Халыққа туберкулез кезінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2022 жылғы 30 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-107 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 30 қыркүйекте № 29917 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 32) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Халыққа туберкулез кезінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күнінің ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
В. Дудник
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2022 жылғы 30 қыркүйектегі
№ ҚР ДСМ-107
Бұйрығына 1-қосымша
Халыққа туберкулез кезінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Халыққа туберкулез кезінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 32) тармақшасына және 138-бабына сәйкес әзірленді және туберкулез кезінде Қазақстан Республикасының халқына медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру процестеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы Стандартта пайдаланылатын терминдер мен ұғымдар:
1) амбулаториялық жағдайларда көрсетілетін медициналық көмек – тәулік бойы медициналық байқау мен емдеу көзделмейтін, оның ішінде тәулік бойы жұмыс істейтін стационарлардың қабылдау бөлімшелеріндегі медициналық көмек;

Об утверждении Стандарта организации оказания населению медицинской помощи при туберкулезе
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2022 года № ҚР ДСМ-107. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2022 года № 29917.
В соответствии с подпунктом 32) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Стандарт организации оказания населению медицинской помощи при туберкулезе согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
В. Дудник
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2022 года
№ ҚР ДСМ-107
Стандарт организации оказания населению медицинской помощи при туберкулезе
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Стандарт организации оказания населению медицинской помощи при туберкулезе (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 32) статьи 7 и статьей 138 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает требования к процессам организации оказания медицинской помощи населению Республики Казахстан при туберкулезе.
2. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) медицинская помощь, оказываемая в амбулаторных условиях – медицинская помощь, не предусматривающая круглосуточного медицинского наблюдения и лечения, в том числе в приемных отделениях круглосуточных стационаров;

2) консилиум – кемінде үш дәрігердің қатысуымен диагноз қою, емдеу тактикасын айқындау және ауруды болжау мақсатында адамды зерттеу;
3) мәжбүрлеп емдеу – науқасты сот шешімі негізінде жүзеге асырылатын емдеу;
4) медициналық оңалту – пациент организмінің функцияларын сақтауға, бұзылған және (немесе) жоғалтқан функцияларын ішінара немесе толық қалпына келтіруге бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
5) пациент – медициналық көмек көрсетуді қажет ететін ауруының немесе жай-күйінің болуына немесе болмауына қарамастан, медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын (болып табылған) жеке тұлға;
6) стационарды алмастыратын жағдайларда көрсетілетін медициналық көмек – тәулік бойы медициналық байқау мен емдеу қажет етілмейтін және төсек-орын беріле отырып, күндізгі уақытта медициналық байқау мен емдеу көзделетін медициналық көмек;
7) стационарлық жағдайларда көрсетілетін медициналық көмек – тәулік бойы медициналық байқау, емдеу, күтім, сондай-ақ тамақпен бірге төсек-орын беру көзделетін, оның ішінде емдеу басталғаннан кейін алғашқы тәуліктер ішінде тәулік бойы байқау көзделетін "бір күн" терапиясы және хирургиясы жағдайларындағы медициналық көмек;
3. Туберкулез кезінде халыққа медициналық көмек көрсететін ұйымдар өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің заңдарын, актілерін, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін және осы Стандартты басшылыққа алады және өз жұмысын медициналық қызметке арналған мемлекеттік лицензия негізінде жүзеге асырады.
4. Туберкулез кезінде халыққа медициналық көмекті (анықтау, диагностика) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) көрсету желілерінің ұйымдарында және медициналық ұйымды, меншік нысанына, ведомстволық бағыныстылығына және медициналық көмек көрсету деңгейіне қарамастан стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін ұйымдарда көрсетіледі.
5. Халыққа туберкулез кезінде мамандандырылған медициналық көмекті "Терапия", "Учаскелік дәрігер және (немесе) жалпы практика дәрігері", "Фтизиатрия (ересектер, балалар)", "Педиатрия" мамандықтары бойынша сертификаты бар дәрігерлер көрсетеді.
6. Туберкулез кезінде халыққа медициналық көмекті республикалық деңгейде Ұлттық фтизиопульмонология ғылыми орталығы (бұдан әрі – ҰФҒО), орындарда – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың фтизиопульмонология орталықтары (бұдан әрі – ФО) үйлестіреді.
7. Туберкулез кезінде халыққа медициналық көмек, сондай-ақ дәрімен қамтамасыз ету Кодекстің 196-бабына сәйкес тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде көрсетіледі.
Туберкулез кезінде ТМККК-ға профилактикалық, диагностикалық және емдік медициналық қызметтер, сондай-ақ дәрімен қамтамасыз ету, диспансерлік байқау және медициналық оңалту кіреді.
Туберкулез кезінде ТМККК-ге:

2) консилиум – исследование лица в целях установления диагноза, определения тактики лечения и прогноза заболевания с участием не менее трех врачей;
3) принудительное лечение – лечение больного, осуществляемое на основании решения суда;
4) медицинская реабилитация – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение, частичное или полное восстановление нарушенных и (или) утраченных функций организма пациента;
5) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг независимо от наличия или отсутствия у него заболевания или состояния, требующего оказания медицинской помощи;
6) медицинская помощь, оказываемая в стационарозамещающих условиях – медицинская помощь, оказываемая в условиях, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения, и предусматривающих медицинское наблюдение и лечение в дневное время с предоставлением койко-места;
7) медицинская помощь, оказываемая в стационарных условиях – медицинская помощь, оказываемая в условиях, предусматривающих круглосуточное медицинское наблюдение, лечение, уход, а также предоставление койко-места с питанием, в том числе при случаях терапии и хирургии "одного дня", предусматривающих круглосуточное наблюдение в течение первых суток после начала лечения.
3. Организации, оказывающие медицинскую помощь населению при туберкулезе, в своей деятельности руководствуются Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, нормативными правовыми актами Республики Казахстан и настоящим Стандартом и осуществляют свою работу на основании государственной лицензии на медицинскую деятельность.
4. Медицинская помощь при туберкулезе (выявление, диагностика) оказывается в организациях сети первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) и организациях, оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях, вне зависимости от форм собственности, ведомственной принадлежности и уровня оказания медицинской помощи.
5. Специализированная медицинская помощь населению при туберкулезе оказывается врачами, имеющими сертификат по специальностям "Терапия", "Врач участковый и (или) врач общей врачебной практики", "Фтизиатрия взрослая, детская", "Педиатрия".
6. Медицинская помощь населению при туберкулезе на республиканском уровне координируется национальным научным центром фтизиопульмонологии (далее – ННЦФ), на местах – центрами фтизиопульмонологии областей, городов республиканского значения и столицы (далее – ЦФ).
7. Медицинская помощь населению при туберкулезе, а также лекарственное обеспечение оказывается в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) согласно статье 196 Кодекса.
ГОБМП при туберкулезе включает профилактические, диагностические и лечебные медицинские услуги, а также лекарственное обеспечение, диспансерное наблюдение и медицинскую реабилитацию.
В ГОБМП при туберкулезе входят:

1) амбулаториялық жағдайларда туберкулез профилактикасы, диагностикалау және емдеу бойынша қызмет көрсету кезіндегі мамандандырылған медициналық көмек;
2) стационар алмастырушы жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмек;
3) стационарлық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмек кіреді.
8. Туберкулезбен ауыратын науқастарды дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету ТМККК шеңберінде "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету қағидаларын, сондай-ақ Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға қажеттілікті қалыптастыру қағидалары мен әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 20 тамыздағы № ҚР ДСМ-89 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24069 болып тіркелген) және "Қазақстан Республикасының белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікті амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-75 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23885 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
9. Туберкулез кезінде медициналық көмек мынадай деңгейлерде Кодекстің 116-бабына сәйкес жоспарлы және шұғыл медициналық көмек нысанында мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек, медициналық оңалту, амбулаториялық, стационарлық, стационарды алмастыратын жағдайларда, паллиативтік медициналық көмек түрінде, сондай-ақ үйде және оңалту орталықтарында жүзеге асырылады:
1) бірінші – МСАК ұйымдары мамандарының амбулаториялық, стационар алмастыратын жағдайларда және үйде медициналық көмек көрсету деңгейі;
2) екінші – мамандандырылған медициналық көмек көрсететін бейінді мамандардың амбулаториялық, стационар алмастыратын және стационарлық жағдайларда, оның ішінде бірінші деңгейде медициналық көмек көрсететін мамандардың жолдамасы бойынша медициналық көмек көрсету деңгейі;

1) специализированная медицинская помощь в амбулаторных условиях при оказании услуг по профилактике, диагностике и лечению туберкулеза;
2) специализированная медицинская помощь в стационарозамещающих условиях;
3) специализированная медицинская помощь в стационарных условиях.
8. Обеспечение лекарственными средствами и медицинскими изделиями лиц, больных туберкулезом, осуществляется в рамках ГОБМП в соответствии с приказами Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 августа 2021 года № ҚР ДСМ-89 "Об утверждении правил обеспечения лекарственными средствами и медицинскими изделиями в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, а также правил и методики формирования потребности в лекарственных средствах и медицинских изделиях в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24069) и от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-75 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23885).
9. Медицинская помощь при туберкулезе осуществляется в форме плановой и экстренной медицинской помощи в виде специализированной, в том числе высокотехнологичной медицинской помощи, медицинской реабилитации, паллиативной медицинской помощи в амбулаторных, стационарных, стационарозамещающих условиях, а также на дому и в центрах реабилитации в соответствии со статьей 116 Кодекса на следующих уровнях:
1) первичный – уровень оказания медицинской помощи специалистами организаций ПМСП в амбулаторных, стационарозамещающих условиях и на дому;
2) вторичный – уровень оказания медицинской помощи профильными специалистами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях, в том числе по направлению специалистов, оказывающих медицинскую помощь на первичном уровне;

3) үшінші – жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып мамандандырылған медициналық көмекті жүзеге асыратын бейінді мамандардың амбулаториялық және стационарлық жағдайларда, оның ішінде бірінші және екінші деңгейлердегі мамандардың жолдамасы бойынша медициналық көмек көрсету деңгейі.
10. Халықтың негізгі топтарындағы (бұдан әрі – ХНТ) туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық көмек көрсету кезінде денсаулық сақтау, психология саласындағы әлеуметтік қызметкерлер, МСАК ұйымдары саламатты өмір салты кабинеттерінің мамандары және үкіметтік емес ұйымдар (бұдан әрі – ҮЕҰ) тартылады.
ХНТ-ға сапалы медициналық қызметтерге қолжетімділігі шектеулі, мінез-құлық факторларына негізделген туберкулезді жұқтыру және аурудың қаупі жоғары топтарындағы адамдар (белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдар (БТЖА), қамаудағы және бостандығынан айыру орындарынан босатылғандар, есірткі пайдаланылатын адамдар ( ЕПА), алкогольді шамадан тыс тұтынатын адамдар, АИТВ-мен өмір сүретін адамдар (АӨА), мигранттар) жатады.
2-тарау. Туберкулез кезінде медициналық көмек көрсететін ұйымдардың құрылымы
11. Бастапқы деңгейдегі туберкулез кезінде медициналық көмек көрсету ұйымдарына:
1) аудандық деңгейде:
медициналық пункт;
фельдшерлік-акушерлік пункт;
дәрігерлік амбулатория;
медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығы;
аудандық емхана;
нөмірлі аудандық емхана;
аудандық аурухана;
нөмірлі аудандық аурухана;
көп бейінді орталық аудандық аурухана;
2) қалалық деңгейде:
дәрігерлік амбулатория;
медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығы;
қалалық емхана;
бастапқы психикалық денсаулық орталығы;
консультациялық-диагностикалық орталық;
қалалық аурухана;
көп бейінді қалалық аурухана;
көп бейінді қалалық балалар ауруханасы;
психикалық денсаулық орталығы;
онкологиялық орталық;
инфекциялық аурухана;
перинаталдық орталығы, перзентхана;
АИТВ-инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;
3) облыстық деңгейде:
көп бейінді облыстық аурухана;
көп бейінді облыстық балалар ауруханасы;
облыстық психикалық денсаулық орталығы;
онкологиялық орталық;
инфекциялық аурухана;
перинаталдық орталығы, перзентхана;
АИТВ-инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары жатады.
12. Екінші деңгейдегі туберкулез кезінде медициналық көмек облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ФО-да көрсетіледі.
13. Үшінші деңгейдегі туберкулез кезінде медициналық көмек ҰФҒО-да көрсетіледі.
14. Туберкулез кезінде медициналық көмек көрсету үшін МСАК ұйымдарында:

3) третичный – уровень оказания медицинской помощи профильными специалистами, осуществляющими специализированную медицинскую помощь с применением высокотехнологичных медицинских услуг, в амбулаторных и стационарных условиях, в том числе по направлению специалистов первичного и вторичного уровней.
10. При оказании медицинской помощи лицам, больным туберкулезом, из ключевых групп населения (далее – КГН) привлекаются социальные работники в области здравоохранения, психологи, специалисты кабинетов здорового образа жизни организаций ПМСП и неправительственные организации (далее – НПО).
К КГН относятся лица из групп высокого риска инфицирования и заболевания туберкулезом, обусловленного поведенческими факторами, с ограниченным доступом к качественным медицинским услугам (лица без определенного места жительства (БОМЖ), заключенные и освободившиеся из мест лишения свободы, люди, употребляющие наркотики (ЛУН), лица, злоупотребляющие алкоголем (ЛЗА), люди, живущие с ВИЧ (далее – ЛЖВ), мигранты).
Глава 2. Структура организаций, оказывающих медицинскую помощь при туберкулезе
11. На первичном уровне к организациям, оказывающим медицинскую помощь при туберкулезе, относятся:
1) на районном уровне:
медицинский пункт;
фельдшерско-акушерский пункт;
врачебная амбулатория;
центр первичной медико-санитарной помощи;
районная поликлиника;
номерная районная поликлиника;
районная больница;
номерная районная больница;
многопрофильная центральная районная больница;
2) на городском уровне:
врачебная амбулатория;
центр первичной медико-санитарной помощи;
городская поликлиника;
первичный центр психического здоровья;
консультативно-диагностический центр;
городская больница;
многопрофильная городская больница;
многопрофильная городская детская больница;
центр психического здоровья;
онкологический центр;
инфекционная больница;
перинатальный центр, родильный дом;
организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции;
3) на областном уровне:
многопрофильная областная больница;
многопрофильная областная детская больница;
областной центр психического здоровья;
онкологический центр;
инфекционная больница;
перинатальный центр, родильный дом;
организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции.
12. Медицинская помощь при туберкулезе на вторичном уровне оказывается в ЦФ областей, городов республиканского значения и столицы.
13. Медицинская помощь при туберкулезе на третичном уровне оказывается ННЦФ.
14. В медицинских организациях ПМСП для оказания медицинской помощи при туберкулезе предусматриваются:

1) фтизиатр кабинеті;
2) тікелей бақыланатын емдеуге арналған кабинет;
3) "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 тамыздағы № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21080 болып тіркелген) сәйкес қақырықты жинау бөлмесі көзделеді.
15. Туберкулез кезінде медициналық көмек көрсету үшін екінші және үшінші деңгейлерде олардың алдында тұрған атауы және тізбесінің қажеттіліктері мен міндеттеріне байланысты құрылымдық бөлімшелер құрылады:
1) қабылдау бөлімшесі;
2) сезімталдылығы сақталған өкпе туберкулезі бөлімшесі;
3) дәріге төзімді өкпе туберкулезі бөлімшесі;
4) торакальдық хирургия бөлімшесі;
5) өкпеден тыс туберулез хирургиясы бөлімшесі немесе төсектері;
6) анестезиология және реанимация бөлімшесі немесе интенсивті терапия палаталары;
7) пульмонология бөлімшесі;
8) медициналық оңалту бөлімшесі;
9) инфекциялық аурулар бөлімшесі;
10) консультациялық-диагностикалық бөлімше;
11) ұйымның міндеттеріне сәйкес құрылымдық бөлімшелер, сондай-ақ ұйымның тіршілігін қамтамасыз етуге қажетті бөлімшелер.
Екінші деңгейде мәжбүрлеп және симптоматикалық емдеуге арналған бөлімше/төсектер қосымша ұйымдастырылады.
16. ФО-да толық қарап-тексеру жүргізілгеннен кейін түпкілікті диагноз қою мүмкін болмаған жағдайда ҰФҒО деңгейінде консультация жүргізіледі.
3-тарау. Туберкулез кезінде медициналық көмек көрсететін ұйымдар қызметінің негізгі міндеттері мен бағыттары
17. Медициналық және фельдшерлік-акушерлік пункттердегі туберкулез кезіндегі медициналық көмек мынадай міндеттерді көздейді:
1) туберкулезді диагностикалау және емдеуді бақылау мақсатында осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес қақырық жинауды ұйымдастыруға қойылатын талаптар бойынша қақырықты жинау және зертханаға тасымалдау;
2) тікелей бақыланатын емдеуді (бұдан әрі – ТБЕ) ұйымдастыруға осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес ТБЕ қойылатын талаптарға сай жауапты медицина қызметкерінің тікелей бақылауымен барлық жазып берілген туберкулезге қарсы препараттарды (бұдан әрі – ТҚП) қабылдауды көздейді;
3) бейне бақыланатын емдеуді (бұдан әрі – ББЕ) ұйымдастыруға осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес ББЕ қойылатын талаптарға сай туберкулезбен ауыратын адамдардың емделуін нақты уақыт режимінде немесе бейнежазу режимінде қашықтықтан бақылау.
18. Дәрігерлік амбулаторияда, МСАК орталығында, аудандық емханада, нөмірлік аудандық емханада, қалалық емханада (учаскелік дәрігерлер және (немесе) жалпы дәрігерлік практика дәрігерлері, терапевттер, педиатрлар) туберкулез кезіндегі медициналық көмек мынадай міндеттерді көздейді:

1) кабинет фтизиатра;
2) кабинет для непосредственно наблюдаемого лечения;
3) комната сбора мокроты в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 августа 2020 года № ҚР ДСМ-96/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21080).
15. На вторичном и третичном уровнях для оказания медицинской помощи при туберкулезе создаются структурные подразделения, наименование и перечень которых зависит от потребностей и задач, стоящих перед ними:
1) приемное отделение;
2) отделение легочного туберкулеза с сохраненной чувствительностью;
3) отделение легочного туберкулеза с лекарственной устойчивостью;
4) отделение торакальной хирургии;
5) отделение или койки хирургии внелегочного туберкулеза;
6) отделение анестезиологии и реанимации или палаты интенсивной терапии;
7) отделение пульмонологии;
8) отделение медицинской реабилитации;
9) отделение инфекционных заболеваний;
10) консультативно-диагностическое отделение;
11) структурные подразделения, в соответствии с задачами организации, а также подразделения необходимые для обеспечения жизнедеятельности организации.
Дополнительно на вторичном уровне организуется отделение или койки для принудительного и паллиативного лечения.
16. При невозможности постановки окончательного диагноза после проведения полного обследования в ЦФ, проводится консультация на уровне ННЦФ.
Глава 3. Основные задачи и направления деятельности организаций, оказывающих медицинскую помощь при туберкулезе
17. Медицинская помощь при туберкулезе в медицинском и фельдшерско-акушерском пунктах предусматривает следующие задачи:
1) сбор и транспортировка в лабораторию мокроты с целью диагностики туберкулеза и контроля лечения в соответствии с требованиями к организации сбора мокроты согласно приложению 1 к настоящему Стандарту;
2) организация непосредственно наблюдаемого лечения (далее – ННЛ), которое предусматривает прием всех предписанных противотуберкулезных препаратов (далее – ПТП) под непосредственным контролем ответственного медицинского работника в соответствии с требованиями к организации ННЛ согласно приложению 2 к настоящему Стандарту;
3) организация видеонаблюдаемого лечения (далее – ВНЛ) – дистанционного контроля лечения лиц, больных туберкулезом, в режиме реального времени или в режиме видеозаписи в соответствии с требованиями к организации ВНЛ согласно приложению 3 к настоящему Стандарту.
18. Медицинская помощь при туберкулезе во врачебной амбулатории, центре ПМСП, районной поликлинике, номерной районной поликлинике, городской поликлинике (врачи участковые и (или) врачи общей врачебной практики, терапевты, педиатры), предусматривает следующие задачи:

1) "Туберкулез профилактикасы жөніндегі іс-шараларды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-214/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21695 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-214/2020 бұйрығы) сәйкес туберкулез бойынша жоғары қауіп топтарын қалыптастыру және туберкулезді ерте анықтау мақсатында скринингтер жүргізу (флюорография, Манту сынамасы және туберкулезді рекомбинантты аллергені бар сынама);
2) № ҚР ДСМ-214/2020 бұйрығына сәйкес туберкулезге күдікті адамдарды анықтау, туберкулезді диагностикалау сызбаларына сәйкес зерттеп-қарауды жүргізу;
3) соңғы диагноз қою үшін туберкулезге күдікті адамдарды ФО жіберу;
4) туберкулезбен ауыратын адамдарды амбулаториялық және стационарды алмастыратын емдеуді ұйымдастыру;
5) осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес ТБЕ ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес және осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес ББЕ ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес ТБЕ және ББЕ ұйымдастыру;
6) ТҚП қауіпсіздігінің белсенді мониторингі, ТҚП қабылдауға жағымсыз құбылыстардың профилактикасы, диагностикалау және емдеу;
7) № ҚР ДСМ-214/2020 бұйрығына сәйкес туберкулезге қарсы вакцинациялауды және ревакцинациялауды жоспарлау, ұйымдастыру және жүргізу;
8) туберкулез инфекциясын бақыланатын профилактикалық емдеуді ұйымдастыру;
9) диспансерлік есепте тұрған адамдарды қадағалау;
10) тіркелген халық арасында туберкулез мәселелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу.
19. МСАК ұйымдарының дәрігер-фтизиатрлары мыналарды қамтамасыз етеді:
1) туберкулезге флюорографиялық зерттеп-қарауды, Манту сынамасын және туберкулез рекомбинантты аллергені бар сынаманы жүргізу мониторингі (МСАК мамандарының зерттеп-қарауға жататын адамдар тізімін қалыптастыруының дұрыстығы мен дәйектілігі, зерттеп-қарау нәтижелері бойынша олардың медициналық құжаттаманы ресімдеуі, ай сайынғы және (немесе) тоқсан сайынғы есепті жасауы);
2) № ҚР ДСМ-214/2020 бұйрығына сәйкес туберкулезді диагностикалау схемасына сәйкес туберкулезге күдікті адамдарды зерттеп-қарау мониторингі;
3) МСАК мамандарына консультациялық көмек көрсету;
4) түпкілікті диагноз қою үшін туберкулезге күдікті адамдарды ФО жіберуді;
5) туберкулезді амбулаториялық емдеу мониторингі; ТҚП жағымсыз құбылыстарының профилактикасы, диагностикасы және емі;
6) туберкулез инфекциясын профилактикалық емдеуді тағайындау және оның мониторингі;
7) "Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі" ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – ТНҰТ АЖ) деректерді енгізе отырып, туберкулез науқастарының және профилактикалық ем алатын адамдардың медициналық карталарын жүргізу мониторингі;

1) формирование групп высокого риска по туберкулезу и проведение скринингов с целью раннего выявления туберкулеза (флюорография, проба Манту и проба с аллергеном туберкулезным рекомбинантным) в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-214/2020 "Об утверждении правил проведения мероприятий по профилактике туберкулеза" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21695) (далее – приказ № ҚР ДСМ-214/2020);
2) выявление лиц с подозрением на туберкулез, проведение обследования согласно схемам диагностики туберкулеза в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-214/2020;
3) направление в ЦФ лиц с подозрением на туберкулез для окончательной постановки диагноза;
4) организация амбулаторного и стационарозамещающего лечения лиц, больных туберкулезом;
5) организация ННЛ и ВНЛ в соответствии с требованиями к организации ННЛ согласно приложению 2 и в соответствии с требованиями к организации ВНЛ согласно приложению 3 к настоящему Стандарту;
6) активный мониторинг безопасности противотуберкулезных препаратов (далее – ПТП), профилактика, диагностика и лечение нежелательных явлений на прием ПТП;
7) планирование, организация и проведение вакцинации и ревакцинации против туберкулеза в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-214/2020;
8) организация контролируемого профилактического лечения туберкулезной инфекции;
9) наблюдение за лицами, состоящими на диспансерном учете;
10) информационно-разъяснительная работа среди прикрепленного населения по вопросам туберкулеза.
19. Врачи-фтизиатры организаций ПМСП обеспечивают:
1) мониторинг проведения флюорографического обследования на туберкулез, пробы Манту и пробы с аллергеном туберкулезным рекомбинантным (правильность и достоверность формирования специалистами ПМСП списка лиц, подлежащих обследованию, оформление ими медицинской документации по результатам обследования, составление ежемесячного и (или) ежеквартального отчета);
2) мониторинг обследования лиц с подозрением на туберкулез согласно схемам диагностики туберкулеза в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-214/2020, соблюдение сроков дообследования;
3) оказание консультативной помощи специалистам ПМСП;
4) направление в ЦФ лиц с подозрением на туберкулез для окончательной постановки диагноза;
5) мониторинг амбулаторного лечения туберкулеза; профилактики, диагностики и лечения нежелательных явлений ПТП;
6) назначение и мониторинг профилактического лечения туберкулезной инфекции;
7) мониторинг ведения медицинских карт больных туберкулезом и лиц, получающих профилактическое лечение, с внесением данных в информационной системе "Национальный регистр больных туберкулезом" (далее – ИС НРБТ);

8) когорттық талдау жүргізу және ФО-ға ай сайынғы және тоқсан сайынғы есептілікті ұсыну;
9) туберкулездің профилактикасы бойынша іс-шаралардың жүргізілуіне мониторинг жүргізу (халықты туберкулез мәселелері бойынша хабардар ету, туберкулезге қарсы вакцинациялау және ревакцинациялау, туберкулез инфекциясын профилактикалық емдеу);
10) диспансерлік есепте тұрған адамдарды динамикалық байқау;
11) туберкулез жағдайларын эпидемиологиялық тексеруге, байланыста болған адамдарды анықтауға және зерттеп-қарауға қатысу;
12) туберкулезбен ауыратын адамдарға әлеуметтік қолдау көрсету бойынша әлеуметтік қызметтермен өзара іс-қимыл жасау.
20. Аудандық, нөмірлік аудандық, көпбейінді орталық, қалалық, көпбейінді қалалық және облыстық, көпбейінді қалалық және облыстық балалар ауруханаларында, психикалық денсаулық орталығында, консультациялық-диагностикалық орталықта, онкологиялық орталықта, инфекциялық ауруханада, перинаталдық орталықта, перзентханада көрсетілетін туберкулез кезіндегі медициналық көмек мынадай міндеттерді көздейді:
1) туберкулезді диагностикалау мақсатында биологиялық материалды жинау және зертханаға тасымалдау;
2) дәрігер-фтизиатрдың консультациясын қамтамасыз ету.
21. АИТВ-инфекциясының профилактикасы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарында көрсетілетін туберкулез кезіндегі медициналық көмек мынадай міндеттерді көздейді:
1) АӨА арасында туберкулезді ерте анықтау мақсатында скринингтер ұйымдастыру (флюорография, Манту сынамасы және рекомбинантты туберкулез аллергені бар сынама);
2) туберкулезге күдік болған кезде АӨА туберкулезді диагностикалау мақсатында осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес қақырық жинауды ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сай қақырықты жинау және зертханаға тасымалдау;
3) дәрігер-фтизиатрдың консультациясын қамтамасыз ету;
4) АӨА туберкулез инфекциясын бақыланатын профилактикалық емдеуді ұйымдастыру.
22. ФО көрсетілетін туберкулез кезіндегі медициналық көмек мынадай міндеттерді көздейді:
1) ұйымдастыру, әдістемелік, профилактикалық, емдеу-диагностикалық қызметті және фтизиопульмонологиялық қызметті дамытуды үйлестіру, мониторингтеу, талдау;
2) туберкулезбен ауыратын адамдарға профилактикалық, консультациялық-диагностикалық, емдеу, оңалту көмегін көрсету;
3) осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес 10 қайта қараудағы аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі (АХЖ-10) бойынша "Туберкулез" диагнозын қою;
4) туберкулездің зертханалық диагностикасын ұйымдастыру;
5) ҰҒФО мамандарының қатысуымен консультацияларды ұйымдастыру;

8) проведение когортного анализа и предоставление ежемесячной и ежеквартальной отчетности в ЦФ;
9) мониторинг за проведением мероприятий по профилактике туберкулеза (информирование населения по вопросам туберкулеза, вакцинация и ревакцинация против туберкулеза, профилактическое лечение туберкулезной инфекции);
10) динамическое наблюдение за лицами, состоящими на диспансерном учете;
11) участие в эпидемиологическом расследовании случаев туберкулеза, выявлении и обследовании контактных;
12) взаимодействие с социальными службами по оказанию социальной поддержки лицам, больным туберкулезом.
20. Медицинская помощь при туберкулезе, оказываемая в районной, номерной районной, многопрофильной центральной, городской, многопрофильной городской и областной, многопрофильной городской и областной детской больницах, центре психического здоровья, консультативно-диагностическом центре, онкологическом центре, инфекционной больнице, перинатальном центре, родильном доме предусматривает следующие задачи:
1) сбор и транспортировка в лабораторию биологического материала с целью диагностики туберкулеза;
2) обеспечение консультации врача-фтизиатра.
21. Медицинская помощь при туберкулезе, оказываемая в организациях здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции, предусматривает следующие задачи:
1) организация скринингов с целью раннего выявления туберкулеза среди ЛЖВ (флюорография, проба Манту и проба с аллергеном туберкулезным рекомбинантным);
2) сбор и транспортировка в лабораторию мокроты в соответствии с требованиями к организации сбора мокроты согласно приложению 1 к настоящему Стандарту с целью диагностики туберкулеза у ЛЖВ при подозрении на туберкулез;
3) обеспечение консультации врача-фтизиатра;
4) организация контролируемого профилактического лечения туберкулезной инфекции у ЛЖВ.
22. Медицинская помощь при туберкулезе, оказываемая в ЦФ, предусматривает следующие задачи:
1) координация, мониторинг, анализ организационной, методической, профилактической, лечебно-диагностической деятельности и развития фтизиопульмонологической службы;
2) оказание профилактической, консультативно-диагностической, лечебной, реабилитационной помощи лицам, больным туберкулезом;
3) постановка диагноза "Туберкулез" в соответствии с Международной статистической классификацией болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра согласно приложению 4 к настоящему Стандарту;
4) организация лабораторной диагностики туберкулеза;
5) организация консультаций с участием специалистов ННЦФ;

6) туберкулезбен ауыратын адамдарды көрсетілімдері бойынша ҰҒФО жіберу (күрделі дифференциалды-диагностикалық және клиникалық жағдайлар, түпкілікті диагноз қоюдың мүмкін еместігі, дәріге төзімді туберкулездің қайталанған жағдайлары, емдеу схемаларын түзету емдеудің тиімсіздігі, ТҚП қабылдауға елеулі жағымсыз құбылыстар, хирургиялық емдеу);
7) стационарлық және амбулаториялық жағдайларда медициналық көмектің өзара іс-қимылын және сабақтастығын қамтамасыз ету;
8) ТҚП үздіксіз қамтамасыз ету (қажеттілікті айқындау, өтінім жасау, сатып алу, сақтау, бөлу, дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді үйлестіру);
9) туберкулезге қарсы іс-шаралардың тиімділігін талдау;
10) туберкулез кезінде адвокация, коммуникация және әлеуметтік жұмылдыруды жүргізу;
11) туберкулезді бақылауда ведомствоаралық және сектораралық өзара іс-қимылды ұйымдастыру.
23. ҰҒФО көрсетілетін туберкулез кезіндегі медициналық көмек мынадай міндеттерді көздейді:
1) ғылыми, ұйымдастырушылық, әдістемелік, профилактикалық және емдеу-диагностикалық, білім беру қызметін үйлестіру, мониторингтеу, талдау, туберкулез мәселелері жөніндегі заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуге қатысу;
2) Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымының ұсынымдарына сәйкес туберкулезді диагностикалау мен емдеудің жаңа әдістерін жүргізу, зерттеулерге қатысу, әзірлеу және енгізу;
3) туберкулезбен ауыратын адамдарға профилактикалық, консультациялық-диагностикалық, емдеу, оңалту көмегін көрсету;
4) туберкулезді диагностикалау және емдеу мәселелері бойынша ФО, МСАК дәрігерлеріне, бейінді мамандарға консультациялық көмек көрсету;
5) туберкулез кезінде адвокация, коммуникация және әлеуметтік жұмылдыруды жүргізу.
24. Туберкулез кезінде медициналық көмек көрсететін ұйымдар халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілер негізінде эпидемияға қарсы жұмыс режимінің сақталуын қамтамасыз етеді.
25. Туберкулез кезінде медициналық көмек көрсететін ұйымдар "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) (бұдан әрі – ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығы) бекітілген нысандар бойынша медициналық есепке алу құжаттамасын жүргізуді қамтамасыз етеді, сондай-ақ жоғары деңгейдегі ұйымдарға "Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21879 болып тіркелген) бекітілген нысандар бойынша есептік құжаттаманы ұсынады.

6) направление лиц, больных туберкулезом, в ННЦФ по показаниям (сложные дифференциально-диагностические и клинические случаи, невозможность постановки окончательного диагноза, повторные случаи лекарственно-устойчивого туберкулеза, коррекция схем лечения неэффективность лечения, серьезные нежелательные явления на прием ПТП, хирургическое лечение);
7) обеспечение взаимодействия и преемственности медицинской помощи в стационарных и амбулаторных условиях;
8) бесперебойное обеспечение ПТП (определение потребности, составление заявки, закуп, хранение, распределение, координация лекарственного обеспечения);
9) анализ эффективности противотуберкулезных мероприятий;
10) проведение адвокации, коммуникации и социальной мобилизации при туберкулезе;
11) организация межведомственного и межсекторального взаимодействия в контроле за туберкулезом.
23. Медицинская помощь при туберкулезе, оказываемая в ННЦФ, предусматривает следующие задачи:
1) координация, мониторинг, анализ научной, организационной, методической, профилактической и лечебно-диагностической, образовательной деятельности, участие в разработке проектов законодательных и иных нормативных правовых актов по вопросам туберкулеза;
2) проведение, участие в исследованиях, разработка и внедрение новых методов диагностики и лечения туберкулеза, согласно рекомендациям Всемирной организации здравоохранения;
3) оказание профилактической, консультативно-диагностической, лечебной, реабилитационной помощи лицам, больным туберкулезом;
4) консультативная помощь врачам ЦФ, ПМСП, профильным специалистам по вопросам диагностики и лечения туберкулеза;
5) проведение адвокации, коммуникации и социальной мобилизации при туберкулезе.
24. Организации, оказывающие медицинскую помощь при туберкулезе, обеспечивают соблюдение противоэпидемического режима работы на основании действующих нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
25. Организации, оказывающие медицинскую помощь при туберкулезе, обеспечивают ведение медицинской учетной документации по формам, утвержденным приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-175/2020), а также предоставляют в организации вышестоящего уровня отчетную документацию по формам, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 "Об утверждении форм отчетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21879).

4-тарау. Туберкулез кезінде медициналық көмек көрсету тәртібі 1-параграф. Туберкулез кезінде амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсету тәртібі
26. Туберкулез кезінде амбулаториялық жағдайда медициналық көмекті МСАК ұйымдары және ФО клиникалық-диагностикалық бөлімшелері көрсетеді.
27. Туберкулез кезінде амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсету тәртібі № ҚР ДСМ-214/2020 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.
28. Туберкулезді диагностикалау және емдеу мониторингі үшін қақырықты жинау осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес қақырық жинауды ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес қақырықты жинау бөлмесінде ұйымдастырылады.
29. ТҚП қабылдау осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес ТБЕ ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сай және осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес ББЕ ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сай жауапты медицина қызметкерінің бақылауымен ТБЕ кабинетінде немесе ББЕ түрінде ұйымдастырылады.
30. ББЕ жауапты медицина қызметкері:
1) МСАК ұйымының фтизиатрынан ББЕ жүргізу үшін пациенттердің тізімін алады және үнемі жаңартып отырады;
2) ББЕ байланыс деректері мен бейнежазбаларын компьютерде (планшетте, ноутбукта) сақтау кезінде ақпараттық қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
31. Пациент дәрігерлік амбулатория, медициналық пункт, фельдшерлік-акушерлік пункт жағдайында емдеген кезде ТБЕ, ББЕ және қақырықты жинауды учаскелік мейірбике немесе фельдшер жүзеге асырады.
32. Туберкулезбен ауыратын адамды емдеу "Туберкулез" диагнозы белгіленген сәттен бастап 72 сағаттан кешіктірілмей басталады.
2-параграф. Туберкулез кезінде стационарлық жағдайда медициналық көмек көрсету тәртібі
33. Стационарлық көмек туберкулезбен ауыратын адамдарға екінші (ФО) және үшінші (ҰҒФО) деңгейлерде көрсетіледі:
1) бактерия бөлумен;
2) тәулік бойы медициналық байқауды қажет ететін;
3) хирургиялық емдеуді қажет ететін;
4) әлеуметтік және тұрғын үй жағдайлары қолайсыз жағдайларда жүргізіледі.
34. Емдеуге жатқызу "Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР-ДСМ-27 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27218 болып тіркелген) сәйкес жоспарлы және (немесе) шұғыл тәртіппен жүзеге асырылады.
35. Жеке басын куәландыратын құжаттары жоқ туберкулезбен ауыратын науқастар ФО стационарына емдеуге жатқызылуы тиіс. Олар ФО стационарына келіп түскен кезде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы департаментіне 5 жұмыс күні ішінде осы Стандартқа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ФО басшысының немесе оны алмастырушы тұлғаның қолы қойылған жазбаша сұрату жіберіледі.

Глава 4. Порядок оказания медицинской помощи при туберкулезе
Параграф 1. Порядок оказания медицинской помощи при туберкулезе в амбулаторных условиях
26. Медицинская помощь при туберкулезе в амбулаторных условиях оказывается организациями ПМСП и клинико-диагностическими отделениями ЦФ.
27. Порядок оказания медицинской помощи при туберкулезе в амбулаторных условиях осуществляется согласно приказу № ҚР ДСМ-214/2020.
28. Сбор мокроты для диагностики туберкулеза и мониторинга лечения организуется в комнате сбора мокроты в соответствии с требованиями к организации сбора мокроты согласно приложению 1 к настоящему Стандарту.
29. Прием ПТП организуется в кабинете ННЛ или в виде ВНЛ под контролем ответственного медицинского работника в соответствии с требованиями к организации ННЛ согласно приложению 2 и требованиями к организации ВНЛ согласно приложению 3 к настоящему Стандарту.
30. Медицинский работник, ответственный за ВНЛ:
1) получает и регулярно обновляет список пациентов для проведения ВНЛ у фтизиатра организации ПМСП;
2) соблюдает требования по информационной безопасности при хранении на компьютере (планшете, ноутбуке) контактных данных и видеозаписей ВНЛ.
31. При лечении пациента в условиях врачебной амбулатории, медицинского пункта, фельдшерско-акушерского пункта ННЛ, ВНЛ и сбор мокроты осуществляет участковая медицинская сестра или фельдшер.
32. Лечение лица, больного туберкулезом, начинается не позднее 72-х часов с момента установления диагноза "Туберкулез".
Параграф 2. Порядок оказания медицинской помощи при туберкулезе в стационарных условиях
33. Стационарная помощь оказывается на вторичном (ЦФ) и третичном (ННЦФ) уровнях лицам, больным туберкулезом:
1) с бактериовыделением;
2) нуждающимся в круглосуточном медицинском наблюдении;
3) нуждающимся в хирургическом лечении;
4) с неблагополучными социальными и жилищными условиями.
34. Госпитализация осуществляется в плановом и (или) экстренном порядке в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР-ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27218).
35. Лица, больные туберкулезом, у которых отсутствуют документы, удостоверяющие личность, подлежат госпитализации в стационар ЦФ. При их поступлении в стационар ЦФ в департамент Миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в течение 5 рабочих дней направляется письменный запрос за подписью руководителя ЦФ или лица, его замещающего, по форме согласно приложению 5 к настоящему Стандарту.

36. Жеке басын куәландыратын құжаттары болмаған кезде ТНҰТ АЖ-да туберкулезбен ауыратын науқасқа мынадай сандардың комбинациясын көрсететін он екі таңбалы жеке тіркеу коды беріледі: 00 00 00 – туған жылы (гг/мм/дд); 00 – өңірдің цифрлық коды; 0000 – ТНҰТ АЖ автоматты түрде беретін нөмір. Бұдан кейін жеке сәйкестендіру нөмірін берген кезде немесе пациентті диспансерлік есептің белсенді емес тобына ауыстырған кезде бұл код жойылады.
37. ФО ҮЕҰ тарта отырып, стационарлық емдеуде жатқан туберкулезбен ауыратын науқастың құжаттарын қалпына келтіру бойынша шаралар қабылдайды.
38. Туберкулезбен ауыратын адамдарды палаталар бойынша бөлу бактерия бөлу және дәрілік сезімталдықтың болуын ескере отырып жүзеге асырылады.
39. Бактерия бөлетін, дәрілік сезімталдығы белгісіз туберкулезбен ауыратын адамдар дәрілік сезімталдыққа тест нәтижелерін алғанға дейін бір орындық палаталарда немесе бокстарда ұсталады.
40. Стационардағы пациенттерді фтизиатр дәрігер күн сайын тексеріліп-қаралып отыруға тиіс. Пациенттің медициналық картасына жазу оның жай-күйінің ауырлығына байланысты жүзеге асырылады (жеңіл және орташа ауыр жағдайда аптасына кемінде 3 рет және ауыр жағдайда күн сайын).
41. Бөлімше меңгерушісі пациенттерді аптасына кемінде 1 рет қарап-тексеруді жүргізеді.
42. Күрделі сараланған-диагностикалық жағдайларда диагнозды верификациялау және емдеу тактикасын айқындау үшін облыстық және республикалық деңгейдегі мамандардың қатысуымен күндізгі немесе қашықтықтан консилиум жүргізіледі.
43. ФО мен ҰҒФО ем қабылдап жүрген жүкті әйелдер босануға рұқсат беру үшін босандыру ұйымдарына ауыстырылады.
44. Пациентті стационардан шығару өлшемшарттары:
1) бактерия бөлінуінің болмауы;
2) стационарлық емдеудің жалпы қабылданған нәтижелері (сауығу, жақсару, өзгеріссіз, өлім және басқа медициналық ұйымға ауыстырылған);
3) қақырық жағындысының конверсиясына қол жеткізілген және тәулік бойы медициналық байқау қажет болмаған жағдайда пациенттің (оның заңды өкілінің) жазбаша өтініші.
45. Стационардан шығару кезінде "Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу және есептерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 10 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-244/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21761 болып тіркелген) сәйкес шығару эпикриз ресімделеді.
46. ФО немесе ҰҒФО пациентті стационардан шығарғанға дейін күнтізбелік 10 күн бұрын амбулаториялық жағдайда емдеуді ұйымдастыру үшін пациенттің тұрғылықты жері бойынша МСАК медициналық ұйымына телефонограммамен хабарлайды.

36. При отсутствии документов, удостоверяющих личность, в ИС НРБТ лицу, больному туберкулезом, присваивается временный двенадцатизначный индивидуальный регистрационный код, который представляет комбинацию следующих цифр: 00 00 00 – дата рождения (гг/мм/дд); 00 – цифровой код региона; 0000 – номер, который присваивается автоматически ИС НРБТ. В последующем, при присвоении индивидуального идентификационного номера или переводе пациента в неактивную группу диспансерного учета данный код аннулируется.
37. ЦФ принимает меры по восстановлению документов лиц, больных туберкулезом, находящихся на стационарном лечении, с привлечением НПО.
38. Распределение лиц, больных туберкулезом, по палатам осуществляется с учетом наличия бактериовыделения и лекарственной чувствительности.
39. Лица, больные туберкулезом с бактериовыделением, с неизвестной лекарственной чувствительностью содержатся в одноместных палатах или боксах до получения результатов теста на лекарственную чувствительность.
40. Пациенты, находящиеся в стационаре, подлежат ежедневному осмотру врачом-фтизиатром. Запись в медицинской карте пациента осуществляется в зависимости от тяжести его состояния (не менее 3 раз в неделю при легком и среднетяжелом состоянии и ежедневно – при тяжелом состоянии).
41. Заведующий отделением проводит осмотр пациентов не менее 1 раза в неделю.
42. В сложных дифференциально-диагностических случаях для верификации диагноза и определения тактики лечения проводится консилиум с участием специалистов областного и республиканского уровней в очной или дистанционной форме.
43. Беременные женщины, получающие лечение в ЦФ и ННЦФ, для разрешения родов переводятся в организации родовспоможения.
44. Критериями выписки пациента из стационара являются:
1) отсутствие бактериовыделения;
2) общепринятые исходы стационарного лечения (выздоровление, улучшение, без перемен, смерть и переведен в другую медицинскую организацию);
3) письменное заявление пациента (его законного представителя) в случае достижения конверсии мазка мокроты и отсутствия необходимости в круглосуточном медицинском наблюдении.
45. При выписке из стационара оформляется выписной эпикриз согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-244/2020 "Об утверждении Правил ведения первичной медицинской документации и представление отчетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21761).
46.ЦФ или ННЦФ за 10 календарных дней до выписки пациента из стационара извещает телефонограммой медицинскую организацию ПМСП по месту проживания пациента для организации его лечения в амбулаторных условиях.

47. ТҚП қабылдаудан жалтару және аурухана режимін бұзу Кодекстің 158-бабының 2-тармағына сәйкес туберкулезбен ауыратын адамды мәжбүрлеп емдеуге ауыстыру үшін негіз болып табылады.
48. Кодекстің 137-бабының 1-тармағына сәйкес туберкулезбен ауыратын адамның келісімінсіз туберкулез кезінде медициналық көмек көрсетуге жол беріледі.
3-параграф. Стационарды алмастыратын жағдайларда туберкулез кезінде медициналық көмек көрсету тәртібі
49. Туберкулез кезінде стационарды алмастыратын көмек аудандық немесе қалалық емханалардың, дәрігерлік амбулаториялардың, ФО күндізгі стационарларында көрсетіледі.
50. Стационарды алмастыратын көмек "Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12106 болып тіркелген) сәйкес амбулаториялық жағдайда ем алатын және тәулік бойы медициналық бақылауды қажет етпейтін туберкулезбен ауыратын адамдарға көрсетіледі.
51. Туберкулезбен ауыратын адамдарды күндізгі стационарға емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер мыналар болып табылады:
1) қосалқы аурулар;
2) ТҚП қабылдауға жағымсыз құбылыстар.
4-параграф. Туберкулез кезінде үйде медициналық көмек көрсету тәртібі
52. Туберкулезбен ауыратын адамдарға үйдегі медициналық көмек медициналық қызметкерді, ФО мобильді бригадасын шақыру, медицина қызметкерлерінің белсенді патронажы, үйде емдеуді ұйымдастыру (үйдегі стационар) және ББЕ кезінде ұсынылады.
53. Үйдегі стационар туберкулезбен ауыратын, бактерия бөлмейтін немесе қақырық жағындысын конверсиялауға қол жеткізгеннен кейін тәулік бойы медициналық бақылауды қажет етпейтін адамдарға ЕТБ жүргізу мақсатында ұйымдастырылады.
54. Үйдегі стационар мынадай туберкулезбен ауыратын адамдарға:
1) МСАК көрсететін медициналық ұйымдарға емделу үшін күн сайын келуге кедергі болатын қосалқы аурулармен;
2) ЕТБ кабинеттеріне өз бетінше баруға мүмкіндігі жоқ адамдарға, оның ішінде қарт адамдарға, босанғанға дейінгі және босанғаннан кейінгі кезеңдегі әйелдерге, мектеп жасына дейінгі балалармен, мүмкіндіктері шектеулі адамдарға арналған.
55. Үйде ТБЕ осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес ТБЕ ұйымдастыруға қойылатын талаптарға сәйкес учаскелік мейіргер жүргізеді.
56. ФО мобильді бригадасы тәулік бойы медициналық байқауды қажет етпейтін және стационарды алмастыратын жағдайларда бақыланатын ем алу мүмкіндігі жоқ, туберкулезбен ауыратын, КГН бактерия бөлмейтін немесе қақырық жағындысының конверсиясына қол жеткізгеннен кейін адамдарға ЕТБ қамтамасыз етеді.

47. Уклонение от приема ПТП и нарушение больничного режима являются основанием для перевода лица, больного туберкулезом, на принудительное лечение в соответствии с пунктом 2 статьи 158 Кодекса.
48. Оказание медицинской помощи при туберкулезе без согласия лица, больного туберкулезом, допускается в соответствии с пунктом 1 статьи 137 Кодекса.
Параграф 3. Порядок оказания медицинской помощи при туберкулезе в стационарозамещающих условиях
49. Стационарозамещающая помощь при туберкулезе оказывается в дневных стационарах районных или городских поликлиник, врачебных амбулаторий, ЦФ.
50. Стационарозамещающая помощь предоставляется лицам, больным туберкулезом, получающим лечение в амбулаторных условиях и не нуждающимся в круглосуточном медицинском наблюдении, в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 "Об утверждении Правил оказания стационарозамещающей помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12106).
51. Показаниями для госпитализации в дневной стационар лиц, больных туберкулезом, являются:
1) сопутствующие заболевания;
2) нежелательные явления на прием ПТП.
Параграф 4. Порядок оказания медицинской помощи при туберкулезе на дому
52. Медицинская помощь на дому лицам, больным туберкулезом, предоставляется при вызове медицинского работника, мобильной бригады ЦФ, активном патронаже медицинскими работниками, организации лечения на дому (стационар на дому) и ВНЛ.
53. Стационар на дому организуется с целью проведения ННЛ лицам, больным туберкулезом, без бактериовыделения или после достижения конверсии мазка мокроты, не нуждающимся в круглосуточном медицинском наблюдении.
54. Стационар на дому предназначен для лиц, больных туберкулезом:
1) с сопутствующими заболеваниями, препятствующими ежедневной явке для лечения в медицинские организации, оказывающие ПМСП;
2) не имеющим возможности самостоятельно посещать кабинеты ННЛ, в том числе пожилые люди, женщины в дородовом и послеродовом периоде, с детьми дошкольного возраста, лица с ограниченными возможностями.
55. ННЛ на дому проводится участковой медицинской сестрой в соответствии с требованиями к организации ННЛ согласно приложению 2 к настоящему Стандарту.
56. Мобильная бригада ЦФ обеспечивает ННЛ лицам, больным туберкулезом, из КГН без бактериовыделения или после достижения конверсии мазка мокроты, не нуждающимся в круглосуточном медицинском наблюдении и, не имеющим возможности получения контролируемого лечения в стационарозамещающих условиях.

57. Фтизиатр-дәрігер туберкулезбен ауыратын адамды 10 жұмыс күні ішінде бір рет ФО мобильді бригадасымен бірге емдеуді бақылайды.
5-параграф. Туберкулез кезінде оңалту медициналық көмек көрсету тәртібі
58. Туберкулез кезінде оңалту медициналық көмек көрсету тәртібі "Медициналық оңалту көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 7 қазандағы № ҚР ДСМ-116/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21381 болып тіркелген) және клиникалық хаттамалар сәйкес жүзеге асырылады.
6-параграф. Медициналық ұйымнан тыс туберкулез кезінде халыққа медициналық көмек көрсету тәртібі
59. Медициналық көмектің қолжетімділігін арттыру үшін қашықтықтан көрсетілетін медициналық қызметтердің, сондай-ақ жылжымалы (далалық) медициналық кешендер мен медициналық поездардың мүмкіндіктері "Жылжымалы медициналық кешендер мен медициналық пойыздар арқылы медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-241/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № № 21745 болып тіркелген).
7-параграф. Туберкулез кезінде паллиативтік медициналық көмек көрсету тәртібі
60. Туберкулезбен ауыратын адамдарға паллиативтік медициналық көмек "Қазақстан Республикасында ересек халыққа паллиативтік медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 27 қарашадағы № ҚР ДСМ-209/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21687 болып тіркелген) сәйкес және клиникалық хаттамаларға сәйкес көрсетіледі.
Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 18.12.2025 № 166 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Туберкулез кезінде халыққа медициналық көмек көрсететін ұйымдар қызметкерлерінің ең төмен штаты және медициналық бұйымдармен ең төмен жарақтандыру
61. Туберкулез кезінде халыққа медициналық көмек көрсететін ұйымдар қызметкерлерінің ең төмен штаты осы Стандартқа 6-қосымшаға сәйкес белгіленеді.
62. Екінші және үшінші деңгейлерде халыққа туберкулез кезінде медициналық көмек көрсететін ұйымдар қызметкерлерінің штаты ұйымның құрылымына, төсек қуаттылығына және тыныс-тіршілігін қамтамасыз ету қажеттілігіне сәйкес айқындалады.
63. Туберкулезге қарсы көмек көрсететін ұйымдарды медициналық бұйымдармен жарақтандыру "Денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-167/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21560 болып тіркелген) бекітілген денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
Халыққа туберкулез кезінде
медициналық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
1-қосымша
Қақырық жинауды ұйымдастыруға қойылатын талаптар

57. Врач-фтизиатр контролирует лечение лица, больного туберкулезом, один раз в 10 рабочих дней, выезжая вместе с мобильной бригадой ЦФ.
Параграф 5. Порядок оказания реабилитационной медицинской помощи при туберкулезе
58. Порядок оказания реабилитационной медицинской помощи при туберкулезе осуществляется согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 октября 2020 года № ҚР ДСМ-116/2020 "Об утверждении Правил оказания медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21381) и в соответствии с клиническими протоколами.
Параграф 6. Порядок оказания медицинской помощи населению при туберкулезе вне медицинской организации
59. Для обеспечения доступности медицинской помощи используются возможности дистанционных медицинских услуг, а также передвижных (полевых) медицинских комплексов и медицинских поездов согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-241/2020 "Об утверждении правил оказания медицинской помощи посредством передвижных медицинских комплексов и медицинских поездов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21745).
Параграф 7. Порядок оказания паллиативной медицинской помощи при туберкулезе
60. Паллиативная медицинская помощь лицам, больным туберкулезом, оказывается в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-209/2020 "Об утверждении стандарта организации оказания паллиативной медицинской помощи взрослому населению в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21687) и в соответствии с клиническими протоколами.
Сноска. Пункт 60 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 18.12.2025 № 166 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Минимальный штат работников и минимальное оснащение медицинскими изделиями организаций, оказывающих медицинскую помощь населению при туберкулезе
61. Минимальные штаты работников организаций, оказывающих медицинскую помощь населению при туберкулезе, устанавливаются согласно приложению 6 к настоящему Стандарту.
62. На вторичном и третичном уровнях штат работников организаций, оказывающих медицинскую помощь населению при туберкулезе, определяется в соответствии со структурой, коечной мощностью и необходимостью обеспечения жизнедеятельности организации.
63. Оснащение медицинскими изделиями организаций, оказывающих противотуберкулезную помощь, осуществляется в соответствии с минимальными стандартами оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-167/2020 "Об утверждении минимальных стандартов оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21560).
Приложение 1
к Стандарту организации
оказания медицинской
помощи населению
при туберкулезе
Требования к организации сбора мокроты

1. Арнайы киім (халат, қалпақ, алжапқыш, полипропилен маскасы, қолғап) кию.
2. Пациенттен "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) № 097/е "Жолдама № зертханалық зерттеу қызметтері/консультациялық қызметтер үшін/басқа ауруханаға жатқызу үшін" (бұдан әрі - № 097/е нысаны) медициналық нысанын алу.
3. Пациентті қақырықты жинау рәсімімен таныстыру (қақырықты жинау рәсімі туралы ақпаратты айту және оқуды сұрау).
4. № 097/е нысанынан пациент туралы деректерді тіркеу журналына енгізу.
5. Пациенттің тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) және қақырық мөлшерінің нөмірін (№ 1, № 2) контейнерде белгілеу (тек қақпақта емес).
6. Пациенттен қолын жууды, тамақ қалдықтары мен ауыз қуысының микрофлорасын ластастайтын бөлшектерді жою үшін аузын сумен жақсылап шаюды сұрау.
7. Пациентті кең ашық терезеге қаратып қою.
8. Пациенттің артында кемінде 1 метр қашықтықта тұрып, пациенттен 3-5 миллилитр қақырықты жөтелуді және емнің орындалуын бақылауды сұрау.
9. Пациентке контейнерді бұрандалы қақпақпен мықтап жауып, мейіргерге тапсыруды ұсыну.
10. Контейнердің дұрыс жабылғанына көз жеткізу, оны дезинфекциялық ерітіндімен өңдеу және бикске қою.
11. Қолды сабынмен ағынды су астында жуу және қолданыстағы нұсқаулыққа сәйкес өңдеу.
12. Пациентке келесі күні таңертең үйде қақырықты жинауға арналған таза контейнер беру және контейнерді медициналық ұйымға әкелуді сұрау.
13. Қақырықты жинау жөніндегі журналда (журналдың оң жақ бөлігі) рәсімді жүргізуді белгілеу және № 097/е нысанына үлгінің сәйкестендіру нөмірін белгілеу.
Халыққа туберкулез кезінде
медициналық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
2-қосымша
Тікелей бақыланатын емдеуді ұйымдастыруға қойылатын талаптар
Мейіргер:
1) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) "Туберкулезбен ауыратын науқастың медициналық картасы" № ТБ 014/е (бұдан әрі - № ТБ 014/е нысаны) немесе "IV санатты Туберкулезбен ауыратын науқастың медициналық картасы" № ТБ 015/е (бұдан әрі - № ТБ 015/е) нысанын дайындайды;

1. Надеть специальную одежду (халат, колпак, фартук, полипропиленовую маску, перчатки).
2. Взять у пациента медицинскую форму № 097/у "Направление № на лабораторное исследование услуги/ на консультационные услуги/ на госпитализацию, перевод в другой стационар" (далее – форма № 097/у), утвержденную приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579).
3. Ознакомить пациента с процедурой сбора мокроты (рассказать и попросить прочитать информацию о процедуре сбора мокроты).
4. Занести данные о пациенте из формы № 097/у в регистрационный журнал.
5. Отметить фамилию, имя и отчество (при его наличии) пациента и номер порции мокроты (№ 1, № 2) на контейнере (только не на крышке).
6. Попросить пациента помыть руки, тщательно ополоснуть рот водой, чтобы удалить частицы пищи и загрязняющую микрофлору ротовой полости.
7. Поставить пациента лицом к широко открытому окну.
8. Встать позади пациента на расстояние не менее 1 метра и попросить его откашлять 3-5 миллилитров мокроты и наблюдать за выполнением процедуры.
9. Предложить пациенту плотно закрыть контейнер закручивающейся крышкой и передать медицинской сестре.
10. Убедиться в правильности закрытия контейнера, обработать его дезинфицирующим раствором и поставить в бикс.
11. Вымыть руки с мылом под проточной водой и обработать дезинфицирующим раствором.
12. Выдать пациенту чистый контейнер для сбора мокроты дома утром следующего дня и попросить принести контейнер в медицинскую организацию.
13. Отметить в журнале по сбору мокроты проведение процедуры (правая часть журнала) и в форме № 097 – идентификационный номер образца.
Приложение 2
к Стандарту организации
оказания медицинской
помощи населению
при туберкулезе
Требования к организации непосредственно наблюдаемого лечения
Медицинская сестра:
1) готовит форму № ТБ 014/у "Медицинская карта больного туберкулезом" (далее – форма № ТБ 014/у) или № ТБ 015/у "Медицинская карта больного туберкулезом категории IV" (далее – форма № ТБ 015/у), утвержденные приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579);

2) пациенттің бүгін қабылдайтын туберкулезге қарсы препараттардың (бұдан әрі – ТҚП) тәуліктік дозасын дайындайды;
3) пациентке ТҚП қабылдау үшін бір стақан су дайындайды;
4) пациенттің алдына ТҚП тәуліктік дозасы салынған контейнерді қояды;
5) пациенттің қалай ТҚП қабылдағанын бақылайды;
6) пациенттің хал-жағдайын және ТҚП қабылауға реакциясы туралы сұрайды;
7) № ТБ 014/е немесе № ТБ 015/е нысанында және "Дәрімен қамтамасыз ету" ақпараттық жүйесінде пациенттің ТҚП тәуліктік дозасын қабылдағаны туралы белгі қояды.
Туберкулез кезінде халыққа медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына
3-қосымша
Бейне бақыланатын емді ұйымдастыруға қойылатын талаптар
1. Мейіргер:
1) пациентті бейне бақыланатын емдеуге (бұдан әрі – ББЕ) ауыстыру кезінде "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) № ТБ 014/е немесе № ТБ 015/е нысанының оң жақ жоғарғы бұрышына "ББЕ" белгісін және ББЕ басталған күнін қояды.
2) ББЕ басталар алдында:
пациентке ББЕ жүргізу үшін қажетті қосымшаны (бейнебайланысқа арналған платформа) пайдалану бойынша нұсқау береді және оған жадынама береді;
пациентпен бірге туберкулезге қарсы препараттарды (бұдан әрі – ТҚП) бір аптаға беру күнін, нақты уақытта ББЕ жүргізу уақытын айқындайды және демалыс күндері ТҚП қабылдау бейнежазбасын беру кестесін келіседі;
пациентке өз байланыстарын, сондай-ақ сұрақтар немесе шұғыл жағдайлар туындаған кезде пациент байланыса алатын емдеуші дәрігерін ұсынады (ТҚП қабылдауға жағымсыз құбылыстардың туындауы, күтпеген жағдайлар бойынша бейнебайланысқа шығу мүмкін еместігі, байланысқа шығу уақытының өзгеруі);
пациентті іздеу үшін байланысуға болатын, оған жақын адамның телефон нөмірлерін тіркейді;
аптаның күндері бойынша ыдыратылған ТҚП бар таблетка салатынды береді.
3) ББЕ сеансы кезінде:
№ ТБ 014/е немесе № ТБ 015/е нысанын дайындайды;
пациенттің ТҚП тәуліктік дозасын қалай қабылдайтынын бақылайды;
пациенттің әл-ауқаты және ТҚП қабылдауға реакцияның болуы туралы сұрайды;
пациенттің ТҚП тәуліктік дозасын № ТБ 014/е немесе № ТБ 015/е нысанында қабылдағаны туралы және "Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету" ақпараттық жүйесінде белгі жасайды;
пациентпен келесі бейне байланыс сеансының уақыты мен күні туралы келіседі.
4) пациент ТҚП үшін алдағы аптаға барған кезде, ББЕ үшін жауапты мейіргер сол жерде ТҚП тәуліктік дозасын қабылдауды аптаның ағымдағы күніне бақылау жүргізеді және ТҚП бар таблетканы береді.

2) готовит суточную дозу противотуберкулезных препаратов (далее – ПТП), которые пациент принимает сегодня;
3) готовит стакан воды пациенту для приема ПТП;
4) ставит перед пациентом контейнер с суточной дозой ПТП;
5) наблюдает, как пациент принимает ПТП;
6) спрашивает о самочувствии пациента и наличии реакции на прием ПТП;
7) делает отметку о приеме пациентом суточной дозы ПТП в форме № ТБ 014/у или № ТБ 015/у и в информационной системе "Лекарственное обеспечение".
Приложение 3
к Стандарту организации
оказания медицинской
помощи населению
при туберкулезе
Требования к организации видеонаблюдаемого лечения
1. Медицинская сестра:
1) При переводе пациента на видеонаблюдаемое лечение (далее – ВНЛ) делает отметку "ВНЛ" и дату начала ВНЛ в правом верхнем углу формы № ТБ 014/у "Медицинская карта больного туберкулезом" (далее – форма № ТБ 014/у) или № ТБ 015/у "Медицинская карта больного туберкулезом категории IV" (далее – форма № ТБ 015/у), утвержденных приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579).
2) Перед началом ВНЛ:
проводит инструктирование пациента по использованию необходимого приложения (платформа для видеосвязи) для проведения ВНЛ и выдает ему памятку;
определяет вместе с пациентом день выдачи противотуберкулезных препаратов (далее – ПТП) на неделю, время для проведения ВНЛ в реальном времени и согласовывает график передачи видеозаписи приема ПТП в выходные дни;
предоставляет пациенту свои контакты, а также лечащего врача, по которым пациент может связаться при возникновении вопросов или экстренной ситуации (возникновение нежелательных явлений на прием ПТП, невозможность выхода на видеосвязь по непредвиденным обстоятельствам, изменение времени выхода на связь);
регистрирует телефонные номера человека, близкого пациенту, с которым можно связаться для его поиска;
выдает таблетницу с ПТП, разложенными по дням недели.
3) При сеансе ВНЛ:
готовит форму № ТБ 014/у или № ТБ 015/у;
наблюдает, как пациент принимает суточную дозу ПТП;
спрашивает о самочувствии пациента и наличии реакции на прием ПТП;
делает отметку о приеме пациентом суточной дозы ПТП в форме № ТБ 014/у или № ТБ 015/у и в информационной системе "Лекарственное обеспечение";
договаривается с пациентом о времени и дате следующего сеанса видеосвязи.
4) При визите пациента за ПТП на предстоящую неделю, медицинская сестра, ответственная за ВНЛ, проводит на месте контроль приема суточной дозы ПТП на текущий день недели и выдает таблетницу с ПТП.

5) Мереке және демалыс күндері пациенттердің бейнежазбаларына мониторинг жүргізеді.
2. Пациент:
1) бейне байланыс сеансының алдында интернеттің жұмыс істеп тұрғанына және қажетті қосымшаның (бейне байланыс платформасы) ашылғанына көз жеткізу керек;
2) тәуліктік ТҚП дозасы бар таблетка салатынды (контейнер) және мөлдір стакан су дайындайды;
3) белгіленген уақытта мейіргерге қоңырау шалады;
4) камераға келесі деректерді дауыстап және анық айтады:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
сеанс күні-күні, айы және жылы;
сеансты өткізу уақыты-сағат және минут;
5) камераға ТҚП тәуліктік дозасы бар таблетканың (контейнерлердің) ұяшығын көрсетеді, ол бейнебайланыс сеансы өткізілетін аптаның күніне сәйкес келеді;
6) бейне байланыс сеансын өткізу күніне қабылдауға жататын ТҚП таблеткаларының (капсулаларының) атауы мен санын камераға көрсетеді және дыбыстайды;
7) алақанды ТҚП-мен жақтауда ұстайды, аузына салып, жеткілікті мөлшерде сумен жуады;
8) тәуліктік дозаны қабылдағаннан кейін ТҚП камераға өзінің хал-жайы туралы хабарлайды, күні бойы кешегі хал-жағдайы туралы айтады;
9) камерада бейне байланыс сеансын өткізу күніне сәйкес келетін таблетка салғыштың (контейнердің) ұяшығы бос екенін көрсетеді;
10) ТҚП тәуліктік дозасын қабылдауды аяқтау уақытын камераға айтады;
11) мейіргермен бейнебайланыстың келесі сеансының уақыты мен күні туралы уағдаласады;
12) аптаның келісілген күні медициналық ұйымға алдағы аптаға ТҚП алу үшін таблеткамен келеді.
Ескертпе: демалыс және мереке күндері пациент ТҚП тәуліктік дозасының белгіленген уақытында қабылдаудың бейне жазбасын ББЕ ұйымдастыруға қойылатын талаптарына сәйкес жазады және бейнежазбаны мейіргерге жібереді.
Халыққа туберкулез кезінде
медициналық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
4-қосымша
10 қайта қараудағы аурулар мен денсаулыққа байланысты проблемалардың халықаралық статистикалық жіктемесі (АХЖ-10) бойынша туберкулез кезіндегі диагноздар
1. А15.0 Бактериологиялық жəне гистологиялық тұрғыдан расталған тыныс алу ағзаларының туберкулезі;
2. А15.1 Тек қана культураның өсуімен расталған өкпе туберкулезі;
3. А15.2 Гистологиялық тұрғыдан расталған өкпе туберкулезі;
4. А15.3 Анықталмаған əдістермен расталған өкпе туберкулезі;
5. А15.4 Бактериологиялық жəне гистологиялық тұрғыдан расталған кеуде ішілік лимфа түйіндерінің туберкулезі;
6. А15.5 Бактериологиялық жəне гистологиялық тұрғыдан расталған көмей, кеңірдек, бронхтардың туберкулезі;
7. А15.6 Бактериологиялық жəне гистологиялық тұрғыдан расталған туберкулезді плеврит;
8. А15.7 Бактериологиялық жəне гистологиялық тұрғыдан расталған, тыныс алу ағзаларының алғашқы туберкулезі;

5) В праздничные и выходные дни проводит мониторинг видеозаписей пациентов.
2. Пациент:
1) перед сеансом видеосвязи должен убедиться, что интернет работает, а необходимое приложение (платформа для видеосвязи) открывается;
2) готовит таблетницу (контейнер) с суточной дозой ПТП и прозрачный стакан с водой;
3) звонит в установленное время медицинской сестре;
4) громко и четко произносит на камеру следующие данные:
фамилию, имя, отчество (при его наличии);
дату сеанса – число, месяц и год;
время проведения сеанса – час и минуты;
5) показывает на камеру ячейку таблетницы (контейнера) с суточной дозой ПТП, которая соответствует дню недели, когда проводится сеанс видеосвязи;
6) показывает на камеру и озвучивает наименование и количество таблеток (капсул) ПТП, подлежащих приему на день проведения сеанса видеосвязи;
7) держит ладонь с ПТП в кадре, кладет в рот и проглатывает, запивая достаточным количеством воды;
8) после приема суточной дозы ПТП сообщает на камеру о своем самочувствии, рассказывает о вчерашнем самочувствии в течение дня;
9) показывает на камеру, что ячейка таблетницы (контейнера), соответствующая дню проведения сеанса видеосвязи, пустая;
10) проговаривает на камеру время завершения приема суточной дозы ПТП;
11) договаривается с медицинской сестрой о времени и дате следующего сеанса видеосвязи;
12) в согласованный день недели приходит в медицинскую организацию с таблетницей для получения ПТП на предстоящую неделю.
Примечание: в выходные и праздничные дни пациент записывает видео приема в установленное время суточной дозы ПТП согласно требованиям к организации ВНЛ и направляет видеозапись медицинской сестре.
Приложение 4
к Стандарту организации
оказания медицинской
помощи населению
при туберкулезе
Диагнозы при туберкулезе по Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем 10 пересмотра (МКБ-10)
1. А15.0 Туберкулез органов дыхания, подтвержденный бактериологически и гистологически;
2. А15.1 Туберкулез легких, подтвержденный только ростом культуры;
3. А15.2 Туберкулез легких, подтвержденный гистологически;
4. А15.3 Туберкулез легких, подтвержденный неуточненными методами;
5. А15.4 Туберкулез внутригрудных лимфатических узлов, подтвержденный бактериологически и гистологически;
6. А15.5 Туберкулез гортани, трахеи и бронхов, подтвержденный бактериологически и гистологически;
7. А15.6 Туберкулезный плеврит, подтвержденный бактериологически и гистологически;
8. А15.7 Первичный туберкулез органов дыхания, подтвержденный бактериологически и гистологически;

9. А15.8 Бактериологиялық жəне гистологиялық тұрғыдан расталған, басқа тыныс алу ағзаларының туберкулезі
10. А15.9 Бактериологиялық жəне гистологиялық тұрғыдан расталған, орналасу орны анықталмаған, тыныс алу ағзаларының туберкулезі;
11. А16.0 Теріс нəтижелі бактериологиялық жəне гистологиялық зерттеулер барысындағы өкпе туберкулезі;
12. А16.1 Бактериологиялық жəне гистологиялық зерттеулер өткізілмей танылған өкпе туберкулезі;
13. А16.2 Бактериологиялық немесе гистологиялық расталуы ескертілмеген өкпе туберкулезі;
14. А16.3 Бактериологиялық немесе гистологиялық расталуы ескертілмеген кеуде ішілік лимфа түйіндерінің туберкулезі;
15. А16.4 Бактериологиялық немесе гистологиялық расталуы ескертілмеген көмей, кеңірдек жəне бронхылар туберкулезі;
16. А16.5 Бактериологиялық немесе гистологиялық расталуы ескертілмеген туберкулезді плеврит;
17. А16.7 Бактериологиялық немесе гистологиялық расталуы ескертілмеген тыныс алу ағзаларының алғашқы туберкулезі;
18. А16.8 Бактериологиялық немесе гистологиялық расталуы туралы ескертілмеген басқа тыныс алу ағзаларының туберкулезі;
19. А16.9 Бактериологиялық немесе гистологиялық расталуы ескертілмеген, орналасу орны анықталмаған, тыныс алу ағзаларының туберкулезі;
20. А17.0 Туберкулездік менингит (G01*);
21. А17.1 Ми қабықтарының туберкулемасы (G07*);
22. А17.8 Нерв жүйесінің басқа орындарда орналасқан туберкулезі;
23. А17.9 Нерв жүйесінің анықталмаған туберкулезі (G99.8*);
24. А18.0 Сүйектер мен буындар туберкулезі;
25. А18.1 Несеп-жыныс ағзаларының туберкулезі;
26. А18.2 Туберкулездік шет лимфаденопатия;
27. А18.3 Ішек, ішперде жəне шажырқай лимфа түйіндерінің туберкулезі;
28. А18.4 Тері қабаты мен тері асты шелмайының туберкулезі;
29. А18.5 Көз туберкулезі;
30. А18.6 Құлақ туберкулезі;
31. А18.7 Бүйрекүсті безінің туберкулезі (E35.1*);
32. А18.8 Басқа, анықталған ағзалардың туберкулезі;
33. А19.0 Анықталған, бір орында орналасқан миллиарлы жіті туберкулез;
34. А19.1 Көп орында орналасқан миллиарлы жіті туберкулез;
35. А19.2 Орны анықталмаған, миллиарлы жіті туберкулез;
36. А19.8 Миллиарлы туберкулездің басқа пішіндері;
37. А19.9 Орналасу орны анықталмаған миллиарлы туберкулез.
Туберкулез кезінде халыққа медициналық
көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон полициясы департаментіне сұрату
__________________(облыс) фтизиопульмонология орталығы (бұдан әрі – ФО)
_____________________(облыс) Полиция департаментіне "__" ______20___ФО
стационарына туберкулезбен ауыратын жеке басын куәландыратын құжаттарсыз
адам келіп түскені туралы хабарлайды.
Туберкулезбен ауыратын адамның сөзінен:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)___________________________
________________________________________________________,
туған күні ______________,
тумасы ____________________________________________________
__________________________________________________________.

9. А15.8 Туберкулез других органов дыхания, подтвержденный бактериологически и гистологически
10. А15.9 Туберкулез органов дыхания неуточненной локализации, подтвержденный бактериологически и гистологически;
11. А16.0 Туберкулез легких при отрицательных результатах бактериологических и гистологических исследований;
12. А16.1 Туберкулез легких без проведения бактериологического и гистологического исследований;
13. А16.2 Туберкулез легких без упоминания о бактериологическом или гистологическом подтверждении;
14. А16.3 Туберкулез внутригрудных лимфатических узлов без упоминания о бактериологическом или гистологическом подтверждении;
15. А16.4 Туберкулез гортани, трахеи и бронхов без упоминания о бактериологическом или гистологическом подтверждении;
16. А16.5 Туберкулезный плеврит без упоминания о бактериологическом или гистологическом подтверждении;
17. А16.7 Первичный туберкулез органов дыхания без упоминания о бактериологическом или гистологическом подтверждении;
18. А16.8 Туберкулез других органов дыхания без упоминания о бактериологическом или гистологическом подтверждении;
19. А16.9 Туберкулез органов дыхания неуточненной локализации без упоминания о бактериологическом или гистологическом подтверждении;
20. А17.0 Туберкулезный менингит (G01*);
21. А17.1 Менингеальная туберкулема (G07*);
22. А17.8 Туберкулез нервной системы других локализаций;
23. А17.9 Туберкулез нервной системы неуточненный (G99.8*);
24. А18.0 Туберкулез костей и суставов;
25. А18.1 Туберкулез мочеполовых органов;
26. А18.2 Туберкулезная периферическая лимфаденопатия;
27. А18.3 Туберкулез кишечника, брюшины и брыжеечных лимфатических узлов;
28. А18.4 Туберкулез кожи и подкожной клетчатки
29. А18.5 Туберкулез глаза;
30. А18.6 Туберкулез уха;
31. А18.7 Туберкулез надпочечников (E35.1*);
32. А18.8 Туберкулез других уточненных органов;
33. А19.0 Острый милиарный туберкулез одной уточненной локализации;
34. А19.1 Острый милиарный туберкулез множественной локализации;
35. А19.2 Острый милиарный туберкулез неуточненной локализации;
36. А19.8 Другие формы милиарного туберкулеза;
37. А19.9 Милиарный туберкулез неуточненной локализации.
Приложение 5
к Стандарту организации
оказания медицинской
помощи населению
при туберкулезе
Форма
Запрос в Департамент миграционной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Центр фтизиопульмонологии (далее – ЦФ) _____________________________________
(области) информирует Департамент полиции _________________________ (области)
о том, что "______" __________20_____года в стационар ЦФ поступило лицо,
больное туберкулезом, без документов, удостоверяющих его личность.
Со слов лица, больного туберкулезом:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________________________________
_________________________________________________________________________,
дата рождения ____________________________________________________________,
уроженец _________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
Просим предоставить информацию о результатах идентифицикации личности

Пациенттің жеке басын сәйкестендіру нәтижелері туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 44-бабының 5-тармағында белгіленген мерзімде ұсынуды сұраймыз.
ФО басшысы немесе оны алмастыратын тұлға
(қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)___________________________
Туберкулез кезінде халыққа
медициналық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
6-қосымша
Туберкулез кезінде халыққа медициналық көмек көрсететін ұйымдар қызметкерлерінің ең төмен штаты
Мамандықтар бойынша медицина қызметкерлері
Норматив
Бастапқы деңгей
1.
Ересектер фтизиатры

пациента в сроки, установленные пунктом 5 статьи 44 Административного
процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Руководитель ЦФ или лицо его замещающее
(подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________________________
Приложение 6
к Стандарту организации
оказания медицинской помощи
населению при туберкулезе
Минимальные штаты работников организаций, оказывающих медицинскую помощь населению при туберкулезе
Медицинские работники по специальностям
Норматив
Первичный уровень
1.
Фтизиатр взрослый

25 000 ересек тұрғынға немесе ауданға 1 штат бірлігі (ересек халық саны 25 000-нан кем болған кезде)
2.
Балалар фтизиатры
15 000 балаға немесе ауданға 1 штат бірлігі (балалар саны 15 000-нан кем болған кезде)
3.
Тікелей бақыланатын емге жауапты мейіргер*
1 мейіргерге тәулігіне 20 науқастан аспайтын
4.
Бейне бақыланатын емдеу үшін жауапты мейіргер*
1 мейіргерге тәулігіне 20 науқастан аспайтын
5.
Биологиялық материалды (қақырықты) жинауға жауапты мейіргер*
медициналық ұйымға 1 штат бірлігі
Екінші және үшінші деңгейлер
6.
Ересектер фтизиатры, сезімталдығы сақталған өкпе туберкулезінің балалар бөлімшесі

1 штатная единица на 25 000 взрослого населения или на район (при численности взрослого населения менее 25 000)
2.
Фтизиатр детский
1 штатная единица на 15 000 детского населения или на район (при численности детского населения менее 15 000)
3.
Медицинская сестра, ответственная за непосредственно наблюдаемое лечение*
не более 20 больных в сутки на 1 медсестру
4.
Медицинская сестра, ответственная за видеонаблюдаемое лечение*
не более 20 больных в сутки на 1 медсестру
5.
Медицинская сестра, ответственная за сбор биологического материала (мокроты) *
1 штатная единица на медицинскую организацию
Вторичный и третичный уровни
6.
Фтизиатр взрослый, детский отделения легочного туберкулеза с сохраненной чувствительностью

1 штат бірлігіне 25 науқастан аспайтын
7.
Дәріге төзімді ересек фтизиатр, балалар өкпе туберкулезінің бөлімшесі
1 штат бірлігіне 15 науқастан аспайтын
8.
Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету және фармакологиялық қадағалау жөніндегі менеджер
медициналық ұйымға 1 штат бірлігі
9.
Мониторинг және бағалау тобының маманы
медициналық ұйымға кемінде 5 (бес) штат бірлігі
10.
Адвокаттық қызмет, коммуникация және әлеуметтік жұмылдыру және үкіметтік емес ұйымдар жөніндегі менеджер
медициналық ұйымға 1 штат бірлігі
* дәрігерлік амбулаторияларда, медициналық пункттерде және фельдшерлік-акушерлік пункттерде мейіргерге жүктеледі;
Тікелей бақыланатын емге, бейне бақыланатын емге немесе қақырықты жинауға жауапты мейіргер болмаған кезде функциялар оны алмастыратын адамға жүктеледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2022 жылғы 30 қыркүйектегі
№ ҚР ДСМ-107
Бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Халыққа туберкулез кезінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 2 ақпандағы № 77 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13384 болып тіркелген);
2. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 13 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-39 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17965 болып тіркелген);
3. "Халыққа туберкулез кезінде медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 2 ақпандағы № 77 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 5 қаңтардағы № ҚР ДСМ-158 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19829 болып тіркелген).

не более 25 больных на 1 штатную единицу
7.
Фтизиатр взрослый, детский отделения легочного туберкулеза с лекарственной устойчивостью
не более 15 больных на 1 штатную единицу
8.
Менеджер по лекарственному обеспечению и фармаконадзору
1 штатная единица на медицинскую организацию
9.
Специалист группы мониторинга и оценки
не менее 5 (пяти) штатных единиц на медицинскую организацию
10.
Менеджер по вопросам адвокации, коммуникации и социальной мобилизации и неправительственным организациям
1 штатная единица на медицинскую организацию
* во врачебных амбулаториях, медицинских пунктах и фельдшерско-акушерских пунктах возлагается на медицинскую сестру;
во время отсутствия медицинской сестры, ответственной за непосредственно наблюдаемое лечение, видеонаблюдаемое лечение или сбор мокроты функции возлагаются на лицо, ее замещающее.
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 30 сентября 2022 года
№ ҚР ДСМ-107
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан
1. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 2 февраля 2016 года № 77 "Об утверждении Стандарта организации оказания населению медицинской помощи при туберкулезе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13384);
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 13 декабря 2018 года № ҚР ДСМ-39 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17965);
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 января 2020 года № ҚР ДСМ-158 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 2 февраля 2016 года № 77 "Об утверждении Стандарта организации оказания населению медицинской помощи при туберкулезе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19829).