"Уәкілетті адамдарды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге іссапарға жіберу мақсатында республикалық бюджетте "Шетелдік іссапарлар" бағдарламасы және "Сыртқы саяси қызметтерді үйлестіру жөніндегі қызметтер", "Мемлекеттік шекараны делимитациялау және демаркациялау" және "Шет елдердегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және физикалық қорғалуын қамтамасыз ету" бағдарламаларының 162-ерекшелігі бойынша көзделген қаражатты пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2013 жылғы 9 сәуірдегі № 08-1-1-1/114 бұйрығына және "Өкілдік шығындар" бөлінетін бюджеттік бағдарламасын бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2017 жылғы 28 ақпандағы № 11-1-2/66 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2021 жылғы 30 наурыздағы № 11-1-4/113 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 30 наурызда № 22428 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Уәкілетті адамдарды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге іссапарға жіберу мақсатында республикалық бюджетте "Шетелдік іссапарлар" бағдарламасы және "Сыртқы саяси қызметтерді үйлестіру жөніндегі қызметтер", "Мемлекеттік шекараны делимитациялау және демаркациялау" және "Шет елдердегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және физикалық қорғалуын қамтамасыз ету" бағдарламаларының 162-ерекшелігі бойынша көзделген қаражатты пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2013 жылғы 9 сәуірдегі № 08-1-1-1/114 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 8438 болып тіркелген, 2013 жылғы 19 маусымдағы № 207-208 (27481-27482) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Уәкілетті адамдарды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге іссапарға жіберу мақсатында республикалық бюджетте "Шетелдік іссапарлар" бағдарламасы және "Сыртқы саяси қызметтерді үйлестіру жөніндегі қызметтер", "Мемлекеттік шекараны делимитациялау және демаркациялау" және "Шет елдердегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және физикалық қорғалуын қамтамасыз ету" бағдарламаларының 162-ерекшелігі бойынша көзделген қаражатты пайдалану қағидаларында:
14-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сенімхат бір жұмыс күні мерзіміне беріледі, оған Сыртқы істер министрлігінің Аппарат басшысы мен бас бухгалтері қол қояды.";
16-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Сыртқы істер министрлігінің Аппарат басшысымен жазбаша келісілгеннен кейін билетті қайтару/айырбастау айыппұлына (іссапар кейінге қалдырылған немесе ауыстырылған, ауырған кезде, басқа да форс-мажорлық жағдайларда);";
8) тармақшаның бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"8) Сыртқы істер министрлігінің Аппарат басшысымен жазбаша келісілгеннен кейін түбіртекке немесе чекке сәйкес визаны ресімдеуді жеделдеткені үшін алымдарға іссапар шығыстарын төлеуге қаражат бөлінеді.";
22-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 9 апреля 2013 года № 08-1-1-1/114 "Об утверждении правил использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе "Заграничные командировки" и специфики 162 программ "Услуги по координации внешнеполитической деятельности", "Делимитация и демаркация Государственной границы" и "Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты дипломатических представительств за рубежом", в целях командирования уполномоченных лиц за пределы территории Республики Казахстан" и в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 28 февраля 2017 года № 11-1-2/66 "Об утверждении Правил распределения распределяемой бюджетной программы "Представительские затраты"
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 30 марта 2021 года № 11-1-4/113. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2021 года № 22428.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 9 апреля 2013 года № 08-1-1-1/114 "Об утверждении правил использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе "Заграничные командировки" и специфики 162 программ "Услуги по координации внешнеполитической деятельности", "Делимитация и демаркация Государственной границы" и "Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты дипломатических представительств за рубежом", в целях командирования уполномоченных лиц за пределы территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8438, опубликован 19 июня 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 207-208 (27481-27482)) следующие изменения:
в Правилах использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе "Заграничные командировки" и специфики 162 программ "Услуги по координации внешнеполитической деятельности", "Делимитация и демаркация Государственной границы" и "Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты дипломатических представительств за рубежом", в целях командирования уполномоченных лиц за пределы территории Республики Казахстан", утвержденных указанным приказом:
часть вторую пункта 14 изложить в следующей редакции:
"Доверенность на оформление выдается сроком на один рабочий день, подписывается Руководителем аппарата и главным бухгалтером Министерства иностранных дел.";
в пункте 16:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) штраф за возврат/обмен билета (при отмене или переносе командировки, болезни, форс-мажорных обстоятельствах) – после письменного согласования с Руководителем аппарата Министерства иностранных дел;";
часть первую подпункта 8) изложить в следующей редакции:
"8) сборы за ускорение процедуры оформления визы согласно квитанции или чеку – после письменного согласования с Руководителем аппарата Министерства иностранных дел.";
часть первую пункта 22 изложить в следующей редакции:

"22. Іссапар шығыстарын төлеуге бөлінген қаражатты үшінші адам (бұдан әрі – есеп беретін адам) алған жағдайда, заңнамада белгіленген тәртіппен расталған сенімхат ұсыну қажет. Сенімхат мемлекеттік органның бірінші басшысының немесе орталық атқарушы органның аппарат басшысының (орталық атқарушы органның бірінші басшысының, аппарат басшысының өкілеттігі жүктелген лауазымды адамның немесе осыған уәкілетті басқа адамның) және мемлекеттік органның бас (аға) бухгалтерінің қолы қойылған мемлекеттік органның ресми бланкісінде беріледі.";
көрсетілген Қағидаларға қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Күші жойылды - ҚР Сыртқы істер министрінің м.а. 14.07.2025 № 11-1-4/420 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Валюта-қаржы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің міндетін атқарушы
Ш. Нурышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық банкі
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
міндетін атқарушы
2021 жылғы 30 наурыздағы
№ 11-1-4/113 бұйрығына
қосымша
Уәкілетті адамдарды
Қазақстан Республикасының
аумағынан тыс жерлерге іссапарға жіберу мақсатында
республикалық бюджетте "Шет
елдердегі іссапарлар"
бағдарламасы және "Сыртқы
саяси қызметтерді үйлестіру
жөніндегі қызметтер",
"Мемлекеттік шекараны
делимитациялау және
демаркациялау" және "Шет
елдердегі дипломатиялық
өкілдіктердің арнайы,
инженерлік-техникалық және
физикалық қорғалуын
қамтамасыз ету"
бағдарламаларының
162 ерекшелігі бойынша
көзделген қаражатты пайдалану
қағидаларына
қосымша
Нысан
___________ сомасына (АҚШ
доллары немесе еуро) Аванстық есеп
"Бекітемін"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігінің
Аппарат басшысы
Жүргізілген шығыстардың
орындылығын растаймын
____________________________
(қолы)
күні "___" _______20___жыл
Аванстық есеп № ______________ "___" ___________20____жыл 20____жыл
______________________ № ___________ негіздеме
Іссапарға жіберілушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)_______________________
Есеп берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________________
Іссапар мерзімі __________________________________________________________
Бағдарлама ______________________________________________________________
Ерекшелік _______________________________________________________________
Елдің атауы ______________________________________________________________
Валютаның атауы _________________________________________________________
Валютадағы операцияның атауы 1еуро/АҚШ доллары үшін теңгенің Қазақстан
Республикасының Ұлттық Банктегі бағамы теңгедегі баламасы
____________________________________________________________________
20____жыл_________________ қарызы
№ шығыс кассалық ордері бойынша __________________________________ алынды.
Барлығы __________________________________________________________ алынды
Шығыстар ________________________________________________________________
20______жыл ______________ № сметасы бойынша қалдық ______
Оның ішінде авиабилеттер:
Мынадай сомаға: есеп берді.
Корреспонденттік субшот
Сома
Дебет
Кредит
1
2
3
________________________________________________________________
іссапарға жіберілген адамның/есеп берушінің қолы
Күні ____________________________________________________________
Аванстық есепті қабылдаған _______________________________________
Аванстық есепті тексерген _________________________________________
Басқарма басшысы _______________________________________________
Аванстық есеп іссапар аяқталғаннан кейін үш күннен
кешіктірілмей ұсынылады парақтың сыртқы беті
Шығындарды толық таратып көрсету (шетел валютасында)
Іссапарға жіберілген адам
Шығыс түрі
Шығыс түрі
сома
Барлығы
________________________________________
іссапарға жіберілген адамның/есеп берушінің қолы
___________________________________________________________________
барлық есептерге растаушы құжаттар қоса беріледі
Өкілдік шығыстар Қазақстан Республикасының Президенті Кеңсесі Бастығының,
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңсесі Басшысы орынбасарының,
Сыртқы істер министрлігінің Аппарат басшысының, Қазақстан Республикасының
Орталық сайлау комиссиясы төрағасының немесе мемлекеттік органдардың
лауазымды адамдарын жіберген кезде өкілеттік берілген адамның қолы елтаңбалық
мөрмен расталған актіге сәйкес есептен шығарылады. Ескерту Қосымша төленді:
Іссапарға жіберілген адам
Шығыс түрі
Авиабилет нөмірі
Сома
Жеңілдік
Сома

"22. В случае получения средств, выделенных на оплату командировочных расходов, третьим лицом (далее – подотчетное лицо) необходимо представить доверенность. Доверенность выдается на официальном бланке государственного органа за подписью первого руководителя государственного органа или руководителя аппарата центрального исполнительного органа (должностного лица, на которого возложены полномочия первого руководителя, руководителя аппарата центрального исполнительного органа или иного уполномоченного на это должностного лица) и главного (старшего) бухгалтера государственного органа.";
приложение к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Утратил силу приказом и.о. Министра иностранных дел РК от 14.07.2025 № 11-1-4/420 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
3. Валютно-финансовому департаменту Министерства иностранных дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Руководителя аппарата Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
Ш. Нурышев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Исполняющего обязанности
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 30 марта 2021 года
№ 11-1-4/113
Приложение к Правилам
использования средств,
предусмотренных в республиканском бюджете
по программе "Заграничные командировки"
и специфики 162 программ
"Услуги по Координации
Внешнеполитической деятельности",
Делимитация и демаркация
Государственной границы" и
"Обеспечение специальной,
инженерно-технической и
физической защиты дипломатических
представительств за рубежом",
в целях командирования уполномоченных
лиц за пределы территории
Республики Казахстан
Форма
Авансовый отчет
В сумме ______ (Доллар США или Евро)
"Утверждаю"
Руководитель аппарата
Министерства иностранных дел
Республики Казахстан
Целесообразность произведенных
расходов подтверждаю
____________________________
(подпись)
Дата "___" _______20___год
Авансовый отчет № ______________ "___" ___________20____год
______________________№ ___________ от _______20____год
(основание)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) командированного_______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подотчетного лица________________
Сроки командировки___________________________________________________
Программа____________________________________________________________
Специфика____________________________________________________________
Наименование страны__________________________________________________
Наименование валюты__________________________________________________
Наименование операции в иностранной валюте курс Национального банка Республики
Казахстан тенге за 1 евро/доллар США
Тенговый эквивалент __________________________________________________
Долг на _________________20____год
Получено по расходному кассовому ордеру/счету к оплате № _________________
Итого получено __________________________________________
Расходы __________________________________________
Остаток по смете № __________________ от _________________20______год
В том числе за авиабилеты:
Отчитался на сумму:
Корреспондирующие субсчета
Сумма
Дебет
Кредит
1
2
3
__________________________________________________________
подпись командированного/подотчетного лица
Дата _____________________________________________________
Авансовый отчет принял _______________________________________________
Авансовый отчет проверил ____________________________________
Руководитель Управления ______________________________________________
Авансовый отчет представляется не позднее трех дней после завершения командировки
Оборотная сторона
Детальная расшифровка расходов (в инвалюте)
Командированное лицо
Вид расхода
Примечание
Сумма
Итого
________________________________________
подпись командированного/подотчетного лица
____________________________________________________________________
ко всем расчетам прилагаются оправдательные документы
Представительские расходы списываются согласно акту, заверенному гербовой печатью за
подписью Начальника Канцелярии Президента Республики Казахстан, Заместителя
Руководителя Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, Руководителя
аппарата Министерства иностранных дел, Председателя Центральной избирательной
комиссии Республики Казахстан или лицом, им уполномоченным при направлении
должностных лиц государственных органов.
Примечание
Дополнительно оплачено:
Командированное лицо
Вид расхода
Номер авиабилета
Сумма
Скидка
Сумма