Денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-167/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 қазанда № 21560 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 71) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.07.2025 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Дәрі-дәрмек саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 29 қазаны
№ ҚР ДСМ-167/2020
бұйрығына қосымша
Денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандырудың ең төмен стандарттары (бұдан әрі – Стандарттар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 71) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау ұйымдарында медициналық мақсаттағы бұйымдармен және медициналық техникамен (бұдан әрі - МБ) жарақтандыру стандарттарына қойылатын жалпы талаптарды белгілейді.
2. Медициналық қызметтер көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарын МБ жарақтандыру мынадай стандарттар бойынша қалыптастырылады:
1) осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарын жарақтандырудың ең төмен стандарты;

Об утверждении минимальных стандартов оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-167/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2020 года № 21560.
В соответствии с подпунктом 71) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 08.07.2025 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить минимальные стандарты оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту лекарственной политики Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридической департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 29 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-167/2020
Минимальные стандарты оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие минимальные стандарты оснащения организаций здравоохранения медицинскими изделиями (далее – Стандарты) разработаны в соответствии с подпунктом 71) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и устанавливают общие требования к стандартам оснащения изделиями медицинского назначения и медицинской техникой (далее-МИ) в организациях здравоохранения Республики Казахстан.
2. Оснащение МИ организаций здравоохранения, оказывающих медицинские услуги, формируется по следующим стандартам:
1) минимальный стандарт оснащения организации здравоохранения, оказывающей медицинскую помощь в амбулаторных условиях согласно приложению 1 к настоящим Стандартам;

2) осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
3) осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымын жарақтандырудың ең төмен стандарты бекітілсін;
4) осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының бөлімшелерін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
5) осы стандартқа 5-қосымшаға сәйкес хирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
6) осы Стандартқа 6-қосымшаға сәйкес стоматологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
7) осы Стандартқа 7-қосымшаға сәйкес офтальмологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
8) осы Стандартқа 8-қосымшаға сәйкес отоларингологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
9) осы Стандартқа 9-қосымшаға сәйкес кардиологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
10) осы Стандартқа 10-қосымшаға сәйкес инфекциялық аурулар кезінде көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
11) осы Стандартқа 11-қосымшаға сәйкес урологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
12) осы Стандартқа 12-қосымшаға сәйкес акушерлік-гинекологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының бөлімшелерін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
13) осы Стандартқа 13-қосымшаға сәйкес онкологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
14) осы Стандартқа 14-қосымшаға сәйкес аллергологиялық және иммунологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
15) осы Стандартқа 15-қосымшаға сәйкес травматологиялық және ортопедиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының бөлімшелерін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
16) осы Стандартқа 16-қосымшаға сәйкес пульмонологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;

2) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего консультативно-диагностическую помощь согласно приложению 2 к настоящим Стандартам;
3) минимальный стандарт оснащения организации здравоохранения, оказывающей медицинскую помощь в стационарных условиях согласно приложению 3 к настоящим Стандартам;
4) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего анестезиологическую и реаниматологическую помощь согласно приложению 4 к настоящим Стандартам;
5) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего хирургическую помощь согласно приложению 5 к настоящим Стандартам;
6) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего стоматологическую помощь согласно приложению 6 к настоящим Стандартам;
7) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего офтальмологическую помощь согласно приложению 7 к настоящим Стандартам;
8) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего отоларингологическую помощь согласно приложению 8 к настоящим Стандартам;
9) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего кардиологическую помощь согласно приложению 9 к настоящим Стандартам;
10) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего помощь при инфекционных заболеваниях согласно приложению 10 к настоящим Стандартам;
11) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего урологическую помощь согласно приложению 11 к настоящим Стандартам;
12) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего акушерско-гинекологическую помощь согласно приложению 12 к настоящим Стандартам;
13) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего онкологическую помощь согласно приложению 13 к настоящим Стандартам;
14) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего аллергологическую и иммунологическую помощь согласно приложению 14 к настоящим Стандартам;
15) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего травматологическую и ортопедическую помощь согласно приложению 15 к настоящим Стандартам;
16) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего пульмонологическую помощь согласно приложению 16 к настоящим Стандартам;

17) осы Стандартқа 17-қосымшаға сәйкес нейрохирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
18) осы Стандартқа 18-қосымшаға сәйкес ревматологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
19) осы Стандартқа 19-қосымшаға сәйкес эндокринологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
20) осы Стандартқа 20-қосымшаға сәйкес дерматовенерологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
21) осы Стандартқа 21-қосымшаға сәйкес педиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының бөлімшелерін жарақтандырудың ең төмен стандарты бекітілсін;
22) осы Стандартқа 22-қосымшаға сәйкес медициналық оңалту бойынша қызметтер көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
23) осы Стандартқа 23-қосымшаға сәйкес туберкулез кезінде медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
24) осы Стандартқа 24-қосымшаға сәйкес неврологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
25) осы Стандартқа 25-қосымшаға сәйкес токсикологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
26) осы Стандартқа 26-қосымшаға сәйкес нефрологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
27) осы Стандартқа 27-қосымшаға сәйкес трансфузиологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
28) осы Стандартқа 28-қосымшаға сәйкес гастроэнтерологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
29) осы Стандартқа 29-қосымшаға сәйкес психикалық денсаулық саласында көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
30) осы Стандартқа 30-қосымшаға сәйкес паллиативтік көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
31) осы Стандартқа 31-қосымшаға сәйкес гематологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
32) осы Стандартқа 32-қосымшаға сәйкес медициналық бұйымдарға стерильдеу-дезинфекциялау қызметтерін көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;

17) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего нейрохирургическую помощь согласно приложению 17 к настоящим Стандартам;
18) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего ревматологическую помощь согласно приложению 18 к настоящим Стандартам;
19) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего эндокринологическую помощь согласно приложению 19 к настоящим Стандартам;
20) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего дерматовенерологическую помощь согласно приложению 20 к настоящим Стандартам;
21) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего педиатрическую помощь согласно приложению 21 к настоящим Стандартам;
22) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего услуги по медицинской реабилитации согласно приложению 22 к настоящим Стандартам;
23) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего медицинскую помощь при туберкулезе согласно приложению 23 к настоящим Стандартам;
24) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего неврологическую помощь согласно приложению 24 к настоящим Стандартам;
25) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего токсикологическую помощь согласно приложению 25 к настоящим Стандартам;
26) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего нефрологическую помощь согласно приложению 26 к настоящим Стандартам;
27) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего трансфузиологическую помощь согласно приложению 27 к настоящим Стандартам;
28) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего гастроэнтерологическую помощь согласно приложению 28 к настоящим Стандартам;
29) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего помощь в области психического здоровья согласно приложению 29 к настоящим Стандартам;
30) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего паллиативную помощь согласно Приложению 30 к настоящим Стандартам;
31) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего гематологическую помощь согласно приложению 31 к настоящим Стандартам;
32) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего стерилизационно-дезинфекционные услуги медицинских изделий согласно приложению 32 к настоящим Стандартам;

33) осы Стандартқа 33-қосымшаға сәйкес сурдологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты;
34) осы Стандартқа 34-қосымшаға сәйкес ангиографиялық қондырғыға техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты;
35) осы Стандартқа 35-қосымшаға сәйкес компьютерлік томографқа техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты;
36) осы Стандартқа 36-қосымшаға сәйкес маммографқа техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты;

33) минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего сурдологическую помощь согласно приложению 33 к настоящим Стандартам.
34) минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на ангиографическую установку согласно приложению 34 к настоящим Стандартам;
35) минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на компьютерный томограф согласно приложению 35 к настоящим Стандартам;
36) минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на маммограф согласно приложению 36 к настоящим Стандартам;

37) осы Стандартқа 37-қосымшаға сәйкес магнитті-резонансты томографқа (гелді) техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты;
38) осы Стандартқа 38-қосымшаға сәйкес жылжымалы рентгенге техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты;
39) осы Стандартқа 39-қосымшаға сәйкес рентгендік-диагностикалық кешенге техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты;
40) осы Стандартқа 40-қосымшаға сәйкес С-доға түріндегі рентген аппаратына техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты;

37) минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на магнитно-резонансный томограф (гелевый) согласно приложению 37 к настоящим Стандартам;
38) минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на передвижной рентген согласно приложению 38 к настоящим Стандартам;
39) минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на рентгенодиагностический комплекс согласно приложению 39 к настоящим Стандартам;
40) минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на рентгеновский аппарат типа С-дуга согласно приложению 40 к настоящим Стандартам;

41) осы Стандартқа 41-қосымшаға сәйкес флюорографқа техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты;
42) осы Стандартқа 42-қосымшаға сәйкес магнитті-резонансты томографқа (гелсіз) техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 14.09.2022 № ҚР ДСМ-98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 08.07.2025 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төменгі
стандарттарына
1-қосымша
Амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарын жарақтандырудың ең төмен стандарты

41) минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на флюорограф согласно приложению 41 к настоящим Стандартам;
42) минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на магнитно-резонансный томограф (безгелевый) согласно приложению 42 к настоящим Стандартам.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра здравоохранения РК от 14.09.2022 № ҚР ДСМ-98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 08.07.2025 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими
изделиями
Минимальный стандарт оснащения организации здравоохранения, оказывающей медицинскую помощь в амбулаторных условиях

1 – деңгей – "Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушысының 2020 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ – 133/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21452 болып тіркелген) (бұдан әрі-желі нормативі) сәйкес айқындалатын денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативіне сәйкес аудандық деңгейде;
2 – деңгей – Желі нормативіне сәйкес қалалық;
3 – деңгей – Желі нормативіне сәйкес облыстық;
4 – деңгей – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қарамағындағы республикалық денсаулық сақтау ұйымдары.
Аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы:

1 уровень – районный согласно государственному нормативу сети организаций здравоохранения, определяемому в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № ҚР ДСМ - 133/2020 "Об утверждении государственного норматива сети организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21452) (далее – Норматив сети);
2 уровень – городской согласно Нормативу сети;
3 уровень – областной согласно Нормативу сети;
4 уровень – республиканские организации здравоохранения, находящиеся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
Расшифровка аббревиатур и сокращений:

1. ТБ – талап бойынша;
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төменгі
стандарттарына
2-қосымша
Консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 14.09.2022 № ҚР ДСМ-98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Медициналық бұйымдардың атауы*
Деңгейіне байланысты медициналық бұйымдардың саны**
1
2
3
4
Барлық профильдегі дәрігер кабинеті

1. ПТ – по требованию.
Приложение 2
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими
изделиями
Минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего консультативно-диагностическую помощь
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 14.09.2022 № ҚР ДСМ-98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование медицинских изделий*
Количество медицинских изделий в зависимости от уровня**
1
2
3
4
Кабинет врача всех профилей

16)
Аутопсияға арналған электр жүйесі
-
ТБ
1
1
17)
Каталка
-
ТБ
1
1
*Медициналық бұйымдармен жарақтандыру ағымдағы қажеттілікке сәйкес денсаулық сақтау ұйымдарының өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылады.
** Жабдықтау деңгейлері:
1 – деңгей – "Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушысының 2020 жылғы 15 қазандағы № ҚР ДСМ – 133/2020 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21452 болып тіркелген) (бұдан әрі-желі нормативі) сәйкес айқындалатын денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативіне сәйкес аудандық деңгейде;
2-деңгей Желі нормативіне сәйкес қалалық;
3-деңгей – Желі нормативіне сәйкес облыстық;
4-деңгей – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қарамағындағы республикалық денсаулық сақтау ұйымдары.
Аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы:

16)
Электрическая система для аутопсии
-
ПТ
1
1
17)
Каталка
-
ПТ
1
1
*Оснащение изделиями медицинского назначения осуществляется согласно заявкам организаций здравоохранения в соответствии с текущей потребностью.
**Уровни оснащения:
1 уровень – районный согласно государственному нормативу сети организаций здравоохранения, определяемому в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 октября 2020 года № ҚР ДСМ - 133/2020 "Об утверждении государственного норматива сети организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21452) (далее – Норматив сети);
2 уровень – городской согласно Нормативу сети;
3 уровень – областной согласно Нормативу сети;
4 уровень – республиканские организации здравоохранения, находящиеся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
Расшифровка аббревиатур и сокращений:

1. АЕК – амбулаториялық-емханалық көмек;
2. ЖЖ-электрохирургиялық аппарат – жоғары жиілікті электрохирургиялық аппарат;
3. УДЗ – ультрадыбыстық зерттеулер;
4. КТ – компьютерлік томограф;
5. МРТ – магниттік-резонансты томограф;
6. ПТР – полимеразалық тізбекті реакция;
7. ИХЛ – Иммунохемилюминисценттік әдіс;
8. ТБ – талап бойынша.
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төменгі
стандарттарына
3-қосымша
Стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымын жарақтандырудың ең төменгі стандарты

1. АПП – амбулаторно-поликлиническая помощь;
2. ВЧ – высокие частоты;
3. УЗИ – ультразвуковые исследования;
4. КТ – компьютерный томограф;
5. МРТ – магнитно-резонансный томограф;
6. ПЦР – полимеразная цепная реакция;
7. ПТ – по требованию;
8. АД – артериальное давление;
9. ЭКГ – электрокардиограмма;
10. СО2 – диоксид углерода;
11. СОЭ – скорость оседания эритроцитов;
12. СВЧ – сверхвысокие частоты.
Приложение 3
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими
изделиями
Минимальный стандарт оснащения организации здравоохранения, оказывающей медицинскую помощь в стационарных условиях

1 - деңгей – "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 68) тармақшасына сәйкес айқындалатын денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативі бойынша (бұдан әрі - Желі нормативі) сәйкес аудандық деңгейі;
2 деңгей – желі нормативіне сәйкес қалалық деңгей;
3 деңгей – желі нормативіне сәйкес облыстық деңгей;
4 деңгей – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қарамағындағы республикалық денсаулық сақтау ұйымдары.
** реанимация және интенсивті терапия палатасын жарақтандыруға сәйкес жабдықталады.
Аббревиатура мен қысқартудың толық жазылуы:
ТБ – талап бойынша.
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төменгі
стандарттарына
5-қосымша
Хирургиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төменгі стандарты

1 уровень - районный согласно государственному нормативу сети организаций здравоохранения, определяемому в соответствии с подпунктом 68) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Норматив сети);
2 уровень городской согласно Нормативу сети;
3 уровень – областной согласно Нормативу сети;
4 уровень – республиканские организации здравоохранения, находящиеся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
*** оснащается в соответствии с оснащением палаты реанимации и интенсивной терапии.
Расшифровка аббревиатур и сокращений:
ПТ – по требованию.
Приложение 5
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими
изделиями
Минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего хирургическую помощь

1. УКО-ультракүлгін сәулелену;
2. ЭРХПГ - эндоскопиялық ретроградтық холангиопанкреатография;
3. ЭПСТ - эндоскопиялық папиллосфинктеротомия;
4. АХО - амбулаториялық хирургия орталығы;
5. ТБ - талап бойынша.
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төмен
стандарттарына
6-қосымша
Стоматологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты
Медициналық жабдықтың атауы*
Медициналық көмек көрсету деңгейіне байланысты медициналық жабдықтардың саны**
1
2
3
4
Жалпы практика тіс дәрігерінің кабинеті

1. УФО – ультрафиолетовое облучение;
2. ЭРХПГ – эндоскопическая ретроградная холангиопанкреатография;
3. ЭПСТ – эндоскопическая папиллосфинктеротомия;
4. ЦАХ – центр амбулаторной хирургии;
5. ПТ – по требованию;
6. ПЦР – полимеразная цепная реакция;
7. АД – артериальное давление.
Приложение 6
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими изделиями
Минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего стоматологическую помощь
Наименование медицинских изделий*
Количество медицинских изделий в зависимости от уровня**
1
2
3
4
Кабинет стоматолога общей практики

1 - деңгей – "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 68) тармақшасына сәйкес айқындалатын денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативі бойынша (бұдан әрі-Желі нормативі) сәйкес аудандық деңгейі;
2 деңгей – желі нормативіне сәйкес қалалық деңгей;
3 деңгей – желі нормативіне сәйкес облыстық деңгей;
4 деңгей – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қарамағындағы республикалық денсаулық сақтау ұйымдары.
*** - Операциялық залды жабдықтауға қосымша.
Аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы:
1. КТФА – көз түбінің флюоресцентті ангиографиясы;
2. ТБ – талап бойынша.
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төмен
стандарттарына
8-қосымша
Отоларингологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты
Медициналық жабдықтың атауы*
Медициналық көмек көрсету деңгейіне байланысты медициналық бұйымдардың саны**
1
2
3
4
Отоларинголог кабинеті (манипуляциялық)

1 уровень - районный согласно государственному нормативу сети организаций здравоохранения, определяемому в соответствии с подпунктом 68) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Норматив сети);
2 уровень городской согласно Нормативу сети;
3 уровень – областной согласно Нормативу сети;
4 уровень – республиканские организации здравоохранения, находящиеся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
*** - Дополнительно к оснащению операционного зала.
Расшифровка аббревиатур и сокращений:
ФАГД – флуоресцентная ангиография глазного дна;
ПТ – по требованию.
Приложение 8
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими изделиями
Минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего отоларингологическую помощь
Наименование медицинских изделий*
Количество медицинских изделий в зависимости от уровня **
1
2
3
4
Кабинет отоларинголога (манипуляционная)

4)
Электронды ларингостробоскоп (стробоскоп)
-
ТБ
1
1
5)
Импедансометрия жүргізуге арналған ортаңғы құлақ анализаторы
ТБ
1
1
1
*Медициналық мақсаттағы бұйымдармен жабдықтандыру ағымдағы қажеттілігі бойынша денсаулық сақтау ұйымдарының өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылады
** Жарақтандырудың деңгейлері:
1 - деңгей – "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 68) тармақшасына сәйкес айқындалатын денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативі бойынша (бұдан әрі-Желі нормативі) сәйкес аудандық деңгейі;
2 деңгей – желі нормативіне сәйкес қалалық деңгей;
3 деңгей – желі нормативіне сәйкес облыстық деңгей;
4 деңгей – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қарамағындағы республикалық денсаулық сақтау ұйымдары.
*** Операциялық залды жабдықтауға қосымша
**** Аспаптық-диагностикалық бөлімшені жарақтандыруға қосымша
Аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы:

4)
Ларингостробоскоп (стробоскоп) электронный
-
ПТ
1
1
5)
Анализатор среднего уха для проведения импедансометрии
ПТ
1
1
1
*Оснащение изделиями медицинского назначения осуществляется согласно заявкам организаций здравоохранения в соответствии с текущей потребностью.
**Уровни оснащения:
1 уровень - районный согласно государственному нормативу сети организаций здравоохранения, определяемому в соответствии с подпунктом 68) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Норматив сети);
2 уровень городской согласно Нормативу сети;
3 уровень – областной согласно Нормативу сети;
4 уровень – республиканские организации здравоохранения, находящиеся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
***Дополнительно к оснащению операционного зала
****Дополнительно к оснащению инструментально –диагностического отделения
Расшифровка аббревиатур и сокращений:

18)
Ультрадыбыстық ингалятор (небулайзер)
ТБ
5 төсекке 1-ден кем емес
5 төсекке 1-ден кем емес
5 төсекке 1-ден кем емес
19)
Перфузор
ТБ
2 төсекке
2 төсекке
2 төсекке
20)
Инфузомат
ТБ
1 төсекке
1 төсекке
1 төсекке
21)
Реанимациялық іс-шараларды жүргізуге арналған жылжымалы мобильді жиынтық
ТБ
1
1
1
22)
Шұғыл және шағын хирургиялық араласуларға арналған құралдар мен құрылғылар жиынтығы
ТБ
1-ден кем емес
1-ден кем емес
1-ден кем емес
23)
Негатоскоп
ТБ
1-ден кем емес
1-ден кем емес
1-ден кем емес

18)
Мобильный переносной набор для проведения реанимационных мероприятий
ПТ
1
1
1
19)
Негатоскоп
ПТ
Не менее 1
Не менее 1
Не менее 1
для операционной для кардиохирургии
20)
Операционный стол
ПТ
1
1
1
21)
Стол операционной сестры рабочий
ПТ
1
1
1
22)
Операционный светильник (стационарный, безтеневой)
ПТ
2
2
2
23)
Набор инструментов для сердечно-сосудистой хирургии
ПТ
2 набора на каждый вид
2 набора на каждый вид
2 набора на каждый вид

24)
Операциялық залға арналған функциялы операциялық үстел
ТБ
1
1
1
25)
Операциялық бөлмеде ауаның ламинарлық ағынын жасауға арналған жабдық
ТБ
1
1
1
26)
Дөңгелектегі операциялық мейіргердің жұмыс үстелі
ТБ
2
2
2
27)
Операциялық шам (стационарлық, көлеңкесіз)
ТБ
2
2
2
28)
Жүрек-тамыр хирургиясына арналған құралдар жиынтығы
(әр түрлі операциялық араласулар үшін мамандандырылған)
ТБ
Әр түрге 2 жиынтық
Әр түрге 2 жиынтық
Әр түрге 2 жиынтық

24)
Пила стернотомическая
ПТ
1 на операционную
1 на операционную
1 на операционную
25)
Дефибриллятор-монитор
ПТ
1 на операционную
1 на операционную
1 на операционную
26)
Электрокоагулятор хирургический
ПТ
1 на операционную
1 на операционную
1 на операционную
27)
Анализатор кислотно-основного равновесия с определением
электролитов
ПТ
Не менее 1
Не менее 1
Не менее 1
28)
Аспиратор (отсос) хирургический
ПТ
Не менее 1
Не менее 1
Не менее 1

29)
Маңдай жарықтандырғышы
ТБ
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
30)
Стернотомиялық ара (автоматты)
ТБ
2 операциялық бөлмеге
2 операциялық бөлмеге
2 операциялық бөлмеге
31)
Стернотомиялық осцилляциялық ара
ТБ
1-ден кем емес
1-ден кем емес
1-ден кем емес
32)
Ультракүлгін сәулелендіргіш-ауа рециркуляторы
ТБ
ЖМ
ЖМ
ЖМ
33)
Дефибриллятор-монитор
ТБ
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
34)
Эхокардиография жүргізуге арналған аппарат
ТБ
2 операциялық бөлмеге 1
2 операциялық бөлмеге 1
2 операциялық бөлмеге 1

29)
Монитор с датчиками и гемодинамическим модулем и пульсоксиметром
ПТ
1 на операционную
1 на операционную
1 на операционную
30)
Наркозно-дыхательный аппарат
ПТ
1
1
1
31)
Электрокардиостимулятор наружный
ПТ
2 на операционную
2 на операционную
2 на операционную
32)
Перфузор (шприцевой дозатор)
ПТ
6
6
6
33)
Анестезиологический стол
ПТ
1 на операционную
1 на операционную
1 на операционную
34)
Аппарат для интрооперационной оценки качества кровотока в шунтах методом транзиторного времени потока
ПТ
1 (по требованию)
1 (по требованию)
1 (по требованию)

35)
Эхокардиография жүргізуге арналған өңешті датчик
ТБ
2 операциялық бөлмеге 1
2 операциялық бөлмеге 1
2 операциялық бөлмеге 1
36)
Эхокардиография жүргізуге балаларға арналған өңешті датчик
ТБ
1
1
1
37)
Эхокардиография жүргізуге арналған неонаталдық өңешті датчик
ТБ
1
1
1
38)
Мұзгенераторы
ТБ
1
1
1
39)
Термостат
ТБ
1-ден кем емес
1-ден кем емес
1-ден кем емес
40)
Хирургиялық электрокоагулятор
ТБ
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
41)
Электролиттерді анықтумен қышқылдық-негіздік тепе-теңдік
анализаторы
ТБ
1-ден кем емес
1-ден кем емес
1-ден кем емес
42)
Хирургиялық аспиратор (сору)
ТБ
1-ден кем емес
1-ден кем емес
1-ден кем емес
43)
Датчиктері және гемодинамикалық модулі және пульсоксиметрі бар монитор
ТБ
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
44)
0,5 кг с бастап пациенттерге арналған наркозды-тыныс алу аппараты
мониторингпен
ТБ
1
1
1
45)
Электрокардиостимулятор сыртқы уақытша
ТБ
2 операциялық бөлмеге
2 операциялық бөлмеге
2 операциялық бөлмеге
46)
Перфузор (шприцті мөлшерлегіш)
ТБ
6
6
6
47)
Қысыммен ерітінділерді айдауға арналған құрылғы
ТБ
операциялық бөлмеге 3
операциялық бөлмеге 3
операциялық бөлмеге 3
48)
Анестезиологиялық үстел
ТБ
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
49)
Ағынның транзиторлық уақыты әдісімен шунттардағы қан ағымының сапасын интрооперациялық бағалауға арналған аппарат
ТБ
1 (талап бойынша)
1 (талап бойынша)
1 (талап бойынша)
50)
Жасанды қанайналым аппараты
ТБ
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
51)
Екі айналым контуры бар термореттегіш құрылғы
ТБ
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
52)
Аутогемотрансфузияға арналған аппарат (гемосепаратор)
ТБ
1-ден кем емес
1 кем емес,
1-ден кем емес
53)
Ұюдың белсендірілген уақытты өлшеуге арналған
портативті құрылғы
ТБ
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
1 операциялық бөлмеге
54)
Экстракорпоралдық мембраналық оксигенация жүргізуге
арналған аппарат
ТБ
ТБ
ТБ
ТБ
55)
Бронхоскоп
ТБ
ТБ
ТБ
ТБ
56)
Қиын интубацияға арналған жиынтық
ТБ
ТБ
ТБ
ТБ
57)
Порталішілік баллондық контрпульсацияға арналған аппарат
ТБ
ТБ
ТБ
ТБ
Кардиохирургияға арналған анестезиология, реанимация үшін
58)
Желдетудің әртүрлі режимдерімен және дабыл сигналын автоматты түрде қосумен өкпені жасанды желдету аппараты
ТБ
Төсек саны бойынша + 2
Төсек саны бойынша + 2
Төсек саны бойынша + 2
59)
Автономды жұмыс функциясы бар портативті электрокардиограф
ТБ
5 төсекке 1
5 төсекке 1
5 төсекке 1
60)
Жылжымалы рентген аппараты
ТБ
1
1
1
61)
Синхрондау функциясы бар дефибриллятор
ТБ
Реанимация бөлімшесіне 1-ден аз емес
Реанимация бөлімшесіне 1-ден аз емес
Реанимация бөлімшесіне 1-ден аз емес

35)
Аппарат искусственного кровообращения
ПТ
1 на операционную
1 на операционную
1 на операционную
36)
Терморегулирующее устройство с двумя контурами циркуляции
ПТ
1 на операционную
1 на операционную
1 на операционную
37)
Аппарат для аутогемотрансфузии (гемосепаратор)
ПТ
Не менее 1
Не менее 1
Не менее 1
38)
Аппарат для проведения экстракорпоральной мембранной
оксигенации
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
39)
Бронхоскоп
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
40)
Набор для трудной интубации
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
41)
Аппарат для внутриаортальной баллонной контрпульсации
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
Для анестезиологии реанимации для кардиохирургии
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
42)
Аппарат искусственной вентиляции легких с различными режимами вентиляции и автоматическим включением сигнала тревоги
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
43)
Электрокардиограф
ПТ
1
1
1
44)
Передвижной рентген аппарат
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
45)
Дефибриллятор с функцией синхронизации
ПТ
Не менее 1 на отделение реанимации
Не менее 1 на отделение реанимации
Не менее 1 на отделение реанимации
46)
Ингалятор
ПТ
1
1
1
47)
Автоматический дозатор лекарственных веществ шприцевой
ПТ
3 на 1 койку в отделении реанимации
3 на 1 койку в отделении реанимации
3 на 1 койку в отделении реанимации
48)
Отсасыватель (вакуумный аспиратор)
ПТ
2 на койку
2 на койку
2 на койку
49)
Аппарат для быстрого размораживания и подогрева свежезамороженной плазмы
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
50)
Аппарат для подогрева кровезаменителей и растворов
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
51)
Термоодеяло
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
52)
Матрац противопролежневый
ПТ
Не менее 1
Не менее 1
Не менее 1
53)
Ларингоскоп
ПТ
2 на отделение реанимации
2 на отделение реанимации
2 на отделение реанимации
54)
Тележка медицинская для транспортировки больных
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
55)
Кресло каталка
ПТ
Не менее 1
Не менее 1
Не менее 1
56)
Консоль реанимационная
ПТ
1 на койку
1 на койку
1 на койку
57)
Многофункциональная кровать
ПТ
По количеству койкомест
По количеству койкомест
По количеству койкомест
58)
Монитор пациента
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
59)
Портативный транспортировочный аппарат искусственной вентиляции легких
ПТ
Не менее 1 на отделение реанимации
Не менее 1 на отделение реанимации
Не менее 1 на отделение реанимации
60)
Газовый и КШС анализатор
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ
61)
Аппарат для определения свертываемости крови (активное время свертывания АСТ)
ПТ
ПТ
ПТ
ПТ

2)
Инфузиялық насос
төсекке 1ден
төсекке 1ден
төсекке 1ден
3)
Кольпоскоп цифрлік
-
бөлімшеге 1ден
бөлімшеге 2ден
Гинекологиялық операциялық бөлме ****
1)
Операциялық гинекологиялық кресло
1
1
1
2)
Криохирургияға арналған гинекологиялық Аппарат және / немесе хирургиялық лазерлік аппарат
-
1
1
Диагностикалық бөлімшесі *****
1)
УДЗ аппараты (биопсияға арналған жиынтығымен)
-
бөлімшеге 1ден
бөлімшеге 1ден
*Медициналық мақсаттағы бұйымдармен жабдықтандыру ағымдағы қажеттілігі бойынша денсаулық сақтау ұйымдарының өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылады
** Жарақтандырудың деңгейлері:
1 - деңгей – "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 68) тармақшасына сәйкес айқындалатын денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативі бойынша (бұдан әрі-Желі нормативі) сәйкес аудандық деңгейі;
2 деңгей – желі нормативіне сәйкес қалалық деңгей;
3 деңгей – желі нормативіне сәйкес облыстық деңгей;
4 деңгей – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қарамағындағы республикалық денсаулық сақтау ұйымдары.
*** Аспаптық-диагностикалық бөлімше болмаған жағдайда
**** Операциялық залды қосымша
***** Аспаптық-диагностикалық бөлімшені жабдықтауға қосымша
Аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы:

2)
Инфузионный насос
1 на койко-место
1 на койко-место
1 на койко-место
3)
Кольпоскоп цифровой
-
1 на отделение
2 на отделение
Гинекологическая операционная****
1)
Кресло гинекологическое операционное
1
1
1
2)
Аппарат для криохирургии гинекологический и/или аппарат лазерный хирургический;
-
1
1
Диагностическое отделение *****
1)
УЗИ аппарат (с набором для биопсии)
-
1 на отделение
1 на отделение
*Оснащение изделиями медицинского назначения осуществляется согласно заявкам организаций здравоохранения в соответствии с текущей потребностью.
**Уровни оснащения:
1 уровень - районный согласно государственному нормативу сети организаций здравоохранения, определяемому в соответствии с подпунктом 68) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Норматив сети);
2 уровень городской согласно Нормативу сети;
3 уровень – областной согласно Нормативу сети;
4 уровень – республиканские организации здравоохранения, находящиеся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
*** В случае отсутствия инструментально –диагностического отделения
****Дополнительно к оснащению операционного зала
*****Дополнительно к оснащению инструментально –диагностического отделения
Расшифровка аббревиатур и сокращений:

1. УДЗ – ультрадыбыстық зерттеулер;
2. БЭК – бейнеэндоскопиялық кешен;
3. ТБ – Талап бойынша.
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төменгі
стандарттарына
13-қосымша
Онкологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төменгі стандарты
Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 14.09.2022 № ҚР ДСМ-98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Медициналық бұйымдардың атауы *
Деңгейіне байланысты медициналық бұйымдардың саны **
1
2
3
4
Онкология
Тар бейінді бөлімшелер (кабинеттер), оның ішінде балалар (200-ден астам төсегі бар онкологиялық ұйымдарда құрылады)
Бас және мойын ісіктері бөлімшесі

1. УЗИ – ультразвуковые исследования;
2. ВЭК – видеоэндоскопический комплекс;
3. ПТ – по требованию.
Приложение 13
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими
изделиями
Минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего онкологическую помощь
Сноска. Приложение 13 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 14.09.2022 № ҚР ДСМ-98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование медицинских изделий*
Количество медицинских изделий в зависимости от уровня**
1
2
3
4
Онкология
Узкопрофильные отделения (кабинеты) в том числе детские (создаются в онкологических организациях, имеющих более 200 коек)
Отделение опухолей головы и шеи

2)
Жаңа туған нәрестелерде скринингтік тимпанометрия жүргізуге арналған ортаңғы құлақ анализаторы
бөлімшеге 1ден
бөлімшеге 1ден
бөлімшеге 1ден
3)
Жаңа туған нәрестеге арналған Көп арналы электрокардиограф
-
-
1
4)
Жаңа туған нәрестеге арналған ЭЭГ аппараты
-
1
1
*Медициналық мақсаттағы бұйымдармен жабдықтандыру ағымдағы қажеттілігі бойынша денсаулық сақтау ұйымдарының өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылады
** Жарақтандырудың деңгейлері:
1 - деңгей – "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 68) тармақшасына сәйкес айқындалатын денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативіне (бұдан әрі-желі нормативі) сәйкес аудандық деңгейі;
2 деңгей – желі нормативіне сәйкес қалалық деңгей;
3 деңгей – желі нормативіне сәйкес облыстық деңгей;
4 деңгей – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қарамағындағы республикалық денсаулық сақтау ұйымдары.
*** Қабылдау бөлмесін жарақтандыруға қосымша
**** Аспаптық-диагностикалық бөлімшені жарақтандыруға қосымша
Аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы:
1. ӨЖЖ – өкпені жасанды желдету;
2. ИТП – интенсивті терапия палатасы;
3. ЖТНРҚТБ – жаңа туған нәрестелерді реанимациялау және қарқынды терапия бөлімшесі;
4. УДЗ – ультрадыбыстық зерттеулер.
5. ТБ – талап бойынша.
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төмен
стандарттарына
22-қосымша
Медициналық оңалту көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты
Медициналық жабдықтың атауы*
Медициналық көмек көрсету деңгейіне байланысты медициналық жабдықтардың саны
1**
2***
3****
Реабилитолог кабинеті

2)
Анализатор среднего уха для проведения скрининговой тимпанометрии у новорожденных
1 на отделение
1 на отделение
1 на отделение
3)
Электрокардиограф многоканальный для новорожденного
-
-
1
4)
Аппарат ЭЭГ
-
1
1
*Оснащение изделиями медицинского назначения осуществляется согласно заявкам организаций здравоохранения в соответствии с текущей потребностью.
**Уровни оснащения:
1 уровень - районный согласно государственному нормативу сети организаций здравоохранения, определяемому в соответствии с подпунктом 68) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Норматив сети);
2 уровень городской согласно Нормативу сети;
3 уровень – областной согласно Нормативу сети;
4 уровень – республиканские организации здравоохранения, находящиеся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
***Дополнительно к оснащению приемного покоя
****Дополнительно к оснащению инструментально –диагностического отделения
Расшифровка аббревиатур и сокращений:
1. ИВЛ – искусственная вентиляция легких;
2. ПИТ – палата интенсивной терапии;
3. ОРИТН – отделение реанимации и интенсивной терапии новорожденных;
4. УЗИ – ультразвуковые исследования.
5. ПТ-по требованию
Приложение 22
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими изделиями
Минимальный стандарт подразделения организации здравоохранения, оказывающего услуги по медицинской реабилитации
№"
Наименование медицинских изделий*
Количество медицинских изделий в зависимости от уровня
1**
2***
3****
Кабинет реабилитолога

13)
Аса жоғары жиілікті терапия аппараты
ТБ
1
1
14)
Фототерапияға арналған Аппарат
ТБ
2
2
15)
Дарсонвализацияға арналған аппарат
ТБ
2
2
16)
Электростимуляцияға арналған аппарат
ТБ
1
1
17)
Аяқ-қолдардың прессотерапиясына арналған аппарат
ТБ
ТБ
ТБ
18)
Аэрозольтерапия/ аэроионотерапия аппараты
ТБ
ТБ
ТБ
19)
Аралас физиотерапияға (электротерапияға) арналған аппарат)
ТБ
1
ТБ
20)
Декомпрессиялық-тракциялық терапия аппараты (омыртқаны созу жүйесі)
ТБ
ТБ
ТБ
21)
Соққы-толқын терапиясына арналған Аппарат
ТБ
ТБ
ТБ
22)
Омыртқаны су асты тарту және гидромассаждау кешені
ТБ
ТБ
ТБ
23)
Гидрокинезотерапияға, оның ішінде аяқ-қолға арналған судағы механотерапияға арналған жабдықтар кешені
ТБ
ТБ
ТБ
24)
Жоғары қарқынды импульсті магнитотерапияға арналған аппарат
ТБ
ТБ
ТБ
25)
Криотерапияға арналған аппарат
ТБ
ТБ
ТБ
26)
Аралық вакуумдық терапия аппараты
ТБ
ТБ
ТБ
ЕДШ (кинезиотерапия) кабинеті (бөлімше, зал) медициналық ұйымның бейініне сәйкес жабдық
1)
Кушеткалар / медициналық функционалдық төсек (травматологиялық бейінге арналған)
1 нұсқаушыға 1ден
ТБ
ТБ
2)
Вертикализация жүйесі бар оңалту динамикалық стендерлері (Вертикализатор (балалар медициналық ұйымдарының пациенттері үшін және ересектер үшін)
ТБ
ТБ
ТБ
3)
Локомотив терапиясына арналған оңалту кешені
ТБ
ТБ
ТБ
4)
Механотерапиялық оңалту тренажері (әр түрлі орындау нұсқалары)
ТБ
ТБ
ТБ
5)
Жүйке-бұлшықет диагностикасы және оңалту аппараты
ТБ
ТБ
ТБ
6)
Нейроортопедиялық оңалтуға арналған Комбинезон
ТБ
ТБ
ТБ
7)
Әр түрлі мөлшердегі қалпына келтіруге арналған экзоскелет
ТБ
ТБ
ТБ
8)
Қолды пассивті оңалту аппараты
ТБ
ТБ
ТБ
9)
Қол, аяқ, денеге арналған оңалту тренажерлары
ТБ
ТБ
ТБ
10)
Слинг-терапияға арналған құрылғы
ТБ
ТБ
ТБ
11)
Тірек-қимыл аппаратын/аяқ-қолдарды қалпына келтіруге арналған роботтандырылған оңалту кешені
ТБ
ТБ
ТБ
12)
Bobath and Voita әдісі бойынша жаттығуларға арналған терапиялық үстел
ТБ
ТБ
ТБ
13)
Кардиореспираторлық жүктемеге арналған велотренажер
ТБ
ТБ
ТБ
14)
Керек-жарақтармен жүру имитаторы (ересектер мен балаларға арналған)
ТБ
ТБ
ТБ
15)
Табанның тірек аймақтарын механикалық ынталандыру аппараттары (табан тіреуіш жүктемесінің имитаторы)
ТБ
ТБ
ТБ

13)
Аппарат сверхвысокочастотной терапии
ПТ
1
1
14)
Аппарат для фототерапии
ПТ
2
2
15)
Аппарат для дарсонвализации
ПТ
2
2
16)
Аппарат для электростимуляции
ПТ
1
1
17)
Аппарат для прессотерапии верхних и нижних конечностей
ПТ
ПТ
ПТ
18)
Аппарат аэрозольтерапии/ аэроионтерапии
ПТ
ПТ
ПТ
19)
Аппарат для комбинированной физиотерапии (электротерапии)
ПТ
1
ПТ
20)
Аппарат декомпрессионно-тракционной терапии (система вытяжения позвоночника)
ПТ
ПТ
ПТ
21)
Аппарат для ударно-волновой терапии
ПТ
ПТ
ПТ
22)
Комплекс для подводного вытяжения и гидромассажа позвоночника
ПТ
ПТ
ПТ
23)
Комплекс оборудования для гидрокинезотерапии в т.ч. для механотерапии в воде для верхней и нижней конечности
ПТ
ПТ
ПТ
24)
Аппарат для высокоинтенсивной импульсной магнитотерапии
ПТ
ПТ
ПТ
25)
Аппарат для криотерапии
ПТ
ПТ
ПТ
26)
Аппарат интервальной вакуумной терапии
ПТ
ПТ
ПТ
Кабинет (отделение, зал) ЛФК (кинезиотерапии) оборудование в соответствии с профилем медицинской организации
1)
Кушетки / Кровать медицинская функциональная (для травматологического профиля)
1 на 1 инструктора
ПТ
ПТ
2)
Реабилитационные динамические стендеры с системой вертикализации (Вертикализатор (для пациентов детских медицинских организаций)
ПТ
ПТ
ПТ
3)
Комплекс реабилитационный для локомоторной терапии
ПТ
ПТ
ПТ
4)
Тренажер реабилитационный механотерапевтический (различных вариантов исполнения)
ПТ
ПТ
ПТ
5)
Аппарат нейромышечной диагностики и реабилитации
ПТ
ПТ
ПТ
6)
Комбинезон для нейроортопедической реабилитации
ПТ
ПТ
ПТ
7)
Экзоскелет для реабилитации различных типоразмеров
ПТ
ПТ
ПТ
8)
Аппарат пассивной реабилитации верхних конечностей
ПТ
ПТ
ПТ
9)
Реабилитационные тренажеры для верхних, нижних конечностей, туловища
ПТ
ПТ
ПТ
10)
Устройство для слинг-терапии
ПТ
ПТ
ПТ
11)
Комплекс роботизированный реабилитационный для восстановления опорно-двигательного аппарата/верхних конечностей
ПТ
ПТ
ПТ
12)
Терапевтический стол для упражнений по методике Bobath and Voita
ПТ
ПТ
ПТ
13)
Велотренажер для кардиореспираторной нагрузки
ПТ
ПТ
ПТ
14)
Имитатор ходьбы с принадлежностями
ПТ
ПТ
ПТ
15)
Аппараты механической стимуляции опорных зон стопы (имитатор опорной нагрузки подошвенный)
ПТ
ПТ
ПТ

1)
Массаж жиынтығы: көтеретін басы бар медициналық массаж кушеткасы; қолға арналған массаж үстелі; массаж кушеткасына баспалдақ; үлкен және кіші білікшелер, кардиологиялық науқастарға арналған массаж үстелі
1
1
2
*Медициналық мақсаттағы бұйымдармен жабдықтагдыру ағымдағы қажеттілігі бойынша денсаулық сақтау ұйымдарының өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылады
** Бірінші деңгей-медициналық оңалту бойынша амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымдар;
*** Екінші деңгей-өз құрылымында медициналық оңалтуды жүзеге асыратын мамандандырылған бөлімшелері және (немесе) орталықтары бар мамандандырылған медициналық ұйымдар;
**** Үшінші деңгей-өз құрылымында медициналық оңалту, оның ішінде жоғары технологиялық оңалту бойынша мамандандырылған көмек көрсететін бөлімшелері және (немесе) орталықтары бар мамандандырылған медициналық ұйымдар.
Аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы:

1)
Набор массажный: кушетка медицинская массажная с поднимающим изголовьем; стол массажный для рук; лесенка к кушетке массажной; валики большой и малый, массажный стол для кардиологических пациентов)
1
1
2
*Оснащение изделиями медицинского назначения осуществляется согласно заявкам организаций здравоохранения в соответствии с текущей потребностью.
**Первый уровень – медицинские организации, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь по медицинской реабилитации;
***Второй уровень – специализированные медицинские организации, имеющие в своей структуре специализированные отделения и (или) центры, осуществляющие медицинскую реабилитацию;
**** Третий уровень – специализированные медицинские организации, имеющие в своей структуре отделения и (или) центры, оказывающие специализированную помощь по медицинской реабилитации, в том числе высокотехнологичной.
Расшифровка аббревиатур и сокращений:

8)
Сызықтық сенсоры және Доплер карталауы бар ультрадыбыстық диагностикалық жүйе
-
ТБ
ТБ
1
9)
Пульсоксиметр
-
ТБ
ТБ
1
10)
Глюкоза деңгейінің экспресс-анализаторы
ТБ
ТБ
1
*Медициналық мақсаттағы бұйымдармен жабдықтагдыру ағымдағы қажеттілігі бойынша денсаулық сақтау ұйымдарының өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылады
** Жарақтандырудың деңгейлері:
1 - деңгей – "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 68) тармақшасына сәйкес айқындалатын денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативіне (бұдан әрі-желі нормативі) сәйкес аудандық деңгейі;
2 деңгей – желі нормативіне сәйкес қалалық деңгей;
3 деңгей – желі нормативіне сәйкес облыстық деңгей;
4 деңгей – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қарамағындағы республикалық денсаулық сақтау ұйымдары.
Аббревиатура мен қысқартудың толық жазылуы:
ТБ – талап бойынша.
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төмен
стандарттарына
27-қосымша
Трансфузиологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарын жарақтандырудың ең төмен стандарты
Ескерту. 27-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 14.09.2022 № ҚР ДСМ-98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Медициналық бұйымдардың атауы*
Медициналық бұйымдар саны
Трансфузиялық терапияны жүзеге асыратын медициналық ұйымдарға арналған жабдық
Суық тізбекті жабдық
1)
Жаңа алынған қан және эритроциттер салынған пакеттерді сақтауға арналған тоңазытқыш (t°С +2+10)
1
2)
Қан препараттарын, диагностикалық реагенттерді сақтауға арналған фармацевтикалық тоңазытқыш (t°С +2+10)
1
3)
Плазма мен оның туындыларын сақтауға арналған мұздатқыш (t°С-25 және төмен)
1
4)
Тромбоциттерді сақтауға арналған құрылғы
1
5)
Плазманы ерітуге арналған құрылғы
1
6)
Эритроциттерді қыздыруға арналған құрылғы
1
7)
Контейнердің ішкі ортасының температурасын тіркеу датчиктері бар қан мен оның компоненттерін сақтауға және тасымалдауға арналған изотермиялық контейнер
ТБ
трансфузияларды сүйемелдеу кезінде зертханалық зерттеулер үшін
1)
Колонналық агглютинацияның жартылай автоматты иммуногематологиялық анализаторы (ридер, инкубатор, центрифуга, компьютер)
ТБ
2)
Колонналық агглютинацияның автоматты иммуногематологиялық анализаторы
ТБ
3)
Тромбоэластограф
ТБ
4)
Микроскоп
1
5)
Су бұлауы
ТБ
6)
Зертханалық центрифуга 3000 айн/мин
1
7)
Ауыспалы ұштықтары бар бір арналы көлемді дозаторлар жиынтығы
ТБ
қан мен оның компоненттерін, ерітінділерді құю үшін
1)
Реинфузияға арналған аппарат
ТБ
2)
Инфузиялық ерітінділер мен донорлық қан компоненттерін қыздыруға арналған құрылғы оларды құю процесінде
1
жалпы мақсаттағы жабдық

8)
Система ультразвуковая диагностическая с линейным датчиком и допплеровским картированием
-
ПТ
ПТ
1
9)
Пульсоксиметр
-
ПТ
ПТ
1
10)
Экспресс-анализатор уровня глюкозы в крови
ПТ
ПТ
1
*Оснащение изделиями медицинского назначения осуществляется согласно заявкам организаций здравоохранения в соответствии с текущей потребностью.
**Уровни оснащения:
1 уровень - районный согласно государственному нормативу сети организаций здравоохранения, определяемому в соответствии с подпунктом 68) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Норматив сети);
2 уровень городской согласно Нормативу сети;
3 уровень – областной согласно Нормативу сети;
4 уровень – республиканские организации здравоохранения, находящиеся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
Расшифровка аббревиатур и сокращений:
ПТ – по требованию.
Приложение 27
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими
изделиями
Минимальный стандарт оснащения организаций здравоохранения, оказывающих трансфузиологическую помощь
Сноска. Приложение 27 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 14.09.2022 № ҚР ДСМ-98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование медицинских изделий*
Количество медицинских изделий
Оборудование для медицинских организаций, осуществляющих трансфузионную терапию
Оборудование холодовой цепи
1)
Холодильник для хранения пакетов с цельной кровью и эритроцитами (t°С +2+10)
1
2)
Холодильник фармацевтический для хранения препаратов крови, диагностических реагентов (t°С +2+10)
1
3)
Морозильник для хранения плазмы и ее производных (t°С -25 и ниже)
1
4)
Устройство для хранения тромбоцитов
1
5)
Устройство для размораживания плазмы
1
6)
Устройство для подогрева эритроцитов
1
7)
Контейнер изотермический для хранения и транспортировки крови и ее компонентов с датчиками регистрации температуры внутренней среды контейнера
ПТ
для лабораторных исследований при сопровождении трансфузий
1)
Полуавтоматический иммуногематологический анализатор колоночной агглютинации (ридер, инкубатор, центрифуга, компьютер)
ПТ
2)
Автоматический иммуногематологический анализатор колоночной агглютинации
ПТ
3)
Тромбоэластограф
ПТ
4)
Микроскоп
1
5)
Водяная баня
ПТ
6)
Центрифуга лабораторная
1
7)
Комплект дозаторов с переменным объемом одноканальный со сменными наконечниками
ПТ
для переливаний крови и ее компонентов, растворов
1)
Аппарат для реинфузий
ПТ
2)
Устройство для подогрева инфузионных растворов и компонентов донорской крови в процессе их переливания
1
оборудование общего назначения

1)
Экрандалған бактерицидті стационарлық сәулелендіргіш
1
2)
Зертхана жинағы
1
3)
Жалпы дәрігерлік жинақ
1
4)
Емшара жинағы
1
5)
Фельдшер жинағы
1
Донорлық қан мен оның компоненттерін дайындау, қайта өңдеу, сақтау, өндірістік бақылау және тасымалдау саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарына арналған жабдық
Зертханалық диагностикаға арналған жабдық
Трансфузиялық инфекциялар скринингіне, клиникалық-биохимиялық, иммуногематологиялық, зертханалық зерттеулерге арналған жабдық
1)
Вошері және инкубаторы бар иммуноферментті анализатор (ридер)
ТБ
1.2)
Гемотрансмиссивті инфекциялар маркерлерін скринингтеуге арналған жабық үлгідегі иммунохимиялық анализатор
ТБ
2.3)
ПТР әдісімен зерттеу жүргізуге арналған жабық үлгідегі автоматты жүйе
ТБ
4)
Иммуноблотқа арналған анализатор
ТБ
3.5)
Гематологиялық анализатор
ТБ
4.6)
Коагулологиялық анализатор
ТБ
5.7)
Биохимиялық анализатор
ТБ
8)
Гемоглобинді экспресс-анықтауға арналған құрал
ТБ
9)
АЛТ деңгейін анықтауға арналған экспресс-анализатор
ТБ
6.10)
Бос гемоглобинді анықтауға арналған анализатор
ТБ
11)
Колонналық агглютинацияның жартылай автоматты иммуногематологиялық анализаторы (ридер, инкубатор, центрифуга, компьютер)
ТБ
12)
Колонналық агглютинацияның автоматты иммуногематологиялық анализаторы
ТБ
7.13)
Центрифуга-вортекс
ТБ
8.14)
Миллиосмометр
1
9.15)
РН-метр
1
16)
Ағынды цитофлюориметр
ТБ
10.17)
ЭШЖ үшін штатив
ТБ
11.18)
Дозаторларға арналған штатив
ТБ
12.19)
1-8 арналы пипеткалары бар ауыспалы ұштықтарымен ауыспалы көлемді дозаторлар жиынтығы
ТБ
13.20)
Зертханалық жарық бинокулярлық микроскоп
ТБ
14.21)
Жоғары жылдамдықты зертханалық центрифуга
ТБ
бактериологиялық зерттеулер зертханасы үшін **
22)
Ауа стерилизаторы
ТБ
15.23)
Мақта тығындарын жасауға арналған машина
ТБ
16.24)
Бу стерилизаторы
ТБ
17.25)
Дезинфекциялық-жуу аппараты
ТБ
18.26)
Ортаны дайындауға арналған автоматты құрал
ТБ
Тіндік типтеу зертханасына арналған жабдық**
лейкоциттік антиденелерді (HLA-антиденелер) скринингтеу үшін
27)
Компьютермен және БЖ-мен жиынтықта SSO генотиптеуге арналған мультипараметрлік флуоресценттік талдауға арналған диагностикалық жүйе
1
1.28)
компьютермен және БЖ жиынтықта ИФТ риддер
1
29)
96 ойықшалы ИФТ планшетіне арналған термошейкер
1
молекулалық-генетикалық зерттеулер үшін
30)
ДНҚ бөлуге арналған автомат
1
31)
компьютермен және БЖ-мен жиынтықта ДНҚ концентрациясын өлшеуге арналған спектофотометр
1
32)
Флюориметр
1
33)
Микропробиркаларға арналған термошейкер
1
2.34)
Пробирка ұстағыштары бар орбиталық шейкер
1
3.35)
96 ойықшалы амплификатор, көлемі 0,2 мл, жылытылатын қақпағы бар ойықшалар
ТБ
36)
Төсемдерімен жиынтықтағы құю құрылғысы бар электрофорездік камера
ТБ

1)
Облучатель экранированный бактерицидный стационарный
1
2)
Набор лаборатории
1
3)
Набор общеврачебный
1
4)
Набор процедурный
1
5)
Набор фельдшера
1
Оборудование для организаций здравоохранения осуществляющих деятельность в сфере заготовки, переработки, хранения, производственного контроля и транспортировки донорской крови и ее компонентов
Оборудование для лабораторной диагностики
Оборудование для скрининга трансфузионных инфекций, клинико-биохимических, иммуногематологических, лабораторных исследований
1)
Анализатор иммуноферментный (ридер) с вошером и инкубатором
ПТ
1.2)
Анализатор иммунохимический, закрытого типа для скрининга маркеров гемотрансмиссивных инфекций
ПТ
2.3)
Автоматическая система закрытого типа для проведения исследования методом ПЦР
ПТ
4)
Анализатор для иммуноблота
ПТ
3.5)
Анализатор гематологический
ПТ
4.6)
Анализатор коагулологический
ПТ
5.7)
Биохимический анализатор
ПТ
8)
Прибор для экспресс-определения гемоглобина
ПТ
9)
Экспресс-анализатор для определения уровня АЛТ
ПТ
6.10)
Анализатор для определения свободного гемоглобина
ПТ
11)
Полуавтоматический иммуногематологический анализатор колоночной агглютинации (ридер, инкубатор, центрифуга, компьютер)
ПТ
12)
Автоматический иммуногематологический анализатор колоночной агглютинации
ПТ
7.13)
Центрифуга-вортекс
ПТ
8.14)
Миллиосмометр
1
9.15)
Центрифуга лабораторная высокоскоростная
ПТ
16)
Цитофлюориметр проточный
ПТ
10.17)
Штатив для СОЭ
ПТ
11.18)
Штатив для дозаторов
ПТ
12.19)
Комплект дозаторов с переменным объемом со сменными наконечниками с 1-8 канальными пипетками
ПТ
13.20)
Микроскоп лабораторный световой бинокулярный
ПТ
для лаборатории бактериологических исследований **
22)
Воздушный стерилизатор
ПТ
14.23)
Машина для изготовления ватных пробок
ПТ
15.24)
Паровой стерилизатор
ПТ
16.25)
Дезинфекционно-моечный аппарат
ПТ
17.26)
Автоматический прибор для приготовления сред
ПТ
Оборудование для лаборатории тканевого типирования**
для скрининга лейкоцитарных антител
27)
Система диагностическая для мультипараметрического флуоресцентного анализа
1
1.28)
ИФА риддер в комплекте с компьютером и
1
29)
Термошейкер для 96-ти луночных ИФА планшет
1
для молекулярно-генетических исследований
30)
Автомат для выделения ДНК
1
31)
Спектофотометр
1
32)
Флуориметр
1
33)
Термошейкер для микропробирок
1
2.34)
Шейкер орбитальный с держателями для пробирок
1
3.35)
Амплификатор 96 луночный, лунки объемом на 0,2мл, с нагреваемой крышкой
ПТ
36)
Электрофоретическая камера с заливочным устройством в комплекте с подложками
ПТ

4.37)
4 электрофорездік камераға дейін қосылу мүмкіндігі бар қуат көзі (220 В, 50 Гц, 75 Вт)
ТБ
38)
Компьютермен және БЖ жиынтықтағы гель электрофореграммаларды визуализациялау, мұрағаттау және өңдеу жүйесі
1
39)
Трансиллюминатор
1
40)
Су ионсыздағышы
1
Серологиялық зерттеулер үшін
41)
Автоматты жасуша есептегіші
1
42)
Терасаки бір арналы және алты арналы диспенсерлер жиынтығы
1
5.43)
Жылытқышы бар магнитті араластырғыш
1
6.44)
Суретті визуализациялауға және сақтауға арналған компьютер мен БЖ -мен жиынтықтағы Терасаки планшеті, ұстатқышпен инверттелген микроскоп
1
45)
Зертханалық жарық бинокулярлық микроскоп
1
капиллярлық секвенирлеуді және (немесе) келесі буынды секвенирлеуді жүргізу үшін (NGS)
46)
Капиллярлық генетикалық анализатор - секвенатор компьютермен және БЖ жиынтықта
1
7.47)
Келесі (жаңа) ұрпақтың генетикалық секвенаторы
1
8.48)
96 ойықшалы амплификатор, көлемі 0,2 мл, жылытылатын қақпағы бар ойықшалар
1
49)
Real-Time амплификаторы, 96 ойықшалы, көлемі 0,2 мл, жылытылатын қақпағы бар ойықшалар
ТБ
50)
Магниттік штатив
1
қосымша жабдықтар
51)
Миницентрифуга-вортекс
ТБ
52)
Микропробиркаларға арналған зертханалық микроцентрифуга
ТБ
9.53)
Көлемі 10-15 мл 5000 айн/мин дейінгі пробиркаларға арналған центрифуга
ТБ
10.54)
Көлемі 1,5 мкл және ПТР жолақтары бар 96 ойықшалы микропланшеттерге арналған роторы бар центрифуга (жылдамдығы - 2000 g)
ТБ
11.55)
96 ойықшалы ПТР планшетіне арналған термошейкер
1
12.56)
Ауыспалы көлемдегі бір арналы және сегіз арналы дозаторлар жиынтығы
ТБ
13.57)
Мұздатқыш камерасы бар фармацевтикалық тоңазытқыш
ТБ
14.58)
Мұздатқыш камера (t°С -25 және одан төмен)
ТБ
15.59)
Фармацевтикалық тоңазытқыш (t°С +2+10)
ТБ
Жаңа алынған қан мен оның компоненттерін дайындауға, қайта өңдеуге арналған жабдық
жаңа алынған қанды, плазманы, эритроциттерді, тромбоциттерді дайындау үшін
1.60)
Плазманы, жасушаларды автоматты жинауға арналған аппараттар
ТБ
2.61)
Қанды мультикомпонентті сепарациялауға арналған аппараттар
ТБ
3.62)
Жаңа алынған қанды жинауға арналған таразы-араластырғыштар
ТБ
4.63)
Донорлық кресло
ТБ
5.64)
Инфузиялық ерітінділерге арналған штатив
ТБ
6.65)
Пластик магистральдардың стационарлық дәнекерлегіші
ТБ
7.66)
Тасымалданатын (мобильді) пластик магистральдардың дәнекерлегіші
ТБ
8.67)
Қысқыш (стриппер)
ТБ
9.68)
Рефрижераторлық центрифуга
ТБ
10.69)
Центрифугалық стақандарды теңестіруге арналған таразылар
ТБ
11.70)
Центрифуга стакандарына арналған адаптер
ТБ
Жаңа алынған қанды, плазманы, эритроциттерді, тромбоциттерді өңдеу үшін
12.71)
Автоматты фракционатор
ТБ
13.72)
Плазмаэстрактор
ТБ
14.73)
Қан компоненттеріндегі вирустың белсенділігін жоюға арналған аппарат
ТБ

4.37)
Источник питания с возможностью подключения до 4-х электрофоретических камер
ПТ
38)
Система визуализации, архивирования и обработки гель-электрофореграмм в комплекте с компьютером
1
39)
Трансиллюминатор
1
40)
Деионизатор воды
1
для серологических исследований
41)
Автоматический счетчик клеток
1
42)
Комплект одноканальных и шестиканальных диспенсеров Терасаки
1
5.43)
Мешалка магнитная с подогревом
1
6.44)
Микроскоп инвертированный с держателем планшет Терасаки в комплекте с компьютером для визуализации и сохранения изображения
1
45)
Микроскоп лабораторный световой бинокулярный
1
для проведения капиллярного секвенирования и (или) секвенирования следующего поколения
46)
Капиллярный генетический анализатор - секвенатор в комплекте с компьютером
1
7.47)
Генетический секвенатор следующего (нового поколения)
1
8.48)
Амплификатор 96 луночный, лунки объемом на 0,2мл, с нагреваемой крышкой
1
49)
Амплификатор
ПТ
50)
Магнитный штатив
1
дополнительное оборудование
51)
Миницентрифуга-вортекс
ПТ
52)
Микроцентрифуга лабораторная для микропробирок
ПТ
9.53)
Центрифуга для пробирок объемом 10-15 мл до 5000 об-мин
ПТ
10.54)
Центрифуга с ротором для 96-луночных микропланшет объемом 1,5 мкл и ПЦР полоски
ПТ
11.55)
Термошейкер для 96-ти луночных ПЦР планшет
1
12.56)
Комплект одноканальных и восьмиканальных дозаторов переменного объема
ПТ
13.57)
Холодильник фармацевтический с морозильной камерой
ПТ
14.58)
Морозильная камера (t°С -25 и ниже)
ПТ
15.59)
Холодильник фармацевтический (t°С +2+10)
ПТ
Оборудование для заготовки, переработки цельной крови и ее компонентов
для заготовки цельной крови, плазмы, эритроцитов, тромбоцитов
1.60)
Аппараты для автоматического сбора плазмы, клеток
ПТ
2.61)
Аппараты для мультикомпонентной сепарации крови
ПТ
3.62)
Весы-помешиватели для сбора цельной крови
ПТ
4.63)
Донорское кресло
ПТ
5.64)
Штатив для инфузионных растворов
ПТ
6.65)
Запаиватель пластиковых магистралей стационарный
ПТ
7.66)
Запаиватель пластиковых магистралей переносной (мобильный)
ПТ
8.67)
Выжиматель (стриппер)
ПТ
9.68)
Центрифуга рефрижераторная
ПТ
10.69)
Весы для уравновешивания центрифужных стаканов
ПТ
11.70)
Адаптер для стаканов центрифуги
ПТ
для переработки цельной крови, плазмы, эритроцитов, тромбоцитов
12.71)
Автоматический фракционатор
ПТ
13.72)
Плазмаэкстрактор
ПТ
14.73)
Аппарат для вирусинактивации компонентов крови
ПТ

13.89)
Инверттелген микроскоп
1
14.90)
Горяев камерасы
ТБ
15.91)
II класты биологиялық қауіпсіздік шкафы (ламинарлық шкаф)
1
Суық тізбекті жабдық
1.92)
Қан препараттары мен зертханалық реагенттерді сақтауға арналған фармацевтикалық тоңазытқыш
(t°С +2+10)
ТБ
2.93)
Мұздатқыш камерасы бар фармацевтикалық тоңазытқыш
(t°С +2+10)
ТБ
3.94)
Плазма мен оның туындыларын сақтауға арналған мұздатқыш
(t°c -25 және төмен)
ТБ
4.95)
Өте төмен температуралы мұздатқыштар
(t°С -80-150)
ТБ
5.96)
Жаңа алынған қанды және эритроциттері бар пакеттерді сақтауға арналған тоңазытқыш
(t°С +2+10)
ТБ
6.97)
Тромбоциттерді сақтауға арналған құрылғы
ТБ
7.98)
Плазманы ерітуге арналған құрылғы
ТБ
8.99)
Плазманы тез қатыруға арналған құрылғы
ТБ
9.100)
Контейнердің ішкі ортасының температурасын тіркеу датчиктері бар қан мен оның компоненттерін сақтауға және тасымалдауға арналған изотермиялық контейнер
ТБ
10.101)
Контейнердің ішкі ортасының температурасын тіркеу датчиктері бар қан үлгілерін сақтауға және тасымалдауға арналған изотермиялық контейнер
ТБ
Жалпы мақсаттағы жабдық
1.102)
Экрандалған бактерицидті стационарлық сәулелендіргіш
ТБ
2.103)
Ауаны тазартатын ультракүлгінді рециркулятор
ТБ
3.104)
I класты биологиялық қауіпсіздік шкафы (сорғыш шкаф)
ТБ
4.105)
II класты биологиялық қауіпсіздік шкафы (ламинарлық шкаф)
ТБ
5.106)
Дефибриллятор
ТБ
6.107)
Медициналық сорғыш
ТБ
7.108)
Тілұстағыш
ТБ
8.109)
Ауа өткізгіш
ТБ
9.110)
Асортименттегі медициналық науалар
ТБ
10.111)
Бой өлшегіші бар медициналық таразылар
ТБ
11.112)
Сырғытпа кресло
ТБ
12.113)
Медициналық сырғытқа
ТБ
13.114)
Амбу қабы
ТБ
14.115)
Кондуктометр (тазартылған суды бақылау үшін)
1
15.116)
Пробиркаларға арналған шейкер
ТБ
16.117)
Су былау
ТБ
17.118)
Құрғақ термостат
ТБ
18.119)
Аналитикалық сападағы бидистилденген су алуға арналған қондырғы
1
19.120)
Автоклав
ТБ
20.121)
Дәрігерлік қабылдау жиынтығы
ТБ
21.122)
Жалпы дәрігерлік жиынтық
ТБ
22.123)
Емшара жиынтығы
ТБ
23.124)
Фельдшер жиынтығы
ТБ
24.125)
Зертхана жиынтығы
ТБ

13.89)
Микроскоп инвертированный
1
14.90)
Камера Горяева
ПТ
15.91)
Шкаф биологической безопасности II класса (ламинарный шкаф)
1
Оборудование холодовой цепи
1.92)
Холодильник фармацевтический для хранения препаратов крови и лабораторных реагентов (t°С +2+10)
ПТ
2.93)
Холодильник фармацевтический с морозильной камерой (t°С +2+10)
ПТ
3.94)
Морозильник для хранения плазмы и ее производных (t°С -25 и ниже)
ПТ
4.95)
Морозильные камеры супернизкой температуры (t°С -80-150)
ПТ
5.96)
Холодильник для хранения пакетов с цельной кровью и эритроцитами (t°С +2+10)
ПТ
6.97)
Устройство для хранения тромбоцитов
ПТ
7.98)
Устройство для размораживания плазмы
ПТ
8.99)
Устройство для быстрой заморозки плазмы
ПТ
9.100)
Контейнер изотермический для хранения и транспортировки крови и ее компонентов с датчиками регистрации температуры внутренней среды контейнера
ПТ
10.101)
Контейнер изотермический для хранения и транспортировки образцов крови с датчиками регистрации температуры внутренней среды контейнера
ПТ
2.4. Оборудование общего назначения
1.102)
Облучатель экранированный бактерицидный стационарный
ПТ
2.103)
Ультрафиолетовый рециркулятор очистки воздуха
ПТ
3.104)
Шкаф биологической безопасности I класса (вытяжной шкаф)
ПТ
4.105)
Шкаф биологической безопасности II класса (ламинарный шкаф)
ПТ
5.106)
Дефибриллятор
ПТ
6.107)
Медицинский отсасыватель
ПТ
7.108)
Языкодержатель
ПТ
8.109)
Воздуховод
ПТ
9.110)
Лотки медицинские в асортименте
ПТ
10.111)
Весы медицинские с ростомером
ПТ
11.112)
Кресло-каталка
ПТ
12.113)
Медицинская каталка
ПТ
13.114)
Мешок Амбу
ПТ
14.115)
Кондуктометр (для контроля дистиллированной воды)
1
15.116)
Шейкер для пробирок
ПТ
16.117)
Водяная баня
ПТ
17.118)
Термостат сухой
ПТ
18.119)
Установка для получения бидистиллированной воды аналитического качества
1
19.120)
Автоклав
ПТ
20.121)
Набор врачебного приема
ПТ
21.122)
Набор общеврачебный
ПТ
22.123)
Набор процедурный
ПТ
23.124)
Набор фельдшера
ПТ
24.125)
Набор лаборатории
ПТ

25.126)
Зертханалық, электрондық өлшегіші
ТБ
* Медициналық мақсаттағы бұйымдармен жарақтандыру ағымдағы қажеттілікке сәйкес денсаулық сақтау ұйымдарының өтінімдері негізінде жүзеге асырылады.
** Медициналық мақсаттағы бұйымдармен жарақтандыру зертхана (бөлімше, бөлім) болған кезде жүзеге асырылады
Аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы:
ТБ-талап ету бойынша
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төмен
стандарттарына
28-қосымша
Гастроэнтерологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты
Медициналық бұйымдардың атауы*
Медициналық көмек көрсету деңгейіне байланысты медициналық бұйымдардың саны**
1
2
3
4
Гастроэнтерология

25.126)
Весы лабораторные, электронные
ПТ
* Оснащение медицинскими изделиями осуществляется согласно заявкам организаций здравоохранения в соответствии с текущей потребностью.
**Оснащение изделиями медицинского назначения осуществляется при наличии лаборатории (отделения) отдела
Расшифровка аббревиатур и сокращений:
ПТ-по требованию;
СОЭ-скорость оседания эритроцитов;
ИФА-иммуноферментный анализ;
ДНК-дезоксирибонуклеиновая кислота;
АЛТ-аланинаминотрансфераза;
t°С -температура градусов Цельсия;
ПЦР- полимеразная цепная реакция;
СО2 – диоксид углерода.
Приложение 28
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими изделиями
Минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего гастроэнтерологическую помощь
Наименование медицинских изделий*
Количество медицинских изделий в зависимости от уровня**
1
2
3
4
Гастроэнтерология

1. ТБ – талап бойынша.
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төмен
стандарттарына
31-қосымша
Гематологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының бөлімшесін жарақтандырудың ең төмен стандарты
Медициналық бұйымдардың атауы*
Медициналық көмек көрсету деңгейіне байланысты медициналық бұйымдардың саны**
1
2
3
4
Гематология бөлімшесі (гемопоэздік дің жасушаларын транспланттау бөлімшесі)
1)
Инфузиялық насос
-
Бір төсекке 1-ден
Бір төсекке 1-ден
Бір төсекке 1-ден
2)
Көпканалды электрокардиограф
-
ТБ
ТБ
ТБ
Күндізгі стационар
1)
Функционалдық төсек / кресло
1 төсек-орынға 1
1 төсек-орынға 1
1 төсек-орынға 1
1 төсек-орынға 1
2)
Инфузиялық насос
-
1 төсекке 1-ден
1 төсекке 1-ден
1 төсекке 1-ден

1. ПТ – по требованию.
Приложение 31
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими изделиями
Минимальный стандарт оснащения подразделения организации здравоохранения, оказывающего гематологическую помощь
Наименование медицинских изделий*
Количество медицинских изделий в зависимости от уровня**
1
2
3
4
Отделение гематологии (отделения трансплантации гемопоэтических стволовых клеток)
1)
Инфузионный насос
-
1 на 1 койку
1 на 1 койку
1 на 1 койку
2)
Электрокардиограф многоканальный
-
ПТ
ПТ
ПТ
Дневной стационар
1)
Функциональная кровать / кресло
1 на 1 койко-место
1 на 1 койко-место
1 на 1 койко-место
1 на 1 койко-место
2)
Инфузионный насос
-
1 на 1 койку
1 на 1 койку
1 на 1 койку

1 - деңгей – "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексі 7-бабының 68) тармақшасына сәйкес айқындалатын денсаулық сақтау ұйымдары желісінің мемлекеттік нормативіне (бұдан әрі-желі нормативі) сәйкес аудандық деңгейі;
2 деңгей – желі нормативіне сәйкес қалалық деңгей;
3 деңгей – желі нормативіне сәйкес облыстық деңгей;
4 деңгей – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің қарамағындағы республикалық денсаулық сақтау ұйымдары.
Аббревиатуралар мен қысқартулардың толық жазылуы:
1) ҚШЕМ – қысқа латенттік шақыртылған есту мүмкіндіктері
2) ASSR- стационарлық шақыртылған есту мүмкіндіктері
3) ТЕОАЕ – шақыртылған отоакустикалық эмиссия
4) DPOAE - өнімнің бұрмалану жиілігінде шақыртылған отоакустикалық эмиссия
5) RECD – нақты құлақтың дыбыстық қысымын өлшеу
6) ТБ – талап бойынша.
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төмен
стандартына 34-қосымша
Ескерту. Стандарт 34-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.07.2025 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ангиографиялық қондырғыға техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты.*
Техникалық ерекшелік бөлімдерінің атауы (жиынтықтауышы/параметрі/сипаттамасы бөлігінде)
Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің стандарт деңгейіне сәйкес параметрдің мәні
аудандық
қалалық
облыстық
(республикалық маңызы бар қала)
республикалық
Негізгі жиынтықтауыштар:
1.
Позиционер
Үш нұсқаның бірін таңдау
Бір проекциялық (монопланды) ангиографияға арналған
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Екі проекциялық (бипландық) ангиографияға арналған
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Гибридті операциялық бөлмедегі ангиографияға арналған
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
2.
Сандық детектор
Үш нұсқаның бірін таңдау:
Бір проекциялық ангиографияға арналған максималды көру өрісінің диагоналы (нұсқаның бірін таңдаңыз), қараңыз
кемінде 25/кемінде 39-
кемінде 25 /кемінде 39
кемінде 30/кемінде 42
кемінде 30/кемінде 42
Екі проекциялық ангиографияға арналған максималды көру өрісінің диагоналы,
(нұсқаның бірін таңдаңыз), қараңыз
-
-
кемінде 25/кемінде 39
кемінде 30/кемінде 42
кемінде 25/кемінде 39
кемінде 30/кемінде 42
Гибридті операциялық бөлмедегі ангиографияға арналған максималды көру өрісінің диагоналы,
(нұсқаның бірін таңдаңыз,) қараңыз
-
-
кемінде 25/кемінде 39
кемінде 30/кемінде 42
3.
Рентген түтігі
10 минут ішінде флюроскопиялық режимде түтіктің максималды жылу қуаты
кемінде 2000 Вт
кемінде 3000 Вт
кемінде 4000 Вт
кемінде 4500 Вт
Рентгендік түтіктегі жылу жүктемесін диспетчерлік пункттен бақылау
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Қызмет көрсету орталығына арналған рентгендік түтіктің қашықтан диагностикалау функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
4.
Пациент үстелі
Карбонды декалы тікелей ангиографиялық
қолда бар
қолда бар
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Гибридті хирургиялық операция бөлмесіне арналған сегменттелген декасы бар
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
5.
Операция бөлмесіндегі мониторлар
Екі нұсқаның біреуін таңдау
"Тірі" және референттік кескіндерді, үш өлшемді кескіндерді көрсетуге арналған бөлек мониторлар
Диагональдары кемінде 19 дюйм болатын кемінде 2 монитор/ диагональдары кемінде 55 дюйм болатын 1 монитор
Диагональдары кемінде 19 дюйм болатын кемінде 2 монитор/ диагональдары кемінде 55 дюйм болатын 1 монитор
-
-
Үшінші тарап көздерінен "тірі", анықтамалық, үш өлшемді және қосымша кескіндерді бір уақытта көрсету мүмкіндігі бар монитор
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Диагоналы кемінде 55 дюйм/2 монитор 1 монитор. кемінде 19 дюйм
Диагоналы кемінде 55 дюйм/2 монитор 1 монитор. кемінде 19 дюйм
6.
Дозаны төмендету жүйелері
Автоматты түрде ауыстырылатын мыс сүзгілері бар спектрлік сүзгілеу жүйесі
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Сәулеленусіз виртуалды коллимация
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша

1 уровень - районный согласно государственному нормативу сети организаций здравоохранения, определяемому в соответствии с подпунктом 68) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Норматив сети);
2 уровень городской согласно Нормативу сети;
3 уровень – областной согласно Нормативу сети;
4 уровень – республиканские организации здравоохранения, находящиеся в ведении Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
Расшифровка аббревиатур и сокращений:
КСВП – коротколатентные слуховые вызванные потенциалы
ASSR- стационарные слуховые вызванные потенциалы
ТЕОАЕ – вызванная отоакустическая эмиссия
DPOAE - вызванная отоакустическая эмиссия на частоте продукта исскажения
RECD – измерение звукового давления в реальном ухе
ПТ – по требованию.
Приложение 34
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими
изделиями
Сноска. Минимальный стандарт дополнен приложением 34 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 08.07.2025 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на ангиографическую установку. *
Наименование разделов технической спецификации
(в части - комплектующего/параметра/
характеристики)
Значение параметра, в соответствии с уровнем норматива сети организаций здравоохранения
районный
городской
областной
(город республиканского значения)
республиканский
Основные комплектующие
1.
Позиционер
Выбор одного из трех вариантов
Для однопроекционной (моноплановой) ангиографии
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Для двухпроекционной (биплановой) ангиографии
-
-
По потребности
По потребности
Для ангиографии в гибридной операционной
-
-
По потребности
По потребности
2.
Цифровой детектор
Выбор одного из трех вариантов:
Диагональ максимального поля обзора для однопроекционной ангиографии ( выбор одного из вариантов),см
Не менее 25/не менее 39
Не менее 25/не менее 39
Не менее 30/не менее 42
Не менее 30/не менее 42
Диагональ максимального поля обзора для двухпроекционной ангиографии,
(выбор одного из вариантов), см
-
-
Не менее 25/не менее 39
Не менее 30/не менее 42
Не менее 25/не менее 39
Не менее 30/не менее 42
Диагональ максимального поля обзора для ангиографии в гибридной операционной,
(выбор одного из вариантов,) см
-
-
Не менее 25/не менее 39
Не менее 30/не менее 42
3.
Рентгеновская трубка
Максимальная тепловая мощность трубки в режиме рентгеноскопии в течении 10 минут
Не менее 2000 Вт
Не менее 3000 Вт
Не менее 4000 Вт
Не менее 4500 Вт
Мониторинг тепловой нагрузки на рентгентрубку из пультовой
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функция удаленной диагностики рентгентрубки для сервисного центра
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
4.
Стол пациента
Ангиографический с прямой карбоновой декой
Наличие
Наличие
По потребности
По потребности
Хирургический с сегментированной декой для гибридной операционной
-
-
По потребности
По потребности
5.
Мониторы в операционной
Выбор одного из двух вариантов
Отдельные мониторы для отображения "живого" и референсного изображений, трехмерных изображений
Не менее 2 мониторов с диагоналями не менее 19 дюймов/1 монитор, диагональю не менее 55 дюймов
Не менее 2 мониторов с диагоналями не менее 19 дюймов/1 монитор, диагональю не менее 55 дюймов
-
-
Монитор с возможностью одновременного отображенеия "живого", референсного изображений, трехмерных изображений и дополнителных изображений от сторонних источников
По потребности
По потребности
Монитор 1 шт с диагональю не менее 55 дюймов/2 монитора. не менее 19 дюймов
Монитор 1 шт с диагональю не менее 55 дюймов/2 монитора. не менее 19 дюймов
6.
Системы снижения дозы
Система спектральной фильтрации с помощью автоматически сменяемых медных фильтров
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Виртуальная коллимация без облучения
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности

3,75 кадр/сек-тан аспайтын қысқартылған жиілігі бар төмен дозалы сканерлеу режимдері
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Зерттеу кезінде операциялық бөлмедегі монитордағы доза туралы ақпарат
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Зерттеуден кейін жинақталған дозаның графикалық есебі
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Шашырауға қарсы алынбалы тор
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Мүмкін болатын ең төменгі доза жүктемесінде кескіннің ең жоғары сапасын үздіксіз сақтайтын бағдарламалық қамтамасыз ету алгоритмі/сәулеленген тіндердің қалыңдығындағы айырмашылықтарды өтейтін дозаны автоматты түрде басқару механизмі
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Фокус ұзындығын реттеу функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
7.
Сурет сапасын жақсарту жүйелері
Базалық функциялар
Қозғалыс артефактілерін азайту үшін алуды түсіру режимінде автоматты түрде пиксельді ауыстыру функциясы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Алдын ала орнатылған сценарийлерден немесе жеке пайдаланушы қалауларына сәйкес таңдау арқылы кескіндерді теңестіру
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Субстракция режимінде бір реттік жоғары контрастты түсіру функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Барлық түсіру режимдерінде жиекті жақсарту функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Арнайы функциялар
Кескіннің максималды нақтылығы үшін секундына 50 кадрлық минимум жиілігі бар түсіру режимі
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Жүрек соғысының қозғалысын азайту функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Металл заттардан алынған үш өлшемді кескіндеріндегі артефактілерді азайту функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Тыныс алу қозғалыстарынан үш өлшемді кескіндеріндегі артефактілерді азайту функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
8.
Екі өлшемді (2D) навигация
Тамырлы масканы алу және оны нақты уақыттағы флюорографияға кейіннен қолдану. Маска мен қоршаған фонның дәлігін бір уақытта реттеу
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
9.
Үш өлшемді (3D) навигация
Бұрын алынған үш өлшемді кескіндерді (3D ангио, КТ немесе МРТ) флюроскопияда нақты уақытта беттестіру. Біріктірілген үш өлшемді кескіндерді позициялаушы қозғалыстарымен синхрондау.
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
10.
Жұмыс станциялары
Ангиографта алынған мәліметтерді жинауға арналған мономодальды жұмыс станциясы.
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Ангиография, КТ, МРТ, ультрадыбыстық, ПЭТ арқылы алынған DICOM кескіндерін қарауға және өңдеуге арналған мультимодальды жұмыс станциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
11.
Кардио бағдарламалық пакет
Базалық функциялар
Үстел үстін сенсорлық экраннан басқару арқылы коронарлық тамырдың өлшемін өлшеу және стенозды талдау
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қолда бар
Бақылау бөлмесінен коронарлық тамырдың өлшемін өлшеу және стенозды талдау
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Сол жақ қарынша функциясының сандық талдауы: жалпы шығару фракциясы және қабырға қозғалысын талдау
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Ашылған коронарлық стенттің көрінуін жақсарту функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Арнайы функциялар
Орнатылған коронарлық стенттің көрінуін және оның тамыр қабырғасына қатысты орналасуын жақсарту функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Қолқа қақпағын талдау функциялары, транскатетерлі қолқа қақпақшасын имплантациялау үшін кейінгі үш кескінді навигациясымен атриумды өлшеу, сол жақ жүрекше қосалқысының эндоваскулярлық окклюзиясы
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
12.
Нейро бағдарламалық пакет
Базалық функциялар
Ротациялық ангиография көмегімен ми тамырларының үш өлшемді кескіндерін алу функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Инсультті емдеуде мидың жұмсақ тінін жақсарту үшін КТ тәрізді бейнелеу мүмкіндігі
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Ми тамырларын толтыру жылдамдығы мен қарқындылығын визуализациялау үшін түсті кодтау функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Арнайы функциялар
Аневризманы талдау функциясы, одан кейін ангиографта үш өлшемді навигациямен ағынды бағыттайтын стентті қолдану арқылы аневризманы емдеу
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Церебральды аневризмалар мен артериовенозды даму ақауларын емдеуде эмболизацияны жоспарлау. Артериялық және веноздық фазалардағы визуализация, жұмыс орнында эмболизация симуляциясы және ангиографта кейінгі 3D навигациясымен операция.
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
13.
Oнкологиялық бағдарлама пакеті
Бауыр ісіктерін емдеуде эмболизацияны жоспарлау. Ісікке нәр беруші тамырды автоматты түрде анықтау және максималды селективті эмболизация үшін катетердің маршрут картасын құру. Жұмыс станциясында эмболизацияны модельдеу және ангиографта үш өлшемді навигациясымен операция жасау
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Қуықасты безін емдеуде эмболизацияны жоспарлау. Жұмыс станциясында эмболизацияны модельдеу және ангиографта үш өлшемді навигациясымен операция жасау
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Биопсияны жоспарлау, ісік пен метастаздық ошақтардың RF криоабляциясы. Нақты уақытта 3D навигациясы кезінде ине қозғалысын басқару.
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Қосымша жиынтықтауыштар:
Гемодинамикалық бақылау станциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Төбеге орнатылған рентгендік қорғаныс
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Жұмыс шамы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Үстелге бекітілген рентгендік қорғаныс
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Ангиографиялық орнатуға арналған ИБП
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Ангиографиялық жүйемен синхрондалған автоматты инжектор
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Рентгеннен қорғайтын алжапқыштар, жағалар, көзілдірік
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Рентген сәулелерінен қорғайтын терезе
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Шығын материалдары мен тозған бөлшектер:
Автоматты инжекторға арналған шприц - голбалар
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Автоматты инжекторға арналған желілер
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
* стандарт талаптары жеке меншік нысанындағы медициналық ұйымдарға қолданылмайды
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төмен
стандартына 35-қосымша

Низкодозовые режимы сканирования с пониженной частотой не более 3,75 кадров/сек
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Информация о дозе на мониторе в операционной во время исследования
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Графический отчет о накопленной дозе после исследования
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Съемная антирассеивающая решетка
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Программный алгоритм, непрерывно поддерживающий максимально высокое качество изображения, при минимально возможной дозовой нагрузке/ механизм автоматического контроля дозы, который позволяет компенсировать разность толщины облучаемых тканей
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Функция регулировки фокусного расстояния
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
7.
Системы улучшения качества изображений
Базовые функции
Функция автоматического смещения пикселей в субтракционном режиме съемки для уменьшения артефактов от движений
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Настройка изображений по выбору из предустановленных сценариев или по индивидуальным предпочтениям пользователя
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функция высококонтрастной съемки одним кадром в режиме без субтракции
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функция подчеркивания контуров во всех режимах съемки
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Специальные функции
Режим съемки c частотой не менее 50 кадров в секунду для максимальной детализации изображений
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функция уменьшения артефактов от движений при сердечных сокращениях
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функция уменьшения артефактов в трехмерных изображениях от металлических объектов
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функция уменьшения артефактов в трехмерных изображениях от дыхательных движений
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
8.
Двухмерная (2D) навигация
получение сосудистой маски и ее последующее наложение на рентгеноскопию в реальном времени. Одновременная настройка прозрачности маски и окружающего фона
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
9.
Трехмерная (3D) навигация
Наложение ранее полученных трехмерных изображений (3D ангио, КТ или МРТ) на ренгеноскопию в реальном времени. Синхронизация наложенных трехмерных изображений с перемещениями позиционера.
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
10
Рабочие станции
Мономодальная рабочая станция для сбора данных, полученных на ангиографе.
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Мультимодальная рабочая станция для просмотра и обработки DICOM-изображенй, полученных на ангиографе, КТ, МРТ, УЗИ, ПЭТ
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
11.
Кардио программный пакет
Базовые функции
Измерение размера коронарного сосуда и анализ стеноза прямо от стола на сенсорном экране управления
По потребности
По потребности
По потребности
Наличие
Измерение размера коронарного сосуда и анализ стеноза из пультовой
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Количественный анализ функций левого желудочка: исследование общей фракции выброса и анализ движения стенок
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функция улучшения видимости раскрытого коронарного стента
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Специальные функции
Функция улучшения видимости раскрытого коронарного стента и его положения по отношению к стенке сосуда
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функции анализа аортального клапана, измерения предсердия с последующей трехмерной навигацией для проведения транскатетерной имплантация аортального клапана, эндоваскулярной окклюзии ушка левого предсердия
-
-
По потребности
По потребности
12.
Нейро программный пакет
Базовые функции
Функция получения трехмерных изображений сосудов мозга при ротационной ангиографии
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функция получения КТ- подобных изображений с улучшенной визуализацией мягких тканей головного мозга при лечении инсультов
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функция цветного кодирования для визуализации скорости и интенсивности заполнения сосудов мозга
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Специальные функции
Функция анализа аневризмы, с последующей трехмерной навигацией на ангиографе для проведения лечения аневризмы с помощью поток-перенаправляющего стента
-
-
По потребности
По потребности
Планирование эмболизации при лечении церебральных аневризм и артерио-венозных мальформаций. Визуализация в артериальной и венозной фазах, моделирование эмболизации на рабочей станции и проведение операции с последующей трехмерной навигацией на ангиографе
-
-
По потребности
По потребности
13.
Онко программный пакет
Планирование эмболизации при лечении опухолей печени. Автоматическое определение сосуда, питающего опухоль, и построение карты проведения катетера для максимально селективной эмболизации. Моделирование эмболизации на рабочей станции и проведение операции с последующей трехмерной навигацией на ангиографе
-
-
По потребности
По потребности
Планирование эмболизации при лечении простаты.
Моделирование эмболизации на рабочей станции и проведение операции с последующей трехмерной навигацией на ангиографе
-
-
По потребности
По потребности
Планирование биопсии, РЧ и криоаблации опухолевых и метастатических очагов.
Контроль за движением иглы при 3D навигации в режиме реального времени.
-
-
По потребности
По потребности
Дополнительные комплектующие
14.
Станция гемодинамического мониторинга
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
15.
Рентгензащита с потолочным креплением
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
16.
Операционная лампа
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
17.
Рентгензащита с креплением у стола
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
18.
ИБП для ангиографической установки
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
19.
Автоматический инъектор, синхронизированный с ангиографической системой
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
20.
Рентген защитные фартуки, воротники, очки
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
21.
Рентгензащитное окно
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Расходные материалы и изнашиваемые узлы
22.
Шприц-голбы для автоматического инъектора
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
23.
Линии для автоматического инъектора
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
*требования стандарта не распространяются на медицинские организации частной формы собственности.
Приложение 35 к
Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими
изделиями

Ескерту. Стандарт 35-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.07.2025 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Компьютерлік томографқа техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты.*
Техникалық ерекшелік бөлімдерінің атауы (жиынтықтауышы/параметрі/сипаттамасы бөлігінде)
Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің стандарт деңгейіне сәйкес параметрдің мәні
аудандық
қалалық
облыстық (республикалық маңызы бар қала)
республикалық
LT жоспарлаушысы
Негізгі жиынтықтауыштар:
1.
Гентри
Спиральды типті КТ
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Оператор консолінен қашықтан басқару
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Портальды тесік диаметрі, мм
700-ден кем емес
700-ден кем емес
700-ден кем емес
700-ден кем емес
760-тан кем емес
Портальды көлбеу бұрышы, градус
+/-30 немесе сандық көлбеу
+/-30 немесе сандық көлбеу
+/-30 немесе сандық көлбеу
+/-30 немесе сандық көлбеу
-
Пациентті үстелде орналастыруға арналған латеральды және сагиталды лазерлік маркерлер
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Екі жағынан да порталды басқару
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Осьтік проекциядағы максималды сканерлеу өрісі, мм
430-дан кем емес
500-ден кем емес
500-ден кем емес
500-ден кем емес
500-ден кем емес
Рентген түтігінің бір айналуының ең аз уақыты, с
0,75 артық емес
0,7 артық емес
0,7 артық емес
0,4 артық емес
0,5 артық емес
2.
Детекторлық жүйе
Ең аз кесу қалыңдығы, мм
1,0 артық емес
0,7 артық емес
0,625 артық емес
0,625 артық емес
0,625 артық емес
Рентген түтігінің 360 градуста бір айналымы кезінде алынған кесінділердің максималды саны
32/64 (80)
32/64 (80)
64/128 (160)
64-тен кем емес
64-тен кем емес
3.
Генератор
Ең төменгі кернеу мәні, Кв диапазонsында
80-ден аспайды
80-ден аспайды
80-ден аспайды
80-ден аспайды
80-ден аспайды
Максималды кернеу мәні, Кв
130-дан кем емес
130-дан кем емес
135-тен кем емес
135-тен кем емес
135-тен кем емес
Ең аз тоқ мәні, мА
10-30 аралығында
10-30 аралығында
10-30 аралығында
10-30 аралығында
10 артық емес
Максималды тоқ мәні, мА
240-тан кем емес
240-тан кем емес
350-ден кем емес
560-тан кем емес
600-ден кем емес
Рентген генераторының номиналды қуаты, кВт
30-дан кем емес
32-ден кем емес
40-тан кем емес
70-тен кем емес
70-тен кем емес
4.
Рентген түтігі
Рентген түтігінің жылу сыйымдылығы, MHU
3,5 кем емес
3,5 кем емес
3,5 кем емес
7,0 кем емес
7,0 кем емес
Рентген түтігінің салқындату жылдамдығы, кХУ/мин
567-ден кем емес
567-ден кем емес
864-тен кем емес
1000-нан кем емес
780-ден кем емес
IEC 60336 стандартына сәйкес шағын фокустық нүкте өлшемі, мм
0,9 x 1,0 артық емес
0,9 x 1,0 артық емес
0,9 x 1,0 артық емес
0,9 x 1,0 артық емес
0,9 x 1,0 артық емес
IEC 60336 стандартына сәйкес үлкен фокустық нүкте өлшемі, мм
1,6 x 1,6 артық емес
1,6 x 1,6 артық емес
1,6 x 1,6 артық емес
1,6 x 1,6 артық емес
1,6 x 1,6 артық емес
Спиральды сканерлеудің максималды ұзақтығы, сек
60 / кем емес
60 / кем емес
60 / кем емес
60 / кем емес
60 / кем емес
100-ден кем емес
100-ден кем емес
100-ден кем емес
100-ден кем емес
100-ден кем емес
5.
Пациент үстелі
Пациентке арналған үстелдің жүк көтергіштігі, кг
200-ден кем емес
200-ден кем емес
200-ден кем емес
200-ден кем емес
220 кг кем емес
Максималды сканерлеу диапазоны, см
125 см кем емес
125 см кем емес
155-тен кем емес
155-тен кем емес
160 см-ден кем емес
Пациент үстелінің тік қозғалыс диапазоны, мм
350 мм кем емес
350 мм кем емес
350 мм кем емес
350 мм кем емес
350 мм кем емес
Пациенттің көлденең қозғалысының диапазоны, мм
160-тан кем емес
160-тан кем емес
160-тан кем емес
160-тан кем емес
185 см кем емес
6.
Компьютерлік сканер жүйесі (оператор консолі)
Негізгі консольдің түсті мониторларының саны, дана
1-ден кем емес
1-ден кем емес
1-ден кем емес
1-ден кем емес
1-ден кем емес
Монитордың дисплей өлшемі диагональ бойынша, см
48-ден кем емес
48-ден кем емес
48-ден кем емес
48-ден кем емес
48-ден кем емес
Компьютерлік жүйенің жедел жады, ГБ
16-дан кем емес
32-ден кем емес
32-ден кем емес
32-ден кем емес
32-ден кем емес
Қайта құрастырылған кескіндерді сақтауға арналған жад, ГБ
300-ден кем емес
300-ден кем емес
300-ден кем емес
300-ден кем емес
300-ден кем емес
Оптикалық дискілерді жазу құрылғысы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Кескінді қайта құру уақыты, кескіндер/с
15-тен кем емес
20-дан кем емес
35-тен кем емес
40-тан кем емес
30-дан кем емес
Пациентке арналған автоматты дауыстық командалар жинағы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Жеке дауысты хабарламаларды жазу
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Пациентпен екі жақты байланыс жүйесі
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Үстелді қашықтан басқару
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
7.
Оператор консолінің бағдарламалық жасақтамасы
Көп жазықтықты қайта пішімдеу
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Қисық сызықты секанттармен көп жазықтықты қайта пішімдеу
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қажеттілік бойынша
Максималды және минималды қарқындылық проекциялары
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қажеттілік бойынша
Үш өлшемді қайта құру
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Қызығушылық танытқан аймақтағы контрастты жақсарту деңгейін бақылау және контраст сол аймаққа келген кезде сканерлеуді автоматты түрде іске қосу
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қажеттілік бойынша
Кескінді сандық талдау: қашықтық, бұрыштар, тығыздық.
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Кескіндерге мәтіндік аннотацияларды көрсету
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
8.
DICOM - үйкеліс
DICOM Storage SCP
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
DICOM Query/Retrive
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
DICOM Worklist
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
DICOM MPPS
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
9.
Сканерлеу параметрлері
Кескінді қайта құрудың максималды матрицасы, пиксель
≥512 x 512 / ≥1024 x 1024
≥512 x 512 / ≥1024 x 1024
≥512 x 512 / ≥1024 x 1024
≥512 x 512 / ≥1024 x 1024
≥512 x 512 / ≥1024 x 1024
Тығыздықты өлшеу диапазоны, бірліктен кем емес, Хаунсфилд бірлігі
-1000-нан +2000-ға дейін
-1000-нан +2000-ға дейін
-1000-нан +2000-ға дейін
-1000-нан +2000-ға дейін
-1000-нан +2000-ға дейін
Контрастқа сезімталдық, %

Сноска. Минимальный стандарт дополнен приложением 35 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 08.07.2025 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на компьютерный томограф *
Наименование разделов технической спецификации (в части -комплектующего/параметра/характеристики)
Значение параметра, в соответствии с уровнем норматива сети организаций здравоохранения
районный
городской
областной (город республиканского значения)
республиканский
Планировщик ЛТ
Основные комплектующие:
1.
Гентри
Спиральный тип КТ
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Дистанционное управление с консоли оператора
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Диаметр отверстия гентри , мм
Не менее 700
Не менее 700
Не менее 700
Не менее 700
Не менее 760
Угол наклона гентри, градус
Не менее +/-30 или цифровой наклон
Не менее +/-30 или цифровой наклон
Не менее +/-30 или цифровой наклон
Не менее +/-30 или цифровой наклон
-
Латеральный и сагиттальный лазерные маркеры для позиционирования пациента на столе
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Управление гентри с двух сторон
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Максимальное поле сканирования в аксиальной проекции , мм
Не менее 430
Не менее 500
Не менее 500
Не менее 500
Не менее 500
Минимальное время одного оборота рентгеновской трубки , с
Не более 0,75
Не более 0,7
Не более 0,7
Не более 0,4
Не более 0,5
2.
Детекторная система
Минимальная толщина среза,мм
Не более 1,0
Не более 0,7
Не более 0,625
Не более 0,625
Не более 0,625
Максимальное количество срезов, получаемых за один оборот рентгеновской трубки 360 градусов
32/64 (80)
32/64 (80)
64/128 (160)
Не менее 64
Не менее 64
3.
Генератор
Минимальное значение напряжения, в диапазоне, Кв
Не более 80
Не более 80
Не более 80
Не более 80
Не более 80
Максимальное значение напряжения, Кв
Не менее 130
Не менее 130
Не менее 135
Не менее 135
Не менее 135
Минимальное значение тока, мА
В диапазоне 10-30
В диапазоне 10-30
В диапазоне 10-30
В диапазоне 10-30
Не более 10
Максимальное значение тока, мА
Не менее 240
Не менее 240
Не менее 350
Не менее 560
Не менее 600
Номинальная мощность рентгеновского генератора, кВт
Не менее 30
Не менее 32
Не менее 40
Не менее 70
Не менее 70
4.
Рентгеновская трубка
Теплоемкость рентгеновской трубки, MHU
Не менее 3,5
Не менее 3,5
Не менее 3,5
Не менее 7,0
Не менее 7,0
Скорость охлаждения рентгеновской трубки, кHU/мин
Не менее 567
Не менее 567
Не менее 864
Не менее 1000
Не менее 780
Размер малого фокусного пятна в соответствии со стандартом IEC 60336,мм
Не более 0,9 х 1,0
Не более 0,9 х 1,0
Не более 0,9 х 1,0
Не более 0,9 х 1,0
Не более 0,9 х 1,0
Размер большого фокусного пятна в соответствии со стандартом IEC 60336,мм
Не более 1,6 х 1,6
Не более 1,6 х 1,6
Не более 1,6 х 1,6
Не более 1,6 х 1,6
Не более 1,6 х 1,6
Максимальная длительность спирального сканирования, сек
Не менее 60 /
Не менее 60 /
Не менее 60 /
Не менее 60 /
Не менее 60 /
Не менее 100
Не менее 100
Не менее 100
Не менее 100
Не менее 100
5.
Стол пациента
Грузоподъемность стола для пациента, кг
Не менее 200
Не менее 200
Не менее 200
Не менее 200
Не менее 220 кг
Максимальный диапазон сканирования, см
Не менее 125 см
Не менее 125 см
Не менее 155
Не менее 155
Не менее 160 см
Диапазон вертикального перемещения стола для пациента, мм
Не менее 350 мм
Не менее 350 мм
Не менее 350 мм
Не менее 350 мм
Не менее 350 мм
Диапазон горизонтального перемещения пациента ,мм
Не менее 160
Не менее 160
Не менее 160
Не менее 160
Не менее 185 см
6.
Компьютерная система сканера (консоль оператора)
Количество цветных мониторов основной консоли, шт
Не менее 1
Не менее 1
Не менее 1
Не менее 1
Не менее 1
Размер дисплея монитора по диагонали, см
Не менее 48
Не менее 48
Не менее 48
Не менее 48
Не менее 48
Оперативная память компьютерной системы, ГБ
Не менее 16
Не менее 32
Не менее 32
Не менее 32
Не менее 32
Память для хранения реконструированных изображений ,ГБ
Не менее 300
Не менее 300
Не менее 300
Не менее 300
Не менее 300
Устройство для записи на оптические диски
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Время реконструкции изображений, изображений/с
Не менее 15
Не менее 20
Не менее 35
Не менее 40
Не менее 30
Набор автоматических голосовых команд для пациента
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Запись индивидуальных голосовых сообщений
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Система двухсторонней связи с пациентом
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Дистанционное управление столом
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
7.
Программное обеспечение консоли оператора
Многоплоскостное реформатирование
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Многоплоскостное реформатирование с криволинейными секущими
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
По потребности
Проекции максимальной и минимальной интенсивности
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
По потребности
Трехмерная реконструкция
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Мониторинг уровня контрастного усиления в области интереса и автоматический запуск сканирования по прибытии контрастного вещества в этой области
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
По потребности
Количественный анализ изображений: расстояния, углы, плотность.
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Вывод текстовых аннотаций на изображениях
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
8.
DICOM-сопряжение
DICOM Storage SCP
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
DICOM Query/Retrive
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
DICOM Worklist
по потребности
по потребности
по потребности
по потребности
по потребности
DICOM MPPS
по потребности
по потребности
по потребности
по потребности
по потребности
9.
Параметры сканирования
Максимальная матрица реконструкции изображения,пиксель
≥512 х 512 / ≥1024 х 1024
≥512 х 512 / ≥1024 х 1024
≥512 х 512 / ≥1024 х 1024
≥512 х 512 / ≥1024 х 1024
≥512 х 512 / ≥1024 х 1024
Диапазон измерения плотностей, не менее ,ед. Хаунсфилда
от -1000 до +2000
от -1000 до +2000
от -1000 до +2000
от -1000 до +2000
от -1000 до +2000
Контрастная чувствительность,%

0,5 артық емес
0,3 артық емес
0,3 артық емес
0,3 артық емес
0,3 артық емес
0,3% контраст сезімталдығы кезінде төмен контраст ажыратымдылығы, мм
5-тен артық емес
5-тен артық емес
5-тен артық емес
5-тен артық емес
5-тен артық емес
Кеңістіктік рұқсат, п.л./см
10,0 кем емес
10,0 кем емес
13,4 кем емес
13,4 кем емес
15,0 кем емес
Шолу сканерлеу
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Қадамдық сканерлеу режимі
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Спиральды сканерлеу режимі
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
ЭКГ синхрондалған сканерлеу режимі
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
-
Тыныспен синхрондалған сканерлеу режимі
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Қос энергиялы сканерлеу режимі
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
-
Спектрлік сканерлеу режимі
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
-
10.
Жұмыс процесін жеделдету және сәулелену әсерін азайту технологиялары
Сканерлеу кезіндегі үстел қозғалысының (питч) ауыспалы жылдамдығы технологиясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Кескінді субтракциялау технологиясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
-
Мамандандырылған педиатриялық хаттамалар
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Сканерлеу алдында топограмма ұзындығы бойынша дозаның таралуын визуализациялау
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Пациенттің жасы мен дене құрылымына байланысты әртүрлі зерттеу бағыттары үшін параметрлерді таңдауы бар нақты уақыттағы дозаны модуляциялау алгоритмі
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Әрбір сканерлеу диапазоны үшін доза анықтамалық мәндерін олар асып кеткен кезде пайдаланушыны хабардар ету функциясын орнату
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Шикі деректерге негізделген қайталанатын кескінді қайта құру алгоритмі
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Нейрондық желілерді қолдану арқылы терең машиналық оқыту негізінде итеративті кескінді қайта құру
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
-
Бір энергиялы металл артефактілерін басу алгоритмі
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Рентген түтігінің айналу жылдамдығын, дыбыс биіктігін және қалпына келтіру түрін қоса алғанда, ең жақсы сапалы кескіндерді алу үшін кардиологиялық сканерлеу параметрлерін автоматтандырылған таңдауға арналған бағдарламалық құрал пакеті
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
-
11.
Дәрігердің мамандандырылған жұмыс орны
Негізгі консоль/дәрігердің жұмыс орнының түсті мониторларының саны, дана
1-ден кем емес
2-ден кем емес
2-ден кем емес
2-ден кем емес
1-ден кем емес
Монитордың дисплей өлшемі диагональ бойынша, см
48-ден кем емес
48-ден кем емес
48-ден кем емес
48-ден кем емес
48-ден кем емес
Компьютерлік жүйенің жедел жады, ГБ
32-ден кем емес
32-ден кем емес
32-ден кем емес
32-ден кем емес
32-ден кем емес
Қайта құрастырылған кескіндерді сақтауға арналған жад, ГБ
1000-нан кем емес
1000-нан кем емес
1000-нан кем емес
1000-нан кем емес
1000-нан кем емес
Оптикалық дискілерге жазу құрылғысы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Дәрігердің жұмыс орнына арналған негізгі бағдарламалық қамтамасыз ету
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Берілген параметрлер бойынша зерттеулерін сұрыптау және таңдау тізімі
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Қолданушыларға деректерді іздеу мен таңдауды оңтайландыру сүзгілері
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Зерттеулер мен серияларды жылдам алдын ала қарау үшін оқу тізімі терезесіндегі интерактивті нобай кескіндері
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
3D қайта құруға арналған бағдарламалық пакет
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қажеттілік бойынша
Көп жазықтықтағы кескінді қарау функциясы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Көлбеу және қисық кескіндерді жасауға арналған функция
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Динамикалық кескін серияларын қарау функциясы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Үш өлшемді кескіндерді қайта құру және қарау функциясы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Динамикалық үш өлшемді кескіндерді қайта құру және қарау функциясы
-
-
қолда бар
қолда бар
-
ПЭТ пен КТ бейнелерін біріктіру (PET/CT Fusion) функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Кескіндермен жұмыс жасау құралдары:
- терезенің ені мен деңгейін орнату;
- панорамалық;
- масштабты өзгерту;
- триангуляция;
- кескінді айналдыру;
- сызықтық өлшемдер;
- бұрыш өлшемдері;
- қажетті эллиптикалық аймақты талдау;
- ерікті түрде анықталған қызығушылық аймағын талдау;
- мәтіндік аннотациялар;
- Hounsphilatic availability (HU) бірліктерін көрсету;
стандартталған жинақтау деңгейін көрсету (SUV);
экран мен терезе скриншоттарын жасау;
- сүйектерді, тамырларды және басқа да анатомиялық құрылымдарды сегменттеуге арналған құралдар;
- максималды және минималды қарқындылық проекцияларын көрсету;
- максималды және минималды қарқындылықтардың инверттелген проекцияларын көрсету;
- көрсетілген кесіндінің қалыңдығының өзгеруі
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Үш өлшемді кескіндеріндегі сүйек құрылымдарын автоматты түрде жою функциясы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Үш өлшемді кескіндеріндегі пациент үстелін автоматты түрде жою функциясы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Жаңа DICOM сериясы ретінде сегменттелген аумақтарды сақтау функциясы
-
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қажеттілік бойынша
Виртуалды эндоскопияны орындау функциясы
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
-
Перифериялық тамырларды талдау құралдары:
көрсеткіштерді өлшеу үшін диаметрі бойынша ыдыс түрін таңдау;
- люменнің ішкі диаметрін өлшеу;
- люменнің көлденең қимасының ауданын өлшеу;
ыдыстың ұзындығын өлшеу;
ыдыстың бұралу қабілетін өлшеу;
тамырдың орталық сызығын анықтау;
тамырдың қарау аймағындағы стенозды автоматты түрде іздеу, оның ауданы мен диаметрін өлшеу және тамырдың бір тірек алаңымен салыстыру
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қажеттілік бойынша
Есептерді құру және өңдеу қызметі
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Есепті принтерде басып шығару функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Есептерді медиа мен серверлерге экспорттау функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Бейнеролик жасау және экспорттау функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Графикалық пішімдерде және DICOM форматында кескіндерді жасау және экспорттау функциясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
12.
Дәрігердің жұмыс станциясына арналған арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету
Жүректің ишемиялық тамырларын талдауға арналған қосымша
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
-
Коронарлық артерия кальцийін бағалау қолданбасы:
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
-
Сол жақ қарыншанны функционалдық талдауға арналған қосымша
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
-
Жүрек камераларының функционалды талдауына арналған қосымша
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
-
Атеросклеротикалық бляшкалар құрылымын бағалауға арналған қосымша
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
-
Мидың перфузиясын бағалауға арналған қосымша
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
-
Анатомиялық қамтудың жоғарылауымен ми перфузиясын талдауға арналған қосымша
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
-
Өкпе түйінді түзілістерін талдауға арналған қосымша
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
-
Тыныс жолдарын талдауға арналған қосымша
-
қолда бар
қолда бар
қолда бар
-
Өкпе тінінің тығыздығын анықтауға арналған қосымша
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
-
Жақ-бет кескіндерін визуализацияға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
-
Ісіктердің терапияға реакциясын бағалауға арналған өтінім
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
-
Бауыр анализіне арналған қосымша
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
-
Виртуалды колоноскопия қолданбасы
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
-
Түрлі модальді кескіндерді біріктіруге арналған қолданба
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Қосымша керек-жарақтар:
Пациентті орналастыруға арналған керек-жарақтар мен құралдар жиынтығы: үстелге арналған матрац, бас сүйегін, пациенттің денесін бекітуге арналған белдіктер жиынтығы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Кабинет ішінде орнату материалы, соның ішінде электр тарату тақтасы мен шкафтың ішкі сым кабельдері
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
КТ сканерін қауіпсіз өшіру үшін үздіксіз қуат көзі
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Жұмыс станциясының үздіксіз қуат көзі
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Контрасты заттар мен тұзды ерітінділерді енгізуге арналған автоматты инжектор
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қажеттілік бойынша
Медициналық кескіндерді шығаруға арналған принтер
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Климат жүйесі
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Рентген сәулелерінен қорғайтын шыны
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
КТ синхрондау үшін ЭКГ мониторы
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
-
РT жоспарлауға арналған тегіс палуба
-
-
-
-
қажеттілік бойынша
Шығын материалдары мен тозған бөлшектер:
Авто инжектор/сорғы желілеріне арналған бөтелкелердің бастапқы жинағы, пациент
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
-
Медициналық кескіндерге арналған пленканың жинағы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
-
ЭКГ электродтарының стартер жинағы
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
-
* стандарт талаптары жеке меншік нысанындағы медициналық ұйымдарға қолданылмайды
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төмен
стандартына 36-қосымша

Не более 0,5
Не более 0,3
Не более 0,3
Не более 0,3
Не более 0,3
Низкоконтрастное разрешение при контрастной чувствительности 0,3%, мм
Не более 5
Не более 5
Не более 5
Не более 5
Не более 5
Пространственное разрешение, п.л./см
Не менее 10,0
Не менее 10,0
Не менее 13,4
Не менее 13,4
Не менее 15,0
Обзорное сканирование
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Шаговый режим сканирования
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Спиральный режим сканирования
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
ЭКГ-синхронизированный режим сканирования
-
-
По потребности
По потребности
-
Синхронизированный с дыханием режим сканирования
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Двухэнергетический режим сканирования
-
-
По потребности
По потребности
-
Спектральный режим сканирования
-
-
По потребности
По потребности
-
10.
Технологии для ускорения рабочего процесса и снижения лучевой нагрузки
Технология переменной скорости движения стола (питча) во время сканирования
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Технология субтракции изображений
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
-
Специализированные педиатрические протоколы
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Визуализация дозового распределения по длине топограммы до проведения сканирования
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Алгоритм модуляции дозы в реальном времени с выбором настроек для различных областей исследования в зависимости от возраста и комплекции пациента
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Установка дозовых референсных величин для каждого диапазона сканирования с функцией уведомления пользователя при их превышении
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Алгоритм итеративной реконструкции изображений на основе сырых данных
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Итеративная реконструкция изображений на основе глубокого машинного обучения с использованием нейронных сетей
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
-
Алгоритм одноэнергетического подавления артефактов от металла
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Программный пакет для автоматизированного выбора параметров сканирования сердца с целью получения изображений наилучшего качества, включая скорость вращения рентгеновской трубки, значение винтового шага (питча), тип реконструкции
По потребности
По потребности
По потребности
11.
Специализированная рабочая станция врача
Количество цветных мониторов основной консоли/рабочей станции врача, шт
Не менее 1
Не менее 2
Не менее 2
Не менее 2
Не менее 1
Размер дисплея монитора по диагонали, см
Не менее 48
Не менее 48
Не менее 48
Не менее 48
Не менее 48
Оперативная память компьютерной системы, ГБ
Не менее 32
Не менее 32
Не менее 32
Не менее 32
Не менее 32
Память для хранения реконструированных изображений, ГБ
Не менее 1000
Не менее 1000
Не менее 1000
Не менее 1000
Не менее 1000
Устройство для записи на оптические диски
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Базовое программное обеспечение рабочей станции врача
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Вывод списка исследований с возможностью его сортировки и фильтрации по заданным параметрам
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Создание пользовательских фильтров списка исследований для оптимизации поиска и выбора данных
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Интерактивные миниатюрные изображения в окне списка исследований для быстрого предварительного просмотра исследований и серий
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Пакет программ для 3D реконструкции
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
По потребности
Функция просмотра мультипланарных изображений
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Функция создания косых и криволинейных изображений
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Функция просмотра динамических серий изображений
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Функция реконструкции и просмотра трехмерных изображений
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Функция реконструкции и просмотра динамических трехмерных изображений
-
-
Наличие
Наличие
-
Функция совмещения ПЭТ и КТ изображений (PET/CT Fusion)
По потребности
По потребности
По потребности
Инструменты для работы с изображениями:
- настройка ширины и уровня окна; - панаромирование;
- изменение масштаба;
- триангуляция; - вращение изображений;
- линейные размеры;
- измерения угла;
- анализ эллиптической области интереса;
- анализ произвольно очерченной области интереса;
- текстовые аннотации;
- отображение единиц ХаунсфилНаличие (HU);
отображение стандартизированного уровня накопления (SUV);
создание снимков окна и экрана;
- инструменты сегментации костей, сосудов и других анатомических структур;
- отображение проекций максимальной и минимальной интенсивностей;
- отображение инвертированных проекций максимальной и минимальной интенсивностей;
- изменения толщины отображаемого среза
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Функция автоматического удаления костных структур на трехмерных изображениях
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Функция автоматического удаления стола пациента на трехмерных изображениях
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Функция сохранения сегментированных областей в виде новой DICOM серии
-
Наличие
Наличие
Наличие
По потребности
Функция проведения виртуальной эндоскопии
-
По потребности
По потребности
По потребности
-
Инстументы анализа переферических сосудов:
выбор типа сосуда по диаметру для измерения показателей;
- измерение внутреннего диаметра просвета;
- измерение площади поперечного сечения просвета;
измерение длины сосуда;
измерение извилистости сосуда; определение центральной линии сосуда;
автоматический поиск стеноза в области интереса сосуда, измерение его площади и диаметра и сравнение с одним референсным местом сосуда;
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
По потребности
Функция создания и редактирования отчетов
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функция печати отчетов на принтере
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функция экспорта отчетов на медиа носители и серверы
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функция создания и экспорта видеороликов
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функция создания и экспорта изображений в графических форматах и формате DICOM
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
12.
Специализированное программное обеспечение рабочей станции врача
Приложение для анализа коронарных сосудов сердца
-
По потребности
По потребности
По потребности
-
Приложение для оценки содержания кальция в коронарных артериях:
-
По потребности
По потребности
По потребности
-
Приложение для функционального анализа левого желудочка
-
По потребности
По потребности
По потребности
-
Приложение для функционального анализа камер сердца
-
По потребности
По потребности
По потребности
-
Приложение для оценки структуры атеросклеротических бляшек
-
По потребности
По потребности
По потребности
-
Приложение для оценки перфузии головного мозга
-
По потребности
По потребности
По потребности
-
Приложение для анализа перфузии головного мозга с увеличенной зоной анатомического охвата
-
По потребности
По потребности
По потребности
-
Приложение для анализа узелковых образований легких
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
-
Приложение для анализа воздухоносных путей
-
Наличие
Наличие
Наличие
-
Приложение для определения плотности легочной ткани
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
-
Программное обеспечение для челюстно-лицевой визуализации
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
-
Приложение для оценки ответа опухоли на терапию
-
-
По потребности
По потребности
-
Приложение для анализа печени
-
По потребности
По потребности
По потребности
-
Приложение для виртуальной колоноскопии
-
По потребности
По потребности
По потребности
-
Приложение для совмещения изображений разных модальностей
-
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Дополнительные комплектующие:
Комплект аксессуаров и средств для укладки пациента: матрас для стола, подголовник, набор ремней для фиксации тела пациента,
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Монтажный материал, включая распределительный электрощит и кабели внутренней кабинетной разводки,
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Источник бесперебойного питания для безопасного завершения работы компьютерного томографа
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Источник бесперебойного питания для рабочей станции
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Автоматический инжектор для введения контрастных препаратов и солевого раствора
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
По потребности
Принтер для печати медицинских изображений
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Климатическая система
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Стекло рентгенозащитное
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
ЭКГ-монитор для синхронизации КТ
-
По потребности
По потребности
По потребности
-
Плоская дека для проведения РТ-планирования
-
-
-
-
По потребности
Расходные материалы и изнашиваемые узлы:
Стартовый набор колб для автоматического инъектора/линий насоса, пациента
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
-
Стартовый набор пленки для печати медицинских изображений
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
-
Стартовый набор ЭКГ-электродов
-
По потребности
По потребности
По потребности
-
*требования стандарта не распространяются на медицинские организации частной формы собственности.
Приложение 36
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения
медицинскими
изделиями

DICOM 3.0 пішіміндегі кескіндерді және ілеспе деректерді басып шығаруға және сыртқы пайдаланушыларға беруге дайындау
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Қосымша жиынтықтауыштар:
7.
Стереотактикалық биопсияға арналған құрылғы
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
8.
Рентгендік қорғаныс экраны
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
9.
Бетті қорғау экраны
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
10.
Сығымдау пластинасы
тұтынушының таңдауы бойынша: стандартты;
тұтынушының таңдауы бойынша: стандартты;
тұтынушының таңдауы бойынша: стандартты;
тұтынушының таңдауы бойынша: стандартты;
масштабтаумен түсіру үшін;
масштабтаумен түсіру үшін;
масштабтаумен түсіру үшін;
масштабтаумен түсіру үшін;
биопсия үшін;
биопсия үшін;
биопсия үшін;
биопсия үшін;
-
-
бомосинтез үшін;
бомосинтез үшін;
аксилярлық проекциялар үшін;
аксилярлық проекциялар үшін;
аксилярлық проекциялар үшін;
аксилярлық проекциялар үшін;
мақсатты түсіру үшін.
мақсатты түсіру үшін.
мақсатты түсіру үшін.
мақсатты түсіру үшін.
-
-
стереотактикалық биопсия үшін – қажетіне қарай
стереотактикалық биопсия үшін – қажетіне қарай
11.
Контрасты күшейтілген спектрлік маммография
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
12.
Кернеу тұрақтандырғышы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Шығын материалдары мен тозған бөлшектер:
-
* стандарт талаптары жеке меншік нысанындағы медициналық ұйымдарға қолданылмайды
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төмен
стандартына 37-қосымша
Ескерту. Стандарт 37-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.07.2025 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Магнитті-резонансты томографқа техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты (гелді) *
Техникалық ерекшелік бөлімдерінің атауы (жиынтықтауышы/параметрі/сипаттамасы бөлігінде)
Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің стандарт деңгейіне сәйкес параметрдің мәні
аудандық
қалалық
облыстық (республикалық маңызы бар қала)
республикалық
Негізгі жиынтықтауыштар:
1.
Магнит
Магнит өрісінің индукциясы
1,5 Т артық емес
1,5 Т артық емес
1,5 Т кем емес
1,5 Т кем емес
Гелийдің "нөлдік" булану технологиясы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Магниттік типті асқын өткізгіш
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Туннель диаметрі
60 см кем емес
60 см кем емес
60 см кем емес
60 см кем емес
Диаметрі 10 х 10 см шарлардағы магнит өрісінің біртектілігінің типтік мәні
0,02 бет/мин артық емес
0,02 бет/мин артық емес
0,01 бет/мин артық емес
0,01 бет/мин артық емес

Формирование изображений и сопроводительных Наличиенных в формате DICOM 3,0 для передачи их на печать и внешним потребителям
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Дополнительные комплектующие:
7.
Устройство для стереотаксической биопсии
-
-
По потребности
По потребности
8.
Рентгенозащитная ширма
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
9.
Экран для защиты лица
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
10.
Пластина компрессионная
На выбор заказчика: Стандартная;
На выбор заказчика: Стандартная;
На выбор заказчика: Стандартная;
На выбор заказчика: Стандартная;
Для съемки с увеличением;
Для съемки с увеличением;
Для съемки с увеличением;
Для съемки с увеличением;
Для биопсии;
Для биопсии;
Для биопсии;
Для биопсии;
-
-
Для томосинтеза;
Для томосинтеза;
Для аксиллярных проекций;
Для аксиллярных проекций;
Для аксиллярных проекций;
Для аксиллярных проекций;
Для прицельной съемки.
Для прицельной съемки.
Для прицельной съемки.
Для прицельной съемки.
-
-
Для стереотаксической биопсии - по потребности
Для стереотаксической биопсии - по потребности
11.
Контрастная спектральная маммография
-
-
По потребности
По потребности
12.
Стабилизатор напряжения
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Расходные материалы и изнашиваемые узлы:
-
*требования стандарта не распостраняются на медицинские организации частной формы собственности.
Приложение 37 к
Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими
изделиями
Сноска. Минимальный стандарт дополнен приложением 37 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 08.07.2025 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на магнитно-резонансный томограф (гелевый)*
Наименование разделов технической спецификации
(в части - комплектующего/параметра/характеристики)*
Значение параметра, в соответствии с уровнем норматива сети организаций здравоохранения
районный
городской
областной (город республиканского значения)
республиканский
Основные комплектующие
1.
Магнит
Индукция магнитного поля
Не более 1,5 Тл
Не более 1,5 Тл
Не менее 1,5 Тл
Не менее 1,5 Тл
Технология "нулевого" испарения гелия
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Тип магнита сверхпроводящий
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Диаметр туннеля
Не менее 60 см
Не менее 60 см
Не менее 60 см
Не менее 60 см
Типовое значение однородности магнитного поля, в сферах диаметром 10 х 10 см
Не более 0,02 ppm
Не более 0,02 ppm
Не более 0,01 ppm
Не более 0,01 ppm

Диаметрі 20 х 20 см шарлардағы магнит өрісінің біртектілігінің типтік мәні
0,08 бет/мин артық емес
0,08 бет/мин артық емес
0,05 бет/мин артық емес
0,035 бет/мин артық емес
Диаметрі 30 х 30 см шарлардағы магнит өрісінің біртектілігінің типтік мәні
0,18 бет/мин артық емес
0,18 бет/мин артық емес
0,12 бет/мин артық емес
0,11 бет/мин артық емес
Диаметрі 40 х 40 см шарлардағы магнит өрісінің біртектілігінің типтік мәні
1,07 бет/мин артық емес
1,07 бет/мин артық емес
0,65 бет/мин артық емес
0,65 бет/мин артық емес
Сканерлеуді ЭКГ, тыныс алу және перифериялық импульспен синхрондау мүмкіндігі
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Магнит өрісінің тұрақтылығы
0,1 промилле/сағ артық емес
0,1 промилле/сағ артық емес
0,1 промилле/сағ артық емес
0,1 промилле/сағ артық емес
Белсенді және пассивті жылтырату жүйесі
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Пациентпен дыбыстық байланыс жүйесі
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
2.
Градиент жүйесі
Максималды магниттік индукция градиенті
30 мТ/м кем емес
30 мТ/м кем емес
33 мТ/м кем емес
33 мТ/м кем емес
Магниттік индукция градиентінің жоғарылауының максималды жылдамдығы
100 Т/м/с кем емес
100 Т/м/с кем емес
125 Т/м/с кем емес
125 Т/м/с кем емес
X, Y және Z осьтеріндегі максималды көру өрісі
50 x 50 x 45 см кем емес
50 x 50 x 45 см кем емес
50 x 50 x 40 см кем емес
50 x 50 x 40 см кем емес
3.
Радиожиілік жүйесі
Талшықты-оптикалық немесе сандық РЖ сигналын беру технологиясына негізделген радиожиілік жүйесі.
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Талшықты-оптикалық немесе цифрлық технологияны пайдалана отырып, емдеу бөлмесінен сандық РЖ сигналын беру.
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Бір уақытта пайдаланылатын тәуелсіз радиожиілік арналарының саны
Кем дегенде 8 немесе арнадан тәуелсіз жүйе
Кем дегенде 8 немесе арнадан тәуелсіз жүйе
Кем дегенде 16 немесе арнадан тәуелсіз жүйе
Кем дегенде 16 немесе арнадан тәуелсіз жүйе
РЖ таратқыш күшейткішінің қуаты
10 кВт кем емес
10 кВт кем емес
15 кВт кем емес
15 кВт кем емес
4.
Пациент үстелі
Стандартты үстел үсті арқылы денені толық сканерлеу мүмкіндігі
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Үстел декасына сәйкес пациентті толықтай жатқызғандағы салмағы
200 кг кем емес
200 кг кем емес
200 кг кем емес
250 кг кем емес
Үстелдің бойлық қозғалыс диапазоны
190 см кем емес
190 см кем емес
215 см-ден кем емес
215 см-ден кем емес
Үстелдің тік қозғалыс ауқымы
30 см кем емес
30 см кем емес
30 см кем емес
30 см кем емес
5.
РЧ - катушкалар
Жүйе арқылы қосылған катушкаларды автоматты түрде анықтау
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Әр түрлі катушкалар элементтерін бір уақытта қолдану арқылы пациенттің денесінің кез келген аймағын сканерлеуге мүмкіндік беретін технология
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Томограф корпусына біріктірілген РЧ- корпусының катушкасы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Бас және мойын катушкасы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Омыртқа катушкасы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Дене катушкассы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Иілгіш катушкалар
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Әртүрлі өлшемдегі икемді әмбебап катушкалар саны ("Икемді катушкалар" бар болса)
1 дана/ 2 дана. немесе одан да көп
1 дана/ 2 дана. немесе одан да көп
1 дана/ 2 дана. немесе одан да көп
1 дана/ 2 дана. немесе одан да көп
Тізе буындарын зерттеуге арналған мамандандырылған қатты катушка
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Иық буындарын зерттеуге арналған мамандандырылған қатты катушка
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Білекті зерттеуге арналған мамандандырылған қатты катушка
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Тобықты (табан және аяқ) зерттеуге арналған мамандандырылған қатты катушка
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Биопсия жасау мүмкіндігі бар сүт бездерін зерттеуге арналған мамандандырылған қатты катушка
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Педиатриялық катушкалар және/немесе педиатрияда қолдануға болатын икемді көп функциялы катушкалар үшін арнайы құрылғылар
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Көп функциялы катушкалар/ бірлескен сканерлеу, жамбасты сканерлеу, кардиологиялық қолдануға арналған
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
6.
Оператор консолі
APM оперативтік жады
16 ГБ кем емес
16 ГБ кем емес
32 ГБ кем емес
32 ГБ кем емес
Деректерді сақтау APM қатты дискінің сыйымдылығы
480 ГБ кем емес
480 ГБ кем емес
700 ГБ кем емес
700 ГБ кем емес
CD/DVD дискілерінде архивтеу
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Түсті кең экранды СКД монитор
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
DICOM стандарты бойынша желілік беріліспен кескіндерді құжаттау
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
7.
Қайта құру блогы

Типовое значение однородности магнитного поля, в сферах диаметром 20 х 20 см
Не более 0,08 ppm
Не более 0,08 ppm
Не более 0,05 ppm
Не более 0,035 ppm
Типовое значение однородности магнитного поля, в сферах диаметром 30 х 30 см
Не более 0,18 ppm
Не более 0,18 ppm
Не более 0,12 ppm
Не более 0,11 ppm
Типовое значение однородности магнитного поля, в сферах диаметром 40 х 40 см
Не более 1,07 ppm
Не более 1,07 ppm
Не более 0,65 ppm
Не более 0,65 ppm
Возможность синхронизации сканирования с ЭКГ, дыханием и периферическим пульсом
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Стабильность магнитного поля
Не более 0,1 ppm/ час
Не более 0,1 ppm/ час
Не более 0,1 ppm/ час
Не более 0,1 ppm/ час
Система активного и пассивного шиммирования
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Система звуковой связи с пациентом
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
2.
Градиентная система
Максимальный градиент магнитной индукции
Не менее 30 мТ/м
Не менее 30 мТ/м
Не менее 33 мТ/м
Не менее 33 мТ/м
Максимальная скорость нарастания градиента магнитной индукции
Не менее 100 Т/м/с
Не менее 100 Т/м/с
Не менее 125 Т/м/с
Не менее 125 Т/м/с
Максимальное поле обзора по осям X, Y и Z
Не менее 50 х 50 х 45 см
Не менее 50 х 50 х 45 см
Не менее 50 х 50 х 40 см
Не менее 50 х 50 х 40 см
3.
Радиочастотная система
Радиочастотная система на основе оптико-волоконной или цифровой технологии передачи РЧ-сигнала.
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Передача оцифрованного РЧ-сигнала из процедурного зала на основе оптико-волоконной или цифровой технологии.
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Количество одновременно используемых независимых радиочастотных каналов
Не менее 8 или каналонезависимая система
Не менее 8 или каналонезависимая система
Не менее 16 или каналонезависимая система
Не менее 16 или каналонезависимая система
Мощность усилителя радиочастотного передатчика
Не менее 10 кВт
Не менее 10 кВт
Не менее 15 кВт
Не менее 15 кВт
4.
Стол пациента
Возможность сканирования всего тела с использованием стандартной деки стола
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Предельный вес пациента с установленной декой стола и полной укладкой
Не менее 200 кг
Не менее 200 кг
Не менее 200 кг
Не менее 250 кг
Диапазон продольного перемещения стола
Не менее 190 см
Не менее 190 см
Не менее 215 см
Не менее 215 см
Диапазон вертикального перемещения стола
Не менее 30 см
Не менее 30 см
Не менее 30 см
Не менее 30 см
5.
РЧ-катушки
Автоматическое определение системой подключенных катушек
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Технология, позволяющая сканировать любую область тела пациента за счет одновременного использования элементов разных катушек
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Интегрированная в корпус томографа РЧ- катушка для тела
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Катушка для головы и шеи
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Катушка для позвоночника
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Катушка для тела
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Катушки гибкие
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Количество гибких универсальных катушек различного размера (при наличии "Катушки гибкие")
1 шт./ 2 шт. или более
1 шт./ 2 шт. или более
1 шт./ 2 шт. или более
1 шт./ 2 шт. или более
Жесткая специализированная катушка для исследования коленного сустава
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Жесткая специализированная катушка для исследования плечевого сустава
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Жесткая специализированная катушка для исследования запястья
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Жесткая специализированная катушка для исследования лодыжки (голеностопа и стопы)
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Жесткая специализированная катушка для исследования молочной железы с возможностью проведения биопсии
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Педиатрические катушки и/или Специальные позиционеры для гибких катушеки/или многофункциональные катушки, которые могу применяться в педиатрии
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Многофункциональные катушки/ многоцелевые для возможности сканирования суставов, малого таза, применения в кардиологии
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
6.
Консоль оператора
Оперативная память APM
Не менее 16 Гб
Не менее 16 Гб
Не менее 32 Гб
Не менее 32 Гб
Объем жестких дисков APM для хранения информации
Не менее 480 Гб
Не менее 480 Гб
Не менее 700 Гб
Не менее 700 Гб
Архивация на CD/DVD дисках
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Цветной широкоформатный ЖК-монитор
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Документирование изображений с сетевой передачей по стандарту DICOM
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
7.
Блок реконструкции

256x256 матрицасы және 100% көру өрісі бар кескінді қайта құру жылдамдығы
3000 сурет/сек кем емес.
3000 сурет/сек кем емес.
3000 сурет/сек кем емес.
3000 сурет/сек кем емес.
8.
2D және 3D көп кесінді визуализациясы
Мәліметтерді жинау матрицасы
1024 x 1024 кем емес
1024 x 1024 кем емес
1024 x 1024 кем емес
1024 x 1024 кем емес
Екі өлшемді деректерді алу үшін ең аз кесінді қалыңдығы
0,7 мм артық емес
0,625 мм артық емес
0,625 мм артық емес
0,625 мм артық емес
Үш өлшемді деректерді алу үшін ең аз кесінді қалыңдығы
0,3 мм артық емес
0,1 мм артық емес
0,1 мм артық емес
0,05 мм артық емес
9.
Импульстік тізбектер, сканерлеудің негізгі протоколының бағдарламалық пакеттері, деректерді өңдеуге арналған бағдарламалық құрал қолданбалары және деректерді жинау әдістері
Жылдам қалпына келтірумен ИП жылдам айналдыру жаңғырығы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Инверсиялы қалпына келтірумен ИП жылдам айналдыру жаңғырығы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Бір деректерді жинау арқылы ИП жылдам айналдыру жаңғырығы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
ИП жылдам градиент жаңғырығы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Липидтердің спектрлік инверсиясы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
T1 контрастымен ИП инверсиясын қалпына келтіру
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
T2 контрастымен ИП инверсиясын қалпына келтіру
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Су сигналын басу және T1 контрастымен ИП инверсиясын қалпына келтіру
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Су сигналын басу және T2 контрастымен ИП инверсиясын қалпына келтіру
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Инверсиялық майдың басылуымен ИП эхопланарлы бейнелеу (EPI).
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
ИП диффузиялық өлшенген эхо-планарлы бейнелеу (EPI)
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Кино режимінде сканерлеуге арналған ИП жылдам градиент жаңғырығы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Екі жаңғырық сигналы бар ИП градиент жаңғырығы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
T2 өлшенген жұлын бейнелеуіндегі сұр және ақ заттар арасындағы жақсы контраст үшін бірнеше жаңғырық сигналдары бар градиенттік эхо ИП
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Жоғары ажыратымдылықтағы миды бейнелеуге арналған T1 клирингімен ИП жылдам градиент жаңғырығы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
ИП қос инверсия-қалпына келтіру
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
ИП үштік инверсия-қалпына келтіру
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
ИП 2D ұшу визуализациясының уақыты
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
ИП 3D ұшу уақытының визуализациясы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
ИП 2D синхрондалған ұшу уақытының визуализациясы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша

Скорость реконструкции изображений с матрицей 256х256 и 100% полем обзора
Не менее 3000 изобр/сек.
Не менее 3000 изобр/сек.
Не менее 3000 изобр/сек.
Не менее 3000 изобр/сек.
8.
2D и 3D многосрезовая визуализация
Матрица сбора данных
Не менее 1024 х 1024
Не менее 1024 х 1024
Не менее 1024 х 1024
Не менее 1024 х 1024
Минимальная толщина среза при двумерном сборе данных
Не более 0,7 мм
Не более 0,625 мм
Не более 0,625 мм
Не более 0,625 мм
Минимальная толщина среза при трехмерном сборе данных
Не более 0,3 мм
Не более 0,1 мм
Не более 0,1 мм
Не более 0,05 мм
9.
Импульсные последовательности, базовые программные пакеты протоколов сканирования, программные приложения обработки данных и методы сбора данных
ИП быстрое спин-эхо с быстрым восстановлением
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
ИП быстрое спин-эхо с инверсионным восстановлением
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
ИП быстрое спин-эхо с однократным сбором данных
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
ИП быстрое градиентное эхо
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Спектральная инверсия липидов
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
ИП инверсионного восстановления с Т1 контрастированием
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
ИП инверсионного восстановления с Т2 контрастированием
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
ИП инверсионного восстановления с подавлением сигнала воды и Т1 контрастированием
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
ИП инверсионного восстановления с подавлением сигнала воды и Т2 контрастированием
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
ИП эхопланарная визуализация (EPI) с инверсионным подавлением сигнала жира
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
ИП Диффузионно-взвешенная эхопланарная визуализация (EPI)
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
ИП быстрое градиентное эхо для сканирования в кино-режиме
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
ИП градиентное эхо с двумя эхо-сигналами
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
ИП градиентного эхо с получением множественных эхо-сигналов для лучшего контраста между серым и белым веществом в T2 взвешенном изображении спинного мозга
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
ИП быстрое градиентное эхо с очищением в режиме Т1 для визуализации головного мозга в высоком разрешении
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
ИП двойная инверсия-восстановление
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
ИП тройная инверсия-восстановление
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
ИП 2D времяпролетная визуализация
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
ИП 3D времяпролетная визуализация
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
ИП 2D синхронизированная времяпролетная визуализация
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности

2D режимінде жоғары T2/T1 қатынасы бар анатомиялық құрылымдардың контрастын күшейтуге арналған теңдестірілген градиентті эхо ИП және май тінінің сигналын басу арқылы.
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Тиімді диффузиялық коэффицент (ADC) карталарын есептей отырып, мидың және бауырдың диффузиялық өлшенген суреттерін жоғары сигнал-шуыл қатынасын жылдам алуға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету пакеті
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Бағдарламалық пакет бір жазықтықта орналасқан бірнеше көлемді дыбыстардан деректерді бір уақытта оқу арқылы мидың протонды спектроскопиясының клиникалық мүмкіндіктерін кеңейтеді.
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Миокард пен қанның таңдалған тіндерінен сигналды басу немесе күшейту үшін жылдам градиентті эхо-импульс тізбегін инвертивті импульспен біріктіретін кешіктірілген контрастты күшейтетін екі өлшемді миокард кескіні пакеті
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Ең күрделі анатомиялық құрылымдарда сапаны және майлы сигналды басу технологиясын жоғалтпай кескіндерді кез келген жазықтықта көруге мүмкіндік беретін жоғары ажыратымдылықтағы үш өлшемді деректерді жинау технологиясын біріктіру
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Сезімталдық артефакттарын, толық емес немесе дәл емес май қанықтылығын және химиялық ығысуды жою үшін бір сериядағы тіндерді анық ажырату үшін тек су, тек май, фазалық және фазадан тыс деректер жиынын жасау мүмкіндігі
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
МРТ -үйлесімді металл заттар мен импланттардың жанында орналасқан жұмсақ тіндер мен сүйек тіндерін бейнелеуге арналған бағдарламалық қамтамасыз ету протоколы, кәдімгі тізбектермен салыстырғанда артефакттарға сезімталдықты айтарлықтай төмендетуге арналған.
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
T2* есе артқан аймақтарды бөлектеу үшін әртүрлі жаңғырық уақыттары бар бірнеше жаңғырық сигналдарын көлемді жинауға арналған магнит өрісіне әртүрлі ұлпалардың сезімталдығының айырмашылығына сезімтал 3D импульс тізбегі.
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Бағытталған диффузияны зерттеуге арналған бағдарламалық пакет (диффузия тензоры)
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Мидың ақ затының үш өлшемді карталарын (трактаттарын) жасау үшін бағытталған диффузиялық бейнелеу деректерін консоль негізінде талдауға арналған бағдарламалық пакет
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Бауыр мен жүрек тіндеріндегі темірдің жоғары концентрациясын анықтауға арналған бағдарламалық құрал
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Оның жағдайын инвазивті емес бағалау үшін шеміршек тінінің түсті T2 картасына арналған бағдарламалық пакет
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Минималды веноздық құрамдас бөлігі бар артериялық фаза шыңдарын түсіру мүмкіндігі бар қан тамырларының уақыт бойынша шешілген 3D кескіндерін алу үшін жоғары кеңістіктік және уақытша ажыратымдылығы бар MR ангиографиясын орындауға арналған бағдарламалық құрал.
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Параллельді бейнелеу технологиясымен және тыныс алу триггерімен үйлесімді көлемді фазалық контрастты зерттеуге негізделген негізгі тіндерден сигналды басатын ми тамырлары мен бүйрек артерияларын визуализациялауға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету протоколы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Кешіктірілген контрастпен миокардты әрі қарай зерттеу үшін инверсия уақытын дұрыс таңдау үшін бірнеше инверсия/қалпына келтіру импульсі бар ИП
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Мидың барлық изотропты кескіндерін алу үшін инверсияны қалпына келтірумен 3D градиент эхо көмегімен көлемді бейнелеу
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Артефакті теңестіруді қамтамасыз ететін, қызығушылық тудыратын анатомиялық аймақтың таңдалған шағын көрініс өрісінде жеделдетілген көлемді визуализацияға арналған бағдарламалық қамтамасыз ету протоколы.
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Қамту көлемін ұлғайту және сканерлеу уақытын қысқарту мақсатында 2D кескіндерін сығуға арналған бағдарламалық құрал протоколы, бұл деректерді алу үшін қосымша сканерлеуді қажет етпей, кескінді жасау үшін деректерді анықтау және есептеу үшін математикалық тәсілді пайдаланады. Миды, омыртқаны, буындарды, қан тамырларын және сүт бездерін визуализациялау үшін.
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Қамту көлемін ұлғайту және сканерлеу уақытын қысқарту мақсатында 3D кескіндерін сығуға арналған бағдарламалық құрал протоколы, ол деректерді алу үшін қосымша сканерлеуді қажет етпей, кескінді жасау үшін деректерді анықтау және есептеу үшін математикалық тәсілді пайдаланады. Миды, омыртқаны, буындарды, қан тамырларын және сүт бездерін визуализациялау үшін.
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Металл объектілердің жанында орналасқан жұмсақ және сүйек тіндерін 3D изотропты бейнелеуге арналған бағдарламалық протокол, кәдімгі тізбектермен салыстырғанда металл артефактілеріне сезімталдықты айтарлықтай төмендетуге арналған, кеңістіктік рұқсатты сақтай отырып сканерлеу уақытын айтарлықтай қысқарту мүмкіндігі бар.
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Қысқартылған тікбұрышты көру өрісі бар диффузиялық өлшенген бейнелеуде ұйқы безін зерттеуге арналған төмендетілген магниттік сезімталдық артефактілері бар жоғары ажыратымдылықтағы кескіндерді алуға арналған тыныс алу қақпасы бар бағдарламалық қамтамасыз ету протоколы.
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Мультиплексирленген сезімталдықты кодтау арқылы қосылған бірнеше жоғары ажыратымдылықтағы диффузиялық өлшенген МРТ сканерлеуіне негізделген диффузиялық өлшенген және диффузиялық тензорлық бейнелеуге арналған бағдарламалық құрал протоколы.
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Біріктірілген кері полярлық градиентті алуға негізделген бұрмалауды, қозғалысты және құйынды токты автоматты түрде түзетуге арналған қолданба.
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Сканерлеу уақытын өзгертпей немесе кескін сапасын жоғалтпай, бір сканерленген диффузиялық өлшенген реттіліктен синтетикалық b-факторларының шексіз санын алуға мүмкіндік беретін бағдарламалық құрал қолданбасы.
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Осьтік, сагитальдық, тәждік немесе қиғаш проекцияларға қайта құру және магниттік сезімталдығы жоғары перфузиялық карталарды жасау мүмкіндігі бар таңбаланған айналдыру әдісін қолдана отырып, контрастсыз ми перфузиялық кескініне арналған сигнал-шуыл қатынасы жоғарылатылған изотропты 3D визуализациясына арналған бағдарламалық құрал.
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Ажыратымдылық пен айқындықты арттыру арқылы кескін сапасын жақсартуға мүмкіндік беретін нейрондық желіні пайдаланатын интеллектуалды қайта құру алгоритмі
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Сүт бездерін екі жақты динамикалық контрастын жасауға, сондай-ақ контраст екпесін енгізгеннен кейін және енгізгенге дейінгі кескіндердің автоматты субтракциясы, және де сүт бездерін зерттеу кезінде май тінінің сигналын басу функциясы бар (егер "Сүт безін зерттеу кезінде биопсия алуға арналған қатты мамандандырылған катушка бар болса) бағдарламалық пакет
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Деректерді жинауды жылдамдату және негізгі консольдегі кескін сапасын жақсарту үшін арнайы бағдарламалық қамтамасыз ету жиынтығы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Диксон әдісі арқылы майын тінінің сигналын басу мүмкіндігімен еркін тыныс алу кезінде қозғалыс компенсациясына арналған радиалды алуы бар іш қуысының 3D кескіні
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
4D көпфазалы тамырларды сканерлеу
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Еркін тыныс алу кезінде іш қуысы мүшелерін тексеру және қозғалыс артефактілеріне сезімтал емес кескіндерді алу
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Диффузияда биполярлық градиенттерді пайдалану
Кеңістіктік бұрмалануларды азайту
Диффузия коэффициентінің дәлдігін арттыру
Қысқа сканерлеу уақытында жоғары В-факторлары бар синтетикалық ADC карталарын есептеу
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Қанның оттегімен қамтамасыз етілу деңгейіне тәуелділікке және кіріс ағынының әсеріне негізделген функционалды МРТ
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Миды зерттеу кезінде қажет бөлікті автоматты түрде белгілеу
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Иықты зерттеу кезінде қажет бөлікті автоматты түрде белгілеу
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Тізе буындарын зерттеу кезінде қажет бөлікті автоматты түрде белгілеу
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Омыртқаны зерттеу кезінде қажет бөлікті автоматты түрде белгілеу
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Сүт безін зерттеу кезінде қажет бөлікті автоматты түрде белгілеу
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Жүректі зерттеу кезінде қажет бөлікті автоматты түрде белгілеу
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Көпжолақты РЖ импульстерін пайдалана отырып, 2D форматында бірнеше кесінділерді бір уақытта қоздыру және алу
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
10.
Тәуелсіз дәрігердің жұмыс орны
Жұмыс станциясының жедел жады
8 ГБ кем емес
8 ГБ кем емес
16 ГБ кем емес
16 ГБ кем емес
DICOM пішімінде DVD-ге архивтеу
Қолда бар
Қолда бар
Қолда бар
Қолда бар
Медициналық жұмыс станциясының мониторларының саны
1 данадан кем емес.
1 данадан кем емес.
1 данадан кем емес.
1 данадан кем емес.
Нысан беттерін таңдауды қоса алғанда, 3D қайта құруға арналған бағдарламалық пакет
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Көп жазықтықты қайта пішімдеуге арналған бағдарламалық пакет
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Екі өлшемді деректерді қарауға арналған бағдарламалық құрал
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Көлемді деректерді қарауға арналған бағдарламалық құрал
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Сканерлеу нәтижелерінің деректерін жеделдетілген автоматтандырылған кейінгі өңдеу және сандық талдау үшін бағдарламалық пакет
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Диффузиялық және перфузиялық зерттеулер нәтижелерін, сондай-ақ трактография кезінде алынған деректерді талдауға және өңдеуге арналған бағдарламалық қамтамасыз ету
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Диффузия коэффиценті мен диффузиялық тензор арқылы кескіндерді қайта құруды қоса алғанда, диффузиялық зерттеу деректерін талдауға және мидың ақ затының үш өлшемді карталарын (тракттарын) жасауға арналған бағдарламалық пакет
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Церебральды қан ағымын, церебральды қан көлемін, сигналдың максималды қарқындылық мәндеріне орташа өту уақыты мен уақытын автоматты талдауға мүмкіндік беретін бағдарламалық құрал.
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Рентгенологиялық диагностиканың әртүрлі әдістерінен DICOM деректерін біріктіруге арналған бағдарламалық қосымша
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Көп позициялық сканерлеуден алынған деректер сериясынан толық көрініс өрісін қалыптастыру
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Контрастты күшейту кинетикалық қисықтарын талдау: салыстырмалы күшейту, максималды күшейту, шыңға жету уақыты (TTP), келу жылдамдығы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Субтракциялы кескіндерді алуға арналған қосымша.
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
T1 кескіндерінен қан тамырларының өткізгіштігінің (Ktrans), тракердің шығу жылдамдығының (Кеп), тамырдан тыс көлемдік фракцияның (Ve), плазма бөлігінің (Vp) және қисық астындағы ауданның (AUC) гемодинамикалық карталарын есептеу
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
MR релаксометрия (шеміршек картасы)
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Протонды спектроскопиялық талдау
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Белсендіру аймақтарын визуализациялау үшін оқиғаға негізделген парадигманы пайдалана отырып, мидың функционалдық талдауы
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Жүрек тамырларындағы қан ағымының көлемдік және жылдамдықты талдауы
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Жаһандық және аймақтық миокард қызметін бағалау, тіндердің сипаттамасы және жүректің кешіктірілген контрастты талдауы
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Миокард перфузиясын талдау
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Миокардты картаға түсіру
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Май және темір құрамы туралы ақпарат және контраст агентінің жинақталуының кинетикалық қисықтарын талдауы бар МРТ деректеріне негізделген бауыр талдауы
-
-
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Қосымша жиынтықтауыштар:
11
Үздіксіз қуат көзі
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
12
Портативті металл детекторы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
13
МРТ сканерлеріне арналған магнитті емес инжектор
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
14
Магниттік емес вагонетка
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
15
Пациенттің позициясын анықтау және бекіту жинағы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
16
Жылжымалы дәрігер креслосы
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
17
РЖ бөлмені қорғау (Фарадей торы)
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
18
Температура мен ылғалдылықты реттейтін арнайы кондиционер жүйесі
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
19
Медициналық бейнелеу принтері
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Шығын материалдары мен тозған бөлшектер:
20
Автоматты инжекторға немесе сорғы түтігіне/науқас түтігіне арналған шприц-колбалар (егер "МРТ сканерлері үшін магнитті емес инжектор" болса)
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
* стандарт талаптары жеке меншік нысанындағы медициналық ұйымдарға қолданылмайды
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төмен
стандартына 38-қосымша

ИП сбалансированного градиентного эхо для усиления контраста анатомических структур с высоким соотношением Т2/Т1 в режиме 2D и с подавлением сигнала жировой ткани
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Программный пакет для ускоренного получения диффузионно-взвешенных изображений головного мозга и печени с высоким отношением сигнал/шум с с расчетом карт эффективного коэффициента диффузии (ADC)
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Программный пакет расширяет клинические возможности протонной спектроскопии головного мозга благодаря одновременному считыванию данных с нескольких объемных вокселей, располагающихся в одной плоскости.
-
-
По потребности
По потребности
Пакет двумерной визуализации миокарда с задержкой контрастного усиления, сочетает в себе импульсную последовательность быстрого градиентного эхо с инвертирующим импульсом для подавления или усиления сигнала от выбранных тканей от миокарда и крови
-
-
По потребности
По потребности
Объединение технологии трехмерного сбора данных высокой четкости, которая позволяет просматривать изображения в любой плоскости без потери качества и технологии подавления сигналов от жира в самых сложных анатомических структурах
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Возможность создавать наборы данных с сигналом только для воды, с сигналом только для жира, в фазе и вне фазы для четкой различимости тканей в рамках единой серии, для устранения артефактов восприимчивости, неполного или неточного насыщения сигнала от жира, а также химического сдвига
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Программный протокол визуализации мягких тканей и костных тканей, расположенных вблизи МРТ-совместимых металлических объектов и имплантов, предназначенный для значительного уменьшения восприимчивости к артефактам, по сравнению с обычными последовательностями
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
3D импульсная последовательность, которая чувствительна к различиям в восприимчивости разных тканей к магнитному полю для объемного сбора множественных эхо-сигналов с различным временем эхо для выделения участков с увеличенным временем T2*.
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Программный пакет для исследования направленной диффузии (диффузионный тензор)
-
-
По потребности
По потребности
Программный пакет для анализа на консоли оператора данных исследования направленной диффузии с целью создания трехмерных карт (трактов) белого вещества головного мозга
-
-
-
-
По потребности
По потребности
Программное приложение для идентификации повышенной концентрации железа в тканях печени и сердце
-
-
По потребности
По потребности
Программный пакет для цветового Т2 картирования хрящевой ткани для неинвазивной оценки ее состояния
-
-
По потребности
По потребности
Программный протокол для выполнения МР ангиографии с высоким пространственным и временным разрешением для получения разрешенных по времени 3D изображений кровеносных сосудов с возможностью захвата пиков артериальных фаз с минимальной венозной составляющей
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Программный протокол для визуализации сосудов головного мозга и почечных артерий с подавлением сигнала от подлежащих тканей, который основан на объемном фазово-контрастном исследовании, совместимом с технологией параллельной визуализации и респираторным триггированием
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
ИП с множественными импульсами инверсии\восстановления для корректного подбора времени инверсии для дальнейшего исследования миокарда с отсроченным контрастированием
-
-
По потребности
По потребности
Объемная визуализация с помощью трехмерного градиентного эхо с инверсионным восстановлением для получения изотропного изображения всего головного мозга
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Программный протокол для ускоренной объемной визуализации в выбранном небольшом поле обзора интересующей анатомической области с обеспечением нивелирования артефактов.
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Программный протокол сжатия изображений в 2D режимах для увеличения объема покрытия и уменьшения времени сканирования, который использует математический подход для определения и расчета данных для получения изображения, вместо дополнительного сканирования для получения этих данных. Для визуализации головного мозга, позвоночника, суставов, сосудов и молочной железы.
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Программный протокол сжатия изображений в 3D режимах для увеличения объема покрытия и уменьшения времени сканирования, который использует математический подход для определения и расчета данных для получения изображения, вместо дополнительного сканирования для получения этих данных. Для визуализации головного мозга, позвоночника, суставов, сосудов и молочной железы.
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Программный протокол 3D изотропной визуализации мягких и костных тканей, расположенных вблизи металлических объектов, предназначенный для значительного уменьшения восприимчивости к артефактам от металлов, по сравнению с обычными последовательностями, с возможностью значительного сокращения времени сканирования при сохранении пространственного разрешения
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Программный протокол на синхронизации с дыханием для получения изображений высокого разрешения с нивелированием артефактов магнитной восприимчивости для исследований поджелудочной железы в режиме диффузионно-взвешенной визуализации с уменьшенным прямоугольным полем обзора.
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Программный протокол диффузионно-взвешенной и диффузионно-тензорной визуализации основанный на многократном сканировании диффузионно-взвешенной МРТ с высоким разрешением, обеспечиваемый мультиплексным кодированием чувствительности.
-
-
По потребности
По потребности
Приложение для автоматизированной коррекции искажений, движения и вихревых токов, основанное на интегрированном сборе с обратным градиентом полярности.
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Программное приложение, позволяющее на основании единственной отсканированной серии диффузионно-взвешенной последовательности получить неограниченное количество синтетических b факторов, без изменения времени сканирования и потери качества изображения.
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Программный пакет изотропной 3D визуализации с повышенным отношением сигнал/шум для бесконтрастного исследования перфузии головного мозга с использованием методики меченых спинов с возможностью реконструкции в аксиальные, сагиттальные, корональные или косые проекции и создания карт перфузии с высокой магнитной восприимчивостью.
-
-
По потребности
По потребности
Интеллектуальный алгоритм реконструкции c использованием нейросети, который позволяет улучшить качество изображения повышая разрешение и резкость
-
-
По потребности
По потребности
Программный пакет для двухстороннего динамического контрастирования молочных желез, а также автоматической субтракции изображений, полученных до и после инъекции контрастного вещества, и с функцией подавления сигнала жировой ткани при исследовании молочных желез (при наличии "Жесткая специализированная катушка для исследования молочной железы с возможностью проведения биопсии")
-
-
По потребности
По потребности
Пакет специализированных программ для ускорения сбора данных и повышения качества изображений на основной консоли
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
3D изображения брюшной полости с радиальным сбором для компенсации движений при исследовании на свободном дыхании c возможностью подавления сигнала от жира по методу Диксона
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
4D многофазное сканирование сосудов
-
-
По потребности
По потребности
Исследование органов брюшной полости на свободном дыхании и получением изображений, не чувствительных к артефактам движения
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Использование биполярных градиентов в диффузии
Уменьшение пространственных дисторций
Увеличение точности коэффициента диффузии
Расчет синтетических ADC карт с высокими B-факторами при коротком времени сканирования
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Функциональная МРТ на основе эффекта зависимости от уровня оксигенации крови и эффекта притока
-
-
По потребности
По потребности
Автоматическая разметка срезов при исследовании головного мозга
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Автоматическая разметка срезов при исследовании плеча
-
-
По потребности
По потребности
Автоматическая разметка срезов при исследовании коленного сустава
-
-
По потребности
По потребности
Автоматическая разметка срезов при исследовании позвоночника
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Автоматическая разметка срезов при исследовании молочной железы
-
-
По потребности
По потребности
Автоматическая разметка срезов при исследовании сердца
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Одновременное возбуждение и сбор нескольких срезов в режиме 2D с использованием многополосных РЧ-импульсов
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
10.
Независимая рабочая станция врача
Оперативная память рабочей станции
Не менее 8 Гб
Не менее 8 Гб
Не менее 16 Гб
Не менее 16 Гб
Архивация на DVD в формате DICOM
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Количество медицинских мониторов рабочей станции
Не менее 1 шт.
Не менее 1 шт.
Не менее 1 шт.
Не менее 1 шт.
Пакет программ для 3D реконструкции, включая выделение поверхностей объектов
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Пакет программ для мультипланарного реформатирования
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Программное обеспечение для просмотра двумерных данных
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Программное обеспечение для просмотра объемных изображений
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Программный пакет для ускоренного автоматизированного постпроцессинга и количественного анализа данных результатов сканирования
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Программное обеспечение для анализа и обработки результатов диффузионных и перфузионных исследований, а также данных, получаемых при приведении трактографии
-
-
По потребности
По потребности
Программный пакет для анализа данных исследования диффузии, включая реконструкцию изображений по коэффициенту диффузии и диффузионному тензору, а также для создания трехмерных карт (трактов) белого вещества головного мозга
-
-
По потребности
По потребности
Программное приложение, позволяющее автоматически анализировать значения церебрального кровотока, церебрального объема крови, среднего времени прохождения и времени до максимальной интенсивности сигнала
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Программное приложение для объединения DICOM данных разных методов лучевой диагностики
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Формирование из серий данных, полученных в результате многопозиционных сканов, изображения полного поля обзора
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Анализ кинетических кривых контрастного усиления: относительное усиление, максимальное усиление, время до пика (TTP), скорость прибытия
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Приложение для получения субтракционных изображений.
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Вычисление гемодинамические карты сосудистой проницаемости (Ktrans), скорости оттока трейсера (Kep), фракцию экстрасосудистого объема (Ve), фракцию плазмы (Vp) и площадь под кривой (AUC) по T1 изображениям
-
-
По потребности
По потребности
МР релаксометрия (картирование хряща)
-
-
По потребности
По потребности
Анализ протонной спектроскопии
-
-
По потребности
По потребности
Функциональный анализ головного мозга с использованием парадигмы событий, для визуализации областей активации
-
-
По потребности
По потребности
Объемный и скоростной анализ кровотока в сосудах сердца
-
-
По потребности
По потребности
Оценка общей и регионарной функции миокарда, характеризация тканей и анализ отложенного контрастирования сердца
-
-
По потребности
По потребности
Анализ перфузии миокарда
-
-
По потребности
По потребности
Картирование миокарда
По потребности
По потребности
Анализ печени на основе данных МРТ с получением информации о содержании жира, железа и анализом кинетических кривых накопления контрастного вещества
-
-
По потребности
По потребности
Дополнительные комплектующие
11
Источник бесперебойного питания
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
12
Портативный металлодетектор
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
13
Инъектор немагнитный для МР томографов
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
14
Немагнитная каталка
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
15
Набор для размещения и фиксации пациента
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
16
Мобильное кресло врача
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
17
Радиочастотная защита помещения (клетка Фарадея)
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
18
Специальная система кондиционирования с контролем температуры и влажности
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
19
Принтер для печати медицинских изображений
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Расходные материалы и изнашиваемые узлы
20
Шприц-колбы для автоматического инъектора или трубки насоса/трубки пациента (при наличии "Инъектор немагнитный для МР томографов")
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
*требования стандарта не распространяются на медицинские организации частной формы собственности.
Приложение 38 к
Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения
медицинскими изделиями

Ескерту. Стандарт 40-қосымшамен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 08.07.2025 № 63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
С-доға түріндегі рентген аппаратына техникалық ерекшелікті дайындаудың ең төмен стандарты.*
Техникалық ерекшелік бөлімдерінің атауы (жиынтықтауышы/параметрі/сипаттамасы бөлігінде)
Денсаулық сақтау ұйымдары желісінің стандарт деңгейіне сәйкес параметрдің мәні
аудандық
қалалық
облыстық (республикалық маңызы қолда бар қала)
республикалық
Негізгі жиынтықтауыштар:
1.
"С-доға" типті штатив
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Көлденең орын ауыстыру, мм, кем емес
150
150
150
150
Моторлы тік орын ауыстыру, мм, кем емес
Талап
бойынша
Талап
бойынша
Талап
бойынша
Талап
бойынша
Тік жазықтыққа қатысты бұрылу, градус, кем емес
± 10,0
± 10,0
± 10,0
± 10,0
Фокус-қабылдағыш қашықтығы, мм, кем емес
800
800
800
800
бұрыштық қозғалыс (көлденең ось айналасындағы тік жазықтықта), градус, кем емес
±180˚
±180˚
±180˚
±180˚
айналу қозғалысы (орбиталық бұрылу), градус, кем емес
115˚
115˚
115˚
115˚
тереңдігі, мм, кем емес
600
600
600
600
2.
Рентгендік сәулелену (моноблок)
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Қысқа мерзімді қуат, кВт, кем емес
2,0
2,0
2,0
2,0
Анодтың максималды кернеуі, кВ, кем емес
110
110
110
110
Рентгенография кезіндегі максималды анодтық ток, мА, кем емес
20
20
20
20
Рентгеноскопия кезіндегі максималды анодтық ток, мА, кем емес
6
6
6
6
3.
Рентгендік түтік
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Анод түрі:
айналмалы/стационарлық (типін көрсету)
айналмалы/стационарлық (типін көрсету)
айналмалы/стационарлық (типін көрсету)
айналмалы/стационарлық (типін көрсету)
жұмыс фокустық таңба өлшемдері, мм, артық емес
1,5
1,5
1,4
1,4
Анодтың көлбеу бұрышы, кем емес
анодтың жылу сыйымдылығы, мың ТЕ, кем емес
75
75
75
75
4.
Рентгендік кескін қабылдағышы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Тегіс панельді детектор
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Детектордың белсенді аймағы, мм, кем емес
200*200
200*200
200*200
200*200
Рұқсат, пиксельдер, кем емес
1000 х 1000
1000 х 1000
1004 x 1004
1004 x 1004
Пиксель қадамы, мкм, кем емес
150
150
150
150
Жұмыс режимдері: үздіксіз рентгеноскопия, импульстік рентгеноскопия, рентгенография
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Педиатрияда дозаны төмендетуге арналған алынбалы шашырауға қарсы тор
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
5.
Мониторлық станция
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
медициналық мониторлар, нашар емес.
2x17 дюйм немесе 1x27 дюйм
2x17 дюйм немесе 1x27 дюйм
2x17 дюйм немесе 1x27 дюйм
2x17 дюйм немесе 1x27 дюйм
Жүйе параметрлерін басқару үшін экран
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Монитордың рұқсаты: кем емес
≥1000х1000
≥1000х1000
≥1000х1000
≥1000х1000
Деректерді мұрағаттау жүйесі (DICOM үйлесімді)
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Деректерді тасымалдау үшін USB және желілік интерфейстердің болуы
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
6.
Алдын ала орнатылған арнайы бағдарламалық жасақтама
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Кескінді өңдеу мүмкіндіктері: үлкейту, жарықтық/контрастты өзгерту, сүзу.
қолда бар
қолда бар
қолда бар
қолда бар
Цифрлық субтракциялық ангиография (DSA)
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Қосымша жиынтықтауыштар:
7
Аяқпен басатын педаль
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
8
Деректерді басып шығаруға арналған термопринтер
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
қажеттілік бойынша
Шығын материалдары мен тозған бөлшектер:
-
* стандарт талаптары жеке меншік нысанындағы медициналық ұйымдарда қолданылмайды.
Денсаулық сақтау ұйымдарын
медициналық бұйымдармен
жарақтандырудың ең төмен
стандартына 41-қосымша

Сноска. Минимальный стандарт дополнен приложением 40 в соответствии с приказом Министра здравоохранения РК от 08.07.2025 № 63 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Минимальный стандарт для подготовки технической спецификации на рентгеновский аппарат типа С-дуга. *
Наименование разделов технической спецификации
(в части - комплектующего/параметра/характеристики)
Значение параметра, в соответствии с уровнем норматива сети организаций здравоохранения
районный
городской
Областной
(город республиканского значения)
республиканский
Основные комплектующие:
1.
Штатив типа "С-дуга"
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Горизонтальное перемещение, мм, не менее
150
150
150
150
Моторизованное вертикальное перемещение, мм, не менее
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Поворот относительно вертикальной плоскости, градусы, не менее
± 10,0
± 10,0
± 10,0
± 10,0
Расстояние фокус-приемник, мм, не менее
800
800
800
800
угловое движение (в вертикальной плоскости вокруг горизонтальной оси), градусы, не менее
±180˚
±180˚
±180˚
±180˚
вращательное движение (орбитальный поворот), градусы, не менее
115˚
115˚
115˚
115˚
глубина, мм, не менее
600
600
600
600
2.
Рентгеновский излучатель (моноблок)
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Мощность кратковременная. кВт, не менее
2,0
2,0
2,0
2,0
Максимальное анодное напряжение, кВ, не менее
110
110
110
110
Максимальный анодный ток при рентгенографии, мА, не менее
20
20
20
20
Максимальный анодный ток при рентгеноскопии, мА, не менее
6
6
6
6
3.
Рентгеновская трубка
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Тип анода:
вращающийся/стационарный (указать тип)
вращающийся/стационарный (указать тип)
вращающийся/стационарный (указать тип)
вращающийся/стационарный (указать тип)
размеры рабочих фокусных пятен, мм, не более
1,5
1,5
1,4
1,4
Угол наклона анода, не менее
теплоемкость анода, тыс. ТЕ, не менее
75
75
75
75
4.
Приемник рентгеновского изображения
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Плоскопанельный детектор
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Активная область детектора, мм, не менее
200*200
200*200
200*200
200*200
Разрешение, пикселей, не менее
1000 х 1000
1000 х 1000
1004 x 1004
1004 x 1004
Шаг пикселя, мкм, не более
150
150
150
150
Режимы работы: непрерывная рентгеноскопия, импульсная рентгеноскопия, рентгенография
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Съемная антирассеивающая решетка для снижения дозы в педиатрии
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
5.
Мониторная станция
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
медицинские мониторы, не хуже .
2х17 дюймов или 1х27 дюймов
2х17 дюймов или 1х27 дюймов
2х19 дюймов или 1х27 дюймов
2х19 дюймов или 1х27 дюймов
Экран для управления параметрами системы
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Разрешение мониторов: не менее
≥1000х1000
≥1000х1000
≥1000х1000
≥1000х1000
Система архивирования данных (совместимость с DICOM)
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Наличие USB и сетевых интерфейсов для передачи данных
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
6.
Предустановленное специализированное программное обеспечение
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Возможность обработки изображений: увеличение, изменение яркости/контраста, фильтрация.
Наличие
Наличие
Наличие
Наличие
Цифровая субтракционная ангиография (DSA)
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Дополнительные комплектующие:
7
Ножная педаль
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
8
Термопринтер для печати данных
По потребности
По потребности
По потребности
По потребности
Расходные материалы и изнашиваемые узлы:
-
*требования стандарта не распространяются на медицинские организации частной формы собственности.
Приложение 41
к Минимальным стандартам
оснащения организаций
здравоохранения медицинскими
изделиями