Құқық қорғау органдарының қызметкерлерін және ішкі істер органдарының әскери қызметшілерін Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының әскери-медициналық (медициналық) бөліністерінде (ұйымдарында) медициналық қарап-тексеру жүргізу қағидалары мен мерзімділігін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 16 қарашадағы № 780 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 21 қарашада № 21665 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2020 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 11-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Құқық қорғау органдарының қызметкерлерін және ішкі істер органдарының әскери қызметшілерін Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының әскери-медициналық (медициналық) бөліністерінде (ұйымдарында) медициналық қарап-тексеру жүргізу қағидалары мен мерзімділігі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Тыл департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Аппаратының басшысына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Тыл департаментіне (Қ.Ә. Сұлтанбаев) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы ic-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметі)
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 16 қарашасы
№ 780 бұйрығымен
бекітілген
Құқық қорғау органдарының қызметкерлерін және ішкі істер органдарының әскери қызметшілерін Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының әскери-медициналық (медициналық) бөліністерінде (ұйымдарында) медициналық қарап-тексеру жүргізу қағидалары мен мерзімділігі

Об утверждении Правил и периодичности проведения медицинских осмотров сотрудников правоохранительных органов и военнослужащих органов внутренних дел в военно-медицинских (медицинских) подразделениях (организациях) органов внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 ноября 2020 года № 780. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 ноября 2020 года № 21665.
В соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 11 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и периодичность проведения медицинских осмотров сотрудников правоохранительных органов и военнослужащих органов внутренних дел в военно-медицинских (медицинских) подразделениях (организациях) органов внутренних дел Республики Казахстан.
2. Департаменту тыла Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя Аппарата Министерства внутренних дел Республики Казахстан и Департамент тыла Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Султанбаев К.А.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по противодействию
коррупции (Антикоррупционная служба)
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 ноября 2020 года № 780
Правила и периодичность проведения медицинских осмотров сотрудников правоохранительных органов и военнослужащих органов внутренних дел в военно-медицинских (медицинских) подразделениях (организациях) органов внутренних дел Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Құқық қорғау органдарының қызметкерлерін және ішкі істер органдарының әскери қызметшілерін Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының әскери-медициналық (медициналық) бөліністерінде (ұйымдарында) медициналық қарап-тексеру жүргізу қағидалары мен мерзімділігі (бұдан әрі - Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы кодексінің 11-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 18 ақпандағы № 78 қаулысымен бекітілген Құқық қорғау органдарының қызметкерлерін және олармен бірге тұратын отбасы мүшелерін, зейнеткерлерін, сондай-ақ қызметтік міндеттерін атқару кезінде қаза тапқан қызметкерлердің балаларын олар кәмелеттік жасқа толғанға дейін тиісті мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында медициналық және санаторий-курорттық қамтамасыз ету қағидаларының 2-тармағында көрсетілген адамдардың жекелеген санаттарын қоспағанда, құқық қорғау органдарының қызметкерлерін және ішкі істер органдарының әскери қызметшілерін медициналық қарап-тексеру тәртібін анықтайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 31.07.2025 № 571 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылды:
1) мерзімдік медициналық қарап-тексерулер - денсаулық жағдайына динамикалық байқауды қамтамасыз ету, аурулардың бастапқы белгілерін уақтылы анықтау, жалпы, кәсіптік аурулардың алдын алу мен инфекциялық және паразиттік ауруларды таратпау мақсатында жүргізілетін міндетті медициналық қарап-тексеру;
2) динамикалық байқау – пациенттің денсаулық жағдайына жүйелік бақылау, сондай-ақ осы бақылау нәтижесі бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
3) скринингтік зерттеулер – клиникалық белгілері мен шағымдары жоқ адамдарға ауруларды ерте сатыларда анықтау және аурулар дамуының, олардың пайда болуына ықпал ететін тәуекел факторларының алдын алу мақсатында жүргізілетін кешенді медициналық тексеру.
2-тарау. Құқық қорғау органдарының қызметкерлерін және ішкі істер органдарының әскери қызметшілерін Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының әскери-медициналық (медициналық) бөліністерінде (ұйымдарында) медициналық қарап-тексеру жүргізу тәртібі мен мерзімділігі
3. Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының медициналық ұйымдарында (бұдан әрі – ІІО медициналық ұйымдары) құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне және ішкі істер органдарының әскери қызметшілеріне (бұдан әрі – қызметкерлер) мерзімдік міндетті медициналық қарап-тексеру (бұдан әрі – медициналық қарап-тексеру) жүргізіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и периодичность проведения медицинских осмотров сотрудников правоохранительных органов и военнослужащих органов внутренних дел в военно-медицинских (медицинских) подразделениях (организациях) органов внутренних дел Республики Казахстан разработаны в соответствии с подпунктом 12 пункта 1 статьи 11 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок проведения медицинских осмотров сотрудников правоохранительных органов и военнослужащих органов внутренних дел, за исключением отдельных категорий лиц, указанных в пункте 2 Правил медицинского и санаторно-курортного обеспечения сотрудников и членов их семей, проживающих совместно с ними, пенсионеров правоохранительных органов, а также детей сотрудников, погибших при исполнении служебных обязанностей, до достижения ими совершеннолетия, в соответствующих государственных организациях здравоохранения, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2016 года № 78.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 31.07.2025 № 571 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах использованы следующие основные понятия:
1) периодические медицинские осмотры – обязательные медицинские осмотры, которые проводятся с целью обеспечения динамического наблюдения за состоянием здоровья, своевременного установления начальных признаков заболеваний, предупреждения и нераспространения общих, профессиональных, инфекционных и паразитарных заболеваний;
2) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
3) скрининговые исследования – комплекс медицинского обследования населения, не имеющего клинических симптомов и жалоб, с целью выявления и предупреждения развития различных заболеваний на ранней стадии, а также факторов риска их возникновения.
Глава 2. Порядок и периодичность проведения медицинских осмотров сотрудников правоохранительных органов и военнослужащих органов внутренних дел в военно-медицинских (медицинских) подразделениях (организациях) органов внутренних дел Республики Казахстан
3. В медицинских организациях органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – медицинские организации ОВД) проводятся периодические медицинские осмотры (далее - медицинские осмотры) сотрудникам правоохранительных органов и военнослужащим органов внутренних дел (далее - сотрудники).

4. Құқық қорғау органдары қызметкерлерінің отбасы мүшелеріне және құқық қорғау органдарының зейнеткерлеріне скринингтік зерттеулер тұрғылықты жері бойынша тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-174/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21572 болып тіркелген) бекітілген Скринингтік зерттеулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы қарап-тексерулерді өткізудің қағидаларына, көлеміне және кезеңділігіне сәйкес медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында жүргізіледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 31.07.2025 № 571 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. ІІО медициналық ұйымдары жыл сайын ағымдағы жылғы 15 желтоқсанға дейін құқық қорғау органдарының, Ұлттық ұланның кадр қызметтерінен (бұдан әрі – кадр қызметтері) бөліністер бойынша қызметкерлердің және олардың отбасы мүшелерінің: қызметкердің (отбасы мүшелерінің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған жылы, атқаратын лауазымы (отбасы мүшелерінің жұмыс орны), арнайы (әскери) атағы, мекенжайы, байланыс телефоны көрсетілген тізімін сұратады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 31.07.2025 № 571 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Кадр қызметтерінен алынған тізімге сәйкес ІІО медициналық ұйымдарында бөліністер бойынша қызметкерлерді медициналық қарап-тексеру кестесі (келесі жылдың қаңтарынан бастап қараша айына дейін) жасалады. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Емханасы бар орталық госпиталі" мемлекеттік мекемесінде медициналық қарап-тексеруге жататын қызметкерлердің кестесін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары бекітеді. Аумақтық бөліністер қызметкерлерінің кестелері астана, республикалық маңызы бар қалалардың және облыстардың полиция департаменттерінің (бұдан әрі – полиция департаменттері) бастықтары бекітеді. Бекітілген кестелер қызметкерлердің уақтылы медициналық қарап-тексеруден өтуін қамтамасыз ететін құқық қорғау органдары бөліністерінің бастықтарына жіберіледі.
7. Медициналық қарап-тексеруге құқық қорғау органдарының барлық қызметкерлері және ішкі істер органдарының әскери қызметшілері жатады. Ағымдағы жылы әскери-дәрігерлік комиссиядан өтіп, одан әрі қызметке жарамды деп танылған қызметкерлер күнтізбелік жыл ішінде медициналық қарап-тексеруге жатпайды. Әскери-дәрігерлік комиссиялардың қорытындылары (анықтамалары) амбулаториялық науқастың медициналық картасына енгізіледі.

4. Членам семей сотрудников правоохранительных органов и пенсионерам правоохранительных органов скрининговые исследования проводятся в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования в организациях здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную помощь по месту жительства, в соответствии с Целевыми группами лиц, подлежащих скрининговым исследованиям, а также правил, объема и периодичности проведения данных исследований, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-174/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21572).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 31.07.2025 № 571 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Медицинскими организациями ОВД ежегодно до 15 декабря текущего года из кадровых служб правоохранительных органов, Национальной гвардии (далее – кадровые службы) запрашивается список сотрудников и членов их семей по подразделениям, где указываются: фамилия, имя, отчество (при его наличии) сотрудника (членов семей), год рождения, занимаемая должность (место работы членов семей), специальное (воинское) звание, домашний адрес, контактные телефоны.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 31.07.2025 № 571 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. В соответствии с полученными списками из кадровых служб в медицинских организациях ОВД составляется график медицинского осмотра сотрудников по подразделениям (с января по ноябрь месяц следующего года). Графики медицинского осмотра сотрудников, подлежащих медицинскому осмотру в государственном учреждении "Центральный госпиталь с поликлиникой Министерства внутренних дел Республики Казахстан" утверждается заместителем Министра внутренних дел Республики Казахстан. Графики сотрудников территориальных подразделений утверждаются начальниками департаментов полиции столицы, городов республиканского значения и областей (далее - департаменты полиции). Утвержденные графики направляются начальникам подразделений правоохранительных органов, которые обеспечивают своевременность прохождения сотрудниками медицинских осмотров.
7. Медицинским осмотрам подлежат все сотрудники правоохранительных органов и военнослужащие органов внутренних дел. В течение календарного года медицинскому осмотру не подлежат сотрудники, прошедшие военно-врачебную комиссию в текущем году, признанные годными к дальнейшей службе. Заключения (справки) военно-врачебных комиссий вносятся в медицинскую карту амбулаторного пациента.

8. Медициналық қарап-тексеруді жүргізу ерекшеліктері:
1) қызметкерлер медициналық қарап-тексеруден бекітілген кестеге сәйкес өтеді және оны 5 жұмыс күні ішінде аяқтайды;
2) облыс орталығынан тыс, оның ішінде алыс аудандарда орналасқан қызметкерлерді медициналық қарап-тексеру ІІО медициналық ұйымдарының жылжымалы медициналық бригадасымен жүргізіледі;
3) медициналық қарап-тексеру кезеңінде қызметкерлерге уақытша жұмысқа жарамсыздығы парағы (анықтамасы) берілмейді;
4) жұмысы зиянды еңбек жағдайларымен байланысты қызметкерлер медициналық қарап-тексеруден қорытынды акт толтырылып, ішкі істер органдарының санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын құрылымдық бөліністерінің мамандарын тарту арқылы өтеді.
9. ІІО медициналық ұйымдарының жылжымалы бригадаларының жұмысын ұйымдастыру және медициналық қарап-тексеруді жүргізуге бақылауды полиция департаменттерінің медициналық бөлімдері (топтары) жүзеге асырады.
10. ІІО медициналық ұйымдары бюджеттік өтінім құрастырғанда жылжымалы бригадалардың медициналық қарап-тексеру жүргізуімен байланысты шығындарды (көлік үшін жанар-жағармай материалдарына шығындар, жылжымалы бригадалардың іссапар шығындарын) көздейді.
11. Медициналық қарап-тексеру қорытындысын шығару кезінде жылжымалы бригадалардың мамандары аталған қызметке лицензиясы бар басқа да медициналық ұйымдардың зертханалық-диагностикалық зерттеулерінің нәтижелерін (қорытындыларын) ескереді.
12. Медициналық қарап-тексеруді жүзеге асыру үшін мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) анамнез деректерін жинақтау;
2) антропометриялық өлшемдер (бойы, салмағы, белінің көлемі) жүргізу, дене массасының индексін есептеу;
3) артериялық қысымды (бұдан әрі – АҚ) отырған күйінде 1-2 минут аралығында екі рет өлшеу (АҚ өлшеу алдында қызметкер 3-5 минут отыруы керек);
4) көрінетін шырышты қабықтарды қарап-тексеру: көздің конъюнктивасы, ауыз қуысы, көмекей;
5) қалқанша бездерді қарап-тексеру және қолмен басып көру;
6) шеткі лимфа түйіндерін: төменгі жақсүйек асты, шат, қолтық асты лимфа түйіндерін қолмен басып көру;
7) тыныс алу органдарын зерттеу (өкпеге перкуссия, аускультация жасау);
8) қан айналу органдарын зерттеу (тексеру, жүректің шекараларын анықтау, жүрек соғуын тыңдау), пульстің жиілігін, толуын, ритмін анықтау;
9) ас қорыту органдарын зерттеу (іш қуысы органдарын қолмен басып көру);
10) зертханалық-диагностикалық зерттеулер жүргізу - қанның клиникалық толық талдауы, несептің жалпы талдауы (микроскопиямен), қандағы глюкозаны анықтау, қанның микрореакциясы, қанның биохимиялық талдауы (жалпы белок, жалпы билирубин, тура және тура емес билирубин, аналинаминотрансфераза АЛТ), аспартатаминотрансфераза (АСТ), жалпы холестерин, триглицеридтер, креатинин, мочевина, несеп қышқылы), кеуде қуысы ағзаларының флюорографиясы (рентгенографиясы), электрокардиография, көзішілік қысымын өлшеу (40 жастан бастап), көру өткірлігін анықтау, тік ішекті саусақпен зерттеу, әйелдерге 30 жастан бастап жатыр мойнының жағындысын цитологиялық зерттеу, әйелдерге 40 жастан бастап маммография (2 жылда 1 рет);

8. Особенности проведения медицинских осмотров:
1) сотрудники проходят медицинский осмотр согласно утвержденному графику и завершают его в течение 5 рабочих дней;
2) медицинский осмотр сотрудников, дислоцированных вне областного центра, в том числе отдаленных районах, проводится выездными медицинскими бригадами медицинских организаций ОВД;
3) за период прохождения медицинского осмотра сотрудникам лист (справка) о временной нетрудоспособности не выдается;
4) сотрудники, работа которых связана с вредными условиями труда, проходят медицинский осмотр с составлением заключительного акта с привлечением специалистов структурных подразделений органов внутренних дел, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия.
9. Организацию работы и контроль проведения медицинских осмотров выездными бригадами медицинских организаций ОВД осуществляют медицинские отделы (группы) департаментов полиции.
10. Медицинские организации ОВД при составлении бюджетной заявки предусматривают расходы, связанные с проведением медицинских осмотров выездными бригадами (расходы на горюче-смазочные материалы для автотранспорта, командировочные расходы выездных бригад).
11. При вынесении заключения медицинских осмотров специалисты выездных бригад учитывают результаты (заключения) лабораторно-диагностических исследований других медицинских организаций, имеющих лицензию на осуществление медицинской деятельности.
12. Для осуществления медицинского осмотра проводятся следующие мероприятия:
1) сбор анамнестических данных;
2) проведение антропометрических измерений (вес, рост, объем талии), вычисление индекса массы тела;
3) двухкратное измерение артериального давления (далее – АД) с интервалом в 1-2 минуты в положении сидя (перед измерением АД сотрудник должен посидеть 3-5 минут);
4) осмотр видимых слизистых оболочек: конъюнктивы глаз, полости рта, зева;
5) осмотр и пальпация области щитовидной железы;
6) пальпация периферических лимфоузлов: подчелюстных, паховых, подмышечных;
7) исследование органов дыхания (перкуссия, аускультация легких);
8) исследование органов кровообращения (осмотр, определение границ сердца, аускультация сердца), определение частоты, наполнения, ритма пульса;
9) исследование органов пищеварения (пальпация органов брюшной полости);
10) проведение лабораторно-диагностических исследований - клинический развернутый анализ крови, общий анализ мочи (с микроскопией), определение глюкозы в крови, кровь на микрореакцию, биохимический анализ крови (общий белок, общий билирубин, прямой и непрямой билирубин, аланинаминотрансфераза (АЛТ), аспартатаминотрансфераза (АСТ), холестерин общий, триглицериды, креатинин, мочевина, мочевая кислота), флюорография (рентгенография) органов грудной клетки, электрокардиография, измерение внутриглазного давления (с 40 лет), определение остроты зрения, пальцевое исследование прямой кишки, цитологическое исследование мазка из шейки матки женщинам (с 30 лет), маммография женщинам с 40 лет (1 раз в 2 года);

11) дәрігер-мамандардың: хирургтің, офтальмологтың, отоларингологтың, дерматовенерологтың, стоматологтың, гинекологтың (әйелдерді), невропатологтың, психиатрдың және дәрігер-терапевтің (жалпы практика дәрігері) қарап-тексеруі.
Қосымша диагностикалық зерттеулер мен қарап-тексерулер бейінді мамандардың көрсетілімдері бойынша жүргізеді.
13. ІІО медициналық ұйымдарында жүргізілмейтін қосымша диагностикалық зерттеулерді жүргізу үшін, қызметкерлер тұрғылықты жері бойынша бастапқы медициналық-санитариялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына жіберіледі.
14. Дәрігер-мамандар медициналық қарап-тексеру деректерін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-313/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21879 болып тіркелген) бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы есептік құжаттама нысандарына сәйкес амбулаториялық науқастың медициналық картасына енгізеді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 31.07.2025 № 571 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Медициналық қарап-тексеру аяқталғаннан кейін дәрігер-терапевт (жалпы практика дәрігері) бейінді мамандардың және зертханалық-диагностикалық зерттеулердің қорытындысын ескере отырып, мынадай денсаулық топтарын анықтайды:
1) 1А тобы – қауіп факторларынсыз дені сау: ешқандай шағымдары жоқ және анамнезі мен қарап-тексеру кезінде созылмалы аурулары, қауіп факторлары немесе жеке органдары мен жүйелері қызметінің бұзылуы анықталмаған адамдар;
2) 1Б тобы – қауіп факторлары бар дені сау: қауіп факторлары анықталған, шекті жай-күйдегі бақылауды қажет ететін адамдар (артериялық қысым өлшемінің және басқа да физиологиялық сипаттамалардың белгіленген қалыпты шегінен ағзаның функционалдық қызметіне әсер етпейтін шамалы ауытқулары бар адамдар);
3) 2 тобы – іс жүзінде дені сау: анамнезінде соңғы 2 жыл ішінде жіті және созылмалы аурулары бар адамдар;
4) 3 тобы – науқастар: динамикалық байқауды, емдеуді және сауықтыруды қажет ететін адамдар.
16. 1А, 1Б және 2-топтағы адамдар жылына 1 рет міндетті медициналық қарап-тексеру кезінде тексеріліп-қаралады.
17. 3-топтағы адамдар есепке алуға және денсаулықты қалпына келтіру, сауықтыру және нығайтуға бағытталған емдеу-профилактикалық кешенді іс-шараларын жүргізу арқылы динамикалық байқауға жатады.
18. Динамикалық бақылауға жататын созылмалы аурулардың тізбесі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-109/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21262 болып тіркелген) бекітілген.

11) осмотр врачами-специалистами: хирургом, офтальмологом, отоларингологом, дерматовенерологом, стоматологом, гинекологом (женщин), невропатологом, психиатром и врачом-терапевтом (врачом общей практики).
По показаниям проводятся дополнительные диагностические исследования и осмотры профильных специалистов.
13. Для проведения дополнительных лабораторно-диагностических исследований, которые не проводятся в медицинских организациях ОВД, сотрудники направляются в организации здравоохранения, оказывающих первичную медико-санитарную помощь по месту жительства.
14. Врачи-специалисты заносят данные медицинского осмотра в медицинскую карту амбулаторного пациента, в соответствии с Формами отчетной документации в области здравоохранения, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-313/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21879).
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 31.07.2025 № 571 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. По завершению медицинского осмотра врач-терапевт (врач общей практики) с учетом заключения профильных специалистов и лабораторно-диагностических исследований определяет следующие группы здоровья:
1) 1А группа – здоровые без факторов риска: лица, не предъявляющие никаких жалоб и у которых в анамнезе и во время осмотра не выявлены хронические заболевания, факторы риска или нарушения функций отдельных органов и систем;
2) 1Б группа – здоровые с факторами риска: лица с выявленными факторами риска, пограничными состояниями, нуждающиеся в наблюдении (лица, у которых выявлены незначительные отклонения от установленных границ нормы в величинах артериального давления и прочих физиологических характеристик, не влияющие на функциональную деятельность организма);
3) 2 группа – практически здоровые: лица, имеющие в анамнезе острое и хроническое заболевание без обострений в течение последних 2 лет;
4) 3 группа – больные: лица, нуждающиеся в динамическом наблюдении, лечении и оздоровлении.
16. Лица 1А, 1Б и 2 группы осматриваются 1 раз в год в период прохождения обязательного медицинского осмотра.
17. Лица 3 группы подлежат учету и динамическому наблюдению с последующим проведением комплекса лечебно-профилактических мероприятий, направленных на восстановление, оздоровление и укрепление здоровья.
18. Перечень хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению, утвержден приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-109/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21262).

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 31.07.2025 № 571 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Созылмалы аурулары бар науқастарды динамикалық бақылау тегін медициналық көмектің кепілді көлемінің шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде жүзеге асырылады.
20. Созылмалы аурулары бар науқастарды динамикалық бақылау, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы және еселігі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қазандағы № ҚР ДСМ-149/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21513 болып тіркелген) бекітілген Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 31.07.2025 № 571 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Динамикалық бақылау көрсеткіштері Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-212/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21698 болып тіркелген) бекітілген Денсаулық сақтау саласындағы көрсеткіштерді қалыптастыру (есептеу) әдістемесіне сәйкес есептеледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 31.07.2025 № 571 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Медициналық қарап-тексеруге мерзімінде келмеген қызметкерлердің тізімі құқық қорғау органдарының бөліністері басшылығының назарына аталған қызметкерлерді медициналық қарап-тексеруге келуін қамтамасыз ету үшін жеткізіледі.

Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 31.07.2025 № 571 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Динамическое наблюдение за пациентами с хроническими заболеваниями осуществляется в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования.
20. Динамическое наблюдение за пациентами с хроническими заболеваниями, периодичность и сроки наблюдения, обязательный минимум и кратность диагностических исследований проводятся согласно Правилам организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № ҚР ДСМ-149/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21513).
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 31.07.2025 № 571 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Показатели динамического наблюдения рассчитываются согласно Методики формирования (расчета) показателей в области здравоохранения, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-212/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21698).
Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 31.07.2025 № 571 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Список сотрудников, не явившихся в срок на медицинский осмотр, доводится до сведения руководителей подразделений правоохранительных органов для обеспечения явки указанных сотрудников на медицинский осмотр.