Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 4 мамырдағы № 175 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 5 мамырда № 20567 болып тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 81) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 30.04.2025 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4 Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
А. Аймагамбетов
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 4 мамырдағы
№ 175 бұйрығына 1-қосымша
Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 27.08.2022 № 384 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы педагогтердің біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын әзірлеу, келісу және бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 81) тармақшасына сәйкес әзірленді және педагогтердің біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын (бұдан әрі – Бағдарлама) әзірлеу, келісу және бекіту тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил разработки, согласования и утверждения образовательных программ курсов повышения квалификации педагогов
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 мая 2020 года № 175. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 мая 2020 года № 20567.
В соответствии с подпунктом 81) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра просвещения РК от 30.04.2025 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила разработки, согласования и утверждения образовательных программ курсов повышения квалификации педагогов согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства образования и науки Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан А. Аймагамбетов
Приложение 1 к приказу
Министра образования и науки
Республики Казахстан
от 4 мая 2020 года № 175
Правила разработки, согласования и утверждения образовательных программ курсов повышения квалификации педагогов
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра просвещения РК от 27.08.2022 № 384 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки, согласования и утверждения образовательных программ курсов повышения квалификации педагогов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 81) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок разработки, согласования и утверждения образовательных программ курсов повышения квалификации педагогов (далее - Программа).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Оқу-ағарту министрінің 30.04.2025 № 98 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бағдарламаларды педагогтердің біліктілігін арттыру білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдар әзірлейді.
3. Бағдарламаларға сараптама жүргізу үшін білім беру саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі - Уәкілетті орган) бұйрығымен үш жыл мерзімге консультативтік-кеңесші орган – Сараптамалық кеңес құрылады.
Сараптамалық кеңестің құрамына ғылыми ұйымдардың қызметкерлерінің қатарынан кемінде жеті адам, білім беру саласындағы қоғамдық бірлестіктердің мүшелері, әдістемелік кабинеттердің (орталықтардың) әдіскерлері, білім беру ұйымдарында, оның ішінде педагогикалық жоғары оқу орындарында кәсіби қызметті іске асыратын педагогтер кіреді.
2-тарау. Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын әзірлеу тәртібі
4. Бағдарламаны әзірлеу үшін педагогтердің біліктілігін арттыру ұйымы мыналарды жүргізеді:
Қазақстан Республикасының заңнамасын және нормативтік құқықтық актілерді талдау;
зерттеудің сапалық және/немесе сандық әдістер арқылы педагогтердің кәсіби дамуындағы қажеттіліктерін талдау. Сапалы деректерді жинау педагогтермен және/немесе оқушылармен сұхбат және фокус-топтар арқылы педагогтердің қазіргі оқыту тәжірибелерін, дағдылары мен сенімдерін зерделеу және қажет болған жағдайда сабақтарға қатысу арқылы жүргізіледі. Сандық деректерді жинау педагогтерге және/немесе оқушыларға сауалнама жүргізу және/немесе тестілеу арқылы жүргізіледі. Зерттеу әдістемесі, оның ішінде құралдар, іріктеу өлшемшарттары және зерттеу жүргізу рәсімдері бағдарламаның ерекшелігімен айқындалады.
5. Біліктілікті арттыру ұйымы Қазақстан Республикасының заңнамасы мен нормативтік құқықтық актілеріне және педагогтердің қажеттіліктеріне жүргізген талдау нәтижелері хаттамалық шешіммен рәсімделеді. Хаттамаға Қазақстан Республикасының заңнамасы мен нормативтік құқықтық актілеріне және педагогтердің қажеттіліктеріне сараптама жүргізген адамдар, сондай-ақ біліктілікті арттыру ұйымының басшысы қол қояды.
6. Хаттаманың негізінде біліктілікті арттыру ұйымы Бағдарламаны әзірлеу мерзімдерін, Бағдарламаның атауын, оқыту ұзақтығы мен нысанын көрсете отырып бұйрық шығарады.
7. Бағдарламаларды педагогтердің біліктілігін арттыру ұйымдары Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 3 тамыздағы № 348 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29031 болып тіркелген) Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарын және Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген) Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын ескере отырып әзірлейді.

Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра просвещения РК от 30.04.2025 № 98 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Программы разрабатываются организациями, реализующими образовательные программы повышения квалификации педагогов.
3. Для проведения экспертизы Программ, приказом уполномоченного органа в области образования (далее – Уполномоченный орган) создается консультативно-совещательный орган – Экспертный совет сроком на три года.
В Экспертный совет включается не менее семи человек из числа сотрудников научных организаций, члены общественных объединений в области образования, методистов методических кабинетов/центров, педагогов, реализующих профессиональную деятельность в организациях образования, в том числе в педагогических высших учебных заведениях.
Глава 2. Порядок разработки образовательных программ курсов повышения квалификации педагогов
4. Для разработки Программы организация повышения квалификации педагогов проводит:
анализ законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов;
анализ потребностей педагогов в профессиональном развитии посредством качественных и/или количественных методов исследования. Сбор качественных данных производится путем изучения существующих практик преподавания, навыков и убеждений педагогов через интервью и фокус-группы с педагогами и/или учащимися и, при необходимости, посещения занятий. Сбор количественных данных производится путем анкетирования и/или тестирования педагогов и/или учащихся. Методика исследования, в том числе, инструменты, критерии выборки, и процедуры проведения исследования, определяются спецификой программы.
5. Результаты проведенного анализа законодательства и нормативных правовых актов Республики Казахстан и потребностей педагогов организацией повышения квалификации оформляются протокольным решением. Протокол подписывается лицами, проводившими анализ законодательства и нормативных правовых актов Республики Казахстан и потребностей педагогов, а также руководителем организации повышения квалификации.
6. На основании протокола организацией повышения квалификации издается приказ с указанием сроков разработки Программы, наименования Программы, продолжительности и формы обучения.
7. Программы разрабатываются организациями повышения квалификации педагогов с учетом требований государственных общеобязательных стандартов дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего и общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденных приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 3 августа 2022 года № 348 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17669) и типовых учебных программ по общеобразовательным предметам, курсам по выбору и факультативам для общеобразовательных организаций, утвержденных приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 115 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8424).

8. Бағдарлама мынадай бөлімдерді қамтиды:
1) жалпы ережелер;
2) глоссарий;
3) Бағдарлама тақырыбы;
4) Бағдарламаның мақсаты, міндеттері және күтілетін нәтижелері;
5) Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны;
6) оқу процесін ұйымдастыру;
7) Бағдарламаны оқу-әдістемелік қамтамасыз ету;
8) оқу нәтижелерін бағалау;
9) курстан кейінгі қолдау;
10) негізгі және қосымша әдебиеттер тізімі.
"Жалпы ережелер" деген бөлім Бағдарламаның өзектілігін және оның жалпы мемлекеттік басымдықтар мен әлемдік трендтермен байланысын ашып көрсетеді;
"Глоссарий" деген бөлім Бағдарламада қолданылатын терминдерді, олардың өзектілігі мен бірегейлігін тізімдейді;
"Бағдарлама тақырыбы" бөлімінде Бағдарламаның жаңашылдық дәрежесі, білім беру жүйесінде аналогтардың бар/жоқтығын талдауды сипаттайды.
"Бағдарламаның мақсаты, міндеттері және күтілетін нәтижелері" деген бөлімі Бағдарламаның тәжірибелік маңыздылығы, оқыту нәтижелерінің педагогтердің жұмыс тәжірибесіне әсерін сипаттайды.
"Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны" деген бөлім Бағдарламаның жоспарын, Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері бойынша күтілетін нәтижелердің өзара байланысын сипаттайды.
"Оқу процесін ұйымдастыру" деген бөлім оқу процесінің форматын, сағат санын және оқыту нысандарын сипаттайды.
"Оқу-әдістемелік қамтамасыз ету" деген бөлім оқыту нәтижелеріне қол жеткізуге бағытталған оқытудың тиімді әдістері ұсынылған Бағдарламаны іске асыру үшін дидактикалық көзқарасты сипаттайды.
"Оқыту нәтижелерін бағалау" деген бөлім пән саласының ерекшеліктеріне сәйкес оқыту нәтижелерін бағалаудың тиімді әдістерін көрсетеді.
"Курстан кейінгі қолдау" деген бөлім курстан кейінгі қолдау форматын, нысандары мен әдістерін сипаттайды.
"Негізгі және қосымша әдебиеттер тізімі" деген бөлім соңғы 5 жылдағы өзекті отандық және шетелдік басылымдарды қамтиды.
9. Барлық Бағдарламалардың жобалары жария талқылау үшін педагогтердің біліктілігін арттыру ұйымының интернет-порталында келісуге жіберілгенге дейін орналастырылады. Педагогтердің біліктілігін арттыру ұйымы авторланған пайдаланушылардан талқыланатын білім беру бағдарламасына қатысты ұсыныстарды, ескертулерді немесе ұсынымдарды алғаннан кейін, білім беру бағдарламасының әзірлеушілері интернет-порталда аталған ұсыныстардың, ескертулердің, ұсынымдардың ескерілетінін немесе негіздемемен бас тарту туралы жауап ұсынады. Жобаларды жария талқылау мерзімі оларды интернет-порталға орналастырған күннен бастап он жұмыс күнін құрайды.
10. Бағдарламалар мынадай тәртіппен ресімделеді
Мәтін қағаз немесе электрондық бланкіде *docx форматында келесі параметрлерді ескере отырып басылады:

8. Программа содержит следующие разделы:
1) общие положения;
2) глоссарий;
3) тематика Программы;
4) цель, задачи и ожидаемые результаты Программы;
5) структура и содержание Программы;
6) организация учебного процесса;
7) учебно-методическое обеспечение Программы;
8) оценивание результатов обучения;
9) посткурсовое сопровождение;
10) список основной и дополнительной литературы.
Раздел "Общие положения" раскрывает актуальность Программы и ее связь с общегосударственными приоритетами и мировыми трендами.
Раздел "Глоссарий" перечисляет термины, используемые в Программе, их актуальность и однозначность;
Раздел "Тематика Программы" описывает степень новизны Программы, анализ наличия/отсутствия аналогов в системе образования.
Раздел "Цель, задачи и ожидаемые результаты Программы" описывает практическую значимость Программы, влияние результатов обучения на практику работы педагогов.
Раздел "Структура и содержание Программы" включает План Программы, описывает взаимосвязь ожидаемых результатов с целью и задачами Программы.
Раздел "Организация учебного процесса" описывает формат учебного процесса, количество часов и формы обучения.
Раздел "Учебно-методическое обеспечение" описывает дидактический подход к реализации Программы, представленный теоретическим материалом, заданиями по усвоению учебного материала, критериями их самооценки.
Раздел "Оценивание результатов обучения" отражает эффективные методы оценки результатов обучения согласно специфике предметной области.
Раздел "Посткурсовое сопровождение" описывает формат, формы и методы посткурсового сопровождения;
Раздел "Список основной и дополнительной литературы" включает актуальные отечественные и зарубежные издания за последние 5 лет.
9. Проекты всех Программ до отправки на согласование размещаются для публичного обсуждения на интернет-портале организации повышения квалификации педагогов. После получения организацией повышения квалификации педагогов предложений, замечаний или рекомендаций, относящихся к обсуждаемой образовательной программе от авторизованных пользователей, разработчиками образовательной программы на интернет-портале предоставляется ответ о включении замечаний, рекомендаций или отказ с обоснованиями. Срок публичного обсуждения проектов составляет десять рабочих дней со дня их размещения на интернет-портале.
10. Программы оформляются в следующем порядке:
Текст печатается на бумажном или электронном бланке в формате *docx с учетом следующих параметров:

1) қаріп – "Times New Roman" pt 14 өлшемі;
2) жоларалық интервал - бір;
3) абзацтық шегініс (бірінші жолдың шегінісі) - 1,25 сантиметр;
4) сол жақ жиегі - 2,5 сантиметр, оң жақ жиегі - 1,5 сантиметр, колонтитулдар - 2,5 сантиметр.
3-тарау. Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын келісу тәртібі
11. Педагогтердің біліктілігін арттыру ұйымдары Бағдарламаны Уәкілетті органға келісу үшін келесі құжаттарды электронды нысанда жолдайды:
біліктілікті арттыру ұйымының ресми бланкісіндегі ілеспе хат;
Бағдарлама жобасы;
Қағидалардың 5-тармағына сәйкес хаттаманың көшірмесі;
Қағидалардың 6-тармағына сәйкес бұйрықтың көшірмесі;
жария талқылау үшін педагогтердің біліктілігін арттыру ұйымының интернет-порталында орналастырылған Бағдарлама жобасына белсенді сілтеме.
12. Уәкілетті орган біліктілікті арттыру ұйымының құжаттары келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оларды Сараптамалық кеңестің қарауына жібереді.
13. Сараптамалық кеңестің Бағдарлама жобасын қарау мерзімі - 15 жұмыс күні. Бағдарлама жобасын қарау қорытындылары бойынша Сараптамалық кеңес сараптамалық қорытынды қалыптастырады, оны Уәкілетті органға және біліктілікті арттыру ұйымына жібереді. Сараптамалық қорытындыда келесі шешімдердің бірі болуы тиіс:
бағдарламаны келісу;
пысықтауға қайтару;
бағдарламаны келісуден бас тарту.
Бағдарлама жобасы осы Қағидалардың 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10-тармақтарына сәйкес келген жағдайда Сараптамалық кеңес Бағдарламаны келісу туралы сараптамалық қорытынды береді.
Бағдарлама жобасы осы Қағидалардың 8 және 10-тармақтарына сәйкес келмеген жағдайда Сараптамалық кеңес Бағдарламаны пысықтауға қайтару туралы сараптамалық қорытынды береді. Өңделген Бағдарлама жобасында ескертулер толық көлемде түзетілмесе Бағдарламаны келісуден бас тарту туралы сараптамалық қорытынды беріледі.
Бағдарлама жобасы осы Қағидалардың 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10-тармақтарына сәйкес келмеген жағдайда Сараптамалық кеңес Бағдарламаны келісуден бас тарту туралы сараптамалық қорытынды береді.
Сараптамалық қорытындыда Сараптамалық кеңес отырысы хаттамасының күні мен нөмірі көрсетіледі.
14. Педагогтердің біліктілігін арттыру ұйымы Бағдарлама жобасын пысықтау қажеттілігі туралы қорытынды алғаннан кейін осы Қағиданың 5, 6 тармақтарында көрсетілген құжаттарды қайта жаңартпай, сараптамалық қорытындыны ресми алған күннен бастап 15 жұмыс күні ішінде оны пысықтайды және қайта келісуге жібереді.
Келісуден бас тарту туралы сараптамалық қорытынды алғаннан кейн педагогтердің біліктілігін арттыру ұйымы осы Қағидалардың 2-тарауына сәйкес Бағдарлама жобасын қайта әзірлейді.

1) шрифт – "Тimеs New Rоmаn" размером 14 pt;
2) межстрочный интервал – одинарный;
3) абзацный отступ (отступ первой строки) – 1,25 сантиметра;
4) поля слева – 2,5 сантиметра, поля справа – 1,5 сантиметра, колонтитулы – 2,5 сантиметра.
Глава 3. Порядок согласования образовательных программ курсов повышения квалификации педагогов
11. Для согласования Программы организация повышения квалификации педагогов направляет в Уполномоченный орган следующие документы в электронном формате:
сопроводительное письмо на официальном бланке организации повышения квалификации;
проект Программы;
копия протокола согласно пункту 5 настоящих правил;
копия приказа согласно пункту 6 настоящих Правил;
активная ссылка на проект Программы, размещенной на интернет-портале организации повышения квалификации педагогов для публичного обсуждения.
12. Уполномоченный орган в течение трех рабочих дней со дня поступления документов организации повышения квалификации направляет их на рассмотрение в Экспертный совет.
13. Срок рассмотрения проекта Программы Экспертным советом – 15 рабочих дней. По итогам рассмотрения проекта Программы Экспертный совет формирует экспертное заключение, направляет его в Уполномоченный орган и организацию повышения квалификации. Экспертное заключение должно содержать одно из следующих решений:
согласовать Программу;
вернуть на доработку;
отказать в согласовании Программы.
При соответствии проекта Программы пунктам 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 настоящих Правил Экспертный совет выдает экспертное заключение о согласовании Программы.
При несоответствии проекта Программы пунктам 8 и 10 настоящих Правил Экспертный совет выдает экспертное заключение о возвращении Программы на доработку. При неполном устранении замечаний в доработанном проекте Программы, выдается экспертное заключение об отказе в согласовании Программы.
При несоответствии проекта Программы пунктам 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 настоящих Правил Экспертный совет выдает экспертное заключение об отказе в согласовании Программы.
В экспертном заключении отражается дата и номер протокола заседания Экспертного совета.
14. Организация повышения квалификации педагогов после получения заключения о необходимости доработки проекта Программы, дорабатывает и повторно направляет на согласование без необходимости обновления документов, указанных в пунктах 5, 6 настоящих Правил, в течение 15 рабочих дней с момента официального получения экспертного заключения.
Организация повышения квалификации педагогов после получения экспертного заключения об отказе в согласовании повторно разрабатывает проект Программы согласно Главе 2 настоящих Правил.

4-тарау. Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы
15. Бағдарламалар Сараптамалық кеңестің келісу туралы шешімін алғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде педагогтердің біліктілігін арттыру ұйымының бұйрығымен бекітіледі.
16. Уәкілетті орган Сараптамалық кеңеспен келісілген біліктілікті арттыру курстарының білім беру бағдарламаларының тізілімін қалыптастырады.
Келісілген Бағдарламалар тізілімі Уәкілетті органның сайтында орналастырылады және ол Уәкілетті органмен келісілген білім беру бағдарламаларының атауын, Бағдарламаларды әзірлеуші ұйымның атауын, сондай-ақ білім беру бағдарламаларын келісу күнін қамтиды.
17. Бекітілген Бағдарламаларды қайта қарау үш жылда кемінде 1 рет жүзеге асырылады.
Бекітілген бағдарламалардың тиімділігі мен өзектілігін арттыру мақсатында оларды қайта қарау үшін біліктілікті арттыру ұйымы:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына және нормативтік құқықтық актілерге талдау жүргізеді;
2) білім беру бағдарламаларының тиімділігі мониторингінің нәтижелеріне талдау жүргізеді және оларды хаттамамен рәсімдейді;
3) бағдарламаны қайта қарау (жаңарту немесе күшін жою) туралы шешім қабылдайды және бұл шешімді бұйрықпен рәсімдейді.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2020 жылғы 4 мамырдағы
№ 175 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1) "Қазақстан Республикасында орта білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 32 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2016 жылғы 24 ақпанда № 13182 болып тіркелді, 2016 жылғы 06 сәуірде Қазақстан Республикасы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған );
2) "Мектепке дейінгі, орта, қосымша білім беру, сондай-ақ арнаулы білім беру ұйымдарының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 92 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2016 жылғы 29 ақпанда № 13306 болып тіркелген; 2016 жылғы 06 сәуірде Қазақстан Республикасы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
3) "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрі міндетін атқарушының 2016 жылғы 10 наурыздағы № 193 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2016 жылғы 15 сәуірде № 13594 болып тіркелген, 2016 жылғы 28 сәуірде Қазақстан Республикасы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);

Глава 4. Порядок утверждения образовательных программ курсов повышения квалификации педагогов
15. Программы утверждаются приказом организации повышения квалификации педагогов в течение трех рабочих дней после получения решения Экспертного совета о согласовании.
16. Уполномоченным органом формируется реестр образовательных программ курсов повышения квалификации, согласованный Экспертным советом.
Реестр согласованных Программ размещается на сайте Уполномоченного органа и содержит наименование согласованных с Уполномоченным органом образовательных программ, наименование организации-разработчика Программ, а также дату согласования образовательных программ.
17. Пересмотр утвержденных программ осуществляется не реже 1 раза в три года.
Для пересмотра утвержденных программ с целью повышения их эффективности и актуальности организация повышения квалификации:
1) проводит анализ законодательства Республики Казахстан и нормативных правовых актов;
2) проводит анализ результатов мониторинга эффективности образовательных программ и оформляет их протоколом;
3) принимает решение о пересмотре (обновлении или аннулировании) программы и оформляет это решение приказом.
Приложение 2
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 4 мая 2020 года № 175
Перечень утративших силу некоторых приказов Министерства образования и науки Республики Казахстан
1) Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 32 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 февраля 2016 года за № 13182, опубликован 6 апреля 2016 года в Информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет");
2) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 92 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров организаций дошкольного, среднего, дополнительного, а также специального образования" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 февраля 2016 года за № 13306, опубликован 6 апреля 2016 года в Информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет");
3) приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 марта 2016 года № 193 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров организаций технического и профессионального образования" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 апреля 2016 года за № 13594, опубликован 28 апреля 2016 года в Информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет");

4) "Өзін-өзі тану" рухани- адамгершілік білім беру бағдарламасы бойынша мектепке дейінгі, орта, қосымша білім беру, сондай-ақ арнайы білім беру ұйымдарының педагогикалық кадрларының біліктілігін арттырудың білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 20 сәуірдегі № 293 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2016 жылғы 25 мамырда № 13735 болып тіркелген, 2016 жылғы 21 маусымда Қазақстан Республикасы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
5) "Қазақстан Республикасында орта білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 32 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 14 қыркүйектегі № 558 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2016 жылғы 24 қазанда № 14356 болып тіркелген, 2016 жылғы 25 қарашада Қазақстан Республикасы "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
6) "Қазақстан Республикасында орта білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 32 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 27 қаңтардағы № 32 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2017 жылғы 6 наурызда № 14873 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 27 наурызда жарияланған);
7) "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 10 наурыздағы № 193 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 6 сәуірдегі № 155 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2017 жылғы 18 мамырда № 15130 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 31 мамырда жарияланған);
8) "Мектепке дейінгі, орта, қосымша білім беру, сондай-ақ арнаулы білім беру ұйымдарының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 92 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 2 мамырдағы № 202 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2017 жылғы 26 мамырда № 15182 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 26 маусым жарияланған);

4) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 апреля 2016 года № 293 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров организаций дошкольного, среднего, дополнительного, а также специального образования по программе нравственно-духовного образования "Самопознание"" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2016 года за № 13735, опубликован 21 июня 2016 года в Информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет");
5) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 14 сентября 2016 года № 558 "О внесении дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 32 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14356, опубликован 25 ноября 2016 года в Информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет");
6) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 января 2017 года № 32 "О внесении изменения и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 января 2016 года за № 32 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2017 года № 14873, опубликован 27 марта 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде);
7) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 6 апреля 2017 года № 155 "О внесении изменения и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 марта 2016 года № 193 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров организаций технического и профессионального образования"" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 мая 2017 года за № 15130, опубликован 31 мая 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде);
8) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 2 мая 2017 года № 202 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 92 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров организаций дошкольного, среднего, дополнительного, а также специального образования" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 мая 2017 года за № 15182, опубликован 26 июня 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде);

9) "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 10 наурыздағы № 193 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 19 сәуірдегі № 165 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2018 жылғы 10 мамырда № 16877 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 23 маусымда жарияланған);
10) "Қазақстан Республикасында орта білім беру мазмұнын жаңарту шеңберінде педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 32 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушы 2018 жылғы 9 шілдедегі № 327 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2018 жылғы 27 шілдеде № 17239 болып тіркелген; Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 15 тамызда жарияланған);
11) "Мектепке дейінгі, орта, қосымша білім беру, сондай-ақ арнаулы білім беру ұйымдарының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 92 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 22 сәуірдегі № 161 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2019 жылғы 24 сәуірде № 18578 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 2019 жылғы 14 мамырда жарияланған);
12) "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 10 наурыздағы № 193 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 25 шілдедегі № 330 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2019 жылғы 26 шілдеде № 19092 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 2019 жылғы 6 тамызда жарияланған);

9) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 19 апреля 2018 года № 165 "О внесении изменения и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 марта 2016 года за № 193 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров организаций технического и профессионального образования"" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 мая 2018 года за № 16877, опубликован 23 мая 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде);
10) приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 9 июля 2018 года № 327 "О внесении изменения и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 32 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров в рамках обновления содержания среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июля 2018 года за № 17239, опубликован 15 августа 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде);
11) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № 161 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года за № 92 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров организаций дошкольного, среднего, дополнительного, а также специального образования" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 апреля 2019 года за № 18578, опубликован 14 мая 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде);
12) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 июля 2019 года № 330 "О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 марта 2016 года № 193 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров организаций технического и профессионального образования"" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июля 2019 года за № 19092, опубликован 6 августа 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде);

13) "Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 10 наурыздағы № 193 бұйрығына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 1 қазандағы № 428 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2019 жылғы 1 қазанда № 19438 болып тіркелген; Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрдегі эталондық бақылау банкінде 2019 жылғы 4 қазанда жарияланған).

13) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 октября 2019 года № 428 "О внесении изменения и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 марта 2016 года № 193 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров организаций технического и профессионального образования"" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 октября 2019 года за № 19438, опубликован 4 октября 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде).