"Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесін, мөлшерлемелер көлемін және олардың қолданылу мерзімін және Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 ақпандағы № 81 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2020 жылғы 25 желтоқсандағы № 310-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 28 желтоқсанда № 21932 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2026 жылғы 29 шілдедегі № 228-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Сауда және интеграция министрінің 29.07.2026 № 228-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесін, мөлшерлемелер көлемін және олардың қолданылу мерзімін және Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 ақпандағы № 81 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13217 болып тіркелді, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 25 ақпанда жарияланды) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әкету кедендік бажы қолданылатын тауарлар тізбесіне, мөлшерлемелер көлеміне және олардың қолданылу мерзіміне:
2. "Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға қолданылатын әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемі және олардың қолданылу мерзімі" деген бөлімде.
мына жолдар:
"
2709 00 900 9
Шикі мұнай
Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларына сәйкес
тұрақты
2710 12 110 1, 2710 12 150 1, 2710 12 900 2 қоспағанда 2710 12
Жеңіл дистилляттар мен өнімдер
0
2020 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанға дейін
2710 19 110 0, 2710 19 150 0, 2710 19 210 0, 2710 19 250 0, 2710 19 290 0
Орташа дистилляттар
0
2020 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанға дейін
2710 19 42, 2710 19 460 0
Ауыр дистилляттар: газойлдар
0
2020 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанға дейін
"
мынадай редакцияда жазылсын:
"
2709 00 900 9
Шикі мұнай
Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларына сәйкес
тұрақты
2710 12 110 1, 2710 12 150 1, 2710 12 900 2 қоспағанда 2710 12
Жеңіл дистилляттар мен өнімдер
Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларына сәйкес
2021 жылғы 1 қаңтардан бастап тұрақты
2710 19 110 0, 2710 19 150 0, 2710 19 210 0, 2710 19 250 0, 2710 19 290 0
Орташа дистилляттар
Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларына сәйкес
2021 жылғы 1 қаңтардан бастап тұрақты
2710 19 42, 2710 19 460 0
Ауыр дистилляттар: газойлдар
Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларына сәйкес
2021 жылғы 1 қаңтардан бастап тұрақты
";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларында:
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 февраля 2016 года № 81 "Об утверждении Перечня товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размера ставок и срока их действия и Правил расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти"
Приказ Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 25 декабря 2020 года № 310-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2020 года № 21932. Утратил силу приказом Министра торговли и интеграции РК от 29.07.2026 № 228-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официально опубликования).
Сноска. Утратил силу приказом Министра торговли и интеграции РК от 29.07.2026 № 228-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официально опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 февраля 2016 года № 81 "Об утверждении Перечня товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размера ставок и срока их действия и Правил расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13217, опубликован 25 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Перечне товаров, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия, утвержденном указанным приказом:
в разделе 2. "Нефть сырая и товары, выработанные из нефти, в отношении которых применяются вывозные таможенные пошлины, размер ставок и срок их действия":
строки:
"
2709 00 900 9
Нефть сырая
В соответствии с Правилами расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти
постоянно
2710 12 за исключением 2710 12 110 1, 2710 12 150 1, 2710 12 900 2
Легкие дистилляты и продукты
0
До 31 декабря 2020 года включительно
2710 19 110 0, 2710 19 150 0, 2710 19 210 0, 2710 19 250 0, 2710 19 290 0
Средние дистилляты
0
До 31 декабря 2020 года включительно
2710 19 42, 2710 19 460 0
Тяжелые дистилляты: газойли
0
До 31 декабря 2020 года включительно
"
изложить в следующей редакции:
"
2709 00 900 9
Нефть сырая
В соответствии с Правилами расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти
постоянно
2710 12 за исключением 2710 12 110 1, 2710 12 150 1, 2710 12 900 2
Легкие дистилляты и продукты
В соответствии с Правилами расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти
С 1 января 2021 года постоянно
2710 19 110 0, 2710 19 150 0, 2710 19 210 0, 2710 19 250 0, 2710 19 290 0
Средние дистилляты
В соответствии с Правилами расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти
С 1 января 2021 года постоянно
2710 19 42, 2710 19 460 0
Тяжелые дистилляты: газойли
В соответствии с Правилами расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти
С 1 января 2021 года постоянно
";
в Правилах расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти, утвержденных указанным приказом:
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"9. Ашық түсті мұнай өнімдеріне әкету кедендік баждарының мөлшерлемелері ағымдағы айға шикі мұнайға әкету кедендік бажының мөлшерлемесін негізге ала отырып, мынадай формула бойынша айқындалады:
ӘКБМ а= К*ӘКБмұнай,
мұнда:
ӘКБМа – ашық түсті мұнай өнімдеріне қатысты әкету кедендік бажының мөлшерлемесі;
К – түзету коэффициенті 0,3;
ӘКБмұнай – шикі мұнайға әкету кедендік бажының мөлшерлемесі.".
Шикі мұнай мен мұнайдан өндірілген тауарларға әкету кедендік бажы мөлшерлемелерінің көлемін есептеу қағидаларына 1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сыртқы сауда қызметі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда мен интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция министрі
Б. Сұлтанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
сауда және интеграция
министрінің
2020 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 310-НҚ Бұйрығына
қосымша
Шикі мұнай мен мұнайдан
өндірілген тауарларға әкету
кедендік бажы
мөлшерлемелерінің
көлемін есептеу қағидаларына
1-қосымша
Шикі мұнайға және ашық түсті мұнай өнімдеріне әкету кедендік бажының мөлшерлемелері

"9. Ставки вывозных таможенных пошлин на светлые нефтепродукты определяются исходя из ставки вывозной таможенной пошлины на сырую нефть на текущий месяц по следующей формуле:
СВТПс= К*ВТПнефть,
где:
СВТПс – ставка вывозной таможенной пошлины в отношении светлых нефтепродуктов;
К – поправочный коэффициент 0,3;
ВТПнефть – ставка вывозной таможенной пошлины на сырую нефть.".
приложение 1 к Правилам расчета размера ставок вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и товары, выработанные из нефти изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту внешнеторговой деятельности Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2021 года.
Министр торговли и интеграции
Республики Казахстан
Б. Сұлтанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
от 25 декабря 2020 года № 310-НҚ
Приложение 1 к Правилам
расчета размера ставок
вывозных таможенных пошлин
на сырую нефть и товары,
выработанные из нефти
Ставки вывозных таможенных пошлин на сырую нефть и светлые нефтепродукты