Мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді қауіпсіз пайдалану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 29 қыркүйектегі № 477 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 30 қыркүйекте № 24567 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 02.10.2025 № 434 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 23.08.2022 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 102) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 14.07.2023 № 382 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді қауіпсіз пайдалану қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 02.10.2025 № 434 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өнеркәсіптік қауіпсіздік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Индустрия және
инфрақұрылымдық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 477 бұйрығымен
бекітілген
Мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді қауіпсіз пайдалану қағидалары

Об утверждении Правил безопасной эксплуатации подъемников для лиц с инвалидностью
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 сентября 2021 года № 477. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2021 года № 24567.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 02.10.2025 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения настоящего приказа см. п. 4,
В соответствии с подпунктом 102) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 14.07.2023 № 382 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила безопасной эксплуатации подъемников для лиц с инвалидностью.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 02.10.2025 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету промышленной безопасности Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 29 сентября 2021 года № 477
Правила безопасной эксплуатации подъемников для лиц с инвалидностью

Ескерту. Қағиданың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 02.10.2025 № 434 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді қауіпсіз пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 102) тармақшасына сәйкес әзірленді және мүмкіндігі шектеулі адамдарға (мүгедектігі бар адамдарға) арналған көтергіштерді (бұдан әрі – көтергіш платформалар) қауіпсіз пайдалану тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 02.10.2025 № 434 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда пайдаланатын негізгі ұғымдар Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
3. Көтергіш платформаларды монтаждау, техникалық қызмет көрсету, техникалық диагностикалау, техникалық куәландыру және жөндеуді "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 72-бабына сәйкес мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді монтаждау, техникалық қызмет көрсету, техникалық диагностикалау, техникалық куәландыру және жөндеу жүргізу құқығына аттестатталған ұйымдар орындайды.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 02.10.2025 № 434 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Көтергіш платформаларды орнату жобалау (конструкторлық) құжаттамасы бойынша осы Қағидалардың, металл конструкцияларды және көтергіш-көлік жабдықтарын монтаждау үшін ұлттық және (немесе) мемлекетаралық стандарттар және сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы мемлекеттік нормативтер талаптарын ескере отырып орындалады.
5. Көтергіш платформалардың конструкциясына өзгерістер енгізу осы өзгерістер әзірлеуші ұйыммен немесе жобалау ұйымымен және көтергіш платформаның иесімен келісілгеннен кейін ғана жүзеге асырылады.
6. Көтергіш платформасын монтаждау, жөндеу, жаңғырту, реконструкциялау және пайдалану процесінде туындайтын жобалау (конструкторлық) құжаттамасының талаптарынан ауытқу көтергіш платформа иесімен, сондай-ақ көтергіш платформаны дайындаушы ұйыммен немесе осы құжаттаманы әзірлеуші ұйыммен келісуге жатады.

Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 02.10.2025 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила безопасной эксплуатации подъемников для лиц с инвалидностью (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 102) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 и определяют порядок безопасной эксплуатации подъемников для лиц с инвалидностью (далее – подъемных платформ).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 02.10.2025 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области промышленной безопасности.
3. Монтаж, техническое обслуживание, техническое диагностирование, техническое освидетельствование и ремонт подъемных платформ выполняется организациями, аттестованными на право проведения монтажа, технического обслуживания, технического диагностирования, технического освидетельствования и ремонта подъемников для лиц с инвалидностью в соответствии со статьей 72 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" (далее – Закон).
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 02.10.2025 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Установка подъемных платформ выполняется по проектной (конструкторской) документации с учетом требований настоящих Правил, национальных и (или) межгосударственных стандартов и государственных нормативов в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности для монтажа металлоконструкций и подъемно-транспортного оборудования.
5. Внесение изменений в конструкцию подъемных платформ осуществляется только после согласования этих изменений с организацией-изготовителем или проектной организацией и владельцем подъемной платформы.
6. Отступления от требований проектной (конструкторской) документации, необходимость в которых возникает в процессе монтажа, ремонта, модернизации, реконструкции и эксплуатации подъемной платформы, подлежат согласованию с владельцем подъемной платформы, а также организацией-изготовителем подъемной платформы или организацией-разработчиком данной документации.

7. Көтергіш платформалар олардың барлық тораптары мен бөлшектеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу мүмкіндігін қамтамасыз етуді ескере отырып ұлттық және (немесе) мемлекетаралық стандарттарға сәйкес жобаланады және орнатылады.
8. Әрбір көтергіш платформа пайдалану құжаттамасымен жабдықталады:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша паспортпен;
конструкцияның техникалық сипаттамасымен;
монтаждау, техникалық қызмет көрсету және пайдалану жөніндегі нұсқаулықпен;
иесі мен қолданушыға арналған пайдалану бойынша нұсқаулықпен.
2-тарау. Көтергіш платформаларды пайдалану
9. Көтергіш платформаны монтаждауды немесе қайта жаңартуды орындаған ұйым көтергіш платформа мен оның орнатылуының осы Қағидалардың және жобалау (конструкторлық) құжаттаманың талаптарына сәйкестігіне мыналарды қамтитын қарап-тексеруді, тексеруді және сынауды жүргізеді:
1) көтергіш платформаның осы Қағидалардың 8-тармағы бойынша құжаттама жиынтығына сәйкестігін тексере отырып, жалпы көзбен қарап тексеру;
2) көтергіш платформаның өлшемдерін және оны орнатуға байланысты өлшемдерді қоса алғанда, оның дұрыс орнатылуын тексеру;
3) тарту органдарын, бағыттағыштарды, платформаларды, жүріс пен жылдамдықты шектегіштерді, ұстағыштарды, қоршаулар мен есіктердің, электр жабдықтарының жай-күйін тексеру;
4) шахтаның, платформаның, қону алаңының, есіктер мен қоршаулардың конструкцияларындағы регламенттелген арақашықтықтарды (саңылауларды) өлшеу;
5) басқару жүйесінің, электр қауіпсіздік құрылғыларының және платформаның номиналды жылдамдығының жұмысын тексеруге арналған функционалдық сынақтар.
10. Қарап-тексеру, тексеру және сынау барысында анықталған ақаулықтарды жою аяқталғаннан кейін техникалық әзірлік актісі жасалады, оның үлгісі осы Қағидаларға 2-қосымшада келтірілген.
11. Көтергіш платформаны қолдану басталғанға дейін иесі:
1) осы Қағидалардың 34-тармағында белгіленген талаптардың орындалуын қамтамасыз етеді;
2) мыналардың бар болуын және жиынтықтылығын тексереді:
осы Қағидалардың 8-тармағында көзделген құжаттама;
жабдықтың жерге тұйықтау (нөлдеу) элементтерін қарау және тексеру хаттамалары;
күштік электр жабдығының оқшаулау кедергісін, басқару және сигнал беру тізбектерін, күштік және жарық беретін электр сымдарын тексеру хаттамалары;
жасырын жұмыстарды куәландыру актісі;
техникалық әзірлік актісі;
3) көтергіш платформаны пайдалануға беру мүмкіндігі туралы мәселені шешу жөніндегі мына құрамдағы комиссияның жұмысын ұйымдастырады:
комиссия төрағасы – меншік иесінің (иеленушінің) өкілі;
комиссия мүшелері:
пайдаланушы ұйымның өкілі;
өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің немесе көтергіш платформа әлеуметтік инфрақұрылым объектісінде орналасқан жағдайда өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органның өкілі.
Келісім бойынша комиссия құрамына мынадай өкілдер енгізіледі:
Көтергіш платформаны жобалауды, салуды, монтаждауды жүргізген ұйымдар;
жабдықты дайындаушы-ұйымдар және (немесе) жеткізуші-ұйымдар.

7. Подъемные платформы проектируются и устанавливаются в соответствии с национальными и (или) межгосударственными стандартами с учетом обеспечения возможности технического обслуживания и ремонта всех их узлов и деталей.
8. Каждая подъемная платформа снабжается эксплуатационной документацией:
паспортом по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
техническим описанием конструкции;
руководством по монтажу, техническому обслуживанию и эксплуатации;
руководством по эксплуатации для владельца и пользователя.
Глава 2. Эксплуатация подъемных платформ
9. Организация, выполнившая монтаж или реконструкцию подъемной платформы, проводит ее осмотр, проверку и испытания на соответствие подъемной платформы и ее установки требованиям настоящих Правил и проектной (конструкторской) документации, которые включают:
1) общий визуальный осмотр с проверкой соответствия подъемной платформы комплекту документации по пункту 8 настоящих Правил;
2) проверку размеров и правильности установки подъемной платформы, включая размеры, связанные с ее установкой;
3) осмотр тяговых органов, направляющих, платформы, ограничителей хода и скорости, ловителей, состояния ограждений и дверей, электрооборудования;
4) измерение регламентированных расстояний (зазоров) в конструкциях шахты, платформы, посадочной площадки, дверей и ограждений;
5) функциональные испытания для проверки действия системы управления, электрических устройств безопасности и номинальной скорости платформы.
10. По окончании устранения неисправностей, выявленных в ходе осмотра, проверок и испытаний, составляется акт технической готовности, образец которого приведен в приложении 2 к настоящим Правилам.
11. До начала применения подъемной платформы владелец:
1) обеспечивает выполнение требований, установленных пунктом 34 настоящих Правил;
2) проверяет наличие и комплектность:
документации, предусмотренной пунктом 8 настоящих Правил;
протокола осмотра и проверки элементов заземления (зануления) оборудования;
протокола проверки сопротивления изоляции силового электрооборудования, цепей управления и сигнализации, силовой и осветительной электропроводки;
акта освидетельствования скрытых работ;
акта технической готовности;
3) организует работу комиссии по решению вопроса о возможности ввода подъемной платформы в эксплуатацию в составе:
председатель комиссии – представитель собственника (владельца);
члены комиссии:
представитель эксплуатирующей организации;
представитель территориального подразделения ведомства уполномоченного органа в области промышленной безопасности или местного исполнительного органа, осуществляющего государственный контроль и надзор в области промышленной безопасности, в случае если подъемная платформа установлена на объекте социальной инфраструктуры;
По согласованию в состав комиссии включаются представители:
организаций, проводивших монтаж подъемной платформы, пусконаладочные и строительно-монтажные работы;
организации-изготовителя и (или) организации-поставщика оборудования.

Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 02.10.2025 № 434 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Осы Қағидалардың 11-тармағының 3) тармақшасына сәйкес қалыптастырылған комиссия осы Қағидалардың 11-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген құжаттаманың болуын қарап-тексеруді және осы Қағидалардың 21-тармағында көзделген көлемде тексеру жүргізеді.
13. Комиссия жұмысының нәтижелері бойынша көтергіш платформаны пайдалануға беру мүмкіндігі туралы акт жасалады, оның үлгісі осы Қағидаларға 3-қосымшада келтірілген.
14. Көтергіш платформа паспортына көтергіш платформаның жарамды жай-күйі мен қауіпсіз пайдаланылуы үшін жауапты адам көтергіш платформаның пайдалануға берілген күнін көрсете отырып, оны пайдалануға беру туралы жазба енгізеді.
15. Көтергіш платформа пайдалануға берілгеннен кейін пайдаланушы ұйым Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 98) тармақшасына сәйкес бекітілген Қауіпті өндірістік объектілерді және қауіпті техникалық құрылғыларды есепке қою және есептен шығару қағидаларына сәйкес көтергіш платформаны есепке қоюды жүзеге асырады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 02.10.2025 № 434 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Көтергіш платформаны пайдалану осы Қағидаларға және пайдалану құжаттамасына сәйкес жүзеге асырылады.
17. Көтергіш платформаның қауіпсіз пайдаланылуын өндірістік бақылау Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 24 маусымдағы № 315 бұйрығымен бекітілген Қауіпті өндірістік объектіде өндірістік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23276 болып тіркелген) сәйкес ұйымдастырылады және жүзеге асырылады.
18. Көтергіш платформаны пайдаланатын ұйым қызмет көрсетуді, техникалық куәландыруды және жөндеуді ұйымдастыру жолымен оның жұмысқа қабілетті жағдайда болуын және қауіпсіз жұмыс жағдайын қамтамасыз етеді.
Техникалық куәландыруды Заңның 72-бабында көзделген мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді техникалық куәландырудан өткізу құқығына өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы аттестат болған кезде көтергіш платформаның иесі жүргізеді.
Заңның 72-бабына сәйкес мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерді техникалық куәландыруды жүргізу құқығына аттестатталған ұйымдардың шарт негізінде көтергіш платформаны техникалық куәландыруды жүргізуіне жол беріледі.
Көтергіш платформаны пайдалану немесе оны техникалық куәландыру процесінде қолданылатын бақылау және диагностикалау әдістері көтергіш платформаны пайдалану жөніндегі нұсқаулықта көрсетіледі.

Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 02.10.2025 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Комиссия, сформированная в соответствии с подпунктом 3) пункта 11 настоящих Правил, проверяет наличие документации, указанной в подпункте 2) пункта 11 настоящих Правил, проводит осмотр и проверку в объеме, предусмотренном пунктом 21 настоящих Правил.
13. По результатам работы комиссии составляется акт о возможности ввода в эксплуатацию подъемной платформы, образец которого приведен в приложении 3 к настоящим Правилам.
14. В паспорт подъемной платформы лицом, ответственным за исправное состояние и безопасную эксплуатацию подъемной платформы вносится запись о вводе в эксплуатацию подъемной платформы с указанием даты ввода его в эксплуатацию.
15. После ввода подъемной платформы в эксплуатацию эксплуатирующая организация осуществляет постановку на учет подъемной платформы согласно Правилам постановки на учет и снятия с учета опасных производственных объектов и опасных технических устройств, утверждаемых в соответствии с подпунктом 98) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 02.10.2025 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Эксплуатация подъемной платформы осуществляется в соответствии с настоящими Правилами и эксплуатационной документацией.
17. Производственный контроль за безопасной эксплуатацией подъемной платформы организовывается и осуществляется согласно Инструкции по организации и осуществлению производственного контроля на опасном производственном объекте, утвержденной приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 24 июня 2021 года № 315 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23276).
18. Организация, эксплуатирующая подъемную платформу, обеспечивает содержание ее в работоспособном состоянии и безопасные условия работы путем организации обслуживания, технического освидетельствования и ремонта.
Техническое освидетельствование проводится владельцем подъемной платформы при наличии аттестата в области промышленной безопасности на право проведения технического освидетельствования подъемников для лиц с инвалидностью, предусмотренного статьей 72 Закона.
Допускается проведение технического освидетельствования подъемной платформы на основании договора организациями, аттестованными на право проведения технического освидетельствования подъемников для лиц с инвалидностью в соответствии со статьей 72 Закона.
Методы контроля и диагностики, применяемые в процессе эксплуатации подъемной платформы, или ее технического освидетельствования указываются в руководстве по эксплуатации подъемной платформы.

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 02.10.2025 № 434 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Көтергіш платформалар пайдалану процесінде кемінде 12 айда бір рет, сондай-ақ дайындаудан (монтаждаудан), реконструкциялаудан (жаңғыртудан) және күрделі жөндеуден кейін техникалық куәландырудан өтеді.
20. Техникалық куәландыру кезінде:
пайдалану құжаттамасын тексеру;
қарап тексеру және өлшеу арқылы жабдықтың техникалық жай-күйін тексеру;
статикалық және динамикалық сынақтар.
21. Көтергіш платформаны қарап тексеру кезінде жабдықтың және оның бекітпелерінің, арқандардың, шынжырлардың, электр сымдарының, шахта мен жетек қоршауларының жай-күйі, сондай-ақ көтергіш платформа қондырғысының орнату сызбасына сәйкестігі тексеріледі.
22. Жүк түсірмейтін құрылғысы бар көтергіш платформаны тексеру кезінде мыналардың жұмысы бақыланады:
шығырлар;
платформаны динамикалық сынау кезінде тексерілетіндерді қоспағанда, платформалар мен шахталардың, қауіпсіздік белдіктерінің, шлагбаумдардың, қауіпсіздіктің сезімтал жиектерінің (алаңдарының), қауіпсіздік құрылғыларының есіктері;
басқару жүйелері;
дабыл және жарықтандыру;
гидравликалық жетегі бар көтергіш платформадағы гидравликалық жетек (жұмыс сұйықтығының ағуы және қысымы).
23. Гидравликалық жетегі бар көтергіш платформасында гидрожүйенің герметикалығы және сақтандыру клапанының іске қосылуы статикалық сынаумен тексеріледі. Статикалық сынау кезінде жүк көтергіш құрылғыда салмағы көтергіш платформаның номиналды жүк көтергіштігінен 25 % асатын біркелкі бөлінген жүк орналастырылады.
24. Көтергіш платформаны динамикалық сынау кезінде оның механизмдері тексеріледі, буферлер (тіректер), ұстағыштар, тежегіш және жылдамдықты шектегіш сыналады, сондай-ақ платформаны тоқтату дәлдігі тексеріледі.
Платформаны тоқтату дәлдігін тексеруді қоспағанда, сынақ платформада салмағы көтергіш платформасының жүк көтергіштігінен 10% асатын еденге біркелкі бөлінген жүк болған кезде жүргізіледі.
Платформаның тоқтау дәлдігін тексеру бос платформаның және салмағы көтергіш платформасының жүк көтергіштігіне тең жүк бар платформаның әр бағытында қозғалу кезінде жүзеге асырылады.
Шеткі отырғызу (тиеу) алаңдарында аялдаманың дәлдігін тексеру көтеру платформасының осы алаңшалар бағытында қозғалысы кезінде жүргізіледі. Тоқтату дәлдігі платформаны автоматты түрде тоқтатқаннан кейін тексеріледі.
25. Буферлерді (тіректерді) сынау көтергіш платформаның жұмыс жылдамдығы кезінде жүргізіледі.
Буферді (тіректі) сынау нәтижелері оларда қалдық деформациялар немесе сынулар анықталған жағдайда қанағаттанарлықсыз болып саналады.

Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 02.10.2025 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Подъемные платформы в процессе эксплуатации не реже одного раза в 12 месяцев, а также после изготовления (монтажа), реконструкции (модернизации) и капитального ремонта подвергаются техническому освидетельствованию.
20. При техническом освидетельствовании проводятся:
проверка эксплуатационной документации;
проверка технического состояния оборудования путем осмотра и измерений;
статические и динамические испытания.
21. При осмотре подъемной платформы проверяется состояние оборудования и его креплений, канатов, цепей, электропроводки, ограждения шахты и привода, а также соответствие установки подъемной платформы установочному чертежу.
22. При проверке подъемной платформы с незагруженным грузонесущим устройством контролируется работа:
лебедки;
дверей платформы и шахты, ремней безопасности, шлагбаумов, чувствительных кромок (площадок) безопасности, устройств безопасности, за исключением проверяемых при динамическом испытании платформы;
системы управления;
сигнализации и освещения;
гидропривода (течь и давление рабочей жидкости) у подъемной платформы с гидравлическим приводом.
23. У подъемной платформы с гидравлическим приводом герметичность гидросистемы и срабатывание предохранительного клапана проверяется статическим испытанием. При статическом испытании на грузонесущем устройстве размещается равномерно распределенный груз, масса которого превышает номинальную грузоподъемность подъемной платформы на 25 %.
24. При динамическом испытании подъемной платформы проверяется в действии ее механизмы, испытываются буферы (упоры), ловители, тормоз и ограничитель скорости, а также проверяется точность остановки платформы.
Испытание, за исключением проверки точности остановки платформы, проводят при нахождении на платформе равномерно распределенного по полу груза, масса которого превышает грузоподъемность подъемной платформы на 10 %.
Проверка точности остановки платформы проводится при движении в каждом из направлений пустой платформы и платформы с грузом, масса которого равна грузоподъемности подъемной платформы.
На крайних посадочных (погрузочных) площадках проверка точности остановки проводится при движении подъемной платформы в направлении этих площадок. Точность остановки проверяется после автоматической остановки платформы.
25. Испытание буферов (упоров) проводится при рабочей скорости движения подъемной платформы.
Результаты испытания буфера (упора) считаются неудовлетворительными в случае обнаружения на них остаточных деформаций или поломок.

26. Тежеуіш жүйесін сынау көтергіш платформаның номиналды жүк көтергіштігінен 25%-ға асатын массасы бар жүк орналастырылған көтергіш платформаның номиналды жылдамдығымен төмен жылжыған кезде электр қозғалтқышының және тежеуіштің қоректенуін ажыратумен орындалады.
27. Сыналатын ұстағыштар салмағы көтергіш платформасының жүк көтергіштігіне сәйкес келетін жүгі бар төмен қарай қозғалатын жүк көтергіш құрылғыны (қарсы салмақ) тоқтатады және бағыттауыштарда ұстайды.
28. Жылдамдықты шектегіштен іске қосылатын ұстағыштар үзілмей және тарту элементтерінің үзілуін имитациялай отырып сыналады.
29. Барлық тарту элементтерінің үзілуінен немесе әлсізденуінен іске қосылатын құрылғымен іске қосылатын ұстағыштар осы құрылғының әрекетінен сыналады.
30. Жылдамдықты шектегіштен және барлық тарту элементтерінің үзілуінен немесе әлсізденуінен іске қосылатын құрылғыдан іске қосылатын ұстағыштар жетек құрылғыларының әрқайсысына тәуелсіз сыналады.
31. Жылдамдықты шектегіш пайдалану құжаттамасында көрсетілген платформаның қозғалыс жылдамдығына сәйкес айналу жиілігі кезінде іске қосылуына, сондай-ақ жұмыс шкивінде жылдамдықты шектегіш арқаны болған кезде ұстағыштарды іске қосу қабілетіне сыналады.
32. Техникалық куәландыру нәтижелерінің негізінде пайдаланушы ұйым көтергіш платформаны одан әрі пайдалану мүмкіндігі туралы немесе жөндеу немесе қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу туралы шешім қабылдайды және оны өз өкімімен (бұйрығымен) бекітеді.
33. Техникалық куәландыру нәтижелері туралы жазбаны көтергіш платформасының жарамды жай-күйі мен қауіпсіз пайдаланылуы үшін жауапты тұлға келесі куәландыру күнін көрсете отырып, көтергіш платформасының паспортында жүргізеді.
34. Көтергіш платформаны пайдаланатын ұйыммен:
көтергіш платформаны пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының сақталуына өндірістік бақылауды жүзеге асыруға жауапты тұлғалар тағайындалады;
көтергіш платформаны жарамды жай-күйі мен қауіпсіз пайдалануы үшін жауапты тұлғалар тағайындалады;
қызмет көрсету және жөндеу үшін персонал тағайындалады;
көтергіш платформалардың жабдықтары орналасқан үй-жайлар мен шкафтардың кілттерін сақтау және беруді есепке алу тәртібін қамтамасыз етеді;
көтергіш платформаларды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының сақталуына өндірістік бақылауды жүзеге асыруға, көтергіш платформалардың жарамды жай-күйі мен қауіпсіз пайдаланылуына жауапты тұлғаларды өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын белгілейтін нормативтік құқықтық актілермен, ал персоналды – технологиялық регламенттермен қамтамасыз етеді;
көтергіш платформаларды пайдалану кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының сақталуына өндірістік бақылауды жүзеге асыруға, көтергіш платформалардың жарамды жай-күйі және қауіпсіз пайдаланылуына жауапты тұлғалардың осы Қағидалардың талаптарын, ал персоналдың технологиялық регламенттерді орындауын қамтамасыз етеді.

26. Испытание тормозной системы выполняется отключением питания электродвигателя и тормоза при движущейся вниз с номинальной скоростью подъемной платформе, в которой размещен груз массой, на 25 % превышающей номинальную грузоподъемность подъемной платформы.
27. Испытываемые ловители останавливают и удерживают на направляющих движущееся вниз грузонесущее устройство (противовес) с грузом, масса которого соответствует грузоподъемности подъемной платформы.
28. Ловители, приводимые в действие от ограничителя скорости, испытываются без обрыва и с имитацией обрыва тяговых элементов.
29. Ловители, приводимые в действие устройством, срабатывающим от обрыва или слабины всех тяговых элементов, испытываются от действия этого устройства.
30. Ловители, приводимые в действие от ограничителя скорости и от устройства, срабатывающего от обрыва или слабины всех тяговых элементов, испытываются независимо от каждого из приводных устройств.
31. Ограничитель скорости испытываются на срабатывание при частоте вращения, соответствующей скорости движения платформы, указанной в эксплуатационной документации, а также на его способность приводить в действие ловители при нахождении каната ограничителя скорости на рабочем шкиве.
32. На основании результатов технического освидетельствования эксплуатирующая организация принимает решение о возможности дальнейшей эксплуатации подъемной платформы или о проведении ремонтных или восстановительных работ и утверждает его своим распоряжением (приказом).
33. Запись о результатах технического освидетельствования производится в паспорте подъемной платформы с указанием даты следующего освидетельствования лицом, ответственным за исправное состояние и безопасную эксплуатацию подъемной платформы.
34. Организацией, эксплуатирующей подъемную платформу:
назначаются лица, ответственные за осуществление производственного контроля за соблюдением требований промышленной безопасности при эксплуатации подъемной платформы;
назначаются лица, ответственные за содержание подъемной платформы в исправном состоянии и за их безопасную эксплуатацию;
назначается персонал для обслуживания и ремонта;
обеспечивается порядок хранения и учета выдачи ключей от помещений и шкафов, в которых размещено оборудование подъемных платформ;
обеспечивает лиц, ответственных за осуществление производственного контроля за соблюдением требований промышленной безопасности при эксплуатации подъемных платформ, за исправное состояние и безопасную эксплуатацию подъемных платформ, нормативными правовыми актами, устанавливающими требования промышленной безопасности, а персонал – технологическими регламентами;
обеспечивается выполнение лицами, ответственными за осуществление производственного контроля за соблюдением требований промышленной безопасности при эксплуатации подъемных платформ, за исправное состояние и безопасную эксплуатацию подъемных платформ, требований настоящих Правил, а персоналом – технологических регламентов.

Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 27.01.2023 № 43 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
35. Өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарының сақталуына өндірістік бақылауды жүзеге асыруға, көтергіш платформалардың ақаусыз жай-күйі мен қауіпсіз пайдаланылуы үшін жауапты адамдарды, персоналды өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында даярлау және қайта даярлау Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 9 шілдедегі № 332 бұйрығымен бекітілген Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мамандарды, жұмыскерлерді даярлау, қайта даярлау және білімін тексеру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23461 болып тіркелген) (бұдан әрі – Даярлау қағидалары) сәйкес жүргізіледі.
36. Көтергіш платформаларға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді электр механик және оператор пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа немесе көтергіш платформаларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес жүргізеді.
Заңның 72-бабына сәйкес мүгедектігі бар адамдарға арналған көтергіштерге техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізу құқығына аттестатталған ұйымдардың шарт негізінде көтергіш платформаларға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізуіне жол беріледі.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 02.10.2025 № 434 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
37. Көтергіш платформалардың ақауларының, сондай-ақ көтергіш платформаларды пайдалануға тыйым салынатын басқа да себептердің тізбесі пайдалану жөніндегі нұсқаулықта немесе техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықта, сондай-ақ электр механигі мен операторға арналған технологиялық регламентте көрсетіледі.
38. Көтергіш платформаларын пайдалануға мына кезде жол берілмейді:
көтергіш платформалар конструкциясының, оның элементтерінің, құрамдас бөліктері мен үй-жайлардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі;
қарап тексеру, тексеру немесе техникалық куәландыру процесінде жойылмайтын көтергіш платформалардың қауіпсіз пайдаланылуына әсер ететін ақаулықтардың болуы;
белгіленген пайдалану мерзімі аяқталғаннан кейін;
техникалық куәландыру мерзімі өткен;
техникалық қызмет көрсетуді орындамау;
қауіпсіздік құрылғыларының ақаулары;
металл конструкцияларында және жабдық элементтерінде жарықтардың болуы;
көтергіш платформаларды тексеру және оларға техникалық қызмет көрсету үшін Даярлау қағидаларына сәйкес білімін тексеруден өткен персоналдың болмауы.

Сноска. Пункт 34 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 27.01.2023 № 43 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Подготовка и переподготовка в области промышленной безопасности лиц, ответственных за осуществление производственного контроля за соблюдением требований промышленной безопасности, за исправное состояние и безопасную эксплуатацию подъемных платформ, персонала проводится в соответствии с Правилами подготовки, переподготовки и проверки знаний специалистов, работников в области промышленной безопасности, утвержденными приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 9 июля 2021 года № 332 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23461) (далее – Правила подготовки).
36. Техническое обслуживание и ремонт подъемных платформ проводится электромехаником и оператором в соответствии с руководством по эксплуатации или с руководством по техническому обслуживанию подъемных платформ.
Допускается проведение технического обслуживания и ремонта подъемных платформ на основании договора организациями, аттестованными на право проведения технического обслуживания и ремонта подъемников для лиц с инвалидностью в соответствии со статьей 72 Закона.
Сноска. Пункт 36 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 02.10.2025 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Перечень неисправностей подъемных платформ, а также других причин, при которых эксплуатация подъемных платформ запрещается, указываются в руководстве по эксплуатации или в руководстве по техническому обслуживанию, а также в технологическом регламенте для электромеханика и оператора.
38. Эксплуатация подъемных платформ не допускается при:
несоответствии конструкции подъемных платформ, ее элементов, составных частей и помещений требованиям настоящих Правил;
наличии неисправностей, влияющих на безопасную эксплуатацию подъемных платформ, которые не могут быть устранены в процессе осмотра, проверки или технического освидетельствования;
истечении назначенного срока эксплуатации;
истекшем сроке технического освидетельствования;
невыполнении технического обслуживания;
неисправности устройств безопасности;
наличии трещин в металлоконструкции и элементах оборудования;
отсутствии персонала, прошедшего проверку знаний согласно Правил подготовки, для осмотра и технического обслуживания подъемных платформ.

39. Көтергіш платформасын күрделі жөндеуден кейін, сондай-ақ алдыңғы техникалық куәландыруда белгіленген жұмыс мерзімі аяқталғаннан кейін пайдалануға енгізу техникалық куәландыру көлемінде қарап тексеруден және тексеруден кейін жүзеге асырылады.
40. Техникалық қызмет көрсету қарап тексеру, майлау, тозуды өлшеу, тексеру және өлшеу нәтижелері бойынша тораптар мен бөлшектерді тазалау, реттеу және ауыстыруды қамтиды.
41. Техникалық қызмет көрсету пайдалану жөніндегі нұсқаулықта немесе көтергіш платформаға техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықта белгіленген мерзімдерде жүргізіледі.
42. Нормативтік қызмет мерзімін өтеген көтергіш платформалар Заңның 72-бабына сәйкес өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында сараптама жүргізу құқығына аттестатталған ұйымдардың оларды одан әрі пайдалану мүмкіндігін айқындау мақсатында техникалық жай-күйіне тексерілуі тиіс.
Мүгедектігі бар адамдарға
арналған көтергіштерді
қауіпсіз пайдалану
қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 02.10.2025 № 434 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Тік (көлбеу) жылжуы бар көтергіштің паспорты
Көтергішті басқа иесіне беру кезінде көтергіш платформасымен бірге осы төлқұжат беріледі.
Дайындаушының (жеткізушінің) атауы, мекенжайы
Көтергіш паспортының құрамына кіретін құжаттардың тізбесі
Құжаттың атауы
Құжаттың белгіленуі
Парақтар саны
Орнату сызбасы
Схема элементтерінің тізімі бар электрлік қағидатты схема
Схема элементтерінің тізімі бар негізгі гидравликалық қағидатты схема
Нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына сәйкес басқа да құжаттар
Жалпы мәліметтер
Өндіруші кәсіпорын
Көтергіш платформасының түрі мен моделі
Зауыттық нөмірі
Дайындалған күні
Жетек (электрлік, гидравликалық)
Орындау (ұлттық және (немесе) мемлекетаралық стандарттар)
Көтергіш платформаны пайдалануға болатын қоршаған орта (температура, салыстырмалы ылғалдылық, атмосфералық жауын-шашынның түсуі)
Көтергіш платформа дайындалған негізгі нормативтік-техникалық құжаттар (олардың белгіленуі және атауы)
2. Негізгі техникалық сипаттамалары 2.1. Жалпы мәліметтер
Жүк көтергіштігі, кг
Көтергіштің номиналды қозғалыс жылдамдығы, м/с
Бір мезгілде тасымалданатын пайдаланушылар саны (ілесіп жүрушіні қоса алғанда)
Пайдаланушыны арбамен тасымалдау мүмкіндігі
Басқару түрі
Аялдамалар саны
Көлбеу бұрышы көлденең (тік)
Көтеру биіктігі, м
Жүк көтергіш құрылғы жолының ұзындығы (көлбеу жылжуы бар көтергіштер үшін)
Ток тегі
Кернеу, В; номиналдыдан рұқсат етілген ауытқу, % (±)
Жиілігі, Гц
Көтергіш платформасы жұмыс істемей тұрған кезде енгізу құрылғысында
Күш тізбегі
қалыпты режимде
қозғалтқышты іске қосу кезінде
Басқару тізбегі
Жөндеу жұмыстары шахтасының платформасына арналған жарықтандыру тізбегі
Дабыл тізбегі

39. Ввод подъемной платформы в эксплуатацию после капитального ремонта, а также по окончании срока работы, установленного предыдущим техническим освидетельствованием, осуществляется после осмотра и проверки в объеме технического освидетельствования.
40. Техническое обслуживание включает в себя осмотр, смазку, замер износа, очистку, регулировку и замену узлов и деталей по результатам осмотра и замеров.
41. Техническое обслуживание проводится в сроки, устанавливаемые в руководстве по эксплуатации или в руководстве по техническому обслуживанию подъемной платформы.
42. Подъемные платформы, отработавшие нормативный срок службы, подвергаются обследованию технического состояния с целью определения возможности их дальнейшей эксплуатации организациями, аттестованными на право проведения экспертизы в области промышленной безопасности в соответствии со статьей 72 Закона.
Приложение 1
к Правилам безопасной
эксплуатации подъемников
для лиц с инвалидностью
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 02.10.2025 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Паспорт подъемника с вертикальным (наклонным) перемещением
При передаче подъемника другому владельцу вместе с подъемной платформой передается настоящий паспорт.
Наименование изготовителя (поставщика), адрес
Перечень документов, входящих в состав паспорта подъемника
Наименование документа
Обозначение документа
Количество листов
Установочный чертеж
Принципиальная электрическая схема с перечнем элементов схемы
Принципиальная гидравлическая схема с перечнем элементов схемы
Другие документы в соответствии с требованиями нормативно-технической документации
1. Общие сведения
Предприятие-изготовитель
Тип и модель подъемной платформы
Заводской номер
Дата изготовления
Привод (электрический, гидравлический)
Исполнение (национальный и (или межгосударственный стандарт)
Окружающая среда, в которой может эксплуатироваться подъемная платформа (температура, относительная влажность, попадание атмосферных осадков)
Основные нормативно-технические документы, в соответствии с которыми изготовлена платформа подъемная (их обозначение и наименование)
2. Основные технические характеристики
2.1. Общие сведения
Грузоподъемность, кг
Номинальная скорость движения подъемника, м/с
Число одновременно перевозимых пользователей (включая сопровождающего)
Возможность транспортирования пользователя в кресле-коляске
Вид управления
Число остановок
Угол наклона к горизонтали (вертикали)
Высота подъема, м
Длина пути грузонесущего устройства (для подъемников с наклонным перемещением)
Род тока
Напряжение, В; Допустимое отклонение от номинального, % (±)
Частота, Гц
На вводном устройстве при неработающей платформе подъемной
Силовая цепь
в нормальном режиме
при пуске двигателя
Цепь управления
Цепь освещения для: платформы шахты ремонтных работ
Цепь сигнализации

2.2. Шығыр
Түрі (Редукторлы, редукторсыз, арқанды жүргізетін шкиві бар, барабанды, жұлдызшасы бар және т. б.)
Зауыттық нөмірі
Дайындалған жылы
Шығу білігіндегі номиналды айналу сәті, Нм
Арқан тартушы шкивтің, барабанның, жұлдызшаның диаметрі, мм
Салмағы, кг
2.2.1. Редуктор
Түрі
Зауыттық нөмірі
Дайындалған жылы
Беріліс коэффициенті
Берілістің осьаралық қашықтығы, мм
Салмағы, кг
2.2.2. Тежеуіш
Түрі (қалыпты, дискілі, конус тәрізді)
Тежеуіш шкивінің диаметрі, мм
Тежеуіш жетегі
Түрі
Күш, кН (кгс)
Атқарушы органның барысы, мм
2.3. Электр қозғалтқыштары
Мақсаты
Түрі
Ток тегі
Кернеу, В
Номиналды ток, А
Жиілігі, Гц
Қуаты, кВт
Қозғалтқыш орамаларының рұқсат етілген қызып кетуі °C (оқшаулау сыныбы)
Айналу жиілігі, айн/мин
ПВ (%)
Сағатына қосу саны
Қорғау дәрежесін көрсете отырып орындау (қалыпты, ылғалдан қорғалған, шаң-Судан қорғалған, теңіз)
Салмағы, кг
2.4. Гидрожетек
Түрі
2.4.1. Гидроцилиндр
Түрі
Саны
Зауыттық нөмірі
Дайындалған жылы
Шток поршені плунжерінің диаметрі, мм
Жүрісі, мм
Жұмыс қысымы, МПа ең кіші ең үлкен сынақ қысымы, МПа
Көтеру кезіндегі жылдамдық, м/с, түсіру кезінде кем емес, артық емес
Салмағы, кг
2.4.2. Гидроагрегат
Түрі
Зауыттық нөмірі
Дайындалған жылы
Жұмыс сұйықтығының ең үлкен ағыны, дм/мин
Жұмыс сұйықтығы
Құю көлемі, дм3
Сақтандырғыш клапанды баптау қысымы, МПа
Сынау қысымы, МПа
Салмағы, кг
2.4.3. Құбырлар
Жоғары қысымды жеңқұбырлар (түрі)
2.5. Шахта есіктері
Құрылыс (айқарма, жылжымалы, аралас, бір, екі немесе көп жармалы)
Есік ойығының өлшемі (ені х биіктігі), мм
Ашу немесе жабу тәсілі (қолмен, жартылай автоматты, автоматты)
Жетек (электрлік, гидравликалық, пневматикалық, серіппелі)
Платформа отырғызу (тиеу) алаңы деңгейінде тоқтаған кезде шахтаның есігін ашу тәсілі (жылжымайтын, жылжымалы қабат)
Қону (тиеу) алаңы деңгейінде платформа болмаған кезде шахтаның есігін ашу тәсілі
2.6. Платформа
Ішкі өлшемдері, мм
ені
тереңдігі
биіктігі
Есіктердің құрылысы (айқарма, жылжымалы, бір, екі немесе көп жармалы)
Есіктерді ашу немесе жабу тәсілі (қолмен, жартылай автоматты, автоматты)
Есік жетегі (электрлік, гидравликалық пневматикалық, серіппелі)
Платформа түрі (өтетін, өтпейтін)
Салмағы, кг
Қауіпсіздік белдігі (бар/жоқ )
Шлагбаум (бар/жоқ)
2.7. Қарсы салмақ
Салмағы, кг (жиналған түрінде)
Ескертпе: Жүк саны көтергішпен бірге жеткізілетін құжаттамада көрсетілген.
2.8. Арқан
Платформалар
Қарсы салмақ
Жылдамдық шектегіші
Теңестіретін
1
2
3
4
5
Түрі
Конструкциясы
Стандарт бойынша шартты белгі
Диаметрі, мм
Арқан саны
Бекіту үшін қажетті ұзындықты қоса алғанда, бір арқанның ұзындығы, м
Арқанның жалпы үзілу күші, Н (кгс)
Беріктік қорының коэффициенті
Кесте арқандарды дайындаушы кәсіпорынның сертификаттары бойынша толтырылады. Тартқыш арқандар мен жылдамдықты шектегіш арқандар үшін толтырылады.

2.2. Лебедка
Тип (редукторная, без редуктора, с канатоведущим шкивом, барабанная, со звездочкой и т.д.)
Заводской номер
Год изготовления
Номинальный крутящий момент на выходном валу, Нм
Диаметр канатоведущего шкива, барабана, звездочки, мм
Масса, кг
2.2.1. Редуктор
Тип
Заводской номер
Год изготовления
Передаточное число
Межосевое расстояние передачи, мм
Масса, кг
2.2.2. Тормоз
Тип (колодочный, дисковый, конусообразный)
Диаметр тормозного шкива, мм
Привод тормоза
Тип
Усилие, кН (кгс)
Ход исполнительного органа, мм
2.3. Электродвигатели
Назначение
Тип
Род тока
Напряжение, В
Номинальный ток, А
Частота, Гц
Мощность, кВт
Допустимый перегрев обмоток двигателя °С (класс изоляции)
Частота вращения, об/мин
ПВ (%)
Число включений в час
Исполнение (нормальное, влагозащищенное, пыле-водо-защищенное, морское) с указанием степени защиты
Масса, кг
2.4. Гидропривод
Тип
2.4.1. Гидроцилиндр
Тип
Количество
Заводской номер
Год изготовления
Диаметр плунжера поршня штока, мм
Ход, мм
Рабочее давление, МПа наименьшее наибольшее испытательное давление, МПа
Скорость, м/с при подъеме, не менее при опускании, не более
Масса, кг
2.4.2. Гидроагрегат
Тип
Заводской номер
Год изготовления
Поток рабочей жидкости наибольший, дм/мин
Рабочая жидкость
Объем заправки, дм3
Давление настройки предохранительного клапана, МПа
Испытательное давление, МПа
Масса, кг
2.4.3. Трубопроводы
Рукава высокого давления (тип)
2.5. Двери шахты
Конструкция (распашные, раздвижные, комбинированные, одно-, двух- или многостворчатые)
Размер дверного проема (ширина высота), мм
Способ открывания или закрывания (ручной, полуавтоматический, автоматический)
Привод (электрический, гидравлический, пневматический, пружинный)
Способ отпирания двери шахты при остановке платформы на уровне посадочной (погрузочной) площадки (отводка неподвижная, подвижная)
Способ открывания двери шахты при отсутствии платформы на уровне посадочной (погрузочной) площадки
2.6. Платформа
Внутренние размеры, мм
ширина
глубина
высота
Конструкция дверей (распашные, раздвижные, одно, двух- или многостворчатые)
Способ открывания или закрывания дверей (ручной, полуавтоматический, автоматический)
Привод дверей (электрический, гидравлический пневматический, пружинный)
Вид платформы (проходная, непроходная)
Масса, кг
Ремень безопасности (есть/нет)
Шлагбаум (есть/нет)
2.7. Противовес
Масса, кг (в собранном виде)
Примечание:
Количество грузов указано в документации, поставляемой вместе с подъемником.
2.8. Канаты
Платформы
Противовеса
Ограничителя скорости
Уравновешивающие
1
2
3
4
5
Тип
Конструкция
Условное обозначение по стандарту
Диаметр, мм
Число канатов
Длина одного каната, включая длину, необходимую для крепления, м
Разрывное усилие каната в целом, Н (кгс)
Коэффициент запаса прочности
Таблица заполняется по сертификатам предприятия-изготовителя канатов. Заполняется для тяговых канатов и канатов ограничителя скорости.

2.9. Тізбектер
Платформалар
Қарсы салмақ
Жылдамдық шектегіші
Теңестіретін
Түрі
Стандарт бойынша шартты белгі
Тізбек қадамы, мм
Тізбектер саны
Бір тізбектің ұзындығы, м
Тізбектің бұзушы жүктемесі, Н (кгс)
Беріктік қорының коэффициенті
Ескертпе:
Кесте тізбектерді дайындаушы кәсіпорынның қабылдау-тапсыру сынақтарының хаттамасы бойынша толтырылады.
Беріктік қорының коэффициенті тарту тізбектері мен жылдамдықты шектеу тізбектері үшін толтырылады.
2.10. Қауіпсіздік құрылғылары 2.10.1. Механикалық құрылғылар
Платформалар
Қарсы салмақ
Ұстағыштар
Түрі (өткір, аралас)
Іске қосылады (жылдамдықты шектегіштен, барлық тарту арқандарының әлсіз тұсынан іске қосылатын құрылғыдан)
Ұстағыштарды сынау шарттары (платформаның қозғалыс жылдамдығы, қарсы салмақ, платформаны жүктеу)
Ұстағыштарды тежеудің рұқсат етілген жолы, мм ең төменгі
Жылдамдық шектегіші
Түрі (орталықтан тепкіш, маятникті)
Жылдамдық шектегіші іске қосылатын платформаның (қарсы салмақтың) қозғалыс жылдамдығы, м/с максималды минималды
Керу құрылғысынан жылдамдықты шектегіш арқанындағы күш, кН (кгс)
Буфер
Түрі
Саны
2.10.2. Қауіпсіздік қосқыштары
Шахта есігін жабу
Шахта есігінің автоматты құлпы
Шахта есігінің автоматты емес құлпы
Шахтаға қызмет көрсету саңылауы
Шұңқыр есігін жабу
Жылдамдық шектегіші
Ұстаушылар
Тарту арқандарының (шынжырларының)әлсіз жақтары
Жылдамдықты шектегіш арқанның тарту құрылғысы
Қысым датчигі (гидравликалық көтергіш платформа)
Көтергіш платформасында қолданылатын басқа қауіпсіздік қосқыштары
Ескертпе: "Бар" немесе "Жоқ"деп көрсетіледі.
2.10.3. Соңғы ажыратқыштар
Ажыратылатын тізбек (күштік, басқару)
Қолданысқа келтіру тәсілі
3. Толық техникалық куәландыру жүргізу кезіндегі жүктемелер
Атауы
Жүктеме шамасы
4. Қабылдау туралы куәлік
Көтергіш__________________________________________________________
(атауы, типі, шифры)
нормативтік құжаттарға сәйкес дайындалған
__________________________________________________________________________
паспортта көрсетілген сипаттамалармен жұмыс істеу үшін жарамды деп танылды.
Шығарылған күні ______________
Қабылдауға жауапты тұлғалар _________________________ (қолы, күні)
М.О. (болған жағдайда)
5. Кепілдік міндеттемелер
5.1. Дайындаушы ұйымның кепілдік міндеттемелері_____________________________
(дайындаушы ұйымның атауы)
тасымалдау, сақтау, монтаждау және пайдалану шарттарын сақтай отырып,
көтергіштің конструкторлық құжаттама талаптарына сәйкестігіне кепілдік береді.
Көтергіштің кепілдік мерзімі _________________пайдалануға берілген күннен бастап.
(жыл, ай)
Дайындаушы ұйымның бас инженері ___________________________
М.О. (болған жағдайда) (күні)

2.9. Цепи
Платформы
Противовеса
Ограничителя скорости
Уравновешивающие
Тип
Условное обозначение по стандарту
Шаг цепи, мм
Число цепей
Длина одной цепи, м
Разрушающая нагрузка цепи, Н (кгс)
Коэффициент запаса прочности
Примечание:
Таблица заполняется по протоколу приемо-сдаточных испытаний предприятия изготовителя цепей.
Коэффициент запаса прочности заполняется для тяговых цепей и цепей ограничителя скорости.
2.10. Устройства безопасности
2.10.1. Механические устройства
Платформы
Противовеса
Ловители
Тип (резкого, комбинированные)
Приводятся в действие (от ограничителя скорости, от устройства, срабатывающего от слабины всех тяговых канатов)
Условия испытания ловителей (скорость движения платформы, противовеса, загрузка платформы)
Допустимый путь торможения ловителей, мм максимальный минимальный
Ограничитель скорости
Тип (центробежный, маятниковый)
Скорость движения платформы (противовеса), при которой срабатывает ограничитель скорости, м/с максимальная минимальная
Усилие на канате ограничителя скорости от натяжного устройства, кН (кгс)
Буфер
Тип
Число
2.10.2. Выключатели безопасности
Закрытия двери шахты
Автоматического замка двери шахты
Неавтоматического замка двери шахты
Проема обслуживания шахты
Закрытия двери приямка
Ограничителя скорости
Ловителей
Слабины тяговых канатов (цепей)
Натяжного устройства каната ограничителя скорости
Датчика давления (гидравлической платформы подъемной)
Другие выключатели безопасности, примененные в платформе подъемной
Примечание:
Указывается "Есть" или "Нет".
2.10.3. Концевые выключатели
Разрываемая цепь (силовая, управления)
Способ приведения в действие
3. Нагрузки при проведении полного технического освидетельствования
Наименование
Величина нагрузки
4. Свидетельство о приемке
Подъемник
__________________________________________________________________________
(наименование, тип, шифр) изготовлен в соответствии с нормативными документами
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
и признан годным для работы с указанными в паспорте характеристиками.
Дата выпуска ________________
Лица, ответственные за приемку ______________________________________________
(подпись, дата) М.П. (при наличии)
5. Гарантийные обязательства
5.1. Гарантийные обязательства организации-изготовителя
__________________________________________________________________________
(наименование организации-изготовителя) гарантирует соответствие подъемника
требованиям конструкторской документации при соблюдении условий
транспортирования, хранения, монтажа и эксплуатации.
Гарантийный срок работы подъемника __ со дня ввода в эксплуатацию. (лет, месяцев)
Главный инженер организации-изготовителя ___________________________________
М.П. (при наличии) (дата)

5.2. Көтергішті монтаждауды (қайта жаңартуды) орындаған ұйымның кепілдік
міндеттемелері __________________________________________________________
кепілдік береді (көтергішті құрастырған ұйымның атауы)
иесі пайдалану шарттарын сақтаған жағдайда, көтергіштің монтажының монтаждауға және оның монтажына қатысты бөлігінде көтергіштің ақаусыз жұмысына техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкестігі.
Көтергіштің кепілдік мерзімі ______________________________ қол қойылған күнінен бастап (жыл, ай)
көтергішті пайдалануға қабылдау және техникалық дайындық актісі.
Көтергішті монтаждауды (қайта жаңартуды) орындаған ұйымның уәкілетті өкілі
________________________________________
М.О. (болған жағдайда) (күні)
6. Көтергіштің орналасқан жері туралы мәліметтер
Көтергіштің иесі-кәсіпорынның (ұйымның) атауы
Көтергішті орнату орны (қала, көше, үй, корпус, кіреберіс)
Көтергішті орнату күні
(екі бет)
7. Көтергіштің ақаусыз жай-күйіне және қауіпсіз пайдаланылуына жауапты тұлға
Тағайындау және бекіту туралы бұйрықтың (өкімнің) күні және №
Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты
Жауапты тұлғаның қолы
(екі бет)
8. Көтергішті жөндеу және жаңғырту туралы мәліметтер
Күні
Жөндеу және қайта жаңарту туралы мәліметтер
Жауапты тұлғаның қолы
Ескертпе: Көтергіш конструкциясының жаңадан орнатылған элементтерінің сапасын растайтын құжаттар көтергіш паспортымен бірге сақталады.
(жиырма беттен кем емес)
(кемінде жиырма бет)
9. Техникалық куәландыру нәтижелерінің жазбасы
Куәландыру күні
Куәландыру нәтижелері
Келесі куәландыру мерзімі
10. Есепке қою (тіркеу)
Көтергішке тағайындалған №_________в ____________________________________
_________________________________________________________________________
(органның атауы)
Паспортта______ бет нөмірленген
барлығы______ парақ тігілді,
оның ішінде_____парақтағы сызбалар
_________________________________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
"__" _________ 20__ ж.
М.О. (болған жағдайда)
Ескертпелер:
Үлгілік паспорт үлгі болып табылады, оның негізінде дайындаушы кәсіпорын шығарылатын көтергіштің түріне қатысты паспортты әзірлейді, оған осы үлгіде қамтылған мәліметтер тізбесінен көтергіштің осы түріне қатысты мәліметтерді қосады. Қажет болған жағдайларда дайындаушы кәсіпорын паспортқа дайындалған көтергіштің ерекшелігін сипаттайтын қосымша мәліметтерді енгізеді. Паспортқа материалдар мен тораптарды дайындау кезінде пайдаланылған көтергіштің қауіпсіздігін растайтын сертификаттар (олар болған кезде) қоса беріледі.
Мүгедектігі бар адамдарға
арналған көтергіштерді
қауіпсіз пайдалану
қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаның оң жақ жоғары бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 02.10.2025 № 434 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Техникалық әзірлік актісі
Қала ______________ "__" _____________ 20__ ж.
Біз, төменде қол қоюшылар, көтергішті монтаждауды (қайта жаңартуды) орындаған ұйымның өкілі___________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
орнатуға рұқсат__________________________________ № _____________
(күні, айы, жылы)
берілді _________________________________________________________________,
(кім)
және іске қосу-жөндеу жұмыстарын орындаған ұйымның
өкілі____________________________________________________________________, (ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
монтаждау және іске қосу-жөндеу жұмыстары аяқталғаны, көтергішті қарап тексеру, тексеру және сынау жүргізілгені туралы осы актіні жасадық
________________________ зауыттық номері ________________________
(түрі)
және оның құрамдас бөліктері
_______________________________________________________________
(құрамдас бөліктердің атауы және белгіленуі)
_______________________________________________________________
дайындаушы ұйымның техникалық құжаттама көлемінде.
Көтергіш мына мекен-жай бойынша орнатылды:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Көтергіш және оның құрамдас бөліктері қарап тексеруден және тексеруден, сынақтан өтті, жарамды күйде және мақсатына қарай пайдалануға дайын.
Көтергішті монтаждау (қайта жаңарту) орындаған ұйымның өкілі
___________________________________ _________________________
(қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
Іске қосу-жөндеу жұмыстары орындаған ұйымның өкілі
_____________________________ _______________________________
(қолы) (қолтаңбаның толық жазылуы)
Мүгедектігі бар адамдарға
арналған көтергіштерді қауіпсіз
пайдалану қағидаларына
3-қосымша
Көтергішті пайдалануға беру мүмкіндігі туралы акт

5.2. Гарантийные обязательства организации, выполнившей монтаж (реконструкцию)
подъемника ____________________________________________________ гарантирует
(наименование организации, смонтировавшей подъемник)
соответствие монтажа подъемника требованиям технической документации
на монтаж и исправную работу подъемника в части, относящейся к его монтажу,
при соблюдении владельцем условий эксплуатации.
Гарантийный срок работы подъемника ________________________________________
со дня подписания (лет, месяцев) акта технической готовности и приемки подъемника
в эксплуатацию.
Уполномоченный представитель организации,
выполнившей монтаж (реконструкцию) подъемника
_____________________________________________
М.П. (при наличии) (дата)
6. Сведения о местонахождении подъемника
Наименование предприятия (организации)-владельца подъемника
Место установки подъемника (город, улица, дом, корпус, подъезд)
Дата установки подъемника
(две страницы)
7. Лицо, ответственное за исправное состояние и безопасную эксплуатацию подъемника
Дата и № приказа (распоряжения) о назначении и закреплении
Должность, фамилия, имя, отчество
Подпись ответственного лица
(две страницы)
8. Сведения о ремонте и модернизации подъемника
Дата
Сведения о ремонте и реконструкции
Подпись ответственного лица
Примечание:
Документы, подтверждающие качество вновь установленных элементов конструкции подъемника, хранятся вместе с паспортом подъемника.
(не менее двадцати страниц)
9. Запись результатов технического освидетельствования
Дата освидетельствования
Результаты освидетельствования
Срок следующего освидетельствования
10. Постановка на учет (регистрация)
Подъемнику присвоен № _________ в _________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование органа)
В паспорте пронумеровано ______ страниц и прошнуровано всего ______ листов,
в том числе чертежей ______ на листах
__________________________________________________________________________
(должность) (подпись) (расшифровка подписи)
"__" _________ 20__ г.
М.П. (при наличии)
Примечания:
Типовой паспорт является образцом, на основании которого предприятие-изготовитель разрабатывает паспорт применительно к типу выпускаемого подъемника, включив в него из перечня сведений, содержащихся в настоящем образце, сведения относительно данного типа подъемника.
В необходимых случаях предприятие-изготовитель вносит в паспорт дополнительные сведения, характеризующие специфику изготовленного подъемника.
К паспорту прикладываются сертификаты (при их наличии), подтверждающие безопасность подъемника, использованных при изготовлении материалов и узлов.
Приложение 2
к Правилам безопасной
эксплуатации подъемников
для лиц с инвалидностью
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 02.10.2025 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Акт технической готовности
Город ______________ "__" _____________ 20__ г.
Мы, нижеподписавшиеся, представитель организации, выполнившей монтаж
(реконструкцию) подъемника
__________________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
разрешение на монтаж от ___________________________________ № _____________
(число, месяц, год)
выдано ___________________________________________________________________,
(кем) и представитель организации, выполнившей пусконаладочные работы
__________________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
составили настоящий акт о том, что завершены монтаж и пусконаладочные работы,
проведены осмотр, проверка и испытание подъемника
__________________________________ заводской номер ________________________
(тип) и его составных частей
_________________________________________________________________________
(наименование и обозначение составных частей)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
в объеме технической документации организации-изготовителя.
Подъемник установлен по адресу: ___________________________________________
_________________________________________________________________________
Подъемник и его составные части прошли осмотр и проверку, выдержали испытания,
находятся в исправном состоянии и готовы к использованию по назначению.
Представитель организации, выполнившей монтаж (реконструкцию) подъемника
_______________ _________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Представитель организации,
выполнившей пусконаладочные работы
__________ ______________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 3
к Правилам безопасной
эксплуатации подъемников
для лиц с инвалидностью
Правый верхний угол - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 02.10.2025 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Акт о возможности ввода в эксплуатацию подъемника

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 02.10.2025 № 434 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қала ________________                        "__" _____________ 20__ ж.
Біз, төменде қол қоюшылар, комиссия мүшелері: көтергіш иесінің уәкілетті
өкілі-комиссия төрағасы
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
пайдаланушы ұйымның уәкілетті өкілі
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
іске қосу-жөндеу ұйымының уәкілетті өкілі
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
көтергішті монтаждауды (қайта жаңартуды) орындаған ұйымның уәкілетті өкілі
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
құрылыс-монтаждау ұйымының уәкілетті өкілі
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________________________________________________
көтергішті дайындаушы ұйымның уәкілетті өкілі
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы бақылау мен қадағалау жөніндегі
мемлекеттік инспекторы
____________________________________________________________________
(ұйымның атауы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
ұсынылған құжаттаманың қаралғандығы, көтергішті және оның құрамдас
бөліктерін дайындаушы ұйымның техникалық құжаттамасында және Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің
16-тармағының 102) тармақшасына сәйкес бекітілген Мүгедектігі бар адамдарға
арналған көтергіштерді қауіпсіз пайдалану қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар)
көзделген көлемде қарап-тексеру және тексеру жүргізілгені туралы осы актіні жасадық.
Көтергіш мына мекен-жай бойынша орнатылды:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қарап-тексеру мен тексеруде мыналар анықталды: құрылыс, монтаждау
және жөндеу жұмыстары
_____________________________________________________________________
(техникалық шартты белгілеу) техникалық жұмыс құжаттамасына, орнату сызбаларына және
Қағидаларына сәйкес орындалған; көтергіш паспорт деректеріне және Қағидаларында
көрсетілген талаптарға сәйкес келеді; көтергіш оның мақсаты бойынша қауіпсіз пайдалануға
мүмкіндік беретін жарамды күйде; пайдалануды ұйымдастыру Қағидалар талаптарына
сәйкес келеді.
Көтергішті иесі қабылдады.
Комиссия мүшелерінің қолдары.

Сноска. Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 02.10.2025 № 434 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Город________________ "__" _____________ 20__ г.
Мы, нижеподписавшиеся, члены комиссии: уполномоченный представитель
владельца подъемника-председатель комиссии
__________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
уполномоченный представитель эксплуатирующей организации
__________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
уполномоченный представитель пусконаладочной организации
___________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
уполномоченный представитель организации, выполнившей монтаж (реконструкцию)
подъемника
__________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
уполномоченный представитель строительно-монтажной организации
__________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
___________________________________________________________________
уполномоченный представитель организации-изготовителя подъемника
___________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
Государственный инспектор по государственному контролю и надзору в области
промышленной безопасности
__________________________________________________________________
(наименование организации, должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
составили настоящий акт о том, что рассмотрена представленная документация,
проведены осмотр и проверка подъемника и его составных частей в объеме,
предусмотренном технической документацией организации-изготовителя и Правил
безопасной эксплуатации подъемников для лиц с инвалидностью, утвержденных
в соответствии с подпунктом 102) пункта 16 Положения о Министерстве
по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением
Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 (далее – Правил).
Подъемник установлен по адресу:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Осмотром и проверкой установлено: строительные, монтажные и наладочные
работы выполнены в соответствии с
__________________________________________________________________
(обозначение технического условия) рабочей технической документацией,
установочными чертежами и Правилами; подъемник соответствует паспортным
данным и требованиям, указанным в Правилах; подъемник находится в исправном
состоянии, допускающем его безопасное использование по назначению; организация
эксплуатации соответствует требованиям Правил.
Подъемник принят владельцем.
Подписи членов комиссии.