"Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 269 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 230 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 4 желтоқсанда № 19687 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қаулының күшін жою көзделген - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 29.09.2025 № 61 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және банктер мен мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар үшін Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 269 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16502 болып тіркелген, 2018 жылғы 15 наурызда Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес провизиялар (резервтер) құру қағидаларында:
2-тараудың 15)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"15) уәкілетті орган – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган";
5 және 6-қосымшалар осы қаулының 1 және 2-қосымшаларына сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Бухгалтерлік есеп департаменті (Рахметова С.К.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Қасенов А.С.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 269 "Об утверждении Правил создания провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 230. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 декабря 2019 года № 19687.
Примечание ИЗПИ!
Постановление утрачивает силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 29.09.2025 № 61 (вводится в действие с 01.01.2026).
Примечание ИЗПИ!
Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2020 года.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и в целях совершенствования порядка создания провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности для банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 269 "Об утверждении Правил создания провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16502, опубликовано 15 марта 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов) следующие изменения:
в Правилах создания провизий (резервов) в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 15) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"15) уполномоченный орган – уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;";
приложения 5 и 6 изложить в редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему постановлению.
2. Департаменту бухгалтерского учета (Рахметова С.К.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Сыртқы коммуникациялар департаменті – Ұлттық Банктің баспасөз қызметі (Адамбаева Ә.Р.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
5. Осы қаулы 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Е. Досаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
2019 жылғы "___" ________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
2019 жылғы "___" ________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 29 қарашадағы
№ 230 қаулысына
№ 1 қосымша
Халықаралық қаржылық
есептілік стандарттарына және
Қазақстан Республикасының
бухгалтерлік есеп пен қаржылық
есептілік туралы заңнамасының
талаптарына сәйкес провизиялар
(резервтер) құру қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат
Есепті кезең: Провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесінде көрсетілген күннен бастап.
Әкімшілік деректердің нысаны интернет-ресурста орналастырылған: www.nationalbank.kz.
Әкімшілік дереккөздер нысанның индексі: Н1-ЕДБ.
Кезеңділігі: жоқ.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: банктер (акцияларының бақылау пакеті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұлттық даму институты болып табылатын банкті есепке алмағанда) және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар.
Ұсынылады: Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган.
Ұсыну мерзімі: банктің атқарушы органы (акцияларының бақылау пакеті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұлттық даму институты болып табылатын банкті есепке алмағанда) және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым Провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтыруларды бекіткен күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей.
Провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесінің тармағы, тармақшасы
Провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуге дейінгі редакция
Провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізгеннен кейінгі редакция
Провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу негіздері және Провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу негіздеріне түсініктемелер
Провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне енгізілетін өзгерістер және (немесе) толықтырулардың нәтижесінде провизиялар (резервтер) мөлшері өзгеруінің есептік бағалауы, мың теңге
1
2
3
4
5
6
1
2
n
Атауы _____________________________
___________________________________
Мекен-жайы _____________________________
________________________________________
Телефон ___________________________________________________________________________
Электрондық пошта мекен-жайы ______________________________________________________
Орындаушы __________________________________
____________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
қолы, күні
Бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам
____________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
____________________
қолы
Провизияларды (резевтерді)
есептеу әдістемесіне енгізілген
өзгерістер және (немесе)
толықтырулар туралы
ақпарат нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөнінде түсіндірме "Провизияларды (резевтерді) есептеу әдістемесіне енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат"

2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Департаменту внешних коммуникаций – пресс-службе Национального Банка (Адамбаева А.Р.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Национального Банка Е. Досаев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"__" ________ 2019 года
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерства национальной
экономики
Республики Казахстан
"__" _________ 2019 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 ноября 2019 года № 230
Приложение 5
к Правилам создания провизий
(резервов)
в соответствии с
международными
стандартами финансовой
отчетности и требованиями
законодательства Республики
Казахстан
о бухгалтерском учете
и финансовой отчетности
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Методику расчета провизий (резервов)
Отчетный период: с даты, указанной в Методике расчета провизий (резервов)
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz.
Индекс формы административных данных: Ф1-БВУ.
Периодичность: отсутствует.
Круг лиц представляющих информацию: банки (за исключением банка, являющегося национальным институтом развития, контрольный пакет акций которого принадлежит национальному управляющему холдингу) и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Представляется: в Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.
Сроки представления: не позднее пяти рабочих дней со дня утверждения исполнительным органом банка (за исключением банка, являющегося национальным институтом развития, контрольный пакет акций которого принадлежит национальному управляющему холдингу) и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, изменений и (или) дополнений в Методику расчета провизий (резервов).
Пункт, подпункт Методики расчета провизий (резервов)
Редакция до внесения изменений и (или) дополнений в Методику расчета провизий (резервов)
Редакция после внесения изменений и (или) дополнений в Методику расчета провизий (резервов)
Основания внесения изменений и (или) дополнений в Методику расчета провизий (резервов) и комментарии к основаниям внесения изменений и (или) дополнений в Методику расчета провизий (резервов)
Расчетная оценка изменения размера провизий (резервов) в результате вносимых изменений и (или) дополнений в Методику расчета провизий (резервов), в тысячах тенге
1
2
3
4
5
6
1
2
3
Наименование ______________________
___________________________________
Адрес __________________________
_______________________________
Телефон
______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель ________________________
___________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета _________________
____________________
подпись
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Приложение
к форме информации
о внесенных изменениях и (или)
дополнениях в Методику
расчета провизий (резервов)
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
"Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Методику расчета провизий (резервов)"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – Түсіндірме) "Провизияларды (резевтерді) есептеу әдістемесіне енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру жөніндегі бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды банк (акцияларының бақылау пакеті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі ұлттық даму институты болып табылатын банкті қоспағанда) және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – қаржы ұйымы) Провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезінде толтырады.
3. Нысанды толтыру кезінде қолданылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден аз сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан көп сома мың теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы немесе ол есепке қол қоюға уәкілеттік берген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
5. 2-бағанды толтыру кезінде Провизияларды (резевтерді) есептеу әдістемесінің өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілетін құрылымдық элементі көрсетіледі.
6. 3-бағанда Провизияларды (резевтерді) есептеу әдістемесі құрылымдық элементінің өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгенге дейінгі редакциясы көрсетіледі.
7. 4-бағанда Провизияларды (резевтерді) есептеу әдістемесі құрылымдық элементінің өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейінгі редакциясы көрсетіледі.
8. 5-бағанда Провизияларды (резевтерді) есептеу әдістемесіне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қажеттілігінің негіздемесі көрсетіледі.
9. 6-бағанда Провизияларды (резевтерді) есептеу әдістемесіне енгізілген өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нәтижесінде провизиялар (резервтер) мөлшерінің өзгеруін есептік бағалау деректері көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 29 қарашадағы
№ 230 қаулысына
№ 2 қосымша
Халықаралық қаржылық
есептілік стандарттарына және
Қазақстан Республикасының
бухгалтерлік есеп пен қаржылық
есептілік туралы заңнамасының
талаптарына сәйкес провизиялар
(резервтер) құру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне және (немесе) Провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне өзгерістерге және (немесе) толықтыруларға ескертулердің болмауы немесе болуы туралы хабарлама
20__ жылғы "__" ___________
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган
_____________________________________________________________________
(қаржы ұйымның ұйымның мекенжайы)
_____________________________________________________________________
(қаржы ұйымның ұйымның атауы)
келтірілген кестеге сәйкес Провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне және (немесе) Провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне өзгерістерге және (немесе) толықтыруларға ескертулердің болмауы туралы
Провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне және (немесе) Провизияларды (резервтерді) есептеу әдістемесіне өзгерістерге және (немесе) толықтыруларға ескертулердің болуы туралы хабарлайды
р/с
Құрылымдық элементтің нөмірі
Құрылымдық элементтің
редакциясы
Ескерту
Жою мерзімі
1.
2.
Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау
жөніндегі уәкілетті органның басшысы немесе басшысының орынбасары
__________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы)
Орындаушы ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы, телефоны)
Хабарламаны алды _________________________________________________
__________________________________________________________________
(қаржы ұйымы қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы, күні)
Хабарлама қаржы ұйымына жіберілді ________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжаттың атауы, күні, нөмірі)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы "Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Методику расчета провизий (резервов)" (далее – Форма).
2. Форма заполняется банком (за исключением банка, являющегося национальным институтом развития, контрольный пакет акций которого принадлежит национальному управляющему холдингу) и организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, (далее – финансовая организация) при внесении изменений и (или) дополнений в Методику расчета провизий (резервов).
3. Единица измерения, используемая при заполнении Формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
4. Форму подписывают первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание отчета и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. При заполнении столбца 2 указывается структурный элемент Методики расчета провизий (резервов), в который вносятся изменения и (или) дополнения.
6. В столбце 3 указывается редакция структурного элемента Методики расчета провизий (резервов) до внесения изменений и (или) дополнений.
7. В столбце 4 указывается редакция структурного элемента Методики расчета провизий (резервов) после внесения изменений и (или) дополнений.
8. В столбце 5 указываются основания необходимости внесения изменений и (или) дополнений в Методику расчета провизий (резервов).
9. В столбце 6 указываются данные расчетных оценок изменения размера провизий (резервов) в результате вносимых в Методику расчета провизий (резервов) изменений и (или) дополнений.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 ноября 2019 года № 230
Приложение 6
к Правилам создания провизий
(резервов)
в соответствии с
международными
стандартами финансовой
отчетности и требованиями
законодательства Республики
Казахстан
о бухгалтерском учете
и финансовой отчетности
Форма
Уведомление об отсутствии или наличии замечаний к Методике расчета провизий (резервов) и (или) изменениям и (или) дополнениям в Методику расчета провизий (резервов)
"___"____________ 20___ года
№ ________
Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций уведомляет Вас
_____________________________________________________________________________ (наименование финансовой организации) _____________________________________________________________________________ (место нахождения финансовой организации)
об отсутствии замечаний к Методике расчета провизий (резервов) и (или) изменениям и (или) дополнениям в Методику расчета провизий (резервов)
о наличии замечаний к Методике расчета провизий (резервов) и (или) изменениям и (или) дополнениям в Методику расчета провизий (резервов) согласно приведенной таблице
№ п/п
Номер структурного элемента
Редакция структурного элемента
Замечание
Срок устранения
1.
2.
Руководитель или заместитель первого руководителя уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись)
Исполнитель___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), подпись, телефон)
Уведомление получил____________________________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) сотрудника
финансовой организации, подпись, дата)
Уведомление отправлено финансовой организации
______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(наименование, дата, номер документа, подтверждающего факт
отправки и (или) получения)