Карантиндік фитосанитариялық талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2020 жылғы 17 сәуірдегі № 131 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 20 сәуірде № 20432 болып тіркелді.
"Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.09.2025 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған карантиндік фитосанитариялық талаптар бекітілсін.
2. "Әкелінетін карантинге жатқызылған өнімге қойылатын фитосанитариялық талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 4-4/66 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11781 болып тіркелген, 2015 жылы 1 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық, фитосанитариялық және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
С. Омаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2020 жылғы 17 сәуірдегі
№ 131 бұйрығымен
бекітілген
Карантиндік фитосанитариялық талаптар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы карантиндік фитосанитариялық талаптар "Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.09.2025 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы карантиндік фитосанитариялық талаптар карантиндік фитосанитариялық бақылауға және қадағалауға жататын карантинге жатқызылған өнімге (карантинге жатқызылған жүктерге, карантинге жатқызылған материалдарға, карантинге жатқызылған тауарларға) (бұдан әрі – карантинге жатқызылған өнім), сондай-ақ карантинге жатқызылған объектілерге қойылады және карантиндік объектілердің әкелінуіне және таралуына жол бермеуге бағытталған.

Об утверждении карантинных фитосанитарных требований
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 17 апреля 2020 года № 131. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 апреля 2020 года № 20432.
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О карантине растений" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.09.2025 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые карантинные фитосанитарные требования.
2. Признать утратившим силу приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 4-4/66 "Об утверждении фитосанитарных требований, предъявляемых к ввозимой подкарантинной продукции" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11781, опубликован 1 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Департаменту ветеринарной и фитосанитарной безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
С. Омаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 17 апреля 2020 года № 131
Карантинные фитосанитарные требования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие карантинные фитосанитарные требования разработаны в соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 7 Закона Республики Казахстан "О карантине растений.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.09.2025 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие карантинные фитосанитарные требования предъявляются к подкарантинной продукции (подкарантинным грузам, подкарантинным материалам, подкарантинным товарам), подлежащей карантинному фитосанитарному контролю и надзору (далее – подкарантинная продукция), а также к подкарантинным объектам и направлены на недопущение ввоза и распространения карантинных объектов.

3. Осы карантиндік фитосанитариялық талаптарда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) гүл шоғы – жаңа өскен немесе кептірілген, саны 15 данадан аспайтын, бірге жиналған кесілген гүлдер, гүлшанақтар, жапырақтар, бұтақтар, шөптер, мүктер, қыналар және (немесе) гүлдері немесе гүлшанақтары жоқ өсімдіктердің басқа да бөліктері;
2) карантинге жатқызылған өнімнің орнын ауыстыру – карантинге жатқызылған өнімді Қазақстан Республикасының аумағы бойынша облысаралық орнын ауыстыру;
3) бос аймақ – карантиндік объектінің және бөтен текті түрдің болмауы ғылыми дәлелденген және қажет болған жағдайда ол өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органның тікелей бақылауымен және қадағалауымен ұстап тұрылатын Қазақстан Республикасы аумағының бір бөлігі;
4) бос өндіріс орны – карантиндік объектінің және бөтен текті түрдің болмауы ғылыми дәлелденген және қажет болған жағдайда ол өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органның тікелей бақылауымен және қадағалауымен белгілі бір уақыт кезеңі ішінде (кемінде 1 вегетациялық кезең) ұстап тұрылатын әкімшілік-аумақтық бірлік немесе жер учаскелерінің жиынтығы;
5) бос өндіріс учаскесі – карантиндік объектінің және бөтен текті түрдің болмауы ғылыми дәлелденген және қажет болған жағдайда ол өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органның тікелей бақылауымен және қадағалауымен белгілі бір уақыт кезеңі ішінде (кемінде 1 вегетациялық кезең) ұстап тұрылатын танап, бақ, жылыжай, орман немесе жер учаскесі не карантинге жатқызылған өзге де объект.
4. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 наурыздағы № 4-4/282 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11739 болып тіркелген) бекітілген Өздеріне қатысты өсімдіктер карантині жөніндегі іс-шаралар белгіленетін және жүзеге асырылатын карантиндік объектілер мен бөтен текті түрлер тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) енгізілген карантиндік объектілермен және (немесе) бөтен текті түрлермен залалданған карантинге жатқызылған өнімнің орнын ауыстыруға осы карантиндік фитосанитариялық талаптарда көзделген жағдайларды қоспағанда, жол берілмейді.
5. Осы карантиндік фитосанитариялық талаптарда көзделген жағдайларды қоспағанда, Тізбеге енгізілген карантиндік объектілер және (немесе) бөтен текті түрлер анықталған орны ауыстырылатын карантинге жатқызылған өнім өңделуі, залалсыздандырылуы, жөнелтушіге қайтарылуы немесе жойылуы (ыдысты қоса алғанда) тиіс.
6. Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.09.2025 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

3. В настоящих карантинных фитосанитарных требованиях используются следующие основные понятия:
1) букет – собранные вместе срезанные цветы, бутоны, листья, ветки, травы, мхи, лишайники и (или) другие части растений без цветков или бутонов, свежие или засушенные, в количестве не более пятнадцати штук,;
2) перемещение подкарантинной продукции – межобластные перевозки подкарантинной продукции по территории Республики Казахстан;
3) свободная зона – часть территории Республики Казахстан, для которой отсутствие карантинного объекта и чужеродного вида научно доказано и в которой при необходимости оно поддерживается под непосредственным контролем и надзором уполномоченного органа по карантину растений;
4) свободное место производства – административно-территориальная единица или совокупность земельных участков, для которых отсутствие карантинного объекта и чужеродного вида научно доказано и на которых при необходимости оно поддерживается под непосредственным контролем и надзором уполномоченного органа по карантину растений в течение определенного периода времени (не менее одного вегетационного периода);
5) свободный участок производства – поле, сад, теплица, лесной или земельный участок либо иной подкарантинный объект, для которого отсутствие карантинного объекта и чужеродного вида научно доказано и на котором при необходимости оно поддерживается под непосредственным контролем и надзором уполномоченного органа по карантину растений в течение определенного периода времени (не менее одного вегетационного периода).
4. Не допускается перемещение подкарантинной продукции зараженной карантинными объектами и (или) чужеродными видами, включенными в перечень карантинных объектов и чужеродных видов, по отношению к которым устанавливаются и осуществляются мероприятия по карантину растений, утвержденный приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 марта 2015 года № 4-4/282 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11739) (далее – Перечень), за исключением случаев, предусмотренных настоящими карантинными фитосанитарными требованиями.
5. Перемещаемая подкарантинная продукция, в которой были выявлены карантинные объекты и (или) чужеродные виды, включенные в Перечень, подлежит переработке, обеззараживанию, возврату отправителю или уничтожению (включая тару), за исключением случаев, предусмотренных настоящими карантинными фитосанитарными требованиями.
6. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 11.09.2025 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Алып тасталды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.09.2025 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Орны ауыстырылатын, оның ішінде почта жөнелтімдерінде, кеме, ұшақ, жолаушылар вагондары, автокөлік құралдары жолаушыларының, кеме, ұшақ экипаждары мүшелерінің бірге алып жүретін және бірге алып жүрмейтін багажында және вагон-мейрамханаларда тұқымдық және отырғызу материалы (тұқымдық және азық-түліктік картопты және селекциялық және ғылыми-зерттеу мақсаттарына арналған материалды қоса алғанда) карантиндік фитосанитариялық сертификатпен сүеймелденеді.
9. Көлік құралдарындағы және осы көлік құралдарының командалары мен экипаждарының азық-түлік мақсаттарына арналған карантинге жатқызылған өнімді көлік құралдарынан тысқары шығаруға жол берілмейді. Өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті органның лауазымды адамының нұсқамасы бойынша карантиндік объектілермен залалданған көлік құралдарындағы азық-түлік запастары арнайы қойма үй-жайларында залалсыздандырылады, жойылады немесе пломбыланады.
10. Карантинге жатқызылған өнімнің орнын ауыстыру кезінде буып-түю материалы ретінде толық жұқа ағаштан (қалыңдығы 6 миллиметрден аспайтын) дайындалған ағаштан жасалған буып-түю материалы, карантиндік объектілердің тасымалдаушылары бола алмайтын картон, қағаз, тоқыма, полимерлік материалдар, сондай-ақ осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 41-тармағына сәйкес ағаштан жасалған буып-түю материалы пайдаланылады.
11. Осы карантиндік фитосанитариялық талаптар қызметі карантинге жатқызылған өнімді өндірумен, дайындаумен, өңдеумен, тасымалдаумен, сақтаумен, өткізумен және пайдаланумен байланысты жергілікті атқарушы органдарға, заңды тұлғаларға, жеке тұлғаларға (оның ішінде дара кәсіпкерлер ретінде тіркелгендерге) таралады.
2-тарау. Өсімдіктердің тұқымдық және отырғызу материалына қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар
12. Тұқымдық (тұқым немесе жеміс түрінде) және отырғызылатын (көшет түрінде) материал карантиндік объектілерден, оның ішінде карантиндік арамшөптерден бос болуға тиіс.
Тұқымдық материал (тұқым және жеміс түрінде) стрига (Striga spp) тұқымдас өсімдіктерден таза аймақтарда дайындалуы тиіс.
Отырғызу материалы (көшеттер түрінде) арамсояу (Cuscuta spp.) тұқымдас өсімдіктерден таза болуы тиіс.
13. Тұқымдық және отырғызу материалының партиялары (партиясының бөлігі) өнімнің атауы, елі, өндіріс орны және (немесе) учаскесі, экспорттаушы туралы ақпараты бар таңбалау болған кезде буып-түйілген түрде ауыстырылады. Көрсетілген таңбалаусыз ауыстырылатын және (немесе) буып-түйілмеген тұқымдық және отырғызу материалын ауыстыруға жол берілмейді.

7. Исключен приказом Министра сельского хозяйства РК от 11.09.2025 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Перемещаемый, в том числе в почтовых отправлениях, сопровождаемом и несопровождаемом багаже пассажиров судов, самолетов, пассажирских вагонов, автотранспортных средств, членов экипажей судов, самолетов и в вагонах-ресторанах, семенной и посадочный материал (включая семенной и продовольственный картофель и материал для селекционных и научно-исследовательских целей) сопровождается фитосанитарным сертификатом.
9. Вынос за пределы транспортных средств подкарантинной продукции, которая находится на транспортных средствах и предназначена для продовольственных целей команд и экипажей этих транспортных средств, не допускается. По предписанию должностного лица уполномоченного органа по карантину растений продовольственные запасы на транспортных средствах, зараженные карантинными объектами, обеззараживаются, уничтожается или пломбируется в специальных складских помещениях.
10. При перемещении подкарантинной продукции в качестве упаковочного материала используются древесный упаковочный материал, полностью изготовленный из тонкого дерева (толщиной не более шести миллиметра), картонные, бумажные, текстильные, полимерные материалы, которые не могут быть переносчиками карантинных объектов, а также древесный упаковочный материал, который соответствует пункту 41 настоящих карантинных фитосанитарных требований.
11. Настоящие карантинные фитосанитарные требования распространяются на местные исполнительные органы, юридических лиц, физических лиц (в том числе зарегистрированным в качестве индивидуальных предпринимателей), деятельность которых связана с производством, заготовкой, переработкой, транспортировкой, хранением, реализацией и использованием подкарантинной продукции.
Глава 2. Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к семенному и посадочному материалу растений
12. Семенной (в виде семян или плодов) и посадочный (в виде рассады) материал должен быть свободен от карантинных объектов, в том числе от карантинных сорных растений.
Семенной материал (в виде семян и плодов) должен быть заготовлен в зонах, свободных от растений рода стрига (Striga spp.).
Посадочный материал (в виде рассады) должен быть свободен от растений рода повилика (Cuscuta spp.).
13. Партии (часть партии) семенного и посадочного материала перемещаются в упакованном виде при наличии маркировки, содержащей информацию о наименовании продукции, стране, месте и (или) участке производства, экспортере. Перемещаемый без указанной маркировки и (или) неупакованный семенной и посадочный материал не допускается к перемещению.

14. Тұқымдық және селекциялық мақсаттарға арналған картоп, тұқымды, түйнек құраушы түрлердің Solanum тұқымдас түйнектерді (негізінен Solanum tuberosum түрі), шағын түйнектерді (қоректік ортада өсірілген картоптың микроөсімдіктерінен пайда болатын түйнектер) және микроөсімдіктерді (өсімдіктерді, түйнек құраушы Solanum spp тектес ұлпалық дақылындағы микротүйнектерді қоса алғанда) қамтиды. Көрсетілген селекциялық материал сондай-ақ басқа да столон немесе түйнек құраушы түрлерді не Solanum тұқымдас гибридтерді қамтуы мүмкін.
15. Топырақ кесегі мен топырағы бар қоректік қоспасымен өсімдіктердің және топырақ субстраты бар құмырадағы өсімдіктерді карантиндік объектілерден таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен орын ауыстыруға жол беріледі.
16. Карантиндік объектілер анықталған тұқымдық және отырғызу материалының партиялары (партиясының бөлігі) залалсыздандырылуы, жөнелтушіге қайтарылуы немесе жойылуы тиіс. Тұқымдық және отырғызу материалына қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар осы карантиндік фитосанитариялық талаптарға 1-қосымшаға сәйкес айқындалған.
3-тарау. Көкөністер мен картопқа қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар
17. Картопта және басқа түйнекжемісті мен тамыржемісті көкөністерде топырақ қоспасына өнімнің нақты салмағының бір пайызына дейін жол беріледі.
18. Көкөніс пен картоп азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), беденің америкалық үңгі шыбынынан (Liriomyza trifolii), америкалық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), пияздың үңгішыбынынан (Liriomyza nietzkei), американдық темекі бітесінен (Frankliniella fusca), андылық картоп бізтұмсығынан (Premnotrypes spp.), картоптың андылық латентті тимовирусынан (Andean potato latent tymovirus), африкалық қауын шыбынынан (Bactrocera cucurbitae), асқабақ дақылдарының бактериялық теңбілденуінен (Acidovorax citrulli), қызылша жүйкесінің некротикалық сарғаюы бенивирусынан (Beet necrotic yellow vein benyvirus), картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың қоңыр шірігінен (Ralstonia solanacearum), картоп түйнектерінің ұршық тәріздігінің вироидінен (Potato spindle tuber viroid), картоптың Т теповирусынан (Potato vіrus T), шығыс гүл бітесінен (Frankliniella tritici), гавай бітесінен (Thrips hawaiiensis), гватемалалық картоп күйесінен (Tecia solanivora), картоп қаракүйесінен (Thecaphora solani), қауын шыбынынан (Myiopardalis pardalina), мысырлық мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis), жасыл бақша көбелегінен (Chrysodeixis eriosoma), қоснүктелі алтын түстес түн көбелегінен (Chrysodeixis chalcites), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), вест-үнділік гүл бітесінен (Frankliniella insularis), үңдіқытайлық гүл бітесінен (Scirtothrips dorsalis), картоптың қанқызыл қоңызынан (Epilachna vigintioctomaculata), картоп күйесінен (Phthorimaea operculella), қызанақтың қызыл өрмекші кенесінен (Tetranychus evansi), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), таулы тікенекті аққанаттан (Aleurocanthus spiniferus), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), пияз жапырағының күйігі қоздырғышынан (Xanthomonas axonopodis pv. Allii), жалған берішті жұмырқұртынан (Nacobbus aberrans), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi), көкөніс үңгі шыбынынан (Liriomyza sativae), сондай-ақ картоп теңбілінің андылық комовирусынан (Potato Andean mottle comovirus), картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum), темекі аққанатынан (Bemisia tabaci), қызанақ бітесінен (Frankliniella schultzei), пальма бітесінен (Thrips palmi), бақытгүлдің жапырақ үңгі шыбынынан (Nemorimyza maculosa), цитрусты қара аққанаттан (Aleurocanthus woglumi), америкалық эхинотрипстен (Echinothrips americanus), оңтүстік америкалық жапырақ үңгі шыбынынан (Liriomyza huidobrensis), оңтүстік америкалық қызанақ күйесінен (Tuta absoluta) және оңтүстік түн көбелегінен (Spodoptera eridania) таза күйінде орын ауыстырылады.

14. Картофель для семенных и селекционных целей, включает в себя семена, клубни клубнеобразующих видов рода Solanum (в основном вида Solanum tuberosum), миниклубни (клубни, происходящие от микрорастений картофеля, выращенных на питательной среде) и микрорастения (растения, включая микроклубни, содержащиеся в тканевой культуре клубнеобразующего рода Solanum spp.). Указанный селекционный материал может включать также другие столоно- или клубнеобразующие виды, либо гибриды рода Solanum.
15. Перемещение растений с комом почвы и питательной смесью, содержащей почву, и горшечных растений с почвенным субстратом допускаются из зон, мест и (или) участков производства, свободных от карантинных объектов.
16. Партии (часть партии) семенного и посадочного материала, в которых были выявлены карантинные объекты, подлежат обеззараживанию, возврату отправителю или уничтожению. Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к семенному и посадочному материалу, определены согласно приложению 1 к настоящим карантинным фитосанитарным требованиям.
Глава 3. Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к овощам и картофелю
17. Примесь почвы в картофеле и других клубнеплодных и корнеплодных овощах допускается до одного процента от фактического веса продукции.
18. Овощи и картофель перемещаются свободными от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американского клеверного минера (Liriomyza trifolii), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), лукового минера (Liriomyza nietzkei), американского табачного трипса (Frankliniella fusca), андийских картофельных долгоносиков (Premnotrypes spp.), андийского латентного тимовируса картофеля (Andean potato latent tymovirus), африканской дынной мухи (Bactrocera cucurbitae), бактериальной пятнистости тыквенных культур (Acidovorax citrulli), бенивируса некротического пожелтения жилок свеклы (Beet necrotic yellow vein benyvirus), бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), бурой гнили картофеля (Ralstonia solanacearum), вироида веретеновидности клубней картофеля (Potato spindle tuber viroid), вируса Т картофеля (Potato T virus), восточного цветочного трипса (Frankliniella tritici), гавайского трипса (Thrips hawaiiensis), гватемальской картофельной моли (Tecia solanivora), головни картофеля (Thecaphora solani), дынной мухи (Myiopardalis pardalina), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), зеленой садовой совки (Chrysodeixis eriosoma), золотистой двухпятнистой совки (Chrysodeixis chalcites), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), вест-индского цветочного трипса (Frankliniella insularis), индокитайского цветочного трипса (Scirtothrips dorsalis), картофельной коровки (Epilachna vigintioctomaculata), картофельной моли (Phthorimaea operculella), красного томатного паутинного клеща (Tetranychus evansi), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), колючей горной белокрылки (Aleurocanthus spiniferus), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), листового ожога лука (Xanthomonas axonopodis pv. Allii), ложной галловой нематоды (Nacobbus aberrans), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), овощного листового минера (Liriomyza sativae), а также от андийского комовируса крапчатости картофеля (Potato Andean mottle comovirus), рака картофеля (Synchytrium endobioticum), табачной белокрылки (Bemisia tabaci), томатного трипса (Frankliniella schultzei), трипса Пальма (Thrips palmi), хризантемового листового минера (Nemorimyza maculosa), черной цитрусовой белокрылки (Aleurocanthus woglumi), эхинотрипса американского (Echinothrips americanus), южноамериканского листового минера (Liriomyza huidobrensis), южноамериканской томатной моли (Tuta absoluta) и южной совки (Spodoptera eridania).

19. Карантинге жатқызылған өнімнің әрбір буып-түюіне қарбызды (Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН коды 0807 11 000 0), қауынды (ЕАЭО СЭҚ ТН коды 0807 19 000 0) және асқабақты (ЕАЭО СЭҚ ТН коды 0709 93 900 0) үйіп орнын ауыстыру жағдайларын қоспағанда, өнімнің атауы, әкімшілік-аумақтық бірлік, өндіріс орны туралы ақпаратты қамтитын таңбалау қойылады.
Көкөністер мен картопқа қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар осы карантиндік фитосанитариялық талаптарға 2-қосымшаға сәйкес айқындалған.
4-тарау. Дәнді, бұршақты және майлы дақылдар дәніне және олардың өңдеу өнімдеріне қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар
20. Striga spp стрига тұқымдас карантиндік арамшөптердің тұқымдарымен ластанған дәнді, бұршақты және майлы дақылдар дәнінің және оның өңдеу өнімдерінің партиялары жөнелтушіге қайтарылуы тиіс. Өзге карантиндік арамшөптердің тұқымдары немесе жемістері анықталған жағдайда көрсетілген партиялар жөнелтушіге қайтарылуы, жойылуы немесе карантиндік арамшөптердің тұқымдары мен жемістерін тіршілік ету қабілетінен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша карантиндік фитосанитариялық талаптарға сай келетін кәсіпорындарда өңделуі тиіс. Соя бұршақтары партияларында қызыл күрең церкоспороз (Cercospora kikuchii) анықталған жағдайда көрсетілген партиялар жөнелтушіге қайтарылуы, жойылуы немесе қызыл күрең церкоспорозымен (Cercospora kikuchii) залалданған соя бұршақтарын өңдеуді жүзеге асыратын кәсіпорындарда өңделуі тиіс.
21. Карантиндік арамшөптердің тұқымдары мен жемістері бар дәнді, бұршақты және майлы дақылдардың дәндері, оның өңдеу өнімдері, сондай-ақ қызыл күрең церкоспорозымен (Cercospora kikuchii) залалданған соя бұршақтарының партиялары өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспектор белгілейтін кәсіпорындарға өңдеуге жіберіледі.
22. Дәнді, бұршақты және майлы дақылдардың дәндерін, оның өңдеу өнімдерін төгліп-шашылуын болдырмау бойынша шараларды қамтамасыз ете отырып, кемелердің трюмдерінде, контейнерлерде, астық таситын вагондарда, сондай-ақ автомобиль көлігінде үйіп орын ауыстыруға жол беріледі.
23. Дәнді, бұршақты және майлы дақылдардың дәндерін, оның өңдеу өнімдерін буып-түйілген күйінде орын ауыстыруға тек жаңа және газ өткізбейтін буып-түюде ғана жол беріледі. Осы тармақтың талаптары тұтыну қаптамасындағы өнімге қолданылмайды.
24. Дәнді, бұршақты және майлы дақылдардың дәндерін, оның өңдеу өнімдерін кемелердің трюмдерінен түсіру кезінде су бетіне және айлаққа төгіліп-шашылуын болдырмайтын техникалық құралдар пайдаланылады.

19. На каждой упаковке подкарантинной продукции проставляется маркировка, содержащая информацию о наименовании продукции, административно-территориальной единице, месте производства, за исключением случаев перемещения арбузов (код 0807 11 000 0 товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС), дынь (код 0807 19 000 0 ТН ВЭД ЕАЭС) и тыкв (код 0709 93 900 0 ТН ВЭД ЕАЭС) навалом.
Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к овощам и картофелю, определены согласно приложению 2 к настоящим карантинным фитосанитарным требованиям.
Глава 4. Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к зерну злаковых, бобовых и масличных культур и продуктам их переработки
20. Партии зерна злаковых, бобовых и масличных культур и продуктов его переработки, засоренные семенами карантинных сорных растений рода стрига Striga spp., подлежат возврату отправителю. При выявлении семян или плодов иных карантинных сорных растений указанные партии подлежат возврату отправителю, уничтожению или переработке на предприятиях, отвечающих карантинным фитосанитарным требованиям по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности. При выявлении в партиях соевых бобов пурпурного церкоспороза (Cercospora kikuchii) указанные партии подлежат возврату отправителю, уничтожению или переработке на предприятиях, осуществляющих переработку соевых бобов, зараженных пурпурным церкоспорозом (Cercospora kikuchii).
21. Зерно злаковых, бобовых и масличных культур, продукты его переработки с семенами и плодами карантинных сорных растений, а также партии соевых бобов, зараженных пурпурным церкоспорозом (Cercospora kikuchii), направляются для переработки на предприятия, определяемые государственным инспектором по карантину растений.
22. Перемещение зерна злаковых, бобовых и масличных культур, продуктов его переработки насыпью допускается в трюмах судов, контейнерах, вагонах-зерновозах, а также автомобильным транспортом с обеспечением мер по исключению просыпей.
23. Перемещение зерна злаковых, бобовых и масличных культур, продуктов его переработки в упакованном виде допускаются только в новой и газопроницаемой упаковке. Требования настоящего пункта не распространяются на продукцию в потребительской упаковке.
24. При выгрузке зерна злаковых, бобовых и масличных культур, продуктов его переработки из трюмов судов используются технические средства, исключающие просыпи на водную поверхность и на причалы.

25. Дәнді, бұршақты және майлы дақылдардың дәндерін, оның өңдеу өнімдерін көлік құралдарынан тек қатты жабынды (бетон, асфальт) алаңдарға ғана түсіруге жол беріледі.
26. Түсіру алаңдарында және теміржолдарда пайда болатын дәнді, бұршақты және майлы дақылдар дәнінің, оның өңделген өнімдерінің төгіліп-шашылғандары күн сайын жойылуы тиіс.
27. Азық-түлік, жемдік және техникалық мақсаттарға арналған дәнді, бұршақты және майлы дақылдардың дәндерін себу үшін пайдалануға жол берілмейді.
28. Жер жаңғағы дән қоңызы (Caryedon gonagra), бразилиялық бұршақ дән қоңызы (Zabrotes subfassiatus), Callosobruchus тұқымдас дән қоңыздары, капр қоңызы (Trogoderma granarium) және (немесе) кең тұмсықты қамба бізтұмсығы (Caulophilus latinasus Say) таралған елдерден әкелінетін дәнді, бұршақты және майлы дақылдардың дәндерін, оның өңдеу өнімдерін көлік құралынан түсіру олардың карантиндік фитосанитариялық жай-күйі анықталғаннан кейін жүзеге асырылады. Тірі карантиндік зиянкестер анықталған кезде дәнді, бұршақты және майлы дақылдардың дәндері, оның өңдеу өнімдері көлік құралында залалсыздандырылуға, ал оны жүргізу мүмкін болмаған жағдайда – жөнелтушіге қайтарылуы немесе жойылуы тиіс.
29. Өсіп-өнуге, өсуге және келешекте көбеюге қабілетті карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістері бар дәнді, бұршақты және майлы дақылдар дәндерінің, оның өңдеу өнімдерінің қалдықтары карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін тіршілік ету қабілетінен айыруды қамтамасыз ететін технологияларда өңделуі тиіс.
Дәнді, бұршақты және майлы дақылдар дәндерінің, оның өңдеу өнімдерінің шаруашылық құндылығы жоқ қалдықтары, сыпырындылар және қоқыс түсіру, сақтау және өңдеу орындарында жағу әдісімен жойылуы немесе фитосанитариялық шұңқырларға көмілуі тиіс.
30. Карантиндік арамшөптердің тұқымдары мен жемістері бар дәнді, бұршақты және майлы дақылдар дәндерінің, оның өңдеу өнімдерінің партияларын өңдеуге жібермей орнын ауыстыру осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 22-тармағының талаптары сақталған шартта осы партияларды экспортқа жіберген жағдайда жол беріледі.
Дәнді, бұршақты және майлы дақылдар дәніне және оның өңдеу өнімдеріне қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар осы карантиндік фитосанитариялық талаптарға 3-қосымшаға сәйкес айқындалған.
5-тарау. Жемістер мен жидектерге қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар
31. Қараөрік шарка (шешек) вирусы (Plum Pox Potyvirus), жалған қалқаншалы және қалқаншалы сымырлардың карантиндік түрлері бар жемістер мен жидектерді қоспағанда, Тізбеге енгізілген карантиндік объектілермен және (немесе) бөтен текті түрлермен залалданған жемістер мен жидектердің орнын ауыстыруға жол берілмейді.

25. Выгрузка зерна злаковых, бобовых и масличных культур, продуктов его переработки из транспортных средств допускается только на площадки с твердым покрытием (бетон, асфальт).
26. Просыпи зерна злаковых, бобовых и масличных культур, продуктов его переработки, образующиеся на выгрузочных площадках и железнодорожных путях, подлежат ежедневному удалению.
27. Использование зерна злаковых, бобовых и масличных культур, предназначенных для продовольственных, фуражных и технических целей, для посева не допускается.
28. Выгрузка зерна злаковых, бобовых и масличных культур, продуктов его переработки, ввозимых из стран распространения арахисовой зерновки (Caryedon gonagra), бразильской бобовой зерновки (Zabrotes subfassiatus), зерновок рода Callosobruchus spp., капрового жука (Trogoderma granarium) и (или) широкохоботного амбарного долгоносика (Caulophilus latinasus Say), из транспортного средства осуществляется после установления их карантинного фитосанитарного состояния. При выявлении живых карантинных вредителей зерно злаковых, бобовых и масличных культур, продукты его переработки подлежат обеззараживанию в транспортном средстве, а в случае невозможности его проведения – возврату отправителю или уничтожению.
29. Отходы зерна злаковых, бобовых и масличных культур, продуктов его переработки с семенами и плодами карантинных сорных растений, способными к прорастанию, росту и будущему размножению, подлежат переработке по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности.
Отходы зерна злаковых, бобовых и масличных культур, продуктов его переработки, не представляющие хозяйственной ценности, сметки и мусор подлежат уничтожению методом сжигания в местах выгрузки, хранения и переработки или захоронению в фитосанитарных ямах.
30. Допускается перемещение партий зерна злаковых, бобовых и масличных культур, продуктов его переработки с наличием семян и плодов карантинных сорных растений без направления на переработку в случае отправки данных партий на экспорт при условии соблюдения требований пункта 22 настоящих карантинных фитосанитарных требований.
Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к зерну злаковых, бобовых и масличных культур и продуктам его переработки, определены согласно приложению 3 к настоящим карантинным фитосанитарным требованиям.
Глава 5. Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к плодам и ягодам
31. Не допускается перемещение плодов и ягод, зараженных карантинными объектами и (или) чужеродными видами, включенными в Перечень, за исключением плодов и ягод с наличием вируса шарки (оспы) слив (Plum Pox Potyvirus), карантинных видов ложнощитовок и щитовок.

32. Карантинге жатқызылған өнімнің әрбір буып-түюіне өнімнің атауы, әкімшілік-аумақтық бірлік, өндіріс орны туралы таңбалау қойылады.
33. Жемістер мен жидектерге қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар осы карантиндік фитосанитариялық талаптарға 4-қосымшаға сәйкес айқындалған.
6-тарау. Гүлшоқтарын жасау немесе әсемдік мақсаттар үшін жарамды кесілген гүлдерге және гүлшанақтарға қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар
34. Гүлшоқтарын жасау немесе әсемдік мақсаттар үшін жарамды кесілген гүлдер және гүлшанақтар азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), америкалық беде үңгі шыбынынан (Liriomyza trifolii), пияздың үңгі шыбынынан (Liriomyza nietzkei), американдық темекі бітесінен (Frankliniella fusca), бақытгүл аскохитозы қоздырғышынан (Didymella ligulicola), бақытгүлдің ақ таты қоздырғышынан (Puccinia horiana), пияз жапырағының күйігі қоздырғышынан (Xanthomonas axonopodis pv. Allii), пеларгонияның тат ауруынан (Puccinia pelargonii-zonalis), камелия гүлінің күйігі қоздырғышынан (Ciborinia camelliae), шығыс гүл бітесінен (Frankliniella tritici), гавай бітесінен (Thrips hawaiiensis), мысырлық мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis), жасыл бақша көбелегінен (Chrysodeixis eriosoma), қоснүктелі алтын түстес түн көбелегінен (Chrysodeixis chalcites), вест-үнділік гүл бітесінен (Frankliniella insularis), үңдіқытайлық гүл бітесінен (Scirtothrips dorsalis), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), америкалық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), қызанақтың қызыл өрмекші кенесінен (Tetranychus evansi), көкөніс үңгі шыбынынан (Liriomyza sativae), күнбағыс жапырақжегішінен (Zygogramma exclamatіonіs), темекі аққанатынан (Bemisia tabaci), қызанақ бітесінен (Frankliniella schultzei), пальма бітесінен (Thrips palmi), қалампырдың фиалофорлы солуынан (Phialophora cinerescens), бақытгүл жапырағын үңгі шыбынынан (Nemorimyza maculosa), цитрусты қара аққанаттан (Aleurocanthus woglumi), америкалық эхинотрипстен (Echinothrips americanus), оңтүстік америкалық жапырақ үңгі шыбынынан (Liriomyza huidobrensis) және оңтүстік түн көбелегінен (Spodoptera eridania) таза күйінде орын ауыстырылады.
35. Орны ауыстырылатын карантинге жатқызылған өнімнің әрбір буып-түюіне өнімнің атауы, әкімшілік-аумақтық бірлік, өндіріс орны туралы таңбалау қойылады.
36. Карантинге жатқызылған өнімді жабық топырақта өндіруді жүзеге асыратын оранжереяларда және басқа да кәсіпорындарда оларды сақтау және сұрыптау мақсатында пайдалану үшін кесілген гүлдер мен гүлшанақтардың орнын ауыстыруға жол берілмейді.

32. На каждой упаковке подкарантинной продукции проставляется маркировка о наименовании продукции, административно-территориальной единице, месте производства.
33. Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к плодам и ягодам, определены согласно приложению 4 к настоящим карантинным фитосанитарным требованиям.
Глава 6. Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к срезанным цветам и бутонам, пригодным для составления букетов или для декоративных целей
34. Срезанные цветы и бутоны, пригодные для составления букетов или для декоративных целей, перемещаются свободными от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американского клеверного минера (Liriomyza trifolii), лукового минера (Liriomyza nietzkei), американского табачного трипса (Frankliniella fusca), возбудителя аскохитоза хризантем (Didymella ligulicola), возбудителя белой ржавчины хризантем (Puccinia horiana), возбудителя листового ожога лука (Xanthomonas axonopodis pv. Allii), возбудителя ржавчины пеларгонии (Puccinia pelargonii-zonalis), возбудителя цветочного ожога камелий (Ciborinia camelliae), восточного цветочного трипса (Frankliniella tritici), гавайского трипса (Thrips hawaiiensis), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), зеленой садовой совки (Chrysodeixis eriosoma), золотистой двухпятнистой совки (Chrysodeixis chalcites), вест-индского цветочного трипса (Frankliniella insularis), индокитайского цветочного трипса (Scirtothrips dorsalis), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), красного томатного паутинного клеща (Tetranychus evansi), овощного минера (Liriomyza sativae), подсолнечникового листоеда (Zygogramma exclamationis), табачной белокрылки (Bemisia tabaci), томатного трипса (Frankliniella schultzei), трипса Пальма (Thrips palmi), фиалофорового увядания гвоздики (Phialophora cinerescens), хризантемового листового минера (Nemorimyza maculosa), черной цитрусовой белокрылки (Aleurocanthus woglumi), эхинотрипса американского (Echinothrips americanus), южноамериканского листового минера (Liriomyza huidobrensis) и южной совки (Spodoptera eridania).
35. На каждой упаковке перемещаемой подкарантинной продукции проставляется маркировка, содержащая информацию о наименовании продукции, административно-территориальной единице, месте производства.
36. Перемещение срезанных цветов и бутонов для использования в оранжереях и других предприятиях, осуществляющих производство подкарантинной продукции закрытого грунта, с целью их хранения и сортировки не допускается.

37. Кесілген гүлдер партиясында (партия бөлігінде) осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 34-тармағында көрсетілген карантиндік объектілер анықталған жағдайда залалданған партия (партия бөлігі) жөнелтушіге қайтарылуы немесе жойылуы тиіс. Зертханалық сараптама және (немесе) карантиндік фитосанитариялық сараптама жүргізу нәтижесінде анықталған партияда (партия бөлігінде) мұндай карантиндік объектілер болмаған жағдайда партияның таза бөлігі мақсаты бойынша пайдаланылады.
Гүлшоқтарын жасау немесе әсемдік мақсаттар үшін жарамды кесілген гүлдерге және гүлшанақтарға қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар осы карантиндік фитосанитариялық талаптарға 5-қосымшаға сәйкес айқындалған.
7-тарау. Ағаш материалдарына қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар
38. Осы карантиндік фитосанитариялық талаптар қылқан жапырақты тұқымдылардың ағаш материалдарына, оның ішінде мынадай ботаникалық тектерге жататындарға қойылады:
1) шырша (Picea);
2) балқарағай (Cedrus);
3) сауыр ағаш (Cupressus);
4) сағызқарағай (Larix);
5) арша (Juniperus);
6) самырсын (Abies);
7) псевдотсуга (Pseudotsuga);
8) қарағай (Pinus);
9) тсуга (Tsuga).
39. Қылқан жапырақты тұқымдылардың барлық ағаш материалдары жұпсыз жібек көбелегінің азиялық кіші түрінен (Lymantria dispar asiatica), америкалық шыршаның жапырақ ширатқыш көбелегінен (Choristoneura fumiferana), ақ теңбіл мұртты қоңыздан (Monochamus scutellatus), шыршаның үлкен тінжегішінен (Dendroctonus micans), шыршаның үлкен қара мұртты қоңызынан (Monochamus urussovii), үлкен жапырақты көктеректің ширатқыш көбелегінен (choristoneura conflictana), қарағайдың ұршық тәрізді татынан (Cronartium fusiforme), шығыстық бестікенекті қабықжегішінен (IPS Grandicollis), шығыстық алтытікенекті қабықжегішінен (IPS Calligraphus), шығыстық қарабасты жапырақ ширатқыш көбелегінен (Acleris variana), таулық қарағай тінжегішінен (Dendroctonus ponderosae), шыршаның тінжегішінен (Dendroctonus rufipennis), батыстық қарағай тінжегішінен (Dendroctonus brevicomis), қарағайдың беріш тәрізді батыстық татынан (Endocronartium harknessii), батыстық шыршаның жапырақ ширатқыш көбелегінен (Choristoneura occidentalis), батыстың қарабасты жапырақ ширатқыш көбелегінен (Acleris gloverana), калифорниялық қабықжегішінен (Ips plastographus), каролиналық мұртты қоңыздан (Monochamus carolinensis), қарағай қалқанының теңбіл қоңыр күйігінен (Mycosphaerella dearnessii), сақиналы жібек көбелегінен (Malacosoma disstria), шыршаның кіші қара мұртты қоңызынан (Monochamus sutor), орегондық қарағай қабықжегішінен (Ips pini), қарағайдың теңбіл мұртты қоңызынан (Monochamus clamator), қарағай діңі мен бұтағының қатерлі ісігі (күйігі) қоздырғышынан (Atropellis piniphila), қарағай діңі мен бұтағының қатерлі ісігі (күйігі) қоздырғышынан (Atropellis pinicola), алма және аршаның татынан (Gymnosporangium yamadae), шамшаттың мүйіз тәрізді татынан (Cronartium quercuum), қарағайдың сары тінжегішінен (Dendroctonus valens), солтүстік-шығыс мұртты қоңыздан (Monochamus notatus), жапондық сағызқарағай қылқанының септориозынан (Mycosphaerella laricis-leptolepidis), сібір жібек көбелегінен (Dendrolimus sibiricus), ақ қарағай бізтұмсық қоңыздан (Pissodes strobi), қарағайдың тұқым қандаласынан (Leptoglossus occidentalis), қарағайдың төбелік бізтұмсық қоңызынан (Pissodes terminalis), қарағай діңінің жұмырқұртынан (Bursaphelenchus xylophilus), жалпақ қанат қалқанды мұртты қоңыздан (Monochamus obtusus), марморатор мұртты қоңызынан (Monochamus marmorator), мутатор мұртты қоңызынан (Monochamus mutator), уссуриялық полиграфынан (Polygraphus Proximus), қара барқыт-теңбіл мұртты қоңыздан (Monochamus saltuarius), қара жылтыр мұртты қоңыздан (Monochamus nitens), қара теңбіл мұртты қоңыздан (Monochamus Impluviatus), қарағайдың қара мұртты қоңызынан (Monochamus galloprovincialis), оңтүстік қарағай мұртты қоңыздан (Monochamus titillator) және қарағайдың жапондық мұртты қоңызынан (Monochamus alternatus) таза күйінде орын ауыстырылады.
Қылқан жапырақты тұқымдылардың ағаш материалдарына қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар осы карантиндік фитосанитариялық талаптарға 6-қосымшаға сәйкес айқындалған.

37. При выявлении в партии (части партии) срезанных цветов, карантинных объектов, указанных в пункте 34 настоящих карантинных фитосанитарных требований, зараженная партия (часть партии) подлежит возврату отправителю или уничтожению. При отсутствии таких карантинных объектов в партии (части партии), которое установлено в результате проведения лабораторной экспертизы и (или) карантинной фитосанитарной экспертизы, свободная часть партии используется по назначению.
Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к срезанным цветам и бутонам, пригодным для составления букетов или для декоративных целей, определены согласно приложению 5 к настоящим карантинным фитосанитарным требованиям.
Глава 7. Карантинные фитосанитарные требования, предьявляемые к лесоматериалам
38. Настоящие карантинные фитосанитарные требования предъявляются к лесоматериалам хвойных пород, относящихся, в том числе к следующим ботаническим родам:
1) ель (Picea);
2) кедр (Cedrus);
3) кипарис (Cupressus);
4) лиственница (Larix);
5) можжевельник (Juniperus);
6) пихта (Abies);
7) псевдотсуга (Pseudotsuga);
8) сосна (Pinus);
9) тсуга (Tsuga).
39. Все лесоматериалы хвойных пород перемещаются свободными от азиатского подвида непарного шелкопряда (Lymantria dispar asiatica), американской еловой листовертки (Choristoneura fumiferana), белопятнистого усача (Monochamus scutellatus), большого елового лубоеда (Dendroctonus micans), большого черного елового усача (Monochamus urussovii), большой осиновой листовертки (Choristoneura conflictana), веретеноподобной ржавчины сосны (Cronartium fusiforme), восточного пятизубчатого короеда (Ips grandicollis), восточного шестизубчатого короеда (Ips calligraphus), восточной черноголовой листовертки (Acleris variana), горного соснового лубоеда (Dendroctonus ponderosae), елового лубоеда (Dendroctonus rufipennis), западного соснового лубоеда (Dendroctonus brevicomis), западной галлоподобной ржавчины сосны (Endocronartium harknessii), западной еловой листовертки (Choristoneura occidentalis), западной черноголовой листовертки (Acleris gloverana), калифорнийского короеда (Ips plastographus), каролинского усача (Monochamus carolinensis), коричневого пятнистого ожога хвои сосны (Mycosphaerella dearnessii), лесного кольчатого шелкопряда (Malacosoma disstria), малого черного елового усача (Monochamus sutor), орегонского соснового короеда (Ips pini), пятнистого соснового усача (Monochamus clamator), возбудителя рака (ожога) стволов и ветвей сосны (Atropellis piniphila), возбудителя рака (ожога) стволов и ветвей сосны (Atropellis pinicola), ржавчины яблони и можжевельника (Gymnosporangium yamadae), рожковидной ржавчины буковых (Cronartium quercuum), рыжего соснового лубоеда (Dendroctonus valens), северо-восточного усача (Monochamus notatus), септориоза хвои японской лиственницы (Mycosphaerella laricis-leptolepidis), сибирского шелкопряда (Dendrolimus sibiricus), смолевки веймутовой сосны (Pissodes strobi), соснового семенного клопа (Leptoglossus occidentalis), сосновой верхушечной смолевки (Pissodes terminalis), сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus), тупонадкрылого усача (Monochamus obtusus), усача-марморатора (Monochamus marmorator), усача-мутатора (Monochamus mutator), уссурийского полиграфа (Polygraphus proximus), черного бархатно-пятнистого усача (Monochamus saltuarius), черного блестящего усача (Monochamus nitens), черного крапчатого усача (Monochamus impluviatus), черного соснового усача (Monochamus galloprovincialis), южного соснового усача (Monochamus titillator) и японского соснового усача (Monochamus alternatus).
Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к лесоматериалам хвойных пород, определены согласно приложению 6 к настоящим карантинным фитосанитарным требованиям.

40. Жапырақты тұқымдардың барлық ағаш материалдары жұпсыз жібек көбелегінің азиялық кіші түрінен (Lymantria dispar asiatica), азиялық мұртты қоңыздан (Anoplophora glabripennis), қайыңның қола зер қоңызынан (Agrilus anxius), шығыс талшын жаңғақ бүлдіргісінен (Dryocosmus kuriphilus), емен шілтершісінен (Corythucha arcuata), қытайлық мұртты қоңыздан (Anoplophora chinensis), қызылмойынды мұртты қоңыздан (Aromia bungii), шынардың шілтершісінен (Corythucha ciliata), қиғаш сызықты жапырақ ширатқыш көбелегінен (Choristoneura rosaceana), еменнің түтікшелі микозынан (Ceratocystis fagacearum), шағанның төбе қурауынан (Chalara fraxinea), әсемдік және сүректі дақылдар фитофторозынан (Phytophthora kernoviae), сүректі және бұта дақылдары фитофторозынан (Phytophthora ramorum), қандыағаш фитофторозынан (Phytophthora alni), алманың домалақ басты шырылдауық мұртты қоңызынан (Saperda candida), алманың зерқоңызынан (Agrilus mali) және шағанның көк-жасыл қушық денелі зерқоңызынан (Agrilus planipennis) таза күйінде орын ауыстырылады.
Жапырақты тұқымдылардың ағаш материалдарына қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар осы карантиндік фитосанитариялық талаптарға 7-қосымшаға сәйкес айқындалған.
41. Ағаштан жасалған буып-түю материалдары мен бекітпе ағашына мынадай карантиндік фитосанитариялық талаптар қойылады:
1) ағаштан жасалған буып-түю және бекітпе материалдары (ЕАЭО СЭҚ ТН 4415, 4416 00 000 0 кодтары) қабығынан аршылады және кемінде отыз минут бойы плюс 56 градус Цельсийге дейін ағаштың барлық қалыңдығы бойынша (өзегін қоса алғанда) қыздырылып өңделеді немесе фумигацияланады.
Осы карантиндік фитосанитариялық талаптарға 8-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша орындалған буып-түю және бекітпе материалдарындағы таңбалау жүргізілген өңдеуді растау болып табылады. Таңбалау анық, күйдіріп немесе өшірілмейтін бояумен (қызыл және қызғылт сары түстерді қоспағанда) салынады және ағаш ыдысты пайдалану кезінде көрінетін жерде (ағаштан жасалған буып-түю материалы бірлігінің кем дегенде екі қарама-қарсы жағына) орналастырылады.
2) ағаш материалдарының орнын ауыстыру кезінде қабығы аршылмаған және өңделмеген ағаш бекітпе материалдарын осы ағаштан жасалған буып-түю және бекітпе материалдары сондай үлгідегі және сападағы ағаштан дайындалған және карантиндік объектілерден таза болған жағдайда ғана пайдалануға жол беріледі.
Осы тармақтың талаптары толық жұқа ағаштан жасалған (қалыңдығы алты миллиметрден аспайтын) ағаштан жасалған буып-түю материалына қолданылмайды.
8-тарау. Басқа карантинге жатқызылған өнімге қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар

40. Все лесоматериалы лиственных пород перемещаются свободными от азиатского подвида непарного шелкопряда (Lymantria dispar asiatica), азиатского усача (Anoplophora glabripennis), бронзовой березовой златки (Agrilus anxius), восточной каштановой орехотворки (Dryocosmus kuriphilus), дубовой кружевницы (Corythucha arcuata), китайского усача (Anoplophora chinensis), красношейного усача (Aromia bungii), платановой кружевницы (Corythucha ciliata), скошеннополосой листовертки (Choristoneura rosaceana), сосудистого микоза дуба (Ceratocystis fagacearum), суховершинности ясеня (Chalara fraxinea), фитофтороза декоративных и древесных культур (Phytophthora kernoviae), фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum), фитофтороза ольхи (Phytophthora alni), яблоневого круглоголового усача-скрипуна (Saperda candida), яблонной златки (Agrilus mali) и ясеневой изумрудной златки (Agrilus planipennis).
Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к лесоматериалам лиственных пород, определены согласно приложению к 7 настоящим карантинным фитосанитарным требованиям.
41. К древесным упаковочным материалам и крепежной древесине предъявляются следующие карантинные фитосанитарные требования:
1) древесные упаковочные и крепежные материалы (коды из 4415, 4416 00 000 0 ТН ВЭД ЕАЭС) окоряется и подвергаются обработке прогреванием по всей толще древесины (включая сердцевину) как минимум до плюс 56 градусов Цельсия в течение как минимум тридцать минут или подвергаются фумигации.
Подтверждением проведенной обработки является маркировка на упаковочных и крепежных материалах, выполненная в соответствии по формам согласно приложению 8 к настоящим карантинным фитосанитарным требованиям. Маркировка наносится разборчиво, выжиганием или несмываемой краской (за исключением красного и оранжевого цветов) и располагается в месте, видимом при использовании деревянной тары (как минимум на два противоположных сторонах единицы древесного упаковочного материала);
2) при перемещении лесоматериалов допускается использование неокоренных и не подвергнутых обработке древесных крепежных материалов при условии, что эти древесные упаковочные и крепежные материалы изготовлены из древесины такого же типа и качества и свободны от карантинных объектов.
Требования настоящего пункта не распространяются на древесный упаковочный материал, полностью изготовленный из тонкого дерева (толщиной не более шести миллиметров).
Глава 8. Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к прочей подкарантинной продукции

42. Орны ауыстырылатын басқа карантинге жатқызылған өнімге қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар осы карантиндік фитосанитариялық талаптарға 9-қосымшаға сәйкес айқындалған.
9-тарау. Карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін тіршілік ету қабілетінен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша астықты және оның өңдеу өнімдерін өңдеуді жүзеге асыратын кәсіпорындарға қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар
43. Карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін тіршілік ету қабілетінен айыруды қамтамасыз ететін технологиялар бойынша астықты және оның өңдеу өнімдерін өңдеуді жүзеге асыратын кәсіпорындар (бұдан әрі – астықты өңдеу жөніндегі кәсіпорындар):
1) қатты жабыны бар түсіру алаңдарымен;
2) қойма үй-жайларымен;
3) карантиндік арамшөп өсімдіктерінің тұқымдары мен жемістерін тіршілік ету қабілетінен айыруды қамтамасыз ететін технологиялармен;
4) қалдықтарды, сыпырындылар мен қоқыстарды жағуға арналған пештермен, жабдықтармен немесе фитосанитариялық шұңқырлармен жарақталады.
44. Қызыл күрең церкоспорозымен (Cercospora kikuchii) залалданған соя бұршақтарын өңдеуді жүзеге асыратын кәсіпорындар:
1) плюс 60 градус Цельсийден төмен емес температурада отыз минут бойы соя бұршақтарына әсер етуді қамтамасыз ететін технологиялармен;
2) қызыл күрең церкоспорозымен (Cercospora kikuchii) залалданған соя бұршақтарын жеке сақтауға арналған үй-жайлармен қосымша жарақталады.
45. Астықты және оның өңдеу өнімдерін тасымалдау үшін пайдаланылған көлік құралдары мен сыйымдылықтар тазартылуы тиіс.
46. Астықпен және оның өңдеу өнімдерімен технологиялық операциялар жүргізілгеннен кейін түсіру алаңдары, қойма үй-жайлары мен технологиялық жабдықтар тазартылуы тиіс.
47. Тазалау кезінде алынған қалдықтар (қоқыс, өсімдік қалдықтары) жойылуы немесе кәдеге жаратылуы тиіс.
48. Астықты өңдеуді жүзеге асыратын кәсіпорындардың қойма үй-жайлары залалсыздандырылады.
49. Өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган кәсіпорындарға карантиндік арамшөптердің тұқымдарымен залалданған астықты және оның өңдеу өнімдерін, сондай-ақ қызыл күрең церкоспорозымен (Cercospora kikuchii) залалданған соя бұршақтарын өңдеу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға рұқсат береді.
10-тарау. Ағаштан жасалған буып-түю материалын залалсыздандыруды және таңбалауды жүзеге асыратын кәсіпорындарға қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар
50. Ағаштан жасалған буып-түю материалын залалсыздандыруды және таңбалауды жүзеге асыратын кәсіпорындар:
1) білікті персоналмен;
2) осы карантиндік фитосанитариялық талаптарға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша залалсыздандыру бойынша жүргізілген жұмыс көлемін тіркеу журналымен (бұдан әрі – Журнал);

42. Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к перемещаемой прочей подкарантинной продукции, определены согласно приложению 9 к настоящим карантинным фитосанитарным требованиям.
Глава 9. Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к предприятиям, осуществляющим переработку зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности
43. Предприятия, осуществляющие переработку зерна и продуктов его переработки по технологиям, обеспечивающим лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности (далее – предприятия по переработке зерна) оснащаются:
1) выгрузочными площадками с твердым покрытием;
2) складскими помещениями;
3) технологиями, обеспечивающими лишение семян и плодов карантинных сорных растений жизнеспособности;
4) печами, оборудованием для сжигания отходов, сметок и мусора или фитосанитарными ямами.
44. Предприятия, осуществляющие переработку соевых бобов, зараженных пурпурным церкоспорозом (Cercospora kikuchii) дополнительно оснащаются:
1) технологиями, обеспечивающими воздействие на соевые бобы температуры не ниже плюс 60 градусов Цельсия в течение тридцати минут;
2) помещениями для отдельного хранения соевых бобов, зараженных пурпурным церкоспорозом (Cercospora kikuchii).
45. Транспортные средства и емкости, использованные для перевозки зерна и продуктов его переработки, подлежат очистке.
46. После проведения технологических операций с зерном и продуктами его переработки разгрузочные площадки, складские помещения и технологическое оборудование подлежат очистке.
47. Полученные при очистке отходы (мусор, растительные остатки) подлежат уничтожению или утилизации.
48. Складские помещения предприятий, осуществляющих переработку зерна, подвергаются обеззараживанию.
49. Уполномоченный орган по карантину растений допускают предприятия по переработке зерна и продуктов его переработки, зараженных семенами карантинных сорняков, а также соевых бобов, зараженных пурпурным церкоспорозом (Cercospora kikuchii).
Глава 10. Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к предприятиям, осуществляющим обеззараживание и маркировку древесного упаковочного материала
50. Предприятия, осуществляющие обеззараживание и маркировку древесного упаковочного материала обеспечиваются:
1) квалифицированным персоналом;
2) журналом регистрации произведенного объема работ по обеззараживанию (далее – Журнал) по форме согласно приложению 10 к настоящим карантинным фитосанитарным требованиям;

3) өлшеу құралдарын тексеруді растайтын құжаттармен қамтамасыз етіледі.
51. Ағаштан жасалған буып-түю материалын термоөңдеу әдісімен залалсыздандыруды жүзеге асыратын кәсіпорындар ағаштан жасалған буып-түю материалын залалсыздандыруды жүргізу үшін тиісті технологиялық жабдықпен және шарттарымен жарақталады.
Ағаштан жасалған буып-түю материалын термоөңдеу әдісімен залалсыздандыруды жүзеге асыратын кәсіпорындар:
ағаштың терең бөліктерінің отыз минут бойы плюс 56 градус Цельсийден төмен емес температураға дейін қызуын қамтамасыз ететін кептіруге арналған камералармен;
камераның төменгі бөлігінде біркелкі орналасқан, көрсеткіштері ағаштан жасалған буып-түю материалын кептіру және залалсыздандыру хаттамасында, сондай-ақ ағаштан жасалған буып-түю материалына жүргізілген термоөңдеу графигінде көрсетілетін кемінде төрт термодатчикпен;
залалсыздандырылған ағаштан жасалған буып-түю материалдарын және залалсыздандырудан өтпеген материалдарды бөлек сақтауға арналған үй-жайлармен;
карантиндік объектілермен және (немесе) бөтен текті түрлермен залалданған ағашты не ағаштан жасалған буып-түю материалын, ағаш және қабықтың қалдықтарын жоюға арналған пештермен немесе жабдықтармен;
журналмен;
өлшеу құралдарын тексеруді растайтын құжаттармен;
ағаштан жасалған буып-түю материалдарын жылумен өңдеу әдісімен залалсыздандыруды жүзеге асыратын персоналдың біліктілігін растайтын құжаттармен жарақталады.
52. Ағаштан жасалған буып-түю материалын диэлектрлік қыздыру әдісімен залалсыздандыруды жүзеге асыратын кәсіпорындар:
1) өңдеу басталғаннан кейін отыз минут ішінде қызудың ағаштың барлық қалыңдығы бойынша (бетін қоса алғанда) бір минут ішінде үздіксіз плюс 60 градус Цельсий ең төменгі температураға дейін жетуін қамтамасыз ететін жабдықпен (ең аз габаритті, жиырма сантиметрден аспайтын ағаштан жасалған буып-түю материалы үшін);
2) қалыңдығы бес сантиметрден аспайтын ағаш үшін 2,45 гигагерц жиілігімен біркелкі диэлектрлік қызуды қамтамасыз ететін микротолқынды энергияны бөлуге арналған екі жақты жылытқыштары немесе бірнеше толқын жолдары бар жабдықпен;
3) өңделетін ағаштың ішіндегі және бетіндегі температураны талдау үшін кемінде екі температуралық датчикпен жарақталады.
53. Ағаштан жасалған буып-түю материалын фумигация әдісімен залалсыздандыруды жүзеге асыратын кәсіпорындар ағаштан жасалған буып-түю материалын фумигация әдісімен залалсыздандырудың технологиялық схемаларының орындалуын қамтамасыз ететін жабдықтармен жарақталады.
54. Ағаштан жасалған буып-түю материалының өндірісі орналасқан және оны залалсыздандыру жүргізілетін аумақтар қоршалады, ағаш қалдықтары мен қабығынан таза күйінде сақталады, қатты жабыны мен кірме жолдары болады.

3) документами, подтверждающими поверку средств измерений.
51. Предприятия, осуществляющие обеззараживание древесного упаковочного материала методом термообработки, оснащаются соответствующим технологическим оборудованием и условиями для проведения обеззараживания древесного упаковочного материала.
Предприятия, осуществляющие обеззараживание древесного упаковочного материала методом термообработки, оснащаются:
камерами для сушки, обеспечивающими прогревание глубинных частей древесины до температуры не ниже плюс 56 градусов Цельсия в течение тридцати минут;
не менее четырех равномерно расположенных в нижней части камеры термодатчиков, показания которых отражаются в протоколе сушки и обеззараживания древесного упаковочного материала, а также в графике проведенной термообработки древесного упаковочного материала;
помещения для раздельного хранения обеззараженных древесных упаковочных материалов и не прошедших обеззараживание материалов;
печи или оборудование для уничтожения древесины либо древесного упаковочного материала, зараженных карантиными объектами и (или) чужеродными видами, отходов древесины и коры;
журнал;
документы, подтверждающие поверку средств измерений;
документы, подтверждающие квалификацию персонала, осуществляющего обеззараживание древесных упаковочных материалов методом тепловой обработки.
52. Предприятия, осуществляющие обеззараживание древесного упаковочного материала методом диэлектрического нагрева оснащаются:
1) оборудованием, обеспечивающим достижение в течение тридцати минут после начала обработки нагрева до минимальной температуры плюс 60 градусов Цельсия непрерывно в течение одной минуты по всей толщине древесины (включая поверхность) (для древесного упаковочного материала с наименьшим габаритом, не превышающим двадцати сантиметров);
2) оборудованием с двухсторонними нагревателями или несколькими волноводами для распределения микроволновой энергии, обеспечивающим равномерный диэлектрический нагрев с частотой 2,45 гигагерц для древесины толщиной более пяти сантиметров;
3) не менее двумя температурными датчиками для анализа температуры внутри и на поверхности обрабатываемой древесины.
53. Предприятия, осуществляющие обеззараживание древесного упаковочного материала методом фумигации, оснащаются оборудованием, обеспечивающим выполнение технологических схем обеззараживания древесного упаковочного материала методом фумигации.
54. Территории, на которых размещается производство древесного упаковочного материала и производится его обеззараживание, огораживаются, содержаться свободными от древесных отходов и коры, имеют твердое покрытие и подъездные пути.

55. Өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган ағаштан жасалған буып-түю материалын залалсыздандыру және таңбалау қызметін жүзеге асыратын кәсіпорындарға есептік нөмірлер беруді жүзеге асырады.
Карантиндік
фитосанитариялық
талаптарға
1-қосымша
Тұқымдық және отырғызу материалына қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.09.2025 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Карантинге жатқызылған өнім түрі (Еуразиялық экономикалық комиссияның сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды)
Карантиндік фитосанитариялық талаптар

55. Уполномоченный орган по карантину растений осуществляет выдачу учетных номеров предприятиям осуществляющим деятельность по обеззараживанию и маркировке древесного упаковочного материала.
Приложение 1 к карантинным
фитосанитарным требованиям
Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к семенному и посадочному материалу
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.09.2025 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Вид подкарантинной продукции (код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийской экономической комиссии)
Карантинные фитосанитарные требования

1-тарау. Тұқымдық материал
1
Дәнді дақылдардың тұқымдары (1001-ден, 1002-ден, 1003-тен, 1004-тен, 1006-дан, 1007-ден, 1008-ден, 1209-дан)
тұқымдар, ыдыс және көлік құралдары осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 12-тармағында көрсетілген карантиндік объектілерден, сондай-ақ бразилиялық бұршақ дән қоңызы (Zabrotes subfassiatus), Callosobruchus тұқымдас дән қоңыздарынан, капр қоңыздан (Trogoderma granarium) және (немесе) кең тұмсықты қамба бізтұмсығынан (Caulophilus latinasus Say) таза күйінде орын ауыстырылады.
2
Бидай тұқымы (Triticum spp.), тритикале (Triticosecale) (1001, 1008 60 000 0-ден)
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Бидайдың үнді (карнал) қаракүйесінен (Tilletia indica), бидайдың ергежейлі қаракүйесінен (Tilletia controversa) таза аймақтарынан, бидайдың сары шырышты бактериозынан (Rathayіbacter trіtіcі) таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
3
Жүгері тұқымы (Zea mays ssp.) (0709 99 600 0, 1005 10-ден)
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Жүгерінің бактериялық солуынан (Pantoea stewartіі subsp. stewartіі), жүгерінің құрғақ шірігінен (Stenocarpella macrospora және Stenocarpella maydis), көпулы күлжара қоңыздан (Dinoderus bifoveolatus) және жүгері жапырақтарының теңбілінен (Cochliobolus carbonum) таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
4
Күріш тұқымы (Oryza spp.) (1006-дан)
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Күріштің бактериялық күйігінен (Xanthomonas oryzae pv. oryzae) және күріштің бактериялық жолағынан (Xanthomonas oryzae pv. oryzicola) таза аймақтардан шығарылуы тиіс.
5
Күнбағыс тұқымы (Helianthus spp.) (1206 00 100 0-ден)
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Күнбағыс фомопсисінен (Diaporthe helianthi) таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
6
Дәнді-бұршақты дақылдардың тұқымдары (0708, 1201-ден, 1209-дан)
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Темекінің сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus), қызанақтың сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tomato ringspot nepovirus) және қызыл күрең церкоспорозынан (Cercospora kikuchii) таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
7
Алқа тұқымдастар және жидек дақылдарының тұқымдары (1209 91-ден, 1209 99 990 0-ден)
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Темекінің сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus), қызанақтың сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tomato ringspot nepovirus) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
8

Глава 1. Семенной материал
1
Семена зерновых культур (из 1001, из 1002, из 1003, из 1004, из 1006, из 1007, из 1008, из 1209)
семена, тара, упаковка и транспортные средства перемещаются свободными от карантинных объектов, указанных в пункте 12 настоящих карантинных фитосанитарных требований, а также от бразильской бобовой зерновки (Zabrotes subfassiatus), зерновок рода Callosobruchus spp., капрового жука (Trogoderma granarium) и широкохоботного амбарного долгоносика (Caulophilus latinasus)
2
Семена пшеницы (Triticum spp.), тритикале (Triticosecale) (из 1001, 1008 60 000 0)
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны происходить из зон, свободных от индийской (карнальской) головни пшеницы (Tilletia indica) и карликовой головни пшеницы (Tilletia controversa), зон и (или) мест производства, свободных от желтого слизистого бактериоза пшеницы (Rathayibacter tritici)
3
Семена кукурузы (Zea mays ssp.) (из 0709 99 600 0, 1005 10)
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны происходить из зон и (или) мест производства, свободных от бактериального увядания (вилта) кукурузы (Pantoea stewartii subsp. stewartii), диплодиоза кукурузы (Stenocarpella macrospora и Stenocarpella maydis), капюшонника многоядного (Dinoderus bifoveolatus) и пятнистости листьев кукурузы (Cochliobolus carbonum)
4
Семена риса (Oryza spp.)
(из 1006)
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны происходить из зон, свободных от бактериального ожога риса (Xanthomonas oryzae pv. oryzae) и бактериальной полосатости риса (Xanthomonas oryzae pv. oryzicola)
5
Семена подсолнечника (Helianthus spp.)
(из 1206 00 100 0)
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны происходить из зон и (или) мест производства, свободных от фомопсиса подсолнечника (Diaporthe helianthi)
6
Семена зернобобовых культур (0708, из 1201, из 1209)
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны происходить из зон и (или) мест производства, свободных от возбудителя неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovir), неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato
ringspot nepovirus) и пурпурного церкоспороза (Cercospora kikuchii)
7
Семена пасленовых и ягодных культур (из 1209 91, из 1209 99 990 0)
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus) и неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato ringspot nepovirus)
8

Асқабақ дақылдарының тұқымдары (1207 70 000 0, 1207 99 960-тан, 1209 91-ден, 1209 99 990 0-ден)
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Асқабақ дақылдарының бактериялық теңбілденуінен (Acidovorax citrulli), темекінің сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus) және қызанақтың сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tomato ringspot nepovirus) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
9
Бұрыш тұқымы (Capsicum spp.) (0904-ден, 1209-дан)
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Картоп түйнектерінің ұршық тәрізділігі вироидінен (Potato spindle tuber viroid) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
10
Қызанақ тұқымы (1209-дан)

Семена тыквенных культур (1207 70 000 0, из 1207 99 960, из 1209 91, из 1209 99 990 0)
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бактериальной пятнистости тыквенных культур (Acidovorax citrulli), неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus) и неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato ringspot nepovirus)
9
Семена перца (Capsicum spp.) (из 0904, из 1209)
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от вироида веретеновидности клубней картофеля (Potato spindle tuber viroid)
10
Семена томата (из 1209)

осы қосымшаның 1 және 7 тармақтарын сақтай отырып. Картоп түйнектерінің ұршық тәрізділігі вироидінен (Potato spindle tuber viroid) және картоптың қоңыр шірігінен (Ralstonia solanacearum) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
11
Пияздың әртүрлі тұқымдары, себілетін пиязды қоса алғанда (Allium spp.) (0703-тен, 1209-дан)
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Пияз жапырағының күйігі қоздырғышынан (Xanthomonas axonopodis pv. allii) таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
12
Мақта тұқымы (Gossypium spp.) (1207 21 000 0)
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Мақта антракнозынан (Glomerella gossypii) және мақта күйесінен (Pectinophora gossypiella) таза аймақтардан шығарылуы тиіс.

с соблюдением пунктов 1 и 7 настоящего приложения. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от вироида веретеновидности клубней картофеля (Potato spindle tuber viroid) и возбудителя бурой гнили картофеля (Ralstonia solanacearum)
11
Семена разных видов лука, включая лук-севок (Allium spp.) (из 0703, из 1209)
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны происходить из зон и (или) мест производства, свободных от листового ожога лука (Xanthomonas axonopodis pv. allii)
12
Семена хлопчатника (Gossypium spp.) (1207 21 000 0)
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны происходить из зон, свободных от антракноза хлопчатника (Glomerella gossypii) и хлопковой моли (Pectinophora gossypiella)

2-тарау. Тұқымдық картоп
13
Микротүйнектерді қоса алғанда, пробиркалардағы картоптың (Solanum tuberosum) нағыз тұқымдары және микроөсімдіктері (0602-ден, 0701-ден)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 14-тармағын және осы қосымшаның 7-тармағын сақтай отырып. Картоп сарғаюының альфамовирусынан (Potato yellowing alfamovirus), картоп теңбілінің андылық комовирусы (Andean potato mottle comovirus), картоптың андылық латентті тимо-вирусынан (Andean potato latent tymovirus), картоп түйнектерінің ұршық тәрізділігі вироидінен (Potato spindle tuber viroid), картоптың Т теповирусынан (Potato virus T), зебра чипынан (Candidatus Liberibacter solanacearum) және картоптың сақиналы қара дақты неповирусынан (Potato black ringspot nepovirus) таза болуы тиіс.
14
Тұқымдық мақсаттарға арналған картоптың түйнектері (микроөсімдіктер мен микротүйнектерден басқа) (0701-ден)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 14-тармағын және осы қосымшаның 7-тармағын сақтай отырып. Картоп сарғаюының альфамовирусынан (Potato yellowing alfamovirus), Андылық картоп бізтұмсығынан Premnotrypes spp., картоп теңбілінің андылық комовирусы (Andean potato mottle comovirus), картоптың андылық латентті тимо-вирусынан (Andean potato latent tymovirus), картоптың Т теповирусынан (Potato virus T), Гватемалалық картоп күйесінен (Tecia solanivora), Картоп қаракүйесінен (Thecaphora solani), Картоптың жапырақжегіш қоңыздан (Epitrix tuberis) және қара күйіктен, картоп жапырақтарының фомозды дақтарынан (Phoma andigena) таза өндіріс аймақтардан, Картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың қоңыр шірігінен (Ralstonia solanacearum), картоп түйнектерінің ұршық тәрізділігі вироидінен (Potato spindle tuber viroid), зебра чипынан (Candidatus Liberibacter solanacearum), Картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоп күйесінен (Phthorimaea operculella), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), картоп жолақтары сарғаюының кринивирусынан (Potato yellow vein crinivirus), жалған берішті жұмырқұртынан (Nacobbus aberrans), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), картоптың сақиналы қара дақты неповирусынан (Potato black ringspot nepovirus), картоптың сары ергежейлігі рабдовирусынан (Potato yellow dwarf nucleorhabdovirus), картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) және қынагүлдің некротикалық теңбілдігі тосповирусынан (Impatiens necrotic spot tospovirus) таза аймақтардан шығарылуы тиіс. Тұқымдық картоп өсімдік қалдықтарынан таза болуы тиіс. Өнімнің нақты салмағының 1 пайызыан аспайтын топырақтың болуына жол беріледі. Тұқымдық картоп партияларында топырақпен таралатын карантиндік объектілер анықталған жағдайда, кейінгі жеткізілімдер кезінде топырақтың болуы бойынша рұқсат ету өнімнің нақты салмағының 0,1 пайызынан аспайтын болып белгіленеді.

Глава 2. Семенной картофель
13
Настоящие семена и микрорастения картофеля (Solanum tuberosum) в пробирках, включая микроклубни (из 0602, из 0701)
с соблюдением пункта 14 настоящих карантинных фитосанитарных требований и пункта 7 настоящего приложения. Должны быть свободны от альфамовируса пожелтения картофеля (Potato yellowing alfamovirus), андийского комовируса крапчатости картофеля (Andean potato mottle comovirus), андийского латентного тимовируса картофеля (Andean potato latent tymovirus), вироида веретеновидности клубней картофеля (Potato spindle tuber viroid), вируса T картофеля (Potato virus T), зебры чип (Candidatus Liberibacter solanacearum) и неповируса черной кольцевой пятнистости картофеля (Potato black ringspot nepovirus)
14
Клубни картофеля на семенные цели (кроме микрорастений и микроклубней) (из 0701)
с соблюдением пункта 14 настоящих карантинных фитосанитарных требований и пункта 7 настоящего приложения. Должны происходить из зон, свободных от альфамовируса пожелтения картофеля (Potato yellowing alfamovirus), андийских картофельных долгоносиков рода Premnotrypes spp., андийского комовируса крапчатости картофеля (Andean potato mottle comovirus), андийского латентного тимовируса картофеля (Andean potato latent tymovirus), вируса T картофеля (Potato virus T), гватемальской картофельной моли (Tecia solanivora), головни картофеля (Thecaphora solani), картофельного жука-блошки (Epitrix cucumeris), картофельного жука-блошки клубневого (Epitrix tuberis) и черного ожога, фомозной пятнистости листьев картофеля (Phoma andigena), мест производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), бурой гнили картофеля (Ralstonia solanacearum), вироида веретеновидности клубней картофеля (Potato spindle tuber viroid), зебры чип (Candidatus Liberibacter solanacearum), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), картофельной моли (Phthorimaea operculella), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), кринивируса пожелтения жилок картофеля (Potato yellow vein crinivirus), ложной галловой нематоды (Nacobbus aberrans), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), неповируса черной кольцевой пятнистости картофеля (Potato black ringspot nepovirus), рабдовируса желтой карликовости картофеля (Potato yellow dwarf nucleorhabdovirus), рака картофеля (Synchytrium endobioticum) и тосповируса некротической пятнистости бальзамина (Impatiens necrotic spot tospovirus). Семенной картофель должен быть свободен от растительных остатков. Допускается наличие почвы не более 1 процента от фактического веса продукции. В случае выявления в партиях семенного картофеля карантинных объектов, распространяющихся с почвой, при последующих поставках допуск по наличию почвы устанавливается не более 0,1 процента от фактического веса продукции

3-тарау. Жеміс дақылдарының көшеттері, телітушілері және қалемшелері
15
Дәнді, сүйекті және жаңғақ жемістілердің көшеттері мен телітушілері, олардың әсемдік тамырланған формаларын қоса алғанда (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда))
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Азиялық мұртты қоңыздан (Anoplophora glabripennis), азиялық жеміс шыбынынан (Drosophila suzukii), америка пілләиіруші көбелегінен (Malacosoma americanum), америкалық алхоры жеміс жемірінен (Cydia prunivora), шиенің жеміс жемірінен (Cydia packardi), шығыс шие шыбынынан (Rhagoletis cingulata), шығыс жеміс жемірінен (Grapholita molesta), шығыстық жеміс шыбынынан (Bactrocera dorsalis), алмұрттың қанкөбелегінен (Numonia pyrivorella), інжірдің балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes rusci), калифорниялық қалқаншалы сымырдан (Quadraspidiotus perniciosus), қытайлық мұртты қоңыздан (Anoplophora chinensis), қызыл қалқаншалы сымырдан (Aonidiella aurantii), қызылмойынды мұртты қоңыздан (Aromia bungii), қоңыр сымырдан (Chrysomphalus dictyospermi), қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi), шабдалы жеміс жемірінен (Carposina sasakii), жеміс бізтұмсығынан (Conotrachelus nenuphar), қиғаш сызықты жапырақ ширатқыш көбелегінен (Choristoneura rosaceana), тұт ағашының қалқаншалы сымырдан (Pseudaulacaspis pentagona), комсток сымырынан (Pseudococcus comstocki), Алманың домалақ басты шырылдауық мұртты қоңыздан (Saperda candida), алманың зерқоңызынан (Agrilus mali), алма шыбынынан (Rhagoletis pomonella), жапондық балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes japonicus), жапон қоңызы (Popillia japonica) және таяқша тәріздес жапондық қалқаншалы сымырдан (Lopholeucaspis japonica) таза болуы тиіс. Інжірдің балауызды жалған қалқаншалы сымырдың (Ceroplastes rusci), калифорниялық қалқаншалы сымырдың (Quadraspidiotus perniciosus), тұт ағашының қалқаншалы сымырдың (Pseudaulacaspis pentagona), комсток сымырдың (Pseudococcus comstocki) және таяқша тәріздес жапондық қалқаншалы сымырдың (Lopholeucaspis japonica) таралу аймағынан, өсімдіктерді экспорттаушы елде өсімдіктерді залалсыздандырғаннан кейін ғана фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге рұқсат етіледі. Жүзімнің бактериозынан (Пирс ауруынан) (Xylella fastidiosa), картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), таңқурайдың сақина дақтарының неповирусынан (Raspberry ringspot nepovirus), Темекінің сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus), қызанақтың сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tomato ringspot nepovirus) картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) және техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
16
Дәнді, сүйекті және жаңғақ жемістілердің қалемшелері, олардың әсемдік тамырланбаған формаларын қоса алғанда (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда))
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Азиялық мұртты қоңыздан (Anoplophora glabripennis), азиялық жеміс шыбынынан (Drosophila suzukii), америка пілләиіруші көбелегінен (Malacosoma americanum), америкалық алхоры жеміс жемірінен (Cydia prunivora), шиенің жеміс жемірінен (Cydia packardi), Шығыс шие шыбынынан (Rhagoletis cingulata), шығыс жеміс жемірінен (Grapholita molesta), шығыстық жеміс шыбынынан (Bactrocera dorsalis), алмұрттың қанкөбелегінен (Numonia pyrivorella), інжірдің балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes rusci), калифорниялық қалқаншалы сымыр (Quadraspidiotus perniciosus), қытайлық мұртты қоңыздан (Anoplophora chinensis), қоңыр сымырдан (Chrysomphalus dictyospermi), қызыл қалқаншалы сымырдан (Aonidiella aurantii), қызылмойынды мұртты қоңыздан (Aromia bungii), шабдалы жеміс жемірінен (Carposina sasakii), жеміс бізтұмсығынан (Conotrachelus nenuphar), қиғаш сызықты жапырақ ширатқыш көбелегінен (Choristoneura rosaceana), тұт ағашының қалқаншалы сымырдан (Pseudaulacaspis pentagona), комсток сымырдан (Pseudococcus comstocki), алманың домалақ басты шырылдауық мұртты қоңыздан (Saperda candida), алманың зерқоңызынан (Agrilus mali), алма шыбынынан (Rhagoletis pomonella), жапондық балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes japonicus), жапон қоңызы (Popillia japonica) және таяқша тәріздес жапондық қалқаншалы сымырдан (Lopholeucaspis japonica) таза болуы тиіс. Інжірдің балауызды жалған қалқаншалы сымырдың (Ceroplastes rusci), калифорниялық қалқаншалы сымырдың (Quadraspidiotus perniciosus), тұт ағашының қалқаншалы сымырдың (Pseudaulacaspis pentagona), комсток сымырдың (Pseudococcus comstocki) және таяқша тәріздес жапондық қалқаншалы сымырдың (Lopholeucaspis japonica) таралу аймағынан каратинге жатқызылған өнімді залалсыздандырғаннан кейін ғана фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге рұқсат етіледі.
17
Алманың көшеттері, телітушілері және қалемшелері (Malus spp.) (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда))
осы қосымшаның 15-тармағын сақтай отырып. Жеміс ағаштарының бактериялық күйігінен (Erwinia amylovora), қоңыр монилиоз шірігінен (Monilinia fructicola), алма және аршаның таты (Gymnosporangium yamadae), алма пролиферациясының фитоплазмасынан (Candidatus Phytoplasma mali) және шие ағашы жапырақтарын жонғыш черавирусынан (Cherry rasp leaf cheravirus) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
18
Prunus тұқымдасы сүйекті өсімдіктерінің көшеттері, телітушілері және қалемшелері, олардың әсемдік формаларын қоса алғанда (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда))
осы қосымшаның 15-тармағын сақтай отырып. Жүзімнің бактериозынан (Пирс ауруынан) (Xylella fastidiosa), қоңыр монилиоз шірігінен (Monilinia fructicola), қараөрік шарка (шешек) вирусынан (Plum Pox Potyvirus), алма және аршаның татынан (Gymnosporangium yamadae) таза аймақтардан шығарылуы тиіс.
19
Шабдалының (Prunus persica) және бадамның (Prunus dulcis) (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда)) көшеттері, телітушілері және қалемшелері
осы қосымшаның 15-тармағын сақтай отырып. Жүзімнің бактериозынан (Пирс ауруынан) (Xylella fastidiosa), қоңыр монилиоз шірігінен (Monilinia fructicola), шабдалының беймәлім өрнекті вироидінен (Peach latent mosaіc vіroіd), шабдалының дегелекті өрнегі неповирусынан (Peach rosette mosaіc nepovіrus) таза аймақтардан шығарылуы тиіс.
20
Алхорының (Prunus domestica), кәдімгі қызыл шиенің (Prunus avium), кәдімгі шиенің (Cerasus vulgaris, Prunus cerasus) және өріктің (Armeniaca vulgaris) (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда)) көшеттері, телітушілері және қалемшелері
осы қосымшаның 15 және 18-тармақтарын сақтай отырып. Жеміс ағаштарының бактериялық күйігінен (Erwinia amylovora) таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
21
Алмұрттың (Pyrus spp.), айваның (Cydonia spp.) (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда)) көшеттері, телітушілері және қалемшелері
осы қосымшаның 15 және 18-тармақтарын сақтай отырып. Жеміс ағаштарының бактериялық күйігінен (Erwinia amylovora), алмұрттың сарқылу фитоплазмасынан (Candidatus Phytoplasma pyri) таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
22
Грек жаңғағы және басқа түрлердің (Juglans) (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда)) көшеттері, телітушілері және қалемшелері
жаңғақтың ойық жара ауруынан (Sirococcus clavigignenti-juglandacearum) таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
23
Пеканның (Carya illinoinensis) (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда)) көшеттері, телітушілері және қалемшелері
техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora) таза аймақтардан шығарылуы тиіс.

Глава 3. Саженцы, подвои и черенки плодовых культур
15
Саженцы и подвои семечковых, косточковых и орехоплодных культур, включая их декоративные формы укорененные (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны быть свободны от азиатского усача (Anoplophora glabripennis), азиатской ягодной дрозофилы (Drosophila suzukii), американского коконопряда (Malacosoma americanum), американской сливовой плодожорки (Cydia prunivora), вишневой плодожорки (Cydia packardi), восточной вишневой мухи (Rhagoletis cingulata), восточной плодожорки (Grapholita molesta), восточной фруктовой мухи (Bactrocera dorsalis), грушевой огневки (Numonia pyrivorella), инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), калифорнийской щитовки (Quadraspidiotus perniciosus), китайского усача (Anoplophora chinensis), красной померанцевой щитовки (Aonidiella aurantii), красношейного усача (Aromia bungii), коричневой щитовки (Chrysomphalus dictyospermi), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), персиковой плодожорки (Carposina sasakii), плодового долгоносика (Conotrachelus nenuphar), скошеннополосой листовертки (Choristoneura rosaceana), тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona), червеца Комстока (Pseudococcus comstocki), яблоневого круглоголового усача-скрипуна (Saperda candida), яблонной златки (Agrilus mali), яблонной мухи (Rhagoletis pomonella), японской восковой ложнощитовки (Ceroplastes japonicus), японского жука (Popillia japonica) и японской палочковидной щитовки (Lopholeucaspis japonica). Разрешается ввоз из зон распространения инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), калифорнийской щитовки (Quadraspidiotus perniciosus), тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona), червеца Комстока (Pseudococcus comstocki) и японской палочковидной щитовки (Lopholeucaspis japonica) только после обеззараживания растений в стране-экспортере с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бактериоза винограда (болезни Пирса) (Xylella fastidiosa), бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), неповируса кольцевой пятнистости малины (Raspberry ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato ringspot nepovirus), рака картофеля (Synchytrium endobioticum) и техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivora)
16
Черенки семечковых, косточковых и орехоплодных культур, включая их декоративные формы неукорененные
(из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должны быть свободны от азиатского усача (Anoplophora glabripennis), азиатской ягодной дрозофилы (Drosophila suzukii), американского коконопряда (Malacosoma americanum), американской сливовой плодожорки (Cydia prunivora), вишневой плодожорки (Cydia packardi), восточной вишневой мухи (Rhagoletis cingulata), восточной плодожорки (Grapholita molesta), восточной фруктовой мухи (Bactrocera dorsalis), грушевой огневки (Numonia pyrivorella), инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), калифорнийской щитовки (Quadraspidiotus perniciosus), китайского усача (Anoplophora chinensis), коричневой щитовки (Chrysomphalus dictyospermi), красной померанцевой щитовки (Aonidiella aurantii), красношейного усача (Aromia bungii), персиковой плодожорки (Carposina sasakii), плодового долгоносика (Conotrachelus nenuphar), скошеннополосой листовертки (Choristoneura rosaceana), тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona), червеца Комстока (Pseudococcus comstocki), яблоневого круглоголового усача-скрипуна (Saperda candida), яблонной златки (Agrilus mali), яблонной мухи (Rhagoletis pomonella), японской восковой ложнощитовки (Ceroplastes japonicus), японского жука (Popillia japonica) и японской палочковидной щитовки (Lopholeucaspis japonica). Разрешается ввоз из зон распространения инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), калифорнийской щитовки (Quadraspidiotus perniciosus), тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona), червеца Комстока (Pseudococcus comstocki) и японской палочковидной щитовки (Lopholeucaspis japonica) только после обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате.
17
Саженцы, подвои и черенки яблони (Malus spp.) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 15 настоящего приложения. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бактериального ожога плодовых культур (Erwinia amylovora), бурой монилиозной гнили (Monilinia fructicola), ржавчины яблони и можжевельника (Gymnosporangium yamadae), фитоплазмы пролиферации яблони (Candidatus Phytoplasma mali) и черавируса рашпилевидности листьев черешни (Cherry rasp leaf cheravirus)
18
Саженцы, подвои и черенки косточковых растений рода Prunus, включая декоративные формы (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 15 настоящего приложения. Должны происходить из зон, свободных от бактериоза винограда (болезни Пирса) (Xylella fastidiosa), бурой монилиозной гнили (Monilinia fructicola), потивируса шарки (оспы) сливы (Plum pox potyvirus) и ржавчины яблони и можжевельника (Gymnosporangium yamadae)
19
Саженцы, подвои и черенки персика (Prunus persica) и миндаля (Prunus dulcis) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 15 настоящего приложения. Должны происходить из зон, свободных от бактериоза винограда (болезни Пирса) (Xylella fastidiosa), бурой монилиозной гнили (Monilinia fructicola), вироида латентной мозаики персика (Peach latent mosaic viroid) и неповируса розеточной мозаики персика (Peach rosette mosaic nepovirus)
20
Саженцы, подвои и черенки сливы (Prunus domestica), черешни обыкновенной (Prunus avium), вишни обыкновенной (Cerasus vulgaris, Prunus cerasus) и абрикоса (Armeniaca vulgaris) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 15 и 18 настоящего приложения. Должны происходить из зон и (или) мест производства, свободных от бактериального ожога плодовых культур (Erwinia amylovora)
21
Саженцы, подвои и черенки груши (Pyrus spp.), айвы (Cydonia spp.) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 15 настоящего приложения. Должны происходить из зон и (или) мест производства, свободных от бактериального ожога плодовых культур (Erwinia amylovora) и фитоплазмы истощения груши (Candidatus Phytoplasma pyri)
22
Саженцы, подвои и черенки грецкого ореха и других видов (Juglans) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
должны происходить из зон и (или) мест производства, свободных от язвенного заболевания ореха (Sirococcus clavigignenti-juglandacearum)
23
Саженцы, подвои и черенки пекана (Carya illinoinensis) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
должны происходить из зон, свободных от техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivora)

4-тарау. Жидекті дақылдардың көшеттері, телітушілері, қалемшелері және сұлама бұтақтары
24
Жидекті дақылдардың тамырланған көшеттері, телітушілері, қалемшелері және сұлама бұтақтары (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда))
Азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), азиялық жеміс шыбынынан (Drosophila suzukii), америкалық беде үңгі шыбынынан (Liriomyza trifolii), америкалық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), америкалық алхоры жеміс жемірінен (Cydia prunivora), шиенің жеміс жемірінен (Cydia packardi), Шығыс шие шыбынынан (Rhagoletis cingulata), шығыстық жеміс шыбынынан (Bactrocera dorsalis), мысырлық мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis), калифорниялық қалқаншалы сымырдан (Quadraspidiotus perniciosus), таулы тікенекті аққанаттан (Aleurocanthus spiniferus), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), көкөніс үңгі шыбынынан (Liriomyza sativae), темекі аққанатынан (Bemisia tabaci), тұт ағашының қалқаншалы сымырдан (Pseudaulacaspis pentagona), цитрусты қара аққанаттан (Aleurocanthus woglumi), оңтүстік америкалық жапырақ үңгі шыбынынан (Liriomyza huidobrensis), оңтүстік түн көбелегінен (Spodoptera eridania), алма шыбынынан (Rhagoletis pomonella) және жапон қоңызынан (Popillia japonica) таза болуы тиіс. Картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi), таңқурайдың сақина дақтарының неповирусынан (Raspberry ringspot nepovirus), темекінің сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus), қызанақтың сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tomato ringspot nepovirus), картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) және техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс. Тамырланған көшеттерді, телітушілерді, қалемшелерді және сұлама бұтақтарды калифорниялық қалқаншалы сымырдың (Quadraspidiotus perniciosus) және тұт ағашының қалқаншалы сымырдың (Pseudaulacaspis pentagona) таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
25
Жидекті дақылдардың тамырланбаған қалемшелері (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда))
Азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), азиялық жеміс шыбынынан (Drosophila suzukii), америкалық беде үңгі шыбынынан (Liriomyza trifolii), америкалық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), америкалық алхоры жеміс жемірінен (Cydia prunivora), шиенің жеміс жемірінен (Cydia packardi), шығыс шие шыбынынан (Rhagoletis cingulata), шығыстық жеміс шыбынынан (Bactrocera dorsalis), мысырлық мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis), калифорниялық қалқаншалы сымыр (Quadraspidiotus perniciosus), таулы тікенекті аққанаттан (Aleurocanthus spiniferus), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), көкөніс үңгі шыбынынан (Liriomyza sativae), темекі аққанатынан (Bemisia tabaci), тұт ағашының қалқаншалы сымырдан (Pseudaulacaspis pentagona), цитрусты қара аққанаттан (Aleurocanthus woglumi), оңтүстік америкалық жапырақ үңгі шыбынынан (Liriomyza huidobrensis), оңтүстік түн көбелегінен (Spodoptera eridania), алма шыбынынан (Rhagoletis pomonella) және жапон қоңызынан (Popillia japonica) таза болуы тиіс. Қалемшелерді калифорниялық қалқаншалы сымырдың (Quadraspidiotus perniciosus) және тұт ағашының қалқаншалы сымырдың (Pseudaulacaspis pentagona) таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
26
Қарабүлдіргеннің (Rubus spp.) (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда)) көшеттері
осы қосымшаның 20-тармағын сақтай отырып. Бүлдірген гүлжегіш қоңызынан (Anthonomus signatus), қынагүлдің некротикалық теңбілдігі тосповирусынан (Impatiens necrotic spot tospovirus) және бүлдірген мен таңқурайдың фитофторозды тамыр шірігінен (Phytophthora fragariae) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
27
Бүлдіргеннің (Fragaria spp.) және таңқурайдың (Rubus idaeus) (0602-ден (0602 90 100 0 қоспағанда)) көшеттері
осы қосымшаның 20-тармағын сақтай отырып. Бүлдірген антракнозынан (Colletotrichum acutatum), бүлдірген гүлжегіш қоңызынан (Anthonomus signatus) және бүлдірген мен таңқурайдың фитофторозды тамыр шірігінен (Phytophthora fragariae) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
28
Қаражидектің және көкжидектің (Vaccinium spp.(0602 90 100 0-ден басқа))) көшеттері
осы қосымшаның 20-тармағын сақтай отырып. Қаражидектің тұтқыр шірігінен (Diaporthe vaccinii) және сүректі және бұта дақылдары фитофторозынан (Phytophthora ramorum) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.

Глава 4. Саженцы, подвои, черенки и отводки ягодных культур
24
Саженцы, подвои, черенки и отводки ягодных культур укорененные (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
должны быть свободны от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), азиатской ягодной дрозофилы (Drosophila suzukii), американского клеверного минера (Liriomyza trifolii), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), американской сливовой плодожорки (Cydia prunivora), вишневой плодожорки (Cydia packardi), восточной вишневой мухи (Rhagoletis cingulata), восточной фруктовой мухи (Bactrocera dorsalis), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), калифорнийской щитовки (Quadraspidiotus perniciosus), колючей горной белокрылки (Aleurocanthus spiniferus), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), овощного листового минера (Liriomyza sativae), табачной белокрылки (Bemisia tabaci), тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona), черной цитрусовой белокрылки (Aleurocanthus woglumi), южноамериканского листового минера (Liriomyza huidobrensis), южной совки (Spodoptera eridania), яблонной мухи (Rhagoletis pomonella) и японского жука (Popillia japonica). Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), неповируса кольцевой пятнистости малины (Raspberry ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato ringspot nepovirus), рака картофеля (Synchytrium endobioticum) и техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivora). Ввоз укорененных саженцев, подвоев, черенков и отводков ягодных культур из зон распространения калифорнийской щитовки (Quadraspidiotus perniciosus) и тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona) допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
25
Черенки ягодных культур неукорененные (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
должны быть свободны от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), азиатской ягодной дрозофилы (Drosophila suzukii), американского клеверного минера (Liriomyza trifolii), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), американской сливовой плодожорки (Cydia prunivora), вишневой плодожорки (Cydia packardi), восточной вишневой мухи (Rhagoletis cingulata), восточной фруктовой мухи (Bactrocera dorsalis), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), калифорнийской щитовки (Quadraspidiotus perniciosus), колючей горной белокрылки (Aleurocanthus spiniferus), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), овощного листового минера (Liriomyza sativae), табачной белокрылки (Bemisia tabaci), тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona), черной цитрусовой белокрылки (Aleurocanthus woglumi), южноамериканского листового минера (Liriomyza huidobrensis), южной совки (Spodoptera eridania), яблонной мухи (Rhagoletis pomonella) и японского жука (Popillia japonica). Ввоз черенков ягодных культур из зон распространения калифорнийской щитовки (Quadraspidiotus perniciosus) и тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona) допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
26
Саженцы ежевики (Rubus spp.) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 20 настоящего приложения. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от земляничного почкоеда (Anthonomus signatus), тосповируса некротической пятнистости бальзамина (Impatiens necrotic spot tospovirus) и фитофторозной корневой гнили земляники и малины (Phytophthora fragariae)
27
Саженцы земляники (Fragaria spp.) и малины (Rubus idaeus) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 20 настоящего приложения. Должны происходить из мест и (или) участков производства, свободных от антракноза земляники (Colletotrichum acutatum), земляничного почкоеда (Anthonomus signatus) и фитофторозной корневой гнили земляники и малины (Phytophthora fragariae)
28
Саженцы черники и голубики (Vaccinium spp.) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 20 настоящего приложения. Должны происходить из мест и (или) участков производства, свободных от вязкой гнили черники (Diaporthe vaccinii) и фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum)

5-тарау. Жүзім көшеттері, телітушілері және қалемшелері
29
Жүзім көшеттері, телітушілері және қалемшелері (Vitis spp.(0602 90 100 0-ден басқа)))
Оңтүстік америкалық жүзім сымырдан (Margarodes vitis) таза аймақтардан, жүзімнің бактериялық солуынан (Xylophilus ampelinus), Жүзімнің бактериозынан (Пирс ауруынан) (Xylella fastidiosa), шығыс ұнтақ сымырынан (Pseudococcus citriculus), сары түкті сымырдан (Maconellicoccus hirsutus), інжірдің балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes rusci), қызыл қалқаншалы сымырдан (Aonidiella aurantii), қоңыр сымырдан (Chrysomphalus dictyospermi), қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi), таңқурайдың сақина дақтарының неповирусынан (Raspberry ringspot nepovirus), темекінің сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus), қызанақтың сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tomato ringspot nepovirus), шабдалының дегелекті өрнегі неповирусынан (Peach rosette mosaic nepovirus), техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora), филлоксерадан (Viteus vitifoliae), жүзімнің алтындай сарғаю фитоплазмасынан (Candidatus Phytoplasma vitis), комсток сымырынан (Pseudococcus comstocki) және жапондық балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes japonicus) таза өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс. Шығыс ұнтақ сымырының (Pseudococcus citriculus), сары түкті сымырдың (Maconellicoccus hirsutus), інжірдің балауызды жалған қалқаншалы сымырының (Ceroplastes rusci), комсток сымыры (Pseudococcus comstocki) және жапондық балауызды жалған қалқаншалы сымырдың (Ceroplastes japonicas) таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.

Глава 5. Саженцы, подвои и черенки винограда
29
Саженцы, подвои и черенки винограда (Vitis spp.) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
должны происходить из зон, свободных от южноамериканского виноградного червеца (Margarodes vitis), мест и (или) участков производства, свободных от бактериального увядания винограда (Xylophilus ampelinus), бактериоза винограда (болезни Пирса) (Xylella fastidiosa), восточного мучнистого червеца (Pseudococcus citriculus), жестковолосого червеца (Maconellicoccus hirsutus), инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), красной померанцевой щитовки (Aonidiella aurantii), коричневой щитовки (Chrysomphalus dictyospermi), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), неповируса кольцевой пятнистости малины (Raspberry ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato ringspot nepovirus), неповируса розеточной мозаики персика (Peach rosette mosaic nepovirus), техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivora), филлоксеры (Viteus vitifoliae), фитоплазмы золотистого пожелтения винограда (Candidatus Phytoplasma vitis), червеца Комстока (Pseudococcus comstocki) и японской восковой ложнощитовки (Ceroplastes japonicus). Ввоз из зон распространения восточного мучнистого червеца (Pseudococcus citriculus), жестковолосого червеца (Maconellicoccus hirsutus), инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), червеца Комстока (Pseudococcus comstocki) и японской восковой ложнощитовки (Ceroplastes japonicas) допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате

6-тарау. Әсемдік дақылдардың баданалары, түйнекті баданалары және тамырсабақтары
30
Әсемдік дақылдардың (0601-ден) баданалары, түйнекті баданалары және тамырсабақтары
Батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis) және пальма бітесінен (Thrips palmi) таза болуы тиіс. Картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), сүмбілдің сары ауруынан (Xanthomonas campestris pv. Hyacinthi), зебра чипынан (Candidatus Liberibacter solanacearum), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis) картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), жалған берішті жұмырқұртынан (Nacobbus aberrans), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi), темекінің сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus), қызанақтың сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tomato ringspot nepovirus), картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum), техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora) және қынагүлдің некротикалық теңбілдігі тосповирусынан (Impatiens necrotic spot tospovirus) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
31
Allium spp тұқымдас өсімдіктердің баданалары (0601-ден, 0703-ден)
Пияз жапырағының күйігі қоздырғышынан (Xanthomonas axonopodis pv. Allii) ) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.

Глава 6. Луковицы, клубнелуковицы и корневища декоративных культур
30
Луковицы, клубнелуковицы и корневища декоративных культур (из 0601)
должны быть свободны от западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis) и трипса Пальма (Thrips palmi). Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), желтой болезни гиацинта (Xanthomonas campestris pv. Hyacinthi), зебры чип (Candidatus Liberibacter solanacearum), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), ложной галловой нематоды (Nacobbus aberrans), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato ringspot nepovirus), рака картофеля (Synchytrium endobioticum), техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivora) и тосповируса некротической пятнистости бальзамина (Impatiens necrotic spot tospovirus)
31
Луковицы растений рода Allium spp. (из 0601, из 0703)
должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от листового ожога лука (Xanthomonas axonopodis pv. allii)

7-тарау. Әсемдік дақылдардың ағаштары мен бұталары
32
Барлық әсемдік дақылдардың ағаштары мен бұталары (орман әсемдік дақылдардан басқалары) (0602-ден (0602 90 100 0 басқалары))
Азиялық мұртты қоңыздан (Anoplophora glabripennis), азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), америкалық беде үңгі шыбынынан (Liriomyza trifolii), америка пілләиіруші көбелегінен (Malacosoma americanum), америкалық ақ көбелектен (Hyphantria cunea), америкалық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), америкалық алхоры жеміс жемірінен (Cydia prunivora), шиенің жеміс жемірінен (Cydia packardi), шығыс ұнтақ сымыры (Pseudococcus citriculus), шығыс шие шыбынынан (Rhagoletis cingulata), шығыс талшын жаңғақ бүлдіргісінен (Dryocosmus kuriphilus), мысырлық мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), сары түкті сымырдан (Maconellicoccus hirsutus), інжірдің балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes rusci), калифорниялық қалқаншалы сымырдан (Quadraspidiotus perniciosus), қытайлық мұртты қоңыздан (Anoplophora chinensis), қоңыр сымырдан (Chrysomphalus dictyospermi), қызыл қалқаншалы сымырдан (Aonidiella aurantii), қызылмойынды мұртты қоңыздан (Aromia bungii), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), таңқурайдың сақина дақтарының неповирусынан (Raspberry ringspot nepovirus), көкөніс үңгі шыбынынан (Liriomyza sativae), қиғаш сызықты жапырақ ширатқыш көбелегінен (Choristoneura rosaceana), тұт ағашының қалқаншалы сымырдан (Pseudaulacaspis pentagona), комсток сымырынан (Pseudococcus comstocki), оңтүстік америкалық жапырақ үңгі шыбынынан (Liriomyza huidobrensis), оңтүстік түн көбелегінен (Spodoptera eridania), алманың домалақ басты шырылдауық мұртты қоңызынан (Saperda candida), жапон қоңызы (Popillia japonica), жапондық балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes japonicus), таяқша тәріздес жапондық қалқаншалы сымырдан (Lopholeucaspis japonica) және шағанның көк-жасыл қушық денелі зерқоңызынан (Agrilus planipennis) таза болуы тиіс Картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), қоңыр монилиоз шірігінен (Monilinia fructicola), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi), темекінің сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus), қызанақтың сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tomato ringspot nepovirus), картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum), шағанның төбе қурауынан (Chalara fraxinea), техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora), сүректі және бұта дақылдары фитофторозынан (Phytophthora ramorum) және әсемдік және сүректі дақылдар фитофторозынан (Phytophthora kernoviae) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс. Шығыс ұнтақ сымырының (Pseudococcus citriculus), сары түкті сымырдың (Maconellicoccus hirsutus), інжірдің балауызды жалған қалқаншалы сымырдың (Ceroplastes rusci), калифорниялық қалқаншалы сымырдан (Quadraspidiotus perniciosus), тұт ағашының қалқаншалы сымырдың (Pseudaulacaspis pentagona), комсток сымырының (Pseudococcus comstocki), жапондық балауызды жалған қалқаншалы сымырдың (Ceroplastes japonicus) және таяқша тәріздес жапондық қалқаншалы сымырдың (Lopholeucaspis japonica) таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі..
33
Жапондық айваның (Chaenomeles japonica), доланың (Crataegus), ырғайдың (Cotoneaster), шетеннің (Sorbus), ырғайдың (Amelanchier), пираканттың (Pyracantha), странвезияның (Stranvaesia), жапондық мушмуланың (Eriobotrya japonica) (0602-ден (0602 90 100 0 басқа)) көшеттері, телітушілері және қалемшелері
осы қосымшаның 32-тармағын сақтай отырып. Жеміс ағаштарының бактериялық күйігінен (Erwinia amylovora) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
34
Телінген немесе телінбеген раушан (0602-ден) көшеттері
осы қосымшаның 32-тармағын сақтай отырып. Картоптың қоңыр шірігінен (Ralstonia solanacearum) таза болуы тиіс.

Глава 7. Деревья и кустарники декоративных культур
32
Деревья и кустарники всех декоративных культур (кроме лесодекоративных культур) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
должны быть свободны от азиатского усача (Anoplophora glabripennis), азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американского клеверного минера (Liriomyza trifolii), американского коконопряда (Malacosoma americanum), американской белой бабочки (Hyphantria cunea), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), американской сливовой плодожорки (Cydia prunivora), вишневой плодожорки (Cydia packardi), восточного мучнистого червеца (Pseudococcus citriculus), восточной вишневой мухи (Rhagoletis cingulata), восточной каштановой орехотворки (Dryocosmus kuriphilus), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), жестковолосого червеца (Maconellicoccus hirsutus), инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), калифорнийской щитовки (Quadraspidiotus perniciosus), китайского усача (Anoplophora chinensis), коричневой щитовки (Chrysomphalus dictyospermi), красной померанцевой щитовки (Aonidiella aurantii), красношейного усача (Aromia bungii), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), неповируса кольцевой пятнистости малины (Raspberry ringspot nepovirus), овощного листового минера (Liriomyza sativae), скошеннополосой листовертки (Choristoneura rosaceana), тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona), червеца Комстока (Pseudococcus comstocki), южноамериканского листового минера (Liriomyza huidobrensis), южной совки (Spodoptera eridania), яблоневого круглоголового усача-скрипуна (Saperda candida), японского жука (Popillia japonica), японской восковой ложнощитовки (Ceroplastes japonicus), японской палочковидной щитовки (Lopholeucaspis japonica) и ясеневой изумрудной златки (Agrilus planipennis). Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), бурой монилиозной гнили (Monilinia fructicola), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato ringspot nepovirus), рака картофеля (Synchytrium endobioticum), суховершинности ясеня (Chalara fraxinea), техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivora), фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum) и фитофтороза декоративных и древесных культур (Phytophthora kernoviae). Ввоз из зон распространения восточного мучнистого червеца (Pseudococcus citriculus), жестковолосого червеца (Maconellicoccus hirsutus), инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), калифорнийской щитовки (Quadraspidiotus perniciosus), тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona), червеца Комстока (Pseudococcus comstocki), японской восковой ложнощитовки (Ceroplastes japonicus) и японской палочковидной щитовки (Lopholeucaspis japonica) допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
33
Саженцы, подвои и черенки айвы японской (Chaenomeles japonica), боярышника (Crataegus), кизильника (Cotoneaster), рябины (Sorbus), ирги (Amelanchier), пираканты (Pyracantha), странвезии (Stranvaesia), мушмулы японской (Eriobotrya japonica) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 32 настоящего приложения. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бактериального ожога плодовых культур (Erwinia amylovora)
34
Саженцы розы, привитые или непривитые (из 0602)
с соблюдением пункта 32 настоящего приложения. Должны быть свободны от бурой гнили картофеля (Ralstonia solanacearum)

8-тарау. Орман сәндік және орман ағаштарының көшеттері
35
Қылқан жапырақты ағаштардың (Coniferae) (бонсайды қоса алғанда) көшеттері (Thuja, Taxus, Pinus) тұқымдастарынан басқа) (0602-ден (0602 90 100 0 басқасы))
Карантиндік фитосанитариялық талаптардың 39-тармағын сақтай отырып. Қарағай діңі мен бұтағының қатерлі ісігі (күйігі) қоздырғышынан (Atropellis piniphila және Atropellis pinicola), шығыстық алтытікенекті қабықжегішінен (IPS Calligraphus), шығыстық бестікенекті қабықжегішінен (IPS Grandicollis), таулық қарағай тінжегішінен (Dendroctonus ponderosae), батыстық қарағай тінжегішінен (Dendroctonus brevicomis), калифорниялық қабықжегішінен (Ips plastographus), қарағай қалқанының теңбіл қоңыр күйігінен (Mycosphaerella dearnessii), сақиналы жібек көбелегінен (Malacosoma disstria), орегондық қарағай қабықжегішінен (Ips pini), алма және аршаның татынан (Gymnosporangium yamadae), қарағайдың сары қоңызынан (Dendroctonus valens), жапондық сағызқарағай қылқанының септориозынан (Mycosphaerella laricis-leptolepidis), ақ қарағай бізтұмсық қоңызынан (Pissodes strobi), қарағайдың тұқым қандаласынан (Leptoglossus occidentalis), қарағайдың төбелік бізтұмсық қоңызынан (Pissodes terminalis), қарағай діңінің жұмырқұртынан (Bursaphelenchus xylophilus) және техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora) таза аймақтардан, картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi) және картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) таза өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
36
Pinus тұқымдас қарағайдың өсімдіктері (көшеттер, бонсай) (0602 90 410 0-ден)
Карантиндік фитосанитариялық талаптардың 39-тармағын сақтай отырып. Қарағайдың ұршық тәрізді татынан (Cronartium fusiforme), қарағай діңі мен бұтағының қатерлі ісігі (күйігі) қоздырғышынан (Atropellis piniphila және Atropellis pinicola), шығыстық бестікенекті қабықжегішінен (IPS Grandicollis), шығыстық алтытікенекті қабықжегішінен (IPS Calligraphus), таулық қарағай тінжегішінен (Dendroctonus ponderosae), батыстық қарағай тінжегішінен (Dendroctonus brevicomis), қарағайдың беріш тәрізді батыстық татынан (Endocronartium harknessii), калифорниялық қабықжегішінен (Ips plastographus), қарағай қалқанының қоңыр күйігінен (Mycosphaerella gibsonii), қарағай қалқанының теңбіл қоңыр күйігінен (Mycosphaerella dearnessii), қоңыр сымырдан (Chrysomphalus dictyospermi), орегондық қарағай қабықжегішінен (Ips pini), шамшаттың мүйіз тәрізді татынан (Cronartium quercuum), қарағайдың сары қоңызынан (Dendroctonus valens), қарағайдың тұқым қандаласынан (Leptoglossus occidentalis) және қарағай діңінің жұмырқұртынан (Bursaphelenchus xylophilus) таза аймақтардан шығарылуы тиіс.
37
Жапырақ тұқымды ағаштардың көшеттері, еменнен (Quercus spp.), талшыннан (Castanea spp.), қалыңгүлді литокарпустан (Lithocarpus densiflorus), алып талшыннан (Castanopsis chrysophylla), еуропалық шамшаттан (Fagus sylvatica), шағаннан (Fraxinus spp.), қайыңнан (Betula spp.), қандыағаштан (Alnus spp.), сондай-ақ раушангүлділер тұқымдасы (Rosaceae) өкілдерінен басқасы (0602-ден (0602 90 100 0 басқасы))
Карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын сақтай отырып. Темекінің сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus), қызанақтың сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tomato ringspot nepovirus), ржавчины тополя (Melampsora medusae), әсемдік және сүректі дақылдар фитофторозынан (Phytophthora kernoviae), сүректі және бұта дақылдары фитофторозынан (Phytophthora ramorum), қандыағаш фитофторозынан (Phytophthora alni) және жаңғақтың ойық жара ауруынан (Sirococcus clavigignenti-juglandacearum) таза өндіріс аймақтарда, орындарда және (немесе) учаскелерде, картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi) және картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
38
Раушангүлділер тұқымдасының (Rosaceae) жапырақты ағаштардың көшеттері (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
Карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын және осы қосымшаның 32-тармағын сақтай отырып. Техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora) және алманың домалақ басты шырылдауық мұртты қоңызынан (Saperda candida) таза аймақтардан, жеміс ағаштарының бактериялық күйігінен (Erwinia amylovora) таза өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
39
Еменнің (Quercus spp.), талшынның (Castanea spp.), қалыңгүлді литокарпустың (Lithocarpus densiflorus), алып талшынның (Castanopsis chrysophylla), еуропалық шамшаттың (Fagus sylvatica) көшеттері (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
Карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын сақтай отырып. Еменнің түтікшелі микозынан (Ceratocystis fagacearum), шығыс талшын жаңғақ бүлдіргісінен (Dryocosmus kuriphilus), қоңыр сымырдан (Chrysomphalus dictyospermi), қызылмойынды мұртты қоңыздан (Aromia bungii), әсемдік және сүректі дақылдар фитофторозынан (Phytophthora kernoviae) және сүректі және бұта дақылдары фитофторозынан (Phytophthora ramorum) таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
40
Шағанның (Fraxinus) көшеттері (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
Карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын және осы қосымшаның 32-тармағын сақтай отырып. Шағанның төбе қурауының (Chalara fraxinea) қоздырғышынан және шағанның көк-жасыл қушық денелі зерқоңызынан (Agrilus planipennis) таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
41
Қайың (Betula) көшеттері (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
Карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын және осы қосымшаның 32-тармағын сақтай отырып. Қайыңның қола зер қоңызынан (Agrilus anxius) таза аймақтардан шығарылуы тиіс.
42
Қандыағаш көшеттері (Alnus) (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
Осы қосымшаның 32-тармағын сақтай отырып. Қандыағаш фитофторозынан (Phytophthora alni) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.

Глава 8. Саженцы лесодекоративных и лесных культур
35
Саженцы (включая бонсай) хвойных (Coniferae) пород (кроме родов Thuja, Taxus, Pinus) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 39 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должны происходить из зон, свободных от возбудителей рака (ожога) стволов и ветвей сосны (Atropellis piniphila и Atropellis pinicola), восточного шестизубчатого короеда (Ips calligraphus), восточного пятизубчатого короеда (Ips grandicollis), горного соснового лубоеда (Dendroctonus ponderosae), западного соснового лубоеда (Dendroctonus brevicomis), калифорнийского короеда (Ips plastographus), коричневого пятнистого ожога хвои сосны (Mycosphaerella dearnessii), лесного кольчатого шелкопряда (Malacosoma disstria), орегонского соснового короеда (Ips pini), ржавчины яблони и можжевельника (Gymnosporangium yamadae), рыжего соснового лубоеда (Dendroctonus valens), септориоза хвои японской лиственницы (Mycosphaerella laricis-leptolepidis), смолевки веймутовой сосны (Pissodes strobi), соснового семенного клопа (Leptoglossus occidentalis), сосновой верхушечной смолевки (Pissodes terminalis), сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus) и техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivora), мест и (или) участков производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi) и рака картофеля (Synchytrium endobioticum)
36
Растения сосны рода Pinus для посадки (саженцы, бонсай) (из 0602 90 410 0)
с соблюдением пункта 39 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должны происходить из зон, свободных от веретеноподобной ржавчины сосны (Cronartium fusiforme), возбудителей рака (ожога) стволов и ветвей сосны (Atropellis piniphila и Atropellis pinicola), восточного пятизубчатого короеда (Ips grandicollis), восточного шестизубчатого короеда (Ips calligraphus), горного соснового лубоеда (Dendroctonus ponderosae), западного соснового лубоеда (Dendroctonus brevicomis), западной галлоподобной ржавчины (Endocronartium harknessii), калифорнийского короеда (Ips plastographus), коричневого ожога хвои сосны (Mycosphaerella gibsonii), коричневого пятнистого ожога хвои сосны (Mycosphaerella dearnessii), коричневой щитовки (Chrysomphalus dictyospermi), орегонского соснового короеда (Ips pini), рожковидной ржавчины буковых (Cronartium quercuum), рыжего соснового лубоеда (Dendroctonus valens), соснового семенного клопа (Leptoglossus occidentalis) и сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus)
37
Саженцы лиственных пород, кроме дуба (Quercus spp.), каштана (Castanea spp.), литокарпуса густоцветкового (Lithocarpus densiflorus), каштана гигантского (Castanopsis chrysophylla), бука европейского (Fagus sylvatica), ясеня (Fraxinus spp.), березы (Betula spp.), ольхи (Alnus spp.), а также представителей семейства розоцветных (Rosaceae)
(из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato ringspot nepovirus), ржавчины тополя (Melampsora medusae), фитофтороза декоративных и древесных культур (Phytophthora kernoviae), фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum), фитофтороза ольхи (Phytophthora alni) и язвенного заболевания ореха (Sirococcus clavigignenti-juglandacearum), мест и (или) участков производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi) и рака картофеля (Synchytrium endobioticum)
38
Саженцы лиственных пород семейства розоцветных (Rosaceae)
(из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований и пункта 32 настоящего приложения. Должны происходить из зон, свободных от техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivora) и яблоневого круглоголового усача-скрипуна (Saperda candida), мест и (или) участков производства, свободных от бактериального ожога плодовых культур (Erwinia amylovora)
39
Саженцы дуба (Quercus spp.), каштана (Castanea spp.), литокарпуса густоцветкового (Lithocarpus densiflorus), каштана гигантского (Castanopsis chrysophylla), бука европейского (Fagus sylvatica) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должны происходить из зон и (или) мест производства, свободных от возбудителя сосудистого микоза дуба (Ceratocystis fagacearum), восточной каштановой орехотворки (Dryocosmus kuriphilus), коричневой щитовки (Chrysomphalus dictyospermi), красношейного усача (Aromia bungii), фитофтороза декоративных и древесных культур (Phytophthora kernoviae) и фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum)
40
Саженцы ясеня (Fraxinus)
(из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований и пункта 32 настоящего приложения. Должны происходить из зон и (или) мест производства, свободных от возбудителя суховершинности ясеня (Chalara fraxinea) и ясеневой изумрудной златки (Agrilus planipennis)
41
Саженцы березы (Betula)
(из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований и пункта 32 настоящего приложения. Должны происходить из зон, свободных от бронзовой березовой златки (Agrilus anxius)
42
Саженцы ольхи (Alnus)
(из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 32 настоящего приложения. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от фитофтороза ольхи (Phytophthora alni)

9-тарау. Түрлі дақылдардың құмырадағы өсімдіктері
43
Түрлі дақылдардың құмырадағы өсімдіктері (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
Азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), америкалық беде үңгі шыбынынан (Liriomyza trifolii), америкалық көпулы шыртылдақ қоңызынан (Melanotus communis), американдық темекі бітесінен (Frankliniella fusca), америкалық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), америкалық алхоры жеміс жемірінен (Cydia prunivora), қалампырдың бактериалды солуынан (Burkholderia caryophylli), банан күйесінен (Opogona sacchari), картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), вест-үнділік гүл бітесінен (Frankliniella insularis), шығыс ұнтақ сымырдан (Pseudococcus citriculus), шығыс гүл бітесінен (Frankliniella tritici), гавай бітесінен (Thrips hawaiiensis), фуксия беріш кенесінен (Aculops fuchsiae), бөрітарақ тамырының сымырынан (Rhizoecus hibisci), мысырлық мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), сүмбілдің сары ауруынан (Xanthomonas campestris pv. Hyacinthi), батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis), жасыл бақша көбелектен (Chrysodeixis eriosoma), қоснүктелі алтын түстес түн көбелегінен (Chrysodeixis chalcites), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), үңдіқытайлық гүл бітесінен (Scirtothrips dorsalis), інжірдің балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes rusci), калифорниялық қалқаншалы сымырдан (Quadraspidiotus perniciosus), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), таулы тікенекті аққанаттан (Aleurocanthus spiniferus), қоңыр сымырдан (Chrysomphalus dictyospermi), тамыр берішті жұмырқұрттан (Meloidogyne enterolobii), қызанақтың қызыл өрмекші кенесінен (Tetranychus evansi),қызыл қалқаншалы сымырдан (Aonidiella aurantii), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), пияздың үңгіпияздың үңгіүңгі шыбыннан (Liriomyza nietzkei), аршалық өрмек кенесінен (Oligonychus perditus), қанжарлы жұмырқұрттан (Xiphinema rivesi), темекінің сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus), қызанақтың сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tomato ringspot nepovirus), көкөніс үңгі шыбыннан (Liriomyza sativae), күнбағыс жапырақжегіштен (Zygogramma exclamationis), темекі аққанатынан (Bemisia tabaci), қызанақ бітесінен (Frankliniella schultzei), қынагүлдің некротикалық теңбілдігі тосповирусынан (Impatiens necrotic spot tospovirus), пальма бітесінен (Thrips palmi), тұт ағашының қалқаншалы сымырынан (Pseudaulacaspis pentagona), қалампырдың фиалофорлы солуынан (Phialophora cinerescens), бақытгүл жапырағын үңгі шыбыннан (Nemorimyza maculosa), комсток сымырынан (Pseudococcus comstocki), цитрусты қара аққанаттан (Aleurocanthus woglumi), америкалық эхинотрипстен (Echinothrips americanus), оңтүстік америкалық жапырақ үңгі шыбыннан (Liriomyza huidobrensis), оңтүстік түн көбелегінен (Spodoptera eridania), жапон қоңызынан (Popillia japonica), жапондық балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes japonicus) және таяқша тәріздес жапондық қалқаншалы сымырдан (Lopholeucaspis japonica) таза болуы тиіс. Картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax) және қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
44
Пеларгония (Pelargonium) өсімдіктері (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
осы қосымшаның 43-тармағын сақтай отырып. Картоптың қоңыр шірігінен (Ralstonia solanacearum) және пеларгонияның тат ауруынан (Puccinia pelargonii-zonalis) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
45
Камелия (Camellia) өсімдіктері (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
осы қосымшаның 43-тармағын сақтай отырып. Камелия гүлі күйігінен (Ciborinia camelliae) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
46
Бақытгүл (Chrysanthemum) өсімдіктері (0602-ден (0602 90 100 0 басқасы))
осы қосымшаның 43-тармағын сақтай отырып. Бақытгүл аскохитозынан (Didymella ligulicola), бақытгүлдің ақ татынан (Puccinia horiana), бақытгүл өскіндерінің ергежейлігі вироидынан (Chrysanthemum stunt pospoviroid) және бақытгүл өскіндерінің топсовирус некрозынан (Chrysanthemum stem necrosis tospovirus) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.

Глава 9. Горшечные растения различных культур
43
Горшечные растения различных культур (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
должны быть свободны от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американского клеверного минера (Liriomyza trifolii), американского многоядного щелкуна (Melanotus communis), американского табачного трипса (Frankliniella fusca), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), американской сливовой плодожорки (Cydia prunivora), бактериального вилта гвоздики (Burkholderia caryophylli), банановой моли (Opogona sacchari), бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), вест-индского цветочного трипса (Frankliniella insularis), восточного мучнистого червеца (Pseudococcus citriculus), восточного цветочного трипса (Frankliniella tritici), гавайского трипса (Thrips hawaiiensis), галлового клеща фуксии (Aculops fuchsiae), гибискусового корневого червеца (Rhizoecus hibisci), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), желтой болезни гиацинта (Xanthomonas campestris pv. Hyacinthi), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), зеленой садовой совки (Chrysodeixis eriosoma), золотистой двухпятнистой совки (Chrysodeixis chalcites), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), индокитайского цветочного трипса (Scirtothrips dorsalis), инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), калифорнийской щитовки (Quadraspidiotus perniciosus), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), колючей горной белокрылки (Aleurocanthus spiniferus), коричневой щитовки (Chrysomphalus dictyospermi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), красного томатного паутинного клеща (Tetranychus evansi), красной померанцевой щитовки (Aonidiella aurantii), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), лукового минера (Liriomyza nietzkei), можжевельникового паутинного клеща (Oligonychus perditus), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato ringspot nepovirus), овощного листового минера (Liriomyza sativae), подсолнечникового листоеда (Zygogramma exclamationis), табачной белокрылки (Bemisia tabaci), томатного трипса (Frankliniella schultzei), тосповируса некротической пятнистости бальзамина (Impatiens necrotic spot tospovirus), трипса Пальма (Thrips palmi), тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona), фиалофорового увядания гвоздики (Phialophora cinerescens), хризантемового листового минера (Nemorimyza maculosa), червеца Комстока (Pseudococcus comstocki), черной цитрусовой белокрылки (Aleurocanthus woglumi), эхинотрипса американского (Echinothrips americanus), южноамериканского листового минера (Liriomyza huidobrensis), южной совки (Spodoptera eridania), японского жука (Popillia japonica), японской восковой ложнощитовки (Ceroplastes japonicus) и японской палочковидной щитовки (Lopholeucaspis japonica).
Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax) и нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi)
44
Растения пеларгонии (Pelargonium) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 43 настоящего приложения. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бурой гнили картофеля (Ralstonia solanacearum) и ржавчины пеларгонии (Puccinia pelargonii-zonalis)
45
Растения камелий (Camellia) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 43 настоящего приложения. Должны происходить из зон, мест и (или) участков, свободных от цветочного ожога камелий (Ciborinia camelliae)
46
Растения хризантем (Chrysanthemum) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 43 настоящего приложения. Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от аскохитоза хризантем (Didymella ligulicola), белой ржавчины хризантем (Puccinia horiana), вироида карликовости хризантем (Chrysanthemum stunt pospoviroid) и тосповируса некроза побегов хризантем (Chrysanthemum stem necrosis tospovirus)

10-тарау. Жидекті дақылдардың, гүлдердің және көкөністердің көшеттері
47
Жидекті дақылдардың, гүлдердің және көкөністердің көшеттері (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
Азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), америкалық беде үңгі шыбынынан (Liriomyza trifolii), америкалық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), америкалық алхоры жеміс жемірінен (Cydia prunivora), шығыс шие шыбынынан (Rhagoletis cingulata), шығыстық жеміс шыбынынан (Bactrocera dorsalis), фуксия беріш кенесінен (Aculops fuchsiae), мысырлық мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis), жасыл бақша көбелектен (Chrysodeixis eriosoma), қоснүктелі алтын түстес түн көбелегінен (Chrysodeixis chalcites), картоптың жапырақжегіш қоңызынан (Epitrix cucumeris), картоп түйнегінжегіш қоңыздан (Epitrix tuberis), таулы тікенекті аққанаттан (Aleurocanthus spiniferus), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), таңқурайдың сақина дақтарының неповирусынан (Raspberry ringspot nepovirus), көкөніс үңгі шыбынынан (Liriomyza sativae), арамсояудан (Cuscuta spp.), темекі аққанатынан (Bemisia tabaci), пальма бітесінен (Thrips palmi), қалампырдың фиалофорлы солуынан (Phialophora cinerescens), цитрусты қара аққанаттан (Aleurocanthus woglumi), оңтүстік америкалық жапырақ үңгі шыбынынан (Liriomyza huidobrensis), оңтүстік америкалық қызанақ күйесінен (Tuta absoluta), оңтүстік түн көбелегінен (Spodoptera eridania), алма шыбынынан (Rhagoletis pomonella) және жапон қоңызынан (Popillia japonica) таза болуы тиіс. Асқабақ дақылдарының бактериялық теңбілденуінен (Acidovorax citrulli), картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), пияз жапырағының күйігі қоздырғышынан (Xanthomonas axonopodis pv. Allii), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi), темекінің сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tobacco ringspot nepovirus), қызанақтың сақиналы теңбілдігі неповирусынан (Tomato ringspot nepovirus), қынагүлдің некротикалық теңбілдігі тосповирусынан (Impatiens necrotic spot tospovirus) және картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
48
Бүлдірген (Fragaria) және таңқурай (Rubus idaeus) (0602-ден (0602 90 100 0 басқа)) көшеттері
осы қосымшаның 47-тармағын сақтай отырып. Бүлдірген антракнозынан (Colletotrichum acutatum), бүлдірген гүлжегіш қоңызынан (Anthonomus signatus) және таңқурайдың фитофторозды тамыр шірігінен (Phytophthora fragariae) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
49
Қаражидек, мүкжидек және Vaccinium тұқымдасының басқа түрлерінің көшеттері (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
осы қосымшаның 47-тармағын сақтай отырып. Қаражидектің алақанат шыбынынан (Rhagoletis mendax) таза болуы тиіс. Қаражидектің тұтқыр шірігінен (Diaporthe vaccinii), әсемдік және сүректі дақылдар фитофторозынан (Phytophthora kernoviae) және сүректі және бұта дақылдары фитофторозынан (Phytophthora ramorum) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
50
Бақытгүл көшеттері (Chrysanthemum) (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
осы қосымшаның 47-тармағын сақтай отырып. Бақытгүл аскохитозынан (Didymella ligulicola), бақытгүлдің ақ татынан (Puccinia horiana), бақытгүл өскіндерінің ергежейлігі вироидынан (Chrysanthemum stunt pospoviroid) және бақытгүл өскіндерінің топсовирус некрозынан (Chrysanthemum stem necrosis tospovirus) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
51
Шырайгүл (Petunia) және бұрыш (Piper spp.) көшеттері (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
осы қосымшаның 47-тармағын сақтай отырып. Қызанақ жапырағының сарғыш бұйралану бегомовирусынан (Tomato yellow leaf curl begomovirus) және картоп түйнектерінің ұршық тәрізділігі вироидінен (Potato spindle tuber viroid) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
52
Қызанақ (Lycopersicon spp.) көшеттері (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
осы қосымшаның 47-тармағын сақтай отырып. Қызанақ жапырағының сарғыш бұйралану бегомовирусынан (Tomato yellow leaf curl begomovirus), картоптың қоңыр шірігінен (Ralstonia solanacearum) және картоп түйнектерінің ұршық тәрізділігі вироидінен (Potato spindle tuber viroid) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.

Глава 10. Рассада ягодных культур, цветов и овощей
47
Рассада ягодных культур, цветов и овощей (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
должна быть свободна от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американского клеверного минера (Liriomyza trifolii), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), американской сливовой плодожорки (Cydia prunivora), восточной вишневой мухи (Rhagoletis cingulata), восточной фруктовой мухи (Bactrocera dorsalis), галлового клеща фуксии (Aculops fuchsiae), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), зеленой садовой совки (Chrysodeixis eriosoma), золотистой двухпятнистой совки (Chrysodeixis chalcites), картофельного жука-блошки (Epitrix cucumeris), картофельного жука-блошки клубневого (Epitrix tuberis), колючей горной белокрылки (Aleurocanthus spiniferus), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), неповируса кольцевой пятнистости малины (Raspberry ringspot nepovirus), овощного листового минера (Liriomyza sativae), повилики (Cuscuta spp.), табачной белокрылки (Bemisia tabaci), трипса Пальма (Thrips palmi), фиалофорового увядания гвоздики (Phialophora cinerescens), черной цитрусовой белокрылки (Aleurocanthus woglumi), южноамериканского листового минера (Liriomyza huidobrensis), южноамериканской томатной моли (Tuta absoluta), южной совки (Spodoptera eridania), яблонной мухи (Rhagoletis pomonella) и японского жука (Popillia japonica). Должна происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бактериальной пятнистости тыквенных культур (Acidovorax citrulli), бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), листового ожога лука (Xanthomonas axonopodis pv. allii), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), неповируса кольцевой пятнистости табака (Tobacco ringspot nepovirus), неповируса кольцевой пятнистости томата (Tomato ringspot nepovirus), тосповируса некротической пятнистости бальзамина (Impatiens necrotic spot tospovirus) и рака картофеля (Synchytrium endobioticum)
48
Рассада земляники (Fragaria) и малины (Rubus idaeus)
(из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 47 настоящего приложения. Должна происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от антракноза земляники (Colletotrichum acutatum), земляничного почкоеда (Anthonomus signatus) и фитофторозной корневой гнили земляники и малины (Phytophthora fragariae)
49
Рассада черники, клюквы и других видов из рода Vaccinium (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 47 настоящего приложения. Должна быть свободна от черничной пестрокрылки (Rhagoletis mendax). Должна происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от вязкой гнили черники (Diaporthe vaccinii), фитофтороза декоративных и древесных культур (Phytophthora kernoviae) и фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum)
50
Рассада хризантем (Chrysanthemum) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 47 настоящего приложения. Должна происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от аскохитоза хризантем (Didymella ligulicola), белой ржавчины хризантем (Puccinia horiana), вироида карликовости хриантем (Chrysanthemum stunt pospoviroid) и тосповируса некроза побегов хризантем (Chrysanthemum stem necrosis tospovirus)
51
Рассада петунии (Petunia) и перца (Piper spp.) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 47 настоящего приложения. Должна происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бегомовируса желтой курчавости листьев томата (Tomato yellow leaf curl begomovirus) и вироида веретеновидности клубней картофеля (Potato spindle tuber viroid)
52
Рассада томата (Lycopersicon spp.) (из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
с соблюдением пункта 47 настоящего приложения. Должна происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бегомовируса желтой курчавости листьев томата (Tomato yellow leaf curl begomovirus), бурой гнили картофеля (Ralstonia solanacearum) и вироида веретеновидности клубней картофеля (Potato spindle tuber viroid)

11-тарау. Тропикалық дақылдардың өсімдіктері
53
Тропикалық және субтропикалық дақылдардың өсімдіктері (цитрустық дақылдары, пальмалар, інжір, ананастар, авокадо, манго және тағы басқалары) (0602-ден (0602 90 100 0 басқа))
Азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), америкалық беде үңгі шыбынынан (Liriomyza trifolii), америкалық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), америкалық алхоры жеміс жемірінен (Cydia prunivora), банан күйесінен (Opogona sacchari), шығыс ұнтақ сымырынан (Pseudococcus citriculus), шығыстық жеміс шыбынынан (Bactrocera dorsalis), бөрітарақ тамырының сымырынан (Rhizoecus hibisci), мысырлық мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis), інжірдің балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes rusci), қытайлық мұртты қоңыздан (Anoplophora chinensis), таулы тікенекті аққанаттан (Aleurocanthus spiniferus), қоңыр сымырдан (Chrysomphalus dictyospermi), пальманың қызыл бізтұмсығынан (Rhynchophorus ferrugineus), қызыл қалқаншалы сымырдан (Aonidiella aurantii), қызылмойынды мұртты қоңыздан (Aromia bungii), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), көпқоректі бүкір шыбыннан (Megaselia scalaris), көкөніс үңгі шыбыннан (Liriomyza sativae), жерорта теңізінің жеміс шыбынынан (Ceratitis capitata), темекі аққанатынан (Bemisia tabaci), пальма бітесінен (Thrips palmi), тұт ағашының қалқаншалы сымырынан (Pseudaulacaspis pentagona), комсток сымырынан (Pseudococcus comstocki), цитрусты қара аққанаттан (Aleurocanthus woglumi), оңтүстік америкалық жапырақ үңгі шыбынынан (Liriomyza huidobrensis), оңтүстік түн көбелегінен (Spodoptera eridania), алма шыбынынан (Rhagoletis pomonella), жапон қоңызынан (Popillia japonica), жапондық балауызды жалған қалқаншалы сымырдан (Ceroplastes japonicus) және таяқша тәріздес жапондық қалқаншалы сымырдан (Lopholeucaspis japonica) таза болуы тиіс. Жүзімнің бактериозынан (Пирс ауруынан) (Xylella fastidiosa), картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi), картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) және қынагүлдің некротикалық теңбілдігі тосповирусынан (Impatiens necrotic spot tospovirus) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
Карантиндік
фитосанитариялық
талаптарға
2-қосымша
Көкөністер мен картопқа қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар

Глава 11. Растения тропических культур
53
Растения тропических и субтропических культур (цитрусовые культуры, пальмы, инжир, ананасы, авокадо, манго и др.)
(из 0602 (кроме 0602 90 100 0))
должны быть свободны от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американского клеверного минера (Liriomyza trifolii), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), американской сливовой плодожорки (Cydia prunivora), банановой моли (Opogona sacchari), восточного мучнистого червеца (Pseudococcus citriculus), восточной фруктовой мухи (Bactrocera dorsalis), гибискусового корневого червеца (Rhizoecus hibisci), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), инжировой восковой ложнощитовки (Ceroplastes rusci), китайского усача (Anoplophora chinensis), колючей горной белокрылки (Aleurocanthus spiniferus), коричневой щитовки (Chrysomphalus dictyospermi), красного пальмового долгоносика (Rhynchophorus ferrugineus), красной померанцевой щитовки (Aonidiella aurantii), красношейного усача (Aromia bungii), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), многоядной мухи-горбатки (Megaselia scalaris), овощного листового минера (Liriomyza sativae), средиземноморской плодовой мухи (Ceratitis capitata), табачной белокрылки (Bemisia tabaci), трипса Пальма (Thrips palmi), тутовой щитовки (Pseudaulacaspis pentagona), червеца Комстока (Pseudococcus comstocki), черной цитрусовой белокрылки (Aleurocanthus woglumi), южноамериканского листового минера (Liriomyza huidobrensis), южной совки (Spodoptera eridania), яблонной мухи (Rhagoletis pomonella), японского жука (Popillia japonica), японской восковой ложнощитовки (Ceroplastes japonicus) и японской палочковидной щитовки (Lopholeucaspis japonica). Должны происходить из мест и (или) участков производства, свободных от бактериоза винограда (болезни Пирса) (Xylella fastidiosa), бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), рака картофеля (Synchytrium endobioticum) и тосповируса некротической пятнистости бальзамина (Impatiens necrotic spot tospovirus)
Приложение 2 к карантинным
фитосанитарным требованиям
Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к овощам и картофелю

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.09.2025 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Карантинге жатқызылған өнім түрі (Еуразиялық экономикалық комиссияның сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды)
Карантиндік фитосанитариялық талаптар
1
Азық-түлік және техникалық мақсаттарға арналған жаңа піскен немесе салқындатылған картоп (Solanum tuberosum) (0701)
Картоп сарғаюының альфамовирусынан (Potato yellowing alfamovirus), картоп теңбілінің андылық комовирусы (Andean potato mottle comovirus), картоптың андылық латентті тимовирусынан (Andean potato latent tymovirus), Premnotrypes spp. тұқымдас андылық картоп бізтұмсықтарынан, картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың қоңыр шірігінен (Ralstonia solanacearum), картоп түйнектерінің ұршық тәрізділігі вироидінен (Potato spindle tuber viroid), картоптың Т теповирусынан (Potato virus Т), гватемалалық картоп күйесінен (Tecia solanivora), картоп қаракүйесінен (Thecaphora solani), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоптың жапырақжегіш қоңызынан (Epitrix cucumeris), картоп түйнегінжегіш қоңыздан (Epitrix tuberis), картоп күйесінен (Phthorimaea operculella), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұрттан (Хiphinema rivesi), картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) және қынагүлдің некротикалық теңбілдігі тосповирусынан (Impatiens necrotic spot tospovirus) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
2

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.09.2025 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Вид подкарантинной продукции (код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийской экономической комиссии)
Карантинные фитосанитарные требования
1
Картофель (Solanum tuberosum) свежий или охлажденный для продовольственных и технических целей (0701)
должен происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от альфамовируса пожелтения картофеля (Potato yellowing alfamovirus), андийского комовируса крапчатости картофеля (Andean potato mottle comovirus), андийского латентного тимовируса картофеля (Andean potato latent tymovirus), андийских картофельных долгоносиков рода Premnotrypes spp., бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), бурой гнили картофеля (Ralstonia solanacearum), вироида веретеновидности клубней картофеля (Potato spindle tuber viroid), вируса Т картофеля (Potato virus Т), гватемальской картофельной моли (Tecia solanivora), головни картофеля (Thecaphora solani), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), картофельного жука-блошки (Epitrix cucumeris), картофельного жука-блошки клубневого (Epitrix tuberis), картофельной моли (Phthorimaea operculella), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Хiphinema rivesi), рака картофеля (Synchytrium endobioticum) и тосповируса некротической пятнистости бальзамина (Impatiens necrotic spot tospovirus)
2
Томаты (Lycopersicon) свежие или охлажденные

Жаңа піскен немесе салқындатылған қызанақтар (Lycopersicon) (0702 00 000)
Азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), америкалық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), шығыстық жеміс шыбынынан (Bactrocera dorsalis), мысырлық мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis), жасыл бақша көбелектен (Chrysodeixis eriosoma), қоснүктелі алтын түстес түн көбелегінен (Chrysodeixis chalcites), қызанақтың қызыл өрмекші кенесінен (Tetranychus evansi), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), оңтүстік америкалық қызанақ күйесінен (Tuta absoluta) және оңтүстік түн көбелегінен (Spodoptera eridania) таза болуы тиіс.
3
Жаңа піскен немесе салқындатылған басты пияз (Allium cepa), шалот пиязы (Allium ascalonicum), сарымсақ (Allium sativum), порей пиязы (Allium porrum) және өзге де пияз көкөністері (0703)
Азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), америкалық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), мысырлық мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), пияз жапырағының күйігі қоздырғышынан (Xanthomonas axonopodis pv. Allii), пияздың үңгіпияздың үңгіүңгі шыбынынан (Liriomyza nietzkei), картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) және оңтүстік түн көбелегінен (Spodoptera eridania) таза болуы тиіс. Картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi) және жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс. Топырақтан таза болуы тиіс.
4
Жаңа піске немесе салқындатылған қауданды қырыққабат, түсті қырыққабат, кольраби, жапырақты қырыққабат және Brassica тектес осыған ұқсас жеуге жарамды көкөністер (0704)
Азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), америкалық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), мысырлық мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis), жасыл бақша көбелектен (Chrysodeixis eriosoma), қоснүктелі алтын түстес түн көбелегінен (Chrysodeixis chalcites), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), темекі аққанатынан (Bemisia tabaci) және оңтүстік түн көбелегінен (Spodoptera eridania) таза болуы тиіс.
5
Жаңа піскен немесе салқындатылған салат-латук (Lactuca sativa) және цикорий (Cichorium spp.) (0705)
Азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), америкалық беде үңгі шыбынынан (Liriomyza trifolii), американдық темекі бітесінен (Frankliniella fusca), америкалық жүгері көбелегінен (Helicoverpa zea), вест-үнділік гүл бітесінен (Frankliniella insularis), шығыс гүл бітесінен (Frankliniella tritici), гавай бітесінен (Thrips hawaiiensis), мысырлық мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis), батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis), жасыл бақша көбелектен (Chrysodeixis eriosoma), қоснүктелі алтын түстес түн көбелегінен (Chrysodeixis chalcites), үңдіқытайлық гүл бітесінен (Scirtothrips dorsalis), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), көкөніс үңгі шыбынынан (Liriomyza sativae), темекі аққанатынан (Bemisia tabaci), қызанақ бітесінен (Frankliniella schultzei), пальма бітесінен (Thrips palmi), оңтүстік америкалық жапырақ үңгі шыбынынан (Liriomyza huidobrensis) және оңтүстік түн көбелегінен (Spodoptera eridania) таза болуы тиіс. Картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii) және қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi) таза өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
6
Жаңа піскен немесе салқындатылған сәбіз (Daucus), шалқан (Brassica rapa), асхана қызылшасы (Beta), қойжелкек (Tragopogon), тамырлы балдыркөк (Apium), шалғам (Raphanus sativus) және өзге де осыған ұқсас жеуге жарамды жаңа піскен немесе салқындатылған тамыржемістілер (0706)
Техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora) бос аймақтарда, қызылша жүйкесінің некротикалық сарғаю бенивирусынан (Beet necrotic yellow vein benyvirus), картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi), картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) және техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora) таза өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
7

(0702 00 000)
должны быть свободны от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), восточной фруктовой мухи (Bactrocera dorsalis), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), зеленой садовой совки (Chrysodeixis eriosoma), золотистой двухпятнистой совки (Chrysodeixis chalcites), красного томатного паутинного клеща (Tetranychus evansi), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), южноамериканской томатной моли (Tuta absoluta) и южной совки (Spodoptera eridania)
3
Лук репчатый (Allium сера), лук-шалот (Allium ascalonicum), чеснок (Allium sativum), лук-порей (Allium porrum) и прочие луковичные овощи, свежие или охлажденные (0703)
должны быть свободны от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), листового ожога лука (Xanthomonas axonopodis pv. allii), лукового минера (Liriomyza nietzkei), рака картофеля (Synchytrium endobioticum) и южной совки (Spodoptera eridania). Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi) и ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax). Должны быть свободны от почвы
4
Капуста кочанная, капуста цветная, кольраби, капуста листовая и аналогичные съедобные овощи из рода Brassica, свежие или охлажденные (0704)
должны быть свободны от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), зеленой садовой совки (Chrysodeixis eriosoma), золотистой двухпятнистой совки (Chrysodeixis chalcites), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), табачной белокрылки (Bemisia tabaci) и южной совки (Spodoptera eridania)
5
Салат-латук (Lactuca sativa) и цикорий (Cichorium spp.), свежие или охлажденные (0705)
должны быть свободны от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американского клеверного минера (Liriomyza trifolii), американского табачного трипса (Frankliniella fusca), американской кукурузной совки (Helicoverpa zea), вест-индского цветочного трипса (Frankliniella insularis), восточного цветочного трипса (Frankliniella tritici), гавайского трипса (Thrips hawaiiensis), египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), зеленой садовой совки (Chrysodeixis eriosoma), золотистой двухпятнистой совки (Chrysodeixis chalcites), индокитайского цветочного трипса (Scirtothrips dorsalis), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), овощного листового минера (Liriomyza sativae), табачной белокрылки (Bemisia tabaci), томатного трипса (Frankliniella schultzei), трипса Пальма (Thrips palmi), южноамериканского листового минера (Liriomyza huidobrensis) и южной совки (Spodoptera eridania). Должны происходить из мест и (или) участков производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii) и нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi)
6
Морковь (Daucus), репа (Brassica rapa), свекла столовая (Beta), козлобородник (Tragopogon), сельдерей корневой (Apium), редис (Raphanus sativus) и прочие аналогичные съедобные корнеплоды, свежие или охлажденные (0706)
должны происходить из зон, свободных от техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivore), мест и (или) участков производства, свободных от бенивируса некротического пожелтения жилок свеклы (Beet necrotic yellow vein benyvirus), бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), рака картофеля (Synchytrium endobioticum) и техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivora)
7

Жаңа піскен немесе салқындатылған қияр (Cucumis sativus) және корнишондар (0707 00)
Азиялық мақта көбелегінен (Spodoptera litura), америкалық беде үңгі шыбыннан (Liriomyza trifolii), батыс гүл бітесінен (Frankliniella occidentalis), үңдіқытайлық гүл бітесінен (Scirtothrips dorsalis), картоп түйнегінжегіш қоңыздан (Epitrix tuberis), жүгерінің жапырақ көбелегінен (Spodoptera frugiperda), көкөніс үңгі шыбынынан (Liriomyza sativae), темекі аққанатынан (Bemisia tabaci), пальма бітесінен (Thrips palmi) және оңтүстік америкалық жапырақ үңгі шыбынынан (Liriomyza huidobrensis) таза болуы тиіс.
8

Огурцы (Cucumis sativus) и корнишоны, свежие или охлажденные (0707 00)
должны быть свободны от азиатской хлопковой совки (Spodoptera litura), американского клеверного минера (Liriomyza trifolii), западного цветочного трипса (Frankliniella occidentalis), индокитайского цветочного трипса (Scirtothrips dorsalis), картофельного жука-блошки клубневого (Epitrix tuberis), кукурузной лиственной совки (Spodoptera frugiperda), овощного листового минера (Liriomyza sativae), табачной белокрылки (Bemisia tabaci), трипса Пальма (Thrips palmi) и южноамериканского листового минера (Liriomyza huidobrensis)";
8

Тарна (Brassica napobrassica), азықтық тамыржемістілер, азықтық қырыққабат (Brassica aleracea var. acephata), жапырақты қызылша (мангольд) (Beta vulgaris) (0709-ден, 1214-ден)
Қызылша жүйкесінің некротикалық сарғаю бенивирусынан (Beet necrotic yellow vein benyvirus), картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұрттан (Xiphinema rivesi) және картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) таза өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
9

Брюква (Brassica napobrassica), корнеплоды кормовые, капуста кормовая (Brassica aleracea var. acephata), свекла листовая (мангольд) (Beta vulgaris) (из 0709, из 1214)
должны происходить из мест и (или) участков производства, свободных от бенивируса некротического пожелтения жилок свеклы (Beet necrotic yellow vein benyvirus), бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), колумбийской галловой корневой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi) и рака картофеля (Synchytrium endobioticum)
9

Қант қызылшасы (Beta vulgaris) (1212 91)
Қызылша жүйкесінің некротикалық сарғаю бенивирусынан (Beet necrotic yellow vein benyvirus), картоптың бозғылт жұмырқұрттан (Globodera pallida, картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), тамыр берішті жұмырқұрттан (Meloidogyne enterolobii), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұрттан (Хiphinema rivesi) және картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) таза өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
10
Аршылған немесе аршылмаған, жаңа піскен немесе салқындатылған бұршақты көкөністер (0708)
Қоңыр-мәрмәр қандаладан (Halyomorpha halys), бразилиялық бұршақ дән қоңызынан (Zabrotes subfasciatus) және Callosobruchus тұқымдас дән қоңыздарынан таза болуы тиіс.
11
Жаңа піскен немесе салқындатылған өзге де көкөністер (0709)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 19-тармағын сақтай отырып.
12
Маниок (Manihot esculenta), маранта (Maranta), салеп, жер алмұрты немесе топинамбур (Helianthus tuberosus), тәтті картоп немесе батат (Ipomoea batas), жаңа піскен немесе салқындатылған крахмал немесе инулині жоғары өзге де ұқсас тамыржемістілер және түйнекті жемістер (0714)
Техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora) бос аймақтарда, картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis), тамыр берішті жұмырқұртынан (Meloidogyne enterolobii), картоптың колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne chitwoodi), жалған колумбиялық бұзғынша жұмырқұртынан (Meloidogyne fallax), қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi), картоптың қатерлі ісігінен (Synchytrium endobioticum) және техастық тамыр шірігінен (Phymatotrichopsis omnivora) таза өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
13

Свекла сахарная (Beta vulgaris) (1212 91)
должна происходить из мест и (или) участков производства, свободных от бенивируса некротического пожелтения жилок свеклы (Beet necrotic yellow vein benyvirus), бледной картофельной нематоды (Globodera pallidа), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), колумбийской галловой корневой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Хiphinema rivesi) и рака картофеля (Synchytrium endobioticum)
10
Бобовые овощи, лущеные или нелущеные, свежие или охлажденные (0708)
должны быть свободны от коричнево-мраморного клопа (Halyomorpha halys), бразильской бобовой зерновки (Zabrotes subfasciatus) и зерновок рода каллособрухус (Callosobruchus spp.)
11
Овощи прочие, свежие или охлажденные (0709)
с соблюдением пункта 19 настоящих карантинных фитосанитарных требований
12
Маниок (Manihot esculenta), маранта (Maranta), салеп, земляная груша или топинамбур (Helianthus tuberosus), сладкий картофель или батат (Ipomoea batatas), и аналогичные корнеплоды и клубнеплоды с высоким содержанием крахмала или инулина, свежие или охлажденные (0714)
должны происходить из зон, свободных от техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivore), мест и (или) участков производства, свободных от бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis), корневой галловой нематоды (Meloidogyne enterolobii), колумбийской галловой корневой нематоды (Meloidogyne chitwoodi), ложной колумбийской галловой нематоды (Meloidogyne fallax), нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi), рака картофеля (Synchytrium endobioticum) и техасской корневой гнили (Phymatotrichopsis omnivore)
13

Қауын (қарбызды қоса алғанда) және асқабақ (0807, 0709 93 900 0-ден)
Африкалық қауын шыбынынан (Bactrocera cucurbitae), қауын шыбынынан (Myiopardalis pardalina), батыстық теңбіл қияр қоңызынан (Diabrotica undecimpunctata) және ұзын тікенекті ценхрус (Cenhrus longispinus) бос болуы тиіс. Асқабақ дақылдарының бактериялық теңбілденуінен (Acidovorax citrulli) таза аймақтардан, таза өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
Карантиндік фитосанитариялық
талаптарға
3-қосымша
Дәнді, бұршақты және майлы дақылдар дәніне және олардың өңдеу өнімдеріне қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар
р/с №
Карантинге жатқызылған өнім түрі (Еуразиялық экономикалық комиссияның сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды)
Карантиндік фитосанитариялық талаптар
1
Дәнді және майлы дақылдардың дәндері (1001-ден, 1002-ден, 1003-тен, 1004-тен, 1005-тен, 1006 10-нан, 1007-ден, 1008-ден, 1204 00-ден, 1205-тен,1206 00-ден, 1207-ден)
Callosobruchus spp. тұқымдас дән қоңыздарынан, капр қоңызынан (Trogoderma granarium) және кең тұмсықты қамба бізтұмсығынан (Caulophilus latinasus Say) таза болуы тиіс. Striga spp тұқымдас өсімдіктерден таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
2
Бидай, меслин, тритикале дәндері (1001 19 000 0, 1001 99 000 0, 1008 60 000 0)
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Бидайдың үнді (карнал) қаракүйесінен (Tilletia indica) және бидайдың ергежейлі қаракүйесінен (Tilletia controversa) таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
3
Жүгері дәндері (1005 10 900 0, 1005 90 000 0)
осы қосымшаның 1-тармағын сақтай отырып. Жүгерінің бактериялық солуынан (Pantoea stewartii subsp. stewartii), жүгерінің құрғақ шірігінен (Stenocarpella macrospora және Stenocarpella maydis) және жүгері жапырақтарының теңбілінен (Cochliobolus carbonum) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
4
Бұршақ дақылдарының дәндері (0713-тен, 1202 - ден)
Жер жаңғағы дән қоңызы (Caryedon gonagra), бразилиялық бұршақ дән қоңызынан (Zabrotes subfassiatus), Callosobruchus spp. тұқымдас дән қоңыздарынан, капр қоңыздан (Trogoderma granarium) және кең тұмсықты қамба бізтұмсығынан (Caulophilus latinasus Say) бос болуы тиіс. Striga spp тұқымдас өсімдіктерден таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
5
Соя бұршағы (1201 90 000 0)
Бразилиялық бұршақ дән қоңызынан (Zabrotes subfassiatus), Callosobruchus spp. тұқымдас дән қоңыздарынан, капр қоңызынан (Trogoderma granarium), қызыл күрең церкоспороздан (Cercospora kikuchii) және кең тұмсықты қамба бізтұмсығынан (Caulophilus latinasus Say) таза болуы тиіс.
6

Дыни (включая арбузы) и тыквы (из 0807, 0709 93 900 0)
должны быть свободны от африканской дынной мухи (Bactrocera cucurbitae), дынной мухи (Myiopardalis pardalina), западного пятнистого огуречного жука (Diabrotica undecimpunctata) и ценхруса длинноколючкового (Cenhrus longispinus). Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бактериальной пятнистости тыквенных культур (Acidovorax citrulli)
Приложение 3
к карантинным
фитосанитарным
требованиям
Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к зерну злаковых, бобовых и масличных культур и продуктам его переработки
п/п
Вид подкарантинной продукции
(код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийской экономической комисии)
Карантинные фитосанитарные требования
1
Зерно злаковых и масличных культур (из 1001, из 1002, из 1003, из 1004, из 1005, 1006 10, из 1007, из 1008, из 1204 00, из 1205,из 1206 00, из 1207)
должно быть свободно от зерновок рода Callosobruchus spp., капрового жука (Trogoderma granarium) и широкохоботного амбарного долгоносика (Caulophilus latinasus). Должно происходить из зон и (или) мест производства, свободных от растений рода Striga spp.
2
Зерно пшеницы, меслина, тритикале (1001 19 000 0, 1001 99 000 0, 1008 60 000 0)
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должно происходить из зон и (или) мест производства, свободных от индийской (карнальской) головни пшеницы (Tilletia indica) и карликовой головни пшеницы (Tilletia controversa)
3
Зерно кукурузы (1005 10 900 0, 1005 90 000 0)
с соблюдением пункта 1 настоящего приложения. Должно происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бактериального увядания (вилта) кукурузы (Pantoea stewartii subsp. stewartii), диплодиоза кукурузы (Stenocarpella macrospora и Stenocarpella maydis) и пятнистости листьев кукурузы (Cochliobolus carbonum)
4
Зерно бобовых культур (из 0713, из 1202)
должно быть свободно от арахисовой зерновки (Caryedon gonagra), бразильской бобовой зерновки (Zabrotes subfassiatus), зерновок рода Callosobruchus spp., капрового жука (Trogoderma granarium)
и широкохоботного амбарного долгоносика (Caulophilus latinasus). Должно происходить из зон и (или) мест производства, свободных от растений рода Striga spp.
5
Соевые бобы (1201 90 000 0)
должны быть свободны от бразильской бобовой зерновки (Zabrotes subfassiatus), зерновок рода Callosobruchus spp., капрового жука (Trogoderma granarium), пурпурного церкоспороза (Cercospora kikuchii) и широкохоботного амбарного долгоносика (Caulophilus latinasus)
6

Дәнді, бұршақты және майлы дақылдардың дәнін өңдеу өнімдері(0713 10 900, 1006 20, 1006 30, 1006 40 000 0, одан 1008, 1101 00, 1102, 1103, 1104 12, 1104 19, 1203 00 000 0, 1204 00, 1205-тен, 1206 00-ден, 1207-ден, 2302-ден)
Жер жаңғағы дән қоңызы (Caryedon gonagra), бразилиялық бұршақ дән қоңызынан (Zabrotes subfassiatus), Callosobruchus spp. тұқымдас дән қоңыздарынан, капр қоңызынан (Trogoderma granarium) және кең тұмсықты қамба бізтұмсығынан (Caulophilus latinasus Say) таза болуы тиіс.
7
Мия (1107)
Капр қоңызынан (Trogoderma granarium) және кең тұмсықты қамба бізтұмсығынан (Caulophilus latinasus Say) таза болуы тиіс.
8
Жержаңғақ майын, соя майын және басқа да өсімдік майлары мен сұйық майларын айырып алғанда алынатын, үгітілмеген немесе үгітілген, түйіршіктелмеген күнжара және басқа да қатты қалдықтар (2304 00 000-ден, 2305 00 000 0-ден, 2306-дан)
Капр қоңызынан (Trogoderma granarium) және кең тұмсықты қамба бізтұмсығынан (Caulophilus latinasus Say) таза болуы тиіс.
Карантиндік фитосанитариялық
талаптарға
4-қосымша
Жемістер мен жидектерге қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар
р/с
Карантинге жатқызылған өнім түрі (Еуразиялық экономикалық комиссияның сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды)
Карантиндік фитосанитариялық талаптар
1
Жаңа піскен авокадо (Persea americana), гуайява (Psidium guajava), манго (Mangifera), (0804-тен)
Шығыстық жеміс шыбынынан (Bactrocera dorsalis) және жерорта теңізінің жеміс шыбынынан (Ceratitis capitata) таза болуы тиіс.
2
Жаңа піскен немесе кептірілген жүзім (0806)
Жерорта теңізінің жеміс шыбынынан (Ceratitis capitata) және арамсояудан (Cuscuta spp.) таза болуы тиіс.
3
Жаңа піскен папайя (Carica papaya) (0807-ден)
Шығыстық жеміс шыбынынан (Bactrocera dorsalis) және жерорта теңізінің жеміс шыбынынан (Ceratitis capitata) таза болуы тиіс.
4
Жаңа піскен алма (Malus spp.), алмұрт (Pyrus spp.), айва (Cydonia) (0808)
Азиялық жеміс шыбынынан (Drosophila suzukii), шығыс жеміс жемірінен (Grapholita molesta), алмұрттың қанкөбелегінен (Numonia pyrivorella), шабдалы жеміс жемірінен (Carposina sasakii), жерорта теңізінің жеміс шыбынынан (Ceratitis capitata) және алма шыбынынан (Rhagoletis pomonella) таза болуы тиіс. Қоңыр монилиоз шірігінен (Monilinia fructicola) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
5
Жаңа піскен өрік, шие және қызылшие, шабдалы (нектариндерді қоса алғанда), алхоры және терн (Prunus spp.), (0809)
Шығыс жеміс жемірінен (Grapholita molesta), шабдалы жеміс жемірінен (Carposina sasakii), шығыстық жеміс шыбынынан (Bactrocera dorsalis), японской алма шыбынынан (Rhagoletis pomonella), азиялық жеміс шыбынынан (Drosophila suzukii) және жерорта теңізінің жеміс шыбынынан (Ceratitis capitata) таза болуы тиіс. Қоңыр монилиоз шірігінен (Monilinia fructicola) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
6
Жаңа піскен анар (Punica l.) (0810-нан)
Жерорта теңізінің жеміс шыбынынан (Ceratitis capitata) таза болуы тиіс. Комсток сымырынан (Pseudococcus comstoki) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
7
Қаражидектің, көкжидектің және қызылжидектің жаңа піскен жидектері (0810-нан)
Қаражидектің алақанат шыбынынан (Rhagoletis mendax) және алма шыбынынан (Rhagoletis pomonella) таза болуы тиіс. Қаражидектің тұтқыр шірігінен (Diaporthe vaccinii) таза аймақтардан, өндіріс орындарынан және (немесе) учаскелерінен шығарылуы тиіс.
8
Бүлдіргеннің (Fragaria) жаңа піскен жидектері (0810-дан)
Азиялық жеміс шыбынынан (Drosophila suzukii) және бүлдірген антракнозынан (Colletotrichum acutatum) таза болуы тиіс.
9
Жаңа піскен өзге де жемістер (жаңа піскен анардан, жаңа піскен қаражидектен, көкжидектен, қызылжидектен және бүлдіргеннен басқасы) (0810-нан)

Продукты переработки зерна злаковых, бобовых и масличных культур (0713 10 900, 1006 20, 1006 30, 1006 40 000 0, из 1008, 1101 00, 1102, 1103, 1104 12, 1104 19, 1203 00 000 0, 1204 00, из 1205, из 1206 00, из 1207, из 2302)
должны быть свободны от арахисовой зерновки (Caryedon gonagra), бразильской бобовой зерновки (Zabrotes subfassiatus), зерновок рода Callosobruchus spp., капрового жука (Trogoderma granarium) и широкохоботного амбарного долгоносика (Caulophilus latinasus)
7
Солод (1107)
должен быть свободен от капрового жука (Trogoderma granarium) и широкохоботного амбарного долгоносика (Caulophilus latinasus)
8
Жмыхи и другие твердые отходы, получаемые при извлечении арахисового масла, соевого масла и других растительных жиров и масел, немолотые или молотые, негранулированные (из 2304 00 000,
из 2305 00 000 0, из 2306)
должны быть свободны от капрового жука (Trogoderma granarium) и широкохоботного амбарного долгоносика (Caulophilus latinasus)
Приложение 4
к карантинным
фитосанитарным
требованиям
Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к плодам и ягодам
п/п
Вид подкарантинной продукции
(код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийской экономической комисии)
Карантинные фитосанитарные требования
1
Авокадо (Persea americana), гуайява (Psidium guajava), манго (Mangifera), свежие (из 0804)
должны быть свободны от восточной фруктовой мухи (Bactrocera dorsalis) и средиземноморской плодовой мухи (Ceratitis capitata)
2
Виноград свежий или сушеный (0806)
должен быть свободен от средиземноморской плодовой мухи (Ceratitis capitata) и повилики (Cuscuta spp.)
3
Папайя (Carica papaya) свежая (из 0807)
должна быть свободна от восточной фруктовой мухи (Bactrocera dorsalis) и средиземноморской плодовой мухи (Ceratitis capitata)
4
Яблоки (Malus spp.), груша (Pyrus spp.), айва (Cydonia), свежие (0808)
должны быть свободны от азиатской ягодной дрозофилы (Drosophila suzukii), восточной плодожорки (Grapholita molesta), грушевой огневки (Numonia pyrivorella), персиковой плодожорки (Carposina sasakii), средиземноморской плодовой мухи (Ceratitis capitata) и яблонной мухи (Rhagoletis pomonella). Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бурой монилиозной гнили (Monilinia fructicola)
5
Абрикосы, вишня и черешня, персики (включая нектарины), сливы и терн (Prunus spp.), свежие (0809)
должны быть свободны от восточной плодожорки (Grapholita molesta), персиковой плодожорки (Carposina sasakii), восточной фруктовой мухи (Bactrocera dorsalis), японской яблонной мухи (Rhagoletis pomonella), азиатской ягодной дрозофилы (Drosophila suzukii) и средиземноморской плодовой мухи (Ceratitis capitata). Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от бурой монилиозной гнили (Monilinia fructicola)
6
Гранат (Punica L.) свежий (из 0810)
должен быть свободен от средиземноморской плодовой мухи (Ceratitis capitata). Должен происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от червеца Комстока (Pseudococcus comstoki)
7
Ягоды черники, голубики и брусники, свежие (из 0810)
должны быть свободны от черничной пестрокрылки (Rhagoletis mendax) и яблонной мухи (Rhagoletis pomonella). Должны происходить из зон, мест и (или) участков производства, свободных от вязкой гнили черники (Diaporthe vaccinia)
8
Ягоды земляники (Fragaria) свежие (из 0810)
должны быть свободны от азиатской ягодной дрозофилы (Drosophila suzukii) и антракноза земляники (Colletotrichum acutatum)
9
Прочие фрукты, свежие (кроме граната свежего, ягод черники, голубики, брусники и земляники, свежих) (из 0810)

осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 31 және 32 тармақтарын сақтай отырып.
10
Цитрустық жаңа піскен жемістер
(0805-тен)
Гавай бітесінен (Thrips hawaiiensis), жерорта теңізінің жеміс шыбынынан (Ceratitis capitata) және цитрус бітесінен (Scirtothrips citri) таза болуы тиіс.
11
Жаңа піскен банандар, плантайндарды қоса алғанда (0803-тен)
Гавай бітесінен (Thrips hawaiiensis) және мысырлық мақта көбелегінен (Spodoptera littoralis) таза болуы тиіс.
Карантиндік фитосанитариялық
талаптарға
5-қосымша
Гүлшоқтарды жасау үшін немесе әсемдік мақсаттар үшін жарамды кесілген гүлдерге және гүлшанақтарға қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар
р/с №
Карантинге жатқызылған өнім түрі (Еуразиялық экономикалық комиссияның сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды)
Карантиндік фитосанитариялық талаптар
1
Гүлшоқтарды жасау үшін немесе әсемдік мақсаттар үшін жарамды кесілген гүлдер және гүлшанақтар (0603 11 000 0 – 0603 19 700 0)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 34-тармағында көрсетілген карантиндік объектілерден таза болуы тиіс.
2
Кесілген Chrysanthemum және Dendranthema тұқымдас бақытгүлдері (0603 14 000 0)
Бақытгүл аскохитозы қоздырғышынан (Didymella ligulicola) және бақытгүлдің ақ таты қоздырғышынан (Puccinia horiana) таза болуы тиіс.
3
Кесілген Pelargonium тұқымдас пеларгония гүлдері (0603-тен)
Пеларгонияның тат ауруынан (Puccinia pelargonii-zonalis) таза болуы тиіс.
4
Кесілген Camellia тұқымдас камелия гүлдері (0603-тен)
Камелия (Ciborinia camelliae) гүлі күйігінің қоздырғышынан таза болуы тиіс.
Карантиндік
фитосанитариялық
талаптарға
6-қосымша
Қылқан жапырақты тұқымдардың ағаш материалдарына қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.09.2025 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Карантинге жатқызылған өнім түрі (Еуразиялық экономикалық комиссияның сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды)
Карантиндік фитосанитариялық талаптар
1
Қылқан жапырақты тұқымдас ағаштардың кесілген бұтақтары (өсімдіктері) (қарағай (Pinus), туи (Thuja) және тис (Taxus) өсімдіктерінен басқа), оның ішінде рождестволық ағаштар (0604 20 200 0, 0604 20 400 0, 0604 90 910 0-ден, 0604 90 990 0-ден)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 39-тармағын сақтай отырып. Қарағайдың ұршық тәрізді татынан (Cronartium fusiforme), қарағай діңі мен бұтағының қатерлі ісігі (күйігі) қоздырғышынан (Atropellis piniphila), қарағай діңі мен бұтағының қатерлі ісігі (күйігі) қоздырғышынан (Atropellis pinicola), шығыстық қарабасты жапырақ ширатқыш көбелегінен (Acleris variana), шығыстық бестікенекті қабықжегішінен (IPS Grandicollis), шығыстық алтытікенекті қабықжегішінен (IPS Calligraphus), америкалық шыршаның жапырақ ширатқыш көбелегінен (Choristoneura fumiferana), шыршаның тінжегішінен (Dendroctonus rufipennis), қарағайдың беріш тәрізді батыстық татынан (Endocronartium harknessii), батыстың қарабасты жапырақ ширатқыш көбелегінен (Acleris gloverana), батыстық шыршаның жапырақ ширатқыш көбелегінен (Choristoneura occidentalis), калифорниялық қабықжегішінен (Ips plastographus), қарағай қалқанының қоңыр күйігінен (Mycosphaerella gibsonii), қарағай қалқанының теңбіл қоңыр күйігінен (Mycosphaerella dearnessii), сақиналы жібек көбелегінен (Malacosoma disstria), орегондық қарағай қабықжегішінен (Ips pini), алма және аршаның татынан (Gymnosporangium yamadae), шамшаттың мүйіз тәрізді татынан (Cronartium quercuum), жапондық сағызқарағай қылқанының септориозынан (Mycosphaerella laricis-leptolepidis), ақ қарағай бізтұмсық қоңызынан (Pissodes strobi), қарағайдың төбелік бізтұмсық қоңызынан (Pissodes terminalis), қарағай діңінің жұмырқұртынан (Bursaphelenchus xylophilus) және сүректі және бұта дақылдары фитофторозынан (Phytophthora ramorum) таза аймақтардан шығарылуы тиіс.
2

с соблюдением пунктов 31 и 32 настоящих карантинных фитосанитарных требований
10
Цитрусовые плоды свежие
(из 0805)
должны быть свободны от гавайского трипса (Thrips hawaiiensis), средиземноморской плодовой мухи (Ceratitis capitata) и цитрусового трипса (Scirtothrips citri)
11
Бананы, включая плантайны, свежие (из 0803)
должны быть свободны от гавайского трипса (Thrips hawaiiensis) и египетской хлопковой совки (Spodoptera littoralis)
Приложение 5
к карантинным
фитосанитарным
требованиям
Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к срезанным цветам и бутонам, пригодным для составления букетов или для декоративных целей
п/п
Вид подкарантинной продукции
(код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийской экономической комисии)
Карантинные фитосанитарные требования
1
Срезанные цветы и бутоны, пригодные для составления букетов или для декоративных целей, свежие (0603 11 000 0 – 0603 19 700 0)
должны быть свободны от карантинных объектов, указанных в пункте 34 настоящих карантинных фитосанитарных требований
2
Срезанные хризантемы родов Chrysanthemum и Dendranthema
(0603 14 000 0)
должны быть свободны от возбудителя аскохитоза хризантем (Didymella ligulicola) и возбудителя белой ржавчины хризантем (Puccinia horiana)
3
Срезанные цветы пеларгонии рода Pelargonium (из 0603)
должны быть свободны от возбудителя ржавчины пеларгонии (Puccinia pelargonii-zonalis)
4
Срезанные цветы камелии рода Camellia (из 0603)
должны быть свободны от возбудителя цветочного ожога камелий (Ciborinia camelliae)
Приложение 6 к карантинным
фитосанитарным требованиям
Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к лесоматериалам хвойных пород
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.09.2025 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Вид подкарантинной продукции (код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийской экономической комиссии)
Карантинные фитосанитарные требования
1
Срезанные ветви (растения) хвойных пород (кроме растений сосны (Pinus), туи (Thuja) и тиса (Taxus)), в том числе рождественские деревья (0604 20 200 0, 0604 20 400 0, из 0604 90 910 0, из 0604 90 990 0)
с соблюдением пункта 39 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должны происходить из зон, свободных от веретеноподобной ржавчины сосны (Cronartium fusiforme), возбудителя рака (ожога) стволов и ветвей сосны (Atropellis piniphila), возбудителя рака (ожога) стволов и ветвей сосны (Atropellis pinicola), восточной черноголовой листовертки (Acleris variana), восточного пятизубчатого короеда (Ips grandicollis), восточного шестизубчатого короеда (Ips calligraphus), американской еловой листовертки (Choristoneura fumiferana), елового лубоеда (Dendroctonus rufipennis), западной галлоподобной ржавчины сосны (Endocronartium harknessii), западной черноголовой листовертки (Acleris gloverana), западной хвоевертки (Choristoneura occidentalis), калифорнийского короеда (Ips plastographus), коричневого ожога хвои сосны (Mycosphaerella gibsonii), коричневого пятнистого ожога хвои сосны (Mycosphaerella dearnessii), лесного кольчатого шелкопряда (Malacosoma disstria), орегонского соснового короеда (Ips pini), ржавчины яблони и можжевельника (Gymnosporangium yamadae), рожковидной ржавчины буковых (Cronartium quercuum), септориоза хвои японской лиственницы (Mycosphaerella laricis-leptolepidis), смолевки веймутовой сосны (Pissodes strobi), сосновой верхушечной смолевки (Pissodes terminalis), сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus) и фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum)
2

Қарағай (Pinus) өсімдіктерінің кесілген бұтақтары, оның ішінде рождестволық ағаштар (0604 20 200 0, 0604 20 400 0, 0604 90 910 0-ден)
Ақ теңбіл мұртты қоңыздан (Monochamus scutellatus), возбудителя қарағай қалқанының теңбіл қоңыр күйігінен (Mycosphaerella dearnessii), Қарағай діңі мен бұтағының қатерлі ісігі (күйігі) қоздырғышынан (Atropellis piniphila және Atropellis pinicola), шығыстық бестікенекті қабықжегішінен (IPS Grandicollis), шығыстық алтытікенекті қабықжегішінен (IPS Calligraphus), калифорниялық қабықжегішінен (Ips plastographus), каролиналық мұртты қоңыздан (Monochamus carolinensis), орегондық қарағай қабықжегішінен (Ips pini), қарағайдың теңбіл мұртты қоңызынан (Monochamus clamator), солтүстік-шығыс мұртты қоңыздан (Monochamus notatus), қарағай діңінің жұмырқұртынан (Bursaphelenchus xylophilus), жалпақ қанат қалқанды мұртты қоңыздан (Monochamus obtusus), марморатор мұртты қоңызынан (Monochamus marmorator), мутатор мұртты қоңызынан (Monochamus mutator), оңтүстік қарағай мұртты қоңыздан (Monochamus titillator) және қарағайдың жапондық мұртты қоңызынан (Monochamus alternatus) таза аймақтардан және (немесе) өндіріс орындарынан шығарылуы тиіс.
3

Срезанные ветви растений сосны (Pinus), в том числе рождественские деревья (0604 20 200 0, 0604 20 400 0, из 0604 90 910 0)
должны происходить из зон и (или) мест, свободных от белопятнистого усача (Monochamus scutellatus), возбудителя коричневого пятнистого ожога хвои сосны (Mycosphaerella dearnessii), возбудителей рака (ожога) стволов и ветвей сосны (Atropellis pinicola и Atropellis piniphilla), восточного пятизубчатого короеда (Ips grandicollis), восточного шестизубчатого короеда (Ips calligraphus), калифорнийского короеда (Ips plastographus), каролинского усача (Monochamus carolinensis), орегонского соснового короеда (Ips pini), пятнистого соснового усача (Monochamus clamator), северо-восточного усача (Monochamus notatus), сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus), тупонадкрылого усача (Monochamus obtusus), усача-марморатора (Monochamus marmorator), усача-мутатора (Monochamus mutator), южного соснового усача (Monochamus titillator) и японского соснового усача (Monochamus alternatus)
3

Қылқан жапырақты тұқымды ағаштар (қарағай (Pinus), туи (Thuja) және тиса (Taxus) өсімдіктерінен басқа), қабығы аршылмаған араланған материалдар, отын (ұсақталған сүректен, ағаш қалдықтарынан, бос қабықтан және ағаштан жасалған буып-түюден басқа) (4401 11 000-нан, 4403 11 000, 4403 23, 4403 24, 4403 25-тен, 4403 26 000 0-ден, 4404 10 000-ден, 4407 12-ден, 4407 19-дан)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 39-тармағын сақтай отырып. Ақ теңбіл мұртты қоңыздан (Monochamus scutellatus), қарағай діңі мен бұтағының қатерлі ісігі (күйігі) қоздырғышынан (Atropellis piniphila), қарағай діңі мен бұтағының қатерлі ісігі (күйігі) қоздырғышынан (Atropellis pinicola), шығыстық бестікенекті қабықжегішінен (IPS Grandicollis), шығыстық алтытікенекті қабықжегішінен (IPS Calligraphus), калифорниялық қабықжегішінен (Ips plastographus), каролиналық мұртты қоңыздан (Monochamus carolinensis), қарағайдың теңбіл мұртты қоңызынан (Monochamus clamator), солтүстік-шығыс мұртты қоңыздан (Monochamus notatus), орегондық қарағай қабықжегішінен (Ips pini), ақ қарағай бізтұмсық қоңызынан (Pissodes strobi), қарағайдың төбелік бізтұмсық қоңызынан (Pissodes terminalis), қарағай діңінің жұмырқұртынан (Bursaphelenchus xylophilus), жалпақ қанат қалқанды мұртты қоңыздан (Monochamus obtusus), марморатор мұртты қоңызынан (Monochamus marmorator), мутатор мұртты қоңызынан (Monochamus mutator), оңтүстік қарағай мұртты қоңыздан (Monochamus titillator) және қарағайдың жапондық мұртты қоңызынан (Monochamus alternatus) таза аймақтардан шығарылуы тиіс. Осы организмдердің таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
4
Қабығы аршылған қылқан жапырақты тұқымды ағаштар (қарағайдың (Pinus), туяның (Thuja) және тис (Taxus) сүрегінен басқа), (ұсақталған сүректен, ағаш қалдықтарынан, аршылған қабықтан және ағаштан жасалған буып-түюден басқа) (4401 11 000-дан, 4403 11 000-дан, 4403 23-тен, 4403 24-тен, 4403 25-тен, 4403 26 000 0-ден, 4404 10 000 0-ден, 4404 10 000-ден)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 39-тармағын сақтай отырып. Қарағай діңінің жұмырқұртынан (Bursaphelenchus xylophilus) таза аймақтардан шығарылуы тиіс. Қарағай діңінің жұмырқұртының (Bursaphelenchus xylophilus) таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
5
Қылқан жапырақты тұқымды ағаштардың ұсақталған сүрегі немесе ағаш қалдықтары (қарағай (Pinus), туи (Thuja) және тис (Taxus) сүрегінен басқа), оның ішінде фрагменттелген сүректі, жоңқаларды, үгінділерді қоса алғанда (аршылған қабықтан басқа) (4401 21 000 0-ден, 4401 31 000 0-ден)
Қарағай діңінің жұмырқұртынан (Bursaphelenchus xylophilus) таза аймақтардан шығарылуы тиіс. Қарағай діңінің жұмырқұртының (Bursaphelenchus xylophilus) таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
6
Pinus тұқымдас қарағайдың сүрегі, қабығы аршылмаған араланған материалдар, отынды қоса алғанда (ұсақталған сүректен, ағаш қалдықтарынан, аршылған қабықтан және ағаштан жасалған буып-түюден басқа) (4401 11 000-нан, 4403 11 000, 4403 21, 4403 22, 4404 10 000-ден, 4407-ден)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 39-тармағын сақтай отырып. Ақ теңбіл мұртты қоңыздан (Monochamus scutellatus), қарағайдың ұршық тәрізді татынан (Cronartium fusiforme), қарағай діңі мен бұтағының қатерлі ісігі (күйігі) қоздырғышынан (Atropellis piniphila), қарағай діңі мен бұтағының қатерлі ісігі (күйігі) қоздырғышынан (Atropellis pinicola), шығыстық бестікенекті қабықжегішінен (IPS Grandicollis), шығыстық алтытікенекті қабықжегішінен (IPS Calligraphus), калифорниялық қабықжегішінен (Ips plastographus), каролиналық мұртты қоңыздан (Monochamus carolinensis), қарағай қалқанының қоңыр күйігінен (Mycosphaerella gibsonii), қарағайдың теңбіл мұртты қоңызынан (Monochamus clamator), шамшаттың мүйіз тәрізді татынан (Cronartium quercuum), солтүстік-шығыс мұртты қоңыздан (Monochamus notatus), орегондық қарағай қабықжегішінен (Ips pini), қарағай діңінің жұмырқұртынан (Bursaphelenchus xylophilus), жалпақ қанат қалқанды мұртты қоңыздан (Monochamus obtusus), марморатор мұртты қоңызынан (Monochamus marmorator), мутатор мұртты қоңызынан (Monochamus mutator), оңтүстік қарағай мұртты қоңыздан (Monochamus titillator) және қарағайдың жапондық мұртты қоңызынан (Monochamus alternatus) таза аймақтардан шығарылуы тиіс. Осы организмдердің таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
7
Қабығы аршылған Pinus тұқымдас қарағайдың сүрегі (ұсақталған сүректен, ағаш қалдықтарынан, аршылған қабықтан және ағаштан жасалған буып-түю ден басқа) (4401 11 000-ден, 4403 11 000-ден, 4403 21-ден, 4403 22-ден, 4404 10 000-ден, 4407)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 39-тармағын сақтай отырып. Қарағай діңінің жұмырқұртынан (Bursaphelenchus xylophilus), қарағайдың жапондық мұртты қоңызынан (Monochamus alternatus), каролиналық мұртты қоңызынан (Monochamus carolinensis), қарағайдың теңбіл мұртты қоңызынан (Monochamus clamator), марморатор мұртты қоңызынан (Monochamus marmorator), мутатор мұртты қоңызынан (Monochamus mutator), солтүстік-шығыс мұртты қоңызынан (Monochamus notatus), жалпақ қанат қалқанды мұртты қоңызынан (Monochamus obtusus), ақ теңбіл мұртты қоңызынан (Monochamus scutellatus) және оңтүстік қарағай мұртты қоңызынан (Monochamus titillator) таза аймақтардан шығарылуы тиіс. Осы организмдердің таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
8
Қарағайдың (Pinus) ұсақталған сүрегі, фрагменттелген сүректі, жоңқаларды, үгінділерді қоса алғанда (аршылған қабықтан басқа) (4401 21 000 0-ден, 4401 31 000 0-ден)
Қарағай діңінің жұмырқұртынан (Bursaphelenchus xylophilus) таза аймақтардан шығарылуы тиіс. Қарағай діңінің жұмырқұртының (Bursaphelenchus xylophilus) таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
Карантиндік
фитосанитариялық
талаптарға
7-қосымша
Жапырақ тұқымдас ағаш материалдарына қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар

Древесина хвойных пород (кроме древесины сосны (Pinus), туи (Thuja) и тиса (Taxus)), включая неокоренные пиломатериалы, дрова (кроме измельченной древесины, древесных отходов, свободной коры и упаковочной древесины) (из 4401 11 000, из 4403 11 000, 4403 23, 4403 24, из 4403 25, из 4403 26 000 0, из 4404 10 000, 4407 12, из 4407 19)
с соблюдением пункта 39 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должна происходить из зон, свободных от белопятнистого усача (Monochamus scutellatus), возбудителя рака (ожога) стволов и ветвей сосны (Atropellis piniphila), возбудителя рака (ожога) стволов и ветвей сосны (Atropellis pinicola), восточного пятизубчатого короеда (Ips grandicollis), восточного шестизубчатого короеда (Ips calligraphus), калифорнийского короеда (Ips plastographus), каролинского усача (Monochamus carolinensis), пятнистого соснового усача (Monochamus clamator), северо-восточного усача (Monochamus notatus), соснового короеда (Ips pini), смолевки веймутовой сосны (Pissodes strobi), сосновой верхушечной смолевки (Pissodes terminalis), сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus), тупонадкрылого усача (Monochamus obtusus), усача-марморатора (Monochamus marmorator), усача-мутатора (Monochamus mutator), южного соснового усача (Monochamus titillator) и японского соснового усача (Monochamus alternatus). Ввоз из зон распространения указанных организмов допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
4
Окоренная древесина хвойных пород (кроме древесины сосны (Pinus), туи (Thuja) и тиса (Taxus)), (кроме измельченной древесины, древесных отходов, свободной коры и упаковочной древесины) (из 4401 11 000, из 4403 11 000, из 4403 23, из 4403 24, из 4403 25, из 4403 26 000 0, из 4404 10 000)
с соблюдением пункта 39 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должна происходить из зон, свободных от сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus). Ввоз из зон распространения сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus) допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
5
Измельченная древесина или древесные отходы хвойных пород (кроме древесины сосны (Pinus), туи (Thuja) и тиса (Taxus)), включая фрагментированную древесину, стружку, опилки (кроме свободной коры) (из 4401 21 000 0, из 4401 31 000 0)
должны происходить из зон, свободных от сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus). Ввоз из зон распространения сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus) допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
6
Древесина сосны рода Pinus, включая неокоренные пиломатериалы, дрова (кроме измельченной древесины, древесных отходов, свободной коры и упаковочной древесины) (из 4401 11 000, из 4403 11 000, 4403 21, 4403 22, из 4404 10 000, из 4407)
с соблюдением пункта 39 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должна происходить из зон, свободных от белопятнистого усача (Monochamus scutellatus), веретеноподобной ржавчины сосны (Cronartium fusiforme), возбудителя рака (ожога) стволов и ветвей сосны (Atropellis piniphila), возбудителя рака (ожога) стволов и ветвей сосны (Atropellis pinicola), восточного пятизубчатого короеда (Ips grandicollis), восточного шестизубчатого короеда (Ips calligraphus), калифорнийского короеда (Ips plastographus), каролинского усача (Monochamus carolinensis), коричневого ожога хвои сосны (Mycosphaerella gibsonii), пятнистого соснового усача (Monochamus clamator), рожковидной ржавчины буковых (Cronartium quercuum), северо-восточного усача (Monochamus notatus), соснового короеда (Ips pini), сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus), тупонадкрылого усача (Monochamus obtusus), усача-марморатора (Monochamus marmorator), усача-мутатора (Monochamus mutator), южного соснового усача (Monochamus titillator) и японского соснового усача (Monochamus alternatus). Ввоз из зон распространения указанных организмов допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
7
Окоренная древесина сосны рода Pinus (кроме измельченной древесины, древесных отходов, свободной коры и упаковочной древесины) (из 4401 11 000, из 4403 11 000, из 4403 21, из 4403 22, из 4404 10 000, из 4407)
с соблюдением пункта 39 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должна происходить из зон, свободных от сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus), японского соснового усача (Monochamus alternatus), каролинского усача (Monochamus carolinensis), пятнистого соснового усача (Monochamus clamator), усача-марморатора (Monochamus marmorator), усача-мутатора (Monochamus mutator), северо-восточного усача (Monochamus notatus), тупонадкрылого усача (Monochamus obtusus), белопятнистого усача (Monochamus scutellatus) и южного соснового усача (Monochamus titillator). Ввоз из зон распространения указанных организмов допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
8
Измельченная древесина сосны (Pinus), включая фрагментированную древесину, стружку, опилки (кроме свободной коры) (из 4401 21 000 0, из 4401 31 000 0)
должна происходить из зон, свободных от сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus). Ввоз из зон распространения сосновой стволовой нематоды (Bursaphelenchus xylophilus) допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
Приложение 7 к карантинным
фитосанитарным требованиям
Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к лесоматериалам лиственных пород

Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 11.09.2025 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Р/с №
Карантинге жатқызылған өнім түрі (Еуразиялық экономикалық комиссияның сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды)
Карантиндік фитосанитариялық талаптар
1
Жапырақ тұқымдас ағаштардың кесілген бұтақтары (өсімдіктері) (0604 20 900 0-ден, 0604 90 910 0-ден)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын сақтай отырып. Азиялық мұртты қоңыздан (Anoplophora glabripennis), еменнің түтікшелі микозынан (Ceratocystis fagacearum), шағанның төбе қурауының қоздырғышынан (Chalara fraxinea), қытайлық мұртты қоңыздан (Anoplophora chinensis), әсемдік және сүректі дақылдар фитофторозынан (Phytophthora kernoviae) және сүректі және бұта дақылдары фитофторозынан (Phytophthora ramorum) таза аймақтардан және (немесе) орындардан шығарылуы тиіс.
2

Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра сельского хозяйства РК от 11.09.2025 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
п/п
Тип лесоматериала
(код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийской экономической комиссии)
Карантинные фитосанитарные требования
1
Срезанные ветви (растения) лиственных пород (из 0604 20 900 0, из 0604 90 910 0)
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должны происходить из зон и (или) мест, свободных от азиатского усача (Anoplophora glabripennis), возбудителя сосудистого микоза дуба (Ceratocystis fagacearum), возбудителя суховершинности ясеня (Chalara fraxinea), китайского усача (Anoplophora chinensis), фитофтороза декоративных и древесных культур (Phytophthora kernoviae) и фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum)
2

Жапырақ тұқымдас ағаштардың қабығы аршылмаған сүрегі, отындық ағашты қоса алғанда (4401 12 000-нан, 4403 12 000-нан, 4403 91-ден, 4403 93-тен, 4403 94 000 0, 4403 95 000 0, 4403 96 000, 4403 97 000 - дан, 4403 99 000 - дан, 4404 20 000 0-ден, 4407-ден) (ағаштан жасалған буып-түюден басқасы)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын сақтай отырып. Азиялық мұртты қоңыздан (Anoplophora glabripennis), қытайлық мұртты қоңыздан (Anoplophora chinensis), қызылмойынды мұртты қоңыздан (Aromia bungii), еменнің түтікшелі микозынан (Ceratocystis fagacearum), шағанның төбе қурауынан (Chalara fraxinea), әсемдік және сүректі дақылдар фитофторозынан (Phytophthora kernoviae), сүректі және бұта дақылдары фитофторозынан (Phytophthora ramorum) және қандыағаш фитофторозынан (Phytophthora alni) таза аймақтардан және (немесе) орындардан шығарылуы тиіс. Осы организмдердің таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
3
Қайыңның (Betula) қабығы аршылмаған сүрегі, отындық ағашты қоса алғанда (4401 12 000-ден, 4403 12 000 9-дан, 4403 95 000 0-ден, 4403 96 000-дан, 4404 20 000 0-ден, 4407-ден) (ағаштан жасалған буып-түюден басқасы)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын сақтай отырып. Азиялық мұртты қоңызынан (Anoplophora glabripennis), қайыңның қола зер қоңызынан (Agrilus anxius) және қытайлық мұртты қоңызынан (Anoplophora chinensis) таза аймақтардан және (немесе) орындардан шығарылуы тиіс. Осы организмдердің таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
4
Шағанның (Fraxinus) қабығы аршылмаған сүрегі, отындық ағашты қоса алғанда (4401 12 000-ден, 4403 12 000 3-ден, 4403 99 000 1-ден, 4404 20 000 0-ден) (ағаштан жасалған буып-түюден басқасы)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын сақтай отырып. Азиялық мұртты қоңыздан (Anoplophora glabripennis), қытайлық мұртты қоңыздан (Anoplophora chinensis), шағанның төбе қурауынан (Chalara fraxinea) және шағанның көк-жасыл қушық денелі зерқоңызынан (Agrilus planipennis) таза аймақтардан және (немесе) орындардан шығарылуы тиіс. Осы организмдердің таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
5
Раушангүлділердің қабығы аршылмаған сүрегі, отындық ағашты қоса алғанда (ағаштан жасалған буып-түюден басқа) (4401 12 000-ден, 4403 12 000 9-дан, 4403 99 000 9-дан, 4404 20 000 0-ден, 4407-ден)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын сақтай отырып. Азиялық мұртты қоңыздан (Anoplophora glabripennis), қытайлық мұртты қоңыздан (Anoplophora chinensis) және алманың домалақ басты шырылдауық мұртты қоңызынан (Saperda candida) таза аймақтардан және (немесе) орындардан шығарылуы тиіс. Осы организмдердің таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
6
Шамшаттың (Fagus), еменнің (Querсus), талшынның (Castanea), қалыңгүлді литокарпустың (Lithocarpus densiflorus), кастанопсистің (Castanopsis chrysophylla) қабығы аршылмаған сүрегі, отындық ағашты қоса алғанда (4401 12 000-дан, 4403 12 000 1-ден, 4403 12 000 2-ден, 4403 12 000 9-дан, 4403 12 000 9-дан, 4403 91-ден, 4403 93, 4403 93, 4403 12 000 1-ден, 4403 12 000 2-ден, 4403 12 000 9-дан, 4403 9-дан, 4403 91-ден, 4403 93, 4403 94 000 0-ден, 4403 99 000 9-дан, 4404 20 000 0-ден, 4407-ден)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын сақтай отырып. Азиялық мұртты қоңыздан (Anoplophora glabripennis), қытайлық мұртты қоңыздан (Anoplophora chinensis), қызылмойынды мұртты қоңыздан (Aromia bungii), еменнің түтікшелі микозынан (Ceratocystis fagacearum), әсемдік және сүректі дақылдар фитофторозынан (Phytophthora kernoviae) және сүректі және бұта дақылдары фитофторозынан (Phytophthora ramorum) таза аймақтардан және (немесе) орындардан шығарылуы тиіс. Осы организмдердің таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
7

Неокоренная древесина лиственных пород, включая топливную древесину (кроме упаковочной древесины) (из 4401 12 000, из 4403 12 000, из 4403 91, из 4403 93, из 4403 94 000 0, 4403 95 000 0, 4403 96 000, из 4403 97 000, из 4403 99 000, из 4404 20 000 0, из 4407)
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должна происходить из зон и (или) мест, свободных от азиатского усача (Anoplophora glabripennis), китайского усача (Anoplophora chinensis), красношейного усача (Aromia bungii), сосудистого микоза дуба (Ceratocystis fagacearum), суховершинности ясеня (Chalara fraxinea), фитофтороза декоративных и древесных культур (Phytophthora kernoviae), фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum) и фитофтороза ольхи (Phytophthora alni). Ввоз из зон распространения указанных организмов допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
3
Неокоренная древесина березы (Betula), включая топливную древесину (кроме упаковочной древесины) (из 4401 12 000, из 4403 12 000 9, из 4403 95 000 0, из 4403 96 000, из 4404 20 000 0, из 4407)
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должна происходить из зон и (или) мест, свободных от азиатского усача (Anoplophora glabripennis), бронзовой березовой златки (Agrilus anxius) и китайского усача (Anoplophora chinensis). Ввоз из зон распространения указанных организмов допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
4
Неокоренная древесина ясеня (Fraxinus), включая топливную древесину (кроме упаковочной древесины) (из 4401 12 000, из 4403 12 000 3, из 4403 99 000 1, из 4404 20 000 0)
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должна происходить из зон и (или) мест, свободных от азиатского усача (Anoplophora glabripennis), китайского усача (Anoplophora chinensis), суховершинности ясеня (Chalara fraxinea) и ясеневой изумрудной златки (Agrilus planipennis). Ввоз из зон распространения указанных организмов допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
5
Неокоренная древесина розоцветных (Rosaceae), включая топливную древесину (кроме упаковочной древесины) (из 4401 12 000, из 4403 12 000 9, из 4403 99 000 9, из 4404 20 000 0, из 4407)
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должна происходить из зон и (или) мест, свободных от азиатского усача (Anoplophora glabripennis), китайского усача (Anoplophora chinensis) и яблоневого круглоголового скрипуна (Saperda candida). Ввоз из зон распространения указанных организмов допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
6
Неокоренная древесина бука (Fagus), дуба (Querсus), каштана (Castanea), литокарпуса густоцветкового (Lithocarpus densiflorus), кастанопсиса (Castanopsis chrysophylla), включая топливную древесину (кроме упаковочной древесины) (из 4401 12 000, из 4403 12 000 1, из 4403 12 000 2, из 4403 12 000 9, из 4403 91, из 4403 93, из 4403 94 000 0, из 4403 99 000 9, из 4404 20 000 0, из 4407)
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должна происходить из зон и (или) мест, свободных от азиатского усача (Anoplophora glabripennis), китайского усача (Anoplophora chinensis), красношейного усача (Aromia bungii), сосудистого микоза дуба (Ceratocystis fagacearum), фитофтороза декоративных и древесных культур (Phytophthora kernoviae) и фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum). Ввоз из зон распространения указанных организмов допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
7

Жапырақ тұқымдас ағаштардың ұсақталған сүрегі (жоңқасы, үгіндісі және басқа да ағаш қалдықтары) (4401 22 000 0, 4401 31 000 0-ден, 4404 20 000 0-ден)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын сақтай отырып. Қайыңның қола зер қоңызынан (Agrilus anxius), еменнің түтікшелі микозынан (Ceratocystis fagacearum), шағанның төбе қурауынан (Chalara fraxinea), әсемдік және сүректі дақылдар фитофторозынан (Phytophthora kernoviae), сүректі және бұта дақылдары фитофторозынан (Phytophthora ramorum), қандыағаш фитофторозынан (Phytophthora alni) және шағанның көк-жасыл қушық денелі зерқоңызынан (Agrilus planipennis) таза аймақтардан және (немесе) орындардан шығарылуы тиіс. Осы организмдердің таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
8

Измельченная древесина (щепа, стружка, опилки и другие древесные отходы) лиственных пород (4401 22 000 0, из 4401 31 000 0, из 4404 20 000 0)
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должна происходить из зон и (или) мест, свободных от бронзовой березовой златки (Agrilus anxius), сосудистого микоза дуба (Ceratocystis fagacearum), суховершинности ясеня (Chalara fraxinea), фитофтороза декоративных и древесных культур (Phytophthora kernoviae), фитофтороза древесных и кустарниковых культур (Phytophthora ramorum), фитофтороза ольхи (Phytophthora alni) и ясеневой изумрудной златки (Agrilus planipennis). Ввоз из зон распространения указанных организмов допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
8

Жапырақ тұқымдас ағаштардың қабығы аршылмаған сүрегі (ағаштан жасалған буып-түюден басқа) (4401 12 000-дан, 4403 12 000-дан, 4403 91-ден, 4403 93-тен, 4403 94 000 0-ден, 4403 95 000 0-ден, 4403 96 000-дан, 4403 97 000-дан, 4403 98 000 0-ден, 4403 99 000-дан, 4404 20 000 0-ден)
осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 40-тармағын сақтай отырып. Азиялық мұртты қоңыздан (Anoplophora glabripennis), қайыңның қола зер қоңызынан (Agrilus anxius), қытайлық мұртты қоңыздан (Anoplophora chinensis), қызылмойынды мұртты қоңыздан (Aromia bungii), еменнің түтікшелі микозынан (Ceratocystis fagacearum), алманың домалақ басты шырылдауық мұртты қоңызынан (Saperda candida) және шағанның көк-жасыл қушық денелі зерқоңызынан (Agrilus planipennis) таза аймақтардан және (немесе) орындардан шығарылуы тиіс. Осы организмдердің таралу аймағынан карантинге жатқызылған өнім партиясын залалсыздандыру шартымен фитосанитариялық сертификатта залалсыздандыру туралы тиісті жазба қойыла отырып, әкелуге жол беріледі.
Карантиндік фитосанитариялық
талаптарға
8-қосымша
Форма
Ағаштан жасалған буып-түю және бекітпе материалдарының таңбалануы
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Таңбалау мынадай ерекшеліктерді ескере отырып, жүзеге асырылады:
"IPPC" аббревиатурасы бар сурет басқа деректемелердің сол жағында орналасады (IPPC – Өсімдіктер карантині және оларды қорғау жөніндегі халықаралық конвенция (International Plant Protection Convention));

Окоренная древесина лиственных пород (кроме упаковочной древесины) (из 4401 12 000, из 4403 12 000, из 4403 91, из 4403 93, из 4403 94 000 0, из 4403 95 000 0, из 4403 96 000, из 4403 97 000, из 4403 98 000 0, из 4403 99 000, из 4404 20 000 0)
с соблюдением пункта 40 настоящих карантинных фитосанитарных требований. Должна происходить из зон и (или) мест, свободных от азиатского усача (Anoplophora glabripennis), бронзовой березовой златки (Agrilus anxius), китайского усача (Anoplophora chinensis), красношейного усача (Aromia bungii), сосудистого микоза дуба (Ceratocystis fagacearum), яблоневого круглоголового скрипуна (Saperda candida) и ясеневой изумрудной златки (Agrilus planipennis). Ввоз из зон распространения указанных организмов допускается при условии обеззараживания партии подкарантинной продукции с проставлением соответствующей записи об обеззараживании в фитосанитарном сертификате
Приложение 8
к карантинным
фитосанитарным
требованиям
Форма
Маркировка древесных упаковочных и крепежных материалов
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Маркировка осуществляется с учетом следующих особенностей:
изображение с аббревиатурой "IPPC" располагается слева от других реквизитов (IPPC – Международная конвенция по карантину и защите растений (International Plant Protection Convention));

"**" – Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес елдің 2 таңбалы әріптік коды (келесі деректемеден дефиспен бөлінеді);
"000" – ағаштан жасалған буып-түю немесе бекітпе материалын жасаған не оны өңдеуді жүзеге асырған, өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган осындай ұйымға немесе арнайы таңбалау белгісін пайдалануға жауапты өзге субъектіге берген ұйымның коды. Кодтағы сандар және (немесе) әріптердің саны мен тәртібін өсімдіктер карантині жөніндегі уәкілетті орган белгілейді;
"YY" – өңдеу коды ("НТ" – жылумен өңдеу, "МВ" – бромды метилмен фумигациялау, "SF" – сульфурилфторидпен фумигациялау, "DH" - диэлектрлік қыздыру). Өңдеу коды елдің кодынан және ағаштан жасалған буып-түю немесе бекіту материалын дайындаған не оны өңдеуді жүзеге асырған ұйымның кодынан кейін көрсетіледі және жеке жолда немесе сол жолда орналастырылады (алдыңғы деректемеден дефиспен бөлінеді).
Карантиндік фитосанитариялық
талаптарға
9-қосымша
Орны ауыстырылатын басқа карантинге жатқызылған өнімге қойылатын карантиндік фитосанитариялық талаптар
р/с
Карантинге жатқызылған өнім түрі (Еуразиялық экономикалық комиссияның сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының коды)
Карантиндік фитосанитариялық талаптар
1
Жаңа піскен немесе кептірілген, қабығынан тазартылған немесе тазартылмаған, қабығымен немесе қабықсыз кокос жаңғақтары, бразилия және кешью жаңғақтары (0801)
Капр қоңызынан (Trogoderma granarium) таза болуы тиіс.
2
Жаңа піскен немесе кептірілген, қабығынан тазартылған немесе тазартылмаған, қабығы бар немесе қабығы жоқ өзге де жаңғақтар (0802)
Капр қоңызынан (Trogoderma granarium) таза болуы тиіс.
3

"**" – 2-значный буквенный код страны в соответствии с классификатором стран мира, утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 (отделяется дефисом от следующего реквизита);
"000" – код организации, изготовившей древесный упаковочный или крепежный материал либо осуществившей его обработку, присвоенный уполномоченным органом по карантину растений такой организации или иному субъекту, ответственному за использование специального маркировочного знака. Количество и порядок цифр и (или) букв в коде устанавливаются уполномоченным органом по карантину растений;
"YY" – код обработки ("НТ" – тепловая обработка, "МВ" – фумигация бромистым метилом, "SF" – фумигация сульфурилфторидом, "DH" – диэлектрический нагрев). Код обработки указывается после кода страны и кода организации, изготовившей древесный упаковочный или крепежный материал либо осуществившей его обработку, и располагается на отдельной строке или на той же строке (отделяется дефисом от предыдущего реквизита).
Приложение 9
к карантинным
фитосанитарным
требованиям
Карантинные фитосанитарные требования, предъявляемые к перемещаемой прочей подкарантинной продукции
п/п
Вид подкарантинной продукции (код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийской экономической комисии)
Карантинные фитосанитарные требования
1
Орехи кокосовые, орехи бразильские и орехи кешью, свежие или сушеные, очищенные от скорлупы или неочищенные, с кожурой или без кожуры (0801)
должны быть свободны от капрового жука (Trogoderma granarium)
2
Прочие орехи, свежие или сушеные, очищенные от скорлупы или неочищенные, с кожурой или без кожуры (0802)
должны быть свободны от капрового жука (Trogoderma granarium)
3
Фрукты сушеные

Кептірілген жемістер (0801 – 0806 тауар позицияларының жемістерінен басқа), жаңғақтардың немесе кептірілген жемістердің қоспалары (0813)
Капр қоңыздан (Trogoderma granarium) және көпулы күлжара қоңызынан (Dinoderus bifoveolatus) таза болуы тиіс.
4
Негізінен парфюмерияда, фармацияда немесе инсектицидтік, фунгицидтік немесе осыған ұқсас мақсаттарда пайдаланылатын өсімдіктер мен олардың бөліктері (тұқымдар мен жемістерді қоса алғанда), жаңа піскен немесе кептірілген, бүтін немесе ұсақталған, уатылған немесе ұнтақталған (1211 30 000 0, 1211 40-тан басқа)
000 0))
Капр қоңызынан (Trogoderma granarium), арамсояудан (Cuscuta spp.), карантиндік арамшөптердің барлық түрлерінің тұқымдары және (немесе) жемістерінен таза болуы тиіс.
5
Тұқымды қоса алғанда, айлауық ағашының жемісі(1212 92 000 0, 1212 99 410 0, 1212 99 490 0)
Капр қоңызынан (Trogoderma granarium) таза болуы тиіс.
6
Өрік, шабдалы сүйектері (оның ішінде нектариндер) немесе алхоры және олардың дәні, цикория тамыры (Cichorium intybus var. sativum) (1212 94 000 0, 1212 99 950 0-ден)
Капр қоңызынан (Trogoderma granarium) таза болуы тиіс.
7

(кроме плодов товарных позиций 0801 – 0806), смеси орехов или сушеных плодов (0813)
должны быть свободны от капрового жука (Trogoderma granarium) и капюшонника многоядного (Dinoderus bifoveolatus)
4
Растения и их части (включая семена и плоды), используемые в основном в парфюмерии, фармации или в инсектицидных, фунгицидных или аналогичных целях, свежие или сушеные, целые или измельченные, дробленые или молотые (1211 (кроме 1211 30 000 0, 1211 40
000 0))
должны быть свободны от капрового жука (Trogoderma granarium), повилики (Cuscuta spp.), семян и (или) плодов всех видов карантинных сорных растений
5
Плоды рожкового дерева, включая семена (1212 92 000 0, 1212 99 410 0, 1212 99 490 0)
должны быть свободны от капрового жука (Trogoderma granarium)
6
Косточки абрикосов, персиков (в том числе нектаринов) или слив и их ядра, корни цикория (Cichorium intybus var. sativum) (1212 94
000 0, из 1212 99 950 0)
должны быть свободны от капрового жука (Trogoderma granarium)
7

Өңделмеген, ұсақталған немесе ұсақталмаған, ұнтақталған немесе ұнтақталмаған, нығыздалған (түйіршіктелгеннен басқа) дәннің сабаны және топаны (1213 00 000 0-ден, 1401 90 000 0-ден)
Капр қоңызынан (Trogoderma granarium), арамсояудан (Cuscuta spp.), карантиндік арамшөптердің барлық түрлерінің тұқымдары және (немесе) жемістерінен таза болуы тиіс.
8
Топырақ және жер (2530 90 000 9-дан, 3824 99 960 9-дан)
Осы карантиндік фитосанитариялық талаптардың 15-тармағында белгіленген жағдайларды қоспағанда ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін топырақ және жер үлгілерінің орнын ауыстыруға жол беріледі.
9

Солома и мякина зерновых, необработанная, измельченная или неизмельченная, размолотая или неразмолотая, прессованная (кроме гранулированной) (из 1213 00 000 0, из 1401 90 000 0)
должны быть свободны от повилики (Cuscuta spp.), семян и (или) плодов всех видов карантинных сорных растений
8
Почва и грунты (из 2530 90 000 9, из 3824 99 960 9)
допускается перемещение образцов почвы и грунтов для проведения научно-исследовательских работ, за исключением случаев, определенных пунктом 15 настоящих карантинных фитосанитарных требований
9

Агломерацияланған немесе агломерацияланбаған шымтезек (шымтезек үгіндісін қоса алғанда) (2703 00 000 0)
карантиндік арамшөптердің барлық түрлерінің тұқымдарынан және (немесе) жемістерінен, картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis) және қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi) таза болуы тиіс.
10
Аралас немесе араласпаған, химиялық өңделген немесе өңделмеген жануардан немесе өсімдіктен алынатын тыңайтқыштар, өсімдіктен немесе жануардан алынған өнімдерді араластыру немесе химиялық өңдеу арқылы алынған тыңайтқыштар (3101 00 000 0)
карантиндік арамшөптердің барлық түрлерінің тұқымдарынан және (немесе) жемістерінен, картоптың бозғылт жұмырқұртынан (Globodera pallida), картоптың алтын түстес жұмырқұртынан (Globodera rostochiensis) және қанжарлы жұмырқұртынан (Xiphinema rivesi) таза болуы тиіс.
11

Торф (включая торфяную крошку), агломерированный или неагломерированный (2703 00 000 0)
должен быть свободен от семян и (или) плодов всех видов карантинных сорных растений, бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis) и нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi)
10
Удобрения животного или растительного происхождения, смешанные или несмешанные, химически обработанные или необработанные, удобрения, полученные смешиванием или химической обработкой продуктов растительного илиживотного происхождения (3101 00 000 0)
должны быть свободны от семян и (или) плодов всех видов карантинных сорных растений, бледной картофельной нематоды (Globodera pallida), золотистой картофельной нематоды (Globodera rostochiensis) и нематоды-кинжала (Xiphinema rivesi)
11
Коллекции и предметы коллекционирования по зоологии, ботанике

Зоология, ботаника бойынша коллекциялар мен коллекциялау заттары (9705 00 000 0-ден)
карантиндік арамшөптердің барлық түрлерінің тұқымдарынан және (немесе) жемістерінен, капр қоңызынан (Trogoderma granarium Ev) таза болуы тиіс.
12
Кофеині бар немесе кофеині жоқ қуырылмаған кофе (0901 11 000-нан, 0901 12 000-нан))
Капр қоңызынан (Trogoderma granarium) таза болуы тиіс.
Карантиндік фитосанитариялық
талаптарға
10-қосымша
Залалсыздандыру бойынша жүргізілген жұмыс көлемін тіркеу журналы
__________________________________________________________________________
(ағаштан жасалған буып-түю материалын залалсыздандыруды және таңбалауды жүзеге асыратын кәсіпорын)
р/с№
Залалсыздандыруға ағаштан жасалған буып-түю материалын ұсынған жеке/заңды тұлға
Ағаштан жасалған буып-түю материалының атауы
Залалсыздандыруға ұсынылған ағаштан жасалған буып-түю материалының саны, дана
Залалсыздандыру жүргізілді саны, дана
1
2
3

(из 9705 00 000 0)
должны быть свободны от семян и (или) плодов всех видов карантинных сорных растений, капрового жука (Trogoderma granarium Ev)
12
Кофе нежареный, с кофеином или без кофеина
(из 0901 11 000, из 0901 12 000)
должен быть свободен от капрового жука (Trogoderma granarium)
Приложение 10
к карантинным
фитосанитарным
требованиям
Журнал регистрации произведенного объема работ по обеззараживанию
________________________________________________________________________________
(предприятие, осуществляющее обеззараживание и маркировку древесного упаковочного материала)
п/п
Физическое/юридическое лицо представившие древесно-упаковочный материал на обеззараживание
Наименование древесно-упаковочного материала
Количество, штук, представленного древесного упаковочного материала на обеззараживание
Проведено обеззараживание количество, штук
1
2
3