Денсаулық сақтау саласындағы кадр ресурстарын есепке алу (кәсіптік тіркелімді жүргізу) қағидаларын бекіту туралы)
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-253/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 14 желтоқсанда № 21773 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 266-бабының 1-тармағын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 16.07.2025 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Денсаулық сақтау саласындағы кадр ресурстарын есепке алу (кәсіптік тіркелімді жүргізу) қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі А.Ғиниятқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 11 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-253/2020
бұйрығымен бекітілген
Денсаулық сақтау саласындағы кадр ресурстарын есепке алу (кәсіптік тіркелімді жүргізу) қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы денсаулық сақтау саласындағы кадр ресурстарын есепке алу (кәсіптік тіркелімді жүргізу) қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 266-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және денсаулық сақтау саласындағы кадр ресурстарын есепке алу (кәсіптік тіркелімді жүргізу) тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 16.07.2025 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении правил учета кадровых ресурсов в области здравоохранения (ведения профессионального регистра)
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-253/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 декабря 2020 года № 21773.
В целях реализации пункта 1 статьи 266 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 16.07.2025 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые правила учета кадровых ресурсов в области здравоохранения (ведения профессионального регистра).
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан А. Гиният.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Утвержден приказом
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-253/2020
Правила учета кадровых ресурсов в области здравоохранения (ведения профессионального регистра)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила учета кадровых ресурсов в области здравоохранения (ведения профессионального регистра) (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 266 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок учета кадровых ресурсов в области здравоохранения (ведения профессионального регистра).
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 16.07.2025 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Денсаулық сақтау саласындағы кадр ресурстарын есепке алудың ұлттық жүйесі (бұдан әрі – Кәсіптік тіркелім) дербестендірілген есепке алуды қамтамасыз ету, сондай-ақ денсаулық сақтау жүйесі қызметкелерінің үздіксіз кәсіби дамуы мақсатында тіркеу, есепке алу, көші-қон, кету үшін база болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 16.07.2025 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Денсаулық сақтау қызметкерлерінің кәсіптік тіркелімін жүргізу еңбек нарығы мен адами ресурстардың дамуына мониторинг жүргізу және болжау, кадрлар даярлауды жоспарлау үшін негіз болып табылады.
4. Кәсіптік тіркелім шеңберінде:
1) денсаулық сақтау субъектілері, әкімшілік-аумақтық бірлік бөлінісінде, денсаулық сақтау саласындағы жұмыс істеп тұрған кадр ресурстарын есепке алу;
2) денсаулық сақтау саласындағы кадр ресурстарын кәсіптік дамыту жөніндегі мәліметтерді есепке алу болып табылады;
3) денсаулық сақтау саласындағы кадр ресурстарын мониторингтеу, талдау, болжау және стратегиялық жоспарлау;
4) медициналық ұйымның мамандықтары бөлінісінде қажеттілікті қоса алғанда, денсаулық сақтау субъектілерін кадрлық қамтамасыз ету бөлігінде деректерді талдау;
5) денсаулық сақтаудың кадр ресурстарының үздіксіз кәсіптік дамуын бағалау үшін денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын кәсіптік медициналық қауымдастықтар және қоғамдық бірлестіктерге рұқсат беру.
2 тарау. Денсаулық сақтау саласындағы кадр ресурстарының дербестендірілген есебін жүргізу тәртібі
5. Медицина және фармацевтика қызметкерлерін есепке алуды жергілікті атқарушы органдар кәсіби тіркелімнің автоматтандырылған функционалы арқылы жүзеге асырады.
6. Денсаулық сақтау саласындағы кадр ресурстары жөніндегі ұлттық үйлестіруші уәкілетті органға ай сайынғы негізде есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейін, сондай-ақ уәкілетті органның сұрау салуы бойынша денсаулық сақтау жүйесі қызметкерлерінің тіркелуі, есепке алынуы, көші-қоны, кету мониторингі жөніндегі ақпаратты ұсынады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 16.07.2025 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Денсаулық сақтау саласындағы кадр ресурстары жөніндегі ұлттық үйлестіруші уәкілетті органға (бұдан әрі - уәкілетті орган) тоқсан сайын еңбек нарығын және адам ресурстарын дамыту жөніндегі болжамды талдамалық деректерді, біліктілікті растау мерзімдерін және уәкілетті органның сұрау салуы бойынша өзге де мәліметтерді ұсынады.

2. Национальная система учета кадровых ресурсов в области здравоохранения (далее – Профессиональный регистр) является базой для регистрации, учета, миграции, оттока с целью обеспечения персонифицированного учета, а также непрерывного профессионального развития работников системы здравоохранения.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 16.07.2025 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Ведение профессионального регистра служит основой для проведения мониторинга и прогнозирования развития рынка труда и человеческих ресурсов, планирования подготовки кадров.
4. В рамках Профессионального регистра осуществляются:
1) учет действующих кадровых ресурсов в области здравоохранения в разрезе субъектов здравоохранения, административно-территориальной единицы;
2) учет сведений по профессиональному развитию кадровых ресурсов в области здравоохранения;
3) мониторинг, анализ, прогнозирование и стратегическое планирование кадровых ресурсов в области здравоохранения;
4) анализ данных в части кадрового обеспечения субъектов здравоохранения, включая потребность в разрезе специальностей медицинской организации;
5) предоставление доступа профессиональным медицинским ассоциациям и общественным объединениям, осуществляющим деятельность в области здравоохранения, для оценки непрерывного профессионального развития кадровых ресурсов здравоохранения.
Глава 2. Порядок учета кадровых ресурсов в области здравоохранения
5. Учет медицинских и фармацевтических работников осуществляется местными исполнительными органами посредством автоматизированного функционала Профессионального регистра.
6. Национальный координатор по кадровым ресурсам в области здравоохранения представляет в уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) информацию по мониторингу регистрации, учету, миграции, оттоку работников системы здравоохранения на ежемесячной основе до 10 числа месяца, следующего за отчетным, а также по запросу уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 6 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 16.07.2025 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Национальный координатор по кадровым ресурсам в области здравоохранения ежеквартально представляет в уполномоченный орган прогнозные аналитические данные по развитию рынка труда и человеческих ресурсов, сроков подтверждения квалификации и иные сведения по запросу уполномоченного органа.

8. Денсаулық сақтау ұйымы жұмысқа қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде персоналды басқару қызметінің маманы денсаулық сақтау жүйесінің қызметкері туралы мәліметтерді дерекқорға енгізеді, оған мыналар кіреді:
1) жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН);
2) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
3) жынысы;
4) туған күні;
5) туған жері;
6) азаматтығы;
7) жеке басын куәландыратын құжаттың деректері;
8) тұрғылықты жері;
9) тіркеу орны;
10) тіркелген күні;
11) білім туралы құжат, оның ішінде білім және ғылым ұйымдары туралы деректер;
12) бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетілген жұмыс орнының атауы (медициналық қызмет көрсететін ұйымдар);
13) медициналық ұйымдағы лауазымы;
14) денсаулық сақтау саласындағы маманның сертификаты туралы мәліметтер (бар болса);
15) біліктілігін арттыру туралы мәліметтер.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 16.07.2025 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Денсаулық сақтау жүйесі қызметкерінің деректері өзгерген және (немесе) толықтырылған жағдайда персоналды басқару қызметінің маманы деректер базасына мәліметтер мен өзгерістер енгізеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 16.07.2025 № 66 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Медицина кадрларын деректерін енгізу, тіркеу және есепке алуды медицина ұйымдарының персоналды басқару қызметінің мамандары жүзеге асырады.
11. Кәсіптік тіркелімде деректердің мониторингі мен өзектілігін бақылауды персоналды басқару қызметінің басшысы және денсаулық сақтау ұйымының бірінші басшысы жүзеге асырады.
12. Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана деңгейінде кәсіптік тіркелімде деректердің мониторингін және өзектілігін бақылауды тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың денсаулық сақтау басқармасының басшысы жүзеге асырады.
3 тарау. Қорытынды ережелер
13. Кәсіптік тіркелімнің деректері уақтылы өзектендіруге жатады.
14. Кәсіптік тіркелімі бойынша мүмкіндіктерді қамтамасыз етеді:
1) ұйым қызметкерлері туралы мәліметтерді қамтитын деректер массивін қалыптастыру;
2) негізгі, қосымша және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беруді есепке алу және тіркеу, ғылыми жарияланым, ғылыми атақ, ғылыми дәреже, қызметкерлердің біліктілік санаты;
3) біліктілікті арттыруға ұйым қызметкерлерінің тізімін қалыптастыру;
4) пайдаланушыны клиникалық практикаға жіберу үшін сертификаттың қолданылу мерзімінің аяқталғаны туралы 2 (екі) ай бұрын хабардар ету;

8. В течение трех рабочих дней со дня принятия на работу в организацию здравоохранения специалист службы управления персоналом, вносит сведения о работнике системы здравоохранения в базу данных, включающие в себя:
1) индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН);
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии);
3) пол;
4) дата рождения;
5) место рождения;
6) гражданство;
7) данные документа, удостоверяющего личность;
8) место жительства;
9) место регистрации;
10) дата регистрации;
11) документ об образовании, в том числе данные об организациях образования и науки;
12) наименование места работы с указанием бизнес идентификационного номера (организации, оказывающей медицинские услуги);
13) должность в медицинской организации;
14) сведения о сертификате специалиста в области здравоохранения (при наличии);
15) сведения о повышении квалификации.
Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 16.07.2025 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В случаях изменения и (или) дополнения данных работника системы здравоохранения специалист службы управления персоналом вносит сведения и изменения в базу данных.
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 16.07.2025 № 66 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Ввод, регистрация и учет данных медицинских кадров осуществляется специалистами службы управления персоналом медицинских организаций.
11. Контроль мониторинга и актуализации данных в Профессиональном регистре осуществляется руководителем службы управления персоналом и первым руководителем организации здравоохранения.
12. Контроль мониторинга и актуализации данных в Профессиональном регистре на уровне области, города республиканского значения, столицы осуществляется руководителем управления здравоохранения соответствующей области, города республиканского значения, столицы.
Глава 3. Заключительные положения
13. Данные Профессионального регистра подлежат своевременной актуализации.
14. Профессиональный регистр обеспечивает возможности по:
1) формированию массива данных, содержащего сведения о сотрудников организации;
2) учету и регистрации основного, дополнительного и послевузовского образования, научной публикации, ученого звания, ученой степени, квалификационной категории сотрудников;
3) формированию списка сотрудников организации на повышения квалификации;
4) уведомлению пользователя за 2 (два) месяца об истечении срока действия сертификата для допуска к клинической практике;

5) алаяқтықтың алдын алу мақсатында денсаулық сақтау ұйымы қызметкерлерінің сертификаты мерзімі өткен кездегі есептік жазбасын бұғаттауға;
6) кадрлық құраммен байланысты құжаттарды жүргізу.

5) блокированию учетной записи сотрудников организации здравоохранения при просроченном сертификате, в целях предотвращения мошенничества;
6) ведению документов, связанных с кадровым составом.