"Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы тәуекел дәрежесiн бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 1206 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 814 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 26 тамыздағы № 44 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 25 тамыздағы № 59 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылы 31 тамызда № 29332 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 17 қыркүйектегі № 405 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 24 қыркүйектегі № 91 бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. Бірлескен бұйрықтың күші жойылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 17.09.2025 № 405 және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 24.09.2025 № 91 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы тәуекел дәрежесiн бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 1206 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 814 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12687 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі үшін қолданылатын тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттарына қосымшада:
26-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"

О внесении изменений в совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 15 декабря 2015 года № 1206 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 814 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области промышленной безопасности"
Совместный приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 26 августа 2022 года № 44 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 августа 2022 года № 59. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 августа 2022 года № 29332. Утратил силу совместным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 17 сентября 2025 года № 405 и Заместителя Премьер-Министра – Министр национальной экономики Республики Казахстан от 24 сентября 2025 года № 91
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 17.09.2025 № 405 и Заместителя Премьер-Министра – Министр национальной экономики РК от 24.09.2025 № 91 (вводится в действие с 01.01.2026).
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 15 декабря 2015 года № 1206 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 814 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области промышленной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12687) следующие изменения:
в приложении к критериям оценки степени риска, применяемым для особого порядка проведения проверок в области промышленной безопасности, утвержденном указанным совместным приказом:
раздел 26 изложить в следующей редакции:
"

26-бөлім. Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби (объектілік) авариялық-құтқару қызметтеріне қойылатын талаптар
1. Көмір саласында тау-кен құтқару жұмыстарын жүргізу құқығына
(ашық және жер асты өндіру).
7339.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби (объектілік) авариялық-құтқару қызметтері жеке құрамының штат саны есебінің нормативтерін негізге ала отырып, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы штаттық құтқарушылардың болуы, сондай-ақ құтқарушылардың өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби (объектілік) авариялық-құтқару қызметінің жедел құрамына қойылатын талаптарға сәйкестігі, "Жеке құрамның штат саны есебінің талаптары мен нормативтерін, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерін жарақтандыру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 27 шілдедегі № 360 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23812 болып тіркелген) (бұдан әрі – Талаптар)
өрескел
1.1.Талапқа сәйкес жиынтықтылығы бар мынадай арнайы және құтқару техникасының, авариялық-құтқару және өрт сөндіру жабдықтары мен құралдарының, кұрал-жабдығының, киім жабдығы мен материалдары.

Раздел 26. Требования к профессиональным (объектовым) аварийно-спасательным службам в области промышленной безопасности.
1. На право проведения горноспасательных работ в угольной отрасли (открытая и подземная добыча).
7339.
Наличие штатных спасателей в области промышленной безопасности, численностью исходя из нормативов расчета штатной численности личного состава профессиональных (объектовых) аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности, а также соответствие спасателей требованиям, предъявляемым к оперативному составу профессиональной (объектовой) аварийно-спасательной службы в области промышленной безопасности, в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 27 июля 2021 года № 360 "Об утверждении требований и нормативов расчета штатной численности личного состава, норм оснащения профессиональных аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23812) (далее – Требования)
грубое
1.1. Специальные и спасательные техники, аварийно-спасательные и пожарные оборудования и инструменты, снаряжения, экипировки и материалы, с комплектностью согласно Требованию.

7340.
Сорғы өнімділігі 40 л/мин өрт сөндіру автокөлігі болуы, дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарық графикалық бояумен жабдықталған өрт сөндіру автомобильді жарақтандыру тізбесіне сәйкес жиынтықтылығы (кемінде 2 бірлік)
өрескел
7341.
Авариялық-құтқару жабдығы бар автокөлік болуы, дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарық графикалық бояумен жабдықталған авариялық–құтқару жабдығы бар автомобильдің жарақтандыру тізбесіне сәйкес жиынтықтылығы (шарт талабы, бірақ 1-ден кем емес)
өрескел
7342.
Авариялық-құтқару автокөлігі болуы, дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарық графикалық бояумен жабдықталған авариялық-құтқару автомобильді жарақтандыру тізбесіне сәйкес жиынтықтылығы (шарт талабы, бірақ 1-ден кем емес)
өрескел
7343.
Барынша аз жарақтандырылған жедел автокөлік (автобус немесе жүріп өту мүмкіндігі жоғары автокөлік) болуы, дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарық-графикалық бояумен жедел автомобильдегі бөлімшені жарақтандыру тізбесіне сәйкес жиынтықтылығы (бөлімшеге 1)
өрескел
7344.
Дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарықпен графикалық бояумен жабдықталған сыйымдылықтарды толтыру кезінде газ тәрізді азот бойынша өнімділігі 345 м3/с автомобильдік азотты газдандыру қондырғысы бар жылуға қарсы құралдардың мобильді кешені болуы (жерасты өндіру кезінде 1 бірлік)
өрескел
7345.
Газ тәрізді азот бойынша өнімділігі 345 м3/сағ азот газдандыру қондырғысы бар автомобиль болуы (жерасты өндіру кезінде кемінде 2 бірлік)
өрескел
7346.
Жүк көтерімділігі 10 т дейін материалдарды жеткізуге арналған самосвал автомобилі болуы (1 бірлік.)
елеулі
7347.
Өтімділігі жоғары автомобиль, ершікті тартқыш болуы (1 бірлік.)
елеулі
7348.
Командалық құрамды жеткізуге арналған жоғары өтімді жеңіл автомобиль болуы (4 бірлік.)
елеулі
7349.
Дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарықтық бояумен жабдықталған жеке құрамды тасымалдауға арналған өтімділігі жоғары автомобиль (вахтовка) болуы (2 бірлік.)
елеулі
7350.
Жабдықтарды жеткізуге арналған жүк автомобилі болуы (жасаққа 1 бірлік)
елеулі
7351.
Жеңіл автомобиль болуы (2 бірлік.)
елеулі
7352.
2-кезектегі техникалық база болуы
елеулі
7353.
Респираторлардын керек-жарағы, өкпеге жасанды дем беру аппаратын, аспаптар мен жабдықтарды, жуу, тексеруге арналған бөлмені жабдықтау болуы
елеулі
7354.
Азкөлемді баллондарды оттегімен (ауамен) толтыруға арналған компрессорлық үй-жайды жабдықтау болуы
елеулі

7340.
Наличие пожарного автомобиля с производительностью насоса 40 л/мин, комплектность согласно Перечню оснащения пожарного автомобиля, оборудованный специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (не менее 2 ед.)
грубое
7341.
Наличие автомобиля с аварийно–спасательным оборудованием, комплектность согласно Перечню оснащения автомобиля с аварийно–спасательным оснащением оборудованный специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (условие договора, но не менее 1)
грубое
7342.
Наличие аварийно-спасательного автомобиля, комплектность согласно Перечню оснащения аварийно-спасательного автомобиля, оборудованный специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (условие договора, но не менее 1)
грубое
7343.
Наличие оперативного автомобиля (автобус или автомобиль высокой проходимости) с минимальным оснащением, комплектность согласно Перечню оснащения отделения на оперативном автомобиле, оборудованный специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (1 на отделение)
грубое
7344.
Наличие мобильного комплекса противотепловых средств с автомобильной азотной газификационной установкой производительностью по газообразному азоту 345 м3/ч при заполнении емкостей, оборудованный специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (1 ед. при подземной добыче)
грубое
7345.
Наличие автомобиля с азотной газификационной установкой производительностью по газообразному азоту 345 м3/ч (не менее 2 ед. при подземной добыче)
грубое
7346.
Наличие автомобиля самосвала для доставки материалов, грузоподъемностью до 10 т (1 ед.)
значительное
7347.
Наличие автомобиля высокой проходимости, седельный тягач (1 ед.)
значительное
7348.
Наличие автомобиля легкового высокой проходимости для доставки командного состава (4 ед.)
значительное
7349.
Наличие автомобиля высокой проходимости, для перевозки личного состава (вахтовка), оборудованный специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (2 ед.)
значительное
7350.
Наличие автомобиля грузового для доставки оборудования (1 ед. на отряд)
значительное
7351.
Наличие автомобиля легкового (2 ед.)
значительное
7352.
Наличие технической базы 2 очереди
значительное
7353.
Наличие оснащения помещений для проверки, мойки, снаряжения респираторов, аппаратов искусственной вентиляции легких, приборов и оборудования
значительное
7354.
Наличие оснащения помещений компрессорных для наполнения малолитражных баллонов кислородом (воздухом)
значительное

7355.
Зарядтау бөлмесін жабдықтау болуы
елеулі
7356.
Байланыс құралдары болуы
елеулі
7357.
Жөндеу-механикалық шеберханаларды жарақтандыру болуы
елеулі
7358.
Киім-кешек болуы
елеулі
7359.
Зардап шеккендерді эвакуациялауға арналған жабдық болуы
елеулі
7360.
Бөлімше командирінің сөмкесі (контейнері) болуы
елеулі
7361.
Тас қалаушы құралы болуы
елеулі
7362.
Өрт сөндіру құрал-саймандар сөмкесі болуы
елеулі
7363.
Аспап байламы болуы
елеулі
7364.
Тау-кен аспабы болуы
елеулі
7365.
Ауа сынамаларын қашықтықтан іріктеуге арналған жабдық болуы
өрескел
7366.
Су ағынды қашықтықтан сынама іріктегіш болуы
елеулі
7367.
Альпинистік жарақтар жиынтықта болуы
елеулі
1.2. Талапқа сәйкес жиынтықтылығы бар
7368.
Аккредиттелген шаң-газ талдау зертханасы болуы
елеулі
7369.
Көшпелі авариялық газталдағыш зертхананы жабдықтау (жерасты өндіру) болуы
елеулі
7370.
Оқу-жаттығу полигоны болуы
елеулі
7371.
Оқу шахтасы болуы
елеулі
7372.
Жылу төзімділігіне арналған жаттығу кешені болуы
елеулі
2. Тау-кен саласында тау-кен құтқару жұмыстарын жүргізу құқығына (ашық және жерасты өндіру).
7373.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби (объектілік) авариялық-құтқару қызметтері жеке құрамының штат саны есебінің нормативтерін негізге ала отырып, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы штаттық құтқарушылардың болуы, сондай-ақ құтқарушылардың өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби (объектілік) авариялық-құтқару қызметінің жедел құрамына қойылатын талаптарға сәйкестігі
өрескел
2.1. Талапқа сәйкес жиынтықтылығы бар мынадай арнайы және құтқару техникасының, авариялық-құтқару және өрт сөндіру жабдықтары мен құралдарының, кұрал-жабдығының, киім жабдығы мен материалдары.
7374.
Өртке қарсы жабдығы бар автомобиль (өртке қарсы жабдықты жеткізуге арналған өрт-техникалық автомобиль) болуы, дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарық-графикалық бояумен жабдықталған өртке қарсы жабдығы бар автомобиль тізбесіне сәйкес жиынтықтылығы (шарттың талабы, бірақ кемінде 1 бірлік.)
елеулі
7375.
Барынша аз жарақтандырылған жедел автомобиль (автобус немесе жүріп өту мүмкіндігі жоғары автомобиль) болуы, дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарық-графикалық бояумен жабдықталған жедел автомобильдегі бөлімшені жарақтандыру тізбесіне сәйкес жиынтықтылығы (бөлімшеге 1 бірлік)
елеулі
7376.
Дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарық-графикалық бояумен жабдықталған авариялық-құтқару автомобилі (шарттың талабы, бірақ 1 бірліктен кем емес) болуы
елеулі

7355.
Наличие оснащения помещения зарядной
значительное
7356.
Наличие средства связи
значительное
7357.
Наличие оснащения ремонтно–механических мастерских
значительное
7358.
Наличие экипировки
значительное
7359.
Наличие оборудования для эвакуации пострадавших
значительное
7360.
Наличие сумки (контейнер) командира отделения
значительное
7361.
Наличие инструмента каменщика
значительное
7362.
Наличие сумки с пожарным инвентарем
значительное
7363.
Наличие связки инструмента
значительное
7364.
Наличие инструмента горный
значительное
7365.
Наличие оборудования для дистанционного отбора проб воздуха
грубое
7366.
Наличие дистанционного водоструйного пробоотборника
значительное
7367.
Наличие альпинистского снаряжения в комплекте
значительное
1.2. С комплектностью согласно Требованию.
7368.
Наличие аккредитованной пылегазоаналитической лаборатории
значительное
7369.
Наличие выездной аварийной аналитической лаборатории (подземная добыча)
значительное
7370.
Наличие учебно-тренировочного полигона
значительное
7371.
Наличие учебной шахты
значительное
7372.
Наличие комплекса по тренировке на тепловую выносливость
значительное
2. На право проведения горноспасательных работ в горнорудной отрасли
(открытая и подземная добыча).
7373.
Наличие штатных спасателей в области промышленной безопасности, численностью исходя из нормативов расчета штатной численности личного состава профессиональных (объектовых) аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности, а также соответствие спасателей требованиям, предъявляемым к оперативному составу профессиональной (объектовой) аварийно-спасательной службы в области промышленной безопасности, в соответствие с Требованиями
грубое
2.1. Специальные и спасательные техники, аварийно-спасательные и пожарные оборудования и инструменты, снаряжения, экипировки и материалы, с комплектностью согласно Требованию.
7374.
Наличие автомобиля с противопожарным оборудованием (пожарно-технический автомобиль для доставки противопожарного оборудования), комплектность согласно Перечню автомобиля с противопожарным оборудованием, оборудованный специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (условие договора, но не менее 1 ед.)
значительное
7375.
Наличие оперативного автомобиля (автобус или автомобиль высокой проходимости), комплектность согласно Перечню оснащения отделения на оперативном автомобиле, оборудованный специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (1 ед. на отделение)
значительное
7376.
Наличие аварийно-спасательного автомобиля, оборудованный специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (условие договора, но не менее 1 ед.)
значительное

7377.
Командалық құрамды жеткізуге арналған жеңіл автомобиль (шарт талабы) болуы
елеулі
7378.
Дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарық-графикалық бояумен жабдықталған жеке құрамды тасымалдауға арналған өтімділігі жоғары автомобиль (вахтовка) (шарттың талабы) болуы
елеулі
7379.
Жабдықты жеткізуге арналған жүк автомобилі (шарт талабы) болуы
елеулі
7380.
Жеңіл автомобиль (шағын автобус) (шарт талабы) болуы
елеулі
7381.
2-кезектегі техникалық база болуы
елеулі
7382.
Респираторларды, өкпені жасанды желдету аппараттарын, аспаптар мен жабдықтарды тексеруге, жууға, жарақтандыруға арналған үй-жайларды жарақтандыру болуы
елеулі
7383.
Шағын литражды баллондарды оттегімен (ауамен) толтыруға арналған компрессорлық үй-жайларды жарақтандыру болуы
елеулі
7384.
Байланыс құралдары болуы
елеулі
7385.
Киім-кешек болуы
елеулі
7386.
Зардап шеккендерді эвакуациялауға арналған жабдық болуы
елеулі
7387.
Бөлімше командирінің сөмкесі (контейнері) болуы
елеулі
7388.
Тас қалаушы құралы болуы
елеулі
7389.
Өрт сөндіру құрал-саймандар сөмке болуы
елеулі
7390.
Аспап байламы болуы
елеулі
7391.
Тау-кен аспабы болуы
елеулі
2.2. Талапқа сәйкес жиынтықтылығы бар
7392.
Аккредиттелген шаң-газ талдау зертханасы болуы
елеулі
7393.
Оқу-жаттығу полигоны болуы
елеулі
7394.
Оқу шахтасы болуы
елеулі
7395.
Жылу төзімділігіне арналған жаттығу кешені болуы
елеулі
3. Газдан құтқару жұмыстарын жүргізу құқығына.
7396.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби (объектілік) авариялық-құтқару қызметтері жеке құрамының штат саны есебінің нормативтерін негізге ала отырып, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы штаттық құтқарушылардың болуы, сондай-ақ құтқарушылардың өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби (объектілік) авариялық-құтқару қызметінің жедел құрамына қойылатын талаптарға сәйкестігі
өрескел
3.1. Талапқа сәйкес жиынтықтылығы бар мынадай арнайы және құтқару техникасының, авариялық-құтқару және өрт сөндіру жабдықтары мен құралдарының, кұрал-жабдығының, киім жабдығы мен материалдары.
7397.
Дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарық-графикалық бояумен жабдықталған жедел автомобиль (шарт талабы, бірақ 1 данадан кем емес.) болуы
өрескел
7398.
Дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарық-графикалық бояумен жабдықталған жүк көтергіштігі 10 т-ға дейін, арнайы мақсаттағы өтімділігі жоғары авариялық - құтқару автомобилі (шарттың талабы, бірақ 1 бірліктен кем емес) болуы
өрескел

7377.
Наличие автомобиля легкового для доставки командного состава (условие договора)
значительное
7378.
Наличие автомобиля высокой проходимости, для перевозки личного состава (вахтовка), оборудованный специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (условие договора)
значительное
7379.
Наличие автомобиля грузового для доставки оборудования (условие договора)
значительное
7380.
Наличие автомобиля легкового (микроавтобус) (условие договора)
значительное
7381.
Наличие технической базы 2 очереди
значительное
7382.
Наличие оснащение помещений для проверки, мойки, снаряжения респираторов, аппаратов искусственной вентиляции легких, приборов и оборудования
значительное
7383.
Наличие оснащение помещений компрессорных для наполнения малолитражных баллонов кислородом (воздухом)
значительное
7384.
Наличие средств связи
значительное
7385.
Наличие экипировки
значительное
7386.
Наличие оборудования для эвакуации пострадавших
значительное
7387.
Наличие сумки (контейнер) командира отделения
значительное
7388.
Наличие инструмента каменщика
значительное
7389.
Наличие сумки с пожарным инвентарем
значительное
7390.
Наличие связки инструмента
значительное
7391.
Наличие инструмента горный
значительное
2.2. С комплектностью согласно Требованию
7392.
Наличие аккредитованной пылегазоаналитическолй лаборатории
значительное
7393.
Наличие учебно-тренировочного полигона
значительное
7394.
Наличие учебной шахты
значительное
7395.
Наличие комплекса по тренировке на тепловую выносливость
значительное
3. На право проведения газоспасательных работ.
7396.
Наличие штатных спасателей в области промышленной безопасности, численностью исходя из нормативов расчета штатной численности личного состава профессиональных (объектовых) аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности, а также соответствие спасателей требованиям, предъявляемым к оперативному составу профессиональной (объектовой) аварийно-спасательной службы в области промышленной безопасности, в соответствие с Требованиями
грубое
3.1. Специальные и спасательные техники, аварийно-спасательные и пожарные оборудования и инструменты, снаряжения, экипировки и материалы, с комплектностью согласно Требованию.
7397.
Наличие оперативного автомобиля, оборудованный специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (условие договора, но не менее 1ед.)
грубое
7398.
Наличие аварийно-спасательного автомобиля повышенной проходимости специального назначения, грузоподъемностью до 10 т, оборудованный специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (условие договора, но не менее 1 ед.)
грубое

7430.
Радиостанциялар (бекетке) болуы
елеулі
7431.
Фонарь (бекетке) болуы
елеулі
7432.
Альпинистік жабдықтар (бекетке) болуы
елеулі
7433.
Газдан қорғайтын респираторлар мен тыныс алу маскаларын тексеруге және баптауға арналған аспап (бекетке) болуы
елеулі
7434.
Өкпені жасанды желдету аппараттарын тексеруге және баптауға арналған аспап (бекетке) болуы
елеулі
7435.
Өздігінен құтқарғыштарды герметикалығын тексеруге арналған аспап (бекетке) болуы
елеулі
7436.
Тыныс алу аппараттарын бақылау жүйесі болуы
елеулі
7437.
Альпинистік жабдықтар болуы
елеулі
7438.
Гидравликалық авариялық-құтқару құралы болуы
елеулі
7439.
Карабиндері бар құтқару белдігі болуы
елеулі
7440.
Арқан саты болуы
елеулі
7441.
Медициналық зембілдер болуы
елеулі
7442.
Іздеу зонд болуы
елеулі
7443.
Сүңгуірлік жарақ (бар болуы, жиынтықтылығы авариялық-құтқару қызметін көрсетуге арналған шарттың талаптарымен айқындалады) болуы
елеулі
7444.
Медициналық сөмке болуы
елеулі
7445.
Сыйымдылығы 40 л көлік баллондарындағы медициналық оттегі болуы
елеулі
7446.
Химиялық әк сіңіргіш болуы
елеулі
7447.
Таза химиялық глицерин болуы
елеулі
7448.
Киім-кешек болуы
елеулі
3.2. Талапқа сәйкес жиынтықтылығы бар
7449.
Оқу-жаттығу полигоны зде болуы
елеулі
7450.
Жылу төзімділігіне арналған жаттығу кешені болуы
елеулі
4. Бұрқаққа қарсы жұмыстарды жүргізу құқығына.
7451.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби (объектілік) авариялық-құтқару қызметтері жеке құрамының штат саны есебінің нормативтерін негізге ала отырып, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы штаттық құтқарушылардың болуы, сондай-ақ құтқарушылардың өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби (объектілік) авариялық-құтқару қызметінің жедел құрамына қойылатын талаптарға сәйкестігі
өрескел
4.1. Талапқа сәйкес жиынтықтылығы бар мынадай арнайы және құтқару техникасының, авариялық-құтқару және өрт сөндіру жабдықтары мен құралдарының, кұрал-жабдығының, киім жабдығы мен материалдары.
7452.
Дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарық-графикалық бояумен жабдықталған жедел вахталық машина (шарттың талабы, бірақ 1 бірліктен кем емес) болуы
елеулі
7453.
Жоғары өтімді жүк автомобилі (шарт талабы, бірақ 1 бірліктен кем емес) болуы
елеулі
7454.
Дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарықпен графикалық бояумен жабдықталған жоғары жедел жеңіл автомобиль (шарттың талабы, бірақ кемінде 2 бірлік) болуы
елеулі

7430.
Наличие радиостанции (для поста)
значительное
7431.
Наличие фонаря (для поста)
значительное
7432.
Наличие альпинистского снаряжения (для поста)
значительное
7433.
Наличие прибора для проверки и настройки газозащитных респираторов и дыхательных масок (для поста)
значительное
7434.
Наличие прибора для проверки и настройки аппаратов искусственной вентиляции легких (для поста)
значительное
7435.
Наличие прибор для проверки самоспасателей на герметичность (для поста)
значительное
7436.
Наличие контрольного прибора для проверки дыхательных аппаратов
значительное
7437.
Наличие альпинистского снаряжения
значительное
7438.
Наличие гидравлического аварийно-спасательного инструмента
значительное
7439.
Наличие спасательного пояса с карабинами
значительное
7440.
Наличие веревочной лестницы
значительное
7441.
Наличие медицинской носилки
значительное
7442.
Наличие поискового шупа
значительное
7443.
Наличие водолазного снаряжения (наличие, комплектность определяется условиями договора на аварийно-спасательное обслуживание)
значительное
7444.
Наличие медицинской сумки
значительное
7445.
Наличие медицинского кислорода в транспортных баллонах, емкостью 40 л
значительное
7446.
Наличие химического поглотителя известкового
значительное
7447.
Наличие химический чистого глицерина
значительное
7448.
Наличие экипировки
значительное
3.2. С комплектностью согласно Требованию.
7449.
Наличие учебно-тренировочного
значительное
7450.
Наличие комплекса по тренировке на тепловую выносливость
значительное
4. На право проведения противофонтанных работ.
7451.
Наличие штатных спасателей в области промышленной безопасности, численностью исходя из нормативов расчета штатной численности личного состава профессиональных (объектовых) аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности, а также соответствие спасателей требованиям, предъявляемым к оперативному составу профессиональной (объектовой) аварийно-спасательной службы в области промышленной безопасности, в соответствие с Требованиями
грубое
4.1. Специальные и спасательные техники, аварийно-спасательные и пожарные оборудования и инструменты, снаряжения, экипировки и материалы, с комплектностью согласно Требованию.
7452.
Наличие машины оперативной вахтовой, оборудованная специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (условие договора, но не менее 1ед.)
значительное
7453.
Наличие автомобиля высокой проходимости грузовой (условие договора, но не менее 1ед.)
значительное
7454.
Наличие оперативного легкового автомобиля повышенной проходимости, оборудованный специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (условие договора, но не менее 2 ед.)
значительное

7455.
Дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарықпен графикалық бояумен жабдықталған шалғайдағы объектілерге профилактикалық қызмет көрсету үшін жүріп өту мүмкіндігі жоғары жедел автомобиль (профилактикалық құрамның екі адамына 1 бірлік) болуы
елеулі
7456.
Дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарықпен графикалық бояумен жабдықталған жоғары жедел-техникалық автомобиль (шарт талабы, бірақ 1 бірліктен кем емес) болуы
елеулі
7457.

7455.
Наличие оперативного автомобиля повышенной проходимости для профилактического обслуживания отдаленных объектов, оборудованный специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (1 ед. на два человека профилактического состава)
значительное
7456.
Наличие оперативно-технического автомобиля повышенной проходимости, оборудованный специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (условие договора, но не менее 1 ед.)
значительное
7457.

Дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарықпен графикалық бояумен жабдықталған жүк көтергіштігі 10 т дейін, арнайы мақсаттағы өтімділігі жоғары авариялық - құтқару автомобилі (шарттың талабы, бірақ 1 бірліктен кем емес) болуы
елеулі
7458.
Шұғыл континентті климаты бар облыстарда орналасқан өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби (объектілік) авариялық-құтқару қызметтеріне арналған қарда жүргіш (шарт талаптары) болуы
елеулі
7459.
Теңіздер мен ішкі су айдындарына жақын аумақтық орналасқан өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби (объектілік) авариялық-құтқару қызметтеріне арналған моторы бар қайық (Шарттың талабы) болуы
елеулі
7460.
Жеке құрамға арналған кептіргіш вагон (шарттың талабы, бірақ 1 бірліктен кем емес) болуы
елеулі
7461.
Жеке құрамға арналған вагон (шарттың талабы, бірақ 1 бірліктен кем емес) болуы
елеулі
7462.
Белгіленген талаптармен арнайы техникамен, жабдықтармен, құрал-саймандармен және материалдармен қамтамасыз ету болуы
елеулі
7463.
Жабдық пен керек-жарақ, оның ішінде құралдармен және материалдармен қамтамасыз ету болуы
елеулі

Наличие аварийно-спасательного автомобиля повышенной проходимости специального назначения, грузоподъемностью до 10 т, оборудованный специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (условие договора, но не менее 1 ед.)
значительное
7458.
Наличие снегохода для профессиональных аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности, расположенных в областях с резко континентальным климатом (условие договора)
значительное
7459.
Наличие лодки с мотором для профессиональных аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности, территориально расположенных вблизи морей и внутренних водоемов (условие договора)
значительное
7460.
Наличие сушильного вагона для личного состава (условие договора, но не менее 1 ед.)
значительное
7461.
Наличие вагона для личного состава (условие договора, но не менее 1 ед.)
значительное
7462.
Наличие специальной техникой, оборудованием, инструментами и материалами
значительное
7463.
Наличие экипировкой и снаряжением, в том числе инструментами и материалами
значительное

4.2. Талапқа сәйкес жиынтықтылығы бар
7464.
Оқу-жаттығу полигоны болуы
елеулі
7465.
Жылу төзімділігіне арналған жаттығу кешені болуы
елеулі
";
27-бөлімде:
реттік нөмірі 7472-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
7472.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасын жүргізу үшін нормативтік техникалық құжаттамалардың, оқу-әдістемелік материалдардың болуы
болмашы
";
реттік нөмірлері 7474 және 7475-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
7474.
Тұрақты жұмысқа ресімделген, жоғары техникалық білімі және қауіпті өндірістік объектілерде бес жылдан астам практикалық жұмыс тәжірибесі және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында даярлықтан өткенін, білімін тексергенін растайтын құжаттары (сертификаттары, куәліктері) бар кемінде үш маманның болуы
өрескел
7475.
Мамандары және меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде бұзбайтын бақылау зертханасының болуы
елеулі
";
реттік нөмірлері 7477 және 7478-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
7477.
Тұрақты жұмысқа ресімделген, жоғары техникалық білімі және қауіпті өндірістік объектілерде он жылдан астам жұмыс тәжірибесі және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында даярлықтан өткенін, білімін тексергенін растайтын құжаттары (сертификаттары, куәліктері) бар кемінде үш маманның болуы
өрескел
7478.
Тұрақты жұмысқа ресімделген, жоғары техникалық білімі және жарылыс жұмыстарында бес жылдан астам практикалық жұмыс тәжірибесі және өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында даярлықтан өткенін, білімін тексергенін растайтын құжаттары (сертификаттары, куәліктері) бар кемінде үш маманның болуы
өрескел
";
реттік нөмірі 7481-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
7481.
Тұрақты жұмысқа ресімделген, жоғары техникалық білімі және газбен жабдықтау объектілерінде үш жылдан астам практикалық жұмыс тәжірибесі, газбен жабдықтау жүйелерін және қысыммен жұмыс істейтін жабдықтарды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында даярлықтан өткенін, білімін тексергенін растайтын құжаттары (сертификаттары, куәліктері) бар кемінде бес маманның болуы
өрескел
";
5-кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-кіші бөлім. Лифтілерді, эскалаторларды, траволаторларды, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді монтаждауды, техникалық қызмет көрсетуді, техникалық диагностикалауды, техникалық куәландыруды және жөндеуді жүргізу құқығына аттестатталатын заңды тұлғаларға қойылатын талаптар)";
реттік нөмірі 7485-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
7485.
Қауіпті техникалық құрылғылардың (лифтілер, эскалаторлар, траволаторлар, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштердің бір немесе бірнеше түрінің монтаждау бойынша жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатталған заңды тұлғада:
- өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында даярлықтан өткенін, білімін тексергенін растайтын құжаттары (сертификаттары, куәліктері) бар жоғары техникалық білімі бар кемінде бір маманның (не жоғары білімі бар және осы салада кемінде бес жыл жұмыс өтілі бар бір маман) және орта техникалық білімі бар екі маманның немесе жоғары техникалық білімі бар екі маман (не жоғары білімі және осы салада кемінде бес жыл жұмыс өтілі бар екі маман);
- жоғары техникалық білімі бар жұмыскерлер үшін жұмыс өтілі кемінде екі жыл; орта техникалық білімі бар жұмыскерлер үшін кемінде үш жыл болуы
өрескел
";

4.2. С комплектностью согласно Требованию
7464.
Наличие учебно-тренировочного полигона
значительное
7465.
Наличие комплекса по тренировке на тепловую выносливость
значительное
";
в разделе 27:
строку, порядковый номер 7472, изложить в следующей редакции:
"
7472.
Наличие нормативной технической документации, учебно-методических материалов для проведения экспертизы промышленной безопасности
незначительное
";
строки, порядковые номера 7474 и 7475, изложить в следующей редакции:
"
7474.
Наличие оформленных на постоянную работу не менее трех специалистов, имеющих высшее техническое образование и практический опыт работы на опасных производственных объектах более пяти лет, документы (сертификаты, удостоверения), подтверждающие прохождение подготовки, проверку знаний в области промышленной безопасности
грубое
7475.
Наличие специалистов и лаборатории неразрушающего контроля на праве собственности или ином законном основании
значительное
";
строки, порядковые номера 7477 и 7478, изложить в следующей редакции:
"
7477.
Наличие оформленных на постоянную работу не менее трех специалистов, имеющих высшее техническое образование и практический опыт работы на опасных производственных объектах более десяти лет, документы (сертификаты, удостоверения), подтверждающие прохождение подготовки, проверку знаний в области промышленной безопасности
грубое
7478.
Наличие оформленных на постоянную работу не менее трех специалистов, имеющих высшее техническое образование и практический опыт работы на взрывных работах более пяти лет, документы (сертификаты, удостоверения), подтверждающие прохождение подготовки, проверку знаний в области промышленной безопасности
грубое
";
строку, порядковый номер 7481, изложить в следующей редакции:
"
7481.
Наличие оформленных на постоянную работу не менее пяти специалистов, имеющих техническое образование и практический опыт работы на объектах газоснабжения более трех лет, документы (сертификаты, удостоверения), подтверждающие прохождение подготовки, проверку знаний в области промышленной безопасности при эксплуатации систем газоснабжения и оборудования, работающего под давлением
грубое
";
заголовок подраздела 5 изложить в следующей редакции:
"Подраздел 5. Требования к юридическим лицам, аттестованным на право проведения монтажа, технического обслуживания, технического диагностирования, технического освидетельствования и ремонта лифтов, эскалаторов, траволаторов, а также подъемников для лиц с инвалидностью";
строку, порядковый номер 7485, изложить в следующей редакции:
"
7485.
Наличие у юридического лица, аттестованного на право проведения работ по монтажу одного или нескольких видов опасных технических устройств (лифтов, эскалаторов, траволаторов, а также подъемников для лиц с инвалидностью):
- не менее одного специалиста с высшим техническим образованием (либо одного специалиста с высшим образованием и со стажем работы в данной отрасти не менее пяти лет) и двух специалистов со средним техническим образованием или двух специалистов с высшим техническим образованием (либо двух специалистов с высшим образованием и со стажем не менее пяти лет в данной отрасли), имеющих документы (сертификаты, удостоверения), подтверждающие прохождение подготовки, проверку знаний в области промышленной безопасности;
- стажа работы для работников с высшим техническим образованием не менее двух лет; для работников со средним техническим образованием – не менее трех лет
грубое
";

реттік нөмірлері 7486, 7487 және 7488-жолдар алып тасталсын;
реттік нөмірі 7493-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
7493.
Қауіпті техникалық құрылғылардың бір немесе бірнеше түрін (лифтілер, эскалаторлар, траволаторлар, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштер) жөндеу және (немесе) оларға техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатталған заңды тұлғада:
- өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында даярлықтан өткенін, білімін тексергенін растайтын құжаттары (сертификаттары, куәліктері) бар кемінде бір техникалық білімі бар не жоғары білімі және осы салада кемінде бес жыл жұмыс өтілі бар бір маман; - өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында даярлықтан өткенін, білімін тексергенін растайтын құжаттары (сертификаттары, куәліктері) бар орта техникалық білімі бар кемінде бір маман;
- жоғары техникалық білімі бар қызметкерлердің кемінде екі жыл үздіксіз жұмыс өтілі;
- орта техникалық кәсіптік білімі бар қызметкерлердің кемінде үш жыл үздіксіз жұмыс өтілі болуы
өрескел
";
реттік нөмірлері 7494, 7495 және 7496-жолдар алып тасталсын;
реттік нөмірі 7502-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
7502.
Қауіпті техникалық құрылғылардың бір немесе бірнеше түрін (лифтілердің, эскалаторлардың, траволаторлардың, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштердің) техникалық диагностикалау, техникалық куәландыру бойынша жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатталған заңды тұлғада:
- өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында даярлықтан өткенін, білімін тексергенін растайтын құжаттары (сертификаттары, куәліктері) бар жоғары техникалық білімі бар кемінде бір маман және орта техникалық білімі бар кемінде бір маман; - құрылыс саласындағы құрылымдық бөлімшелердің басшысы лауазымында жұмыс тәжірибесі, жүк көтергіш механизмдерді, эскалаторларды, траволаторларды, мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді монтаждау мен пайдалануға байланысты жұмыстарды орындайтын және осы лауазымда кемінде үш жыл жұмыс өтілі бар жоғары техникалық білімі бар маман;
- жүк көтергіш механизмдермен, эскалаторлармен, траволаторлармен, мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштермен байланысты осы лауазымда кемінде бір жыл жұмыс өтілі бар орта техникалық білімі бар маман болуы
өрескел
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби (объектілік) авариялық-құтқару қызметтеріне қатысты өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттік қадағалау аясындағы тексеру парағы осы бірлескен бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатталған заңды тұлғаларға қатысты өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттік қадағалау аясындағы тексеру парағында:
реттік нөмірі 7-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
7.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік сараптамасын жүргізу үшін нормативтік техникалық құжаттамалардың, оқу-әдістемелік материалдардың болуы
";

строки, порядковые номера 7486, 7487 и 7488, исключить;
строку, порядковый номер 7493, изложить в следующей редакции:
"
7493.
Наличие у юридического лица, аттестованного на право проведения работ по ремонту и (или) техническому обслуживанию одного или нескольких видов опасных технических устройств (лифтов, эскалаторов, траволаторов, а также подъемников для лиц с инвалидностью):
- не менее одного специалиста с высшим техническим образованием, либо одного специалиста с высшим образованием и стажем работы в данной отрасли не менее пяти лет, имеющего документы (сертификаты, удостоверения), подтверждающие прохождение подготовки, проверку знаний в области промышленной безопасности;
- не менее одного специалиста со средним техническим образованием, имеющего документы (сертификаты, удостоверения), подтверждающие прохождение подготовки, проверку знаний в области промышленной безопасности;
- не менее двух лет непрерывного стажа работы у работников с высшим техническим образованием;
- не менее трех лет непрерывного стажа работы у работников со средним техническим профессиональным образованием
грубое
";
строки, порядковые номера 7494, 7495 и 7496, исключить;
строку, порядковый номер 7502, изложить в следующей редакции:
"
7502.
Наличие у юридического лица, аттестованного на право проведения работ по техническому диагностированию, техническому освидетельствованию одного или нескольких видов опасных технических устройств (лифтов, эскалаторов, траволаторов, а также подъемников для лиц с инвалидностью):
- не менее одного специалиста с высшим техническим образованием и не менее одного специалиста со средним техническим образованием, имеющих документы (сертификаты, удостоверения), подтверждающие прохождение подготовки, проверку знаний в области промышленной безопасности;
- специалиста с высшим техническим образованием, имеющего опыт работы в должности руководителя структурного подразделения в области строительства, выполняющего работы, связанные с монтажом и эксплуатацией грузоподъемных механизмов, эскалаторов, траволаторов, подъемников для лиц с инвалидностью и стаж работы в данной должности не менее трех лет;
- специалиста со средним техническим образованием, имеющего не менее одного года стажа работы в данной должности, связанной с грузоподъемными механизмами, эскалаторами, траволаторами, подъемниками для лиц с инвалидностью
грубое
";
проверочный лист в сфере государственного надзора в области промышленной безопасности в отношении профессиональных (объектовых) аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности, утвержденный указанным совместным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему совместному приказу;
в проверочном листе в сфере государственного надзора в области промышленной безопасности в отношении юридических лиц, аттестованных на право проведения работ в области промышленной безопасности, утвержденном указанным совместным приказом:
строку, порядковый номер 7, изложить в следующей редакции:
"
7.
Наличие нормативной технической документации, учебно-методических материалов для проведения экспертизы промышленной безопасности
";

реттік нөмірлері 21, 22 және 23-жолдар алып тасталсын;
реттік нөмірі 28-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
28.
Қауіпті техникалық құрылғылардың бір немесе бірнеше түрін (лифтілер, эскалаторлар, траволаторлар, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштер) жөндеу және (немесе) оларға техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатталған заңды тұлғада:
- өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында даярлықтан өткенін, білімін тексергенін растайтын құжаттары (сертификаттары, куәліктері) бар кемінде бір техникалық білімі бар не жоғары білімі және осы салада кемінде бес жыл жұмыс өтілі бар бір маман;
- өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында даярлықтан өткенін, білімін тексергенін растайтын құжаттары (сертификаттары, куәліктері) бар орта техникалық білімі бар кемінде бір маман; - жоғары техникалық білімі бар қызметкерлердің кемінде екі жыл үздіксіз жұмыс өтілі; - орта техникалық кәсіптік білімі бар қызметкерлердің кемінде үш жыл үздіксіз жұмыс өтілі болуы
";
реттік нөмірлері 29, 30 және 31-жолдар алып тасталсын;
реттік нөмірі 37-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
37.
Қауіпті техникалық құрылғылардың бір немесе бірнеше түрін (лифтілердің, эскалаторлардың, траволаторлардың, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштердің) техникалық диагностикалау, техникалық куәландыру бойынша жұмыстарды жүргізу құқығына аттестатталған заңды тұлғада:
- өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында даярлықтан өткенін, білімін тексергенін растайтын құжаттары (сертификаттары, куәліктері) бар жоғары техникалық білімі бар кемінде бір маман және орта техникалық білімі бар кемінде бір маман;
- құрылыс саласындағы құрылымдық бөлімшелердің басшысы лауазымында жұмыс тәжірибесі, жүк көтергіш механизмдерді, эскалаторларды, траволаторларды, мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді монтаждау мен пайдалануға байланысты жұмыстарды орындайтын және осы лауазымда кемінде үш жыл жұмыс өтілі бар жоғары техникалық білімі бар маман;
- жүк көтергіш механизмдермен, эскалаторлармен, траволаторлармен, мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштермен байланысты осы лауазымда кемінде бір жыл жұмыс өтілі бар орта техникалық білімі бар маман болуы
".
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

строки, порядковые номера 21, 22 и 23, исключить;
строку, порядковый номер 28, изложить в следующей редакции:
"
28.
Наличие у юридического лица, аттестованного на право проведения работ по ремонту и (или) техническому обслуживанию одного или нескольких видов опасных технических устройств (лифтов, эскалаторов, траволаторов, а также подъемников для лиц с инвалидностью):
- не менее одного специалиста с высшим техническим образованием, либо одного специалиста с высшим образованием и стажем работы в данной отрасли не менее пяти лет, имеющего документы (сертификаты, удостоверения), подтверждающие прохождение подготовки, проверку знаний в области промышленной безопасности;
- не менее одного специалиста со средним техническим образованием, имеющего документы (сертификаты, удостоверения), подтверждающие прохождение подготовки, проверку знаний в области промышленной безопасности;
- не менее двух лет непрерывного стажа работы у работников с высшим техническим образованием;
- не менее трех лет непрерывного стажа работы у работников со средним техническим профессиональным образованием
";
строки, порядковые номера 29, 30 и 31, исключить;
строку, порядковый номер 37, изложить в следующей редакции:
"
37.
Наличие у юридического лица, аттестованного на право проведения работ по техническому диагностированию, техническому освидетельствованию одного или нескольких видов опасных технических устройств (лифтов, эскалаторов, траволаторов, а также подъемников для лиц с инвалидностью):
- не менее одного специалиста с высшим техническим образованием и не менее одного специалиста со средним техническим образованием, имеющих документы (сертификаты, удостоверения), подтверждающие прохождение подготовки, проверку знаний в области промышленной безопасности;
- специалиста с высшим техническим образованием, имеющего опыт работы в должности руководителя структурного подразделения в области строительства, выполняющего работы, связанные с монтажом и эксплуатацией грузоподъемных механизмов, эскалаторов, траволаторов, подъемников для лиц с инвалидностью и стаж работы в данной должности не менее трех лет;
- специалиста со средним техническим образованием, имеющего не менее одного года стажа работы в данной должности, связанной с грузоподъемными механизмами, эскалаторами, траволаторами, подъемниками для лиц с инвалидностью
".
2. Комитету промышленной безопасности Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 25 тамыздағы
№ 59 мен
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2022 жылғы 26 тамыздағы
№ 44 бірлескен бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2015 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 1206 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 814 бірлескен бұйрығына
27-қосымша
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби (объектілік) авариялық-құтқару қызметтеріне қатысты өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттік қадағалау аясындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _____________________________________
__________________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы
тексеруді/профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акті
__________________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің(объектісінің) атауы
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі),
бизнес-сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы
_________________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді

2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________А. Куантыров
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
__________Ю. Ильин
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение
к совместному приказу
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 25 августа 2022 года № 59
и Министра по чрезвычайным
ситуациям
Республики Казахстан
от 26 августа 2022 года № 44
Приложение 27
к совместному приказу
Министра по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
от 15 декабря 2015 года № 1206
и Министра национальной
экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 814
Проверочный лист в сфере государственного надзора в области промышленной безопасности в отношении профессиональных (объектовых) аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности
Государственный орган, назначивший проверку
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением
субъекта (объекта) контроля и надзора
_____________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля и надзора
_____________________________________________________________________
Адрес места нахождения _______________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям

1-бөлім. Көмір саласында тау-кен құтқару жұмыстарын жүргізу құқығына
(ашық және жер асты өндіру).
1.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби (объектілік) авариялық-құтқару қызметтері жеке құрамының штат саны есебінің нормативтерін негізге ала отырып, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы штаттық құтқарушылардың болуы, сондай-ақ құтқарушылардың өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби (объектілік) авариялық-құтқару қызметінің жедел құрамына қойылатын талаптарға сәйкестігі, "Жеке құрамның штат саны есебінің талаптары мен нормативтерін, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтерін жарақтандыру нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 27 шілдедегі № 360 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23812 болып тіркелген) (бұдан әрі – Талаптар)
1-кіші бөлім. Талапқа сәйкес жиынтықтылығы бар мынадай арнайы және құтқару техникасының, авариялық-құтқару және өрт сөндіру жабдықтары мен құралдарының, кұрал-жабдығының, киім жабдығы мен материалдары.
2.
Сорғы өнімділігі 40 л/мин өрт сөндіру автокөлігінің болуы, дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарық графикалық бояумен жабдықталған өрт сөндіру автомобильді жарақтандыру тізбесіне сәйкес жиынтықтылығы (кемінде 2 бірлік)
3.
Авариялық-құтқару жабдығы бар автокөлігінің болуы, дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарық графикалық бояумен жабдықталған авариялық–құтқару жабдығы бар автомобильдің жарақтандыру тізбесіне сәйкес жиынтықтылығы (шарт талабы, бірақ 1-ден кем емес)
4.
Авариялық-құтқару автокөлігінің болуы, дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарық графикалық бояумен жабдықталған авариялық-құтқару автомобильді жарақтандыру тізбесіне сәйкес жиынтықтылығы (шарт талабы, бірақ 1-ден кем емес)
5.
Барынша аз жарақтандырылған жедел автокөліктің (автобус немесе жүріп өту мүмкіндігі жоғары автокөлік) болуы, дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарық-графикалық бояумен жедел автомобильдегі бөлімшені жарақтандыру тізбесіне сәйкес жиынтықтылығы (бөлімшеге 1)
6.
Дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарықпен графикалық бояумен жабдықталған сыйымдылықтарды толтыру кезінде газ тәрізді азот бойынша өнімділігі 345 м3/с автомобильдік азотты газдандыру қондырғысы бар жылуға қарсы құралдардың мобильді кешенің болуы (жерасты өндіру кезінде 1 бірлік)
7.

Раздел 1. На право проведения горноспасательных работ в угольной отрасли
(открытая и подземная добыча).
1.
Наличие штатных спасателей в области промышленной безопасности, численностью исходя из нормативов расчета штатной численности личного состава профессиональных (объектовых) аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности, а также соответствие спасателей требованиям, предъявляемым к оперативному составу профессиональной (объектовой) аварийно-спасательной службы в области промышленной безопасности, в соответствии с приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 27 июля 2021 года № 360 "Об утверждении требований и нормативов расчета штатной численности личного состава, норм оснащения профессиональных аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 23812) (далее – Требования)
Подраздел 1. Специальные и спасательные техники, аварийно-спасательные и пожарные оборудования и инструменты, снаряжения, экипировки и материалы, с комплектностью согласно Требованию.
2.
Наличие пожарного автомобиля с производительностью насоса 40 л/мин, комплектность согласно Перечню оснащения пожарного автомобиля, оборудованный специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (не менее 2 ед.)
3.
Наличие автомобиля с аварийно–спасательным оборудованием, комплектность согласно Перечню оснащения автомобиля с аварийно–спасательным оснащением оборудованный специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (условие договора, но не менее 1)
4.
Наличие аварийно-спасательного автомобиля, комплектность согласно Перечню оснащения аварийно-спасательного автомобиля, оборудованный специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (условие договора, но не менее 1)
5.
Наличие оперативного автомобиля (автобус или автомобиль высокой проходимости) с минимальным оснащением, комплектность согласно Перечню оснащения отделения на оперативном автомобиле, оборудованный специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (1 на отделение)
6.
Наличие мобильного комплекса противотепловых средств с автомобильной азотной газификационной установкой производительностью по газообразному азоту 345 м3/ч при заполнении емкостей, оборудованный специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (1 ед. при подземной добыче)
7.

3-бөлім. Газдан құтқару жұмыстарын жүргізу құқығына.
58.
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби (объектілік) авариялық-құтқару қызметтері жеке құрамының штат саны есебінің нормативтерін негізге ала отырып, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы штаттық құтқарушылардың болуы, сондай-ақ құтқарушылардың өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби (объектілік) авариялық-құтқару қызметінің жедел құрамына қойылатын талаптарға сәйкестігі
5-кіші бөлім. Талапқа сәйкес жиынтықтылығы бар мынадай арнайы және құтқару техникасының, авариялық-құтқару және өрт сөндіру жабдықтары мен құралдарының, кұрал-жабдығының, киім жабдығы мен материалдары.
59.
Дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарық-графикалық бояумен жабдықталған жедел автомобиль (шарт талабы, бірақ 1 данадан кем емес.) болуы
60.
Дыбыс және жарық сигналдарының арнайы аспаптарымен, сондай-ақ жарық-графикалық бояумен жабдықталған жүк көтергіштігі 10 т-ға дейін, арнайы мақсаттағы өтімділігі жоғары авариялық - құтқару автомобилі (шарттың талабы, бірақ 1 бірліктен кем емес) болуы
61.
Баллондарды толтыруға арналған компрессор болуы
62.
Тыныс алу аппараты (резервтік патроны және оттегі баллоны бар 4 сағаттық әсер ететін оқшаулайтын ауа немесе жеке респиратор) болуы
63.
Өзін-өзі құтқарғыш сүзгіш немесе оқшаулағыш болуы
64.
Резервтік литрлік баллоны бар өкпені жасанды желдету аппараты болуы
65.
Тыныс алу аппараттарын тексеруге арналған бақылау аспабы болуы
66.
"Р-30" респираторларына салқындатқыш элементтері бар контейнер (осы үлгідегі респираторларды пайдаланған жағдайда) болуы
67.
Бақылау манометрі; баллондардағы оттегінің қысымын тексеруге арналған құрал болуы
68.
Қанатты және тостаған анемометрлері болуы
69.
Тозаң сынамасын алу құралы болуы
70.
Химиялық қорғаныс костюмі болуы
71.
Термиялық қорғаныс костюм болуы
72.
Қызмет көрсететін кәсіпорындарда кездесетін, авария кезінде пайда болатын газдарға арналған түтіктер жиынтығы бар портативті газ талдағыштар немесе сильфонды аспиратор
73.
Зардап шеккендерді эвакуациялауға арналған жабдық болуы
74.
Тепловизор болуы
75.
Химиялық сіңіргішті сақтауға арналған герметикалық барабан (химиялық әк сорғышты пайдаланған жағдайда) болуы
76.
Тыныс алу аппараттарының бөлшектерін кептіруге арналған аппараттар болуы
77.
Ауа-тыныс алу аппараты (көмірсутекті шикізатты сақтау және тасымалдау объектілеріне қызмет көрсету бойынша өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби авариялық-құтқару қызметтердің бекеті (бұдан әрі-бекетке) болуы
78.
Қосалқы баллондар (әр ауа тыныс алу аппаратына 2 данадан) (бекетке) болуы
79.
Газ талдағыштар (4 газға) (бекетке) болуы
80.
Зембілдер (бекетке) болуы
81.
Өкпені жасанды желдету аппараты (бекетке) болуы
82.
Химиялық қорғаныс костюмі (бекетке) болуы
83.
Термиялық қорғаныс костюм (бекетке) болуы
84.
Өрт сөндірушінің жауынгерлік киімі (бекетке) болуы
85.
Өрт сөндірушінің шлемі (бекетке) болуы
86.
Өнеркәсіптік газтұтқыш-сүзгіш (бекетке) болуы
87.
Медициналық сөмке (бекетке) болуы
88.
Көрпе (бекетке) болуы
89.
Сақтандыру арқан (бекетке) болуы
90.
Авариялық-құтқару автомобилі (бекетке) болуы
91.
Өрт сөндіргіш (бекетке) болуы
92.
Радиостанциялар (бекетке) болуы
93.
Фонарь (бекетке) болуы
94.
Альпинистік жабдықтар (бекетке) болуы
95.
Газдан қорғайтын респираторлар мен тыныс алу маскаларын тексеруге және баптауға арналған аспап (бекетке) болуы
96.
Өкпені жасанды желдету аппараттарын тексеруге және баптауға арналған аспап (бекетке) болуы
97.
Өздігінен құтқарғыштарды герметикалығын тексеруге арналған аспап (бекетке) болуы
98.
Тыныс алу аппараттарын бақылау жүйесі болуы
99.
Альпинистік жабдықтар болуы

Раздел 3. На право проведения газоспасательных работ.
58.
Наличие штатных спасателей в области промышленной безопасности, численностью исходя из нормативов расчета штатной численности личного состава профессиональных (объектовых) аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности, а также соответствие спасателей требованиям, предъявляемым к оперативному составу профессиональной (объектовой) аварийно-спасательной службы в области промышленной безопасности, в соответствие с Требованиями
Подраздел 5. Специальные и спасательные техники, аварийно-спасательные и пожарные оборудования и инструменты, снаряжения, экипировки и материалы, с комплектностью согласно Требованию.
59.
Наличие оперативного автомобиля, оборудованный специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (условие договора, но не менее 1ед.)
60.
Наличие аварийно-спасательного автомобиля повышенной проходимости специального назначения, грузоподъемностью до 10 т, оборудованный специальными приборами звуковых и световых сигналов, а также светографической раскраской (условие договора, но не менее 1 ед.)
61.
Наличие компрессора для заправки баллонов
62.
Наличие дыхательного аппарата (воздушный или индивидуальный респиратор, изолирующий 4-х часового действия с резервными патроном и кислородным баллоном)
63.
Наличие самоспасателя фильтрующего или изолирующего
64.
Наличие аппарата искусственной вентиляции легких с резервным литровым баллоном
65.
Наличие прибора контроля для проверки дыхательных аппаратов
66.
Наличие контейнера с охлаждающими элементами к респираторам "Р-30" (в случае использования респираторов данного типа)
67.
Наличие контрольного манометра; приспособление для проверки давления кислорода в баллонах
68.
Наличие крыльчатых и чашечных анемометров
69.
Наличие пылепробоотборника (условие договора)
70.
Наличие костюма химической защиты
71.
Наличие термозащитного костюма
72.
Наличие портативного газоанализатора или аспиратора сильфонного с комплектом трубок на газы, встречающиеся на обслуживаемых предприятиях, образующиеся при аварии
73.
Наличие оборудований для эвакуации пострадавших
74.
Наличие тепловизора
75.
Наличие барабана герметичного для хранения химического поглотителя (в случае использования химического поглотителя известкового)
76.
Наличие аппаратов для сушки деталей дыхательных аппаратов
77.
Наличие воздушно-дыхательного аппарата (для поста профессиональной аварийно-спасательной службы в области промышленной безопасности по обслуживанию объектов хранения и транспортировки углеводородного сырья (далее – для поста)
78.
Наличие запасных баллонов (по 2 шт. к каждому воздушно дыхательному аппарату) (для поста)
79.
Наличие газоанализаторов (на 4 газа) (для поста)
80.
Наличие носилки (для поста)
81.
Наличие аппарата искусственной вентиляции легких (для поста)
82.
Наличие костюма химической защиты (для поста)
83.
Наличие термозащитного костюма
84.
Наличие боевой одежды пожарного (для поста)
85.
Наличие пожарного шлема
86.
Наличие промышленного противогаза – фильтрующего (для поста)
87.
Наличие медицинской сумки (для поста)
88.
Наличие байкового одеяла (для поста)
89.
Наличие страховочного каната (для поста)
90.
Наличие аварийно-спасательного автомобиля (для поста)
91.
Наличие огнетушителя (для поста)
92.
Наличие радиостанции (для поста)
93.
Наличие фонаря (для поста)
94.
Наличие альпинистского снаряжения (для поста)
95.
Наличие прибора для проверки и настройки газозащитных респираторов и дыхательных масок (для поста)
96.
Наличие прибора для проверки и настройки аппаратов искусственной вентиляции легких (для поста)
97.
Наличие прибора для проверки самоспасателей на герметичность (для поста)
98.
Наличие контрольного прибора для проверки дыхательных аппаратов
99.
Наличие альпинистского снаряжения

120.
Шұғыл континентті климаты бар облыстарда орналасқан өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби (объектілік) авариялық-құтқару қызметтеріне арналған қарда жүргіш (шарт талаптары) болуы
121.
Теңіздер мен ішкі су айдындарына жақын аумақтық орналасқан өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы кәсіби (объектілік) авариялық-құтқару қызметтеріне арналған моторы бар қайық (Шарттың талабы) болуы
122.
Жеке құрамға арналған кептіргіш вагон (шарттың талабы, бірақ 1 бірліктен кем емес) болуы

120.
Наличие снегохода для профессиональных (объектовых) аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности, расположенных в областях с резко континентальным климатом (условие договора)
121.
Наличие лодки с мотором для профессиональных (объектовых) аварийно-спасательных служб в области промышленной безопасности, территориально расположенных вблизи морей и внутренних водоемов (условие договора)
122.
Наличие сушильного вагона для личного состава (условие договора, но не менее 1 ед.)

123.
Жеке құрамға арналған вагон (шарттың талабы, бірақ 1 бірліктен кем емес) болуы
124.
Арнайы техникамен, жабдықтармен, құрал-саймандармен және материалдармен қамтамасыз ету болуы
125.
Жабдық пен керек-жарақ, оның ішінде құралдармен және материалдармен қамтамасыз ету болуы
8-кіші бөлім. Талапқа сәйкес жиынтықтылығы бар.
126.
Оқу-жаттығу полигоны болуы
127.
Жылу төзімділігіне арналған жаттығу кешені болуы
Лауазымды адам (адамдар) ________________________ _______________
лауазымы                   қолы
_________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау және қадағалау субъектісінің басшысы ____________________ _________
Лауазымы            қолы
__________________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)

123.
Наличие вагона для личного состава (условие договора, но не менее 1 ед.)
124.
Наличие обеспечение специальной техникой, оборудованием, инструментами и материалами
125.
Наличие обеспечение экипировкой и снаряжением, в том числе инструментами и материалами
Подраздел 8. С комплектностью согласно Требованию.
126.
Наличие учебно-тренировочного полигона
127.
Наличие комплекса по тренировке на тепловую выносливость
Должностное (ые) лицо (а) _______________________________ ____________
должность подпись
___________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)
Руководитель субъекта контроля и надзора __________________ ____________
должность подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии)