Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 69-қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қарашада № 21693 болып тіркелді.
"Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 30-1-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 22.04.2026 № 24/қе (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Ақпарат және киберқауіпсіздік қызметі:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты 2021 жылғы 1 шілдеден бастап күшіне енетін ережелерді қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
К. Масимов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2020 жылғы 27 қазаны № 69-қе
бұйрығымен бекітілген
Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 30-1-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 22.04.2026 № 24/қе (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Об утверждении Правил функционирования Национальной системы видеомониторинга
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 69-қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2020 года № 21693.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
Примечание ИЗПИ!
Преамбула предусматривается в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 22.04.2026 № 24/қе (вводится в действие с 12.07.2026).
В соответствии с пунктом 5 статьи 30-1 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила функционирования Национальной системы видеомониторинга.
2. Службе информации и кибербезопасности Комитета национальной безопасности Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его опубликования, за исключением положений, касающихся субъектов частного предпринимательства, которые вводятся в действие с 1 июля 2021 года.
Председатель Комитета
национальной безопасности Республики Казахстан
К. Масимов
СОГЛАСОВАНО
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство финансов
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 27 октября 2020 года № 69-қе
Правила функционирования Национальной системы видеомониторинга
Глава 1. Общие положения
Примечание ИЗПИ!
Пункт 1 предусматривается в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 22.04.2026 № 24/қе (вводится в действие с 12.07.2026).
1. Настоящие Правила функционирования Национальной системы видеомониторинга (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 30-1 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" (далее - Закон) и определяют порядок функционирования Национальной системы видеомониторинга.

13) үйлестіруші – салааралық басқаруды және Ұлттық бейнемониторинг жүйесі қатысушыларының өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін мемлекеттік орган.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 22.04.2026 № 24/қе (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) бұйрығымен.
2-тарау. Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу тәртібі
1-параграф. Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне абоненттерді қосу
3. Абоненттің бейнебақылау жүйесін Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосу үшін үйлестіруші бейнебақылау жүйесін Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосу қажеттілігі туралы абонентке хабарлама жібереді.
4. Хабарламаны алғаннан кейін абонент 15 жұмыс күні ішінде техникалық операторға бейнебақылау жүйесін Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосудың техникалық шарттарын беруге өтінішті осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша келесі құжаттарды қоса ұсыну арқылы жібереді:
1) бейнебақылау жүйесінің архитектурасы;
2) бейнебақылау жүйесінде пайдаланылатын бағдарламалық-техникалық құралдардың құрамы мен саны және олардың сипаттамалары;
3) бейнебақылау жүйесінің пайдаланылатын байланыс арналарының параметрлері;
4) бейнесурет берілетін бейнеағын форматы;
5) бейнебақылау құралдарын басқару командаларының жинағы;
6) бейнебақылау құралдарын (бар болса) жайғастыруды басқару функционалы;
7) бейнебақылау құралдарына пайдаланушылардың қолжетімділігін басқару функционалы;
8) бейнесуреттер архивін басқару функционалы;
9) Ұлттық бейнемониторинг жүйесі абонентінің жүйесінде пайдаланушылардың қолжетімділігін және бейнедеректер архивін басқару функционалы.
5. Техникалық оператор осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген өтінішті алғаннан кейін 15 жұмыс күні ішінде абонентке бейнебақылау жүйесін Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосудың 12 айдан аспайтын мерзімін көрсете отырып, техникалық шарттарды жібереді.
6. Абонент техникалық шарттарды алғаннан кейін оларды бейнебақылау жүйесін қосудың техникалық параметрлерін техникалық оператормен келісуді қамтитын техникалық шарттардың орындалуын қамтамасыз етеді.
Абонентті бейнебақылау жүйесіне қосу осы Қағидаларға 2-қосымшада көзделген минималды техникалық шарттар болған кезде жүзеге асырылады.
7. Техникалық шарттарды қамтамасыз еткеннен кейін абонент техникалық шарттарды орындау толықтығын және дұрыстығын тексеру үшін техникалық операторға өтініш жібереді. Техникалық оператор 10 жұмыс күні ішінде техникалық шарттарды орындау толықтығы мен дұрыстығын тексеруді жүргізеді және бейнебақылау жүйесін Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосуға рұқсат немесе кемшіліктерді жою қажеттілігі туралы олардың тізбесі мен жою мерзімі көрсетілген қорытынды береді.
Абонент айқындалған кемшіліктерді жойғаннан кейін техникалық шарттарды орындау толықтығы мен дұрыстығын қайтадан тексеруді жүргізеді.

13) координатор – государственный орган, обеспечивающий межотраслевое управление и взаимодействие участников Национальной системы видеомониторинга.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 22.04.2026 № 24/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок функционирования Национальной системы видеомониторинга
Параграф 1. Подключение абонентов к Национальной системе видеомониторинга
3. Для подключения системы видеонаблюдения абонента к Национальной системе видеомониторинга координатор направляет абоненту уведомление о необходимости подключения системы видеонаблюдения к Национальной системе видеомониторинга.
4. После получения уведомления абонент в течение 15 рабочих дней направляет техническому оператору заявление на предоставление технических условий подключения его системы видеонаблюдения к Национальной системе видеомониторинга по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением документов, содержащих следующие сведения:
1) архитектура системы видеонаблюдения;
2) состав и количество программно-технических средств, используемых в системе видеонаблюдения, и их характеристики;
3) параметры используемых каналов связи системы видеонаблюдения;
4) формат видеопотока, в котором передается видеоизображение;
5) набор команд управления средствами видеонаблюдения;
6) функционал управления позиционированием средств видеонаблюдения (при наличии);
7) функционал управления доступом пользователей к средствам видеонаблюдения;
8) функционал управления архивом видеоизображений;
9) функционал управления доступом пользователей в системе и архивом видеоданных абонента Национальной системы видеомониторинга.
5. После получения заявления, указанного в пункте 4 настоящих Правил, технический оператор в течение 15 рабочих дней направляет абоненту технические условия с указанием в них срока подключения системы видеонаблюдения к Национальной системе видеомониторинга, который не превышает 12 месяцев.
6. Абонент после получения технических условий обеспечивает его выполнение, которое включает согласование с техническим оператором технических параметров подключения системы видеонаблюдения.
Подключение системы видеонаблюдения абонента осуществляется при наличии минимальных технических условий, предусмотренных в приложении 2 к настоящим Правилам.
7. После обеспечения технических условий абонент направляет обращение техническому оператору для проверки полноты и корректности выполнения технических условий. Технический оператор в течение 10 рабочих дней производит проверку полноты и корректности выполнения технических условий и предоставляет разрешение на подключение системы видеонаблюдения к Национальной системе видеомониторинга либо заключение о необходимости устранения недостатков с указанием их перечня и срока для устранения.
После устранения абонентом выявленных недостатков производится повторная проверка полноты и корректности выполнения технических условий.

8. Абонент бейнебақылау жүйесін Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосуға рұқсат алғаннан кейін техникалық оператор абонентпен бірлесіп (қажет болған кезде, деректерді беру желісінің операторымен) 20 жұмыс күні ішінде абоненттің бейнебақылау жүйесінен деректерді Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің аппараттық-бағдарламалық кешеніне дейін беруді ұйымдастырады.
9. Деректерді беруді ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар аяқталғаннан кейін абонент пен техникалық оператор 10 жұмыс күні ішінде деректерді беру басталған күні көрсетілген бейнебақылау жүйесін Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосу актісіне қол қояды.
Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосылған бейнебақылау жүйесі мен абонент туралы ақпарат Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің тізілімінде көрсетіледі. Техникалық оператор осы актінің көшірмесін үйлестірушінің мекенжайына жібереді.
10. Абоненттің бейнебақылау жүйелерін қосуы деректерді беру желісі операторының байланыс арналарын пайдалана отырып немесе техникалық мүмкіндіктер болған кезде абоненттің не пайдаланушының меншікті байланыс арналарымен жүргізіледі және Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің тізілімінде көрсетіледі.
Техникалық оператор мен деректерді беру желісі операторының өзара іс-қимыл шарттары осы Қағидалардың талаптары ескерілген келісімде айқындалады.
Техникалық оператор мен абоненттің өзара іс-қимыл шарттары осы Қағидалардың талаптары ескерілген келісімде айқындалады.
11. Иелігінде және (немесе) пайдалануында бейнебақылау жүйелері бар жеке немесе заңды тұлғалар, Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне бейнебақылау жүйесін ерікті негізде қосуға өтініш берген жағдайда, үйлестіруші қосудан дәлелді бас тарту немесе "абонент" мәртебесін беру туралы шешім жібере алады.
2- параграф. Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеуі
12. Ұлттық бейнемониторинг жүйесінде бейнесуреттерді жинау, өңдеу және сақтау Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің деректерді өңдеу орталықтарының аппараттық - бағдарламалық кешендері мен технологиялық платформаларын пайдалана отырып жүргізіледі.
13. Ұлттық бейнемониторинг жүйесінде сақтау мерзімі кемінде 7 жылды құрайтын ұлттық қауіпсіздікті және қоғамдық құқық тәртібін қамтамасыз ету міндеттерін шешу шеңберіндегі оқиғалар (уақиға) бойынша бейнесуреттерді қоспағанда, Ұлттық бейнемониторинг жүйесінде бейнесуреттерді сақтау мерзімі 30 тәулікті құрайды.
14. Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қатысушылар үйлестіруші, техникалық оператор, пайдаланушы, деректерді беру желісінің операторы мен абонент болып табылады.

8. После получения абонентом разрешения на подключение системы видеонаблюдения к Национальной системе видеомониторинга технический оператор совместно с абонентом (при необходимости совместно с оператором сети передачи данных) в течение 20 рабочих дней организует передачу данных от системы видеонаблюдения абонента до аппаратно-программного комплекса Национальной системы видеомониторинга.
9. По окончании мероприятий по организации передачи данных, абонент и технический оператор в течение 10 рабочих дней подписывают акт подключения системы видеонаблюдения к Национальной системе видеомониторинга с указанием даты начала передачи данных.
Информация о системе видеонаблюдения, подключенной к Национальной системе видеомониторинга, и об абоненте отражается в Реестре Национальной системы видеомониторинга. Копия этого акта направляется Техническим оператором в адрес координатора.
10. Подключение систем видеонаблюдения абонента к Национальной системе видеомониторинга производится с использованием каналов связи оператора сети передачи данных или собственных каналов связи абонента и пользователя при наличии технических возможностей и отражается в Реестре Национальной системы видеомониторинга.
Условия взаимодействия технического оператора и оператора сети передачи данных определяются соглашением с учетом требований настоящих Правил.
Условия взаимодействия технического оператора и абонента определяются соглашением с учетом требований настоящих Правил.
11. Физические или юридические лица, во владении и (или) пользовании которых находится система видеонаблюдения, могут направить заявление о подключении системы видеонаблюдения к Национальной системе видеомониторинга на добровольной основе, на которое координатором может быть направлен мотивированный отказ или решение о присвоении статуса "абонент".
Параграф 2. Функционирование Национальной системы видеомониторинга
12. Сбор, обработка и хранение видеоизображений в Национальной системе видеомониторинга производятся с использованием аппаратно-программных комплексов и технологических платформ центров обработки данных Национальной системы видеомониторинга.
13. Срок хранения видеоизображений в Национальной системе видеомониторинга составляет 30 суток, за исключением видеоизображений по событиям (происшествия) в рамках решения задач обеспечения национальной безопасности и общественного правопорядка, срок хранения в Национальной системе видеомониторинга которых составляет не менее 7 лет.
14. Участниками Национальной системы видеомониторинга являются координатор, технический оператор, пользователь, оператор сети передачи данных и абонент.

15. Үйлестіруші мыналарды қамтамасыз етеді:
1) Ұлттық бейнемониторинг жүйесін құру, дамыту мен жұмыс істеуін қамтамасыз етуді ұйымдастыру; техникалық оператор көрсететін қызметтердің тізбесін мемлекеттік органдармен келісу және бекіту;
2) техникалық оператор мен деректерді беру желісінің операторы, техникалық оператор мен абонент арасындағы өзара іс-қимыл туралы келісімдердің жобасын келісу;
3) абоненттердің сұрау салуларын қарау мен Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес және осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып, ресми жауап беру;
4) ерікті негізде қосылуға өтініш берген меншігінде, жедел басқаруында немесе шаруашылық жүргізуінде бейнебақылау жүйелері бар меншік иелерінің немесе иеленушілерінің бейнебақылау жүйесін Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосуды келісу;
5) мемлекеттік органдардың архивтік деректер алуға сұрау салуларын қарау және ақпаратты берудің құқықтық негіздемелерінің болуын тексеру; мемлекеттік органға сұрау салынған ақпаратты немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес және осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып, оны беруден дәлелді бас тартуды жолдау;
6) басқарушылық шешімдер қабылдау үшін жедел-кезекшілік қызметінің тәулік бойы жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
7) Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеуі үшін байланыс арналарын ұйымдастыруды қамтамасыз ету.
16. Техникалық оператор мыналарды қамтамасыз етеді:
1) осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып, Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің абонентіне, пайдаланушыларына келесі қызметтерді көрсету:
бейнебақылау жүйесін Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосу бойынша техникалық шарттарды беру;
пайдаланушыларға Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қолжетімділік алудың техникалық мүмкіндіктерін беру;
бейнебақылау жүйесін Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосу;
пайдаланушыларға Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қолжетімділік беру;
2) Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің деректерді өңдеу орталықтарының аппараттық-бағдарламалық кешендері мен технологиялық платформаларына жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді және қолдап отыруды жүзеге асыру; Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қатысты штаттан тыс оқиғалар (авариялық) және жүргізілетін жоспарлы регламенттік жұмыстар туралы пайдаланушыларды уақытылы хабардар етуді қамтамасыз ету; үйлестірушіге Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеуі туралы кешенді есепті мерзімді түрде жолдау; үйлестірушіні Ұлттық бейнемониторинг жүйесінде туындаған штаттан тыс жағдайлар туралы хабардар ету;

15. Координатором обеспечивается:
1) создание, развитие и организация обеспечения функционирования Национальной системы видеомониторинга; утверждение и согласование с государственными органами перечня оказываемых Техническим оператором услуг;
2) согласование проектов соглашений о взаимодействии между техническим оператором и оператором сети передачи данных, техническим оператором и абонентом;
3) рассмотрение запросов абонентов и предоставление официального ответа в соответствии с законами Республики Казахстан и с учетом требований настоящих Правил;
4) согласование подключения системы видеонаблюдения собственников или владельцев, в собственности, оперативном управлении или хозяйственном ведении которых находятся системы видеонаблюдения к Национальной системе видеомониторинга, заявивших о подключении на добровольной основе;
5) рассмотрение запросов государственных органов на получение архивных данных и проверка наличия правовых оснований предоставления информации; направление государственному органу запрашиваемой информации или мотивированного отказа в еҰ предоставлении в соответствии с законами Республики Казахстан и с учетом требований настоящих Правил;
6) обеспечение круглосуточного функционирования оперативно-дежурной службы для принятия управленческих решений;
7) обеспечение организации каналов связи для функционирования Национальной системы видеомониторинга.
16. Техническим оператором обеспечивается:
1) оказание абоненту, пользователям Национальной системы видеомониторинга следующих услуг с учетом требований настоящих Правил:
предоставление технических условий по подключению системы видеонаблюдения к Национальной системе видеомониторинга;
предоставление технических возможностей получения доступа пользователями к Национальной системе видеомониторинга;
подключение системы видеонаблюдения к Национальной системе видеомониторинга;
предоставление доступа пользователям к Национальной системе видеомониторинга;
2) осуществление системно-технического обслуживания и сопровождения аппаратно-программных комплексов и технологических платформ центров обработки данных Национальной системы видеомониторинга; обеспечение своевременного информирования пользователей о нештатных (аварийных) ситуациях и о плановых регламентных работах, проводимых в отношении Национальной системы видеомониторинга; периодическое направление координатору комплексного отчета о функционировании Национальной системы видеомониторинга; информирование координатора о нештатных ситуациях, возникших в Национальной системе видеомониторинга;

3) үйлестіруші мен техникалық оператор, техникалық оператор мен деректерді беру желісінің операторы, техникалық оператор мен абонент, техникалық оператор мен пайдаланушы арасындағы өзара іс-қимыл туралы келісімдерді әзірлеу;
4) абоненттердің бейнебақылау жүйесін қосудың техникалық шарттарын беруге өтініштерін қарау; бейнебақылау жүйесін Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосу мерзімін белгілеу және абонентке техникалық шарттарды жіберу; бейнебақылау жүйесін қосудың техникалық параметрлерін келісу; техникалық шарттарды орындау толықтығын және дұрыстығын тексеру; бейнебақылау жүйесін қосуға рұқсат немесе айқындалған кемшіліктерді жою қажеттілігі туралы қорытынды беру; деректерді абоненттен деректерді өңдеу орталығының аппараттық-бағдарламалық кешеніне дейін беруді ұйымдастыру; Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің тізілімін қалыптастыру және жүргізу;
5) пайдаланушылардың қолжетімділік алудың техникалық мүмкіндіктерін беруге өтініштерін қарау; пайдаланушылардың Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қолжетімділік алудың техникалық мүмкіндіктерін тексеру және техникалық параметрлерін анықтау; байланыс арналары мен өзге техникалық құралдарды құру, жаңғырту, монтаждау, баптау жөніндегі іс-шараларды келісуді қамтитын техникалық мүмкіндіктер жасауды ұйымдастыру; деректерді пайдаланушыдан Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің аппараттық-бағдарламалық кешеніне дейін және Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің аппараттық-бағдарламалық кешенінен пайдаланушыға дейін беруді ұйымдастыру;
6) Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс қабілеттілігін басқару, бақылау мен жұмыс істеуіне мониторинг жүргізу, сондай-ақ Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің киберқауіпсіздік оқиғаларын мониторингтеу және киберқауіпсіздік инциденттеріне әрекет ету үшін кезекшілік қызметінің тәулік бойы жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
7) осы Қағидалардың талаптарын ескере отырып, деректерді Ұлттық бейнемониторинг жүйесінде сақтауды қамтамасыз ету.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 22.04.2026 № 24/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Деректерді беру желісінің операторы мыналарды қамтамасыз етеді:
1) осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен және шарттарда Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеуі үшін байланыс арналарын ұйымдастыру; байланыс арналары мен өзге техникалық құралдарды құру, жаңғырту, монтаждау, баптау жөніндегі іс-шараларды жүргізу;

3) разработка соглашений о взаимодействии между координатором и техническим оператором, техническим оператором и оператором сети передачи данных, техническим оператором и абонентом, техническим оператором и пользователем;
4) рассмотрение заявлений абонентов на предоставление технических условий подключения системы видеонаблюдения; определение срока подключения системы видеонаблюдения к Национальной системе видеомониторинга и направление абоненту технических условий; согласование технических параметров подключения системы видеонаблюдения; проверка полноты и корректности выполнения технических условий; предоставление разрешения на подключение системы видеонаблюдения или заключения о необходимости устранения выявленных недостатков; организация передачи данных от абонента до аппаратно-программного комплекса центра обработки данных; формирование и ведение Реестра Национальной системы видеомониторинга;
5) рассмотрение заявлений пользователей на предоставление технических возможностей получения доступа; проверка технических возможностей и определение технических параметров получения пользователями доступа к Национальной системе видеомониторинга; организация создания технических возможностей, включающих согласование мероприятий по созданию, модернизации, монтажу, настройке каналов связи и иных технических средств; организация передачи данных от пользователя до аппаратно-программного комплекса Национальной системы видеомониторинга и от аппаратно-программного комплекса Национальной системы видеомониторинга до пользователя;
6) обеспечение круглосуточного функционирования дежурной службы для управления, контроля работоспособности и мониторинга функционирования Национальной системы видеомониторинга, а также мониторинга событий кибербезопасности и реагирование на инциденты кибербезопасности Национальной системы видеомониторинга;
7) обеспечение хранения данных в Национальной системе видеомониторинга с учетом требований настоящих Правил.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 22.04.2026 № 24/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Оператором сети передачи данных обеспечивается:
1) организация каналов связи для функционирования Национальной системы видеомониторинга в порядке и на условиях, определенных настоящими Правилами; проведение мероприятий по созданию, модернизации, монтажу и настройке каналов связи и иных технических средств связи;

2) байланыс арналарына жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді және қолдап отыруды жүзеге асыру; байланыс арналарына қатысты жүргізілетін жоспарлы регламенттік жұмыстар туралы техникалық операторды уақытылы хабардар етуді қамтамасыз ету; техникалық операторға байланыс арналарының жұмыс істеуі туралы кешенді есепті мерзімді түрде жолдау; байланыс арналарында орын алған инциденттер туралы техникалық операторды хабардар ету;
3) техникалық оператор мен деректерді беру желісінің операторы арасындағы өзара іс-қимыл талаптарын айқындайтын өзара іс-қимыл келісімін әзірлеуге қатысу;
4) байланыс арналарының жұмыс қабілеттілігін басқару, бақылау мен жұмыс істеуіне мониторинг жүргізу, сондай-ақ Ұлттық бейнемониторинг жүйесі байланыс арналарының киберқауіпсіздік оқиғаларын мониторингілеу және киберқауіпсіздік оқыс оқиғаларына ден қою үшін кезекшілік қызметінің тәулік бойы жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 22.04.2026 № 24/қе (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Абонент мыналарды қамтамасыз етеді:
1) бар бейнебақылау жүйесін осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен және шарттарында Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосу мүмкіндігін;
2) бейнебақылау жүйесі мен деректерді берудің техникалық құралдарына жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді және қолдап отыруды жүзеге асыру; бейнебақылау жүйесі мен деректерді берудің техникалық құралдарына қатысты жүргізілетін жоспарлы регламенттік жұмыстар туралы техникалық операторды уақытылы хабардар етуді қамтамасыз ету; Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайлармен бейнебақылау жүйелерін өшіру және бейнебақылау жүйесі мен деректерді берудің техникалық құралдарында орын алған инциденттер туралы техникалық операторды хабардар ету;
3) бейнебақылау жүйесін қосудың техникалық шарттарын беруге өтініштер жіберу; бейнебақылау жүйесін қосудың техникалық параметрлерін техникалық оператормен келісуді қамтитын техникалық шарттардың орындалуын қамтамасыз ету; техникалық шарттарды орындау толықтығы мен дұрыстығы тексерілгеннен кейін кемшіліктерді жою;
4) техникалық оператор қол қойған өзара іс-қимыл келісімдерінде көрсетілген және (немесе) бейнебақылау жүйесін Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосу актісінде қамтылған мәліметтердің өзгергені туралы техникалық операторды уақытылы хабардар етуді қамтамасыз ету;
5) өтпелі және ілеспелі жабдық үшін тұрақ-орнын, электрмен қоректендіру мен салқындатуды қамтамасыз ету, өтпелі жабдықтың физикалық қауіпсіздігін, сондай-ақ жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді жүргізу үшін оған тәуліктік рұқсатты ұйымдастыру.

2) осуществление системно-технического обслуживания и сопровождения каналов связи; обеспечение своевременного информирования технического оператора о плановых регламентных работах, проводимых в отношении каналов связи; периодическое направление техническому оператору комплексного отчета о функционировании каналов связи; информирование технического оператора об инцидентах, возникших на каналах связи;
3) участие в разработке соглашения взаимодействия, определяющего условия взаимодействия между техническим оператором и оператором сети передачи данных;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 4) предусматривается в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 22.04.2026 № 24/қе (вводится в действие с 12.07.2026).
4) обеспечение круглосуточного функционирования дежурной службы для управления, контроля работоспособности и мониторинга функционирования каналов связи, а также мониторинга событий информационной (кибер) безопасности и реагирование на инциденты информационной (кибер) безопасности каналов связи Национальной системы видеомониторинга.
18. Абонентом обеспечивается:
1) возможность подключения имеющейся системы видеонаблюдения к Национальной системе видеомониторинга в порядке и на условиях, определенных настоящими Правилами;
2) осуществление системно-технического обслуживания и сопровождения системы видеонаблюдения и технических средств передачи данных; обеспечение своевременного информирования технического оператора о плановых регламентных работах, проводимых в отношении системы видеонаблюдения и технических средств передачи данных; информирование технического оператора об отключениях системы видеонаблюдения в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, и об инцидентах, возникших в системе видеонаблюдения и технических средствах передачи данных;
3) направление заявлений на предоставление технических условий подключения системы видеонаблюдения; обеспечение выполнения технических условий, включающих согласование с Техническим оператором технических параметров подключения системы видеонаблюдения; устранение недостатков после проверки полноты и корректности выполнения технических условий;
4) обеспечение своевременного информирования технического оператора об изменении сведений, указанных в подписанных с техническим оператором соглашениях взаимодействия и (или) содержащихся в акте подключения системы видеонаблюдения к Национальной системе видеомониторинга;
5) обеспечение стойко-места, электропитания и охлаждения для переходного и сопутствующего оборудования, организация физической безопасности (сохранности) переходного оборудования, а также круглосуточного доступа к нему для проведения системно-технического обслуживания.

19. Пайдаланушылар мыналарды қамтамасыз етеді:
1) Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қолжетімділікті ұлттық қауіпсіздікті және қоғамдық құқық тәртібін қамтамасыз ету міндеттерін шешу үшін пайдалану;
2) техникалық оператор қол қойған өзара іс-қимыл келісімдерінде көрсетілген және (немесе) Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қол жеткізу актісінде қамтылған мәліметтердің өзгергені туралы техникалық операторды уақытылы хабардар етуді қамтамасыз ету.
20. Пайдаланушылар Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне техникалық оператормен бірлесіп үйлестіруші қамтамасыз ететін үздіксіз қолжетімділікке ие болады.
Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеуі нәтижесінде алынған мәліметтерді қолдану Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда ғана шектеледі.
Техникалық оператор және/немесе үйлестірушінің пайдаланушымен өзара іс-қимыл шарттары осы Қағидалардың талаптары және пайдаланушының қызметін реттейтін заңнамалар ескерілген келісімде айқындалады.
3-параграф. Қолжетімділік және архивтік ақпаратты алу тәртібі
21. Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосылу үшін үйлестіруші мен техникалық оператор пайдаланушыға оның осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініші негізінде қолжетімділік береді.
22. Техникалық оператор осы Қағидалардың 21-тармағында көрсетілген өтінішті алғаннан кейін 15 жұмыс күні ішінде техникалық мүмкіндіктерді тексеріп, Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қолжетімділік алудың 12 айдан аспайтын мерзімін көрсете отырып, үйлестірушіге техникалық параметрлерді жібереді.
Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қолжетімділікті ұзарту осы параграфта белгіленген Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қосылу тәртібінде жүзеге асырылады.
23. Техникалық оператордан Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қолжетімділік алудың техникалық параметрлерін алғаннан кейін үйлестіруші 10 жұмыс күні ішінде шешімнің көшірмесін техникалық операторға жіберіп, пайдаланушыға Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің техникалық мүмкіндіктерінен шығатын Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қолжетімділік алуға рұқсат береді.
24. Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қолжетімділік алғаннан кейін техникалық оператор, пайдаланушы және, қажет болған кезде, деректерді беру желісінің операторы байланыс арналары мен өзге техникалық байланыс құралдарын құру, жаңғырту, монтаждау және баптау жөніндегі іс-шараларды қамтуы ықтимал техникалық мүмкіндіктер жасауды ұйымдастырады.
25. Техникалық мүмкіндіктерді жасағаннан кейін пайдаланушы мен техникалық оператор 10 жұмыс күні ішінде өзара іс-қимыл туралы келісімге қол қояды.

19. Пользователями обеспечивается:
1) использование доступа к Национальной системе видеомониторинга для решения задач обеспечения национальной безопасности и общественного правопорядка;
2) своевременное информирование технического оператора об изменении сведений, указанных в подписанных с техническим оператором соглашениях взаимодействия и (или) содержащихся в акте получения доступа к Национальной системе видеомониторинга.
20. Пользователи имеют непрерывный доступ к Национальной системе видеомониторинга, который обеспечивается координатором совместно с техническим оператором.
Использование сведений, полученных в результате функционирования Национальной системы видеомониторинга, ограничивается на основаниях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Взаимодействие координатора и/или технического оператора с пользователем определяется соглашением с учетом требований настоящих Правил и законодательства, регулирующих деятельность пользователя.
Параграф 3. Порядок получения доступа и архивной информации
21. Для подключения к Национальной системе видеомониторинга координатор и технический оператор предоставляют доступ пользователю на основании его заявления по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
22. После получения заявления, указанного в пункте 21 настоящих Правил, технический оператор в течение 15 рабочих дней проверяет технические возможности и направляет координатору технические параметры получения доступа к Национальной системе видеомониторинга, который не превышает 12 месяцев.
Продление доступа к Национальной системе видеомониторинга осуществляется в порядке подключения к Национальной системе видеомониторинга, предусмотренном настоящим параграфом.
23. После получения от технического оператора технических параметров получения доступа к Национальной системе видеомониторинга, координатором в течение 10 рабочих дней предоставляется пользователю разрешение исходя из технических возможностей Национальной системы видеомониторинга, с направлением копии решения техническому оператору.
24. После получения доступа к Национальной системе видеомониторинга технический оператор, пользователь и при необходимости оператор сети передачи данных организуют создание технических возможностей, которые могут включать мероприятия по созданию, модернизации, монтажу и настройке каналов связи и иных технических средств связи.
25. После создания технических возможностей пользователь и технический оператор в течение 10 рабочих дней подписывают соглашение о взаимодействии.

26. Өзара іс-қимыл туралы келісімге қол қойылғаннан кейін техникалық оператор 10 жұмыс күні ішінде алған рұқсатқа сәйкес Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің аппараттық-бағдарламалық кешенінен пайдаланушыға дейін деректерге қолжетімділікті ұйымдастырады.
27. Қолжетімділік алуды ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралар аяқталған соң пайдаланушы мен техникалық оператор 10 жұмыс күні ішінде деректер беруді бастау күні көрсетілген Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне қолжетімділік алу актісіне қол қояды. Техникалық оператор осы актінің көшірмесін үйлестірушінің мекенжайына жолдайды.
28. Ұлттық бейнемониторинг жүйесінен Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда архивтік ақпаратты алу үшін мемлекеттік органдар болып табылатын абоненттер үйлестірушіге екі ақпарат тасығышты қоса бере отырып, ақпарат алуға дәлелді сұрау салу жібереді.
29. Үйлестіруші осы Қағидалардың 28-тармағында көрсетілген сұрау салуды алғаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде құқықтық негіздемелер мен техникалық мүмкіндіктердің болуын тексереді және бірінші ақпарат тасығышта абонентке сұрау салынған ақпаратты немесе оны беруден бас тарту туралы дәлеледі жауап жібереді.
30. Екінші тасығыш пен сұрау салудың және жауаптың көшірмелері кемінде 24 ай сақталып, одан кейін тиісті актіні еркін түрде ресімдей отырып, физикалық жою жүзеге асырылады.
31. Абоненттердің осы Қағидалардың 28-30 тармақтарында көрсетілген Ұлттық бейнемониторинг жүйесінен архивтік ақпаратты алу тәртібі үйлестірушінің шешімі бойынша сұрау салуды беру рәсімін және жауап алуды электрондық форматқа көшіру есебінен автоматтандырылуы (оңайлату) мүмкін.
4-параграф. Бағдарламалық платформаны іске асыру ерекшеліктері
32. Ұлттық бейнемониторинг жүйесі құрамындағы бейнебақылау жүйелерінің тиімділігін арттыру үшін бейнеталдау функцияларын іске асыратын бағдарламалық платформа ұйымдастырылады.
33. Бағдарламалық платформада "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған міндеттерге сәйкес функционал іске асырылады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 22.04.2026 № 24/қе (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында бағдарламалық платформа Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің өтпелі жабдығын қоса алғанда, Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің деректерді өңдеу орталықтарының аппараттық-бағдарламалық кешендерінде ғана жұмыс істейді.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 22.04.2026 № 24/қе (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

26. После подписания соглашения о взаимодействии, технический оператор в течение 10 рабочих дней организует доступ к данным от аппаратно-программного комплекса Национальной системы видеомониторинга до пользователя в соответствии с полученным разрешением.
27. По окончании мероприятий по организации получения доступа, пользователь и технический оператор в течение 10 рабочих дней подписывают акт получения доступа к Национальной системе видеомониторинга с указанием даты начала передачи данных. Копия этого акта направляется техническим оператором в адрес координатора.
28. Для получения архивной информации из Национальной системы видеомониторинга, абоненты, являющиеся государственными органами в случаях установленных законами Республики Казахстан, направляют координатору мотивированный запрос на получение информации, к которому прилагаются два носителя информации.
29. После получения запроса, указанного в пункте 28 настоящих Правил, координатор в течение 10 рабочих дней проверяет наличие правовых оснований и технических возможностей и направляет абоненту запрашиваемую информацию на первом носителе информации или мотивированный ответ об отказе в еҰ предоставлении.
30. Копии запроса и ответа со вторым носителем хранятся как минимум в течение 24 месяцев, после чего осуществляется физическое уничтожение с оформлением соответствующего акта в произвольном виде.
31. Порядок получения абонентами архивной информации из Национальной системы видеомониторинга, определенный в пунктах 28-30 настоящих Правил может быть автоматизирован (упрощен) за счет перевода процедуры подачи запроса и получение ответа на электронный формат по решению координатора.
Параграф 4. Особенности реализации программной платформы
32. Для повышения эффективности систем видеонаблюдения в составе Национальной системы видеомониторинга организуется программная платформа, реализующая функции видеоаналитики.
Примечание ИЗПИ!
Пункт 33 предусматривается в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 22.04.2026 № 24/қе (вводится в действие с 12.07.2026).
33. В программной платформе реализуется функционал в соответствии с задачами, определенными Законом Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации".
Примечание ИЗПИ!
Пункт 34 предусматривается в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 22.04.2026 № 24/қе (вводится в действие с 12.07.2026).
34. В целях обеспечения информационной безопасности, программная платформа функционирует только на аппаратно-программных комплексах центров обработки данных Национальной системы видеомониторинга, в том числе в переходном оборудовании Национальной системы видеомониторинга.

35. Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің өтпелі жабдығын монтаждау туралы шешімді абоненттің бейнебақылау жүйесіндегі бейнекамералар санын, қолданыстағы байланыс арналарының өткізу қабілеті мен техникалық мүмкіндікті ескере отырып, техникалық оператор қабылдайды.
36. Абонент ведомстволық регламентке сәйкес және режимдік объектілерге қойылатын талаптарды ескере отырып, Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің өтпелі жабдығын орнату, оның физикалық тұрғыдан қорғалуы үшін ұйымдастырушылық-техникалық жағдайларды және техникалық операторға тәуліктік қолжетімділікті қамтамасыз етеді.
37. Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің өтпелі жабдығын орнатуға байланысты ерекшеліктер техникалық оператор мен абонент арасындағы осы Қағидалардың талаптары ескерілген тиісті келісімде айқындалады.
Ұлттық бейнемониторинг
жүйесінің жұмыс істеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Бейнебақылау жүйесін қосудың техникалық шарттарын беруге өтініш
Жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), ЖСН, заңды тұлғаның атауы ______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Бейнебақылау жүйесінің орналасу мекенжайы: __________________________________
қаласы,____________________көшесі,______________________________________ ғимараты,
________________________________________________________________________ объекті
Қосу форматы (қажеттісін белгілеу): міндетті түрде, ерікті негізде
Өтінішке мынадай мәліметтерді қамтитын құжаттар қоса беріледі:
1) бейнебақылау жүйесінің архитектурасы;
2) бейнебақылау жүйесінде пайдаланылатын бағдарламалық-техникалық құралдардың құрамы мен саны және олардың сипаттамалары;
3) бейнебақылау жүйесінің пайдаланылатын байланыс арналарының параметрлері;
4) бейнесурет берілетін бейнеағын форматы;
5) бейнебақылау құралдарын басқару командаларының жинағы;
6) бейнебақылау құралдарын (бар болса) жайғастыруды басқару функционалы;
7) бейнебақылау құралдарына пайдаланушылардың қолжетімділігін басқару функционалы;
8) бейнесуреттер архивін басқару функционалы;
9) Ұлттық бейнемониторинг жүйесі абонентінің жүйесінде пайдаланушылардың қолжетімділігін және бейнедеректер архивін басқару функционалы.
Ұлттық бейнемониторинг
жүйесінің жұмыс істеу
қағидаларына
2-қосымша
Бейнебақылау жүйелерінің минималды техникалық шарттары
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 22.04.2026 № 24/қе (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

35. Решение о монтаже переходного оборудования Национальной системы видеомониторинга принимается техническим оператором с учетом количества видеокамер в системе видеонаблюдения абонента, пропускной способности имеющихся каналов связи и технической возможности.
36. Абонентом обеспечивается организационно-технические условия для установки переходного оборудования Национальной системы видеомониторинга, его физической защищенности и круглосуточный доступ техническому оператору согласно ведомственному регламенту и с учетом требований к режимным объектам.
37. Особенности, связанные с размещением переходного оборудования Национальной системы видеомониторинга, определяются в соответствующем соглашении между техническим оператором и абонентом с учетом требований настоящих Правил.
Приложение 1 к Правилам
функционирования Национальной
системы видеомониторинга
Форма
Заявление на предоставление технических условий подключения
системы видеонаблюдения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, ИИН, наименование
юридического лица, _________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Адрес расположения системы видеонаблюдения: город_____________________________,
улица_____________________________, здание___________________________________,
объект _____________________________________________________________________
Формат подключения (нужное выделить): в обязательном порядке, на добровольной основе
К заявлению прилагаются документы, содержащие следующие сведения:
1) архитектура системы видеонаблюдения;
2) состав и количество программно-технических средств, используемых в системе видеонаблюдения и их характеристики;
3) параметры используемых каналов связи системы видеонаблюдения;
4) формат видеопотока, в котором передается видеоизображение;
5) набор команд управления средствами видеонаблюдения;
6) функционал управления позиционированием средств видеонаблюдения (при наличии);
7) функционал управления доступом пользователей к средствам видеонаблюдения;
8) функционал управления архивом видеоизображений;
9) функционал управления доступом пользователей в системе и архивом видеоданных абонента Национальной системы видеомониторинга.
Примечание ИЗПИ!
Приложение 2 предусматривается в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 22.04.2026 № 24/қе (вводится в действие с 12.07.2026).
Приложение 2 к Правилам
функционирования Национальной
системы видеомониторинга
Минимальные технические условия систем видеонаблюдения

1. Бейнекамералардың жалпы мүмкіндіктері:
1) ажырату қабілеті (матрицаның тиімді беті) – 1920х1080 пиксельден кем емес;
2) битрейттің мәні – 2000 кбит/с кем емес;
3) бейнесигналды түрлендірудің және берудің жылдамдығы – 25 к/с кем емес;
4) пакеттің жоғалулары – 20%-дан артық емес;
5) фокустануы – Auto / Manual (опциональды);
6) ең аз жарық сезімталдығы – 0,01 лк;
7) суретті жақсарту – WDR 120 дБ кем емес;
8) "Күн/түн" режимі – механикалық ИК фильтрі;
9) "Күн/түн" қайта қосу – автоматты түрде/кесте бойынша;
10) жұмыстың сыртқы шарттары – IP66 қорғау деңгейінен кем емес;
11) қорғау дәрежесінің параметрі – IK10;
12) бақылау аймағының шекараларында суреттің сапасы келесі шектерде белгіленеді:
12-1) метрге 150 пиксельден кем емес – нақтылай отырып, шолу камераларында;
12-2) 250 pix/m кем емес – кіру топтарында;
12-3) 50pix/m кем емес – нақтылаусыз шолу камераларында.
2. Бейнекамералардың түріне сәйкес мүмкіндіктері:
Бейнекамералардың түрлері
Ең төменгі мүмкіндіктері
1) Стационарлық көшеде орнатылатын – шолу
Фокустық қашықтық – 2,8-ден 12 мм дейін, вариофокальды объектив
Электрондық ысырманың жылдамдығы - 1/50 с артық емес
Инфрақызыл жарық - қашықтығы 30 м кем емес, жарықтың әрекет ету бұрышы камераның шолу бұрышына сәйкес келеді
Температуралардың жұмыс диапазоны -40° бастап +60° дейін
2) Стационарлық көшеде орнатылатын – кіру тобы
Фокустық қашықтық – 2.8-ден 8 мм дейін моторизацияланған вариофокальды объектив
Электрондық ысырманың жылдамдығы - 1/100 с артық емес, баяу ысырманы қолдау
Инфрақызыл жарық - қашықтығы 30 м кем емес,
жарықтың әрекет ету бұрышы камераның шолу бұрышына сәйкес келеді
Температуралардың жұмыс диапазоны -40° бастап +60° дейін
3) Стационарлық көшеде орнатылатын - объектілерге/ бақылау-өткізу пункттеріне/ автокөлікті тексеру аймақтарына шығатын топ
Фокустық қашықтық – 2.8 бастап моторизацияланған вариофокальды объектив
Электрондық ысырманың жылдамдығы - 1/250 с артық емес, баяу ысырманы қолдау
Инфрақызыл жарық - қашықтығы 30 м кем емес, жарықтың әрекет ету бұрышы камераның шолу бұрышына сәйкес келеді
Температуралардың жұмыс диапазоны -40° бастап +60° дейін
4) Стационарлық көшеде орнатылатын - көлік ағынының мониторингі:
Фокустық қашықтық – 2.8 – 8 мм бастап, моторизацияланған вариофокальды объектив
Электрондық ысырманың жылдамдығы - 1/5000 с артық емес, баяу ысырманы қолдау
Инфрақызыл жарық - қашықтығы 50 м кем емес, жарықтың әрекет ету бұрышы камераның шолу бұрышына сәйкес келеді
Температуралардың жұмыс диапазоны -40° бастап +60° дейін
5) Стационарлық іште орнатылатын - кіру тобы/ бақылау-өткізу пункттері/ келушілерді тексеру аймақтары

1. Общие возможности видеокамер:
1) разрешающая способность (эффективная поверхность матрицы) - не менее 1920х1080 пикселей;
2) значение битрейта – не менее 5000 кбит/с;
3) скорость преобразования видеосигнала – не менее 25 к/с;
4) потери пакета - не более 20%;
5) фокусировка - Auto/Manual (опционально);
6) минимальная светочувствительность - 0,01 лк;
7) улучшение изображения - WDR не менее 120 дБ;
8) режим "День/ночь" - Механический ИК фильтр;
9) переключение "День/ночь" - авто/по расписанию;
10) внешние условия работы - не менее уровня защиты IP66;
11) параметр степени защиты - IK10;
12) качество изображения на границах контролируемой зоны задается в следующих пределах:
не менее 150 пикселей на метр - на обзорных камерах с детализацией,
не менее 250 pix/m на метр - на входных группах,
не менее 50 pix/m  на метр - на обзорных камерах без детализации.
2. Возможности видеокамер в соответствии с типом:
Типы видеокамер
Минимальные возможности
1) Стационарные уличного исполнения – обзорные;
Фокусное расстояние – от 2.8 – 12 мм, вариофокальный объектив,
Скорость электронного затвора - не более 1/50 с,
Инфракрасная подсветка - с дальностью не менее 30м, угол действия подсветки соответствует углу обзора камеры;
Рабочий диапазон температур от -400 до +600;
2) Стационарные уличного исполнения – входная группа;
Фокусное расстояние – от 2.8 - 8 мм, моторизированный вариофокальный объектив,
Скорость электронного затвора - не более 1/100 с, поддержка медленного затвора,
Инфракрасная подсветка - с дальностью не менее 30м, угол действия подсветки соответствует углу обзора камеры;
Рабочий диапазон температур от -400 до +600;
3) Стационарные уличного исполнения – въездная группа на объекты/ контрольно-пропускные пункты/ зоны досмотра автотранспорта;
Фокусное расстояние – от 2.8 мм моторизированный вариофокальный объектив,
Скорость электронного затвора - не более 1/250 с, поддержка медленного затвора,
Инфракрасная подсветка - с дальностью не менее 30м, угол действия подсветки соответствует углу обзора камеры;
Рабочий диапазон температур от -400 до +600;
4) Стационарные уличного исполнения – мониторинг транспортного потока;
Фокусное расстояние – от 2.8 - 8 мм, моторизированный вариофокальный объектив,
Скорость электронного затвора - не более 1/5000 с, поддержка медленного затвора,
Инфракрасная подсветка - с дальностью не менее 50м, угол действия подсветки соответствует углу обзора камеры;
Рабочий диапазон температур от -400 до +600;
5) Стационарные внутреннего исполнения – входная группа/ контрольно-пропускные пункты/ зоны досмотра посетителей;

Фокустық қашықтық – 2.8-ден 8 мм дейін, моторизацияланған вариофокальды объектив
Электрондық ысырманың жылдамдығы – 1/100 с артық емес, баяу ысырманы қолдау
Инфрақызыл жарық – қашықтығы 20м кем емес, жарықтың әрекет ету бұрышы камераның шолу бұрышына сәйкес келеді
6) Стационарлық іште орнатылатын – шолу
Фокустық қашықтық – 2.8-ден 12 мм дейін, вариофокальды объектив
Электрондық ысырманың жылдамдығы – 1/50 с артық емес
Инфрақызыл жарық – қашықтығы 20 м кем емес, жарықтың әрекет ету бұрышы камераның шолу бұрышына сәйкес келеді
7) Көшеде орнатылатын – шолу
Фокустық қашықтық – 2.8 мм бастап, Wide-Tele вариофокальды объектив
Ұлғайту жылдамдығы – 4.5с нашар емес
Зум – 24-тен бастап оптикалық, 8-ден бастап цифрлық
Диафрагма – реттелетін, F1.6 бастап
Бұрылу диапазоны – 360°
Бұрылу жылдамдығы – қолмен: 0.1° бастап 200°/с дейін, алдын ала орнату бойынша: 240°/с бастап
Көлбеу диапазоны – 10° бастап 90° дейін немесе жақсырақ, автоматты түрде бұрылу
Көлбеу жылдамдығы – қолмен: 0.1° бастап 120°/с дейін, алдын ала орнату бойынша: 200°/с бастап
Өшіру кезіндегі жадының позициясы– иә
Позициялау дәлдігі – 0,2°
Электрондық ысырманың жылдамдығы – 1/25 бастап 1/30000с дейін
Инфрақызыл жарық – қашықтығы 150 м кем емес, жарықтың әрекет ету бұрышы камераның шолу бұрышына сәйкес келеді
Температуралардың жұмыс диапазоны – 40° бастап +60° дейін
8) Іште орнатылатын жылдамдықты бұрма–шолу
Фокустық қашықтық – 2.8 мм бастап, Wide-Tele вариофокальды объектив
Ұлғайту жылдамдығы – 4.5с нашар емес
Зум – 24-тен бастап оптикалық, 8-ден бастап цифрлық,
Диафрагма – реттелетін, F1.6 бастап
Бұрылу диапазоны – 360°
Бұрылу жылдамдығы – қолмен: 0.1° бастап 200°/с дейін, алдын ала орнату бойынша: 240°/с бастап
Көлбеу диапазоны - 10° бастап 90° дейін немесе жақсырақ, автоматты түрде бұрылу
Көлбеу жылдамдығы – қолмен: 0.1° бастап 120°/с дейін, алдын ала орнату бойынша: 200°/с бастап
Өшіру кезіндегі жадының позициясы – иә
Позициялау дәлдігі - 0,2°
Электрондық ысырманың жылдамдығы – 1/25 бастап 1/30000с дейін
Инфрақызыл жарық – қашықтығы 30 м кем емес, жарықтың әрекет ету бұрышы камераның шолу бұрышына сәйкес келеді
9) Көшеде орнатылатын жылдамдықты бұрма– автокөлік жолдары
Фокустық қашықтық – 4.3 мм бастап, Wide-Tele вариофокальды объектив
Ұлғайту жылдамдығы – 4.5с нашар емес
Зум – 24-тен бастап оптикалық, 8-тен бастап цифрлық
Диафрагма – реттелетін, F1.6 бастап
Бұрылу диапазоны – 360°
Бұрылу жылдамдығы – қолмен: 0.1° бастап 200°/сдейін, алдын ала орнату бойынша: 140°/с бастап.
Көлбеу диапазоны 0° бастап 90° дейін немесе жақсырақ, автоматты түрде бұрылу
Көлбеу жылдамдығы – қолмен: 0.1° бастап 120°/с
дейін, алдын ала орнату бойынша: 200°/с бастап.
Өшіру кезіндегі жадының позициясы – иә,
Позициялау дәлдігі – 0,2°0

Фокусное расстояние – от 2.8 - 8 мм, моторизированный вариофокальный объектив,
Скорость электронного затвора - не более 1/100 с, поддержка медленного затвора,
Инфракрасная подсветка - с дальностью не менее 20м, угол действия подсветки соответствует углу обзора камеры;
6) Стационарные внутреннего исполнения – обзорные;
Фокусное расстояние – от 2.8 – 12 мм, вариофокальный объектив,
Скорость электронного затвора - не более 1/50 с,
Инфракрасная подсветка - с дальностью не менее 20м, угол действия подсветки соответствует углу обзора камеры;
7) Скоростные поворотные уличного исполнения – обзорные;
Фокусное расстояние – от 2.8 мм, Wide-Tele, вариофокальный объектив,
Скорость увеличения – не хуже 4.5 с,
Зум - от 24-x оптический, от 8-x цифровой,
Диафрагма - регулируемая, от F1.6,
Диапазон поворота - 360°,
Скорость поворота - вручную: от 0.1° до 200°/с, по предустановке: от 240°/с,
Диапазон наклона - от -10°до 90° или лучше, автопереворот,
Скорость наклона - вручную: от 0.1° до 120°/с, по предустановке: от 200°/с,
Память позиции при выключении – да,
Точность позиционирования - 0,2°,
Скорость электронного затвора – от 1/25 до 1/30000 с,
Инфракрасная подсветка - с дальностью не менее 150 м, угол действия подсветки соответствует углу обзора камеры;
Рабочий диапазон температур от -400 до +600;
8) Скоростные поворотные внутреннего исполнения – обзорные
Фокусное расстояние – от 2.8мм, Wide-Tele, вариофокальный объектив,
Скорость увеличения – не хуже 4.5 с,
Зум - от 24-x оптический, от 8-x цифровой,
Диафрагма - регулируемая, от F1.6,
Диапазон поворота - 360°,
Скорость поворота - вручную: от 0.1° до 200°/с, по предустановке: от 240°/с,
Диапазон наклона - от -10°до 90° или лучше, автопереворот,
Скорость наклона - вручную: от 0.1° до 120°/с, по предустановке: от 200°/с,
Память позиции при выключении – да,
Точность позиционирования - 0,2°,
Скорость электронного затвора – от 1/25 до 1/30000 с,
Инфракрасная подсветка - с дальностью не менее 30м, угол действия подсветки соответствует углу обзора камеры;
9) Скоростные поворотные уличного исполнения – автодороги
Фокусное расстояние – от 4.3мм, Wide-Tele, вариофокальный объектив,
Скорость увеличения – не хуже 4.5 с,
Зум - от 24-x оптический, от 8-x цифровой,
Диафрагма - регулируемая, от F1.6,
Диапазон поворота - 360°,
Скорость поворота - вручную: от 0.1° до 200°/с, по предустановке: от 140°/с,
Диапазон наклона - от 0°до 90° или лучше, автопереворот,
Скорость наклона - вручную: от 0.1° до 120°/с, по предустановке: от 200°/с,
Память позиции при выключении – да,
Точность позиционирования - 0,2°,

Электрондық ысырманың жылдамдығы - 1/25 бастап 1/30000с дейін
Инфрақызыл жарықтандырудың диапазоны – кемінде 100 м
Температуралардың жұмыс диапазоны -40° бастап +60° дейін
3. Бейнекамераларды орнату.
1) кадрдағы кедергілерді болдырмау үшін: камераның көру алаңында шолуды жабатын және адамдарға, байқалатын объектілерге не көлік құралдарына бақылау аймағында байқаусыз қозғалуға мүмкіндік беретін заттарды алып тастау қажет. Кадрда егер бұл объектілер бақылау мақсаты болып табылмаса, теледидар экрандарының, интерактивті жарнамалық қалқандардың, айналмалы есіктердің, эскалаторлардың, тербелмелі бұтақтардың және тұрақты қозғалыс жасайтын басқа да объектілердің аймақтарын болдырмау немесе шектеу қажет;
2) жаңадан орнатылатын бейнекамералар пайда болған кедергілерден (бейнеағынды берудің сигналдық тізбектерінен, сондай-ақ электрмен қоректендіру желілерінен) қорғанысты қамтамасыз етуі қажет, нөлдеу және жерге қосу тізбектерін ескеруі тиіс. Тіректерге бейнекамераларды орнату кезінде конструкцияның, негіздің дірілге тұрақтылығын қамтамасыз ету қажет;
3) объектіге іргелес аумақты мониторингілеу және бақылау мақсатында жалпы бейнебақылау үшін камераларды орнату объектінің қабырғасында немесе тіректерде кемінде 4 метр биіктікте жүргізіледі;
4) жол жағдайының мониторингі үшін камераларды орнату 12 метрге дейінгі биіктікте, көлік құралындағы мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін тану үшін 6-дан 30 метрге дейінгі биіктікте жүргізіледі;
5) кіру топтары және жаяу жүргіншілер өтпелерінде азаматтардың түрлерін әлеуетті сәйкестендіру үшін камералар 2,5 метрге дейінгі, жұмыс істеп тұрған кіру-шығу есіктерінде (басты жақта – 2-ден кем емес, екінші кезектегі – 1-ден кем емес) 3,5 метрге дейінгі биіктікте орнатылады.
4. Объектінің сыныптамасына байланысты орнатуға ұсынылатын камералардың түрлері:
Объектілердің сыныптамасы
Бейнекамералардың түрлері (кем дегенде)
Адамдар көп жиналатын объектілердегі бейнебақылау жүйелері
1. Стационарлық көшеде орнатылатын – шолу.
2. Стационарлық көшеде орнатылатын – кіру тобы.
3. Стационарлық іште орнатылатын - кіру тобы/ бақылау-өткізу пункттері/ келушілерді тексеру аймақтары.
4. Стационарлық іште орнатылатын – шолу/ дәліздік.
5. Көшеде орнатылатын жылдамдықты бұрма– шолу.
Аула ішіндегі бейнебақылау жүйелері
1. Стационарлық көшеде орнатылатын – шолу.
2. Стационарлық көшеде орнатылатын – кіру тобы.
3. Стационарлық көшеде орнатылатын – объектіге көлікпен кіру тобы.
4. Стационарлық іште орнатылатын - кіру тобы.
Аса маңызды мемлекеттік, стратегиялық және қауіпті өндірістік объектілердегі бейнебақылау жүйелері

Скорость электронного затвора – от 1/25 до 1/30000 с,
Инфракрасная подсветка - с дальностью не менее 150 м, угол действия подсветки соответствует углу обзора камеры;
Рабочий диапазон температур от -400 до +600;
3. Установка видеокамер.
1) для исключения помех в кадре: в поле зрения камеры необходимо исключить предметы, перекрывающие обзор и позволяющие людям, наблюдаемым объектам либо транспортным средствам незаметно перемещаться в зоне наблюдения. В кадре необходимо избегать или ограничивать зоны телевизионных экранов, интерактивных рекламных щитов, вращающихся дверей, эскалаторов, качающихся веток и других объектов, создающих постоянное движение, если эти объекты не являются целью наблюдения;
2) вновь устанавливаемым видеокамерам необходимо обеспечить защиту от наведенных помех (как сигнальных цепей передачи видеопотока, так и линий электропитания), учитывать цепи зануления и заземления. При установке видеокамер на опоры предусматривать виброустойчивость конструкции, основания;
3) для общего видеонаблюдения с целью мониторинга и наблюдения прилегающей к объекту территории установка камер производится на высоте не менее 4 метров на стене объекта или опорах;
4) установка камер для мониторинга дорожной обстановкой производится на высоте - до 12 метров, для распознавания государственного регистрационного номерного знака на транспортном средстве – с 6 до 30 метров;
5) для входных групп и потенциальной идентификации лиц граждан на пешеходных переходах камеры устанавливаются на высоте до 2,5 метра, на действующих входах-выходах (количество на главных - не менее 2, на второстепенных - не менее 1) до 3,5 метра.
4. Типы камер к установке в зависимости от классификаций объектов:
Классификация объектов
Типы видеокамер (как минимум)
Системы видеонаблюдения на объектах массового скопления людей
1. Стационарные уличного исполнения – обзорные;
2. Стационарные уличного исполнения – входная группа;
3. Стационарные внутреннего исполнения – входная группа/ контрольно-пропускные пункты/ зоны досмотра посетителей;
4. Стационарные внутреннего исполнения – обзорные/ коридорные;
5. Скоростные поворотные уличного исполнения – обзорные;
Внутридворовые системы видеонаблюдения
1. Стационарные уличного исполнения – обзорные;
2. Стационарные уличного исполнения – входная группа;
3. Стационарные уличного исполнения – въездная группа на объект;
4. Стационарные внутреннего исполнения – входная группа.
Системы видеонаблюдения на особо важных государственных, стратегических и опасно производственных объектах

1. Стационарлық көшеде орнатылатын – шолу.
2. Стационарлық көшеде орнатылатын – кіру тобы.
3. Стационарлық көшеде орнатылатын – автокөлікпен кіру тобы/ бақылау-өткізу пункттері/ автокөлікті тексеру аймақтары.
4. Стационарлық іште орнатылатын - кіру тобы/ бақылау-өткізу пункттері.
5. Стационарлық іште орнатылатын – шолу/ дәліздік.
6. Көшеде орнатылатын жылдамдықты бұрма– шолу.
Жол қауіпсіздігін бейнебақылау жүйелері
Стационарлық көшеде орнатылатын – шолу.
Стационарлық көшеде орнатылатын – автокөлік жолдары.
Көшеде орнатылатын жылдамдықты бұрма – автокөлік жолдары.
5. Бейнебақылау жүйелерінің мүмкіндіктері.
1)абоненттердің бейнебақылау жүйелеріне осы Қағидалардың талаптарына сәйкес бағдарламалық қамтылымды техникалық қолдап отыруды, жаңарту мен дамытуды көздеуі қажет;
2) мемлекеттік органдар әзірлейтін, енгізетін және қаржыландыратын бейнебақылау жүйелеріне қаржыландыру моделіне қарамастан, бейнедеректерді Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне беруді қамтамасыз етуі қажет;
3) бейнебақылау жүйелерінде пайдаланылатын техникалық құралдардың электрмен қоректендіру көздерінен кепілді және кемінде 60 минут режимде автономды электрмен жабдықтау болуы қажет.
6. Бейнебақылау жүйелері:
1) 24/7/365 жұмыс режимін;
2) дәл уақыт сигналдарын құрылғылардың, серверлердің және жұмыс станцияларының сағаттарымен синхрондауын;
3) жүйенің барлық объектілері мен сервистері үшін қол жеткізу құқықтары мен қауіпсіздік саясаттарын орталықтандырылған басқару мен бөлуді;
4) жүйеде барлық қол жеткізу деңгейіндегі пайдаланушылардың іс-қимылдарын автоматты түрде жазу (логтау), сондай-ақ операциялық жүйе мен дерекқоры деңгейінде өзгерістер енгізуге қол жеткізу мүмкіндігін болдырмауды;
5) қауіпсіз желілік өзара іс-қимылды;
6) бейнені мультипротокольды таратуды;
7) Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне бейнефрагменттерді (бейнежазбаларды) икемдеуге келетін, автоматты түрінде жүктеудің және табыстаудың болуы;
8) мазасыздық дабылдарды өңдеуге арналған бірыңғай интерфейсінде барлық объектілер мен жүйенің қызметтері үшін мазасыздық дабылдарды орталықтандырылған өңдеу мүмкіншілігімен дабыл хабарламаларын автоматты түрде хаттамалау және оқиғаларға әрекет ету қағидаларын жасау және баптау мүмкіншілігі;
9) жазу сервері мен желідегі ақаулар пайда болған жағдайда жетіспейтін жазбаларды қайта қалпына келтіру мүмкіншілігі бар, бөлінген файл архивіне IP камераларынан бейне жазуды;
10) архивтің міндетті сақталуын – күнтізбелік 30 күннен кем емес;
11) сыртқы жүйелермен интеграциялау үшін ашық платформалық-тәуелсіз API;

1. Стационарные уличного исполнения – обзорные;
2. Стационарные уличного исполнения – входная группа;
3. Стационарные уличного исполнения – въездная группа/ контрольно-пропускные пункты/ зоны досмотра автотранспорта;
4. Стационарные внутреннего исполнения – входная группа/ контрольно-пропускные пункты;
5. Стационарные внутреннего исполнения – обзорные/ коридорные;
6. Скоростные поворотные уличного исполнения – обзорные;
Системы видеонаблюдения дорожной безопасности
Стационарные уличного исполнения – обзорные;
Стационарные уличного исполнения – автодороги;
Скоростные поворотные уличного исполнения – автодороги.
5. Возможности систем видеонаблюдения.
1) системам видеонаблюдения абонентов необходимо предусматривать техническую поддержку, обновление и развитие программного обеспечения в соответствии с требованиями настоящих Правил;
2) системам видеонаблюдения, разрабатываемые, внедряемые и финансируемые государственными органами вне зависимости от модели финансирования, необходимо обеспечить передачу видеоданных в Национальную систему видеомониторинга;
3) техническим средствам, используемые в системах видеонаблюдения, необходимо иметь гарантированное электроснабжение от источников электропитания и автономное в режиме не менее 60 минут.
6. Системам видеонаблюдения необходимо обеспечивать:
1) режим работы 24/7/365;
2) синхронизацию сигналов точного времени с часами устройств, серверов и рабочих станций;
3) централизованное управление и разграничение прав доступа и политик безопасности для всех объектов и сервисов системы;
4) автоматическую запись информации (логирование) действий пользователей всех уровней доступа в системе, а также исключать возможность доступа внесения изменений на уровне операционной системы и базы данных;
5) безопасное сетевое взаимодействие;
6) мультипротокольную трансляцию видео;
7) поддержку настраиваемого, автоматического скачивания и передачи видеофрагментов (видеозаписей) в Национальную систему видеомониторинга;
8) автоматическое протоколирование тревожных сообщений и возможность создания и настройки правил реагирования на события с возможностью централизованной обработки сигналов тревоги для всех объектов и сервисов системы в едином интерфейсе обработки сигналов тревоги;
9) запись видео с IP-камер в распределенный файловый архив с возможностью восстановления недостающих записей в случае возникновения проблем с сетью или сервером записи;
10) обязательную глубину архива — не менее 30 календарных дней;
11) открытый платформо-независимый API для интеграции с внешними системами;

12) еркін түрінде таратылатын (ақысыз) SDK пакетінің негізінде сыртқы бейнеталдау модульдерді (сыртқы плагиндерді) қосу және меншіктілерді әзірлеу мүмкіндігін;
13) камераларды Onvif, PSIA хаттамалары бойынша қосу мүмкіндігін;
14) MJPEG, MPEG-4, MPEG-4 ASP, MxPEG, H.264 және H.265 кодекстерін қолдау мүмкіндігін;
15) қозғалыс айқындалған, белгілі оқиға туындаған кезде немесе уақыт аралығында (кесте бойынша) жазу жылдамдығын ұлғайту мүмкіндігін;
16) IP камераларымен HTTPS-қосылу мүмкіндігін қамтамасыз етуі қажет;
17) Ұлттық бейнемониторинг жүйесіне бас/еншілес логиканы пайдаланып, біртұтас сатыластықты ұйымдастыру жолымен қосылу мүмкіндігі мен жүйелерді өзара байланыстыруға және бейнефрагменттерді алуға мүмкіндігін;
18) проблемаларды айқындау және өзара байланыстағы объектілерімен қашықтықтағы басқару мүмкіндігі. Еншілес жүйелер автономды сайттар ретінде жұмыс істеуі қажет, соның ішінде желілік қосылудың үзілген жағдайда;
19) жүйеде параллельды түрде жүктелініп қашықтықтағы объектіден алынған жазбалардың барлық құрылғылары үшін максималды өткізу қабілеттілігін орнатудың мүмкіндігі;
20) Ұлттық бейнемониторг жүйесі арқылы бейнекамераларды қарау және басқару мүмкіндігі.
7. Деректерді беру ортасы.
Деректерді беру ортасы – бұл тұрақты қосылу мен деректерді беру қамтамасыз етілген оптикалық-талшықты (өткізгіш) немесе сымсыз деректерді беру желілері.
1) бейнебақылау жүйесін, локальдық бейнебақылау жүйесін құру (жаңғырту) үшін пайдаланылатын коммутациялық жабдықты орнату кезінде желі ресурстарына қолжетімділікті, хаттамаларды маршураттауды, адрестерді трансляциялау технологиясын (NAT), Multicast және т. б. бөлу, болып жатқан оқиғаларды есепке алуды жүргізу, әртүрлі трафик түрлерін беру үшін басымдықтарды орнату (басқару арнасы, нақты уақыттағы бейнебақылау арнасы, бейне архивіне қол жеткізу арнасы және басқалар) үшін виртуалды локальдық желілер құру мүмкіндігін көздеу қажет;
2) байланыс және деректерді беру жүйесі байланыс желілері бойынша берілетін деректерді сенімді маршруттауды және коммутациялауды қамтамасыз етуі, сондай-ақ берілетін бейнеақпараттың сапасына әсер ететін берудің кідіруі мен деректердің жоғалуын болдырмау қажет;
3) бейнебақылау жүйесінің құрамдастары арасындағы ақпараттық алмасу хаттамалары ашық болу қажет;
4) бейнебақылау жүйелерінде пайдаланылатын байланыс желілері мен телекоммуникациялық "түйіспелер" бейнеағынын ұстап қалу мүмкіндігін, сондай-ақ оған өзгерістер енгізуді болдырмау қажет және киберқауіпсіздік саласындағы заңнама талаптарына сәйкес болу қажет;

12) возможность подключения сторонних и разработки собственных видеоаналитических модулей (внешних плагинов) на основе свободно распространяемого (бесплатного) пакета SDK;
13) возможность подключения камер по протоколам Onvif, PSIA;
14) возможность поддержки кодеков MJPEG, MPEG-4, MPEG-4 ASP, MxPEG, H.264 и H.265;
15) возможность увеличения скорости записи при обнаружении движения, наступлении определенного события или временного интервала (расписания);
16) возможность HTTPS-соединения с IP-камерами;
17) возможность подключения к Национальной системе видеомониторинга путем организации единой иерархий с использованием родительской/дочерней логики, возможность взаимосвязывания систем между собой для подключения и получения видеофрагмента.
18) возможность обнаружения проблем и удаленного управления взаимосвязанными объектами. Дочерние системы должны функционировать как автономные сайты, в том числе при потере сетевого подключения;
19) возможность установления максимальной полосы пропуска, при которой записи могут быть получены с удаленного объекта для всех устройств, загружаемых параллельно.
20) возможность просмотра и управления из Национальной системы видеомониторинга видеокамерами в онлайн режиме.
7. Среда передачи данных.
Среда передачи данных - это оптоволоконные (проводные) или беспроводные линии передачи данных с обеспечением постоянного соединения и передачи данных.
1) при установке коммутационного оборудования, используемого для создания (модернизации) системы видеонаблюдения, локальной системы видеонаблюдения, необходимо предусмотреть возможность создания виртуальных локальных сетей для разграничения доступа к ресурсам сети, маршрутизации протоколов, технологии трансляции адресов (NAT), Multicast и других, ведения учета происходящих событий, установки приоритетов для передачи различных видов трафика (канал управления, канал видеонаблюдения в реальном времени, канал доступа к видеоархиву и прочее) ;
2) системам связи и передачи данных необходимо обеспечивать надежную маршрутизацию и коммутацию передаваемых данных по линиям связи, а также исключать задержки передачи и потерю данных, влияющих на качество передаваемой видеоинформации;
3) протоколам информационного обмена между компонентами системы видеонаблюдения необходимо быть открытыми;
4) линиям связи и телекоммуникационным "стыкам", используемые в системах видеонаблюдения, необходимо исключать возможности перехвата видеопотока, а также внесения в него изменений и необходимо соответствовать требованиям действующего законодательства в области информационной безопасности;

5) істен шығу және техникалық қызмет көрсету себептері бойынша тұрып қалу уақыты пайдалану жөніндегі талаптар сақталған жағдайда жылына 50 сағаттан аспау қажет;
6) ахуалдық орталықтың инфрақұрылым деңгейі "Киберқауіпсіздік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес бекітілетін цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы бірыңғай талаптарға сәйкес;
7) деректерді берудің және бейнесигналды камералардан бейнебақылау жүйесіне жеткізудің негізгі желілері ауа-райына, электромагниттік және өзге де пайдалану жағдайларына және деректерді ұстап алуға және мәнін ашуға төзімді ортаға тәуелді емес деректерді берудің жалғыз ортасы ретінде тіркелген оптикалық-талшықты байланыс желілері (FC) болып табылады;
8) резервтік деректер беруді сымсыз желілермен қолдау мүмкіндігі;
9) сымсыз желілерді пайдалану уәкілетті органдармен келісілген деректерді шифрлау хаттамаларын қолдану арқылы техникалық оператормен келісілген кезде мүмкін болады.
Ұлттық бейнемониторинг
жүйесінің жұмыс істеу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қолжетімділік алудың техникалық мүмкіндіктерін беруге өтініш
Пайдаланушының атауы: ________________________________________
____________________________________________________________________
Қол жеткізу нүктесінің орналасу мекенжайы: _________________ қаласы,
____________________________ көшесі, ________________________ ғимараты.
Өтінішке қол жеткізуге қажет бейнебақылау жүйелерінің тізімі және қол жеткізу құқығы көрсетілген тіркеу жазбасының саны қоса беріледі.

5) время простоя по причинам отказа и технического обслуживания не превышает 50 часов в год при условии соблюдения требований по эксплуатации;
6) уровень инфраструктуры для ситуационного центра устанавливается в соответствии с постановлением Правительства РК от 20 декабря 2016 года № 832 "Об утверждении единых требований в области информационно-коммуникационных технологий и обеспечения информационной безопасности";
7) основными сетями передачи данных и доставки видеосигнала от камер к системе видеонаблюдения являются фиксированные оптоволоконные линии связи (FC), как единственная среда передачи данных, не зависящая от погодных, электромагнитных и иных условий эксплуатации и устойчивой средой к перехвату и расшифровке данных;
8) возможна поддержка резервной передачи данных беспроводными сетями;
9) использование беспроводных сетей возможно при согласовании с техническим оператором с применением протоколов шифрования данных, согласованных с уполномоченными органами.
Приложение 3 к Правилам
функционирования Национальной
системы видеомониторинга
Форма
Заявление на предоставление технических возможностей получения доступа
Наименование пользователя: _____________________________________
___________________________________________________________________
Адрес расположения точки доступа: город __________________________,
улица _________________________, здание ______________________________.
К заявлению прилагаются список систем видеонаблюдения, на которых необходимо
получить доступ и количество учетных записей с указанием прав доступа.