Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемін жоспарлау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-290/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 22 желтоқсанда № 21844 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 63) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Преамбула жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 19.11.2021 № ҚР ДСМ-120 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемін жоспарлау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды үйлестіру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау бірінші вице-министрі М.Е. Шорановқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 20 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-290/2020
бұйрығымен бекітілген
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемін жоспарлау қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 16.11.2023 № 165 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтердің көлемін жоспарлау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 7-бабының 63) тармақшасына сәйкес әзірленді және тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық қызметтердің көлемін жоспарлау тәртібін айқындайды.

Об утверждении правил планирования объемов медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-290/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2020 года № 21844.
В соответствии с подпунктом 63) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 19.11.2021 № ҚР ДСМ-120 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые правила планирования объемов медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования.
2. Департаменту координации обязательного социального медицинского страхования Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Шоранова М.Е.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Утверждены
приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-290/2020
Правила планирования объемов медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 16.11.2023 № 165 (порядок введения в действие см. п.4).
Раздел 1. Общие положения
1. Настоящие правила планирования объемов медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 63) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок планирования объемов медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования.

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – қор) –аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптарда сатып алуды және оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
2) әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына нысаналы жарна (бұдан әрі – нысаналы жарна) – республикалық бюджеттен әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына өтеусіз және қайтарымсыз төлемдер:
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде қызметтердің көрсетілгеніне ақы төлеу үшін;
"Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған, әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жарналар төлеуден босатылған Қазақстан Республикасының азаматтары үшін мемлекеттің міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналары түрінде;
әскери қызметшілерге, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарының қызметкерлеріне міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу үшін берілетін өтеусіз және қайтарымсыз төлемдер нысаналы жарна болып табылады;
3) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсету сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
4) денсаулық сақтау статистикасы – статистиканың халық денсаулығы, денсаулық сақтау субъектілерінің қызметі және денсаулық сақтау ресурстарын пайдалану туралы статистикалық деректерді қамтитын саласы;
5) дербес медициналық деректер агрегаторы – "Цифрлық денсаулық сақтау субъектілерінің дербес медициналық деректерді жинауды, өңдеуді, сақтауды, қорғауды және беруді жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 14 сәуірдегі № ҚР ДСМ-30 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22550 болып тіркелген) сәйкес дербес медициналық деректерді жинауды, өңдеуді, сақтауды, қорғауды және беруді жүзеге асыратын дербес деректер операторы;

2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) фонд социального медицинского страхования (далее – фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, которые предусмотрены договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
2) целевой взнос фонду социального медицинского страхования (далее - целевой взнос) - безвозмездные и безвозвратные платежи из республиканского бюджета в фонд социального медицинского страхования:
для оплаты за оказание услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
в виде взносов государства на обязательное социальное медицинское страхование за граждан Республики Казахстан, освобожденных от уплаты взносов в фонд социального медицинского страхования, определенных Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон об ОСМС);
для оплаты услуг субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования военнослужащим, сотрудникам специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты;
3) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
4) статистика здравоохранения – отрасль статистики, включающая в себя статистические данные о здоровье населения, деятельности субъектов здравоохранения и об использовании ресурсов здравоохранения;
5) агрегатор персональных медицинских данных – оператор персональных данных, осуществляющий сбор, обработку, хранение, защиту и предоставление персональных медицинских данных в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 14 апреля 2021 года № ҚР ДСМ–30 "Об утверждении правил осуществления сбора, обработки, хранения, защиты и предоставления персональных медицинских данных субъектами цифрового здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22550);

6) жедел медициналық көмек – жіті аурулар мен өмірге қатер төндіретін жай-күйлер кезінде, сондай-ақ оқиға болған жерде және (немесе) медициналық ұйымға бара жатқан жолда денсаулыққа елеулі зиянды болғызбау үшін шұғыл және кезек күттірмейтін нысанда медициналық көмекті ұйымдастыру жүйесі;
7) жоғары технологиялық медициналық көмек (бұдан әрі – ЖТМК) – бейінді мамандар тиімділігі мен қауіпсіздігі ғылыми дәлелденген диагностика мен емдеудің инновациялық және (немесе) бірегей әдістерін және медицина ғылымының және ғылым мен техниканың сабақтас салаларының жетістіктері негізінде әзірленген технологияларды қолдануды қажет ететін аурулар кезінде көрсететін мамандандырылған медициналық көмектің бір бөлігі;
8) клиникалық-шығынды топтар – оларды емдеуге арналған шығындар бойынша ұқсас аурулардың клиникалық біртекті топтары (бұдан әрі – КШТ);
9) қордың активтері – аударымдар мен жарналар, аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеу мерзімі өтіп кеткені үшін алынған өсімпұл, қордың қызметін қамтамасыз етуге арналған комиссиялық сыйақыны шегергендегі инвестициялық кіріс, сондай-ақ қорға Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де түсімдер;
10) қордың филиалы – қордың тұрған жерiнен тыс орналасқан және оның функцияларының бәрiн немесе бiр бөлiгiн, оның iшiнде өкiлдiк функцияларын жүзеге асыратын оқшауланған бөлiмшесi;
11)
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
11) тармақша 01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (мәтін алып тасталды) бұйрығымен.
12) медициналық оңалту – пациент организмінің бұзылған және (немесе) жоғалтқан функцияларын сақтауға, ішінара немесе толық қалпына келтіруге бағытталған медициналық қызметтер көрсету кешені;
13) медициналық-санитариялық алғашқы көмек – адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін, аурулар мен жай-күйлердің профилактикасын, диагностикасын, оларды емдеуді, оның ішінде:
анағұрлым кең таралған аурулардың диагностикасын, оларды емдеуді және басқаруды;
халықтың нысаналы топтарын (балаларды, ересектерді) профилактикалық қарап-тексеруді;
аурулар тәуекелінің мінез-құлықтық факторларын ерте анықтау мен олардың мониторингін және анықталған тәуекел факторларын төмендету дағдыларына оқытуды;
иммундауды;
саламатты өмір салтын қалыптастыру мен насихаттауды;
ұрпақты болу денсаулығын сақтау жөніндегі іс-шараларды;
жүкті әйелдерді және босанған әйелдерді босанғаннан кейінгі кезеңде байқауды;
инфекциялық аурулар ошақтарындағы санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды қамтитын, халықтың мұқтажына бағдарланған медициналық көмекке алғашқы қол жеткізу орны;

6) скорая медицинская помощь – система организации медицинской помощи в экстренной и неотложной форме при острых заболеваниях и состояниях, угрожающих жизни, а также для предотвращения существенного вреда здоровью на месте происшествия и (или) в пути следования в медицинскую организацию;
7) высокотехнологичная медицинская помощь (далее – ВТМП) - часть специализированной медицинской помощи, оказываемой профильными специалистами при заболеваниях, требующих применения инновационных и (или) уникальных методов диагностики и лечения с научно доказанной эффективностью и безопасностью и технологий, разработанных на основе достижений медицинской науки и смежных отраслей науки и техники;
8) клинико-затратные группы – клинически однородные группы заболеваний, сходные по затратам на их лечение (далее – КЗГ);
9) активы фонда – отчисления и взносы, пеня, полученная за просрочку уплаты отчислений и (или) взносов, инвестиционный доход за минусом комиссионного вознаграждения на обеспечение деятельности фонда, а также иные поступления в фонд, не запрещенные законодательством Республики Казахстан;
10) филиал фонда – обособленное подразделение фонда, расположенное вне места его нахождения и осуществляющее все или часть его функций, в том числе функции представительства;
11)
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 11) пункта 2 вводится в действие с 01.01.2026 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (текст исключен);
12) медицинская реабилитация – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение, частичное или полное восстановление нарушенных и (или) утраченных функций организма пациента;
13) первичная медико-санитарная помощь – место первого доступа к медицинской помощи, ориентированной на нужды населения, включающей профилактику, диагностику, лечение заболеваний и состояний, оказываемых на уровне человека, семьи и общества, в том числе:
диагностику, лечение и управление наиболее распространенными заболеваниями;
профилактические осмотры целевых групп населения (детей, взрослых);
раннее выявление и мониторинг поведенческих факторов риска заболеваний, и обучение навыкам снижения выявленных факторов риска;
иммунизацию;
формирование и пропаганду здорового образа жизни;
мероприятия по охране репродуктивного здоровья;
наблюдение за беременными и за родильницами в послеродовом периоде;
санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия в очагах инфекционных заболеваний;

14) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) – әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
15) паллиативтік медициналық көмек – радикалды емдеу жүргізуге көрсетілімдер болмаған кезде емделмейтін науқас пациенттің ауыруын және ауруының (жай-күйінің) ауыр көріністерін жеңілдетуге бағытталған медициналық қызметтер көрсету кешені;
16) психикалық денсаулық орталығының бір науқасына арналған кешенді тариф – "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Психикалық науқастар тіркелімі" және "Наркологиялық науқастар тіркелімі" кіші жүйелерінде бекітілген бір науқасқа есептегенде тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде психикалық денсаулық орталықтарының науқастарына медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;
17) скринингтік зерттеулер – клиникалық симптомдары мен шағымдары жоқ халықты ерте кезеңде түрлі аурулардың өршуін, сондай-ақ олардың пайда болу тәуекелі факторларын анықтау және олардың алдын алу мақсатында медициналық зерттеп-қарау кешені;
18) статистикалық ақпарат – алғашқы статистикалық деректерді және (немесе) әкімшілік деректерді өңдеу процесінде алынып, біріктірілген деректер;
19) стационар жағдайындағы мамандандырылған медициналық көмек – бейінді мамандар көрсететін және тәулік бойы медициналық бақылауды, емдеуді, күтім жасауды, сондай-ақ тамақтандырумен, оның ішінде "бір күн" терапиясы мен хирургиясы жағдайларында медициналық көмек көрсетудің қайталама және үшінші деңгейлерінде емдеу басталғаннан кейінгі бірінші тәулік ішінде тәулік бойы бақылауды көздейтін төсек-орын беруді көздейтін медициналық көмек;
20) стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек – тәулік бойы медициналық бақылауды және емдеуді талап етпейтін және төсек-орын ұсына отырып, медициналық бақылауды және күндізгі уақытта емдеуді көздейтін жоғары технологиялық медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып, дәрігерге дейінгі, мамандандырылған медициналық көмекті ұсыну нысаны;
21) стоматологиялық көмек – диагностиканы, емдеуді, профилактиканы және медициналық оңалтуды қамтитын стоматологиялық аурулары бар пациенттерге көрсетілетін медициналық қызметтер кешені;
22) тариф – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету кезінде түзету коэффициенттерін ескере отырып есептелген медициналық қызмет бірлігінің немесе медициналық қызметтер кешенінің құны;

14) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда социального медицинского страхования;
15) паллиативная медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на облегчение боли и тяжелых проявлений заболевания (состояния) неизлечимо больного пациента при отсутствии показаний к проведению радикального лечения;
16) комплексный тариф на одного больного центра психического здоровья – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным центров психического здоровья, в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в расчете на одного больного, зарегистрированного в подсистемах "Регистр психических больных" и "Регистр наркологических больных" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных";
17) скрининговые исследования – комплекс медицинского обследования населения, не имеющего клинических симптомов и жалоб, с целью выявления и предупреждения развития различных заболеваний на ранней стадии, а также факторов риска их возникновения;
18) статистическая информация – агрегированные данные, полученные в процессе обработки первичных статистических данных и (или) административных данных;
19) специализированная медицинская помощь в стационарных условиях – медицинская помощь, оказываемая профильными специалистами и предусматривающая круглосуточное медицинское наблюдение, лечение, уход, а также предоставление койко-места с питанием, в том числе при случаях терапии и хирургии "одного дня", предусматривающих круглосуточное наблюдение в течение первых суток после начала лечения на вторичном и третичном уровнях оказания медицинской помощи;
20) специализированная медицинская помощь в стационарозамещающих условиях – форма предоставления доврачебной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения и предусматривающих медицинское наблюдение и лечение в дневное время с предоставлением койко-места;
21) стоматологическая помощь – комплекс медицинских услуг, оказываемый пациентам со стоматологическими заболеваниями, включающий диагностику, лечение, профилактику и медицинскую реабилитацию;
22) тариф – стоимость единицы медицинской услуги или комплекса медицинских услуг, рассчитанная с учетом поправочных коэффициентов, при оказании медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе ОСМС;

23) тарификатор – тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде мамандандырылған медициналық көмектің медициналық қызметтеріне тарифтер тізбесі;
24) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-бөлім. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемін жоспарлау
1-тарау. Жалпы ережелер
3. Жоспарлау процесінің қатысушылары:
1) уәкілетті орган;
2) ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық қызметтерді сатып алу жоспарын (бұдан әрі – сатып алу жоспары) қалыптастыру жөніндегі жұмыс органы болып табылатын қор;
3) қордың филиалдары;
4) денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары;
5) дербес медициналық деректер агрегаторы.
4. Медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемін жоспарлау процесі мынадай кезеңдерді қамтиды:
Денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары тиісті жылдың 1 ақпанынан кешіктірмей:
1) халықтың, инфрақұрылымның және кадрлық қамтамасыз етудің қажеттілігін ескере отырып, ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық көмектің түрлері, нысандары, оны көрсету шарттары, медициналық қызмет түрлері бойынша медициналық көрсетілетін қызметтердің болжамды көлемін жоспарланатын үш жылдық кезеңге қалыптастырады;
2) қордың филиалына ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық көмектің түрлері, нысандары, оны көрсету шарттары, медициналық қызмет түрлері бойынша медициналық көрсетілетін қызметтер көлемінің болжамды қажеттілігін енгізеді.
Қордың филиалдары жоспарланатын үшжылдық кезеңнің алдындағы жылдың 20 ақпанына дейінгі мерзімде:
1) денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарымен ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде жоспарланған үшжылдық кезеңге арналған медициналық көмектің түрлері, нысандары, оны көрсету шарттарын, медициналық қызмет түрлері бойынша медициналық көрсетілетін қызметтердің болжамды көлемін қарауды және келісуді;
2) ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық көмектің түрлері, нысандары, оны көрсету шарттары, медициналық қызмет түрлері бойынша ТМККК шеңберіндегі қаражат көлемінің тиісті болжамымен және алдағы үшжылдық кезеңге арналған МӘМС жүйесіндегі шығындардың болжамды көлемімен медициналық көрсетілетін қызметтер көлемінің болжамды қажеттілігіне өтінімді қалыптастыруды және қорға ұсынуды қамтамасыз етеді.
Қор тиісті жылдың 15 наурызына дейінгі мерзімде:

23) тарификатор – перечень тарифов на медицинские услуги специализированной медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе ОСМС;
24) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемый за счет бюджетных средств.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 2. Планирование объемов медицинских услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования
Глава 1. Общие положения
3. Участниками процесса планирования являются:
1) уполномоченный орган;
2) фонд, являющийся рабочим органом по формированию плана закупа медицинских услуг в рамках ГОБМП и в системе ОСМС (далее – план закупа);
3) филиалы фонда;
4) местные органы государственного управления здравоохранением;
5) агрегатор персональных медицинских данных.
4. Процесс планирования объемов медицинских услуг включает следующие этапы:
Местные органы государственного управления здравоохранением не позднее 1 февраля соответствующего года:
1) формируют прогнозный объем медицинских услуг по видам, формам медицинской помощи, условиям ее оказания, видам медицинской деятельности в рамках ГОБМП и в системе ОСМС на планируемый трехлетний период с учетом потребности населения, инфраструктуры и кадрового обеспечения;
2) вносят в филиал фонда прогнозную потребность объемов медицинских услуг по видам, формам медицинской помощи, условиям ее оказания, видам медицинской деятельности в рамках ГОБМП и в системе ОСМС.
Филиалы фонда в срок до 20 февраля года, предшествующего планируемому трехлетнему периоду, обеспечивают:
1) рассмотрение и согласование с местными органами государственного управления здравоохранением прогнозного объема медицинских услуг по видам, формам медицинской помощи, условиям ее оказания, видам медицинской деятельности в рамках ГОБМП и в системе ОСМС на планируемый трехлетний период;
2) формирование и предоставление в фонд заявки прогнозной потребности объемов медицинских услуг по видам, формам медицинской помощи, условиям ее оказания, видам медицинской деятельности в рамках ГОБМП и в системе ОСМС с соответствующим прогнозом объемов средств в рамках ГОБМП и прогнозного объема затрат в системе ОСМС на предстоящий трехлетний период.
Фонд, в срок до 15 марта соответствующего года, обеспечивает:

1) қор филиалдарынан алынған медициналық көмектің түрлері, нысандары, оны көрсету шарттары, ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық қызмет түрлері бойынша медициналық көрсетілетін қызметтер көлемінің болжамды қажеттілігіне өтінімдерді негізділік, денсаулық сақтауды дамыту басымдықтарына, нысаналы индикаторларға, мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көрсетілген нәтиже көрсеткіштеріне және уәкілетті органның ұсыныстарына сәйкестігі тұрғысынан қарауды және талдауды;
2) нысаналы жарна беруге бағытталған бюджеттік бағдарлама жобасының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін алдағы үшжылдық кезеңге арналған қаржылық қажеттілікті есептеуді уәкілетті органға жіберуді қамтамасыз етеді.
Уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылының 7 маусымына дейінгі мерзімде нысаналы жарна беруге бағытталған қаражаттың лимиттерін және нысаналы жарна беруге бағытталған бюджеттік бағдарлама жобасының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін алдағы үшжылдық кезеңге арналған қаржылық қажеттілікті есептеуге Республикалық бюджет комиссиясының ұсыныстарын жеткізеді.
Қор лимиттерді жеткізген күннен бастап 7 жұмыс күні ішінде:
1) ТМККК шеңберінде медициналық көмек түрлері, нысандары, оны көрсету шарттары, медициналық қызмет түрлері бойынша медициналық көрсетілетін қызметтер көлемінің болжамды қажеттілігін пысықтауды;
2) уәкілетті органға жеткізілген қаражат лимиті шегінде нысаналы жарна беруге бағытталған бюджеттік бағдарлама жобасының мақсаттары мен нысаналы индикаторларына қол жеткізу үшін алдағы үшжылдық кезеңге арналған қаржылық қажеттілік есебін енгізуді;
3) ұсынылған қаржылық қажеттілік уәкілетті орган жеткізген нысаналы жарна беруге бағытталған қаражат лимиттеріне, денсаулық сақтауды дамыту басымдықтарына, нысаналы индикаторларға, мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көрсетілген нәтиже көрсеткіштеріне және уәкілетті органның ұсыныстарына сәйкес келмеген жағдайда, олар уәкілетті органға жеткізілген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде пысықтауды және ұсынуды қамтамасыз етеді.
Уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылының 5 қыркүйегіне дейінгі мерзімде бюджеттік бағдарламалардың жобалары бойынша Республикалық бюджет комиссиясының қорытындысын қоса бере отырып медициналық көрсетілетін қызметтердің түрлері мен медициналық қызмет түрлері бойынша шығыстардың бағыттары бөлінісінде үшжылдық кезеңге нысаналы жарна беруге бағытталған қаражаттың лимиттерін қорға жібереді.
Қор алдағы кезеңге арналған сатып алу жоспарының жобасын қалыптастыру мақсатында ағымдағы қаржы жылының 10 қыркүйегіне дейінгі мерзімде ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық көмекке қаражат лимиттерін қор филиалдарына жеткізеді.
Қор филиалдары ағымдағы қаржы жылының 20 қыркүйегіне дейінгі мерзімде:
алдағы кезеңге арналған ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде қаражат көлемінің тиісті болжамымен ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде халықтың медициналық көмекке пысықталған және денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарымен келісілген болжамды қажеттілігін;
ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде халықтың медициналық көмекке болжамды қажеттілігіне сәйкес алдағы кезеңге арналған өңір бойынша қор филиалдарымен келісім бойынша денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарымен бекіткен төсек қуатын қорға жібереді.
Қор тиісті жылдың 15 қазанына дейінгі мерзімде уәкілетті органға алдағы қаржы жылына арналған сатып алу жоспарының жобасын қалыптастырады және енгізеді.

1) рассмотрение и анализ полученных от филиалов фонда заявок прогнозной потребности объемов медицинских услуг по видам, формам медицинской помощи, условиям ее оказания, видам медицинской деятельности в рамках ГОБМП и в системе ОСМС на предмет обоснованности, соответствие приоритетам развития здравоохранения, целевым индикаторам, показателям результата отраженных в документах Системы государственного планирования и предложений уполномоченного органа;
2) направление в уполномоченный орган расчета финансовой потребности на предстоящий трехлетний период для достижения целей и целевых индикаторов проекта бюджетной программы, направленной на предоставление целевого взноса.
Уполномоченный орган в срок до 7 июня текущего финансового года доводит лимиты средств, направленных на предоставление целевого взноса, и предложения Республиканской бюджетной комиссии к расчету финансовой потребности на предстоящий трехлетний период для достижения целей и целевых индикаторов проекта бюджетной программы, направленной на предоставление целевого взноса.
Фонд в течение 7 рабочих дней со дня доведения лимитов обеспечивает:
1) доработку прогнозной потребности объемов медицинских услуг по видам, формам медицинской помощи, условиям ее оказания, видам медицинской деятельности в рамках ГОБМП;
2) внесение в уполномоченный орган расчета финансовой потребности на предстоящий трехлетний период для достижения целей и целевых индикаторов проекта бюджетной программы, направленной на предоставление целевого взноса, в пределах доведенного лимита средств;
3) в случае несоответствия представленной финансовой потребности доведенным уполномоченным органом лимитам средств, направленным на предоставление целевого взноса, приоритетам развития здравоохранения, целевым индикаторам, показателям результата отраженных в документах Системы государственного планирования и предложениям уполномоченного органа, дорабатывает и представляет в течение семи рабочих дней со дня их доведения в уполномоченный орган.
Уполномоченный орган в срок до 5 сентября текущего финансового года направляет в Фонд лимиты средств на предстоящий трехлетний период в разрезе направлений расходов, по видам медицинских услуг и видам медицинской деятельности с приложением заключения Республиканской бюджетной комиссии по проектам бюджетных программ.
Фонд в целях формирования проекта плана закупа на предстоящий период, в срок до 10 сентября текущего финансового года доводит до филиалов фонда лимиты средств на медицинскую помощь в рамках ГОБМП и в системе ОСМС.
Филиалы фонда в срок до 20 сентября текущего финансового года направляют в фонд:
доработанную и согласованную с управлениями здравоохранения прогнозную потребность населения в медицинской помощи в рамках ГОБМП и в системе ОСМС с соответствующим прогнозом объемов средств в рамках ГОБМП и в системе ОСМС на предстоящий период;
утвержденную управлениями здравоохранения по согласованию с филиалами фонда коечную мощность по региону на предстоящий период в соответствии с прогнозной потребностью населения в медицинской помощи в рамках ГОБМП и в системе ОСМС.
Фонд в срок до 15 октября соответствующего года формирует и вносит в уполномоченный орган проект плана закупа на предстоящий финансовый год.

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемін жоспарлау үшін ақпарат ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде қызметтер тізбесі, статистикалық ақпарат және денсаулық сақтау статистикасы, ақпараттық жүйелер, денсаулық сақтау субъектілерінің қаржылық есептері деректері, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 26-бабы 2-тармағының және Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 74-бабының негізінде қалыптастырылған клиникалық ақпарат және мәліметтер, деректер болып табылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемін жоспарлауды процеске қатысушылар медициналық көмектің түрлері, нысандары, оны көрсету шарттары, медициналық қызмет түрлері бойынша жүзеге асырады.
2-тарау. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемін жоспарлау тәртібі
1-параграф. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде халықтың медициналық көмекке болжамды қажеттілігін бағалау
7. Денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде халықтың медициналық көмекке болжамды қажеттілігін бағалау кезінде мыналарды ескереді:
1) халықтың саны, тығыздығы, сырқаттанушылығы, жыныстық жас құрамы, оның ішінде МӘМС жүйесінде медициналық көмек алу құқығы;
2) денсаулық сақтау саласындағы жалпы мемлекеттік статистикалық байқау және ведомстволық статистикалық байқау деректері;
3) мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көрсетілген нысаналы индикаторлар, нәтиже көрсеткіштері және денсаулық сақтауды дамытудың басымдықтары;
4) халықаралық тәжірибе;
5) цифрлық денсаулық субъектісінің деректері негізінде эпидемиологиялық жағдай, сондай-ақ бар болған жағдайда эпидемиологиялық зерттеулердің нәтижелері;
6) денсаулық сақтау субъектілерінің ұсыныстары, сондай-ақ желіні қайта ұйымдастыруды және денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың өңірлік перспективалық жоспарларын қоса алғанда, төсек қорын ашу, қысқарту, қайта бейіндеу;
7) алдыңғы жылдардағы медициналық қызметтерді нақты тұтыну;
8) денсаулық сақтау инфрақұрылымын дамытудың өңірлік перспективалық жоспарына сәйкес жаңадан енгізілетін денсаулық сақтау объектілерін қоса алғанда, желіні қайта ұйымдастыру;

Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Информацией для планирования объемов медицинских услуг в рамках ГОБМП и в системе ОСМС являются перечни услуг в рамках ГОБМП и в системе ОСМС, данные статистической информации и статистики здравоохранения, информационных систем, финансовых отчетов субъектов здравоохранения, клиническая информация и сведения, данные, сформированные на основании пункта 2 статьи 26 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и статьей 74 Бюджетного кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Планирование объемов медицинских услуг осуществляется участниками процесса по видам, формам медицинской помощи, условиям ее оказания, видам медицинской деятельности.
Глава 2. Порядок планирования объемов медицинских услуг в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС
Параграф 1. Оценка прогнозной потребности населения в медицинской помощи в рамках ГОБМП и в системе ОСМС
7. Местными органами государственного управления здравоохранением при оценке прогнозной потребности населения в медицинской помощи в рамках ГОБМП и в системе ОСМС учитываются:
1) численность, плотность, заболеваемость, половозрастной состав населения, в том числе право на получение медицинской помощи в системе ОСМС;
2) данные общегосударственного статистического наблюдения и ведомственного статистического наблюдения в области здравоохранения;
3) целевые индикаторы, показатели результата и приоритеты развития здравоохранения, отраженные в документах Системы государственного планирования;
4) международный опыт;
5) эпидемиологическая ситуация, на основе данных субъекта цифрового здравоохранения, а также результаты эпидемиологических исследований при наличии;
6) предложения субъектов здравоохранения, а также разворачивания, сокращения, перепрофилирования коечного фонда, включая реорганизацию сети и региональные перспективные планы развития инфраструктуры здравоохранения;
7) фактическое потребление медицинских услуг в предыдущие годы;
8) реорганизацию сети, включая вновь вводимые объекты здравоохранения в соответствии с региональным перспективным планом развития инфраструктуры здравоохранения;

9) туберкулезбен ауыратын, АИТВ жұқтырған және ЖИТС-пен ауыратын науқастарға дәрілік препараттарды болжамды тұтыну;
10) фенилкетонуриямен ауыратын науқастарға емдік ақуызы төмен және фенилаланині төмен өнімдерді болжамды тұтыну;
11) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) субъектілерін ірілендіру;
12) халықтың медициналық ұйымына бекітілген санынан мектеп жасындағы балалардың саны (мектеп медицинасы).
Медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемдерін жоспарлау үшін жалпымемлекеттік статистикалық байқау мен ведомстволық статистикалық байқаудың деректері, қолжетімді ақпараттық жүйелерде деректер болмаған кезде қор тиісті органдарға, ұйымдарға, денсаулық сақтау субъектілеріне сұрау салулар жібереді және (немесе) алдыңғы кезеңдегі деректерді пайдаланады.
2-параграф. ТМККК және (немесе) МӘМС жүйесіндегі қор активтері шеңберінде қаражат көлемін айқындау
8. ТМККК шеңберіндегі қаражат көлемін және МӘМС жүйесінде қор активтерін айқындау кезінде:
1) Кодекстің 7-бабының 65) тармақшасына сәйкес бекітілетін медициналық көмектің түрлеріне, нысандарына, оны көрсету шарттарына, медициналық қызмет түрлеріне байланысты тарифтер (бұдан әрі – тариф);
2) жаңа денсаулық сақтау объектілерін іске қосуды қоса алғанда, бағдарламалық және стратегиялық құжаттарда көзделген қосымша шығыстар;
3) уәкілетті органның даму жоспарында көзделген көлемде жаңа және инновациялық технологияларды енгізуге және дамытуға арналған шығыстар ескеріледі.
9. Барлық облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тұрғындарына нысаналы түрде медициналық көмек көрсететін жаңа денсаулық сақтау субъектілері құрылған жағдайда, көлемдерді осы субъектіге және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана арасында қайта бөлу осы субъектіге емдеуге жатқызу өлшемшарты не осы денсаулық сақтау субъектісінің өткізу қабілеті, субъектінің төсек қуаты, облыстардан, республикалық маңызы бар қалалардан, астанадан осы субъектіге қайта бөлуге (жіберуге) жататын жағдайлардың нақты көлемі негізінде жүзеге асырылады.
Эпидемиологиялық талдау деректері болмаған жағдайда қажетті көлем осы облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың халқының санына не осы субъектінің медициналық көмегінің нақты көлеміне пропорционалды қалыптастырылады (қайта бөлінеді).
10. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде қаражат көлемін айқындау:
нысаналы жарна қаражатының жеткізілген лимиті;
МӘМС жүйесіндегі денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеуге арналған қор активтері түсімдерінің күтілетін және (немесе) болжамды сомалары шегінде, қордың қаржылық орнықтылығын қамтамасыз ететін күтпеген шығыстарды және белгіленген нормалар мен лимиттерді жабуға арналған қор резервін шегергенде, МӘМС жүйесінің қаржылық орнықтылығын ескере отырып, актуарлық есептеулер негізінде МӘМС активтерінің болжамды көлемі негізінде жүзеге асырылады.
Алдағы қаржы жылына жоспарланған қаражат шеңберінде қор сатып алу жоспарының жобасын қалыптастырады.
Сатып алу жоспары ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде көрсетілетін қызметтердің көлемі мен оларды көрсетуге арналған қаражат көлемі туралы мәліметтерді қамтитын құрылымдық құжат болып табылады.

9) прогнозное потребление лекарственных препаратов больным туберкулезом, ВИЧ-инфицированным и больным СПИД;
10) прогнозное потребление лечебных низкобелковых продуктов и продуктов с низким содержанием фенилаланина больным фенилкетонурией;
11) разукрупнение субъектов первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП);
12) численность детей школьного возраста, из числа, прикрепленного к медицинской организации населения (школьная медицина).
При отсутствии данных общегосударственного статистического наблюдения и ведомственного статистического наблюдения, данных в доступных информационных системах для планирования объемов медицинских услуг, фонд направляет запросы в соответствующие органы, организации, субъекты здравоохранения и (или) использует данные за предыдущий период.
Параграф 2. Определение объемов средств в рамках ГОБМП и (или) активов фонда в системе ОСМС
8. При определении объемов средств в рамках ГОБМП и активов фонда в системе ОСМС учитываются:
1) тарифы, утверждаемые в соответствии с подпунктом 65) статьи 7 Кодекса (далее – тариф) в зависимости от видов, форм медицинской помощи, условий ее оказания, видов медицинской деятельности;
2) дополнительные расходы, предусмотренные в программных и стратегических документах, включая ввод новых объектов здравоохранения;
3) расходы на внедрение и развитие новых и инновационных технологий в объемах, предусмотренных планом развития уполномоченного органа.
9. В случае образования новых субъектов здравоохранения, целевым образом оказывающих медицинскую помощь жителям всех областей, городов республиканского значения, столицы перераспределение объемов между данным субъектом и областями, городами республиканского значения, столицей осуществляется на основании критериев госпитализации в данный субъект, либо пропускной способности данного субъекта здравоохранения, коечной мощности субъекта, физического объема случаев, подлежащих перераспределению (направлению) в данный субъект из областей, городов республиканского значения, столицы.
При отсутствии данных эпидемиологического анализа необходимый объем формируется (перераспределяется) пропорционально численности населения данной области, городов республиканского значения, столицы либо физическому объему медицинской помощи данного субъекта.
10. Определение объемов средств в рамках ГОБМП и в системе ОСМС осуществляется на основе:
доведенного лимита средств целевого взноса;
прогнозного объема активов ОСМС на основе актуарных расчетов с учетом финансовой устойчивости системы ОСМС, в пределах ожидаемых и (или) прогнозных сумм поступлений активов фонда, предназначенных для оплаты услуг субъектов здравоохранения в системе ОСМС, за минусом резерва фонда на покрытие непредвиденных расходов и установленных норм и лимитов, обеспечивающих финансовую устойчивость фонда.
В рамках планируемых средств на предстоящий финансовый год фондом формируется проект плана закупа.
План закупа является структурированным документом, содержащим сведения об объемах услуг и объемах средств на их оказание в рамках ГОБМП и в системе ОСМС.

11. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтердің болжамды көлемі тиісті қаржы жылына арналған қаражаттың жоспарланатын көлемінен асып кеткен жағдайда медициналық көмек түрлері, медициналық қызмет түрлері бойынша шығындарды айқындауды қор:
1) денсаулық сақтауды дамытудың басым бағыттарын;
2) халықтың медициналық көмекке қажеттілігін бағалауды;
3) қордың нысаналы көрсеткіштерін, уәкілетті органның даму жоспарында айқындалған нысаналы жарна нәтижелерінің көрсеткіштерін;
4) уәкілетті органның және мемлекеттік денсаулық сақтауды басқарудың жергілікті органдарының ұсыныстарын ескере отырып жүзеге асырады.
3-параграф. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу жоспарларын қалыптастыру
12. Медициналық қызметтерді сатып алу жоспарын қалыптастыруды қор уәкілетті органмен келісу бойынша ТМККК шеңберінде медициналық көмекке ақы төлеу үшін бюджет қаражаты шығыстарының көлемі және МӘМС жүйесінде медициналық көмекке жұмсалатын шығындардың болжамды көлемі шегінде медициналық көмектің жоспарланған көлемі негізінде жүзеге асырады.
13. Сатып алу жоспары облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бөлінісінде мынадай жиынтық мәліметтерді қамтиды:
1) ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық көмектің тізбелерінде көзделген медициналық көмектің түрлері, нысандары, оны көрсету шарттары, медициналық қызмет түрлері;
2) қызметтердің жоспарланған саны;
3) ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық көмек пен медициналық қызметке ақы төлеуге арналған қаражаттың жоспарланатын көлемі;
4) бөлінбеген қаражат көлемі.
14. Уәкілетті орган сатып алу жоспарының жобасын ол келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде қарайды және оны қарау қорытындылары туралы қорды хабардар етеді.
15. Ескертулер болған кезде қор бес жұмыс күні ішінде сатып алу жоспарының жобасын пысықтайды және оны уәкілетті органға келісуге қайта жібереді.
16. Алдағы қаржы жылына арналған медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу жоспарын қор уәкілетті органмен келісілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде жыл сайын бекітеді.
17. Қаржы жылы ішінде медициналық көмекті тұтынуға әсер ететін факторларды ескере отырып, сатып алу жоспарына түзету жүргізіледі.
18. Қор сапа, көлем және негізділік бойынша шарттық міндеттемелердің орындалу мониторингінің нәтижелерін ескере отырып сатып алу жоспарына өзгерістер енгізеді:
1) қор резервін күтпеген шығыстарға бөлу;
2) инвестициялық табысты қоса алғанда, МӘМС уақытша бос активтерін бөлу;
3) босатылған қаражатты бөлу, медициналық қызметтер мен қаржылық міндеттемелер көлемдерінің орындалуын салыстыру нәтижелері бойынша медициналық көмек көлемдерінің өзгеруі, сондай-ақ сапасы мен көлемі бойынша шарттық міндеттемелердің орындалуына мониторинг жүргізу;

11. При превышении прогнозных объемов медицинских услуг в рамках ГОБМП и в системе ОСМС над планируемым объемом средств на соответствующий финансовый год, определение затрат по видам медицинской помощи, видам медицинской деятельности осуществляется фондом с учетом:
1) приоритетных направлений развития здравоохранения;
2) оценки потребности населения в медицинской помощи;
3) целевых показателей фонда, показателей результатов целевого взноса, определенных в плане развития уполномоченного органа;
4) предложений уполномоченного органа и местных органов государственного управления здравоохранения.
Параграф 3. Формирование плана закупа медицинских услуг в рамках ГОБМП и в системе ОСМС
12. Формирование плана закупа медицинских услуг осуществляется фондом по согласованию с уполномоченным органом на основании запланированных объемов медицинской помощи в пределах объема расходов бюджетных средств для оплаты медицинской помощи в рамках ГОБМП и прогнозного объема затрат на медицинскую помощь в системе ОСМС.
13. План закупа содержит следующие агрегированные сведения в разрезе областей, городов республиканского значения, столицы:
1) виды, формы медицинской помощи, условия ее оказания, виды медицинской деятельности, предусмотренные перечнями медицинской помощи в рамках ГОБМП и в системе ОСМС;
2) планируемое количество услуг;
3) планируемый объем средств, предназначенный для оплаты медицинской помощи и медицинской деятельности в рамках ГОБМП и в системе ОСМС;
4) объем нераспределенных средств.
14. Уполномоченный орган рассматривает проект плана закупа в течение десяти рабочих дней со дня его поступления и уведомляет фонд об итогах его рассмотрения.
15. При наличии замечаний фонд в течение пяти рабочих дней дорабатывает проект плана закупа и повторно направляет его на согласование в уполномоченный орган.
16. План закупа медицинских услуг на предстоящий финансовый год утверждается фондом ежегодно в течение трех рабочих дней после согласования с уполномоченным органом.
17. В течение финансового года проводится корректировка плана закупа с учетом факторов, оказывающих воздействие на потребление медицинской помощи.
18. Фонд вносит изменения в план закупа с учетом результатов мониторинга исполнения договорных обязательств по качеству, объему и обоснованности в случаях:
1) распределения резерва фонда на непредвиденные расходы;
2) распределения временно свободных активов ОСМС, включая инвестиционный доход;
3) распределения высвободившихся средств, изменения объемов медицинской помощи по результатам сверки исполнения объемов медицинских услуг и финансовых обязательств, а также мониторинга исполнения договорных обязательств по качеству и объему;

4) тарифтердің, халық санының, науқастар санының және қызметтерді орналастыру үшін негіз болып табылатын басқа да деректердің өзгеруіне байланысты қаражат көлемінің өзгеруі;
5) уәкілетті органның медициналық көмекті қаржыландыру жоспарында бұрын көзделмеген қаражаттың қосымша көлемін бөлуі;
6) 9 айдың қорытындысы бойынша және жылдың қорытындысы бойынша және/немесе бөлінбеген қаражат бойынша қызметтер көлемін бөлу (қайта бөлу);
7) көрсетілетін қызметтердің көлемі мен тізбесінің өзгеруі, оның ішінде атауына өзгерістер енгізу, медициналық көмектің түрлері мен кіші түрлерін алып тастау немесе енгізу кезінде;
8) жаңадан іске қосылатын денсаулық сақтау объектілерінің құрылуы;
9) жоспарлы мәндердің көлемдерінің азаюымен және қаржыландыру жоспарынан қаржы қаражатының босатылуымен өзгерістер енгізуі;
10) келесі қаржы жылында пайдалану (толық пайдалану) үшін республикалық бюджеттен бөлінген трансферттер сомасының қаржы жылы ішінде пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) болуы.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Осы Қағидалардың 18-тармағының 1), 2), 4), 5), 8), 9), 10) тармақшаларында көзделген жағдайларда сатып алу жоспарына өзгерістер енгізу уәкілетті органның келісуі бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Қор осы Қағидалардың 18-тармағының 3), 6), 7) тармақшаларында көзделген жағдайларда, сатып алу жоспарына өзгерістер жобасы уәкілетті органға келісуге жіберілген күннен бастап он жұмыс күні өткен соң және белгіленген мерзімде келіп түскен ескертулер болмаған кезде сатып алу жоспарына өзгерістер енгізеді.
Қор сатып алу жоспарына ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық көмектің бір түрі, медициналық қызмет түрі шеңберінде медициналық көмекке ақы төлеу үшін қаражат көлемін бөлу (қайта бөлу) кезінде уәкілетті органға хабарламай дербес өзгерістер енгізеді.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Медициналық көрсетілетін қызметтердің көлемін медициналық көмектің түрлері, нысандары, оны көрсету шарттары, медициналық қызметтің түрлері бойынша жоспарлау
1-параграф. Жедел медициналық көмек қызметтерін жоспарлау

4) изменения объемов средств в связи с изменением тарифов, численности населения, количества больных и других данных, являющихся основанием для размещения услуг;
5) выделения уполномоченным органом дополнительного объема средств, ранее не предусмотренных планом финансирования медицинской помощи;
6) распределения (перераспределения) объемов услуг по итогам 9 месяцев и по итогам года и/или нераспределенных средств;
7) изменения объема и перечня услуг, в том числе при внесении изменений в наименования, удалении или включении видов и подвидов медицинской помощи;
8) образования вновь вводимых объектов здравоохранения;
9) внесение изменений в связи с уменьшением плановых значений объемов и высвобождением финансовых средств плана финансирования;
10) наличие неиспользованных (недоиспользованных) в течение финансового года сумм трансфертов, выделенных из республиканского бюджета для использования (полного использования) в следующем финансовом году.
Сноска. Пункт 18 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Внесение изменений в план закупа в случаях, предусмотренных подпунктами 1), 2), 4), 5), 8), 9), 10) пункта 18 настоящих Правил осуществляется по согласованию с уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 19 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Фонд вносит изменения в план закупа в случаях, предусмотренных подпунктами 3), 6), 7) пункта 18 настоящих Правил, по истечении десяти рабочих дней со дня направления проекта изменений в план закупа на согласование в уполномоченный орган и при отсутствии поступивших замечаний в установленный срок.
Фонд вносит изменения в план закупа самостоятельно без уведомления уполномоченного органа при распределении (перераспределении) объема средств для оплаты медицинской помощи в рамках ГОБМП и в системе ОСМС в рамках одного вида медицинской помощи, вида медицинской деятельности.
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Планирование объемов медицинских услуг по видам, формам медицинской помощи, условиям ее оказания, видам медицинской деятельности
Параграф 1. Планирование услуг скорой медицинской помощи

21. Жедел медициналық көмек (бұдан әрі – ЖМК) және білікті мамандарды және (немесе) науқасты санитариялық автокөлікпен тасымалдауға байланысты медициналық көмек қызметтерінің көлемін жоспарлау мынадай деректер негізінде жүзеге асырылады:
1) алдыңғы жылғы кезеңде республика бойынша және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар бөлінісінде халықтың орташа жылдық саны;
2) облыс орталықтары және (немесе) қалған елдімекендер бөлінісінде жыныстық жас топтары бойынша халық саны;
3) Кодекстің 7-бабының 64) тармақшасына сәйкес айқындалған жан басына шаққандағы нормативке (бұдан әрі – ЖН).
4) жедел медициналық жәрдем станциялары жүргізушілерінің штат саны.
Ескерту. 21-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Жедел медициналық көмектің жоспарланатын көлемі облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бөлінісінде жыныстық жас топтары мен халықтың күтілетін өсімі ескеріле отырып, халық санының негізінде айқындалады.
23. ЖН үшін ақы төлеу кезінде жедел медициналық көмек қаражатының көлемін жоспарлау облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана деңгейінде түзету коэффициенттері бойынша жүзеге асырылады.
24. Жедел медициналық жәрдем құралдарының көлемін жоспарлау кезінде ЖН-ға бекітілген халықтың санын, сондай-ақ ерекше еңбек жағдайлары үшін жедел медициналық жәрдем станцияларының жүргізушілеріне қосымша ақы төлеуге арналған шығыстарды базалық лауазымдық жалақының 200% мөлшерінде есептеу жүргізіледі.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Медициналық-санитариялық алғашқы көмек қызметтерін жоспарлау
25. МСАК қызметтерінің көлемін жоспарлау мынадай деректер негізінде жүзеге асырылады:
1) республика бойынша және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бөлінісінде халықтың орташа жылдық саны;
2) облыс орталықтары және (немесе) қалған елдімекендер бөлінісінде жыныстық жас топтары бойынша халықтың саны;
3) алдыңғы үш жыл кезеңінде фенилкетонуриямен ауыратын пациенттердің саны;
4) кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – КЖН);
5) ынталандырушы компонент (бұдан әрі – ЫК);
6) бекітілген халыққа шақырулар жеделдігінің төртінші санатындағы жедел медициналық көмектің жан басына шаққандағы нормативі (бұдан әрі – ЖН4);
7) емдік ақуызы төмен және құрамында фенилаланині төмен өнімдерді тұтыну көлемі;

21. Планирование объема услуг скорой медицинской помощи и медицинской помощи, связанной с транспортировкой квалифицированных специалистов и (или) больного, санитарным автотранспортом (далее – скорая медицинская помощь) осуществляется на основании следующих данных:
1) среднегодовая численность населения по республике и в разрезе областей, городов республиканского значения, столицы за период предыдущего года;
2) численность населения по половозрастным группам в разрезе областных центров и (или) остальных населенных пунктов;
3) подушевого норматива (далее – ПН), определенного согласно подпункту 64) статьи 7 Кодекса.
4) штатная численность водителей станций скорой медицинской помощи.
Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Планируемый объем скорой медицинской помощи определяется на основе численности населения с учетом половозрастных групп и ожидаемого прироста населения в разрезе областей, городов республиканского значения, столицы.
23. Планирование объемов средств скорой медицинской помощи при оплате за ПН осуществляется на уровне областей, городов республиканского значения, столицы по поправочным коэффициентам.
24. При планировании объемов средств скорой медицинской помощи производится расчет путем произведения численности прикрепленного населения на ПН, а также суммирования расходов на выплату доплаты водителям станций скорой медицинской помощи за особые условия труда в размере 200 % от базового должностного оклада.
Сноска. Пункт 24 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Планирование услуг первичной медико-санитарной помощи
25. Планирование объема услуг ПМСП осуществляется на основании следующих данных:
1) среднегодовая численность населения по республике и в разрезе областей, городов республиканского значения, столицы;
2) количество населения по половозрастным группам в разрезе областных центров и (или) остальных населенных пунктов;
3) количество пациентов с фенилкетонурией за период предыдущих трех лет.
4) комплексный подушевой норматив (далее – КПН);
5) стимулирующий компонент (далее – СК);
6) подушевой норматив скорой медицинской помощи четвертой категории срочности вызовов прикрепленному населению (далее – ПН4);
7) объемы потребления лечебных низкобелковых продуктов и продуктов с низким содержанием фенилаланина;

8) халыққа медициналық көмектің қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МСАК субъектілерін ірілендіру;
9) медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары жанындағы жедел медициналық жәрдем бөлімшелері (мобильді бригадалар) жүргізушілерінің штат саны;
10) "Ауылдық денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде жаңадан енгізілген объектілердің саны.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. КЖН қаражатының жоспарланатын көлемі облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бөлінісінде бекітілген халықтың және жыныстық жас топтарының орташа тізімдік санына сәйкес айқындалады.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2-параграф 26-1-тармақпен толықтыру көзделген - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Дайындық кезеңінде ақпараттық жүйелерден, жалпымемлекеттік статистикалық байқау және ведомстволық статистикалық байқау деректерінен кіріспе деректерді жинау және қалыптастыру жүзеге асырылады, олардың негізінде МСАК қызметтерін көрсетудің соңғы үш жылындағы нақты жағдайға талдау жүргізіледі:
1) алдыңғы жылғы кезеңде қала және ауыл деңгейінде жіті аурулармен (жай-күймен) немесе созылмалы аурулардың асқынуымен АХЖ-10 бойынша аурулардың кодтары бойынша МСАК мамандарына бару саны;
2) алдыңғы жылғы кезеңде қала және ауыл деңгейінде жасын және жынысын ескере отырып түрлері бойынша профилактикалық екпелер алған адамдардың саны;
3) алдыңғы жылғы кезеңде қала және ауыл деңгейінде жасын және жынысын ескере отырып, олардың түрлері бойынша профилактикалық тексерулерден және скринингтерден өткен адамдардың саны;
4) алдыңғы жылғы кезеңде жасын ескере отырып, қала және ауыл деңгейінде антенаталдық байқау жүргізілген адамдардың саны;
5) алдыңғы жылғы кезеңде қала және ауыл деңгейінде жасын және жынысын ескере отырып постнататалдық байқау жүргізілген адамдардың саны;
6) алдыңғы жылғы кезеңде қала мен ауыл деңгейінде жасын және жынысын ескере отырып, медициналық-әлеуметтік қызметтер көрсетілген адамдардың саны;
7) алдыңғы жылғы кезеңде қала және ауыл деңгейінде жасын және жынысын ескере отырып, созылмалы инфекциялық емес аурулармен (оның ішінде АББ) динамикалық байқаудағы адамдардың саны;
8) алдыңғы жылғы кезеңде қала мен ауыл деңгейінде жасын және жынысын ескере отырып, әлеуметтік мәні бар аурулармен динамикалық байқаудағы адамдардың саны.
МСАК қызметтерінің жоспарланған көлемі сырқаттанушылық деңгейіне, халық санының өзгеруіне, жыныстық жас топтары бөлінісінде қаралады.
КЖН-ға МСАК мамандары (учаскелік дәрігер, мейіргер, психолог, әлеуметтік қызметкер) көрсететін қолжетімді медициналық көрсетілетін қызметтер кешені кіреді және мынадай қызметтерді қамтиды:

8) разукрупнение субъектов ПМСП для обеспечения доступности населению медицинской помощи;
9) штатная численность водителей отделений скорой медицинской помощи (мобильных бригад) при организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную помощь;
10) количество вновь введенных объектов в рамках пилотного Национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения".
Сноска. Пункт 25 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Планируемый объем средств КПН определяется в соответствии со среднесписочной численностью прикрепленного населения и половозрастных групп в разрезе областей, городов республиканского значения, столицы.
Примечание ИЗПИ!
Параграф 2 предусматривается дополнить пунктом 26-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие с 01.01.2027).
27. На подготовительном этапе осуществляется сбор и формирование вводных данных из информационных систем, данных общегосударственного статистического наблюдения и ведомственного статистического наблюдения на основании которых проводится анализ фактической ситуации за последние три года оказания услуг ПМСП:
1) количество посещений к специалистам ПМСП по кодам заболеваний по МКБ-10 с острыми заболеваниями (состояниями) или обострениями хронических заболеваний за период предыдущего года на уровне города и села;
2) количество лиц, получивших профилактические прививки по видам с учетом возраста и пола за период предыдущего года на уровне города и села;
3) количество лиц, прошедших профилактические осмотры и скрининги по их видам с учетом возраста и пола за период предыдущего года на уровне города и села;
4) количество лиц, которым проводилось антенатальное наблюдение с учетом возраста за период предыдущего года на уровне города и села;
5) количество лиц, которым проводилось постнатальное наблюдение с учетом возраста и пола за период предыдущего года на уровне города и села;
6) количество лиц, которым оказывались медико-социальные услуги с учетом возраста и пола за период предыдущего года на уровне города и села;
7) количество лиц, находящихся под динамическим наблюдением с хроническими неинфекционными заболеваниями (в том числе ПУЗ) с учетом возраста и пола за период предыдущего года на уровне города и села;
8) количество лиц, находящихся под динамическим наблюдением с социально-значимыми заболеваниями с учетом возраста и пола за период предыдущего года на уровне города и села.
Планируемый объем услуг ПМСП рассматривается в зависимости от уровня заболеваемости, изменениями численности населения, в разрезе половозрастных групп.
В КПН входит комплекс доступных медицинских услуг, оказываемых специалистами ПМСП (участковым врачом, медсестрой, психологом, социальным работником) и включает следующие услуги:

1) МСАК мамандарының халықтың нысаналы топтарын профилактикалық қарап-тексеруі;
2) иммундау;
3) МСАК мамандарының қабылдаулары;
4) тізбе бойынша зертханалық-диагностикалық зерттеулер;
5) босанғаннан кейінгі кезеңде жүкті және босанған әйелдерді МСАК мамандарының байқауы;
6) бір жасқа дейінгі балалардың патронажы;
7) әлеуметтік мәні бар аурулар кезінде медициналық-әлеуметтік көмек;
8) инфекциялық аурулар ошақтарындағы санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шаралар.
28. КЖН, ЖН4 үшін ақы төлеу кезінде МСАК-қа қаражат көлемін жоспарлау облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана деңгейінде түзету коэффициенттері бойынша жүзеге асырылады.
29. ЫК-дағы қаражат көлемін жоспарлау облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана деңгейінде бөлінген қаражат шегінде облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада бекітілген халықтың санын ескере отырып жүзеге асырылады.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Емдік ақуызы төмен өнімдермен және құрамында фенилаланині төмен өнімдермен қамтамасыз етуге арналған қаражат көлемін жоспарлау фенилкетонуриямен ауыратын науқастардың жынысы мен жасы бойынша қажеттілікті есептеу негізінде жүзеге асырылады.
31. МСАК-қа қаражат көлемін жоспарлау кезінде бекітілген халық санын КЖН, ЖН4 және ЫК-ға шығару, сондай-ақ құрамында фенилаланині төмен өнімдермен және емдік ақуызы төмен өнімдермен қамтамасыз етуге арналған шығыстарды жиынтықтау, тұрғындарға медициналық көмектің қолжетімділігін қамтамасыз ету үшін МСАК субъектілерін ірілендіру, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 30 қарашадағы № 962 қаулысымен бекітілген "Ауылдық денсаулық сақтауды жаңғырту" пилоттық ұлттық жобасы шеңберінде медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары жанындағы жедел медициналық жәрдем бөлімшелерінің (мобильді бригадалардың) жүргізушілеріне базалық лауазымдық жалақының 200% мөлшерінде ерекше еңбек жағдайлары үшін қосымша ақы төлеу және жаңадан енгізілген объектілердің шығындарын өтеу жолымен есептеу жүргізіледі.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Амбулаториялық жағдайда мамандандырылған медициналық көмектің және скринингтік зерттеулердің көлемін жоспарлау
32. Амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмекті жоспарлау мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:

1) профилактические осмотры целевых групп населения специалистами ПМСП;
2) иммунизация;
3) приемы специалистов ПМСП;
4) лабораторно-диагностические исследования по перечню;
5) наблюдение за беременными и за родильницами в послеродовом периоде специалистами ПМСП;
6) патронаж детей в возрасте до одного года;
7) медико-социальная помощь при социально значимых заболеваниях;
8) санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия в очагах инфекционных заболеваний.
28. Планирование объемов средств на ПМСП при оплате за КПН, за ПН4 осуществляется на уровне областей, городов республиканского значения, столицы по поправочным коэффициентам.
29. Планирование объемов средств на СК осуществляется на уровне областей, городов республиканского значения, столицы с учетом численности прикрепленного населения в областях, городах республиканского значения, столицы в пределах выделенных средств.
Сноска. Пункт 29 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Планирование объема средств на обеспечение лечебными низкобелковыми продуктами и продуктами с низким содержанием фенилаланина осуществляется на основании расчета потребности по полу и возрасту больных фенилкетонурией.
31. При планировании объема средств на ПМСП производится расчет путем произведения численности прикрепленного населения на КПН, ПН4 и СК, а также суммирования расходов на обеспечение лечебными низкобелковыми продуктами и продуктами с низким содержанием фенилаланина, разукрупнение субъектов ПМСП для обеспечения доступности населению медицинской помощи, выплату доплат водителям отделений скорой медицинской помощи (мобильных бригад) при организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную помощь, за особые условия труда в размере 200 % от базового должностного оклада и возмещение затрат вновь введенных объектов в рамках пилотного Национального проекта "Модернизация сельского здравоохранения", утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2022 года № 962.
Сноска. Пункт 31 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Планирование объемов специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях и скрининговых исследований
32. Планирование специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях осуществляется по следующим направлениям:

1) МСАК ұйымдарында динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесі бойынша динамикалық байқау (бұдан әрі – МСАК деңгейінде динамикалық байқау);
2) бейінді мамандардың консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі – КДК) түрінде динамикалық байқауына жататын әлеуметтік мәні бар аурулардың тізбесі бойынша динамикалық байқау (бұдан әрі – әлеуметтік мәні бар ауруларды динамикалық байқау);
3) бейінді мамандардың байқауына жататын созылмалы аурулардың тізбесі бойынша динамикалық байқау (бұдан әрі – бейінді мамандардың динамикалық байқауы);
4) пациентті жіті немесе созылмалы аурудың асқынуына байланысты қабылдау шеңберінде;
5) травматологиялық пункттерде;
6) жылжымалы медициналық кешендер (бұдан әрі – ЖМК) және медициналық пойыздар (бұдан әрі – МП);
7) балаларға және жүкті әйелдерге жоспарлы стоматологиялық көмек (ортодонтиялық көмекті қоспағанда) және жекелеген санаттарға шұғыл стоматологиялық көмек көрсету;
8) аз қамтылған отбасылардан шыққан балаларға ортодонтиялық көмек көрсету қызметтері;
9) пренаталдық және медициналық-генетикалық скрининг қызметтерін ескере отырып, жүкті әйелдерді байқау (антенаталдық байқау);
10) орта білім беру ұйымдарында білім алушыларға медициналық көмек;
11) дерматовенерологиялық көмек бойынша;
12) жастар денсаулық орталықтарының қызметтері бойынша;
13) республикалық ұйымдар үшін;
14) зейнеткерлерге және әскери қызметшілердің, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің отбасы мүшелеріне көрсетілетін қызметтер бойынша;
15) онкологиялық ауруларға күдікті пациенттер үшін диагностикалық зерттеулердің жекелеген түрлері бойынша (компьютерлік томография, магниттік-резонанстық томография);
16) балалардың профилактикалық медициналық қарап-тексерулері;
17) балалар мен ересектердің нысаналы топтарын скринингтік зерттеу;
18) прегравидалдық дайындық кезіндегі консультациялық-диагностикалық қызметтер.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
33. МСАК деңгейінде динамикалық байқау қызметтерін жоспарлау мынадай деректер негізінде жүзеге асырылады:
1) үш жылғы кезеңде жасын және жынысын ескере отырып, амбулаториялық деңгейде динамикалық байқаудағы адамдардың саны;
2) алдыңғы үш жылғы кезеңде республика бойынша және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша амбулаториялық деңгейде динамикалық байқауда тұрған адамдар санының жыл сайынғы өсуі;
3) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша халықтың орташа саны;

1) динамическое наблюдение по перечню хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению в организациях ПМСП (далее – динамическое наблюдение на уровне ПМСП);
2) динамическое наблюдение по перечню социально значимых заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению профильными специалистами в виде консультативно-диагностической помощи (далее – КДП) (далее – динамическое наблюдение социально-значимых заболеваний);
3) динамическое наблюдение по перечню хронических заболеваний, подлежащих наблюдению профильными специалистами (далее – динамическое наблюдение профильными специалистами);
4) в рамках приема пациента по поводу острого или обострения хронического заболевания;
5) в травматологических пунктах;
6) передвижных медицинских комплексов (далее – ПМК) и медицинских поездов (далее – МП);
7) оказание плановой стоматологической помощи детям и беременным женщинам (за исключением ортодонтической помощи) и экстренной стоматологической помощи отдельным категориям;
8) услуги ортодонтической помощи детскому населению из малообеспеченных семей;
9) наблюдение беременных женщин (антенатальное наблюдение) с учетом услуг пренатального и медико-генетического скрининга;
10) медицинская помощь обучающимся в организациях среднего образования;
11) по дерматовенерологической помощи;
12) по услугам молодежных центров здоровья;
13) для республиканских организаций;
14) по услугам пенсионерам и членам семьи военнослужащих, сотрудников правоохранительных и специализированных государственных органов;
15) по отдельным видам диагностических исследований (компьютерная томография, магнитно-резонансная томография) для пациентов с подозрением на онкологические заболевания;
16) профилактические медицинские осмотры детей;
17) скрининговые исследования целевых групп детского и взрослого населения;
18) консультативно-диагностические услуги при прегравидарной подготовке.
Сноска. Пункт 32 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Планирование услуг динамического наблюдения на уровне ПМСП осуществляется на основании следующих данных:
1) количество лиц, находящихся под динамическим наблюдением на амбулаторном уровне с учетом возраста и пола за период трех лет;
2) ежегодный прирост числа лиц, состоящих на динамическом наблюдении на амбулаторном уровне, по республике и по областям, городам республиканского значения, столицы за период трех предыдущих лет;
3) средняя численность населения по республике за период трех предыдущих лет;

4) Кодекстің 88-бабының 2) тармағына сәйкес айқындалған амбулаториялық деңгейде динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесі;
5) диагностикалық зерттеулердің белгіленген міндетті минимумы;
6) диагностикалық зерттеулер жүргізу кезеңділігі;
7) осы нозология тізбесі бойынша жас санаттары бөлінісінде есепті кезеңде амбулаториялық деңгейде динамикалық байқауда тұрған тіркелген науқастардың саны;
8) стандарт бойынша көрсетілетін қызметтерді қосу жолымен нақты ауру және (немесе) аурулар тобы бойынша бір науқасқа жылына көрсетілетін қызметтер саны;
9) осы ауру және (немесе) аурулар тобы бойынша амбулаториялық деңгейде динамикалық байқауда тұрған науқастар санына бір науқасқа жылына көрсетілетін қызметтер санын көбейту жолымен нақты ауру және (немесе) аурулар тобы бойынша жалпы саны;
10) осы облыста, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада амбулаториялық деңгейде динамикалық байқауда тұрған науқастардың саны бойынша әрбір облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана бөлінісінде көрсетілетін қызметтердің жалпы көлемі;
11) республика бойынша көрсетілетін қызметтердің жалпы көлемі әрбір облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың көрсетілетін қызметтерінің көлемін қосу жолымен айқындалады.
МСАК деңгейінде динамикалық байқауға арналған қаражат көлемін жоспарлау кезең-кезеңімен:
1) осы нозология бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана деңгейінде және осы жыныстық жас тобында;
2) осы нозология бойынша және барлық жыныстық жас топтары бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана деңгейінде;
3) барлық нозологиялар бойынша және барлық жыныстық жас топтары бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана деңгейінде;
4) барлық нозологиялар бойынша және барлық жыныстық жас топтары бойынша республика деңгейінде жүзеге асырылады.
МСАК деңгейінде динамикалық байқау қызметтеріне қаражат көлемін жоспарлау кезінде:
1) зерттеп-қарау стандартына кіретін қызметтердің құнын қосу жолымен жылына осы ауру бойынша МСАК деңгейінде динамикалық байқауда тұрған бір науқасқа арналған шығыстар сомасына;
2) осы ауру және (немесе) аурулар тобы бойынша амбулаториялық деңгейде динамикалық байқауда тұрған науқастар санына МСАК деңгейінде динамикалық байқауда тұрған бір науқасқа арналған шығыстар сомасын көбейту арқылы нақты ауру және (немесе) аурулар тобы бойынша шығыстардың жалпы сомасына есептеу жүргізіледі.
34. Әлеуметтік мәні бар ауруларды динамикалық байқау бойынша КДК көлемін жоспарлау деректер негізінде жүзеге асырылады:
1) алдыңғы жылдың кезеңіндегі жасын және жынысын ескере отырып, әлеуметтік мәні бар аурулар кезінде динамикалық байқаудағы адамдардың саны;

4) перечень хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению на амбулаторном уровне, определенный согласно пункта 2) статьи 88 Кодекса;
5) установленный обязательный минимум диагностических исследований;
6) периодичность проведения диагностических исследований;
7) количество зарегистрированных больных, состоящих на динамическом наблюдении на амбулаторном уровне на отчетный период в разрезе возрастных категорий по данному перечню нозологий;
8) количество услуг в год на одного больного по конкретному заболеванию и (или) группе заболеваний путем суммирования услуг по стандарту;
9) общее количество услуг по конкретному заболеванию и (или) группе заболеваний путем произведения количества услуг в год на одного больного на число больных, состоящих на динамическом наблюдении на амбулаторном уровне по данному заболеванию и (или) группе заболеваний;
10) общий объем услуг в разрезе каждой области, городов республиканского значения, столицы по численности больных, состоящих на динамическом наблюдении на амбулаторном уровне в данной области, городов республиканского значения, столицы;
11) общий объем услуг по республике определяется путем суммирования объемов услуг каждой области, городов республиканского значения, столицы.
Планирование объема средств на динамическое наблюдение на уровне ПМСП осуществляется поэтапно:
1) на уровне областей, городов республиканского значения, столицы по данной нозологии и в данной половозрастной группе;
2) на уровне областей, городов республиканского значения, столицы по данной нозологии и по всем половозрастным группам;
3) на уровне областей, городов республиканского значения, столицы по всем нозологиям и по всем половозрастным группам;
4) на уровне республики по всем нозологиям и по всем половозрастным группам.
При планировании объема средств на услуги динамического наблюдения на уровне ПМСП производится расчет:
1) суммы расходов на одного больного, состоящего на динамическом наблюдении на уровне ПМСП по данному заболеванию в год путем суммирования стоимости услуг, входящих в стандарт обследования;
2) общей суммы расходов по конкретному заболеванию и (или) группе заболеваний путем произведения суммы расходов на одного больного, состоящего на динамическом наблюдении на уровне ПМСП на число больных, состоящих на динамическом наблюдении на амбулаторном уровне по данному заболеванию и (или) группе заболеваний.
34. Планирование объемов КДП по динамическому наблюдению социально значимых заболеваний осуществляется на основании данных:
1) количество лиц, находящихся на динамическом наблюдении при социально значимых заболеваниях с учетом возраста и пола за период предыдущего года;

2) алдыңғы үш жыл кезеңінде республика бойынша және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша әлеуметтік мәні бар аурулар кезінде динамикалық байқауда тұрған адамдар санының жыл сайынғы өсуі;
3) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша халықтың орташа саны;
4) динамикалық байқауға жататын әлеуметтік мәні бар аурулардың тізбесі;
5) диагностикалық зерттеулердің белгіленген міндетті минимумы;
6) осы зерттеулерді жүргізу кезеңділігі;
7) осы нозология тізбесі бойынша жас санаттары бөлінісінде есепті кезеңде әлеуметтік мәні бар аурулар кезінде динамикалық байқауда тұрған тіркелген науқастардың саны;
8) стандарт бойынша көрсетілетін қызметтерді қосу жолымен бір науқасқа жылына нақты қызмет бойынша жылына бір науқасқа нақты ауру және (немесе) аурулар тобы бойынша көрсетілетін қызметтер саны;
9) осы әлеуметтік мәні бар ауру бойынша динамикалық байқауда тұрған науқастар санына бір науқасқа жылына көрсетілетін қызметтер санын көбейту жолымен нақты ауру және (немесе) аурулар тобы бойынша көрсетілетін қызметтердің жалпы саны;
10) осы облыста, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада әлеуметтік мәні бар аурулар кезінде динамикалық байқауда тұрған науқастар саны бойынша әрбір облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана бөлінісінде көрсетілетін қызметтердің жалпы көлемі;
11) республика бойынша көрсетілетін қызметтердің жалпы көлемі әрбір облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың көлемдерін қосу жолымен айқындалады.
Әлеуметтік мәні бар ауруларды динамикалық байқау қызметтерінің көлемін жоспарлау кезең-кезеңімен:
1) облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана деңгейінде осы нозология бойынша және барлық жыныстық жас құрылымдары бойынша;
2) облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана деңгейінде барлық нозологиялар және барлық жыныстық жас топтары бойынша;
3) барлық нозологиялар және барлық жыныстық жас топтары бойынша республика деңгейінде жүзеге асырылады.
Әлеуметтік мәні бар ауруларды динамикалық байқау қызметтеріне қаражат көлемін жоспарлау кезінде:
1) зерттеп-қарау стандартына кіретін қызметтердің құнын қосу жолымен жылына осы әлеуметтік мәні бар ауру бойынша динамикалық байқауда тұрған бір науқасқа арналған шығыстар сомасына;
2) әлеуметтік мәні бар аурулар кезінде динамикалық байқауда тұрған бір науқасқа осы әлеуметтік мәні бар ауру және (немесе) аурулар тобы бойынша осы нозология бойынша облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана деңгейінде және осы жыныстық жас тобында динамикалық байқауда тұрған науқастар санына нақты ауру және (немесе) аурулар тобы бойынша шығыстардың жалпы сомасын көбейту жолымен есептеу жүргізіледі.
Әлеуметтік мәні бар ауруларды динамикалық байқау бойынша қызметтерді жоспарлау соңғы үш жылдағы нақты ахуалға жүргізілетін талдау негізінде нозология және жыныстық жас топтары бөлінісінде жыныстық жас топтарының таралуы мен санының өзгеруіне сәйкес жүзеге асырылады.

2) ежегодный прирост числа лиц, состоящих на динамическом наблюдении при социально значимых заболеваниях, по республике и по областям, городам республиканского значения, столицы за период трех предыдущих лет;
3) средняя численность населения по республике за период трех предыдущих лет;
4) перечень социально значимых заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению;
5) установленный обязательный минимум диагностических исследований;
6) периодичность проведения данных исследований;
7) количество зарегистрированных больных, состоящих на динамическом наблюдении при социально значимых заболеваниях на отчетный период в разрезе возрастных категорий по данному перечню нозологий;
8) количество услуг в год на одного больного по конкретной услуге в год на одного больного по конкретному заболеванию и (или) группе заболеваний путем суммирования услуг по стандарту;
9) общее количество услуг по конкретному заболеванию и (или) группе заболеваний путем произведения количества услуг в год на одного больного на число больных, состоящих на динамическом наблюдении по данному социально-значимому заболеванию;
10) общий объем услуг в разрезе каждой области, городов республиканского значения, столицы по численности больных, состоящих на динамическом наблюдении при социально-значимых заболеваниях в данной области, городов республиканского значения, столицы;
11) общий объем услуг по республике определяется путем суммирования объемов каждой области, городов республиканского значения, столицы.
Планирование объема услуг динамического наблюдения социально-значимых заболеваний осуществляется поэтапно:
1) на уровне области, городов республиканского значения, столицы по данной нозологии и по всем половозрастным структурам;
2) на уровне области, городов республиканского значения, столицы по всем нозологиям и по всем половозрастным группам;
3) на уровне республики по всем нозологиям и по всем половозрастным группам.
При планировании объема средств на услуги динамического наблюдения социально-значимых заболеваний производится расчет:
1) суммы расходов на одного больного, состоящего на динамическом наблюдении по данному социально значимому заболеванию в год, путем суммирования стоимости услуг, входящих в стандарт обследования;
2) общей суммы расходов по конкретному заболеванию и (или) группе заболеваний путем произведения суммы расходов на одного больного, состоящего на динамическом наблюдении при социально значимых заболеваниях на число больных, состоящих на динамическом наблюдении по данному социально-значимому заболеванию и (или) группе заболеваний на уровне области, городов республиканского значения, столицы по данной нозологии и в данной половозрастной группе.
Планирование услуг по динамическому наблюдению социально-значимых заболеваний осуществляется в соответствии с изменениями распространенности и численности половозрастных групп, в разрезе нозологий и половозрастных групп на основании которых проводится анализ фактической ситуации за последние три года.

Ескерту. 34-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Бейінді мамандардың динамикалық байқау КДК қызметтерінің көлемін жоспарлауы мынадай деректер негізінде жүзеге асырылады:
1) үш жыл кезеңіндегі жасын және жынысын ескере отырып, бейінді мамандардың динамикалық байқауындағы адамдардың саны;
2) алдыңғы үш жыл кезеңінде республика бойынша және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша бейінді мамандардың динамикалық байқауында тұрған адамдар санының жыл сайынғы өсуі;
3) алдағы үш жыл кезеңіне республика және (немесе) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша халықтың демографиялық болжамы;
4) өткен үш жыл кезеңіндегі республика бойынша халықтың орташа саны;
5) бейінді мамандардың динамикалық байқауына жататын аурулардың тізбесі;
6) диагностикалық зерттеулердің белгіленген міндетті минимумы;
7) осы зерттеулерді жүргізу кезеңділігі;
8) нозологиялардың осы тізбесі бойынша жас санаттары бөлінісінде есепті кезеңде бейінді мамандардың динамикалық байқауында тұрған тіркелген науқастардың саны.
Бейінді мамандардың динамикалық байқау қызметтерінің көлемін жоспарлауы кезең-кезеңімен:
1) осы нозология бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана деңгейінде және осы жыныстық жас тобында;
2) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана деңгейінде осы нозология бойынша және барлық жыныстық жас топтары бойынша;
3) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана деңгейінде барлық нозологиялар бойынша және барлық жыныстық жас топтары бойынша;
4) барлық нозологиялар және барлық жыныстық жас топтары бойынша республика деңгейінде жүзеге асырылады.
Бейінді мамандардың динамикалық байқау қызметтеріне қаражат көлемін жоспарлау кезінде:
1) Кодекстің 88-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалатын қызметтерді қосу жолымен нақты ауру және (немесе) аурулар тобы бойынша бір науқасқа жылына көрсетілетін қызметтер санына;
2) осы ауру және (немесе) аурулар тобы бойынша бейінді мамандардың динамикалық байқауында тұрған науқастар санына бір науқасқа жылына көрсетілетін қызметтер санын көбейту жолымен нақты ауру және (немесе) аурулар тобы бойынша көрсетілетін қызметтердің жалпы санына;
3) осы облыста, республикалық маңызы бар қалаларда, астанада бейінді мамандардың динамикалық байқауында тұрған науқастардың саны бойынша әрбір облыс, республикалық маңызы бар қала, астана бөлінісінде көрсетілетін қызметтердің жалпы көлеміне;

Сноска. Пункт 34 с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Планирование объемов услуг КДП динамического наблюдения профильными специалистами осуществляется на основании следующих данных:
1) количество лиц, находящихся под динамическим наблюдением профильными специалистами с учетом возраста и пола за период трех лет;
2) ежегодный прирост числа лиц, состоящих на динамическом наблюдении профильными специалистами, по республике и по областям, городам республиканского значения, столицы за период трех предыдущих лет;
3) демографический прогноз населения по республике и (или) областям, городам республиканского значения, столицы на период предстоящих трех лет;
4) средняя численность населения по республике за период трех предыдущих лет;
5) перечень заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению профильными специалистами;
6) установленный обязательный минимум диагностических исследований;
7) периодичность проведения данных исследований;
8) количество зарегистрированных больных, состоящих на динамическом наблюдении профильными специалистами на отчетный период в разрезе возрастных категорий по данному перечню нозологий.
Планирование объема услуг динамического наблюдения профильными специалистами осуществляется поэтапно:
1) на уровне областей, городов республиканского значения, столицы по данной нозологии и в данной половозрастной группе;
2) на уровне областей, городов республиканского значения, столицы по данной нозологии и по всем половозрастным группам;
3) на уровне областей, городов республиканского значения, столицы по всем нозологиям и по всем половозрастным группам;
4) на уровне республики по всем нозологиям и по всем половозрастным группам.
При планировании объема средств на услуги динамического наблюдения профильными специалистами производится расчет:
1) количества услуг в год на одного больного по конкретному заболеванию и (или) группе заболеваний путем суммирования услуг, определяемых согласно пункту 3 статьи 88 Кодекса;
2) общего количества услуг по конкретному заболеванию и (или) группе заболеваний путем произведения количества услуг в год на одного больного на число больных, состоящих на динамическом наблюдении профильных специалистами по данному заболеванию и (или) группе заболеваний;
3) общего объема услуг в разрезе каждой области, городов республиканского значения, столицы по численности больных, состоящих на динамическом наблюдении профильными специалистами в данной области, городе республиканского значения, столицы;

4) әрбір облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың көрсетілетін қызметтерінің көлемін қоса отырып республика бойынша көрсетілетін қызметтердің жалпы көлеміне;
5) Кодекстің 88-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалатын, динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесіне кіретін көрсетілетін қызметтердің құнын қосу жолымен жылына осы ауру бойынша бейінді мамандардың динамикалық байқауында тұрған бір науқасқа арналған шығыстар сомасына;
6) бейінді мамандардың динамикалық байқауында тұрған бір науқасқа осы ауру және (немесе) аурулар тобы бойынша бейінді мамандардың динамикалық байқауында тұрған науқастар санына нақты ауру және (немесе) аурулар тобы бойынша шығыстардың жалпы сомасын көбейту жолымен шығыстар сомасына есептеу жүргізіледі.
Бейінді мамандардың динамикалық байқауы бойынша амбулаториялық деңгейде КДК қызметтерінің көлемін жоспарлау соңғы үш жылдағы нақты ахуалға жүргізілетін талдау негізінде нозология және жыныстық жас топтары бөлінісінде жыныстық жас топтарының таралуы мен санының өзгеруіне сәйкес жүзеге асырылады.
36. Созылмалы аурудың жіті немесе асқынуына байланысты көрсетілетін қызмет көлемін жоспарлау мынадай мәліметтер негізінде жүзеге асырылады:
1) үш жыл кезеңінде республика, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша есепті жылы тіркелген аурулардың саны;
2) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша жіті немесе созылмалы аурудың асқынуына байланысты жүгінгендер санының жыл сайынғы өсуі;
3) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша халықтың орташа жылдық саны;
4) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша халықтың орташа саны.
Созылмалы аурудың жіті немесе асқынуына байланысты көрсетілетін қызметтер көлемін жоспарлау кезең-кезеңімен:
1) осы нозология бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде және осы жыныстық жас тобында;
2) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде осы нозология бойынша, барлық жыныстық жас топтары бойынша;
3) барлық нозологиялар бойынша, барлық жыныстық жас топтары бойынша республика деңгейінде жүзеге асырылады.
Созылмалы аурудың жіті немесе асқынуына байланысты көрсетілетін қызметтерге арналған қаражат көлемін жоспарлау кезінде көрсетілетін қызметтердің есептік орташа құнына (өткен жылғы көрсетілетін қызметтердің саны және тарифтер бойынша) жоспарланған өтініштер санын көбейту жолымен есептеу жүргізіледі.
Жіті немесе созылмалы аурудың асқынуына байланысты пациентті қабылдау шеңберінде КДК қызметтерінің көлемін жоспарлау сырқаттанушылық пен соңғы үш жылдағы нақты жағдайға жүргізілетін талдау негізінде жыныстық жас топтары санының өзгеруіне сәйкес айқындалады.

4) общего объема услуг по республике суммируя объемы услуг каждой области, городов республиканского значения, столицы;
5) суммы расходов на одного больного, состоящего на динамическом наблюдении профильными специалистами по данному заболеванию в год, путем суммирования стоимости услуг, входящих в перечень хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению, определяемых согласно пункту 2 статьи 88 Кодекса;
6) общей суммы расходов по конкретному заболеванию и (или) группе заболеваний путем произведения суммы расходов на одного больного, состоящего на динамическом наблюдении профильными специалистами на число больных, состоящих на динамическом наблюдении профильными специалистами по данному заболеванию и (или) группе заболеваний.
Планирование объема услуг КДП на амбулаторном уровне по динамическому наблюдению профильными специалистами осуществляется в соответствии с изменениями распространенности и численности половозрастных групп, в разрезе нозологий и половозрастных групп на основании которых проводится анализ фактической ситуации за последние три года.
36. Планирование объемов услуг по поводу острого или обострения хронического заболевания осуществляется на основании следующих данных:
1) количество зарегистрированных заболеваний в отчетном году по республике, областям, городам республиканского значения и столицы за период трех лет;
2) ежегодный прирост числа обратившихся по поводу острого или обострения хронического заболевания по республике, областям, городам республиканского значения и столицы за период трех предыдущих лет;
3) среднегодовая численность населения по республике, областям, городам республиканского значения и столицы за период предыдущих трех лет;
4) средняя численность населения по республике за период трех предыдущих лет.
Планирование объема услуг по поводу острого или обострения хронического заболевания осуществляется поэтапно:
1) на уровне областей, городов республиканского значения и столицы по данной нозологии и в данной половозрастной группе;
2) на уровне областей, городов республиканского значения и столицы по данной нозологии, по всем половозрастным группам;
3) на уровне республики по всем нозологиям, по всем половозрастным группам.
При планировании объема средств на услуги по поводу острого или обострения хронического заболевания производится расчет путем произведения планируемого количества обращений на расчетную среднюю стоимость услуг (по количеству услуг предыдущего года и тарифам).
Планирование объемов услуг КДП в рамках приема пациента по поводу острого или обострения хронического заболевания определяется в соответствии с изменениями заболеваемости и численности половозрастных групп, на основании которых проводится анализ фактической ситуации за последние три года.

37. Травматологиялық пункттердегі көрсетілетін қызметтер көлемін жоспарлау мынадай деректер негізінде жүзеге асырылады:
1) алдыңғы үш жыл кезеңінде республика, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша травматологиялық пункттерге жүгінудің тіркелген жағдайларының орташа саны;
2) алдыңғы үш жыл кезеңінде республика, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша травматологиялық пункттерге жүгінгендер санының жыл сайынғы өсуі;
3) алдыңғы үш жыл кезеңінде республика бойынша халықтың орташа саны.
Травматологиялық пункттерде көрсетілетін қызметтерге қаражат көлемін жоспарлау кезең-кезеңімен:
1) осы көрсетілетін қызмет түрі және осы жас тобы бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде;
2) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде көрсетілетін қызметтердің белгілі бір түрі бойынша, барлық жас топтары бойынша;
3) барлық қызмет түрлері бойынша, барлық жас топтары бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде;
4) республика деңгейінде, барлық қызмет түрлері бойынша, барлық жас топтары бойынша жүзеге асырылады.
Травматологиялық пункттердегі көрсетілетін қызметтер көлемін жоспарлау кезінде қызметтердің есептік орташа құнына (өткен жылғы қызметтер саны және тарифтер бойынша) көрсетілетін қызметтердің жоспарланатын санын көбейту жолымен есептеу жүргізіледі.
38. ЖМК, МП қызметтерінің көлемін жоспарлау мынадай деректер негізінде жүзеге асырылады:
1) өткен үш жыл кезеңіндегі республика бойынша ЖМК, МП көрсетілген қызметтердің орташа саны;
2) ауыл деңгейінде өткен үш жыл кезеңіндегі республика бойынша халықтың орташа саны;
3) қолданыстағы ЖМК, МП саны;
4) ауыл халқын және (немесе) станцияларда тұратын халықты болжамды қамту;
5) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың климаттық ерекшеліктерін ескере отырып, арнайы автокөлік базасында ЖМК жұмыс кезеңі;
6) медициналық пойыздар қозғалысының бекітілген кестесін ескере отырып, МП жұмыс кезеңі.
ЖМК, МП қызметтеріне қаражат көлемін жоспарлау кезең-кезеңімен:
1) облыстар, астана деңгейінде МП және (немесе) станцияларда тұратын халықтың ЖМК қызметтеріне болжамды қамтылуын айқындау;
2) медициналық пойыздардың республика деңгейіндегі жұмыс кезеңі мен қозғалыс графигін ескере отырып, ЖМК және МП қызметтеріне қаражатқа қажеттілікті есептеумен жүзеге асырылады.
ЖМК және МП қызметтерінің көлемін жоспарлау әрбір ЖМК, МП бөлінісінде бір айға тұтынуды ескере отырып, жыл ішіндегі жұмыс графигімен жүзеге асырылады.
ЖМК, МП қызметтерінің көлемін жоспарлау кезінде тарифке көрсетілетін қызметтердің жоспарланған санын көбейту жолымен есептеу жүргізіледі.

37. Планирование объемов услуг в травматологических пунктах осуществляется на основании следующих данных:
1) среднее количество зарегистрированных случаев обращений в травматологические пункты по республике, областям, городам республиканского значения и столицы за период предыдущих трех лет;
2) ежегодный прирост числа обратившихся в травматологические пункты по республике, областям, городам республиканского значения и столицы за период предыдущих трех лет;
3) средняя численность населения по республике за период трех предыдущих лет.
Планирование объемов средств на услуги в травматологических пунктах осуществляется поэтапно:
1) на уровне областей, городов республиканского значения и столицы по данном виду услуг и данной возрастной группы;
2) на уровне областей, городов республиканского значения и столицы по определенному виду услуг, по всем возрастным группам;
3) на уровне областей, городов республиканского значения и столицы по всем видам услуг, по всем возрастным группам;
4) на уровне республики, по всем видам услуг, по всем возрастным группам.
При планировании объема услуг в травматологических пунктах производится расчет путем произведения планируемого количества услуг на расчетную среднюю стоимость услуг (по количеству услуг предыдущего года и тарифам).
38. Планирование объема услуг ПМК, МП осуществляется на основании следующих данных:
1) среднее количество оказанных услуг ПМК, МП по республике за период предыдущих трех лет;
2) средняя численность населения по республике за период предыдущих трех лет на уровне села;
3) количество действующих ПМК, МП;
4) прогнозный охват сельского населения и (или) проживающего населения на станциях;
5) период работы ПМК на базе специального автотранспорта с учетом климатических особенностей областей, городов республиканского значения, столицы;
6) период работы МП с учетом утвержденного графика движения медицинских поездов.
Планирование объема средств на услуги ПМК, МП осуществляется поэтапно:
1) определение прогнозного охвата населения на услуги ПМК и (или) проживающего населения на станциях на услуги МП на уровне областей, столицы;
2) расчет потребности в средствах на услуги ПМК и МП с учетом периода работы и графика движения медицинских поездов на уровне республики.
Планирование объема услуг ПМК и МП осуществляется в разрезе каждого ПМК, МП с учетом потребления на один месяц, графиком работы в течение года.
При планировании объема услуг ПМК, МП производится расчет путем произведения планируемого количества услуг на тариф.

39. Балаларға және жүкті әйелдерге (ортодонтиялық көмекті қоспағанда) жоспарлы стоматологиялық көмек қызметтерінің көлемін жоспарлау мынадай деректер негізінде жүзеге асырылады:
1) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша және облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша мамандандырылған стоматологиялық клиникаларға түрлері бойынша жүгінудің тіркелген жағдайларының орташа саны;
2) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша халықтың орташа саны.
Жоспарлы стоматологиялық көмек қызметтеріне қаражат көлемін жоспарлау кезең-кезеңімен:
1) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде;
2) республика деңгейінде жүзге асырылады.
Жоспарлы стоматологиялық көмек қызметтерін жоспарлау Кодекстің 200-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес бекітілген тізбе бойынша жүзеге асырылады.
Жоспарлы стоматологиялық көмек көрсету қызметтерінің көлемін жоспарлау емделуге жататын адамдардың жоспарланған санын қызметтердің есептік орташа құнына (өткен жылғы қызметтер саны және тарифтер бойынша) көбейту жолымен жүзеге асырылады.
Халықтың әлеуметтік осал санаттары үшін шұғыл стоматологиялық көмек көрсету қызметтерінің көлемін жоспарлау (жіті ауырсыну) соңғы үш жылдағы нақты ахуалға жүргізілетін талдау негізінде статистикалық деректердің ақпараттық жүйелерінің кіріспе деректерін ескере отырып жүзеге асырылады.
Шұғыл стоматологиялық көмек қызметтеріне қаражат көлемін жоспарлау кезең-кезеңімен:
1) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде;
2) республика деңгейінде жүзге асырылады .
Шұғыл стоматологиялық көмек қызметтерінің көлемін жоспарлау кезінде емделуге жататын адамдардың жоспарланған санын қызметтердің есептік орташа құнына (өткен жылғы қызметтер саны және тарифтер бойынша) көбейту жолымен есептеу жүргізіледі.
Ортодонтиялық көмек қызметтерінің көлемін жоспарлау мынадай деректер негізінде жүзеге асырылады:
1) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика, облыстар және республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша мамандандырылған стоматологиялық клиникаларға түрлері бойынша жүгінудің тіркелген жағдайларының орташа саны;
2) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша халықтың орташа саны.
Ортодонтиялық көмек қызметтерінің көлемін жоспарлау Қазақстан Республикасы Еңбек және әлеуметтік қорғау министрлігінің статистикалық деректеріне сәйкес аурушаңдықтың, тиісті патологиялардың өзгеруіне, атаулы әлеуметтік көмек алатын балалар санына сәйкес айқындалады.
Ортодонтиялық көмек қызметтеріне қаражат көлемін жоспарлау кезең-кезеңімен:
1) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде;

39. Планирование объема услуг плановой стоматологической помощи детям и беременным женщинам (за исключением ортодонтической помощи) осуществляется на основании следующих данных:
1) среднее количество зарегистрированных случаев обращений по видам в специализированные стоматологические клиники по республике и по областям, городам республиканского значения, столицы за период предыдущих трех лет;
2) средняя численность населения по республике за период предыдущих трех лет.
Планирование объема средств на услуги плановой стоматологической помощи осуществляется поэтапно:
1) на уровне областей, городов республиканского значения и столицы;
2) на уровне республики.
Планирование услуг плановой стоматологической помощи осуществляется по перечню, утвержденному в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 200 Кодекса.
Планирование объема услуг плановой стоматологической помощи осуществляется путем произведения планируемого количества лиц, подлежащих лечению, на расчетную среднюю стоимость услуг (по количеству услуг предыдущего года и тарифам).
Планирование объема услуг ортодонтической помощи определяется в соответствии с изменениями заболеваемости, соответствующими патологиями, численности детского населения, получающих адресную социальную помощь согласно статистическим данным Министерства труда и социальной защиты Республики Казахстан.
Планирование объема средств на услуги экстренной стоматологической помощи осуществляется поэтапно:
1) на уровне областей, городов республиканского значения и столицы;
2) на уровне республики.
При планировании объема услуг экстренной стоматологической помощи производится расчет путем произведения планируемого количества лиц, подлежащих лечению, на расчетную среднюю стоимость услуг (по количеству услуг предыдущего года и тарифам).
Планирование объема услуг ортодонтической помощи осуществляется на основании следующих данных:
1) среднее количество зарегистрированных случаев обращений по видам в специализированные стоматологические клиники по республике, областям и городам республиканского значения, столицы за период трех предыдущих лет;
2) средняя численность населения по республике за период трех предыдущих лет.
Планирование объема услуг ортодонтической помощи определяется в соответствии с изменениями заболеваемости, соответствующими патологиями, численности детского населения.
Планирование объема средств на услуги ортодонтической помощи осуществляется поэтапно:
1) на уровне областей, городов республиканского значения и столицы;

2) республика деңгейінде жүзеге асырылады.
Ортодонтиялық көмек қызметтерінің көлемін жоспарлау кезінде емделуге жататын адамдардың жоспарланған санын қызметтердің есептік орташа құнына (өткен жылғы қызметтер саны және тарифтер бойынша) көбейту жолымен есептеу жүргізіледі.
Ескерту. 39-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
40. Пренатальды және медициналық-генетикалық скрининг қызметтерін ескере отырып, жүкті әйелдерді байқау бойынша қызметтер көлемін жоспарлау (антенатальды байқау) жүкті әйелдер санының өзгеруіне сәйкес жүзеге асырылады.
Жүкті әйелдерді антенатальды байқау бойынша қызметтер көлемін жоспарлау мынадай деректер негізінде жүзеге асырылады:
1) алдыңғы жыл кезеңіндегі жасын ескере отырып, антенатальды байқау бойынша көрсетілетін қызметтер алған жүкті әйелдердің саны;
2) алдыңғы жылғы кезеңдегі республика, облыстар және республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша жүкті әйелдер контингенті;
3) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша халықтың орташа саны.
Жүкті әйелдерді антенатальды байқау бойынша қызметтерге қаражат көлемін жоспарлау кезең-кезеңімен:
1) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде;
2) республика деңгейінде жүзеге асырылады.
Жүкті әйелдерді антенатальды байқау бойынша көрсетілетін қаражат көлемін жоспарлау кезінде көрсетілетін қызметтердің есептік орташа құнына байқауға жататын адамдардың жоспарланатын санын көбейту жолымен есептеу жүргізіледі.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Орта білім беру ұйымдарында білім алушыларға медициналық көмек көлемін жоспарлау жергілікті мемлекеттік басқару органдарының деректері бойынша оқушылар санының өзгеруіне сәйкес жүзеге асырылады.
Орта білім беру ұйымдарында білім алушыларға медициналық көмек көлемін жоспарлау мынадай деректер негізінде жүзеге асырылады:
1)алдыңғы жылғы кезеңде жасын және жынысын ескере отырып, орта білім беру ұйымдарында білім алушыларға медициналық көмек шеңберінде көрсетілген қызметтер саны;
2)алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша орта білім беру ұйымдарында білім алушылардың орташа саны.
Орта білім беру ұйымдарында білім алушыларға медициналық көмекті жоспарлау кезең-кезеңімен:
1) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде;

2) на уровне республики.
При планировании объема услуг ортодонтической помощи производится расчет путем произведения планируемого количества лиц, подлежащих лечению, на расчетную среднюю стоимость услуг (по количеству услуг предыдущего года и тарифам).
Сноска. Пункт 39 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Планирование объема услуг по наблюдению беременных женщин (антенатальное наблюдение) с учетом услуг пренатального и медико-генетического скрининга осуществляется в соответствии с изменениями численности беременных женщин.
Планирование объема услуг по антенатальному наблюдению беременных женщин осуществляется на основании следующих данных:
1) количество беременных женщин, получивших услуги по антенатальному наблюдению с учетом возраста за период предыдущего года;
2) контингент беременных женщин по республике, областям и городам республиканского значения, столицы за период предыдущего года;
3) средняя численность населения по республике за период трех предыдущих лет.
Планирование объема средств на услуги по антенатальному наблюдению беременных женщин осуществляется поэтапно:
1) на уровне областей, городов республиканского значения и столицы;
2) на уровне республики.
При планировании объема средств по антенатальному наблюдению беременных женщин производится расчет путем произведения планируемого количества лиц, подлежащих наблюдению на расчетную среднюю стоимость услуг.
Сноска. Пункт 40 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Планирование объема медицинской помощи обучающимся в организациях среднего образования осуществляется в соответствии с изменениями численности учащихся по данным местных органов государственного управления.
Планирование объема медицинской помощи обучающимся в организациях среднего образования осуществляется на основании следующих данных:
1) количество услуг, оказанных в рамках медицинской помощи обучающимся в организациях среднего образования с учетом возраста и пола за период предыдущего года;
2) средняя численность обучающихся в организациях среднего образования по республике за период предыдущих трех лет.
Планирование объема средств на медицинскую помощь обучающимся в организациях среднего образования осуществляется поэтапно:
1) на уровне областей, городов республиканского значения и столицы;

2) республика деңгейінде жүзеге асырылады.
Орта білім беру ұйымдарында білім алушыларға медициналық көмек көрсету үшін қаражат көлемін жоспарлау кезінде білім алушылардың жоспарланған санын тарифке шығару жолымен есептеу жүргізіледі.
Ескерту. 41-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Амбулаториялық деңгейде дерматовенерологиялық көмек қызметтерінің көлемін жоспарлау бастапқы сырқаттанушылыққа және аурулардың таралуына сәйкес айқындалады.
Дерматовенерологиялық көмек қызметтерінің көлемін жоспарлау мынадай деректер негізінде жүзеге асырылады:
1) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша тіркелген аурулар жағдайларының орташа саны;
2) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика, облыстар және республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша есепте тұрған пациенттер санының жыл сайынғы өсуі;
3) алдыңғы үш жыл кезеңінде республика, облыстар және республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша алғаш рет анықталған пациенттердің орташа саны;
4) қала мен ауыл деңгейінде алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша халықтың орташа саны.
Амбулаториялық деңгейде дерматовенерологиялық көмек қызметтеріне қаражат көлемін жоспарлау кезең-кезеңімен:
1) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде;
2) республика деңгейінде жүзеге асырылады.
Дерматовенерологиялық көмек қызметтерінің көлемін жоспарлау кезінде бір жағдайға қызметтердің есептік орташа құнына жоспарланған өтініштер санын көбейту жолымен есептеу жүргізіледі.
43. Амбулаториялық деңгейде жастар денсаулық орталықтарының көрсетілетін қызметтер көлемін жоспарлау республика бойынша алдыңғы үш жыл кезеңіндегі қала және ауыл деңгейіндегі халықтың орташа санының негізінде айқындалады.
Жастар денсаулық орталықтарына қаражат көлемін жоспарлау кезең-кезеңімен:
1) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде;
2) республика деңгейінде жүзеге асырылады.
Жастар денсаулық орталықтарының көрсетілетін қызметтерінің көлемін жоспарлау кезінде тиісті санаттағы халықтың жоспарланған санын бір өтініш берушіге шаққандағы тиісті көрсетілетін қызметтердің нақты орташа құнына көбейту жолымен есептеу жүргізіледі.
44. Республикалық ұйымдар үшін амбулаториялық деңгейде КДК қызметтерінің көлемін жоспарлау халықтың санаттары мен көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша мынадай деректердің негізінде бөлек жүзеге асырылады:
1) алдыңғы жылдың кезеңінде халықтың санаттары мен көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша республикалық ұйымдарға АХЖ-10 бойынша аурулардың кодтары бойынша бару саны;

2) на уровне республики.
При планировании объема средств для оказание медицинской помощи обучающимся в организациях среднего образования производится расчет путем произведения планируемой численности обучающихся на тариф.
Сноска. Пункт 41 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Планирование объема услуг дерматовенерологической помощи на амбулаторном уровне определяется в соответствии с первичной заболеваемостью и распространенностью заболеваний.
Планирование объема услуг дерматовенерологической помощи осуществляется на основании следующих данных:
1) среднее количество зарегистрированных случаев заболеваний по республике за период трех предыдущих лет;
2) ежегодный прирост числа пациентов, состоящих на учете по республике, областям и городам республиканского значения, столицы за период трех предыдущих лет;
3) среднее количество пациентов, впервые выявленных по республике, областям и городам республиканского значения, столицы за период трех предыдущих лет;
4) средняя численность населения по республике за период трех предыдущих лет на уровне города и села.
Планирование объема средств на услуги дерматовенерологической помощи на амбулаторном уровне осуществляется поэтапно:
1) на уровне областей, городов республиканского значения и столицы;
2) на уровне республики.
При планировании объема услуг дерматовенерологической помощи производится расчет путем произведения планируемого количества обращений на расчетную среднюю стоимость услуг на один случай.
43. Планирование объема услуг молодежных центров здоровья на амбулаторном уровне определяется на основании средней численности населения по республике за период трех предыдущих лет на уровне города и села.
Планирование объема средств на молодежные центры здоровья осуществляется поэтапно:
1) на уровне областей, городов республиканского значения и столицы;
2) на уровне республики.
При планировании объема услуг молодежных центров здоровья производится расчет путем произведения планируемой численности соответствующей категории населения на фактическую среднюю стоимость соответствующих услуг на одного обратившегося.
44. Планирование объема услуг КДП на амбулаторном уровне для республиканских организаций осуществляется раздельно по категориям населения и видам получаемых услуг на основании следующих данных:
1) количество посещений по кодам заболеваний по МКБ-10 в республиканские организации по категориям населения и видам получаемых услуг за период предыдущего года;

2) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша тіркелген аурулардың орташа саны;
3) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша халықтың орташа саны.
45. Зейнеткерлерге және әскери қызметшілердің, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерінің отбасы мүшелеріне қызмет көрсетуді жоспарлау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі сияқты ведомстволық ұйымдардың өтінімдері негізінде есептеледі.
46. Диагностикалық зерттеулердің жекелеген түрлері бойынша қызметтерді жоспарлау (компьютерлік томография, магнитті-резонанстық томография) онкологиялық ауруларға күдікті пациенттер үшін маманның жолдамасы бойынша мынадай деректер негізінде жүзеге асырылады:
1) компьютерлік томография (бұдан әрі – КТ), магниттік-резонанстық томография (бұдан әрі – МРТ) аппараттарының саны;
2) зерттеудің орташа ұзақтығы;
3) күніне зерттеулер саны;
4) амбулаториялық жағдайлардағы зерттеулер саны.
Маманның жолдамасы бойынша (КТ, МРТ) онкологиялық ауруларға күдікті пациенттер үшін диагностикалық зерттеулердің қымбат түрлері бойынша бюджетті жоспарлау кезең-кезеңімен:
1) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде;
2) республика деңгейінде жүзеге асырылады.
Онкологиялық ауруларға күдікті пациенттер үшін диагностикалық зерттеулердің жекелеген түрлері бойынша бюджетті жоспарлау кезінде маманның жолдамасы бойынша (КТ, МРТ) КТ, МРТ бойынша тарифтердің есептік орташа құнына ең жоғары жүктеме кезінде жылына көрсетілетін қызметтердің жоспарланатын санын көбейту жолымен есептеу жүргізіледі.
47. Балалардың профилактикалық медициналық тексерулері және балалар мен ересектердің нысаналы топтарының скринингтік зерттеулері бойынша қызметтерді жоспарлау амбулаториялық жағдайда көрсетілетін қызметтер бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Балалардың профилактикалық медициналық қарап-тексерулері және балалар мен ересектердің нысаналы топтарының скринингтік зерттеулері бойынша қызметтер көлемін жоспарлау деректері негізінде жүзеге асырылады:
1) алдыңғы жылғы кезеңдегі жасын және жынысын ескере отырып, профилактикалық медициналық қарап-тексеруге/скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың саны;
2) Кодекстің 86-бабының 11-тармағына және 87-бабының 2-тармағына сәйкес белгіленген мерзімдерде және кезеңділікпен профилактикалық медициналық қарап-тексеруге/скринингтік зерттеуге жататын халықтың нысаналы топтарының саны;

2) среднее количество зарегистрированных случаев заболеваний по республике за период предыдущих трех лет;
3) средняя численность населения по республике за период предыдущих трех лет.
45. Планирование Услуги пенсионерам и членам семьи военнослужащих, сотрудников правоохранительных и специализированных государственных органов рассчитываются исходя из заявок ведомственных организации таких как Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, Министерство обороны Республики Казахстан, Министерство внутренних дел Республики Казахстан и Службы государственной охраны Республики Казахстан.
46. Планирование услуг по отдельным видам диагностических исследований компьютерная томография, магнитно-резонансная томография) для пациентов с подозрением на онкологические заболевания по направлению специалиста осуществляется на основании следующих данных:
1) количество аппаратов для компьютерной томографии (далее – КТ), магнитно-резонансной томографии (далее – МРТ);
2) среднее продолжительность исследования;
3) количество исследований в день;
4) количество исследований в амбулаторных условиях.
Планирование объема средств по дорогостоящим видам диагностических исследований для пациентов с подозрением на онкологические заболевания по направлению специалиста (КТ, МРТ) осуществляется поэтапно:
1) на уровне областей, городов республиканского значения и столицы;
2) на уровне республики.
При планировании объема средств по отдельным видам диагностических исследований для пациентов с подозрением на онкологические заболевания по направлению специалиста (КТ, МРТ) производится расчет путем произведения планируемого количества услуг в год при максимальной нагрузке на расчетную среднюю стоимость тарифов по КТ, МРТ.
47. Планирование услуг по профилактическим медицинским осмотрам детей и скрининговых исследований целевых групп детского и взрослого населения осуществляется по услугам, оказываемым в амбулаторных условиях.
Сноска. Пункт 47 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
48. Планирование объемов услуг по профилактическим медицинским осмотрам детей и скрининговых исследований целевых групп детского и взрослого населения осуществляется на основании данных;
1) количества лиц, подлежащим профилактическим медицинским осмотрам/скрининговым исследованиям с учетом возраста и пола за период прошлого года;
2) численности целевых групп населения, подлежащих профилактическим медицинским осмотрам/скрининговым исследованиям в сроки и с периодичностью, установленными согласно пункта 11 статьи 86 и пункта 2 статьи 87 Кодекса;

3) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика, облыстар және республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша қала және ауыл деңгейіндегі халықтың орташа саны.
Ескерту. 48-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
49. Балалардың профилактикалық медициналық қарап-тексерулері және балалар мен ересектердің нысаналы топтарының скринингтік зерттеулері бойынша көрсетілетін қызметтер қаражатының көлемін жоспарлау кезең- кезеңімен жүзеге асырылады:
1) профилактикалық медициналық қарап-тексерулердің/скринингтік зерттеулердің және нысаналы топтың әрбір түрі бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана деңгейінде;
2) профилактикалық медициналық қарап-тексерулердің/скринингтік зерттеулердің барлық түрлері бойынша және барлық нысаналы топтар бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана деңгейінде;
3) профилактикалық медициналық қарап-тексерулердің/скринингтік зерттеулердің барлық түрлері бойынша және барлық нысаналы топтар бойынша республика деңгейінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Балалардың профилактикалық медициналық қарап-тексерулері және балалар мен ересектердің нысаналы топтарының скринингтік зерттеулері бойынша көрсетілетін қызметтер қаражатының көлемін жоспарлау кезінде тарифтерге көрсетілетін қызметтер санын жүргізу жолымен есептеу жүргізіледі.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50-1. МӘМС жүйесінде жүктілік алдындағы дайындық кезінде консультациялық-диагностикалық көмек бойынша қызметтер қаражатының көлемін жоспарлау кезең-кезеңімен жүзеге асырылады:
1) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде;
2) республика деңгейінде.
Ескерту. 3-параграф 50-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50-2. МӘМС жүйесінде жүктілік алдындағы дайындық кезінде консультациялық-диагностикалық көмек бойынша қызметтер қаражатының көлемін мынадай деректер негізінде жоспарлау:
1) алдыңғы фертильді жылдың кезеңінде жүктілік алдындағы дайындыққа жататын жастағы әйелдердің саны;

3) средней численности населения по республике, областям и городам республиканского значения, столицы за период предыдущих трех лет на уровне города и села.
Сноска. Пункт 48 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Планирование объема средств услуг по профилактическим медицинским осмотрам детей и скрининговых исследований целевых групп детского и взрослого населения осуществляется поэтапно:
1) на уровне областей, городов республиканского значения, столицы по каждому виду профилактических медицинских осмотров/скрининговых исследований и целевой группы;
2) на уровне областей, городов республиканского значения, столицы по всем видам профилактических медицинских осмотров/скрининговых исследований и по всем целевым группам;
3) на уровне республики по всем видам профилактических медицинских осмотров/скрининговых исследований и по всем целевым группам.
Сноска. Пункт 49 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. При планировании объема средств услуг по профилактическим медицинским осмотрам детей и скрининговых исследований целевых групп детского и взрослого населения производится расчет путем произведения количества услуг на тарифы.
Сноска. Пункт 50 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50-1. Планирование объема средств услуг по консультативно-диагностической помощи при прегравидарной подготовке в системе ОСМС осуществляется поэтапно:
1) на уровне областей, городов республиканского значения и столицы;
2) на уровне республики.
Сноска. Параграф 3 дополнен пунктом 50-1 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50-2. Планирование объема услуг по консультативно-диагностической помощи при прегравидарной подготовке в системе ОСМС на основании следующих данных:
1) количество женщин фертильного возраста, подлежащим прегравидарной подготовке за период предыдущего года;

2) амбулаториялық жағдайлардағы зерттеулер саны;
МӘМС жүйесінде жүктілік алдындағы дайындық кезінде консультациялық-диагностикалық көмек бойынша қаражат көлемін жоспарлау кезінде фертильді жастағы әйелдердің жоспарланған санын тарифке шығару жолымен есептеу жүргізіледі.
Ескерту. 3-параграф 50-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-параграф. Бағдарламалық гемодиализ қызметтерін жоспарлау
51. Бағдарламалық диализ қызметтерін жоспарлау кезінде Кодекстің 7-бабының 32) тармағына сәйкес уәкілетті орган бекітетін Қазақстан халқына нефрологиялық көмек көрсету стандартының талаптары ескеріледі.
52. Бағдарламалық гемодиализ қызметтеріне толық қажеттілік көлемі халықаралық көрсеткіштер бойынша болжамды қаржы қаражатының көлеміне сәйкес келмеген кезде науқастардың жыл сайынғы өсімін ескере отырып, бағдарламалық гемодиализ қызметтерін жоспарлау әдісі пайдаланылады.
53. Бағдарламалық диализ қызметтерінің көлемін жоспарлау мынадай деректер негізінде жүзеге асырылады:
1) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша бағдарламалық диализ сессиялары санының орташа саны;
2) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша бағдарламалық диализге жататын аурулардың тіркелген жағдайларының орташа саны;
3) алдыңғы үш жыл кезеңінде бағдарламалық диализ алатын науқастар санының өсуі;
4) республика бойынша алдыңғы үш жыл кезеңіндегі халық саны.
54. Бағдарламалық диализ қызметтерінің көлемін жоспарлау науқастардың жыл сайынғы өсімін ескере отырып, стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмекті жоспарлаудан бөлек жүзеге асырылады.
55. Бағдарламалық диализ қызметтеріне қажеттілікті толық айқындау үшін жоспарлау кезең-кезеңімен жүзеге асырылады:
1) бірінші кезеңде жоспарлау бағдарламалық диализ қызметтерін алатын пациенттердің санын ескере отырып жүзеге асырылады;
2) екінші кезеңде жоспарлау бағдарламалық диализ қызметтерінің санын ескере отырып жүзеге асырылады.
56. Халықтың бағдарламалық диализ қызметтеріне қажеттілігі толық қамтылған жағдайда жоспарлау алдыңғы үш жыл кезеңіндегі пациенттер саны бойынша халықтың жалпы санының өзгерістеріне сәйкес жүзеге асырылады.
57. Халықтың бағдарламалық диализ қызметтеріне қажеттілігі толық қамтылған жағдайда және бағдарламалық диализ алатын пациенттер санының өсуі шегінде қаражат көлемін жоспарлау кезең-кезеңімен:
1) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде;

2) количество исследований в амбулаторных условиях;
При планировании объема средств по консультативно-диагностической помощи при прегравидарной подготовке в системе ОСМС производится расчет путем произведения планируемой численности женщин фертильного возраста на тариф.
Сноска. Параграф 3 дополнен пунктом 50-2 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 4. Планирование услуг программного диализа
51. При планировании услуг программного диализа учитываются требования стандарта оказания нефрологической помощи населению Казахстана, утверждаемого уполномоченным органом согласно пункта 32) статьи 7 Кодекса.
52. При несоответствии объема полной потребности в услугах программного диализа по международным показателям объемам прогнозных финансовых средств используется метод планирования услуг программного гемодиализа с учетом ежегодного прироста больных.
53. Планирование объемов услуг программного диализа осуществляется на основании следующих данных:
1) среднее количество числа сеансов программного диализа по республике за период трех предыдущих лет;
2) среднее количество зарегистрированных случаев заболеваний, подлежащих программному диализу по республике за период трех предыдущих лет;
3) прирост числа больных, получающих программный диализ за период трех предыдущих лет;
4) численность населения по республике за период трех предыдущих лет.
54. Планирование объема услуг программного диализа осуществляется отдельно от планирования специализированной медицинской помощи в стационарозамещающих условиях с учетом ежегодного прироста больных.
55. Для полного определения потребности в услугах программного диализа планирование осуществляется поэтапно:
1) на первом этапе планирование осуществляется с учетом количества пациентов, получающих услуги программного диализа;
2) на втором этапе планирование осуществляется с учетом количества услуг программного диализа.
56. В случае полного покрытия потребности населения в услугах программного диализа планирование осуществляется в соответствии с изменениями общей численности населения по количеству пациентов за период трех предыдущих лет.
57. Планирование объема средств в случае полного покрытия потребности населения в услугах программного диализа и в пределах прироста численности пациентов, получающих программный диализ, осуществляется поэтапно:
1) на уровне областей, городов республиканского значения и столицы;

2) республика деңгейінде жүзеге асырылады.
58. Бағдарламалық диализ құралдарының көлемін жоспарлау кезінде сеанстардың болжамды санына тарифициаторға сәйкес гемодиализ қызметінің құнын жүргізу жолымен есептеу жүргізіледі.
Ескерту. 58-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-параграф. Стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмекті жоспарлау
59. Стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмектің көлемін жоспарлау мынадай деректер негізінде республикалық, қалалық және ауылдық деңгейлерде бөлек жүзеге асырылады:
1) алдыңғы жылғы кезеңдегі емдеуге жатқызу санының нақты көрсеткіштері;
2) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі емдеуге жатқызу санының орташа саны;
3) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі сырқаттанушылық көрсеткіштері;
4) жоспарланған кезеңге болжамды сырқаттанушылық;
5) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі демографиялық көрсеткіштер, жоспарланған кезеңге халықтың болжамды саны.
60. Қалалық және ауылдық деңгейлерде стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсетілетін қызметтердің жоспарланатын көлемі емдеуге жатқызу деңгейіне, болжамды сырқаттанушылыққа, халық санының өзгеруіне байланысты жыныстық жас топтары бөлінісінде айқындалады.
61. Стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету қызметтеріне қаражат көлемін жоспарлау кезең-кезеңімен:
1) осы жыныстық жас тобы бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде;
2) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде АХЖ-10 сыныбы бойынша, барлық жыныстық жас топтары бойынша;
3) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде АХЖ-10 барлық сыныптары бойынша, барлық жыныстық жас топтары бойынша;
4) республика деңгейінде, АХЖ-10 барлық сыныптары бойынша, барлық жыныстық жас топтары бойынша жүзеге асырылады.
62. Емдеуге жатқызу жағдайларының жоспарлы саны республика, қала мен ауыл деңгейінде жоспарланатын қаражат көлемінің лимитіне байланысты түзетілуі мүмкін. Түзету кезінде денсаулық сақтаудың басым бағыттарын ескере отырып, АХЖ-10 және АХЖ-9 кодтары бойынша топтарды іріктеуді басшылыққа алады.
63. Стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмекке қаражат көлемін жоспарлау кезінде емдеуге жатқызу жағдайларының болжамды көлемін және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде базалық мөлшерлеменің және бір емделген жағдай үшін ақы төлеу әдістерінің өзгерістерін ескере отырып, АХЖ-10 сыныбы және жыныс-жас тобы бойынша алдыңғы жылғы кезеңдегі бір емделген жағдайдың орташа құнын көбейту жолымен есептеу жүргізіледі.

2) на уровне республики.
58. При планировании объема средств программного диализа производится расчет путем произведения стоимости услуги гемодиализа согласно тарификатору на прогнозное количество сеансов.
Сноска. Пункт 58 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 5. Планирование специализированной медицинской помощи в стационарозамещающих условиях
59. Планирование объемов специализированной медицинской помощи в стационарозамещающих условиях осуществляется раздельно на республиканском, городском и сельском уровнях на основании следующих данных:
1) фактические показатели числа госпитализаций за период предыдущего года;
2) среднее количество числа госпитализаций за период трех предыдущих лет;
3) показатели заболеваемости за период трех предыдущих лет;
4) прогнозная заболеваемость на планируемый период;
5) демографические показатели за период трех предыдущих лет, прогнозная численность населения на планируемый период.
60. Планируемый объем услуг специализированной медицинской помощи в стационарозамещающих условиях на городском и сельском уровнях определяется в зависимости от уровня госпитализаций, прогнозной заболеваемости, изменениями численности населения, в разрезе половозрастных групп.
61. Планирование объема средств на услуги специализированной медицинской помощи в стационарозамещающих условиях осуществляется поэтапно:
1) на уровне областей, городов республиканского значения и столицы по данной половозрастной группе;
2) на уровне областей, городов республиканского значения и столицы по данному классу МКБ-10, по всем половозрастным группам;
3) на уровне областей, городов республиканского значения и столицы по всем классам МКБ-10, по всем половозрастным группам;
4) на уровне республики, по всем классам МКБ-10, по всем половозрастным группам.
62. Плановое количество случаев госпитализации может корректироваться в зависимости от лимита планируемого объема средств на уровне республики, города и села. При корректировке руководствуются выборкой групп по кодам МКБ-10 и МКБ-9 с учетом приоритетных направлений здравоохранения.
63. При планировании объема средств на специализированную медицинскую помощь в стационарозамещающих условиях производится расчет путем произведения прогнозного объема случаев госпитализаций и средней стоимости одного пролеченного случая за период предыдущего года по классу МКБ-10 и половозрастной группе с учетом изменений базовой ставки и методов оплаты за один пролеченный случай при оказании специализированной медицинской помощи в стационарозамещающих условиях.

6-параграф. Стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмекті жоспарлау
64. Стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек (бұдан әрі – ММК) көрсету кезінде көрсетілетін қызметтер көлемін жоспарлау мынадай деректер негізінде республикалық, қалалық және ауылдық деңгейлерде бөлек жүзеге асырылады:
1) алдыңғы жылғы кезеңдегі емдеуге жатқызу санының нақты көрсеткіштері;
2) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі емдеуге жатқызу санының орташа саны;
3) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі сырқаттанушылық көрсеткіштері;
4) жоспарланған кезеңге болжамды сырқаттанушылық;
5) жоспарланған кезеңге халықтың болжамды саны.
65. Республикалық, қалалық және ауылдық деңгейлердегі стационарлық жағдайларда ММК-ның жоспарланатын көлемі емдеуге жатқызу деңгейіне, АХЖ-10 сыныптары және халық саны бөлінісінде халықтың сырқаттану көрсеткіштеріне байланысты айқындалады.
66. Стационарлық жағдайларда ММК-ға қаражат көлемін жоспарлау кезінде стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде базалық мөлшерлеменің және бір емделген жағдай үшін төлем әдістерінің өзгерістерін ескере отырып, емдеуге жатқызу жағдайларының болжамды көлемін және алдыңғы жылғы кезеңдегі бір емделген жағдайдың орташа құнын көбейту жолымен есептеу жүргізіледі.
67. Емдеуге жатқызу жағдайларының жоспарлы саны республика, қала мен ауыл деңгейінде жоспарланған қаражат көлемінің лимитін ескере отырып түзетілуі мүмкін. Түзету кезінде басым мәндерді ескере отырып, АХЖ-10 ауру кодтары және АХЖ-9 операция кодтары бойынша топтарды іріктеуді басшылыққа алады.
68. АХЖ-10 ауру кодтары және АХЖ-9 операция кодтары бойынша ММК егжей-тегжейлі стационарлық қызметтердің жоспарланған көлемдерінің тапшылығы немесе артық болу қаупін болдырмау үшін облыстар және республикалық маңызы бар қалалар, астана арасында біртіндеп теңестіру тәсілі қолданылады.
69. Мамандандырылған медициналық көмектің қабылдау бөлімшелерінің стационарлық жағдайларда көрсетілетін қызметтер көлемін жоспарлау мынадай деректер негізінде қала және ауыл деңгейінде бөлек жүзеге асырылады:
1) алдыңғы жылғы кезеңдегі қабылдау бөлімшелеріндегі жағдайлар санының нақты көрсеткіштері;
2) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі қабылдау бөлімшелеріндегі жағдайлар санының орташа саны;
3) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі нақты сырқаттанушылық көрсеткіштері, жоспарланған кезеңге болжамды сырқаттанушылық;
4) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі демографиялық көрсеткіштер, жоспарланған кезеңге халықтың болжамды саны.
70. Қалалық және ауылдық деңгейлерде стационарлық жағдайларда ЖМК қабылдау бөлімшелерінің жоспарланатын көлемі АХЖ-10 сыныптары және жыныстық жас топтары бөлінісінде қабылдау бөлімшелері деңгейінде көрсетілген медициналық қызметтерге, болжамды сырқаттанушылыққа халық санының өзгеруіне сәйкес айқындалады.

Параграф 6. Планирование специализированной медицинской помощи в стационарных условиях
64. Планирование объема услуг при оказании специализированной медицинской помощи (далее – СМП) в стационарных условиях осуществляется раздельно на республиканском, городском и сельском уровнях на основании следующих данных:
1) фактические показатели числа госпитализаций за период предыдущего года;
2) среднее количество числа госпитализаций за период трех предыдущих лет;
3) показатели заболеваемости за период трех предыдущих лет;
4) прогнозная заболеваемость на планируемый период;
5) прогнозная численность населения на планируемый период.
65. Планируемый объем СМП в стационарных условиях на республиканском, городском и сельском уровнях определяется в зависимости от уровня госпитализации, показателей заболеваемости населения в разрезе классов МКБ-10 и численности населения.
66. При планировании объема средств на СМП в стационарных условиях производится расчет путем произведения прогнозного объема случаев госпитализаций и средней стоимости одного пролеченного случая за период предыдущего года по классу МКБ-10 и половозрастной группе с учетом изменений базовой ставки и методов оплаты за один пролеченный случай при оказании специализированной медицинской помощи в стационарных условиях.
67. Плановое количество случаев госпитализации может корректироваться c учетом лимита планируемого объема средств на уровне республики, города и села. При корректировке руководствуются выборкой групп по кодам заболеваний по МКБ-10 и кодам операций по МКБ-9 с учетом приоритетных значений.
68. Для исключения риска дефицита или избытка планируемых объемов детализированных стационарных услуг СМП по кодам заболеваний по МКБ-10 и кодам операций по МКБ-9 используется подход постепенного выравнивания между областями и городами республиканского значения, столицы.
69. Планирование объема услуг приемных отделений специализированной медицинской помощи в стационарных условиях осуществляется раздельно на уровне города и села на основании следующих данных:
1) фактические показатели числа случаев в приемных отделениях за период предыдущего года;
2) среднее количество числа случаев в приемных отделениях за период трех предыдущих лет;
3) показатели фактической заболеваемости за период трех предыдущих лет, прогнозная заболеваемость на планируемый период;
4) демографические показатели за период трех предыдущих лет, прогнозная численность населения на планируемый период.
70. Планируемый объем приемных отделений СМП в стационарных условиях на городском и сельском уровнях определяется в соответствии с оказанными медицинскими услугами на уровне приемных отделений, прогнозной заболеваемости, изменениями численности населения, в разрезе классов МКБ-10 и половозрастных групп.

71. Стационарлық жағдайларда ММК қабылдау бөлімшелеріне қаражат көлемін жоспарлау базалық мөлшерлеме мен төлем әдістерінің өзгерістерін ескере отырып, алдыңғы жылғы кезеңдегі АХЖ-10 сыныбы және жыныстық жас тобы бойынша жағдайлардың болжамды көлемін және бір жағдайдың орташа құнын көбейту жолымен жүзеге асырылады.
72. Емдеуге жатқызу стационарларының қабылдау бөлмелеріне жүгіну жағдайларының жоспарлы саны қала мен ауыл деңгейінде жоспарланатын қаражат көлемінің лимитіне байланысты түзетілуі мүмкін.
7-параграф. Жоғары технологиялық медициналық көмекті жоспарлау
73. Жоғары технологиялық медициналық көмектің (бұдан әрі – ЖТМК) көлемін жоспарлау мынадай деректер негізінде барлық деңгейлерде көрсетілетін технологиялар түрлері бойынша жүзеге асырылады:
1) алдыңғы жылғы кезеңде республика бойынша ЖТМК қызметтерін алғандар санының нақты көрсеткіштері;
2) алдыңғы жылғы кезеңде республика бойынша халықтың орташа саны;
3) АХЖ-9 бойынша операциялар коды бойынша ЖТМК көрсетілген қызмет түрлерінің саны;
4) ЖТМК алған адамдардың саны, оның ішінде шұғыл көрсетілімдер бойынша;
5) ЖТМК қызметтерін көрсетудің халықаралық тәжірибесін талдау деректері;
6) денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының, ғылыми орталықтардың, ғылыми-зерттеу институттарының денсаулық сақтау субъектілері және технологиялар бөлінісінде жоспарланатын кезеңге ЖТМК қызметтерін көрсетудің болжамды көлемдері туралы ұсыныстары;
7) ЖТМК қызметтеріне тарифтер.
74. ЖТМК қызметтерінің көлемін айқындау бойынша есептеулер технологиялар бөлінісінде республика бойынша ЖТМК қызметтерінің сырқаттанушылық, өлім көрсеткіштеріне және өмір сапасына әсерін ескере отырып жүзеге асырылады.
75. Қазақстан Республикасындағы ЖТМК деңгейін салыстырмалы талдау озық халықаралық тәжірибемен салыстырғанда бір миллион халыққа жүзеге асырылады.
76. Ұсынылатын халықаралық деңгей шегінде және қызметтер берушілердің ЖТМК қызметтеріне өткізу қабілеті шегінде қаражат көлемін жоспарлау республика деңгейінде жүзеге асырылады.
77. ЖТМК қызметтеріне халықтың қажеттілігін толық қамту мүмкіндігі болған кезде жоспарлау ЖТМК белгілі бір қызметі үшін республика деңгейінде халықтың жалпы санының өзгерістеріне сәйкес жүзеге асырылады.
78. ЖТМК қаражат көлемін жоспарлау кезінде алдыңғы жылғы қызметтердің орташа құнына және (немесе) тарифке қызметтердің болжамды санын көбейту жолымен есептеу жүргізіледі.
8-параграф. Паллиативтік көмек қызметін жоспарлау
79. Паллиативтік медициналық көмек қызметтерінің көлемін жоспарлау стационарлық, стационарды алмастыратын жағдайларда және мобильді бригадаларда медициналық көмек үшін бөлек жүзеге асырылады.

71. Планирование объема средств на приемные отделения СМП в стационарных условиях осуществляется путем произведения прогнозного объема случаев и средней стоимости одного случая за период предыдущего года по классу МКБ-10 и половозрастной группе с учетом изменений базовой ставки и методов оплаты.
72. Плановое количество случаев обращения в приемные покои стационаров госпитализации может корректироваться в зависимости от лимита планируемого объема средств на уровне города и села.
Параграф 7. Планирование высокотехнологичной медицинской помощи
73. Планирование объема высокотехнологичной медицинской помощи (далее – ВТМП) осуществляется по видам технологий, оказываемым на всех уровнях на основании следующих данных:
1) фактические показатели числа получивших услуги ВТМП по республике за период предыдущего года;
2) средняя численность населения по республике за период предыдущего года;
3) количество оказанных видов услуг ВТМП по коду операций по МКБ – 9;
4) количество лиц, получивших ВТМП, в том числе по экстренным показаниям;
5) данные анализа международного опыта оказания услуг ВТМП;
6) предложения местных органов государственного управления здравоохранением, научных центров, научно-исследовательских институтов о прогнозных объемах оказания услуг ВТМП на планируемый период в разрезе субъектов здравоохранения и технологий;
7) тарифы на услуги ВТМП.
74. Расчеты по определению объема услуг ВТМП осуществляются в разрезе технологий, по республике с учетом влияния услуг ВТМП на показатели заболеваемости, смертности и качество жизни.
75. Сравнительный анализ уровня ВТМП в Республике Казахстан осуществляется на один миллион населения в сравнении с передовым международным опытом.
76. Планирование объема средств в пределах рекомендуемого международного уровня и в пределах пропускной способности поставщиков на услуги ВТМП осуществляется на уровне республики.
77. При наличии возможности полного покрытия потребности населения в услугах ВТМП планирование осуществляется в соответствии с изменениями общей численности населения на уровне республики, для определенной услуги ВТМП.
78. При планировании объема средств ВТМП производится расчет путем произведения прогнозного количества услуг на среднюю стоимость услуг за прошедший год и (или) на тариф.
Параграф 8. Планирование услуг паллиативной медицинской помощи
79. Планирование объема услуг паллиативной медицинской помощи осуществляется раздельно для медицинской помощи в стационарных, стационарозамещающих условиях и мобильных бригад.

80. Паллиативтік медициналық көмек қызметтерінің көлемін жоспарлау мынадай деректер негізінде жүзеге асырылады:
1) алдыңғы жылғы кезеңдегі республика бойынша емдеуге жатқызу санының нақты көрсеткіштері;
2) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі паллиативтік медициналық көмекке жататын АХЖ-10 бойынша ауру кодтары бойынша емдеуге жатқызудың орташа саны;
3) алдыңғы үш жыл кезеңінде республика бойынша паллиативтік медициналық көмек қызметтерін алған пациенттерді емдеуге жатқызу санының орташа саны;
4) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша халықтың орташа саны.
81. Паллиативтік медициналық көмекті жоспарлау алдыңғы үш жыл кезеңіндегі паллиативтік медициналық көмекке жататын пациенттер саны бойынша жалпы халық санының өзгеруіне сәйкес жүзеге асырылады.
82. Стационарлық, стационарды алмастыратын жағдайларда паллиативтік медициналық көмек қызметтерінің жоспарланатын көлемі халық санының өзгеруіне сәйкес АХЖ-10 бойынша ауру кодтары бөлінісінде айқындалады.
83. Мобильді бригадалар нысанында паллиативтік медициналық көмек қызметтерінің көлемін жоспарлау кезінде паллиативтік медициналық көмекке тариф, өңір, шығу саны, паллиативтік медициналық көмекке мұқтаждардың болжамды саны ескеріледі.
84. Төсек-күн үшін ақы төлеу кезінде, сондай-ақ мобильді бригадалар нысанында паллиативтік медициналық көмек қызметтеріне қаражат көлемін жоспарлау:
1) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде жоспарланатын төсек-күндер санын, мобильді бригадалардың шығуын тиісті тарифке көбейту жолымен;
2) республика деңгейінде паллиативтік медициналық көмектің өңірлік бюджеттерін қосу жолымен есептеу жүргізіледі.
9-параграф. Патологиялық-анатомиялық диагностика қызметтерін жоспарлау
85. Патологиялық-анатомиялық диагностика қызметтерінің көлемін жоспарлау жүргізілетін диагностиканың түрлері мен күрделілік санаттарын ескере отырып және мынадай деректер негізінде жүзеге асырылады:
1) алдыңғы жылғы кезеңдегі стационарлардағы өлім жағдайларының нақты саны;
2) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі стационарлардағы өлім жағдайлары санының орташа саны;
3) алдыңғы жылғы кезеңдегі патологиялық-анатомиялық ашып-қараудың нақты саны;
4) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі патологиялық-анатомиялық ашып-қарау санының орташа саны;
5) алдыңғы жылғы кезеңдегі биопсиялық және операциялық материалды цитологиялық зерттеудің нақты саны;
6) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі биопсиялық және операциялық материалды цитологиялық зерттеу санының орташа саны;
7) алдыңғы жыл кезеңіндегі биопсиялық және операциялық материалды тірі кезіндегі патологиялық-анатомиялық зерттеулердің нақты саны;

80. Планирование объема услуг паллиативной медицинской помощи осуществляется на основании следующих данных:
1) фактические показатели числа госпитализаций по республике за период предыдущего года;
2) средняя численность госпитализаций по кодам заболеваний по МКБ-10, подлежащим паллиативной медицинской помощи за период трех предыдущих лет;
3) среднее количество числа госпитализаций пациентов, получивших услуги паллиативной медицинской помощи по республике за период трех предыдущих лет;
4) средняя численность населения по республике за период трех предыдущих лет.
81. Планирование паллиативной медицинской помощи осуществляется в соответствии с изменениями общей численности населения по количеству пациентов, подлежащих паллиативной медицинской помощи за период трех предыдущих лет.
82. Планируемый объем услуг паллиативной медицинской помощи в стационарных, стационарозамещающих условиях определяется в соответствии с изменениями численности населения, в разрезе кодов заболеваний по МКБ – 10.
83. При планировании объема услуг паллиативной медицинской помощи в форме мобильных бригад учитывается тариф на паллиативную медицинскую помощь, регион, количество выездов, прогнозируемое количество нуждающихся в паллиативной медицинской помощи.
84. Планирование объема средств на услуги паллиативной медицинской помощи при оплате за койко-день, а также в форме мобильных бригад производится расчет:
1) на уровне областей и городов республиканского значения, столицы путем произведения планируемого количества койко-дней, выездов мобильных бригад на соответствующий тариф;
2) на уровне республики путем суммирования региональных бюджетов паллиативной медицинской помощи.
Параграф 9. Планирование услуг патологоанатомической диагностики
85. Планирование объема услуг патологоанатомической диагностики осуществляется с учетом видов и категорий сложности проводимой диагностики и на основании следующих данных:
1) фактическое число летальных случаев в стационарах за период предыдущего года;
2) среднее количество числа летальных случаев в стационарах за период трех предыдущих лет;
3) фактическое число патологоанатомических вскрытий за период предыдущего года;
4) среднее количество числа патологоанатомических вскрытий за период трех предыдущих лет;
5) фактическое число цитологических исследований биопсийного и операционного материала за период предыдущего года;
6) среднее количество числа цитологических исследований биопсийного и операционного материала за период трех предыдущих лет;
7) фактическое число прижизненных патологоанатомических исследований биопсийного и операционного материала за период предыдущего года;

8) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі биопсиялық және операциялық материалды тірі кезіндегі патологиялық-анатомиялық зерттеулердің орташа саны.
86. Тірі кезіндегі патологиялық-анатомиялық зерттеулер мен биопсиялық және операциялық материалдың цитологиялық зерттеулері қызметтерінің толық қажеттілігін жоспарлау тәулік бойғы және (немесе) күндізгі стационардың хирургиялық жағдайларының жиынтық көлемінің; тәулік бойы және (немесе) күндізгі стационарда биологиялық материалды алу бойынша манипуляциялардың; тиісті патологиялық-анатомиялық қызметтерге қолданыстағы тарифтер бөлінісінде амбулаториялық емшаралар мен манипуляциялардың өзгеруіне сәйкес бөлек жүзеге асырылады.
87. Патологиялық-анатомиялық ашып-қарауды (аутопсия) жоспарлау кезінде міндетті ашып-қарауды (ана, бала өлімі, өлі туған) және заңды өкілдердің жазбаша өтініші бойынша жіктеу ескеріледі.
88. Патологиялық-анатомиялық диагностиканың қаражат көлемін жоспарлау кезінде өңірлік патологиялық-анатомиялық бөлімшелердің және (немесе) бюроның өтінімдері негізінде жасалған патологиялық-анатомиялық ашып-қараудың (аутопсия) және тірі кезіндегі патологиялық-анатомиялық зерттеулер мен цитологиялық зерттеулердің болжамды санын тарифтерге көбейту жолымен есептеу жүргізіледі.
10-параграф. Қан мен оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сақтау және өткізу, қан препараттарын өндіру жөніндегі қызметтерді жоспарлау
89. Тәулік бойы және күндізгі стационарларға емдеуге жатқызылған науқастарды қамтамасыз ету үшін қан мен оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сақтау және өткізу, қан препараттарын өндіру жөніндегі қызметтер көлемін жоспарлау мынадай деректер негізінде жүзеге асырылады:
1) алдыңғы жылғы кезеңдегі республика бойынша емдеуге жатқызу санының нақты көрсеткіштері;
2) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша емдеуге жатқызу санының орташа саны;
3) алдыңғы үш жыл кезеңінде республика бойынша қан мен оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сақтау және өткізу, қан препараттарын өндіру жөніндегі қызметтерді алған пациенттерді емдеуге жатқызудың орташа саны;
4) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша тіркелген аурулар жағдайларының орташа саны;
5) алдыңғы жылғы кезеңдегі республика бойынша халық қозғалысының демографиялық көрсеткіштері;
6) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша халықтың орташа саны.
90. Қан мен оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сақтау және өткізу, қан препараттарын өндіру жөніндегі қызметтерге қаражат көлемін жоспарлау кезең-кезеңімен:
1) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде осы бейін бойынша (ЖМК үшін) немесе АХЖ-9 бойынша операциялардың кодтары (ЖТМК үшін), белгілі бір тариф бойынша;

8) среднее количество числа прижизненных патологоанатомических исследований биопсийного и операционного материала за период трех предыдущих лет.
86. Планирование полной потребности услуг прижизненных патологоанатомических исследований и цитологических исследований биопсийного и операционного материала осуществляется раздельно в соответствии с изменениями совокупного объема хирургических случаев круглосуточного и (или) дневного стационара; манипуляций по забору биологического материала в круглосуточном и (или) дневном стационаре; амбулаторных процедур и манипуляций в разрезе действующих тарифов на соответствующие патологоанатомические услуги.
87. При планировании патологоанатомических вскрытий (аутопсия) учитывается классификация вскрытий на обязательные (материнская, младенческая смертность, мертворожденные) и по письменному заявлению законных представителей.
88. При планировании объема средств патологоанатомической диагностики производится расчет путем произведения прогнозного количества патологоанатомических вскрытий (аутопсия) и прижизненных патологоанатомических исследований и цитологических исследований, составленных на базе заявок региональных патологоанатомических отделений и (или) бюро на тарифы.
Параграф 10. Планирование услуг по заготовке, переработке, хранению и реализации крови и ее компонентов, по производству препаратов крови
89. Планирование объема услуг по заготовке, переработке, хранению и реализацию крови и ее компонентов, производству препаратов крови для обеспечения больных, госпитализированных в круглосуточные и дневные стационары, осуществляется на основании следующих данных:
1) фактические показатели числа госпитализаций по республике за период предыдущего года;
2) среднее количество числа госпитализаций по республике за период трех предыдущих лет;
3) среднее количество госпитализаций пациентов, получивших услуги по заготовке, переработке, хранению и реализацию крови и ее компонентов, производству препаратов крови по республике за период трех предыдущих лет;
4) среднее количество зарегистрированных случаев заболеваний по республике за период трех предыдущих лет;
5) демографические показатели движения населения по республике за период предыдущего года;
6) средняя численность населения по республике за период трех предыдущих лет.
90. Планирование объема средств на услуги по заготовке, переработке, хранению и реализацию крови и ее компонентов, производству препаратов крови осуществляется поэтапно:
1) на уровне областей, городов республиканского значения и столицы по данному профилю (для СМП) или кода операций по МКБ-9 (для ВТМП), по определенному тарифу;

2) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде барлық бейіндер бойынша (ЖМК үшін) немесе АХЖ-9 бойынша операциялардың кодтары (ЖТМК үшін), белгілі бір тариф бойынша;
3) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде барлық бейіндер бойынша (ЖМК үшін) немесе АХЖ-9 бойынша операциялардың кодтары (ЖТМК үшін), барлық тарифтер бойынша;
4) республика деңгейінде барлық бейіндер бойынша (ЖМК үшін) немесе АХЖ-9 бойынша операциялардың кодтары (ЖТМК үшін) бойынша, барлық тарифтер бойынша жүзеге асырылады.
91. Қан мен оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сақтау және өткізу қан препараттарын өндіру жөніндегі жоспарланған қызмет көлемі, ұқсас донорлардан ағзаларды трансплантаттауды сүйемелдеу, қайтыс болғаннан кейінгі донорлардан ағзаларды транспланттаттауды сүйемелдеу, гемопоэздік дің жасушаларын транспланттаттауды сүйемелдеу, күту парағын қалыптастыру, гемопоэздік дің жасушалары донорларының тіркелімін қалыптастыру, тромбоциттерге жеке іріктеу жүргізу, кіндік қанын типтеу қызметтерінің топтары бөлігінде құрамында эритроциттер бар орталарды жеке іріктеуді жүргізу осы топтың және орталықтардың қызметтері бөлінісінде жүзеге асырылады. Бұл ретте көлемдер трансплантаттаудың болжамды көлемдері мен ресурстар негізге алына отырып айқындалады.
92. Қан мен оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сақтау және өткізу, қан препараттарын өндіру бойынша қаражат көлемін жоспарлау кезінде қан препараттары мен қызметтерінің болжамды санына тарификаторға сәйкес препараттар мен қызметтердің құнын көбейту жолымен есептеу жүргізіледі.
93. Жоғарыда көрсетілген деректер болмаған жағдайда қан мен оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сақтау және өткізу, қан препараттарын өндіру жөніндегі қызметтер көлемін жоспарлау қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымымен келісілген облыстық және қалалық қан орталықтарының өтінімдері негізінде жүзеге асырылады.
11-параграф. АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдарға медициналық-әлеуметтік көмекті жоспарлау
94. АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсету көлемін жоспарлау динамикалық байқауда тұрған адамдар, достық кабинеттерге жүгінген адамдар және АИТВ инфекциясына зерттеп-қаралған адамдар үшін мынадай деректер негізінде бөлек жүзеге асырылады:
1) алдыңғы үш жыл кезеңінде тіркелген АИТВ инфекциясын жұқтыру жағдайларының орташа саны;
2) алдыңғы үш жыл кезеңінде республика, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша есепте тұрған пациенттер санының жыл сайынғы өсімі;

2) на уровне областей, городов республиканского значения и столицы по всем профилям (для СМП) или кодам операций по МКБ-9 (для ВТМП), по определенному тарифу;
3) на уровне областей, городов республиканского значения и столицы по всем профилям (для СМП) или кодам операций по МКБ-9 (для ВТМП), по всем тарифам;
4) на уровне республики по всем профилям (для СМП) или кодам операций по МКБ-9 (для ВТМП), по всем тарифам.
91. Планируемый объем услуг по заготовке, переработке, хранению и реализацию крови и ее компонентов, производству препаратов крови в части групп услуг: сопровождения трансплантации органов от родственных доноров, сопровождения трансплантации органов от посмертных доноров, сопровождения трансплантации гемопоэтических стволовых клеток, формирования листа ожидания, формирования регистра доноров гемопоэтических стволовых клеток, проведения индивидуального подбора тромбоцитов, типирование пуповинной крови, проведения индивидуального подбора эритроцитсодержащих сред осуществляется в разрезе услуг данной группы и центров. При этом объемы определяются исходя из прогнозируемых объемов трансплантаций и ресурсов.
92. При планировании объема средств по заготовке, переработке, хранению и реализацию крови и ее компонентов, производству препаратов крови производится расчет путем произведения стоимости препаратов и услуг согласно тарификатору на прогнозное количество препаратов крови и услуг.
93. В случае отсутствия вышеуказанных данных планирование объема услуг по заготовке, переработке, хранению и реализацию крови и ее компонентов, производству препаратов крови осуществляется на основании заявок областных и городских центров крови, согласованных с организацией здравоохранения, осуществляющей деятельность в сфере службы крови.
Параграф 11. Планирование медико-социальной помощи лицам, зараженным ВИЧ-инфекцией
94. Планирование объема услуг медико-социальной помощи лицам, зараженным ВИЧ-инфекцией, осуществляется раздельно для лиц, состоящих под динамическим наблюдением, лиц, обратившихся в дружественные кабинеты, и лиц, обследованных на ВИЧ - инфекцию на основании следующих данных:
1) среднее количество зарегистрированных случаев заражения ВИЧ-инфекцией за период предыдущих трех лет;
2) ежегодный прирост числа пациентов, состоящих на учете по республике, областям, городам республиканского значения и столицы за период предыдущих трех лет;

3) алдыңғы үш жыл кезеңінде республика, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша алғаш анықталған пациенттердің орташа саны;
4) алдыңғы үш жыл кезеңінде республика, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша ауруға зерттеп-қаралуға жататын пациенттердің орташа саны;
5) алдыңғы үш жыл кезеңінде республика бойынша қала мен ауыл деңгейінде халықтың орташа саны.
95. Динамикалық байқауда тұрған адамдардың болжамды санын айқындау және қаражат көлемін жоспарлау кезінде:
1) жоспарланатын кезеңге әрбір облыс, республикалық маңызы бар қалалар және астана бөлінісінде соңғы үш жылдағы науқастардың орташа өсу қарқыны;
2) динамикалық байқауда тұрған адамдардың болжамды санына кешенді тарифті көбейту жолымен шығыстар сомасы;
3) әрбір облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың көрсетілетін қызметтер көлемін қоса отырып, республика бойынша көрсетілетін қызметтер көлеміне есептеу жүргізіледі.
96. Достық кабинеттерге жүгінген адамдардың болжамды санын айқындау және қаражат көлемін жоспарлау кезінде:
1) жоспарланатын кезеңге әрбір облыс, республикалық маңызы бар қалалар және астана бөлінісінде соңғы үш жылдағы өсімнің орташа қарқыны;
2) достық кабинеттерге жүгінген адамдардың болжамды санына тарифті көбейту жолымен шығыстар сомасы;
3) әрбір облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың көрсетілетін қызметтер көлемін қоса отырып, республика бойынша көрсетілетін қызметтер көлеміне есептеу жүргізіледі.
97. АИТВ инфекциясының бар-жоғын зерттеп-қарауға және қаражат көлемін жоспарлауға көрсетілетін қызметтер көлемін жоспарлау кезінде:
1) жоспарланатын кезеңге әрбір облыс, республикалық маңызы бар қалалар және астана бөлінісінде соңғы үш жылдағы қызметтер санының орташа өсу қарқыны (үшінші деңгейдегі ұйымдардың деректері);
2) АИТВ инфекциясының бар-жоғын зерттеп-қарауға көрсетілетін қызметтердің болжамды санына тарифті көбейту жолымен шығыстар сомасы (үшінші деңгейдегі ұйымдардың деректері);
3) әрбір облыстың және республикалық маңызы бар қалалардың көрсетілетін қызметтер көлемін қоса отырып, республика бойынша көрсетілетін қызметтер көлеміне есептеулер жүргізіледі.
98. Республикалық ұйымның қызмет көлемін және қаражат көлемін жоспарлау кезінде:
1) динамикалық байқауда тұрған адамдардың болжамды саны;
2) динамикалық байқауда тұрған бір пациентке көрсетілетін қызметтердің болжамды санына;
3) шығыстар сомасы медициналық көрсетілетін қызметтер анықтамалығы бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын және көрсетілетін қызметтердің болжамды санын көбейту жолымен есептеулер жүргізіледі.

3) среднее количество пациентов, впервые выявленных по республике, областям, городам республиканского значения и столицы за период предыдущих трех лет;
4) среднее количество пациентов, подлежащих обследованию на заболевание по республике, областям, городам республиканского значения и столицы за период предыдущих трех лет;
5) средняя численность населения по республике за период предыдущих трех лет на уровне города и села.
95. При определении прогнозного количества лиц, состоящих под динамическим наблюдением, и планирования объема средств производятся расчет:
1) среднего темпа прироста больных за последние три года в разрезе каждой области, городов республиканского значения и столицы на планируемый период;
2) суммы расходов путем произведения комплексного тарифа на прогнозное количество лиц, состоящих под динамическим наблюдением;
3) объема услуг по республике суммируя объемы услуг каждой области городов республиканского значения и столицы.
96. При определении прогнозного количества лиц, обратившихся в дружественные кабинеты и планирования объема средств производятся расчеты:
1) среднего темпа прироста за последние три года в разрезе каждой области, городов республиканского значения и столицы на планируемый период;
2) суммы расходов путем произведения тарифа на прогнозное количество лиц, обратившихся в дружественные кабинеты;
3) объема услуг по республике суммируя объемы услуг каждой области и городов республиканского значения.
97. При планировании объема услуг на обследование наличия ВИЧ - инфекции и планирования объема средств производятся расчеты:
1) среднего темпа прироста количества услуг за последние три года в разрезе каждой области, городов республиканского значения и столицы на планируемый период (данные организаций третичного уровня);
2) суммы расходов путем произведения тарифа на прогнозное количество услуг на обследование наличия ВИЧ - инфекции (данные организаций третичного уровня);
3) объема услуг по республике суммируя объемы услуг каждой области и городов республиканского значения, столицы.
98. При планировании объема услуг республиканской организации и планирования объема средств производятся расчеты:
1) прогнозного количества лиц, состоящих под динамическим наблюдением;
2) прогнозного числа услуг на одного пациента, состоящего под динамическим наблюдением;
3) сумма расходов рассчитывается путем произведения стоимости услуг по справочнику медицинских услуг и прогнозного числа услуг.

99. Антиретровирустық препараттар дәрі-дәрмектерімен қамтамасыз етудің қаражат көлемін жоспарлау кезінде:
1) республикалық медициналық ұйымдар ұсынған деректердің негізінде жоспарланатын кезеңге дейінгі жылдың соңындағы антиретровирустық препараттардың болжамды қалдықтарын шегергенде, Кодекстің 7-бабының 96) тармақшасына сәйкес айқындалған дәрілік препараттардың құны бар антиретровирустық препараттармен (шығару нысанын ескере отырып) дәрілік қамтамасыз етудің болжамды көлемдерін жүргізу жолымен облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде жүргізіледі.
2) республика деңгейінде антиретровирустық препараттармен қамтамасыз етудің өңірлік бюджеттерін қосу жолымен есептеу жүргізіледі.
Ескерту. 99-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-параграф. Туберкулезбен ауыратын адамдарға медициналық-әлеуметтік көмекті жоспарлау
100. Туберкулезбен ауыратын адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсету қызметтерінің көлемін жоспарлау мынадай деректер негізінде жүзеге асырылады:
1) алдыңғы жылғы кезеңдегі республика бойынша емдеуге жатқызу санының нақты көрсеткіштері;
2) алдыңғы үш жыл кезеңінде республика бойынша емдеуге жатқызу санының орташа саны;
3) алдыңғы үш жыл кезеңінде республика бойынша туберкулез бойынша динамикалық байқауда есепте тұрған науқастардың орташа саны;
4) алдыңғы үш жыл кезеңінде республика, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бойынша есепте тұрған пациенттер санының жыл сайынғы өсімі;
5) алдыңғы үш жыл кезеңінде республика, облыстар және республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша алғаш анықталған туберкулезбен ауыратын науқастардың орташа саны;
6) алдыңғы үш жыл кезеңінде республика, облыстар және республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша ауруға күдікпен зерттеп-қаралған пациенттердің орташа саны.
101. Туберкулезбен ауыратын адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көлемін жоспарлау туберкулезбен ауыратын бір науқасқа кешенді тариф бойынша жүзеге асырылады, мыналарды қоспағанда:
1) туберкулезге қарсы препараттармен қамтамасыз ету;
2) бір төсек-күн үшін тариф бойынша стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсеткені үшін ақы төлеу жүзеге асырылатын республикалық ұйымдар (бұдан әрі – туберкулезбен ауыратын адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі).
102. Туберкулезбен ауыратын адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсету қызметтерінің көлемін жоспарлау кезінде:

99. При планировании объема средств лекарственного обеспечения антиретровирусными препаратами производится расчет:
1) на уровне областей, городов республиканского значения и столицы путем произведения прогнозных объемов лекарственного обеспечения антиретровирусными препаратами (с учетом формы выпуска) со стоимостью лекарственных препаратов, определенной согласно подпункта 96) статьи 7 Кодекса, за вычетом прогнозных остатков антиретровирусных препаратов на конец года, предшествующему планируемому периоду, на основе данных представленных республиканскими медицинскими организациями;
2) на уровне республики путем суммирования региональных бюджетов обеспечения антиретровирусными препаратами.
Сноска. Пункт 99 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 12. Планирование медико-социальной помощи лицам, больным туберкулезом
100. Планирование объема услуг медико-социальной помощи лицам, больным туберкулезом осуществляется на основании следующих данных:
1) фактические показатели числа госпитализаций по республике за период предыдущего года;
2) среднее количество числа госпитализаций по республике за период предыдущих трех лет;
3) среднее количество больных, состоящих на учете по динамическому наблюдению по туберкулезу, по республике за период предыдущих трех лет;
4) ежегодный прирост числа пациентов, состоящих на учете по республике, областям, городам республиканского значения и столицы за период предыдущих трех лет;
5) среднее количество впервые выявленных больных туберкулезом по республике, областям, городам республиканского значения и столицы за период предыдущих трех лет;
6) среднее количество пациентов, обследованных с подозрением на заболевание по республике, областям, городам республиканского значения и столицы за период предыдущих трех лет.
101. Планирование объемов медико-социальной помощи лицам, больным туберкулезом осуществляется по комплексному тарифу на одного больного туберкулезом, за исключением:
1) обеспечения противотуберкулезными препаратами;
2) республиканских организаций, оплата которым осуществляется за оказание специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях по тарифу за один койко-день (далее – субъект здравоохранения, оказывающий медико-социальную помощь лицам, больным туберкулезом).
102. При планировании объема услуг медико-социальной помощи лицам, больным туберкулезом производится расчет:

1) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бөлінісінде алдыңғы үш жылдағы кезеңнің басында және соңында тіркелген науқастардың орташа арифметикалық санын айқындау жолымен туберкулезбен ауыратын адамдар санының өзгеруінің орташа қарқынына;
2) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бөлінісінде науқастар санының өзгеруінің орташа қарқынымен есепте тұрған пациенттер санын көбейту жолымен туберкулезбен ауыратын адамдардың болжамды жылдық орташа тізімдік санына есептеу жүргізіледі.
103. Туберкулезбен ауыратын адамдарға медициналық-әлеуметтік көмектің қаражат көлемін жоспарлау кезінде:
1) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың деңгейінде туберкулезбен ауыратын адамдардың жылдық орташа тізімдік санына кешенді тарифті көбейту жолымен;
2) республика деңгейінде туберкулезбен ауыратын адамдарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге арналған өңірлік бюджеттерді қосу жолымен есептеу жүргізіледі.
104. Туберкулезге қарсы препараттар дәрі-дәрмектерімен қамтамасыз ету көлемін жоспарлау кезінде:
1) алдыңғы жылғы кезеңде туберкулезге қарсы препараттарды тұтынудың жалпы нақты көлемін препараттар шығару нысанын ескере отырып, облыстар мен республикалық маңызы бар қалалар, астана бөлінісінде;
2) туберкулезбен ауыратын адамдардың болжамды жылдық орташа тізімдік санына есептеу жүргізіледі;
3) жоспарланатын кезеңге дейінгі жылдың соңындағы туберкулезге қарсы препараттардың болжамды қалдықтарын республикалық медициналық ұйымдар ұсынған деректерінің негізінде.
Ескерту. 104-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
105. Туберкулезге қарсы препараттармен дәрілік қамтамасыз етудің қаражат көлемін жоспарлау кезінде:
1) Кодекстің 7-бабының 95) тармақшасына сәйкес айқындалған дәрілік препараттардың құны бар туберкулезге қарсы препараттармен (шығару нысанын ескере отырып) дәрілік қамтамасыз етудің болжамды көлемін жүргізу жолымен, республикалық медициналық ұйымдар ұсынған деректердің негізінде жоспарланатын кезеңге дейінгі жылдың соңындағы туберкулезге қарсы препараттардың болжамды қалдықтарын шегергенде, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана деңгейінде;
2) республика деңгейінде туберкулезге қарсы препараттармен қамтамасыз етудің өңірлік бюджеттерін қосу жолымен есептеу жүргізіледі.
Ескерту. 105-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

1) среднего темпа изменения количества лиц, больных туберкулезом путем определения среднеарифметического числа зарегистрированных больных на начало и конец периода за предыдущие три года в разрезе областей, городов республиканского значения и столицы;
2) прогнозной годовой среднесписочной численности лиц, больных туберкулезом путем произведения численности пациентов, состоящих на учете со средним темпом изменения количества больных в разрезе областей, городов республиканского значения и столицы.
103. При планировании объема средств медико-социальной помощи лицам, больным туберкулезом производится расчет:
1) на уровне областей, городов республиканского значения, столицы путем произведения комплексного тарифа на годовую среднесписочную численность лиц, больных туберкулезом;
2) на уровне республики путем суммирования региональных бюджетов на медико-социальную помощь лиц, больных туберкулезом.
104. При планировании объемов лекарственного обеспечения противотуберкулезными препаратами производится расчет:
1) общего физического объема потребления противотуберкулезных препаратов за период предыдущего года в разрезе областей и городов республиканского значения, столицы с учетом формы выпуска препаратов;
2) прогнозной годовой среднесписочной численности лиц, больных туберкулезом.
3) прогнозных остатков противотуберкулезных препаратов на конец года, предшествующему планируемому периоду, на основе данных представленных республиканскими медицинскими организациями.
Сноска. Пункт 104 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
105. При планировании объема средств лекарственного обеспечения противотуберкулезными препаратами производится расчет:
1) на уровне областей, городов республиканского значения, столицы путем произведения прогнозных объемов лекарственного обеспечения противотуберкулезными препаратами (с учетом формы выпуска) со стоимостью лекарственных препаратов, определенной согласно подпункту 95) статьи 7 Кодекса, за вычетом прогнозных остатков противотуберкулезных препаратов на конец года, предшествующему планируемому периоду, на основе данных представленных республиканскими медицинскими организациями;
2) на уровне республики путем суммирования региональных бюджетов обеспечения противотуберкулезными препаратами.
Сноска. Пункт 105 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13-параграф. Психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға психикалық денсаулық саласында медициналық көмекті жоспарлау
106. Психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға психикалық денсаулық саласындағы медициналық көмек МСАК деңгейінде, амбулаториялық, стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда (ерікті және мәжбүрлі) көрсетіледі.
107. Психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға психикалық денсаулық саласындағы медициналық көмек көрсету қызметтерінің көлемін жоспарлау мынадай деректер негізінде жүзеге асырылады:
1) алдыңғы жылғы кезеңдегі республика бойынша емдеуге жатқызу санының нақты көрсеткіштері;
2) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша емдеуге жатқызу санының орташа саны;
3) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарды динамикалық байқау бойынша есепте тұрған науқастардың орташа саны;
4) өткен үш жыл кезеңіндегі республика, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша есепте тұрған пациенттер санының жыл сайынғы өсімі;
5) алдыңғы үш жыл кезеңінде республика, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша алғаш рет анықталған пациенттердің орташа саны;
6) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша ауруға күдікті зерттеп-қаралған пациенттердің орташа саны.
108. Психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға психикалық денсаулық саласындағы медициналық көмектің қаражат көлемін жоспарлау стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсететін республикалық денсаулық сақтау ұйымдарын қоспағанда, психикалық денсаулық орталығының бір науқасына арналған кешенді тариф бойынша жүзеге асырылады, оның төлемі есептік орташа құны бойынша емделген жағдай үшін және бір төсек-күн үшін жүзеге асырылады.
109. Психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға психикалық денсаулық саласындағы медициналық көмек көрсету қызметтерінің көлемін айқындау үшін:
1) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бөлінісінде өткен үш жылдағы кезеңнің басында және соңында тіркелген науқастардың орташа арифметикалық санын айқындау жолымен психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдар санының өзгеруінің орташа қарқынына;
2) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бөлінісінде психикалық денсаулық орталықтарындағы науқастар санының өзгеруінің орташа қарқынымен есепте тұрған пациенттер санын көбейту жолымен психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдардың болжамды жылдық орташа тізімдік санына есептеу жүргізіледі.

Параграф 13. Планирование медицинской помощи в области психического здоровья лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями)
106. Медицинская помощь в области психического здоровья лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) оказывается на уровне ПМСП, в амбулаторных, стационарных и стационарозамещающих условиях (добровольное и принудительное).
107. Планирование объема услуг медицинской помощи в области психического здоровья лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) осуществляется на основании следующих данных:
1) фактические показатели числа госпитализаций по республике за период предыдущего года;
2) среднее количество числа госпитализаций по республике за период трех предыдущих лет;
3) среднее количество больных, состоящих на учете по динамическому наблюдению лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) по республике за период трех предыдущих лет;
4) ежегодный прирост числа пациентов, состоящих на учете по республике, областей, городов республиканского значения, столицы за период трех предыдущих лет;
5) среднее количество пациентов, впервые выявленных по республике, областей, городов республиканского значения, столицы за период трех предыдущих лет;
6) среднее количество пациентов, обследованных с подозрением на заболевание по республике, областей, городов республиканского значения, столицы за период трех предыдущих лет.
108. Планирование объема средств медицинской помощи в области психического здоровья лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) осуществляется по комплексному тарифу на одного больного центра психического здоровья, за исключением республиканских организаций здравоохранения, оказывающих специализированную медицинскую помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях, оплата которым осуществляется за пролеченный случай по расчетной средней стоимости и за один койко-день.
109. Для определения объема услуг медицинской помощи в области психического здоровья лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) производится расчет:
1) среднего темпа изменения количества лиц, с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), путем определения среднеарифметического числа зарегистрированных больных на начало и конец периода за предыдущие три года в разрезе областей, городов республиканского значения, столицы;
2) прогнозной годовой среднесписочной численности лиц с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) путем произведения численности пациентов, состоящих на учете, со средним темпом изменения количества больных центров психического здоровья в разрезе областей, городов республиканского значения, столицы.

110. Психикалық, мінез-құлықтық бұзылушылықтары (аурулары) бар адамдарға психикалық денсаулық саласындағы медициналық көмектің қаражат көлемін жоспарлау кезінде:
1) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана деңгейінде психикалық және мінез-құлықтық бұзылушылықтары бар науқастардың болжамды жылдық орташа тізімдік санына кешенді тарифті көбейту жолымен;
2) республика деңгейінде психикасының бұзылуынан (ауруынан) зардап шегетін адамдарға медициналық-әлеуметтік көмекке арналған өңірлік бюджеттерді қосу жолымен есептеу жүргізіледі.
14-параграф. Инфекциялық және паразиттік аурулары бар адамдарға стационарлық жағдайда медициналық көмекті жоспарлау
111. Инфекциялық және паразиттік аурулары бар адамдарға көрсетілетін медициналық көмектің көлемін жоспарлау мынадай деректер негізінде жүзеге асырылады:
1) алдыңғы жылғы кезеңдегі республика бойынша емдеуге жатқызу санының нақты көрсеткіштері;
2) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша емдеуге жатқызудың орташа саны;
3) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша инфекциялық аурулардың тіркелген жағдайларының орташа саны;
4) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша халықтың орташа саны.
112. Инфекциялық және паразиттік аурулары бар адамдарға стационарлық жағдайларда көрсетілетін қызметтердің жоспарланатын көлемі инфекциялық нозологиялар бөлінісінде болжамды сырқаттанушылыққа сәйкес айқындалады.
113. Инфекциялық және паразиттік аурулары бар адамдарға стационарлық жағдайларда қызмет көрсетуге қаражат көлемін жоспарлау кезең кезеңімен:
1) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана деңгейінде АХЖ-10 бойынша ауру кодтары бойынша;
2) республика деңгейінде АХЖ-10 кодтары бойынша барлық нозологиялар бойынша жүзеге асырылады.
114. Инфекциялық ауруларды жоспарлаудың дәлдігін арттыру мақсатында эпидемиологиялық жағдай алдағы уақытта өзгерген жағдайларда инфекциялық аурулардың АХЖ-10 кодтарының тізбесі бойынша (осы аумақта әдетте тіркелетін сырқаттанушылық деңгейінен асатын және төтенше жағдайдың көзі болуға қабілетті инфекция) эпидемиялық шекті ұлғайту жағына қарай осы инфекция бойынша өткен эпидемиологиялық маусымның қорытындыларына талдау жүргізіледі.
115. Сырқаттанушылық бойынша мәліметтерді және (немесе) сырқаттанушылықтың болжамды өсу қарқынын (жиынтық халық және әрбір жас тобы бойынша) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган инфекциялық сырқаттанушылықтың өсуін көрсете отырып, АХЖ-10 кодтарының тізбесі бойынша ұсынады.
116. Эпидемияның басталуын көрсететін факторлар болған кезде, осы инфекция жағдайларының жоспарланған саны осы инфекциямен сырқаттанушылықтың өсуіне ұлғаяды.

110. При планировании объема средств медицинской помощи в области психического здоровья лицам с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями) производится расчет:
1) на уровне областей, городов республиканского значения, столицы путем произведения комплексного тарифа на прогнозную годовую среднесписочную численность больных с психическими и поведенческими расстройствами;
2) на уровне республики путем суммирования региональных бюджетов на медико-социальную помощь лицам, страдающим психическими расстройствами (заболеваниями).
Параграф 14. Планирование медицинской помощи лицам с инфекционными и паразитарными заболеваниями в стационарных условиях
111. Планирование объема услуг медицинской помощи лицам с инфекционными и паразитарными заболеваниями осуществляется на основании следующих данных:
1) фактические показатели числа госпитализаций по республике за период предыдущего года;
2) среднее количество госпитализаций по республике за период предыдущих трех лет;
3) среднее количество зарегистрированных случаев инфекционных заболеваний по республике за период предыдущих трех лет;
4) средняя численность населения по республике за период трех предыдущих лет.
112. Планируемый объем услуг в стационарных условиях лицам с инфекционными и паразитарными заболеваниями определяется в соответствии с прогнозной заболеваемостью в разрезе инфекционных нозологий.
113. Планирование объемов средств на услуги в стационарных условиях лицам с инфекционными и паразитарными заболеваниями осуществляется поэтапно:
1) на уровне областей, городов республиканского значения, столицы по кодам заболеваний по МКБ-10;
2) на уровне республики по всем нозологиям по кодам МКБ-10.
114. С целью повышения точности планирования инфекционных заболеваний в случаях предстоящего изменения эпидемиологической обстановки по перечню кодов МКБ-10 инфекционных заболеваний (инфекция, превышающая обычно регистрируемый на данной территории уровень заболеваемости и способное стать источником чрезвычайной ситуации) в сторону увеличения эпидемического порога проводится анализ итогов прошедшего эпидемиологического сезона по данной инфекции.
115. Сведения по заболеваемости и (или) темп прогнозного прироста заболеваемости (по совокупному населению и каждой возрастной группе) предоставляются уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения с указанием прироста инфекционной заболеваемости по перечню кодов МКБ-10.
116. При наличии факторов, указывающих на начало эпидемии, планируемое количество случаев данной инфекции увеличивается на прирост заболеваемости данной инфекции.

15-параграф. Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмекті жоспарлау
117. Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсету қызметтерінің көлемін жоспарлау мынадай деректер негізінде жүзеге асырылады:
1) алдыңғы жылғы кезеңдегі республика бойынша емдеуге жатқызу санының нақты көрсеткіштері;
2) лимфоидты және қан түзетін тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарды және 14 жасқа дейінгі балаларды қоспағанда, республика бойынша алдыңғы үш жыл кезеңінде тіркелген науқастардың саны.
3) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша онкологиялық аурулардың тіркелген жағдайларының орташа саны;
4) лимфоидты және қан түзетін тіндердің қатерлі ісіктері бар науқастарды және 14 жасқа дейінгі балаларды қоспағанда, республика, облыстар және республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша онкологиялық науқастарды динамикалық байқау бойынша есепте тұрған пациенттер санының жыл сайынғы өсуі;
5) "Қазақстан Республикасында онкологиялық аурулармен күрес жөніндегі 2023 - 2027 жылдарға арналған Кешенді жоспарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 5 қазандағы № 874 қаулысында көзделген іс-шараларды іске асыру шеңберінде сәулелік жабдықты қайта қуаттауға және иондаушы сәулеленуге сервистік қызмет көрсетуге арналған шығындарды ескере отырып жүзеге асырылады;
6) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 5 қазандағы № 874 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында онкологиялық ауруларға қарсы күрес жөніндегі 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспарда көзделген іс-шаралар негізінде қалыптастырылатын онкологиялық аурулары бар пациенттер үшін позитронды-эмиссиялық томография және бір фотонды эмиссиялық компьютерлік томография, протон терапиясын жүргізуге арналған шығыстар.
Ескерту. 117-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.10.2025 № 127 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
118. Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсету қызметтерінің көлемін айқындау кезінде есеп жүргізіледі:
1) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бөлінісінде алдыңғы үш жылдағы кезеңнің басына және соңына тіркелген науқастардың орташа шамасын айқындау жолымен онкологиялық науқастар санының өзгеруінің орташа қарқыны;
2) алдыңғы жылдың кезеңінде онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімінде тіркелген онкологиялық науқастардың санын облыстар мен Республикалық маңызы бар қалалар, астана бөлінісінде онкологиялық науқастар санының орташа өзгеру қарқынына көбейту жолымен онкологиялық науқастардың болжамды жылдық орташа тізімдік саны.

Параграф 15. Планирование онкологической помощи населению Республики Казахстан
117. Планирование объема услуг онкологической помощи населению Республики Казахстан осуществляется на основании следующих данных:
1) фактические показатели числа госпитализаций по республике за период предыдущего года;
2) количество зарегистрированных больных по республике за период трех предыдущих лет, за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани и детей в возрасте до 14 лет.
3) среднее количество зарегистрированных случаев онкологических заболеваний по республике за период предыдущих трех лет;
4) ежегодный прирост числа пациентов, состоящих на учете по динамическому наблюдению онкологических больных по республике, областям и городам республиканского значения, столицы за период предыдущих трех лет, за исключением больных со злокачественными новообразованиями лимфоидной и кроветворной ткани и детей в возрасте до 14 лет;
5) с учетом затрат на перезарядку лучевого оборудования и сервисного обслуживания ионизирующего излучения в рамках реализации мероприятий, предусмотренных постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 октября 2023 года № 874 "Об утверждении Комплексного плана по борьбе с онкологическими заболеваниями в Республике Казахстан на 2023 - 2027 годы".
6) расходов на проведение позитронно-эмиссионной томографии и однофотонной эмиссионной компьютерной томографии, протонной терапии для пациентов с онкологическими заболеваниями, формируемых на основании мероприятий, предусмотренных Комплексным планом по борьбе с онкологическими заболеваниями в Республике Казахстан на 2023 – 2027 годы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 октября 2023 года № 874.
Сноска. Пункт 117 с изменением, внесенным приказом Министра здравоохранения РК от 30.10.2025 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
118. При определении объема услуг онкологической помощи населению Республики Казахстан производится расчет:
1) среднего темпа изменения количества онкологических больных путем определения средней величины зарегистрированных больных на начало и конец периода за предыдущие три года в разрезе областей, городов республиканского значения и столицы;
2) прогнозной годовой среднесписочной численности онкологических больных путем произведения численности онкологическим больным, зарегистрированных в электронном регистре онкологических больных за период предыдущего года на средний темп изменения количества онкологических больных в разрезе областей и городов республиканского значения, столицы;

3) аурулардың арақатынасын және алдыңғы жылғы кезеңдегі әрбір нозология үшін емдеуге жатқызудың нақты санын және нозологиялар бойынша емдеуге жатқызу коэффициентін талдау жолымен;
4) онкологиялық науқастардың емдеуге жатқызудың болжамды саны жылдық орташа тізімдік санын алдыңғы жыл кезеңіндегі емдеуге жатқызу коэффициентіне көбейту жолымен;
5) АХЖ-10 бойынша бір науқасқа жылына көрсетілетін қызметтердің болжамды саны Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсету стандартына сәйкес зерттеп-қарау кезеңділігіне көрсетілетін қызметтердің ең аз көлемін көбейту жолымен айқындалады.
119. Қазақстан Республикасының тұрғындарына онкологиялық көмек қаражатының көлемін айқындау кезінде:
1) облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана деңгейінде:
ІІ клиникалық топтағы пациенттер үшін амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша тарифтерге қызметтердің болжамды санын көбейту жолымен;
стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша АХЖ-10 сыныбы бойынша бір емделген жағдайдың орташа құнын АХЖ-10 сыныптары бөлінісінде емдеуге жатқызу жағдайларының жоспарлы санына көбейту жолымен;
2) республика деңгейінде облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерін қосу жолымен есептеу жүргізіледі.
120. Республикалық ұйымдар үшін онкологиялық көмек көлемін есептеу амбулаториялық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін, сондай-ақ стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін облыстар мен республикалық маңызы бар қалалар, астана деңгейінде қолданылатын есептерге ұқсас есептеумен жүзеге асырылады.
16-параграф. Онкогематологиялық науқастарға медициналық көмекті жоспарлау
121. Онкогематологиялық науқастарға медициналық көмек көрсету көлемін жоспарлау мынадай деректер негізінде жүзеге асырылады:
1) алдыңғы жылғы кезеңдегі республика бойынша емдеуге жатқызу санының нақты көрсеткіштері;
2) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша емдеуге жатқызудың орташа саны;
3) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша тіркелген онкогематологиялық науқастардың орташа саны;
4) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша халықтың орташа саны.
122. Онкогематологиялық науқастарға стационарлық көмек көрсетудің жоспарланған көлемі АХЖ-10 кодтары бөлінісінде болжамды сырқаттанушылыққа сәйкес айқындалады.
123. Онкогематологиялық науқастарға стационарлық көмекке қаражат көлемін жоспарлау кезең-кезеңімен:

3) коэффициента госпитализации по нозологиям путем анализа соотношения заболеваний и фактического числа госпитализаций для каждой нозологии за период предыдущего года;
4) прогнозного количества госпитализаций путем произведения годовой среднесписочной численности онкологических больных на коэффициент госпитализации за период предыдущего года;
5) прогнозного количество услуг в год на одного больного по МКБ-10 определяется путем произведения минимального объема услуг на периодичность обследования, в соответствии со стандартом оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан.
119. При определении объема средств онкологической помощи населению Республики Казахстан производится расчет:
1) на уровне областей, городов республиканского значения и столицы:
по оказанию специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях для пациентов ІІ клинической группы путем произведения прогнозного количества услуг на тарифы;
по оказанию специализированной медицинской помощи в стационарных и в стационарозамещающих условиях путем произведения средней стоимости одного пролеченного случая по классу МКБ-10 на плановое количество случаев госпитализаций в разрезе классов МКБ-10;
2) на уровне республики путем суммирования бюджетов областей и городов республиканского значения, столицы.
120. Расчет объемов онкологической помощи для республиканских организаций осуществляется аналогично расчетам, применяемым на уровне областей и городов республиканского значения, столицы для оказания специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях, а также для оказания специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях.
Параграф 16. Планирование медицинской помощи онкогематологическим больным
121. Планирование объема услуг медицинской помощи онкогематологическим больным осуществляется на основании следующих данных:
1) фактические показатели числа госпитализаций по республике за период предыдущего года;
2) среднее количество госпитализаций по республике за период предыдущих трех лет;
3) среднее количество зарегистрированных онкогематологических больных по республике за период предыдущих трех лет;
4) средняя численность населения по республике за период трех предыдущих лет.
122. Планируемый объем услуг стационарной помощи онкогематологическим больным определяется в соответствии с прогнозной заболеваемостью в разрезе кодов МКБ-10.
123. Планирование объемов средств на стационарную помощь онкогематологическим больным осуществляется поэтапно:

1) АХЖ-10 бойынша онкогематологиялық аурулардың барлық кодтары бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана деңгейінде;
2) АХЖ-10 бойынша онкогематологиялық аурулардың барлық кодтары бойынша республика деңгейінде жүзеге асырылады.
17-параграф. Медициналық оңалту қызметтерін жоспарлау
124. Медициналық оңалту қызметтерінің көлемін жоспарлау мынадай деректер негізінде нозологияға байланысты медициналық оңалтудың екінші және үшінші кезеңдерін алатын адамдар үшін бөлек жүзеге асырылады:
1) алдыңғы жылғы кезеңдегі республика бойынша екінші және үшінші кезеңдегі медициналық оңалтуға қажеттілікті қалыптастыратын АХЖ-10 бойынша аурулар кодтары бойынша емдеуге жатқызу санының нақты көрсеткіштері;
2) алдыңғы жылғы кезеңде республика бойынша стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық оңалту қызметтерін алған пациенттерді емдеуге жатқызудың орташа саны;
3) алдыңғы үш жыл кезеңде республика бойынша амбулаториялық жағдайларда медициналық оңалту қызметтерін алған пациенттерді емдеуге жатқызу санының орташа саны;
4) алдыңғы жылғы кезеңдегі медициналық оңалтуға жататын АХЖ-10 бойынша аурулардың кодтары бойынша созылмалы аурулары бар балалар халқының нақты саны;
5) алдыңғы үш жыл кезеңіндегі республика бойынша халықтың орташа саны.
125. Стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда екінші кезеңдегі медициналық оңалту қызметтерінің көлемін жоспарлау кезінде:
1) жоспарланатын кезеңге әрбір облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана бөлінісінде халық санының өзгеруін ескере отырып, екінші кезеңдегі медициналық оңалту үшін көзделген АХЖ-10 бойынша аурулардың кодтары бойынша емдеуге жатқызу саны;
2) әрбір облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана бөлінісінде екінші кезеңдегі медициналық оңалту үшін көзделген АХЖ-10 бойынша аурулардың кодтары бойынша пациенттердің үлесін айқындау жолымен екінші кезеңдегі медициналық оңалту қызметтерінің көлемі;
3) екінші кезеңдегі медициналық оңалтудың болжамды көлеміне КШТ коды бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын көбейту жолымен екінші кезеңдегі медициналық оңалтуға арналған шығыстардың сомалары;
4) республика бойынша көрсетілетін қызметтер көлемін әрбір облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың көрсетілетін қызметтер көлеміне қоса отырып есептеу жүргізіледі.
126. Стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда үшінші кезеңдегі медициналық оңалту қызметтерінің көлемін жоспарлау кезінде:
1) жоспарланатын кезеңге әрбір облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана бөлінісінде халық санының өзгеруін ескере отырып, үшінші кезеңдегі медициналық оңалту үшін көзделген АХЖ-10 бойынша аурулар кодтары бойынша емдеуге жатқызу санына;

1) на уровне областей, городов республиканского значения, столицы по всем кодам онкогематологических заболеваний по МКБ-10;
2) на уровне республики по всем кодам онкогематологических заболеваний по МКБ-10.
Параграф 17. Планирование услуг медицинской реабилитации
124. Планирование объема услуг медицинской реабилитации осуществляется раздельно для лиц, получающих второй и третьи этапы медицинской реабилитации в зависимости от нозологии на основании следующих данных:
1) фактические показатели числа госпитализаций по кодам заболеваний по МКБ-10, формирующим потребность в медицинской реабилитации второго и третьего этапа, по республике за период предыдущего года;
2) среднее количество госпитализаций пациентов, получивших услуги медицинской реабилитации в стационарных и стационарозамещающих условиях, по республике за период предыдущего года;
3) среднее количество числа госпитализаций пациентов, получивших услуги медицинской реабилитации в амбулаторных условиях по республике за период трех предыдущих лет;
4) фактическая численность детского населения с хроническими заболеваниями по кодам заболеваний по МКБ-10, подлежащим медицинской реабилитации, за период предыдущего года;
5) средняя численность населения по республике за период трех предыдущих лет.
125. При планировании объемов услуг медицинской реабилитации второго этапа в стационарных и стационарозамещающих условиях производится расчет:
1) количества госпитализаций по кодам заболеваний по МКБ-10, предусмотренным для медицинской реабилитации второго этапа, с учетом изменения численности населения в разрезе каждой области, городов республиканского значения, столицы на планируемый период;
2) объемов услуг медицинской реабилитации второго этапа путем определения доли пациентов по кодам заболеваний по МКБ-10, предусмотренным для медицинской реабилитации второго этапа, в разрезе каждой области, городов республиканского значения, столицы;
3) суммы расходов на медицинскую реабилитацию второго этапа путем произведения стоимости услуг по коду КЗГ на прогнозный объем медицинской реабилитации второго этапа;
4) объема услуг по республике суммируя объемы услуг каждой области, городов республиканского значения, столицы.
126. При планировании объемов услуг медицинской реабилитации третьего этапа в стационарных и стационарозамещающих условиях производится расчет:
1) количества госпитализаций по кодам заболеваний по МКБ-10, предусмотренным для медицинской реабилитации третьего этапа, с учетом изменения численности населения в разрезе каждой области, городов республиканского значения столицы на планируемый период;

2) жоспарланатын кезеңге әрбір облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана бөлінісінде халық санының өзгеруін ескере отырып, медициналық оңалту үшін көзделген АХЖ-10 бойынша аурулар коды бойынша созылмалы аурулары бар балалар халқының санына;
3) әрбір облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана бөлінісінде үшінші кезеңдегі медициналық оңалту қызметтерін тұтыну еселігін есептеу жолымен үшінші кезеңдегі медициналық оңалту қызметтерінің көлемін, емдеуге жатқызылған пациенттердің болжамды санын және үшінші кезеңдегі медициналық оңалту үшін көзделген АХЖ-10 бойынша аурулар коды бойынша созылмалы аурулары бар балалар санына;
4) бір төсек-күн ішінде көрсетілетін қызметтердің құнын және үшінші кезеңдегі медициналық оңалтудың төсек-күндерінің болжамды көлемін көбейту жолымен үшінші кезеңдегі медициналық оңалтуға арналған шығыстар сомасына;
5) республика бойынша көрсетілетін қызметтер көлемін әрбір облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың көрсетілетін қызметтер көлеміне қоса отырып есептеу жүргізіледі.
127. Халықаралық біріккен комиссияның (Joint Commission International (JCI), Америка Құрама Штаттары) стандарттары бойынша аккредиттеуден өткені туралы куәлігі бар медициналық ұйымдар үшін тарифтерді қолдануды қоспағанда, республикалық ұйымдар үшін үшінші кезеңдегі оңалту қызметтерінің стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайлардағы көлемдерінің есептеулеріне ұқсас жүзеге асырылады.
128. Амбулаториялық жағдайларда үшінші кезеңдегі медициналық оңалту қызметтерінің көлемін есептеу тарификатор бойынша көрсетілетін қызметтердің тарифін және амбулаториялық жағдайларда үшінші кезеңдегі медициналық оңалту қызметтерінің болжамды санын көбейту жолымен айқындалатын шығыстар сомасын айқындауды қоспағанда, стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда үшінші кезеңдегі медициналық оңалту қызметтерінің көлемін есептеуге ұқсас жүзеге асырылады.
18-параграф. Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелге емделуге жіберу және (немесе) отандық медициналық ұйымдарда емдеу жүргізу үшін шетелдік мамандарды тарту кезінде қызметтер көлемін жоспарлау
129. Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелге емдеуге жіберуге және (немесе) отандық медициналық ұйымдарда емдеуді жүргізу үшін шетелдік мамандарды (бұдан әрі – шеберлік сағат) тарта отырып, көрсетілетін қызметтер көлемін жоспарлау мынадай деректер негізінде жүзеге асырылады:
1) алдыңғы жылдың кезеңінде шетелде және шеберлік сағаттары шеңберінде ем алған адамдардың нақты саны;
2) алдыңғы үш жыл кезеңінде шетелде және шеберлік сағаттары шеңберінде ем алған адамдардың нақты саны;

2) численности детского населения с хроническими заболеваниями по кодам заболеваний по МКБ-10, предусмотренным для медицинской реабилитации, с учетом изменения численности населения в разрезе каждой области, городов республиканского значения, столицы на планируемый период;
3) объема услуг медицинской реабилитации третьего этапа путем расчета кратности потребления услуг медицинской реабилитации третьего этапа, прогнозной численности госпитализированных пациентов и численности детского населения с хроническими заболеваниями по кодам заболеваний по МКБ-10, предусмотренным для медицинской реабилитации третьего этапа, в разрезе каждой области, городов республиканского значения, столицы;
4) суммы расходов на медицинскую реабилитацию третьего этапа путем произведения стоимости услуг за один койко-день и прогнозного объема койко-дней медицинской реабилитации третьего этапа;
5) объема услуг по республике суммируя объемы услуг каждой области, городов республиканского значения, столицы.
127. Расчет объемов медицинской реабилитации третьего этапа для республиканских организаций осуществляется аналогично расчетам объемов услуг реабилитации третьего этапа в стационарных и стационарозамещающих условиях за исключением применения тарифов для медицинских организаций, имеющих свидетельство о прохождении аккредитации по стандартам Международной объединенной комиссии (Joint Commission International (JCI), Соединенные Штаты Америки).
128. Расчет объемов услуг медицинской реабилитации третьего этапа в амбулаторных условиях осуществляется аналогично расчету объемов услуг медицинской реабилитации третьего этапа в стационарных и стационарозамещающих условиях за исключением определения суммы расходов, которая определяется путем произведения тариф услуги по тарификатору и прогнозного числа услуг медицинской реабилитации третьего этапа в амбулаторных условиях.
Параграф 18. Планирование объема услуг при направлении граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж и (или) привлечения зарубежных специалистов для проведения лечения в отечественных медицинских организациях
129. Планирование объема услуг на направление граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж и (или) для проведения лечения в отечественных медицинских организациях с привлечением зарубежных специалистов (далее – мастер класс) осуществляется на основании следующих данных:
1) фактическое число лиц, получивших лечение за рубежом и в рамках мастер классов за период предыдущего года;
2) фактическое число лиц, получивших лечение за рубежом и в рамках мастер классов за период трех предыдущих лет;

3) жоспарланған кезеңге болжамды сырқаттанушылық.
130. Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелге емделуге және (немесе) шеберлік сағаттары шеңберінде емделуге жіберуге арналған көлемін жоспарлау алдыңғы жылғы кезеңдегі бір жағдайдың орташа құнына АХЖ-10 сыныптары мен технологиялары бойынша жағдайлардың болжамды санын көбейту жолымен, сондай-ақ өткен жылдары емделуге бағытталған ауыспалы пациенттер бойынша шығыстарды ескере отырып, мынадай мәліметтер негізінде жүргізіледі:
1) алдыңғы жылғы кезеңде Қазақстан Республикасының азаматтарын шетелге емделуге жіберу кезінде және шеберлік сағаттары шеңберінде шығыстардың нақты сомасы;
2) алдыңғы жылдардағы шетелге емделуге және (немесе) шеберлік сағаттары шеңберінде емделуге бағытталған ауыспалы пациенттер бойынша шығыстардың нақты сомасы.
131. Валюта бағамының ауытқуы жағдайында шығыстар сомасына түзету жүргізіледі.
132. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде амбулаториялық деңгейде дәрілік заттардың көлемін жоспарлау Кодекстің 7-бабының 49) тармақшасына сәйкес жүзеге асырылады.

3) прогнозная заболеваемость на планируемый период.
130. Планирование объема средств на направление граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж и (или) на лечение в рамках мастер классов производится путем произведения прогнозного количества случаев на среднюю стоимость одного случая за период предыдущего года по классам МКБ-10 и технологиям, а также с учетом расходов по переходящим пациентам, направленным на лечение в предыдущих годах, на основании следующих данных:
1) фактическая сумма расходов при направлении граждан Республики Казахстан на лечение за рубеж и в рамках мастер классов за период предыдущего года;
2) фактическая сумма расходов по переходящим пациентам, направленным на лечение за рубеж и (или) на лечение в рамках мастер классов в предыдущих годах.
131. В случае колебания курса валют производится корректировка суммы расходов.
132. Планирование объемов лекарственных средств на амбулаторном уровне в рамках ГОБМП и в системе ОСМС осуществляется в соответствии с подпунктом 49) статьи 7 Кодекса.