"Берілген микрокредиттер бойынша активтер мен шартты міндеттемелерді сыныптауды жүзеге асыру, берілген микрокредиттер бойынша активтерді күмәнді және үмітсізге жатқызу, сондай-ақ оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 наурыздағы № 62 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2022 жылғы 12 желтоқсандағы № 113 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 19 желтоқсанда № 31145 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 62 қаулысымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 29.09.2025 № 62 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Берілген микрокредиттер бойынша активтер мен шартты міндеттемелерді сыныптауды жүзеге асыру, берілген микрокредиттер бойынша активтерді күмәнді және үмітсізге жатқызу, сондай-ақ оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 наурыздағы № 62 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16858 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Берілген микрокредиттер бойынша активтер мен шартты міндеттемелерді сыныптауды жүзеге асыру, берілген микрокредиттер бойынша активтерді күмәнді және үмітсізге жатқызу, сондай-ақ оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Берілген микрокредиттер бойынша активтер мен шартты міндеттемелерді сыныптауды жүзеге асыру, берілген микрокредиттер бойынша активтерді күмәнді және үмітсізге жатқызу, сондай-ақ оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі), "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және берілген микрокредиттер бойынша активтер мен шартты міндеттемелерді сыныптауды жүзеге асыру, берілген микрокредиттер бойынша активтерді күмәнді және үмітсізге жатқызу, сондай-ақ оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру тәртібін және жүзеге асыру талаптарын айқындайды.";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2018 года № 62 "Об утверждении Правил осуществления классификации активов и условных обязательств по предоставленным микрокредитам, отнесения активов по предоставленным микрокредитам к сомнительным и безнадежным, а также создания провизий (резервов) против них"
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 декабря 2022 года № 113. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 декабря 2022 года № 31145.
Примечание ИЗПИ!
Постановление утрачивает силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 29.09.2025 № 62 (вводится в действие 01.01.2026).
Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2018 года № 62 "Об утверждении Правил осуществления классификации активов и условных обязательств по предоставленным микрокредитам, отнесения активов по предоставленным микрокредитам к сомнительным и безнадежным, а также создания провизий (резервов) против них" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16858) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления классификации активов и условных обязательств по предоставленным микрокредитам, отнесения активов по предоставленным микрокредитам к сомнительным и безнадежным, а также создания провизий (резервов) против них, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления классификации активов и условных обязательств по предоставленным микрокредитам, отнесения активов по предоставленным микрокредитам к сомнительным и безнадежным, а также создания провизий (резервов) против них (далее - Правила), разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" (далее - Закон) и устанавливают порядок осуществления классификации активов и условных обязательств по предоставленным микрокредитам, отнесения активов по предоставленным микрокредитам к сомнительным и безнадежным, а также создания провизий (резервов) против них.";

мынадай мазмұндағы 3-1-тараумен толықтырылсын:
"3-1-тарау. Шағын және орта бизнес үшін халықаралық қаржылық есептілік стандартына сәйкес провизиялар (резервтер) құру тәртібі
31-1. Провизиялар (резервтер) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының және шағын және орта бизнес үшін халықаралық қаржылық есептілік стандартының талаптарына сәйкес құрылады.
31-2. Шағын және орта бизнес үшін халықаралық қаржылық есептілік стандартына сәйкес провизияларды (резервтерді) құру тәртібі Әдістеме негізінде Қағидаларда айқындалады.
31-3. Берілген микрокредиттер бойынша активтер бойынша провизиялар (резервтер) мынадай тәртіппен құрылады:
1) берілген микрокредиттер бойынша активтер біртекті және жеке болып сыныпталады;
2) берілген микрокредиттер бойынша жеке активтердің құнсыздануына бағалау жүргізіледі;
3) Әдістемеде белгіленген құнсыздану белгілері анықталған, берілген микрокредиттер бойынша жеке активтер бойынша:
болашақ ақша ағындарының болжамдары анықталады. Берілген микрокредит бойынша актив бойынша қамтамасыз ету болған кезде, мұндай қамтамасыз ету құны болашақ ақша ағындарының болжамын арттырады;
болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
PV - болашақ ақша ағындарының келтірілген құны;
CF - болашақ ақша ағындарының болжамы;
r - пайыздың тиімді мөлшерлемесі;
t - жылдың реттік нөмірі, аталған жыл ішінде актив бойынша ақша ағыны болжанады;
n - берілген микрокредит бойынша актив бойынша ақша ағындары болжанатын жылдар саны;
провизиялардың (резервтердің) мөлшері провизиялардың (резервтердің) есебі жүзеге асырылатын күннің басында қалыптасқан берілген микрокредит бойынша активтің баланстық құны мен болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны арасындағы айырма ретінде айқындалады;
пайыздың тиімді мөлшерлемесі ауыстыру әдісін, немесе Microsoft Office Excel "КІМ" (кірістіліктің ішкі мөлшерлемесі) автоматтандырылған функциясын, немесе басқа ұқсас автоматтандырылған функцияларды қолдану арқылы есептеледі;
4) Әдістемеге сәйкес құнсыздану белгілері жоқ берілген микрокредиттер бойынша жеке активтер және берілген микрокредиттер бойынша біртекті активтер бойынша:
Әдістемеде белгіленген кредиттік тәуекелдің ұқсас сипаттамалары бойынша топтастыру жүзеге асырылады. Берілген микрокредиттер бойынша біртекті активтерді сыныптау кезінде берілген микрокредиттер бойынша активтердің сол бір клиентке қойылатын талаптар бойынша туындаған жағдайлары кредиттік тәуекелдің ұқсас сипаттамалары ретінде қабылданбайды;
провизиялар (резервтер) Әдістемеде белгіленген тәртіпке сәйкес есептеледі.

дополнить главой 3-1 следующего содержания:
"Глава 3-1. Порядок создания провизий (резервов) в соответствии с международным стандартом финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса
31-1. Провизии (резервы) создаются в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности и международного стандарта финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса.
31-2. Порядок создания провизий (резервов) в соответствии с международным стандартом финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса определяется Правилами на основании Методики.
31-3. По активам по предоставленным микрокредитам провизии (резервы) создаются в следующем порядке:
1) активы по предоставленным микрокредитам классифицируются на однородные и индивидуальные;
2) проводится оценка обесценения индивидуальных активов по предоставленным микрокредитам;
3) по индивидуальным активам по предоставленным микрокредитам, по которым выявлены признаки обесценения, установленные Методикой:
определяются прогнозы будущих денежных потоков. При наличии обеспечения по активу по предоставленному микрокредиту, стоимость такого обеспечения увеличивает прогноз будущих денежных потоков;
рассчитывается дисконтированная стоимость будущих денежных потоков по следующей формуле:
где:
PV - приведенная стоимость будущих денежных потоков;
CF - прогноз будущих денежных потоков;
r - эффективная ставка процента;
t - порядковый номер года, в течение которого предполагаются денежные
потоки по активу;
n - количество лет, в течение которых предполагаются денежные потоки по активу по предоставленному микрокредиту;
определяется размер провизий (резервов) как разница между балансовой стоимостью актива по предоставленному микрокредиту, сложившейся на начало дня, в котором осуществляется расчет провизий (резервов), и дисконтированной стоимостью будущих денежных потоков;
эффективная ставка процента рассчитывается путем применения метода подстановки или автоматизированной функции Microsoft Office Excel "ВСД" (внутренняя ставка доходности) или других аналогичных автоматизированных функций;
4) по индивидуальным активам по предоставленным микрокредитам, по которым отсутствуют признаки обесценения в соответствии с Методикой, и однородным активам по предоставленным микрокредитам:
осуществляется группировка по схожим характеристикам кредитного риска, установленным в Методике. При классификации однородных активов по предоставленным микрокредитам не принимается в качестве схожей характеристики кредитного риска то обстоятельство, что активы по предоставленным микрокредитам возникли по требованиям к одному и тому же клиенту;
рассчитываются провизии (резервы) в соответствии с порядком, установленным Методикой.

31-4. Берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелер бойынша провизиялар (резервтер) әрбір шартты міндеттеме бойынша мынадай тәртіппен құрылады:
1) "Резервтер, шартты міндеттемелер мен активтер" 37 халықаралық қаржылық есептілік стандартына (бұдан әрі – 37 ХҚЕС) сәйкес шартты міндеттемені орындау ықтималдығы айқындалады;
2) 37 ХҚЕС-ға сәйкес қолданыстағы міндеттемені реттеу үшін болжамды шығындар есептеледі;
3) шағын және орта бизнес үшін халықаралық қаржылық есептілік стандартына сәйкес шартты міндеттеменің әділ құны есептеледі;
4) провизия (резерв) мөлшері 37 ХҚЕС-ға сәйкес есептелген болжамды шығындар сомасының және шағын және орта бизнес үшін халықаралық қаржылық есептілік стандартына сәйкес есептелген әділ құнның ең көп мәні ретінде айқындалады.
31-5. Қазақстан Республикасының корпоративтік табыс салығы бойынша салық заңнамасында белгіленген салық кезеңінің соңында жылына кемінде 1 (бір) рет жеке активтер және берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелер бойынша провизиялар (резервтер) сомасын айқындау нәтижелері бойынша мынадай тіркелімдер толтырылады:
Қағидаларға 9-1-қосымшаның 1-кестесіне сәйкес нысан бойынша провизиялардың (резервтердің) мөлшері жөніндегі ақпарат;
Қағидаларға 9-1-қосымшаның 2-кестесіне сәйкес нысан бойынша болашақ ақша ағындарының дисконтталған құнының есебі;
Қағидаларға 9-1-қосымшаның 3-кестесіне сәйкес нысан бойынша оның құнсыздануына байланысты провизиялар (резервтер) құрылған берілген микрокредит бойынша жеке актив және шартты міндеттеме жөніндегі деректер.
Салық кезеңі ішінде тіркелімдер толтырылады, сақталады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осындай құқық берілген мемлекеттік органдардың сұрау салуы бойынша қағаз және электрондық тасымалдағыштарда ұсынылады.
31-6. Осы тарауға сәйкес құрылған провизиялардың (резервтердің) есепті күнге есептелген мөлшерін микроқаржы ұйымы әрбір тоқсанның соңғы жұмыс күнінен кешіктірмей микроқаржы ұйымының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік жүйесінде көрсетеді.";
мынадай мазмұндағы 39-1-тармақпен толықтырылсын:
"39-1. Осы Қағидалардың 3-1-тарауының мақсаттары үшін Әдістемеде:
1) микроқаржы ұйымының функционалдық міндеттерін, сондай-ақ микроқаржы ұйымының құрылымдық бөлімшелерінің өзара іс-қимылының бизнес-процестерін сипаттай отырып, провизиялардың (резервтердің) мөлшерін айқындау процесіне қатысатын микроқаржы ұйымының құрылымдық бөлімшелерінің тізбесі;

31-4. По условным обязательствам по предоставленным микрокредитам провизии (резервы) создаются по каждому условному обязательству в следующем порядке:
1) определяется вероятность исполнения условного обязательства в соответствии с международным стандартом финансовой отчетности 37 "Резервы, условные обязательства и активы" (далее - МСФО 37);
2) рассчитываются предполагаемые затраты для урегулирования существующего обязательства в соответствии с МСФО 37;
3) рассчитывается справедливая стоимость условного обязательства в соответствии с международным стандартом финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса;
4) определяется размер провизии (резерва) как наибольшее значение из суммы предполагаемых затрат, рассчитанной в соответствие с МСФО 37, и размера справедливой стоимости, рассчитанной в соответствии с международным стандартом финансовой отчетности для малого и среднего бизнеса.
31-5. По результатам определения суммы провизий (резерва) по индивидуальным активам и условным обязательствам по предоставленным микрокредитам не реже 1 (одного) раза в год на конец налогового периода, установленного налоговым законодательством Республики Казахстан по корпоративному подоходному налогу, заполняются следующие регистры:
информация по размерам провизий (резервов) по форме согласно таблице 1 приложения 9-1 к Правилам;
расчет дисконтированной стоимости будущих денежных потоков по форме согласно таблице 2 приложения 9-1 к Правилам;
данные по индивидуальному активу и условному обязательству по предоставленному микрокредиту, по которому созданы провизии (резервы) в связи с его обесценением, по форме согласно таблице 3 приложения 9-1 к Правилам.
В течение налогового периода регистры заполняются, хранятся и по запросу государственных органов, которым такое право предоставлено в соответствии с законодательством Республики Казахстан, представляются на бумажном и электронном носителях.
31-6. Рассчитанный на отчетную дату размер провизий (резервов), созданных в соответствии с настоящей главой, отражается микрофинансовой организацией в системе бухгалтерского учета и финансовой отчетности микрофинансовой организации не позднее последнего рабочего дня каждого квартала.";
дополнить пунктом 39-1 следующего содержания:
"39-1. Методика для целей главы 3-1 настоящих Правил, содержит:
1) перечень структурных подразделений микрофинансовой организации, участвующих в процессе определения размера провизий (резервов) с описанием их функциональных обязанностей, а также бизнес-процессов взаимодействия структурных подразделений микрофинансовой организации;

2) берілген микрокредиттер бойынша активтер мен шартты міндеттемелердің құнсыздану, оның ішінде форс-мажорлық мән-жайлар салдарынан қарыз алушыға келтірілген материалдық залалдың маңыздылығын айқындау белгілерінің нақты тізбесі;
3) микроқаржы ұйымы белгілейтін активтерді, берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелерді жеке активтерге, берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелерге жатқызу өлшемшарттары және оларды айқындау және есептеуді белгілеу тәртібінің толық сипаттамасы;
4) кредиттік тәуекелдің жалпы сипаттамалары бойынша берілген микрокредиттер бойынша активтерді, шартты міндеттемелерді топтастыру өлшемшарттары;
5) қамтамасыз етуі бар, қамтамасыз етуі жоқ ұсынылған микрокредиттер бойынша біртекті және жеке активтер, шартты міндеттемелер бойынша провизиялардың (резервтердің) мөлшерін айқындаудың егжей-тегжейлі ашып көрсететін тәртібі, оның ішінде болашақ есеп айырысу ақша ағындарының келтірілген құнын, қамтамасыз ету құнына өтімділік коэффициенттерін және кредиттік залалдарды есептеуге қатысатын басқа да құрамдас формулаларды есептеудің толығырақ тәртібі;
6) шартты міндеттемелерге қатысты - осы Қағидалардың 31-4-тармағын қолдану тәртібі;
7) провизиялардың (резервтердің) мөлшерін есептеу кезеңділігі;
8) кредиттік шығындарды бағалау кезінде пайдаланылатын статистикалық және макроэкономикалық ақпарат көздері, сондай-ақ провизияларды (резервтерді) есептеу кезінде пайдаланылатын статистикалық ақпаратты жинау тәртібі қамтылады.".
осы қаулыға қосымшаға сәйкес 9-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қаржы ұйымдарының әдіснамасы және пруденциялық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2022 жылғы 12 желтоқсандағы
№ 113 Қаулыға
қосымша
Берілген микрокредиттер
бойынша активтер мен шартты
міндеттемелерді сыныптауды
жүзеге асыру, берілген
микрокредиттер бойынша
активтерді күмәнді және
үмітсізге жатқызу, сондай-ақ
оларға қарсы провизиялар
(резервтер) құру қағидаларына

2) конкретный перечень признаков обесценения активов и условных обязательств по предоставленным микрокредитам, в том числе определяющий существенность материального ущерба, нанесенного заемщику вследствие форс-мажорных обстоятельств;
3) устанавливаемые микрофинансовой организацией критерии отнесения активов, условных обязательств по предоставленным микрокредитам к индивидуальным активам, условным обязательствам по предоставленным микрокредитам и подробное описание порядка их определения и установления расчета;
4) критерии группировки активов, условных обязательств по предоставленным микрокредитам по общим характеристикам кредитного риска;
5) детальный порядок определения размера провизий (резервов) по однородным и индивидуальным активам, условным обязательствам по предоставленным микрокредитам, как с обеспечением, так и без обеспечения, раскрывающий, в том числе подробный порядок расчета приведенной стоимости расчетных будущих денежных потоков, коэффициентов ликвидности к стоимости обеспечения и других составляющих формул, участвующих в расчете кредитных убытков;
6) в отношении условных обязательств - порядок применения пункта 31-4 настоящих Правил;
7) периодичность расчета размера провизий (резервов);
8) используемые при оценке кредитных убытков источники статистической и макроэкономической информации, а также порядок сбора статистической информации, используемой при расчете провизий (резервов).".
дополнить приложением 9-1 согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту методологии и пруденциального регулирования финансовых организаций в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию
и развитию финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Приложение к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 12 декабря 2022 года № 113

9-1-қосымша
1-кесте. Провизиялардың (резервтердің) мөлшерлері туралы ақпарат
Көрсеткіштер
Ақпарат
1
Есепті күн
2
Микрокредит беру туралы шарттың нөмірі және күні
2
Қарыз алушының атауы
3
Микрокредит беру туралы шарт қолданысының басталу күні
4
Микрокредит беру туралы шарттың қолданыс мерзімінің аяқталу күні
5
Шарттың валютасы
6
Ұсынылған микрокредит бойынша микрокредит беру туралы шартта көрсетілген актив сомасы (теңгемен)
__________________________________________________________________________
Ақпаратты ұсынуға жауапты адамның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
қолы
__________________________________________________________________________
Ақпаратты ұсынуға жауапты адамның тікелей басшысының лауазымы, тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса), қолы
2-кесте. Болашақ ақша ағындарының дисконтталған құнын есептеу
Ақша ағындарының түсуінің болжамды түсу күні
Негізгі борышты өтеу
Пайыздық кірістерді өтеу
Жиынтығы
Қамтамасыз етуді өткізуден алынатын болжамды құны
Болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны
1
2
3
4
5
6
7
1
2
tn
_________________________________________________________________________
Ақпаратты ұсынуға жауапты адамның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
қолы
_________________________________________________________________________
Ақпаратты ұсынуға жауапты адамның тікелей басшысының лауазымы, тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса), қолы
3-кесте. Құнсыздануына байланысты ол бойынша провизиялар (резервтер) құрылған, берілген микрокредит бойынша жеке актив пен шартты міндеттеме бойынша деректер
р/н№
Күні
Баланстық құн
Негізгі борыштың қалдығы Есеп-телген пайыздар берешегінің қалдығы Құрылған провизиялар (резервтер) мөлшері Басқа да пайыздық кірістер (сыйлықақының (дисконттың) амортизацияланбаған бөлігі көрсетіледі) Жиынтығы
1 2 3 4 5 6 7
1
Құнсыздануға байланысты провизияларды (резервті) бастапқы құру күні (t0)
2
Провизиялар (резервтер) мөлшерін қайта қарау күні (t1)
3
Провизиялар (резервтер) мөлшерін қайта қарау күні (t2)
………
n
Провизиялар (резервтер) мөлшерін қайта қарау күні (tn)
кестенің жалғасы:
Қамтамасыз етуді өткізумен байланысты емес болашақ ақша түсімдері (төлемдер)
Кепілдің және басқа да қамтамасыз етудің түзетуді ескере отырып кепілдегі қамтамасыз етуді есептеу жөніндегі микроқаржы ұйымының ішкі нормативтік құжатына сәйкес айқындалған құны
Қамтамасыз етуді өткізудің болжамды мерзімі
Болашақ ақша ағындарының дисконтталған құны
Қалыптастыру (тарату) үшін қажетті провизиялардың (резервтердің) мөлшері
Микрокредит беру туралы шарттың талаптарындағы өзгерістер туралы ақпарат
8
9
10
11
12
13
__________________________________________________________________________
Ақпаратты ұсынуға жауапты адамның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
қолы
__________________________________________________________________________
Ақпаратты ұсынуға жауапты адамның тікелей басшысының лауазымы, тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса), қолы

Приложение 9-1
к Правилам осуществления
классификации активов
и условных обязательств
по предоставленным
микрокредитам, отнесения
активов по предоставленным
микрокредитам к сомнительным
и безнадежным, а также
создания провизий
(резервов) против них
Таблица 1. Информация по размерам провизий (резервов)
Показатели
Информация
1
Отчетная дата
2
Номер и дата договора о предоставлении микрокредита
2
Наименование заемщика
3
Дата начала действия договора о предоставлении микрокредита
4
Дата окончания срока действия договора о предоставлении микрокредита
5
Валюта договора
6
Сумма актива по предоставленному микрокредиту, указанная в договоре о предоставлении микрокредита (в тенге)
___________________________________________________________
Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись лица,
ответственного за представление информации
___________________________________________________________
Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
непосредственного руководителя лица, ответственного за представление информации
Таблица 2. Расчет дисконтированной стоимости будущих денежных потоков
Предполагаемая дата поступления денежных потоков
Погашение основного долга
Погашение процентных доходов
Итого
Предполагаемая стоимость к получению от реализации обеспечения
Дисконтированная стоимость будущих денежных поступлений (выплат)
1
2
3
4
5
6
7
1
2
tn
___________________________________________________________
Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись лица,
ответственного за представление информации
____________________________________________________________
Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
непосредственного руководителя лица, ответственного за представление информации
Таблица 3. Данные по индивидуальному активу и условному обязательству по предоставленному микрокредиту, по которому созданы провизии (резервы) в связи с его обесценением
№ п/п
Дата
Балансовая стоимость
Остаток основного долга
Остаток задолженности начисленных процентов
Размер сформированных провизий (резервов)
Прочие процентные доходы (указывается неамортизированная часть премии (дисконта)
Итого
1
2
3
4
5
6
7
1
Дата первоначального создания провизии (резерва) в связи с обесценением (t0)
2
Дата пересмотра размера провизий (резервов) (t1)
3
Дата пересмотра размера провизий (резервов) (t2)
………
n
Дата пересмотра размера провизий (резервов) (tn)
продолжение таблицы:
Будущие денежные поступления (выплаты), не связанные с реализацией обеспечения
Стоимость залога и другого обеспечения, определенная в соответствии с внутренним нормативным документом микрофинансовой организации по расчету залогового обеспечения, с учетом корректировки
Предполагаемый срок реализации обеспечения
Дисконтированная стоимость будущих денежных поступлений (выплат)
Размер провизий (резервов), необходимых для формирования (расформирования)
Информация об изменениях в условиях договора о предоставлении микрокредита
8
9
10
11
12
13
___________________________________________________________
Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись лица,
ответственного за представление информации
___________________________________________________________
Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись
непосредственного руководителя лица, ответственного за представление информации