Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-274/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 желтоқсанда № 21818 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2025 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 27-бабының 6-тармағына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.03.2026 № 24 (12.03.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.03.2026 № 24 (12.03.2026 бастап қолданысқа) бұйрығымен.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.

Об утверждении Правил проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-274/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 декабря 2020 года № 21818.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.11.2025 № 140 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 6 статьи 27 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и с пунктом 1 статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 03.03.2026 № 24 (вводится в действие с 12.03.2026).
1. Утвердить Правила проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.11.2025 № 140 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.

5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 15 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-274/2020 бұйрығына
1-қосымша
Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2025 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Шарттары жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 15.11.2022 № ҚР ДСМ-134 (24.11.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 27-бабының 6-тармағына және "Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі –Заң) 10-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және денсаулық сақтау саласындағы сертификатты алу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау тәртібін, сондай – ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарын айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.03.2026 № 24 (12.03.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әкімшілік құжаттың нөмірі мен коды (бұдан әрі – ӘҚНК) – электрондық құжатқа рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесімен берілетін нөмір;
2) денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау - денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары түлектерінің біліктілігінің Денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік стандарт талаптарына сәйкестігін айқындау мақсатында жүргізілетін білім мен дағдыларды бағалау рәсімі;

5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-274/2020
Правила проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан
Сноска. Заголовок правил - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.11.2025 № 140 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 15.11.2022 № ҚР ДСМ-134 (вводится в действие с 24.11.2022).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 27 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок получения сертификата специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 03.03.2026 № 24 (вводится в действие с 12.03.2026).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) номер и код административного документа (далее – НИКАД) – номер, присваиваемый электронному документу государственной информационной системой разрешений и уведомлений;
2) оценка профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения (далее – оценка профессиональной подготовленности) – процедура оценки знаний и навыков, проводимая в целях определения соответствия квалификации выпускника образовательных программ в области здравоохранения требованиям профессионального стандарта в области здравоохранения;

3) денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты (бұдан әрі – маман сертификаты) - жеке тұлғаның біліктілігін және клиникалық немесе фармацевтикалық практикаға немесе халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметке дайындығын қоса алғанда, оның денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік қызметке дайындығын растайтын, белгіленген үлгідегі құжат;
4) денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттау (бұдан әрі - сертификаттау) - жеке тұлға біліктілігінің денсаулық сақтау саласындағы салалық біліктілік шеңберінде және кәсіптік стандарттарда белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін айқындау рәсімі, сондай-ақ клиникалық немесе фармацевтикалық практикаға немесе халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметке дайындықты қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік қызметке дайындықты айқындау;
5) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
6) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы маман – санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг, санитариялық-эпидемиологиялық сараптама, гигиеналық оқыту, санитариялық-эпидемиологиялық аудит, дезинфекция, дезинсекция және дератизация жүргізу, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы ұйымда халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы тәуекелдерінің дәрежесін бағалау бойынша функцияларды жүзеге асыруды қамтитын еңбек міндеттерін орындайтын жеке тұлға немесе сертификат алуға үміткер.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.01.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2025 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
3. Маман сертификаты әрбір 5 (бес) жыл сайын расталуы тиіс.
2-тарау. Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттары

3) сертификат специалиста в области здравоохранения (далее – сертификат специалиста) – документ установленного образца, подтверждающий квалификацию физического лица и его готовность к профессиональной деятельности в области здравоохранения, включая готовность к клинической или фармацевтической практике, или деятельности в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
4) сертификация специалиста в области здравоохранения (далее – сертификация) – процедура определения соответствия квалификации физического лица квалификационным требованиям, установленным отраслевой рамкой квалификаций и профессиональными стандартами в области здравоохранения, а также определение готовности к профессиональной деятельности в области здравоохранения, включая готовность к клинической или фармацевтической практике, или деятельности в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
5) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
6) специалист в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения – физическое лицо, выполняющее трудовые обязанности, включающие в себя осуществление функции по санитарно-эпидемиологическому мониторингу, санитарно-эпидемиологической экспертизе, гигиеническому обучению, санитарно-эпидемиологическому аудиту, проведению дезинфекции, дезинсекции и дератизации, оценке степени рисков санитарно-эпидемиологического благополучия населения в организации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения или претендующий на получение сертификата.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.01.2023 № 18 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется, в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 10.11.2025 № 140 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Сертификат специалиста подлежит подтверждению каждые 5 (пять) лет.
Глава 2. Порядок проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан

Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2025 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау, түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидалары" бұйрығына сәйкес (бұдан әрі – білім мен дағдыларды бағалау қағидасы) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21763 болып тіркелген) сәйкес бағалау жөніндегі ұйым жүргізетін кәсіптік даярлығын бағалаудан өткен мамандар клиникалық немесе фармацевтикалық практикаға жіберу үшін сертификаттаудан (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) біліктілік деңгейіне сәйкес өтеді.
Біліктілік деңгейін беруге немесе растауға өтініш беруші емес көрсетілетін қызметті алушы кәсіптік даярлықты бағалау нәтижесін ұсынбайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 20.06.2024 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде денсаулық сақтау саласында Медициналық және (немесе) фармацевтикалық білім алған көрсетілетін қызметті алушылар "орта, техникалық және кәсіптік туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 шілдедегі № 230 бұйрықтарына сәйкес білімі және (немесе) біліктілігі танылған жағдайда сертификаттауға жіберіледі, (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33219 болып тіркелген) және "білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы № 268 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) (бұдан әрі - тану қағидалары).
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.04.2024 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Көрсетілетін қызметті алушы сертификаттаудан өту және қолданыстағы маман сертификатын растау үшін "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы www.egov.kz, www.elicense.kz (бұдан әрі – портал) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің аумақтық департаментіне (бұдан әрі-көрсетілетін қызметті беруші) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш жібереді.

Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.11.2025 № 140 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Сертификацию проходят специалисты (далее – услугополучатели), прошедшие оценку профессиональной подготовленности в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21763) (далее – Правила оценки знаний и навыков) согласно уровня квалификации.
Услугополучателем, не претендующим на присвоение или подтверждение уровня квалификации, результат оценки профессиональной подготовленности не предоставляется.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 20.06.2024 № 23 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Услугополучатели, получившие медицинское и (или) фармацевтическое образование в области здравоохранения за пределами Республики Казахстан, допускаются к сертификации, при условии признания их образования и (или) квалификации в соответствии с приказами Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 230 "Об утверждении Правил признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33219) и Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 "Об утверждении Правил признания документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32800) (далее – Правила признания).
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 26.04.2024 № 16 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Услугополучатель для прохождения сертификации и подтверждения действующего сертификата специалиста через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) направляет территориальному департаменту Комитета медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – услугодатель) заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

Медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушы осы қағиданың 2-қосымшасына сәйкес "Клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында белгіленген тізбеге сәйкес құжаттар мен мәліметтерді ұсынады (бұдан әрі – № 1тізбе).
Фармацевтикалық білімі бар көрсетілетін қызметті алушы осы қағиданың 3-қосымшасына сәйкес "Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы маман сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында белгіленген тізбеге сәйкес құжаттар мен мәліметтерді ұсынады (бұдан әрі – № 2 тізбе).
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 26.04.2024 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Қолданыстағы маман сертификатын растауға арналған құжаттар мен мәліметтерді көрсетілетін қызметті алушы оның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес ұсынады.
8. Маман сертификаты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау Министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-218/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарды сертификаттауға жататын мамандықтар мен маманданулардың тізбесін бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21699 болып тіркелген) (бұдан әрі - Мамандықтар мен маманданулардың тізбесі) сәйкес беріледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.01.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы келісі тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады:
2012 жылдан кейін оқуды бітірген көрсетілген қызметті алушылар үшін денсаулық сақтау саласында жоғары және (немесе) жоғары орнынан кейінгі білімі туралы (сервисте болған жағдайда);
2012 жылдан кейін оқуды бітірген көрсетілген қызметті алушылар үшін денсаулық сақтау саласындағы орта (техникалық және кәсіптік), орта білімнен кейінгі білімі туралы (сервисте болған жағдайда);
мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша қолданыстағы маман сертификаты және біліктілік деңгейі туралы (сервисте болған жағдайда);
білім туралы құжаттарды алғаннан кейін атын, әкесінің атын (бар болса), тегін өзгерткен көрсетілетін қызметті алушы үшін атын, әкесінің атын (бар болса), тегін ауыстыру немесе неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы немесе некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы (сервисте болған жағдайда);
білім мен дағдыларды бағалау қағидасына сәйкес кәсіптік даярлығын бағалау нәтижелері туралы;
Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес көрсетілген қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжаттары (сервисте қызметкерлердің бейіндері және еңбек шарттарын есепке алу туралы мәліметтер болған жағдайда);
денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіби даму нәтижесін растайтын құжаттар бойынша (сервисте мәліметтер болған жағдайда);
мамандандыру бойынша қосымшасы бар сертификаттау курсы куәлігі (транскрипт) (мамандандыру бойынша маман сертификатын алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушылар үшін) (сервисте мәліметтер болған жағдайда);
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің ақпараттық сервисінен алынған деректерге сәйкес мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша медициналық немесе фармацевтикалық қызметке тыйым салу немесе тыйым салынбау туралы (сервисте болған жағдайда).
Көрсетілетін қызметті алушыға ақпараттық жүйелерден алуға болатын құжаттар мен мәліметтерді талап етуін жол берілмейді.

Услугополучатель с медицинским образованием предоставляет документы и сведения в соответствии с перечнем, установленным в пункте 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата специалиста для допуска к клинической практике", согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Перечень № 1).
Услугополучатель с фармацевтическим образованием предоставляет документы и сведения в соответствии с перечнем, установленным в пункте 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата специалиста в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий", согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – Перечень № 2).
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 26.04.2024 № 16 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Документы и сведения на подтверждение действующего сертификата специалиста представляются услугополучателем не ранее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до окончания срока его действия.
8. Сертификат специалиста выдается в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-218/2020 "Об утверждении перечня специальностей и специализаций, подлежащих сертификации специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21699) (далее – Перечень специальностей и специализаций).
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 27.01.2023 № 18 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Услугодатель из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию (далее – сервис) при условии согласия услугополучателя (владельца документа), предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства", получает сведения:
о наличии высшего и (или) послевузовского образования в области здравоохранения (для услугополучателей, окончивших обучение после 2012 года) (при наличии сведений в сервисе);
о наличии среднего (технического и профессионального), послесреднего образования в области здравоохранения (для услугополучателей, окончивших обучение после 2012 года) (при наличии сведений в сервисе);
о наличии действующего сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации в области здравоохранения и уровня квалификации (при наличии сведений в сервисе);
перемене имени, отчества (при его наличии), фамилии или о заключении брака (супружества), или о расторжении брака (супружества), для услугополучателей, изменивших имя, отчество (при его наличии), фамилию после получения документов об образовании (при наличии сведений в сервисе);
о результате оценки профессиональной подготовленности, полученном в соответствии с Правилами оценки знаний и навыков;
подтверждающие трудовую деятельность услугополучателя в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (при наличии в сервисе сведений о профилях работников и учета трудовых договоров);
по документам, подтверждающим результаты непрерывного профессионального развития работников системы здравоохранения (при наличии сведений в сервисе);
о свидетельстве о сертификационном курсе с приложением по специализации (транскрипт) (для услугополучателей, претендующих на получение сертификата специалиста по специализации) (при наличии сведений в сервисе);
из информационного сервиса Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан о наличии либо отсутствии запрета на осуществление медицинской и (или) фармацевтической деятельности по заявляемой специальности или специализации (при наличии сведений в сервисе).
Истребование от услугополучателей документов и сведений, которые получены из информационных систем, не допускается.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2025 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар мен мәліметтер келіп түскен күні оларды қабылдайды және тіркейді.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
11. Көрсетілетін қызметті беруші портал арқылы келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының құжаттары мен мәліметтерін тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде № 1 Тізбенің 8-тармағына немесе № 2 Тізбенің 8-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар мен мәліметтердің толықтығын тексереді.
№ 1 Тізбенің 8-тармағына немесе № 2 Тізбенің 8-тармағына және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттарға сәйкес ұсынылған құжаттар мен мәліметтердің толық болмау фактісі анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші 2 (екі) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталған өтінішті қабылдаудан бас тартуды (еркін нысанда) жібереді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2025 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған құжаттардың, деректер мен мәліметтердің осы қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмейтіні анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК ) 73-бабы бойынша әкімшілік іс бойынша алдын ала шешімге өз ұстанымын білдіруге мүмкіндік береді, ол туралы көрсетілетін қызметті алушы алдын ала, бірақ мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей хабардар етіледі (дәлелді бас тарту).
13. Көрсетілетін қызметті алушы алдын ала шешімге қарсылықты оны алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде ұсынады.
14. Көрсетілетін қызметті алушы өзінің қарсылығын ауызша білдірген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші тыңдау хаттамасын жүргізеді, ол ӘРПК-нің 74-бабына сәйкес ресімдейді.
15. Көрсетілетін қызметті беруші Заңның 21-бабының 2-тармағына сәйкес талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі және осындай құжаттар мен мәліметтерді ресімдеу туралы толық және анық ақпаратты қолжетімді нысанда ұсынады.
Ескертулер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші нормативтік құқықтық актілердің құрылымдық элементтеріне сілтеме жасай отырып, әрбір ескертуді дәлелдейді және көрсетілетін қызметті алушыға өз ұстанымын білдіруге мүмкіндік береді.

Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.11.2025 № 140 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Услугодатель в день поступления документов и сведений осуществляет их прием и регистрацию.
При обращении услугополучателем после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
11. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов и сведений услугополучателя, поступивших через портал, проверяет полноту представленных документов и сведений, согласно пункту 8 Перечня № 1 или пункту 8 Перечня № 2.
При установлении факта неполноты представленных документов и сведений согласно пункту 8 Перечня № 1 или пункту 8 Перечня № 2, и (или)
документов с истекшим сроком действия, услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней направляет отказ (в произвольной форме) в приеме заявления, заверенный электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.11.2025 № 140 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. При установлении недостоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, а также несоответствия услугополучателя и (или) представленных документов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами, услугодатель в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК) предоставляет возможность услугополучателю выразить свою позицию к предварительному решению по административному делу, о котором услугополучатель уведомляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до результата оказания государственной услуги (мотивированного отказа).
13. Услугополучатель предоставляет возражение к предварительному решению в срок не позднее двух рабочих дней со дня его получения.
14. При устном выражении услугополучателем своего возражения услугодатель ведет протокол заслушивания, который оформляет в соответствии со статьей 74 АППК.
15. Услугодатель, в соответствии с пунктом 2 статьи 21 Закона предоставляет в доступной форме полную и достоверную информацию о перечне требуемых документов и сведений и оформления таких документов и сведений.
При наличии замечаний услугодатель аргументирует каждое замечание со ссылками на структурные элементы нормативных правовых актов, и предоставляет возможность услугополучателю выразить свою позицию.

16. "Клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификатын беру" және "дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы маман сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде көрсетіледі.
17. Мемлекеттік қызметтерді көрсету нәтижесі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатын беру не мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту болып табылады.
18. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметтер көрсету сатысы туралы деректерді Заңның 5-бабы 2-тармағының 11)-тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізеді.
19. Процестің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын "Клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер № 1 Тізбеде баяндалған.
Процестің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын "Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдар айналысы саласындағы маман сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер № 2 Тізбеде баяндалған.
20. Осы қағидаларға өзгерістер (және) немесе толықтырулар енгізу кезінде, көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, Бірыңғай байланыс орталығына тиісті нормативтік құқықтық акт әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.
3-тарау. Денсаулық сақтау саласындағы шетелдік мамандар сертификатының қолданылуын растауды, сертификаттауды жүргізу тәртібі
21. Қазақстан Республикасының аумағында медициналық қызметті жүзеге асыру үшін келген немесе жұмыс беруші тартатын және бұрын Денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты жоқ шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам (бұдан әрі - шетелдік маман) білімі мен дағдыларын бағалау қағидаларына сәйкес кәсіптік даярлық бағалауын өткен, клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маманның сертификатын алу үшін сертификаттаудан өтеді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2025 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Шетелдік мамандар кәсіптік медициналық қызметті жүзеге асыру үшін "Назарбаев Университетіне" немесе оның медициналық ұйымдарына, Қазақстан Республикасы Президенті Іс Басқармасының медициналық ұйымдарына, сондай-ақ оқыту мақсатында қосымша білім берудің білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын және аккредиттелген университеттік ауруханалардың, денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары клиникаларының базасындағы және резидентура базасындағы танылған аккредиттеу органдарының тізіліміне енгізілген аккредиттеу органдарында институционалдық аккредиттеуден өткен жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарына, ұлттық және ғылыми орталықтарға, ғылыми-зерттеу институттары мен жоғары медициналық колледждерге жіберілендерді қоспағанда Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған шетелдік мамандар, тану қағидаларымен бекітілген білім және (немесе) біліктілігін тану туралы құжаттармен сертификаттауға жіберіледі.

16. Государственная услуга "Выдача сертификата специалиста для допуска к клинической практике" и "Выдача сертификата специалиста в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий" оказываются в течении 5 (пяти) рабочих дней.
17. Результатом оказания государственных услуг является выдача сертификата специалиста в области здравоохранения по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
18. Услугодатель вносит данные о стадии оказания государственных услуг в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
19. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата специалиста для допуска к клинической практике", включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в Перечне № 1.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата специалиста в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий", включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в Перечне № 2.
20. При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила услугодатель направляет оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в Единый контакт-центр информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение 10 (десяти) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.
Глава 3. Порядок проведения сертификации, подтверждения действия сертификата иностранных специалистов в области здравоохранения
21. Иностранец или лицо без гражданства, прибывшее или привлекаемое работодателем для осуществления медицинской деятельности на территории Республики Казахстан и не имеющий ранее сертификата специалиста в области здравоохранения (далее - иностранный специалист), прошедший оценку профессиональной подготовленности в соответствии с Правилами оценки знаний и навыков, проходит сертификацию для получения сертификата иностранного специалиста для допуска к клинической практике.
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.11.2025 № 140 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Иностранные специалисты, получившие медицинское образование за пределами Республики Казахстан, допускаются к сертификации, при условии признания их образования и (или) квалификации в соответствии с Правилами признания, за исключением лиц, приглашенных к осуществлению профессиональной медицинской деятельности в "Назарбаев Университет" или его медицинские организации, в медицинские организации Управления делами Президента Республики Казахстан, а также с целью обучения в организации высшего и (или) послевузовского образования, национальные и научные центры, научно-исследовательские институты и высшие медицинские колледжи, реализующие образовательные учебные программы дополнительного образования и прошедшие институциональную аккредитацию в аккредитационных органах, внесенных в реестр признанных аккредитационных органов, на базе аккредитованных университетских больниц, клиник организаций образования в области здравоохранения и базе резидентуры.

23. Негізгі еңбек қызметін жүзеге асыру орны бойынша шетелдік маман көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес "Клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маманға сертификат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің (бұдан әрі - № 3 Тізбе) 8-тармағында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерді жібереді.
Қолда бар маман сертификаттын растау кезінде, шетелдік маман құжаттар мен мәліметтерін көрсетілетін қызмет берушіге сертификаттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес ұсынады.
24. Көрсетілетін қызметті беруші шетелдік маманның "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы берген келісімі болған жағдайда, "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде мәліметтерді алады:
Қазақстан Республикасының аумағында денсаулық сақтау саласында жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің болуы туралы (2012 жылдан кейін оқуды бітірген шетелдік мамандар үшін) (сервисте болған жағдайда);
Қазақстан Республикасының аумағында денсаулық сақтау саласында орта (техникалық және кәсіптік), орта білімнен кейінгі білімнің болуы туралы (2012 жылдан кейін оқуды бітірген шетелдік мамандар үшін) (сервисте болған жағдайда);
өтінім берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша қолданыстағы денсаулық сақтау саласындағы сертификаты, біліктілік деңгейі туралы (бар мамандық немесе мамандандыру расталған кезде) (сервисте болған жағдайда);
білім туралы құжаттарды алғаннан кейін атын, әкесінің атын (ол болған кезде), тегін өзгерткен шетелдік мамандар үшін Қазақстан Республикасының аумағында атын, әкесінің атын (ол болған кезде), тегін ауыстыру туралы немесе неке (ерлі-зайыптылық) қию туралы немесе некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы (сервисте болған жағдайда);
білім мен дағдыларды бағалау қағидаларына сәйкес кәсіптік даярлығын бағалау нәтижелері туралы;
Шетелдік маманнан ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін құжаттар мен мәліметтерді талап етуге жол берілмейді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 20.06.2024 № 23 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
25. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар мен мәліметтер келіп түскен күні оларды қабылдайды және тіркейді.
Шетелдік маман жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.

23. Иностранный специалист по месту осуществления основной трудовой деятельности направляет услугодателю через портал заявление по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам документы и сведения, указанные в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата иностранному специалисту для допуска к клинической практике" согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее – Перечень № 3).
При подтверждении сертификата специалиста в области здравоохранения иностранный специалист направляет документы и сведения услугодателю не ранее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до окончания срока действия сертификата.
24. Услугодатель из сервиса при условии согласия иностранного специалиста, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства" получает сведения:
о наличии на территории Республики Казахстан высшего и (или) послевузовского образования в области здравоохранения (для иностранных специалистов, окончивших обучение после 2012 года) (при наличии сведений в сервисе);
о наличии на территории Республики Казахстан среднего (технического и профессионального), после среднего образования в области здравоохранения (для иностранных специалистов, окончивших обучение после 2012 года) (при наличии сведений в сервисе);
о наличии действующего сертификата в области здравоохранения по заявляемой специальности или специализации, уровня квалификации (при наличии сведений в сервисе);
о перемене имени, отчества (при его наличии), фамилии или о заключении брака (супружества), или о расторжении брака (супружества) на территории Республики Казахстан, для иностранных специалистов, изменивших имя, отчество (при его наличии), фамилию после получения документов об образовании (при наличии сведений в сервисе);
о результате оценки профессиональной подготовленности специалиста, полученной в соответствии с Правилами оценки знаний и навыков.
Истребование от иностранного специалиста документов и сведений, которые могут быть получены из информационных систем, не допускается.
Сноска. Пункт 24 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 20.06.2024 № 23 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Услугодатель в день поступления документов и сведений осуществляет их прием и регистрацию.
При обращении иностранного специалиста после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.

26. Көрсетілетін қызметті беруші портал арқылы келіп түскен шетелдік маманның құжаттары мен мәліметтерін тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде № 3 Тізбенің 8-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар мен мәліметтердің толықтығын тексереді.
"Клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маманға сертификат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес ұсынылған құжаттардың және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші 2 (екі) жұмыс күнде көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған, өтінішті қабылдаудан бас тартуды (еркін нысанда) жібереді.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2025 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Ұсынылған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған құжаттардың, деректер мен мәліметтердің осы қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмейтіні анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға әкімшілік іс бойынша алдын ала шешімге ӘРПК-ның 73-бабы бойынша өз ұстанымын білдіруге мүмкіндік береді, ол туралы көрсетілетін қызметті алушы алдын ала хабардар етіледі, бірақ мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесіне дейін үш жұмыс күнінен кешіктірмей (дәлелді бас тарту).
28. Шетелдік маман оны алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде алдын ала шешімге қарсылық ұсынады.
29. Шетелдік маман өз қарсылығын ауызша білдірген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші тыңдау хаттамасын жүргізеді, ол ӘРПК-нің 74-бабына сәйкес ресімдейді.
30. Көрсетілетін қызметті беруші Заңның 21-бабының 2-тармағына сәйкес талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі және осындай құжаттар мен мәліметтер ресімдеу туралы толық және анық ақпаратты қолжетімді нысанда ұсынады.
Ескертулер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші нормативтік құқықтық актілердің құрылымдық элементтеріне сілтемелермен әрбір ескертуді дәлелдейді және шетелдік маманға өз ұстанымын білдіруге мүмкіндік береді.
31. "Клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маманға сертификат беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметі 5 (бес) жұмыс күні ішінде көрсетіледі.
32. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі осы қағиданың 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маманның сертификатын беру немесе еркін нысанда мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту болып табылады.

26. Услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов и сведений иностранного специалиста, поступивших через портал, проверяет полноту представленных документов и сведений, согласно пункту 8 Перечня № 3.
При установлении факта неполноты представленных документов и сведений согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 перечня основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата иностранному специалисту для допуска к клинической практике", и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней направляет отказ (в произвольной форме) в приеме заявления, заверенный электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.11.2025 № 140 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. При установлении недостоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них, а также несоответствия иностранного специалиста и (или) представленных документов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами, услугодатель в соответствии со статьей 73 АППК предоставляет возможность иностранному специалисту выразить свою позицию к предварительному решению по административному делу, о котором иностранный специалист уведомляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до результата оказания государственной услуги (мотивированного отказа).
28. Иностранный специалист предоставляет возражение к предварительному решению в срок не позднее двух рабочих дней со дня его получения.
29. При устном выражении иностранным специалистом своего возражения услугодатель ведет протокол заслушивания, который оформляет в соответствии со статьей 74 АППК.
30. Услугодатель, в соответствии с пунктом 2 статьи 21 Закона предоставляет в доступной форме полную и достоверную информацию о перечне требуемых документов и сведений и оформления таких документов и сведений.
При наличии замечаний услугодатель аргументирует каждое замечание со ссылками на структурные элементы нормативных правовых актов, и предоставляет возможность иностранному специалисту выразить свою позицию.
31. Государственная услуга "Выдача сертификата иностранному специалисту для допуска к клинической практике" оказывается в течение 5 (пяти) рабочих дней.
32. Результатом оказания государственной услуги является выдача сертификат иностранного специалиста для допуска к клинической практике по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги в произвольной форме.

33. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызметтер көрсету сатысы туралы деректерді Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізеді.
34. Процестің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын "Клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маманға сертификат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтер № 3 Тізбеде баяндалған.
35. Осы қағидаларға өзгерістер (және) немесе толықтырулар енгізу кезінде, көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, Бірыңғай байланыс орталығына тиісті нормативтік құқықтық акт әділет органдарында мемлекеттік тіркелгеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде осындай өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты жібереді.
4 - тарау. Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттау бойынша көрсетілетін қызметті беруші шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
36. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) олардың қызметкерлерінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым, көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына беріледі.
37. Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабы 2-тармағына сәйкес тікелей мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсететін көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
38. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды сотқа дейінгі тәртіппен қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) ол тіркелген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде жүргізеді.
39. Шағым шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті берушіге беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші шағымды қарайтын органға, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешімін қабылдаса, шағым жібермеуге құқылы.
40. Егер Заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі.

33. Услугодатель вносит данные о стадии оказания государственных услуг в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
34. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата иностранному специалисту для допуска к клинической практике", включающий характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей оказания государственной услуги изложены в Перечне № 3.
35. При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила услугодатель направляет оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в Единый контакт-центр информацию о таких изменениях и (или) дополнениях в течение 10 (десяти) рабочих дней после государственной регистрации в органах юстиции соответствующего нормативного правового акта.
Глава 4. Порядок обжалования результатов решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам сертификации специалиста в области здравоохранения
36. Жалоба на решения, действия (бездействие) услугодателя и (или) их работников по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя.
37. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес непосредственно оказывающего государственную услугу услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
38. Рассмотрение жалобы в досудебном порядке по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу) в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
39. Жалоба подается услугодателю, чье решение, действие (бездействие) обжалуется.
Услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляет ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
40. Если иное не предусмотрено Законом, то обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.

5-тарау. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы маман сертификатын беру, қайта ресімдеу, қолданысын растау тәртібі
Ескерту. Шарттар 5-тараумен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.01.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2025 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
42. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мамандарды сертификаттау Мамандықтар мен мамандандырулар тізбесіне сәйкес жүргізіледі.
43. Қазақстан Республикасынан тыс медициналық білім алған жеке тұлға Тану қағидаларына сәйкес оның білімі және (немесе) біліктілігі танылған жағдайда сертификаттауға жіберіледі.
44. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2025 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
45. Алып тасталды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2025 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
46. "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы маман сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің аумақтық департаменттері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz, www.elicense.kz (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырады.
47. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы маман сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет тізбесінде (бұдан әрі – №3 тізбе) келтірілген.
48. Осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілетін сертификатты алу үшін жеке тұлға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) №3 тізбенің 8-тармағына сәйкес құжаттарды көрсетілетін қызметті берушіге портал арқылы жібереді.
49. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.

Глава 5. Порядок выдачи, переоформления, подтверждение действия сертификата специалиста в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
Сноска. Правила дополнены главой 5 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 27.01.2023 № 18 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 10.11.2025 № 140 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
42. Сертификация специалистов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения проводится согласно Перечню специальностей и специализаций.
43. Физическое лицо, получившие медицинское образование за пределами Республики Казахстан, допускается к сертификации, при условии признания его образования и (или) квалификации в соответствии с Правилами признания.
44. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 10.11.2025 № 140 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
45. Исключен приказом Министра здравоохранения РК от 10.11.2025 № 140 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
46. Государственная услуга "Выдача сертификата специалиста в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (далее – государственная услуга) оказывается территориальными департаментами Комитета санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – услугодатель) через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал).
47. Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата специалиста в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (далее – Перечень №3) согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
48. Для получения сертификата, выдаваемого по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам, физическое лицо (далее – услугополучатель) направляет услугодателю через портал документы согласно пункту 8 Перечня №3.
49. Услугодатель в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.

50. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші ұсынылған құжаттар тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде өтінішті қабылдаудан бас тартуды дайындайды және жібереді.
Көрсетілетін қызметті беруші басшысының ЭЦҚ қойылған өтінішті қабылдаудан бас тарту көрсетілетін қызметті алушыға электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2025 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар пакетін толық ұсынбаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші 5 (бес) жұмыс күні ішінде №3 тізбенің 8-тармағында көрсетілген құжаттардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін қарайды.
Оң қорытынды болған кезде көрсетілетін қызметті беруші сертификат ресімдейді және береді.
52. Қорытындысы теріс болған кезде көрсетілетін қызметті беруші 1 (бір) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушыны Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 66-бабында көзделген бір тәсілмен мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі туралы хабарламаны ресімдейді және жібереді.
Хабарламаны көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамы көрсетілетін қызметті берушінің алдын ала шешімі қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күн бұрын ӘРПК 73-бабы бойынша жібереді. Көрсетілетін қызметті алушы хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде көрсетілетін қызметті берушінің алдын ала шешіміне қарсы пікір ұсынуға немесе білдіруге құқылы.
Тыңдау жүргізу нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті беруші шешімді ресімдейді және береді не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты жібереді.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2025 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі сертификат немесе мемлекеттік қызметті көрсетуден дәлелді бас тарту болып табылады, ол электрондық нысанда ресімделеді, көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының ЭЦҚ-мен расталады және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" сақталады.
54. Көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден:

50. При представлении услугополучателем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации представленных документов готовит и направляет отказ в приеме заявления.
Отказ в приеме заявления, подписанный ЭЦП руководителя услугодателя, направляется услугополучателю в форме электронного документа.
Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.11.2025 № 140 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. При предоставлении услугополучателем полного пакета документов услугодатель в течении 5 (пяти) рабочих дней рассматривает документы, указанные в пункте 8 Перечня №3, на соответствие требованиям настоящих Правил.
При положительном заключении услугодатель оформляет и выдает сертификат специалиста.
52. При отрицательном заключении услугодатель в течение 1 (одного) рабочего дня подготавливает и направляет услугополучателю уведомление одним из способов, предусмотренных статьей 66 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК) о мотивированном отказе в оказании государственной услуги, а также о возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление направляется должностным лицом услугодателя в соответствии со статьей 73 АППК не менее чем за 3 (три) рабочих дня до окончания услуги. Услугополучатель вправе предоставить или высказать возражение к предварительному решению услугодателя в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления.
По результатам проведения заслушивания услугодатель оформляет и выдает разрешение либо направляет мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.11.2025 № 140 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Результатом оказания государственной услуги является сертификат либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги, который оформляется в электронной форме, удостоверяется ЭЦП уполномоченного лица услугодателя, направляется на портал и хранится в "личном кабинете" услугополучателя.
54. Услугодатель из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства" получает сведения о:

1) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімінің болуы;
2) орта (техникалық және кәсіптік) білімінің болуы;
3) білімі туралы құжаттарды алғаннан кейін атын, әкесінің атын (бар болған жағдайда), тегін өзгерткен көрсетілетін қызметті алушылар үшін атын, әкесінің атын (бар болған жағдайда), тегін ауыстыру немесе неке (ерлі-зайыптылық) туралы немесе некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу;
4) мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша қолданыстағы сертификаттың болуы;
5) Білім мен дағдыларды бағалау қағидаларына сәйкес алынған кәсіптік даярлығын бағалау нәтижелері;
6) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес көрсетілген қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжаттары (жұмыскерлердің бейіндері және еңбек шарттарын есепке алу туралы);
7) мамандандыру бойынша қосымшасы бар (транскрипт) сертификаттау курсы туралы куәлігі;
8) мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша қызметке тыйым салудың болуы немесе болмауы салынбау туралы мәліметтерді алады.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.03.2026 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
55. Сертификатты растау үшін көрсетілетін қызметті берушіге № 3 тізбесінің 8-тармағына сәйкес құжаттарды портал арқылы жібереді.
Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың 48-52 тармақтарында көзделген осыған ұқсас рәсімдерді жүзеге асырады.
56. Сертификатты қайта ресімдеу мынадай:
1) құжатта қателер (қате жазулар) анықталған;
2) тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) өзгерген;
3) Қазақстан Республикасының заңдарында қайта ресімдеу туралы талаптар болған жағдайларда жүзеге асырылады.
57. Осы Қағидалардың 56-тармағында көзделген негіздер бойынша сертификатты қайта ресімдеу кезінде көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 10-қосымшада көзделген нысан бойынша өтінішті және № 3 тізбенің 8-тармағына сәйкес құжаттарды портал арқылы жібереді.
Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың 48-52 тармақтарында көзделген ұқсас рәсімдерді жүзеге асырады.
Ескерту. 57-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.03.2026 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Осы Қағидалардың 56-тармағында көзделген жағдайларда сертификатты қайта ресімдеу бұрын берілген сертификат туралы мәліметтерді міндетті түрде көрсете отырып жүргізіледі.
59. Көрсетілетін қызметті беруші растайтын құжаттар ұсынылмаған немесе тиісінше ресімделмеген жағдайда осы Қағидалардың 56-тармағында көзделген негіздер бойынша бастамалық жасалған сертификатты қайта ресімдеуден бас тартады.
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде медициналық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына 1-қосымша
Нысан
_________________ басшысына
(мемлекеттік органның атауы)
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру
нөмірі (ЖСН)
Тұрғылықты жері ___________
Өтініш

1) наличии высшего и (или) послевузовского образования;
2) наличии среднего (технического и профессионального) образования;
3) изменении имени, отчества (при его наличии), фамилии или о заключении брака (супружества) или о расторжении брака (супружества), для услогополучателей, изменивших имя, отчество (при его наличии), фамилию после получения документов об образовании;
4) наличии действующего сертификата по заявляемой специальности или специализации;
5) результате оценки профессиональной подготовленности, полученном в соответствии с Правилами оценки знаний и навыков;
6) документах, подтверждающих трудовую деятельность услугополучателя в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (о профилях работников и учета трудовых договоров);
7) свидетельстве о сертификационном курсе с приложением (транскрипт) о специализации;
8) наличии либо отсутствии запрета на осуществление деятельности по заявляемой специальности или специализации.
Сноска. Пункт 54 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 03.03.2026 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
55. Для подтверждения сертификата, направляет услугодателю через портал документы согласно пункту 8 Перечня №3.
Услугодатель осуществляет аналогичные процедуры, предусмотренные пунктами 48 – 52 настоящих Правил.
56. Переоформление сертификата осуществляется, в следующих случаях:
1) выявления в документе ошибок (опечаток);
2) изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии);
3) наличия требования о переоформлении в законах Республики Казахстан.
57. По основаниям, предусмотренным пунктом 56 настоящих Правил, при переоформлении сертификата услугополучатель направляет услугодателю через портал заявление по форме, предусмотренной приложением 10 к настоящим Правилам, и документы согласно пункту 8 Перечня №3.
Услугодатель осуществляет аналогичные процедуры, предусмотренные пунктами 48 – 52 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 57 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 03.03.2026 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. При предусмотренных в пункте 56 настоящих Правил, переоформление сертификата специалиста проводится с обязательным указанием сведений о ранее выданном сертификате специалиста.
59. Услугодатель отказывает в переоформлении сертификата специалиста, инициированном по основаниям, предусмотренным пунктом 56 настоящих Правил, при непредставлении или ненадлежащего оформления подтверждающих документов.
Приложение 1
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Форма
Руководителю
___________________________
(наименование государственного
органа) (фамилия, имя, отчество
(при его наличии),
индивидуальны
идентификационный номер (ИИН)
Место проживания
Заявление

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2025 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Сізден________________мамандығы немесе мамандандыру бойынша
(мамандық немесе мамандандыру атауы)
Біліктілік деңгейі*_______________
Денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатын беруді сұраймын.
Мен дұрыс мәліметтер мен құжаттарды ұсынамын.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелерінің облыстық, Алматы, Шымкент, Астана қалаларының аумақтық бөлімшелеріне беруге келісім беремін.
Дербес деректерді жинауға, өңдеуге мерзімі мемлекеттік қызмет көрсету кезеңінде қолданылады.
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының қолы)
____________________________
(толтырылған күні)
Ескертпе*: Біліктілік деңгейі "Денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 21843 болып тіркелген) сәйкес беріледі.
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде медициналық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына 2-қосымша
"Клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2025 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің аумақтық департаменттері
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"электрондық үкімет" веб-порталы (www. egov.kz, www.elicense.kz)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
5 (бес) жұмыс күні
4
Көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Клиникалық практикаға жіберу үшін маман сертификаты (бұдан әрі - маман сертификаты) не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.11.2025 № 140 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу Вас выдать сертификат специалиста в области здравоохранения
по специальности или специализации ______________________________
(наименование специальности или специализации)
Уровень квалификации *____________
Я предоставляю достоверные сведения и документы.
Даю согласие на использование сведений, на сбор и обработку моих персональных
данных, необходимых для оказания государственной услуги, а также передачу их
в территориальные подразделения Комитета медицинского и фармацевтического
контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан областей, городов
Алматы, Шымкент и Астана.
Срок согласия на сбор, обработку персональных данных действует в период оказания
государственной услуги.
Примечание*: Уровень квалификации присваивается согласно приказу Министра
здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020
"Об утверждении правил подтверждения результатов непрерывного
профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации
работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов под № 21843).
Приложение 2
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата специалиста для допуска к клинической практике"
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.11.2025 № 140 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Территориальные департаменты Комитета медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" (www.egov.kz, www.elicense.kz)
3
Срок оказания государственной услуги
5 (пять) рабочих дней
4
Форма оказания
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Сертификат специалиста для допуска к клинической практике (далее – сертификат специалиста) либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги
Государственная услуга оказывается бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации

1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұма аралығында сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен;
2) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады)
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушының маман сертификатын (алғаш рет мәлімделген мамандыққа немесе мамандандыруға) алу үшін мынадай құжаттар мен мәліметтерді ұсынады:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы №ҚР ДСМ-274/2020 бұйрығымен бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарының 1-қосымшасына (бұдан әрі – сертификаттау қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21818 болып тіркелген) сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны;
3) техникалық және кәсіптік, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім туралы диплом (2012 жылға дейін оқуын бітірген көрсетілетін қызметті алушылар үшін) (ақпараттық жүйелерде болмаған жағдайда);
4) "Дәрігер" біліктілігін және (немесе) интернатурада және (немесе) резидентурада немесе клиникалық ординатурада (бар болса, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін), жоғары оқу орнында оқуды аяқтағаннан кейін интернатураны, резидентураны бітіруді көздемейтін мамандықтар бойынша құжаттар;
5) "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 шілдедегі № 230 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33219 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы бұйрықтарының өзгеруіне байланысты сәйкес келтірілді № 268 "білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) (бұдан әрі – тану қағидалары), сәйкес берілген басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) медициналық білім алған көрсетілетін қызметті алушының білімін тану туралы құжат;

1) услугодатель – с понедельника по пятницу с 9:00 до 18:30 часов с перерывом на обед с 13:00 до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем)
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения сертификата специалиста (на впервые заявляемую специальность или специализацию) услугополучатели с медицинским образованием представляет следующие документы и сведения:
1) заявление в форме электронного документа согласно приложению 1 к Правилам проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-274/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21818) (далее – Правила сертификации), удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
2) форма сведений согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
3) диплом о техническом и профессиональным, послесреднем, высшем, послевузовском медицинском образовании (для услугополучателей, окончивших обучение до 2015 года) (при отсутствии в информационных системах);
4) документы, подтверждающие квалификацию "Врач" и (или) завершение обучения в интернатуре и (или) резидентуре или клинической ординатуре (при наличии, для услугополучателей с высшим, послевузовским медицинским образованием), по специальностям, не предусматривающим окончание интернатуры, резидентуры – после завершения обучения в высшем учебном заведении;
5) документ о признании образования услугополучателя, получившего медицинское образование в других государствах и в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), выданный в соответствии с приказами Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 230 "Об утверждении Правил признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании" (Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 августа 2023 года № 33219) и Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 "Об утверждении Правил признания документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32800) (далее – Правила признания);

6) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 "денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау, түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 21843 болып тіркелген) сәйкес денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің Үздіксіз кәсіби даму нәтижелерін растайтын құжаттар (бұдан әрі - Үздіксіз кәсіби даму нәтижелерін растау қағидаларына сәйкес) (цифрлық құжаттар сервисінде іске асырылған интеграция (бұдан әрі – сервис) арқылы мәліметтер болмаған кезде (бар болған кезде).
Өтініш берілген мамандық немесе мамандану бойынша еңбек қызметі 3 (үш) жылдан астам үзілісі бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін маман сертификаты болмаған кезде немесе бұрын берілген маман сертификатының қолданылу мерзімі 3 (үш) астам болған кезде үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау қағидаларына сәйкес.
7) "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және бейресми білім беру қағидаларын, Денсаулық сақтау саласындағы қосымша және бейресми білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы қосымша және бейресми білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 бұйрығына сәйкес Оқыту нәтижелері, қосымша және бейресми білім беру арқылы алған" (бұдан әрі – қосымша білім беру Қағидалары) (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21847 болып тіркелген) сертификаттау сәтінде жалпы көлемде кемінде:
Өтініш берілген мамандық немесе мамандану бойынша еңбек қызметі 3 (үш) жылдан кем немесе одан көп үзілісі бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін, маман сертификаты болмаған кезде немесе бұрын берілген маман сертификатының қолданылу мерзімі 3 (үш) жылдан кем немесе одан көп болған кезде (4.0 5.0, 6.0, 7.0 (I) немесе 7.1 (R)) біліктілік деңгейіне үміткер көрсетілетін қызметті алушылар үшін) біліктілікті арттырудың 5 кредиті (150 академиялық сағат).
Шет тілінде берілген құжатқа қосымша қазақ немесе орыс тілдерінде нотариалды куәландырылған аударма ұсынылады.
Медициналық білім беру ұйымын бітірген сәттен бастап 3 (үш) жыл ішінде маман сертификатын алмаған, сондай-ақ жаңа мамандыққа немесе мамандануға үміткер көрсетілетін қызметті алушылар мәлімделген мамандық немесе мамандану бойынша денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіби даму нәтижелерін растайтын құжаттарды ұсынбайды.

6) документы, подтверждающие результаты непрерывного профессионального развития работников системы здравоохранения, согласно приказу МЗ РК от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ -283/2020 "Об утверждении правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровней квалификации работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестр государственной регистрации нормативных правовых актов № 21843) (далее - Правилам подтверждения результатов непрерывного профессионального развития) (при отсутствии сведений на сервисе цифровых документов через реализованную интеграцию (далее – сервис) (при их наличии);
7) свидетельство о повышении квалификации по заявляемой специальности или специализации в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование" (далее – Правила дополнительного образования) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21847) на момент сертификации в общем объеме не менее:
5 кредитов (150 академических часов) повышения квалификации для услугополучателей, имеющих перерыв трудовой деятельности по заявляемой специальности или специализации менее или более 3 (трех) лет, при отсутствии сертификата специалиста или при истечении срока действия ранее выданного сертификата специалиста менее или более 3 (трех) лет (для услугополучателей, претендующих на уровень квалификации 4.0, 5.0, 6.0, 7.0 (I) или 7.1 (R)).
К документу, выданному на иностранном языке, дополнительно предоставляется нотариально заверенный перевод на казахском или русском языках.
Услугополучатели, не получившие сертификат специалиста в течение 3 (трех) лет, с момента окончания организации медицинского образования, а также претендующие на новую специальность или специализацию не предоставляют свидетельство о повышении квалификации по заявляемой специальности;

8) мамандандыру бойынша қосымшасы бар сертификаттау курсы туралы куәлік (транскрипт) (мамандандыру бойынша маман сертификатын алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушылар үшін) (сервисте мәліметтер болмаған кезде) (бар болған кезде);
9) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің "денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау, түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларын бекіту туралы" 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 бұйрығына сәйкес кәсіптік даярлықты бағалау нәтижесі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде болып тіркелген № 21763) өтініш берілген мамандық немесе мамандану бойынша еңбек қызметі 3 (үш) жылдан астам үзілісі бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін, маман сертификаты болмаған кезде немесе бұрын алынған маман сертификатының қолданылу мерзімі 3 (үш) жылдан асқан кезде, сондай-ақ жаңа мамандыққа немесе мамандандыруға үміткерлер (оның ішінде шетелде медициналық білім алған адамдар үшін) (сервисте мәліметтер болмаған кезде) (бар болған кезде);
10) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына, қызметтің мәлімделетін кіші түрлеріне сәйкес көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжат (жұмыскерлердің бейіндері және іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінде (бұдан әрі – сервис) еңбек шарттарын есепке алу туралы мәліметтер болмаған кезде) (бар болған жағдайда).
Қолданыстағы маман сертификаты болмаған кезде немесе бұрын алынған маман сертификатының қолданылу мерзімі мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша 3 (үш) жылдан астам өткен кезде көрсетілетін қызметті алушылар бағалау және дағдылар нәтижесін бере отырып, алғаш мәлімделген мамандық немесе мамандандыру ретінде маман сертификатын алуға үміткер болады.
Көрсетілетін қызметті алушылар "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарды сертификаттауға жататын мамандықтар мен мамандандырулар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-218/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21699 болып тіркелген) (бұдан әрі - Мамандықтар тізбесі) бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы мамандарды сертификаттауға жататын мамандықтар мен мамандандырулар тізбесінде көрсетілген мамандықтар немесе мамандандырулар бойынша маман сертификатын алады.
Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша маман сертификатының қолданыстағы немесе қолданылу мерзімі 3 (үш) жылдан кем, растау үшін медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушылар мынадай құжаттар мен мәліметтерді ұсынады:

8) свидетельство о сертификационном курсе с приложением по специализации (транскрипт) (для услугополучателей, претендующих на получение сертификата специалиста по специализации) (при отсутствии сведений на сервисе) (при его наличии);
9) результат оценки профессиональной подготовленности в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21763) для услугополучателей имеющих перерыв трудовой деятельности по заявляемой специальности или специализации более 3 (трех) лет, при отсутствии сертификата специалиста или при истечении срока действия ранее полученного сертификата специалиста более 3 (трех) лет, а также претендующие на новую специальность или специализацию (в том числе для лиц, получивших медицинское образование за рубежом) (при отсутствии сведений на сервисе) (при его наличии);
10) документ, подтверждающий трудовую деятельность услугополучателя, согласно заявляемым подвидам деятельности в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (при отсутствии сведений о профилях работников и учета трудовых договоров на сервисе) (при его наличии).
Услугополучатели при отсутствии действующего сертификата специалиста или при истечении срока действия ранее полученного сертификата специалиста более 3 (трех) лет по заявляемой специальности или специализации, претендуют на получение сертификата специалиста как на впервые заявляемую специальность или специализацию с предоставлением результата оценки и навыков.
Услугополучатели получают сертификат специалиста по специальностям или специализациям, указанным в Перечне специальностей и специализаций, подлежащих сертификации специалистов в области здравоохранения, утвержденном приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года ҚР ДСМ-218/2020 "Об утверждении перечня специальностей и специализаций, подлежащих сертификации специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21699) (далее – Перечень специальностей).
Для подтверждения действующего или с истекшим сроком действия менее 3 (трех) лет сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации услугополучатели с медицинским образованием представляют следующие документы и сведения:

1) cертификаттау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес қызметті алушының куәландырылған ЭЦҚ-сы бар электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) осы қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны;
3) Денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін және кәсіптік даярлықты бағалау нәтижелерін растайтын құжаттар, мәлімделетін мамандық немесе мамандандыру бойынша еңбек қызметі үзіліссіз қолданыстағы маман сертификаты бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау қағидаларына сәйкес (іске асырылған интеграция (бұдан әрі – сервис) арқылы цифрлық құжаттар сервисінде мәліметтер болмаған кезде) (олар болған кезде);
4) жалпы көлемде сертификаттау сәтінде қосымша білім беру қағидаларына сәйкес мәлімделген мамандық немесе мамандану бойынша біліктілікті арттыру туралы куәлік:
4.0, 5.0, 6.0, 7.0 (I) немесе 7.1 (R) біліктілік деңгейімен мәлімделген мамандық бойынша маманның қолда бар сертификатын растайтын көрсетілетін қызметті алушылар үшін базалық деңгейдегі біліктілікті арттырудың 5 кредиті (150 академиялық сағат));
Шет тілінде берілген құжатқа қосымша қазақ немесе орыс тілдерінде нотариалды куәландырылған аударма ұсынылады.
5) мамандандыру бойынша қосымшасы бар сертификаттау курсы туралы куәлік (транскрипт) (мамандандыру бойынша маман сертификатын алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушылар үшін) (сервисте мәліметтер болмаған кезде) (ол болған кезде);
6) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес қызметтің мәлімделетін кіші түрлеріне сәйкес көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжат (қызметкерлердің бейіндері және сервисте еңбек шарттарын есепке алу туралы мәліметтер болмаған кезде);
7) мәлімделген мамандық бойынша интернатурада және (немесе) резидентурада немесе клиникалық ординатурада немесе қайта даярлауда оқуды аяқтағанын растайтын құжаттар (бар болған жағдайда) (2022 жылдың 15 қарашасына дейін);
8) қолда бар мамандық немесе мамандандыру бойынша маман сертификатының көшірмесі (сервисте мәліметтер болмаған жағдайда) (қолданылу мерзімі 3 (үш) жылдан аспайтын, мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша жарамсыз маман сертификаты немесе мамандандыруы бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін);
9) Тану қағидаларына сәйкес берілген басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) медициналық білім алған көрсетілетін қызметті алушының білімін тану туралы құжат.

1) заявление в форме электронного документа согласно приложению 1 к Правилам сертификации, удостоверенное ЭЦП услугополучателя;
2) форма сведений согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию услуги;
3) документы, подтверждающие результаты непрерывного профессионального развития работников системы здравоохранения и результаты оценки профессиональной подготовленности, согласно Правилам подтверждения результатов непрерывного профессионального развития для услугополучателей, имеющих действующий сертификат специалиста по заявляемой специальности или специализации без перерыва трудовой деятельности по заявляемой специальности или специализации (при отсутствии сведений на сервисе цифровых документов через реализованную интеграцию (далее – сервис) (при их наличии);
4) свидетельство о повышении квалификации по заявляемой специальности или специализации в соответствии с Правилами дополнительного образования на момент сертификации в общем объеме не менее:
5 кредитов (150 академических часов) повышения квалификации базового уровня для услугополучателей, подтверждающих, имеющийся сертификат специалиста по заявляемой специальности с уровнем квалификации (4.0, 5.0, 6.0, 7.0 (I) или 7.1 (R)).
К документу, выданному на иностранном языке, дополнительно предоставляется нотариально заверенный перевод на казахском или русском языках.
5) свидетельство о сертификационном курсе с приложением по специализации (транскрипт) (для услугополучателей, претендующих на получение сертификата специалиста по специализации) (при отсутствии сведений на сервисе) (при его наличии);
6) документ, подтверждающий трудовую деятельность услугополучателя, согласно заявляемым подвидам деятельности в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (при отсутствии сведений о профилях работников и учета трудовых договоров на сервисе);
7) документы, подтверждающие завершение обучения в интернатуре и (или) резидентуре или клинической ординатуре или переподготовке по заявляемой специальности (при его наличии), (удостоверение о переподготовке при наличии полученной услугополучателями с медицинским образованием до 15 ноября 2022 года);
8) копию сертификата специалиста по имеющейся специальности или специализации (при отсутствии сведений в сервисе) (для услугополучателей, имеющих недействительный сертификат специалиста или специализации по заявляемой специальности или специализации с истекшим сроком действия не превышающий 3 (трех) лет);
9) документ о признании образования услугополучателя, получившего медицинское образование в других государствах и в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), выданный в соответствии с Правилами признания.
При подтверждении действующего сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации услугодатель проверяет из сервиса наличие у услугополучателя действующего сертификата специалиста (срок действия, специальность или специализацию).

Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша қолданыстағы маман сертификатын растау кезінде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының қолданыстағы маман сертификатының (қолданылу мерзімі, мамандығы немесе мамандануы) болуын сервистен тексереді. Сервистен алынған деректер сәйкес келген жағдайда қолданыстағы маман сертификаты сертификаттау қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша 5 (бес) жылға маман сертификатын берумен расталады.
Жұмыс өтілінде 3 (үш) жылдан кем үзілісі және (немесе) мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша мерзімі 3 (үш) жылдан кем жарамсыз маман сертификаты бар, көрсетілетін қызметті алушылар мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша бұрын алған маман сертификаты расталған кезде бағалау және дағдылар нәтижесін ұсынбайды. 2014 жылға дейін "Емдеу ісі", "Педиатрия" және "Шығыс медицинасы" мамандықтары бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымдарын бітірген, мәлімделген мамандық бойынша интернатура, резидентура, клиникалық ординатура мамандықтары сәйкес келмеген кезде Мамандықтар тізбесінде көзделген медициналық мамандықтар бойынша сертификат алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушылар мәлімделген мамандық бойынша қайта даярлаудан өткені туралы оқу ұзақтығын сағатпен көрсете отырып құжаттарды ұсынады (жұмыс істейтін мамандар үшін).
2005 жылғы 1 қаңтарға дейін өтініш берілген мамандық бойынша Медициналық, оның ішінде клиникалық қызметке кіріскен және құжаттарды тапсыру сәтінде үздіксіз жұмыс өтілі бар, еңбек кітапшасындағы (ол болған кезде) немесе жеке еңбек шартындағы жазбалармен не қабылдау және жұмыстан босату туралы бұйрықтардан үзінді көшірмелермен расталатын көрсетілетін қызметті алушыларға өтініш берілген мамандық бойынша қайта даярлаудан өтуі қажет емес.
"Емдеу ісі", "Педиатрия", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша 1998 жылдан кейін және "Шығыс медицинасы" және "Стоматология" мамандықтары бойынша және 2006 жылдан кейін жоғары медициналық білім беру ұйымдарын бітірген көрсетілетін қызметті алушылар Қазақстан Республикасының "Білім туралы" заңының 21-бабы 5-тармағына (бұдан әрі – "Білім туралы" Заңы) сәйкес интернатураны бітіргені туралы құжат ұсыну клиникалық практикаға жіберудің міндетті шарты болып табылады.
2013 жылдан кейін жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі медициналық білім беру ұйымдарын бітірген, мамандықтар тізбесінде көзделген клиникалық мамандықтар бойынша сертификат алуға көрсетілетін қызметті алушы "Білім туралы" заңының 22-бабы 3-тармағына сәйкес резидентураны бітіргені туралы құжатты ұсынады.
Техникалық және кәсіптік білімі, орта білімнен кейінгі медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушы мамандықтар тізбесінде көрсетілген мамандықтар бойынша сертификат алу үшін оқуды бітірген жылын ескере отырып, мынадай құжаттарды ұсынады:

При, соответствии данных из сервиса, действующий сертификат специалиста подтверждается с выдачей сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации на 5 (пять) лет по форме согласно приложению 4 к Правилам сертификации.
Услугополучатели, имеющие перерыв стажа менее 3 (трех) лет и (или) недействительный сертификат специалиста по заявляемой специальности или специализации, с истекшим сроком менее 3 (трех) лет, при подтверждении ранее полученного сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации результат оценки и навыков не предоставляют.
Услугополучатели, окончившие организации высшего и послевузовского медицинского образования до 2014 года по специальностям "Лечебное дело", "Педиатрия" и "Восточная медицина", претендующие на получение сертификата по медицинским специальностям, предусмотренным Перечнем специальностей при несоответствии специальности интернатуры, резидентуры, клинической ординатуры по заявляемой специальности, предоставляют документы о прохождении переподготовки по заявляемой специальности с указанием продолжительности обучения в часах (для действующих специалистов).
Услугополучателям, приступившим к медицинской, в том числе к клинической деятельности по заявляемой специальности до 1 января 2005 года и имеющих непрерывный стаж работы на момент подачи документов, который подтверждается записями в трудовой книжки (при ее наличии) или в индивидуальном трудовом договоре либо выписки из приказов о приеме и увольнении, прохождение переподготовки по заявляемой специальности не требуется.
Услугополучатели, окончившие организации высшего медицинского образования после 1998 года по специальностям "Лечебное дело", "Педиатрия", "Общая медицина", и по специальностям "Восточная медицина" и "Стоматология" после 2006 года, обязательным условием допуска к клинической практике является предоставление документа об окончании интернатуры в соответствии с пунктом 5 статьи 21 Закона Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Закон "Об образовании").
Услугополучатели, окончившие организации высшего и послевузовского медицинского образования после 2013 года, претендующие на получение сертификата по клиническим специальностям, предусмотренных в Перечне специальностей, предоставляет документ об окончании резидентуры в соответствии с пунктом 3 статьи 22 Закона "Об образовании".
Услугополучатель, со средним техническим и профессиональным образованием, послесредним медицинским образованием для получения сертификата по специальностям, указанным в Перечне специальностей, предоставляет следующие документы с учетом года окончания обучения:

1) 2005 жылғы 1 қаңтарға дейін: "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша – "Мейіргер ісі", "Емдеу ісі", "Акушериялық іс" мамандықтары бойынша жалпы орта медициналық білімі туралы диплом, "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандығы бойынша жоғары білімі туралы диплом, "Жалпы медицина", "Мейіргер ісі" мамандықтары бойынша бакалавриат және "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша соңғы 5 жыл ішінде біліктілігін арттыру туралы құжат;
"Емдеу ісі" мамандығы бойынша – "Емдеу ісі", "Акушериялық іс" мамандығы бойынша орта медициналық білімі туралы диплом, "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары білімі туралы диплом, "Жалпы медицина", "Мейіргер ісі" мамандықтары бойынша бакалаврлар және соңғы 5 жылдағы "Емдеу ісі" мамандығы бойынша 2021 жылға дейін қайта даярлау және біліктілігін арттыру туралы құжат;
"Акушериялық іс" мамандығы бойынша – "Акушериялық іс", "Емдеу ісі", "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша орта медициналық білімі туралы диплом, "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары білімі туралы диплом, "Жалпы медицина", "Мейіргер ісі" мамандықтары бойынша бакалаврлар және соңғы 5 жылдағы "Акушериялық іс" мамандығы бойынша 2021 жылға дейін қайта даярлау және біліктілігін арттыру туралы құжат;
2) 2012 жылғы 1 қаңтарға дейін: "Зертханалық диагностика" мамандығы бойынша – "Зертханалық диагностика", "Акушериялық іс", "Емдеу ісі", "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша орта медициналық білім туралы диплом, "Емдеу ісі", "Педиатрия", "Шығыс медицинасы", "Жалпы медицина" мамандықтары бойынша жоғары білім туралы диплом, "Жалпы медицина", "Мейіргер ісі" мамандықтары бойынша бакалаврлар және соңғы 5 жылғы сертификаттық курс (2021 жылға дейін қайта даярлау) немесе "Зертханалық диагностика" мамандығы бойынша біліктілігін арттыру туралы құжат.
2005 жылғы 1 қаңтарға дейін медициналық қызметке кіріскен және үздіксіз жұмыс істейтін "Мейірбике ісі", "Емдеу ісі", "Акушерлік іс", "Зертханалық диагностика", "Фельдшер-зертханашы", "Санитариялық фельдшер", "Стоматология", "Тіс дәрігері" мамандықтары бойынша орта медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушыларға құжаттарды тапсыру сәтіндегі жұмыс өтілі, ол еңбек кітапшасындағы (ол болған кезде) немесе жеке еңбек шартындағы жазбалармен не қабылдау және жұмыстан босату туралы бұйрықтардан үзінді көшірмемен расталады, өтініш берілген мамандық бойынша қайта даярлаудан өту талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушылар осы тармақта көрсетілген құжаттарды Қазақстан Республикасы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" заңының 1-бабы 7) тармақшасына сәйкес электрондық көшірмелер түрінде береді.
Шет тілінде берілген құжатқа қазақ немесе орыс тіліндегі нотариат куәландырған аудармасының электрондық нұсқасы қосымша ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде оның "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.

1) до 1 января 2005 года:
по специальности "Сестринское дело" - диплом о среднем медицинском образовании по специальности "Сестринское дело", "Лечебное дело", "Акушерское дело", диплом о высшем образовании по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина", бакалавры по специальностям "Общая медицина", "Сестринское дело", и документ о повышении квалификации по специальности "Сестринское дело" за последние 5 лет;
по специальности "Лечебное дело" - диплом медицинского образования по специальности "Лечебное дело", "Акушерское дело", диплом о высшем образовании по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина", бакалавры по специальностям "Общая медицина", "Сестринское дело" и документ о переподготовке до 2021 года и повышении квалификации по специальности "Лечебное дело" за последние 5 лет;
по специальности "Акушерское дело" - диплом о среднем медицинском образовании по специальности "Акушерское дело", "Лечебное дело", "Сестринское дело", диплом о высшем образовании по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина", бакалавры по специальностям "Общая медицина", "Сестринское дело" и документ о переподготовке до 2021 года и повышении квалификации по специальности "Акушерское дело" за последние 5 лет;
2) до 1 января 2012 года:
по специальности "Лабораторная диагностика" - диплом о среднем медицинском образовании по специальности "Лабораторная диагностика", "Акушерское дело", "Лечебное дело", "Сестринское дело", диплом о высшем образовании по специальности "Лечебное дело", "Педиатрия", "Восточная медицина", "Общая медицина", бакалавры по специальностям "Общая медицина", "Сестринское дело" и документ о переподготовке до 2021 года или повышении квалификации по специальности "Лабораторная диагностика" за последние 5 лет.
Услугополучателям, техническим и профессиональном медицинским образованием по специальностям "Сестринское дело", "Лечебное дело", "Акушерское дело", "Лабораторная диагностика", "Фельдшер-лаборант", "Санитарный фельдшер", "Стоматология", "Зубной врач", приступившим к медицинской деятельности до 1 января 2005 года и имеющим непрерывный стаж работы на момент подачи документов, который подтверждается записями в трудовой книжки (при ее наличии) или в индивидуальном трудовом договоре либо выписки из приказов о приеме и увольнении, прохождение переподготовки по заявляемой специальности не требуется.
Услугополучатели подают документы, указанные в настоящем пункте, в виде электронных копий согласно подпункту 7) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об электронном документе и электронной цифровой подписи". К документу, выданному на иностранном языке, дополнительно предоставляется электронная копия нотариально заверенного перевода на казахском или русском языке.
При подаче услугополучателем всех необходимых документов и сведений в его "личном кабинете" отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.

Маман сертификатын беруге өтінімдерді қарау кезінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-305/2020 бұйрығына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 21856 болып тіркелген) Денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамалары ескеріледі.
2015 жылдың 9 қазанына дейін мамандарға берілген мерзімсіз сертификаттар әр 5 жыл сайын біліктілікті арттырудан өту кезінде тұрақты жарамды болады.
Мамандық немесе мамандық бойынша маман сертификатын алған кезде көрсетілетін қызметті алушыға үздіксіз кәсіби даму нәтижелерін растау қағидаларына сәйкес дәйектілікті сақтай отырып, біліктіліктің кезекті деңгейі беріледі.
Санат беру туралы мерзімсіз куәліктері бар көрсетілетін қызметті алушыны біліктілік деңгейі тиісті мамандық бойынша маман сертификатына қайта ресімдеген кезде бағалау мен дағдылардың нәтижесін ұсынбайды
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының сертификаттау қағидаларына сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады
10
Мемлекеттік, оның ішінде электрондық нысанда және мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
1. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
2. Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің kmfk@dsm.gov.kz интернет-ресурсында көрсетілген.
4. Мүмкіндіктері шектеулі адамдар үшін пандус, шақыру түймесі, зағиптар мен нашар көретіндерге арналған тактильді жол, күту залы, құжаттар үлгілері бар тағандар болуы тиіс.
5. Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефон нөмірлері - 1414, 8-800-080-7777.
"Клиникалық практикаға жіберу
үшін маман сертификатын беру"
мемлекеттік қызмет көрсетуге
қойылатын негізгі талаптардың
тізбесі қосымша
Нысан
Мәліметтер нысаны
1. Мәлімделген мамандықтың немесе мамандандырудың атауы ______

При рассмотрении заявок на выдачу сертификата специалиста учитываются Квалификационные характеристики должностей работников системы здравоохранения, согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-305/2020 (зарегистрирован в Реестр государственной регистрации нормативных правовых актов № 21856).
Документы по дополнительному образованию по медицинским специальностям принимаются от организаций, согласно перечню организаций дополнительного образования по медицинским специальностям, утвержденному уполномоченным органом.
Бессрочные сертификаты, выданные специалистам до 9 октября 2015 года действуют постоянно при прохождении повышения квалификации каждые 5 лет.
При получении сертификата специалиста по специальности или специализации услугополучателю присваивается очередной уровень квалификации с соблюдением последовательности, согласно Правилам подтверждения результатов непрерывного профессионального развития.
Услугополучатели, имеющие бессрочные свидетельства о присвоении категории, при переоформлении их на сертификат специалиста по специальности с соответствующим уровнем квалификации, результат оценки и навыков не предоставляют.
По истечении срока действия сертификата специалиста услугополучатель предоставляет копию документа (при отсутствии в сервисе либо при недействительном статусе).
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящими Правилами сертификации;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1) Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра.
2) Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
3) Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Комитета медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан kmfk.dsm.gov.kz.
4) Для лиц с ограниченными физическими возможностями наличие пандуса, кнопки вызова, тактильной дорожки для слепых и слабовидящих, зала ожидания, стойки с образцами документов.
5) Номера телефонов единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг – 1414, 8-800-080-7777
Приложение
к перечню основных требований
к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата специалиста
для допуска к клинической практике"
Форма
Форма сведений
1. Наименование заявляемой специальности или специализации ______

1.1. Біліктілік деңгейі*_______________
2. Медициналық білім________________
2.1. Білімі (техникалық және кәсіптік білім беру, орта білімнен кейінгі, жоғары білім)
(дипломның электронды көшірмесі)
2.2. Дипломды тану (Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім
алған тұлғалар үшін) (тану туралы құжаттың электронды көшірмесі)
Оқыған елі_________________________________________________
Білім беру ұйымының толық атауы_____________________________
Тану куәлігін берген орган______________________
Тану бұйрығының нөмірі____________________________
Тану тіркеу нөмірі_______________________________
Тану куәлігінің берілген күні___
3. Мәлімделген мамандық бойынша интернатура (бар болған жағдайда), клиникалық ординатура, резидентура мамандығы туралы мәліметтер (жоғары медициналық білімі бар мамандар үшін) (құжаттың электронды көшірмесі)
3.1. Интернатура мамандығы____________________________________
3.2. Клиникалық ординатура мамандығы__________________________
3.3. Резидентура мамандығы____________________________________
3.4. Магистратура мамандығы___________________________________
3.5. Докторантура мамандығы___________________________________
4. Қайта даярлау туралы мәлімет (2021 жылғы 1 қаңтарға дейін алынған) (мәлімделген мамандық бойынша маман сертификатын растайтын тұлғалар үшін) (құжаттың электрондық көшірмесі) (бар болған жағдайда)
4.1.Қайта даярлау туралы куәліктің нөмірі__________________________
4.2.Қайта даярлау мамандығы_________________
4.3.Оқытқан ұйымның атауы____________
4.4.Оқудың сағат бойынша көлемі______________
4.5.Оқудың басталуы________________________________
4.6.Оқудың аяқталуы______________________
5. Сертификаттау курсы туралы мәлімет (құжаттың электрондық көшірмесі) (бар
болған жағдайда)
5.1. Сертификаттау курсы туралы куәлік нөмірі __________________
5.2. Сертификаттау курсы бойынша мамандандыру___
5.3. Оқытқан ұйымның атауы_____________________
5.4. Оқудың кредиті бойынша көлемі________
5.5.Оқудың басталуы______________________
5.6. Оқудың аяқталуы__________
6. Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша клиникалық практикаға жіберу үшін қолданыстағы маман сертификатының мәліметтері (бар болған жағдайда)
6.1. Бұйрықтың күні мен нөмірі________________________________
6.2. Әкімшілік құжаттың нөмірі мен коды, тіркеу нөмірі _______
6.3. Берген орган___________________________________________
6.4. Сертификаттың қолданылу мерзімі_________________________
6.5. Мамандығы немесе мамандандыруы___________________
7. Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау және (немесе) денсаулық сақтау саласындағы мамандар үшін даярлығын бағалау нәтижесі _________ (бар болған жағдайда).

1.1. Уровень квалификации* ______________________________________
2. Медицинское образование ___________
2.1. Образование (техническое и профессиональное образование, послесреднее,
высшее образование) (электронная копия диплома)
2.2. Признание диплома (для лиц получивших медицинское образование за пределами Республики Казахстан) (электронная копия документа о признании)
Страна обучения __________________
Полное наименование организации образования __________________
Орган выдавший удостоверение признания ______________
Номер приказа признания _____________
Регистрационный номер признания ________________
Дата выдачи удостоверения признания __________
3. Сведения о специальности интернатуры (при его наличии), клинической ординатуры, резидентуры по заявляемой специальности (для специалистов с высшим
медицинским образованием) (электронная копия документа);
3.1. Специальность интернатуры ___________
3.2. Специальность клинической ординатуры ___________
3.3. Специальность резидентуры _____________
3.4. Специальность магистратуры ________________
3.5. Специальность докторантуры ________________
4. Сведения о переподготовке (полученное до 1 января до 2021 года) (для лиц, подтверждающих сертификат специалиста по заявляемой специальности)
(электронная копия документа) (при его наличии)
4.1. Номер удостоверения по переподготовке __________
4.2. Специальность переподготовки ______________
4.3. Название обучающей организации _____________
4.4. Объем обучения в часах _______________
4.5. Начало обучения _________________
4.6. Окончание обучения _________________
5. Сведения о сертификационном курсе (электронная копия документа) (при его наличии)
5.1. Номер свидетельство о сертификационном курсе ________
5.2. Сертификационный курс по специализации __________
5.3. Название обучающей организации ________________
5.4. Объем обучения в кредитах ________________
5.5. Начало обучения __________________
5.6. Окончание обучения _____________________
6. Сведения о действующем сертификате специалиста, для допуска к клинической
практике по заявляемой специальности или специализации (при его наличии)
6.1. Дата и номер приказа _______________
6.2. Номер и код административного документа, регистрационный номер
6.3. Орган выдавший ____________
6.4. Срок действия сертификата ____________
6.5. Специальность или специализация ________________
7. Результат оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и (или) оценки профессиональной подготовленности для специалистов в области здравоохранения______________ (при его наличии).

8. Қазіргі жұмыс орны туралы мәліметтер_________________________
8.1. Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша жұмыс өтілі (жыл, ай, күн) ____
8.2. Жалпы медициналық өтілі (жыл, ай, күн) ___________________
8.3. Қазіргі уақыттағы жұмыс орны____________________________
8.4. Лауазымы______________________________________________
8.5. Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша еңбек қызметі
Қабылданған күні
Босатылған күні
Жұмыс орны
Атқаратын лауазымы
Бұйрық №
Бұйрық шығарылған күн
9. Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша соңғы 5 жылда біліктілігін арттыру:
1) мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша біліктілікті арттыру куәлігі
туралы мәліметтер____________________________________
2) біліктілікті арттыру туралы куәліктің нөмірі; _______________
3) цикл атауы__________________
4) оқытатын ұйымның атауы__________
5) оқудың басталуы__________________
6)оқудың аяқталуы_____________________________
7) кредитпен оқыту көлемі (сағатпен)
10. Үздіксіз кәсіби даму нәтижелерін растау қағидаларына сәйкес денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіби даму нәтижелерін растайтын құжаттар.
11. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі Комитетінің Ақпараттық сервисінен алынған деректерге сәйкес мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша медициналық қызметке тыйым салу туралы немесе тыйым салынбау туралы мәліметтер _________________.
Ескертпе*: Біліктілік деңгейі "Денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 21843 болып тіркелген) сәйкес беріледі.
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде медициналық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына 3-қосымша
"Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы маман сертификатын беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2025 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің аумақтық департаменттері
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері
"электрондық үкімет" веб – порталы (www. egov. kz, www. elicense. kz)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
5 (бес) жұмыс күні
4
Көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы маман сертификаты не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

8. Сведения о настоящем месте работы _____________
8.1. Стаж работы по заявляемой специальности или специализации (лет, месяцев, дней) ___________
8.2. Общий медицинский стаж (лет, месяцев, дней) ___________
8.3. Место работы в настоящее время __________
8.4. Занимаемая должность ______________________
8.5. Трудовая деятельность по заявляемой специальности или специализации
Дата приема
Дата увольнения
Место работы
Занимаемая должность
№ приказа
Дата издания приказа
9. Повышение квалификации за последние 5 лет по заявляемой специальности или специализации:
1) сведения о свидетельстве повышения квалификации по заявляемой специальности или специализации ______________
2) номер свидетельства о повышении квалификации ________
3) наименование цикла ______________
4) название обучающей организации ______________
5) начало обучения __________________
6) окончание обучения _______________
7) объем обучения в кредитах (в часах) ______________
10. Документы, подтверждающие результаты непрерывного профессионального развития работников системы здравоохранения, согласно Правилам подтверждения результатов непрерывного профессионального развития.
11. Сведения о наличии либо отсутствии запрета на осуществление медицинской деятельностью по заявляемой специальности или специализации согласно данным из информационного сервиса Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан _____.
Примечание*: Уровень квалификации присваивается в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровня квалификации работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21843).
Приложение 3
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата специалиста в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий"
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.11.2025 № 140 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Территориальные департаменты Комитета медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб - портал "электронного правительства" (ww.egov.kz, www.elicense.kz)
3
Срок оказания государственной услуги
5 (пять) рабочих дней
4
Форма оказания
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Сертификат специалиста в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги
Государственная услуга оказывается бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации

1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті беруші – демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұма аралығында сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен;
2) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады)
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Маман сертификатын алу үшін фармацевтикалық білімі бар жеке тұлға (Қазақстан Республикасының резиденті не резиденті емес) (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) мынадай құжаттар мен мен мәліметтерді ұсынады:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі -ЭЦҚ) куәландырылған, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-274/2020 бұйрығымен бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарының 1-қосымшасына (бұдан әрі – сертификаттау қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21818 болып тіркелген) сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі қосымша нысанына сәйкес мәліметтер нысаны;
3) оқуды бітірген үміткерлер үшін техникалық және кәсіптік, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі фармацевтикалық білімі туралы диплом (2015 жылға дейін оқуды бітірген көрсетілетін қызметті алушылар үшін) (ақпараттық жүйелерде болмаған жағдайда);
4) "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 шілдедегі № 230 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33219 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы бұйрықтарының өзгеруіне байланысты сәйкес келтірілді № 268 "Білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) (бұдан әрі – тану қағидалары) сәйкес берілген басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) білім алған көрсетілетін қызметті алушының білім туралы құжаттарын тану және (немесе) нострификациялау туралы құжаттың электрондық көшірмесі;

1) услугодатель – с понедельника по пятницу с 9:00 до 18:30 часов с перерывом на обед с 13:00 до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни приема заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения сертификата специалиста физическое лицо (резидент либо нерезидент Республики Казахстан) с фармацевтическим образованием (далее - услугополучатель) предоставляет следующие документы и сведения:
1) заявление в форме электронного документа согласно приложению 1 к Правилам проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-274/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21818) (далее – Правила сертификации), удостоверенное электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) услугополучателя;
2) форма сведений согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию;
3) диплом о техническом и профессиональном, высшем и (или) послевузовском фармацевтическом образовании (для услугополучателей, окончивших обучение до 2015 года) (при отсутствии в информационных системах);
4) документ о признании и (или) нострификации документов об образовании услугополучателя, получившего фармацевтическое образование в других государствах и в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), выданный в соответствии с приказами Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 230 "Об утверждении Правил признания документов о среднем, техническом и профессиональном, полусреднем образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33219) и Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 "Об утверждении Правил признания документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32800) (далее – Правила признания);

5) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы №ҚР ДСМ-303/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және формальды емес білім беру қағидаларын, денсаулық сақтау саласындағы қосымша және формальды емес білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ қосымша және формальды емес білім беру арқылы денсаулық сақтау саласындағы мамандар алған оқудың нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес мәлімдеген мамандық бойынша сертификаттау сәтінде жалпы көлемде кемінде 4 кредит (120 сағат) сертификаттау сәтінде соңғы 5 (бес) жыл ішінде мәлімделген мамандық бойынша біліктілігін арттыру туралы куәлік біліктілігін арттыру туралы куәлігі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21847 болып тіркелген) бұйрығына (бұдан әрі – қосымша білім беру қағидалары) (сертификат алуға өтініш берген сәтте 5 (бес) жылдан кешіктірмей фармацевтикалық оқуын аяқтаған техникалық және кәсіптік, жоғары оқу білім беру түлектерін қоспағанда);
6) мәлімденген мамандық бойынша қосымша білім беру қағидаларына сәйкес (мамандығы бойынша еңбек қызметінде 3 (үш) жылдан астам үзілісі бар) жалпы көлемі кемінде 8 кредит (240 сағат) біліктілігін арттыру туралы куәлік;
7) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау, түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларын бекіту туралы" бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21673 болып тіркелген) бекітілген кәсіптік даярлықты бағалау нәтижесі техникалық және кәсіптік, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі фармацевтикалық білім беру түлектері және (немесе) мәлімделген мамандық бойынша еңбек қызметінде 3 (үш) жылдан астам үзілісі бар үміткерлер үшін);
8) "Электрондық үкімет" шлюзінің ақпараттық жүйесінде қызметкерлердің бейіндері және еңбек шарттарын есепке алу туралы мәліметтер болмаған жағдайда 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес мәлімделген кіші қызмет түрлеріне сәйкес көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжат ұсынады (болған жағдайда);
9) шетелдік маманның жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі). Үміткер барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде оның "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі. Көрсетілетін қызметті алушылар мамандығы бойынша үздіксіз жұмыс өтілі және соңғы 5 жыл ішінде біліктілігін арттырған куәлігі кемінде 4 кредит (120 сағат) көлемінде бар үміткерлер осы тармақтың 7)-тармақшасында көзделген құжатты ұсынбастан бастапқы сертификаттауға жіберіледі
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер

5) свидетельство о повышении квалификации по заявляемой специальности или специализации за последние 5 (пять) лет на момент сертификации в общем объеме не менее 4 кредитов (120 часов) согласно с приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21847) (далее – Правила дополнительного образования) (за исключением выпускников технического и профессионального, высшего учебного заведения, завершивших фармацевтическое обучение не позднее 5 (пяти) лет на момент подачи заявления на получение сертификата);
6) свидетельство о повышении квалификации по заявляемой специальности или специализации в общем объеме не менее 8 кредитов (240 часов), согласно Правилам дополнительного образования (имеющим перерыв трудовой деятельности по специальности более 3 (трех) лет);
7) результат оценки профессиональной подготовленности, в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21673) (для резидентов и нерезидентов Республики Казахстан) (для выпускников о техническом и профессиональном, высшего и (или) послевузовского фармацевтического образования и (или) услугополучателя имеющих перерыв трудовой деятельности по заявляемой специальности более 3 (трех) лет);
8) документ, подтверждающий трудовую деятельность услугополучателя, согласно заявляемым подвидам деятельности в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан, при отсутствии сведений о профилях работников и учета трудовых договоров в информационной системе шлюз "электронного правительства" (для резидентов Республики Казахстан) (при наличии);
9) документ удостоверяющий личность иностранного специалиста (требуется для идентификации личности).
При подаче услугополучателем всех необходимых документов и сведений в его "личном кабинете" отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Услугополучатели, имеющие непрерывный стаж работы по специальности и повышение квалификации за последние 5 лет, в объеме не менее 4 кредита (120 часов), допускаются к первичной сертификации без предоставления документа, предусмотренного подпунктом 7) настоящего пункта.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады
10
Мемлекеттік қызметті көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін мемлкеттік қызметтің ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
1) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
2. Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады.
3) Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің kmfk@ dsm. gov. kz интернет-ресурсында көрсетілген.
4) Мүмкіндіктері шектеулі адамдар үшін пандус, шақыру түймесі, зағиптар мен нашар көретіндерге арналған тактильді жол, күту залы, құжаттар үлгілері бар тағандар болуы тиіс.
5) Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефон нөмірлері - 1414, 8-800-080-7777
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде медициналық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына 4-қосымша
Нысан
Денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
1) Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра.
2) Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
3) Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Комитета медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан kmfk.dsm.gov.kz.
4) Для лиц с ограниченными физическими возможностями наличие пандуса, кнопки вызова, тактильной дорожки для слепых и слабовидящих, зала ожидания, стойки с образцами документов.
5) Номера телефонов единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг – 1414, 8-800-080-7777
Приложение 4
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов,
а также условия допуска
к сертификации специалиста
в области здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Форма
Сертификат специалиста в области здравоохранения
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2025 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
мамандығы бойынша клиникалық практиканы немесе фармацевтикалық практиканы немесе халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін денсаулық сақтау саласындағы маманның осы сертификатын алдым
___________________________________________________________
(номенклатура бойынша мамандық немесе мамандандыру)
Біліктілік деңгейі_______________
Оны беру туралы шешім шығарған мемлекеттік орган басшысының бұйрығы
20 ____жылғы "____" ___________ № ________
Сертификат 20____ жылғы "____" ___________ дейін жарамды.
Тіркеу № ____
Берілген күні 20 ___ жылғы "____" ___________.
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде медициналық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына 5-қосымша
Нысан
Кімге _____________________
мемлекеттік органның толық
атауы)
кімнен _____________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Почта мекенжайы __________
Байланыс телефоны _________
Клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маманға сертификат беру туралы өтініш
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2025 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Клиникалық практикаға жіберу үшін______________________________
(мамандығын немесе мамандандыруын көрсету)
мамандығы немесе мамандандыру бойынша Қазақстан Республикасының аумағында
денсаулық сақтау ұйымында жұмыс істеу үшін
____________________________________________________
(денсаулық сақтау ұйымының атауын көрсету)
маман сертификатын беруді сұраймын
Біліктілік деңгейі*________
Денсаулық сақтау ұйымы туралы мәліметтер:
1. Меншік нысаны__________________________________________
2. Ұйымның мекенжайы ______________________________________
(облыс, қала, аудан, көше, үйдің №, телефон)
3. Филиалдары, өкілдіктері ____________________________________
(орналасқан жері)
Мен дұрыс мәліметтер мен құжаттарды ұсынамын.
Өтінішке қоса берілетін құжаттар (саны және атаулары): __________
Шетелдік маман ____________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
20__ жылы "__" _____________
Мен дұрыс мәліметтер мен құжаттарды ұсынамын.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің аумақтық бөлімшелерінің облыстық, Алматы, Шымкент, Астана қалаларының аумақтық бөлімшелеріне беруге келісім беремін.
Дербес деректерді жинауға, өңдеуге мерзімі мемлекеттік қызмет көрсету кезеңінде қолданылады.
____________________________
(көрсетілетін қызметті алушының қолы)
__________________________
(толтырылған күні)
Ескертпе*: Біліктілік деңгейі "Денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 21843 болып тіркелген) сәйкес беріледі.
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде медициналық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына 6-қосымша
"Клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маманға сертификат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.11.2025 № 140 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
действительно получил (получила) настоящий сертификат специалиста для
осуществления медицинской деятельности и допуска к клинической практике
или фармацевтической практике или деятельности в сфере санитарно-
эпидемиологического благополучия населения по специальности или специализации:
__________________________________________________________________
(специальность или специализации по номенклатуре)
Уровень квалификации______________________________________
Приказ руководителя государственного органа, вынесшего решение о его выдаче
от "____" ___________ 20 ____ года № ________.
Сертификат действителен: до "____" ___________ 20____ года.
Регистрационный № _______
Дата выдачи "____"___________ 20 ___ года.
Приложение 5
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Форма
в ________________________
полное наименование
государственного органа
от _______________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Почтовый адрес
_________________________
Контактный телефон
_________________________
Заявление о выдаче сертификата иностранному специалисту для допуска к клинической практике
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.11.2025 № 140 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу выдать сертификат специалиста для допуска к клинической практике
по специальности или специализации
__________________________________________________________________
(указать специальность или специализацию)
на территории Республики Казахстан для работы в организации здравоохранения
__________________________________________________________________
(указать наименование организации здравоохранения)
Уровень квалификации *_________________
Сведения об организации здравоохранения:
1. Форма собственности _____________________________________________
2. Адрес организации _______________________________________________
(область, город, район, улица, номер дома, телефон)
3. Филиалы, представительства _____________________ (местонахождение)
Документы, прилагаемые к заявлению (количество и наименования): ______
Я предоставляю достоверные сведения и документы.
Даю согласие на использование сведений, на сбор и обработку моих персональных
данных, необходимых для оказания государственной услуги, а также передачу их
в территориальные подразделения Комитета медицинского и фармацевтического
контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан областей, городов
Алматы, Шымкент и Астана.
Срок согласия на сбор, обработку персональных данных действует в период оказания
государственной услуги.
Примечание*: Уровень квалификации выдается медицинским работникам
по клиническим специальностям согласно приказу Министра здравоохранения
Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении
правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития,
присвоения и подтверждения уровня квалификации работников здравоохранения"
(зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых
актов под № 21843).
Приложение 6
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача сертификата иностранному специалисту для допуска к клинической практике"

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2025 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің аумақтық департаменттері
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
"электрондық үкімет" веб-порталы (www. egov. kz, www. elicense. kz)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
5 (бес) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маман сертификаты не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері
Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.11.2025 № 140 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Территориальные департаменты Комитета медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Веб-портал "электронного правительства" (www.egov.kz, www.elicense.kz)
3
Срок оказания государственной услуги
5 (пять) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Сертификат иностранного специалиста для допуска к клинической практике либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги
Государственная услуга оказывается бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации

1) мемлекеттік көрсетілетін қызметті беруші –демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұма аралығында сағат 09.00-ден 18.30-ға дейін сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен;
2) портал – тәулік бойы, жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады)
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Шетелдік маман сертификатын алу үшін медициналық білімі бар жеке тұлға (Қазақстан Республикасының резиденті емес) (алғаш рет мәлімделетін мамандыққа немесе мамандандыруға) медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушылар мынадай құжаттар мен мәліметтерді ұсынады:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі -ЭЦҚ) куәландырылған, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-274/2020 бұйрығымен Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарының 5-қосымшаға (бұдан әрі – сертификаттау қағидалары) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21818 болып тіркелген) сәйкес электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесіне қосымшаға сәйкес мәліметтер нысаны;
3) шетелдік маманның жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі) (ақпараттық жүйеде болмаған жағдайда);
4) "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 шілдедегі № 230 (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33219 болып тіркелген) және Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы бұйрықтарының өзгеруіне байланысты сәйкес келтірілді № 268 "білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) (бұдан әрі – тану қағидалары) қағидаларына сәйкес берілген басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) медициналық білім алған көрсетілетін қызметті алушының білімі туралы құжаттарын тану және (немесе) нострификациялау туралы құжат.

1) услугодатель – с понедельника по пятницу с 9:00 до 18:30 часов с перерывом на обед с 13:00 до 14:30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем)
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения сертификата иностранного специалиста физическое лицо (нерезидент Республики Казахстан) (на впервые заявляемую специальность или специализацию) услугополучатели с медицинским образованием представляет следующие документы и сведения:
1) заявление в форме электронного документа согласно приложению 5 к Правилам проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-274/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21818) (далее – Правила сертификации), удостоверенное электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя;
2) форма сведений согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
3) документ, удостоверяющий личность иностранного специалиста (требуется для идентификации личности) (при отсутствии в информационной системе);
4) документ о признании и (или) нострификации документов об образовании услугополучателя, получившего медицинское образование в других государствах и в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), выданный в соответствии с приказами Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 230 "Об утверждении Правил признания документов о среднем, техническом и профессиональном, полусреднем образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33219) и Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 "Об утверждении Правил признания документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32800) (далее – Правила признания);
Иностранные специалисты, окончившие организации образования на территории Республики Казахстан предоставляют:
диплом о техническом и профессиональном, послесреднем, высшем, послевузовском медицинском образовании (для услугополучателей, окончивших обучение до 2012 года) (при отсутствии в информационных системах);
документы, подтверждающие завершение обучения в интернатуре и (или) резидентуре или клинической ординатуре (при наличии);

5) Қазақстан Республикасының аумағында білім беру ұйымдарын бітірген шетелдік мамандар мыналарды ұсынады:
2012 жылға дейін оқуды бітірген көрсетілетін қызметті алушылар үшін жоғары, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі медициналық білім туралы диплом (ақпараттық жүйелерде болмаған жағдайда); мәлімделінген мамандық немесе мамандандыру бойынша интернатурада және (немесе) резидентурада немесе клиникалық ординатурада (бар болса);
6) шетелдік маман тұратын елде берілген, мәлімделген мамандық немесе мамандану бойынша клиникалық практиканың жүзеге асырылуын растайтын құжат;
7) Денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін және кәсіптік даярлықты бағалау нәтижелерін растайтын құжаттар (іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінде мәліметтер болмаған кезде (бұдан әрі -сервис) өтініш берілген мамандық немесе мамандану бойынша еңбек қызметі үзіліссіз қолданыстағы маман сертификаты бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін кәсіптік даярлықты бағалау нәтижелерін растау қағидаларына сәйкес – сервис) (бар болса) (4.1, 5.1, 6.1, 7.1 (I), 7.2 (R) және одан жоғары біліктілік деңгейін алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушылар үшін);
8) "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және бейресми білім беру қағидаларын, Денсаулық сақтау саласындағы қосымша және бейресми білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы қосымша және бейресми білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 бұйрығына сәйкес Оқыту нәтижелері, қосымша және бейресми білім беру арқылы алған (бұдан әрі – қосымша білім беру Қағидалары) (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21847 болып тіркелген) сертификаттау сәтінде жалпы көлемде кемінде:
Өтініш берілген мамандық немесе мамандану бойынша еңбек қызметі 3 (үш) жылдан кем немесе одан көп үзілісі бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін, маман сертификаты болмаған кезде немесе бұрын берілген маман сертификатының қолданылу мерзімі 3 (үш) жылдан кем немесе одан көп болған кезде (көрсетілетін қызметті алушылар үшін) базалық деңгейдегі біліктілікті арттырудың 5 кредиті (150 академиялық сағат) біліктілік 4.0, 5.0, 6.0, 7.0 (I) немесе 7.1 (R));
Шет тілінде берілген құжатқа қосымша қазақ немесе орыс тілдерінде нотариалды куәландырылған аударма ұсынылады;

5) документ, подтверждающий осуществление клинической практики по заявляемой специальности или специализации, выданный в стране проживания иностранного специалиста;
6) документы, подтверждающие результаты непрерывного профессионального развития работников системы здравоохранения и результаты оценки профессиональной подготовленности, согласно Правилам подтверждения результатов непрерывного профессионального развития для услугополучателей, имеющих действующий сертификат специалиста по заявляемой специальности или специализации без перерыва трудовой деятельности по заявляемой специальности или специализации (при отсутствии сведений на сервисе цифровых документов через реализованную интеграцию (далее – сервис) (при их наличии) (для услугополучателей, претендующих на получение уровня квалификации с 4.1, 5.1, 6.1, 7.1 (I),7.2 (R) и выше);
7) свидетельство о повышении квалификации по заявляемой специальности или специализации в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование" (далее – Правила дополнительного образования) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21847) на момент сертификации в общем объеме не менее:
5 кредитов (150 академических часов) повышения квалификации базового уровня для услугополучателей, имеющих перерыв трудовой деятельности по заявляемой специальности или специализации менее или более 3 (трех) лет, при отсутствии сертификата специалиста или при истечении срока действия ранее выданного сертификата специалиста менее или более 3 (трех) лет (для услугополучателей, претендующих на уровень квалификации 4.0, 5.0, 6.0, 7.0 (I) или 7.1 (R)).
К документу, выданному на иностранном языке, дополнительно предоставляется нотариально заверенный перевод на казахском или русском языках;
8) свидетельство о сертификационном курсе с приложением по специализации (транскрипт) (для услугополучателей, претендующих на получение сертификата специалиста по специализации) (при отсутствии сведений на сервисе) (при его наличии);

9) мамандандыру бойынша қосымшасы бар сертификаттау курсы туралы куәлік (транскрипт) (мамандандыру бойынша маман сертификатын алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушылар үшін) (сервисте мәліметтер болмаған кезде) (бар болған кезде);
10) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес еңбек қызметін растайтын құжат (оқу орнын бітіргеннен кейін жұмысқа алғаш кіріскен адамдар ұсынбайды);
11) жұмыс берушіге (денсаулық сақтау ұйымы), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органына шетелдік жұмыс күшін тартуға берілген рұқсаты (Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдік мамандар, сондай-ақ 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа қатысушы мемлекеттердің азаматтары болып табылатын шетелдік жұмыскерлер бермейді);
12) білімі туралы құжаттарды алғаннан кейін тегін, атын немесе әкесінің атын (бар болса) өзгерткен шетелдік адамдар үшін атын, әкесінің атын (бар болса), тегін ауыстырғаны немесе неке қию (ерлі-зайыптылық) туралы немесе некені (ерлі-зайыптылықты) бұзу туралы құжат;
13) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 бұйрығымен бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары түлектерінің және денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау, Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары түлектерінің және денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21763 болып тіркелген).
Өтініш берілген мамандық немесе мамандану бойынша маман сертификатының қолданыстағы немесе қолданылу мерзімі 3 (үш) жылдан кем екенін растау үшін медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушылар мынадай құжаттар мен мәліметтерді ұсынады:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі -ЭЦҚ) куәландырылған, әрі – сертификаттау қағидалары) сәйкес электрондық құжат 5-нысанындағы өтініш;
2) шетелдік маманның жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі) (ақпараттық жүйеде болмаған жағдайда);
3) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және формальды емес білім беру қағидаларын, денсаулық сақтау саласындағы қосымша және формальды емес білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ қосымша және формальды емес білім беру арқылы денсаулық сақтау саласындағы мамандар алған оқудың нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21847 болып тіркелген) сәйкес өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша біліктілігін арттыру туралы өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша еңбек қызметінде 3 (үш) жылдан астам үзілісі бар, маман сертификаты болмаған кезде немесе бұрын берілген маман сертификатының қолданылу мерзімі 3 (үш) жылдан астам өткен кезде көрсетілетін қызметті алушылар үшін базалық деңгейдегі біліктілікті арттырудың кемінде 150 (академиялық сағаты)
Шет тілінде берілген құжатқа қосымша қазақ немесе орыс тілдерінде нотариалды куәландырылған аударма ұсынылады.
4) қолда бар мамандық немесе мамандандыру бойынша маман сертификатының көшірмесі (сервисте мәліметтер болмаған жағдайда) (өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша жарамдылық мерзімі 3 (үш) жылдан аспайтын жарамсыз маман сертификаты бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін).
5) жалпы көлемде сертификаттау сәтінде қосымша білім беру қағидаларына сәйкес мәлімделген мамандық немесе мамандану бойынша біліктілікті арттыру туралы куәлік:
4.0, 5.0, 6.0, 7.0 (I) немесе 7.1 (R) біліктілік деңгейімен мәлімделген мамандық бойынша маманның қолда бар сертификатын растайтын көрсетілетін қызметті алушылар үшін базалық деңгейдегі біліктілікті арттырудың 5 кредиті (150 академиялық сағат));
Шет тілінде берілген құжатқа қосымша қазақ немесе орыс тілдерінде нотариалды куәландырылған аударма ұсынылады.
6 ) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес қызметтің мәлімделетін кіші түрлеріне сәйкес көрсетілетін қызметті алушының еңбек қызметін растайтын құжат (жұмыскерлердің бейіндері және іске асырылған интеграция (бұдан әрі – сервис) арқылы цифрлық құжаттар сервисінде еңбек шарттарын есепке алу туралы мәліметтер болмаған кезде (бар болған кезде);
7) мамандандыру бойынша қосымшасы бар сертификаттау курсы туралы куәлік (транскрипт) (мамандандыру бойынша маман сертификатын алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушылар үшін) (сервисте мәліметтер болмаған кезде) (бар болған кезде);

9) документ, подтверждающий трудовую деятельность услугополучателя, согласно заявляемым подвидам деятельности в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (не требуется лицам, которые впервые приступили к работе после окончания учебного заведения);
10) разрешение на привлечение иностранной рабочей силы, выданное работодателю (организация здравоохранения), местным исполнительным органом областей, городов республиканского значения и столицы (не предоставляется иностранными специалистами, постоянно проживающими в Республике Казахстан, а также иностранными работниками, являющимися гражданами государств-участников Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года);
11) документ о перемене имени, отчества (при его наличии), фамилии или о заключении брака (супружества), или о расторжении брака (супружества), для иностранных лиц, изменивших имя, отчество (при его наличии), фамилию после получения документов об образовании;
12) результат оценки профессиональной подготовленности, выданный организацией по оценке для лица, получившего медицинское образование за рубежом в соответствии с Правилами оценки знаний и навыков утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21763).
Для подтверждения, действующего или с истекшим сроком действия менее 3 (трех) лет сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации услугополучатели с медицинским образованием представляют следующие документы и сведения:
1) заявление о выдаче сертификата специалиста по форме согласно приложению 5 к Правилам сертификации;
2) форма сведений согласно приложению к настоящему перечню основных требований к оказанию государственной услуги;
3) документ, удостоверяющий личность иностранного специалиста (требуется для идентификации личности) (при отсутствии в информационной системе);
4) документ, подтверждающий осуществление клинической практики по заявляемой специальности или специализации, выданный в стране проживания иностранного специалиста (не предоставляется лицами, впервые приступающими на работу);
5) свидетельство о повышении квалификации по заявляемой специальности или специализации в соответствии с Правилами дополнительного образования на момент сертификации в общем объеме не менее:
5 кредитов (150 академических часов) повышения квалификации базового уровня для услугополучателей, подтверждающих, имеющийся сертификат специалиста по заявляемой специальности с уровнем квалификации 4.0, 5.0, 6.0, 7.0 (I) или 7.1 (R)).
К документу, выданному на иностранном языке, дополнительно предоставляется нотариально заверенный перевод на казахском или русском языках;
6) документ, подтверждающий трудовую деятельность услугополучателя, согласно заявляемым подвидам деятельности в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан (при отсутствии сведений о профилях работников и учета трудовых договоров на сервисе цифровых документов через реализованную интеграцию (далее – сервис) (при его наличии);
7) свидетельство о сертификационном курсе с приложением по специализации (транскрипт) (для услугополучателей, претендующих на получение сертификата специалиста по специализации) (при отсутствии сведений на сервисе) (при его наличии);

8) Денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін және кәсіптік даярлықты бағалау нәтижелерін растайтын құжаттар, мәлімделетін мамандық немесе мамандандыру бойынша еңбек қызметі үзіліссіз қолданыстағы маман сертификаты бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау қағидаларына сәйкес (іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінде мәліметтер болмаған кезде (бұдан әрі – сервис) (4.1, 5.1, 6.1, 7.1 (I), 7.2 (R) және одан жоғары біліктілік деңгейін алуға үміткер көрсетілетін қызметті алушылар үшін);
9) Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша қолданыстағы маман сертификатын және біліктілік деңгейін растау кезінде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыда қолданыстағы маман сертификатының болуын (қолданылу мерзімі, мамандығы, мамандандыру) сервистен тексереді.
Сервистен алынған деректер сәйкес келген жағдайда, қолданыстағы маман сертификаты сертификаттау қағидаларының 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінім берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша 5 (бес) жылға маман сертификатын берумен расталады.
Өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша еңбек өтілі 3 (үш) жылдан кем үзілісі бар және (немесе) өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша 3 (үш) жылдан кем мерзімі өткен жарамсыз маман сертификаты бұрын алынған маман сертификатын растаған кезде көрсетілетін қызметті алушылар бағалау және дағдылар нәтижесін ұсынбайды.
Қолданыстағы маман сертификаты болмаған кезде немесе өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша бұрын алынған маман сертификатының қолданылу мерзімі 3 (үш) жылдан астам өткен кезде көрсетілетін қызметті алушылар бағалау нәтижесі мен дағдыларын ұсына отырып, алғаш өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру ретінде маман сертификатын алуға үміткер болады
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының сертификаттау ережелеріне сәйкес келмеуі;

8) документы, подтверждающие результаты непрерывного профессионального развития работников системы здравоохранения и результаты оценки профессиональной подготовленности, согласно Правилам подтверждения результатов непрерывного профессионального развития для услугополучателей, имеющих действующий сертификат специалиста по заявляемой специальности или специализации без перерыва трудовой деятельности по заявляемой специальности или специализации (при отсутствии сведений на сервисе цифровых документов через реализованную интеграцию (далее – сервис) (для услугополучателей, претендующих на получение уровня квалификации с 4.1, 5.1, 6.1, 7.1 (I),7.2 (R) и выше);
9) копию сертификата специалиста по имеющейся специальности или специализации (при отсутствии сведений в сервисе) (для услугополучателей, имеющих недействительный сертификат специалиста по заявляемой специальности или специализации с истекшим сроком действия не превышающий 3 (трех) лет).
При подтверждении действующего сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации услугодатель проверяет из сервиса наличие у услугополучателя действующего сертификата специалиста (срок действия, специальность или специализации).
При, соответствии данных из сервиса, действующий сертификат специалиста подтверждается с выдачей сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации на 5 (пять) лет по форме согласно приложению 6 к Правилам сертификации.
Услугополучатели при подтверждении ранее полученного сертификата специалиста по заявляемой специальности или специализации, имеющие перерыв стажа менее 3 (трех) лет и (или) недействительный сертификат специалиста по заявляемой специальности или специализации, с истекшим сроком менее 3 (трех) лет, результат оценки и навыков не предоставляют.
Услугополучатели при отсутствии действующего сертификата специалиста или при истечении срока действия ранее полученного сертификата специалиста более 3 (трех) лет по заявляемой специальности или специализации, претендуют на получение сертификата специалиста как на впервые заявляемую специальность или специализации с предоставлением результата оценки и навыков
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным Правилами Сертификации Республики Казахстан;

3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті келісімі туралы сұрау салуға берілген теріс жауап, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша;
6) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады
10
Мемлекеттік, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
1) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
2) Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады.
3) Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі Медициналық және фармацевтикалық бақылау комитетінің kmfk@ dsm. gov. kz интернет-ресурсында көрсетілген.
4) Мүмкіндіктері шектеулі адамдар үшін пандус, шақыру түймесі, зағиптар мен нашар көретіндерге арналған тактильді жол, күту залы, құжаттар үлгілері бар тағандар болуы тиіс.
5) Мемлекеттік қызметтерді көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефон нөмірлері-1414, 8-800- 080-7777
"Клиникалық практикаға жіберу
үшін шетелдік маманға
сертификат беру" мемлекеттік
қызмет көрсетуге қойылатын
негізгі талаптардың тізбесі
қосымша
Нысан
Мәліметтер нысаны
1. Мәлімделген мамандықтың немесе мамандандырудың атауы
1.1 Біліктілік деңгейі*_________
2. жұмыс берушіге (денсаулық сақтау ұйымы), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органына шетелдік жұмыс күшін тартуға берілген рұқсаты (Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдік мамандар, сондай-ақ 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа қатысушы мемлекеттердің азаматтары болып табылатын шетелдік жұмыскерлер бермейді) рұқсаты туралы мәліметтер ________

3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
1) Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра.
2) Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
3) Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе Комитета медицинского и фармацевтического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан kmfk@dsm.gov.kz.
4) Для лиц с ограниченными физическими возможностями наличие пандуса, кнопки вызова, тактильной дорожки для слепых и слабовидящих, зала ожидания, стойки с образцами документов.
5) Номера телефонов единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг – 1414, 8-800-080-7777
Приложение
к перечню основных требований
к оказанию государственной
услуги "Выдача сертификата
иностранному специалисту
для допуска к клинической практике"
Форма
Форма сведений
1. Наименование заявляемой специальности или специализации ______
1.1 Уровень квалификации* ___________
2. Сведения о разрешении на привлечение иностранной рабочей силы, выданное работодателю (организация здравоохранения), местным исполнительным органом областей, городов республиканского значения и столицы (не предоставляется иностранными специалистами, постоянно проживающими в Республике Казахстан, а также иностранными работниками, являющимися гражданами государств-участников Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) __________________

3. Денсаулық сақтау ұйымы туралы мәліметтер_______
3.1.Денсаулық сақтау ұйымының атауы________
3.2.Меншік нысаны________
3.3. Мекеменің атауы__________
3.4. Филиалдар мен өкілдіктер туралы деректер_______
4. Медициналық білім____________________________________________
4.1. Білімі (техникалық және кәсіптік білім беру, орта білімнен кейінгі, жоғары білім)
(дипломның электронды көшірмесі)
4.2. Дипломды тану (Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім
алған тұлғалар үшін) (тану туралы құжаттың электронды көшірмесі)
Оқыған елі_________________________________________________
Білім беру ұйымының толық атауы_____________________________
Тану куәлігін берген орган______________________
Тану бұйрығының нөмірі____________________________
Тану тіркеу нөмірі_______________________________
Тану куәлігінің берілген күні________________________
5. Мәлімделген мамандық бойынша интернатура (бар болған жағдайда), клиникалық
ординатура, резидентура мамандығы туралы мәліметтер (жоғары медициналық білімі
бар мамандар үшін) (құжаттың электронды көшірмесі)
5.1. Интернатура мамандығы____________________________________
5.2. Клиникалық ординатура мамандығы__________________________
5.3. Резидентура мамандығы____________________________________
5.4. Магистратура мамандығы___________________________________
5.5. Докторантура мамандығы___________________________________
6. Қайта даярлау туралы мәлімет (2021 жылғы 1 қаңтарға дейін алынған) (мәлімделген
мамандық бойынша маман сертификатын растайтын тұлғалар үшін) (құжаттың
электрондық көшірмесі) (бар болған жағдайда)
6.1. Қайта даярлау туралы куәліктің нөмірі__________________________
6.2. Қайта даярлау мамандығы_____________________________________
6.3. Оқытқан ұйымның атауы______________________________________
6.4. Оқудың сағат бойынша көлемі_________________________________
6.5. Оқудың басталуы____________________________________________
6.6. Оқудың аяқталуы____________________________________________
7. Сертификаттау курсы туралы мәлімет (құжаттың электрондық көшірмесі) (бар
болған жағдайда)
7.1. Сертификаттау курсы туралы куәлік нөмірі ______________________
7.2. Сертификаттау курсы бойынша мамандандыру___________________
7.3 Оқытқан ұйымның атауы______________________________________
7.4. Оқудың кредиті бойынша көлемі________________________________
7.5. Оқудың басталуы____________________________________________
7.6. Оқудың аяқталуы____________________________________________
8. Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша клиникалық практикаға
жіберу үшін қолданыстағы маман сертификатының мәліметтері (бар болған жағдайда)

3. Сведения об организации здравоохранения ______________
3.1. Наименование организации здравоохранеия _______________
3.2. Форма собственности _______________
3.3. Адрес организации ______________
3.4. Данные о филиалах и представительствах ___________________
4. Медицинское образование ___________
4.1. Образование (техническое и профессиональное образование, послесреднее, высшее образование) (электронная копия диплома)
4.2. Признание диплома (для лиц получивших медицинское образование за пределами Республики Казахстан) (электронная копия документа о признании)
Страна обучения __________________
Полное наименование организации образования __________________
Орган выдавший удостоверение признания ______________
Номер приказа признания _____________
Регистрационный номер признания ________________
Дата выдачи удостоверения признания __________
5. Сведения о специальности интернатуры (при его наличии), клинической ординатуры, резидентуры по заявляемой специальности (для специалистов с высшим медицинским образованием) (электронная копия документа);
5.1. Специальность интернатуры ___________
5.2. Специальность клинической ординатуры ___________
5.3. Специальность резидентуры _____________
5.4. Специальность магистратуры ________________
5.5. Специальность докторантуры ________________
6. Сведения о переподготовке (полученное до 1 января до 2021 года)
(для лиц подтверждающих сертификат специалиста по заявляемой специальности) (электронная копия документа) (при его наличии)
6.1. Номер удостоверения по переподготовке __________
6.2. Специальность переподготовки ______________
6.3. Название обучающей организации _____________
6.4. Объем обучения в часах _______________
6.5. Начало обучения _________________
6.6. Окончание обучения _________________
7. Сведения о сертификационном курсе (электронная копия документа)
(при его наличии)
7.1. Номер свидетельство о сертификационном курсе ________
7.2. Сертификационный курс по специализации __________
7.3. Название обучающей организации ________________
7.4. Объем обучения в кредитах ________________
7.5. Начало обучения __________________
7.6. Окончание обучения _____________________
8. Сведения о действующем сертификате специалиста, для допуска к клинической практике по заявляемой специальности или специализации (при его наличии)

8.1. Бұйрықтың күні мен нөмірі________________________________
8.2. Әкімшілік құжаттың нөмірі мен коды, тіркеу нөмірі __________________
8.3. Берген орган___________________________________________
8.4. Сертификаттың қолданылу мерзімі_________________________
8.5. Мамандығы немесе мамандандыруы____________________________
9. Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары түлектерінің кәсіптік
даярлығын бағалау және (немесе) денсаулық сақтау саласындағы мамандар үшін
даярлығын бағалау нәтижесі _________ (бар болған жағдайда).
10. Қазіргі жұмыс орны туралы мәліметтер_________________________
10.1. Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша жұмыс өтілі (жыл, ай, күн) ____
10.2. Жалпы медициналық өтілі (жыл, ай, күн) ___________________
10.3. Қазіргі уақыттағы жұмыс орны____________________________
10.4. Лауазымы______________________________________________
10.5. Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша еңбек қызметі
Қабылданған күні
Босатылған күні
Жұмыс орны
Атқаратын лауазымы
Бұйрық №
Бұйрық шығарылған күн
11. Мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша соңғы 5 жылда біліктілігін арттыру:
1) мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша біліктілікті арттыру куәлігі туралы мәліметтер____________________________________
2) біліктілікті арттыру туралы куәліктің нөмірі; ______________________
3) цикл атауы___________________________________________________
4) оқытатын ұйымның атауы______________________________________
5) оқудың басталуы______________________________________________
6) оқудың аяқталуы______________________________________________
7) кредитпен оқыту көлемі (сағатпен)
12. Үздіксіз кәсіби даму нәтижелерін растау қағидаларына сәйкес денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіби даму нәтижелерін растайтын құжаттар.
13. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі Комитетінің Ақпараттық сервисінен алынған деректерге сәйкес мәлімделген мамандық немесе мамандандыру бойынша медициналық қызметке тыйым салу туралы немесе тыйым салынбау туралы мәліметтер.
Ескертпе*: Біліктілік деңгейі "Денсаулық сақтау қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 21843 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде медициналық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына 7-қосымша
Нысан
Клиникалық практикаға жіберу үшін шетелдік маманның сертификаты

8.1. Дата и номер приказа _______________
8.2. Номер и код административного документа, регистрационный номер __________
8.3. Орган выдавший ____________
8.4. Срок действия сертификата ____________
8.5. Специальность или специализация ________________
9. Результат оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и (или) оценки профессиональной подготовленности для специалистов в области здравоохранения (при его наличии).
10. Сведения о настоящем месте работы _____________
10.1. Стаж работы по заявляемой специальности или специализации
(лет, месяцев, дней) ___________
10.2. Общий медицинский стаж (лет, месяцев, дней) ___________
10.3. Место работы в настоящее время __________
10.4. Занимаемая должность ______________________
10.5. Трудовая деятельность по заявляемой специальности или специализации
Дата приема
Дата увольнения
Место работы
Занимаемая должность
№ приказа
Дата издания приказа
11. Повышение квалификации за последние 5 лет по заявляемой специальности или специализации:
1) сведения о свидетельстве повышения квалификации по заявляемой специальности или специализации ______________
2) номер свидетельства о повышении квалификации ________
3) наименование цикла ______________
4) название обучающей организации ______________
5) начало обучения __________________
6) окончание обучения _______________
7) объем обучения в кредитах (в часах) ______________
12. Документы, подтверждающие результаты непрерывного профессионального развития работников системы здравоохранения, согласно Правилам подтверждения результатов непрерывного профессионального развития.
13. Сведения о наличии либо отсутствии запрета на осуществление медицинской деятельностью по заявляемой специальности или специализации согласно данным из информационного сервиса Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан _____.
Примечание*: Уровень квалификации выдается медицинским работникам по клиническим специальностям согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровней квалификации работников здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21843).
Приложение 7
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Форма
Сертификат иностранного специалиста для допуска к клинической практике
________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2025 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________________________
(номенклатура бойынша мамандық немесе мамандандыру)
мамандығы немесе мамандандыру бойынша клиникалық практикаға жіберу үшін осы
шетелдік маман сертификатын алады.
Біліктілік деңгейі_______________
Оны беру туралы шешім шығарған мемлекеттік орган басшысының бұйрығы 20 ____ жылғы "____" ___________ № ________.
Сертификат 20____ жылғы "____" ___________ дейін жарамды.
Тіркеу № ___________
Берілген күні 20 ___ жылғы "____" ___________
Басшының қолы_____________
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидалары, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде медициналық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына 8-қосымша
"Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы маман сертификатын беру" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. Шарттар 8-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.01.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.03.2026 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауы:
"Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы маман сертификатын беру".
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрлерінің атауы:
- халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы маман сертификатын растау;
- халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы маман сертификатын қайта ресімдеу
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Републикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитетінің аумақтық департаменттері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті беру тәсілдері
"электрондық үкімет" (www.​egov.​kz, www.​eli​cens​e.​kz) веб-порталы арқылы (бұдан әрі - Портал)
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
10 (он) жұмыс күні
4
Мемлекеттiк көрсетiлетiн қызметтiң нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Маман сертификаты немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақының мөлшері және Қазақстан Републикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет жеке тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) еңбек қызметін жүзеге асыру орны бойынша тегін негізде көрсетіледі
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.11.2025 № 140 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
действительно получил (получила) настоящий сертификат иностранного специалиста
для допуска к клинической практике по специальности или специализации
______________________________________________________________
(специальность или специализации по номенклатуре)
Уровень квалификации __________________
Приказ руководителя государственного органа, вынесшего решение о его выдаче
от "____" ___________ 20 ____ года № ________
Сертификат действителен до "____" ___________ 20____ года
Регистрационный № ___________
Дата выдачи "____" ___________ 20 ___ года
Подпись руководителя_____________
Приложение 8
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача сертификата специалиста в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения"
Сноска. Правила дополнены приложением 8 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 27.01.2023 № 18 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 03.03.2026 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги:
"Выдача сертификата специалиста в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения".
Наименование подвидов государственной услуги:
- подтверждение сертификата специалиста в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
- переоформление сертификата специалиста в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
1
Наименование услугодателя
Территориальные департаменты Комитета санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
через веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – Портал)
3
Срок оказания государственной услуги
10 (десять) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Сертификат специалиста либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим лицам (далее – услугополучатель) по месту осуществления трудовой деятельности на бесплатной основе
7
График работы услугодателя и объектов информации

1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбі-жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) портал – (жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда) тәулік бойы. Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі
Маман сертификатын алу үшін (мәлімделген мамандыққа немесе мамандандыруға) медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушы:
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі - ЭЦҚ) куәландырылған, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы №ҚР ДСМ-274/2020 бұйрығымен бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21818 болып тіркелген) (бұдан әрі - Сертификаттау қағидалары) 11-қосымшасына сәйкес электрондық құжат нысаны бойынша өтінішті;
2) Сертификаттау қағидаларының 12-қосымшасына сәйкес электрондық мәліметтер нысанын;
3) ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы дипломның электрондық көшірмесін;
4) Қазақстан Республикасы шекарасынан тыс медициналық білім алған кезде "Білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы № 268 және "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33219 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 230 бұйрықтарына (бұдан әрі – Тану қағидалары) сәйкес берілген басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) білім алған көрсетілетін қызметті алушының білім туралы құжаттарын тану және (немесе) нострификациялау туралы құжаттың электрондық көшірмесін;

1) услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно Трудового кодекса Республики Казахстан;
2) портала: круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ). При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудового кодекса Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания услуги осуществляется следующим рабочим днем
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Для получения сертификата специалиста (на заявляемую специальность или специализацию) услугополучатель с медицинским образованием представляет:
1) заявление по форме электронного документа согласно приложению 11 к Правилам проведения сертификации специалиста в области здравоохранения, подтверждения действия сертификата специалиста в области здравоохранения, включая иностранных специалистов, а также условия допуска к сертификации специалиста в области здравоохранения лица, получившего медицинское образование за пределами Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-274/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21818) (далее – Правила сертификации), удостоверенного электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) услугополучателя;
2) электронная форма сведений согласно приложению 12 к Правилам сертификации;
3) электронная копия диплома о высшем, послевузовском, техническом и профессиональном, послесреднем образовании, при отсутствии сведений в информационных системах;
4) электронная копия документа о признании и (или) нострификации документов об образовании услугополучателя, получившего образование в других государствах и в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), выданный в соответствии с приказами Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 "Об утверждении Правил признания документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32800) и Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 230 "Об утверждении Правил признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33219) (далее – Правила признания), при получении медицинского образования за пределами Республики Казахстан;

5) "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарға қосымша және формальды емес білім беру қағидаларын, денсаулық сақтау саласындағы қосымша және формальды емес білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын, сондай-ақ қосымша және формальды емес білім беру арқылы денсаулық сақтау саласындағы мамандар алған оқудың нәтижелерін тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-303/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21847 болып тіркелген) (бұдан әрі - Қосымша білім беру қағидалары) сәйкес алынған (мәлімделген мамандандыру үшін) кемінде 10 кредит (300 академиялық сағат) қосымшасымен (транскрипт) сертификаттық курс туралы куәліктің электрондық көшірмесін;
6) еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады, ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда (түлектерден басқа) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 35-бабында көзделген құжаттардың біреуін;
7) "Денсаулық сақтау саласындағы білім беру бағдарламалары білім алушыларының білімі мен дағдыларын бағалау, түлектерінің кәсіптік даярлығын бағалау, денсаулық сақтау саласындағы мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-249/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген болып № 21763) (бұдан әрі – Білім мен дағдыларды бағалау қағидалары) сәйкес біліктілік деңгейін көрсете отырып, бағалау жөніндегі ұйым берген кәсіптік даярлықты бағалау нәтижесін (бар болған кезде) ұсынады.
Мамандығы (медициналық білімі бар) немесе мамандандыру (медициналық емес білімі бар) бойынша жұмыс еңбек өтілі 3 жылдан астам үзіліс кезінде маман сертификатын алу үшін көрсетілетін қызметті алушы:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған, Сертификаттау қағидаларының 11-қосымшаcына сәйкес электрондық құжат нысаны бойынша өтінішті;
2) Сертификаттау қағидаларының 12-қосымшасына сәйкес электрондық мәліметтер нысанын;
3) ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы дипломның электрондық көшірмесін;
4) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған кезде Тану қағидаларына сәйкес берілген басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) білім алған көрсетілетін қызметті алушының білім туралы құжаттарын тану және (немесе) нострификациялау туралы құжаттың электрондық көшірмесін;

5) электронная копия свидетельства о сертификационном курсе с приложением (транскрипт), полученного в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-303/2020 "Об утверждении правил дополнительного и неформального образования специалистов в области здравоохранения, квалификационных требований к организациям, реализующим образовательные программы дополнительного и неформального образования в области здравоохранения, а также правил признания результатов обучения, полученных специалистами в области здравоохранения через дополнительное и неформальное образование" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21847) (далее – Правила дополнительного образования) не менее 10 кредитов (300 академических часов) (на заявляемую специализацию);
6) электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность, предоставляется один из документов, предусмотренных статьей 35 Трудового Кодекса Республики Казахстан, при отсутствии сведений в информационных системах (кроме выпускников);
7) результат оценки профессиональной подготовленности, выданного организацией по оценке в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-249/2020 "Об утверждении правил оценки знаний и навыков обучающихся, оценки профессиональной подготовленности выпускников образовательных программ в области здравоохранения и специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21763) (далее - Правила оценки знаний и навыков) с указанием уровня квалификации (при наличии).
Для получения сертификата специалиста при перерыве трудового стажа работы по специальности (с медицинским образованием) или специализации (с немедицинским образованием) более 3 лет услугополучатель представляет:
1) заявление по форме электронного документа согласно приложению 11 к Правилам сертификации, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) электронная форма сведений согласно приложению 12 к Правилам сертификации;
3) электронная копия диплома о высшем, послевузовском, техническом и профессиональном, послесреднем образовании, при отсутствии сведений в информационных системах;
4) электронная копия документа о признании и (или) нострификации документов об образовании услугополучателя, получившего образование в других государствах и в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), выданного в соответствии с Правилами признания, при получении медицинского образования за пределами Республики Казахстан;

5) Қосымша білім беру қағидаларына сәйкес алынған мәлімдеген мамандық немесе мамандандыру бойынша жалпы көлемі кемінде 6 кредит (180 академиялық сағат) біліктілікті арттыру туралы куәліктің электрондық көшірмесін;
6) еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады, ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 35-бабында көзделген құжаттардың біреуін;
7) Білім мен дағдыларды бағалау қағидаларына сәйкес медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін, біліктілік деңгейін көрсете отырып, бағалау жөніндегі ұйым берген кәсіптік даярлықты бағалау нәтижесін (бар болған кезде) ұсынады.
Маман сертификатын алу үшін медициналық емес білімі бар көрсетілетін қызметті алушы:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған, Сертификаттау қағидаларына 11-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысаны бойынша өтінішті;
2) Сертификаттау қағидаларына 12-қосымшасына сәйкес электрондық мәліметтер нысанын;
3) ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы дипломның электрондық көшірмесін;
4) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде білім алған кезде Тану қағидаларына сәйкес берілген басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) білім алған көрсетілетін қызметті алушының білім туралы құжаттарын тану және (немесе) нострификациялау туралы құжаттың электрондық көшірмесін;
5) Қосымша білім беру қағидаларына сәйкес берілген мәлімдеген мамандандыру бойынша кемінде 10 кредит (300 академиялық сағат) қосымшасымен (транскрипт) сертификаттау курсы туралы куәліктің электрондық көшірмесін;
6) еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады, ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 35-бабында көзделген құжаттардың біреуін;
7) Білім мен дағдыларды бағалау қағидаларына сәйкес, біліктілік деңгейі көрсетілмей, бағалау жөніндегі ұйым берген кәсіптік даярлықты бағалау нәтижесін (бар болған кезде);
8) Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған кезде Тану қағидаларына сәйкес берілген басқа мемлекеттерде және халықаралық немесе шетелдік оқу орындарында (олардың филиалдарында) білім алған көрсетілетін қызметті алушының білім туралы құжаттарын тану және (немесе) нострификациялау туралы құжаттың электрондық көшірмесін ұсынады.
Маман сертификатын және 3 жылдан кем қолданылу мерзімі өткен маман сертификатын растау үшін көрсетілетін қызметті алушы:

5) электронная копия свидетельства о повышении квалификации по заявляемой специальности или специализации, полученного в соответствии с Правилами дополнительного образования в общем объеме не менее 6 кредитов (180 академических часов);
6) электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность, предоставляется один из документов, предусмотренных статьей 35 Трудового Кодекса Республики Казахстан, при отсутствии сведений в информационных системах;
7) результат оценки профессиональной подготовленности, выданного организацией по оценке в соответствии с Правилами оценки знаний и навыков для услугополучателей с медицинским образованием с указанием уровня квалификации (при наличии).
Для получения сертификата специалиста услугополучатель с немедицинским образованием представляет:
1) заявление по форме электронного документа согласно приложению 11 к Правилам сертификации, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) электронная форма сведений согласно приложению 12 к Правилам сертификации;
3) электронная копия диплома о высшем, послевузовском, техническом и профессиональном, послесреднем образовании, при отсутствии сведений в информационных системах;
4) электронная копия документа о признании и (или) нострификации документов об образовании услугополучателя, получившего образование в других государствах и международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), выданный в соответствии с Правилами признания, при получении образования за пределами Республики Казахстан;
5) электронная копия свидетельства о сертификационном курсе с приложением (транскрипт), полученного в соответствии с Правилами дополнительного образования не менее 10 кредитов (300 академических часов) на заявляемую специализацию;
6) электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность, предоставляется один из документов, предусмотренных статьей 35 Трудового Кодекса Республики Казахстан, при отсутствии сведений в информационных системах;
7) результат оценки профессиональной подготовленности, выданного организацией по оценке в соответствии с Правилами оценки знаний и навыков без указания уровня квалификации (при наличии);
8) электронная копия документа о признании и (или) нострификации документов об образовании услугополучателя, получившего образование в других государствах и в международных или иностранных учебных заведениях (их филиалах), выданного в соответствии с Правилами признания, при получении медицинского образования за пределами Республики Казахстан.
Для подтверждения сертификата специалиста и сертификата специалиста с истекшим сроком действия менее 3 лет услугополучатель представляет:

1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған, Сертификаттау қағидаларының 11-қосымшасына сәйкес электрондық құжат нысаны бойынша өтінішті;
2) еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесін ұсынады, ақпараттық жүйелерде мәліметтер болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінің 35-бабында көзделген құжаттардың біреуін;
3) мәлімдеген берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша еңбек қызметі үзіліссіз қолданыстағы маман сертификаты бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін жалпы көлемі кемінде 4 кредит (120 академиялық сағат) болатын Қосымша білім беру қағидаларына сәйкес алынған біліктілікті арттыру туралы куәліктің (соңғы 5 жыл ішінде) электрондық көшірмесін;
4) Білім мен дағдыларды бағалау қағидаларына сәйкес медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушылар үшін біліктілік деңгейін көрсете отырып, бағалау жөніндегі ұйым берген кәсіптік даярлықты бағалау нәтижесін (бар болған кезде) ұсынады.
Маман сертификатын қайта ресімдеу үшін көрсетілетін қызметті алушы:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған, Сертификаттау қағидаларының 10-қосымшасына сәйкес электрондық құжат нысаны бойынша өтінішті;
2) ақпараты мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған құжаттарды қоспағанда сертификатты қайта ресімдеу үшін негіз болған өзгерістер туралы ақпарат қамтылған құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Санат беру туралы мерзімсіз куәліктері бар көрсетілетін қызметті алушыны біліктілік деңгейі тиісті мамандық бойынша маман сертификатына қайта ресімдеген кезде бағалау нәтижесін ұсынбайды.
Мамандық немесе мамандандыру бойынша маман сертификатын алған кезде медициналық білімі бар көрсетілетін қызметті алушыға Үздіксіз кәсіби даму нәтижелерін растау қағидаларына сәйкес дәйектілікті сақтай отырып, біліктіліктің кезекті деңгейі беріледі.
Біліктілік деңгейлерін беру және растау "Денсаулық сақтау" даярлау бағыты бойынша білімі бар жеке тұлғаларға жүргізіледі.
Шет тілінде берілген құжатқа қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасы нотариалды расталған электрондық көшірмесі қосымша ұсынылады
9
Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректердің және мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;

1) заявление по форме электронного документа согласно приложению 11 к Правилам сертификации, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) электронная копия документа, подтверждающего трудовую деятельность, предоставляется один из документов, предусмотренных статьей 35 Трудового Кодекса Республики Казахстан, при отсутствии сведений в информационных системах;
3) электронная копия свидетельства о повышении квалификации по заявляемой специальности или специализации (за последние 5 лет), полученного в соответствии с Правилами дополнительного образования в общем объеме не менее 4 кредитов (120 академических часов) для услугополучателей, имеющих действующий сертификат специалиста без перерыва трудовой деятельности по заявляемой специальности или специализации;
4) результат оценки профессиональной подготовленности, выданного организацией по оценке в соответствии с Правилами оценки знаний и навыков для услугополучателей с медицинским образованием с указанием уровня квалификации (при наличии).
Для переоформления сертификата специалиста услугополучатель представляет:
1) заявление по форме согласно приложению 10 к Правилам сертификации, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) копии документов, содержащих информацию об изменениях, послуживших основанием для переоформления сертификата, за исключением документов, информация из которых содержится в государственных информационных системах.
Услугополучатели, имеющие бессрочные свидетельства о присвоении категории, при переоформлении их на сертификат специалиста по специальности с соответствующим уровнем квалификации, результат оценки не предоставляют.
При получении сертификата специалиста по специальности или специализации услугополучателю с медицинским образованием присваивается очередной уровень квалификации с соблюдением сроков и последовательности, согласно Правилам подтверждения результатов непрерывного профессионального развития.
Присвоение и подтверждение уровней квалификации проводится физическим лицам, имеющим образование по направлению подготовки "Здравоохранение".
К документу, выданному на иностранном языке, дополнительно предоставляется электронная копия нотариально заверенного перевода на казахском или русском языке.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;

3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылған соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қол жеткізуге келісімнің болмауы
10
Мемлекеттік қызметті көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар
1) Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары gov.​egov.​kz. интернет-ресурсында орналастырылған.
2) Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі болады.
3) Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі болады.
4) Мүмкіндіктері шектеулі адамдар үшін пандус, шақыру түймесі, зағиптар мен нашар көретіндерге арналған тактильді жол, күту залы, құжаттар үлгілері бар үстелшелер болуы.
5) Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары gov.​egov.​kz интернет-ресурсында көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8 800 080 7777
Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарына
9-қосымша
Нысан
Денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты
Ескерту. Шарттар 9-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.01.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.03.2026 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
____________________________________________________________________
(номенклатура бойынша мамандық немесе мамандандыру)
_____________________________________________________________________
мамандығы немесе мамандандыру бойынша халықтың санитариялық-
эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін шын
мәнінде осы маман сертификатын алды.
Біліктілік деңгейі_______________.
Берілген күні 20 ____ жылғы "____" ___________.
Сертификаттың расталған күні 20 ____ жылғы "____" ___________.
Сертификатты растау/қайта рәсімдеу кезінде ӘҚНК № _______ көрсетіледі.
Денсаулық сақтау саласындағы
маманды сертификаттауды
жүргізу, шетелдік мамандарды
қоса алғанда, денсаулық сақтау
саласындағы маман
сертификатының қолданысын
растау қағидаларын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасынан тыс
жерлерде медициналық білім
алған адамды денсаулық сақтау
саласындағы маманды
сертификаттауға жіберу
шарттарына 10-қосымша
Маман сертификатын қайта ресімдеу үшін өтініш

3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
1) Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе gov.egov.kz.
2) Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
3) Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
4) Для лиц с ограниченными физическими возможностями наличие пандуса, кнопки вызова, тактильной дорожки для слепых и слабовидящих, зала ожидания, стойки с образцами документов.
5) Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе: gov.egov.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777
Приложение 9
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Сертификат специалиста в области здравоохранения
Сноска. Правила дополнены приложением 9 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 27.01.2023 № 18 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 03.03.2026 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)) действительно получил (получила)
настоящий сертификат специалиста для осуществления деятельности в сфере
санитарно-эпидемиологического благополучия населения по специальности или
специализации
__________________________________________________________________________
(специальность или специализации по номенклатуре)
Уровень квалификации________________
Дата выдачи "____" ___________ 20 ___ года.
Дата подтверждения сертификата "____" ___________ 20 ___ года.
При подтверждении/переоформлении сертификата указывается № ____НИКАД
Приложение 10
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Заявление для переоформления сертификата специалиста

Ескерту. Шарттар 10-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.01.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 10.11.2025 № 140 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
_________________________________________________________________ -ге
(көрсетілетін қызметі берушінің атауы)
______________________________________________________________- ден
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі)
__________________________________________________________________
(берілген күні, ӘҚНК №, көрсетілетін қызметті берушінің атауы)
берген 20__жылғы "__"____№_____ маман сертификатын қайта ресімдеуді сұраймын.
(Х ұяшыққа сәйкес келетін мынадай (мына) негіз (негіздер) бойынша:
1) __________________________құжатта қателер (қате жазулар) анықталған;
2) ____көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
өзгерген;
3) ___________________Қазақстан Республикасының заңдарында қайта ресімдеу
туралы талаптар болған.
Көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы__________________________
Электрондық почта ________________________________________________
Телефондар_______________________________________________________
Қызметті немесе әрекетті (операцияларды) жүзеге асыру объектісінің
мекенжайы________________________________________________________
(почталық индексі, облыс, қала, аудан, елдімекен, көшенің атауы, үйдің/ ғимараттың
(стационарлық үй-жайдың нөмірі)
______ парақта қоса беріледі.
Мен дұрыс мәліметтер мен құжаттарды ұсынамын.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Қолы күні, айы, жылы
Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарына
11-қосымша
Нысан
___________________________
(мемлекеттік органның атауы)
_____________________басшысы
(тегі, аты, әкесінің аты (бар
болған жағдайда), ЖСН)
Тұрғылықты жері __________
Өтініш
Ескерту. Шарттар 11-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.01.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.03.2026 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Сізден, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы
кәсіптік қызметті жүзеге асыру үшін
____________________________________________________________________
(мамандық немесе мамандандырудың атауы)
____________________________________________________________________
маман сертификатын беруді/растауды (қажетінің астын сызу) сұраймын (расталған
кезде сертификаттың ӘҚНК нөмірі көрсетіледі).
Біліктілік деңгейі*_______________
Мен дұрыс мәліметтер мен құжаттарды ұсынамын.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге
келісім беремін.
Қолы күні, айы, жылы.
*Ескертпе: Біліктілік деңгейі "Денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 21843 болып тіркелген) сәйкес беріледі.
Денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауды жүргізу, шетелдік мамандарды қоса алғанда, денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының қолданысын растау қағидалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде медициналық білім алған адамды денсаулық сақтау саласындағы маманды сертификаттауға жіберу шарттарына
12-қосымша
Мәліметтер нысаны

Сноска. Правила дополнены приложением 10 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 27.01.2023 № 18 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 10.11.2025 № 140 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В ______________________________________________________________
(полное наименование услугодателя)
от______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, индивидуальный
идентификационный номер) Прошу переоформить сертификат специалиста
№____от "__" ___20_ года,
выданную________________________________________________________
(дата выдачи, № НИКАД, наименование услугодателя)
по следующему(им) основанию(ям) (укажите в соответствующей ячейке Х):
1) наличие в документе ошибок (опечаток)____________________________;
2) изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии) услугополучателя
_________________________________________________________________;
3) наличие требования о переоформлении в законах Республики Казахстан
_________________________________________________________________.
Адрес услугополучателя ________________________
Электронная почта ____________________________
Телефоны ____________________________________
Адрес объекта осуществления деятельности или действий (операций)
________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, наименование
улицы, номер дома/здания (стационарного помещения)
Прилагается ______ листов.
Я предоставляю достоверные сведения и документы.
Даю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания
государственной услуги.
Подпись число, месяц, год
Приложение 11
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Форма
Руководителю
____________________________
(наименование
государственного органа)
от _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии), ИИН)
Место проживания ___________
Заявление
Сноска. Правила дополнены приложением 11 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 27.01.2023 № 18 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 03.03.2026 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу Вас выдать/подтвердить (нужное подчеркнуть) сертификат специалиста
для осуществления деятельности в сфере санитарно-эпидемиологического
благополучия населения _____ (при подтверждении, указывается номер НИКАД
сертификата специалиста)
_____________________________________________________________________
(наименование специальности или специализации)
Уровень квалификации *____________
Я предоставляю достоверные сведения и документы.
Даю согласие на сбор и обработку персональных данных, необходимых для оказания
государственной услуги.
Подпись число, месяц, год
*Примечание: Уровень квалификации присваивает согласно приказу Министра
здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020
"Об утверждении правил подтверждения результатов непрерывного
профессионального развития, присвоения и подтверждения уровней квалификации
работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов под № 21843).
Приложение 12
к правилам проведения
сертификации специалиста
в области здравоохранения,
подтверждения действия
сертификата специалиста
в области здравоохранения,
включая иностранных
специалистов, а также условия
допуска к сертификации
специалиста в области
здравоохранения лица,
получившего медицинское
образование за пределами
Республики Казахстан
Форма сведений

Ескерту. Шарттар 12-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 27.01.2023 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 03.03.2026 № 24 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
1. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы
мамандар үшін мамандардың кәсіптік даярлығын бағалау және біліктілігінің
сәйкестігін растау нәтижесі
1.1. Мәлімдеген мамандықтың атауы_____________________________
1.2. Мәлімдеген мамандандырудың атауы_________________________
1.3. Бағалау қорытындысын берген орган____________________________
1.4. Бағалау қорытындысын алған жылы, айы, күні____________________
1.5. Біліктілік деңгейі*_______________
2. Білім_______________________________________________________
2.1. Білімі (орта білім, орта білімнен кейінгі білім, техникалық және кәсіби білім,
жоғары білім)
2.2. Диплом нөмірі_______________________________________________
2.3. Диплом сериясы____________________________________________
2.4. Білім беру ұйымының толық атауы____________________________
2.5. Оқитын елі__________________________________________________
2.6. Түскен жылы______________________________________________
2.7. Бітірген жылы_____________________________________________
2.8. Диплом бойынша мамандығы__________________________________
2.9. Диплом бойынша біліктілігі____________________________________
2.10. Нострификация және дипломды тану (Қазақстан Республикасынан тыс жерде
білім алған тұлғалар үшін)
Оқитын елі___________________________________________________
Білім беру ұйымының толық атауы_________________________________
Нострификация туралы куәлік берген орган________________________
Нострификация бұйрығының нөмірі______________________________
Нострификацияның тіркеу нөмірі___________________________________
Нострификация куәлігінің берілген күні_____________________________
3. Мәлімдеген мамандық бойынша жоғарғы оқу орнынан кейінгі білім (магистратура)
(бар болғанда) туралы мәліметтер (жоғары медициналық білімі бар мамандар үшін)
3.1. Магистратура мамандығы______________________________________
3.2. Түскен жылы________________________________________________
3.3. Бітірген жылы________________________________________________
3.4. Оқу ұзақтығы________________________________________________

Сноска. Правила дополнены приложением 12 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 27.01.2023 № 18 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 03.03.2026 № 24 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Результат оценки профессиональной подготовленности и подтверждения
соответствия квалификации специалистов для специалистов в сфере
санитарно-эпидемиологического благополучия населения
1.1. Наименование заявляемой специальности ________________________
1.2. Наименование заявляемой специализации ________________________
1.3. Орган выдавший заключение оценки ____________________________
1.4. Число, месяц, год получения заключения оценки __________________
1.5. Уровень квалификации*_______________________________________
2. Образование __________________________________________________
2.1. Образование (среднее образование, после среднее образование, техническое
и профессиональное образование, высшее образование)
2.2. Номер диплома _______________________________________________
2.3. Серия диплома _______________________________________________
2.4. Полное наименование организации образования ___________________
2.5. Страна обучения ______________________________________________
2.6. Год поступления ______________________________________________
2.7. Год окончания ________________________________________________
2.8. Специальность по диплому _____________________________________
2.9. Квалификация по диплому _____________________________________
2.10. Нострификация и признание диплома (для лиц получивших образование
за пределами Республики Казахстан)
Страна обучения _________________________________________________
Полное наименование организации образования ______________________
Орган выдавший удостоверение о нострификации _____________________
Номер приказа нострификации ____________________________________
Регистрационный номер нострификации _____________________________
Дата выдачи удостоверения нострификации __________________________
3. Сведения о послевузовском образовании (магистратуры) (при наличии)
по заявляемой специальности (для специалистов с высшим образованием)
3.1. Специальность магистратуры ___________________________________
3.2. Год поступления _____________________________________________
3.3. Год окончания _______________________________________________
3.4. Продолжительность обучения __________________________________

3.5. Оқудың сағат бойынша көлемі__________________________________
3.6. Ұйымның толық атауы________________________________________
3.7. Магистратура өткен орны______________________________________
4. Мәлімдеген мамандандыру бойынша сертификаттау курсы жөніндегі куәлік туралы
мәліметтер
4.1. Сертификаттау курсы туралы куәліктің нөмірі_____________________
4.2. Сертификаттау курсы бойынша мамандандыру___________________
4.3. Оқытатын ұйымның атауы_____________________________________
4.4. Оқу көлемі сағатпен___________________________________________
4.5. Оқудың басталуы____________________________________________
4.6. Оқудың аяқталуы____________________________________________
5. Қазіргі жұмыс орны туралы мәліметтер____________________________
5.1. Мәлімдеген мамандық бойынша жұмыс өтілі (жыл, ай, күн)_________________
5.2. Қазіргі уақыттағы жұмыс орны__________________________________
5.3. Атқаратын лауазымы_________________________________________
5.4. Өтініш берілген мамандық бойынша еңбек қызметі
Қабылданған күні
Жұмыстан босатылған күні
Жұмыс орны
Атқаратын лауазымы
Бұйрықтың №
Бұйрықтың шығарылған күні
6. Мәлімдеген мамандық немесе мамандандыру бойынша соңғы 5 жылда біліктілігін арттыру:
1) өтініш берілген мамандық немесе мамандандыру бойынша біліктілікті арттыру куәлігі туралы мәліметтер______________________________________
2) біліктілікті арттыру туралы куәліктің нөмірі ______________________
3) цикл атауы ___________________________________________________
4) оқытатын ұйымның атауы _______________________________________
5) оқудың басталуы ______________________________________________
6) оқудың аяқталуы ______________________________________________
7) оқыту көлемі сағатпен__________________________________________
*Ескертпе: Біліктілік деңгейі "Денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің үздіксіз кәсіптік даму нәтижелерін растау, біліктілік деңгейін беру және растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-283/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 21843 болып тіркелген) сәйкес беріледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 15 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-274/2020 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігiнiң күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мамандарды қоспағанда, денсаулық сақтау саласындағы мамандар үшін біліктілік санатын беру туралы куәлікті беру және қайтарып алу қағидаларын, мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 531 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11787 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 10 тамызда жарияланған);

3.5. Объем обучения в часах ________________________________________
3.6. Полное наименование организации _______________________________
3.7. Место прохождения магистратуры ________________________________
4. Сведения о свидетельстве о сертификационном курсе по заявляемой специализации
4.1. Номер свидетельства о сертификационном курсе ____________________
4.2. Специализация сертификационного курса __________________________
4.3. Название обучающей организации _________________________________
4.4. Объем обучения в часах __________________________________________
4.5. Начало обучения ________________________________________________
4.6. Окончание обучения _____________________________________________
5. Сведения о настоящем месте работы _________________________________
5.1. Стаж работы по заявляемой специальности (лет, месяцев, дней) ________
5.2. Место работы в настоящее время __________________________________
5.3. Занимаемая должность ___________________________________________
5.4. Трудовая деятельность по заявляемой специальности
Дата приема
Дата увольнения
Место работы
Занимаемая должность
№ приказа
Дата издания приказа
6. Повышение квалификации за последние 5 лет по заявляемой специальности
или специализации:
1) сведения о свидетельстве о повышении квалификации по заявляемой
специальности или специализации_______________________________________
2) номер свидетельства о повышении квалификации _______________________
3) наименование цикла ________________________________________________
4) название обучающей организации _____________________________________
5) начало обучения ____________________________________________________
6) окончание обучения _________________________________________________
7) объем обучения в часах ______________________________________________
*Примечание: Уровень квалификации присваивает согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-283/2020 "Об утверждении правил подтверждения результатов непрерывного профессионального развития, присвоения и подтверждения уровней квалификации работников системы здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21843).
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-274/2020
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства здравоохранения Республики Казахстан
1. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 531 "Об утверждении Правил, сроков выдачи и отзыва свидетельства о присвоении квалификационной категории для специалистов в области здравоохранения, за исключением специалистов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11787, опубликован 10 августа 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет");

2. "Денсаулық сақтау саласындағы мамандарды сертификаттауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 693 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12134 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 6 қазанда жарияланған);
3. "Денсаулық сақтау саласындағы ұлттық холдингте және оның еншiлес ұйымдарында, сондай-ақ "Назарбаев Университетінде" немесе оның медициналық ұйымдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасының медициналық ұйымдарында кәсіптік медициналық қызметті жүзеге асыруға шақырылған адамдарды қоспағанда, шетелдік мамандарды клиникалық практикаға жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 18 қыркүйектегі № 733 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 94709 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 29 қазанда жарияланған);
4. "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мамандарды қоспағанда, денсаулық сақтау саласындағы мамандар үшін біліктілік санатын беру туралы куәлікті беру және қайтарып алу қағидаларын, мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 531 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 5 шілдедегі № 596 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14081 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 11 тамызда жарияланған);
5. "Денсаулық сақтау саласындағы ұлттық холдингте және оның еншiлес ұйымдарында, сондай-ақ "Назарбаев Университетінде" немесе оның медициналық ұйымдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасының медициналық ұйымдарында кәсіптік медициналық қызметті жүзеге асыруға шақырылған адамдарды қоспағанда, шетелдік мамандарды клиникалық практикаға жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 18 қыркүйектегі № 733 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 26 мамырдағы № 337 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15272 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 11 шілдеде жарияланған);

2. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 693 "Об утверждении Правил проведения сертификации специалистов в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12134, опубликован 6 октября 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет");
3. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 18 сентября 2015 года № 733 "Об утверждении Правил допуска иностранных специалистов к клинической практике, за исключением лиц, приглашенных к осуществлению профессиональной медицинской деятельности в Национальном холдинге в области здравоохранения и его дочерних организациях, а также в "Назарбаев Университет" или его медицинских организациях, в медицинских организациях Управления делами Президента Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 94709, опубликован 29 октября 2015 года в Информационно-правовой системе "Әділет");
4. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 5 июля 2016 года № 596 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 531 "Об утверждении Правил выдачи и отзыва свидетельства о присвоении квалификационной категории для специалистов в области здравоохранения, за исключением специалистов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14081, опубликован 11 августа 2016 года в Информационно-правовой системе "Әділет");
5. Приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 мая 2017 года № 337 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 18 сентября 2015 года № 733 "Об утверждении Правил допуска иностранных специалистов к клинической практике, за исключением лиц, приглашенных к осуществлению профессиональной медицинской деятельности в Национальном холдинге в области здравоохранения и его дочерних организациях, а также в "Назарбаев Университет" или его медицинских организациях, в медицинских организациях Управления делами Президента Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15272, опубликован 11 июля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);

6. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2018 жылғы 3 қаңтардағы № 1 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16238 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 26 қаңтарда жарияланған);
7. "Денсаулық сақтау саласындағы ұлттық холдингте және оның еншiлес ұйымдарында, сондай-ақ "Назарбаев Университетінде" немесе оның медициналық ұйымдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасының медициналық ұйымдарында кәсіптік медициналық қызметті жүзеге асыруға шақырылған адамдарды қоспағанда, шетелдік мамандарды клиникалық практикаға жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 18 қыркүйектегі № 733 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 17 мамырдағы № ҚР ДСМ-81 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18701 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2019 жылғы 30 мамырда жарияланған);
8. "Денсаулық сақтау саласындағы кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 4 сәуірдегі № ҚР ДСМ-27/2020 бұйрығымен бекітілген Өзгерістер енгізілетін денсаулық сақтау саласындағы кейбір бұйрықтардың тізбесінің 3, 4, 5-тармақтары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20333 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2020 жылғы 13 сәуірде жарияланған).

6. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 03 января 2018 года № 1 "О внесении изменений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20333, опубликован 13 апреля 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
7. Приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 мая 2019 года № ҚР ДСМ-81 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 18 сентября 2015 года № 733 "Об утверждении Правил допуска иностранных специалистов к клинической практике, за исключением лиц, приглашенных к осуществлению профессиональной медицинской деятельности в Национальном холдинге в области здравоохранения и его дочерних организациях, а также в "Назарбаев Университет" или его медицинских организациях, в медицинских организациях Управления делами Президента Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18701, опубликован 30 мая 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
8. Пункты 3, 4, 5 Перечня некоторых приказов в области здравоохранения, в которые вносятся изменения, утвержденого приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 апреля 2020 года № ҚР ДСМ-27/2020 "О внесении изменений в некоторые приказы в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20333, опубликован 13 апреля 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).