2021 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша, 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін жеке сот орындаушыларының дербес шоттарындағы аукциондардан алым бойынша бересі сомасын, сондай-ақ осындай бересі сомасына есептелген өсімпұл сомасын есептен шығару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 3 ақпандағы № 75 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 12 ақпанда № 22197 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың күшін жою көзделген - ҚР Қаржы министрінің 09.10.2025 № 586 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 57-9-бабына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған 2021 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша, 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін жеке сот орындаушыларының дербес шоттарындағы аукциондардан алым бойынша бересі сомасын, сондай-ақ осындай бересі сомасына есептелген өсімпұл сомасын есептен шығару қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 3 ақпандағы
№ 75 бұйрығымен
бекітілген
2021 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша, 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін жеке сот орындаушыларының дербес шоттарындағы аукциондардан алым бойынша бересі сомасын, сондай-ақ осындай бересі сомасына есептелген өсімпұл сомасын есептен шығару қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы 2021 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша, 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін жеке сот орындаушыларының дербес шоттарындағы аукциондардан алым бойынша бересі сомасын, сондай-ақ осындай бересі сомасына есептелген өсімпұл сомасын есептен шығару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 57-9-бабына сәйкес әзірленді және 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін жеке сот орындаушыларының дербес шоттарындағы аукциондардан алым бойынша бересі сомасын, сондай-ақ осындай бересі сомасына есептелген өсімпұл сомасын есептен шығару тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил списания суммы недоимки по сбору с аукционов, числящейся в лицевых счетах частных судебных исполнителей по состоянию на 1 января 2021 года, до 1 января 2023 года, а также суммы пени, начисленной на сумму такой недоимки
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 февраля 2021 года № 75. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 февраля 2021 года № 22197.
Примечание ИЗПИ!
Утрачивает силу приказом Министра финансов РК от 09.10.2025 № 586 (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии со статьей 57-9 Закона Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила списания суммы недоимки по сбору с аукционов, числящейся в лицевых счетах частных судебных исполнителей по состоянию на 1 января 2021 года, до 1 января 2023 года, а также суммы пени, начисленной на сумму такой недоимки.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 февраля 2021 года № 75
Правила списания суммы недоимки по сбору с аукционов, числящейся в лицевых счетах частных судебных исполнителей по состоянию на 1 января 2021 года, до 1 января 2023 года, а также суммы пени, начисленной на сумму такой недоимки
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила списания суммы недоимки по сбору с аукционов, числящейся в лицевых счетах частных судебных исполнителей по состоянию на 1 января 2021 года, до 1 января 2023 года, а также суммы пени, начисленной на сумму такой недоимки (далее – Правила), разработаны в соответствии со статьей 57-9 Закона Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" и определяют порядок списания суммы недоимки по сбору с аукционов, числящейся в лицевых счетах частных судебных исполнителей на 1 января 2021 года, до 1 января 2023 года, а также суммы пени, начисленной на сумму такой недоимки.

2-тарау. 2021 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша, 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін жеке сот орындаушыларының дербес шоттарындағы аукциондардан алым бойынша бересі сомасын, сондай-ақ осындай бересі сомасына есептелген өсімпұл сомасын есептен шығару тәртібі
2. Дербес шоттарды түгендеу мақсатында, жеке сот орындаушыларының дербес шоттарын іріктеу үшін мемлекеттік кірістер органы осы Қағидалар қолданысқа енгізілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жеке сот орындаушыларының дербес шоттарын жүргізу орны бойынша Комиссия құрады.
3. Комиссия құрамына:
1) жеке сот орындаушыларының есебін және дербес шоттарын жүргізуге;
2) өндірістік емес төлемдерді әкімшілендіруге;
3) жеке сот орындаушыларын тіркеуге;
4) берешекпен жұмыс жасауға;
5) камералдық бақылауға жауапты лауазымды тұлғалар енгізіледі.
Комиссияны мемлекеттік кірістер органының басшысы немесе басшысының орынбасары болып табылатын төраға басқарады.
4. Комиссия жеке шоттарында 2021 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша, 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін жеке сот орындаушыларының дербес шоттарындағы аукциондардан алым бойынша бересі (бұдан әрі – бересі) сомасы, сондай-ақ осындай бересі сомасына есептелген өсімпұл (бұдан әрі – өсімпұл) сомасы бар жеке сот орындаушыларының жеке шоттарын іріктеу үшін жеке шоттарын түгендеу бойынша жұмысты жүргізеді.
Түгендеу 2021 жылғы 25 ақпанға дейін жүргізіледі.
Жеке сот орындаушыларының дербес шоттарында осы тармақта көзделген түгендеу аяқталған күннен кейін аукционнан алынатын алым, бересі, сондай-ақ өсімпұл бойынша есептелген (есептелген) сома туындаған кезде мұндай сомаларды есептен шығару Комиссия құрмай 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін жүргізіледі.
5. Осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген дербес шоттарында бересі және өсімпұл сомасы бар жеке сот орындаушыларының дербес шоттарын іріктеу үшін дербес шоттарын түгендеу аяқталғаннан кейін Комиссия осындай жеке сот орындаушыларының дербес шоттары анықталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей 2021 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша, 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін жеке сот орындаушыларының дербес шоттарындағы аукциондардан алым бойынша бересі сомасын, сондай-ақ осындай бересі сомасына есептелген өсімпұл сомасын есептен шығару туралы осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шешім (бұдан әрі – Шешім) шығарады.
Бересі есептен шығарылған күнге (бересі есептен шығарылған күнді қоса алғанда) есептелген бересі мен өсімпұл сомасы есептен шығаруға жатады.
Комиссия шешіміне комиссия төрағасы және оның мүшелері қол қояды.
6. Шешім шығарылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей мемлекеттік кірістер органы есептен шығару күніне бересі және өсімпұл сомасын есептен шығарады.
Есептен шығару жеке сот орындаушысының дербес шотының "Кемітілді" – бересі сомасы, "Өсімпұл бойынша есептеу" – "Есептелді (кемітілді)" – минус белгісімен есептен шығаруға жататын өсімпұл сомасы бағандарында және дербес шоттың "Операцияның және оның негізінде жазба (енгізу) жүргізілетін құжаттың мазмұны" бағанында шығарылған Шешімнің жазбалары көрсетіле отырып, жүргізіледі.

Глава 2. Порядок списания суммы недоимки по сбору с аукционов, числящейся в лицевых счетах частных судебных исполнителей по состоянию на 1 января 2021 года, до 1 января 2023 года, а также суммы пени, начисленной на сумму такой недоимки
2. В целях инвентаризации лицевых счетов, для отбора лицевых счетов частных судебных исполнителей, органом государственных доходов по месту ведения лицевых счетов частных судебных исполнителей в течение 2 (двух) рабочих дней со дня введения в действие настоящих Правил создается Комиссия.
3. В состав Комиссии включаются должностные лица, ответственные за:
1) ведение учета и анализа лицевых счетов частных судебных исполнителей;
2) администрирование непроизводственных платежей;
3) регистрацию частных судебных исполнителей;
4) работу с задолженностью;
5) камеральный контроль.
Комиссию возглавляет председатель, который является руководителем либо лицом замещающим руководителя органа государственных доходов.
4. Комиссией проводится работа по инвентаризации лицевых счетов для отбора лицевых счетов частных судебных исполнителей, на лицевых счетах которых имеются суммы недоимки по сбору с аукционов, числящейся в лицевых счетах частных судебных исполнителей по состоянию на 1 января 2021 года, до 1 января 2023 года (далее – недоимка), а также суммы пени, начисленной на сумму такой недоимки (далее –пени).
Инвентаризация проводится до 25 февраля 2021 года.
При возникновении на лицевых счетах частных судебных исполнителей после даты окончания инвентаризации, предусмотренной настоящим пунктом, исчисленной (начисленной) суммы по сбору с аукциона, недоимки, а также пени, списание таких сумм производится до 1 января 2023 года без создания Комиссии.
5. После завершения инвентаризации лицевых счетов для отбора лицевых счетов частных судебных исполнителей, указанной в пункте 4 настоящих Правил, на лицевых счетах которых имеются суммы недоимки и пени, Комиссией, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня выявления таких лицевых счетов частных судебных исполнителей, выносится решение о списании суммы недоимки по сбору с аукционов, числящейся в лицевых счетах частных судебных исполнителей по состоянию на 1 января 2021 года, до 1 января 2023 года, а также суммы пени, начисленной на сумму такой недоимки (далее – Решение) по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Списанию подлежит сумма недоимки и пени, начисленная на дату списания недоимки (включая дату списания недоимки).
Решение Комиссии подписывается председателем Комиссии и ее членами.
6. Не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня вынесения Решения органом государственных доходов производится списание суммы недоимки и пени на дату списания.
Списание производится путем отражения в графах лицевого счета частного судебного исполнителя "Уменьшено" – суммы недоимки, "Расчеты по пени" – "Начислено (уменьшено)" – суммы пени, подлежащей списанию со знаком минус и с указанием в графе лицевого счета "Содержание операции и документа, на основании которого производится запись (ввод)" записи вынесенного Решения.

7. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша 2021 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша, 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін жеке сот орындаушыларының дербес шоттарындағы аукциондардан алым бойынша бересі сомасын, сондай-ақ осындай бересі сомасына есептелген өсімпұл сомасын есептен шығару туралы есеп (бұдан әрі – Есеп) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша) мемлекеттік кірістер органдары Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне (бұдан әрі –Комитет) 2021 жылғы 1 сәуірден кешіктірілмейтін мерзімде табыс етеді.
Жеке сот орындаушыларының дербес шоттарында аукциондардан алымның, бересінің, осындай бересінің сомасына есептелген өсімпұлдың есептелген (есептелген) сомасы болған кезде 2021 жылғы 1 сәуірден кейін, бірақ 2023 жылғы 1 қаңтардан кешіктірмей Есепті есептен шығарылғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмей облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша мемлекеттік кірістер органдары Комитетке табыс етеді.
2021 жылғы 1 қаңтардағы
жағдай бойынша,
2023 жылғы 1 қаңтарға дейін
жеке сот орындаушыларының
дербес шоттарындағы
есептелген аукциондардан алым
бойынша бересі сомасын,
сондай-ақ осындай бересі
сомасына есептелген
өсімпұл сомасын есептен
шығару қағидаларына
1-қосымша
нысан
2021 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша, 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін жеке сот орындаушыларының дербес шоттарындағы есептелген аукциондардан алым бойынша бересі сомасын, сондай-ақ осындай бересі сомасына есептелген өсімпұл сомасын есептен шығару туралы
№ ____ шешімі
__________________________________________________ 20__ жылғы "__" ________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы "Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 57-9-бабына сәйкес 2021 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша, 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін жеке сот орындаушыларының жеке шоттарындағы бересі сомасы, сондай-ақ мынадай салық төлеушілер бойынша осындай бересі сомасына есептелген өсімпұл сомасы есептен шығарылуға жатады:
теңге
Жеке сот орындаушының жеке сәйкестендіру нөмері (ЖСН)
Жеке сот орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Бюджеттік сыныптама коды (БСК)
Есептен шығаруға жататын бересі сомасы
Есептен шығаруға жататын өсімпұл сомасы
2023 жылғы 1 қаңтарға дейін есептелген (есептелген) аукциондардан алым бойынша бересі сомасы
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны
Х
Х
Комиссия төрағасы ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), қолы)
Комиссия мүшелері ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), қолы)

7. Отчет о списании суммы недоимки по сбору с аукционов, числящейся в лицевых счетах частных судебных исполнителей по состоянию на 1 января 2021 года, до 1 января 2023 года, а также суммы пени, начисленной на сумму такой недоимки (далее – Отчет) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам представляется органами государственных доходов по областям, городам республиканского значения и столицы в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) в срок не позднее 1 апреля 2021 года.
При наличии на лицевых счетах частных судебных исполнителей исчисленной (начисленной) суммы сбора с аукционов, недоимки, пени начисленной на сумму такой недоимки, после 1 апреля 2021 года, но не позднее 1 января 2023 года, Отчет представляется органами государственных доходов по областям, городам республиканского значения и столицы в Комитет не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней после списания.
Приложение 1 к Правилам
списания суммы недоимки по
сбору с аукционов, числящейся
в лицевых счетах частных
судебных исполнителей по
состоянию на 1 января 2021 года
до 1 января 2023 года, а также
суммы пени, начисленной на
сумму такой недоимки
форма
Решение № ____ о списании суммы недоимки по сбору с аукционов, числящейся
в лицевых счетах частных судебных исполнителей по состоянию на 1 января 2021 года
до 1 января 2023 года, а также суммы пени, начисленной на сумму такой недоимки
_____________________________________________ "___" _______20 года
(наименование органа государственных доходов)
В соответствии со статьей 57-9 Закона Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" подлежит списанию сумма недоимки, числящаяся в лицевых счетах частных судебных исполнителей по состоянию на 1 января 2021 года до 1 января 2023 года, а также суммы пени, начисленной на сумму такой недоимки по следующим налогоплательщикам:
тенге
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) частного судебного исполнителя
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) частного судебного исполнителя
Код бюджетной классификации (КБК)
Сумма недоимки, подлежащая списанию
Сумма пени, подлежащая списанию
Сумма недоимки по сбору аукционов, исчисленная (начисленная) до 1 января 2023 года
1
2
3
4
5
6
7
Итого
Х
Х
Председатель Комиссии __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Члены комиссии ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись)
Приложение 2 к Правилам
списания суммы недоимки по
сбору с аукционов, числящейся
в лицевых счетах частных
судебных исполнителей по

2021 жылғы 1 қаңтардағы
жағдай бойынша,
2023 жылғы 1 қаңтарға
дейін жеке сот
орындаушыларының
дербес шоттарындағы
есептелген аукциондардан алым
бойынша бересі сомасын,
сондай-ақ осындай бересі
сомасына есептелген
өсімпұл сомасын есептен
шығару қағидаларына
2-қосымша
нысан
20__ жылғы "___" _______ бастап 20__ жылғы "___" _______ дейінгі кезеңге 2021 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша, 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін жеке сот орындаушыларының дербес шоттарындағы аукциондардан алым бойынша бересі сомасын, сондай-ақ осындай бересі сомасына есептелген өсімпұл сомасын есептен шығару туралы есебі
___________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
теңге
Мемлекеттік кірістер органының коды
Жеке сот орындаушының жеке сәйкестендіру нөмері (ЖСН)
Жеке сот орындаушының аты, тегі, әкесінің аты (ол болған кезде)
Бюджеттік сыныптама коды (БСК)
Бересі сомасын есептен шығару туралы мәлімет
Өсімпұл сомасын есептен шығару туралы мәлімет

состоянию на 1 января 2021 года
до 1 января 2023 года, а также
суммы пени, начисленной на
сумму такой недоимки
форма
Отчет о списании суммы недоимки по сбору с аукционов, числящейся в лицевых счетах частных судебных исполнителей по состоянию на 1 января 2021 года до 1 января 2023 года, а также суммы пени, начисленной на сумму такой недоимки за период с "_ " _____ 20 _ года по "__" ____ 20 _ года
__________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
тенге
Код органа государственных доходов
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) частного судебного исполнителя
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) частного судебного исполнителя
Код бюджетной классификации (КБК)
Сведения о списании суммы недоимки
Сведения о списании суммы пени