Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 28 қазандағы № ҚР ДСМ-121 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 3 қарашада № 30393 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т . қараңыз
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 9-бабының 40-5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
Аэроқорғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары
білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2022 жылғы 28 қазандағы
№ ҚР ДСМ-121 Бұйрығына
қосымша
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Біліктілік талаптары жаңа редакцияда көзделген - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.08.2025 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптары
р/с № Біліктілік талаптары мыналардың болуын қамтиды: Біліктілік талаптарына сәйкестікті растайтын құжаттар Ескертпе
1 2 3 4
Патогендігі I және (немесе) II топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптары
1

Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к осуществлению обращения с патогенными биологическими агентами
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 октября 2022 года № ҚР ДСМ-121. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 ноября 2022 года № 30393.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 40-5) статьи 9 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования, предъявляемые к осуществлению обращения с патогенными биологическими агентами.
2. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Примечание ИЗПИ!
Приложение предусматривается в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 04.08.2025 № 75 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 28 октября 2022 года
№ ҚР ДСМ-121
Квалификационные требования, предъявляемые к осуществлению обращения с патогенными биологическими агентами
№ п/п
Квалификационные требования включают наличие:
Документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям
Примечание
1
2
3
4
Квалификационные требования, предъявляемые к осуществлению обращения с патогенными биологическими агентами I и (или) II группы патогенности
1

Меншік құқығындағы үй-жайлар немесе ғимараттар немесе кемінде бір жыл мерзімге жалдау шарттары (құқықтық кадастрда мемлекеттік тіркей отырып) немесе жылжымайтын мүлікті өтеусіз пайдалану (несие) немесе мүлікті сенімгерлік басқару шарттары немесе сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің талаптарына, "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 тамыздағы № ҚР ДСМ -96/2020 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21080 болып тіркелген) (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығы) талаптарына сәйкес келетін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
Көрсетілетін қызметті беруші меншік құқығын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді жалдау шарттарын, жылжымайтын мүлікті (несиені) өтеусіз пайдалану шартын, мүлікті сенімгерлік басқару шарттарын, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын қоспағанда, "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқорымен интеграцияланған "Жылжымайтын мүлік тізілімі" мемлекеттік дерекқорынан алады, олар құжаттың электрондық көшірмесі түрінде ұсынылады.
№ ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығына объектінің сәйкестігі туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының Электрондық үкіметінің (Egov) ақпараттық порталынан алады.
2
№ ҚР ДСМ -96/2020 бұйрығына сәйкес келетін жұмыс істеп тұрған зертханалық жабдық пен жиһаз, сондай-ақ мүкәммал, көлік құралдары
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
3
Жеке қорғаныш құралдары
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
4
"Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық заттарды пайдаланатын зертханаларға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар санитариялық қағидалары" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ-105 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24809 болып тіркелген) (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-105 бұйрығы) сәйкес зертханалардың орындалатын зерттеулер номенклатурасына сай жарақтандырылуы
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
5
Таза және жұқпалы ағындардың қиылысуын болдырмауды көздейтін биологиялық материалдың ағымдылығын сақтау
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
6

Помещения или здания на праве собственности или договора аренды на срок не менее одного года (с государственной регистрацией в правовом кадастре), или договора безвозмездного пользования недвижимым имуществом (ссуды), или доверительного управления имуществом, или договора государственно-частного партнерства соответствующего требованиям государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, требованиям приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 августа 2020 года № ҚР ДСМ -96/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21080) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-96/2020)
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
Сведения о документах, удостоверяющих право собственности услугодатель получает из Государственной базы данных "Регистр недвижимости", интегрированной с государственной базой данных "Е-лицензирование", за исключением договоров аренды, договора безвозмездного пользования недвижимым имуществом (ссуды), договоров доверительного управления имуществом, договора государственно-частного партнерства, которые предоставляются в виде электронной копии документа.
Сведения о соответствии объекта Приказу № ҚР ДСМ-96/2020, услугодатель получает из информационного портала Электронное правительство Республики Казахстан (Egov) (сведения с 2016 года), за исключением санитарно-эпидемиологических заключений, полученных до 2016 года, которые предоставляют копию санитарно-эпидемиологического заключения.
2
Функционирующее лабораторное оборудование и мебель, а также инвентарь, транспортные средства, согласно Приказу № ҚР ДСМ-96/2020
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
3
Средства индивидуальной защиты
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
4
Оснащенность лабораторий в соответствии с выполняемой номенклатурой исследований, согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № ҚР ДСМ-105 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к лабораториям, использующим потенциально опасные химические и биологические вещества" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 24809) (далее-Приказ № ҚР ДСМ-105)
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
5
Соблюдение поточности биологического материала, предусматривающей исключение перекреста чистых и заразных потоков
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
6

Штатта "Зертханалық диагностика" немесе "Гигиена және эпидемиология" немесе "Мейіргер ісі" немесе "Емдеу ісі" немесе "Акушерлік іс" мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) медициналық білімі немесе "Ветеринария" мамандығы бойынша техникалық және кәсiптік (колледж) білімі және (немесе) "Денсаулық сақтау" немесе "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" (биологиялық, химиялық, химиялық-биологиялық) немесе "Ветеринариялық медицина", "Ветеринариялық санитария" даярлау бағыты бойынша жоғары білімі және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі және (немесе) ғылыми дәрежесі бар, білім және ғылым ұйымдарында не аккредиттеу органдары таныған "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 10) тармақшасына сәйкес қалыптасатын аккредиттелген органдардың тізіліміне енгізілген, аккредиттеу органдарында институционалдық аккредиттеуден өткен патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу мәселелері бойынша сертификаттау курсы туралы куәлігі бар патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын мамандардың болуы
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
Жоғары немесе орта медициналық білім туралы мәліметті көрсетілетін қызметті беруші 2015 жылға дейін аяқтаған адамдарды, сондай-ақ білім туралы құжаттың көшірмесін ұсынатын, Қазақстан Республикасының аумағы шегінен тыс аяқтаған адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғарғы білім министрлігінің ақпараттық жүйесінен (мәліметтер 2015 жылдан бастап) алады. порталынан алады.
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде білім алған мамандар "Білім туралы құжаттарды тану қағидаларын, сондай-ақ білім туралы құжаттары Қазақстан Республикасының аумағында танылатын шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының тізбесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2021 жылғы 19 шiлдедегі № 352 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23626 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 352 бұйрық) сәйкес шетелдік білім беру ұйымдары, оның ішінде олардың филиалдары, сондай-ақ ғылыми орталықтар мен зертханалар берген
білім туралы құжаттарды тану туралы құжаттың көшірмесін ұсынады.
Денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының Электрондық үкіметінің (Egov) ақпараттық порталынан алады.
7
Штатта көмекші персоналдың болуы:
1) патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу кезінде биологиялық қауіпсіздік жөніндегі жыл сайынғы нұсқамадан өткен дезинфекторлар, жүргізушілер, санитарлар, жануарларды бекітетін жұмысшылар;

Наличие в штате специалистов, осуществляющих обращение с патогенными биологическими агентами, имеющих техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование по специальности "Лабораторная диагностика" или "Гигиена и эпидемиология" или "Сестринское дело" или "Лечебное дело" или "Aкушерское дело" или техническое и профессиональное образование (колледж) по специальности "Ветеринария" и (или) высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение" или "Естественные науки, математика и статистика" (биологическое, химическое, химико-биологическое) или "Ветеринарная медицина", "Ветеринарная санитария" и (или) послевузовское образование и (или) ученую степень, имеющих свидетельство о сертификационном курсе по вопросам обращения с патогенными биологическими агентами, прошедшими институциональную аккредитацию в аккредитационных органах, внесенных в реестр признанных аккредитационных органов, формируемый в соответствии с подпунктом 10) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании"
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
Сведения о высшем или среднем медицинском образовании, услугодатель получает из информационной системы Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (сведения с 2015 года), за исключением лиц, окончивших до 2015 года, а также лиц, получивших образование за пределами территории Республики Казахстан, которые предоставляют копию документа об образовании.
Специалисты, получившие образование за пределами Республики Казахстан, предоставляют документ о признании документов об образовании, выданных зарубежными организациями образования, в том числе их филиалами, а также научными центрами и лабораториями, в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 июля 2021 года № 352 "Об утверждении Правил признания документов об образовании, а также перечня зарубежных организаций высшего и (или) послевузовского образования, документы об образовании которых признаются на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23626) (далее – Приказ № 352).
Сведения о сертификате специалиста в области здравоохранения услугодатель получает из информационного портала Электронное правительство Республики Казахстан (Egov).
7
Наличие в штате вспомогательного персонала:
1) дезинфекторов, водителей, санитарок, рабочих фиксирующих животных, прошедших ежегодный инструктаж по биологической безопасности при обращении с патогенными биологическими агентами;

2) денсаулық сақтау саласындағы дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау мәселелері бойынша қосымша білім алудан өткендігі туралы құжаты (сертификаты, куәлігі) бар дезинфектор-нұсқаушылар;
3) далалық жағдайларда биологиялық материалды алу (жинау) және далалық жағдайларда дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау бойынша міндеттерді орындау кезінде денсаулық сақтау саласындағы дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау мәселелері бойынша қосымша білім алудан өткендігі туралы құжаты (сертификаты, куәлігі), сондай-ақ патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу кезінде биологиялық қауіпсіздік жөніндегі курстарды аяқтағандығы туралы құжаты (сертификаты, куәлігі) бар нұсқаушы-дезинфекторлар
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
Патогендігі III және (немесе) IV топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптары
1
Меншік құқығындағы үй-жайлар немесе ғимараттар немесе кемінде бір жыл мерзімге жалдау шарттары (құқықтық кадастрда мемлекеттік тіркей отырып) немесе жылжымайтын мүлікті өтеусіз пайдалану (несие) немесе мүлікті сенімгерлік басқару шарттары немесе сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің талаптарына, № ҚР ДСМ -96/2020 бұйрығының талаптарына сәйкес келетін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
Көрсетілетін қызметті беруші меншік құқығын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді жалдау шарттарын, жылжымайтын мүлікті (несиені) өтеусіз пайдалану шартын, мүлікті сенімгерлік басқару шарттарын, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын қоспағанда, "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқорымен интеграцияланған "Жылжымайтын мүлік тізілімі" мемлекеттік дерекқорынан алады, олар құжаттың электрондық көшірмесі түрінде ұсынылады.
№ ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығына объектінің сәйкестігі туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының Электрондық үкіметінің (Egov) ақпараттық порталынан алады.
2
№ ҚР ДСМ -96/2020 бұйрығының, талапатарына сәйкес келетін жұмыс істеп тұрған зертханалық жабдық пен жиһаз, сондай-ақ мүкәммал, көлік құралдары
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
3
Жеке қорғаныш құралдары
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
4
№ ҚР ДСМ -105 бұйрығына сәйкес зертханалардың орындалатын зерттеулер номенклатурасына сай жарақтандырылуы
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
5
Таза және жұқпалы ағындардың қиылысуын болдырмауды көздейтін биологиялық материалдың ағымдылығын сақтау
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
6

2) инструктора-дезинфектора, имеющих документ (сертификат, свидетельство) о прохождении дополнительного образования по вопросам дезинфекции, дезинсекции, дератизации в области здравоохранения;
3) при выполнении в полевых условиях задач по отбору (сбору) биологического материала и дезинфекции, дезинсекции, дератизации в полевых условиях, наличие инструктора-дезинфектора, имеющих документ (сертификат, свидетельство) о прохождении дополнительного образования по вопросам дезинфекции, дезинсекции, дератизации в области здравоохранения, а также документ (сертификат, свидетельство) об окончании курсов по биологической безопасности при обращении с патогенными биологическими агентами
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
Квалификационные требования, предъявляемые к осуществлению обращения с патогенными биологическими агентами III и (или) IV групп патогенности
1
Помещения или здания на праве собственности или договора аренды на срок не менее одного года (с государственной регистрацией в правовом кадастре), или договора безвозмездного пользования недвижимым имуществом (ссуды), или доверительного управления имуществом, или договора государственно-частного партнерства, соответствующего требованиям государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, требованиям Приказа № ҚР ДСМ-96/2020
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
Сведения о документах, удостоверяющих право собственности услугодатель получает из Государственной базы данных "Регистр недвижимости", интегрированной с государственной базой данных "Е-лицензирование", за исключением договоров аренды, договора безвозмездного пользования недвижимым имуществом (ссуды), договоров доверительного управления имуществом, договора государственно-частного партнерства, которые предоставляются в виде электронной копии документа.
Сведения о соответствии объекта санитарным правилам, устанавливающим санитарно-эпидемиологические требования к указанным объектам, услугодатель получает из информационного портала Электронное правительство Республики Казахстан (Egov).
2
Функционирующее лабораторное оборудование и мебель, а также инвентарь, транспортные средства, согласно Приказу № ҚР ДСМ-96/2020
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
3
Средства индивидуальной защиты
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
4
Оснащенность лабораторий в соответствии с выполняемой номенклатурой исследований, согласно Приказу № ҚР ДСМ-105
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
5
Соблюдение поточности биологического материала, предусматривающей исключение перекреста чистых и заразных потоков
Сведения о соответствии квалификационным требованиям по форме согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
6

Штатта "Зертханалық диагностика" немесе "Гигиена және эпидемиология" немесе "Мейіргер ісі" немесе "Емдеу ісі" немесе "Акушерлік іс" мамандықтары бойынша техникалық және кәсіптік (арнайы орта, кәсіптік орта) медициналық білімі немесе "Ветеринария" мамандығы бойынша техникалық және кәсiптік (колледж) білімі және (немесе) "Денсаулық сақтау" немесе "Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика" (биологиялық, химиялық, химиялық-биологиялық) немесе "Ветеринариялық медицина", "Ветеринариялық санитария" даярлау бағыты бойынша жоғары білімі және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі және (немесе) ғылыми дәрежесі бар, білім және ғылым ұйымдарында не аккредиттеу органдары таныған "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 10) тармақшасына сәйкес қалыптасатын аккредиттелген органдардың тізіліміне енгізілген, аккредиттеу органдарында институционалдық аккредиттеуден өткен патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу мәселелері бойынша сертификаттау курсы туралы куәлігі бар патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын мамандардың болуы
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
Жоғары немесе орта медициналық білім туралы мәліметті көрсетілетін қызметті беруші 2015 жылға дейін аяқтаған адамдарды, сондай-ақ білім туралы құжаттың көшірмесін ұсынатын, Қазақстан Республикасының аумағы шегінен тыс аяқтаған адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғарғы білім министрлігінің ақпараттық жүйесінен (мәліметтер 2015 жылдан бастап) алады. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде білім алған мамандар "Білім туралы құжаттарды тану қағидаларын, сондай-ақ білім туралы құжаттары Қазақстан Республикасының аумағында танылатын шетелдік жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының тізбесін бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің м.а. 2021 жылғы 19 шiлдедегі № 352 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23626 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 352 бұйрық) сәйкес шетелдік білім беру ұйымдары, оның ішінде олардың филиалдары, сондай-ақ ғылыми орталықтар мен зертханалар берген
білім туралы құжаттарды тану туралы құжаттың көшірмесін ұсынады.
Денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының Электрондық үкіметі (Egov) ақпараттық порталынан алады.
7
Штатта биологиялық агенттермен жұмыс істеу кезінде биологиялық қауіпсіздік жөніндегі жыл сайынғы нұсқамадан өткен көмекші персонал, оның ішінде санитарлардың болуы
Осы біліктілік талаптарына қосымшаға сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер
Патогенді биологиялық
агенттермен жұмыс істеуді
жүзеге асыруға қойылатын
біліктілік талаптарына
қосымша
Мәлімделген зерттеулер номенклатурасына байланысты патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер

Наличие в штате специалистов, осуществляющих обращение с патогенными биологическими агентами, имеющих техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) медицинское образование по специальности "Лабораторная диагностика" или "Гигиена и эпидемиология" или "Сестринское дело" или "Лечебное дело" или "Aкушерское дело" или техническое и профессиональное образование по специальности "Ветеринария" и (или) высшее образование по направлению подготовки "Здравоохранение" или "Естественные науки, математика и статистика" (биологическое, химическое, химико-биологическое) или "Ветеринарная медицина", "Ветеринарная санитария" и (или) послевузовское образование и (или) ученую степень, имеющих свидетельство о сертификационном курсе по вопросам обращения с патогенными биологическими агентами, прошедшими институциональную аккредитацию в аккредитационных органах, внесенных в реестр признанных аккредитационных органов, формируемый в соответствии с подпунктом 10) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании"
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
Сведения о высшем или среднем медицинском образовании, услугодатель получает из информационной системы Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (сведения с 2015 года), за исключением лиц, окончивших до 2015 года, а также лиц, получивших образование за пределами территории Республики Казахстан, которые предоставляют копию документа об образовании.
Специалисты, получившие образование за пределами Республики Казахстан, предоставляют документ о признании документов об образовании, выданных зарубежными организациями образования, в том числе их филиалами, а также научными центрами и лабораториями, в соответствии с Приказом № 352.
Сведения о сертификате специалиста в области здравоохранения услугодатель получает из информационного портала Электронное правительство Республики Казахстан (Egov).
7
Наличие в штате вспомогательного персонала, в том числе санитарок, прошедших ежегодный инструктаж по биологической безопасности при обращении с патогенными биологическими агентами.
Сведения о соответствии квалификационным требованиям согласно приложению к настоящим квалификационным требованиям
Приложение
к Квалификационным
требованиям, предъявляемым
к осуществлению обращения
с патогенными биологическими
агентами
Сведения о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым к осуществлению обращения с патогенными биологическими агентами в зависимости от заявляемой номенклатуры исследований

1. Өтініш беру жоспарланып отырған зерттеулердің мәлімделген номенклатурасы және патогенді биологиялық агенттер
__________________________________________________________________________
2. Меншік құқығындағы үй-жайлар немесе ғимараттар немесе кемінде бір жыл мерзімге жалдау шарттары (құқықтық кадастрда мемлекеттік тіркей отырып) немесе жылжымайтын мүлікті өтеусіз пайдалану (несие) немесе мүлікті сенімгерлік басқару шарттары немесе сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің талаптарына, "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 тамыздағы № ҚР ДСМ -96/2020 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21080 болып тіркелген) (бұдан әрі - № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығы) талаптарына сәйкес келетін мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарттары
1) Кадастрлық нөмірі ______________________________________________________
2) Орналасқан жері ________________________________________________________
3) Жалдау туралы шарттың нөмірі мен күні _____________________________________
4) Жалға беруші ____________________________________________________________
5) Жалдаудың аяқталу мерзімі ________________________________________________
6) Үй-жайдың (ғимараттың) қабаттық жоспары __________________________________
3. № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығына сәйкес келетін жұмыс істеп тұрған зертханалық жабдық пен жиһаз, сондай-ақ мүкәммал, көлік құралдары:
Зертханалық жабдық, жиһаз, мүкәммал, көлік құралдары тізбесі
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
4. Биологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларының талаптарына сәйкес келетін жеке қорғаныш құралдары.
Типі мен саны көрсетіле отырып, жеке қорғаныш құралдарының тізбесі:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

1. Заявляемая номенклатура исследований и патогенные биологические агенты, в отношении которых планируется обращение
________________________________________________________________________
2. Помещения или здания на праве собственности или договора аренды на срок не менее одного года (с государственной регистрацией в правовом кадастре), или договора безвозмездного пользования недвижимым имуществом (ссуды), или доверительного управления имуществом, или договора государственно-частного партнерства соответствующего требованиям государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства, требованиям приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 августа 2020 года № ҚР ДСМ -96/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21080) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-96/2020)
1) Кадастровый номер ____________________________________________________
2) Местоположения ______________________________________________________
3) Номер и дата договора об аренде _________________________________________
4) Арендодатель _________________________________________________________
5) Срок окончания аренды _________________________________________________
6) Поэтажный план помещения (здания)______________________________________
3. Функционирующее лабораторное оборудование и мебель, а также инвентарь, транспортные средства, согласно Приказу № ҚР ДСМ-96/2020
Перечень лабораторного оборудования, мебели, инвентаря, транспортных средств:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
4. Средства индивидуальной защиты
Перечень средств индивидуальной защиты с указанием их типа и количества:
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________

5. "Ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық заттарды пайдаланатын зертханаларға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар санитариялық қағидалары" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ-105 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24809 болып тіркелген) сәйкес зертханалардың орындалатын зерттеулер номенклатурасына сай жарақтандырылуы:
Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыру үшін шығыс материалдарының тізімі
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

5. Оснащенность лабораторий в соответствии с выполняемой номенклатурой исследований, согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № ҚР ДСМ-105 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к лабораториям, использующим потенциально опасные химические и биологические вещества" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 24809)
Список расходного материала для осуществления обращения с патогенными биологическими агентами.
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

6. Таза және жұқпалы ағындардың қиылысуын болдырмауды көздейтін биологиялық материалдың ағымдылығын сақтау:
Материалдың қозғалыс схемасы (ағымдылығы) көрсетіле отырып, үй-жайдың (ғимараттың) қабаттық жоспары
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
7. Штатта патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын мамандардың болуы:
Аты, тегі, әкесінің аты
(ол бар болса)
Лауазымы
Мамандығы және біліктілігі
Жоғары немесе орта білімі туралы дипломның нөмірі мен күні
Оқу орнының атауы
Дипломның нострификациясы туралы мәліметтер (Қазақстан Республикасынан тыс жерде білім алғандар үшін)
Мамандығы бойынша еңбек өтілі
Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу мәселелері бойынша сертификаттық курс туралы куәліктің нөмірі мен берілген күні, оны берген ұйым туралы деректер*
Биологиялық қауіпсіздік саласындағы біліктілікті арттыру туралы құжаттың нөмірі және берілген күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
*Ескертпе: патогендігі I және (немесе) II топтардағы патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеуді жүзеге асыратын мамандар үшін
8. Штатта патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу кезінде қосалқы функцияны орындайтын көмекші персоналдың болуы:
Аты, тегі, әкесінің аты
(ол бар болса)
Лауазымы
Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу кезінде биологиялық қауіпсіздік бойынша жыл сайынғы нұсқамадан өту күні (дезинфекторлар, жүргізушілер мен санитарлар бойынша толтырылады)
Денсаулық сақтау саласындағы дезинфекциялау, дезинсекциялау, дератизациялау мәселелері бойынша қосымша білім алудан өткендігі туралы құжаттың (сертификат, куәлік) нөмірі мен берілген күні (дезинфектор-нұсқаушылар бойынша толтырылады)
Патогенді биологиялық агенттермен жұмыс істеу кезінде биологиялық қауіпсіздік жөніндегі курстарды аяқтағандығы туралы құжаттың (сертификат, куәлік) нөмірі және берілген күні (далалық жағдайда жұмыс істейтін дезинфектор-нұсқаушылар, дезинфекторлар бойынша толтырылады)
1
2
3
4
5
6

6. Соблюдение поточности биологического материала, предусматривающей исключение перекреста чистых и заразных потоков
Поэтажный план помещения (здания) с указанием схемы движения (поточности) материала
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Наличие в штате специалистов, осуществляющих обращение с патогенными биологическими агентами:
Имя, фамилия, отчество (при его наличии)
Должность
Специальность и квалификация
Номер и дата диплома о высшем или среднем образовании
Наименование учебного заведения
Сведения о нострификации диплома (для получивших образование за пределами Республики Казахстан)
Трудовой стаж по специальности
Номер и дата выдачи свидетельства о сертификационном курсе по вопросам обращения с патогенными биологическими агентами, данные об организации его выдавшего*
Номер и дата выдачи документа о повышении квалификации в области биологической безопасности
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
*Примечание: для специалистов, осуществляющих обращение с патогенными биологическими агентами I и (или) II группы патогенности
8. Наличие в штате вспомогательного персонала:
Имя, фамилия, отчество (при его наличии)
Должность
Дата прохождения ежегодного инструктажа по биологической безопасности при обращении с патогенными биологическими агентами (заполняется по дезинфекторам, водителям и санитаркам)
Номер и дата выдачи документа (сертификат, свидетельство) о прохождении дополнительного образования по вопросам дезинфекции, дезинсекции, дератизации в области здравоохранения (заполняется по инструкторам-дезинфекторам)
Номер и дата выдачи документа (сертификат, свидетельство) об окончании курсов по биологической безопасности при обращении с патогенными биологическими агентами (заполняется по инструкторам-дезинфекторам, дезинфекторам, работающим в полевых условиях)
1
2
3
4
5
6