1.2
Дренаждық түтіктердің жұмыс істеуі жөніндегі іс-шараларды орындау
R55.1.3
Дренаждық түтіктердің жұмысын орындау іс-шараларына үйрету
R55.1.4
Дренаждық түтіктердің жұмысын орындау жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
R55.2
Таңу
R55.2.1
Таңғышты алуға және жаңамен ауыстыруға арналған іс-шаралар /іс-қимыл көлемін бағалау
R55.2.2
Таңғышты алу және жаңамен ауыстыру бойынша іс-шараларды орындау
R55.2.3
Таңғышты алу және жаңамен ауыстыру іс-шараларына үйрету
R55.2.4
Таңғышты алу және жаңамен ауыстыру бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
R55.3
Хирургиялық жараны күту
R55.3.1
Хирургиялық жараны өңдеуге арналған іс-шаралар /іс-қимыл көлемін бағалау
R55.3.2
Хирургиялық жараны өңдеу іс-шараларын орындау

R53.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за полостью рта
R53.0.3
Обучить мероприятиям ухода за полостью рта
R53.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за полостью рта или коррекция сестринских вмешательств
R53.1
Уход за зубными протезами
R53.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за зубными протезами
R53.1.2
Выполнение мероприятий по уходу за зубными протезами
R53.1.3
Обучить мероприятиям ухода за зубными протезами
R53.1.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за зубными протезами или коррекция сестринских вмешательств
R54.0
Уход за кожным покровом
R54.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для поддержания состояния кожных покровов/кожи
R54.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за кожными покровами/кожей
R54.0.3
Обучить мероприятиям ухода за кожными покровами/кожей
R54.0.4
Координация мероприятий по выполнению поддержания состояния кожных покровов/кожи или коррекция сестринских вмешательств
R54.1
Сестринские вмешательства при риске деструкции кожных покровов
R54.1.1
Оценка объема мероприятий /действий при деструкции кожных покровов
R54.1.2
Выполнение мероприятий по устранению деструкции кожных покровов
R54.1.3
Обучить мероприятиям ухода при деструкции кожных покровов
R54.1.4
Координация мероприятий при деструкции кожных покровов или коррекция сестринских вмешательств
R55.0
Уход за поврежденными открытыми участками кожи
R55.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для ухода за поврежденными открытыми участками кожи
R55.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за поврежденными открытыми участками кожи
R55.0.3
Обучить мероприятиям ухода за поврежденными открытыми участками кожи
R55.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за поврежденными открытыми участками кожи или коррекция сестринских вмешательств
R55.1
Уход за дренажами
R55.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для функционирования дренажных трубок
R55.1.2
Выполнение мероприятий по функционированию дренажных трубок
R55.1.3
Обучить мероприятиям выполнения функционирования дренажных трубок
R55.1.4
Координация мероприятий по выполнению функционирования дренажных трубок или коррекция сестринских вмешательств
R55.2
Перевязка
R55.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для снятия и замены новой повязки
R55.2.2
Выполнение мероприятий по снятию и замене новой повязки
R55.2.3
Обучить мероприятиям снятия и замены новой повязки
R55.2.4
Координация мероприятий по выполнению снятия и замены новой повязки или коррекция сестринских вмешательств
R55.3
Уход за хирургической раной
R55.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для обработки хирургической раны
R55.3.2
Выполнение мероприятий по обработке хирургической раны

R55.3.3
Хирургиялық жараны күту іс-шараларына үйрету
R55.3.4
Хирургиялық жараны емдеу іс-шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
R81.0
Күйіп қалған пациентті күту
R81.0.1
Дененің күйген жерлерін емдеуге арналған іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
R81.0.2
Дененің күйген жерлерін емдеу іс-шараларын орындау.
R81.0.3
Дененің күйген жерлерін күту іс- шараларына үйрету.
R81.0.4
Дененің күйген жерлерін күту жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
S.
Тіндер перфузиясының компоненті
S56.0
Аяқ күтімі
S56.0.1
Аяқ проблемаларын жоюға арналған іс-шаралар /іс-қимыл көлемін бағалау
S56.0.2
Аяқ күтімі бойынша іс-шараларды орындау
S56.0.3
Аяқ күтімі іс-шараларына үйрету
S56.0.4
Аяққа күтімін орындау бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
S57.0
Бұтаралық күтім
S57.0.1
Бұтарасындағы проблемаларды жою үшін іс-шаралар /іс-қимыл көлемін бағалау
S57.0.2
Бұтаралық күтім бойынша іс-шараларды орындау
S57.0.3
Бұтаралық күтім іс-шараларына үйрету
S57.0.4
Аяққа күтім іс-шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
S69.0
Тіндегі артық сұйықтық болған кездегі күтім
S69.0.1
Тіндегі артық сұйықтықты басқаруға арналған іс-шаралар /іс-қимыл көлемін бағалау
S69.0.2
Тіндегі артық сұйықтықты басқару жөніндегі іс-шараларды орындау
S69.0.3
Тіндегі артық сұйықтықты басқару іс-шараларына үйрету
S69.0.4
Тіндегі артық сұйықтықты басқару бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
S70.0
Қалыпты қан айналымын сақтауды күту
S70.0.1
Қалыпты қан айналымы бұзылған жағдайда іс-шаралар /іс-қимыл көлемін бағалау
S70.0.2
Қалыпты қан айналымы бұзылған жағдайда іс-шараларды орындау
S70.0.3
Қалыпты қан айналымы бұзылған жағдайда іс-шараларға үйрету
S70.0.4
Қалыпты қан айналымын сақтау іс-шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
S82.0
Тамыр жүйесі проблемалары кезіндегі күтім
S82.0.1
Тамыр жүйесінің проблемаларын басқаруға арналған іс-шаралар /іс-қимыл көлемін бағалау
S82.0.2
Тамыр жүйесінің проблемалары кезіндегі күтім іс-шараларын орындау
S82.0.3
Тамыр жүйесі кезіндегі күтім іс-шараларына үйрету
S82.0.4
Тамыр жүйесі кезіндегі күтімді орындау жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
T.
Несеп-жыныс жүйесінің компоненті
T58.0
Несеп шығарудың бұзылуына күтім
T58.0.1
Несеп шығарудың бұзылуы кезіндегі іс-шаралар /іс-қимыл көлемін бағалау
T58.0.2
Несеп шығарудың бұзылуы кезіндегі іс-шараларды орындау
T58.0.3
Несеп шығарудың бұзылуы кезіндегі іс-шараларға үйрету

R55.3.3
Обучить мероприятиям ухода за хирургической раной
R55.3.4
Координация мероприятий по выполнению обработки хирургической раны или коррекция сестринских вмешательств
R81.0
Уход за пациентом с ожогами
R81.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для заживления обожженных участков тела
R81.0.2
Выполнение мероприятий по заживлению обожженных участков тела.
R81.0.3
Обучить мероприятиям ухода за обожженными участками тела.
R81.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за обожженными участками тела или коррекция сестринских вмешательств
S.
Компонент перфузии тканей
S56.0
Уход за ногами
S56.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для устранения проблем ног
S56.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за ногами
S56.0.3
Обучить мероприятиям ухода за ногами
S56.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за ногами или коррекция сестринских вмешательств
S57.0
Уход за промежностью
S57.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для устранения проблем в промежности
S57.0.2
Выполнение мероприятий по уходу за промежностью
S57.0.3
Обучить мероприятиям ухода за промежностью
S57.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за ногами или коррекция сестринских вмешательств
S69.0
Уходе при избытке жидкости в ткани
S69.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для управления избытка жидкости в ткани
S69.0.2
Выполнение мероприятий по управлению избытка жидкости в ткани
S69.0.3
Обучить мероприятиям управления избытка жидкости в ткани
S69.0.4
Координация мероприятий по выполнению управления избытка жидкости в ткани или коррекция сестринских вмешательств
S70.0
Уход для поддержания нормального кровообращения
S70.0.1
Оценка объема мероприятий /действий при нарушении нормального кровообращения
S70.0.2
Выполнение мероприятий при нарушении нормального кровообращения
S70.0.3
Обучить мероприятиям при нарушении нормального кровообращения
S70.0.4
Координация мероприятий по поддержанию нормального кровообращения или коррекция сестринских вмешательств
S82.0
Уход при проблемах сосудистой системой
S82.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для управления проблем сосудистой системы
S82.0.2
Выполнение мероприятий по уходу при проблемах сосудистой системы
S82.0.3
Обучить мероприятиям ухода при проблемах сосудистой системы
S82.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода при проблемах сосудистой системы или коррекция сестринских вмешательств
T.
Компонент мочеполовой системы
T58.0
Уход при нарушении мочеиспускания
T58.0.1
Оценка объема мероприятий /действий при нарушении мочеиспускания
T58.0.2
Выполнение мероприятий при нарушении мочеиспускания
T58.0.3
Обучить мероприятиям при нарушении мочеиспускания

T58.0.4
Несеп шығарудың бұзылуы кезіндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
T58.1
Қуық инстилляциясы
T58.1.1
Катетер арқылы қуыққа ерітінді құюға арналған іс-шаралар /іс-қимыл көлемін бағалау
T58.1.2
Катетер арқылы қуыққа сұйықтық құю іс-шараларын орындау
T58.1.3
Катетер арқылы қуыққа ерітінді құю іс-шарасын үйрету
T58.1.4
Катетер арқылы қуыққа ерітінді құю бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
T58.2
Несеп шығару дренажына күтім
T58.2.1
Несеп шығару дренажына күтімді үйрету үшін іс-шаралар/іс-қимыл көлемін бағалау
T58.2.2
Несеп шығару дренажын күту бойынша оқыту іс-шараларын орындау
T58.2.3
Несеп шығару дренажын күту іс-шараларына үйрету
T58.2.4
Несеп шығару дренажын күту бойынша оқытуды орындау бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
T59.0
Диализде болған кездегі күтім
T59.0.1
Организмнен өміртіршілігі өнімдері мен артық сұйықтықты алып тастау үшін іс-шаралар /іс-қимыл көлемін бағалау
T59.0.2
Организмнен өміртіршілігі өнімдері мен артық сұйықтықты алып тастау жөніндегі іс-шараларды орындау
T59.0.3
Организмнен өміртіршілігі өнімдері мен артық сұйықтықты алып тастау іс-шараларына үйрету
T59.0.4
Организмнен өміртіршілігі өнімдері мен артық сұйықтықты алып тастау жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
T59.1
Гемодиализ кезіндегі күтім
T59.1.1
Қаннан өміртіршілігі өнімдерін механикалық алып тастау іс-шаралар /іс-қимыл көлемін бағалау
T59.1.2
Қаннан өміртіршілігі өнімдерін механикалық алып тастау іс-шаралар орындау
T59.1.3
Қаннан өміртіршілігі өнімдерін механикалық алып тастау іс-шараларына үйрету
T59.1.4
Қаннан өміртіршілігі өнімдерін механикалық алып тастау іс-шаралар үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
T59.2
Перитонеальді диализде болған кездегі күтім
T59.2.1
Қаннан өміртіршілігі өнімдерін осмотикалық жолмен алып тастау іс-шаралар /әрекеттер көлемін бағалау
T59.2.2
Қаннан өміртіршілігі өнімдерін осмотикалық жолмен алып тастау іс-шараларын орындау
T59.2.3
Қаннан өміртіршілігі өнімдерін осмотикалық жолмен алып тастау іс-шараларына үйрету
T59.2.4
Қаннан өміртіршілігі өнімдерін осмотикалық жолмен алып тастауды орындау жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
T60.0
Несеп шығару катетерін күту
T60.0.1
Несеп шығару катетерін пайдалануды басқаруға арналған іс-шаралар /іс-қимыл көлемін бағалау
T60.0.2
Несеп шығару катетерін қолдану бойынша іс-шараларды орындау
T60.0.3
Несеп шығару катетерін күту іс-шараларына үйрету

T58.0.4
Координация мероприятий при нарушении мочеиспускания или коррекция сестринских вмешательств
T58.1
Инстилляция мочевого пузыря
T58.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для вливания раствора в мочевой пузырь через катетер
T58.1.2
Выполнение мероприятий по вливанию жидкости в мочевой пузырь через катетер
T58.1.3
Обучить процедуре вливания раствора в мочевой пузырь через катетер
T58.1.4
Координация мероприятий по выполнению вливания раствора в мочевой пузырь через катетер или коррекция сестринских вмешательств
T58.2
Уход за мочевым дренажем
T58.2.1
Оценка объема мероприятий/действий для обучения уходу за мочевым дренажем
T58.2.2
Выполнение мероприятий по обучению уходу за мочевым дренажем
T58.2.3
Обучить мероприятиям ухода за мочевым дренажем
T58.2.4
Координация мероприятий по выполнению обучения уходу за мочевым дренажем или коррекция сестринских вмешательств
T59.0
Уход при нахождении на диализе
T59.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для удаления продуктов жизнедеятельности и избыточной жидкости из организма
T59.0.2
Выполнение мероприятий по удалению продуктов жизнедеятельности и избыточной жидкости из организма
T59.0.3
Обучить мероприятиям удалению продуктов жизнедеятельности и избыточной жидкости из организма
T59.0.4
Координация мероприятий по выполнению удаления продуктов жизнедеятельности и избыточной жидкости из организма или коррекция сестринских вмешательств
T59.1
Уход при нахождении на гемодиализе
T59.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для механического удаления продуктов жизнедеятельности из крови
T59.1.2
Выполнение мероприятий механического удаления продуктов жизнедеятельности из крови
T59.1.3
Обучить мероприятиям механического удаления продуктов жизнедеятельности из крови
T59.1.4
Координация мероприятий по выполнению механического удаления продуктов жизнедеятельности из крови или коррекция сестринских вмешательств
T59.2
Уход при нахождении на перитонеальном диализе
T59.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для осмотического удаления продуктов жизнедеятельности из крови
T59.2.2
Выполнение мероприятий осмотического удаления продуктов жизнедеятельности из крови
T59.2.3
Обучить мероприятиям осмотического удаления продуктов жизнедеятельности из крови
T59.2.4
Координация мероприятий по выполнению осмотического удаления продуктов жизнедеятельности из крови или коррекция сестринских вмешательств
T60.0
Уход за мочевым катетером
T60.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для управления использования мочевого катетера
T60.0.2
Выполнение мероприятий по использованию мочевого катетера
T60.0.3
Обучить мероприятиям ухода мочевого катетера

T60.0.4
Несеп шығару катетерін қолдану бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
T60.1
Несеп шығару катетерін қою
T60.1.1
Несеп шығару катетерін қою іс-шараларын /іс-қимыл көлемін бағалау
T60.1.2
Қуыққа несеп шығару катетерін қою бойынша іс-шараларды орындау
T60.1.3
Қуыққа несеп шығару катетерін күту іс-шараларына үйрету
T60.1.4
Қуыққа несеп шығару катетерін қою бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуды түзету
T60.2
Несеп шығару катетерінің ирригациясы
T60.2.1
Несеп шығару катетерін жуу іс-шараларын /іс-қимыл көлемін бағалау.
T60.2.2
Несеп шығару катетерін жуу іс-шараларын орындау
T60.2.3
Несеп шығару катетерін жуу іс-шараларына үйрету
T60.2.4
Несеп шығару катетерін жуу іс-шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
T72.0
Несептің және /немесе оның еріксіз шығуын ұстау мүмкін болмаған жағдайдағы күтім
T72.0.1
Несептің және/немесе оның еріксіз шығуын ұстау мүмкін болмаған жағдайды басқару іс-шараларын/іс-қимыл көлемін бағалау
T72.0.2
Несептің және/немесе оның еріксіз шығуын ұстау мүмкін болмаған жағдайды басқару іс-шараларын орындау
T72.0.3
Несептің және/немесе оның еріксіз шығуын ұстау мүмкін болмаған жағдайды басқару іс-шараларына үйрету
T72.0.4
Несептің және/немесе оның еріксіз шығуын ұстау мүмкін болмаған жағдайды басқаруды орындау іс-шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
T73.0
Бүйрекпен проблемалары кезіндегі күтім
T73.0.1
Бүйрек проблемаларын басқару іс-шараларын /іс-қимыл көлемін бағалау
T73.0.2
Бүйрек проблемаларын басқару іс-шараларын орындау
T73.0.3
Бүйрек күтімі іс-шараларына үйрету
T73.0.4
Бүйрек күтімі бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
T83.0
Қуық стомасына күтім (цистостома)
T83.0.1
Несеп шығару үшін жасанды саңылаудың жұмыс істеу іс-шаралары /іс-қимыл көлемін бағалау
T83.0.2
Несепті шығару үшін жасанды саңылаудың жұмыс істеу іс-шараларын орындау
T83.0.3
Несепті шығару үшін жасанды саңылауды күту іс-шараларын үйрету
T83.0.4
Несепті шығару үшін жасанды саңылауды күту іс-шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
T83.1
Қуық стомасының ирригациясы (цистостома)
T83.1.1
Несепті шығару үшін жасанды саңылауды жуу іс-шараларын /іс-қимыл көлемін бағалау
T83.1.2
Несепті шығару үшін жасанды саңылауды жуу іс-шараларын орындау
T83.1.3
Несепті шығару үшін жасанды саңылауды жуу іс-шараларына үйрету
T83.1.4
Несепті шығару үшін жасанды саңылауды жуу бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
U.
Репродуктивті денсаулық компоненті

T60.0.4
Координация мероприятий по выполнению использования мочевого катетера или коррекция сестринских вмешательств
T60.1
Постановка мочевого катетера
T60.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для установки мочевого катетера в мочевом пузыре
T60.1.2
Выполнение мероприятий по постановке мочевого катетера в мочевом пузыре
T60.1.3
Обучить мероприятиям ухода за мочевым катетером в мочевом пузыре
T60.1.4
Координация мероприятий по выполнению постановки мочевого катетера в мочевом пузыре или коррекция сестринских вмешательств
T60.2
Ирригация мочевого катетера
T60.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для промывания мочевого катетера.
T60.2.2
Выполнение мероприятий промывания мочевого катетера
T60.2.3
Обучить мероприятиям промывания мочевого катетера
T60.2.4
Координация мероприятий по выполнению промывания мочевого катетера или коррекция сестринских вмешательств
T72.0
Уход при невозможности удержания и /или непроизвольного выделения мочи
T72.0.1
Оценка объема мероприятий/действий для управления невозможности удержания и/или непроизвольного выделения мочи
T72.0.2
Выполнение мероприятий по управлению невозможности удержания и/или непроизвольного выделения мочи
T72.0.3
Обучить мероприятиям управления невозможности удержания и/или непроизвольного выделения мочи
T72.0.4
Координация мероприятий по выполнению управления невозможности удержания и/или непроизвольного выделения мочи или коррекция сестринских вмешательств
T73.0
Уход при проблемах с почками
T73.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для управления проблем почек
T73.0.2
Выполнение мероприятий по управлению проблем почек
T73.0.3
Обучить мероприятиям ухода за почками
T73.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за почками или коррекция сестринских вмешательств
T83.0
Уход за стомой мочевого пузыря (цистостомой)
T83.0.1
Оценка объема мероприятий /действий для функционирования искусственного отверстия по удалению мочи
T83.0.2
Выполнение мероприятий по функционированию искусственного отверстия по удалению мочи
T83.0.3
Обучить мероприятиям ухода за искусственным отверстием по удалению мочи
T83.0.4
Координация мероприятий по выполнению ухода за искусственным отверстием по удалению мочи или коррекция сестринских вмешательств
T83.1
Ирригация стомы мочевого пузыря (цистостомы)
T83.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для промывания искусственного отверстия по удалению мочи
T83.1.2
Выполнение мероприятий по промыванию искусственного отверстия по удалению мочи
T83.1.3
Обучить мероприятиям промывания искусственного отверстия по удалению мочи
T83.1.4
Координация мероприятий по выполнению промывания искусственного отверстия по удалению мочи или коррекция сестринских вмешательств
U.
Компонент репродуктивного здоровья

U74.1
Фертильді жастағы пациенттерді күту
U74.1.1
Бойына ұрықтың /баланың бітуі мүмкіндігін арттыру іс-шараларын / іс-қимыл көлемін бағалау
U74.1.2
Бойына ұрықтың /баланың бітуі мүмкіндігін арттыру іс-шараларын орындау
U74.1.3
Бойына ұрықтың /баланың бітуі мүмкіндігін арттыру іс-шараларына үйрету.
U74.1.4
Бойына ұрықтың /баланың бітуі мүмкіндігін арттыруға арналған іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
U74.2
Бедеулігі бар пациенттерге бойына ұрықтың /баланың бітуі мүмкіндігіне ықпал ететін мейіргерлік араласулар
U74.2.1
Бедеулікті емдеу іс-шаралары /іс-қимыл көлемін бағалау
U74.2.2
Бедеулікті емдеу іс-шараларын орындау
U74.2.3
Бедеулікті емдеу іс-шараларына үйрету
U74.2.4
Бедеулікті емдеу іс-шараларын үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
U74.3
Контрацепция
U74.3.1
Бойына ұрықтың /баланың бітуін болдырмау іс-шаралары /іс-қимыл көлемін бағалау
U74.3.2
Бойына ұрықтың /баланың бітуінің профилактикасы бойынша іс-шараларды орындау
U74.3.3
Бойына ұрықтың /баланың бітуінің профилактикасы шараларына үйрету
U74.3.4
Бойына ұрықтың /баланың бітуінің профилактикасы бойынша іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
U75.3
Босану кезіндегі күтім
U75.3.1
Ұрпағы /баласы пайда болған сәтте қолдау көрсету іс-шаралары / іс-қимыл көлемін бағалау
U75.3.2
Ұрпағы/баласы пайда болған сәттегі іс-шараларды орындау
U75.3.3
Ұрпағы / баласы пайда болған кезде күтім іс-шараларына үйрету
U75.3.4
Ұрпағы / баласы пайда болған сәтте қолдау көрсету жөніндегі іс-шараларды үйлестіру немесе мейіргерлік араласуларды түзету
Қазақстан Республикасында
медициналық-санитариялық
алғашқы көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
8-қосымша
Пациент алғаш рет жүгінген кезде көрсетілетін МСАК қызметтерінің тізбесі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
8-қосымша 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 23.10.2025 № 115 бұйрығымен (мәтін алып тасталды).

U74.1
Уход за пациентами фертильного возраста
U74.1.1
Оценка объема мероприятий /действий для увеличения возможности зачатия потомства / ребенка
U74.1.2
Выполнение мероприятий по увеличению возможности зачатия потомства / ребенка
U74.1.3
Обучить мероприятиям увеличения возможности зачатия потомства / ребенка.
U74.1.4
Координация мероприятий по выполнению увеличения возможности зачатия потомства / ребенка или коррекция сестринских вмешательств
U74.2
Сестринские вмешательства, способствующие зачатию потомства/ ребенка пациентам с бесплодием
U74.2.1
Оценка объема мероприятий /действий для лечения бесплодия
U74.2.2
Выполнение мероприятий по лечению бесплодия
U74.2.3
Обучить мероприятиям лечения бесплодия
U74.2.4
Координация мероприятий по выполнению лечения бесплодия или коррекция сестринских вмешательств
U74.3
Контрацепция
U74.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для предотвращения зачатия потомства / ребенка
U74.3.2
Выполнение мероприятий по предотвращению зачатия потомства / ребенка
U74.3.3
Обучить мероприятиям предотвращения зачатия потомства / ребенка
U74.3.4
Координация мероприятий по выполнению предотвращения зачатия потомства / ребенка или коррекция сестринских вмешательств
U75.3
Уход в родах
U75.3.1
Оценка объема мероприятий /действий для поддержания в момент появления потомства / ребенка
U75.3.2
Выполнение мероприятий в момент извлечения потомства/ребенка
U75.3.3
Обучить мероприятиям ухода в момент появления потомства / ребенка
U75.3.4
Координация мероприятий по выполнению поддержания в момент появления потомства / ребенка или коррекция сестринских вмешательств
Приложение 8
к Стандарту организации
оказания первичной
медико-санитарной помощи
в Республике Казахстан
Перечень услуг ПМСП, оказываемых при первичном обращении пациента
Примечание ИЗПИ!
Приложение 8 вводится в действие с 01.01.2027 приказом Министра здравоохранения РК от 23.10.2025 № 115 (текст исключен).