"Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тұрақты тасымалдау маршруттарын және қозғалыс кестелерiн бекiту" мемлекеттік қызметті көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 251 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 6 мамырда № 20587 болып тіркелді.
"Мемлекеттік және әлеуметтік жауапкершілігі бар көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған "Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тұрақты тасымалдау маршруттарын және қозғалыс кестелерiн бекiту" мемлекеттік қызметті көрсету қағидалары бекітілсін.
2. "Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тұрақты тасымалдау маршруттарын және қозғалыс кестелерiн бекiту" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 29 шілдедегі № 567 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19163 болып тіркелген, 2019 жылғы 7 тамызда Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық даму
Министрінің міндетін атқарушы
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2020 жылғы 29 сәуірдегі
№ 251 бұйрығымен
бекітілген
"Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тұрақты тасымалдау маршруттарын және қозғалыс кестелерiн бекiту" мемлекеттiк қызметті көрсету қағидалары

Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Утверждение маршрутов и расписания движений регулярных городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа"
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 251. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 мая 2020 года № 20587.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания государственной услуги "Утверждение маршрутов и расписания движений регулярных городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа".
2. Признать утратившим силу приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 29 июля 2019 года № 567 "Об утверждении стандарта государственной услуги "Утверждение маршрутов и расписания движений регулярных городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19163, опубликован 7 августа 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).
3. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развитию Республики Казахстан;
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 29 апреля 2020 года № 251
Правила оказания государственной услуги "Утверждение маршрутов и расписания движений регулярных городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа"

1-тарау. Жалпы ережелер
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 98 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы "Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тұрақты тасымалдау маршруттарын және қозғалыс кестелерiн бекiту" мемлекеттiк қызметті көрсету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленген және "Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тұрақты тасымалдау маршруттарын және қозғалыс кестелерiн бекiту" мемлекеттiк қызметті көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қала маңы, ауданішілік, ауданаралық (қалааралық, облысішілік) тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына куәлік алған және тасымалдаушылар мен тиісті жергілікті атқарушы органдар арасындағы жасалатын жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастыру шарттарын жасаған жеке және заңды тұлғаларға қолданылады.
3. Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) қозғалыс кестесі - жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршрутының әрбір аялдама пункті бойынша автобустардың, шағын автобустардың, троллейбустардың қозғалыс орны мен уақыты туралы мәліметтерді қамтитын құжат (кесте, графикалық бейне);
2) маршрут - белгілі бір бастапқы, аралық және соңғы аялдама пункттері арасында автобустың, шағын автобустың, троллейбустың белгіленген жүру жолы.
4. "Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тұрақты тасымалдау маршруттарын және қозғалыс кестелерiн бекiту" мемлекеттік қызметті көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік қызметті көрсету) аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Көлік министрінің 28.06.2024 № 226 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. "Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тұрақты тасымалдау маршруттарын және қозғалыс кестелерiн бекiту" мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
5.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармақтың бірінші абзацы 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 98 (мәтін алып тасталды) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармақтың екінші абзацы 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 98 (мәтін алып тасталды) бұйрығымен.
Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі құжаттарды олар келіп түскен күні "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы "Е-лицензиялау" мемлекеттік дерекқоры" цифрлық жүйесіне (бұдан әрі – ЕЛ МДҚ) тіркеуді жүзеге асырады.
Өтінішті өңдеуді көрсетілетін қызметті беруші өтініш ЕЛ МДҚ келіп түскен сәттен бастап жүзеге асырады.
Порталда көрсетілетін қызметті алушының ЕЛ МДҚ "жеке кабинетінде" мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін өтініштің қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
5-тармақтың алтыншы абзацы 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 98 (мәтін алып тасталды) бұйрығымен.
Жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік цифрлық жүйелерден "цифрлық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Утверждение маршрутов и расписания движений регулярных городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа" (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных и социально ответственных услугах" (далее - Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Утверждение маршрутов и расписания движений регулярных городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа".
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие Правила распространяются на физических и юридических лиц, получивших свидетельство на право обслуживания маршрутов регулярных городских (сельских), пригородных, внутрирайонных, межрайонных (междугородных внутриобластных) автомобильных перевозок пассажиров и багажа и заключивших договора на организацию регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа между перевозчиками и соответствующими местными исполнительными органами.
3. Основные понятия, используемые в Правилах:
1) расписание движения – документ (таблица, графическое отображение), содержащий сведения о месте и времени движения автобусов, микроавтобусов, троллейбусов по каждому остановочному пункту маршрута регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
2) маршрут – установленный путь следования автобуса, микроавтобуса, троллейбуса между определенными начальными, промежуточными и конечными остановочными пунктами.
4. Государственная услуга "Утверждение маршрутов и расписания движений регулярных городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа" (далее - государственная услуга) оказывается местными исполнительными органами районов, городов областного значения областей, городов Астана, Алматы и Шымкент (далее - услугодатель).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 28.06.2024 № 226 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги "Утверждение маршрутов и расписания движений регулярных городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа"
5.
Примечание ИЗПИ!
Абзац первый пункта 5 вводятся в действие с 12.07.2026 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 98 (текст исключен).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги изложены согласно Приложению 2 к настоящим Правилам.
Примечание ИЗПИ!
Абзац третий пункта 5 вводятся в действие с 12.07.2026 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 98 (текст исключен).
Обработка заявления осуществляется услугодателем с момента поступления заявления в ГБД ЕЛ.
На портале в "личном кабинете" ГБД ЕЛ услугополучателя отображается статус о принятии заявления для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Примечание ИЗПИ!
Абзац седьмой пункта 5 вводятся в действие с 12.07.2026 в соответствии с приказом и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 98 (текст исключен).

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 08.04.2021 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Құжаттарды қарау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру мерзімі олар келіп түскен күннен бастап 4 (төрт) жұмыс күн құрайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 08.04.2021 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7-1. Көрсетілетін қызметті алушыдан Тізбенің 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес өтініш және құжаттар топтамасы келіп түскен кезде көрсетілетін қызметті беруші кеңсесінің орындаушысы осы өтінішті және құжаттар топтамасын қарау үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына не оның міндетін атқаратын адамға жібереді, ол көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысын басшының жетекшілік ететін орынбасары және (немесе) көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы арқылы айқындайды.
Көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы құжаттарды тіркеген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде Тізбенің 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес ұсынылған құжаттар топтамасының толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы Тізбенің 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттар топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған кезде көрсетілетін қызметті беруші өтінішті қабылдаудан бас тартады.
Ескерту. Қағида 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.04.2022 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
8. Көрсетілетін қызметті алушы Тізбенің 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде, көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы құжаттар топтамасының осы Қағидалардың және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 349 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11550 болып тіркелген) Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларының (бұдан әрі – Жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидалары) талаптарына сәйкестігін қарайды.

Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 08.04.2021 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Срок рассмотрения документов и выдача результата оказания государственной услуги составляет 4 (четыре) рабочих дня со дня их поступления.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 08.04.2021 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-1. При поступлении от услугополучателя заявления и пакета документов, согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 Перечня, исполнитель канцелярии услугодателя направляет данное заявление и пакет документов для рассмотрения руководителю услугодателя либо лицу, исполняющему его обязанности, который определяет исполнителя услугодателя через курирующего заместителя руководителя и (или) руководителя структурного подразделения услугодателя.
Исполнитель услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации документов, проверяет полноту представленного пакета документов, согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 Перечня.
При предоставлении услугополучателем неполного пакета документов согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 Перечня, и (или) документов с истекшим сроком действия услугодатель отказывает в приеме заявления.
Сноска. Пункт 7-1 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При предоставлении услугополучателем полного пакета документов, согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 Перечня, исполнитель услугодателя в течение 3 (трех) рабочих дней рассматривает данный пакет документов на соответствие требованиям настоящих Правил и Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 349 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11550) (далее – Правила перевозок пассажиров и багажа).

Тізбеде көзделген тізбеге сәйкес өтініш пен ұсынылған құжаттар топтамасының осы Қағидалардың және Жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларының талаптарына сәйкестігін айқындау кезінде көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы Жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларының 13-тармағының 1) тармақшасына сәйкес уақыт бойынша қосарланған маршруттар автобустары арасындағы жоспарланған жүру интервалын құрайтын шартты қарайды және кенттер, ауылдар арасындағы аудан орталықтарымен және аудан орталықтары облыс орталығымен және облыстық маңызы бар өзге де жақын орналасқан қалалармен байланыс басымдылығын басшылыққа алады.
Тізбенің 9-тармағында көзделген тізбеге сәйкес ұсынылған құжаттар топтамасы осы Қағидалардың және Жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларының талаптарына сәйкес келген кезде көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тұрақты тасымалдау маршруттарын және қозғалыс кестелерін бекіту туралы хабарламаны ресімдейді.
Көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің жобасын көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе оның міндетін атқарушыға басшының жетекшілік ететін орынбасарының және (немесе) көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесі басшысының келісімі бойынша жолдайды.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының не оның міндетін атқарушы адамның ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-1. Тізбенің 10-тармағында көзделген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы хабарлама жіберу тәсілімен мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді.
Көрсетілетін қызметті берушінің орындаушысы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесінің жобасын көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе оның міндетін атқарушыға басшының жетекшілік ететін орынбасарының және (немесе) көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшесі басшысының келісімі бойынша жолдайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
18-тармақтың үшінші абзацы 12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 98 (мәтін алып тасталды) бұйрығымен.

При определении соответствия заявления и представленного пакета документов, согласно перечню, предусмотренному Перечнем, требованиям настоящих Правил и Правил перевозок пассажиров и багажа, исполнитель услугодателя рассматривает условия планового интервала движения между автобусами дублирующих маршрутов составляющие по времени в соответствии с подпунктом 1) пункта 13 Правил перевозок пассажиров и багажа и руководствуется приоритетом связи между поселками, селами с районными центрами, и между районными центрами с областным центром и иными близлежащими городами областного значения.
При соответствии представленного пакета документов, согласно перечню, предусмотренному пунктом 9 Перечня, требованиям настоящих Правил и Правил перевозок пассажиров и багажа, исполнитель услугодателя оформляет уведомление об утверждении маршрутов и расписания движений регулярных городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Исполнитель услугодателя направляет проект результата оказания государственной услуги руководителю услугодателя либо исполняющему его обязанности по согласованию с курирующим заместителем руководителя и (или) руководителем структурного подразделения услугодателя.
Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя либо лица, исполняющего его обязанности.
Сноска. Пункт 8 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-1. При наличии оснований, для отказа в оказании государственной услуги предусмотренных в пункте 10 Перечня, исполнитель услугодателя оформляет мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги способом направления уведомления об отказе в оказании государственной услуги по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Исполнитель услугодателя направляет проект результата оказания государственной услуги руководителю услугодателя либо исполняющему его обязанности по согласованию с курирующим заместителем руководителя и (или) руководителем структурного подразделения услугодателя.
Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" ГБД ЕЛ услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя либо лица, исполняющего его обязанности.

Ескерту. Қағида 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.04.2022 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 98 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8555 болып тіркелген) Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызмет көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
9-1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 98 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9-1. Автомобиль көлігі саласындағы уәкілетті орган заңға тәуелді нормативтік құқықтық актіні бекіткен немесе өзгерткен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік қызмет көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты өтініштерді қабылдауды және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беруді жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдарға, "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына, сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Ескерту. Қағидалар 9-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Көлік министрінің 28.06.2024 № 226 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының "Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тұрақты тасымалдау маршруттарын және қозғалыс кестелерiн бекiту" мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, іс-әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
10. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.

Сноска. Правила дополнены пунктом 8-1 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.04.2022 № 222 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 9 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 98 (вводятся в действие с 12.07.2026).
9. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг в соответствии с Правилами внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги утвержденный приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8555).
Примечание ИЗПИ!
Пункт 9-1 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 98 (вводятся в действие с 12.07.2026).
9-1. Уполномоченный орган в области автомобильного транспорта в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения подзаконного нормативного правового акта направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственной услуги, в местные исполнительные органы, осуществляющие прием заявлений и выдачу результатов оказания государственной услуги, оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", а также в Единый контакт-центр.
Сноска. Правила дополнены пунктом 9-1 в соответствии с приказом Министра транспорта РК от 28.06.2024 № 226 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной услуги "Утверждение маршрутов и расписания движений регулярных городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных пассажиров и багажа"
10. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.

Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Алып тасталды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 21.04.2022 № 222 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
1-қосымша жаңа редакцияда көзделген - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 98 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жолаушылар мен багажды
автомобильмен қалалық
(ауылдық), қала маңындағы
және ауданішілік тұрақты
тасымалдау маршруттарын және
қозғалыс кестелерiн бекiту
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тұрақты тасымалдау маршруттарын және қозғалыс кестелерін бекітуге арналған өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 08.04.2021 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау маршруттарына қызмет көрсету құқығына куәлік (бұдан әрі - куәлік):
1) куәлік нөмірі №: ________;
2) берілген күні (күні, айы, жылы): __________;
3) қолдану мерзімі (күні, айы, жылы): __________;
4) куәлікті берген жергілікті атқарушы органы: ___________.
2. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастыру шарты (бұдан әрі - шарт):
1) шарт нөмірі №: ________;
2) берілген күні (күні, айы, жылы): __________;
3) қолдану мерзімі (күні, айы, жылы): __________;
4) шартты жасасқан жергілікті атқарушы органы: ___________.
3. Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдау қатынасының түрі (бұдан әрі – қатынас түрі):
1) қалалық (ауылдық) □;
2) қала маңындағы □;
3) ауданішілік □.
4. Маршруттың атауы: бастапқы пункттің атауы __________, соңғы пункттің атауы __________.

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона, подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 10 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Исключен приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 21.04.2022 № 222 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам утверждения
маршрутов и расписания
движений регулярных городских
(сельских), пригородных
и внутрирайонных автомобильных
перевозок пассажиров и багажа
Форма
Заявление на утверждение маршрутов и расписания движений регулярных городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Свидетельство на право обслуживания маршрутов регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа (далее - свидетельство):
1) номер свидетельства №: ______________;
2) дата выдачи (число, месяц, год): ______________;
3) срок действия (число, месяц, год): ______________;
4) местный исполнительный орган, выдавший свидетельство: ___________.
2. Договор на организацию регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа (далее - договор):
1) номер договора №: ______________;
2) дата выдачи (число, месяц, год): ______________;
3) срок действия (число, месяц, год): ______________;
4) местный исполнительный орган, заключивший договор: ______________.
3. Вид сообщения регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа (далее– вид сообщения):
1) городские (сельские)□ ;
2) пригородные□;
3) внутрирайонные□.
4. Наименование маршрута: начальный пункт ______, конечный пункт ____;

5. Қозғалыс кестесі: бастапқы пункттен жөнелту уақыты ____________, соңғы пункттен жөнелту уақыты ___________.
6. Стандартта көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың топтамасы қоса беріледі.
Осымен:
көрсетілген барлық деректердің ресми байланыстар болып табылатындығы және оларға қызметті жүзеге асыру немесе жеке әрекеттердің мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберуге болатындығы;
қоса берілген құжаттардың барлығы шындыққа сәйкес келетіні және жарамды болып табылатындығы расталады;
көрсетілетін қызметті алушы ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді пайдалануға келісімін береді.
*Осы өтініштің 4 және 5-тармақтары бойынша мәліметтерді толтырған кезде бір бастапқы пункттен жөнелту уақытын және бір соңғы пункттен жөнелту уақытын көрсете отырып, бір маршруттың атауы көрсетіледі.
Қалалық (ауылдық) немесе қала маңындағы қатынастарда елді мекенде орналасқан аялдама пункттерінің атаулары көрсетіледі.
Ауданішілік қатынастарда маршруттың бастапқы және соңғы пункттерінде орналасқан елді мекендердің атаулары көрсетіледі.
Аралық пункттер, олар бар болғанда маршрут схемасында және қозғалыс кестесінде көрсетіледі.
Жолаушылар мен багажды
автомобильмен қалалық
(ауылдық), қала маңындағы
және ауданішілік тұрақты
тасымалдау маршруттарын және
қозғалыс кестелерiн бекiту
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тұрақты тасымалдау маршруттарын және қозғалыс кестелерiн бекiту" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 25.04.2026 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары
2.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің (бар болса) атауын
Жоқ.
3.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арнасы) және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету
"Е-лицензиялау "Мемлекеттік деректер қоры" порталы арқылы.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету
4 (төрт) жұмыс күні
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету
Электронды (ішінара цифрландырылған)
6.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі және оның және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету
Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тұрақты тасымалдау маршруттарын және қозғалыс кестелерін бекіту туралы хабарлама, не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы хабарлама.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің басшысы немесе оның міндетін атқарушының ЭЦҚ қол қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
7.
Мемлекеттік қызметті және оның кіші түрлерін (бар болса) көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Тегін
8.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі

5. Расписание движений: время отправления с начального пункта ________, время отправления с конечного пункта __________.
6. Прилагается пакет документов, согласно перечню, предусмотренному Перечнем.
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными, и на них может быть направлена любая информация по вопросам осуществления деятельности или отдельных действий;
все прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными;
услугополучатель согласен на использование персональных данных ограниченного доступа, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах.
*При заполнении сведений по пунктам 4 и 5 настоящего заявления указывается наименование одного маршрута, с указанием одного времени отправления с начального пункта и одного времени отправления с конечного пункта.
При городских (сельских) или пригородных сообщениях указываются наименования остановочных пунктов, расположенных в населенном пункте.
При внутрирайонных сообщениях указываются наименования населенных пунктов, расположенных в начальном и конечном пунктах маршрута.
Промежуточные пункты, при их наличии указываются в схеме маршрута и расписании движений.
Приложение 2
к Правилам утверждения
маршрутов и расписания
движений регулярных городских
(сельских), пригородных
и внутрирайонных автомобильных
перевозок пассажиров и багажа
Примечание ИЗПИ!
Приложение 2 предусматривается в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 25.04.2026 № 98 (вводятся в действие с 12.07.2026).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Утверждение маршрутов и расписания движений регулярных городских (сельских),
пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа"
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 28.06.2024 № 226 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы районов, городов областного значения, городов Астана, Алматы и Шымкент
2.
Способы предоставления государственной услуги
через портал.
3.
Срок оказания государственной услуги
4 (четыре) рабочих дня.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление об утверждении маршрутов и расписания движений регулярных городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных перевозок пассажиров и багажа, либо уведомление об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги:
электронная.
Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП руководителя услугодателя либо исполняющим его обязанности.
6.
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7.
График работы услугодателя и объектов информации

Ескерту. Қағида 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 08.04.2021 № 159 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Берілетін уақыты мен күні: 20 ____ жылғы "___" _______
Көрсетілетін қызметті алушы: __________________________________
(жеке сәйкестендiру нөмiрi/
бизнес-сәйкестендiру нөмiрi)
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет: "Жолаушылар мен багажды автомобильмен қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік тұрақты тасымалдау маршруттарын және қозғалыс кестелерін бекіту"
Куәліктің көмірі №: ________
Шарттың нөмірі №: ________
Қатынас түрі: ___________
Маршруттың атауы
Қозғалыс кестесі
бастапқы пункті
соңғы пункті
бастапқы пункттен жөнелту уақыты
соңғы пункттен жөнелту уақыты
Статус: Бас тартылды
Негізі: ______________________________________________________
_________________________________________________________________
Хабарлама берген жергілікті атқарушы орган: ____________________
_________________________________________________________________

Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 08.04.2021 № 159 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата и время отправки: "___" ______ 20 ____ года
Услугополучатель: ____________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер /
бизнес идентификационный номер)
Государственная услуга: "Утверждение маршрутов и расписания движений
регулярных городских (сельских), пригородных и внутрирайонных автомобильных
перевозок пассажиров и багажа"
Номер свидетельства №: ___________
Номер договора №: __________
Вид сообщения: ___________
Наименование маршрута
Расписание движений
начальный пункт
конечный пункт
время отправления с начального пункта
время отправления с конечного пункта
Статус: Отказано
Основание:__________________________________________________
_________________________________________________________________
Местный исполнительный орган, выдавший уведомление:__________
_________________________________________________________________