Бонитердің (сыныптаушының), техник-ұрықтандырушының және эмбриондарды транспланттау (ауыстырып салу) жөніндегі маманның біліктілікті арттыру курстарынан өту және біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы сертификатты алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2023 жылғы 3 наурыздағы № 82 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 13 наурызда № 32047 болып тіркелді.
"Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 28-бабы 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бонитердің (сыныптаушының), техник-ұрықтандырушының және эмбриондарды транспланттау (ауыстырып салу) жөніндегі маманның біліктілікті арттыру курстарынан өту және біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы сертификатты алу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
Ә. Тамабек
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін атқарушы
2023 жылғы 3 наурыздағы
№ 82 бұйрығымен
бекітілген
Бонитердің (сыныптаушының), техник-ұрықтандырушының және эмбриондарды транспланттау (ауыстырып салу) жөніндегі маманның біліктілікті арттыру курстарынан өту және біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы сертификатты алу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бонитердің (сыныптаушының), техник-ұрықтандырушының және эмбриондарды транспланттау (ауыстырып салу) жөніндегі маманның біліктілікті арттыру курстарынан өту және біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы сертификатты алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Асыл тұқымды мал шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 28-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және бонитердің (сыныптаушының), техник-ұрықтандырушының және эмбриондарды транспланттау (ауыстырып салу) жөніндегі маманның біліктілікті арттыру курстарынан өту және біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы сертификат алу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил прохождения курсов повышения квалификации и получения сертификата о прохождении курсов повышения квалификации бонитером (классификатором), техником-осеменатором и специалистом по трансплантации (пересадке) эмбрионов
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 марта 2023 года № 82. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 марта 2023 года № 32047.
В соответствии с пунктом 4 статьи 28 Закона Республики Казахстан "О племенном животноводстве" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила прохождения курсов повышения квалификации и получения сертификата о прохождении курсов повышения квалификации бонитером (классификатором), техником-осеменатором и специалистом по трансплантации (пересадке) эмбрионов.
2. Департаменту животноводства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
Ә. Тамабек
Утверждены приказом
исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 3 марта 2023 года № 82
Правила прохождения курсов повышения квалификации и получения сертификата о прохождении курсов повышения квалификации бонитером (классификатором), техником-осеменатором и специалистом по трансплантации (пересадке) эмбрионов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила прохождения курсов повышения квалификации и получения сертификата о прохождении курсов повышения квалификации бонитером (классификатором), техником-осеменатором и специалистом по трансплантации (пересадке) эмбрионов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 28 Закона Республики Казахстан "О племенном животноводстве" (далее – Закон) и определяют порядок прохождения курсов повышения квалификации и получения сертификата о прохождении курсов повышения квалификации бонитером (классификатором), техником-осеменатором и специалистом по трансплантации (пересадке) эмбрионов.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады.
1) бонитер (сыныптаушы) – асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы уәкілетті органды (бұдан әрі – Уәкілетті орган) бонитирлеу бойынша қызмет көрсету жөніндегі қызметтің басталғаны (тоқтатылғаны) туралы хабардар еткен жеке тұлға;
2) техник-ұрықтандырушы – уәкілетті органды жануарларды қолдан ұрықтандыру бойынша қызметті көрсету жөніндегі қызметтің басталғаны (тоқтатылғаны) туралы хабардар еткен жеке тұлға;
3) эмбриондарды транспланттау (ауыстырып салу) жөніндегі маман – уәкілетті органды асыл тұқымды жануарлардың эмбриондарын алу, криоконсервациялау және транспланттау (ауыстырып салу) жөніндегі қызметтің басталғаны (тоқтатылғаны) туралы хабардар еткен жеке тұлға.
2-тарау. Біліктілікті арттыру курстарынан өту тәртібі
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
3-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 13.05.2026 № 188 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізіліміне (бұдан әрі – тізілім) енгізілген бонитерлер (сыныптаушы), техник-ұрықтандырушы және эмбриондарды транспланттау (ауыстырып салу) жөніндегі мамандар үш жылда бір рет міндетті түрде біліктілікті арттыру курстарынан өтеді.
Көрсетілген мерзімді есептеу асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы қызметтің басталғаны туралы хабарлама тізілімге енгізілген жылдан кейінгі жылдан басталады.
4. Осы Қағидалар қолданысқа енгізілген күннен бастап екі жыл ішінде тізілімде тұрған бонитерлер (сыныптаушы), техник-ұрықтандырушылар және эмбриондарды трансплантациялау (ауыстырып салу) жөніндегі мамандар біліктілікті арттыру курстарынан өтеді. Кейіннен біліктілікті арттыру курстарынан өту осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген мерзімдерде жүргізіледі.
5. Бонитердің (сыныптаушының), техник-ұрықтандырушының және эмбриондарды транспланттау (ауыстырып салу) жөніндегі маманның біліктілігін арттыру Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы бейініндегі ғылыми және ғылыми-білім беру ұйымдары немесе асыл тұқымдық орталықтар (бұдан әрі–ұйымдар) курстар түрінде жүргізеді.
Біліктілікті арттыру Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес бонитер (сыныптаушы), техник-ұрықтандырушы және эмбриондарды транспланттау (ауыстырып салу) жөніндегі маман мен ұйым арасында жасалатын шарт негізінде жүзеге асырылады.
6. Бонитердің (сыныптаушының), техник-ұрықтандырушының және эмбриондарды транспланттау (ауыстырып салу) жөніндегі маманның біліктілігін арттыру Заңын 13-бабы 4-8) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін бонитердің (сыныптаушының), техник-ұрықтандырушының және эмбриондарды транспланттау (ауыстырып салу) жөніндегі маманның біліктілігін арттыру курстарының үлгілік бағдарламаларына және олардың сағаттарының көлемдеріне сәйкес жүзеге асырылады.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия.
1) бонитер (классификатор) – физическое лицо, уведомившее уполномоченный орган в области племенного животноводства (далее – уполномоченный орган) о начале (прекращении) деятельности по оказанию услуг по бонитировке;
2) техник-осеменатор – физическое лицо, уведомившее уполномоченный орган о начале (прекращении) деятельности по оказанию услуг по искусственному осеменению животных;
3) специалист по трансплантации (пересадке) эмбрионов – физическое лицо, уведомившее уполномоченный орган о начале (прекращении) деятельности по оказанию услуг по получению, криоконсервации и трансплантации (пересадке) эмбрионов племенных животных.
Глава 2. Порядок прохождения курсов повышения квалификации
Пункт 3 предусматривается в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 13.05.2026 № 188 (вводится в действие с 12.07.2026).
3. Бонитеры (классификаторы), техники-осеменаторы и специалисты по трансплантации (пересадке) эмбрионов, включенные в государственный электронный реестр разрешений и уведомлений в области племенного животноводства (далее – реестр), один раз в три года в обязательном порядке проходят курсы повышения квалификации.
Исчисление указанного срока начинается с года, следующего за годом внесения уведомления о начале деятельности в области племенного животноводства в реестр.
4. В течение двух лет со дня введения в действие настоящих Правил бонитеры (классификаторы), техники-осеменаторы и специалисты по трансплантации (пересадке) эмбрионов, состоящие в реестре, проходят курсы повышения квалификации. Последующее прохождение курсов повышения квалификации проводится в сроки, предусмотренные пунктом 3 настоящих Правил.
5. Повышение квалификации бонитера (классификатора), техника-осеменатора и специалиста по трансплантации (пересадке) эмбрионов проводится в виде курсов научными и научно-образовательными организациями Республики Казахстан сельскохозяйственного профиля, или племенными центрами (далее – организации).
Повышение квалификации осуществляется на основании договора, заключаемого между бонитером (классификатором) (техником-осеменатором, специалистом по трансплантации (пересадке) эмбрионов) и организацией в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
6. Повышение квалификации бонитера (классификатора), техника-осеменатора и специалиста по трансплантации (пересадке) эмбрионов осуществляется в соответствии с типовыми программами курсов повышения квалификации бонитера (классификатора), техника-осеменатора и специалиста по трансплантации (пересадки) эмбрионов и объемами их часов, утверждаемыми уполномоченным органом согласно подпункту 4-8) статьи 13 Закона.

7. Бонитер (сыныптаушы), техник - ұрықтандырушы және эмбриондарды транспланттау (ауыстырып салу) жөніндегі маман біліктілікті арттыру курстарын аяқтағаннан кейін біліктілікті арттыруды жүргізген ұйымда тестілеуден өтеді.
3-тарау. Біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы сертификаттарды алу қағидалары
8. Бақылау қорытындылары бойынша білімді бағалаудың оң нәтижесі болған кезде біліктілікті арттыруды жүргізген ұйым бонитерге (сыныптаушыға), техник-ұрықтандырушыға және эмбриондарды транспланттау (ауыстырып салу) жөніндегі маманға біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы сертификат береді.
Тестілеуден өтпеген бонитер (сыныптаушы), техник-ұрықтандырушы және эмбриондарды транспланттау (ауыстырып салу) жөніндегі маман тестілеуден өткен күннен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қайта тестілеуден өтеді.
9. Біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы сертификатта:
1) біліктілігін арттырудан өткен бонитер (сыныптаушы), техник-ұрықтандырушы және эмбриондарды транспланттау (ауыстырып салу) жөніндегі маман туралы мәліметтер (аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі);
2) біліктілікті арттыруды жүргізген ұйымның атауы;
3) академиялық сағат саны;
4) біліктілікті арттыру кезеңі;
5) сертификат нөмірі, қала, берілген күні;
6) аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе), тегі және біліктілікті арттыруды жүргізген ұйым басшысының қолы.
10. Біліктілікті арттыруды жүргізген ұйым осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілікті арттыру курстарынан өткендігі туралы берілген сертификаттарды тіркеу журналын жүргізеді.
11. Біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы сертификаттың көшірмесін бонитер (сыныптаушы), техник-ұрықтандырушы және эмбриондарды транспланттау (ауыстырып салу) жөніндегі маман Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетінің аумақтық инспекцияларына оны алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде береді.
Аумақтық инспекциялар 5 (бес) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитетіне (бұдан әрі – Комитет) біліктілікті арттыру курстарынан өткен адамдардың тізімін ұсынады.
Комитет 3 (үш) жұмыс күні ішінде біліктілікті арттыру курстарынан өткен адамдар туралы деректерді тізілімге енгізеді және оны Министрліктің ресми сайтында орналастырады.
Бонитердің (сыныптаушының),
техник-ұрықтандырушының
және эмбриондарды
транспланттау (ауыстырып салу)
жөніндегі маманның біліктілікті
арттыру курстарынан өту
және біліктілікті арттыру
курстарынан өткені туралы
сертификатты алу қағидаларына
қосымша
Нысан
Біліктілікті арттыру курстарынан өткені туралы сертификаттарды тіркеу журналы
р/с
Аты, әкесінің аты, тегі,
жеке сәйкестендіру нөмірі
Мекен
жайы
Сертификаттың №
Берілген
күні

7. Бонитер (классификатор), техник-осеменатор и специалист по трансплантации (пересадке) эмбрионов по окончании курсов повышения квалификации проходят тестирование в организации, проводившей повышение квалификации.
Глава 3. Порядок получения сертификата о прохождении курсов повышения квалификации
8. При положительном результате оценки знаний по итогам контроля организация, проводившая повышение квалификации, выдает бонитеру (классификатору), технику-осеменатору и специалисту по трансплантации (пересадке) эмбрионов сертификат о прохождении курсов повышения квалификации.
Бонитер (классификатор), техник-осеменатор и специалист по трансплантации (пересадке) эмбрионов, не прошедшие тестирование, проходят повторное тестирование не ранее чем через десять календарных дней со дня прохождения тестирования.
9. В сертификате о прохождении курсов повышения квалификации указываются:
1) сведения о бонитере (классификаторе), технике-осеменаторе, специалисте по трансплантации (пересадке) эмбрионов, прошедшем повышение квалификации (фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
2) наименование организации, проводившей повышение квалификации;
3) количество академических часов;
4) период повышения квалификации;
5) номер сертификата, город, дата выдачи;
6) фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и подпись руководителя организации, проводившей повышение квалификации.
10. Организация, проводившая повышение квалификации, ведет журнал регистрации сертификатов о прохождении курсов повышения квалификации по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
11. Копия сертификата о прохождении курсов повышения квалификации предоставляется бонитером (классификатором), техником-осеменатором, специалистом по трансплантации (пересадке) эмбрионов в территориальные инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня его получения.
Территориальные инспекции в течение 5 (пяти) рабочих дней представляют списки лиц, прошедших курсы повышения квалификации в Комитет государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет).
Комитет в течение 3 (трех) рабочих дней вносит данные о лицах, прошедших курсы повышения квалификации, в реестр и размещает его на официальном интернет-ресурсе Министерства.
Приложение
к Правилам прохождения
повышения квалификации
и получения сертификата
о прохождении курсов
повышения квалификации
бонитером (классификатором),
техником-осеменатором
и специалистом по трансплантации
(пересадке) эмбрионов
Форма
Журнал регистрации сертификатов о прохождении курсов повышения квалификации
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный номер
Адрес
сертификата
Дата выдачи