Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2021 жылғы 4 қазандағы № 11-1-4/416 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 7 қазанда № 24657 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің м.а. 2025 жылғы 14 шiлдедегi № 11-1-4/420 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 14.07.2025 № 11-1-4/420 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 34-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Валюта-қаржы департаменті:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі Аппаратының басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрі
М. Тілеуберді
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
________________
2021 жылғы "___"_______
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2021 жылғы 4 қазандағы
№ 11-1-4/416 бұйрығымен
бекітілген
Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 34-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер мен мемлекеттік тапсырманың (бұдан әрі – көрсетілетін қызметтер) құнын айқындау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) тікелей шығыстар – көрсетілетін қызметтердің ерекшелігіне тікелей байланысты шығыстар;

Об утверждении Правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 4 октября 2021 года № 11-1-4/416. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 октября 2021 года № 24657. Утратил силу приказом и.о. Министра иностранных дел Республики Казахстан от 14 июля 2025 года № 11-1-4/420.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 14.07.2025 № 11-1-4/420 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания.
2. Валютно-финансовому департаменту Министерства иностранных дел Республики Казахстан обеспечить:
1) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Руководителя аппарата Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр иностранных дел
Республики Казахстан М. Тілеуберді
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
_______________________
"___" _________ 2021 года
Утверждены приказом
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 4 октября 2021 года
№ 11-1-4/416
Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 34 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания (далее – услуги).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) прямые расходы – расходы, непосредственно связанные со спецификой оказываемых услуг;

2) шартты-тұрақты шығыстар – қызметті жүзеге асыру, оның ішінде көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін жағдайлар жасау жөніндегі шығыстар.
2- тарау. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтер және мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау тәртібі
3. Көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау кезінде осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған шығындар құрылымында көрсетілген, негіздеуші құжаттармен расталған тікелей және шартты-тұрақты шығыстар ескеріледі.
4. Тікелей шығыстар осы көрсетілетін қызметтерге тікелей байланысты шығындар жататын, қызметтерді көрсету үшін қажетті ресурстар негізге алына отырып айқындалады.
Шартты-тұрақты шығыстарды көрсетілетін қызметтер құнына қосу үшін қызметтерді орындаушының даму жоспарының көрсеткіштері негізге алынады.
5. Келесі жоспарлы кезеңге көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау кезінде қаржы нарығының валюталардың айырбастау бағамдарына әсері, инфляция коэффициенті және шарттық міндеттемелерді орындау мерзімінің ұзақтығы ескеріледі.
6. Көрсетілетін қызметтер құны осы Қағидалардың 2-қосымшасына сай көрсетілетін қызметтер құнының есебіне сәйкес айқындалады.
Зерттеулердің, консалтингтік
көрсетілетін қызметтер мен
мемлекеттік тапсырманың
құнын айқындау қағидаларына
1-қосымша
Көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған шығындардың құрылымы
Көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған шығындардың құрылымы мыналарды қамтиды:
1) тікелей шығыстар:
қызмет көрсетуге тікелей қатысатын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу жөніндегі шығыстар (лауазымдық жалақы, қосымша ақылар, үстемеақылар, сауықтыруға арналған жәрдемақылар, сыйлықақылар);
жұмыс берушiлердiң жарналары (әлеуметтік салық, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, жұмыс берушілердің Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдары);
іссапар шығыстары;
көрсетілетін қызметті іске асыру үшін қосалқы мердігер ретінде тартылатын сыртқы сарапшыларды тарту бойынша шығыстар;
тікелей қызметті орындау үшін қажетті (оның ішінде конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізу кезінде) полиграфиялық шығыстар (бланк өнімдерін: сауалнамаларды, бағыт парақтарын, карточкаларды, зерттеу есептерін, тест тапсырмаларын көбейту, құжаттарды түптеу, тігу және өңдеу);
конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізу үшін үй-жайлар мен жабдықтарды жалға алу бойынша шығыстар;
конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізу кезіндегі көлік қызметтері;
конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізуге байланысты шығыстар (дәйекті және ілеспе аударма қызметтері, шақырылған сарапшылардың қаламақылары, бөтелкедегі су, бір реттік стақандар);
ақпараттық қызметтер (мерзімді, оның ішінде электрондық басылымдарға және ақпараттық жүйелерге жазылу);
аударма қызметтері (жазбаша аударма);

2) условно-постоянные расходы – расходы по созданию условий для осуществления деятельности, в том числе предоставлению услуг.
Глава 2. Порядок определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания
3. При определении стоимости услуг учитываются прямые и условно-постоянные расходы, подтвержденные обосновывающими документами, которые указаны в структуре затрат на предоставление услуг согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
4. Прямые расходы определяются исходя из необходимых ресурсов для оказания услуг, к которым относятся затраты, непосредственно связанные с данными услугами.
Для включения условно-постоянных расходов в стоимость услуг за основу берутся показатели плана развития исполнителя услуг.
5. При определении стоимости услуг на следующий плановый период учитывается влияние финансового рынка на обменные курсы валют, коэффициент инфляции и длительность срока исполнения договорных обязательств.
6. Стоимость услуг определяется в соответствии с расчетом стоимости услуг согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам определения
стоимости исследований,
консалтинговых услуг и
государственного задания
Структура затрат на предоставление услуг
Структура затрат на предоставление услуг включает в себя:
1) прямые расходы:
расходы по оплате труда работников, непосредственно участвующих в предоставлении услуги (должностной оклад, доплаты, надбавки, пособия на оздоровление, премии);
взносы работодателей (социальный налог, социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в Фонд социального медицинского страхования);
командировочные расходы;
расходы по привлечению внешних экспертов, привлекаемых для реализации услуги в качестве субподрядчика;
полиграфические расходы (тиражирование бланочной продукции: анкет, маршрутных листов, карточек, отчетов исследований, тестовых заданий, переплет, подшивка и обработка документов), необходимые непосредственно для выполнения услуги (в том числе при проведении конференций, семинаров, круглых столов);
расходы по аренде помещений и оборудований для проведения конференций, семинаров, круглых столов;
транспортные услуги при проведении конференций, семинаров, круглых столов;
расходы, связанные с проведением конференций, семинаров, круглых столов (услуги последовательного и синхронного перевода, гонорары приглашенных экспертов, вода в бутылках, одноразовые стаканы);
информационные услуги (подписка на периодические издания, в том числе электронные и информационные системы);
переводческие услуги (письменный перевод);

2) шартты-тұрақты шығыстар:
қорлар бойынша шығыстар;
әкімшілік персонал қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстар (лауазымдық жалақы);
жұмыс берушiлердiң жарналары (әлеуметтік салық, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, жұмыс берушілердің Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдары);
негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясы;
негізгі құралдар мен материалдық емес активтерді ұстау және жөндеу;
коммуналдық шығыстар (жылу энергиясы, электр энергиясы, сумен жабдықтау, су бұру және қоқыс шығару жөніндегі шығыстар);
байланыс қызметтері (пошталық, курьерлік қызметтер, Интернет, телефон байланысы, оның ішінде халықаралық және қалааралық байланыс қызметтері);
ақпараттық қызметтер (кабельдік теледидар);
салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер (мүлік салығы, көлік құралдары салығы, жер салығы);
банк қызметтері;
күзету бойынша қызметтер;
өрт қауіпсіздігі және арнайы талаптарды сақтау;
3) Қазақстан Республикасы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Кодексінің 369-бабының 1-тармағының 1-тармақшасына сәйкес қосылған құн салығы.
Зерттеулердің, консалтингтік
көрсетілетін қызметтер мен
мемлекеттік тапсырманың
құнын айқындау қағидаларына
2-қосымша
Көрсетілетін қызметтердің құнының есебі
1. Көрсетілетін қызмет құны мына формула бойынша есептеледі:
Қ = Тш + Бш + ҚҚС, мұнда:
Тш – қызмет көрсетуге тікелей қатысатын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу және жұмыс берушiлердiң жарналары бойынша шығыстарсыз тікелей шығыстар;
Бш – қызмет көрсетуге тікелей қатысатын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу жөніндегі шығыстарды, жұмыс берушiлердiң жарналарын және шартты – тұрақты шығыстарды (бұдан әрі-қызмет құнының бөлінетін бөлігі) қамтитын еңбек шығынына қарай бөлінетін шығыстар;
ҚҚС – қосылған құн салығы.
2. Қызмет құнының бөлінетін бөлігі мына формула бойынша есептеледі:
Бш = ЕШ * СМ, мұнда:
ЕШ – қызмет көрсетуге тікелей қатысатын бір қызметкерге адам-сағаттағы еңбек шығындары;
СМ – қызмет көрсетуге тікелей қатысатын қызметкердің сағаттық мөлшерлемесі.
3. Қызмет көрсетуге тікелей қатысатын бір қызметкерге адам-сағаттағы еңбек шығындары мына формула бойынша есептеледі:
ЕШ = А * Сағ * ЖКО, мұнда:
А – қызметті орындау айларының саны;
Сағ – бір күнгі қызметті орындау сағаттарының саны;
ЖКО – тиісті жылға арналған жұмыс уақыты балансына сәйкес жұмыс күндерінің орташа айлық саны.
4. Қызмет көрсетуге тікелей қатысатын бір қызметкерге сағаттық мөлшерлеме мына формула бойынша есептеледі:
ЕА – қызмет көрсетуге тікелей қатысатын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу бойынша шығыстар, жұмыс берушiлердiң жарналары;
ШТШа – қызмет көрсетуге тікелей қатысатын бір қызметкерге айына келетін шартты-тұрақты шығыстар;
ЖСО – тиісті жылға арналған жұмыс уақытының балансына сәйкес жұмыс сағаттарының орташа айлық саны.

2) условно-постоянные расходы:
расходы по запасам;
расходы по оплате труда работников административного персонала (должностной оклад);
взносы работодателей (социальный налог, социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в Фонд социального медицинского страхования);
амортизация основных средств и нематериальных активов;
обслуживание и ремонт основных средств и нематериальных активов;
коммунальные расходы (расходы по теплоэнергии, электроэнергии, водоснабжению, водоотведению и вывозу мусора);
услуги связи (почтовые, курьерские услуги, Интернет, услуги телефонной связи, в том числе международная и междугородняя связь);
информационные услуги (кабельное телевидение);
налоги и другие обязательные платежи в бюджет (налог на имущество, налог на транспортные средства, земельный налог);
банковские услуги;
услуги по охране;
пожарная безопасность и соблюдение специальных требований;
3) налог на добавленную стоимость в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 369 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Приложение 2
к Правилам определения
стоимости исследований,
консалтинговых услуг и
государственного задания
Расчет стоимости услуг
1. Стоимость услуги рассчитывается по следующей формуле:
С = Пр + Рр + НДС, где:
Пр – прямые расходы, без расходов по оплате труда работников, непосредственно участвующих в предоставлении услуги и взносов работодателей;
Рр – расходы, распределяемые в зависимости от трудозатрат, включающие расходы по оплате труда работников, непосредственно участвующих в предоставлении услуги, взносы работодателей, и условно-постоянные расходы (далее – распределяемая часть стоимости услуги);
НДС – налог на добавленную стоимость.
2. Распределяемая часть стоимости услуги рассчитывается по следующей формуле:
Рр = ТЗ * ЧС, где:
ТЗ – трудозатраты в человеко-часах на одного работника, непосредственно участвующего в предоставлении услуги;
ЧС – почасовая ставка работника, непосредственно участвующего в предоставлении услуги.
3. Трудозатраты в человеко-часах на одного работника, непосредственно участвующего в предоставлении услуги рассчитываются по следующей формуле:
ТЗ = М * Ч * СРД, где:
М – количество месяцев исполнения услуги;
Ч – количество часов исполнения услуги в день;
СРД – среднемесячное число рабочих дней согласно балансу рабочего времени на соответствующий год.
4. Почасовая ставка на одного работника, непосредственно участвующего в предоставлении услуги рассчитывается по следующей формуле:
ОТ – расходы по оплате труда работников, непосредственно участвующих в предоставлении услуги, взносы работодателей;
УПРМ – условно-постоянные расходы, приходящиеся на одного работника, непосредственно участвующего в предоставлении услуги, в месяц;
CРЧ – среднемесячное количество рабочих часов согласно балансу рабочего времени на соответствующий год.

5. Қызмет көрсетуге тікелей қатысатын бір қызметкерге келетін шартты-тұрақты шығыстар айына мына формула бойынша есептеледі:
ШТШж – жылына қызмет көрсетуге тікелей қатысатын бір қызметкерге келетін шартты-тұрақты шығыстар.
6. Қызмет көрсетуге тікелей қатысатын бір қызметкерге келетін шартты-тұрақты шығыстар жылына мына формула бойынша есептеледі:
ШТШд – даму жоспары бойынша шартты-тұрақты шығыстар;
С – қызмет көрсетуге тікелей қатысатын қызметкерлердің саны.

5. Условно-постоянные расходы, приходящиеся на одного работника, непосредственно участвующего в предоставлении услуги, в месяц рассчитываются по следующей формуле:
УПРг – условно-постоянные расходы, приходящиеся на одного работника, непосредственно участвующего в предоставлении услуги в год.
6. Условно-постоянные расходы, приходящиеся на одного работника, непосредственно участвующего в предоставлении услуги, в год рассчитываются по следующей формуле:
УПРп – условно-постоянные расходы по плану развития;
Ч – численность работников, непосредственно участвующих в предоставлении услуги.