"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің әскери құралымдарын, бөлімдерін, мекемелерін және әскери оқу орындарын, әскери қарсы барлау және әскери полиция органдарын жиһазбен және казармалық мүкәммалмен жабдықтаудың заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2015 жылғы 8 қазандағы № 83 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2021 жылғы 10 ақпандағы № 13/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 15 ақпанда № 22204 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2025 жылғы 28 сәуірдегі № 31/қе бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 28.04.2025 № 31/қе бұйрығымен.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 69 бабының 2-тармағына және "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштерi туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 26 бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің әскери құралымдарын, бөлімдерін, мекемелерін және әскери оқу орындарын, әскери қарсы барлау және әскери полиция органдарын жиһазбен және казармалық мүкәммалмен жабдықтаудың заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2015 жылғы 8 қазандағы № 83 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12274 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
аталған бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметін, Шекара академиясын, Авиация қызметін, әскери қарсы барлау және әскери полиция органдарын жиһазбен және казармалық мүкәммалмен жабдықтаудың заттай нормаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса берілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (одан әрі – ҰҚК) Шекара қызметін, Шекара академиясын, Авиация қызметін, әскери қарсы барлау және әскери полиция органдарын жиһазбен және казармалық мүкәммалмен жабдықтаудың заттай нормалары бекітілсін.";
осы бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің әскери құрылымдарын, бөлімдерін, мекемелерін және әскери оқу орындарын, әскери қарсы барлау және әскери полиция органдарын жиһазбен және казармалық мүкәммалмен жабдықтаудың заттай нормаларында:
норманың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметін, Шекара академиясын, Авиация қызметін, әскери қарсы барлау және әскери полиция органдарын жиһазбен және казармалық мүкәммалмен жабдықтаудың заттай нормалары";
"Казармалар мен жатақханалар" деген № 1 нормада:
1-бөлімнің 1) кіші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 8 октября 2015 года № 83 "Об утверждении натуральных норм снабжения мебелью и казарменным инвентарем соединений, частей, учреждений и военных учебных заведений Пограничной службы, органов военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан"
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 10 февраля 2021 года № 13/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 февраля 2021 года № 22204. Утратил силу приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 28 апреля 2025 года № 31/қе.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 28.04.2025 № 31/қе.
В соответствии с пунктом 2 статьи 69 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и пунктом 4 статьи 26 Закона Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 8 октября 2015 года № 83 "Об утверждении натуральных норм снабжения мебелью и казарменным инвентарем соединений, частей, учреждений и военных учебных заведений Пограничной службы, органов военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12274) следующие изменения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении натуральных норм снабжения мебелью и казарменным инвентарем Пограничной службы, Пограничной академии, Авиационной службы, органов военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые натуральные нормы снабжения мебелью и казарменным инвентарем Пограничной службы, Пограничной академии, Авиационной службы, органов военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее - КНБ).";
в нормах снабжения мебелью и казарменным инвентарем соединений, частей, учреждений и военных учебных заведений Пограничной службы, органов военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
заголовок нормы изложить в следующей редакции:
"Нормы снабжения мебелью и казарменным инвентарем Пограничной службы, Пограничной академии, Авиационной службы, органов военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан";
в Норме №1 "Казармы и общежития":
подраздел 1) раздела 1 изложить в следующей редакции:

"1) сарбаздар, матростар, Шекара академиясының 1-2-курс курсанттары, кәсіби дайындық бөлімдері (бөлімшелер) үшін";
1-бөлімнің 2) кіші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әскери қызметін кілісімшарт бойынша өткеріп жатқан әскери қызметшілер, Шекара академиясының курсанттары және келесі курстары, әскери қызметші әйелдер үшін";
6-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Шекара қызметі топтарының, бөлімшесінің және басқа бөлімшелерінің (шекара бөлімдері, шекара бөлімшелері, шекаралық бақылау бөлімдері, шекаралық бақылау бөлімшелері, шекара топтары, техникалық бақылау топтары, бақылау-өткізу пункттері, арнайы мақсаттағы мобильдік іс-қимылдар бөлімшесі) бөлмесі (кеңсе).";
7-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Топ бастықтары мен бөлімшелер бастықтарының бөлмесі";
11-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Топтың, бөлімшенің (бөлімшелердің) мүлкін және әскери қызметшілердің жеке заттарын сақтауға арналған қойма";
№ 1 нормаға ескертпе мынадай редакцияда жазылсын:
"Жас буынды қабылдау үшін ҰҚК Шекара қызметінің ведомстволарына, аумақтық бөлімшелеріне (оның ішінде құрылымдық бөлімшелері: дивизиондары, шекара басқармалары, кәсіби дайындық бөлімдері (бөлімшелер)), бағынышты ұйымдары, ҰҚК Авиация қызметінің бөлімшелеріне, ҰҚК Шекара академиясына жабдықталым органдарымен келісіммен нормалар бойынша тиесіліден артық казармалық жиһаздың (кереуеттер, тумбочкалар, табуреттер) қорын ұстауға рұқсат етіледі (қолда бар мерзімді қызмет әскери қызметшілерінің штат санынан 50%-ға дейінгі мөлшерде).
* - жабдықтау нормаларында мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жиһаз - кереуеттер, үстелдер, орындықтар, тумбалар, әртүрлі шкафтар, әртүрлі ілгіштер, креслолар, сөрелер, тумбочкалар;
2) казармалық мүкәммал - қаруды сақтауға арналған пирамидалар, пистолеттерді сақтауға арналған шкафтар, қаруды тазартуға арналған үстелдер, қырынуға арналған сөрелер, тасымалданатын қолжуғыштар, айналар, сейфтер, металл шкафтар мен шкатулкалар, әртүрлі тұғырлар.
** - жеке армиялық шкаф орнатуға жол беріледі.
*** - тұрмыстық кереует орнатуға рұқсат етіледі;
**** - жартылай жұмсақ орындық орнатуға рұқсат етіледі;
***** - орындықтар шынтақ сүйеніштерімен жабдықталады;
"****** - топтың, бөлімшенің басқармасына;
"******* - топ, бөлімше басқармасы мен оған тең бөлімше үшін қосымша 1 жәшік;
******** - саны қажеттілік бойынша айқындалады;
********* - шкаф екі нұсқада жасалады: 1-тип, 2-тип. 1-тип (төсек-орын мен іш киім сақтауға арналған). Мүлік сақтауға арналған шкаф. 2-тип (сыртқы киім мен бас киімді сақтауға арналған). ";
"Штабтық және әскери әкімшілік-қызметтік үй-жайлар" деген № 2 нормада:

"1) для солдат, матросов, курсантов Пограничной академии 1-2 курса, отделов (отделений) профессиональной подготовки";
подраздел 2) раздела 1 изложить в следующей редакции:
"2) для военнослужащих, проходящих военную службу по контракту, курсантов Пограничной академии и последующих курсов, военнослужащих- женщин";
раздел 6 изложить в следующей редакции:
"6. Комната (канцелярия) группы, отделения и других подразделений Пограничной службы (пограничные отделы, пограничные отделения, отделы пограничного контроля, отделения пограничного контроля, пограничные группы, группы технического контроля, контрольно-пропускные пункты, отделения мобильных действий специального назначения)";
раздел 7 изложить в следующей редакции:
"7. Комната начальников групп и начальников подразделений";
раздел 11 изложить в следующей редакции:
"11. Кладовая для хранения имущества группы, отделения (подразделений) и личных вещей военнослужащих";
примечание к норме 1 изложить в следующей редакции:
"Для приема пополнения ведомствам, территориальным подразделениям (в том числе структурные подразделения: дивизионы, пограничные управления, отделы (отделения) профессиональной подготовки), подведомственным организациям Пограничной службы КНБ, подразделениям Авиационной службы КНБ, Пограничной академии КНБ по согласованию с довольствующими органами разрешается иметь запас казарменной мебели (кровати, тумбочки, табуреты) сверх положенной по нормам (в размере до 50% от существующей штатной численности военнослужащих срочной службы).
* - в нормах снабжения используются следующие основные понятия:
1) мебель - кровати, столы, стулья, тумбы, шкафы разные, вешалки разные, кресла, полки, тумбочки;
2) казарменный инвентарь - пирамиды для хранения оружия, шкафы для хранения пистолетов, столы для чистки оружия, полки для бритья, умывальники переносные, зеркала, сейфы, шкафы и шкатулки металлические, подставки разные.
** - допускается устанавливать шкаф армейский индивидуальный;
*** - допускается устанавливать кровать бытовую;
**** - допускается устанавливать стул полумягкий;
***** - стулья комплектуются подлокотниками;
****** - для управления группы, отделения;
******* - дополнительно 1 ящик для управления группы, отделения и равных им подразделений;
******** - количество определяется по потребности;
********* - шкаф изготавливается в двух вариантах: Тип 1, Тип 2. Тип 1 (предназначен для хранения постельных принадлежностей и нательного белья). Шкаф для хранения имущества. Тип 2 (предназначен для хранения верхней одежды и головных уборов).";
в Норме № 2 "Штабные воинские административно-служебные помещения":

1-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағынышты мекемелердің (қызметтік кинология басқармасы, техника және қару жөндеу басқармасы) және құрылымдық бөлімшелер (инженерлік-техникалық қамтамасыз ету басқармасы, материалдық-техникалық жабдықтау бөлімдері, арнайы мақсаттағы мобильдік іс-қимыл бөлімдері және өзге де бөлімшелер) бастықтарының, әскери полиция және әскери қарсы барлау органдарының оқшауланған құрылымдық бөлімшелері бастықтарының бөлмесі.";
2-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бағынышты мекемелердің (қызметтік кинология басқармасы, техника және қару жөндеу басқармасы) және құрылымдық бөлімшелер (инженерлік-техникалық қамтамасыз ету басқармасы, материалдық-техникалық жабдықтау бөлімдері, арнайы мақсаттағы мобильдік іс-қимыл бөлімдері және өзге де бөлімшелер) бастықтары орынбасарларының, әскери полиция және әскери қарсы барлау органдарының оқшауланған құрылымдық бөлімшелері бастықтары орынбасарларының бөлмесі.";
9-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Шекара қызметі директорының және оның орынбасарларының, қызметт депаратаменттері және аумақтық бөлімшелері бастықтарының, Шекара академиясы бастығының, Авиация қызметі директорының және оның орынбасарларының қызметтік кабинеті.";
10-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Қызметтің департамент және аумақтық бөлімшелерінің бастықтары орынбасарларының, Шекара академиясы бастығы орынбасарларының қызметтік кабинеті.";
11-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Аумақтық бөлімшелер (әскери басқарудың жедел-тактикалық органдары болып табылатын дербес басқармалар), ведомстволық бағынышты ұйымдар (арнайы мақсаттағы басқарма) және құрылымдық бөлімшелер (шекаралық бақылау бөлімдері, жағалау күзетінің дивизиондары) бастықтарының, авиация басқармалары және дербес авиация бөлімдері бастықтарының қызметтік кабинеті.";
12-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Шекара қызметі Директорының және оның орынбасарларының, қызмет департаменттері бастықтарының, аумақтық бөлімшелер бастықтары мен орынбасарларының, Шекара академиясы бастығының және орынбасарларының, Авиация қызметі директорының және оның орынбасарларының, әскери полиция және әскери қарсы барлау органдарының оқшауланған құрылымдық бөлімшелері бастықтарының демалыс бөлмесі.";
24-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Аумақтық бөлімшесі (оның ішінде құрылымдық бөлімшелер: дивизиондар, шекара басқармалары, кәсіби дайындық бөлімдері (бөлімшелер)) және ведомстволық бағынышты ұйым бойынша кезекшісінің (жедел кезекшісінің) бөлмесі.";

раздел 1 изложить в следующей редакции:
"1. Комната начальников подведомственных организаций (управление служебной кинологии, управление ремонта техники и вооружения) и структурных подразделений (управление инженерно-технического обеспечения, отделы материально-технического снабжения, управления, отделы охраны и обеспечения, отделы мобильных действий специального назначения и иные подразделения), начальников обособленных структурных подразделений органов военной полиции и военной контрразведки";
раздел 2 изложить в следующей редакции:
"2. Комната заместителей начальников подведомственных организаций и структурных подразделений (управление инженерно-технического обеспечения, отделы материально-технического снабжения, управления, отделы охраны и обеспечения, отделы мобильных действий специального назначения и иные подразделения), заместителей начальников обособленных структурных подразделений органов военной полиции и военной контрразведки";
раздел 9 изложить в следующей редакции:
"9. Служебный кабинет Директора Пограничной службы и его заместителей, начальников департаментов службы и территориальных подразделений, начальника Пограничной академии, директора Авиационной службы и его заместителей";
раздел 10 изложить в следующей редакции:
"10. Служебный кабинет заместителей начальников департаментов службы и территориальных подразделений, заместителей начальника Пограничной академии";
раздел 11 изложить в следующей редакции:
"11. Служебный кабинет начальников территориальных подразделений (самостоятельные управления, являющиеся оперативно-тактическими органами военного управления), подведомственных организаций (управление специального назначения) и структурных подразделений (отделы пограничного контроля, дивизионы береговой охраны), начальников авиационных управлений и самостоятельных авиационных отделов";
раздел 12 изложить в следующей редакции:
"12. Комната отдыха Директора Пограничной службы и его заместителей, начальников департаментов службы, начальников и заместителей территориальных подразделений, начальника и заместителей Пограничной академии, директора Авиационной службы и его заместителей, начальников обособленных структурных подразделений (управлений) органов военной полиции и военной контрразведки";
раздел 24 изложить в следующей редакции:
"24. Комната дежурного (оперативного дежурного) по территориальному подразделению (в том числе структурные подразделения: дивизионы, пограничные управления, отделы (отделения) профессиональной подготовки) и подведомственной организации";

25-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Аумақтық бөлімше (оның ішінде құрылымдық бөлімшелер: дивизиондар, шекара басқармалары, кәсіби дайындық бөлімдері (бөлімшелер)) және ведомстволық бағынышты ұйым бойынша кезекшісінің (жедел кезекшісінің) демалыс бөлмесі.";
"Әскери оқу орындары" деген № 4 нормада:
норманың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"№ 4 норма Шекара академиясы.";
"Әскери бөлімдердің оқу орталықтары, оқу корпустары мен сыныптары" деген № 6 нормада:
норманың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"№ 6 норма. Аумақтық бөлімшелердің (оның ішінде құрылымдық бөлімшелер: двизиондар, шекара басқармалары, кәсіби дайындық бөлімдері (бөлімшелер)) және ведомстволық бағынышты ұйымдардың оқу орталықтары, оқу корпустары мен сыныптары.";
"Мәдени-бос уақыт орталықтары" деген № 7 нормада:
3-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Аумақтық бөлімшелердің (оның ішінде құрылымдық бөлімшелер: двизиондар, шекара басқармалары, кәсіби дайындық бөлімдері (бөлімшелер)) және ведомстволық бағынышты ұйымдардың музейі*******";
"Гауптвахталар" дегне № 9 нормада:
реттік нөмірі 27-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
27.
Топтың, бөлімшенің мүлік сақтауға арналған шкаф *****
1 бөлмеге
3
8
";
"Бақылау-өткізу пункттері" деген № 10 нормада:
1-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кезекші ауысымның бөлмесі";
2-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кезекші ауысымның демалыс бөлмесі";
6-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Рұқсаттамалар бюросының бөлмесі";
"Әскери бөлімдердің спорт залдары" деген № 11 нормада:
норманың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"№ 11 норма. Аумақтық бөлімшелердің (оның ішінде құрылымдық бөлімшелер: двизиондар, шекара басқармалары, кәсіби дайындық бөлімдері (бөлімшелер)) және ведомстволық бағынышты ұйымдардың спорт залдары";
"Азық-түлік қызметі объектілері" деген № 12 нормада:
норманың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"№ 12 норма. Азық-түлікпен қамтамасыз ету объектілері".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Қаржылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету қызметінің Шекара қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

раздел 25 изложить в следующей редакции:
"25. Комната отдыха дежурного (оперативного дежурного) по территориальному подразделению (в том числе структурные подразделения: дивизионы, пограничные управления, отделы (отделения) профессиональной подготовки) и подведомственной организации";
в Норме № 4 "Военные учебные заведения":
заголовок нормы изложить в следующей редакции:
"Норма № 4. Пограничная академия";
в Норме № 6 "Учебные центры, учебные корпуса и классы воинских частей":
заголовок нормы изложить в следующей редакции:
"Норма № 6. Учебные центры, учебные корпуса и классы территориальных подразделений (в том числе структурные подразделения: дивизионы, пограничные управления, отделы (отделения) профессиональной подготовки) и подведомственных организаций";
в Норме № 7 "Культурно-досуговые центры":
раздел 3 изложить в следующей редакции:
"3. Музей территориальных подразделений (в том числе структурные подразделения: дивизионы, пограничные управления, отделы (отделения) профессиональной подготовки) и подведомственных организаций*******";
в Норме № 9 "Гауптвахты":
строку, порядковый номер 27, изложить в следующей редакции:
"
27.
Шкаф для хранения имущества группы, отделения*****
На комнату
3
8
";
в Норме № 10 "Контрольно-пропускные пункты":
раздел 1 изложить в следующей редакции:
"1. Комната дежурной смены";
раздел 2 изложить в следующей редакции:
"2. Комната отдыха дежурной смены";
раздел 6 изложить в следующей редакции:
"6. Комната бюро пропусков";
в Норме № 11 "Спортивные залы воинских частей":
заголовок нормы изложить в следующей редакции:
"Норма № 11 Спортивные залы территориальных подразделений (в том числе структурные подразделения: дивизионы, пограничные управления, отделы (отделения) профессиональной подготовки) и подведомственных организаций";
в Норме № 12 "Объекты продовольственной службы":
заголовок нормы изложить в следующей редакции:
"Норма № 12 Объекты продовольственного обеспечения".
2. Департаменту материально-технического обеспечения Пограничной службы Службы финансового и материально-технического обеспечения Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.

3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
К. Масимов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министірлігі
___________________________
20___ жылғы "____" _________

3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
К. Масимов
СОГЛАСОВАН
Министерство финансов
Республики Казахстан
_________________________
"___" ___________ 20__ года