Екінші деңгейдегі банктер есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 54 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 24 сәуірде № 20474 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 2 желтоқсандағы № 88 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 02.12.2025 № 88 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.07.2020 бастап қолданысқа енгізіледі.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.04.2021 № 48 (01.10.2021 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес екінші деңгейдегі банктер есептілігінің тізбесі;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есептің нысаны;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері туралы есептің нысаны;
4) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес шетел валютасымен биржадан тыс операциялар туралы есептің нысаны;
5) осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есептің нысаны;
6) осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есептің нысаны;
7) осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес банктің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есептің нысаны;
8) осы қаулыға 8-қосымшаға сәйкес өзге сыныпталатын активтер мен ірі дебиторлар туралы есептің нысаны;
9) осы қаулыға 9-қосымшаға сәйкес берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есептің нысаны;
10) осы қаулыға 10-қосымшаға сәйкес банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есептің нысаны;

Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности банками второго уровня
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 54. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 апреля 2020 года № 20474. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2025 года № 88.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 02.12.2025 № 88 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.04.2021 № 48 (вводится в действие с 01.10.2021).
Примечание ИЗПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2020 года.
В соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) перечень отчетности банков второго уровня согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) форму отчета об остатках на балансовых и внебалансовых счетах согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) форму отчета об отдельных показателях деятельности банка согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) форму отчета о внебиржевых операциях с иностранной валютой согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) форму отчета по межбанковским активам и обязательствам согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) форму отчета о структуре портфеля ценных бумаг согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
7) форму отчета об инвестициях банка в капитал других юридических лиц согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
8) форму отчета о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах согласно приложению 8 к настоящему постановлению;
9) форму отчета о выданных займах и ставках вознаграждения по ним согласно приложению 9 к настоящему постановлению;
10) форму отчета о лицах, связанных с банком особыми отношениями, и сделках с ними согласно приложению 10 к настоящему постановлению;

11) осы қаулыға 11-қосымшаға сәйкес қолма-қол ақшамен операциялар туралы есептің нысаны;
12) осы қаулыға 12-қосымшаға сәйкес резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есептің нысаны;
13) осы қаулыға 13-қосымшаға сәйкес тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есептің нысаны;
14) 01.12.2023 дейін қолданыста болды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 қаулысымен.
15) осы қаулыға 15-қосымшаға сәйкес жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері (оның ішінде сыйақының ең жоғары мөлшерлемелері) бойынша есептің нысаны;
16) осы қаулыға 16-қосымшаға сәйкес зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есептің нысаны;
17) осы қаулыға 17-қосымшаға сәйкес банктің басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есептің нысаны;
18) осы қаулыға 18-қосымшаға сәйкес банк, банк клиенттері, банктің өнімдері мен көрсететін қызметтері, қолма-қол және қолма-қол ақшасыз операциялар, банк клиенттерінің сыртқы экономикалық келісімшарттары және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар туралы есептің нысаны;
19) осы қаулыға 19-қосымшаға сәйкес талаптар мен міндеттемелерді орындау кестелеріне сәйкес әкету және әкелу туралы есептің нысаны;
20) осы қаулыға 20-қосымшаға сәйкес Екінші деңгейдегі банктердің есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) қаулысымен.
2. Екінші деңгейдегі банктер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне электрондық форматта мыналарды:
1) осы қаулының 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген есепті – есепті күннен кейінгі үш жұмыс күннен кешіктірмей күн сайын ұсынады, оған мыналар:
есепті күннен кейінгі төрт жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылатын айдың бірінші, екінші және соңғы жұмыс күндері үшін есептер;
аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылатын жылдың соңғы жұмыс күні (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) үшін қосымша есеп (оның ішінде банкішілік операциялар бойынша айналымдар болмаған кезде) қосылмайды;
2) осы қаулының 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген есепті – есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын ұсынады.
Жылдың соңғы жұмыс күні (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылады;

11) форму отчета об операциях с наличными деньгами согласно приложению 11 к настоящему постановлению;
12) форму отчета по счетам и вкладам клиентов-резидентов согласно приложению 12 к настоящему постановлению;
13) форму отчета об основных источниках привлеченных денег согласно приложению 13 к настоящему постановлению;
14) действовал до 01.12.2023 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67;
15) форму отчета по объемам и ставкам вознаграждений (в том числе максимальным ставкам вознаграждения) депозитов физических лиц согласно приложению 15 к настоящему постановлению;
16) форму отчета о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки, согласно приложению 16 к настоящему постановлению;
17) форму отчета о доходах, выплаченных руководящим работникам банка, согласно приложению 17 к настоящему постановлению;
18) форму отчета о банке второго уровня, клиентах банка второго уровня, продуктах и услугах банка второго уровня, наличных и безналичных операциях, внешнеэкономических контрактах клиентов банка второго уровня и мерах по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма согласно приложению 18 к настоящему постановлению;
19) форму отчета об оттоках и притоках в соответствии с графиками исполнения требований и обязательств согласно приложению 19 к настоящему постановлению;
20) Правила представления отчетности банками второго уровня согласно приложению 20 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (порядок введения в действие см. п.4).
2. Банки второго уровня представляют в электронном формате в Национальный Банк Республики Казахстан:
1) отчет, предусмотренный подпунктом 2) пункта 1 настоящего постановления, – ежедневно, не позднее трех рабочих дней, следующих за отчетным днем, за исключением:
отчетов за первый, второй и последний рабочие дни месяца, которые представляются не позднее четырех рабочих дней, следующих за отчетным днем;
дополнительного отчета за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), который представляется (в том числе при отсутствии оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
2) отчет, предусмотренный подпунктом 3) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
Дополнительный отчет за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;

3) осы қаулының 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген есепті – есепті күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей, күн сайын;
4) осы қаулының 1-тармағының 5), 6), 7) және 19) тармақшаларында көзделген есептерді есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
5) осы қаулының 1-тармағының 8) тармақшасында көзделген есепті:
өзге де сыныпталатын активтер туралы мәліметтер бөлігінде – аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынылатын желтоқсан айы (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) үшін өзге сыныпталатын активтер туралы қосымша есепті (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) қоспағанда, есепті айдан кейінгі айдың он бірінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
ірі дебиторлар туралы мәліметтер бөлігінде – есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
6) осы қаулының 1-тармағының 9) тармақшасында көзделген есепті – есепті айдан кейінгі айдың он бірінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
7) осы қаулының 1-тармағының 10) тармақшасында көзделген есепті:
банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың тізілімі бөлігінде – есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған мәмілелер туралы мәліметтер және банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы қосымша мәліметтер бөлігінде – есепті айдан кейінгі айдың он бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
8) осы қаулының 1-тармағының 11) тармақшасында көзделген есепті –есепті айдан кейінгі айдың отызыншы күнінен кешіктірмей, ай сайын;
9) осы қаулының 1-тармағының 12) тармақшасында көзделген есепті –есепті айдан кейінгі айдың сегізінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
10) осы қаулының 1-тармағының 13) тармақшасында көзделген есепті –есепті айдан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей, ай сайын;
11) 01.12.2023 дейін қолданыста болды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 қаулысымен.
12) осы қаулының 1-тармағының 15) тармақшасында көзделген есепті:
есепті айдан кейінгі айдың он екінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
жеке тұлғалардың ұлттық валютада тіркелген пайыздық мөлшерлемесі бар тартылған салымдары бойынша ең жоғары мөлшерлемелер туралы мәліметтер бөлігінде – есепті айдың күнтізбелік жиырмасыншы күнінен кейінгі екінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;

3) отчет, предусмотренный подпунктом 4) пункта 1 настоящего постановления, – ежедневно, не позднее рабочего дня, следующего за отчетным днем;
4) отчеты, предусмотренные подпунктами 5), 6), 7) и 19) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
5) отчет, предусмотренный подпунктом 8) пункта 1 настоящего постановления:
в части сведений о прочих классифицируемых активах – ежемесячно, не позднее одиннадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем, за исключением дополнительного отчета о прочих классифицируемых активах за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), который представляется (при наличии оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом;
в части сведений о крупных дебиторах – ежеквартально, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
6) отчет, предусмотренный подпунктом 9) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее одиннадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
7) отчет, предусмотренный подпунктом 10) пункта 1 настоящего постановления:
в части реестра лиц, связанных с банком особыми отношениями, – ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
в части сведений о сделках с лицами, связанными с банком особыми отношениями, и дополнительных сведений о лицах, связанных с банком особыми отношениями, и сделках с ними – ежемесячно, не позднее пятнадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
8) отчет, предусмотренный подпунктом 11) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
9) отчет, предусмотренный подпунктом 12) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее восьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
10) отчет, предусмотренный подпунктом 13) пункта 1 настоящего постановления, – ежемесячно, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
11) действовал до 01.12.2023 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67;
12) отчет, предусмотренный подпунктом 15) пункта 1 настоящего постановления:
ежемесячно, не позднее двенадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
в части сведений о максимальных ставках по привлечҰнным вкладам физических лиц с фиксированной процентной ставкой в национальной валюте – ежемесячно, не позднее второго рабочего дня после двадцатого календарного дня отчетного месяца;

13) осы қаулының 1-тармағының 16) тармақшасында көзделген есепті –есепті тоқсаннан кейінгі айдың отызыншы күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын;
14) осы қаулының 1-тармағының 17) тармақшасында көзделген есепті –қаржы жылының аяқталуы бойынша күнтізбелік отыз алты күннен кешіктірмей, жыл сайын;
15) осы қаулының 1-тармағының 18) тармақшасында көзделген есепті – қаржы жылының аяқталуы бойынша күнтізбелік отыз алты күннен кешіктірілмей, жыл сайын ұсынады.
Екінші деңгейдегі банктер осы қаулының 1-тармағының 5), 6), 7), 9), 12) және 15) тармақшаларында көзделген желтоқсан айы (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды есепке алғанда) үшін қосымша есептерді (есепті айда банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылғы отыз бірінші қаңтардан кешіктірмей ұсынады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) қаулысымен.
3. "Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оларды кіріс ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 маусымдағы № 137 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17313 болып тіркелген, 2018 жылғы 7 қыркүйекте Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
4. Қаржы нарығының статистикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 5-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
5. Ақпарат және коммуникациялар департаменті - Ұлттық Банктің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.

13) отчет, предусмотренный подпунктом 16) пункта 1 настоящего постановления, – ежеквартально, не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом;
14) отчет, предусмотренный подпунктом 17) пункта 1 настоящего постановления, – ежегодно, в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года;
15) отчет, предусмотренный подпунктом 18) пункта 1 настоящего постановления, – ежегодно, не позднее тридцати шести календарных дней по окончании финансового года;
Дополнительные отчеты за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), предусмотренные подпунктами 5), 6), 7), 9), 12) и 15) пункта 1 настоящего постановления, представляются банками второго уровня (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (порядок введения в действие см. п.4).
3. Признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 июня 2018 года № 137 "Об утверждении перечня, форм, сроков отчетности банков второго уровня Республики Казахстан и Правил их представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17313, опубликовано 7 сентября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
4. Департаменту статистики финансового рынка в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 5 настоящего постановления.
5. Департаменту информации и коммуникаций – пресс-службе Национального Банка Республики Казахстан обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.

7. Осы қаулы 2020 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Е. Досаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
2020 жылғы "___" ____________
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
2020 жылғы "___" ____________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
1-қосымша
Екінші деңгейдегі банктер есептілігінің тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Екінші деңгейдегі банктердің есептілігінде мыналар қамтылады:
1) баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп;
2) банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері туралы есеп;
3) шетел валютасымен биржадан тыс операциялар туралы есеп;
4) банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп;
5) бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп;
6) банктің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп;
7) өзге сыныпталатын активтер мен ірі дебиторлар туралы есеп;
8) берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп;
9) банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп;
10) қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп;
11) резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп;
12) тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп;
13) жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері бойынша есеп;
14) жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері (оның ішінде сыйақының ең жоғарғы мөлшерлемесі) бойынша есеп;
15) зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есеп;
16) банктің басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есеп;
17) банк, банк клиенттері, банктің өнімдері мен көрсететін қызметтері, қолма-қол және қолма-қол ақшасыз операциялар, банк клиенттерінің сыртқы экономикалық келісімшарттары және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар туралы есеп;
18) талаптар мен міндеттемелерді орындау кестелеріне сәйкес әкету және әкелу туралы есеп.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп

7. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июля 2020 года.
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Е. Досаев
СОГЛАСОВАНО
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
______________________________
"___" _____________ 2020 года
СОГЛАСОВАНО
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
______________________________
"___" _____________ 2020 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Перечень отчетности банков второго уровня
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетность банков второго уровня включает в себя:
1) отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах;
2) отчет об отдельных показателях деятельности банка;
3) отчет о внебиржевых операциях с иностранной валютой;
4) отчет по межбанковским активам и обязательствам;
5) отчет о структуре портфеля ценных бумаг;
6) отчет об инвестициях банка в капитал других юридических лиц;
7) отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах;
8) отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним;
9) отчет о лицах, связанных с банком особыми отношениями, и сделках с ними;
10) отчет об операциях с наличными деньгами;
11) отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов;
12) отчет об основных источниках привлеченных денег;
13) отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц;
14) отчет по объемам и ставкам вознаграждений (в том числе максимальным ставкам вознаграждения) депозитов физических лиц;
15) отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки;
16) отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам банка;
17) отчет о банке второго уровня, клиентах банка второго уровня, продуктах и услугах банка второго уровня, наличных и безналичных операциях, внешнеэкономических контрактах клиентов банка второго уровня и мерах по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
18) отчет об оттоках и притоках в соответствии с графиками исполнения требований и обязательств.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: 700-N(D)
Кезеңділігі: күнделікті
Есепті кезең: 20__ жылғы "___"________________ үшін
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімдері:
есепті күннен кейінгі төрт жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынылатын айдың бірінші, екінші және соңғы жұмыс күндері үшін есептерді қоспағанда, есепті күннен кейінгі үш жұмыс күнінен кешіктірмей, күн сайын
жылдың соңғы жұмыс күні үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірілмей (оның ішінде банкішілік операциялар бойынша айналымдар болмаған кезде) ұсынылады
Нысан
Кесте. Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Шот нөмірі
2
Резиденттік белгісі
3
Экономика секторының коды
4
Валюталар тобының коды
5
Сомасы
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Баланстық және баланстан тыс
шоттардағы қалдықтар
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп (индексі - 700-N(D), кезеңділігі - күн сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Баланстық және баланстан тыс шоттардағы қалдықтар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан күн сайын жасалады, есепті күнінің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
Қосымша есеп жыл сайын (оның ішінде банкішілік операциялар бойынша айналымдар болмаған кезде) нысан бойынша жасалады, банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдар ескеріле отырып, жылдың соңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.

Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: 700-N(D)
Периодичность: ежедневная
Отчетный период: за "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Сроки представления формы административных данных:
ежедневно, не позднее трех рабочих дней, следующих за отчетным днем, за исключением:
отчетов за первый, второй и последний рабочие дни месяца, которые представляются не позднее четырех рабочих дней, следующих за отчетным днем
дополнительного отчета за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям), который представляется (в том числе при отсутствии оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Форма
Таблица. Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Номер счета
2
Признак резидентства
3
Код сектора экономики
4
Код группы валют
5
Сумма
Наименование _______________________________________
Адрес ______________________________________________
Телефон ____________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________
Исполнитель _______________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
об остатках на балансовых
и внебалансовых счетах
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах
(индекс – 700-N(D), периодичность – ежедневная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется ежедневно, заполняется по состоянию на конец отчетного дня.
Дополнительный отчет составляется по Форме ежегодно (в том числе при отсутствии оборотов по внутрибанковским операциям), заполняется по состоянию на конец последнего рабочего дня года с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям.

4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Банктер шоттарының үлгі жоспары) сәйкес көрсетіледі.
7. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда екінші деңгейдегі банктің баланстық (активтер, міндеттемелер, меншікті капитал, кіріс, шығыс) және баланстан тыс (шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер, балансқа меморандумның шоттары) шоттарындағы қалдықтар туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. Нысанда мерзімдер бойынша активтер мен міндеттемелердің мынадай сыныптамасы қабылданды:
қысқа мерзімді – бір жылға дейін қоса алғанда;
ұзақ мерзімді – бір жылдан астам.
10. 1, 2, 3 және 4-жолдарда мәндер кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
11. 2, 3 және 4-жолдарда резиденттік белгісіне, экономика секторына және валюталар тобына сәйкес келетін кодтар осы түсіндірменің 18, 19, 20 және 21-тармақтарына сәйкес ерекшеліктерді ескере отырып, осындай нақтылау қолданылатын шоттар үшін көрсетіледі.
12. 1-жолда Банктер шоттарының үлгі жоспарына сәйкес келетін шоттың төрт таңбалы нөмірі көрсетіледі.
13. 2-жолда мынадай кодтарға сәйкес резиденттік белгісі көрсетіледі:
"1" коды - Қазақстан Республикасының резиденті;
"2" коды - Қазақстан Республикасының бейрезиденті.
14. 3-жолда нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген Экономика секторларының кодтарын қолдану және төлемдерді тағайындау қағидаларына сәйкес экономика секторының коды көрсетіледі.
15. 4-жолда мынадай кодтарға сәйкес валюталар тобының коды көрсетіледі:
"1" коды – қазақстандық теңге, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы (бұдан әрі – теңге);
"2" коды – еркін айырбасталатын валюта;
"3" коды – валюталардың басқа түрлері.

4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов банков).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения об остатках на балансовых (активы, обязательства, собственный капитал, доходы, расходы) и внебалансовых (условные и возможные требования и обязательства, счета меморандума к балансу) счетах банка второго уровня.
9. В Форме принята следующая классификация активов и обязательств по срокам:
краткосрочные – до одного года включительно;
долгосрочные – свыше одного года.
10. В строках 1, 2, 3 и 4 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
11. В строках 2, 3 и 4 коды, соответствующие признаку резидентства, сектору экономики и группе валют, указываются для счетов, по которым такая детализация применима, с учетом исключений в соответствии с пунктами 18, 19, 20 и 21 настоящего пояснения.
12. В строке 1 указывается четырехзначный номер счета, соответствующий Типовому плану счетов банков второго уровня.
13. В строке 2 указывается признак резидентства в соответствии со следующей кодификацией:
код "1" – резидент Республики Казахстан;
код "2" – нерезидент Республики Казахстан.
14. В строке 3 указывается код сектора экономики согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365.
15. В строке 4 указывается код группы валют в соответствии со следующей кодификацией:
код "1" – казахстанский тенге, национальная валюта Республики Казахстан (далее – тенге);
код "2" – свободно конвертируемая валюта;
код "3" – другие виды валют.

16. 2 және 3-жолдарда:
активтер бойынша резиденттік белгісі және дебитордың (эмитенттің) экономика секторының коды, міндеттемелер бойынша – резиденттік белгісі және кредитордың экономика секторының коды көрсетіледі;
1405, 1406, 1425, 1752 және 1864 шоттары үшін резиденттік белгісі және вексель берушінің экономика секторының коды көрсетіледі;
1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 және 1757 шоттары үшін резиденттік белгісі және экономика секторының коды көрсетіледі Эмитент;
2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 және 2406 шоттар үшін бағалы қағазды ұстаушының резиденттік белгісі және экономика секторының коды, бағалы қағазды ұстаушыны анықтау мүмкіндігі болмаған кезде – резиденттік белгісі және бағалы қағаздың номиналды ұстаушысының (сенімгерлік меншік иесінің) экономика секторының коды көрсетіледі.
17. 3-жолда банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда немесе Ұлттық пошта операторында орналастырылған және 1250-топтың "Басқа банктерде орналастырылған салымдар" шоттарында көрсетілген салымдар бойынша экономика секторының "5" коды көрсетіледі.
18. 1007, 1009, 1603 және 1604 шоттары үшін:
2-жолда Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған бағалы металдардан және ұлттық валютадағы коллекциялық монеталардан жасалған монеталар үшін "1" коды, бағалы металдардан жасалған монеталар мен Қазақстан Республикасының бейрезидент эмитенттерінің коллекциялық монеталары үшін – "2" коды көрсетіледі;
3 және 4-жолдарда көрсеткіштер толтырылмайды.
19. 3-жолда көрсеткіш 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1871, 1880, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2817, 2818, 2819, 2820, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2871, 2874, 2880, 3561, 3562, 3563 және 3564 шоттар бойынша ұсынылмайды.
20. 4-жолда көрсеткіш 1013, 1727, 2016, 2126, 2212, 2216, 2708 және 2717 шоттар бойынша ұсынылмайды.
21. 2, 3 және 4-жолдарда көрсеткіштер 1011, 1012, 1601, 1602, 1610, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1691, 1692, 1693, 1694, 1695, 1696, 1697, 1698, 1699, 1854, 1857, 1858, 1859, 1873, 1874, 2854, 2857, 2858, 2859, 2861, 2872, 2873, 3001, 3003, 3025, 3027, 3101, 3200, 3400, 3510, 3540, 3580, 3589 және 3599 шоттар, 4 (төртінші) шоттарға, Үлгілік Шоттар жоспарының 5 (бесінші), 6 (алтыншы) және 7 (жетінші) сыныптары бойынша ұсынылмайды.

16. В строках 2 и 3:
по активам указывается признак резидентства и код сектора экономики дебитора (эмитента), по обязательствам – признак резидентства и код сектора экономики кредитора;
для счетов 1405, 1406, 1425, 1752 и 1864 указывается признак резидентства и код сектора экономики векселедателя;
для счетов 1201, 1202, 1205, 1206, 1208, 1209, 1452, 1453, 1454, 1456, 1457, 1459, 1481, 1482, 1483, 1485, 1486, 1491, 1492, 1494, 1495, 1744, 1745, 1746, 1750 и 1757 указывается признак резидентства и код сектора экономики эмитента;
для счетов 2301, 2303, 2306, 2401, 2402, 2405 и 2406 указывается признак резидентства и код сектора экономики держателя ценной бумаги, при отсутствии возможности определить держателя ценной бумаги – признак резидентства и код сектора экономики номинального держателя (доверительного собственника) ценной бумаги.
17. В строке 3 по вкладам, размещенным в организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, или в Национальном операторе почты и отраженным на счетах группы 1250 "Вклады, размещенные в других банках", указывается код сектора экономики "5".
18. Для счетов 1007, 1009, 1603 и 1604:
в строке 2 указывается код "1" для монет, изготовленных из драгоценных металлов, и коллекционных монет в национальной валюте, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, код "2" – для монет, изготовленных из драгоценных металлов, и коллекционных монет эмитентов-нерезидентов Республики Казахстан;
в строках 3 и 4 показатели не заполняются.
19. В строке 3 показатель не представляется по счетам 1811, 1812, 1813, 1814, 1815, 1816, 1817, 1818, 1819, 1820, 1821, 1822, 1823, 1824, 1825, 1826, 1827, 1831, 1832, 1833, 1834, 1835, 1836, 1837, 1838, 1839, 1840, 1841, 1842, 1843, 1844, 1845, 1871, 1880, 2811, 2812, 2813, 2814, 2815, 2816, 2817, 2818, 2819, 2820, 2831, 2832, 2833, 2834, 2835, 2836, 2838, 2839, 2871, 2874, 2880, 3561, 3562, 3563 и 3564.
20. В строке 4 показатель не представляется по счетам 1013, 1727, 2016, 2126, 2212, 2216, 2708 и 2717.
21. В строках 2, 3 и 4 показатели не представляются по счетам 1011, 1012, 1601, 1602, 1610, 1651, 1652, 1653, 1654, 1655, 1656, 1657, 1658, 1659, 1660, 1661, 1662, 1691, 1692, 1693, 1694, 1695, 1696, 1697, 1698, 1699, 1854, 1857, 1858, 1859, 1873, 1874, 2854, 2857, 2858, 2859, 2861, 2872, 2873, 3001, 3003, 3025, 3027, 3101, 3200, 3400, 3510, 3540, 3580, 3589 и 3599, счетам 4 (четвертого), 5 (пятого), 6 (шестого) и 7 (седьмого) классов Типового плана счетов.

22. 5-жолда теңгедегі сома үтірден кейін екі белгісі бар сан форматында көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурста орналастырылған
Банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері туралы есеп
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: ADD
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___"________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімдері:
есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
жылдың соңғы жұмыс күні үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірілмей (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) ұсынылады
Нысан
Кесте. Банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері туралы есеп
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Банк қызметі көрсеткішінің коды
2
Сомасы
3
Есепті күн
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Банк қызметінің
жекелеген көрсеткіштері
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері туралы есеп (индексі - ADD, кезеңділігі - ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.

22. В строке 5 указывается сумма в тенге в формате числа с двумя знаками после запятой.
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об отдельных показателях деятельности банка
Сноска. Приложение 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: ADD
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Сроки представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
дополнительный отчет за последний рабочий день года (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Форма
Таблица. Отчет об отдельных показателях деятельности банка
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Код показателя деятельности банка
2
Сумма
3
Отчетная дата
Наименование _______________________________________
Адрес ______________________________________________
Телефон ____________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________
Исполнитель _______________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета об отдельных
показателях деятельности банка
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об отдельных показателях деятельности банка
(индекс – ADD, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об отдельных показателях деятельности банка" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".

3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер есепті айдың әрбір жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша жасайды және ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Қосымша есеп жыл сайын (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) нысан бойынша жасалады, банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдар ескеріле отырып, жылдың соңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
7. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда осы қаулыда көзделген есептердің басқа нысандарына енгізілмеген екінші деңгейдегі банк қызметінің жекелеген көрсеткіштері бойынша мәліметтер көрсетіледі.
9. 1-жолда мән "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде жасалған және орналастырылған анықтамалықтан таңдалады.
10. 8713 және 8714-кодтар бойынша деректерді "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-1-тарауында көзделген қызметті жүзеге асыратын ислам банктері ғана көрсетеді. 8713 және 8714-кодтар бойынша күн (кезең) соңындағы сома Үлгі шот жоспарының 1426 "Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша клиентке қойылатын талаптар" және 1427 "Сауда қызметін қаржыландыру операциялары бойынша мерзімі өткен берешек" баланстық шоттары бойынша қалдықтар сомасына сәйкес келеді.
11. 8713, 8714, 8721, 8722, 8723, 8724, 8725, 8726, 8727, 8728, 8729, 8730, 8731, 8732, 8733, 8734, 8735, 8736, 8737, 8738, 8739, 8740, 8741, 8742, 8743 және 8744-кодтар бойынша деректер есепті айдың соңғы жұмыс күні үшін ғана, басқа кодтар бойынша - есепті айдың әрбір жұмыс күні үшін көрсетіледі.

3. Форма составляется банками второго уровня по состоянию на конец каждого рабочего дня отчетного месяца и представляется ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.
Дополнительный отчет составляется по Форме ежегодно (при наличии оборотов по внутрибанковским операциям), заполняется по состоянию на конец последнего рабочего дня года с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения по отдельным показателям деятельности банка второго уровня, не включенным в другие формы отчетов, предусмотренные настоящим постановлением.
9. В строке 1 значение выбирается из справочника, созданного и размещенного в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
10. Данные по кодам 8713 и 8714 указываются только исламскими банками, осуществляющими деятельность, предусмотренную главой 4-1 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан". Сумма на конец дня (периода) по кодам 8713 и 8714 соответствует сумме остатков по балансовым счетам 1426 "Требования к клиенту по операциям финансирования торговой деятельности" и 1427 "Просроченная задолженность по операциям финансирования торговой деятельности" Типового плана счетов.
11. Данные по кодам 8713, 8714, 8721, 8722, 8723, 8724, 8725, 8726, 8727, 8728, 8729, 8730, 8731, 8732, 8733, 8734, 8735, 8736, 8737, 8738, 8739, 8740, 8741, 8742, 8743 и 8744 указываются только за последний рабочий день отчетного месяца, по другим кодам – за каждый рабочий день отчетного месяца.

12. 8715, 8716, 8717, 8718, 8719, 8720, 8732, 8733, 8734 және 8735-кодтар бойынша деректер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18186 болып тіркелген "Банктің және банк конгломератының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қаржылық жай-күйінің нашарлауына әсер ететін факторларды белгілеу, сондай-ақ Ертерек ден қою шараларын көздейтін іс-шаралар жоспарын мақұлдау қағидаларын және банктің (банк конгломератының), Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының қаржылық жай-күйінің нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 28 желтоқсандағы № 317 қаулысымен бекітілген Банктің (банк конгломератының), Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкінің филиалы үшін қаржылық жай-күйінің нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау әдістемесіне сәйкес қалыптастырылады.
13. 8715 және 8716-кодтарына Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, жергілікті атқарушы органдар және акцияларының жүз пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес жеке тұлғалардың ипотекалық қарыздарын сатып алуды жүзеге асыратын заңды тұлға шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздарын қамтиды.
14. 8717-код бойынша көрсетілген акционерлік қоғамдардың еншілес ұйымдары шығарған бағалы қағаздарды есепке алусыз, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы және "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы шығарған ауыртпалық салынбаған бағалы қағаздар көрсетіледі.
15. 8715, 8716 және 8717-кодтар бойынша екінші деңгейдегі банк кері сатып алу талабымен сатқан немесе кепілге берілген немесе өзге де түрде ауыртпалық салынған бағалы қағаздарды шегергенде, бағалы қағаздардың баланстық құны (есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, дисконттар мен сыйақыларды есепке ала отырып, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) шегергендегі номиналды құны) көрсетіледі. Бұл ретте басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша шығындарға арналған бағалау резерві қаржы активінің баланстық құнын төмендетпеуге тиіс.
8716 және 8717-кодтар бойынша қалдықтар үлгі шот жоспарының 3562 шотында көрсетілген, әділ құны бойынша басқа жиынтық кіріс арқылы ескерілетін бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік залалдарға арналған резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алмағанда осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есепте көрсетілген Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және жергілікті атқарушы органдар шығарған Қазақстан Республикасының ауыртпалық салынбаған мемлекеттік бағалы қағаздарының құнына, "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы және "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы шығарған бағалы қағаздардың құнына сәйкес келеді.

12. Данные по кодам 8715, 8716, 8717, 8718, 8719, 8720, 8732, 8733, 8734 и 8735 формируются в соответствии с Методикой определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банка (банковского конгломерата), филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 декабря 2018 года № 317 "Об установлении факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банка и банковского конгломерата, филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, а также утверждении Правил одобрения плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования, и Методики определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения банка (банковского конгломерата), филиала банка-нерезидента Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18186.
13. Коды 8715 и 8716 включают государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, местными исполнительными органами и юридическим лицом, осуществляющим выкуп ипотечных займов физических лиц, не связанных с предпринимательской деятельностью, сто процентов акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан.
14. По коду 8717 указываются необремененные ценные бумаги, выпущенные акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и акционерным обществом "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", без учета ценных бумаг, выпущенных дочерними организациями указанных акционерных обществ.
15. По кодам 8715, 8716 и 8717 отражается балансовая стоимость ценных бумаг (номинальная стоимость, за вычетом резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий), за минусом ценных бумаг, проданных банком второго уровня на условиях их обратного выкупа или переданных в залог или обремененных иным образом. При этом оценочный резерв под убытки по финансовым активам, которые оцениваются по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, не должен уменьшать балансовую стоимость финансового актива.
Остатки по кодам 8716 и 8717 соответствуют стоимости необремененных государственных ценных бумаг Республики Казахстан, выпущенных Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан и местными исполнительными органами, стоимости ценных бумаг, выпущенных акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" и акционерным обществом "Национальный управляющий холдинг "Байтерек", отраженных в отчете о структуре портфеля ценных бумаг, без учета сумм резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, отраженных на счете 3562 Типового плана счетов.

16. 8718 және 8719-кодтар бойынша сомаларда: бір күндік своп бойынша - жасалған күнгі талаптар (міндеттемелер), екі күндік своп бойынша - жасалған күнгі және своп жасалған күннен кейінгі келесі күнгі талаптар (міндеттемелер) қамтылады.
17. 8721, 8722, 8723, 8726 және 8727-кодтар бойынша баланстық және баланстан тыс шоттарда ескерілетін сомалар көрсетіледі.
18. 8728 және 8731-кодтар бойынша есепті күнгі жағдай бойынша қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) сомасы көрсетіледі.
19. 8729 және 8730-кодтар бойынша Банктердің үлгі шоттарының жоспарына сәйкес 1400 "Клиенттерге қойылатын талаптар" және 1700 "Сыйақы алуға байланысты есептелген кірістер" шоттарының топтары бойынша ескерілетін сомалар көрсетіледі.
20. 8732-код бойынша олар бойынша құрылған резервтерді шегергенде таза сыныпталған қарыздар (банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қарыздар, дара кәсіпкерлерге қарыздарды қоса алғанда, жеке тұлғаларға қарыздар, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне қарыздарды қоса алғанда, заңды тұлғаларға қарыздар және "кері репо" операциялары) бойынша сома көрсетіледі.
Таза сыныпталған қарыздар деп бухгалтерлік есептің деректеріне сәйкес 10 (он) пайыздан астам деңгейде резервтер қалыптастырылған қарыздардың баланстық құны (дисконттарды (сыйақыларды), оң (теріс) түзетулерді, есептелген сыйақыны және олар бойынша құрылған резервтерді ескере отырып, негізгі борыш) түсініледі.
21. 8733-код бойынша олар бойынша қалыптастырылған резервтерді есепке алмағанда, сыныпталған қарыздар (банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға қарыздар, дара кәсіпкерлерге қарыздарды қоса алғанда, жеке тұлғаларға қарыздар, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне қарыздарды қоса алғанда, заңды тұлғаларға қарыздар және кері репо операциялары) бойынша сома көрсетіледі.
Сыныпталған қарыздар деп бухгалтерлік есептің деректеріне сәйкес 10 (он) пайыздан астам деңгейде резервтер қалыптастырылған қарыздар бойынша негізгі борыш сомасы түсініледі.
22. 8735-код бойынша ол бойынша қалыптастырылған резервтерді есепке алмағанда, сыныпталған дебиторлық берешек бойынша сома көрсетіледі.
Сыныпталған дебиторлық берешек деп бухгалтерлік есептің деректеріне сәйкес 10 (он) пайыздан астам деңгейде резервтер қалыптастырылған дебиторлық берешек түсініледі. Сыныпталған дебиторлық берешектің есебіне негізгі борыштың сомасы қосылады.
23. 8736-код бойынша толық жұмыс күні жұмыспен қамтылған қызметкерлердің саны көрсетіледі (ішінара жұмыспен қамтылған екі қызметкер толық жұмыс күні жұмыспен қамтылған бір қызметкер ретінде есептеледі).

16. Суммы по кодам 8718 и 8719 включают: по однодневному свопу – требования (обязательства) на дату заключения, по двухдневному свопу – требования (обязательства) на дату заключения и на следующий день после даты заключения свопа.
17. По кодам 8721, 8722, 8723, 8726 и 8727 указываются суммы, учитываемые как на балансовых, так и внебалансовых счетах.
18. По кодам 8728 и 8731 указывается сумма резервов (провизий), сформированных по состоянию на отчетную дату.
19. По кодам 8729 и 8730 указываются суммы, учитываемые по группам счетов 1400 "Требования к клиентам" и 1700 "Начисленные доходы, связанные с получением вознаграждения" в соответствии с Типовым планом счетов.
20. По коду 8732 указывается сумма по чистым классифицированным займам (займы банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, займы физическим лицам, включая займы индивидуальным предпринимателям, займы юридическим лицам, включая займы субъектам малого и среднего предпринимательства, и операции "обратное репо"), за вычетом созданных по ним резервов.
Под чистыми классифицированными займами понимается балансовая стоимость займов (основной долг с учетом дисконтов (премий), положительных (отрицательных) корректировок, начисленного вознаграждения и созданных по ним резервов), по которым согласно данным бухгалтерского учета сформированы резервы на уровне более 10 (десяти) процентов.
21. По коду 8733 указывается сумма по классифицированным займам (займы банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, займы физическим лицам, включая займы индивидуальным предпринимателям, займы юридическим лицам, включая займы субъектам малого и среднего предпринимательства, и операции "обратное репо"), без учета сформированных резервов по ним.
Под классифицированными займами понимается сумма основного долга по займам, по которым согласно данным бухгалтерского учета сформированы резервы на уровне более 10 (десяти) процентов.
22. По коду 8735 указывается сумма по классифицированной дебиторской задолженности без учета сформированных резервов по ней.
Под классифицированной дебиторской задолженностью понимается дебиторская задолженность, по которой согласно данным бухгалтерского учета сформированы резервы на уровне более 10 (десяти) процентов. В расчет классифицированной дебиторской задолженности включается сумма основного долга.
23. По коду 8736 указывается количество работников, занятых полный рабочий день (два работника с частичной занятостью считаются как один работник, занятый полный рабочий день).

24. 8741 және 8742-кодтар бойынша "Қаржы құралдары" 9 (International Financial Reporting Standards – IFRS) халықаралық қаржылық есептілік стандартына сәйкес тиісінше сатып алынған немесе құрылған кредиттік-құнсызданған қаржы активтері бойынша (бастапқы тану кезінде кредиттік құнсыздану болған сатып алынған немесе құрылған қаржы активтері бойынша) негізгі борыштың және (немесе) есептелген сыйақының сомасы көрсетіледі.
25. 8743-код бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ немесе кемінде 30 (отыз) күнді құрайтын 1 (бір) жылға дейінгі қоса алғанда өтеуге дейінгі мерзімі бар активтердің сомасы мыналарды қоса алғанда көрсетіледі:
заңды және жеке тұлғаларға берілген қарыздар (резервтерді (провизияларды) шегергенде);
банктерге қойылатын талаптар (резервтерді (провизияларды) шегергенде);
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне қойылатын талаптар;
бағалы қағаздар (резервтерді (провизияларды) шегергенде);
кері репо операциялары (резервтерді (провизияларды) шегергенде);
реттелген борыш (резервтерді (провизияларды) шегергенде);
өзге қаржы активтері.
Өзге қаржы активтеріне Үлгі шот жоспарының мына шоттарында көрсетілген сомалар жатады:
1753 "Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген кіріс";
1855 "Құжаттамалық есеп айырысулар бойынша дебиторлар";
1860 "Банк қызметі бойынша басқа да дебиторлар";
1861 "Кепілдіктер бойынша дебиторлар";
1864 "Акцептелген вексельдер үшін клиентке қойылатын талаптар";
1877 "Банк қызметіне байланысты дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)";
1879 "Есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)";
1890 "Туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар мен дилинг операциялары бойынша талаптар" шоттар тобы.
Негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ немесе кемінде 30 (отыз) күнді құрайтын активтердің барлығы өтелгенге дейінгі түпкілікті мерзім бойынша бөлінеді (өзге қаржы активтерін қосқанда).
Активтердің сомасы есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, дисконттар мен сыйақыларды ескере отырып, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) шегергенде көрсетіледі.
26. 8744-код бойынша 1 (бір) жылға дейінгі өтелгенге дейінгі мерзімі бар міндеттемелер мыналарды қоса алғанда көрсетіледі:
клиенттердің салымдары;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-клиенттерінің салымдары;
банктер алдындағы міндеттемелер;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің алдындағы міндеттемелер;
айналысқа шығарылған бағалы қағаздар;
халықаралық қаржы ұйымдарынан алынған қарыздар;
Қазақстан Республикасының Үкіметінен және Қазақстан Республикасының жергілікті билік органдарынан алынған қарыздар;
репо операциялары;
реттелген борыш;
арнайы мақсаттағы еншілес ұйымдардың салымдары;
өзге қаржы міндеттемелері.
Өзге қаржы міндеттемелеріне Үлгі шот жоспарының мына шоттарында көрсетілген сомалар жатады:
2451 "Мерзімсіз қаржы құралдары";
2727 "Туынды қаржы құралдарымен операциялар бойынша есептелген шығыстар";
2757 "Мерзімсіз қаржы құралдары бойынша есептелген шығыстар";
2855 "Құжаттамалық есеп айырысулар бойынша кредиторлар";
2860 "Банк қызметі бойынша басқа да кредиторлар";
2864 "Акцептер бойынша міндеттемелер";
2890 "Туынды қаржы құралдарымен жасалған операциялар мен дилинг операциялары бойынша міндеттемелер" шоттар тобы.
Барлық міндеттемелер өтелгенге дейінгі түпкілікті мерзім бойынша бөлінеді (өзге қаржы міндеттемелерін қосқанда).
Міндеттемелер сомасы есептелген шығыстар, оң (теріс) түзетулер, дисконттар мен сыйлықақылар ескеріле отырып көрсетіледі.

24. По кодам 8741 и 8742 указываются сумма основного долга и (или) начисленного вознаграждения соответственно по приобретенным или созданным кредитно-обесцененным финансовым активам (по приобретенным или созданным финансовым активам, по которым имелось кредитное обесценение на момент первоначального признания) в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
25. По коду 8743 указывается сумма активов со сроком до погашения до 1 (одного) года включительно, по которым просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению отсутствует или составляет не более 30 (тридцати) дней, включая:
займы, предоставленные юридическим и физическим лицам (за вычетом резервов (провизий);
требования к банкам (за вычетом резервов (провизий);
требования к Национальному Банку Республики Казахстан;
ценные бумаги (за вычетом резервов (провизий);
операции "обратное репо" (за вычетом резервов (провизий);
субординированный долг (за вычетом резервов (провизий);
прочие финансовые активы.
К прочим финансовым активам относятся суммы, отраженные на счетах Типового плана счетов:
1753 "Начисленные доходы по операциям с производными финансовыми инструментами";
1855 "Дебиторы по документарным расчетам";
1860 "Прочие дебиторы по банковской деятельности";
1861 "Дебиторы по гарантиям";
1864 "Требования к клиенту за акцептованные векселя";
1877 "Резервы (провизии) по дебиторской задолженности, связанной с банковской деятельностью";
1879 "Начисленная неустойка (штраф, пеня);
группа счетов 1890 "Требования по операциям с производными финансовыми инструментами и дилинговым операциям".
Все активы, по которым просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению отсутствует или составляет не более 30 (тридцати) дней, распределяются по конечному сроку до погашения (включая прочие финансовые активы).
Сумма активов указывается за вычетом резервов (провизий), сформированных в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий.
26. По коду 8744 указываются обязательства со сроком до погашения до 1 (одного) года, включая:
вклады клиентов;
вклады клиентов-нерезидентов Республики Казахстан;
обязательства перед банками;
обязательства перед Национальным Банком Республики Казахстан;
выпущенные в обращение ценные бумаги;
займы, полученные от международных финансовых организаций;
займы, полученные от Правительства Республики Казахстан и местных органов власти Республики Казахстан;
операции репо;
субординированный долг;
вклады дочерних организаций специального назначения;
прочие финансовые обязательства.
К прочим финансовым обязательствам относятся суммы, отраженные на следующих счетах Типового плана счетов:
2451 "Бессрочные финансовые инструменты";
2727 "Начисленные расходы по операциям с производными финансовыми инструментами";
2757 "Начисленные расходы по бессрочным финансовым инструментам";
2855 "Кредиторы по документарным расчетам";
2860 "Прочие кредиторы по банковской деятельности";
2864 "Обязательства по акцептам";
группа счетов 2890 "Обязательства по операциям с производными финансовыми инструментами и дилинговым операциям".
Все обязательства распределяются по конечному сроку до погашения (включая прочие финансовые обязательства).
Сумма обязательств указывается с учетом начисленных расходов, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий.

27. 8743 және 8744-кодтар бойынша тиісінше Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттері бойынша активтер мен міндеттемелердің теңгедегі және шетел валютасындағы сомасы көрсетіледі.
8743 және 8744-кодтар бойынша сомалар талап етілгенге дейінгі активтер мен міндеттемелерді қамтиды.
28. Деректер болмаған кезде тиісті жолдардың көрсеткіштері ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Шетел валютасымен биржадан тыс операциялар туралы есеп

27. По кодам 8743 и 8744 указываются суммы активов и обязательств соответственно по резидентам и нерезидентам Республики Казахстан, в тенге и иностранной валюте.
Суммы по кодам 8743 и 8744 включают активы и обязательства до востребования.
28. При отсутствии данных показатели в соответствующих строках не представляются.
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о внебиржевых операциях с иностранной валютой

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Шетел валютасымен биржадан тыс операциялар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды шетел валютасын сатып алу (сату) бойынша биржадан тыс мәмілелерді жүзеге асыратын екінші деңгейдегі банк күн сайын жасайды. Нысандағы деректер мәміле валютасының бірліктерінде толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. Нысанда есеп беретін банк мәміле жасаған сәттен бастап T (мәміле жасалған күні) немесе Т+n (мәміле жасалғаннан кейін, мұндағы n-мәміле жасалған күн мен есеп айырысу күні арасындағы күндер саны) есеп айырысу күні бар қолма-қол және қолма-қол емес нысандағы биржадан тыс мәмілелер бойынша, ұлттық валютамен немесе басқа шетел валютасымен валюталық жұптар бойынша деректер көрсетіледі.
Биржадан тыс мәмілелер бойынша деректер Қазақстан Республикасының басқа резидент банктерімен, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен, Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерімен және Қазақстан Республикасының бейрезидент банктерінің филиалдарымен жасалған шетел валютасын сатып алу немесе сату жөніндегі мәмілелерді қамтиды. Деректерге валютаның бір түрі бойынша қолма-қол ақшасыз өтімділікті қолма-қол өтімділікке айырбастау жөніндегі мәмілелер кірмейді.
8. 1.2, 1.4, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1 және 4.1-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
9. Бір шетел валютасын басқа шетел валютасына немесе ұлттық валютаға сатып алу немесе сату бойынша операция Нысанда бірыңғай операция ретінде көрсетіледі.
Своп операциялары бойынша мәміленің екі бөлігі бойынша деректер жеке көрсетіледі.
10. 1.1-жолда банк жүргізетін контрагенттердің анықтамалығына сәйкес контрагенттің атауы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о внебиржевых операциях с иностранной валютой" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банком второго уровня, осуществляющим внебиржевые сделки по покупке (продаже) иностранной валюты, ежедневно. Данные в Форме заполняются в единицах валюты сделки.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В Форме указываются данные по внебиржевым сделкам в наличной и безналичной форме, по валютным парам с национальной валютой или другой иностранной валютой, с датой расчетов T (в день заключения сделки) или Т+n (после заключения сделки, где n – количество дней между датой заключения сделки и датой расчетов) с момента заключения сделки отчитывающимся банком.
Данные по внебиржевым сделкам включают сделки по покупке или продаже иностранной валюты, заключенные с другими банками-резидентами Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан, банками-нерезидентами Республики Казахстан и филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан. Данные не включают сделки по обмену безналичной ликвидности на наличную ликвидность по одному и тому же виду валюты.
8. В строках 1.2, 1.4, 2.1, 2.2, 2.3, 3.1 и 4.1 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
9. Операция по покупке или продаже одной иностранной валюты за другую иностранную валюту или за национальную валюту в Форме отражается как единая операция.
По операциям своп данные по двум частям сделки указываются отдельно.
10. В строке 1.1 указывается наименование контрагента в соответствии со справочником контрагентов, который ведется банком второго уровня.

Контрагенттерді сәйкестендіру үшін 1.2 және 1.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша - бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша – Халықаралық ұйымның 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" стандарттау бойынша халықаралық стандарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалының контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, ол болмаған кезде – бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банктік сәйкестендіру коды және бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша банк беретін балама сәйкестендіру нөмірі.
1.4-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын контрагент бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын контрагент бойынша "2" мәні көрсетіледі.
11. 2.1-жолда мәміле түрі көрсетіледі, 2.2-жолда мәміле бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру нысаны: қолма-қол нысанда, қолма-қол ақшасыз нысанда, базалық активті жеткізумен немесе жеткізбестен, 2.3-жолда – мәміле мақсаты көрсетіледі.
2.5-жолда мәмілені валюталау күні (есептеу күні) көрсетіледі. Сплит мәмілесі бойынша осы жолда мәмілені валюталандырудың соңғы күні көрсетіледі.
12. 3.1 және 4.1-жолдарда ҚР ҰС 07 ISO 4217 "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" Қазақстан Республикасының Ұлттық сыныптауышына сәйкес сатып алу немесе сату валюталарының кодтары көрсетіледі.
3.2 және 4.2-жолдарда валютаны сатып алу немесе сату бойынша мәміленің сомасы үтірден кейін екі белгімен сатып алу немесе сату валютасының бірлігінде көрсетіледі.
13. 5-жол банктің шетел валютасымен биржадан тыс операциялары туралы мәліметтер берілетін күнді көрсетуге арналған.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп

Для идентификации контрагентов в строках 1.2 и 1.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
по резидентам Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту филиала банка-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при его отсутствии – бизнес-идентификационный номер, при отсутствии банковского идентификационного кода и бизнес-идентификационный номера – альтернативный идентификационный номер, присваиваемый банком по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
В строке 1.4 по контрагенту, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по контрагенту, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
11. В строке 2.1 указывается тип сделки, в строке 2.2 указывается форма осуществления расчета по сделке: в наличной форме, в безналичной форме, с поставкой или без поставки базового актива, в строке 2.3 – цель сделки.
В строке 2.5 указывается дата валютирования (дата расчетов) сделки. По сделке сплит в данной строке указывается последняя дата валютирования сделки.
12. В строках 3.1 и 4.1 указываются коды валют покупки или продажи в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
В строках 3.2 и 4.2 указывается сумма сделки по покупке или продаже валюты в единицах валюты покупки или продажи с двумя знаками после запятой.
13. Строка 5 предназначена для отражения даты, за которую представляются сведения о внебиржевых операциях банка с иностранной валютой.
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по межбанковским активам и обязательствам

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: INTERBNK
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___"________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімдері:
есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
желтоқсан айы үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірілмей (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) ұсынылады
Нысан
Кесте. Банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Контрагент туралы мәліметтер:
1.1
атауы
1.2
сәйкестендіргіш түрі
1.3
сәйкестендіргіш
1.4
экономика секторының коды
1.5
резиденттік белгісі
1.6
тіркелген елі
2
Мәміленің референсі (коды)
3
Активтің, міндеттеменің, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің түрі
4
Валюта коды
5
Мәміле жасалған күн
6
Талаптарды, міндеттемелерді орындау күні
7
Салымдар және тартылған қарыздар бойынша айналымдар:
7.1
есепті кезеңде тартылған (орналастырылған) қаражат, валюта бірлігінде
7.2
есепті кезеңде тартылған (орналастырылған) қаражат, теңгедегі баламасы
8
Сыйақы мөлшерлемесі
9
Активтің, міндеттеменің, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелердің құндық көрсеткіштері:
9.1
құндық көрсеткіштің түрі
9.2
шот нөмірі
9.3
сомасы
10
Кредиттік тәуекел сатысы
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Банкаралық активтер
мен міндеттемелер
бойынша есептің нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп (индексі – INTERBNK, кезеңділігі – ай сайын)

Сноска. Приложение 5 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: INTERBNK
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Сроки представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Форма
Таблица. Отчет по межбанковским активам и обязательствам
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Сведения о контрагенте:
1.1
наименование
1.2
вид идентификатора
1.3
идентификатор
1.4
код сектора экономики
1.5
признак резидентства
1.6
страна регистрации
2
Референс (код) сделки
3
Вид актива, обязательства, условных и возможных требований и обязательств
4
Код валюты
5
Дата заключения сделки
6
Дата исполнения требований, обязательств
7
Обороты по вкладам и привлеченным займам:
7.1
привлечено (размещено) средств за отчетный период, в единицах валюты
7.2
привлечено (размещено) средств за отчетный период, эквивалент в тенге
8
Ставка вознаграждения
9
Стоимостные показатели актива, обязательства, условных и возможных требований и обязательств:
9.1
вид стоимостного показателя
9.2
номер счета
9.3
Сумма
10
Стадия кредитного риска
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета по межбанковским
активам и обязательствам
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет по межбанковским активам и обязательствам
(индекс – INTERBNK, периодичность – ежемесячная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Банкаралық активтер және міндеттемелер бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы", Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Берілген қарыздарды, "кері репо" операцияларын, болашақта берілетін қарыздар, шығарылған және расталған кепілдіктер мен аккредитивтер бойынша шартты және ықтимал талаптарды қоспағанда, олар бойынша мәліметтер Нысан бойынша ұсынылатын банкаралық активтер банктің резидент қаржы ұйымдарына және бейрезидент қаржы ұйымдарына қатысты активтері, шартты және ықтимал талаптарын қамтиды.
Олар бойынша мәліметтер Нысан бойынша ұсынылатын банкаралық міндеттемелер болашақта берілетін қарыздар, шығарылған және расталған кепілдіктер мен аккредитивтер бойынша шартты және ықтимал міндеттемелерді қоспағанда, банктің резидент-қаржы ұйымдары және бейрезидент-қаржы ұйымдары алдындағы міндеттемелері, шартты және ықтимал міндеттемелерін қамтиды.
4. Нысанды екінші деңгейдегі банктер ай сайын есепті айдың соңындағы жағдай бойынша банкаралық активтер мен банкаралық міндеттемелердің құндық көрсеткіштері үшін және салымдар мен қарыздарды тарту (орналастыру) операциялары бойынша есепті айдағы сомада жасайды.
Банкаралық активтер мен міндеттемелердің құндық көрсеткіштері үшін өлшем бірлігі теңге болып табылады. Банкаралық активтер немесе міндеттемелер бойынша есепті айдағы айналым үшін көрсеткіштер тиісті валюта бірліктерімен және ұлттық валютадағы баламаны көрсету үшін теңгемен өлшенеді. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
6. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
7. Нысан мен осы түсініктемедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по межбанковским активам и обязательствам" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Межбанковские активы, сведения по которым представляются по Форме, включают активы, условные и возможные требования банка по отношению к финансовым организациям-резидентам и финансовым организациям-нерезидентам, за исключением выданных займов, операций "обратное репо", условных и возможных требований по займам, представляемым в будущем, выпущенным и подтвержденным гарантиям и аккредитивам.
Межбанковские обязательства, сведения по которым представляются по Форме, включают обязательства, условные и возможные обязательства банка перед финансовыми организациями-резидентами и финансовыми организациями-нерезидентами, за исключением условных и возможных обязательств по займам, представляемым в будущем, выпущенным и подтвержденным гарантиям и аккредитивам.
4. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца для стоимостных показателей межбанковских активов и межбанковских обязательств и в сумме за отчетный месяц по операциям привлечения (размещения) вкладов и займов.
Единицей измерения для стоимостных показателей межбанковских активов и обязательств является тенге. Показатели для оборота за отчетный месяц по межбанковским активам или обязательствам измеряются в единицах соответствующей валюты и в тенге для отражения эквивалента в национальной валюте. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
6. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
7. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).

8. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
9. Нысанда мынадай контрагенттер бойынша банкаралық активтер және банкаралық міндеттемелер бойынша мәліметтер көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін және Қазақстанның Даму Банкін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының резидент-банктері;
Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері;
банк шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резидент-қаржы ұйымдары;
банк шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының бейрезидент-қаржы ұйымдары.
10. 1.2, 1.4, 1.5, 1.6, 3, 4, 9.1, 9.2 және 10-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
11. Нысан бойынша мәліметтер есепті күнге талаптары және (немесе) міндеттемелері бар және (немесе) есепті кезең ішінде операциялар жүргізілген әрбір контрагент бойынша толтырылады.
Нысанға банкішілік операциялар бойынша мәліметтер енгізілмейді.
Банк шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын қаржы ұйымдары болып табылатын банктің контрагенттері бойынша Үлгі шот жоспарына сәйкес 1052, 1054, 1259, 1264 және 1267 баланстық шоттардағы қалдықтар бойынша ғана мәліметтер ашылады.
12. 1.1-жолда екінші деңгейдегі банк жүргізетін контрагенттердің анықтамалығына сәйкес контрагенттің атауы көрсетіледі.
Контрагенттерді сәйкестендіру үшін 1.2 және 1.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша – Халықаралық ұйымның 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" стандарттау бойынша халықаралық стандарттарына сәйкес банктің контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды.
13. 1.4-жолда нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес контрагенттің экономика секторының коды – "3", "4" немесе "5" көрсетіледі
1.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын контрагент бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын контрагент бойынша "2" мәні көрсетіледі.

8. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
9. В Форме указываются сведения по межбанковским активам и межбанковским обязательствам по следующим контрагентам:
банкам-резидентам Республики Казахстан, включая Национальный Банк Республики Казахстан и Банк Развития Казахстана;
банкам-нерезидентам Республики Казахстан;
финансовым организациям-резидентам Республики Казахстан, осуществляющим открытие и ведение банковских счетов;
финансовым организациям-нерезидентам Республики Казахстан, осуществляющим открытие и ведение банковских счетов.
10. В строках 1.2, 1.4, 1.5, 1.6, 3, 4, 9.1, 9.2 и 10 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
11. Сведения по Форме заполняются по каждому контрагенту, по которому на отчетную дату имеются требования и (или) обязательства, и (или) с которым проводились операции в течение отчетного периода.
В Форму не включаются сведения по внутрибанковским операциям.
По контрагентам банка, являющимся финансовыми организациями, осуществляющими открытие и ведение банковских счетов, раскрываются сведения только по остаткам на балансовых счетах 1052, 1054, 1259, 1264 и 1267 в соответствии с Типовым планом счетов.
12. В строке 1.1 указывается наименование контрагента в соответствии со справочником контрагентов, который ведется банком второго уровня.
Для идентификации контрагентов в строках 1.2 и 1.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
по резидентам Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков".
13. В строке 1.4 указывается код сектора экономики контрагента – "3", "4" или "5" согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365.
В строке 1.5 по контрагенту, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по контрагенту, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".

1.6-жолда контрагенттің тіркелген (инкорпорация) елінің коды көрсетіледі.
14. 2-жолда екінші деңгейдегі банктің ақпараттық жүйесінде осы мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болып қызмет ететін мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
15. 4-жолда ҚР ҰС 07 ISO 4217 "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес мәміле бойынша есеп айырысу валюталарының кодтары көрсетіледі.
16. 5 және 6-жолдарда мәміленің жасалған күні, шарт талаптары бойынша мәміле бойынша талаптардың (міндеттемелердің) орындалған күні көрсетіледі.
17. 7.1-жолда есепті кезең ішінде алынған қарыздар мен 1 (бір) жылға дейінгі (қоса алғанда) мерзімге орналастырылған (тартылған) салымдардың сомасы ұлттық және шетел валютасымен көрсетіледі. 7.2-жолда теңгемен қайта есептегендегі осы соманың баламасы көрсетіледі.
Қарыз сомасы алынған немесе бұрын Нысанда көрсетілген салымдар сомасы орналастырылған (тартылған) шарттар ұзартылған кезде, ұзартылған шарттар бойынша сома келесі есепті күндерге Нысанда көрсетілмейді.
7.1 және 7.2-жолдардың мақсаттары үшін бұрын алынған қарыздар және орналастырылған (тартылған) салымдар бойынша есептелген сыйақыны капиталдандыру сомасы есепке алынбайды.
7.1 және 7.2-жолдардың мақсаттары үшін ағымдағы және корреспонденттік шоттарда орналастырылған (тартылған) сома, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер ескерілмейді.
7.1 және 7.2-жолдарда деректер болмаған кезде көрсеткіштер ұсынылмайды.
18. 8-жолда 7.1 және 7.2-жолдарда көрсетілген есепті кезең ішінде алынған қарыздар, орналастырылған (тартылған) салымдар бойынша сыйақы мөлшерлемесі (шарт бойынша) көрсетіледі.
Көрсеткіш бойынша үтірден кейін екі таңбамен пайыздық мәндегі мән көрсетіледі.
7.1 және 7.2-жолдар бойынша деректер болмаған кезде 8-жолдағы көрсеткіш ұсынылмайды.
19. 9.2. және 9.3-жолдарда Үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері және есепті күнгі жағдай бойынша осы мәміле бойынша банкаралық активтердің, міндеттемелердің сомасы ескерілетін барлық шоттар үшін оларға сәйкес құндық мәндер көрсетіледі. Егер құндық мән нөлге тең болса, 9.1, 9.2, 9.3 және 10-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
20. 10-жолда 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті күнгі жағдай бойынша активтер, міндеттемелер, шартты және ықтимал талаптар мен міндеттемелер жатқызылған (кредиттік) тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
10-жолдағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және Банктің провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын активтер мен шартты міндеттемелер бойынша толтырылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп

В строке 1.6 указывается код страны регистрации (инкорпорации) контрагента.
14. В строке 2 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в информационной системе банка второго уровня.
15. В строке 4 указываются коды валют расчетов по сделке в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
16. В строках 5 и 6 указываются дата заключения сделки, дата исполнения требований (обязательств) по сделке по условиям договора.
17. В строке 7.1 отражаются суммы полученных в течение отчетного периода займов и размещенных (привлеченных) в течение отчетного периода вкладов сроком до 1 (одного) года (включительно), в национальной и иностранной валюте. В строке 7.2 указывается эквивалент данных сумм в пересчете в тенге.
При пролонгации договоров, по которым были получены суммы займов или размещены (привлечены) суммы вкладов, ранее отраженные в Форме, то суммы по пролонгированным договорам на последующие отчетные даты в Форме не указываются.
Для целей строк 7.1 и 7.2 не учитывается сумма капитализации начисленного вознаграждения по ранее полученным займам и размещенным (привлеченным) вкладам.
Для целей строк 7.1 и 7.2 не учитываются суммы размещенные (привлеченные) на текущих и корреспондентских счетах, условные и возможные требования и обязательства.
При отсутствии данных в строках 7.1 и 7.2 показатели не представляются.
18. В строке 8 указывается ставка вознаграждения (по договору) по займам полученным, вкладам размещенным (привлеченным) в течение отчетного периода, указанным в строках 7.1 и 7.2.
По показателю указывается значение в процентном выражении с двумя знаками после запятой.
При отсутствии данных по строкам 7.1 и 7.2, показатель в строке 8 не представляется.
19. В строках 9.2. и 9.3 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов и соответствующие им стоимостные значения для всех счетов, на которых учитываются суммы межбанковских активов, обязательств по данной сделке по состоянию на отчетную дату. Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 9.1, 9.2, 9.3 и 10 не представляются.
20. В строке 10 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены активы, условные обязательства по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Показатель в строке 10 не заполняется по активам и условным обязательствам, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней методикой расчета провизий (резервов) банка.
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о структуре портфеля ценных бумаг

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: PORTF
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімдері:
есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
желтоқсан айы үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірілмей (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) ұсынылады
Нысан
1-кесте. Бағалы қағаздар портфеліне кіретін бағалы қағаздар бойынша транзакциялар туралы мәліметтер
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Бағалы қағаздың сәйкестендіру коды
2
Референс транзакциялар
3
Операция түрі
4
Бұрын кепіл ретінде қабылданған және банктің меншігіне өткен бағалы қағаздарға сәйкестік белгісі
5
Транзакция күні
6
Бағалы қағаздар саны
7
Бағалы қағаздың сатып алу құны
8
Сатып алу күніндегі бағалы қағаздың рейтингі
2-кесте. Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы мәліметтер
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Бағалы қағаздың сәйкестендіру коды
2
Бағалы қағаздар есепке алынатын портфельдің түрі
3
Портфельдегі бағалы қағаздардың саны
4
Портфельдегі бағалы қағаздың құндық көрсеткіштері:
4.1
құндық көрсеткіштің түрі
4.2
шот нөмірі
4.3
сомасы
5
Репо операциясының мәні болып табылатын ауыртпалықтағы бағалы қағаздар және бағалы қағаздар:
5.1
бағалы қағаздар саны
5.2
баланстық құны
6
Репо операциясының мәні болып табылатын бағалы қағаздар:
6.1
бағалы қағаздар саны
6.2
баланстық құны
7
Эмитенттің есепті күнгі рейтингі
8
Есепті күнге бағалы қағаздың рейтингі
9
Кредиттік тәуекел сатысы
10
Есепті күн
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Бағалы қағаздар портфелінің
құрылымы туралы
есептің нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп (индексі – PORTF, кезеңділігі – ай сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер

Сноска. Приложение 6 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: PORTF
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Сроки представления формы административных данных: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Форма
Таблица 1. Сведения о транзакциях по ценным бумагам, входящим в портфель ценных бумаг
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификационный код ценной бумаги
2
Референс транзакции
3
Вид операции
4
Признак соответствия ценным бумагам, ранее принятым в качестве залога и перешедшим в собственность банка
5
Дата транзакции
6
Количество ценных бумаг
7
Стоимость ценной бумаги
8
Рейтинг ценной бумаги на дату приобретения
Таблица 2. Сведения о структуре портфеля ценных бумаг
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Идентификационный код ценной бумаги
2
Вид портфеля, в котором учитываются ценные бумаги
3
Количество ценных бумаг в портфеле
4
Стоимостные показатели ценной бумаги в портфеле:
4.1
вид стоимостного показателя
4.2
номер счета
4.3
Сумма
5
Ценные бумаги с обременением и ценные бумаги, являющиеся предметом операции репо:
5.1
количество ценных бумаг
5.2
балансовая стоимость
6
Ценные бумаги, являющиеся предметом операции репо:
6.1
количество ценных бумаг
6.2
балансовая стоимость
7
Рейтинг эмитента на отчетную дату
8
Рейтинг ценной бумаги на отчетную дату
9
Стадия кредитного риска
10
Отчетная дата
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель ______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_________________________________ ___________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о структуре
портфеля ценных бумаг
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о структуре портфеля ценных бумаг
(индекс – PORTF, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме "Бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер ай сайын есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі теңге болып табылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен осы түсініктемедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
7. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда еншілес және қауымдасқан ұйымдардың акцияларына (жарғылық капиталдарға қатысу үлестеріне) салымдарды және заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына өзге де қатысуды қоспағанда, банктің борыштық және үлестік бағалы қағаздарға салымдары туралы мәліметтер көрсетіледі, олар бойынша мәліметтер осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес банктің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп нысанында көрсетіледі.
9. 1-кестенің 1, 3, 4 және 8-жолдарында және 2-кестенің 1, 2, 4.1, 4.2, 7, 8 және 9-жолдарында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
10. Нысанның 1-кестесі есепті айда бағалы қағаздармен жүргізілген әрбір транзакция бойынша жеке толтырылады.
Нысанның 2-кестесі есепті айдың соңында банк портфеліндегі әрбір бағалы қағаз бойынша жеке толтырылады.

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о структуре портфеля ценных бумаг" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о вложениях банка второго уровня в долговые и долевые ценные бумаги, за исключением вложений в акции (доли участия в уставных капиталах) дочерних и ассоциированных организаций и прочего участия в уставных капиталах юридических лиц, сведения по которым указываются в форме отчета об инвестициях банка в капитал других юридических лиц.
9. В строках 1, 3, 4 и 8 Таблицы 1 и строках 1, 2, 4.1, 4.2, 7, 8 и 9 Таблицы 2 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
10. Таблица 1 Формы заполняется отдельно по каждой проведенной в отчетном месяце транзакции с ценными бумагами.
Таблица 2 Формы заполняется отдельно по каждой ценной бумаге, имеющейся в портфеле банка на конец отчетного месяца.

11. 1-кестенің және 2-кестенің 1-жолдарында бағалы қағаздың халықаралық сәйкестендіру коды (ISIN коды) - орталық депозитарий бағалы қағаздарға және басқа да қаржы құралдарына оларды сәйкестендіру және есепке алуды жүйелеу мақсатында беретін әріптік-цифрлық код көрсетіледі. Бағалы қағаздар мен эмитенттердің анықтамалықтарын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) екінші деңгейдегі банктер ұсынатын мәліметтер негізінде жүргізеді.
12. 1-кестенің 2-жолында есеп беретін банктің ақпараттық жүйесінде транзакцияның бірегей сәйкестендіргіші ретінде қызмет ететін транзакция референсі (коды) көрсетіледі.
13. 1-кестенің 3-жолында Ұлттық Банк жүргізетін сәйкес операциялардың түрлері көрсетіледі.
14. 1-кестенің 4-жолында бұрын кепіл ретінде қабылданған және банктің меншігіне өткен бағалы қағаздар бойынша "1" мәні, өзге жағдайларда "0" мәні көрсетіледі.
Егер 1-кестенің 3-жолында "01" коды көрсетілсе және 1-кестенің 4-жолында "1" мәні көрсетілсе, онда транзакция күні ретінде 1-кестенің 5-жолында бағалы қағаздардың есептілікті ұсынатын банктің меншігіне өту күні көрсетіледі.
15. 1-кестенің 6-жолында үтірден кейін екі белгімен ондық түрінде ұсынылатын бөлшек санды (жарғылық капиталдарға қатысу құралдары үшін) көрсетуге жол беріледі.
16. 1-кестенің 7-жолында облигациялар бойынша номиналды құны, акциялар бойынша – сатып алу құны көрсетіледі. Құн көрсеткіші теңгемен көрсетіледі (номиналы шетел валютасымен көрсетілген бағалы қағаздар үшін құнының баламасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының 1-тармағында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында көзделген тәртіппен айқындалған транзакция жасалған күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп көрсетіледі).
17. 1-кестенің 8-жолында және 2-кестенің 7 және 8-жолдарында Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 болып тіркелген "Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар және елдер үшін ең төменгі рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысына сәйкес рейтингтік агенттіктердің бірі берген рейтинг көрсетіледі.
Бірнеше рейтингтік агенттіктердің рейтингтері болған кезде берілген күні бойынша неғұрлым жаңартылған рейтинг көрсетіледі. Егер рейтингтер берілген күндер сәйкес келсе, ең төменгі рейтинг көрсетіледі. Бір бағалы қағазға, бір эмитентке рейтингтің бір жаңартылған мәнінен артық емес мәні сәйкес келеді.

11. В строках 1 Таблицы 1 и Таблицы 2 указывается международный идентификационный код ценной бумаги (код ISIN) - буквенно-цифровой код, присваиваемый центральным депозитарием ценным бумагам и другим финансовым инструментам в целях их идентификации и систематизации учета. Справочники ценных бумаг и эмитентов ведутся Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) на основе сведений, представляемых банками второго уровня.
12. В строке 2 Таблицы 1 указывается референс (код) транзакции, который служит уникальным идентификатором транзакции в информационной системе отчитывающегося банка второго уровня.
13. В строке 3 Таблицы 1 указываются виды операций, в соответствии со справочником, который ведется Национальным Банком.
14. В строке 4 Таблицы 1 по ценным бумагам, ранее принятым в качестве залога и перешедшим в собственность банка второго уровня, указывается значение "1", в иных случаях – значение "0".
Если в строке 3 Таблицы 1 указан код "01" и в строке 4 Таблицы 1 указано значение "1", то в качестве даты транзакции в строке 5 Таблицы 1 указывается дата перехода ценных бумаг в собственность банка второго уровня, представляющего отчетность.
15. В строке 6 Таблицы 1 допускается указание дробного числа (для инструментов участия в уставных капиталах), которое представляется в десятичном виде, с двумя знаками после запятой.
16. В строке 7 Таблицы 1 по облигациям указывается номинальная стоимость, по акциям – покупная стоимость. Показатель стоимости указывается в тенге (эквивалент стоимости в тенге для ценных бумаг, номинал которых выражен в иностранной валюте, указывается в пересчете по рыночному курсу обмена валют на дату транзакции, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378).
17. В строке 8 Таблицы 1 и строках 7 и 8 Таблицы 2 указывается рейтинг, присвоенный одним из рейтинговых агентств, в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 "Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц и стран, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8318.
При наличии рейтингов от нескольких рейтинговых агентств указывается наиболее актуальный по дате присвоения рейтинг. Если даты присвоения рейтингов совпадают, указывается минимальный рейтинг. Одной ценной бумаге, одному эмитенту соответствует не более одного актуального значения рейтинга.

Рейтингтердің мәндері 1-кестенің 8-жолында және 2-кестенің 7 және 8-жолдарында Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі және жергілікті атқарушы органдар шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша көрсетілмейді.
18. 2-кестенің 2-жолында есепті күнгі жағдай бойынша бағалы қағаздар есепке алынатын портфельдің түрі көрсетіледі.
19. 2-кестенің 4.2 және 4.3-жолдарында осы бағалы қағаз бойынша сома есепке алынатын Банктердің үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері және есепті күндегі оларға сәйкес құндық мәндер көрсетіледі.
Өзге жиынтық кіріс арқылы әділ құн бойынша ескерілетін бағалы қағаздар бойынша Банктер шоттарының үлгі жоспарына сәйкес 3-сыныпты шоттарда көрсетілген күтілетін кредиттік зияндарға арналған резервтер (провизиялар) де көрсетіледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 2-кестенің 4.1, 4.2 және 4.3-жолдары бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
20. 2-кестенің 5.2 және 6.2-жолдарында халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес (амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша) қалыптастырылған резервтер (провизиялар), оң (теріс) түзетуді (әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша), дисконт (сыйлықақы), есептелген сыйақы құнын қоса алғанда, есепті күнге бағалы қағаздардың баланстық құны көрсетіледі. Бұл ретте басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құн бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша шығындарға арналған бағалау резерві қаржы активінің баланстық құнын төмендетпеуге тиіс.
2-кестенің 5.1 және 5.2-жолдарындағы көрсеткіштер, оның ішінде 2-кестенің 6.1 және 6.2-жолдарында көрсетілген көрсеткіштердің мәндерін қамтиды.
21. 2-кестенің 9-жолында 9 "Қаржы құралдары" Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сөйкес есепті күнгі жағдай бойынша бағалы қағаздар жатқызылған кредиттік тәуекелдің сатысы көрсетіледі. 9-жолдағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және Банктің провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын бағалы қағаздар бойынша толтырылмайды.
22. 2-кестенің 10-жолы бойынша тиісті деректер ұсынылатын күн көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Банктің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп

Значения рейтингов в строке 8 Таблицы 1 и строках 7 и 8 Таблицы 2 не указываются по государственным ценным бумагам Республики Казахстан, выпущенным Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком и местными исполнительными органами.
18. В строке 2 Таблицы 2 указывается вид портфеля, в котором учитываются ценные бумаги по состоянию на отчетную дату.
19. В строках 4.2 и 4.3 Таблицы 2 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы по данной ценной бумаге, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
По ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, также указываются резервы (провизии) под ожидаемые кредитные убытки, отраженные на счетах 3 класса в соответствии с Типовым планом счетов.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 4.1, 4.2 и 4.3 Таблицы 2 не представляются.
20. В строках 5.2 и 6.2 Таблицы 2 указывается балансовая стоимость ценных бумаг на отчетную дату, включая стоимость приобретения, дисконт (премию), начисленное вознаграждение, положительную (отрицательную) корректировку (по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости), резервы (провизии), сформированные в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (по ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости). При этом оценочный резерв под убытки по финансовым активам, которые оцениваются по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, не должен уменьшать балансовую стоимость финансового актива.
Показатели в строках 5.1 и 5.2 Таблицы 2 включают, в том числе, значения показателей, указанных в строках 6.1 и 6.2 Таблицы 2.
21. В строке 9 Таблицы 2 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены ценные бумаги по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты". Показатель в строке 9 не заполняется по ценным бумагам, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней методикой расчета провизий (резервов) банка второго уровня.
22. По строке 10 Таблицы 2 указывается дата, по состоянию на которую представляются соответствующие данные.
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об инвестициях банка в капитал других юридических лиц

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Банктің басқа заңды тұлғалардың капиталына инвестициялары туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер, оның ішінде ислам банктері ай сайын есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысанның құндық көрсеткіштері үшін өлшем бірлігі теңге болып табылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарындағы Бухгалтерлік есеп шоттарының үлгілік жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
6. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
7. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда еншілес және қауымдасқан ұйымдардың, және басқа да заңды тұлғалардың капиталына банктің, оның ішінде ислам банкінің инвестицияларының мөлшері туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. 2.2, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 4.1, 4.2 және 5-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
10. 1-жолда есеп беруші банктің ақпараттық жүйесінде осы мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болып қызмет ететін мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
11. 2.1-жолда есеп беретін банк жүргізетін контрагенттердің анықтамалығына сәйкес капиталына банк қатысатын заңды тұлғаның атауы көрсетіледі.
Заңды тұлғаларды сәйкестендіру үшін 2.2 және 2.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
Қазақстан Республикасының резиденттері бойынша – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
Қазақстан Республикасының бейрезиденттері бойынша – Халықаралық ұйымның 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" стандарттау бойынша халықаралық стандартына сәйкес банктің контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, ол болмаған кезде – бизнес-сәйкестендіру нөмірі, банктік сәйкестендіру коды және бизнес-сәйкестендіру нөмірі болмаған кезде "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк қалыптастырған балама сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – балама сәйкестендіру нөмірі);

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об инвестициях банка в капитал других юридических лиц" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца.
Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
6. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о размере инвестиций банка, в том числе исламского банка, в капитал дочерних и ассоциированных организаций и других юридических лиц.
9. В строках 2.2, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 4.1, 4.2 и 5 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
10. В строке 1 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в информационной системе отчитывающегося банка.
11. В строке 2.1 указывается наименование юридического лица, в капитале которого участвует банк в соответствии со справочником контрагентов, который ведется отчитывающимся банком.
Для идентификации юридических лиц в строках 2.2 и 2.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
по резидентам Республики Казахстан – бизнес-идентификационный номер;
по нерезидентам Республики Казахстан – банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при его отсутствии – бизнес-идентификационный номер, при отсутствии банковского идентификационного кода и бизнес-идентификационный номера – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".

2.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын заңды тұлға бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын заңды тұлға бойынша "2" мәні көрсетіледі.
2.6-жолда капиталына есеп беретін банк қатысатын заңды тұлғаның тіркелген (инкорпорация) елі көрсетіледі.
12. 3-жолда инвестицияларды сатып алу күніндегі жағдай бойынша мәліметтер көрсетіледі.
3.1-жолда эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілені бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесінде тіркеу күні көрсетіледі. Өзге мәмілелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес меншік құқығы туындаған күн (сәт) көрсетіледі.
3.2-жолда сатып алу күніндегі сатып алу құны теңгемен көрсетіледі.
13. 3.3 және 4.5-жолдарда банкке тиесілі акциялар санының эмитенттің орналастырылған (артықшылықты және сатып алынған акцияларды шегергенде) акцияларының жалпы санына арақатынасы немесе тиісінше сатып алу күніне және есепті күнге заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу пайызындағы үлесі көрсетіледі.
14. 4.2 және 4.3-жолдарда еншілес және қауымдасқан ұйымдардың және басқа да заңды тұлғалардың капиталына банктің, оның ішінде ислам банкінің инвестицияларының сомалары және есепті күнгі оларға сәйкес құндық мәндері ескерілетін Үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері көрсетіледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 4.1, 4.2 және 4.3-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
15. 4.4-жолда акциялардың саны бірлікпен (данада) көрсетіледі. 4.4-жолда. ондық түрінде ұсынылатын бөлшек санды (жарғылық капиталдарға қатысу құралдары үшін) үтірден кейін екі белгімен көрсетуге жол беріледі.
16. 5-жолда 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті күндегі жағдай бойынша есеп беретін банк инвестицияларды жатқызған кредиттік тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
5-жолдағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және Банктің провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын активтер мен шартты міндеттемелер бойынша толтырылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Өзге сыныпталатын активтер мен ірі дебиторлар туралы есеп

В строке 2.5 по юридическому лицу, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по юридическому лицу, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
В строке 2.6 указывается страна регистрации (инкорпорации) юридического лица, в капитале которого участвует отчитывающийся банк.
12. В строке 3 указываются сведения по состоянию на дату приобретения инвестиции.
В строке 3.1 указывается дата регистрации сделки с эмиссионными ценными бумагами в системе реестров держателей ценных бумаг. По иным сделкам указывается дата (момент) возникновения права собственности в соответствии законодательством Республики Казахстан.
В строке 3.2 указывается покупная стоимость на дату приобретения, в тенге.
13. В строках 3.3 и 4.5 указывается соотношение в процентах количества акций, принадлежащих банку, к общему количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций эмитента или доля в процентах участия в уставном капитале юридического лица на дату приобретения и на отчетную дату соответственно.
14. В строках 4.2 и 4.3 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы инвестиций банка, в том числе исламского банка, в капитал дочерних и ассоциированных организаций и других юридических лиц, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 4.1, 4.2 и 4.3 не представляются.
15. В строке 4.4 количество акций указывается в единицах (штуках). В строке 4.4 допускается указание дробного числа (для инструментов участия в уставных капиталах), которое представляется в десятичном виде, с двумя знаками после запятой.
16. В строке 5 указывается стадия кредитного риска, к которой инвестиции отнесены отчитывающимся банком по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Показатель в строке 5 не заполняется по инвестициям, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней Методикой расчета провизий (резервов) банка.
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: DEBTORS
Кезеңділігі: ай сайын, тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімі:
өзге сыныпталатын активтер туралы мәліметтер бөлігінде – есепті айдан кейінгі айдың он бірінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
желтоқсан айындағы өзге сыныпталатын активтер туралы қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірілмей (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) ұсынылады
ірі дебиторлар туралы мәліметтер бөлігінде – есепті тоқсаннан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей, тоқсан сайын
Нысан
1-кесте. Өзге сыныпталатын активтер туралы мәліметтер
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Есепті кезеңнің аяғындағы құны (активтер тобы бойынша сома):
2.1
құндық көрсеткіштің түрі
2.2
шот нөмірі
2.3
сомасы
3
(Кредиттік) тәуекел сатысы
2-кесте. Ірі дебиторлар туралы мәліметтер
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
Референс
2
Дебитор туралы мәліметтер:
2.1
атауы
2.2
идентификатор түрі
2.3
идентификатор
2.4
резиденттік белгісі
2.5
контрагенттің тіркелген елі
3
Дебиторлық берешектің түрі
4
Валюталық белгі
5
Шарт бойынша орындау мерзімі
6
Есепті күнгі көрсеткіштер:
6.1
құндық көрсеткіштің түрі
6.2
шот нөмірі
6.3
есепті кезеңнің аяғындағы қалдық сомасы
7
(Кредиттік) тәуекел сатысы
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Өзге сыныпталатын активтер
мен ірі дебиторлар туралы есеп
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Өзге сыныпталатын активтер мен ірі дебиторлар туралы есеп (индексі – DEBTORS, кезеңділігі – ай сайын, тоқсан сайын)

Сноска. Приложение 8 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: DEBTORS
Периодичность: ежемесячная, ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Сроки представления формы административных данных:
в части сведений о прочих классифицируемых активах – ежемесячно, не позднее одиннадцатого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
дополнительный отчет о прочих классифицируемых активах за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
в части сведений о крупных дебиторах – ежеквартально, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
Таблица 1. Сведения о прочих классифицируемых активах
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Стоимость (сумма по группе активов) на конец отчетного периода:
2.1
вид стоимостного показателя
2.2
номер счета
2.3
сумма
3
Стадия кредитного риска
Таблица 2. Сведения о крупных дебиторах
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Сведения о дебиторе:
2.1
наименование
2.2
вид идентификатора
2.3
идентификатор
2.4
признак резидентства
2.5
страна регистрации контрагента
3
Вид дебиторской задолженности
4
Валютный признак
5
Срок исполнения по договору
6
Показатели на отчетную дату:
6.1
вид стоимостного показателя
6.2
номер счета
6.3
сумма остатка на конец отчетного периода
7
Стадия кредитного риска
Наименование _______________________________________
Адрес_______________________________________________
Телефон ____________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________
Исполнитель _______________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о прочих
классифицируемых активах
и крупных дебиторах
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах
(индекс – DEBTORS, периодичность – ежемесячная, ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Өзге сыныпталатын активтер мен ірі дебиторлар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Екінші деңгейдегі банктер Нысанды ай сайын (өзге сыныпталатын активтер туралы есеп көрсеткіштері), тоқсан сайын (ірі дебиторлар туралы есеп көрсеткіштері) есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі теңге болып табылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспары) сәйкес көрсетіледі.
7. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда ірі дебиторлар туралы мәліметтер және осы қаулыда көзделген есептердің басқа нысандарына енгізілмеген банк провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес "Қаржы құралдары" 9 Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес құнсыздану кезеңдері бойынша жіктелуге жататын өзге активтер туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. 1-кестенің 2.1, 2.2 және 3-жолдарында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
10. 1-кестенің 2.2 және 2.3-жолдарында өзге сыныпталатын активтердің сомалары есепке алынатын Үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері және есепті күнгі оларға сәйкес келетін құндық мәндер көрсетіледі. Егер құндық мән нөлге тең болса, 1-кестенің 2.1, 2.2 және 2.3-жолдары бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
Резервтердің (провизиялардың) мөлшері абсолюттік мәнде оң сан ретінде көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о прочих классифицируемых активах и крупных дебиторах" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно (показатели отчета о прочих классифицируемых активах), ежеквартально (показатели отчета о крупных дебиторах) по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в Форме и настоящих пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о крупных дебиторах и сведения о прочих активах, подлежащих классификации по стадиям обесценения согласно Международным стандартам финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" в соответствии с внутренней Методикой расчета провизий (резервов) банка, не включенных в другие формы отчетов, предусмотренные настоящим постановлением.
9. В строках 2.1, 2.2 и 3 Таблицы 1 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
10. В строках 2.2 и 2.3 Таблицы 1 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы прочих классифицируемых активов, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату. Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 2.1, 2.2 и 2.3 Таблицы 1 не представляются.

11. 1-кестенің 3-жолында "Қаржы құралдары" 9 Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (IFRS) сәйкес есепті күнгі жағдай бойынша өзге де жіктелетін активтер жатқызылған кредиттік тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
12. 2-кестенің 2.2, 2.4, 2.5, 3, 6.1, 6.2 және 7-жолдарында мәндер Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
13. 2-кестеде банктің мынадай талаптарға сәйкес келетін ірі дебиторлары туралы мәліметтер көрсетіледі:
есепті күнге дебиторлық берешек бойынша контрагент анықталған;
контрагент банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлға болып табылмайды;
контрагентке қойылатын талаптар мынадай операциялардың біреуін немесе бірнешеуін жасау салдарынан туындаған:
қарыздар бойынша талап ету құқықтарын сату, сатып алу, қайта беру;
қарызды дебиторлық берешекке қайта жіктеу;
өндіріп алынған кепіл мүлкін сату;
Үлгі шот жоспарына сәйкес 1740, 1741 және 1400 топтарының шоттарында есепті күні көрсетілген сомаларды қоспағанда, екінші деңгейдегі банктің қарыз алушысымен өзге де операциялар;
екінші деңгейдегі банктің шығарылған және расталған кепілдіктер мен аккредитивтер бойынша міндеттемелерді орындауы.
Жеке басы есепті күнге белгіленбеген үшінші тұлғалардың алаяқтық әрекеттері нәтижесінде туындаған дебиторлық берешек туралы мәліметтер (операцияның сипатына қарамастан) осы түсіндірменің 14-тармағында баяндалған талаптарға сәйкес келген кезде нысанда көрсетіледі. Бұл жағдайда дебитор ретінде банк не оның құрылымдық бөлімшесі көрсетіледі, 2-кестенің 3-жолы бойынша дебиторлық берешектің түрі ретінде "Өзгелері" мәні көрсетіледі.
14. 2-кестені толтыру кезінде екінші деңгейдегі банктер екінші деңгейдегі банкте талаптардың ең көп сомасы бар екінші деңгейдегі банктің 25 (жиырма бес) ірі дебиторларын ашады.
15. 2-кестенің 2-жолындағы анықтамалықтарды екінші деңгейдегі банктер жүргізеді, анықтамалықтардағы тиісті ақпаратты екінші деңгейдегі банктер қажеттілігіне қарай дербес жаңартады.
16. 2-кестенің 2.1-жолында екінші деңгейдегі банк жүргізетін анықтамалыққа сәйкес дебитордың атауы көрсетіледі.
Контрагенттерді сәйкестендіру үшін 2-кестенің 2.2 және 2.3-жолдарында сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
заңды тұлға үшін – Халықаралық ұйымның 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" стандарттау бойынша халықаралық стандартына сәйкес бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе банктің контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, ол болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк қалыптастырған балама сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – балама сәйкестендіру нөмірі);
жеке тұлға, оның ішінде жеке кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, ол болмаған кезде – баламалы сәйкестендіру нөмірі.

11. В строке 3 Таблицы 1 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены прочие классифицируемые активы по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней методикой расчета провизий (резервов) банка.
12. В строках 2.2, 2.4, 2.5, 3, 6.1, 6.2 и 7 Таблицы 2 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
13. В Таблице 2 указываются сведения о крупных дебиторах банка, соответствующих следующим условиям:
на отчетную дату определен контрагент по дебиторской задолженности;
контрагент не является лицом, связанным с банком особыми отношениями;
требования к контрагенту возникли вследствие заключения одной или нескольких из следующих операций:
продажи, покупки, переуступки прав требования по займам;
реклассификации займа в дебиторскую задолженность;
продажи взысканного залогового имущества;
прочих операций с заемщиком банка второго уровня, за исключением сумм, отраженных на отчетную дату на счетах 1740, 1741 и группы 1400 в соответствии с Типовым планом счетов;
исполнения банком второго уровня обязательств по выпущенным и подтвержденным гарантиям и аккредитивам.
Сведения о дебиторской задолженности (независимо от характера операции), возникшей в результате мошеннических действий третьих лиц, личность которых на отчетную дату не установлена, указываются в Форме при соответствии требованиям, изложенным в пункте 14 настоящего пояснения. В качестве дебитора в данном случае указывается банк либо его структурное подразделение, в качестве вида дебиторской задолженности по строке 3 Таблицы 2 указывается значение "Прочее".
14. При заполнении Таблицы 2 банки второго уровня раскрывают 25 (двадцать пять) крупнейших дебиторов банка второго уровня, к которым у банка второго уровня имеется наибольшая сумма требований.
15. Справочники в строке 2 Таблицы 2 ведутся банками второго уровня, соответствующая информация в справочниках обновляется банками второго уровня самостоятельно по мере необходимости.
16. В строке 2.1 Таблицы 2 указывается наименование дебитора в соответствии со справочником, который ведется банком второго уровня.
Для идентификации контрагентов в строках 2.2 и 2.3 Таблицы 2 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – альтернативный идентификационный номер);
для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер, при его отсутствии - альтернативный идентификационный номер.

17. 2-кестенің 2.4-жолында Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын дебитор бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын дебитор бойынша "2" мәні көрсетіледі.
18. 2-кестенің 4-жолында шетел валютамен көрсетілген дебиторлық берешек бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайларда "0" көрсетіледі.
19. 2-кестенің 6.2 және 6.3-жолдарында дебиторлық берешек сомалары және есепті күнгі оларға сәйкес келетін құндық мәндері ескерілетін Үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері көрсетіледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 2-кестенің 6.1, 6.2 және 6.3-жолдары бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
20. 2-кестенің 7-жолында "Қаржы құралдары" 9 Халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті күнгі жағдай бойынша дебиторлық берешек жатқызылған кредиттік тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
2-кестенің 7-жолындағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және банктің провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын дебиторлық берешек бойынша толтырылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп

17. В строке 2.4 Таблицы 2 по дебитору, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по дебитору, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
18. В строке 4 Таблицы 2 по дебиторской задолженности, выраженной в иностранной валюте, указывается значение "1", в иных случаях указывается "0".
19. В строках 6.2 и 6.3 Таблицы 2 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы дебиторской задолженности и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 6.1, 6.2 и 6.3 Таблицы 2 не представляются.
20. В строке 7 Таблицы 2 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесена дебиторская задолженность по состоянию на отчетную дату в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Показатель в строке 7 Таблицы 2 не заполняется по дебиторской задолженности, к которой не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней Методикой расчета провизий (резервов) банка.
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним

12.1
есепті кезеңде берілді
12.2
орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі, %
13
Есепті кезеңнің соңындағы көрсеткіштер:
13.1
құндық көрсеткіштің түрі
13.2
шот нөмірі
13.3
есепті кезеңнің аяғындағы қалдық сомасы
14
Кредиттік тәуекел сатысы
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Берілген қарыздар және
олар бойынша сыйақы
мөлшерлемелері туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді толтыру бойынша түсіндірме Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп (индексі – LOANS, кезеңділігі – ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Берілген қарыздар және олар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды).
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер ай сайын есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасайды. Ислам банкі үшін есепке сауданы қаржыландыру мәмілелеріне жататын исламдық қаржы құралдары енгізіледі.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі теңге болып табылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспарына) сәйкес көрсетіледі.

12.1
выдано за отчетный период
12.2
средневзвешенная ставка вознаграждения, %
13
Показатели на конец отчетного периода:
13.1
вид стоимостного показателя
13.2
номер счета
13.3
сумма остатка на конец отчетного периода
14
Стадия кредитного риска
Наименование _______________________________________
Адрес ______________________________________________
Телефон ____________________________________________
Адрес электронной почты _____________________________
Исполнитель _______________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
___________________________________ _________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета
о выданных займах и ставках
вознаграждения по ним
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним
(индекс – LOANS, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о выданных займах и ставках вознаграждения по ним" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца. Для исламского банка в отчет включаются исламские финансовые инструменты, относящиеся к сделкам торгового финансирования.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).

7. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша банк берген қарыздар туралы, есепті кезеңде осындай қарыздарды беру және өтеу көлемдері және есепті кезең ішінде берілген қарыздар бойынша сыйақы мөлшерлемелері туралы мәліметтер көрсетіледі. Ислам банкі үшін мәліметтер сауданы қаржыландыру мәмілелеріне жататын исламдық қаржы құралдары және оларға қолданылатын сауда үстеме бағалары бойынша ұсынылады.
Нысан бойынша ұсынылатын мәліметтерге банктерге немесе банк шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын өзге де қаржы ұйымдарына берілген қарыздар, осындай банктер немесе ұйымдар олар бойынша контрагент болатын "кері репо" операциялары кірмейді.
9. 2, 3, 4, 5, 9, 10, 13.1, 13.2 және 14 жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
10. 5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын кредиттеу субъектісі бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын кредиттеу субъектісі бойынша "2" мәні көрсетіледі.
11. 6-жолда біртекті қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
12. 7-жолда шетел валютасымен берілген қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
13. 8-жолда 1 (бір) жылдан астам мерзімге берілген қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, 1 (бір) жылға дейінгі (қоса алғанда) мерзімге берілген қарыздар үшін "0" көрсетіледі.
14. Төлем карталар бойынша берілген және кредиттеудің өзге мақсаттары бойынша сәйкестендірілмейтін қарыздар 9-жолда тұтынушылық мақсаттарға берілген қарыздарға жатады.
15. 10-жолда кепіл болған кезде анықтамалықтан берешектің ең көп үлесі тиесілі кепіл түріне сәйкес келетін мән таңдалады.
16. 11-жолда негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен астам мерзімі өткен берешегі бар қарыздар бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
17. 12.1-жолда есепті ай ішінде берілген қарыздардың сомасы көрсетіледі.
18. 12.2-жолда есепті кезеңде нақты ұсынылған қарыздар бойынша орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі, олар туралы ақпарат 12.1-жол бойынша ұсынылады. Есептеу үшін тиісті қарыз шарттарында көрсетілген номиналды сыйақы мөлшерлемесі пайдаланылады.
Орташа алынған сыйақы мөлшерлемесін есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
Rср - Орташа алынған сыйақы мөлшерлемесі;
Rn - n қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесі;
Qn - есепті кезеңде берілген n-қарыздың көлемі

7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о выданных банком займах по состоянию на конец отчетного периода, об объемах выдачи таких займов в отчетном периоде и ставках вознаграждения по выданным в течение отчетного периода займам. Для исламского банка сведения представляются по исламским финансовым инструментам, относящимся к сделкам торгового финансирования, и применимым к ним торговым наценкам.
Сведения, представляемые по Форме, не включают займы, выданные банкам или иным финансовым организациям, осуществляющим открытие и ведение банковских счетов, операции "обратное репо", контрагентом по которым выступают такие банки или организации.
9. В строках 2, 3, 4, 5, 9, 10, 13.1, 13.2 и 14 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
10. В строке 5 по субъекту кредитования, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по субъекту кредитования, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
11. В строке 6 по однородным займам указывается значение "1", в ином случае указывается "0".
12. В строке 7 по займам, выданным в иностранной валюте, указывается значение "1", в ином случае указывается "0".
13. В строке 8 по займам, представленным на срок свыше 1 (одного) года, указывается значение "1", для займов, представленных на срок до 1 (одного) года (включительно) указывается "0".
14. Займы, выданные по платежным картам, и не идентифицируемые по иным целям кредитования, в строке 9 относятся к займам на потребительские цели.
15. В строке 10 при наличии залога выбирается значение из справочника соответствующее типу залога, на который приходится наибольшая доля задолженности.
16. В строке 11 указывается значение "1" по займам, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению свыше 90 (девяноста) календарных дней, в ином случае указывается "0".
17. В строке 12.1 указывается сумма займов, выданных в течение отчетного месяца.
18. В строке 12.2 указывается средневзвешенная ставка вознаграждения по фактически представленным в отчетном периоде займам, информация о которых представляется по строке 12.1. Для расчета используется номинальная ставка вознаграждения, указанная в соответствующих договорах займа.
Расчет средневзвешенной ставки вознаграждения осуществляется по формуле:
где:
Rср – средневзвешенная ставка вознаграждения;
Rn – ставка вознаграждения по n-ному займу;
Qn– объем n-го займа, выданного в отчетном периоде

Ислам банктері үшін 12.2-жолда есепті кезеңде жүзеге асырылған сауданы қаржыландыру мәмілелері бойынша сауда үстеме бағасының орташа сараланған көрсеткіші көрсетіледі.
19. 13.2 және 13.3-жолдарда банк, оның ішінде ислам банкі берген (жүзеге асырған) қарыздардың (саудалық қаржыландырудың) сомалары және есепті күндегі оларға сәйкес құндық мәндері ескерілетін Үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері көрсетіледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 13.1, 13.2, 13.3 және 14 -жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
20. 14-жолда 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) сәйкес есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша берілген қарыздар жатқызылған кредиттік тәуекелдің сатысы көрсетіледі.
14-жолдағы көрсеткіш 9 "Қаржы құралдары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына (International Financial Reporting Standards – IFRS) және Банктің, ұлттық даму институтының мәртебесіне ие тұрғын үй құрылыс жинақ банкінің провизияларын (резервтерін) есептеудің ішкі әдістемесіне сәйкес құнсыздануға қатысты талаптар қолданылмайтын дебиторлық берешек бойынша толтырылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп

Для исламских банков в строке 12.2 указывается средневзвешенный показатель торговой наценки по осуществленным в отчетном периоде сделкам торгового финансирования.
19. В строках 13.2 и 13.3 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы займов (торгового финансирования), выданного (осуществленного) банком, в том числе исламским банком, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 13.1, 13.2, 13.3 и 14 не представляются.
20. В строке 14 указывается стадия кредитного риска, к которой отнесены выданные займы по состоянию на конец отчетного периода в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты".
Показатель в строке 14 не заполняется по выданным займам, к которым не применяются требования относительно обесценения в соответствии с Международным стандартом финансовой отчетности (International Financial Reporting Standards – IFRS) 9 "Финансовые инструменты" и внутренней Методикой расчета провизий (резервов) банка, жилищного строительного сберегательного банка, обладающего статусом национального института развития.
Приложение 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет–ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о лицах, связанных с банком особыми отношениями, и сделках с ними

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалған мәмілелер туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысандағы деректер теңгемен үтірден кейін екі таңбамен толтырылады.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Үлгі шот жоспарына) сәйкес көрсетіледі.
7. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанында:
1-кестеде – банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар тізілімінің көрсеткіштері бойынша мәндер;
2-кестеде – банктің осындай тұлғалармен есепті ай ішінде жасалған және (немесе) есепті күні қолданыста болған барлық мәмілелері туралы мәліметтерді қоса алғанда, банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелер туралы есептің көрсеткіштері бойынша мәндер;
3-кестеде - банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалар және олармен жасалатын мәмілелер туралы есепке қосымша мәліметтер көрсетіледі.
9. 1-кестенің 1, 5 және 6-жолдарында, 2-кестенің 1, 3.5, 3.6, 3.7, 6.1 және 6.2-жолдарында, 3-кестенің 1-жолында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
10. Тұлғаның екінші деңгейдегі банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысуының белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабында айқындалады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о лицах, связанных с банком особыми отношениями, и сделках с ними" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тенге с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются:
в Таблице 1 – значения по показателям реестра лиц, связанных с банком особыми отношениями;
в Таблице 2 – значения по показателям отчета о сделках с лицами, связанными с банком особыми отношениями, включая сведения обо всех сделках банка с такими лицами, заключенных в течение отчетного месяца, и (или) действующих на отчетную дату;
в Таблице 3 – дополнительные сведения к отчету о лицах, связанных с банком особыми отношениями, и сделках с ними.
9. В строках 1.1, 5 и 6 Таблицы 1, строках 1.1, 2.5, 2.6, 2.7, 5.1 и 5.2 Таблицы 2, строке 1 Таблицы 3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
10. Признак связанности лица с банком второго уровня особыми отношениями определяется статьей 40 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".

11. 1-кестеде есепті күнгі жағдай бойынша банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты және есепті кезең ішінде банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты болған барлық тұлғалар туралы мәліметтер көрсетіледі.
Екінші деңгейдегі банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларды сәйкестендіру үшін 1 және 2-кестелердің 1 және 2-жолдарында сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
заңды тұлға үшін – Халықаралық ұйымның 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" стандарттау бойынша халықаралық стандартына сәйкес бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе банктің контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, олар болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк қалыптастырған балама сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – балама сәйкестендіру нөмірі);
жеке тұлға, оның ішінде жеке кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, ол болмаған кезде – балама сәйкестендіру нөмірі.
Екінші деңгейдегі банкпен байланысты тұлғаларда ерекше қатынастармен бірнеше сәйкестендіргіштер болған кезде қосымша сәйкестендіргіш 1-кестенің 2-жолында көрсетіледі.
1-кестенің 3-жолында банк жүргізетін банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың анықтамалығына сәйкес атауы (заңды тұлға үшін), тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (жеке тұлға үшін) көрсетіледі.
12. 1-кестенің 4-жолында жеке тұлға (оның ішінде дара кәсіпкер) болып табылатын банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға бойынша "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайларда "0" көрсетіледі.
13. 1-кестенің 6-жолында бір мезгілде бірнеше өзекті мәндерді көрсетуге жол беріледі. Егер тұлғаның банкпен ерекше қатынастармен байланысуының бірнеше белгілері болса, 1-кестенің 6-жолында барлық белгілер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар болып табылмайтын, бірақ Халықаралық қаржылық есептілік стандартында (International Accounting Standards – IAS) көзделген негіздер бойынша банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалар деп танитын тұлғалар бойынша 24 "Байланысты тараптар туралы ақпаратты ашу", 1-кестенің 6-жолында "190" (жеке тұлғалар бойынша) және "290" (заңды тұлғалар бойынша) көрсетіледі.
14. 1-кестенің 7-жолында тұлғаның банкпен ерекше қатынастармен байланысы белгісінің (белгілерінің) бар екендігі туралы банкке белгілі болған күн көрсетіледі.

11. В Таблице 1 указываются сведения обо всех лицах, связанных с банком особыми отношениями по состоянию на отчетную дату и являвшихся связанными с банком особыми отношениями в течение отчетного периода.
Для идентификации лиц, связанных с банком второго уровня, особыми отношениями, в строках 1.1 и 1.2 Таблиц 1 и 2 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – альтернативный идентификационный номер);
для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер, при его отсутствии – альтернативный идентификационный номер.
При наличии у лиц, связанных с банком второго уровня, особыми отношениями нескольких идентификаторов, дополнительный идентификатор указывается в строке 2 Таблицы 1.
В строке 3 Таблицы 1 указывается наименование (для юридического лица), фамилия, имя и отчество (при его наличии) (для физического лица) в соответствии со справочником лиц, связанных с банком особыми отношениями, который ведется банком второго уровня.
12. В строке 4 Таблицы 1 по лицу, связанному с банком особыми отношениями, являющимся физическим лицом (в том числе индивидуальным предпринимателем), указывается значение "1", в иных случаях указывается "0".
13. В строке 6 Таблицы 1 допускается одновременное отражение нескольких актуальных значений. Если лицо имеет несколько признаков связанности особыми отношениями с банком, в строке 6 Таблицы 1 указываются все признаки.
По лицам, не являющимся лицами, связанными с банком особыми отношениями в соответствии с законодательством Республики Казахстан, но признаваемым лицами, связанными с банком особыми отношениями по основаниям, предусмотренным Международным стандартом финансовой отчетности (International Accounting Standards – IAS) 24 "Раскрытие информации о связанных сторонах", в строке 6 Таблицы 1 указывается значение "190" (по физическим лицам) и "290" (по юридическим лицам).
14. В строке 7 Таблицы 1 указывается дата, с которой банку стало известно о наличии признака (признаков) связанности лица с банком особыми отношениями.

Келесі есепті кезеңдерде 1-кестенің 7 және 8-жолдары банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың тізілімінен тұлғаларды қосу немесе алып тастау фактісі бойынша толтырылады.
15. 2-кестеде банктің онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалатын барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі, олардың сомасы банктің онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен жасалатын операцияларының әрбір түрі бойынша, банктің реттеуші меншікті капиталы мөлшерінің жиынтығында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайызынан асады.
Егер банктің меншікті капиталының теріс мәні болса, 2-кестеде банктің онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған операцияларының әрбір түрі бойынша сомасы банк активтері мөлшерінің жиынтығында 0,001 (нөл бүтін мыңнан бір) пайызынан асатын банктің онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған барлық мәмілелері туралы мәліметтер көрсетіледі.
2-кестеде Банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғамен банктің Директорлар кеңесінің шешімі бойынша жасалған шарт шеңберінде банк банктік шот бойынша жүргізетін шетел валютасын (қолма-қол және қолма-қол ақшасыз) айырбастау жөніндегі операциялар, сондай-ақ банкпен ерекше қатынастармен байланысты бір тұлғаның меншікті шоттары арасындағы аударым операциялары жөніндегі мәліметтер көрсетілмейді.
16. 2-кестенің 2.1-жолында банктің ақпараттық жүйесінде осы мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болып табылатын мәміленің референсі (коды) көрсетіледі.
17. 2-кестенің "банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға төленген дивидендтер" және "банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың банкке төлеген дивидендтері" 2.5-жолындағы операция түрін таңдаған кезде 2-кестенің 2.3-жолында тиісінше дивидендтерді төлеу күні мен алу күні көрсетіледі.
2-кестенің 2.8-жолында төленген дивидендтердің сомасы, ал 2-кестенің 6.3-жолында "есептелген кірістер, шығыстар" құндық көрсеткішінің түрі бойынша есептелген дивидендтердің сомасы көрсетіледі.
18. Шарттың қолданылуы ұзартылса, 2-кестенің 2.4-жолында шарттың қолданылуы ұзартылған тиісті күн көрсетіледі, 2-кестенің 5.3-жолында "Негізгі борыш" құндық көрсеткішінің түрі бойынша - ұзартылған мәміле шартының қолданылуы кезеңіндегі есепті күнге баланстық қалдық сомасы көрсетіледі.
19. 2-кестенің 2.6-жолында банк жүргізетін анықтамалыққа сәйкес мәміленің мақсаты көрсетіледі.
20. 2-кестенің 2.7-жолында валюта кодтары "Валюталар мен қорларды ұсынуға арналған кодтар" 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының ұлттық сыныптауышына сәйкес көрсетіледі.

В последующие отчетные периоды строки 7 и 8 Таблицы 1 заполняются по факту включения или исключения лиц из реестра лиц, связанных с банком особыми отношениями.
15. В Таблице 2 указываются сведения обо всех сделках банка с лицами, связанными особыми отношениями с ним, сумма которых по каждому виду операций банка с лицом, связанным особыми отношениями с ним, превышает 0,01 (ноль целых одну сотых) процента в совокупности от размера регуляторного собственного капитала банка.
Если собственный капитал банка имеет отрицательное значение, в Таблице 2 указываются сведения обо всех сделках банка с лицами, связанными особыми отношениями с ним, сумма которых по каждому виду операций банка с лицом, связанным особыми отношениями с ним, превышает 0,001 (ноль целых одну тысячных) процента в совокупности от размера активов банка.
В Таблице 2 не указываются операции по конвертации иностранной валюты (наличной и безналичной), проводимые банком по банковскому счету в рамках договора, заключенного по решению Совета директоров банка с лицом, связанным с банком особыми отношениями, а также сведения по переводным операциям между собственными счетами одного лица, связанного с банком особыми отношениями.
16. В строке 2.1 Таблицы 2 указывается референс (код) сделки, который служит уникальным идентификатором данной сделки в информационной системе банка.
17. При выборе вида операции в строке 2.5 Таблицы 2 "выплаченные дивиденды лицам, связанным с банком особыми отношениями" и "выплаченные дивиденды банку лицами, связанными с банком особыми отношениями" в строке 2.3 Таблицы 2 указывается дата выплаты и дата получения дивидендов соответственно.
В строке 2.8 Таблицы 2 указывается сумма выплаченных дивидендов, а в строке 5.3 Таблицы 2 по виду стоимостного показателя "Начисленные доходы, расходы" – сумма начисленных дивидендов.
18. При пролонгации действия договора, в строке 2.4 Таблицы 2 указывается соответствующая дата, до которой пролонгировано действие договора, в строке 5.3 Таблицы 2 по виду стоимостного показателя "Основной долг" – сумма балансового остатка на отчетную дату в период действия пролонгированного договора сделки.
19. В строке 2.6 Таблицы 2 указывается цель сделки в соответствии со справочником, который ведется банком.
20. В строке 2.7 Таблицы 2 коды валют указываются в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".

21. 2-кестенің 2.8-жолында шартта көрсетілген мәміле сомасы көрсетіледі.
Шарт бойынша шетел валютасындағы мәміле сомасы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысы және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеуде көрсетіледі.
22. 2.9-жолда шарт талаптарына сәйкес мәміле бойынша сыйақы мөлшерлемесі жылдық пайызбен көрсетіледі.
23. 2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарында уәкілетті органның (тұлғаның) банктің онымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен мәміле жасасуы (жасасуы) туралы шешімінің деректемелері көрсетіледі.
Егер 2-кестенің 4-жолындағы көрсеткіш бойынша "1" мәні көрсетілсе, 2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарындағы көрсеткіштер толтырылмайды.
Егер мәміле жасау кезінде тұлғада банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысу белгісі болмаса, 2-кестенің 3.1 және 3.2-жолдарындағы мәндер ұсынылмайды.
24. 2-кестенің 4-жолында банктің Директорлар кеңесі бекіткен және банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға болып табылмайтын үшінші тұлғалармен ұқсас мәмілелерге қолданылатын осындай мәмілелердің үлгілік шарттарына сәйкес банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен мәміле жасау кезінде "1" көрсетіледі, өзге жағдайда "0" көрсетіледі.
25. 5.2 және 5.3-жолдарда банктің ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен мәмілелерінің сомалары және есепті күнгі оларға сәйкес құндық мәндері ескерілетін банктердің үлгі шот жоспарына сәйкес шоттардың нөмірлері көрсетіледі.
Егер құндық мән нөлге тең болса, 5.1, 5.2 және 5.3-жолдар бойынша көрсеткіштер ұсынылмайды.
26. "Кірістер, шығыстар" деген 2-кестенің 5.1-жолындағы құндық көрсеткіштің түрі бойынша 5.3-жолда банктердің Үлгі шот жоспарына сәйкес 4 және 5-сыныптардың тиісті баланстық шоттарында көрсетілген есепті күнге мәміле бойынша пайыздық кірістердің, шығыстардың сомасы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп

21. В строке 2.8 Таблицы 2 отражается сумма сделки, указанная в договоре.
Сумма сделки по договору в иностранной валюте указывается в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378, на дату заключения договора.
22. В строке 2.9 Таблицы 2 указывается ставка вознаграждения по сделке в соответствии с условиями договора в процентах годовых.
23. В строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 отражаются реквизиты первого решения уполномоченного органа (лица) о совершении (заключении) банком сделки с лицом, связанным с ним особыми отношениями.
Показатели в строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 не заполняются, если по показателю в строке 4 Таблицы 2 указано значение "1".
Если на момент заключения сделки лицо не имело признака связанности с банком особыми отношениями, значения в строках 3.1 и 3.2 Таблицы 2 не представляются.
24. В строке 4 Таблицы 2 при заключении сделки с лицом, связанным с банком особыми отношениями, в соответствии с типовыми условиями таких сделок, утвержденными Советом директоров банка и применяемыми к аналогичным сделкам с третьими лицами, не являющимися лицами, связанными с банком особыми отношениями, указывается "1", в ином случае указывается "0".
25. В строках 5.2 и 5.3 Таблицы 2 указываются номера счетов в соответствии с Типовым планом счетов, на которых учитываются суммы сделок банка с лицами, связанными с ним особыми отношениями, и соответствующие им стоимостные значения на отчетную дату.
Если стоимостное значение равно нулю, показатели по строкам 5.1, 5.2 и 5.3 Таблицы 2 не представляются.
26. При выборе вида стоимостного показателя в строке 5.1 Таблицы 2 "доходы, расходы", в строке 5.3 указываются суммы процентных доходов, расходов по сделке на отчетную дату, отраженные на соответствующих балансовых счетах 4 и 5 классов в соответствии с Типовым планом счетов.
Приложение 11
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об операциях с наличными деньгами

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Қолма-қол ақшамен операциялар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Екінші деңгейдегі банктер Нысанды ай сайын жасайды.
4. Нысан есепті айдың соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі теңге болып табылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
6. Нысанның мақсаты үшін мына ұғымдар пайдаланылады:
1) электрондық құрылғылар – POS-терминалдарды қоспағанда, банкоматтар, электрондық терминалдар және қолма-қол ақшаны қабылдау және (немесе) беру жөніндегі кассалық операцияларға немесе операциялардың өзге түрлерін жүзеге асыруға, тиісті растайтын құжаттарды қалыптастыруға арналған өзге де құрылғылар;
2) POS-терминал – төлем карточкаларын пайдалана отырып және екінші деңгейдегі банктің ақпараттық жүйесіне қосылу арқылы қолма-қол ақша беру жүзеге асырылатын электрондық-механикалық құрылғы.
7. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда заңды (меншіктің барлық нысандарындағы), жеке тұлғалар және дара кәсіпкерлер екінші деңгейдегі банктің кассалары, электрондық құрылғылары және POS-терминалдары арқылы қолма-қол ақшаны пайдалана отырып жүзеге асырған операциялар (кіріс, шығыс) туралы мәліметтер көрсетіледі.
9. 1 және 2-кестелердің 1-жолы есептілікті жинауға арналған "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде есеп жолының идентификаторы ретінде қызмет ететін референсті көрсетуге арналған. Референс қолма-қол ақшамен операция туралы мәліметтерді ұсынатын екінші деңгейдегі банк үшін бірегей болып табылады.
10. 1-кестенің 2, 3, 4, 5, 6, 7 8-жолдарында және 2-кестенің 2, 3 және 4-жолдарында мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардың кодтарына сәйкес толтырылады.
11. 1-кестенің 3-жолында екінші деңгейдегі банк жүргізетін анықтамалыққа сәйкес қолма-қол ақшамен кіріс-шығыс операциясы жүзеге асырылған екінші деңгейдегі банктің есеп айырысу-касса бөлімшесі көрсетіледі.
Көрсеткіш электрондық құрылғылар мен POS-терминалдар арқылы жасалған қолма-қол ақшамен жасалатын кіріс және шығыс операцияларын қоспағанда, барлық операциялар бойынша толтыру үшін міндетті болып табылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об операциях с наличными деньгами" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно.
4. Форма составляется по состоянию на конец отчетного месяца. Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
6. Для целей Формы используются следующие понятия:
1) электронные устройства – банкоматы, электронные терминалы и иные устройства, предназначенные для кассовых операций по приему и (или) выдаче наличных денег или для осуществления иных видов операций, формирования соответствующих подтверждающих документов, за исключением POS-терминалов;
2) POS-терминал – электронно-механическое устройство, посредством которого с использованием платежных карточек и соединения с информационной системой банка второго уровня, осуществляется выдача наличных денег.
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения об операциях (приход, расход), осуществленных с использованием наличных денег через кассы, электронные устройства и POS-терминалы банка второго уровня юридическими (всех форм собственности), физическими лицами и индивидуальными предпринимателями.
9. Строка 1 Таблиц 1 и 2 предназначена для отражения референса, который служит идентификатором строки отчета в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан". Референс является уникальным для банка второго уровня, представляющего сведения об операции с наличными деньгами.
10. В строках 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 Таблицы 1 и строках 2, 3 и 4 Таблицы 2 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
11. В строке 3 Таблицы 1 указывается расчетно-кассовое отделение банка второго уровня, где была осуществлена приходно-расходная операция с наличными деньгами, в соответствии со справочником, который ведется банком второго уровня.
Показатель является обязательным для заполнения по всем операциям, за исключением приходных и расходных операций с наличными деньгами, совершенных через электронные устройства и POS-терминалы.

12. 1-кестенің 6-жолында кәсіпкерлік субъектісінің санаты (заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер болып табылатын клиенттер бойынша) көрсетіледі.
13. 1-кестенің 7-жолында заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер болып табылатын клиенттердің экономикалық қызметінің түрі көрсетіледі.
14. 1-кестенің 8-жолы мынадай кіріс және шығыс баптарына жіктеледі:
1) қолма-қол ақша кірісі бабы:
"Тауарларды, көрсетілетін қызметтерді өткізуден және орындалған жұмыстардан түсетін түсімдер" бабында қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі:
заңды тұлғалардан, барлық меншік нысанындағы дара кәсіпкерлерден;
сауда және саудаға жатпайтын кәсіпорындардың тауарларды сатуынан;
заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің негізгі қызметін құрайтын қызметтер мен жұмыстардың түрлерінен: тұрмыстық, медициналық, заңдық, жөндеу-құрылыс, салттық қызметтер және білім беру саласындағы қызметтер;
заңды тұлғалардан, дара кәсіпкерлерден банк қызметтерін көрсеткені үшін комиссиялық сыйақы төлеуге қолма-қол ақшаның түсуі (бюджетке төленетін төлемдерді қабылдауға арналған бланкілер үшін алымдар және басқалары);
заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер қызметінің негізгі түріне жатпайтын, бұл ретте Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарына қайшы келмейтін қызметтер мен жұмыстардың жоғарыда аталған түрлерінен, қызметтердің басқа түрлерін көрсетуден түсетін қолма-қол ақша түсімдері;
"Шоттарға түсімдер" бабында салымдарды, ағымдағы және карточкалық шоттарды толықтыру үшін заңды, жеке тұлғалардан және дара кәсіпкерлерден екінші деңгейдегі банктің кассаларына түсетін қолма-қол ақша түсімдері көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бойынша ақша аударымдары жүйесі арқылы (шот ашпай) бір жолғы аударым үшін жеке тұлғалардан түсетін түсімдер" бабында Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа тұлғалардың пайдасына ақша аударымдары жүйесі арқылы (екінші деңгейдегі банкте шот ашпай) ақша аударымдарын жүзеге асыру үшін жеке тұлғалардан түсетін қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Ақша аударымдары жүйелері арқылы (шот ашпай) шетелге бір жолғы аударым үшін жеке тұлғалардан түсетін түсімдер" бабында ақша аударымдары жүйесі арқылы (екінші деңгейдегі банкте шот ашпай) Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі басқа тұлғалардың пайдасына аударымдар жүзеге асыру үшін жеке тұлғалардан түсетін қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Қарыздарды өтеу" бабында қарыздарды және олар бойынша есептелген сыйақыны өтеу есебіне жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің ағымдағы шоттарына қолма-қол ақшаның түсімдері, басқа қаржы ұйымдарында ресімделген қарыздарды өтеу үшін шот ашпай төлемдерді қабылдауы көрсетіледі;
"Электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақшаның түсуі" бабында электрондық құрылғылар арқылы жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің шоттарына қолма-қол ақшаның түсуі көрсетіледі;
"Қолма-қол ақша кірісінің" жоғарыда келтірілген баптары бойынша есепке алынбаған қолма-қол ақша түсімдері" бабында "Қолма-қол ақша кірісінің" жоғарыда келтірілген баптары бойынша есепке алынбаған барлық өзге түсімдер көрсетіледі.

12. В строке 6 Таблицы 1 указывается категория субъекта предпринимательства (по клиентам, являющимся юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями).
13. В строке 7 Таблицы 1 указывается вид экономической деятельности клиентов, являющихся юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями.
14. Строка 8 Таблицы 1 классифицируется на следующие приходные и расходные статьи:
1) статьи прихода наличных денег:
в статье "Поступления от реализации товаров, услуг и выполненных работ" отражаются поступления наличных денег:
от юридических лиц, индивидуальных предпринимателей всех форм собственности;
от продажи товаров как торговыми, так и неторговыми предприятиями;
от видов услуг и работ, составляющих основную деятельность юридических лиц и индивидуальных предпринимателей: бытовых, медицинских, юридических, ремонтно-строительных, ритуальных услуг и услуг в сфере образования;
поступление наличных денег от юридических лиц, индивидуальных предпринимателей в уплату комиссионного вознаграждения за оказание банковских услуг (сборы за бланки для приема платежей в бюджет и прочее);
от вышеназванных видов услуг и работ, не относящихся к основному виду деятельности юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, при этом не противоречащих требованиям действующего законодательства Республики Казахстан, поступления наличных денег от оказания других видов услуг;
в статье "Поступления на счета" отражаются поступления наличных денег в кассы банка второго уровня от юридических, физических лиц и индивидуальных предпринимателей для пополнения вкладов, текущих и карточных счетов;
в статье "Поступления от физических лиц для разового перевода по Республике Казахстан посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражаются поступления наличных денег от физических лиц для осуществления переводов в пользу других лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в банке второго уровня);
в статье "Поступления от физических лиц для разового перевода за рубеж посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражаются поступления наличных денег от физических лиц для осуществления переводов в пользу других лиц, находящихся за пределами Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в банке второго уровня);
в статье "Погашение займов" отражаются поступления наличных денег на текущие счета физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей в счет погашения займов и начисленного вознаграждения по ним, прием платежей без открытия счета для погашения займов, оформленных в других финансовых организациях;
в статье "Поступления наличных денег через электронные устройства" отражаются поступления наличных денег на счета физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей через электронные устройства;
в статье "Поступления наличных денег, не учтенные по вышеприведенным статьям "Прихода наличных денег" отражаются все прочие поступления, не учтенные по вышеприведенным статьям "Прихода наличных денег".

2) қолма-қол ақша шығысының баптары:
"Тауарларға, көрсетілетін қызметтерге және орындалған жұмыстарға ақы төлеуге беру" бабында заңды тұлғалар мен меншіктің барлық нысанындағы дара кәсіпкерлерге тауарлар, көрсетілетін қызметтер мен орындалған жұмыстар үшін есеп айырысу үшін, іссапар, шаруашылық және өкілдік шығыстарына, оның ішінде заттарды, асыл тастар мен металдарды, өнер заттарын, антиквариат және қолөнер-қолдан жасалған бұйымдарын сатып алуға, кәдеге жарату шикізатын, металл сынықтарын дайындауға, халықтан шыны ыдысты сатып алуға құқығы бар заңды тұлғаларға қолма-қол ақша беру;
"Шоттардан беру" бабында екінші деңгейдегі банктің жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің ағымдағы, карточкалық шоттарынан қолма-қол ақша беруі, салымдар мен олар бойынша сыйақыны қайтару көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасы бойынша бір жолғы аударым бойынша ақша аударымдары жүйелері арқылы (шот ашпай) жеке тұлғаларға қолма-қол ақша беру" бабында жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының аумағындағы басқа тұлғалардан аударымдар бойынша түсімдер есебінен ақша аударымдары жүйесі арқылы (екінші деңгейдегі банкте шот ашпай) қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Жеке тұлғаларға ақша аударымдары жүйелері арқылы (шот ашпай) шетелден біржолғы аударым бойынша қолма-қол ақша беру" бабында жеке тұлғаларға ақша аударымдары жүйесі арқылы (екінші деңгейдегі банкте шот ашпай) Қазақстан Республикасынан тыс жерлердегі басқа тұлғалардан аударымдар бойынша түсімдер есебінен қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қарыздар беру" бабында Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген мақсаттарға жеке, заңды тұлғаларға және дара кәсіпкерлерге ағымдағы шоттан қолма-қол ақшамен қарыздар беру көрсетіледі;
"Электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша беру" бабында электрондық құрылғылар арқылы жеке, заңды тұлғалардың және дара кәсіпкерлердің шоттарынан қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"POS-терминалдар арқылы қолма-қол ақша беру" бабында POS-терминалдар арқылы қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қызметкерлермен есеп айырысу үшін қолма-қол ақша беру" бабында жалақыны, еңбекке уақытша қабілетсіздік кезінде еңбекке жарамсыздық парағы бойынша төлемді, іссапар бойынша шығыстарды өтеуді немесе төлеуді, демалыс төлемдерін, сыйлықақыларды, қосымша ақылар мен үстемеақыларды, өтемақыларды, жәрдемақыларды және басқаларды қоса алғанда, еңбекке ақы төлеудің барлық түрлері бойынша есеп айырысу үшін заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлердің ағымдағы шоттарынан қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қолма-қол ақша шығысы" жоғарыда келтірілген баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақша беру" бабында "Қолма-қол ақша шығысы" жоғарыда келтірілген баптары бойынша ескерілмеген қолма-қол ақшаны өзге де беру көрсетіледі.

2) статьи расхода наличных денег:
в статье "Выдача на оплату товаров, услуг и выполненных работ" отражается выдача наличных денег юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям всех форм собственности для расчетов за товары, услуги и выполненные работы, на хозяйственные и представительские расходы, в том числе юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, имеющим право производить скупку вещей, драгоценных камней и металлов, предметов искусства, антиквариата и ремесленно-кустарных изделий, на заготовку утильсырья, металлолома, на скупку стеклянной тары у населения;
в статье "Выдача со счетов" отражается выдача наличных денег банком второго уровня с текущих, карточных счетов физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, возврат вкладов и вознаграждения по ним;
в статье "Выдача наличных денег физическим лицам по разовому переводу по Республике Казахстан посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражается выдача наличных денег физическим лицам за счет поступлений по переводам от других лиц, находящихся на территории Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в банке второго уровня);
в статье "Выдача наличных денег физическим лицам по разовому переводу из-за рубежа посредством систем денежных переводов (без открытия счета)" отражается выдача наличных денег физическим лицам за счет поступлений по переводам от других лиц, находящихся за пределами Республики Казахстан, посредством системы денежных переводов (без открытия счета в банке второго уровня);
в статье "Выдача займов" отражается выдача займов наличными деньгами с текущего счета физическим, юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям на цели, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
в статье "Выдача наличных денег через электронные устройства" отражается выдача наличных денег со счетов физических, юридических лиц и индивидуальных предпринимателей через электронные устройства;
в статье "Выдача наличных денег через POS-терминалы" отражается выдача наличных денег через POS-терминалы;
в статье "Выдача наличных денег для расчетов с работниками" отражается выдача наличных денег с текущих счетов юридических лиц и индивидуальных предпринимателей для расчетов по всем видам оплаты труда, включая заработную плату, выплату по больничному листу при временной нетрудоспособности, возмещение или оплату расходов по командировке, отпускные выплаты, премии, доплаты и надбавки, компенсации, пособия и другое;
в статье "Выдача наличных денег, не учтенная по вышеприведенным статьям "Расхода наличных денег" отражается прочая выдача наличных денег, не учтенная по вышеприведенным статьям "Расхода наличных денег".

15. 2-кестенің 4-жолы мынадай кіріс және шығыс баптарына жіктеледі:
1) қолма-қол ақша кірісі баптары:
"Электрондық құрылғылардан алынған қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында электрондық құрылғылардан алынған қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Екінші деңгейдегі банктің айырбастау пункттерінің шетел валютасын сатуынан түсетін түсімдер" бабында сатылған шетел валютасына қолма-қол ақшаның меншікті айырбастау пункттерінен, екінші деңгейдегі банктен түсімдері көрсетіледі;
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардың шетел валютасын сатуынан түсетін түсімдер" бабында қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғалардан сатылған шетел валютасына қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан екінші деңгейдегі банктің операциялық кассасына қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында екінші деңгейдегі банктің операциялық кассаларын бекіту үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасынан қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі;
"Екінші деңгейдегі банктің операциялық кассасына оның кассалық бөлімшелерінен және екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан қолма-қол ақшаның түсімдері" бабында қолма-қол ақшаның түсімдері көрсетіледі:
екінші деңгейдегі банктің касса торабынан тыс орналасқан оның дербес операциялық кассаларынан екінші деңгейдегі банктің операциялық кассасына (екінші деңгейдегі банктің желісі бойынша қолма-қол ақшаның орын ауыстыруы: бас офис кассасы, филиалдың кассасы, екінші деңгейдегі банктің касса торабынан тыс орналасқан касса);
басқа екінші деңгейдегі банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларынан екінші деңгейдегі банктің операциялық кассасына;
2) қолма-қол ақша шығысының баптары:
"Есепті кезеңнің соңындағы операциялық кассадағы қолма-қол ақшаның қалдығы" бабында есепті кезеңнің соңындағы екінші деңгейдегі банктің операциялық кассасындағы қолма-қол ақшаның қалдықтары көрсетіледі;
"Электрондық құрылғыларды жүктеу үшін қолма-қол ақша беру" бабында электрондық құрылғыларды бекіту үшін қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Екінші деңгейдегі банктің меншікті айырбастау пункттеріне шетел валютасын сатып алуына қолма-қол ақша беру" бабында шетел валютасын сатып алуға меншікті айырбастау пункттеріне қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беру" бабында қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде айырбастау пункттері арқылы ғана жүзеге асыратын заңды тұлғаларға шетел валютасын сатып алуға қолма-қол ақша беру көрсетіледі;
"Екінші деңгейдегі банктің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына қолма-қол ақшаны тапсыруы" бабында екінші деңгейдегі банктің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалдарының айналым кассасына берген қолма-қол ақша сомасы көрсетіледі;
"Екінші деңгейдегі банктің операциялық кассасынан оның кассалық бөлімшелеріне, екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына қолма-қол ақша беру" бабында қолма-қол ақша беру көрсетіледі:
екінші деңгейдегі банктің операциялық кассасынан екінші деңгейдегі банктің кассалық торабынан тыс орналасқан оның дербес операциялық кассаларына (қолма-қол ақшаны екінші деңгейдегі банктің желісі бойынша өткізу: бас офис кассасы, филиалдың кассасы, екінші деңгейдегі банктің кассалық торабынан тыс орналасқан касса);
екінші деңгейдегі банктің операциялық кассасынан басқа екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың операциялық кассаларына.

15. Строка 4 Таблицы 2 классифицируется на следующие приходные и расходные статьи:
1) статьи прихода наличных денег:
в статье "Поступления изъятых наличных денег из электронных устройств" отражаются поступления наличных денег, изъятых из электронных устройств;
в статье "Поступления от продажи иностранной валюты обменными пунктами банка второго уровня" отражаются поступления наличных денег за проданную иностранную валюту от собственных обменных пунктов, банка второго уровня;
в статье "Поступления от продажи иностранной валюты юридическими лицами, осуществляющими деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" отражаются поступления наличных денег за проданную иностранную валюту от юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу банка второго уровня из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражаются поступления наличных денег из оборотной кассы филиалов Национального Банка Республики Казахстан для подкрепления операционных касс банка второго уровня;
в статье "Поступления наличных денег в операционную кассу банка второго уровня из его кассовых подразделений и из операционных касс банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражаются поступления наличных денег:
в операционную кассу банка второго уровня от его самостоятельных операционных касс, расположенных вне кассового узла банка второго уровня (перемещение наличных денег по сети банка второго уровня: касса головного офиса, касса филиала, касса, расположенная вне кассового узла банка второго уровня);
в операционную кассу банка второго уровня из операционных касс других банков второго уровня, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
2) статьи расхода наличных денег:
в статье "Остаток наличных денег в операционной кассе на конец отчетного периода" отражаются остатки наличных денег в операционной кассе банка второго уровня на конец отчетного периода;
в статье "Выдача наличных денег для загрузки электронных устройств" отражается выдача наличных денег для подкрепления электронных устройств;
в статье "Выдача наличных денег на покупку иностранной валюты банком второго уровня собственным обменным пунктам" отражается выдача наличных денег собственным обменным пунктам на покупку иностранной валюты;
в статье "Выдача наличных денег на покупку иностранной валюты юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" отражается выдача наличных денег на покупку иностранной валюты юридическим лицам, осуществляющим деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой;
в статье "Сдача наличных денег банком второго уровня в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан" отражается сумма наличных денег, переданных банком второго уровня в оборотную кассу филиалов Национального Банка Республики Казахстан;
в статье "Выдача наличных денег из операционной кассы банка второго уровня в его кассовые подразделения, операционные кассы банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций" отражается выдача наличных денег:
из операционной кассы банка второго уровня его самостоятельным операционным кассам, расположенным вне кассового узла банка второго уровня (перемещение наличных денег по сети банка второго уровня: касса головного офиса, касса филиала, касса, расположенная вне кассового узла банка второго уровня);
из операционной кассы банка второго уровня в операционные кассы других банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.

16. 1-кестенің 9-жолында көрсетілген барлық клиенттік кіріс операциялары (электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша түсімдерін қоспағанда) бойынша және 2-кестенің 5-жолында көрсетілген барлық кассалық кіріс операциялары бойынша жиынтық сома 1-кестенің 9-жолында көрсетілген барлық клиенттік шығыс операциялары (электрондық құрылғылар арқылы қолма-қол ақша беруді қоспағанда) бойынша және 2-кестенің 5-жолында көрсетілген барлық кассалық шығыс операциялары бойынша жиынтық сомаға тең болады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп

16. Совокупная сумма по всем клиентским приходным операциям, указанным в строке 9 Таблицы 1 (за исключением поступлений наличных денег через электронные устройства), и по всем кассовым приходным операциям, указанным в строке 5 Таблицы 2 равняется совокупной сумме по всем клиентским расходным операциям, указанным в строке 9 Таблицы 1 (за исключением выдачи наличных денег через электронные устройства), и по всем кассовым расходным операциям, указанным в строке 5 Таблицы 2.
Приложение 12
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов

Ескерту. 12-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: RESDEP
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімдері:
есепті айдан кейінгі айдың сегізінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын;
желтоқсан айы үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірілмей (банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) ұсынылады
Нысан
Кесте. Резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Банктің салымшылары және өңірі туралы мәліметтер:
2.1
контрагент санаты
2.2
Өңір
3
Есепті кезеңнің соңындағы мәліметтер:
3.1
шоттың (салымның) түрі
3.2
валюта тобының коды
3.3
салым мерзімі
3.4
орташа алынған жылдық сыйақы мөлшерлемесі, %
3.5
есепті кезеңдегі түсімдер
3.6
есепті кезеңнің шығуы
3.7
шоттардағы (салымдардағы) ақша қалдығы
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Резидент-клиенттердің
шоттары мен салымдары
бойынша есеп
нысанына қосымша
Резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі - RESDEP, кезеңділігі - ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Резидент-клиенттердің шоттары мен салымдары бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді

Сноска. Приложение 12 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: RESDEP
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Сроки представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее восьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии в отчетном месяце оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года, следующего за завершенным финансовым годом
Форма
Таблица. Отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Сведения о вкладчиках и регионе банка:
2.1
категория контрагента
2.2
Регион
3
Сведения на конец отчетного периода:
3.1
вид счета (вклада)
3.2
код группы валют
3.3
срок вклада
3.4
средневзвешенная годовая ставка вознаграждения, %
3.5
поступление за отчетный период
3.6
выбытие за отчетный период
3.7
остаток денег на счетах (вкладах)
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета по счетам
и вкладам клиентов-резидентов
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов
(индекс – RESDEP, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по счетам и вкладам клиентов-резидентов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".

3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды.
Нысанның құндық көрсеткіштері үшін өлшем бірлігі теңге болып табылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
7. 2.1, 2.2, 3.1, 3.2 және 3.3-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдап алынады.
8. Нысанды толтыру кезінде екінші деңгейдегі банктер нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес "6", "7", "8" немесе "9" экономика секторларына жататын Қазақстан Республикасының резидент-клиенттерінің шоттары мен салымдары туралы мәліметтерді ашады.
9. 2.1-жолда егер контрагент (салымшы) заңды тұлға болса "1" коды, егер жеке тұлға (дара кәсіпкерлерді қоса алғанда) контрагент (салымшы) болып табылса "2" коды көрсетіледі.
10. 2.2-жолда шотқа қызмет көрсететін екінші деңгейдегі банк филиалының өңірі көрсетіледі.
11. Шоттың 3.3-жолында салымдар клиенттермен банктік салым шарттары негізінде мерзімдер бойынша бөлінеді.
Шарттың мерзімі өткен, бірақ салымды клиент талап етпейтін мерзімді және жинақ салымдары үшін 3.3-жолда "6" салым мерзімінің коды көрсетіледі, бұл ретте:
1) клиент әрекетсіз салық төлеуші болып табылса немесе салықтар мен әлеуметтік төлемдер бойынша берешегі болса, клиенттің шотында Қазақстан Республикасының салық органдары қойған шектеулер (инкассалық өкімдер, шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы қаулылар) болады;
2) клиенттің шотына үшінші тұлғалардың банктік шоттан ақша алу және (немесе) банктік шоттағы ақшаға тыйым салу туралы талаптары қойылған;
3) банк осы салымды "талап етуге дейінгі салым" шарттарымен ұзартады.
Шартты салымдар бойынша 3.3-жолда салым мерзімінің коды "06" көрсетіледі.
12. 3.4-жолда есепті кезеңдегі шоттарға, резидент-клиенттердің салымдарына нақты тартылған ақша сомалары бойынша орташа өлшенген сыйақы мөлшерлемелері көрсетіледі. Есептеу үшін тиісті шарттарда көрсетілген номиналды сыйақы мөлшерлемесі пайдаланылады.

3. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца.
Единицей измерения для стоимостных показателей Формы является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
7. В строках 2.1, 2.2, 3.1, 3.2 и 3.3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
8. При заполнении Формы банки второго уровня раскрывают сведения о счетах и вкладах клиентов-резидентов Республики Казахстан, отнесенных к секторам экономики "6", "7", "8" или "9" согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365.
9. В строке 2.1 указывается код "1", если контрагентом (вкладчиком) является юридическое лицо, код "2", если контрагентом (вкладчиком) является физическое лицо (включая индивидуальных предпринимателей).
10. В строке 2.2 указывается регион филиала банка второго уровня, обслуживающего счет.
11. В строке 3.3 счета, вклады распределяются по срокам на основании договоров банковского вклада с клиентами.
Для срочных и сберегательных вкладов, по которым истек срок договора, но вклад не востребован клиентом, в строке 3.3 указывается код срока вклада "6", при этом:
1) клиент является бездействующим налогоплательщиком или имеет задолженность по налогам и социальным платежам, на счете клиента имеются ограничения (инкассовые распоряжения, постановления о приостановлении расходных операций), выставленные налоговыми органами Республики Казахстан;
2) на счет клиента предъявлены требования третьих лиц об изъятии денег с банковского счета и (или) наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете;
3) банк пролонгирует данный вклад на условиях "вклада до востребования".
По условным вкладам в строке 3.3 указывается код срока вклада "06".
12. В строке 3.4 отражаются средневзвешенные ставки вознаграждения по фактически привлеченным суммам денег на счета, вклады клиентов-резидентов за отчетный период. Для расчета используется номинальная ставка вознаграждения, указанная в соответствующих договорах.

13. 3.5 және 3.6-жолдарда толықтыру, ішінара алу және өтеу операциялары бойынша шот, есепті кезеңдегі салым бойынша түсу және шығу сомалары көрсетіледі.
14. 3.7-жолда есептелген сыйақыны есепке алмағанда, есепті кезеңнің соңындағы шоттар, салымдар бойынша банк міндеттемелерінің сомасы көрсетіледі.
15. Шетел валютасындағы шоттар мен салымдар бойынша сомалар нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 Қаулысы және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының 1-тармағына сәйкес валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі:
3.5 және 3.6 – жолдар бойынша-шетел валютасымен операция жүргізу күніне;
3.7 – жол бойынша-есепті күнге.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп

13. В строках 3.5 и 3.6 указываются суммы поступления и выбытия по счету, вкладу за отчетный период по операциям пополнения, частичного снятия и погашения.
14. В строке 3.7 указывается сумма обязательств банка по счетам, вкладам на конец отчетного периода, без учета начисленного вознаграждения.
15. По счетам и вкладам в иностранной валюте суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют в соответствии с пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378:
по строкам 3.5 и 3.6 – на дату проведения операции с иностранной валютой;
по строке 3.7 – на отчетную дату.
Приложение 13
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об основных источниках привлеченных денег

Ескерту. 13-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: FUND
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ______________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей, ай сайын.
Нысан
Кесте. Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп
Көрсеткіштердің атауы
Мәні
1
2
3
1
Референс
2
Контрагент туралы мәліметтер:
2.1
атауы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2.2
идентификатор түрі
2.3
идентификатор
2.4
контрагент санаты
2.5
резиденттік белгісі
2.6
тіркелген елі
2.7
компаниялар тобына жататындар
3
Қорландыру түрі
4
Валюталық белгі
5
Есепті күндегі міндеттеменің баланстық құны
5.1
баланстық құнға енгізілген дисконт (минус белгісімен)
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Тартылған ақшаның негізгі
көздері туралы есеп
нысанына қосымша
Әкімшілік деректерді толтыру бойынша түсіндірме Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп (индексі – FUND, кезеңділігі – ай сайын) 1-тарау. Жалпы ережелер

Сноска. Приложение 13 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: FUND
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ______________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Срок представления формы административных данных: ежемесячно, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Отчет об основных источниках привлеченных денег
Наименование показателей
Значение
1
2
3
1
Референс
2
Сведения о контрагенте:
2.1
наименование, фамилия, имя и отчество (при его наличии)
2.2
вид идентификатора
2.3
идентификатор
2.4
категория контрагента
2.5
признак резидентства
2.6
страна регистрации
2.7
принадлежность к группе компаний
3
Вид фондирования
4
Валютный признак
5
Балансовая стоимость обязательства на отчетную дату
5.1
дисконт, включенный в балансовую стоимость
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета об основных
источниках привлеченных денег
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об основных источниках привлеченных денег
(индекс – FUND, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме "Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер ай сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі теңге болып табылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбалы сандармен көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Нысанды толтыру кезінде кодтар "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесінде орналастырылған анықтамалықтарға сәйкес көрсетіледі.
6. Нысан мен осы түсіндірмедегі шоттардың нөмірлері Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы және Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктердің филиалдарындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарына (бұдан әрі – Банктердің үлгі шот жоспарына) сәйкес көрсетіледі.
7. Осы түсіндірмеде көрсетілген көрсеткіш ұсынылмайтын жағдайларды қоспағанда, барлық көрсеткіштер толтырылуы міндетті болып табылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
8. Нысанда банктің ең ірі депозиторлары (кредиторлары) - жеке және заңды тұлғалар туралы мәліметтер көрсетіледі, олардың алдындағы банк міндеттемелерінің сомасы (міндеттемелерінің жиынтық сомасы) кемінде 10 (он) миллион теңгені құрайды және міндеттемелер сомасының кемуі бойынша қалыптастырылған банк депозиторлары (кредиторлары) тізбесінің 30 (отыз) ең үлкен мәндерінің қатарына кіреді.
Егер заңды тұлғаны, оның ірі қатысушыларын және (немесе) еншілес ұйымдарын қамтитын байланысты тұлғалар тобы банктің депозиторлары (кредиторлары) болып табылса, онда банктің ірі депозиторы (кредиторы) мәртебесін айқындау мақсатында аталған тұлғалар алдындағы банк міндеттемелерінің жиынтық сомасы қаралады.
Егер бір заңды тұлғаның бірнеше филиалы банктің депозиторлары (кредиторлары) болып табылса, онда нысанда осы заңды тұлға бойынша жиынтығында міндеттемелер сомасы көрсетіледі.

1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об основных источниках привлеченных денег" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно по состоянию на конец отчетного периода.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. При заполнении Формы коды указываются в соответствии со справочниками, размещенными в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
6. Номера счетов в Форме и настоящем пояснении указываются в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков - нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793 (далее – Типовой план счетов).
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, за исключением указанных в настоящем пояснении случаев, когда показатель не представляется.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
8. В Форме указываются сведения о крупнейших депозиторах (кредиторах) банка - физических и юридических лицах, сумма обязательств (совокупная сумма обязательств) банка перед которыми составляет не менее 10 (десяти) миллионов тенге и входит в число 30 (тридцати) наибольших значений перечня депозиторов (кредиторов) банка, сформированного по убыванию суммы обязательств.
Если депозиторами (кредиторами) банка является группа связанных лиц, включающая юридическое лицо, его крупных участников и (или) дочерние организации, то в целях определения статуса крупнейшего депозитора (кредитора) банка рассматривается совокупная сумма обязательств банка перед указанными лицами.
Если депозиторами (кредиторами) банка являются несколько филиалов одного юридического лица, то в Форме указывается сумма обязательств в совокупности по данному юридическому лицу.

9. Нысанда есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, шоттар мен талап етілгенге дейінгі салымдар, мерзімді және жинақ салымдары, алынған қарыздар, айналысқа шығарылған бағалы қағаздар, мерзімсіз қаржы құралдары, реттелген борыштар бойынша дисконттар мен сыйақыларды ескере отырып, банк тартқан ақшаның баланстық құны көрсетіледі.
10. 2.2, 2.4, 2.5, 2.6, 3, 5.2 және 5.4-жолдарда мәндер "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтардан таңдалады.
11. Егер банктің ірі депозиторларының (кредиторларының) қатарына заңды тұлғаны, оның ірі қатысушыларын және (немесе) еншілес ұйымдарын қамтитын байланысты тұлғалар тобы жатқызылса, онда Нысандағы мәліметтер көрсетілген тұлғалардың әрқайсысы бойынша жеке көрсетіледі.
12. Осы түсіндірменің 8 және 11-тармақтарының мақсатында заңды тұлғаның (қатысу үлесі 10 (он) және одан көп пайызды құрайтын) және (немесе) оның еншілес ұйымдарының ірі қатысушыларының мәртебесін банк әрбір күнтізбелік айдың басындағы жағдай бойынша жаңартады.
13. Банктің ең ірі депозиторларының (кредиторларының) қатарына қаражатын өзі дербес орналастырған "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы және (немесе) зейнетақы активтерін сенімгерлік басқарушы ретінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі кірмейді.
14. 2.1-жолда есеп беретін банк жүргізетін анықтамалыққа сәйкес контрагенттің (депозитордың, кредитордың) атауы көрсетіледі. Жеке тұлғалар бойынша 2.1-жолдағы көрсеткіш жеке тұлға-клиенттердің шартты белгілеуімен ауыстырылуы мүмкін, мысалы, жеке тұлға 1, жеке тұлға 2 және т.б.
Банктің ірі депозиторларын (кредиторларын) сәйкестендіру үшін 2.2 және 2.3-жолдарда сәйкестендіргіштердің мынадай түрлері және олардың мәндері көрсетіледі:
заңды тұлға үшін – Халықаралық ұйымның 9362 "Банк ісі. Банктік телекоммуникациялық хабарламалар. Банктердің сәйкестендіру кодтары" стандарттау бойынша халықаралық стандартына сәйкес бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе банктің контрагентіне берілген банктік сәйкестендіру коды, олар болмаған кезде – "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесі үшін белгіленген алгоритм бойынша есеп беретін банк қалыптастырған балама сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – балама сәйкестендіру нөмірі);
жеке тұлға, оның ішінде жеке кәсіпкер үшін – жеке сәйкестендіру нөмірі, ол болмаған кезде – балама сәйкестендіру нөмірі.

9. В Форме указывается балансовая стоимость привлеченных банком денег, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий по счетам и вкладам до востребования, срочным, сберегательным и условным вкладам, займам полученным, выпущенным в обращение ценным бумагам, бессрочным финансовым инструментам, субординированным долгам.
10. В строках 2.2, 2.4, 2.5, 2.6 и 3 значения выбираются из справочников, размещенных в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан".
11. Если в число крупнейших депозиторов (кредиторов) банка отнесена группа связанных лиц, включающая юридическое лицо, его крупных участников и (или) дочерние организации, то сведения в Форме указываются отдельно по каждому из указанных лиц.
12. Статусы крупных участников юридического лица (доля участия которых составляет 10 (десять) и более процентов) и (или) его дочерних организаций в целях пунктов 8 и 11 настоящего пояснения обновляются банком по состоянию на начало каждого календарного месяца.
13. В число крупнейших депозиторов (кредиторов) банка не включается акционерное общество "Единый накопительный пенсионный фонд", средства которого размещены им самостоятельно и (или) Национальным Банком Республики Казахстан в качестве доверительного управляющего пенсионными активами.
14. В строке 2.1 указывается наименование контрагента (депозитора, кредитора) в соответствии со справочником, который ведется отчитывающимся банком. По физическим лицам показатель в строке 2.1 может быть заменен условным обозначением клиентов-физических лиц, к примеру, физическое лицо 1, физическое лицо 2 и так далее.
Для идентификации крупнейших депозиторов (кредиторов) банка в строках 2.2 и 2.3 указываются следующие виды идентификаторов и их значения:
для юридического лица – бизнес-идентификационный номер или банковский идентификационный код, присвоенный контрагенту банка в соответствии с международным стандартом Международной организации по стандартизации 9362 "Банковское дело. Банковские телекоммуникационные сообщения. Идентификационные коды банков", при их отсутствии – альтернативный идентификационный номер, сформированный отчитывающимся банком по алгоритму, установленному для информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" (далее – альтернативный идентификационный номер);
для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя – индивидуальный идентификационный номер, при его отсутствии - альтернативный идентификационный номер.

15. 2.4-жолда егер кредитор (депозитор) заңды тұлға болып табылса "1" коды, егер кредитор (депозитор) жеке тұлға (дара кәсіпкерлерді қоса алғанда) болып табылса "2" коды көрсетіледі.
16. 2.5-жолда Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын контрагент бойынша "1" мәні көрсетіледі, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын контрагент бойынша "2" мәні көрсетіледі.
17. Егер топтың жоғарғы деңгейдегі компаниясы немесе топтың жоғарғы деңгейін білдіретін жеке тұлға банктің клиенті болып табылса, онда 2.7-жолда тиісінше компанияның атауы немесе жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) не шартты белгісі (осы түсіндірменің 14-тармағында келтірілген мысалға ұқсас) көрсетіледі.
Егер топтың жоғарғы деңгейдегі компаниясы немесе топтың жоғарғы деңгейін білдіретін жеке тұлға банктің клиенті болып табылмаса, 2.7-жолда банк-заңды тұлға депозиторының (кредиторының) атауы қайталанады.
Квазимемлекеттік сектор компаниялары бойынша жоғарғы деңгейдегі компания 2.7-жолда, егер ол банктің клиенті болып табылмаса да көрсетіледі.
Егер банк-заңды тұлға депозиторының (кредиторының) екі және одан да көп ірі қатысушылары болса және топтың жоғарғы деңгейдегі компаниясы болмаса, онда 2.7-жолда банктің алдында міндеттемелері бар (заңды тұлғаның басқа ірі қатысушылары алдында міндеттемелері болмаған кезде) заңды тұлға көрсетіледі.
Егер банктің заңды тұлғаның бірнеше ірі қатысушылары алдында міндеттемелері болса, 2.7-жолда заңды тұлғаның капиталына ең көп қатысу үлесі бар ірі қатысушы, ал тең үлестер кезінде – есепті күндегі жағдай бойынша алдындағы міндеттемелерінің сомасы көп болатын ірі қатысушы көрсетіледі.
18. 4-жолда міндеттемелер бойынша ұлттық валютада "1" мәні көрсетіледі, өзге жағдайларда "0" көрсетіледі.
19. 5-жолда есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, дисконттар мен сыйақыларды ескере отырып, банк тартқан ақшаның баланстық құны көрсетіледі.
20. 5-жолдағы мән 5.1-жолдағы мәнді қамтиды.
21. Ислам банктері 5-жолды Үлгі шот жоспарына сәйкес 7830 "Инвестициялық депозит туралы шарт бойынша міндеттемелер" баланстық шотындағы қалдықтарды ескере отырып толтырады.
22. 5.1-жолдағы көрсеткіш баланстық құнға енгізілген дисконт болмаған кезде ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
14-қосымша

15. В строке 2.4 указывается код "1", если кредитором (депозитором) является юридическое лицо, код "2", если кредитором (депозитором) является физическое лицо (включая индивидуальных предпринимателей).
16. В строке 2.5 по контрагенту, являющемуся резидентом Республики Казахстан, указывается значение "1", по контрагенту, являющемуся нерезидентом Республики Казахстан, указывается значение "2".
17. Если компания верхнего уровня группы или физическое лицо, представляющее верхний уровень группы, является клиентом банка, то в строке 2.7 указывается наименование компании или фамилия, имя и отчество (при его наличии) либо условное обозначение (по аналогии с примером, приведенным в пункте 14 настоящего пояснения) физического лица соответственно.
Если компания верхнего уровня группы или физическое лицо, представляющее верхний уровень группы, не является клиентом банка, в строке 2.7 повторяется наименование депозитора (кредитора) банка-юридического лица.
По компаниям квазигосударственного сектора компания верхнего уровня в строке 2.7 указывается даже в случае, если она не является клиентом банка.
Если у депозитора (кредитора) банка-юридического лица имеются два и более крупных участников и отсутствует компания верхнего уровня группы, то в строке 2.7 указывается юридическое лицо, перед которой у банка имеются обязательства (при отсутствии обязательств перед другими крупными участниками юридического лица).
Если у банка имеются обязательства перед несколькими крупными участниками юридического лица, в строке 2.7 указывается крупный участник с наибольшей долей участия в капитале юридического лица, а при равных долях – крупный участник, сумма обязательств банка перед которым больше по состоянию на отчетную дату.
18. В строке 4 по обязательствам в иностранной валюте указывается значение "1", в иных случаях указывается "0".
19. В строке 5 указывается балансовая стоимость привлеченных банком денег, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий.
20. Значение в строке 5 включает значение в строке 5.1.
21. Исламскими банками строка 5 заполняется с учетом остатков на балансовом счете 7830 "Обязательства по договору об инвестиционном депозите" в соответствии с Типовым планом счетов.
22. Показатель в строке 5.1 не представляется при отсутствии дисконта, включенного в балансовую стоимость.
Приложение 14
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Отчет по объемам и ставкам вознаграждений депозитов физических лиц

Ескерту. 14-қосымша 01.12.2023 дейін қолданыста болды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
15-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері (оның ішінде сыйақының ең жоғарғы мөлшерлемесі) бойынша есеп
Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.09.2024 № 54 (01.10.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: INDDEP-1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20___жылғы "___"____________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімдері:
ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он екінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
тіркелген пайыздық мөлшерлемесі бар жеке тұлғалардың тартылған салымдары бойынша ең жоғары мөлшерлемелер туралы мәліметтер бөлігінде - ай сайын, есепті айдың күнтізбелік жиырмасыншы күнінен кейінгі екінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
желтоқсан айы үшін қосымша есеп (банкішілік операциялар бойынша қорытынды айналымдарды ескере отырып) аяқталған қаржы жылынан кейінгі жылдың отыз бірінші қаңтарынан кешіктірмей (есепті айда банкішілік операциялар бойынша айналымдар болған кезде) ұсынылады
1-кесте. Жеке тұлғалардың депозиттері бойынша мәлімет
(теңгемен)
Атауы
Депозиттердің барлығы, оның ішінде:
Қоса алғанда 1 (бір) айға дейін

Сноска. Приложение 14 действовало до 01.12.2023 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67.
Приложение 15
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Сноска. Приложение 15 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 23.09.2024 № 54 (вводится в действие с 01.10.2024 и подлежит официальному опубликованию).
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.nationalbank.kz
Отчет по объемам и ставкам вознаграждений
(в том числе максимальным ставкам вознаграждения) депозитов физических лиц
Индекс формы административных данных: INDDEP-1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня,
являющиеся участниками системы обязательного гарантирования депозитов,
Сроки представления формы административных данных:
ежемесячно, не позднее двенадцатого рабочего дня месяца,
следующего за отчетным месяцем;
в части сведений о максимальных ставках по привлеченным вкладам физических лиц
с фиксированной процентной ставкой – ежемесячно, не позднее второго рабочего дня
после двадцатого календарного дня отчетного месяца;
дополнительный отчет за декабрь месяц (с учетом заключительных оборотов
по внутрибанковским операциям) представляется (при наличии в отчетном месяце
оборотов по внутрибанковским операциям) не позднее тридцать первого января года,
следующего за завершенным финансовым годом
Таблица 1. Сведения по депозитам физических лиц
Наименование
Всего депозитов, в том числе:
До 1 (одного) месяца включительно

Қоса алғанда 1 (бір) айдан 3 (үш) айға дейін
1
2
3
4
5
1
Жеке тұлғалардың ұлттық және шетел валюталарындағы депозиттерінің барлығы, оның ішінде:
1.1
Ұлттық валютадағы депозиттер, оның ішінде:
1.1.1
Мерзімділік талаптарына сәйкес келмейтін салымдар, оның ішінде:
1.1.1.1
Шартты салымдар, оның ішінде:
1.1.1.1.1
Қоса алғанда 1 (бір) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.2
1 (бір) миллион теңгеден қоса алғанда 3 (үш) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.3
3 (үш) миллион теңгеден қоса алғанда 5 (бес) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.4
5 (бес) миллион теңгеден қоса алғанда 10 (он) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.5
10 (он) миллион теңгеден қоса алғанда 15 (он бес) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.6
15 (он бес) миллион теңгеден қоса алғанда 20 (жиырма) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.7
20 (жиырма) миллион теңгеден қоса алғанда 50 (елу) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.8
50 (елу) миллион теңгеден қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.1.1.9
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.1.1.10
Екінші деңгейдегі банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың шартты салымдары
1.1.1.2
Мерзімді салымдар, оның ішінде:
1.1.1.2.1
қоса алғанда 1 (бір) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.2
1 (бір) миллион теңгеден қоса алғанда 3 (үш) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.3
3 (үш) миллион теңгеден қоса алғанда 5 (бес) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.4
5 (бес) миллион теңгеден қоса алғанда 10 (он) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.5
10 (он) миллион теңгеден қоса алғанда 15 (он бес) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.6
15 (он бес) миллион теңгеден қоса алғанда 20 (жиырма) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.7
20 (жиырма) миллион теңгеден қоса алғанда 50 (елу) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.8
50 (елу) миллион теңгеден қоса алғанда 500 (бес жүз) миллион теңгеге дейін
1.1.1.2.9
500 (бес жүз) миллион теңгеден астам
1.1.1.2.10
Екінші деңгейдегі банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалардың ұлттық валютадағы шартты салымдары
1.1.2
Мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдар, оның ішінде:
1.1.2.1
толықтыру құқығымен, оның ішінде:
1.1.2.1.1
қоса алғанда 1 (бір) миллион теңгеге дейін
1.1.2.1.2
1 (бір) миллион теңгеден қоса алғанда 3 (үш) миллион теңгеге дейін
1.1.2.1.3
3 (үш) миллион теңгеден қоса алғанда 5 (бес) миллион теңгеге дейін
1.1.2.1.4
5 (бес) миллион теңгеден қоса алғанда 10 (он) миллион теңгеге дейін
1.1.2.1.5
10 (он) миллион теңгеден қоса алғанда 15 (он бес) миллион теңгеге дейін
1.1.2.1.6
15 (он бес) миллион теңгеден қоса алғанда 20 (жиырма) миллион теңгеге дейін
1.1.2.1.7
20 (жиырма) миллион теңгеден қоса алғанда 50 (елу) миллион теңгеге дейін

Свыше 1 (одного) до 3 (трех) месяцев включительно
1
2
3
4
5
1
Всего депозитов физических лиц в национальной и иностранной валютах, в том числе:
1.1
Депозиты в национальной валюте, в том числе:
1.1.1
Вклады, не соответствующие условиям срочности, в том числе:
1.1.1.1
Условные вклады, в том числе:
1.1.1.1.1
до 1 (одного) миллиона тенге включительно
1.1.1.1.2
от 1 (одного) миллиона тенге до 3 (трех) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.3
от 3 (трех) миллионов тенге до 5 (пяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.4
от 5 (пяти) миллионов тенге до 10 (десяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.5
от 10 (десяти) миллионов тенге до 15 (пятнадцати) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.6
от 15 (пятнадцати) миллионов тенге до 20 (двадцати) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.7
от 20 (двадцати) миллионов тенге до 50 (пятидесяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.8
от 50 (пятидесяти) миллионов тенге до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.1.1.9
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.1.1.10
условные вклады лиц, связанных с банком второго уровня особыми отношениями
1.1.1.2
Срочные вклады, в том числе:
1.1.1.2.1
до 1 (одного) миллиона тенге включительно
1.1.1.2.2
от 1 (одного) миллиона тенге до 3 (трех) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.3
от 3 (трех) миллионов тенге до 5 (пяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.4
от 5 (пяти) миллионов тенге до 10 (десяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.5
от 10 (десяти) миллионов тенге до 15 (пятнадцати) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.6
от 15 (пятнадцати) миллионов тенге до 20 (двадцати) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.7
от 20 (двадцати) миллионов тенге до 50 (пятидесяти) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.8
от 50 (пятидесяти) миллионов тенге до 500 (пятисот) миллионов тенге включительно
1.1.1.2.9
свыше 500 (пятисот) миллионов тенге
1.1.1.2.10
срочные вклады в национальной валюте лиц, связанных с банком второго уровня особыми отношениями
1.1.2
Вклады, соответствующие условиям срочности, в том числе:
1.1.2.1
с правом пополнения, в том числе:
1.1.2.1.1
до 1 (одного) миллиона тенге включительно
1.1.2.1.2
от 1 (одного) миллиона тенге до 3 (трех) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.3
от 3 (трех) миллионов тенге до 5 (пяти) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.4
от 5 (пяти) миллионов тенге до 10 (десяти) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.5
от 10 (десяти) миллионов тенге до 15 (пятнадцати) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.6
от 15 (пятнадцати) миллионов тенге до 20 (двадцати) миллионов тенге включительно
1.1.2.1.7
от 20 (двадцати) миллионов тенге до 50 (пятидесяти) миллионов тенге включительно

6 (алты) айдан аса қоса алғанда 12 (он екі) айға дейін
2.2.4
12 (он екі) айдан аса қоса алғанда 24 (жиырма төрт) айға дейін
2.2.5
24 (жиырма төрт) айдан астам
2.3
Мерзімділік талаптарына сәйкес келетін салымдар және толықтыру құқығынсыз жинақ салымдары, оның ішінде:
2.3.1
қоса алғанда 1 (бір) айға дейін
2.3.2
1 (бір) айдан аса қоса алғанда 6 (алты) айға дейін
2.3.3
6 (алты) айдан аса қоса алғанда 12 (он екі) айға дейін

свыше 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев включительно
2.2.4
свыше 12 (двенадцати) до 24 (двадцати четырех) месяцев включительно
2.2.5
свыше 24 (двадцати четырех) месяцев
2.3
Вклады, соответствующие условиям срочности и сберегательные вклады без права пополнения, в том числе:
2.3.1
до 1 (одного) месяца включительно
2.3.2
свыше 1 (одного) до 6 (шести) месяцев включительно
2.3.3
свыше 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев включительно

2.3.4
12 (он екі) айдан аса қоса алғанда 24 (жиырма төрт) айға дейін
2.3.5
24 (жиырма төрт) айдан астам
Атауы _______________________________________________________
Мекенжайы__________________________________________________________
Телефоны ________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _________________________
Орындаушы ____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)             қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)       қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Жеке тұлғалар депозиттерінің сыйақыларының көлемі және мөлшерлемелері (оның ішінде сыйақының ең жоғары мөлшерлемелері) бойынша есеп" әкімшілік деректер нысанын толтыру жөніндегі түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
15-қосымшаның
Жеке тұлғалар депозиттерінің
көлемі және сыйақы
мөлшерлемелері (оның ішінде
сыйақының ең жоғары
мөлшерлемелері) бойынша
есептің нысанына
қосымша
Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері (оның ішінде сыйақының ең жоғары мөлшерлемелері) бойынша есеп (индексі – INDDEP-1, кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Жеке тұлғалар депозиттерінің көлемі және сыйақы мөлшерлемелері (оның ішінде сыйақының ең жоғары мөлшерлемелері) бойынша есептің нысаны" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабы 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушылары болып табылатын екінші деңгейдегі банктер есепті айдың жиырмасыншы күнінің соңындағы жағдай бойынша жасалатын 8-кесте бойынша нысанды қоспағанда, есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады, егер жиырмасыншы күн жұмыс істемейтін күнге келсе, онда 8-кесте бойынша нысан алдыңғы жұмыс күнінің соңындағы жағдай бойынша жасалады.
Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі теңге болып табылады. Құндық көрсеткіштер үтірден кейін екі таңбасы бар сандарда көрсетіледі.

2.3.4
свыше 12 (двенадцати) до 24 (двадцати четырех) месяцев включительно
2.3.5
свыше 24 (двадцати четырех) месяцев
Наименование ___________________________________________________
Адрес___________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель ____________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
________________________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы,
предназначенной для сбора административных данных "Отчет по объемам и ставкам
вознаграждений (в том числе максимальным ставкам вознаграждения)
депозитов физических лиц".
Приложение
к Приложению 15
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
к форме отчета по объемам
и ставкам вознаграждений
(в том числе максимальным ставкам
вознаграждения) депозитов
физических лиц
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет по объемам и ставкам вознаграждений (в том числе максимальным ставкам вознаграждения) депозитов физических лиц
(индекс – INDDEP-1, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет по объемам и ставкам вознаграждений (в том числе максимальным ставкам вознаграждения) депозитов физических лиц" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня, являющимися участниками системы обязательного гарантирования депозитов, ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца за исключением формы по Таблице 8, которая составляется по состоянию на конец двадцатого числа отчетного месяца, если двадцатое число приходится на нерабочий день, то форма по Таблице 8 составляется по состоянию на конец предыдущего рабочего дня.
Единицей измерения, используемой при заполнении Формы, является тенге. Стоимостные показатели указываются в числах с двумя знаками после запятой.

4. Салымдар клиенттермен банктік салым шарттары негізінде мерзімдер бойынша бөлінеді. Салымдар мерзімдері бойынша мынадай салымдарға сыныпталады:
1 (бір) айға дейін қоса алғанда;
1 (бір) айдан аса 3 (үш) айға дейін қоса алғанда;
3 (үш) айдан аса 6 (алты) айға дейін қоса алғанда;
6 (алты) айдан аса 12 (он екі) айға дейін қоса алғанда;
12 (он екі) айдан аса 24 (жиырма төрт) айға дейін қоса алғанда;
24 (жиырма төрт) айдан астам;
белгіленген мерзімсіз (талап етілгенге дейінгі салымдар, шартты салымдар).
Мерзімі бойынша ағымдағы шоттар мерзімі белгіленбеген депозиттер ретінде сыныпталады.
Мерзімдері күндермен есептелетін салымдар күнтізбелік 30 (отыз) күнге тең айлық мәнге келтіріледі (жылына күнтізбелік күндер саны 360 (үш жүз алпыс) күнге сәйкес келеді).
5. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. 1-кестені толтыру кезінде екінші деңгейдегі банктер жеке тұлғалардың, оның ішінде нөлдік қалдықтары бар депозиттер туралы мәліметтерді жария етеді.
7. Шетел валютасындағы депозиттер бойынша сома Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының (бұдан әрі - № 15 қаулы және № 99 бұйрық) 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша есепті күнге қайта есептеледі.
8. Депозиттердің сомасына қарай депозиттерді топтарға бөлу кезінде есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша деректер пайдаланылады.
9. 1-кестенің 3 және 11-бағандары бойынша жеке тұлғалар теңгемен және (немесе) шетел валютасымен ашқан депозиттердің жиынтық сомасы мен шоттардың саны көрсетіледі.
10. 1-кестенің 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17 және 18-бағандарында жеке тұлғалар теңгемен және (немесе) шетел валютасымен ашқан депозиттердің жиынтық сомасы мен шоттардың саны мерзімі (мерзімінің болмауы) бойынша бөлінісінде көрсетіледі.
11. 1-кестенің 10 және 18-бағандарында ағымдағы шоттардан, талап етілгенге дейінгі салымдардан және шартты салымдардан басқа, Қазақстан Республикасының заңнамасындағы шектеулердің болуы ескеріле отырып, шарттың мерзімі өткен, бірақ клиент салымды талап етпеген салымдар көрсетіледі, бұл ретте:
1) клиент әрекет етпейтін салық төлеуші болып табылады немесе салықтар мен әлеуметтік төлемдер бойынша берешегі бар, клиенттің шотында Қазақстан Республикасының салық органдары қойған шектеулер (шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы қаулылар, инкассолық өкімдер) бар;

4. Вклады распределяются по срокам на основании договоров банковского вклада с клиентами. По срокам вклады классифицируются на вклады:
до 1 (одного) месяца включительно;
свыше 1 (одного) до 3 (трех) месяцев включительно;
свыше 3 (трех) до 6 (шести) месяцев включительно;
свыше 6 (шести) до 12 (двенадцати) месяцев включительно;
свыше 12 (двенадцати) до 24 (двадцати четырех) месяцев включительно;
свыше 24 (двадцати четырех) месяцев;
без установленного срока (вклады до востребования, условные вклады).
Текущие счета по срокам классифицируются как депозиты без установленного срока.
Вклады, сроки по которым исчисляются в днях, приводятся к месячному значению, равному 30 (тридцати) календарных дней (количество календарных дней в году соответствует 360 (триста шестидесяти) дням).
5. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. При заполнении Таблицы 1 банки второго уровня раскрывают сведения о депозитах физических лиц, в том числе с нулевыми остатками.
7. По депозитам в иностранной валюте суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378 (далее – Постановление № 15 и Приказ № 99), на отчетную дату.
8. При распределении депозитов по группам в зависимости от суммы депозита используются данные по состоянию на конец отчетного периода.
9. По графам 3 и 11 Таблицы 1 указываются совокупные суммы депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами в тенге и (или) в иностранной валюте.
10. В графах 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17 и 18 Таблицы 1 указываются совокупные суммы депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами в тенге и в иностранной валюте, в разбивке по сроку (отсутствию срока).
11. В графах 10 и 18 Таблицы 1, помимо текущих счетов, вкладов до востребования и условных вкладов, с учетом наличия ограничений в законодательстве Республики Казахстан указываются вклады, по которым срок договора истек, но вклад не востребован клиентом, при этом:
1) клиент является бездействующим налогоплательщиком или имеет задолженность по налогам и социальным платежам, на счете клиента имеются ограничения (инкассовые распоряжения, постановления о приостановлении расходных операций), выставленные налоговыми органами Республики Казахстан;

2) клиенттің шотына үшінші тұлғалардың банктік шоттан ақшаны алу және (немесе) банктік шоттағы ақшаға тыйым салу туралы талаптары қойылған;
3) банк осы салымның мерзімін "талап етілгенге дейінгі салым" талаптарымен ұзартады.
12. 1-кестенің 3-жолында сыйақының бір бөлігін мемлекет субсидиялайтын (тұрғын үй құрылыс жинақтары, мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі шеңберінде) немесе мемлекеттің сыйлықақысы көзделген салымдар туралы мәліметтер көрсетіледі.
13. 1-кестенің 4-жолында сыйақы өзгермелі пайыздық мөлшерлеме бойынша есептелетін депозиттер туралы мәліметтер көрсетіледі.
14. Банкпен ерекше қатынастармен байланысты тұлғалардың депозиттері бойынша жолдардағы деректер 1-кестенің тиісті 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.2.1, 1.1.2.2., 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.4, 1.1.5, 2.1.1, 2.1.2, 2.2.1, 2.2.2, 2.3.1, 2.3.2, 2.4, 2.5, 3, 4.1 және 4.2-жолдарына қосылып қойған.
Тұлғаның Банкпен ерекше қатынастармен байланысты болу белгісі "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабында айқындалады.
15. 2-кестеде жеке тұлғалардың есепті айдағы салымдары (депозиттері) бойынша айналымдар көрсетіледі.
16. Егер есепті ай ішінде шетел валютасындағы депозиттер бойынша есепте көзделген мерзімін ұзарту, толықтыру, ішінара алу операциялары жүргізілген болса, сомалар шетел валютасымен операциялар жүргізілген күнгі № 15 қаулының және № 99 бұйрықтың 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.
17. 2-кестенің 3 және 4-бағандарында депозиттердің сомасы және есепті айда жеке тұлғалар ашқан шоттардың саны мерзім бойынша бөліністе көрсетіледі. 2-кестенің 4-бағанында депозит ашылған сәтте оның сомасын одан әрі толықтыру сомаларын есепке алмай көрсету қажет, оның ішінде бұл ашылған кезде ақша қаражатын енгізбей ашылған депозиттерге де қатысты.
Жаңа банктік шот ашуға әкеп соққан тұрғын үй құрылысы жинақтары шеңберінде ашылған салымдарды беру және бөлу жөніндегі операциялар 2-кестенің 3 және 4-бағандарында көрсетіледі.
18. 2-кестенің 5 және 6-бағандарында есепті айда мерзімі ұзартылған шоттардың саны және депозиттердің сомасы көрсетіледі. 2-кестенің 6-бағанында депозитті одан әрі толықтыру сомаларын есепке алмай, оны мерзімін ұзарту сәтіндегі депозит сомасын көрсету қажет.
19. 2-кестенің 7 және 8-бағандарында клиенттер және (немесе) үшінші тұлғалар есепті айда толықтырған шоттар саны және депозиттер сомасы (капиталдандыруды қоспағанда), оның ішінде банктік салым шартына сәйкес есепті айда енгізілген салым бойынша кейінге қалдырылған бастапқы жарна сомасы көрсетіледі.

2) на счет клиента предъявлены требования третьих лиц об изъятии денег с банковского счета и (или) наложении ареста на деньги, находящиеся на банковском счете;
3) банк пролонгирует данный вклад на условиях "вклада до востребования".
12. В строке 3 Таблицы 1 указываются вклады в национальной валюте, открытые в рамках жилищных строительных сбережений, государственной образовательной накопительной системы.
13. В строке 4 Таблицы 1 указываются сведения о вкладах, вознаграждение по которым начисляется по плавающей процентной ставке.
14. Данные в строках по депозитам лиц, связанных с банком особыми отношениями, уже включены в соответствующие строки 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.2.1, 1.1.2.2., 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.4, 1.1.5, 2.1.1, 2.1.2, 2.2.1, 2.2.2, 2.3.1, 2.3.2, 2.4, 2.5, 3, 4.1 и 4.2 Таблицы 1.
Признак связанности лица с банком особыми отношениями определяется статьей 40 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
15. В Таблице 2 указываются обороты по депозитам физических лиц за отчетный месяц.
16. Если в течение отчетного месяца по депозитам в иностранной валюте проводились операции открытия, пролонгирования, пополнения, частичного снятия, предусмотренные в отчете, суммы пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 Постановления № 15 и Приказа № 99, на дату проведения операций с иностранной валютой.
17. В графах 3 и 4 Таблицы 2 указываются сумма депозитов и количество счетов, открытых физическими лицами за отчетный месяц, в разбивке по сроку. В графе 4 Таблицы 2 необходимо указать сумму депозита на момент его открытия, без учета сумм его дальнейшего пополнения, в том числе, это относится и к депозитам, открытым без внесения денежных средств на момент открытия.
Операции по уступке и делению вкладов, открытых в рамках жилищных строительных сбережений, повлекшие открытие нового банковского счета, отражаются в графах 3 и 4 Таблицы 2.
18. В графах 5 и 6 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, сроки по которым пролонгированы в отчетном месяце. В графе 6 Таблицы 2 необходимо указать сумму депозита на момент пролонгации, без учета сумм его дальнейшего пополнения.
19. В графах 7 и 8 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, пополненных клиентами и (или) третьими лицами в отчетном месяце (за исключением капитализации), в том числе суммы отложенного первоначального взноса по вкладу, внесенные в отчетном месяце согласно договору банковского вклада.

Жинақ салымдары мен мерзімділік шарттарына сәйкес келетін салымдар бойынша 2-кестенің 7 және 8-бағандарын толықтыру құқығынсыз салым бойынша бастапқы жарна кейінге қалдырылған жағдайларда ғана толтырылады. Бұл ретте 2-кестенің 7 және 8-бағандарында берешекті өтеу мақсатында бұрын акцептсіз тәртіппен есептен шығарылған екінші деңгейдегі банк клиентінің шоттарына ақшаны қайтару көрсетілмейді.
Банк шотының жабылуына әкеп соққан тұрғын үй құрылыс жинақтары шеңберінде ашылған салымдарды біріктіру жөніндегі операциялар 2-кестенің 7 және 8-бағандарында көрсетіледі.
20. 2-кестенің 9 және 10-бағандарында есепті айда, оның ішінде мемлекеттік кірістер органдары мен сот орындаушыларының инкассалық өкімдеріне сәйкес жасалған шарттар негізінде банк клиентінің, оның сенім білдірілген адамының тапсырмасы бойынша, үшінші тұлғалардың талап етуі бойынша ақша ішінара алынған шоттардың саны және депозиттердің сомасы көрсетіледі.
21. 2-кестенің 11 және 12-бағандарында шарт мерзімінің аяқталуына байланысты есепті айда жабылған шоттардың саны мен депозиттердің сомасы, оның ішінде ағымдағы шоттар да көрсетіледі.
22. 2-кестенің 13 және 14-бағандарында есепті айда мерзімінен бұрын жабылған шоттардың саны және депозиттердің сомасы көрсетіледі.
Банк шотының жабылуына әкеп соққан тұрғын үй құрылысы жинақтары шеңберінде ашылған салымдарды беру, біріктіру және бөлу жөніндегі операциялар 2-кестенің 13 және 14-бағандарында көрсетіледі.
23. 3-кестенің 1-жолында екінші деңгейдегі банктің депозиторларға қарсы талаптарын ескермей, "Қазақстан депозиттерге кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Қор) төлеуге жататын екінші деңгейдегі банктің жеке тұлғаларының барлық депозиттері бойынша өтемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
24. 3-кестенің 2-жолында екінші деңгейдегі банктің депозиторларға қарсы талаптарының жалпы сомасын ескере отырып (шегере отырып), банктің жеке тұлғаларының барлық депозиттері бойынша Қор төлеуі тиіс өтемнің жалпы сомасы көрсетіледі.
25. 3-кестенің 3-жолында банктің депозитор-клиенттері болып табылатын жеке тұлғалардың қорытынды саны көрсетіледі.
26. 3-кестенің 3.1-жолында барлық шоттар бойынша нөлдік қалдығы бар клиенттер саны көрсетіледі. Егер банк клиентінде банкте бірнеше шот және олардың біреуі нөлдік қалдықпен болса, онда көрсетілген жолды толтыру кезінде тек жеке шоттар бойынша нөлдік қалдығы бар клиенттер есепке алынбайды.
27. 3-кестенің 4-жолында жеке тұлғалардың нөлдік қалдығы бар шоттарының жиынтық саны көрсетіледі.
28. 4-кестеде Банктің тиісті филиалдарына (банк филиалдарының орналасуына қатысты) сәйкес аймақтар бойынша бөліністе жеке тұлғалардың депозиттері бойынша шоттардың сомасы мен саны теңгемен және шетел валютасымен көрсетіледі. Облыстар және республикалық маңызы бар қалалар ұлттық Әкімшілік-аумақтық объектілер жіктеуішіне (ӘАОЖ) сәйкес толтырылады. Филиалдарда депозиттер болмаған кезде есептің тиісті ұяшықтар толтырылмайды.

По сберегательным вкладам и вкладам, соответствующим условиям срочности, без права пополнения графы 7 и 8 Таблицы 2 заполняются только в случаях отложенного первоначального взноса по вкладу. При этом в графах 7 и 8 Таблицы 2 не указывается возврат денег на счета клиента банка второго уровня, списанных ранее в безакцептном порядке в целях погашения задолженности.
Операции по объединению вкладов, открытых в рамках жилищных строительных сбережений, повлекшие закрытие банковского счета отражается в графах 7 и 8 Таблицы 2.
20. В графах 9 и 10 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, с которых в отчетном месяце деньги частично изымались, в том числе по поручению клиента банка, его доверенного лица, по требованию третьих лиц на основании заключенных договоров, в соответствии с инкассовыми распоряжениями органов государственных доходов и судебных исполнителей.
21. В графах 11 и 12 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, закрытых в отчетном месяце в связи с истечением срока договора, в том числе и текущие счета.
22. В графах 13 и 14 Таблицы 2 указываются количество счетов и сумма депозитов, досрочно закрытых в отчетном месяце.
Операции по уступке, объединению и делению вкладов, открытых в рамках жилищных строительных сбережений, повлекшие закрытие банковского счета, отражаются в графах 13 и 14 Таблицы 2.
23. В строке 1 Таблицы 3 указывается общая сумма возмещения по всем депозитам физических лиц банка второго уровня, подлежащая выплате Акционерным обществом "Казахстанский фонд гарантирования депозитов" (далее – Фонд), без учета встречных требований банка второго уровня к депозиторам.
24. В строке 2 Таблицы 3 указывается общая сумма возмещения по всем депозитам физических лиц банка, подлежащая выплате Фондом, с учетом (за вычетом) общей суммы встречных требований банка второго уровня к депозиторам.
25. В строке 3 Таблицы 3 указывается итоговое количество физических лиц, являющихся клиентами-депозиторами банка.
26. В строке 3.1 Таблицы 3 указывается количество клиентов с нулевым остатком по всем счетам. Если у клиента банка имеются несколько счетов в банке и один из них с нулевым остатком, то при заполнении указанной строки такие клиенты, имеющие нулевой остаток лишь по отдельным счетам, не учитываются.
27. В строке 4 Таблицы 3 указывается итоговое количество счетов физических лиц с нулевыми остатками.
28. В Таблице 4 указываются сумма и количество счетов по депозитам физических лиц в разбивке по регионам, согласно соответствующим филиалам банка (относительно расположения филиалов банка), в тенге и в иностранной валюте. Области и города республиканского значения заполняются в соответствии с национальным Классификатором административно-территориальных объектов (КАТО). При отсутствии депозитов в филиалах, соответствующие ячейки отчета не заполняются.

29. Есептің 5-кестесі есепті айдың бірінші күнінен бастап соңғы (қоса алғанда) күніне дейінгі кезеңде екінші деңгейдегі банктердің тіркелген пайыздық мөлшерлемесі бар жеке тұлғалардың жаңадан тартылған депозиттері және ағымдағы шоттар бойынша толтырылады.
Жаңадан тартылған депозит - депозит:
қатысушы банк есепті ай ішінде банктік шот және (немесе) банктік салым шарты бойынша қабылдаған;
есепті ай ішінде мерзімі ұзартылған банктік салым шарты бойынша;
есепті ай ішінде өзгертілген сыйақы мөлшерлемесі.
30. Жеке тұлғалардың жаңадан тартылған мультивалюталық депозиттері бойынша екінші деңгейдегі банк мәліметтерде валюталардың әрбір түрі бойынша сыйақының ең жоғары мөлшерлемелерін көрсетеді.
31. 5-кесте басқа бағандардағы сомалардың қайталануынсыз есепті кезең үшін депозит тарту жөніндегі операциялар қорытындысының кезектілігі тәртібімен толтырылады. Депозит бойынша операцияның түпнұсқалығын негізге ала отырып, оны 5-кестенің тиісті бағандарына жатқызу тәртібі айқындалады.
32. 5-кестенің 3, 4 және 5-бағандарында белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша есепті ай үшін жаңадан ашылған шоттарда қабылданған екінші деңгейдегі банк депозиттері сыйақысының тиісінше көлемі, ең жоғары жылдық тиімді және орташа мөлшерленген жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі. Депозиттер көлемін есептеу кезінде депозит ашылған сәттегі оның сомасы және ол бойынша есепті айдағы барлық ағындар ескеріледі. Бұл ретте, егер депозит ақша қаражатын енгізбей ашылса және есепті ай ішінде толықтырылмаса, онда 5-кестенің 3-бағанында көлем көрсетілмейді, бірақ бұл ретте жаңадан ашылған депозит бойынша ең жоғары мөлшерлемені көрсете отырып, 5-кестенің 4-бағанын толтыру қажет.
Ағындарда клиенттер және (немесе) үшінші тұлғалар есепті айда жасаған депозит бойынша барлық толықтыруларды (капиталдандыруды қоспағанда), оның ішінде банктік салым шартына сәйкес есепті айда енгізілген салым бойынша кейінге қалдырылған бастапқы жарнаның сомаларын көрсету қажет.
Егер жаңадан ашылған шотта қабылданған депозит бойынша сыйақы мөлшерлемесі есепті ай ішінде өзгертілген жағдайда, онда 5-кестенің 4-бағанында оның өзгеруін ескере отырып, есепті ай ішінде болған барлық мөлшерлемелердің ішіндегі ең жоғары сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі. Бұл ретте, есепті айда сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген есепті айда жаңадан тартылған депозиттер 5-кестенің 12, 13 және 14-бағандарында қайталанбайды.
33. Жаңадан тартылған шетел валютасындағы депозиттер шетел валютасындағы депозитті тарту күніне № 15 қаулының және № 99 бұйрықтың 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеледі.

29. Таблица 5 заполняется по вновь привлеченным депозитам физических лиц с фиксированной процентной ставкой банков второго уровня и текущим счетам, за период с первого по последнее (включительно) число отчетного месяца.
Вновь привлеченный депозит – депозит:
принятый банком-участником по договору банковского счета и (или) банковского вклада в течение отчетного месяца;
по пролонгированному в течение отчетного месяца договору банковского вклада;
ставка вознаграждения, по которому была изменена в течение отчетного месяца.
30. По вновь привлеченным мультивалютным депозитам физических лиц банк второго уровня в сведениях указывает максимальные ставки вознаграждения по каждому виду валют.
31. Таблица 5 заполняется в порядке очередности заключения операций по привлечению депозита за отчетный период без дублирования сумм в других графах. Исходя из первоначальности операции по депозиту определяется порядок ее отнесения к соответствующим графам Таблицы 5.
32. В графах 3, 4 и 5 Таблицы 5 указывается соответственно объем, максимальная годовая эффективная и средневзвешенная годовая эффективная ставки вознаграждения депозитов банка второго уровня, принятых на вновь открывшихся счетах, за отчетный месяц по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой. При расчете объема депозитов учитываются сумма депозита на момент его открытия и все притоки по нему за отчетный месяц. При этом в случае, если депозит открывается без внесения денежных средств и не пополняется в течение отчетного месяца, то в графе 3 Таблицы 5 объем не указывается, но при этом необходимо заполнить графу 4 Таблицы 5 с указанием максимальной ставки по вновь открытому депозиту.
В притоках необходимо отразить все пополнения по депозиту, которые были совершены клиентами и (или) третьими лицами в отчетном месяце (за исключением капитализации), в том числе суммы отложенного первоначального взноса по вкладу, внесенные в отчетном месяце согласно договору банковского вклада.
В случае, если по депозиту, принятому на вновь открывшемся счете, в течение отчетного месяца была изменена ставка вознаграждения, то в графе 4 Таблицы 5 указывается наибольшая максимальная ставка вознаграждения из всех ставок, которые были в течение отчетного месяца с учетом ее изменения. При этом вновь привлеченные в отчетном месяце депозиты, по которым в отчетном месяце также была изменена ставка вознаграждения, не дублируются в графах 12, 13 и 14 Таблицы 5.
33. Вновь привлеченные депозиты в иностранной валюте пересчитываются по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 Постановления № 15 и Приказа № 99, на дату привлечения депозита в иностранной валюте.

34. 5-кестенің 6, 7 және 8-бағандарында белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруімен есепті айда мерзімі ұзартылған екінші деңгейдегі банк депозиттерінің сыйақысының тиісінше көлемі, ең жоғары жылдық тиімді және орташа мөлшерленген жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі. Егер мерзімі ұзартылған депозит бойынша сыйақы мөлшерлемесі есепті ай ішінде қайта өзгертілген жағдайда, 5-кестенің 7-бағанында оның өзгеруін ескере отырып, депозиттің мерзімі ұзартылғаннан кейін есепті ай ішінде болған барлық мөлшерлемелердің ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі. Бұл ретте есепті айда сыйақы мөлшерлемесі қайта өзгертілген есепті айда мерзімі ұзартылған депозиттер 5-кестенің 12, 13 және 14-бағандарында қайталанбайды. Депозиттер көлемін есептеу кезінде мерзімін ұзарту сәтіндегі сыйақы мөлшерлемесінің өзгеруімен мерзімі ұзартылған депозит сомасы және ол бойынша мерзімі ұзартылған күнінен бастап есепті айдағы барлық ағындар ескеріледі.
5-кестенің 9, 10 және 11-бағандарында белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша сыйақы мөлшерлемесін өзгертпей есепті айда ұзартылған екінші деңгейдегі банк депозиттері сыйақысының тиісінше көлемі, ең жоғары жылдық тиімді және орташа мөлшерленген жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі.
5-кестенің 6, 7, 8, 9, 10 және 11-бағандары осы түсіндірменің 31-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес толтырылуға тиіс. Яғни, егер бастапқыда сыйақы мөлшерлемесін сақтай отырып ұзарту болса, содан кейін есепті ай ішінде осындай депозиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесінің жалпы өзгеруі орын алса, онда мәліметтер 5-кестенің 9, 10 және 11-бағандарында көрсетіледі.
Егер есепті ай ішінде ұзартылған депозит бойынша сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген жағдайда, 5-кестенің 10-бағанында оның өзгеруін ескере отырып, депозит ұзартылғаннан кейін есепті ай ішінде болған барлық мөлшерлемелердің ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі. Бұл ретте есепті айда сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген есепті айда ұзартылған депозиттер 5-кестенің 12, 13 және 14-бағандарында қайталанбайды. Депозиттердің көлемін есептеу кезінде ұзартылған депозиттің сомасы ұзарту сәтіндегі сыйақы мөлшерлемесін өзгертпестен және ол бойынша есепті айдағы барлық ағындар, осындай депозиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесінің жалпы өзгеруінен кейін болған ағындарды қоса алғанда, ұзарту күнінен бастап ескеріледі.

34. В графах 6, 7 и 8 Таблицы 5 указывается соответственно объем, максимальная годовая эффективная и средневзвешенная годовая эффективная ставки вознаграждения депозитов банка второго уровня, пролонгированных за отчетный месяц с изменением ставки вознаграждения, по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой. В случае, если по пролонгированному депозиту в течение отчетного месяца была повторно изменена ставка вознаграждения, то в графе 7 Таблицы 5 указывается наибольшая максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения из всех ставок, которые были в течение отчетного месяца после пролонгации депозита с учетом ее изменения. При этом пролонгированные в отчетном месяце депозиты, по которым в отчетном месяце повторно была изменена ставка вознаграждения, не дублируются в графах 12, 13 и 14 Таблицы 5. При расчете объема депозитов учитываются сумма пролонгированного депозита с изменением ставки вознаграждения на момент пролонгации и все притоки по нему за отчетный месяц, начиная с даты пролонгации.
В графах 9, 10 и 11 Таблицы 5 указывается соответственно объем, максимальная годовая эффективная и средневзвешенная годовая эффективная ставки вознаграждения депозитов банка второго уровня, пролонгированных за отчетный месяц без изменения ставки вознаграждения, по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой.
Графы 6, 7, 8, 9, 10 и 11 Таблицы 5 должны заполняться в соответствии с требованиями, указанным в пункте 31 настоящих пояснений. То есть, если первоначально была пролонгация с сохранением ставки вознаграждения, а потом произошло общее изменение ставки вознаграждения по таким депозитам в течение отчетного месяца, то сведения отражаются в графах 9, 10 и 11 Таблицы 5.
В случае, если по пролонгированному депозиту в течение отчетного месяца была изменена ставка вознаграждения, то в графе 10 Таблицы 5 указывается наибольшая максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения из всех ставок, которые были в течение отчетного месяца после пролонгации депозита с учетом ее изменения. При этом пролонгированные в отчетном месяце депозиты, по которым в отчетном месяце была изменена ставка вознаграждения, не дублируются в графах 12, 13 и 14 Таблицы 5. При расчете объема депозитов учитываются сумма пролонгированного депозита без изменения ставки вознаграждения на момент пролонгации и все притоки по нему за отчетный месяц, начиная с даты пролонгации, включая те притоки, которые произошли после общего изменения ставки вознаграждения по таким депозитам.

Есепті айда 1 реттен артық мерзімі ұзартылатын депозиттер (1 (бір) айды қоса алғандағы мерзімге дейінгі депозиттер) бастапқыда мерзімі ұзартылатын көлем бойынша бірінші рет мерзімінің ұзартылуы ғана көрсетіледі, бұл ретте осы депозиттің мерзімін ұзарту кезінде есепті ай ішінде болған барлық мөлшерлемелердің ең жоғары сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі. Есепті айда мерзімі ұзартылған депозиттер бойынша қалдық бастапқы мерзімін ұзарту күніне айқындалады. Мұндай депозиттер бойынша ағындар бастапқы мерзімін ұзарту күнінен бастап енгізіледі.
35. 5-кестенің 12, 13 және 14-бағандарында сыйақы мөлшерлемелері есепті айда өзгертілген екінші деңгейдегі банк депозиттері сыйақысының ең жоғары жылдық тиімді және орташа мөлшерленген жылдық тиімді мөлшерлемелері, мерзімі ұзартылған депозиттерді және мөлшерлемелері өзгертілген жаңадан тартылған депозиттерді қоспағанда, белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар депозиттің әрбір санаты бойынша тиісінше көлемі көрсетіледі есепті ай ішіндегі сыйақылар. Депозиттер көлемін есептеу кезінде сыйақы мөлшерлемесі өзгерген сәттегі депозит сомасы және ол бойынша есепті айдағы барлық ағындар ескеріледі.
Есепті айда сыйақы мөлшерлемесі өзгертілген депозиттер бойынша қалдық сыйақы мөлшерлемесі өзгерген күнге айқындалады. Мұндай депозиттер бойынша ағындар сыйақы мөлшерлемесі өзгерген күннен бастап енгізіледі.
36. Әрбір жаңадан тартылған депозит 29-тармақта көрсетілген жаңадан тартылған депозиттер түрлерінің біріне ғана жатқызылуы тиіс.
5-кестенің 3, 6, 9 және 12-бағандарының сомасы есепті айда олар бойынша барлық ағындарды ескере отырып, есепті айда жаңадан тартылған депозиттердің көлеміне тең болуға тиіс.
37. Есепті ай ішінде тартылған салымның әрбір санаты бойынша, оның ішінде салымның мерзіміне байланысты (бұл көрсетілген жерде) жеке есептелетін орташа мөлшерленген жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі мынадай формула бойынша көрсетіледі:
мұнда:
ЖТСМ орт. мөлш. – салымның белгілі бір санаты бойынша орташа орташа мөлшерленген жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі;
ЖТСМi – салымның белгілі бір санаты бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі;
Vi – белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар салымның әрбір санаты бойынша есепті айда жаңадан тартылған, сыйақыны есептемегенде (капиталдандырылған сыйақы сомасын қоспағанда) бірдей ЖТСМi бойынша тартылған салымдардың сомасы (барлық ағындар).
Есепті айда жаңадан тартылған салымдардың сомасын есептеу кезінде осы түсіндірменің 29-тармағында көрсетілген есепті айда жаңадан тартылған салым бойынша барлық ағындар ескеріледі.

Депозиты, пролонгируемые более 1 раза за отчетный месяц (депозиты со сроком до 1 (одного) месяца включительно), указываются только в первый раз пролонгации по первоначально пролонгируемому объему, при этом указывается наибольшая максимальная ставка вознаграждения из всех ставок, которые были в течение отчетного месяца при пролонгациях данного депозита. Остаток по депозитам, пролонгированным за отчетный месяц, определяется на дату первоначальной пролонгации. Притоки по таким депозитам включаются, начиная с даты первоначальной пролонгации.
35. В графах 12, 13 и 14 Таблицы 5 указывается соответственно объем, максимальная годовая эффективная и средневзвешенная годовая эффективная ставки вознаграждения депозитов банка второго уровня, ставки вознаграждения по которым были изменены за отчетный месяц, по каждой категории депозита с фиксированной процентной ставкой, за исключением пролонгированных депозитов и вновь привлеченных депозитов, по которым были изменены ставки вознаграждения в течение отчетного месяца. При расчете объема депозитов учитываются сумма депозита на момент изменения ставки вознаграждения и все притоки по нему за отчетный месяц.
Остаток по депозитам, ставка вознаграждения по которым была изменена за отчетный месяц, определяется на дату изменения ставки вознаграждения. Притоки по таким депозитам включаются, начиная с даты изменения ставки вознаграждения.
36. Каждый вновь привлеченный депозит должен быть отнесен только к одному из видов вновь привлеченных депозитов, указанных в пункте 29.
Сумма граф 3, 6, 9 и 12 Таблицы 5 должна быть равна объему вновь привлеченных депозитов в отчетном месяце с учетом всех притоков по ним за отчетный месяц.
37. Средневзвешенная годовая эффективная ставка вознаграждения рассчитывается отдельно по каждой категории вклада, привлеченного в течение отчетного месяца, в том числе в зависимости от срока вклада (где это указано) по следующей формуле:
где:
ГЭСВ ср. вз. – средневзвешенная годовая эффективная ставка вознаграждения по определенной категории вклада;
ГЭСВi – годовая эффективная ставка вознаграждения по определенной категории вклада;
Vi – сумма вновь привлеченных вкладов (все притоки) за отчетный месяц по каждой категории вклада с фиксированной процентной ставкой, привлеченных по одинаковой ГЭСВi, без учета вознаграждения (за исключением капитализированной суммы вознаграждения).
При расчете суммы вновь привлеченных вкладов за отчетный месяц учитываются все притоки по вновь привлеченному вкладу за отчетный месяц, указанные в пункте 29 настоящего пояснения.

38. Егер жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесін есептеу кезінде алынған санның бірден көп ондық таңбасы болса, ол мына тәсілмен ондық үлеске дейін дөңгелектенуге тиіс:
егер жүздік үлес 5 (бестен) көп немесе оған тең болса, ондық үлес 1 (бірге) ұлғайтылады, одан кейін келетін барлық таңбалар алып тасталады;
егер жүздік үлес 5 (бестен) аз болса, ондық үлес өзгеріссіз қалады, одан кейін келетін барлық таңбалар алып тасталады.
39. 6-кесте есепті айдың бірінші күнінен соңғы күніне дейінгі (қоса алғанда) кезеңде екінші деңгейдегі банктердің өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар ұлттық валютадағы жеке тұлғалардың тартылған салымдары бойынша толтырылады.
40. 6-кестенің 3-бағанын толтыру үшін бенчмарктер (сыйақы мөлшерлемелерімен салыстыруға арналған нарық индикаторлары) туралы мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі бойынша – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсында жарияланатын деректер;
инфляция деңгейі бойынша – Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөніндегі агенттігі Ұлттық статистика бюросының ресми интернет-ресурсында жарияланатын деректер;
ақша нарығының мөлшерлемелері бойынша: ТОНИА (TONIA) – теңге ОверНайт индексі Авередж (Tenge OverNight Index Average), ТВИНА (TWINA) – теңге Вик индексі Авередж (Tenge Week Index Average) – "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамының ресми интернет-ресурсында жарияланатын деректер.
41. 6-кестенің 4-бағанында өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар салымның әрбір санаты бойынша есепті айда тартылған банк салымдарының көлемі көрсетіледі. Есепті айда жаңадан тартылған салымдардың көлемін есептеу кезінде есепті айда жаңадан тартылған салым бойынша барлық ағындар ескеріледі.
42. 6-кестенің 5-бағанында өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар салымның әрбір санаты бойынша екінші деңгейдегі банк дербес есептейтін және белгілейтін пайыздық спред мөлшерлемесінің мәні көрсетіледі.
Егер бір бенчмаркілі өзгермелі пайыздық мөлшерлемесі бар салымдар бойынша пайыздық спред мөлшерлемесінің әртүрлі мәндері қолданылған жағдайда, пайыздық спредтің қолданылған ең жоғары мөлшерлемесі көрсетіледі.
43. 6-кестенің 6-бағанында есепті ай ішінде тартылған салымның әрбір санаты ішінде ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі көрсетіледі.
44. Бір немесе бірнеше санат бойынша салымдар болмаса бағандар мен тиісті жолдар толтырылмайды.
45. 7-кестенің 1-бағанында жеке тұлғалардың депозиттерін тарту үшін агенттік желінің болуы немесе болмауы (иә немесе жоқ) көрсетіледі.

38. Если при расчете годовой эффективной ставки вознаграждения полученное число имеет более одного десятичного знака, оно подлежит округлению до десятых долей следующим образом:
если сотая доля больше или равна 5 (пяти), десятая доля увеличивается на 1 (один), все следующие за ней знаки исключаются;
если сотая доля меньше 5 (пяти), десятая доля остается без изменений, все следующие за ней знаки исключаются.
39. Таблица 6 заполняется по привлеченным вкладам физических лиц в национальной валюте с плавающей процентной ставкой банков второго уровня, за период с первого по последнее (включительно) число отчетного месяца.
40. Для заполнения графы 3 Таблицы 6 используются следующие источники информации о бенчмарках (индикаторах рынка для сопоставления со ставками вознаграждения):
по базовой ставке Национального Банка Республики Казахстан – данные, публикуемые на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан;
по уровню инфляции – данные, публикуемые на официальном интернет-ресурсе Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан;
по ставкам денежного рынка: ТОНИА (TONIA) – Тенге ОверНайт Индекс Авередж (Tenge OverNight Index Average), ТВИНА (TWINA) – Тенге Вик Индекс Авередж (Tenge Week Index Average) – данные, публикуемые на официальном интернет-ресурсе акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа".
41. В графе 4 Таблицы 6 указывается объем вкладов банка, привлеченный за отчетный месяц по каждой категории вклада с плавающей процентной ставкой. При расчете объема вновь привлеченных вкладов за отчетный месяц учитываются все притоки по вновь привлеченному вкладу за отчетный месяц.
42. В графе 5 Таблицы 6 указывается значение ставки процентного спрэда, который рассчитывается и устанавливается банком второго уровня самостоятельно по каждой категории вклада с плавающей процентной ставкой.
В случае, если по вкладам с плавающей процентной ставкой с одним бенчмарком применены разные значения ставки процентного спреда, указывается максимальная примененная ставка процентного спреда.
43. В графе 6 Таблицы 6 указывается максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения внутри каждой категории вклада, привлеченного в течение отчетного месяца.
44. При отсутствии вкладов по одной или нескольким категориям, графы и соответствующие строки не подлежат заполнению.
45. В строке 1 Таблицы 7 указывается наличие или отсутствие агентской сети для привлечения депозитов физических лиц (да или нет).

46. Мәліметтер болмаса (яғни 7-кестенің 1-жолында "жоқ" деп көрсету) 7-кестенің 2 және 3-бағандары толтырылмайды.
47. 7-кестенің 2-жолында екінші деңгейдегі банктің Ұлттық пошта операторы арқылы жеке тұлғалардың депозиттерін тарту фактілерінің болуы немесе болмауы туралы деректер (иә немесе жоқ) көрсетіледі.
48. 7-кестенің 3-жолында екінші деңгейдегі банктің өзге делдалдардың (Ұлттық пошта операторын қоспағанда) қызметтері арқылы жеке тұлғалардың депозиттерін тарту фактілерінің болуы немесе болмауы туралы деректер (иә немесе жоқ) көрсетіледі.
49. 8-кесте есепті айдың күнтізбелік бірінші – жиырмасыншы (қоса алғанда) күні аралығындағы кезеңде екінші деңгейдегі банктердің белгіленген пайыздық мөлшерлемесі бар жеке тұлғалардың жинақ салымдарын қоса алғанда, мерзімділік шарттарына сәйкес келмейтін жаңадан тартылған салымдар және мерзімділік шарттарына сәйкес салымдар бойынша толтырылады.
Есепті айда жаңадан тартылған салымдар болмаған кезде 8-кесте толтырылмайды.
50. 8-кестенің 3-бағанында есепті айдың жиырмасыншы (қоса алғанда) күнтізбелік күні бойынша жаңадан тартылған салымның әрбір санаты ішінде, оның ішінде мынадай салымдар бойынша салымның (ол көрсетілген жерде) мерзіміне байланысты сыйақының ең жоғары жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі:
қатысушы банк есепті ай ішінде банктік салым шарты бойынша қабылдаған салым;
есепті ай ішінде мерзімі ұзартылған банктік салым шарты бойынша салым;
сыйақы мөлшерлемесі есепті ай ішінде өзгертілген салым.
51. 8-кестенің 1.1 және 2.1-жолдарында мерзімділік шарттарына сәйкес келмейтін барлық салымдар арасында сыйақының ең жоғары жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі.
52. 8-кестенің 1.2.1, 1.2.2, 1.2.3, 1.2.4, 1.2.5, 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4 және 2.2.5-жолдарында мерзімділік шарттарына сәйкес келетін барлық салымдар мен толықтыру құқығы бар жинақ салымдары арасындағы мерзімге байланысты сыйақының ең жоғары жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі.
53. 8-кестенің 1.3.1, 1.3.2, 1.3.3, 1.3.4, 1.3.5, 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.4, 2.3.5-жолдарында мерзімділік шарттарына сәйкес келетін барлық салымдар мен толықтыру құқығынсыз жинақ салымдары арасындағы мерзімге байланысты сыйақының ең жоғары жылдық тиімді мөлшерлемесі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
16-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есеп

46. При отсутствии сведений (то есть указание "нет" в строке 1 Таблицы 7), строки 2 и 3 Таблицы 7 не заполняются.
47. В строке 2 Таблицы 7 указываются данные о наличии или отсутствии фактов привлечения банком второго уровня депозитов физических лиц посредством Национального оператора почты (да или нет).
48. В строке 3 Таблицы 7 указываются данные о наличии или отсутствии фактов привлечения банком второго уровня депозитов физических лиц посредством услуг иных посредников (за исключением Национального оператора почты) (да или нет).
49. Таблица 8 заполняется по вновь привлеченным вкладам, не соответствующим условиям срочности, и вкладам, соответствующим условиям срочности, включая сберегательные вклады физических лиц с фиксированной процентной ставкой банков второго уровня, за период с первого по двадцатый (включительно) календарный день отчетного месяца.
При отсутствии вновь привлеченных вкладов в отчетном месяце Таблица 8 не заполняется.
50. В графе 3 Таблицы 8 указывается максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения внутри каждой категории вклада, вновь привлеченного по двадцатый (включительно) календарный день отчетного месяца, в том числе в зависимости от срока вклада (где это указано) по следующим вкладам:
вклад, принятый банком-участником по договору банковского вклада в течение отчетного месяца;
вклад по пролонгированному в течение отчетного месяца договору банковского вклада;
вклад, ставка вознаграждения по которому была изменена в течение отчетного месяца.
51. В строках 1.1 и 2.1 Таблицы 8 указывается максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения среди всех вкладов, не соответствующих условиям срочности.
52. В строках 1.2.1, 1.2.2, 1.2.3, 1.2.4, 1.2.5, 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4 и 2.2.5 Таблицы 8 указывается максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения в зависимости от срока среди всех вкладов, соответствующих условиям срочности, и сберегательных вкладов с правом пополнения.
53. В строках 1.3.1, 1.3.2, 1.3.3, 1.3.4, 1.3.5, 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.4, 2.3.5 Таблицы 8 указывается максимальная годовая эффективная ставка вознаграждения в зависимости от срока среди всех вкладов, соответствующих условиям срочности, и сберегательных вкладов без права пополнения.
Приложение 16
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки

Ескерту. 16-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: RISK
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" ________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын - есепті тоқсаннан кейінгі айдың отызынан кешіктірмей
Нысан
1-кесте. Зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғалары
(мың теңгемен)
Зиянға ұшыратуға әкелген операциялық тәуекел оқиғасының сипаты (зияндардың себептері)
Операциялық тәуекел оқиғаларын іске асыру салдарының нысаны және мөлшері
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген негіздер бойынша салынған және өндіріп алынған айыппұлдар
Сот шығасылары, соттың шешімі бойынша өндіріп алулар
Банк қызметкерлеріне соттан тыс өтемақылар
Клиенттерге соттан тыс өтемақылар
Материалдық активтерді мерзімінен бұрын есептен шығару
Операциялық тәуекелді іске асыру салдарын жоюға кеткен шығындар
1
2
3
4
5
6
7
8
1
2
3
4
5
кестенің жалғасы:
Резервтермен өтелмеген өзге зиян
Активтер құнын төмендету
Өзгелері (қандай екенін көрсету)
Материалдық активтерді мерзімінен бұрын есептен шығару
Операциялық тәуекелді іске асыру салдарын жоюға арналған шығындар
7
8
9
10
11
2-кесте. Операциялық тәуекелді іске асырудан болған зиянның жиынтық сомасы
Көрсеткіштің атауы
Сомасы
Операциялық тәуекелді іске асырудан болған зиянның жиынтық сомасы
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Зиян келтірген операциялық
тәуекел оқиғаларының
мониторингі туралы
есеп нысанына
қосымша
Зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есеп әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме (индексі – RISK, кезеңділігі – тоқсан сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Зиян келтірген операциялық тәуекел оқиғаларының мониторингі туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.

Сноска. Приложение 16 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: RISK
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" ____________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Срок представления формы административных данных: ежеквартально - не позднее тридцатого числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Форма
Таблица 1. События операционного риска, повлекшие убытки
(в тысячах тенге)
Описание события операционного риска, при котором были понесены убытки (причины убытков)
Форма и размер последствий от реализации событий операционного риска
Наложенные и взысканные штрафы по основаниям, установленным законодательными актами Республики Казахстан
Судебные издержки, взыскания по решению суда
Внесудебные компенсации работникам банка
Внесудебные компенсации клиентам
1
2
3
4
5
6
1
2
3
4
5
продолжение таблицы:
Прочие убытки, не покрытые резервами
Снижение стоимости активов
Иные (указать какие)
Досрочное списание материальных активов
Затраты на устранение последствий реализации операционного риска
7
8
9
10
11
Таблица 2. Совокупная сумма убытков от реализации операционного риска
Наименование показателя
Сумма
Совокупная сумма убытков от реализации операционного риска
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о мониторинге
событий операционного риска,
повлекших убытки
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки
(индекс -RISK, периодичность - ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы административных данных "Отчет о мониторинге событий операционного риска, повлекших убытки" (далее - Форма).

2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер есепті тоқсанның соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 1-кестенің 2-бағанында есепті кезеңде іске асырылған, 500 000 (бес жүз мың) теңге және одан асатын мөлшерде зиян келтірген операциялық тәуекелдің жеке оқиғасы (зиян себептері) ашылады.
Зиян сомасы өтем ескеріле отырып көрсетіледі.
6. 2-кестеде есепті күнгі жағдай бойынша ағымдағы күнтізбелік жылдың басынан бастап банк шеккен өтемді ескере отырып, барлық зиянның жалпы сомасы, оның ішінде 500 000 (бес жүз мың) теңге және одан асатын мөлшердегі зиян көрсетіледі.
7. Мәліметтер болмаса Нысан нөлдік қалдықтармен көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
17-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректердің нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Банктің басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есеп
Ескерту. 17-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: RExe
Кезеңділігі: жыл сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы 1 қаңтар - 31 желтоқсан аралығындағы кезең
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімі: қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік бір жүз жиырма күн ішінде, жыл сайын
Нысан
Кесте. Банктің басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есеп
(мың теңгемен)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса )
Жеке сәйкестендіру нөмірі немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін
Банктің басшы қызметкерінің лауазымы
Жетекшілік етілетін қызмет түрі
1
2
3
4
5
1
2
Жиынтығы
Х
Х
х
кестенің жалғасы:
Белгіленбеген сыйақыны төлемеу фактілерінің болуы (иә/жоқ)
Есепті кезеңде есептелген сыйақы
Есепті кезеңнің алдындағы есепті кезеңдерде тоқтатыла тұрған және есепті кезеңде төленген сыйақы
төленген белгіленген
белгіленбеген
төленген
тоқтатыла тұрған
n жыл
n-1 жыл
n-2 жыл
6
7
8
9
10
11
12
Х
Х
х
х
х
х
Х
Х
х
х
х
х
Х
Х
х
х
х
х
х
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны _____________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы __________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Банктің басшы қызметкерлеріне
төленген кіріс туралы
есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Банктің басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есеп (индексі – RExe, кезеңділігі – жыл сайын)

2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня ежеквартально по состоянию на конец отчетного квартала.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 таблицы 1 раскрывается отдельное событие операционного риска (причины убытков), реализованное в отчетном периоде, повлекшее убыток в размере 500 000 (пятьсот тысяч) тенге и более.
Сумма убытка отражается с учетом возмещения.
6. В Таблице 2 указывается общая сумма всех убытков с учетом возмещения, понесенных банком с начала текущего календарного года по состоянию на отчетную дату, в том числе убытки в размере 500 000 (пятьсот тысяч) тенге и более.
7. При отсутствии сведений Форма представляется с нулевыми остатками.
Приложение 17
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам банка
Сноска. Приложение 17 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: RExe
Периодичность: ежегодная
Отчетный период: за период с 1 января по 31 декабря 20__года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Срок представления формы административных данных: ежегодно, в течение ста двадцати календарных дней по окончании финансового года
Форма
Таблица. Сведения о доходах, выплаченных руководящим работникам банка
(в тысячах тенге)
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Должность руководящего работника банка
Курируемый вид деятельности
1
2
3
4
5
1
2
Итого
Х
Х
х
продолжение таблицы:
Наличие фактов невыплаты нефиксированного вознаграждения (да(нет)
Вознаграждение, начисленное в отчетном периоде
Вознаграждение, приостановленное в отчетных периодах, предшествующих отчетному периоду, и выплаченное в отчетном периоде
выплаченное фиксированное
нефиксированное
выплаченное
приостановленное
год n
год n-1
год n-2
6
7
8
9
10
11
12
Х
Х
х
х
х
х
Х
Х
х
х
х
х
Х
Х
х
х
х
х
х
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о доходах,
выплаченных руководящим
работникам банка
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам банка
(индекс - RExe, периодичность - ежегодная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Банктің басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Екінші деңгейдегі банктер Нысанды жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Есеп нысанында қаржы жылы ішінде банктің басшы қызметкерлеріне төленген кіріс туралы мәліметтер көрсетіледі.
6. Кіріс сомасы бюджетке төленетін міндетті төлемдерді ескере отырып, брутто негізде көрсетіледі.
7. 6-бағанда есепті кезең ішінде белгіленбеген сыйақыны төлемеу фактілерінің болуы көрсетіледі.
8. 10-бағанда есепті кезеңнің алдындағы кезеңде тоқтатыла тұрған және есепті кезеңде төленген сыйақы сомасы көрсетіледі (мұндағы "n" жылы – есепті кезеңнің алдындағы жыл). 11 және 12-бағандарда (мұндағы "n-1 жыл", "N – 2 жыл" - "n" жылының алдындағы жылдар) төлемі тиісті кезеңде тоқтатыла тұрған және есепті кезеңде жүзеге асырылған сыйақы сомалары көрсетіледі. 12-бағаннан басталатын қосымша бағандардың саны есепті кезеңде тоқтатылған сыйақы төлеу жүзеге асырылған "n-2" есепті жылдың алдындағы жылдар санына сәйкес келеді.
9. Есепте банктің басшы қызметкерлері, оның ішінде есепті кезеңде жұмыстан шығарылғандар бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
18-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Банк, банк клиенттері, банктің өнімдері мен көрсететін қызметтері, қолма-қол және қолма-қол ақшасыз операциялар, банк клиенттерінің сыртқы экономикалық келісімшарттары және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар туралы есеп
Ескерту. Қаулы 18-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 23.09.2024 № 54 (01.10.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: AML_CFT
Кезеңділігі: жыл сайын

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о доходах, выплаченных руководящим работникам банка" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня ежегодно по состоянию на конец отчетного периода.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В форме отчета отражаются сведения о доходах, выплаченных руководящим работникам банка в течение финансового года.
6. Суммы доходов отражаются на брутто основе с учетом обязательных платежей в бюджет.
7. В графе 6 указывается наличие фактов невыплаты нефиксированного вознаграждения в течение отчетного периода.
8. В графе 10 указывается сумма вознаграждения, приостановленного в периоде, предшествующем отчетному, и выплаченного в отчетном периоде (где год "n" – год, предшествующий отчетному периоду). В графах 11 и 12 (где "год n-1", "год n-2" – годы, предшествующие году "n") указываются суммы вознаграждения, выплата которого была приостановлена в соответствующем периоде и осуществлена в отчетном периоде. Количество дополнительных граф, начиная с графы 12, соответствует количеству лет, предшествующих отчетному году "n-2", за которые в отчетном периоде осуществлена выплата приостановленного вознаграждения.
9. В отчете отражаются сведения по руководящим работникам банка, в том числе, уволенным в отчетном периоде.
Приложение 18
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет о банке второго уровня, клиентах банка второго уровня, продуктах и услугах банка второго уровня, наличных и безналичных операциях, внешнеэкономических контрактах клиентов банка второго уровня и мерах по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
Сноска. Постановление дополнено приложением 18 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: AML_CFT
Периодичность: ежегодная

Есепті кезең: 20__ жылғы 1 қаңтар - 31 желтоқсан аралығындағы кезең
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімі: қаржы жылы аяқталған соң күнтізбелік отыз алты күннен кешіктірмей ішінде, жыл сайын
Нысан
Кесте. Банк, банк клиенттері, банктің өнімдері мен көрсететін қызметтері, қолма-қол және қолма-қол ақшасыз операциялар, банк клиенттерінің сыртқы экономикалық келісімшарттары және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар туралы есеп
Көрсеткіштер атауы
Мәні
1
2
3
1 бөлім. Екінші деңгейдегі банк (бұдан әрі - банк) бойынша жалпы ақпарат
1.1
Активтер мөлшері
1.2
Банк қамтитын облыстар мен Республикалық маңызы бар қалалардың, сондай-ақ еншілес банктер мен филиалдар арқылы банк ұсынылған шет елдердің саны
1.3
Клиенттер саны
1.4
Дебеттік айналымдардың шамасы
1.5
Шығыс қолма-қол ақшасыз операциялардың жалпы сомасы
1.6
Қолма-қол ақшаны алудың жалпы сомасы
2 бөлім. Банк клиенттері
2.1
Кірістерді жылыстату және терроризмді қаржыландыру тәуекелдерін басқару бағдарламасына сәйкес банктер мойындаған жоғары тәуекелді клиенттердің саны
2.2
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қаржы мониторингі комитетінің (бұдан әрі – уәкілетті орган) терроризмді және (немесе) экстремизмді қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалар тізбесінде тұрған клиенттер саны
2.3
Біріккен Ұлттар Ұйымының Қауіпсіздік Кеңесінің тізіміндегі клиенттер саны
2.4
Шетелдік жария лауазымды тұлғалар болып табылатын жеке тұлғалар – клиенттер саны
2.5
Бенефициарлық меншік иесі шетелдік жария лауазымды тұлға болып табылатын заңды тұлғалар – клиенттердің саны
2.6
Басқа банктерде есеп беретін Банк ашқан шоттар бойынша корреспондент-банктердің саны (НОСТРО)
2.7
Есеп беретін банкте шоттары бар корреспондент-банктердің саны (ЛОРО)
2.8
Резидент емес клиенттер саны
2.9
Бенефициарлық меншік иелері заңды тұлға клиентінің бірінші басшылары болып табылатын заңды тұлғалар – клиенттердің саны
2.10
Сыбайлас жемқорлықты қабылдау Индексі елдерінің тізбесіне сәйкес сыбайлас жемқорлық деңгейі жоғары елдерден клиенттер саны
2.11
Financial Action Task Force on Money Laundering тізіміне енгізілген елдердің клиенттерінің саны
2.12
Коммерциялық емес ұйымдардың клиенттер саны
3 бөлім. Банктің өнімдері мен қызметтері
3.1
Шығарылған алдын ала төленген карталар саны
3.2
Қызмет көрсету артықшылықтарын пайдаланатын тұрақты клиенттер саны (VIP)
3.3
Кастодиандық қызмет көрсету қызметтерін пайдаланатын банк клиенттерінің саны
3.4
Электрондық ақшаның сәйкестендірілген иелерінің (клиенттерінің) саны
3.5
Шетелдік қаржы ұйымдарының саны
3.6
Жеке тұлғалардың айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сатып алу жөніндегі операциялары
3.7
Жеке тұлғалардың айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сату жөніндегі операциялары
3.8
Банктік шотты пайдаланбай төлемдер және (немесе) ақша аударымдары
3.9
Іскерлік қатынастарды бастапқы қашықтықтан орнату (клиенттер саны)
4 бөлім. Қолма-қол ақша операциялары
4.1
Жеке тұлғалардың қолма-қол ақша алуы (зейнетақылар мен жәрдемақыларды қоспағанда)
4.2
Жеке тұлғаларға шетелден біржолғы аударым бойынша ақша аударымдары жүйесі арқылы беру (шот ашпай)
4.3
Заңды тұлғаларға тауарларды, көрсетілетін қызметтерді және орындалған жұмыстарды төлеуге беру
4.4
Заңды тұлғаларға өзге шығыстарға беру

Отчетный период: за период с 1 января по 31 декабря 20__года
Круг лиц, представляющих информацию: банк второго уровня
Срок представления формы административных данных: ежегодно не позднее тридцати шести календарных дней по окончании финансового года
Форма
Таблица. Отчет о банке второго уровня, клиентах банка второго уровня, продуктах и услугах банка второго уровня, наличных и безналичных операциях, внешнеэкономических контрактах клиентов банка второго уровня и мерах по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
Наименование показателей
Значения
1
2
3
Раздел 1. Общая информация по банку второго уровня (далее - банк)
1.1
Размер активов
1.2
Количество областей и городов республиканского значения, охватываемых банком, а также зарубежных стран, в которых представлен банк через дочерние банки и филиалы
1.3
Количество клиентов
1.4
Величина дебетовых оборотов
1.5
Общая сумма исходящих безналичных операций
1.6
Общая сумма снятия наличных денег
Раздел 2. Клиенты банка
2.1
Количество высокорисковых клиентов, признанных банками в соответствии с программой управления рисками отмывания доходов и финансирования терроризма
2.2
Количество клиентов, состоящих в Перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и (или) экстремизма, Комитета финансового мониторинга Министерства финансов Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган)
2.3
Количество клиентов, состоящих в списке Совета Безопасности Организации Объединенных Наций
2.4
Количество клиентов – физических лиц, которые являются иностранными публичными должностными лицами
2.5
Количество клиентов – юридических лиц, бенефициарный собственник которого является иностранное публичное должностное лицо
2.6
Количество банков-корреспондентов по счетам, открытым отчитывающимся банком в других банках (НОСТРО)
2.7
Количество банков-корреспондентов, имеющих счета в отчитывающемся банке (ЛОРО)
2.8
Количество клиентов - нерезидентов
2.9
Количество клиентов – юридических лиц, бенефициарные собственники которых являются первыми руководителями клиента юридического лица
2.10
Количество клиентов из стран с высоким уровнем коррупции в соответствии с перечнем стран Индекса восприятия коррупции
2.11
Количество клиентов из стран, включенных в черный, серый списки Financial Action Task Force on Money Laundering
2.12
Количество клиентов - некоммерческих организаций
Раздел 3. Продукты и услуги банка
3.1
Количество выпущенных предоплаченных карт
3.2
Количество постоянных клиентов, пользующихся привилегиями при обслуживании (VIP)
3.3
Количество клиентов банка использующих услуги кастодиального обслуживания
3.4
Количество идентицифированных владельцев (клиентов) электронных денег
3.5
Количество иностранных финансовых организаций
3.6
Операции физических лиц по покупке наличной иностранной валюты через обменные пункты
3.7
Операции физических лиц по продаже наличной иностранной валюты через обменные пункты
3.8
Платежи и (или) переводы денег без использования банковского счета
3.9
Первичное дистанционное установление деловых отношений (количество клиентов)
Раздел 4. Наличные операции
4.1
Снятие наличных денег физическими лицами
(за исключением пенсий и пособий)
4.2
Выдачи физическим лицам по разовому переводу из-за рубежа посредством систем денежных переводов (без открытия счета)
4.3
Выдача юридическим лицам на оплату товаров, услуг и выполненных работ
4.4
Выдача юридическим лицам на прочие расходы

5-бөлім. Шығыс қолма-қол ақшасыз ақша аударымдары (ел ішінде)
5.1
Консалтингтік, маркетингтік және зерттеу қызметтері
5.2
Сақтау, тасымалдау қызметтері
5.3
Құрылыс-монтаж жұмыстары үшін ел ішіндегі аударымдар
5.4
Өтеусіз аударымдар, оның ішінде жылдам ақша аудару жүйелері бойынша аударымдар
6 бөлім. Шығыс қолма-қол ақшасыз ақша аударымдары (шетелге)
6.1
Консалтингтік, маркетингтік және зерттеу қызметтері
6.2
Сақтау, тасымалдау қызметтері
6.3
Құрылыс-монтаж жұмыстары үшін шетелге аударымдар
6.4
Шарттар бойынша тұрақсыздық айыбы (айыппұлдар, өсімпұлдар), өтемақы төлемдері
6.5
Өтеусіз аударымдар, оның ішінде жылдам ақша аудару жүйелері бойынша аударымдар
7-бөлім. Шығыс қолма-қол ақшасыз ақша аударымдары (оффшорлық аймақтарға)
7.1
Консалтингтік, маркетингтік және зерттеу қызметтері
7.2
Сақтау, тасымалдау қызметтері
7.3
Құрылыс-монтаж жұмыстары үшін шетелге аударымдар
7.4
Шарттар бойынша тұрақсыздық айыбы (айыппұлдар, өсімпұлдар), өтемақы төлемдері
7.5
Өтеусіз аударымдар, оның ішінде жылдам ақша аудару жүйелері бойынша аударымдар
8 бөлім. Оффшорлық аймақтарда тіркелген клиенттерді қоспағанда, клиенттердің сыртқы экономикалық келісімшарттары
8.1
Репатриациялау мерзімі бұзылған және уәкілетті банк банктік бақылаудың дербес карточкаларын жіберген келісімшарттар
8.2
Дебиторлық берешегі 180 (жүз сексен) күннен асатын есептік нөмірі бар банк клиенттерінің экспорты мен импорты бойынша келісімшарттар бойынша берешек сомасы
8.3
Шетелдік қаржылық емес компаниялардың филиалдарын (өкілдіктерін) (бұдан әрі – ШҚеКФ) қоспағанда, репатриациялау мерзімі 360 күннен асатын есепке алу нөмірінсіз банк клиенттерінің келісімшарттары бойынша төлемдер мен ақша аударымдары
8.4
Репатриациялау мерзімі 360 күннен асатын есептік нөмірі бар банк клиенттерінің келісімшарттары бойынша төлемдер мен ақша аударымдары
8.5
Үшінші тұлғалардың пайдасына төлеуді көздейтін сыртқы экономикалық келісімшарттар бойынша төлемдер мен ақша аударымдары
9 бөлім. Оффшорлық аймақтарда тіркелген клиенттердің сыртқы экономикалық келісімшарттары
9.1
Репатриациялау мерзімі бұзылған және уәкілетті банк банктік бақылаудың дербес карточкаларын жіберген келісімшарттар
9.2
Дебиторлық берешегі 180 күннен асатын есептік нөмірі бар банк клиенттерінің экспорты мен импорты бойынша келісімшарттар бойынша берешек сомасы
9.3
ШҚеКФ қоспағанда, репатриациялау мерзімі 360 күннен асатын есепке алу нөмірінсіз банк клиенттерінің келісімшарттары бойынша төлемдер мен ақша аударымдары
9.4
Репатриациялау мерзімі 360 күннен асатын есептік нөмірі бар банк клиенттерінің келісімшарттары бойынша төлемдер мен ақша аударымдары
9.5
Үшінші тұлғалардың пайдасына төлеуді көздейтін сыртқы экономикалық келісімшарттар бойынша төлемдер мен ақша аударымдары
10 бөлім. "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы шеңберінде қабылданған шаралар бойынша ақпарат

Раздел 5. Исходящие безналичные переводы денег (внутри страны)
5.1
Консалтинговые, маркетинговые и исследовательские услуги
5.2
Услуги хранения, перевозок
5.3
Переводы внутри страны за строительно-монтажные работы
5.4
Безвозмездные переводы, в том числе переводы по системам быстрых денежных переводов
Раздел 6. Исходящие безналичные переводы денег (за рубеж)
6.1
Консалтинговые, маркетинговые и исследовательские услуги
6.2
Услуги хранения, перевозок
6.3
Переводы за рубеж за строительно-монтажные работы
6.4
Неустойки (штрафы, пени), компенсационные выплаты по договорам
6.5
Безвозмездные переводы, в том числе переводы по системам быстрых денежных переводов
Раздел 7. Исходящие безналичные переводы денег (в оффшорные зоны)
7.1
Консалтинговые, маркетинговые и исследовательские услуги
7.2
Услуги хранения, перевозок
7.3
Переводы за рубеж за строительно-монтажные работы
7.4
Неустойки (штрафы, пени), компенсационные выплаты по договорам
7.5
Безвозмездные переводы, в том числе переводы по системам быстрых денежных переводов
Раздел 8. Внешнеэкономические контракты клиентов, за исключением клиентов, зарегистрированных в оффшорных зонах
8.1
Контракты, по которым нарушен срок репатриации и по которым уполномоченным банком направлялись лицевые карточки банковского контроля
8.2
Сумма задолженности по контрактам по экспорту и импорту клиентов банка с учетным номером, имеющим дебиторскую задолженность более 180 (сто восемьдесят) дней
8.3
Платежи и переводы денег по контрактам клиентов банка без учетного номера, имеющих срок репатриации свыше 360 дней, за исключением филиалов (представительств) иностранных нефинансовых компаний (далее - ФИНО)
8.4
Платежи и переводы денег по контрактам клиентов банка с учетным номером, имеющим срок репатриации свыше 360 дней
8.5
Платежи и переводы денег по внешнеэкономическим контрактам, предусматривающие оплату в пользу третьих лиц
Раздел 9. Внешнеэкономические контракты клиентов, зарегистрированных в оффшорных зонах
9.1
Контракты, по которым нарушен срок репатриации и по которым уполномоченным банком направлялись лицевые карточки банковского контроля
9.2
Сумма задолженности по контрактам по экспорту и импорту клиентов банка с учетным номером, имеющим дебиторскую задолженность более 180 дней
9.3
Платежи и переводы денег по контрактам клиентов банка без учетного номера, имеющих срок репатриации свыше 360 дней за исключением ФИНО
9.4
Платежи и переводы денег по контрактам клиентов банка с учетным номером, имеющих срок репатриации свыше 360 дней
9.5
Платежи и переводы денег по внешнеэкономическим контрактам, предусматривающие оплату в пользу третьих лиц
Раздел 10. Информация по мерам, принятым в рамках Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма"

10.1
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес іскерлік қатынастары тоқтатылған клиенттердің саны, олар бойынша ақпарат уәкілетті органға жіберілді
10.2
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес іскерлік қатынастар орнатудан бас тартылған клиенттердің саны, олар бойынша ақпарат уәкілетті органға жіберілді

10.1
Количество клиентов, с которыми прекращены деловые отношения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма", информация по которым отправлена в уполномоченный орган
10.2
Количество клиентов, которым отказано в установлении деловых отношений в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма", информация по которым отправлена в уполномоченный орган

10.3
Уәкілетті органға жіберілген, олар бойынша ақпарат уәкілетті органға жіберілген қаржылық мониторингке жататын шекті операциялардың саны
10.4
Уәкілетті органға жіберілген күдікті операциялардың саны
10.5
Уәкілетті органға жіберілген тоқтатылған күдікті операциялардың саны
10.6
Уәкілетті органға жіберілген ақшамен немесе өзге де мүлікпен операциялар жүргізуден бас тарту саны
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _____________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_______________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Банк, банк клиенттері, банктің
өнімдері мен көрсететін
қызметтері, қолма-қол және
қолма-қол ақшасыз
операциялар, банк клиенттерінің
сыртқы экономикалық
келісімшарттары және
қылмыстық жолмен алынған
кірістерді заңдастыруға
(жылыстатуға) және терроризмді
қаржыландыруға қарсы
іс-қимыл жөніндегі шаралар
туралы есеп нысанына
қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Банк, банк клиенттері, банктің өнімдері мен көрсететін қызметтері, қолма-қол және қолма-қол ақшасыз операциялар, банк клиенттерінің сыртқы экономикалық келісімшарттары және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар туралы есеп (индексі – AML_CFT, кезеңділігі – жыл сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Банк, банк клиенттері, банктің өнімдері мен көрсететін қызметтері, қолма-қол және қолма-қол ақшасыз операциялар, банк клиенттерінің сыртқы экономикалық келісімшарттары және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.

10.3
Количество пороговых операций, подлежащих финансовому мониторингу, отправленных в уполномоченный орган, информация по которым отправлена в уполномоченный орган
10.4
Количество подозрительных операций отправленных в уполномоченный орган
10.5
Количество приостановленных подозрительных операций, отправленных в уполномоченный орган
10.6
Количество отказов в проведении операций с деньгами или иным имуществом отправленных в уполномоченный орган
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета о банке второго
уровня, клиентах банка второго
уровня, продуктах и услугах
банка второго уровня, наличных
и безналичных операциях,
внешнеэкономических
контрактах клиентов банка
второго уровня и мерах
по противодействию
легализации (отмыванию)
доходов, полученных преступным путем,
и финансированию терроризма
Пояснение по заполнению формы административных данных Отчет о банке второго уровня, клиентах банка второго уровня, продуктах и услугах банка второго уровня, наличных и безналичных операциях, внешнеэкономических контрактах клиентов банка второго уровня и мерах по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма (индекс – AML_CFT, периодичность – ежегодная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет о банке второго уровня, клиентах банка второго уровня, продуктах и услугах банка второго уровня, наличных и безналичных операциях, внешнеэкономических контрактах клиентов банка второго уровня и мерах по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".

3. Екінші деңгейдегі банктер Нысанды жыл сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасайды.
Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
Шетел валютасындағы операциялар бойынша сомалар операцияны жүргізудің соңғы күніне не есепті кезеңнің соңғы күніне Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген, "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 Қаулысы және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеуде көрсетіледі, олар бойынша қайта есептеу бұзылған келісімшарттарды қоспағанда есепті айдың соңғы күніне жүргізіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы шеңберінде қабылданған банк, банк клиенттері, банктің өнімдері мен қызметтері, қолма-қол және қолма-қол ақшасыз операциялар, банк клиенттерінің сыртқы экономикалық келісімшарттары және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жөніндегі мәліметтер көрсетіледі
6. 1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11, 2.12, 3.2, 3.3, 3.4 және 3.5-жолдардағы мәндер есепті қаржы жылының соңындағы жағдай бойынша толтырылады. Нысанның өзге жолдарындағы мәндер есепті жыл үшін толтырылады.
7. 1.1, 1.4, 1.5, 1.6, 3.6, 3.7, 3.8-жолдар мен 4, 5, 6, 7, 8 және 9-бөлімдердегі мәндер мың теңгемен көрсетіледі. 1.2, 1.3, 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 3.9 жолдар мен 2 және 10-бөлімдердегі сандық деректер бірліктерде көрсетіледі.
8. 1.1-жолда осы қаулының 2-қосымшасының баланстық және баланстан тыс шоттарындағы қалдықтар туралы есеп кестесіне сәйкес ұсынылатын активтердің мөлшері туралы ақпарат көрсетіледі.
9. 1.3-жолда банктік шот ашумен де, банктік шот ашпай да банкте қызмет көрсететін клиенттердің саны туралы ақпарат көрсетіледі.
10. 1.4-жолда есепті жылдағы 1, 2, 3, 4 және 5-сыныптар (баланстық айналымдар) бойынша айналым сальдосы бойынша ақпарат көрсетіледі.

3. Форма составляется ежегодно банками второго уровня Республики Казахстан и заполняется по состоянию на конец отчетного периода либо за отчетный год.
Данные в Форме заполняются в тысячах тенге с двумя знаками после запятой. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
Суммы по операциям в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378, на последнюю дату проведения операции либо на последнюю дату отчетного периода, за исключением контрактов, по которым нарушен срок репатриации, по которым пересчет производится на последнюю дату отчетного месяца.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отражаются сведения о банке, клиентах банка, продуктах и услугах банка, наличных и безналичных операциях, внешнеэкономических контрактах клиентов банка, и мерах по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, принятых в рамках Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансирования терроризма".
6. Значения в строках 1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11, 2.12, 3.2, 3.3, 3.4 и 3.5 заполняются по состоянию на конец отчетного финансового года. Значения в иных строках Формы заполняются за отчетный год.
7. Значения в строках 1.1, 1.4, 1.5, 1.6, 3.6, 3.7, 3.8 и разделах 4, 5, 6, 7, 8 и 9 указываются в тысячах тенге. Количественные данные в строках 1.2, 1.3, 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 3.9, разделах 2 и 10 указываются в единицах.
8. В строке 1.1 указывается информация о размере активов, предоставляемая в соответствии с Таблицей Отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах приложения 2 настоящего постановления.
9. В строке 1.3 указывается информация о количестве клиентов, обслуживающихся в банке, как с открытием банковского счета, так и без открытия банковского счета.
10. В строке 1.4 указывается информация по оборотной сальдовой ведомости по классам 1, 2, 3, 4 и 5 (балансовые обороты) за отчетный год.

11. 1.5-жолда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14339 болып тіркелген "Көрсетілетін төлем қызметтері туралы мәліметтер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 213 қаулысының (бұдан әрі – № 213 қағидалар) 13-қосымшасына сәйкес "Банк шотын пайдалана отырып және пайдаланбай төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау мен жүзеге асыру жөніндегі мәліметтер" әкімшілік деректер нысанына сәйкес ұсынылатын шығыс қолма-қол ақшасыз операциялардың (клиенттік операциялар) жалпы сомасы, оның ішінде халықаралық ақша аударымдары және Қазақстан Республикасының аумағында жасалған аударымдар көрсетіледі.
12. 1.6-жолда осы қаулының 11-қосымшасына сәйкес қолма-қол ақшамен жасалатын операциялар туралы есептің нысанына және № 213 қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес "Төлем карточкаларын пайдалана отырып қолма-қол ақша беру бойынша операциялардың саны мен көлемі туралы мәліметтер" әкімшілік деректер нысанына сәйкес ұсынылатын банк клиенттері жасаған қолма-қол ақшаны алудың жалпы сомасы көрсетіледі.
13. 2.1-жолда банк белгілеген критерийлерге сәйкес есепті қаржы жылының соңындағы жағдай бойынша жоғары тәуекелді клиенттердің саны көрсетіледі. Бұл ретте осы тармақ 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11 және 2.12-жолдар бойынша ақпаратты қамтымайды.
14. 2.5-жолда шетелдік жария лауазымды тұлға болып табылатын бенефициарлық меншік иелері (бенефициарлық меншік иесі) заңды тұлғалардың саны туралы ақпарат көрсетіледі.
15. 2.9-жолда жеке-дара атқарушы орган, алқалы атқарушы органның басшысы бенефициарлық меншік иелері болып танылған заңды тұлғалардың саны туралы ақпарат көрсетіледі.
16. 2.10-жолда Transparency International халықаралық үкіметтік емес ұйымы жариялаған сыбайлас жемқорлықты қабылдау индексінде (Corruption perception Index) Қазақстан Республикасынан төмен бағаланған елдерде тіркелген клиенттер саны туралы ақпарат көрсетіледі
17. 2.11-жолда ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) тізіміне енгізілген елдерден клиенттердің саны туралы ақпарат көрсетіледі:
1) ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобымен (ФАТФ) ынтымақтаспайтын;
2) ақшаны жылыстатуға және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс қимыл жөніндегі ұлттық жүйелерде стратегиялық кемшіліктері бар.
18. 3.1-жолда № 213 қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Төлем карточкалары бойынша мәліметтер" әкімшілік деректер нысанына сәйкес ұсынылатын шығарылған алдын ала төленген карталардың саны туралы ақпарат көрсетіледі.

11. В строке 1.5 указывается общая сумма исходящих безналичных операций (клиентские операции), в том числе международные переводы денег и переводы, совершенные на территории Республики Казахстан, предоставляемая в соответствии с формой административных данных "Сведения по приему и осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием и без использования банковского счета" согласно приложению 13 к Постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 213 "Об утверждении Правил представления сведений о платежных услугах", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14339 (далее – Правила № 213).
12. В строке 1.6 указывается общая сумма снятия наличных денег, совершенного клиентами банка, предоставляемая в соответствии с формой отчета об операциях с наличными деньгами согласно приложению 11 к настоящему постановлению и формой административных данных "Сведения о количестве и объемах операций по выдаче наличных денег с использованием платежных карточек" согласно приложению 3 к Правилам № 213.
13. В строке 2.1 указывается количество высокорисковых клиентов по состоянию на конец отчетного финансового года в соответствии с критериями, установленными банком. При этом данный пункт не включает информацию по строкам 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11 и 2.12.
14. В строке 2.5 указывается информация о количестве юридических лиц, бенефицарные собственники (бенефициарный собственник) которых является иностранное публичное должностное лицо.
15. В строке 2.9 указывается информация о количестве юридических лиц, бенефициарными собственниками которых признаны единоличный исполнительный орган, руководитель коллегиального исполнительного органа.
16. В строке 2.10 указывается информация о количестве клиентов, зарегистрированных в странах с оценкой ниже Республики Казахстан в последнем опубликованном Международной неправительственной организацией Transparency International Индексе восприятия коррупции (Corruption Perception Index).
17. В строке 2.11 указывается информация о количестве клиентов из стран, включенных в списки Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ):
1) не сотрудничающих с Группой разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ);
2) имеющих стратегические недостатки в национальных системах по противодействию отмыванию денег и финансированию терроризма.
18. В строке 3.1 указывается информация о количестве выпущенных предоплаченных карт, предоставляемых в соответствии с формой административных данных "Сведения по платежным карточкам" согласно приложению 2 к Правилам № 213.

19. 3.3-жолда кастодиандық қызмет көрсету қызметтерін пайдаланатын банк клиенттерінің саны туралы ақпарат көрсетіледі.
20. 3.4-жолда № 213 қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес "Электрондық ақша эмитенті агенттерінің және қосалқы агенттерінің және электрондық ақша иелерінің саны туралы мәліметтер" әкімшілік деректер нысанына сәйкес берілетін электрондық ақшаның сәйкестендірілген иелерінің (клиенттерінің) саны туралы ақпарат көрсетіледі.
21. 3.5 – жолда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14365 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 203 қаулысымен бекітілген Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына (бұдан әрі – Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидалары) сәйкес резиденттік белгісіне – 2 және экономика секторының кодына-5 сәйкес келетін шетелдік қаржы ұйымдары клиенттерінің саны туралы ақпарат көрсетіледі
22. 3.6 және 3.7-жолдарда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысына 12-қосымшаға сәйкес айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп нысанына сәйкес ұсынылатын айырбастау пункттері арқылы қолма-қол шетел валютасын сатып алу, сату жөніндегі клиенттердің операцияларының жалпы сомасы көрсетіледі.
23. 3.8-жолда № 213 қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес "Банк шотын пайдалана отырып және пайдаланбай төлемдерді және (немесе) ақша аударымдарын қабылдау мен жүзеге асыру жөніндегі мәліметтер" әкімшілік деректер нысанына сәйкес коммуналдық төлемдер мен бюджетке төленетін төлемдерді қоспағанда, банктік шотты пайдаланбай операциялар, сондай-ақ оффшорлық аймақтарға операциялар бойынша жалпы сома көрсетіледі
24. 4.1-жолда зейнетақылар мен жәрдемақыларды қоспағанда, жеке тұлғалардың қолма-қол ақшаны алуының жалпы сомасы, оның ішінде банкоматтар, POS-терминалдар (төлем карточкаларын және екінші деңгейдегі банктің ақпараттық жүйесімен қосылуды пайдалана отырып, қолма-қол ақша беру жүзеге асырылатын электрондық-механикалық құрылғы) арқылы көрсетіледі.
25. 4.3 және 4.4-жолдарда заңды тұлғалардың тауарларды төлеуге, қызметтерді төлеуге және өзге де шығыстарға қолма-қол ақша алуы туралы ақпарат көрсетіледі.
26. 5.1, 6.1 және 7.1-жолдарда Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес-858 және 859 төлем тағайындау кодтары бойынша жүзеге асырылатын консалтингтік, маркетингтік және зерттеу қызметтері үшін қолма-қол ақшасыз ақша аударымдары бойынша ақпарат көрсетіледі. Бұл ретте көрсетілген төлем тағайындауларымен ақша аударымдарын іріктеуді мынадай түйінді сөздер мен сөздердің үзінділері бойынша жүргізу қажет: "консалт", "маркетинг", "зерттеу", "consult", "marketing", "research"

19. В строке 3.3 указывается информация о количестве клиентов банка, использующих услуги кастодиального обслуживания.
20. В строке 3.4 указывается информация о количестве идентифицированных владельцев (клиентов) электронных денег, предоставляемых в соответствии с формой административных данных "Сведения о количестве агентов и субагентов эмитента электронных денег и владельцев электронных денег" согласно приложению 9 к Правилам № 213.
21. В строке 3.5 указывается информация о количестве клиентов иностранных финансовых организаций, соответствующих признаку резидентства – 2 и коду сектора экономики – 5 согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 203, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14365 (далее – Правила применения кодов секторов экономики и назначения платежей).
22. В строках 3.6 и 3.7 указывается общая сумма операций клиентов по покупке, продаже наличной иностранной валюты через обменные пункты, предоставляемая в соответствии с формой отчета об обменных операциях, проведенных через обменные пункты согласно приложению 12 к Постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 "Об утверждении Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545.
23. В строке 3.8 указывается общая сумма по операциям без использования банковского счета, включая операции по системам быстрых денежных переводов, а также операции в оффшорные зоны, за исключением коммунальных платежей и платежей в бюджет, в соответствии с формой административных данных "Сведения по приему и осуществлению платежей и (или) переводов денег с использованием и без использования банковского счета" согласно приложению 13 к Правилам № 213.
24. В строке 4.1 указывается общая сумма снятия наличных денег физическими лицами, за исключением пенсий и пособий, в том числе через банкоматы, POS-терминалы (электронно-механическое устройство, посредством которого с использованием платежных карточек и соединения с информационной системой банка второго уровня, осуществляется выдача наличных денег).
25. В строках 4.3 и 4.4 отражается информация о снятии наличных денег юридическими лицами на оплату товаров, оплату услуг и на прочие расходы.
26. В строках 5.1, 6.1 и 7.1 указывается информация по безналичным переводам денег за консалтинговые, маркетинговые и исследовательские услуги, осуществляемые по кодам назначения платежа – 858 и 859 согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей. При этом выборку переводов денег с указанными назначениями платежей необходимо проводить по следующим ключевым словам и фрагментам слов: "консалт", "маркетинг", "исследоват", "consult", "marketing", "research".

27. 5.2, 6.2 және 7.2-жолдарда Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес – 811, 812, 814 және 816 төлем тағайындау кодтары бойынша жүзеге асырылатын сақтау, тасымалдау қызметтері үшін қолма-қол ақшасыз ақша аударымдары бойынша ақпарат көрсетіледі.
28. 5.4-жолда өтеусіз аударымдар, оның ішінде Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес – 111, 112 және 119 төлем тағайындау кодтары бойынша жүзеге асырылатын жылдам ақша аударымдары жүйелері бойынша аударымдар бойынша ақпарат көрсетіледі. Бұл ретте көрсетілген төлем (аударым) мақсаты бар ақша аударымдарын іріктеу мынадай түйінді сөздер мен сөздердің үзінділері бойынша жүргізіледі: "материалдық", "көмек", "демеушілік", "support", "aid", "қайырымдылық", "қайырымдылық", "gifts", "сыйлықтар", "залалды өтеу", "компенсация".
29. 5.3, 6.3 және 7.3-жолдарда Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес – 821 төлем тағайындау коды бойынша жүзеге асырылатын құрылыс-монтаждау жұмыстары үшін қолма-қол ақшасыз ақша аударымдары бойынша ақпарат көрсетіледі.
30. 6.4 және 7.4-жолдарда Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану қағидаларына сәйкес-119 төлем тағайындау коды бойынша жүзеге асырылатын клиенттердің сыртқы экономикалық шарттары бойынша тұрақсыздық айыбын (айыппұлдар, өсімпұлдар), өтемақы төлемдерін төлеу жөніндегі ақпарат көрсетіледі. Бұл ретте төлемнің (аударымның) көрсетілген мақсаты бар ақша аударымдарын іріктеуді мынадай түйінді сөздер мен "айыппұл", "өсімпұл", "fine", "penalty" сөздерінің фрагменттері бойынша жүргізу қажет.
31. 7 және 9-бөлімдерде тізбесі Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20095 болып тіркелген "Банктік және сақтандыру қызметінің, бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары қызметінің және бағалы қағаздар рыногында лицензияланатын басқа да қызмет түрлерінің, акционерлік инвестициялық қорлар және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар қызметінің мақсаттары үшін офшорлық аймақтардың тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 24 ақпандағы № 8 қаулысымен бекітілген оффшорлық аймақтарға жасалатын операциялар бойынша ақпарат толтырылады. Мемлекеттің бір бөлігі болып табылатын оффшорлық аймақтар бойынша ақпарат мұндай ақпарат банкке белгілі болған жағдайларда ұсынылады.
32. 8.1 және 9.1-жолдарда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33512 болып тіркелген "Қазақстан Республикасында экспорттық-импорттық валюталық бақылауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 78 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 1054 бірлескен қаулысы мен бұйрығына 12-қосымшаға сәйкес әкімшілік деректер нысанына сәйкес есептік тіркеу банкі болып табылатын уәкілетті банк ұсынатын, есепті кезеңде валютаны репатриациялау мерзімі бұзылған келісімшарттар бойынша бұзушылықтардың жалпы сомасы көрсетіледі.

27. В строках 5.2, 6.2 и 7.2 отражается информация по безналичным переводам денег за услуги хранения, перевозок осуществляемые по кодам назначения платежа – 811, 812, 814 и 816 согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей.
28. В строке 5.4 отражается информация по безвозмездным переводам, в том числе переводам по системам быстрых денежных переводов, осуществляемые по кодам назначения платежа – 111, 112 и 119 согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей. При этом выборка переводов денег с указанным назначением платежа (перевода) проводится по следующим ключевым словам и фрагментам слов: "материальн", "помощь", "спонсорск", "support", "aid", "благотворитель", "charity", "gifts", "дары", "возмещение ущерба", "compensation".
29. В строках 5.3, 6.3 и 7.3 указывается информация по безналичным переводам денег за строительно-монтажные работы, осуществляемые по коду назначения платежа – 821 согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей.
30. В строках 6.4 и 7.4 отражается информация по выплате неустоек (штрафы, пени), компенсационных выплат по внешнеэкономическим договорам клиентов, осуществляемые по коду назначения платежа – 119 согласно Правилам применения кодов секторов экономики и назначения платежей. При этом выборку переводов денег с указанным назначением платежа (перевода) необходимо проводить по следующим ключевым словам и фрагментам слов: "штраф", "пеня", "fine", "penalty".
31. В разделах 7 и 9 заполняется информация по операциям, совершаемым в оффшорные зоны, перечень которых утвержден постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 24 февраля 2020 года № 8 "Об установлении Перечня офшорных зон для целей банковской и страховой деятельности, деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг и иных лицензируемых видов деятельности на рынке ценных бумаг, деятельности акционерных инвестиционных фондов и деятельности организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20095. Информация по оффшорным зонам, являющимся частью государства, представляется в тех случаях, когда такая информация известна банку.
32. В строках 8.1 и 9.1 указывается общая сумма нарушений по контрактам, по которым нарушен срок репатриации валюты в отчетном периоде, предоставляемая уполномоченным банком, являющимся банком учетной регистрации, в соответствии с формой административных данных согласно приложению 12 к совместным постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 сентября 2023 года № 78 и приказу Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 1054 "Об утверждении Правил осуществления экспортно-импортного валютного контроля в Республике Казахстан", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33512.
Сноска. Пункт 32 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 23.09.2024 № 54 (вводится в действие с 01.10.2024 и подлежит официальному опубликованию).

33. 8.2 және 9.2-жолдарда есептік нөмірі бар келісімшарттар бойынша берешек сомасы (жеткізу және төлеу күні арасындағы айырма) көрсетіледі, олар бойынша есепті күндегі жағдай бойынша экспорт (экспорттық түсім) және импорт (аванстық төлемдер) бойынша валюталық шарттар бойынша 180 (бір жүз сексен) күннен астам дебиторлық берешек болады.
34. 8.3, 8.4, 9.3 және 9.4-жолдарда есепті күнге репатриациялау мерзімі күнтізбелік 360 (үш жүз алпыс) күннен асатын сыртқы экономикалық келісімшарттар бойынша төлемдер мен ақша аударымдары бойынша ақпарат көрсетіледі.
35. 8.5 және 9.5-жолдарда үшінші тұлғалардың пайдасына төлеуді көздейтін сыртқы экономикалық келісімшарттар бойынша жалпы сома көрсетіледі.
36. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
19-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Талаптар мен міндеттемелерді орындау кестелеріне сәйкес әкету және әкелу туралы есеп
Ескерту. Қаулы 19-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Әкімшілік деректер нысанының индексі: GAP
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20__ жылғы "___"________________ жағдай бойынша
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: екінші деңгейдегі банктер
Әкімшілік деректер нысынын ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың жетінші жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
Нысан
Кесте. Талаптар мен міндеттемелерді орындау кестелеріне сәйкес әкету және әкелу туралы есеп
(мың теңгемен)
Активтер
Орындау мерзімі белгіленбеген активтер (міндеттемелер)
ұлттық валютада
шетел валютасында
1
2
Активтер
х
х
1
Ақша қаражаты (касса, жолдағы күн, банкоматтар және басқалар)
2
Басқа банктерде орналастырылған корреспонденттік шоттар мен салымдар (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда)
3
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде орналастырылған корреспонденттік шоттар мен салымдар
4
Бағалы қағаздар, оның ішінде:
4.1.
әділ құны бойынша
4.2.
амортизацияланған құн бойынша
5
Банкаралық қарыздар
6
Клиенттерге қарыздар, оның ішінде:
6.1
заңды тұлғаларға

33. В строках 8.2 и 9.2 указывается сумма задолженности (разница между датой поставки и оплаты) по контрактам с учетным номером, по которым по состоянию на отчетную дату имеется дебиторская задолженность свыше 180 (сто восемьдесят) дней по валютным договорам по экспорту (экспортная выручка) и импорту (авансовые платежи).
34. В строках 8.3, 8.4, 9.3 и 9.4 указывается информация по платежам и переводам денег по внешнеэкономическим контрактам, по которым на отчетную дату срок репатриации превышает 360 (триста шестьдесят) календарных дней.
35. В строках 8.5 и 9.5 указывается общая сумма по внешнеэкономическим контрактам, предусматривающим оплату в пользу третьих лиц.
36. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 19
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Отчет об оттоках и притоках в соответствии с графиками исполнения требований и обязательств
Сноска. Постановление дополнено приложением 19 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Индекс формы административных данных: GAP
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" ________________ 20__ года
Круг лиц, представляющих информацию: банки второго уровня
Срок представления формы административных данных: ежемесячно, не позднее седьмого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
Таблица. Отчет о притоках и оттоках в соответствии с графиками исполнения требований и обязательств в предстоящем периоде
(в тысячах тенге)
Активы
Активы (обязательства), по которым не установлен срок исполнения
в национальной валюте
в иностранной валюте
1
2
Активы
х
х
1
Денежные средства (касса, день в пути, банкоматы и прочее)
2
Корреспондентские счета и вклады (за исключением Национального Банка Республики Казахстан), размещенные в других банках
3
Корреспондентские счета и вклады, размещенные в Национальном Банке Республики Казахстан
4
Ценные бумаги, в том числе:
4.1.
по справедливой стоимости
4.2.
по амортизированной стоимости
5
Межбанковские займы
6
Займы клиентам, в том числе:
6.1
юридическим лицам

181 (бір жүз сексен бір) күннен 365 (үш жүз алпыс бес) күнге дейін
1 жылдан 5 жылға дейін
5 жылдан астам
ұлттық валютада
шетел валютасында
ұлттық валютада
шетел валютасында
ұлттық валютада
шетел валютасында
9
10
11
12
13
14
Атауы __________________________________________________
Мекенжайы ______________________________________________
Телефоны ________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _____________________________
Орындаушы______________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Күні 20___ жылғы "___" __________
Талаптар мен міндеттемелерді
орындау кестелеріне сәйкес
кету және әкелу туралы есеп
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме Талаптар мен міндеттемелерді орындау кестелеріне сәйкес әкету және әкелу туралы есеп (индексі – GAP, кезеңділігі – ай сайын)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Талаптар мен міндеттемелерді орындау кестелеріне сәйкес әкету және әкелу туралы есеп" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды екінші деңгейдегі банктер есепті айдың соңындағы жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Алдағы ағын бойынша деректер абсолюттік мәнде оң сан ретінде көрсетіледі, алдағы ағындар бойынша деректер абсолюттік мәнде теріс сан ретінде көрсетіледі.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда талаптар мен міндеттемелерді орындау кестелеріне сәйкес, оның ішінде Қазақстан Республикасының бейрезидент бойынша түсімдер мен кетулер туралы мәліметтер көрсетіледі. Ақшалай қаражаттың түсуі мен шығуы негізгі борыш бойынша да, сыйақы бойынша да көрсетіледі

от 181 (ста восьмидесяти одного) до 365 (трехсот шестидесяти пяти) дней
от 1 до 5 лет
более 5 лет
в национальной валюте
в иностранной валюте
в национальной валюте
в иностранной валюте
в национальной валюте
в иностранной валюте
9
10
11
12
13
14
Наименование ________________________________________
Адрес _______________________________________________
Телефон _____________________________________________
Адрес электронной почты ______________________________
Исполнитель _______________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________ __________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "______" ______________ 20__ года
Приложение
к форме отчета об оттоках
и притоках в соответствии
с графиками исполнения
требований и обязательств
Пояснение по заполнению формы административных данных
Отчет об оттоках и притоках в соответствии с графиками исполнения требований и обязательств
(индекс – GAP, периодичность – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Отчет об оттоках и притоках в соответствии с графиками исполнения требований и обязательств" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
3. Форма составляется банками второго уровня ежемесячно по состоянию на конец отчетного месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге с двумя знаками после запятой. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. Данные по предстоящим притокам указывается в абсолютном значении как положительное число, данные по предстоящим оттокам указывается в абсолютном значении как отрицательное число.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В Форме указываются сведения о притоках и оттоках в соответствии с графиками исполнения требований и обязательств, в том числе по нерезидентам Республики Казахстан. Притоки и оттоки денежных средств указываются как по основному долгу, так и по вознаграждению.

7. Негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ, сондай-ақ негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі 30 (отыз) күнтізбелік күннен аспайтын барлық активтер алдағы кезеңде талаптарды орындау кестесіне сәйкес бөлінеді.
8. Барлық міндеттемелер мен баланстан тыс құралдар орындау кестесіне сәйкес бөлінеді.
9. Орындау кестесі белгіленбеген активтер, міндеттемелер және баланстан тыс құралдар бойынша мәліметтер кестенің 1 және 2-бағандарында көрсетіледі.
10. 4-жолда әділ құны бойынша ескерілетін бағалы қағаздар 1 және 2-бағандарда көрсетіледі. Амортизацияланған құн бойынша ескерілетін бағалы қағаздар орындау кестелеріне сәйкес көрсетіледі.
11. 6, 13, 16 және 17-жолдарда ақшалай қаражаттың түсуі мен кетуі негізгі борыш пен сыйақыға бөлініп көрсетіледі.
12. 10-жолда өзге активтер алдыңғы жолдарда көрсетілмеген активтер бойынша ақша қаражатының түсімдері туралы мәліметтер көрсетіледі.
13. 18, 21 және 22-жолдарда мәліметтер банктің директорлар кеңесінің, акционерлердің жалпы жиналысының және банктің өзге де уәкілетті органдарының тиісті шешімі болған кезде көрсетіледі.
14. 20-жолда алдыңғы жолдарда көрсетілмеген өзге міндеттемелер бойынша ақша қаражатының кетуі туралы мәліметтер көрсетіледі.
15. Баланстан тыс құралдар бойынша ақша қаражаттарының түсуі мен шығуы арасындағы айырма көрсетіледі.
16. Деректер болмаған жағдайда тиісті жолдардағы көрсеткіштер ұсынылмайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі
№ 54 қаулысына
20-қосымша
Екінші деңгейдегі банктердің есептілікті ұсыну қағидалары
Ескерту. Қаулы 20-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 26.09.2023 № 67 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Екінші деңгейдегі банктердің есептілікті ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабының 1-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің (бұдан әрі – Банк) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2 тарау. Есептілікті ұсыну тәртібі

7. Все активы, по которым отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, а также по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению не более 30 (тридцати) календарных дней, распределяются в соответствии с графиком исполнения требований в предстоящем периоде.
8. Все обязательства и внебалансовые инструменты распределяются в соответствии с графиком исполнения.
9. Сведения по активам, обязательствам и внебалансовым инструментам, по которым не установлен график исполнения, указываются в графах 1 и 2 Таблицы.
10. В строке 4 ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости, указываются в графах 1 и 2. Ценные бумаги, учитываемые по амортизированной стоимости, указываются в соответствии с графиками исполнения.
11. В строках 6, 13, 16 и 17 притоки и оттоки денежных средств указываются с разделением на основной долг и вознаграждение.
12. В строке 10 прочие активы указываются сведения о притоках денежных средств по активам, не отраженным в предыдущих строках.
13. В строках 18, 21 и 22 сведения указываются при наличии соответствующего решения совета директоров банка, общего собрания акционеров и иных уполномоченных органов банка.
14. В строке 20 указываются сведения об оттоках денежных средств по прочим обязательствам, не отраженным в предыдущих строках.
15. По внебалансовым инструментам указывается разница между притоками и оттоками денежных средств.
16. При отсутствии данных показатели в соответствующих строках не представляются.
Приложение 20
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 54
Правила представления отчетности банками второго уровня
Сноска. Постановление дополнено приложением 20 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 26.09.2023 № 67 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Правила представления отчетности банками второго уровня (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", пунктом 1 статьи 54 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления отчетности банками второго уровня (далее – Банк) в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).
Глава 2. Порядок представления отчетности

2. Банк Ұлттық Банкке өзінің барлық филиалдары бойынша деректерді қамтитын есептілікті ұсынады.
3. Есептілік Ұлттық Банкке есептілікті ұсыну сервистеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болып табылатын "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесі арқылы электрондық түрде ұсынылады
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесіне ақпаратты жүктеу кезінде нысанішілік бақылау жүзеге асырылады. Нысанішілік бақылауды жүзеге асыру кезінде қателер анықталған жағдайда ақпарат ақпараттық жүйемен қабылданбайды.
5. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Веб-порталы" ақпараттық жүйесіне нысанішілік бақылаудан өткен осы есепті кезеңдегі ақпараттың соңғы жүктелуінің нақты күні тиісті есепті кезең үшін есептілікті ұсынудың аяқталу күні болып табылады.
6. Есептілікке қол қою жөніндегі функция жүктелген басшының немесе адамның электрондық цифрлық қолтаңбасымен есептілікті куәландыру есептілікті ұсыну аяқталған күннен бастап келесі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
7. Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дәйектілігін банктің басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген тұлға қамтамасыз етеді.
8. Есепке қол қою жөніндегі функция жүктелген басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген тұлға және орындаушы электрондық-цифрлық қолтаңба арқылы куәландырған есептілік электрондық форматта сақталады.
9. Баламалы сәйкестендіру нөмірі банктердің Қазақстан Республикасының бейрезиденттері-контрагенттері сәйкестендіргіштерінің бірі ретінде қызмет етеді, есептілікті ұсынатын банк үшін бірегей және банктің осы тұлғамен өзара қарым-қатынас жасау кезеңі ішінде өзгермейтін болып табылады.
10. Банк клиентінің және (немесе) контрагентінің резиденттігі "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалады.
11. Мәмілелерге дейін ақпаратты нақтылауды көздейтін нысандарда есеп беретін банктің ақпараттық жүйесінде мәміленің бірегей сәйкестендіргіші болып табылатын мәміленің (транзакцияның) референсі (коды) көрсетіледі. Референс мәнінің өрісі мәтіндік деректер форматына ие және мәтіндік және сандық элементтерді қамтуы мүмкін.
Мәмілелерге дейін ақпаратты нақтылауды көздемейтін нысандарда референс ретінде мынадай тәртіппен қалыптастырылатын ұсынылатын деректер жиынтығының бірегей нөмірі көрсетіледі:
алғашқы сегіз таңба - "ЖЖЖЖААКК" форматындағы есепті күн, мұнда "ЖЖЖЖ" - жыл, "АА" - ай, "КК" - күн;
бір таңба - белгіленген бөлгіш "_";

2. Банк представляет в Национальный Банк отчетность, включающую данные по всем своим филиалам.
3. Отчетность представляется в электронном виде посредством информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан", представляющей собой единое окно доступа к сервисам представления отчетности в Национальный Банк.
4. При загрузке информации в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" осуществляется внутриформенный контроль. В случае обнаружения ошибок при осуществлении внутриформенного контроля информация информационной системой не принимается.
5. Датой завершения представления отчетности за соответствующий отчетный период является фактическая дата последней загрузки в информационную систему "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" информации за этот отчетный период, прошедшей внутриформенный контроль.
6. Удостоверение отчетности электронной цифровой подписью руководителя или лица, на которое возложена функция по подписанию отчета, осуществляется не позднее следующего рабочего дня со дня завершения представления отчетности.
7. Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечивается руководителем банка или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.
8. Отчетность, удостоверенная посредством электронной цифровой подписи руководителем или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем, хранится в электронном формате.
9. Альтернативный идентификационный номер служит в качестве одного из идентификаторов нерезидентов Республики Казахстан-контрагентов банков, является уникальным для банка, представляющего отчетность и неизменным в течение периода взаимоотношений банка с данным лицом.
10. Резидентство клиента и (или) контрагента банка определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
11. В формах, предусматривающих детализацию информации до сделок, указывается референс (код) сделки (транзакции), который служит уникальным идентификатором сделки в информационной системе отчитывающегося банка. Поле значения референса имеет текстовый формат данных и может содержать текстовые и числовые элементы.
В формах, не предусматривающих детализацию информации до сделок, в качестве референса указывается уникальный номер представляемого набора данных, который формируется в следующем порядке:
первые восемь символов – отчетная дата в формате "ГГГГММДД", где "ГГГГ" – год, "ММ" – месяц, "ДД" – день;
один символ – фиксированный разделитель "_";

соңғы алты таңба - реттік нөмірі (000001-ден 999999-ға дейін).
Есеп беретін банктің жүйесінде мәміле (транзакция) референсі (коды) болмаса банк осы тармақтың екінші бөлігінде көзделген алгоритмді пайдалана алады.
12. Есептілікті жасау мақсатында активтер мен шетел валютасындағы міндеттемелер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген "Валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау және қолдану тәртібін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша есепті күнге қайта есептеліп көрсетіледі.
13. Осы қаулыда көзделген есептер нысандарының кез келген кестелері бойынша деректер болмаған кезде ол бойынша мәліметтер берілмейді, бұл туралы екінші деңгейдегі банктер осы кесте бойынша мәліметтерді ұсыну мерзімінен кешіктірілмейтін мерзімде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін жазбаша түрде хабардар етеді.

последние шесть символов – порядковый номер (от 000001 до 999999).
При отсутствии в системе отчитывающегося банка референса (кода) сделки (транзакции) банком может использоваться алгоритм, предусмотренный частью второй настоящего пункта
12. В целях формирования отчетности активы и обязательства в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты", зарегистрированных в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378, на отчетную дату.
13. При отсутствии данных по любой из таблиц форм отчетов, предусмотренных настоящим постановлением, сведения по ней не представляются, о чем банки второго уровня информируют Национальный Банк Республики Казахстан в письменном виде в срок не позднее срока представления сведений по данной таблице.