Республикалық меншiктегi тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының мөлшерлемелерін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2020 жылғы 14 сәуірдегі № 87 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 15 сәуірде № 20396 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 31.10.2025 № 595-НҚ (19.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 31.10.2025 № 595-НҚ (19.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған республикалық меншiктегi тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының мөлшерлемелері белгіленсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 31.10.2025 № 595-НҚ (19.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Мыналардың:
1) "Мемлекеттік меншіктегі тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалдау ақысының мөлшерлемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 27 ақпан № 76 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10688 болып тіркелген, 2015 жылғы 10 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған);
2) "Мәдениет саласындағы кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 13 қыркүйектегі № 256 бұйрығымен бекітілген Мәдениет саласындағы өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтар тізбесінің 4-тармағы және оның қосымшасы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17507 болып тіркелген, 2018 жылғы 12 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақпен көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об установлении ставок арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в республиканской собственности
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 14 апреля 2020 года № 87. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 апреля 2020 года № 20396.
Сноска. Заголовок – в редакции приказа и.о. Министра культуры и информации РК от 31.10.2025 № 595-НҚ (вводится в действие с 19.01.2026).
В соответствии с подпунктом 3) статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа и.о. Министра культуры и информации РК от 31.10.2025 № 595-НҚ (вводится в действие с 19.01.2026).
1. Установить прилагаемые ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в республиканской собственности.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра культуры и информации РК от 31.10.2025 № 595-НҚ (вводится в действие с 19.01.2026).
2. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 76 "Об установлении ставок арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в государственной собственности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10688, опубликован 10 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) пункт 4 Перечня некоторых приказов в сфере культуры, в которые вносятся изменения, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 13 сентября 2018 года № 256 "О внесении изменений в некоторые приказы в сфере культуры" и приложение к нему (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17507, опубликован 12 октября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение двух рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Раимкулова
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2020 жылғы 14 сәуірдегі
№ 87 бұйрықпен
бекітілген
Республикалық меншiктегi тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының мөлшерлемелері

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Раимкулова
Утверждены приказом
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
от 14 апреля 2020 года № 87
Ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в республиканской собственности

Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 31.10.2025 № 595-НҚ (19.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы республикалық меншiктегi тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының мөлшерлемелері (бұдан әрі – жалға алу ақысының мөлшерлемелері) "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 3) тармақшасына сәйкес белгіленеді және республикалық меншiктегi тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшiн жалға алу ақысының мөлшерлемелерін айқындайды.

Сноска. Заголовок – в редакции приказа и.о. Министра культуры и информации РК от 31.10.2025 № 595-НҚ (вводится в действие с 19.01.2026).
1. Настоящие ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в республиканской собственности (далее – ставки арендной платы) устанавливаются в соответствии с подпунктом 3) статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" и определяют ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в республиканской собственности.

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 31.10.2025 № 595-НҚ (19.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жалға алу ақысының мөлшерлемелері қалалар және елді мекендердің санатын және тарих және мәдениет ескерткішінің жалға алынған көлемін ескерумен айқындалады.
№ р/н
Қалалар және елді мекендердің санаты
Жалға алу ақысының мөлшерлемелері 1 шаршы метрге айлық есептік көрсеткіштерінде (ай сайын)
Тарих және мәдениет ескерткіштерінің түрлері
Қала құрылысы және сәулет ескерткіштері
Археология ескерткіштері, ансамбльдер мен кешендер, киелі объектілер
Монументтік өнер құрылыстары
1.
республикалық маңызы бар қалалар*
1,0
0,8
1,0
2.
облыстық маңызы бар қалалар*
0,8
0,6
1,0
3.
аудандық маңызы бар қалалар*
0,6
0,4
0,8
4.
кенттер*
0,4
0,4
0,6
5.
ауыл*
0,2
0,2
0,4
Ескерту:
Республикалық меншіктегі тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдаланғаны үшін жалға алу ақысының мөлшерлемелері жалға алу ақысының мөлшерлемелерін жалға алынатын алаңның шаршы метрдегі көлеміне көбейту жолымен шығарылады.
Жалға алу ақысының мөлшерлемелері "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сай қалалар мен елді мекендердің санаттарын ескере отырып анықталады.
Республикалық маңызы бар қалалар*, оларға ерекше мемлекеттiк маңызы бар немесе халқының саны бiр миллион адамнан асатын елдi мекендер жатады;
облыстық маңызы бар қалалар*, оларға iрi экономикалық және мәдени орталықтар болып табылатын, дамыған өндiрiстiк және әлеуметтiк инфрақұрылымы бар және халқының саны 50 мың адамнан асатын елдi мекендер жатады;
аудандық маңызы бар қалалар*, оларға аумағында өнеркәсiп орындары, коммуналдық шаруашылық, мемлекеттiк тұрғын үй қоры, оқу және мәдени-ағарту, емдеу мен сауда объектiлерiнiң дамыған желісi бар, халқының саны кемiнде 10 мың адам болатын, халқының жалпы санының үштен екiсiнен астамын жұмысшылар, қызметшiлер және олардың отбасы мүшелерi құрайтын елдi мекендер жатады;
кенттер*, оларға өнеркәсiп орындарының, құрылыстардың, темiр жол стансаларының және басқа да экономикалық тұрғыдан маңызды объектiлердiң жанындағы, халқының саны кемiнде 3 мың адам болатын, олардың кемiнде үштен екiсiн жұмысшылар, қызметшiлер және олардың отбасы мүшелерi құрайтын елдi мекендер жатады;

Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа и.о. Министра культуры и информации РК от 31.10.2025 № 595-НҚ (вводится в действие с 19.01.2026).
2. Ставки арендной платы определяются с учетом категории городов и населенных пунктов и арендуемой площади памятника истории и культуры.
п/н
Категории городов и населенных пунктов
Ставки арендной платы в месячных расчетных показателях за 1 квадратный метр (в месяц)
Виды памятников истории и культуры
Памятники градостроительства и архитектуры
Памятники археологии, ансамбли и комплексы, сакральные объекты
Сооружения монументального искусства
1.
города республиканского значения*
1,0
0,8
1,0
2.
города областного значения*
0,8
0,6
1,0
3.
города районного значения*
0,6
0,4
0,8
4.
поселки*
0,4
0,4
0,6
5.
село*
0,2
0,2
0,4
Примечание:
Ставки арендной платы за использование памятников истории и культуры, находящихся в республиканской собственности вычисляются путем умножения ставки арендной платы на количество арендуемой площади в квадратных метрах.
Ставки арендной платы определяются с учетом категории городов и населенных пунктов согласно Закона Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан".
Города республиканского значения*, к которым относятся населенные пункты, имеющие особое государственное значение или имеющие численность населения более одного миллиона человек;
города областного значения*, к которым относятся населенные пункты, являющиеся крупными экономическими и культурными центрами, имеющие развитую производственную и социальную инфраструктуру и численность более 50 тысяч человек;
города районного значения*, к которым относятся населенные пункты, на территории которых имеются промышленные предприятия, коммунальное хозяйство, государственный жилищный фонд, развитая сеть учебных и культурно-просветительных, лечебных и торговых объектов, с численностью населения не менее 10 тысяч человек, из которых рабочие, служащие и члены их семей составляют свыше двух третей общей численности населения;
поселки*, к которым относятся населенные пункты при промышленных предприятиях, стройках, железнодорожных станциях и других экономически важных объектах с численностью не менее 3 тысяч человек, из которых рабочие, служащие и члены их семей составляют не менее двух третей;

кемiнде 2 мың халқы бар, жыл сайын емделу және демалу үшiн келетiндердің саны кемiнде олардың жартысын құрайтын, емдiк маңызы бар жерлерде орналасқан елдi мекендер де кенттерге теңестiрiледi; оларға қала тұрғындарының жазғы демалыс орындары болып табылатын, ересек халықтың кемiнде 25 пайызы ауыл шаруашылығымен тұрақты түрде айналысатын саяжай кенттері де жатады;
ауыл* – халқының саны кемінде 50 адам болатын, олардың кемінде жартысын ауыл, орман және аңшылық шаруашылығымен, бал ара шаруашылығымен, балық аулау мен балық өсіру шаруашылығымен айналысатын қызметкерлер, олардың отбасы мүшелері және денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет және спорт мамандары құрайтын елді мекен.
Ескерту. Ескертуге өзгеріс енгізілді – ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің м.а. 31.10.2025 № 595-НҚ (19.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

к поселкам также приравниваются населенные пункты, расположенные в местности, имеющей лечебное значение, с населением не менее 2 тысяч человек, из которых число приезжающих ежегодно для лечения и отдыха составляет не менее половины; к ним относятся также дачные поселки, являющиеся местами летнего отдыха горожан, в которых не менее 25 процентов взрослого населения постоянно занимается сельским хозяйством;
село* – населенный пункт с численностью не менее 50 человек, из которых работники, занятые в сельском, лесном и охотничьем хозяйстве, пчеловодстве, рыболовстве и рыбоводстве, члены их семей и специалисты здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры и спорта составляют не менее половины населения.
Сноска. Примечание с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра культуры и информации РК от 31.10.2025 № 595-НҚ (вводится в действие с 19.01.2026).