"Мемлекеттік меншіктегі жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, теміржолдарды салу (реконструкциялау) және жөндеу мақсаттары үшін, сондай-ақ гидроқұрылысжайларды және гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау және жөндеу үшін пайдаланылатын кең таралған пайдалы қазбаларды барлауды немесе өндіруді жүргізуге жер қойнауын пайдалану құқығын беру қағидаларын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 2020 жылғы 7 сәуірдегі № 188 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 7 сәуірде № 20331 болып тіркелді. Бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі - 01.01.2026 дейін (осы бұйрықтың 4-т. қараңыз)
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 278-бабы 3-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік меншіктегі жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, теміржолдарды салу (реконструкциялау) және жөндеу мақсаттары үшін, сондай-ақ гидроқұрылысжайларды және гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау және жөндеу үшін пайдаланылатын кең таралған пайдалы қазбаларды барлауды немесе өндіруді жүргізуге жер қойнауын пайдалану құқығын беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті заңнамамен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық даму
министрінің міндетін атқарушы
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрлігі
Бұйрығымен бекітілген
2020 жылғы 7 сәуірі
№ 188
Мемлекеттік меншіктегі жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, теміржолдарды салу (реконструкциялау) және жөндеу мақсаттары үшін, сондай-ақ гидроқұрылысжайларды және гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау және жөндеу үшін пайдаланылатын кең таралған пайдалы қазбаларды барлауды немесе өндіруді жүргізуге жер қойнауын пайдалану құқығын беру қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил предоставления права недропользования на проведение разведки или добычи общераспространенных полезных ископаемых, используемых для целей строительства (реконструкции) и ремонта автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, находящихся в государственной собственности, а также для реконструкции и ремонта гидросооружений и гидротехнических сооружений
Приказ и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 7 апреля 2020 года № 188. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 апреля 2020 года № 20331. Срок действия приказа - до 1 января 2026 года.
Примечание ИЗПИ!
Срок действия приказа - до 01.01.2026 (п. 4 приказа).
В соответствии с пунктом 3-1 статьи 278 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления права недропользования на проведение разведки или добычи общераспространенных полезных ископаемых, используемых для целей строительства (реконструкции) и ремонта автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, находящихся в государственной собственности, а также для реконструкции и ремонта гидросооружений и гидротехнических сооружений.
2. Департаменту недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует до 1 января 2026 года.
Исполняющий обязанности
Министра индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
от 7 апреля 2020 года № 188
Правила предоставления права недропользования для проведения разведки и добычи общераспространенных полезных ископаемых, используемых при строительстве (реконструкции) и ремонте автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, находящихся в государственной собственности, а также для реконструкции и ремонта гидросооружений и гидротехнических сооружений
Глава 1. Общие положения

1. Осы Мемлекеттік меншіктегі жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, теміржолдарды салу (реконструкциялау) және жөндеу мақсаттары үшін, сондай-ақ гидроқұрылысжайларды және гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау және жөндеу үшін пайдаланылатын кең таралған пайдалы қазбаларды барлауды немесе өндіруді жүргізуге жер қойнауын пайдалану құқығын беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 278-бабының 3-1-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік меншіктегі жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, теміржолдарды салу (реконструкциялау) сондай-ақ гидроқұрылысжайларды және гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау және жөндеу үшін ғана пайдаланылатын кең таралған пайдалы қазбаларды барлауды немесе өндіруді жүргізуге жер қойнауын пайдалану құқығын беру және тоқтату тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Мемлекеттік меншіктегі жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, теміржолдарды салу (реконструкциялау) және жөндеу кезінде, сондай-ақ гидроқұрылысжайларды және гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау және жөндеу үшін пайдаланылатын кең таралған пайдалы қазбаларды барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізуге жер қойнауын пайдалану құқығы тиісінше кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға арналған рұқсат (бұдан әрі - барлауға арналған рұқсат) не кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған рұқсат (бұдан әрі - өндіруге арналған рұқсат) негізінде беріледі.
Барлауға арналған рұқсат және өндіруге арналған рұқсат бойынша кең таралған пайдалы қазбалар бойынша оларды осы Қағидаларда көзделмеген өзге мақсаттарда пайдалану үшін жер қойнауын пайдалану құқығы берілмейді.
3. Барлауға арналған рұқсат және өндіруге арналған рұқсат жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесімен келісім бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі - жергілікті атқарушы орган) беретін құжаттар болып табылады.
Барлауға арналған рұқсат және өндіруге арналған рұқсат Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес реттелетін рұқсаттарға жатпайды.
4. Барлауға арналған рұқсат және өндіруге арналған рұқсат жер қойнауының бір ғана учаскесін пайдалану үшін беріледі.
Бұл ретте кең таралған пайдалы қазбаларды барлауды және өндіруді жүргізуге арналған жобалау құжаттары осы Қағидаларға сәйкес осы мақсаттар үшін жеке немесе құрылыстың, жөндеудің немесе реконструкциялаудың жобалау-сметалық құжаттамасының құрамында берілетін бір немесе бірнеше жер қойнауы учаскелеріне қатысты жасалуы мүмкін.

1. Настоящие Правила предоставления права недропользования на проведение разведки или добычи общераспространенных полезных ископаемых, используемых при строительстве (реконструкции) и ремонте автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, находящихся в государственной собственности, а также для реконструкции и ремонта гидросооружений и гидротехнических сооружений (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3-1 статьи 278 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок и условия предоставления и прекращения права недропользования для проведения операций по разведке или добыче общераспространенных полезных ископаемых, используемых исключительно при строительстве (реконструкции) и ремонте автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, находящихся в государственной собственности, а также для реконструкции и ремонта гидросооружений и гидротехнических сооружений.
2. Право недропользования для проведения операций по разведке или добыче общераспространенных полезных ископаемых, используемых при строительстве (реконструкции) и ремонте автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, находящихся в государственной собственности, а также для реконструкции и ремонта гидросооружений и гидротехнических сооружений, предоставляется на основании соответственно разрешения на разведку общераспространенных полезных ископаемых (далее – разрешение на разведку) либо разрешения на добычу общераспространенных полезных ископаемых (далее – разрешение на добычу).
По разрешению на разведку и разрешению на добычу не предоставляется право недропользования по общераспространҰнным полезным ископаемым для использования их в целях, не предусмотренных настоящими Правилами.
3. Разрешение на разведку и разрешение на добычу являются документами, выдаваемыми местным исполнительным органом области, городов республиканского значения, столицы (далее – местный исполнительный орган).
Разрешение на разведку и разрешение на добычу не относятся к разрешениям, регулируемым в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях.
4. Разрешение на разведку и разрешение на добычу выдаются для пользования только одним участком недр.
При этом проектные документы для проведения разведки и добычи общераспространенных полезных ископаемых в соответствии с настоящими Правилами могут быть составлены в отношении одного или нескольких участков недр, предоставляемых для этих целей отдельно или в составе проектно-сметной документации строительства, ремонта или реконструкции объекта.

5. Барлауға арналған рұқсат және өндіруге арналған рұқсат мемлекеттік меншіктегі жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарын, теміржолдарды салуға (реконструкциялауға) және жөндеуге арналған тиісті шарттың (келісімшарттың), сондай-ақ көрсетілген рұқсаттар бойынша іске асыру үшін жер қойнауын пайдалану құқығы берілген гидроқұрылысжайларды және гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау мен жөндеуге арналған шарттың қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге беріледі.
Іске асыруына барлауға арналған рұқсат және (немесе) өндіруге рұқсат берілген шартты бұзу мұндай рұқсаттың қолданылуын тоқтатады.
6. Олардың иелері жүзеге асыратын гидроқұрылысжайларды және гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялау және жөндеу үшін кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға арналған рұқсат және өндіруге арналған рұқсат аталған объектілерді жөндеу және реконструкциялау жөніндегі тиісті жобалау-сметалық құжаттамада көзделген осындай жөндеу және реконструкциялау мерзіміне, бірақ осы Қағидалардың қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге беріледі.
7. Мемлекеттік меншіктегі жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, теміржолдарды салуға (реконструкциялауға) және жөндеуге арналған шарттың (келісімшарттың), сондай-ақ барлауға арналған рұқсат немесе өндіруге арналған рұқсат негізінде іске асыру үшін жер қойнауын пайдалану құқығы берілген гидроқұрылысжайларды және гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялауға және жөндеуге арналған шарттың қолданылу мерзімін ұзарту осындай рұқсаттың қолданылу мерзімін ұзарту үшін негіз болып табылады.
8. Мемлекеттік меншіктегі жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, теміржолдарды салуға (реконструкциялауға) және жөндеуге арналған шартта (келісімшартта), оларды іске асыру үшін барлауға арналған тиісті рұқсаттар және (немесе) өндіруге арналған рұқсаттар бойынша жер қойнауын пайдалану құқығы берілген гидроқұрылысжайларды және (немесе) гидротехникалық құрылысжайларды реконструкциялауға және жөндеуге арналған шартта мердігердің ауысуы жаңа мердігерге рұқсатты қайта ресімдеуге алып келеді.
Гидроқұрылысжайды және (немесе) гидротехникалық құрылысжайды иелену және пайдалану құқықтарының барлауға арналған рұқсат немесе өндіруге арналған рұқсат иесі болып табылатын адамнан ауысуы гидроқұрылысжайдың және (немесе) гидротехникалық құрылысжайдың жаңа иесіне рұқсатты қайта ресімдеуге алып келеді.
9. Барлауға арналған рұқсат және өндіруге арналған рұқсат тек қана:
1) көрсетілген объектілерді салуға (реконструкциялауға) немесе жөндеуге тапсырыс беруші болып табылатын мемлекеттік орган осы мақсаттар үшін бекітілетін тізбеден мемлекеттік меншіктегі жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, теміржолдарды салу (реконструкциялау) немесе жөндеу бойынша мердігерге (қосалқы мердігерге);

5. Разрешение на разведку и разрешение на добычу выдаются на срок, не превышающий срок действия соответствующего договора (контракта) на строительство (реконструкцию) и ремонт автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, находящихся в государственной собственности, а также договора на реконструкцию и ремонт гидросооружений и гидротехнических сооружений, для реализации которых предоставлено право недропользования по указанным разрешениям.
Расторжение договора, в реализацию которого выдано разрешение на разведку и (или) разрешение на добычу, прекращает действие такого разрешения.
6. Разрешение на разведку и разрешение на добычу общераспространенных полезных ископаемых для реконструкции и ремонта гидросооружений и гидротехнических сооружений, осуществляемых их владельцами, выдаются на срок такого ремонта и реконструкции, предусмотренный в соответствующей проектно-сметной документации по ремонту и реконструкции указанных объектов, но не более срока действия настоящих Правил.
7. Продление срока действия договора (контракта) на строительство (реконструкцию) и ремонт автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, находящихся в государственной собственности, а также договора на реконструкцию и ремонт гидросооружений и гидротехнических сооружений, для реализации которых предоставлено право недропользования на основании разрешения на разведку или разрешения на добычу, является основанием для продления срока действия такого разрешения.
8. Перемена подрядчика в договоре (контракте) на строительство (реконструкцию) и ремонт автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, находящихся в государственной собственности, в договоре на реконструкцию и ремонт гидросооружения и (или) гидротехнических сооружений, для реализации которых было предоставлено право недропользования по соответствующим разрешениям на разведку и (или) разрешениям на добычу, влечет переоформление разрешения на нового подрядчика.
Переход прав владения и пользования гидросооружением и (или) гидротехническим сооружением от лица, являющегося обладателем разрешения на разведку или разрешения на добычу, влечет переоформление разрешения на нового владельца гидросооружения и (или) гидротехнического сооружения.
9. Разрешение на разведку и разрешение на добычу может быть выдано только:
1) подрядчику (субподрядчику) по строительству (реконструкции) или ремонту автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, находящихся в государственной собственности, из перечня, утверждаемого для этих целей государственным органом, являющимся заказчиком строительства (реконструкции) или ремонта указанных объектов;

2) гидроқұрылысжайдың және (немесе) гидротехникалық құрылысжайдың иесіне немесе көрсетілген объектілерді реконструкциялауды және жөндеуді жүзеге асыратын оның мердігеріне берілуі мүмкін.
10. Ортақ шекаралары (шектес учаскелері) бар жер қойнауы учаскелері, барлауға арналған бір немесе бірнеше рұқсаттардың иесі осы Қағидалардың 9-тармағының ережелерін ескере отырып, Геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері, минералдық ресурстар мен минералдық қорлары туралы жария есептілігінің қазақстандық кодексіне (KAZRC кодексі) сәйкес анықталған кең таралған пайдалы қазбалар кен орнының ресурстары мен қорларын бағалау қорлар жөніндегі өңіраралық комиссиясын ("У" индексі) немесе кең таралған пайдалы қазбалар кен орнының қорларын бекіткен жағдайда, қолданыстағы барлауға арналған қолданыстағы рұқсат (рұқсаттар) бойынша жер қойнауы учаскесі (шектес жер қойнауы учаскелері) аумағының шегінде жер қойнауы учаскесіне (учаскелеріне) өндіруге арналған рұқсатты (рұқсаттарды) алудың айрықша құқығына ие болады.
Айрықша құқық барлауға арналған рұқсаттың (рұқсаттардың) қолданылу мерзімінің кез келген уақытында іске асырылуы мүмкін.
Барлауға арналған рұқсат иесі мұндай рұқсаттың қолданылуы тоқтатылған кезде айрықша құқығын жоғалтады.
Айрықша құқықты басым тәртіппен тиісті өндіруге арналған тиісті рұқсатты беру туралы өтінішпен жергілікті атқарушы органға жүгіну арқылы барлауға арналған рұқсат иесі іске асырады.
Егер өндіруге арналған рұқсатты беру туралы өтініш берілгеннен кейін барлауға рұқсат беру мерзімі аяқталса, барлауға арналған рұқсат өндіруге арналған рұқсат берілгенге дейін не оны беруден бас тартқанға дейін сұратылған жер қойнауы учаскесі бөлігінде қолданылуын жалғастырады.
Осы тармақта көзделген айрықша құқықты басқаға беруге жол берілмейді.
11. Кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруді жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушылар барлауға арналған рұқсат немесе өндіруге арналған рұқсат негізінде оларды үшінші тұлғаларға иеліктен шығаруға құқылы емес.
12. Барлауға арналған рұқсат немесе өндіруге арналған рұқсат бойынша жер қойнауы учаскелері тек.
1) реконструкциялауға (жөндеуге) немесе салуға тапсырыс беруші тиісті мемлекеттік орган болып табылатын, реконструкцияланатын (жөнделетін) немесе жобаланған жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, теміржолдар бойындағы он километрден аспайтын қашықтықта жапсарлас жатқан;
2) он километрден аспайтын қашықтықта гидротехникалық құрылысжайларға, гидротехникалық құрылысжайларға іргелес жатқан аумақтар шегінде ғана беріледі.
13. Барлауға арналған рұқсат және өндіруге арналған рұқсат бойынша жер қойнауы учаскесі аумағының сыртқы шекаралары төртбұрыш, оның екі қарама - қарсы жақтары бір-біріне параллель болуы тиіс, ал көрсетілген қағиданы сақтау мүмкін болмаған кезде - бұрыштардың ең аз ықтимал саны бар көпбұрыш құруы тиіс.

2) владельцу гидросооружения и (или) гидротехнического сооружения или его подрядчику, осуществляющему реконструкцию и ремонт указанных объектов.
10. Владелец одного или нескольких разрешений на разведку, участки недр которых имеют общие границы (смежные участки), с учетом положения пункта 9 настоящих Правил обладает исключительным правом на получение разрешения (разрешений) на добычу на участок (участки) недр в пределах территории участка недр (смежных участков недр) по действующему разрешению (разрешениям) на разведку в случае утверждения запасов месторождения общераспространенных полезных ископаемых межрегиональной комиссией по запасам (индекс "У") или оценки ресурсов и запасов месторождения общераспространенных полезных ископаемых обнаружения в соответствии с Кодексом KAZRC.
Исключительное право может быть реализовано в любое время срока действия разрешения (разрешений) на разведку.
Обладатель разрешения на разведку утрачивает исключительное право при прекращении действия такого разрешения.
Исключительное право реализуется обладателем разрешения на разведку путем обращения в местный исполнительный орган с заявлением о выдаче соответственно разрешения на добычу в приоритетном порядке.
Если после подачи заявления о выдаче разрешения на добычу срок разрешения на разведку истек, разрешение на разведку считается действующим в части запрошенного участка недр до выдачи разрешения на добычу либо отказа в его выдаче.
Уступка исключительного права, предусмотренного настоящим пунктом, не допускается.
11. Недропользователи, осуществляющие добычу общераспространенных полезных ископаемых на основании разрешения на разведку или разрешения на добычу не вправе отчуждать их третьим лицам.
12. Участки недр по разрешению на разведку или разрешению на добычу, предоставляются только в пределах территорий:
1) прилегающих на расстоянии не более десяти километров вдоль реконструируемых (ремонтируемых) или спроектированных автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, заказчиком реконструкции (ремонта) или строительства которых является соответствующий государственный орган;
2) прилегающих к гидросооружениям, гидротехническим сооружениям на расстоянии не более десяти километров.
13. Внешние границы территории участка недр по разрешению на разведку и разрешению на добычу определяются в форме четырехугольника, у которого как минимум две противоположные стороны являются параллельными друг другу, а при невозможности соблюдения указанного правила – в форме многоугольника с наименее возможным количеством углов.

14. Барлауға арналған рұқсат немесе өндіруге арналған рұқсат бойынша жер қойнауы учаскелері төменгі шекарадан жер қойнауы учаскесі аумағының жер бетінің ең төменгі нүктесінен отыз метрден төмен емес тереңдікте беріледі.
15. Жер қойнауын пайдаланушы рұқсат негізінде жүргізетін кең таралған пайдалы қазбаларды барлау немесе өндіру жөніндегі операциялардың салдарын жою бүлінген жерлерді қалпына келтіру жобасына сәйкес жүргізіледі.
16. Барлауға арналған рұқсаттың немесе өндіруге арналған рұқсаттың қолданылуы тоқтатылған кезде аталған рұқсаттың қолданысы тоқтатылған күні оның иесі болып табылған адам:
1) барлауға арналған рұқсат бойынша-барлауға арналған рұқсаттың қолданылуы тоқтатылғаннан кейін алты айдан кешіктірмей;
2) өндіруге арналған рұқсат бойынша - өндіруге арналған рұқсаттың қолданылуы тоқтатылғаннан кейін сегіз айдан кешіктірмей қалпына келтіру (өз операцияларының салдарын жою) жөніндегі жұмыстарды орындауға міндетті.
Жергілікті атқарушы орган, егер қалпына келтіруді аяқтау ауа райына және (немесе) табиғи-климаттық жағдайларға байланысты елеулі және объективті қиын болса, қалпына келтіруді мерзімін көрсетілген адамның өтініші бойынша алты айға дейінгі кезеңге ұзартады.
17. Осы Қағадалардаң 16-тармағының 1) тармақшасында көзделген ереже ерекше құқық негізінде берілген өндіруге арналған рұқсат бойынша жер қойнауы учаскесінің аумағына жататын жерлерге қатысты қолданылмайды.
18. Барлауға берілген рұқсаттың немесе өндіруге берілген рұқсаттың шарттарын, сондай-ақ олардың негізінде жер қойнауын пайдалану режимін бұзу Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылыққа әкеп соғады.
2-тарау. Барлауға арналған рұқсатты беруге өтініш беру тәртібі
19. Барлауға арналған рұқсатты алуға құқығы бар және мүдделі адам жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті береді.
20. Өтініш аумағы шегінде жер қойнауы учаскесін беру болжанатын облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органына беріледі, бұл ретте өтініштің көшірмесі жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне жіберіледі.
Егер кең таралған пайдалы қазбаларды барлау жөніндегі көзделіп отырған операцияның аумағы екі және одан да көп облысқа не облысқа және республикалық маңызы бар қалаға немесе астанаға келсе, онда өтініш аталған аумақтың көп бөлігі тиесілі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына беріледі.
21. Өтініште барлық сұратылған учаскелер бір облыста, республикалық маңызы бар қалада немесе астанада орналасқан жағдайда екі және одан да көп сұратылған жер қойнауы учаскелері көрсетілуі мүмкін.

14. Участки недр по разрешению на разведку или разрешению на добычу, предоставляются с нижней границей на глубине не ниже тридцати метров от самой нижней точки земной поверхности территории участка недр.
15. Ликвидация последствий операций по разведке или добыче общераспространенных полезных ископаемых, проводимых недропользователем на основании разрешения проводится в соответствии с проектом рекультивации нарушенных земель.
16. При прекращении действия разрешения на разведку или разрешения на добычу лицо, непосредственно являвшееся обладателем указанного разрешения со дня прекращения его действия, обязано выполнить работы по рекультивации (ликвидации последствий своих операций):
1) по разрешению на разведку – не позднее шести месяцев после прекращения действия разрешения на разведку;
2) по разрешению на добычу – не позднее восьми месяцев после прекращения действия разрешения на добычу.
По заявлению указанного лица местный исполнительный орган продлевает срок рекультивации на период до шести месяцев, если завершение рекультивации существенно и объективно затруднено в силу погодных и (или) природно-климатических условий.
17. Положение, предусмотренное подпунктом 1) пункта 16 настоящих Правил, не применяется в отношении земель, относящихся к территории участка недр по разрешению на добычу, выданному на основе исключительного права.
18. Нарушение условий выданного разрешения на разведку или разрешения на добычу, а также режима пользования недрами на их основании влечет ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок подачи заявления на выдачу разрешения на разведку
19. Лицо, имеющее право и заинтересованное в получении разрешения на разведку, подает в местный исполнительный орган заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
20. Заявление подается в местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, в пределах территории которых предполагается предоставить участок недр
Если территория намечаемой операции по разведке общераспространенных полезных ископаемых приходится на две и более области либо на область и город республиканского значения или столицу, заявление подается в тот местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, на которую приходится большая часть указанной территории.
21. Заявление может содержать указание на два и более запрашиваемых участков недр при условии, что все запрашиваемые участки расположены в одной области, городе республиканского значения или столице.

22. Өтініш мынадай құжаттарды қоса бере отырып беріледі:
1) өтініш беруші туралы мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелері:
жеке тұлғалар үшін - өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
заңды тұлғалар үшін - заңды тұлғаларды тіркеу (қайта тіркеу), олардың филиалдары мен өкілдіктерін есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
2) егер мұндай адамға өтініш беруші уәкілеттік берген болса, өтініш берушінің атынан әрекет ететін адамның өкілеттігін растайтын құжат;
3) егер өтініш беруші мердігер (қосалқы мердігер) болып табылса, жалпыға пайдаланылатын автомобиль жолдарының, теміржолдарды және/немесе гидротехникалық құрылысжайларды жобалау-іздестіру және/немесе жөндеу-құрылыс жұмыстарын жүргізуге арналған тиісті мердігерлік шарттың көшірмесі;
4) егер өтініш беруші гидроқұрылысжайлардың, гидротехникалық құрылысжайлардың иесі болып табылса, гидроқұрылысжайға немесе гидротехникалық құрылысжайға иелік ету және пайдалану құқығын растайтын құжаттың көшірмесі;
5) көрнекілікті қамтамасыз ететін масштабта орындалған сұралып отырған жер қойнауы учаскесінің (сұралып отырған учаскелердің) орналасу картограммасы көрнекілікті қамтамасыз ететін, шолу (ахуалдық) схемасы, беттің топографиялық картасы.
6) егер сұралынып отырған жер қойнауы учаскесінде немесе оның бөлігінде кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензияны, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға және (немесе) өндіруге арналған келісімшартты қоспағанда, жер қойнауын пайдалануға арналған лицензия не келісімшарт негізінде мұндай жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану операцияларын жүзеге асырса жер қойнауын пайдаланушының барлауға кейіннен өндіруге арналған рұқсатты беруге жазбаша келісімі;
7) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензияны, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға және (немесе) өндіруге арналған келісімшартты қоспағанда, жер қойнауын пайдалануға арналған лицензия немесе келісімшарт негізінде сұратылатын жер қойнауы учаскесінде немесе оның бір бөлігінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушымен Кодекстің 24-бабы 2-тармағының ережелері бойынша жасалатын келісім.
23. Осы Қағидалардың 22-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көзделген жазбаша келісім мен келісімдер жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі сұратылған жер қойнауы учаскесі аумағының шекаралары мен нысандарын келіскеннен кейін жергілікті атқарушы органға да берілуі мүмкін.
Осы Қағидалардың 22-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көзделген келісу мен келісім өтініш берушіде, жер қойнауын пайдаланушыда бір тұлға болған кезде талап етілмейді.

22. Заявление подается с приложением следующих документов:
1) копий документов, подтверждающих сведения о заявителе:
для физических лиц – копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
для юридических лиц – справка о регистрации (перерегистрации) юридических лиц, учетной регистрации (перерегистрации) их филиалов и представительств;
2) документа, подтверждающего полномочия лица, действующего от имени заявителя при подаче заявления, если такое лицо уполномочено заявителем;
3) копии соответствующего договора подряда на проведение проектно-изыскательских и/или ремонтно-строительных работ автомобильных дорог общего пользования, железных дорог и/или гидротехнических сооружений, если заявителем является подрядчик (субподрядчик);
4) копии документа, подтверждающего право владения и пользования гидросооружением или гидротехническим сооружением, если заявителем является владелец гидросооружения, гидротехнического сооружения;
5) картограмма расположения запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр выполненная в масштабе, обеспечивающем наглядность, обзорная (ситуационная) схема, топографическая карта поверхности;
6) письменное согласие недропользователя на выдачу разрешения на разведку с последующей добычей, если на запрашиваемом участке недр или его части такой недропользователь осуществляет операции по недропользованию на основании лицензии или контракта на недропользование, за исключением лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых, контракта на разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых;
7) соглашение, заключаемое по правилам пункта 2 статьи 24 Кодекса с недропользователем, осуществляющим операции по недропользованию на запрашиваемом участке недр или его части на основании лицензии или контракта на недропользование, за исключением лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых, контракта на разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых.
23. Письменное согласие и соглашения, предусмотренные подпунктами 6) и 7) пункта 22 настоящих Правил могут быть также предоставлены местному исполнительному органу после согласования территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр границ и формы территории запрашиваемого участка недр.
Согласие и соглашение, предусмотренные подпунктами 6) и 7) пункта 22 настоящих Правил не требуются при совпадении заявителя и недропользователя в одном лице.

24. Өтінішке қоса берілетін құжаттардың көшірмелері нотариат куәландыруы тиіс.
25. Өтініш қазақ және орыс тілдерінде беріледі. Өтінішке қоса берілетін құжаттар қазақ және орыс тілдерінде жасалуға тиіс. Өтінішке қоса берілетін, шет тілінде жасалған құжаттардың көшірмелері дұрыстығы нотариуспен куәландырылған қазақ немесе орыс тілдеріндегі аудармасымен бірге ұсынылады.
26. Өтініштің беру кезеңі жергілікті атқарушы органға келіп түскен күні мен уақыты болып танылады және есепке алуға жатады.
3-тарау. Барлауға арналған рұқсатты беруге өтінішті қарау тәртібі
27. Жергілікті атқарушы орган өтінішті келіп түскен күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде барлауға рұқсат алу құқығының болуы, өтініштің көзделген нысанға сәйкестігі, талап етілетін мәліметтердің толықтығы мен жеткіліктілігі және оларды растайтын құжаттар тұрғысынан осы Қағидалардың 22-тармағының ережелерін ескере отырып қарайды. Осы Қағидалардың 34-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес рұқсат беруден бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда, жергілікті атқарушы орган өтініш берушіге сұралып отырған жер қойнауы учаскесі аумағының шекараларын айқындау мен келісу және осы аумақты басқа жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауы учаскелерінің аумақтарымен, ерекше қорғалатын табиғи аумақтармен және мемлекеттік орман қорының жерлерімен, су қорғау аймақтарының аумақтарымен қоса атқару мүмкіндігін анықтау қажеттігі туралы хабарлама жібереді, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органда және су ресурстарын реттеу мен пайдалану жөніндегі бассейндік инспекцияда жүзеге асырылады.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті орган жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органмен өзара іс-қимыл шеңберінде сұратылып отырған жер қойнауы учаскесінің аумағын ерекше қорғалатын табиғи аумақтармен және орман қорының жерлерімен ықтимал қоса атқаруын анықтау үшін өтініш берушіден тиісті сұрау алған күннен бастап бастап он бес жұмыс күні ішінде сұратылып отырған жер қойнауы учаскесінің (сұратылып отырған учаскелердің) аумағы (аумақтары) туралы құжаттарды (сұратылып отырған жер қойнауы учаскесінің орналасу картограммасы, шолу (ахуалдық) схемасы) қарайды.
Су ресурстарын реттеу және пайдалану жөніндегі бассейндік инспекция сұратылып отырған жер қойнауы учаскесінің аумағын су қорғау аймақтарының, белдеулерінің және су объектілерінің аумақтарымен қоса атқару мәселесін өтініш берушіден тиісті сұрау алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде қарайды.

24. Копии документов, прилагаемых к заявлению, подлежат нотариальному засвидетельствованию.
25. Заявление подается на казахском и русском языках. Документы, прилагаемые к заявлению, составляются на казахском и русском языках. Копии документов, составленных на иностранном языке, прилагаемые к заявлению, представляются с переводом на казахский или русский языки, верность которого засвидетельствована нотариусом.
26. Моментом подачи заявления признается дата и время поступления заявления в местный исполнительный орган и подлежит учету.
Глава 3. Порядок рассмотрения заявления и выдачи разрешения на разведку
27. Местный исполнительный орган рассматривает заявление в течение пяти рабочих дней со дня его поступления на предмет наличия права на получения разрешения на разведку, соответствия заявления предусмотренной форме, полноты и достаточности требуемых сведений и подтверждающих их документов с учетом положений пункта 22 настоящих Правил. В случае отсутствия оснований для отказа в выдаче разрешения в соответствии с подпунктами 1), 2) и 3) пункта 34 настоящих Правил, местный исполнительный орган направляет заявителю уведомление о необходимости определения и согласования границ территории запрашиваемого участка недр и выявления возможного совмещения данной территории с территориями участков недр других недропользователей, с особо охраняемыми природными территориями и землями государственного лесного фонда, территориями водоохранных зон, полос и также водных объектов соответственно в территориальном подразделении уполномоченного органа по изучению недр, в уполномоченном органе в области особо охраняемых природных территорий и в бассейновой инспекции по регулированию и использованию водных ресурсов.
Уполномоченный орган в области особо охраняемых природных территорий для выявления возможного совмещения территории запрашиваемого участка недр с особо охраняемыми природными территориями и землями лесного фонда рассматривает документы о территории (территориях) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр (картограмма расположения запрашиваемого участка недр, обзорная (ситуационная) схема, топографическая карта поверхности) в течение пятнадцати рабочих дней со дня со дня получения соответствующего запроса от Заявителя.
Бассейновая инспекция по регулированию и использованию водных ресурсов рассматривает вопрос совмещения территории запрашиваемого участка недр с территориями водоохранных зон, полос и водных объектов в течение семи рабочих дней со дня получения соответствующего запроса от Заявителя.

Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.10.2021 № 523 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі жеті жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органға берілген өтініштің көшірмесін сұралып отырған жер қойнауы учаскесінің (сұралып отырған учаскелердің) аумағы (аумақтары) туралы құжаттармен (сұралып отырған жер қойнауы учаскесінің орналасу картограммасы, шолу (ситуациялық) схемасы, бетінің топографиялық картасы) бірге:
1) сұралатын жер қойнауы учаскесінің аумағын басқа жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауы учаскелерінің аумақтарымен, Кодекстің 25-бабы 1-тармағының 2, 5-тармақшаларына сәйкес жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін шектеулі аумақтармен толық немесе ішінара біріктіру;
2) сұралып отырған жер қойнауы учаскесі аумағының шекарасы мен нысаны осы Қағидалардың 12 және 13-тармақтарының талаптарына сәйкес келуі мәнініне қарайды.
29. Осы Қағидалардың 28-тармағының 1) тармақшасына сәйкес біріктірілген аумақтар болған кезде жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі бұл туралы өтініш берушіне және жергілікті атқарушы органға еркін нысанда жазбаша хабардар етеді. Хабарламада ұсынылған картограммаға сәйкес біріктірілген аумақтың координаталары мен ауданы көрсетіледі.
Хабарламаны алған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде өтініш беруші жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне және бір мезгілде жергілікті атқарушы органға құжаттарды растайтын қосымшамен көрнекілікті қамтамасыз ететін масштабта орындалған сұралатын жер қойнауы учаскесі (сұралатын учаскелер) орналасу картограммасын, шолу (ахуалдық) схемасы, беттердің топографиялық картасын қоса бере отырып, сұралатын жер қойнауы учаскесі (сұралатын учаскелер) аумағының (аумақтарының) шекарасы мен нысаны туралы түзетілген мәліметтерді ұсынуға құқылы.
Егер сұратылатын жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын жер қойнауы учаскелердің) аумағын біріктіруде басқа адамға кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензия, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған рұқсат немесе Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша кең таралған пайдалы қазбаларды барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу үшін берілген жер қойнауы учаскесінің аумағымен ішінара немесе толық біріктіру туындаса, мұндай біріктіруді болдырмау мақсатында сұратылатын жер қойнауы учаскесі (сұратылатын жер қойнауы учаскелері) аумағының шекаралары мен нысандарын түзету міндетті болып табылады.

Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.10.2021 № 523 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
28. Территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр в течение семи рабочих дней рассматривает копию поданного в местный исполнительный орган заявления вместе с документами о территории (территориях) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр (картограмма расположения запрашиваемого участка недр, обзорная (ситуационная) схема, топографическая карта поверхности) на предмет:
1) полного или частичного совмещения территории запрашиваемого участка недр с территориями участков недр других недропользователей, территориями, ограниченными для проведения операций по недропользованию в соответствии с подпунктами 2) и 5) пункта 1 статьи 25 Кодекса;
2) соответствия границы и формы территории запрашиваемого участка недр требованиям пунктов 12 и 13 настоящих Правил.
29. При наличии совмещения территорий согласно подпункту 1) пункта 28 настоящих Правил территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр в произвольной форме письменно уведомляет об этом заявителя и местный исполнительный орган. В уведомлении указываются координаты и площадь совмещенной территории согласно представленной картограмме.
В течение двадцати рабочих дней со дня получения уведомления заявитель вправе представить территориальному подразделению уполномоченного органа по изучению недр и одновременно местному исполнительному органу скорректированные сведения о границах и форме территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр с приложением подтверждающих документов: картограмма расположения запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр выполненная в масштабе, обеспечивающем наглядность, обзорная (ситуационная) схема, топографическая карта поверхности.
Если совмещение территории запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр возн икает частично или полностью с территорией участка недр, предоставленного другому лицу для проведения операции по разведке или добыче общераспространенных полезных ископаемых по лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых, разрешению на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых или контракту на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых, заключенному до введения в действие Кодекса, корректирование границ и формы территории запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр с целью исключения такого совмещения является обязательным.

30. Сұратылатын учаске (сұратылатын учаскелер) аумағының (аумақтарының) шекаралары мен нысаны осы Қағидалардың 12 және 13-тармақтарының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі бұл туралы өтініш берушіне және жергілікті атқарушы органға хабардар етеді. Хабарламада анықталған сәйкессіздіктер көрсетіледі.
Хабарламаны алған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде өтініш беруші құжаттарды растайтын қосымшаны қоса бере отырып, сұратылатын жер қойнауы учаскесі (сұратылатын жер қойнауы учаскелер) аумағының (аумақтарының) шекарасы мен нысаны туралы мәліметтерді түзетеді және (немесе) анықталған сәйкессіздіктерді жояды, бұл туралы құжаттарды растайтын қосымшаны: сұратылатын жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын жер қойнауы учаскелер) орналасу картограммасын,масштабта орындалған, көрнекілікті қамтамасыз ететін, шолу (ахуалдық) схемасы, беттердің топографиялық картасын қоса бере отырып, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесін еркін нысанда жазбаша хабардар етеді. Көрсетілген мерзімді өткізу мемлекеттік органдардың берілген өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды қарауын тоқтатады.
Осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген мұндай хабарламаны алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі сұратылатын жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын жер қойнауы учаскелерінің) аумағын басқа тұлғаның пайдалануындағы кең таралған пайдалы қазбаларды барлау немесе өндіру үшін жер қойнауы учаскесінің аумағымен біріктірілуінің болуы және сұратылатын жер қойнауы учаскесі аумағының шекарасы мен нысанының осы Қағидалардың 12 және 13-тармақтарының талаптарына сәйкестігі туралы мәселені қайта қарайды.
Қарау қорытындысы бойынша жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі сұратылатын жер қойнауы учаскесі (сұратылатын жер қойнауы учаскелері) аумағының (аумақтарының) шекарасы мен нысанын келіседі не келісуден бас тартады, бұл туралы жергілікті атқарушы орган мен өтініш берушіге еркін нысанда жазбаша хабардар етеді.
Егер өтініште екі және одан да көп сұратылған жер қойнауы учаскелері көрсетілсе, олардың аумағының шекаралары мен нысандарын келісуден бас тарту барлық сұратылған жер қойнауы учаскелеріне немесе белгілі бір сұратылған учаскелерге қатысты шығарылуы мүмкін.
Барлық сұратылған жер қойнауы учаскелері аумағының шекаралары мен нысандарын келісуден бас тарту мемлекеттік органдардың берілген өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды одан әрі қарауын тоқтатады. Тек белгілі бір сұратылған жер қойнауы учаскелерінің шекарасы мен нысандарын келісуден бас тартқан жағдайда, мемлекеттік органдардың берілген өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды одан әрі қарауы шекарасы мен нысандарын жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі келіскен сұратылған жер қойнауы учаскелері бойынша жүзеге асырылады.
Келісуден бас тарту мемлекеттік органдардың берілген өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды одан әрі қарауын тоқтатады.
Келісуден бас тартуға өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамаға сәйкес шағымдана алады.

30. При наличии несоответствия границ и формы территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) требованиям пунктов 12 и 13 настоящих Правил территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр уведомляет об этом заявителя и местный исполнительный орган. В уведомлении указываются выявленные несоответствия.
В течение двадцати рабочих дней со дня получения уведомления заявитель корректирует сведения о границах и форме территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр с приложением подтверждающих документов и (или) устраняет выявленные несоответствия, о чем в произвольной форме письменно уведомляет территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр с приложением подтверждающих документов: картограмма расположения запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр, выполненная в масштабе, обеспечивающем наглядность, обзорная (ситуационная) схема, топографическая карта поверхности. Пропуск указанного срока прекращает рассмотрение государственными органами поданного заявления и прилагаемых к нему документов.
В течение семи рабочих дней со дня получения уведомления, указанного в абзаце второй настоящего пункта, территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр заново рассматривает вопрос о наличии совмещения территории запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр с территорией участка недр для разведки или добычи общераспространенных полезных ископаемых, находящегося в пользовании у другого лица, и соответствии границ и формы территории запрашиваемого участка недр требованиям пунктов 12 и 13 настоящих Правил.
По итогам рассмотрения территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр согласовывает либо отказывает в согласовании границы и формы территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр, о чем в произвольной форме письменно уведомляет местный исполнительный орган и заявителя.
Если заявление содержит указание на два и более запрашиваемых участков недр, отказ в согласовании границ и форм их территорий может быть вынесен на все запрашиваемые участки недр или только в отношении определенных запрашиваемых участков.
Отказ в согласовании границ и форм территорий всех запрашиваемых участков недр прекращает дальнейшее рассмотрение государственными органами поданного заявления и прилагаемых к нему документов. В случае отказа в согласовании границ и форм территорий лишь определенных запрашиваемых участков недр, дальнейшее рассмотрение государственными органами поданного заявления и прилагаемых к нему документов осуществляется по запрашиваемым участкам недр, границы и формы которых согласованы территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр.
Отказ в согласовании может быть обжалован заявителем в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

31. Егер жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі сұрау салынатын учаске аумағының шекарасы мен нысанын қараған кезде кең таралған пайдалы қазбаларды барлау мен өндіру үшін жер қойнауы учаскелерін қоспағанда, сұрау салынатын жер қойнауы учаскесінің (сұрау салынатын учаскелерінің) аумағын (аумақтарын) басқа жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауы учаскелерінің аумақтарымен толық немесе ішінара қоса атқару анықталса, өтініш беруші жергілікті атқарушы органға осы Қағидалардың 22-тармағының 6) және 7) тармақшаларында, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі сұрау салынатын жер қойнауы учаскесі (сұрау салынатын учаскелері) аумағының (аумақтарының) шекарасы мен нысанын келіскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде береді.
Көрсетілген мерзімді өткізіп алу мемлекеттік органдардың берілген өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды одан әрі қарауын тоқтатады.
Осы Қағидалардың 29-тармағының ережелерін ескере отырып, сұрау салынатын учаске (сұрау салынатын учаскелер) аумағының шекаралары мен нысандары (аумақтарының нысандары) келісілгеннен кейін жергілікті атқарушы орган екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіге қоршаған орта саласындағы уәкілетті органның барлауға рұқсат беруді келісу қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның келісуі мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу мерзімі шегінде қызмет салдарын жою бөлімі бар жобалау құжаттамасына мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу барысында жүзеге асырылады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.10.2021 № 523 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу кезінде бүлінген және иеліктен шығарылатын жерлердің аумақтарын қысқарту мақсатында тау-кен өндіру немесе энергетикалық өндірістердің техногендік минералдық түзілімдерін алу және пайдалану мүмкіндігі ескеріледі
33. Жергілікті атқарушы орган өтініш берушіге осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша барлауға арналған рұқсатты осы Қағидалардың 22-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көзделген келісімдер мен құжаттарды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде береді.
34. Мынадай негіздердің бірі болған кезде барлауға арналған рұқсат берілмейді:
1) өтініш беруші барлауға арналған рұқсатты алу құқығына ие емес;
2) өтініш немесе оған қоса берілетін құжаттар осы Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес келмесе;

31. Если при рассмотрении территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр границ и формы территории запрашиваемого участка выявлено полное или частичное совмещения территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр с территориями участков недр других недропользователей, за исключением участков недр для разведки и добычи общераспространенных полезных ископаемых, заявитель представляет местному исполнительному органу документы, предусмотренные подпунктами 6) и 7) пункта 22 настоящих Правил, в течение пяти рабочих дней со дня согласования границ и формы территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр.
Пропуск указанного срока прекращает дальнейшее рассмотрение государственными органами поданного заявления и прилагаемых к нему документов.
После согласования границ и формы территории (форм территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) с учетом положения пункта 29 настоящих Правил местный исполнительный орган в течение двух рабочих дней направляет заявителю уведомление о необходимости согласования уполномоченным органом в области окружающей среды выдачи разрешения на разведку.
Согласование уполномоченным органом в области охраны окружающей среды осуществляется в ходе проведения государственной экологической экспертизы проектной документации с разделом ликвидации последствий деятельности в пределах срока проведения государственной экологической экспертизы.
Сноска. Пункт 31 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.10.2021 № 523 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
32. При проведении государственной экологической экспертизы в целях сокращения территорий нарушаемых и отчуждаемых земель учитывается возможность извлечения и использования техногенных минеральных образований горнодобывающих или энергетических производств.
33. Местный исполнительный орган выдает заявителю разрешение на разведку по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, в течение пяти рабочих дней со дня получения всех согласований и документов, предусмотренных подпунктами 6) и 7) пункта 22 настоящих Правил.
34. Разрешение на разведку не выдается при наличии одного из следующих оснований:
1) заявитель не обладает правом на получение разрешения на разведку;
2) заявление или прилагаемые к нему документы не соответствуют требованиям, предусмотренными настоящими Правилами;

3) егер осы Қағидаларда өзгеше көзделмесе, өтінішке қоса берілетін құжаттар ұсынылмаса;
4) сұратылатын жер қойнауы учаскесі (сұратылатын жер қойнауы учаскелер) аумағының шекаралары мен нысаны осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмесе және жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесімен келісілмесе;
5) барлауға арналған рұқсатты беру қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісілмесе;
6) сұратылатын жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын жер қойнауы учаскелерінің) аумағы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін шектелген аумақтар шегінде немесе геологиялық барлау жүргізуге тыйым салынатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда толық орналасса (орналасса);
7) сұратылатын жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын жер қойнауы учаскелерінің) аумағы толық немесе ішінара кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензия немесе Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша жер қойнауы учаскесінің аумағымен (аумақтарымен қоса) біріктірілсе барлауға арналған рұқсатты беруге тыйым салынады.
35. Барлауға арналған рұқсатты беруден бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша нысанда шығарылады.
Рұқсат беру туралы өтініште жіберілген грамматикалық немесе арифметикалық қателер, жаңсақ жазулар не өзге де осыған ұқсас қателер рұқсат беруден бас тарту үшін негіз болып табылмайды және өтініш берушінің құзыретті органнан тиісті хабарлама алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде өтінішті қайта беруі арқылы түзетуге жатады. Бұл жағдайда рұқсатты қарау және беру мерзімінің ағымы жергілікті атқарушы органның көрсетілген хабарламасымен үзіледі.
Мерзім ағымының үзілісінен кейін жергілікті атқарушы органның барлауға арналған рұқсатты қарауы және беруі қайта басталады; үзіліске дейін өткен уақыт жаңа мерзімге есептелмейді.
36. Барлауға арналған рұқсатты беруден бас тартуға өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шағымдана алады.
37. Барлауға арналған рұқсатты беруден бас тарту өтініш берушіні қайтадан өтініш беру құқығынан айырмайды.
38. Барлауға арналған рұқсат берілгенге дейін кез келген уақытта өтініш беруші бұл туралы жергілікті атқарушы органға жазбаша хабардар ете отырып, мұндай беруден бас тартуға құқылы.
4-тарау. Өндіруге арналған рұқсатты беруге өтініш беру тәртібі
39. Өндіруге арналған рұқсатты алуға құқығы бар және мүдделі адам жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
40. Өтініш аумақтар шегінде жер қойнауы учаскесін беру болжанатын облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органына беріледі.
Егер кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі белгіленетін отырған операцияның аумағы екі және одан да көп облысқа не облысқа және республикалық маңызы бар қалаға немесе астанаға келсе, өтініш аталған аумақтың көп бөлігі тиесілі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органына беріледі.

3) не представлены прилагаемые к заявлению документы, если иное не предусмотрено настоящими Правилами;
4) границы и форма территории запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр не соответствуют требованиям настоящих Правил и не согласованы территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр;
5) выдача разрешения на разведку не согласована уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
6) территория (территории) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр полностью расположена (расположены) в пределах территорий, ограниченных для проведения операций по недропользованию или на особо охраняемых природных территориях, на которых не разрешается проведение геологоразведки;
7) территория (территории) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр полностью или частично совмещается с территорией (совмещаются с территориями) участка недр по лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых или контракту на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых, заключенному до введения в действие Кодекса.
35. Отказ в выдаче разрешения на разведку выносится в письменной форме с указанием его причины.
Грамматические или арифметические ошибки, опечатки либо иные подобные ошибки, допущенные в заявлении о выдаче разрешения, не являются основанием для отказа в выдаче разрешения и подлежат исправлению заявителем путем повторной подачи заявления в течение десяти рабочих дней со дня получения от компетентного органа соответствующего уведомления. В этом случае течение срока рассмотрения и выдачи разрешения прерывается указанным уведомлением местного исполнительного органа.
После перерыва течение срока рассмотрения и выдачи местным исполнительным органом разрешения на разведку начинается заново; время, истекшее до перерыва, не засчитывается в новый срок.
36. Отказ в выдаче разрешения на разведку может быть обжалован заявителем в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
37. Отказ в выдаче разрешения на разведку не лишает заявителя права на повторную подачу заявления.
38. В любое время до выдачи разрешения на разведку заявитель вправе отказаться от такой выдачи, письменно уведомив об этом местный исполнительный орган.
Глава 4. Порядок подачи заявления на выдачу разрешения на добычу
39. Лицо, имеющее право и заинтересованное в получении разрешения на добычу, подает в местный исполнительный орган заявление по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
40. Заявление подается в местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, в пределах территории которых предполагается предоставить участок недр.
Если территория намечаемой операции по добыче общераспространенных полезных ископаемых приходится на две и более области либо на область и город республиканского значения или столицу, заявление подается в тот местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, на которую приходится большая часть указанной территории.

41. Өтініште барлық сұратылатын учаскелер бір облыста, республикалық маңызы бар қалада немесе астанада орналасқан жағдайда екі және одан да көп сұратылатын жер қойнауы учаскелері көрсетілуі мүмкін.
42. Өтініш мынадай құжаттарды қоса бере отырып беріледі:
1) өтініш беруші туралы мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелері:
жеке тұлғалар үшін - өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
заңды тұлғалар үшін-заңды тұлғаларды тіркеу (қайта тіркеу), олардың филиалдары мен өкілдіктерін есептік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама;
2) егер мұндай адамға өтініш беруші уәкілеттігі берілген болса, өтініш берушінің атынан әрекет ететін адамның өкілеттігін растайтын құжат;
3) егер өтініш беруші мердігер (қосалқы мердігер) болып табылса, жалпыға пайдаланылатын автомобиль жолдарының, теміржолдардың және/немесе гидротехникалық құрылысжайлардың жобалау-іздестіру және/немесе жөндеу-құрылыс жұмыстарын жүргізуге арналған тиісті мердігерлік шарттың көшірмесі;
4) егер өтініш беруші гидроқұрылысжайдың, гидротехникалық құрылысжайдың иесі болып табылса, гидроқұрылысжайға немесе гидротехникалық құрылысжайға иелік ету және пайдалану құқығын растайтын құжаттың көшірмесі;
5) кең таралған пайдалы қазбалар қорларын бекіту туралы ("У" индексі) пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі тиісті өңіраралық комиссия отырысы хаттамасының көшірмесі не құзыретті адамның Геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері, минералдық ресурстар мен минералдық қорлары туралы жария есептілігінің қазақстандық кодексіне (KAZRC кодексі) сәйкес сұратылған жер қойнауы учаскесінің контурларында минералдық ресурстар мен кең таралған пайдалы қазбалар қорлары туралы есебінің көшірмесі;
6) көрнекілікті қамтамасыз ететін масштабта орындалған сұратылатын отырған жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын жер учаскелерінің) орналасу картограммасы, шолу (ахуалдық) схемасы, беттердің топографиялық картасы;
7) егер сұратылатын жер қойнауы учаскесінде не оның бөлігінде кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензияны, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға және (немесе) өндіруге арналған келісімшартты қоспағанда, жер қойнауын пайдалануға арналған лицензия не келісімшарт негізінде мұндай жер қойнауын пайдаланушы жер қойнауын пайдалану операцияларын жүзеге асырса жер қойнауын пайдаланушының барлауға арналған рұқсатты беруге жазбаша келісімі;
8) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензияны, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға және (немесе) өндіруге арналған келісімшартты қоспағанда, жер қойнауын пайдалануға арналған лицензия немесе келісімшарт негізінде сұратылған жер қойнауы учаскесінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды немесе оның бір бөлігін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушымен Кодекстің 24-бабы 2-тармағының ережелері бойынша жасалатын келісім.

41. Заявление может содержать указание на два и более запрашиваемых участков недр при условии, что все запрашиваемые участки расположены в одной области, городе республиканского значения или столице.
42. Заявление подается с приложением следующих документов:
1) копий документов, подтверждающих сведения о заявителе:
для физических лиц – копию документа, удостоверяющего личность заявителя;
для юридических лиц – справка о регистрации (перерегистрации) юридических лиц, учетной регистрации (перерегистрации) их филиалов и представительств;
2) документа, подтверждающего полномочия лица, действующего от имени заявителя при подаче заявления, если такое лицо уполномочено заявителем;
3) копии соответствующего договора подряда на проведение проектно-изыскательских и/или ремонтно-строительных работ автомобильных дорог общего пользования, железных дорог и/или гидротехнических сооружений, если заявителем является подрядчик (субподрядчик);
4) копии документа, подтверждающего право владения и пользования гидросооружением или гидротехническим сооружением, если заявителем является владелец гидросооружения, гидротехнического сооружения;
5) копия протокола заседания соответствующей межрегиональной комиссии по запасам полезных ископаемых об утверждении (индекс "У") запасов общераспространенных полезных ископаемых либо копия отчета компетентного лица о минеральных ресурсах и запасах общераспространенных полезных ископаемых в соответствии с Кодексом KAZRC в контурах запрашиваемого участка недр;
6) картограмма расположения запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр выполненная в масштабе, обеспечивающем наглядность, обзорная (ситуационная) схема, топографическая карта поверхности;
7) письменное согласие недропользователя на выдачу разрешения на добычу, если на запрашиваемом участке недр или его части такой недропользователь осуществляет операции по недропользованию на основании лицензии или контракта на недропользование, за исключением лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых, контракта на разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых;
8) соглашение, заключаемое по правилам пункта 2 статьи 24 Кодекса с недропользователем, осуществляющим операции по недропользованию на запрашиваемом участке недр или его части на основании лицензии или контракта на недропользование, за исключением лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых, контракта на разведку и (или) добычу общераспространенных полезных ископаемых.

43. Осы Қағидалардың 42-тармағының 7) және 8) тармақшаларында көзделген жазбаша келісім мен келісімдер жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі сұратылған жер қойнауы учаскесі аумағының шекарасы мен нысанын келіскеннен кейін жергілікті атқарушы органға да берілуі мүмкін.
Осы Қағидалардың 42-тармағының 7) және 8) тармақшаларында көзделген келісу мен келісімдер өтініш беруші мен жер қойнауын пайдаланушы бір адам болған кезде талап етілмейді.
44. Өтінішке қоса берілетін құжаттардың көшірмелері нотариат куәландыруға тиіс.
45. Өтініш қазақ және орыс тілдерінде беріледі. Өтінішке қоса берілетін құжаттар қазақ және орыс тілдерінде жасалуға тиіс. Өтінішке қоса берілетін шет тілінде жасалған құжаттардың көшірмелері қазақ және орыс тілдеріндегі аудармасымен бірге ұсынылады, оның дұрыстығы нотариуспен куәландырған.
46. Өтінішті беру кезеңі жергілікті атқарушы органға келіп түскен күні мен уақыты болып танылады және есепке алуға жатады.
5-тарау. Өндіруге арналған өтінішті қарау және рұқсатты беру тәртібі
47. Жергілікті атқарушы орган өтінішті ол келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өндіруге рұқсат алу құқығының болуы, өтініштің көзделген нысанға сәйкестігі, талап етілетін мәліметтер мен оларды растайтын құжаттардың толықтығы мен жеткіліктілігі тұрғысынан осы Қағидалардың 42-тармағының ережелерін ескере отырып қарайды. Осы Қағидалардың 54-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес өндіруге рұқсат беруден бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда, жергілікті атқарушы орган өтініш берушіге сұралып отырған жер қойнауы учаскесі аумағының шекараларын айқындау және келісу және осы аумақты басқа жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауы учаскелерінің аумақтарымен, ерекше қорғалатын табиғи аумақтармен және мемлекеттік орман қорының жерлерімен, су қорғау аймақтарының аумақтарымен қоса атқару мүмкіндігін анықтау қажеттігі туралы хабарлама жібереді, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органда және су ресурстарын реттеу мен пайдалану жөніндегі бассейндік инспекцияда жүзеге асырылады.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті орган жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органмен өзара іс-қимыл шеңберінде сұратылып отырған жер қойнауы учаскесінің аумағын ерекше қорғалатын табиғи аумақтармен және орман қорының жерлерімен ықтимал қоса атқаруын анықтау үшін өтініш берушіден тиісті сұрау алған күннен бастап бастап он бес жұмыс күні ішінде сұратылып отырған жер қойнауы учаскесінің (сұратылып отырған учаскелердің) аумағы (аумақтары) туралы құжаттарды (сұратылып отырған жер қойнауы учаскесінің орналасу картограммасы, шолу (ахуалдық) схемасы) қарайды.
Су ресурстарын реттеу және пайдалану жөніндегі бассейндік инспекция сұратылып отырған жер қойнауы учаскесінің аумағын су қорғау аймақтарының, белдеулерінің және су объектілерінің аумақтарымен қоса атқару мәселесін өтініш берушіден тиісті сұрау алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде қарайды.

43. Письменное согласие и соглашения, предусмотренные подпунктами 7) и 8) пункта 42 настоящих Правил могут быть также предоставлены местному исполнительному органу после согласования территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр границ и формы территории запрашиваемого участка недр.
Согласие и соглашение, предусмотренные подпунктами 7) и 8) пункта 42 настоящих Правил не требуются при совпадении заявителя и недропользователя в одном лице.
44. Копии документов, прилагаемых к заявлению, подлежат нотариальному засвидетельствованию.
45. Заявление подается на казахском и русском языках. Документы, прилагаемые к заявлению, составляются на казахском и русском языках. Копии документов, составленных на иностранном языке, прилагаемые к заявлению, представляются с переводом на казахский или русский языки, верность которого засвидетельствована нотариусом.
46. Моментом подачи заявления признается дата и время поступления заявления в местный исполнительный орган и подлежит учету.
Глава 5. Порядок рассмотрения заявления и выдачи разрешения на добычу
47. Местный исполнительный орган рассматривает заявление в течение пяти рабочих дней со дня его поступления на предмет наличия права на получение разрешения на добычу, соответствия заявления предусмотренной форме, полноты и достаточности требуемых сведений и подтверждающих их документов с учетом положений пункта 42 настоящих Правил. В случае отсутствия оснований для отказа в выдаче разрешения на добычу в соответствии с подпунктами 1), 2) и 3) пункта 54 настоящих Правил, местный исполнительный орган направляет заявителю уведомление о необходимости определения и согласования границ территории запрашиваемого участка недр и выявления возможного совмещения данной территории с территориями участков недр других недропользователей, с особо охраняемыми природными территориями и землями государственного лесного фонда, территориями водоохранных зон, полос и также водных объектов соответственно в территориальном подразделении уполномоченного органа по изучению недр, в уполномоченном органе в области особо охраняемых природных территорий и в бассейновой инспекции по регулированию и использованию водных ресурсов.
Уполномоченный орган в области особо охраняемых природных территорий для выявления возможного совмещения территории запрашиваемого участка недр с особо охраняемыми природными территориями и землями лесного фонда рассматривает документы о территории (территориях) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр (картограмма расположения запрашиваемого участка недр, обзорная (ситуационная) схема, топографическая карта поверхности) в течение пятнадцати рабочих дней со дня со дня получения соответствующего запроса от Заявителя.
Бассейновая инспекция по регулированию и использованию водных ресурсов рассматривает вопрос совмещения территории запрашиваемого участка недр с территориями водоохранных зон, полос и водных объектов в течение семи рабочих дней со дня получения соответствующего запроса от Заявителя.

Егер барлауға рұқсат беру жөніндегі айрықша құқық негізінде берілген өтінішті беру кезінде осы Қағидалардың 54-тармағының 2) немесе 3) тармақшаларында көзделген мән-жайлар болса, жергілікті атқарушы орган өтінішті қабылдайды және өтініш берушіге анықталған ескертулерді жою қажеттігі туралы он жұмыс күні ішінде хабарлайды. Бұл жағдайда жергілікті атқарушы органның өтінішті қарау мерзімінің өтуі көрсетілген кезеңге тоқтатыла тұрады.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.10.2021 № 523 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
48. Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі жеті жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органға берілген өтініштің көшірмесін сұралып отырған жер қойнауы учаскесінің (сұралып отырған учаскелердің) аумағы (аумақтары) туралы құжаттармен (сұралып отырған жер қойнауы учаскесінің орналасу картограммасы, шолу (ситуациялық) схемасы, бетінің топографиялық картасы) бірге:
1) сұратылатын жер қойнауы учаскесінің аумағын басқа жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауы учаскелерінің аумақтарымен, Кодекстің 25-бабы 1-тармағының 2, 5-тармақшаларына сәйкес жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін шектеулі аумақтармен толық немесе ішінара біріктіру;
2) сұратылатын жер қойнауы учаскесі аумағының шекарасы мен нысаны осы Қағидалардың 12 және 13-тармақтарының талаптарына сәйкес келуі мәнініне қарайды.
49. Осы Қағидалардың 48-тармағының 1) тармақшасына сәйкес біріктірілген аумақтар болған кезде жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі бұл туралы жергілікті атқарушы органды жазбаша еркін нысанда хабардар етеді. Хабарламада ұсынылған картограммаға сәйкес біріктірілген аумақтың координаталары мен ауданы көрсетіледі.
Хабарламаны алған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде өтініш беруші жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне және бір мезгілде жергілікті атқарушы органға құжаттарды растайтын қосымшамен қоса бере отырып, сұралып отырған жер қойнауы учаскесі (сұралып отырған учаскелер) аумағының (аумақтарының) шекарасы мен нысаны туралы түзетілген мәліметтерді: сұралып отырған жер қойнауы учаскесі (сұралып отырған учаскелер) орналасу картограммасын,масштабты орындау, көрнекілікті қамтамасыз ететін, шолу (ахуалдық) схемасы, үстіңгі беттің топографиялық картасын ұсынуға құқылы.
Егер сұратылатын жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын учаскелердің) аумағын біріктіруде басқа адамға кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған лицензия, кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған рұқсат немесе Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша кең таралған пайдалы қазбаларды барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу үшін берілген жер қойнауы учаскесінің аумағымен ішінара немесе толық біріктіру туындаса, мұндай біріктіруді болдырмау мақсатында сұралатын жер қойнауы учаскесі (сұралатын учаскелері) аумағының шекаралары мен нысандарын түзету міндетті болып табылады.

Если при подаче заявления, поданному на основании исключительного права по разрешению на разведку, имеются обстоятельства, предусмотренные подпунктами 2) или 3) пункта 54 настоящих Правил, местный исполнительный орган принимает заявление и уведомляет заявителя о необходимости устранения выявленных замечаний в течение десяти рабочих дней. В этом случае течение срока рассмотрения заявления местным исполнительным органом приостанавливается на указанный период.
Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.10.2021 № 523 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
48. Территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр в течение семи рабочих дней рассматривает копию поданного в местный исполнительный орган заявления вместе с документами о территории (территориях) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр (картограмма расположения запрашиваемого участка недр, обзорная (ситуационная) схема, топографическая карта поверхности) на предмет:
1) полного или частичного совмещения территории запрашиваемого участка недр с территориями участков недр других недропользователей, территориями, ограниченными для проведения операций по недропользованию в соответствии с подпунктами 2) и 5) пункта 1 статьи 25 Кодекса;
2) соответствия границы и формы территории запрашиваемого участка недр требованиям пунктом 12 и 13 настоящих Правил.
49. При наличии совмещения территорий согласно подпункту 1) пункта 48 настоящих Правил территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр в произвольной форме письменно уведомляет об этом заявителя и местный исполнительный орган. В уведомлении указываются координаты и площадь совмещенной территории согласно представленной картограмме.
В течение двадцати рабочих дней со дня получения уведомления заявитель вправе представить территориальному подразделению уполномоченного органа по изучению недр и одновременно местному исполнительному органу скорректированные сведения о границах и форме территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр с приложением подтверждающих документов: картограмма расположения запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр выполненная в масштабе, обеспечивающем наглядность, обзорная (ситуационная) схема, топографическая карта поверхности.
Если совмещение территории запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр возникает частично или полностью с территорией участка недр, предоставленного другому лицу для проведения операции по разведке или добыче общераспространенных полезных ископаемых по лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых, разрешению на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых или контракту на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых, заключенному до введения в действие Кодекса, корректирование границ и формы территории запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр с целью исключения такого совмещения является обязательным.

50. Сұратылатын учаске (сұратылатын учаскелер) аумағының (аумақтарының) шекаралары мен нысаны осы Қағидалардың 12 және 13-тармақтарының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі бұл туралы жергілікті атқарушы органға хабардар етеді. Хабарламада анықталған сәйкессіздіктер көрсетіледі.
Хабарламаны алған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде өтініш беруші құжаттарды растайтын қосымшаны қоса бере отырып, сұратылатын жер қойнауы учаскесі (сұратылатын учаскелер) аумағының (аумақтарының) шекарасы мен нысаны туралы мәліметтерді түзетеді және (немесе) анықталған сәйкессіздіктерді жояды, бұл туралы құжаттарды растайтын қосымшаны: қоса бере отырып, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесін еркін нысанда жазбаша хабардар етеді: сұралып отырған жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын отырған учаскелер) орналасу картограммасын,масштабта орындалған, көрнекілікті қамтамасыз ететін, шолу (ахуалдық) схемасы, беттердің топографиялық картасын. Көрсетілген мерзімді өткізу мемлекеттік органдардың берілген өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды қарауын тоқтатады.
Осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген хабарламаны алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі сұратылатын жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын жер қойнауы учаскелерінің) аумағын басқа тұлғаның пайдалануындағы кең таралған пайдалы қазбаларды барлау немесе өндіру үшін жер қойнауы учаскесінің аумағымен біріктірілуінің болуы және сұратылатын жер қойнауы учаскесі аумағының шекарасы мен нысанының осы Қағидалардың 12 және 13-тармақтарының талаптарына сәйкестігі туралы мәселені қайта қарайды.
Қарау қорытындысы бойынша жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі сұратылатын жер қойнауы учаскесі (сұратылатын жер учаскелері) аумағының (аумақтарының) шекарасы мен нысанын келіседі не келісуден бас тартады, бұл туралы жергілікті атқарушы орган мен өтініш берушіге жазбаша еркін нысанда хабардар етеді.
Егер өтініште екі және одан да көп сұратылатын жер қойнауы учаскелері көрсетілсе, олардың аумағының шекаралары мен нысандарын келісуден бас тарту барлық сұратылатын жер қойнауы учаскелеріне немесе белгілі бір сұратылатын учаскелерге қатысты шығарылуы мүмкін.
Барлық сұратылатын жер қойнауы учаскелері аумағының шекаралары мен нысандарын келісуден бас тарту мемлекеттік органдардың берілген өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды одан әрі қарауын тоқтатады. Тек белгілі бір сұратылатын жер қойнауы учаскелерінің шекарасы мен нысандарын келісуден бас тартқан жағдайда, мемлекеттік органдардың берілген өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды одан әрі қарауы шекарасы мен нысандарын жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі келіскен сұратылатын жер қойнауы учаскелері бойынша жүзеге асырылады.
Келісуден бас тартуға өтініш беруші заңнамаға сәйкес шағымдана алады.

50. При наличии несоответствия границ и формы территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) требованиям пунктов 12 и 13 настоящих Правил территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр уведомляет об этом заявителя и местный исполнительный орган. В уведомлении указываются выявленные несоответствия.
В течение двадцати рабочих дней со дня получения уведомления заявитель корректирует сведения о границах и форме территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр с приложением подтверждающих документов и (или) устраняет выявленные несоответствия, о чем в произвольной форме письменно уведомляет территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр с приложением подтверждающих документов: картограмма расположения запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр выполненная в масштабе, обеспечивающем наглядность, обзорная (ситуационная) схема, топографическая карта поверхности. Пропуск указанного срока прекращает рассмотрение государственными органами поданного заявления и прилагаемых к нему документов.
В течение семи рабочих дней со дня получения уведомления, указанного в абзаце второй настоящего пункта, территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр заново рассматривает вопрос о наличии совмещения территории запрашиваемого (запрашиваемых участков) участка недр с территорией участка недр для разведки или добычи общераспространенных полезных ископаемых, находящегося в пользовании у другого лица, и соответствии границ и формы территории запрашиваемого участка недр требованиям пунктов 12 и 13 настоящих Правил.
По итогам рассмотрения территориальное подразделение уполномоченного органа по изучению недр согласовывает либо отказывает в согласовании границы и формы территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр, о чем в произвольной форме письменно уведомляет местный исполнительный орган и заявителя.
Если заявление содержит указание на два и более запрашиваемых участков недр, отказ в согласовании границ и форм их территорий может быть вынесен на все запрашиваемые участки недр или только в отношении определенных запрашиваемых участков.
Отказ в согласовании в согласовании границ и форм территорий всех запрашиваемых участков недр прекращает дальнейшее рассмотрение государственными органами поданного заявления и прилагаемых к нему документов. В случае отказа в согласовании границ и форм территорий лишь определенных запрашиваемых участков недр, дальнейшее рассмотрение государственными органами поданного заявления и прилагаемых к нему документов осуществляется по запрашиваемым участкам недр, согласованным территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр.
Отказ в согласовании может быть обжалован заявителем в соответствии с законодательством.

51. Егер жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі сұратылатын учаске аумағының шекарасы мен нысандарын қараған кезде кең таралған пайдалы қазбаларды барлау мен өндіру үшін жер қойнауы учаскелерін қоспағанда, сұратылатын жер қойнауы учаскесінің (сұратылатын учаскелердің) аумағын (аумақтарын) басқа жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауы учаскелерінің аумақтарымен толық немесе ішінара біріктіру анықталса, өтініш беруші жергілікті атқарушы органға осы Қағидалардың 42-тармағының 7) және 8) тармақшаларында көзделген құжаттарды, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі сұратылатын жер қойнауы учаскесі (сұратылатын учаскелер) аумағының (аумақтарының) шекарасы мен нысанын келіскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде береді.
Көрсетілген мерзімді өткізу мемлекеттік органдардың берілген өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды одан әрі қарауын тоқтатады.
52. Жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі сұрау салынған жер қойнауы учаскесінің (сұрау салынған учаскелердің) шекаралары мен аумағының нысанын (аумақтар нысандарын) келіскеннен кейін осы Қағидалардың 49-тармағының ережесін ескере отырып, жергілікті атқарушы орган екі жұмыс күні ішінде өндіруге рұқсат беруді келісу үшін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға өтініш пен қоса берілетін құжаттардың көшірмелерін жібереді.
Өндіруге рұқсат беруді келісу осы тармақтың үшінші абзацының ережесі ескеріле отырып, жеті жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Егер сұрау салынатын жер қойнауы учаскесінде (сұрау салынатын учаскелерде) кең таралған пайдалы қазбаларды өндіру жөніндегі белгіленіп отырған қызмет Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленіп отырған қызмет жобасына міндетті түрде мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізуді көздейтін болса, көрсетілген келісу тау-кен жұмыстарының жоспары бойынша белгіленіп отырған қызметтің мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу барысында жүзеге асырылады, сұрау салынған жер қойнауы учаскесі (сұрау салынған учаскелері) бойынша жеке немесе мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізу мерзімі шегінде жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын, мемлекеттік меншіктегі теміржолдарды салудың (реконструкциялаудың), жөндеудің, гидроқұрылысты және (немесе) гидротехникалық құрылысты реконструкциялаудың және жөндеудің жобалау-сметалық құжаттамасы құрамында әзірленетін жер қойнауының гидроқұрылысы және (немесе) гидротехникалық құрылысы. Бұл жағдайда өтініш беруші мұндай келісуді он екі ай ішінде қамтамасыз етеді. Көрсетілген мерзімді өткізіп алу мемлекеттік органдардың берілген өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды одан әрі қарауын тоқтатады.

51. Если при рассмотрении территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр границ и формы территории запрашиваемого участка выявлено полное или частичное совмещения территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр с территориями участков недр других недропользователей, за исключением участков недр для разведки и добычи общераспространенных полезных ископаемых, заявитель представляет местному исполнительному органу документы, предусмотренные подпунктами 7) и 8) пункта 42 настоящих Правил, в течение пяти рабочих дней со дня согласования границ и формы территории (территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр.
Пропуск указанного срока прекращает дальнейшее рассмотрение государственными органами поданного заявления и прилагаемых к нему документов.
52. После согласования границ и формы территории (форм территорий) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр, с учетом положения пункта 49 настоящих Правил местный исполнительный орган в течение двух рабочих дней направляет копии заявления и прилагаемых документов в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды для согласования выдачи разрешения на добычу.
Согласование выдачи разрешения на добычу осуществляется в течение семи рабочих дней с учетом положения абзаца третьего настоящего пункта.
Если намечаемая деятельность по добыче общераспространенных полезных ископаемых на запрашиваемом участке (запрашиваемых участках) недр предусматривает в соответствии с законодательством Республики Казахстан обязательное проведение государственной экологической экспертизы проекта намечаемой деятельности, указанное согласование осуществляется в ходе проведения государственной экологической экспертизы намечаемой деятельности по плану горных работ, разрабатываемого по запрашиваемому участку (запрашиваемым участкам) недр отдельно или в составе проектно-сметной документации строительства (реконструкции), ремонта автомобильных дорог общего пользования, железных дорог, находящихся в государственной собственности, реконструкции и ремонта гидросооружения и (или) гидротехнического сооружения в пределах срока проведения государственной экологической экспертизы. В этом случае заявитель обеспечивает такое согласование в течение двенадцати месяцев. Пропуск указанного срока прекращает дальнейшее рассмотрение государственными органами поданного заявления и прилагаемых к нему документов.

Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 04.10.2021 № 523 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
53. Жергілікті атқарушы орган өтініш берушіге осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өндіруге арналған рұқсатты осы Қағидалардың 42-тармағының 7) және 8) тармақшаларында көзделген келісімдер мен құжаттарды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде береді.
54. Мынадай негіздердің бірі болған кезде өндіруге арналған рұқсат берілмейді:
1) өтініш беруші өндіру арналған рұқсатты алу құқығына ие емес;
2) өтініш немесе оған қоса берілетін құжаттар осы Қағидаларда көзделген талаптарға сәйкес келмесе;
3) егер осы Қағидаларда өзгеше көзделмесе, өтінішке қоса берілетін құжаттар ұсынылмаса;
4) сұратылатын жер қойнауы учаскесі (сұратылатын жер қойнауы учаскелері) аумағының шекаралары мен нысаны осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмесе және жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесімен келісілмесе;
5) өндіруге арналған рұқсатты беру қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісілмесе;
6) сұратылған жер қойнауы учаскесінің (сұратылған учаскелерінің) аумағы жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін шектелген аумақтар шегінде немесе өндіру жүргізуге тыйым салынатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда толық орналасса (орналасса);
7) сұратылған жер қойнауы учаскесінің (сұратылған учаскелерінің) аумағы толық немесе ішінара кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған лицензия немесе Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін жасалған кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге арналған келісімшарт бойынша жер қойнауы учаскесінің аумағымен (аумақтарымен қоса) біріктірілсе.
55. Өндіруге арналған рұқсатты беруден бас тарту жазбаша нысанда шығарылады және дәлелді болуы тиіс.
Рұқсат беру туралы өтініште жіберілген грамматикалық немесе арифметикалық қателер, жаңсақ жазулар не өзге де осыған ұқсас қателер рұқсат беруден бас тарту үшін негіз болып табылмайды және өтініш берушінің құзыретті органнан тиісті хабарлама алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде өтінішті қайта беру жолымен түзетуге жатады. Бұл жағдайда рұқсатты қарау және беру мерзімінің өтуі жергілікті атқарушы органның көрсетілген хабарламасымен үзіледі.
Мерзім ағымының үзілісінен кейін жергілікті атқарушы органның өндіруге арналған рұқсатты қарауы және беруі қайта басталады; үзіліске дейін өткен уақыт жаңа мерзімге есептелмейді.

Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 04.10.2021 № 523 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
53. Местный исполнительный орган выдает заявителю разрешение на добычу по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, в течение пяти рабочих дней со дня получения предусмотренных согласований и документов, предусмотренных подпунктами 7) и 8) пункта 42 настоящих Правил.
54. Разрешение на добычу не выдается при наличии одного из следующих оснований:
1) заявитель не обладает правом на получение разрешения на добычу;
2) заявление или прилагаемые к нему документы не соответствуют требованиям, предусмотренными настоящими Правилами;
3) не представлены прилагаемые к заявлению документы, если иное не предусмотрено настоящими Правилами;
4) границы и форма территории запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр не соответствуют требованиям настоящих Правил и не согласованы территориальным подразделением уполномоченного органа по изучению недр;
5) выдача разрешения на добычу не согласована уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
6) территория (территории) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр полностью расположена (расположены) в пределах территорий, ограниченных для проведения операций по недропользованию или на особо охраняемых природных территориях, на которых не разрешается проведение добычи;
7) территория (территории) запрашиваемого участка (запрашиваемых участков) недр полностью или частично совмещается с территорией (совмещаются с территориями) участка недр по лицензии на добычу общераспространенных полезных ископаемых или контракту на разведку или добычу общераспространенных полезных ископаемых, заключенному до введения в действие Кодекса.
55. Отказ в выдаче разрешения на добычу выносится в письменной форме и должен быть мотивирован.
Грамматические или арифметические ошибки, опечатки либо иные подобные ошибки, допущенные в заявлении о выдаче разрешения, не являются основанием для отказа в выдаче разрешения и подлежат исправлению заявителем путем повторной подачи заявления в течение десяти рабочих дней со дня получения от компетентного органа соответствующего уведомления. В этом случае течение срока рассмотрения и выдачи разрешения прерывается указанным уведомлением местного исполнительного органа.
После перерыва течение срока рассмотрения и выдачи местным исполнительным органом разрешения на добычу начинается заново; время, истекшее до перерыва, не засчитывается в новый срок.

56. Өндіруге арналған рұқсатты беруден бас тартуға өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шағымдана алады.
57. Өндіруге арналған рұқсатты беруден бас тарту өтініш берушіні қайтадан өтініш беру құқығынан айырмайды.
58. Өндіруге рұқсат берілгенге дейін кез келген уақытта өтініш беруші бұл туралы жергілікті атқарушы органға жазбаша хабардар ете отырып, мұндай беруден бас тартуға құқылы.
59. Кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруді жүргізуге рұқсатты беру бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беру жергілікті атқарушы органның жер қойнауын пайдаланушыға Қазақстан Республикасының Жер кодексіне сәйкес жер учаскесіне жер пайдалану құқығын беру үшін негіз болып табылады.
Мемлекеттік меншіктегі
жалпыға ортақ пайдаланылатын
автомобиль жолдарын,
теміржолдарды салу
(реконструкциялау) және
жөндеу мақсаттары үшін,
сондай-ақ
гидроқұрылысжайларды
және гидротехникалық
құрылысжайларды
реконструкциялау және жөндеу
үшін пайдаланылатын кең
таралған пайдалы қазбаларды
барлауды немесе өндіруді
жүргізуге жер қойнауын
пайдалану құқығын беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
ӨТІНІШ
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(толық тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), азаматтығы, туған күні, жеке басын
куәландыратын құжаттың атауы және деректемелері, жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру
нөмірі/заңды тұлғаның толық атауы, орналасқан жері, бизнес- сәйкестендіру нөмірі)
__________________ (лауазымы және аты, тегі және әкесінің аты (бар болса) толық (бұдан әрі_
Т.А.Ә. )________________ (құжаттың түрі, күні және нөмірі) (заңды тұлғалар үшін) кең
таралған пайдалы қазбаларға барлауға рұқсат беруіңізді сұраймын Жер қойнауын пайдалану мақсаты:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(орындау үшін рұқсат беру талап етілетін жұмыс түрлерін көрсету) негізінде
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(мердігерлік шарттың (келісімшарттың) атауын, нөмірін және жасалған күнін көрсету) негізінде
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(мердігерлік шарттың (келісімшарттың) қолданылу мерзімін көрсету))
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(сұралатын жер қойнауы учаскелерінің саны және олардың әрқайсысының бұрыштық
нүктелердің географиялық координаталары көрсетілген ауданы) (қолы)
________________________________________________________________________________
Өтініш берушінің Т.А.Ә. (жеке тұлғалар үшін)
Өтініш берушінің атынан әрекет ететін тұлғаның Т.А.Ә. (заңды тұлғалар үшін)
Мемлекеттік меншіктегі
жалпыға ортақ пайдаланылатын
автомобиль жолдарын,
теміржолдарды салу
(реконструкциялау) және
жөндеу мақсаттары үшін,
сондай-ақ
гидроқұрылысжайларды
және гидротехникалық
құрылысжайларды
реконструкциялау және жөндеу
үшін пайдаланылатын кең
таралған пайдалы қазбаларды
барлауды немесе өндіруді
жүргізуге жер қойнауын
пайдалану құқығын беру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Кең таралған пайдалы қазбаларды барлауға арналған Рұқсат

56. Отказ в выдаче разрешения на добычу может быть обжалован заявителем в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
57. Отказ в выдаче разрешения на добычу не лишает заявителя права на повторную подачу заявления.
58. В любое время до выдачи разрешения на добычу заявитель вправе отказаться от такой выдачи, письменно уведомив об этом местный исполнительный орган.
59. Предоставление права недропользования по разрешению на проведение добычи общераспространенных полезных ископаемых является основанием для предоставления недропользователю местным исполнительным органом права землепользования на земельный участок в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам предоставления
права недропользования на
проведение разведки или
добычи общераспространенных
полезных ископаемых,
используемых при
строительстве (реконструкции)
и ремонте автомобильных дорог
общего пользования, железных
дорог, находящихся в
государственной собственности,
а также для реконструкции и
ремонта гидросооружений и
гидротехнических сооружений
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать разрешение на разведку общераспространенных полезных ископаемых
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(полностью фамилия, имя и отчество (при наличии), гражданство, дата рождения,
наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, индивидуальный
идентификационный номер физического лица/полное наименование, местонахождение,
бизнес-идентификационный номер юридического лица)
в лице ________________________________________________________________
(должность и имя, фамилия и отчество (при наличии) полностью (далее-
ФИО)),
действующего на основании _________________________________________________
(вид документа, дата и номер) (для юридических лиц)
Цель недропользования: ____________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указать виды работ, для выполнения которых требуется выдача разрешения)
на основании ______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указать наименование, номер и дату заключения договора (контракта) подряда)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указать срок действия договора (контракту) подряда)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(количество запрашиваемых участков недр и площадь каждого из них с указанием
географических координат угловых точек)
___________________
(подпись)
__________________________________________________________________________
ФИО заявителя (для физических лиц) ФИО лица, действующего от имени заявителя
(для юридических лиц)
Приложение 2
к Правилам предоставления
права недропользования на
проведение разведки или
добычи общераспространенных
полезных ископаемых,
используемых при
строительстве (реконструкции)
и ремонте автомобильных дорог
общего пользования, железных
дорог, находящихся в
государственной собственности,
а также для реконструкции и
ремонта гидросооружений и
гидротехнических сооружений
Форма
РАЗРЕШЕНИЕ
на разведку общераспространенных полезных ископаемых

1. Рұқсат:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның толық тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), азаматтығы/заңды
тұлғаның толық атауы, орналасқан жері) берілді және
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы
Қазақстан Республикасы Кодексіне (бұдан әрі - Жер қойнауы туралы Кодекс) сәйкес орындау
үшін рұқсат берілетін жұмыстарды және мердігерлік шарттың (келісімшарттың) атауын,
нөмірі мен жасалған күнін көрсету) жөніндегі жұмыстарды орындау мақсатында кең таралған
пайдалы қазбаларды барлауды жүргізуге құқық береді
2. Рұқсат беру шарттары:
1) рұқсат беру мерзімі: ____ жылға дейін (мердігерлік шарттың (келісімшарттың)
қолданылу мерзімі)
2) ______________ ш. км алаңы жер қойнауы учаскесі аумағының шекаралары
_______________________________________________________________________________,
мынадай географиялық координаталары бар:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(географиялық координаталар нүктелерін көрсету)
3) жер қойнауын пайдаланудың өзге де шарттары: Қазақстан Республикасының
заңнамасына сәйкес қалмына келтіру жүргізу
3. Шешім берген мемлекеттік орган:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(рұқсат берген мемлекеттік органның атауы)
________________________________________________________________________________
басшының (уәкілетті тұлғаның) қолы (қағаз тасығыштағы рұқсаттар үшін)
_______________________________________________________________________ мөр орны
(бар болса) (қағаз тасығыштағы рұқсаттар үшін)
_______________________________________________________________________ берілген
орны КЕЛІСІЛДІ:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің атауы)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(басшының (уәкілетті тұлғаның) толық тегі, аты және әкесінің аты (бар болса))
__________________ (қолы) 20__ жылғы "__" __________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің атауы)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(басшының (уәкілетті тұлғаның) толық тегі, аты және әкесінің аты (бар болса))
__________________________ (қолы) 20__ жылғы "__" __________
Мемлекеттік меншіктегі
жалпыға ортақ пайдаланылатын
автомобиль жолдарын,
теміржолдарды салу
(реконструкциялау) және
жөндеу мақсаттары үшін,
сондай-ақ
гидроқұрылысжайларды
және гидротехникалық
құрылысжайларды
реконструкциялау және жөндеу
үшін пайдаланылатын кең
таралған пайдалы қазбаларды
барлауды немесе өндіруді
жүргізуге жер қойнауын
пайдалану құқығын беру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
ӨТІНІШ
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(толық тегі, аты және әкесінің аты (бар болса), азаматтығы, туған күні, жеке басын
куәландыратын құжаттың атауы және деректемелері, жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру
нөмірі/заңды тұлғаның толық атауы, орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
__________________ (лауазымы және аты, тегі және әкесінің аты (бар болса) толық (бұдан әрі_
Т.А.Ә. )____________________ ( құжаттың түрі, күні және нөмірі) (заңды тұлғалар үшін) кең
таралған пайдалы қазбаларға өндіруді жүргізуге рұқсат беруіңізді сұраймын Жер қойнауын
пайдалану мақсаты:
________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________ орындау үшін
рұқсат беру талап етілетін жұмыс түрлерін көрсету)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(мердігерлік шарттың (келісімшарттың) атауын, нөмірін және жасалған күнін көрсету)
негізінде ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(мердігерлік шарттың (келісімшарттың) қолданылу мерзімін көрсету)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(кең таралған пайдалы қазбаның түрін көрсету)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(кен орнының атауы мен орналасқан жерін көрсету)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(сұралатын жер қойнауы учаскелерінің саны және бұрыштық нүктелердің географиялық
координаттарын көрсете отырып, олардың әрқайсысының алаңы) (қолы)
________________________________________________________________________________
Өтініш берушінің Т.А.Ә. (жеке тұлғалар үшін) Өтініш берушінің атынан әрекет ететін
тұлғаның Т.А.Ә. (заңды тұлғалар үшін)
Мемлекеттік меншіктегі
жалпыға ортақ пайдаланылатын
автомобиль жолдарын,
теміржолдарды салу
(реконструкциялау) және
жөндеу мақсаттары үшін,
сондай-ақ
гидроқұрылысжайларды
және гидротехникалық
құрылысжайларды
реконструкциялау және жөндеу
үшін пайдаланылатын кең
таралған пайдалы қазбаларды
барлауды немесе өндіруді
жүргізуге жер қойнауын
пайдалану құқығын беру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Кең таралған пайдалы қазбаларды өндіруге арналған Рұқсат

1. Разрешение выдано:
__________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(полностью фамилия, имя и отчество (при наличии), гражданство физического лица/полное
наименование, местонахождение юридического лица) (далее – Недропользователь) и
предоставляет право на проведение разведки общераспространенных полезных ископаемых
в целях выполнения работ по ______________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указать работы, для выполнения которых выдается разрешение, и наименование, номер и
дату заключения договора (контракта) подряда) в соответствии с Кодексом Республики
Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс о недрах)
2. Условия разрешения:
1) срок разрешения: до ______________года (срок действия договора (контракта)
подряда)
2) границы территории участка недр площадью _______________ кв.км,
со следующими географическими координатами:
__________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указать точки географических координат)
3) иные условия недропользования: проведение рекультивации в соответствии с
законодательством Республики Казахстан
3. Государственный орган, выдавший разрешение:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование государственного органа, выдавшего разрешение)
____________________________________________________________________
подпись руководителя (уполномоченного лица) (для разрешений на бумажных носителях)
____________________________________________________________________
место печати (при наличии) (для разрешений на бумажных носителях)
______________________________________________________________ место выдачи
СОГЛАСОВАНО:
__________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения уполномоченного органа по изучению недр)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(полностью фамилия, имя и отчество (при наличии) руководителя (уполномоченного лица)
____________________________________________________________________
(подпись) "__" __________ 20__ г.
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование территориального подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды)
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(полностью фамилия, имя и отчество (при наличии) руководителя
(уполномоченного лица)
__________________
(подпись)
"__" __________ 20__ г.
Приложение 3
к Правилам предоставления
права недропользования на
проведение разведки или
добычи общераспространенных
полезных ископаемых,
используемых при
строительстве (реконструкции)
и ремонте автомобильных дорог
общего пользования, железных
дорог, находящихся в
государственной собственности,
а также для реконструкции и
ремонта гидросооружений и
гидротехнических сооружений
Форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу выдать разрешение на добычу общераспространенных полезных ископаемых
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(полностью фамилия, имя и отчество (при наличии), гражданство, дата рождения,
наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, индивидуальный
идентификационный номер физического лица или полное наименование, местонахождение,
бизнес-идентификационный номер юридического лица) в лице__________________
(должность и имя, фамилия и отчество (при наличии) полностью (далее-ФИО)),
действующего на основании ________________ (вид документа, дата и номер) (для
юридических лиц)
Цель недропользования:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указать виды работ, для выполнения которых требуется выдача разрешения) на основании
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указать наименование, номер и дату заключения договора (контракта) подряда)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указать срок действия договора (контракту) подряда)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указать вид общераспространенного полезного ископаемого)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(указать наименование и местонахождение месторождения)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(количество запрашиваемых участков недр и площадь каждого из них с указанием
географических координат угловых точек)
________________
(подпись)
__________________________________________________________________________
Ф.И.О. заявителя (для физических лиц) Ф.И.О. лица, действующего от имени
заявителя (для юридических лиц)
Приложение 4
к Правилам предоставления
права недропользования на
проведение разведки или
добычи общераспространенных
полезных ископаемых,
используемых при
строительстве (реконструкции)
и ремонте автомобильных дорог
общего пользования, железных
дорог, находящихся в
государственной собственности,
а также для реконструкции и
ремонта гидросооружений и
гидротехнических сооружений
Форма
РАЗРЕШЕНИЕ
на добычу общераспространенных полезных ископаемых