"Мемлекеттік кірістер органдары мобильдік топтарының жеке тұлғалардың декларацияларын қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 23 қаңтардағы № 46 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 25 ақпандағы № 151 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 26 ақпанда № 22268 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 586 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2025 № 586 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Мемлекеттік кірістер органдары мобильдік топтарының жеке тұлғалардың декларацияларын қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 23 қаңтардағы № 46 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16373 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде 2018 жылы 23 ақпанда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік кірістер органдары мобильдік топтарының жеке тұлғалардың декларацияларын қабылдау қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ұтқыр топ өз қызметінде "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының 2013 жылғы 15 сәуірде Заңын (бұдан әрі – Заң), "Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органдарының мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 10 шілдедегі № 665 бұйрығымен бекітілген "Салықтық есептілікті қабылдау" Мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20955 болып тіркелген) (бұдан әрі – Мемлекеттік қызметтер көрсету қағидалары), сондай-ақ осы Қағидаларды басшылыққа алады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Декларацияларды қабылдауды Мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын талаптарын сақтай отырып, Мемлекеттік корпорацияның, Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органдарының Мемлекеттік қызмет көрсету орталықтарының ақпараттық стендтерінде, жергілікті атқарушы органдардың интернет-ресурстарында орналастырылған, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған бірлескен кестемен бекітілген, нақты күні және уақытында мобильдік топ жүзеге асырады.";
10 және 11-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Декларацияларды қабылдау бойынша рәсімді (іс-қимылды) бастау үшін Мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларында көрсетілген құжаттарды жеке тұлғаның ұсынуы негіз болып табылады.

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 января 2018 года № 46 "Об утверждении Правил приема мобильными группами органов государственных доходов деклараций физических лиц"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 25 февраля 2021 года № 151. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 февраля 2021 года № 22268. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 586
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 09.10.2025 № 586 (вводится в действие с 01.01.2026).
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 января 2018 года № 46 "Об утверждении Правил приема мобильными группами органов государственных доходов деклараций физических лиц" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 16373, опубликован 23 февраля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Правилах приема мобильными группами органов государственных доходов деклараций физических лиц, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Мобильная группа в своей деятельности руководствуется Законом Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон), Правилами оказания государственной услуги "Прием налоговой отчетности", утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 10 июля 2020 года № 665 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг, органов государственных доходов Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20955) (далее – Правила оказания государственной услуги), а также настоящими Правилами.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Прием деклараций осуществляется мобильной группой в конкретные дни и время, утвержденные совместным графиком, размещаемым на информационных стендах Государственной корпорации, Центров оказания государственных услуг органов государственных доходов Республики Казахстан, интернет-ресурсе местных исполнительных органов, а также опубликованные в средствах массовой информации, с соблюдением требований Правил оказания государственной услуги.";
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. Основанием для начала процедуры (действия) по приему деклараций является представление физическим лицом документов, указанные в Правилах оказания государственной услуги.

11. Декларацияларды қабылдауды жеке тұлғаның қалауы бойынша қазақ немесе орыс тілдерінде Мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларымен белгіленген мерзімде мобильдік топ жүзеге асырады.
Мобильдік топ жеке тұлғаның қатысуымен декларацияларды қабылдау кезінде:
1) декларацияда көрсетілген деректерді жеке басын куәландыратын құжатпен салыстырады және де Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына жеке тұлғаның мүддесін білдіру кезінде өкілдің өкілеттігінің болуын сәйкес тексереді;
2) Салық кодексінің 209-бабының нормаларына сәйкес декларацияны толтырудың дұрыстығын және толықтығын тексереді;
3) декларацияға қол қойған тұлғаның жеке басын сәйкестендіреді;
4) декларацияны қабылдау туралы белгісі бар талон береді, декларацияның екінші данасына қабылдау туралы белгі қояды;
5) Мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларында көрсетілген негіздер бойынша декларацияны қабылдаудан бас тартады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Декларацияларды өңдеуге жауапты мемлекеттік кірістер органының қызметкері декларациядағы ақпаратты "Салық есептілігін өңдеу сервистері" ақпараттық жүйесіне енгізеді және Мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларында белгіленген мерзім ішінде мұрағатқа декларацияны сақтау үшін береді.".
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі

11. Прием деклараций осуществляется мобильной группой на казахском или русском языках, по желанию физического лица, в сроки, установленные Правилами оказания государственной услуги.
Мобильная группа при приеме деклараций в присутствии физического лица:
1) сверяет данные, отраженные в декларации, с документом, удостоверяющим личность, а также при представлении интересов физического лица проверяет наличие полномочий представителя в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
2) проверяет полноту и корректность заполнения декларации в соответствии с нормами статьи 209 Налогового кодекса;
3) идентифицирует личность лица, подписавшего декларацию;
4) выдает талон с отметкой о приеме декларации, ставит отметку о приеме на втором экземпляре декларации;
5) отказывает в приеме декларации по основаниям, указанным в Правилах оказания государственной услуги.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Работник органа государственных доходов, ответственный за обработку деклараций, вводит информацию из деклараций в информационную систему органов государственных доходов "Сервисы обработки налоговой отчетности" и передает декларации на хранение в архив в течение срока, установленного Правилами оказания государственной услуги.".
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан