Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобалар шығаруды қаржыландыру қағидаларын және қаржыландыру көлемдерінің нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 17 мамырдағы № 140 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 17 мамырда № 18697 болып тіркелді.
"Кинематография туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 9) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 10.03.2023 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа:
1) 1-қосымшаға сәйкес Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобалар шығаруды қаржыландыру қағидалары;
2) 2-қосымшаға сәйкес ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобалар шығаруды қаржыландыру көлемдерінің нормативтері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін күнтізбелік екі күн ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы тармақпен көзделген іс-шара орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шараның орындалуы туралы мәлімет ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің 2019 жылғы
17 мамырдағы № 140 бұйрығына
1-қосымша
Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобалар шығаруды қаржыландыру қағидалары

Об утверждении Правил финансирования и нормативов объемов финансирования производства кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 мая 2019 года № 140. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 мая 2019 года № 18697.
В соответствии с подпунктом 9) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О кинематографии" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 10.03.2023 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила финансирования кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) нормативы объемов финансирования производства кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 17 мая 2019 года № 140
Правила финансирования кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 10.03.2023 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобалар шығаруды қаржыландыру қағидалары және қаржыландыру көлемдерінің нормативтері (бұдан әрі – Қағидалар) "Кинематография туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобалар шығаруды қаржыландыру тәртібін айқындайды және қаржыландыру көлемдерінің нормативтерін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жалпы студиялық шығындар – киножобаларды өндіруді ұйымдастыруға, қызмет көрсетуге және басқаруға байланысты сметаның басқа баптарында ескерілмеген пайда болған шығындар;
2) кинематографиялық қызмет субъектісі – қызметінің негізгі түрлері: фильм жəне (немесе) киножылнама шығару, фильмді прокаттау, фильмді көрсету, фильмді қалпына келтіру, кинозалға техникалық қызмет көрсету, киноматериалдарды дайындау, фильмді шығару жөніндегі жұмыстарды орындау жəне қызметтерді көрсету, кинематография саласындағы білім беру, ғылыми, зерттеу, баспа, жарнамалық-насихаттау қызметі, фильмді сақтау болатын кəсіпкерлік субъектісі болып табылатын жеке тұлға; кинематографиялық ұйым;
3) кинематографиялық ұйым – қызметінің негізгі түрлері: фильм және (немесе) киножылнама шығару, фильмді прокаттау, фильмді көрсету, фильмді қалпына келтіру, кинозалға техникалық қызмет көрсету, киноматериалдарды дайындау, фильмді шығару жөніндегі жұмыстарды орындау және қызметтерді көрсету, кинематография саласындағы білім беру, ғылыми, зерттеу, баспа, жарнамалық-насихаттау қызметі, фильмді сақтау болып табылатын заңды тұлға;
4) қаражатты алушы – ұлттық фильм деп тануға үмітті киножобаны қаржыландыру туралы шарт жасасқан кинематографиялық қызмет субъектісі;
5) уәкілетті орган – кинематография саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
6) тармақша 01.01.2026 бастап мынадай редакциясы қолданыста болады - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 10.11.2025 № 605-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6) Ұлттық киноны қолдау мемлекеттік орталығы – қызметінің негізгі нысанасы фильмдер шығару болып табылатын, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғаға фильмдерді қаржыландырудың жалпы көлемінің кемінде отыз пайызы мөлшеріндегі мемлекеттік тапсырманы орындауға бөлінетін қаражатты қоспағанда, ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобалар мен ұлттық фильмдерді қаржыландыру түрінде мемлекеттік қолдауды ұсыну, Қазақстан Республикасының аумағына əкелінетін балалар анимациялық фильмдері мен отбасымен көруге арналған фильмдерді қазақ тілінде дубляждауды қаржыландыру жөніндегі бірыңғай оператор (бұдан әрі – бірыңғай оператор).

Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 10.03.2023 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила финансирования и нормативы объемов финансирования производства кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О кинематографии" и определяют порядок финансирования и устанавливают нормативы объемов финансирования производства кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) общестудийные расходы – расходы, образовавшиеся в связи с организацией, обслуживанием и управлением производства кинопроектов, не учтенных в других статьях сметы;
2) субъект кинематографической деятельности – физическое лицо, являющееся субъектом предпринимательства, основными видами деятельности которого являются: производство фильма и (или) кинолетописи, прокат фильма, показ фильма, восстановление фильма, техническое обслуживание кинозала, изготовление киноматериалов, выполнение работ и оказание услуг по производству фильма, образовательная, научная, исследовательская, издательская, рекламно-пропагандистская деятельность в сфере кинематографии, хранение фильма; кинематографическая организация;
3) кинематографическая организация – юридическое лицо, основными видами деятельности которого являются: производство фильма и (или) кинолетописи, прокат фильма, показ фильма, восстановление фильма, техническое обслуживание кинозала, изготовление киноматериалов, выполнение работ и оказание услуг по производству фильма, образовательная, научная, исследовательская, издательская, рекламно-пропагандистская деятельность в сфере кинематографии, хранение фильма;
4) получатель финансовых средств – субъект кинематографической деятельности, заключивший договор о финансировании кинопроекта, претендующего на признание его национальным фильмом;
5) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере кинематографии;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 6) с 01.01.2026 действует в редакции абзаца 2 п.4 приказа Министра культуры и информации РК от 10.11.2025 № 605-НҚ.
6) Государственный центр поддержки национального кино – единый оператор по предоставлению государственной поддержки в виде финансирования кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами, и национальных фильмов, за исключением средств, выделяемых на выполнение государственного задания для юридического лица со стопроцентным участием государства в уставном капитале, основным предметом деятельности которого является производство фильмов, в размере не менее тридцати процентов от общего объема финансирования фильмов, финансированию дубляжа на казахский язык детских анимационных фильмов и фильмов для семейного просмотра, ввозимых на территорию Республики Казахстан и выплате субсидий в сфере кинематографии (далее – единый оператор).

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Мәдениет және ақпарат министрінің 10.11.2025 № 605-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобаларды қаржыландыру тәртібі
3. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрі міндетін атқарушының 2019 жылғы 15 наурыздағы № 64 бұйрығымен бекітілген Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобаларды шығару бойынша мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету үшін оларды іріктеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18405 болып тіркелген) сәйкес жүргізілген конкурстық іріктеу қорытындылары бойынша уәкілетті орган оларды ұлттық фильм деп тануға үмітті киножобаларды (бұдан әрі – киножобалар) қаржыландыру туралы шешім қабылдайды.
4. Бұйрық шыққаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті орган бірыңғай оператормен оларды ұлттық фильм деп тануға үміткер киножобалар үшін мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету жөніндегі оператордың қызметтеріне шарт жасасады.
5. Бірыңғай оператор уәкілетті органмен шарт жасасқаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаржы қаражатын алушымен киножобаны қаржыландыруға шарт (бұдан әрі – шарт) жасасады.
6. Қаржыландыруды бірыңғай оператор жасалған шарт негізінде кезең-кезеңімен жүзеге асырады.
7. Қаржы қаражатын алушы киножобаны іске асыру барысында қаржы қаражатын алушы бекіткен шығындардың баптары (еңбекақы төлеу қорын қоспағанда) арасында бірыңғай оператордың келісімінсіз бір кезең шеңберінде киножоба бойынша шығындар сметасының жалпы сомасының 10 (он) пайызынан аспайтын сомаға қайта бөледі.
8. Қаржы қаражатын алушы бірыңғай операторға шартта белгіленген мерзімдерде әрбір кезең үшін аралық есеппен қоса орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актісін, сондай-ақ киножобаны өндіруге бөлінген қаржы қаражатын пайдаланудың есебін қоса алғанда, киножобаны іске асырудың аяқталуы жөніндегі қорытынды есепті ұсынады.
9. Бөлінген қаражаттың нысаналы пайдаланылуын талдау және күтілетін нәтижелерге қол жеткізу мақсатында бірыңғай оператор киножобаларды өндіру кезеңдерінің сақталуына оны іске асырудың кез келген кезеңінде мониторинг жүргізеді.
10. Қаржы қаражатын алушы келесі траншты бірыңғай оператор уәкілетті органмен келісім-шарт бойынша орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актісіне қол қойғаннан кейін алады.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің

Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом Министра культуры и информации РК от 10.11.2025 № 605-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок финансирования кинопроектов, претендующих на признания их национальными фильмами
3. Уполномоченный орган по итогам конкурсного отбора, проведенного в соответствии с Правилами отбора кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами для оказания государственной финансовой поддержки по их производству, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 64 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18405), принимает решение о финансировании кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами (далее – кинопроекты).
4. В течение 10 (десять) рабочих дней после издания приказа уполномоченный орган заключает договор с единым оператором на услуги по предоставлению государственной финансовой поддержки для кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами.
5. Единый оператор в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней после заключения договора с уполномоченным органом, заключает с получателем финансовых средств договор о финансировании кинопроектов (далее – договор).
6. Финансирование осуществляется единым оператором поэтапно на основании заключенного договора.
7. Получатель финансовых средств в ходе реализации кинопроектов перераспределяет финансовые средства между утвержденными им статьями расходов (за исключением фонда оплаты труда) на сумму не более 10 (десять) процентов от общей суммы сметы расходов по кинопроекту в рамках одного этапа без согласования с единым оператором.
8. Получатель финансовых средств представляет единому оператору в установленные договором сроки акт выполненных работ (оказанных услуг) с приложением промежуточного отчета за каждый этап, а также итоговый отчет по завершению реализации кинопроектов, включая отчет об использовании выделенных финансовых средств на производство кинопроектов.
9. В целях анализа целевого использования выделенных средств и достижения ожидаемых результатов единый оператор проводит мониторинг соблюдения этапов производства кинопроектов в соответствии с договором на любом этапе его реализации.
10. Получатель финансовых средств получает следующий транш после подписания акта выполненных работ (оказанных услуг) едином оператором с уполномоченным органом, в соответствии с условиями договора.
Приложение 2
к приказу Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан

2019 жылғы 17 мамырдағы
№ 140 бұйрығына
2-қосымша
Ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобалар шығаруды қаржыландыру көлемдерінің нормативтері
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Мәдениет және спорт министрінің 10.03.2023 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Әлеуметтік маңызы бар анимациялық фильмдер (қаржыландыру көлемі шығарудың сметалық құнының 100%-нан аспауы тиіс)
Шығыстар бөлімдері мен баптарының атауы
Өндірістің сметалық құнынан %

от 17 мая 2019 года
№ 140
Нормативы объемов финансирования производства кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами
Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра культуры и спорта РК от 10.03.2023 № 71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Социально значимые анимационные фильмы (объем финансирования не должен превышать 100% от сметной стоимости производства)
Название разделов и статей расходов
% от сметной стоимости производства