Жамбыл облысында әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыру қағидаларын бекіту туралы
Жамбыл облысы әкімдігінің 2019 жылғы 7 қарашадағы № 248 қаулысы. Жамбыл облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 11 қарашада № 4395 болып тіркелді. Күші жойылды- Жамбыл облысы әкімдігінің 2026 жылғы 27 ақпандағы № 39 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды- Жамбыл облысы әкімдігінің 27.02.2026 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы заңының және "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағының 17-10) тармақшасына сәйкес Жамбыл облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жамбыл облысында әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыру қағидалары бекітілсін.
2. Жамбыл облысы әкімдігінің ауыл шаруашылығы басқармасы коммуналдық мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он күнтізбелік күн ішінде оны ресми жариялауға жіберуді;
3) осы қаулының Жамбыл облысы әкімдігінің интернет – ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары М. Шүкеевке жүктелсін.
4. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі А. Мырзахметов
Жамбыл облысы әкімдігінің
2019 жылғы _______
"___" №__ қаулысымен
бекітілген
Жамбыл облысында әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыру қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жамбыл облысында әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Агроөнеркәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 2-тармағы 17-10) тармақшасына сәйкес әзірленген және әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асырудың жалпы тәртiбiн айқындайды.

Об утверждении правил реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары в Жамбылской области
Постановление акимата Жамбылской области от 7 ноября 2019 года № 248. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 11 ноября 2019 года № 4395. Утратило силу постановлением акимата Жамбылской области от 27 февраля 2026 года № 39.
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Жамбылской области от 27 .02. 2026 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года и подпунктом 17-10) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" акимат Жамбылской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары в Жамбылской области.
2. Коммунальному государственному учреждению управлению сельского хозяйства акимата Жамбылской области в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления его направление на официальное опубликование;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Жамбылской области.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области М. Шукеева.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области А. Мырзахметов
Утвержден
Постановлением акимата
Жамбылской области
от "___" _______ 2019 года № ___
Правила реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары в Жамбылской области Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары в Жамбылской области (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 17-10) пункта 2 статьи 7 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий" и определяют общий порядок реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары.

2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) азық-түлiк тауарларының өңірлік тұрақтандыру қоры – Жамбыл облысы аумағында аграрлық азық-түлік нарығына реттеушілік әсер ету және азық-түлiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн құрылған азық-түлiк тауарларының жедел қоры;
2) азық-түлiк тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорын жаңарту – азық-түлік тауарларының сақталу мерзімі аяқталғанға дейін оларды өткізу немесе жаңа сақталу мерзімімен немесе келесі жылдың жаңа егінінен дәл сондай көлемдегі азық-түлік тауарларын кейін жеткізе отырып, азық-түлік тауарларының сақталу мерзімі аяқталғанға дейін оларды қайтару;
3) азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорын қалыптастыру– сатып алу интервенциялары, азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорына азық-түлік тауарларын орналастыру және сақтау;
4) азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорын пайдалану– тауар интервенцияларын жүргізу және азық-түлiк тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорын жаңарту мақсатында азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорынан азық-түлік тауарларын өткізу;
5) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары– тізбесі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін, олардың есебінен адамның физиологиялық қажеттіліктері қанағаттандырылатын азық-түлік тауарлары;
6) мамандандырылған ұйымдар–әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті бағаларды белгілеу жөніндегі шараларды қоспағанда, әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыратын, тізбесі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 9 қазандағы №1279 қаулысымен бекітілген, ұйымдар;
7) сатып алу интервенциялары– облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аумағында, бағалар төмендеген кезде және/немесе Қазақстан Республикасы аумағында төтенше жағдай енгізілгенде, мамандырылған ұйымдардың азық-түлік тауарларын сатып алу жөніндегі іс-шаралар;
8) тауар интервенциялары – бағалар өскен кезде ішкі нарықты тұрақтандыру мақсатында жүзеге асырылатын, азық-түлiк тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорларынан ішкі нарықта азық-түлік тауарларын өткізу жөніндегі іс-шаралар;
9) шекті сауда үстемесі – ішкі сауда субъектілерінің түпкілікті тұтынушыларға азық-түлік тауарларын өткізуі кезінде бағаны айқындау үшін қалыптастырылатын сауда үстемесі.
Ескерту. 2 – тармақ жаңа редакцияда- Жамбыл облысы әкімдігінің 12.05.2020 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) региональный стабилизационный фонд продовольственных товаров – оперативный запас продовольственных товаров, созданный для оказания регулирующего воздействия на агропродовольственный рынок и обеспечения продовольственной безопасности на территории Жамбылской области;
2) освежение регионального стабилизационного фонда продовольственных товаров – реализация продовольственных товаров до истечения сроков их хранения или возврат продовольственных товаров до истечения сроков их хранения поставщику с последующей поставкой такого же объема продовольственных товаров с новым сроком хранения или с нового урожая следующего года;
3) использование регионального стабилизационного фонда продовольственных товаров – реализация продовольственных товаров из регионального стабилизационного фонда продовольственных товаров с целью проведения товарных интервенций и освежения регионального стабилизационного фонда продовольственных товаров;
4) формирование регионального стабилизационного фонда продовольственных товаров – закупочные интервенции, размещение и хранение продовольственных товаров в региональном стабилизационном фонде продовольственных товаров;
5) социально значимые продовольственные товары – продовольственные товары, за счет которых удовлетворяются физиологические потребности человека, перечень которых утверждается постановлением Правительства Республики Казахстан;
6) специализированные организации – организации, реализующие механизмы стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары, за исключением мер по установлению предельных цен на социально значимые продовольственные товары, перечень которых утвержден постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2012 года №1279;
7) закупочные интервенции – мероприятия по закупке специализированными организациями продовольственных товаров, при снижении цен на территории областей, городов республиканского значения, столицы и/или при введении чрезвычайного положения на территории Республики Казахстан;
8) товарные интервенции – мероприятия по реализации продовольственных товаров на внутреннем рынке из региональных стабилизационных фондов продовольственных товаров, осуществляемые в целях стабилизации внутреннего рынка при росте цен;
9) предельная торговая надбавка – торговая надбавка, формируемая для определения цены при реализации субъектами внутренней торговли продовольственных товаров конечным потребителям.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления акимата Жамбылской области от 12.05.2020 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня опубликования).

3. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктері осы Қағидаларға сәйкес іске асырылады.
4. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерінің тиімді және уақтылы қолданылуын қамтамасыз ету мақсатында Жамбыл облысының әкімі Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыруды қамтамасыз ету жөніндегі комиссияны (бұдан әрі – Комиссия) құрайды және оның құрамын бекітеді.
5. Комиссияның төрағасы Жамбыл облысы әкімінің орынбасары болып табылады, кәсіпкерлік, сауда және ауыл шаруашылығы басқармаларының (бөлімдерінің) қызметкерлері, сондай-ақ жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерінің және қоғамдық ұйымдардың өкілдері Комиссия мүшелері болып табылады. Комиссия өз қызметін тұрақты негізде жүзеге асырады.
6. Комиссияның сандық құрамы тақ болуы және кемінде тоғыз адамнан тұруы тиіс. Бұл ретте комиссия мүшелерінің үштен екісі жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерінің және қоғамдық ұйымдардың өкілдері болуы тиіс. Комиссия хатшысы оның мүшесі болып табылмайды.
Комиссияның жұмыс органы (бұдан әрі – жұмыс органы) жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган болып табылады.
7. Комиссияның құзыретіне мыналар жатады:
1) Жамбыл облысы аумағында әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына тұрақтандыру тетіктерін немесе тетіктерінің бірін іске асыру, тоқтата тұру туралы шешім қабылдау;
2) азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорын құру және пайдалану тетігін іске асыру мақсатында азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорына сатып алынатын азық-түлік тауарларының тізбесін және ең төменгі жылдық қорын анықтау;
3) осы Қағидаларға сәйкес қарыз беру үшін мамандандырылған ұйымда алдын ала конкурстық іріктеуден өткен кәсіпкерлік субъектісін айқындау және мамандандырылған ұйым және кәсіпкерлік субъектісі арасында жасалатын қарыз беру шартының жобасымен келісу;
4) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті сауда үстемесін және бөлшек сауданың ең жоғары бағаларын айқындау үшін мамандандырылған ұйымның ұсыныстарын қарау.
8. Комиссияның жұмысын құруды және ұйымдастыруды Жамбыл облысының әкімдігі қамтамасыз етеді.
9. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыру үшін жұмыс органы әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыратын мамандандырылған ұйымнан әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті бағаларды белгілеу жөніндегі шараларды қоспағанда, әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыру туралы үш жыл мерзімге шарт жасасу (бұдан әрі-шарт) жолымен көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асырады.

3. Механизмы стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары реализуются в соответствии с Правилами.
4. В целях обеспечения эффективного и своевременного применения механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары аким Жамбылской области образует Комиссию по обеспечению реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары (далее – Комиссия) и утверждает ее состав.
5. Председателем Комиссии является заместитель акима Жамбылской области, членами Комиссии являются сотрудники управлений (отделов) предпринимательства и сельского хозяйства, а также представители объединений субъектов частного предпринимательства и общественных организаций. Комиссия осуществляет свою деятельность на постоянной основе.
6. Количественный состав Комиссии должен быть нечетным и составлять не менее девяти человек. При этом две трети членов Комиссии должны являться представителями объединений субъектов частного предпринимательства и общественных организаций. Секретарь Комиссии не является ее членом.
Рабочим органом комиссии является исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета (далее – Рабочий орган).
7. К компетенции Комиссии относятся:
1) принятие решения о реализации, приостановлении механизмов или одного из механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары на территории Жамбылской области;
2) определение перечня и минимального годового запаса продовольственных товаров, закупаемых в региональный стабилизационный фонд продовольственных товаров в целях реализации механизма по формированию и использованию стабилизационного фонда продовольственных товаров;
3) в соответствии с настоящими Правилами определение субъекта предпринимательства, прошедшего предварительный конкурсный отбор в специализированной организации для выдачи займа и согласование проекта договора займа, заключаемого между специализированной организацией и субъектом предпринимательства;
4) рассмотрение предложений специализированной организации для определения предельной торговой надбавки и максимальных цен розничной торговли на социально значимые продовольственные товары.
8. Образование и организацию работы Комиссии обеспечивает акимат Жамбылской области.
9. Для реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары рабочий орган осуществляет закуп услуг у специализированной организации, реализующей механизмы стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары, за исключением мер по установлению предельных цен на социально значимые продовольственные товары, путем заключения договора о реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары (далее - договор) сроком на три года.

9-1. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыру туралы шарттың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейінгі үш жылдық кезеңге жұмыс органы мамандандырылған ұйыммен тұрақтандыру қорының заттай және ақшалай мәндегі өтпелі активтері туралы міндеттемелері көрсетілген қосымша келісім жасасады.
Тұрақтандыру қоры таратылған жағдайда, мамандандырылған ұйым азық-түлік тауарларын сатып алу үшін пайдаланылған бюджет қаражатының жергілікті бюджетке қайтарылуын қамтамасыз етеді.
Егер, мамандандырылған ұйымның шешімі бойынша азық-түлік тауарларын өткізу сатып алу бағасынан төмен баға бойынша жүзеге асырылса, онда соманың қайтарылуы сатып алу және өткізу бағаларының айырмасын шегере отырып жүзеге асырылады.
9-2. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыратын мамандандырылған ұйымның үстеме шығыстары азық-түлік тауарларының белгіленген және нарықтық бағаларының айырмасы есебінен жабылады.
Ескерту. 9 – тармаққа өзгерістер енгізілді - Жамбыл облысы әкімдігінің 12.05.2020 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті бағаларды белгілеу жөніндегі шараларды қоспағанда, әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыратын мамандандырылған ұйымдардың (бұдан әрі - мамандандырылған ұйым) тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
11. Жамбыл облысының әкімдігі ай сайын айдың 20 дейін Қазақстан Республикасы ауыл шаруашылығы, сауда және интеграция министрліктеріне әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерінің іске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынады.
Мамандандырылған ұйым жұмыс органы белгілеген нысан бойынша және мерзімде Жамбыл облысының азық-түлік тауарларының тұрақтандыру қорын қалыптастыру және пайдалану жөніндегі есептерді және қарыз алған кәсіпкерлік субъектілерінің әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру тетіктерін іске асыру барысы туралы ақпаратты жұмыс органына ұсынады.
Ескерту. 11 – тармаққа өзгерістер енгізілді - Жамбыл облысы әкімдігінің 12.05.2020 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру бойынша тетіктерді іске асыру тәртібі
12. Аграрлық азық-түлік нарығына реттеушілік әсер ету және әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының нарығын тұрақтандыру мақсатында жергілікті атқарушы органдар әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандырудың:

9-1. До истечения срока действия договора о реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары на трехлетний период рабочий орган заключает со специализированной организацией дополнительное соглашение с указанием обязательств о переходящих активах стабилизационного фонда в натуральном и денежном выражении.
В случае упразднения стабилизационного фонда, специализированная организация обеспечивает возврат бюджетных средств, использованных для закупа продовольственных товаров в местный бюджет.
Если по решению специализированной организации реализация продовольственных товаров осуществлена по ценам ниже закупочных, то возврат суммы осуществляется за минусом разницы цены закупа и реализации.
9-2. Накладные расходы специализированной организации, реализующей механизмы стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары, покрываются за счет разницы между фиксированной и рыночной ценами на продовольственные товары.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенным постановлением акимата Жамбылской области от 12.05.2020 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня опубликования).
10. Перечень специализированных организаций, реализующих механизмы стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары, за исключением мер по установлению предельных цен на социально значимые продовольственные товары (далее – специализированная организация), утверждается Правительством Республики Казахстан.
11. Акимат Жамбылской области ежемесячно до 20 числа месяца представляет в министерства сельского хозяйства и торговли и интеграции Республики Казахстан информацию о ходе реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары.
Специализированная организация представляет Рабочему органу отчеты по формированию и использованию стабилизационного фонда продовольственных товаров Жамбылской области и информацию о ходе реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары субъектами предпринимательства получившие займы по форме и сроки установленные Рабочим органом.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными постановлением акимата Жамбылской области от 12.05.2020 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня опубликования).
Глава 2. Порядок реализации механизмов по стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары
12. В целях оказания регулирующего воздействия на агропродовольственный рынок и стабилизации рынка социально значимых продовольственных товаров акиматом Жамбылской области реализуются следующие механизмы стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары:

1) тұрақтандыру қорының қызметі;
2) кәсіпкерлік субъектілеріне қарыз беру тетіктерін іске асырады.
1-параграф. Азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорлары қызметінің тәртібі
13. Азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорларының қызметі Жамбыл облысының азық-түлік тауарларын тұрақтандыру қорын қалыптастыру және пайдалану жолымен жүзеге асырылады.
14. Азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорын қалыптастыру мен пайдалану жөніндегі тетікті іске асыру мақсатында Комиссия сұраныс пен ұсыныстың өңірлік балансының (өндіріс көлемі, азық-түлік тауарларымен қамтамасыз етілуі, олардың тауарларының жылжытылуы, қордың болуы), егіс алаңдары (жоспарлы), егіннің болжамды шығымы, өткен күнтізбелік жыл ішінде қалыптасқан бағалар туралы мәліметтердің, сондай-ақ өзге де мәліметтер негізінде азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорына сатып алынатын азық-түлік тауарларының тізбесін, минималды жылдық қорды, сондай-ақ шекті сауда үстемесін және бөлшек сауданың максималды бағасын айқындайды.
15. Азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорына сатып алуға қажетті әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының тізбесі "Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 1 наурыздағы № 145 қаулысымен бекітілген тізімнен қалыптастырылады.
16. Мамандандырылған ұйым өткізетін әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті сауда үстемесі "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңы 19-бабының 1-тармағына сәйкес, Статистикалық жұмыстар жоспарына сәйкес Жамбыл облысының мемлекеттік статистика органы қалыптастыратын әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының ресми нарықтық мәндерінен он немесе одан да көп пайызға төмен бағаларды ұстап тұру, алайда "Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін және оларға бөлшек сауда бағаларының шекті рұқсат етілген мөлшерін белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 30 наурыздағы №282 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11245 болып тіркелген) сәйкес бекітілген әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерінен он төрт пайызға аспауын ескеріле отырып қалыптастырылады.
Мамандандырылған ұйым Комиссияның және жұмыс органының қарауына әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының шекті сауда үстемесін, ең төменгі жылдық қорларын және бөлшек сауданың ең жоғары бағаларын айқындау жөнінде ұсыныстар енгізеді.
Бөлшек сауданың ең жоғары бағасын анықтау үшін мамандандырылған ұйым жұмыс органына тауарларға бөлшек бағалардың ең жоғары тоқсандық шектерін көрсете отырып ұсыныс енгізеді. Жұмыс органы ұсынылған бағаны әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерімен салыстырады және осы Қағидалардың 16 тармағының талаптарын ескере отырып, Комиссияның қарауына өз ұсынымдарын енгізеді.
Қорлардың ең аз көлемі облыстағы қала халқының тамақ өнімдерін тұтынудың ең аз физиологиялық нормалары негізінде есептеледі. Бұл ретте қорлардың ең аз көлемі бес пайызға сұраныстың болжамды маусымын қамтамасыз етуге тиіс.

1) деятельность стабилизационных фондов;
2) предоставление займа субъектам предпринимательства.
Параграф 1. Порядок деятельности региональных стабилизационных фондов продовольственных товаров
13. Деятельность региональных стабилизационных фондов продовольственных товаров осуществляется путем формирования и использования регионального стабилизационного фонда продовольственных товаров Жамбылской области.
14. В целях реализации механизма по формированию и использованию регионального стабилизационного фонда продовольственных товаров Комиссия определяет перечень, минимальный годовой запас, предельную торговую надбавку и максимальные цены розничной торговли социально значимых продовольственных товаров, закупаемых в региональный стабилизационный фонд продовольственных товаров на основе регионального баланса спроса и предложения (объемы производства и обеспеченность продовольственными товарами, их товародвижение, наличие запасов), сведений о посевных площадях (плановых), прогнозном урожае, сложившихся ценах за прошедший календарный год, иных сведений.
15. Перечень социально значимых продовольственных товаров, необходимых для закупа в региональный стабилизационный фонд продовольственных товаров формируется из перечня социально значимых продовольственных товаров, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 марта 2010 года № 145 "Об утверждении перечня социально значимых продовольственных товаров".
16. Предельная торговая надбавка на социально значимые продовольственные товары, реализуемые специализированной организацией, формируется с учетом удержания цен на десять или более процентов ниже официальных рыночных значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары, формируемые органами государственной статистики Жамбылской области согласно Плану статистических работ в соответствии с пунктом 1 статьи 19 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", но не выше четырнадцати процентов от пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары утвержденных в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 марта 2015 года №282 "Об утверждении правил установления пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары и размера предельно допустимых розничных цен на них" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан №11245).
Специализированная организация вносит на рассмотрение комиссии и рабочему органу предложения по определению предельной торговой надбавки, минимальных годовых запасов и максимальных цен розничной торговли социально значимых продовольственных товаров.
Для определения максимальной цены розничной торговли специализированная организация вносит предложение рабочему органу с указанием максимальных пределов розничных цен на товары по квартально. Рабочий орган в течение десяти рабочих дней сопоставляет предложенные цены с пороговыми значениями розничных цен социально значимых продовольственных товаров, и вносит на рассмотрение комиссии свои рекомендации с учетом требований пункта 16 настоящих Правил.
Минимальный объем запасов рассчитывается на основании минимальных физиологических норм потребления продуктов питания городским населением области. При этом минимальный объем запасов должен обеспечить прогнозный сезон спроса на пять процентов.

Ескерту. 16 – тармаққа өзгерістер енгізілді - Жамбыл облысы әкімдігінің 12.05.2020 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Комиссия енгізілген материалдарды қарағаннан кейін тұрақтандыру қорының әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының тізбесін, ең төменгі жылдық қорларын, шекті сауда үстемесін және бөлшек сауданың ең жоғары бағасын анықтау үшін Жамбыл облысының әкіміне ұсынымдар енгізеді.
18. Жамбыл облысы әкімдігінің қаулысымен Комиссияның ұсынымы негізінде сатып алынатын азық-түлік тауарларының тізбесі, ең төменгі жылдық қоры, олар үшін белгіленген шекті сауда үстемелері мен бөлшек сауданың ең жоғары бағалары бекітіледі.
19. Өңірлік тұрақтандыру қорларын қалыптастыру кезінде азық-түлік тауарлары тікелей өндірушілерден және (немесе) ауыл шаруашылығы өндірушілерінен сатып алынады, егер белгілі бір азық-түлік тауарының жергілікті өндірісі болмаған немесе жеткілікті дамымаған жағдайда, онда сатып алу көтерме кәсіпорындардан (дистрибьюторлардан) жүзеге асырылады.
Ескерту. 19 – тармақ жаңа редакцияда- Жамбыл облысы әкімдігінің 12.05.2020 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Өңірлік тұрақтандыру қорларына сатып алынатын азық-түлiк тауарлары "Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тамақ өнімдерін сақтау, тасымалдау және өткізу кезінде оның қауіпсіздігіне қойылатын талаптарға сәйкес болуы тиіс.
21. Мамандандырылған ұйым статистикалық деректер және басқа да көздер негізінде өңірдің азық-түлік тауарларының ішкі нарығына және агроөнеркәсіптік кешен өнімдерінің нарықтарына тұрақты негізде талдау (өндіріс көлемі және азық-түлік тауарларымен қамтамасыз етілуі, олардың тауарларының жылжытылуы, қордың, бағалардың болуы) жүргізеді, өңірлік тұрақтандыру қорына сатып алынатын азық-түлік тауарларының көлемін айқындайды және егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе конкурстық тәртіппен сатып алу интернвенциялары туралы шешімді қабылдайды.
Ескерту. 21 – тармақ жаңа редакцияда- Жамбыл облысы әкімдігінің 12.05.2020 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Конкурстық іріктеу аяқталғаннан кейін мамандандырылған ұйым конкурс жеңімпазымен (жеткізушімен) осы Қағидалардың талаптарын ескеретін азық-түлік тауарларын сатып алу шартын он екі ай мерзімге жасасады.
Бұл ретте жеткізуші мен мамандандырылған ұйымның келісімі бойынша шарттың қолданылуы аяқталғанға дейін оның мерзімі осы Қағиданың 25 тармағында белгіленген мақсаттарда тауарлардың жартысынан көбін өткізген болса келесі он екі айға ұзартуға болады. Мерзімі ұзартылған жағдайда, жеткізуші сол сәтте нақты өткізілген тауардың ақша қаражатының сомасын мамандандырылған ұйымға қайтаруды қамтамасыз етеді.
Егер осы тармақтың талаптарына қол жеткізілмесе, шарт мерзімінің соңғы күні жеткізуші мамандандырылған ұйымға осы Қағиданың шеңберінде бөлінген ақша қаражатының сомасын толық көлемде қайтаруды қамтамасыз етеді, ал шарт талаптары бұзылған жағдайда өнім беруші бұзушылық фактісі анықталған немесе бұзылған сәттен бастап соманы мерзімінен бұрын қайтаруды қамтамасыз етеді.

Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными постановлением акимата Жамбылской области от 12.05.2020 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня опубликования).
17. Комиссия после рассмотрения внесенных материалов специализированной организации вносит рекомендацию акиму Жамбылской области для определения перечня, минимальных годовых запасов, предельную торговую надбавку и максимальные цены розничной торговли социально значимых продовольственных товаров стабилизационного фонда.
18. Постановлением акимата Жамбылской области на основании рекомендации Комиссии утверждаются перечень, минимальный годовой запас закупаемых продовольственных товаров, устанавливаемые для них предельные торговые надбавки и максимальные цены розничной торговли.
19. При формировании регионального стабилизационного фонда закуп продовольственных товаров осуществляется непосредственно у производителей и (или) сельхозпроизводителей, в случае если местное производство определенного продовольственного товара отсутствует или недостаточно развито, то закуп может осуществляется у оптовых предприятий (дистрибьюторов).
Сноска. Пункт 19 - в редакции постановления акимата Жамбылской области от 12.05.2020 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня опубликования).
20. Продовольственные товары, закупаемые в стабилизационный фонд Жамбылской области, должны соответствовать требованиям к безопасности пищевой продукции при ее хранении, транспортировке и реализации согласно Закону Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности пищевой продукции".
21. Специализированная организация на основе статистических данных и других источников проводит постоянный анализ внутреннего рынка продовольственных товаров региона и рынков продукции агропромышленного комплекса (объемы производства и обеспеченность продовольственными товарами, их товародвижение, наличие запасов, цен), определяет объемы продовольственных товаров, закупаемых в региональный стабилизационный фонд, и принимает решение о закупочных интервенциях в конкурсном порядке если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 21 - в редакции постановления акимата Жамбылской области от 12.05.2020 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня опубликования).
22. По завершению конкурсного отбора специализированная организация заключает с победителем конкурса (поставщиком) договор закупа продовольственных товаров учитывающие требования настоящих Правил сроком на двенадцать месяцев.
При этом по соглашению с поставщиком и специализированной организации до завершения действия договора его срок может продлеваться на следующие двенадцать месяцев при реализации больше половины товаров в целях установленных пунктом 25 настоящих Правил. В случае продления срока, поставщик обеспечивает возврат специализированной организации суммы денежных средств фактически реализованного на тот момент товара.
Если требования настоящего пункта не достигнуты, последний день срока договора поставщик обеспечивает в полном объеме возврат специализированной организации суммы денежных средств выделенных в рамках настоящих Правил, а в случае нарушения условий договора поставщик с момента нарушения или установления факта нарушения досрочно обеспечивает возврат суммы.

23. Өңірлік тұрақтандыру қорын пайдалануды тауар интервенцияларын жүргізу және азық-түлік тауарларын жаңарту жолымен мамандандырылған ұйым және оның жеткізушілері жүзеге асырады.
24. Жұмыс органы мамандандырылған ұйыммен бірге тұрақты негізде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының бағасына және ішкі нарығына мониторинг жүргізеді.
25. Мамандандырылған ұйым аграрлық азық-түлік нарығына реттеушілік ықпал етуді қажет ететін баға деңгейінің көтерілуі жағдайында, екі жұмыс күнінен кешіктірмей, тауар интервенцияларын жүргізу туралы шешім қабылдайды.
Шешім қабылданған күні мамандандырылған ұйым сауда үстемесі, бөлшек сауданың ең жоғары бағасы және осы Қағидаларда белгіленген көлем шегінде мамандандырылған ұйым және (немесе) жеткізуші айқындаған бөлшек сауда объектілері арқылы тауар интервенциясын іске асыру туралы жеткізушілерді хабардар етеді.
Тауар интервенциясын жүргізу кезінде тауарлардың қолда бар көлемі оны сақтау мерзімін ескере отырып, тауар интервенциясын жүргізудің болжамды уақытына пропорционалды бөлінеді.
Ескерту. 25 – тармаққа өзгерістер енгізілді - Жамбыл облысы әкімдігінің 12.05.2020 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26. Егер осы Қағидалардың 25 тармағында көрсетілген жағдайлар туындамаса, онда мамандандырылған ұйым мен оның жеткізушілері сақтау мерзімінің немесе болжамды маусымның жартысы өткеннен кейін болжамды маусымның соңына дейін мерзімге қажетті қорды қамтамасыз ете отырып, болжамды маусымның өткен уақытында талап етілмеген тауарлардың бір бөлігінің тауар интервенциясын тұрақты жүргізеді.
27. Мамандандырылған ұйым өз бетінше және өзінің жеткізушісі арқылы өңірлік тұрақтандыру қорын уақтылы жаңарту мақсатында тұрақты негізде өңірлік тұрақтандыру қорының азық-түлік тауарларының сақталу мерзімдерін қамтамасыз етеді.
28. Өңірлік тұрақтандыру қорын жаңарту азық-түлік тауарларының сақталу мерзімі аяқталғанға дейін өңірлік тұрақтандыру қорынан азық-түлік тауарларын өткізу немесе кейін дәл сондай көлемдегі және сападағы жаңа сақталу мерзімімен немесе келесі жылғы жаңа шығымнан азық-түлік тауарларын жеткізе отырып, азық-түлік тауарларының сақталу мерзімі аяқталғанға дейін азық түлік тауарларын қайтару жолымен осы Қағидалардың 22 тармағы екінші бөлігінің талаптары ескеріле отырып жүзеге асырылады.
29. Өңірлік тұрақтандыру қорының азық-түлік тауарларының тауар интервенциялары, азық-түлік тауарларын жаңарту үшін мамандандырылған ұйым және оның жеткізушілері өздерінің өткізу нүктелері және (немесе) азық-түлік тауарларын өткізетін сауда объектілері арқылы, сондай-ақ өңдеу кәсіпорындары шекті сауда үстемесі және бөлшек сауданың ең жоғарғы бағасы шегінде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын өндіру үшін өткізуді жүзеге асырады.
Бұл ретте өңдеу кәсіпорны өндірген дайын азық-түлік тауарының бағасы Жамбыл облысының әкімі бекітетін шекті рұқсат етілген бөлшек сауда бағасынан аспайды және мамандандырылған ұйымның өңдеу кәсіпорнымен жасасқан өткізу туралы шартында айтылады.

23. Использование регионального стабилизационного фонда осуществляется специализированной организацией и его поставщиками путем проведения товарных интервенций и освежения продовольственных товаров.
24. Рабочий орган совместно со специализированной организацией на постоянной основе проводит мониторинг цен на социально значимые продовольственные товары и анализ внутреннего рынка.
25. Специализированная организация принимает решение о проведении товарных интервенций не позднее двух рабочих дней в случае повышения уровня цен, при котором необходимо регулирующее воздействие на агропродовольственный рынок.
В день принятия решения специализированная организация уведомляет поставщиков о проведении товарной интервенции через объекты розничной торговли, определенные специализированной организацией и (или) поставщиком в пределах торговой надбавки, максимальных цен розничной торговли и объемов установленных настоящими Правилами.
Имеющийся объем товаров при проведении товарной интервенции распределяется пропорционально прогнозному времени проведения товарной интервенции с учетом срока его хранения.
Сноска. Пункт 25 с изменениями, внесенными постановлением акимата Жамбылской области от 12.05.2020 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня опубликования).
26. Если случая указанные в пункте 25 настоящих Правил не возникнут, то специализированная организация и его поставщики по истечению половины срока хранения или прогнозного сезона регулярно проводят товарную интервенцию части товаров невостребованных за истекшее время прогнозного сезона с обеспечением необходимого запаса на остаток времени до конца прогнозного сезона.
27. В целях своевременного освежения регионального стабилизационного фонда специализированная организация самостоятельно и через своего поставщика на постоянной основе обеспечивает сроки хранения продовольственных товаров регионального стабилизационного фонда.
28. Освежение регионального стабилизационного фонда осуществляется до истечения сроков хранения продовольственных товаров, путем реализации продовольственного товара из регионального стабилизационного фонда или возврата продовольственных товаров до истечения сроков их хранения поставщику с последующей поставкой такого же объема и качества продовольственных товаров с новым сроком хранения или с нового урожая следующего года с учетом требований части второй пункта 22 настоящих Правил.
29. Реализация продовольственных товаров регионального стабилизационного фонда для товарных интервенций, освежения продовольственных товаров осуществляется специализированной организацией и его поставщиками через собственные точки сбыта и (или) торговые объекты поставщиков, а также перерабатывающим предприятиям для производства социально значимых продовольственных товаров в пределах предельной торговой надбавки и максимальных цен розничной торговли.
При этом цена готового продовольственного товара, произведенного перерабатывающим предприятием, не превышает его предельно допустимой розничной цены, утвержденной решением акима Жамбылской области, и оговаривается в договоре о реализации, заключенном специализированной организацией с перерабатывающим предприятием.

Ескерту. 29 – тармаққа өзгерістер енгізілді - Жамбыл облысы әкімдігінің 12.05.2020 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
30. Тауар интервенциясының бағасы осы Қағиданың 16 тармағында белгіленген шектеулерден аспауы тиіс.
Мамандандырылған ұйым және ол белгілеген өнім берушілер тауарларды бөлшек сауда субъектілеріне өткізу кезінде әрбір нақты жағдайда тауар интервенциясының көтерме бағасын дербес айқындайды, бұл ретте азық-түлік тауарларын сатып алу бағаларынан төмен сатылуы мамандандырылған ұйымның шешімі негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 30 – тармақ жаңа редакцияда- Жамбыл облысы әкімдігінің 12.05.2020 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
31. Жұмыс органы мамандандырылған ұйыммен бірлесіп тауар интервенцияларын жүзеге асыратын сауда объектілерінің орналасқан жері туралы ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдары және өздерінің ресми сайттары арқылы халыққа жеткізу бойынша ақпараттық жұмыс жүргізеді.
2-параграф. Кәсіпкерлік субъектілеріне қарыз беру тәртібі
32. Жұмыс органы әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тұрақтандыру мақсатында Комиссия айқындайтын азық-түлік тауарларының тізбесіне сәйкес мамандандырылған ұйымға кейін кәсіпкерлік субъектілеріне беру үшін қарыз береді. Қарыз беру қарыз шартын жасасу жолымен қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және ақылылық талаптарымен жүзеге асырылады.
Ескерту. 32 – тармақ жаңа редакцияда- Жамбыл облысы әкімдігінің 12.05.2020 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
33. Мамандандырылған ұйым осы Қағидалардың талаптарын ескеретін кәсіпкерлік субъектілеріне қарыз беру жөніндегі шарттың жобасын әзірлейді және оны Комиссияның келісуіне енгізеді.
34. Бағаларды тұрақтандыру мамандандырылған ұйымның Комиссия айқындаған кәсіпкерлік субъектілерінің әлеуметтiк маңызы бар азық-түлiк тауарларына белгіленген төмендетілген бөлшек/көтерме сауда бағаларын белгілеуі жолымен қамтамасыз етіледі.
Ескерту. 34 – тармақ жаңа редакцияда- Жамбыл облысы әкімдігінің 12.05.2020 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
35. Мамандандырылған ұйым жыл сайын 30 қаңтарға дейінгі мерзімде шартта тұрған кәсіпкерлік субъектілерін қарыздың негізгі шартының ажырамас бөлігі болып табылатын төмендетілген бөлшек сауда және көтерме бағаларының мөлшері туралы жазбаша хабардар етеді.

Сноска. Пункт 29 с изменениями, внесенными постановлением акимата Жамбылской области от 12.05.2020 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня опубликования).
30. Цена товарной интервенции не должна превышать ограничения, установленные пунктом 16 настоящих Правил.
Специализированная организация и определенные им поставщики при реализации товаров субъектам розничной торговли в каждом конкретном случае самостоятельно определяют оптовую цену товарной интервенции, при этом реализация продовольственных товаров по ниже закупочным ценам осуществляется на основании решения специализированной организации.
Сноска. Пункт 30 - в редакции постановления акимата Жамбылской области от 12.05.2020 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня опубликования).
31. Рабочий орган совместно со специализированной организацией проводят информационную работу по доведению информации до населения через средства массовой информации и свои официальные сайты о местонахождении торговых объектов, осуществляющих товарные интервенции.
Параграф 2. Порядок предоставления займа субъектам предпринимательства
32. Рабочий орган в целях стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары предоставляет займ специализированной организации для последующего предоставления субъектам предпринимательства в соответствии с перечнем продовольственных товаров, определяемым Комиссией. Предоставление займа осуществляется на условиях возвратности, обеспеченности и платности путем заключения договора займа.
Сноска. Пункт 32 - в редакции постановления акимата Жамбылской области от 12.05.2020 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня опубликования).
33. Специализированная организация разрабатывает проект договора по предоставлению займа субъектам предпринимательства учитывающие требования настоящих Правил и вносить его на согласование Комиссии.
34. Стабилизация цен обеспечивается путем установления специализированной организацией фиксированных сниженных розничных/оптовых цен на социально значимые продовольственные товары субъектов предпринимательства определенные Комиссией.
Сноска. Пункт 34 - в редакции постановления акимата Жамбылской области от 12.05.2020 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня опубликования).
35. Специализированная организация ежегодно в срок до 30 января письменно уведомляет субъектов предпринимательства состоящих в договоре займа о размерах сниженных розничных и оптовых цен, которая является неотъемлемой частью основного договора займа.

Ескерту. 35 – тармақ жаңа редакцияда- Жамбыл облысы әкімдігінің 12.05.2020 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
36. Қарыз беру үшін кәсіпкерлік субъектілерін Комиссия Осы қағидаларда белгіленген кәсіпкерлік субъектілеріне қойылатын талаптарға (өлшемшарттарға) сәйкес алдын ала конкурстық іріктеу бойынша айқындайды.
37. Кәсіпкерлік субъектісі мамандандырылған ұйымның қарызды қайтару бойынша міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз етеді. Міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету мынадай түрде беріледі: кепіл және/немесе банктік кепілдендіру және/немесе сақтандыру шарты және/немесе үшінші тұлғалардың кепілдік/кепілгерлігі және/немесе корпоративтік кепілдендіру. Міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жазбаша нысанда рәсімделеді.
Ескерту. 37 – тармақ жаңа редакцияда- Жамбыл облысы әкімдігінің 12.05.2020 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
38. Мамандандырылған ұйым кәсіпкерлік субъектілеріне белгіленетін мынадай талаптар (өлшемдер) негізінде алдын ала конкурстық іріктеуді кәсіпкерлік субъектілерінің өтінімі бойынша жүзеге асырады:
1) Азық-түлік тауарларын тиісінше сақтауға және (немесе) өндіруге, сондай-ақ азық-түлік тауарларының сатып алу және өзге де операцияларын орындауға арналған және әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды тежеуге бағытталған шаралар кешенін қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін қойма құрылыстарынан және арнайы жабдығы бар басқа да үй-жайлардан тұратын меншігінде не жалға алу құқығындағы өндірістік немесе сауда-логистикалық инфрақұрылымның болуы;
2) өтінімді қарау кезінде банкроттық немесе тарату сатысында;
3) өтінімді қарау кезінде жосықсыз өнім берушілер тізілімінде болмаса.
Ескерту. 38 – тармақ жаңа редакцияда- Жамбыл облысы әкімдігінің 12.05.2020 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
39. Осы қағидалар аясында жұмыс органы бөлетін, оның ішінде бұдан бұрын азық-түлік тауарларының өңірлік тұрақтандыру қорларын қалыптастыруға бөлінген қаражат қаржыландыру көзі болып табылады.
Ескерту. 39 – тармақ жаңа редакцияда- Жамбыл облысы әкімдігінің 12.05.2020 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
40. Қарыз мерзімі өткен берешекті қайта қаржыландыруға берілмейді.

Сноска. Пункт 35 - в редакции постановления акимата Жамбылской области от 12.05.2020 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня опубликования).
36. Субъект предпринимательства для выдачи займа определяется Комиссией в соответствии требованиями (критериями) к субъектам предпринимательства, установленными в настоящих Правилах по предварительному конкурсному отбору.
37. Субъект предпринимательства предоставляет обеспечение исполнения обязательств по возврату займа специализированной организации. Обеспечение исполнения обязательств предоставляется в виде: залога, и/или банковской гарантии, и / или договора страхования, и / или гарантии/поручительства третьих лиц, и / или корпоративной гарантии. Обеспечение исполнения обязательств оформляется в письменной форме, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 37 - в редакции постановления акимата Жамбылской области от 12.05.2020 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня опубликования).
38. Специализированная организация предварительный конкурсный отбор осуществляет по заявкам субъектов предпринимательства на основании следующих требований (критерий) устанавливаемых к субъектам предпринимательства:
1) наличие в собственности либо на правах аренды, производственной или торгово-логистической инфраструктуры, состоящую из складских сооружений и других помещений со специальным оборудованием, предназначенным для надлежащего хранения и (или) производства продовольственных товаров, а также выполнения закупочных и иных операций продовольственных товаров и позволяющую обеспечить комплекс мер, направленных на сдерживание цен на социально значимые продовольственные товары;
2) на момент рассмотрения заявки не находится на стадии банкротства или ликвидации;
3) на момент рассмотрения заявки не находится в реестре недобросовестных поставщиков.
Сноска. Пункт 38 - в редакции постановления акимата Жамбылской области от 12.05.2020 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня опубликования).
39. Источником финансирования являются денежные средства, выделяемые в рамках настоящих правил рабочим органом, в том числе, выделенные ранее на формирование региональных стабилизационных фондов продовольственных товаров.
Сноска. Пункт 39 - в редакции постановления акимата Жамбылской области от 12.05.2020 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня опубликования).
40. Займ не предоставляется на рефинансирование просроченной задолженности.

41. Қарыз тек ұлттық валютада беріледі.

41. Займ предоставляется только в национальной валюте