Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау органдарының басшылық лауазымдарының тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 26 мамырдағы № 235 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 2 маусымда № 22892 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 22 шiлдедегi № 289 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 22.07.2025 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 31-бабының 1-тармағына, 84-бабының бесінші бөлігіне, сондай-ақ "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 701 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі туралы ереженің 16-тармағының 169) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 07.06.2023 № 298 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау органдарының басшылық лауазымдарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаментіне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
2021 жылғы 26 мамырдағы
№ 235 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау органдарының басшылық лауазымдардың тізбесі

Об утверждении Перечня руководящих должностей органов гражданской защиты Республики Казахстан
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 26 мая 2021 года № 235. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2021 года № 22892. Утратил силу приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 22 июля 2025 года № 289.
Сноска. Утратил силу приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 22.07.2025 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 1 статьи 31, частью пятой статьи 84 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", а также подпунктом 169) пункта 16 Положения о Министерстве по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 701 "Вопросы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 07.06.2023 № 298 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемый Перечень руководящих должностей органов гражданской защиты Республики Казахстан.
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и Департамент кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
Утвержден
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 26 мая 2021 года № 235
Перечень руководящих должностей органов гражданской защиты Республики Казахстан

Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 07.06.2023 № 298 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) аппараты мен ведомстволары бойынша:
1) бірінші вице-министр;
2) вице-министр;
3) аппарат басшысы;
4) Министрдің кеңесшісі;
5) комитет төрағасы;
6) комитет төрағасының орынбасары;
7) департамент, орталық бастығы;
8) департамент, орталық бастығының орынбасары;
9) дербес басқарма бастығы;
10) дербес басқарма бастығының орынбасары;
11) комитеттің, департаменттің, орталықтың басқарма бастығы;
12) орталықтың кезекші бөлім бастығы;
13) комитеттің, департаменттің, орталықтың басқарма бастығының орынбасары;
14) орталықтың кезекші бөлім бастығының орынбасары;
15) дербес бөлім бастығы.
2. Министрліктің қарамағындағы аумақтық органдар бойынша:
1) Министрліктің облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы және астанадағы департамент (бұдан әрі - ТЖД) бастығы;
2) ТЖД бастығының орынбасары;
3) ТЖД төтенше жағдайлар басқарма (бөлім) бастығы;
4) ТЖД төтенше жағдайлар басқарма (бөлім) бастығының орынбасары;
5) ТЖД басқарма бастығы;
6) ТЖД басқарма бастығының орынбасары;
7) ТЖД дербес бөлім бастығы;
8) ТЖД басқармасының бөлім бастығы;
9) ТЖД басқарма, дербес бөлім бөлімшесінің бастығы;
10) ТЖД дербес бөлімше бастығы.
3. "Министрліктің Мәлік Ғабдуллин атындағы Азматтық қорғау академиясы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Академия) бойынша:
1) Академия бастығы;
2) Академия бастығының орынбасары;
3) факультет бастығы;
4) оқу орталығының бастығы;
5) оқу орталығы бастығының орынбасары;
6) кафедра бастығы;
7) кафедра бастығының орынбасары;
8) бөлім бастығы;
9) курс бастығы;
10) курс бастығының орынбасары;
11) кезекші бөлімнің бастығы;
12) оқу өрт сөндіру бөлімінің бастығы;
13) ғылыми-зерттеу орталығының бастығы.
4. "ТЖД Өрт сөндіру және авариялық-құтқару жұмыстары қызметі" мемлекеттік мекемелері бойынша:
1) мекеме бастығы;
2) мекеме бастығының орынбасары;
3) бөлім, бөлімше бастығы;
4) кезекші бөлімнің бастығы;
5) күштер мен құралдарды жедел басқару орталығының бастығы;
6) күштер мен құралдарды жедел басқару орталығы бастығының орынбасары;
7) мамандандырылған өрт сөндіру бөлімінің бастығы;
8) мамандандырылған өрт сөндіру бөлімі бастығының орынбасары;
9) өрт сөндіру бөлімінің бастығы;

Сноска. Перечень - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 07.06.2023 № 298 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. По аппарату и ведомствам Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министерство):
1) первый вице-министр;
2) вице-министр;
3) руководитель аппарата;
4) советник Министра;
5) председатель комитета;
6) заместитель председателя комитета;
7) начальник департамента, центра;
8) заместитель начальника департамента, центра;
9) начальник самостоятельного управления;
10) заместитель начальника самостоятельного управления;
11) начальник управления комитета, департамента, центра;
12) начальник дежурной части центра;
13) заместитель начальника управления комитета, департамента, центра;
14) заместитель начальника дежурной части центра;
15) начальник самостоятельного отдела.
2. По территориальным органам, находящимся в ведении Министерства:
1) начальник департамента по чрезвычайным ситуациям областей, городов республиканского значения и столицы Министерства (далее - ДЧС);
2) заместитель начальника ДЧС;
3) начальник управления (отдела) по чрезвычайным ситуациям ДЧС;
4) заместитель начальника управления (отдела) по чрезвычайным ситуациям ДЧС;
5) начальник управления ДЧС;
6) заместитель начальника управления ДЧС;
7) начальник самостоятельного отдела ДЧС;
8) начальник отдела управления ДЧС;
9) начальник отделения управления, самостоятельного отдела ДЧС;
10) начальник самостоятельного отделения ДЧС.
3. По государственному учреждению "Академия гражданской защиты имени Малика Габдуллина Министерства" (далее - Академия):
1) начальник Академии;
2) заместитель начальника Академии;
3) начальник факультета;
4) начальник учебного центра;
5) заместитель начальника учебного центра;
6) начальник кафедры;
7) заместитель начальника кафедры;
8) начальник отдела;
9) начальник курса;
10) заместитель начальника курса;
11) начальник дежурной части;
12) начальник учебной пожарной части;
13) начальник научно-исследовательского центра.
4. По государственным учреждениям "Служба пожаротушения и аварийно-спасательных работ ДЧС":
1) начальник учреждения;
2) заместитель начальника учреждения;
3) начальник отдела, отделения;
4) начальник дежурной части;
5) начальник центра оперативного управления силами и средствами;
6) заместитель начальника центра оперативного управления силами и средствами;
7) начальник специализированной пожарной части;
8) заместитель начальника специализированной пожарной части;
9) начальник пожарной части;

10) өрт сөндіру бөлімі бастығының орынбасары;
11) өрт сөндіру бекетінің бастығы;
12) мамандандырылған жасақ бастығы;
13) амандандырылған жасақ бастығының орынбасары;
14) жасақ бастығы;
15) жасақ бастығының орынбасары.

10) заместитель начальника пожарной части;
11) начальник пожарного поста;
12) начальник специализированного отряда;
13) заместитель начальника специализированного отряда;
14) начальник отряда;
15) заместитель начальника отряда.