"Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 8 қаңтардағы № 9 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 17 ақпандағы № 14 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 21 ақпанда № 26865 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 17 шiлдедегi № 67 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 17.07.2025 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 8 қаңтардағы № 9 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10555 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 61-бабының 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдерінде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 61-бабына сәйкес әзірленді.";
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы мемлекеттік органның даму жоспарын, жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджетті, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеу үшін негіз болып табылады.
8. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы облыстың, ресубликалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың), аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің жергілікті бюджеттерін әзірлеу үшін негіз болып табылады.";
10-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) жалпыұлттық басымдықтарды іске асыруға бағытталған жаңа шығыстар бастамалары;";
көрсетілген Қағидаларға 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Макроэкономикалық талдау және болжамдау департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 января 2015 года № 9 "Об утверждении Правил и сроков разработки прогноза социально-экономического развития"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 февраля 2022 года № 14. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 февраля 2022 года № 26865. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 июля 2025 года № 67.
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики РК от 17.07.2025 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 8 января 2015 года № 9 "Об утверждении Правил и сроков разработки прогноза социально-экономического развития" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10555) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 8 статьи 61 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах и сроках разработки прогноза социально-экономического развития, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила и сроки разработки прогноза социально-экономического развития (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 61 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.";
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. Прогноз социально-экономического развития Республики Казахстан является основой для разработки плана развития государственного органа, республиканского бюджета на плановый период, прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы.
8. Прогноз социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы является основой для разработки местных бюджетов области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), города районного значения, села, поселка, сельского округа.";
подпункт 9) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"9) новые инициативы расходов, направленные на реализацию общенациональных приоритетов;";
приложения 1, 2, 3, 4 и 5 к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящему приказу.
2. Департаменту макроэкономического анализа и прогнозирования в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер беруді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрі
А. Куантыров
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өніркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2022 жылғы 17 ақпандағы
№ 14 Бұйрыққа
1-қосымша
Әлеуметтік-экономикалық даму
болжамын әзірлеу қағидалары
мен мерзімдеріне
1-қосымша
1-нысан

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
А. Куантыров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство информации
и общественного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан"
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 февраля 2022 года № 14
Приложение 1
к Правилам и срокам разработки
прогноза социально-
экономического развития
Форма 1

1. Қазақстан Республикасының экономикасын дамытудың қорытындылары
1.1 Алдынғы жылғы елдің әлеуметтік-экономикалық дамуы
1.2 Экономиканың ағымдағы даму серпіні
1.3 Алдынғы жылғы есептік және болжамды деректердің алшақтықтарын талдау
2. Экономикалық саясаттың негізгі бағыттары
2.1 Макроэкономикалық тұрақтылық
2.2 Экономиканың салаларын дамыту
2.3 Бизнес-климат және бәсекелестік
2.4 Инвестициялық тартымдылық
2.5 Цифрландыру және инновация
2.6 Адами капитал
2.7 Мемлекеттік басқару жүйесі
2.8 Өңірлік дамуы
2.9 Экономикалық интеграция
3. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы
3.1 Дамудың сценарийлік шарттары
3.2 Экономиканы дамыту перспективалары
3.3 Экономикалық өсу факторлары
4. Мемлекеттік қаржының тұрақтылығы
4.1 Мемлекеттік қаржының тұрақтылығын бағалау
4.2 Жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік параметрлердің және Ұлттық қордың болжамы
4.2.1 Мемлекеттік бюджеттің негізгі параметрлері
4.2.2 Шоғырландырылған бюджеттің негізгі праметрлері
4.2.3 Республикалық бюджет шығыстарының басымдықтары
4.2.4 Жалпыұлттық басымдықтарды іске асыруға бағытталған шығыстардың жаңа бастамалары
4.3 Ішкі және сыртқы үкіметтік борыш болжамын қоса алғандағы мемлекет міндеттемелерінің параметрлері
5. Қосымша. Бес жылдық кезеңге арналған негізгі макроэкономикалық көрсеткіштердің, жоспарлы кезеңге арналған бюджет және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының болжамдары
2-нысан
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әлеуметтік-экономикалық даму болжамы бөлімдерінің құрлымы
1. Болжамды кезеңнің алдындағы жылдардағы әлеуметтік-экономикалық даму үрдістері
1.1 Экономиканы дамытудың сыртқы және ішкі шарттары
2. Облысты, республикалық маңызы бар қалаларды, астананы дамытудың негізгі басым бағыттары
3. Экономикалық саясатты іске асырудың негізгі шаралары
3.1 Бюджет-салық саясаты
3.2 Инфляция деңгейін тежеу
3.3 Экономика салаларын дамыту
өнеркәсіп
ауыл шаруашылығы
туризм
құрылыс
көлік
байланыс
сауда
3.4 Бизнес-ахуал мен инвестициялық тартымдылықты жақсарту
3.5 Адами капиталдың сапасын жақсарту
4. Экономиканың негізгі өсу факторлары мен әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштерінің болжамы
5. Үш жылдық кезеңге арналған жерлікті бюджеттің негізгі параметрлері
5.1 Үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік параметрлердің болжамы
5.2 Бюджетаралық қатынастар
5.3 Жергілікті бюджет шығыстарының басымдықтары
5.4 Жалпыұлттық басымдықтарды іске асыруға бағытталған шығыстардың жаңа бастамалары
5.5 Үш жылдық кезеңге арналған бюджеттік инвестициялық саясаттың негізгі басымдықтары
6. Бес жылдық кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық дамудың (аудан, облыстық маңызы бар қалалар бөлінісіндегі) негізгі көрсеткіштерінің және жоспарлы кезеңге арналған (аудандар, облыстық маңызы бар қалалар, аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер мен ауылдық округтер бөлінісінде) бюджет параметрлерінің (қосымша түрінде) болжамы

1. Итоги развития экономики Республики Казахстан
1.1 Социально-экономическое развитие страны за предыдущий год
1.2 Текущая динамика развития экономики
1.3 Анализ расхождений отчетных и прогнозных данных за предыдущий год
2. Основные направления экономической политики
2.1 Макроэкономическая стабильность
2.2 Развитие отраслей экономики
2.3 Бизнес-климат и конкуренция
2.4 Инвестиционная привлекательность
2.5 Цифровизация и инновация
2.6 Человеческий капитал
2.7 Система государственного управления
2.8 Региональное развитие
2.9 Экономическая интеграция
3. Прогноз социально-экономического развития
3.1 Сценарные условия развития
3.2 Перспективы развития экономики
3.3 Факторы экономического роста
4. Устойчивость государственных финансов
4.1 Оценка устойчивости государственных финансов
4.2 Прогноз бюджетных параметров и Национального фонда на плановый период
4.2.1 Основные параметры государственного бюджета
4.2.2 Основные параметры консолидированного бюджета
4.2.3 Приоритеты расходов республиканского бюджета
4.2.4 Новые инициативы расходов, направленные на реализацию общенациональных приоритетов
4.3 Параметры обязательств государства, включая прогноз внутреннего и внешнего правительственного долга
5. Приложение. Прогнозные данные социально-экономического развития на пятилетний период, параметров бюджета и Национального фонда Республики Казахстан на плановый период
Форма 2
Структура разделов Прогноза социально-экономического развития области, города республиканского значения, столицы
1. Тенденции социально-экономического развития в предшествующие прогнозному периоду годы
1.1 Внешние и внутренние условия развития экономики
2. Основные приоритетные направления развития области, городов республиканского значения, столицы
3. Основные меры реализации экономической политики
3.1 Бюджетно-налоговая политика
3.2 Сдерживание уровня инфляции
3.3 Развитие отраслей экономики
промышленность
сельское хозяйство
туризм
строительство
транспорт
связь
торговля
3.4 Улучшение бизнес-климата и инвестиционной привлекательности
3.5 Улучшение качества человеческого капитала
4. Основные факторы роста экономики и прогноз показателей социально-экономического развития
5. Основные параметры местного бюджета на трехлетний период
5.1 Прогноз бюджетных параметров на трехлетний период
5.2 Межбюджетные отношения
5.3 Приоритеты расходов местного бюджета
5.4 Новые инициативы расходов, направленные на реализацию общенациональных приоритетов
5.5 Основные приоритеты бюджетной инвестиционной политики на трехлетний период
6. Прогнозы основных показателей социально-экономического развития (в разрезе районов, городов областного значения) на пятилетний период и параметров бюджета (в разрезе районов, городов областного значения, городов районного значения, сел, поселков и сельских округов) на плановый период (в виде приложения)

7. Жергілікті басым бюджеттік инвестициялар тізбесі (қосымша түрінде)
Бұйрыққа
3-қосымша
Әлеуметтік-экономикалық даму
болжамын әзірлеу қағидалары
мен мерзімдеріне
3-қосымша
Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды параметрлерін есептеу үшін қажетті ақпараттар мен көрсеткіштердің нысандары және тізбесі
1-нысан
1. Бес жылдық кезеңге арналған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы шеңберінде әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі бағыттарын қалыптастыру үшін қажетті ақпараттар тізбесі
Р/с
Бөлімнің атауы
Жауапты орындаушы
1
2
3
1.
Қазақстан Республикасының экономикасын дамытудың қорытындылары
ҰЭМ
1.1
Алдыңғы жылғы елдің әлеуметтік-экономикалық дамуы
ҰЭМ
1.2
Экономиканың ағымдағы даму серпіні
ҰЭМ
1.3
Алдыңғы жылғы есептік және болжамды деректердің алшақтықтарын талдау
ҰЭМ
2.
Экономикалық саясаттың негізгі бағыттары
ҰЭМ, ҰБ, ИИДМ, Қаржымині, СИМ, Энергетикамині, АШМ, АҚДМ, ЦДИАӨМ, ІІМ, МСМ, БҒМ, ДСМ, Еңбекмині, МҚІА, СІМ, ЭГТРМ
2.1
Макроэкономикалық тұрақтылық
ҰЭМ, Энергетикамині, Қаржымині, ИИДМ, АШМ, ҰБ, ҚНРДА
Ақша-кредит саясаты, инфляцияны тежеу жөніндегі шараларды қоса алғанда
ҰБ, ҰЭМ, СИМ, АШМ, Энергетикамині
Қаржы секторының тұрақтылығын реттеу және қамтамасыз ету саласындағы саясат
ҚНРДА, ҰБ
Квазимемлекеттік секторды ескере отырып, мемлекет міндеттемелерін басқару саясаты
ҰЭМ, ҰБ, Қаржымині
Бюджет саясатының негізгі басымдықтары
ҰЭМ, ҰБ, Қаржымині,
Салық саясатының негізгі басымдықтары
ҰЭМ, Қаржымині
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану саясаты
ҰЭМ, ҰБ, Қаржымині
Бюджеттік инвестициялық саясаттың (оның ішінде бюджеттік инвестициялар) негізгі басымдықтары
ҰЭМ, ИИДМ, АШМ, Энергетикамині, ЭГТРМ, СИМ, МСМ, АҚДМ, ЦДҚАӨМ, БҒМ, ДСМ
Бюджетаралық қатынастар
ҰЭМ
2.2
Экономика салаларын дамыту саясаты
ҰЭМ, ИИДМ, Энергетикамині, АШМ, АҚДМ, ЦДИАӨМ, МСМ
отын-энергетикалық кешен
Энергетикамині
мұнай-газ секторы
Энергетикамині
электр энергетикасы
Энергетикамині
атом өнеркәсібі
Энергетикамині
көмір өнеркәсібі
ИИДМ
тау-кен металлургия кешені
ИИДМ
агроөнеркәсіптік кешен
АШМ
жеңіл өнеркәсіп
ИИДМ
химия өнеркәсібі
ИИДМ
фармацевтика саласы
ИИДМ
құрылыс материалдарының өндірісі
ИИДМ
машина жасау
ИИДМ
құрылыс
ИИДМ
сауда
СИМ
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
ЦДИАӨМ
инфокоммуникациялық инфрақұрылым, цифрлық экономика
ЦДИАӨМ
көлік және логистика
ИИДМ
туризм
МСМ
басқалар
ОМО
2.3
Бизнес-климат және бәсекелестік
ҰЭМ, СІМ
Инвестициялық ахуалды жақсарту
ҰЭМ, СІМ, Қаржымині
Пайдалану бағыттары және қаржыландыру көздері бойынша негізгі капиталға инвестициялар көлемінің болжамы
ҰЭМ, СІМ, Қаржымині
Мемлекеттік-жекешелік әріптестіктікті дамыту
ҰЭМ
Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтердің шекті өсу болжамын ескере отырып, тарифтік және монополияға қарсы саясат
ҰЭМ, БҚДА
2.4
Инвестициялық тартымдылық
СІМ, ҰЭМ
2.5
Цифрландыру және инновация
ЦДИАӨМ
2.6
Адами капитал
ҰЭМ, БҒМ, ДСМ, Еңбекмині, ІІМ
Білім беру
БҒМ
Денсаулық сақтау
ДСМ
Жұмыспен қамту
Еңбекмині
Әлеуметтік қамтамасыз ету
Еңбекмині
2.7
Мемлекеттік басқару жүйесі
ҰЭМ, МҚІА, ЦДИАӨМ
мемлекеттік қызмет
МҚІА, ҰЭМ
мемлекеттік қызметтерді көрсету
ЦДИАӨМ, МҚІА, ОМО
2.8
Өңірлік даму
ҰЭМ, ИИДМ, Энергетикамині, ЭГТРМ, ЖАО
өңірлік саясат
ҰЭМ
тұрғын үй құрылысы
ИИДМ
тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы
ҰЭМ, ИИДМ, ЭГТРМ, Энергетикамині
2.9
Экономикалық интеграция
СИМ, ОМО
Сыртқы сауда саясаты
СИМ
Халықаралық интеграция
СИМ
3.
Әлеуметтік-экономикалық даму болжамы
ҰЭМ, ИИДМ, Энергетикамині, АШМ, СИМ, ЦДИАӨМ, Еңбекмині, БҒМ
3.1
Дамудың сценарийлік шарттары
ҰЭМ
3.2
Экономиканы дамыту перспективалары
ҰЭМ
3.3
Экономикалық өсу факторлары
ҰЭМ
3.4
Сұраныс тарапынан болжамды сипаттау
ҰЭМ
Түпкілікті тұтынуға шығыстар
ҰЭМ
Жалпы жинақтау (негізгі капиталға инвестициялар)
ҰЭМ, ИИДМ, Энергетикамині, СИМ, АШМ, ЦДИАӨМ, СІМ
Тауарлар мен қызметтердің таза экспорты
ҰБ
Тауарлар мен қызметтер экспорты
ҰБ
Тауарлар мен қызметтер импорты
ҰБ
3.5
Ұсыныстар тарапынан болжамды сипаттау (экономика салалары)
ҰЭМ, ИИДМ, Энергетикамині, СИМ, АШМ, ЦДИАӨМ
отын-энергетикалық кешен
Энергетикамині
мұнай-газ секторы
Энергетикамині
электр энергетикасы
Энергетикамині
атом өнеркәсібі
Энергетикамині
көмір өнеркәсібі
ИИДМ
тау-кен металлургия кешені
ИИДМ
металл кендерін өндіру
ИИДМ
металлургия өнеркәсібі
ИИДМ
агроөнеркәсіптік кешен
АШМ
тамақ өнеркәсібі
АШМ
жеңіл өнеркәсіп
ИИДМ
химия өнеркәсібі
ИИДМ
фармацевтика саласы
ИИДМ
құрылыс материалдарының өндірісі
ИИДМ
машина жасау
ИИДМ
құрылыс
ИИДМ
сауда
СИМ
ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
ЦДИАӨМ
инфокоммуникациялық инфрақұрылым, цифрлық экономика
ЦДИАӨМ
көлік және логистика
ИИДМ
басқалар
ОМО
3.6
Тиісті негіздемелермен ақша-кредит саясаты көрсеткіштерінің болжамы
ҰБ
3.7
Тиісті негіздемелермен төлем теңгерімі көрсеткіштерінің болжамы
ҰБ
3.8
Тиісті негіздемелермен әлеуметтік сала көрсеткіштерінің болжамы
Еңбекмині, БҒМ, ДСМ, Қаржымині
4.
Мемлекеттік қаржының тұрақтылығы
ҰЭМ, Қаржымині,
4.1
Мемлекеттік қаржының тұрақтылығын бағалау
ҰЭМ, Қаржымині
4.2
Жоспарлы кезеңге арналған бюджеттік параметрлердің және Ұлттық қордың болжамы
ҰЭМ, Қаржымині

7. Перечень приоритетных местных бюджетных инвестиции (в виде приложения)
Приложение 3
к приказу
Приложение 3
к Правилам и срокам разработки
прогноза социально-
экономического развития
Формы и перечень информации и показателей, необходимых для расчета прогнозных параметров социально-экономического развития Республики Казахстан
Форма 1
1. Перечень информации, необходимой для формирования основных направлений социально-экономической политики в рамках прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан на пятилетний период
п/п
Наименование раздела
Ответственный исполнитель
1
2
3
1.
Итоги развития экономики Республики Казахстан
МНЭ
1.1
Социально-экономическое развитие страны за предыдущий год
МНЭ
1.2
Текущая динамика развития экономики
МНЭ
1.3
Анализ расхождений отчетных и прогнозных данных за предыдущий год
МНЭ
2.
Основные направления экономической политики
МНЭ, НБ, МИИР, МФ, МТИ, МЭ, МСХ, МИОР, МЦРИАП, МВД, МКС, МОН, МЗ, МТСЗН, АДГС, МИД, МЭГПР
2.1
Макроэкономическая стабильность
МНЭ, МЭ, МФ, МИИР, МСХ, НБ, АРРФР
Денежно-кредитная политика, включая меры по сдерживанию инфляции
НБ, МНЭ, МТИ, МСХ, МЭ
Политика в области регулирования и обеспечения стабильности финансового сектора
АРРФР, НБ
Политика управления обязательствами государства с учетом квазигосударственного сектора
МНЭ, НБ, МФ
Основные приоритеты бюджетной политики
МНЭ, НБ, МФ
Основные приоритеты налоговой политики
МНЭ, МФ
Политика формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан
МНЭ, НБ, МФ
Основные приоритеты бюджетной инвестиционной политики (в том числе бюджетные инвестиции)
МНЭ, МИИР, МСХ, МЭ, МЭГПР, МТИ, МКС, МИОР, МЦРИАП, МОН, МЗ
Межбюджетные отношения
МНЭ
2.2
Политика развития отраслей экономики
МНЭ, МИИР, МЭ, МСХ, МИОР, МЦРИАП, МКС
топливно-энергетический комплекс
МЭ
нефтегазовый сектор
МЭ
электроэнергетика
МЭ
атомная промышленность
МЭ
угольная промышленность
МИИР
горно-металлургический комплекс
МИИР
агропромышленный комплекс
МСХ
легкая промышленность
МИИР
химическая промышленность
МИИР
фармацевтическая отрасль
МИИР
производство строительных материалов
МИИР
машиностроение
МИИР
строительство
МИИР
торговля
МТИ
информационно-коммуникационные технологии
МЦРИАП
инфокоммуникационная инфраструктура, цифровая экономики
МЦРИАП
транспорт и логистика
МИИР
туризм
МКС
другие
ЦГО
2.3
Бизнес-климат и конкуренция
МНЭ, МИД
Улучшение инвестиционного климата
МНЭ, МИД, МФ
Прогноз объема инвестиций в основной капитал по направлениям использования и источникам финансирования
МНЭ, МИД, МФ
Развитие государственно-частного партнерства
МНЭ
Тарифная и антимонопольная политика с учетом прогноза предельного роста тарифов на регулируемые услуги субъектов естественных монополий
МНЭ, АЗРК
2.4
Инвестиционная привлекательность
МИД, МНЭ
2.5
Цифровизация и инновация
МЦРИАП
2.6
Человеческий капитал
МНЭ, МОН, МЗ, МТСЗН, МВД
Образование
МОН
Здравоохранение
МЗ
Занятость
МТСЗН
Социальное обеспечение
МТСЗН
2.7
Система государственного управления
МНЭ, АДГС, МЦРИАП
Государственная служба
АДГС, МНЭ
Оказание государственных услуг
МЦРИАП, АДГС, ЦГО
2.8
Региональное развитие
МНЭ, МИИР, МЭ, МЭГПР, МИО
региональная политика
МНЭ
жилищное строительство
МИИР
жилищно-коммунальное хозяйство
МНЭ, МИИР, МЭГПР, МЭ
2.9
Экономическая интеграция
МТИ, ЦГО
Внешнеторговая политика
МТИ
Международная интеграция
МТИ
3.
Прогноз социально-экономического развития
МНЭ, МИИР, МЭ, МСХ, МТИ, МЦРИАП, МТСЗН, МОН
3.1
Сценарные условия развития
МНЭ
3.2
Перспективы развития экономики
МНЭ
3.3
Факторы экономического роста
МНЭ
3.4
Описание прогноза со стороны спроса
МНЭ
Расходы на конечное потребление
МНЭ
Валовое накопление (инвестиции в основной капитал)
МНЭ, МИИР, МЭ, МТИ, МСХ, МЦРИАП, МИД
Чистый экспорт товаров и услуг
НБ
Экспорт товаров и услуг
НБ
Импорт товаров и услуг
НБ
3.5
Описание прогноза со стороны предложения (отрасли экономики)
МНЭ, МИИР, МЭ, МТИ, МСХ, МЦРИАП
топливно-энергетический комплекс
МЭ
нефтегазовый сектор
МЭ
электроэнергетика
МЭ
атомная промышленность
МЭ
угольная промышленность
МИИР
горно-металлургический комплекс
МИИР
добыча металлических руд
МИИР
металлургическая промышленность
МИИР
агропромышленный комплекс
МСХ
пищевая промышленность
МСХ
легкая промышленность
МИИР
химическая промышленность
МИИР
фармацевтическая отрасль
МИИР
производство строительных материалов
МИИР
машиностроение
МИИР
строительство
МИИР
торговля
МТИ
информационно-коммуникационные технологии
МЦРИАП
инфокоммуникационная инфраструктура, цифровая экономики
МЦРИАП
транспорт и логистика
МИИР
другие
ЦГО
3.6
Прогноз показателей денежно-кредитной политики с обоснованиями
НБ
3.7
Прогноз показателей платежного баланса с обоснованиями
НБ
3.8
Прогноз показателей социальной сферы с обоснованиями
МТСЗН, МОН, МЗ, МФ
4.
Устойчивость государственных финансов
МНЭ, МФ
4.1
Оценка устойчивости государственных финансов
МНЭ, МФ
4.2
Прогноз бюджетных параметров и Национального фонда на плановый период
МНЭ, МФ

5. Қазақстан Республикасының макроэкономикалық даму көрсеткіштерінің болжамын әзірлеу үшін жауапты мемлекеттік органдарға арналған басымдықтар мен әлеуметтік-экономикалық саясаттың және салалардың даму көрсеткіштерінің негізгі бағыттарын қалыптастыру үшін ақпарат ұсыну бойынша ұсынымдар
1. Әлеуметтік-экономикалық саясатты қалыптастыру
Жетекшілік ететін саладағы (аядағы) мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға уәкілетті жауапты мемлекеттік орган алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңге арналған салаларды дамытудың басымдықтарын және негізгі бағыттарын қалыптастырады.
Жетекшілік ететін саладағы мемлекеттік саясаттың басымдықтары және негізгі бағыттары Қазақстан Республикасының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын, Қазақстан Республикасы Мемлекет Басшысының, Үкіметінің тапсырмаларында, Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауында айқындалған, саясатқа сәйкес болуы тиіс.
Ақпаратта, алдағы жоспарланатын (бесжылдық) кезеңге арналған нысаналы индикаторлар және жоспарланатын кезең соңындағы жетістіктердің нәтижелері көрсетіле отырып, аталған салада іске асырылып жатқан барлық мемлекеттік бағдарламалар көрсетіледі.
Сондай-ақ ақпаратта жоспарланатын және іске асырылатын жобаларды, алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңнің соңына дейін нысаналы көрсеткіштердің жетістіктері көрсетілген жетекшілік ететін саладағы саясатты іске асыру жөніндегі шаралар көрсетіледі.
Салаларды дамыту басымдықтары алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамы шеңберінде мақұлданған, әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі басымдықтары мен бағыттарына сәйкес келмеген жағдайда салалық жобалар мемлекеттік бюджеттен қаржыландырумен қамтамасыз етілмейтін болады.
2. Орта мерзімді (бес жылдық) кезеңге арналған салаларды дамытудың болжамды көрсеткіштерін әзірлеу
Жауапты мемлекеттік органдар ұсынатын, жетекшілік ететін салаларды дамытудың алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңге арналған болжамды көрсеткіштері Қазақстан Республикасының стратегиялық құжаттарында айқындалған салалар бойынша нысаналы индикаторлар жетістіктеріне сәйкес болуы тиіс.
Салалардың даму көрсеткіштерінің болжамына әрбір болжамданатын көрсеткіштің алдағы жоспарланатын (бес жылдық) кезеңге арналған күтілетін төмендеуі және ұлғаюы бойынша факторларды төмендеу мен өсу себептерін, іске асырылатын жобалар мен тапсырмалар көрсетілген жазбаша негіздеме ұсынылады.
Мемлекеттік және орыс тілдеріндегі ақпарат құжат бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланатындықтан қысқа, айқын және халыққа түсінікті жинақы тілде баяндалады.
Ескертпе:
аббревиатуралар және қысқартылған сөздердің толық жазылуы:
АҚДМ
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
АҚШ
Америка құрама штаттары
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
ББӘ
бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі
БҒМ
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
БҚДА
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ЕДБ
екінші деңгейдегі банктер
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖАО
жергілікті атқарушы органдар
ЖҚҚ
жалпы қосылған құн
ЖІӨ
жалпы ішкі өнім
ИИДМ
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлiгi
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚНРДА
Қазақстан Республикасынының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
МҚІА
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
м
метр
МСМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
НКИ
нақты көлем индексі
ОМО
орталық мемлекеттік органдар
СҚП
сатып алу қабілетінің паритеті
СИМ
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СІМ
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлiгi
ҰБ
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұлттық қор
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ХҚҰ
Халықаралық қаржы ұйымдары
ЦДҚАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, иновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭГТРМ
Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
Энергетикамині
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
Бұйрыққа
4-қосымша
Әлеуметтік-экономикалық даму
болжамын әзірлеу қағидалары
мен мерзімдеріне
4-қосымша
1-нысан

5. Рекомендации для ответственных государственных органов по представлению информации для формирования приоритетов и основных направлений социально-экономической политики и показателей развития отраслей для разработки прогноза макроэкономических показателей развития Республики Казахстан
1. Формирование социально-экономической политики
Ответственный государственный орган, уполномоченный за формирование и реализацию государственной политики в курируемой отрасли (сфере) формирует приоритеты и основные направления развития отрасли на предстоящий планируемый (пятилетний) период.
Приоритеты и основные направления государственной политики в курируемой отрасли должны соответствовать политике, определенной стратегическими и программными документами Республики Казахстан, поручениями Главы государства, Правительства Республики Казахстан, ежегодными посланиями Президента Республики Казахстан народу Казахстана.
В информации отражаются все государственные программы, реализуемые в данной сфере, с указанием целевых индикаторов на предстоящий планируемый (пятилетний) период и результатов достижения к концу планируемого периода.
В информации также отражаются меры по реализации политики в курируемой отрасли с указанием планируемых и реализуемых проектов, достижения целевых показателей к концу предстоящего планируемого (пятилетнего) периода.
При несоответствии приоритетов развития отрасли основным приоритетам и направлениям социально-экономической политики, одобренным в рамках Прогноза социально-экономического развития на предстоящий планируемый (пятилетний) период отраслевые проекты не будут обеспечиваться финансированием из государственного бюджета.
2. Разработка прогнозных показателей развития отрасли на среднесрочный (пятилетний) период
Представляемые ответственными государственными органами прогнозные показатели развития курируемой отрасли на предстоящий планируемый (пятилетний) период должны соответствовать достижению целевых индикаторов по отрасли, определенных в стратегических документах Республики Казахстан.
К прогнозу показателей развития отраслей представляется письменное обоснование по ожидаемому снижению и увеличению каждого прогнозируемого показателя на предстоящий планируемый (пятилетний) период с указанием факторов, причин снижения или роста, реализуемых проектов и поручений.
Информация на государственном и русском языках излагается кратко, четким и лаконичным языком, понятным для населения, так как документ подлежит публикации в средствах массовой информации.
Примечание:
расшифровка аббревиатур и сокращений:
МИОР
Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
США
Соединенные Штаты Америки
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
АБП
администраторы бюджетных программ
МОН
Министерство образования и науки Республики Казахстан
АЗРК
Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
БВУ
банки второго уровня
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИО
местные исполнительные органы
ВДС
валовая добавленная стоимость
ВВП
валовой внутренний продукт
МИИР
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
АРРФР
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
АДГС
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
куб. м
кубический метр
МКС
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
ИФО
индекс физического объема
ЦГО
центральные государственные органы
ППС
паритет покупательской способности
МТИ
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
МИД
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
НБ
Национальный Банк Республики Казахстан
Национальный фонд
Национальный фонд Республики Казахстан
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МФО
Международные финансовые организации
МЦРИАП
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭГПР
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан
Приложение 4
к приказу
Приложение 4
к Правилам и срокам разработки
прогноза социально-
экономического развития
Форма 1