"Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 30 мамырдағы № 517 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 31 мамырда № 18769 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 2 шiлдедегi № 339 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 02.07.2025 № 339 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 82-бабы 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесінде:
126, 127 және 128-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"126. Екінші деңгейдегі банктерде немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда мемлекеттік мекемелерге ағымдағы шотты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шоттар, бюджет ақшаларын есепке жатқызу және оларды шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеуге пайдалану үшін сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органға екінші деңгейдегі банкте валюталар түрлері бойынша ашылатын шетел валютасындағы шотты (бұдан әрі – іссапар шығыстарына арналған шот) ашу тәртібі заңнамада белгіленеді.
127. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшісі қолдаухатының негізінде осы Ережеге 45-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шоттар, бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шотын, іссапар шығыстарына арналған шотты ашуға үш данада рұқсат қалыптастырады, олардың екеуін республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшісіне ұсынады, ол өз кезегінде бір данасын мемлекеттік мекемеге, екіншісін - екінші деңгейдегі банкке немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымға береді.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания"
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 30 мая 2019 года № 517. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 мая 2019 года № 18769. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 2 июля 2025 года № 339.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 02.07.2025 № 339 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 8 статьи 82 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 4 декабря 2014 года № 540 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9934) следующие изменения и дополнения:
в Правилах исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденных указанным приказом:
пункты 126, 127 и 128 изложить в следующей редакции:
"126. Порядок открытия в банках второго уровня или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, государственным учреждениям текущего счета, специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счета в иностранной валюте, открываемого уполномоченному государственному органу, осуществляющему внешнеполитическую деятельность, по видам валют в банке второго уровня для зачисления бюджетных денег и их использования на возмещение расходов на служебные командировки в иностранные государства (далее – счет для командировочных расходов) устанавливается законодательством.
127. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета на основании ходатайства администратора республиканских бюджетных программ, формирует в трех экземплярах разрешения на открытие специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, возобновляемого счета бюджетного инвестиционного проекта, счета для командировочных расходов по форме согласно приложению 45 к настоящим Правилам, два из которых предоставляет администратору республиканских бюджетных программ, который, в свою очередь, один экземпляр передает государственному учреждению, другой - в банк второго уровня или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций.

128. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шоттарды ашуға рұқсат қарыздың немесе байланысты гранттың қолданылу мерзіміне беріледі.
Іссапар шығыстарына арналған шотты ашуға рұқсат осы Ереженің 136-тармағында көзделген жағдайларда оны кері қайтарып алғанға дейін беріледі.";
мынадай мазмұндағы 130-1-тармақпен толықтырылсын:
"130-1. Іссапар шығыстарына арналған шот бюджет қаражатын есепке жатқызу және оларды шет мемлекеттерге қызметтік іссапар шығыстарын өтеу үшін пайдалануға ғана арналған және шетел валютасында жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 132-1-тармақпен толықтырылсын:
"132-1. Іссапар шығыстарына арналған шоттан қаражатты пайдалану уәкілетті адамдарды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге іссапарға жіберу мақсатында "Шетелдік іссапарлар" бағдарламасы және "Сыртқы саяси қызметтерді үйлестіру жөніндегі қызметтер", "Мемлекеттік шекараны делимитациялау және демаркациялау" және "Шетелдегі дипломатиялық өкілдіктердің арнайы, инженерлік-техникалық және физикалық қорғалуын қамтамасыз ету" бағдарламаларының 162-ерекшелігі бойынша республикалық бюджетте көзделген қаражатты пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2013 жылғы 9 сәуірдегі № 08-1-1-1/114 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8438 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган екінші деңгейдегі банкте ашылған, іссапар шығыстарына арналған шоттан қаражатты пайдаланудың негізділігі мен заңдылығын қамтамасыз етеді.";
134-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"134. Сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шоты, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шот, бюджеттік инвестициялық жобаның жаңартылған шоты, іссапар шығыстарына арналған шот бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру және оларды жаңарту Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жүргізіледі. Екінші деңгейдегі банк немесе банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым үш күндік мерзімде шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға хабарлайды.";
136-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кері қайтару үшін себептерін көрсете отырып, тиісті бюджеттік бағдарламаның әкімшісі сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотын, сыртқы қарыздың немесе байланысты гранттың арнайы шотына шотты, іссапар шығыстарына арналған шотты ашуға берілген рұқсатты кері қайтару туралы жазбаша жүгінген;";
149-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

128. Разрешения на открытие специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта выдаются на срок действия займа или связанного гранта.
Разрешение на открытие счета для командировочных расходов выдается до его отзыва в случаях, предусмотренных пунктом 136 настоящих Правил.";
дополнить пунктом 130-1 следующего содержания:
"130-1. Счет для командировочных расходов предназначен исключительно для зачисления бюджетных денег и их использования на возмещение расходов на служебные командировки в иностранные государства и ведется в иностранной валюте.";
дополнить пунктом 132-1 следующего содержания:
"132-1. Использование средств со счета для командировочных расходов осуществляется в соответствии с приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 9 апреля 2013 года № 08-1-1-1/114 "Об утверждении правил использования средств, предусмотренных в республиканском бюджете по программе "Заграничные командировки" и специфики 162 программ "Услуги по координации внешнеполитической деятельности", "Делимитация и демаркация Государственной границы" и "Обеспечение специальной, инженерно-технической и физической защиты дипломатических представительств за рубежом", в целях командирования уполномоченных лиц за пределы территории Республики Казахстан" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8438).
Уполномоченный государственный орган, осуществляющий внешнеполитическую деятельность, обеспечивает правомерность и обоснованность использования средств со счета для командировочных расходов, открытого в банке второго уровня.";
пункт 134 изложить в следующей редакции:
"134. Приостановление и возобновление расходных операций по специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счету к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, возобновляемому счету бюджетного инвестиционного проекта, счету для командировочных расходов производится в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан. Банк второго уровня или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, в трехдневный срок информирует центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета о приостановлении расходных операций.";
подпункт 1) пункта 136 изложить в следующей редакции:
"1) письменного обращения соответствующего администратора бюджетной программы об отзыве разрешения на открытие специального счета внешнего займа или связанного гранта, счета к специальному счету внешнего займа или связанного гранта, счета для командировочных расходов с указанием причин для отзыва;";
пункт 149 изложить в следующей редакции:

"149. Бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган қорытындыны осы Ереженің 66-қосымшасына сәйкес нысан бойынша 3 данада жасайды.
Бір данасын түсімдерді қайтаруға және/немесе есепке жатқызуға төлем тапсырмасын қалыптастыру үшін мемлекеттік кірістер органына мынадай мерзімдерде:
төлеушіден есепке жатқызуға өтінім түскен күннен бастап 4 жұмыс күнінен кешіктірмей;
төлеушіден қайтаруға өтінім түскен күннен бастап 8 жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Қорытындының екінші данасы төлеушіге жіберіледі, үшінші данасы уәкілетті органда қалады.
Бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган қайтаруға және/немесе есепке жатқызуға қорытынды жасаған кезде Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының сақталуын, қорытындыда қамтылған деректердің шынайылығын қамтамасыз етеді және оларды сақталмағаны/сәйкессіздігі үшін жауап береді.
Қорытындыларды уәкілетті орган осы Ереженің 67-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Бюджетке түсетін түсімдердің артық (қате) төленген сомасын қайтаруға және/немесе есепке жатқызуға төлем құжаттарын тіркеу журналына тіркейді.";
156-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"156. Шетел валютасында бюджетке артық (қате) төленген соманы қайтару үшін мемлекеттік кірістер органы не бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты уәкілетті орган аумақтық қазынашылық бөлімшесіне, осы Ереженің 326-тармағында көзделген құжаттарды қоса (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қол қойған сканерленген құжаттарды тіркей отырып), осы Ереженің 73-қосымшасына сәйкес нысан бойынша шетел валютасындағы ақшаны алушыны енгізуге өтінім береді.
Шетелдік өнім берушінің бірегей коды берілгеннен кейін мемлекеттік кірістер органы аумақтық қазынашылық бөлімшесіне төлем тапсырмасын, шетел валютасын айырбастауға өтінімді, шетел валютасын аударуға өтінішті осы Ереженің 74-қосымшасына сәйкес нысан бойынша береді. Шетел валютасын айырбастау және аудару жөніндегі операциялар осы Ереженің 6-тарауының 20-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
Қайтару Түсімдердің жинақ шотынан оны кейіннен бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның валюта түрлері бойынша шетел валютасындағы банктік шоттарға есепке жатқыза отырып, жүзеге асырылады. Құжаттарды мемлекеттік кірістер органдарына беру Нұр-Сұлтан қаласының уақыты бойынша сағат 10.00-ге дейін жүзеге асырылады.
Бюджетке түсетін түсімдерді өндіріп алуға жауапты мемлекеттік кіріс және уәкілетті орган шетел валютасында бюджетке түсетін түсімдерге қайтаруға арналған жоғарыда көрсетілген құжаттардың шынайылығына және дұрыстығына жауапты болады, аумақтық қазынашылық бөлімшелеріне уақтылы берілуін қамтамасыз етеді.
Шетел валютасында қайтару бойынша құжаттарды орындау не оларды қайтару себептерін көрсете отырып қайтару олар аумақтық қазынашылық бөлімшесіне түскен күні жүзеге асырылады.";

"149. Уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет составляет заключение по форме согласно приложению 66 к настоящим Правилам в 3-х экземплярах.
Один экземпляр предоставляет в орган государственных доходов, для формирования платежного поручения на возврат и/или зачет поступлений в следующие сроки:
не позднее 4-х рабочих дней со дня поступления заявления от плательщика на зачет;
не позднее 8-и рабочих дней со дня поступления заявления от плательщика на возврат.
Второй экземпляр заключения направляется плательщику, третий - остается в уполномоченном органе.
Уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет, при составлении заключения на возврат и/или зачет обеспечивает соблюдение требований законодательства Республики Казахстан, также достоверность данных, содержащихся в заключении, и несет ответственность за их несоблюдение/несоответствие.
Заключения регистрируются уполномоченным органом в Журнале регистрации заключений на возврат и/или зачет излишне (ошибочно) уплаченных сумм поступлений в бюджет по форме согласно приложению 67 к настоящим Правилам.";
пункт 156 изложить в следующей редакции:
"156. Для возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм в бюджет в иностранной валюте орган государственных доходов либо уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет, предоставляет в территориальное подразделение казначейства заявку на ввод получателя денег в иностранной валюте по форме согласно приложению 73 настоящих Правил, с приложением документов (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения), предусмотренных в пункте 326 настоящих Правил.
После присвоения уникального кода иностранного поставщика орган государственных доходов предоставляет в территориальное подразделение казначейства платежное поручение, заявку на конвертацию иностранной валюты, заявление на перевод иностранной валюты по форме согласно приложению 74 к настоящим Правилам. Операции по конвертации и переводу иностранной валюты осуществляются в соответствии с параграфом 20 главы 6 настоящих Правил.
Возврат осуществляется со Сборного счета поступлений с ее последующим зачислением на банковские счета в иностранной валюте по видам валют центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета. Предоставление документов органами государственных доходов осуществляется до 10-00 часов времени города Нур-Султан.
Орган государственных доходов и уполномоченный орган, ответственный за взимание поступлений в бюджет несут ответственность за достоверность и правильность оформления вышеуказанных документов на возврат поступлений в бюджет в иностранной валюте, обеспечивают своевременность предоставления в территориальное подразделение казначейства.
Исполнение документов по возврату в иностранной валюте либо их возврат с указанием причины возврата осуществляется в день их поступления в территориальное подразделение казначейства.";

314, 315 және 316-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"314. Мемлекеттік мекемелер шетел валютасында төлемдер мен ақша аударуды жүргізу үшін шетел валютасын айырбастау және аудару жөніндегі операцияларды Бюджет кодексінің 99-бабына сәйкес жүзеге асырады.";
315. ҚР ҰБ белгілеген сомадан аспайтын сомаға валюта түрлері бойынша шетел валютасын айырбастау жөніндегі операциялар алдын ала мәлімет ұсынбастан жүзеге асырылады.
316. ҚР ҰБ белгілеген сомадан аспайтын сомаға валюта түрлері бойынша шетел валютасын айырбастау жөніндегі операциялар мемлекеттік мекеме аумақтық қазынашылық бөлімшесіне валюта сомасы мен түрін көрсете отырып, шетел валютасын сатып алу қажеттігі туралы хатты ұсынғаннан кейін, айырбастау күніне дейін мынадай мерзімдерде:
АҚШ доллары, еуро, ағылшын фунт стерлингі, швейцария франкі, ресей рублі, қытай юані – үш жұмыс күні ішінде;
жапон йені – бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.";
326-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"326. Шетел валютасындағы ақшаны аударуды жүзеге асыру үшін мемлекеттік мекеме шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтінішті аумақтық қазынашылық бөлімшесіне осы Ереженің 74-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде жергілікті уақыт бойынша сағат 16.00-ге дейін ұсынады (жібереді). Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банкінде ашылған іссапар шығыстарына арналған шотқа шетел валютасын аудару үшін ағымдағы валюталау күнімен шетел валютасында ақшаны аударуға арналған өтінішті сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті орган жергілікті уақыт бойынша сағат 12.00-ге дейін ұсынады. Шетел валютасындағы ақшаны аударуға арналған өтініш қағаз тасығышта екі данада ұсынылады.
Сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші орган алып қойған шетел валютасын аудару кезінде сот шешімі бойынша мемлекеттік мекеме қосымша сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші органның мөрімен куәландырылған сот актісінің немесе атқарушы құжатының көшірмесін ұсынады.
"Қазынашылық-клиент" АЖ-де шетел валютасында ақша аударуға өтінішті қалыптастыру кезінде сотқа дейінгі тергеуді жүргізуші органның мөрімен куәландырылған сот актісінің немесе атқарушы құжаттың түпнұсқасынан сканерленген электрондық құжаттар қоса тіркеледі.
Шетел валютасында ақша алушы ҚБАЖ-да болмаған кезде, мемлекеттік мекеме шетел валютасындағы ақшаны алушыны енгізуге өтінімді қағаз жеткізгіште немесе "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша электрондық түрде осы Ережеге 73-қосымшаға сәйкес (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қойылған сканерленген үлгісін тіркей отырып) ақша алушының мынадай құжаттарын:
бенефициардың, бенефициар банктің, делдал банктің (бар болса) деректемелерін ресми растайтын құжаттар жеке тұлға үшін қосымша тұлғаны растау туралы құжаттың көшірмесі;
ақша алушының толық деректемелерін көрсете отырып, мемлекеттік мекеменің растау хатын қоса бере отырып ұсынады.
ҚБАЖ-да ақша алушының деректемелері өзгерген (болмаған) кезде, мемлекеттік мекеме өзгерістер енгізілетін деректемелерді растайтын осы тармақта көрсетілген құжаттарды (мемлекеттік мекеме басшысының және бас бухгалтерінің ЭЦҚ қол қойылған сканерленген түрлерін тіркей отырып) қоса бере отырып, осы Ережеге 75-қосымшасына сәйкес ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге арналған өтінімді "Қазынашылық-клиент" АЖ бойынша қағаз жеткізгіште немесе электрондық түрде береді.

пункты 314, 315 и 316 изложить в следующей редакции:
"314. Для проведения государственными учреждениями платежей и переводов денег в иностранной валюте осуществляются операции по конвертации и переводу иностранной валюты в соответствии со статьей 99 Бюджетного кодекса.
315. Операции по конвертации иностранной валюты по видам валют на суммы, не превышающие суммы, установленные НБ РК осуществляются без предоставления предварительных сведений.
316. Операции по конвертации иностранной валюты по видам валют на суммы, превышающие суммы, установленные НБ РК осуществляются после представления государственным учреждением в территориальное подразделение казначейства письма о необходимости приобретения иностранной валюты с указанием суммы и вида валюты, в следующие сроки до даты конвертации:
доллары США, евро, английские фунты стерлинги, швейцарские франки, российские рубли, китайские юани – за три рабочих дня;
японские йены – за пять рабочих дней.";
пункт 326 изложить в следующей редакции:
"326. Для осуществления перевода денег в иностранной валюте государственное учреждение предоставляет (направляет) в территориальное подразделение казначейства заявление на перевод денег в иностранной валюте на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" по форме согласно приложению 74 к настоящим Правилам до 16.00 часов по местному времени. Заявление на перевод денег в иностранной валюте с датой валютирования текущего дня для перечисления иностранной валюты на счет для командировочных расходов, открытый в банке второго уровня Республики Казахстан, предоставляется уполномоченным органом, осуществляющим внешнеполитическую деятельность, до 12.00 часов по местному времени. Заявление на перевод денег в иностранной валюте на бумажном носителе предоставляется в двух экземплярах.
При переводе иностранной валюты, изъятой органом, ведущим досудебное расследование, по решению суда государственное учреждение дополнительно представляет копию судебного акта или исполнительного документа, заверенного печатью органа, ведущего досудебное расследование.
При формировании заявления на перевод денег в иностранной валюте в ИС "Казначейство-клиент" прикрепляет электронные документы, сканированные с оригинала судебного акта или исполнительного документа, заверенные печатью органа, ведущего досудебное расследование.
При отсутствии получателя денег в иностранной валюте в ИИСК государственным учреждением представляется на бумажном носителе или электронным образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на ввод получателя денег в иностранной валюте согласно приложению 73 к настоящим Правилам с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) следующих документов получателя денег:
документы, официально подтверждающие реквизиты бенефициара, банка бенефициара, банка-посредника (при его наличии), дополнительно для физического лица копия документа, удостоверяющего личность;
письмо-подтверждение государственного учреждения с указанием полных реквизитов получателя денег.
При изменении (отсутствии) реквизитов получателя денег в ИИСК, государственным учреждением предоставляется на бумажном носителе или электронном образом по ИС "Казначейство-клиент" заявка на внесение изменений реквизитов получателя денег в иностранной валюте согласно приложению 75 к настоящим Правилам, с приложением (прикреплением сканированных образов, подписанных ЭЦП руководителя и главного бухгалтера государственного учреждения) документов, указанных в настоящем пункте, подтверждающих реквизиты, по которым вносятся изменения.

Осы Ереженің 73, 75-қосымшаларына сәйкес өтінімді толтырған кезде жеке тұлға үшін "Ақша алушының атауы" ашық жолағында жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және (немесе) бар болса жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлігіне сәйкес атауы көрсетіледі.
Ақша алушыны енгізуге және ақша алушының деректемелеріне өзгерістер енгізуге өтінімнің ресімделуінің және жасалуының шынайылығын, дұрыстығын мемлекеттік мекеме қаитамасыз етеді.";
337-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"337. Іссапар шығыстарын төлеуге алынған пайдаланылмаған қолма-қол шетел валютасының қалдығы мемлекеттік мекеменің кассалық шығыстарын одан әрі қайта айырбастау мен қалпына келтіру не тиісті бюджет кірісіне есепке жатқызу үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі филиалының кассасына үш жұмыс күн ішінде (сыртқы саяси қызметті іске асыратын уәкілетті мемлекеттік органды қоспағанда) қайтаруға жатады.";
397-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"397-1. ҚР ҰБ БҚШ-ғы қаражаттың қалдығына күнделікті сыйақы есептейді.".
көрсетілген Ережеге 56, 98, 116-1 және 116-2-қосымшалары осы бұйрыққа 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті (З.А. Ерназарова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
__________________________
2019 жылғы "____"___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
__________________________
2019 жылғы "____"___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
__________________________
2019 жылғы "____"__________
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 30 мамырдағы
№ 517 бұйрығына
1-қосымша
Бюджеттің атқарылуы
және оған кассалық
қызмет көрсету ережесіне
56-қосымша

При заполнении заявки согласно приложениям 73, 75 к настоящим Правилам для физического лица в поле "Наименование получателя денег" указываются полностью фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица и (или) при наличии наименование согласно свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
Государственное учреждение обеспечивает достоверность, правильность оформления и составления заявки на ввод получателя денег и на внесение изменений реквизитов получателя денег.";
пункт 337 изложить в следующей редакции:
"337. Остаток неиспользованной наличной иностранной валюты, полученной на оплату командировочных расходов, подлежит возврату в кассу филиала Национального банка Республики Казахстан в течение трех рабочих дней (за исключением уполномоченного государственного органа, осуществляющего внешнеполитическую деятельность), для дальнейшей реконвертации и восстановления кассовых расходов государственного учреждения либо зачисления в доход соответствующего бюджета.";
пункт 397-1 изложить в следующей редакции:
"397-1. НБ РК начисляет ежедневное вознаграждение на остаток денег, находящихся на ЕКС.";
приложения 56, 98, 116-1 и 116-2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан (Ерназарова З.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый заместитель
Премьер-Министра Республики Казахстан –
Министр финансов Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
____________________
"____" ____________ 2019 года
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
____________________
"____" ____________ 2019 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
____________________
"____" ____________ 2019 года
Приложение 1 к приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 мая 2019 года № 517
Приложение 56
к Правилам исполнения бюджета
и его кассового обслуживания

8-17-нысан
Есеп жүргізілді:
Күні-уақыты
№-ден Х-парақ
Мемлекеттік мекемелердің шетелдік валютадағы шоттары, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттары, сыртқы қарыздардың немесе байланысты гранттардың арнайы шоттарына арналған шоттары бойынша үзінді
Өңір: ______________________________
Бюджет түрі: ________________________
Қаржыландыру көзі __________________
Мемлекеттік мекеме атауы: ___________
Ерекшелігі: _________________________
Валюта коды: _______________________
Кезең: _____________________________
Өлшем бірлігі: ______________________
Күні
б/шот №
Құжаттың №
Валютасы
Теңге
Төлем мақсаты
Ақша алушының атауы
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Кіріс қалдығы:
Айналымдар:
Кіріс қалдығы:
Айналымдардың барлығы:
Валютадағы қалдықтардың
барлығы:
Теңгедегі қалдықтардың барлығы:
Жауапты орындаушы __________________
(қолы)
Мөр орны
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 30 мамырдағы
№ 517 бұйрығына
2-қосымша
Бюджеттің атқарылуы
және оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
98-қосымша
Нысан
Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алуға өтінім
1. Шот нөмірі _____________________________________________________
Нұр-Сұлтан қаласының Қазынашылық департаменті
2. Өтінім нөмірі ______________________
3. _____________________________________________ төлеуіңізді сұраймыз
(валюта түрі) (төлеуге жататын сома санмен және жазбаша)
Бірлесіп қаржыландыру қаражатын алу туралы өтініммен жүгінеміз және өзіміздің мыналармен келісетінімізді растаймыз:
А. Осы өтінімде қамтылатын тауарлар мен қызметтер қарыз туралы шартқа (байланысты грантқа) сәйкес сатып алынды немесе сатып алынып жатыр.
Б. Шығыстар келісімшарттарда немесе басқа да құжаттарда аталған тауарларға немесе қызметтерге байланысты ғана жүргізілді немесе қазірге кезде жүргізілуде.
_____________________________________________________________________
Шығыстар сипаттамасы
Төлем нұсқаулығы
4. Мердігердің/өнім берушінің атауы және мекенжайы.
8. Төлем алушының атауы мен мекенжайы
5. Өнім беру деректемелері:
1) шарттың (келісімшарттың) немесе жеткізуге тапсырыстың нөмірі мен күні
(немесе келісімшарттық құжатқа басқа сілтемелері)
9. Қаражатты алушы банктің атауы мен деректемелері және шот нөмірі
2) шартты (қосымша келісімді) тіркеу туралы хабарламаның нөмірі және күні
(аумақтық қазынашылық бөлімшесінде тіркелген азаматтық құқықтық мәмілелерге
қатысты толтыру)
10. Төлемді алушы банк-корреспонденттің атауы мен деректемелері
3) тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің қысқаша сипаттамасы
11. Арнайы төлем нұсқаулықтары, шот-фактура туралы ақпарат

Форма 8-17
Отчет произведен:
Дата – Время
Страница X из №
Выписка по счетам в иностранной валюте, специальным счетам внешних займов или связанных грантов, счетам к специальным счетам внешних займов или связанных грантов государственных учреждений
Регион:
Вид бюджета:
Источник финансирования:
Наименование государственного учреждения:
Специфика:
Код валюты:
Период:
Единица измерения:
Дата
№ б/счета
№ Документа
Валюта
Тенге
Назначение операции
Наименование получателя денег
Дебет
Кредит
Дебет
Кредит
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Входящий остаток:
Обороты:
Входящий остаток:
Всего оборотов:
Всего остатков в валюте:
Всего остатков в тенге:
Ответственный исполнитель _________________________________
(подпись)
Место печати
Приложение 2 к приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 мая 2019 года № 517
Приложение 98
к Правилам исполнения бюджета и
его кассового обслуживания
Форма
Заявка на снятие средств софинансирования
1. Номер счета __________________________________________________________
Департамент казначейства города Нур-Султан
2. Номер заявки _______________________________________________________________
3. Просим выплатить___________________________________________________________
(вид валюты) (сумма, подлежащая выплате, цифрами и прописью)
Обращаемся с просьбой о снятии средств софинансирования и настоящим подтверждаем свое согласие со следующим:
А. Товары и услуги, охватываемые настоящей заявкой, закуплены или закупаются в
соответствии с условиями договора о займе (связанном гранте).
Б. Расходы произведены или производятся в настоящее время лишь в связи с товарами или
услугами, оговоренными в контрактах или другими документами.
______________________________________________________________________________
Описание расходов
Платежные инструкции
4. Наименование и адрес подрядчика/поставщика
8. Наименование и адрес получателя платежа
5. Реквизиты поставки:
1) номер и дата договора (контракта) или заказа на поставку (или другие ссылки на контрактный документ)
9. Наименование и реквизиты банка получателя средств и номер счета
2) номер и дата уведомления о регистрации договора (дополнительного соглашения) (заполнить в отношении гражданско-правовых сделок, зарегистрированных в территориальном подразделении казначейства)
10. Наименование и реквизиты банка-корреспондента получателя платежа
3) краткое описание товаров, работ и услуг
11. Специальные платежные инструкции информация о счете-фактуре

4) шарттың (келісімшарттың) валютасы және жалпы құны
12. _______________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның уәкілетті тұлғасының қолы)
5) өтінімде қамтылған шот-фактуралардың жалпы сомасы
(ұстап қалулардың және басқа да ұстап қалуларды есептемегенде)
6. Алуға қабылданған қаражат ерекшелігі
13. ________________________________________
(қол қойылған күні және жауапты орындаушы мөртабанының бедері)
7. _______________________________
Мөр орны (бюджеттік бағдарлама әкімшісінің/ мемлекеттік мекеменің
уәкілетті өкілінің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 30 мамырдағы
№ 517 бұйрығына
3-қосымша
Бюджеттің атқарылуы
және оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
116-1-қосымша
Уақытша бос бюджет ақшасын аударуға арналған бас келісім
Нұр-Сұлтан қаласы № ____ "___"_____________ 20___жыл
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі, бұдан әрі "Министрлік" деп аталатын,
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысымен
бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі туралы ереженің негізінде
әрекет ететін, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі
№ 199 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің
Қазынашылық комитеті туралы ереженің негізінде әрекет ететін __________
__________________________________________________________ бір тараптан, және
(лауазымының атауы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________________________________________
бұдан (облыстық/қалалық бюджетті атқару жөніндегі органның атауы)
әрі "Салымшы" деп аталатын, Әкімдіктің 20__жылғы "_" ____№ __қаулысымен
бекітілген ________
__________________________________________________________________________
(облыстық/қалалық бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның атауы)
Мемлекетік мекеме туралы ереже негізінде әрекет ететін _________________________
__________________________________________________________________________
(лауазымының атауы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______________________________ екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп
аталатындар төмендегілер туралы уақытша бос бюджет ақшасын аударуға арналған
осы Бас келісімді (бұдан әрі - Келісім) жасасты:

4) валюта и общая стоимость договора (контракта)
12. _____________________________
(подпись уполномоченного лица, уполномоченного органа по исполнению бюджета)
5) общая сумма счетов-фактур, включенных в заявку (за вычетом удержаний и прочих вычетов)
6. Спецификация средств, принятых к снятию
13. ____________________________
(дата подписания и оттиск штампа ответственного исполнителя)
7. ______________________________
Место печати (должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии), и подпись уполномоченного представителя администратора бюджетной программы/ государственного учреждения)
Приложение 3 к приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 мая 2019 года № 517
Приложение 116-1
к Правилам исполнения бюджета и
его кассового обслуживания
Генеральное соглашение на перевод временно свободных бюджетных денег
город Нур-Султан № __ "__"________20___года
Министерство финансов Республики Казахстан, именуемое в дальнейшем "Министерство",
действующее на основании Положения о министерстве финансов Республики Казахстан,
утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года
№ 387, в лице ___________________________________________________________________
(наименование должности)
Комитета казначейства
Министерства финансов Республики Казахстан ______________________________________,
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
действующего на основании Положения о Комитете казначейства Министерства финансов
Республики Казахстан, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан
от 24 апреля 2008 года № 199, с одной стороны, и
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________,
(наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета области/города)
именуемое в дальнейшем "Вкладчик", в лице ________________________________________
(наименование должности)
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
действующего на основании Положения о Государственном учреждении _________________
_______________________________________________________________________________,
(наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета области/города)
утвержденного постановлением Акимата от "__" ________ 20__ года № __, с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", заключили настоящее Генеральное соглашение на перевод временно свободных бюджетных денег (далее - Соглашение) о нижеследующем:

1. Келісімнің мәні
1.1. Екі жақты мәмілелер түрінде Тараптар арасында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі салымдарына (депозиттеріне) орналастыру үшін (бұдан әрі - ҚР Ұлттық банк салымы) уақытша бос бюджет ақшасын орналастыруды (аударуды) жүзеге асыру тәртібі Келісімнің мәні болып табылады.
1.2. Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және Келісімге сәйкес Салымшы уақытша бос бюджет ақшасын береді, ал Министрлік оларды ҚР Ұлттық банк салымына орналастыруға міндеттеме алады.
1.3. Уақытша бос бюджет ақшасын орналастыру (аудару) жөніндегі әрбір операция осы Ереженің 116-2-қосымшасына сәйкес мәміле паспортымен ресімделеді, онда салымды орналастыру бойынша барлық деректер: сомасы, орналастыру мерзімі, орналастыруды бастау және аяқтау күні, сыйақы ставкасы, сыйақы сомасы, қайтарылатын салым және есептелген сыйақы сомасы, салымды мерзімінен бұрын талап ету кезінде қолданылатын сыйақы ставкасы болуға тиіс. Мәміленің барлық паспорттарына осы Ереженің 116-3-қосымшасына сәйкес Тараптардың уәкілетті лауазымды тұлғалары қол қояды және Келісімнің ажыратылмас бөлігі болып табылады.
1.4. Келісімді орындау жөніндегі барлық қажетті шараларды Министрліктің атынан Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті жүзеге асырады.
2. Уақытша бос бюджет ақшасын аудару тәртібі
2.1. Министрлік Салымшыдан келіп түсетін ақшаны есепке алу үшін қазынашылықтың біріктірілген ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі - ҚБАЖ) № _____________ шот ашады.
2.2. Салымшы уақытша бос бюджет ақшасын аударуға ниеті болған кезде осы Ереженің 116-4-қосымшасына сәйкес Министрлікке уәкілетті тұлға қол қойған және мөрмен растаған хабарлама жібереді.
2.3. Министрлік хабарлама алғаннан кейін кейінгі күннен кешіктірмей Салымшының атына факсимильдік байланыс арқылы Салымшының қол қоюы және мөр бедерімен бекіту үшін қол қойылған және мөр бедерімен бекітілген мәміле паспортын жібереді (бірдей заң күші бар мемлекеттік және орыс тілдеріндегі бір-бір данадан).
2.4. Салымшы Министрліктен факсимильдік байланыс арқылы мәмілелер паспортын алғаннан кейін оларға қол қояды, мөрмен бекітіледі, кейін факсимильді байланыс арқылы Министрліктің атына кері жіберіледі.
2.5. Салымшы қол қойылған мәміле паспорты негізінде сол күні Нұр-Сұлтан қаласының уақытымен 11 сағат 30 минутта ________________ Қазынашылық департаментіне
__________________________ Тараптар
(облыстық немесе қалалық)
қол қойған мәміле паспортының Салымшының түпнұсқалық қолы мен мөр бедерімен, сондай-ақ аша аударуды төлеу шотымен Министрліктің аталған деректемесіне жібереді.
Салымшы ұсынған мәміле паспорты Қазынашылық департаментіне ұсынылады және ақша аударуға арналған негіздердің бірі болып табылады.

1. Предмет Соглашения
1.1. Предметом Соглашения является порядок осуществления перевода временно свободных бюджетных денег для размещения во вклады (депозиты) Национального Банка Республики Казахстан (далее - вклад Нацбанк РК), между Сторонами в виде двухсторонней сделки.
1.2. В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Соглашением, Вкладчик передает временно свободные бюджетные деньги, а Министерство обязуется их размещать во вклады Нацбанка РК.
1.3. Каждая операция по размещению (переводу) временно свободных бюджетных денег оформляется паспортом сделки согласно приложению 116-2 к настоящим Правилам, который должен содержать все данные по размещению вклада: сумму, срок размещения, дату начала и окончания размещения, ставку вознаграждения, сумму вознаграждения, сумму возвращаемого вклада и начисленного вознаграждения, ставку вознаграждения, применяемую при досрочном востребовании вклада. Все паспорта сделки подписываются уполномоченными должностными лицами Сторон согласно приложению 116-3 к настоящим Правилам и являются неотъемлемой частью Соглашения.
1.4. От имени Министерства все необходимые мероприятия, связанные с исполнением Соглашения, осуществляет Комитет казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
2. Порядок перевода временно свободных бюджетных денег
2.1. Министерство в Интегрированной информационной системе казначейства (далее - ИИСК) открывает счет № _____________ для зачисления денег, поступивших от Вкладчика.
2.2. Вкладчик при намерении перевода временно свободных бюджетных денег направляет Министерству уведомление согласно приложению 116-4 к настоящим Правилам, подписанное уполномоченным лицом и заверенное печатью.
2.3. Министерство не позднее следующего дня, после получения уведомления в адрес Вкладчика направляет посредством факсимильной связи, подписанные и скрепленные оттиском печати паспорта сделок для подписания и скрепления оттиском печати Вкладчика.
2.4. Вкладчик после получения посредством факсимильной связи паспортов сделок от Министерства, подписывает их, скрепляет печатью, затем обратно посредством факсимильной связи отправляет в адрес Министерства.
2.5. Вкладчик на основании подписанного паспорта сделки в тот же день не позднее 11 часов 30 минут по времени города Нур-Султан представляет в Департамент казначейства
________________________________________________________________________________
факсовый вариант (области или города) подписанного Сторонами паспорт сделки с оригиналами подписи и оттиска печати Вкладчика, а также счет к оплате на перевод денег на указанные реквизиты Министерства.
Представленный Вкладчиком паспорт сделки остается в Департаменте казначейства и является одним из оснований для перевода денег.

2.6. Министрлік Салымшыдан ақша түскеннен кейін келесі күннен кешіктірмей Ақшаны ҚР Ұлттық банк салымдарына орналастырады.
2.7. Министрлік қол қойылған және мөр бедерімен бекітілген мәмілелер паспортының факстық нұсқаларын алған күннен кейінгі күннен кешіктірмей қол қойылған және мөр бедерімен бекітілген мәмілелер паспортының 4 (төрт) данасын салымшының қол қоюы және мөрмен бекітуі үшін почтамен жібереді.
2.8. Салымшы Министрліктен мәмілелер паспортын алған соң оларға қол қойып және мөр бедерімен бекітіп мемлекеттік және орыс тілдерінде бір данадан Министрлікке қайтарады.
2.9. Мәміле паспортында көрсетілген ағымдағы мерзім аяқталғанға дейін толық немесе ішінара талап еткен кезде Салымшы Министрлікке 3.14-тармақта айтылған деректемелерді көрсете отырып, осы Ереженің 116-5-қосымшасына сәйкес Министрлікке берілген ақшаны қайтару туралы Министрлікке талап ұсынуға міндетті.
2.10. Салымшы мәміле паспортында белгіленген салымды орналастырудың ағымдағы мерзімі аяқталғанға дейін 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей Министрлікке сыйақы (мүдде) сомасын есепке алу үшін 3.1.4-тармақта айтылған деректемелерді көрсете отырып, осы Ереженің 116-6-қосымшасына сәйкес жазбаша хабарлама ұсынады.
2.11. Министрлік салымшыдан осы Ереженің 116-6-қосымшасына сәйкес хабарлама алған күннен кейінгі күннен кешіктірместен факсимильдік байланыс арқылы салымшының қол қоюы және мөрмен бекітуі үшін 4 (төрт) данада түпнұсқалық қолы мен мөр бедерімен бекітілген мәміле паспорттарын почтамен жібереді.
3. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
3.1. Министрлік міндеттенеді:
3.1.1. Салымшыдан хабарлама алғаннан кейін келесі күннің Нұр-Сұлтан қаласының уақытымен сағат 11-ден кешіктірмей факсимильдік байланыс арқылы қол қойылған және мөртабанмен бекітілген мәмілелер паспортын қол қою үшін жіберуге.
3.1.2. Факсимильдік байланыс арқылы қол қойылған және мөртабанмен бекітілген мәмілелер паспортын жібергеннен кейін келесі күннен кешіктірмей почтамен 4 (төрт) данада мәмілелер паспортының қол қойылған және мөртабанмен бекітілген түпнұсқаларын Салымшы қол қою және мөртабанмен бекіту үшін жіберуге.
3.1.3. Ақша № ____________ шотқа түскеннен кейін келесі күннен кешіктірмей ҚР Ұлттық банкінің салымдарына орналастыруға.
3.1.4. Салымның мерзімі аяқталғаннан кейін немесе Салымшының Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне берілген ақшаны қайтару туралы жазбаша талап етуін Келісімнің 4-қосымшасына сәйкес алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мерзімінен бұрын талап еткен кезде салымды
______________ облысының Қаржы басқармасы БЖК _________
№_____________ ЖБК, бенефициардың БСН-і ________________, ал ҚР
Ұлттық банкі есептеген сыйақыны (мүддені) ЖБК __________________,
БЖК _______________, бенефициардың атауы мен БСН-і, кіріс коды __________
қайтаруға міндеттенеді.

2.6. Министерство не позднее следующего дня после поступления денег от Вкладчика размещает деньги во вклады Нацбанка РК.
2.7. Министерство не позднее следующего дня, после получения подписанных и скрепленных оттиском печати факсовых вариантов паспортов сделок, направляет почтой оригиналы подписанных и скрепленных оттиском печати паспортов сделок в 2 (двух) экземплярах для подписания и скрепления печатью Вкладчиком.
2.8. Вкладчик после получения от Министерства оригиналов паспортов сделок подписывает их, скрепляет оттиском печати и по одному экземпляру паспортов сделок на государственном и русском языках возвращает Министерству.
2.9. При досрочном востребовании денег в полном объеме или частично, до окончания текущего срока, установленного в паспорте сделки, Вкладчик представляет в Министерство требование о возврате денег, переданных Министерству согласно приложению 116-5 к настоящим Правилам, с точным указанием реквизитов оговоренных в пункте 3.1.4.
2.10. Вкладчик не позднее, чем за 2 (два) рабочих дня до окончания текущего срока, установленного в паспорте сделки, представляет в Министерство письменное извещение согласно приложению 116-6 к настоящим Правилам с указанием реквизитов оговоренных в пункте 3.1.4. для зачисления суммы вознаграждения (интереса).
2.11. Министерство не позднее следующего дня, после получения извещения от Вкладчика согласно приложению 116-6 к настоящим Правилам, направляет посредством факсимильной связи, новые подписанные и скрепленные оттиском печати паспорта сделок для подписания и скрепления печатью Вкладчика, направляет почтой оригиналы подписанных и скрепленных оттиском печати паспортов сделок в 2 (двух) экземплярах для подписания и скрепления печатью Вкладчиком.
3. Права и обязанности Сторон
3.1. Министерство обязуется:
3.1.1. Не позднее 11 часов следующего дня по времени города Нур-Султан, после получения уведомления от Вкладчика, направлять посредством факсимильной связи, подписанные и скрепленные оттиском печати паспорта сделок для подписания.
3.1.2. Не позднее следующего дня после отправления посредством факсимильной связи подписанных и скрепленных оттиском печати паспортов сделок, направлять почтой оригиналы подписанных и скрепленных оттиском печати паспортов сделок в 2 (двух) экземплярах для подписания и скрепления печатью Вкладчиком.
3.1.3. После поступления денег на счет № _______________ не позднее следующего дня размещать во вклады Нацбанка РК.
3.1.4. По окончании срока либо при досрочном востребовании в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения письменного требования о возврате денег, переданных Министерству Вкладчика согласно приложению 116-5 к настоящим Правилам возвратить деньги на ИИК № ____________БИК ___________, БИН_____________Управления финансов __________области, а начисленное Нацбанком РК вознаграждение (интерес) на ИИК __________, БИК ___________, наименование и БИН бенефициара, код дохода _________.

3.2. Салымшы міндеттенеді:
3.2.1. ҚР Ұлттық банкінің салымына орналастыру үшін уақытша бос бюджет ақшасын беру ниеті болған кезде Нөр-Сұлтан қаласының уақытымен сағат 11-ден кешіктірмей факсимильдік байланыс арқылы Министрлікке уәкілетті тұлға қол қойған және мөрмен бекітілген хабарламаны Келісімнің 3-қосымшасына сәйкес жіберуге.
3.2.2. Министрліктен мәмілелер паспортын алғаннан кейін Нұр-Сұлтан қаласының уақытымен 11 сағат 30 минуттан кешіктірмей факсимильдік байланыс арқылы қол қойылған және мөртабанмен бекітілген мәміле паспорттарды жіберуге.
3.2.3. Нұр-Сұлтан қаласының уақытымен 11 сағат 30 минутқа дейін _________________
(облыстық немесе қалалық)
Қазынашылық департаментіне Салымшының қолының және мөртабанының түпнұсқасымен тараптар қол қойған мәмілелер паспортына, сондай-ақ ҚР Ұлттық банкінің салымдарына орналастыру үшін уақытша бос бюджет ақшасын аударуға арналған ақы төлеуге шоттың факстік нұсқасын беруге.
3.2.4. Министрліктен мәмілелер паспортының түпнұсқаларын алғаннан кейін оларға қол қоюға, мөртабанмен бекітуге және мәмілелер паспортының мемлекеттік және орыс тілдеріндегі бір-бір данасын Министрлікке қайтаруға.
3.2.5. Мәмілелер паспортында белгіленген салымды орналастырудың ағымдағы мерзімі аяқталғанға дейін 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей Министрлікке салым және сыйақы (мүдде) сомасын есепке алу үшін қажетті тиісті деректемелерді нақты көрсете отырып, салым сомасын толық көлемде мерзімінен бұрын талап еткен немесе ішінара талап еткен кезде Қазақстан Республикасының қаржы министрлігіне берілген ақшаны қайтару туралы Келісімнің 4-қосымшасына сәйкес хабарлама ұсынуға міндеттенеді.
3.3 Министрлік құқылы:
3.3.1. Салымшы Келісімнің 2.10-тармағына сәйкес шарттың әрекет ету мерзімін ұзартқан кезде ҚР Ұлттық банкі ұсынатын ставкаға Салымшымен келісім бойынша сыйақының (мүдденің) бастапқы белгіленген ставкасын өзгертуге құқығы бар.
3.4. Салымшы құқылы:
3.4.1. Салымды беру мерзімін ұзартуға.
3.4.2. Келісімнің 2.9.-тармағына сәйкес салымдарды толық көлемде және ішінара мерзіміне дейін талап етуге құқығы бар.
4. Тараптардың жауапкершілігі
4.1. Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес Келісім бойынша өз міндеттемелеріне жауапкершілікте болады.
4.2. Министрлік есептелген сыйақыдан (мүддеден) салым қайтару мерзімін бұзған жағдайда, Министрлік Салымшыға Келісімнің 3.1.4-тармағында көрсетілген ҚР Ұлттық банкінен нақты алынған айыппұл сомасын төлейді.
4.3. Министрлік Салымшының өз міндеттемелерін уақтылы орындамауының салдарынан пайда болған зиянға жауапкершілікте болмайды.

3.2. Вкладчик обязуется:
3.2.1. При намерении перевода временно свободных бюджетных денег, не позднее 11 часов по времени города Нур-Султан направлять посредством факсимильной связи Министерству уведомление согласно приложения 116-4 к настоящим Правилам, подписанное уполномоченным лицом и заверенное печатью.
3.2.2. Не позднее 11 часов 30 минут по времени города Нур-Султан, после получения от Министерства паспортов сделок, направлять посредством факсимильной связи, подписанные и скрепленные оттиском печати паспорта сделок.
3.2.3. Обеспечить до 11 часов 30 минут по времени города Нур-Султан представление в Департамент казначейства
_______________________________________________________________________________
(области или города)
факсового варианта, подписанного Сторонами паспорта сделок с оригиналом подписи и оттиска печати Вкладчика, а также счет к оплате на перевод денег на счет Министерства указанный в пункте 2.1. Соглашения.
3.2.4. После получения от Министерства оригиналов паспортов сделок подписать их, скрепить оттиском печати и по одному экземпляру паспортов сделок вернуть Министерству.
3.2.5. Не позднее, чем за 2 (два) рабочих дня до окончания текущего срока, установленного в паспорте сделки, представлять в Министерство письменное извещение согласно приложению 116-6 к настоящим Правилам либо при досрочном востребовании денег в полном объеме или частичном требовании о возврате денег, переданных Министерству согласно приложению 116-5 к настоящим Правилам, с точным указанием реквизитов оговоренных в пункте 3.1.4.
3.3. Министерство вправе:
3.3.1. При продлении Вкладчиком срока действия паспорта сделки согласно пункту 2.10. Соглашения, изменить первоначально установленную ставку вознаграждения (интерес) по согласованию с Вкладчиком, на ставку, установленную Нацбанком РК.
3.4. Вкладчик вправе:
3.4.1. Продлить срок вклада.
3.4.2. Досрочно востребовать вклад в полном объеме или частично в соответствии с пунктом 2.9. Соглашения.
4. Ответственность Сторон
4.1. Стороны несут ответственность за невыполнение или ненадлежащее выполнение обязательств по Соглашению, установленную действующим законодательством Республики Казахстан.
4.2. При нарушении Министерством сроков возврата денег с начисленным вознаграждением (интересом), указанного в пункте 3.1.4. Соглашения, Министерство уплачивает Вкладчику сумму фактически полученного штрафа от Нацбанка РК.
4.3. Министерство не несет ответственности за ущерб, возникший вследствие несвоевременного выполнения Вкладчиком своих обязательств.

4.4. Салымшы Келісімнің 3.2.3-тармағында көрсетілген ақшаны аударуға төлеуге шотты беру мерзімін бұзған кезде Салымшы Министрлікке соманы уақтылы аудармағаны үшін әрбір мерзімі өткен аудару күнтізбелік күніне ҚР Ұлттық банкі беретін айыппұл мөлшерінен төмен емес айыппұл төлейді.
5. Форс-мажор
5.1. Тараптар, егер орындамау күтпеген мән-жайлар, атап айтқанда: өрт, топан су, зілзала, індет, әскери іс-қимылдар, электр энергиясы мен телекоммуникациялық байланыстың уақытша болмауының және Келісім бойынша міндеттемелерін орындауға тікелей әсер ететін Тараптардың еркіне бағынбайтын басқа мән-жайлардың салдары болып табылатын болса, Келісім бойынша міндеттемелерін ішінара немесе толық орындамағаны үшін жауапкершіліктен босатылады.
Тараптардың біреуі немесе екеуі үшін Келісім бойынша өз міндеттемелерін орындауға мүмкіндік бермейтін Қазақстан Республикасының заң шығарушы және атқарушы билік органдары шешімдерінің салдары үшін тараптар жауап бермейді.
Тараптар, егер мұндай мән-жайлар болған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде және байланыс болған кезде, оның әсерінен зардап шеккен Тарап болған жағдай туралы екінші Тараптың назарына жеткізсе, сондай-ақ өз тарапынан форс-мажорлық мән-жайлардың салдарын жылдам жою үшін барлық күш-жігерін жұмсаса, өздеріне алған міндеттемелерді орындаудан босатылады.
5.2. Форс-мажорлық мән-жайларға байланысты зиян шеккен Тарап тежеусіз күштің объектісі болған Тараптан болған оқиғаларға дәлелдер, сондай-ақ шеккен зиян көлемін есептеуге байланысты кез келген басқа құжаттаманы талап ете алады.
6. Келісімнің қолданылу мерзімі, бұзу және өзгерту шарттары
6.1. Келісім Тараптар қол қойған күннен бастап күшіне енеді және Тараптар Келісім бойынша өз міндеттемелерін орындағанға дейін әрекет етеді. Бұл ретте, Келісім облыстық (қалалық) Қазынашылық департаментінде тіркелуге жатпайды.
6.2. Келісім Тараптардың келісімі бойынша өзгертілуі және толықтырылуы мүмкін. Барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша ресімделеді, Тараптардың уәкілетті өкілдері қол қояды және Келісімнің ажырамайтын бөлігі болып табылады.
6.3. Тараптардың әрқайсысы басқа Тарапты келісімді бұзудың болжамдалған күніне дейін 3 (үш) жұмыс күнінде бұл туралы ескерте отырып және Келісім бойынша бұрын өзіне алынған міндеттемелерді орындай отырып, Келісімді бұзуға құқығы бар.
7. Өзге де шарттар
7.1. Тараптардың арасындағы Келісім бойынша пайда болған барлық даулар келіссөздер арқылы шешіледі. Тараптар уағдаластыққа қол жеткізбеген келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешіледі.

4.4. При нарушении Вкладчиком срока представления счета к оплате на перевод денег, указанного в пункте 3.2.3. Соглашения, Вкладчик уплачивает Министерству штраф не ниже размера штрафа, предъявляемого Нацбанком РК за несвоевременное перечисление суммы за каждый календарный день просрочки перечисления.
5. Форс-мажор
5.1. Стороны освобождаются от ответственности за частичное или полное невыполнение обязательств по Соглашению, если это неисполнение явилось следствием непредвиденных обстоятельств, а именно: пожар, наводнение, землетрясение, эпидемия, военные действия, временное отсутствие электроэнергии и телекоммуникационной связи, и другие независящие от воли Сторон обстоятельства, которые непосредственно повлияли на выполнение обязательств по Соглашению.
Стороны не несут ответственности за последствия решений органов законодательной и исполнительной власти Республики Казахстан, которые делают невозможным для одной или обеих Сторон выполнение своих обязательств по Соглашению.
Стороны освобождаются от ответственности за неисполнение взятых на себя обязательств, если в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента наступления таких обстоятельств и при наличии связи, Сторона, пострадавшая от их влияния, доведет до сведения другой Стороны известие о случившемся, а также предпримет все возможные с ее стороны усилия для скорейшей ликвидации последствий форс-мажорных обстоятельств.
5.2. Сторона, понесшая убытки в связи с форс-мажорными обстоятельствами, может потребовать от Стороны, ставшей объектом непреодолимой силы, доказательств произошедших событий, а также любую другую документацию, связанную с исчислением объема понесенного ущерба.
6. Срок действия, условия расторжения и изменения Соглашения
6.1. Соглашение вступает в силу со дня подписания его Сторонами и действует до выполнения Сторонами своих обязательств по Соглашению. При этом Соглашение не подлежит регистрации в областном (городском) Департаменте казначейства.
6.2. Соглашение может быть изменено и дополнено по соглашению Сторон. Все изменения и дополнения оформляются письменно, подписываются уполномоченными представителями Сторон и являются неотъемлемой частью Соглашения.
6.3. Каждая из Сторон вправе расторгнуть Соглашение, предупредив об этом другую Сторону за 3 (три) рабочих дня до предполагаемой даты расторжения Соглашения и выполнив все ранее взятые на себя обязательства по Соглашению.
7. Прочие условия
7.1. Все споры, возникающие между Сторонами по Соглашению, разрешаются посредством переговоров. Разногласия, по которым Стороны не достигли договоренности, разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

7.2. Келісім бірдей заң күші бар екеуі мемлекеттік, екеуі орыс тілдерінде төрт түпнұсқа данада жасалған.
7.3. Осы Келісіммен реттелмеген бөлікте Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
7.4. Тараптардың біреуі немесе Тараптардың екеуі қайта ұйымдастырылған жағдайда, Келісім бойынша барлық құқықтар мен міндеттер Тараптардың құқықтық мирасқорына көшеді.
7.5. Егер салым мерзімінің соңғы күні жұмыс күні емес күнге сәйкес келсе, салым есептелген сыйақымен (мүддемен) бірге келесі жұмыс күніне қайтарылады, бұл ретте, көрсетілген жұмыс күні емес күнге сыйақы (мүдде) есептелмейді.
8. Тараптардың заңды мекен-жайлары мен деректемелері
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Нұр-Сұлтан қаласы, индексі 100000
Мәңгілік Ел даңғылы, 8 (4 кіреберіс)
ЖБК ________________
БЖК _________________
БСН_____________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазынашылық комитетінде
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі атынан ______
_____________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Мөр орны
___________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның атауы)
индексі ___________,
_____________ қаласы ______________,
№ ____
ЖБК _________________
БЖК __________________
БСН __________________
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазынашылық комитетінде
______________________________ атынан
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның атауы)
______ _____________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 30 мамырдағы
№ 517 бұйрығына
4-қосымша
Бюджеттің атқарылуы
және оған кассалық қызмет
көрсету ережесіне
116-2-қосымша
МӘМІЛЕ ПАСПОРТЫ № ____ ___ _____________ 20___жыл
_____________________________________________________________________
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның атауы)
береді, ал Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі _____________теңге
сомасында салым қабылдайды.
Орналастыру мерзімі: _____________________
Орналастырудың басталу күні: _____________
Орналастырудың аяқталу күні: _____________
ҚР ҰБ сыйақы ставкасы: ___________________
ҚР ҰБ сыйақы сомасы: _____________________
ҚР ҰБ қайтарылатын салым және есептелген сыйақы сомасы: _____________
Салымды мерзімінен бұрын талап еткен кезде қолданылатын сыйақы
ставкасы: ________________________________
"__"__________20__жыл _________________________KZT
(сомасы санмен)
Министрлікке төлейді,
Нұр-Сұлтан қаласы, ЖБК № ___________, БЖК ____________ БСН-і ___________
________________________________________________________деректемелері
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның)
ЖБК № ________________, БЖК ________________, БСН-і _________________
Тараптардың қолдары:
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазынашылық комитетінің атынан
___________________________
(лауазым атауы)
______ ___________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны
(бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның
атауы) атынан ___________________________
(лауазым атауы)
______ ______________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны

7.2. Соглашение составлено в четырех подлинных экземплярах, два на государственном языке, два на русском языке, имеющих одинаковую юридическую силу.
7.3. В части, неурегулированной настоящим Соглашением, Стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан.
7.4. В случае реорганизации одной из Сторон либо обеих Сторон все права и обязанности по Договору переходят к правопреемникам Сторон.
7.5. В случае, если дата окончания срока вклада совпадает с нерабочим днем, вклад вместе с начисленным вознаграждением (интересом) возвращается следующим рабочим днем, при этом вознаграждения (интерес) за указанный нерабочий день не начисляется.
8. Юридические адреса и реквизиты Сторон
Министерство финансов Республики Казахстан индекс 100000, город Нур-Султан пр. Мәңгілік Ел 8, (4 подъезд)
ИИК ___________________
БИК ____________________
БИН ___________________ в Комитете казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от имени Министерства финансов Республики Казахстан ________ ____________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
____________________________________ (Уполномоченный орган по исполнению бюджета) индекс ___________, город _____________
ул.______________, № ____
ИИК ___________________
БИК ___________________
БИН ___________________ в Комитете казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от имени ____________________________
(наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета) _______ ______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
Приложение 4 к приказу
Первого заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 мая 2019 года № 517
Приложение 116-1
к Правилам исполнения бюджета и
его кассового обслуживания
ПАСПОРТ СДЕЛКИ № ________ от ___ __________ 20__ года
__________________________________________________________________________
(наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета)
передает, а Министерство финансов Республики Казахстан принимает вклад в сумме _______________________ тенге.
Срок размещения: ____________________
Дата начала размещения: ______________
Дата окончания размещения: ___________
Ставка вознаграждения НБ РК: _________
Сумма вознаграждения НБ РК: _________
Сумма возвращаемого вклада и начисленного вознаграждения
НБ РК: _________________________________
Ставка вознаграждения, применяемая при досрочном востребовании вклада: _____________
"__" __________ 20__ года _______________________________________ KZT
(сумма цифрами)
платить в Министерство финансов Республики Казахстан,
город Нур-Султан, на ИИК № ___________, БИК ___________, БИН_______________
Реквизиты ______________________________________________________________________
(уполномоченного органа по исполнению бюджета)
ИИК № ___________, БИК ___________, БИН________________
Подписи Сторон:
от Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан
________________________________
(наименование должности)
_______ __________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати
от ___________________________________
(наименование уполномоченного органа по исполнению бюджета)
(наименование должности)
_______ _______________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество) (при его наличии)
Место печати