Тереңөзек кентіне бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттерін, шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қызылорда облысы Сырдария ауданы әкімдігінің 2022 жылғы 20 мамырдағы № 164 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 26 мамыр № 28236 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбына өзгеріс енгізілді - Қызылорда облысы Сырдария ауданы әкімдігінің 24.07.2025 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-3-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабы 1-тармағының 16-5) тармақшасына сәйкес, Сырдария ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Тереңөзек кентіне бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - Қызылорда облысы Сырдария ауданы әкімдігінің 24.07.2025 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау жетекшілік ететін аудан әкімінің орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сырдария ауданының әкімі М. Ергешбаев
Сырдария ауданы әкімінің
2022 жылғы 20 мамырдағы
№ 164 қаулысымен бекітілген
Тереңөзек кентіне бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу қағидалары
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - Қызылорда облысы Сырдария ауданы әкімдігінің 24.07.2025 № 150 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Тереңөзек кентіне бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 10-3-бабының 2-тармағы 11) тармақшасына, өзгеде нормативтік құқықтық актілерге сәйкес әзірленді және Тереңөзек кентіне бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил организации и проведения мероприятий по текущему или капитальному ремонту реконструкции наружных стен, крыш, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика поселку Теренозек
Постановление Сырдарьинского районного акимата Кызылординской области от 20 мая 2022 года № 164. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2022 года № 28236.
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными постановлением Сырдарьинского районного акимата Кызылординской области от 24.07.2025 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 10-3 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", подпунктом 16-5) пункта 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", акимат Сырдарьинского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения мероприятий по текущему или капитальному ремонту реконструкции наружных стен, крыш, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика поселку Теренозек.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Сырдарьинского районного акимата Кызылординской области от 24.07.2025 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима района.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Сырдарьинского района М. Ергешбаев
Утверждены постановлением
акима Сырдарьинского района
от 20 мая 2022 года № 164
Правила организации и проведения мероприятий по текущему или капитальному ремонту наружных стен, крыш многоквартирных жилых домов, направленных на придание единому архитектурному облику поселка Теренозек
Сноска. Приложение – в редакции постановления Сырдарьинского районного акимата Кызылординской области от 24.07.2025 № 150 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и проведения мероприятий по текущему или капитальному ремонту наружных стен, крыш многоквартирных жилых домов (далее-Правила), направленных на придание единому архитектурному облику поселка Теренозек (далее - Закон Республики Казахстан "О жилищных отношениях") - Закон) разработан в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 10 - 3, иными нормативными правовыми актами и определяет порядок организации и проведения мероприятий по текущему или капитальному ремонту наружных стен, крыш многоквартирных жилых домов, направленных на придание единому архитектурному облику поселка Теренозек.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) бірыңғай сәулеттік стиль – құрылыста пайдаланылатын, аумақтың белгілі бір құрылыс салу ауданына, оның ішінде жеке құрылыс салуға тән бірыңғай белгілер жиынтығы. Сыртқы көркі, сәулеттік стилі, түсі бойынша шешімі, қабаттылығы, әрлеу материалдары негізгі өлшемдер болып табылады. Жеке құрылыс салу ауданы үшін сыртқы көркі, сәулеттік стилі, түсі бойынша шешімі, қабаттылығы, әрлеу материалдары, қоршаулары, жабын түрі мен учаске аумағындағы шаруашылық-тұрмыстық құрылыстардың орналасуы негізгі өлшемдер болып табылады;
2) кондоминиум объектісі – дара (бөлек) меншіктегі пәтерлерден, тұрғын емес үй-жайлардан, орынтұрақ орындарынан, қоймалардан және дара (бөлек) меншікте болмайтын және пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, орынтұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелеріне көппәтерлі тұрғын үй тұрған біртұтас бөлінбейтін жер учаскесін және (немесе) үй жанындағы жер учаскесін қоса алғанда, ортақ үлестік меншік құқығымен тиесілі ортақ мүліктен тұратын біртұтас мүліктік кешен;
3) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкі – дара (бөлек) меншіктегі пәтерлерден, тұрғын емес үй-жайлардан, орынтұрақ орындарынан, қоймалардан және ұялы байланыс операторларының меншігі болып табылатын телекоммуникациялық жабдықтан басқа, кондоминиум объектісінің бөліктері (қасбеттер, кіреберістер, вестибюльдер, холдар, дәліздер, баспалдақ марштары мен баспалдақ алаңдары, лифтілер, шатырлар, шатырастылар, техникалық қабаттар, жертөлелер, үйге ортақ инженерлік жүйелер мен жабдықтар, абоненттік пошта жәшіктері, көппәтерлі тұрғын үй тұрған жер учаскесі және (немесе) үй жанындағы жер учаскесі, абаттандыру элементтері және ортақ пайдаланылатын басқа да мүлік);
4) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін ағымдағы жөндеу –мерзімінен бұрын тозуын болғызбау және ақауларын жою мақсатында жүргізілетін, көппәтерлі тұрғын үйдің нормативтік және техникалық құжаттамада белгіленген құрама бөліктері мен инженерлік жабдықтарын ауыстыру немесе қалпына келтіру жөніндегі уақтылы техникалық іс-шаралар мен жұмыстар кешені;
5) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу – көппәтерлі тұрғын үйдің ресурсын қалпына келтіру мақсатында жүргізілетін, көппәтерлі тұрғын үйдің тозған конструкцияларын, бөлшектерін және инженерлік жабдықтарын жаңа немесе анағұрлым мықты және үнемді, жөнделетін объектілердің пайдалану көрсеткіштерін жақсартатын түрлеріне ауыстыру жөніндегі іс-шаралар мен жұмыстар кешені;
6) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау – кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін техникалық пайдалану, санитариялық күтіп-ұстау және ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер кешені;

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) единый архитектурный стиль – совокупность единых признаков, используемых в строительстве, характерных для определенного района застройки территории, в том числе индивидуального застройки. Основными критериями являются внешний вид, архитектурный стиль, цветовое решение, этажность, отделочные материалы. Основными критериями для индивидуального района застройки являются внешний вид, архитектурный стиль, цветовое решение, этажность, отделочные материалы, ограждения, тип покрытия и расположение хозяйственно-бытовых сооружений на территории участка;
2) объект кондоминиума – единый неделимый земельный участок и (или) приусадебный земельный участок, на котором проживает многоквартирный жилой дом, собственникам квартир, нежилых помещений, парковок, складов и квартир, нежилых помещений, парковок, складов, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности единый имущественный комплекс, состоящий из общего имущества, принадлежащего на праве общей долевой собственности, включая;
3) общее имущество объекта кондоминиума – части объекта кондоминиума (фасады, подъезды, вестибюли, холлы, коридоры, лестничные марши и лестничные площадки, лифты, чердаки, чердаки, технические этажи, подвалы, дома), кроме квартир, нежилых помещений, стоянок, складов и телекоммуникационного оборудования, являющегося собственностью операторов сотовой связи, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности земельные участки и (или) приусадебные участки, на которых стоят общие инженерные системы и оборудование, абонентские почтовые ящики, многоквартирный жилой дом, элементы благоустройства и другое имущество общего пользования);
4) текущий ремонт общего имущества объекта кондоминиума - комплекс своевременных технических мероприятий и работ по замене или восстановлению установленных нормативной и технической документацией составных частей и инженерного оборудования многоквартирного жилого дома, проводимых в целях предотвращения преждевременного износа и устранения дефектов;
5) капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума - комплекс мероприятий и работ по замене изношенных конструкций, деталей и инженерного оборудования многоквартирного жилого дома на новые или более прочные и экономичные, улучшающие эксплуатационные показатели ремонтируемых объектов, проводимый в целях восстановления ресурса многоквартирного жилого дома;
6) содержание общего имущества объекта кондоминиума - комплекс работ или услуг по технической эксплуатации, санитарному содержанию и текущему ремонту общего имущества объекта кондоминиума;

7) көппәтерлі тұрғын үй – ортақ үлестік меншік болып табылатын кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінен және көппәтерлі тұрғын үйге іргелес жатқан жер учаскесіне не кондоминиум объектісі ортақ мүлкінің өзге де бөліктеріне дербес шығатын жерлері бар екі және одан көппәтерлерден, тұрғын емес үй-жайлардан тұратын, біртұтас бөлінбейтін жер учаскесінде біртұтас іргетасы бар жеке тұрған ғимарат;
8) көппәтерлі тұрғын үй кондоминиумы (бұдан әрі – кондоминиум) – Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен тіркелген меншік нысаны, бұл ретте пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар, орынтұрақ орындары, қоймалар дара (бөлек) меншікте болады, ал дара (бөлек) меншікте емес бөліктер пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, орынтұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелеріне көппәтерлі тұрғын үй тұрған біртұтас бөлінбейтін жер учаскесін және (немесе) үй жанындағы жер учаскесін қоса алғанда, ортақ үлестік меншік құқығымен тиесілі болады;
9) көппәтерлі тұрғын үй пәтерлері, тұрғын емес үй-жайлары меншік иелерінің жиналысы (бұдан әрі – жиналыс) – пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға байланысты шешімдерді ұжымдық талқылауын және дауыс беру арқылы қабылдауын қамтамасыз ететін кондоминиум объектісін басқарудың жоғары органы;
2. Көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру тәртібі
3. "Сырдария ауданының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Бөлім) кентке бірыңғай сәулеттік келбет беру үшін сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жүргізуді талап ететін көп пәтерлі тұрғын үйлердің тізбесін айқындайды.
4. "Сырдария ауданының құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген көп пәтерлі тұрғын үйлердің тізбесін айқындағаннан кейін бірыңғай сәулет бейнесін әзірлеуді және бекітуді қамтамасыз етеді.
5. Сырдария ауданының әкімдігі мынадай жұмыстарды ұйымдастырады:
1) көп пәтерлі тұрғын үйдің пәтерлерінің, тұрғын емес үй-жайларының (олар болған кезде) меншік иелерін әкімдіктің ресми интернет-ресурсында ауданның бірыңғай сәулеттік келбетінің жобасымен таныстыру;
2) көп пәтерлі тұрғын үйдің пәтерлері мен тұрғын емес үй-жайларының (олар болған кезде) меншік иелерін жоспарланатын жұмыстар және оларды өткізудің болжамды мерзімдері туралы хабардар ету;

7) многоквартирный жилой дом - отдельно стоящее здание с единым фундаментом на едином неделимом земельном участке, состоящее из общего имущества объекта кондоминиума, являющегося общей долевой собственностью, и двух и более квартир, нежилых помещений с самостоятельным выходом на земельный участок, прилегающий к многоквартирному жилому дому, либо иных частей общего имущества объекта кондоминиума;
8) многоквартирный жилой кондоминиум (далее–кондоминиум) – зарегистрированная форма собственности в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, при этом квартиры, нежилые помещения, парковочные места, склады находятся в индивидуальной (раздельной) собственности, а части, не находящиеся в единичной (раздельной) собственности квартир, нежилых помещений, стоянок собственникам помещений, складов принадлежит на праве общей долевой собственности, включая единый неделимый земельный участок и (или) приусадебный земельный участок, на котором стоит многоквартирный жилой дом;
9) собрание собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома–далее-собрание)- высший орган управления объектом кондоминиума, обеспечивающий коллективное обсуждение и принятие голосованием собственниками квартир, нежилых помещений решений, связанных с управлением объектом кондоминиума и содержанием общего имущества объекта кондоминиума;
2. Порядок организации мероприятий по реконструкции, текущему или капитальному ремонту наружных стен, крыш многоквартирных жилых домов
3. коммунальное государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог Сырдарьинского района" (далее - отдел) определяет перечень многоквартирных жилых домов, требующих проведения реконструкции, текущего или капитального ремонта наружных стен, крыш для придания поселку единого архитектурного облика.
4. коммунальное государственное учреждение "Отдел строительства, архитектуры и градостроительства Сырдарьинского района" обеспечивает разработку и утверждение единого архитектурного образа после определения перечня многоквартирных жилых домов, указанных в пункте 3 Правил.
5. акимат Сырдарьинского района организует следующие работы:
1) ознакомление собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома (при их наличии) с проектом единого архитектурного облика района на официальном интернет-ресурсе акимата;
2) информирование собственников квартир и нежилых помещений многоквартирного жилого дома (при их наличии) о планируемых работах и предполагаемых сроках их проведения;

3) көп пәтерлі тұрғын үйдің сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізуге келісу немесе келіспеу туралы шешім қабылдау үшін пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың (бар болса) меншік иелерінің жиналысын ұйымдастыру және өткізу.
6. Жиналыс пәтер иелерінің, тұрғын емес үй-жайлардың жалпы санының үштен екісінен астамы болған кезде шешім қабылдайды.
7. Жиналыс теріс шешім қабылдаған жағдайда көппәтерлі тұрғын үйдің қасбетін, шатырын жөндеу бойынша бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған жұмыстар жүргізілмейді.
8. Жиналыс оң шешім қабылдаған кезде бөлім құрылыс нормаларының талаптарына сәйкес жұмыс көлемін, жөндеу типін (ағымдағы немесе күрделі) анықтау және олардың физикалық тозу дәрежесін белгілеу үшін әрбір көппәтерлі тұрғын үйдің сыртқы қабырғаларының, шатырларының техникалық жай-күйін тексеруді ұйымдастырады.
3. Көп пәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды жүргізу тәртібі
9. Жұмыс көлемін, жөндеу типін (ағымдағы немесе күрделі) айқындау үшін әрбір көп пәтерлі тұрғын үйдің сыртқы қабырғаларының, шатырларының техникалық жай-күйін тексеру жөніндегі ұйымды таңдау пәтер иелерін, тұрғын емес үй-жайларды тарта отырып Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
10. Көп пәтерлі тұрғын үй сыртқы қабырғаларының, шатырларының техникалық жай-күйін тексеру қорытындысы бойынша Бөлім бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған қасбетті, шатырды күрделі жөндеуге ағымдағы жөндеудің сметалық есебін әзірлеу немесе жобалау-сметалық құжаттаманы дайындау бойынша жұмысты ұйымдастырады, кейіннен жергілікті бюджет қаражаты есебінен сараптама қорытындысын алады.
11. Сараптаманың оң қорытындысын және ағымдағы жөндеудің сметалық құны немесе көп пәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеудің жобалау-сметалық құжаттамасы бекітілгеннен кейін бөлім бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган айқындаған тәртіпке сәйкес бюджеттік өтінім жасайды.
12. Бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған көп пәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі жұмыстарды сатып алуды бөлім Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асырады.
13. Бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған көп пәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі жұмыстарды қабылдауды авторлық қадағалау, техникалық қадағалау, сондай-ақ үй кеңесі, мүлік иелері бірлестігінің төрағасы немесе қарапайым серіктестіктің сенімді тұлғаларын тарта отырып бөлім жүзеге асырады.

3) организация и проведение собрания собственников квартир, нежилых помещений (при наличии) для принятия решения о согласовании или несогласии с проведением работ по реконструкции, текущему или капитальному ремонту наружных стен, крыш многоквартирного жилого дома.
6. собрание принимает решение при наличии более двух третей от общего числа собственников квартир, нежилых помещений.
7. в случае принятия собранием отрицательного решения работы по ремонту фасада, крыши многоквартирного жилого дома, направленные на придание единого архитектурного облика, не проводятся.
8. при принятии собранием положительного решения отдел организует проверку технического состояния наружных стен, кровель каждого многоквартирного жилого дома для определения объема работ, типа ремонта (текущего или капитального) и установления степени их физического износа в соответствии с требованиями строительных норм.
3. Порядок проведения мероприятий по реконструкции, текущему или капитальному ремонту наружных стен, крыш многоквартирных жилых домов
9. выбор организации по обследованию технического состояния наружных стен, крыш каждого многоквартирного жилого дома для определения объема работ, типа ремонта (текущего или капитального) осуществляется в соответствии с законодательством о государственных закупках с привлечением собственников квартир, нежилых помещений.
10. по итогам обследования технического состояния наружных стен, кровель многоквартирного жилого дома отдел организует работу по разработке сметного расчета текущего ремонта или подготовке проектно - сметной документации на капитальный ремонт фасада, крыши, направленной на придание единого архитектурного облика, с последующим получением экспертного заключения за счет средств местного бюджета.
11. после утверждения положительного заключения экспертизы и сметной стоимости текущего ремонта или проектно - сметной документации на реконструкцию, текущий или капитальный ремонт наружных стен, крыш многоквартирных жилых домов отдел составляет бюджетную заявку в соответствии с порядком, определенным центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
12. закуп работ по реконструкции, текущему или капитальному ремонту наружных стен, крыш многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика, осуществляется отделом в соответствии с законодательством о государственных закупках.
13. Прием работ по реконструкции, текущему или капитальному ремонту наружных стен, крыш многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика, осуществляется авторским надзором, техническим надзором, а также отделом с привлечением совета дома, председателя объединения собственников имущества или доверенных лиц простого товарищества.

4. Қорытынды ереже
14. Тереңөзек кентіне бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған көп пәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды қаржыландыру жергілікті бюджет қаражатынан жүзеге асырылады.

4. Заключительное положение
14. финансирование мероприятий по реконструкции, текущему или капитальному ремонту наружных стен, крыш многоквартирных жилых домов, направленных на придание единому архитектурному облику поселка Теренозек, осуществляется из средств местного бюджета.