Қоғамдық тәртiптi қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды көтермелеудiң түрлерi мен тәртiбiн, сондай-ақ оларға ақшалай сыйақының мөлшерiн айқындау туралы
Қызылорда облысы әкімдігінің 2018 жылғы 28 қарашадағы № 1271 қаулысы. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 29 қарашада № 6543 болып тіркелді. Күші жойылды - Қызылорда облысының әкімдігінің 2026 жылғы 25 мамырдағы № 94 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда облысының әкімдігінің 25.05.2026 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге азаматтардың қатысуы туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 3-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына, "Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 29 сәуірдегі Заңының 6-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Қызылорда облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес қоғамдық тәртiптi қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды көтермелеудiң түрлерi мен тәртiбi, сондай-ақ оларға ақшалай сыйақының мөлшерi айқындалсын.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қызылорда облысы әкімінің орынбасары С.Ж. Сүлейменовке жүктелсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда облысы әкімінің міндетін атқарушы Қ. Ысқақов
"КЕЛІСІЛДІ"
"Қазақстан Республикасы Ішкі істер
министрлігі Қызылорда облысының
полиция департаменті" мемлекеттік
мекемесінің бастығы
__________________Қ. Мұхитов
2018 жылғы "27" қараша
Қызылорда облысы әкімдігінің
2018 жылғы "28" қарашадағы
№1271 қаулысына қосымша
Қоғамдық тәртiптi қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды көтермелеудiң түрлерi мен тәртiбi,сондай-ақ оларға ақшалай сыйақының мөлшерi
1. Көтермелеудiң түрлерi
1. Қоғамдық тәртiптi қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды көтермелеудiң түрлерi:
1) алғыс жариялау;
2) грамотамен марапаттау;
3) ақшалай сыйақы беру.
2. Көтермелеудiң тәртiбi
2. Қылмыстың алдын алуға және жолын кесуге жәрдемдескен қоғамдық тәртiптi қорғауға қатысатын азаматтарды көтермелеу мәселелерiн қала және аудандардың жергілікті атқарушы органдары құратын комиссиялармен (бұдан әрi - комиссия) қаралады.
3. Комиссияның құрамына қалалық, аудандық жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдарының,полиция органдарының өкiлдерi енгiзiледi.
4. Қылмыстың алдын алуға және жолын кесуге, қоғамдық тәртiптi қорғауға, қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз етуге белсендi қатысатын азаматтарды көтермелеу жөнiндегi ұсыныстарды комиссияның қарауына қалалық, аудандық полиция органдары ұсынады.

Об определении видов и порядка поощрений, а также размера денежного вознаграждения граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка
Постановление акимата Кызылординской области от 28 ноября 2018 года № 1271. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 29 ноября 2018 года № 6543. Утратило силу постановлением акимата Кызылординской области от 25 мая 2026 года № 94
Сноска. Утратило силу постановлением акимата Кызылординской области от 25.05.2026 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 3 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об участии граждан в обеспечении общественного порядка", подпунктом 3) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 29 апреля 2010 года "О профилактике правонарушений" акимат Кызылординской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить виды и порядок поощрений, а также размер денежного вознаграждения граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Кызылординской области Сулейменова С.Ж.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности акима
Кызылординской области
К. Искаков
"СОГЛАСОВАНО"
Начальник государственного
учреждения "Департамент полиции
Кызылординской области
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан"
_________________МухитовК.
"27" ноября 2018 года
Приложение к постановлению акимата Кызылординской области "28" ноября 2018 года №1271
Виды и порядок поощрений, а также размер денежного вознаграждения граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка
1. Виды поощрения
1. Виды поощрения граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка:
1) объявление благодарности;
2) награждение грамотой;
3) выдача денежной премии.
2. Порядок поощрения
2. Вопросы поощрения граждан, участвующих в охране общественного порядка, способствовавших предупреждению и пресечению преступлений, рассматриваются комиссиями, создаваемыми городским и районными местными исполнительными органами (далее - комиссия).
3. В состав комиссии включаются представители городской, районных местных представительных и исполнительных органов, органов полиции.
4. Предложения по поощрению денежным вознаграждением граждан, принимающих активное участие в охране общественного порядка, обеспечении общественной безопасности, предупреждении и пресечении преступлений, на рассмотрение комиссии вносятся городским, районными органами полиции.

5. Комиссия қабылдаған шешiм –көтермелеу үшiн, ал комиссия қабылдаған шешiмге сәйкес облыстық, аудандық полиция органдары бастықтарының бұйрықтары - көтермелеуге ақы төлеу үшiн негiз болып табылады.
6. Қоғамдық тәртiптi қамтамасыз етуге қатысқан азаматтарға көтермелеу шараларын облыстық, қалалық, аудандық полиция органдары салтанатты жағдайда жүзеге асырады.
3. Ақшалай сыйақының мөлшерi
7. Ақшалай сыйақының мөлшерiн комиссия қоғамдық тәртiптi қамтамасыз етуге көтермеленетiн адамның қосқан үлесiн және ол немесе оның қатысуымен жолы кесiлген құқыққа қарсы әрекеттiң нәтижесiнде келтiрiлуi мүмкiн залалдың көлемiн ескере отырып белгiлейдi және ол, әдетте, 10 есе айлық есептiк көрсеткiштен аспайды.
8. Ақшалай сыйақы төлеудi, көтермелеуге ұсыныс енгiзген облыстық, аудандық полиция органдары облыстық бюджеттің қаражаттары есебiнен жүргiзедi.
9. Көтермелеуге ақы төлеуге арналған қаражат полиция органдары шығыстарының құрамында жеке бағдарламамен көзделедi.

5. Основанием для поощрения является решение, принимаемое комиссией, для выплаты поощрения – приказы начальников областного, районных органов полиции согласно решению, принятому комиссией.
6. Меры поощрения гражданам, участвующих в охране общественного порядка осуществляется областным, городским, районными органами полиции в торжественной обстановке.
3. Размер денежного вознаграждения
7. Размер денежного вознаграждения устанавливается комиссией с учетом внесенного поощряемым вклада в обеспечение общественного порядка и объема ущерба, который мог бы быть нанесен в результате противоправного действия, которое было пресечено им или с его участием, и не превышает, как правило, 10-кратного месячного расчетного показателя.
8. Выплата денежного вознаграждения производится за счет средств областным бюджетом областным, районными органами полиции, внесшими представление на поощрение.
9. Средства на выплату поощрений предусматриваются в составе расходов органов полиции отдельной программой.