Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 2 наурыздағы № 22 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 12 наурызда № 22323 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 2 желтоқсандағы № 88 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.12.2025 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Орыс тіліндегі тақырыбына түзету енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары есептілігінің тізбесі;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есептің нысаны;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес банкаралық активтер мен міндеттемелер бойынша есептің нысаны;
4) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есептің нысаны;
5) осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есептің нысаны;
6) осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есептің нысаны;
7) осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес өзге де сыныпталатын активтер туралы есептің нысаны;
8) осы қаулыға 8-қосымшаға сәйкес жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі мен сыйақы мөлшерлемелері бойынша есептің нысаны;
9) осы қаулыға 9-қосымшаға сәйкес резидент-клиенттердің шоттары және салымдары бойынша есептің нысаны;
10) осы қаулыға 10-қосымшаға сәйкес тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есептің нысаны;

Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 марта 2021 года № 22. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 марта 2021 года № 22323. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2025 года № 88.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 02.12.2025 № 88 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) перечень отчетности филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) форму отчета об остатках на балансовых и внебалансовых счетах согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) форму отчета по межбанковским активам и обязательствам согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) форму отчета о структуре портфеля ценных бумаг согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) форму отчета об инвестициях филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в капитал других юридических лиц согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) форму отчета о выданных займах и ставках вознаграждения по ним согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
7) форму отчета о прочих классифицируемых активах согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
8) форму отчета по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц согласно приложению 8 к настоящему постановлению;
9) форму отчета по счетам и вкладам клиентов-резидентов согласно приложению 9 к настоящему постановлению;
10) форму отчета об основных источниках привлеченных денег согласно приложению 10 к настоящему постановлению;

11) осы қаулыға 11-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есептің нысаны;
12) осы қаулыға 12-қосымшаға сәйкес шығындарға әкеп соқтырған операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есептің нысаны;
13) осы қаулыға 13-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының-бейрезидент банкі филиалының басшы қызметкерлеріне төленген кірістер туралы есептің нысаны;
14) осы қаулыға 14-қосымшаға сәйкес қолма-қол ақшамен операциялар туралы есептің нысаны;
15) осы қаулыға 15-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.01.2022 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне электрондық форматта мыналарды:
1) есепті күннен кейінгі төрт жұмыс күнінен кешіктірілмей ұсынылатын айдың бірінші, екінші және соңғы жұмыс күндері үшін есептерді қоспағанда:
осы қаулының 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген есепті – күн сайын, есепті күннен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) осы қаулының 1-тармағының 3), 4) және 5) тармақшаларында көзделген есептерді – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
3) осы қаулының 1-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көзделген есептерді – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бірінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
4) осы қаулының 1-тармағының 8) тармақшасында көзделген есепті – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей;
5) осы қаулының 1-тармағының 9) тармақшасында көзделген есепті – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың сегізінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
6) осы қаулының 1-тармағының 10) тармақшасында көзделген есепті – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей;
7) осы қаулының 1-тармағының 11) тармақшасында көзделген есепті:
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар тізілімі бөлігінде – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей – есепті айда болған есептілікте көзделген деректер өзгерген немесе алынған кезде;
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы мәліметтер және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы қосымша мәліметтер бөлігінде – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей;

11) форму отчета о лицах, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и сделках с ними согласно приложению 11 к настоящему постановлению;
12) форму отчета о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки, согласно приложению 12 к настоящему постановлению;
13) форму отчета о доходах, выплаченных руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, согласно приложению 13 к настоящему постановлению;
14) форму отчета об операциях с наличными деньгами согласно приложению 14 к настоящему постановлению;
15) Правила представления отчетности филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан согласно приложению 15 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.01.2022 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан представляют в электронном формате в Национальный Банк Республики Казахстан:
1) отчет, предусмотренный подпунктом 2) пункта 1 настоящего постановления, – ежедневно, не позднее трех рабочих дней, следующих за отчетным днем, за исключением:
отчетов за первый, второй и последний рабочие дни месяца, которые представляются не позднее четырех рабочих дней, следующих за отчетным днем;
2) отчеты, предусмотренные подпунктами 3), 4) и 5) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
3) отчеты, предусмотренные подпунктами 6) и 7) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее одиннадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
4) отчет, предусмотренный подпунктом 8) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
5) отчет, предусмотренный подпунктом 9) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее восьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
6) отчет, предусмотренный подпунктом 10) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
7) отчет, предусмотренный подпунктом 11) пункта 1 настоящего постановления:
в части реестра лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, – при изменении или получении данных, предусмотренных в отчетности, произошедших в отчетном месяце;
в части сведений о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и дополнительных сведений о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, – ежемесячно, не позднее пятнадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;

8) осы қаулының 1-тармағының 12) тармақшасында көзделген есепті – тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың отызыншы күнінен кешіктірмей;
9) осы қаулының 1-тармағының 13) тармақшасында көзделген есепті – жыл сайын, қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік бір жүз жиырма күн ішінде;
10) осы қаулының 1-тармағының 14) тармақшасында көзделген есепті – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың отызыншы күнінен кешіктірмей ұсынады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.01.2022 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Қаржы нарығының статистикасы департаменті (А.М. Боранбаева) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (А.С. Қасенов) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Ақпарат және коммуникациялар департаменті - Ұлттық Банктің баспасөз қызметі (Ә.Р. Адамбаева) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары А.М. Баймағамбетовке жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау
және реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары есептілігінің тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.01.2022 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының есептілігінде мыналар:

8) отчет, предусмотренный подпунктом 12) пункта 1 настоящего постановления, – ежеквартально, не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
9) отчет, предусмотренный подпунктом 13) пункта 1 настоящего постановления, – ежегодно, в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года;
10) отчет, предусмотренный подпунктом 14) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.01.2022 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Департаменту статистики финансового рынка (Буранбаева А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Департаменту информации и коммуникаций – пресс-службе Национального Банка Республики Казахстан (Адамбаева А.Р.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Баймагамбетова А.М.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Досаев
СОГЛАСОВАНО
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
СОГЛАСОВАНО
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Перечень отчетности филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.01.2022 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан включает в себя:

1) баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп;
2) банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп;
3) бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп;
4) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп;
5) берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемесі туралы есеп;
6) басқа сыныпталатын активтер туралы есеп;
7) жеке тұлғалар депозиттерінің сыйақысы көлемі мен мөлшерлемесі бойынша есеп;
8) резидент клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп;
9) тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп;
10) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп;
11) зиянға әкелген операциялық тәуекел оқиғаларына мониторинг туралы есеп;
12) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есеп;
13) қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп қамтылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_700-N(D)
Кезеңділігі: күн сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ____________ үшін
Акпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
есепті күннен кейінгі төрт жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылатын айдың бірінші, екінші және соңғы жұмыс күндері үшін есептерді қоспағанда, есепті күннен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей, күн сайын
Нысан
Кесте. Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Шот нөмірі
2
Резиденттік белгісі
3
Экономика секторының коды
4
Валюталар тобының коды
5
Сомасы
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Баланстық және баланстан
тыс шоттардағы қалдықтар
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп (индексі – FBN_700-N(D), кезеңділігі – күн сайын)

1) отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах;
2) отчет по межбанковским активам и обязательствам;
3) отчет о структуре портфеля ценных бумаг;
4) отчет об инвестициях филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в капитал других юридических лиц;
5) отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним;
6) отчет о прочих классифицируемых активах;
7) отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц;
8) отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов;
9) отчет об основных источниках привлеченных денег;
10) отчет о лицах, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и сделках с ними;
11) отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки;
12) отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
13) отчет об операциях с наличными деньгами.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: FBN_700-N(D)
Периодичность: ежедневная
Отчетный период: за "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления формы административных данных:
ежедневно, не позднее трех рабочих дней, следующих за отчетным днем, за исключением отчетов за первый, второй и последний рабочие дни месяца, которые представляются не позднее четырех рабочих дней, следующих за отчетным днем
Форма
Таблица. Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Номер счета
2
Признак резидентства
3
Код сектора экономики
4
Код группы валют
5
Сумма
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
об остатках на балансовых
и внебалансовых счетах
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
(индекс – FBN_700-N(D), периодичность – ежедневная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан күн сайын жасалады, есепті күннің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
Қосымша есеп жыл сайын нысан бойынша жасалады (оның ішінде банкішілік операциялар бойынша айналымдар болмаған кезде), банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдар ескеріле отырып, жылдың соңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен Түсіндірмеде шоттар нөмірі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
7. Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда екінші деңгейдегі банктердің баланстық (активтер, міндеттемелер, меншікті капитал, кіріс, шығыс) және баланстан тыс (шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер, балансқа меморандум шоттары) шоттарындағы қалдықтар туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. Нысанда мерзімдер бойынша активтер мен міндеттемелердің мынадай сыныптамасы қабылданды:
қысқа мерзімді – бір жылға дейін қоса алғанда;
ұзақ мерзімді – бір жылдан астам.
10. 1, 2, 3 және 4-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
11. 2, 3 және 4-жолдарда резиденттік белгісіне, экономика секторының және валюталар тобына сәйкес келетін кодтар осы түсіндірменің 18, 19, 20 және 21-тармақтарына сәйкес ерекшеліктерді ескер отырып, осындай нақтылау қолданылатын шоттар үшін көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежедневно, заполняется по состоянию на конец отчетного дня.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов банков).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения об остатках на балансовых (активы, обязательства, собственный капитал, доходы, расходы) и внебалансовых (условные и возможные требования и обязательства, счета меморандума к балансу) счетах банка второго уровня.
9. В Форме принята следующая классификация активов и обязательств по срокам:
краткосрочные – до одного года включительно;
долгосрочные – свыше одного года.
10. В строках 1, 2, 3 и 4 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
11. В строках 2, 3 и 4 коды, соответствующие признаку резидентства, сектору экономики и группе валют, указываются для счетов, по которым такая детализация применима, с учетом исключений в соответствии с пунктами 18, 19, 20 и 21 настоящего пояснения.

12. 1-жолда Үлгі шот жоспарына сәйкес келетін шоттың төрт таңбалы нөмірі көрсетіледі.
13. 2-жолда мына кодификацияға сәйкес резиденттік белгісі көрсетіледі:
"1" коды – Қазақстан Республикасының резиденті;
"2" коды – Қазақстан Республикасының бейрезиденті.
14. 3-жолда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген Экономика секторларының кодтарын қолдану және төлемдерді тағайындау қағидаларына сәйкес экономика секторының коды көрсетіледі.
15. 4 жолда мынадай кодификацияға сәйкес валюталар тобының коды көрсетіледі:
"1" коды – қазақстандық теңге, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы (бұдан әрі – теңге);
"2" коды – еркін айырбасталатын валюта;
"3" коды – валюталардың басқа түрлері.
16. 2 және 3-жолдарда:
Активтер бойынша резиденттік белгісі және дебитордың (эмитенттің) экономика секторының коды, міндеттемелер бойынша – резиденттік белгісі және кредитордың экономика секторының коды көрсетіледі.
1405, 1406, 1425, 1752 және 1864 шоттары үшін вексель берушінің резиденттік белгісі мен экономика секторының коды көрсетіледі;
1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 және 1757 шоттар үшін эмитенттің резиденттік белгісі мен экономика секторының коды көрсетіледі;
2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 2406 шоттар үшін бағалы қағазды ұстаушының резиденттігі белгісі мен экономика секторының коды көрсетіледі, бағалы қағазды ұстаушыны дұрыс анықтауға мүмкіндік болмаған кезде – бағалы қағазды номиналды ұстаушының резиденттік белгісі мен экономика секторының коды көрсетіледі.
17. Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда немесе ұлттық пошта операторында орналастырылған және "Басқа банктерде орналастырылған салымдар" 1250 тобының шоттарында көрсетілген салымдар бойынша 3-жолда экономика секторының "5" коды көрсетіледі.
18. 2-жолда 1007, 1009, 1603 және 1604 шоттар үшін:
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған бағалы металдардан жасалған монеталар және ұлттық валютадағы коллекциялық монеталар үшін "1" коды көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттерінің бағалы металдардан жасалған монеталары және коллекциялық монеталары үшін "2" коды көрсетіледі;
3 және 4-жолдарда көрсеткіштер толтырылмайды.
19. 3 жолда көрсеткіштер 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1871, 1880, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2817, 2818, 2819, 2820, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2871, 2874, 2880, 3561, 3562, 3563 және 3564 шоттар бойынша ұсынылмайды.

12. В строке 1 указывается четырехзначный номер счета, соответствующий Типовому плану счетов.
13. В строке 2 указывается признак резидентства в соответствии со следующей кодификацией:
код "1" – резидент Республики Казахстан;
код "2" – нерезидент Республики Казахстан.
14. В строке 3 указывается код сектора экономики согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365.
15. В строке 4 указывается код группы валют в соответствии со следующей кодификацией:
код "1" – казахстанский тенге, национальная валюта Республики Казахстан (далее – тенге);
код "2" – свободно конвертируемая валюта;
код "3" – другие виды валют.
16. В строках 2 и 3:
по активам указывается признак резидентства и код сектора экономики дебитора (эмитента), по обязательствам – признак резидентства и код сектора экономики кредитора;
для счетов 1405, 1406, 1425, 1752 и 1864 указывается признак резидентства и код сектора экономики векселедателя;
для счетов 1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 и 1757 указывается признак резидентства и код сектора экономики эмитента;
для счетов 2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 и 2406 указывается признак резидентства и код сектора экономики держателя ценной бумаги, при отсутствии возможности определить держателя ценной бумаги – признак резидентства и код сектора экономики номинального держателя (доверительного собственника) ценной бумаги.
17. В строке 3 по вкладам, размещенным в организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций или в Национальном операторе почты и отраженным на счетах группы 1250 "Вклады, размещенные в других банках", указывается код сектора экономики "5".
18. Для счетов 1007, 1009, 1603 и 1604:
в строке 2 указывается код "1" для монет, изготовленных из драгоценных металлов, и коллекционных монет в национальной валюте, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, код "2" – для монет, изготовленных из драгоценных металлов, и коллекционных монет эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан;
в строках 3 и 4 показатели не заполняются.
19. В строке 3 показатель не представляется по счетам 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1871, 1880, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2817, 2818, 2819, 2820, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2871, 2874, 2880, 3561, 3562, 3563 и 3564.

20. 4 жолда көрсеткіштер 1013, 1727, 2016, 2126, 2212, 2216, 2708 және 2717 шоттар бойынша ұсынылмайды.
21. 2, 3 және 4-жолдарда 1011, 1012, 1601, 1602, 1610, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1691, 1692, 1693, 1694, 1695, 1696, 1697, 1698, 1699, 1854, 1857, 1858, 1859, 1873, 1874, 2854, 2857, 2858, 2859, 2861, 2872, 2873, 3001, 3003, 3025, 3027, 3101, 3200, 3400, 3510, 3540, 3580, 3589 3599 шоттары, 4 (төртінші), 5 (бесінші), 6 (алтыншы) және 7 (жетінші) сыныпты шоттар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
22. 5-жолда екі таңбалы үтірден кейінгі сан форматында теңгедегі сома көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Банкаралық активтер мен міндеттемелер бойынша есеп

20. В строке 4 показатель не представляется по счетам 1013, 1727, 2016, 2126, 2212, 2216, 2708 и 2717.
21. В строках 2, 3 и 4 показатели не представляются по счетам 1011, 1012, 1601, 1602, 1610, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1691, 1692, 1693, 1694, 1695, 1696, 1697, 1698, 1699, 1854, 1857, 1858, 1859, 1873, 1874, 2854, 2857, 2858, 2859, 2861, 2872, 2873, 3001, 3003, 3025, 3027, 3101, 3200, 3400, 3510, 3540, 3580, 3589 и 3599, счетам 4 (четвертого), 5 (пятого), 6 (шестого) и 7 (седьмого) классов Типового плана счетов.
22. В строке 5 указывается сумма в тенге в формате числа с двумя знаками после запятой.
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по межбанковским активам и обязательствам

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді
3. Берілген қарыздарды, "кері репо" операцияларын, болашақта берілетін қарыздар, шығарылған және расталған кепілдіктер мен аккредитивтер бойынша шартты және ықтимал талаптарды қоспағанда, мәліметтері Нысан бойынша берілетін банкаралық активтерде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі-филиалының резидент қаржы ұйымдарына және бейрезидент қаржы ұйымдарына қатысты активтері мен шартты (ықтимал) талаптары қамтылады.
Болашақта берілетін қарыздар, шығарылған және расталған кепілдіктер мен аккредитивтер бойынша шартты және ықтимал міндеттемелерді қоспағанда, мәліметтері Нысан бойынша ұсынылатын банкаралық міндеттемелерде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының резидент қаржы ұйымдары және бейрезидент қаржы ұйымдары алдындағы міндеттемелері мен шартты (ықтимал) міндеттемелері қамтылады.
4. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары банкаралық активтер мен банкаралық міндеттемелердің құны бойынша көрсеткіштер үшін – есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын және салымдар мен қарыздарды тарту (орналастыру) операциялары бойынша – есепті ай үшін жасайды.
Банкаралық активтер мен міндеттемелердің құны бойынша көрсеткіштер жөніндегі мәліметтер теңгемен жасалады. Банкаралық активтер немесе міндеттемелер бойынша есепті айдағы айналымдар туралы мәліметтер ұлттық валютадағы баламаны көрсету үшін тиісті валюта бірліктерімен және теңгемен өлшенеді. Құны бойынша көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
6. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
7. Нысан мен осы түсіндірмеде шоттар нөмірі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспарына) сәйкес көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по межбанковским активам и обязательствам" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Межбанковские активы, сведения по которым представляются по Форме, включают активы и условные и возможные требования филиала банка-нерезидента Республики Казахстан по отношению к финансовым организациям-резидентам и финансовым организациям-нерезидентам, за исключением выданных займов, операций "обратное репо", условных и возможных требований по займам, представляемым в будущем, выпущенным и подтвержденным гарантиям и аккредитивам.
Межбанковские обязательства, сведения по которым представляются по Форме, включают обязательства и условные и возможные обязательства филиала банка-нерезидента Республики Казахстан перед финансовыми организациями-резидентами и финансовыми организациями-нерезидентами, за исключением условных и возможных обязательств по займам, представляемым в будущем, выпущенным и подтвержденным гарантиям и аккредитивам.
4. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца – для стоимостных показателей межбанковских активов и межбанковских обязательств и за отчетный месяц – по операциям привлечения (размещения) вкладов и займов.
Единицей измерения для стоимостных показателей межбанковских активов и обязательств является тенге. Показатели об оборотах за отчетный месяц по межбанковским активам или обязательствам измеряются в единицах соответствующей валюты и в тенге для отражения эквивалента в национальной валюте. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
6. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, используемыми в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
7. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).

8. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
9. Нысанда мына контрагенттер:
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін және Қазақстанның Даму Банкін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының резидент-банктері;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері;
банктік шоттарды ашуды және жабуды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резидент-қаржы ұйымдары;
банктік шоттарды ашуды және жабуды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымдары бойынша банкаралық активтер мен міндеттемелер бойынша мәліметтер көрсетіледі.
10. 1.2, 1.4, 1.5, 1.6, 3, 4, 9.1, 9.2 және 10-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
11. Нысан бойынша мәліметтер есепті күні талаптары және (немесе) міндеттемелері бар және (немесе) есепті кезеңде операциялар жүргізілген әрбір контрагент бойынша толтырылады.
Нысанға банкішілік операциялар бойынша мәліметтер енгізілмейді.
Банк шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын қаржы ұйымдары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагенттері бойынша Үлгі шот жоспарына сәйкес 1052, 1054, 1259, 1264 және 1267 баланстық шоттардағы қалдықтар бойынша ғана мәліметтер ашылады.
12. 1.1-жолда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде жүргізілетін конрагенттер анықтамалығына сәйкес конрагенттің атауы көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары ұсынатын ақпарат негізінде толықтырылады және жаңартылады.
Контрагенттерді сәйкестендіру үшін 1.2 және 1.3-жолдарда идентификаторлардың мына түрлері және олардың мәндері:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша – Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымның 9362 "Банктік іс. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" халықаралық стандартына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі.
13. 1.4-жолда нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген "Экономика секторларының кодтарын қолдану және төлемдерді тағайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысына сәйкес контрагенттің экономика секторының коды – "3", "4" немесе "5" көрсетіледі.

8. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
9. В Форме указываются сведения по межбанковским активам и межбанковским обязательствам по следующим контрагентам:
банкам-резидентам Республики Казахстан, включая Национальный Банк Республики Казахстан и Банк Развития Казахстана;
банкам-нерезидентам Республики Казахстан;
финансовым организациям-резидентам Республики Казахстан, осуществляющим открытие и ведение банковских счетов;
финансовым организациям-нерезидентам Республики Казахстан, осуществляющим открытие и ведение банковских счетов.
10. В строках 1.2, 1.4, 1.5, 1.6, 3, 4, 9.1, 9.2 и 10 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
11. Сведения по Форме заполняются по каждому контрагенту, по которому на отчетную дату имеются права требования и (или) обязательства, и (или) с которым проводились операции в течение отчетного периода.
В Форму не включаются сведения по внутрибанковским операциям.
По контрагентам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, являющимся финансовыми организациями, осуществляющими открытие и ведение банковских счетов, раскрываются сведения только по остаткам на балансовых счетах 1052, 1054, 1259, 1264 и 1267 в соответствии с Типовым планом счетов.
12. В строке 1.1 указывается наименование контрагента в соответствии со справочником контрагентов, который ведется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан.
Для идентификации контрагентов в строках 1.2 и 1.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
по резидентам Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков".
13. В строке 1.4 указывается код сектора экономики контрагента – "3", "4" или "5" согласно постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365.

1.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын контрагент бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын контрагент бойынша "2" мәні көрсетіледі.
1.6-жолда контрагенттің тіркелген (инкорпорация) елінің коды көрсетіледі.
14. 2-жолда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ақпараттық жүйесінде осы мәміленің бірегей идентификаторы болатын мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
15. 4-жолда "Валюталар мен қорларды көрсетуге арналған кодтар" 07 ISO 4217 ҚР ҰС Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес мәміле бойынша есеп айырысу валюталарының кодтары көрсетіледі.
16. 5 және 6-жолдарда мәміленің жасалған күні, шарт талаптары бойынша мәміле бойынша талаптардың (міндеттемелердің) орындалған күні көрсетіледі.
17. 7.1-жолда есепті кезең ішінде алынған қарыздар мен есепті кезең ішінде 1 (бір) жылға дейінгі (қоса алғанда) мерзімі бар орналастырылған (тартылған) салымдардың сомасы ұлттық және шетел валютасымен көрсетіледі. 7.2-жолда теңгемен қайта есептегенде осы сомалардың баламасы көрсетіледі.
Қарыз сомалары алынған немесе бұрын Нысанда көрсетілген салымдар сомасы орналастырылған (тартылған) шарттардың мерзімін ұзарту кезінде ұзартылған шарттар бойынша сомалар келесі есепті күндерге Нысанда көрсетілмейді.
7.1 және 7.2-жолдарда бұрын алынған қарыздар және орналастырылған (тартылған) салымдар бойынша есептелген сыйақыны капиталдандыру сомасы есепке алынбайды.
7.1 және 7.2-жолдарда ағымдағы және корреспонденттік шоттарда орналастырылған (тартылған) сомалар, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер есепке алынбайды.
7.1 және 7.2-жолдар бойынша деректер болмаған кезде көрсеткіштер ұсынылмайды.
18. 8-жолда 7.1 және 7.2-жолдарда көрсетілген есепті кезең ішінде алынған қарыздар, орналастырылған (тартылған) салымдар бойынша сыйақы мөлшерлемесі (шарт бойынша) көрсетіледі.
Көрсеткіш бойынша үтірден кейін екі таңбамен пайызбен көрсетудегі мән көрсетіледі.
7.1 және 7.2-жолдар бойынша деректер болмаған кезде 8-жолдағы көрсеткіш ұсынылмайды.
19. 9.2. және 9.3-жолдарда Шоттардың үлгі жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері және есепті күнгі жағдай бойынша осы мәміле бойынша банкаралық активтердің, міндеттемелердің сомалары есепке алынатын барлық шоттар үшін оларға сәйкес келетін құны бойынша мәндер көрсетіледі. Егер құны бойынша мән нөлге тең болса, 9.1, 9.2, 9.3 және 10-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
20. 10-жолда "Қаржы құралдары" 9 Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті күндегі жағдай бойынша активтер, шартты міндеттемелер жатқызылған несиелік тәуекел сатысы көрсетіледі.

В строке 1.5 по контрагенту, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по контрагенту, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
В строке 1.6 указывается код страны регистрации (инкорпорации) контрагента.
14. В строке 2 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в информационной системе филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
15. В строке 4 указываются коды валют расчетов по сделке в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
16. В строках 5 и 6 указываются дата заключения сделки, дата исполнения требований (обязательств) по сделке по условиям договора.
17. В строке 7.1 отражаются суммы полученных в течение отчетного периода займов и размещенных (привлеченных) в течение отчетного периода вкладов сроком до 1 (одного) года (включительно), в национальной и иностранной валюте. В строке 7.2 указывается эквивалент данных сумм в пересчете в тенге.
При пролонгации договоров, по которым были получены суммы займов или размещены (привлечены) суммы вкладов, ранее отраженные в Форме, то суммы по пролонгированным договорам на последующие отчетные даты в Форме не указываются.
Для целей строк 7.1 и 7.2 не учитывается сумма капитализации начисленного вознаграждения по ранее полученным займам и размещенным (привлеченным) вкладам.
Для целей строк 7.1 и 7.2 не учитываются суммы размещенные (привлеченные) на текущих и корреспондентских счетах, условные и возможные требования и обязательства.
При отсутствии данных по строкам 7.1 и 7.2 показатели не представляются.
18. В строке 8 указывается ставка вознаграждения (по договору) по займам полученным, вкладам размещенным (привлеченным) в течение отчетного периода, указанным в строках 7.1 и 7.2.
По показателю указывается значение в процентном выражении с двумя знаками после запятой.
При отсутствии сведений по строкам 7.1 и 7.2, показатель в строке 8 не представляется.
19. В строках 9.2. и 9.3 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов и соответствующие им стоимостные значения для всех счетов, на которых учитываются суммы межбанковских активов, обязательств по данной сделке по состоянию на отчетную дату. Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 9.1, 9.2, 9.3 и 10 не представляются.
20. В строке 10 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены активы, условные обязательства по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".

10-жолдағы көрсеткіш "Қаржы құралдары" 9 Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын активтер мен шартты міндеттемелер бойынша толтырылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп

Показатель в строке 10 не заполняется по активам и условным обязательствам, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней Методикой расчета провизий (резервов) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о структуре портфеля ценных бумаг

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_PORTF_04
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "______" ____________ жағдай бойынша
Акпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Нысан
1-кесте. Бағалы қағаздар портфеліне кіретін бағалы қағаздар бойынша транзакциялар туралы мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру нөмірі
(ISIN коды) - орталық депозитарий бағалы қағаздарға және басқа да қаржы құралдарына оларды сәйкестендіру және есепке алуды жүйелеу мақсатында беретін әріптік-цифрлық код (бұдан әрі-ISIN коды)
2
Транзакция референсі
3
Операция түрі
4
Бұдан бұрын кепіл ретінде қабылданған және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының меншігіне өткен бағалы қағаздарға сәйкес келу белгісі
5
Транзакция күні
6
Бағалы қағаздар саны
7
Бағалы қағаздың сатып алу құны
8
Сатып алу күніндегі бағалы қағаздың рейтингі
2-кесте. Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
ISIN коды
2
Бағалы қағаздар есепке алынатын портфель түрі
3
Портфельдегі бағалы қағаздар саны
4
Портфельдегі бағалы қағаздарды құны бойынша көрсеткіштері:
4.1
құны бойынша көрсеткіш түрі
4.2
шот нөмірі
4.3
сомасы
5
Репо операциясының мәні болып табылатын ауыртпалық салынған бағалы қағаздар және бағалы қағаздар:
5.1
бағалы қағаздар саны
5.2
баланстық құны
6
Репо операциясының мәні болып табылатын бағалы қағаздар:
6.1
бағалы қағаздар саны
6.2
баланстық құны
7
Есепті күні эмитенттің рейтингі
8
Есепті күні бағалы қағаздың рейтингі
9
Кердиттік тәуекел сатысы
10
Есепті күн
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Бағалы қағаздар портфелінің
құрылымы туралы есеп
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп (индексі – FBN_PORTF_04, кезеңділігі – ай сайын)

Сноска. Приложение 4 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: FBN_PORTF_04
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица 1. Сведения о транзакциях по ценным бумагам, входящим в портфель ценных бумаг
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Международный идентификационный номер ценной бумаги (код ISIN) - буквенно-цифровой код, присваиваемый центральным депозитарием ценным бумагам и другим финансовым инструментам в целях их идентификации и систематизации учета (далее – код ISIN)
2
Референс транзакции
3
Вид операции
4
Признак соответствия ценным бумагам, ранее принятым в качестве залога и перешедшим в собственность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
5
Дата транзакции
6
Количество ценных бумаг
7
Стоимость ценной бумаги
8
Рейтинг ценной бумаги на дату приобретения
Таблица 2. Сведения о структуре портфеля ценных бумаг
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Код ISIN
2
Вид портфеля, в котором учитываются ценные бумаги
3
Количество ценных бумаг в портфеле
4
Стоимостные показатели ценной бумаги в портфеле:
4.1
вид стоимостного показателя
4.2
номер счета
4.3
сумма
5
Ценные бумаги в обременении и ценные бумаги, являющиеся предметом операции репо:
5.1
количество ценных бумаг
5.2
балансовая стоимость
6
Ценные бумаги, являющиеся предметом операции репо:
6.1
количество ценных бумаг
6.2
балансовая стоимость
7
Рейтинг эмитента на отчетную дату
8
Рейтинг ценной бумаги на отчетную дату
9
Стадия кредитного риска
10
Отчетная дата
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о структуре
портфеля ценных бумаг
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о структуре портфеля ценных бумаг
(индекс – FBN_PORTF_04, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Мәліметтер теңгемен жасалады. Құны бойынша көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен осы Түсіндірмеде шоттар нөмірі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспарына) сәйкес көрсетіледі.
7. Осы Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда еншілес және қауымдасқан ұйымдардың акцияларына (жарғылық капиталға қатысу үлестеріне) салымдарды және олар бойынша мәліметтер Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп нысанында көрсетілетін заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына өзге де қатысуды қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының борыштық және үлестік бағалы қағаздарға салымдары туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. 1-кестенің 1, 3 және 8-жолдарында және 2-кестенің 1, 2, 4.1, 4.2, 7, 8 және 9-жолдарында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
10. Нысанның 1-кестесі есепті айда бағалы қағаздармен жүргізілген әрбір транзакция бойынша жеке толтырылады.
Нысанның 2-кестесі есепті айдың соңында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының портфеліндегі әрбір бағалы қағаз бойынша жеке толтырылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о структуре портфеля ценных бумаг" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о вложениях филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в долговые и долевые ценные бумаги, за исключением вложений в акции (доли участия в уставных капиталах) дочерних и ассоциированных организаций и прочего участия в уставных капиталах юридических лиц, сведения по которым указываются в форме отчета об инвестициях филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в капитал других юридических лиц.
9. В строках 1, 3 и 8 Таблицы 1 и строках 1, 2, 4.1, 4.2, 7, 8 и 9 Таблицы 2 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
10. Таблица 1 Формы заполняется отдельно по каждой проведенной в отчетном месяце транзакции с ценными бумагами.
Таблица 2 Формы заполняется отдельно по каждой ценной бумаге, имеющейся в портфеле филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на конец отчетного месяца.

11. 1-кестенің және 2-кестенің 1-жолдарында бағалы қағаздың ISIN коды көрсетіледі. Бағалы қағаздар мен эмитенттердің анықтамалықтарын Ұлттық Банк Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдары ұсынатын мәліметтер негізінде жүргізеді.
12. 1-кестенің 2-жолында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің есеп беретін филиалының ақпараттық жүйесінде транзакцияның бірегей идентификаторы болатын транзакция референсі (коды) көрсетіледі.
13. 1-кестенің 3-жолында Ұлттық Банк жүргізетін анықтамалыққа сәйкес операциялардың түрлері көрсетіледі.
14. 1-кестенің 4-жолында бұрын кепіл ретінде қабылданған және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының меншігіне өткен бағалы қағаздар бойынша "1" мәні, өзге жағдайларда "0" мәні көрсетіледі.
Егер 1-кестенің 3-жолында "01" коды көрсетілсе және 1-кестенің 4-жолында "1" мәні көрсетілсе, онда транзакция күні ретінде 1-кестенің 5-жолында есептілікті ұсынатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі-филиалының меншігіне бағалы қағаздардың ауысу күні көрсетіледі.
15. 1-кестенің 6-жолында үтірден кейін екі таңбамен ондық түрінде көрсетілетін бөлшек санды (жарғылық капиталдарға қатысу құралдары үшін) көрсетуге рұқсат етіледі.
16. 1-кестенің 7-жолында облигациялар бойынша номиналды құны, акциялар бойынша – сатып алу құны көрсетіледі. Құн көрсеткіші теңгемен көрсетіледі (номиналы шетел валютасымен көрсетілген бағалы қағаздар үшін теңгемен құнның баламасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған транзакция күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп көрсетіледі.
17. 1-кестені 8-жолында және 2-кестенің 7 және 8-жолдарында Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысына сәйкес рейтингтік агенттіктердің бірі берген рейтинг көрсетіледі.
Бірнеше рейтингтік агенттіктердің рейтингтері болған кезде берілген күні бойынша неғұрлым жаңа рейтинг көрсетіледі. Егер рейтингтер берілген күндер сәйкес келсе, ең төменгі рейтинг көрсетіледі. Бір бағалы қағазға, бір эмитентке рейтингтің кемінде бір жаңа мәні сәйкес келеді.

11. В строках 1 Таблицы 1 и Таблицы 2 указывается код ISIN. Справочники ценных бумаг и эмитентов ведутся Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) на основе сведений, представляемых филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан.
12. В строке 2 Таблицы 1 указывается референс (код) транзакции, который служит уникальным идентификатором транзакции в информационной системе отчитывающегося филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
13. В строке 3 Таблицы 1 указываются виды операций, в соответствии со справочником, который ведется Национальным Банком.
14. В строке 4 Таблицы 1 по ценным бумагам, ранее принятым в качестве залога и перешедшим в собственность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, указывается значение "1", в иных случаях – значение "0".
Если в строке 3 Таблицы 1 указан код "01" и в строке 4 Таблицы 1 указано значение "1", то в качестве даты транзакции в строке 5 Таблицы 1 указывается дата перехода ценных бумаг в собственность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, представляющего отчетность.
15. В строке 6 Таблицы 1 допускается указание дробного числа (для инструментов участия в уставных капиталах), которое представляется в десятичном виде, с двумя знаками после запятой.
16. В строке 7 Таблицы 1 по облигациям указывается номинальная стоимость, по акциям – покупная стоимость. Показатель стоимости указывается в тенге (эквивалент стоимости в тенге для ценных бумаг, номинал которых выражен в иностранной валюте, указывается в пересчете по рыночному курсу обмена валют на дату транзакции, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378).
17. В строке 8 Таблицы 1 и строках 7 и 8 Таблицы 2 указывается рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318.
При наличии рейтингов от нескольких рейтинговых агентств указывается наиболее актуальный по дате присвоения рейтинга. Если даты присвоения рейтингов совпадают, указывается минимальный рейтинг. Одной ценной бумаге, одному эмитенту соответствует не более одного актуального значения рейтинга.

1-кестенің 8-жолында және 2-кестенің 7 және 8-жолдарында рейтингтердің мәндері Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және жергілікті атқарушы органдар шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша көрсетілмейді.
18. 2-кестенің 2-жолында есепті күнгі жағдай бойынша бағалы қағаздар есепке алынатын портфельдің түрі көрсетіледі.
19. 2-кестенің 4.2 және 4.3-жолдарында осы бағалы қағаз бойынша сомалар есепке алынатын Шоттардың үлгі жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері және есепті күні оларға сәйкес келетін құны бойынша мәндер көрсетіледі.
Басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша Шоттардың үлгі жоспарына сәйкес 3-сыныпты шоттарда көрсетілген күтілетін кредиттік зиянға арналған резервтер (провизиялар) көрсетіледі.
Егер құны бойынша мән нөлге тең болса, 2-кестенің 4.1, 4.2 және 4.3-жолдары бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
20. 2-кестенің 5.2 және 6.2-жолдарында сатып алу құнын, дисконтты (сыйлықақыны), есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетуді (әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша), халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес (амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша) қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) қоса алғанда, есепті күнгі бағалы қағаздардың баланстық құны көрсетіледі. Бұл ретте басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша шығындарға арналған бағалау резерві қаржы активінің баланстық құнын төмендетпеуге тиіс.
2-кестенің 5.1 және 5.2-жолдарындағы көрсеткіштер, оның ішінде 2-кестенің 6.1 және 6.2-жолдарында көрсетілген көрсеткіштердің мәндерін қамтиды.
21. 2-кестенің 9-жолында "Қаржы құралдары" 9 (International Financial Reporting Standards – IFRS) халықаралық қаржылық есептілік стандартына сәйкес есепті күнгі жағдай бойынша бағалы қағаздар жатқызылған несиелік тәуекелдің сатысы көрсетіледі. 9-жолдағы көрсеткіш "Қаржы құралдары" 9 Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (IFRS) және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын бағалы қағаздар бойынша толтырылмайды.
22. 2-кестенің 10-жолы бойынша тиісті деректер жағдайы бойынша ұсынылатын күн көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп

Значения рейтингов в строке 8 Таблицы 1 и строках 7 и 8 Таблицы 2 не указываются по государственным ценным бумагам Республики Казахстан, выпущенным Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан и местными исполнительными органами.
18. В строке 2 Таблицы 2 указывается вид портфеля, в котором учитываются ценные бумаги по состоянию на отчетную дату.
19. В строках 4.2 и 4.3 Таблицы 2 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы по данной ценной бумаге, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
По ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, также указываются резервы (провизии) под ожидаемые кредитные убытки, отраженные на счетах 3 класса в соответствии с Типовым планом счетов.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 4.1, 4.2 и 4.3 Таблицы 2 не представляются.
20. В строках 5.2 и 6.2 Таблицы 2 указывается балансовая стоимость ценных бумаг на отчетную дату, включая стоимость приобретения, дисконт (премию), начисленное вознаграждение, положительную (отрицательную) корректировку (по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости), резервы (провизии), сформированные в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости). При этом оценочный резерв под убытки по финансовым активам, которые оцениваются по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, не должен уменьшать балансовую стоимость финансового актива.
Показатели в строках 5.1 и 5.2 Таблицы 2 включают, в том числе, значения показателей, указанных в строках 6.1 и 6.2 Таблицы 2.
21. В строке 9 Таблицы 2 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены ценные бумаги по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты". Показатель в строке 9 не заполняется по ценным бумагам, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней Методикой расчета провизий (резервов) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
22. По строке 10 Таблицы 2 указывается дата, по состоянию на которую представляются соответствующие данные.
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об инвестициях филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в капитал других юридических лиц

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2 Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары, оның ішінде бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары ай сайын есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Мәліметтер теңгемен толтырылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысан мен осы Түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, Қазақстанның Даму Банкіндегі және Қазақстан Республикасының бейрезидент - банктерінің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
6. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйеде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
7. Осы Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда еншілес және қауымдасқан ұйымдардың, және басқа да заңды тұлғалардың капиталына Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, оның ішінде бейрезидент-ислам банкі филиалының инвестицияларының мөлшері туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. 2.2, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 4.1, 4.2 және 5-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
10. 1-жолда есеп беруші Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ақпараттық жүйесінде осы мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болып қызмет ететін мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
11. 2.1-жолда есеп Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы жүргізетін, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары ұсынатын ақпарат негізінде толықтырылатын және өзектендірілетін контрагенттердің анықтамалығына сәйкес капиталына Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы қатысатын заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об инвестициях филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в капитал других юридических лиц" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, в том числе филиалами исламских банков-нерезидентов, ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца.
Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
6. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, используемыми в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о размере инвестиций филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, в капитал дочерних и ассоциированных организаций и других юридических лиц.
9. В строках 2.2, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 4.1, 4.2 и 5 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
10. В строке 1 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в информационной системе отчитывающегося филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
11. В строке 2.1 указывается наименование юридического лица, в капитале которого участвует филиал банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии со справочником контрагентов, который ведется Национальным Банком Республики Казахстан, наполняется и актуализируется на основе информации, предоставляемой филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан.

Заңды тұлғаларды сәйкестендіру үшін 2.2 және 2.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша – Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымның 9362 "Банктік іс. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" халықаралық стандартына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, ол болмаған кезде – бизнес-сәйкестендіру нөмірі, бнктердің сәйкестендіру кодтары мен бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің есеп беретін филиалы қалыптастырған баламалы сәйкестендіру нөмірі.
2.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын заңды тұлға бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын заңды тұлға бойынша "2" мәні көрсетіледі.
2.6-жолда капиталына есеп Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы қатысатын заңды тұлғаның тіркелген (инкорпорация) елі көрсетіледі.
12. 3-жолда инвестицияларды сатып алу күніндегі жағдай бойынша мәліметтер көрсетіледі.
3.1-жолда эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілені бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде тіркеу күні көрсетіледі. Өзге мәмілелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес меншік құқығы туындаған күн (сәт) көрсетіледі.
3.2-жолда сатып алу күніндегі сатып алу құны теңгемен көрсетіледі.
13. 3.3 және 4.5-жолдарда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына тиесілі акциялар санының эмитенттің орналастырылған (артықшылықты және сатып алынған акцияларды шегергенде) акцияларының жалпы санына арақатынасы немесе тиісінше сатып алу күніне және есепті күнге заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу пайызындағы үлесі көрсетіледі.
14. 4.2 және 4.3-жолдарда еншілес және қауымдасқан ұйымдардың және басқа да заңды тұлғалардың капиталына Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының, оның ішінде бейрезидент-ислам банкі филиалының инвестицияларының сомалары және есепті күнгі оларға сәйкес құндық мәндері ескерілетін банктердің үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері көрсетіледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 4.1, 4.2 және 4.3-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
15. 4.4-жолда акциялардың саны бірлікпен (данада) көрсетіледі. 4.4-жолда. ондық түрінде ұсынылатын бөлшек санды (жарғылық капиталдарға қатысу құралдары үшін) үтірден кейін екі белгімен көрсетуге жол беріледі.

Для идентификации юридических лиц в строках 2.2 и 2.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
по резидентам Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при его отсутствии – бизнес-идентификационный номер, при отсутствии банковского идентификационного кода и бизнес-идентификационный номера – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
В строке 2.5 по юридическому лицу, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по юридическому лицу, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
В строке 2.6 указывается страна регистрации (инкорпорации) юридического лица, в капитале которого участвует отчитывающийся филиал банка-нерезидента Республики Казахстан.
12. В строке 3 указываются сведения по состоянию на дату приобретения инвестиции.
В строке 3.1 указывается дата регистрации сделки с эмиссионными ценными бумагами в системе реестров держателей ценных бумаг. По иным сделкам указывается дата (момент) возникновения права собственности в соответствии законодательством Республики Казахстан.
В строке 3.2 указывается покупная стоимость на дату приобретения, в тенге.
13. В строках 3.3 и 4.5 указывается соотношение в процентах количества акций, принадлежащих филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций эмитента или доля в процентах участия в уставном капитале юридического лица на дату приобретения и на отчетную дату соответственно.
14. В строках 4.2 и 4.3 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы инвестиций филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, в капитал дочерних и ассоциированных организаций и других юридических лиц, и соответствующие им значения стоимостного показателя на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 4.1, 4.2 и 4.3 не представляются.
15. В строке 4.4 количество акций указывается в единицах (штуках). В строке 4.4. допускается указание дробного числа (для инструментов участия в уставных капиталах), которое представляется в десятичном виде, с двумя знаками после запятой.

16. 5-жолда "Қаржы құралдары" 9 халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті күндегі жағдай бойынша есеп Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы инвестицияларды жатқызған несиелік тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
5-жолдағы көрсеткіш "Қаржы құралдары" 9 халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын инвестициялар бойынша толтырылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп

16. В строке 5 указывается стадия кредитного риска, к которой инвестиции отнесены отчитывающимся филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Показатель в строке 5 не заполняется по инвестициям, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней Методикой расчета провизий (резервов) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним

12.1
есепті кезеңде берілді
12.2
орташа өлшенген сыйақы мөлшерлемесі, %
13
Есепті кезеңнің соңындағы көрсеткіштер:
13.1
құндық көрсеткіштің түрі
13.2
шот нөмірі
13.3
есепті кезеңнің аяғындағы қалдық сомасы
14
Несиелік тәуекел сатысы
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Берілген қарыздар және
олар бойынша сыйақы
мөлшерлемелері туралы есеп
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді толтыру бойынша түсіндірме Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп (индексі – FBN_LOANS_06, кезеңділігі – ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды).
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары ай сайын есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасайды. Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалы үшін есепке сауданы қаржыландыру мәмілелеріне жататын исламдық қаржы құралдары енгізіледі.
Мәліметтер теңгемен толтырылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйеде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен осы Түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарындағы, ипотекалық ұйымдардағы, Қазақстанның Даму Банкіндегі және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспарына) сәйкес көрсетіледі.

12.1
выдано за отчетный период
12.2
средневзвешенная ставка вознаграждения, %
13
Показатели на конец отчетного периода:
13.1
вид стоимостного показателя
13.2
номер счета
13.3
сумма остатка на конец отчетного периода
14
Стадия кредитного риска
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
о выданных займах и ставках
вознаграждения по ним
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним
(индекс – FBN_LOANS_06, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца. Для филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан в отчет включаются исламские финансовые инструменты, относящиеся к сделкам торгового финансирования.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).

7. Осы Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы берген қарыздар туралы, есепті кезеңде осындай қарыздарды беру және өтеу көлемдері және есепті кезең ішінде берілген қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы мәліметтер көрсетіледі. Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалы үшін мәліметтер сауданы қаржыландыру мәмілелеріне жататын исламдық қаржы құралдары және оларға қолданылатын сауда үстеме бағалары бойынша ұсынылады.
Нысан бойынша ұсынылатын мәліметтерге банктерге немесе банк шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын өзге де қаржы ұйымдарына берілген қарыздар, осындай банктер немесе ұйымдар олар бойынша контрагент болатын кері репо операциялары кірмейді.
9. 2, 3, 4, 5, 9, 10, 13.1, 13.2 және 14 жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады. Өңірдің кодтары бойынша анықтамалық әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес келеді.
10. 5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын кредиттеу субъектісі бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын кредиттеу субъектісі бойынша "2" мәні көрсетіледі.
11. 6-жолда біртекті қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
12. 7-жолда шетел валютасымен берілген қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, ұлттық валютамен берілген қарыздар бойынша "0" көрсетіледі.
13. 8-жолда 1 (бір) жылдан астам мерзімге берілген қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, 1 (бір) жылға дейінгі (қоса алғанда) мерзімге берілген қарыздар үшін "0" көрсетіледі.
14. Төлем карталары бойынша берілген және кредиттеудің өзге мақсаттары бойынша сәйкестендірілмейтін қарыздар 9-жолда тұтынушылық мақсаттарға берілген қарыздарға жатады.
15. 10-жолда кепіл болған кезде анықтамалықтан берешектің ең көп үлесі тиесілі кепіл түріне сәйкес келетін мән таңдалады.
16. 11-жолда негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімі өткен берешегі бар қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
17. 12.1-жолда есепті ай ішінде берілген қарыздардың сомасы көрсетіледі.
18. 12.2-жолда есепті кезеңде нақты ұсынылған қарыздар бойынша орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі, олар туралы ақпарат 12.1-жол бойынша ұсынылады. Есептеу үшін тиісті қарыз шарттарында көрсетілген номиналды сыйақы мөлшерлемесі пайдаланылады.
Орташа алынған сыйақы мөлшерлемесін есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
Rорт – орташа өлшенген сыйақы мөлшерлемесі;
Rn–n-ші қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесі;
Qn–есепті кезеңде берілген n-ші қарыздың көлемі.

7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о выданных филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан займах по состоянию на конец отчетного периода, об объемах выдачи и погашения таких займов в отчетном периоде и ставках вознаграждения по выданным в течение отчетного периода займам. Для филиала исламского банка-нерезидента Республики Казахстан сведения представляются по исламским финансовым инструментам, относящимся к сделкам торгового финансирования, и применимым к ним торговым наценкам.
Сведения, представляемые по Форме, не включают займы, выданные банкам или иным финансовым организациям, осуществляющим открытие и ведение банковских счетов, операции "обратное репо", контрагентом по которым выступают такие банки или организации.
9. В строках 2, 3, 4, 5, 9, 10, 13.1, 13.2 и 14 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан". Справочник кодов регионов соответствует классификатору административно-территориальных объектов.
10. В строке 5 по субъекту кредитования, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по субъекту кредитования, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
11. В строке 6 по однородным займам указывается значение "1", в ином случае указывается "0".
12. В строке 7 по займам, выданным в иностранной валюте, указывается значение "1", по займам, выданным в национальной валюте, указывается "0".
13. В строке 8 по займам, представленным на срок свыше 1 (одного) года, указывается значение "1", для займов, представленных на срок до 1 (одного) года (включительно) указывается "0".
14. Займы, выданные по платежным карточкам, и не идентифицируемые по иным целям кредитования, в строке 9 относятся к займам на потребительские цели.
15. В строке 10 при наличии залога выбирается значение из справочника соответствующее типу залога, на который приходится наибольшая доля задолженности.
16. В строке 11 указывается значение "1" по займам, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней, в ином случае указывается "0".
17. В строке 12.1 указывается сумма займов, выданных в течение отчетного месяца.
18. В строке 12.2 указывается средневзвешенная ставка вознаграждения по фактически представленным в отчетном периоде займам, информация о которых представляется по строке 12.1. Для расчета используется номинальная ставка вознаграждения, указанная в соответствующих договорах займа.
Расчет средневзвешенной ставки вознаграждения осуществляется по формуле:
где:
Rср – средневзвешенная ставка вознаграждения;
Rn – ставка вознаграждения по n-ному займу;
Qn – объем n-го займа, выданного в отчетном периоде.

Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары үшін 12.2-жолда есепті кезеңде жүзеге асырылған сауданы қаржыландыру мәмілелері бойынша сауда үстеме бағасының орташа сараланған көрсеткіші көрсетіледі.
19. 13.2 және 13.3-жолдарда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалы, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банкінің филиалы берген (жүзеге асырған) қарыздардың (саудалық қаржыландырудың) сомалары және есепті күндегі оларға сәйкес құндық мәндері ескерілетін Үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері көрсетіледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 13.1, 13.2, 13.3 және 14-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
20. 14-жолда "Қаржы құралдары" 9 халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша берілген қарыздар жатқызылған несиелік тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
14-жолдағы көрсеткіш "Қаржы құралдары" 9 Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын берілген қарыздар бойынша толтырылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Өзге сыныпталатын активтер туралы есеп

Для филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан в строке 12.2 указывается средневзвешенный показатель торговой наценки по осуществленным в отчетном периоде сделкам торгового финансирования.
19. В строках 13.2 и 13.3 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы займов (торгового финансирования), выданных (осуществленного) филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе филиалом исламского банка-нерезидента Республики Казахстан, и соответствующие им значения стоимостного показателя на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 13.1, 13.2, 13.3 и 14 не представляются.
20. В строке 14 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены выданные займы по состоянию на конец отчетного периода в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Показатель в строке 14 не заполняется по выданным займам, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней Методикой расчета провизий (резервов) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о прочих классифицируемых активах

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_ASSETS_07
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___"________________ жағдай бойынша
Акпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың он бірінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
Нысан
Кесте. Сыныпталатын активтер туралы есеп
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Есепті кезеңнің аяғындағы құны (активтер тобы бойынша сома):
2.1
құндық көрсеткіштің түрі
2.2
шот нөмірі
2.3
сомасы
3
Кредиттік тәуекел сатысы
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Өзге сыныпталатын активтер
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Өзге сыныпталатын активтер туралы есеп (индексі – FBN_ASSETS_07, кезеңділігі – ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Өзге сыныпталатын активтер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары Нысанды ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Мәліметтер теңгемен толтырылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасының веб-порталы" ақпараттық жүйеде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі, күндер мынадай форматта.

Сноска. Приложение 7 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: FBN_ASSETS_07
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее одиннадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Отчет о прочих классифицируемых активах
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Стоимость (сумма по группе активов) на конец отчетного периода:
2.1
вид стоимостного показателя
2.2
номер счета
2.3
сумма
3
Стадия кредитного риска
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о прочих
классифицируемых активах
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о прочих классифицируемых активах
(индекс – FBN_ASSETS_07, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных, "Отчет о прочих классифицируемых активах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, используемыми в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".

6. Нысан мен осы Түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдарындағы, ипотекалық ұйымдардағы, Қазақстанның Даму Банкіндегі және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
7. Осы Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда банкаралық активтер мен міндеттемелер бойынша есеп, бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп және берілген қарыздар мен олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп нысандарына енгізілмеген Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес "Қаржы құралдары" 9 Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес құнсыздану кезеңдері бойынша сыныпталуға жататын өзге активтер туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. 2.1, 2.2 және 3-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасының Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
10. 2.2 және 2.3-жолдарда өзге сыныпталатын активтердің сомалары есепке алынатын Банктердің үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері және есепті күнгі оларға сәйкес келетін құндық мәндер көрсетіледі. Егер құндық мән нөлге тең болса, 2.1, 2.2 және 2.3-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
11. 3-жолда "Қаржы құралдары" 9 Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының провизияларын есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес есепті күнгі жағдай бойынша өзге де жіктелетін активтер жатқызылған несиелік тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№22 қаулысына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері бойынша есеп

6. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о прочих активах, подлежащих классификации по стадиям обесценения согласно Международным стандартам финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" в соответствии с внутренней Методикой расчета провизий (резервов) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, не включенных в формы отчета по межбанковским активам и обязательствам, отчета о структуре портфеля ценных бумаг, отчета об инвестициях филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в капитал других юридических лиц и отчета о выданных займах и ставках вознаграждения по ним.
9. В строках 2.1, 2.2 и 3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
10. В строках 2.2 и 2.3 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы прочих классифицируемых активов, и соответствующие им значения стоимостного показателя на отчетную дату. Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 2.1, 2.2 и 2.3 не представляются.
11. В строке 3 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены прочие классифицируемые активы по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней Методикой расчета провизий филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц

Ескерту. Қаулы 8-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.01.2022 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_INDDEP_08
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша
Акпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктердің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың оныншы жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Нысан
1-кесте. Жеке тұлғалардың депозиттері бойынша есеп
(теңгемен)
Атауы
Депозиттердің барлығы, оның ішінде:
Қоса алғанда 3 (үш) айға дейін

Сноска. Постановление дополнено приложением 8 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.01.2022 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: FBN_INDDEP_08
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан, являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов
Сроки представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее десятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица 1. Сведения по депозитам физических лиц
(в тенге)
Наименование
Всего депозитов, в том числе:
До 3 (трех) месяцев включительно

Қоса алғанда 3 (үш) айдан 6 (алты) айға дейін
6 (алты) айдан 12 (он екі) айға дейін
1
2
3
4
5
6
1
Жеке тұлғалардың ұлттық және шетел валюталарындағы депозиттерінің барлығы, оның ішінде:
1.1
Ұлттық валютадағы депозиттер, оның ішінде:
1.1.1
Мерзімділік талаптарына сәйкес келмейтін салымдар, оның ішінде:
1.1.1.1
Шартты салымдар, оның ішінде:
1.1.1.1.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.1.1.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың шартты салымдары
1.1.1.2
Мерзімді салымдар, оның ішінде:
1.1.1.2.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.1.2.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың шартты салымдары
1.1.2
Мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдар, оның ішінде:
1.1.2.1
толықтыру құқығымен, оның ішінде::
1.1.2.1.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.2.1.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.2.1.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың толықтыру құқығымен мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдары
1.1.2.2
толықтыру құқығынсыз, оның ішінде:
1.1.2.2.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.2.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.2.2.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың толықтыру құқығынсыз мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдары
1.1.3
Жинақ салымдары, оның ішінде:
1.1.3.1
толықтыру құқығымен, оның ішінде::
1.1.3.1.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.3.1.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.3.1.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың толықтыру құқығымен жинақ салымдары
1.1.3.2
толықтыру құқығынсыз, оның ішінде:
1.1.3.2.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.3.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.3.2.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың толықтыру құқығынсыз жинақ салымдары
1.1.4
Ағымдағы шоттар, оның ішінде:
1.1.4.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.4.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.4.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың ағымдағы шоттары

От 3 (трех) до 6 (шести) месяцев включительно
От 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев
1
2
3
4
5
6
1
Всего депозитов физических лиц в национальной и иностранной валютах, в том числе:
1.1
Депозиты в национальной валюте, в том числе:
1.1.1
Вклады, не соответствующие условиям срочности, в том числе:
1.1.1.1
Условные вклады, в том числе:
1.1.1.1.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.1.1.3
условные вклады лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.1.2
Срочные вклады, в том числе:
1.1.1.2.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.1.2.3
срочные вклады в национальной валюте лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.2
Вклады, соответствующие условиям срочности, в том числе:
1.1.2.1
с правом пополнения, в том числе:
1.1.2.1.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.2.1.3
вклады, соответствующие условиям срочности, с правом пополнения лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.2.2
без права пополнения, в том числе:
1.1.2.2.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.2.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.2.2.3
вклады, соответствующие условиям срочности, без права пополнения лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.3
Сберегательные вклады, в том числе:
1.1.3.1
с правом пополнения, в том числе:
1.1.3.1.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.3.1.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.3.1.3
сберегательные вклады с правом пополнения лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.3.2
без права пополнения, в том числе:
1.1.3.2.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.3.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.3.2.3
сберегательные вклады без права пополнения лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
1.1.4
Текущие счета, в том числе:
1.1.4.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.4.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.4.3
текущие счета лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями

1.1.5
Талап етуге дейінгі салымдар, оның ішінде:
1.1.5.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.5.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.5.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдары
2
Шетел валютасындағы депозиттер, оның ішінде:
2.1
Мерзімділік талаптарына сәйкес келмейтін салымдар, оның ішінде:
2.1.1
Шартты салымдар, оның ішінде:
2.1.1.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
2.1.1.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.1.1.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың шартты салымдары
2.1.2
Мерзімді салымдар, оның ішінде:
2.1.2.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
2.1.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.1.2.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың шартты салымдары
2.2
Мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдар, оның ішінде:
2.2.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
2.2.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.2.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдары
2.3
Жинақ салымдары, оның ішінде:
2.3.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
2.3.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.3.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың жинақ салымдары
2.4
Ағымдағы шоттар, оның ішінде:
2.4.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
2.4.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.4.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың ағымдағы шоттары
2.5
Талап етуге дейінгі салымдар, оның ішінде:
2.5.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
2.5.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
2.5.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың талап етуге дейінгі салымдары
3
Сыйақысының бір бөлігін мемлекет субсидиялайтын ұлттық валютадағы салымдар (тұрғын үй құрылыс жинақ ақшасы, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде ашылған), оның ішінде:
3.1
қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
3.2
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
3.3
Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың сыйақысының бір бөлігін мемлекет субсидиялайтын ұлттық валютадағы салымдары (тұрғын үй құрылыс жинақ ақшасы, мемлекеттік білім беру жиазахстан особыми отношениями
4
Өзгермелі пайыздық мөлшерлемесімен ұлттық валютадағы салымдар, оның ішінде:
4.1
Мерзімді салымдар, оның ішінде:

1.1.5
Вклады до востребования, в том числе:
1.1.5.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.5.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.5.3
вклады до востребования лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2
Депозиты в иностранной валюте, в том числе:
2.1
Вклады, не соответствующие условиям срочности, в том числе:
2.1.1
Условные вклады, в том числе:
2.1.1.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
2.1.1.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
2.1.1.3
условные вклады лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.1.2
Срочные вклады, в том числе:
2.1.2.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
2.1.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
2.1.2.3
срочные вклады лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.2
Вклады, соответствующие условиям срочности, в том числе:
2.2.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
2.2.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
2.2.3
вклады, соответствующие условиям срочности лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.3
Сберегательные вклады, в том числе:
2.3.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
2.3.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
2.3.3
сберегательные вклады лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.4
Текущие счета, в том числе:
2.4.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
2.4.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
2.4.3
текущие счета лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
2.5
Вклады до востребования, в том числе:
2.5.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
2.5.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
2.5.3
вклады до востребования лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
3
Вклады в национальной валюте, открытые в рамках жилищных строительных сбережений, государственной образовательной накопительной системы, в том числе:
3.1
до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
3.2
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
3.3
вклады в национальной валюте, по которым часть вознаграждения субсидируется государством (в рамках жилищных строительных сбережений, государственной образовательной накопительной системы) лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
4
Вклады в национальной валюте с плавающей процентной ставкой, в том числе:
4.1
Срочные вклады, в том числе:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі мен сыйақы мөлшерлемелері бойынша есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Нысандағы деректер теңгемен толтырылады. Құн көрсеткіштері үтірден кейін екі таңбасы бар сандарда көрсетіледі.
4. Салымдар (депозиттер) клиенттермен жасалған банктік салым шарттары негізінде мерзімі бойынша бөлінеді. Салымдар (депозиттер) мерзімі бойынша:
3 (үш) айға дейінгі, қоса алғанда;
3 (үш) айдан 6 (алты) айға дейінгі, қоса алғанда;
6 (алты) айдан 12 (он екі) айға дейінгі;
12 (он екі) ай;
12 (он екі) айдан астам;
белгіленген мерзімі жоқ (ағымдағы шоттар, талап етілгенге дейінгі салымдар, шартты салымдар) салымдарға (депозиттерге) жіктеледі.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-кестені толтыру кезінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары жеке тұлғалардың, оның ішінде нөлдік қалдықтары бар салымдары (депозиттері) туралы мәліметтерді ашады.
7. Шетел валютасындағы депозиттер бойынша сома Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының (бұдан әрі – № 15 қаулы және № 99 бұйрық) 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша есепті күнге қайта есептеледі.
8. Депозиттердің сомасына қарай депозиттерді топтарға бөлу кезінде есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша деректер пайдаланылады.
9. 1-кестенің 3 және 10-бағандары бойынша жеке тұлғалар теңгемен және (немесе) шетел валютасымен ашқан депозиттердің жиынтық сомасы мен шоттардың саны көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, являющимися участниками системы обязательного гарантирования депозитов, ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца.
Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Вклады (депозиты) распределяются по срокам на основании договоров банковского вклада с клиентами. По срокам вклады (депозиты) классифицируются на вклады (депозиты):
до 3 (трех) месяцев включительно;
от 3 (трех) до 6 (шести) месяцев включительно;
от 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев;
12 (двенадцать) месяцев;
свыше 12 (двенадцати) месяцев;
без установленного срока (текущие счета, вклады до востребования, условные вклады).
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. При заполнении Таблицы 1 филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан раскрывают сведения о вкладах (депозитах) физических лиц, в том числе с нулевыми остатками.
7. По депозитам в иностранной валюте суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378 (далее – Постановление № 15 и Приказ № 99), на отчетную дату.
8. При распределении депозитов по группам в зависимости от суммы депозита используются данные по состоянию на конец отчетного периода.
9. По графам 3 и 10 Таблицы 1 указываются совокупные суммы депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами в тенге и (или) в иностранной валюте.

10. 1-кестенің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15 және 16-бағандарында жеке тұлғалар теңгемен және (немесе) шетел валютасымен ашқан депозиттердің жиынтық сомасы мен шоттардың саны мерзімі (мерзімінің болмауы) бойынша бөле отырып көрсетіледі.
11. 1-кестенің 9 және 16-бағандарында ағымдағы шоттардан, талап етілгенге дейінгі салымдардан және шартты салымдардан басқа, Қазақстан Республикасының заңнамасындағы шектеулердің болуы ескеріле отырып, шарттың мерзімі өткен, бірақ клиент салымды талап етпеген салымдар көрсетіледі, бұл ретте:
1) клиент әрекет етпейтін салық төлеуші болып табылады немесе салықтар мен әлеуметтік төлемдер бойынша берешегі бар, клиенттің шотында Қазақстан Республикасының салық органдары қойған шектеулер (шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы қаулылар, инкассолық өкімдер) бар;
2) клиенттің шотына үшінші тұлғалардың банктік шоттан ақшаны алу және (немесе) банктік шоттағы ақшаға тыйым салу туралы талаптары қойылған;
3) Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы осы салымның мерзімін "талап етілгенге дейінгі салым" талаптарымен ұзартады.
12. 1-кестенің 3-жолында сыйақының бір бөлігін мемлекет субсидиялайтын (тұрғын үй құрылыс жинақтары, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде) немесе мемлекеттің сыйлықақысы көзделген салымдар туралы мәліметтер көрсетіледі.
13. 1-кестенің 4-жолында сыйақы өзгермелі пайыздық мөлшерлеме бойынша есептелетін депозиттер туралы мәліметтер көрсетіледі.
14. "Анықтама үшін: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың салымдары (депозиттері)" жолдары 1-кестенің тиісті 11.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.2.1, 1.1.2.2., 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.4, 1.1.5, 2.1.1, 2.1.2, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 3, 4.1 және 4.2-жолдарына енгізіліп қойған.
Тұлғаның Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты болу белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабында айқындалады.
15. 2-кестеде жеке тұлғалардың есепті айдағы салымдары (депозиттері) бойынша айналымдар көрсетіледі.
16. Егер есепті ай ішінде шетел валютасындағы депозиттер бойынша есепте көзделген ұзарту, толықтыру, ішінара алу операциялары жүргізілген болса, сомалар шетел валютасымен операциялар жүргізілген күнгі № 15 қаулының және № 99 бұйрықтың 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.
17. 2-кестенің 3 және 4-бағандарында жеке тұлғалар есепті айда ашқан депозиттердің сомасы және шоттарының саны мерзімі бойынша бөліне отырып көрсетіледі.

10. В графах 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15 и 16 Таблицы 1 указываются совокупные суммы депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами в тенге и в иностранной валюте, в разбивке по срокам.
11. В графах 9 и 16 Таблицы 1, кроме текущих счетов, вкладов до востребования и условных вкладов, с учетом наличия ограничений в законодательстве Республики Казахстан указываются вклады, по которым срок договора истек, но вклад не востребован клиентом, при этом:
1) клиент является бездействующим налогоплательщиком или имеет задолженность по налогам и социальным платежам, на счете клиента имеются ограничения (инкассовые распоряжения, постановления о приостановлении расходных операций), выставленные налоговыми органами Республики Казахстан;
2) на счет клиента предъявлены требования третьих лиц об изъятии денег с банковского счета и (или) наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете;
3) филиал банка-нерезидента Республики Казахстан пролонгирует данный вклад на условиях "вклада до востребования".
12. В строке 3 Таблицы 1 указываются сведения о вкладах, по которым часть вознаграждения субсидируется государством (в рамках жилищных строительных сбережений, государственной образовательной накопительной системы) или предусмотрены премии государства.
13. В строке 4 Таблицы 1 указываются сведения о депозитах, вознаграждение по которым начисляется по плавающей процентной ставке.
14. Показатели в строках по вкладам (депозиты) лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, уже включены в соответствующие строки 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.2.1, 1.1.2.2., 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.4, 1.1.5, 2.1.1, 2.1.2, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 3, 4.1 и 4.2 Таблицы 1.
Признак в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями определяется статьей 40 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
15. В Таблице 2 указываются обороты по вкладам (депозитам) физических лиц за отчетный месяц.
16. Если в течение отчетного месяца по депозитам в иностранной валюте проводились операции пролонгирования, пополнения, частичного снятия, предусмотренные в отчете, суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 Постановления № 15 и Приказа № 99, на дату проведения операций с иностранной валютой.
17. В графах 3 и 4 Таблицы 2 указываются сумма депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами за отчетный месяц, в разбивке по сроку.

18. 2-кестенің 5 және 6-бағандарында есепті айда мерзімі ұзартылған шоттардың саны және депозиттердің сомасы көрсетіледі.
18-1. 2-кестенің 7 және 8-бағандарында сыйақы мөлшерлемелері депозиттерді ұзарту шеңберінде өзгертілген депозиттерді қоспағанда, сыйақы мөлшерлемелері есепті айда өзгертілген шоттардың саны және депозиттер сомасы көрсетіледі.
19. 2-кестенің 9 және 10-бағандарында есепті айда клиенттер және (немесе) үшінші тұлғалар толықтырған шоттардың саны және депозиттердің сомасы көрсетіледі (капиталдандыруды қоспағанда). Бұл ретте 2-кестенің 7 және 8-бағандарында берешекті өтеу мақсатында бұрын акцептсіз тәртіппен есептен шығарылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалы клиентінің шоттарына ақшаны қайтару көрсетілмейді.
20. 2-кестенің 11 және 12-бағандарында есепті айда ақша ішінара алынған шоттардың саны мен депозиттердің сомасы, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалы клиентінің, оның сенім білдірілген тұлғасының тапсырмасы бойынша, жасалған шарттар негізінде үшінші тұлғалардың талабы бойынша, Мемлекеттік кірістер органдары мен сот орындаушыларының инкассалық өкімдеріне сәйкес көрсетіледі.
21. 2-кестенің 13 және 14-бағандарында шарт мерзімінің өтуіне байланысты есепті айда жабылған шоттардың саны және депозиттердің сомасы, оның ішінде ағымдағы шоттар көрсетіледі.
22. 2-кестенің 15 және 16-жолдарында есепті айда мерзімінен бұрын жабылған шоттардың саны және депозиттердің сомасы көрсетіледі.
23. 3-кестенің 1-жолында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозиторларға қарсы талаптарын есептемегенде, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының жеке тұлғаларының барлық салымдары (депозиттері) бойынша "Қазақстанның депозиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қор) төлеуге тиіс өтемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
24. 3-кестенің 2-жолында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозиторларға қарсы талаптарының жалпы сомасын ескере отырып (шегере отырып), Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының жеке тұлғаларының барлық депозиттері бойынша Қор төлеуге тиіс өтемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
25. 3-кестенің 3-жолында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозитор-клиенттері болып табылатын жеке тұлғалардың қорытынды саны көрсетіледі.
26. 3-кестенің 3.1-жолында барлық шоттар бойынша нөлдік қалдығы бар клиенттер саны көрсетіледі. Егер Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының клиентінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалында бірнеше шот және олардың біреуі нөлдік қалдықпен болса, онда көрсетілген жолды толтыру кезінде тек жеке шоттар бойынша нөлдік қалдығы бар клиенттер есепке алынбайды.

18. В графах 5 и 6 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, сроки по которым пролонгированы в отчетном месяце.
18-1. В графах 7 и 8 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, ставки вознаграждения по которым были изменены в отчетном месяце, за исключением депозитов, ставки вознаграждения по которым были изменены в рамках пролонгации депозитов.
19. В графах 9 и 10 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, пополненных клиентами и (или) третьими лицами в отчетном месяце (за исключением капитализации). При этом в графах 7 и 8 Таблицы 2 не указывается возврат денег на счета клиента филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, списанных ранее в безакцептном порядке в целях погашения задолженности.
20. В графах 11 и 12 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, с которых в отчетном месяце деньги частично изымались, в том числе по поручению клиента филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, его доверенного лица, по требованию третьих лиц на основании заключенных договоров, в соответствии с инкассовыми распоряжениями органов государственных доходов и судебных исполнителей.
21. В графах 13 и 14 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, закрытых в отчетном месяце в связи с истечением срока договора, в том числе и текущие счета.
22. В строках 15 и 16 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, досрочно закрытых в отчетном месяце.
23. В строке 1 Таблицы 3 указывается общая сумма возмещения по всем вкладам (депозитам) физических лиц филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, подлежащая выплате акционерным обществом "Казахстанским фондом гарантирования депозитов" (далее – Фонд), без учета встречных требований филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к депозиторам.
24. В строке 2 Таблицы 3 указывается общая сумма возмещения по всем депозитам физических лиц филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, подлежащая выплате Фондом, с учетом (за вычетом) общей суммы встречных требований филиала банка-нерезидента Республики Казахстан к депозиторам.
25. В строке 3 Таблицы 3 указывается итоговое количество физических лиц, являющихся клиентами-депозиторами филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
26. В строке 3.1 Таблицы 3 указывается количество клиентов с нулевым остатком по всем счетам. Если у клиента филиала банка-нерезидента Республики Казахстан имеются несколько счетов в филиале банка-нерезидента Республики Казахстан и один из них с нулевым остатком, то при заполнении указанной строки такие клиенты, имеющие нулевой остаток лишь по отдельным счетам, не учитываются.

27. 3-кестенің 4-жолында жеке тұлғалардың нөлдік қалдығы бар шоттарының жиынтық саны көрсетіледі.
28. 4-кестеде Банктің тиісті филиалдарына (банк филиалдарының орналасуына қатысты) сәйкес аймақтар бойынша бөліністе жеке тұлғалардың салымдары (депозиттері) бойынша шоттардың сомасы мен саны теңгемен және шетел валютасымен көрсетіледі. Облыстар (республикалық маңызы бар қалалар) (Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес толтырады. Филиалдарда депозиттер болмаған кезде есептің тиісті ұяшықтары толтырылмайды.
29. Есептің 5-кестесі Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының тіркелген пайыздық мөлшерлемесі бар жеке тұлғалардың тартылған салымдары (депозиттері) және есепті айдың бірінші күнінен бастап соңғы (қоса алғанда) күніне дейінгі кезеңде ағымдағы шоттар бойынша толтырылады.
30. Жеке тұлғалардың жаңадан тартылған мультивалюталық депозиттері бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы мәліметтерде валюталардың әрбір түрі бойынша сыйақының ең жоғары мөлшерлемелерін көрсетеді.
31. Банктік салым (шот) шартының мерзімін ұзарту кезінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы мәліметтерде ұзартылған банктік салым (шот) шарты бойынша ең жоғары сыйақы мөлшерлемесін көрсетеді.
32. 5-кестенің 3-бағанында белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша есепті айда ұзартылған депозиттер мен есепті айда сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген депозиттерді қосқанда, есепті айда тартылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы депозиттерінің көлемі көрсетіледі. Есепті айда жаңадан тартылған депозиттердің көлемін есептеу кезінде есепті айда жаңадан тартылған депозит бойынша барлық ағымдар ескеріледі.
Ағымдарда есепті кезең ішінде жасалған депозит бойынша барлық толықтыруды көрсету қажет.
33. Жаңадан тартылған шетел валютасындағы депозиттер шетел валютасындағы депозитті тарту күніне № 15 қаулының және № 99 бұйрықтың 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.
34. 5-кестенің 4-бағанында есепті ай ішінде тартылған депозиттің, оның ішінде депозиттің мерзіміне байланысты (бұл көрсетілген жерде) әрбір санаты ішінде ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.

27. В строке 4 Таблицы 3 указывается итоговое количество счетов физических лиц с нулевыми остатками.
28. В Таблице 4 указываются сумма и количество счетов по вкладам (депозитам) физических лиц в разбивке по регионам, согласно соответствующим филиалам банка (относительно расположения филиалов банка), в тенге и в иностранной валюте. Области (города республиканского значения) заполняются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан". При отсутствии депозитов в филиалах, соответствующие ячейки отчета не заполняются.
29. Таблица 5 отчета заполняется по привлечҰнным вкладам (депозитам) физических лиц с фиксированной процентной ставкой филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и текущим счетам, за период с первого по последнее (включительно) число отчетного месяца.
30. По вновь привлеченным мультивалютным депозитам физических лиц филиал банка-нерезидента Республики Казахстан в сведениях указывает максимальные ставки вознаграждения по каждому виду валют.
31. При пролонгации договора банковского вклада (счета) филиал банка-нерезидента Республики Казахстан в сведениях указывает максимальные ставки вознаграждения по продленному договору банковского вклада (счета).
32. В графе 3 Таблицы 5 указывается объем депозитов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, привлеченных за отчетный месяц по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой, включая депозиты, пролонгированные за отчетный месяц, и депозиты, ставка вознаграждения по которым была изменена за отчетный месяц. При расчете объема вновь привлеченных депозитов за отчетный месяц учитываются все притоки по вновь привлеченному депозиту за отчетный месяц.
Остаток по депозитам, пролонгированным за отчетный месяц, и депозитам, ставка вознаграждения по которым была изменена за отчетный месяц, определяется на дату пролонгации или дату изменения ставки вознаграждения. Притоки по таким депозитам включаются, начиная с даты пролонгации или изменения ставки вознаграждения.
В притоках необходимо отразить все пополнения по депозиту, которые были совершены в течение отчетного периода.
33. Вновь привлеченные депозиты в иностранной валюте пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 Постановления № 15 и Приказа № 99, на дату привлечения депозита в иностранной валюте.
34. В графе 4 Таблицы 5 указывается максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения внутри каждой категории депозита, привлеченного в течение отчетного месяца, в том числе в зависимости от срока депозита (где это указано).

35. 5-кестенің 5-бағанында есепті ай ішінде тартылған депозиттің, оның ішінде депозиттің мерзіміне байланысты (бұл көрсетілген жерде) әрбір санаты бойынша жеке есептелетін орташа алынған жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі мынадай формула бойынша көрсетіледі:
мұнда:
ЖТСМорт.мөлш. – депозиттің белгілі бір санаты бойынша орташа мөлшерленген жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі;
ЖТСМi – депозиттің белгілі бір санаты бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі;
Vi – белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша есепті айда жаңадан тартылған, сыйақыны есептемегенде (капиталдандырылған сыйақы сомасын қоспағанда) бірдей ЖТСМi бойынша тартылған депозиттердің сомасы (барлық түсімдер).
Есепті айда жаңадан тартылған депозиттердің сомасын есептеу кезінде есепті айда жаңадан тартылған депозит бойынша барлық түсімдер есепке алынады.
36. 5-кестенің 6-бағанында есепті айда жаңадан ашылған шоттарда қабылданған Қазақстан Республикасының резиденті емес банкі филиалының депозиттерінің көлемі көрсетіледі. Есепті айда жаңадан ашылған шоттарда қабылданған депозиттердің көлеміне есепті айда ұзартылған Депозиттер және есепті айда сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген депозиттер енгізілмейді.
37. 5-кестенің 7-бағанында есепті ай ішінде жаңадан ашылған шотта қабылданған депозиттің әрбір санаты бойынша, оның ішінде депозит мерзіміне байланысты (35-тармақта көрсетілген формула бойынша ұқсас) жеке есептелетін орташа өлшенген жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
38. Егер жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде алынған санның бірден көп ондық таңбасы болса, ол мына тәсілмен ондық үлеске дейін дөңгелектенуге тиіс:
егер жүздік үлес 5 (бестен) көп немесе оған тең болса, ондық үлес 1 (бірге) ұлғайтылады, одан кейін келетін барлық таңбалар алып тасталады;
егер жүздік үлес 5 (бестен) аз болса, ондық үлес өзгеріссіз қалады, одан кейін келетін барлық таңбалар алып тасталады.
39. 6-кесте есепті айдың бірінші күнінен соңғы күніне дейінгі (қоса алғанда) кезеңде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар ұлттық валютадағы жеке тұлғалардың тартылған салымдары (депозиттері) бойынша толтырылады.
40. 6-кестенің 3-бағанын толтыру үшін бенчмарктер (сыйақы мөлшерлемелерімен салыстыруға арналған нарық индикаторлары) туралы мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі бойынша – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында жарияланатын деректер;
инфляция деңгейі бойынша – Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөніндегі агенттігі Ұлттық статистика бюросының ресми интернет-ресурсында жарияланатын деректер;
ақша нарығының мөлшерлемелері бойынша: ТОНИА (TONIA) – Тенге ОверНайт Индекс Авередж (Tenge OverNight Index Average) және ТВИНА (TWINA) – Тенге Вик Индекс Авередж (Tenge Week Index Average) – "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамының ресми интернет-ресурсында жарияланатын деректер.

35. В графе 5 Таблицы 5 указывается средневзвешенная годовая эффективная ставка вознаграждения, которая рассчитывается отдельно по каждой категории депозита, привлеченного в течение отчетного месяца, в том числе в зависимости от срока депозита (где это указано) по следующей формуле:
где:
ГЭСВср. вз. – средневзвешенная годовая эффективная ставка вознаграждения по определенной категории депозита;
ГЭСВi – годовая эффективная ставка вознаграждения по определенной категории депозита;
Vi – сумма вновь привлеченных депозитов (все притоки) за отчетный месяц по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой, привлеченных по одинаковой ГЭСВi, без учета вознаграждения (за исключением капитализированной суммы вознаграждения).
При расчете суммы вновь привлеченных депозитов за отчетный месяц учитываются все притоки по вновь привлеченному депозиту за отчетный месяц.
36. В графе 6 Таблицы 5 указывается объем депозитов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, принятых на вновь открывшихся счетах за отчетный месяц. В объем принятых депозитов на вновь открывшихся счетах за отчетный месяц не включаются депозиты, пролонгированные за отчетный месяц, и депозиты, ставка вознаграждения по которым была изменена за отчетный месяц.
37. В графе 7 Таблицы 5 указывается средневзвешенная годовая эффективная ставка вознаграждения, которая рассчитывается отдельно по каждой категории депозита, принятого на вновь открывшемся счете в течение отчетного месяца, в том числе в зависимости от срока депозита (аналогично по формуле, указанной в пункте 35).
38. Если при расчете годовой эффективной ставки вознаграждения полученное число имеет более одного десятичного знака, оно подлежит округлению до десятых долей следующим образом:
если сотая доля больше или равна 5 (пяти), десятая доля увеличивается на 1 (один), все следующие за ней знаки исключаются;
если сотая доля меньше 5 (пяти), десятая доля остается без изменений, все следующие за ней знаки исключаются.
39. Таблица 6 заполняется по привлечҰнным вкладам (депозитам) физических лиц в национальной валюте с плавающей процентной ставкой филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, за период с первого по последнее (включительно) число отчетного месяца.
40. Для заполнения графы 3 Таблицы 6 используются следующие источники информации о бенчмарках (индикаторах рынка для сопоставления со ставками вознаграждения):
по базовой ставке Национального Банка Республики Казахстан – данные, публикуемые на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан;
по уровню инфляции – данные, публикуемые на официальном интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
по ставкам денежного рынка: ТОНИА (TONIA) – Тенге ОверНайт Индекс Авередж (Tenge OverNight Index Average), ТВИНА (TWINA) – Тенге Вик Индекс Авередж (Tenge Week Index Average) – данные, публикуемые на официальном интернет-ресурсе акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа".

41. 6-кестенің 4-бағанында өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша есепті айда тартылған Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы депозиттерінің көлемі көрсетіледі. Есепті айда жаңадан тартылған депозиттердің көлемін есептеу кезінде есепті айда жаңадан тартылған депозит бойынша барлық ағымдар ескеріледі.
42. 6-кестенің 5-бағанында өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы дербес есептейтін және белгілейтін пайыздық спрэд мөлшерлемесінің мәні көрсетіледі.
43. 6-кестенің 6-бағанында есепті ай ішінде тартылған депозиттің әрбір санаты ішінде ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
44. Бір немесе бірнеше санат бойынша депозиттер болмаса бағандар мен тиісті жолдар толтырылмайды.
45. 7-кестенің 2-бағанында жеке тұлғалардың салымдарын (депозиттерін) тарту үшін агенттік желінің болуы немесе болмауы (иә немесе жоқ) көрсетіледі.
46. Мәліметтер болмаса (яғни 7-кестенің 2-бағанында "жоқ" деп көрсету) 7-кестенің 3, 4, 5 және 6-бағандары толтырылмайды.
47. 7-кестенің 3-бағанында Қазақстан Республикасының бейрезидент Банкінің филиалына жарнама қызметін көрсететін (соның ішінде телевидениені, радионы және өзге де жарнамалық қызметтерді пайдалана отырып) тұлғаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен жасалған шартқа (келісімге) сәйкес жеке тұлғалардың және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы қызметкерлерінің еңбек шартына сәйкес депозиттерін ақыға тарту немесе қарсы ұсыну жөнінде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына қызметтер көрсететін делдал-жеке тұлғалардың саны көрсетіледі.
48. 7-кестенің 4-бағанында Қазақстан Республикасының бейрезидент Банкінің филиалына жарнама қызметін көрсететін (соның ішінде телевидениені, радионы және өзге де жарнамалық қызметтерді пайдалана отырып) тұлғаларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалымен жасалған шартқа (келісімге) сәйкес жеке тұлғалардың және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы қызметкерлерінің еңбек шартына сәйкес депозиттерін ақыға тарту немесе қарсы ұсыну жөнінде Қазақстан Республикасының бейрезидент банкінің филиалына қызметтер көрсететін делдал-заңды тұлғалардың саны көрсетіледі.
49. 7-кестенің 5-бағанында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының агенттік қызметтері арқылы жеке тұлғалардың депозиттерін тарту фактілерінің болуы немесе болмауы туралы деректер (иә немесе жоқ) көрсетіледі.

41. В графе 4 Таблицы 6 указывается объем депозитов филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, привлеченный за отчетный месяц по каждой категории депозита с плавающей процентной ставкой. При расчете объема вновь привлеченных депозитов за отчетный месяц учитываются все притоки по вновь привлеченному депозиту за отчетный месяц.
42. В графе 5 Таблицы 6 указывается значение ставки процентного спрэда, который рассчитывается и устанавливается филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан самостоятельно по каждой категории депозита с плавающей процентной ставкой.
43. В графе 6 Таблицы 6 указывается максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения внутри каждой категории депозита, привлеченного в течение отчетного месяца.
44. При отсутствии депозитов по одной или нескольким категориям, графы и соответствующие строки не подлежат заполнению.
45. В графе 2 Таблицы 7 указывается наличие или отсутствие агентской сети для привлечения вкладов (депозитов) физических лиц (да или нет).
46. При отсутствии сведений (то есть указание "нет" в графе 2 Таблицы 7), графы 3, 4, 5 и 6 Таблицы 7 не заполняются.
47. В графе 3 Таблицы 7 указывается количество посредников-физических лиц, которые оказывают филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан услуги по привлечению депозитов физических лиц за плату или встречное предоставление в соответствии с заключенным с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан договором (соглашением), за исключением лиц, оказывающих филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан услуги рекламы (в том числе с использованием телевидения, радио, социальных сетей и иные рекламные услуги) и работников филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с трудовым договором.
48. В графе 4 Таблицы 7 указывается количество посредников-юридических лиц, которые оказывают филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан услуги по привлечению депозитов физических лиц за плату или встречное предоставление в соответствии с заключенным с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан договором (соглашением), за исключением лиц, оказывающих филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан услуги рекламы (в том числе с использованием телевидения, радио, социальных сетей и иные рекламные услуги) и работников филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с трудовым договором.
49. В графе 5 Таблицы 7 указываются сведения о наличии или отсутствии фактов привлечения филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан депозитов физических лиц посредством услуг посредника (да или нет).

50. 7-кестенің 6-бағанында Ұлттық пошта операторы арқылы (тізімнен таңдалады) жеке тұлғалардың депозиттерін тарту көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп

50. В графе 6 Таблицы 7 указывается привлечение депозитов физических лиц посредством Национального оператора почты (выбирается из списка).
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов

Ескерту. Қаулы 9-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.01.2022 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_RESDEP_09
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Акпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың сегізінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Нысан
Кесте. Резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Банк салымшылары және өңірі туралы мәліметтер:
2.1
контрагент санаты
2.2
өңірдің коды
3
Есепті кезеңнің соңындағы мәліметтер:
3.1
шоттың (салымның) түрі
3.2
валюта тобының коды
3.3
салым мерзімі
3.4
орташа алынған жылдық сыйақы мөлшерлемесі, %
3.5
есепті кезеңдегі түсімдер
3.6
есепті кезеңнің шығуы
3.7
шоттардағы (салымдардағы) ақша қалдығы
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Резидент-клиенттердің
шоттары мен салымдары
бойынша есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп (индексі – FBN_RESDEP_09, кезеңділігі – ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Мәліметтер теңгемен жасалады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.

Сноска. Постановление дополнено приложением 9 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.01.2022 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: FBN_RESDEP_09
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее восьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Сведения о вкладчиках и регионе банка:
2.1
категория контрагента
2.2
код региона
3
Сведения на конец отчетного периода:
3.1
вид счета (вклада)
3.2
код группы валют
3.3
срок вклада
3.4
средневзвешенная годовая ставка вознаграждения, %
3.5
поступление за отчетный период
3.6
выбытие за отчетный период
3.7
остаток денег на счетах (вкладах)
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
по счетам и вкладам
клиентов-резидентов
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов
(индекс – FBN_RESDEP_09, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца.
Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.

4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Осы Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуға міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. 2.1, 2.2, 3.1, 3.2 және 3.3-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдап алынады.
8. Нысанды толтыру кезінде екінші деңгейдегі банктер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген Экономика секторларының кодтарын қолдану және төлемдерді тағайындау қағидаларына сәйкес "6", "7", "8" немесе "9" экономика секторларына жатқызылған Қазақстан Республикасының резидент-клиенттерінің шоттары мен салымдары туралы мәліметтерді ашады.
9. 2.1-жолда егер контрагент (салымшы) заңды тұлға болса, "2" коды, егер жеке тұлға (дара кәсіпкерлерді қоса алғанда) контрагент (салымшы) болып табылса, "1" коды көрсетіледі.
10. 2.2-жолда шотқа қызмет көрсететін екінші деңгейдегі банк филиалының өңірі көрсетіледі.
11. Шоттың 3.3-жолында салымдар клиенттермен банктік салым шарттары негізінде мерзімдер бойынша бөлінеді.
Шарттың мерзімі өткен, бірақ салымды клиент талап етпейтін мерзімді және жинақ салымдары үшін 3.3-жолда "6" салым мерзімінің коды көрсетіледі, бұл ретте:
1) клиент әрекетсіз салық төлеуші болып табылса немесе салықтар мен әлеуметтік төлемдер бойынша берешегі болса, Клиенттің шотында Қазақстан Республикасының салық органдары қойған шектеулер (инкассалық өкімдер, шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы қаулылар) болады;
2) клиенттің шотына үшінші тұлғалардың банктік шоттан ақша алу және (немесе) банктік шоттағы ақшаға тыйым салу туралы талаптары қойылған;
3) банк осы салымды "талап етуге дейінгі салым" шарттарымен ұзартады.
Шартты салымдар бойынша 3.3-жолда "06" салым мерзімінің коды көрсетіледі.
12. 3.4-жолда есепті кезеңдегі шоттарға, резидент-клиенттердің салымдарына нақты тартылған ақша сомалары бойынша орташа өлшенген сыйақы мөлшерлемелері көрсетіледі. Есептеу үшін тиісті шарттарда көрсетілген номиналды сыйақы мөлшерлемесі пайдаланылады.
13. 3.5 және 3.6-жолдарда толықтыру, ішінара алу және өтеу операциялары бойынша шот, есепті кезеңдегі салым бойынша түсу және шығу сомалары көрсетіледі.

4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В строках 2.1, 2.2, 3.1, 3.2 и 3.3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
8. При заполнении Формы банки второго уровня раскрывают сведения о счетах и вкладах клиентов-резидентов Республики Казахстан, отнесенных к секторам экономики "6", "7", "8" или "9" согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365.
9. В строке 2.1 указывается код "1", если контрагентом (вкладчиком) является юридическое лицо, код "2", если контрагентом (вкладчиком) является физическое лицо (включая индивидуальных предпринимателей).
10. В строке 2.2 указывается регион филиала банка второго уровня, обслуживающего счет.
11. В строке 3.3 счета, вклады распределяются по срокам на основании договоров банковского вклада с клиентами.
Для срочных и сберегательных вкладов, по которым истек срок договора, но вклад не востребован клиентом, в строке 3.3 указывается код срока вклада "6", при этом:
1) клиент является бездействующим налогоплательщиком или имеет задолженность по налогам и социальным платежам, на счете клиента имеются ограничения (инкассовые распоряжения, постановления о приостановлении расходных операций), выставленные налоговыми органами Республики Казахстан;
2) на счет клиента предъявлены требования третьих лиц об изъятии денег с банковского счета и (или) наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете;
3) банк пролонгирует данный вклад на условиях "вклада до востребования".
По условным вкладам в строке 3.3 указывается код срока вклада "06".
12. В строке 3.4 отражаются средневзвешенные ставки вознаграждения по фактически привлеченным суммам денег на счета, вклады клиентов-резидентов за отчетный период. Для расчета используется номинальная ставка вознаграждения, указанная в соответствующих договорах.
13. В строках 3.5 и 3.6 указываются суммы поступления и выбытия по счету, вкладу за отчетный период по операциям пополнения, частичного снятия и погашения.

14. 3.7-жолда есептелген сыйақыны есепке алмағанда, есепті кезеңнің соңындағы шоттар, салымдар бойынша банк міндеттемелерінің сомасы көрсетіледі.
15. Шетел валютасындағы шоттар мен салымдар бойынша сомалар Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының 1-тармағына сәйкес валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі:
3.5 және 3.6 – жолдар бойынша-шетел валютасымен операция жүргізу күніне;
3.7 – жол бойынша - есепті күнге.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп

14. В строке 3.7 указывается сумма обязательств банка по счетам, вкладам на конец отчетного периода, без учета начисленного вознаграждения.
15. По счетам и вкладам в иностранной валюте суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют в соответствии с пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378:
по строкам 3.5 и 3.6 – на дату проведения операции с иностранной валютой;
по строке 3.7 – на отчетную дату.
Приложение 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об основных источниках привлеченных денег

Ескерту. Қаулы 10-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.01.2022 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_FUND_10
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Акпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей
Нысан
Кесте. Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Контрагент туралы мәліметтер:
2.1
атауы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2.2
идентификатор түрі
2.3
идентификатор
2.4
контрагент санаты
2.5
резиденттік белгісі
2.6
тіркелген елі
2.7
компаниялар тобына тиесілігі
3
Қорландыру түрі
4
Валюталық белгісі
5
Есепті күндегі міндеттеменің баланстық құны, оның ішінде:
5.1
баланстық құнға енгізілген дисконт
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Тартылған ақшаның негізгі
көздері туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді толтыру бойынша түсіндірме Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп (индексі – FBN_FUND_10, кезеңділігі – ай сайын)

Сноска. Постановление дополнено приложением 10 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.01.2022 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: FBN_FUND_10
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Срок представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Отчет об основных источниках привлеченных денег
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Сведения о контрагенте:
2.1
наименование, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
2.2
вид идентификатора
2.3
идентификатор
2.4
категория контрагента
2.5
признак резидентства
2.6
страна регистрации
2.7
принадлежность к группе компаний
3
Вид фондирования
4
Валютный признак
5
Балансовая стоимость обязательства на отчетную дату, в том числе:
5.1
дисконт, включенный в балансовую стоимость
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета об основных
источниках привлеченных денег
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об основных источниках привлеченных денег
(индекс – FBN_FUND_10, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Мәліметтер теңгемен жасалады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен осы Түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, Қазақстанның Даму Банкіндағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспарына) сәйкес көрсетіледі.
7. Осы Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуға міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ең ірі депозиторлары (кредиторлары) – жеке және заңды тұлғалар туралы мәліметтер көрсетіледі, олардың алдындағы Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы міндеттемелерінің сомасы (міндеттемелерінің жиынтық сомасы) кемінде 10 (он) миллион теңгені құрайды және міндеттемелер сомасының кемуі бойынша қалыптастырылған банк депозиторлары (кредиторлары) тізбесінің 30 (отыз) ең үлкен мәндерінің қатарына кіреді.
Егер заңды тұлғаны, оның ірі қатысушыларын және (немесе) еншілес ұйымдарын қамтитын байланысты тұлғалар тобы Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозиторлары (кредиторлары) болып табылса, онда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ірі депозиторы (кредиторы) мәртебесін айқындау мақсатында аталған тұлғалар алдындағы Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы міндеттемелерінің жиынтық сомасы қаралады.
Егер бір заңды тұлғаның бірнеше филиалы Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозиторлары (кредиторлары) болып табылса, онда Нысанда осы заңды тұлға бойынша жиынтық міндеттемелер сомасы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об основных источниках привлеченных денег" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о крупнейших депозиторах (кредиторах) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан – физических и юридических лицах, сумма обязательств (совокупная сумма обязательств) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан перед которыми составляет не менее 10 (десяти) миллионов тенге и входит в число 30 (тридцати) наибольших значений перечня депозиторов (кредиторов) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, сформированного по убыванию суммы обязательств.
Если депозиторами (кредиторами) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан является группа связанных лиц, включающая юридическое лицо, его крупных участников и (или) дочерние организации, то в целях определения статуса крупнейшего депозитора (кредитора) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан рассматривается совокупная сумма обязательств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан перед указанными лицами.
Если депозиторами (кредиторами) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан являются несколько филиалов одного юридического лица, то в Форме указывается сумма обязательств в совокупности по данному юридическому лицу.

9. Нысанда есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, шоттар мен талап етілгенге дейінгі салымдар, мерзімді және жинақ салымдары, алынған қарыздар, айналысқа шығарылған бағалы қағаздар, мерзімсіз қаржы құралдары, реттелген борыштар бойынша дисконттар мен сыйақыларды ескере отырып, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы тартқан ақшаның баланстық құны көрсетіледі.
10. 2.2, 2.4, 2.5, 2.6 және 3-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдап алынады.
11. Егер Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ірі депозиторларының (кредиторларының) қатарына заңды тұлғаны, оның ірі қатысушыларын және (немесе) еншілес ұйымдарын қамтитын байланысты тұлғалар тобы жатқызылса, онда Нысандағы мәліметтер көрсетілген тұлғалардың әрқайсысы бойынша жеке көрсетіледі.
12. Осы Түсіндірменің 8 және 11-тармақтарының мақсатында заңды тұлғаның (қатысу үлесі 10 (он) және одан көп пайызды құрайтын) және (немесе) оның еншілес ұйымдарының ірі қатысушыларының мәртебесін Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы әрбір күнтізбелік айдың басындағы жағдай бойынша жаңартады.
13. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ең ірі депозиторларының (кредиторларының) қатарына қаражатын өзі дербес орналастырған "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы және (немесе) зейнетақы активтерін сенімгерлік басқарушы ретінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі кірмейді.
14. 2.1-жолда есеп беретін Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы жүргізетін анықтамалыққа сәйкес контрагенттің (депозитордың, кредитордың) атауы көрсетіледі. Жеке тұлғалар бойынша 2.1-жолдағы жеке тұлға клиенттердің шартты белгілеуімен, мысалы, жеке тұлға 1, жеке тұлға 2 және т.б. ауыстырылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ірі депозиторларын (кредиторларын) сәйкестендіру үшін 2.2 және 2.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
заңды тұлға үшін – Халықаралық ұйымның 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" стандарттау бойынша халықаралық стандарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе банктік сәйкестендіру коды, олар болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің есеп беретін филиалы қалыптастырған балама сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – балама сәйкестендіру нөмірі);
жеке тұлға, оның ішінде жеке кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, ол болмаған кезде – баламалы сәйкестендіру нөмірі.

9. В Форме указывается балансовая стоимость привлеченных филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан денег, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий по счетам и вкладам до востребования, срочным сберегательным и условным вкладам, займам полученным, выпущенным в обращение ценным бумагам, бессрочным финансовым инструментам, субординированным долгам.
10. В строках 2.2, 2.4, 2.5, 2.6 и 3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
11. Если в число крупнейших депозиторов (кредиторов) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан отнесена группа связанных лиц, включающая юридическое лицо, его крупных участников и (или) дочерние организации, то сведения в Форме указываются отдельно по каждому из указанных лиц.
12. Статусы крупных участников юридического лица (доля участия которых составляет 10 (десять) и более процентов) и (или) его дочерних организаций в целях пунктов 8 и 11 настоящего пояснения обновляются филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан по состоянию на начало каждого календарного месяца.
13. В число крупнейших депозиторов (кредиторов) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан не включается акционерное общество "Единый накопительный пенсионный фонд", средства которого размещены им самостоятельно и (или) Национальным Банком Республики Казахстан в качестве доверительного управляющего пенсионными активами.
14. В строке 2.1 указывается наименование контрагента (депозитора, кредитора) в соответствии со справочником, который ведется отчитывающимся филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан. По физическим лицам показатель в строке 2.1 может быть заменен условным обозначением клиентов-физических лиц, к примеру, физическое лицо 1, физическое лицо 2 и так далее.
Для идентификации крупнейших депозиторов (кредиторов) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в строках 2.2 и 2.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – альтернативный идентификационный номер);
для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер, при его отсутствии – альтернативный идентификационный номер.

15. 2.4-жолда егер кредитор (депозитор) заңды тұлға болып табылса "1" коды, егер кредитор (депозитор) жеке тұлға (дара кәсіпкерлерді қоса алғанда) болып табылса "2" коды көрсетіледі.
16. 2.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын контрагент бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын контрагент бойынша "2" мәні көрсетіледі.
17. Егер топтың жоғарғы деңгейдегі компаниясы немесе топтың жоғарғы деңгейін білдіретін жеке тұлға Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының клиенті болып табылса, онда 2.7-жолда тиісінше компанияның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) көрсетіледі.
Егер топтың жоғарғы деңгейдегі компаниясы немесе топтың жоғарғы деңгейін білдіретін жеке тұлға Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының клиенті болып табылмаса, 2.7-жолда заңды тұлға-банк депозиторының (кредиторының) атауы қайталанады.
Квазимемлекеттік сектор компаниялары бойынша жоғарғы деңгейдегі компания 2.7-жолда, егер ол Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының клиенті болып табылмаса да көрсетіледі.
Егер Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының депозиторы (кредиторы)-заңды тұлғаның екі және одан да көп ірі қатысушылары болса және топтың жоғарғы деңгейдегі компаниясы болмаса, онда 2.7-жолда Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының алдында міндеттемелері (заңды тұлғаның басқа ірі қатысушылары алдында міндеттемелері болмаған кезде) бар заңды тұлға көрсетіледі.
Егер Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының заңды тұлғаның бірнеше ірі қатысушылары алдында міндеттемелері болса, 2.7 – жолда заңды тұлғаның капиталына ең көп қатысу үлесі бар ірі қатысушы, ал тең үлестер кезінде-есепті күндегі жағдай бойынша алдында көп болатын Қазақстан Республикасының бейрезидент банкі филиалының міндеттемелерінің сомасы ірі қатысушы көрсетіледі.
18. 4-жолда шетел валютасындағы міндеттемелер бойынша "1" мәні көрсетіледі, ұлттық валютадағы міндеттемелер бойынша "0" көрсетіледі.
19. 5-жолда есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, дисконттар мен сыйақыларды ескере отырып, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы тартқан ақшаның баланстық құны көрсетіледі.
20. 5-жолдағы мән 5.1-жолдағы мәнді қамтиды.
21. Қазақстан Республикасы бейрезидент-ислам банктерінің филиалдары 5-жолды Үлгі шот жоспарына сәйкес 7830 "Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша міндеттемелер" баланстық шотындағы қалдықтарды ескере отырып толтырады.
22. 5.1-жолдағы көрсеткіш баланстық құнға енгізілген дисконт болмаған кезде ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп

15. В строке 2.4 указывается код "1", если кредитором (депозитором) является юридическое лицо, код "2", если кредитором (депозитором) является физическое лицо (включая индивидуальных предпринимателей).
16. В строке 2.5 по контрагенту, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по контрагенту, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
17. В строке 2.7 указывается наименование компании или фамилия, имя и отчество (при его наличии) физического лица, представляющее верхний уровень группы и является клиентом филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
В строке 2.7 повторяется наименование депозитора (кредитора) банка-юридического лица, если компания верхнего уровня группы или физическое лицо, представляющее верхний уровень группы, не является клиентом филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
По компаниям квазигосударственного сектора компания верхнего уровня в строке 2.7 указывается даже в случае, если она не является клиентом филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
Если у депозитора (кредитора) филиала банка-нерезидента Республики Казахстан-юридического лица имеются два и более крупных участников и отсутствует компания верхнего уровня группы, то в строке 2.7 указывается юридическое лицо, перед которой у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан имеются обязательства (при отсутствии обязательств перед другими крупными участниками юридического лица).
Если у филиала банка-нерезидента Республики Казахстан имеются обязательства перед несколькими крупными участниками юридического лица, в строке 2.7 указывается крупный участник с наибольшей долей участия в капитале юридического лица, а при равных долях – крупный участник, сумма обязательств филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, перед которым больше по состоянию на отчетную дату.
18. В строке 4 по обязательствам в иностранной валюте указывается значение "1", по обязательствам в национальной валюте указывается "0".
19. В строке 5 указывается балансовая стоимость привлеченных филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан денег, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий.
20. Значение в строке 5 включает значение в строке 5.1.
21. Филиалами исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан строка 5 заполняется с учетом остатков на балансовом счете 7830 "Обязательства по договору об инвестиционном депозите" в соответствии с Типовым планом счетов.
22. Показатель в строке 5.1 не представляется при отсутствии дисконта, включенного в балансовую стоимость.
Приложение 11
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о лицах, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и сделках с ними

Ескерту. Қаулы 11-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.01.2022 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_AFFIL_11
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Акпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі:
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізілімі бөлігінде – есепті айда болған есептілікте көзделген деректер өзгерген немесе алынған кезде, – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелер туралы мәліметтер және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен мәмілелер туралы есепке қосымша мәліметтер бөлігінде – ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей.
Нысан
1-кесте. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізілімі
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Идентификатор түрі
2
Идентификатор
3
Атауы (заңды тұлға үшін), тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (жеке тұлға үшін)
4
Жеке тұлғаның белгісі
5
Тіркелген елі
6
Тұлға Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаға жатқызылған белгі
7
Тұлға Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізіліміне енгізілген күн
8
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізілімінен тұлға алып тасталған күн
2-кесте. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелер туралы мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Идентификатор түрі
2
Идентификатор
3
Шарт талаптары бойынша мәміле туралы мәліметтер:
3.1
мәміленің референсі (коды)
3.2
шарттың нөмірі
3.3
шарт жасалған (мәміле талаптарын орындауды бастаған) күн
3.4
шарттың қолданысы (мәміле талаптарының орындалуы) аяқталған күн
3.5
операция түрі
3.6
мәміле мақсаты
3.7
валюта коды
3.8
мәміле сомасы
3.9
сыйақы мөлшерлемесі
4
Уәкілетті орган (тұлға) шешімінің деректемелері:
4.1
нөмірі
4.2
күні
5
Үлгі шарттарға сәйкес мәміле жасау белгісі
6
Есепті күндегі мәміле құнының көрсеткіштері:
6.1
құндық көрсеткіштің түрі
6.2
шот нөмірі
6.3
сомасы
3-кесте. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы қосымша мәліметтер
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Көрсеткіштің түрі
2
Сомасы
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасы
бейрезидент-банкінің
филиалымен ерекше қатынастар
арқылы байланысты тұлғалар
және олармен жасалған
мәмілелер туралы есептің
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп (индексі – FBN_AFFIL_11, кезеңділігі – ай сайын)

Сноска. Постановление дополнено приложением 11 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.01.2022 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: FBN_AFFIL_11
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления формы административных данных:
в части реестра лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, – при изменении или получении данных, предусмотренных в отчетности, произошедших в отчетном месяце
в части сведений о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и дополнительных сведений о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, – ежемесячно, не позднее пятнадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица 1. Реестр лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификатор лица
1.1
Вид идентификатора
1.2
Идентификационный номер
2
Дополнительный идентификатор лица:
2.1
вид идентификатора
2.2
идентификационный номер
3
Наименование (для юридического лица), фамилия, имя и отчество (при его наличии) (для физического лица)
4
Признак физического лица
5
Страна регистрации
6
Признак, в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
7
Дата, с которой лицо включено в реестр лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
8
Дата, с которой лицо исключено из реестра лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
Таблица 2. Сведения о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификатор лица
1.1
Вид идентификатора
1.2
Идентификационный номер
2
Сведения о сделке по условиям договора:
2.1
референс (код) сделки
2.2
номер договора
2.3
дата заключения договора (начала выполнения условий сделки)
2.4
дата окончания действия договора (выполнения условий сделки)
2.5
вид операции
2.6
цель сделки
2.7
код валюты
2.8
сумма сделки
2.9
ставка вознаграждения
3
Реквизиты решения уполномоченного органа (лица):
3.1
номер
3.2
дата
4
Признак заключения сделки в соответствии с типовыми условиями
5
Показатели стоимости сделки на отчетную дату:
5.1
вид стоимостного показателя
5.2
номер счета
5.3
сумма
Таблица 3. Дополнительные сведения о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Вид показателя
2
Сумма
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
о лицах, связанных
с филиалом банка-нерезидента
Республики Казахстан
особыми отношениями,
и сделках с ними
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о лицах, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и сделках с ними
(индекс – FBN_AFFIL_11, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысандағы деректер теңгемен үтірден кейін екі таңбамен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде пайдаланылатын анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен осы Түсіндірмеде шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
7. Осы Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда:
1-кестеде – Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар тізілімінің көрсеткіштері бойынша мәндер;
2-кестеде – Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының осындай тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған және (немесе) есепті күні қолданыстағы барлық мәмілелері туралы мәліметтерді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен мәмілелер туралы есептің көрсеткіштері бойынша мәндер;
3-кестеде – Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы қосымша мәліметтер көрсетіледі.
9. 1-кестенің 1, 5 және 6-жолдарында, 2-кестенің 1, 3.5, 3.6, 3.7, 6.1 және 6.2-жолдарында, 3-кестенің 1-жолында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о лицах, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, и сделках с ними" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно по состоянию на конец отчетного периода.
Сведения в Форме заполняются в тенге с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются:
в Таблице 1 – значения по показателям реестра лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями;
в Таблице 2 – значения по показателям отчета о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, включая сведения обо всех сделках филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с такими лицами, заключенных в течение отчетного месяца, и (или) действующих на отчетную дату;
в Таблице 3 – дополнительные сведения о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями.
9. В строках 1.1, 5 и 6 Таблицы 1, строках 1.1, 2.5, 2.6, 2.7, 5.1 и 5.2 Таблицы 2, строке 1 Таблицы 3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".

10. Тұлғаның Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаға жатқызу белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабында айқындалады.
11. 1-кестеде есепті күнгі жағдай бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты және есепті кезең ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты болған барлық тұлғалар туралы мәліметтер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ерекше қатынастармен байланысты тұлғаларды сәйкестендіру үшін 1 және 2-кестелердің 1.1 және 1.2-жолдарында сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының ірі депозиторларын (кредиторларын) сәйкестендіру үшін 2.2 және 2.3-жолдарда
заңды тұлға үшін – Халықаралық ұйымның 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" стандарттау бойынша халықаралық стандарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе банктік сәйкестендіру коды, олар болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің есеп беретін филиалы қалыптастырған балама сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – балама сәйкестендіру нөмірі);
жеке тұлға, оның ішінде жеке кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, ол болмаған кезде – балама сәйкестендіру нөмірі.
1-кестенің 3-жолында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы жүргізетін Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың анықтамалығына сәйкес атауы (заңды тұлға үшін), тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) (жеке тұлға үшін) көрсетіледі.
12. 1-кестенің 4-жолында жеке тұлға (оның ішінде дара кәсіпкер) болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлға бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайларда "0" мәні көрсетіледі.
13. 1-кестенің 6-жолында бір мезгілде бірнеше өзекті мәндерді көрсетуге жол беріледі. Егер тұлғада Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысудың бірнеше белгілері болса, 1- кестенің 6-жолында барлық белгілер көрсетіледі.

10. Признак в соответствии с которым лицо отнесено к лицу, связанному с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями определяется статьей 40 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
11. В Таблице 1 указываются сведения обо всех лицах, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями по состоянию на отчетную дату и являвшихся связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями в течение отчетного периода.
Для идентификации лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, особыми отношениями, в строках 1.1 и 1.2 Таблиц 1 и 2 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – альтернативный идентификационный номер);
для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер, при его отсутствии – альтернативный идентификационный номер.
При наличии у лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, особыми отношениями нескольких идентификаторов, дополнительный идентификатор указывается в строке 2 Таблицы 1.
В строке 3 Таблицы 1 указывается наименование (для юридического лица), фамилия, имя и отчество (при его наличии) (для физического лица) в соответствии со справочником лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, который ведется филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан.
12. В строке 4 Таблицы 1 по лицу, связанному с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, являющемуся физическим лицом (в том числе индивидуальным предпринимателем), указывается значение "1", в иных случаях указывается "0".
13. В строке 6 Таблицы 1 допускается одновременное отражение нескольких актуальных значений. Если лицо имеет несколько признаков связанности особыми отношениями с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан, в строке 6 Таблицы 1 указываются все признаки.

Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар болып табылмайтын, бірақ Халықаралық қаржылық есептілік стандартында (International Accounting Standards – IAS) көзделген негіздер бойынша Банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар деп танитын тұлғалар бойынша 24 "Байланысты тараптар туралы ақпаратты ашу", 1-кестенің 6-жолында "190" (жеке тұлғалар бойынша) және "290" (заңды тұлғалар бойынша) көрсетіледі.
14. 1-кестенің 7-жолында тұлғаның Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланыстылық белгісінің (белгілерінің) болуы туралы Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына белгілі болған күн көрсетіледі.
Келесі есепті кезеңдерде 1-кестенің 7 және 8-жолдары тұлғаларды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың тізіліміне енгізу немесе шығару фактісі бойынша толтырылады.
15. 2-кестеде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының онымен ерекше қатынастарға байланысты тұлғалармен жасалған барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі, олардың сомасы Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының онымен ерекше қатынастарға байланысты тұлғамен жасаған операцияларының әрбір түрі бойынша жиынтығында қабылданатын активтер мөлшерінен 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайыздан асады Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының резерві ретінде, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдарының (оның ішінде Қазақстан Республикасының резидент емес ислам банктері филиалдарының) активтерін қалыптастыру тәртібін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктері филиалдары (оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-ислам банктері филиалдары) үшін пруденциалдық нормативтер мен өзге де сақталуға міндетті нормалар мен лимиттерді есептеудің нормативтік мәндері мен әдістемесіне сәйкес есептелетін нормативтер) резерв ретінде қабылданады және олардың ең аз мөлшері, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22213 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2021 жылғы 12 ақпандағы № 23 қаулысымен (бұдан әрі – нормативтік мәндер) белгіленген.
2-кестеде ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының Директорлар кеңесінің шешімі бойынша жасалған шарт шеңберінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалы банк шоты бойынша жүргізетін шетел валютасын (қолма-қол және қолма-қол ақшасыз) айырбастау жөніндегі операциялар, сондай-ақ бір тұлғаның меншікті шоттары арасындағы аударым операциялары жөніндегі мәліметтер көрсетілмейді, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты.

По лицам, не являющимся лицами, связанными с банком особыми отношениями в соответствии с законодательством Республики Казахстан, но признаваемым лицами, связанными с банком особыми отношениями по основаниям, предусмотренным Международным стандартом финансовой отчетности (International Accounting Standards – IAS) 24 "Раскрытие информации о связанных сторонах", в строке 6 Таблицы 1 указывается значение "190" (по физическим лицам) и "290" (по юридическим лицам).
14. В строке 7 Таблицы 1 указывается дата, с которой филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан стало известно о наличии признака (признаков) связанности лица с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями.
В последующие отчетные периоды строки 7 и 8 Таблицы 1 заполняются по факту включения или исключения лиц из реестра лиц, связанных с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями.
15. В Таблице 2 указываются сведения обо всех сделках филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с лицами, связанными особыми отношениями с ним, сумма которых по каждому виду операций филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с лицом, связанным особыми отношениями с ним, превышает 0,01 (ноль целых одну сотых) процента в совокупности от размера активов, принимаемых в качестве резерва филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, рассчитываемого в соответствии с Нормативными значениями и методикой расчетов пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов для филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), включая порядок формирования активов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (в том числе филиалов исламских банков-нерезидентов Республики Казахстан), принимаемых в качестве резерва, и их минимальный размер, установленными постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 12 февраля 2021 года № 23, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22213 (далее – Нормативы № 23).
В Таблице 2 не указываются операции по конвертации иностранной валюты (наличной и безналичной), проводимые филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан по банковскому счету в рамках договора, заключенного по решению совета директоров филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с лицом, связанным особыми отношениями, а также сведения по переводным операциям между собственными счетами одного лица, связанного с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями.

16. 2-кестенің 2.1-жолында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ақпараттық жүйесінде осы мәміленің бірегей идентификаторы болып табылатын мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
17. 2-кестенің "Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғаларға төленген дивидендтер" және "Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалына Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар төлеген дивидендтер" деген 2.5-жолында операция түрін таңдаған кезде 2-кестенің 2.3-жолында тиісінше дивидендтерді төлеу күні және алу күні көрсетіледі.
2-кестенің 2.8-жолында төленген дивидендтердің сомасы, ал 2-кестенің 6.3-жолында "есептелген кірістер, шығыстар" құндық көрсеткішінің түрі бойынша есептелген дивидендтердің сомасы көрсетіледі.
18. Шарттың қолданылуы ұзартылса, 2-кестенің 4.4-жолында шарттың қолданылуы ұзартылған тиісті күн көрсетіледі, 2-кестенің 2.3-жолында "негізгі борыш" құндық көрсеткішінің түрі бойынша – ұзартылған мәміле шартының қолданылуы кезеңіндегі есепті күнге баланстық қалдық сомасы көрсетіледі.
19. 2-кестенің 2.6-жолында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүргізетін, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары ұсынатын ақпарат негізінде толықтырылатын және өзектендірілетін анықтамалыққа сәйкес мәміленің мақсаты көрсетіледі.
20. 2-кестенің 2.7-жолында валюта кодтары "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.
21. 2-кестенің 2.8-жолында шартта көрсетілген мәміле сомасы көрсетіледі.
Шарт бойынша шетел валютасындағы мәміле сомасы шарт жасалған күні Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеуде көрсетіледі.
22. 2-кестенің 2.9-жолда шарт талаптарына сәйкес мәміле бойынша сыйақы мөлшерлемесі жылдық пайызбен көрсетіледі.
23. 2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен мәміле жасағаны (жасауы) туралы уәкілетті органның (тұлғаның) шешімінің деректемелері көрсетіледі.
Егер 2-кестенің 4-жолындағы көрсеткіш бойынша "1" мәні көрсетілсе, 2- кестенің 3.1 және 3.2-жолдарындағы көрсеткіштер толтырылмайды.

16. В строке 2.1 Таблицы 2 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в информационной системе филиала банка-нерезидента Республики Казахстан.
17. При выборе вида операции в строке 2.5 Таблицы 2 "выплаченные дивиденды лицам, связанным с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями" и "выплаченные дивиденды филиалу банка-нерезидента Республики Казахстан лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями" в строке 2.3 Таблицы 2 указывается дата выплаты и дата получения дивидендов соответственно.
В строке 2.8 Таблицы 2 указывается сумма выплаченных дивидендов, а в строке 5.3 Таблицы 2 по виду стоимостного показателя "Начисленные доходы, расходы" – сумма начисленных дивидендов.
18. При пролонгации действия договора, в строке 2.4 Таблицы 2 указывается соответствующая дата, до которой пролонгировано действие договора, в строке 5.3 Таблицы 2 по виду стоимостного показателя "Основной долг" – сумма балансового остатка на отчетную дату в период действия пролонгированного договора сделки.
19. В строке 2.6 Таблицы 2 указывается цель сделки в соответствии со справочником, который ведется Национальным Банком Республики Казахстан, наполняется и актуализируется на основе информации, предоставляемой филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан.
20. В строке 2.7 Таблицы 2 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
21. В строке 2.8 Таблицы 2 отражается сумма сделки, указанная в договоре.
Сумма сделки по договору в иностранной валюте указывается в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378, на дату заключения договора.
22. В строке 2.9 Таблицы 2 указывается ставка вознаграждения по сделке в соответствии с условиями договора в процентах годовых.
23. В строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 отражаются реквизиты первого решения уполномоченного органа (лица) о совершении (заключении) филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан сделки с лицом, связанным с ним особыми отношениями.
Показатели в строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 не заполняются, если по показателю в строке 4 Таблицы 2 указано значение "1".

Егер мәміле жасау кезінде тұлғада Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысу белгісі болмаса, 2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарындағы мәндер ұсынылмайды.
24. 2-кестенің 4-жолында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының директорлар кеңесі бекіткен және үшінші тұлғалармен ұқсас мәмілелерге қолданылатын осындай мәмілелердің үлгілік шарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен мәміле жасау кезінде "1" көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
25. 2-кестенің 5.2 және 6.3-жолдарында Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен мәмілелерінің сомалары және есепті күнгі оларға сәйкес құндық мәндері ескерілетін Үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері көрсетіледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 2-кестенің 5.1, 5.2 және 5.3-жолдары бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
26. 2-кестенің "кірістер, шығыстар" 5.1-жолындағы құндық көрсеткіштің түрі бойынша 2-кестенің 5.3-жолында Үлгі шот жоспарына сәйкес 4 және 5-сыныптардың тиісті баланстық шоттарында көрсетілген есепті күнге мәміле бойынша пайыздық кірістердің, шығыстардың сомасы көрсетіледі.
27. 3-кестеде субъектілер мен мәмілелер бойынша жарияламастан, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен мәмілелер туралы мәліметтер жалпы сомада көрсетіледі.
3-кестенің 1-жолы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалыққа сәйкес толтырылады:
екінші деңгейдегі банктің онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалармен мәмілелерінің жалпы сомасы, оның сомасы екінші деңгейдегі банктің онымен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен операцияларының әрбір түрі бойынша сомасы есепті күнгі жағдай бойынша Нормативтік мәндерге сәйкес есептелетін екінші деңгейдегі банктің меншікті капиталы мөлшерінен жиынтығында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайыздан аспайды;
есепті күнгі жағдай бойынша екінші деңгейдегі банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлға болып табылатын сақтандыру ұйымында сақтандырылған екінші деңгейдегі банк клиенттерінің қарыздарының жалпы сомасы.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есеп

Если на момент заключения сделки лицо не имело признака связанности с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, значения в строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 не представляются.
24. В строке 4 Таблицы 2 при заключении сделки с лицом, связанным с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, в соответствии с типовыми условиями таких сделок, утвержденными советом директоров филиала банка-нерезидента Республики Казахстан и применяемыми к аналогичным сделкам с третьими лицами, не являющимися лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями, указывается "1", в ином случае указывается "0".
25. В строках 5.2 и 5.3 Таблицы 2 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы сделок филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с лицами, связанными с ним особыми отношениями, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 5.1, 5.2 и 5.3 Таблицы 2 не представляются.
26. При выборе вида стоимостного показателя в строке 5.1 Таблицы 2 указывается показатель "доходы, расходы", в строке 5.3 Таблицы 2 указывается сумма процентных доходов, расходов по сделке на отчетную дату, отраженные на соответствующих балансовых счетах 4 и 5 классов в соответствии с Типовым планом счетов.
27. В Таблице 3 указываются сведения о сделках с лицами, связанными с филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан особыми отношениями в общей сумме, без раскрытия в разрезе субъектов и сделок.
Строка 1 Таблицы 3 заполняется в соответствии со справочником, размещенным в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан":
общая сумма сделок банка второго уровня с лицами, связанными с ним особыми отношениями, суммы которых по каждому виду операций банка второго уровня с лицом, связанным с ним особыми отношениями, не превышает 0,01 (ноль целых одну сотых) процента в совокупности от размера собственного капитала банка второго уровня, рассчитываемого в соответствии с Нормативными значениями, по состоянию на отчетную дату;
общая сумма займов клиентов банка второго уровня, застрахованных у страховой организации, являющейся лицом, связанным особыми отношениями с банком второго уровня, по состоянию на отчетную дату.
Приложение 12
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки

Ескерту. Қаулы 12-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.01.2022 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_RISK_12
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Акпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын – есепті тоқсаннан кейінгі айдың отызынан кешіктірмей.
Нысан
1-кесте. Зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғалары
(мың теңгемен)
Зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғасының сипаты (зиян себебі)
Операциялық тәуекел оқиғаларын іске асыру салдарының нысаны және мөлшері
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген негіздер бойынша салынған және өндіріп алынған айыппұлдар
Сот шығасылары, соттың шешімі бойынша өндіріп алулар
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы қызметкерлеріне соттан тыс өтемақылар
Клиенттерге соттан тыс өтемақылар
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы:
Материалдық активтерді мерзімінен бұрын есептен шығару
Операциялық тәуекелді іске асыру салдарын жою шығындары
Резервтермен өтелмеген өзге зиян
Активтер құнын төмендету
Өзгелері (қандай екенін көрсету)
7
8
9
10
11
2-кесте. Операциялық тәуекелді іске асырудан болған зиянның жиынтық сомасы
Көрсеткіштің атауы
Сомасы
1
2
3
1
Операциялық тәуекелді іске асырудан болған зиянның жиынтық сомасы
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Зиян келтірген операциялық
тәуекел оқиғаларының
мониторингі туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есеп (индексі – FBN_RISK_12, кезеңділігі – тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.

Сноска. Постановление дополнено приложением 12 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.01.2022 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: FBN_RISK_12
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления формы административных данных:
ежеквартально – не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
Таблица 1. События операционного риска, повлекшие убытки
(в тысячах тенге)
Описание события операционного риска, при котором были понесены убытки (причины убытков)
Форма и размер последствий от реализации событий операционного риска
Наложенные и взысканные штрафы по основаниям, установленным законодательными актами Республики Казахстан
Судебные издержки, взыскания по решению суда
Внесудебные компенсации работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
Внесудебные компенсации клиентам
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы:
Досрочное списание материальных активов
Затраты на устранение последствий реализации операционного риска
Прочие убытки, не покрытые резервами
Снижение стоимости активов
Иные
(указать какие)
7
8
9
10
11
Таблица 2. Совокупная сумма убытков от реализации операционного риска
Наименование показателя
Сумма
1
2
3
1
Совокупная сумма убытков от реализации операционного риска
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о мониторинге
событий операционного риска,
повлекших убытки
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки
(индекс – FBN_RISK_12, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы административных данных "Отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки" (далее – Форма).

2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары есепті тоқсанның соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-кестенің 2-бағанында есепті кезеңде іске асырылған, 500 000 (бес жүз мың) теңге және одан асатын мөлшерде зиян келтірген операциялық тәуекелдің жеке оқиғасы (зиян себептері) ашылады.
Зиян сомасы өтем ескеріле отырып көрсетіледі.
6. 2-кестеде есепті күнгі жағдай бойынша ағымдағы күнтізбелік жылдың басынан бастап Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы шеккен өтемді ескере отырып, барлық зиянның жалпы сомасы, оның ішінде 500 000 (бес жүз мың) теңге және одан асатын мөлшердегі зиян көрсетіледі.
7. Мәліметтер болмаса Нысан нөлдік қалдықтармен көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есеп
Ескерту. Қаулы 13-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.01.2022 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FBN_RExe_13
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы 1 қаңтар – 31 желтоқсан аралығындағы кезең
Акпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: жыл сайын, қаржы жылы аяқталғаннан кейін күнтізбелік бір жүз жиырма күн ішінде
Нысан
Кесте. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есеп
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса )
Жеке сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерінің лауазымы
Жетекшілік етілетін қызмет түрі
1
2
3
4
5
1
2
Итого
х
х
х
кестенің жалғасы:
Белгіленбеген сыйақыны төлемеу фактілерінің болуы (иә/жоқ)
Есепті кезеңде есептелген сыйақы (мың теңгемен)
Есепті кезеңнің алдындағы есепті кезеңдерде тоқтатыла тұрған және есепті кезеңде төленген сыйақы (мың теңгемен)
төленген белгіленген
белгіленбеген
төленген
тоқтатыла тұрған
n жыл
n-1 жыл
n-2 жыл
6
7
8
9
10
11
12
13
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Қазақстан Республикасының
бейрезидент-банкі
филиалының басшы
қызметкерлеріне төленген
кіріс туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есеп (индексі – FBN_RExe_13, кезеңділігі – жыл сайын)

2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежеквартально по состоянию на конец отчетного квартала.
Сведения в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 Таблицы 1 раскрывается отдельное событие операционного риска (причины убытков), реализованное в отчетном периоде, повлекшее убыток в размере 500 000 (пятьсот тысяч) тенге и более.
Сумма убытка отражается с учетом возмещения.
6. В Таблице 2 указывается общая сумма всех убытков с учетом возмещения, понесенных филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан с начала текущего календарного года по состоянию на отчетную дату, в том числе убытки в размере 500 000 (пятьсот тысяч) тенге и более.
7. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 13
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
Сноска. Постановление дополнено приложением 13 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.01.2022 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: FBN_RExe_13
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: за период с 1 января по 31 декабря 20__года
Круг лиц, представляющих информацию: филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сроки представления формы административных данных:
ежегодно, в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года
Форма
Таблица. Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
Фамилия, имя и отчество
(при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Должность руководящего работника филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
Курируемый вид деятельности
1
2
3
4
5
1
2
Итого
х
х
х
продолжение таблицы:
Наличие фактов невыплаты нефиксированного вознаграждения (да(нет)
Вознаграждение, начисленное в отчетном периоде
Вознаграждение, приостановленное в отчетных периодах, предшествующих отчетному периоду, и выплаченное в отчетном периоде
выплаченное фиксированное
нефиксированное
выплаченное
приостановленное
год n
год n-1
год n-2
6
7
8
9
10
11
12
Х
Х
х
х
х
х
Х
Х
х
х
х
х
Х
Х
х
х
х
х
х
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о доходах,
выплаченных руководящим
работникам филиала
банка-нерезидента
Республики Казахстан
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан
(индекс – FBN_RExe_13, периодичность – ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Есеп нысанында қаржы жылы ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы мәліметтер көрсетіледі.
6. Кіріс сомасы бюджетке төленетін міндетті төлемдерді ескере отырып, брутто негізде көрсетіледі.
7. 6-бағанда есепті кезең ішінде белгіленбеген сыйақыны төлемеу фактілерінің болуы көрсетіледі.
8. Есепте Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының басшы қызметкерлері, оның ішінде есепті кезеңде жұмыстан шығарылғандар бойынша мәліметтер көрсетіледі
9. "Х" таңбасымен белгіленген ұяшықтар толтырылмайды. 7, 8, 9, 10, 11 және 12-бағандарда мәндер тек "Жиынтығы" деген жол бойынша толтырылады.
10. 10-бағанда есепті кезеңнің алдындағы кезеңде тоқтатыла тұрған және есепті кезеңде төленген сыйақы сомасы көрсетіледі (мұнда "n" жылы – есепті кезеңнің алдындағы жыл). 11, 12 және 13-бағандарда және одан әрі қарай (мұнда "n-1 жыл", "n-2 жыл" – "n" жылының алдындағы жылдар) төлемі тиісті кезеңде тоқтатыла тұрған және есепті кезеңде жүзеге асырылған сыйақы сомасы көрсетіледі. 13-бағаннан бастап қосымша бағандардың саны есепті кезеңде тоқтатыла тұрған сыйақы төлеу жүзеге асырылған "n-2" есепті жылдың алдындағы жылдар санына сәйкес келеді.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
14-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежегодно по состоянию на конец отчетного периода.
Сведения в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отчета отражаются сведения о доходах, выплаченных руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в течение финансового года.
6. Суммы доходов отражаются на брутто основе с учетом обязательных платежей в бюджет.
7. В графе 6 указывается наличие фактов невыплаты нефиксированного вознаграждения в течение отчетного периода.
8. В отчете отражаются сведения по руководящим работникам филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, в том числе, уволенным в отчетном периоде.
9. Ячейки, отмеченные символом "х", не заполняются. В графах 7, 8, 9, 10, 11 и 12 заполняются значения только по строке "Итого".
10. В графе 10 указывается сумма вознаграждения, приостановленного в периоде, предшествующем отчетному, и выплаченного в отчетном периоде (где год "n" – год, предшествующий отчетному периоду). В графах 11 и 12 (где "год n-1", "год n-2" – годы, предшествующие году "n") указываются суммы вознаграждения, выплата которого была приостановлена в соответствующем периоде и осуществлена в отчетном периоде. Количество дополнительных граф, начиная с графы 12, соответствует количеству лет, предшествующих отчетному году "n-2", за которые в отчетном периоде осуществлена выплата приостановленного вознаграждения.
Приложение 14
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об операциях с наличными деньгами

1. Осы түсіндірме "Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді
3. Нысанды Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдары ай сайын жасайды
4. Нысан есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасалады. Мәліметтер теңгемен жасалады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
6. Нысанда мына ұғымдар пайдаланылады:
1) электрондық құрылғылар – POS-терминалдарды қоспағанда, банкоматтар, электрондық терминалдар және қолма-қол ақшаны қабылдау және (немесе) беру жөніндегі кассалық операцияларға немесе операциялардың өзге түрлерін жүзеге асыруға, тиісті растайтын құжаттарды қалыптастыруға арналған өзге де құрылғылар;
2) POS-терминал – төлем карточкаларын пайдалана отырып және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы ақпараттық жүйесіне қосылу арқылы қолма-қол ақша беру жүзеге асырылатын электрондық-механикалық құрылғы.
7. Осы Түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда заңды (меншіктің барлық нысандарындағы), жеке тұлғалар және дара кәсіпкерлер Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының кассалары, электрондық құрылғылары және POS-терминалдары арқылы қолма-қол ақшаны пайдалана отырып жүзеге асырған операциялар (кіріс, шығыс) туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. 1 және 2-кестелердің 1-жолы "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде есеп жолының идентификаторы ретінде қызмет ететін референсті көрсетуге арналған. Референс қолма-қол ақшамен операция туралы мәліметтерді ұсынатын Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы үшін бірегей болып табылады.
10. 1-кестенің 2, 3, 4, 5, 6, 7 8-жолдарында және 2-кестенің 2, 3 және 4-жолдарында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтардың кодтарына сәйкес толтырылады. Өңірдің кодтары бойынша анықтамалық әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне сәйкес келеді.

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об операциях с наличными деньгами" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан ежемесячно.
4. Форма составляется по состоянию на конец отчетного месяца. Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
6. Для целей Формы используются следующие понятия:
1) электронные устройства – банкоматы, электронные терминалы и иные устройства, предназначенные для кассовых операций по приему и (или) выдаче наличных денег или для осуществления иных видов операций, формирования соответствующих подтверждающих документов, за исключением POS-терминалов;
2) POS-терминал – электронно-механическое устройство, посредством которого с использованием платежных карточек и соединения с информационной системой филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, осуществляется выдача наличных денег.
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в Пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения об операциях (приход, расход), осуществленных с использованием наличных денег через кассы, электронные устройства и POS-терминалы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан юридическими (всех форм собственности), физическими лицами и индивидуальными предпринимателями.
9. Строка 1 таблиц 1 и 2 предназначена для отражения референса, который служит идентификатором строки отчета в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан". Референс является уникальным для филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, представляющего сведения об операции с наличными деньгами.
10. В строках 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 Таблицы 1 и строках 2, 3 и 4 Таблицы 2 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".

11. 1-кестенің 3-жолында Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалы жүргізетін анықтамалыққа сәйкес қолма-қол ақшамен кіріс-шығыс операциясы жүзеге асырылған Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының есеп айырысу-касса бөлімшесі көрсетіледі.
Көрсеткіш электрондық құрылғылар мен POS-терминалдар арқылы жасалған қолма-қол ақшамен жасалатын кіріс және шығыс операцияларын қоспағанда, барлық операциялар бойынша толтыру үшін міндетті болып табылады.
12. 1-кестенің 6-жолында кәсіпкерлік субъектісінің санаты (заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер болып табылатын клиенттер бойынша) көрсетіледі.
13. 1-кестенің 7-жолында заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер болып табылатын клиенттердің экономикалық қызметінің түрі экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
14. 1-кестенің 8-жолында операцияның түрі мынадай кіріс және шығыс баптарының жіктелуіне сәйкес көрсетіледі:
1) қолма-қол ақша кірісі бабы:
"тауарларды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден және орындалған жұмыстардан түсетін түсімдер" бабында қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі:
заңды тұлғалардан, барлық меншік нысанындағы дара кәсіпкерлерден;
сауда және саудаға жатпайтын кәсіпорындардың тауарларды сатуынан;
заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің негізгі қызметін құрайтын қызметтер мен жұмыстардың түрлерінен: тұрмыстық, медициналық, заңдық, жөндеу-құрылыс, салттық қызметтер және білім беру саласындағы қызметтер;
заңды тұлғалардан, дара кәсіпкерлерден банк қызметтерін көрсеткені үшін комиссиялық сыйақы төлеуге қолма-қол ақшаның түсуі (бюджетке төленетін төлемдерді қабылдауға арналған бланкілер үшін алымдар және басқалары);
заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер қызметінің негізгі түріне жатпайтын, бұл ретте Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына қайшы келмейтін қызметтер мен жұмыстардың жоғарыда аталған түрлерінен, қызметтердің басқа түрлерін көрсетуден түсетін қолма-қол ақша түсімдері;
"шоттарға түсімдер" бабында салымдарды, ағымдағы және карточкалық шоттарды толықтыру үшін заңды, жеке тұлғалардан және дара кәсіпкерлерден Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының кассаларына түсетін қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бойынша ақша аударымдары жүйесі арқылы (шот ашпай) бір жолғы аударым үшін жеке тұлғалардан түсетін түсімдер" бабында Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа тұлғалардың пайдасына ақша аударымдары жүйесі арқылы (Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалында шот ашпай) ақша аударымдарын жүзеге асыру үшін жеке тұлғалардан түсетін қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Ақша аударымдары жүйелері арқылы (шот ашпай) шетелге бір жолғы аударым үшін жеке тұлғалардан түсетін түсімдер" бабында ақша аударымдары жүйесі арқылы (Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалында шот ашпай) Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі басқа тұлғалардың пайдасына аударымдар жүзеге асыру үшін жеке тұлғалардан түсетін қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Қарыздарды өтеу" бабында қарыздарды және олар бойынша есептелген сыйақыны өтеу есебіне жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің ағымдағы шоттарына қолма-қол ақшаның түсімдері, басқа қаржы ұйымдарында ресімделген қарыздарды өтеу үшін шот ашпай төлемдерді қабылдауы көрсетіледі;
"Электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақшаның түсуі" бабында электрондық құрылғылар арқылы жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің шоттарына қолма-қол ақшаның түсуі көрсетіледі;
"Қолма-қол ақша кірісінің" жоғарыда келтірілген баптары бойынша есепке алынбаған қолма-қол ақша түсімдері" бабында "Қолма-қол ақша кірісінің" жоғарыда келтірілген баптары бойынша есепке алынбаған барлық өзге түсімдер көрсетіледі.";

11. В строке 3 Таблицы 1 указывается расчетно-кассовое отделение филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, где была осуществлена приходная-расходная операция с наличными деньгами, в соответствии со справочником, который ведется филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан.
Показатель является обязательным для заполнения по всем операциям, за исключением приходных и расходных операций с наличными деньгами, совершенных через электронные устройства и POS-терминалы.
12. В строке 6 Таблицы 1 указывается категория субъекта предпринимательства (по клиентам, являющимся юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями).
13. В строке 7 Таблицы 1 указывается вид экономической деятельности клиентов, являющихся юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями.
14. Строка 8 Таблицы 1 классифицируется на следующие приходные и расходные статьи:
1) статьи прихода наличных денег:
в статье "Поступления от реализации товаров, услуг и выполненных работ" отражаются поступления наличных денег:
от юридических лиц, индивидуальных предпринимателей всех форм собственности;
от продажи товаров как торговыми, так и неторговыми предприятиями;
от видов услуг и работ, составляющих основную деятельность юридических лиц и индивидуальных предпринимателей: бытовых, медицинских, юридических, ремонтно-строительных, ритуальных услуг и услуг в сфере образования;
поступление наличных денег от юридических лиц, индивидуальных предпринимателей в уплату комиссионного вознаграждения за оказание банковских услуг (сборы за бланки для приема платежей в бюджет и прочее);
от вышеназванных видов услуг и работ, не относящихся к основному виду деятельности юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, при этом не противоречащих требованиям действующего законодательства Республики Казахстан, поступления наличных денег от оказания других видов услуг;
в статье "Поступления на счета" отражаются поступления наличных денег в кассы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан от юридических, физических лиц и индивидуальных предпринимателей для пополнения вкладов, текущих и карточных счетов;
в статье "Поступления от физических лиц для разового перевода по Республике Казахстан посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражаются поступления наличных денег от физических лиц для осуществления переводов в пользу других лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в филиале банка-нерезидента Республики Казахстан);
в статье "Поступления от физических лиц для разового перевода за рубеж посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражаются поступления наличных денег от физических лиц для осуществления переводов в пользу других лиц, находящихся за пределами Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в филиале банка-нерезидента Республики Казахстан);
в статье "Погашение займов" отражаются поступления наличных денег на текущие счета физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей в счет погашения займов и начисленного вознаграждения по ним, прием платежей без открытия счета для погашения займов, оформленных в других финансовых организациях;
в статье "Поступления наличных денег через электронные устройства" отражаются поступления наличных денег на счета физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей через электронные устройства;
в статье "Поступления наличных денег, не учтенные по вышеприведенным статьям "Прихода наличных денег" отражаются все прочие поступления, не учтенные по вышеприведенным статьям "Прихода наличных денег";

2) қолма-қол ақша шығысының баптары:
"Тауарларға, көрсетілетін қызметтерге және орындалған жұмыстарға ақы төлеуге беру" бабында заңды тұлғалар мен меншіктің барлық нысанындағы дара кәсіпкерлерге тауарлар, көрсетілетін қызметтер мен орындалған жұмыстар үшін есеп айырысу үшін, іссапар, шаруашылық және өкілдік шығыстарына, оның ішінде заттарды, асыл тастар мен металдарды, өнер заттарын, антиквариат және қолөнер-қолдан жасалған бұйымдарын сатып алуға, кәдеге жарату шикізатын, металл сынықтарын дайындауға, халықтан шыны ыдысты сатып алуға құқығы бар заңды тұлғаларға қолма-қол ақша беру;
"Шоттардан беру" бабында Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің ағымдағы, карточкалық шоттарынан қолма-қол ақша беруі, салымдар мен олар бойынша сыйақыны қайтару көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бойынша бір жолғы аударым бойынша ақша аударымдары жүйелері арқылы (шот ашпай) жеке тұлғаларға қолма-қол ақша беру" бабында жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа тұлғалардан аударымдар бойынша түсімдер есебінен ақша аударымдары жүйесі арқылы (Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалында шот ашпай) қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Жеке тұлғаларға ақша аударымдары жүйелері арқылы (шот ашпай) шетелден біржолғы аударым бойынша қолма-қол ақша беру" бабында жеке тұлғаларға ақша аударымдары жүйесі арқылы (екінші деңгейдегі банкте шот ашпай) Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі басқа тұлғалардан аударымдар бойынша түсімдер есебінен қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қарыздар беру" бабында Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген мақсаттарға жеке, заңды тұлғаларға және дара кәсіпкерлерге ағымдағы шоттан қолма-қол ақшамен қарыздар беру көрсетіледі;
"Электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша беру" бабында электрондық құрылғылар арқылы жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің шоттарынан қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"POS-терминалдар арқылы қолма-қол ақша беру" бабында POS-терминалдар арқылы қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қызметкерлермен есеп айырысу үшін қолма-қол ақша беру" бабында жалақыны, еңбекке уақытша қабілетсіздік кезінде еңбекке жарамсыздық парағы бойынша төлемді, іссапар бойынша шығыстарды өтеуді немесе төлеуді, демалыс төлемдерін, сыйлықақыларды, қосымша ақылар мен үстемеақыларды, өтемақыларды, жәрдемақыларды және басқаларды қоса алғанда, еңбекке ақы төлеудің барлық түрлері бойынша есеп айырысу үшін заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің ағымдағы шоттарынан қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қолма-қол ақша шығысы" жоғарыда келтірілген баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақша беру" бабында "Қолма-қол ақша шығысы" жоғарыда келтірілген баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақшаны өзге де беру көрсетіледі.

2) статьи расхода наличных денег:
в статье "Выдача на оплату товаров, услуг и выполненных работ" отражается выдача наличных денег юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям всех форм собственности для расчетов за товары, услуги и выполненные работы, на хозяйственные и представительские расходы, в том числе юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, имеющим право производить скупку вещей, драгоценных камней и металлов, предметов искусства, антиквариата и ремесленно-кустарных изделий, на заготовку утильсырья, металлолома, на скупку стеклянной тары у населения;
в статье "Выдача со счетов" отражается выдача наличных денег филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан с текущих, карточных счетов физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, возврат вкладов и вознаграждения по ним;
в статье "Выдача наличных денег физическим лицам по разовому переводу по Республике Казахстан посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражается выдача наличных денег физическим лицам за счет поступлений по переводам от других лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в филиале банка-нерезидента Республики Казахстан);
в статье "Выдача наличных денег физическим лицам по разовому переводу из-за рубежа посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражается выдача наличных денег физическим лицам за счет поступлений по переводам от других лиц, находящихся за пределами Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в филиале банка-нерезидента Республики Казахстан);
в статье "Выдача займов" отражается выдача займов наличными деньгами с текущего счета физическим, юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям на цели, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
в статье "Выдача наличных денег через электронные устройства" отражается выдача наличных денег со счетов физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей через электронные устройства;
в статье "Выдача наличных денег через POS-терминалы" отражается выдача наличных денег через POS-терминалы;
в статье "Выдача наличных денег для расчетов с работниками" отражается выдача наличных денег с текущих счетов юридических лиц и индивидуальных предпринимателей для расчетов по всем видам оплаты труда, включая заработную плату, выплату по больничному листу при временной нетрудоспособности, возмещение или оплату расходов по командировке, отпускные выплаты, премии, доплаты и надбавки, компенсации, пособия и другое;
в статье "Выдача наличных денег, не учтенная по вышеприведенным статьям "Расхода наличных денег" отражается прочая выдача наличных денег, не учтенная по вышеприведенным статьям "Расхода наличных денег".

15. 2-кестенің 4-жолында таңдалған операцияның санатына (қолма-қол ақша кірісі немесе шығысы) қарай 2-кестенің 4-жолында операцияның түрі мынадай кіріс және шығыс баптарының жіктелуіне сәйкес көрсетіледі
1) қолма-қол ақша кірісі баптары:
"Электрондық құрылғылардан алынған қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында электрондық құрылғылардан алынған қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардың шетел валютасын сатуынан түсетін түсімдер" бабында қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардан сатылған шетел валютасына қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасына қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассаларын бекіту үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасына оның кассалық бөлімшелерінен және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі:
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының касса торабынан тыс орналасқан оның дербес операциялық кассаларынан Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасына;
екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасына;
2) қолма-қол ақша шығысының баптары:
"Есепті кезеңнің соңындағы операциялық кассадағы қолма-қол ақшаның қалдығы" бабында есепті кезеңнің соңындағы Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасындағы қолма-қол ақшаның қалдықтары көрсетіледі;
"Электрондық құрылғыларды жүктеу үшін қолма-қол ақша беру" бабында электрондық құрылғыларды бекіту үшін қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беру" бабында қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына қолма-қол ақшаны тапсыруы" бабында Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына берген қолма-қол ақша сомасы көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасынан оның кассалық бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына қолма-қол ақша беру" бабында қолма-қол ақша беру көрсетіледі:
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасынан Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының кассалық торабынан тыс орналасқан оның дербес операциялық кассаларына;
Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің филиалының операциялық кассасынан басқа екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына.

15. Строка 4 Таблицы 2 классифицируется на следующие приходные и расходные статьи:
1) статьи прихода наличных денег:
в статье "Поступления изъятых наличных денег из электронных устройств" отражаются поступления наличных денег, изъятых из электронных устройств;
в статье "Поступления от продажи иностранной валюты юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" отражаются поступления наличных денег за проданную иностранную валюту от юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу филиала банка-нерезидента Республики Казахстан из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражаются поступления наличных денег из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан для подкрепления операционных касс филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу филиала банка-нерезидента Республики Казахстан из его кассовых подразделений и из операционных касс банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражаются поступления наличных денег:
в операционную кассу филиала банка-нерезидента Республики Казахстан от его самостоятельных операционных касс, расположенных вне кассового узла филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
в операционную кассу филиала банка-нерезидента Республики Казахстан из операционных касс банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
2) статьи расхода наличных денег:
в статье "Остаток наличных денег в операционной кассе на конец отчетного периода" отражаются остатки наличных денег в операционной кассе филиала банка-нерезидента Республики Казахстан на конец отчетного периода;
в статье "Выдача наличных денег для загрузки электронных устройств" отражается выдача наличных денег для подкрепления электронных устройств;
в статье "Выдача наличных денег на покупку иностранной валюты юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" отражается выдача наличных денег на покупку иностранной валюты юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
в статье "Сдача наличных денег филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражается сумма наличных денег, переданных филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан;
в статье "Выдача наличных денег из операционной кассы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в его кассовые подразделения, операционные кассы банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражается выдача наличных денег:
из операционной кассы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан его самостоятельным операционным кассам, расположенным вне кассового узла филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
из операционной кассы филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в операционные кассы других банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.

16. 1-кестенің 9-жолында көрсетілген барлық клиенттік кіріс операциялары (электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша түсімдерін қоспағанда) бойынша және 2-кестенің 5-жолында көрсетілген барлық кассалық кіріс операциялары бойынша жиынтық сома 1-кестенің 9-жолында көрсетілген барлық клиенттік шығыс операциялары (электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша беруді қоспағанда) бойынша және 2-кестенің 5-жолында көрсетілген барлық кассалық шығыс операциялары бойынша жиынтық сомаға тең болады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2021 жылғы 2 наурыздағы
№ 22 қаулысына
15-қосымша
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының есептілікті ұсыну қағидалары
Ескерту. Қаулы 15-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.01.2022 № 2 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының есептілікті ұсыну қағидалары "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Банктер және банк қызметі туралы заң) 54-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2-тарау. Есептілікті ұсыну тәртібі
2. Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы Ұлттық Банкке өзінің барлық филиалдары бойынша деректерді қамтитын есептілікті ұсынады.
3. Есептілік Ұлттық Банкке есептілікті ұсыну сервистеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болып табылатын "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесі арқылы электрондық түрде ұсынылады
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесіне ақпаратты жүктеу кезінде нысанішілік бақылау жүзеге асырылады. Нысанішілік бақылауды жүзеге асыру кезінде қателер анықталған жағдайда ақпарат ақпараттық жүйемен қабылданбайды.
5. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесіне нысанішілік бақылаудан өткен осы есепті кезеңдегі ақпараттың соңғы жүктелуінің нақты күні тиісті есепті кезең үшін есептілікті ұсынудың аяқталу күні болып табылады.

16. Совокупная сумма по всем клиентским приходным операциям, указанным в строке 9 Таблицы 1 (за исключением поступлений наличных денег через электронные устройства), и по всем кассовым приходным операциям, указанным в строке 5 Таблицы 2 равняется совокупной сумме по всем клиентским расходным операциям, указанным в строке 9 Таблицы 1 (за исключением выдачи наличных денег через электронные устройства), и по всем кассовым расходным операциям, указанным в строке 5 Таблицы 2.
Приложение 15
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 марта 2021 года № 22
Правила представления отчетности филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сноска. Постановление дополнено приложением 15 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 24.01.2022 № 2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Правила представления отчетности филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан разработаны в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках и банковской деятельности), подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления отчетности филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).
Глава 2. Порядок представления отчетности
2. Филиал банка-нерезидента Республики Казахстан представляет в Национальный Банк отчетность, включающую данные по всем своим филиалам.
3. Отчетность представляется в электронном виде посредством информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан", представляющей собой единое окно доступа к сервисам представления отчетности в Национальный Банк.
4. При загрузке информации в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" осуществляется внутриформенный контроль. В случае обнаружения ошибок при осуществлении внутриформенного контроля информация информационной системой не принимается.
5. Датой завершения представления отчетности за соответствующий отчетный период является фактическая дата последней загрузки в информационную систему "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" информации за этот отчетный период, прошедшей внутриформенный контроль.

6. Есептілікке қол қою жөніндегі функция жүктелген басшының немесе адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен есептілікті куәландыру есептілікті ұсыну аяқталған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
7. Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дәйектілігін банктің басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген тұлға қамтамасыз етеді.
8. Есепке қол қою жөніндегі функция жүктелген басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген тұлға және орындаушы электрондық-цифрлық қолтаңба арқылы куәландырған есептілік электрондық форматта сақталады.
9. Баламалы сәйкестендіру нөмірі банктердің Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-контрагенттері сәйкестендіргіштерінің бірі ретінде қызмет етеді, есептілікті ұсынатын банк үшін бірегей және банктің осы тұлғамен өзара қарым-қатынас жасау кезеңі ішінде өзгермейтін болып табылады.
10. Банк клиентінің және (немесе) контрагентінің резиденттігі "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалады.
11. Мәмілелерге дейін ақпаратты нақтылауды көздейтін нысандарда есеп беретін банктің ақпараттық жүйесінде мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болып табылатын мәміленің (транзакцияның) референсі (коды) көрсетіледі. Референс мәнінің өрісі мәтіндік деректер форматына ие және мәтіндік және сандық элементтерді қамтуы мүмкін.
Мәмілелерге дейін ақпаратты нақтылауды көздемейтін нысандарда референс ретінде мынадай тәртіппен қалыптастырылатын ұсынылатын деректер жиынтығының бірегей нөмірі көрсетіледі:
алғашқы сегіз таңба – "ЖЖЖЖККАА" форматындағы есептік күн, мұнда "ЖЖЖЖ" – жыл, "КК" – күн, "АА" – ай;
бір таңба – белгіленген бөлгіш "_";
соңғы алты таңба – реттік нөмірі (000001-ден 999999-ға дейін).
Есеп беретін Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының ақпараттық жүйесінде Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы мәміленің (транзакцияның) референсі (коды) болмаған кезде осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген алгоритмді пайдалана алады.
12. Есептілікті жасау мақсатында активтер мен шетел валютасындағы міндеттемелер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының 1-тармағында көзделген тәртіпте айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша есепті күнге қайта есептеліп көрсетіледі.

6. Удостоверение отчетности электронной цифровой подписью руководителя или лица, на которое возложена функция по подписанию отчета, осуществляется не позднее следующего рабочего дня со дня завершения представления отчетности.
7. Отчетность, удостоверенная посредством электронной цифровой подписи руководителем или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем, хранится в электронном формате.
8. Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечивается руководителем филиала банка-нерезидента Республики Казахстан или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.
9. Альтернативный идентификационный номер служит в качестве одного из идентификаторов нерезидентов Республики Казахстан-контрагентов филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, является уникальным для филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, представляющего отчетность и неизменным в течение периода взаимоотношений филиала банка-нерезидента Республики Казахстан с данным лицом.
10. Резидентство клиента и (или) контрагента филиала банка-нерезидента Республики Казахстан определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
11. В формах, предусматривающих детализацию информации до сделок, указывается референс (код) сделки (транзакции), который служит уникальным идентификатором сделки в информационной системе отчитывающегося филиала банка-нерезидента Республики Казахстан. Поле значения референса имеет текстовый формат данных и может содержать текстовые и числовые элементы.
В формах, не предусматривающих детализацию информации до сделок, в качестве референса указывается уникальный номер представляемого набора данных, который формируется в следующем порядке:
первые восемь символов – отчетная дата в формате "ГГГГММДД", где "ГГГГ" – год, "ММ" – месяц, "ДД" – день;
один символ – фиксированный разделитель "_";
последние шесть символов – порядковый номер (от 000001 до 999999).
При отсутствии в информационной системе отчитывающегося филиала банка-нерезидента Республики Казахстан референса (кода) сделки (транзакции) филиалом банка-нерезидента Республики Казахстан может использоваться алгоритм, предусмотренный частью второй настоящего пункта.
12. В целях формирования отчетности активы и обязательства в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378, на отчетную дату.

13. Есеп нысандары кестелерінің кез келгені бойынша деректер болмаған кезде ол бойынша мәліметтер берілмейді, бұл туралы Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктерінің филиалдары осы кесте бойынша мәліметтерді Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімінен кешіктірілмейтін мерзімде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне жазбаша түрде хабарлайды.

13. При отсутствии данных по любой из таблиц форм отчетов, сведения по ней не представляются, о чем филиалы банков-нерезидентов Республики Казахстан информируют Национальный Банк в письменном виде в срок не позднее срока представления сведений по данной таблице.