Электр энергетикасы және жылу энергетикасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2019 жылғы 26 тамыздағы № 290 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 27 тамыздағы № 78 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 2 қыркүйекте № 19323 болып тіркелді.
Ескерту. Бірлескен бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.01.2025 № 33-н/қ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 22.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5, 6-тармақтарына, 143-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 30.12.2022 № 449 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.12.2022 № 140 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Мыналар бекітілсін:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес электр энергетикасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жылу энергетикасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес энергия беруші ұйымдарға қатысты электр энергетикасы саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға қатысты электр энергетикасы саласындағы тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жеке және заңды тұлғаларға қатысты электр энергетикасы саласындағы тексеру парағы;
6) осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын сараптама ұйымдарына қатысты электр энергетикасы саласындағы тексеру парағы;
7) осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес энергия өндіруші ұйымдарға қатысты электр энергетикасы саласындағы тексеру парағы;
8) осы бірлескен бұйрыққа 7-1-қосымшаға сәйкес жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарға қатысты электр энергетикасы саласындағы тексеру парағы;
9) осы бірлескен бұйрыққа 7-2-қосымшаға сәйкес жылу өндіруші субъектілерге қатысты жылу энергетикасы саласындағы тексеру парағы;
10) осы бірлескен бұйрыққа 7-3-қосымшаға сәйкес жылу тасымалдаушы субъектілерге қатысты жылу энергетикасы саласындағы тексеру парағы;
11) осы бірлескен бұйрыққа 7-4-қосымшаға сәйкес жеке және заңды тұлғаларға қатысты жылу энергетикасы саласындағы тексеру парағы;

Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области электроэнергетики и теплоэнергетики
Совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 августа 2019 года № 290 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 августа 2019 года № 78. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 сентября 2019 года № 19323.
Сноска. Заголовок - в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.01.2025 № 33-н/қ и Заместитель Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 22.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктами 5, 6 статьи 141, статьей 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции совместного приказа Министра энергетики РК от 30.12.2022 № 449 и Министра национальной экономики РК от 30.12.2022 № 140 (вводится в действие с 01.01.2023).
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области электроэнергетики согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) критерии оценки степени риска в области теплоэнергетики согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области электроэнергетики в отношении энергопередающих организаций согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области электроэнергетики в отношении энергоснабжающих организаций согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в области электроэнергетики в отношении физических и юридических лиц согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
6) проверочный лист в области электроэнергетики в отношении экспертных организаций, осуществляющих энергетическую экспертизу, согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
7) проверочный лист в области электроэнергетики в отношении энергопроизводящих организаций согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу;
8) проверочный лист в области электроэнергетики в отношении энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии согласно приложению 7-1 к настоящему совместному приказу;
9) проверочный лист в области теплоэнергетики в отношении теплопроизводящих субъектов согласно приложению 7-2 к настоящему совместному приказу;
10) проверочный лист в области теплоэнергетики в отношении теплотранспортирующих субъектов согласно приложению 7-3 к настоящему совместному приказу
11) проверочный лист в области теплоэнергетики в отношении физических и юридических лиц согласно приложению 7-4 к настоящему совместному приказу;

12) осы бірлескен бұйрыққа 7-5-қосымшаға сәйкес энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын сараптама ұйымдарына қатысты жылу энергетикасы саласындағы тексеру парағы.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.01.2025 № 33-н/қ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 22.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. Осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2019 жылғы 26 тамыздағы
№ 290 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 27 тамыздағы
№ 78 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Электр энергетикасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 30.12.2022 № 449 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.12.2022 № 140 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

12) проверочный лист в области теплоэнергетики в отношении экспертных организаций, осуществляющих энергетическую экспертизу, согласно приложению 7-5 к настоящему совместному приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.01.2025 № 33-н/қ и Заместитель Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 22.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра энергетики Республики Казахстан согласно приложению 8 к настоящему совместному приказу.
3. Комитету атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики Республики Казахстан
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 26 августа 2019 года № 290
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 августа 2019 года № 78
Критерии оценки степени риска в области электроэнергетики
Сноска. Приложение 1 - в редакции совместного приказа Министра энергетики РК от 30.12.2022 № 449 и Министра национальной экономики РК от 30.12.2022 № 140 (вводится в действие с 01.01.2023).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Электр энергетикасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру мақсатында электр энергетикасы саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.01.2025 № 33-н/қ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 22.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) болмашы бұзушылықтар – технологиялық бұзушылықтардың туындауына, энергия тұтынудың белгіленген режимдерінің бұзылуына, халықтың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға қауіп төндіретін алғышарттар туғызбайтын электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптардың бұзылуы;
2) елеулі бұзушылықтар – жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне зиян келтіруіне әкеп соқтырған немесе әкеп соғуы мүмкін электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптардың бұзылуы, сондай-ақ технологиялық бұзушылықтар туралы есептерді, мәліметтерді, жедел хабарламалар мен электрмен жабдықтау сенімділігінің көрсеткіштері туралы ақпаратты уақтылы ұсынбау;
3) жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйым – нетто-тұтынушыларды қоспағанда, жаңартылатын энергия көздерін пайдалана отырып, электр және (немесе) жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға;
4) өрескел бұзушылықтар – адам өмірі мен денсаулығына, өртке, қоршаған ортаның ластануына, белгіленген энергия тұтыну режимдерінің бұзылуына әкеп соқтырған немесе әкеп соғуы мүмкін электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптардың бұзылуы, сондай-ақ есептерді, технологиялық бұзушылықтар туралы есептерді, мәліметтерді, жедел хабарламалар мен электрмен жабдықтау сенімділігінің көрсеткіштері туралы ақпаратты ұсынбау және дәйексіз мәліметтерді ұсыну;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области электроэнергетики (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28577), для отбора субъектов (объектов) контроля в области электроэнергетики с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям.
Сноска. Пункт 1 - в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.01.2025 № 33-н/қ и Заместитель Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 22.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Критериях используются следующие понятия:
1) незначительные нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в области электроэнергетики, которые не создают предпосылки для возникновения технологических нарушений, нарушения установленных режимов энергопотребления, угрозы жизни и здоровью населения, окружающей среде;
2) значительные нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в области электроэнергетики, которые привели или могут привести к причинению вреда законным интересам физических и юридических лиц, а также несвоевременное предоставление отчетов, сведений, оперативных сообщений о технологических нарушениях и информации о показателях надежности электроснабжения;
3) энергопроизводящая организация, использующая возобновляемые источники энергии, – юридическое лицо, осуществляющее производство электрической энергии с использованием возобновляемых источников энергии, за исключением нетто-потребителей;
4) грубые нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в области электроэнергетики, которые привели или могут привести к причинению вреда жизни и здоровью человека, пожару, загрязнению окружающей среды, нарушению установленных режимов энергопотребления, а также непредставление и предоставление недостоверных сведений, отчетов, оперативных сообщений о технологических нарушениях и информации о показателях надежности электроснабжения;

5) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
6) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерулерді кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруден босатуға бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау процесі;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – электр энергетикасы саласындағы тәуекел дәрежесіне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын және бақылаудың жекелеген субъектісіне (объектісіне) тікелей тәуелді болмайтын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
8) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісі (объектісі) қызметінің нәтижелеріне қарай бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
9) технологиялық бұзушылық – электр энергиясын өндіру, беру, тұтыну процесінің бұзылуына әкеп соққан жабдықтың, электр желілерінің істен шығуы немесе зақымдануы, оның ішінде жану немесе жарылыс, белгіленген режимдерден ауытқу, жабдықтың санкцияланбаған ажыратылуы немесе жұмыс қабілеттігінің шектелуі немесе ақаулары салдарынан істен шығуы немесе зақымдануы;
10) тексеру парағы – бақылау және қадағалау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі;
11) энергия беруші ұйым – шарттар негізінде электр немесе жылу энергиясын беру жөніндегі қызметті көрсететін ұйым;
12) энергиямен жабдықтаушы ұйым – сатып алынған электр және (немесе) жылу энергиясын тұтынушыларға сатуды жүзеге асыратын ұйым;

5) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
6) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям;
7) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в области электроэнергетики и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
8) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
9) технологическое нарушение – отказ или повреждение оборудования, электрических сетей, в том числе вследствие возгорания или взрывов, отклонения от установленных режимов, несанкционированного отключения или ограничения работоспособности оборудования или его неисправности, которые привели к нарушению процесса производства, передачи, потребления электрической энергии;
10) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства;
11) энергопередающая организация – организация, оказывающая на основе договоров услугу по передаче электрической энергии;
12) энергоснабжающая организация - организация, осуществляющая продажу потребителям купленной электрической энергии;

13) энергия өндіруші ұйым – нетто-тұтынушыларды қоспағанда, өз мұқтаждары және (немесе) өткізу үшін электр энергиясын өндіруді жүзеге асыратын ұйым;
14) электр қондырғысы – электр энергиясын өндіруге, түрлендіруге, беруге және оны энергияның басқа түріне айналдыруға арналған машиналардың, аппараттардың, желілер мен қосалқы жабдықтардың (олар орнатылған құрылысжайлар және үй-жайлармен бірге) жиынтығы;
15) электр энергетикасы – электр энергиясын өндіру, беру, жабдықтау және тұтыну саласы;
16) электр энергетикасы саласындағы бақылау субъектілері (объектілері) – энергия өндіруші, энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдар, жеке және заңды тұлғалар, энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын сараптама ұйымдар және жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.01.2025 № 33-н/қ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 22.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің мерзімділігі субъективті өлшемшарттар бойынша алынатын мәліметтерге жүргізілетін талдау мен бағалаудың нәтижелері бойынша айқындалады және жылына бір реттен жиі болмайды.
4. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Кодекстің 144-2-бабының 4-тармағына сәйкес қалыптастырылатын бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы Профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
5. Электр энергетикасы саласындағы бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау үшін өлшемшарттар объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
6. Объективті критерийлерді анықтау тәуекелді анықтау арқылы жүзеге асырылады.
Тәуекелді айқындау мынадай өлшемшарттардың бірін ескере отырып жүзеге асырылады:
1) объектінің қауіптілік (күрделілік) деңгейі;
2) реттелетін салаға (облысқа) ықтимал теріс салдарлардың, зиянның ауырлық ауқымы;
3) адамның өмірі немесе денсаулығы, қоршаған орта, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделері үшін қолайсыз оқиғаның туындау мүмкіндігі.
7. Алып тасталды - ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.01.2025 № 33-н/қ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 22.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

13) энергопроизводящая организация – организация, осуществляющая производство электрической энергии для собственных нужд и (или) реализации, за исключением нетто-потребителей;
14) электроустановка – совокупность машин, аппаратов, линий и вспомогательного оборудования (вместе с сооружениями и помещениями, в которых они установлены), предназначенных для производства, преобразования, передачи электрической энергии и преобразовании ее в другой вид энергии;
15) электроэнергетика – сфера производства, передачи, снабжения и потребления электрической энергии;
16) субъекты (объекты) контроля в области электроэнергетики – энергопроизводящие, энергопередающие, энергоснабжающие организации, физические и юридические лица, экспертные организации, осуществляющие энергетическую экспертизу и энергопроизводящие организации, использующие возобновляемые источники энергии.
Сноска. Пункт 2 - в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.01.2025 № 33-н/қ и Заместитель Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 22.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Кратность профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля определяется в отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степеням риска, не чаще двух раз в год.
4. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводится на основании полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, формируемых в соответствии с пунктом 4 статьи 144-2 Кодекса.
5. Критерии для профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в области электроэнергетики формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
6. Определение объективных критериев осуществляется посредством определения риска.
Определение риска осуществляется с учетом одного из следующих критериев:
1) уровня опасности (сложности) объекта;
2) масштабов тяжести возможных негативных последствий, вреда на регулируемую сферу (область);
3) возможности наступления неблагоприятного происшествия для жизни или здоровья человека, окружающей среды, законных интересов физических и юридических лиц, государства.
7. Исключен совместным приказом и.о. Министра энергетики РК от 22.01.2025 № 33-н/қ и Заместитель Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 22.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Тәуекел дәрежесі жоғары бақылау субъектілері (объектілері) мыналар:
1) энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар және жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар;
2) ажырату технологиялық бұзушылыққа, тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету объектілері жұмысының бұзылуына, қоршаған ортаның ластануына, өртке, энергия тұтынудың белгіленген режимдерінің бұзылуына, сондай-ақ адам өмірі мен денсаулығына, жеке, заңды тұлғалар мен мемлекеттің заңды мүдделеріне қауіп төндіруге, әлеуметтік немесе экономикалық салдарларға әкеп соғуы мүмкін электр қондырғысын пайдаланатын, сондай-ақ балансында 0,4 кВ және одан жоғары электр қондырғылары бар жеке және заңды тұлғалар, атап айтқанда:
қалалардың тыныс-тіршілігін қамтамасыз ететін газбен жабдықтау, сумен жабдықтау, кәрiз және жылумен жабдықтау объектілері;
әуе қозғалысына қызмет көрсетудi қамтамасыз ететiн аэронавигациялық ұйым объектiлерi;
мұнай өндіру және мұнай өңдеу ұйымдары объектілері;
тау-кен өндіру және тау-кен байыту ұйымдары объектілері;
өндірістік процестің үздіксіз циклі бар металлургиялық кәсіпорындар объектілері.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.01.2025 № 33-н/қ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 22.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
9. Орташа тәуекел дәрежесін бақылау субъектілеріне (объектілеріне) жиынтық тұтынылатын электр қуаты 10 (он) мегаватттан (бұдан әрі - МВт) жоғары электр энергиясының ірі тұтынушылары жатады.
10. Тәуекел дәрежесі төмен бақылау субъектілеріне (объектілеріне):
1) энергиямен жабдықтаушы ұйымдар;
2) электр энергетикасы саласында энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын сарапшы ұйымдар;
3) тәуекелдің жоғары және орташа дәрежесіне жатқызылмаған бақылау субъектілері (объектілері) жатады.
11. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу мақсатында субъективті өлшемшарттар қолданылады.
Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмаған бақылау субъектілеріне қатысты бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексерулер жүргізіледі.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
12. Субъективті өлшемшарттарды анықтау мынадай:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелді бағалау кезеңдерін қолдана отырып жүзеге асырылады.

8. К субъектам (объектам) контроля высокой степени риска относятся:
1) энергопроизводящие, энергопередающие организации и энергопроизводящие организации, использующая возобновляемые источники энергии;
2) физические и юридические лица, которые эксплуатируют или имеют на балансе электроустановки 0,4 кВ и выше, отключение которых может привести к технологическому нарушению, нарушению работы объектов жизнеобеспечения, загрязнению окружающей среды, пожару, нарушению установленных режимов энергопотребления, а также к угрозе жизни и здоровью человека, законным интересам физических, юридических лиц и государства, социальным или экономическим последствиям, а именно:
объекты газоснабжения, водоснабжения, канализации и теплоснабжения, обеспечивающие жизнедеятельность городов;
объекты аэронавигационной организации, обеспечивающие обслуживание воздушного движения;
объекты нефтедобывающих и нефтеперерабатывающих организации;
объекты горнодобывающих и горно-обогатительных организаций;
объекты металлургических предприятий с непрерывным циклом производственного процесса
Сноска. Пункт 8 - в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.01.2025 № 33-н/қ и Заместитель Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 22.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. К субъектам (объектам) контроля средней степени риска относятся крупные потребители электрической энергии с суммарной потребляемой электрической мощностью свыше 10 (десяти) мегаватт (далее - МВт).
10. К субъектам (объектам) контроля низкой степени риска относятся:
1) энергоснабжающие организации;
2) экспертные организации, осуществляющие энергетическую экспертизу в области электроэнергетики;
3) субъекты (объекты) контроля, не отнесенные к высокой и средней степеням риска.
11. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных по объективным критериям к высокой и средней степеням риска, применяются субъективные критерии с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
В отношении субъектов контроля, отнесенных к низкой степени риска, проводятся профилактический контроль без посещения субъектов (объектов) контроля и внеплановые проверки.
Глава 3. Субъективные критерии
12. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка риска.

13. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы жоспардан тыс тексерулер мен профилактикалық бақылаудың қорытындылары;
2) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау қорытындысы бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар).
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын сараптама ұйымдарына қатысты алдыңғы тексерулердің қорытындылары пайдаланылады.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар көрсеткішінің маңыздылығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.01.2025 № 33-н/қ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 22.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
14. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде электр энергетикасы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі бұзушылықтың үш дәрежесіне бөлінеді: өрескел, елеулі, болмашы.
Электр энергетикасы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі:
осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес энергия өндіруші ұйымдарға;
осы Өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес энергия беруші ұйымдарға;
осы Өлшемшарттарға 3-қосымшаға сәйкес энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға;
осы Өлшемшарттарға 4-қосымшаға сәйкес жеке және заңды тұлғаларға;
осы Өлшемшарттарға 5-қосымшаға сәйкес жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарға қатысты қолданылады;
осы Өлшемшарттарға 6-қосымшаға сәйкес энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын сараптама ұйымдарға;
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес электр энергетика саласында энергия өндіруші, энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға, жеке және заңды тұлғаларға, энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын сараптама ұйымдарға және жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарға қатысты субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі осы Өлшемшарттарға 7-қосымшада келтірілген.

13. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан в области электроэнергетики.
Для оценки степени рисков по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих внеплановых проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
2) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации);
Для оценки степени рисков по субъективным критериям для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям используются результаты предыдущих проверок в отношении экспертных организаций, осуществляющих энергетическую экспертизу.
Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
Сноска. Пункт 13 - в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.01.2025 № 33-н/қ и Заместитель Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 22.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. На основании имеющихся источников информации степень нарушений требований в области электроэнергетики подразделяются на три степени нарушения: грубые, значительные, незначительные.
Степени нарушения требований в области электроэнергетики применяются в отношении:
энергопроизводящих организаций согласно приложению 1 к настоящим Критериям;
энергопередающих организаций согласно приложению 2 к настоящим Критериям;
энергоснабжающих организаций согласно приложению 3 к настоящим Критериям;
физических и юридических лиц согласно приложению 4 к настоящим Критериям;
энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии согласно приложению 5 к настоящим Критериям;
экспертных организаций, осуществляющих энергетическую экспертизу согласно приложению 6 к настоящим Критериям;
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в области электроэнергетики в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении энергопроизводящих, энергопередающих, энергоснабжающих организаций, физических и юридических лиц, экспертных организаций, осуществляющих энергетическую экспертизу и энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии приведен в приложении 7 к настоящим Критериям.

Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.01.2025 № 33-н/қ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 22.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
15. Бақылау субъектісін (объектісін) тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
16. Бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне (объектісіне) 100 деген тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңгеріледі және оған қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру жүргізіледі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.01.2025 № 33-н/қ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 22.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
17. Егер өрескел бұзушылықтар анықталмаған жағдайда, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі.
18. Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
мұнда:
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
19. Болмашы бұзушылық көрсеткішін анықтау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
SРн – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1– болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2– анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
20. Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейін шәкіл бойынша есептеледі және елеулі және болмашы бұзушылықтар көрсеткіштерін қосу арқылы мынадай формула бойынша айқындалады:
SР = SРз + SРн,
мұнда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SР3 – елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтар көрсеткіші.
21. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі):
1) тәуекелдің жоғары дәрежесіне-тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ге дейін қоса алғанда;
2) тәуекелдің орташа дәрежесіне-тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ке дейін қоса алғанда;
3) тәуекел дәрежесінің төмен дәрежесіне-тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ға дейін қоса алғанда.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.01.2025 № 33-н/қ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 22.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

Сноска. Пункт 14 - в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.01.2025 № 33-н/қ и Заместитель Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 22.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Для отнесения субъекта (объекта) контроля к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
16. При выявлении одного грубого нарушения, субъекту (объекту) контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверка на соответствие требованиям.
Сноска. Пункт 16 - в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.01.2025 № 33-н/қ и Заместитель Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 22.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. При не выявлении грубых нарушений определения показателя степени риска рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
18. При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений.
19. При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений.
20. Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
21. По показателям степени риска субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
Сноска. Пункт 21 - в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.01.2025 № 33-н/қ и Заместитель Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 22.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

22. Талдау және бағалау кезінде бақылаудың нақты субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті критерийлердің деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Өткен профилактикалық бақылаудың және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты кезекті мемлекеттік бақылау кезеңіне тізімдерді қалыптастыру кезінде оларды енгізуге жол берілмейді.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.01.2025 № 33-н/қ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 22.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
23. Бақылау субъектілері (объектілері) ақпараттық жүйені қолдана отырып, бақылау субъектілері қызметінің тиісті салаларындағы жоғары тәуекел дәрежесінен орташа тәуекел дәрежесіне немесе орташа тәуекел дәрежесінен төмен тәуекел дәрежесіне мынадай жағдайларда:
1) егер мұндай субъектілер Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда және тәртіппен үшінші тұлғалар алдында азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарттарын жасасcа;
2) егер Қазақстан Республикасының заңдарында және реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан немесе талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізуден босату жағдайлары айқындалған болса;
3) егер субъектілер өзін-өзі реттейтін ұйым қызметінің нәтижелерін тану туралы келісім жасалған, "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерікті мүшелікке (қатысуға) негізделген өзін-өзі реттейтін ұйымның мүшелері болып табылса ауыстырылады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.01.2025 № 33-н/қ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 22.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
24. Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде оларға қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең аз жол берілетін шегі мемлекеттік бақылаудың белгілі бір саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауға тиіс.

22. При анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие требованиям не допускается включение их при формировании списков на очередной период государственного контроля.
Сноска. Пункт 22 - в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.01.2025 № 33-н/қ и Заместитель Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 22.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Субъекты (объекты) контроля переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в соответствующих сферах деятельности субъектов контроля в случаях:
1) если такие субъекты заключили договоры страхования гражданско-правовой ответственности перед третьими лицами в случаях и порядке, установленных законами Республики Казахстан;
2) если в законах Республики Казахстан и критериях оценки степени риска регулирующих государственных органов определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля или проведения проверок на соответствие требованиям;
3) если субъекты являются членами саморегулируемой организации, основанной на добровольном членстве (участии) в соответствии с Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", с которой заключено соглашение о признании результатов деятельности саморегулируемой организации.
Сноска. Пункт 23 - в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.01.2025 № 33-н/қ и Заместитель Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 22.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверка на соответствие требованиям не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля в определенной сфере государственного контроля.

Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.01.2025 № 33-н/қ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 22.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
25. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы профилактикалық бақылау қорытындылары бойынша бұзушылықтарға қарай тәуекел дәрежесінің көрсеткішін қосу арқылы және осы Өлшемшарттардың (SC) 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін, деректер мәндерін 0-ден 100 баллға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC,
мұнда
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.01.2025 № 33-н/қ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 22.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
26. Осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда
xi – субъективті өлшемшарт көрсеткіші,
wi – субъективті өлшем көрсеткішінің үлес салмағы xi,
n – көрсеткіштер саны.
Осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
Ескерту. Өлшемшарттар 26-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 07.06.2023 № 214 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.06.2023 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
27. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
мұнда
R – бақылау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды),
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы),
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы),
Rарал – осы Өлшемшарттардың 25-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.

Сноска. Пункт 24 - в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.01.2025 № 33-н/қ и Заместитель Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 22.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC,
где
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям,
SР – показатель степени риска по нарушениям,
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев.
Сноска. Критерии дополнены пунктом 25 в соответствии совместным приказом Министра энергетики РК от 07.06.2023 № 214 и Министра национальной экономики РК от 08.06.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.01.2025 № 33-н/қ и Заместитель Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 22.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
где
xi – показатель субъективного критерия,
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi,
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
Сноска. Критерии дополнены пунктом 26 в соответствии совместным приказом Министра энергетики РК от 07.06.2023 № 214 и Министра национальной экономики РК от 08.06.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
где
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля,
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы),
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы),
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 25 настоящих Критериев.

Ескерту. Өлшемшарттар 27-тармақпен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 07.06.2023 № 214 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.06.2023 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен; орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.01.2025 № 33-н/қ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 22.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Электр энергетикасы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
1-қосымша
Энергия өндіруші ұйымдарға қатысты электр энергетикасы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.01.2025 № 33-н/қ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 22.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Энергетикалық кәсіпорында мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға немесе жергілікті атқарушы органға (құзыреті бойынша) жіберілген нысан бойынша технологиялық бұзушылықтар туралы жиынтық есептіліктің ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші күніне дейін болуы.
Елеулі
2
Технологиялық бұзушылық туындаған сәттен бастап 1 (бір) сағат ішінде Қазақстан Республикасының Бірыңғай электр энергетикалық жүйесінде орын алған технологиялық бұзушылықтар мен жазатайым оқиғалар туралы жедел хабар алмасу жөніндегі мобильді бағдарламалар арқылы қайталай отырып, телефонмен арқылы жедел хабарламаның болуы.
Елеулі
3
Облыстар мен Астана, Алматы, Шымкент қалалары бойынша мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның тиісті аумақтық департаментіне және жергілікті атқарушы органға және жүйелік операторға жіберілген энергетикалық кәсіпорынның технологиялық бұзушылық туындаған сәттен бастап 12 (он екі) сағаттан кешіктірілмейтін мерзімде жазбаша хабарламасының болуы.
Елеулі
4
Мынадай мәліметтерді қамтитын жедел және жазбаша хабарламалардың болуы:
1) энергетикалық кәсіпорынның атауы, технологиялық бұзушылықтың, жазатайым оқиғаның туындаған күні мен уақыты;
2) технологиялық бұзушылықтың, жазатайым оқиғаның болжамды себептері;
3) пайдаланылған қорғаулар, автоматика және бұғаттау тізбесі;
4) істен шыққан және жұмыста қалған жабдықтардың тізбесі;

Сноска. Критерии дополнены пунктом 27 в соответствии совместным приказом Министра энергетики РК от 07.06.2023 № 214 и Министра национальной экономики РК от 08.06.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.01.2025 № 33-н/қ и Заместитель Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 22.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Критериям оценки
степени риска в области
электроэнергетики
Степень нарушений требований в области электроэнергетики в отношении энергопроизводящих организаций
Сноска. Приложение 1 - в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.01.2025 № 33-н/қ и Заместитель Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 22.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Критерии
Степень нарушения
1
Наличие в энергетическом предприятии сводной отчетности о технологических нарушениях по форме, направленного в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю или местный исполнительный орган (по компетенции), ежемесячно, до седьмого числа месяца, следующего за отчетным.
Значительное
2
Наличие оперативного сообщения по телефону с дублированием посредством мобильных программ по обмену мгновенными сообщениями о произошедших технологических нарушениях и несчастных случаях в Единой электроэнергетической системе Республики Казахстан предоставленного энергопредприятием в течение 1 (одного) часа с момента возникновения технологического нарушения.
Значительное
3
Наличие письменного сообщения энергопредприятия, направленного в соответствующий Территориальный департамент органа по государственному энергетическому надзору и контролю по областям и городам Астана, Алматы, Шымкент и местный исполнительный орган и системному оператору, в срок не позднее 12 (двенадцати) часов с момента возникновения технологического нарушения.
Значительное
4
Наличие оперативных и письменных сообщений, содержащие следующие сведения:
1) наименование энергетического предприятия, дата и время возникновения технологического нарушения, несчастного случая;
2) предполагаемые причины технологического нарушения, несчастного случая;
3) перечень отработавших защит, автоматики и блокировок;
4) перечень вышедшего из строя оборудования и оставшегося в работе;

5) технологиялық бұзушылықтың салдары: бүлінген жабдықтың көлемі, жіберілмеуі, ажыратылған тұтынушылар саны, технологиялық бұзушылықты жою уақыты;
6) ақпаратты берген адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және лауазымы.
Елеулі
5
Технологиялық бұзушылықтарды тергеу кезінде зерттеу және бағалау үшін авариялардың туындауының, дамуының барлық себептерін сипаттаудың болуы:
1) объектілер мен оларды пайдалану ұйымдарының қауіпсіздік, техникалық жай-күй және пайдалану жөніндегі талаптарға сәйкестігі;
2) жөндеу, профилактикалық тексерулер мен сынақтар жүргізу, жабдықтың жай-күйін бақылау сапасы мен мерзімдері;
3) жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде технологиялық тәртіпті сақтау;
4) авариялық ошақтар мен жабдықтың ақауларын жою жөнінде шаралар қабылдаудың уақтылығы.
Өрескел
6
Істен шығу кезіндегі технологиялық бұзушылықтарды тергеу кезінде зерделеу және бағалау үшін энергия өндіруші ұйымның объектілерінде I және II дәрежелі істен шығулардың туындауының, дамуының барлық себептерін сипаттаудың болуы:
1) объектілер мен оларды пайдалану ұйымдарының қауіпсіздік, техникалық жай-күй және пайдалану жөніндегі талаптарға сәйкестігі;
2) жөндеу, профилактикалық тексерулер мен сынақтар жүргізу, жабдықтың жай-күйін бақылау сапасы мен мерзімдері;
3) жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде технологиялық тәртіпті сақтау;
4) авариялық ошақтар мен жабдықтың ақауларын жою жөнінде шаралар қабылдаудың уақтылығы.
Елеулі
7
Технологиялық бұзушылықтардың техникалық себептерінің жіктеу белгісінің болуы:
1) қондырғы материалының, оның бөлшегінің немесе торабының құрылымын бұзу;
2) балқытып біріктіруді, дәнекерлеуді бұзу;
3) механикалық қосылыстың бұзылуы;
4) механикалық тозу;
5) күлдің тозуы;
6) коррозиялық тозу;
7) эрозиялық тозу;
8) герметикалықтың бұзылуы;
9) дірілдің нормативтік мәнінен асып кету;
10) жарылыс;
11) термиялық зақымдану, қызып кету, күйіп қалу;
12) электр доғасының зақымдануы;
13) электр оқшаулауының бұзылуы;
14) электр байланысының бұзылуы;
15) механикалық бұзылу (зақымдану);
16) жану немесе өрт;
17) электр желісінің тұрақтылығын бұзу;
18) аварияға қарсы автоматиканы бұзу;
19) жіктелмеген себептер (ресурстың сарқылуы, қож және басқалар);
20) өндірісті диспетчерлік және технологиялық басқару жүйелерінің жұмысындағы бұзушылықтар.
Өрескел
8
Технологиялық бұзушылықтардың ұйымдастырушылық себептерінің жіктеу белгілерінің болуы:
1) жедел персоналдың қате әрекеттері;
2) жедел емес персоналдың қате әрекеттері;
3) энергия кәсіпорнының және (немесе) оның құрылымдық бөлімшелерінің басшы персоналының жұмысындағы кемшіліктер;

5) последствия технологического нарушения: объем поврежденного оборудования, недоотпуск, количество отключенных потребителей, время ликвидации технологического нарушения;
6) фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность передавшего информацию.
Значительное
5
Наличие описания всех причин возникновения, развития аварий для изучения и оценивания при расследовании технологических нарушений:
1) соответствие объектов и организаций их эксплуатации требованиям по безопасности, техническому состоянию и эксплуатации;
2) качество и сроки проведения ремонтов, профилактических осмотров и испытаний, контроля состояния оборудования;
3) соблюдение технологической дисциплины при производстве ремонтных работ;
4) своевременность принятия мер по устранению аварийных очагов и дефектов оборудования.
Грубое
6
Наличие описания всех причин возникновения, развития отказов I и II степени на объектах энергопроизводящей организации для изучения и оценивания при расследовании технологических нарушений при отказе:
1) соответствие объектов и организаций их эксплуатации требованиям по безопасности, техническому состоянию и эксплуатации;
2) качество и сроки проведения ремонтов, профилактических осмотров и испытаний, контроля состояния оборудования;
3) соблюдение технологической дисциплины при производстве ремонтных работ;
4) своевременность принятия мер по устранению аварийных очагов и дефектов оборудования.
Значительное
7
Наличие классификационного признака технических причин технологических нарушений:
1) нарушение структуры материала установки, ее детали или узла;
2) нарушение сварки, пайки;
3) нарушение механического соединения;
4) механический износ;
5) золовой износ;
6) коррозионный износ;
7) эрозионный износ;
8) нарушение герметичности;
9) превышение нормативного значения вибрации;
10) взрыв;
11) термическое повреждение, перегрев, пережог;
12) электродуговое повреждение;
13) нарушение электрической изоляции;
14) нарушение электрического контакта;
15) механическое разрушение (повреждение);
16) загорание или пожар;
17) нарушение устойчивости электрической сети;
18) нарушение противоаварийной автоматики;
19) неклассифицированные причины (исчерпание ресурса, зашлаковка и другое);
20) нарушения в работе систем диспетчерского и технологического управления производством.
Грубое
8
Наличие классификационных признаков организационных причин технологических нарушений:
1) ошибочные действия оперативного персонала;
2) ошибочные действия неоперативного персонала;
3) недостатки в работе руководящего персонала энергопредприятия и (или) его структурных подразделений;

4) жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қанағаттанарлықсыз ұйымдастыру;
5) пайдаланудың басқа да кемшіліктері;
6) жобаның ақаулары;
7) конструкцияның ақаулары;
8) дайындау ақаулары;
9) монтаждау ақаулары;
10) жөндеу ақаулары;
11) құрылыс ақаулары;
12) табиғи құбылыстардың әсері;
13) бөгде адамдар мен ұйымдардың әсері;
14) жіктелмеген себептер (пайдаланудағы жабдықтың пайдаланудың нормативтік мерзімінен жоғары тозуы, құстардың, кеміргіштердің әсері).
Елеулі
9
Қызмет ету мерзімін аяқтамаған жабдықтың зауыттық ақауларына байланысты зақымдануы;
электр станциясының жүктемені толық түсіруі;

4) неудовлетворительная организация технического обслуживания и ремонта оборудования;
5) другие недостатки эксплуатации;
6) дефекты проекта;
7) дефекты конструкции;
8) дефекты изготовления;
9) дефекты монтажа;
10) дефекты ремонта;
11) дефекты строительства;
12) воздействие стихийных явлений;
13) воздействие посторонних лиц и организаций;
14) неклассифицированные причины (износ оборудования, находящегося в эксплуатации свыше нормативного срока эксплуатации, воздействие птиц, грызунов).
Значительное
9
Наличие отказов II степени связанных с:
повреждением из-за заводских дефектов оборудования, не выработавшего срок службы;
полным сбросом нагрузки электростанцией;

110-1150 киловольт (бұдан әрі – кВ) электр желілерінің, сондай-ақ 110 кВ және одан жоғары қосалқы станциялардың негізгі жабдықтарының зақымдануына байланысты II дәрежелі істен шығулардың болуы.
Елеулі
10
Технологиялық бұзушылықтар туындаған сәттен бастап келесі жұмыс күнінен бастап есептелетін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей басталатын және күнтізбелік 30 күннен аспайтын технологиялық бұзушылықтарға тергеп-тексеру жүргізу мерзімдерін сақтау.
Елеулі
11
Технологиялық бұзушылықты тергеп-тексеруді аяқтау мүмкін болмаған жағдайларда 30 күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге ұзартылған тергеп-тексеру мерзімдерін сақтау.
Елеулі
12
Ұйымдар көрсетілетін қызметті берушіге жыл сайын 1 (бірінші) желтоқсанға дейінгі мерзімде жіберген электр қондырғыларының келесі күнтізбелік жылға техникалық жай-күйі мен пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдардың басшыларында, мамандарында техникалық пайдалану қағидалары мен техника қауіпсіздігі қағидаларын білуін біліктілік тексеруге жататын басшылар тізімінің болуы.
Елеулі
13
Көрсетілетін қызметті алушылар құрған және жыл сайын 1 (бірінші) тамыздан бастап дайындық актісін дайындау үшін жұмысты бастайтын күзгі-қысқы кезеңде көрсетілетін қызметті алушының жұмысқа дайындығын бағалау жөніндегі комиссияның болуы.
Елеулі
14

повреждением электрических сетей 110-1150 киловольт (далее – кВ), а также основного оборудования подстанций 110 кВ и выше.
Значительное
10
Соблюдение сроков проведения расследования технологических нарушений, которое начинается не позднее 3 (трех) рабочих дней, исчисляемое со следующего рабочего дня c момента возникновения технологического нарушения, и не превышает 30 календарных дней.
Значительное
11
Соблюдение сроков расследования продленного на срок не более 30 календарных дней, в случаях невозможности завершения расследования технологического нарушения.
Значительное
12
Наличие списка руководителей, подлежащих квалификационной проверке знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок на следующий календарный год направленного организациями услугодателю ежегодно, в срок до 1 (первого) декабря.
Значительное
13
Наличие комиссии по оценке готовности услугополучателя к работе в осенне-зимний период, созданный Услугополучателями и начинающий работу для подготовки акта готовности ежегодно с 1 (первого) августа.
Значительное
14

Көрсетілетін қызметті алушының комиссиясы 1 (бірінші) тамыздан бастап 30 (отызыншы) қыркүйекті қоса алғандағы кезеңде айқындаған күзгі-қысқы кезеңде жұмысқа әзірлігінің болуы.
Елеулі
15
Көрсетілетін қызметті алушылардың дайындық паспортын алу мерзімін сақтауы – жыл сайын 19 (он тоғызыншы) қазанға дейін.
Өрескел
16
Мыналардың:
1) негізгі және қосалқы жабдықтарды сынамалық іске қосумен аяқталған жабдықтарды жеке сынау және жекелеген жүйелерді функционалдық сынаудың;
2) энергия объектісін (іске қосу кешенін) пайдалануға қабылдау алдында жүргізілген жабдықтарды кешенді сынаудың болуы.
Өрескел
17
Жедел хабар алмасу бойынша мобильді бағдарламалар арқылы қайталай отырып телефон арқылы технологиялық бұзушылық туындаған сәттен бастап 1 (бір) сағат ішінде берілген энергия кәсіпорындарының жедел хабарламасының болуы.
Елеулі
18
Энергетикалық кәсіпорындардың технологиялық бұзушылық туындаған кезден бастап 12 (он екі) сағаттан кешіктірілмейтін мерзімде облыстар мен Астана, Алматы, Шымкент қалалары бойынша Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның тиісті аумақтық департаментіне және жергілікті атқарушы органға және жүйелік операторға жіберілген жазбаша хабарламасының болуы.
Елеулі
19
Тұтынушыдан өтінім алғаннан кейін жаңадан енгізілетін немесе қайта жаңартылатын электр қондырғыларын қосуға энергия өндіруші ұйымдар берген техникалық шарттардың мынадай мерзімдерде:
1) қуаты 200 киловатқа дейін (бұдан әрі - кВт) - 5 жұмыс күні ішінде;
2) қуаты 200 - ден 1000 кВт-қа дейін -10 жұмыс күні ішінде;
3) қуаты 1000 кВт жоғары - 15 жұмыс күні ішінде болуы.
Елеулі
20
Мәлімделген қуаты 10 мегаваттан (бұдан әрі – МВт) жоғары электр желісін пайдаланушыны энергия өндіруші ұйымның электр желісіне қосу кезінде жүйелік оператормен келісілген техникалық шарттардың болуы.
Елеулі
21
Электр энергетикасы саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау органының өкілеттіктерін жүзеге асыру үшін сұратылатын және қажетті энергия өндіруші ұйым ұсынған уақтылы, анық және толық ақпараттың болуы.
Өрескел
22
Тұтынушыға (тұтынушыға, тұтынушыға) электр энергиясын жеткізу тоқтатылғанға дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күні бұрын мерзімде шарттың акцептінде көрсетілген тәсілдермен (электрондық пошта, факс, пошта жөнелтілімі, қысқа мәтіндік хабарлама, мультимедиялық хабарлама, қолданыстағы мессенджерлер) хабарлама жіберу арқылы электр энергиясын беруді тоқтату (шектеу) туралы жазбаша ескертудің болуы (электр энергиясын тұрмыстық қажеттіліктер үшін кемінде 30 (отыз) күнтізбелік күн бұрын пайдаланатын тұтынушы).
Өрескел
23
Энергия беруші немесе энергия өндіруші ұйымдардың тұтынушыға электр энергиясын толық беруді мынадай жағдайларда алдын ала ескертусіз тоқтату талаптарын сақтау:

Наличие готовности Услугополучателя к работе в осенне-зимний период, определенный Комиссией услугополучателя в период с 1 (первого) августа по 30 (тридцатое) сентября включительно.
Значительное
15
Соблюдение срока получения Паспорта готовности Услугополучателями – ежегодно до 19 (девятнадцатого) октября включительно.
Грубое
16
Наличие:
1) индивидуальных испытаний оборудования и функциональных испытаний отдельных систем, завершившиеся пробным пуском основного и вспомогательного оборудования;
2) комплексного опробования оборудования, проведенные перед приемкой в эксплуатацию энергообъекта (пускового комплекса).
Грубое
17
Наличие оперативного сообщения энергопредприятий предоставленные в течение 1 (одного) часа с момента возникновения технологического нарушения по телефону с дублированием посредством мобильных программ по обмену мгновенными сообщениями.
Значительное
18
Наличие направленного письменного сообщения энергопредприятиями в соответствующий Территориальный департамент органа по государственному энергетическому надзору и контролю по областям и городам Астана, Алматы, Шымкент и местный исполнительный орган и системному оператору в срок не позднее 12 (двенадцати) часов с момента возникновения технологического нарушения.
Значительное
19
Наличие технических условий, выданных энергопроизводящими организациями на подключение вновь вводимых или реконструируемых электроустановок после получения заявки от потребителя в следующие сроки:
1) мощностью до 200 киловатт (далее – кВт) - в течение 5 рабочих дней;
2) мощностью от 200 до 1000 кВт - в течение 10 рабочих дней;
3) мощностью свыше 1000 кВт - в течение 15 рабочих дней.
Значительное
20
Наличие технических условий, согласованных с системным оператором при подключении пользователя электрической сети с заявленной мощностью свыше 10 мегаватт (далее – МВт) к электрической сети энергопроизводящей организации.
Значительное
21
Наличие своевременной, достоверной и полной информации, предоставленных энергопроизводящей организацией, запрашиваемой и необходимой для осуществления полномочий органа государственного контроля и надзора в области электроэнергетики.
Грубое
22
Наличие письменного предупреждения о прекращении (ограничении) поставки электрической энергии путем направления уведомления способами, указанными в акцепте договора (электронной почтой, факсом, почтовым отправлением, коротким текстовым сообщением, мультимедийным сообщением, действующими мессенджерами) в сроки не менее чем за 5 (пять) рабочих дня до прекращения поставки электрической энергии Потребителю (Потребителя, использующего электрическую энергию для бытовых нужд не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней).
Грубое
23
Соблюдение требований прекращения полностью подачи потребителю электрической энергии энергопередающим или энергопроизводящими организациями без предварительного уведомления в случаях:

1) энергия өндіруші ұйымның электр желісіне электр энергиясының қабылдағыштарын өз еркімен жалғау;
2) электр энергиясының коммерциялық есепке алу құралдарынан басқа (есепсіз) электр энергиясының қабылдағыштарын қосу;
3) тұтынушының кінәсінен электр энергиясы сапасының көрсеткіштерін энергия өндіруші ұйымның және басқа тұтынушылардың электр қондырғыларының қызметін бұзатын мәнге дейін түсіру;
4) энергия өндіруші ұйымның және энергетикалық қадағалау және бақылау органының өкілдерін жұмыс уақытында тұтынушының электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралдары мен электр қондырғыларына жібермеу (іссапарға жіберілген жұмыскер құқығында);
5) авариялық жағдайда.
Өрескел
24
Электр энергиясын тұтынушыға бұзушылық туралы еркін нысанда жасалған актінің болуы және мынадай бұзушылықтар кезінде қайта есептеуді жүргізу:
1) энергия өндіруші ұйымның желілеріне өз еркімен қосылу;
2) электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспабынан (бұдан әрі – КЕАА) басқа электр энергиясын қабылдағыштарды қосу;
3) КЕАА, ток трансформаторларын және кернеуді қосу схемасының өзгеруі;
4) КЕАА жасанды дискісін тежеу;

1) самовольного подключения приемников электрической энергии к электрической сети энергопередающей (энергопроизводящей) организации;
2) подключения приемников электрической энергии помимо (без учета) приборов коммерческого учета электрической энергии;
3) снижения показателей качества электрической энергии по вине потребителя до значений, нарушающих функционирование электроустановок энергопередающей (энергопроизводящей) организации и других потребителей;
4) недопущения представителей энергопередающей (энергопроизводящей) организаций и органа энергетического надзора и контроля к приборам коммерческого учета электрической энергии и электроустановкам потребителя в рабочее время (на правах командированного);
5) аварийной ситуации.
Грубое
24
Наличие составленного акта в произвольной форме потребителю электроэнергии о нарушении и проведение перерасчета при следующих нарушениях:
1) самовольное подключение к сетям энергопроизводящей организации;
2) подключение приемников электроэнергии помимо прибора коммерческого учета электрической энергии (далее – ПКУ);
3) изменение схемы включения ПКУ, трансформаторов тока и напряжения;
4) искусственное торможение диска ПКУ;

5) КЕАА көрсеткіштерін бұрмалайтын құралдарды орнату.
Өрескел
25
Энергия өндірісін өндірістік-технологиялық, жедел-диспетчерлік және ұйымдастырушылық-экономикалық басқару міндеттерін шешуді қамтамасыз ететін автоматтандырылған басқару жүйелерінің болуы, атап айтқанда:
1) технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйесіне;
2) диспетчерлік басқарудың автоматтандырылған жүйесіне;
3) өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесіне жүктеледі.
Елеулі
26
Энергия өндіруші ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметтері басшылары мен мамандарының білімін мерзімді (кезекті) біліктілік тексеруден үш жылда кемінде бір рет өту мерзімін сақтау.
Өрескел
27
Жылына кемінде бір рет энергия өндіруші ұйымның әкімшілік-техникалық персоналын қоспағанда, электр техникалық және электр технологиялық персоналдың, оның ішінде жедел келіссөздер мен қайта қосуды жүргізуге құқығы бар басшылар мен мамандардың білімін мерзімді (кезекті) біліктілік тексеруден өту мерзімін сақтау.
Өрескел
28
Келесі күнтізбелік жылға білімін біліктілік тексеруге жататын басшылардың тізімін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетіне жыл сайын 1 желтоқсанға дейін жіберу мерзімін сақтау.
Елеулі
29
Энергия өндіруші ұйым басшысының жұмысқа қабылданғаны немесе жұмыстан босатылғаны туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетіне басшы қабылданған (жұмыстан босатылған) күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде жолдау мерзімін сақтау.
Елеулі
30
Біліктілік тексеру жүргізу үшін комиссия құру туралы энергия өндіруші ұйым басшысының бұйрығының болуы.
Елеулі
31
Энергия өндіруші ұйым жыл сайын 25 желтоқсанға дейінгі мерзімде жасайтын келесі күнтізбелік жылға білімді біліктілік тексеруге жататын мамандар тізімінің болуы.
Елеулі
32
Білімді біліктілік тексеру қорытындысы бойынша білімді біліктілік тексеру хаттамасын ресімдеу.
Елеулі
33
Жедел және жедел-жөндеу персоналымен, энергия қондырғыларын басқаруды жүзеге асыратын жедел басшылармен жұмыс жүргізу нысандарын сақтау:
жаңа лауазым бойынша даярлау, оның ішінде: оқыту; жұмыс орнында тағылымдамадан өту; білімін бастапқы біліктілік тексеру; қайталау; білімнің мерзімді біліктілік тексерулері; аварияға қарсы және өртке қарсы бақылау жаттығулары; нұсқамалар; біліктілікті арттыру.
Елеулі
34
Жөндеу персоналымен жұмыс жүргізу нысандарын сақтау:
жаңа лауазым бойынша даярлау, оның ішінде:
жұмыстарды жүргізудің қауіпсіз әдістеріне оқыту; жұмыс орнында тағылымдамадан өту; білімді бастапқы біліктілік тексеру; білімді мерзімді біліктілік тексеру; аварияға қарсы және өртке қарсы бақылау жаттығулары; нұсқамалар; біліктілікті арттыру.
Елеулі
35
Энергия өндіруші ұйымның басшысы әзірлеген және бекіткен персоналмен жылдық жұмыс жоспарының болуы.
Елеулі
36
Персоналмен жұмыс істеу жоспарында мынадай бағыттар бойынша іс-шаралардың болуы: персоналды (басшыларды, мамандарды және жұмысшыларды) даярлау, оның ішінде алғашқы медициналық көмек көрсету бойынша оқудан өту; электр энергетикасы саласындағы білімін біліктілік тексеру; нұсқаулық; аварияға қарсы бақылау жаттығулары; біліктілікті арттыру; техникалық кітапханалардың, техникалық кабинеттердің, қауіпсіздік техникасы бойынша кабинеттердің, полигондардың, тренажерлық дайындық орталықтарының мен пункттерінің жұмысын ұйымдастыру; жұмыс орындарын тексеру; кәсіби шеберлік бойынша жарыстар және персоналмен жұмыстың басқа ұжымдық түрлері өткізу; персоналдың мерзімдік медициналық тексеруін жүргізу.
Елеулі
37
Әрбір лауазым және әрбір жұмыс орны үшін әзірленген және энергия өндіруші ұйымның бас техникалық басшысымен бекітілген жұмыскерлерді жаңа лауазым бойынша даярлау үшін үлгілік бағдарламалардың болуы.
Елеулі
38
Лауазымға тағайындалғаннан кейін бір айдан кешіктірілмейтін мерзімде немесе техникалық басшы бекіткен даярлаудың үлгілік немесе жеке бағдарламасында көрсетілген мерзімде оқу және тағылымдама аяқталғаннан кейін білімді бастапқы біліктілік тексеруді жүргізу сақтау.
Өрескел
39
Білімін біліктілік тексеруден өтуден бас тартқан, сондай-ақ білімін біліктілік тексеру кезінде электр қауіпсіздігі бойынша топты растамау жағдайында лауазымдық нұсқаулыққа сәйкес жұмыскерді еңбек міндеттерін өту орындаудан шеттету талабын сақтау.
Өрескел
40
Білімін кезектен тыс біліктілік тексеру тағайындалған сәттен бастап біліктілік расталған күнге дейін адамды атқаратын лауазымы бойынша лауазымдық міндеттерін орындауға жол бермеу талабын сақтау.
Өрескел
41
Орталық комиссия төрағасына мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органда білімін тексеруден өткен адамды тағайындау талабын сақтау.
Елеулі
42
Құрамында төртіншіден төмен емес электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат беру тобы бар кемінде үш адамнан тұратын энергия өндіруші ұйымның біліктілік тексерулері жөніндегі орталық комиссияның болуы.
Елеулі
43
Жұмыскерді дербес жұмысқа жіберу туралы ұйым немесе құрылымдық бөлімше бойынша өкімдік құжаттың болуы.
Болмашы
44
Әрбір құрылымдық бөлімшеде техникалық басшы бекіткен барлық лауазымдар мен мамандықтар үшін қайталама нұсқамалар тақырыптарының жылдық тізбесінің болуы.
Елеулі
45
Жобалық қызметпен айналысуға лицензиясы бар мамандандырылған жобалау ұйымдары әзірлеген "Электр станциясының қуатын беру схемасы" негізінде мәлімделген электр қуаты 5 МВт және одан астам желі пайдаланушыларын электр желісіне қосуға техникалық шарттар беру талабын сақтау.
Елеулі
46
Жүйелік оператордың нұсқауы бойынша энергия беруші ұйымның электр желілерін мынадай мән-жайлар:

5) установка приспособлений, искажающих показания ПКУ.
Грубое
25
Наличие автоматизированных систем управления обеспечивающих решение задач производственно-технологического, оперативно-диспетчерского и организационно-экономического управления энергопроизводством, а именно:
1) автоматизированных систем управления технологическим процессом;
2) автоматизированных систем диспетчерского управления;
3) автоматизированных систем управления производством.
Значительное
26
Соблюдение сроков прохождения периодической (очередной) квалификационной проверки знаний руководителями и специалистами служб безопасности и охраны труда энергопроизводящей организации не реже одного раза в три года.
Грубое
27
Соблюдение сроков прохождения периодической (очередной) квалификационной проверки знаний электротехническим и электротехнологическим персоналом, в том числе руководителями и специалистами имеющих право ведения оперативных переговоров и переключений, за исключением административно-технического персонала энергопроизводящей организации не реже одного раза в год.
Грубое
28
Соблюдение сроков предоставления в Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства Энергетики Республики Казахстан ежегодно, в срок до 1 декабря, списка руководителей, подлежащих квалификационной проверке знаний на следующий календарный год.
Значительное
29
Соблюдение сроков предоставления информации в Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства Энергетики Республики Казахстан о приеме на работу или увольнении руководителя энергопроизводящей организации в течение 15 календарных дней со дня принятия (увольнения) руководителя.
Значительное
30
Наличие приказа руководителя энергопроизводящей организации о создании комиссии для проведения квалификационной проверки
Значительное
31
Наличие списка специалистов, подлежащих квалификационной проверке знаний на следующий календарный год, составляемого энергопроизводящей организацией, ежегодно, в срок до 25 декабря.
Значительное
32
Наличие оформленного протокола квалификационной проверки знаний по итогам проведения квалификационной проверки знаний.
Значительное
33
Соблюдение форм проведения работы с оперативным и оперативно-ремонтным персоналом, с оперативными руководителями, осуществляющими управление энергоустановками:
подготовка по новой должности, включающая: обучение; стажировку на рабочем месте; первичную квалификационную проверку знаний; дублирование; периодические квалификационные проверки знаний; контрольные противоаварийные и противопожарные тренировки; инструктажи; повышение квалификации.
Значительное
34
Соблюдение форм проведения работы с ремонтным персоналом:
подготовка по новой должности, включающая:
обучение безопасным методам производства работ; стажировку на рабочем месте; первичную квалификационную проверку знаний; периодические квалификационные проверки знаний; контрольные противоаварийные и противопожарные тренировки; инструктажи; повышение квалификации.
Значительное
35
Наличие годового плана работы с персоналом, разработанного и утвержденного руководителем энергопроизводящей организации.
Значительное
36
Наличие мероприятий в плане работы с персоналом по следующим направлениям:
подготовка персонала (руководителей, специалистов и рабочих), в том числе прохождения обучения по оказанию первой медицинской помощи; квалификационные проверки знаний в области электроэнергетики; инструктажи; контрольные противоаварийные тренировки; повышение квалификации; организация работы технических библиотек, технических кабинетов, кабинетов по технике безопасности, полигонов, центров и пунктов тренажерной подготовки; проверка рабочих мест; проведение соревнований по профессиональному мастерству и другие коллективные формы работы с персоналом; проведение периодических медицинских осмотров персонала.
Значительное
37
Наличие типовых программ для подготовки работников по новой должности, разработанных для каждой должности и каждого рабочего места и утвержденных главным техническим руководителем энергопроизводящей организации.
Значительное
38
Соблюдение проведения первичной квалификационной проверки знаний после завершения обучения и стажировки в срок не позднее одного месяца после назначения на должность или в срок, указанный в типовой или индивидуальной программе подготовки, утвержденной техническим руководителем.
Грубое
39
Соблюдение требований по отстранению от выполнения трудовых обязанностей работника в случае отказа от прохождения квалификационной проверки знаний, а также не подтверждения группы по электробезопасности при квалификационной проверке знаний, согласно должностной инструкции.
Грубое
40
Соблюдение требований недопущения лица к выполнению должностных обязанностей по занимаемой должности в период, с момента назначения внеочередной квалификационной проверки знаний до даты подтверждения квалификации.
Грубое
41
Соблюдение требований назначения председателем центральной комиссии лица, прошедшего проверку знаний в государственном органе по государственному энергетическому надзору и контролю.
Значительное
42
Наличие центральной комиссии по квалификационные проверки энергопроизводящей организации, в составе не менее трех человек, имеющих группу допуска по электробезопасности не ниже четвертой.
Значительное
43
Наличие распорядительного документа по организации или структурному подразделению о допуске работника к самостоятельной работе.
Незначительное
44
Наличие годового перечня тем повторных инструктажей для всех должностей и специальностей, утвержденного техническим руководителем в каждом структурном подразделении.
Значительное
45
Соблюдение выдачи технических условий на подключение пользователей сети с заявленной электрической мощностью 5 МВт и более к электрической сети на основании "Схемы выдачи мощности электростанции", разработанной специализированными проектными организациями, имеющими лицензию на занятие проектной деятельностью.
Значительное
46
Соблюдение порядка отключения электрических сетей от генерирующих установок энергопередающей организацией по указанию системного оператора при следующих обстоятельствах:

1) адамдардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне немесе электр қондырғылары жабдықтарына төніп тұрған қауіп-қатердің алдын алу;
2) электр станциясындағы немесе қосу жабдықтарындағы авария;
3) энергия өндіруші ұйымның жедел персоналының энергия беруші ұйымның немесе жүйелік оператордың диспетчерлік өкімдерін орындамауы;
4) авариялық жағдайларды жою және оның дамуын болдырмау;
5) еңсерілмейтін күш жағдайлары кезінде генерациялайтын қондырғылардан ажырату тәртібін сақтау.
Елеулі
Электр энергетикасы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
2-қосымша
Энергия беруші ұйымдарға қатысты электр энергетикасы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.01.2025 № 33-н/қ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 22.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Энергия беруші ұйым есепті айдан кейінгі айдың жетінші күніне дейін жіберген технологиялық бұзушылықтар туралы жиынтық есептілікте туындаған технологиялық бұзушылықтар туралы ақпараттың болуы.
Елеулі
2
Технологиялық бұзушылық туындаған сәттен бастап 1 (бір) сағат ішінде Қазақстан Республикасының Бірыңғай электр энергетикалық жүйесінде орын алған технологиялық бұзушылықтар мен жазатайым оқиғалар туралы жедел хабар алмасу жөніндегі мобильді бағдарламалар арқылы қайталай отырып, телефонмен арқылы жедел хабарламаның болуы.
Елеулі
3
Энергия беруші ұйымда технологиялық бұзушылық туындаған сәттен бастап 12 (он екі) сағаттан кешіктірілмейтін мерзімде облыстар мен Астана, Алматы, Шымкент қалалары бойынша мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның тиісті аумақтық департаментіне және жергілікті атқарушы органға және жүйелік операторға жазбаша хабарламасының болуы.
Елеулі
4
Энергия беруші ұйым берген технологиялық бұзушылық және жазатайым оқиға туралы жедел және жазбаша хабарламада мынадай мәліметтердің болуы:
1) энергетикалық кәсіпорынның атауы, технологиялық бұзушылықтың, жазатайым оқиғаның туындаған күні мен уақыты;
2) технологиялық бұзушылықтың, жазатайым оқиғаның болжамды себептері;
3) пайдаланылған қорғаулар, автоматика және бұғаттау тізбесі;
4) істен шыққан және жұмыста қалған жабдықтардың тізбесі;
5) технологиялық бұзушылықтың салдары: бүлінген жабдықтың көлемі, жіберілмеуі, ажыратылған тұтынушылар саны, технологиялық бұзушылықты жою уақыты;
6) ақпарат берген адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және лауазымы.
Елеулі
5
Авария бойынша технологиялық бұзушылықтар жіктемесін сақтау:

1) предупреждение надвигающейся угрозы для здоровья и безопасности людей или оборудования электроустановок;
2) авария на электростанции или соединительном оборудовании;
3) невыполнение оперативным персоналом энергопроизводящей организации диспетчерских распоряжений энергопередающей организации или системного оператора;
4) ликвидация аварийных ситуаций и предотвращение ее развития;
5) обстоятельства непреодолимой силы.
Значительное
Приложение 2
к Критериям оценки
степени риска в области
электроэнергетики
Степень нарушений требований в области электроэнергетики в отношении энергопередающих организаций
Сноска. Приложение 2 - в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.01.2025 № 33-н/қ и Заместитель Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 22.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Критерии
Степень нарушения
1
Наличие информации о возникших технологических нарушениях в сводной отчетности о технологических нарушениях, направленной энергопередающей организацией до седьмого числа месяца, следующего за отчетным.
Значительное
2
Наличие оперативного сообщения представленной энергопередающей организацией по телефону в течение 1 (одного) часа с момента возникновения технологического нарушения с дублированием посредством мобильных программ по обмену мгновенными сообщениями.
Значительное
3
Наличие письменного сообщения энергопередающей организацией в срок не позднее 12 (двенадцати) часов с момента возникновения технологического нарушения в соответствующий территориальный департамент органа по государственному энергетическому надзору и контролю по областям и городам Астана, Алматы, Шымкент и местный исполнительный орган и системному оператору.
Значительное
4
Наличие следующих сведений в предоставленном энергопередающей организацией оперативном и письменном сообщении о произошедшем технологическом нарушении и несчастном случае:
1) наименование энергетического предприятия, дата и время возникновения технологического нарушения, несчастного случая;
2) предполагаемые причины технологического нарушения, несчастного случая;
3) перечень отработавших защит, автоматики и блокировок;
4) перечень вышедшего из строя оборудования и оставшегося в работе;
5) последствия технологического нарушения: объем поврежденного оборудования, недоотпуск, количество отключенных потребителей, время ликвидации технологического нарушения;
6) фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность передавшего информацию.
Значительное
5
Соблюдение классификации технологических нарушений по аварии:

кернеуі 220 киловольт (бұдан әрі – кВ) және одан жоғары болатын электр беру желісінің ұзақтығы 25 тәулік және одан да көп мәжбүрлі тоқтап қалуына әкеп соққан зақымы;
Бірыңғай электр энергетикалық жүйенің (бұдан әрі – БЭЖ) және оның оқшауланған бөлігінің (энергия торабының) жиілігі 49 герцтен (бұдан әрі – Гц) төмен 30 минуттан артық немесе жиілігі 51 Гц-тен асатын жұмыс үш минуттан артық жұмыс істеуі;
тұтынушыларға электр энергиясының 250 000 киловатт-сағат (кВт.сағ) және одан да көп мөлшерінде жеткіліксіз жіберілуіне әкеп соқтырған электр станциясының және (немесе) электр желісінің жұмысын бұза отырып немесе оны жекелеген бөліктерге бөле отырып, БЭЖ тұтастығының бұзылуы.
Елеулі
6
I дәрежелі істен шығу бойынша технологиялық бұзушылықтар жіктемесін сақтау:
қуаты 50 МВт турбинаның, қуаты 60 МВт және одан жоғары генератордың, қуаты 75 МВА және одан жоғары трансформатордың, кернеуі 220 кВ және одан жоғары реактордың, ажыратқыштың, электр беру желісінің ұзақтығы 10-нан 25 тәулікке дейінгі мәжбүрлі тоқтап қалуына әкеп соққан зақым;
тұтынушыларға электр энергиясының 100000-нан 250000 кВт.сағ-қа дейінгі көлемде жеткіліксіз жіберілуіне себеп болған электр станциясының және (немесе) электр желісінің жұмысын жекелеген бөліктерге бөле отырып, БЭЖ тұтастығының бұзылуы;
ұзақтығы 30 минутқа дейін 49,0 Гц-тен төмен жиілікпен немесе үш минуттан аз уақытта 51 Гц жиілікпен БЭЖ немесе оның оқшауланған бөлігінің (энергия торабы) жұмысы;
тұтынушыларға электр энергиясының 100000-нан 250000 кВт.сағ-қа дейін толық жіберілмеуіне себеп болған ғимараттар мен құрылыстардың көтергіш элементтерінің зақымдануы, электр станцияларының және (немесе) қосалқы станциялардың, электр беру желілерінің негізгі жабдығының (қуатына қарамастан) жұмыс істеу қабілеттілігін мәжбүрлі түрде өшіру немесе өнімділікті шектеу.
Өрескел
7
II дәрежелі істен шығу бойынша технологиялық бұзушылықтар жіктемесін сақтау:
Қазақстан БЭЖ ұлттық және өңірлік электр желілерінде 220 кВ және одан жоғары желілерде автоматты қайта қосумен (АҚҚ) жұмыс істеу жағдайларын қоспағанда қорғау құрылғыларының жұмысын тудырған энергия тұтыну режимдерінің бұзылуы;
диспетчерлік байланыс құралдары мен телемеханика жүйелерінің бір тәуліктен астам мерзімге жұмыс қабілеттілігін бұзу;
осы құрылғылардың сигналға жұмыс істеу жағдайларын қоспағанда, қорғаудың және (немесе) автоматиканың дұрыс емес әрекеттері;
220 кВ және одан жоғары желілердегі қуат ағынын шектеу автоматикасының әрекетімен тұтынушыларды ажырату.
Елеулі
8

повреждение, которое привело к вынужденному простою, продолжительностью 25 суток и более, линии электропередачи напряжением 220 киловольт (далее – кВ) и выше;
работа Единой электроэнергетической системы (далее – ЕЭС) и ее изолированной части (энергоузел) с частотой ниже 49 Герц (далее – Гц) более 30 минут или работа с частотой более 51 Гц более трех минут;
нарушение целостности ЕЭС с разделением ее на отдельные части или нарушение работы электростанции и (или) электрической сети, вызвавшее недоотпуск электрической энергии потребителям в размере 250000 киловатт-часов (кВт.ч.) и более.
Значительное
6
Соблюдение классификации технологических нарушений по отказу I степени:
повреждение, которое привело к вынужденному простою, продолжительностью от 10 до 25 суток турбины мощностью 50 МВт, генератора мощностью 60 МВт и выше, трансформатора мощностью 75 МВА и выше, реактора, выключателя, линии электропередачи напряжением 220 кВ и выше;
нарушение целостности ЕЭС с разделением ее на отдельные части или нарушение работы электростанции и (или) электрической сети, вызвавшее недоотпуск электрической энергии потребителям в размере от 100000 до 250000 кВт.ч.;
работа ЕЭС или ее изолированной части (энергоузел) с частотой ниже 49,0 Гц продолжительностью до 30 минут или с частотой 51 Гц в менее трех минут;
повреждение несущих элементов зданий и сооружений, вынужденное отключение или ограничение работоспособности основного оборудования (независимо от мощности) электрических станций и (или) подстанций, линий электропередачи, вызвавшее недоотпуск электрической энергии потребителям от 100000 до 250000 кВт.ч.
Грубое
7
Соблюдение классификации технологических нарушений по отказу II степени:
нарушения режимов энергопотребления в национальных и региональных электрических сетях ЕЭС Казахстана вызвавшие работу устройств защит в сетях 220 кВ и выше, кроме случаев работы с успешным автоматическим повторным включением (АПВ);
нарушение работоспособности средств диспетчерской связи и систем телемеханики на срок более одних суток;
неправильные действия защит и (или) автоматики, кроме случаев работы этих устройств на сигнал;
отключение потребителей действием автоматики ограничения перетока мощности в сетях 220 кВ и выше.
Значительное
8

Технологиялық бұзушылықтар туындаған сәттен басталатын келесі жұмыс күнінен бастап есептелетін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей басталатын және күнтізбелік 30 күннен аспайтын технологиялық бұзушылықтарға тергеп-тексеру жүргізу мерзімдерін сақтау.
Елеулі
9
Технологиялық бұзушылықты тергеп-тексеруді 30 күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге ұзарту мерзімдерін сақтау.
Елеулі
10
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау және бақылау комитетіне келесі күнтізбелік жылға арналған білімін біліктілік тексеруге жататын басшылардың жыл сайынғы тізімін 1 желтоқсанға дейін ұсыну мерзімдерін сақтау.
Елеулі
11
Ұзақтығы 24 (жиырма төрт) сағаттан астам тұтынушыларды электрмен жабдықтаудан ажырату.
Өрескел
12
Тұтынушыдан еркін нысанда өтініш алғаннан кейін электр желілерінің теңгерімдік тиесілігін және тұтынушыны қосу схемасымен тараптардың пайдалану жауапкершілігін ажырату актісімен бірге 5 (бес) жұмыс күні ішінде жаңадан енгізілетін немесе реконструкцияланатын электр қондырғыларын қосуға техникалық шарттардың болуы.
Өрескел
13
Электрмен жабдықтау желісіне қосылу және техникалық шарттарды беру процесіне арналған өзінің интернет-ресурсында электрмен жабдықтау желілеріне технологиялық қосылуға арналған бөлімді әзірлеу;
кезеңділігі кемінде 3 ай болатын қосалқы станциялардың жүктелуі туралы ақпаратты орналастыруды қосатын бөлімнің болуы.
Болмашы
14
Жүйелік операторға мәлімет беру үшін жіберілген энергия беруші ұйымның мәлімделген қуаты 1-5 МВт электр желісінің электр желісін пайдаланушыларды қосуға техникалық шарттардың болуы.
Елеулі
15
Энергия беруші ұйымдардың электр энергетикасы саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау органының өкілеттіктерін жүзеге асыру үшін қажетті сұратылған ақпаратты уақтылы, анық және толық ұсынуы.
Өрескел
16
Тұтынушыға электр энергиясын жеткізу тоқтатылғанға дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күнінен бұрын мерзімде шарттың акцептінде көрсетілген тәсілдермен (электрондық пошта, факс, пошта жөнелтілімі, қысқа мәтіндік хабарлама, мультимедиялық хабарлама, қолданыстағы мессенджерлер) хабарлама жіберу арқылы электр энергиясын беруді тоқтату (шектеу) туралы жазбаша ескертудің болуы (электр энергиясын тұрмыстық қажеттіліктер үшін пайдаланатын тұтынушыға кемінде 30 (отыз) күнтізбелік күн бұрын).
Өрескел
17
Электр энергиясын қабылдағыштарды энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның электр желісіне өз бетінше қосу кезінде тұтынушыны алдын ала хабардар етпей, электр энергиясын беруді тоқтату жөніндегі талаптарды толығымен сақтау.
Өрескел
18
Электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарынан басқа (есепке алмағанда) электр энергиясын қабылдағыштарды қосу кезінде тұтынушыны алдын ала ескертусіз электр энергиясын беруді тоқтату жөніндегі талаптарды толығымен сақтау.
Өрескел
19
Тұтынушының кінәсінен электр энергиясының сапа көрсеткіштерін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның және басқа да тұтынушылардың электр қондырғыларының жұмыс істеуін бұзатын мәндерге дейін төмендету кезінде тұтынушыны алдын ала хабардар етпей, электр энергиясын беруді тоқтату жөніндегі талапты толығымен сақтау.
Өрескел
20
Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның және энергетикалық қадағалау және бақылау органының өкілдерін электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарына және тұтынушының электр қондырғыларына жұмыс уақытында (іссапарға жіберілген адамның құқықтарында) жібермеу кезінде тұтынушыны алдын ала хабардар етпей, электр энергиясын беруді тоқтату жөніндегі талапты толығымен сақтау.
Өрескел
21
Авариялық жағдай кезінде тұтынушыға алдын ала ескертусіз электр энергиясын беруді тоқтату жөніндегі талапты толығымен сақтау.
Өрескел
22
Жабдықты жөндеу және жаңа тұтынушыларды қосу жөніндегі жоспарлы жұмыстарды жүргізу үшін электр энергиясын беруді тоқтату туралы тұтынушының энергия беруші ұйымына резервтік қоректендіру болмаған кезде ажыратудан кемінде күнтізбелік үш күн бұрын ескертудің болуы.
Өрескел
23
Адамдардың өміріне қауіп төндіретін, елеулі экономикалық залал келтіретін, коммуналдық шаруашылықтың аса маңызды элементтері мен электрмен жабдықтау жүйелерінің жұмыс істеуінің бұзылуына әкеп соғатын авариялардың алдын алу немесе жою жөнінде шұғыл шаралар қабылдау үшін энергия беруші ұйымға тұтынушыға электр энергиясын беруді тоқтату туралы хабарламаның болуы.
Өрескел
24
Тұтынушылардың электр желілеріне қосылатын тұтынушы қосалқы тұтынушыға берген техникалық шарттардың энергия беруші ұйыммен келісуінің болуы.
Өрескел
25
Тұтынушының электр желілеріне қосылатын қосалқы тұтынушыға энергия беруші ұйымға берілген техникалық шарттарды тұтынушымен келісудің болуы.
Өрескел
26
Электр энергиясын тұтынушыға бұзушылық туралы еркін нысанда жасалған актінің болуы және энергия беруші ұйымның желілеріне өз бетінше қосылу кезінде қайта есептеуді жүргізу.
Өрескел
27
Электр энергиясын тұтынушыға бұзушылық туралы еркін нысанда жасалған актінің болуы және электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспабынан (бұдан әрі – КЕА) басқа электр энергиясын қабылдағыштарды қосу кезінде қайта есептеуді жүргізу.
Өрескел
28
Электр энергиясын тұтынушыға бұзушылық туралы еркін нысанда жасалған актінің болуы және КЕА, ток және кернеу трансформаторларын қосу схемасы өзгерген кезде қайта есептеуді жүргізу.
Өрескел
29
Электр энергиясын тұтынушыға бұзушылық туралы еркін нысанда жасалған актінің болуы және КЕА дискісін жасанды тежеу кезінде қайта есептеуді жүргізу.
Өрескел
30
Электр энергиясын тұтынушыға бұзушылық туралы еркін нысанда жасалған актінің болуы және КЕА көрсеткіштерін бұрмалайтын айлабұйымды орнату кезінде қайта есептеу жүргізу.
Өрескел
31
Энергия беруші ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметтерінің басшылары мен мамандарының үш жылда кемінде бір рет білімін мерзімді (кезекті) біліктілік тексеруінің болуы.
Өрескел
32
Энергия беруші ұйымның әкімшілік-техникалық персоналын қоспағанда, жылына кемінде бір рет электротехникалық және электротехнологиялық персоналдың, оның ішінде жедел келіссөздер мен ауысулар жүргізуге құқығы бар басшылардың және мамандардың білімін мерзімді (кезекті) біліктілік тексеруінің болуы.
Өрескел
33
Энергия беруші ұйым басшысының жұмысқа қабылданғаны немесе жұмыстан босатылғаны туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетіне басшы қабылданған (жұмыстан босатылған) күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде жолдау мерзімін сақтау.
Елеулі
34
Басшының бұйрығымен бекітілген білімін біліктілік тексеру жөніндегі комиссиямен энергия беруші ұйым мамандарының білімін біліктілік тексеруінің болуы.
Елеулі
35
Энергия беруші ұйым жыл сайын 25 желтоқсанға дейінгі мерзімде жасайтын келесі күнтізбелік жылға білімін біліктілік тексеруге жататын мамандар тізімінің болуы.
Елеулі
36
Біліміне біліктілік тексеру жүргізу қорытындылары бойынша білімге біліктілік тексеру хаттамасының болуы.
Елеулі
37
Жедел және жедел-жөндеу персоналымен, энергия қондырғыларын басқаруды жүзеге асыратын жедел басшылармен жұмыс жөніндегі талаптарды мынадай нысандарда сақтау:

Соблюдение сроков проведения расследования технологических нарушений, которое начинается не позднее 3 (трех) рабочих дней, исчисляемое со следующего рабочего дня c момента возникновения технологического нарушения, и не превышает 30 календарных дней.
Значительное
9
Соблюдение сроков продления расследования технологического нарушения на срок не более 30 календарных дней.
Значительное
10
Соблюдение сроков представление в Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан до 1 декабря, ежегодного списка руководителей, подлежащих квалификационной проверке знаний на следующий календарный год.
Значительное
11
Отключение потребителей от электроснабжения продолжительностью более 24 (двадцати четырех) часов.
Грубое
12
Наличие технических условий на подключение вновь вводимых или реконструируемых электроустановок в течение 5 (пяти) рабочих дней, вместе с составленным и подписанным актом разграничения балансовой принадлежности электрических сетей и эксплуатационной ответственности сторон со схемой подключения потребителя после получения заявления в произвольной форме от потребителя.
Грубое
13
Наличие раздела на собственном интернет-ресурсе, посвященному процессу подключения к сети электроснабжения и выдачи технических условий, включающего:
разработку раздела, посвященного технологическому подключению к сетям электроснабжения;
размещение информации о загрузке подстанций с периодичностью не менее 3 месяцев.
Незначительное
14
Наличие технических условий на подключение пользователей электрической сети с заявленной мощностью 1-5 МВт к электрической сети энергопередающей организации направленное для сведения Системному оператору.
Значительное
15
Своевременное, достоверное и полное предоставление энергопередающими организациями запрашиваемой информации, необходимой для осуществления полномочий органа государственного контроля и надзора в области электроэнергетике.
Грубое
16
Наличие письменного предупреждения о прекращении (ограничении) поставки электрической энергии путем направления уведомления способами, указанными в акцепте договора (электронной почтой, факсом, почтовым отправлением, коротким текстовым сообщением, мультимедийным сообщением, действующими мессенджерами) в сроки не менее чем за 5 (пять) рабочих дня до прекращения поставки электрической энергии потребителю (Потребителя, использующего электрическую энергию для бытовых нужд не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней).
Грубое
17
Соблюдение требования по прекращению подачи электрической энергии полностью без предварительного уведомления потребителя при самовольном подключении приемников электрической энергии к электрической сети энергопередающей (энергопроизводящей) организации.
Грубое
18
Соблюдение требования по прекращению подачи электрической энергии полностью без предварительного уведомления потребителя при подключении приемников электрической энергии помимо (без учета) приборов коммерческого учета электрической энергии.
Грубое
19
Соблюдение требования по прекращению подачи электрической энергии полностью без предварительного уведомления потребителя при снижении показателей качества электрической энергии по вине потребителя до значений, нарушающих функционирование электроустановок энергопередающей (энергопроизводящей) организации и других потребителей.
Грубое
20
Соблюдение требования по прекращению подачи электрической энергии полностью без предварительного уведомления потребителя при недопущении представителей энергопередающей (энергопроизводящей) организации и органа энергетического надзора и контроля к приборам коммерческого учета электрической энергии и электроустановкам потребителя в рабочее время (на правах командированного).
Грубое
21
Соблюдение требования по прекращению подачи электрической энергии полностью без предварительного уведомления потребителя при аварийной ситуации.
22
Наличие предупреждения энергопередающей организации потребителя о прекращении подачи электрической энергии для проведения плановых работ по ремонту оборудования и подключению новых потребителей при отсутствии резервного питания не позднее, чем за три календарных дня до отключения.
Грубое
23
Наличие уведомление о прекращении подачи энергопередающей организации электрической энергии потребителю, для принятия неотложных мер по предупреждению или ликвидации аварий, которые повлекут за собой опасность для жизни людей, значительный экономический ущерб, нарушение функционирования особо важных элементов коммунального хозяйства и систем электроснабжения.
Грубое
24
Наличие согласования с энергопередающей организацией технических условий выданного потребителем субпотребителю, которые будут подключены к электрическим сетям потребителей.
Грубое
25
Наличие согласования с потребителем технических условий, выданного энергопредающей организции субпотребителю, которые будут подключены к электрическим сетям потребителей.
Грубое
26
Наличие составленного в произвольной форме акта потребителю электроэнергии о нарушении и проведение перерасчета при самовольных подключениях к сетям энергопередающей организации.
Грубое
27
Наличие составленного в произвольной форме акта потребителю электроэнергии о нарушении и проведение перерасчета при подключенииприемников электроэнергии помимо прибора коммерческого учета электрической энергии (далее – ПКУ).
Грубое
28
Наличие составленного в произвольной форме акта потребителю электроэнергии о нарушении и проведение перерасчета при изменении схемы включения ПКУ, трансформаторов тока и напряжения.
Грубое
29
Наличие составленного в произвольной форме акта потребителю электроэнергии о нарушении и проведение перерасчета при искусственном торможении диска ПКУ.
Грубое
30
Наличие составленного в произвольной форме акта потребителю электроэнергии о нарушении и проведение перерасчета при установке приспособления, искажающих показания ПКУ.
Грубое
31
Наличие периодической (очередной) квалификационной проверки знаний руководителями и специалистами служб безопасности и охраны труда энергопередающей организации не реже одного раза в три года.
Грубое
32
Наличие периодической (очередной) квалификационной проверки знаний электротехническим и электротехнологическим персоналом, в том числе руководителями и специалистами имеющих право ведения оперативных переговоров и переключений, за исключением административно-технического персонала энергопередающей организации не реже одного раза в год.
Грубое
33
Соблюдение сроков направление в Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан информации о приеме на работу или увольнении руководителя энергопроизводящей организации в течение 15 календарных дней со дня принятия (увольнения) руководителя.
Значительное
34
Наличие квалификационной проверки знаний специалистов энергопередающей организации комиссией по квалификационной проверке знаний, созданной приказом руководителя.
Значительное
35
Соблюдение сроков составление энергопередающей организацией ежегодно, в срок до 25 декабря, списка специалистов, подлежащих квалификационной проверке знаний на следующий календарный год.
Значительное
36
Наличие протокола квалификационной проверки знаний по итогам проведения квалификационной проверки знаний.
Значительное
37
Соблюдение требовании по работе с оперативным и оперативно-ремонтным персоналом, оперативными руководителями, осуществляющими управление энергоустановками в следующих формах:

1) оқыту;
жұмыс орнында тағылымдамадан өту;
бастапқы біліктілік білімін тексеру;
қайталауды қамтитын жаңа лауазым бойынша даярлау;
2) мерзімді біліктілік білімін тексеру;
3) аварияға қарсы және өртке қарсы бақылау жаттығулары;
4) нұсқамалар;
5) біліктілікті арттыру.
Елеулі
38
Жөндеу персоналымен келесі нысандарда жұмыс жүргізу:
1) жұмыс өндірісінің қауіпсіз әдістерін үйрету;
жұмыс орнында тағылымдамадан өту;
бастапқы білімін біліктілік тексеруді қамтитын жаңа лауазым бойынша даярлау;
2) мерзімді білімін біліктілік тексеру;
3) аварияға қарсы және өртке қарсы бақылау жаттығулары;
4) нұсқамалар;
5) біліктілікті арттыру.
Елеулі
39
Энергия беруші ұйымның басшысы әзірлеген және бекіткен персоналмен жылдық жұмыс жоспарының болуы.
Елеулі
40
Персоналмен жұмыс жоспарында мынадай бағыттар бойынша іс-шаралардың болуы:
персоналды (басшыларды, мамандар мен жұмысшыларды) даярлау, оның ішінде алғашқы медициналық көмек көрсету бойынша оқудан өту;
электр энергетикасы саласындағы білімді біліктілік тексерулер; нұсқау;
апатқа қарсы бақылау жаттығулары; біліктілікті арттыру;
техникалық кітапханалардың, техникалық кабинеттердің, қауіпсіздік техникасы бойынша кабинеттердің, полигондардың, орталықтардың және тренажерлік даярлау пункттерінің жұмысын ұйымдастыру;
жұмыс орындарын тексеру; кәсіби шеберлік бойынша жарыстар өткізу және персоналмен жұмыс істеудің басқа да ұжымдық нысандары; персоналды мерзімді медициналық тексеруден өткізу.
Елеулі
41
Әрбір лауазым және әрбір жұмыс орны үшін әзірленген және энергия беруші ұйымның бас техникалық басшысы бекіткен үлгілік бағдарламалар бойынша жаңа лауазым бойынша жұмыскерлерді даярлаудың болуы.
Елеулі
42
Оқу және тағылымдама аяқталғаннан кейін лауазымға тағайындалғаннан кейін бір айдан кешіктірілмейтін мерзімде немесе энергия беруші ұйымның техникалық басшысы бекіткен үлгілік немесе жеке даярлау бағдарламасында көрсетілген мерзімде білімін бастапқы біліктілік тексерудің болуы.
Өрескел
43
Лауазымдық нұсқаулыққа сәйкес білімін біліктілік тексеруден өтуден бас тартқан, сондай-ақ білімін біліктілік тексеру кезінде электр қауіпсіздігі жөніндегі топ расталмаған жағдайда жұмыскерді еңбек міндеттерін орындаудан шеттету жөніндегі талаптарды сақтау.
Өрескел
44
Кезектен тыс біліктілік білімін тексеру тағайындалған кезден бастап біліктілікті растау күніне дейінгі кезеңде адамның атқаратын лауазымы бойынша лауазымдық міндеттерін орындауға жол бермеу жөніндегі талаптарды сақтау.
Өрескел
45
Біліктілікті тексеру жөніндегі орталық комиссия төрағасының мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органда білімін тексеруден өткен адамның болуы.
Елеулі
46
Біліктілікті тексеру жөніндегі орталық комиссия құрамында төртіншіден төмен емес электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат беру тобы бар кемінде үш адамның болуы.
Елеулі
47
Жұмыскерді өз бетінше жұмыс істеуге жіберу туралы ұйым немесе құрылымдық бөлімше бойынша өкімдік құжаттың болуы.
Болмашы
48
Техникалық басшы бекіткен барлық лауазымдар мен мамандықтар үшін қайталама нұсқамалар тақырыптарының жылдық тізбесінің болуы.
Елеулі
49
Жобалық қызметпен айналысуға лицензиясы бар мамандандырылған жобалау ұйымдары әзірлеген "Электр станциясының қуатын беру схемасы" негізінде мәлімделген электр қуаты 5 МВт және одан жоғары желі пайдаланушыларын электр желісіне қосуға техникалық шарттар беру.
Өрескел
50
Энергиямен жабдықтаушы ұйымның электр энергиясын тоқтатуға (шектеуге) өтінімі болған кезде энергия беруші ұйымның электр энергиясын толық немесе ішінара беруді тоқтатуы жөніндегі талаптарды сақтау.
Өрескел
51
Электрмен жабдықтау шартының талаптарын бұзғаны үшін ажыратылған тұтынушыны 1 (бір) жұмыс күні ішінде, тұтынушы бұзушылықтың жойылғанын растайтын құжаттарды және қосылу үшін қызметке ақы төлеуді растайтын құжаттарды қоса бере отырып өтініш жасағаннан кейін қосу жөніндегі талаптарды сақтау.
Өрескел
52
Оған құқығы бар ұйымның алғашқы немесе мерзімдік тексеруі туралы пломбының (таңбасының) немесе пломбалау құрылғысының болуын немесе болмауын, коммерциялық есепке алу аспабының әйнегі мен корпусының тұтастығын, коммерциялық есепке алу аспабының көрсеткіштерін алу кезінде жарты жылда 1 (бір) рет көзбен шолып қарау кезінде энергия беруші ұйым бұрын белгілеген орындарда энергия беруші ұйымның пломбалау құрылғысының болуы немесе болмауын тіркей отырып, еркін нысандағы коммерциялық есепке алуды тексеру туралы актінің болуы.
Өрескел
53
Тәулігіне 24 сағат пайдалану сағатын ескере отырып, нақты қосылған жүктемеге сүйене отырып, бірақ техникалық шарттарға сәйкес рұқсат етілген қуаттан аспайтын қайта есептеудің болуы, бұл ретте қайта есептеу кезеңі коммерциялық есепке алу аспабын соңғы ауыстырған немесе оны қосу схемасын соңғы аспаптық тексерген күннен бастап барлық уақыт үшін айқындалады, бірақ бір жылдан аспайды.
Өрескел
54
Меншік құқығын алған сәттен бастап нақты қосылған жүктеме бойынша пайдаланылған энергия көлемін қайта есептеу және актінің болуы, бірақ энергия беруші ұйымдардың электр желілеріне өз бетінше қосылу анықталған кезде бір жылдан аспайды.
Өрескел
55
Электр қондырғыларында тұтынушылардың монтаждаудағы кемшіліктер, берілген техникалық шарттардан, жобалық құжаттамадан және нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарынан ауытқулар анықталған кезде электр қондырғыларын пайдалануға жол бермеу жөніндегі талаптарды сақтау.
Өрескел
56
Тұтынушы таңдаған энергиямен жабдықтаушы ұйымға электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін пломбалау актісі берілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде электрмен жабдықтау объектілері кондоминиум құрамында емес тұтынушылармен электрмен жабдықтау шартын жасасу үшін қажетті құжаттарды жолдау бойынша талаптарды сақтау:

1) подготовка по новой должности, включающая: обучение; стажировку на рабочем месте;
первичную квалификационную проверку знаний; дублирование;
2) периодические квалификационные проверки знаний;
3) контрольные противоаварийные и противопожарные тренировки;
4) инструктажи;
5) повышение квалификации.
Значительное
38
Проведение работы с ремонтным персоналом в следующих формах:
1) подготовка по новой должности, включающая: обучение безопасным методам производства работ; стажировку на рабочем месте;
первичную квалификационную проверку знаний;
2) периодические квалификационные проверки знаний;
3) контрольные противоаварийные и противопожарные тренировки;
4) инструктажи;
5) повышение квалификации.
Значительное
39
Наличие годового плана работы с персоналом, разработанного и утвержденного руководителем энергопередающей организации.
Значительное
40
Наличие в плане работы с персоналом мероприятий по следующим направлениям:
подготовка персонала (руководителей, специалистов и рабочих), в том числе прохождения обучения по оказанию первой медицинской помощи; квалификационные проверки знаний в области электроэнергетики; инструктажи; контрольные противоаварийные тренировки; повышение квалификации; организация работы технических библиотек, технических кабинетов, кабинетов по технике безопасности, полигонов, центров и пунктов тренажерной подготовки; проверка рабочих мест;
проведение соревнований по профессиональному мастерству и другие коллективные формы работы с персоналом; проведение периодических медицинских осмотров персонала.
Значительное
41
Наличие подготовки работников по новой должности по типовым программам, разработанных для каждой должности и каждого рабочего места и утвержденных главным техническим руководителем энергопередающей организации.
Значительное
42
Наличие первичной квалификационной проверки знаний после завершения обучения и стажировки в срок не позднее одного месяца после назначения на должность или в срок, указанный в типовой или индивидуальной программе подготовки, утвержденной техническим руководителем энергопередающей организации.
Грубое
43
Соблюдение требований по отстранению работника от выполнения трудовых обязанностей в случае отказа от прохождения квалификационной проверки знаний, а также не подтверждения группы по электробезопасности при квалификационной проверке знаний, согласно должностной инструкции.
Грубое
44
Соблюдение требований по недопущению лица к выполнению должностных обязанностей по занимаемой должности в период, с момента назначения внеочередной квалификационной проверки знаний до даты подтверждения квалификации.
Грубое
45
Наличие председателя центральной комиссии по квалификационной проверки, лица прошедшего проверку знаний в государственном органе по государственному энергетическому надзору и контролю.
Значительное
46
Наличие в составе центральной комиссии по квалификационной проверкее не менее трех человек, имеющих группу допуска по электробезопасности не ниже четвертой.
Значительное
47
Наличие распорядительного документа по организации или структурному подразделению о допуске работника к самостоятельной работе.
Незначительное
48
Наличие годового перечня тем повторных инструктажей для всех должностей и специальностей, утвержденного техническим руководителем.
Значительное
49
Выдача технических условий на подключение пользователей сети с заявленной электрической мощностью 5 МВт и более к электрической сети на основании "Схемы выдачи мощности электростанции", разработанная специализированными проектными организациями, имеющими лицензию на занятие проектной деятельностью.
Грубое
50
Соблюдение требований по прекращению энергопередающей организацией полностью или частично подачи электрической энергии при наличии заявки энергоснабжающей организации на прекращение (ограничение) электрической энергии.
Грубое
51
Соблюдение требований по подключению потребителя, отключенного за нарушение условий договора электроснабжения, в течение 1 (одного) рабочего дня, после обращения потребителя с приложением документов, подтверждающих устранение нарушения и оплаты услуги за подключение.
Грубое
52
Наличие акта об осмотре коммерческого учета произвольной формы, с фиксацией в нем наличия или отсутствия пломбы (клейма) или пломбировочного устройства о первичной или периодической поверке организации, имеющей на это право, целостности стекла и корпуса прибора коммерческого учета, наличие или отсутствие пломбировочного устройства энергопередающей организации в местах, ранее установленных энергопередающей организацией, при визуальном осмотре 1 (один) раз в полугодие при снятии показаний прибора коммерческого учета.
Грубое
53
Наличие перерасчета, исходя из фактической подключенной нагрузки с учетом часов использования 24 часа в сутки, но не больше разрешенной мощности согласно техническим условиям, при этом период перерасчета определяется за все время со дня последней замены прибора коммерческого учета или последней инструментальной проверки схемы его включения, но не более одного года.
Грубое
54
Наличие акта и перерасчета объема использованной энергии по фактически подключенной нагрузке с момента приобретения прав собственности, но не более одного года при обнаружении самовольного подключения к электрическим сетям энергопередающей организации.
Грубое
55
Соблюдение требований по недопущению электроустановки в эксплуатацию при обнаружении в электроустановках потребителей недостатков в монтаже, отступлений от выданных технических условий, проектной документации и требований нормативно-технических документов.
Грубое
56
Соблюдение требовании по направлению в течение 2 (двух) рабочих дней со дня выдачи акта пломбирования системы коммерческого учета электрической энергии в энергоснабжающую организацию, выбранную потребителем, документов, необходимых для заключения договора электроснабжения с потребителями, объекты электроснабжения которых находятся не в составе кондоминиумов:

1) тұтынушыны электр желілеріне қосу схемасымен электр желілерінің теңгерімдік тиесілігін және тараптардың пайдалану жауапкершілігін ажырату актісінің көшірмелері;
2) энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым жасаған электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін қабылдау актісінің көшірмесі;
3) мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманың көшірмесі (заңды тұлғалар үшін), рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен үзінді көшірме (жеке кәсіпкерлер үшін) немесе жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (жеке тұлғалар үшін);
4) жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар туралы анықтаманың немесе құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі;
5) ұйымның бірінші басшысын қоспағанда, жеке басын куәландыратын құжатты қоса бере отырып, электрмен жабдықтау шартын жасасуға уәкілетті тұлғаға берілген құжаттың (бұйрықтың, сенімхаттың, тұлғаның өкілеттігін растайтын құжаттың) көшірмесі (заңды тұлғалар және жеке кәсіпкерлер үшін);
6) техникалық шарттардың көшірмесі;
7) банктік деректемелер (банктің атауы, ағымдағы шоттың №) – заңды тұлғалар ғана ұсынады.
Өрескел
57
Электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін тұтынушы таңдаған энергиямен жабдықтаушы ұйымға пломбалау актісі, электрмен жабдықтау объектілері кондоминиум құрамында болатын тұтынушылармен электрмен жабдықтау шартын жасасу үшін қажетті құжаттар берілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде басқару жөніндегі талаптарды сақтау:
1) кондоминиум құрамындағы тұтынушылар үшін электр желілерінің теңгерімдік тиесілігін және тараптардың пайдалану жауапкершілігін ажырату актісінің көшірмесі;
2) кондоминиум объектісін басқарушы орган немесе энергия беруші ұйым жасаған электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін қабылдау актісінің көшірмесі;
3) мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманың көшірмесі (заңды тұлғалар үшін), рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен үзінді көшірме (жеке кәсіпкерлер үшін); жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (жеке тұлғалар үшін);
4) ұйымның бірінші басшысын қоспағанда, жеке басын куәландыратын құжатты қоса бере отырып, электрмен жабдықтау шартын жасасуға уәкілетті тұлғаға берілген құжаттың (бұйрықтың, сенімхаттың, тұлғаның өкілеттігін растайтын құжаттың) көшірмесі (заңды тұлғалар және жеке кәсіпкерлер үшін);
5) банктік деректемелер (банктің атауы, ағымдағы шоттың №), заңды тұлғалар ғана ұсынады;
6) жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар туралы анықтаманың немесе құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі.
Өрескел
58
Тұтынушының кінәсінен емес коммерциялық есепке алудың бұзылуы анықталған кезде (есепке алу аспабын орнатудың немесе аспаптық тексерудің алдыңғы актісінде көрсетілген пломбалардың тұтастығы мен сәйкестігі жағдайында) электр энергиясын есепке алу құралдары мен схемасы жарамды болған алдыңғы немесе кейінгі есептік кезеңнің орташа тәуліктік шығысы бойынша тұтынуды есептеу туралы талаптарды сақтау (бұл ретте есептеу кезеңі бұзушылық анықталған күннен бастап коммерциялық есепке алу қалпына келтірілген күнге дейін, бірақ күнтізбелік отыз күннен аспауға тиіс).
Өрескел
59
Сыртқы қосылудың кемшіліктері және орындалған жұмыстардың берілген техникалық шарттарға сәйкес келмеуі анықталған кезде сыртқы қосылуды тексерген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде анықталған кемшіліктер туралы актіні беру жөніндегі талаптарды сақтау.
Өрескел
60

1) копия акта разграничения балансовой принадлежности электрических сетей и эксплуатационной ответственности сторон со схемой подключения потребителя к электрическим сетям;
2) копия акта приемки системы коммерческого учета электрической энергии, составленного энергопередающей (энергопроизводящей) организации;
3) копия справки о государственной регистрации (для юридических лиц), выписка из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений (для индивидуальных предпринимателей) или копия документа, удостоверяющего личность (для физических лиц);
4) копия справки о зарегистрированных правах на недвижимое имущество или правоустанавливающего документа;
5) копия документа (приказа, доверенности, документа, подтверждающего полномочия лица) на лицо, уполномоченное на заключение договора электроснабжения, с приложением документа, удостоверяющего личность, за исключением первого руководителя организации (для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей);
6) копия технических условий;
7) банковские реквизиты (наименование банка, № текущего счета) – предоставляются только юридическими лицами.
Грубое
57
Соблюдение требований по направлению в течение 2 (двух) рабочих дней со дня выдачи акта пломбирования системы коммерческого учета электрической энергии в энергоснабжающую организацию, выбранную потребителем, документов, необходимых для заключения договора электроснабжения с потребителями, объекты электроснабжения которых находятся в составе кондоминиумов:
1) копия акта разграничения балансовой принадлежности электрических сетей и эксплуатационной ответственности сторон для потребителей, находящихся в составе кондоминиума;
2) копия акта приемки системы коммерческого учета электрической энергии составленного органом, управляющего объектом кондоминиума или энергопередающей организацией;
3) копия справки о государственной регистрации (для юридических лиц), выписка из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений (для индивидуальных предпринимателей), копия документа, удостоверяющего личность (для физических лиц);
4) копия документа (приказа, доверенности, документа, подтверждающего полномочия лица) на лицо, уполномоченное на заключение договора электроснабжения, с приложением документа, удостоверяющего личность, за исключением первого руководителя организации (для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей);
5) банковские реквизиты (наименование банка, № текущего счета), предоставляются только юридическими лицами;
6) копия справки о зарегистрированных правах на недвижимое имущество или правоустанавливающего документа.
Грубое
58
Соблюдение требований о расчете потребления по среднесуточному расходу предыдущего или последующего расчетного периода, в котором средства и схема учета электрической энергии были исправны (при этом период расчета должен составлять со дня обнаружения нарушения до дня восстановления коммерческого учета, но не более тридцати календарных дней) при обнаружении нарушения коммерческого учета не по вине потребителя (в случае целостности и соответствия пломб, указанным в предыдущем акте установки или инструментальной проверки прибора учета).
Грубое
59
Соблюдение требований по выдаче акта о выявленных недостатках в течение 2 (двух) рабочих дней со дня осмотра внешнего подключения при выявлении недостатков внешнего подключения и несоответствия выполненных работ выданным техническим условиям.
Грубое
60

Құрылыс-монтаж ұйымынан (мердігерден) немесе тұтынушыдан қайта өтініш алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде сыртқы қосылуды қарап-тексеруді орындау қайта қарап-тексеруден кейін ескертулерді жоймағаны туралы жазбаша нысандағы хабарлама келесі қарап-тексеру 1 (бір) ай өткен соң жүргізілетін болатындығы жөніндегі талаптарды сақтау.
Елеулі
Электр энергетикасы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
3-қосымша
Энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға қатысты электр энергетикасы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 07.06.2023 № 214 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.06.2023 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
№ р/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Энергия беруші ұйымдармен электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерге арналған шарттың болуы.
Өрескел
2
Электр энергиясын сатып алу-сату шарттары мен мәмілелер негізінде электр энергиясының көтерме сауда нарығында тұтынушыларды электрмен жабдықтауды жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау.
Өрескел
3
Энергиямен жабдықтаушы ұйымның электр энергиясын сатудың бөлшек сауда нарығында тұтынушыларды электрмен жабдықтауды жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтауы электрмен жабдықтауға арналған шарт бойынша жүзеге асырылады. Бұл ретте энергиямен жабдықтаушы ұйым энергия беруші ұйымдармен электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерге шарт жасасады.
Өрескел
4
Электрмен жабдықтау объектілері кондоминиум құрамында емес тұтынушылармен электрмен жабдықтау шартын жасасу үшін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым энергиямен жабдықтаушы ұйымға ұсынатын құжаттардың мынадай тізбесінің болуы:
1) тұтынушыны электр желілеріне қосу схемасымен электр желілерінің теңгерімдік тиесілігін және тараптардың пайдалану жауапкершілігін ажырату актісінің көшірмесі;
2) энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым жасаған электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін қабылдау актісінің көшірмесі;
3) мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманың көшірмесі (заңды тұлғалар үшін), Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен үзінді көшірме (дара кәсіпкерлер үшін)немесе жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (жеке тұлғалар үшін);
4) жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар туралы анықтаманың немесе құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі;
5) ұйымның бірінші басшысын қоспағанда (заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер үшін) жеке басын куәландыратын құжатты қоса бере отырып, электрмен жабдықтау шартын жасасуға уәкілетті тұлғаға құжаттың (бұйрықтың, сенімхаттың, адамның өкілеттігін растайтын құжаттың) көшірмесі;

Соблюдение требований по выполнению осмотра внешнего подключения в течение 1 (одного) рабочего дня со дня получения повторного заявления от строительно-монтажной организации (подрядчика) или потребителя и уведомлению в письменной форме, о том, что не устранение замечаний после повторного осмотра, следующий осмотр будет производиться по истечению 1 (одного) месяца.
Значительное
Приложение 3
к Критериям оценки степени
риска в области
электроэнергетики
Степень нарушений требований в области электроэнергетики в отношении энергоснабжающих организаций
Сноска. Приложение 3 - в редакции совместного приказа Министра энергетики РК от 07.06.2023 № 214 и Министра национальной экономики РК от 08.06.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Критерии
Степень нарушения
1
Наличие договора на услуги по передаче электрической энергии с энергопередающими организациями.
Грубое
2
Соблюдение требования по осуществлению электроснабжения потребителей на оптовом рынке электрической энергии на основании договоров купли-продажи электрической энергии и сделок.
Грубое
3
Соблюдение требования по осуществлению электроснабжения потребителей на розничном рынке продажи электрической энергии энергоснабжающей организацией осуществляется по договору на электроснабжение. При этом энергоснабжающая организация заключает договор на услуги по передаче электрической энергии с энергопередающими организациями.
Грубое
4
Наличие следующего перечня документов предоставляемых в энергоснабжающую организацию энергопередающей (энергопроизводящей) организацией, необходимых для заключения договора электроснабжения с потребителями, объекты электроснабжения которых находятся не в составе кондоминиумов:
1) копия акта разграничения балансовой принадлежности электрических сетей и эксплуатационной ответственности сторон со схемой подключения потребителя к электрическим сетям;
2) копия акта приемки системы коммерческого учета электрической энергии, составленного энергопередающей (энергопроизводящей) организации;
3) копия справки о государственной регистрации (для юридических лиц), выписка из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений (для индивидуальных предпринимателей) или копия документа, удостоверяющего личность (для физических лиц);
4) копия справки о зарегистрированных правах на недвижимое имущество или правоустанавливающего документа;
5) копия документа (приказа, доверенности, документа, подтверждающего полномочия лица) на лицо, уполномоченное на заключение договора электроснабжения, с приложением документа, удостоверяющего личность, за исключением первого руководителя организации (для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей);

6) техникалық шарттардың көшірмесі;
7) банктік деректемелер (банктің атауы, ағымдағы шоттың№) – тек заңды тұлғалар ұсынады.
Өрескел
5
Жасалған электрмен жабдықтау шарттарына сәйкес тұтынушыларға электр энергиясын берудің жылдық, тоқсандық, айлық жоспарларына және тәуліктік кестелеріне сәйкес үздіксіз электр энергиясын жеткізу бойынша талаптарды сақтау.
Өрескел
6
Энергия беруші ұйымның электр энергиясын толық немесе ішінара беруді тоқтату жөніндегі талаптарды мынадай жағдайларда сақтау:
1) электрмен жабдықтау шартында белгіленген мерзімдерде электр энергиясы үшін ақы төленбеген, сондай-ақ толық төленбеген;
2) Электрмен жабдықтау шартында белгіленген электр тұтыну режимінің бұзылуы;
3) белгіленген мерзімдерде энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның бұзушылықтарды жою туралы талаптары орындалмаған кезде.
Елеулі
7
Энергия өндіруші ұйымның электр энергиясын толық немесе ішінара беруді тоқтату жөніндегі талаптарды мынадай жағдайларда сақтау:
1) электрмен жабдықтау шартында белгіленген мерзімдерде электр энергиясы үшін ақы төленбеген, сондай-ақ толық төленбеген;
2) Электрмен жабдықтау шартында белгіленген электр тұтыну режимінің бұзылуы;
3) белгіленген мерзімдерде энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның бұзушылықтарды жою туралы талаптары орындалмаған кезде.
Елеулі
8
Энергиямен жабдықтаушы ұйымның энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға жіберген электр энергиясын жеткізуді тоқтатуға (шектеуге) өтінімнің болуы, тұтынушыны Шарттың акцептінде көрсетілген тәсілдермен (электрондық пошта, факс, пошта жөнелтілімі, қысқа мәтіндік хабарлама, мультимедиялық хабарлама, қолданыстағы мессенджерлер) кемінде 5 (бес) мерзімде хабарлама жіберу арқылы жазбаша ескертеді) тұтынушыға (тұтынушыға) электр энергиясын жеткізу тоқтатылғанға дейінгі жұмыс күні, электр энергиясын тұрмыстық қажеттіліктер үшін кемінде 30 (отыз) күнтізбелік күн бұрын пайдаланатын).
Елеулі
9
Тұтынушыға электр энергиясын толық беруді тоқтату талаптарын алдын ала ескертусіз сақтау:
1) электр энергиясын қабылдағыштарды энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның электр желісіне өз бетінше қосу;
2) электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарынан басқа (есепке алмағанда) электр энергиясын қабылдағыштарды қосу;
3) Тұтынушының кінәсінен электр энергиясы сапасының көрсеткіштерін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның және басқа да Тұтынушылардың электр қондырғыларының жұмыс істеуін бұзатын мәндерге дейін төмендету;

6) копия технических условий;
7) банковские реквизиты (наименование банка, № текущего счета) – предоставляются только юридическими лицами.
Грубое
5
Соблюдение требования по производству поставки электрической энергии потребителям непрерывно в соответствии с годовыми, квартальными, месячными планами и суточными графиками отпуска электроэнергии согласно заключенным договорам на электроснабжение.
Грубое
6
Соблюдение требования по прекращению полностью или частично подачи энергопередающей организацией электрической энергии в следующих случаях:
1) отсутствия оплаты, а также неполной оплаты за электрическую энергию в установленные договором электроснабжения сроки;
2) нарушения установленного договором электроснабжения режима электропотребления;
3) при невыполнении в установленные сроки требования энергопередающей (энергопроизводящей) организации об устранении нарушений.
Значительное
7
Соблюдение требования по прекращению полностью или частично подачи энергопроизводящей организацией электрической энергии в следующих случаях:
1) отсутствия оплаты, а также неполной оплаты за электрическую энергию в установленные договором электроснабжения сроки;
2) нарушения установленного договором электроснабжения режима электропотребления;
3) при невыполнении в установленные сроки требования энергопередающей (энергопроизводящей) организации об устранении нарушений.
Значительное
8
Наличие заявки на прекращение (ограничение) поставки электрической энергии направленного энергоснабжающей организацией в энергопередающую (энергопроизводящую) организацию, письменно предупредив Потребителя путем направления уведомления способами, указанными в акцепте договора (электронной почтой, факсом, почтовым отправлением, коротким текстовым сообщением, мультимедийным сообщением, действующими мессенджерами) в сроки не менее чем за 5 (пять) рабочих дня до прекращения поставки электрической энергий Потребителю (Потребителя, использующего электрическую энергию для бытовых нужд не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней).
Значительное
9
Соблюдение требования прекращения полностью подачи потребителю электрической энергии без предварительного уведомления в случаях:
1) самовольного подключения приемников электрической энергии к электрической сети энергопередающей (энергопроизводящей) организации;
2) подключения приемников электрической энергии помимо (без учета) приборов коммерческого учета электрической энергии;
3) снижения показателей качества электрической энергии по вине потребителя до значений, нарушающих функционирование электроустановок энергопередающей (энергопроизводящей) организации и других потребителей;

4) энергия беруші (энергия өндіруші)ұйым мен энергетикалық қадағалау және бақылау органы өкілдерінің электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарына және тұтынушының электр қондырғыларына жұмыс уақытында (іссапарға жіберілген адамның құқықтарында) жол бермеуі;
5) авариялық жағдай.
Елеулі
10
Жабдықтарды жөндеу және жаңа тұтынушыларды қосу бойынша жоспарлы жұмыстарды жүргізу үшін электр энергиясын беруді тоқтату туралы тұтынушының ескертуін орындау бойынша талаптарды сақтау, резервтік қоректендіру болмаған кезде, ажырату алдында күнтізбелік үш күннен кешіктірмей.
Өрескел
11
Тиісті диспетчерлік орталықпен немесе өңірлік электр желілік компанияның пунктімен диспетчерлеу бойынша қызметтер көрсету туралы шарттың болуы.
Елеулі
12
Электр энергиясын сатып алу-сату шарттары бойынша өз контрагенттеріне, жүйелік операторға және (немесе) өңірлік электр желілік ұйымға электр энергиясын сатып алу-сату шарттарының талаптарын өзгерту туралы уақтылы ескерту талаптарын сақтау.
Өрескел
13
Жасалған шарттың талаптарына сәйкес жеткізу-тұтыну режимдерін жүргізу бойынша энергия беруші ұйымның жедел өкімдерін орындау туралы талапты сақтау.
Өрескел
14
Энергия беруші ұйымға электр энергиясын сатып алу-сатуға және электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерді көрсетуге жасалған шарттар бойынша электр энергиясын жеткізу-тұтынудың тәуліктік кестелерінің болуы.
Өрескел
15
Электрмен жабдықтау шартын бұзу кезінде энергиямен жабдықтаушы ұйым өз тұтынушыларына және энергия беруші ұйымдарға алдын ала, кемінде күнтізбелік екі ай бұрын жіберген және электрмен жабдықтаудың тиісті шарттарын жазбаша (егер шарт жазбаша нысанда жасалған болса) немесе энергиямен жабдықтау қызметтеріне ақы төлеу шоттарында тиісті ақпаратты орналастыра отырып, бұқаралық ақпарат құралдары арқылы бұзу туралы электр энергиясын кепілді жеткізуші хабарламаның болуы, сондай-ақ монополияға қарсы орган (егер энергиямен жабдықтаушы ұйым үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектілерінің мемлекеттік тізіліміне енгізілген болса).
Елеулі
16
Электрмен жабдықтау объектілері кондоминиум құрамында болатын тұтынушылармен электрмен жабдықтау шартын жасасу үшін қажетті құжаттардың мынадай тізбесінің болуы:

4) недопущения представителей энергопередающей (энергопроизводящей) организаций и органа энергетического надзора и контроля к приборам коммерческого учета электрической энергии и электроустановкам потребителя в рабочее время (на правах командированного);
5) аварийной ситуации.
Значительное
10
Соблюдение требования по выполнению предупреждения потребителя о прекращении подачи электрической энергии для проведения плановых работ по ремонту оборудования и подключению новых потребителей при отсутствии резервного питания не позднее, чем за три календарных дня до отключения.
Грубое
11
Наличие договора об оказании услуг по диспетчеризации с соответствующим диспетчерским центром или пунктом региональной электросетевой компании.
Значительное
12
Соблюдение требования своевременного предупреждения своих контрагентов по договорам купли-продажи электрической энергии, системного оператора и (или) региональную электросетевую организацию об изменении условий договоров купли-продажи электрической энергии.
Грубое
13
Соблюдение требования об исполнении оперативных распоряжений энергопередающей организации по ведению режимов поставки-потребления, согласно условиям заключенного договора.
Грубое
14
Наличие предоставленной энергопередающей организации суточных графиков поставки-потребления электрической энергии по заключенным договорам на куплю-продажу электрической энергии и оказание услуг по передаче электрической энергии.
Грубое
15
Наличие уведомления при расторжении договора электроснабжения, направленный энергоснабжающей организацией предварительно, не менее чем за два календарных месяца своим потребителям и энергопередающие организации и гарантирующий поставщик электрической энергии о расторжении соответствующих договоров электроснабжения письменно (если договор был заключен в письменной форме) или через средства массовой информации с размещением соответствующей информации на счетах на оплату услуг энергоснабжения, а также антимонопольный орган (если энергоснабжающая организация включена в Государственный реестр субъектов рынка, занимающих доминирующее или монопольное положение).
Значительное
16
Наличие следующего перечня документов необходимых для заключения договора электроснабжения с потребителями, объекты электроснабжения которых находятся в составе кондоминиумов:

1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электр желілерінің теңгерімдік тиесілігін және кондоминиум құрамындағы тұтынушылар үшін тараптардың пайдалану жауапкершілігін ажырату актісінің көшірмесін тек заңды тұлғалар береді;
2) кондоминиум объектісін басқарушы орган немесе энергия беруші ұйым жасаған электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін қабылдау актісінің көшірмесі;
3) мемлекеттік тіркеу туралы анықтаманың көшірмесі (заңды тұлғалар үшін), Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінен үзінді көшірме (дара кәсіпкерлер үшін), жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (жеке тұлғалар үшін);
4) ұйымның бірінші басшысын қоспағанда (заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлер үшін) жеке басын куәландыратын құжатты қоса бере отырып, электрмен жабдықтау шартын жасасуға уәкілетті тұлғаға құжаттың (бұйрықтың, сенімхаттың, адамның өкілеттігін растайтын құжаттың) көшірмесі;
5) банктік деректемелерді (банктің атауы, ағымдағы шоттың№) тек заңды тұлғалар ұсынады;
6) жылжымайтын мүлікке тіркелген құқықтар туралы анықтаманың немесе құқық белгілейтін құжаттың көшірмесі
Елеулі
17
Тұтынушыны электрмен жабдықтау схемасы сенімділіктің 1 (бірінші) және 2 (екінші) санаттарының талаптарына сәйкес келген кезде тұтынушымен, энергия беруші (энергия өндіруші) және энергиямен жабдықтаушы ұйыммен бірлесіп жасалған энергиямен жабдықтаудың авариялық бронь актісінің болуы.
Елеулі
18
Энергиямен жабдықтаудың авариялық броньы фактісі бойынша Тараптар туындаған кезде ресімделген келіспеушіліктің болуы, дауды шешу үшін сараптама ұйымына одан әрі жүгіну.
Елеулі
19
Үздіксіз энергиямен жабдықтау объектілеріне жатқызылған объектілерді үздіксіз электрмен жабдықтауды энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның қамтамасыз ету талаптарын сақтау.
Өрескел
20
Режимі өңірлік электр беру желілеріне әсер ететін өңірлік диспетчерлік орталықпен немесе режимі өңіраралық және мемлекетаралық электр беру желілеріне әсер ететін жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығымен үздіксіз энергиямен жабдықтау объектілеріне жатқызылған тұтынушылар объектілерін үздіксіз электрмен жабдықтаудың техникалық мүмкіндігімен келісудің болуы.
Елеулі
Электр энергетикасы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
4-қосымша
Жеке және заңды тұлғаларға қатысты электр энергетикасы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 07.06.2023 № 214 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.06.2023 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.01.2025 № 33-н/қ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 22.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
№ р/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1

1) копия акта разграничения балансовой принадлежности электрических сетей и эксплуатационной ответственности сторон для потребителей, находящихся в составе кондоминиума, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, предоставляются только юридическими лицами;
2) копия акта приемки системы коммерческого учета электрической энергии составленного органом, управляющего объектом кондоминиума или энергопередающей организацией;
3) копия справки о государственной регистрации (для юридических лиц), выписка из государственного электронного реестра разрешений и уведомлений (для индивидуальных предпринимателей), копия документа, удостоверяющего личность (для физических лиц);
4) копия документа (приказа, доверенности, документа, подтверждающего полномочия лица) на лицо, уполномоченное на заключение договора электроснабжения, с приложением документа, удостоверяющего личность, за исключением первого руководителя организации (для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей);
5) банковские реквизиты (наименование банка, № текущего счета), предоставляются только юридическими лицами;
6) копия справки о зарегистрированных правах на недвижимое имущество или правоустанавливающего документа
Значительное
17
Наличие акта аварийной брони энергоснабжения составленного совместно с потребителем, энергопередающей (энергопроизводящей) и энергоснабжающей организацией при соответствии схемы электроснабжения потребителя требованиям 1 (первой) и 2 (второй) категорий надежности.
Значительное
18
Наличие оформленного разногласия сторонами при их возникновении по акту аварийной брони энергоснабжения с дальнейшим обращением к экспертной организации для разрешения спора.
Незначительное
19
Соблюдение требования обеспечения энергоснабжающей и (или) энергопередающей (энергопроизводящей) организацией непрерывного электроснабжения объектов, отнесенных к объектам непрерывного энергоснабжения.
Грубое
20
Наличие согласования технической возможность непрерывного электроснабжения объектов потребителей, отнесенных к объектам непрерывного энергоснабжения с региональным диспетчерским центром, режим которых влияет на региональные линии электропередачи, или с национальным диспетчерским центром системного оператора, режим которых влияет на межрегиональные и межгосударственные линии электропередачи.
Значительное
Приложение 4
к Критериям оценки
степени риска в области
электроэнергетики
Степень нарушений требований в области электроэнергетики в отношении физических и юридических лиц
Сноска. Приложение 4 - в редакции совместного приказа Министра энергетики РК от 07.06.2023 № 214 и Министра национальной экономики РК от 08.06.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными совместным приказом и.о. Министра энергетики РК от 22.01.2025 № 33-н/қ и Заместитель Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 22.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Критерии
Степень нарушения
1

Тұтынушының электрмен жабдықтау схемасы 1 және 2-ші санатты сенімділік талабына сәйкес келген жағдайда, тұтынушымен энергия беруші (энергия өндіруші) және энергиямен жабдықтаушы ұйыммен бірлесіп жасалған энергиямен жабдықтаудың авариялық бронь актісінің болуы.
Елеулі
2
Электр желiлерiнің күзет аймақтарында құрылыс, монтаждау, жер қазу, тиеу-түсiру жұмыстары, ұңғымалар мен шурфтардың орнатылуына байланысты iздеу жұмыстарын жүргiзу, алаңдарды, автомобиль көлiгi тұрақтарын жайластыру, базарларды, құрылыстарды, ғимараттарды орналастыру, материалдарды жинап қою, қоршаулар мен дуалдарды соғу, күйдiргiш коррозиялы заттар мен жанар-жағармай материалдарын шығарып тастау және төгу кезінде осы электр желілерін пайдаланушы ұйымдармен келісімнің болуы.
Өрескел
3
Электр желілерінен:
жақын арадағы тұрғын, өндірістік және өндірістік емес ғимараттар мен құрылыстарға дейін:
1-20 кВ ӘЖ үшін 2 м,
35-110 кВ ӘЖ үшін 4 м,
150-220 кВ ӘЖ үшін 6 м
өндірістік емес ғимараттар мен құрылыстардың және электр станциялары мен кіші станциялардың өндірістік ғимараттары мен құрылыстарының жақын арадағы шығыңқы бөлігіне дейін:
330 кВ ӘЖ үшін 8 м,
500 кВ ӘЖ үшін 10 м
тұрғын және қоғамдық ғимараттардың, өндірістік ғимараттар мен құрылыстардың (электр станциялары мен кіші станциялардан басқа) жақын арадағы шығыңқы бөлігіне дейін:
330 кВ ӘЖ үшін 20 м,
500 кВ ӘЖ үшін 30 м рұқсат етілген ең аз арақашықтықты сақтау.
Өрескел
4
Электр желілерінің күзет аймақтарын сақтау:
1) кернеуі 1 киловольтқа (бұдан әрі – кВ) дейінгі жалаң сымды әуе желілер үшін – 2 метрден (бұдан әрі - м);
2) кернеуі 1 кВ-қа дейінгі өздігінен оқшауланған сымдар үшін – 1 м;
3) 1-ден 20 кВ-ға дейінгі әуе желілері үшін 10 м кем емес;
4) 35 кВ әуе желілері үшін 15 м кем емес;

Наличие Акта аварийной брони энергоснабжения составленного совместно с потребителем, энергопередающей (энергопроизводящей) и энергоснабжающей организацией при соответствии схемы электроснабжения потребителя требованиям 1 и 2 категорий надежности.
Значительное
2
Наличие при строительных, монтажных, земляных, погрузочно-разгрузочных и поисковых работах, связанных с устройством скважин и шурфов, обустройством площадок, стоянок автомобильного транспорта, размещением рынков, строений, сооружений, складированием материалов, сооружении ограждений и заборов, сбросом и сливом едких коррозионных веществ и горюче-смазочных материалов в пределах охранных зон электрических сетей, согласования с организацией, в ведении которой находятся эти сети.
Грубое
3
Соблюдение минимально допустимого расстояния от электрических сетей до:
ближайших жилых, производственных и непроизводственных зданий и сооружений:
2 м для ВЛ 1-20 кВ;
4 м для ВЛ 35-110 кВ;
6 м для ВЛ 150-220 кВ.
ближайших выступающих частей непроизводственных зданий и сооружений и производственных зданий и сооружений электрических станций и подстанций:
8 м для ВЛ 330 кВ;
10 м для ВЛ 500 кВ.
ближайших выступающих частей жилых и общественных зданий, производственных зданий и сооружений (кроме электрических станций и подстанций):
20 м для ВЛ 330 кВ;
30 м для ВЛ 500 кВ.
Грубое
4
Соблюдение охранной зоны электрических сетей:
1) по 2 м - для воздушных линий с голым проводом напряжением до 1 кВ;
2) по 1 м - для самонесущих изолированных проводов напряжением до 1 кВ;
3) не менее 10 м - для воздушной линии электропередачи 1 - 20 кВ;
4) не менее 15 м - для воздушной линии электропередачи 35 кВ;

5) 110 кВ әуе желілері үшін 20 м кем емес;
6) 220 кВ әуе желілері үшін 25 м кем емес;
7) 330-дан 500 кВ-ға дейінгі әуе желілері үшін 30 м кем емес;
8) 1150 кВ әуе желілері үшін 55 м кем емес.
Өрескел
5
Кернеуі 1000 вольтқа дейінгі электр желiлерiн (әуе электр беру желiлерiн, жерасты және суасты кабельжелiлерiн, трансформаторлық және өзгертуші кіші станцияларды, бөліп таратқышқұрылғылар мен ауыстырып қосқыш пункттерді) бүлдіруге жол бермеу.
Елеулі
6
Кернеуі 1000 вольттан асатын электр желiлерiн (әуе электр беру желiлерiн, жерасты және суасты кабельжелiлерiн, трансформаторлық және өзгертуші шағын станцияларды, бөліп таратқыш құрылғылар мен ауыстырып қосқыш пункттерді) бүлдіруге жол бермеу.
Өрескел
7
Тұтынушыларды электр энергиясымен қамтамасыз етуде іркіліс туғызған және залал келтірген 1000 вольтқа дейінгі әуе электр беру желілерін зақымдауға жол бермеу.
Елеулі
8
Тұтынушыларды электр энергиясымен қамтамасыз етуде іркіліс туғызған және залал келтірген 1000 вольттан жоғары әуе электр беру желілерін зақымдауға жол бермеу.
Өрескел
9
Кабельдік трассаларды қазу немесе оларға жақын жердегі жер жұмыстарын пайдаланушы ұйымның кабельдік желісін пайдаланатын жазбаша рұқсатымен, электр берілісінің кабельдік желісінің орналасуын және орналасу тереңдігін көрсете отырып, жоспарын (схемасын) қоса бере отырып жүргізу.
Өрескел
10
Кабельдердің орналасуын және олардың жату тереңдігін анықтау үшін кабель желісін пайдаланатын тұтынушының электр техникалық персоналының қадағалауымен электр берілісінің кабельдік желісін қазу алдында шурфталауды (бақылаулық ашуды) жүргізу.
Өрескел
11

5) не менее 20 м - для воздушной линии электропередачи 110 кВ;
6) не менее 25 м - для воздушной линии электропередачи 220 кВ;
7) не менее 30 м - для воздушной линии электропередачи 330 - 500 кВ;
8) не менее 55 м - для воздушной линии электропередачи 1150 кВ.
Грубое
5
Соблюдение требования о недопущении повреждения электрических сетей напряжением до 1000 В (воздушных линий электропередачи, подземных и подводных кабельных линий, трансформаторных и преобразовательных подстанций, распределительных устройств и переключающих пунктов).
Значительное
6
Соблюдение требования о недопущении повреждения электрических сетей напряжением свыше 1000 В (воздушных линий электропередачи, подземных и подводных кабельных линий, трансформаторных и преобразовательных подстанций, распределительных устройств и переключающих пунктов).
Грубое
7
Соблюдение требования о недопущении повреждения воздушных линий электропередачи до 1000 В, вызывающие перерыв в обеспечении потребителей электрической энергией и причинившее ущерб.
Значительное
8
Соблюдение требования о недопущении повреждения воздушных линий электропередачи свыше 1000 В, вызывающие перерыв в обеспечении потребителей электрической энергией и причинившее ущерб.
Грубое
9
Соблюдение требования о производстве раскопок кабельных трасс или земляных работ вблизи них с письменного разрешения эксплуатирующей кабельной линии организации с приложением плана (схемы) с указанием размещения и глубины залегания кабельной линии электропередачи.
Грубое
10
Соблюдение требования о производстве перед началом раскопок шурфления (контрольного вскрытия) кабельной линии электропередачи под надзором электротехнического персонала потребителя, эксплуатирующего кабельную линию, для уточнения расположения кабелей и глубины их залегания.
Грубое
11

Кабельден 1 м жақын қашықтықта жер қазатын машиналармен қазба жұмыстарын жүргізуге және кабельдерді төсеудің қалыпты тереңдігі кезінде 0,4 м-ден астам тереңдікте топырақты қопсыту кезінде шой балғаларын, сынықтар мен киркаларды пайдалануға, сондай-ақ кабельдерден 5 метрден кем қашықтықта соққы және дірілді тиеу механизмдерін қолдануға жол бермеу.
Өрескел
12
Электр берілісінің әуе желілерінің тіректерінде олардың жер асты байланыс кабельдерімен немесе электр кабельдерімен қиылысу немесе жақындау орындарында бағыттамалар түрінде оған дейінгі қашықтықты көрсете отырып, ескерту белгілерінің болуы.
Елеулі
13
Жер пайдаланушының дала ауыл шаруашылығы жұмыстары басталғанға дейін 3 (үш) күнтізбелік күннен кешіктірмей (жырту, жинау, шөп әкету, лиманды суару) электр беру әуе желілерінің күзет аймақтарында, қарауында осы желілер бар ұйымдарда жазбаша хабарламасының болуы.
Өрескел
14
Қарамағында электр желілері бар электр желілерінің күзет аймақтарында жарылыс жұмыстарын жүргізуге ұйымның жазбаша келісімінің болуы.
Өрескел
15
Мәлімделген қуаты 10 мегаваттан асатын энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымды электр желісіне қосу кезінде Жүйелік оператормен келісілген техникалық шарттардың болуы.
Өрескел
16
Тұтынушылардың барлық қайта қосылатын және қайта құрылатын электр қондырғыларына арналған жобалық және техникалық қабылдау-тапсыру құжаттамасының болуы.
Өрескел
17
Тұтынушыда тиісті біліктілігі бар электр техникалық персонал және электр қондырғыларының сенімді, қауіпсіз жұмысына жауапты тұлға немесе тұрмыстық тұтынушыларды қоспағанда, қолданыстағы электр қондырғыларында жұмыс істеуге рұқсаты бар персоналы бар ұйыммен электр қондырғыларына қызмет көрсетуге шарт болған кезде электр қондырғыларын пайдалануға жіберуді жүзеге асыру.
Өрескел
18
Энергиямен жабдықтаушы ұйыммен электрмен жабдықтау шартының болуы.
Елеулі
19
Электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін қабылдау актісі болған кезде ғана тұтынушыға электр энергиясын қосуды және босатуды жүзеге асыру
Өрескел
20
Электр энергиясын тұтынудың маусымдық сипаты бар электр қондырғыларына кернеу беру кезінде тұтынушының электр қондырғыларын техникалық куәландыру актісінің (еркін нысанда) болуы.
Өрескел
21
Тұтынылған электр энергиясы, қуаты туралы деректерді ұзақ мерзімді сақтау жады бар активті және реактивті энергияны коммерциялық есепке алу есептеуішінің және электр тұтынудың келісілген қуаты 100 кВт-тан астам электр энергиясын жеткізу тіркелген тұтынушыда жүктемелердің сағаттық графигінің болуы.
Елеулі
22

Соблюдение требования о недопущении производства раскопок землеройными машинами на расстоянии ближе 1 м от кабеля и использования отбойных молотков, ломов и кирок при рыхлении грунта над кабелями на глубину более 0,4 м, при нормальной глубине прокладки кабелей, а также применения ударных и вибропогружных механизмов на расстоянии менее 5 метров от кабелей.
Грубое
12
Наличие на опорах воздушных линий электропередачи в местах пересечения или сближения их с подземными кабелями связи или электрокабелями предупредительных знаков в виде стрелок в направлении кабеля с указанием расстояния до него.
Значительное
13
Наличие письменного уведомления землепользователем не позднее чем за 3 (три) календарных дня до начала полевых сельскохозяйственных работ (вспашка, уборка, вывоз сена, лиманный полив) в охранных зонах воздушных линий электропередачи, организации, в ведении которой находятся эти линии.
Грубое
14
Наличие письменного согласия организации на производство взрывных работ в охранных зонах электрических сетей, в ведении которой находится электрические сети.
Грубое
15
Наличие технических условий согласованных с системным оператором, при подключении к электрической сети энергопередающей (энергопроизводящей) организации с заявленной мощностью свыше 10 МВт.
Грубое
16
Наличие проектной и технической приемо-сдаточной документации для всех вновь подключаемых и реконструируемых электроустановок потребителей.
Грубое
17
Соблюдение требования о осуществлении допуска электроустановок в эксплуатацию при наличии у потребителя электротехнического персонала соответствующей квалификации и лица, ответственного за надежную, безопасную работу электроустановок, либо договора на обслуживание электроустановки с организацией, имеющий персонал с допуском к работе в действующих электроустановках, за исключением бытовых потребителей.
Грубое
18
Наличие договора на электроснабжение с энергоснабжающей организацией.
Значительное
19
Соблюдение требования о осуществлении подключения и отпуска электрической энергии потребителю только при наличии акта приемки системы коммерческого учета электрической энергии.
Грубое
20
Наличие акта технического освидетельствования (произвольной формы) электроустановок потребителя экспертной организацией при подаче напряжения на электроустановки с сезонным характером потребления электроэнергии.
Грубое
21
Наличие счетчика коммерческого учета активной и реактивной энергии с долговременной памятью хранения данных о потребленной электроэнергии, мощности и почасового графика нагрузок у потребителя с фиксированной поставкой электрической энергии, имеющего договорную мощность электропотребления более 100 киловатт (далее – кВт).
Значительное
22

Тұтынушыларда электр тұтынудың шарттық қуаты 40-100 кВт болатын электр энергиясын еркін жеткізу тұтынушыларында тұтынылған электр энергиясы мен ең жоғары қуаты туралы деректерді ұзақ мерзімді сақтау жады бар активті және реактивті энергия есептеуішінің болуы.
Елеулі
23
Тұтынушыда электр тұтынудың шарттық қуаты 40 кВт-қа дейінгі электр энергиясын еркін жеткізу үшін белсенді энергия есептеуішінің болуы.
Елеулі
24
Салыстырып тексеруге құқығы бар энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның электр энергиясын коммерциялық есепке алу аспабының қаптамасын бекітуде, ал электр есептегіш қысқыштар тағанының қақпағында, ток және кернеу трансформаторлары бөлігінің есіктерінде, ток және кернеулік сынау блоктары мен қораптарында энергия беруші ұйымның пломбаларының болуы.
Өрескел
25
Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға жазбаша хабарламаның болуы және олардың электр энергиясын есепке алу схемасының өзгеруіне немесе пломба (таңба) бүтіндігінің бұзылуына байланысты жұмыс жүргізуге рұқсатының болуы.
Өрескел
26
Электр энергиясын коммерциялық есепке алу схемасы мен құралдарындағы бұзушылықтарды жойғаннан кейін электр желісіне қосу, қайта есептеу сомасын төлеу және қосу сомасын төлеу.
Өрескел
27
Электр энергиясын қабылдағыштарды электр энергиясын коммерциялық есепке алу құралынсыз қосуға жол бермеу.
Өрескел
28
Біліктілігі бойынша тиісті электр техникалық персоналмен жинақталған энергия қызметінің не электр қондырғыларын пайдалану жөніндегі қызметті жүзеге асыратын мамандандырылған ұйыммен шарттың болуы.
Өрескел
29
Электр қондырғыларын пайдалануды ұйымдастыру бойынша міндеттерді тікелей орындау үшін заңды тұлға басшысының тиісті құжатымен тағайындалған электр қондырғыларын пайдалануға жауапты адамның және оның орынбасарының болуы, ал жеке тұлғаларда – 1000 Вольттан жоғары кернеулі электр қондырғыларының иелері-қауіпсіз пайдалануға жауапкершілік жүктелетін мамандандырылған ұйымдармен жасалған электр қондырғыларына қызмет көрсетуге арналған шарттың болуы.
Елеулі
30
Электр қондырғылары үшін жауапты адамның оның құқықтары мен жауапкершілігі көрсетілген лауазымдық нұсқаулығының:
Елеулі
31
Электр қондырғылары үшін жауапты адамды және оның орынбасарын электр қауіпсіздігі бойынша тиісті тобы беріліп, білімі тексерілгеннен кейін тағайындау:

Наличие счетчика активной и реактивной энергии с долговременной памятью хранения данных о потребленной электроэнергии и максимальной мощности у потребителей свободной поставки электрической энергии с договорной мощностью электропотребления 40-100 кВт.
Значительное
23
Наличие счетчика активной энергии у потребителя свободной поставки электрической энергии с договорной мощностью электропотребления до 40 кВт.
Значительное
24
Наличие пломбы энергопередающей (энергопроизводящей) организации, имеющей право поверки, на креплении кожуха прибора коммерческого учета электрической энергии, а на крышке колодки зажимов электросчетчика, дверках отсека трансформаторов тока и напряжения, на токовых и напряженческих испытательных блоках и коробках пломбы энергопередающей организации.
Грубое
25
Наличие письменного извещения энергопередающей (энергопроизводящей) организации и на наличие их разрешения на проведении работы, связанной с изменением схемы учета электрической энергии или нарушением целостности пломбы (клейма).
Грубое
26
Соблюдение требования о подключении к электрической сети после устранения нарушений в схеме и приборах коммерческого учета электрической энергии, оплаты суммы перерасчета и оплаты суммы за подключения.
Грубое
27
Соблюдение требования о недопущении подключения приемников электроэнергии без прибора коммерческого учета электрической энергии.
Грубое
28
Наличие энергослужбы, укомплектованной соответствующим по квалификации электротехническим персоналом либо договора со специализированной организацией, осуществляющей деятельность по эксплуатации электроустановок.
Грубое
29
Наличие ответственного за эксплуатацию электроустановок и его заместителя, назначенные соответствующим документом руководителя юридического лица, для непосредственного выполнения обязанностей по организации эксплуатации электроустановок, а у физических лиц - владельцев электроустановок напряжением выше 1000 В наличие договора на обслуживание электроустановок заключенного со специализированными организациями на которых возлагается ответственность за безопасную эксплуатацию.
Значительное
30
Наличие должностной инструкции ответственного за электроустановки, с указанием его прав и ответственности.
Значительное
31
Соблюдение требования о назначении ответственного за электроустановки и его заместителя после проверки знаний и присвоения соответствующей группы по электробезопасности:

1) V –кернеуі 1000 В жоғары электр қондырғыларында;
2) IV - кернеуі 1000 В дейінгі электр қондырғыларында болуы.
Өрескел
32
Монтаждау немесе қайта құру басталғанға дейін электр қондырғыларының:
1) энергия беруші ұйымнан техникалық шарттар;
2) орындалған жобалау құжаттамасы;
3) жоба бойынша техникалық шарттарды берген энергия беруші ұйыммен келісілген жобалық құжаттамалардыңболуы.
Өрескел
33
Жабдықты кешенді сынамалау кезінде жабдықтың және технологиялық схемалардың жұмысқа қабілеттілігін, оларды пайдалану қауіпсіздігін тексеруді орындау, бақылау мен басқарудың барлық жүйелерін, қорғау және бұғаттау құрылғыларын, сигнал беру құрылғылары мен бақылау-өлшеу аспаптарын тексеру мен теңшеуді жүзеге асыру және тұтынушының не мамандандырылған ұйымның кешенді сынамалауын жүргізу.
Өрескел
34
Тұтынушының электр қондырғыларын пайдалануға тексеріп байқау және қабылдау алдында:

1) V - в электроустановках напряжением выше 1000 В;
2) IV - в электроустановках напряжением до 1000 В.
Грубое
32
Наличие, до начала монтажа или реконструкции электроустановок:
1) технических условий от энергопередающей организации;
2) выполненной проектной документации;
3) проектной документаций согласованной с энергопередающей организацией, выдавшей технические условия по проекту
Грубое
33
Соблюдение требования о ви при комплексном опробовании оборудования проверки работоспособности оборудования и технологических схем, безопасности их эксплуатации, осуществление проверки и настройки всех систем контроля и управления, устройств защиты и блокировок, устройств сигнализации и контрольно-измерительных приборов и проведение комплексного опробования потребителем либо специализированной организацией.
Грубое
34
Наличие перед опробованием и допуском электроустановок потребителя к эксплуатации:

1) электр қауіпсіздігі бойынша топтарға сәйкес жабдықталған электр техникалық және электр технологиялық персоналдың;
2) әзірлеген және бекітілген пайдалану нұсқаулықтары, еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықтары және жедел схемалары, есеп беру мен есептілік бойынша техникалық құжаттаманың;
3) сыналған қорғану құралдарының, құрал-саймандардың,кіші бөлшектер мен материалдарын;
4) қолданысқа енгізілген байланыс, сигнализация және өрт сөндіру, авариялық жарықтандыру мен желдету құралдарының болуы.
Өрескел
35
Меншікті энергия көзі бар немесе электрмен жабдықтаудың өз жүйесінде электр желілерінің дербес кәсіпорны бар тұтынушыларда, сондай-ақ электр шаруашылық құрамында бас төмендеткіш станциялары, дамыған электр желілері, жоғары вольтты таратушы құрылғылар жүйесі мен цехтың төмендеткіш кіші станциялары бар ірі энергиялық сыйымды тұтынушыларда электр қондырғыларын жедел диспетчерлік басқарудың болуы.
Өрескел
36
Тұтынушы цехтарының (құрылымдық бөлімшелердің) электр шаруашылығы объектілерін жедел басқарудың түрлі деңгейдегі персоналы арасындағы өзара қарым-қатынастарды, сондай-ақ тұтынушының жедел персоналы мен тиісті электр тораптық кәсіпорындары (орталық диспетчерлік қызмет, өңірлік диспетчерлік орталық, желілік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығы) арасындағы өзара қарым-қатынастардырегламенттейтін ережелердің, шарттардыңнемесе нұсқаулықтардың болуы.
Елеулі
37
Басқару қалқандарында (пункттерінде) байланыс құралдарының болуы.
Елеулі
38
Жедел басқару қалқандарында (пункттерінде) және басқа да осы мақсатқа арналған үй-жайларды барлық аппараттардың нақты жай-күйі мен олардың нөмірлері көрсетілген орындары белгіленген жедел басқарудағы электр қондырғылары электрлі жалғасуының жедел схемаларының (схема-макеттерінің) болуы.
Өрескел
39

1) укомплектованного в соответствии с группами по электробезопасности электротехнического и электротехнологического персонала;
2) разработанных и утвержденных эксплуатационных инструкций, инструкций по охране труда и оперативных схем, технической документаций по учету и отчетности;
3) испытанных защитных средств, инструментов, запасных частей и материалов;
4) введенных в действие средств связи, сигнализации и пожаротушения, аварийного освещения и вентиляции.
Грубое
35
Наличие оперативного диспетчерского управления электроустановками у потребителей, имеющих собственные источники энергии или имеющих в своей системе электроснабжения самостоятельные предприятия электрических сетей, а также у крупных энергоемких потребителей, имеющих в составе электрохозяйства главные понизительные подстанции, развитые электрические сети, систему высоковольтных распределительных устройств и цеховых понизительных подстанций.
Грубое
36
Наличие положений, договоров или инструкций, регламентирующих взаимоотношения между персоналом различных уровней оперативного управления объектов электрохозяйства цехов (структурных подразделений) потребителя, а также взаимоотношения между оперативным персоналом потребителя и оперативным персоналом соответствующих электросетевых предприятий (центральная диспетчерская служба, региональный диспетчерский центр, национальный диспетчерский центр системного оператора).
Значительное
37
Наличие средств связи в щитах (пунктах) управления.
Значительное
38
Наличие в щитах (пунктах) оперативного управления и других, предназначенных для этой цели помещений, оперативных схем (схем-макетов) электрических соединений электроустановок, находящихся в оперативном управлении, на которых обозначаются действительное положение всех аппаратов и мест наложения заземлений, с указанием их номеров.
Грубое
39

Тұтынушының электр қондырғылары үшін жауапты тұлға 2 жылда 1 рет бекітетін жабдықтың қалыпты жұмыс режимдері кезіндегі барлық кернеулер электр қондырғыларының электр қосылыстарының бір желілік схемаларының болуы.
Елеулі
40
Диспетчерлік пунктте, тұтынушының электрмен жабдықтау жүйесін басқару қалқанында және персоналдың тұрақты кезекшілігібар объектіде, жоғары тұрғанжедел-диспетчерлік басқару органымен келісілген авариялардың алдын алу және жою жөніндегі жергілікті нұсқаулықтардың болуы.
Өрескел
41
Нақты кәсіпорынның (ұйымның) ерекшелігі мен құрылымдық ерекшеліктерін ескере отырып, жедел басқару, жедел келіссөздер мен жазбалар жүргізу,жедел ауыстырып қосу және авариялық режимдерді жою жөніндегі нұсқаулықтардың болуы.
Өрескел
42
Кіші станциялардың тарату құрылғыларының, қалқандардың және құрастырмалардың электр схемаларында осы жабдық жедел басқаруда немесе қарамағында тұрған жоғары тұрған жедел персоналдың өкімі немесе рұқсатымен, ауызша (көзбе-көз байланыс кезінде) немесе телефон өкімі бойынша, кейіннен жедел журналға жаза отырып, ауыстырып қосуды орындау.
Өрескел
43
Күрделі ауыстырып қосуды орындау үшін, атап айтқанда коммутациялық аппараттармен, жерге тұйықтамайтын ажыратқыштар мен релелік қорғану аварияға қарсы және режимдік автоматика кұрылғыларымен операциялардың қатаң бірізділігі талап етілетін ауыстырып қосу үшін, сондай-ақ бұғаттау құрылғыларымен жабдықталмаған немесе жарамсыз бұғаттау құрылғылары бар электр қондырғыларында ауыстырып қосу бағдармаларының немесе бланкілерінің болуы.
Өрескел
44
Диспетчерлік пункттерде, кәсіпорынның (ұйымның) бас төмендеткіш кіші станциясының басқару қалқандарында тұтынушының электр қондырғыларына жауапты тұлға бекіткен күрделі ауыстырып қосу тізбесінің болуы.
Елеулі
45
Кейінге қалдыруға болмайтын жағдайларда (жазатайым оқиға, дүлей апат, сондай-ақ аварияларды жою кезінде) оны кейіннен хабардар ете отырып және жедел журналға жаза отырып, жергілікті нұсқаулықтарға сәйкес жоғары тұрған жедел персоналға билік етпей немесе білмей қайта қосуды орындау.
Елеулі
46
Тұтынушының электр қондырғыларына жауапты адаммен бекітілген жедел коммутацияны жүзеге асыруға уәкілетті қызметкерлер тізімінің болуы.
Елеулі
47
Тұтынушының электр қондырғыларына жауапты болып бекітілген жоғары тұрған жедел қызметтер арқылы жедел келіссөздер жүргізу құқығы бар тұтынушының жедел персоналының тұлғалары тізімінің болуы және оны электржелілік кәсіпорындардыңдиспетчерлік қызметтеріне (өңірлік электр желілерінің (таратушы электр компанияларының) орталық диспетчерлік қызметі, өңірлік диспетчерлік орталық, жүйелікоператордың ұлттық диспетчерлік орталығы), сондай-ақ энергиямен жабдықтаушы ұйымдар мен кіші абоненттерге жіберу.
Елеулі
48
Жедел құжаттар болып табылатын ауыстырып қосудың бағдарламалары мен бланкілерінде электр қондырғыларының электр қосылыстары схемаларында және релелік қорғаныс және автоматика тізбектерінде ауыстырып қосуларды жүргізу кезіндегі операциялардың тәртібі мен бірізділігінің болуы.
Өрескел
49
Жаңа жабдықты енгізуге, ескірген жабдықты ауыстыруға немесе ішінара бөлшектеуге, тарату құрылғыларын қайта жаңартуға байланысты, сондай-ақ релелік қорғау мен автоматиканың орнатылған құрылғыларында жаңа немесе өзгерістер енгізілуіне байланысты электр қосылыстарының басты схемасында өзгерістер болған кезде типтік бағдарламалар мен түзету ауыстырып қосу бланкілерінде түзетулердің болуы.
Өрескел
50
Кернеуі 1000 В дейінгі электр қондырғыларында ауыстырып қосуды жүргізу кезінде жедел журналда жазбаның болуы.
Елеулі
51
Тұтынушының электр қондырғыларына жауапты адам бекіткен электр жабдығын ажырату және қосуға арналған өтініштерді ресімдеу тәртібінің болуы.
Елеулі
52
Персоналдың тұрақты кезекшілігі бар электр қондырғыларында жөндеуде немесе сынауда болған жабдықты іске қосар алдында жедел персоналдың (жауапты басшының немесе жұмыс өндірушінің) қабылдап алуы туралы актінің болуы.
Өрескел
53
Тікелей ауыстырып қосуды орындайтын жедел персоналдың жұмыстан өз еркімен шығуына жол бермеу.
Өрескел
54
Блоктауды орындау кезінде жасалған блоктау бойынша операциялармен ауыстырып қосу бланкісінің болуы.
Өрескел
55
Ауыстырып қосу бланкісін ауыстыру үшін өкім алған кезекшінің толтыруы.
Елеулі
56
Ауыстырып қосу бланкісі бойынша орындалатын әрбір тапсырмаға жеке ауыстырып қосу бланкісінің болуы.
Елеулі
57
Қайта қосу туралы өкімде жоғарғы тұрған жедел персонал белгілеген қажетті талдап тексерілген дәрежесі бар электр қондырғыларының схемаларында, сондай-ақ релелік қорғаныс және автоматика тізбектеріндегі операциялардың бірізділігі туралы нұсқаудың болуы.
Елеулі
58
Тұтынушының электр шаруашылығында автоматтандырылған басқару жүйесінің болуы.
Елеулі
59
Автоматтандырылған басқару жүйесінде олармен келісілген көлемде электр беруші ұйымдардың диспетчерлік пункттерімен байланыс және телемеханика құралдарының болуы.
Өрескел
60
Тәжірибелік пайдаланудан кейін ұзақтығы 6 айдан аспайтын қабылдау комиссиясының актісі негізінде басқарудың автоматтандырылған жүйелерін пайдалануға енгізуді жүзеге асыру.
Өрескел
61
Тұтынушы басшысының автоматтандырылған басқару жүйесін пайдалануды ұйымдастыру кезінде техникалық құралдар кешеніне, бағдарламалық қамтамасыз етуге қызмет көрсету бойынша құрылымдық бөлімшелердің міндеттері туралы бұйрығының болуы.
Елеулі
62

Наличие однолинейных схем электрических соединений электроустановок для всех напряжений при нормальных режимах работы оборудования, утверждаемых ответственным за электроустановки потребителя не реже 1 раза в 2 года.
Значительное
40
Наличие на диспетчерском пункте, щите управления системы электроснабжения потребителя и на объектах с постоянным дежурным персоналом, местных инструкций по предотвращению и ликвидации аварий, согласованных с вышестоящим органом оперативно-диспетчерского управления.
Грубое
41
Наличие инструкций по оперативному управлению, ведению оперативных переговоров и записей, производству оперативных переключений и ликвидации аварийных режимов, с учетом специфики и структурных особенностей конкретного предприятия (организации).
Грубое
42
Соблюдение требования о выполнении переключений в электрических схемах распределительных устройств подстанций, щитов и сборок по распоряжению или с ведома вышестоящего оперативного персонала, в оперативном управлении или ведении которого находится данное оборудование, по устному (при очном контакте) или телефонному распоряжению, с последующей записью в оперативном журнале.
Грубое
43
Наличие программ или бланков переключений, для выполнения сложных переключений, а именно переключений, требующие строгой последовательности операций с коммутационными аппаратами, заземляющими разъединителями, устройствами релейной защиты, противоаварийной и режимной автоматики, а также на электроустановках, не оборудованных блокировочными устройствами или имеющие неисправные блокировочные устройства.
Грубое
44
Наличие в диспетчерских пунктах, щитах управления главной понизительной подстанции предприятия (организации) перечня сложных переключений, утвержденного лицом, ответственным за электроустановки потребителя.
Значительное
45
Соблюдение требования о выполнении переключений в соответствии с местными инструкциями без распоряжения или без ведома вышестоящего оперативного персонала, с последующим его уведомлением и записью в оперативном журнале в случаях, не терпящих отлагательства (несчастный случай, стихийное бедствие, а также при ликвидации аварий).
Значительное
46
Наличие списка работников, имеющих допуск к выполнению оперативных переключений, утвержденного лицом, ответственным за электроустановки потребителя.
Значительное
47
Наличие списка лиц оперативного персонала потребителя, имеющих право ведения оперативных переговоров с вышестоящими оперативными службами, утвержденного ответственным за электроустановки потребителя и направление его диспетчерским службам электросетевых предприятий (центральная диспетчерская служба региональных электрических сетей (распределительных электрических компаний), региональный диспетчерский центр, национальный диспетчерский центр системного оператора), а также энергоснабжающей организации и субабонентам.
Значительное
48
Наличие в программах и бланках переключений, которые являются оперативными документами, порядка и последовательности операций при проведении переключений в схемах электрических соединений электроустановок, цепях релейной защиты и автоматики.
Грубое
49
Наличие корректировок в типовых программах и бланках переключений, при наличие изменений в главной схеме электрических соединений, связанных с вводом нового оборудования, заменой или частичным демонтажом устаревшего оборудования, реконструкцией распределительных устройств, а также при включении новых или изменениях в установленных устройствах релейной защиты и автоматики.
Грубое
50
Наличие записи в оперативном журнале, при производстве переключений в электроустановках напряжением до 1000 В.
Значительное
51
Наличие порядка оформления заявок на отключение и включение электрооборудования, утвержденного ответственным за электроустановки потребителя.
Значительное
52
Наличие акта о приемки оперативным персоналом (ответственным руководителем или производителем работ) перед включением оборудования, находившегося в ремонте или на испытании в электроустановках с постоянным дежурством персонала.
Грубое
53
Соблюдение требования о недопущении самовольного вывода из работы блокировки оперативным персоналом, непосредственно выполняющему переключения.
Грубое
54
Наличие бланка переключений с операциями по деблокированию, составленного при выполнении деблокирования.
Грубое
55
Наличие заполненного бланка переключений, дежурным, получившим распоряжение на проведение переключений.
Значительное
56
Наличие отдельного бланка переключений по каждому заданию выполняемого по бланку переключений.
Значительное
57
Наличие в распоряжении о переключении, указаний о последовательности операций в схеме электроустановки, а также в цепях релейной защиты и автоматики, с необходимой степенью детализации, определенной вышестоящим оперативным персоналом.
Значительное
58
Наличие в электрохозяйстве потребителя автоматизированной системы управления.
Значительное
59
Наличие в автоматизированной системе управления средств связи и телемеханики с диспетчерскими пунктами электропередающих организаций, в объеме, согласованном с ними.
Грубое
60
Соблюдение требования об осуществлении ввода автоматизированных систем управления в эксплуатацию на основании акта приемочной комиссии после опытной эксплуатации, продолжительностью не более 6 месяцев.
Грубое
61
Наличие приказа руководителя потребителя об обязанностях структурных подразделений по обслуживанию комплекса технических средств, программного обеспечения, при организации эксплуатации автоматизированных систем управления.
Значительное
62

Кернеуі 1000 В жоғары электр беру желілері бойынша телефон байланысы мен телемеханиканың жоғары жиілікті арналарының жабдықтарын (байланыс конденсаторлары, жоғары жиілікті бөгегіш реакторлары, жерге тұйықтау пышақтары, антенналық байланыс құрылғылары, өтпелі оқшаулағыштар, баптау элементтерінің разрядтағыштары және қосылу сүзгілері) пайдалануды және жөндеуді жүзеге асыру кезінде кернеуі 1000 В жоғары қондырғыға қызмет көрсететін персоналдың болуы.
Елеулі
63
Тұтынушының техникалық басшысы бекіткен тізбе бойынша әрбір автоматтандырылған басқару жүйесі бойынша техникалық және пайдалану құжаттарын жүргізу.
Елеулі
64
Кіші станциялар мен диспетчерлік пункттерде телебасқарудың шығу тізбектерін жұмыстан шығару үшін арнайы жалпы кілттерді немесе ажыратқыш құрылғыларды қолдану.
Елеулі
65
Ажыратқыш қысқыштарда немесе жеке ажыратқыш құрылғыларда тиісті диспетчерлік қызметтің рұқсаты мен өтінімі бойынша телебасқару тізбектерін ажырату және жекелеген қосылуларды телесигналдандыру өндірісі.
Өрескел
66
Бекітілген графиктерге сәйкес автоматтандырылған басқару жүйесінің техникалық құралдарында жөндеу-алдын алу жұмыстарын орындау.
Елеулі
67
Электр қондырғысына жауапты және тұтынушының бас инженері бекіткен жөндеу жүргізу немесе техникалық қызмет көрсету үшін автоматтандырылған басқару жүйелерін шығару тәртібі туралы ереженің болуы.
Елеулі
68
Диспетчерлік байланыс құралдары мен телемеханика жүйелерін жұмыстан шығару кезінде жедел өтінімді ресімдеу.
Елеулі
69
Тұтынушының техникалық басшысы бекіткен электр қондырғыларының негізгі жабдықтарын жөндеудің барлық түрлеріне жылдық жоспардың (графиктің) болуы.
Елеулі
70
Кәсіпорын басшысы бекіткен өндіріс көлемінің өзгеруіне әсер ететін электр қондырғыларын жөндеу графигінің болуы.
Елеулі
71
Кәсіпорын әзірлеген электр қондырғыларын техникалық қайта жарақтандыру және қайта жаңартудың ұзақ мерзімді жоспарларының болуы.
Елеулі
72
Тұтынушының техникалық басшысы басқаратын комиссияның электр жабдықтарын пайдалану мерзімі өткеннен кейін, оның құрамына сараптама ұйымының өкілін тарта отырып, осы жабдықтың жай-күйін бағалау және одан әрі жұмыс істеу мерзімін және пайдалану шарттарын белгілеу мақсатында техникалық куәландыруды жүргізу.
Өрескел
73
Техникалық куәландыру жөніндегі комиссия жұмысының нәтижелерін актімен ресімдеу және оларды кейіннен куәландыру мерзімін көрсете отырып, электр жабдығының техникалық паспортына енгізу.
Өрескел
74
Тұтынушыда орнатылған электр шаруашылығы жабдықтары үшін қосалқы бөлшектер мен материалдардың болуы.
Елеулі
75
Қосалқы бөлшектер, материалдар номенклатурасының болуы және электр қондырғыларына жауапты және техникалық басшы не бірінші басшы бекіткен олардың азаймайтын қорының нормалары.
Болмашы
76
Электр жабдықтары мен электр қондырғыларына жоспарлы кезеңдік техникалық қызмет көрсету графигінің болуы.
Болмашы
77
Жөндеудің нақты мерзімдері көрсетілген кәсіпорын (ұйым) бойынша бұйрықтың негізінде электр жабдықтары мен желілерін күрделі жөндеуге шығаруды жүзеге асыру, объектілерді жөндеуге дайындауға және жұмыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін іс-шараларды орындауға жауапты тұлғалар.
Өрескел
78
Жөндеудің нақты мерзімі көрсетілген тапсырыс беруші кәсіпорын мен мердігер ұйымның бірлескен бұйрығы негізінде мердігерлік ұйымды жөндеуге тарту кезінде электр жабдықтары мен желілерін күрделі жөндеуге шығаруды жүзеге асыру, объектілерді жөндеуге дайындауға және жұмыс қауіпсіздігін қамтамасыз ететін іс-шараларды орындауға жауапты тұлғалар.
Өрескел
79
Жабдықты жөндеуге шығаруға жауапты тұлға және жөндеу басшысы (кәсіпорынның жөндеу бөлімшесінің басшысы немесе тартылған мердігерлік ұйымның басшысы) қол қойған электр жабдықтары мен желілерін күрделі жөндеуге тапсыру актісінің болуы.
Өрескел
80
Кәсіпорынның (ұйымның) электр қондырғыларына жауапты тұлға бекіткен электр жабдығын күрделі жөндеу туралы құжаттаманың болуы.
Елеулі
81
Жұмыстық сынаудың (сынаудың) оң нәтижелерін алған кезде қайта жаңартудан немесе күрделі жөндеуден кейін қол қойылған электр жабдықтары мен желілерін пайдалануға қабылдау актілерінің болуы.
Өрескел
82
Қайта жаңарту және жөндеу бойынша есептік техникалық құжаттаманың болуы.
Елеулі
83
Жабдықтың паспортында немесе арнайы жөндеу журналында қосалқы электр жабдықтарын жөндеу кезінде жүргізілген жұмыстар туралы жазбаның болуы.
Болмашы
84
Кәсіпорынның (ұйымның) электр қондырғыларына жауапты тұлға бекіткен электр жабдығын жаңғырту бойынша құжаттаманың болуы.
Болмашы
85
Тұтынушыда мынадай техникалық құжаттамалардың:

Наличие персонала, обслуживающего установки напряжением выше 1000 В, при осуществлении эксплуатации и ремонта оборудования высокочастотных каналов телефонной связи и телемеханики по линиям электропередачи напряжением выше 1000 В (конденсаторы связи, реакторы высокочастотных заградителей, заземляющие ножи, устройства антенной связи, проходные изоляторы, разрядники элементов настройки и фильтров присоединения).
Значительное
63
Соблюдение требования о ведении технической и эксплуатационной документаций по каждой автоматизированной системе управления, по перечню, утвержденному техническим руководителем потребителя.
Значительное
64
Соблюдение требования о применении специальных общих ключей или отключающих устройств для вывода из работы выходных цепей телеуправления на подстанциях и диспетчерских пунктах.
Значительное
65
Соблюдение требования о производстве отключений цепей телеуправления и телесигнализации отдельных присоединений на разъемных зажимах либо на индивидуальных отключающих устройствах по разрешению и заявке соответствующей диспетчерской службы.
Грубое
66
Соблюдение требования о выполнении ремонтно-профилактических работ на технических средствах автоматизированных систем управления в соответствии с утвержденными графиками.
Значительное
67
Наличие положения о порядке вывода автоматизированных систем управления для проведения ремонта или технического обслуживания, утвержденного ответственным за электроустановки и главным инженером потребителя.
Значительное
68
Наличие оформленной оперативной заявки при выводе из работы средств диспетчерской связи и систем телемеханики.
Значительное
69
Наличие годового плана (графика) на все виды ремонтов основного оборудования электроустановок, утвержденного техническим руководителем потребителя.
Значительное
70
Наличие графика ремонтов электроустановок, влияющих на изменение объемов производства, утвержденного руководителем предприятия.
Значительное
71
Наличие долгосрочных планов технического перевооружения и реконструкции электроустановок, разработанных предприятием.
Значительное
72
Соблюдение требования о проведении технического освидетельствования по истечению срока эксплуатации электрооборудования комиссией, возглавляемой техническим руководителем потребителя, с привлечением в ее состав представителя экспертной организации - с целью оценки состояния и установления сроков дальнейшей работы и условий эксплуатации этого оборудования.
Грубое
73
Наличие оформленныхрезультатов работы комиссии по техническому освидетельствованию актом и внесение их в технический паспорт электрооборудования с указанием срока последующего освидетельствования.
Грубое
74
Наличие запасных частей и материалов, для установленного у потребителя оборудования электрохозяйства.
Значительное
75
Наличие номенклатуры запасных частей, материалов и нормы их неснижаемого запаса, разработанной ответственным за электроустановки и утвержденной техническим руководителем либо первым руководителем.
Незначительное
76
Наличие графика планового периодического технического обслуживания электрооборудования и электроустановок.
Незначительное
77
Соблюдение требования о осуществлении вывода электрооборудования и сетей в капитальный ремонт на основании приказа по предприятию (организации), в котором указаны конкретные сроки ремонта, лица ответственные за подготовку объектов к ремонту и за выполнение мероприятий, обеспечивающих безопасность работы.
Грубое
78
Соблюдение требования о осуществлении вывода электрооборудования и сетей в капитальный ремонт при привлечении к выполнению ремонта подрядной организации на основании совместного приказа предприятия-заказчика и подрядной организации, в котором указаны конкретные сроки ремонта, лица ответственные за подготовку объектов к ремонту и за выполнение мероприятий, обеспечивающих безопасность работы.
Грубое
79
Наличие акта сдачи электрооборудования и сетей в капитальный ремонт, подписанного лицом, ответственным за вывод оборудования в ремонт и руководителем ремонта (руководителем ремонтного подразделения предприятия, либо привлеченной подрядной организации).
Грубое
80
Наличие документации по капитальному ремонту электрооборудования, утвержденной ответственным лицом за электроустановки предприятия (организации).
Значительное
81
Наличие актов приемки в эксплуатацию электрооборудования и сетей, подписанных после реконструкции или капитального ремонта, при получении положительных результатов рабочей обкатки (испытаний).
Грубое
82
Наличие отчетной технической документации по реконструкции и ремонту.
Значительное
83
Наличие записи в паспорте оборудования или в специальном ремонтном журнале о работах, проведенных при ремонте вспомогательного электрооборудования.
Незначительное
84
Наличие документации по модернизации электрооборудования, утвержденной ответственным лицом за электроустановки предприятия (организации).
Незначительное
85
Наличие у потребителя следующей технической документаций:

1) кәсіпорынның, салынған ғимараттары бар объектілердің, құрылыстар мен жерасты электртехникалық коммуникацияларының бас жоспары;
2) құрылыс салу, монтаждау және реттеу барысында енгізілген өзгерістермен кейіннен пайдалануға бекітілген жобалық құжаттама (сызбалар, жазбаша түсіндірмелер, т.б.);
3) жасырын жұмыстарды қабылдау, электр жабдығын сынау және реттеу, электр қондырғыларын пайдалануға қабылдау актілері;
4) бастапқы және қайталама электрлік қосылыстарының атқаратын жұмыс схемалары;
5) мүліктік (баланстық) құрал-саймандар тұтынушы және энергетикамен жабдықтаушы ұйымдардың арасындағы және пайдаланушылық жауапкершілігі бойынша тораптарды шектеу актілері;
6) негізгі электр жабдығы, ғимараттар және энергетикалық объектілер құрылыстарының техникалық паспорттары, сертификаттауға жататын жабдық пен материалдардың сертификаттары;
7) электр қондырғыларын пайдалану жөніндегі өндірістік нұсқаулықтар;
8) электр техникалық персоналдың лауазымдық нұсқаулықтары, жұмыс орындарында еңбекті қорғау бойынша, тасымалды электр қабылдағыштарын, қолдану бойынша нұсқаулықтар, өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулықтар, апатты болдырмау және жою бойынша нұсқаулықтар, электр энергиясын және оны ұтымды пайдалануды есепке алу жөніндегі нұсқаулықтар, электр жабдығы мен электр қондырғыларына қызмет етуші жұмыскерлерге арналған еңбекті қорғау бойынша нұсқаулықтардың болуы.
Елеулі
86
Техникалық басшы бекіткен және оған мынадай құжаттарды қоса отырып, құрылымдық бөлімшелер үшін техникалық құжаттама тізбесінің болуы:
1) электр жабдығын және олардың техникалық деректерін, сонымен бірге, соларға берілген тізімдік түгендеу нөмірлерін көрсету арқылы электр жабдығын есепке алу журналдары (журналдарға дайындаушы зауыттардың техникалық паспорттары және пайдаланылуы жөніндегі нұсқаулықтар; жабдық пен бұйымның және материалдардың сапасын куәландыратын сертификаттар; жабдық пен электр тогын беретін желілерді сынау және өлшеу жөндеу, релелік қорғау, автоматика құрылғыларына техникалық қызмет көрсету (хаттамалары мен актілері қоса беріледі);
2) электр жабдығының, электр қондырғылары және құрылыстардың сызба жинақтары, кіші бөлшектердің сызбалары, әуе және кабельдік трассалардың атқару сызбалары және кабельдік журналдар;
3) жалғанатын муфталар қойылатын және басқа да коммуникациялармен қиысатын орындары көрсетілген, ғимараттар мен тұрақты құрылыстарға бекітілетін жерасты кабельдік трассалары және жермен қосқыш құрылғылардың сызбалары;
4) тұтынушыларда тұтастай және жекелеген цехтар мен учаскелер (бөлімшелер) бойынша құрастырылған электрмен жабдықтаудың жалпы схемалары;

1) генерального плана предприятия, объекта с нанесенными зданиями, сооружениями и подземными электротехническими коммуникациями;
2) утвержденной проектной документаций (чертежи, пояснительные записки) со всеми изменениями, внесенными в ходе строительства, монтажа и наладки и последующей эксплуатации;
3) актов приемки скрытых работ, испытаний и наладки электрооборудования, приемки электроустановок в эксплуатацию;
4) исполнительных рабочих схем первичных и вторичных электрических соединений;
5) актов разграничения сетей по имущественной (балансовой) принадлежности и эксплуатационной ответственности между энергоснабжающей организацией и потребителем;
6) технических паспортов основного электрооборудования, зданий и сооружений энергообъектов, сертификаты на оборудование и материалы, подлежащие сертификации;
7) производственных инструкций по эксплуатации электроустановок;
8) должностных инструкций электротехнического персонала, инструкций по охране труда на рабочих местах, по применению переносных электроприемников, инструкций по пожарной безопасности, инструкции по предотвращению и ликвидации аварий, инструкции по выполнению переключений без распоряжений, инструкции по учету электроэнергии и ее рациональному использованию, инструкции по охране труда для работников, обслуживающих электрооборудование электроустановок.
Значительное
86
Наличие перечня технической документации для структурных подразделений, утвержденной техническим руководителем и включением в него следующих документов:
1) журналов учета электрооборудования с перечислением основного электрооборудования и указанием их технических данных, а также присвоенных им инвентарных номеров (к журналам прилагаются инструкции по эксплуатации и технические паспорта заводов-изготовителей, сертификаты, удостоверяющие качество оборудования, изделий и материалов, протоколы и акты испытаний и измерений, ремонта оборудования и линий электропередачи, технического обслуживания устройств релейной защиты и автоматики);
2) чертежей электрооборудования, электроустановок и сооружений, комплекты чертежей запасных частей, исполнительные чертежи воздушных и кабельных трасс и кабельные журналы;
3) чертежей подземных кабельных трасс и заземляющих устройств с привязками к зданиям и постоянным сооружениям и указанием мест установки соединительных муфт и пересечений с другими коммуникациями;
4) общих схем электроснабжения, составленных в целом и по отдельным цехам и участкам (подразделениям);

5) құрылымдық бөлімшелер арасында баланстық құрал-саймандар мен пайдалану жауапкершілігі бойынша тораптарды шектеу жөніндегі актілер немесе тұтынушы басшысының жазбаша нұсқауы (қажет болған жағдайда);
6) цех пен учаскенің (бөлімшенің) электр қондырғыларын пайдалану жөніндегі өндірістік нұсқаулықтар жиынтығы және қажетті лауазымдық нұсқаулықтар мен аталған бөлімшенің (қызметтің) жұмыскерлері үшін еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтардың жиынтықтары;
7) қызметкерлер тізімі мынадай:
жедел ауыстыруды орындауға, шұғыл келіссөздерді жүргізуге, электр қондырғылары мен технологиялық жабдықтың электр-техникалық бөлігін жеке өзі қарап шығуға рұқсаты бар;
өкім, наряд беруші;
жұмысқа жіберуге, жұмыс өндірушінің, бақылаушының жауапты жұмыс басшысының құқығы бар;
жерасты құрылыстарының газдалуын тексеруге жіберілген;
электр қондырғыларында арнайы жұмыс өндіруге білімдерін тексеруге құқығы бар жұмыскерлердің тізімі;
8) электр қондырғыларындағы қауіпті газ жер асты құрылыстарының, арнайы жұмыстардың тізбесі;
9) өшірілгеннен кейін келтірілген кернеуде болатын әуе электр беру желісі;
10) ағымдағы пайдалану тәртібінде рұқсат етілген жұмыстардың тізбесі;
11) жұмыс өндірісінің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша қосымша шаралар талап ететін электр қондырғыларының тізбесі;
12) электр қауіпсіздігі бойынша тиісті топтың болуы қажет инженер-техник қызметкерлер мен электротехникалық персоналдың лауазымдар тізбесі;
13) персоналды электр қауіпсіздігі бойынша 1-ші топқа жатқызуды талап ететін мамандық пен жұмыс орындарының тізбесі;
14) электр технологиялық және электр техникалық персоналдың міндеттерінің бөлінуі;
15) жедел басқарудағы электр қондырғылары;
16) қайта қосу бланкілері бойынша орындалатын күрделі қайта қосу тізбесі;
17) индикаторлардың разрядына ауыстырылған өлшеумен құралдары;
18) объектілер арасында бөлінгенинвентарлық қорғаныш құралдары.
Елеулі
87
Техникалық құжаттама тізбесін 3 жылда кемінде 1 рет қайта қарауды жүзеге асыру.
Елеулі
88
Схемаларда және сызбаларда электр қондырғыларына жауапты адамның лауазымы мен өзгеріс енгізу күнін көрсете отырып, пайдалану процесінде орындалған электр қондырғыларында өзгерістердің болуы.
Өрескел
89
Нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу журналында барлық қызметкерлердің назарына жеткізу туралы жазбаның, схемалардағы өзгерістер туралы ақпарат болуы.
Өрескел
90
Схемалардағы белгілер мен нөмірлердің нақты орындалған белгілер мен нөмірлерге сәйкестігі.
Өрескел
91
2 жылда кемінде бір рет нақтылы пайдаланылатын электрлік (технологиялық) схемалардың (сызбалардың) сәйкестігіне тексерудің орындалуы туралы белгінің болуы.
Өрескел
92
Жедел персоналдың жұмыс орындарында (кіші станцияларда, таратушы құрылғыларда немесе электр қондырғысына қызмет көрсетуші персонал үшін бөлінген үй-жайларда) мынадай құжаттамалардың болуы:

5) актов или письменных указаний руководителя потребителя по разграничению сетей по балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности между структурными подразделениями (при необходимости);
6) комплекта производственных инструкций по эксплуатации электроустановок цеха, участка (подразделения) и комплекты необходимых должностных инструкций и инструкций по охране труда для работников данного подразделения (службы);
7) списков работников:
имеющих допуск выполнения оперативных переключений, ведения оперативных переговоров, единоличного осмотра электроустановок и электротехнической части технологического оборудования;
отдающих распоряжения, наряды;
допускающего, ответственного руководителя работ, производителя работ, наблюдающего;
допущенных к проверке подземных сооружений на загазованность;
подлежащих проверке знаний на допуск производства специальных работ в электроустановках;
8) перечней газоопасных подземных сооружений, специальных работ в электроустановках;
9) воздушных линии электропередачи, которые после отключения находятся под наведенным напряжением;
10) перечня работ, разрешенных в порядке текущей эксплуатации;
11) перечня электроустановок, где требуются дополнительные мероприятия по обеспечению безопасности производства работ;
12) перечня должностей инженерно-технических работников и электротехнологического персонала, которым необходимо иметь соответствующую группу по электробезопасности;
13) перечня профессий и рабочих мест, требующих отнесения персонала к группе 1 по электробезопасности;
14) разделение обязанностей электротехнологического и электротехнического персонала;
15) электроустановки, находящиеся в оперативном управлении;
16) перечень сложных переключений, выполняемых по бланкам переключений;
17) средства измерений, переведенных в разряд индикаторов;
18) инвентарные средства защиты, распределенные между объектами.
Значительное
87
Соблюдение требования о осуществлении пересмотра перечня технической документации не реже 1 раза в 3 года.
Значительное
88
Наличие на схемах и чертежах изменений в электроустановках, выполненных в процессе эксплуатации, за подписью ответственного за электроустановками с указанием его должности и даты внесения изменения.
Грубое
89
Наличие записи в журнале учета работ по нарядам и распоряжениям о доведение до сведения всех работников, информаций об изменениях в схемах.
Грубое
90
Соблюдение требования о соответствии обозначений и номеров на схемах обозначениям и номерам выполненным в натуре.
Грубое
91
Наличие отметки о выполнении проверки на соответствие электрических (технологических) схем (чертежей) фактическим эксплуатационным, проводимой не реже 1 раза в 2 года.
Грубое
92
Наличие на рабочих местах оперативного персонала (на подстанциях, в распределительных устройствах или в помещениях, отведенных для обслуживающего электроустановки персонала) следующей документации:

1) жедел схема, ал қажет болған кезде схема-макетте (электрмен жабдықтаудың қарапайым және көрнекі схемасы бар тұтынушылар үшін коммутациялық аппараттардың нақты жағдайы белгіленбейтін алғашқы электр қосқыштардың бір сызықты схемасы болуы жеткілікті);
2) жедел журнал;
3) нарядтар және өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу журналы;
4) электр қондырғыларының кілттерін беру және қайтарып алу журналы;
5) релелі қорғаушы, автоматика және телемеханика журналы;
6) электр жабдықтарындағы ақаулар мен олқылықтар журналы немесе картотекасы;
7) бақылап-өлшеу құрылғылары мен электр есептегіштер көрсеткішінің тізімдемесі;
8) электр жабдығын есепке алу журналы;
9) кабельдік журнал.
Елеулі
93
Жедел персоналдың жұмыс орындарында (кіші станцияларда, таратушы құрылғыларда немесе электр қондырғысына қызмет көрсетуші персонал үшін бөлінген үй-жайларда) мынадай құжаттамалардыңболуы:
1) жұмысшылардың тізімі:
- жедел ауыстыруды, жедел келіссөздер жүргізуді, электр қондырғылары мен технологиялық жабдықтың электртехникалық бөлігін жеке өзі қарап шығуды орындайтын;
- өкімдерді, нарядтарды беретін;
- жауапты жұмыс басшыларын, жұмыстарды жүргізушілерді, бақылаушыларды жұмысқа жіберетін;
- жерасты құрылыстарының газдалуын тексеруге;
- электр қондырғыларында арнайы жұмыстарды жүргізуге білімі тексерілуге тиісті;
- энергиямен жабдықтаушы ұйымдардыңжәне субабоненттер ұйымдарының жедел келіссөздер жүргізуге құқығы бар жауапты жұмыскерлерінің тізімдері;

1) оперативной схемы, а при необходимости и схемы-макета (для потребителей, имеющих простую и наглядную схему электроснабжения, достаточно иметь однолинейную схему первичных электрических соединений, на которой не отмечается фактическое положение коммутационных аппаратов);
2) оперативного журнала;
3) журнала учета работ по нарядам и распоряжениям;
4) журнала выдачи и возврата ключей от электроустановок;
5) журнала релейной защиты, автоматики и телемеханики;
6) журнала или картотека дефектов и неполадок на электрооборудовании;
7) ведомости показаний контрольно-измерительных приборов и электросчетчиков; 8) журнала учета электрооборудования;
9) кабельного журнала.
Значительное
93
Наличие на рабочих местах оперативного персонала (на подстанциях, в распределительных устройствах или в помещениях, отведенных для персонала обслуживающего электроустановки) следующей документации:
1) списка работников:
выполняющих оперативные переключения, ведения оперативных переговоров, единоличного осмотра электроустановок и электротехнической части технологического оборудования;
отдающих распоряжения, наряды;
допускающих, ответственных руководителей работ, производителей работ, наблюдающих;
допущенных к проверке подземных сооружений на загазованность;
подлежащих проверке знаний на производство специальных работ в электроустановках;
списка ответственных работников энергоснабжающей организации и организаций-субабонентов, имеющих право вести оперативные переговоры;

2) бекітілген учаскедегі жедел басқарудағы, жабдықтардың электр беру желілерінің және релелік қорғау құрылғыларының және автоматиканың тізбесі;
3) электр қондырғыларында ауыстырып қосу бойынша өндірістік нұсқаулықтар;
4) электр қондырғыларындағы жұмысқа рұқсатнама - наряд бланкілері;
5) ағымды пайдалану тәртібінде орындалатын жұмыстардың тізбесі.
Елеулі
94
Күштік трансформаторлар мен реакторлардың салқындатқышы, кернеуді реттеу, қорғау құрылғыларының, май шаруашылығы және басқа да элементтердіжарамды күйдеұстау.
Өрескел
95
Техникалық құжаттамада көрсетілген трансформатор мен шунттаушы реактор оқшауламасының сынақ кернеулерінің қабылданған деңгейлеріне сәйкес келетін оқшаулауға кернеудің әсерін пайдалануда қамтамасыз ететіндей етіп орнатылған кернеудің тиісті сыныптарының кернеулерін ажыратқыштармен немесе шектегіштермен тұрақты қосылған барлық желілік шықпалар мен бейтараптардың жағынан трансформатор мен шунттаушы реакторды қорғаудың болуы.
Өрескел
96

2) перечня оборудования, линий электропередачи и устройств релейной защиты и автоматики, находящихся в оперативном управлении на закрепленном участке;
3) производственной инструкции по переключениям в электроустановках;
4) бланков нарядов-допусков для работы в электроустановках;
5) перечня работ, выполняемых в порядке текущей эксплуатации.
Значительное
94
Соблюдение требования о содержании устройств охлаждения, регулирования напряжения, защиты, маслохозяйства и других элементов силовых трансформаторов и реакторов в исправном состоянии.
Грубое
95
Наличие защиты трансформатора и шунтирующего реактора со стороны всех линейных выводов и нейтрали, постоянно подключенными разрядниками или ограничителями напряжения соответствующих классов напряжения, установленных таким образом, чтобы они обеспечивали в эксплуатации воздействия напряжений на изоляцию, соответствующие принятым уровням испытательных напряжений изоляции трансформатора и шунтирующего реактора, указанным в технической документации.
Грубое
96

Газдан қорғаушы құрылғылармен жабдықталған трансформаторлар мен реакторлардың қақпағы (бактың алмалы-салмалы бөлігі) газдық реле бағыты бойынша кемінде 1 % көтеріңкі,сондай-ақ кеңейткішке жалғанатын май бұрғышының еңістігі кемінде 2 % болуы.
Өрескел
97
Жұмыс істемейтін трансформатордың немесе реактордың кеңейткішінде трансформатор немесе реактор майының осы сәттегі температурасына сәйкес келетін белгідегі май деңгейінің болуы.
Елеулі
98
Майдың жоғары қабаттарындағы температурасын қадағалау үшін термосигнализатормен термометрдің болуы.
Өрескел
99
Сыртқа орнатылатын үшфазалық трансформаторлар мен реакторлардың багында кіші станциялық нөмірдің болуы.
Елеулі

Наличие подъема крышки (съемной части бака) трансформаторов и реакторов, оборудованных устройствами газовой защиты по направлению к газовому реле не менее 1%, а также с уклоном маслопровода к расширителю не мене 2%.
Грубое
97
Наличие уровня масла в расширителе неработающего трансформатора или реактора на отметке, соответствующей температуре масла трансформатора или реактора в данный момент.
Значительное
98
Наличие термосигнализаторов и термометров для выполнения наблюдения за температурой верхних слоев масла.
Грубое
99
Наличие подстанционного номера на баке трехфазных трансформаторов и реакторов наружной установки.
Значительное

100
Бірфазалық трансформаторлар мен реакторлардың тобының бактарында фазалық реңкінің болуы.
Елеулі
101
Сыртқа орнатылатын трансформаторлар мен реакторларда атмосфералық әсерлерге және трансформаторлық майдың әсер етуіне төзімді ашық түсті бояуының болуы.
Елеулі
102
Трансформатор пункттері мен камералары есіктерінің сыртқы және ішкі беттерінде трансформаторлардың кіші станциялық нөмірлерінің, сондай-ақ сыртқы жағында ескерту белгілерінің болуы.
Өрескел
103
Трансформаторлық пункттер мен камералардың есіктерін жабық күйде ұстау.
Өрескел
104
Май деңгейін, газ релесін бақылау үшін, сондай-ақ трансформаторлар мен реакторларға қызмет көрсету кезінде май сынамаларын іріктеу үшін ыңғайлы және қауіпсіз жағдайларды қамтамасыз ету.
Өрескел
105
Жоғары орналасқан трансформаторлар мен реакторлардың элементтерін қарау және техникалық қызмет көрсету үшін таяныштары мен алаңдары бар стационарлық баспалдақтардың болуы (3 м және одан көп).
Өрескел
106
Трансформаторлар немесе реакторлардың кеңейткішінде, сондай-ақ бакта немесе жүктемелі кернеуді реттеу құрылғысының кеңейткішінде ауамен араласудан майды қорғаудың болуы.
Өрескел
107
Трансформатордағы және реактордағы майдың ылғалдануын болдырмайтын және трансформатордың немесе реактордың жұмыс режиміне қарамастан үнемі жұмыста болатын құрылғылардың болуы.
Елеулі
108
Термосифонды және адсорбты сүзгілерде майды үздіксіз регенерациялау жүйесі бар қуаты 1000 кВА және одан жоғары трансформаторларды пайдалануды жүзеге асыру.
Елеулі
109
Қышқылданудан және ылғалданудан герметикалық емес орындалған май толтырылған кірмелердің майын қорғаудың болуы.
Елеулі
110
Трансформаторлар мен реакторлардағы айналдыру-үрлеу майлы салқындатқыш жүйелері арқылы майды орамаларда айналдырумен бағытталуы, су салқындатқышы арқылы орамалардағы майды мәжбүрлеп айналдырумен бағыттауы салқындатқыш құрылғысы трансформатор немесе реакторлардың қосылуымен (өшірілуімен) бір мезгілде автоматты түрде қосылудың (өшірілудің) болуы.
Елеулі
111
Майдың мәжбүрлі айналымы бар трансформаторлар мен реакторларда майдың, салқындатқыш судың айналымын тоқтату және салқындатқыштарды үрлеу желдеткіштерінің жұмысы туралы сигнал беру жүйесінің болуы.
Өрескел
112
Үрлеу салқындатқыш жүйелі трансформаторларда желдеткіштердің электр қозғалтқыштары майдың температурасы +550С болған кезде немесе майдың температурасына қарамай, нақты көрсеткішіне тең болатын кезде автоматты қосылуының болуы.
Өрескел
113
Жүктемелі реттелетін құрылғылар, автоматты режимде жұмыста болуы.
Өрескел
114
Қолданыстағы басшылық техникалық материалдарды, дайындаушы зауыттың талаптарын ескере отырып және Қазақстан Республикасының Электр энергетикасы саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес жергілікті жағдайлар үшін арнайы әзірленген жұмыс өндірісі жобасы бойынша трансформатор мен реактор багынан белсенді бөлікті алуға немесе қоңырау көтеруге байланысты жұмысты орындау.
Елеулі

100
Наличие расцветки фаз на баках группы однофазных трансформаторов и реакторов.
Значительное
101
Наличие окраски светлого тона, устойчивой к атмосферным воздействиям и воздействию трансформаторного масла, на трансформаторах и реакторах наружной установки.
Значительное
102
Наличие подстанционного номера трансформаторов на дверях трансформаторных пунктов и камер с наружной и внутренней стороны, а также предупреждающих знаков с наружной стороны.
Грубое
103
Соблюдение требования о содержании дверей трансформаторных пунктов и камер в закрытом состоянии.
Грубое
104
Соблюдение требования о обеспечении удобных и безопасных условий для наблюдения за уровнем масла, газовым реле, а также для отбора проб масла при обслуживании трансформаторов и реакторов.
Грубое
105
Наличие стационарных лестниц с перилами и площадками наверху, для осмотра и технического обслуживания высоко расположенных элементов трансформаторов и реакторов (3 м и более).
Грубое
106
Наличие защиты масла от соприкосновения с воздухом в расширителе трансформатора и реактора, а также в баке или расширителе устройства регулирования напряжения под нагрузкой.
Грубое
107
Наличие устройств в трансформаторе и реакторе, предотвращающих увлажнение масла и постоянно находящихся в работе, независимо от режима работы трансформатора или реактора.
Значительное
108
Соблюдение требования о осуществлении эксплуатации трансформаторов мощностью 1000 кВА и более с системой непрерывной регенерации масла в термосифонных и адсорбных фильтрах.
Значительное
109
Наличие защиты масла маслонаполненных вводов негерметичного исполнения от окисления и увлажнения.
Значительное
110
Наличие устройства охлаждения автоматического включения (или отключения), одновременно с включением (или отключением) трансформатора или реактора, на трансформаторах и реакторах с системами масляного охлаждения, направленной циркуляцией масла в обмотках и принудительной циркуляцией - через водоохладитель.
Значительное
111
Наличие у трансформаторов и реакторов с принудительной циркуляцией масла системы сигнализации о прекращении циркуляции масла, охлаждающей воды и работы вентиляторов обдува охладителей.
Грубое
112
Наличие автоматического включения электродвигателя вентиляторов при температуре масла +55 оС или токе, равному номинальному, независимо от температуры масла на трансформаторах с системой охлаждения дутья.
Грубое
113
Соблюдение требования о нахождении устройства регулирования под нагрузкой в работе в автоматическом режиме.
Грубое
114
Соблюдение требования о выполнении работы, связанной с выемкой активной части из бака трансформатора и реактора или поднятием колокола, по специально разработанному для местных условий проекту производства работ с учетом действующих руководящих технических материалов, требований завода-изготовителя и в соответствии с требованиями, установленными законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.
Значительное

115
Балансында май толтырулы жабдығы бар тұтынушы неғұрлым сыйымды аппарат көлемінің 110%-дан кем емес оқшауламалы майдың төмендемейтін қорының болуы.
Елеулі
116
Трансформаторлар мен реакторларды сынау актілері мен хаттамаларының болуы.
Өрескел
117
Тұтынушының аумағынан тыс орналасқан әрбір трансформаторлық 10/0,4 немесе 6/0,4 кВ кіші станциясында оның атауы, иесінің мекенжайы мен телефонының болуы.
Болмашы
118
Жабық тарату құрылғыларының үй-жай ішіндегі ауа температурасын жазғы уақытта 40оС-тан аспайтын деңгейде ұстау.
Елеулі
119
Компрессорлық станция үй-жайында ауа температурасын 10-35оС шегінде ұстау.
Елеулі
120
Элегазды жиынтық тарату құрылғыларының үй-жайында ауа температурасын 10–40оС шегінде ұстау.
Елеулі
121
Жабық, ашық және жиынтықты таратушы құрылғыларда жарамды жарақтандыру құралдарының болуы.
Елеулі
122
Шығатын екі есікті таратушы кұрылғылардың дәліздерінде және өтпелі үңгіржолдардағы жарықтандыруды екі жақты басқарудың болуы.
Елеулі
123
Олар арналған операцияны көрсететін барлық кілттерде, түймелерде және басқару реттегіштерінде ("қосу", "өшіру", "жою", "қосу" және т.б.)жазулардың болуы.
Өрескел
124
Сигналдың сипатын көрсететін сигналдық шамдарда ("қосулы", "өшірулі", "қызып кету" және т.б.)жазулардың болуы.
Өрескел
125
Ажыратқыштарда және олардың жетектерінде ажыратылған және қосылған жағдайдың механикалық көрсеткіштерінің болуы
Өрескел
126
Ажыратқыштардың, жерге тұйықтаушы пышақтардың, бөлгіштердің, қысқа тұйықтағыштардың, сондай-ақ аппараттардан қабырғамен бөлінген басқа да жабдықтың жетектерінде өшірілген және токқа қосылған жағдайларын көрсететін сілтеменің болуы.
Өрескел
127
Қоршаулары болмайтын ажыратқыштар, бөлгіштер, қысқа тұйықтағыштар, жерге тұйықтаушы пышақтардың барлық жетектерінде бекітуші тетіктің болуы.
Өрескел
128
Серіппелі жетекті ажыратқыштармен жабдықталған таратқыш құрылғылар серіппелі механизмді қосуға арналған тетіктердің болуы.
Елеулі
129
Таратушы құрылғыларға қызмет көрсетуші персоналда қалыпты және авариялық жағдайда электр жабдығы жұмысының рұқсат етілетін режимдері бойынша құжаттамалардың болуы.
Елеулі
130
Кезекші персоналда таратушы құрылғыларға пайдаланылатын калибрленген балқығыш ендірмелердің 1000 В-ға дейін және одан да жоғары барлық типтер қорының болуы.
Елеулі
131
Таратушы құрылғылардың механикалықтан басқа барлық бұғаттаушы құрылғыларында пломбаның болуы.
Елеулі
132
Кернеуі 1000 В-дан жоғары таратушы құрылғыларда тұрақты жерге тұйықтау пышақтарының болуы.
Өрескел

115
Наличие неснижаемого запаса изоляционного масла не менее 110% от объема наиболее вместимого маслонаполненного оборудования, имеющегося на балансе потребителя.
Значительное
116
Наличие актов или протоколов испытаний трансформаторов и реакторов.
Грубое
117
Наличие наименования, адреса и телефона владельца на каждой трансформаторной подстанций 10/0,4 или 6/0,4 кВ, находящееся за территорией потребителя.
Незначительное
118
Соблюдение требования о поддрежании температуры воздуха внутри помещения закрытых распределительных устройств в летнее время на уровне не более 40оС.
Значительное
119
Соблюдение требования о поддрежании температуры воздуха в помещении компрессорной станции в пределах 10-35оС.
Значительное
120
Соблюдение требования о поддержании температуры воздуха в помещении элегазовых комплектных распределительных устройств - в пределах 10-40оС.
Значительное
121
Наличие исправных приборов освещения в закрытых, открытых и комплектных распределительных устройствах.
Значительное
122
Наличие двухстороннего управления освещением в коридорах распределительных устройств, имеющих два выхода и в проходных туннелях.
Значительное
123
Наличие надписей на всех ключах, кнопках и регуляторах управления, указывающие операцию для которой они предназначены ("Включить", "Отключить", "Убавить", "Прибавить" и др.).
Грубое
124
Наличие надписи на сигнальных лампах, указывающие характер сигнала ("Включен", "Отключен", "Перегрев" и др.).
Грубое
125
Наличие механических указателей отключенного и включенного положения на выключателях и их приводах.
Грубое
126
Наличие указателей отключенного и включенного положения на приводах разъединителей, заземляющих ножей, отделителей, короткозамыкателей и другого оборудования, отделенного от аппаратов стенкой.
Грубое
127
Наличие запирающих приспособлений на приводах, разъединителях, отделителях, короткозамыкателях, заземляющих ножах, не имеющих ограждений.
Грубое
128
Наличие приспособления для завода пружинного механизма в распределительных устройствах, оборудованных выключателями с пружинными приводами.
Значительное
129
Наличие у персонала, обслуживающего распределительные устройства, документации по допустимым режимам работы электрооборудования в нормальных и аварийных условиях.
Значительное
130
Наличие у дежурного персонала запаса калиброванных плавких вставок всех типов до и выше 1000 В, которые эксплуатируются в распределительном устройстве.
Значительное
131
Наличие пломбировки на всех блокировочных устройствах распределительного устройства, за исключением механических.
Значительное
132
Наличие стационарных заземляющих ножей в распределительных устройствах напряжением выше 1000 В.
Грубое

133
Жерге тұйықтау пышақтары жетектерінің тұтқаларында қызыл түсті, ал жерге тұйықтау пышақтары жетектерінде қара бояу болуы.
Елеулі
134
Қондырғылардың сыртқы және ішкі есіктерінде, жабық таратушы құрылғылар камераларының, ішкі қабырғаларында, ашық таратушы құрылғылардың жабдығында құрамаларда, сондай-ақ қалқанды бөліктердің беткі және артқы жақтарында жалғамаларды тағайындау және олардың диспетчерлік атауын көрсетуші жазулардың болуы.
Өрескел
135
Таратушы құрылғылар есіктерінде ескертуші плакаттар мен белгіленген үлгідегі белгілердің болуы.
Елеулі
136
Сақтандырғыш қалқандарда және (немесе) жалғамалардың сақтандырғыштарында балқымалы ендірмелердің нақты тогын көрсететін жазулардың болуы.
Елеулі
137
Таратушы құрылғыларда:
1) тасымалды жерге тұйықтаудың жеткілікті мөлшері;
2) қорғаушы құралдары және жазатайым оқиғалардан зардап шеккендерге бастапқы медициналық көмек көрсету бойынша құралдары;
3) өрт сөндірудің мемлекеттік қадағалау органдарымен келісілген жергілікті нұсқаулықтарға сәйкес өртке қарсы құралдар мен саймандар болуы.
Өрескел

133
Наличие окраски красного цвета на рукоятки приводов заземляющих ножей и черного на приводах заземляющих ножей.
Значительное
134
Наличие надписей на дверях наружной и внутренней установки, на внутренних стенках камер закрытых распределительных устройств, на оборудовании открытых распределительных устройств, на сборках, на лицевой и оборотной сторонах панелей щитов, указывающих их назначение и диспетчерское наименование.
Грубое
135
Наличие на дверях распределительных устройств предупреждающих плакатов и знаков установленного образца.
Значительное
136
Наличие надписи на предохранительных щитках и (или) на предохранителях присоединений, указывающей номинальный ток плавкой вставки.
Значительное
137
Наличие в распределительных устройствах:
1) достаточного количества переносных заземлений;
2) средств защиты и средств по оказанию первой медицинской помощи пострадавшим от несчастных случаев;
3) противопожарных средств и инвентаря, в соответствии с местными инструкциями, согласованными с органами государственного пожарного надзора.
Грубое

138
Релелік қорғау және автоматика, байланыс және телемеханика, басқару, тарату, ауа ажыратқыштарының аппаратурасы бар шкафтарда, сондай-ақ ауа температурасы рұқсат етілген мәннен төмен орнатылған май ажыратқыштардың, бөлгіштердің, қысқа тұйықтағыштардың, ажыратқыштардың қозғалтқыш жетектерінің шкафтарында автоматты қосылатын және ажыратылатын электр жылыту құрылғыларының болуы.
Елеулі
139
Сыртқы ауаның теріс температуралары кезінде мұз еру үшін қажетті уақытқа ылғалды алып тастау кезінде қосылатын ауа жинағыштардың түбін және түсіру вентильін электрмен жылыту және жылыту құрылғысының болуы.
Елеулі
140
Әуе ажыратқыштар резервуарларының ішкі беттерінде тоттануға қарсы жабынның болуы.
Елеулі
141
Әрбір әуе ажыратқышының тарату шкафтарында немесе әрбір аппараттың жетегін қоректендіретін ауа өткізгішінде орнатылған, ауа ажыратқыштарында және басқа коммутациялық аппараттардың жетектерінде пайдаланылатын сығылған ауаны тазалайтын сүзгілердің болуы.
Елеулі

138
Наличие устройств электроподогрева с автоматическим включением и отключением в шкафах с аппаратурой устройств релейной защиты и автоматики, связи и телемеханики, управления, распределительных, воздушных выключателей, а также в шкафах приводов масляных выключателей, отделителей, короткозамыкателей, двигательных приводов разъединителей, установленных распределительных устройств, в которых температура воздуха ниже допустимого значения.
Значительное
139
Наличие устройства электроподогрева и утепления днища воздухосборников и спускного вентиля, включаемые при удалении влаги на время, необходимое для таяния льда при отрицательных температурах наружного воздуха.
Значительное
140
Наличие антикоррозийного покрытия на внутренних поверхностях резервуаров воздушных выключателей.
Значительное
141
Наличие фильтров, установленных в распределительных шкафах каждого воздушного выключателя или на воздухопроводе, питающем привод каждого аппарата, очищающие сжатый воздух, используемый в воздушных выключателях и приводах других коммутационных аппаратов.
Значительное

142
Май ажыратқыштарды күрделі жөндеуді жөндеуаралық кезеңінде жетекті ажыратқыштың сипаттамаларын бақылау 6-8 жылда 1 рет орындау.
Өрескел
143
Жүктеменің ажыратқыштарын, жерге тұйықтау пышақтарын күрделі жөндеуі бар ажыратқыштарды 4-8 жылда 1 рет (конструкциялық ерекшеліктеріне байланысты) орындау.
Өрескел
144
Ауа ажыратқыштарын күрделі жөндеуді 4-6 жылда 1 рет орындау.
Өрескел
145
Элегаздық жиынтық таратушы құрылғыларды күрделі жөндеуді 10-12 жылда 1 рет орындау.
Өрескел

142
Соблюдение требования о выполнении капитального ремонта масляных выключателей - 1 раз в 6-8 лет, при контроле характеристик выключателя с приводом в межремонтный период.
Грубое
143
Соблюдение требования о выполнении капитального ремонта выключателей нагрузки, разъединителей и заземляющих ножей - 1 раз в 4-8 лет (в зависимости от конструктивных особенностей).
Грубое
144
Соблюдение требования о выполнении капитального ремонта воздушных выключателей - 1 раз в 4-6 лет.
Грубое
145
Соблюдение требования о выполнении капитального ремонта элегазовых комплектных распределительных устройств - 1 раз в 10-12 лет.
Грубое

146
Элегаздық және вакуумдық айырғыштарды күрделі жөндеуді 10 жылда бір рет орындау.
Өрескел
147
Ток сымдарды күрделі жөндеуді 8 жылда 1 рет орындау.
Өрескел
148
Ашық пышақ және олардың жетектерін қысқа тұйықтағыштар бөлгіштерінің күрделі жөндеуді 2-3 жылда бір рет орындау.
Өрескел
149
Кернеуі 1000 В-тан жоғары ток жүретін сымдарды пайдалануға қабылдау кезінде мынадай құжаттамалардың:
1) трассаның әртүрлі коммуникациялармен қиысатын орындарын көрсететін атқарушы сызбасы;

146
Соблюдение требования о выполнении капитального ремонта элегазовых и вакуумных выключателей - 1 раз в 10 лет.
Грубое
147
Соблюдение требования о выполнении капитального ремонта токопроводов - 1 раз в 8 лет.
Грубое
148
Соблюдение требования о выполнении капитального ремонта отделителей короткозамыкателей с открытым ножом и их приводов - 1 раз в 2-3 года.
Грубое
149
Наличие следующих документов при приемке в эксплуатацию токопроводов напряжением выше 1000 В:
1) исполнительного чертежа трассы с указанием мест пересечений с различными коммуникациями;

2) ток өтетін сымдардың коммуникациялармен қиысатын орындардағы пішінінің сызбасы;
3) жобадан ауытқу тізбесі;
4) фазалау хаттамасы;
5) иілмелі ток сымдар үшін созылмалы қысқыштарды құрастырып жинауға жасалатын акт;
6) сынау хаттамасы;
7) дайындалған персоналдың болуын растайтын құжаттар;
8) қажетті атқарушы схемалар;
9) әзірленген және бекітілген нұсқаулықтар, болуы.
Өрескел
150
Жаңадан салынған (реконструкцияланған) электр берудің әуе желілерін энергия өндіруші немесе энергия беруші ұйымдардың рұқсатымен электр желісіне қосу.
Өрескел

2) чертежа профиля токопроводов, в местах пересечений с коммуникациями;
3) перечня отступлений от проекта;
4) протокола фазировки;
5) акта на монтаж натяжных зажимов для гибких токопроводов;
6) протоколов испытаний;
7) документов, подтверждающих наличие подготовленного персонала;
8) необходимых исполнительных схем;
9) разработанных и утвержденных инструкции.
Грубое
150
Соблюдение требования о производстве присоединения вновь сооружаемой (реконструированной) воздушной линии электропередачи к электрической сети энергопроизводящей или энергопередающей организацией с разрешения этой организации.
Грубое

151
Темір-бетон және металл тіректерде 10 жылда кемінде 1 рет, ағаш бөлшектері бар тіректерде 5 жылда кемінде 1 рет электр берілісінің әуе желілерін күрделі жөндеуді орындау.
Өрескел
152
Тұтынушының электр қондырғыларына жауапты адам бекіткен ток сымдарын кезеңді қарап шығу графигінің болуы.
Елеулі
153
Электр берудің әуе желілерінің қорғалатын аймағында сымдарға жақындауға қатер төнгізетін немесе құлап кету қаупі болатын бөгде заттар, маяланған шөп, қатарлап жиылған ағаш материалдары және өсіп тұрған ағаштар, қоймаланған жанар-жағармай материалдарының, далада от жағудың болмауы.
Өрескел
154
Электр берудің әуе желілерін және ток сымдарының тіректерінің жай-күйі олардың бір жағына қисайып кетуі немесе топырақта жылжуы, ағаш тіректердің көрінетін тұстарының шіруі, ағаш бөлшектердің күюі және жарықшақтануы, металл тіректерде құрсаулардың, дәнекерленген жіктері тұтастығының, бұрандалы және тойтармалы жалғамаларының бұзылуы, құйматас тіректерінің сызаттанып бүлінбеуі, металл элементтерінің болмауы, металды тот басуымен басқа да бөгде заттарды болдырмау.
Өрескел
155
Электр беру әуе желілерінің оқшаулағыштарында жылтыр фарфорлы оқшаулағыштар соғылмаған, сызаттанбаған, ластанбаған, істікке немесе ілгіштегі істікті оқшаулағыштардың дұрыс орнатылған, қорғаушы мүйізшелердің бүлінбеуі тиіс.
Өрескел
156
Әуе электр беру желілерінің арматураларында сызат, бөлшектердің қажалып тозбауы немесе пішіні өзгермеуі тиіс.
Өрескел
157
Әуе электр беру желілерін және ток сымдарында жер үстіндегі немесе тіректердегі жермен қосқышты төмен түсіргіштердің бүлінбеуі немесе үзіліп қалмауы, жерге тұйықтаудың төмен түсіргішімен немесе тірекке жалғайтын найзағайдан қорғаушы темір арқан бұрандасы түйіспелерінің бұзылмауы, жермен қосқыш құрылғы элементтерін тот басып бүлінбеуі тиіс.
Өрескел
158
Профилактикалық тексерулер мен өлшеулер процесіндегі электр берудің әуе желілерін және ток сымдарын қарап шығу кезінде табылған олқылықтар туралы пайдалану құжаттамасында (ақаулар журналында немесе ведомосында) белгілердің болуы.
Елеулі
159
Электр берудің әуе желілеріне техникалық қызмет көрсету және оларды жөндеуге арналған арнаулы машиналар, механизмдер, көлік құралдары, такелаждар, жабдықтар, аспаптар, құрылғылардың болуы.
Елеулі
160
Электр берудің әуе желілеріндегі жұмысты атқаратын бригадаларда тұтынушының басшы қызметкерлері және диспетчерлік пунктпен байланыс жасайтын құралдардың болуы.
Елеулі
161
Электр берілісінің әуе желілері мен ток сымдарының тіректері мен басқа элементтерінің конструктивтік өзгерістерін, сондай-ақ техникалық құжаттама (негіздеме) болған кезде және тұтынушының электр қондырғыларына жауапты адамның жазбаша рұқсатымен тіректерді топыраққа бекіту тәсілдерін орындау.
Өрескел

151
Соблюдение требования о выполнении капитального ремонта воздушных линий электропередачи на железобетонных и металлических опорах не реже 1 раза в 10 лет, на опорах с деревянными деталями не реже 1 раза в 5 лет.
Грубое
152
Наличие графика периодических осмотров токопроводов, утвержденного ответственным за электроустановками потребителя.
Значительное
153
Отсутствие в охранной зоне воздушных линий электропередачи сторонних предметов строений, стогов сена, штабелей леса, деревьев, угрожающих падением или опасным приближением к проводам, складированных горючих материалов, разведенных костров.
Грубое
154
Соблюдение требования о недопущении наклона опор воздушных линий электропередачи или их смещения в грунте, видимого загнивания деревянных опор, обгорания и расщепления деревянных деталей, нарушения целостности бандажей, сварных швов, болтовых и заклепочных соединений на металлических опорах, отрывов металлических элементов, коррозии металла, трещин и повреждений железобетонных опор, посторонних предметов на опорах.
Грубое
155
Отсутствие ожогов, трещин, загрязненности глазури, неправильной насадки штыревых изоляторов на штыри или крюки, повреждения защитных рогов на изоляторах воздушных линий электропередачи.
Грубое
156
Отсутствие трещин, перетирании или деформации деталей арматуры воздушных линий электропередачи.
Грубое
157
Отсутствие повреждений или обрывов заземляющих спусков на опорах и у земли, нарушения контактов в болтовых соединениях молниезащитного троса с заземляющим спуском или телом опоры, разрушения коррозией элементов заземляющего устройства воздушных линий электропередачи.
Грубое
158
Наличие отметки в эксплуатационной документации (журнале или ведомости дефектов) о неисправностях, обнаруженных при осмотре воздушных линий электропередачи и токопроводов, в процессе профилактических проверок и измерений.
Значительное
159
Наличие специальных машин, механизмов, транспортных средств, такелажа, оснастки, инструментов и приспособлений для технического обслуживания и ремонта воздушных линий электропередачи.
Значительное
160
Наличие средств связи с руководящими работниками потребителя и диспетчерским пунктом у бригад, выполняющих работы на воздушных линиях электропередачи.
Значительное
161
Соблюдение требования о выполнении конструктивных изменений опоры и других элементов воздушных линий электропередачи и токопроводов, а также способов закрепления опор в грунте при наличии технической документации (обоснования) и с письменного разрешения ответственного за электроустановками потребителя.
Грубое

162
Электр берудің әуе желілері трассасында ағаштар мен шоғырлы талшыбықтардың болмауы.
Өрескел
163
Мырышталмаған металл тіректерді және темір құйматасты, ағаш тіректердің металл элементтерін, сондай-ақ болат арқандар мен тартылған сымдардың тот баспайтын қаптамасын қалпына келтіру үшін тұтынушының электр қондырғыларына жауапты адамның өкімінің бойынша қалпына келтіріледі.
Елеулі
164
Құстардың гирляндалардың үстіне қонуын болдырмайтын немесе оларды құстармен оқшаулаудың қарқынды ластанған аймақтарында және олардың жаппай ұя салатын жерлерде үркітетін құрылғылардың болуы.
Елеулі
165
Электр берудің әуе желілерін пайдалану кезінде қолданысты әуе желілердің басқа әуе желілерімен қиысатын аралықтарында әрбір сым немесе темір арқанда бір ғана жалғаманың болуы.
Өрескел
166
Электр берудің әуе желілерін пайдалану кезінде байланыс және сигнализация желілерімен, сондай-ақ, радиохабарларын тарататын тораптардың желілерімен қиысатын аралықтарға жалғаудың болмауы.
Өрескел

162
Отсутствие кустарников и деревьев по трассам воздушных линий электропередачи.
Грубое
163
Соблюдение требования о восстановлении антикоррозионного покрытия неоцинкованных металлических опор и металлических элементов железобетонных и деревянных опор, а также стальных тросов и оттяжек проводов восстанавливается по распоряжению ответственного за электроустановками потребителя.
Значительное
164
Наличие устройств исключающих посадку птиц над гирляндами или отпугивающие их в зонах интенсивного загрязнения изоляции птицами и мест их массового гнездования.
Значительное
165
Наличие не более одного соединения в пролетах пересечения действующей воздушной линии с другими воздушными линиями и на каждом проводе или тросе, проходящему сверху воздушной линии.
Грубое
166
Отсутствие соединения в пролетах пересечения воздушных линий электропередачи с линиями связи, сигнализации и линиями радиотрансляционных сетей.
Грубое

167
Кернеуі 1000 В-тан жоғары, мұз басқан электр берудің әуе желілерін оларды электр тогымен ерітуді жүзеге асыру үшін қажетті құрылғының болуы.
Елеулі
168
Электр берудің әуе желілерін пайдаланатын тұтынушы әуе желілердегі мұзды еріту жүргізілетін электр берудің әуе желілері, мұздың қалыңдауы және еріту үрдісін автоматты бақылау және сигнализация құрылғылары, сонымен бірге, қысқартушы коммутациялық аппараттардың болуы.
Елеулі

167
Наличие устройства по плавки гололеда электрическим током, на воздушных линиях электропередачи напряжением выше 1000 В, подверженных интенсивному гололедообразованию.
Значительное
168
Наличие устройств автоматического контроля и сигнализации гололедообразования, процесса плавки и заворачивающих коммутационных аппаратов на воздушных линиях электропередачи на которых производится плавка гололеда.
Значительное

169
Электр берудің әуе желілері тас жолдар мен және сыртқы көлемі шағын жүктер мен крандардың жылжуы мүмкін теміржол жолдарымен әуе желілердің қиылысатын жерлердегі үлкен көлемді қақпалармен қиылыстарда орнатылған үлкен көлемді белгілердің болуы.
Өрескел
170
Кернеуі 110-220 кВ электр берудің әуе желілерінің бүлінген тұсын, сонымен қатар, 6-35 кВ әуе желілеріндегі фазааралық тұйықталу орындарын қашықтан анықтау үшін арнайы құралдардың болуы.
Елеулі

169
Наличие исправных габаритных знаков, установленных на пересечениях воздушных линий электропередачи с шоссейными дорогами и габаритных ворот в местах пересечения воздушных линий с железнодорожными путями, по которым возможно передвижение негабаритных грузов и кранов.
Грубое
170
Наличие специальных приборов, для дистанционного определения мест повреждений воздушных линий электропередач напряжением 110-220 кВ, а также мест междуфазных замыканий на воздушных линиях 6-35 кВ.
Значительное

171
Электр берудің әуе желілерінде апатты зақымдалуды уақытылы жою үшін қажетті апаттық материалдар мен бөлшектер қорының болуы.
Өрескел
172
Жер пайдаланушылардың келісімі бойынша ауыл шаруашылығы алқаптары бойынша өтетін электр берудің әуе желілерін жоспарлы жөндеу және қайта жаңарту.
Өрескел
173
Электр беру әуе желілерінің тіректерінде және басқа мақсаттағы желілерде сымдарды бірлесіп ілу кезінде, осы желілер тиесілі тұтынушылармен келісілген мерзімде және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде осы тұтынушыларды хабардар ете отырып, әуе желілерін жоспарлы жөндеуді орындау.
Өрескел

171
Наличие аварийного запаса материалов и деталей для своевременной ликвидации аварийных повреждений на воздушных линиях электропередачи.
Грубое
172
Соблюдение требования о проведении планового ремонта и реконструкции воздушных линий электропередач, проходящих по сельскохозяйственным угодьям, по согласованию с землепользователями.
Грубое
173
Соблюдение требования о выполнении плановых ремонтов воздушных линий, при совместной подвеске проводов на опорах воздушных линий электропередач и линии другого назначения, в сроки, согласованные с потребителями, которым принадлежат данные линий и с уведомлением этих потребителей при проведении ремонтных работ.
Грубое

174
Кернеуі 1000 В жоғары электр берудің кабельдік желілерін пайдалануға қабылдау кезінде мынадай техникалық құжаттамалардың болуы:
1) барлық келісімдері бар кабельдік желілердің түзетілген жобасы. 110 кВ және одан жоғары кернеудегі кабельдік желілерге арналған жоба кәбелдерді дайындаушы зауытпен және пайдаланушы ұйымдармен келісіледі;
2) трассаның аталған ауданындағы коммуникацияның дамуына байланысты 1:200 немесе 1:500 масштабында орындалған жалғамалы муфталар қойылатын орындарын көрсетілген трассаның атқарушы сызбасы;
3) 20 кВ және жоғары кернеудегі кабельдік желілерге арналған және 6-10 кВ кернеудегі кабельдік желілердің айрықша күрделі трассаларына арналған жолдар және басқа да коммуникациялармен қиылысатын жерлердегі кабельдік желілер пішінінің сызбасы;
4) кәбелдердің барлық жерасты коммуникацияларымен қиылысатын және жақын жатқан тұстары көрсетілген құрылыс және жасырын жұмыстардың актілері;
5) ор, блок, құбыр, арналар, туннелдер мен монтаждаудағы коллекторларды қабылдау актілері;
6) кәбелдердің зауыттық паспорты және тиісті сертификаттары;
7) мойындықтағы кәбелдердің жай-күйі актілері және қажет болған жағдайда үлгілерін бөлшектеу және қарап шығу хаттамалары;
8) кәбел журналы;
9) төмен температура кезінде мойындықтағы төсем алдында кәбелдерді қыздыру хаттамасы;
10) кабельдік муфталарды монтаждау актілері;
11) оқшаулау кедергісін өлшеу нәтижелері туралы құжаттар;
12) жоғары кернеулі кабельдік желілерді салғаннан кейін оқшаулауды сынау хаттамалары (кернеуі 1000 В жоғары кабельдік желілерге арналған);
13) кабельдік муфталарды монтаждауға арналған актілер;
14) арналар мен орларға салынған кабельдерді топырақпен жабар алдында қарап шығу актілері;
15) кабельдік желілерді электрохимиялық тот басудан қорғау бойынша құрылғыларын монтаждауға арналған актілер, сондай-ақ бірге, ток басу сынауларының нәтижелері туралы құжаттар;
16) өрт сөндіру және өрт сигнализацияларының тұрақты автоматты қондырғыларын тексеру және сынау актісі;
17) кабельдік желіні пайдалануға тапсыру-қабылдау актісі.
Өрескел
175
Кернеуі 1000 В жоғары электр берудің кабельдік желілерін пайдалануға қабылдау кезінде мынадай техникалық құжаттамалардың болуы:
1) 110-220 кВ кернеудегі төменгі қысымды май толтырылған кәбелдер үшін қосымша қосылу аппаратура мен кәбелдердің атқарушы биіктіктегі белгілері;
2) желінің барлық элементтерінен майды (сұйықты) сынау нәтижелері; қысымы жоғары май толтырылған кәбелдер үшін қосымша қосылу агрегаттарын сынау және жүргізіп көру нәтижелері; қысым сигнализациясы жүйелерін тексеру нәтижелері туралы құжаттар;

174
Наличие следующей оформленной технической документации при приемке в эксплуатацию кабельной линии электропередачи напряжением выше 1000 В:
1) скорректированного проекта кабельной линии со всеми согласованиями. Для кабельной линии на напряжение 110 кВ и выше, проект согласовывается с заводом-изготовителем кабелей и эксплуатирующей организацией;
2) исполнительного чертежа трассы, с указанием мест установки соединительных муфт, выполненный в масштабе 1:200 или 1:500, в зависимости от развития коммуникаций в данном районе трассы;
3) чертежа профиля кабельной линии в местах пересечения с дорогами и другими коммуникациями для кабельной линии на напряжение 20 кВ и выше и для особо сложных трасс кабельной линии на напряжение 6 и 10 кВ;
4) актов строительных и скрытых работ, с указанием пересечений и сближений кабелей со всеми подземными коммуникациями;
5) актов приемки траншей, блоков, труб, каналов, туннелей и коллекторов под монтаж;
6) сертификатов соответствия и заводских паспортов кабелей;
7) актов состояния кабелей на барабанах и, в случае необходимости, протоколов разборки и осмотра образцов;
8) кабельного журнала;
9) протокола прогрева кабелей на барабанах перед прокладкой при низких температурах;
10) актов на монтаж кабельных муфт;
11) документов о результатах измерения сопротивления изоляции;
12) протоколов испытаний изоляции кабельной линии повышенным напряжением, после прокладки (для кабельной линии напряжением выше 1000 В);
13) актов на монтаж кабельных муфт;
14) актов осмотра кабелей, проложенных в траншеях и каналах перед закрытием;
15) актов на монтаж устройств по защите кабельной линии от электрохимической коррозии, а также документы о результатах коррозионных испытаний;
16) акта проверки и испытания автоматических стационарных установок пожаротушения и пожарной сигнализации;
17) акта сдачи-приемки кабельной линии в эксплуатацию.
Грубое
175
Наличие при приемке в эксплуатацию кабельной линии напряжением 110 кВ и выше следующей документаций:
1) исполнительных высотных отметок кабеля и подпитывающей аппаратуры для маслонаполненных кабелей низкого давления на напряжение 110-220 кВ;
2) документов о результатах испытаний масла (жидкости) из всех элементов линий; результатах пропиточных испытаний; результатах опробования и испытаний подпитывающих агрегатов для маслонаполненных кабелей высокого давления; результатах проверки систем сигнализации давления;

3) салу кезінде кәбелдің тартылуын күшейту туралы актілер;
4) кәбелдерді салған соң жоғарылатылған электр кернеуімен қорғаныштық жабындарды сынау туралы актілер;
5) кәбелдер, муфталар және қосымша қосылу аппаратурасының зауыттық сынау сертификаттары мен хаттамалары;
6) шеткі муфталарды автоматты қыздыру құрылғыларын сынау нәтижелері туралы құжаттар;
7) қысымы төмен май толтырылған кабельдер мен кернеуі 110 кВ пластмассалы оқшауланған кәбелдердің әрбір фазасын ток жүретін талсымдар және қалқалары (экрандары) бойынша токты өлшеу нәтижелері; кәбелдердің сыйымдылығын өлшеу нәтижелері туралы хаттама;

3) актов об усилиях тяжения кабеля при прокладке;
4) актов об испытаниях защитных покровов повышенным электрическим напряжением после прокладки;
5) сертификатов и протоколы заводских испытаний кабелей, муфт и подпитывающей аппаратуры;
6) документов о результатах испытаний устройств автоматического подогрева концевых муфт;
7) протоколов о результатах измерения тока по токопроводящим жилам и оболочкам (экранам) каждой фазы маслонаполненных кабелей низкого давления и кабелей с пластмассовой изоляцией на напряжение 110 кВ; результатах измерения емкости кабелей;

8) құдықтар мен шеткі муфталарды жермен қосу кедергілерін өлшеу нәтижелері туралы хаттама.
Өрескел
176
Инженерлік-техникалық персонал 6 айда кемінде 1 рет жүргізетін кабельдік желіні тексеру кезінде анықталған ақаулар мен ақаулар журналында ақаулар туралы мәліметтердің болуы.
Елеулі
177
Кабельдік құрылыстарда қандай да бір материалдарды сақтауға жол бермеу.
Өрескел
178
Су тиетін кабельдік құрылыстарда топырақ және жаңбыр суларын бұрып жіберуге арналған құралдардың болуы.
Өрескел

8) протоколов о результатах измерения сопротивления заземления колодцев и концевых муфт.
Грубое
176
Наличие сведений о неисправностях в журнале дефектов и неполадок, обнаруженных при осмотрах кабельной линии, проводимые инженерно-техническим персоналом не реже 1 раза в 6 месяцев.
Значительное
177
Соблюдение требования о недопущении хранения в кабельных сооружениях каких-либо материалов.
Грубое
178
Наличие средств для отвода почвенных и ливневых вод в кабельных сооружениях, в которые попадает вода.
Грубое

179
Иелігінде кабельдік электр беру желілері бар кәсіпорынның кабельдік трассалар өтетін аудан тұрғындары мен ұйымдарға осы трассаларға жақын жерде жер жұмыстарын жүргізу тәртібі туралы мерзімді хабарлауды жүзеге асыруы.
Елеулі
180
Кернеуі 110-220 кВ кабельдік желілерге сынау жүргізу үшін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның жазбаша рұқсатының болуы.
Өрескел
181
Электр қозғалтқыштарында және олар қозғалысқа келтіретін механизмдерде айналу бағытын көрсететін нұсқардың болуы.
Елеулі
182
Электр қозғалтқыштары мен іске қосып реттеуші құрылғыларда солар кіретін агрегат пен механизмнің атауы көрсетілетін жазулардыңболуы.
Елеулі
183
Сақтандырғыштардың балқығыш ендірмелерінде сақтандырғыштарды калибрлеуге тиісті жабдығы мен құқығы бар дайындаушы зауытта немесе тұтынушының бөлімшелерінде енгізілген ендірменің номиналды тогы көрсетілген калибрлеу мен таңбаның болуы.
Елеулі
184
Калибрленбеген ендірмелерді қолдануға жол бермеу.
Өрескел
185
Кернеуі 1000 В дейінгі электр қозғалтқыштарын қорғау үшін үш полюсті автоматты ажыратқыштарды қолдану.
Елеулі
186
Статордың тез қызып кететін болаттары мен ротор орамалары сумен салқындатылатын, сондай-ақ, сулы ауа салқындатқышы ішіне қойылған электр қозғалтқыштары корпуста судың пайда болғаны туралы сигналды белгі беретін құрылғылардың болуы.
Елеулі
187
Мойынтіректерді мәжбүрлеп майлағышы бар электр қозғалтқыштарында мойынтіректер сыналары температурасының жоғарылауы немесе май келуінің тоқтауы кезінде сигнал беруге әсер етуші және электр қозғалтқышты өшіретін қорғаудың болуы.
Елеулі
188
Электр қозғалтқыштарының топтық құрамалары мен қалқандарында кернеудің бар екендігін бақылайтын вольтметрлердің болуы.
Елеулі
189
Технологиялық процесі статор тогы бойынша реттелетін механизмдердің электр қозғалтқыштары, сондай-ақ технологиялық асқын жүктемелерге тап болатын механизм жүргізілетін қалқанда немесе оның бөліктерінде орнатылған амперметрлердің болуы.
Елеулі
190
Амперметр шкаласында статор (ротор) тогының ұзақ ұйғарынды немесе көрсетілген мәніне сәйкес келетін қызыл сызықтың болуы.
Өрескел
191
Кіші станциялардың, электр желілері мен электр қондырғыларының күштік электр жабдықтарын қысқа тұйықталудан және қысқа тұйықталудан қалыпты режимдердің бұзылуынан және қалыпты режимдердің бұзылуынан қорғайтын релелік қорғаныс құрылғыларының, Автоматты ажыратқыштардың немесе сақтандырғыштардың және электр автоматикасы мен телемеханика құрылғыларының болуы
Өрескел
192
Релелік қорғау, автоматика және телемеханика құрылғыларына қызмет көрсету жөніндегі жұмыстарды жүргізуге рұқсаты жоқ мамандандырылған ұйымдарды тартуға жол бермеу.
Өрескел

179
Соблюдение требования о осуществлении предприятием, в ведении которого находятся кабельные линии электропередачи периодического оповещения организаций и население района, где проходят кабельные трассы, о порядке производства земляных работ вблизи этих трасс.
Значительное
180
Соблюдение требования о проведении испытания кабельной линии напряжением 110-220 кВ с разрешения энергопередающей (энергопроизводящей) организации.
Грубое
181
Наличие стрелок на электродвигателях и приводимых ими механизмах, указывающих направление вращения.
Значительное
182
Наличие на электродвигателях и пускорегулирующих устройствах, надписи с наименованием агрегата и механизма, к которому они относятся.
Значительное
183
Наличие на плавких вставках предохранителей калибровки и клейма с указанием номинального тока вставки, нанесенного на заводе-изготовителе или в подразделении потребителя, имеющего соответствующее оборудование и право на калибровку предохранителей.
Значительное
184
Недопущение применения некалиброванных вставок.
Грубое
185
Соблюдение требования о применении трехполюсных автоматических выключателей для защиты электродвигателей напряжением до 1000 В.
Значительное
186
Наличие устройства сигнализирующим о появлении воды в корпусе на электродвигателях с водяным охлаждением активной стали статора и обмотки ротора, а также со встроенными водяными воздухоохладителями.
Значительное
187
Наличие защиты на электродвигателях имеющих принудительную смазку подшипников, действующей на сигнал и отключение электродвигателя при повышении температуры вкладышей подшипников или прекращении поступления смазки.
Значительное
188
Наличие вольтметров контроля наличия напряжения на групповых сборках и щитках электродвигателей.
Значительное
189
Наличие амперметров, устанавливаемых на пусковом щите или панели для оснащения электродвигателей механизмов, технологический процесс которых регулируется по току статора, а также механизмов, подверженных технологической перегрузке амперметрами,.
Значительное
190
Наличие на шкале амперметра красной черты, соответствующей длительно допустимому или номинальному значению тока статора (ротора).
Грубое
191
Наличие защиты силового электрооборудования подстанций, электрических сетей и электроустановок потребителя от коротких замыканий и нарушений нормальных режимов устройствами релейной защиты, автоматическими выключателями или предохранителями и оснащение устройствами электроавтоматики и телемеханики.
Грубое
192
Соблюдение требования о недопущении привлечения специализированных организаций, не имеющих допуск на производство работ по обслуживанию устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики.
Грубое

193
Энергия беруші ұйымдармен тұтынушының байланыс желісі релелі қорғаныш автоматика құрылғыларының, сонымен бірге, энергия беруші ұйымдардың диспетчерлері жедел қарамағында немесе жедел басқаруында болатын тұтынушының кіші станцияларындағы трансформаторлардың (автотрансформаторлардың) қосымша қойылуы, энергия беруші ұйымның тиісті релелі қорғанышы автоматика қызметімен келісімнің болуы.
Өрескел
194
Релелі қорғанышын реттеу талаптары бойынша және мүмкін болатын пайдалану режімдерін ескере отырып электр желілерінің қоректенуші элементтерінің шекті ұйғарынды жүктемелері бойынша тұтынушыда энергия беруші ұйымның диспетчерлік қызметімен келісімнің болуы.
Өрескел
195
Резервті автоматты қосу және автоматты қайта қосу құрылғыларының болуын есепке ала отырып, таңдап алынғанәрекет ету іріктелушілігінің болуы.
Елеулі
196
Жедел ток тізбектерінде қорғаныс аппараттарының (сақтандырғыштар мен автоматты ажыратқыштардың) іс-қимылдарының селективтілігін қамтамасыз ету.
Өрескел
197
Автоматты ажыратқыштар мен қалыптарда сақтандырғыштардың жалғану атауы мен номиналды тогы көрсетілген таңбалауының болуы.
Елеулі
198
Релелік қорғау, автоматика және телемеханика құрылғыларының, олардың мақсатына және жұмыс істеу принципіне, электр желісінің жұмыс режиміне және селективтілік жағдайларына сәйкес жұмыстан шығарылғандардан басқа, тұрақты жұмыс жағдайында болуы.
Елеулі
199
Авариялық және ескерту сигнал беру құрылғыларының жұмысқа тұрақты дайын күйде болуы.
Өрескел
200
Пайдалануында релелік қорғаныс, автоматика және телемеханиканың әрбір құрылғысында мынадай техникалық құжаттамалардың болуы:
1) паспорт-хаттама;
2) техникалық қызмет көрсету, кұрылғылардың карта немесе тағайындама кестесі (немесе сипаттамалары) түріндегі техникалық деректер мен параметрлер бойынша нұсқаулықтар немесе әдістемелік нұсқаулар, жедел қызмет көрсету бойынша нұсқаулықтар;
3) принципті, монтажды немесе принципті - монтажды схемалары;
4) құрылғылар тізбесінің бағдарламаларын энергетикалық кәсіпорын немесе энергетикалық нысанның техникалық басшысы құрастырмай, тек бекітілетін ток тізбегі мен кернеуі жабдықпен басқарылатын тізбектің релелі қорғаушы автоматика құрылғысының жұмысында олардың тізбектерін артта қалғандарынан ажырату тәсілі мен орнының жүйелілігін көрсету арқылы релелі қорғаушы автоматиканың күрделі құрылғысын тексеруге арналған кірмесінің жұмыстық бағдарламасының болуы.
Өрескел

193
Наличие согласования со службой релейной защиты и автоматики энергопередающей организации, уставок устройств релейной защиты и автоматики линии связи потребителя с энергопередающей организацией, а также трансформаторов (автотрансформаторов) на подстанциях потребителя, находящихся в оперативном управлении или в оперативном ведении диспетчера энергопередающей организации.
Грубое
194
Наличие согласования предельно допустимых нагрузок питающих элементов электрической сети и условий настройки релейной защиты с диспетчерской службой энергопередающей организации.
Грубое
195
Наличие уставок селективности действий, выбранных с учетом наличия устройств автоматического включения резерва и автоматического повторного включения.
Значительное
196
Соблюдение требования об обеспечении в цепях оперативного тока селективности действий аппаратов защиты (предохранителей и автоматических выключателей).
Грубое
197
Наличие на автоматических выключателях и колодках предохранителей маркировки с указанием наименования присоединения и номинального тока.
Значительное
198
Наличие устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики, кроме тех которые выведены из работы в соответствии с их назначением и принципом действия, режимом работы электрической сети и условиями селективности постоянно находящихся в рабочем состоянии.
Значительное
199
Наличие устройств аварийной и предупредительной сигнализации, находящихся в состоянии постоянной готовности к работе.
Грубое
200
Наличие следующей технической документации на каждом устройстве релейной защиты, автоматики и телемеханики, находящемся в эксплуатации:
1) паспорта-протокола;
2) методических указаний или инструкций по техническому обслуживанию, технических данных и параметров устройств в виде карт или таблиц уставок (или характеристик), инструкции по оперативному обслуживанию;
3) принципиальных, монтажных или принципиально-монтажных схем;
4) рабочих программ вывода в проверку (ввода в работу) сложных устройств релейной защиты и автоматики с указанием последовательности, способа и места отсоединения их цепей от остающихся в работе устройств релейной защиты и автоматики, цепей управления оборудованием и цепей тока и напряжения перечень устройств, на которые рабочие программы не составляются, утверждается техническим руководителем энергопредприятия или энергообъекта.
Грубое

201
Релелік қорғаныс, автоматика және телемеханика құрылғыларының шкафтары мен қалқанды бөліктері, сигнализация, сонымен қатар, басқару пульттері мен панелінің бөліктерінің беткі және артқы жақтарында диспетчерлік атауларына сәйкес, олардың тағайындалуын көрсететін жазулар, оларға қойылған аппараттарда – схемаларына сәйкес жазу мен таңба (шкафтың қасбетінде және панелінің ішінде) болуы.
Елеулі
202
Ток және кернеу трансформаторларының реттік тізбектерін және жоғары жиілік арналарға жалғау кезінде сүзгілердің екінші реттік орамаларын олардың жерге қосудың болуы.
Өрескел
203
Релелік қорғау, электр автоматика және телемеханика журналында, сондай-ақ релелік қорғау, автоматика және телемеханика құрылғыларына жоспарлы техникалық қызмет көрсету, сынау және авариядан кейінгі тексеру аяқталғаннан кейін паспорт-хаттамада хаттаманың және жазбаның болуы.
Елеулі
204
Релелік қорғау, автоматика және телемеханика тағайындамалары мен схемалары өзгерген кезде журналда және паспорт-хаттамада жазбалардың болуы, сондай-ақ принципті, монтаждау схемалары мен құрылғыларды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарға енгізілген түзетулердің болуы.
Өрескел
205
Жинақтарда (қатарларда) басқару пульттері мен релелік қорғаныс, автоматика және телемеханика құрылғыларының қысқыштардың тікелей, қосылудың қосылуын немесе ажыратылуын тудыратын кездейсоқ қосылу, жедел ток тізбектерінде немесе синхронды генератордың (электр қозғалтқышының, компенсатордың) қоздыру тізбектерінде қысқа тұйықталужақын жерде болмауы.
Өрескел

201
Наличие надписи на лицевой и оборотной сторонах панелей и шкафов устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики, сигнализации, а также на панелях и пультах управления, указывающей их назначение в соответствии с их диспетчерскими наименованиями, а на установленных, на них аппаратах - надписи или маркировка согласно схемам (на фасаде и внутри панели, шкафа).
Значительное
202
Наличие заземления вторичных цепей трансформаторов тока и напряжения, вторичных обмоток фильтров, при присоединении их к высокочастотным каналам.
Грубое
203
Наличие протокола и записи в журнале релейной защиты, электроавтоматики и телемеханики, а также в паспорте-протоколе по окончанию планового технического обслуживания, испытаний и послеаварийных проверок устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики.
Значительное
204
Наличие записей в журнале и паспорте-протоколе при изменении уставок и схем релейной защиты, автоматики и телемеханики, а также наличие внесенных исправлений в принципиальные, монтажные схемы и инструкции по эксплуатации устройств.
Грубое
205
Отсутствие на сборках (рядах) пультов управления и панелей (шкафов) устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики в непосредственной близости зажимов, случайное соединение, которых вызывает включение или отключение присоединения, короткое замыкание в цепях оперативного тока или в цепях возбуждения синхронного генератора (электродвигателя, компенсатора).
Грубое

206
Жедел персоналдың релелік қорғау, автоматика және телемеханика құрылғыларының панельдерінде (шкафтарында) кілттердің, контактілі жапсырмалардың, сынақ блоктарының және басқа да құрылғылардың көмегімен операцияларды релелік қорғау, автоматика және телемеханика құрылғыларының панельдерінде (шкафтарында) пайдаланылатын режимдерге арналған релелік қорғаудың, автоматика және телемеханиканың көрсетілген ауыстырып қосқыш құрылғыларының орналасу графигінің болуы.
Елеулі
207
Релелік қорғау, автоматика және телемеханика құрылғыларын ауыстырып қосу жөніндегі операциялар туралы жедел журналда жазбаның болуы.
Елеулі

206
Наличие таблицы положения указанных переключающих устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики для используемых режимов при выполнении оперативным персоналом на панелях (в шкафах) устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики операций с помощью ключей, контактных накладок, испытательных блоков и других приспособлений.
Значительное
207
Наличие записи в оперативном журнале об операциях по переключениям устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики.
Значительное

208
Авариялық режимдерде жазуды Автоматты жеделдететін өздігінен жазатын аспаптардың, авариялық жазбаның Автоматты осциллографтарының, оның ішінде оларды іске қосу құрылғыларының, кіші станцияларда немесе тарату құрылғыларында орнатылған, релелік қорғау, автоматика және телемеханика құрылғыларының жұмысын талдау үшін және электр берілісінің әуе желілерінің жарамды, жұмыс жағдайында бұзылған жерін анықтау үшін пайдаланылатын бекітетін аспаптардың (индикаторлардың) және құрылғылардың болуы.
Елеулі

208
Наличие самопишущих приборов с автоматическим ускорением записи в аварийных режимах, автоматических осциллографов аварийной записи, в том числе устройств их пуска, фиксирующих приборов (индикаторов) и устройств, установленных на подстанциях или в распределительных устройствах, используемые для анализа работы устройств релейной защиты, автоматики и телемеханики и для определения места повреждения воздушных линий электропередачи в исправном, рабочем состоянии.
Значительное

209
Жерге тұйықтау өткізгішінің дәнекерлеумен орындалған жерге тұйықтау құрылғысына және жерге тұйықтау құрылымдарына, ал басты жерге тұйықтау қысқышына, аппараттардың корпустарына, әуе желілерінің машиналары мен тіреулеріне бұрандамалық қосылыммен (өлшеу жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін) жалғауының болуы.
Өрескел
210
Жерге тұйықтауға немесе жерге тұйықтау желісіне нөлдеуге немесе жеке өткізгішпен нөлдеуге жататын электр қондырғының әрбір бөлігінің қосылуының болуы.
Өрескел

209
Наличие присоединения заземляющего проводника к заземлителю и заземляющим конструкциям, выполненного сваркой, а к главному заземляющему зажиму, корпусам аппаратов, машинам и опорам воздушных линий - болтовым соединением (для обеспечения возможности производства измерений).
Грубое
210
Наличие присоединения каждой части электроустановки, подлежащая заземлению или занулению к сети заземления или зануления отдельным проводником.
Грубое

211
Жерге тұйықтау (нөлдеу) өткізгіштермен электр қондырғының бірнеше элементтерін тізбектеп жалғауға жол бермеу.
Өрескел
212
Ашық төселген жерге тұйықтағыш өткізгіштерде тоттанудан және қара түсті бояудан қорғаудың болуы.
Елеулі
213
Пайдаланудағы жерге тұйықталатын әрбір құрылғыда мынадай шарттар қамтылатын паспорттың болуы:
1) күрделі құрылыстарда бекітілуімен құрылғының атқару сұлбасы;
2) жерүсті және жерасты коммуникацияларымен және басқа да жерге тұйықталатын құрылғылармен байланыс туралы нұсқау;

211
Соблюдение требования о недопущении последовательного соединения заземляющими (зануляющими) проводниками, нескольких элементов электроустановки.
Грубое
212
Наличие защиты от коррозии и окраски черного цвета на открыто проложенных заземляющих проводниках.
Значительное
213
Наличие паспорта на каждое находящееся в эксплуатации заземляющее устройство, содержащего:
1) исполнительную схему устройства с привязками к капитальным сооружениям;
2) указание о связи с надземными и подземными коммуникациями и другими заземляющими устройствами;

3) пайдалануға енгізілген күні;
4) жерге тұйықтағыштардың негізгі параметрлері (материалы, пішіні, сызықтық өлшемдері);
5) жерге тұйықталатын құрылғылардың ток жайылу кедергісінің шамасы;
6) топырақтың меншікті кедергісі;
7) жанасу кернеуі бойынша деректер (қажет болған жағдайда);
8) жасанды жерге қосқыштардың тот басу деңгейі бойынша деректері;
9) жабдықтың жерге тұйықтау құрылғыларымен металды байлам (бекітілу) кедергісі бойынша деректері;
10) қарап шығу және айқындалған ақаулардың ведомосы;
11) ақаулар мен ескертпелерді жою жөніндегі ақпарат.
Елеулі

3) дату ввода в эксплуатацию;
4) основные параметры заземлителей (материал, профиль, линейные размеры);
5) величину сопротивления растекания тока заземляющего устройства;
6) удельное сопротивление грунта;
7) данные по напряжению прикосновения (при необходимости);
8) данные по степени коррозии искусственных заземлителей;
9) данные по сопротивлению металосвязи оборудования с заземляющими устройствами;
10) ведомость осмотра и выявленных дефектов
11) информацию по устранению замечаний и дефектов.
Значительное

214
Трансформатордың төменгі кернеу жағында бейтарапта немесе фазада орнатылған оқшауланған бейтарабы бар 1000 В-қа дейінгі желілерде сынама сақтандырғышпен қорғанудың болуы.
Елеулі
215
Тұтынушының электр қондырғыларында найзағайлы және ішкі асқын кернеуден қорғаныстың болуы.
Өрескел
216
Электр беру желілерінде, ашық тарату құрылғыларында, жабық тарату құрылғыларында, тарату құрылғыларында және кіші станцияларда найзағайдың тікелей соққысынан және электр беру желілерінен өтетін найзағайлы асқын кернеулердің толқынынан қорғаудың болуы.
Өрескел
217
Найзағайдан қорғайтын құрылғыны монтаждағаннан кейін қабылдау кезінде мынадай техникалық құжаттамалардың болуы:

214
Наличие защиты пробивным предохранителем в сетях до 1000 В с изолированной нейтралью, установленного в нейтрали или фазе на стороне низшего напряжения трансформатора.
Значительное
215
Наличие в электроустановках потребителя защиты от грозовых и внутренних перенапряжений.
Грубое
216
Наличие на линиях электропередачи, открытых распределительных устройствах, закрытых распределительных устройствах, распределительных устройствах и подстанциях, защиты от прямых ударов молнии и волн грозовых перенапряжений, набегающих с линии электропередачи.
Грубое
217
Наличие при приемке устройств молниезащиты, после монтажа следующей технической документаций:

1) уәкілетті органдарда бекітілген және энергия беруші ұйымдарымен келісілген найзағайдан қорғаудың техникалық жобасы;
2) оларды монтаждағанға дейін және одан кейін вентильдік және желілік емес кернеу шектегіштерді сынау актілері;
3) түтікше разрядтағыштарды орнату актілері;
4) разрядтағыштарды және жайтаратқыштарды жерге қосу кедергілерін өлшеу хаттамалары.
Өрескел
218
Қысқы уақытта (немесе оның жекелеген айларында) ажыратуға рұқсат етілетін ашық тарату құрылғыларында дауылды жел соғатын, көк тайғақ болатын, ауаның температурасы күрт өзгеретін және ластануы қарқынды аудандарда найзағайлы асқын кернеулерден қорғауға арналған вентильді разрядтағыштарды қоспағанда, вентильді разрядтағыштар мен барлық кернеулердің асқын кернеуін шектегіштердің тұрақты жұмыс жағдайында болуы.
Өрескел

1) технического проекта молниезащиты, утвержденного в уполномоченных органах и согласованного с энергопередающей организацией;
2) актов испытания вентильных и нелинейных ограничителей напряжения до и после их монтажа;
3) актов на установку трубчатых разрядников;
4) протоколов измерения сопротивлений заземления разрядников и молниеотводов.
Грубое
218
Наличие вентильных разрядников и ограничителей перенапряжения всех напряжений, находящихся в постоянном рабочем состоянии, за исключением вентильных разрядников, предназначенных для защиты от грозовых перенапряжений в районах с ураганным ветром, гололедом, резкими изменениями температуры и интенсивным загрязнением в открытых распределительных устройствах, которые допускается отключать на зимний период (или отдельные его месяцы).
Грубое

219
Торапта жерге тұйықталу болған кезде доға сөндіргіш реакторлардың ажыратылуына жол бермеу.
Өрескел
220
Адамдардың электр қауіпсіздігі шарттары бойынша жоғары талап қойылатын (тау-кен рудаларын өнеркәсіп ұйымдарда, шымтезек әзірлейтін ұжымдарда және т.б.) электр тораптарында жерге бір фазалы тұйықтау жұмысына жол бермеу.
Өрескел
221
Адамдардың электр қауіпсіздігі шарттары бойынша жоғары талап қойылатын (тау-кен өнеркәсібі, шымтезек әзірлейтін ұйымдарда және т.б.) электр тораптарында жерге кіші станциялардан басқа жаққа таралатын барлық желілер жерге тұйықталудан қорғалатын құрылғылардың болуы.
Өрескел
222
Мынадай мәндері асып түсетін сыйымдылықтық токтардың болуы кезінде доға сөндіргіш реакторлармен жерге тұйықталатын сыйымдылықтық токтың компенсациясын қолдану:
тораптың номинал кернеуі, кВ/ сыйымдылықтық тоқ, А: 6 кВ/30 А, 10 кВ/20 А, 15-20 кВ/15 А, 35 кВ және жоғары/10 А.
Өрескел
223
Кемінде екі электр беру желісімен орнын толтырумен байланысты кіші станцияларда жерге тұйықтайтын доға сөндіргіш реакторлар болуы.
Өрескел
224
Доға сөндіргіш реакторларды тұйық кіші станцияларда орнатуға жол бермеу.
Өрескел
225
Доға сөндіргіш реакторды ажыратқыштар арқылы трансформатордың бейтараптарына қосуды орындау.
Елеулі
226
"Жұлдыз-Үшбұрыш" орамдарын қосу схемасы арқылы трансформаторды пайдалана отырып, доға сөндіргіш реакторды қосудың болуы.
Елеулі
227
Доға сөндіргіш реакторды балқымалы сақтандырғыштармен қорғалған трансформаторларға қосуға жол бермеу.
Өрескел
228
Қосуға арналған жерге доға сөндіргіш реакторды кірмесін ток трансформаторы арқылы ортақ жерге қосатын құрылғымен жалғаудың болуы.
Өрескел
229
Доғалы сөндіргіш реакторларда дыбыс резонансты баптаудың болуы.
Елеулі
230
Желілік кірмелерге, вентильді ажыратқыштарға немесе асқын кернеулерді шектегіштерге қарағанда оқшаулау деңгейі төмен трансформатордың бейтараптарының асқын кернеулерінен қорғанудың болуы.
Елеулі

219
Соблюдение требования о недопущении отключения дугогасящих реакторов при наличии в сети замыкания на землю.
Грубое
220
Соблюдение требования о недопущении работы с однофазным замыканием на землю в электрических сетях с повышенными требованиями по условиям электробезопасности людей (организаций горнорудной промышленности, торфоразработки).
Грубое
221
Наличие защиты от замыкания на землю с действием на отключение в электрических сетях с повышенными требованиями по условиям электробезопасности людей (организаций горнорудной промышленности, торфоразработки) на всех линиях электропередачи, отходящих от подстанций.
Грубое
222
Соблюдение требования о применении компенсации емкостного тока замыкания на землю дугогасящими реакторами при емкостных токах, превышающих следующие значения:
номинальное напряжение сети, кВ 6 10 15-20 35 и выше
емкостный ток замыкания 30 20 15 10
Грубое
223
Наличие заземляющих дугогасящих реакторов на подстанциях, связанных с компенсируемой сетью не менее чем двумя линиями электропередач.
Грубое
224
Соблюдение требования о недопущении установки дугогасящих реакторов на тупиковых подстанциях.
Грубое
225
Соблюдение требования о выполнение подключении дугогасящего реакторов к нейтрали трансформатора через разъединители.
Значительное
226
Наличие подключения дугогасящего реактора с использованием трансформатора со схемой соединения обмоток "звезда-треугольник".
Значительное
227
Соблюдение требования о недопущении подключения дугогасящего реактора к трансформаторам, защищенных плавкими предохранителями.
Грубое
228
Наличие соединения ввода дугогасящего реактора, предназначенного для заземления, с общим заземляющим устройством через трансформатор тока.
Грубое
229
Наличие у дугогасящих реакторов резонансной настройки.
Значительное
230
Наличие защиты от перенапряжений нейтрали трансформатора с уровнем изоляции ниже, чем у линейных вводов, вентильными разрядниками или ограничителями перенапряжений.
Значительное

231
Конденсаторлық қондырғыны автоматты түрде басқару, конденсаторлар батареясының жұмыс режимін реттеудің болуы.
Елеулі
232
Конденсаторлық қондырғының тұтынушының техникалық басшысы бекіткен жұмыс режимдерінің болуы.
Елеулі
233
Конденсаторлық қондырғыдағы конденсаторлар орналасқан жерде қоршаған ауаның температурасын өлшеуге арналған құралдың болуы.
Болмашы
234
Конденсаторлар корпустарының қабырғасына бекітілген конденсаторлар батареяларының таңбаланған тақтайшаларында зауыттық нөмірлерінің болуы.
Болмашы

231
Наличие автоматического управления конденсаторной установкой и регулирования режима работы батареи конденсаторов.
Значительное
232
Наличие режимов работы конденсаторной установки, утвержденного техническим руководителем потребителя.
Значительное
233
Наличие прибора для измерения температуры окружающего воздуха, в месте расположения конденсаторов в конденсаторной установке.
Незначительное
234
Наличие заводских номеров в маркировочных табличках конденсаторных батарей, закрепленных на стенке корпусов конденсаторов.
Незначительное

235
Конденсатор корпусының бетінде реттік нөмірлердің болуы.
Елеулі
236
Конденсаторлық қондырғыларда:
1) тиісті номиналды токтарға (дайындаушы зауыт конденсаторлар қорғанысы сақтандырғыштармен қарастырылған құрылғылар үшін) сақтандырғыш патрондардың резервтік қоры;
2) конденсаторлардың бақылау разрядына арналған арнаулы штанга;
3) алғашқы өртке қарсы құралдар (өрт сөндіргіштер, құм салынған жәшік және қалақша) болуы.
Елеулі
237
Камера есіктерінің, сондай-ақ конденсаторлық батареялар шкафтарының сыртқы жағында жуылып кетпейтін бояу жағылған электр қауіпсіздігі белгісі, сондай-ақ батареялардың диспетчерлік атауын көрсететін жазудың болуы.
Елеулі
238
Конденсаторлық қондырғыны тексеру кезінде тексеруді орындау:
1) қоршаулар мен ілмектердің жарамдылығы, бөгде заттардың болмауы;
2) кернеудің, токтың, қоршаған ауа температурасының мәндері, жекелеген фазалар жүктемесінің біркелкілігі;
3) аппараттардың, жабдықтардың, түйіспелі қосылыстардың техникалық жай-күйі, оқшаулаудың тұтастығы мен ластану дәрежесі;
4) сіңдіретін сұйықтықтың тамшылап ағуының және конденсаторлар корпустары қабырғаларының рұқсат етілмеген кебуінің болмауы;
5) өрт сөндіру құралдарының болуы және жай-күйі.
Сондай-ақ жедел құжаттамада тексеру нәтижелері туралы тиісті жазбаны орындау.
Болмашы

235
Наличие порядкового номера на поверхности корпуса конденсатора.
Значительное
236
Наличие у конденсаторной установки:
1) резервного запаса патронов предохранителей на соответствующие номинальные токи (для установок, в которых заводом-изготовителем защита конденсаторов предусмотрена предохранителями);
2) специальной штанги для контрольного разряда конденсаторов;
3) первичных противопожарных средств (огнетушители, ящик с песком и совок).
Значительное
237
Наличие знака электробезопасности, а также надписи, указывающей диспетчерское наименование батарее, на внешней стороне двери камер, шкафов конденсаторных батарей, укрепленных или нанесенных несмываемой краской.
Значительное
238
Соблюдение требования о выполнении при осмотре конденсаторной установки проверки:
1) исправности ограждений и запоров, отсутствие посторонних предметов;
2) значения напряжения, тока, температуры окружающего воздуха, равномерность нагрузки отдельных фаз;
3) технического состояния аппаратов, оборудования, контактных соединений, целостности и степени загрязнения изоляции;
4) отсутствия капельной течи пропитывающей жидкости и недопустимого вздутия стенок корпусов конденсаторов;
5) наличия и состояния средств пожаротушения.
А также выполнение соответствующей записи о результатах осмотра в оперативной документации.
Незначительное

239
Аккумуляторлық үй-жайда бекітпе құрылғылардың (құлыптар) болуы.
Елеулі
240
Әрбір аккумуляторлық үй-жайда:
1) электролитті дайындауға және оны ыдыстарға үстемелеп құюға арналған сыйымдылығы 1,5-2 л шүмекті шыны немесе фарфор (полиэтиленді) саптыаяқтың (немесе құмыраның);
2) қышқыл батареяларға арналған ас содасының 2,5% бейтараптандырушы ерітіндісі және сілті батареяларына арналған бор қышқылының немесе сіркелі эссенцияның 10% ерітіндісі (судың сегіз бөлігіне суға бір бөлік);

239
Наличие запорных устройств (замков) на аккумуляторных помещениях.
Значительное
240
Наличие в каждом аккумуляторном помещении:
1) стеклянной или фарфоровой (полиэтиленовой) кружки с носиком (или кувшин) емкостью 1,5-2 литра для составления электролита и доливки его в сосуды;
2) нейтрализующего 2,5% раствора питьевой соды для кислотных батарей и 10% раствора борной кислоты или уксусной эссенции (одна часть на восемь частей воды) для щелочных батарей;

3) қолды жууға арналған судың;
4) сүлгінің болуы.
Өрескел
241
Электролит, тазартылған су және бейтараптандырғыш ерітінділері бар барлық ыдыстарда тиісті жазулардың (атаулардың) болуы.
Өрескел
242
Аккумуляторлық үй-жайда тілімшілерді балқыту, шиндеу немесе жылыту құбырларын дәнекерлеу жұмыстарын орындау кезінде нарядтың болуы.
Өрескел
243
Электр энергиясын өлшеу және есепке алудың барлық құралдарын, сондай-ақ ақпараттық-өлшеу жүйелерін тексеруді орындау және салыстырып тексеру туралы сертификаттың немесе салыстырып тексерушінің таңбасының болуы.
Өрескел

3) воды для обмыва рук;
4) полотенца.
Грубое
241
Наличие соответствующие надписи (наименования) на всех сосудах с электролитом, дистиллированной водой и нейтрализующими растворами.
Грубое
242
Наличие наряда при выполнении работ в аккумуляторном помещении по пайке пластин, сварке ошиновки или труб отопления.
Грубое
243
Соблюдение требования о выполнении проверки всех средств измерений и учета электрической энергии, а также информационно-измерительных систем и наличие сертификата о поверке или клейма поверителя.
Грубое

244
Есепке алу аспабын ауыстыру кезінде есепке алу аспабын ауыстыру актісін ресімдеу
Өрескел
245
Тұтынушының негізгі жабдығы өнеркәсіптік пайдалануға енгізілгенге дейін ақпаратты-өлшеу жүйелерінің метрологиялық аттестаттауы болуыжәне оларды пайдалану процесінде кезеңдік тексерулерді орындау.
Өрескел
246
Электр энергиясын өлшеу және есепке алу құралдарына барлық жөндеу, калибрлеу және тексеру туралы белгіленері бар паспорттардың (немесе журналдардың) болуы.
Елеулі
247
Электр энергиясын есепке алудың әрбір өлшегіш кешеніне паспорт-хаттаманың болуы
Елеулі
248
Есеп айыратын есептегіштердің калибрлену кезеңділігі мен көлемінанықтайтынжергілікті нұсқаулықтың болуы.
Елеулі
249
Электр жабдығы мен электр беру желілерінің жұмыс режимі бақыланатынтұрақты өлшеу құралдарында өлшенетін шаманың номинал мәніне сәйкес келетін белгінің болуы.
Елеулі
250
Электр энергиясын есепке алу жүргізілетін электр энергиясын есепке алудың әрбір құралында (есептегіште) жалғаудың атауын көрсететін жазудың болуы,бұл ретте егер жазудың әрбір есептегішке тиесілігі жазу бір жақтыбелгіленетін болса,есептегішпен қатар тұрған панельде жазу рұқсат етіледі.
Елеулі
251
Энергиямен жабдықтаушы ұйымдар мен тұтынушылар арасында есеп айырысу жүргізілетін есеп айырысу есептегіштерді ауыстыру және тексеру кезінде энергиямен жабдықтаушы және энергия беруші ұйымдардың келісімінің болуы.
Өрескел
252
Салыстырып тексерілген есеп айыру есептегіштердің қаптама бекітпелерінде тексеруді жүргізген ұйымның пломбалары, ал есептегіш қыспақтары қалыбының қақпағында - энергиямен жабдықтаушы ұйымның пломбасының болуы.
Өрескел
253
Электр өлшегіш құралдарында, коммутациялық аппараттарда жәнеесепке алу тізбектерінде электр тізбектерініңажырайтын қосылыстарында арнайы белгілерімен таңбалаудың болуы.
Елеулі
254
Авариялық жарықтандырудың шырақ шамдарының жұмыс шырақ шамдарынан белгілері немесе реңінің ерекшелігі болуы.
Елеулі
255
Жалпы ток көзін істен ажырату кезінде тәуелсіз қоректендіру көзінде (аккумуляторлық батареяға) авариялы жарықтандыру торабының автоматты ауыстырып қосуының болуы.
Өрескел
256
Жобадан өзгеше схемалар бойынша авариялық жарықтандыру желілерін қоректендіруге жол бермеу.
Өрескел
257
Авариялық және жұмыс жарықтандыру желілеріне осы жарықтандыруға жатпайтын жүктемелердің кез келген басқа түрлерін жалғауға жол бермеу.
Өрескел
258
Авариялық жарықтандыру желісін штепсель розеткаларсыз орындау.
Өрескел
259
Жарықтандыру торабының қалқандары мен құрамаларының беткі жағында электрлік схема мен диспетчерлік атауына сәйкес нөмірі, атауы көрсетілген жазудың (таңбаның) болуы
Елеулі

244
Наличие оформленного акта замены прибора учета при замене прибора учета.
Грубое
245
Наличие метрологической аттестации информационно-измерительных систем до ввода в промышленную эксплуатацию основного оборудования потребителя и выполнение периодической поверки в процессе их эксплуатации.
Грубое
246
Наличие паспортов (или журналов) у средств измерений и учета электрической энергии, с наличием отметок обо всех ремонтах, калибровках и проверках.
Значительное
247
Наличие паспорта-протокола для каждого измерительный комплекс учета электроэнергии.
Значительное
248
Наличие местной инструкции, которая устанавливает периодичность и объем калибровки расчетных счетчиков.
Значительное
249
Наличие отметок, соответствующие номинальному значению измеряемой величины на стационарных средствах измерений, по которым контролируется режим работы электрооборудования и линий электропередачи.
Значительное
250
Наличие надписи на каждом средстве учета электрической энергии (счетчике), указывающей наименование присоединения, на котором производится учет электроэнергии, при этом допускается выполнять надпись на панели рядом со счетчиком, если при этом однозначно определяется принадлежность надписей к каждому счетчику.
Значительное
251
Наличие согласования с энергоснабжающей и энергопередающей организациями при замене и проверки расчетных счетчиков, по которым производится расчет между энергоснабжающими организациями и потребителями.
Грубое
252
Наличие на креплении кожухов поверенных расчетных счетчиках пломбы организации, производившей поверку, а на крышках колодок зажимов счетчиков - пломб энергоснабжающей организации.
Грубое
253
Наличие маркировки специальным знакам на электроизмерительных приборах, коммутационных аппаратах и разъемных соединениях электрических цепей в цепях учета, для их защиты от несанкционированного доступа.
Значительное
254
Наличие отличия светильников аварийного освещения от светильников рабочего освещения знаками или окраской.
Значительное
255
Наличие автоматического переключения сети аварийного освещения на независимый источник питания (аккумуляторную батарею) при отключении общего источника.
Грубое
256
Соблюдение требования о недопущении питания сети аварийного освещения по схемам, отличным от проектных.
Грубое
257
Соблюдение требования о недопущении присоединения к сети аварийного и рабочего освещения любых других видов нагрузок, не относящихся к этому освещению.
Грубое
258
Выполнение сети аварийного освещения без штепсельных розеток.
Грубое
259
Наличие надписи (маркировки) на лицевой стороне щитов и сборок сети освещения с указанием наименования, номера, соответствующей электрической схеме и диспетчерскому наименованию.
Значительное

260
Жарықтандыру торабының қалқандары мен құрамаларының ішкі жақтарында (мысалы, есіктерінде) балқымалы ендірілген токтың немесе автоматты ажыратқыштарының номинал тогының мәндері және олар арқылы қорек алатын электр қабылдағыштардың атаулары көрсетілген бір сызықты схеманың болуы.
Елеулі
261
Сақтандырғыштарды, автоматты және автоматты емес бір полюстік ажыратқыштарды нөлдік жұмыс өткізгіштеріне (N) және РEN-өткізгіштерге орнатуға жол бермеу
Өрескел
262
Қауіптілігі жоғары және айрықша жоғары үй-жайларда тасымалды (қолмен) шырақ шамдардың қуат алуы үшін 42 В-тан аспайтын кернеу, ал электр тогымен зақымдану қаупі жоғары үй-жайларда және сыртқы қондырғыларда - 12 В-тан аспайтын қорек болуы.
Өрескел
263
Барлық штепсельді розеткаларда номинал кернеуі көрсетілген жазбаның болуы
Елеулі
264
12-42 В кернеудегі тораптың шырақ шамдарын қоректендіру үшін автотрансформаторларды пайдалануға жол бермеу
Өрескел
265
Ішкі, сыртқы тораптарды, сондай-ақ кәсіпорындар, құрылыстар, тұрғын үйлер мен қоғамдық ғимараттар, ашық кеңістіктер және көшелердің күзет жарықтандыруы жеке желілер бойынша қоректендірудің болуы.
Елеулі
266
Кіші станциялар мен тарату құрылғылардың екі жақтан шығатын дәліздерінде және үңгі-жолдардағы өтпелерде жарықтандыруды екі жақты басқарудыңболуы.
Елеулі
267
Электр жарығының тораптарына қызмет көрсетуші жедел персоналда осы тораптың калибрленген балқымалы ендірілетін қорлары, схемасы, жарықтандырудың осы торабының барлық кернеулі шырақ шамдары мен шамдарының болуы.
Елеулі
268
Тұтынушының немесе нысанның жедел және жедел-жөндеуші персоналындадербес қоректенетін тасымалды электрлік қолшамдарының болуы.
Елеулі
269
Сыртқы жарықтандырудың жарықтандырғыш құралдарының жерге тұйықтауын орындау кезінде РЕ және РЕN-өткізгіштеріне темір бетонды және металл тіректердің қосылуының болуы
Елеулі
270
Шырақ шамдар корпусын жерге тұйықтау кезінде нөлдік жұмыс өткізгішінен тармақталуына жол бермеу.
Өрескел
271
Стационарлық жабдықтың, апаттық және жұмыс жарықтандырудың электр сымдарының жай-күйін тексеру, электрмен жарықтандыру торабын пайдалануғаберу кезінде, сондай-ақ одан әрі электр қондырғысына жауапты адам бекіткен график бойынша, бірақ үш жылда бір рет орындалатынсымдар, кәбелдер және жерге тұйықтау құрылғыларының оқшаулау кедергісін сынау және өлшеу нәтижелері туралы актілердің (хаттамалардың) болуы
Өрескел
272
Электрмен дәнекерлеу қондырғысының бірінші реттік тізбегінде коммутациялық (істен ажыратушы) және қорғаныстық электр аппаратыныңболуы
Өрескел
273
Индукциялық балқытқыш пештерде балқытуды жүргізу кезінде оқшауламалы сабы бар аспаптардың болуы
Өрескел

260
Наличие однолинейной схемы на внутренней стороне (например, на дверцах) с указанием значений тока плавкой вставки или номинального тока автоматических выключателей и наименование электроприемников, получающих через них питание.
Значительное
261
Соблюдение требования о недопущении установки предохранителей, автоматических и неавтоматических однополюсных выключателей в нулевые рабочие проводники (N) и в PEN-проводники.
Грубое
262
Наличие питания переносных (ручных) светильников в помещениях с повышенной опасностью и особо опасных помещениях напряжения не выше 42 В, в помещениях с повышенной опасностью поражения электрическим током и в наружных установках - не выше 12 В.
Грубое
263
Наличие надписи с указанием номинального напряжения на всех штепсельных розетках.
Значительное
264
Соблюдение требования о недопущении использования автотрансформаторов для питания светильников сети 12 - 42 В.
Грубое
265
Наличие отдельных линий для питания сетей внутреннего, наружного, а также охранного освещения предприятий, сооружений, жилых и общественных зданий, открытых пространств и улиц.
Значительное
266
Наличие двустороннего управления освещением в коридорах электрических подстанций и распределительных устройств, имеющих два выхода, и проходных туннелях.
Значительное
267
Наличие запаса калиброванных плавких вставок, схем, светильников и ламп всех напряжений сети электрического освещения у оперативного персонала, обслуживающего эти сети.
Значительное
268
Наличие переносных электрических фонарей с автономным питанием у оперативного и оперативно-ремонтного персонала потребителя или объекта.
Значительное
269
Наличие подключения железобетонных и металлических опор к РЕ- и PEN-проводникам при выполнении заземления осветительных приборов наружного освещения.
Значительное
270
Соблюдение требования о недопущении заземления корпуса светильника ответвлением от нулевого рабочего проводника.
Грубое
271
Наличие актов (протоколов) о результатах проверок состояния стационарного оборудования и электропроводки аварийного и рабочего освещения, испытаний и измерений сопротивления изоляции проводов, кабелей и заземляющих устройств при вводе сети электрического освещения в эксплуатацию, а также выполняемых дальнейшем по графику, утвержденному ответственным за электроустановки, но не реже 1 раза в три года.
Грубое
272
Наличие коммутационного (отключающего) и защитного электрического аппарата в первичной цепи электросварочной установки.
Грубое
273
Наличие инструментов с изолированными ручками при проведении плавок в индукционных плавильных печах.
Грубое

274
Энергетика жүйесі жағынан кернеу жоғалғанжағдайда тұтынушылардың авариялық немесе резервтік технологиялық электр станцияларының автоматты қосылу құрылғысының болуы.
Елеулі
275
Тұтынушылардың технологиялық электр станцияларының қызмет көрсетуі үшін электр қауіпсіздігі бойынша тиісті білікті тобы бар дайындалған персоналдың болуы
Өрескел
276
Тасымалданатын және жылжымалы электрқабылдағыштарды, оларға кіші жабдықты оқтын-оқтын тексеру мен жөндеуді, инвентарлық есепке алуды тіркеу журналының болуы.
Елеулі
277
Электр қондырғыларында жұмыстарды орындайтын қызметкерлердің жұмыс сипатына сәйкес келетін кәсіби даярлығының болуы.
Елеулі
278
Электр қондырғылары орнатылған үй-жайлардың, камералардың, қалқандар мен құрастырмалардың есіктерінде бекітетін құрылғының болуы.
Өрескел
279
Жұмысты өз бетінше жүргізуге, сондай-ақ нарядпен немесе өкіммен белгіленген жұмыс орындарын және тапсырыс көлемін кеңейтуге жол бермеу.
Өрескел
280
Жергілікті жедел персонал бар (үй кезекшілігінен басқа) электр қондырғыларында нарядтар және өкімдер бойынша орыңдалатын жұмыстар туралы есеп жүргізу журналында жазбаның болуы.
Елеулі
281
Журналдың тиісті бағандарында жедел журналда ғана жазылатын, жедел жұмыс атқаратын персоналдың бакылауымен орындалатын жұмыстардан басқа наряд бойынша берілетін рұқсаттама, ол жұмыстың толық аяқталуы, жұмысқа өкім бойынша берілетін рұқсаттама және оның аяқталуы туралы жазбаның болуы.
Елеулі
282
Жұмысқа наряд бойынша алғаш рет берілетін және күн сайынғы рұқсаттамалар туралы жедел журналда жазбаның болуы.
Елеулі
283
Нөмірленген, тігілген және мөрмен бекітілген нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу журналының болуы, оны жергілікті жедел персоналдың жүргізуі және оны соңғы жазбадан кейін 6 ай сақтау.
Елеулі
284
Кернеуі 1000 В-тан жоғары электр жабдықтарын күрделі жөндеуді орындау үшін, сондай-ақ сымдарда (тростарда) және оларға қатысты оқшаулағыштар мен арматураларда, кернеудегі сымдардан, тростардан жоғары орналасқан жұмыстарды жүргізуге арналған технологиялық карталардың немесе өндірістік жұмыстар жобаларының болуы.
Өрескел
285
Жұмыс жүргізушіні (бақылаушыны) қоса алғанда наряд бойынша жұмыс кезінде бригададакемінде екі адам болуы.
Өрескел
286
Жерге тұйықталған ток өткізуші бөліктер кернеудегі ток өткізуші бөліктерден көзге көрінетін үзіктің болуы.
Өрескел
287
Барлық тарату құрылғыларында және желі токтан ажыратылған секцияланушы коммутациялық аппараттарда кернеуі 1000 В жоғары әуе желілерінің жерге тұйықталуының болуы.
Өрескел
288
Қарнақтық аралықта монтаждау кезінде, сондай-ақ әуе желісінің монтаждалған учаскесінің қарнақтық тіректерінде тұзақты жалғағаннан кейін, сымдар (тростар) бастапқы қарнақты тіректе және шеткі аралық тіректердің (шеткі қарнақтық тіректің алдында) бірінде жерге тұйықталудың болуы.
Өрескел

274
Наличие устройств автоматики автоматического включения аварийной или резервной технологической электростанции потребителей в случае исчезновения напряжения со стороны энергосистемы.
Значительное
275
Наличие подготовленного персонала, имеющий соответствующую квалификационную группу по электробезопасности для обслуживания технологических электростанций потребителей.
Грубое
276
Наличие журнала регистрации инвентарного учета для введения ответственными работниками периодической проверки и ремонта переносных и передвижных электроприемников, вспомогательного оборудования к ним.
Значительное
277
Наличие у работников, выполняющих работы в электроустановках, профессиональной подготовки, соответствующей характеру работы.
Грубое
278
Наличие запирающих устройств на дверях помещений электроустановок, камер, щитов и сборок.
Грубое
279
Соблюдение требования о недопущении самовольных проведений работ, а также расширений рабочих мест и объема задания, определенных нарядом или распоряжением.
Грубое
280
Наличие записи в журнале учета о работах по нарядам и распоряжениям в электроустановках с местным оперативным персоналом (кроме дежурства на дому).
Значительное
281
Наличие записи в соответствующих графах журнала первичного допуска к работе по нарядам и полное ее окончание, допуск к работе по распоряжению и ее окончание, за исключением работ, выполняемых под наблюдением оперативного персонала.
Значительное
282
Наличие записи в оперативном журнале об оформление первичных и ежедневных допусков к работам по наряду.
Значительное
283
Наличие журнала учета работ по нарядам и распоряжениям пронумерованного, прошнурованного и скрепленного печатью, ведение его местным оперативным персоналом и хранение его 6 месяцев после последней записи.
Значительное
284
Наличие технологических карт или проектов производственных работ для выполнения капитального ремонта электрооборудования напряжением выше 1000 В, а также на производство работ на проводах (тросах) и относящихся к ним изоляторах и арматуре, расположенных выше проводов, тросов, находящихся под напряжением.
Грубое
285
Наличие в бригаде при работах по наряду не менее двух человек, включая производителя работ (наблюдающего).
Грубое
286
Наличие видимого разрыва заземленных токоведущих частей от токоведущих частей, находящихся под напряжением.
Грубое
287
Наличие заземления на воздушных линиях напряжением выше 1000 В на всех распределительных устройствах и у секционирующих коммутационных аппаратов, где отключена линия.
Грубое
288
Наличие заземления на проводах (тросах) начальной анкерной опоре и на одной из конечных промежуточных опор (перед анкерной опорой конечной) при монтаже в анкерном пролете, а также после соединения петель на анкерных опорах смонтированного участка воздушной линии.
Грубое

289
Діңгекті трасформаторлық кіші станцияларда, ауыстырып қосу пункттерінде және қоршаулары жоқ басқа құрылғыларда айырғыштардың, жүктеме ажыратқыштардың жетектері, кернеуі 1000 В жоғары шкафтарда құлыптың болуы.
Өрескел
290
Ұйымдардың, елді мекендердің аумағында, сондай-ақ жер асты коммуникацияларының (электр кабельдері, байланыс кабельдері, газ құбырлары) қорғалатын аймақтарында жер жұмыстарын жүргізу кезінде ұйым басшылығының (тиісінше) жергілікті атқарушы органның және осы коммуникациялардың иесінің жазбаша рұқсатының болуы
Өрескел
291
Кабельдерді ілу үшін көршілес кабельдер мен құбырларды пайдалануға жол бермеу.
Өрескел
292
Қазылып алынған кабельдерді жауып тұратын қораптарда "ТОҚТА! КЕРНЕУ" белгісінің (плакат) болуы.
Өрескел
293
Ілмектері бар соңғы тіректеуіш кермелерде сақтандырғыш құлыптардың болуы.
Елеулі
294
Әуе желілерінің трассасын ағаштардан тазарту жұмыстарын орындау кезінде нарядтың болуы.
Өрескел
295

289
Наличие замков на шкафах, приводах разъединителей, выключателей нагрузки напряжением выше 1000 В, в мачтовых трансформаторных подстанциях, переключательных пунктах и других устройствах, не имеющих ограждений.
Грубое
290
Наличие письменного разрешения руководства (соответственно) организации, местного исполнительного органа и владельца этих коммуникаций, при проведении земляных работ на территории организаций, населенных пунктов, а также в охранных зонах подземных коммуникаций (электрокабели, кабели связи, газопроводы).
Грубое
291
Недопущение использования соседних кабелей и трубопроводов для подвешивания кабелей.
Грубое
292
Наличие знака (плаката) "СТОЙ! НАПРЯЖЕНИЕ" на коробах, закрывающие откопанные кабели.
Грубое
293
Наличие предохранительных замков на последних оттяжках с крюками.
Значительное
294
Наличие наряда при выполнении работ по расчистке трассы воздушной линии от деревьев.
Грубое
295

Кернеуін алмай 0,38 кВ оқшаулағыш жабыны бар сымдармен әуе желісінде жұмыстарды орындау кезінде нарядтың болуы.
Өрескел
296
Электр жабдығының сынақтары, оның ішінде жылжымалы сынақ қондырғысын пайдаланып өткізілетін электр қондырғысынан тыс сынақтар бойынша жұмыстарды орындау кезінде нарядтың болуы
Өрескел
297
Компрессорлық-сигналдық қондырғылар үй-жайында желдетуді қамтамасыз ететін құрылғылардың болуы
Елеулі
298
Металл элементтері (сауыт жабын, қабықтар, қашықтан қоректендірудің мыс талсымдары) бар оптикалық кабельдер пайдаланылған талшықты оптикалық байланыс желілерін найзағайдан және жоғары кернеу желілерінің әсерінен қорғаудың болуы
Өрескел
299
Жер асты кәбілдік құрылыстарда, қызмет көрсетілмейтін алыстағы пункттің (қызмет көрсетілмейтін тарату пунктінің) камераларында табиғи немесе мәжбүрлі желдетудің болуы.
Өрескел
300
Қашықтықтан қоректендіру аппаратурасын сынау алдында барлық қызмет көрсетілмейтін қашықтағы пункттер (қызмет көрсетілмейтін тарату пункттері) мен оларды қоректендіретін қашықтағы пункттер арасында телефон байланысының болуы.
Елеулі
301
Әрбір электр қондырғысында атаулары бір шиналардың бірдей түстік және әріптік-цифрлық белгілерінің болуы
Елеулі

Наличие наряда при выполнении работ на воздушной линии с проводами, имеющими изолирующее покрытие 0,38 кВ без снятия напряжения.
Грубое
296
Наличие наряда при выполнении работ по испытанию электрооборудования, в том числе и вне электроустановок, проводимых с использованием передвижной испытательной установки.
Грубое
297
Наличие устройств, обеспечивающих вентиляцию в помещений компрессорно-сигнальных установок.
Значительное
298
Наличие защиты от ударов молнии и линий высокого напряжения волоконно-оптических линий связи, в которых использованы оптические кабели с элементами металла (бронепокровы, оболочки, медные жилы для передачи дистанционного питания).
Грубое
299
Наличие естественной или принудительной вентиляции в подземных кабельных сооружениях, камерах необслуживаемого удаленного пункта (необслуживаемого распределительного пункта).
Грубое
300
Наличие телефонной связи между всеми необслуживаемыми удаленными пунктами (необслуживаемыми распределительными пунктами) и питающими их обслуживаемыми удаленными пунктами, перед испытанием аппаратуры дистанционного питания.
Значительное
301
Наличие буквенно-цифровых и цветовых обозначений одноименных шин в каждой электроустановке одинаковыми.
Значительное

302
Шиналардамынадай белгілердің болуы:
1) ауыспалы үш фазалы ток кезінде: А фазалы шиналар - сары түспен, В фазалы – жасыл, С фазалы – қызыл, нөлдік жұмыс – көгілдір, нөлдік қорғаушы ретінде қолданылатын осы шина – сары және жасыл түсті жолақпен;
2) ауыспалы бір фазалы ток кезінде: ток көзі орамының басына қосылған А шинасы – сары түспен, орамының ұшына қосылған В шинасы – қызыл түспен;
3) бір фазалы ток кезінде егер шиналар үш фазалы жүйенің тармағы болған жағдайда тиісті үш фазалы ток шиналары ретінде белгіленуі;
4) тұрақты ток кезінде: оң шина (+) – қызыл түспен, теріс (-) – көк және нөлдік жұмыс М – көгілдір түспен;
5) резервті шина – резервтелетін негізгі шина ретінде, егер резервті шина негізгі шиналардың кез келгенін ауыстыра алатын болса, онда ол негізгі шиналардың түстерінің көлденең жолақтарымен белгіленуі.
Өрескел
303
Зауытта жасалған жиынтық таратушы құрылғыларын қоспағанда, таратушы құрылғыларында шиналардың болуы, олартөмендегідейорналастырылады:
- ауыспалы үш фазалы ток кезінде жабық таратушы құрылғыларында шиналарды былайша орналастыру қажет:құрама және айналма шиналары, сондай-ақ секциялық шиналардың барлық түрлері тігінен орналасқан кезде - А-В-С – жоғарыдан төмен; көлденең, еңіс немесе үшбұрыш тәріздес орналасқан кезде - А - біршама алыста, В- ортада, С -қызмет көрсету дәлізіне жақын;
- құрама шиналардан тармақталуы: егер шиналарға қызмет көрсету дәлізінен (үш дәліз болған жағдайда - орталықтан) қарайтын болсақ, солдан оңға қарай А-В-С.
Өрескел
304
Ауыспалы үш фазалы токтың төрт және бес сымды тізбектерінде кернеуі 1кВ дейін электр қондырғыларда төмендегідей орналасқан шиналардың орналасуы:
тігінен орналасқан кезде – жоғарыдан төмен қарай А-В-С-N - RE (REN);
көлденең немесе еңіс түрде орналасқан кезде: А - біршама алыста, RE (REN)- қызмет көрсету дәлізіне жақын;
бірізді орналасқан кезде: орналасу реті – А-В-С-N- RE (REN)
құрама шиналардан тармақталған кезде: егер шиналарға қызмет көрсету дәлізінен (үш дәліз болған жағдайда - орталықтан) қарайтын болсақ, RE (REN) шиналарынан бастап солдан оңға қарай.
Өрескел
305
Ашық таратушы құрылғыларда ауыспалы үш фазалы ток кезінде төмендегідей орналасқан шиналардың орналасуы:
құрама және айналма шиналардың, сондай-ақ секциялық шиналардың барлық түрлерінің, тұйықтағыш мойнақтардың және сақиналы, біржарымдық схемалардағы мойнақтардың жоғары кернеудегі басты трансформаторы жағынан А шинасы;
ашық таратушы құрылғылардағы құрама шиналардан тармақталуы егер трансформаторға шиналар жағынан қарасақ, шиналар жалғанымының солдан оңға қарай орналасуы А-В-С болатындай орындалуы;
ұялардағы тармақталу шиналарының орналасуы олардың орналасуына тәуелсіз құрама шиналарға қатысты бірдей орындалуы.
Өрескел

302
Наличия обозначения шин:
1) при переменном трехфазном токе: шины фазы А - желтым цветом, фазы В - зеленым, фазы С - красным, нулевая рабочая - голубым, эта же шина, используемая в качестве нулевой защитной - продольными полосами желтого и зеленого цветов;
2) при переменном однофазном токе: шина А, присоединенная к началу обмотки источника питания - желтым цветом, а фаза В, присоединенная к концу обмотки - красным;
3) при однофазном токе, обозначение шины если она является ответвлением от шин трехфазной системы, как соответствующей шины трехфазного тока;
4) при постоянном токе: положительная шина (+) - красным цветом, отрицательная (-) - синим и нулевая рабочая М - голубым;
5) обозначение резервной шины - как резервируемой основной шине, при этом если резервная шина заменяет любую из основных шин, то обозначение ее поперечными полосами цвета основных шин.
Грубое
303
Наличие шин в распределительных устройствах, за исключением комплектных распределительных устройств заводского изготовления расположенных:
в закрытых распределительных устройствах при переменном трехфазном токе: сборные и обходные шины, а также все виды секционных шин при вертикальном расположении А- В - С сверху вниз, а при расположении горизонтально, наклонно или треугольником наиболее удаленная шина А, средняя В, ближайшая к коридору обслуживания С;
ответвления от сборных шин - слева направо А - В - С, если смотреть на шины из коридора обслуживания (при наличии трех коридоров - из центрального).
Грубое
304
Соблюдение требования о расположении шин в электроустановках распределительных устройств напряжением до 1 кВ при пяти- и четырехпроводных цепях трехфазного переменного тока:
при вертикальном расположении: А - В - С - N - RE (REN) сверху вниз;
при расположении горизонтально или наклонно: наиболее удаленная шина - А, ближайшая к коридору обслуживания - RE (REN);
при последовательном расположении: А - В - С - N - RE (REN);
при ответвление от сборных шин: слева направо, если смотреть на шины из коридора обслуживания (при наличии трех коридоров - из центрального), начиная с шины RE (REN).
Грубое
305
Соблюдение требования о расположении шин в открытых распределительных устройствах при переменном трехфазном токе:
выполнение на сборных и обходных шинах, а также на всех видах секционных шин, шунтирующих перемычек и перемычек в схемах кольцевых, полуторных, со стороны главных трансформаторов на высшем напряжении шины А;
выполнение ответвления от сборных шин в открытых распределительных устройствах так, чтобы расположение шин присоединений слева направо было А - В - С, если смотреть со стороны шин на трансформатор;
выполнение расположения шин ответвлений в ячейках независимо от их размещения по отношению к сборным шинам одинаковым.
Грубое

306
Тұрақты ток кезінде төмендегідей орналасқан құрама шиналардың орналасуы:
- тігінен орналасқан кезде: жоғары М, ортаңғы (-) және төменгі (+);
- көлденең орналасқан кезде: шиналарға қызмет көрсету дәлізінен қарағанда неғұрлым алыс орналасқан М, ортадағы (-) және ең жақыны (+);
- құрама шиналардан тармақталуы: шиналарға қызмет көрсету дәлізінен қарағанда сол жақ шина М, ортадағы (-) және оң жақ (+).
Өрескел
307
Осы токтың қалыпты режимі кезінде мынадай мәнмен қолданылатын жерге тұйықталған сыйымдылық тогы компенсациясының болуы:
1) әуе желісінде де темір-болат және металл тіректері бар 3-20 кВ желілерінде және барлық 35 кВ желілерде – 10 А жоғары;
2) әуе желісінде темір-болат және металл тіректері жоқ желілерде: кернеуі 3-6 кВ болған кезде - 30 А жоғары; 10 кВ болған кезде – 20 А жоғары; 15-20 кВ болған кезде –15 А жоғары;
3) 6-20 кВ схемаларының трансформатор-генератор (генераторлық кернеуде) блоктарында – 5 А жоғары.
Өрескел
308
І санаттағы электр қабылдағыштар екі тәуелсіз өзара резервтегі қорек көздерінен электр энергиясымен қамтамасыз етілуінің болуы, қорек көздерінің біреуінен электрмен жабдықтауы бұзылған кезде олардың электрмен жабдықталу үзілісі қоректі автоматты қалпына келтіру уақытында болуына ғана жол беріледі.
Өрескел
309
І санаттағы электр қабылдағыштардың ерекше тобын электрмен жабдықтау үшін тәуелсіз өзара резервтейтін үшінші қорек көзінен қосымша қоректендірудің болуы.
Өрескел
310
ІІ санаттағы электр қабылдағыштарды қоректендіру кезінде екі тәуелсіз өзара резервтейтін ток көздерінің болуы.
оларды электрмен жабдықтау бұзылған кезде, кезекші қызметкердің немесе жедел-көшпелі бригаданың әрекетімен резервтік қоректі қосу үшін қажет уақытқа электрмен жабдықтауда үзіліске жол беріледі.
Өрескел

306
Соблюдение требования о расположении сборных шин при постоянном токе:
при вертикальном расположении: верхняя М, средняя (-), нижняя (+);
при горизонтальном расположении: наиболее удаленная М, средняя (-) и ближайшая (+), если смотреть на шины из коридора обслуживания; при ответвлении от сборных шин: левая шина М, средняя (-), правая (+), если смотреть на шины из коридора обслуживания.
Грубое
307
Наличие компенсации емкостного тока замыкания на землю при следующих значениях этого тока в нормальных режимах:
1) в электрических сетях 3-20 кВ, имеющих железобетонные и металлические опоры на ВЛ, и во всех сетях 35 кВ - более 10 А;
2) в электрических сетях, не имеющих железобетонные и металлические опоры на ВЛ: при напряжении 3-6 кВ - более 30 А при 10 кВ - более 20 А при 15-20 кВ - более 15 А;
3) в схемах 6-20 кВ блоков генератор -трансформатор (на генераторном напряжении) -более 5 А.
Грубое
308
Наличие двух независимых взаимно резервирующих источников питания при электроснабжении электроприемников I категории, с перерывом их электроснабжения при нарушении электроснабжения от одного из источников только на время автоматического восстановления питания.
Грубое
309
Наличие дополнительного питания от третьего независимого взаимно резервирующего источника при электроснабжении особой группы электроприемников I категории.
Грубое
310
Наличие двух независимых взаимно резервирующих источников питания при электроснабжении электроприемников II категории от, с перерывом их электроснабжения при нарушении электроснабжения от одного из источников питания на время, необходимое для включения резервного питания действиями дежурного персонала или выездной оперативной бригады.
Грубое

311
ІІІ санаттағы электр қабылдағыштар үшін электрмен жабдықтау жүйесінің зақымдалған элементін жөндеуге немесе ауыстыруға арналған электрмен жабдықтаудағы үзіліс уақыты 1 күнтізбелік күннен аспаса, бір электрмен жабдықтау қорек көзінің болуы.
Елеулі
312
Жиынтық шиналардан шиналық тармақтар бөлгіш сөрелерге дейін және соңғысындағы оқшауланған өткізгіш болуы.
Елеулі
313
Тұтынушыға иелігіндегі кіші станцияда белсенді электр энергиясының коммерциялық есептеуіштерінің болуы:

311
Наличие одного источника питания при электроснабжении электроприемников III категории электроснабжения, при условии, что перерывы электроснабжения, необходимые для ремонта или замены поврежденного элемента системы электроснабжения, не превышают 1 календарного дня.
Значительное
312
Наличие шинных ответвлений от сборных шин до разделяющих полок и проходные изоляторы.
Значительное
313
Наличие коммерческих счетчиков активной электроэнергии на подстанции, принадлежащей потребителю расположенных:

1) энергожүйенің басқа кіші станциясымен электр байланысы болмаған кезде немесе қоректеуші кернеуде басқа тұтынушы болмаған кезде – тұтынушының кіші станциясына электр беру желілерінің кіргізілімінде (қабылдау соңында);
2) энергожүйенің басқа кіші станциясымен электр байланысы болса немесе қоректеуші кернеуде басқа тұтынушы болған кезде – тұтынушының кіші станциясы трансформаторларының жоғары кернеу жағына орнатылады;
3) егер жоғары кернеу жағында басқа мақсаттар үшін өлшеу трансформаторларын қолдану талап етілмесе, күштік трансформаторлардың орташа және төменгі кернеулері жағына;
4) егер өз қажеттіліктеріне босатылған электр энергиясы ӨҚ трансформаторларында басқа есептеуіштермен есепке алынбаса; бұл ретте есептеуіштерді төменгі кернеу жағына орнату қажет;
5) егер тұтынушылардың желілерінен немесе трансформаторларынан олардан басқа дербес теңгерімдегі сыртқы тұтынушы (субабонент) қоректенетін болса, негізгі тұтынушы мен сыртқы тұтынушының шекара бөлінісінде орнатылады.
Елеулі

1) на вводе (приемном конце) линии электропередачи в подстанцию потребителя при отсутствии электрической связи с другой подстанцией энергосистемы или другого потребителя на питающем напряжении; 2) на стороне высшего напряжения трансформаторов подстанции потребителя при наличии электрической связи с другой подстанцией энергосистемы или наличии другого потребителя на питающем напряжении;
3) на стороне среднего и низшего напряжений силовых трансформаторов, если на стороне высшего напряжения применение измерительных трансформаторов не требуется для других целей;
4) на трансформаторах СН, если электроэнергия, отпущенная на собственные нужды, не учитывается другими счетчиками при этом, счетчики необходимо устанавливать со стороны низшего напряжения;
5) на границе раздела основного потребителя и постороннего потребителя (субабонента), если от линии или трансформаторов потребителей питается еще посторонний потребитель, находящийся на самостоятельном балансе.
Значительное

314
Санауыштардың механикалық зақымдану немесе олардың ластану қаупі бар жерлерде немесе бөгде адамдар үшін қолжетімді орындарда (өту жолдары, баспалдақ торлары), сондай-ақ төмен кернеу жағында есепке алуды орындау кезінде санауыштарды және Ток трансформаторларын бірлесіп орналастыру үшін ұқсас шкафтардың болуы (тұтынушылардың кіргізілімінде).
Елеулі
315
Төменгі кернеу жағында (тұтынушылардың кіргізілімінде) есепке алуды орындау кезінде есептеуіштер мен ток трансформаторларын бірлестіре жайғастыру үшін осыған ұқсас шкафтардың болуы.
Болмашы

314
Наличие запирающих шкафов с окошком на уровне циферблата, для счетчиков в местах, где имеется опасность механических повреждений счетчиков или их загрязнения, или в местах, доступных для посторонних лиц (проходы, лестничные клетки), а также наличие аналогичных шкафов для совместного размещения счетчиков и трансформаторов тока при выполнении учета на стороне низшего напряжения (на вводе у потребителей).
Значительное
315
Наличие аналогичных шкафов для совместного размещения счетчиков и трансформаторов тока при выполнении учета на стороне низшего напряжения (на вводе у потребителей).
Незначительное

316
Есептік есептеуіштерге арналған электр сымдарында дәнекерлеудің болуына жол бермеу.
Өрескел
317
Есептеуіш алдында ұзындығы 110 мм нөлдік сым оқшауламасының немесе қабығының айрықша бояуының болуы.
Болмашы
318
Электр энергиясын жеке есепке алатын бірнеше жалғанымдары бар объектіде есептеуіштердің панельдерінде жалғанымдар атаулары жазылуының болуы.
Болмашы
319
Тұтынушылардың өз иелігінде кәсіпорындарда (есептеуіштер мен өлшеуіш трансформаторлар) техникалық есепке алу аспаптарының болуы.
Елеулі

316
Соблюдение требования о недопущении наличия паек в электропроводке к расчетным счетчикам.
Грубое
317
Наличие перед счетчиком отличительной окраски изоляции или оболочки нулевого провода на длине 100 мм.
Незначительное
318
Наличие надписей наименований присоединений на объекте нескольких присоединений с отдельным учетом электроэнергии на панелях счетчиков.
Незначительное
319
Наличие приборов технического учета на предприятиях (счетчики и измерительные трансформаторы) в ведении самих потребителей.
Значительное

320
Кернеуі 110 кВ және одан жоғары желілердің бүлінген орнын анықтау үшін белгілеу аспаптарының немесе бүлінген орынды анықтау функциясы қоса орнатылған релелік қорғау және автоматиканың микропроцессорлық құрылғысының болуы.
Елеулі
321
Қалыпты режимде электр тогымен зақымданудан қорғау үшін тікелей жанасудан қорғаудың болуы, ол мынадай шарттарды орындау арқылы жеке немесе үйлесімді қолданылады:
1) ток өткізгіш бөліктердің негізгі оқшауламасы;

320
Наличие фиксирующих приборов или микропроцессорных устройств релейной защиты и автоматике со встроенной функцией определения места повреждения для определения мест повреждений на линиях напряжением 110 кВ и выше.
Значительное
321
Наличие защиты от поражения электрическим током в нормальном режиме, применяемой по отдельности или в сочетании следующими мерами защиты от прямого прикосновения:
1) основная изоляция токоведущих частей;

2) қоршаулар мен қабықтар;
3) тосқауылдарды орнату;
4) қолжетімді аймақтан тыс орналастыру;
5) аз кернеудіқолдану.
Өрескел
322
Оқшаулама бүлінген жағдайда электр тоғынан зақымданудан қорғау үшін жанама жанасу кезінде қорғаудың болуы, ол мынадай шарттарды орындау арқылы жеке немесе үйлесімді қолданылады:
1) қорғаныстық жерге тұйықтау;
2) қоректендіруді автоматты ажырату;
3) әлеуетті теңдестіру;
4) әлеуетті деңгейлестіру;

2) ограждения и оболочки;
3) установка барьеров;
4) размещение вне зоны досягаемости;
5) применение малого напряжения.
Грубое
322
Наличие защиты при косвенном прикосновении для защиты от поражения электрическим током в случае повреждения изоляции, применяемой по отдельности или в сочетании:
1) защитное заземление;
2) автоматическое отключение питания;
3) уравнивание потенциалов;
4) выравнивание потенциалов;

5) екі қабатты немесе күшейтілген оқшаулама;
6) аз кернеу;
7) тізбекті қорғаныстық электрлік бөліктеу;
8) өткізбейтін (оқшауланған) үй-жай, аймақтар, алаңдар.
Өрескел
323
Жанама жанасу кезінде егер электр қондырғыларда кернеу 42 В ауыспалы және 110 В тұрақты токтан аспаса, барлық жағдайда қорғаныстың болуы.
Өрескел
324
Кернеуі 1 кВ жоғары желідегі трансформатор арқылы байланысқан, оқшауланған бейтараптамасы бар 1 кВ дейінгі электр желісі трансформатордың жоғары және төмен кернеу орамдарының арасындағы оқшаулама бұзылған жағдайда тесетін сақтандырғышпен қорғаныстың болуы.
Өрескел

5) двойная или усиленная изоляция;
6) малое напряжение;
7) защитное электрическое разделение цепей;
8) непроводящие (изолирующие) помещения, зоны, площадки.
Грубое
323
Наличие защиты при косвенном прикосновении во всех случаях, если напряжение в электроустановке превышает 42 В переменного и 110 В постоянного тока.
Грубое
324
Наличие защиты пробивным предохранителем в случае повреждения изоляции между обмотками высшего и низшего напряжений трансформатора электросети до 1 кВ с изолированной нейтралью, связанная через трансформатор с сетью напряжением выше 1 кВ.
Грубое

325
Әрбір трансформатордың төмен кернеу жағында бейтараптамасында немесе фазада тесетін сақтандырғыштың болуы.
Өрескел
326
Оқшауланған немесе тиімді жерге тұйықталған бейтараптамасы бар кернеуі 1 кВ жоғары электр қондырғыларында электр тогының зақымдауынан қорғау үшін ашық өткізгіш бөліктерін қорғаныстық жерге тұйықтаудың болуы.
Өрескел
327
Қауіпсіздік шарттары бойынша (көшпелі кіші станциялар мен механизмдерді қоректендіретін желілер үшін) қажет болған жағдайларда барлық электрлі байланысқан желілердегі ажыратуға әрекет ете отырып жерге тұйықталудан қорғаныстың болуы.
Өрескел
328
Негізгі оқшаулама әуе аралығымен қамтамасыз етілсе, қабықтары, қоршаулар, тосқауылдар немесе қол жету аймағынан тыс жерде орналасқан ток өткізгіш бөліктерге тікелей жанасудан немесе оларға қауіпті арақашықтыққа жақындаудан қорғаныстың болуы.
Өрескел

325
Наличие пробивного предохранителя в нейтрали или фазе на стороне низкого напряжения каждого трансформатора.
Грубое
326
Наличие защитного заземления открытых проводящих частей в электроустановках напряжением выше 1 кВ с изолированной или эффективно заземленной нейтралью для защиты от поражения электрическим током.
Грубое
327
Наличие защиты от замыканий на землю с действием на отключение по всей электрически связанной сети в тех случаях, когда это необходимо по условиям безопасности (для линий, питающих передвижные подстанции и механизмы).
Грубое
328
Наличие защиты от прямого прикосновения к токоведущим частям или приближения к ним на опасное расстояние посредством оболочек, ограждений, барьеров или размещением вне зоны досягаемости в случаях, когда основная изоляция обеспечивается воздушным промежутком.
Грубое

329
Тек арнайы кілт немесе сайман арқылы немесе ток өткізгіш бөліктерден кернеу алынғаннан кейінгі жағдайды қоспағанда, қоршаудан өтуге немесе қабықты ашуға жол бермеу.
Өрескел
330
Тосқауылдар кернеуі 1 кВ дейінгі электр қондырғыларына кездейсоқ жанасудан немесе кернеуі 1 кВ жоғары электр қондырғыларының ток өткізгіш бөліктеріне қауіпті арақашықтыққа жақындаудан қорғану үшін оқшаулама материалдан тосқауылдың болуы.
Өрескел

329
Соблюдение требования о недопущении входа за ограждение или вскрытия оболочки кроме как при помощи специального ключа или инструмента, либо после снятия напряжения с токоведущих частей.
Грубое
330
Наличие барьеров из изолирующего материала, для защиты от случайного прикосновения к токоведущим частям в электроустановках напряжение до 1 кВ или приближения к токоведущим частям на опасное расстояние в электроустановках напряжением выше 1 кВ.
Грубое

331
Электр қондырғыларды сыртқы қоршауды жерге тұйықтағыш құрылғыға қосуға жол бермеу.
Өрескел
332
Трансформаторды қоршауда орнатуға жол бермеу.
Өрескел
333
Кернеуі 6-10/0,4 кВ кіші станциялар үшiн бiр ортақ жерге тұйықтау құрылғысының болуы, оған мыналар жалғанады:
1) 1 кВ дейiнгі тараптағы трансформатордың бейтараптамасы;
2)трансформатордың корпусы;
3) кабельдердiң металл қабықтары мен сауыты;
4) кернеуі 1 кВ дейін және одан жоғары электр қондырғылардың ашық өткiзушi бөлiктерi;

331
Соблюдение требования о недопущении присоединения внешней ограды электроустановок к заземляющему устройству.
Грубое
332
Соблюдение требования о недопущении установки трансформаторов на ограде.
Грубое
333
Наличие общего заземляющего устройства для подстанций напряжением 6-10/0,4 кВ которому присоединены:
1) нейтраль трансформатора на стороне до 1 кВ;
2) корпус трансформатора;
3) металлические оболочки и броня кабелей;
4) открытые проводящие части электроустановок напряжение до 1 кВ и выше;

5) сыртқы өткiзушi бөлiктер.
Өрескел
334
Кіші станция алып жатқан алаңның айналасында кіші станция ғимараты іргетасының шетінен немесе ашық орнатылған жабдық іргетасының шетінен кемінде 0,5 тереңдікте және 1 м аспайтын арақашықтықта жерге тұйықтау құрылғысына жалғанған жабық көлденең жерге тұйықтағыш (контур) болуы.
Өрескел
335
Жасанды жерге тұйықтауыштарды бояуға жол бермеу.
Өрескел
336
Мыналарды қорғайтын өткізгіштер ретінде қолдануға жол бермеу:
1) оқшаулаушы құбырлар мен түтікті сымдардың металл қабықтары, арқансымды электр өткiзгiшiнiң салмақ түсетін арқансымдары, сондай-ақ сымдар мен кабельдердiң қорғасын қабықтары;

5) сторонние проводящие части.
Грубое
334
Наличие замкнутого горизонтального заземлителя (контур) вокруг площади, занимаемой подстанцией, на глубине не менее 0,5 м и на расстоянии не более 1 м от края фундамента здания подстанции или от края фундаментов открыто установленного оборудования, присоединенного к заземляющему устройству.
Грубое
335
Соблюдение требования о недопущении окраски искусственных заземлителей.
Грубое
336
Соблюдение требования о недопущении использования в качестве защитных проводников:
1) металлических оболочек изоляционных трубок и трубчатых проводов, несущие тросы при тросовой электропроводке, металлорукава, а также свинцовые оболочки проводов и кабелей;

2) газбен жабдықтау құбырлары, жанармайлар және жарылыс қаупi бар заттар мен қоспалардың басқа құбырлары, кәріз және орталық жылыту құбырлары;
3) оларда оқшаулау ендірмелері болған кезде су өткізу құбырлары.
Өрескел
337
Басқа тізбектер бойынша қоректендірілетін электр жабдықты нөлдеу үшiн бiр тізбектердің нөлдiк қорғаушы өткiзгiштерiн қолдануға, сондай-ақ оларға қорғаушы өткізгіштерін керекті жерде қосу мүмкіндігін қамтамасыз ететін зауытта шығарылған шина өткізгіштері мен жиынтық құрылғылардың қабықтары мен тірек конструкцияларын қоспағанда, электр жабдықтардың ашық өткiзушi бөліктерін басқа электр жабдықтар үшін нөлдік қорғаушы өткізгіштер ретінде қолдануға жол бермеу.
Өрескел

2) трубопроводов газоснабжения и другие трубопроводы горючих и взрывоопасных веществ и смесей, трубы канализации и центрального отопления;
3) водопроводных труб при наличии в них изолирующих вставок.
Грубое
337
Соблюдение требования о недопущении использования нулевых защитных проводников одних цепей для зануления электрооборудования, питающегося по другим цепям, а также использование открытых проводящих частей электрооборудования в качестве нулевых защитных проводников для другого электрооборудования, за исключением оболочек и опорных конструкций шинопроводов и комплектных устройств заводского изготовления, обеспечивающих возможность подключения к ним защитных проводников в нужном месте.
Грубое

338
Оқшауланбаған қорғаушы өткізгіштер коррозиядан қорғаныстың, өткізгіштердің кабельдермен, құбыржолдармен, темір жолдармен қиылысқан жерлерінде олардың ғимараттарға кіру жерлерінде және механикалық зақымдануы мүмкін басқа жерлерде қорғаушы өткізгіштердің болуы.
Өрескел
339
Қиыстырылған нөлдік өткізгіш ретінде бөтен өткiзгіш бөліктерді қолдануға жол бермеу.
Өрескел
340
Жерге тұйықтаушы, қорғаушы өткізгіштерді және әлеуеттерді теңдестіру және теңестіру жүйесінің өткізгіштерін дәнекерлеу арқылы орындалған қосудың немесе жалғаудың болуы.
Өрескел
341
Жерге тұйықтаушы және қорғаушы өткізгіштерін ашық өткізуші бөліктерге бұрандалық жалғанымдар немесе дәнекерлеудің көмегімен жалғаудың болуы.
Өрескел
342
Қорғайтын өткiзгiшке ашық өткiзушi бөліктерді кезектілікпен қосуға жол бермеу.
Өрескел
343
Өткізуші бөліктерді әлеуеттерді теңдестiрудің негізгі жүйесiне қосу кезінде жеке тармақталудың болуы
Елеулі
344
Жанама жанасу кезінде адамдар мен жануарларды қорғау үшін қоректендіруді автоматты ажыратылудың болуы.
Өрескел
345
Кабельдер салынатын кабель жайларының және жанбайтын материалдардан жасалған конструкциялардың болуы.
Өрескел
346
Кабельдік құрылыстарда қандай да бір уақытша құрылғылардың, оларда материалдар мен жабдықтарды сақтауға жол бермеу.
Өрескел
347
Ашық салынған кабельдер, және барлық кабельдік муфталар кабель биркаларында және шеткі муфталарында маркасын, кернеуі, қимасы, желістің нөмірі немесе атауы, қосылыс муфталарында – муфталардың нөмірі немесе монтаждалған күні көрсетілген биркалардың болуы.
Елеулі
348
Кабель жайларында салынған кабельдерде ұзындық бойынша әрбір 50 м-ден жиі емес орнатылған биркалардың болуы.
Елеулі
349
Жерде және салынып бітпеген жерлерге салынған кабель желістерінің қорғаныс аймағында ақпараттық белгілердің болуы.
Елеулі
350
500 м сайын және кабель желісі бағытының өзгеретін жерлерінде ақпараттық таңбалардың болуы.
Елеулі
351
Ақпараттық белгілерде кабель желілерінің қорғау аймағының ені туралы ақпараттың және кабель желісі иелерінің телефон нөмірлерінің болуы.
Елеулі
352
Жерде (траншеяларда), туннельдерде, блоктарда, каналдарда, эстакадаларда, галереяларда және ғимарат қабырғаларында салынған өнеркәсіптік кәсіпорындардың аумақтарында кабельдік желілердің болуы.
Өрескел
353
Туннельдерде, қораптарда, каналдарда, құбырларда, жерде (траншеяларда), жерүсті темір-бетон лотоктарында, эстакадаларда және галереяларда төселген кіші станциялар мен тарату құрылғыларының аумақтарында кабельдік желілердің болуы.
Өрескел
354
Көшенің өтпейтін бөлігі бойынша (тротуарлар астында), аулалар мен көгалдар түріндегі техникалық жолақтар бойынша жерде (траншеяларда) салынған қалалар мен кенттерде жеке кабельдік желілердің болуы.
Өрескел

338
Наличие защиты от коррозии на неизолированных защитных проводниках, а также защиты от механических повреждений в местах пересечения проводников с кабелями, трубопроводами, железнодорожными путями, в местах их ввода в здания.
Грубое
339
Соблюдение требования о недопущении использования сторонних проводящих частей в качестве совмещенного нулевого проводника.
Грубое
340
Наличие соединения и присоединения заземляющих, защитных и стальных проводников системы уравнивания и выравнивания потенциалов, выполненных посредством сварки.
Грубое
341
Наличие присоединения проводников к открытым проводящим частям при помощи болтовых соединений или сварки.
Грубое
342
Соблюдение требования о недопущении последовательного включения в защитный проводник открытых проводящих частей
Грубое
343
Наличие отдельных ответвлений при присоединении проводящих частей к основной системе уравнивания потенциалов.
Значительное
344
Наличие автоматического отключения питания для защиты людей и животных при косвенном прикосновении.
Грубое
345
Наличие кабельных сооружений и конструкции из несгораемых материалов, на которых уложены кабеля.
Грубое
346
Соблюдение требования о недопущении выполнения в кабельных сооружениях каких-либо временных устройств, хранение в них материалов и оборудования.
Грубое
347
Наличие бирок на открыто проложенных кабелях, а также на всех кабельных муфтах, с обозначением марки, напряжения, сечения, номера или наименования линии, на бирках соединительных муфт - номера муфты или даты монтажа.
Значительное
348
Наличие бирок на кабелях, проложенных в кабельных сооружениях, по длине не реже чем через каждые 50 м.
Значительное
349
Наличие информационных знаков в охранных зонах кабельных линий, проложенных в земле в незастроенной местности.
Значительное
350
Наличие информационных знаков не реже, чем через 500 м, а также в местах изменения направления кабельных линий.
Значительное
351
Наличие на информационных знаках сведении о ширине охранной зоны кабельных линий и номера телефонов владельцев кабельных линий.
Значительное
352
Наличие кабельных линий на территориях промышленных предприятий, проложенных в земле (в траншеях), туннелях, блоках, каналах, по эстакадам, в галереях и по стенам зданий.
Грубое
353
Наличие кабельных линий на территориях подстанций и распределительных устройств, проложенных в туннелях, коробах, каналах, трубах, в земле (в траншеях), наземных железобетонных лотках, по эстакадам и в галереях.
Грубое
354
Наличие одиночных кабельных линий в городах и поселках проложенных в земле (в траншеях) по непроезжей части улиц (под тротуарами), по дворам и техническим полосам в виде газонов.
Грубое

355
Жер асты коммуникацияларымен қаныққан көшелер мен алаңдарда, ағындарда, коллекторлар мен кабельдік туннельдерде салынған ағында саны 10 және одан да көп кабель желілерінің болуы.
Өрескел
356
Блоктарда немесе құбырларда салынған көшелер мен жетілдірілген жамылғылары бар және қарқынды қозғалысы бар алаңдарды қиылысқан кезде кабель желісінің болуы.
Өрескел
357
Ғимараттардың конструкциялары бойынша (ашық және қораптарда немесе құбырларда), каналдарда, блоктарда, туннельдерде, едендер мен жабындарда төселген құбырларда, сондай-ақ машиналардың іргетастары бойынша, шахталарда, кабельдік қабаттарда және қос едендерде салынған ғимараттардың ішінде кабельдік желілердің болуы.
Өрескел
358
Жерде немесе суда төселетін кабельдік желілер үшін негізінен брондалған кабельдерді қолдану, бұл ретте осы кабельдердің металл қабықшалары химиялық әсерлерден қорғау үшін сыртқы қабаты болуы тиіс, ал сыртқы қорғаныс жабындарының басқа конструкциялары бар кабельдер (броньдалмаған) блоктар мен құбырларда созу кезінде топырақтың барлық түрлерінде төсеу кезінде механикалық әсерлерге қажетті төзімділігі, сондай-ақ пайдалану-жөндеу жұмыстары кезінде жылу және механикалық әсерлерге қатысты төзімділігі болуы тиіс.
Елеулі
359
Қораптарда, бұрыштық болаттарда, механикалық зақымданудан қорғау үшін құбырларда кемінде 2 м биіктікте төселген кабель құрылыстарынан тыс кабель желілерінің болуы.
Өрескел
360
Ашық төсемдер кезінде жанғыш полиэтиленді оқшауламасы бар күштік және бақылаудағы кабельдерді пайдалануға жол бермеу.
Өрескел
361
Кабельдер салынатын металл қаптамаларымен олар салынатын металл беттері тоттануға қарсы жабынды қорғанысының болуы.
Өрескел
362
Темір жол көпірлері және көліктің қарқынды қозғалысы бар көпірлер бойынша төсеу кезінде алюминий қабықшадағы брондалған кабельдерден жасалған кабельдік желілердің болуы.
Өрескел
363
Нөлдік талсымдарды фазалықтан бөлек салуға жол бермеу.
Өрескел
364
Қоректендіретін бактар май қысымының көрсеткіштерімен жабдықталып, тікелей күн сәулесі қорғанысының болуы.
Елеулі
365
Төмен қысымдағы маймен толтырылған кабель желілерінде шеткі, бекіткіш және жалғағыш муфталар жерге тұйықталуының болуы.
Елеулі
366
Кабельдерді 5 м және одан да көп биіктікте орналастыру кезінде оларға қол жеткізуді қамтамасыз ету үшін арнайы алаңдар мен өткелдердің болуы.
Елеулі
367
Өтпелі кабель шахталарының кіретін есігі болуы тиіс және сатылармен немесе арнайы құралының болуы.
Елеулі
368
Кабельдерді құбыржолдарының астына және үстіне параллель төсеуге жол бермеу.
Өрескел
369
Кабель желісін жылу құбырымен қатар төсеу кезінде жарықтағы кабель мен жылу құбыры қабырғасының арасындағы арақашықтықтың кемінде 2 м болуы.
Елеулі

355
Наличие кабельных линий в количестве 10 и более в потоке, проложенных по улицам и площадям, насыщенным подземными коммуникациями, в потоке, в коллекторах и кабельных туннелях.
Грубое
356
Наличие кабельных линии при пересечений улиц и площадей с усовершенствованными покрытиями и с интенсивным движением, проложенных в блоках или трубах.
Грубое
357
Наличие кабельных линии внутри зданий проложенных непосредственно по конструкциям зданий (открыто и в коробах или трубах), в каналах, блоках, туннелях, трубах, проложенных в полах и перекрытиях, а также по фундаментам машин, в шахтах, кабельных этажах и двойных полах.
Грубое
358
Применение преимущественно бронированных кабелей для кабельных линий, прокладываемых в земле или воде, при этом металлические оболочки этих кабелей должны иметь внешний покров для защиты от химических воздействий, а кабели с другими конструкциями внешних защитных покрытий (небронированные) должны обладать необходимой стойкостью к механическим воздействиям при прокладке во всех видах грунтов, при протяжке в блоках и трубах, а также стойкостью по отношению к тепловым и механическим воздействиям при эксплуатационно-ремонтных работах.
Значительное
359
Наличие кабельных линий вне кабельных сооружений, проложенных на высоте не менее 2 м в коробах, в угловых сталях, в трубках для защиты от механических повреждений.
Грубое
360
Соблюдение требования о недопущении применения силовых и контрольных кабелей с горючей полиэтиленовой изоляцией для открытой прокладки.
Грубое
361
Наличие защиты из негорючего антикоррозийного покрытия на металлических поверхностях, по которым прокладываются кабели и металлические оболочки кабелей.
Грубое
362
Наличие кабельных линий из бронированных кабелей в алюминиевой оболочке при прокладке по железнодорожным мостам и по мостам с интенсивным движением транспорта.
Грубое
363
Соблюдение требования о недопущении прокладки нулевых жил от фазных жил отдельно.
Грубое
364
Наличие указателя давления масла и защиты от прямого воздействия солнечного излучения подпитывающих баков.
Значительное
365
Наличие заземления концевых, соединительных и стопорных муфт на кабельных маслонаполненных линиях низкого давления.
Значительное
366
Наличие специальных площадок и проходов для обеспечения доступа к кабелям при расположении их на высоте 5 м и более.
Значительное
367
Наличие входных дверей и лестниц или специальных скоб в проходных кабельных шахтах.
Значительное
368
Соблюдение требования о недопущении параллельной прокладки кабелей над и под трубопроводами.
Грубое
369
Наличие расстояния не менее 2 м в свету между кабелем и стенкой канала теплопровода при прохождении кабельной линии параллельно с теплопроводом.
Значительное

370
Кабель желілерін теміржол кабельдерімен қатар салу кезінде, кабельдер жолдың темір жол қарауына алынған аймақтан тыс салу қажет.
Елеулі
371
Кабель желілерін трамвай жолымен қатар салу кезінде, кабельден трамвай жолының осіне дейінгі арақашықтықтың кемінде 2,75 м болуы.
Елеулі
372
Кабель желілерін І және ІІ санаттағы автокөлік жолдарымен қатар салу кезінде, кабельдер кюветтің сыртқа жағынан 1 м арақашықтықта немесе бордюр тасынан 1,5 м арақашықтықтың болуы.
Елеулі
373
Кабель желілерін 110 кВ және одан жоғары әуе желісімен қатар салу кезінде кабельден шеткі сым арқылы өтетін вертикальды жазықтыққа дейінгі арақашықтықтың кемінде 10 м болуы.
Елеулі
374
Кабель желілерінен 1 кВ-дан жоғары әуе желісі тіректерінің жерге тұйықтағыштарына және жерге тұйықтау бөліктеріне дейінгі арақашықтықтың 35 кВ дейінгі кернеуде 2 м аспауы, 110 кВ 10 болуы.
Елеулі
375
Кабель құрылыстарынан ұзындығы кемінде 25 м болғанда Г және Д санатты өндірістері бар үй-жайларға кемінде екі шығу жолының болуы.
Елеулі
376
Кабель құрылыстарының мықты бітелген өздігінен жабылатын есіктерінің болуы.
Елеулі
377
Кабель құрылыстарының шығатын есіктері сырттан ашылатын және кабель жайынан кілтсіз ашылатын болуы тиіс, ал отсектер арасындағы есіктер жақын шығатын жердің бағыты бойынша ашылуы және оларды жабық күйінде ұстап тұратын құрылғылармен жабдықталуының болуы.
Елеулі
378
Кабельдік шаруашылыққа қызмет көрсетумен байланысты емес адамдарға эстакадаға еркін кіруге мүмкіндік бермейтін есіктердің болуы.
Өрескел
379
Эстакаданың ішкі жағынан кілтсіз ашылатын өздігінен жабылатын құлпы бар есіктерінің болуы.
Елеулі
380
Туннелдердің бөліктерінің арасында саты салуға жол бермеу.
Өрескел
381
Туннелдердедренаждымеханизмдердің болуы.
Елеулі
382
Кабель құдықтарының тереңдігі кемінде 1,8 м болуы.
Елеулі
383
Құдық еденінде топырақ суын және жауын суын жинайтын шағын шұңқырдың болуы.
Елеулі
384
Кабель құдықтары металл баспалдақтардың болуы.
Болмашы
385
Кабель құдықтары мен туннелдердегі люктердің диаметрінің кемінде 650 мм болуы.
Елеулі
386
Кабель құдықтары мен туннелдердегі люктері екі металл қақпақпен жабылуы керек, оның астыңғысы құлыппен жабылуға арналады және туннел жағынан кілтсіз ашылу.
Елеулі
387
Кабель құдықтары мен туннельдердің люгін алуға арналған құралдың болуы.
Болмашы
388
Кабельдік құрылыстарда, эстакадалардан, жалғастырушы муфталарға арналған құдықтардан, каналдар мен камералардан басқа табиғи немесе жасанды желдету болуы, әрі әрбір бөлікті желдету тәуелсіз болуы тиіс.
Елеулі

370
Расположение кабельной линии вне зоны отчуждения дороги при прохождении параллельно с железными дорогами.
Значительное
371
Наличие расстояния не менее 2,75 м от кабеля до оси трамвайного пути при прохождении кабельной линии параллельно с трамвайными путями.
Значительное
372
Наличие расстояния не менее 1 м от бровки или бордюрного камня не менее 1,5м и с внешней стороны кювета или подошвы насыпи при прохождении кабельной линии параллельно с автомобильными дорогами I и II категорий.
Значительное
373
Наличие расстояния не менее 10 м от кабеля до вертикальной плоскости, проходящей через крайний провод линии при прохождении кабельной линии параллельно с ВЛ 110 кВ и выше.
Значительное
374
Наличие расстояния кабельных линий в свету до заземленных частей и заземлителей опор ВЛ выше 1 кВ до 35 кВ не менее 2 м, 10 м при напряжении 110 кВ и выше.
Значительное
375
Наличие не менее двух выходов из кабельных сооружений наружу или в помещения с производствами категорий Г и Д при длине кабельных сооружений не менее 25 м.
Значительное
376
Наличие дверей в кабельных сооружениях самозакрывающимися, с уплотненными притворами.
Значительное
377
Наличие выходных дверей из кабельных сооружений с открытием наружу и с замки, отпираемые из кабельных сооружений без ключа, а открытие двери между отсеками по направлению ближайшего выхода и оборудование устройствами, поддерживающими их в закрытом положении.
Значительное
378
Наличие дверей, предотвращающие свободный доступ на эстакады лицам, не связанным с обслуживанием кабельного хозяйства.
Грубое
379
Наличие дверей с самозапирающимися замками, открываемые без ключа с внутренней стороны эстакады.
Значительное
380
Соблюдение требования о недопущении устройства ступеней между отсеками туннелей.
Грубое
381
Наличие в туннелях дренажных механизмов.
Значительное
382
Наличие кабельного колодца высотой не менее 1,8 м.
Значительное
383
Наличие приямки в полу колодца для сбора грунтовых и ливневых вод.
Значительное
384
Наличие в кабельных колодцах металлических лестниц.
Незначительное
385
Наличие люков кабельных колодцев и туннелей диаметром не менее 650 мм.
Значительное
386
Закрытие люков на кабельных колодцев и туннелей двойными металлическими крышками, нижняя с замком открываемый со стороны туннеля без ключа.
Значительное
387
Наличие приспособления для снятия люка кабельных колодцев и туннелей.
Незначительное
388
Наличие естественной или искусственной вентиляцией в кабельных сооружениях, за исключением эстакад, колодцев для соединительных муфт, каналов и камер, причем вентиляция каждого отсека должна быть независимой.
Значительное

389
Өндірістік үй-жайларда кабель желілерінің еденнен 1,8 м кем емес биіктікте орналасуы.
Елеулі
390
Май құбырларының және жанар май құбырларының астымен және үстімен вертикалды жазықтықта кабельдерді параллель салуға жол бермеу.
Өрескел
391
Еденге және қабатаралық жабуларға салынатын кабельдер каналдарда немесе құбырларда жүргізіледі оларды кабельмен бітеп тастауға жол бермеу.
Өрескел
392
Өндірістік орындарда желдеткіш каналдармен кабель жүргізуге жол бермеу.
Өрескел
393
Өндірістік орындарда баспалдақ торы бойымен кабельді ашық салуға жол бермеу.
Өрескел
394
Әуе желісінің орман алаптары және көк орай егістіктері бойымен өтетін болса, өзін көтеретін оқшауланған сымдардың (ӨҚС) болуы.
Елеулі
395
Бір әуе желісі сымдарының екі қиылысуының болуы.
Елеулі
396
Әуе желісі магистралінде бірқималысымдардың болуы.
Елеулі
397
Әуе желісі магистралінің фазалы сымдарының қимасы 120 мм2фазалы сымдарын пайдалануға жол бермеу.
Елеулі
398
Әуе желісі ғимаратқа енгізуге 25 м аспайтын тармақталу аралығының болуы немесе тармақталу аралығының ұзындығы 25 м артық болған кезде қосымша аралық тіректің болуы.
Елеулі
399
ӘЖ-дан тармақталған жерлерде көпмойынды немесе қосымша оқшаулағыштар қолданылады.
Елеулі
400
Қиылысу аралықтарын шектейтін кереуі 1 кВ-қа дейінгі әуе желісі тіректерінің сондай-ақ бірге ілу жүргізілетін тіректердің ілгектері, істіктері және арматуралары жерге тұйықталуының болуы.
Өрескел
401
Әуе желісі тіректеріне орналастырылған қорғаныс аппараттары найзағай кернеуінен сақтау үшін жермен байланыстырғышқа жеке түсіріп байланыстыруының болуы.
Өрескел
402
Топырақты шайып кететін немесе мұз көшкінінің әсерінен трассаның су басатын учаскелеріне тірек орнатар кезде қатайтылған тіректердің болуы.
Өрескел
403
Елді мекенде және елсіз мекенде әуе желісі сымдарынан жер беті мен көшенің көлік жүретін бөлігіне дейін кемінде 6 метр арақашықтықтың болуы.
Өрескел
404
Әуе желісі сымдарынан көлденең арақашықтықты сақтау, ғимаратқа, құрылымға және құрылысқа дейін аздаған ауытқу болған жағдайда:
1) 1,5 м - балконға, террасаларғажәнетерезегедейін;
2) 1 метр – бітеуқабырғағадейін кем болмауы тиіс.
Өрескел
405
ӘЖ-дан ғимараттарға кірер жолдарға тармақталуларды қоспағанда, ғимараттардың, құрылыстар мен ғимараттардың үстінен оқшауланбаған сымдары бар әуе желісінің өтуіне жол бермеу.
Өрескел
406
Әуе желісінің сымдарынан жол белгілеріне және олардың көтергіш арқандарына дейінгі қашықтықты сақтау әуе желісінің автомобиль жолдарымен қиылысуы және жақындауы кезінде 1 м кем емес, бұл ретте ӘЖ қиылысатын жерлердегі көтергіш арқандар жерге тұйықтау құрылғысының кедергісімен 10 Ом артық емес жерге тұйықталуы тиіс.
Өрескел

389
Расположение кабельных линий в производственных помещениях при пересечении проходов на высоте не менее 1,8 м от пола.
Значительное
390
Соблюдение требования о недопущении параллельной прокладки кабельных линий в производственных помещениях над и под маслопроводами и трубопроводами с горючей жидкостью в вертикальной плоскости.
Грубое
391
Соблюдение требования о недопущении заделки в полу и междуэтажных перекрытиях в каналах или трубах при прокладке кабелей в производственных помещениях.
Грубое
392
Соблюдение требования о недопущении прокладки кабелей по вентиляционным каналам в производственных помещениях.
Грубое
393
Соблюдение требования о недопущении открытой прокладки кабеля по лестничным клеткам в производственных помещениях.
Грубое
394
Наличие самонесущих изолированных проводов при прохождении воздушной линии по лесным массивам и зеленым насаждениям.
Значительное
395
Наличие на одной воздушной линии не более двух сечений проводов.
Значительное
396
Наличие проводов одного сечения в магистралях воздушной линии.
Значительное
397
Соблюдение требования о недопущении применения фазных проводов сечением 120 мм2 в магистрали воздушной линии.
Грубое
398
Наличие длины пролета ответвления от воздушной линии к вводу в здание не превышающей 25 м либо наличие дополнительной промежуточной опоры при длине пролета ответвления более 25 м.
Грубое
399
Наличие многошейковых или дополнительных изоляторов в местах ответвлений от воздушной линии.
Значительное
400
Наличие заземления крюков, штырь и арматур опор воздушной линии напряжением до 1 кВ, ограничивающих пролет пересечения, а также опор, на которых производится совместная подвеска.
Грубое
401
Наличие присоединения защитных аппаратов к заземлителю отдельным спуском, устанавливаемые на опорах воздушной линии для защиты от грозовых перенапряжений.
Грубое
402
Наличие укрепление опор на затапливаемых участках трассы, где возможны размывы грунта или воздействие ледохода.
Грубое
403
Наличие расстояния от проводов воздушной линии в населенной и ненаселенной местности при наибольшей стреле провеса проводов до поверхности земли и проезжей части улиц не менее 6 м.
Грубое
404
Соблюдение расстояния по горизонтали от проводов воздушной линии при наибольшем их отклонении до зданий, строений и сооружений не менее:
1) 1,5 м - до балконов, террас и окон;
2) 1 м - до глухих стен.
Грубое
405
Соблюдение требования о недопущении прохождения воздушной линии с неизолированными проводами над зданиями, строениями и сооружениями, за исключением ответвлений от ВЛ к вводам в здания.
Грубое
406
Соблюдение расстояния от проводов воздушной линии до дорожных знаков и их несущих тросов при пересечении и сближении воздушной линии с автомобильными дорогами не менее 1 м, при этом несущие тросы в местах пересечения с ВЛ должны быть заземлены с сопротивлением заземляющего устройства не более 10 Ом.
Грубое

407
Әуе желісі арқан жолдың астымен жүргізілген жағдайда немесе құбыр астымен жүрсе, әуе желісі сымдары олардан арқан жолдың торларын қоршап тұрған өткелге дейін немесе құбырға дейін – кемінде 1 метр арақашықтықты сақтау.
Өрескел
408
Әрбір қорғаныс аппаратында, өзі қорғайтын желілеріне қажетті қалыпты ток деңгейі көрсетілген, босатқыш тетігі мен балқымалы ендірмесінің қалыпты тогы көрсетілген таңбасының болуы.
Елеулі
409
Электр желілерінде токтың қысқа тұйықталуы кезінде өшірілу уақыты мүмкіндігінше аз болатындай және іріктеу мүмкіндігін қамтамасыз ететіндей қорғаныстың болуы.
Өрескел
410
Сақтандырғышты нөлдік өткізгіштерге орнатуына жол бермеу.
Өрескел

407
Соблюдение расстояния от воздушной линии под канатной дорогой или под трубопроводом провода воздушной линии при наименьшей стреле провеса до мостков или ограждающих сеток канатной дороги или до трубопровода - не менее 1 м.
Грубое
408
Наличие надписи на аппарате защиты, указанием значения номинального тока аппарата, уставки расцепителя и номинального тока плавкой вставки, требующиеся для защищаемой им сети.
Значительное
409
Наличие защиты электрических сетей от токов короткого замыкания, обеспечивающие по возможности наименьшее время отключения и требования селективности.
Грубое
410
Недопущение установки предохранителей в нулевых проводниках.
Грубое

411
Трансформатордың ажыратылуы тұтынушылардың электрқондырғыларын токтан ажыратуға әкеп соқтыратын электр жүйелерінің кіші станцияларында қуаты 1 Мвх-тан артық барлық жеке төмендетуші трансформаторларда ажыратқышы және қоректендіруші жағынан ең жоғары ток қорғанышы бар автоматты қайта қосу құрылғыларының болуы.
Елеулі
412
Кернеу трансформаторын екінші реттік тізбектерінің қысқа тұйықталуынан автоматты ажыратқыштармен қорғанысының болуы.
Елеулі

411
Наличие устройств автоматического повторного включения во всех одиночных понижающих трансформаторах мощностью более 1 МВА на подстанциях энергосистем, имеющие выключатель и максимальную токовую защиту с питающей стороны, когда отключение трансформатора приводит к обесточению электроустановок потребителей.
Значительное
412
Наличие защит от короткого замыкания во вторичных цепях автоматическими выключателями в трансформаторах напряжения.
Значительное

413
Тарату құрылғыларының барлық металдан жасалған бөліктерінің боялу немесе коррозияға қарсы басқа жабындысының болуы.
Елеулі
414
Коммутациялық аппараттардың жетектерінде "Қосылған" және "Ажыратылған" деген жағдайлардың нақты көрсетілуінің болуы.
Өрескел
415
Тарату құрылғыларды ашық ауада орналастырғанда мынадай талаптардың сақталуын орындау:
1) құрылғы жоспарланған ауданда, аудан деңгейінен 0,2 м-ден кем емес орналасуы тиіс және де қоршаған ортаның шарттарына сәйкес келетін конструкциясы болуы керек. Биіктігі 1 м және одан жоғары қар үймелері байқалатын аудандарда шкафтар жоғарылатылған іргетаста орналастырылады.

413
Наличие окрашивания всех металлических частей распределительного устройства или другого антикоррозийного покрытия.
Значительное
414
Наличие на приводах коммутационных аппаратов четкого указания положения "Включено" и "Отключено".
Грубое
415
Соблюдение требования о выполнении следующих требований при установке распределительных устройств на открытом воздухе:
1) устройство должно быть расположено на спланированной площадке на высоте не менее 0,2 м от уровня планировки и должно иметь конструкцию, соответствующую условиям окружающей среды. В районах, где наблюдаются снежные заносы высотой 1 м и более, шкафы устанавливаются на повышенных фундаментах;

2) шкафтарда аппараттардың, реленің, өлшеу құралдары мен есепке алу құралдарының қалыпты жұмысын қамтамасыз ету үшін жергілікті жылыту қарастырылуы тиіс.
Елеулі
416
Қоршаған ауаның температурасы минус 25 оС төмен болған жағдайда ашық тарату құралғыларында, жинақталған тарату құралғыларында және жылытылмайтын жабық тарату құрылғыларында майлы ажыратқыштарда май қыздырылуының болуы.
Елеулі
417
Тарату құрылғылары мен кіші станцияларының шиналануы алюминий, болат алюминий және болат сымдардан, электр техникалық мақсаттағы алюминий профилінен және алюминий қорытпалары тілкемінен, құбырлардан және шиналардан алынатын бірдей қималы сымдардан жасалуы.
Елеулі

2) в шкафах должен быть предусмотрен местный подогрев для обеспечения нормальной работы аппаратов, реле, измерительных приборов и приборов учета.
Значительное
416
Наличие подогрева масла на масляных выключателях в открытых распределительных устройствах, комплектных распределительных устройствах и в неотапливаемых закрытых распределительных устройствах при температуре окружающего воздуха ниже минус 250 °С.
Значительное
417
Наличие ошиновки распределительного устройства и подстанций проводом одинакового сечения из алюминиевых, сталеалюминевых и стальных проводов, полос, труб и шин из профилей алюминия, и алюминиевых сплавов электротехнического назначения.
Значительное

418
3 кВ және одан жоғары тарату құрылғыларында мынадай іс- әрекеттерге:
1)жерге тұйықтау пышақтары мен қысқа тұйықтауыштарға ажыратқыштарды, бөлгіштерді және айырғыштарды қосуға;
2) кернеу астындағы шиналауыштан айырғыштармен бөлінбеген шиналауышқа жерге тұйықтау пышақтарын қосуға;
3) егер бұл аппарат конструкциясында көзделмеген болса, жүктеме тогын ажыратқыштармен және ажыратқыштармен ажырату және қосу.
Бөгде адамдар үшін қол жетімді ажыратқыштар жетектерінде оларды құлыптармен өшірілген және қосылған жағдайларда жабуға арналған құралдар болуы тиіс.
Өрескел

418
Наличие оперативной блокировки на распределительных устройствах 3 кВ и выше, исключающей возможность:
1) включения выключателей, отделителей и разъединителей на заземляющие ножи и короткозамыкатели;
2) включения заземляющих ножей на ошиновку, не отделенную разъединителями от ошиновки, находящейся под напряжением;
3) отключения и включения отделителями и разъединителями тока нагрузки, если это не предусмотрено конструкцией аппарата
Грубое

419
Жерге тұйықтау пышақтарында желі жағынан желілік ажыратқыштардың тек ажыратқыш жетегі бар және жерге тұйықтау пышақтарын ажыратылған күйде құлыптармен жабуға арналған құрылғылары бар механикалық бұғаттаудың болуы.
Өрескел
420
Механикалық (кілтті) жедел бұғаттаудың электр қосылыстарының қарапайым схемалары бар тарату құрылғыларында, ал қалған барлық жағдайларда – электромагнитті қолдану.
Өрескел
421
Жетектерде бөгде адамдар үшін қол жетімді ажыратқыштардың, оларды құлыптармен өшірілген және қосылған жағдайларда жабуға арналған құрылғылардың болуы.
Өрескел
422
Тарату құрылғылары мен кіші станцияларында электр жарықтануының болуы.
Елеулі
423
Ашық тарату құрылғысы мен кіші станциялардың аумағында майды жинауға және жоюға арналған құрылғының болуы, оларда қалыпты пайдалану жағдайларында аппараттық май шаруашылығынан, май қоймаларынан, машина үй-жайларынан, сондай-ақ жөндеу және басқа да жұмыстар кезінде трансформаторлар мен ажыратқыштардан майдың ағуы орын алуы мүмкін.
Өрескел
424
Екі не одан көп секциялар үстінде немесе жинақталған шиналар жүйесі үстінде бір аралықпен шиналаушыны ілуге рұқсат етілмеу.
Өрескел
425
Ашық тарату құрылғылары ток өткізгіш бөліктері үстінен және астынан әуе жарықтандырушы желілерін, байланыс желілерін және сигнал беру желілерін жүргізуге тыйым салу.
Өрескел
426
Май толтырылған трансформаторлардың немесе жанбайтын материалдан жасалған аппараттардың астында іргетастың болуы.
Өрескел
427
Трансформаторлық үй-жайлар мен жабық тарату құрылғыларын мына жерлерде орналастыруға жол бермеу:
1)ылғал технологиялық үдерісі бар өндіріс үй-жайларының, суға түсетін бөлмелердің, дәретханалар, душтар астында. Тарату құрылғылары мен кіші станциялардың үй-жайларына ылғал тиюдің алдын алу гидрооқшаулау шаралары сенімді қабылданған жағдайда ғана рұқсат етіледі;
2) ЖТҚ және трансформаторлық үй-жайдың жабылған жер үстінде немесе астында 1 сағаттан артық уақыт аралығында 50-ден астам адам болатын үй-жайларда, құрғақ немесе жанбайтын затпен толтырылған трансформаторлар орналасқан трансформаторлық үй-жайларды қоспағанда.
Өрескел
428
Тарату құрылғылары есіктері басқа үй-жайларға немесе сыртқа шығарылуы тиіс және де тарату құрылғы жағынан кілтсіз ашылатын өздігінен жабылатын құлыптарының болуы.
Елеулі
429
Бір тарату құрылғы бөліктері немесе екі тарату құрылғы арасындағы көршілес үй-жайлар арасындағы есіктерді жабық күйде ұстап тұратын және олардың екі бағытта да ашылуына кедергі етпейтін құрылғының болуы.
Елеулі

419
Наличие на заземляющих ножах линейных разъединителей со стороны линии только механической блокировки с приводом разъединителя и приспособлением для запирания заземляющих ножей замками в отключенном положении.
Грубое
420
Применение в распределительных устройствах с простыми схемами электрических соединений механической (ключевой) оперативной блокировки, а во всех остальных случаях - электромагнитной.
Грубое
421
Наличие на приводах разъединителей, доступных для посторонних лиц, приспособлений для запирания их замками в отключенном и включенном положениях.
Грубое
422
Наличие электрического освещения в распределительных устройствах и подстанции.
Значительное
423
Наличие устройства для сбора и удаления масла на территории открытого распределительного устройства и подстанций, на которых в нормальных условиях эксплуатации из аппаратной маслохозяйства, со складов масла, из машинных помещений, а также из трансформаторов и выключателей при ремонтных и других работах могут иметь место утечки масла.
Грубое
424
Соблюдение требования о недопущении подвески ошиновки одним пролетом над двумя и более секциями или системами сборных шин.
Грубое
425
Соблюдение требования о недопущении прокладки воздушных осветительных линий, линий связи и сигнализации над и под токоведущими частями открытых распределительных устройств.
Грубое
426
Наличие фундамента под маслонаполненными трансформаторами или аппаратами из несгораемого материала.
Грубое
427
Соблюдение ребования о недопущении размещения трансформаторных помещений и закрытых распределительных устройств:
1) под помещением производств с мокрым технологическим процессом, под душевыми, уборными, ванными. Исключения допускаются в случаях, когда приняты специальные меры по надежной гидроизоляции, предотвращающие попадание влаги в помещения распределительных устройств и подстанций;
2) непосредственно под и над помещениями, в которых может находиться более 50 человек в период более 1 часа над и под площадью перекрытия, трансформаторного помещения и ЗРУ, за исключением в случаях установление трансформаторов типа сухого или с негорючим наполнением.
Грубое
428
Наличие дверей распределительных устройств, открывающихся в направлении других помещений или наружу и имеющих самозапирающиеся замки, открываемые без ключа со стороны распределительного устройства.
Значительное
429
Наличие устройства, фиксирующего двери в закрытом положении и не препятствующее открыванию их в обоих направлениях дверей между отсеками одного распределительного устройства или между смежными помещениями двух распределительных устройств.
Значительное

430
1 кВ дейінгі төмен кернеулі тарату құрылғыларының жағына ашылатын түрлі кернеулі тарату құрылғыларының үй-жайлары (бөліктері) арасындағы есіктердің болуы.
Елеулі
431
Бір кілтпен ашылатын бір кернеулі тарату құрылғылары үй-жайлары есіктерінің құлыптарының болуы, тарату құрылғылары және басқа үй-жайлары кіреберіс есіктерінің кілттері камералардың құлыптарына сәйкес келмеуі тиіс.
Елеулі
432
Жарылыс дәліздерінде ашық ток өткізгіш бөліктері бар жабдықтың болмауы.
Өрескел
433
Ажыратқыш жетегінің құлыпқа жабылуын орындау.
Өрескел
434
Сақтандырғыштар мен айырғыштың көмегімен орындалған жоғары кернеу желісіне трансформатордың қосылуының болуы.
Өрескел
435
Әуе желісінің соңғы тірегінде ажыратқыштың болуы.
Елеулі
436
Қуаты 35 кВ дейін 0,4 МВА артық емес трансформаторлық кіші станциясының тірек (бағандық) жерден 1 кВ дейінгі әуе желісінің оқшауламасына дейінгі арақашықтықтың кемінде 4 м болуын сақтау.
Елеулі
437
20-500 кВ ашық тарату құрылғыларының және ашық кіші станцияларының найзағай түсуден қорғанысының болуы.
Өрескел
438
35 кВ және одан жоғары әуе желілерінің тарату құрылғыларына (кіші станцияларға) енетін жері маңында найзағай түсуден тросс жайтартқышымен қорғанысының болуы.
Өрескел
439
110 кВ бактік майлы ажыратқыштары бар 110 кВ кіші станцияларда оқшауламалық майлардың екі стационарлық резервуарынан тұратын ашық қоймасының болуы.
Елеулі
440
Ауаны құрғату сүзгілері, май деңгейінің көрсеткіштері, ағызып алу патрубогындағы сынақтық іске қосушы краны бар майды сақтау резервуарларының болуы.
Елеулі
441
Кернеуді алып тастамай, май көрсеткіштеріндегі майдың деңгейін бақылауға ыңғайлы да қауіпсіз жұмыс шарттарын қамтамасыз етумен трансформатор орнатуды орындау.
Елеулі
442
Егер жалпы жарықтану жеткіліксіз болса, онда май көрсеткіштеріндегі май деңгейін қараңғы мезгілде бақылау үшін май көрсеткіштері жарықтануының болуы.
Болмашы
443
Бірінші қабатта орналасқан және ғимараттың басқа үй-жайларынан оқшауланған үй-жайлар ішінде орналастырылған әрбір май трансформаторы үшін жеке камераның болуы.
Елеулі
444
Жасанды түрде суытылатын трансформаторлар суыту жүйесін автоматты түрде іске қосу және тоқтату үшін құрылғылардың болуы.
Елеулі
445
Жасанды түрде суытылатын трансформаторларда май, суытушы су циркуляциясының немесе үрлеу желдеткіштерінің тоқтағаны туралы, сондай-ақ резервтік суытқыш немесе резервтік қоректендіру көзінің автоматты түрде іске қосылғаны туралы сигнал берудің болуы.
Елеулі
446
Жүктеме астындағы кернеуді реттеу құрылғылары жетектерінің шкафтары үшін автоматты түрде басқарылатын электрлік жылытудың болуы.
Елеулі

430
Наличие двери между помещениями (отсеками) распределительных устройств разных напряжений, открывающихся в сторону распределительных устройств с низшим напряжением до 1 кВ.
Значительное
431
Наличие замков в дверях помещений распределительных устройств одного напряжения, открывающихся одним и тем же ключом, ключи от входных дверей распределительных устройств и других помещений не должны подходить к замкам камер.
Значительное
432
Отсутствие во взрывных коридорах оборудования с открытыми токоведущими частями.
Грубое
433
соблюдение требования о запирании привода разъединителя на замок.
Грубое
434
Наличие присоединения трансформатора к сети высшего напряжения, выполненного с помощью предохранителей и разъединителя.
Грубое
435
Наличие разъединителя на концевой опоре воздушной линии.
Значительное
436
Соблюдение расстояния от земли до изоляторов вывода столбовой (мачтовой) трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА на ВЛ до 1 кВ не менее 4 м.
Значительное
437
Наличие защиты от прямых ударов молний в открытых распределительных устройствах и открытых подстанциях 20-500 кВ.
Грубое
438
Наличие защиты воздушной линии 35 кВ и выше от прямых ударов молнии на подходах к распределительным устройствам (подстанциям) тросовыми молниеотводами.
Грубое
439
Наличие открытого склада масла из двух стационарных резервуаров изоляционного масла на подстанциях 110 кВ с баковыми масляными выключателями 110 кВ.
Значительное
440
Наличие резервуаров для хранения масла с воздухоосушительными фильтрами, указателем уровня масла, пробно-спускным краном на сливном патрубке.
Значительное
441
Выполнение установки трансформатора так, чтобы были обеспечены удобные и безопасные условия для наблюдения за уровнем масла в маслоуказателях без снятия напряжения.
Значительное
442
Наличие освещения маслоуказателей в темное время суток, если общее освещение недостаточно для наблюдения за уровнем масла в маслоуказателях.
Незначительное
443
Наличие отдельной камеры для каждого масляного трансформатора, размещаемого внутри помещений, расположенной на первом этаже и изолированной от других помещений здания.
Значительное
444
Наличие устройств для автоматического пуска и останова устройства системы охлаждения трансформаторов с искусственным охлаждением.
Значительное
445
Наличие в трансформаторе искусственного охлаждения сигнализации о прекращении циркуляции масла, охлаждающей воды или остановке вентиляторов дутья, а также об автоматическом включении резервного охладителя или резервного источника питания.
Значительное
446
Наличие электрического подогрева для шкафов приводов устройств регулирования напряжения под нагрузкой с автоматическим управлением.
Значительное

447
220 кВ кіші станцияларда алынатын сыртқабы жоқ, алмалы-салмалы белсенді бөлігінің салмағы 25 т-дан астам трансформаторлар бар болса, оларды жөндеу үшін тарнсформатордың іргетасымен темір жол арқылы жалғанатын стационарлық немесе инвентарлық жүктергіш құрылғылардың болуы.
Болмашы
448
Түрлендіргіштің корпусында түрлендіргіштің бос жүрісіндегі кернеуі көрсетілген ескерту белгісінің болуы.
Болмашы
449
Зарядтау және қайта зарядтау қозғалтқыш-генераторларында кері ток пайда болған жағдайда ажырататын құрылғылардың болуы.
Елеулі
450
Аккумуляторлық батарея тізбегінде тораптың қорғау аппараттарына қатысты таңдамалы түрде жұмыс істейтін автоматты ажыратқыштың болуы.
Елеулі
451
Аккумуляторлық батареялар үшін ажыратылған желдетуде батареяның элементі 2,3 В жоғары кернеумен зарядталуға мүмкіндік бермейтін бұғаттаудың болуы.
Елеулі
452
Үй-жайда авариялық жарық беру желісіне қосылған бір жарық шамының аккумуляторлық батареясының болуы.
Елеулі
453
Салқын мезгілде аккумулятор батареясы үй-жайындағы аккумуляторлар орналасқан деңгейдегі температурасы +100С-тан төмен болмауын, ал кезекшілікте персоналы қарастырылмаған кіші станцияларда, егер аккумулятор батареясы ажыратқышты қосып, ажырату есебінен таңдалса, онда 00С-тан төмен емес көрсетілген температураны сақтау.
Елеулі
454
Аккумулятор батареясының үй-жайынан тыс жерде орналасқан және жылы ауаны вентиляциялық канал арқылы беретін, осы үй-жайды жылыту үшін калориферлік құрылғының болуы.
Елеулі
455
Құбырлардың айрықша боялуының болуы.
Елеулі
456
Монтаж алаңдарында электр машиналарының зәкірлерін орналастыру үшін бағандарды орнату орындары осы зәкірлер мен бағандардың салмағы жүктемесіне есептелуі және ерекше боялу түсіне ие болуы тиіс.
Болмашы
457
Монтаж алаңдарында ең көп рұқсат берілетін жүктеменің мағынасы көрсетілген жазбаның болуы.
Елеулі
458
Қуаты 1 МВт-тан асатын электр машиналарын майлау жүйелерінде май деңгейінің көрсеткіштері, май температурасын бақылау аспаптары мен мойынтіректердің, ал циркуляциялық майлау болған жағдайда, бұдан басқа майдың ағуын бақылау аспаптарының болуы.
Елеулі
459
Арматурасы бар құбырларды жалғау мүмкіндігі үшін фланцтердің болуы.
Елеулі
460
Электр машиналарының мойынтіректеріне майды жағу орындарында тікелей орнатылған диафрагмалар мен вентильдердің болуы.
Елеулі
461
Әрбір құбырда кемінде екі оқшаулау аралықтың немесе ұзындығы кемінде 0,1 м оқшауланған ендірменің болуы.
Елеулі
462
Электр қозғалтқыштарының айналатын бөліктері және электр қозғалтқыштарын механизмдермен (муфталар, шкивтер) жалғайтын бөліктерде кездейсоқ жанасудан қоршаудың болуы.
Елеулі

447
Наличие стационарных или инвентарных грузоподъемных устройств, связанные с фундаментом трансформатора железнодорожным путем при наличии на подстанциях до 220 кВ трансформаторов без съемного кожуха с массой выемной активной части более 25 т для ремонта.
Незначительное
448
Наличие предупреждающих знаков на корпусе преобразователя с указанием напряжения преобразователя при холостом ходе.
Незначительное
449
Наличие устройств для отключения при появлении обратного тока на зарядных и подзарядных двигателях-генераторах.
Значительное
450
Наличие автоматического выключателя в цепи аккумуляторной батареи, селективного по отношению к защитным аппаратам сети.
Значительное
451
Наличие блокировки для аккумуляторной батареи, не допускающей проведения заряда батареи с напряжением более 2,3В на элемент при отключенной вентиляции.
Значительное
452
Наличие в помещении аккумуляторной батареи одного светильника, присоединенного к сети аварийного освещения.
Значительное
453
Соблюдение температуры в помещениях аккумуляторных батарей в холодное время на уровне расположения аккумуляторов не ниже +10 °С, а на подстанциях без постоянного дежурства персонала, если аккумуляторная батарея выбрана из расчета работы только на включение и отключение выключателей, допускается принимать указанную температуру не ниже 0 °С.
Значительное
454
Наличие калориферного устройства для отопления помещения аккумуляторной батареи, расположенного вне этого помещения и подающего теплый воздух через вентиляционный канал.
Значительное
455
Наличие отличительной окраски трубопроводов.
Значительное
456
Наличие мест установок стоек для размещения якорей крупных электрических машин на монтажных площадках, которые рассчитаны на нагрузку от веса этих якорей и стоек, и наличие их отличительной окраски.
Незначительное
457
Наличие надписи с указанием значения наибольшей допустимой нагрузки на монтажных площадках.
Значительное
458
Наличие в системах смазки электрических машин мощностью более 1 МВт указателей уровня масла, приборов контроля температуры масла и подшипников, а при наличии циркуляционной смазки, кроме того, приборов контроля протекания масла.
Значительное
459
Наличие фланцев для возможности соединения труб с арматурой.
Значительное
460
Наличие диафрагм и вентилей, которые установлены непосредственно у мест подвода смазки к подшипникам электрических машин.
Значительное
461
Наличие не менее двух изоляционных промежутков или изолирующих вставок длиной не менее 0,1 м в каждой трубе.
Значительное
462
Наличие ограждения от случайных прикосновений во вращающейся части электродвигателей и части, соединяющие электродвигатели с механизмами (муфты, шкивы).
Грубое

463
Электр қозғалтқыштарын тоқтату кезінде қоршаған ауаның тартылуын болдырмау үшін ысырманың болуы.
Елеулі
464
Электр қозғалтқыштарының желдеткіш жүйесі тұйықталған кезде ауа мен салқын су температурасын бақылап тұратын аспаптардың болуы.
Болмашы
465
Вибро оқшауланған негіздерде орнатылған, негіздеменің қозғалмалы және қозғалмайтын бөліктері арасында орнатылған электр қозғалтқышына жалғанған кабельдер мен сымдардың иілмелі мыстан жасалған талшықтарының болуы.
Болмашы
466
Электр қозғалтқышы тізбегіндегі кернеу астында тұрған барлық өткізгіштерді бірдей бір уақытта тораптардан ажырататын коммутациялық аппараттардың болуы.
Елеулі
467
Аппаратты бастапқы күйге мәжбүрлі әкелгенге дейін электр қозғалтқышты қашықтан немесе автоматты іске қосу мүмкіндігін болдыртпайтын орнатылған авариялық ажырату аппаратының болуы.
Елеулі
468
Басты тізбектердегі кернеуді қалпына келтіру кезінде электр қозғалтқыш кездейсоқ қосылып кетпеу үшін кернеу жоғалып кеткен барлық жағдайларда басты тізбекті автоматты түрде ажырататын блоктаушы байланыстың болуы.
Елеулі
469
Қорек желісінің нөлдік жұмыс сымына немесе тораптың нөлдік нүктесіне орамаларды фазалық кернеуге қосқанда жалғанған жеке оқшауланған сымға жалғанған нөлдік шықпасының болуы.
Өрескел
470
Электр қозғалтқышы корпусының температурасы жоғарылап кеткен жағдайда ажыратуға және сигнал беруге әсер ететін қорғаныстың болуы.
Елеулі
471
Мойынтіректерін мәжбүрлі майлайтын электр қозғалтқыштарында температура көтерілгенде немесе майлауы біткенде электр қозғалтқышты ажырататын және сигнал беруге әсер ететін қорғаныстың болуы.
Елеулі
472
Мәжбүрлі желдеткіші бар электр қозғалтқыштарында температура көтерілгенде немесе желдетілмей қалғанда электр қозғалтқышын ажырататын және сигнал беруге қорғаныстың болуы.
Елеулі

463
Наличие задвижки для предотвращения всасывания окружающего воздуха при останове электродвигателя продуваемого исполнения.
Значительное
464
Наличие приборов контроля температуры воздуха и охлаждающей воды при замкнутой принудительной системе вентиляции электродвигателей.
Незначительное
465
Наличие гибких медных жил у кабелей и проводов, присоединяемых к электродвигателям, установленным на виброизолирующих основаниях, на участке между подвижной и неподвижной частями основания.
Незначительное
466
Наличие коммутационных аппаратов, которые отключают от сети одновременно все проводники, находящиеся под напряжением в цепях электродвигателей.
Значительное
467
Наличие установленного аппарата аварийного отключения, исключающего возможность дистанционного или автоматического пуска электродвигателя до принудительного возврата этого аппарата в исходное положение.
Значительное
468
Наличие от внезапных пусков электродвигателя блокировочной связи, обеспечивающей автоматическое отключение главной цепи во всех случаях исчезновения напряжения в ней.
Значительное
469
Наличие нулевого вывода надежно присоединенного к нулевому рабочему проводнику питающей линии или отдельному изолированному проводнику, присоединенному к нулевой точке сети при включении обмотки магнитных пускателей, контакторов и автоматических выключателей на фазное напряжение.
Грубое
470
Наличие защиты, действующей на сигнализацию и отключение при повышении температуры корпуса электродвигателя.
Значительное
471
Наличие на электродвигателях, имеющих принудительную смазку подшипников, защиты действующей на сигнал и отключение электродвигателя при повышении температуры или прекращении действия смазки.
Значительное
472
Наличие защиты на электродвигателях, имеющих принудительную вентиляцию, защиты действующей на сигнал и отключение электродвигателя при повышении температуры или прекращении действия вентиляции на электродвигателях.
Значительное

473
Екі немесе одан да көп параллель тармақтары бар конденсаторлық батареялар үшін тармақтар токтарының тепе-теңдігі бұзылған кезде іске қосылатын қорғаныстың болуы.
Елеулі
474
Жалпы үй-жайларда орнатылған конденсаторлық қондырғылардың торлы қоршаулары немесе қорғау қаптары, сонымен қатар конденсатор корпусының бүтіндігі бұзылғанда кабельдік арналар және үй-жай едендеріне синтетикалық сұйықтықтың ағуын болдырмайтын және үй-жайдан сұйықтықтың буын жоюды қамтамасыз ететін құрылғылардың болуы.
Өрескел

473
Наличие защиты, срабатывающей на нарушение равенства токов ветвей, применяемых для конденсаторной батареи, имеющей две или более параллельные ветви.
Значительное
474
Наличие сетчатых ограждений или защитных кожухов в конденсаторных установках, размещенных в общем помещении, а также устройства, предотвращающие растекание синтетической жидкости по кабельным каналам и полу помещения при нарушении герметичности корпусов конденсаторов и обеспечивающие удаление паров жидкости из помещения.
Грубое

475
Үй-жайда немесе конденсаторлық қондырғының шкафында жеке табиғи желдетудің болуы.
Елеулі
476
Тарату құрылғыларын, трансформаторлық кіші станцияларын кез келген кластың жарылыс қауіпті аймақтар үй-жайларының үстiнде және астында орналастыруға жол бермеу.
Өрескел
477
Тарату құрылғылары мен трансформаторлық кіші станциялары арқылы өрт және жарылыс қауіпті, сондай-ақ зиянды және улы заттармен құбырлар салуға жол бермеу.
Өрескел

475
Наличие отдельной системы естественной вентиляции в помещении или шкафах конденсаторной установки.
Значительное
476
Соблюдение требования о размещении распределительных устройств, трансформаторных подстанций над и под помещениями со взрывоопасными зонами любого класса.
Грубое
477
соблюдение требования о прокладывании трубопроводов с пожаро - и взрывоопасными, а также с вредными и едкими веществами через распределительные устройства и трансформаторные подстанций.
Грубое

478
Мынадай мерзімде білімді мерзімді (кезекті) біліктілік тексеруден өту:
1) әкімшілік-техникалық қызметкерлер, басшылар және мамандар (инспекторлар) қауіпсіздік және еңбекті қорғау қызметтерінің бір реттен кем емес үш күнтізбелік жылдың;
2) Электр техникалық және электр технологиялық персонал, оның ішінде жедел келіссөздер мен қайта қосуды жүргізуге құқығы бар басшылар мен мамандар, сондай-ақ әкімшілік-техникалық персоналды қоспағанда, іссапарға жіберілген персоналға теңестірілген және құрылыс-монтаж, іске қосу – жөндеу және жөндеу жұмыстарын (оның ішінде өлшеу мен сынақтарды) орындайтын қызметкерлер-күнтізбелік жылда кемінде бір рет.
Өрескел
479
Білімді біліктілік тексеру қорытындысы бойынша білімді біліктілік тексеру хаттамасын ресімдеу.
Елеулі
480
Жедел және жедел-жөндеу персоналымен, энергетикалық қондырғыларды басқаруды жүзеге асыратын жедел басшылармен мынадай нысандарда:

478
Соблюдение требования о прохождении периодической (очередной) квалификационной проверки знаний в следующие сроки:
1) административно-технический персонал, руководители и специалисты (инспектора) служб безопасности и охраны труда - не реже одного раза в три календарных года;
2) электротехнический и электротехнологический персонал, в том числе руководители и специалисты, имеющие право ведения оперативных переговоров и переключений, а также работники, которые приравнены к командированному персоналу и выполняющих строительно-монтажные, пуско-наладочные и ремонтные работы (в том числе измерения и испытания), за исключением административно-технического персонала - не реже одного раза в календарный год.
Грубое
479
Наличие оформленного протокола квалификационной проверки знаний по итогам проведения квалификационной проверки знаний.
Значительное
480
Проведение работы с оперативным и оперативно-ремонтным персоналом, с оперативными руководителями, осуществляющими управление энергоустановками в следующих формах:

1) оқытудан, оның ішінде:
жұмыс орнындағы тағылымдамадан;
білімді бастапқы біліктілік тексеруден;
қайталаудан тұратын жаңа лауазым бойынша дайындау;
2) білімді мерзімді біліктілік тексерулер;
3) аварияға және өртке қарсы бақылау мақсатындағы жаттығулар;
4) нұсқамалар;
5) біліктілікті арттыру жұмысын жүргізу.
Елеулі
481
Жөндеу персоналымен мынадай нысандарда:
1) жұмыс өндірісінің қауіпсіз әдістеріне оқытудан;
жұмыс орнындағы тағылымдамадан;
білімді бастапқы біліктілік тексеруден тұратын жаңа қызмет бойынша дайындаудан тұратын;
2) білімді мерзімді біліктілік тексерулер;
3) аварияға және өртке қарсы бақылау мақсатындағы жаттығулар;
4) нұсқамалар;
5) біліктілікті арттыру жұмыс жүргізу.
Елеулі
482
Басшы әзірлеген және бекіткен персоналмен жылдық жұмыс жоспарының болуы.
Елеулі
483
Персоналмен жұмыс істеу жоспарында мынадай бағыттар бойынша іс-шаралардың:
персоналды дайындау (басшыларды, мамандарды және жұмысшыларды), оның ішінде алғашқы медициналық көмек көрсету бойынша оқытудан өту;
электр энергетикасы саласындағы білімді біліктілік тексеру;
нұсқамалар;
аварияға қарсы бақылау мақсатындағы жаттығулар;
біліктілігін арттыру;
техникалық кітапханалардың, техникалық кабинеттердің, қауіпсіздік техникасы бойынша кабинеттердің, полигондардың, жаттығу дайындықтарының орталықтары мен пункттерінің жұмысын ұйымдастыру;
жұмыс орындарын тексеру;
кәсіби шеберлік және персоналмен жұмыстың басқа ұжымдық түрлері бойынша жарыстар өткізу;
персоналды мерзімдік медициналық тексерулерден өткізу болуы.
Елеулі

1) подготовка по новой должности, включающая: обучение; стажировку на рабочем месте;
первичную квалификационную проверку знаний;
дублирование;
2) периодические квалификационные проверки знаний;
3) контрольные противоаварийные и противопожарные тренировки;
4) инструктажи;
5) повышение квалификации.
Значительное
481
Проведение работы с ремонтным персоналом в следующих формах:
1) подготовка по новой должности, включающая: обучение безопасным методам производства работ;
стажировку на рабочем месте;
первичную квалификационную проверку знаний;
2) периодические квалификационные проверки знаний;
3) контрольные противоаварийные и противопожарные тренировки;
4) инструктажи;
5) повышение квалификации.
Значительное
482
Наличие годового плана работы с персоналом, разработанного и утвержденного руководителем.
Значительное
483
Наличие в плане работы с персоналом мероприятий по следующим направлениям: подготовка персонала (руководителей, специалистов и рабочих), в том числе прохождения обучения по оказанию первой медицинской помощи;
квалификационные проверки знаний в области электроэнергетики;
инструктажи; контрольные противоаварийные тренировки;
повышение квалификации;
организация работы технических библиотек, технических кабинетов, кабинетов по технике безопасности, полигонов, центров и пунктов тренажерной подготовки;
проверка рабочих мест;
проведение соревнований по профессиональному мастерству и другие коллективные формы работы с персоналом;
проведение периодических медицинских осмотров персонала.
Значительное

484
Әрбір лауазым және әрбір жұмыс орны үшін әзірленген және бас техникалық басшысы бекіткен қызметкерлерді жаңа лауазым бойынша даярлау жөніндегі үлгілік бағдарламаларының болуы.
Елеулі
485
Оқу және тағылымдама аяқталғаннан кейін лауазымға тағайындалғаннан кейін бір айдан кешіктірілмейтін мерзімде немесе техникалық басшысы бекіткен даярлаудың үлгілік немесе жеке бағдарламасында көрсетілген мерзімде білімді бастапқы біліктілік тексеруді жүргізу.
Өрескел
486
Білімін біліктілік тексеруден өтуден бас тартқан, сондай-ақ лауазымдық нұсқаулығына сәйкес білімін біліктілік тексеру кезінде электр қауіпсіздігі бойынша тобын растамаған жағдайда, қызметкердіеңбек міндеттерін орындаудан шеттету.
Өрескел
487
Білімін кезектен тыс біліктілік тексеру тағайындалған сәттен бастап біліктілік расталған күнге дейін адамды атқаратын лауазымы бойынша лауазымдық міндеттерін орындауға жол бермеу.
Өрескел
488
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органда білімін тексеруден өткен адамды біліктілік тексеру жөніндегі орталық комиссияның төрағасы етіп тағайындау.
Елеулі
489
Электр қауіпсіздігі бойынша төрттен кем емес рұқсат тобы бар кемінде үш адамнан тұратын ұйымды біліктілік тексеру жөніндегі орталық комиссияны құру.
Елеулі
490
Дайындықтан өткен қызметкердің өз бетінше жұмысқа жіберілуін ұйым немесе құрылымдық бөлімше бойынша өкімдік құжатпен ресімдеу.
Елеулі
491
Техникалық басшы бекіткен барлық лауазымдар мен мамандықтар үшін қайталама нұсқамалар тақырыптарының жылдық тізбесінің болуы.
Елеулі
492
Мырышталмаған металл тіректердің және темірбетон және ағаш тіректердің металл бөлшектерінің, сондай-ақ болат арқандар мен тіректердің тартқыштарының тоттануға қарсы жабынының болуы.
Өрескел
493
Жедел және жедел емес персоналдың қате іс-әрекеттері, басшы персоналдың жұмысындағы кемшіліктер, энергия жабдықтарына немесе ғимараттарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қанағаттанғысыз ұйымдастыру нәтижесінде туындаған және энергия өндіруші немесе энергия беруші ұйымдағы аварияға немесе I дәрежелі істен шығуға әкеп соққан технологиялық бұзушылықтардың болуы.
Өрескел
494
Жедел және жедел емес персоналдың қате іс-әрекеттері нәтижесінде туындаған 2 және одан да көп технологиялық бұзушылықтардың, басшы персоналдың жұмысындағы кемшіліктердің, энергия өндіруші немесе энергия беруші ұйымның электр жабдықтарының II-дәрежесінің істен шығуына әкеп соққан жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қанағаттанарлықсыз ұйымдастырудың болуы.
Елеулі

484
Наличие типовых программ по подготовки работников по новой должности, разработанных для каждой должности и каждого рабочего места и утвержденных главным техническим руководителем.
Значительное
485
Проведение первичной квалификационной проверки знаний после завершения обучения и стажировки в срок не позднее одного месяца после назначения на должность или в срок, указанный в типовой или индивидуальной программе подготовки, утвержденной техническим руководителем.
Грубое
486
Соблюдение требования об отстранении от выполнения трудовых обязанностей работника в случае отказа от прохождения квалификационной проверки знаний, а также не подтверждения группы по электробезопасности при квалификационной проверке знаний, согласно должностной инструкции.
Грубое
487
Соблюдение требования о недопущении к выполнению должностных обязанностей по занимаемой должности лицо в период, с момента назначения внеочередной квалификационной проверки знаний до даты подтверждения квалификации.
Грубое
488
Соблюдение требования о назначении председателем центральной комиссии по квалификационной проверки знаний лица, прошедшего проверку знаний в государственном органе по государственному энергетическому надзору и контролю.
Значительное
489
Наличие центральной комиссии по квалификационной проверки знаний, в составе не менее трех человек, имеющих группу допуска по электробезопасности не ниже четвертой.
Значительное
490
Наличие оформленного допуска работника к самостоятельной работе, прошедшего подготовку, распорядительным документом по организации или структурному подразделению.
Значительное
491
Наличие годового перечня тем повторных инструктажей для всех должностей и специальностей, утвержденного техническим руководителем.
Значительное
492
Наличие антикоррозионного покрытия неоцинкованных металлических опор и металлических элементов железобетонных и деревянных опор, а также стальных тросов и оттяжек опор.
Грубое
493
Наличие технологического нарушения, возникшего в результате ошибочных действий оперативного и неоперативного персонала, недостатков в работе руководящего персонала, неудовлетворительной организации технического обслуживания и ремонта оборудования, приведшего к аварии или отказу I степени электрооборудования энергопроизводящей или энергопередающей организации.
Грубое
494
Наличие 2 и более технологических нарушений, возникших в результате ошибочных действий оперативного и неоперативного персонала, недостатков в работе руководящего персонала, неудовлетворительной организации технического обслуживания и ремонта оборудования, приведших к отказу II степени электрооборудования энергопроизводящей или энергопередающей организации.
Значительное

495
Жедел және жедел емес персоналдың қате іс-әрекеттері, басшы персоналдың жұмысындағы кемшіліктер, энергия өндіруші немесе энергия беруші ұйымда жазатайым оқиғаға әкеп соққан жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қанағаттанғысыз ұйымдастыру нәтижесінде туындаған технологиялық бұзушылықтардың болуы.
Елеулі
496
Электр желілері техникалық көрсеткіштерінің жобалық немесе белгіленген тәртіппен өзгертілген деректерге (кернеу кластарыбойынша ұзындығы, 35 кВ және одан жоғары шағын станциялар трансформаторларының, 6-10/0,4 кВ трансформаторлық шағын станциялардың саны және белгіленген қуаты) сәйкес келмеуі.
Өрескел
497
Негізгі және кіші энергетикалық жабдықтардың, ғимараттар мен құрылыстардың техникалық жай-күйін қанағаттанғысыз бағалау.
Елеулі
498
Электр энергиясын тұтынушылардың энергетикалық объектілерді техникалық пайдалану деңгейінің мынадай жабдықтар болған кезде электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келмеуі.
Өрескел
499
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөнiндегi мемлекеттiк органның шешімдері бойынша іс-шараларды орындамау.
Өрескел

495
Наличие технологического нарушения, возникшего в результате ошибочных действий оперативного и неоперативного персонала, недостатков в работе руководящего персонала, неудовлетворительной организации технического обслуживания и ремонта оборудования, приведшего к несчастному случаю в энергопроизводящей или энергопередающей организации.
Грубое
496
Несоответствие технических показателей электрических сетей (протяженность по классам напряжений, количество и установленная мощность трансформаторов подстанций 35 кВ и выше, трансформаторных подстанций 6-10/0,4 кВ) проектным или измененным в установленном порядке данным.
Грубое
497
Неудовлетворительная оценка технического состояния основного и вспомогательного энергетического оборудования, зданий и сооружений.
Значительное
498
Несоответствие уровня технической эксплуатации энергообъектов потребителей электрической энергии требованиям нормативных правовых актов в области электроэнергетики, при наличии следующего оборудования.
Грубое
499
Невыполнение мероприятий по решениям государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю.
Грубое

500
Технологиялық бұзушылықтарды тергеп-тексеру актілері негізінде әзірленген іс-шараларды уақтылы немесе толық орындамау.
Өрескел
501
Жедел және диспетчерлік тәртіпті сақтау бойынша талаптарды орындамау.
Өрескел
502
Цифрлық майнерде жүйелік оператордың және энергия беруші ұйымның желілеріне қосылу кезінде онда орнатылған желілермен біріздендіруді қамтамасыз ететін электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйелерінің, жүктемені ажыратудың арнаулы автоматикасының, телекоммуникация жүйесінің болуы.
Өрескел

500
Несвоевременное или неполное выполнение мероприятий, разработанных на основе актов расследования технологических нарушений
Грубое
501
Невыполнение требований по соблюдению оперативной и диспетчерской дисциплины.
Грубое
502
Наличие у цифрового майнера автоматизированных систем коммерческого учета электрической энергии, специальной автоматики отключения нагрузки, системы телекоммуникаций, обеспечивающей их унификацию с системами, установленными у системного оператора и у энергопередающей организации при подключении к их сетям
Грубое

503
Цифрлық майнерде:
1) энергия беруші ұйыммен жасасқан электр энергиясын коммерциялық есепке алу жүйесін қабылдау актісі;
2) телекоммуникация жүйесін қабылдау актісі;
3) жүктемені ажырату құрылғысын енгізу туралы шешім;
4) рұқсат берілген тобы бар білікті персоналдан тұратын не жұмыс істеп тұрған электр қондырғыларымен жұмыс істеуге рұқсат етілген персоналы бар ұйыммен жасасқан электр қондырғыға қызмет көрсету шартының болуы.
Өрескел
504
Қуаты кемінде бір мегаватт болатын кернеуі 35 киловольт және одан жоғары трансформаторлық кіші станциялардан ғана электр желілеріне қосылуға энергия беруші ұйымдар берген цифрлық майнерлерге арналған техникалық шарттардың болуы.
Өрескел
505
Цифрлық майнерде жүйелік оператор айқындайтын белгіленген квоталар шеңберінде электр энергиясының орталықтандырған сауда-саттығында орташа тәуліктік (базалық) қуаты 1 мегаваттан кем емес көлемде электр энергиясын сатып алуға арналған бірыңғай сатып алушымен жасасқан шартының болуы.
Өрескел
506
Цифрлық майнерде жүйелік оператор айқындайтын Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикалық жүйесінің техникалық мүмкіндігі шеңберінде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде өндірілген орташа тәуліктік (базалық) қуаты 1 мегаваттан кем емес көлемде электр энергиясын сатып алуға арналған шарттың болуы.
Елеулі
507
Цифрлық майнерде электр энергиясын бірыңғай сатып алушымен жасасқан электр энергиясын сатып алу-сатудың ұзақ мерзімді шарты жоқ жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардан орташа тәуліктік (базалық) қуаты 1 мегаваттан кем емес көлемде электр энергиясын сатып алуға арналған шарттың болуы.
Елеулі
Электр энергетикасы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
5-қосымша
Жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарға қатысты электр энергетикасы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.01.2025 № 33-н/қ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 22.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Энергетикалық кәсіпорында мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға немесе жергілікті атқарушы органға (құзыреті бойынша) жіберілген нысан бойынша технологиялық бұзушылықтар туралы жиынтық есептіліктің ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші күніне дейін болуы.
Елеулі
2
Технологиялық бұзушылық туындаған сәттен бастап 1 (бір) сағат ішінде Қазақстан Республикасының Бірыңғай электр энергетикалық жүйесінде орын алған технологиялық бұзушылықтар мен жазатайым оқиғалар туралы жедел хабар алмасу жөніндегі мобильді бағдарламалар арқылы қайталай отырып, телефонмен арқылы жедел хабарламаның болуы.
Елеулі
3
Облыстар мен Астана, Алматы, Шымкент қалалары бойынша мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның тиісті аумақтық департаментіне және жергілікті атқарушы органға және жүйелік операторға жіберілген энергетикалық кәсіпорынның технологиялық бұзушылық туындаған сәттен бастап 12 (он екі) сағаттан кешіктірілмейтін мерзімде жазбаша хабарламасының болуы.
Елеулі
4
Мынадай мәліметтерді қамтитын жедел және жазбаша хабарламалардың болуы:

503
Наличие у цифрового майнера:
1) акта приемки системы коммерческого учета электрической энергии, составленного энергопередающей организацией;
2) акта приемки системы телекоммуникаций;
3) решения о вводе устройства отключения нагрузки;
4) структурного подразделения с квалифицированным персоналом, имеющим группу допуска, либо договора на обслуживание электроустановки с организацией, имеющий персонал с допуском к работе в действующих электроустановках.
Грубое
504
Наличие технических условий на подключение к электрическим сетям для цифровых майнеров исключительно от трансформаторных подстанций напряжением 35 киловольт и выше с разрешенной мощностью не менее одного мегаватта, выданных энергопередающими организациями.
Грубое
505
Наличие у цифрового майнера договора с единым закупщиком на приобретение электрической энергии в объеме не менее 1 мегаватта среднесуточной (базовой) мощности на централизованных торгах электрической энергии в рамках установленных квот, определяемых системным оператором.
Грубое
506
Наличие у цифрового майнера договора на приобретение электрической энергии в объеме не менее 1 мегаватта среднесуточной (базовой) мощности, произведенной за пределами Республики Казахстан в рамках технической возможности единой электроэнергетической системы Республики Казахстан, определяемой системным оператором.
Значительное
507
Наличие у цифрового майнера договора на приобретение электрической энергии в объеме не менее 1 мегаватта среднесуточной (базовой) мощности с энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии, не имеющих заключенного с единым закупщиком электрической энергии долгосрочного договора купли-продажи электрической энергии.
Значительное
Приложение 5
к Критериям оценки
степени риска
в области электроэнергетики
Степень нарушений требований в области электроэнергетики в отношении энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии
Сноска. Приложение 5 - в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.01.2025 № 33-н/қ и Заместитель Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 22.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Критерии
Степень нарушения
1
Наличие в энергетическом предприятии сводной отчетности о технологических нарушениях по форме, направленного в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю или местный исполнительный орган (по компетенции), ежемесячно, до седьмого числа месяца, следующего за отчетным.
Значительное
2
Наличие оперативного сообщения по телефону с дублированием посредством мобильных программ по обмену мгновенными сообщениями о произошедших технологических нарушениях и несчастных случаях в Единой электроэнергетической системе Республики Казахстан предоставленного энергопредприятием в течение 1 (одного) часа с момента возникновения технологического нарушения.
Значительное
3
Наличие письменного сообщения энергопредприятия, направленного в соответствующий Территориальный департамент органа по государственному энергетическому надзору и контролю по областям и городам Астана, Алматы, Шымкент и местный исполнительный орган и системному оператору, в срок не позднее 12 (двенадцати) часов с момента возникновения технологического нарушения.
Значительное
4
Наличие оперативных и письменных сообщений, содержащие следующие сведения:

110-1150 киловольт (бұдан әрі – кВ) электр желілерінің, сондай-ақ 110 кВ және одан жоғары қосалқы станциялардың негізгі жабдықтарының зақымдануына байланысты II дәрежелі істен шығулардың болуы.
Елеулі
10
Энергетикалық кәсіпорын комиссия құрған жағдайларда қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға немесе жергілікті атқарушы органға (құзыреті бойынша) жіберілген барлық қосымшаларымен технологиялық бұзушылықты тексеру актісінің екінші данасының болуы.
Елеулі
11

повреждением электрических сетей 110-1150 киловольт (далее – кВ), а также основного оборудования подстанций 110 кВ и выше.
Значительное
10
Наличие второго экземпляра акта расследования технологического нарушения со всеми приложениями направленного в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю или местный исполнительный орган (по компетенции) в течение трех рабочих дней со дня подписания в случаях создания комиссии энергетическим предприятием.
Значительное
11

Технологиялық бұзушылықтар туындаған сәттен бастап келесі жұмыс күнінен бастап есептелетін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей басталатын және күнтізбелік 10 (он) күннен аспайтын технологиялық бұзушылықтарға тергеп-тексеру жүргізу мерзімдерін сақтау.
Елеулі
12
Технологиялық бұзушылықты тергеп-тексеруді аяқтау мүмкін болмаған жағдайларда 30 күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге ұзартылған тергеп-тексеру мерзімдерін сақтау.
Елеулі
13
1) қызмет ету мерзімін әзірлемеген жабдықтың зауыттық ақауларының салдарынан зақымдануы;
2) электр станциясының жүктемені толық түсіруі;
3) 110-1150 кВ электр желілерінің, сондай-ақ 110 кВ және одан жоғары қосалқы станциялардың негізгі жабдықтарының зақымдануы;

Соблюдение срока расследовании технологических нарушений, которые начинается не позднее 3 (трех) рабочих дней и исчисляются со следующего рабочего дня c момента возникновения технологического нарушения, и завершается в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента создания комиссии.
Значительное
12
Соблюдение сроков расследования продленного на срок не более 30 календарных дней, в случаях невозможности завершения расследования технологического нарушения.
Значительное
13
Наличие акта расследования технологического нарушения, оформленных результатов расследования аварий, отказов I степени, а также отказов II степени, связанных с:
1) повреждением из-за заводских дефектов оборудования, не выработавшего срок службы;
2) полным сбросом нагрузки электростанцией;
3) повреждением электрических сетей 110-1150 кВ, а также основного оборудования подстанций 110 кВ и выше;

4) персоналдың қате әрекеттерімен байланысты технологиялық бұзушылықты, аварияларды, I дәрежелі істен шығуларды, сондай-ақ II дәрежелі істен шығуларды тергеп-тексерудің ресімделген нәтижелерін тергеп-тексеру актісінің болуы.
Елеулі
14
Ұйымдар көрсетілетін қызметті берушіге жыл сайын 1 желтоқсанға дейінгі мерзімде жіберген электр қондырғыларының келесі күнтізбелік жылға техникалық жай-күйі мен пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдардың басшыларында, мамандарында техникалық пайдалану қағидалары мен техника қауіпсіздігі қағидаларын білуін біліктілік тексеруге жататын басшылар тізімінің болуы.
Елеулі
15
www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылатын дайындық паспортын алуға құжаттарды қабылдау бойынша 15 (он бесінші) тамыздан бастап 30 (отызыншы) қыркүйекті қоса алғандағы мерзімді сақтау.
Өрескел
16
Кемшіліктерді жоюдың нақты мерзімдерін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушының басшылығы әзірлеген іс-шаралар жоспарының болуы және көрсетілетін қызметті алушы дайындық актісіне қоса берілген күзгі-қысқы кезеңде жұмысқа дайын болмаған жағдайда оны көрсетілетін қызметті алушының комиссиясымен келісу.
Өрескел
17
Көрсетілетін қызметті беруші комиссиясының шешім қабылдауы үшін дайындық паспортын алу үшін шарттардың орындалғанын растайтын ұсынылған құжаттар мазмұнының сәйкестігі негіз болып табылатын берілген дайындық паспорттарының болуы, бұл ретте олардың кейбірінің мазмұны бойынша қосымша түсініктемелер, материалдар мен негіздемелер беру қажет. Бұл ретте ескертулер оларды жою мерзімі келесі жылдың 1 (бірінші) қаңтарына дейін белгілене отырып беріледі, ал көрсетілетін қызметті алушы берген ескертулердің орындалуы туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті берушіге ескертуді орындау мерзімі өткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей береді.
Өрескел
18
1) ұйымның жабдықтарын, ғимараттары мен құрылыстарын бес жылға жөндеудің перспективалық жоспардың;
2) энергия өндіруші және энергия беруші ұйымдардың электр станцияларының, жылу және электр желілерінің жабдықтарын, ғимараттары мен құрылыстарын жөндеуді жүзеге асыруы үшін жоспарланған жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды жөндеудің жылдық кестелердің болуы.
Өрескел
19
Тиісті жылдың 1 маусымына дейін электр энергетикасы саласындағы уәкілетті органға белгіленген қуаты 100 Гигакалорий/сағ және одан жоғары энергия өндіруші ұйыммен келісу үшін жіберілген отынның орташа тәуліктік шығынын және энергия көзінен жеткізілетін отынды тиеп жөнелту орнына дейінгі арақашықтық туралы есептеудің болуы.
Өрескел
20
Энергия өндіруші және энергия беруші ұйымдар дербес белгілейтін электр станцияларының, жылу және электр желілерінің жабдықтарына, ғимараттары мен құрылыстарына техникалық қызмет көрсетудің кезеңділігі мен көлемін, сондай-ақ техникалық қызмет көрсету жөніндегі жұмыстардың құрамын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар мен пайдаланудың нақты жағдайларын ескере отырып сақтау.
Өрескел
21
Жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды жөндеудің жылдық кестелерін сақтау.
Өрескел
22
Электрмен жабдықтау жүйесінің зақымдалған элементін жөндеу немесе ауыстыру үшін қажетті электрмен жабдықтау үзілістері бір тәуліктен (24 сағаттан) аспаған жағдайда, III санаттағы электр қабылдағыштар үшін бір қоректендіру көзінен электрмен жабдықтау талаптарын сақтау.
Өрескел
23

4) ошибочными действиями персонала.
Значительное
14
Наличие списка руководителей, подлежащих квалификационной проверке знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок на следующий календарный год направленного организациями услугодателю ежегодно, в срок до 1 декабря.
Значительное
15
Соблюдение ежегодного периода с 15 (пятнадцатого) августа по 30 (тридцатое) сентября включительно по приему документов на получение Паспорта готовности осуществляется через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz.
Грубое
16
Наличие разработанного плана мероприятий руководством Услугополучателя с указанием конкретных сроков устранения недостатков и согласование его с Комиссией услугополучателя в случае неготовности Услугополучателя к работе в осенне-зимний период, приложенный к Акту готовности.
Грубое
17
Наличие выданных Паспортов готовности с замечаниями, где основанием для принятия решения Комиссией услугодателя явилось соответствие содержания представленных документов, подтверждающих выполнение условий для получения Паспорта готовности, при этом по содержанию некоторых из них необходимо предоставление дополнительных пояснений, материалов и обоснований. При этом замечания выдаются с установлением срока их устранения до 1 (первого) января следующего года, а информация о выполнении выданных замечаний Услугополучателем представляется Услугодателю не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня истечения срока выполнения замечания.
Грубое
18
Наличие разработанного:
1) перспективного плана ремонта оборудования, зданий и сооружений организации на пять лет;
2) годовых графиков ремонта оборудования, зданий и сооружений, запланированного для осуществления ремонта энергопроизводящими и энергопередающими организациями оборудования, зданий и сооружений электростанций, электрических сетей.
Грубое
19
Наличие расчета среднесуточного расхода топлива и информации о расстоянии от энергоисточника до места отгрузки поставляемого топлива, направленный в уполномоченный орган в области электроэнергетики для согласования энергопроизводящей организацией с установленной мощностью 100 Гигакалорий/час и выше ежегодно, до 1 июня соответствующего года.
Грубое
20
Соблюдение периодичности и объема технического обслуживания, а также состава работ по техническому обслуживанию оборудования, зданий и сооружений электростанций, электрических сетей, которые устанавливаются энергопроизводящими и энергопередающими организациями самостоятельно с учетом инструкций по эксплуатации и фактических условий эксплуатации.
Грубое
21
Соблюдение годовых графиков ремонта оборудования, зданий и сооружений.
Грубое
22
Соблюдение требований электроснабжения от одного источника питания для электроприемников III категории при условии, что перерывы электроснабжения, необходимые для ремонта или замены поврежденного элемента системы электроснабжения, не превышают одних суток (24 часа).
Грубое
23

Электр станцияларының түтін құбырларын және газ құбырларын жылына 1 рет (көктемде) сыртқы тексеруін орындау, мұнда түтін құбырларын ішкі тексеру олар пайдалануға берілгеннен кейін 5 жылдан кейін, ал одан әрі қажеттілігіне қарай, бірақ 15 жылда кемінде 1 рет жүргізіледі, бұл ретте кірпіш және монолитті төсемі бар құбырларды ішкі тексеруі жиілігі бес жылда кемінде 1 рет тепловизиялық зерттеуге ауыстырылуы мүмкін.
Өрескел
24
Көрсетілетін қызметті алушылар құрған және жыл сайын 1 (бірінші) тамыздан бастап дайындық актісін дайындау үшін жұмысты бастайтын күзгі-қысқы кезеңде көрсетілетін қызметті алушының жұмысқа дайындығын бағалау жөніндегі комиссияның болуы.
Елеулі
25

Выполнение наружного осмотра дымовых труб электростанций и газоходы 1 раз в год (весной), где внутреннее обследование дымовых труб производится через 5 лет после их ввода в эксплуатацию, а в дальнейшем по мере необходимости, но не реже 1 раза в 15 лет, при этом внутреннее обследование труб с кирпичной и монолитной футеровкой может быть заменено тепловизионным с частотой обследований не реже 1 раза в пять лет.
Грубое
24
Наличие комиссии по оценке готовности услугополучателя к работе в осенне-зимний период, созданный Услугополучателями и начинающий работу для подготовки акта готовности ежегодно с 1 (первого) августа.
Значительное
25

Мамандандырылған ұйымдарды тарта отырып, олардың жағдайына қарамастан 25 жылдан астам пайдаланудағы барлық қысымды гидротехникалық құрылыстардың беріктігін, орнықтылығын және пайдалану сенімділігін бағалай отырып, 5 жылда кемінде 1 рет көп факторлы зерттеуді кезең-кезеңімен орындау.
Елеулі
39
Егер жобада көзделмесе олар үнемі топырақтан және шөгінділерден тазартылатын, жер құрылыстарының беткейлері мен жоталарының өсуінен қорғауды қамтамасыз ететін каналдың бермалары мен кюветтерінің болуы.
Елеулі
40
Жеткізу және бұру арналарында қажетті орындарда баспалдақтардың, көпірлердің және қоршаулардың болуы.
Елеулі
41
Мұздатуды және бұзылуды болдырмау үшін төменгі сынадағы сүзгілеу суларының жоғары деңгейі кезінде жер асты бөгеттері мен бөгеттердің беткейлері учаскелерінде дренаждың немесе оқшаулаудың болуы.
Елеулі
42
Сүзілген суды ағызу үшін дренаждық жүйелердің болуы.
Елеулі
43
Сүзгілеу нәтижесінде немесе су өткізгіш трактілерден күтпеген серпілістер салдарынан келетін суды сору сорғыларының болуы; су электр станцияларының жерасты ғимараттарын пайдалану кезінде желдеткіш қондырғылардың, авариялық жарықтандырудың, қосалқы шығулардың жарамдылығы.
Елеулі
44
Аэрациялық құрылғыларда қысымды су өткізгіштердің сенімді оқшаулаудың және қажет болған жағдайда олардың жылыту жүйесімен жабдықталуының болуы.
Елеулі
45
Аварияға қарсы құрылғылардың, су төгетін және құтқару құралдарының ұстауды қамтамасыз ете отырып, ақаусыз күйде және іс-әрекетке тұрақты дайындықта болуы.
Өрескел
46
Ақаусыз күйде ұсталатын және жинақталған тастардан уақтылы түсірілетін тас қорғау құрылыстарының (тас ұстайтын торлар, тас ұстағыштар) болуы.
Елеулі
47
Бақылаудың жеделдігі мен дұрыстығын арттыру үшін жауапты қысымды гидротехникалық құрылыстарда жарақтандырылған диагностикалық бақылаудың автоматтандырылған жүйелерінің (бұдан әрі – ДБАЖ) болуы.
Елеулі
48
Гидроэлектростанциялардың жоғарғы және төменгі бьефтерінің деңгейлерін және гидротурбиналардың қысымын, сондай-ақ торлардағы қысымның айырмашылығы өлшейтін орталық басқару пультіне көрсеткіштерді қашықтықтан беретін аспаптардың болуы.
Елеулі
49
Сегменттің температурасы мен май ыдысындағы майдың жылдың осы уақыты үшін номиналдыдан 5°С жоғары көтерілуі кезінде қосылатын ескерту дабылының болуы.
Елеулі
50
Гидроагрегаттың барлық жұмыс режимдерінде тірек тораптарын, генератордың статоры мен роторын салқындатуды, резеңкеленген турбиналық мойынтіректі және басқа да тұтынушыларды майлауды қамтамасыз ететін гидроагрегатты техникалық сумен жабдықтау жүйелерінің болуы.
Елеулі
51

Соблюдение сроков выполнения многофакторного исследования с оценкой прочности, устойчивости и эксплуатационной надежности всех напорных гидротехнических сооружений не реже 1 раза в 5 лет, находящиеся в эксплуатации более 25 лет независимо от их состояния, с привлечением специализированных организаций периодически.
Значительное
39
Наличие берм и кюветов канала обеспечивающих защиту от зарастания откосов и гребня земляных сооружений деревьями и кустарниками, если оно не предусмотрено проектом, которые регулярно очищаются от грунта осыпей и выносов.
Значительное
40
Наличие лестниц, мостиков и ограждений в необходимых местах на подводящих и отводящих каналах.
Значительное
41
Наличие дренажа или утепления на участках откосов грунтовых плотин и дамб при высоком уровне фильтрационных вод в низовом клине во избежание промерзания и разрушения.
Значительное
42
Наличие дренажных систем для отвода профильтровавшейся воды.
Значительное
43
Наличие насосов откачки воды, поступающей в результате фильтрации или из-за непредвиденных прорывов из водопроводящих трактов; исправности вентиляционных установок, аварийного освещения, запасных выходов при эксплуатации подземных зданий гидроэлектростанций.
Значительное
44
Наличие на аэрационных устройствах напорных водоводов надежного утепления и при необходимости оборудования их системой обогрева.
Значительное
45
Наличие противоаварийных устройств, водоотливных и спасательных средств в исправном состоянии с обеспечением содержания и в постоянной готовности к действию.
Грубое
46
Наличие камнезащитных сооружений (камнезадерживающие сетки, камнеловки) содержащихся в исправном состоянии и своевременно разгруженные от накопившихся камней.
Значительное
47
Наличие автоматизированных систем диагностического контроля (далее – АСДК) оснащенные в ответственных напорных гидротехнических сооружениях для повышения оперативности и достоверности контроля.
Значительное
48
Наличие приборов с дистанционной передачей показаний на центральный пульт управления, измеряющих уровни верхнего и нижнего бьефов гидроэлектростанций и напор гидротурбин, а также перепады напора на решетках.
Значительное
49
Наличие предупредительной сигнализации включаемой при повышении температуры сегмента и масла в маслованне на 5°С выше номинальной для данного времени года.
Значительное
50
Наличие систем технического водоснабжения гидроагрегата обеспечивающих охлаждение опорных узлов, статора и ротора генератора, смазку обрезиненного турбинного подшипника и других потребителей при всех режимах работы гидроагрегата.
Значительное
51

Гидротурбиналарға 5-7 жылда 1 рет күрделі жөндеу жүргізу мерзімдерін сақтау.
Елеулі
52
Ғимараттардың іргелес аумақтарын ылғалдандыру және мұздату кезінде қысқы кезеңде салқындатқыш мұнараға арналған су ұстағыш құрылғылардың болуы.
Елеулі
53
10 жылда 1 реттен кем емес, темірбетон қабықшаларды – қаптамалы градиреналардың шығатын мұнараларының металл қаңқаларына егжей-тегжейлі тексеру жүргізу кезінде 5 жылда 1 реттен кем емес мерзімдерді сақтау.
Елеулі
54
Синхронды компенсаторларға 4-5 жылда 1 рет күрделі жөндеу жүргізу мерзімдерін сақтау.
Елеулі
55
Реактивті қуатты генерациялауды реттеуді қамтамасыз ететін жаңартылатын энергия көздерінің генерациялайтын қондырғыларында:
1) кернеуді реттеу режимінде;

Соблюдение сроков проведении капитального ремонта гидротурбин 1 раз в 5-7 лет.
Значительное
52
Наличие водоулавливающих устройств для градирни в зимний период при увлажнении и обледенении прилегающей территорий зданий.
Значительное
53
Соблюдение сроков не реже 1 раза в 10 лет, железобетонных оболочек – не реже 1 раза в 5 лет при проведении детального обследования металлических каркасов вытяжных башен обшивных градирен.
Значительное
54
Соблюдение сроков 1 раз в 4-5 лет проведения капитальных ремонтов синхронных компенсаторов.
Значительное
55
Наличие автоматики в генерирующих установках возобновляемых источников энергии, обеспечивающих регулирование генерации реактивной мощности:
1) в режиме регулирования напряжения;

2) реактивті қуатты реттеу режимінде;
3) қуат коэффициентін реттеу режимінде автоматиканың болуы.
Елеулі
56
Мойын тіректерді мәжбүрлеп майлайтын электр қозғалтқыштарындағы мойын тіректер ішпектерінің температурасы көтерілген кезде немесе майлаудың тоқтатылған кезінде, сигналға және электр қозғалтқышының ажыратылуына әсер ететін қорғаныстың болуы.
Елеулі
57
Арнайы жұмыстар қауіпсіздігі бойынша қосымша (жоғары) талап қойылатын жұмыстарды орындауға жіберілетін адамдардың куәлігінің болуы.
Елеулі
58
Тікелей жұмыс орнында нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыс жасау рұқсаттарының ретін сақтау.
Өрескел
59
Жұмыстардың басшысы (өндірушісі) рұқсатты ресімдеуге рұқсат берушінің міндеттерін нарядтың бір данасында қоса атқарған кезде нарядтың екі данасында да және нарядтар мен өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу журналында ресімделген рұқсаттың болуы.
Өрескел
60
Электр станцияларының негізгі цехтарының жабдықтарына қызмет көрсететін адамдардың және арнайы жұмыстарды орындауға жіберілген адамдардың білімін тексеру туралы біліктілік куәлігінде жазбаның болуы.
Елеулі
61
Айналмалы механизмдерге жөндеу жұмыстарын жүргізген кезде нарядтың болуы, бұл ретте механизм тоқтатылады.
Өрескел
62
Айналмалы механизмнің сынақ қосу немесе теңгерімі кезеңінде механизмнің электр қозғалтқышының жұмыс жағдайындағы авариялық өшіру тетігінің болуы.
Елеулі
63
Ыдыстар мен резервуарлардағы жұмыстарды орындау үшін нарядтың болуы.
Өрескел
64
Жабдықтағы, жұмыс істеп тұрған жабдық аймағындағы және өндірістік үй-жайларда от жұмыстарын орындаған кезде нарядтың болуы.
Өрескел
65
Жүк көтергіш машиналарда, кран арбаларда, кран асты жолдарында, скрепер қондырғыларда, жүктегіштерде, көтергіштерде, фуникулерлерде, темір арқан жолдарда жөндеу жұмыстарын орындаған кезде нарядтың болуы (доңғалақты және шынжыр табанды өздігінен жүретін машиналардан басқа).
Өрескел
66
Жабдықтарды бөлшектеу және монтаждау кезінде нарядтың болуы.
Өрескел
67
Жабдықтың жұмысын тоқтатуды, шектеуді және схемасы мен режимін өзгертуді талап ететін автоматты реттеу, қашықтан басқару, қорғау, сигнал беру және бақылау аппаратурасын орнату, алу, тексеру және жөндеу кезінде нарядтың болуы.
Өрескел
68
Датчиктерді монтаждау және іске қосумен байланысты жұмыстарды орындау кезінде нарядтың болуы.
Өрескел
69
Газды, жарылғыш және электр тоғымен қауіпті және кіру шектелген жерлердегі жұмыстарды орындаған кезде нарядтың болуы.
Өрескел
70
Камераларда, құдықтарда, аппараттарда, бункерлерде, резервуарларда, бактарда, коллекторларда, туннелдерде, құбырларда, каналдар мен шұңқырларда және басқа металл ыдыстардағы жұмыстарды орындаған кезде нарядтың болуы.
Өрескел
71
Жабдықтың дефектоскопиясын орындаған кезде нарядтың болуы.
Өрескел
72
Жабдықтың химиялық тазартуын орындаған кезде нарядтың болуы.
Өрескел
73
Коррозияға қарсы жабынды жағуды орындаған кезде нарядтың болуы.
Өрескел
74
Жылу оқшаулау жұмыстарын орындаған кезде нарядтың болуы.
Өрескел
75
Ормандарды жинау мен бөлшектеу және траншеялардың, қазаншұңқырлардың қабырғаларын бекіту кезінде нарядтың болуы.
Өрескел
76
Жерасты коммуникациялары орналасқан аймақтарда жер қазу жұмыстарын орындаған кезде нарядтың болуы.
Өрескел
77
Кәсіпорынның техникалық жетекшісі бекіткен нарядтар беруге уәкілетті тұлғалар тізбесінің болуы.
Елеулі
78
Жалпы наряд бойынша жөндеу жұмыстарын орындаған кезде аралық нарядтың болуы.
Өрескелі
79
Электр станциясының ауысым бастығының немесе желілердің тиісті диспетчерінің, өңірлік диспетчерлік орталықтардың, Қазақстанның жүйелік операторының ұлттық диспетчерлік орталығының жабдықты жұмыстан және резервтен шығару немесе жабдықты жұмыстан және резервтен шығарар алдында немесе сынақ жүргізу алдында сынау үшін рұқсатының болуы.
Өрескел
80
Қуатты қабылдайтын энергия жүйесі жұмысының орнықтылығының бұзылуын болдырмау бойынша энергия жүйелеріндегі жүктемені ажырату және қуатты беретін энергия жүйелеріндегі электр станцияларын автоматты түрде босату үшін жүйелік автоматиканың болуы.
Өрескел
81
Диспетчерлік басқарудың автоматтандырылған жүйесінің техникалық құралдар кешенінің құрамында:

2) в режиме регулирования реактивной мощности;
3) в режиме регулирования коэффициента мощности.
Значительное
56
Наличие на электродвигателях, имеющих принудительную смазку подшипников, защиты действующей на сигнал и отключение электродвигателя при повышении температуры вкладышей подшипников или прекращении поступления смазки.
Значительное
57
Наличие удостоверения у лиц, допущенных к выполнению работ, к которым предъявляются дополнительные (повышенные) требования по безопасности специальных работ.
Значительное
58
Соблюдение допуска к работе по нарядам и распоряжениям непосредственно на рабочем месте.
Грубое
59
Наличие оформленного допуска в обоих экземплярах наряда и в журнале учета работ по нарядам и распоряжениям, при совмещении руководителем (производителем) работ обязанности допускающего оформление допуска в одном экземпляре наряда.
Грубое
60
Наличие записи в квалификационном удостоверении о проверке знаний у лиц, обслуживающих оборудование основных цехов электростанций, и лиц, допущенных к выполнению специальных работ.
Значительное
61
Наличие наряда при ремонте вращающихся механизмов, которые при этом остановлены.
Грубое
62
Наличие кнопки аварийного отключения в рабочем состоянии электродвигателя механизма на период пробного включения или балансировки вращающегося механизма.
Значительное
63
Наличие наряда при выполнении работ в емкостях и резервуарах.
Грубое
64
Наличие наряда при выполнении огневых работ на оборудовании, в зоне действующего оборудования и в производственных помещениях.
Грубое
65
Наличие наряда при выполнении ремонта грузоподъемных машин (кроме колесных и гусеничных самоходных), крановых тележек, подкрановых путей, скреперных установок, перегружателей, подъемников, фуникулеров, канатных дорог.
Грубое
66
Наличие наряда при выполнении демонтажа и монтажа оборудования.
Грубое
67
Наличие наряда при выполнении установки, снятия, проверки и ремонта аппаратуры автоматического регулирования, дистанционного управления, защиты, сигнализации и контроля, требующие останова, ограничения производительности и изменения схемы и режима работы оборудования.
Грубое
68
Наличие наряда при выполнении работы, связанных с монтажом и наладкой датчиков.
Грубое
69
Наличие наряда при выполнении работы в местах, опасных в отношении загазованности, взрывоопасности и поражения электрическим током и с ограниченным доступом посещения.
Грубое
70
Наличие наряда при выполнении работ в камерах, колодцах, аппаратах, бункерах, резервуарах, баках, коллекторах, туннелях, трубопроводах, каналах и ямах и других металлических емкостях.
Грубое
71
Наличие наряда при выполнении дефектоскопии оборудования.
Грубое
72
Наличие наряда при выполнении химической очистки оборудования.
Грубое
73
Наличие наряда при выполнении нанесении антикоррозионного покрытия.
Грубое
74
Наличие наряда при выполнении теплоизоляционных работ.
Грубое
75
Наличие наряда при выполнении сборки и разборки лесов и крепления стенок траншей, котлованов.
Грубое
76
Наличие наряда при выполнении земляных работ в зоне расположения подземных коммуникаций.
Грубое
77
Наличие списка уполномоченных лиц для выдачи нарядов, утвержденного техническим руководителем.
Значительное
78
Наличие промежуточных нарядов при выполнении ремонтных работ по общему наряду.
Грубое
79
Наличие разрешения начальника смены электростанции или соответствующего диспетчера сетей, региональных диспетчерских центров, национального диспетчерского центра системного оператора Казахстана для выведения оборудования из работы и резерва или испытания непосредственно перед выводом из работы и резерва оборудования или перед проведением испытаний.
Грубое
80
Наличие системной автоматики для отключения нагрузки в энергосистемах по предотвращению нарушения устойчивости работы энергосистемы, принимающей мощность, и автоматической разгрузки электростанций в энергосистемах, выдающих мощность.
Грубое
81
Наличие в составе комплекса технических средств автоматизированной системы диспетчерского управления:

1) технологиялық процесті басқарудың автоматтандырылған жүйесімен жиынтықта диспетчерлік және технологиялық басқару құралдары (ақпарат датчиктері, телемеханика және ақпараттарды жеткізу құрылғылары, байланыс арналары);
2) ақпаратты өңдеу және бейнелеу құралдары: жедел ақпараттық-басқару кешендері мен есептеу кешендерінің компьютерлік техникасы, баспа құрылғылары, дисплейлер, сандық және аналогтық аспаптардың;
3) басқару объектілерімен байланыстыру құрылғыларының;

1) средств диспетчерского и технологического управления в совокупности с автоматизированной системой управления технологическим процессом (датчики информации, устройства телемеханики и передачи информации, каналы связи);
2) средств обработки и отображения информации: компьютерная техника оперативных информационно-управляющих комплексов и вычислительных комплексов, устройства печати, дисплеи, цифровые и аналоговые приборы;
3) устройств связи с объектом управления;

4) кіші жүйелерінің (кепілдеме берілген электр қуатымен жабдықтау, ауаны желдету, өртке қарсы) болуы.
Елеулі
82
Электр станцияларында, электр желілерінде, электр қосалқы станцияларында диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарының болуы.
Өрескел
83
Энергия жүйелерінің қалыпты және авариялық режимдерінде ақпаратты берудің белгіленген сапасы кезінде әрекет етуге дайын диспетчерлік және технологиялық басқарудың тұрақты жұмыс істейтін құралдарының болуы.
Өрескел
84
Диспетчерлік және технологиялық бақылау құралдарының пайдалану және техникалық қызмет көрсету талаптарын:
1) Қазақстанның жүйелік операторының ұлттық диспетчерлік орталығының басқару құралдарының орталық тораптарының, өңірлік диспетчерлік орталықтарының;

4) вспомогательных систем (гарантированного электропитания, кондиционирования воздуха, противопожарные).
Значительное
82
Наличие средств диспетчерского и технологического управления в электростанциях, электрических сетях, электрических подстанциях.
Грубое
83
Наличие постоянно функционирующих средств диспетчерского и технологического управления, готовых к действию при установленном качестве передачи информации в нормальных и аварийных режимах энергосистем.
Грубое
84
Соблюдение оперативного и технического обслуживания средств диспетчерского и технологического управления, обеспеченного:
1) центральными узлами средств управления национального диспетчерского центра системного оператора Казахстана, региональными диспетчерскими центрами;

2) электр желілері мен электр станцияларын басқару құралдарының жергілікті тораптарының;
3) диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарының қызмет (энергия объектілер) құрамына кіретін зертханаларының сақтауы.
Елеулі
85
Диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарының кепілдікті электр қуатының болуы.
Өрескел
86
Энергия объектілерінде жөндеу-пайдалану базасының болуы.
Елеулі
87
Барлық технологиялық жүйелерді, жабдықтарды, ғимараттар мен құрылыстарды, оның ішінде энергетикалық объектінің құрамына кіретін, энергетикалық объектінің техникалық басшысы немесе оның орынбасары басқаратын, комиссияға энергия объектісінің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары мен мамандарын, мамандандырылған және сараптамалық ұйымдардың мамандарын енгізе отырып, энергетикалық объектінің комиссиясы жүргізетін гидроқұрылыстарды 5 жылда кемінде 1 рет мерзімдік техникалық куәландырудан өткізе мерзімдерін сақтау.
Өрескел
88
Энергетия объектісінің техникалық паспортында техникалық куәландыру нәтижелерінің болуы.
Елеулі
89
Электр станцияларында жұмыс істейтін автоматтандырылған диспетчерлік басқару жүйесінің болуы.
Елеулі
90
Барлық өлшеу құралдары мен ақпараттық-өлшеу жүйелерінің жарамды күйде, сондай-ақ олардың үнемі өлшеуге дайын болуы.
Өрескел
91
Энергия объектісінің метрологиялық қызмет функциясын орындайтын бөлімшелер персоналының өлшеу құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын сақтау.
Елеулі
92
Қысқыш құрастырмаларына (қатарына) жалғанған сымдарда схемаларға сәйкес келетін таңбаның, сондай-ақ бақылау кабелінің ұшында, оларды қабырға, төбе аркылы өткізген кезде кабельдер легінің тармақталған және қиылысқан жерлерінде таңбаның болуы.
Өрескел
93
Автоматты ажыратқыштарда, сақтандырғыш қалыбында міндеті мен тоғы көрсетілген таңбаның болуы.
Елеулі
94
Ашық тарату құрылғыларының (бұдан әрі – АТҚ) конструкцияларында, жеке тұрған өзекті жайтартқыштарда, прожекторлық діңгектерде, түтін құбырлары мен градирняларда кез келген мақсаттағы (жарық беретін, телефондық, жоғары жиілікті) кернеуі 1000 В дейінгі әуе желілері (бұдан әрі – ӘЖ) сымдарын ілуге жол бермеу, сондай-ақ осы желілерді жарылыс қаупі бар үй-жайларға жеткізу.
Өрескел
95
Кернеудің жоғарылауын шектеушілер мен барлық кернеулердің вентильді ажыратқыштарын тұрақты қосылған күйде болуы.
Өрескел
96
Кемінде екі электр беру желілерімен өтелетін желімен байланысты қосалқы станцияларда жерге тұйықтаушы доға сөндіргіш реакторлардың болуы.
Өрескел
97
Доға сөндіргіш реакторларды трансформаторлардың, генераторлардың немесе синхронды компенсаторлардың бейтараптарына ажыратқыштар арқылы қосылған болуы.
Өрескел
98
Доға сөндіруші реакторларды балқытылған сақтандырғыштармен қорғалған трансформаторларға қосылмауы.
Өрескел
99
Іске қосу кезінде және жұмыс режимдерінде олардың сенімді жұмысын қамтамасыз ететін электр қозғалтқыштарды пайдалану кезінде іске қосу реттеуші құрылғылардың және қорғанысының болуы.
Өрескел

2) местными узлами средств управления электрических сетей и электростанций;
3) лабораториями, входящими в состав служб (энергообъектов) средствами диспетчерского и технологического управления.
Значительное
85
Наличие гарантированного электропитания средств диспетчерского и технологического управления.
Грубое
86
Наличие на энергообъектах ремонтно-эксплуатационной базы.
Значительное
87
Соблюдение сроков не реже 1 раза в 5 лет при проведении периодического технического освидетельствования всех технологических систем, оборудования, зданий и сооружений, в том числе гидросооружений, входящих в состав энергообъекта комиссией энергообъекта, возглавляемой техническим руководителем энергообъекта или его заместителем, с включением в комиссию руководителей и специалистов структурных подразделений энергообъекта, специалистов специализированных и экспертных организаций.
Грубое
88
Наличие результатов технического освидетельствования в техническом паспорте энергообъекта.
Значительное
89
Наличие на электростанциях функционирующей автоматизированной системы диспетчерского управления.
Значительное
90
Наличие в исправном состоянии всех средств измерения, а также информационно-измерительных систем, а также их постоянной готовности к выполнению измерений.
Грубое
91
Соблюдение технического обслуживания и ремонта средств измерения персоналом подразделения, выполняющим функции метрологической службы энергообъекта.
Значительное
92
Наличие на проводах, присоединенных к сборкам (рядам) зажимов, маркировки, соответствующая схемам, а также маркировки на концах контрольных кабелей, в местах разветвления и пересечения потоков кабелей, при проходе их через стены, потолки и другие перекрытия.
Грубое
93
Наличие маркировок на автоматических выключателях, колодках предохранителей маркировки с указанием назначения и тока.
Значительное
94
Отсутствие подвески проводов ВЛ (далее – ВЛ) напряжением до 1000 В любого назначения (осветительных, телефонных, высокочастотных) на конструкциях открытых распеределительных устройств (далее – ОРУ), отдельно стоящих стержневых молниеотводах, прожекторных мачтах, дымовых трубах и градирнях, а также подводка этих линий к взрывоопасным помещениям.
Грубое
95
Наличие ограничителей перенапряжений и вентильных разрядников всех напряжений, поддерживаемых в постоянно включенном состоянии.
Грубое
96
Наличие заземляющих дугогасящих реакторов на подстанциях, связанных с компенсируемой сетью не менее чем двумя линиями электропередачи.
Грубое
97
Наличие дугогасящих реакторов подключенных к нейтралям трансформаторов, генераторов или синхронных компенсаторов через разъединители.
Грубое
98
Отсутствие подключения дугогасящих реакторов к трансформаторам, защищенным плавкими предохранителями.
Грубое
99
Наличие пускорегулирующих устройств и защит при эксплуатации электродвигателей, обеспечивающих их надежную работу при пуске и в рабочих режимах.
Грубое

100
Ротор орамасының және статордың белсенді болатының сумен салқындатылатын, сондай-ақ сумен ауаны салқындатқыштары бар электр қозғалтқышының корпусында судың пайда болуы туралы сигнализация беретін құрылғының болуы.
Өрескел
101
Нөсер суын ағызудың тазартылған жүйесінің болуы және оның жұмысқа қабілеттілігіне тексеру жүргізу.
Елеулі
102
Цемент тозаңының пайда болуын болдырмайтын еден жабынының болуы.
Болмашы
103
Қабырғалар, еден мен төбелері тозаң өткізбейтін сырмен сырланған болуы.
Болмашы
104
Тарату құрылғыларының үй-жайына тозаңның бөлмеге кіруіне жол бермеу үшін кіретін желдеткіште сүзгілердің болуы.
Елеулі
105
АТҚ кабель арналарын және жер үсті науаларын және жабық тарату құрылғыларын (бұдан әрі – ЖТҚ) жанбайтын плиталармен жабық болуы, кабельдік арналардан, туннельдерден, қабаттардан және кабельдік бөліктер арасындағы өтпелерден кабельдердің шығу орындары жанбайтын материалмен тығыздалған болуы.
Өрескел
106
Судың кедергісіз ағуын қамтамасыз ететін таза ұсталатын туннельдердің, жертөлелердің, арналардың және дренаждық құрылғылардың болуы.
Өрескел
107
Жарамды май қабылдағыштың, май жинағыштың, қиыршық тас төгінділерінің, дренаждың және май бұрғыштардың болуы.
Елеулі
108
Айналадағы ауаның ең жоғары және ең төменгі температурасында май көрсеткіші шкаласы шегінде қалатын май ажыратқыштарында, өлшеу трансформаторларында және кірмелерде май деңгейінің болуы.
Елеулі
109
Герметикалық емес кіреберістегі майы ылғалдану мен қышқылданудан қорғалған болуы.
Елеулі
110
6-10 кВ тарату құрылғылары камералары шкафтарының ішінде доғалы қысқа тұйықталудан тез әсер ететін қорғанысының болуы.
Өрескел
111
Электр желілерін пайдаланатын ұйымның техникалық басшысының шешімі бойынша темірбетонды және металл тіректері бар ӘЖ – де – 12 жылда кемінде 1 рет, ағаш тіректері бар ӘЖ-де-6 жылда кемінде 1 рет орындалатын ӘЖ-ге күрделі жөндеу жүргізу мерзімдерін сақтау.
Өрескел
112
Кабельдік трассаларды қазу немесе оларға жақын жерде жер жұмыстарын жүргізуге жазбаша рұқсаттың болуы.
Өрескел
113
Электр қондырғыларында қалдықтарды: химиялық заттарды, майларды, қоқыстарды, техникалық суларды жинау және жою құрылғыларының болуы.
Елеулі
114
Ғимараттар мен құрылыстардың электр қондырғыларының жерге тұйықтау және осы ғимараттар мен құрылыстардың 2 және 3-ші санаттағы найзағайдан қорғайтын ортақ құрылғыларының болуы.
Өрескел
115
Әртүрлі электр қондырғыларының жерге тұйықтау құрылғыларын біріктіру үшін кемінде екі табиғи және жасанды жерге тұйықтау өткізгішінің болуы.
Өрескел
116
Өткізгіштердің кабельдермен, құбыржолдармен, темір жолдармен қиылысу орындарында, оларды ғимараттарға енгізу орындарында және қорғаныш өткізгіштерінің, өткізгіштердің механикалық зақымдануы мүмкін басқа да орындарда қорғанудың болуы.
Өрескел

100
Наличие устройства, сигнализирующего о появлении воды в корпусе электродвигателя с водяным охлаждением обмотки ротора и активной стали статора, а также со встроенными водяными воздухоохладителями.
Грубое
101
Наличие очищенной системы сброса ливневых вод и проведение проверки ее работоспособности.
Значительное
102
Наличие покрытия полов, предотвращающие образования цементной пыли.
Незначительное
103
Наличие стены, пола и потолка, окрашенных пыленепроницаемой краской.
Незначительное
104
Наличие фильтров в приточной вентиляции, предотвращающих попадание пыли в помещение распределительных устройств.
Значительное
105
Наличие кабельных каналов и наземных лотков ОРУ и закрытых распределительных устройств (далее – ЗРУ) закрытые несгораемыми плитами, а места выхода кабелей из кабельных каналов, туннелей, этажей и переходов между кабельными отсеками уплотненные несгораемым материалом.
Грубое
106
Наличие туннелей, подвалов, каналов содержащиеся в чистоте и дренажных устройств, обеспечивающих беспрепятственный отвод воды.
Грубое
107
Наличие исправного маслоприемника, маслосборника, гравийных подсыпок, дренажов и маслоотводов.
Значительное
108
Наличие уровня масла в масляных выключателях, измерительных трансформаторах и вводах остающиеся в пределах шкалы маслоуказателя при максимальной и минимальной температурах окружающего воздуха.
Значительное
109
Наличие защиты масла негерметичных вводов от увлажнения и окисления.
Значительное
110
Наличие быстродействующей защиты от дуговых коротких замыканий внутри шкафов камер распределительных устройств 6-10 кВ.
Грубое
111
Соблюдение сроков проведения капитальных ремонтов ВЛ выполняемые по решению технического руководителя организации, эксплуатирующей электрические сети, на ВЛ с железобетонными и металлическими опорами – не реже 1 раза в 12 лет, на ВЛ с деревянными опорами – не реже 1 раза в 6 лет.
Грубое
112
Наличие письменного разрешения на проведение раскопок кабельных трасс или земляных работ вблизи них.
Грубое
113
Наличие в электроустановках устройств по сбору и удалению отходов: химических веществ, масла, мусора, технических вод.
Значительное
114
Наличие заземляющих устройств защитного заземления электроустановок зданий и сооружений и молниезащиты 2-й и 3-й категорий этих зданий и сооружений, которые являются общими.
Грубое
115
Наличие не менее двух естественных и искусственных заземляющих проводников для объединения заземляющих устройств разных электроустановок.
Грубое
116
Наличие защиты в местах пересечения проводников с кабелями, трубопроводами, железнодорожными путями, а также в местах их ввода в здания и в местах, где возможны механические повреждения защитных проводников.
Грубое

117
Бұрандамалық қосылыстар немесе дәнекерлеу арқылы ашық өткізгіш бөліктерге жерге қосу және қорғау өткізгіштерін өткізгіштерінің қосылуының болуы.
Өрескел
118
Оқшауланған бейтарабы бар автономды жылжымалы қоректендіру көздерінде жарық және дыбыс сигналдары бар корпусқа (жерге) қатысты оқшаулау кедергісін үздіксіз бақылау құрылғысының болуы.
Елеулі
119
Ток өткізгіш бөліктердің, қоршаулар мен қабықтардың негізгі оқшаулауын қолданумен қамтамасыз етілген жылжымалы электр қондырғыларында тікелей жанасудан қорғаудың болуы.
Өрескел
120
Уақытша құрылғыларсыз кабельдік құрылыстардың болуы, оларда материалдар мен жабдықтарды сақтау.
Өрескел
121
Кабельдік құрылыстың ұзындығы 25 метрден (бұдан әрі – м) артық болған кезде кабельдік құрылыстан кем дегенде екі шығу жолының болуы.
Елеулі
122
Тығыздалған тартқыштары бар кабельдік құрылыстарда өздігінен жабылатын есіктердің болуы.
Өрескел
123
Қызмет көрсету көпірлері бар өтетін кабельдік эстакадаларда баспалдақтармен кіру есігінің болуы.
Елеулі
124
Кіре берістің өтпелі кабель эстакадалары арасындағы арақашықтықтың 150 м-ден кем болмауы.
Елеулі
125
Өтпелі кәбел эстакадаларының шетінен кіре беріске дейін 25 м-ден аспайтын арақашықтықтың болуы.
Елеулі
126
Кабель шаруашылығының қызмет көрсетуімен байланысты емес адамдардың эстакадаларға еркін кіруін болдырмайтын есіктердің болуы.
Өрескел
127
Өздігінен жабылатын құлыптары болуы тиіс эстакаданың ішкі жағынан кілтсіз ашылатын есіктердің болуы.
Өрескел
128
Кабель галереясына кіретін жолдар арасында 35 кВ жоғары емес кабельдерді төсеу кезінде 150 м артық емес, ал май толтырылған кәбелдерді, пластмасса оқшаулағышы бар кәбелдерді төсеу кезінде – 120 м артық емес қашықтықтың болуы.
Елеулі
129
Сыртқы кабельдік эстакадаларда және галереяларда отқа төзімділік шегі 0,75 сағаттан кем емес темір бетоннан немесе отқа төзімділік шегі 0,25 сағаттан кем емес болат прокаттан жасалған негізгі көтергіш құрылыс конструкцияларының (бағаналар, арқалықтар) болуы.
Елеулі
130
Металл баспалдақтармен жабдықталған кабельдік құдықтар мен камералардың болуы.
Өрескел
131
Электр машиналық үй-жайларда кәбел арналары мен қос едендердің жабындысы бұдырланған болатпен, паркеттік едені бар басқару қалқандарының үй-жайларында төменгі жағынан асбестпен және асбест-қаңылтырмен қорғалған паркеті бар ағаш қалқандарының бар болуы.
Елеулі
132
Кабель құдықтарының металл баспалдақтарының болуы.
Елеулі
133
Диаметрі кемінде 650 миллиметр (бұдан әрі – мм) және қос металл қақпақтармен жабылатын кабельдік құдықтар мен туннельдерде люктердің болуы, олардың астыңғы жағында кілтсіз туннель жағынан ашылатын құлыпқа жабуға арналған құрылғы болуы.
Елеулі

117
Наличие присоединения заземляющих и защитных проводников к открытым проводящим частям выполненные при помощи болтовых соединений или сварки.
Грубое
118
Наличие устройства непрерывного контроля сопротивления изоляции относительно корпуса (земли) со световым и звуковым сигналами на автономных передвижных источниках питания с изолированной нейтралью.
Значительное
119
Наличие защиты от прямого прикосновения в передвижных электроустановках обеспеченная, применением основной изоляции токоведущих частей, ограждений и оболочек.
Грубое
120
Наличие кабельных сооружений без каких-либо временных устройств, хранения в них материалов и оборудования.
Грубое
121
Наличие не менее двух выходов из кабельного сооружения при длине кабельного сооружения более 25 метров (далее – м).
Значительное
122
Наличие самозакрывающихся дверей в кабельных сооружениях, с уплотненными притворами.
Грубое
123
Наличие входа с лестницами в проходных кабельных эстакадах с мостиками обслуживания.
Значительное
124
Наличие расстояния между входами проходных кабельных эстакад не более 150 м.
Значительное
125
Наличие расстояние от торца проходных кабельных эстакад до входа на нее не более 25 м.
Значительное
126
Наличие дверей, предотвращающих свободный доступ на эстакады лицам, не связанных с обслуживанием кабельного хозяйства.
Грубое
127
Наличие дверей с самозапирающиесями замками, открываемых без ключа с внутренней стороны эстакады.
Грубое
128
Наличие расстояния не более 150 м между входами в кабельную галерею при прокладке в ней кабелей не выше 35 кВ, а при прокладке маслонаполненных кабелей, кабелей с пластмассовой изоляцией - не более 120 м.
Значительное
129
Наличие основных несущих строительных конструкции (колонны, балки) из железобетона с пределом огнестойкости не менее 0,75 часов или из стального проката с пределом огнестойкости не менее 0,25 часов в наружных кабельных эстакадах и галереях.
Значительное
130
Наличие кабельных колодцев и камер снабженные металлическими лестницами.
Грубое
131
Наличие перекрытия кабельных каналов и двойных полов в электромашинных помещениях рифленой сталью, в помещениях щитов управления с паркетными полами - деревянными щитами с паркетом, защищенными снизу асбестом и по асбесту - жестью.
Значительное
132
Наличие металлических лестниц в кабельных колодцах.
Значительное
133
Наличие люков на кабельных колодцах и туннелях диметром не менее 650 миллиметров (далее – мм) и закрывающихся двойными металлическими крышками из которых нижняя должна иметь приспособление для закрывания на замок, открываемый со стороны туннеля без ключа.
Значительное

134
Кабельдік құдықтар мен туннельдердің люктерінің қақпақтарында ашуға арналған құралдың болуы.
Елеулі
135
Эстакадаларды, жалғастырушы муфталарға арналған құдықтарды, арналар мен камераларды қоспағанда, әрбір бөлік үшін тәуелсіз табиғи немесе жасанды желдеткішпен кабельдік құрылыстарда болуы.
Елеулі
136
Кабельдік құрылыстарда қыс мезгілдерінде туннелдің жануы және қатуы туындаған жағдайда ауаның кіруін тоқтату үшін жапқышы (сұқпажапқышы) бар желдеткіш құрылғыларының болуы.
Өрескел
137
Эстакадалар мен галереялардың астында және үстінде байланыс және радиофикация сымдарының орналасу тәртібін сақтау.
Елеулі
138
Өнеркәсіптік кәсіпорын аумағының жүрмейтін бөлігінде кабельдік эстакаданың және галереяның ең төменгі биіктігінің болуы жердің жоспарлау белгісінен кемінде 2,5 м деңгейінде кабельдердің төменгі қатарын төсеу мүмкіндігі есебінен қабылданады.
Елеулі
139
Монтаждау және пайдалану кезінде қауіпті механикалық кернеулердің пайда болуын және олардағы зақымдануларды болдырмайтындай етіп жобаланған кабельдік желілердің болуы, олар үшін кабельдер топырақтың ықтимал жылжуын және температуралық деформацияларды өтеу үшін жеткілікті ұзындықтағы маржамен төселуі керек. кабельдер мен құрылымдардың өздері, соған сәйкес олар төселеді.
Елеулі
140
Сақиналар (бұрылыстар) түрінде төсеуді қоспағанда, кабель қорын төсеу талабын сақтау.
Елеулі
141
Кабель желілерінің болуы монтаждау және пайдалану процесінде оларда қауіпті механикалық кернеулер мен зақымдардың пайда болуын болдырмайтындай етіп орындалуы тиіс, ол үшін конструкциялар мен қабырғалар бойынша тігінен төселген кабельдер қабықтардың деформациялануын болдырмайтындай және кабельдердің өз салмағының әсерінен муфталардағы өзектердің қосылуы бұзылмайтындай етіп бекітілуі тиіс.
Елеулі
142
Кабель желілерінің болуы монтаждау және пайдалану процесінде оларда қауіпті механикалық кернеулер мен зақымдардың пайда болуын болдырмайтындай етіп орындалуы тиіс, ол үшін броньдалмаған кабельдер салынатын конструкциялар кабель қабықтарының механикалық зақымдану мүмкіндігін болдырмайтындай етіп орындалуы тиіс, осы кабельдердің қабықшалары қатты бекітілетін орындарда осы кабельдердің қабықшалары серпімді төсемдердің көмегімен механикалық зақымдану және коррозиядан қорғалуы тиіс.
Елеулі
143
Кабель желілерінің болуы монтаждау және пайдалану процесінде оларда қауіпті механикалық кернеулер мен зақымданулардың пайда болуын болдырмайтындай етіп орындалуы тиіс, ол үшін механикалық зақымданулар (автокөліктердің, механизмдер мен жүктердің қозғалысы) бөгде адамдар үшін қолжетімділік болуы мүмкін жерлерде орналасқан кабельдер (оның ішінде броньды) биіктігі бойынша еден немесе жер деңгейінен 2 м және жерде 0,3 м қорғалуы тиіс.
Елеулі

134
Наличие приспособления для снятия на крышках люков кабельных колодцев и туннелей.
Значительное
135
Наличие в кабельных сооружениях, за исключением эстакад, колодцев для соединительных муфт, каналов и камер, естественной или искусственной вентиляцией, независимой для каждого отсека.
Значительное
136
Наличие заслонок (шиберов) в вентиляционных устройствах для прекращения доступа воздуха в случае возникновения возгорания и промерзания туннеля в зимнее время.
Грубое
137
Соблюдение порядка расположения проводов связи и радиофикации под и над эстакадами и галереями.
Значительное
138
Наличие наименьшей высоты кабельной эстакады и галереи в непроезжей части территории промышленного предприятия принимаемая, из расчета возможности прокладки нижнего ряда кабелей на уровне не менее 2,5 м от планировочной отметки земли.
Значительное
139
Наличие кабельных линии, выполненные так, чтобы в процессе монтажа и эксплуатации было исключено возникновение в них опасных механических напряжений и повреждений, для чего кабели должны быть уложены с запасом по длине, достаточным для компенсации возможных смещений почвы и температурных деформаций самих кабелей и конструкций, по которым они проложены.
Значительное
140
Соблюдение требования укладки запаса кабеля путем исключения укладки в виде колец (витков).
Значительное
141
Наличие кабельных линии выполненных так, чтобы в процессе монтажа и эксплуатации было исключено возникновение в них опасных механических напряжений и повреждений, для чего кабели, проложенные вертикально по конструкциям и стенам, должны быть закреплены так, чтобы была предотвращена деформация оболочек и не нарушались соединения, жил в муфтах под действием собственного веса кабелей.
Значительное
142
Наличие кабельных линии выполненных так, чтобы в процессе монтажа и эксплуатации было исключено возникновение в них опасных механических напряжений и повреждений, для чего конструкции, на которые укладываются небронированные кабели, должны быть выполнены таким образом, чтобы была исключена возможность механического повреждения оболочек кабелей, в местах жесткого крепления оболочки этих кабелей должны быть предохранены от механических повреждений и коррозии при помощи эластичных прокладок.
Значительное
143
Наличие кабельных линии выполненных так, чтобы в процессе монтажа и эксплуатации было исключено возникновение в них опасных механических напряжений и повреждений, для чего кабели (в том числе бронированные), расположенные в местах, где возможны механические повреждения (передвижение автотранспорта, механизмов и грузов) доступность для посторонних лиц), которые должны быть защищены по высоте на 2 м от уровня пола или земли и на 0,3 м в земле.
Значительное

144
Кабель желілерінің болуы монтаждау және пайдалану процесінде оларда қауіпті механикалық кернеулер мен зақымдардың пайда болуын болдырмайтындай етіп орындалуы тиіс, ол үшін пайдаланудағы басқа кабельдердің жанына кабельдерді төсеу кезінде соңғысының зақымдануын болдырмау үшін шаралар қолданылуы тиіс.
Елеулі
145
Кабель желілерінің болуы монтаждау және пайдалану процесінде оларда қауіпті механикалық кернеулер мен зақымдардың пайда болуын болдырмайтындай етіп орындалуы тиіс, ол үшін кәбілдер қыздырылған беттерден рұқсат етілгеннен жоғары қыздыруға жол бермейтін қашықтықта төселуі тиіс, бұл ретте кәбілдерді ысырмалар мен фланецті қосылыстар орнатылатын орындарда ыстық заттардың жарылуынан қорғау көзделуі тиіс.
Елеулі
146
Өндірістік үй-жайларда кабель желілерін төсеу кезінде:
1) кабельдер жөндеуге, ал ашық төселген кабельдер тексеруге қол жетімді болуы керек.
Механизмдердің, жабдықтардың, жүктердің және көліктің орын ауыстыруы жүргізілетін орындарда орналасқан кәбілдер (оның ішінде броньды кәбілдер) зақымданудан қорғалуы тиіс;
2) параллель салынған қуат кабельдері мен құбырлардың кез – келген түрі арасындағы қашықтық кемінде 0,5 м, ал газ құбырлары мен жанғыш сұйықтықтары бар құбырлар арасындағы қашықтық кемінде 1 м болуы керек. жақындау қашықтығы аз болған кезде және қиылысқан кезде кабельдер механикалық зақымданудан (металл құбырлар, қаптамалар) бүкіл жақындау учаскесінде қосымша 0,5 м қорғалуы керек, ал қажет болған жағдайда қызып кетуден қорғалуі тиіс талаптарды сақтау.
Елеулі

144
Наличие кабельных линии выполненных так, чтобы в процессе монтажа и эксплуатации было исключено возникновение в них опасных механических напряжений и повреждений, для чего при прокладке кабелей рядом с другими кабелями, находящимися в эксплуатации должны быть приняты меры для предотвращения повреждения последних.
Значительное
145
Наличие кабельных линии выполненных так, чтобы в процессе монтажа и эксплуатации было исключено возникновение в них опасных механических напряжений и повреждений, для чего кабели должны прокладываться на расстоянии от нагретых поверхностей, предотвращающем нагрев кабелей выше допустимого, при этом, должна предусматриваться защита кабелей от прорыва горячих веществ в местах установки задвижек и фланцевых соединений.
Значительное
146
Соблюдение требований при прокладке кабельных линий в производственных помещениях:
1) кабели должны быть доступны для ремонта, а открыто проложенные – и для осмотра.
Кабели (в том числе бронированные), расположенные в местах, где производится перемещение механизмов, оборудования, грузов и транспорт, должны быть защищены от повреждений;
2) расстояние между параллельно проложенными силовыми кабелями и всякого рода трубопроводами, должно быть не менее 0,5 м, а между газопроводами и трубопроводами с горючими жидкостями – не менее 1 м. При меньших расстояниях сближения и при пересечениях кабели должны быть защищены от механических повреждений (металлическими трубами, кожухами) на всем участке сближения плюс по 0,5 м с каждой его стороны, а в необходимых случаях защищены от перегрева.
Значительное

147
Еденнен кемінде 1,8 м биіктікте орындалған өткелдердің кабельдік қиылыстарын сақтау.
Елеулі
148
Тік жазықтықта жанғыш сұйықтығы бар май құбырлары мен құбырлардың үстінен және астынан кабельдерді қатарлас төсеуді сақтау.
Өрескел
149
Металл және темір бетонды көпірлер бойынша және оларға асбест-цементті құбырларға жақындағанда кабель желілерін төсеу талаптарын сақтау.
Елеулі
150
Болат құбырларда ағаш құрылыстар (көпірлер, айлақтар, пирстер) бойынша кабель желілерін төсеу талаптарын сақтау.
Елеулі
151
Әуе желілері тіректерінде жерден 2,2-3 метр биіктікте тірек орнатылған жыл және реттік номері, әуе желілері тіректерінен кабельді байланыс тораптарына дейінгі арақашықтық көрсетілген плакат (байланыс кәбеліне дейін 4 метрден кем болмайтын қашықтықтағы тірекке ілінуі тиіс), ал 250 метрден кейін әуе желілері магистралі бойымен – қорғау зонасының көлденеңі мен әуе желілері иесінің телефонының болуы.
Елеулі
152
Оқшауланбаған сымдардың салмақ салуының ең үлкен жебесі немесе ең үлкен ауытқуы кезінде сымдардан ағаштарға, бұталарға және басқа өсімдіктерге дейін кемінде 1 м қашықтықтың болуы.
Елеулі
153
ӘЖ-ден ғимаратқа кіреберіске дейінгі тармақ аралығының ұзындығы бұтақ орындалатын тіректің беріктігіне байланысты есептеумен анықталады, ол 25 м-ден аспауы тиіс.
Елеулі
154
Жер бетінен 1,6–1,8 м биіктікте электр қабылдағыштарды қосуға арналған тіректерде орнатылатын аппараттардың болуы.
Елеулі
155
Ең үлкен салбырау жебесі кемінде 1,2 м болған кезде олардың жақындасу шарттары бойынша тіректе және аралықта сымдар арасындағы қашықтықтың болуы:
1) сымдар тік орналасқан және көлденең ығысатын сымдар 20 см – 60 см – ден аспайтын жерлерде көктайғақ қабырғасының нормативтік қалыңдығы 15 мм-ге дейінгі аудандарда және көктайғақ қабырғасының нормативтік қалыңдығы 20 мм және одан асатын аудандарда-90 см-ден аспайтын аудандарда орналасқан кезде;
2) көктайғақ кезінде желдің жылдамдығы 18 м/с дейін болғанда – 40 см, жылдамдығы 18 м/с артық болғанда – 60 см.
Елеулі
156
Әуе желілерінен тармақталу кезінде тіректе әр түрлі фазалардың сымдары арасында тігінен арақашықтықтың болуы және жалпы тіректе әр түрлі әуе желілерінің қиылысуы кезінде кемінде 10 см болуы, сондай-ақ олардың осьтері бойынша енгізу изоляторлары арасындағы арақашықтықтың сақталуы кемінде 40 см болуы тиіс.
Елеулі
157
Тірекке түсер кездегі сымдар арасындағы көлденең арақашықтық кемінде 15 см және сымнан бағанға, траверске және басқа тіректің элементтеріне дейінгі ара қашықтық кемінде 5 см болуы.
Елеулі
158
Ортақ тіректерге оқшауланған сымдарды және 1 кВ-қа дейінгі оқшауланбаған әуе желілері сымдарын бірге ілгенде тіректе және аралықта вертикалды арақашықтығы қоршаған орта температурасы желсіз +150 С болған жағдайда 0,4 м-ден кем болмауы.
Елеулі

147
Соблюдать пересечения кабелями проходов выполненные на высоте не менее 1,8 м от пола.
Значительное
148
Соблюдать параллельную прокладку кабелей над и под маслопроводами и трубопроводами с горючей жидкостью в вертикальной плоскости.
Грубое
149
Соблюдение требований прокладывания кабелей в асбестоцементных трубах по металлическим и железобетонным мостам и при подходе к ним.
Значительное
150
Соблюдение требований прокладки кабельных линий по деревянным сооружениям (мостам, причалам, пирсам) выполняемые в стальных трубах.
Значительное
151
Наличие плаката на опорах воздушных линий на высоте 2,2-3 м от земли с указанием порядкового номера и года установки опоры, расстояния от опоры воздушных линий до кабельной линии связи (на опорах, установленных на расстоянии менее 4 м до кабелей связи), а через 250 м по магистрали воздушных линий- ширина охранной зоны и телефон владельца воздушных линий.
Значительное
152
Наличие расстояния не менее 1 м от проводов до деревьев, кустов и прочей растительности при наибольшей стреле провеса неизолированных проводов или наибольшем отклонении.
Значительное
153
Наличие длины пролета ответвления от ВЛ к вводу в здание определяемый расчетом в зависимости от прочности опоры, на которой выполняется ответвление, которая не должна превышать 25 м.
Значительное
154
Наличие устанавливаемых на опорах аппаратов для подключения электроприемников, размещенные на высоте 1,6–1,8 м от поверхности земли.
Значительное
155
Наличие расстояния между проводами на опоре и в пролете по условиям их сближения при наибольшей стреле провеса не менее 1,2 м:
1) при вертикальном расположении проводов и расположении проводов с горизонтальным смещением не более 20 - 60 сантиметров (далее – см) в районах с нормативной толщиной стенки гололеда до 15 мм и 90 см - в районах с нормативной толщиной стенки гололеда 20 мм и более;
2) при другом расположении проводов во всех районах по гололеду при скорости ветра при гололеде до 18 метров в секунду (далее – м/с) - 40 см, при скорости более 18 м/с - 60 см.
Значительное
156
Наличие расстояния по вертикали между проводами разных фаз на опоре при ответвлении от воздушных линий, и при пересечениях разных воздушных линий на общей опоре не менее 10 см, также соблюдение расстояния между изоляторами ввода по их осям должно быть не менее 40 см.
Значительное
157
Наличие расстояния по горизонтали между проводами при спусках на опоре не менее 15 см и расстояния от проводов до стойки, траверсы или других элементов не менее 5 см.
Значительное
158
Наличие расстояния при совместной подвеске на общих опорах самоизолированных проводах и неизолированных проводов воздушных линий до 1 кВ по вертикали между ними на опоре и в пролете при температуре окружающего воздуха плюс 150 С без ветра не менее 0,4 м.
Значительное

159
Бір фазаны екі сымға бөле отырып, ӘЖ-де жалпы нөлдік сымы бар жеті сымның ілінуінің болуы, ол бойынша шоғырланған жүктемесі бар жекелеген тұтынушыларды қоректендіру жүзеге асырылады.
Елеулі
160
Тіректердің материалына, атмосфераның ластану дәрежесіне және найзағай белсенділігінің қарқындылығына қарамастан, әуе желілерінде оқшаулағыш материалдардан жасалған изоляторлардың не траверстердің болуы.
Елеулі
161
Әуе желілерден тармақталған жерлерде көпмойынды немесе қосымша оқшаулағыштардың болуы.
Елеулі
162
Нөлдік сымды қайта жерге тұйықтау, атмосфералық асқын кернеулерден қорғау, әуе желілерінің тіректерінде орнатылған электр жабдығын жерге тұйықтау, қорғаныс аппараттарын жерге тұйықтау үшін арналған әуе желілерінің тіректерінде жерге тұйықтау құрылғыларының болуы.
Өрескел
163
Металл тіректер, металл конструкциялар және темірбетон тіректердің арматураларының қорғаныс өткізгіші арқылы нөлдік сымға жалғануының болуы.
Өрескел
164
Темір бетон тіректерде нөлдік сым темірбетон қадалар мен тірек тіреуіштерінің жермен байланысқан арматурасының жалғауының болуы.
Өрескел
165
Әуе желілерінің тіректерінің тартпалары жермен байланыстырылатын өткізгішпен жалғастырылуының болуы.
Өрескел
166
Қиылыстың аралығын шектейтін кернеуі 1 кВ дейінгі әуе желілері тіректерінің ілгектерін, түйреуіштерін және арматураларын, сондай-ақ бірлескен ілу жүргізілетін тіректерді жерге тұйықтаудың болуы.
Өрескел
167
Найзағайдан асқын кернеуден қорғау үшін әуе желілерінің тіректерінде орнатылатын жеке түсіргішке қосылған қорғаныс аппаратынын болуы.
Өрескел
168
Елді мекендерде және халқы жоқ жерлерде әуе желілерінің сымдарынан сымдар салудың ең үлкен жебесі кезінде жер бетіне және көшелердің жүру бөлігіне дейінгі арақашықтықтың кемінде 6 м болуы, сондай-ақ:
әуе желілерінің сымдарынан жерге дейінгі арақашықтықты ең үлкен салбыраған жебемен жету қиын жерлерде 3,5 м-ге дейін және қол жетпейтін жерлерде (таулардың беткейлері, жартастар, жартастар) 1 м-ге дейін азайтуға болады;
ғимаратқа кіру изоляторларындағы сымдардан жерге дейінгі арақашықтыққа кемінде 2,75 м рұқсат етіледі.
Өрескел
169
Әуе желілерінің сымдарынан көлденең арақашықтық, ғимаратқа, құрылымға және құрылысқа дейін аздаған ауытқу болған жағдайда арақашықтардың болуы:
1,5 м - балконға, террасаларға және терезеге дейін; 1 метр - бітеу қабырғаға дейін.
Өрескел
170
Әуе желілерінің сымдарынан судың ең жоғары деңгейіне дейінгі арақашықтық кемінде 2 метр, ал мұзға дейін кемінде 6 метр болуы.
Елеулі
171
Әуе желілерінің жерасты кабельдік кірістірулерінен байланыс желісінің тірегіне және оның жерге тұйықтағышына дейінгі арақашықтықтың болуы кемінде 1 м, ал кабельді оқшаулағыш құбырға төсеу кезінде-кемінде 0,5 м.
Елеулі

159
Наличие подвески семи проводов с расщеплением одной фазы на два провода, с общим нулевым проводом на ВЛ по которым осуществляется питание отдельных потребителей с сосредоточенной нагрузкой.
Значительное
160
Наличие изоляторов либо траверс из изоляционных материалов на ВЛ, независимо от материала опор, степени загрязнения атмосферы и интенсивности грозовой деятельности.
Значительное
161
Наличие многошейковых или дополнительных изоляторов в местах ответвлений от воздушных линий.
Значительное
162
Наличие заземляющих устройств на опорах воздушных линий, предназначенных для повторного заземления нулевого провода, защиты от атмосферных перенапряжений, заземления электрооборудования, установленного на опорах воздушных линий, заземления защитных аппаратов.
Грубое
163
Наличие присоединения защитным проводником к нулевому проводу металлических опор, металлических конструкции и арматур железобетонных опор.
Грубое
164
Наличие присоединения нулевого провода к заземляющему выпуску арматуры железобетонных стоек и подкосов опор.
Грубое
165
Наличие присоединения к заземляющему проводнику оттяжки опоры воздушной линии.
Грубое
166
Наличие заземления крюков, штырей и арматур опор воздушных линий напряжением до 1 кВ, ограничивающих пролет пересечения, а также опор, на которых производится совместная подвеска.
Грубое
167
Наличие защитных аппаратов, устанавливаемых на опорах ВЛ, для защиты от грозовых перенапряжений присоединенные к заземлителю отдельным спуском.
Грубое
168
Наличие расстояния от проводов воздушных линий в населенной и ненаселенной местности при наибольшей стреле провеса проводов до поверхности земли и проезжей части улиц не менее 6 м, а также:
расстояния от проводов воздушных линий до земли при наибольшей стреле провеса может быть уменьшено в труднодоступной местности до 3,5 м и в недоступной местности (склоны гор, скалы, утесы) до 1 м;
расстояния до земли от проводов на изоляторах ввода в здание допускается не менее 2,75 м.
Грубое
169
Наличие расстояния по горизонтали от проводов воздушных линий при наибольшем их отклонении до зданий, строений и сооружений не менее:
1,5 м - до балконов, террас и окон;
1 м - до глухих стен.
Грубое
170
Наличие расстояния от проводов воздушных линий до наивысшего уровня воды не менее 2 м, а до льда - не менее 6 м.
Значительное
171
Наличие расстояния от подземной кабельной вставки воздушных линий до опоры линии связи и ее заземлителя не менее 1 м, а при прокладке кабеля в изолирующей трубе - не менее 0,5 м.
Значительное

172
Әуе желілері мен әуе байланыс желілерінің шеткі сымдары арасындағы көлденең арақашықтықтың болуы олар жақындаған кезде кемінде 2 м, ал тар жағдайларда - кемінде 1,5 м.
Елеулі
173
Әуе желілерінің сымдары мен байланыс желісінің сымдары, телевизиялық кабельдер мен радио антенналардан түсулер арасындағы кіреберістерде көлденеңінен кемінде 1,5 м қашықтықтың болуы.
Елеулі
174
Әуе желілерін автомобиль жолдарымен қиылысқанда және жақындасу кезінде әуе желілерінің сымдарынан жол белгілеріне және олардың көтергіш арқандарына дейін кемінде 1 м қашықтықтың болуы.
Елеулі
175
Әрбір қорғаныс аппаратында, өзі қорғайтын желілеріне қажетті қалыпты ток деңгейі көрсетілген, босатқыш тетігі мен балқымалы ендірмесінің қалыпты тогы көрсетілген таңбасының болуы.
Елеулі
176
Мүмкіндігінше ажыратудың ең аз уақытын және селективтілік талаптарын қамтамасыз ететін қысқа тұйықталу токтарынан электр желілерін қорғаудың болуы.
Елеулі
177
Тұрақты токтың электр қондырғыларын қорғау үшін аралас ажыратқыштары бар автоматты ажыратқыштарды немесе арнайы жылжымалы релелік қорғаныстың болуы.
Елеулі
178
Зақымдалған учаскені ажыратудың селективтілігін сақтау үшін мынадай шарттарды орындау:
автоматты ажыратқыштарды қолданған кезде қорғаныстың негізгі аймағында барлық K3 сезімталдық коэффициенті кемінде 1,5 K3 болатын токпен ажыратылуы тиіс резервтеу аймағында кемінде 1,3 сезімталдық коэффициентімен ажыратылуы тиіс. Кабелдің термиялық беріктігін қамтамасыз ету шартымен токтан кері тәуелді сипаттамасы бар ажыратқышты пайдалана отырып резервтеуді жүзеге асыруға рұқсат етіледі.
Өрескел
179
Кабельдің термиялық тұрақтылығын қамтамасыз ету шартымен токқа тәуелді сипаттамалары бар Ажыратқышты пайдалана отырып резервтеуді сақтау:
жылжымалы релелік қорғанысты қолдану кезінде сезімталдық коэффициенттері кем болмауы тиіс: негізгі аймақ үшін – 1,5 резервтеу аймағы үшін - 1,2;
сақтандырғыштарды қолдану кезінде сезімталдық коэффициенттері кем болмауы тиіс: негізгі аймақ үшін – 5 резервтеу аймағы үшін - 3.
Өрескел

172
Наличие расстояния по горизонтали между крайними проводами воздушных линий и воздушных линии связи при их сближении не менее 2 м, а в стесненных условиях - не менее 1,5 м.
Значительное
173
Наличие расстояния по горизонтали на вводах между проводами воздушных линий и проводами линии связи, телевизионными кабелями и спусками от радиоантенн не менее 1,5 м.
Значительное
174
Наличие расстояния от проводов воздушных линий до дорожных знаков и их несущих тросов при пересечении и сближении воздушных линий с автомобильными дорогами не менее 1 м.
Значительное
175
Наличие надписей на аппарате защиты, указывающих значения номинального тока аппарата, уставки расцепителя и номинального тока плавкой вставки, требующиеся для защищаемой им сети.
Значительное
176
Наличие защиты электрических сетей от токов короткого замыкания, обеспечивающую по возможности наименьшее время отключения и требования селективности.
Значительное
177
Наличие автоматических выключателей с комбинированным расцепителем, специализированных автоматических выключателей или специальной выносной релейной защиты для защиты электроустановок постоянного тока.
Значительное
178
Соблюдение селективности отключения поврежденного участка, при котором должны быть выполнены следующие условия:
при применении автоматических выключателей все K3 в основной зоне защиты должны отключаться токовой отсечкой с коэффициентом чувствительности не менее 1,5 K3 в зоне резервирования должны отключаться с коэффициентом чувствительности не менее 1,3.
Грубое
179
Соблюдение резервирования с использованием расцепителя с обратнозависимой от тока характеристикой при условии обеспечения термической стойкости кабеля:
при применении выносной релейной защиты коэффициенты чувствительности должны быть не менее для основной зоны – 1,5 для зоны резервирования – 1,2;
при применении предохранителей коэффициенты чувствительности должны быть не менее для основной зоны – 5 для зоны резервирования – 3.
Грубое

180
Тармақты қорғау аппараттарын тармақты қоректендіру желісіне жалғау орнынан белгілі бір қашықтықта, учаскенің ұзындығы қоректендіру желісіне жалғау орнынан аппаратқа дейін 3 м аспайтын қашықтықта орнатудың болуы.
Елеулі
181
Нөлдік өткізгіштерде сақтандырғыштарды орнату талаптарын сақтау.
Өрескел
182
110 кВ және одан жоғары электр желілерінде, егер көрсетілген желілерде қорғаныстар қажетсіз іске қосылуы мүмкін мұндай тербелістер немесе асинхронды жүріс мүмкін болса, олардың тербеліс немесе асинхронды жүріс кезіндегі әрекетін бұғаттайтын қорғау құрылғыларының болуы.
Елеулі
183
Ажыратуға релелік қорғаудың әсерін бекітетін, әрбір қорғаудың әрекеті сигнал берілетіндей етіп орнатылған құрылғылардың, ал күрделі қорғау кезінде - оның жекелеген бөліктерінің (қорғаудың әртүрлі сатылары, зақымданудың әртүрлі түрлерінен қорғаудың жекелеген жиынтықтары) болуы.
Елеулі
184
Электр қондырғысының аса жауапты элементтерінде: 500 кВ желілерде, жоғары кернеуі 500 кВ байланыс автотрансформаторларында, 500 кВ шунттаушы реакторларда, 500 кВ шиналарда (шиновкаларда) және синхронды компенсаторларда, атом электр станциясы блоктарының генераторлары мен трансформаторларында немесе жылу және гидравликалық станциялардың үлкен қуаттылығында және элегазды жиынтық тарату құрылғыларының элементтерінде орнатылған екі негізгі қорғаныстың болуы.
Елеулі
185
Қорғаныс немесе аралас элементтердің ажыратқыштары істен шыққан кезде алыс резервтік әрекетті қамтамасыз етуге арналған резервтік қорғаныштың болуы.
Елеулі
186
Элементтің негізгі қорғанысы абсолюттік іріктеуге ие болса (жоғарыжиілікті қорғаныс, бойлық және көлденең дифференциалды қорғаныстар), онда осы элементте тек қана қашықтық емес, жақыннан резервтеу қызметін де, яғни осы элементтің негізгі қорғанысы жұмыс істемей қалғанда әрекет ететін немесе ол істен шыққан жағдайда атқаратын резервті қорғаныстың болуы.
Елеулі
187
Ажыратқыштар жұмыс істемей қалған кезде 110-500 кВ электр қондырғыларында көзделген резервтеу құрылғыларының болуы.
Елеулі
188
Электрқондырғысының зақымдалған элементінің (желі, трансформатор, шина) ажыратқыштарының бірі істен шыққан кезде істен шыққан ажыратқыштармен аралас ажыратқыштардың ажыратылуы кезінде резервтеу құрылғыларының болуы.
Елеулі
189
Қысқа тұйықталудан қорғау үшін "айнымалы жедел ток" көзі ретінде қорғалатын элемент тогының трансформаторларының болуы, сондай-ақ кернеу трансформаторларын немесе өз қажеттіліктері трансформаторларын пайдалану.
Өрескел

180
Наличие установки аппаратов защиты ответвления на некотором расстоянии от места присоединения ответвления к питающей линии, при длине участка от места присоединения к питающей линии до аппарата не превышающий 3 м.
Значительное
181
Соблюдение требований установки предохранителей в нулевых проводниках.
Грубое
182
Наличие устройств защиты в электрических сетях 110 кВ и выше, блокирующие их действие при качаниях или асинхронном ходе, если в указанных сетях возможны такие качания или асинхронный ход, при которых защиты могут срабатывать излишне.
Значительное
183
Наличие устройств, фиксирующих действие релейной защиты на отключение, установленные так, чтобы сигнализировалось действие каждой защиты, а при сложной защите - отдельных ее частей (разные ступени защиты, отдельные комплекты защит от разных видов повреждения).
Значительное
184
Наличие двух основных защит, установленных на особо ответственных элементах электроустановки: линиях 500 кВ, автотрансформаторах связи с высшим напряжением 500 кВ, шунтирующих реакторах 500 кВ, шинах (ошиновках) 500 кВ и синхронных компенсаторах, генераторах и трансформаторах блоков атомной электрической станции или большой мощности тепловых и гидравлических станций и элементах элегазовых комплектных распределительных устройств.
Значительное
185
Наличие резервной защиты, предназначенной для обеспечения дальнего резервного действия при отказах защиты или выключателей смежных элементов.
Значительное
186
Наличие установленной резервной защиты, выполняющая функции не только дальнего, но и ближнего резервирования, действующая при отказе основной защиты данного элемента или вывода ее из работы, если основная защита элемента обладает абсолютной селективностью (высокочастотная защита, продольная и поперечная дифференциальные защиты) и если в качестве основной защиты от замыканий между фазами применена дифференциально-фазная защита, то в качестве резервной допускается применение ступенчатой дистанционной защиты.
Значительное
187
Наличие устройств резервирования при отказе выключателей, предусмотренных в электроустановках 110-500 кВ.
Значительное
188
Наличие устройства резервирования при отказе одного из выключателей поврежденного элемента (линия, трансформатор, шины) электроустановки, действующая на отключение выключателей, смежных с отказавшим.
Значительное
189
Наличие трансформаторов тока защищаемого элемента в качестве источника "переменного оперативного тока" для защит от короткого замыкания, а также использование трансформаторов напряжения или трансформаторов собственных нужд.
Значительное

190
Синхронды машиналардың жабдықтарына арналған қозуды автоматты реттеу құрылғыларының болуы (генераторлар, компенсаторлар, электр қозғалтқыштар).
Елеулі
191
Синхронды электр қозғалтқыштарының жабдығы үшін қозуды автоматты реттеу құрылғыларының болуы.
Елеулі
192
Конденсатор қондырғыларын жабдықтау үшін автоматты реттеу құрылғыларының болуы.
Елеулі
193
Электр станцияларының қуатын қамтамасыз ететін автоматты басқару келесі құрылғыларының болуы:

190
Наличие устройств автоматического регулирования возбуждения для оборудования синхронных машин (генераторы, компенсаторы, электродвигатели).
Значительное
191
Наличие устройств автоматического регулирования возбуждения в синхронных электродвигателях.
Значительное
192
Наличие устройств автоматического регулирования в конденсаторных установках.
Значительное
193
Наличие устройств автоматического управления мощностью электростанций, обеспечивающих:

1) жоғары тұрған басқару деңгейіндегі диспетчерлік пункттерден түсетін басқару әсерлерін қабылдау және қайта құру және электр станцияларын басқару деңгейінде басқару әсерлерін қалыптастыру;
2) жеке агрегаттарға (энергоблоктарға) басқарушы әсер етуді қалыптастыру);
3) алынған басқару әсерлеріне сәйкес агрегаттардың (энергия блоктарының) қуатын ұстап тұру.
Елеулі
194
Қуатпен басқару жүйелерi электр станцияларында агрегаттарды жiберу және тоқтауды қамтамасыз ететiн автоматтық құрылғылары болуы тиіс, компенсатор агрегаттардың синхронды режимдерiне аудару, сонымен бiрге шектеулер агрегаттарының жұмысында электр станциясы және есепке алуы бар энергия жүйесі шарттарға және жұмыс режимiне байланысты генераторлық режимі болуы.
Елеулі

1) прием и преобразование управляющих воздействий, поступающих с диспетчерских пунктов вышестоящего уровня управления, и формирование управляющих воздействий на уровне управления электростанций;
2) формирование управляющих воздействий на отдельные агрегаты (энергоблоки);
3) поддержание мощности агрегатов (энергоблоков) в соответствии с полученными управляющими воздействиями.
Значительное
194
Наличие автоматических устройств, обеспечивающих пуск и останов агрегатов гидроэлектростанциях системы управления мощностью, а при необходимости также перевод агрегатов в режимы синхронного компенсатора и генераторный в зависимости от условий и режима работы электростанций и энергосистемы с учетом имеющихся ограничений в работе агрегатов.
Значительное

195
Қуаты су ағыны режимімен анықталатын гидроэлектр станциясының су ағысы бойынша қуатты автоматты реттегіштердің болуы.
Елеулі
196
Бақыланатын жүйеішілік және жүйеаралық байланыстар бойынша ағындар туралы ақпаратты енгізуді, басқару әсерлері мен сигналдарын жиілікті және белсенді қуатты автоматты реттеу құрылғыларынан басқару объектілеріне беруді, сондай-ақ ақпаратты басқарудың жоғары деңгейіне беруді қамтамасыз ететін телемеханика құралдарының болуы.
Елеулі
197
Жалпы жұмыс режиміне байланысты аумақтық бытыраңқы электр қондырғыларын диспетчерлік басқару және оларды бақылау үшін қолданылатын телемеханика құралдарының болуы (телебасқару, телесигнализация, телеөлшеу және теле реттеу).
Елеулі
198

195
Наличие автоматических регуляторов мощности по водотоку гидроэлектростанции, мощность которых определяется режимом водотока.
Значительное
196
Наличие средств телемеханики, обеспечивающие ввод информации о перетоках по контролируемым внутрисистемным и межсистемным связям, передачу управляющих воздействий и сигналов от устройств автоматического регулирования частоты и активной мощности на объекты управления, а также передачу информации на вышестоящий уровень управления.
Значительное
197
Наличие средств телемеханики (телеуправление, телесигнализация, телеизмерение и телерегулирование) применяемые для диспетчерского управления территориально рассредоточенными электроустановками, связанными общим режимом работы, и их контроля.
Значительное
198
Наличие телесигнализации:

1) диспетчерлік пункттерде энергиямен жабдықтау жүйесінің жұмыс режимі үшін елеулі маңызы бар тікелей жедел басқарудағы немесе диспетчерлік пункттердің қарамағындағы электр қондырғыларының негізгі коммутациялық жабдықтарының жағдайы мен жай-күйін көрсету үшін;
2) диспетчерлік ақпараттық жүйелерге ақпарат енгізу үшін;
3) авариялық және ескерту сигналдарын беру үшін телесигнализацияның болуы.
Елеулі
199
Тұтастай энергиямен жабдықтаудың барлық жүйесі жұмысының оңтайлы режимдерін белгілеу және бақылау үшін, сондай-ақ ықтимал авариялық процестерді болдырмау немесе жою үшін қажетті негізгі электрлік немесе технологиялық параметрлерді (жекелеген электр қондырғыларының жұмыс режимін сипаттайтын) беруді қамтамасыз ететін телеөлшеу болуы.
Елеулі

1) для отображения на диспетчерских пунктах положения и состояния основного коммутационного оборудования тех электроустановок, которые находятся в непосредственном оперативном управлении или ведении диспетчерских пунктов, которые имеют существенное значение для режима работы системы энергоснабжения;
2) для ввода информации в диспетчерские информационные системы;
3) для передачи аварийных и предупредительных сигналов.
Значительное
199
Наличие телеизмерения, обеспечивающего передачу основных электрических или технологических параметров (характеризующих режимы работы отдельных электроустановок), необходимых для установления и контроля оптимальных режимов работы всей системы энергоснабжения в целом, а также для предотвращения или ликвидации возможных аварийных процессов.
Значительное

200
Телемеханика құрылғыларын қолдану кезінде:
1) бір мезгілде тізбектің көрінетін үзілуін құрайтын құрылғылардың көмегімен телебасқару мен телесигнализацияның барлық тізбектерін;
2) арнайы қысқыштардың, сынау блоктарының және тізбектің көрінетін үзілуін құрайтын басқа да құрылғылардың көмегімен әрбір объектіні телебасқару және телесигнализациялау тізбектерін ажырату мүмкіндігінің болуы.
Елеулі
201
Энергожүйені басқарудың қолданыстағы құрылымына сәйкес диспетчерлік басқаруды ұйымдастыру және диспетчерлік пункттер мен қосалқы станциялардың әртүрлі деңгейлері арасында деректерді беру үшін тиісті техникалық сипаттамалары бар ұйымдастырылған диспетчерлік байланыс арналары мен бөлінген деректерді беру арналарының болуы.
Елеулі

200
Наличие возможности отключения на месте при применении устройств телемеханики:
1) одновременно всех цепей телеуправления и телесигнализации при помощи устройств, образующих видимый разрыв цепи;
2) цепей телеуправления и телесигнализации каждого объекта с помощью специальных зажимов, испытательных блоков и других устройств, образующих видимый разрыв цепи.
Значительное
201
Наличие организованных диспетчерских каналов связи и выделенных каналов передачи данных с соответствующими техническими характеристиками для организации диспетчерского управления и передачи данных между различными уровнями диспетчерских пунктов и подстанциями согласно действующей структуре управления энергосистемой.
Значительное

202
Қазақстан Республикасының Бірыңғай электр энергетикалық жүйесінің диспетчерлік басқару орталығында деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы.
Елеулі
203
Қазақстан Республикасының электр қуаты мен энергиясы нарықтық операторының диспетчерлік орталығымен деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы.
Елеулі
204
Энергия жүйелері (ұлттық және өңірлік маңызы бар) арасында деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы;
Елеулі
205
220 кВ және одан жоғары қосалқы станциямен (бұдан әрі – КС) деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы.
Елеулі
206
Жүйелік мақсаттағы 110 кВ ҚС - дан деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы.
Елеулі
207
Электр энергиясын өндірушімен 10 мегаваттан (бұдан әрі-МВт) жоғары деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы.
Елеулі
208
Қуаты 5 МВт-тан асатын электр энергиясын тұтынушымен деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы.
Елеулі
209
Электр беру желілері жүйелік маңызы бар электр энергиясын тұтынушылардың энергия орталықтарымен деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы.
Елеулі
210
Жиынтық жүктемесі 5 МВт-тан кем, жүйелік емес мақсаттағы (тұйық) 110кВ ҚС - тан деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы.
Елеулі
211
35 кВ және одан төмен ҚС деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы.
Елеулі
212
Электр энергиясын өндірушімен 10 МВт - тан төмен деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы.
Елеулі
213
Қуаты 5 МВт кем электр энергиясы тұтынушысымен деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы.
Елеулі
214
Электр желілерінің жүйелік маңызы жоқ электр энергиясын тұтынушылардың қуат орталықтарымен деректерді беру үшін кемінде екі байланыс арнасының болуы.
Елеулі
215
Аралық қатарларда қосылатын металл емес қабығы бар немесе алюминий желілері бар кабелдерге арналған қысқыштардың немесе арнайы муфталардың болуы.
Өрескел
216
Қысқыш жиындарына немесе аппараттарға қосылатын екінші реттік кабелдер, кәбел желілерін және сымдардың таңбасы болуы.
Өрескел
217
Кернеу трансформаторынан қалқаншаға дейін төселетін 110 кВ және одан жоғары кернеу трансформаторларының екінші тізбектерінің кабелдері үшін екі жағынан жерге қосылған металл қабықшаның немесе броньның болуы.
Елеулі
218
Әрбір қосудың екінші тізбектерінің жедел тогымен қоректендіруді жүзеге асыру үшін жеке сақтандырғыштардың немесе автоматты ажыратқыштардың болуы (соңғыларын қолдану тиімдірек).
Елеулі
219
Панельдерде панель, оның мақсаты, қалқандағы панельдің реттік нөмірі жататын қосылыстарды көрсететін, қызмет көрсетілетін жақтан жазылған жазулардың болуы, ал панельдерде орнатылған аппаратураның сызбаларға сәйкес жазуы немесе таңбасы болуы.
Өрескел

202
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных в Центре диспетчерского управления единой электроэнергетической системы Республики Казахстан;
Значительное
203
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с диспетчерским центром рыночного оператора электрической мощности и энергии Республики Казахстан;
Значительное
204
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных между энергосистемами (национального и регионального значения);
Значительное
205
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с подстанцией (далее – ПС) 220 кВ и выше.
Значительное
206
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с ПС 110 кВ системного назначения.
Значительное
207
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с производителем электроэнергии свыше 10 МегаВатт (далее – МВт).
Значительное
208
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с потребителем электроэнергии с мощностью более 5 МВт.
Значительное
209
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с энергоцентрами потребителей электроэнергии, чьи линии электропередачи имеют системное значение.
Значительное
210
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с ПС 110кВ не системного назначения (тупиковые), с суммарной нагрузкой менее 5 МВт.
Значительное
211
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с ПС 35 кВ и ниже;
Значительное
212
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с производителем электроэнергии ниже 10 МВт.
Значительное
213
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с потребителем электроэнергии с мощностью менее 5 МВт.
Значительное
214
Наличие не менее двух каналов связи для передачи данных с энергоцентрами потребителей электроэнергии, чьи линии электропередачи не имеют системного значения.
Значительное
215
Наличие зажимов или специальных муфт, предназначенных для кабелей с неметаллической оболочкой или с алюминиевыми жилами соединяемые на промежуточных рядах.
Грубое
216
Наличие маркировки кабелей вторичных цепей, жил кабелей и провода, присоединяемые к сборкам зажимов или аппаратам.
Грубое
217
Наличие металлической оболочки или брони, заземленной с обеих сторон, для кабелей вторичных цепей трансформаторов напряжения 110 кВ и выше, прокладываемых от трансформатора напряжения до щита.
Значительное
218
Наличие отдельных предохранителей или автоматических выключателей (применение последних предпочтительно) для осуществления питания оперативным током вторичных цепей каждого присоединения.
Значительное
219
Наличие на панелях надписей с обслуживаемых сторон, указывающие присоединения, к которым относится панель, ее назначение, порядковый номер панели в щите, а установленная на панелях аппаратура должна иметь надписи или маркировку согласно схемам.
Грубое

220
Тарату құрылғыларында жеке тізбектер мен панельдердің мақсатын көрсететін жазулардың болуы.
Елеулі
221
Тарату құрылғыларының барлық металдан жасалған бөліктерінің боялуы немесе коррозияға қарсы басқа жабындысының болуы.
Елеулі
222
Тікелей қолмен басқарылатын саңылаусыз және саңылаусыз жанбайтын қаптамалары бар (жетексіз), жүктеме тогын қосуға және ажыратуға арналған және операторға бағытталған контактілері бар қорғалған рубильниктердің болуы.
Өрескел
223
Коммутациялық аппараттардың жетектерінде "Қосылған" және "Ажыратылған" жағдайларының нақты көрсетілуі.
Өрескел
224
Қоректендіруші сымдар контактілі винтке, ал электр қабылдағыштарға кететін бұрандалы гильзаға жалғанатындай етіп орнатылатынбұрандалы (тығынды) сақтандырғыштардың болуы.
Елеулі
225

220
Наличие в распределительных устройствах надписей, указывающих назначение отдельных цепей и панелей.
Значительное
221
Наличие окрашивания всех металлических частей распределительных устройств или другого антикоррозийного покрытия.
Значительное
222
Наличие рубильников, защищенные несгораемыми кожухами без отверстий и щелей с непосредственным ручным управлением (без привода), предназначенные для включения и отключения тока нагрузки и имеющие контакты, обращенные к оператору.
Грубое
223
Наличие на приводах коммутационных аппаратов четкого указания положения "Включено" и "Отключено".
Грубое
224
Наличие резьбовых (пробочных) предохранителей устанавливаемые так, чтобы питающие провода присоединялись к контактному винту, а отходящие к электроприемникам - к винтовой гильзе.
Значительное
225

Электрлік үй-жайларда қалқаншаның беттік немесе артқы жағында орналасатын қызмет ету жолдарының мынадай талаптарды сақтауы: жарықтағы өту жолдарының ені 0,8 м-ден кем емес; жарықтағы өту жолдарының биіктігі - 1,9 м-ден кем емес болу керек. Өту жолдарында адамдар мен қондырғылардың өтуіне кедергі келтіретін заттар тұрмауы керек. Кейбір жерлердегі өту жолдарында сыртқа шығып тұрған құрылыс конструкциялары кедергі келтіруі мүмкін, алайда мұндай жерлердегі өту жолының ені 0,6 м-ден кем болмауы тиіс.
Өрескел
226
Электрлік үй-жайларда қалқаншаның беттік немесе артқы жағында орналасатын қызмет ету жолдарының мынадай талаптарды сақтауы:
өту жолының бір жағы бойынша қол жетімді биіктікте (2,2 м – ден кем) орналасқан қоршалмаған оқшауланбаған ток өткізгіш бөліктерінен қарсы қабырғаға немесе қоршалмаған оқшауланбаған ток өткізгіш бөліктері жоқ жабдықтарға дейінгі қашықтық кемінде: 660 В – дан төмен кернеу кезінде - 1,0 м қалқаншаның ұзындығы 7 м-ге дейін және 1,2 м-ден астам қалқаншаның ұзындығы 7 м-ден астам болғанда, кернеуі 660 В және одан жоғары болғанда-1,5 м.) немесе бір қатар және қабырға арасында. Бұл жағдайда қалқанша ұзындығы панельдердің (шкафтардың) тұтас фронтының екі қатарының арасындағы немесе бір қатар және қабырға арасындағы өту жолының ұзындығы деп аталады;
Өрескел
227
Электрлік үй-жайларда қалқаншаның беттік немесе артқы жағында орналасатын қызмет ету жолдарының мынадай талаптарды сақтауы:
өту жолының екі жағы бойынша 2,2 м кем биіктікте орналасқан қоршалмаған оқшауланбаған ток өткізгіш бөліктер арасындағы қашықтық 660 В төмен кернеу кезінде 1,5 м, 660 В және одан жоғары кернеу кезінде 2,0 м кем болмауы тиіс;
Өрескел
228
Электрлік үй-жайларда қалқаншаның беттік немесе артқы жағында орналасатын қызмет ету жолдарының мынадай талаптарды сақтауы:
осы тармақтың 2 және 3-тармақшаларында келтірілген аракашықтықтан кіші орналасатын оқшауланбаған ток өткізуші бөліктер қоршалуы тиіс
Өрескел

Соблюдение в проходах обслуживания в электропомещениях, находящиеся с лицевой или с задней стороны щита, следующего требования: - ширина проходов в свету должна быть не менее 0,8 м, высота проходов в свету - не менее 1,9 м. В проходах не должны находиться предметы, которые могли бы стеснять передвижение людей и оборудования. В отдельных местах проходы стесняются выступающими строительными конструкциями, однако ширина прохода в этих местах должна быть не менее 0,6 м.
Грубое
226
Соблюдение в проходах обслуживания в электропомещениях, находящиеся с лицевой или с задней стороны щита, следующего требования: расстояния от наиболее выступающих неогражденных неизолированных токоведущих частей, расположенных на доступной высоте (менее 2,2 м) по одну сторону прохода, до противоположной стены или оборудования, не имеющего неогражденных неизолированных токоведущих частей, должны быть не менее: при напряжении ниже 660 Вольт (далее – В) - 1,0 м при длине щита до 7 м и 1,2 м при длине щита более 7 м, при напряжении 660 В и выше - 1,5 м. Длиной щита в данном случае называется длина прохода между двумя рядами сплошного фронта панелей (шкафов) или между одним рядом и стеной.
Грубое
227
Соблюдение в проходах обслуживания в электропомещениях, находящиеся с лицевой или с задней стороны щита, следующего требования: расстояния между неогражденными неизолированными токоведущими частями, расположенными на высоте менее 2,2 м по обе стороны прохода, должны быть не менее, 1,5 м при напряжении ниже 660 В, 2,0 м при напряжении 660 В и выше.
Грубое
228
Соблюдение в проходах обслуживания в электропомещениях, находящиеся с лицевой или с задней стороны щита, следующего требования:
неизолированные токоведущие части, находящиеся на расстояниях, меньших приведенных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта, должны быть ограждены.
Грубое

229
Электрлік үй-жайларда қалқаншаның беттік немесе артқы жағында орналасатын қызмет ету жолдарының мынадай талаптарды сақтауы:
жолдар үстінде орналастырылатын қоршалмаған оқшауланбаған ток өткізгіш бөліктері 2,2 м кем емес биіктікте орналасуы тиіс.
Өрескел
230
Электрлік үй-жайларда қалқаншаның беттік немесе артқы жағында орналасатын қызмет ету жолдарының мынадай талаптарды сақтауы:
жолдар үстінде орналасқан қоршаулар кемінде 1,9 м биіктікте орналасуы тиіс.
Өрескел
231

229
Соблюдение в проходах обслуживания в электропомещениях, находящиеся с лицевой или с задней стороны щита, следующего требования:
неогражденные неизолированные токоведущие части, размещаемые над проходами, должны быть расположены на высоте не менее 2,2 м.
Грубое
230
Соблюдение в проходах обслуживания в электропомещениях, находящиеся с лицевой или с задней стороны щита, следующего требования:
ограждения, размещаемые над проходами, должны быть расположены на высоте не менее 1,9 м.
Грубое
231

Ұяшықтары 25 х 25 мм-ден аспайтын тор түріндегі оқшауланбаған ток өткізгіш бөліктер қоршауының болуы, сондай-ақ тұтас немесе аралас қоршаулар және қоршаулардың биіктігі 1,7 м кем емес, қалқанның ұзындығы 7 м-ден артық болған кезде қалқаншаларға қызмет көрсету өту жолдарының екі шығу жолының болуы.
Өрескел
232
Нұсқау алмаған персонал үшін қолжетімді үй-жайларда орнатылған тарату құрылғыларының ток өткізгіш бөліктерінде жабық тұтас қоршаулардың болуы.
Елеулі
233
Ашық ауада тарату құрылғыларын орнату кезінде мынадай талаптардың сақталуы:
1) құрылғы жоспарлау деңгейінен кемінде 0,2 м биіктікте жоспарланған алаңда орналасуы тиіс және қоршаған орта жағдайларына сәйкес конструкциясы болуы тиіс. Биіктігі 1 м және одан жоғары қар құрсауы байқалатын аудандарда шкафтар жоғары іргетастарда орнатылады;
2) шкафтарда аппараттардың, реленің, өлшеу аспаптары мен есептеу аспаптарының қалыпты жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін жергілікті жылыту қарастырылуы тиіс.
Елеулі

Наличие ограждения неизолированных токоведущих частей сеткой, размером ячеек не более 25 х 25 мм, сплошных или смешанных ограждений, высотой не менее 1,7 м, и наличие двух выходов в проходах обслуживания щитов длиною более 7 м.
Грубое
232
Наличие закрытых сплошных ограждений для токоведущих частей распределительных устройств, установленных в помещениях, доступных для неинструктированного персонала.
Значительное
233
Соблюдение при установке распределительных устройств на открытом воздухе следующих требований:
1) устройство должно быть расположено на спланированной площадке на высоте не менее 0,2 м от уровня планировки и должно иметь конструкцию, соответствующую условиям окружающей среды и в районах, где наблюдаются снежные заносы высотой 1 м и более, шкафы устанавливаются на повышенных фундаментах;
2) в шкафах должен быть предусмотрен местный подогрев для обеспечения нормальной работы аппаратов, реле, измерительных приборов и приборов учета.
Значительное

234
Ток өткізгіш бөліктерге жақын орналасқан құрылыс конструкцияларының электр тогының әсерінен қыздыруға жол бермеу талаптарын сақтау:
персоналдың 5000 С және одан жоғары температураға дейін жанасуы үшін қол жетімді; персоналдың 7000 С және одан жоғары температураға дейін жанасуы мүмкін емес.
Елеулі
235
Теңіз жағалауларына, тұзды көлдерге, химиялық кәсіпорындарға жақын АТҚ салу кезінде, сондай-ақ ұзақ пайдалану тәжірибесі коррозиядан алюминийдің бұзылуы белгіленген жерлерде тоттанудан қорғалған арнайы алюминий және болат алюминий сымдарының болуы.
Елеулі

234
Соблюдение требований предотвращения нагревания строительных конструкций, находящихся вблизи токоведущих частей от воздействия электрического тока:
доступные для прикосновения персонала до температуры 500° С и выше;
недоступные для прикосновения – до 700° С и выше.
Значительное
235
Наличие специальных алюминиевых и сталеалюминевых проводов, защищенных от коррозии при сооружении ОРУ вблизи морских побережий, соленых озер, химических предприятий, а также в местах, где длительным опытом эксплуатации установлено разрушение алюминия от коррозии.
Значительное

236
Ашық тарату құрылғыларындағы май ажыратқыштарында және жылытылмаған жабық тарату құрылғыларында қоршаған ауа температурасы минус 25° С-тан төмен болған кезде майды қыздырудың болуы.
Елеулі
237
Май және ауа ажыратқыштары жетектерінің механизмдерін, ауа ажыратқыштары қақпақшаларының блоктарын, олардың агрегаттық шкафтарының, сондай-ақ ең төменгі температураға қарамастан ішкі қондырғының аппаратурасы немесе қысқыштары қолданылатын басқа да шкафтарды жылытудың болуы.
Елеулі
238
3 кВ және одан жоғары тарату құрылғыларында келесі мүмкіндкті жоққа шығаратын жедел бұғаттаудың болуы:
1) ажыратқыштарды, бөлгіштерді және ажыратқыштарды жерге тұйықтау пышақтары мен қысқа тұйықтағыштарға қосу;
2) кернеудегі шиналандырғыштан ажыратқыштармен бөлінбеген шиналандырғыштан жерге қосу пышақтарын қосу;
3) егер бұл аппарат конструкциясында көзделмеген болса, жүктеме тогының ажыратқыштары мен ажыратқыштарын ажырату және қосу.
Өрескел

236
Наличие подогрева масла на масляных выключателях в открытых распределительных устройствах, и в неотапливаемых закрытых распределительных устройствах при температуре окружающего воздуха ниже минус 25° С.
Значительное
237
Наличие подогрева механизмов приводов масляных и воздушных выключателей, блоков клапанов воздушных выключателей, их агрегатных шкафов, а также других шкафов, в которых применяются аппаратура или зажимы внутренней установки независимо от минимальной температуры.
Значительное
238
Наличие оперативной блокировки в распределительных устройствах 3 кВ и выше, исключающая возможность:
1) включения выключателей, отделителей и разъединителей на заземляющие ножи и короткозамыкатели;
2) включения заземляющих ножей на ошиновку, не отделенную разъединителями от ошиновки, находящейся под напряжением;
3) отключения и включения отделителями и разъединителями тока нагрузки, если это не предусмотрено конструкцией аппарата.
Грубое

239
Май толтырылған трансформаторлар мен аппараттардың май деңгейі мен температурасының көрсеткіштеріне және кернеуді алып тастамай жабдықтың жай-күйін сипаттайтын басқа да көрсеткіштерге қол жеткізу және бақылау үшін ыңғайлы және қауіпсіз жағдайдың болуы.
Өрескел
240
Майды сынауға алу үшін еден деңгейінен немесе жер бетінен трансформатор немесе аппарат кранына дейінгі 0,2 метрден кем емес арақашықтықтың болуы немесе сәйкесінше шұңқыршаның орындалуы.
Елеулі
241
Тарату құрылғысында және қауіпсіз қызмет көрсетумен орнатылған қосалқы станцияда электр жарығының болуы.
Өрескел
242
Ашық тарату құрылғысы мен қосалқы станция аумағын биіктігі 1,8-2,0 м сыртқы дуалмен, ал қар боралары жоғары жерлерде және олардың аумағына биіктігі 2,0 м-ден асатын арнайы рұқсат беру режимі бар қосалқы станциялар үшін қоршаудың болуы.
Елеулі
243
Электр станцияларының аумағында орналасқан кезде Қосалқы станциялардың ашық тарату құрылғысының биіктігі 1,6 м ішкі дуалмен қоршауының болуы.
Өрескел
244
Ашық тарату құрылғысының құрама шиналарынан құрама шиналардан төмен тармақталуының болуы.
Елеулі
245
Екі немесе одан да көп секциялардың немесе құрама шиналар жүйелерінің үстінен бір аралықпен шиналау аспасын сақтау.
Өрескел
246
Ашық тарату құрылғысының шиналарын жинақталған темірбетон немесе болаттан жасалған ілуге арналған тіректің болуы.
Елеулі
247
Ашық тарату құрылғысының ток өткізгіш бөліктерінің үстінен және астынан әуе жарықтандыру желілерін, байланыс желілерін және сигнализацияны төсеуді сақтау.
Елеулі
248
Маймен толтырылған трансформаторлар немесе аппараттар астындағы жанбайтын материалдардан жасалған іргетастың орындалуын сақтау.
Болмашы
249
Трансформаторлық үй-жайларды және жабық тарату құрылғыларын орналастыруды сақтау:
1) ылғалды технологиялық процесі бар өндіріс үй-жайларының астында, себезгі, дәретханалар, ванна бөлмелерінің астында. Тарату құрылғылары мен қосалқы станциялардың үй-жайларына ылғалдың түсуіне жол бермейтін сенімді гидрооқшаулау бойынша арнайы шаралар қабылданған жағдайларда алып тастауға жол беріледі;
2) жабын, трансформаторлық үй-жай және жабық тарату құрылғысы алаңының үстінде және астында 1 сағаттан астам кезеңде 50-ден астам адам болуы мүмкін үй-жайлардың тікелей астында және үстінде.
Өрескел
250
Жабдықты орнатуға және жылжытуға қызмет көрсетуге ыңғайлы қызмет көрсету дәлізінің енінің болуы, бұл ретте қызмет көрсету дәлізінің ені жабдықтың бір жақты орналасуы кезінде кемінде 1 м (қоршаулар арасындағы жарықта есептегенде) болуға тиіс,
жабдықтың екі жақты орналасуы кезінде 1,2 м, ажыратқыштардың немесе ажыратқыштардың жетектері орналасқан басқару дәлізінің дәліздерінде дәліздің ені жабдықтың бір жақты орналасуы кезінде кемінде 1,5 м, жабдықтың екі жақты орналасуы кезінде 2 м болуға тиіс.
Елеулі

239
Наличие удобного и безопасного условия для доступа и наблюдения за указателями уровня и температуры масла маслонаполненных трансформаторов и аппаратов, и других указателей, характеризующих состояние оборудования без снятия напряжения.
Грубое
240
Наличие расстояния от уровня пола или поверхности земли до крана трансформатора не менее 0,2 м или выполнение соответствующего приямка для отбора проб масла.
Значительное
241
Наличие электрического освещения в распределительном устройстве и подстанции, установленные с безопасным обслуживанием.
Грубое
242
Наличие ограждения территории открытого распределительного устройства и подстанции внешним забором высотой 1,8-2,0 м, а в местах с высокими снежными заносами и для подстанций со специальным режимом допуска на их территорию высотой более 2,0 м.
Значительное
243
Наличие ограждения открытого распределительного устройства подстанций внутреннем забором высотой 1,6 м, при расположении их на территории электростанций.
Грубое
244
Наличие ответвления от сборных шин открытого распределительного устройства ниже сборных шин.
Значительное
245
Соблюдение подвески ошиновки одним пролетом над двумя и более секциями или системами сборных шин.
Грубое
246
Наличие опоры для подвески шин открытого распределительного устройства сборной железобетонной или из стали.
Значительное
247
Соблюдение прокладки воздушных осветительных линий, линий связи и сигнализации над и под токоведущими частями открытого распределительного устройства.
Значительное
248
Соблюдение выполнения из несгораемых материалов фундамента под маслонаполненными трансформаторами или аппаратами.
Незначительное
249
Соблюдение размещения трансформаторных помещений и закрытых распределительных устройств:
1) под помещением производств с мокрым технологическим процессом, под душевыми, уборными, ванными. Исключения допускаются в случаях, когда приняты специальные меры по надежной гидроизоляции, предотвращающие попадание влаги в помещения распределительных устройств и подстанций;
2) непосредственно под и над помещениями, в которых может находиться более 50 человек в период более 1 часа над и под площадью перекрытия, трансформаторного помещения и закрытого распределительного устройства.
Грубое
250
Наличие ширины коридора обслуживания, удобной для обслуживания установки и перемещения оборудования, при этом ширина коридора обслуживания должна быть не менее (считая в свету между ограждениями) 1 м при одностороннем расположении оборудования 1,2 м при двустороннем расположении оборудования, в коридорах коридоре управления, где находятся приводы выключателей или разъединителей, ширина коридора должна быть не менее 1,5 м при одностороннем расположении оборудования 2 м при двустороннем расположении оборудования.
Значительное

251
Тарату құрылғыларының ұзындығы 7 м дейін болғанда тарату құрылғыларынан бір шығудың болуы.
Елеулі
252
Тарату құрылғыларының ұзындығы 7 м-ден 60 м-ге дейін болған кезде тарату құрылғыларынан оның ұштары бойынша екі шығудың болуы, бұл ретте ТҚ шығуларын оның ұштарынан 7 м-ге дейінгі қашықтықта орналастыруға рұқсат етіледі.
Елеулі
253
Тарату құрылғыларының ұзындығы 60 м-ден асқан кезде, оның ұштары бойынша шығулардан басқа, қызмет көрсету, басқару дәлізінің немесе жарылыс дәлізінің кез келген нүктесінен шығатын жерге дейінгі қашықтық 30 м-ден аспайтын есеппен қосымша шығу болуы.
Елеулі
254
Цемент шаңының пайда болу мүмкіндігін болдырмайтын конструкциясы бар әр қабаттың бүкіл ауданы бойынша тарату құрылғылары үй-жайларының едендерінің бір белгіде болуы.
Елеулі
255
Жеке үй-жайлар арасындағы есіктерде және тарату құрылғыларының дәліздерінде табалдырықтардың құрылысын сақтау.
Елеулі
256
Басқа үй-жайлар бағытында немесе сыртқа қарай ашылатын және таратқыш құрылғы жағынан кілтсіз ашылатын өздігінен жабылатын құлпы бар тарату құрылғыларында есіктердің болуы.
Өрескел
257
Бір тарату құрылғысының бөліктерінің арасында немесе екі тарату құрылғысының аралас үй-жайлары арасында есіктерді жабық күйінде бекітетін және екі бағытта да ашуға кедергі келтірмейтін құрылғының болуы.
Өрескел
258
Кернеуі 1 кВ дейін төмен тарату құрылғыларына қарай ашылатын әртүрлі кернеулі тарату құрылғыларының үй-жайлары (бөліктері) арасында есіктің болуы.
Елеулі
259
Бір кілтпен ашылатын бір кернеулі тарату құрылғылары үй-жайларының есіктерінде құлыптардың болуы, тарату құрылғыларының және басқа үй-жайлардың кіру есіктерінің кілттері камера құлыптарына сәйкес келмеуі тиіс.
Елеулі
260
Жарылыс дәліздерінде ашық ток өткізгіш бөліктері бар орнатылған жабдықтардың болмауы.
Елеулі
261
Өндірістік үй-жайларда ашық және камераларда, жекелеген үй-жайларда және ашық орнату кезінде трансформатордың ток өткізгіш бөліктері жабылуы, ал ТҚ қорғалған немесе жабық орындалатын шкафтарда орналастырылуы тиіс.
Елеулі
262
Қуаты 0,4 мегавольт-Амперден (бұдан әрі – МВА) аспайтын 35 кВ дейінгі бағаналы (діңгекті) трансформаторлық қосалқы станцияның трансформаторын жерден басқарылатын сақтандырғыштар мен ажыратқыштың көмегімен жоғары кернеулі желіге қосуды сақтау.
Елеулі
263
Трансформаторды жоғары кернеулі желіге қосу үшін жерден басқарылатын сақтандырғыштар мен ажыратқыштың болуы.
Өрескел

251
Наличие одного выхода из распределительных устройств, при длине распределительных устройств до 7 м.
Значительное
252
Наличие двух выходов из распределительных устройств по его концам при длине распределительных устройств более 7 м до 60 м, при этом допускается располагать выходы из РУ на расстоянии до 7 м от его торцов.
Значительное
253
Наличие дополнительных выходов из распределительных устройств с таким расчетом, чтобы расстояние от любой точки коридора обслуживания, управления или взрывного коридора до выхода было не более 30м., при длине распределительных устройств более 60 м, кроме выходов по концам его.
Значительное
254
Наличие полов помещений распределительных устройств по всей площади каждого этажа на одной отметке, с конструкцией, исключающей возможность образования цементной пыли.
Значительное
255
Соблюдать устройство порогов в дверях между отдельными помещениями и в коридорах распределительных устройств.
Значительное
256
Наличие дверей в распределительных устройствах, открывающиеся в направлении других помещений или наружу и имеющие самозапирающиеся замки, открываемые без ключа со стороны распределительного устройства.
Грубое
257
Наличие устройства, фиксирующее двери между отсеками одного распределительного устройства или между смежными помещениями двух распределительных устройств, в закрытом положении и не препятствующее открыванию их в обоих направлениях.
Грубое
258
Наличие двери между помещениями (отсеками) распределительных устройств разных напряжений открывающийся в сторону распределительных устройств с низшим напряжением до 1 кВ.
Значительное
259
Наличие замков в дверях помещений распределительных устройств одного напряжения открывающихся одним и тем же ключом, ключи от входных дверей распределительных устройств и других помещений не должны подходить к замкам камер.
Значительное
260
Отсутствие установленных оборудовании с открытыми токоведущими частями во взрывных коридорах.
Значительное
261
Наличие трансформаторов и РУ установленных в производственных помещениях открыто и в камерах, и отдельных помещениях и при открытой установке токоведущие части трансформатора должны быть закрыты, а РУ размещены в шкафах защищенного или закрытого исполнения.
Значительное
262
Соблюдение присоединения трансформатора столбовой (мачтовой) трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 мегавольт-ампер (далее – МВА) к сети высшего напряжения при помощи предохранителей и разъединителя, управляемого с земли.
Значительное
263
Наличие предохранителей и разъединителя, управляемого с земли для присоединения трансформатора к сети высшего напряжения.
Грубое

264
Ажыратқыш жетегінде құлыптың болуы.
Өрескел
265
Әуе желілерінің соңғы тірегіне айырғышты орнатуды сақтау.
Елеулі
266
Қуаттылығы 0,4 МВА-дан аспайтын 35 кВ дейінгі трансформаторлық қосалқы станцияның бағаналы (діңгекті) трансформаторын жерден тоқ өткізгіш бөліктерге дейін есептегенде кемінде 4,5 м биіктікте және айырғышпен бұғатталған және айырғыш қосылған кезде баспалдақпен көтерілуге тыйым салатын құрылғысы бар баспалдақты қолдана отырып, кемінде 3 м биіктікте қоршаулары бар алаңшаны сақтау, бұл ретте бір бағаналы тіректерде орналасқан қосалқы станциялар үшін платформалар мен баспалдақтарды орнату қажет емес.
Өрескел
267
Қуаты 0,4 МВА аспайтын 35 кВ дейінгі бағаналы (діңгекті) трансформаторлық қосалқы станция бөлігінің биіктікте ажыратқыштың ажыратылған жағдайы кезінде кернеуде қалатын орналасуын сақтау:
1) 10 кВ кіші станциялар үшін 2,5 метрден кем емес;
2) 35 кВ кіші станциялар үшін 3,1 метрден кем емес.
Елеулі

264
Наличие замка на приводе разъединителя.
Грубое
265
Соблюдение установки разъединителя на концевой опоре воздушных линий.
Значительное
266
Соблюдение установки столбового (мачтового) трансформатора трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА на высоте не менее 4,5 м, считая от земли до токоведущих частей и площадки с перилами на высоте не менее 3 м с применением лестницы с устройством, сблокированным с разъединителем и запрещающим подъем по лестнице при включенном разъединителе, при этом для подстанций, расположенных на одностоечных опорах, устройство площадок и лестниц не обязательно.
Грубое
267
Соблюдение расположения части столбовой (мачтовой) трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА, остающиеся под напряжением при отключенном положении разъединителя на высоте:
1) не менее 2,5 м для подстанций 10 кВ;
2) не менее 3,1 м для подстанций 35 кВ.
Значительное

268
Қуаты 0,4 МВА аспайтын 35 кВ дейінгі бағаналы (діңгекті) трансформаторлық қосалқы станцияның трансформаторы жағынан ажыратқыштарға жерге тұйықтау пышақтарының болуы.
Өрескел
269
Қуаты 0,4 мегавольт-амперден аспайтын 35 киловольтқа дейінгі бағандық (діңгекті) трансформаторлық кіші станцияда 1 кВ дейінгі әуе желілеріндегі шығару оқшаулағыштарына дейін жерден кемінде 4 метр қашықтықтың болуы.
Өрескел
270
Ашық тарату құрылғыларында және 20-500 кВ ашық қосалқы станцияларда найзағайдың тікелей соққысынан қорғаудың болуы.
Өрескел
271
35 кВ дейінгі әуе желілерінде ағаш тіректері бар жерден кемінде 2,5 м биіктікте орнатылған қорғау аралықтарының жерге тұйықтау еңістерінде қосымша қорғау аралықтарын орындауды сақтау.
Өрескел
272
Ораманың сызықтық ұшын оқшаулауға қатысты төмендетілген және Жерге тұйықталған бейтараппен жұмыс істеуге мүмкіндік беретін оқшаулағышы бар күштік трансформаторлардың 110-220 кВ орамаларының бейтараптарын қорғау үшін орнатылған вентильді разрядтағыштардың (аса кернеулікті шектегіштердің) болуы.
Өрескел
273
500 кВ шунттаушы реакторларды найзағайдан және ішкі асқын кернеулерден реакторлардың қосылыстарында орнатылатын аса кернеулерді шектегіштермен қорғаудың болуы
Өрескел
274
Кернеуі 110 кВ ӘЖ бағандарында орнатылатын, қорғанысы барлық ұзындығымен жүрмейтін тұтынушы жағынан сол бағандарда орнатылатын құбырлы ажыратқыштармен айырғыштардың қорғалуының болуы.
Елеулі
275
Металл немесе темірбетон тіректерде орындалатын, егер ол ӘЖ-ге жалғанған болса, ӘЖ-ден тармақтың бүкіл ұзындығы бойынша кабельмен қорғалған және жауапты Электр қондырғыларын және желіге қосылған жерде ағаш тіректерде тармақты орындау кезінде құбырлы разрядтағыштардың орнатылған жиынтығын қоректендіретін ӘЖ-ден арқанмен қорғаудың болуы.
Елеулі
276
3-10 кВ ауыстырғыш пункттерін қорғау үшін ағаш бағандарымен әрбір қоректендіруші ӘЖ соңғы тірегінде бір жиынтықпен орнатылған құбырлы ажыратқыштардың болуы.
Өрескел
277
Кіреберістерді найзағайдың тікелей соққыларынан қорғау болмаған кезде сенімді резервтеуі бар қуаты 3 МВт дейінгі электр қозғалтқыштарына ӘЖ қосуды сақтау.
Елеулі
278
Электр станциялары мен қосалқы станциялардың тарату құрылғыларының электр аппараттарын (ауа ажыратқыштарын, май ажыратқыштары мен ажыратқыштарға пневматикалық жетектерді) ауамен жабдықтауға арналған стационарлық компрессорлық қондырғыдан және ауа тарату желісінен тұратын сығылған ауа қондырғысының болуы, бұл ретте сығылған ауа қондырғысының кез келген элементінің істен шығуы немесе жөндеуге шығуы қондырғының қалыпты жұмысын бұзбайды.
Елеулі

268
Наличие заземляющих ножей на разъединители со стороны трансформатора столбовой (мачтовой) трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА.
Грубое
269
Наличие расстояния не менее 4 м от земли до изоляторов вывода столбовой (мачтовой) трансформаторной подстанции до 35 кВ мощностью не более 0,4 МВА на воздушную линию до 1 кВ.
Грубое
270
Наличие защиты от прямых ударов молний в открытых распределительных устройствах и открытых подстанции 20-500 кВ.
Грубое
271
Соблюдение выполнения дополнительных защитных промежутков, установленных на высоте не менее 2,5 м от земли, на ВЛ до 35 кВ с деревянными опорами в заземляющих спусках защитных промежутков.
Грубое
272
Наличие установленных вентильных разрядников (ограничителей перенапряжения) для защиты нейтралей обмоток 110-220 кВ силовых трансформаторов, имеющих изоляцию, пониженную относительно изоляции линейного конца обмотки и допускающую работу с разземленной нейтралью.
Грубое
273
Наличие защиты шунтирующих реакторов 500 кВ от грозовых и внутренних перенапряжений ограничителями перенапряжений, устанавливаемыми на присоединениях реакторов.
Грубое
274
Наличие защиты разъединителей, имеющих защиту тросом не по всей длине и устанавливаемые на опорах воздушных линий до 110 кВ, трубчатыми разрядниками, устанавливаемыми на тех же опорах со стороны потребителя.
Значительное
275
Наличие защиты тросом по всей длине ответвления от ВЛ, выполняемое на металлических или железобетонных опорах, если оно присоединено к ВЛ, защищенной тросом по всей длине и питающей ответственные электроустановки и установленного комплекта трубчатых разрядников при выполнении ответвления на деревянных опорах в месте его присоединения к линии.
Значительное
276
Наличие установленных трубчатых разрядников для защиты переключательных пунктов 3-10 кВ - по одному комплекту на концевой опоре каждой питающей ВЛ с деревянными опорами.
Грубое
277
Соблюдение присоединения ВЛ к электродвигателям мощностью до 3 МВт, имеющим надежное резервирование, при отсутствии защиты подходов от прямых ударов молнии.
Значительное
278
Наличие установки сжатого воздуха, состоящей из стационарной компрессорной установки и воздухораспределительной сети для снабжения воздухом электрических аппаратов (воздушных выключателей, пневматических приводов к масляным выключателям и разъединителям) распределительных устройств электрических станций и подстанций, при этом выход из строя или вывод в ремонт любого элемента установки сжатого воздуха не нарушает нормальную работу установки.
Значительное

279
Компрессорлық қысымның ауа жинағыштарындағы ауа қоры есебінен жұмыс және авариялық режимдердегі электр аппараттарының резервуарларындағы ауаны толықтыру талаптарын сақтау.
Өрескел
280
Қысымы 5 мегапаскальға (бұдан әрі – МПа) дейінгі үш жүрісті краны бар манометрді көрсететін серіппелі үлгідегі сақтандырғыш клапанмен; гидравликалық сынақтар кезінде ауаны шығаруға арналған тығыны бар түсіру вентилімен саңылаумен лазмен немесе люкпен (тексеру және тазалау үшін) ауа өткізгіштерді тіреу тіректерімен қосуға арналған фланецтері бар штуцерлермен жабдықталған ауа жинағыштардың болуы.
Елеулі
281
Үш жақты кранмен үш баллоннан тұратын көрсеткіш манометрдің әрбір тобына 23 МПа қысымды ауа жинағыштардың, сақтандырғыш клапанның және автоматты үрлеумен конденсат жинағыштың болуы.
Елеулі
282
Компрессорлық қондырғыда және ауа жинағыштардың соңғы су-май бөлгішінің арасында кері клапан қондырғысының болуы.
Елеулі
283
Ауа өткізгіш тарату желісінде және ауа ажыратқыштарының резервуарларында зауыттар белгілеген шектерде қысымды ұстап тұратын, ажыратқыштардың номиналды ажырату қабілетін және автоматты қайта қосу сәтсіз режимінде сенімді жұмысын қамтамасыз ететін қайта іске қосу клапандардың болуы.
Елеулі
284
Қайта іске қосушы клапандардың электр магниттік басқарумен орындалуы.
Елеулі
285
Компрессорлық қондырғының үй-жайында жөндеу алаңының, сондай-ақ монтаждау және жөндеу жұмыстарын жүргізуге арналған жүк көтергіш құрылғының болуы.
Елеулі
286
Компрессорлық қондырғы үй-жайында керамикалық плиткамен немесе тең материалмен қапталған еденнің болуы, май бояумен еденнен кемінде 1,5 м биіктікке дейін боялған панелі бар сыланған қабырғалардың болуы.
Елеулі
287
Сыртқа ашылатын, өздігінен жабылатын құлыптары бар компрессорлық қондырғы үй-жайларының есіктерінің және терезелермен ашылатын және фрамугалармен жабдықталған тұтқаның көмегімен кілтсіз ашылатын есіктердің болуы.
Елеулі
288

279
Соблюдения требований пополнения воздуха в резервуарах электроаппаратов в рабочем и аварийном режимах за счет запаса воздуха в воздухосборниках компрессорного давления.
Грубое
280
Наличие воздухосборников давлением до 5 мегапаскаля (далее – МПа) снабженные предохранительным клапаном пружинного типа, указывающим манометром с трехходовым краном; спускным вентилем отверстием с пробкой для выпуска воздуха при гидравлических испытаниях лазом или люком (для осмотра и чистки) штуцерами с фланцами для присоединения воздухопроводов поддерживающими опорами.
Значительное
281
Наличие воздухосборников давлением 23 МПа на каждую группу из трех баллонов указывающего манометра с трехходовым краном, предохранительного клапана и конденсатосборника с автоматической продувкой.
Значительное
282
Наличие обратного клапана между конечным водомаслоотделителем в компрессорной установке и воздухосборниками.
Значительное
283
Наличие перепускных клапанов, поддерживающих в воздухопроводной распределительной сети и в резервуарах воздушных выключателей давление в заданных заводами пределах, обеспечивающее номинальную отключающую способность и надежную работу выключателей в режиме неуспешного автоматического повторного включения.
Значительное
284
Наличие перепускных клапанов, выполненных с электромагнитным управлением.
Значительное
285
Наличие ремонтной площадки в помещении компрессорной установки, а также грузоподъемного устройства для производства монтажных и ремонтных работ.
Значительное
286
Наличие пола в помещении компрессорной установки покрытого керамической плиткой или равноценным материалом, наличие оштукатуренных стен, имеющих панели, окрашенные масляной краской до высоты не менее 1,5 м от пола.
Значительное
287
Наличие дверей помещения компрессорной установки открывающихся наружу, с самозапирающимися замками, и открывающихся дверей изнутри без ключа с помощью рукоятки, открывающимися окнами и оборудованными фрамугами.
Значительное
288

Тарату желісін қорғау үшін орнатылған номиналды 1,1-ге дейін желідегі қысым артқан кезде іске қосылатын сақтандыру клапандарының болуы.
Елеулі
289
Желілік су бөлгіште түсіру вентилі мен ауа өткізгіштерді қосу және бұру үшін фланецтері бар штуцердің болуы.
Елеулі
290
Ауа өткізгіштерге және тарату желісінің арматураларына қызмет көрсету үшін қол жетімділіктің болуы.
Елеулі
291
Дәнекерлеу арқылы жалғанған Болат ауа құбырларының болуы, ал арматурамен жалғанған қосылыстардың фланецті болуы.
Елеулі

Наличие предохранительных клапанов, срабатывающих при превышении давления в сети подачи воздуха до 1,1 номинального установленных для защиты распределительной сети.
Значительное
289
Наличие у линейного водоотделителя спускного вентиля и штуцера с фланцами для присоединения, подводящего и отводящего воздухопроводов.
Значительное
290
Наличие доступа для обслуживания воздухопроводов и арматуры распределительной сети.
Значительное
291
Наличие соединенных стальных воздухопроводов сваркой встык, а соединений с арматурой - фланцевые.
Значительное

292
Ашық ауада орнатылатын сыртқы беттердің ашық түсті тұрақты бояуымен боялған ауа жинағыштардың және желілік су бөлгіштердің болуы.
Елеулі
293
Бөлшектеу және тазалау үшін сығылған ауаны орнатудың барлық элементтеріне қол жетімділіктің болуы.
Елеулі
294
Алыс немесе жетуі қиын аудандарда орналасқан, электр станцияларда, орнатылған трансформаторлардың қуатына қарамастан 500 кВ кіші станцияларда және қуаты 200 МВА жоғары трансформаторлары бар 330 кВ кіші станцияларда майды өңдеуге арналған жабдығы бар май шаруашылықтарының болуы және осындай май шаруашылықтарының жабдықталған май қоймаларының болуы:
гидроэлектр станцияларында – турбиналық және оқшаулау майының 3 резервуары;
кіші станцияларда – оқшаулау майының 3 резервуары;
оқшаулау майы үшін – 10% қоры бар ең ірі бір трансформатордың көлемі.
Елеулі

292
Наличие воздухосборников и линейных водоотделителей покрашенного устойчивой краской светлого тона наружных поверхностей, устанавливаемых на открытом воздухе.
Значительное
293
Наличие доступа ко всем элементам установки сжатого воздуха для разборки и чистки.
Значительное
294
Наличие масляных хозяйств с оборудованием для обработки масла на электростанциях, на подстанциях 500 кВ независимо от мощности установленных трансформаторов и на подстанциях 330 кВ с трансформаторами мощностью 200 МВА и выше, расположенных в удаленных или труднодоступных районах и наличие оборудованных складов масла таких маслохозяйств:
на гидроэлектростанциях - по 3 резервуара турбинного и изоляционного масла;
на подстанциях - 3 резервуара изоляционного масла;
для изоляционного масла - объема одного наиболее крупного трансформатора с запасом 10 %.
Значительное

295
Ашық май қоймалары резервуарларының қабырғаларынан арақашықтықтың: электр станциялары мен кіші станциялардың ғимараттары мен құрылыстарына дейін (оның ішінде трансформаторлық шеберханаға дейін): майдың жалпы көлемі 100 тоннаға дейінгі қоймалар үшін – 12 м; 100 т астам қоймалар үшін – 18 м; тұрғын үй және қоғамдық ғимараттарға дейінгі қашықтық –25%-ға артық;
аппараттық май шаруашылығына дейін – 8 м; сутегі баллондарының қоймаларына дейін – 20 м. болуы.
Елеулі

295
Наличие расстояния от стенок резервуаров открытых складов масла не менее:
до зданий и сооружений электростанций и подстанций (в том числе до трансформаторной мастерской): для складов общим объемом до 100 тонн (далее – т) масла - 12 м; для складов более 100 т - 18 м; до жилых и общественных зданий - на 25 % больше расстояний; до аппаратного маслохозяйства - 8 м; до складов баллонов водорода - 20 м.
Значительное

296
Май көрсеткіштерінде май деңгейін бақылау үшін тәуліктің қараңғы уақытында май бактарының май көрсеткіштері жарықтандыруының болуы.
Елеулі
297
Трансформаторлардың қақпақтары мен бактарында 35 кВ-тан аспайтын, разрядтағыштар үшін талаптарға сәйкес келетін және трансформатордың қақпағына орнатылған вентильді разрядтағыштардың болуы.
Елеулі
298
Роликтері бар трансформаторларға арналған іргетастарда бағыттағыштардың, сондай-ақ трансформатордың екі жағында орнатылған бағыттағыштарға трансформаторды бекітуге арналған тіректердің болуы.
Елеулі
299
Трансформаторлардың шығару құбырының саңылауының жақын орнатылған жабдыққа бағытын сақтау.
Елеулі
300
Домалату жолдарының бойында, сондай-ақ салмағы 20 тоннадан астам трансформаторлардың іргетастарында, оларға шығырларды, бағыттаушы блоктарды, полиспасталарды бекітуге мүмкіндік беретін, трансформаторларды екі бағытта өз каткаларында қайта домалату кезінде пайдаланылатын анкерлер болуы.
Елеулі
301
Қолмен іске қосуды басқару қалқанынан қашықтықтан іске қосумен қайталанатын өрт сөндіру қондырғысының автоматты іске қосылуының болуы және оттың әсеріне ұшырамайтын жерде қолмен іске қосу құрылғысының болуы.
Елеулі
302
Өрт сөндіру қондырғысын қолмен іске қосу құрылғысының өрт әсеріне ұшырамайтын жерде орналасуын сақтау.
Елеулі
303
Мұнай трансформаторларының әрбір камерасында жанбайтын едені, қабырғалары және жабыны бар, отқа қауіпті және жарылыс қаупі бар заттары, аппараттары мен өндірістері жоқ, сыртқа немесе іргелес үй-жайға жеке шығудың болуы.
Елеулі
304
Трансформаторды салқындату жүйесінен немесе бөлек салқындатқыштан жүйеден ажырату және трансформаторды салқындатқыштардан май ағызбай домалату мүмкіндігімен оларға ыңғайлы қол жеткізу арқылы салқындату құрылғыларының ысырмаларының орналасуын сақтау.
Елеулі
305
Салқындатқыш колонкалардың және басқа да жабдықтардың температурасы плюс 5°С-тан төмен болмайтын бөлмеде сақтау.
Елеулі
306
Жүйенің әрбір май сорғысы мен су сорғысы үшін манометрдің болуы.
Елеулі
307
Сүзгіге май кіретін және сүзгіден шығатын торлы сүзгілер болған кезде орнатылған манометрлердің болуы.
Елеулі
308
Майдың, салқындатқыш судың айналуын тоқтату немесе үрлеу желдеткіштерінің тоқтауы туралы, сондай-ақ резервтік салқындатқыштың немесе резервтік қорек көзінің автоматты қосылуы туралы дабылмен жабдықталғанжасанды салқындатқышы бар трансформаторлардың болуы.
Елеулі
309
Белсенді бөлігін бөлшектемей трансформаторларды жөндеуге арналған стационарлық құрылғылардың (көпірлі крандармен жабдықталған мұнаралар) болуы: 1) 500 кВ кіші станцияларда және 200 МВА және одан да көп трансформаторлары бар 220 кВ кіші станцияларда, олар жөндеу зауыттарына трансформаторларды жіберу орынсыз жетуге қиын немесе алыс жерлерде орналасқан;

296
Наличие освещения маслоуказателей маслобаков в темное время суток, для наблюдения за уровнем масла в маслоуказателях.
Значительное
297
Наличие на крышках и баках трансформаторов вентильных разрядников не выше 35 кВ, соответствующие требованиям для разрядников и установленные на крышке трансформатора.
Значительное
298
Наличие направляющих в фундаментах для трансформаторов, имеющих катки, а также упоров для закрепления трансформатора на направляющих, установленных с обеих сторон трансформатора.
Значительное
299
Соблюдение направления отверстия выхлопной трубы трансформаторов на близко установленное оборудование.
Значительное
300
Наличие анкеров вдоль путей перекатки, а также у фундаментов трансформаторов массой более 20 тонн, позволяющих закреплять за них лебедки, направляющие блоки, полиспасты, используемых при перекатке трансформаторов в обоих направлениях на собственных катках.
Значительное
301
Наличие автоматического пуска установки пожаротушения, дублирующийся дистанционным пуском со щита управления ручным пуском и наличие устройства ручного пуска в месте, не подверженном действию огня.
Значительное
302
Соблюдение расположения устройства ручного пуска установки пожаротушения в месте, не подверженном действию огня.
Значительное
303
Наличие в каждой камере масляных трансформаторов отдельного выхода наружу или в смежное помещение с несгораемым полом, стенами и перекрытием, не содержащее огнеопасных и взрывоопасных предметов, аппаратов и производств.
Значительное
304
Соблюдения расположения задвижек охладительных устройств удобным доступом к ним, с возможностью отсоединения трансформатора от системы охлаждения или отдельного охладителя от системы и выкатки трансформатора без слива масла из охладителей.
Значительное
305
Соблюдение расположения охладительных колонок и другого оборудования в системе охлаждения в помещении, температура в котором не снижается ниже плюс 5 °С.
Значительное
306
Наличие манометра для каждого маслонасоса системы и водяного насоса.
Значительное
307
Наличие установленных манометров при наличии сетчатых фильтров на входе масла в фильтр и выходе из фильтра.
Значительное
308
Наличие у трансформаторов с искусственным охлаждением, сигнализации о прекращении циркуляции масла, охлаждающей воды или остановке вентиляторов дутья, а также об автоматическом включении резервного охладителя или резервного источника питания.
Значительное
309
Наличие стационарных устройств для ремонта трансформаторов без разборки активной части (башни, оборудованные мостовыми кранами):
1) на подстанциях 500 кВ и на подстанциях 220 кВ с трансформаторами 200 МВА и более, расположенных в труднодоступных или удаленных местах, с которых нецелесообразна отправка трансформаторов на ремонтные заводы;

2) трансформаторларды орнату кезінде электр станцияларының ашық тарату құрылғыларында, егер трансформаторларды гидроэлектростанцияның монтаж алаңына немесе жылу электр станциясының машина залының жөндеу алаңына жеткізу мүмкін болмаса.
Елеулі
310
Қосалқы станцияларда алмалы-салмалы белсенді бөлігінің массасы 25 т-дан асатын алмалы-салмалы қаптамасы жоқ 220 кВ дейін трансформаторлар болған кезде теміржол жолымен трансформатордың іргетасына байланысты стационарлық немесе мүкәммалдық жүк көтергіш құрылғылардың болуы.
Елеулі

2) на открытых распределительных устройствах электростанций при установке на них трансформаторов, если трансформаторы невозможно доставить на монтажную площадку гидроэлектростанции или ремонтную площадку машинного зала тепловой электростанции.
Значительное
310
Наличие стационарных или инвентарных грузоподъемных устройств, связанных с фундаментом трансформатора железнодорожным путем при наличии на подстанциях до 220 кВ трансформаторов без съемного кожуха с массой выемной активной части более 25 т для ремонта.
Значительное

311
Телефон байланысы мен өрт дабылының, түрлендіргіш қосалқы станциялар мен қондырғыларда олардың жұмыс жағдайлары бойынша талап етілетін дабыл берудің басқа түрлерінің болуы.
Елеулі
312
Түрлендіргіш агрегатта жабдықталған мынадай нормаланбаған жұмыс режимдері кезінде әрекет ететін қорғау, бақылау және сигнал беру құрылғыларының болуы:
трансформатордағы майдың немесе жанбайтын сұйықтықтың рұқсат етілген температурасының артуы; жартылай өткізгіш түрлендіргішті салқындататын судың рұқсат етілген температурасының артуы; жартылай өткізгіш вентильдің күштік тізбегінде сақтандырғыштың жануы; ауа немесе сумен суыту әрекетін тоқтатуы; түрлендіргіш агрегаттың ұзақ жүктемесі; басқарушы импульстердің болмауы; қондырғы оқшаулауының зақымдануы (деңгейінің төмендеуі); түрлендіргіш агрегаттың өзіндік қажеттілігінің оның қалыпты жұмысына кедергі келтіретін басқа құрылғылардағы жұмысының бұзылуы.
Елеулі

311
Наличие телефонной связи и пожарной сигнализации, других видов сигнализаций, которые требуются по условиям их работы на преобразовательных подстанциях и установках.
Значительное
312
Наличие устройств защиты, контроля и сигнализации на преобразовательном агрегате, действующие при следующих ненормальных режимах работы при:
превышении допустимой температуры масла или негорючей жидкости трансформатора; превышение допустимой температуры воды, охлаждающей полупроводниковый преобразователь; перегорание предохранителя в силовой цепи полупроводникового вентиля; прекращение действия воздушного или водяного охлаждения; длительная перегрузка преобразовательного агрегата; отсутствие управляющих импульсов; повреждение (снижение уровня) изоляции установки; нарушение работы в других устройствах собственных нужд преобразовательного агрегата, препятствующих его нормальной работе.
Значительное

313
Персонал түрлендіргіштің қоршауына кірмей, аспаптардың көрсеткіштерін қадағалай алатындай түрлендіргіштің корпусында орнатылған өлшеу аспаптарының болуы.
Елеулі
314
Түрлендіргіш корпусына түсірілген бос жүріс кезінде түрлендіргіштің кернеуін көрсете отырып, ескерту белгілерінің болуы.
Елеулі
315
Жұмыс кернеуіне сәйкес келетін түзетілген токтың бастапқы тізбектерін оқшаулаудың болуы.
Елеулі
316
Түрлендіргіштерді ағынды сумен және циркуляциялық жүйелер бойынша суыту кезінде түрлендіргіш әлеуеті бар салқындатқыш жүйеден оқшауланған салқындатқыш су құбырларының болуы.
Елеулі
317
Аккумуляторлық қондырғыда жабдықталған кернеу мен токты бақылау және өлшеу құрылғыларының болуы.
Елеулі
318
Кері пайда болған кезде зарядтау және зарядтау астындағы қозғалтқыш-генераторларды ажыратуға арналған құрылғының болуы.
Елеулі
319
Батарея тізбегінде желінің қорғаныс аппараттарына қатысты селективті Автоматты ажыратқыштың болуы.
Елеулі
320
Тұрақты токтағы жабдықталған шиналардың оқшаулауын тұрақты бақылауға арналған, оқшаулама кедергісінің мәнін бағалауға мүмкіндік беретін және полюстердің бірінің оқшаулама кедергісін 220 В желісінде 20 килоОм (бұдан әрі – кОм), 110 В желісінде 10 кОм, 48 В желісінде 5 кОм және 24 В желісінде 3 кОм дейін төмендету кезінде сигналға әрекет ететін құрылғылардың болуы.
Елеулі
321
Аккумуляторлық батарея үшін желдету ажыратылған кезде кернеуі 2,3 В артық батареяны элементке зарядтауға жол бермейтін бұғаттаудың болуы.
Өрескел
322
Шиналарды қосу, аккумуляторларға қосу және басқа қосылыстарды қоспағанда, спирті жоқ барлық ұзындығы бойынша бояумен, қышқылға төзімді екі рет боялған оқшауланбаған өткізгіштердің болуы және техникалық вазелинмен боялмаған жерлердің майланған болуы.
Өрескел
323
Мәжбүрлі сору желдеткішін орнату кезінде жарылыс қауіпсіз орындалған желдеткіштің болуы.
Елеулі
324
Электр станцияларында, сондай-ақ су құбырымен жабдықталған кіші станцияларда, аккумуляторлық батареяның үй-жайына жақын жерде орнатылған су құбыры краны мен раковинаның болуы.
Елеулі
325
Телефон байланысы мен өрт сигнализациясының, сондай-ақ электр машиналық үй-жайында жұмыс істеу шарттары бойынша талап етілетін басқа да сигнал беру түрлерінің болуы.
Елеулі
326
Дәнекерлеу трансформаторларын қоректендіру желісінің, тасымалданатын шырақтар мен электр аспабының, сондай-ақ электр машиналық бөлмеде бөлмелерді жинауға арналған машиналардың болуы.
Елеулі
327
Машиналардың іргетастары немесе корпустары арасындағы, машиналар мен ғимарат бөліктері немесе өту ені 1 метрден кем емес жабдықтар арасындағы өту жолдарының болуы, машиналардың шығыңқы бөліктері мен құрылыс конструкциялары арасындағы өту жолдарының ұзындығы 0,5 метрден артық емес 0,6 метрге дейін жергілікті тарылуы рұқсат етіледі.
Елеулі

313
Наличие измерительных приборов, установленных на корпусе преобразователя, таким образом, чтобы персонал мог следить за показаниями приборов, не заходя за ограждение преобразователя.
Значительное
314
Наличие предупреждающих знаков с указанием напряжения преобразователя, при холостом ходе нанесенного на корпус преобразователя.
Значительное
315
Наличие изоляции первичных цепей выпрямленного тока, соответствующих их рабочему напряжению.
Значительное
316
Наличие изолированных подводящих и отводящих охлаждающую воду трубопроводов от охладительной системы, имеющей потенциал преобразователя при охлаждении преобразователей водой по проточной и по циркуляционной системам трубопроводы.
Значительное
317
Наличие устройств контроля и измерения напряжения и тока оборудованного на аккумуляторной установке.
Значительное
318
Наличие устройства для отключения зарядных и подзарядных двигателей-генераторов.
Значительное
319
Наличие автоматического выключателя в цепи аккумуляторной батареи, селективного по отношению к защитным аппаратам сети.
Значительное
320
Наличие устройств для постоянного контроля изоляции на шинах постоянного тока, позволяющим оценивать значение сопротивления изоляции и действующим на сигнал при снижении сопротивления изоляции одного из полюсов до 20 килоОм (далее – кОм) в сети 220 В, 10 кОм в сети 110 В, 5 кОм в сети 48 В и 3 кОм в сети 24 В.
Значительное
321
Наличие для аккумуляторной батареи блокировки, не допускающей проведения заряда батареи с напряжением более 2,3 В на элемент при отключенной вентиляции.
Грубое
322
Наличие неизолированных проводников, окрашенных дважды кислотостойкой, не содержащей спирта краской по всей длине, за исключением мест соединения шин, присоединения к аккумуляторам и других соединений. Смазывание неокрашенных мест техническим вазелином.
Грубое
323
Наличие вентилятора в взрывобезопасном исполнении при устройстве принудительной вытяжной вентиляции.
Значительное
324
Наличие установленного водопроводного крана и раковины на электростанциях, а также на подстанциях, оборудованных водопроводом, вблизи помещения аккумуляторной батареи.
Значительное
325
Наличие телефонной связи и пожарной сигнализации, а также других видов сигнализации, которые требуются по условиям работы в электромашинном помещении.
Значительное
326
Наличие сети питания сварочных трансформаторов, переносных светильников и электроинструмента, а также машин для уборки помещений в электромашинном помещении.
Значительное
327
Соблюдение выполнения проходов между фундаментами или корпусами машин, между машинами и частями здания или оборудования ширины проходов не менее 1 м в свету, допускаются местные сужения проходов между выступающими частями машин и строительными конструкциями до 0,6 м на длине не более 0,5 м.
Значительное

328
Машина Корпусы мен ғимарат қабырғасының арасындағы немесе корпустардың арасындағы, сондай-ақ машиналардың басқа жағынан өту жолы болған жағдайда қатар тұрған машиналардың бүйірлері арасындағы қашықтық еден деңгейінен 1 метрге дейін машиналардың биіктігі 0,3 метрден кем емес және машиналардың биіктігі 1 метрден артық болғанда 0,6 метрден кем емес болуы.
Өрескел
329
Машиналар мен басқару пультінің немесе басқару қалқанының қасбеті (қызмет көрсетудің бет жағы) арасындағы қызмет көрсету өткелінің ені кемінде 2 м болуы, қалқандарды шкафқа орнатқан кезде машинадан жабық есікке немесе шкаф қабырғасына дейінгі қашықтықты таңдау жүргізілуі тиіс.
Болмашы
330
Машина корпусы мен басқару пульті қалқаншасы немесе басқару пульті арасындағы өту жолының ені кемінде 1 м болуы.
Өрескел
331
Машинаның іргетастық плитасының жоғарғы белгісі электро машиналық бөлмедегі еденіндегі белгіден 400 мм-ден жоғары немесе төмен орналасса, онда машинаның айналасында ені 600 мм жанбайтын тұтқалары мен баспалдақтары бар алаңның болуы.
Елеулі
332
Еден деңгейінен 2 м-ге дейінгі биіктікте, ал биіктігі 2 м-ден асатын биіктікте-таяныштармен және борттық кедергілермен орналасқан қызмет көрсету алаңдарында сүйеніштермен қоршаудың болуы.
Елеулі
333
Жабдықтың жеткізілуі автокөлік арқылы жүргізілген жағдайда автокөліктің электр машиналық үй-жайға, жүк көтеруші құрылғылар әрекеттерінің аймағына кіру мүмкіндігінің болуы.
Елеулі
334
Электр машиналық үй-жайда және ашық ток өткізгіштерде орналасқан тарату құрылғысының ашық шиналарының үстіндегі электр шамдарының болуы, сондай-ақ еденнен қызмет көрсетілетін электр шамдары айналмалы машиналардың үстінде орналаспайды.
Елеулі
335
Электр машинасынан тыс орнатылған, оның ішінде тек электр машиналарына арналған орталықтандырылған майлау жүйесі жабдықтарының болуы.
Елеулі
336
Қуаты 1 МВт-тан асатын электр машиналарын майлау жүйелерінде май деңгейінің көрсеткіштері және май мен подшипниктердің температурасын бақылау аспаптарының,ал циркуляциялық майлау болған жағдайда, бұдан басқа, майдың ағуын бақылау аспаптарының болуы.
Елеулі
337
Подшипниктерге ашық немесе жанбайтын материалдардан жасалған алмалы-салмалы жабыны бар арналарда төселетін май мен су құбырларының болуы.
Елеулі
338
Электр машиналарының подшипниктеріне майды жеткізу орындарында тікелей орнатылған диафрагмалар мен вентильдердің болуы.
Елеулі
339
Подшипниктерден және машинаның басқа да бөлшектерінен электрлік оқшауланған, майды подшипниктерге жеткізетін, іргетас плитасынан электрлік оқшауланған құбырлардың болуы.
Елеулі
340
Генераторлар мен синхронды компенсаторларда бақылау-өлшеу аспаптарының, басқару, сигнал беру, қорғау құрылғыларының, өрісті автоматты сөндіру құрылғыларының, роторды асып кеткен кернеуден қорғаудың, қозуды автоматты реттеудің, сондай-ақ агрегатты автоматты іске қосуды, жұмысын және тоқтатуды қамтамасыз етуге арналған автоматика құрылғыларының болуы.
Елеулі

328
Наличие расстояния в свету между корпусом машины и стеной здания или между корпусами, а также между торцами рядом стоящих машин при наличии прохода с другой стороны машин не менее 0,3 м при высоте машин до 1 м от уровня пола и не менее 0,6 м при высоте машин более 1 м.
Грубое
329
Наличие ширины прохода обслуживания между машинами и фасадом (лицевой стороной обслуживания) пульта управления или щита управления не менее 2 м, при установке щитов в шкафу выбор расстояния производить от машины до закрытой двери или стенки шкафа.
Незначительное
330
Наличие прохода между корпусом машины и торцом пульта управления или щита управления шириной не менее 1 м.
Грубое
331
Наличие несгораемой площадки шириной не менее 600 мм с поручнями и лестницами в случаях, когда верхняя отметка фундаментной плиты машины находится выше или ниже отметки пола электромашинного помещения более чем на 400 мм.
Значительное
332
Наличие ограждения перилами на площадках обслуживания, расположенных на высоте до 2 м над уровнем пола, а на высоте более 2 м - перилами и бортовыми барьерами.
Значительное
333
Наличие возможности заезда автотранспорта в электромашинное помещение, в зону действия грузоподъемных устройств, если доставка оборудования производится автотранспортом.
Значительное
334
Наличие электрических светильников над открытыми шинами распределительного устройства расположенных в электромашинном помещении и открытыми токопроводами, также электрические светильники, обслуживаемые с пола, не располагаются над вращающимися машинами.
Значительное
335
Наличие установленных вне электромашинного помещения оборудования централизованных систем смазки, в том числе предназначенной только для электрических машин.
Значительное
336
Наличие в системах смазки электрических машин мощностью более 1 МВт указателей уровня масла и приборов контроля температуры масла и подшипников, а при наличии циркуляционной смазки, кроме того, приборов контроля протекания масла.
Значительное
337
Наличие трубопроводов масла и воды, прокладываемые к подшипникам открыто или в каналах со съемными покрытиями из несгораемых материалов.
Значительное
338
Наличие диафрагм и вентилей, которые установлены непосредственно у мест подвода смазки к подшипникам электрических машин.
Значительное
339
Наличие труб, электрически изолированных от подшипников и других деталей машины, подводящие масло к подшипникам, электрически изолированных от фундаментной плиты.
Значительное
340
Наличие в генераторах и синхронных компенсаторах контрольно-измерительных приборов, устройств управления, сигнализации, защиты, устройств автоматического гашения поля, защит ротора от перенапряжений, автоматического регулирования возбуждения, а также устройств автоматики для обеспечения автоматического пуска, работы и останова агрегата.
Значительное

341
Подшипниктердің дірілін қашықтықтан бақылау құрылғыларынан жабдықталған қуаты 100 МВт және одан жоғары турбогенераторлардың және сутегімен салқындатылатын синхронды компенсаторлардың болуы.
Елеулі
342
Газ салқындатқыштар мен жылу алмастырғыштардың әрбір секциясында оны қысымды және ағызу коллекторларынан ажырату үшін және суды жеке секциялар бойынша бөлу үшін ысырмалардың болуы.
Елеулі
343
Газ салқындатқыштар мен жылу алмастырғыштардың әрбір секциясының ең жоғары нүктесінде ауа шығаруға арналған крандардың болуы.
Елеулі
344
Резервтік сорғының жұмыс істеп тұрғанды ажыратқан кезде, сондай-ақ салқындатқыш суды беру схемасында салқындатқыш судың қысымы төмендеген кезде автоматты түрде қосылатын болуы.
Елеулі
345
Синхронды компенсаторларда салқындататын судың тұрақты жұмыс істейтін сенімді көзінен (техникалық су жүйесі, бактар) резервтік қоректендірудің болуы.
Елеулі
346
Генераторлардың техникалық сумен жабдықтаудың қоректендіргіш құбырларында шығын өлшегіштің болуы.
Елеулі
347
Су немесе сутегі салқындатқышы бар турбогенератормен жалғанған турбина алаңдарында ағын күші коллекторындағы салқындатқыш судың қысымын, турбогенератор корпусындағы сутегі қысымын, өндіргішке баратын газ құбырларындағы көміртегі (азот) газ қысымынкөрсететін манометрлердің, толтыру коллекторларындағы су қысымының төмендігін көрсететін дабыл құрылғысының, газ-май және су шаруашылықтарын басқару қалқандарының болуы.
Елеулі
348
Газ бен май салқындатқыштардың, жылу ауыстырғыштардың сорғыларын орнататын жерлерде толтыру коллекторы мен сорғыларда манометрдің болуы.
Елеулі
349
Газ бен май салқындатқыштардың, жылу ауыстырғыштардың ағызу және толтыру құбырларында сынапты термометрлер үшін кіріктірілген гильзалардың болуы.
Елеулі
350
Ашық ауада орнатылатын синхронды компенсаторлар үшін агрегатты тоқтату кезінде салқындату жүйесінен суды ағызу мүмкіндігінің болуы.
Елеулі
351
Бүтін тартылған құбырлардан орындалған айналмалы майлау жүйелерінің және сутегімен салқындатылатын турбогенераторлар мен синхронды компенсаторлардың сутекті тығыздағыштарының құбыр жолдарының болуы.
Елеулі
352
Гидрогенераторларда корпустан электрлік оқшауланған ротор үстінде орналасқан тіреуіштер мен мойынтіректердің болуы.
Елеулі
353
Синхронды компенсаторда компенсатор корпусынан электрлік оқшауланған подшипниктердің және май құбырларының болуы, бұл ретте қоздырғышы тікелей қосылған синхронды компенсаторда тек бір оқшауланған подшипниктің (қоздырғышқа қарама-қарсы жағынан) болуы рұқсат етіледі.
Елеулі

341
Наличие турбогенераторов, мощностью 100 МВт и более, синхронных компенсаторов с водородным охлаждением оборудованных устройствами дистанционного контроля вибрации подшипников.
Значительное
342
Наличие задвижек в каждой секции газоохладителей и теплообменников для отключения ее от напорного и сливного коллекторов и для распределения воды по отдельным секциям.
Значительное
343
Наличие кранов для выпуска воздуха в каждой секции газоохладителей и теплообменников в самой высокой точке.
Значительное
344
Наличие резервного насоса, автоматически включающегося при отключении работающего, а также при снижении давления охлаждающей воды в схеме подачи охлаждающей воды.
Значительное
345
Наличие у синхронных компенсаторов резервного питания от постоянно действующего надежного источника охлаждающей воды (система технической воды, баки).
Значительное
346
Наличие расходомера для установки на питающих трубопроводах технического водоснабжения генераторов.
Значительное
347
Наличие манометров, показывающих давление охлаждающей воды в напорном коллекторе, давление водорода в корпусе турбогенератора, давление углекислого газа (азота) в газопроводе к генератору устройства сигнализации снижения давления воды в напорном коллекторе пост газового управления, щитов управления газомасляным и водяным хозяйствами для установки на площадке турбины, соединенной с турбогенератором, который имеет водяное или водородное охлаждение.
Значительное
348
Наличие манометров на напорном коллекторе и на насосах для установки на месте установки насосов газоохладителей, теплообменников и маслоохладителей.
Значительное
349
Наличие встроенных гильз для ртутных термометров на напорных и сливных трубопроводах газоохладителей, теплообменников и маслоохладителей.
Значительное
350
Наличие возможности слива воды из охлаждающей системы при останове агрегата для синхронных компенсаторов, устанавливаемых на открытом воздухе.
Значительное
351
Наличие трубопроводов циркуляционных систем смазки и водородных уплотнений турбогенераторов и синхронных компенсаторов с водородным охлаждением выполненные из цельнотянутых труб.
Значительное
352
Наличие у гидрогенераторов подпятников и подшипников, расположенных над ротором, электрически изолированных от корпуса.
Значительное
353
Наличие у синхронного компенсатора подшипников электрически изолированых от корпуса компенсатора и маслопроводов, при этом у синхронного компенсатора с непосредственно присоединенным возбудителем допускается наличие только одного изолированого подшипника (со стороны, противоположной возбудителю).
Значительное

354
Айналмалы майлау және сутекті тығыздағыштар бар мойынтіректердің ағызу келте құбырларында шығатын май ағысын бақылау үшін қарау шыныларының болуы, бұл ретте қарау шыныларын жарықтандыру үшін авариялық жарықтандыру желісіне қосылған шамдар қолданылуы тиіс.
Елеулі
355
Подшипниктердің картерларында және орамаларды тікелей сутегімен салқындататын турбогенераторлар үшін жабық ток өткізгіштерде сутегінің болуын бақылайтын орнатылған автоматты газталдағыштардың болуы.
Елеулі
356
Генератордың қоздыру жүйесінде: қоздырғыштың, автоматты қоздыру реттегіштің, коммутациялық аппаратураның, өлшеу құралының, роторды асқын кернеуден қорғау құралдардың және қоздыру жүйесі жабдығын зақымданудан қорғаудың болуы.
Өрескел
357
Генератордың қоздыру орамасына қосу үшін ажыратқыштың болуы.
Елеулі
358
Барлық қозу жүйелерінде (негізгі және резервтік)автоматты өшірудің іске қосылуына қарамастан өрісті сөндіру үшін импульс бергенде генератор мен синхронды компенсаторлардың қоздырылуын толық басуды (өрісті сөндіруді) қамтамасыз ететін құрылғылар болуы.
Елеулі
359
Судың жүйеден толық ағуын, жүйені сумен толтырғанда ауа шығаруды, жылу ауыстырғыштарды кезекпен тазалап тұруды қамтамасыз ететін қыздырғыштың сумен салқындату жүйесінің болуы, бұл ретте қоздырғыштардың бірінде салқындату жүйесінің ысырмаларын жабу және ашу басқа қоздырғыштағы салқындату режимінің өзгеруіне әкелмеуі керек.
Елеулі
360
Су ағып кеткенде оның ток сымдарына, жиынтық тарату құрылғыларына (бұдан әрі – ЖТҚ) және салқындату жүйесінен төмен орнатылған басқа электр жабдықтарына барғызбайтын етіп жасалған сумен салқындатылатын түзеткіш қондырғылары орнатылған үй-жайлардың еденінің болуы.
Өрескел
361
Турбогенераторларда резервтік қозудың болуы, оның схемасы генераторларды желіден ажыратпай, жұмыс қозуынан резервтік қозуға және кері ауысуды қамтамасыз етуі тиіс.
Елеулі
362
Ротор орамасын тікелей салқындататын турбогенераторларда жұмыс қозуынан резервке және кері қашықтықтан ауыстырып қосудың болуы.
Елеулі
363
Қарау және ауыстыру үшін, сондай-ақ орнында мүмкіндігінше жөндеу үшін қол жетімді орнатылған электр қозғалтқыштар мен аппараттардың болуы.
Өрескел
364
Электр қозғалтқыштарын желдетудің тұйық мәжбүрлі жүйесі кезінде ауа және салқындатқыш судың температурасын бақылау аспаптарының болуы.
Өрескел
365
Қуаты 1 мВт және одан жоғары болатын синхронды электр машиналары және қуаты 1 мВт және одан жоғары тұрақты ток машиналары білік және мойынтіректер арқылы өтетін токтың тұйықталған тізбегін болдырмау үшін іргетас плитасынан мойынтіректердің біреуінде электрлік оқшаулануының болуы және синхронды машиналарда қоздырғыш жағындағы подшипник пен қозғалтқыштың барлық подшипниктерінің болуы және осы электр машиналарының олардың подшипниктерінің корпустарынан оқшауланған май өткізгіштерінің болуы.
Өрескел

354
Наличие смотровых стекол для наблюдения за струей выходящего масла в сливных патрубках подшипников с циркуляционной смазкой и водородных уплотнений, при этом для освещения смотровых стекол должны применяться светильники, присоединенные к сети аварийного освещения.
Значительное
355
Наличие установленных автоматических газоанализаторов контроля наличия водорода в картерах подшипников и закрытых токопроводах для турбогенераторов с непосредственным водородным охлаждением обмоток.
Значительное
356
Наличие в системе возбуждения генератора: возбудителя, автоматического регулятора возбуждения, коммутационной аппаратуры, измерительного прибора, средств защиты ротора от перенапряжения и защиты оборудования системы возбуждения от повреждений.
Грубое
357
Наличие рубильника для присоединения к обмотке возбуждения генератора.
Значительное
358
Наличие во всех системах возбуждения (основные и резервные) устройств, обеспечивающие при подаче импульса на гашение поля полное развозбуждение (гашение поля) синхронного генератора или компенсатора независимо от срабатывания автоматического гашение поля.
Значительное
359
Наличие системы водяного охлаждения возбудителя обеспечивающую возможность полного спуска воды из системы, выпуска воздуха при заполнении системы водой, периодической чистки теплообменников, при этом закрытие и открытие задвижек системы охлаждения на одном из возбудителей не должны приводить к изменению режима охлаждения на другом возбудителе.
Значительное
360
Наличие пола помещений выпрямительных установок, с водяной системой охлаждения выполненного таким образом, чтобы при утечках воды исключалась возможность ее попадания на токопроводы, комплектное распределительное устройство (далее – КРУ) и другое электрооборудование, расположенное ниже системы охлаждения.
Грубое
361
Наличие у турбогенераторов резервного возбуждения, схема которого должна обеспечивать переключение с рабочего возбуждения на резервное и обратно без отключения генераторов от сети.
Значительное
362
Наличие дистанционного переключения с рабочего возбуждения на резервное и обратно, на турбогенераторах с непосредственным охлаждением обмотки ротора.
Значительное
363
Наличие электродвигателей и аппаратов, установленных доступными для осмотра и замены, а также по возможности для ремонта на месте установки.
Грубое
364
Наличие приборов контроля температуры воздуха и охлаждающей воды при замкнутой принудительной системе вентиляции электродвигателей.
Грубое
365
Наличие электрической изоляции одного из подшипников от фундаментной плиты для предотвращения образования замкнутой цепи тока через вал и подшипники машины у синхронных электрических машин мощностью 1 МВт и более и машины постоянного тока мощностью 1 МВт и более и наличие изолированного подшипника со стороны возбудителя и все подшипники возбудителя у синхронных машин, и наличие изолированных маслопроводов этих электрических машин от корпусов их подшипников.
Грубое

366
Басқару аппараттары мен ажыратқыш аппараттардың корпустарында аппаратты басқару тұтқасының қосылған және ажыратылғанын оңайтануға мүмкіндік беретін нақты белгілердің болуы және оператор басқару аппаратының жай-күйі бойынша электрқозғалтқыштың басты тізбегі қосылған немесе ажыратылғанын анықтай алмаған жағдайда жарық дабылы көзделеді.
Өрескел
367
Механизмдерді қашықтықтан немесе автоматты басқару болған кезде алдағы іске қосу туралы алдын ала (іске қосу алдында) сигнал берудің немесе дыбыстық хабарлаудың болуы.
Өрескел
368
Айналудың өзгеретін жиілігі бар электр қозғалтқыштарында электр қозғалтқышы корпусының температурасы көтерілген кезде сигнал беруге және ажыратуға әрекет ететін қорғаудың болуы, сондай-ақ қуаты аз қозғалтқыштарда осы қорғанысты шамадан тыс жүктеме тогынан қорғаумен біріктіруге жол беріледі.
Өрескел
369
Подшипниктерді мәжбүрлеп майлайтын электр қозғалтқыштарында температураның жоғарылауы немесе майлау әрекетінің тоқтауы кезінде сигналға және электр қозғалтқышының ажыратылуына әрекет ететін қорғанысының болуы.
Өрескел
370
Мәжбүрлі желдеткіші бар электр қозғалтқыштардың температурасы жоғарылаған немесе желдеткішінің жұмысы тоқтатылған кезде сигналға және электр қозғалтқышының ажыратылуына әрекет ететін қорғанысының болуы.
Өрескел
371
Тұрақты ток электр қозғалтқыштары үшін қысқа тұйықталудан қорғаудың болуы және қажет болған жағдайда артық жүктемеден және айналу жиілігінің шамадан тыс артуынан қорғау қосымша орнатылады.
Елеулі
372
Қысқа тұйықталудан электр қозғалтқыштарын қорғауда қолдануға арналған сақтандырғыштардың немесе автоматты ажыратқыштардың болуы.
Өрескел
373
Негізгі технологиялық процестермен байланысты өз қажеттіліктерінің электр қозғалтқыштарының қысқа тұйықталуынан қорғау үшін электр станцияларында қолдануға арналған автоматты ажыратқыштардың болуы.
Өрескел
374
Екі немесе одан да көп параллель тармақтары бар конденсаторлық батарея үшін қолданылатын тармақтар токтарының теңдігі бұзылған кезде іске қосылатын қорғаныстың болуы.
Өрескел
375
Майдың жалпы салмағы 600 кг астам конденсаторлық қондырғыларды орналастыруға арналған сыртқа немесе жалпы үй-жайға шығатын жеке отқа төзімді үй-жайдың болуы.
Елеулі
376
Фазалы және одан бөлек жалпы қабықшада төселетін оқшауланған бейтарабы бар 1 кВ дейінгі және одан жоғары электр қондырғыларында жерге тұйықтау өткізгіштерінің болуы, бұл ретте жерге тұйықтау магистральдары екі немесе одан да көп әр түрлі орындарда және мүмкіндігінше үй-жайдың қарама-қарсы жағынан жердегі тұйықтағыштарға қосылуы тиіс.
Өрескел
377
Өрт қауіпті аймақтары бар ғимараттарды, құрылыстарды және сыртқы қондырғыларды найзағайдың тікелей соққыларынан және оның қайталама көріністерінен қорғаудың болуы, сондай-ақ қолданыстағы жобалау нормативтеріне сәйкес статикалық электрмен шартталған ұшқынның алдын алу үшін жанғыш сұйықтықтары, ұнтақ немесе талшықты материалдары бар оларда орнатылған жабдықты (металл ыдыстарды, құбырларды) жерге тұйықтау ғимараттар мен құрылыстарды найзағайдан қорғау және қондырғыларды статикалық электр тогынан қорғау.
Өрескел

366
Наличие четких нанесенных знаков, позволяющих легко распознавать включенное и отключенное положения рукоятки управления аппаратом на корпусах аппаратов управления и разъединяющих аппарата и в случаях, когда оператор не может определить по состоянию аппарата управления, включена или отключена главная цепь электродвигателя, предусматривается световая сигнализация.
Грубое
367
Наличие предварительной (перед пуском) сигнализации или звукового оповещения о предстоящем пуске при наличии дистанционного или автоматического управления механизмами.
Грубое
368
Наличие защиты, действующей на сигнализацию и отключение при повышении температуры корпуса электродвигателя на электродвигателях с изменяемой частотой вращения, также на двигателях малой мощности и допускается совмещение этой защиты с защитой от токов перегрузки.
Грубое
369
Наличие защиты, действующей на сигнал и отключение электродвигателя при повышении температуры или прекращении действия смазки на электродвигателях, имеющих принудительную смазку подшипников.
Грубое
370
Наличие защиты, действующей на сигнал и отключение электродвигателя при повышении температуры или прекращении действия вентиляции на электродвигателях, имеющих принудительную вентиляцию.
Грубое
371
Наличие защиты от короткого замыкания для электродвигателей постоянного тока и при необходимости дополнительно устанавливаются защиты от перегрузки и от чрезмерного повышения частоты вращения.
Значительное
372
Наличие предохранителей или автоматических выключателей для применения в защите электродвигателей от короткого замыкания.
Грубое
373
Наличие автоматических выключателей для применения на электростанциях для защиты от короткого замыкания электродвигателей собственных нужд, связанных с основным технологическим процессом.
Грубое
374
Наличие защиты, срабатывающей при нарушении равенства токов ветвей, применяемых для конденсаторной батареи, имеющей две или более параллельные ветви.
Грубое
375
Наличие отдельного огнестойкого помещения, с выходом наружу или в общее помещение для расположения конденсаторных установок с общей массой масла более 600 килограмм.
Значительное
376
Наличие заземляющих проводников в электроустановках до 1 кВ и выше с изолированной нейтралью, прокладываемых как в общей оболочке с фазными, так и отдельно от них, при этом магистрали заземления должны быть присоединены к заземлителям в двух или более разных местах и, по возможности, с противоположных концов помещения.
Грубое
377
Наличие защиты зданий, сооружений и наружных установок, содержащих пожароопасные зоны, от прямых ударов молнии и вторичных ее проявлений, а также заземление установленного в них оборудования (металлических сосудов, трубопроводов), содержащего горючие жидкости, порошкообразные или волокнистые материалы, для предотвращения искрения, обусловленного статическим электричеством, в соответствии с действующими нормативами по проектированию и устройству молниезащиты зданий и сооружений и защиты установок от статического электричества.
Грубое

389
Энергия өндіруші ұйымның басшысы әзірлеген және бекіткен персоналмен жылдық жұмыс жоспарының болуы.
Елеулі
390
Персоналмен жұмыс істеу жоспарында мынадай бағыттар бойынша іс-шаралардың болуы: персоналды (басшыларды, мамандарды және жұмысшыларды) даярлау, оның ішінде алғашқы медициналық көмек көрсету бойынша оқудан өту; электр энергетикасы саласындағы білімді біліктілік тексеру; нұсқаулық; аварияға қарсы бақылау жаттығулары; біліктілікті арттыру; техникалық кітапханалардың, техникалық кабинеттердің, қауіпсіздік техникасы бойынша кабинеттердің, полигондардың, тренажерлық дайындық орталықтарының мен пункттерінің жұмысын ұйымдастыру; жұмыс орындарын тексеру; кәсіби шеберлік бойынша жарыстар және персоналмен жұмыстың басқа ұжымдық түрлері өткізу; персоналдың мерзімдік медициналық тексеруін жүргізу.
Елеулі
391
Әрбір лауазым және әрбір жұмыс орны үшін әзірленген және энергия өндіруші ұйымның бас техникалық басшысымен бекітілген қызметкерлерді жаңа лауазым бойынша даярлау үшін үлгілік бағдарламалардың болуы.
Елеулі
392
Лауазымға тағайындалғаннан кейін бір айдан кешіктірілмейтін мерзімде немесе техникалық басшы бекіткен даярлаудың үлгілік немесе жеке бағдарламасында көрсетілген мерзімде оқу және тағылымдама аяқталғаннан кейін білімді бастапқы біліктілік тексеруді жүргізу сақтау.
Өрескел
393
Білімін біліктілік тексеруден өтуден бас тартқан, сондай-ақ білімін біліктілік тексеру кезінде электр қауіпсіздігі бойынша топты расстаумау жағдайында лауазымдық нұсқаулыққа сәйкес жұмыскерді еңбек міндеттерін өту орындаудан шеттету талабын сақтау.
Өрескел
394
Білімін кезектен тыс біліктілік тексеру тағайындалған сәттен бастап біліктілік расталған күнге дейін адамды атқаратын лауазымы бойынша лауазымдық міндеттерін орындауға жол бермеу талабын сақтау.
Өрескел
395
Орталық комиссия төрағасына мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органда білімін тексеруден өткен адамды тағайындау талабын сақтау.
Елеулі
396
Құрамында төртіншіден төмен емес электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат беру тобы бар кемінде үш адамнан тұратын энергия өндіруші ұйымның біліктілік тексерулері жөніндегі орталық комиссияның болуы.
Елеулі
397
Жұмыскерді дербес жұмысқа жіберу туралы ұйым немесе құрылымдық бөлімше бойынша өкімдік құжаттың болуы.
Болмашы
398
Әрбір құрылымдық бөлімшеде техникалық басшы бекіткен барлық лауазымдар мен мамандықтар үшін қайталама нұсқамалар тақырыптарының жылдық тізбесінің болуы.
Елеулі

389
Наличие годового плана работы с персоналом, разработанного и утвержденного руководителем энергопроизводящей организации.
Значительное
390
Наличие мероприятий в плане работы с персоналом по следующим направлениям: подготовка персонала (руководителей, специалистов и рабочих), в том числе прохождения обучения по оказанию первой медицинской помощи; квалификационные проверки знаний в области электроэнергетики; инструктажи; контрольные противоаварийные тренировки; повышение квалификации; организация работы технических библиотек, технических кабинетов, кабинетов по технике безопасности, полигонов, центров и пунктов тренажерной подготовки; проверка рабочих мест; проведение соревнований по профессиональному мастерству и другие коллективные формы работы с персоналом; проведение периодических медицинских осмотров персонала.
Значительное
391
Наличие типовых программ для подготовки работников по новой должности, разработанных для каждой должности и каждого рабочего места и утвержденных главным техническим руководителем энергопроизводящей организации.
Значительное
392
Соблюдение проведения первичной квалификационной проверки знаний после завершения обучения и стажировки в срок не позднее одного месяца после назначения на должность или в срок, указанный в типовой или индивидуальной программе подготовки, утвержденной техническим руководителем.
Грубое
393
Соблюдение требований по отстранению от выполнения трудовых обязанностей работника в случае отказа от прохождения квалификационной проверки знаний, а также не подтверждения группы по электробезопасности при квалификационной проверке знаний, согласно должностной инструкции.
Грубое
394
Соблюдение требований недопущения лица к выполнению должностных обязанностей по занимаемой должности в период, с момента назначения внеочередной квалификационной проверки знаний до даты подтверждения квалификации.
Грубое
395
Соблюдение требований назначения председателем центральной комиссии лица, прошедшего проверку знаний в государственном органе по государственному энергетическому надзору и контролю.
Значительное
396
Наличие центральной комиссии по квалификационные проверки энергопроизводящей организации, в составе не менее трех человек, имеющих группу допуска по электробезопасности не ниже четвертой.
Значительное
397
Наличие распорядительного документа по организации или структурному подразделению о допуске работника к самостоятельной работе.
Незначительное
398
Наличие годового перечня тем повторных инструктажей для всех должностей и специальностей, утвержденного техническим руководителем в каждом структурном подразделении.
Значительное

399
Энергия өндіруші ұйымның электр энергиясының бөлшек сауда нарығында өз қызметін жүзеге асыру кезінде жүйелік оператор бекіткен электр энергиясын өндіру-тұтынудың тәуліктік графигін сақтауы.
Өрескел
400
Электр станцияларының, жылу және электр желілерінің жабдықтар түрлері, ғимараттары мен құрылыстары бойынша техникалық қызмет көрсету журналдарының болуы.
Елеулі
401
Жобалық қызметпен айналысуға лицензиясы бар мамандандырылған жобалау ұйымдары әзірлеген "Электр станциясының қуатын беру схемасы" негізінде мәлімделген электр қуаты 5 МВт және одан астам желі пайдаланушыларын электр желісіне қосуға техникалық шарттар беру талабын сақтау.
Өрескел
402
Жүйелік оператордың нұсқауы бойынша энергия беруші ұйымның электр желілерін мынадай мән-жайлар кезінде генерациялайтын қондырғылардан ажырату тәртібін сақтау:

399
Соблюдение энергопроизводящей организацией суточного графика производства-потребления электрической энергии, утвержденного системным оператором при осуществлении своей деятельности на розничном рынке электрической энергии.
Грубое
400
Наличие журналов технического обслуживания по видам оборудования, зданиям и сооружениям электростанций, электрических сетей.
Значительное
401
Соблюдение выдачи технических условий на подключение пользователей сети с заявленной электрической мощностью 5 МВт и более к электрической сети на основании "Схемы выдачи мощности электростанции", разработанной специализированными проектными организациями, имеющими лицензию на занятие проектной деятельностью.
Грубое
402
Соблюдение порядка отключения электрических сетей от генерирующих установок энергопередающей организацией по указанию системного оператора при следующих обстоятельствах:

403
Электр беру желілері мен электр қондырғыларын жөндеудің жылдық графиктері өзгерген кезде Жүйелік оператордың өңірлік диспетчерлік орталығымен келісудің болуы.
Өрескел
404
Электр станцияларының генерациялайтын қондырғыларын тоқтатудың жылдық графиктері өзгерген кезде Жүйелік оператордың ұлттық диспетчерлік орталығымен келісудің болуы.
Өрескел
405
Ғимараттар мен құрылыстарды салу және монтаждау кезінде жабдықтар мен құрылыстардың тораптарын, сондай-ақ жасырын жұмыстарды аралық қабылдауды жүргізуді сақтау.
Өрескел
406
Тексеруді және технологиялық схемаларды сынамалық іске қосу кезінде жабдықтың жұмыс қабілеттілігінің, оларды пайдалану қауіпсіздігінің, барлық бақылау және басқару жүйелерін, оның ішінде автоматты реттегіштерді, қорғау және бұғаттау құрылғыларын, дабыл құрылғылары мен бақылау-өлшеу аспаптарын баптаудың, жабдықтың кешенді сынауға дайындығын тексере отырып, болуы.
Өрескел
407
Жинақтаған және оқытылған (білімін тексере отырып) пайдалану және жөндеу персоналының; ұйымның техникалық басшысы әзірлеген және бекіткен пайдалану нұсқаулықтарының, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтардың және жедел схемалардың, есепке алу және есептілік жөніндегі техникалық құжаттаманың; байланыс желілері бар диспетчерлік және технологиялық басқару құралдарын, өрт дабылы және өрт сөндіру, авариялық жарықтандыру жүйелерін қолданысқа енгізу, желдету; бақылау және басқару жүйелерін монтаждау және жолға қою; энергия объектісін сенімді және қауіпсіз пайдалану үшін сынамалы іске қосу шарттарының алдында отын, реагенттер, материалдар, құралдар қорларының болуы.
Өрескел
408
48 сағат ішінде жүктеме кезінде күрделі жөндеуден өткен электр станцияларының жабдықтарын қабылдау-тапсыру сынақтарының болуы.
Өрескел
409
Кешенді сынақтан өткізгеннен және анықталған ақаулар мен кемшіліктерді жойғаннан кейін, қабылдау комиссиясы ресімдеген жабдықты өзіне қатысты ғимараттар мен құрылыстармен пайдалануға қабылдау актісінің болуы.
Өрескел
410
Электр станцияларының негізгі жабдықтарын, ғимараттары мен құрылыстарын жөндеудің барлық түрлеріне арналған перспективалық, жылдық және айлық графиктердің болуы.
Елеулі
411
Күрделі және орташа жөндеуден өткен электр станциялары, 35 кВ және одан жоғары кіші станциялар үшін 48 сағат ішінде жүктемемен, жылу желілері үшін 24 сағат ішінде қабылдау-тапсыру сынақтарының болуы.
Өрескел
412
Жоспарланған жөндеуді уақтылы және сапалы жүргізу үшін жөндеу құжаттамасының, өндіріс құралдары мен құралдарының, кіші бөлшектердің, материалдардың және тораптар мен жабдықтардың айырбастау қорының пайдалану (авариялық) қорының болуы.
Өрескел

403
Наличие согласования с региональным диспетчерским центром системного оператора при изменении годовых графиков ремонтов линий электропередачи и электроустановок.
Грубое
404
Наличие согласования с национальным диспетчерским центром системного оператора при изменении годовых графиков остановов генерирующих установок электростанций.
Грубое
405
Соблюдение проведения промежуточных приемок узлов оборудования и сооружений, а также скрытых работ во время строительства и монтажа зданий и сооружений.
Грубое
406
Наличие работоспособности оборудования при пробном пуске проверки и технологических схем, безопасности их эксплуатации, настройки всех систем контроля и управления, в том числе автоматических регуляторов, устройств защиты и блокировок, устройств сигнализации и контрольно-измерительных приборов, с проверкой готовности оборудования к комплексному опробованию.
Грубое
407
Наличие:
укомплектованного и обученного (с проверкой знаний) эксплуатационного и ремонтного персонала; разработанного и утвержденного техническим руководителем организации эксплуатационных инструкций, инструкций по безопасности и охране труда и оперативных схем, технической документации по учету и отчетности; ввода в действие средства диспетчерского и технологического управления с линиями связи, системы пожарной сигнализации и пожаротушения, аварийного освещения, вентиляции; монтажа и налаживания систем контроля и управления; запасов топлива, реагентов, материалов, инструментов перед пробным пуском условий для надежной и безопасной эксплуатации энергообъекта.
Грубое
408
Наличие приемо-сдаточных испытаний оборудования электростанций, прошедшего капитальный ремонт под нагрузкой в течение 48 часов.
Грубое
409
Наличие акта оформленного приемочной комиссией приемки в эксплуатацию оборудования с относящимися к нему зданиями и сооружениями, после комплексного опробования и устранения выявленных дефектов и недоделок.
Грубое
410
Наличие перспективных, годовых и месячных графиков на все виды ремонта основного оборудования, зданий и сооружений электростанций.
Значительное
411
Наличие приемосдаточных испытаний оборудования, прошедшего капитальный и средний ремонт для электростанций, подстанций 35 кВ и выше под нагрузкой в течение 48 часов, тепловых сетей - в течение 24 часов.
Грубое
412
Наличие ремонтной документации, инструментов и средств производства, эксплуатационного (аварийного) запаса запасных частей, материалов и обменного фонда узлов и оборудования для своевременного и качественного проведения запланированного ремонта.
Грубое

413
Нұсқаулықтарда, схемаларда және сызбаларда пайдалану процесінде орындалған және бақылаушы тұлғаның қолы қойылған, оның лауазымы мен өзгеріс енгізілген күні көрсетілген энергия қондырғыларындағы барлық өзгерістердің болуы.
Өрескел
414
Энергия объектісінің техникалық басшысы бекіткен тексеруге жататын өлшем құралдарының нақты тізбесінің болуы.
Өрескел
415
Жер бетінде су құбырының, канализацияның, жылу жүргізудің, сондай-ақ жабық аумақтарда газ құбырларының, ауа құбырларының, кабельдердің жер астында жасырын коммуникациялары көрсеткіштерінің болуы.
Өрескел
416
Жобалық деректер негізінде айқындалған және көрінетін жерлерде орнатылған жабулардың әрбір учаскесі үшін шекті жүктемесі бар тақтайшалардың болуы.
Өрескел
417
Негізгі гидротехникалық құрылыстардың осьтерінде жазулары бар белгілердің болуы, сондай-ақ базистік реперлермен байланыстың болуы.
Елеулі
418
Сорды ұстап қалатын конструкцияларды (торлар, торлар, запандар) тұрақты тазартуды орындау.
Өрескел
419
Әрбір электр станцияларында беріктілік және үнемділік шарттары бойынша белгіленген шекті мәндердің сорды ұстап қалатын торларда өзгеру деңгейлерінің болуы.
Елеулі
420
Әртүрлі су пайдаланушылардың суды пайдаланудың ай сайынғы көлемін белгілейтін кешенді пайдаланудағы су қоймасы бар су электр станциялары үшін жылдық су шаруашылығы жоспарының болуы.
Өрескел
421
Градирнялардың суаратын конструкциясын минералды және органикалық шөгінділерден тазартуды орындау.
Өрескел
422
Электр қозғалтқыштарында және олар жүргізетін механизмдерде айналу бағытын көрсететін бағыттамалардың болуы.
Өрескел
423
Электр қозғалтқыштарында және олардың іске қосу құрылғыларында олар жататын агрегаттың атауы жазылған жазулардың болуы.
Өрескел
424
Трансформаторлар мен сыртта орнатылатын реакторлардың бактарында станциялық (кіші станциялық) нөмірлерінің болуы, сондай-ақ трансформаторлық пункттер мен камералардың есігінде және ішкі бетінде осындай нөмірлердің болуы.
Өрескел
425
Бірфазалы трансформатор мен реактордың бактарында фаза түсінің болуы.
Өрескел
426
Жабық тарату құрылғылары камераларының есіктері мен ішкі қабырғаларында, ашық тарату құрылғылары жабдықтарының, жинақтаушы тарату құрылғысының сыртқы және ішкі бет бөліктерінде, жинақтарда, сондай-ақ қалқандар панельдерінің беткі және сыртқы жақтарында қосулардың мақсатын және олардың диспетчерлік атауын көрсететін жазулардың болуы.
Өрескел
427
Тарату құрылғыларының есіктерінде электр қондырғыларында пайдаланылатын қорғаныс құралдарын қолдану және сынау бойынша ескерту белгілерінің болуы.
Өрескел
428
Сақтандырғыш қалқандарда және (немесе) қосылыстардың сақтандырғыштарында балқытылған ендірменің номиналды тогын көрсететін жазбаның болуы.
Өрескел

413
Наличие в инструкциях, схемах и чертежах всех изменений в энергоустановках, выполненных в процессе эксплуатации и внесенных за подписью контролирующего лица с указанием его должности и даты внесения изменения.
Грубое
414
Наличие конкретного перечня средств измерений, подлежащих поверке, утвержденного техническим руководителем энергообъекта.
Грубое
415
Наличие указателей, на поверхности земли, скрытых под землей коммуникации водопровода, канализации, теплофикации, а также газопроводов, воздухопроводов, кабелей на закрытых территориях.
Грубое
416
Наличие табличек с предельными нагрузками для каждого участка перекрытий, определенных на основе проектных данных и установленные на видных местах.
Грубое
417
Наличие знаков с надписями на осях основных гидротехнических сооружений на местности, а также наличие связи с базисными реперами.
Значительное
418
Соблюдение регулярного очищения сороудерживающих конструкций (решетки, сетки, запани) от сора.
Грубое
419
Наличие на каждой электростанции установленных предельных по условиям прочности и экономичности значений перепада уровней на сороудерживающих решетках.
Значительное
420
Наличие годового водохозяйственного плана для гидроэлектростанций с водохранилищем комплексного пользования, устанавливающего помесячные объемы использования воды различными водопользователями.
Грубое
421
Соблюдение очистки конструкции оросителей градирен от минеральных и органических отложений.
Грубое
422
Наличие на электродвигателях и приводимых ими механизмах стрелок, указывающих направление вращения.
Грубое
423
Наличие на электродвигателях и их пусковых устройствах надписей с наименованием агрегата, к которому они относятся.
Грубое
424
Наличие на баках трансформаторов и реакторов наружной установки станционных (подстанционных) номеров, а также наличие таких же номеров на двери и внутренней поверхности трансформаторных пунктов и камер.
Грубое
425
Наличие расцветки фазы на баках однофазного трансформатора и реактора.
Грубое
426
Наличие на дверях и внутренних стенках камер закрытых распределительных устройств, оборудования открытых распределительных устройств, наружных и внутренних лицевых частях комплектного распределительного устройства, сборках, а также на лицевой и оборотной сторонах панелей щитов надписей, указывающих назначение присоединений и их диспетчерское наименование.
Грубое
427
Наличие на дверях распределительных устройств предупреждающих знаков по применению и испытанию средств защиты, используемых в электроустановках.
Грубое
428
Наличие на предохранительных щитках и (или) у предохранителей присоединений надписи, указывающей номинальный ток плавкой вставки.
Грубое

429
Жабдық корпустарының металл бөліктерінде фаза түстерін белгілеудің болуы.
Өрескел
430
Ажыратқыштардың, жерге тұйықтаушы пышақтардың, бөлгіштердің, аппараттардан қабырғалармен бөлінген қысқа тұйықтағыштардың жетектерінде ажыратылған және қосылған жағдайдағы көрсеткіштердің болуы.
Өрескел
431
Аккумулятор батареясының үй-жайындағы температураны 10 0С-тан төмен ұстап тұру, бұл ретте персоналдың тұрақты кезекшілігі жоқ кіші станцияларда және егер батареяның сыйымдылығы температураның төмендеуін ескере отырып таңдалып, есептелген жағдайда, температураны 5 0С-қа дейін төмендетуге жол беріледі.
Өрескел
432
Аккумулятор батареялары үй-жайының есігінде "Аккумулятор бөлмесі", "От қауіпті", "Темекі шегуге тыйым салынады" деген жазулардың және ашық отты пайдалануға және темекі шегуге жол бермеу туралы тиісті қауіпсіздік белгілерінің болуы.
Өрескел
433
Энергетикалық объектінің техникалық басшысы бекіткен график бойынша аккумуляторлық батареяларды қарап-тексеру графигінің болуы.
Өрескел
434
Әрбір аккумуляторлық қондырғыда қарап-тексеру мен жүргізілген жұмыстардың көлемі туралы жазылған журналдың болуы.
Елеулі
435
Желі бойынша негізгі деректерді көрсете отырып, әрбір кабель желісі үшін паспорттың болуы.
Өрескел
436
Ашық төселген кабельдерде, сондай -ақ барлық кабель муфталарында белгілері бар биркалардың болуы; кабель биркаларында желінің соңы мен басында желінің маркасы, кернеуі, қимасы, нөмірі немесе атауы көрсетіледі; жалғастырушы муфталар биркаларында – муфтаның нөмірі, монтаждау күні, сондай-ақ биркалардың желінің ұзындығы бойынша орналасуы, ашық төселген кабельдерде 50 м кейін, сондай-ақ трассаның бұрылыстарында және кабельдердің отқа төзімді қалқалар мен жабындар арқылы өтетін жерлерінде (екі жағынан) көрсетіледі.
Өрескел
437
Кабель желілеріндегі тексеру кезінде анықталған бұзушылықтар туралы ақаулар мен олқылықтар журналында жазбаның болуы.
Елеулі
438
Металл қабықтары немесе сауыттары бар кабельдерді, сондай-ақ кабельдер төселген кабельдік құрылымдарды жерге тұйықтау немесе нөлдеуді орындау.
Өрескел
439
Жеткізушілерден энергия кәсіпорнына қабылданған отандық және шетелде шығарылған барлық энергетикалық майларына (турбиналық, электр оқшаулағыш, компрессорлық, индустриялық және т.б.) мыналардың болуы:
1) сапа сертификаттары немесе паспорттары және олардың стандарт (мемлекеттік стандарт немесе техникалық шарттар) талаптарына сәйкестігін анықтау мақсатында зертханалық талдаудан өткен;
2) энергетикалық майдың әрбір жеткізілетін партиясына полихлордифенилдердің, полихлорбифенилдердің орнықты органикалық ластағыштарының жоқтығын растайтын сапа сертификаттары (паспорттары немесе сынақ хаттамалары);

429
Наличие обозначения расцветки фаз на металлических частях корпусов оборудования.
Грубое
430
Наличие на приводах разъединителей, заземляющих ножей, отделителей, короткозамыкателей, отделенных от аппаратов стенкой, указателей отключенного и включенного положений.
Грубое
431
Соблюдение температуры в помещении аккумуляторной батареи не ниже 10 °С, при этом на подстанциях без постоянного дежурства персонала и в случаях, если емкость батареи выбрана и рассчитана с учетом понижения температуры, допускается понижение температуры до 5 °С.
Грубое
432
Наличие на дверях помещения аккумуляторной батареи надписи: "Аккумуляторная", "Огнеопасно", "Запрещается курить" и соответствующих знаков безопасности о недопущении пользоваться открытым огнем и курить.
Грубое
433
Наличие графика осмотра аккумуляторных батарей по графику, утвержденному техническим руководителем энергообъекта.
Грубое
434
Наличие в каждой аккумуляторной установке журнала с записями об осмотре и объемах проведенных работ.
Значительное
435
Наличие паспорта для каждой кабельной линии с указанием основных данных по линии.
Грубое
436
Наличие на открыто проложенных кабелях, а также на всех кабельных муфтах бирок с обозначениями; на бирках кабелей в конце и начале линии указываются марки, напряжения, сечения, номера или наименования линии; на бирках соединительных муфт – номер муфты, дата монтажа, а также расположение бирок по длине линии, через 50 м на открыто проложенных кабелях, а также на поворотах трассы и в местах прохода кабелей через огнестойкие перегородки и перекрытия (с обеих сторон).
Грубое
437
Наличие записи в журнале дефектов и неполадок, о выявленных нарушениях на кабельных линиях при осмотрах.
Значительное
438
Соблюдение заземления или зануления кабелей с металлическими оболочками или броней, а также кабельных конструкций, на которых проложены кабели.
Грубое
439
Наличие на все энергетические масла отечественного и зарубежного производства (турбинные, электроизоляционные, компрессорные, индустриальные и др.), принятые на энергопредприятие от поставщиков:
1) сертификатов качества или паспорта и прошедшие лабораторный анализ в целях определения их соответствия требованиям стандарта (государственный стандарт или технические условия);
2) сертификатов качества (паспорта или протоколы испытаний), подтверждающие отсутствие стойких органических загрязнителей полихлордифенилов, полихлорбифенилов на каждую поставляемую партию энергетического масла;

3) энергетикалық майдың қауіпсіздік паспорттары.
Өрескел
440
Әрбір электр станциясында қосалқы жабдықтар үшін кемінде 45 күндік қажеттілікке жағармай материалдарының тұрақты қорының болуы.
Өрескел
441
Диспетчерлік басқарудың барлық деңгейлерінде жедел келіссөздерді және электр станциялары мен ірі кіші станциялар ауысым бастықтарының жедел келіссөздерін жазу құрылғысына автоматты түрде тіркеудің болуы.
Өрескел

3) паспорта безопасности энергетического масла.
Грубое
440
Наличие на каждой электростанции постоянного запаса смазочных материалов для вспомогательного оборудования не менее 45-дневной потребности.
Грубое
441
Наличие автоматической фиксации оперативных переговоров на всех уровнях диспетчерского управления и оперативных переговоров начальников смен электростанций и крупных подстанций на записывающее устройство.
Грубое

442
Жабық тарату құрылғыларының үй-жайлары мен дәліздерінде тарату құрылғысына жатпайтын қоймалар мен басқа да қосалқы құрылыстардың болуына, сондай-ақ электр техникалық жабдықтарды, материалдарды, қосалқы бөлшектерді, жанғыш сұйықтықтары бар сыйымдылықтарды және әртүрлі газдары бар баллондарды сақтауға жол бермеу.
Өрескел
443
Жабық тарату құрылғыларының кабельдік каналдарының және ашық тарату құрылғыларының жер бетіндегі плиттамен жабылған кабельдік лотоктарының болуы.
Өрескел
444
Кабель құрылыстарында кемінде 50 м сайын жақын жердегі шығу көрсеткіштерінің болуы.
Өрескел
445
Белгіленген қуаты 10 МВт-тан жоғары энергия өндіруші ұйымдардың екі тәуелсіз бағыты бойынша жүйелік оператордың диспетчерлік орталығына байланыс және телеметрия деректерін беру арналарын ұйымдастырудың болуы.
Өрескел
446
Жабдықтардың түрлері, электр станциясының ғимараттары мен құрылыстары бойынша техникалық қызмет көрсету жұмыстарын есепке алу журналдарының болуы.
Елеулі
447
Энергия өндіруші ұйымның жабдығын жөндеуге шығарудың бекітілген бағдарламасының болуы.
Елеулі
448
Энергия өндіруші ұйымның жабдықтарын жөндеу нәтижелері бойынша бекітілген нысандар бойынша жабдықтың техникалық жай-күйі параметрлерінің ведомосін толтыруды сақтау.
Елеулі
449
Алты айдан астам мерзім ішінде атқаратын лауазымы бойынша лауазымдық міндеттерін орындамағаны үшін қызметкерге білімін кезектен тыс біліктілік тексеруді тағайындау туралы ұйым басшысының шешімінің болуы.
Елеулі
450
Осы жабдыққа дайындаушы зауыттың нұсқаулығына сәйкес номиналды деректері бар электр станцияларының негізгі және қосалқы жабдықтарында тақтайшаның болуы.
Елеулі
451
Нұсқаулықтарда, схемаларда және сызбаларда пайдалану процесінде орындалған және бақылаушы тұлғаның қолы қойылған, оның лауазымы мен өзгеріс енгізілген күні көрсетілген энергия қондырғыларындағы барлық өзгерістердің болуы.
Өрескел
452
Технологиялық схемаларда (сызбаларда) олардың нақты қолданыстағы схемаларға (сызбаларға) сәйкестігін тексеру туралы белгінің болуы 3 (үш) жылда кемінде 1 (бір) рет.
Өрескел
453
Басқарудың автоматтандырылған жүйесін пайдалануға беруге қабылдау комиссиясы актісінің болуы.
Елеулі
454
Энергия объектісі жасаған кестеге сәйкес өлшеу құралдарын тексеру талаптарын сақтау.
Елеулі
455
Жер бетіндегі жабық аумақтарда су құбыры, кәріз, жылыту коммуникациялары, сондай-ақ газ құбырлары, ауа құбырлары, кәбілдер жер астында жасырылған көрсеткіштердің болуы.
Елеулі
456
Жобалау ұйымымен және ғимаратты (құрылысты) саңылауларды тесуге, тірек және қоршау конструкцияларындағы ойықтар құрылғыларын, технологиялық жабдықтарды, көлік құралдарын, құбырларды және жабдықтарды монтаждау, бөлшектеу және жөндеу кезінде жүктерді көтеруге арналған құрылғыларды орнату, ілу және құрылыс конструкцияларына бекіту үшін пайдалануға жауапты адаммен келісудің болуы, қаңқаның байланыстарын кесу.
Өрескел

442
Отсутствие кладовых подсобных сооружений в помещениях и коридорах закрытых распределительных устройств, не относящиеся к распределительному устройству, а также хранение электротехнического оборудования, материалов, запасных частей, емкостей с горючими жидкостями и баллонов с различными газами.
Грубое
443
Наличие кабельных каналов закрытых распределительных устройств и наземных кабельных лотков, открытых распределительных устройств, закрытых плитами.
Грубое
444
Наличие в кабельных сооружениях не реже, чем через 50 м, указателей ближайшего выхода.
Грубое
445
Наличие организации каналов связи и передачи данных телеметрии на диспетчерский центр системного оператора по двум независимым направлениям энергопроизводящих организаций с установленной мощностью свыше 10 МВт.
Грубое
446
Наличие журналов учета работ технического обслуживания по видам оборудования, зданиям и сооружениям электростанции.
Значительное
447
Наличие утвержденной программы вывода в ремонт оборудования энергопроизводящей организации.
Значительное
448
Соблюдение заполнения ведомости параметров технического состояния оборудования по утвержденным формам, по результатам ремонта оборудования энергопроизводящей организации.
Значительное
449
Наличие решения руководителя организации о назначении сотруднику внеочередной квалификационной проверки знаний за неисполнение должностных обязанностей по занимаемой должности в течение срока более шести месяцев.
Значительное
450
Наличие таблички на основном и вспомогательном оборудовании электростанций с номинальными данными согласно инструкции завода-изготовителя, на это оборудование.
Значительное
451
Наличие в инструкциях, схемах и чертежах всех изменений в энергоустановках, выполненных в процессе эксплуатации и внесенных за подписью контролирующего лица с указанием его должности и даты внесения изменения.
Грубое
452
Наличие на технологических схемах (чертежах) отметки о проверке их соответствия фактически действующим схемам (чертежам) не реже 1 (одного) раза в 3 (три) года.
Грубое
453
Наличие акта приемочной комиссии на ввод в эксплуатацию автоматизированной системы управления.
Значительное
454
Соблюдение требований поверки средств измерений в соответствии с графиком, составленным энергообъектом.
Значительное
455
Наличие на закрытых территориях на поверхности земли указателей, скрытых под землей коммуникации водопровода, канализации, теплофикации, а также газопроводов, воздухопроводов, кабелей.
Значительное
456
Наличие согласования с проектной организацией и лицом, ответственным за эксплуатацию здания (сооружения) на пробивку отверстий, устройств проемов в несущих и ограждающих конструкциях, установки, подвески и креплении к строительным конструкциям технологического оборудования, транспортных средств, трубопроводов и устройств для подъема грузов при монтаже, демонтаже и ремонте оборудования, вырезка связей каркаса.
Грубое

457
Жобалық деректер негізінде анықталған шекті жүктемелері бар едендердің әрбір учаскесі үшін көрнекті орындарда тақтайшалардың болуы.
Өрескел
458
Техникалық басшымен бекітілген гидротехникалық құрылыстардың механикалық жабдықтарын мерзімді тексеру және тексеру кестесінің болуы.
Елеулі
459
Гидротехникалық құрылыстарда су өткізбеушілікпен, оларды табалдырыққа дұрыс отырғызумен және тірек контурына тығыз орналасумен қамтамасыз етілген бекітпелердің болуы, сондай-ақ қысыммен жұмыс істеу кезінде бекітпелердің бұрмалануы мен жол берілмейтін деформацияларының болмауы.
Өрескел
460
Гидротехникалық құрылыстарда қоқыстан тазартылған сороқшаулағыш конструкциялардың болуы.
Өрескел
461
Механикалық жабдықта және гидротехникалық құрылыстардың металл бөліктерінде дрейсенаның тоттануынан және ластануынан қорғаудың болуы.
Өрескел
462
Қуаты 30 МВт-тан асатын және үштен асатын агрегаттар саны бар гидроэлектростанцияда жиілігі мен қуат ағындары бойынша энергия жүйелерінің режимін қайталама автоматты реттеу үшін пайдалану мүмкіндігі бар белсенді қуатты топтық реттеу жүйесінің болуы.
Өрескел
463
Арматурада құбырлардың технологиялық схемаларына сәйкес атаулар мен нөмірлердің, сондай-ақ штурвалдың айналу бағытының көрсеткіштерінің болуы.
Елеулі
464
Үй-жайлардың ішінде және кәбіл құрылыстарында жанатын джут жабынын алып тастамай төселген брондалған кәбілдердің болмауы.
Өрескел
465
Кәбіл құрылыстарында диаметрі 100 (жүз) мм-ден асатын кәбіл байламдарының болмауы.
Өрескел
466
Тарату құрылғыларында жарамды май қабылдағыштың, май жинағыштың, қиыршық тастардың, дренаждардың және май бұрғыштардың болуы.
Өрескел
467
Ұйымның техникалық басшысы бекіткен әуе желілерін мерзімді тексеру кестесінің болуы.
Өрескел
468
Мырышталмаған металл тіректердің және темірбетон және ағаш тіректердің металл бөлшектерінің, сондай-ақ болат арқандар мен тіректердің тартқыштарының тоттануға қарсы жабынының болуы.
Өрескел

457
Наличие на видных местах табличек для каждого участка перекрытий с предельными нагрузками, определенными на основе проектных данных.
Грубое
458
Наличие утвержденного техническим руководителем графика периодического осмотра и проверки механического оборудования гидротехнических сооружений.
Значительное
459
Наличие на гидротехнических сооружениях затворов, обеспеченных водонепроницаемостью, правильной посадкой их на порог и плотным прилеганием к опорному контуру, а также отсутствие перекосов и недопустимых деформаций затворов при работе под напором.
Грубое
460
Наличие на гидротехнических сооружениях, очищенных от сора сороудерживающих конструкций.
Грубое
461
Наличие защиты на механическом оборудований и металлических частях гидротехнических сооружений от коррозии и обрастания дрейсеной.
Грубое
462
Наличие на гидроэлектростанции мощностью свыше 30 МВт и с количеством агрегатов более трех, системы группового регулирования активной мощности с возможностью использования их для вторичного автоматического регулирования режима энергосистем по частоте и перетокам мощности.
Грубое
463
Наличие на арматуре названий и номеров согласно технологическим схемам трубопроводов, а также указателей направления вращения штурвала.
Значительное
464
Отсутствие проложенных бронированных кабелей внутри помещений и в кабельных сооружениях без снятия сгораемого джутового покрова.
Грубое
465
Отсутствие пучков кабелей диаметром более 100 мм в кабельных сооружениях.
Грубое
466
Наличие исправного маслоприемника, маслосборника, гравийных подсыпок, дренажов и маслоотводов в распределительных устройствах.
Грубое
467
Наличие утвержденных техническим руководителем организации графика периодических осмотров воздушных линий.
Грубое
468
Наличие антикоррозионного покрытия неоцинкованных металлических опор и металлических деталей железобетонных и деревянных опор, а также стальных тросов и оттяжек опор.
Грубое

469
Энергия объектісінің ғимараттарын, құрылыстарын және санитарлық-техникалық жүйелерін көктемгі және күзгі қарап-тексеруді сақтау.
Өрескел
470
Жедел және жедел емес персоналдың қате әрекеттері, басшы персоналдың және (немесе) құрылымдық бөлімшелердің жұмысындағы кемшіліктер, жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қанағаттанғысыз ұйымдастыру нәтижесінде туындаған аварияның немесе І дәрежелі істен шығулардың болуы.
Өрескел

469
Соблюдение весеннего и осеннего осмотра зданий, сооружений и санитарно-технических систем энергообъекта.
Грубое
470
Отсутствие ошибочных действий оперативного и неоперативного персонала, недостатков в работе руководящего персонала и (или) структурных подразделений, неудовлетворительной организации технического обслуживания и ремонта оборудованияаварии или отказа I степени, возникшего в результате.
Грубое

471
Жедел және жедел емес персоналдың қате әрекеттері, басшы персоналдың жұмысындағы кемшіліктер, жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қанағаттанғысыз ұйымдастыру нәтижесінде туындаған 3 және одан да көп II дәрежелі істен шығулардың болуы.
Елеулі
472
Қызметкердің өндірістік жарақаттануы, денсаулығының кенеттен нашарлауы немесе улануы салдарынан оның өліміне әкеп соқтырған жазатайым оқиға туралы бір және одан көп энергия өндіруші ұйымның жедел немесе жазбаша хабарламасының болуы.
Өрескел

471
Отсутствие 3-х и более отказов II степени, возникших в результате ошибочных действий оперативного и неоперативного персонала, недостатков в работе руководящего персонала, неудовлетворительной организации технического обслуживания и ремонта оборудования.
Значительное
472
Наличие одного и более оперативного или письменного сообщения от энергопроизводящей организации о произошедшем несчастном случае, в результате которого произошли производственная травма, внезапное ухудшение здоровья или отравление работника, приведшие его к смерти.
Грубое

473
Қызметкердің өндірістік жарақаттануы, денсаулығының кенеттен нашарлауы немесе улануы салдарынан оның еңбекке қабілеттілігінен уақытша немесе тұрақты айрылуына, кәсіптік ауруға шалдығуына жазатайым оқиға туралы энергия ұйымның бір және одан көп жедел немесе жазбаша хабарламасының болуы.
Елеулі
474
Электр станциясы техникалық көрсеткіштерінің негізгі және кіші энергетикалық жабдықтың жинағы мен құрамы бойынша жобалық (паспорттық) деректерге сәйкес келмеуі.
Өрескел

473
Наличие одного и более оперативного или письменного сообщения от энергопроизводящей организации о произошедшем несчастном случае, в результате которого произошли производственная травма, внезапное ухудшение здоровья или отравление работника, приведшие его к временной или стойкой утрате трудоспособности, профессиональному заболеванию.
Значительное
474
Соответствие технических показателей электростанции проектным (паспортным) данным по набору и составу основного и вспомогательного энергетического оборудования.
Грубое

475
Негізгі және қосалқы энергетикалық жабдықтардың, ғимараттар мен құрылыстардың техникалық жай-күйін бағалаудың болуы.
Елеулі
476
Электр және жылу энергиясын өндіретін ұйымдардың техникалық пайдалану деңгейінің мынадай жабдықтар:
1) станциялық жылыту қондырғылары;
2) күлді ұстап қалатын және күл жою жүйелері;
3) жылу электр станцияларының құбыржолдары;
4) жылу автоматикасы және өлшеу құрылғылары;
5) реттеу және турбиналардың бу тарату жүйелері;
6) су жылыту және бу энергетикалық қазандары;
7) газ шаруашылығы;
8) мазут шаруашылығы;
9) отын-көлік жабдығы;
10) мұнаралық градирнялар;
11) өндірістік ғимараттар, құрылыстар және аумақтар;
12) табиғатты қорғау объектілері;
13) релелік қорғау, аварияға қарсы автоматика және байланыс құрылғылары;
14) гидротурбиналық жабдықтар;
15) электр техникалық жабдықтар (генераторлар, электр қозғалтқыштары, күш және өлшеу трансформаторлары, реакторлар, коммутациялық аппараттар);
16) компрессорлық, аккумуляторлық, электролиздік қондырғылар болған кезде электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келуі.
Өрескел
477
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның шешімдері бойынша іс-шаралардың болуы.
Өрескел
478
Технологиялық бұзушылықтарды тергеу актілері бойынша іс-шаралардың болуы.
Өрескел
479
Жедел және диспетчерлік тәртіпті сақтау бойынша талаптардың болуы.
Өрескел
Электр энергетикасы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
6-қосымша
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын сараптама ұйымдарына қатысты электр энергетикасы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 07.06.2023 № 214 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.06.2023 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
№ р/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын 1 санатты сараптамалық ұйымдардың штатында кемінде бес сарапшы (электр-және жылу энергетиктері), мамандығы бойынша электр энергетигі немесе жылу энергетигінің жоғары инженерлік-техникалық білімі және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі немесе электр энергетигінің немесе жылу энергетигінің орта техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білімі және мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі, сондай-ақ электр қауіпсіздігі бойынша рұқсаттама тобының (IV және одан жоғары топтар) бар болуы.
Елеулі
2
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын 1 санатты сараптамалық ұйымдардың энергетикалық сараптама жүргізу саласында кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуы.
Елеулі
3
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын IІ санатты сараптамалық ұйымдардың штатында кемінде үш сарапшы (электр- және жылу энергетиктері), мамандығы бойынша электр энергетигі немесе жылу энергетигінің жоғары инженерлік-техникалық білімі және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі немесе электр энергетигінің немесе жылу энергетигінің орта техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білімі және мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі, сондай-ақ электр қауіпсіздігі бойынша рұқсаттама тобының (IV және одан жоғары топтар) бар болуы.
Елеулі
4
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын 2 санатты сараптамалық ұйымдардың энергетикалық сараптама жүргізу саласында кемінде екі жыл жұмыс тәжірибесінің болуы.
Елеулі
5
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын 3 санатты сараптамалық ұйымдардың штатында кемінде екі сарапшысы (электр- және жылу энергетиктері), мамандығы бойынша электр энергетигі немесе жылу энергетигінің жоғары инженерлік-техникалық білімі және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі немесе электр энергетигінің немесе жылу энергетигінің орта техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білімі және мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі, сондай-ақ электр қауіпсіздігі бойынша рұқсаттама тобының (IV және одан жоғары топтар) бар болуы.
Елеулі
6
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын барлық санаттағы сарапшы ұйымдарда меншік құқығында немесе өзге заңды негізде мынадай өлшем құралдарының болуы

475
Наличие оценки технического состояния основного и вспомогательного энергетического оборудования, зданий и сооружений.
Значительное
476
Соответствие уровня технической эксплуатации организаций по производству электрической энергии требованиям нормативных правовых актов в области электроэнергетики, при наличии следующего оборудования:
1) станционных теплофикационных установок;
2) систем золоулавливания и золоудаления;
3) трубопроводов тепловых электростанций;
4) устройств тепловой автоматики и измерений;
5) систем регулирования и парораспределения турбин;
6) водогрейных и паровых энергетических котлов;
7) газового хозяйства;
8) мазутного хозяйства;
9) топливно-транспортного оборудования;
10) башенных градирен;
11) производственных зданий, сооружений и территорий;
12) природоохранных объектов;
13) устройств релейной защиты, противоаварийной автоматики и связи;
14) гидротурбинного оборудования;
15) электротехнического оборудования (генераторы, электродвигатели, силовые и измерительные трансформаторы, реакторы, коммутационные аппараты);
16) компрессорных, аккумуляторных, электролизных установок.
Грубое
477
Наличие мероприятий по решениям государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю.
Грубое
478
Наличие мероприятий по актам расследования технологических нарушений.
Грубое
479
Наличие требований по соблюдению оперативной и диспетчерской дисциплины.
Грубое
Приложение 6
к Критериям оценки
степени риска в области
электроэнергетики
Степень нарушений требований в области электроэнергетики в отношении экспертных организаций, осуществляющих энергетическую экспертизу
Сноска. Приложение 6 - в редакции совместного приказа Министра энергетики РК от 07.06.2023 № 214 и Министра национальной экономики РК от 08.06.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Критерии
Степень нарушения
1
Наличие в штате экспертной организации 1 категории, осуществляющей энергетическую экспертизу не менее пяти экспертов (электро- и теплоэнергетика), имеющих высшее инженерно-техническое образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее трех лет, или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее пяти лет, а также группы по электробезопасности (IV и выше группы).
Значительное
2
Наличие у экспертной организации 1 категории, осуществляющей энергетическую экспертизу, опыта работы в области проведения энергетической экспертизы не менее трех лет.
Значительное
3
Наличие в штате экспертной организации 2 категории, осуществляющей энергетическую экспертизу, не менее трех экспертов (электро- и теплоэнергетика), имеющих высшее инженерно-техническое образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее трех лет, или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее пяти лет, а также группы по электробезопасности (IV и выше группы).
Значительное
4
Наличие у экспертной организации 2 категории, осуществляющей энергетическую экспертизу, опыта работы в области проведения энергетической экспертизы не менее двух лет.
Значительное
5
Наличие в штате экспертной организации 3 категории, осуществляющей энергетическую экспертизу, не менее двух экспертов (электро- и теплоэнергетика), имеющее высшее инженерно-техническое образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее трех лет, или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее пяти лет, а также группы по электробезопасности (IV и выше группы).
Значительное
6
Наличие у экспертных организаций всех категорий, осуществляющих энергетическую экспертизу, следующих средств измерений на праве собственности или ином законном основании:

1) токқармауыштары;
2) мегаомметр;
3) микроомметр;
4) электрэнергиясысапасыныңталдағышы;
5)жергетұйықтауышқұрылғылардыңкедергісінөлшеуаспабы;
6) жоғарыкернеуменсынауаспабы;
7) "ноль-фазасы" тізбегінің бір фазалы қысқа тұйық талутогын өлшеуаспабы;
8) жылукөргіш;
9) ультрадыбыстысұйықшығынынөлшеуіш;
10) түйіспесіз (инфрақызыл) термометр;
11) түйіспелітермометр;
12) газталдағышы.
Елеулі
7
Сараптамалық ұйымның энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен электр және жылу энергиясын тұтынушылардың 1-санатты энергетикалық сараптамасын жүргізуі.
Елеулі
8
Сараптамалық ұйымның электр қондырғыларының қуаты 500 киловольтамперге дейін және (немесе) жылу қондырғыларының 1 Гигакалорий/сағ дейін қосылған электр және жылу энергиясын тұтынушылардың 2-санатты энергетикалық сараптамасын жүргізуі.
Елеулі
9
Сараптамалық ұйымның электр қондырғыларының қуаты 100 киловольтамперге дейін және (немесе) жылу қондырғыларының 1 Гигакалорий/сағ дейін қосылған электр және жылу энергиясын тұтынушылардың 3-санатты энергетикалық сараптамасын жүргізуі.
Елеулі
10
Жүргізілген энергетикалық сараптама нәтижелері бойынша жасалған, онда сараптама жүргізу мәні бойынша сарапшылардың дәлелді, негізделген және толық қорытындылары көрсетілген, сондай-ақ сараптама ұйымының басшысы бекіткен және мөрімен расталған сараптамалық қорытындының болуы.
Елеулі
11
Кіріспе, айқындаушы және қорытынды бөліктерден тұратын энергетикалық сараптама қорытындысының мәтінінің болуы:
1) энергетикалық сараптама қорытындысының кіріспе бөлігінде құжаттың жасалған орны мен күні, сарапталатын ұйымның толық атауы, оның басшысының лауазымы, тегі және аты-жөні, энергетикалық сараптама жүргізудің атауы мен уақыты, сондай-ақ энергетикалық объектінің тексерілетін жабдықтарының тізбесі туралы мәліметтердің мазмұны;
2) энергетикалық сараптама қорытындысының айқындаушы бөлігінде тексерілетін жабдық пен энергетикалық объектінің нақты жай-күйін, сараптама ұйымы анықтаған және сараптама жұмыстары кезеңінде жойылған бұзушылықтар мен кемшіліктер туралы ақпаратты көрсету;
3) қорытынды бөлігінде нормативтік құқықтық актінің нақты тармағына сілтеме жасай отырып, электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына анықталған сәйкессіздікті жою жөніндегі іс-шараларды баяндау.
Елеулі
12
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға берілген энергетикалық сараптама жүргізуге қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаның болуы.
Елеулі
13
Сараптама ұйымының электр қондырғыларының қосылған қуаты 500 киловольтамперге дейінгі электр және жылу энергиясын тұтынушыларға және (немесе) жылу қондырғыларына сағатына 1 гигакалорияға дейінгі энергетикалық сараптаманы және (немесе) энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен электр және жылу энергиясын тұтынушыларға энергетикалық сараптаманы 3 санатты орындауы.
Елеулі
14
Сараптама ұйымының энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдардың және электр және жылу энергиясын тұтынушылардың энергетикалық сараптамасының 2 санатын орындауы.
Елеулі
15
Берілген сараптамалық қорытындының сараптамалық жұмыстар кезеңінде зерттелетін жабдықтың және энергетикалық объектінің нақты жай-күйіне сәйкес келмеуі.
Елеулі
Электр энергетикасы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес электр энергетика саласында энергия өндіруші, энергия беруші, энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға, жеке және заңды тұлғаларға, энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын сараптама ұйымдарға және жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарға қатысты субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Ескерту. 7-қосымшаның тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.01.2025 № 33-н/қ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 22.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.

1) токовые клещи;
2) мегаомметр;
3) микроомметр;
4) анализатор качества электрической энергии;
5) прибор измерения сопротивления заземляющих устройств;
6) прибор испытания повышенным напряжением;
7) прибор измерения тока однофазного короткого замыкания цепи "фаза-ноль";
8) тепловизор;
9) ультразвуковой расходомер жидкости;
10) бесконтактный (инфракрасный) термометр;
11) контактный термометр;
12) газоанализатор.
Значительное
7
Проведение экспертной организацией 1 категории энергетической экспертизы энергопроизводящих, энергопередающих организаций и потребителей электрической и тепловой энергии.
Значительное
8
Проведение экспертной организацией 2 категории энергетической экспертизы потребителей электрической и тепловой энергии с присоединенной мощностью электрических установок до 500 килоВольтАмпер и (или) тепловых установок до 1 Гигакалорий/час.
Значительное
9
Проведение экспертной организацией 3 категории энергетической экспертизы потребителей электрической и тепловой энергии с присоединенной мощностью электрических установок до 100 килоВольтАмпер и (или) тепловых установок до 1 Гигакалорий/час.
Значительное
10
Наличие экспертного заключения, составленного по результатам проведенной энергетической экспертизы, в котором отражены мотивированные, обоснованные и полные выводы экспертов по предмету проведения экспертизы, а также утвержденного руководителем и заверенного печатью экспертной организации.
Значительное
11
Наличие текста заключения энергетической экспертизы, состоящего из вступительной, констатирующей и заключительной частей, с содержанием следующих сведений:
1) во вступительной части заключения энергетической экспертизы содержание сведений о месте и дате составления документа, полного наименования экспертируемой организации, должности, фамилии и инициала ее руководителя, наименование и время проведения энергетической экспертизы, а также перечень обследуемого оборудования энергетического объекта;
2) в констатирующей части заключения энергетической экспертизы отражение фактического состояния обследуемого оборудования и энергетического объекта, информации о нарушениях и недостатках, выявленных экспертной организацией и устраненных в период экспертных работ;
3) в заключительной части изложение мероприятий по устранению выявленных несоответствии требованиям нормативных правовых актов в сфере электроэнергетики со ссылкой на конкретный пункт нормативно правового акта.
Значительное
12
Наличие уведомления о начале или прекращении деятельности на проведение энергетической экспертизы предоставленного в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю.
Значительное
13
Выполнение экспертной организацией 3 категории энергетической экспертизы потребителей электрической и тепловой энергии с присоединенной мощностью электрических установок свыше 100 килоВольтАмпер и (или) тепловых установок до 1 Гигакалорий/час и (или) энергетической экспертизы энергопроизводящих, энергопередающих организаций и потребителей электрической и тепловой энергии.
Значительное
14
Выполнение экспертной организацией 2 категории энергетической экспертизы потребителей электрической и тепловой энергии с присоединенной мощностью электрических установок свыше 500 килоВольтАмпер и (или) тепловых установок до 1 Гигакалорий/час и (или) энергетической экспертизы энергопроизводящих, энергопередающих организаций и потребителей электрической и тепловой энергии.
Значительное
15
Несоответствие выданного экспертного заключения фактическому состоянию обследуемого оборудования и энергетического объекта в период экспертных работ.
Значительное
Приложение 7
к Критериям оценки
степени риска в области
электроэнергетики
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в области электроэнергетики в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении энергопроизводящих, энергопередающих, энергоснабжающих организаций, физических и юридических лиц, экспертных организаций, осуществляющих энергетическую экспертизу и энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии
Сноска. Заголовок - в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.01.2025 № 33-н/қ и Заместитель Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 22.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. Бірлескен бұйрық 7-қосымшамен толықтырылды - ҚР Энергетика министрінің 07.06.2023 № 214 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 08.06.2023 № 101 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Р/с №
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
2-шарты / мәні
3-шарты / мәні
1
2
3
4
5
Бару арқылы профилактикалық бақылау үшін
1
Ұсынысты орындамау
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау қорытындысы бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар)
100
Ұсыныс орындалды
Ұсыныс толығымен орындалмады
Ұсыныс орындалмады
0
50 %
100 %
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2019 жылғы 26 тамыздағы
№ 290 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 27 тамыздағы
№ 78 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Жылу энергетикасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.01.2025 № 33-н/қ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 22.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы жылу энергетикасы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 5-тармағына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) сәйкесбақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеру мақсатында жылу энергетикасы саласындағы бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін әзірленді.
2. Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) болмашы бұзушылықтар – технологиялық бұзушылықтардың туындауына, энергия тұтынудың белгіленген режимдерінің бұзылуына, халықтың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға қауіп төндіретін алғышарттар туғызбайтын жылу энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптардың бұзылуы;

Сноска. Критерии дополнены приложением 7 в соответствии с совместным приказом Министра энергетики РК от 07.06.2023 № 214 и Министра национальной экономики РК от 08.06.2023 № 101 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов),
wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
условие 3/значение
1
2
3
4
5
Для профилактического контроля с посещением
1
Неисполнение рекомендации
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации)
100
Рекомендация исполнена
Рекомендация исполненне полностью
Рекомендация не исполнена
0
50 %
100 %
Приложение 2
к совместному приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 26 августа 2019 года № 290
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 августа 2019 года № 78
Критерии оценки степени риска в области теплоэнергетики
Сноска. Приложение 2 - в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.01.2025 № 33-н/қ и Заместитель Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 22.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Критерии оценки степени риска в области теплоэнергетики (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28577), для отбора субъектов (объектов) контроля в области теплоэнергетики с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям.
2. В Критериях используются следующие понятия:
1) незначительные нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в области теплоэнергетики, которые не создают предпосылки для возникновения технологических нарушений, нарушения установленных режимов энергопотребления, угрозы жизни и здоровью населения, окружающей среде;

2) елеулі бұзушылықтар – жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне зиян келтіруіне әкеп соқтырған немесе әкеп соғуы мүмкін жылу энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптардың бұзылуы, сондай-ақ технологиялық бұзушылықтар туралы есептерді, мәліметтерді, жедел хабарламалар мен электрмен жабдықтау сенімділігінің көрсеткіштері туралы ақпаратты уақтылы ұсынбау;
3) жергілікті жылумен жабдықтау жүйесі – бір жеке немесе заңды тұлғаға тиесілі не кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің құрамына кіретін және орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінің желілері болып табылмайтын жылу желілері арқылы бір немесе бірнеше жылу энергиясы көзінен бір немесе бірнеше жылу энергиясын тұтынушы үшін жұмыс істейтін жылумен жабдықтау жүйесі;
4) жылу өндіруші субъект – жылу энергиясын өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
5) жылу тасымалдаушы субъект – жылу энергиясын тасымалдау және (немесе) өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
6) жылу энергетикасы – жылу энергиясын өндіру, тасымалдау, өткізу және тұтыну саласы;
7) жылу энергетикасы саласындағы бақылау субъектілері (объектілері) – жылу өндіруші, жылу тасымалдаушы субъекттер, жеке және заңды тұлғалар, энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын сараптама ұйымдар;
8) орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесі – тұтынушылардың жиынтық қосылған жүктемесі жиырма мегаваттан асатын жылу желілері арқылы тұтынушыларға жылу жеткізгішті тасымалдай отырып, бір немесе бірнеше жылу энергиясы көзінен жылумен жабдықтайтын жүйе;
9) өрескел бұзушылықтар – адам өмірі мен денсаулығына, өртке, қоршаған ортаның ластануына, белгіленген энергия тұтыну режимдерінің бұзылуына әкеп соқтырған немесе әкеп соғуы мүмкін жылу энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптардың бұзылуы, сондай-ақ есептерді, технологиялық бұзушылықтар туралы есептерді, мәліметтерді, жедел хабарламалар мен электрмен жабдықтау сенімділігінің көрсеткіштері туралы ақпаратты ұсынбау және дәйексіз мәліметтерді ұсыну;
10) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
11) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексерулерді кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) талаптарға сәйкестігін тексеруден босатуға бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау процесі;

2) значительные нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в области теплоэнергетики, которые привели или могут привести к причинению вреда законным интересам физических и юридических лиц, а также несвоевременное предоставление отчетов, сведений, оперативных сообщений о технологических нарушениях и информации о показателях надежности электроснабжения;
3) местная система теплоснабжения – система теплоснабжения, принадлежащая одному физическому или юридическому лицу либо входящая в состав общего имущества объекта кондоминиума и функционирующая для одного или нескольких потребителей тепловой энергии от одного или нескольких источников тепловой энергии по тепловым сетям, не являющимся сетями централизованной системы теплоснабжения;
4) теплопроизводящий субъект – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, осуществляющие деятельность по производству тепловой энергии;
5) теплотранспортирующий субъект – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, осуществляющие деятельность по транспортировке и (или) реализации тепловой энергии;
6) теплоэнергетика – отрасль производства, транспортировки, реализации и потребления тепловой энергии;
7) субъекты (объекты) контроля в области теплоэнергетики – теплопроизводящие, теплотранспортирующие субъекты, физические и юридические лица, экспертные организации, осуществляющие энергетическую экспертизу;
8) централизованная система теплоснабжения – система теплоснабжения от одного или нескольких источников тепловой энергии с транспортировкой теплоносителя потребителям по тепловым сетям с суммарной подключенной нагрузкой потребителей, превышающей двадцать мегаватт;
9) грубые нарушения – нарушения требований, установленных нормативными правовыми актами в области теплоэнергетики, которые привели или могут привести к причинению вреда жизни и здоровью человека, пожару, загрязнению окружающей среды, нарушению установленных режимов энергопотребления, а также непредставление и предоставление недостоверных сведений, отчетов, оперативных сообщений о технологических нарушениях и информации о показателях надежности электроснабжения;
10) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
11) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям;

12) технологиялық бұзушылық – жылу энергиясын өндіру, беру, тұтыну процесінің бұзылуына әкеп соққан жабдықтың, жылу желілерінің істен шығуы немесе зақымдануы, оның ішінде жану немесе жарылыс, белгіленген режимдерден ауытқу, жабдықтың санкцияланбаған ажыратылуы немесе жұмыс қабілеттігінің шектелуі немесе ақаулары салдарынан істен шығуы немесе зақымдануы;
13) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – жылу энергетикасы саласындағы тәуекел дәрежесіне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын және бақылаудың жекелеген субъектісіне (объектісіне) тікелей тәуелді болмайтын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
14) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісі (объектісі) қызметінің нәтижелеріне қарай бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
15) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі.
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың еселігі жоғары және орташа тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты, жылына екі реттен жиі емес, айқындалады.
4. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Кодекстің 144-2-бабының 4-тармағына сәйкес қалыптастырылатын бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы Профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
5. Жылу энергетикасы саласындағы бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау үшін Өлшемшарттар объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
6. Объективті өлшемшарттарды анықтау тәуекелді анықтау арқылы жүзеге асырылады.
Тәуекелді айқындау мынадай өлшемшарттардың бірін ескере отырып жүзеге асырылады:
1) объектінің қауіптілік (күрделілік) деңгейі;
2) реттелетін салаға (облысқа) ықтимал теріс салдарлардың, зиянның ауырлық ауқымы;
3) адамның өмірі немесе денсаулығы, қоршаған орта, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделері үшін қолайсыз оқиғаның туындау мүмкіндігі.
7. Тәуекел дәрежесі жоғары бақылау субъектілеріне (объектілеріне) орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесіндегі жылу өндіруші және жылу тасымалдаушы субъектілер жатады.

12) технологическое нарушение – отказ или повреждение оборудования, тепловых сетей, в том числе вследствие возгорания или взрывов, отклонения от установленных режимов, несанкционированного отключения или ограничения работоспособности оборудования или его неисправности, которые привели к нарушению процесса производства, передачи, потребления тепловой энергии;
13) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в области теплоэнергетики и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
14) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
15) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства.
3. Кратность профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля определяется в отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степеням риска, не чаще двух раз в год.
4. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводится на основании полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, формируемых в соответствии с пунктом 4 статьи 144-2 Кодекса.
5. Критерии для профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в области теплоэнергетики формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
6. Определение объективных критериев осуществляется посредством определения риска.
Определение риска осуществляется с учетом одного из следующих критериев:
1) уровня опасности (сложности) объекта;
2) масштабов тяжести возможных негативных последствий, вреда на регулируемую сферу (область);
3) возможности наступления неблагоприятного происшествия для жизни или здоровья человека, окружающей среды, законных интересов физических и юридических лиц, государства.
7. К субъектам (объектам) контроля высокой степени риска относятся теплопроизводящие и теплотранспортирующие субъекты в системе центрального теплоснабжения.

8. Орташа тәуекел дәрежесін бақылау субъектілеріне (объектілеріне) жергілікті жылумен жабдықтау жүйесіндегі жылу өндіруші және жылу тасымалдаушы субъектілер жатады.
9. Тәуекел дәрежесі төмен бақылау субъектілеріне (объектілеріне):
1) энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын сарапшы ұйымдар;
3) жеке және заңды тұлғалар жатады.
10. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары және орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу мақсатында субъективті өлшемшарттар қолданылады.
Төмен тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне қатысты бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бармай профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексерулер жүргізіледі.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
11. Субъективті өлшемшарттарды анықтау мынадай:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелді бағалау кезеңдерін қолдана отырып жүзеге асырылады.
12. Деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау Қазақстан Республикасының жылу энергетикасы саласындағы заңнамасын бұзатын бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы жоспардан тыс тексерулер мен профилактикалық бақылаудың қорытындылары;
2) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау қорытындысы бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар).
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдер дәрежесін бағалау үшін біліктілік талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын сараптама ұйымдарына қатысты алдыңғы тексерулердің қорытындылары пайдаланылады.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар көрсеткішінің маңыздылығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
13. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде жылу энергетикасы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі бұзушылықтың үш дәрежесіне бөлінеді: өрескел, елеулі, болмашы.
Жылу энергетикасы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі:
осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес жылу өндіруші субъектілерге;
осы Өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес жылу тасымалдаушы субъектілерге;
осы Өлшемшарттарға 3-қосымшаға сәйкес жеке және заңды тұлғаларға;
осы Өлшемшарттарға 4-қосымшаға сәйкес энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын сараптама ұйымдарға;

8. К субъектам (объектам) контроля средней степени риска относятся теплопроизводящие и теплотранспортирующие субъекты в системе местного теплоснабжения.
9. К субъектам (объектам) контроля низкой степени риска относятся:
1) экспертные организации, осуществляющие энергетическую экспертизу;
2) физические и юридические лица.
10. В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных по объективным критериям к высокой и средней степеням риска, применяются субъективные критерии с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.
В отношении субъектов контроля, отнесенных к низкой степени риска, проводятся профилактический контроль без посещения субъектов (объектов) контроля и внеплановые проверки.
Глава 3. Субъективные критерии
11. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка риска.
12. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля, нарушающих законодательство Республики Казахстан в области теплоэнергетики.
Для оценки степени рисков по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих внеплановых проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
2) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации);
Для оценки степени рисков по субъективным критериям для проведения проверки на соответствие квалификационным требованиям используются результаты предыдущих проверок в отношении экспертных организаций, осуществляющих энергетическую экспертизу.
Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
13. На основании имеющихся источников информации степень нарушений требований в области теплоэнергетики подразделяются на три степени нарушения: грубые, значительные, незначительные.
Степени нарушения требований в области теплоэнергетики применяются в отношении:
теплопроизводящих субъектов согласно приложению 1 к настоящим Критериям;
теплотранспортирующих субъектов согласно приложению 2 к настоящим Критериям;
физических и юридических лиц согласно приложению 3 к настоящим Критериям;
экспертных организаций, осуществляющих энергетическую экспертизу согласно приложению 4 к настоящим Критериям;

26. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
мұнда:
R – бақылау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды);
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы);
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы);
Rарал – осы Өлшемшарттардың 24-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.
Жылу энергетикасы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
1-қосымша
Жылу өндіруші субъектілерге қатысты жылу энергетикасы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Энергетикалық кәсіпорында мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға немесе жергілікті атқарушы органға (құзыреті бойынша) жіберілген нысан бойынша технологиялық бұзушылықтар туралы ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші күніне дейін жиынтық есептіліктің болуы.
Елеулі
2
Энергия беруші ұйым берген технологиялық бұзушылық және жазатайым оқиға туралы жедел және жазбаша хабарламада мынадай мәліметтердің болуы:
1) энергетикалық кәсіпорынның атауы, технологиялық бұзушылықтың, жазатайым оқиғаның туындаған күні мен уақыты;
2) технологиялық бұзушылықтың, жазатайым оқиғаның болжамды себептері;
3) пайдаланылған қорғаулар, автоматика және бұғаттау тізбесі;
4) істен шыққан және жұмыста қалған жабдықтардың тізбесі;
5) технологиялық бұзушылықтың салдары: бүлінген жабдықтың көлемі, жіберілмеуі, ажыратылған тұтынушылар саны, технологиялық бұзушылықты жою уақыты;
6) ақпарат берген адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және лауазымы.
Елеулі
3
Технологиялық бұзушылықтарды тергеу кезінде зерттеу және бағалау үшін авариялардың туындауының, дамуының барлық себептерін сипаттаудың болуы:

26. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
где
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля;
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы);
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы);
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 24 настоящих Критериев.
Приложение 1
к Критериям оценки
степени риска в области
теплоэнергетики
Степень нарушений требований в области теплоэнергетики в отношении теплопроизводящих субъектов
Критерии
Степень нарушения
1
Наличие в энергетическом предприятии сводной отчетности о технологических нарушениях по форме, направленного в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю или местный исполнительный орган (по компетенции), ежемесячно, до седьмого числа месяца, следующего за отчетным.
Значительное
2
Наличие оперативных и письменных сообщений, содержащие следующие сведения:
1) наименование энергетического предприятия, дата и время возникновения технологического нарушения, несчастного случая;
2) предполагаемые причины технологического нарушения, несчастного случая;
3) перечень отработавших защит, автоматики и блокировок;
4) перечень вышедшего из строя оборудования и оставшегося в работе;
5) последствия технологического нарушения: объем поврежденного оборудования, недоотпуск, количество отключенных потребителей, время ликвидации технологического нарушения;
6) фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность передавшего информацию.
Значительное
3
Наличие описания всех причин возникновения, развития аварий для изучения и оценивания при расследовании технологических нарушений:

1) объектілер мен оларды пайдалану ұйымдарының қауіпсіздік, техникалық жай-күй және пайдалану жөніндегі талаптарға сәйкестігі;
2) жөндеу, профилактикалық тексерулер мен сынақтар жүргізу, жабдықтың жай-күйін бақылау сапасы мен мерзімдері;
3) жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде технологиялық тәртіпті сақтау;
4) авариялық ошақтар мен жабдық ақауларын жою жөнінде шаралар қабылдаудың уақтылығы.
Өрескел
4
Технологиялық бұзушылықты тергеп-тексеруді 30 күнтізбелік күннен аспайтын мерзімге ұзарту мерзімдерін сақтау.
Елеулі
5
Технологиялық бұзушылықты тексеру актісінің болуы.
Елеулі
6
Көрсетілетін қызметті алушылар құрған және жыл сайын 1 (бірінші) тамыздан бастап дайындық актісін дайындау үшін жұмысты бастайтын күзгі-қысқы кезеңде көрсетілетін қызметті алушының жұмысқа дайындығын бағалау жөніндегі комиссияның болуы.
Өрескел
7
Көрсетілетін қызметті алушының комиссиясы 1 (бірінші) тамыздан бастап 30 (отызыншы) қыркүйекті қоса алғандағы кезеңде айқындаған күзгі-қысқы кезеңде жұмысқа әзірлігінің болуы.
Өрескел
8
Көрсетілетін қызметті алушылардың дайындық паспортын алу мерзімін сақтауы – жыл сайын 19 (он тоғызыншы) қазанға дейін.
Өрескел
9
Технологиялық бұзушылық туындаған сәттен бастап 1 (бір) сағат ішінде Қазақстан Республикасының Бірыңғай электр энергетикалық жүйесінде орын алған технологиялық бұзушылықтар мен жазатайым оқиғалар туралы жедел хабар алмасу жөніндегі мобильді бағдарламалар арқылы қайталай отырып, телефонмен арқылы жедел хабарламаның болуы.
Өрескел
10
Энергетикалық кәсіпорындардың технологиялық бұзушылық туындаған кезден бастап 12 (он екі) сағаттан кешіктірілмейтін мерзімде облыстар мен Астана, Алматы, Шымкент қалалары бойынша мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның тиісті аумақтық департаментіне және жергілікті атқарушы органға және жүйелік операторға жіберілген жазбаша хабарламасының болуы.
Өрескел
11
Энергетикалық кәсіпорын комиссия құрған жағдайларда, қол қойылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға немесе жергілікті атқарушы органға (құзыреті бойынша) жіберілген барлық қосымшаларымен технологиялық бұзушылықты тексеру актісінің екінші данасының болуы.
Елеулі
12
Тұтынушыдан бес жұмыс күніне дейінгі мерзімде өтінім алғаннан кейін жаңадан салынып жатқан кәсіпорындардың, ғимараттардың, құрылыстардың, олардың кезектерінің немесе жекелеген өндірістердің жылу желілеріне, жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың, ғимараттардың, құрылыстардың, жылу тұтыну қондырғыларының және энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымдар берген жылу желілерінің реконструкцияларына қосылуға техникалық шарттың болуы.
Елеулі
13
Энергия өндіруші ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметтері басшылары мен мамандарының білімін мерзімді (кезекті) біліктілік тексеруден үш жылда кемінде бір рет өту мерзімін сақтау.
Елеулі
14
Жылына кемінде бір рет энергия өндіруші ұйымның әкімшілік-техникалық персоналын қоспағанда, электр техникалық және электр технологиялық персоналдың, оның ішінде жедел келіссөздер мен қайта қосуды жүргізуге құқығы бар басшылар мен мамандардың білімін мерзімді (кезекті) біліктілік тексеруден өту мерзімін сақтау.
Елеулі
15
Келесі күнтізбелік жылға білімін біліктілік тексеруге жататын басшылардың тізімін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетіне жыл сайын 1 желтоқсанға дейін жіберу мерзімін сақтау.
Елеулі
16
Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның коммерциялық есепке алу аспаптарына дейін жылу тұтыну жүйелерін қосу кезінде тұтынушыны хабардар етпей, жылу энергиясын толық немесе ішінара беруді дереу тоқтату жөніндегі талапты сақтау.
Елеулі
17
Энергия өндіруші ұйым басшысының жұмысқа қабылданғаны немесе жұмыстан босатылғаны туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитетіне басшы қабылданған (жұмыстан босатылған) күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде жолдау мерзімін сақтау.
Елеулі
18
Біліктілік тексеру жүргізу үшін комиссия құру туралы энергия өндіруші ұйым басшысының бұйрығының болуы.
Елеулі
19
Энергия өндіруші ұйым жыл сайын 25 желтоқсанға дейінгі мерзімде жасайтын келесі күнтізбелік жылға білімді біліктілік тексеруге жататын мамандар тізімінің болуы.
Елеулі
20
Білімге біліктілік тексеру жүргізу қорытындылары бойынша білімге біліктілік тексерудің ресімделген хаттамасының болуы.
Елеулі
21
Жедел және жедел-жөндеу персоналымен, энергия қондырғыларын басқаруды жүзеге асыратын жедел басшылармен жұмыс жүргізу нысандарын сақтау:
жаңа лауазым бойынша даярлау, оның ішінде: оқыту; жұмыс орнында тағылымдамадан өту; білімін бастапқы біліктілік тексеру; қайталау; білімнің мерзімді біліктілік тексерулері; аварияға қарсы және өртке қарсы бақылау жаттығулары; нұсқамалар; біліктілікті арттыру.
Елеулі
22
Жөндеу персоналымен жұмыс жүргізу нысандарын сақтау:
жаңа лауазым бойынша даярлау, оның ішінде:
жұмыстарды жүргізудің қауіпсіз әдістеріне оқыту; жұмыс орнында тағылымдамадан өту; білімді бастапқы біліктілік тексеру; білімді мерзімді біліктілік тексеру; аварияға қарсы және өртке қарсы бақылау жаттығулары; нұсқамалар; біліктілікті арттыру.
Елеулі
23
Энергия өндіруші ұйымның басшысы әзірлеген және бекіткен персоналмен жылдық жұмыс жоспарының болуы.
Елеулі
24
Персоналмен жұмыс істеу жоспарында мынадай бағыттар бойынша іс-шаралардың болуы: персоналды (басшыларды, мамандарды және жұмысшыларды) даярлау, оның ішінде алғашқы медициналық көмек көрсету бойынша оқудан өту; білімін біліктілік тексеру; нұсқаулық; аварияға қарсы бақылау жаттығулары; біліктілікті арттыру; техникалық кітапханалардың, техникалық кабинеттердің, қауіпсіздік техникасы бойынша кабинеттердің, полигондардың, тренажерлық дайындық орталықтарының мен пункттерінің жұмысын ұйымдастыру; жұмыс орындарын тексеру; кәсіби шеберлік бойынша жарыстар және персоналмен жұмыстың басқа ұжымдық түрлері өткізу; персоналдың мерзімдік медициналық тексеруін жүргізу.
Елеулі
25
Әрбір лауазым және әрбір жұмыс орны үшін әзірленген және энергия өндіруші ұйымның бас техникалық басшысымен бекітілген жұмыскерлерді жаңа лауазым бойынша даярлау үшін үлгілік бағдарламалардың болуы.
Елеулі
26
Лауазымға тағайындалғаннан кейін бір айдан кешіктірілмейтін мерзімде немесе техникалық басшы бекіткен даярлаудың үлгілік немесе жеке бағдарламасында көрсетілген мерзімде оқу және тағылымдама аяқталғаннан кейін білімді бастапқы біліктілік тексеруді жүргізу сақтау.
Елеулі
27
Білімін біліктілік тексеруден өтуден бас тартқан, сондай-ақ білімін біліктілік тексеру кезінде электр қауіпсіздігі бойынша топты расстаумау жағдайында лауазымдық нұсқаулыққа сәйкес жұмыскерді еңбек міндеттерін өту орындаудан шеттету талабын сақтау.
Елеулі
28
Білімін кезектен тыс біліктілік тексеру тағайындалған сәттен бастап біліктілік расталған күнге дейін адамды атқаратын лауазымы бойынша лауазымдық міндеттерін орындауға жол бермеу талабын сақтау.
Елеулі
29
Орталық комиссия төрағасына мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органда білімін тексеруден өткен адамды тағайындау талабын сақтау.
Елеулі
30
Жұмыскерді дербес жұмысқа жіберу туралы ұйым немесе құрылымдық бөлімше бойынша өкімдік құжаттың болуы.
Елеулі
31
Әрбір құрылымдық бөлімшеде техникалық басшы бекіткен барлық лауазымдар мен мамандықтар үшін қайталама нұсқамалар тақырыптарының жылдық тізбесінің болуы.
Елеулі
32
Лауазымдық нұсқаулыққа сәйкес білімді біліктілік тексеруден өтуден бас тартқан, сондай-ақ білімді біліктілік тексеру кезінде электр қауіпсіздігі жөніндегі топ расталмаған жағдайда жұмыскерді еңбек міндеттерін орындаудан шеттету жөніндегі талаптарды сақтау.
Елеулі
33
Білімін біліктілік тексеруден өтуден бас тартқан, сондай-ақ білімін біліктілік тексеру кезінде электр қауіпсіздігі бойынша топты расстаумау жағдайында лауазымдық нұсқаулыққа сәйкес жұмыскерді еңбек міндеттерін өту орындаудан шеттету талабын сақтау.
Елеулі
34
Жергілікті атқарушы органның жылумен жабдықтау субъектілерінің бес жылдан аз уақыт ішінде жылу энергиясы көзін пайдалануды тоқтатуға ниетті 30 күн ішінде хабарламасының болуы.
Елеулі
35
Жергілікті атқарушы органның келісімі бойынша тұтынушыларды шектеудің және авариялық ажыратудың келісілген кестесінің болуы.
Елеулі
36
Жаңа қуаттардың жылу желісіне және энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның қосалқы тұтынушыларына өз бетінше қосылу кезінде тұтынушыны хабардар етпей, жылу энергиясын толық немесе ішінара беруді дереу тоқтату жөніндегі талапты сақтау.
Елеулі
37
Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның коммерциялық есепке алу аспаптарына дейін жылу тұтыну жүйелерін қосу кезінде тұтынушыны хабардар етпей, жылу энергиясын толық немесе ішінара беруді дереу тоқтату жөніндегі талапты сақтау.
Елеулі
38
Энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның авариялық жағдайы кезінде тұтынушыны хабардар етпей, жылу энергиясын толық немесе ішінара беруді дереу тоқтату жөніндегі талапты сақтау.
Елеулі
39
Есепке алынбаған жылу энергиясының мөлшерін айқындау үшін энергиямен жабдықтаушы немесе энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның және тұтынушыға жіберілген қайта есептеу сомасын негіздей отырып, есеп айырысудың бұзылу актісінің болуы.
Елеулі
40
Тұтынушы қол қоюдан бас тартқан кезде, бірақ құрамында кемінде үш адам бар энергия беруші (энергия өндіруші) немесе энергиямен жабдықтаушы ұйым оны комиссиямен ресімдеген жағдайда жасалған актінің болуы. Көппәтерлі ғимараттарда комиссия құрамына кондоминиумды басқару органының өкілі енгізіледі.
Елеулі
41
Энергия беруші немесе энергиямен жабдықтаушы ұйым мен тұтынушы өкілдерінің қатысуымен еркін нысанда күзгі-қысқы кезеңге дайындық актісінсіз қосылу, жылу үшін төлемнің болмауы немесе толық төленбеуі туралы екіжақты бұзушылық актінің болуы (тұтынушы қол қоюдан бас тартқан жағдайда актіні ұйымның кемінде үш өкілінен тұратын комиссия, ал көппәтерлі үйлер үшін — кондоминиум өкілінің міндетті қатысуымен жасалады).
Елеулі
42
Жылу үшін төлемнің болмауы немесе толық болмауы туралы екіжақты бұзушылық актінің болуы (трұтынушы қол қоюдан бас тартқан жағдайда актіні ұйымның кемінде үш өкілінен тұратын комиссия, ал көппәтерлі үйлер үшін — кондоминиум өкілінің міндетті қатысуымен жасалады).
Елеулі
43
Жаңа қуаттар мен қосалқы тұтынушыларды өз бетінше қосу, есепке алу аспаптарына қосылу туралы екіжақты бұзушылық актінің болуы (трұтынушы қол қоюдан бас тартқан жағдайда актіні ұйымның кемінде үш өкілінен тұратын комиссия, ал көппәтерлі үйлер үшін — кондоминиум өкілінің міндетті қатысуымен жасалады).
Елеулі
44
Рұқсат етілген жылу жүктемелерінің келісусіз асып кетуі, конденсат көлемінің 30% - дан азын қайтару (егер өзгеше көзделмесе) туралы екіжақты бұзушылық актінің болуы (трұтынушы қол қоюдан бас тартқан жағдайда актіні ұйымның кемінде үш өкілінен тұратын комиссия, ал көппәтерлі үйлер үшін — кондоминиум өкілінің міндетті қатысуымен жасалады).
Елеулі
45
Қызмет көрсету үшін білікті персоналдың болмауы, жергілікті органдардың нұсқамаларын орындамау туралы екіжақты бұзушылық актінің болуы (трұтынушы қол қоюдан бас тартқан жағдайда актіні ұйымның кемінде үш өкілінен тұратын комиссия, ал көппәтерлі үйлер үшін — кондоминиум өкілінің міндетті қатысуымен жасалады).
Елеулі
46
Өкілдерді есепке алу жүйелері мен аспаптарына, авариялық жағдайға жібермеу туралы екіжақты бұзушылық актінің болуы (трұтынушы қол қоюдан бас тартқан жағдайда актіні ұйымның кемінде үш өкілінен тұратын комиссия, ал көппәтерлі үйлер үшін — кондоминиум өкілінің міндетті қатысуымен жасалады).
Елеулі
47
Техникалық талаптарға сәйкес келмеуі туралы екіжақты бұзушылық актінің болуы (трұтынушы қол қоюдан бас тартқан жағдайда актіні ұйымның кемінде үш өкілінен тұратын комиссия, ал көппәтерлі үйлер үшін — кондоминиум өкілінің міндетті қатысуымен жасалады).
Елеулі
48
Жаңадан салынып жатқан кәсіпорындарды, ғимараттарды, құрылыстарды, олардың кезектерін немесе жекелеген өндірістерді жылу желілеріне қосуға, жұмыс істеп тұрған кәсіпорындарды, ғимараттарды, құрылыстарды, жылу тұтыну қондырғылары мен жылу желілерін қайта жаңартуға бес жұмыс күніне дейінгі мерзімде техникалық шарттар беру.
Елеулі
49
Объектіні жылу желілеріне қосуға тұтынушыға берілген техникалық шарттарда мынадай ақпараттың болуы:

1) соответствие объектов и организаций их эксплуатации требованиям по безопасности, техническому состоянию и эксплуатации;
2) качество и сроки проведения ремонтов, профилактических осмотров и испытаний, контроля состояния оборудования;
3) соблюдение технологической дисциплины при производстве ремонтных работ;
4) своевременность принятия мер по устранению аварийных очагов и дефектов оборудования;
Грубое
4
Соблюдение сроков расследования, продленного на срок не более 30 календарных дней, в случаях невозможности завершения расследования технологического нарушения.
Значительное
5
Наличие акта расследования технологического нарушения.
Значительное
6
Наличие комиссии по оценке готовности услугополучателя к работе в осенне-зимний период, созданный Услугополучателями и начинающий работу для подготовки акта готовности ежегодно с 1 (первого) августа.
Грубое
7
Наличие готовности Услугополучателя к работе в осенне-зимний период, определенный Комиссией услугополучателя в период с 1 (первого) августа по 30 (тридцатое) сентября включительно.
Грубое
8
Соблюдение срока получения Паспорта готовности Услугополучателями – ежегодно до 19 (девятнадцатого) октября включительно.
Грубое
9
Наличие оперативного сообщения энергопредприятий предоставленные в течение 1 (одного) часа с момента возникновения технологического нарушения по телефону с дублированием посредством мобильных программ по обмену мгновенными сообщениями.
Грубое
10
Наличие направленного письменного сообщения энергопредприятиями в соответствующий Территориальный департамент органа по государственному энергетическому надзору и контролю по областям и городам Астана, Алматы, Шымкент и местный исполнительный орган и системному оператору в срок не позднее 12 (двенадцати) часов с момента возникновения технологического нарушения.
Грубое
11
Наличие второго экземпляра акта расследования технологического нарушения со всеми приложениями направленного в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю или местный исполнительный орган (по компетенции) в течение трех рабочих дней со дня подписания, в случаях создания комиссии энергетическим предприятием.
Значительное
12
Наличие технического условия на присоединение к тепловым сетям вновь строящихся предприятий, зданий, сооружений, их очередей или отдельных производств, реконструкций действующих предприятий, зданий, сооружений, теплопотребляющих установок и тепловых сетей выданных энергопередающими (энергопроизводящими) организациями после получения заявки от потребителя в срок до пяти рабочих дней.
Значительное
13
Соблюдение сроков прохождения периодической (очередной) квалификационной проверки знаний руководителями и специалистами служб безопасности и охраны труда энергопроизводящей организации не реже одного раза в три года.
Значительное
14
Соблюдение сроков прохождения периодической (очередной) квалификационной проверки знаний электротехническим и электротехнологическим персоналом, в том числе руководителями и специалистами имеющих право ведения оперативных переговоров и переключений, за исключением административно-технического персонала энергопроизводящей организации не реже одного раза в год.
Значительное
15
Соблюдение сроков предоставления в Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства Энергетики Республики Казахстан ежегодно, в срок до 1 декабря, списка руководителей, подлежащих квалификационной проверке знаний на следующий календарный год.
Значительное
16
Соблюдение требования по немедленному прекращению полностью или частично подачи тепловой энергии без уведомления потребителя при присоединении систем теплопотребления до приборов коммерческого учета энергопередающей (энергопроизводящей) организации.
Значительное
17
Соблюдение сроков предоставления информации в Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства Энергетики Республики Казахстан о приеме на работу или увольнении руководителя энергопроизводящей организации в течение 15 календарных дней со дня принятия (увольнения) руководителя.
Значительное
18
Наличие приказа руководителя энергопроизводящей организации о создании комиссии для проведения квалификационной проверки.
Значительное
19
Наличие списка специалистов, подлежащих квалификационной проверке знаний на следующий календарный год, составляемого энергопроизводящей организацией, ежегодно, в срок до 25 декабря.
Значительное
20
Наличие оформленного протокола квалификационной проверки знаний по итогам проведения квалификационной проверки знаний.
Значительное
21
Соблюдение форм проведения работы с оперативным и оперативно-ремонтным персоналом, с оперативными руководителями, осуществляющими управление энергоустановками:
подготовка по новой должности, включающая: обучение; стажировку на рабочем месте; первичную квалификационную проверку знаний; дублирование; периодические квалификационные проверки знаний; контрольные противоаварийные и противопожарные тренировки; инструктажи; повышение квалификации.
Значительное
22
Соблюдение форм проведения работы с ремонтным персоналом:
подготовка по новой должности, включающая:
обучение безопасным методам производства работ; стажировку на рабочем месте; первичную квалификационную проверку знаний; периодические квалификационные проверки знаний; контрольные противоаварийные и противопожарные тренировки; инструктажи; повышение квалификации.
Значительное
23
Наличие годового плана работы с персоналом, разработанного и утвержденного руководителем энергопроизводящей организации.
Значительное
24
Наличие мероприятий в плане работы с персоналом по следующим направлениям:
подготовка персонала (руководителей, специалистов и рабочих), в том числе прохождения обучения по оказанию первой медицинской помощи; квалификационные проверки знаний; инструктажи; контрольные противоаварийные тренировки; повышение квалификации; организация работы технических библиотек, технических кабинетов, кабинетов по технике безопасности, полигонов, центров и пунктов тренажерной подготовки; проверка рабочих мест; проведение соревнований по профессиональному мастерству и другие коллективные формы работы с персоналом; проведение периодических медицинских осмотров персонала.
Значительное
25
Наличие типовых программ для подготовки работников по новой должности, разработанных для каждой должности и каждого рабочего места и утвержденных главным техническим руководителем энергопроизводящей организации.
Значительное
26
Соблюдение проведения первичной квалификационной проверки знаний после завершения обучения и стажировки в срок не позднее одного месяца после назначения на должность или в срок, указанный в типовой или индивидуальной программе подготовки, утвержденной техническим руководителем.
Значительное
27
Соблюдение требований по отстранению от выполнения трудовых обязанностей работника в случае отказа от прохождения квалификационной проверки знаний, а также не подтверждения группы по электробезопасности при квалификационной проверке знаний, согласно должностной инструкции.
Значительное
28
Соблюдение требований недопущения лица к выполнению должностных обязанностей по занимаемой должности в период, с момента назначения внеочередной квалификационной проверки знаний до даты подтверждения квалификации.
Значительное
29
Соблюдение требований назначения председателем центральной комиссии лица, прошедшего проверку знаний в государственном органе по государственному энергетическому надзору и контролю.
Значительное
30
Наличие распорядительного документа по организации или структурному подразделению о допуске работника к самостоятельной работе.
Значительное
31
Наличие годового перечня тем повторных инструктажей для всех должностей и специальностей, утвержденного техническим руководителем в каждом структурном подразделении.
Значительное
32
Наличие первичной квалификационной проверки знаний после завершения обучения и стажировки в срок не позднее одного месяца после назначения на должность или в срок, указанный в типовой или индивидуальной программе подготовки, утвержденной техническим руководителем организации.
Значительное
33
Соблюдение требовании по отстранению работника от выполнения трудовых обязанностей в случае отказа от прохождения квалификационной проверки знаний, а также не подтверждения группы по электробезопасности при квалификационной проверке знаний, согласно должностной инструкции.
Значительное
34
Наличие уведомления субъектами теплоснабжения местного исполнительного органа в течение 30 дней намеревающиеся прекратить эксплуатацию источника тепловой энергии в течение менее чем пяти лет.
Значительное
35
Наличие согласованного графика ограничения и аварийного отключения потребителей по согласованию местным исполнительным органом
Значительное
36
Соблюдение требования по немедленному прекращению полностью или частично подачи тепловой энергии без уведомления потребителя при самовольном подключении к тепловой сети новых мощностей и субпотребителей энергопередающей (энергопроизводящей) организации.
Значительное
37
Соблюдение требования по немедленному прекращению полностью или частично подачи тепловой энергии без уведомления потребителя при присоединении систем теплопотребления до приборов коммерческого учета энергопередающей (энергопроизводящей) организации.
Значительное
38
Соблюдение требования по немедленному прекращению полностью или частично подачи тепловой энергии без уведомления потребителя при аварийной ситуации энергопередающей (энергопроизводящей) организации.
Значительное
39
Наличие акта нарушения энергоснабжающей или энергопередающей (энергопроизводящей) организации для определения количества недоучтенной тепловой энергии и направленного потребителю расчеты с обоснованием суммы перерасчета.
Значительное
40
Наличие составленного акта при отказе потребителя от подписи, но при условии оформления его комиссией энергопередающей (энергопроизводящей) или энергоснабжающей организации в составе не менее трех человек. В многоквартирных зданиях в состав комиссии включается представитель органа управления кондоминиума.
Значительное
41
Наличие двустороннего акта о нарушении: отсутствия или неполной оплаты за тепло, подключения без акта готовности к осенне-зимнему периоду в произвольной форме с участием представителей энергопередающей или энергоснабжающей организации и потребителя (в случае отказа потребителя от подписания, акт составляется комиссией, состоящей не менее чем из трех представителей организации, а для многоквартирных домов — с обязательным участием представителя кондоминиума).
Значительное
42
Наличие двустороннего акта о нарушении: отсутствия или неполной оплаты за тепло (в случае отказа потребителя от подписания, акт составляется комиссией, состоящей не менее чем из трех представителей организации, а для многоквартирных домов — с обязательным участием представителя кондоминиума).
Значительное
43
Наличие двустороннего акта о нарушении: самовольного подключения новых мощностей и субпотребителей, присоединения до приборов учета (в случае отказа потребителя от подписания, акт составляется комиссией, состоящей не менее чем из трех представителей организации, а для многоквартирных домов — с обязательным участием представителя кондоминиума).
Значительное
44
Наличие двустороннего акта о нарушении: превышения допустимых тепловых нагрузок без согласования, возврата менее 30 % объема конденсата (если не предусмотрено иное). В случае отказа потребителя от подписания, акт составляется комиссией, состоящей не менее чем из трех представителей организации, а для многоквартирных домов — с обязательным участием представителя кондоминиума.
Значительное
45
Наличие двустороннего акта о нарушении: отсутствия квалифицированного персонала для обслуживания, невыполнения предписаний местных органов (в случае отказа потребителя от подписания, акт составляется комиссией, состоящей не менее чем из трех представителей организации, а для многоквартирных домов — с обязательным участием представителя кондоминиума).
Значительное
46
Наличие двустороннего акта о нарушении: недопуска представителей к системам и приборам учета, аварийной ситуации (в случае отказа потребителя от подписания, акт составляется комиссией, состоящей не менее чем из трех представителей организации, а для многоквартирных домов — с обязательным участием представителя кондоминиума).
Значительное
47
Наличие двустороннего акта о нарушении: несоответствия техническим требованиям (в случае отказа потребителя от подписания, акт составляется комиссией, состоящей не менее чем из трех представителей организации, а для многоквартирных домов — с обязательным участием представителя кондоминиума).
Значительное
48
Выдача в срок до пяти рабочих дней технических условий на присоединение к тепловым сетям вновь строящихся предприятий, зданий, сооружений, их очередей или отдельных производств, реконструкции действующих предприятий, зданий, сооружений, теплопотребляющих установок и тепловых сетей.
Значительное
49
Наличие в выданных потребителю технических условиях на присоединение объекта к тепловым сетям, следующей информации:

1) жылумен жабдықтау көзі, жылу желілеріне қосылу нүктесі, жіберілетін жылу энергиясының мөлшерін реттеу тәсілі;
2) басқа тұтынушылардың жүктемелерін ескере отырып, негізгі және резервтік енгізулерді қосу нүктелеріндегі жылу тасымалдағыштың параметрлері және гидравликалық режим;
3) басқа тұтынушылардың жүктемелерін қосу перспективасын ескере отырып, негізгі тұтынушының жүктемесі (қажет болған жағдайда);
4) қолданыстағы жылу желісінің өткізу қабілетін ұлғайту қажеттілігі бойынша негіздеме;

1) источник теплоснабжения, точка присоединения к тепловым сетям, способ регулирования количества отпускаемой тепловой энергии;
2) параметры теплоносителя и гидравлический режим в точках присоединения основного и резервного вводов с учетом нагрузок других потребителей;
3) нагрузка основного потребителя с учетом перспективы присоединения нагрузок других потребителей (при необходимости);
4) обоснование по необходимости увеличения пропускной способности существующей тепловой сети;

5) қайтарылатын өндірістік конденсаттың саны, сапасы және айдау режимі, конденсатты жинау және қайтару схемасы (қажет болған жағдайда);
6) жылу энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарын орнату жөніндегі талаптар;
7) жылыту-желдету және технологиялық жүктемелерді және ыстық сумен жабдықтау жүктемелерін қосудың жылу схемасы.
Елеулі
50
Қолданылу мерзімі кемінде бір жыл техникалық шарттар беру.
Елеулі
51
Сұратылған мәліметтерді сараптама жасау ұйымына жіберу (техникалық шарттарда баяндалған талаптардың негізділігіне күмән туындаған жағдайда тұтынушының өтініші негізінде).
Елеулі
52
Техникалық шарттарды қайта ресімдеу.
Елеулі
53
Тұтынушы жіберген сыртқы жылу желілерінің, жылу торабының, есепке алу аспаптарының, ішкі жылыту жүйесінің жобасын бес жұмыс күні ішінде келісу.
Елеулі
54
Жоба объектіні жылу желілеріне және электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге қосудың техникалық шарттарына сәйкес келмеген жағдайларда тұтынушыға жіберілген сыртқы жылу желілерінің, жылу торабының, есепке алу аспаптарының, ішкі жылыту жүйесінің жобасына бес жұмыс күні ішінде дәлелді бас тартуды беру.
Елеулі
55
Осы жұмысты төлегеннен кейін тұтынушының жазбаша өтініші бойынша тұтынушының жылу желілеріне нақты қосылу (қосылу бойынша).
Елеулі
56
Тұтынушыны қосу актісін ресімдеу, оны кейіннен энергиямен жабдықтаушы ұйымға бір жұмыс күні мерзімінде беру.
Елеулі
57
Тұтынушының сұранысы бойынша жылу шығындарын есептеу.
Елеулі
58
Тұтынушының немесе оның өкілінің қатысуымен жылу шығындарына сынақтың болуы.
Елеулі
59
Тұтынушының не оның өкілінің қатысуымен деректерді қашықтықтан беру функциясынсыз коммерциялық есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін алу.
Елеулі
60
Жылумен жабдықтау шартында белгіленген мерзімдерде пайдаланылған жылу энергиясы үшін төлем жүргізілмегенде, сондай-ақ толық төленбеген жағдайда, жылу энергиясын беруді тоқтатқанға немесе шектегенге дейін кемінде үш тәулік бұрын энергиямен жабдықтаушы ұйым тұтынушыға жазбаша хабарлағаннан кейін (хабарлама ұсыну арқылы) немесе жылу энергиясын тұрмыстық қажеттілікке пайдаланбайтын тұтынушыларға, егер шартпен өзгеше көзделмесе электрондық почтаға, факсқа жолданған хаттаманың болуы.
Елеулі
61
Жылу желісіне жаңа қуаттар мен қосалқы тұтынушыларды өз бетімен қосылған жағдайда жылу энергиясын беруді тоқтатқанға немесе шектегенге дейін кемінде үш тәулік бұрын энергиямен жабдықтаушы ұйым тұтынушыға жазбаша хабарлағаннан кейін (хабарлама ұсыну арқылы) немесе жылу энергиясын тұрмыстық қажеттілікке пайдаланбайтын тұтынушыларға, егер шартпен өзгеше көзделмесе электрондық почтаға, факсқа жолданған хаттаманың болуы.
Елеулі
62
Жылу тұтыну жүйелерін коммерциялық есепке алу құралдарына дейін қосқан жағдайда жылу энергиясын беруді тоқтатқанға немесе шектегенге дейін кемінде үш тәулік бұрын энергиямен жабдықтаушы ұйым тұтынушыға жазбаша хабарлағаннан кейін (хабарлама ұсыну арқылы) немесе жылу энергиясын тұрмыстық қажеттілікке пайдаланбайтын тұтынушыларға, егер шартпен өзгеше көзделмесе электрондық почтаға, факсқа жолданған хаттаманың болуы.
Елеулі
63
Егер тараптардың келісімінде өзгеше көзделмесе, шартта көзделген конденсат көлемінің 30 %-ынан кемін қайтарған жағдайда жылу энергиясын беруді тоқтатқанға немесе шектегенге дейін кемінде үш тәулік бұрын энергиямен жабдықтаушы ұйым тұтынушыға жазбаша хабарлағаннан кейін (хабарлама ұсыну арқылы) немесе жылу энергиясын тұрмыстық қажеттілікке пайдаланбайтын тұтынушыларға, егер шартпен өзгеше көзделмесе электрондық почтаға, факсқа жолданған хаттаманың болуы.
Елеулі
64
Егер шартта өзгеше көзделмесе: жүйелерге қызмет көрсету үшін тиісті біліктілігі бар персонал болмаған жағдайда, тұтынушының энергиямен жабдықтаушы ұйымының тұтынушыға жазбаша хабарламасының (хабарлама беру жолымен) немесе жылу энергиясын тұрмыстық қажеттіліктер үшін пайдаланбайтын тұтынушыларға, электрондық поштаға, тұтынушының факс хабарламасының, жылу энергиясын беруді тоқтатқанға немесе шектегенге дейін кемінде үш тәулік бұрын жіберілуі жолымен болуы жылу тұтыну (тұрмыстық қажеттіліктер үшін жылу энергиясын пайдаланатын тұтынушыларды қоспағанда).
Елеулі
65
Жылу тұтыну жүйесіне қызмет көрсету үшін тиісті біліктілігімен персонал болмаған жағдайда (жылу энергиясын тұрмыстық қажеттіліктер үшін пайдаланатын тұтынушыларды есептемегенде) жылу энергиясын беруді тоқтатқанға немесе шектегенге дейін кемінде үш тәулік бұрын энергиямен жабдықтаушы ұйым тұтынушыға жазбаша хабарлағаннан кейін (хабарлама ұсыну арқылы) немесе жылу энергиясын тұрмыстық қажеттілікке пайдаланбайтын тұтынушыларға, егер шартпен өзгеше көзделмесе электрондық почтаға, факсқа жолданған хаттаманың болуы.
Елеулі
66
Егер шартта өзгеше көзделмесе, тұтынушының энергиямен жабдықтаушы ұйымының тұтынушыны жазбаша хабарламасының (хабарлама беру арқылы) немесе жылу энергиясын тұрмыстық мұқтаждықтар үшін пайдаланбайтын тұтынушыларға, электрондық поштаға, тұтынушының факс телефонына жіберу арқылы жылу энергиясын беру тоқтатылғанға немесе шектелгенге дейін кемінде үш тәулік бұрын болуы: жергілікті атқарушы органдар өкілдерінің және энергиямен жабдықтаушы және (немесе) энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым өкілдерінің жылу тұтыну жүйелеріне және (немесе) жылу энергиясын коммерциялық есепке алу аспаптарына жол бермеуі, төлемнің болмауы, жаңа қуаттар мен қосалқы тұтынушылардың жылу желісіне өз бетінше қосылу.
Елеулі
67
Күзгі-қысқы кезең жұмысына тұтынушыны жылу желілері мен жылу тұтынушы қондырғыларға техникалық дайындығы актісі болмаған жағдайда жылу энергиясын беруді тоқтатқанға немесе шектегенге дейін кемінде үш тәулік бұрын энергиямен жабдықтаушы ұйым тұтынушыға жазбаша хабарлағаннан кейін (хабарлама ұсыну арқылы) немесе жылу энергиясын тұрмыстық қажеттілікке пайдаланбайтын тұтынушыларға, егер шартпен өзгеше көзделмесе электрондық почтаға, факсқа жолданған хаттаманың болуы.
Елеулі
68
Тұтынушыға жылу энергиясын, ескертусіз дереу, мына жағдайларда толық немесе ішінара беруді тоқтатылады:
жаңа қуаттар мен қосалқы тұтынушылардың жылу желісіне өз бетінше қосылу;
коммерциялық есепке алу аспаптарына дейін жылу тұтыну жүйелерін қосу;
төтенше жағдай.
Елеулі
69
Энергия беруші немесе энергиямен жабдықтаушы ұйымның өкілдерімен және тұтынушымен екі данада, тұтынушыға жылу энергиясын толық немесе ішінара беру тоқтатылған кезде ресімделген екіжақты актінің болуы.
Елеулі
70
Желілік суды өз бетінше іріктеу, тұтынушының жылу тұтыну қондырғыларын өз бетінше қосуы, тұтынушының коммерциялық есепке алу аспаптарын зақымдауы, есепке алу торабында орнатылған пломбаларды бұзуы немесе болмауы кезінде жасалған актінің болуы.
Елеулі
71
Өз желісіндегі аварияларды жою кезінде тұтынушының жылу тұтыну жүйелерін уақытша ажырату туралы тұтынушыға хабарламаның болуы.
Елеулі
72
Тұтынушының есепке алу торабында берілетін жылу тасымалдағыштың температурасының температуралық кестеге сәйкестігін қамтамасыз ету.
Елеулі
73
Тұтынушының меншігіндегі жылу желілерінде жылу тасымалдағыштың нормативтен тыс ағып кетуі туралы тұтынушының қатысуымен толтырылған актінің болуы.
Елеулі
74
Тұтынушыны (пайдаланылған жылу энергиясын төлемегені үшін белгіленген тәртіппен ажыратылған) борышты өтегеннен және оны қосу жөніндегі шығындарды өтегеннен кейін бір жұмыс күні ішінде қосу.
Елеулі
75
Диспетчерлік қызмет журналында жылу энергиясын беруді талап етілетін (тиісті) сапамен қайта бастау уақытын (күнін, сағатын, минутын) кейіннен белгілей отырып, жылу энергиясын беру уақытын (күнін, сағатын, минутын) тоқтату белгісінің болуы.
Елеулі
76
Диспетчерлік қызметтің журналында жылу энергиясы сапасының нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына сәйкес келмеу уақытын (күнін, сағатын, минутын) тоқтату белгісінің болуы, содан кейін талап етілетін (тиісті) сапамен жылу энергиясын беруді қайта бастау уақытын (күнін, сағатын, минутын) белгілеу.
Елеулі
77
Жылу энергиясының сапасының нашарлауы туралы жазбаша өтінішті немесе телефонограмманы тіркеу немесе тұтынушының жылу тұтыну қондырғысын (кондоминиум, мүлік меншік иелері бірлестігі объектілері бойынша) және (немесе) жай серіктестіктің пайдалануға жауапты тұлғасынан оны берген адамның берілген уақыты, күні және тегі, сондай-ақ сапаның нашарлауы (болмауының) басталған уақыты көрсетіле отырып, оны беру үзілісі) жылу энергиясы, нашарлау сипаты және энергиямен жабдықтаушы және энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым өкілінің болу қажеттілігі.
Елеулі
78
Тұтынылған жылу энергиясын төлемегені үшін не тұтынылған өзге де коммуналдық қызметтер үшін тұрмыстық қажеттіліктер үшін жылу энергиясын пайдаланатын тұтынушыларға жылу энергиясын толық немесе ішінара беруді тоқтатуға жол бермеу туралы талапты сақтау.
Елеулі
79
Құбырлардың әрбір шығуында будың жылу энергиясын есепке алу тораптарының болуы.
Елеулі
80
Өндірістік бақылау туралы әзірленген Ереженің болуы.
Елеулі
81
Ұйым басшысының актісінде өндірістік бақылау жөніндегі лауазымды адамды мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесімен біліктілік талаптарына, жұмыс тәжірибесіне және құрылымдық бөлімше басшысынан төмен емес атқаратын лауазымына сәйкестігі бөлігінде келісудің болуы.
Өрескел
82
Өндірістік бақылау жөніндегі лауазымды адамды тағайындау туралы ұйым басшысының актісінің болуы.
Елеулі
83
Ұйымның бөлімшелерінде өндірістік бақылауды жүзеге асыру жөніндегі жұмыс жоспарының болуы.
Елеулі
84
Қауіпсіздікті қамтамасыз ету және технологиялық бұзушылықтарды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарының болуы.
Елеулі
85
Ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейін не сұрау салу бойынша (авариялар мен І дәрежелі істен шығулар болған жағдайда) өндірістік бақылау міндеттеріне сәйкес мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне ұсынылатын есептің болуы.
Елеулі
86
Өндірістік бақылау Журналының болуы.
Елеулі
87
Өндірістік бақылау Журналына енгізілген өндірістік бақылау нәтижелерінің болуы.
Елеулі
88
Лауазымды тұлғаның ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 15-күніне дейін ұйымның басшысына өндірістік бақылау нәтижелері бойынша белгіленген ескертулерді жоюға талдау ұсынуы.
Елеулі
89
Өндірістік бақылау жөніндегі лауазымды адам әзірлеген жылу энергетикасы объектілерін және олардың құрамына кіретін ғимараттарды, үй-жайларды, құрылыстарды пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз етуді бұзушылықтардың алдын алу және технологиялық бұзушылықтарды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарының болуы, оған мыналар кіреді:

5) количество, качество и режим откачки возвращаемого производственного конденсата, схема сбора и возврата конденсата (при необходимости);
6) требования по установке приборов коммерческого учета тепловой энергии;
7) тепловая схема присоединения отопительно-вентиляционной и технологической нагрузок и нагрузки горячего водоснабжения.
Значительное
50
Выдача технических условий со сроком действия не менее одного года.
Значительное
51
Направление запрашиваемых сведений в экспертную организацию (на основании обращения потребителя в случае сомнений в обоснованности требований, изложенных в технических условиях).
Значительное
52
Переоформление технических условий.
Значительное
53
Согласование в течение пяти рабочих дней проекта наружных тепловых сетей, теплового узла, приборов учета, внутренней системы отопления направленных потребителем.
Значительное
54
Выдача мотивированного отказа потребителю в течение пяти рабочих дней на проект наружных тепловых сетей, теплового узла, приборов учета, внутренней системы отопления направленных потребителем, в случаях несоответствия проекта техническим условиям на присоединение объекта к тепловым сетям и нормативным правовым актам в области электроэнергетики.
Значительное
55
Фактическое подключение к тепловым сетям потребителя, по письменному заявлению потребителя после оплаты данной работы (по подключению).
Значительное
56
Оформление акта подключения потребителя, с последующим предоставлением его в энергоснабжающую организацию в срок одного рабочего дня.
Значительное
57
Выдача по запросу потребителя расчета тепловых потерь.
Значительное
58
Наличие испытания на тепловые потери в присутствии потребителя или его представителя.
Значительное
59
Снятие показаний приборов коммерческого учета без функции дистанционной передачи данных в присутствии потребителя либо его представителя.
Значительное
60
Наличие письменного извещения энергоснабжающей организацией потребителя (путем выставления уведомления) или путем направления потребителям, использующих тепловую энергию не для бытовых нужд, уведомления на электронную почту, факс потребителя не менее чем за трое суток до прекращения или ограничения подачи тепловой энергии, если иное не предусмотрено договором в случаях: отсутствия оплаты.
Значительное
61
Наличие письменного извещения энергоснабжающей организацией потребителя (путем выставления уведомления) или путем направления потребителям, использующих тепловую энергию не для бытовых нужд, уведомления на электронную почту, факс потребителя не менее чем за трое суток до прекращения или ограничения подачи тепловой энергии, если иное не предусмотрено договором в случаях: неполной оплаты за потребленную тепловую энергию в установленные договором теплоснабжения сроки.
Значительное
62
Наличие письменного извещения энергоснабжающей организацией потребителя (путем выставления уведомления) или путем направления потребителям, использующих тепловую энергию не для бытовых нужд, уведомления на электронную почту, факс потребителя не менее чем за трое суток до прекращения или ограничения подачи тепловой энергии, если иное не предусмотрено договором в случаях: превышения расчетных тепловых нагрузок, обусловленных договором, и договорных режимов потребления без согласования с энергоснабжающей организацией.
Значительное
63
Наличие письменного извещения энергоснабжающей организацией потребителя (путем выставления уведомления) или путем направления потребителям, использующих тепловую энергию не для бытовых нужд, уведомления на электронную почту, факс потребителя не менее чем за трое суток до прекращения или ограничения подачи тепловой энергии, если иное не предусмотрено договором в случаях: возврата менее 30% объема конденсата, предусмотренного договором, если иное не предусмотрено соглашением сторон.
Значительное
64
Наличие письменного извещения энергоснабжающей организацией потребителя (путем выставления уведомления) или путем направления потребителям, использующих тепловую энергию не для бытовых нужд, уведомления на электронную почту, факс потребителя не менее чем за трое суток до прекращения или ограничения подачи тепловой энергии, если иное не предусмотрено договором в случаях: отсутствия персонала соответствующей квалификации для обслуживания систем теплопотребления (за исключением потребителей, использующих тепловую энергию для бытовых нужд).
Значительное
65
Наличие письменного извещения энергоснабжающей организацией потребителя (путем выставления уведомления) или путем направления потребителям, использующих тепловую энергию не для бытовых нужд, уведомления на электронную почту, факс потребителя не менее чем за трое суток до прекращения или ограничения подачи тепловой энергии, если иное не предусмотрено договором в случае необеспечения предписаний местных исполнительных органов в установленные сроки.
Значительное
66
Наличие письменного извещения энергоснабжающей организацией потребителя (путем выставления уведомления) или путем направления потребителям, использующих тепловую энергию не для бытовых нужд, уведомления на электронную почту, факс потребителя не менее чем за трое суток до прекращения или ограничения подачи тепловой энергии, если иное не предусмотрено договором в случаях: недопущения представителей местных исполнительных органов и представителей энергоснабжающей и (или) энергопередающей (энергопроизводящей) организации к системам теплопотребления и (или) к приборам коммерческого учета тепловой энергии.
Значительное
67
Наличие письменного извещения энергоснабжающей организацией потребителя (путем выставления уведомления) или путем направления потребителям, использующих тепловую энергию не для бытовых нужд, уведомления на электронную почту, факс потребителя не менее чем за трое суток до прекращения или ограничения подачи тепловой энергии, если иное не предусмотрено договором в случаях: подключения к тепловой сети энергопередающей (энергопроизводящей) организации без акта технической готовности теплопотребляющих установок и теплосетей потребителя к работе в осенне-зимний период.
Значительное
68
Прекращение полностью или частично подачи тепловой энергии потребителю, немедленно без уведомления, в случаях:
самовольного подключения к тепловой сети новых мощностей и субпотребителей;
присоединения систем теплопотребления до приборов коммерческого учета;
аварийной ситуации.
Значительное
69
Наличие оформленного двустороннего акта с представителями энергопередающей или энергоснабжающей организации и потребителем в двух экземплярах, при прекращении полностью или частично подачи тепловой энергии потребителю.
Значительное
70
Наличие составленного акта, при самовольном отборе сетевой воды, самовольном подключении потребителем теплопотребляющих установок, повреждении потребителем приборов коммерческого учета, нарушении или отсутствии пломб, установленных в узле учета.
Значительное
71
Наличие извещения потребителя о временном отключении систем теплопотребления потребителя при ликвидации аварий в своей сети.
Значительное
72
Обеспечение соответствия температуры подаваемого теплоносителя температурному графику на узле учета потребителя.
Значительное
73
Наличие заполненной в присутствии потребителя акта о сверхнормативной утечке теплоносителя в тепловых сетях, находящихся в собственности потребителя.
Значительное
74
Подключение потребителя (отключенного в установленном порядке за неоплату использованной тепловой энергии) в течение одного рабочего дня после погашения долга и возмещения затрат по его подключению.
Значительное
75
Наличие отметки в журнале диспетчерской службы прекращения времени (дата, час, минута) подачи тепловой энергии, с последующей отметкой времени (дата, час, минута) возобновления подачи тепловой энергии с требуемым (надлежащим) качеством.
Значительное
76
Наличие отметки в журнале диспетчерской службы прекращения времени (дата, час, минута) несоответствия качества тепловой энергии требованиям нормативно-технической документации, с последующей отметкой времени (дата, час, минута) возобновления подачи тепловой энергии с требуемым (надлежащим) качеством.
Значительное
77
Регистрация письменного заявления или телефонограммы об ухудшении качества тепловой энергии или перерыв ее подачи от лица ответственного за эксплуатацию теплопотребляющей установки потребителя (по объектам кондоминиума, объединения собственников имущества) и (или) простого товарищества, с указанием времени, даты ее передачи и фамилии лица, передавшего ее, а также время начала ухудшения качества (отсутствия) тепловой энергий, характер ухудшения и необходимость присутствия представителя энергоснабжающей и энергопередающей (энергопроизводящей) организации.
Значительное
78
Соблюдение требования о недопущении прекращения полностью или частично подачи тепловой энергии потребителям, использующием тепловую энергию для бытовых нужд за неоплату потребленной тепловой энергии, либо за потребленные иные коммунальные услуги.
Значительное
79
Наличие на каждом выводе трубопроводов узлов учета тепловой энергии пара.
Значительное
80
Наличие разработанного положения о производственном контроле.
Значительное
81
Наличие согласования, назначаемого должностного лица по производственному контролю в акте руководителя организации с территориальным подразделением государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю в части соответствия квалификационным требованиям, опыту работы и занимаемой должности не ниже руководителя структурного подразделения.
Грубое
82
Наличие акта руководителя организации о назначении должностного лица по производственному контролю.
Значительное
83
Наличие плана работ по осуществлению производственного контроля в подразделениях организации.
Значительное
84
Наличие плана мероприятия по обеспечению безопасности и ликвидации технологических нарушений.
Значительное
85
Наличие отчета, представляемое ежемесячно до 10 числа месяца, следующего за отчетным, либо по запросу (в случаях аварий и отказов І степени) отчет в соответствии с задачами производственного контроля в территориальные подразделения государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю.
Значительное
86
Наличие Журнала производственного контроля.
Значительное
87
Наличие внесенных результатов производственного контроля в Журнал производственного контроля.
Значительное
88
Наличие предоставление анализа должностным лицом ежемесячно до 15 числа месяца, следующего за отчетным, руководителю Организации за устранением замечаний по установленным по результатам производственного контроля.
Значительное
89
Наличие разработанного должностным лицом по производственному контролю плана мероприятий по предупреждению нарушений обеспечения безопасности эксплуатации объектов теплоэнергетики и входящих в их состав зданий, помещений, сооружений и ликвидации технологических нарушений, который включает:

1) жылу энергетикасы объектілерінің технологиялық процесіне және өндірістік бақылауына жататын және олардың құрамына кіретін ғимараттардың, үй-жайлардың, құрылыстардың анықталған бұзушылықтарын талдау;
2) жылу энергетикасы объектілерінің технологиялық процесіне және өндірістік бақылауына жататын және олардың құрамына кіретін ғимараттардың, үй-жайлардың, құрылыстардың бұзылу себептерін зерделеу;
3) технологиялық процеске және өндірістік бақылауға жататын талаптарды бұзудың ықтимал себептерін анықтау, талдау және жою мақсатында электр энергетикасы және (немесе) жылу энергетикасы салаларында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезінде тиісті ақпарат көздерін(процестерді, жұмыс операцияларын, тексеру нәтижелерін, қызмет көрсету туралы есептерді) пайдалану;
4) технологиялық процеске және өндірістік бақылауға жататын ықтимал ықтимал бұзушылықтарды болжау, сондай-ақ оларды шешу үшін қажетті шараларды алдын ала айқындау;
5) алдын алу іс-шараларын алдын ала іске асыру және технологиялық процеске және өндірістік бақылауға жататын бұзушылықтардың кепілді алдын алуды қамтамасыз ететін басқарушылық шешімдер қабылдау;
6) ұйым басшысына қабылданған ескерту әрекеттері туралы ақпарат беру.
Елеулі
90
Электр энергетикасы және (немесе) жылу энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге сілтеме жасай отырып, анықталған бұзушылықтар көрсетіледі, сондай-ақ анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі іс-шаралар, оларды жою мерзімдері және ұйым басшысымен келісілетін жауапты тұлғалар көрсетілетін өндірістік бақылау жөніндегі лауазымды адам жасаған ұйымның басшысына берілген қорытындының болуы.
Елеулі
Жылу энергетикасы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
2-қосымша
Жылу тасымалдаушы субъектілерге қатысты жылу энергетикасы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Энергетикалық кәсіпорында мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға немесе жергілікті атқарушы органға (құзыреті бойынша) жіберілген нысан бойынша технологиялық бұзушылықтар туралы ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың жетінші күніне дейін жиынтық есептіліктің болуы.
Елеулі
2
Энергия беруші ұйым берген технологиялық бұзушылық және жазатайым оқиға туралы жедел және жазбаша хабарламада мынадай мәліметтердің болуы:
1) энергетикалық кәсіпорынның атауы, технологиялық бұзушылықтың, жазатайым оқиғаның туындаған күні мен уақыты;
2) технологиялық бұзушылықтың, жазатайым оқиғаның болжамды себептері;
3) пайдаланылған қорғаулар, автоматика және бұғаттау тізбесі;
4) істен шыққан және жұмыста қалған жабдықтардың тізбесі;

1) анализ выявленных нарушений, относящихся к технологическому процессу и производственному контролю объектов теплоэнергетики и входящих в их состав зданий, помещений, сооружений;
2) изучение причин нарушений, относящихся к технологическому процессу и производственному контролю объектов теплоэнергетики и входящих в их состав зданий, помещений, сооружений;
3) использование соответствующих источников информации (процессов, рабочих операций, результатов проверок при осуществлении государственного контроля в областях электроэнергетики и(или) теплоэнергетики, отчетов об обслуживании) с целью выявления, анализа и устранения потенциальных причин нарушений требований, относящихся к технологическому процессу и производственному контролю;
4) прогноз возможных потенциальных нарушений, относящихся технологическому процессу и производственному контролю, а также заблаговременное определение мер, необходимых для их решения;
5) заблаговременную реализацию предупреждающих мероприятий и принятие управленческих решений, обеспечивающих гарантированное предупреждение нарушения относящихся технологическому процессу и производственному контролю;
6) представление информации о предпринятых предупреждающих действиях руководителю организации.
Значительное
90
Наличие заключения, составленное должностным лицом по производственному контролю выданное руководителю организации в котором отражаются выявленные нарушения со ссылкой на нормативные правовые акты в области электроэнергетики и (или) теплоэнергетики, а также указываются мероприятия по устранению выявленных нарушений, сроки их устранения и ответственные лица, которые согласовываются с руководителем организации.
Значительное
Приложение 2
к Критериям оценки
степени риска в области
теплоэнергетики
Степень нарушений требований в области теплоэнергетики в отношении теплотранспортирующих субъектов
Критерии
Степень нарушения
1
Наличие в энергетическом предприятии сводной отчетности о технологических нарушениях по форме, направленного в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю или местный исполнительный орган (по компетенции), ежемесячно, до седьмого числа месяца, следующего за отчетным.
Значительное
2
Наличие оперативных и письменных сообщений, содержащие следующие сведения:
1) наименование энергетического предприятия, дата и время возникновения технологического нарушения, несчастного случая;
2) предполагаемые причины технологического нарушения, несчастного случая;
3) перечень отработавших защит, автоматики и блокировок;
4) перечень вышедшего из строя оборудования и оставшегося в работе;

Ду > 500 мм – 25 м;
2) жерасты төсемі:
Ду < 500 мм – 5 м;
Ду > 500 мм – 8 м болған кезде ғимараттарға, құрылысжайларға және инженерлік желілерге дейін трасса маңында жер учаскесі түріндегі жылу желілерінің күзет аймағының талаптарын сақтау
Өрескел
2
Тарихи және мәдени ескерткіштерден жылу желілеріне дейінгі арақашықтық талабын сақтау – 15 м кем емес (таратушы желілер үшін – 5 м кем емес).
Өрескел
3
Балалар және емдеу-сауықтыру мекемелерінің ғимараттарын кез келген диаметрдегі жылу желілерінің транзиттік қиылысуына рұқсат етілмейтін талапты сақтау.
Өрескел
4
Каналсыз төсем кезінде жылу желілерінің құрылыс конструкцияларынан немесе құбырлардың оқшаулама қабығынан құрылыстар мен инженерлік желілерге дейінгі жарықтағы көлденең арақашықтықды сақтау.
Өрескел
5
Жылумен жабдықтаудың ашық желілерінің және ыстық сумен жабдықтау желілерінің жерасты суы жылу желілерінен ықтимал ластану көздеріне дейінгі жарықтағы көлденең арақашықтықты сақтау.
Өрескел
6
Каналсыз төсем кезінде жылу желілерінің құрылыс конструкцияларынан немесе құбырлардың оқшаулама қабығынан жарықтағы тіr арақашықтықты сақтау.
Өрескел
7
Қарамағында жылу желілері бар ұйымның келiсiмiнсiз осы желiлердің күзет аймақтарында құрылыс, монтаждау, жер қазу, тиеу-түсiру жұмыстарын, ұңғымалар мен шурфтардың орнатылуына байланысты iздеу жұмыстарын жүргiзуге, алаңдарды, автомобиль көлiгi тұрақтарын жайластыруға, базарларды, құрылыстарды, құрылысжайларды орналастыруға, материалдарды жинап қоюға, қоршаулар мен дуалдарды соғуға, күйдiргiш коррозиялы заттар мен жанар-жағармай материалдарын шығарып тастауға және төгуге жол бермеу талабын сақтау.
Өрескел
8
Қарамағында жылу желілері бар ұйымдармен жылу желілерінің күзет аймақтарының жанында жұмыстарды жүргізудің, жылу желілерінің сақталуын қамтамасыз ететін талаптары мен тәртібін келісу (жұмыстардың басталуына дейін күнтізбелік 12 (он екі) күннен кешіктірмей) және олар зақымданған жағдайда өз қаражаты есебінен тиісті шараларды қабылдауды талабын сақтау
Елеулі
9
Жер жұмыстарын жүргізуге арналған құжаттарда көрсетілмеген жылу желілері анықталған кезде жұмыстарды дереу тоқтату, құбырлардың сақталуын қамтамасыз етуге шаралар қабылдау және бұл туралы жылу желілерін пайдаланатын ұйымға және/немесе жергілікті атқарушы органға хабарлау туралы талапты сақтау
Елеулі
10
Жылу желілерін қайта құру немесе оларды зақымданудан қорғау қажеттігін туғызатын жұмыстарды орындау, бұл жұмыстарды жылу желілерінің қарамағындағы ұйымдармен келісу бойынша өз қаражаты есебінен орындау.
Елеулі
11
Коллекторлық-дренаждық арналарды, қоршауларды, құрылысжайларды салу және өзге де жұмыстарды жүргізу кезінде жылу желілеріне кіреберістер мен өтпелерді сақтау талабын сақтау.
Өрескел
12
Жылу желілері трассасында жер бетінде жоспарлау кезінде жер үсті суларының жылу құбырларына тиюін болдырмау туралы талаптарды сақтау.
Өрескел
13
Жылу өткізгіштерді, арматураны және компенсаторларды жылу оқшаулағышпен жабу туралы талаптарды сақтау.
Өрескел
14
Сыртқы коррозиядан қорғайтын жабындары жоқ жылу желілерінің құбырлары мен металл конструкцияларын қолданбау.
Өрескел
15
Жылу желілерінің камераларына немесе жер бетіне судың тікелей түсуіне жол бермеу.
Өрескел
16
Жерасты төсеу кезінде құбырлардан суды негізгі камераның жанына орнатылған ағызу ұңғымаларына ағызу, кейін суды ауырлық ағынымен немесе жылжымалы сорғылармен кәріз жүйелеріне бұру туралы талаптарды сақтау.
Өрескел
17
Суды жинақтау құдықтарынан тікелей табиғи су айдындарына және жергілікті жердің рельефіне бұру жөніндегі іс-шараларды келісу талабын сақтау.
Елеулі
18
Жылу желілерін арық жүйелерімен кесіп өту кезінде жылу желілері мен олардың конструкцияларын сенімді гидрооқшаулауды көздеу жөніндегі талапты сақтау.
Өрескел
19
Су құбыры, кәріз және газ құбыржолдарында жылу желілері үстінде орналасқан жұмыс істеп тұрған су құбыры, кәріз желілері жылу желілерімен қиылысқан кезде, сондай-ақ газ құбырлары қиылысқан кезде қиылысудың екі жағында (жарықта) ұзындығы 2 м футляр орнатуды көздеу туралы талапты сақтау.
Өрескел
20
Футлярларды коррозиядан қорғайтын жабынның болуын көздеу талабын сақтау.
Өрескел
21
Қарамағында жылу желілері бар ұйымдардың жылу желілерінің сақталуын қамтамасыз етуге және жазатайым оқиғалардың алдын алуға бағытталған талаптарын сақтау.
Өрескел
22
Топырақтың табиғи еңісін ескере отырып, төсеу белгілеріндегі айырмашылықты сақтау немесе ғимараттар, құрылысжайлар тіректерінің іргетастары түбінен төмен салынатын жылу желілері үшін іргетастарды нығайту жөнінде шаралар қабылдау.
Өрескел
23
Тар жерлерге төсеу және қашықтықты ұлғайту мүмкін болмайтын жағдайларда жылу желілерін жөндеу және салу кезінде инженерлік желілерді опырылып құлаудан қорғау жөніндегі іс-шараларды қамтамасыз ету
Өрескел
24
Бекіту және реттеу арматурасын (оларда сорғылар болмаған кезде) орналастыру үшін жылу желілері павильондарынан тұрғын ғимараттарға дейін кемінде 15 м арақашықтықтың болуы талабын сақтау.
Өрескел
25

Ду> 500 мм - 25 м;
2) подземная прокладка:
Ду <500 мм - 5 м;
Ду > 500 мм - 8 м.
Грубое
2
Соблюдение расстояния от памятников истории и культуры до тепловых сетей – не менее 15 м (для разводящих сетей – не менее 5 м).
Грубое
3
Недопущение транзитного пересечения тепловыми сетями любого диаметра зданий детских и лечебно-профилактических учреждений.
Грубое
4
Соблюдение расстояния по горизонтали на свету от строительных конструкций тепловых сетей или оболочки изоляции трубопроводов при бесканальной прокладке до сооружений и инженерных сетей.
Грубое
5
Соблюдение расстояния по горизонтали на свету от подземных водяных тепловых сетей открытых систем теплоснабжения и сетей горячего водоснабжения до источников возможного загрязнения.
Грубое
6
Соблюдение расстояния по вертикали на свету от строительных конструкций тепловых сетей или оболочки изоляции трубопроводов при бесканальной прокладке.
Грубое
7
Недопущение производства строительных, монтажных, земляных, погрузочно-разгрузочных работ, поисковых работ, связанных с устройством скважин и шурфов, обустройство площадок, стоянок автомобильного транспорта, размещение рынков, строений, сооружений, складирование материалов, сооружение ограждений и заборов, сброс и слив едких коррозионных веществ и горюче-смазочных материаловв в пределах охранных зон тепловых сетей без согласования с организацией, в ведении которой находятся эти сети.
Грубое
8
Наличие согласования с организацией, в ведении которой находятся тепловые сети (не позднее, чем за 12 (двенадцать) календарных дня до начала выполнения работ), условий и порядка проведения работ вблизи охранных зон тепловых сетей, обеспечивающих сохранность тепловых сетей, и принятия необходимых мер за счет собственных средств в случае их повреждения.
Значительное
9
Соблюдение требования о немедленном прекращении работ, при обнаружении тепловых сетей, не указанных в документах на производство земляных работ и принятии мер к обеспечению сохранности трубопроводов и сообщении об этом организации, эксплуатирующей тепловые сети и/или в местные исполнительные органы.
Значительное
10
Наличие согласования при выполнении работ, вызываюших необходимость переустройства тепловых сетей или защиты их от повреждений, с организациями, в ведении которых находятся тепловые сети.
Значительное
11
Соблюдение требования по сохранению подходов и проездов к тепловым сетям при сооружении коллекторно-дренажных каналов, заборов, сооружений и производстве иных работ.
Грубое
12
Соблюдение требований об исключении попадания поверхностных вод на теплопроводы при планировке поверхности земли на трассе тепловых сетей.
Грубое
13
Соблюдение требований о покрытии теплопроводов, арматур и компенсаторов тепловой изоляцией.
Грубое
14
Недопущение применения трубопроводов и металлоконструкций тепловых сетей без защитных покрытий от наружной коррозии.
Грубое
15
Недопущение спуска воды непосредственно в камеры тепловых сетей или на поверхность земли.
Грубое
16
Соблюдение требований о спуске воды из трубопроводов при подземной прокладке в сбросные колодцы, установленные рядом с основной камерой, с последующим отводом воды самотеком или передвижными насосами в системы канализации.
Грубое
17
Наличие согласования мероприятий по отводу воды из сборных колодцев непосредственно в естественные водоемы и на рельеф местности.
Значительное
18
Соблюдение требования по предусмотрению надежной гидроизоляции тепловых сетей и их конструкций при пересечении тепловых сетей арычными системами.
Грубое
19
Соблюдение требования по располжению футляров на трубопроводах водопровода, канализации и газа на длину 2 м по обе стороны от пересечения (на свету) при пересечении тепловыми сетями действующих сетей водопровода, канализации, расположенных над трубопроводами тепловых сетей, а также при пересечении газопроводов.
Грубое
20
Наличие защитного покрытия от коррозии на футлярах.
Грубое
21
Соблюдение требований направленных на обеспечение сохранности тепловых сетей и предотвращение несчастных случаев, установленных организацией, в ведении которой находятся тепловые сети.
Грубое
22
Соблюдение разницы в отметках заложения с учетом естественного откоса грунта или принятие мер по укреплению фундаментов для тепловых сетей, прокладываемых ниже основания фундаментов опор зданий, сооружений.
Грубое
23
Обеспечение мероприятий по защите инженерных сетей от обрушения на время ремонта и строительства тепловых сетей в стесненных условиях прокладки и невозможности увеличения расстояния.
Грубое
24
Соблюдение требования по расстоянию не менее 15 м от павильонов тепловых сетей для размещения запорной и регулирующей арматуры (при отсутствии в них насосов) до жилых зданий.
Грубое
25

Елді мекендерден тыс жерлерде кернеуі 1-ден 500 кВ-қа дейін электр берудің әуе желілері бар жерүсті жылу желілерін қатар төсеу кезінде шеткі сым қашықтығының тіреу биіктігінен кем болмауы талабын сақтау.
Өрескел
26
Қолда бар техникалық мүмкіндік кезінде қосалқы тұтынушының жылумен жабдықтау жүйесіне қосылуына кедергі келтірмеу жөніндегі талаптарды сақтау.
Өрескел
27
Тұтынушының тұтынатын жылу энергиясының мөлшерін немесе жылу тасымалдағыштың параметрлерін өзгертуді талап ететін жылу тұтыну қондырғыларын реконструкциялау немесе кеңейту кезінде оны энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға беру үшін енгізілетін өзгерістерді ескере отырып, оларды қосуға техникалық шарттар алғанға дейін жылумен жабдықтау жобасын әзірлеу туралы талапты сақтау.
Өрескел
28
Объект иесі өзгерген жағдайда меншік құқығы жазбаша нысанда тіркелген кезден бастап он жұмыс күні ішінде энергия беруші (энергия өндіруші) және энергиямен жабдықтаушы ұйымға меншік иесінің ауысуы туралы хабарлау талабын сақтау.
Өрескел
29
Тұтынушылардың энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның жылу желісіне қосылғанға дейін мынадай іс-қимылдарды жүзеге асыруы:

Соблюдение требования по расстоянию от крайнего провода следует принимать не менее высоты опоры при параллельной прокладке надземных тепловых сетей с воздушной линией электропередачи напряжением свыше 1 до 500 кВ вне населенных пунктов.
Грубое
26
Соблюдение требования по не препятствованию подключения субпотребителя к системе теплоснабжения при имеющейся технической возможности.
Грубое
27
Наличие проекта теплоснабжения, с учетом вносимых изменений для предоставления его в энергопередающую (энергопроизводящую) организацию на оформление новых технических условий при реконструкции или расширении теплопотребляющих установок потребителя, требующих изменения количества потребляемой тепловой энергии или параметров теплоносителя, до получения технических условий на их присоединение.
Грубое
28
Наличие уведомления о смене владельца объекта от нового собственника в энергопередающую (энергопроизводящую) и энергоснабжающую организацию
в течение десяти рабочих дней с момента регистрации права собственности в письменной форме.
Грубое
29
Осуществление потребителями следующих действий до присоединения к тепловой сети энергопередающей (энергопроизводящей) организации:

1) жылу торабын салып, есепке алу аспаптары мен жылумен жабдықтаудың ішкі жүйесін монтаждаған соң кейіннен актілерді ресімдей отырып, қайта жөнделген жабдықты жуу және нығыздау жөніндегі орындалған жұмыстарды қабылдау үшін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның өкілін шақырады;
2) энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның өкілдерімен бірге теңгерімдік тиесілілік және пайдалану жауапкершілігі шекараларын бөлу актісін ресімдейді;
3) паспортты ресімдейді және дроссель құрылғыларының (саптамалар, шайбалар) өлшемдерін алады. Дроссель құрылғыларын дайындау нормативтік-техникалық құжаттамаға және алынған есептеулерге сәйкес жүргізіледі. Дроссель құрылғыларын орнату кезінде пломбалау үшін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымның өкілін шақырады;
4) алдағы жылыту маусымына жылу тұтыну қондырғылары мен жылу желілерінің техникалық әзірлігі актісін алу үшін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымға жуу, сығымдау және баптау актілерін ұсынады.
Елеулі
30
Тиісті персоналдың және жылу тұтыну қондырғыларының сенімді және қауіпсіз жұмысына жауапты адамның не жылу тұтыну жүйелері мен жылу тұтыну қондырғыларын пайдалануға рұқсат берілген персоналы бар мамандандырылған ұйыммен жасасқан қызмет көрсету шартының болуы
Өрескел
31
Тұтынушылардың жылу тұтыну қондырғыларын энергиямен жабдықтаушы ұйыммен жылу энергиясын есептеу үшін қажетті коммерциялық есепке алу аспаптарымен қамтамасыз ету.
Өрескел
32
Тұтынушы коммерциялық есепке алу аспаптарының ақауын анықтаған кезде энергиямен жабдықтаушы ұйымға дереу хабарлау туралы талапты сақтау.
Елеулі
33
Сенімді жылумен жабдықтауды қамтамасыз ету мақсатында тұтынушының мынадай шараларды сақтауы:
1) тұтынылған жылу энергиясы үшін уақтылы ақы төлеу;
2) жылу энергиясын есепке алу торабына дейін орналасқан шүмектерді, арматураларды, бақылау-өлшеу аспаптарын пломбалауды жүргізу үшін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйымдардың өкілдерін кіргізу және орнатылған пломбалардың сақталуын қамтамасыз ету, ал оларды алып тастауды энергиямен жабдықтаушы ұйымға хабарлай отырып жүргізіледі;
3) жергілікті атқарушы органдардың, энергия беруші (немесе энергия өндіруші) және (немесе) энергиямен жабдықтаушы ұйымдардың жұмыскерлерін жылу желілерінің, жылу тұтынатын қондырғылар мен коммерциялық есепке алу аспаптарының техникалық жай-күйін тексеру үшін кіргізу.
Елеулі
34
Сенімді жылумен жабдықтауды қамтамасыз ету мақсатында тұтынушының мынадай шараларды сақтауы:
1) берілген жылу тұтыну режимдерін сақтау;
2) әрбір жылыту маусымының алдында жылу тұтыну қондырғыларын қабылдау-тапсыру сынақтарын (техникалық дайындық актісінде көзделген, техникалық) және баптауды жүргізу.
Өрескел
35
Тұтынушының уәкілетті тұлғасының (кондоминиум объектісін басқару органы, мүлік иелерінің бірлестігі, қарапайым серіктестік) үйге ортақ (үйішілік) жылыту және ыстық сумен жабдықтау жүйесінің тиісті техникалық жай-күйі мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету, коммерциялық есепке алу аспаптарының (үйге ортақ) және үйге ортақ меншікті құрайтын басқа да жылу тұтыну қондырғыларының сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды сақтауы.
Өрескел
36
Мыналарға:

1) после строительства теплового узла, монтажа приборов учета и внутренней системы теплоснабжения вызывает представителя энергопередающей (энергопроизводящей) организации для приемки выполнения работ по промывке и опрессовке вновь смонтированного оборудования с последующим оформлением актов;
2) совместно с представителями энергопередающей (энергопроизводящей) организации оформляет акт раздела границ балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности;
3) оформляет паспорт и получает размеры дроссельных устройств (сопел, шайб). Изготовление дроссельных устройств проводится в соответствии с нормативно-технической документацией и полученными расчетами. При установке дроссельных устройств вызывает представителя энергопередающей (энергопроизводящей) организации для опломбировки;
4) представляет акты промывки, опрессовки и наладки в энергопередающую (энергопроизводящую) организацию для получения акта технической готовности теплопотребляющих установок и тепловых сетей к предстоящему отопительному сезону.
Значительное
30
Наличие соответствующего персонала и лица, ответственного за надежную и безопасную работу теплопотребляющих установок, либо договора на обслуживание со специализированной организацией, имеющей персонал с допуском на эксплуатацию систем теплопотребления и теплопотребляющих установок.
Грубое
31
Обеспечение теплопотребляющих установок потребителей необходимыми приборами коммерческого учета для расчетов за тепловую энергию с энергоснабжающей организацией.
Грубое
32
Соблюдение требования о незамедлительном извещении энергоснабжающей организации при обнаружении потребителем неисправности приборов коммерческого учета.
Значительное
33
Соблюдение потребителем мер в целях обеспечения надежного теплоснабжения:
1) своевременно оплачивать за потребленную тепловую энергию;
2) допускать представителей энергопередающей (энергопроизводящей) организаций для проведения пломбирования спускных кранов, арматуры, контрольно-измерительных приборов, расположенных до узла учета тепловой энергии, и обеспечивает сохранность установленных пломб, а их снятие производит с уведомлением энергоснабжающей организации;
3) допускать работников местных исполнительных органов, энергопередающей (или энергопроизводящей) и (или) энергоснабжающей организаций для осмотра технического состояния тепловых сетей, теплопотребляющих установок и приборов коммерческого учета.
Значительное
34
Соблюдение потребителем мер в целях обеспечения надежного теплоснабжения:
1) соблюдать заданные режимы теплопотребления;
2) перед каждым отопительным сезоном проводить приемо-сдаточные (технические, предусмотренные актом технической готовности) испытания и наладку теплопотребляющих установок.
Грубое
35
Соблюдение мер Уполномоченным лицом потребителя (орган управления объектом кондоминиума, обединение собственников имущества, простое товарищество) по надлежащему техническому состоянию и обеспечиванию безопасности общедомовой (внутридомовой) системы отопления и горячего водоснабжения, обеспечиванию сохранности (общедомовых) приборов коммерческого учета и других теплопотребляющих установок, составляющих общедомовую собственность.
Грубое
36
Соблюдение требований о недопущении:

1) тұтынушы желілеріне қосылған ұйымның және сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын тиісті жергілікті атқарушы органдардың құрылымдық бөлімшесінің келісімінсіз пәтерішілік желілерді, инженерлік жабдықтар мен құрылғыны қайта жабдықтауға;
2) жылыту аспаптарының қосымша секцияларын, бекіту және реттеу арматурасын және айналым сорғыларын орнатуға және/немесе бөлшектеуге;
3) жылумен жабдықтау жүйесінің тұрақты жұмысын қамтамасыз ету мақсатында жылыту жүйелерінде жылу тасымалдағышты тікелей мақсатына сай (жылыту жүйесі мен аспаптарынан суды ағызу) пайдаланбауға жол бермеу туралы талаптарды сақтау.
Өрескел
Жылу энергетикасы
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
4-қосымша
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын сараптама ұйымдарына қатысты жылу энергетикасы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
1
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын 1-санатты сараптамалық ұйымдардың штатында кемінде бес сарапшы (электр-және жылу энергетиктері), мамандығы бойынша электр энергетигі немесе жылу энергетигінің жоғары инженерлік-техникалық білімі және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі немесе электр энергетигінің немесе жылу энергетигінің орта техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білімі және мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі, сондай-ақ электр қауіпсіздігі бойынша рұқсаттама тобының (IV және одан жоғары топтар) бар болуы.
Елеулі
2
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын 1-санатты сараптамалық ұйымдардың энергетикалық сараптама жүргізу саласында кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуы.
Елеулі
3
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын 2-санатты сараптамалық ұйымдардың штатында кемінде үш сарапшы (электр- және жылу энергетиктері), мамандығы бойынша электр энергетигі немесе жылу энергетигінің жоғары инженерлік-техникалық білімі және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі немесе электр энергетигінің немесе жылу энергетигінің орта техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білімі және мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі, сондай-ақ электр қауіпсіздігі бойынша рұқсаттама тобының (IV және одан жоғары топтар) бар болуы.
Елеулі
4
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын 2-санатты сараптамалық ұйымдардың энергетикалық сараптама жүргізу саласында кемінде екі жыл жұмыс тәжірибесінің болуы.
Елеулі
5
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын 3-санатты сараптамалық ұйымдардың штатында кемінде екі сарапшысы (электр- және жылу энергетиктері), мамандығы бойынша электр энергетигі немесе жылу энергетигінің жоғары инженерлік-техникалық білімі және мамандығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс өтілі немесе электр энергетигінің немесе жылу энергетигінің орта техникалық және кәсіптік (орта арнайы, орта кәсіптік) білімі және мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі, сондай-ақ электр қауіпсіздігі бойынша рұқсаттама тобының (IV және одан жоғары топтар) бар болуы.
Елеулі
6
Энергетикалық сараптаманы жүзеге асыратын барлық санаттағы сарапшы ұйымдарда меншік құқығында немесе өзге заңды негізде мынадай өлшем құралдарының болуы

1) переоборудовать внутриквартирные сети, инженерное оборудование и устройство без согласования с организацией, к сетям которой подключен потребитель, и структурным подразделением соответствующих местных исполнительных органов, осуществляющих функции в сфере архитектуры и градостроительства;
2) устанавливать и/или демонтировать дополнительные секции приборов отопления, запорную и регулирующую арматуру и циркуляционные насосы;
3) использовать теплоноситель в системах отопления не по прямому назначению (слив воды из системы и приборов отопления) в целях обеспечения устойчивой работы системы теплоснабжения.
Грубое
Приложение 4
к Критериям оценки
степени риска в области
теплоэнергетики
Степень нарушений требований в области теплоэнергетики в отношении экспертных организаций, осуществляющих энергетическую экспертизу
Критерии
Степень нарушения
1
Наличие в штате экспертной организации 1-категории, осуществляющей энергетическую экспертизу не менее пяти экспертов (электро- и теплоэнергетика), имеющих высшее инженерно-техническое образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее трех лет, или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее пяти лет, а также группы по электробезопасности (IV и выше группы).
Значительное
2
Наличие у экспертной организации 1-категории, осуществляющей энергетическую экспертизу, опыта работы в области проведения энергетической экспертизы не менее трех лет.
Значительное
3
Наличие в штате экспертной организации 2-категории, осуществляющей энергетическую экспертизу, не менее трех экспертов (электро- и теплоэнергетика), имеющих высшее инженерно-техническое образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее трех лет, или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее пяти лет, а также группы по электробезопасности (IV и выше группы).
Значительное
4
Наличие у экспертной организации 2-категории, осуществляющей энергетическую экспертизу, опыта работы в области проведения энергетической экспертизы не менее двух лет.
Значительное
5
Наличие в штате экспертной организации 3-категории, осуществляющей энергетическую экспертизу, не менее двух экспертов (электро- и теплоэнергетика), имеющее высшее инженерно-техническое образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее трех лет, или среднее техническое и профессиональное (среднее специальное, среднее профессиональное) образование электроэнергетика или теплоэнергетика и стаж работы по специальности не менее пяти лет, а также группы по электробезопасности (IV и выше группы).
Значительное
6
Наличие у экспертных организаций всех категорий, осуществляющих энергетическую экспертизу, следующих средств измерений на праве собственности или ином законном основании:

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 22.01.2025 № 33-н/қ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 22.01.2025 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
___________________________________________________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) барып тексеруді/профилактикалық бақылауды
тағайындау туралы акт ____________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _________________________
__________________________________________________________________
(Бақылау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-
сәйкестендіру нөмірі)
Орналасқан жерінің мекенжайы _________________________________
__________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Энергия беруші ұйым есепті айдан кейінгі айдың жетінші күніне дейін жіберген технологиялық бұзушылықтар туралы жиынтық есептілікте туындаған технологиялық бұзушылықтар туралы ақпараттың болуы.
2
Технологиялық бұзушылық туындаған сәттен бастап 1 (бір) сағат ішінде Қазақстан Республикасының Бірыңғай электр энергетикалық жүйесінде орын алған технологиялық бұзушылықтар мен жазатайым оқиғалар туралы жедел хабар алмасу жөніндегі мобильді бағдарламалар арқылы қайталай отырып, телефонмен арқылы жедел хабарламаның болуы.
3
Энергия беруші ұйымда технологиялық бұзушылық туындаған сәттен бастап 12 (он екі) сағаттан кешіктірілмейтін мерзімде облыстар мен Астана, Алматы, Шымкент қалалары бойынша мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі органның тиісті аумақтық департаментіне және жергілікті атқарушы органға және жүйелік операторға жазбаша хабарламасының болуы.
4
Энергия беруші ұйым берген технологиялық бұзушылық және жазатайым оқиға туралы жедел және жазбаша хабарламада мынадай мәліметтердің болуы:
1) энергетикалық кәсіпорынның атауы, технологиялық бұзушылықтың, жазатайым оқиғаның туындаған күні мен уақыты;
2) технологиялық бұзушылықтың, жазатайым оқиғаның болжамды себептері;
3) пайдаланылған қорғаулар, автоматика және бұғаттау тізбесі;
4) істен шыққан және жұмыста қалған жабдықтардың тізбесі;

Сноска. Приложение 3 - в редакции совместного приказа и.о. Министра энергетики РК от 22.01.2025 № 33-н/қ и Заместитель Премьер-Министра – Министра национальной экономики РК от 22.01.2025 № 4 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля __________________________________________ (№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля
Адрес места нахождения _____________________________________________
___________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие информации о возникших технологических нарушениях в сводной отчетности о технологических нарушениях, направленной энергопередающей организацией до седьмого числа месяца, следующего за отчетным.
2
Наличие оперативного сообщения представленной энергопередающей организацией по телефону в течение 1 (одного) часа с момента возникновения технологического нарушения с дублированием посредством мобильных программ по обмену мгновенными сообщениями.
3
Наличие письменного сообщения энергопередающей организацией в срок не позднее 12 (двенадцати) часов с момента возникновения технологического нарушения в соответствующий территориальный департамент органа по государственному энергетическому надзору и контролю по областям и городам Астана, Алматы, Шымкент и местный исполнительный орган и системному оператору.
4
Наличие следующих сведений в предоставленном энергопередающей организацией оперативном и письменном сообщении о произошедшем технологическом нарушении и несчастном случае:
1) наименование энергетического предприятия, дата и время возникновения технологического нарушения, несчастного случая;
2) предполагаемые причины технологического нарушения, несчастного случая;
3) перечень отработавших защит, автоматики и блокировок;
4) перечень вышедшего из строя оборудования и оставшегося в работе;

Құрылыс-монтаж ұйымынан (мердігерден) немесе тұтынушыдан қайта өтініш алған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде сыртқы қосылуды қарап-тексеруді орындау қайта қарап-тексеруден кейін ескертулерді жоймағаны туралы жазбаша нысандағы хабарлама келесі қарап-тексеру 1 (бір) ай өткен соң жүргізілетін болатындығы жөніндегі талаптарды сақтау.
Лауазымды тұлға (-лар)
_________ ______________ __________________________________________
лауазымы       қолы             тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
_________ ______________ __________________________________________
лауазымы       қолы             тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы
_________ ______________ __________________________________________
лауазымы       қолы             тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2019 жылғы 26 тамыздағы
№ 290 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 27 тамыздағы
№ 78 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға қатысты электр энергетикасы саласындағы тексеру парағы
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 30.12.2022 № 449 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.12.2022 № 140 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексеруді/ профилактикалық бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
__________________________________________________________________
_______________________________
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып, тексерулер / профилактикалық
бақылау мен қадағалауды тағайындау туралы акт _______________________
(№, күні)
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы
__________________________________________________________________
(Бақылау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Орналасқан жерінің мекенжайы
__________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1
Энергия беруші ұйымдармен электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерге арналған шарттың болуы.
2
Электр энергиясын сатып алу-сату шарттары мен мәмілелер негізінде электр энергиясының көтерме сауда нарығында тұтынушыларды электрмен жабдықтауды жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтау.
3
Энергиямен жабдықтаушы ұйымның электр энергиясын сатудың бөлшек сауда нарығында тұтынушыларды электрмен жабдықтауды жүзеге асыру жөніндегі талаптарды сақтауы электрмен жабдықтауға арналған шарт бойынша жүзеге асырылады. Бұл ретте энергиямен жабдықтаушы ұйым энергия беруші ұйымдармен электр энергиясын беру жөніндегі қызметтерге шарт жасасады.
4
Электрмен жабдықтау объектілері кондоминиум құрамында емес тұтынушылармен электрмен жабдықтау шартын жасасу үшін энергия беруші (энергия өндіруші) ұйым энергиямен жабдықтаушы ұйымға ұсынатын құжаттардың мынадай тізбесінің болуы:

Соблюдение требований по выполнению осмотра внешнего подключения в течение 1 (одного) рабочего дня со дня получения повторного заявления от строительно-монтажной организации (подрядчика) или потребителя и уведомлению в письменной форме, о том, что не устранение замечаний после повторного осмотра, следующий осмотр будет производиться по истечению 1 (одного) месяца.
Должностное (ые) лицо (а) __________ ______________ ______________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________ ______________ ______________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля __________ ______________ _________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 4
к совместному приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 26 августа 2019 года № 290
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 августа 2019 года № 78
Проверочный лист в области электроэнергетики в отношении энергоснабжающих организаций
Сноска. Приложение 4 - в редакции совместного приказа Министра энергетики РК от 30.12.2022 № 449 и Министра национальной экономики РК от 30.12.2022 № 140 (вводится в действие с 01.01.2023).
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля _______________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля ____________________________________
__________________________________________________________________________
Адрес места нахождения ____________________________________________________
__________________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Наличие договора на услуги по передаче электрической энергии с энергопередающими организациями.
2
Соблюдение требования по осуществлению электроснабжения потребителей на оптовом рынке электрической энергии на основании договоров купли-продажи электрической энергии и сделок.
3
Соблюдение требования по осуществлению электроснабжения потребителей на розничном рынке продажи электрической энергии энергоснабжающей организацией осуществляется по договору на электроснабжение. При этом энергоснабжающая организация заключает договор на услуги по передаче электрической энергии с энергопередающими организациями.
4
Наличие следующего перечня документов предоставляемых в энергоснабжающую организацию энергопередающей (энергопроизводящей) организацией, необходимых для заключения договора электроснабжения с потребителями, объекты электроснабжения которых находятся не в составе кондоминиумов:

1) ток қармауыштары;
2) мегаомметр;
3) микроомметр;
4) электр энергиясы сапасының талдағышы;
5)жерге тұйықтауыш құрылғылардың кедергісін өлшеу аспабы;
6) жоғары кернеумен сынау аспабы;
7) "ноль-фазасы" тізбегінің бір фазалы қысқа тұйық талутогын өлшеуаспабы;
8) жылукөргіш;
9) ультрадыбысты сұйықшығынын өлшеуіш;
10) түйіспесіз (инфрақызыл) термометр;
11) түйіспелі термометр;
12) газталдағыш.
7
Сараптамалық ұйымның энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар мен электр және жылу энергиясын тұтынушылардың 1-санатты энергетикалық сараптамасын жүргізуі.
8
Сараптамалық ұйымның электр қондырғыларының қуаты 500 киловольтамперге дейін және (немесе) жылу қондырғыларының 1 Гигакалорий/сағ дейін қосылған электр және жылу энергиясын тұтынушылардың 2-санатты энергетикалық сараптамасын жүргізуі.
9
Сараптамалық ұйымның электр қондырғыларының қуаты 100 киловольтамперге дейін және (немесе) жылу қондырғыларының 1 Гигакалорий/сағ дейін қосылған электр және жылу энергиясын тұтынушылардың 3-санатты энергетикалық сараптамасын жүргізуі.
10
Жүргізілген энергетикалық сараптама нәтижелері бойынша жасалған, онда сараптама жүргізу мәні бойынша сарапшылардың дәлелді, негізделген және толық қорытындылары көрсетілген, сондай-ақ сараптама ұйымының басшысы бекіткен және мөрімен расталған сараптамалық қорытындының болуы.
11
Кіріспе, айқындаушы және қорытынды бөліктерден тұратын энергетикалық сараптама қорытындысының мәтінінің болуы:
1) энергетикалық сараптама қорытындысының кіріспе бөлігінде құжаттың жасалған орны мен күні, сарапталатын ұйымның толық атауы, оның басшысының лауазымы, тегі және аты-жөні, энергетикалық сараптама жүргізудің атауы мен уақыты, сондай-ақ энергетикалық объектінің тексерілетін жабдықтарының тізбесі туралы мәліметтердің мазмұны;
2) энергетикалық сараптама қорытындысының айқындаушы бөлігінде тексерілетін жабдық пен энергетикалық объектінің нақты жай-күйін, сараптама ұйымы анықтаған және сараптама жұмыстары кезеңінде жойылған бұзушылықтар мен кемшіліктер туралы ақпаратты көрсету;
3) қорытынды бөлігінде нормативтік құқықтық актінің нақты тармағына сілтеме жасай отырып, электр энергетикасы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына анықталған сәйкессіздікті жою жөніндегі іс-шараларды баяндау.
12
Мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органға берілген энергетикалық сараптама жүргізуге қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаның болуы.
13
Берілген сараптамалық қорытындының сараптамалық жұмыстар кезеңінде зерттелетін жабдықтың және энергетикалық объектінің нақты жай-күйіне сәйкес келмеуі.
Лауазымды тұлға (-лар)
_________ ______________ __________________________________________
лауазымы       қолы             тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
_________ ______________ __________________________________________
лауазымы       қолы             тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы
_________ ______________ __________________________________________
лауазымы       қолы             тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2019 жылғы 26 тамыздағы
№ 290 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2019 жылғы 27 тамыздағы
№ 78 бірлескен бұйрығына
8-қосымша
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1."Электр энергетикасы саласындағы тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 19 қыркүйектегі № 421 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 5 желтоқсандағы № 497 бірлескен бұйрығының (Нормативтiк құқықтық актілердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 14532 болып тіркелген, 2016 жылғы 28 желтоқсанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған).
2."Электр энергетикасы саласындағы тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 19 қыркүйектегі № 421 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 5 желтоқсандағы № 497 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 қарашадағы № 406 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 14 желтоқсандағы № 415 бірлескен бұйрығының (Нормативтiк құқықтық актілердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 16176 болып тіркелген, 2018 жылғы 17 қаңтарда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне жарияланған);
3."Электр энергетикасы саласындағы тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 19 қыркүйектегі № 421 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 5 желтоқсандағы № 497 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 30 қазандағы № 427 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 41 бірлескен бұйрығының (Нормативтiк құқықтық актілердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 17777 болып тіркелген, 2018 жылғы 4 желтоқсанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

1) токовые клещи;
2) мегаомметр;
3) микроомметр;
4) анализатор качества электрической энергии;
5) прибор измерения сопротивления заземляющих устройств;
6) прибор испытания повышенным напряжением;
7) прибор измерения тока однофазного короткого замыкания цепи "фаза-ноль";
8) тепловизор;
9) ультразвуковой расходомер жидкости;
10) бесконтактный (инфракрасный) термометр;
11) контактный термометр;
12) газоанализатор.
7
Проведение экспертной организацией 1-категории энергетической экспертизы энергопроизводящих, энергопередающих организаций и потребителей электрической и тепловой энергии.
8
Проведение экспертной организацией 2-категории энергетической экспертизы потребителей электрической и тепловой энергии с присоединенной мощностью электрических установок до 500 килоВольтАмпер и (или) тепловых установок до 1 гигакалорий/час.
9
Проведение экспертной организацией 3-категории энергетической экспертизы потребителей электрической и тепловой энергии с присоединенной мощностью электрических установок до 100 килоВольтАмпер и (или) тепловых установок до 1 гигакалорий/час.
10
Наличие экспертного заключения, составленного по результатам проведенной энергетической экспертизы, в котором отражены мотивированные, обоснованные и полные выводы экспертов по предмету проведения экспертизы, а также утвержденного руководителем и заверенного печатью экспертной организации.
11
Наличие текста заключения энергетической экспертизы, состоящего из вступительной, констатирующей и заключительной частей, с содержанием следующих сведений:
1) во вступительной части заключения энергетической экспертизы содержание сведений о месте и дате составления документа, полного наименования экспертируемой организации, должности, фамилии и инициала ее руководителя, наименование и время проведения энергетической экспертизы, а также перечень обследуемого оборудования энергетического объекта;
2) в констатирующей части заключения энергетической экспертизы отражение фактического состояния обследуемого оборудования и энергетического объекта, информации о нарушениях и недостатках, выявленных экспертной организацией и устраненных в период экспертных работ;
3) в заключительной части изложение мероприятий по устранению выявленных несоответствии требованиям нормативных правовых актов в сфере электроэнергетики со ссылкой на конкретный пункт нормативно правового акта.
12
Наличие уведомления о начале или прекращении деятельности на проведение энергетической экспертизы предоставленного в государственный орган по государственному энергетическому надзору и контролю.
13
Соответствие выданного экспертного заключения фактическому состоянию обследуемого оборудования и энергетического объекта в период экспертных работ.
Должностное (ые) лицо (а) __________ ______________ _____________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
__________ ______________ _____________________________________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля __________ ______________ _________________
должность подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 8
к совместному приказу
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 26 августа 2019 года № 290
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 27 августа 2019 года № 78
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан
1. Совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 19 сентября 2016 года № 421 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2016 года № 497 "Об утверждении проверочных листов в области электроэнергетики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14532, опубликован 28 декабря 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
2. Совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 ноября 2017 года № 406 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 14 декабря 2017 года № 415 "О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 19 сентября 2016 года № 421 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2016 года № 497 "Об утверждении проверочных листов в области электроэнергетики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16176, опубликован 17января 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 30 октября 2018 года № 427 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 41 "О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 5 декабря 2016 года № 497 и Министра энергетики Республики Казахстан от 19 сентября 2016 года № 421 "Об утверждении проверочных листов в области электроэнергетики" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17777, опубликован 4 декабря 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).