Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының 2022 жылғы 24 наурыздағы № 93 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министірлігінде 2022 жылғы 31 наурызда № 27350 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 2026 жылғы 21 шiлдедегi № 130 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының м.а. 21.07.2026 № 130 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 34-бабы 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Превенция қызметі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін, оны Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Төрағасының бірінші орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін, күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас
жемқорлыққа қарсы қызмет)
Төрағасы
О. Бектенов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас
жемқорлыққа қарсы қызмет)
Төрағасы
2022 жылғы 24 наурыздағы
№ 93 Бұйрықпен
бекітілген
Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 34-бабы 5-тармағына сәйкес әзірленді және зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:

Об утверждении Правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) от 24 марта 2022 года № 93. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2022 года № 27350. Утратил силу приказом и.о. Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 21 июля 2026 года № 130
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 21.07.2026 № 130 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания.
2. Службе превенции Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы)
О. Бектенов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционной службы)
от 24 марта 2022 года № 93
Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:

1) консалтингтік көрсетілетін қызметтер – "Шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің, оның ішінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу міндетті болып табылатын шығыстар түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 27 қаңтардағы № 30 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13301 болып тіркелген) бекітілген Шығыстардың экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің, оның ішінде жасалған азаматтық-құқықтық мәмілелерді тіркеу міндетті болып табылатын шығыстар түрлерінің тізбесіне сәйкес мемлекеттік орган қызметі процесінде туындайтын проблемаларды, мүмкіндіктерді айқындау және бағалау не ахуалды егжей-тегжейлі талдау жөніндегі; жұмыстың қаржылық және басқарушылық тиімділігін (мынадай негізгі қызмет түрлері шеңберінде: басқару консалтингі, әкімшілік-кадрлық консалтинг, қаржылық консалтинг, ІТ-консалтинг, заң консалтингі, мамандандырылған консалтинг, қорғаныс саласындағы консалтинг, консалтингтік көрсетілетін техникалық қызметтер) арттыру үшін, одан әрі іс-қимылды түзеу бойынша тиімді ұсынымдар әзірлеу бойынша көрсетілетін қызметтер;
2) зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың әлеуетті орындаушысы (бұдан әрі – әлеуетті орындаушы) – зерттеулерді, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманы орындауға арналған жобаны (бұдан әрі – жоба) берген заңды және/немесе жеке тұлға;
3) құнды анықтау – Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) өткізетін зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын анықтау жөніндегі іс-шаралар;
4) зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың тапсырыс берушісі (бұдан әрі – тапсырыс беруші) – Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет).
2-тарау. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын анықтау
3. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құны мыналарды қамтиды:
1) тікелей шығыстар:
соңғы жарияланған ресми статистикалық деректерге сәйкес республика бойынша зерттеулерді, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманы жүзеге асыратын, бірақ тиісті саладағы (кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет) орташа айлығы атаулы жалақыдан аспайтын жұмыскерлердің еңбегіне ақы төлеу жөніндегі шығыстар (жалақы, әлеуметтік салық, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, жұмыс берушілердің әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдары);
іссапар шығыстары (жол жүру, тұру және тәуліктік);
зерттеулер, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырма үшін тікелей қажетті полиграфиялық шығыстар;
ақпараттық көрсетілетін қызметтер (бейне-конференция байланысын жүргізуге арналған платформа, онлайн-сауалнама жүргізуге арналған платформа, деректерді статистикалық талдау бағдарламалары, ақпараттық базаларға қол жеткізу);
көлік шығыстары;
байланыс қызметтері;
аударма қызметтері;

1) консалтинговые услуги – услуги по определению и оценке проблем, возможностей, возникающих в процессе деятельности государственного органа либо по детальному анализу ситуации; по разработке эффективных рекомендаций по коррекции дальнейших действий для повышения финансовой и управленческой эффективности работы (в рамках следующих основных видов услуг: управленческий консалтинг, административно-кадровый консалтинг, финансовый консалтинг, IT-консалтинг, юридический консалтинг, специализированный консалтинг, консалтинг в области обороны, технические консалтинговые услуги) согласно Перечню специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 января 2016 года № 30 "Об утверждении перечня специфик экономической классификации расходов, в том числе видов расходов, по которым регистрация заключенных гражданско-правовых сделок является обязательной" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13301);
2) потенциальный исполнитель исследований, консалтинговых услуг и государственного задания (далее – потенциальный исполнитель) – юридическое и/или физическое лицо, подавшее проект на выполнение исследований, консалтинговых услуг и государственного задания (далее – проект);
3) определение стоимости – мероприятия, проводимые Агентством Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службой), по определению стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания;
4) заказчик исследований, консалтинговых услуг и государственного задания (далее – заказчик) – Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционная служба).
Глава 2. Порядок определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
3. Стоимость исследований, консалтинговых услуг и государственного задания включает в себя:
1) прямые расходы:
расходы по оплате труда работников, осуществляющих исследования, консалтинговые услуги и государственное задание, но не более среднемесячной номинальной заработной платы в соответствующей отрасли (профессиональная, научная и техническая деятельность) по республике, согласно последним опубликованным официальным статистическим данным (заработная плата, социальный налог, социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в Фонд социального медицинского страхования);
командировочные расходы (проезд, проживание и суточные);
полиграфические расходы, необходимые непосредственно для исследований, консалтинговых услуг и государственного задания;
информационные услуги (платформа для проведения видеоконференцсвязи, платформа для проведения онлайн-опросов, программы статистического анализа данных, доступ к информационным базам);
транспортные расходы;
услуги связи;
переводческие услуги;

2) шартты-тұрақты шығыстар:
тартылатын сыртқы сарапшылардың (қосалқы мердігерлер) қызметтеріне ақы төлеу жөніндегі шығыстар;
қорларды сатып алу бойынша шығыстар (зерттеулер, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырма үшін қажетті тауарлардың құнын айқындау);
3) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің (Салық кодексі) 369-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес қосылған құн салығы.
4. Тапсырыс беруші жобалардың құнын жинау жөніндегі ақпаратты тапсырыс беруші зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың тақырыптарын бекіткеннен кейін, күнтізбелік отыз күн ішінде, кемінде, үш әлеуетті орындаушыға жібереді.
5. Зерттеулер, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құны осы Қағидалардың қосымшасына сай зерттеулер, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырма құнының есебіне сәйкес айқындалады.
Зерттеулердің, консалтингтік
көрсетілетін қызметтер мен
мемлекеттік тапсырманың
құнын айқындау қағидаларына
қосымша
Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын есептеу
1. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құны, кемінде, үш әлеуетті орындаушыдан алынған жобалар негізінде тікелей шығыстар, шартты-тұрақты шығыстар және қосылған құн салығына сүйене отырып, ең төменгі құны бойынша айқындалады:
Құны = ∑ ТШ + ШТШ + ҚҚС
2. Тікелей шығыстар мен шартты-тұрақты шығыстар сомасы (∑ТШ + ШТШ) мынадай формула бойынша айқындалады:
∑ТШ+ ШТШ = ∑Сеа + Сіш + Спш + Сақ + Скш + Сбқ + Саудқ + Ссс + Сқс
мұндағы:
Сеа – еңбекке ақы төлеу шығындарының сомасы;
Сіш – іссапар шығыстарына арналған шығындар сомасы;
Спш – полиграфиялық шығыстарға арналған шығындар сомасы;
Сақ – ақпараттық көрсетілетін қызметтерге жұмсалған шығындар сомасы;
Скш – көлік шығыстарына арналған шығындар сомасы;
Сбқ – байланыс қызметтеріне арналған шығындар сомасы;
Саудқ – аударма қызметтеріне арналған шығындар сомасы;
Ссс – тартылатын сыртқы сарапшылардың (қосалқы мердігерлерге) қызметтеріне ақы төлеуіне арналған шығыстар сомасы;
Сқс – қорларды сатып алуға жұмсалған шығыстар сомасы.

2) условно-постоянные расходы:
расходы по оплате услуг привлекаемых внешних экспертов (субподрядчиков);
расходы по приобретению запасов (определение стоимости товаров, необходимых для исследований, консалтинговых услуг и государственного задания);
3) налог на добавленную стоимость в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 369 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
4. Информация по сбору стоимости проектов направляется заказчиком не менее трем потенциальным исполнителям в течение тридцати календарных дней после утверждения заказчиком тем исследований, консалтинговых услуг и государственного задания.
5. Стоимость исследований, консалтинговых услуг и государственного задания определяется в соответствии с расчетом стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания согласно приложению к настоящим Правилам.
Приложение
к Правилам определения
стоимости исследований,
консалтинговых услуг и
государственного задания
Расчет стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
1. Стоимость исследований, консалтинговых услуг и государственного задания определяется по минимальной стоимости, исходя из суммы прямых расходов, условно-постоянных расходов и налога на добавленную стоимость на основании проектов, полученных от не менее трех потенциальных исполнителей:
Стоимость = ∑ПР+УПР + НДС
2. Сумма прямых расходов и условно-постоянных расходов (∑ПР+УПР) определяется по формуле:
∑ПР+УПР = ∑Сот + Скр + Спр + Сиу + Стр + Сус + Спу + Свэ + Спз
где:
Сот – сумма затрат на оплату труда;
Скр – сумма затрат на командировочные расходы;
Спр – сумма затрат на полиграфические расходы;
Сиу – сумма затрат на информационные услуги;
Стр – сумма затрат на транспортные расходы;
Сус – сумма затрат на услуги связи;
Спу – сумма затрат на переводческие услуги;
Свэ – сумма затрат на оплату услуг привлекаемых внешних экспертов (субподрядчиков);
Спз – сумма затрат на приобретение запасов.