Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 2 сәуірдегі № 121 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 3 сәуірде № 20295 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік сақтандыру, базалық әлеуметтік және зейнетақымен қамсыздандыру саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі А.А. Сарбасовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Б. Нурымбетов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2020 жылғы 2 сәуірдегі
№ 121 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі

О внесении изменений в некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 2 апреля 2020 года № 121. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 апреля 2020 года № 20295. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.06.2024 № 228.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту политики социального страхования, базового социального и пенсионного обеспечения Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
СОГЛАСОВАН
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра
труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 2 апреля 2020 года № 121
Перечень некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в которые вносятся изменения

1. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 09.06.2023 № 213 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 26.12.2025 № 419 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. "Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының 2017 жылғы 25 қазандағы № 360 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16057 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 21 желтоқсанда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бектіліген халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту ұйымдарының басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Білуге тиіс:
1995 жылғы 30 тамыздағы Қазақстан Республикасының Конституциясын (бұдан әрі - Қазақстан Республикасының Конституциясы);
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексін (бұдан әрі - Неке және отбасы туралы кодекс);
2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін (бұдан әрі - Еңбек кодексі);
"Қазақстан Республикасында мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі - Мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы заң);
"Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" 1997 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі - Тіл туралы заң);
"Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі - Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек туралы заң);
"Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы" 2002 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі - Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау туралы заң);
"Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы" 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі - Баланың құқықтары туралы заң);
"Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі - Мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы заң);

1. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 09.06.2023 № 213 (вводится в действие с 01.07.2023).
2. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 26.12.2025 № 419 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 октября 2017 года № 360 "Об утверждении Типовых квалификационных характеристик должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения" (зарегистрирован Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16057, опубликован 21 декабря 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
в Типовых квалификационных характеристиках должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций социальной защиты и занятости населения, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Должен знать:
Конституцию Республики Казахстан от 30 августа 1995 года (далее – Конституция Республики Казахстан);
Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" (далее – Кодекс о браке и семье);
Трудовой кодекс Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Трудовой кодекс);
Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 года "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца" (далее – Закон о государственных социальных пособиях);
Закон Республики Казахстан от 11 июля 1997 года "О языках в Республике Казахстан" (далее – Закон о языках);
Закон Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "О государственной адресной социальной помощи" (далее – Закон о государственной адресной социальной помощи);
Закон Республики Казахстан от 11 июля 2002 года "О социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями" (далее – Закон о социальной и медико-педагогической коррекционной поддержке детей с ограниченными возможностями);
Закон Республики Казахстан от 8 августа 2002 года "О правах ребенка в Республике Казахстан" (далее – Закон о правах ребенка);
Закон Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" (далее – Закон о социальной защите инвалидов);

"Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы" 2008 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі - Арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы заң);
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі - Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң);
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі - Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заң);
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңын (бұдан әрі - Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заң);
балаларға, мүгедек балаларға, қарттар мен мүгедектерге қызмет көрсету ұйымының бейінін, мамандануы мен ерекшеліктерін;
социология, психопатология негіздерін, балаларға, зейнет жасындағы адамдарға және мүгедектерге көмектің психологиялық-әлеуметтік аспектілерін;
психопрофилактика негіздерін;
әлеуметтік қызмет көрсету жөнінде алдыңғы отандық және шетелдік тәжірибені;
түрлі әлеуметтік ортадағы жұмыс ерекшеліктерін;
ақпарат жинау және талдау тәсілдерін;
экстремалды ахуалдарды анықтау әдістерін;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2014 жылғы 9 қазандағы № 1077 қаулысымен бекітілген Өрт қауiпсiздiгi қағидаларын (бұдан әрі - Өрт қауiпсiздiгi қағидалары).".
4. "Психологиялық және әлеуметтік жұмыс" кәсіптік стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 30 мамырдағы № 292 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18764 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді эталондық бақылау банкінде 2019 жылғы 4 маусымда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бектіліген "Психологиялық және әлеуметтік жұмыс" кәсіптік стандартында:
кәсіптік стандартқа қосымшада "2003 жылғы 25 сәуірдегі "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы" сөздерін "2019 жылғы 26 желтоқсандағы "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы" деген сөздермен алмастырылсын.
5. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.06.2024 № 228 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Закон Республики Казахстан от 29 декабря 2008 года "О специальных социальных услугах" (далее – Закон о специальных социальных услугах);
Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее – Закон о пенсионном обеспечении);
Закон Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции" (далее – Закон о противодействии коррупции);
Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон об обязательном социальном страховании);
профиль, специализацию и особенности организации обслуживания детей, детей-инвалидов, престарелых и инвалидов;
основы социологии, психопатологии, психо-социальные аспекты помощи детям, лицам пенсионного возраста и инвалидам;
основы психопрофилактики;
передовой отечественный и зарубежный опыт по оказанию социальных услуг;
специфику работы в различной социальной среде;
формы и методы воспитательной и социальной работы;
способы сбора и анализа информации;
методы выявления экстремальных ситуаций;
Правила пожарной безопасности, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2014 года № 1077 (далее – Правила пожарной безопасности).".
4. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 мая 2019 года № 292 "Об утверждении профессионального стандарта "Психологическая и социальная работа" (зарегистрирован Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18764, опубликован 4 июня 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
в профессиональном стандарте "Психологическая и социальная работа", утвержденном указанным приказом:
в приложении к профессиональному стандарту слова "Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" заменить словами "Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об обязательном социальном страховании".
5. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.06.2024 № 228 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).