Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есептілік тiзбесiн, нысандарын, ұсыну мерзiмдерiн және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 222 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 6 желтоқсанда № 19710 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
"Қазақстан Республикасында төтенше жағдайды енгізу туралы" ҚР Президентінің 15.03.2020 № 285 Жарлығымен енгізілген төтенше жағдай қолданылу кезеңінде есептіліктің жекелеген түрлерін ұсыну мерзімдері ұзартылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.03.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.05.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есептілік тізбесі;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша активтерді сыныптау туралы есептің нысаны;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелерді сыныптау туралы есептің нысаны;
4) осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы есептің нысаны;
5) осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес электрондық тәсілмен берілген микрокредиттер (онлайн микрокредиттер) және олар бойынша анықталған алаяқтық фактілері туралы есептің нысаны;
6) осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың құрылымы туралы есептің нысаны;
7) осы қаулыға 7-қосымшаға сәйкес тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есептің нысаны;
8) осы қаулыға 8-қосымшаға сәйкес кредиттік серіктестік жеке және заңды тұлғаларға берген, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есептің нысаны;

Об утверждении перечня, форм, сроков представления отчетности организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, и Правил ее представления
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 года № 222. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 декабря 2019 года № 19710.
Примечание ИЗПИ!
Сроки представления отчетности продлеваются в период действия чрезвычайного положения, введенного Указом Президента РК от 15.03.2020 № 285 "О введении чрезвычайного положения в Республике Казахстан" в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 31.03.2020 № 42 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2020 года.
В соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 2) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.05.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) перечень отчетности организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) форму отчета о классификации активов по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам, согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) форму отчета о классификации условных обязательств по предоставленным микрокредитам согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
4) форму отчета о результатах осуществления дополнительных видов деятельности согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
5) форму отчета о микрокредитах, предоставленных электронным способом (онлайн микрокредитах), и выявленных фактах мошенничества по ним согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
6) форму отчета о структуре инвестиций в капитал юридических лиц согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
7) форму отчета об основных источниках привлеченных денег согласно приложению 7 к настоящему постановлению;
8) форму отчета о микрокредитах, выданных физическим и юридическим лицам кредитным товариществом, в том числе по которым имеется просроченная задолженность, согласно приложению 8 к настоящему постановлению;

9) осы қаулыға 9-қосымшаға сәйкес ломбардтардың микрокредиттері, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттері туралы есептің нысаны;
10) осы қаулыға 10-қосымшаға сәйкес берілген қарыздар (микрокредиттер) бойынша, оның ішінде өңірлік және салалық бөліністегі өзгерістер туралы есептің нысаны;
11) алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12) алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13) осы қаулыға 13-қосымшаға сәйкес микроқаржы ұйымының микрокредиттері, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттері туралы есептің нысаны;
14) осы қаулыға 14-қосымшаға сәйкес Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есептілікті ұсыну қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.05.2023 № 35 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз); өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2. Микроқаржы ұйымдары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына (микроқаржы ұйымының орналасқан жері бойынша) осы қаулының 1-тармағының 2), 3), 4), 6), 7) тармақшаларында көзделген есептілікті тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесіне дейін (қоса алғанда) ұсынады.
Микроқаржы ұйымдары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына (микроқаржы ұйымының орналасқан жері бойынша) осы қаулының 1-тармағының 5), 10) және 13) тармақшаларында көзделген есептілікті ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесіне дейін (қоса алғанда) ұсынады.
Кредиттік серіктестіктер Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына (кредиттік серіктестіктің орналасқан жері бойынша) осы қаулының 1-тармағының 6), 7), 8) және 10) тармақшаларында көзделген есептілікті тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесіне дейін (қоса алғанда) ұсынады.
Ломбардтар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына (ломбардтың орналасқан жері бойынша) осы қаулының 1-тармағының 6), 7) және 9) тармақшаларында көзделген есептілікті тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың жиырма бесіне дейін (қоса алғанда) ұсынады.

9) форму отчета о микрокредитах ломбардов, в том числе по которым имеется просроченная задолженность, согласно приложению 9 к настоящему постановлению;
10) форму отчета об изменениях по предоставленным займам (микрокредитам), в том числе в региональном и отраслевом разрезе, согласно приложению 10 к настоящему постановлению;
11) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
12) исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
13) форму отчета о микрокредитах микрофинансовой организации, в том числе по которым имеется просроченная задолженность, согласно приложению 13 к настоящему постановлению;
14) Правила представления отчетности организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, согласно приложению 14 к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 22.05.2023 № 35 (порядок введения в действие см. п. 5); с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Микрофинансовые организации представляют в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан (по месту нахождения микрофинансовой организации) ежеквартально, до двадцать пятого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом, отчетность, предусмотренную подпунктами 2), 3), 4), 6), 7) пункта 1 настоящего постановления.
Микрофинансовые организации представляют в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан (по месту нахождения микрофинансовой организации) ежемесячно, до двадцать пятого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем, отчетность, предусмотренную подпунктами 5), 10) и 13) пункта 1 настоящего постановления.
Кредитные товарищества представляют в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан (по месту нахождения кредитного товарищества) ежеквартально, до двадцать пятого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом, отчетность, предусмотренную подпунктами 6), 7), 8) и 10) пункта 1 настоящего постановления.
Ломбарды представляют в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан (по месту нахождения ломбарда) ежеквартально, до двадцать пятого числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом, отчетность, предусмотренную подпунктами 6), 7) и 9) пункта 1 настоящего постановления.

Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Мыналардың:
1) "Микроқаржы ұйымдары есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оларды табыс ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қарашадағы № 272 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14741 болып тіркелген, 2017 жылғы 9 ақпанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған);
2) "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 30 шілдедегі № 159 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2018 жылғы 19 қыркүйекте № 17391 болып тіркелген, 2018 жылғы 2 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) бекітілген Қазақстан Республикасының есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін нормативтік құқықтық актілерінің тізбесі 4-тармағының күші жойылды деп танылсын.
4. Қаржы нарығының статистикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
5. Сыртқы коммуникациялар департаменті - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары М.Е. Әбілқасымоваға жүктелсін.
7. Осы қаулы 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
2019 жылғы "___" _________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
1-қосымша
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есептілік тізбесі

Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Признать утратившими силу:
1) постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2016 года № 272 "Об утверждении перечня, форм и сроков отчетности микрофинансовых организаций и Правил их представления" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14741, опубликовано 9 февраля 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
2) пункт 4 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения по вопросам представления отчетности, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2018 года № 159 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам представления отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17391, опубликовано 2 октября 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
4. Департаменту статистики финансового рынка в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
5. Департаменту внешних коммуникаций – пресс-службе Национального Банка обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абылкасымову М.Е.
7. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель
Национального Банка
Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
"___" _____________ 2019 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Перечень отчетности организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есептілігінде:
1) жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша активтерді сыныптау туралы есеп;
2) берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелерді сыныптау туралы есеп;
3) қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы есеп;
4) электрондық тәсілмен берілген микрокредиттер (онлайн микрокредиттер) және олар бойынша анықталған алаяқтық фактілері туралы есеп;
5) заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың құрылымы туралы есеп;
6) тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп;
7) кредиттік серіктестік жеке және заңды тұлғаларға берген, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есеп;
8) ломбардтардың микрокредиттері, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттері туралы есеп;
9) берілген қарыздар (микрокредиттер) бойынша, оның ішінде өңірлік және салалық бөліністегі өзгерістер туралы есеп;
10) микроқаржы ұйымының микрокредиттері, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттері туралы есеп.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан

Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетность организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, включает в себя:
1) отчет о классификации активов по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам;
2) отчет о классификации условных обязательств по предоставленным микрокредитам;
3) отчет о результатах осуществления дополнительных видов деятельности;
4) отчет о микрокредитах, предоставленных электронным способом (онлайн микрокредитах), и выявленных фактах мошенничества по ним;
5) отчет о структуре инвестиций в капитал юридических лиц;
6) отчет об основных источниках привлеченных денег;
7) отчет о микрокредитах, выданных физическим и юридическим лицам кредитным товариществом, в том числе по которым имеется просроченная задолженность;
8) отчет о микрокредитах ломбардов, в том числе по которым имеется просроченная задолженность;
9) отчет об изменениях по предоставленным займам (микрокредитам), в том числе в региональном и отраслевом разрезе;
10) отчет о микрокредитах микрофинансовой организации, в том числе по которым имеется просроченная задолженность.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша активтерді сыныптау туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: M_MFO_1
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: микроқаржы ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесіне) дейін (қоса алғанда), тоқсан сайын
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: ___________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Көрсеткіш коды
Сыныптауға сәйкес жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша активтер тобы
Провизиялардың мөлшері, пайызбен
Негізгі борыш
Есептелген сыйақы
1
2
3
4
5

Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о классификации активов по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: M_MFO_1
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" __________ 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: микрофинансовая организация
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, до 25 (двадцать пятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес - идентификационный номер: _________________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Код показателя
Группа активов по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам, согласно классификации
Размер провизий, в процентах
Основной долг
Начисленное вознаграждение
1
2
3
4
5

100
Стандартты
0
200
Күмәнді, барлығы
х
300
1-санатты күмәнді
0,01-5
400
2-санатты күмәнді
5,01-10
500
3-санатты күмәнді
10,01-20
600
4-санатты күмәнді
20,01-25
700
5-санатты күмәнді
25,01-50
800
Үмітсіз
50,01-100
900
Жиыны:
х
кестенің жалғасы:
Дисконт (сыйлықақы)
Уақытылы өтемегені үшін тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Нақты құрылған провизиялардың сомасы, барлығы
Міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету құны
6
7
8
9
Атауы __________________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________________
Телефоны _______________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________________
Орындаушы ____________________________ _________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________________ ___________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ___________________
Ескертпе: нысан "Жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша активтерді сыныптау туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Жеке және заңды тұлғаларға
берілген микрокредиттер
бойынша активтерді сыныптау
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша активтерді сыныптау туралы есеп" (индексі – M_MFO_1, нысанның кезеңділігі – тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

100
Стандартные
0
200
Сомнительные, всего
х
300
Сомнительные 1 категории
0,01-5
400
Сомнительные 2 категории
5,01-10
500
Сомнительные 3 категории
10,01-20
600
Сомнительные 4 категории
20,01-25
700
Сомнительные 5 категории
25,01-50
800
Безнадежные
50,01-100
900
Итого:
х
продолжение таблицы:
Дисконт (премия)
Неустойка (штраф, пеня) за несвоевременное погашение
Сумма фактически созданных провизий, всего
Стоимость обеспечения исполнения обязательств
6
7
8
9
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель____________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о классификации активов по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о классификации активов
по микрокредитам, предоставленным
физическим и юридическим лицам"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о классификации активов по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам" (индекс – M_MFO_1, периодичность формы – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша активтерді сыныптау туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Микроқаржы ұйымы Нысанды тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Микроқаржы ұйымының басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша активтерді сыныптау "Берілген микрокредиттер бойынша активтер мен шартты міндеттемелерді сыныптауды жүзеге асыру, берілген микрокредиттер бойынша активтерді күмәнді және үмітсізге жатқызу, сондай-ақ оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 наурыздағы № 62 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16858 болып тіркелген) бекітілген Берілген микрокредиттер бойынша активтер мен шартты міндеттемелерді сыныптауды жүзеге асыру, берілген микрокредиттер бойынша активтерді күмәнді және үмітсізге жатқызу, сондай-ақ оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша активтердің тобына сыныптауға сәйкес жатқызу активтің жалпы баланстық құнына байланысты айқындалады.
7. 4-бағанда есепті күнгі жағдай бойынша негізгі борыш бойынша берешектің қалдығы көрсетіледі.
8. 5-бағанда есепті күнгі жағдай бойынша есептелген, бірақ өтелмеген (алынбаған) сыйақының қалдық сомасы ескеріледі.
9. 6-бағанда дисконт (минуспен) немесе сыйлықақы сомасы көрсетіледі.
10. 7-бағанда есепті күнгі жағдай бойынша баланста ескерілетін, уақтылы өтемегені үшін есептелген тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) қалдығының сомасы көрсетіледі. Көрсеткіш бойынша 7-бағанда теріс мәнді көрсетуге болмайды.
11. 8-бағанда нақты құрылған провизиялардың сомасы – жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредит бойынша активтің амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша активтер бойынша және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша күтілетін және бар кредиттік залал бойынша бағалау резервінің сомасы, сондай-ақ есепті күнгі жағдай бойынша жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелер бойынша күтілетін кредиттік залалға қатысты бағалау міндеттемесі көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о классификации активов по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам" (далее – Форма).
2. Форма заполняется микрофинансовой организацией ежеквартально. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Отчетность, подписанная руководителем микрофинансовой организации или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Классификация активов по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам, осуществляется в соответствии с Правилами осуществления классификации активов и условных обязательств по предоставленным микрокредитам, отнесения активов по предоставленным микрокредитам к сомнительным и безнадежным, а также создания провизий (резервов) против них, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2018 года № 62 "Об утверждении Правил осуществления классификации активов и условных обязательств по предоставленным микрокредитам, отнесения активов по предоставленным микрокредитам к сомнительным и безнадежным, а также создания провизий (резервов) против них" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16858).
6. Отнесение к группе активов по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам, согласно классификации, определяется в зависимости от валовой балансовой стоимости актива.
7. В графе 4 указывается остаток задолженности по основному долгу по состоянию на отчетную дату.
8. В графе 5 учитывается сумма остатков начисленного, но не погашенного (не полученного) вознаграждения, по состоянию на отчетную дату.
9. В графе 6 указывается сумма дисконта (с минусом) или премии.
10. В графе 7 указывается сумма остатков начисленной неустойки (штрафа, пени) за несвоевременное погашение, учитываемая на балансе, по состоянию на отчетную дату. По показателю в графе 7 не допускается отражение отрицательного значения.
11. В графе 8 указывается сумма фактически созданных провизий – сумма оценочного резерва под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по активам по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам, учитываемым по амортизированной стоимости актива по микрокредиту, предоставленному физическим и юридическим лицам, и по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, а также оценочное обязательство в отношении ожидаемых кредитных убытков по условным обязательствам по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам, по состоянию на отчетную дату.

12. 9-бағанда есепті күнгі жағдай бойынша оны өткізу (сату) мүмкіндігін ескере отырып, нарықтық (әділ) құнынан айқындалатын есепті күнге кепілмен қамтамасыз ету құны көрсетіледі.
13. 900-жолда жеке және заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша стандартты, күмәнді және үмітсіз активтер бойынша қорытынды жасалады.
14. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан

12. В графе 9 указывается стоимость залогового обеспечения на отчетную дату, определяемая от рыночной (справедливой) стоимости с учетом возможности ее реализации (продажи) по состоянию на отчетную дату.
13. В строке 900 подводятся итоги по стандартным, сомнительным и безнадежным активам по микрокредитам, предоставленным физическим и юридическим лицам.
14. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелерді сыныптау туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: UVO_MFO_1
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: микроқаржы ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесіне) дейін (қоса алғанда), тоқсан сайын
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: ___________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Р/с №
Сыныптауға сәйкес берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелер тобы
Берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелердің барлық сомасы
Провизиялардың мөлшері (пайызбен)
Нақты құрылған провизиялардың барлық сомасы
1
2
3
4
5
1
Стандартты
0
2
Күмәнді
3
1-санатты күмәнді
0,01-5
4
2-санатты күмәнді
5,01-10
5
3-санатты күмәнді

Сноска. Приложение 3 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о классификации условных обязательств по предоставленным микрокредитам
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: UVO_MFO_1
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" __________ 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: микрофинансовая организация
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, до 25 (двадцать пятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес - идентификационный номер: ___________________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
№ п/п
Группа условных обязательств по предоставленным микрокредитам согласно классификации
Всего сумма условных обязательств по предоставленным микрокредитам
Размер провизий (в процентах)
Всего сумма фактически созданных провизий
1
2
3
4
5
1
Стандартные
0
2
Сомнительные
3
сомнительные 1 категории
0,01-5
4
сомнительные 2 категории
5,01-10
5
сомнительные 3 категории

10,01-20
6
4-санатты күмәнді
20,01-25
7
5-санатты күмәнді
25,01-50
8
Үмітсіз
50,01-100
9
Жиыны
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
___________________________________________ _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ____________________
Ескертпе: нысан "Берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелерді сыныптау туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Берілген микрокредиттер
бойынша шартты
міндеттемелерді сыныптау
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелерді сыныптау туралы есеп" (индексі – UVO_MFO_1, нысанның кезеңділігі – тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелерді сыныптау туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Микроқаржы ұйымы Нысанды тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Микроқаржы ұйымының басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелерді сыныптау "Берілген микрокредиттер бойынша активтер мен шартты міндеттемелерді сыныптауды жүзеге асыру, берілген микрокредиттер бойынша активтерді күмәнді және үмітсізге жатқызу, сондай-ақ оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 наурыздағы № 62 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16858 болып тіркелген) бекітілген Берілген микрокредиттер бойынша активтер мен шартты міндеттемелерді сыныптауды жүзеге асыру, берілген микрокредиттер бойынша активтерді күмәнді және үмітсізге жатқызу, сондай-ақ оларға қарсы провизиялар (резервтер) құру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

10,01-20
6
сомнительные 4 категории
20,01-25
7
сомнительные 5 категории
25,01-50
8
Безнадежные
50,01-100
9
Итого
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель____________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о классификации условных обязательств по предоставленным микрокредитам".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о классификации условных
обязательств по предоставленным
микрокредитам"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о классификации условных обязательств по предоставленным микрокредитам" (индекс – UVO_MFO_1, периодичность формы – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о классификации условных обязательств по предоставленным микрокредитам" (далее – Форма).
2. Форма заполняется ежеквартально микрофинансовой организацией. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Отчетность, подписанная руководителем микрофинансовой организации или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Классификация условных обязательств по предоставленным микрокредитам осуществляется в соответствии с Правилами осуществления классификации активов и условных обязательств по предоставленным микрокредитам, отнесения активов по предоставленным микрокредитам к сомнительным и безнадежным, а также создания провизий (резервов) против них, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2018 года № 62 "Об утверждении Правил осуществления классификации активов и условных обязательств по предоставленным микрокредитам, отнесения активов по предоставленным микрокредитам к сомнительным и безнадежным, а также создания провизий (резервов) против них" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16858).

6. Сыныптауға сәйкес берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелер тобына жатқызу микроқаржы ұйымы алдындағы жиынтық берешекке құрылған провизиялардың деңгейіне байланысты айқындалады.
7. 9-жолда берілген микрокредиттер бойынша стандартты, күмәнді және үмітсіз шартты міндеттемелер бойынша қорытынды жасалады.
8. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан

6. Отнесение к группе условных обязательств по предоставленным микрокредитам согласно классификации определяется в зависимости от уровня созданных провизий к совокупной задолженности перед микрофинансовой организацией.
7. В строке 9 подводятся итоги по стандартным, сомнительным и безнадежным условным обязательствам по предоставленным микрокредитам.
8. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 4
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: DVD_MFO_1
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: микроқаржы ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесіне) дейін (қоса алғанда), тоқсан сайын
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: ___________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіш коды
Қызметтің қосымша түрінің атауы
Есепті кезеңнің соңындағы шарттардың саны, бірлігі
оның ішінде, есепті кезеңде жасалған шарттардың саны, бірлігі
Есепті кезеңнің соңындағы контрагент саны, бірлігі
Есепті кезеңнің соңындағы клиенттер саны, бірлігі
Қызметтің қосымша түрінен (түрлерінен) алынған таза кіріс (зиян), мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
1
өз активтерін бағалы қағаздарға және өзге қаржы құралдарына инвестициялау
2
микрокредиттер беру қызметіне байланысты мәселелер бойынша консультациялық қызметтер көрсету
3
өз мүлкін мүліктік жалға (жалдауға) беру
4
меншікті мүлкін өткізу
5
лизингтік қызметті жүзеге асыру
6
ақпарат тасымалдағыштарыныңкез келген түрінде микроқаржы ұйымдары қызметінің мәселелері бойынша арнайы әдебиетті өткізу
7
төлем агентінің және қосалқы төлем агентінің функцияларын жүзеге асыру
8
Қазақстан Республикасы резидент-сақтандыру ұйымдарының атынан және тапсырмасы бойынша сақтандыру агенті ретінде сақтандыру шарттарын жасасу
9
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес электрондық ақша жүйесі агентінің функцияларын жүзеге асыру
10
факторингтік операциялар: тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алушыдан төлем жасамау тәуекелін қабылдай отырып, төлемді талап ету құқықтарын сатып алу
11
форфейтингтік операциялар (форфейтирлеу): тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алушының борыштық міндеттемесін сатушыға айналымсыз вексель сатып алу жолымен төлеу
12
кепілдіктерді, кепілдемелерді және ақшалай нысанда орындауды көздейтін өзге міндеттемелерді беру
13
Қосымша қызмет түрлері бойынша барлығы
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам _____________________________________ ___________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Қызметтің қосымша түрлерін
жүзеге асыру нәтижелері
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы есеп" (индексі – DVD_MFO_1, нысанның кезеңділігі – тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Сноска. Приложение 4 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о результатах осуществления дополнительных видов деятельности
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: DVD_MFO_1
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" __________ 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: микрофинансовая организация
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, до 25 (двадцать пятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес - идентификационный номер: ___________________________
Метод сбора: в электронном виде
Код показателя
Наименование дополнительного вида деятельности
Количество договоров на конец отчетного периода, единиц
в том числе, количество договоров, заключенных в отчетном периоде, единиц
Количество контрагентов на конец отчетного периода, единиц
Количество клиентов на конец отчетного периода, единиц
Чистая (ый) прибыль (убыток), полученная (ый) от дополнительного (ых) вида (ов) деятельности, тысяч тенге
1
2
3
4
5
6
7
1
инвестирование собственных активов в ценные бумаги и иные финансовые инструменты
2
оказание консультационных услуг по вопросам, связанным с деятельностью по предоставлению микрокредитов
3
сдача в имущественный наем (аренду) собственного имущества
4
реализация собственного имущества
5
осуществление лизинговой деятельности
6
реализация специальной литературы по вопросам деятельности микрофинансовых организаций на любых видах носителей информации
7
осуществление функций платежного агента и платежного субагента
8
заключение договоров страхования от имени и по поручению страховых организаций-резидентов Республики Казахстан в качестве страхового агента
9
осуществление функций агента системы электронных денег в соответствии с законодательством Республики Казахстан
10
факторинговые операции: приобретение прав требования платежа с покупателя товаров (работ, услуг) с принятием риска неплатежа
11
форфейтинговые операции (форфейтирование): оплата долгового обязательства покупателя товаров (работ, услуг) путем покупки векселя без оборота на продавца
12
выдача гарантий, поручительств и иных обязательств, предусматривающих исполнение в денежной форме
13
Всего по дополнительным видам деятельности
Наименование ________________________________________________
Адрес________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель_________________________________ ________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о результатах осуществления дополнительных видов деятельности".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о результатах осуществления
дополнительных видов деятельности"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о результатах осуществления дополнительных видов деятельности" (индекс – DVD_MFO_1, периодичность формы– ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыру нәтижелері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Микроқаржы ұйымы Нысанды тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Микроқаржы ұйымының басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. 2-бағанда "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 3-бабының 1-2-тармағында көзделген қызметтің қосымша түрлерінің атаулары көрсетіледі.
6. 3-баған есепті кезеңнің соңында қолданыстағы шарттардың саны (бірлікпен) бойынша мәліметтерді көрсетуге арналған.
7. 4-баған есепті кезеңде жасалған шарттардың саны (бірлікпен) бойынша мәліметтерді көрсетуге арналған.
8. 5-баған есепті кезеңнің соңында жұмыс істеп тұрған контрагент саны бойынша мәліметтерді көрсетуге арналған.
9. 6-баған есепті кезеңнің соңында жұмыс істеп тұрған клиенттер саны бойынша мәліметтерді көрсетуге арналған.
10. 7-баған есепті кезеңде қызметтің қосымша түрінен (түрлерінен) алынған таза кіріс (зиян) туралы мәліметтерді көрсетуге арналған.
11. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о результатах осуществления дополнительных видов деятельности" (далее – Форма).
2. Форма заполняется микрофинансовой организацией ежеквартально. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Отчетность, подписанная руководителем микрофинансовой организации или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 2 отражены наименования дополнительных видов деятельности, предусмотренных пунктом 1-2 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности".
6. Графа 3 предназначена для отражения сведений по количеству договоров (в единицах), действующих на конец отчетного периода.
7. Графа 4 предназначена для отражения сведений по количеству договоров (в единицах), заключенных в отчетном периоде.
8. Графа 5 предназначена для отражения сведений по количеству контрагентов (в единицах), действующих на конец отчетного периода.
9. Графа 6 предназначена для отражения сведений по количеству клиентов (в единицах), действующих на конец отчетного периода.
10. Графа 7 предназначена для отражения сведений о чистой прибыли (убытке), полученной от дополнительного (-ых) вида (ов) деятельности в отчетном периоде.
11. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 5
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: электрондық тәсілмен берілген микрокредиттер (онлайн микрокредиттер) және олар бойынша анықталған алаяқтық фактілері туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: FRD_MFO_1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: микроқаржы ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесіне) (қоса алғанда) дейін, ай сайын
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: _________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен, бірлігі)
Көрсеткіш коды
Көрсеткіш атауы
Өсу қорытындысымен есепті жылдың басынан бері берілген микрокредиттердің көлемі, мың теңге
1
2
3
1
Электрондық тәсілмен берілген микрокредиттер (бұдан әрі – онлайн микрокредиттер), оның ішінде:
1.1
жеке тұлғаларға (дара кәсіпкерлерді қоспағанда), оның ішінде:

Сноска. Приложение 5 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о микрокредитах, предоставленных электронным способом (онлайн микрокредитах), и выявленных фактах мошенничества по ним
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: FRD_MFO_1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" __________ 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: микрофинансовая организация
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, до 25 (двадцать пятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем
Бизнес - идентификационный номер: ________________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге, единиц)
Код показателя
Наименование показателя
Объем выданных микрокредитов с начала отчетного года с нарастающим итогом, тысяч тенге
1
2
3
1
Микрокредиты выданные электронным способом (далее - онлайн микрокредиты), в том числе:
1.1
физическим лицам (за исключением индивидуальных предпринимателей), в том числе:

3.1.5
клиенттің берешегі толық немесе ішінара көлемде есептен шығарылды
3.1.6
кредиттік тарихқа түзету жүргізілді және клиенттің берешегі толық немесе ішінара көлемде есептен шығарылды
3.1.7
өзге іс-шаралар жүргізілді
3.2
іс-шаралар жүргізілмеді
3.3
ұйғарымның күшін жойылуына не құқық қорғау органдарының қаулысына байланысты өндіріп алу қалпына келтірілді
кестенің жалғасы:
Өсу қорытындысымен жыл басынан бері микрокредит беру туралы шарттардың саны, бірлік
Есепті күнгі берешек қалдығы (негізгі борыш), мың теңге
Есепті күнгі микрокредит беру туралы шарттардың саны, бірлік
4
5
6
х
х
х
х
Атауы ____________________________________________________________
Мекенжайы _______________________________________________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы _________________________________ ______________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
___________________________________________ ______________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ____________________
Ескертпе: нысан "Электрондық тәсілмен берілген микрокредиттер (онлайн микрокредиттер) және олар бойынша анықталған алаяқтық фактілері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Электрондық тәсілмен берілген
микрокредиттер (онлайн
микрокредиттер) және олар
бойынша анықталған алаяқтық
фактілері туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
"Электрондық тәсілмен берілген микрокредиттер (онлайн микрокредиттер) және олар бойынша анықталған алаяқтық фактілері туралы есеп" (индексі – FRD_MFO_1, нысанның кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Электрондық тәсілмен берілген микрокредиттер (онлайн микрокредиттер) және олар бойынша анықталған алаяқтық фактілері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Микроқаржы ұйымы Нысанды ай сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.

3.1.5
списана в полном или частичном объеме задолженность клиента
3.1.6
проведена корректировка кредитной истории и списана в полном или частичном объеме задолженность клиента
3.1.7
проведены иные мероприятия
3.2
не проведены мероприятия
3.3
возобновлено взыскание в связи с отменой представления либо постановлением правоохранительных органов
продолжение таблицы:
Количество договоров о предоставлении микрокредита с начала года с нарастающим итогом, единиц
Остаток задолженности (основной долг) на отчетную дату, тысяч тенге
Количество договоров о предоставлении микрокредита на отчетную дату, единиц
4
5
6
х
х
х
х
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель____________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о микрокредитах, предоставленных электронным способом (онлайн микрокредитах), и выявленных фактах мошенничества по ним".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о микрокредитах, предоставленных
электронным способом
(онлайн микрокредитах), и
выявленных фактах мошенничества
по ним"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о микрокредитах, предоставленных электронным способом (онлайн микрокредитах), и выявленных фактах мошенничества по ним" (индекс – FRD_MFO_1, периодичность формы – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о микрокредитах, предоставленных электронным способом (онлайн микрокредитах), и выявленных фактах мошенничества по ним" (далее – Форма).
2. Форма заполняется микрофинансовой организацией ежемесячно. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.

3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Электрондық тәсілмен берілген микрокредиттер (бұдан әрі – онлайн микрокредиттер) бойынша мәліметтер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19714 болып тіркелген "Электрондық тәсілмен микрокредиттер беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 28 қарашадағы № 217 қаулысымен бекітілген Электрондық тәсілмен микрокредиттер беру қағидаларына (бұдан әрі – № 217 қағидалар) сәйкес көрсетіледі.
5. Микроқаржы ұйымының басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Есептің 1-бөлімінде (1, 1.1, 1.1.1, 1.1.1.1, 1.1.2, 1.1.2.1, 1.2, 1.2.1, 1.3, 1.3.1-жолдар) № 217 қағидаларға сәйкес электрондық тәсілмен берілген, оның ішінде алаяқтық фактілері анықталған барлық микрокредиттер туралы деректер көрсетіледі.
7. "Есепті күнгі берешек қалдығы (негізгі борыш)" деген 5-бағанда есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша онлайн микрокредиттердің негізгі борышы бойынша берешек қалдығы көрсетіледі.
8. Есептің 2-бөлімінде (2, 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5-жолдар) және 3-бөлмінде (3, 3.1, 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.2, 3.3-жолдар) алаяқтық фактілерін анықтау тәсілдері және қабылданған шаралар бойынша алаяқтық фактілері анықталған микрокредиттер бойынша мәліметтер қамтылады, осыған байланысты 2-жол 3-жолға тең болуға тиіс.
9. Әрбір есепті күні анықталған алаяқтық фактілері шеңберінде жүргізілген іс-шаралардың мәртебесін есепті күні нақты қолда бар ақпаратқа немесе жүргізілген іс-шараларға қарай жаңарту қажет.
10. 1-жолда 1.1, 1.2 және 1.3-жолдардың қосындысы көрсетіледі.
11. 1.1-жолда 1.1.1 және 1.1.2-жолдардың қосындысы көрсетіледі.
12. 2-жолда 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5-жолдардың қосындысы көрсетіледі.
13. 3-жолда 3.1, 3.2 және 3.3-жолдардың қосындысы көрсетіледі.
14. 3.1-жолда 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6 және 3.1.7-жолдардың қосындысы көрсетіледі.
15. 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3-жолдарда 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6-жодарда көрсетілген іс-шаралар жүргізілген микрокредиттер бойынша мәліметтерді көрсету талап етілмейді.
16. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан

3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Сведения по микрокредитам, предоставленным электронным способом (онлайн микрокредитах) (далее – онлайн микрокредиты), указываются в соответствии с Правилами предоставления микрокредитов электронным способом, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2019 № 217 "Об утверждении Правил предоставления микрокредитов электронным способом" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19714) (далее – Правила № 217).
5. Отчетность, подписанная руководителем микрофинансовой организации или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В разделе 1 отчета (строки 1, 1.1, 1.1.1, 1.1.1.1, 1.1.2, 1.1.2.1, 1.2, 1.2.1, 1.3, 1.3.1) отражаются данные обо всех мирокредитах, выданных электронным способом, в соответствии с Правилами №217, в том числе по которым выявлены факты мошенничества.
7. В графе 5 "Остаток задолженности (основной долг) на отчетную дату" отражается остаток задолженности по основному долгу по онлайн микрокредитам по состоянию на конец отчетного периода.
8. Раздел 2 (строки 2, 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5) и раздел 3 отчета (строки 3, 3.1, 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 3.2, 3.3) содержат сведения по микрокредитам, по которым выявлены факты мошенничества в разрезе способов выявления фактов мошенничества и принятых мер, в связи с чем строка 2 должна быть равна строке 3.
9. На каждую отчетную дату статус проведенных мероприятий в рамках выявленных фактов мошенничества необходимо обновлять, исходя из фактически имеющейся информации или проведенных мер на отчетную дату.
10. В строке 1 отражается сумма строк 1.1, 1.2 и 1.3.
11. В строке 1.1 отражается сумма строк 1.1.1 и 1.1.2.
12. В строке 2 отражается сумма строк 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5.
13. В строке 3 отражается сумма строк 3.1, 3.2 и 3.3.
14. В строке 3.1 отражается сумма строк 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6 и 3.1.7.
15. В строках 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3 не требуется отражение сведений по микрокредитам, по которым проведены мероприятия, указанные в строках 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6.
16. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 6
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың құрылымы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: IKUL_MFO_KT_L_1
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___"___________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесіне) дейін (қоса алғанда), тоқсан сайын
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Көрсеткіш коды
Көрсеткіштің атауы
Заңды тұлғаның БСН
Заңды тұлғаның атауы
Баланстық құны
(мың теңге)
1
2
3
4
5
10
Жай акциялар, барлығы
11
20
Артықшылықты акциялар, барлығы
21
30
Салымдар мен пайлар, барлығы
31
40
Облигациялар, барлығы
41
50
Заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың барлығы
кестенің жалғасы:
Саны
(дана)
Заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі (%-бен)
Сатып алынған күні
Ескертпе
6
7
8
9
Атауы ____________________________________________________________
Мекенжайы _______________________________________________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы ________________________________ __________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Заңды тұлғалардың капиталына
инвестициялардың құрылымы
туралы" әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанына
қосымша
"Заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың құрылымы туралы есеп" (индексі – IKUL_MFO_KT_L_1, нысанның кезеңділігі – тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Сноска. Приложение 6 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о структуре инвестиций в капитал юридических лиц
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: IKUL_MFO_KT_L_1
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" __________ 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: микрофинансовая организация, кредитное товарищество, ломбард
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, до 25 (двадцать пятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес - идентификационный номер: _______________________________
Метод сбора: в электронном виде
Код показателя
Наименование показателя
БИН юридического лица
Наименование юридического лица
Балансовая стоимость
(тысяч тенге)
1
2
3
4
5
10
Простые акции, всего
11
20
Привилегированные акции, всего
21
30
Вклады и паи, всего
31
40
Облигации, всего
41
50
Всего инвестиций в капитал юридических лиц
продолжение таблицы:
Количество (штук)
Доля участия в уставном капитале юридического лица (в %)
Дата приобретения
Примечание
6
7
8
9
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель____________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о структуре инвестиций в капитал юридических лиц".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о структуре инвестиций
в капитал юридических лиц"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о структуре инвестиций в капитал юридических лиц" (индекс – IKUL_MFO_KT_L_1, периодичность формы – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардың құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік және ломбард Нысанды тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Микроқаржы ұйымының басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанның барлық деректері капиталына микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік немесе ломбард қатысатын заңды тұлғалардың жай және артықшылықты акциялары, салымдары мен пайлары, сондай-ақ облигациялары бөлігінде ұсынылады.
6. 40-жолда Қазақстан Республикасының бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында орналастыру және (немесе) "Астана" халықаралық қаржы орталығы аумағында жұмыс істейтін қор биржасындағы сауда-саттыққа жіберу мақсатында шығарылған заңды тұлғалардың облигациялары көрсетіледі.
7. 5-бағанда қаржы активі олар бойынша қалыптастырылған резервтер (провизиялар) шегерілгеннен кейін баланста танылатын баланстық құн сомасы көрсетіледі.
8. 6-бағанда капиталына микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік немесе ломбард қатысатын заңды тұлғалардың жай акцияларының, артықшылықты акцияларының және облигацияларының саны (данасы) көрсетіледі.
9. 7-бағанда заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесінің мәні үтірден кейін екі таңбамен пайызбен көрсетіледі.
10. 8-бағанда бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізілімдері жүйесінде эмиссиялық бағалы қағаздармен мәміленің тіркелген күні көрсетіледі. Өзге мәмілелер бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес меншік құқығы туындаған күн (сәт) көрсетіледі.
11. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: OI_MFO_KT_L_1
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___"___________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесіне) дейін (қоса алғанда), тоқсан сайын
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
р/с №
Заңды тұлғаның атауы немесе кредитор жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Кредитордың сәйкестендіру нөмірі
Кредитордың тіркелген елі
1
2
3
4
1
10
11
Жиынтығы
кестенің жалғасы:
Алынған қарыздар
ұзақ мерзімді
қысқа мерзімді
барлығы
оның ішінде шетел валютасымен
валюта коды
орташа өлшенген мөлшерлеме (номиналды), пайызбен
барлығы
оның ішінде шетел валютасымен
валюта коды
орташа өлшенген мөлшерлеме (номиналды), пайызбен
5
6
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы:
Айналысқа шығарылған бағалы қағаздар
Реттелген борыш
барлығы
оның ішінде шетел валютасымен
валюта коды
орташа өлшенген мөлшерлеме (номиналды), пайызбен
барлығы
оның ішінде шетел валютасымен
валюта коды
орташа өлшенген мөлшерлеме (номиналды), пайызбен
13
14
15
16
17
18
19
20
кестенің жалғасы:
Кредиторлық берешек
ұзақ мерзімді
қысқа мерзімді
барлығы
оның ішінде шетел валютасымен
валюта коды
орташа өлшенген мөлшерлеме (номиналды), пайызбен
барлығы
оның ішінде шетел валютасымен
валюта коды
орташа өлшенген мөлшерлеме (номиналды), пайызбен
21
22
23
24
25
26
27
28
кестенің жалғасы:
Басқа да көздер
Барлығы
барлығы
оның ішінде шетел валютасымен
валюта коды
орташа өлшенген мөлшерлеме (номиналды), пайызбен
ескертпе
29
30
31
32
33
34
Атауы _____________________________________________________________
Мекенжайы ________________________________________________________
Телефоны __________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы _______________________________________
Орындаушы _______________________________ ________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________________ ________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Тартылған ақшаның негізгі
көздері туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп" (индексі – OI_MFO_KT_L_1, нысанның кезеңділігі – тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о структуре инвестиций в капитал юридических лиц" (далее – Форма).
2. Форма заполняется микрофинансовой организацией, кредитным товариществом и ломбардом ежеквартально. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Отчетность, подписанная руководителем микрофинансовой организации или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Все данные Формы представляются в разрезе простых и привилегированных акций, вкладов и паев, а также облигаций юридических лиц, в капитале которых участвует микрофинансовая организация, кредитное товарищество или ломбард.
6. В строке 40 указываются облигации юридических лиц, выпущенные для целей их размещения на организованном рынке ценных бумаг Республики Казахстан и (или) допуска к торгам на фондовой бирже, функционирующей на территории Международного финансового центра "Астана".
7. В графе 5 указывается сумма балансовой стоимости, по которой финансовый актив признается на балансе с учетом начисленных доходов, после вычета сформированных по ним резервов (провизий).
8. В графе 6 указывается количество (штук) простых акций, привилегированных акций и облигаций юридических лиц, в капитале которых участвует микрофинансовая организация, кредитное товарищество или ломбард.
9. В графе 7 указывается значение доли участия в уставном капитале юридического лица в процентах с двумя знаками после запятой.
10. В графе 8 указывается дата регистрации сделки с эмиссионными ценными бумагами в системе реестров держателей ценных бумаг. По иным сделкам указывается дата (момент) возникновения права собственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
11. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 7
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Приложение 7 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет об основных источниках привлеченных денег
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: OI_MFO_KT_L_1
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" __________ 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: микрофинансовая организация, кредитное товарищество, ломбард
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, до 25 (двадцать пятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес - идентификационный номер: ________________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование юридического лица или фамилия, имя и отчество (при наличии) физического лица - кредитора
Идентификационный номер кредитора
Страна регистрации кредитора
1
2
3
4
1
10
11
Итого
продолжение таблицы:
Займы полученные
долгосрочные
краткосрочные
всего
из них в иностранной валюте
код валюты
cредневзвешенная ставка (номинальная), в процентах
всего
из них в иностранной валюте
код валюты
средневзвешенная ставка (номинальная), в процентах
5
6
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы:
Выпущенные в обращение ценные бумаги
Субординированный долг
всего
из них в иностранной валюте
код валюты
cредневзвешенная ставка (номинальная), в процентах
всего
из них в иностранной валюте
код валюты
средневзвешенная ставка (номинальная), в процентах
13
14
15
16
17
18
19
20
продолжение таблицы:
Кредиторская задолженность
долгосрочная
краткосрочная
всего
из них в иностранной валюте
код валюты
cредневзвешенная ставка (номинальная), в процентах
всего
из них в иностранной валюте
код валюты
средневзвешенная ставка (номинальная), в процентах
21
22
23
24
25
26
27
28
продолжение таблицы:
Прочие источники
Всего
всего
из них в иностранной валюте
код валюты
cредневзвешенная ставка (номинальная), в процентах
примечание
29
30
31
32
33
34
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель____________________________ ____________________ фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета ______________________________________ ___________________ фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об основных источниках привлеченных денег".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет об основных источниках
привлеченных денег
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об основных источниках привлеченных денег"
(индекс – OI_MFO_KT_L_1, периодичность формы – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Тартылған ақшаның негізгі көздері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік және ломбард Нысанды тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбардтың басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанды толтырған кезде микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік, ломбард жиынтығында олардың алдында міндеттемелердің ең көп сомасы бар 10 (он) ең ірі кредиторлар – жеке және заңды тұлғаларды жария етеді. Мәліметтер әрбір кредитор алдындағы міндеттемелердің жиынтық сомасы бойынша (микроқаржы ұйымының, кредиттік серіктестіктің немесе ломбардтың тартылған ақшасының баланстық құны бойынша) кему тәртібімен көрсетіледі.
6. Нысанның 3-бағанында негізгі кредитордың сәйкестендіру нөмірі: заңды тұлға үшін бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке тұлға үшін жеке сәйкестендіру нөмірі (оның ішінде жеке кәсіпкер бар болса) немесе Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін өзге сәйкестендіру нөмірі (бар болса) көрсетіледі.
7. Нысанның 5, 9, 13, 17, 21, 25 және 29-бағандарда микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік немесе ломбард тартқан ақшаның баланстық құнының сомасы көрсетіледі.
8. 13 және 14-бағандарда бағалы қағаздар эмиссиясы проспектінен ақпарат көрсетіледі.
9. 17 және 18-бағандарда реттелген борыш ұғымы "Пруденциялық нормативтер және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның сақтауы міндетті өзге де нормалар мен лимиттер, оларды есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 14 қарашадағы № 192 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19629 болып тіркелген) бекітілген пруденциялық нормативтердің 6 және 7-тармақтарында және микроқаржы қызметін жүзеге асыратын ұйымның сақталуы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерде, оларды есептеу әдістемесінде айқындалған мәнінде қолданылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об основных источниках привлеченных денег" (далее – Форма).
2. Форма заполняется микрофинансовой организацией, кредитным товариществом и ломбардом ежеквартально. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Отчетность, подписанная руководителем микрофинансовой организации, кредитного товарищества, ломбарда, или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. При заполнении Формы микрофинансовая организация, кредитное товарищество, ломбард раскрывают 10 (десять) крупнейших кредиторов – физических и (или) юридических лиц, от которых в совокупности имеется наибольшая сумма привлеченных денег. Сведения указываются в порядке убывания по совокупной сумме привлеченных денег (по балансовой стоимости привлеченных денег микрофинансовой организации, кредитного товарищества или ломбарда) от каждого кредитора.
6. В графе 3 указывается идентификационный номер основного кредитора: Бизнес - идентификационный номер для юридического лица, индивидуальный идентификационный номер для физического лица (в том числе индивидуального предпринимателя при наличии) или иной идентификационный номер для нерезидентов Республики Казахстан (при наличии).
7. В графах 5, 9, 13, 17, 21, 25 и 29 указываются суммы балансовой стоимости привлеченных денег микрофинансовой организацией, кредитным товариществом или ломбардом.
8. В графах 13 и 14 указывается информация из проспекта эмиссии ценных бумаг.
9. В графах 17 и 18 понятие субординированного долга применяется в значении, определенном в пунктах 6 и 7 пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, норм и лимитов, методики их расчетов, утвержденных Постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 ноября 2019 года № 192 "Об утверждении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, норм и лимитов, методики их расчетов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19629).

10. 7, 11, 15, 19, 23, 27, 31-бағандарда валюта кодтары ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес көрсетіледі.
11. 33-бағанда басқа көздердің атауы көрсетіледі.
12. 34-бағанда 5, 9, 13, 17, 21, 25 және 29-бағандардың жиынтық мәні көрсетіледі.
13. 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32-бағандарда бұл қолданылатын кредиторлар бойынша міндеттемелердің жиынтық сомасы бойынша орташа алынған жылдық номиналды сыйақы мөлшерлемелері көрсетіледі.
14. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан

10. В графах 7, 11, 15, 19, 23, 27, 31 указываются коды валют в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
11. В графе 33 указываются наименования прочих источников.
12. В графе 34 указывается суммарное значение граф 5, 9, 13, 17, 21, 25 и 29.
13. В графах 8, 12, 16, 20, 24, 28, 32 указываются средневзвешенные годовые номинальные ставки вознаграждения по совокупной сумме обязательств по тем кредиторам, к кому это применимо.
14. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 8
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных

Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Кредиттік серіктестік жеке және заңды тұлғаларға берген, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: MP_KT_1
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: кредиттік серіктестік
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесіне) дейін (қоса алғанда) тоқсан сайын
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: __________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Р/с №
Атауы
Баланстық құны, барлығы
1
2
3
1
Жеке тұлғаларға берілген микрокредиттер, оның ішінде
1.1
кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты мақсатқа, оның ішінде:

Сноска. Приложение 8 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о микрокредитах, выданных физическим и юридическим лицам кредитным товариществом, в том числе по которым имеется просроченная задолженность
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: MP_KT_1
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на "___" __________ 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: кредитное товарищество
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, до 25 (двадцать пятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес - идентификационный номер: ___________________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование
Балансовая стоимость, всего
1
2
3
1
Микрокредиты физическим лицам, в том числе
1.1
на цели, связанные с осуществлением предпринимательской деятельности, в том числе:

3.1.1
негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ
3.1.2
негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар, оның ішінде:
3.1.2.1
1 күннен 30 күнге дейін
3.1.2.2
31 күннен 60 күнге дейін
3.1.2.3
61 күннен 90 күнге дейін
3.1.2.4
90 күннен астам
3.2
міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етпей, оның ішінде мыналар бойынша:
3.2.1
негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ
3.2.2
негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар, оның ішінде:
3.2.2.1
1 күннен 30 күнге дейін
3.2.2.2
31 күннен 60 күнге дейін
3.2.2.3
61 күннен 90 күнге дейін
3.2.2.4
90 күннен астам
3.3
Анықтама үшін: кәсіпкерлік субъектілерінің санаттары бөлінісінде заңды тұлғалардың микрокредиттері
3.3.1
шағын кәсіпкерлік субъектілеріне
3.3.2
орта кәсіпкерлік субъектілеріне
3.3.3
ірі кәсіпкерлік субъектілеріне
4
"Кері репо" операциялары
5
Кредиттік портфельдің жиыны, оның ішінде мыналар бойынша:
5.1
негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ
5.2
негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар, оның ішінде:
5.3
1 күннен 30 күнге дейін
5.4
31 күннен 60 күнге дейін
5.5
61 күннен 90 күнге дейін
5.6
90 күннен астам
кестенің жалғасы:
оның ішінде
Негізгі борыш
Дисконт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
Оң немесе теріс түзету
Баланстық құнын есептеу кезінде ескерілетін тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Резервтер (провизиялар)
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы:
Міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету құны
Микрокредит беру туралы шарттардың саны, бірлік
Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік
Барлығы
оның ішінде резервтерді (провизияларды) есептеу кезінде қоса алынатын міндеттеменің орындалуын қамтамасыз ету құны
10
11
12
13
Атауы ___________________________________________________________
Мекенжайы _______________________________________________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы _______________________________ _________________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Кредиттік серіктестік жеке және заңды тұлғаларға берген, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Кредиттік серіктестік жеке
және заңды тұлғаларға берген,
оның ішінде мерзімі өткен
берешегі бар микрокредиттер
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Кредиттік серіктестік жеке және заңды тұлғаларға берген, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есеп (индексі – MP_KT_1, нысанның кезеңділігі – тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

3.1.1
отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению
3.1.2
имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, в том числе:
3.1.2.1
от 1 до 30 дней
3.1.2.2
от 31 до 60 дней
3.1.2.3
от 61 до 90 дней
3.1.2.4
более 90 дней
3.2
без обеспечения исполнения обязательств, в том числе по которым:
3.2.1
отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению
3.2.2
имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, в том числе:
3.2.2.1
от 1 до 30 дней
3.2.2.2
от 31 до 60 дней
3.2.2.3
от 61 до 90 дней
3.2.2.4
более 90 дней
3.3
Справочно: микрокредиты юридических лиц в разрезе категорий субъектов предпринимательства
3.3.1
субъектам малого предпринимательства
3.3.2
субъектам среднего предпринимательства
3.3.3
субъектам крупного предпринимательства
4
Операции "обратное репо"
5
Итого кредитный портфель, в том числе по которым:
5.1
отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению
5.2
имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, в том числе:
5.3
от 1 до 30 дней
5.4
от 31 до 60 дней
5.5
от 61 до 90 дней
5.6
более 90 дней
продолжение таблицы:
в том числе
Основной долг
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
Положительная или отрицательная корректировка
Неустойка (штраф, пеня), учитываемая(ые) при расчете балансовой стоимости
Резервы (провизии)
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы:
Стоимость обеспечения исполнения обязательства
Количество договоров о предоставлении микрокредита, единиц
Количество уникальных заемщиков, единиц
Всего
из них стоимость обеспечения исполнения обязательства, включаемая при расчете резервов (провизий)
10
11
12
13
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель____________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о микрокредитах, выданных физическим и юридическим лицам кредитным товариществом, в том числе по которым имеется просроченная задолженность".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о микрокредитах, выданных
физическим и юридическим лицам
кредитным товариществом,
в том числе по которым имеется
просроченная задолженность"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о микрокредитах, выданных физическим и юридическим лицам кредитным товариществом, в том числе по которым имеется просроченная задолженность" (индекс – MP_KT_1, периодичность формы – ежеквартальная)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Кредиттік серіктестік жеке және заңды тұлғаларға берген, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды кредиттік серіктестік тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Кредиттік серіктестік басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда кредиттік серіктестік жеке және заңды тұлғаларға берген негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер, сондай-ақ кредиттеу мақсаты бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ микрокредиттер туралы мәліметтер көрсетіледі.
6. Микрокредиттер бойынша деректер есепті күнгі жағдай бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешек күндерінің санына қарай көрсетіледі. Нысанда есепті күнге дейін берілген микрокредиттер бойынша, оның ішінде мерзімі өткен берешек ескеріле отырып, негізгі борыштың және есептелген сыйақының барлық қалдығы көрсетіледі.
7. 1-жолда жеке тұлғаларға берілген микрокредиттер көрсетіледі.
8. 13-бағанды қоспағанда, 1-жолда 1.1 және 1.2-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
9. 1.1. және 1.2-жолдарда дара кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлғаларға берілген микрокредиттер бойынша мәліметтер көрсетіледі.
10. 13-бағанды қоспағанда, 1.1-жолда 1.1.1 және 1.1.2-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
11. 13-бағанды қоспағанда, 1.1.1-жолда 1.1.1.1 және 1.1.1.2-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
12. 13-бағанды қоспағанда, 1.1.1.2-жолда 1.1.1.2.1, 1.1.1.2.2, 1.1.1.2.3 және 1.1.1.2.4-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
13. 13-бағанды қоспағанда, 1.1.2-жолда 1.1.2.1 және 1.1.2.2-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
14. 13-бағанды қоспағанда, 1.1.2.2-жолда 1.1.2.2.1, 1.1.2.2.2, 1.1.2.2.3 және 1.1.2.2.4-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
15. 13-бағанды қоспағанда, 1.2-жолда 1.2.1 және 1.2.2-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о микрокредитах, выданных физическим и юридическим лицам кредитным товариществом, в том числе по которым имеется просроченная задолженность" (далее – Форма).
2. Форма заполняется кредитным товариществом ежеквартально. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Отчетность, подписанная руководителем кредитного товарищества или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются сведения о микрокредитах, выданных физическим и юридическим лицам кредитным товариществом, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, а также микрокредиты, по которым отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, по целям кредитования.
6. Данные по микрокредитам указываются в зависимости от количества дней просроченной задолженности по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению по состоянию на отчетную дату. В Форме отражается весь остаток основного долга и начисленного вознаграждения по выданным микрокредитам до отчетной даты, в том числе с учетом просроченной задолженности.
7. В строке 1 указываются микрокредиты, выданные физическим лицам.
8. В строке 1, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 1.1 и 1.2.
9. В строках 1.1. и 1.2. отражаются сведения по микрокредитам, выданным физическим лицам, не зарегистрированным в качестве индивидуального предпринимателя.
10. В строке 1.1, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 1.1.1 и 1.1.2.
11. В строке 1.1.1, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 1.1.1.1 и 1.1.1.2.
12. В строке 1.1.1.2, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 1.1.1.2.1, 1.1.1.2.2, 1.1.1.2.3 и 1.1.1.2.4.
13. В строке 1.1.2, за исключением графы 13, отражается сумма значений 1.1.2.1 и 1.1.2.2
14. В строке 1.1.2.2, за исключением графы 13, отражается сумма значений 1.1.2.2.1, 1.1.2.2.2, 1.1.2.2.3 и 1.1.2.2.4.
15. В строке 1.2, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 1.2.1 и 1.2.2.

16. 13-бағанды қоспағанда, 1.2.1-жолда 1.2.1.1 және 1.2.1.2-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
17. 13-бағанды қоспағанда, 1.2.1.2-жолда 1.2.1.2.1, 1.2.1.2.2, 1.2.1.2.3 және 1.2.1.2.4-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
18. 13-бағанды қоспағанда, 1.2.2-жолда 1.2.2.1 және 1.2.2.2-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
19. 13-бағанды қоспағанда, 1.2.2.2-жолда 1.2.2.2.1, 1.2.2.2.2, 1.2.2.2.3 және 1.2.2.2.4-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
20. 13-бағанды қоспағанда, 2-жолда дара кәсіпкерлерге берілген микрокредиттер көрсетіледі.
21. 13-бағанды қоспағанда, 2-жолда 2.1 және 2.2-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
22. 13-бағанды қоспағанда, 2.1-жолда 2.1.1 және 2.1.2-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
23. 13-бағанды қоспағанда, 2.1.2-жолда 2.1.2.1, 2.1.2.2, 2.1.2.3 және 2.1.2.4-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
24. 13-бағанды қоспағанда, 2.2-жолда 2.2.1 және 2.2.2-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
25. 13-бағанды қоспағанда, 2.2.2-жолда 2.2.2.1, 2.2.2.2, 2.2.2.3 және 2.2.2.4-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
26. 3-жолда заңды тұлғаларға берілген микрокредиттер көрсетіледі.
27. 13-бағанды қоспағанда, 3-жолда 3.1 және 3.2-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
28. 13-бағанды қоспағанда, 3.1-жолда 3.1.1 және 3.1.2-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
29. 13-бағанды қоспағанда, 3.1.2-жолда 3.1.2.1, 3.1.2.2, 3.1.2.3 және 3.1.2.4-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
30. 13-бағанды қоспағанда, 3.2-жолда 3.2.1 және 3.2.2-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
31. 13-бағанды қоспағанда, 3.2.2-жолда 3.2.2.1, 3.2.2.2, 3.2.2.3 және 3.2.2.4-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
32. 13-бағанды қоспағанда, 3.3-жолда кәсіпкерлік субъектілерінің санаттары бөлінісінде заңды тұлғалардың микрокредиттері көрсетіледі.
33. 13-бағанды қоспағанда, 3.3-жолда 3.3.1, 3.3.2 және 3.3.3-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
34. 1, 2 және 3-жолдарда микрокредиттер "кері репо" операциясы есепке алынбай көрсетіледі, "кері репо" операцияларының сомасы 4-жолда көрсетіледі.
35. 13-бағанды қоспағанда, 5-жолда 5.1 және 5.2-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
36. 13-бағанды қоспағанда, 5.1-жолда 1.1.1.1, 1.1.2.1, 1.2.1.1, 1.2.2.1, 2.1.1, 2.2.1, 3.1.1 және 3.2.1-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
37. 13-бағанды қоспағанда, 5.2-жолда 5.3, 5.4, 5.5 және 5.6-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
38. 13-бағанды қоспағанда, 5.3-жолда 1.1.1.2.1, 1.1.2.2.1, 1.2.1.2.1, 1.2.2.2.1, 2.1.2.1, 2.2.2.1, 3.1.2.1 және 3.2.2.1-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.

16. В строке 1.2.1, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 1.2.1.1 и 1.2.1.2.
17. В строке 1.2.1.2, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 1.2.1.2.1, 1.2.1.2.2, 1.2.1.2.3 и 1.2.1.2.4
18. В строке 1.2.2, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 1.2.2.1 и 1.2.2.2.
19. В строке 1.2.2.2, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 1.2.2.2.1, 1.2.2.2.2, 1.2.2.2.3 и 1.2.2.2.4
20. В строке 2, за исключением графы 13, указываются микрокредиты выданные индивидуальным предпринимателям.
21. В строке 2, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 2.1 и 2.2.
22. В строке 2.1, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 2.1.1 и 2.1.2.
23. В строке 2.1.2, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 2.1.2.1, 2.1.2.2, 2.1.2.3 и 2.1.2.4.
24. В строке 2.2, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 2.2.1 и 2.2.2.
25. В строке 2.2.2, за исключением графы 13, отражается сумма значений 2.2.2.1, 2.2.2.2, 2.2.2.3 и 2.2.2.4
26. В строке 3 указываются микрокредиты, выданные юридическим лицам.
27. В строке 3, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 3.1 и 3.2.
28. В строке 3.1, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 3.1.1 и 3.1.2.
29. В строке 3.1.2, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 3.1.2.1, 3.1.2.2, 3.1.2.3 и 3.1.2.4.
30. В строке 3.2, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 3.2.1 и 3.2.2.
31. В строке 3.2.2, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 3.2.2.1, 3.2.2.2, 3.2.2.3 и 3.2.2.4.
32. В строке 3.3 указываются микрокредиты юридических лиц в разрезе категорий субъектов предпринимательства.
33. В строке 3.3, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 3.3.1, 3.3.2 и 3.3.3.
34. В строках 1, 2 и 3 микрокредиты указываются без учета операции "обратное репо", сумма операций "обратное репо" указывается в строке 4.
35. В строке 5, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 5.1 и 5.2
36. В строке 5.1, за исключением графы 13, отражается сумм зачений 1.1.1.1, 1.1.2.1, 1.2.1.1, 1.2.2.1, 2.1.1, 2.2.1, 3.1.1 и 3.2.1.
37. В строке 5.2, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 5.3, 5.4, 5.5 и 5.6.
38. В строке 5.3, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 1.1.1.2.1, 1.1.2.2.1, 1.2.1.2.1, 1.2.2.2.1, 2.1.2.1, 2.2.2.1, 3.1.2.1 и 3.2.2.1.

39. 13-бағанды қоспағанда, 5.4-жолда 1.1.1.2.2, 1.1.2.2.2, 1.2.1.2.2, 1.2.2.2.2, 2.1.2.2, 2.2.2.2, 3.1.2.2 және 3.2.2.2-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
40. 13-бағанды қоспағанда, 5.5-жолда 1.1.1.2.3, 1.1.2.2.3, 1.2.1.2.3, 1.2.2.2.3, 2.1.2.3, 2.2.2.3, 3.1.2.3 және 3.2.2.3-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
41. 13-бағанды қоспағанда, 5.6-жолда 1.1.1.2.4, 1.1.2.2.4, 1.2.1.2.4, 1.2.2.2.4, 2.1.2.4, 2.2.2.4, 3.1.2.4 және 3.2.2.4-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
42. 3-бағанда 5 және 7-бағандардағы белгілер ескеріліп және 9-бағанның мәні шегеріле отырып, 4, 5, 6, 7, 8-бағандар сомасының қосындысы көрсетіледі.
43. 5-бағанда дисконт минус белгісімен көрсетіледі.
44. 7-бағанда теріс түзету минус белгісімен көрсетіледі.
45. 9-бағанда резервтер (провизиялар) сомасы абсолютті мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
46. 10, 11-бағандарда есепті күнгі жағдай бойынша оны өткізу (сату) мүмкіндігін ескере отырып, нарықтық (әділ) құнынан айқындалатын есепті күнге кепілмен қамтамасыз ету құны көрсетіледі.
47.
48. 12-бағанда микрокредит беру туралы шарттардың саны көрсетіледі.
49. 13-бағанда бір қарыз алушыда микрокредит беру туралы бірнеше шарт болған кезде қарыз алушылар қайталанбай, қарыз алушылардың нақты саны көрсетіледі.
50. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан

39. В строке 5.4, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 1.1.1.2.2, 1.1.2.2.2, 1.2.1.2.2, 1.2.2.2.2, 2.1.2.2, 2.2.2.2, 3.1.2.2 и 3.2.2.2.
40. В строке 5.5, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 1.1.1.2.3, 1.1.2.2.3, 1.2.1.2.3, 1.2.2.2.3, 2.1.2.3, 2.2.2.3, 3.1.2.3 и 3.2.2.3.
41. В строке 5.6, за исключением графы 13, отражается сумма значений строк 1.1.1.2.4, 1.1.2.2.4, 1.2.1.2.4, 1.2.2.2.4, 2.1.2.4, 2.2.2.4, 3.1.2.4 и 3.2.2.4.
42. В графе 3 отражается сумма граф 4, 5, 6, 7, 8 с учетом знаков в графе 5 и 7 и за вычетом значения графы 9.
43. В графе 5 дисконт указывается со знаком минус.
44. В графе 7 отрицательная корректировка указывается со знаком минус.
45. В графе 9 сумма резервов (провизий) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
46. В графах 10, 11 указывается стоимость залогового обеспечения на отчетную дату, определяемая от рыночной (справедливой) стоимости с учетом возможности ее реализации (продажи) по состоянию на отчетную дату.
47. В графе 12 отражается количество договоров о предоставлении микрокредита.
48. В графе 13 отражается фактическое количество заемщиков без дублирования заемщиков при наличии у одного заемщика нескольких договоров о предоставлении микрокредита.
49. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 9
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных

Ескерту. 9-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: ломбардтардың микрокредиттері, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттері туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: PM_L_1
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20__ жылғы "___" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: ломбард
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесіне) дейін (қоса алғанда) тоқсан сайын
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: __________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Р/с №
Атауы
Есепті кезеңнің басындағы кредиттік портфель (негізгі борыш)
1
2
3
1
Жеке тұлғалардың микрокредиттері, оның ішінде кепілге:
1.1
көлік құралдарының, олардың ішінде:

Сноска. Приложение 9 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет микрокредитах ломбардов, в том числе по которым имеется просроченная задолженность
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: PM_L_1
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на __________ 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: ломбард
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, до 25 (двадцать пятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес - идентификационный номер: _________________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование
Кредитный портфель (основной долг) на начало отчетного периода
1
2
3
1
Микрокредиты физических лиц, в том числе под залог:
1.1
транспортных средств, из них по которым:

1-ден 30 күнге дейін
2.2.2
31-ден 60 күнге дейін
2.2.3
61-ден 90 күнге дейін
2.2.4
90 күннен астам
кестенің жалғасы:
Есепті кезеңде берілген кредиттер
Есепті кезеңде кредиттік портфельді (негізгі борышты) өтеу
Кредиттік портфельдің өзгеруіне әсер еткен операциялар
Берілген микрокредиттердің көлемі
Орташа өлшемді (номиналды), пайызбен
Орташа өлшемді мөлшерлеме (тиімді), пайызбен
4
5
6
7
8
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
кестенің жалғасы:
Есепті күндегі кредиттік портфель
Баланстық құны, барлығы
оның ішінде
Негізгі борыш
Дисконт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
9
10
11
12
кестенің жалғасы:
Есепті күндегі кредиттік портфель
оның ішінде
Микрокредит беру туралы шарттардың саны, бірлігі
Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлігі
Оң немесе теріс түзету
Баланстық құнын есептеу кезінде ескерілетін тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Резервтер (провизиялар)
13
14
15
16
17
Атауы _________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы ______________________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) телефоны Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам _____________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан: "Ломбардтардың микрокредиттері, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Ломбардтардың
микрокредиттері,
оның ішінде мерзімі өткен
берешегі бар микрокредиттері
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанға қосымша
"Ломбардтардың микрокредиттері, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттері туралы есеп" (нысанның индексі – PM_L_1, , нысанның кезеңділігі – тоқсан сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Ломбардтардың микрокредиттері, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.

от 1 до 30 дней
2.2.2
от 31 до 60 дней
2.2.3
от 61 до 90 дней
2.2.4
более 90 дней
продолжение таблицы:
Кредиты выданные в отчетном периоде
Погашение кредитного портфеля (основного долга) в отчетном периоде
Операции, повлиявшие на изменение кредитного портфеля
Объем, выданных микрокредитов
Средневзвешенная ставка (номинальная), в процентах
Средневзвешенная ставка (эффективная), в процентах
4
5
6
7
8
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
x
продолжение таблицы:
Кредитный портфель на отчетную дату
Балансовая стоимость, всего
в том числе
Основной долг
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
9
10
11
12
продолжение таблицы:
Кредитный портфель на отчетную дату
в том числе
Количество договоров о предоставлении микрокредита, единиц
Количество уникальных заемщиков, единиц
Положительная или отрицательная корректировка
Неустойка (штраф, пеня), учитываемая (ые) при расчете балансовой стоимости
Резервы (провизии)
13
14
15
16
17
Наименование_________________________________________________
Адрес________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель_____________________________________ ____________
`фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
____________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о микрокредитах ломбардов, в том числе по которым имеется просроченная задолженность".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о микрокредитах ломбардов,
в том числе по которым имеется
просроченная задолженность"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о микрокредитах ломбардов, в том числе по которым имеется просроченная задолженность" (индекс – PM_L_1, периодичность формы– ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о микрокредитах ломбардов, в том числе по которым имеется просроченная задолженность" (далее – Форма).

2. Нысанды ломбард тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Ломбардтың басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы, сондай-ақ негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ микрокредиттер туралы мәліметтер көрсетіледі.
6. Кредиттік портфель клиенттерге берілетін несиенің барлық түрлерін және оларға ұқсас операцияларды қамтиды.
7. 4-бағанда есепті кезеңде берілген микрокредиттер туралы мәліметтер көрсетіледі, олар микрокредит беру туралы шарттардың негізінде толтырылады.
8. 5-бағанда микрокредит беру туралы шарттарда белгіленген жылдық пайыздық мөлшерлемелер туындылары сомасының (номиналды мөлшерлеме) негізгі борыш бойынша берешекке негізгі борыш бойынша берешектің жалпы сомасына қатынасымен айқындалатын орташа өлшемді мөлшерлеме бойынша деректер көрсетіледі.
Орташа өлшемді мөлшерлеме келесі формула бойынша есептеледі:
Орташа өлшемді пайыздық мөлшерлеме =
мұнда:
i1….in – n-кредит бойынша микрокредит беру туралы шартта белгіленген жылдық пайыздық мөлшерлеме (номиналды мөлшерлеме) (n – негізгі борыш бойынша берешегі бар микрокредиттердің жалпы саны);
Q1…Qn – т кредиті бойынша микрокредит беру туралы шартта белгіленген негізгі борыш бойынша берешек (сыйақыларды, комиссияларды және тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) есепке алмағанда).
9. 6-бағанда орташа өлшемді жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі бойынша деректер көрсетіледі. Микрокредит беру туралы шарт бойынша сыйақының жылдық тиімді мөлшерлемесінің есебіне қарыз алушының негізгі борыш пен сыйақы бойынша барлық төлемдері, сондай-ақ микрокредит беру туралы шарттың бүкіл қолданылу кезеңі үшін комиссиялар мен өзге де төлемдер енгізіледі.
Қарыз шарты бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
n - қарыз алушыға соңғы төлемнің реттік нөмірі;
j - қарыз алушыға төлемнің реттік нөмірі;
Sj - қарыз алушыға j төлемінің сомасы;
APR - жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі;
tj - қарыз берілген күннен бастап қарыз алушыға j төлемі жасалған сәтке дейінгі уақыт кезеңі (күндермен);
m - қарыз алушының соңғы төлемінің реттік нөмірі;
і - қарыз алушы төлемінің реттік нөмірі;
Pi - қарыз алушының і төлемінің сомасы;
ti - қарыз берілген күннен бастап қарыз алушының і төлемі сәтіне дейінгі уақыт кезеңі (күндермен).

2. Форма заполняется ломбардом ежеквартально. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Отчетность, подписанная руководителем ломбарда или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются сведения о микрокредитах, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, а также о микрокредитах, по которым отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению.
6. Кредитный портфель включает в себя все виды ссуд клиентам и аналогичные им операции.
7. В графе 4 указываются сведения о выданных микрокредитах в отчетном периоде, которые заполняются на основании договоров о предоставлении микрокредита.
8. В графе 5 указываются данные по средневзвешенной ставки, которая определяется отношением суммы произведений годовых процентных ставок, установленных в договорах о предоставлении микрокредита, (номинальная ставка) на задолженность по основному долгу к общей сумме задолженности по основному долгу.
Средневзвешенная ставка рассчитывается по следующей формуле:
Средневзвешенная процентная ставка =
где:
i1….in – годовая процентная ставка (номинальная ставка), установленная в договоре о предоставлении микрокредита по n-ому кредиту (n –общее количество микрокредитов, по которым имеется задолженность по основному долгу);
Q1…Qn – задолженность по основному долгу (без учета вознаграждений, комиссий и неустойки (штрафа, пени)), установленная в договоре о предоставлении микрокредита по n-ому кредиту.
9. В графе 6 указываются данные по средневзвешенной годовой эффективной ставки вознаграждения. В расчет годовой эффективной ставки вознаграждения по договору о предоставлении микрокредита включаются все платежи заемщика по основному долгу и вознаграждению, а также комиссии и иные платежи за весь период действия договора о предоставлении микрокредита.
Годовая эффективная ставка вознаграждения по договору займа рассчитывается по следующей формуле:
где:
n - порядковый номер последней выплаты заемщику;
j - порядковый номер выплаты заемщику;
Sj - сумма j-той выплаты заемщику;
APR - годовая эффективная ставка вознаграждения;
tj - период времени со дня предоставления займа до момента j-той выплаты заемщику (в днях);
m - порядковый номер последнего платежа заемщика;
і - порядковый номер платежа заемщика;
Pi - сумма і-того платежа заемщика;
ti - период времени со дня предоставления займа до момента і-того платежа заемщика (в днях).

10. 7-бағанда есепті кезеңде негізгі борыш бойынша берешекті өтеуге бағытталған нақты түскен төлемдердің жиынтық сомасы көрсетіледі.
11. 8-бағанда 4 және 7-бағандарда ескерілмеген, негізгі борыш бойынша берешек қалдығының өзгеруіне әсер еткен және есепті кезең ішінде жүргізілген, оның ішінде негізгі борыш бойынша сатылған (кері сатып алынған) және (немесе) кешірілген берешек сомаларын көрсетуге арналған мәліметтер көрсетіледі.
Сатылған (кері сатып алынған) берешек талап ету құқықтары үшінші тұлғаға берілген (минуспен көрсетіледі) және (немесе) талап ету құқықтарын беру шарты бойынша үшінші тұлғадан кері сатып алынған (плюспен көрсетіледі) негізгі борыш бойынша берешекті білдіреді.
Кешірілген берешек - бұл микрокредит бойынша жинақталған, шарттың барлық кезеңінде кредитор кешірген негізгі қарыз бойынша берешек сомасы (минуспен көрсетіледі).
8-бағандағы көрсеткіш талап ету құқықтары берілген (сатылған) немесе қабылданған (сатып алынған) барлық микрокредиттер үшін толтыруға міндетті болып табылады. Негізгі борыштың қалдығы бойынша теріс мәнді көрсетуге жол беріледі.
12. 9-бағанда 11 және 13-бағандардағы белгілерді ескере отырып және 15-бағанды шегергенде 10, 11, 12, 13, 14-бағандардың сомасы көрсетіледі.
13. 10-бағанда есепті күнге микрокредит бойынша негізгі борыштың қалдығы көрсетіледі.
Негізгі борыш – сыйақыны, сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті, дисконтты (сыйлықақыны), құнсыздануға арналған резервті, өсімпұлды және микрокредит бойынша айыппұлды есепке алмағанда, кредиттеу кезеңінің белгілі бір сәтіне қарыз алушы ломбардқа төлеуге тиіс өтелмеген борыш сомасы.
14. 11-бағанда дисконт минус белгісімен көрсетіледі.
15. 12-бағанда есептелген, бірақ өтелмеген (алынбаған) сыйақы сомасы есепке алынады.
16. 13-бағанда теріс түзету минус белгісімен көрсетіледі.
17. 14-бағанда баланстық құнын есептеу кезінде ескерілетін тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл) көрсетіледі.
18. 15-бағанда резервтердің (провизиялардың) сомасы абсолютті мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
19. 16-бағанда микрокредит беру туралы шарттардың саны көрсетіледі.
20. 17-бағанда бір қарыз алушыда микрокредит беру туралы бірнеше шарт болған кезде қарыз алушыларды қайталамастан қарыз алушылардың нақты саны көрсетіледі.
21. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
10-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан

10. В графе 7 указывается совокупная сумма фактически поступивших платежей, направленная на погашение задолженности по основному долгу, в отчетном периоде
11. В графе 8 указываются сведения, не учтенные в графах 4 и 7, повлиявшие на изменение остатка задолженности по основному долгу, и предназначенные для отражения сумм, в том числе, проданной (обратно выкупленной) и (или) прощенной задолженности по основному долгу, произведенных в течение отчетного периода.
Проданная (обратно выкупленная) задолженность представляет собой задолженность по основному долгу, права требования по которым уступлены третьему лицу (указывается с минусом) и (или) обратно выкуплены у третьего лица по договору уступки прав требований (указывается с плюсом).
Прощенная задолженность представляет собой накопленную по микрокредиту сумму задолженности по основному долгу, прощенной кредитором за весь период действия договора (указывается с минусом).
Показатель в графе 8 является обязательным к заполнению для всех микрокредитов, права требования по которым переданы (проданы) или приняты (куплены). Допускается отражение отрицательного значения по остатку основного долга.
12. В графе 9 отражается сумма граф 10, 11, 12, 13, 14 с учетом знаков в графе 11 и 13 и за вычетом графы 15.
13. В графе 10 указывается остаток основного долга по микрокредиту на отчетную дату.
Основной долг – сумма непогашенного долга, подлежащая уплате заемщиком ломбарду, на определенный момент периода кредитования без учета вознаграждения, просроченной задолженности по вознаграждению, дисконта (премии), резерва на обесценение, пени и штрафа по микрокредиту.
14. В графе 11 дисконт указывается со знаком минус.
15. В графе 12 учитывается сумма начисленного, но не погашенного (не полученного) вознаграждения.
16. В графе 13 отрицательная корректировка указывается со знаком минус.
17. В графе 14 отражается неустойка (штраф, пеня), учитываемая(ые) при расчете балансовой стоимости.
18. В графе 15 сумма резервов (провизий) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
19. В графе 16 отражается количество договоров о предоставлении микрокредита.
20. В графе 17 отражается фактическое количество заемщиков без дублирования заемщиков при наличии у одного заемщика нескольких договоров о предоставлении микрокредита.
21. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 10
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных

Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: берілген қарыздар (микрокредиттер) бойынша, оның ішінде өңірлік және салалық бөліністегі өзгерістер туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: PMM_MFO_KT_1
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: микроқаржы ұйымы, кредиттік серіктестік
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі:
микроқаржы ұйымы – есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінші) күніне дейін, ай сайын;
кредиттік серіктестік – есепті тоқсаннан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінші) күніне дейін, тоқсан сайын
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: _________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Жол коды
Атауы
Есепті кезеңнің басындағы кредиттік портфель (негізгі борыш)
Есепті кезеңде берілген кредиттер
Берілген микрокредиттердің көлемі
Орташа өлшемді мөлшерлеме (номиналды), пайызбен
Орташа өлшемді мөлшерлеме (тиімді), пайызбен
1
2
3
4
5
6
1.
Барлық микрокредиттер
1.1.
Заңды тұлғаларға микрокредиттер, оның ішінде

Сноска. Приложение 10 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о об изменениях по предоставленным займам (микрокредитам), в том числе в региональном и отраслевом разрезе
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: PMM_MFO_KT_1
Периодичность: ежеквартальная, ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" __________ 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: микрофинансовая организация, кредитное товарищество
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе:
микрофинансовая организация – ежемесячно, до 25 (двадцать пятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем;
кредитное товарищество – ежеквартально, до 25 (двадцать пятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес - идентификационный номер: ________________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Код строки
Наименование
Кредитный портфель на начало отчетного периода (основной долг)
Кредиты, выданные в отчетном периоде
Объем выданных микрокредитов
Средневзвешенная ставка (номинальная), в процентах
Средневзвешенная ставка (эффективная), в процентах
1
2
3
4
5
6
1.
Всего микрокредитов
1.1.
Микрокредиты юридическим лицам, из них

1.1.1.
Алматы қ. (Әкімшілік-аумақтық объектілердің ұлттық жіктеуішіне (АТО) сәйкес өңір)
1.1.1.1
Экономикалық қызмет түрлерінің ұлттық жалпы жіктеуішіне (ЭҚЖЖ) сәйкес қарыз алушылардың экономикалық қызметінің түрі
1.1.1.2
Экономикалық қызмет түрлерінің ұлттық жалпы жіктеуішіне (ЭҚЖЖ) сәйкес қарыз алушылардың экономикалық қызметінің түрі
1.1.1.n
…….
1.1.2.
Астана қ. (Әкімшілік-аумақтық объектілердің ұлттық жіктеуішіне (АТО) сәйкес өңір)
1.1.2.1
Экономикалық қызмет түрлерінің ұлттық жалпы жіктеуішіне (ЭҚЖЖ) сәйкес қарыз алушылардың экономикалық қызметінің түрі

1.1.1.
г. Алматы (регион согласно Национальному Классификатору административно-территориальных объектов (КАТО))
1.1.1.1
Вид экономической деятельности заемщиков согласно Национальному Общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД)
1.1.1.2
Вид экономической деятельности заемщиков согласно Национальному Общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД)
1.1.1.n
…….
1.1.2.
г. Астана (регион согласно Национальному Классификатору административно-территориальных объектов (КАТО))
1.1.2.1
вид экономической деятельности заемщиков согласно Национальному Общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД)

1.4.6.
Басқа мақсаттарға
кестенің жалғасы:
Есепті кезеңде кредиттік портфельді (негізгі борышты) өтеу
Кредиттік портфельдің өзгеруіне әсер еткен операциялар
Кезең соңындағы кредиттік портфель (негізгі борыш)
7
8
9
Атауы ____________________________________________________________
Мекенжайы _______________________________________________________
Телефоны _________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ______________________________________
Орындаушы _________________________________ ______________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
____________________________________________ _______________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ____________________
Ескертпе: нысан: "Берілген қарыздар (микрокредиттер) бойынша, оның ішінде өңірлік және салалық бөліністегі өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Берілген қарыздар
(микрокредиттер)
бойынша, оның ішінде өңірлік
және салалық бөліністегі
өзгерістер туралы есеп"
әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысанға
қосымша
Берілген қарыздар (микрокредиттер) бойынша, оның ішінде өңірлік және салалық бөліністегі өзгерістер туралы есеп (нысанның индексі – PMM_MFO_KT_1, нысанның кезеңділігі – тоқсан сайын, ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Берілген қарыздар (микрокредиттер) бойынша, оның ішінде өңірлік және салалық бөліністегі өзгерістер туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды микроқаржы ұйымы ай сайын, кредиттік серіктестік тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Микроқаржы ұйымының басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме

1.4.6.
на прочие цели
продолжение таблицы:
Погашение кредитного портфеля (основного долга) в отчетном периоде
Операции, повлиявшие на изменение кредитного портфеля
Кредитный портфель на конец периода (основной долг)
7
8
9
Наименование __________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель____________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об изменениях по предоставленным займам (микрокредитам), в том числе в региональном и отраслевом разрезе".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет об изменениях по
предоставленным займам
(микрокредитам), в том числе
в региональном и отраслевом разрезе"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об изменениях по предоставленным займам (микрокредитам), в том числе в региональном и отраслевом разрезе" (индекс – PMM_MFO_KT_1, периодичность формы – ежеквартальная, ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об изменениях по предоставленным займам (микрокредитам), в том числе в региональном и отраслевом разрезе" (далее – Форма).
2. Форма заполняется микрофинансовой организацией ежемесячно, кредитным товариществом – ежеквартально. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Отчетность, подписанная руководителем микрофинансовой организации, кредитного товарищества или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы

5. Нысан коллекторлық агенттіктерге берілген қарыздар туралы мәліметтерді қоса алғанда, есепті кезеңде жасалған және (немесе) есепті кезеңде қолданыста болған және (немесе) қолданысын тоқтатқан микрокредит беру туралы шарттар бойынша негізгі борыш бойынша мәліметтерді беруге арналған.
6. Нысанда өңірлік және салалық бөліністе микроқаржы ұйымдары мен кредиттік серіктестіктердің кредиттік портфелі (негізгі борыш) бойынша, берілген микрокредиттердің көлемі, олар бойынша орташа өлшемді сыйақы мөлшерлемелері (номиналды және тиімді), есепті кезеңдегі негізгі борышты өтеу көлемі, кредиттік портфельдің өзгеруіне әсер еткен операциялар, микроқаржы ұйымдары мен кредиттік серіктестіктердің қарыз алушылары – заңды тұлғалар, дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғалар және дара кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлғалар бөлінісінде деректер көрсетіледі.
7. Негізгі борыш – қарыз алушының микроқаржы ұйымына, кредиттік серіктестікке кредит беру кезеңінің белгілі бір сәтінде сыйақыны, сыйақы бойынша мерзімі өткен берешекті, дисконтты (сыйлықақыны), құнсыздануға арналған резервті, микрокредит бойынша тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) қоспағанда төлейтін өтелмеген борыш сомасы.
8. Кредиттік портфель клиенттерге (заңды және жеке тұлғаларға) арналған несиелердің барлық түрлерін және оларға ұқсас операцияларды қамтиды.
9. Заңды тұлғаларға, сондай-ақ жеке тұлғаларға, оның ішінде дара кәсіпкер ретінде тіркелген жеке тұлғаларға кәсіпкерлік қызметке байланысты мақсатқа берілген микрокредиттер бойынша қарыз алушылардың экономикалық қызметінің түрі "Стандарттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2019 жылғы 22 ақпандағы № 68-НҚ бұйрығымен бекітілген ҚР ҰЖ 03-2019 "Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішіне" сәйкес көрсетіледі.
10. Нысанда қарыз алушылар орналасқан жері бойынша топтастырылады; 2-бағанда қарыз алушылардың орналасқан өңірі "Стандарттаудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2025 жылғы 16 қаңтардағы № 2-НҚ бұйрығымен бекітілген ҚР ҰЖ 11 "Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуішіне" сәйкес көрсетіледі.
11. 3 және 9-бағандарда тиісінше есепті кезеңнің басындағы және соңындағы негізгі борыш қалдықтарының сомасы бойынша мәліметтер көрсетіледі.
12. 4-бағанда есепті кезеңде берілген микрокредиттер туралы мәліметтер көрсетіледі, олар микрокредит беру туралы шарттардың негізінде толтырылады.

5. Форма предназначена для предоставления сведений по основному долгу по договорам о предоставлении микрокредита, заключенным в отчетном периоде, и (или) действовавшим, и (или) прекратившим действие в отчетном периоде, включая сведения о займах, переданных/уступленных коллекторским агентствам.
6. В Форме отражаются данные по кредитному портфелю (основному долгу), в разрезе объема выданных микрокредитов, средневзвешенных ставок вознаграждения по ним (номинальная и эффективная), объемов погашения основного долга в отчетном периоде, операций, повлиявших на изменение кредитного портфеля, заемщиков микрофинансовых организаций и кредитных товариществ – юридических лиц, физических лиц, зарегистрированных в качестве индивидуальных предпринимателей, и физических лиц, не зарегистрированных в качестве индивидуальных предпринимателей, в региональном и отраслевом разрезе.
7. Основной долг – сумма непогашенного долга, подлежащая уплате заемщиком микрофинансовой организации, кредитному товариществу на определенный момент периода кредитования без учета вознаграждения, просроченной задолженности по вознаграждению, дисконта (премии), резерва на обесценение, неустойки (штрафа, пени) по микрокредиту.
8. Кредитный портфель включает в себя все виды ссуд клиентам (юридическим и физическим лицам) и аналогичные им операции.
9. По микрокредитам, выданным юридическим лицам, а также физическим лицам на цели, связанные с предпринимательской деятельностью, в том числе зарегистрированным в качестве индивидуальных предпринимателей, вид экономической деятельности заемщиков указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 03-2019 "Общий классификатор видов экономической деятельности", утвержденным приказом Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 22 февраля 2019 года № 68-од "О некоторых вопросах стандартизации".
10. В Форме заемщики группируются по местонахождению; в графе 2 регион местонахождения заемщиков указывается в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 11 "Классификатор административно-территориальных объектов", утвержденным приказом Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан от 16 января 2025 года № 2-НҚ.
11. В графах 3 и 9 указываются сведения по сумме остатков основного долга на начало и конец отчетного периода, соответственно.
12. В графе 4 указываются сведения о выданных микрокредитах в отчетном периоде, которые заполняются на основании договоров о предоставлении микрокредита.

13. 5 және 6-бағандарда орташа өлшемді мөлшерлеме – бұл есепті кезеңде берілген микрокредиттердің көлемі бойынша өлшемделген мөлшерлеме.
14. 5-баған берілген микрокредиттер бойынша сыйақының орташа өлшемді жылдық номиналды мөлшерлемесін көрсетуге арналған, ол микрокредит беру туралы шарттарда белгіленген жылдық пайыздық мөлшерлемені негізгі борыш бойынша берешекке көбейткендегі соманың негізгі борыш бойынша берешектің жалпы сомасына қатынасымен анықталады.
Орташа өлшемді мөлшерлеме мына формула бойынша есептеледі:
Орташа өлшемді пайыздық мөлшерлеме =
,
мұнда:
i1….in – n-ші кредит бойынша микрокредит беру туралы шартта белгіленген жылдық пайыздық мөлшерлеме (номиналды мөлшерлеме) (n – негізгі борыш бойынша берешегі бар микрокредиттердің жалпы саны);
Q1…Qn – n-ші кредит бойынша микрокредит беру туралы шартта белгіленген негізгі борыш бойынша берешек (сыйақыны, комиссияларды және тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) қоспағанда).
15. 5-баған берілген микрокредиттер бойынша орташа өлшемді жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесін көрсетуге арналған.
Микрокредит беру туралы шарт бойынша сыйақының жылдық тиімді мөлшерлемесінің есебіне қарыз алушының негізгі борыш пен сыйақы бойынша барлық төлемдері, сондай-ақ микрокредит беру туралы шарттың бүкіл қолданылу кезеңі үшін комиссиялар мен өзге де төлемдер енгізіледі.
Қарыз шарты бойынша жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
n - қарыз алушыға төленген соңғы төлемнің реттік нөмірі;
j - қарыз алушыға төленген төлемнің реттік нөмірі;
Sj - қарыз алушыға төленген j-ші төлемнің сомасы;
APR - жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі;
tj - қарыз берілген күннен бастап қарыз алушыға j-ші төлем жасалған сәтке дейінгі уақыт кезеңі (күндермен);
m - қарыз алушының соңғы төлемінің реттік нөмірі;
і - қарыз алушы төлемінің реттік нөмірі;
Pi - қарыз алушының і-ші төлемінің сомасы;
ti - қарыз берілген күннен бастап қарыз алушының і-ші төлеміне дейінгі уақыт кезеңі (күндермен).
16. 7-бағанда есепті кезеңде негізгі борыш бойынша берешекті өтеуге бағытталған нақты түскен төлемдердің жиынтық сомасы көрсетіледі.
17. 8-бағанда 4 және 7-бағандарда есепке алынбаған, негізгі борыш бойынша берешек қалдығының өзгеруіне әсер еткен және есепті кезең ішінде жүргізілген, оның ішінде негізгі борыш бойынша сатылған (кері сатып алынған) және (немесе) кешірілген берешек сомасын көрсетуге арналған мәліметтер көрсетіледі.
Сатылған (кері сатып алынған) берешек талап ету құқықтары үшінші тұлғаға берілген (минуспен көрсетіледі) және (немесе) талап ету құқықтарын беру шарты бойынша үшінші тұлғадан кері сатып алынған (плюспен көрсетіледі) негізгі борыш бойынша берешекті білдіреді.
Кешірілген берешек – микрокредит бойынша жинақталған, шарттың барлық қолданылу кезеңі үшін кредитор кешірген негізгі борыш бойынша берешек сомасы (минуспен көрсетіледі).
8-бағандағы көрсеткіш талап ету құқықтары берілген (сатылған) немесе қабылданған (сатып алынған) барлық микрокредиттер үшін толтыруға міндетті болып табылады. Негізгі борыштың қалдығы бойынша теріс мәнді көрсетуге болады.

13. В графах 5 и 6 средневзвешенная ставка – это ставка, взвешенная по объему выданных микрокредитов за отчетный период.
14. Графа 5 предназначена для отражения средневзвешенной годовой номинальной ставки вознаграждения по выданным микрокредитам, которая определяется отношением суммы произведений годовых процентных ставок, установленных в договорах о предоставлении микрокредита (номинальная ставка), на задолженность по основному долгу к общей сумме задолженности по основному долгу.
Средневзвешенная ставка рассчитывается по следующей формуле:
Средневзвешенная процентная ставка =
,
где:
i1….in – годовая процентная ставка (номинальная ставка), установленная в договоре о предоставлении микрокредита по n-ому кредиту (n –общее количество микрокредитов, по которым имеется задолженность по основному долгу);
Q1…Qn – задолженность по основному долгу (без учета вознаграждений, комиссий и неустойки (штрафа, пени)), установленная в договоре о предоставлении микрокредита по n-ому кредиту.
15. Графа 5 предназначена для отражения средневзвешенной годовой эффективной ставки вознаграждения по выданным микрокредитам.
В расчет годовой эффективной ставки вознаграждения по договору о предоставлении микрокредита включаются все платежи заемщика по основному долгу и вознаграждению, а также комиссии и иные платежи за весь период действия договора о предоставлении микрокредита.
Годовая эффективная ставка вознаграждения по договору займа рассчитывается по следующей формуле:
где:
n - порядковый номер последней выплаты заемщику;
j - порядковый номер выплаты заемщику;
Sj - сумма j-той выплаты заемщику;
APR - годовая эффективная ставка вознаграждения;
tj - период времени со дня предоставления займа до момента j-той выплаты заемщику (в днях);
m - порядковый номер последнего платежа заемщика;
і - порядковый номер платежа заемщика;
Pi - сумма і-того платежа заемщика;
ti - период времени со дня предоставления займа до момента і-того платежа заемщика (в днях).
16. В графе 7 указывается совокупная сумма фактически поступивших платежей, направленная на погашение задолженности по основному долгу, в отчетном периоде.
17. В графе 8 указываются сведения, не учтенные в графах 4 и 7, повлиявшие на изменение остатка задолженности по основному долгу, и предназначенные для отражения сумм, в том числе, проданной (обратно выкупленной) и (или) прощенной задолженности по основному долгу, произведенных в течение отчетного периода.
Проданная (обратно выкупленная) задолженность представляет собой задолженность по основному долгу, права требования по которым уступлены третьему лицу (указывается с минусом) и (или) обратно выкуплены у третьего лица по договору уступки прав требований (указывается с плюсом).
Прощенная задолженность представляет собой накопленную по микрокредиту сумму задолженности по основному долгу, прощенной кредитором за весь период действия договора (указывается с минусом).
Показатель в графе 8 является обязательным к заполнению для всех микрокредитов, права требования по которым переданы (проданы) или приняты (куплены). Допускается отражение отрицательного значения по остатку основного долга.

18. 1-жолда (5 және 6-бағандарды қоспағанда) 1.1, 1.2, 1.3 және 1.4-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
19. 1.1-жолда (5 және 6-бағандарды қоспағанда) 1.1.1, 1.1.2, 1.1.3 және т.с.с. жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі, онда негізгі борыштың, микрокредиттерді беру және өтеу көлемдерінің, сондай-ақ кредиттік портфельдің өзгеруіне әсер еткен операциялардың көрсеткіштері қарыз алушылардың орналасқан жері бойынша республикалық маңызы бар қалалар мен облыс орталықтары бөлінісінде топтастырылады.
20. 1.1.1-жолда (5 және 6-бағандарды қоспағанда) 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.1.3 және т.с.с. жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі, онда негізгі борыштың, микрокредиттерді беру және өтеу көлемдерінің, сондай-ақ кредиттік портфельдің өзгеруіне әсер еткен операциялардың көрсеткіштері қарыз алушылардың экономикалық қызметінің түрлері бойынша топтастырылады.
1.1.2, 1.1.3 және т.с.с. жолдар осыған ұқсас болады.
21. 1.2-жолда (5 және 6-бағандарды қоспағанда) 1.2.1, 1.2.2, 1.2.3 және т.с.с. жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі, онда негізгі борыштың, микрокредиттерді беру және өтеу көлемдерінің, сондай-ақ кредиттік портфельдің өзгеруіне әсер еткен операциялардың көрсеткіштері қарыз алушылардың орналасқан жері бойынша республикалық маңызы бар қалалар мен облыс орталықтары бөлінісінде топтастырылады.
22. 1.2.1-жолда (5 және 6-бағандарды қоспағанда) 1.2.1.1, 1.2.1.2, 1.2.1.3 және т.c.c. жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі, онда негізгі борыштың, микрокредиттерді беру және өтеу көлемдерінің, сондай-ақ кредиттік портфельдің өзгеруіне әсер еткен операциялардың көрсеткіштері қарыз алушылардың экономикалық қызметінің түрлері бойынша топтастырылады.
1.2.2, 1.2.3 және т.с.с. жолдар осыған ұқсас болады.
23. 1.3-жолда (5 және 6-бағандарды қоспағанда) 1.3.1, 1.3.2, 1.3.3 және т.с.с. жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі, онда негізгі борыштың, микрокредиттерді беру және өтеу көлемдерінің, сондай-ақ кредиттік портфельдің өзгеруіне әсер еткен операциялардың көрсеткіштері қарыз алушылардың орналасқан жері бойынша республикалық маңызы бар қалалар мен облыс орталықтары бөлінісінде топтастырылады.
24. 1.3.1-жолда (5 және 6-бағандарды қоспағанда) 1.3.1.1, 1.3.1.2, 1.3.1.3 және т.с.с. жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі, онда негізгі борыштың, микрокредиттерді беру және өтеу көлемдерінің, сондай-ақ кредиттік портфельдің өзгеруіне әсер еткен операциялардың көрсеткіштері қарыз алушылардың экономикалық қызметінің түрлері бойынша топтастырылады.
1.3.2, 1.3.3 және т.с.с. жолдар осыған ұқсас болады.

18. В строке 1 (за исключением граф 5 и 6) указывается сумма значений строк 1.1, 1.2, 1.3 и 1.4.
19. В строке 1.1 (за исключением граф 5 и 6) указывается сумма значений строк 1.1.1, 1.1.2, 1.1.3 и так далее, в которых показатели основного долга, объемов выдач и погашения микрокредитов, а также операций, повлиявших на изменение кредитного портфеля, группируются в разрезе городов республиканского значения и областных центров по месту нахождения заемщиков.
20. В строке 1.1.1 (за исключением граф 5 и 6) указывается сумма значений строк 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.1.3 и так далее, в которых показатели основного долга, объемов выдач и погашения микрокредитов, а также операций, повлиявших на изменение кредитного портфеля, группируются в разрезе видов экономической деятельности заемщиков.
Аналогично в строках 1.1.2, 1.1.3 и так далее.
21. В строке 1.2 (за исключением граф 5 и 6) указывается сумма значений строк 1.2.1, 1.2.2, 1.2.3 и так далее, в которых показатели основного долга, объемов выдач и погашения микрокредитов, а также операций, повлиявших на изменение кредитного портфеля, группируются в разрезе городов республиканского значения и областных центров по месту нахождения заемщиков.
22. В строке 1.2.1 (за исключением граф 5 и 6) указывается сумма значений строк 1.2.1.1, 1.2.1.2, 1.2.1.3 и так далее, в которых показатели основного долга, объемов выдач и погашения микрокредитов, а также операций, повлиявших на изменение кредитного портфеля, группируются в разрезе видов экономической деятельности заемщиков.
Аналогично в строках 1.2.2, 1.2.3 и так далее.
23. В строке 1.3 (за исключением граф 5 и 6) указывается сумма значений строк 1.3.1, 1.3.2, 1.3.3 и так далее, в которых показатели основного долга, объемов выдач и погашения микрокредитов, а также операций, повлиявших на изменение кредитного портфеля, группируются в разрезе городов республиканского значения и областных центров по месту нахождения заемщиков.
24. В строке 1.3.1 (за исключением граф 5 и 6) указывается сумма значений строк 1.3.1.1, 1.3.1.2, 1.3.1.3 и так далее, в которых показатели основного долга, объемов выдач и погашения микрокредитов, а также операций, повлиявших на изменение кредитного портфеля, группируются в разрезе видов экономической деятельности заемщиков.
Аналогично в строках 1.3.2, 1.3.3 и так далее.

25. 1.4-жолда (5 және 6-бағандарды қоспағанда) 1.4.1, 1.4.2, 1.4.3, 1.4.4, 1.4.5, 1.4.6-жолдардың мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
26. 1.4.5-жолда "Жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің шекті мөлшерлерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 16 тамыздағы № 62 қаулысы және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы 19 тамыздағы № 45 бірлескен қаулысының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34960 болып тіркелген) 1-тармағы 1-бөлігінің төртінші абзацына сәйкес келетін микрокредиттер бойынша ақпарат көрсетіледі, яғни, республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің қырық бес еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде күнтізбелік қырық бес күнге дейінгі мерзімге ұсынылатын кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес мақсатқа қамтамасыз етусіз берілетін микрокредиттер бойынша ақпарат көрсетіледі.
27. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
11-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. 11-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Ескерту. 12-қосымша алып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ескерту. Қаулы 13-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.05.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: микроқаржы ұйымының микрокредиттері, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттері туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: MP_MFO_1
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: микроқаржы ұйымы
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бесінші) күніне дейін (қоса алғанда), ай сайын
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: __________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Р/с №
Атауы
Баланстық құны, барлығы
1
2
3
1
Дара кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлғаларға берілген микрокредиттер, барлығы
1.1.
кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты мақсатқа берілген микрокредиттер, оның ішінде:

25. В строке 1.4 (за исключением граф 5 и 6) указывается сумма значений строк 1.4.1, 1.4.2, 1.4.3, 1.4.4, 1.4.5, 1.4.6.
26. В строке 1.4.5 отражается информация по микрокредитам, соответствующим абзацу 4 части 1 пункта 1 Совместного постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 августа 2024 года № 62 и постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 августа 2024 года № 45 "Об определении предельных размеров годовой эффективной ставки вознаграждения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34960), то есть по микрокредитам без обеспечения, на цели, не связанные с осуществлением предпринимательской деятельности, предоставляемым на срок до сорока пяти календарных дней, в размере, не превышающем сорокапятикратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
27. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 11
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Сноска. Приложение 11 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 12
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Сноска. Приложение 12 исключено постановлением Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 13
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сноска. Приложение 13 – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о микрокредитах микрофинансовой организации, в том числе по которым имеется просроченная задолженность
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: MP_MFO_1
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___" __________ 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: микрофинансовая организация
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, до 25 (двадцать пятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем
Бизнес - идентификационный номер: _________________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
№ п/п
Наименование
Балансовая стоимость, всего
1
2
3
1
Микрокредиты физическим лицам, не зарегистрированным в качестве индивидуального предпринимателя, всего
1.1.
на цели, связанные с осуществлением предпринимательской деятельности, в том числе:

5.2.2
31 күннен 60 күнге дейін
5.2.3
61 күннен 90 күнге дейін
5.2.4
90 күннен астам
6
Берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелер
кестенің жалғасы:
оның ішінде
Негізгі борыш
Дисконт, сыйлықақы
Есептелген сыйақы
Оң немесе теріс түзету
Баланстық құнды есептеу кезінде ескерілетін тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Резервтер (провизиялар)
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы:
Микрокредит беру туралы шарттың саны, бірлігі
Бірегей қарыз алушылар саны, бірлігі
10
11
Атауы __________________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
___________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Микроқаржы ұйымының микрокредиттері, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Микроқаржы ұйымының
микрокредиттері, оның ішінде
мерзімі өткен берешегі бар
микрокредиттері туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
"Микроқаржы ұйымының микрокредиттері, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттері туралы есеп" (индексі – MP_MFO_1, нысанның кезеңділігі – ай сайын) әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Микроқаржы ұйымының микрокредиттері, оның ішінде мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды микроқаржы ұйымы ай сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Микроқаржы ұйымының басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.

5.2.2
от 31 до 60 дней
5.2.3
от 61 до 90 дней
5.2.4
более 90 дней
6
Условные обязательства по предоставленным микрокредитам
продолжение таблицы:
в том числе
Основной долг
Дисконт, премия
Начисленное вознаграждение
Положительная или отрицательная корректировка
Неустойка (штраф, пеня), учитываемая(ые) при расчете балансовой стоимости
Резервы (провизии)
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы:
Количество договоров о предоставлении микрокредита, единиц
Количество уникальных заемщиков, единиц
10
11
Наименование ________________________________________________
Адрес_________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель____________________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о микрокредитах микрофинансовой организации, в том числе по которым имеется просроченная задолженность".
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о микрокредитах
микрофинансовой организации,
в том числе по которым имеется
просроченная задолженность"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о микрокредитах микрофинансовой организации, в том числе по которым имеется просроченная задолженность"
(индекс – MP_MFO_1, периодичность формы – ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о микрокредитах микрофинансовой организации, в том числе по которым имеется просроченная задолженность" (далее – Форма).
2. Форма заполняется микрофинансовой организацией ежемесячно. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Отчетность, подписанная руководителем микрофинансовой организации или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.

2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі бар микрокредиттер туралы, сондай-ақ кредиттеу мақсаты бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешегі жоқ микрокредиттер туралы мәліметтер көрсетіледі. Нысанды толтыру кезінде мәліметтер мынадай нақтылаудың сақталуын ескере отырып көрсетілуі керек:
субъект типі бойынша барлығы микрокредиттер (дара кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға берілетін микрокредиттер);
мерзімі өткен берешегі бар (оның ішінде мерзімі өткен күндердің бөлінуінде) және мерзімі өткен берешегі жоқ микрокредиттер;
кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты және байланысты емес мақсатқа берілген микрокредиттер;
міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етудің болуын немесе болмауын көрсетуді ескере отырып;
республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің (АЕК) қырық бес еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде күнтізбелік қырық бес күнге дейінгі мерзімге кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес мақсаттарға қамтамасыз етілмеген микрокредиттер.
6. Микрокредиттер бойынша деректер есепті күнгі жағдай бойынша негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы бойынша мерзімі өткен берешек күндерінің санына байланысты көрсетіледі. Нысанда есепті күнге дейін берілген микрокредиттер бойынша, оның ішінде мерзімі өткен берешекті ескере отырып, негізгі борыш пен есептелген сыйақының барлық қалдығы көрсетіледі.
7. 3-бағанда 5 және 7-бағандардағы белгілерді ескере отырып және 9-бағанды шегергенде 4, 5, 6, 7, 8-бағандардың қосындысы көрсетіледі.
8. 5-бағанда дисконт минус белгісімен көрсетіледі.
9. 7-бағанда теріс түзету минус белгісімен көрсетіледі.
10. 8-бағанда баланстық құнды есептеу кезінде ескерілетін есептелген тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың) қосындысы көрсетіледі.
11. 9-бағанда резервтердің (провизиялардың) қосындысы абсолютті мәнде және қосу белгісімен көрсетіледі.
12. 10-бағанда микрокредит беру туралы шарттардың саны көрсетіледі.
13. 11-бағанда бірегей қарыз алушылардың саны, яғни бір қарыз алушыда микрокредит беру туралы бірнеше шарттар болған кезде қарыз алушыларды қайталаусыз есеп жолының әрбір атауы бойынша қарыз алушылардың нақты саны көрсетіледі.
14. 1, 2, 3-жолдарда микрокредиттер "кері репо" операциясын ескерілмей есепке алынады, "кері репо" операцияларының қосындысы 4-жолда көрсетіледі.
15. 11-бағанды қоспағанда 1-жолда 1.1 және 1.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.

Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются сведения о микрокредитах, по которым имеется просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, а также о микрокредитах, по которым отсутствует просроченная задолженность по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению, по целям кредитования. При заполнении Формы сведения необходимо отражать с учетом соблюдения следующей детализации:
всего микрокредиты по типу субъекта (микрокредиты физическим лицам, не зарегистрированным в качестве индивидуального предпринимателя, индивидуальным предпринимателям, юридическим лицам);
микрокредиты с просроченной задолженностью (в том числе в разбивке дней просрочки) и без просроченной задолженности;
микрокредиты, выданные на цели, связанные и не связанные с осуществлением предпринимательской деятельности;
с учетом отражения наличия или отсутствия обеспечения исполнения обязательств;
микрокредиты без обеспечения на цели, не связанные с осуществлением предпринимательской деятельности на срок до сорока пяти календарных дней, в размере, не превышающем сорока пятикратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете (МРП).
6. Данные по микрокредитам указываются в зависимости от количества дней просроченной задолженности по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению по состоянию на отчетную дату. В Форме отражается весь остаток основного долга и начисленного вознаграждения по выданным микрокредитам до отчетной даты, в том числе с учетом просроченной задолженности.
7. В графе 3 отражается сумма граф 4, 5, 6, 7, 8 с учетом знаков в графе 5 и 7 и за вычетом графы 9.
8. В графе 5 дисконт указывается со знаком минус.
9. В графе 7 отрицательная корректировка указывается со знаком минус.
10. В графе 8 отражается сумма начисленной неустойки (штрафа, пени), учитываемая при расчете балансовой стоимости.
11. В графе 9 сумма резервов (провизий) указывается в абсолютном значении и со знаком плюс.
12. В графе 10 отражается количество договоров о предоставлении микрокредита.
13. В графе 11 отражается количество уникальных заемщиков, то есть фактическое количество заемщиков по каждому наименованию строки отчета без дублирования заемщиков при наличии у одного и того же заемщика нескольких договоров о предоставлении микрокредита.
14. В строках 1, 2, 3 микрокредиты учитываются без учета операции "обратное репо", сумма операций "обратное репо" указывается в строке 4.
15. В строке 1, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.1 и 1.2.

16. 11-бағанды қоспағанда 1.1-жолда 1.1.1 және 1.1.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
17. 11-бағанды қоспағанда 1.1.1-жолда 1.1.1.1, 1.1.1.2 және 1.1.1.3-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
18. 11-бағанды қоспағанда 1.1.1.1-жолда 1.1.1.1.1, 1.1.1.1.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
19. 11-бағанды қоспағанда 1.1.1.1.2-жолда 1.1.1.1.2.1, 1.1.1.1.2.2, 1.1.1.1.2.3, 1.1.1.1.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
20. 11-бағанды қоспағанда 1.1.1.2-жолда 1.1.1.2.1, 1.1.1.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
21. 11-бағанды қоспағанда 1.1.1.2.2-жолда 1.1.1.2.2.1, 1.1.1.2.2.2, 1.1.1.2.2.3, 1.1.1.2.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
22. 11-бағанды қоспағанда 1.1.1.3-жолда 1.1.1.3.1, 1.1.1.3.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
23. 11-бағанды қоспағанда 1.1.1.3.2-жолда 1.1.1.3.2.1, 1.1.1.3.2.2, 1.1.1.3.2.3, 1.1.1.3.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
24. 11-бағанды қоспағанда 1.1.2-жолда 1.1.2.1, 1.1.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
25. 11-бағанды қоспағанда 1.1.2.2-жолда 1.1.2.2.1, 1.1.2.2.2, 1.1.2.2.3, 1.1.2.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
26. 11-бағанды қоспағанда 1.2-жолда 1.2.1 және 1.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
27. 11-бағанды қоспағанда 1.2.1-жолда 1.2.1.1, 1.2.1.2 және 1.2.1.3-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
28. 11-бағанды қоспағанда 1.2.1.1-жолда 1.2.1.1.1, 1.2.1.1.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
29. 11-бағанды қоспағанда 1.2.1.1.2-жолда 1.2.1.1.2.1, 1.2.1.1.2.2, 1.2.1.1.2.3, 1.2.1.1.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
30. 11-бағанды қоспағанда 1.2.1.2-жолда 1.2.1.2.1, 1.2.1.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
31. 11-бағанды қоспағанда 1.2.1.2.2-жолда 1.2.1.2.2.1, 1.2.1.2.2.2, 1.2.1.2.2.3, 1.2.1.2.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
32. 11-бағанды қоспағанда 1.2.1.3-жолда 1.2.1.3.1, 1.2.1.3.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
33. 11-бағанды қоспағанда 1.2.1.3.2-жолда 1.2.1.3.2.1, 1.2.1.3.2.2, 1.2.1.3.2.3, 1.2.1.3.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
34. 11-бағанды қоспағанда 1.2.2-жолда 1.2.2.1, 1.2.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
35. 11-бағанды қоспағанда 1.2.2.2-жолда 1.2.1.2.1, 1.2.2.2, 1.2.2.3, 1.2.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
36. 1.3-жолда "Жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесінің шекті мөлшерлерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 16 тамыздағы № 62 қаулысы және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2024 жылғы 19 тамыздағы № 45 бірлескен қаулысының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34960 болып тіркелген) 1-тармағы 1-бөлігінің төртінші абзацына сәйкес келетін кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес мақсаттарға қамтамасыз етілмеген микрокредиттер бойынша, яғни республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің қырық бес еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде күнтізбелік қырық бес күнге дейінгі мерзімге ұсынылатын микрокредиттер бойынша анықтамалық ақпарат көрсетіледі және 11-бағанды қоспағанда, 1.3.1, 1.3.2-жолдар мәндерінің қосындысына тең.

16. В строке 1.1, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.1.1 и 1.1.2.
17. В строке 1.1.1, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.1.1.1, 1.1.1.2 и 1.1.1.3.
18. В строке 1.1.1.1, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.1.1.1.1, 1.1.1.1.2.
19. В строке 1.1.1.1.2, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.1.1.1.2.1, 1.1.1.1.2.2, 1.1.1.1.2.3, .1.1.1.1.2.4.
20. В строке 1.1.1.2, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.1.1.2.1, 1.1.1.2.2.
21. В строке 1.1.1.2.2, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.1.1.2.2.1, 1.1.1.2.2.2, 1.1.1.2.2.3, 1.1.1.2.2.4.
22. В строке 1.1.1.3, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.1.1.3.1, 1.1.1.3.2.
23. В строке 1.1.1.3.2, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.1.1.3.2.1, 1.1.1.3.2.2, 1.1.1.3.2.3, 1.1.1.3.2.4.
24. В строке 1.1.2, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.1.2.1, 1.1.2.2.
25. В строке 1.1.2.2, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.1.2.2.1, 1.1.2.2.2, 1.1.2.2.3, 1.1.2.2.4
26. В строке 1.2, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.2.1 и 1.2.2.
27. В строке 1.2.1, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.2.1.1, 1.2.1.2 и 1.2.1.3.
28. В строке 1.2.1.1, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.2.1.1.1, 1.2.1.1.2.
29. В строке 1.2.1.1.2, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.2.1.1.2.1, 1.2.1.1.2.2, 1.2.1.1.2.3, 1.2.1.1.2.4.
30. В строке 1.2.1.2, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.2.1.2.1, 1.2.1.2.2.
31. В строке 1.2.1.2.2, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.2.1.2.2.1, 1.2.1.2.2.2, 1.2.1.2.2.3, 1.2.1.2.2.4.
32. В строке 1.2.1.3, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.2.1.3.1, 1.2.1.3.2.
33. В строке 1.2.1.3.2, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.2.1.3.2.1, 1.2.1.3.2.2, 1.2.1.3.2.3, 1.2.1.3.2.4.
34. В строке 1.2.2, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.2.2.1, 1.2.2.2.
35. В строке 1.2.2.2, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.2.1.2.1, 1.2.2.2, 1.2.2.3, 1.2.2.4.
36. В строке 1.3 отражается справочная информация по микрокредитам без обеспечения, на цели, не связанные с осуществлением предпринимательской деятельности, соответствующим абзацу 4 части 1 пункта 1 Совместного постановления Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 августа 2024 года № 62 и постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 августа 2024 года № 45 "Об определении предельных размеров годовой эффективной ставки вознаграждения" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34960), то есть по микрокредитам, предоставляемым на срок до сорока пяти календарных дней, в размере, не превышающем сорокапятикратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете, и равна, за исключением графы 11, сумме значений строк 1.3.1, 1.3.2.

1.3-жолдағы мәндер 1.2.2-жолдағы мәндерден аспауы тиіс.
1.3.1-жолдағы мәндер 1.2.2.1-жолдағы мәндерден аспауы тиіс.
1.3.2-жолдағы мәндер 1.2.2.2-жолдағы мәндерден аспауы тиіс.
Электрондық тәсілмен ғана микрокредиттер (онлайн микрокредиттер) беретін микроқаржы ұйымында 1.3-жолдың мәндері "Несие портфелінің жиыны" 5-жолына тең болуы тиіс.
37. 11-бағанды қоспанғанда 1.3.2-жолда 1.3.2.1, 1.3.2.2, 1.3.2.3, 1.3.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
38. 1.3.2.1-жолдағы мәндер 1.2.2.2.1-жолдағы мәндерден аспауы тиіс.
39. 1.3.2.2-жолдағы мәндер 1.2.2.2.2-жолдағы мәндерден аспауы тиіс.
40. 1.3.2.3-жолындағы мәндер 1.2.2.2.3-жолындағы мәндерден аспауы тиіс.
41. 1.3.2.4-жолындағы мәндер 1.2.2.2.4-жолындағы мәндерден аспауы тиіс.
42. 1.4-жолда кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес мақсаттарға жеке тұлғалардың микрокредиттері бойынша анықтамалық ақпарат нысаналы пайдалану бөлінісінде көрсетіледі және 11-бағанды қоспағанда, 1.4.1, 1.4.2, 1.4.3, 1.4.4, 1.4.5, 1.4.6-жолдар мәндерінің қосындысына тең.
1.4-жолдағы мәндер 1.2-жолдағы мәндермен сәйкес келуі тиіс және "Кредиттік портфель жиыны" деген 5-жолда қосылмайды.
43. 11-бағанды қоспағанда, 2-жолда 2.1 және 2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
44. 11-бағанды қоспағанда, 2.1-жолда 2.1.1, 2.1.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
45. 11-бағанды қоспағанда, 2.1.2-жолда 2.1.2.1, 2.1.2.2, 2.1.2.3, 2.1.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
46. 11-бағанды қоспағанда, 2.2-жолда 2.2.1, 2.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
47. 11-бағанды қоспағанда, 2.2.2-жолда 2.2.2.1, 2.2.2.2, 2.2.2.3, 2.2.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
48. 11-бағанды қоспағанда, 3-жолда 3.1 және 3.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
49. 11-бағанды қоспағанда, 3.1-жолда 3.1.1, 3.1.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
50. 11-бағанды қоспағанда, 3.1.2-жолда 3.1.2.1, 3.1.2.2, 3.1.2.3, 3.1.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
51. 11-бағанды қоспағанда, 3.2-жолда 3.2.1, 3.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
52. 11-бағанды қоспағанда, 3.2.2-жолда 3.2.2.1, 3.2.2.2, 3.2.2.3, 3.2.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
53. 3.3-жолда кәсіпкерлік субъектілерінің санаттары бөлінісінде заңды тұлғаларға микрокредиттер бойынша анықтамалық ақпарат көрсетіледі және 11-бағанды қоспағанда, 3.3.1, 3.3.2, 3.3.3-жолдар мәндерінің қосындысына тең.
3.3-жолдағы мәндер 3-жолдағы мәндермен сәйкес келуі тиіс және "Кредиттік портфель жиыны" 5-жолда қосылмайды.

Значения в строке 1.3 не должны превышать значения в строке 1.2.2.
Значения в строке 1.3.1 не должны превышать значения в строке 1.2.2.1.
Значения в строке 1.3.2 не должны превышать значения в строке 1.2.2.2.
У микрофинансовой организации, выдающей микрокредиты только электронным способом (онлайн микрокредиты), значения строки 1.3 должны быть равны строке 5 "Итого ссудный портфель".
37. В строке 1.3.2, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.3.2.1, 1.3.2.2, 1.3.2.3, 1.3.2.4.
38. Значения в строке 1.3.2.1 не должны превышать значения в строке 1.2.2.2.1.
39. Значения в строке 1.3.2.2 не должны превышать значения в строке 1.2.2.2.2.
40. Значения в строке 1.3.2.3 не должны превышать значения в строке 1.2.2.2.3.
41. Значения в строке 1.3.2.4 не должны превышать значения в строке 1.2.2.2.4.
42. В строке 1.4 отражается справочная информация по микрокредитам физических лиц на цели, не связанные с осуществлением предпринимательской деятельности, в разрезе целевого использования и равна, за исключением графы 11, сумме значений строк 1.4.1, 1.4.2, 1.4.3, 1.4.4, 1.4.5, 1.4.6.
Значения в строке 1.4 должны совпадать со значениями в строке 1.2 и не суммируются в строке 5 "Итого кредитный портфель".
43. В строке 2, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 2.1 и 2.2.
44. В строке 2.1, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 2.1.1, 2.1.2
45. В строке 2.1.2, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 2.1.2.1, 2.1.2.2, 2.1.2.3, 2.1.2.4.
46. В строке 2.2, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 2.2.1, 2.2.2.
47. В строке 2.2.2, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 2.2.2.1, 2.2.2.2, 2.2.2.3, 2.2.2.4.
48. В строке 3, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 3.1 и 3.2.
49. В строке 3.1, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 3.1.1, 3.1.2,
50. В строке 3.1.2, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 3.1.2.1, 3.1.2.2, 3.1.2.3, 3.1.2.4.
51. В строке 3.2, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 3.2.1, 3.2.2,
52. В строке 3.2.2, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 3.2.2.1, 3.2.2.2, 3.2.2.3, 3.2.2.4.
53. В строке 3.3 отражается справочная информация по микрокредитам юридическим лицам в разрезе категорий субъектов предпринимательства и равна, за исключением графы 11, сумме значений строк 3.3.1, 3.3.2, 3.3.3.
Значения в строке 3.3 должны совпадать со значениями в строке 3 и не суммируются в строке 5 "Итого кредитный портфель".

54. 11-бағанды қоспағанда, 5-жолда 4, 5.1 және 5.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
5-жолдың 11-бағанында 11-бағанның 1, 2 және 3-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
55. 11-бағанды қоспағанда, 5-жолда 4, 5.1 және 5.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
56. 11-бағанды қоспағанда, 5.1-жолда 1.1.1.1.1, 1.1.1.2.1, 1.1.1.3.1, 1.1.2.1, 1.2.1.1.1, 1.2.1.2.1, 1.2.1.3.1, 1.2.2.1, 2.1.1, 2.2.1, 3.1.1, 3.2.1-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
57. 11-бағанды қоспағанда, 5.2-жолда 5.2.1, 5.2.2, 5.2.3, 5.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
58. 11-бағанды қоспағанда, 5.2.1-жолда 1.1.1.1.2.1, 1.1.1.2.2.1, 1.1.1.3.2.1, 1.1.2.2.1, 1.2.1.1.2.1, 1.2.1.2.2.1, 1.2.1.3.2.1, 1.2.2.2.1, 2.1.2.1, 2.2.2.1, 3.1.2.1, 3.2.2.1-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
59. 11-бағанды қоспағанда, 5.2.2-жолда 1.1.1.1.2.2, 1.1.1.2.2.2, 1.1.1.3.2.2, 1.1.2.2.2, 1.2.1.1.2.2, 1.2.1.2.2.2, 1.2.1.3.2.2, 1.2.2.2.2, 2.1.2.2, 2.2.2.2, 3.1.2.2, 3.2.2.2-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
60. 11-бағанды қоспағанда, 5.2.3-жолда 1.1.1.1.2.3, 1.1.1.2.2.3, 1.1.1.3.2.3, 1.1.2.2.3, 1.2.1.1.2.3, 1.2.1.2.2.3, 1.2.1.3.2.3, 1.2.2.2.3, 2.1.2.3, 2.2.2.3, 3.1.2.3, 3.2.2.3-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
61. 11-бағанды қоспағанда, 5.2.4-жолда 1.1.1.1.2.4, 1.1.1.2.2.4, 1.1.1.3.2.4, 1.1.2.2.4, 1.2.1.1.2.4, 1.2.1.2.2.4, 1.2.1.3.2.4, 1.2.2.2.4, 2.1.2.4, 2.2.2.4, 3.1.2.4, 3.2.2.4-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
62. 11-бағанды қоспағанда, 1, 2 және 3-жолдар қосындысы 5 және 4-жолдар мәндерінің айырмасына тең.
63. 6-жолда берілген микрокредиттер бойынша шартты міндеттемелердің барлық қосындысы көрсетіледі.
64. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 28 қарашадағы
№ 222 қаулысына
14-қосымша
Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есептілікті ұсыну қағидалары
Ескерту. Қаулы 14-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 22.05.2023 № 35 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 25.07.2025 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есептілікті ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65-2) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына, "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы екінші бөлігінің 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның есептілікті ұсыну нысандарын, тізбесін, кезеңділігін және мерзімдерін қоса алғанда, оны ұсыну тәртібін айқындайды.

54. В строке 5, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 4, 5.1 и 5.2.
В графе 11 строки 5 отражается сумма значений строк 1, 2 и 3 графы 11.
55. В строке 5, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 4, 5.1 и 5.2.
56. В строке 5.1, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.1.1.1.1, 1.1.1.2.1, 1.1.1.3.1, 1.1.2.1, 1.2.1.1.1, 1.2.1.2.1, 1.2.1.3.1, 1.2.2.1, 2.1.1, 2.2.1, 3.1.1, 3.2.1.
57. В строке 5.2, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 5.2.1, 5.2.2, 5.2.3, 5.2.4.
58. В строке 5.2.1, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.1.1.1.2.1, 1.1.1.2.2.1, 1.1.1.3.2.1, 1.1.2.2.1, 1.2.1.1.2.1, 1.2.1.2.2.1, 1.2.1.3.2.1, 1.2.2.2.1, 2.1.2.1, 2.2.2.1, 3.1.2.1, 3.2.2.1.
59. В строке 5.2.2, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.1.1.1.2.2, 1.1.1.2.2.2, 1.1.1.3.2.2, 1.1.2.2.2, 1.2.1.1.2.2, 1.2.1.2.2.2, 1.2.1.3.2.2, 1.2.2.2.2, 2.1.2.2, 2.2.2.2, 3.1.2.2, 3.2.2.2.
60. В строке 5.2.3, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.1.1.1.2.3, 1.1.1.2.2.3, 1.1.1.3.2.3, 1.1.2.2.3, 1.2.1.1.2.3, 1.2.1.2.2.3, 1.2.1.3.2.3, 1.2.2.2.3, 2.1.2.3, 2.2.2.3, 3.1.2.3, 3.2.2.3.
61. В строке 5.2.4, за исключением графы 11, отражается сумма значений строк 1.1.1.1.2.4, 1.1.1.2.2.4, 1.1.1.3.2.4, 1.1.2.2.4, 1.2.1.1.2.4, 1.2.1.2.2.4, 1.2.1.3.2.4, 1.2.2.2.4, 2.1.2.4, 2.2.2.4, 3.1.2.4, 3.2.2.4.
62. Сумма строк 1, 2, и 3, за исключением графы 11, равна разнице значений строк 5 и 4.
63. В строке 6 отражается вся сумма условного обязательства по предоставленным микрокредитам.
64. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 14
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 ноября 2019 года № 222
Правила представления отчетности организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность
Сноска. Постановление дополнено приложением 14 в соответствии с постановлением Правления Национального Банка РК от 22.05.2023 № 35 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 25.07.2025 № 39 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления отчетности организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 65-2) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике", подпунктом 2) части второй статьи 27 Закона Республики Казахстан "О микрофинансовой деятельности" и определяют порядок представления отчетности организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, включая формы, перечень, периодичность и сроки ее представления.

2-тарау. Есептілікті ұсыну тәртібі
2. Есептілік Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына (микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның орналасқан жері бойынша) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) есептілікті ұсыну сервистеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болып табылатын "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесін пайдалану арқылы электрондық форматта ұсынылады.
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде есептілікті жүктеу кезінде нысанішілік және нысанаралық бақылау жүзеге асырылады. Нысанішілік және нысанаралық бақылауды жүзеге асыру кезінде сыни қателер табылған жағдайда ақпараттық жүйенің есептілігі қабылданбайды.
4. Есептілікті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер мен міндеттемелер "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысының және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығының (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) 1-тармағында көзделген тәртіппен айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша есепті күнге қайта есептеліп көрсетіледі.
5. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым клиентінің және (немесе) контрагентінің резиденттігі "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалады.
6. Есептілікте деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен көрсетіледі.
7. Есептілікті жасау кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Есепте 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
8. Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дұрыстығын микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қамтамасыз етеді.
9. Микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымның басшысы немесе есепке қол қою жөніндегі функция жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.
10. Мәліметтер болмаған жағдайда есептілік нөлдік мәндермен ұсынылады.

Глава 2. Порядок представления отчетности
2. Отчетность представляется в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан (по месту нахождения организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность) в электронном формате посредством использования информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан", представляющей собой единое окно доступа к сервисам представления отчетности в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк).
3. При загрузке отчетности в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" осуществляется внутриформенный и межформенный контроль. В случае обнаружения критических ошибок при осуществлении внутриформенного и межформенного контроля отчетность информационной системой не принимается.
4. В целях формирования отчетности активы и обязательства в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в порядке, предусмотренном пунктом 1 постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказа Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378), на отчетную дату.
5. Резидентство клиента и (или) контрагента организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
6. Данные в отчетности указываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге.
7. Единица измерения, используемая при составлении отчетности, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге в отчете округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
8. Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечивается руководителем организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.
9. Отчетность, подписанная руководителем организации, осуществляющей микрофинансовую деятельность, или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.
10. В случае отсутствия сведений отчетность представляется с нулевыми значениями.