"Әскерге шақыруды кейінге қалдыру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын және "Азаматтарды әскери қызметке шақырудан босату" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 5 қарашадағы № 605 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 9 қарашада № 21613 болып тіркелді.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Әскерге шақыруды кейінге қалдыру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Азаматтарды әскери қызметке шақырудан босату" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Н. Ермекбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2020 жылғы 5 қарашасы
№ 605 бұйрығына
1-қосымша
"Әскерге шақыруды кейінге қалдыру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Әскерге шақыруды кейінге қалдыру" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Әскерге шақыруды кейінге қалдыру" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Предоставление отсрочки от призыва" и Правил оказания государственной услуги "Освобождение граждан от призыва на воинскую службу"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 5 ноября 2020 года № 605. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 ноября 2020 года № 21613.
Сноска. В заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Министра обороны РК от 12.08.2021 № 527 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила оказания государственной услуги "Предоставление отсрочки от призыва" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила оказания государственной услуги "Освобождение граждан от призыва на воинскую службу" согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра обороны
Республики Казахстан
от 5 ноября 2020 года № 605
Правила оказания государственной услуги "Предоставление отсрочки от призыва"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Предоставление отсрочки от призыва" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Предоставление отсрочки от призыва (далее – государственная услуга).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 12.08.2021 № 527 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабына сәйкес әскерге шақыруды кейінге қалдыру әскерге шақыру комиссиясының шешімімен беріледі.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 12.08.2021 № 527 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Мемлекеттік қызметті ауданның, облыстық маңызы бар қаланың, облыстың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) "Е-лицензиялау" мемлекеттік базасы" ақпараттық жүйесін пайдаланып, әскерге шақыру комиссиясы арқылы көрсетеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.01.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін жеке тұлғалар көрсетілетін қызметті берушіге www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы және ұялы байланыс абоненттік құрылғысы (бұдан әрі – портал) арқылы осы қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанында өтініш немесе ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда біржолғы парольмен куәландырылған сұрау салу жолдайды.
5. Құжаттарды портал арқылы берген кезде мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінішке мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері тіркеледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 03.10.2022 № 869 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де мәліметтер осы қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың нысанында келтірілген.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 03.10.2022 № 869 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра обороны РК от 12.08.2021 № 527 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Отсрочка от призыва предоставляется решением призывной комиссии в соответствии со статьей 35 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих".
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра обороны РК от 12.08.2021 № 527 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Государственная услуга оказывается местными исполнительными органами районов, городов областного значения, областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель) через призывные комиссии посредством использования информационной системы "Государственная база "Е-лицензирование".
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.01.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Для получения государственной услуги физические лица направляют услугодателю через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz и абонентское устройство сотовой связи (далее – портал) заявление в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, или запрос, удостоверенный одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала.
5. При подаче документов через портал к заявлению на оказание государственной услуги прикрепляются электронные копии документов указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказом Министра обороны РК от 03.10.2022 № 869 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Требования к оказанию государственной услуги, включающие характеристику процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в форме перечня основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 6 – в редакции приказом Министра обороны РК от 03.10.2022 № 869 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы барлық қажетті құжаттарды берген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алған күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы белгі көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде өтініштерді тіркеу және қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
8. Мемлекеттік қызмет 6 (алты) жұмыс күні ішінде көрсетіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.05.2022 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіне қатысатын әскерге шақыру комиссиясы мүшелерінің тізбесі:
1) әскерге шақыру комиссиясының төрағасы – аудан (қала), облыс, республикалық маңызы бар қала және астана жергілікті атқарушы органы басшысының (әкімнің) орынбасары;
2) комиссия мүшелері:
аудан (қала), облыс, республикалық маңызы бар қала және астана жергілікті әскери басқару органының бастығы;
аудан (қала), облыс, республикалық маңызы бар қала және астана ішкі істер органдарының тиісті аумақтық бөлімшесінің өкілі;
аудан (қала), облыс, республикалық маңызы бар қала және астана денсаулық сақтау басқармасының тиісті жергілікті басқару органы бастығының (бас дәрігердің) орынбасары – медициналық комиссияның төрағасы.
10. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді және орындау үшін әскерге шақыру комиссиясының төрағасына беруді жүзеге асырады.
Әскерге шақыру комиссиясының төрағасы көрсетілетін қызметті алушының құжаттардың электрондық көшірмелері қоса берілген өтінішін комиссия мүшелерінің қарауына бір жұмыс күні ішінде жолдайды.
Комиссия мүшелері бір жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының құжаттардың электрондық көшірмелері қоса берілген өтінішін қарайды және осы Қағидаларға 2-қосымшаның 9-тармағына сәйкес әскерге шақыруды кейінге қалдыруды келіседі не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
Әскерге шақыру комиссиясының төрағасы бір жұмыс күні ішінде комиссия мүшелерінің келісу нәтижелерін қарайды және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанында әскерге шақыруды кейінге қалдыру туралы қорытынды шығарады не осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарлама береді.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіз бар болған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігін беру үшін мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде үш жұмыс күнінен кешіктірмей алдын ала жолданады. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.

7. При подаче услугополучателем всех необходимых документов посредством портала – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявлений и выдача результатов оказания услуги осуществляется следующим рабочим днем.
8. Государственная услуга оказывается в течение 6 (шести) рабочих дней.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра обороны РК от 13.05.2022 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Перечень членов призывной комиссии, которые участвуют в процессе оказания государственной услуги:
1) председатель призывной комиссии – заместитель руководителя местного исполнительного органа (акима) района (города), областей, городов республиканского значения и столицы;
2) члены комиссии:
начальник местного органа военного управления района (города), областей, городов республиканского значения и столицы;
представитель соответствующего территориального подразделения органов внутренних дел района (города), областей, городов республиканского значения и столицы;
заместитель руководителя местного органа государственного управления здравоохранением района (города), областей, городов республиканского значения и столицы (главный врач) – председатель медицинской комиссии.
10. Услугодатель в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и передачу для исполнения председателю призывной комиссии.
Председатель призывной комиссии заявление услугополучателя с приложенными электронными копиями документов в течение одного рабочего дня направляет на рассмотрение членам комиссии.
Члены комиссии в течение одного рабочего дня рассматривают заявление услугополучателя с приложенными электронными копиями документов и согласовывают о предоставлении отсрочки от призыва либо отказывают в оказании государственной услуги согласно пункту 9 приложения 2 к настоящим Правилам.
Председатель призывной комиссии в течение одного рабочего дня рассматривает результаты согласования членов комиссии и выносит заключение о предоставлении отсрочки от призыва в форме электронного документа, согласно приложению 3 к настоящим Правилам либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги в форме электронного документа, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
При наличии основании для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении, об отказе в оказании государственной услуги, а также о времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.05.2022 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер осы қағидаларға 2-қосымшаның 9-тармағында көзделген.
12. "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
13. Әскерге шақыру комиссиясы төрағасының әскерге шақыруды кейінге қалдыру туралы қорытындысы бір жұмыс күні ішінде порталда ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне", сондай-ақ әскерге шақыру комиссиясының хаттамасын толтыру үшін көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты жері және әскери есепке алу орны бойынша жергілікті әскери басқару органына жолданады.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 12.08.2021 № 527 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша лауазымды адамдардың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 12.08.2021 № 527 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
14. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсету мәселелері бойынша шағымды шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды адамға береді.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім қабылдаса не әрекет жасаса, ол шағымды қарайтын органға шағымды жібермейді.
Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оның тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік корпорация жұмыскерлерінің қызмет көрсету кезіндегі әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым оның басшысының атына не ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.
Егер заңда өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра обороны РК от 13.05.2022 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан, предусмотрены пунктом 9 приложения 2 к настоящим Правилам.
12. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном уполномоченным органом в сфере информатизации, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах".
13. Заключение председателя призывной комиссии о предоставлении отсрочки от призыва в течении одного рабочего дня направляется в "личный кабинет" услугополучателя на портале в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП, а также в местный орган военного управления по месту жительства и воинского учета услугополучателя для заполнения протокола призывной комиссии.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра обороны РК от 12.08.2021 № 527 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок обжалования действий (бездействия) должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 12.08.2021 № 527 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Жалоба по вопросам оказания государственных услуг услугополучателем подается услугодателю, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба на действие (бездействие) работников Государственной корпорации при оказании им услуг подается на имя его руководителя либо в уполномоченный орган в сфере информатизации.
Если иное не предусмотрено законом, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.05.2022 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 12.08.2021 № 527 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әскери қызметке шақыруды
кейінге қалдыру" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Әскерге шақыру
комиссиясының төрағасына ____________________________
____________________________
мекенжайы бойынша тұратын
____________________________
Тегі, аты, әкесінің аты
(ол бар болған кезде)
телефон ____________________
Өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 03.10.2022 № 869 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабына сәйкес
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(көрсетілетін мемлекеттік қызмет стандартына сәйкес кейінге қалдырудың себебі көрсетілсін)
әскерге шақыруды кейінге қалдыруды сұраймын.
Мынадай құжаттарды қоса беремін:
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
құжаттарын қосамын.
Күні _________________
Қолы ______________
"Әскери қызметке шақыруды
кейінге қалдыру" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.01.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы "Әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1) басқа адамның көмегіне мұқтаж және толық мемлекеттік қамсыздандыруда болмайтын отбасы мүшелерін күтумен айналысатын, Қазақстан Республикасының аумағында онымен бірге немесе бөлек тұратын жақын туыстары немесе басқа да адамдар болмаған кезде заң бойынша көрсетілген отбасы мүшелерін асырауға міндетті азаматтарға;
2) өзінің асырауында анасыз тәрбиелеп отырған баласы (балалары) бар азаматтарға;
3) ата-анасының қайтыс болуына немесе олардың ата-ана құқығынан айырылуына немесе сот бас бостандығынан айыруға соттауына байланысты кемінде екі жыл тәрбиесінде және асырауында болған адамдар бар азаматтарға;

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра обороны РК от 13.05.2022 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Исключен приказом Министра обороны РК от 12.08.2021 № 527 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Предоставление отсрочки от призыва"
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказом Министра обороны РК от 03.10.2022 № 869 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Председателю призывной
комиссии
____________________________
____________________________
от _________________________
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
проживающего по адресу:
____________________________
телефон ____________________
Заявление
В соответствии со статьей 35 Закона Республики Казахстан "О воинской службе
и статусе военнослужащих" прошу предоставить отсрочку от призыва
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать причину отсрочки в соответствии с перечнем основных требований
к оказанию государственной услуги)
Прилагаю документы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата _________________
Подпись ______________
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Предоставление
отсрочки от призыва"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.01.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Предоставление отсрочки от призыва"
Наименование подвида государственной услуги:
1) гражданам, занятым уходом за членами семьи, нуждающимися в посторонней помощи и не находящимися на полном государственном обеспечении, при отсутствии близких родственников или других лиц, проживающих на территории Республики Казахстан вместе с ними или отдельно, обязанных по закону содержать указанных членов семьи;
2) гражданам, имеющим на своем иждивении ребенка (детей), воспитываемого без матери;
3) гражданам, имеющим на своем иждивении лиц, у которых они находились на воспитании и содержании не менее двух лет в связи со смертью своих родителей или лишением их родительских прав, или осуждением судом к лишению свободы;

4) некеде тұрған және бір және одан да көп баласы бар азаматтарға;
5) оқу кезеңінде білім алып жатқан азаматтарға;
6) денсаулық жағдайы бойынша;
7) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында, орта (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта), техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, мамандандырылған, арнаулы білім беру ұйымдарында, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында, балаларға қосымша білім беру ұйымдарында, сондай-ақ әдістемелік кабинеттерде кәсіби қызметті жүзеге асыратын педагогтерге;
8) тиісті білімі бар, мамандығы бойынша ауылдық жерде тұрақты жұмыс істейтін дәрігерлерге;
9) Қазақстан Республикасы Парламентінің немесе жергілікті өкілді органдардың депутаттарына;
10) өздеріне қатысты анықтау, алдын ала тергеу жүргізіліп жатқан немесе сот қылмыстық ісін қарап жатқан адамдарға:;
11) азаматтық әуе кемесі ұшу экипажының мүшелеріне, тиісті білімі бар азаматтық авиация инженерлеріне, механиктеріне және техниктеріне;
12) кеме экипажының тиісті білімі бар мүшелеріне;
13) құқық қорғау органының білім беру ұйымдарында бастапқы кәсіби даярлықтан өтіп жатқан адамдарға.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың ЖАО
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілі
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап – 6 (алты) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Әскерге шақыру комиссиясының әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру туралы қорытындысы немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызмет алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда оны алу тәсілі
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектісінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушінің – азаматтарды әскери қызметке шақыруды жүргізу кезеңінде:
1 наурыздан 30 маусымға дейін;
1 қыркүйектен 30 желтоқсанға дейін Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін;
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс күні аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес өтінішті қабылдау күні келесі жұмыс күні болып табылады), тәулік бойы.
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы www.​egov.kz порталында орналастырылған
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан сұратылатын қажетті құжаттар мен мәліметтер тізбесі

4) гражданам, состоящим в браке и имеющие одного и более детей;
5) гражданам, получающим образование, на период обучения;
6) по состоянию здоровья;
7) педагогам, осуществляющим профессиональную деятельность в дошкольных организациях образования, организациях среднего (начального, основного среднего, общего среднего), технического и профессионального, послесреднего образования, специализированных, специальных организациях образования, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, организациях дополнительного образования для детей, а также в методических кабинетах;
8) врачам, имеющим соответствующее образование, постоянно работающим по специальности в сельской местности;
9) депутатам Парламента Республики Казахстан или местных представительных органов;
10) лицам, в отношении которых ведется дознание, предварительное следствие или уголовные дела рассматриваются судами;
11) членам летных экипажей гражданских воздушных судов, инженерам, механикам и техникам гражданской авиации, имеющим соответствующее образование;
12) членам экипажей судов, имеющим соответствующее образование;
13) лицам, проходящим первоначальную профессиональную подготовку в организациях образования правоохранительных органов.
1
Наименование услугодателя
МИО областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, районов и городов областного значения
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
С момента сдачи пакета документов – 6 (шесть) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Заключение призывной комиссии о предоставлении отсрочки от призыва или мотивированный ответ об отказе в оказании государственных услуг.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30, перерыв на обед с 13.00 до 14.30, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан в период проведения призыва граждан на воинскую службу:
с 1 марта по 30 июня;
с 1 сентября по 30 декабря;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, днем приема заявления является следующий рабочий день).
Адрес места оказания государственной услуги размещен на портале www.egov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

1) басқа адамның көмегіне мұқтаж және толық мемлекеттік қамсыздандыруда болмайтын отбасы мүшелерін күтумен айналысатын, Қазақстан Республикасының аумағында онымен бірге немесе бөлек тұратын жақын туыстары немесе басқа да адамдар болмаған кезде заң бойынша көрсетілген отбасы мүшелерін асырауға міндетті азаматтарға:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
отбасы жағдайын тексеру актісінің электрондық көшірмесі (жергілікті әскери басқару органы береді);
әскерге шақырылушының асырауында мынадай отбасы мүшелерінің болуын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі:
әкесі, анасы, әйелі, сондай-ақ әскерге шақырылушының ата-анасы болмаған кезде, зейнеткер жасына толған немесе бірінші немесе екінші топтағы мүгедектер болып табылатын атасы мен әжесі;
ата-анасы болмаған кезде бірінші немесе екінші топтағы мүгедектер болып табылатын немесе он сегіз жасқа толмаған аға-інілері, апа-сіңлілері;
әскерге шақырылушыдан басқа бiріншi немесе екiншi топтағы мүгедектігі бар адамдар болып табылатын немесе он сегiз жасқа толмаған бiр және одан да көп балалары бар және оларды жұбайынсыз (зайыбынсыз) тәрбиелеп отырған анасы (әкесi);
өзінің асырауында жасы бойынша еңбекке қабiлетсiз немесе бiрiншi немесе екiншi топтағы мүгедектігі бар адамдар болып табылатын бiр және одан да көп жалғызiлiктi туыстары (әкесi, анасы, аға-інілерi, апа-қарындастары) бар және оларды жұбайынсыз (зайыбынсыз) асырап отырған анасы (әкесi);
бiріншi немесе екiншi топтағы мүгедектігі бар адам болып табылатын, екіншiсiн өзi асырайтын және әскерге шақырылушыдан басқа он сегiз жасқа дейінгі бiр және одан да көп бала тәрбиелеп отырған ата-анасының бiрi;
отбасы мүшелерінің бірінің мүгедектігі бар және әскерге шақырылушы отбасында жалғыз ер бала болып табылады;
2) өзінің асырауында анасыз тәрбиелеп отырған баласы (балалары) бар азаматтарға:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
отбасы жағдайын тексеру актісінің электрондық көшірмесі (жергілікті әскери басқару органы береді);
қамқоршысы болып табылатыны туралы жергілікті атқарушы орган қаулысының электрондық көшірмесі (тек жетім балаларға немесе ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға қамқоршы болып танылған азаматтар үшін);

1) гражданам, занятым уходом за членами семьи, нуждающимися в посторонней помощи и не находящимися на полном государственном обеспечении, при отсутствии близких родственников или других лиц, проживающих на территории Республики Казахстан вместе с ними или отдельно, обязанных по закону содержать указанных членов семьи:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия акта обследования семейного положения (выдается местным органом военного управления);
электронная копия документа, подтверждающего о нахождении на иждивении призывника следующих членов семьи:
отец, мать, жена, а также дедушка и бабушка при отсутствии родителей призывника, достигшие пенсионного возраста или являющиеся инвалидами первой или второй группы;
братья, сестры, являющиеся инвалидами первой или второй группы, или не достигшие восемнадцатилетнего возраста, при отсутствии родителей;
мать (отец), которая (который), кроме призывника, имеет одного и более детей, являющихся лицами с инвалидностью первой или второй группы или не достигших восемнадцатилетнего возраста, и воспитывает их без супруга (супруги);
мать (отец), которая (который) имеет на своем иждивении одного и более одиноких родственников (отца, мать, брата, сестру), являющихся нетрудоспособными по возрасту или лицами с инвалидностью первой или второй группы, и содержит их без супруга (супруги);
один из родителей, который содержит на своем иждивении второго, являющегося лицом с инвалидностью первой или второй группы, и воспитывает, кроме призывника, одного и более детей до восемнадцати лет;
один из членов семьи, имеющий инвалидность, и в которой призывник является единственным ребенком мужского пола;
2) гражданам, имеющим на своем иждивении ребенка (детей), воспитываемого без матери:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия акта обследования семейного положения (выдается местным органом военного управления);
электронная копия постановления местного исполнительного органа об опекунстве (только для граждан, признанных опекунами над детьми-сиротами или детьми, оставшимися без попечения родителей);

3) ата-анасының қайтыс болуына немесе олардың ата-ана құқығынан айырылуына немесе сот бас бостандығынан айыруға соттауына байланысты кемінде екі жыл тәрбиесінде және асырауында болған адамдар бар азаматтарға:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
отбасы жағдайын тексеру актісінің электрондық көшірмесі (жергілікті әскери басқару органы береді);
қамқоршысы болып табылатыны туралы жергілікті атқарушы орган қаулысының электрондық көшірмесі;
4) некеде тұрған және бір және одан да көп баласы бар азаматтарға:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
отбасы жағдайын тексеру актісінің электрондық көшірмесі (жергілікті әскери басқару органы береді);
5) оқу кезеңінде білім алып жатқан азаматтарға:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
білім беру ұйымынан оқып жатқанын растайтын анықтаманың электрондық көшірмесі, ал шет елде оқып жатқан азаматтар үшін "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабына сәйкес қазақ немесе орыс тіліне аудармасын нотариус куәландырған не қазақ немесе орыс тіліне аударма жасаған аудармашының қолының түпнұсқалығын нотариус куәландырған білім беру ұйымынан алынған оқып жатқанын растайтын анықтама көрсетілетін қызметті алушының өтінішіне тіркеледі;
6) денсаулық жағдайы бойынша:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
әскерге шақырылушының әскери қызметке уақытша жарамсыз деп танылғандығы туралы аудандық (қалалық) медициналық комиссияның хаттамалары кітабынан үзіндінің электрондық көшірмесі;
7) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында, орта (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта), техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында, мамандандырылған, арнаулы білім беру ұйымдарында, жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдарында, балаларға қосымша білім беру ұйымдарында, сондай-ақ әдістемелік кабинеттерде кәсіби қызметті жүзеге асыратын педагогтерге:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
жұмыс орнын растайтын анықтаманың электрондық көшірмесі;

3) гражданам, имеющим на своем иждивении лиц, у которых они находились на воспитании и содержании не менее двух лет в связи со смертью своих родителей или лишением их родительских прав, или осуждением судом к лишению свободы:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия акта обследования семейного положения (выдается местным органом военного управления);
электронная копия постановления местного исполнительного органа об опекунстве;
4) гражданам, состоящим в браке и имеющие одного и более детей:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия акта обследования семейного положения (выдается местным органом военного управления);
5) гражданам, получающим образование, на период обучения:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия справки из организации образования, подтверждающая обучение, а для граждан, обучающихся за рубежом, нотариально засвидетельствованный перевод на государственном или русском языке либо нотариально засвидетельствованная подлинность подписи переводчика, сделавшего перевод на государственный или русский язык, в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате" справки из организации образования, подтверждающая обучение, прикрепляется к заявлению услугополучателем;
6) по состоянию здоровья:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия выписки из книги протоколов районной (городской) медицинской комиссии о признании призывника временно негодным к воинской службе;
7) педагогам, осуществляющим профессиональную деятельность в дошкольных организациях образования, организациях среднего (начального, основного среднего, общего среднего), технического и профессионального, после среднего образования, специализированных, специальных организациях образования, организациях образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, организациях дополнительного образования для детей, а также в методических кабинетах:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия справки, подтверждающая место работы;

8) тиісті білімі бар, мамандығы бойынша ауылдық жерде тұрақты жұмыс істейтін дәрігерлерге:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
жұмыс орнын растайтын анықтаманың электрондық көшірмесі;
9) Қазақстан Республикасы Парламентінің немесе жергілікті өкілді органдардың депутаттарына:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
депутаттық қызметін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
10) өздеріне қатысты анықтау, алдын ала тергеу жүргізіліп жатқан немесе сот қылмыстық ісін қарап жатқан адамдарға:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
оған қатысты анықтау немесе алдын ала тергеу жүргізіліп жатқан әскерге шақырылушы туралы анықтау және алдын ала тергеу органдарынан алынған және оған қатысты сот қылмыстық ісін қарап жатқан әскерге шақырылушы туралы соттан алынған, сондай-ақ оған қатысты үкімнің заңды күшіне енгені туралы анықтаманың электрондық көшірмесі;
11) азаматтық әуе кемесінің ұшу экипажының мүшелеріне, тиісті білімі бар азаматтық авиация инженерлеріне, механиктеріне және техниктеріне:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
тиісті білімінің бар болуы туралы белгісі бар жұмыс орнын растайтын анықтаманың электрондық көшірмесі;
12) кеме экипажының тиісті білімі бар мүшелеріне:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
тиісті білімінің бар болуы туралы белгісі бар жұмыс орнын растайтын анықтаманың электрондық көшірмесі;

8) врачам, имеющим соответствующее образование, постоянно работающим по специальности в сельской местности:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия справки, подтверждающая место работы;
9) депутатам Парламента Республики Казахстан или местных представительных органов:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия документа, подтверждающий депутатскую деятельность;
10) лицам, в отношении которых ведется дознание, предварительное следствие или уголовные дела рассматриваются судами:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия справки, из органов дознания и предварительного следствия о призывниках, в отношении которых ведется дознание или предварительное следствие и судов о призывниках, в отношении которых судом рассматриваются уголовные дела, а также о вступивших в законную силу в их отношении приговорах;
11) членам летных экипажей гражданских воздушных судов, инженерам, механикам и техникам гражданской авиации, имеющим соответствующее образование:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия справки, подтверждающая место работы с отметкой о наличии соответствующего образования;
12) членам экипажей судов, имеющим соответствующее образование:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия справки, подтверждающая место работы с отметкой о наличии соответствующего образования;

13) құқық қорғау органының білім беру ұйымдарында бастапқы кәсіби даярлықтан өтіп жатқан адамдарға:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
оқып жатқанын растайтын құқық қорғау органының білім беру ұйымынан алынған анықтаманың электрондық көшірмесі.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын, баланың (балаларының) туу туралы, зайыбының қайтыс болуы туралы, некеге тұруы туралы құжатының деректері туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы барлық қажетті құжатты берген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін алу күні көрсетіле отырып, мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы белгі көрсетіледі.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіз
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін ұсынылған қажетті материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабында және осы қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызмет ерекшелігін ескеріп өзге де талаптар
Азаматтарды әскери қызметке шақыруды жүргізу және мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінішті қабылдау кезеңі - 1 наурыздан 30 маусымға дейін және 1 қыркүйектен 30 желтоқсанға дейін.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ бар болғанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал, бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету мекенжайы көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында – ЖАО сайтында, сондай-ақ www. gov4c. kz интернет-ресурсында орналасқан.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы алуға болады
"Әскерге шақыруды
кейінге қалдыру" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Тегі, аты, әкесінің аты
ол бар болған кезде)
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының мекенжайы)
Әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру туралы қорытынды

13) лицам, проходящим первоначальную профессиональную подготовку в организациях образования правоохранительных органов:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия справки из организации образования правоохранительных органов, подтверждающая обучение.
Сведения о данных документа, удостоверяющего личность, о рождении ребенка (детей), о смерти супруги, о браке услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При подаче услугополучателем всех необходимых документов через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателем и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным в статьи 35 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" и настоящих Правил.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Период проведения призыва граждан на срочную воинскую службу и приема заявлений на оказание государственной услуги – с 1 марта по 30 июня и с 1 сентября по 30 декабря.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочной службы услугодателя, Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Адрес оказания государственной услуги размещен на интернет-ресурсе услугодателя – сайт МИО, а также на интернет-ресурсе: www.gov4c.kz.
Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 3 к Правилам
оказания государственной услуги
"Предоставление отсрочки от призыва"
Форма
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
____________________________
(адрес услугополучателя)
Заключение о предоставлении отсрочки от призыва на воинскую службу

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 12.08.2021 № 527 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабына сәйкес Сізге ________________________
20___ жылғы "____" ____________ дейін
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(кейінге қалдырудың себебі)
әскерге шақыруды кейінге қалдыру ұсынылды.
Әскерге шақыру комиссиясының төрағасы ____________________________________
__________________________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)                         (қолы)
20___ жылғы "____" ____________
"Әскерге шақыруды
кейінге қалдыру" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Тегі, аты, әкесінің аты
(ол бар болған кезде)
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының мекенжайы)
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 12.08.2021 № 527 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы қағидаларға 2-қосымшаның 9-тармағына сәйкес Сізге мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарыңыздың және (немесе) ондағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс болмауына байланысты әскерге шақыруды кейінге қалдырудан бас тартылды, атап айтқанда:
1) ____________________________________;
2) ____________________________________;
Әскерге шақыру комиссиясының төрағасы ______________
______________________________________________________ _______
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)                   (қолы)
20__жылғы "___"____________
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2020 жылғы 5 қарашасы
№ 605 бұйрығына
2-қосымша
"Азаматтарды әскери қызметке шақырудан босату" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Азаматтарды (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) әскери қызметке шақырудан босату" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Азаматтарды әскери қызметке шақырудан босату" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-тармағына сәйкес әскери қызметке шақырудан босату аудандық (облыстық маңызы бар қала) әскерге шақыру комиссиясының шешімімен беріледі.

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 12.08.2021 № 527 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 35 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и
статусе военнослужащих" Вам предоставлена отсрочка от призыва
________________________________________________________________________________
(причина отсрочки)
до "___" ______________ 20____ года.
Председатель призывной комиссии ______________________
__________________________________________________________________ _____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   (подпись)
"___"____________20__года
Приложение 4 к Правилам
оказания государственной услуги
"Предоставление отсрочки от призыва"
Форма
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
____________________________
(адрес услугополучателя)
Уведомление об отказе в оказании государственной услуги
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра обороны РК от 12.08.2021 № 527 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 9 приложения 2 к настоящим Правилам Вам отказано в предоставлении отсрочки от призыва ввиду установления недостоверности документов, представленных Вами для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них, а именно:
1)____________________________________;
2)____________________________________;
Председатель призывной комиссии ____________________________
_________________________________________________________ ______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
"___"____________20__года
Приложение 2
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 5 ноября 2020 года № 605
Правила оказания государственной услуги "Освобождение граждан от призыва на воинскую службу"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Освобождение граждан (далее – услугополучатель) от призыва на воинскую службу" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Освобождение граждан от призыва на воинскую службу" (далее – государственная услуга).
2. Освобождение от призыва на воинскую службу предоставляется решением районной (города областного значения) призывной комиссии в соответствии со статьей 36 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих".

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.05.2022 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Алып тасталды - ҚР Қорғаныс министрінің 12.08.2021 № 527 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Азаматтарды әскери қызметке
шақырудан босату" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Әскерге шақыру
комиссиясының төрағасына
____________________________
____________________________
мекенжайы бойынша тұратын
____________________________
Тегі, аты, әкесінің аты
(ол бар болған кезде)
телефон ____________________
Өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 03.10.2022 № 869 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабына сәйкес
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________ (көрсетілетін мемлекеттік қызмет стандартына сәйкес кейінге қалдырудың себебі көрсетілсін)
бейбіт уақытта мерзімді әскери қызметке шақырудан босатуыңызды сұраймын.
Мынадай құжаттарды қоса беремін:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
құжаттарын қосамын.
Күні _________________
Қолы ______________
"Азаматтарды әскери қызметке
шақырудан босату" мемлекеттік
қызметін көрсету қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 13.01.2026 № 22 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы "Азаматтарды әскери қызметке шақырудан босату"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1) денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамсыз деп танылғандарға;
2) жиырма жеті жасқа толған, заңды негiздер бойынша мерзiмдi әскери қызметке шақырылмағандарға;
3) туыстарының бірі (әкесі, анасы, аға-інілері немесе апа-сіңлілері) әскери қызмет өткеру кезеңінде қызметтік міндеттерін орындау кезінде қаза тапқан, қайтыс болған немесе бірінші немесе екінші топтағы мүгедек болып қалғандарға;

Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра обороны РК от 13.05.2022 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Исключен приказом Министра обороны РК от 12.08.2021 № 527 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Освобождение граждан
от призыва на воинскую службу"
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказом Министра обороны РК от 03.10.2022 № 869 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Председателю призывной комиссии
____________________________
____________________________
от _________________________
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
проживающего по адресу:
____________________________
телефон ____________________
Заявление
В соответствии со статьей 36 Закона Республики Казахстан "О воинской службе
и статусе военнослужащих" прошу освободить от призыва на воинскую службу
в мирное время _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать причину отсрочки в соответствии с перечнем основных требований
к оказанию государственной услуги)
Прилагаю документы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата _________________
Подпись ______________
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Освобождение граждан
от призыва на воинскую службу"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра обороны РК от 13.01.2026 № 22 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование государственной услуги "Освобождение граждан от призыва на воинскую службу"
Наименование подвида государственной услуги:
1) признанные негодными к воинской службе по состоянию здоровья;
2) не призванные на законных основаниях на срочную воинскую службу, по достижении двадцати семи лет;
3) граждане у которых один из родственников (отец, мать, брат или сестра) погиб, умер или стал инвалидом первой или второй группы при исполнении служебных обязанностей в период прохождения воинской службы;

2) жиырма жеті жасқа толған, заңды негiздер бойынша мерзiмдi әскери қызметке шақырылмағандарға:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
3) туыстарының бірі (әкесі, анасы, аға-інілері немесе апа-сіңлілері) әскери қызмет өткеру кезеңінде қызметтік міндеттерін орындау кезінде қаза тапқан, қайтыс болған немесе бірінші немесе екінші топтағы мүгедек болып қалғандарға:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
жақын туыстарының әскери қызмет өткеру кезеңінде қаза тапқаны немесе мүгедектік алғандығы туралы әскери бөлім (мекеме) басшысының бұйрығынан немесе Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Орталық мұрағатынан үзінділердің электрондық көшірмесі;
4) басқа мемлекетте әскери (баламалы) қызмет өткергендерге:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
"Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабына сәйкес қазақ немесе орыс тіліне аудармасын нотариус куәландырған не қазақ немесе орыс тіліне аударма жасаған аудармашының қолының түпнұсқалығын нотариус куәландырған басқа мемлекетте әскери (баламалы) қызмет өткергені туралы анықтаманың немесе белгісі бар әскери билеттің электрондық көшірмесі;
5) "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 51-бабының 9-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарында қызмет өткергендерге:
ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірі порталдың есепке алу жазбасына тіркелген және қосылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бірреттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініш;
Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдарында қызмет өткергендігін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;

2) не призванные на законных основаниях на срочную воинскую службу, по достижении двадцати семи лет:
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
3) у которых один из родственников (отец, мать, брат или сестра) погиб, умер или стал инвалидом первой или второй группы при исполнении служебных обязанностей в период прохождения воинской службы;
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия выписки из приказа руководства воинской части (учреждения) или Центрального архива Министерства обороны Республики Казахстан о гибели или получении инвалидности в период прохождения воинской службы близких родственников;
4) прошедшие воинскую (альтернативную) службу в другом государстве;
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия справки или военного билета с отметкой о прохождении воинской (альтернативной) службы в другом государстве (нотариально засвидетельствованный перевод на государственном или русском языке либо нотариально засвидетельствованная подлинность подписи переводчика, сделавшего перевод на государственный или русский язык, в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате");
5) проходившие службу в специальных государственных органах Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 9 статьи 51 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан";
заявление на оказание государственной услуги в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем, в случае регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала;
электронная копия документа, подтверждающего прохождение службы в специальных государственных органах Республики Казахстан;

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 03.10.2022 № 869 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабына сәйкес ______________________
_________________________ Сізге әскери қызметке шақырудан босату берілді.
(босату себебі)
Әскерге шақыру комиссиясының төрағасы _________________________
______________________________________ ___________________
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)            (қолы)
20__жылғы "___"____________
"Азаматтарды әскери
қызметке шақырудан босату"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Тегі, аты, әкесінің аты
(ол бар болған кезде)
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының мекенжайы)
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама
Осы қағидаларға 2-қосымшаның 9-тармағына сәйкес Сізге мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарыңыздың және (немесе) ондағы деректердің (мәліметтердің) анық болмауына байланысты Сізді бейбіт уақытта әскери қызметке шақырудан босатудан бас тартылды, атап айтқанда:
1) ____________________________________;
2) ____________________________________;
Әскерге шақыру комиссиясының төрағасы ______________
__________________________________________                   ______________
Тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған кезде)                               (қолы)
20__жылғы "___"____________

Сноска. Приложение 3 – в редакции приказом Министра обороны РК от 03.10.2022 № 869 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Фамилия, имя, отчество
(при наличии)
_________________________
(адрес услугополучателя)
Заключение об освобождении от призыва на воинскую службу
В соответствии со статьей 36 Закона Республики Казахстан "О воинской службе
и статусе военнослужащих" Вам предоставлено освобождение от призыва
на воинскую службу
_____________________________________________________________________
(причина освобождения)
Председатель призывной комиссии
________________________________ _____________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
"___"____________20__года
Приложение 4
к Правилам оказания
государственных услуг
"Освобождение граждан от
призыва на воинскую службу"
Форма
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
____________________________
(адрес услугополучателя)
Уведомление об отказе в оказании государственной услуги
В соответствии с пунктом 9 приложения 2 к настоящим Правилам Вам отказано в
предоставлении освобождения от призыва на воинскую службу в мирное время ввиду
установления недостоверности документов, представленных Вами для получения
государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них, а именно:
1)____________________________________;
2)____________________________________;
Председатель призывной комиссии __________________________
________________________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
(подпись) "___"____________20__года