Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2022 жылғы 26 қыркүйектегі № 632 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 30 қыркүйекте № 29945 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2025 жылғы 11 маусымдағы № 160 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 11.06.2025 № 160 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 67-бабы 6-тармағының 1-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) Осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасының экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
С. Брекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрі
2022 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 632 бұйрығымен
бекітілген
Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 67-бабы 6-тармағының 1-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және орман шаруашылығы саласындағы бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсерін айқындау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) уәкілетті орган – уәкілетті органның ведомствосы-орман шаруашылығы;
2) құру және дамыту, жекеше орман питомниктерін – цикл өндірісін құру және дамыту бойынша жұмыстарды орман питомниктерін қамтитын жобалау-іздестіру және құрылыс-монтаж жұмыстары, өсіру, ағаш және бұта көгалдандыру, ормандарды молықтыру және орман өсіру;

Об утверждении Правил определения экономического эффекта от бюджетных субсидий
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 26 сентября 2022 года № 632. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2022 года № 29945. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 11 июня 2025 года № 160
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 11.06.2025 № 160 (вводится в действие в течении десяти календарных дней с момента его официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1-1) пункта 6 статьи 67 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения экономического эффекта от бюджетных субсидий.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
С. Брекешев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 26 сентября 2022 года № 632
Правила определения экономического эффекта от бюджетных субсидий
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения экономического эффекта от бюджетных субсидий (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1-1) пункта 6 статьи 67 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок определения экономического эффекта от бюджетных субсидий в сфере лесного хозяйства.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган – ведомство уполномоченного органа в области лесного хозяйства;
2) создание и развитие частных лесных питомников – цикл производства работ по созданию и развитию лесных питомников, включающий проектно-изыскательские и строительно-монтажные работы, выращивание древесных и кустарниковых пород для озеленения, воспроизводства лесов и лесоразведения;

3) отырғызу және өсіру плантациялары, тез өсетін ағаш және бұта тұқымдылары – өндіріс циклі сүректі ағаш және бұталы өсімдіктерді жобалау-іздестіру жұмыстарын дейін сүрек дайындау.
2-тарау. Тәртібін айқындау экономикалық тиімділік
3. Орман шаруашылығы саласындағы бюджеттік субсидиялардан экономикалық әсерді айқындауды жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 25 ақпаннан кешіктірмей, уәкілетті орган жүргізеді.
4. Уәкілетті орган:
1) уәкілетті орган ресми көздерден, оның ішінде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың орман шаруашылығы саласындағы жергілікті атқарушы органдарынан алған деректерге мониторингті, талдауды және салыстыруды жүзеге асырады;
2) шығыстарды өтеуден экономикалық тиімділікті айқындайды;;
3) шығыстарды өтеудің әрбір бағыты бойынша экономикалық әсерді айқындау қорытындылары туралы қорытынды дайындайды.
5. Бюджеттік субсидиялардың экономикалық әсері мынадай бағыттар бойынша тиімділік коэффициентіне сәйкес айқындалады:
өнеркәсіптік және энергетикалық мақсаттарда тез өсетін ағаш және бұта тұқымдыларын плантациялық өсіру;
орман питомниктерін құру және дамыту.
6. Шығындарды өтеу және өсіруге плантацияларын тез өсетін ағаш және бұтаына тұқымды деп танылады тиімді, егер тиімділік коэффициенті тең (=1) тұнба және артық (>1) саны өсірілген ағаш және бұта тұқымдыларының, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
Консультативтік тиімді түрі (бұдан әрі – К тиімді) = СӨАБАК ағымдағы жыл / СӨАБАК өткен жыл,
онда:
К тиімді– тиімділік коэффициенті;
СӨАБАК ағымдағы жыл – саны өсірілген ағаш және бұта ағымдағы кезең үшін;
СӨАБАК өткен жыл– саны өсірілген ағаш және бұта алдыңғы кезең.
7. Жұмсалатын шығынды өтеу үшін орман питомниктерін құру және дамыту тиімді деп танылады, егер тиімділік коэффициенті тең (=1) немесе одан асатын (>1) саны өсірілген көшеттерді ағаш және бұта тұқымдыларының, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
К тиімді = СӨКААБ ағымдағы жыл / СӨКААБ өткен жыл,
онда:
К тиімді – тиімділік коэффициенті;
СӨКААБ ағымдағы жыл – саны өсірілген көшеттерді ағаш және бұта ағымдағы кезең үшін;
СӨКААБ өткен жыл – саны өсірілген көшеттерді ағаш және бұта алдыңғы кезең.
8. Жұмсалатын шығынды өтеу үшін плантацияларын отырғызуға және өсіруге, тез өсетін ағаш және бұта орман питомниктерін құру және дамыту болып танылады егер тиімділік коэффициенті тең (=1) немесе одан асатын (>1) "көрсеткіші бойынша субъектілерінің Саны, қамтылған шығындарды, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
К тиімді = КСОВСтек.ж/КСОВпред.жылдың,
онда:
К тиімді – тиімділік коэффициенті;
ССҚӨ ағымдағы жылы – субъектілерінің саны қамтылған өтей отырып, ағымдағы кезең үшін;
ССҚӨ өткен жылы – субъектілерінің саны қамтылған өтей отырып, алдыңғы кезең.

3) закладка и выращивание плантаций быстрорастущих древесных и кустарниковых пород – цикл производства древесины древесных и кустарниковых растений от проектно-изыскательских работ до заготовки древесины.
Глава 2. Порядок определения экономического эффекта
3. Определение экономического эффекта от бюджетных субсидий в сфере лесного хозяйства проводится ежегодно, не позднее 25 февраля года, следующего за отчетным уполномоченным органом.
4. Уполномоченный орган:
1) осуществляют мониторинг, анализ и сопоставление данных, полученных уполномоченным органом из официальных источников, в том числе от местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы в области лесного хозяйства;
2) определяют экономическую эффективность от возмещения расходов;
3) подготавливают заключение об итогах определения экономического эффекта по каждому направлению возмещения расходов.
5. Экономический эффект от бюджетных субсидий определяется согласно коэффициенту эффективности по следующим направлениям:
плантационное выращивание быстрорастущих древесных и кустарниковых пород в промышленных и энергетических целях;
создание и развитие лесных питомников.
6. Возмещение расходов на закладку и выращивание плантаций быстрорастущих древесных и кустарниковых пород признается эффективным, если коэффициент эффективности равен (=1) или превышает (>1) количество выращенных древесных и кустарниковых пород, который рассчитывается по следующей формуле:
Консультативно эффектная форма (далее – Кэф) = КВДКП текущего года/ КВДКП предыдущего года,
где:
Кэф – коэффициент эффективности;
КВДКП текущего года – количество выращенных древесных и кустарниковых пород за текущий период;
КВДКП предыдущего года – количество выращенных древесных и кустарниковых пород за предыдущий период.
7. Возмещение расходов на создание и развитие лесных питомников признается эффективным, если коэффициент эффективности равен (=1) или превышает (>1) количество выращенных саженцев древесных и кустарниковых пород, который рассчитывается по следующей формуле:
Кэф = ОИОКтек.года/ОИОКпред.года,
где:
Кэф – коэффициент эффективности;
КВСДКП текущего года – количество выращенных саженцев древесных и кустарниковых пород за текущий период;
КВСДКП предыдущего года – количество выращенных саженцев древесных и кустарниковых пород за предыдущий период.
8. Возмещение расходов на закладку и выращивание плантаций быстрорастущих древесных и кустарниковых пород, создание и развитие лесных питомников признается если коэффициент эффективности равен (=1) или превышает (>1) по показателю "Количество субъектов, охваченных возмещением расходов", который рассчитывается по следующей формуле:
Кэф = КСОВ текущего года/КСОВ предыдущего года,
где:
Кэф – коэффициент эффективности;
КСОВ текущего года – количество субъектов, охваченных возмещением за текущий период;
КСОВ предыдущего года – количество субъектов, охваченных возмещением за предыдущий период.

9. Экономикалық тиімділік шығыстарын өтеу плантацияларын отырғызуға және өсіруге, тез өсетін ағаш және бұта орман питомниктерін құру және дамыту болып табылады теріс болған жағдайда, егер тиімділік коэффициенті төмен (<1) және оң болған жағдайда, тиімділік коэффициенті тең (=1) немесе одан асатын (>1) бар.
Егер тиімділік коэффициенті төмен (<1) уәкілетті орган деректерінің негізінде жергілікті атқарушы органдардың жібереді Министрлігі Қазақстан Республикасы қаржы негіздемесін санын азайту өсірілген көшеттер мен ағаш және бұта тұқымдыларының есепті кезеңде құжаттарымен (жай-күйі туралы ақпарат ауа-райы (жауын-шашын, құрғақшылық), ластануы қоршаған ортаны қорғау, неблагополучии экологиялық жағдай, төтенше жағдай және зілзала апаттары, құқық бұзушылық тиісті мемлекеттік органдар).
Растау кезінде төмендеу себебін санын өсірілген көшеттер мен древесных және бұта, өтеу мен өсіруге жұмсалатын шығыстарды плантацияларын тез өсетін ағаш және бұта орман питомниктерін құру және дамыту болып табылады тиімді.

9. Экономический эффект от возмещения расходов на закладку и выращивание плантаций быстрорастущих древесных и кустарниковых пород, создание и развитие лесных питомников является отрицательным в случае, если коэффициент эффективности ниже (<1) и положительным в случае, если коэффициент эффективности равен (=1) или превышает (>1) значения.
В случае, если коэффициент эффективности ниже (<1), уполномоченный орган на основании данных местных исполнительных органов направляет в Министерство финансов Республики Казахстан обоснования причин снижения количества выращенных саженцев и древесных и кустарниковых пород за отчетный период с подтверждающими документами (информация о состоянии погодных условий (осадки, засуха), загрязнении окружающей среды, неблагополучии экологической обстановки, чрезвычайная ситуация и стихийные бедствия, правонарушения из соответствующих государственных органов).
При подтверждении причин снижения количества выращенных саженцев и древесных и кустарниковых пород, возмещения расходов на закладку и выращивание плантаций быстрорастущих древесных и кустарниковых пород, создание и развитие лесных питомников будут являться эффективными.