"Акциздiк және есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнiмiн импорттау кезiнде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы мiндеттемесiн, есебiн ұсыну, сондай-ақ осындай мiндеттеменi есепке алу қағидаларын және қамтамасыз ету мөлшерiн бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 144 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2022 жылғы 14 сәуірдегі № 410 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 14 сәуірде № 27575 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 7 қарашадағы № 682 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 07.11.2025 № 682 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Акциздiк және есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнiмiн импорттау кезiнде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы мiндеттемесiн, есебiн ұсыну, сондай-ақ осындай мiндеттеменi есепке алу қағидаларын және қамтамасыз ету мөлшерiн бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 144 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16437 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және өндірушілердің және (немесе) импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнiмiн импорттау және (немесе) өндіру кезiнде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы мiндеттемесiн, есебiн ұсыну қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және өндірушілердің және (немесе) импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнiмiн импорттау және (немесе) өндіру кезiнде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы мiндеттемесiн, есебiн ұсыну қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Өндірушілердің және (немесе) импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау және (немесе) өндіру кезінде есепке алу-бақылау маракаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін есепке алу қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Өндірушілердің және (немесе) импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау және (немесе) өндіру кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін қамтамасыз ету мөлшері бекітілсін";
Есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және өндірушілердің және (немесе) импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнiмiн импорттау және (немесе) өндіру кезiнде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы мiндеттемесiн, есебiн ұсыну қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Өндірушілердің және (немесе) импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау және (немесе) өндіру кезінде есепке алу-бақылау маракаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін есепке алу қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Өндірушілердің және (немесе) импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау және (немесе) өндіру кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін қамтамасыз ету мөлшері осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 144 "Об утверждении Правил получения, учета, хранения, выдачи акцизных и учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан, а также учета и размера обеспечения такого обязательства"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 14 апреля 2022 года № 410. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 апреля 2022 года № 27575.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 07.11.2025 № 682 (вводится в действие с 01.01.2026).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 144 "Об утверждении Правил получения, учета, хранения, выдачи акцизных и учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан, а также учета и размер обеспечения такого обязательства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16437) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил получения, учета, хранения, выдачи учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета производителя и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок при производстве и (или) импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан, а также порядок учета и размер обеспечения такого обязательства";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) Правила получения, учета, хранения, выдачи учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета производителя и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок при производстве и (или) импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила учета обязательства производителя и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок при производстве и (или) импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) размер обеспечения обязательства производителя и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.";
Правила получения, учета, хранения, выдачи акцизных и учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Правила учета обязательства импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
размер обеспечения обязательства импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрінің
2022 жылғы 14 сәуірдегі
№ 410 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 8 ақпандағы
№ 144 бұйрығына
1-қосымша
Есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және өндірушілердің және (немесе) импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнiмiн импорттау және (немесе) өндіру кезiнде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы мiндеттемесiн, есебiн ұсыну қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және өндірушілердің және (немесе) импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнiмiн импорттау және (немесе) өндіру кезiнде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы мiндеттемесiн, есебiн ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 172-бабы 15-тармағының 2) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және:
1) алкоголь өнімін (толысылған шарапты және сыра қайнату өнімін қоспағанда) (бұдан әрі – алкоголь өнімі) өндіру бойынша қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың, Қазақстан Республикасының аумағына алкоголь өнімін импорттайтын Қазақстан Республикасының бейрезидент-заңды тұлғалардың, борышкердің мүлкін (активтерін) өткізу кезінде банкроттықты және оңалтуды басқарушылардың (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) алкоголь өніміне есепке алу-бақылау маркаларын (бұдан әрі – ЕБМ) алу, есепке алу, сақтау, беру;

2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Заместителя
Премьер-Министра -
Министра финансов
Республики Казахстан
от 14 апреля 2022 года № 410
Приложение 1 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 февраля 2018 года № 144
Правила получения, учета, хранения, выдачи учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета производителя и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок при производстве и (или) импорте в Республику Казахстан алкогольной продукции
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила получения, учета, хранения, выдачи учетно-контрольных марок и представления обязательства, отчета производителя и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок при производстве и (или) импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 15 статьи 172 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый Кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют:
1) порядок получения, учета, хранения, выдачи учетно-контрольных марок (далее – УКМ) на алкогольную продукцию (за исключением вина наливом и пивоваренной продукции) (далее – алкогольная продукция) индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами, осуществляющими деятельность по производству алкогольной продукции, юридическими лицами-резидентами Республики Казахстан, импортирующими на территорию Республики Казахстан алкогольную продукцию, банкротным и реабилитационными управляющими при реализации имущества (активов) должника (далее – услугополучатель);

2) Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттауды және (немесе) өндіруді жүзеге асыратын тұлғаның Салық кодексінің 172-бабы 7-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау және (немесе) өндіруі кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін (бұдан әрі – Міндеттеме) және өндірушлердің және (немесе) импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау және (немесе) өндіруі кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы есебін облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша мемлекеттік кірістер органдарына (бұдан әрі – мемлекеттік кірістер органы) ұсыну тәртібін айқындайды.
2. ЕБМ-ны жасап шығаруды, оларды жеткізуді және алушыларға беруді Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетімен және көрсетілетін қызметті алушылармен жасасқан шарттарға (келісімшарттарға) сәйкес "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) жүзеге асырады.
3. Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті берушілер мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) белгілеген тәртіппен енгізуді қамтамасыз етеді.
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету үшін қажет ақпараттарды қамтитын ақпараттық жүйелер істен шыққан кезде көрсетілетін қызметті берушілер істен шыққан сәттен бастап 30 (отыз) минут ішінде sd_pbf@nіtec.kz электронды пошта арқылы қолдау қызметіне міндетті түрде мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауын, мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алуға берген өтініштің тіркеу нөмірін, жеке сәйкестендіру нөмірін (ЖСН) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірін (БСН), көрсетілетін қызметті алушының атауын, жүйелі және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етудің нұсқасын (Wіndows, Google Chrome), қатеге әкеліп соққан әрекеттер дәйектемесін сипаттауды, туындаған проблеманы түсіндіретін скриншотты ұсына отырып сұрау салуды жолдайды.

2) представление лицом, осуществляющим производство и (или) импорт в Республику Казахстан алкогольной продукции обязательства о целевом использовании учетно-контрольных марок при производстве и (или) импорте в Республику Казахстан алкогольной продукции (далее – Обязательство) в соответствии с пунктом 7 статьи 172 Налогового кодекса и отчета производителя и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок при производстве и (или) импорте в Республику Казахстан алкогольной продукции в органы государственных доходов по областям, городам республиканского значения и столицы (далее – орган государственных доходов).
2. Изготовление УКМ, их доставку и выдачу получателям осуществляет Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан" (далее – услугодатель) согласно договорам (контрактам), заключенным с Комитетом государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и услугополучателями в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
3. В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8555).
4. При сбое информационной системы, содержащей необходимые сведения для оказания государственной услуги, услугодатель в течение 30 (тридцати) минут с момента сбоя направляет запрос в службу поддержки по электронной почте sd_pbf@nitec.kz с обязательным предоставлением информации по наименованию государственной услуги, регистрационному номеру заявления для получения государственной услуги, индивидуальному идентификационному номеру (ИИН), или бизнес-идентификационному номеру (БИН), наименованию услугополучателя, версия системного и прикладного программного обеспечения (Windows, Google Chrome), описанию последовательности действий, приводящих к ошибке, скриншоты, поясняющие возникшую проблему.

5. Өндіруші және (немесе) импорттаушы ЕБМ алғанға дейін мемлекеттік кірістер органдарына осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау және (немесе) өндіру кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы Міндеттемені ұсынады.
6. Процестің сипаттамасын, нысанын, мазмұнын және көрсету нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынудың ерекшелігін ескере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Алкоголь өніміне (шарап материалы, сыра мен сыра сусынын қоспағанда) есепке алу-бақылау маркаларын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарттарының нысанында жазылған мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі.
2-тарау. "Алкоголь өніміне (шарап материалы, сыра мен сыра сусынын қоспағанда) есепке алу-бақылау маркаларын беру" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
7. Көрсетілетін қызметті алушылар "Есепке алу-бақылау маркаларын және "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы" республикалық мемлекеттік кәсіпорынының басқа баспа өнімдерін бақылау, есептеу және беру" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) арқылы көрсетілетін қызметті берушіге және мемлекеттік кірістер органына жаңа күнтізбелік жыл басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, осы Қағидаларға 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын немесе өндірілетін алкоголь өніміне ЕБМ дайындауға арналған өтінімді (бұдан әрі – ЕБМ арналған өтінімдер) ұсынады.
8. Жаңадан құрылған немесе алкоголь өнімін өндіру және (немесе) импорттау бойынша қызметті бастаған ЕБМ көрсетілетін қызметті алушылары ақпараттық жүйе арқылы көрсетілетін қызметті берушіге және мемлекеттік кірістер органына осы Қағидаларға 3 және 4-қосымшаларға сәйкес ЕБМ алу жүзеге асырылатын айдың 1-не дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмейтін мерзімде ЕБМ арналған өтінімді ұсынады.
9. Көрсетілетін қызметті алушылар, ЕБМ саны өзгерген кезде осы Қағидаларға 3 және 4-қосымшаларға сәйкес ЕБМ алу жүзеге асырылатын айдың 1-не дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей бұдан бұрын ұсынылған ЕБМ арналған өтінімге қосымша ЕБМ арналған өтінімді жасау жолымен өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
ЕБМ саны өзгерген кезде, қосымша өтінімде мәнін ұлғайту немесе азайту қажеттілігіне байланысты қосу немесе алу мәнімен өзгерістер көрсетіледі.
10. Алкоголь өнімін импорттайтын ЕБМ көрсетілетін қызметті алушылардан өтінімдерді қабылдау, оның негізінде акцизделетін тауарларды әкелу жүзеге асырылатын сыртқы сауда шартының (келісімшарттың) көшірмелері ұсынылған кезде жүргізіледі.

5. Производитель и (или) импортер до получения УКМ представляет в органы государственных доходов Обязательство о целевом использовании учетно-контрольных марок при производстве и (или) импорте в Республику Казахстан алкогольной продукции по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в форме стандартов государственной услуги "Выдача учетно-контрольных марок на алкогольную продукцию (за исключением виноматериала, пива и пивного напитка)" согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Выдача учетно-контрольных марок на алкогольную продукцию (за исключением виноматериала, пива и пивного напитка)"
7. Услугополучатели УКМ посредством информационной системы "Контроль, учет и выдача учетно-контрольных марок и другой печатной продукции Республиканского государственного предприятие "Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан" (далее – информационная система) представляют услугодателю и в орган государственных доходов заявки на изготовление УКМ на алкогольную продукцию, производимые или импортируемые на территорию Республики Казахстан (далее – заявки на УКМ) по формам согласно приложениям 3 и 4 к настоящим Правилам не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до наступления нового календарного года.
8. Услугополучатели УКМ, вновь созданные или начавшие деятельность по производству и (или) импорту алкогольной продукции, посредством информационной системы представляют услугодателю и в орган государственных доходов заявки на УКМ в срок не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до 1 числа месяца, в котором осуществляется получение УКМ согласно приложениям 3 и 4 к настоящим Правилам.
9. Услугополучатели УКМ, при изменении количества УКМ вносят изменения и дополнения в ранее представленные заявки на УКМ путем составления дополнительной заявки на УКМ не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до 1 числа месяца, в котором осуществляется получение УКМ, согласно приложениям 3 и 4 к настоящим Правилам.
При изменении количества УКМ, в дополнительной заявке указываются изменения с плюсовым или минусовым значением в зависимости от того необходимо увеличить или уменьшить значение.
10. Прием заявок от услугополучателей УКМ, импортирующих алкогольную продукцию, производится при представлении копии внешнеторгового договора (контракта) на основании которого осуществляется ввоз подакцизных товаров.

11. ЕБМ көрсетілетін қызметті алушылары табыс еткен ЕБМ арналған өтінімдер келесі күнтізбелік жылға көшірілмейді.
12. Мемлекеттік кірістер органы ұсынылған ЕБМ арналған өтінімдерді ақпараттық жүйе арқылы ЕБМ арналған өтінімі келіп түскен күннен бастап, 2 (екі) жұмыс күні ішінде келіседі немесе оларды келісуден бас тартады.
Осы Қағидалардың 7, 8, 9 және 10-тармақтарында көрсетілген талаптар сақталмаған кезде мемлекеттік кірістер органы ұсынылған ЕБМ арналған өтінімдерді келісуден бас тартады.
13. Мыналарға:
бір көрсетілетін қызметті алушы алған ЕБМ-ны басқа көрсетілетін қызметті алушыға беруге;
алкоголь өнімдерін таңбалау үшін көрсетілетін қызметті алушының бір сыртқы сауда шартын (келісімшартты) орындауы кезінде алынған ЕБМ, көрсетілетін қызметті алушының басқа сыртқы сауда шартын (келісімшартты) орындауы үшін пайдалануға жол берілмейді.
14. Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін немесе импортталатын алкоголь өніміне ЕБМ жасауға арналған өтінімдер мемлекеттік кірістер органымен келісілген соң, автоматты түрде ақпараттық жүйе арқылы көрсетілген қызметті берушіге әзірлеу үшін түседі.
15. Ұсынылған өтінімді келісуден бас тарту алған кезде ЕБМ көрсетілетін қызметті алушылары осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен ЕБМ арналған өтінімді қайта береді.
16. ЕБМ жасап шығарғаны үшін төлемді ЕБМ көрсетілетін қызметті алушылар өздерінің ЕБМ арналған өтініміне сәйкес көрсетілген қызметті берушінің банк шотына ақша аудару жолымен ЕБМ алу жүзеге асырылатын айдың 1-і күніне дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмейтін мерзімде әр ай бойынша бөлек жүргізеді.
17. Таңбалау кезінде ЕБМ алу мақсатында ЕБМ бойынша көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге және мемлекеттік кірістер органына ақпараттық жүйе арқылы мынадай нысан бойынша:
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілетін алкоголь өніміне – осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес;
Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын алкоголь өніміне – осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ЕБМ алуға өтініші ұсынады.
18.  Алкоголь өнімін таңбалау үшін ЕБМ алуға арналған өтінішті ұсынған кезде ЕБМ көрсетілетін қызметті алушы қосымша:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау және (немесе) өндіру кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы Міндеттемені;
міндеттеменің орындалуын қамтамасыз етуді растайтын құжатты (төлем құжаты, банк кепілдігі, кепілгерлік шарты, мүлікті кепілге қою шарты) ұсынады.
Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын алкоголь өнімін таңбалау үшін ЕБМ беру үшін салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешектің болмауы, сондай-ақ әлеуметтік төлемдер бойынша берешегінің болмауы міндетті шарт болып табылады.

11. Представленные услугополучателями УКМ заявки на УКМ не переносятся на следующий календарный год.
12. Орган государственных доходов согласовывает представленные заявки на УКМ или отказывает в их согласовании посредством информационной системы в течение 2 (двух) рабочих дней с даты поступления заявок на УКМ.
Орган государственных доходов отказывает в согласовании представленных заявок на УКМ при несоблюдении требований, указанных в пунктах 7, 8, 9 и 10 настоящих Правил.
13. Не допускается:
передача УКМ, полученных одним услугополучателем, другому услугополучателю;
использование УКМ для маркировки алкогольной продукции, полученных во исполнение одного внешнеторгового договора (контракта) услугополучателя, для исполнения другого внешнеторгового договора (контракта) услугополучателя.
14. Согласованные с органом государственных доходов заявки на изготовление УКМ на алкогольную продукцию, производимые или импортируемые на территорию Республики Казахстан, автоматически поступают посредством информационной системы услугодателю для изготовления.
15. При получении отказа в согласовании представленных заявок, услугополучатели УКМ повторно подают заявки на УКМ в порядке, установленном настоящими Правилами.
16. Оплата за изготовление УКМ производится услугополучателями УКМ путем перечисления денег на банковский счет услугодателя в соответствии с их заявкой на УКМ, по каждому месяцу отдельно, в срок не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до первого числа месяца, в котором осуществляется получение УКМ.
17. В целях получения УКМ при маркировке услугополучатель по УКМ представляет услугодателю и в орган государственных доходов посредством информационной системы заявление на получение УКМ по форме:
на алкогольную продукцию, производимую на территории Республики Казахстан – согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
на алкогольную продукцию, импортируемую на территорию Республики Казахстан – согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
18. При представлении заявления на получение УКМ для маркировки алкогольной продукции, услугополучатель УКМ дополнительно представляет:
Обязательство о целевом использовании учетно-контрольных марок при производстве и (или) импорте в Республику Казахстан алкогольной продукции по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
документ (платежный документ, банковская гарантия, договор поручительства, договор залога имущества), подтверждающий обеспечение исполнения обязательства.
Обязательным условием для выдачи УКМ для маркировки алкогольной продукции, импортируемой на территорию Республики Казахстан является отсутствие задолженности по налогам и обязательным платежам в бюджет, а также задолженности по социальным платежам.

19. Қайта таңбалау кезінде ЕБМ алу мақсатында ЕБМ бойынша көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге және мемлекеттік кірістер органына ақпараттық жүйе арқылы Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген алкоголь өніміне және Қазақстан Республикасының аумағына импортталған алкоголь өніміне осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЕБМ алуға өтініші ұсынады.
20. ЕБМ көрсетілетін қызметті алушысы банкрот деп танылған немесе оңалту рәсімі қолданылған жағдайда ЕБМ алуға арналған өтінішке:
банкрот деп тану немесе оңалту рәсімін қолдану туралы заңды күшіне енген сот шешімінің көшірмесі;
банкроттықты немесе оңалтуды басқарушыны тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесі не борышкердің мүлкі мен істерін басқару құқығын борышкердің мүлік меншігінің иесіне, өзі уәкілеттік берген органға, құрылтайшыларға (қатысушыларға) қалдыру туралы заңды күшіне енген сот ұйғарымы;
түгендеу туралы есеп қоса беріледі.
21. Мемлекеттік кірістер органы ЕБМ алуға арналған өтінішті ЕБМ алуға арналған өтінішінің келіп түскен күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ақпараттық жүйе арқылы келіседі не оларды келісуден бас тартады.
ЕБМ алуға арналған өтінішті келісу кезінде мемлекеттік кірістер органы ұсынылған мәліметтердің, акциздерді төлеудің дұрыстығын тексереді, төлем құжаттарында көрсетілген төленген сомаларды мемлекеттік кірістер органдарында бар деректермен салыстырады.
22. Мемлекеттік кірістер органы ЕБМ алуға арналған өтініштерді:
өтініштерге осы Қағидалардың 18 және 20-тармақтарында көрсетілген құжаттарды ұсынбаған;
салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің, сондай-ақ әлеуметтік төлемдердің сомасы толық төленбеген кезде келісуден бас тартады.
Бұл ретте Салық кодексінің 475-бабы 4-тармағында сәйкес ЕБМ таңбалауға жататын алкоголь өніміне акцизді алкоголь өнімін өндірушілердің таңдау бойынша:
ЕБМ алғанға дейін;
міндеттеме ұсынылған кезде – таңбалауға жататын алкоголь өнімін тиеп-жөнелтілген (берілген) күні төленеді.
23. Қазақстан Республикасында өндірілетін алкоголь өнімін таңбалау үшін көрсетілетін қызметті алушыға ЕБМ беруді көрсетілген қызметті беруші ЕБМ жапсырылған штрих-кодпен және ЕБМ алуға арналған өтінішке ЕБМ нөмірлерінің диапазондарын байланыстыруды жүзеге асырумен ЕБМ алуға арналған өтініштерді мемлекеттік кірістер органы растаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүргізеді.
Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын алкоголь өнімін таңбалау үшін көрсетілетін қызметті алушыға ЕБМ беруді көрсетілген қызметті беруші ЕБМ жапсырылған штрих-кодпен және ЕБМ алуға арналған өтінішке ЕБМ нөмірлерінің диапазондарын байланыстыруды жүзеге асырумен ЕБМ алуға арналған өтініштерді мемлекеттік кірістер органы растаған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде жүргізеді.

19. В целях получения УКМ при перемаркировке услугополучатели по УКМ представляет услугодателю и в орган государственных доходов посредством информационной системы заявление на получение УКМ на алкогольную продукцию, произведенную на территории Республики Казахстан и импортированную на территорию Республики Казахстан по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
20. При признании услугополучателя УКМ банкротом или применения реабилитационной процедуры, к заявлению на получение УКМ прилагаются:
копия решения суда о признании банкротом или применении реабилитационной процедуры, вступившее в силу;
копия приказа о назначении банкротного или реабилитационного управляющего либо определения суда об оставлении права управления имуществом и делами должника за собственником имущества должника, уполномоченным им органом, учредителями (участниками), вступившее в силу;
отчет об инвентаризации.
21. Орган государственных доходов согласовывает посредством информационной системы заявления на получение УКМ либо отказывает в их согласовании в течение 2 (двух) рабочих дней с даты поступления заявления на получение УКМ.
При согласовании заявления на получение УКМ орган государственных доходов проверяет достоверность представленных сведений, уплату акцизов, сверяет оплаченные суммы, указанные в платежных документах, с данными, имеющимися в органах государственных доходов.
22. Орган государственных доходов отказывает в согласовании заявления на получение УКМ при:
не представлении к заявлениям документов, указанных в пунктах 18 и 20 настоящих Правил;
неполной уплате суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также социальных платежей.
При этом акциз на алкогольную продукцию подлежащих маркировке УКМ согласно пункту 4 статьи 475 Налогового кодекса, производителями алкогольной продукции уплачивается по выбору:
до получения УКМ;
в день отгрузки (передачи) алкогольной продукции подлежащей маркировке – при представлении Обязательства.
23. Выдача УКМ услугополучателям для маркировки алкогольной продукции, производимой в Республике Казахстан, производится услугодателем в течение 3 (трех) рабочих дней с даты подтверждения органом государственных доходов заявления на получение УКМ, с нанесенным штрих-кодом на УКМ и осуществленными привязками диапазонов номеров УКМ к заявлению на получение УКМ.
Выдача УКМ услугополучателям для маркировки алкогольной продукции, импортируемой на территорию Республики Казахстан, производится услугодателем в течение 60 (шестидесяти) календарных дней с даты подтверждения органом государственных доходов заявления на получение УКМ, с нанесенным штрих-кодом на УКМ и осуществленными привязками диапазонов номеров УКМ к заявлению на получение УКМ.

24. Көрсетілетін қызметті алушыға алкоголь өніміне ЕБМ берілген кезде, көрсетілетін қызметті беруші ақпараттық жүйе арқылы электронды түрде жүкқұжатты ресімдейді.
Жүкқұжатта мынадай деректер көрсетіледі:
жүкқұжаттың нөмірі және ресімдеу күні;
ЕБМ берілген күні;
ЕБМ алуға арналған өтініштің нөмірі мен берілген күні;
көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) немесе атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
алкоголь өнімдерінің атауы, түрі және сыйымдылығы;
ЕБМ сериялары, нөмірлердің диапазондары және саны.
25. Көрсетілетін қызметті алушыға ЕБМ беру ЕБМ алуға арналған өтінішінде көрсетілген мөлшерге сәйкес жүзеге асырылады.
3-тарау. Өндірушінің және (немесе) импорттаушының Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау және (немесе) өнідіруі кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін, есебін ұсыну тәртібі
26. Өндіруші ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей, импорттаушы іс жүзіндегі импорттау аяқталғаннан кейін 6 (алты) айдан кешіктірмей ақпараттық жүйе арқылы осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндірушінің және (немесе) импорттаушының Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау және (немесе) өндіру кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы есебін (бұдан әрі – есеп) ұсынады.
27. Мемлекеттік кірістер органы, өндіруші және (немесе) импорттаушы осы Қағидалардың 26-тармағында көзделген есепті ұсынғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде өндірушіге және (немесе) импорттаушыға ақпараттық жүйе арқылы есепті алғаны туралы хабардар етеді.
28. Мемлекеттік кірістер органының есепті растауы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндірушінің және (немесе) импорттаушының Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау және (немесе) өндіру кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы есебін тіркеуді есепке алу журналында белгі қою арқылы жүзеге асырылады.
29. Есепті қабылдаудан бас тартқан жағдайда, 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей өндіруші және (немесе) импорттаушы атына, себептерін көрсете отырып, мемлекеттік кірістер органы жазбаша бас тартуды жолдайды.
Есептегі мәліметтердің анық болмауы бас тарту үшін негіздеме болып табылады.
30. Растау туралы белгісі бар есептің бір данасы мемлекеттік кірістер органында қалады, екінші данасы өндіруші және (немесе) импорттаушыға табыс етіледі (жолданады).
31. Мемлекеттік кірістер органы қабылдаған есеп міндеттеменің орындалуын растау және міндеттеменің орындалуын қамтамасыз етуін қайтаруға негіз болып табылады.

24. При выдаче услугополучателям УКМ на алкогольную продукцию услугодателем оформляется накладная в электронном виде посредством информационной системы.
В накладной отражаются следующие данные:
номер и дата оформления накладной;
дата выдачи УКМ;
номер и дата подачи заявления на получение УКМ;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование услугополучателя, индивидуальный идентификационный номер или бизнес-идентификационный номер (далее – ИИН или БИН);
наименование, вид и емкость алкогольной продукции;
серии, диапазоны номеров и количество УКМ.
25. Выдача УКМ услугополучателям производится в соответствии с количеством, указанным в заявлении на получение УКМ.
Глава 3. Порядок представления обязательства, отчета производителя и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок при производстве и (или) импорте в Республику Казахстан алкогольной продукции
26. Производитель ежемесячно не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом, импортер не позднее 6 (шести) месяцев после завершения фактического импорта представляет посредством информационной системы отчет производителя и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок при производстве и (или) импорте в Республику Казахстан алкогольной продукции (далее – отчет) по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
27. Орган государственных доходов в течение 3 (трех) рабочих дней после представления отчета, предусмотренных пунктом 26 настоящих Правил, информирует производителя и (или) импортера о получении отчета посредством информационной системы.
28. Подтверждение отчета органом государственных доходов осуществляется путем проставления отметки в журнале учета регистрации отчета производителя и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок при производстве и (или) импорте в Республику Казахстан алкогольной продукции по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
29. При отказе в принятии отчета, органом государственных доходов не позднее 2 (двух) рабочих дней в адрес производителя и (или) импортера направляется письменный отказ с указанием причин.
Основанием для отказа являются недостоверные сведения в отчете.
30. Один экземпляр отчета с проставленной отметкой о подтверждении остается в органе государственных доходов, второй экземпляр вручается (направляется) производителю и (или) импортеру.
31. Принятый органом государственных доходов отчет является подтверждением исполнения обязательства и основанием для возврата обеспечения исполнения обязательства.

32. Өндіруші және (немесе) импорттаушы ақшамен қамтамасыз етілген, алкоголь өнімін өндіру және (немесе) Қазақстан Республикасына импорттау кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемені орындамаған кезде облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі бес жұмыс күні өткен соң ақшаны уақытша орналастыру шотынан ақшаны бюджет кірісіне аударады.
4-тарау. Есепке алу-бақылау маркаларды есепке алу және сақтау
33. Көрсетілетін қызметті алушы ЕБМ есепке алуын "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабына сәйкес жүзеге асырады.
34. Алкоголь өнімін өндіру және/немесе импорттау барысында пайдаланылмаған және (немесе) бүлінген (зақымданған) ЕБМ көрсетілетін қызметті алушылар мемлекеттік кірістер органына тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей қайтарады. Бұл ретте ЕБМ үшін төленген ақша қаражаты қайтарылмайды.
35. Егер алкоголь өнімдерін ЕБМ-мен таңбалау "Шарап материалын, сыраны және сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау маркаларымен және темекі бұйымдарын акциздік маркалармен таңбалау (қайта таңбалау) қағидаларын, сондай-ақ акциздік және есепке алу-бақылау маркаларының нысанын, мазмұнын және қорғау элементтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 143 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16444 болып тіркелді) Шарап материалын, сыраны және сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау маркаларымен және темекі бұйымдарын акциздік маркалармен таңбалау (қайта таңбалау) қағидаларын, сондай-ақ акциздік және есепке алу-бақылау маркаларының нысанын, мазмұнын және қорғау элементтерін бұза отырып жүргізілсе, ЕБМ мемлекеттік кірістер органына қайтарылуы тиіс. Бұл ретте ЕБМ үшін төленген ақша қаражаты қайтарылмайды.
36. Көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен ЕБМ олар пайдаланылғанға дейін, сондай-ақ бүлінген және (немесе) пайдаланылмаған ЕБМ олар жойылғанға дейін сақталуын қамтамасыз етеді.
37. Көрсетілетін қызметті алушы бүлінген және (немесе) пайдаланылмаған ЕБМ мемлекеттік кірістер органына қайтаруы, ЕБМ алуға жүкқұжат ресімделген нөмірді және күнді көрсете отырып, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу-бақылау маркаларын қайтару туралы өтініш негізінде жүргізіледі.
38. ЕБМ қайтару кезінде осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЕБМ қабылдап алу-беру актісі (бұдан әрі – қабылдап алу-беру актісі) екі данада жасалады және жыл сайын 10 қаңтардан кешіктірмей кемінде үш қызметкерден тұратын мемлекеттік кірістер органы басшысының бұйрығымен құрылған комиссия (бұдан әрі – комиссия) қол қояды. Қабылдап алу-беру актісінің бір данасы көрсетілетін қызметті алушыға беріледі.

32. При неисполнении производителем и (или) импортером обязательства о целевом использовании учетно-контрольных марок при производстве и (или) импорте в Республику Казахстан алкогольной продукции, обеспеченного деньгами, территориальное подразделение уполномоченного органа по областям, городам республиканского значения и столице по истечении пяти рабочих дней перечисляет деньги со счета временного размещения денег в доход бюджета.
Глава 4. Учет и хранение учетно-контрольных марок
33. Учет УКМ услугополучателем осуществляется в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности".
34. Неиспользованные и (или) испорченные (поврежденные) в ходе производства и/или импорта алкогольной продукции, УКМ подлежат возврату услугополучателями в орган государственных доходов ежеквартально не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом. При этом денежные средства, уплаченные за УКМ, не возвращаются.
35. УКМ подлежат возврату в орган государственных доходов, если маркировка алкогольной продукции УКМ произведена с нарушением Правил маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением виноматериала, пива и пивного напитка, учетно-контрольными марками и табачных изделий акцизными марками, а также форм, содержания и элементов защиты акцизных и учетно-контрольных марок, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 143 "Об утверждении Правил маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением виноматериала, пива и пивного напитка, учетно-контрольными марками и табачных изделий акцизными марками, а также форм, содержания и элементов защиты акцизных и учетно-контрольных марок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16444). При этом денежные средства, уплаченные за УКМ, не возвращаются.
36. Услугополучатели обеспечивают сохранность УКМ до их использования, а также испорченных и (или) неиспользованных УКМ до их уничтожения в порядке, установленном настоящими Правилами.
37. Возврат испорченных и (или) неиспользованных УКМ услугополучателем производится в орган государственных доходов на основании заявления о возврате учетно-контрольных марок по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам, с указанием номера и даты оформление накладной, по которой получены УКМ.
38. При возврате УКМ составляется акт приема-передачи УКМ по форме согласно приложению 11 (далее – акт приема-передачи) к настоящим Правилам, в двух экземплярах и подписывается комиссией, создаваемой ежегодно не позднее 10 января приказом руководителя органа государственных доходов в количестве не менее трех работников (далее – комиссия). Один экземпляр акта приема-передачи вручается услугополучателю.

39. ЕБМ жоюды комиссия, көрсетілетін қызметті алушының қатысуымен, тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-сы күнінен кешіктірмей жүргізеді.
40. ЕБМ іс жүзінде жою туралы екі данада осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЕБМ есептен шығару және жою туралы актісі (бұдан әрі – жою актісі) жасалады. Жою актісінің бір данасы көрсетілетін қызметті алушыға беріледі.
Жою актісінің әрбір данасына комиссия мүшелері және көрсетілетін қызметті алушы қол қояды және мемлекеттік кірістер органының мөрімен куәландырылады.
ЕБМ жою фактісі ақпараттық жүйелерде тіркеледі.
41. Көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйе арқылы ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ы күнінен кешіктірмей мемлекеттік кірістер органына осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алынған ЕБМ пайдалану туралы есепті табыс етеді.
5-тарау. Көрсетілетін қызметті берушілердің және (немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
42. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтерді көрсету нәтижелерімен келіспеген кезде көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес:
көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына;
бюджетке салықтар мен төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган басшысының атына;
мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағымдар көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлға шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.

39. Уничтожение УКМ производится комиссией ежеквартально не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, в присутствии услугополучателей.
40. О фактическом уничтожении УКМ составляется акт о списании и уничтожении УКМ по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам (далее – акт уничтожения), в двух экземплярах. Один экземпляр акта уничтожения вручается услугополучателю.
Каждый экземпляр акта уничтожения подписывается членами комиссии и услугополучателем и заверяется печатью органа государственных доходов.
Факт уничтожения УКМ фиксируется в информационных системах.
41. Услугополучатели посредством информационной системы ежемесячно не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом, представляют в орган государственных доходов отчет об использовании полученных УКМ по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Глава 5. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателей и (или) их должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
42. При несогласиии с результатами оказания государственной услуги услугополучателем подается жалоба на решение, действия (бездействие) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
на имя руководителя услугодателя;
на имя руководителя уполномоченного органа осуществляющего руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и платежей в бюджет;
в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалобы подаются услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услогодатель должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.

43. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижелерімен келіспеген жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Заңның 4-бабы 1-тармағы 6) тармақшасына сәйкес сотқа жүгінеді.
Есепке алу-бақылау маркаларын
алу, есепке алу, сақтау, беру
және өндірушілердің және
(немесе) импорттаушылардың
Қазақстан Республикасына
алкоголь өнiмiн импорттау және
(немесе) өндіру кезiнде есепке
алу-бақылау маркаларын
нысаналы пайдалану туралы
мiндеттемесiн, есебiн ұсыну
қағидаларына
1-қосымша
нысан
____________________________
(мемлекеттік кірістер
органының атауы)
____________________________
(мемлекеттік кірістер органы
басшысының Т.А.Ә. (ол
болған кезде)
Тіркеу № _____ ________ _____ж.
(мемлекеттік кірістер органы
толтырады)
Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау және (немесе) өндіру кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесі __________________________________________________________________________ (өндірушінің және (немесе) импорттаушының атауы, ЖСН/БСН, заңды мекенжайы, банк деректемелері)
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 172-бабы 7-тармағына сәйкес міндеттемені мынадай тәсілде қамтамасыз етуді жүзеге асыруға ________________________________________________________________________
(төлем құжаты, банк кепілдігі, кепілгерлік шарты, мүлікті кепілге қою шарты)
____________________________ №_________________________________________
(қамтамасыз ету тәсілінің күні) (қамтамасыз ету тәсілінің нөмірі)
_________________________________теңге мөлшерінде есепке алу-бақылау маркаларын
нысаналы пайдалануға, Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерде алкоголь өніміне жапсыруы үшін есепке алу-бақылау маркаларын әкетуді жүзеге асыруға, Қазақстан Республикасының аумағына белгіленген тәртіпте есепке алу-бақылау маркаларымен таңбаланған алкоголь өнімін әкелуді және оны межелі жеріне жеткізуді жүзеге асыруға, бүлінген және (немесе) пайдаланылмаған есепке алу-бақылау маркаларын берген мемлекеттік кірістер органына қайтаруға, импортталған алкоголь өнімі бойынша жанама салықтарды төлеуге,алкоголь өнімін өндіру кезінде алкоголь өнімін таңбалауды жүзеге асыру, мемлекеттік кірістер органына белгіленген мерзімде импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау және (немесе) өндіру кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы есебін ұсынуға міндеттенеді.
Жоғарыда көрсетілген әрекеттер орындалмаған жағдайда, осы Міндеттемені орындауды қамтамасыз ету сомасы болып табылатын ақшаны, мемлекеттік кірістер органы міндеттемелерді қамтамасыз ету сомасын мемлекеттік бюджет кірісіне аударады.
"____" ________________ жыл
Есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру және өндірушілердің және (немесе) импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнiмiн импорттау және (немесе) өндіру кезiнде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы мiндеттемесiн, есебiн ұсыну қағидаларымен таныстым.
ЭЦҚ-мен қол қойылған күні және уақыты
ЭЦҚ-дан деректер

43. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 4 Закона обращается в суд.
Приложение 1
к Правилам получения, учета,
хранения, выдачи учетно-
контрольных марок и
представления обязательства,
отчета производителя и (или)
импортера о целевом
использовании учетно-
контрольных марок при
производстве и (или) импорте
в Республику Казахстан
алкогольной продукции
форма
____________________________
____________________________
(наименование органа
государственных доходов)
____________________________
____________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
руководителя органа
государственных доходов)
Регистрационный № ___
от "__" ________ года
(заполняется органом
государственных доходов)
Обязательство о целевом использовании учетно-контрольных марок при производстве
и (или) импорте в Республику Казахстан алкогольной продукции
________________________________________________________________________________
(наименование производителя и (или) импортера, ИИН/БИН, юридический адрес, банковские реквизиты)
обязуется в соответствии с пунктом 7 статьи 172 Кодекса Республики Казахстан
"О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс),
использовать учетно-контрольные марки по заявлениям для нанесения штрих-кода
на учетно-контрольные марки № ______, осуществить обеспечение обязательства
способом
__________________________________________________________________________
(платежный документ, банковская гарантия, договор поручительства, договор залога имущества)
от ___________________ № __________________________________________________
(дата способа обеспечения) (номер способа обеспечения)
в размере __________________________ тенге, осуществить вывоз учетно-контрольных
марок для наклеивания на алкогольную продукцию за пределами территории
Республики Казахстан, осуществить ввоз в на территорию Республики Казахстан
маркированной учетно-контрольными марками алкогольной продукции и ее доставку
до места назначения, уплатить косвенные налоги по импортированной алкогольной
продукции, осуществить маркировку алкогольной продукции при производстве
алкогольной продукции, вернуть испорченные и (или) неиспользованные учетно-контрольные
марки в выдавший орган государственных доходов, представить в орган
государственных доходов отчет производителя и (или) импортера о целевом
использовании учетно-контрольных марок при производстве и (или) импорте
алкогольной продукции в Республику Казахстан в установленные сроки.
При неисполнении вышеуказанных действий деньги, являющиеся суммой
обеспечения исполнения настоящего Обязательства, суммы обеспечения
обязательства органом государственных доходов будут перечислены в доход
государственного бюджета.
"____" _______________20__ год
С Правилами получения, учета, хранения, выдачи учетно-контрольных марок и
представления обязательства, отчета производителя и (или) импортера о целевом
использовании учетно-контрольных марок при производстве и (или) импорте
алкогольной продукции в Республику Казахстан ознакомлен(-а).

Алушы 20____ жылғы "____"   ______ сағат 00:00-де қол қойды және жіберілді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ЕБМ – есепке алу-бақылау маркасы;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Есепке алу-бақылау маркаларын
алу, есепке алу, сақтау, беру
және өндірушілердің және
(немесе) импорттаушылардың
Қазақстан Республикасына
алкоголь өнiмiн импорттау және
(немесе) өндіру кезiнде есепке
алу-бақылау маркаларын
нысаналы пайдалану туралы
мiндеттемесiн, есебiн ұсыну
қағидаларына
2-қосымша
нысан
"Алкоголь өніміне (шарап материалы, сыра мен сыра сусынын қоспағанда) есепке алу-бақылау маркаларын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметтерді ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беруді көрсетілетін қызметті беруші "Есепке алу-бақылау маркаларды, акциздік маркаларды және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы республикалық мемлекеттік кәсіпорынының басқа баспа өнімдерін бақылау, есептеу және беру" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) арқылы жүзеге асырады.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап:
Қазақстан Республикасында өндірілетін алкоголь өнімін таңбалау үшін шарап материалы, сыра мен сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өніміне арналған есепке алу-бақылау маркаларына (бұдан әрі – ЕБМ) жапсырылған штрих-кодпен және есепке алу-бақылау маркаларын алуға өтінішке ЕБМ нөмірлерінің диапазондарын жалғауды жүзеге асырумен есепке алу-бақылау маркаларын алуға өтініштерді мемлекеттік кірістер органы растаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүргізеді.
Қазақстан Республикасының аумағына импортталатын алкоголь өнімін таңбалау үшін көрсетілетін қызметті алушыға ЕБМ беруді көрсетілген қызметті беруші ЕБМ жапсырылған штрих-кодпен және ЕБМ алуға арналған өтінішке ЕБМ нөмірлерінің диапазондарын байланыстыруды жүзеге асырумен ЕБМ алуға арналған өтініштерді мемлекеттік кірістер органы растаған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде жүргізеді.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі ЕБМ жапсырылған штрих-кодпен және ЕБМ нөмірлерінің диапазондарын байланыстыруды жүзеге асырумен ЕБМ беру болып табылады.
6
Көрсетілген қызметті алушыдан мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде өндіріп алынатын төлем мөлшері, және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға тегін негізде көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі

Подписано и отправлено получателем в 00:00 часов "__" ___________ 20__ года
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Примечание: расшифровка аббревиатур:
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество (при его наличии);
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
УКМ – учетно-контрольная марка;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение 2
к Правилам получения, учета,
хранения, выдачи учетно-
контрольных марок и
представления обязательства,
отчета производителя и (или)
импортера о целевом
использовании учетно-
контрольных марок при
производстве и (или) импорте
в Республику Казахстан
алкогольной продукции
Стандарт государственной услуги "Выдача учетно-контрольных марок на алкогольную продукцию (за исключением виноматериала, пива и пивного напитка)"
1
Наименование услугодателя
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан" (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются услугодателем через информационную систему "Контроль, учет и выдача учетно-контрольных марок и другой печатной продукции Республиканского государственного предприятия "Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан"
3
Срок оказания государственной услуги
с момента сдачи пакета документов услугополучателем услугодателю:
выдача учетно-контрольных марок (далее – УКМ) на алкогольную продукцию, за исключением вина наливом и пивоваренной продукции производимой в Республике Казахстан производится услугодателем в течение 3 (трех) рабочих дней с даты подтверждения органом государственных доходов заявления на получение УКМ, с нанесенным штрих-кодом на УКМ и осуществленными привязками диапазонов номеров УКМ к заявлению на получение УКМ;
выдача УКМ услугополучателям, для маркировки алкогольной продукции, за исключением вина наливом и пивоваренной продукции импортируемой на территорию Республики Казахстан производится услугодателем в течение 60 (шестидесяти) календарных дней с даты подтверждения органом государственных доходов заявления на получение УКМ, с нанесенным штрих-кодом на УКМ и осуществленными привязками диапазонов номеров УКМ к заявлению на получение УКМ.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная
5
Результат оказания государственной услуги
Результатом оказания государственной услуги является выдача УКМ, с нанесенным штрих-кодом на УКМ и осуществленными привязками диапазонов номеров УКМ.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе физическим и юридическим лицам.
7
График работы

Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 469-бабы 2-тармағынының 2) тармақшасына
сәйкес біз,
____________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
құрамдағы комиссия
________________________________________________________________________________
данада есепке алу-бақылау маркаларын есептен шығару және өртеу жолымен жоюды
жүргіздік, оның ішінде:
________________________________________________________________________________
(есепке алу-бақылау маркаларының түрлері, сериялары және нөмірлерінің диапазондары)
Мына құрамдағы Комиссия:
(комиссия мүшелерінің және
алушының тегі, аты, әкесінің аты. (ол болған кезде),
лауазымы, қолы)
Есепке алу-бақылау маркаларын
алу, есепке алу, сақтау, беру
және өндірушілердің және
(немесе) импорттаушылардың
Қазақстан Республикасына
алкоголь өнiмiн импорттау және
(немесе) өндіру кезiнде есепке
алу-бақылау маркаларын
нысаналы пайдалану туралы
мiндеттемесiн, есебiн ұсыну
қағидаларына
13-қосымша
нысан
20__ жылғы _________ ай есепті кезеңде алынған есепке алу-бақылау маркаларын пайдалану туралы есеп
дана
Өндірушің және (немесе) импорттаушының ЖСН/ БСН/ атауы
Есепті кезеңнің басы ндағы қалдық
Есепке алу-бақылау маркалары алынды
Есепке алу-бақылау маркалары пайдаланыл ды
Есепке алу-бақылау маркалары бүлінді
Есепке алу-бақылау маркалары мемлекеттік кірістер органдары на қайтарылды
Есепке алу-бақылау маркалары жоғалды
Есепті кезең нің соңындағы қалдық
1
2
3
4
5
6
7
8
ЭЦҚ-мен қол қойылған күні және уақыты
ЭЦҚ-дан деректер
Алушы 20____ жылғы "____"       ______ сағат 00:00-де қол қойды және жіберілді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қаржы министрінің
2022 жылғы 14 сәуірдегі
№ 410 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 8 ақпандағы
№ 144 бұйрығына
2-қосымша
Өндірушілердің және (немесе) импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау және (немесе) өндіру кезінде есепке алу-бақылау маракаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін есепке алу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өндірушілердің және (немесе) импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау және (немесе) өндіру кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін есепке алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар), "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 172-бабы 15-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленген және өндірушілердің және (немесе) импорттаушылардың мемлекеттік кірістер органдарында есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін есепке алу тәртібін айқындайды.

В соответствии в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 469 Кодекса
Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"
(Налоговый кодекс), нами, комиссией в составе:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
произведено списание и уничтожение путем сжигания учетно-контрольных марок
в количестве _________________________________________________________ штук
в том числе: _______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(виды, серии и диапазоны номера учетно-контрольных марок)
Комиссия в составе:
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность,
подписи членов комиссии, и получателя):
Приложение 13
к Правилам получения, учета,
хранения, выдачи учетно-
контрольных марок и
представления обязательства,
отчета производителя и (или)
импортера о целевом
использовании учетно-
контрольных марок при
производстве и (или) импорте
в Республику Казахстан
алкогольной продукции
форма
Отчет об использовании полученных учетно-контрольных марок отчетный период ____ месяц 20__ года
ИНН/БИН/Наименование производителя и (или) импортера)
Оста ток на начало отчетного периода
Получено учетно-контрольных марок
Использовано учетно-контрольных марок
Испорчено учетно-контрольных марок
Возвращено учетно-контрольных в органы государственных доходов
Утрата учетно-контрольных
Оста ток на конец отчетного периода
1
2
3
4
5
6
7
8
Подписано и отправлено получателем в 00:00 часов "__" ___________ 20__ года
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
УКМ – учетно-контрольная марка;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение 2 к приказу
Заместителя Премьер-Министра
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 14 апреля 2022 года № 410
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 8 февраля 2018 года № 144
Правила учета обязательства производителя и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок при производстве и (или) импорте в Республику Казахстан алкогольной продукции
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила учета обязательства производителя и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок при производстве и (или) импорте в Республику Казахстан алкогольной продукции (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 15 статьи 172 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах а бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок учета обязательства производителя и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок в органах государственных доходов.

2. Қазақстан Республикасына алкоголь өнімдерін импорттау және (немесе) өндіру кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемені (бұдан әрі – Міндеттеме) төлеуді қамтамасыз етуді тіркеуді облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша мемлекеттік кірістер органдары (бұдан әрі – мемлекеттік кірістер органы) "Есепке алу-бақылау маркаларын және "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Банкнот фабрикасы" Республикалық мемлекеттік кәсіпорнының басқа баспа өнімдерін бақылау, есептеу және беру" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) арқылы жүзеге асырады.
2-тарау. Міндеттемені есепке алу тәртібі
3. Міндеттемені қамтамасыз етуді тіркеу, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша карточкаларды (бұдан әрі – Карточка) ресімдеу жолымен ақпартаттық жүйе арқылы жүзеге асырылады.
4. Карточканы есепке алу мақсатында мемлекеттік кірістер органы ақпараттық жүйе арқылы ресімдейді және Міндеттемені қамтамасыз етуді растайтын құжат болып табылады.
5. Карточканы тіркеу нөмірі мынадай құрылымнан тұрады:
00000/ККААЖЖ/ННННН, мұнда:
00000 - Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органының коды;
КК - тіркеу күні;
АА - тіркеу айы;
ЖЖ - тіркеу жылының соңғы сандары;
ННННН - Карточканың реттік нөмірі.
Карточканың реттік нөмірлерін нөмірлеу бірден басталады. Карточканың реттік нөмірлерін нөмірлеу басы, әрбір келесі күнтізбелік жылдың 1 қаңтарынан басталады.
6. Өндірушінің және (немесе) импорттаушының өтініші бойынша Карточкаға:
өндіруді және (немесе) импорттауды жүргізу мерзімін ұзартуға байланысты Міндеттемені төлеуді қамтамасыз етудің қолданыс мерзімін ұзарту;
банктік кепіл, мүлік кепілдігі шарты, кепілгерлік шартының қолданыс мерзімін ұзарту;
Міндеттемені төлеуді қамтамасыз етуді ұсынған заңды тұлға немесе кепілгер болып табылатын заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру жағдайларында қосымша қалыптастырылады.
Карточкаға қосымша ақпараттық жүйе арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
7. Міндеттемені төлеу өндірушінің және (немесе) импорттаушының мынадай тәсілдерді:
тиісті мемлекеттік кірістер органдарына тиесілі ақшаны уақытша орналастыру шотына (бұдан әрі – шот) ақша салу арқылы;
банктік кепілдік;
кепілгерлік;
мүлік кепілін таңдауы бойынша қамтамасыз етіледі.
Міндеттемені қамтамасыз ету бір мезгілде бірнеше тәсілдермен таңдауы бойынша жүзеге асырылады.
8. Міндеттемені қамтамасыз етуді өндірушіге және (немесе) импорттаушыға қайтаруды мемлекеттік кірістер органы Міндеттеменің орындалу шартымен 10 (он) жұмыс күні ішінде және:

2. Регистрацию обеспечения уплаты обязательства о целевом использовании учетно-контрольных марок при производстве и (или) импорте в Республику Казахстан алкогольной продукции (далее – Обязательство) осуществляют органы государственных доходов по областям, городам республиканского значения и столицы (далее – органы государственных доходов) посредством информационной системы "Контроль, учет и выдача учетно-контрольных марок и другой печатной продукции Республиканского государственного предприятие "Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан" (далее – информационная система).
Глава 2. Порядок учета Обязательства
3. Регистрация обеспечения Обязательства осуществляется посредством информационной системы путем оформления карточки по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Карточка).
4. Карточка оформляется органом государственных доходов посредством информационной системы в целях учета и является документом, подтверждающим принятие обеспечения Обязательства.
5. Регистрационный номер Карточки имеет следующую структуру:
00000/ДДММГГ/ННННН, где:
00000 – код органа государственных доходов, зарегистрировавшего Карточку;
ДД – день регистрации;
ММ – месяц регистрации;
ГГ – последние цифры года регистрации;
ННННН - порядковый номер Карточки.
Нумерация порядковых номеров Карточек начинается с единицы. Начало нумерации порядковых номеров Карточек начинается с 1 января каждого последующего календарного года.
6. По заявлению производителя и (или) импортера формируется дополнение к Карточке в случаях:
продления срока действия обеспечения уплаты Обязательства, связанное с продлением срока совершения производства и (или) импорта;
продления срока действия банковской гарантии, договора залога имущества, договора поручительства;
реорганизации юридического лица, представившего обеспечение уплаты Обязательства, или юридического лица, являющегося гарантом.
Дополнение к Карточке оформляется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам посредством информационной системы.
7. Уплата Обязательства обеспечивается следующими способами по выбору производителя и (или) импортера:
путем внесения денег на счет временного размещения денег, принадлежащего соответствующему органу государственных доходов (далее – счет);
банковской гарантией;
поручительством;
залогом имущества.
Обеспечение Обязательства по выбору осуществляется несколькими способами одновременно.
8. Возврат производителю и (или) импортеру обеспечения Обязательства осуществляется органом государственных доходов в течение 10 (десяти) рабочих дней при условии исполнения Обязательства и на основании:

1) егер Міндеттемені қамтамасыз ету ақшалай жүзеге асырылса – мемлекеттік кірістер органының ақша құралдарын қайтаруға арналған төлем тапсырмасы;
2) егер Міндеттемені қамтамасыз ету банк кепілдігімен жүзеге асырылса – оның күшін жою үшін банктік кепілдеменің түпнұсқасы қоса берілген мемлекеттік кірістер органының міндеттемені орындау туралы хатының;
3) егер Міндеттемені қамтамасыз ету кепілгерлікті ұсынумен жүзеге асырылса – оны орындау үшін кепілгерлік шарты ұсынылған, өндіруші және (немесе) импорттаушы Міндеттемені орындаған жағдайда, кепілгерлік шарты қолданысының тоқтатылуы туралы мемлекеттік кірістер органы хатының;
4) егер Міндеттемені қамтамасыз ету мүлікті кепілге қою шарттын ұсынумен жүзеге асырылса – оны орындау үшін мүлікті кепілге қою шарты ұсынылған, өндіруші және (немесе) импорттаушы Міндеттемені орындаған жағдайда, мемлекеттік кірістер органының мүлік кепіл шарты қолданысының тоқтатылуы туралы хатының негізінде жүзеге асырады.
9. Міндеттеме орындалғаннан кейін, Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 178-бабына сәйкес Міндеттеме орындалған күнінен кейінгі күннен бастап, бірақ 3 (үш) жылдан кешіктірмей Карточка ресімделген мемлекеттік кірістер органдарының шотынан қамтамасыз ету сомасын қайтару туралы өтініш беріледі.
10. Енгізілген ақшаны шотқа қайтару (есепке жатқызу) Салық кодексінің 172-бабы 14-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасына алкоголь өнімін импорттау және (немесе) өндіру кезінде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалану туралы өндірушілер және (немесе) импортшылар міндеттемені орындау туралы есебін ұсынғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде өндірушінің және (немесе) импортшының жазбаша өтінімі бойынша жүзеге асырылады.
11. Міндеттеменің орындалуы шартында өндірушінің және (немесе) импорттаушының өтініші бойынша Міндеттемені қамтамасыз ету сомасы келесі Міндеттемені қамтамасыз ету ретінде төлем шотына есепке жатқызылады.
12. Өндірушіге және (немесе) импорттаушыға шоттан Міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету сомасын қайтару үшін мемлекеттік кірістер орган екі данада аумақтық казынашылық органдарына:
осы Қағидадаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлем тапсырмаларының тізілімін;
"Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 208 қаулысымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №14419 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының аумағында қолма-қол ақшасыз төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын жүзеге асыру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлем тапсырмасын ұсынады.
Төлем тапсырмасы ақпараттық жүйе арқылы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Міндеттемені қамтамасыз ету сомасын қайтаруға төлем тапсырмаларын тіркеу журналында тіркеледі.

1) платежного поручения органа государственных доходов на возврат денежных средств – если обеспечение Обязательства осуществлено деньгами;
2) письма от органа государственных доходов об исполнении обязательств с приложением оригинала банковской гарантии для ее аннулирования – если обеспечение Обязательства осуществлено банковской гарантией;
3) письма от органа государственных доходов о прекращении действия договора поручительства, в случаях исполнения производителем и (или) импортером Обязательства, во исполнение которого представлен договор поручительства – если обеспечение Обязательства осуществлено путем представления поручительства;
4) письма от органа государственных доходов о прекращении действия договора залога имущества, в случаях исполнении обязательств, во исполнение которых представлен договор залога имущества – если обеспечение Обязательства осуществлено путем представления договора залога имущества.
9. Заявление о возврате суммы обеспечения со счета органа государственных доходов, оформившего Карточку, после исполнения Обязательства, но не позднее 3 (трех) лет со дня следующего за днем исполнения Обязательства, в соответствии со статьей 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
10. Возврат (зачет) внесенных денег на счет осуществляется в течение 10 (десяти) рабочих дней после представления отчета об исполнении обязательства производителя и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок при производстве и (или) импорте в Республику Казахстан алкогольной продукции в соответствии с пунктом 14 статьи 172 Налогового кодекса.
11. При условии исполнения Обязательств, по заявлению производителя и (или) импортера сумма обеспечения Обязательства зачитывается в счет уплаты в качестве обеспечения следующего Обязательства.
12. Для возврата производителю и (или) импортеру со счета сумм обеспечения исполнения Обязательства орган государственных доходов представляет в территориальные органы казначейства следующие документы в двух экземплярах:
реестр платежных поручений по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
платежное поручение по форме согласно приложению 1 к Правилам осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 208 "Об утверждении Правил осуществления безналичных платежей и (или) переводов денег на территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14419).
Платежное поручение регистрируется посредством информационной системы в Журнале регистрации платежных поручений на возврат суммы обеспечения обязательства по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.

13. Өндіруші және (немесе) импорттаушы шотқа ақша салумен қамтамасыз етілген Міндеттемені орындамаған кезде, Карточканы тіркеген мемлекеттік кірістер органы 5 (бес) жұмыс күнінен кеш емес мерзімде ақшаны шоттан мемлекеттік бюджет кірісіне аударады.
3-тарау. Мемлекеттік кірістер органының уақытша ақша орналастыру шотына салынған ақшаны есепке алу тәртібі
14. Өндіруші және (немесе) импорттаушы Міндеттемені төлеуді қамтамасыз ету сомасын шотқа салады.
15. Лауазымды адам өндіруші және (немесе) импорттаушы шотқа енгізген ақша бойынша Міндеттемелерді орындауды есепке алуды және бақылауды жүзеге асырады. Өндіруші және (немесе) импорттаушы енгізген ақшаны есепке алу үшін мемлекеттік кірістер органы ақпараттық жүйе арқылы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысанда Міндеттемелерді қамтамасыз ету сомасын есепке алу бойынша дербес карточканы (бұдан әрі – Дербес карточка) жүргізеді.
16. Дербес карточка:
шотқа енгізілген ақшаларды есепке алуға;
шоттан Міндеттемелерді қамтамасыз етудің аударылған сомасын орындалмаған Міндеттемелер бойынша бюджетке уақытылы аударуға;
шоттан талап қою мерзімінің аяқталуы бойынша, Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 178-бабында белгіленген 3 (үш) жылдың өтуі бойынша бюджетке Міндеттемелерді қамтамасыз ету сомасын аударуға;
шотқа енгізілген ақшаны орындалған Міндеттемелер бойынша немесе басқа Міндеттеме есебіне өндірушінің және (немесе) импорттаушының банк шотына қайтаруға (есепке жатқызуға) арналған.
17. Қамтамасыз ету сомасы бойынша Дербес карточка қабылданған Міндеттеме негізінде шотқа енгізілген соманы есепке алу үшін әрбір өндірушіге және (немесе) импорттаушыға жеке ашылады.
18. Тиісті мемлекеттік кірістер органына уақытша ақшаны орналастыру бойынша Міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету есебі ақпараттық жүйе арқылы жүргізіледі.
19. Мемлекеттік кірістер органы ақпараттық жүйе арқылы осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шотқа өндіруші және (немесе) импортттаушы салған ақша бойынша Міндеттеме сомасын көрсететін төлем құжаттарының тізілімін жүргізеді.
20. Өндірушінің және (немесе) импорттаушының шотқа ақша салуы Дербес карточканы ашу үшін негіз болып табылады.
21. Қамтамасыз ету сомасы бойынша Дербес карточка әр күнтізбелік жылға ашылады. Сальдо келесі жылға көшіріледі.
Өндірушілерге және (немесе) импорттаушыларға қамтамасыз ету сомалары бойынша Дербес карточка ашқан кезде міндетті түрде мынадай деректемелер:
өндірушінің және (немесе) импорттаушының толық атауы;
өндірушінің және (немесе) импорттаушының жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес сәйкестендіру нөмірі;
заңды мекенжайы;
сомасы көрсетіледі.

13. При неисполнении производителем и (или) импортером Обязательства, обеспеченного внесением денег на счет, орган государственных доходов зарегистрировавший Карточку, в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней перечисляет деньги со счета в доход государственного бюджета.
Глава 3. Порядок учета денег, внесенных на счет временного размещения денег органа государственных доходов
14. Суммы обеспечения уплаты Обязательства вносятся производителем и (или) импортером на счет.
15. Должностным лицом осуществляется учет и контроль за исполнением Обязательств по внесенным производителем и (или) импортером денег на счет. Для учета внесенных производителем и (или) импортером денег органом государственных доходов посредством информационной системы ведутся лицевая карточка по учету сумм обеспечения обязательства по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – Лицевая карточка).
16. Лицевая карточка предназначена для:
учета денег, внесенных на счет;
своевременного зачисления перечисленных сумм обеспечения Обязательства со счета в бюджет по неисполненным Обязательствам;
перечисления сумм обеспечения Обязательств со счета бюджета по окончании срока исковой давности, по истечении 3 (трех) лет, установленного статьей 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан;
возврата (зачета) денег, внесенных на счет, на банковские счета производителей и (или) импортеров по исполненным Обязательствам или в счет другого Обязательства.
17. Лицевая карточка по суммам обеспечения открывается в отдельности на каждого производителя и (или) импортера для учета сумм, внесенных на счет, на основании принятого Обязательства.
18. Учет обеспечения исполнения Обязательства по временному размещению денег соответствующего органа государственных доходов ведется в информационной системе.
19. Органом государственных доходов посредством информационной системы ведется реестр платежных документов, где указываются суммы Обязательства по внесенным производителем и (или) импортером денег на счет по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
20. Основанием для открытия Лицевой карточки является внесение производителем и (или) импортером денег на счет.
21. Лицевая карточка по суммам обеспечения открывается на каждый календарный год. Сальдо переносится на следующий год.
При открытии производителям и (или) импортерам Лицевой карточки по суммам обеспечения в обязательном порядке указываются следующие реквизиты:
полное наименование производителя и (или) импортера;
индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер производителя и (или) импортера;
юридический адрес;
сумма.

4-тарау. Банктік кепілдікті есепке алу тәртібі
22. Өндіруші және (немесе) импорттаушы мемлекеттік кірістер органына банктік кепілдік ұсынады.
23. Мемлекеттік кірістер органы банктік кепілдіктің мазмұнына және/немесе түпнұсқалығына қатысты растығын тексеру үшін осындай кепілдікті берген банктен жазбаша нысанда банктік кепілдікті растауын сұратады.
24. Ұсынылған банктік кепілдік негізінде Карточканы, сондай-ақ Міндеттемелерді қамтамасыз ету сомасын есепке алу мақсатында Карточкада көрсетілген мәліметтерді тіркеген мемлекеттік кірістер органы, осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша банктік кепілділігінің Тізілімін қалыптастыруды ақпараттық жүйе арқылы жүзеге асырады.
25. Банктік кепілдікпен қамтамасыз етілген Міндеттемелерді орындаған өндіруші және (немесе) импорттаушы, ол туралы 2 (екі) жұмыс күн ішінде банкке хабарлайды.
26. Өндіруші және (немесе) импорттаушы Міндеттемені орындамаған кезде мемлекеттік кірістер органы банктік кепілдікте қарастырылған Міндеттемені орындау мерзімі аяқталғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күн ішінде банкке Міндеттемелердің тиесілі сомасын төлеу туралы талапты жолдайды.
27. Мемлекеттік кірістер органының банкке жолданған Міндеттемелерді қамтамасыз етудің тиесілі сомасын төлеу туралы талабында:
өндірушінің және (немесе) импорттаушының атауы;
өндірушінің және (немесе) импорттаушының жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес сәйкестендіру нөмірі;
Міндеттемені қамтамасыз ету сомасын есептеуге жататын бюджеттік жіктеу коды;
мемлекеттік кірістер органы-бенефициар және қазынашылық органының деректемелері;
өндірушінің және (немесе) импорттаушының Міндеттемелерін орындамауына байланысты төлеуге жататын Міндеттемелер сомасы;
өндірушінің және (немесе) импорттаушының Міндеттемелерін орындамауына байланысты төлеуге жататын Міндеттеме сомасын төлеу мерзімі қамтылады.
5-тарау. Кепілгерлік шартын есепке алу тәртібі
28. Өндіруші және (немесе) импорттаушы мемлекеттік кірістер органына кепілгерлік шартын ұсынады.
29. Мемлекеттік кірістер органы Міндеттемелерді төлеуін қамтамасыз ету ретінде Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 4-параграфына сәйкес ресімделген кепілгерлік шартын қабылдайды.
30. Мемлекеттік кірістер органы ұсынылған кепілгерлік шартының түпнұсқалығына және/немесе мазмұнына қатысты растығын тексеру үшін кепілгерден жазбаша нысанда кепілгерлік шартын растауды сұратады.
31. Ұсынылған кепілгерлік шарт негізінде Міндеттемені төлеуді кепілгер мынадай:
ақшаны уақытша орналастыру шотына қамтамасыз ету сомасын енгізу;
банк кепілдігі;
мүлік кепілі тәсілдермен қамтамасыз етеді.

Глава 4. Порядок учета банковской гарантии
22. Банковская гарантия представляется производителем и (или) импортером в орган государственных доходов.
23. Орган государственных доходов запрашивает подтверждение банковской гарантии в письменной форме у банка, выдавшего такую гарантию, для проверки достоверности в отношении подлинности и/или содержания банковской гарантии.
24. Орган государственных доходов, зарегистрировавший Карточку на основании представленной банковской гарантии, а также сведений, отраженных в Карточке, в целях учета сумм обеспечения Обязательства, осуществляет посредством информационной системы формирование Реестра банковских гарантий по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
25. Производитель и (или) импортер, исполнивший Обязательство, обеспеченное банковской гарантией, в течении 2 (двух) рабочих дней извещает об этом банк.
26. При неисполнении производителем и (или) импортером Обязательства орган государственных доходов в течение 5 (пяти) рабочих дней после окончания срока исполнения Обязательства, предусмотренных гарантией банка, направляет банку требование об уплате причитающихся сумм Обязательства.
27. Требование органа государственных доходов об уплате причитающихся сумм обеспечения Обязательства, направляемое банку, содержит:
наименование производителя и (или) импортера;
индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер производителя и (или) импортера;
код бюджетной классификации, на который подлежат зачислению суммы обеспечения Обязательства;
реквизиты органа государственных доходов-бенефициара и органа казначейства;
сумму Обязательства, подлежащую уплате, в связи с неисполнением производителем и (или) импортером Обязательства;
срок уплаты суммы Обязательства, подлежащей уплате, в связи с неисполнением производителем и (или) импортером Обязательства.
Глава 5. Порядок учета договора поручительства
28. Договор поручительства представляется в орган государственных доходов производителем и (или) импортером.
29. Орган государственных доходов в качестве обеспечения уплаты Обязательства принимает договор поручительства, оформленный в соответствии с параграфом 4 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
30. Орган государственных доходов запрашивает подтверждение договора-поручительства в письменной форме у поручителя, для проверки достоверности в отношении подлинности и/или содержания представленного договора-поручительства.
31. На основании представленного договора поручительства уплата Обязательства обеспечивается поручителем следующими способами:
внесение сумм обеспечения на счет временного размещения денег;
банковская гарантия;
залог имущества.

32. Ұсынылған кепілгерлік шарт негізінде Карточканы, сондай-ақ Міндеттемелерді қамтамасыз ету сомасын есепке алу мақсатында Карточкада көрсетілген мәліметтерді тіркеген мемлекеттік кірістер органы, осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Кепілгерлік шарттарының тізілімін қалыптастыруды ақпараттық жүйе арқылы жүзеге асырады.
33. Кепілгерлік шартпен қамтамасыз етiлген, Мiндеттеменi орындаған өндіруші және (немесе) импорттаушы, бұл туралы кепілгерге хабарлайды.
34. Өндіруші және (немесе) импорттаушы Міндеттемелерді орындамаған кезде, мемлекеттік кірістер органы кепілгерлікте көзделген Міндеттемелерді орындау мерзімі аяқталғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде Міндеттеменің тиесілі сомасын төлеу туралы талапты кепіл берушіге жолдайды.
35. Мемлекеттік кірістер органның кепіл берушіге жолданған Міндеттеменің тиесілі сомасын төлеу туралы талабында:
өндірушінің және (немесе) импорттаушының атауы;
өндірушінің және (немесе) импорттаушының жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес сәйкестендіру нөмірі;
Міндеттемені қамтамасыз ету сомасын есептеуге жататын бюджеттік жіктеу коды;
мемлекеттік кірістер органы-бенефициар және қазынашылық органының деректемелері;
өндірушінің және (немесе) импорттаушының Міндеттемелерін орындамауына байланысты төлеуге жататын Міндеттемелер сомасы;
өндірушінің және (немесе) импорттаушының Міндеттемелерін орындамауына байланысты төлеуге жататын Міндеттеме сомасын төлеу мерзімі қамтылады.
6-тарау. Мүлік кепілін есепке алу тәртібі
36. Өндіруші және (немесе) импорттаушы мемлекеттік кірістер органына мүлік кепіл шартын ұсынады.
37. Мемлекеттік кірістер органы Міндеттемені қамтамасыз ету ретінде Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 3-параграфына сәйкес ресімделген мүлік кепіл шарты негізінде мүлік кепілін қабылдайды.
38. Мемлекеттік кірістер органы ұсынылған мүлік кепіл шартының мазмұны және/немесе түпнұсқалығына қатысты растығын тексеру үшін кепіл берушіден жазбаша нысанда мүлік кепіл шартын растауын сұратады.
39. Ұсынылған мүлік кепіл шарты негізінде Карточканы, сондай-ақ Міндеттемелерді қамтамасыз ету сомасын есепке алу мақсатында Карточкада көрсетілген мәліметтерді тіркеген мемлекеттік кірістер органы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысанда мүлік Кепіл шарттарының тізілімін қалыптастыруды ақпараттық жүйе арқылы жүзеге асырады.
40. Мүлік кепіл шартымен қамтамасыз етілген Міндеттемелерді орындаған өндіруші және (немесе) импорттаушы, ол туралы 2 (екі) жұмыс күн ішінде кепіл берушіге хабарлайды.

32. Орган государственных доходов, зарегистрировавший Карточку на основании представленного договора поручительства, а также сведений, отраженных в Карточке, в целях учета сумм обеспечения Обязательства, посредством информационной системы осуществляет формирование Реестра договоров поручительства по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
33. Производитель и (или) импортер, исполнивший Обязательство, обеспеченное договором поручительства, извещает об этом поручителя.
34. При неисполнении производителем и (или) импортером Обязательства, орган государственных доходов направляет поручителю требование об уплате причитающихся сумм Обязательства в течение 5 (пяти) рабочих дней после окончания сроков исполнения Обязательства, предусмотренных поручительством.
35. Требование органа государственных доходов об уплате причитающихся сумм Обязательства, направляемое поручителю, содержит:
наименование производителя и (или) импортера;
индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер производителя и (или) импортера;
код бюджетной классификации, на который подлежат зачислению суммы обеспечения Обязательства;
реквизиты органа государственных доходов-бенефициара и органа казначейства;
сумму Обязательства, подлежащую уплате в связи с неисполнением производителем и (или) импортером Обязательства;
срок уплаты суммы Обязательства, подлежащей уплате в связи с неисполнением производителем и (или) импортером Обязательства.
Глава 6. Порядок учета залога имущества
36. Договор залога имущества представляется в орган государственных доходов производителем и (или) импортером.
37. Орган государственных доходов в качестве обеспечения Обязательства принимает залог имущества на основании договора залога имущества, оформленного в соответствии с параграфом 3 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
38. Орган государственных доходов запрашивает подтверждение договора залога имущества в письменной форме у залогодателя, для проверки достоверности в отношении подлинности и/или содержания представленного договора залога имущества.
39. Орган государственных доходов, зарегистрировавший Карточку, на основании представленного договора залога имущества, а также сведений, отраженных в Карточке, в целях учета сумм обеспечения Обязательства посредством информационной системы осуществляет формирование Реестра договоров залога имущества по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
40. Производитель и (или) импортер, исполнивший Обязательство, обеспеченное договором залога имущества, в течении 2 (двух) рабочих дней извещает об этом залогодателя.

Өндірушілердің және (немесе) импорттаушылардың Қазақстан Республикасына алкоголь өнімдерін импорттау және (немесе) өндіру кезінде есепке алу-бақылау таңбаларын нысаналы пайдалану туралы міндеттемесін қамтамасыз ету сомасының мөлшері 1 литр алкоголь өнімі үшін республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын бір айлық есептік көрсеткіште белгіленеді:
Сыртқы экономикалық қызмет Тауар номенклатурасының (СЭҚ ТН) коды
Алкоголь өнімінің түрі
Міндеттемені қамтамасыз ету сомасының мөлшері
(айлық есептік көрсеткіш)
1
2
3
4
1
2208
Арақтар мен айрықша арақтар, тауар шығарылған жердің атауы қорғалған арақтар
1
2
2208
Коньяк, бренди
0,1
3
2204
Шарап
0,1
4
2205, 2206, 2208
Алкоголь өнімдері (арақтар және айрықша арақтардан, тауар шығарылған жердің атауы қорғалған арақтардан, коньяк , бренди, шараптан басқа)
0,1

Размер сумм обеспечения обязательства производителя и (или) импортера о целевом использовании учетно-контрольных марок при импорте алкогольной продукции в Республику Казахстан устанавливается от месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года, за 1 литр алкогольной продукции:
Код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности (ТН ВЭД)
Вид алкогольной продукции
Размеры сумм обеспечения обязательства
(месячный расчетный показатель)
1
2
3
4
1
2208
Водки и водки особые, водки с защищенным наименованием места происхождения товара
1
2
2208
Коньяк, бренди
0,1
3
2204
Вина
0,1
4
2205, 2206, 2208
Алкогольная продукция (кроме водок и водок особых, водок с защищенным наименованием места происхождения товара, коньяка, бренди, вин)
0,1