"Шарап материалын, сыраны және сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау маркаларымен және темекі бұйымдарын акциздік маркалармен таңбалау (қайта таңбалау) қағидаларын, сондай-ақ акциздік және есепке алу-бақылау маркаларының нысанын, мазмұнын және қорғау элементтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 143 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 30 мамырдағы № 510 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 5 маусымда № 18793 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 7 қарашадағы № 682 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 07.11.2025 № 682 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Шарап материалын, сыраны және сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау маркаларымен және темекі бұйымдарын акциздік маркалармен таңбалау (қайта таңбалау) қағидаларын, сондай-ақ акциздік және есепке алу-бақылау маркаларының нысанын, мазмұнын және қорғау элементтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 8 ақпандағы № 143 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16444 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 12 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
осы бұйрықпен бекітілген Шарап материалын, сыраны және сыра сусынын қоспағанда, алкоголь өнімін есепке алу-бақылау маркаларымен және темекі бұйымдарын акциздік маркалармен таңбалау (қайта таңбалау) қағидаларында:
21 және 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Ескі үлгідегі есепке алу-бақылау маркалардың іс жүзінде есептен шығарылғаны және жойылғаны туралы осы Қағидаға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жойылған есепке алу-бақылау маркаларының сериясы, нөмірлерінің диапазоны, түрі мен саны, ескі үлгідегі есепке алу-бақылау маркаларын есептен шығару және жою туралы актісі (бұдан әрі – акт) екі данада жасалады. Актінің әрбір данасына комиссия мүшелері мен субъектінің уәкілетті өкілі қол қояды, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органының мөрімен куәландырылады.
Актінің бір данасы мемлекеттік кірістер органында қалады, актінің екінші данасы субъектіге беріледі.
22. Ескі үлгідегі акциздік маркалардың іс жүзінде есептен шығарылғаны және жойылғаны туралы осы Қағидаға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ескі үлгідегі акциздік маркалардың түрі мен саны көрсетілетін ескі үлгідегі акциздік маркаларды есептен шығару және жою туралы актісі (бұдан әрі – акт) екі данада жасалады. Актінің әрбір данасына комиссия мүшелері мен субъектінің уәкілетті өкілі қол қояды, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органының мөрімен куәландырылады.
Актінің бір данасы мемлекеттік кірістер органында қалады, актінің екінші данасы субъектіге беріледі.";

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 143 "Об утверждении Правил маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением виноматериала, пива и пивного напитка, учетно-контрольными марками и табачных изделий акцизными марками, а также форм, содержания и элементов защиты акцизных и учетно-контрольных марок"
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2019 года № 510. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июня 2019 года № 18793. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 7 ноября 2025 года № 682.
Сноска. Приказ утратил силу приказом Министра финансов РК от 07.11.2025 № 682 (вводится в действие с 01.01.2026).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 8 февраля 2018 года № 143 "Об утверждении Правил маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением виноматериала, пива и пивного напитка, учетно-контрольными марками и табачных изделий акцизными марками, а также форм, содержания и элементов защиты акцизных и учетно-контрольных марок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16444, опубликован 12 марта 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Правилах маркировки (перемаркировки) алкогольной продукции, за исключением виноматериала, пива и пивного напитка, учетно-контрольными марками и табачных изделий акцизными марками, утвержденных указанным приказом:
пункты 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"21. О фактическом списании и уничтожении учетно-контрольных марок старого образца составляется акт о списании и уничтожении учетно-контрольных марок старого образца (далее – акт) по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в двух экземплярах, в котором указываются серии, диапазоны номеров, вид и количество уничтоженных учетно-контрольных марок старого образца. Каждый экземпляр акта подписывается членами комиссии и уполномоченным представителем субъекта и заверяется печатью органа государственных доходов.
Один экземпляр акта остается в органе государственных доходов, второй экземпляр акта передается субъекту.
22. О фактическом списании и уничтожении акцизных марок старого образца составляется акт о списании и уничтожении акцизных марок старого образца (далее – акт) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам в двух экземплярах, в котором указываются вид и количество акцизных марок старого образца. Каждый экземпляр акта подписывается членами комиссии и уполномоченным представителем субъекта и заверяется печатью органа государственных доходов.
Один экземпляр акта остается в органе государственных доходов, второй экземпляр акта передается субъекту.";

1 және 2-қосымшалар осы бұйрықтың 1 және 2-қосымшаларына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау үшін және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2019 жылғы 30 мамырдағы
№ 510 бұйрығына
1-қосымша
Шарап материалын, сыра мен
сыра сусынын қоспағанда,
алкоголь өнімін есепке алу-
бақылау маркаларымен және
темекі бұйымдарын акциздік
маркалармен таңбалау (қайта
таңбалау) қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ескі үлгідегі есепке алу-бақылау маркаларын есептен шығару және жою туралы
акті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 20 жылғы "__" № бұйрығына сәйкес біз,
мынадай құрамдағы комиссия:
_______________________________________________________________
саны:
__________________________________________ данадағы ескі үлгідегі есепке алу – бақылау маркаларын, оның ішінде:
______________________________________________________________
(сериясы және нөмірінің диапазондары, саны жазумен)
данада есептен шығаруды және жоюды жүргіздік.
Комиссия төрағасы:
1) _____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы, қолы)
Комиссия мүшелері:
2) _____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы, қолы)

приложения 1 и 2 изложить в новой редакции согласно приложений 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан – Министр финансов
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Первого Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 мая 2019 года № 510
Приложение 1
к Правилам маркировки
(перемаркировки) алкогольной
продукции, за исключением
виноматериала, пива и пивного
напитка, учетно-контрольными
марками и табачных изделий
акцизными марками
Форма
Акт
о списании и уничтожении учетно-контрольных марок старого образца
В соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от " " 20 года
№ нами, комиссией в составе:
________________________________________________________________
произведено списание и уничтожение учетно-контрольных марок старого
образца в количестве:
___________________________________________________________ штук
в том числе:
___________________________________________________________ штук
(серия и диапазоны номеров, количество прописью)
Председатель комиссии:
1) ______________________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии), должность, подпись)
Члены комиссии:
2) ______________________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии), должность, подпись)

3) _____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы, қолы)
Ұйымның өкілі: _________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы, қолы)
Мөр орны
(мемлекеттік кірістер органдары үшін)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің
2019 жылғы 30 мамырдағы
№ 510 бұйрығына
2-қосымша
Шарап материалын, сыра мен
сыра сусынын қоспағанда,
алкоголь өнімін есепке алу-
бақылау маркаларымен және
темекі бұйымдарын акциздік
маркалармен таңбалау (қайта
таңбалау) қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ескі үлгідегі акциздік маркаларды есептен шығару және жою туралы
акті
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 20 жылғы "__" _________ № бұйрығына
сәйкес біз, мынадай құрамдағы комиссия:
_______________________________________________________________
______________________________________________________________
саны:
__________________________________________ данадағы ескі үлгідегі акциздік маркаларын
есептен шығаруды және жоюды жүргіздік.
Комиссия төрағасы:
1) ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы, қолы)
Комиссия мүшелері:
2) ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы, қолы)
3) ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы, қолы)
Ұйымның өкілі:
______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы, қолы)
Мөр орны
(мемлекеттік кірістер органдары үшін)

3) ______________________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии), должность, подпись)
Представитель организации:_______________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии), должность, подпись)
Место печати
(для органов государственных доходов)
Приложение 2
к приказу Первого Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 мая 2019 года № 510
Приложение 2
к Правилам маркировки
(перемаркировки) алкогольной
продукции, за исключением
виноматериала, пива и пивного
напитка учетно-контрольными
марками и табачных изделий
акцизными марками
Форма
Акт
о списании и уничтожении акцизных марок старого образца
В соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от " " 20 года
№ нами, комиссией в составе:
__________________________________________________________________
произведено списание и уничтожение акцизных марок старого образца в количестве:
______________________________________________________________ шт.
Председатель комиссии:
1) _____________________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии), должность, подпись)
Члены комиссии:
2) _____________________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии), должность, подпись)
3) _____________________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии), должность, подпись)
Представитель организации:
_______________________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии), должность, подпись)
Место печати
(для органов государственных доходов)