Ерікті түрде таратылатын банктердің және қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктерін белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 297 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 14 қаңтарда № 18176 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2026 жылғы 3 сәуірдегі № 46 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 03.04.2026 № 46 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 09.02.2021 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 69-бабының 4-тармағына және 74-5-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 20.09.2021 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Ерікті түрде таратылатын банктердің және қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктері белгіленсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 09.02.2021 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. "Ерікті түрде таратылатын банктердің тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктері туралы нұсқаулықты бекіту жөнінде" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 29 ақпандағы № 64 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13663 болып тіркелген, 2016 жылғы 12 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Банктерді қадағалау департаменті (Қизатов О.Т.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;

Об установлении особенностей деятельности ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемых банков и добровольно прекращающих деятельность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 297. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 января 2019 года № 18176. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 3 апреля 2026 года № 46.
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 03.04.2026 № 46 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 09.02.2021 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 4 статьи 69 и пунктом 3 статьи 74-5 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 20.09.2021 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Установить Особенности деятельности ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемых банков и добровольно прекращающих деятельность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 09.02.2021 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 февраля 2016 года № 64 "Об утверждении Инструкции об особенностях деятельности ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемых банков" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13663, опубликовано 12 мая 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Департаменту надзора за банками (Кизатов О.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А.Смоляковқа жүктелсін.
6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк Төрағасы Д. Ақышев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 29 қарашадағы
№ 297 қаулысына
қосымша
Ерікті түрде таратылатын банктердің және қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктері
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 09.02.2021 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ерікті түрде таратылатын банктердің және қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктері (бұдан әрі - Тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктері) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Банктер туралы заң) сәйкес әзірленді және ерікті түрде таратылатын банктердің және қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының тарату комиссиялары (бұдан әрі – тарату комиссиясы) қызметінің ерекшеліктерін айқындайды.

2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 ноября 2018 года № 297
Особенности деятельности ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемых банков и добровольно прекращающих деятельность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 09.02.2021 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Особенности деятельности ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемых банков и добровольно прекращающих деятельность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (далее – Особенности деятельности ликвидационных комиссий) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон о банках) и устанавливают особенности деятельности ликвидационных комиссий добровольно ликвидируемых банков и добровольно прекращающих деятельность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан (далее – ликвидационная комиссия).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 09.02.2021 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Тарату комиссиясы ерікті түрде таратылатын банктің акционерлері жалпы жиналысының шешімімен немесе Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органы берген рұқсатының негізінде қызметін ерікті түрде тоқтататын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банкі филиалына (бұдан әрі – банк) қатысты Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің уәкілетті органының шешімімен немесе тиісті мемлекеттің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің заңнамасы бойынша мұндай рұқсат талап етілмейтіні туралы өтінішпен банктің филиалдары мен өкілдіктерін ескере отырып, банкті ерікті түрде таратуға немесе банк қызметін ерікті түрде тоқтатуға қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) рұқсатын алған күннен бастап күнтізбелік 45 (қырық бес) күннен кешіктірмей құрылады.
Тарату комиссиясының құрамын өзгерту банк акционерлерінің жалпы жиналысының шешімі немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің уәкілетті органының шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 09.02.2021 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Тарату комиссияларының қызметін ұйымдастыруға қойылатын талаптар
3. Банктің тарату комиссиясы құрылған күннен бастап және банкті ерікті түрде тарату процесі аяқталғанға дейін:
1) банктің органдарының және басшы қызметкерлерінің, оның ішінде банктің мүлікті басқару және міндеттемелерді өтеу жөніндегі өкілеттіктерінің, сондай-ақ олардың банкті басқару жөніндегі құқықтары тоқтатылады;
2) банк атынан немесе банк есебінен жүзеге асырылатын іс-әрекеттер, егер оларды тарату комиссиясының төрағасы не тарату комиссиясының мүшесі, не төраға осы іс-қимылдарды атқаруға Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес ресімделген сенімхат берген, тарату комиссиясында еңбек шарты немесе ақылы қызмет көрсету шарты бойынша жұмыс істейтін тұлға (бұдан әрі – тартылған тұлға) жүзеге асырған жағдайда заңды күшке ие бола алады;
3) тарату комиссиясы банкке қатысты мүліктік сипаттағы барлық талаптарды Тарату комиссияларының қызметі ерекшеліктерінің 5-тарауына және Қазақстан Республикасы азаматтық заңнамасына сәйкес қарайды.

Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 09.02.2021 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Ликвидационная комиссия создается решением общего собрания акционеров добровольно ликвидируемого банка или решением уполномоченного органа банка-нерезидента Республики Казахстан в отношении добровольно прекращающего деятельность филиала банка-нерезидента Республики Казахстан (далее – банк) на основании разрешения органа финансового надзора государства, резидентом которого является банк-нерезидент Республики Казахстан, или заявления органа финансового надзора соответствующего государства о том, что такое разрешение по законодательству банка-нерезидента Республики Казахстан не требуется, не позднее 45 (сорока пяти) календарных дней с даты получения разрешения уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) на добровольную ликвидацию банка с учетом филиалов и представительств банка или на добровольное прекращение деятельности банка.
Изменение состава ликвидационной комиссии осуществляется по решению общего собрания акционеров банка или решению уполномоченного органа банка-нерезидента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 09.02.2021 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Требования к организации деятельности ликвидационных комиссий
3. С даты создания ликвидационной комиссии и до завершения процесса добровольной ликвидации банка:
1) прекращаются полномочия органов и руководящих работников банка, в том числе по распоряжению имуществом и погашению обязательств банка, а также их права по управлению банком;
2) действия, осуществляемые от имени или за счет банка, имеют юридическую силу в случае, если они совершены председателем ликвидационной комиссии либо членом ликвидационной комиссии, либо лицом, работающим в ликвидационной комиссии по трудовому договору (далее – привлеченный работник) или договору возмездного оказания услуг (далее – привлеченное лицо), которому председателем ликвидационной комиссии выдана доверенность на совершение этих действий, оформленная в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
3) требования имущественного характера, относящиеся к банку, рассматриваются ликвидационной комиссией в соответствии с главой 5 Особенностей деятельности ликвидационных комиссий и гражданским законодательством Республики Казахстан.

4. Тарату комиссиясы банктің ісін, оның ішінде оның кредиторлармен және акционерлермен есеп айырысуын қамтамасыз етуін аяқтау үшін шаралар қабылдайды.
5. Тарату комиссиясының төрағасы тарату комиссиясын басқарады. Тарату комиссиясының төрағасы болмаған кезде оның міндеттерін төрағаның тарату комиссиясы мүшелерінің арасынан тағайындаған орынбасары атқарады.
6. Банктің филиалдары және (немесе) өкілдіктері болса, оларды сол жерде құрылатын тарату комиссиясының бөлімшесі (бұдан әрі – бөлімше) таратады.
Бөлімшені тарату комиссиясы төрағасының бұйрығымен тағайындалған басшы тарату комиссиясы мүшелерінің арасынан тарату комиссиясы құрылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей басқарады.
Бөлімше басшысы өз қызметін Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес ресімделген сенімхат негізінде жүзеге асырады.
Тарату комиссиясының бөлімшесі және оның басшысы тарату комиссиясының төрағасына есеп береді.
7. Тарату комиссиясы мүшесінің, тартылған қызметкердің немесе тартылған тұлғаның құқықтары мен міндеттері көрсетілген тұлғалардың тарату комиссиясының төрағасымен жасасқан еңбек шартында немесе ақылы қызмет көрсету шартында, сондай-ақ тарату комиссиясының төрағасы бекіткен көрсетілген қызметкерлердің қызметтік нұсқаулықтарында айқындалады.
Жұмысқа қабылдау тарату комиссиясы төрағасының бұйрығымен ресімделеді.
8. Тарату комиссиясының төрағасы шұғыл басшылықты жүзеге асырады, бөлімшелердің қызметін және оның басшыларының жұмысын бақылайды.
9. Банкті ерікті түрде тарату рәсімі жартыжылдыққа бөліне отырып бір жылға жасалатын және тарату комиссиясы құрылған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде және кейіннен жоспарланған кезеңнің алдындағы айдың 10 (онынан) кешіктірмей уәкілетті органға мәлімет үшін ұсынылатын, тарату комиссиясының төрағасы бекіткен жұмыс жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Тарату комиссиясы жұмыс жоспарының орындалуы туралы ақпаратты жартыжылдық қорытындылары бойынша уәкілетті органға ұсынады.
Жұмыс жоспарында белгіленген мерзімдер бұзылған жағдайда тарату комиссиясы 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға тиісті құжаттардың көшірмелері қоса берілген жазбаша түсіндіруді ұсынады.
10. Тарату комиссиясы банктің атынан іс-әрекет жасайды және өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешім қабылдау кезінде дербес бола алады.
11. Құрылған күннен бастап тарату комиссиясы:

4. Ликвидационная комиссия принимает меры для завершения дел банка, в том числе по обеспечению расчетов с его кредиторами и акционерами.
5. Ликвидационную комиссию возглавляет председатель ликвидационной комиссии. В отсутствие председателя ликвидационной комиссии его обязанности исполняет заместитель, назначаемый председателем из числа членов ликвидационной комиссии.
6. При наличии у банка филиалов и (или) представительств их ликвидация проводится подразделением ликвидационной комиссии, создаваемым на местах (далее – подразделение).
Подразделение возглавляет руководитель, назначенный приказом председателя ликвидационной комиссии не позднее 1 (одного) рабочего дня с даты создания ликвидационной комиссии из числа членов ликвидационной комиссии.
Руководитель подразделения осуществляет свою деятельность на основании доверенности, оформленной в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Подразделение ликвидационной комиссии и его руководитель подотчетны председателю ликвидационной комиссии.
7. Права и обязанности члена ликвидационной комиссии, привлеченного работника или привлеченного лица определяются в трудовом договоре или договоре возмездного оказания услуг, заключаемых указанными лицами с председателем ликвидационной комиссии, а также в должностных инструкциях указанных лиц, утверждаемых председателем ликвидационной комиссии.
Прием на работу оформляется приказом председателя ликвидационной комиссии.
8. Председатель ликвидационной комиссии осуществляет оперативное руководство, контролирует деятельность подразделений и работу его руководителей.
9. Процедура добровольной ликвидации банка осуществляется в соответствии с планом работы, утвержденным председателем ликвидационной комиссии, который составляется на год с разбивкой на полугодия и представляется для сведения в уполномоченный орган в течение 20 (двадцати) рабочих дней с даты создания ликвидационной комиссии и в последующем не позднее 10 (десятого) числа месяца, предшествующего планируемому периоду.
Информация об исполнении плана работы представляется ликвидационной комиссией в уполномоченный орган по итогам полугодия.
При нарушении сроков, установленных планом работы, ликвидационная комиссия в течение 10 (десяти) рабочих дней представляет в уполномоченный орган письменное пояснение с приложением копий соответствующих документов.
10. Ликвидационная комиссия действует от имени банка и самостоятельна при принятии решений по вопросам организации и проведения процедуры ликвидации банка.
11. С даты создания ликвидационная комиссия:

1) бірінші жұмыс күні:
кассаны түгендеуді жүргізеді, ақша қалдығын банктің ағымдағы шотына аударады;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне және (немесе) банктің банк шоттары бар екінші деңгейдегі банктерге Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14422 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысымен бекітілген Клиенттердің банктік шоттарын ашу, жүргізу және жабу қағидаларына (бұдан әрі – № 207 Қағидалар) 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қол қою үлгілері бар жаңа құжатты ұсынады;
уәкілетті органға банкті ерікті тарату туралы акционерлердің жалпы жиналысының шешімін немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің уәкілетті органының Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкі филиалының қызметін ерікті түрде тоқтату туралы шешімін ұсынады;
2) 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей банктің басшылығынан банктің құқық белгілеуші құжаттарын, мөрлерін (бар болса), мөртабандарын, ақпараттың электрондық тасымалдағыштарын, бағдарламалық қамтамасыз етуді, банктің бланкілерін және басқа да құжаттарын, құжаттар мен құндылықтарды қабылдау-өткізу туралы қажетті актілерді жасай отырып, қабылдайды;
3) 10 (он) жұмыс күні ішінде:
Қазақстан Республикасының барлық аумағында таралатын мерзімді баспасөз басылымдарында қазақ және орыс тілдерінде кредиторлардың шағымдарын (өтініштерін) беру тәртібін, мерзімдері мен мекенжайларын (филиалдар желісі болған кезде – банк кредиторлары өз шағымдарын (өтініштерін) ұсынатын филиалдар мекенжайларын) міндетті түрде көрсетіп, банкті ерікті түрде тарату туралы ақпаратты жариялайды;
банктің шоттарын салыстырып тексереді, оларды жабады және теңгемен және шетел валютасымен ағымдағы шоттарды ашады;
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына және мемлекеттік кірістер органдарына банкті ерікті түрде таратудың басталғаны, қызметінің ерікті түрде тоқтатылғаны туралы хабарлайды;
қабылдау-өткізу актісі бойынша банктің активтерін, оның ішінде мүлкін қабылдайды;
уәкілетті органның банкті ерікті түрде таратуға, банктің қызметін ерікті түрде тоқтатуға рұқсат беру туралы шешімінің, акционерлердің жалпы жиналысының немесе Қазақстан Республикасы бейрезидент-банкінің уәкілетті органының тарату комиссиясын құру туралы шешімінің көшірмелерін көруге қолжетімді жерде орналастырады;
тарату комиссиясы құрылған күнде электрондық түрде бар, есепке алу автоматтандырылған жүйесі немесе деректерді өңдеу орталығы (сервер) деректерін жеке электрондық тасымалдағышқа көшіре отырып (резервтік көшірмелер) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20474 болып тіркелген, "Екінші деңгейдегі банктер есептілігінің тізбесін, нысандарын, мерзімдерін және оны ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 54 қаулысына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екінші деңгейдегі банктердің баланстық шоттарындағы және баланстан тыс шоттарындағы қалдықтар туралы есепті немесе Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21278 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 қыркүйектегі № 107 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының бухгалтерлік есепке алу деректері бойынша есептiлiкті ұсыну қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша активтер мен міндеттемелер туралы есепті басып шығарады. Бұл ақпарат электрондық түрде болмаған жағдайда қолда бар қағаз тасымалдағыштағы ақпарат негізге алынады;
толық материалдық жауапкершілігі бар адамдар, оның ішінде банктің бухгалтерлік есебін жүргізудің және қаржылық және өзге есептілігін өңдеудің автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне немесе деректерді өңдеу орталығына (серверге) кіруге рұқсаты бар адамдар тобын айқындайды;

1) в первый рабочий день:
проводит ревизию кассы, остаток денег зачисляет на текущий счет банка;
представляет в Национальный Банк Республики Казахстан и (или) банки второго уровня, в которых имеются банковские счета банка, новый документ с образцами подписей по форме согласно приложению 3 к Правилам открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14422 (далее – Правила № 207);
представляет в уполномоченный орган решение общего собрания акционеров о добровольной ликвидации банка или решение уполномоченного органа банка-нерезидента Республики Казахстан о добровольном прекращении деятельности филиала банка-нерезидента Республики Казахстан;
2) не позднее 3 (трех) рабочих дней принимает от руководства банка правоустанавливающие документы банка, печати (при наличии), штампы, электронные носители информации, программное обеспечение, бланки и все другие документы банка с составлением необходимых актов о приеме-передаче документов и ценностей;
3) в течение 10 (десяти) рабочих дней:
публикует информацию о добровольной ликвидации, добровольном прекращении деятельности банка в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан на казахском и русском языках, с обязательным указанием порядка, сроков подачи кредиторами претензий (заявлений) и адресов (при наличии филиальной сети – адресов филиалов), по которым кредиторы банка предъявляют свои претензии (заявления);
проводит сверку счетов банка, закрывает их и открывает текущие счета банка в тенге и иностранной валюте;
информирует Государственную корпорацию "Правительство для граждан" и органы государственных доходов о начале добровольной ликвидации, добровольном прекращении деятельности банка;
принимает по акту приема-передачи активы, в том числе имущество банка;
размещает копии решения уполномоченного органа о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию, добровольное прекращение деятельности банка, решения общего собрания акционеров или уполномоченного органа банка-нерезидента Республики Казахстан о создании ликвидационной комиссии в месте, доступном для обозрения;
распечатывает отчет об остатках на балансовых и внебалансовых счетах банков второго уровня по форме согласно приложению 2 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 54 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности банками второго уровня", зарегистрированному в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20474, или отчет об активах и обязательствах по форме согласно приложению 1 к Правилам представления отчетности по данным бухгалтерского учета филиалами банков-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан, филиалами страховых брокеров-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 сентября 2020 года № 107, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21278, имеющиеся в электронном виде, на дату создания ликвидационной комиссии, с копированием данных учетной автоматизированной системы или центра обработки данных (сервера) на отдельный электронный носитель (резервные копии). При отсутствии данной информации в электронном виде за основу берется информация, имеющаяся на бумажном носителе;
определяет круг лиц, несущих полную материальную ответственность, в том числе лиц, имеющих доступ к автоматизированной информационной системе ведения бухгалтерского учета и обработки финансовой и иной отчетности банка или центру обработки данных (серверу);

4) 30 (отыз) жұмыс күні ішінде:
банктің басшыларымен, қажет болған кезде өзге де қызметкерлерімен Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес еңбек шарттарын бұзады;
өз функциялары мен міндеттерін орындауды қамтамасыз ету үшін адамдармен еңбек шарттарын немесе ақылы қызмет көрсету шарттарын жасайды;
кредиторлардың тізімін жасайды, қолда бар құжаттар бойынша олардың мекенжайларын анықтайды және талдау есебі деректерімен салыстырып тексереді;
банктің әрбір кредиторын банктің ерікті таратылуы туралы жазбаша хабардар етеді;
кредиторлар туралы мәліметтер болмаған жағдайда, қолда бар деректемелерді және банк кредиторларын жазбаша хабардар ету мүмкіндігінің болмау себептерін көрсетіп акт жасайды;
5) банкті ерікті түрде таратудың бүкіл кезеңінде:
банк кредиторлары талаптарының заңдылығын айқындайды және оларды банктің бекітілген аралық тарату балансына және кредиторлар талаптарының тізіліміне сәйкес қанағаттандырады;
банктің активтерін айқындайды;
банкті тарату мақсатына сәйкес оның активтеріне иелік етеді;
банктің құжаттарын және мүлкін, бағдарламалық қамтылымын және ақпараттың электрондық тасымалдағыштарын, сондай-ақ банктің басқа ақпаратын сақтау жөнінде шаралар қабылдайды;
банктің дебиторларынан берешекті алу шараларын қабылдайды;
банктің атынан талап қояды және сотта мүддесін білдіреді;
6) кредиторлардың талаптарын толық көлемде қанағаттандыру үшін мүліктің жеткіліксіз болу фактісі анықталған жағдайда тарату комиссиясы немесе уәкілетті орган Қазақстан Республикасының банктік заңнамасының талаптарын ескере отырып сотқа банкті банкрот деп тану туралы өтініш береді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Тарату комиссиясы Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21834 тіркелген "Ерікті түрде және мәжбүрлеп таратылатын банктердің, қызметі ерікті түрде және мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының тарату комиссияларының есеп және қосымша ақпарат беру нысанын, мерзімдері мен кезеңділігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 14 желтоқсандағы № 116 қаулысына сәйкес уәкілетті органға істелген жұмысы туралы есептерді және қосымша ақпаратты ұсынады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 20.09.2021 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

4) в течение 30 (тридцати) рабочих дней:
расторгает трудовой договор с руководящими, а при необходимости и иными работниками банка в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан;
заключает с лицами трудовые договоры или договоры возмездного оказания услуг для обеспечения выполнения своих функций и обязанностей;
составляет список кредиторов, устанавливает их адреса по имеющимся документам и сверяет с данными аналитического учета;
письменно уведомляет каждого кредитора банка о добровольной ликвидации банка;
в случае отсутствия в банке сведений о кредиторах составляет акт с указанием имеющихся реквизитов и причин невозможности письменного уведомления кредиторов банка;
5) в течение всего периода добровольной ликвидации банка:
определяет правомерность требований кредиторов банка и удовлетворяет их в соответствии с утвержденным промежуточным ликвидационным балансом банка и реестром требований кредиторов;
выявляет активы банка;
распоряжается активами банка в соответствии с целями его ликвидации;
принимает меры по сохранности документов и имущества банка, программного обеспечения и электронных носителей информации, а также другой информации банка;
принимает меры к получению задолженности с дебиторов банка;
предъявляет требования и выступает в суде от имени банка;
6) при установлении факта недостаточности имущества для удовлетворения требований кредиторов в полном объеме ликвидационная комиссия или уполномоченный орган подает в суд заявление о признании банка банкротом с учетом требований банковского законодательства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Ликвидационная комиссия представляет в уполномоченный орган отчеты о проделанной работе и дополнительную информацию в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 14 декабря 2020 года № 116 "Об утверждении формы, сроков и периодичности предоставления ликвидационными комиссиями отчетов и дополнительной информации добровольно и принудительно ликвидируемых банков, добровольно и принудительно прекращающих деятельность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21834.
Сноска. Пункт 12 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 20.09.2021 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

13. Тарату комиссиясы мүшелері мен қызметкерлері тарапынан Қазақстан Республикасының банктік заңнамасын бұзу фактілері анықталған жағдайда, тарату комиссиясының төрағасы Қазақстан Республикасының азаматтық сот ісін жүргізу, қылмыстық сот ісін жүргізу және әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен бір мезгілде уәкілетті органға хабарлай отырып, құқық қорғау органдарына немесе сотқа жүгінеді.
14. Тарату комиссиясы сақталуға тиіс, оның ішінде тарату комиссиясының қызметіне байланысты құжаттарды мұрағатты және құжаттаманы басқару жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес есепке алуды, ресімдеуді және сақтауды қамтамасыз ету мәселелері бойынша екінші деңгейдегі банктерге қойылатын барлық талаптардың орындалуын қамтамасыз етеді.
3-тарау. Тарату комиссияларының тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру және бекіту ерекшеліктері мен тәртібі
15. Банкті ерікті түрде таратуға байланысты барлық шығыстар осы банктің қаражаты есебінен ғана жүргізіледі.
16. Тарату өндірісімен байланысты, оның ішінде тарату комиссиясының қызметін қамтамасыз етуге байланысты шығыстар кезектен тыс және тұрақты жүргізіледі.
17. Тарату массасын жұмсау мақсатты пайдалану бойынша жүзеге асырылады. Тарату массасына қаражатты резервтеу 3 (үш) айдан аспайтын мерзімге жүзеге асырылады.
18. Тарату шығыстарының сметасы бекітілгенге дейін тарату комиссиясының бірінші кезектегі іс-шараларды өткізуіне байланысты шығыстарды жүзеге асыруы мынадай шығындар баптары бойынша жүргізіледі:
1) банкті ерікті түрде тарату туралы хабарландыруды жариялау бойынша қызмет;
2) байланыс қызметі (телекоммуникациялық шығыстар, телефонды, телеграфты пайдаланғаны үшін абоненттік төлем, қалааралық және халықаралық сөйлесулер, пошта және анықтамалық қызмет бойынша шығыстар, интернет-ресурстарды пайдаланғаны үшін шығыстар);
3) коммуналдық қызметтер;
4) қол қою үлгілері бар құжаттарды нотариатта куәландыру бойынша қызмет.
19. Тарату комиссиясы банктің тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру және кредиторлар комитеті банктің тарату шығыстарының сметасын бекіту кезінде нақтылық, негізділік, орындылық және тарату шығыстарының дәйектілік қағидаттарын басшылыққа алады.
Тарату шығыстарының нақтылық қағидаты тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру кезінде банктің нақты қаржылық жағдайын, оның ішінде кредиторлар алдындағы берешек көлемін негізге алу қажеттілігін білдіреді.
Тарату шығыстарының негізділік қағидаты тарату өндірісінің белгілі бір кезеңінде болжанатын шығындардың объективтік қажеттілігі деп түсініледі.
Тарату шығыстарының орындылық қағидаты тарату комиссиясы жұмсаған шығындар қойылған мақсатқа сәйкес келетінін, яғни тарату өндірісін және банктің кредиторларымен және акционерлерімен есеп айырысуды аяқтауға бағытталғандығын білдіреді.
Тарату шығыстарының дәйектілік қағидаты тарату комиссиясының жұмсалған шығындарды құжаттық растауын білдіреді.

13. При выявлении фактов нарушения банковского законодательства Республики Казахстан со стороны членов и работников ликвидационной комиссии председатель ликвидационной комиссии обращается в правоохранительные органы или суд в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан о гражданском судопроизводстве, уголовном судопроизводстве и об административных правонарушениях, с одновременном уведомлением уполномоченного органа.
14. Ликвидационная комиссия обеспечивает выполнение всех требований, предъявляемых к банкам второго уровня по вопросам обеспечения учета, оформления и сохранности документов, подлежащих хранению, в том числе связанных с деятельностью ликвидационной комиссии в соответствии с требованиями нормативных правовых актов уполномоченного органа в сфере архивного дела и документации.
Глава 3. Особенности и порядок формирования и утверждения ликвидационными комиссиями сметы ликвидационных расходов
15. Все расходы, связанные с добровольной ликвидацией банка, производятся только за счет средств этого банка.
16. Расходы, связанные с ликвидационным производством, в том числе по обеспечению деятельности ликвидационной комиссии производятся вне очереди и постоянно.
17. Расходование ликвидационной массы осуществляется по целевому назначению. Резервирование денег на ликвидационные расходы осуществляется на срок не более 3 (трех) месяцев.
18. До утверждения сметы ликвидационных расходов осуществление ликвидационной комиссией расходов, связанных с проведением ею первоочередных мероприятий, производится по следующим статьям затрат:
1) услуги по публикации объявления о добровольной ликвидации банка;
2) услуги связи (телекоммуникационные расходы, абонентская плата за пользование телефоном, телеграфом, расходы по междугородним и международным переговорам, услугам почтовых и справочных служб, расходы за пользование интернет-ресурсами);
3) коммунальные услуги;
4) услуги по нотариальному удостоверению документов с образцами подписей.
19. Ликвидационная комиссия при формировании и комитет кредиторов при утверждении сметы ликвидационных расходов банка руководствуются принципами реальности, обоснованности, целесообразности и действительности ликвидационных расходов.
Принцип реальности ликвидационных расходов означает, что при формировании сметы ликвидационных расходов следует исходить из фактического финансового положения банка, в том числе из объемов задолженности перед кредиторами.
Принцип обоснованности ликвидационных расходов означает объективную необходимость предполагаемых затрат на определенном этапе ликвидационного производства.
Принцип целесообразности ликвидационных расходов означает, что производимые ликвидационной комиссией затраты соответствуют поставленной цели, то есть направлены на завершение ликвидационного производства и расчеты с кредиторами и акционерами банка.
Принцип действительности ликвидационных расходов означает документальное подтверждение ликвидационной комиссией произведенных затрат.

20. Тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктеріне қосымшаға сәйкес нысан бойынша тарату шығыстарының сметасын тарату комиссиясы ол құрылғаннан кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде жасайды.
Кредиторлар комитеті құрылғанға дейін тарату шығыстарының сметасын
тарату комиссиясының төрағасы бекітеді.
Тарату комиссиясының төрағасы және кредиторлар комитеті тарату шығыстары сметасының орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
21. Кредиторлар комитеті бекіткен тарату шығыстарының сметасына тарату комиссиясының төрағасы енгізетін өзгерістер мен толықтыруларды кредиторлар комитеті алдын ала бекітеді.
22. Егер тарату комиссиясының төрағасы бекіткен тарату шығыстары алдыңғы кезеңде (айда, тоқсанда) жүзеге асырылмаса және оларды жоспарлы кезеңде жүзеге асыру қажеттілігі болса, көрсетілген шығыстар жоспарланып отырған кезеңнің тарату шығыстарының сметасына енгізілуі тиіс.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
23. Тарату шығыстарының сметасын бекітуден бас тарту үшін негіздемелер тарату комиссиясының Тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктерінің 19-тармағында көрсетілген тарату шығыстарының сметасын қалыптастыру қағидаттарын сақтауы көрсетілетін түсіндірме жазбаны және жоспарланған (жұмсалған) шығыстарды растайтын құжаттарды ұсынбау болып табылады.
24. Басқа бап бойынша үнемдеу есебінен шығындардың бір бабы бойынша артық жұмсауды жүзеге асыруға жол берілмейді.
Тарату комиссиясының шығыстарды жүзеге асыруына тарату комиссиясының төрағасы оны бекіткенге дейін жол берілмейді.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
25. Есептілік жасаған кезде пайдалынатын өлшем бірлігі теңгемен белгіленеді.
26. Сметаға тарату комиссиясының төрағасы (ол болмаған кезеңде оның орынбасары), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
27. Тарату шығыстарының сметасында мынадай шығындар баптары көзделеді:
1) еңбекке ақы төлеу шығыстары;
2) бюджетке аударымдар бойынша шығыстар;
3) әкімшілік шығыстар;
4) тауар-материалдық құндылықтарды сатып алу шығыстары;
5) іссапар шығыстары;

20. Смета ликвидационных расходов по форме согласно приложению к Особенностям деятельности ликвидационных комиссий составляется ликвидационной комиссией банка в течение 10 (десяти) календарных дней после дня ее создания.
До создания комитета кредиторов смета ликвидационных расходов утверждается председателем ликвидационной комиссии.
Контроль за исполнением сметы ликвидационных расходов осуществляют председатель ликвидационной комиссии и комитет кредиторов.
21. Изменения и дополнения, вносимые председателем ликвидационной комиссии в утвержденную комитетом кредиторов смету ликвидационных расходов, предварительно утверждаются комитетом кредиторов.
22. В случае, если утвержденные председателем ликвидационной комиссии ликвидационные расходы не были осуществлены в предыдущем периоде (месяце, квартале), и имеется необходимость их осуществления в планируемом периоде, указанные расходы подлежат включению в смету ликвидационных расходов к планируемому периоду.
Сноска. Пункт 22 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Основаниями отказа в утверждении комитетом кредиторов сметы ликвидационных расходов являются непредставление пояснительной записки, отражающей соблюдение ликвидационной комиссией принципов формирования сметы ликвидационных расходов, указанных в пункте 19 Особенностей деятельности ликвидационных комиссий, и документов, подтверждающих планируемые (произведенные) расходы.
24. Не допускается осуществление перерасхода по одной статье затрат за счет экономии по другой статье.
Не допускается осуществление расходов ликвидационной комиссией до ее утверждения председателем ликвидационной комиссии.
Сноска. Пункт 24 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Единица измерения, используемая при составлении отчетности, устанавливается в тенге.
26. Смету подписывает председатель ликвидационной комиссии (на период его отсутствия – заместитель), главный бухгалтер и исполнитель.
27. В смете ликвидационных расходов предусматриваются следующие статьи затрат:
1) расходы на оплату труда;
2) расходы по отчислениям в бюджет;
3) административные расходы;
4) расходы на приобретение товарно-материальных ценностей;
5) командировочные расходы;

6) көзделмеген шығыстар;
7) басқа да шығыстар.
27-1. Еңбекке ақы төлеу шығыстары мынадай шығындарды көздейді: тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелерінің сыйақысын төлеу, еңбек шарттары негізінде жұмыс істейтін тарату комиссиясының тартылған қызметкерлерінің еңбегіне ақы төлеу, таратылатын банктің бар филиалдары мен өкілдіктерін ескере отырып, күн сайынғы негізде орындалатын және ай сайын ақы төленетін ақылы қызмет көрсету шарттары бойынша қызмет көрсететін тартылған адамдардың жұмысына ақы төлеу.
Тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелеріне сыйақы төлеу шығыстары кредиторлар комитеті мен тарату комиссиясы арасында жасалған келісім негізінде жүргізіледі, ол бойынша жұмыстар күнделікті негізде орындалады және ақы төлеу ай сайын жүзеге асырылады.
Қызметкердің еңбегіне, сондай-ақ орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеуге шығыстар баптары тарату комиссиясының төрағасы бекітетін штат кестесіне сәйкес қалыптастырылады.
Штат кестесіне еңбек шарттары және ақылы қызмет көрсету шарттары бойынша жұмыс істейтін тұлғалар, сондай-ақ таратылатын банктің кредиторлар комитетімен жасалған келісімде белгіленген сыйақы мөлшері бар тарату комиссиясының төрағасы мен мүшелері енгізіледі.
Ескерту. 27-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27-2. Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша шығыстар Қазақстан Республикасы салық заңнамасының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 27-2-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27-3. Әкімшілік шығыстар тарату комиссиясының қызметін қамтамасыз етуге бағытталған шығындарды көздейді.
Жұмыстар мен көрсетілген қызметтер үшін ақы төлеу тұрақты және (немесе) біржолғы сипатта болады.
Ескерту. 27-3-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27-4. Ағымдағы қажеттіліктерді қанағаттандыруға және ең аз рұқсат етілген қорды құруға бағытталған тауар-материалдық құндылықтарды сатып алу бойынша шығыстар:

6) непредвиденные расходы;
7) прочие расходы.
27-1. Расходы на оплату труда предусматривают следующие затраты: оплата вознаграждения председателя и членов ликвидационной комиссии, оплата труда привлеченных работников ликвидационной комиссии, работающих на основании трудовых договоров, оплата работы привлеченных лиц, оказывающих услуги по договорам возмездного оказания услуг, выполняемой на ежедневной основе и оплачиваемой ежемесячно, с учетом имеющихся филиалов и представительств ликвидируемого банка.
Расходы по оплате вознаграждения председателю и членам ликвидационной комиссии производятся на основании соглашения, заключенного между комитетом кредиторов и ликвидационной комиссией, по которому работы выполняются на ежедневной основе, и оплата осуществляется ежемесячно.
Статья расходов на оплату труда персонала, а также за выполненные работы, оказанные услуги формируется в соответствии со штатным расписанием, которое утверждается председателем ликвидационной комиссии.
В штатное расписание включаются лица, работающие по трудовым договорам и договорам возмездного оказания услуг, а также председатель и члены ликвидационной комиссии с размером вознаграждения, установленным в соглашении, заключенным с комитетом кредиторов ликвидируемого банка.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-2. Расходы по налогам и другим обязательным платежам в бюджет производятся в соответствии с требованиями налогового законодательства Республики Казахстан.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-2 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-3. Административные расходы предусматривают затраты, направленные на обеспечение деятельности ликвидационной комиссии.
Оплата за работы и услуги носят постоянный и (или) разовый характеры.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-3 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-4. Расходы по приобретению товарно-материальных ценностей, направленные на удовлетворение текущих нужд и создание минимально допустимого запаса, предназначены для:

1) кеңсе жабдығын жұмыс күйінде ұстау;
2) көлік құралдарын ұстау;
3) үй-жайларды ұстау;
4) қағаз және бланкілік өнімдерді ұстау;
5) кеңсе тауарларын сатып алу;
6) жанар-жағар материалдарын сатып алу.
Тарату комиссиялары сатып алуға арналған шығыстар сметасына әртүрлі қызметтер мен тауар-материалдық құндылықтарды енгізген кезде есеп айырысуларды осы өңірде белгіленген тарифтік кестелер мен орташа алынған нарықтық бағалар негізінде жүргізеді.
Тарату комиссиясы үстем немесе монополиялық жағдайға ие нарық субъектісін қоспағанда, қызметті қамтамасыз ету және функцияларды орындау үшін көрсетілетін қызметтерді берушіні таңдауды жүзеге асырады.
Қызметтер берушіні таңдау қызметтер көрсетудің практикалық тәжірибесін, өңірлерде филиалдардың, мамандардың болуын ескере отырып, баға ұсыныстарын сұрату арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту. 27-4-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27-5. Тарату комиссиясы қызметкерлерінің іссапарларға шығуы бойынша шығыстар тарату шығыстары сметасында көзделген қаражат шегінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 27-5-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27-6. Өзге шығыстар шығыстар сметасында көзделмеген өзге де шығындарды қамтиды.
"Өзге шығыстар" шығындарының бабы бойынша шығыстардың басқа бабы бойынша артық шығыстарға байланысты шығыстар, сондай-ақ келісу не бекіту Тарату комиссиялары қызметінің ерекшеліктерінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын қажеттіліктерге арналған шығыстар жүзеге асырылмайды.
Ескерту. 27-6-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. Жоспарланып отырған және жұмсалған шығыстарды тарату комиссиясы шарттармен, шот-фактуралармен, чектермен және өзге құжаттармен растайды.
4-тарау. Тарату комиссиясының қолма-қол ақшаны кассада сақтау, қолма-қол ақшамен кіріс және шығыс операцияларын жасау, кассалық құжаттарды жүргізу қағидаларын орындау, қолма-қол ақшаны, касса қалдықтарының лимиттерін жұмсауды қамтамасыз ету талаптары, сондай-ақ қолма-қол ақшаны тарату комиссиясының ағымдағы шотына тапсыру мерзімдері

1) содержания офисного оборудования в рабочем состоянии;
2) содержания транспортных средств;
3) содержания помещений;
4) приобретения бумажной и бланочной продукции;
5) приобретения канцелярских товаров;
6) приобретения горюче-смазочных материалов.
При включении в смету расходов на закупку различных услуг и товарно-материальных ценностей ликвидационными комиссиями расчеты производятся на основании тарифных сеток и среднерыночных цен, установленных в данном регионе.
Для обеспечения деятельности и выполнения функций ликвидационной комиссией осуществляется выбор поставщика услуг, за исключением субъекта рынка, занимающего доминирующее или монопольное положение.
Выбор поставщика услуг осуществляется путем запроса ценовых предложений с учетом практического опыта оказания услуг, наличия филиалов, специалистов в регионах.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-4 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-5. Расходы по выезду работников ликвидационной комиссии в командировки осуществляются в пределах средств, предусмотренных в смете ликвидационных расходов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-5 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-6. Прочие расходы включают иные затраты, не предусмотренные сметой расходов.
По статье затрат "Прочие расходы" не осуществляются расходы в связи с перерасходом по другой статье расходов, а также расходы на нужды, согласование либо утверждение которых осуществляется в порядке, установленном Особенностями деятельности ликвидационных комиссий.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-6 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Планируемые и произведенные расходы ликвидационной комиссии подтверждаются договорами, счетами-фактурами, чеками и иными документами.
Глава 4. Требования по выполнению ликвидационными комиссиями правил хранения наличных денег в кассе, совершения приходных и расходных операций с наличными деньгами, ведения кассовых документов, обеспечению расходования наличных денег, лимитов остатков кассы, а также сроков сдачи наличных денег на текущий счет ликвидационной комиссии

29. Тарату комиссиясының төрағасы, бас бухгалтері, тарату комиссиясының кассирі, бөлімшелерде – тарату комиссиясы бөлімшесінің басшысы, бухгалтері, бөлімше кассирі банктің тарату комиссиясының кассасына түскен ақшаның уақтылы кіріске алынуына бақылауды жүзеге асырады, сондай-ақ қолма-қол ақша мен құндылықтардың сақталуын қамтамасыз етеді.
30. Қолма-қол ақшамен операцияларды орындайтын, сондай-ақ өзге құндылықтарға рұқсаты бар тарату комиссиясының қызметкерімен толық материалдық жауапкершілік туралы шарт жасалады.
31. Тарату комиссиясының кассасында (бұдан әрі – касса) жасалатын қолма-қол ақшамен жасалатын операциялардың есебі "Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына, қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырылады.
32. Тарату комиссиясы қолма-қол ақшаны және құндылықтарды сақтауды, сондай-ақ кассалық операциялар мен құжаттарды жүргізуді Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19680 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 29 қарашадағы № 231 қаулысымен бекітілген, Екінші деңгейдегі банктерде, Қазақстан Республикасы бейрезидент-банктерінің филиалдарында, Ұлттық пошта операторында және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау айрықша қызметі болып табылатын заңды тұлғаларда кассалық операцияларды және банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялау жөніндегі операцияларды жүзеге асыру қағидаларында белгіленген және банкке Қазақстан Республикасының бейрезиент-банктері филиалдарының қызметін ерікті түрде тоқтататын банкті ерікті түрде тарату процесіне сәйкес келетін бөлігінде қолданылатын талаптарға сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 20.09.2021 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
33. Қолма-қол ақшамен касса операцияларын жасау үшін ұлттық валютамен төмендегі шекте касса қалдығының күн сайынғы лимиті белгіленеді:
1) тарату комиссиясының бас кеңсесінде – 2 500 000 (екі миллион бес жүз мың) теңге;
2) тарату комиссиясының бөлімшесінде – 500 000 (бес жүз мың) теңге.
34. Күнделікті лимит сомасынан асып кеткен жағдайда, тарату комиссиясының Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалдарынан, екінші деңгейдегі банктерден, мүлікті өткізуден, дебиторлық берешекті өндіруден алынған қолма-қол ақшаны сақтауы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызмет көрсететін филиалында немесе екінші деңгейдегі банкте ақшаны алған күнді есептемегенде, кемінде 3 (үш) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады. Қолма-қол ақша оларды сақтау мерзімі аяқталғаннан кейін келесі жұмыс күні тарату комиссиясының ағымдағы шотына есептеледі.

29. Контроль за своевременным оприходованием денег, поступивших в кассу ликвидационной комиссии банка, а также обеспечение сохранности наличных денег и ценностей осуществляют председатель ликвидационной комиссии, главный бухгалтер, кассир ликвидационной комиссии, в подразделениях – руководитель подразделения ликвидационной комиссии, бухгалтер и кассир подразделения.
30. С работником ликвидационной комиссии, выполняющим операции с наличными деньгами, а также имеющим доступ к иным ценностям, заключается договор о полной материальной ответственности.
31. Учет операций с наличными деньгами, совершаемых в кассе ликвидационной комиссии (далее – касса), осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", международными стандартами финансовой отчетности и нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
32. Хранение наличных денег и ценностей, а также ведение кассовых операций и документов осуществляются ликвидационной комиссией в соответствии с требованиями, установленными Правилами осуществления кассовых операций и операций по инкассации банкнот, монет и ценностей в банках второго уровня, филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, Национальном операторе почты и юридических лицах, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2019 года № 231, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19680, и применяемыми к банку в части, соответствующей процессу добровольной ликвидации банка, добровольно прекращающих деятельность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 32 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 20.09.2021 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Для совершения кассовых операций с наличными деньгами устанавливается ежедневный лимит остатка кассы в национальной валюте в следующих пределах:
в головном офисе ликвидационной комиссии – 2 500 000 (два миллиона пятьсот тысяч) тенге;
в подразделении ликвидационной комиссии – 500 000 (пятьсот тысяч) тенге.
34. При превышении суммы ежедневного лимита хранение ликвидационной комиссией наличных денег, полученных от филиалов Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня, от реализации имущества, взыскания дебиторской задолженности, осуществляется не более 3 (трех) рабочих дней, не включая день получения денег в обслуживающем филиале Национального Банка Республики Казахстан или банке второго уровня. Наличные деньги зачисляются на текущий счет ликвидационной комиссии на следующий день после окончания срока их хранения.

35. Қолма-қол ақша тарату комиссиясының қызметкерлеріне тарату өндірісіне байланысты мақсаттарға есепке беріледі.
36. Банктің ағымдағы шоттары теңгеде және қажет болса шетел валютасында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылады.
Ескерту. 36-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 26.03.2020 № 27 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
37. Банктің филиалдарын немесе өкілдіктерін қоса алғанда, кассаның лимитін қоспағанда, банктің барлық ақшасы банктің бас кеңсесінің ағымдағы шотына есептеледі.
38. Банктің тарату комиссиясының бөлімшелері Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалдары арқылы тарату комиссиясы бөлімшелерінің кассасы арқылы банктің бас офисіне келіп түсетін ақшаны есептейді, және тарату шығыстарын, сондай-ақ кредиторлармен есеп айырысу үшін банктің бас офисінің тарату комиссиясынан ақша алады.
39. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің филиалдары банктің тарату комиссиясынан қабылданған шетел валютасын тозу дәрежесі бойынша сұрыптау және түпнұсқалығын және төлемін тексеру үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығына жібереді, кейіннен ақшаны банктің тарату комиссиясының ағымдағы шотына есептейді. Банктің тарату комиссиясының ағымдағы шотынан шетел валютасын беру қолма-қол ақшасыз тәртіпте жүзеге асырылады. Егер сұрыптау барысында төлем жасауға болмайтын, сондай-ақ айналымға жарамсыз шетел валютасы анықталса банктің тарату комиссиясы оны екінші деңгейлі банктер немесе Ұлттық пошта операторы арқылы сатады немесе айырбастайды.
40. Банкті және оның филиалдарын (өкілдіктерін) таратуды аяқтаған соң тарату комиссиясы банктің ағымдағы шоттарын №207 Қағидаларда белгіленген тәртіп бойынша жабады.
41. Таратылған банкке берешегі жоқ жеке немесе заңды тұлғаның жазбаша сұратуы бойынша тарату комиссиясы сұрату келіп түскен күннен бастап 3 (үш) банктік күннің ішінде банк клиенттерінің банктік шоттарына ерікті түрде таратылу процесі басталғаннан кейін келіп түскен (келіп түсетін) немесе бұрын банктің клиенттері болып табылған адамдардың жабық шоттарына келіп түскен ақшаны қайтарады.
5-тарау. Тарату комиссияларының банк активтерін басқаруы және кредиторлардың шағым-талаптарын (өтініштерін) қарауы бойынша қойылатын талаптар
42. Банк активтеріне жататын банктің жеке меншік мүлкі, жеке және заңды тұлғаларға берілген қарыздар, сондай-ақ банктің басқа да талаптары тарату массасын қалыптастыру үшін негіз болып табылады.

35. Работникам ликвидационной комиссии наличные деньги выдаются в подотчет на цели, связанные с ликвидационным производством.
36. Текущие счета банка открываются в тенге и при необходимости в иностранной валюте в Национальном Банке Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 36 в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 26.03.2020 № 27 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
37. Все деньги банка, за исключением лимита кассы, в том числе филиалов либо представительств банка, зачисляются на текущий счет головного офиса банка.
38. Подразделения ликвидационной комиссии банка через филиалы Национального Банка Республики Казахстан зачисляют деньги, поступающие через кассу подразделения ликвидационной комиссии в головной офис банка, и получают деньги от ликвидационной комиссии головного офиса банка для осуществления ликвидационных расходов, а также осуществления расчетов с кредиторами.
39. Филиалы Национального Банка Республики Казахстан отправляют иностранную валюту, принятую от ликвидационной комиссии банка, в Центр кассовых операций и хранения ценностей Национального Банка Республики Казахстан для проведения сортировки по степени износа и проверки на предмет подлинности и платежности с последующим зачислением денег на текущий счет ликвидационной комиссии банка. Выдача иностранной валюты с текущего счета ликвидационной комиссии банка осуществляется в безналичном порядке. В случае выявления в процессе сортировки неплатежной, а также негодной к обращению иностранной валюты, ликвидационная комиссия банка продает либо обменивает ее через банки второго уровня или Национального оператора почты.
40. При завершении ликвидации банка и его филиалов (представительств) ликвидационная комиссия банка закрывает текущие счета банка в порядке, установленном Правилами № 207.
41. По письменному запросу физического или юридического лица, не имеющего задолженности перед ликвидируемым банком, ликвидационной комиссией в течение 3 (трех) банковских дней со дня поступления запроса осуществляется возврат денег, поступивших (поступающих) после начала процесса добровольной ликвидации банка на банковские счета его клиентов или на закрытые счета лиц, ранее являвшихся клиентами банка.
Глава 5. Требования по распоряжению ликвидационными комиссиями активами банка и рассмотрению претензий (заявлений) кредиторов
42. Активы банка включают в себя собственное имущество банка, займы, предоставленные физическим и юридическим лицам, а также другие требования банка и образуют основу для формирования ликвидационной массы.

43. Банктің тарату комиссиясы құрылған күнінен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімде банк қызметкерлерінің қатысуымен банктің мүлкін (активтерін), жеке шоттарын, кредиттік және өзге де шарттарды түгендеуді, сондай-ақ баланс шоттарының және меморандум шоттарының барлық қалдықтарын салыстырып тексеруді жүргізеді. Түгендеудің қорытындысы бойынша акт жасалады.
Бухгалтерлік есеп деректерінің дәйектілігін қамтамасыз ету мақсатында тарату комиссиясы түгендеуді жылына кемінде 1 (бір) рет, сондай-ақ мынадай жағдайларда міндетті түрде:
материалдық жауапты және лауазымды адамдар, оның ішінде тарату комиссиясының төрағасы және (немесе) бас бухгалтері ауысқан кезде;
қымқыру немесе асыра пайдалану, сондай-ақ мүліктің бүліну фактілері анықталған кезде;
дүлей зілзалалар, өрт, апаттар немесе қиын-қыстау жағдаяттарда туындаған басқа да төтенше жағдайларда жүргізеді.
44. Кредиттік құжаттама, оның ішінде банктік қарыз шарттары және кредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындауға байланысты өзге де шарттар қолда бар құжаттарды қоса бере отырып сипатталуға және одан кейін тіркеу журналымен (есеп кітабымен) салыстырып тексерілуге тиіс. Айырмашылық анықталған кезде не құжаттар болмағанда себептері көрсетіліп акт жасалады.
45. Банктер туралы заңның 74-1-бабында көрсетілген активтерді қоспағанда, банктің түгендеу жолымен анықталған барлық активтері мен талаптары тарату конкурстық массасына енгізілуге тиіс. Таратудың басында банктің балансына енгізілмеген және түгендеу барысында анықталған активтер банктің аралық тарату балансында көрсетіледі.
46. Түгендеу барысында анықталған мүліктің кем шығуы аралық тарату балансына енгізіледі және жеке шотта есепке алынады.
47. Тарату комиссиясы "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2018 жылғы 10 қаңтардағы Заңына сәйкес бағалаушы (бағалаушылар) тарта отырып банктің мүлкіне бағалау жүргізеді.
48. Банктегі ақша кредиторлардың талаптарын қанағаттандыруға жеткіліксіз болған жағдайда, тарату комиссиясы Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген тәртіпте және кредиторлар комитеті бекіткен мүлікті сату жоспарына сәйкес мүлікті сатады. Кредиторлар комитеті болмаған кезде мүлікті сату жоспарын банк акционерлерінің жалпы жиналысында келісім бойынша тарату комиссиясының төрағасы бекітеді.
Ғимараттар мен үйлер, банктің басқа да жылжымайтын мүлік объектілері, олардың құнына қарамастан, Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлімі) 910 және 916-баптарында көзделген тәртіпте тек аукцион арқылы сатылады.

43. Ликвидационная комиссия банка в срок не более 30 (тридцати) календарных дней с даты ее создания проводит инвентаризацию имущества (активов), лицевых счетов, договоров банка, а также сверку всех остатков балансовых счетов и счетов меморандума с участием работников банка. По результатам инвентаризации составляется акт.
В целях обеспечения достоверности данных бухгалтерского учета инвентаризация проводится ликвидационной комиссией не реже 1 (одного) раза в год, а также в обязательном порядке в следующих случаях:
при смене материально ответственных и должностных лиц, в том числе председателя и (или) главного бухгалтера ликвидационной комиссии;
при установлении фактов хищения или злоупотреблений, а также порчи имущества;
в случае стихийных бедствий, пожара, аварий и при иных обстоятельствах, носящих чрезвычайный характер.
44. Документация по кредитованию, в том числе договоры банковского займа и иные договоры, связанные с исполнением обязательств по договору о предоставлении кредита, подлежат описанию с приложением имеющихся документов и последующей сверке с журналами регистрации (книгами учета). При выявлении расхождений либо отсутствии документов составляется акт с указанием причин.
45. Все активы и права требования банка, установленные путем инвентаризации, подлежат включению в ликвидационную конкурсную массу, за исключением активов и прав требования, указанных в статье 74-1 Закона о банках. Активы, не включенные в баланс банка на начало ликвидации и выявленные в ходе инвентаризации, отражаются в промежуточном ликвидационном балансе банка.
46. Недостача имущества, выявленная в ходе инвентаризации, включается в промежуточный ликвидационный баланс и учитывается на отдельном счете.
47. Ликвидационная комиссия проводит оценку имущества банка с привлечением оценщика (оценщиков) в соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 января 2018 года "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан".
48. При недостаточности денег, находящихся в банке для удовлетворения требований кредиторов, ликвидационная комиссия осуществляет продажу имущества в порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан, и в соответствии с планом реализации имущества, утвержденным председателем ликвидационной комиссии по согласованию с комитетом кредиторов банка. При отсутствии комитета кредиторов план реализации имущества утверждается председателем ликвидационной комиссии по согласованию с общим собранием акционеров банка.
Здания и сооружения, иные объекты недвижимости банка независимо от их стоимости подлежат реализации только через аукцион в порядке, предусмотренном статьями 910 и 916 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть).

Ескерту. 48-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
49. Бекітілген банктің мүлкін сату жоспары бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға назарда ұстау үшін жіберіледі.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
50. Тарату комиссиясы таратылатын банктің мүлкін мына:
1) сатылатын мүлікке осы өңірдегі мүліктің ұқсас түріне нарық бағасынан кем емес баға белгілеу;
2) мүлікті мүмкіндігінше неғұрлым жоғары бағамен өткізу;
3) мүлікті сатудан болатын шығынды азайту талаптары мен мақсаттарына қарай сатады.
51. Бағалаушы жүргізген мүлік бағалау туралы есеп болған кезде ғана берешекті өтеу есебінде, оның ішінде сот шешімін орындау есебінде беріледі.
52. Тарату комиссиясы берілген қарыздар бойынша кредиттік шарттарды өтеудің нақтылығы мен перспективалары, борышкерлердің мүліктік жағдайы нысанасына талдау жасайды және кредиттік пакетті қалыптастырады. Кредиттік пакетті иеліктен шығару немесе ол бойынша құқықтарды (талаптарды) басқаға беру туралы шешім кредиторлар комитетінің отырысында қабылданады. Кредиторлар комитеті болмаған кезде кредиттік пакетті иеліктен шығару немесе ол бойынша құқықтарды (талаптарды) басқаға беру туралы шешімді банк акционерлерінің жалпы отырысында келісім бойынша тарату комиссиясының төрағасы қабылдайды.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 96 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
53. Кредиторлардың шағым-талап қоюы (өтініш беруі), оларды тарату комиссиясының қарауы және қабылдауы, сондай-ақ банктің аралық тарату балансын қалыптастыру мен бекіту Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21716 болып тіркелген Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 30 қарашадағы № 114 қаулысымен (бұдан әрі – № 114 қағидалар) бекітілген Банктерді таратуды жүзеге асыру, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының қызметін мәжбүрлеп тоқтату қағидаларының және қызметі мәжбүрлеп тоқтатылатын Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, мәжбүрлеп таратылатын банктердің тарату комиссияларының жұмысына қойылатын талаптардың 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 90, 91, 92 және 94-тармақтарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 48 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
49. Утвержденный план реализации имущества банка направляется для сведения в уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней с даты его утверждения.
Сноска. Пункт 49 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Ликвидационная комиссия производит продажу имущества банка, исходя из следующих условий и целей:
1) установления цен на реализуемое имущество не менее рыночных цен на аналогичные виды имущества в данном регионе;
2) реализации имущества по возможно более высокой цене;
3) минимизации потерь от распродажи имущества.
51. Передача имущества в счет погашения задолженности, в том числе в счет исполнения решения суда, осуществляется только при наличии отчета об оценке имущества, осуществленной оценщиком.
52. Ликвидационная комиссия анализирует документацию по кредитованию по выданным займам на предмет реальности и перспектив погашения, имущественного положения должников банка и формирует кредитный пакет. Решение об отчуждении или уступке прав (требований) по кредитному пакету принимается на заседании комитета кредиторов. При отсутствии комитета кредиторов решение об отчуждении или уступке прав (требований) по кредитному пакету принимается председателем ликвидационной комиссии по согласованию с общим собранием акционеров банка.
Сноска. Пункт 52 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 96 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
53. Предъявление претензий (заявлений) кредиторами, их рассмотрение и принятие ликвидационной комиссией, а также формирование промежуточного ликвидационного баланса банка осуществляются в соответствии с требованиями пунктов 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 90, 91, 92 и 94 Правил осуществления ликвидации банков, принудительного прекращения деятельности филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан и требований к работе ликвидационных комиссий принудительно ликвидируемых банков, принудительно прекращающих деятельность филиалов банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 30 ноября 2020 года № 114, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21716 (далее – Правила № 114).

Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 20.09.2021 № 93 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
54. Тарату комиссиясы кредиторлар талаптарының тізілімін кредиторлардың талаптарын қанағаттандыру, олардың мүдделерін қамтамасыз ету мақсатында жасайды және ол 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Респубикасы Азаматтық кодексінің (Жалпы бөлім) 51-бабында белгіленген кезектілікке сәйкес келеді.
Кредиторлардың талап ету тізіліміне банк кредиторларының даусыз және тарату комиссиясы дұрыс деп шешкен кредиторлар талаптары енгізіледі.

Сноска. Пункт 53 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 20.09.2021 № 93 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. Реестр требований кредиторов составляется ликвидационной комиссией в целях удовлетворения требований кредиторов, обеспечения их интересов и соответствует очередности, установленной статье 51 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Общая часть) от 27 декабря 1994 года.
В реестр требований кредиторов включаются требования кредиторов банка, которые являются бесспорными и признаны ликвидационной комиссией.

55. Сот шешімдері бойынша орындау құжаттары дұрыс деп шешілген талаптар болып табылады және олар аралық тарату балансында және кредиторлардың талаптар тізілімінде тиісті кезектілік бойынша орындалмаған сома мөлшерінде ескеріледі.
Заңды күшіне енген сот шешімдері бойынша банктің ағымдағы шотына қойылған орындау құжаттары тарату комиссиясының төрағасына кредиторлардың талаптарын есепке алу үшін беріледі.

55. Исполнительные документы по решениям судов являются признанными требованиями и учитываются в промежуточном ликвидационном балансе и реестре требований кредиторов в соответствующей очередности в размере неисполненной суммы.
Исполнительные документы по решениям судов, вступившим в законную силу, предъявленные к текущему счету банка, передаются председателю ликвидационной комиссии для учета требований кредиторов.

56. Ерікті түрде таратылатын банктің кредиторлар комитетін қалыптастыру және қызметінің ерекшеліктері № 114 қағидалардың 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118 және 119-тармақтарымен белгіленеді.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 09.02.2021 № 13 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ерікті түрде таратылатын
банктердің тарату комиссиялары
қызметінің ерекшеліктеріне
қосымша
Нысан
_______________________________________________________________ (банктің атауы) ____________ жылғы _____ тоқсандағы тарату шығыстарының сметасы
Шығыстар баптарының атауы
Жоспарланатын шығыстар сомасы
(теңгемен)
1
2
3
Ай
1.
Еңбекақы төлеу шығыстары
1.1.
тарату комиссиясының төрағасына және мүшелеріне, сондай-ақ еңбек шарттары негізінде жұмыс істейтін банк қызметкерлеріне еңбекақы төлеу

56. Особенности формирования и деятельности комитета кредиторов добровольно ликвидируемого банка устанавливаются пунктами 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118 и 119 Правил № 114.
Сноска. Пункт 56 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 09.02.2021 № 13 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение
к Особенностям деятельности
ликвидационных комиссий
добровольно ликвидируемых
банков
Форма
Смета ликвидационных расходов за ______ квартал ________________ года
____________________________________________________________________
(наименование банка)
Наименование статей расходов
Сумма планируемых расходов (в тенге)
1
2
3
Месяц
1.
Расходы на оплату труда
1.1.
оплата труда председателя и членов ликвидационной комиссии, а также работников банка, работающих на основании трудовых договоров

1.1.1.
лауазымдық жалақы
1.1.2.
жеке табыс салығы
1.1.3.
міндетті зейнетақы жарналары
1.1.4.
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар
1.2.
ақылы қызмет көрсету шарттары бойынша жұмыс істейтін тұлғалардың қызметіне ақы төлеу
1.2.1.
көрсетілген қызметтерге ақы төлеу
1.2.2.
жеке табыс салығы
1.2.3.
міндетті әлеуметтік медициналық аударымдар
2.
Бюджетке аударымдар бойынша шығыстар
2.1
әлеуметтік салық
2.2
әлеуметтік аударымдар
2.3
мүлік салығы
2.4
көлік құралына салық
2.5
жер салығы
2.6
қосымша құн салығы
2.7
жер телімдерін пайдалану үшін төлем, қоршаған ортаға эмиссиялар үшін төлем
2.8
өзге салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер
3.
Әкімшілік шығыстар
3.1
қызметтік және шаруашылық мұқтаждар үшін көлік жалдау қызметтері
3.2
байланыс қызметтері
3.3
үйлер мен ғимараттарды күзету және сигнализация қызметтері
3.4
көлікті күзету қызметтері
3.5
көлік тұрағын ұсыну қызметтері
3.6
көлікті тіркеу қызметтері
3.7
көлікті техникалық тексеру қызметтері
3.8
көлікті сақтандыру қызметтері
3.9
қызметкерді жазатайым жағдайлардан міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысын төлеу қызметтері
3.10
коммуналдық қызметтер
3.11
негізгі құрал-жабдықтарды ағымдағы жөндеу, оларға техникалық, сервистік қызмет көрсету (тексеру) жұмыстары
3.12
үй-жайды жалдау
3.13
жылжымайтын мүлікке құқықты және тиісті құжаттаманы тіркеуші органдарда мемлекеттік тіркеу қызметтері
3.14
мүлікті бағалау қызметтері
3.15
бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау қызметтері
3.16
жылыту жүйесін іске қосуға дайындау қызметтері
3.17
сантехникалық жұмыстар
3.18
мүлікті сақтау қызметтері
3.19
мемлекеттік бажды төлеу
3.20
нотариалдық куәландыру және апостильдеу қызметтері
3.21
мүлікті тасымалдау, тиеу, түсіру қызметтері
3.22
терезелерге темір тор, есіктер дайындау және орнату жұмыстары
3.23
аукциондар өткізу қызметтері
3.24
инкассация қызметтері
3.25
сараптама жүргізу қызметтері
3.26
аудит жүргізу қызметтері
3.27
құжаттарды аудару қызметтері
3.28
телефон нөмірлерін орнату, ауыстыру немесе басқа жерге орнату
3.29
акционерлер тізілімін актуалды жай-күйде ұстау бойынша тіркеушінің қызметтері
3.30
банк шотына қызмет көрсету, банк шотын ашусыз жүзеге асырылған ақша аударымдары мен төлемдері бойынша қызметтер
3.31
жеке сот орындаушыларының қызметтері
3.32
құжаттарды ғылыми-техникалық өңдеу және оларды мұрағатқа тапсыру қызметтері
3.33
қызметті тоқтатуды мемлекеттік тіркеу үшін алым төлеу
3.34
коллекторлық қызметтер
4
Тауарлық-материалдық құндылықтарды сатып алу шығыстары
4.1
офис жабдықтарын жұмыс бабында ұстау
4.2
көлік құралдарын ұстау
4.3
үй-жайларды ұстау
4.4
қағаз және бланк өнімдерін сатып алу
4.5
кеңсе тауарларын сатып алу
4.6
жанар-жағар май материалдарын сатып алу
5
Іссапар шығыстары
6
Болжанбаған шығыстар
7
Басқа да шығыстар
Бір айдың жиынтығы
Бір айдың жиынтығы
Бір айдың жиынтығы
Барлығы тоқсан ішінде
Тарату комиссиясының төрағасы
___________________________________________ _______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            (қолы)
Бас бухгалтер __________________________________________ _______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)            (қолы)
Орындаушы _________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)      (қолы)
Орындаушының телефон нөмірі ______________________________
(қаланың коды, телефон нөмірі)
Тарату шығыстарының сметасы нысанына қосымша
Тарату шығыстарының сметасы нысанын толтыруға түсініктеме
Тарату шығыстарының сметасын (бұдан әрі – Смета) жасаған кезде еңбекақы төлеу бөлігін есептеуде жасалған ебек шарттары, қызметке қабылдау туралы бұйрықтар мен ақылы қызмет көрсету шарттары негізге алынады. "Еңбекақы төлеу шығыстары" бабы тарату комиссиясының төрағасы бекітетін штат кестесіне сәйкес қалыптастырылады.
Штат кестесіне тарату комиссиясының төрағасы, мүшелері, еңбек шарттары мен ақылы қызмет көрсету шарттары бойынша қызмет көрсететін тұлғалар енгізіледі.
Бюджетке аударымдар бойынша шығыстар Қазақстан Республикасы салық заңнамасының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Сметаға тауарлық-материалдық құндылықтарды сатып алу шығыстарын енгізген кезде тарату комиссиясы тиісті аймақта белгіленген тарифтік торлар мен ортанарықтық бағалар негізінде есеп жүргізеді.
Іссапарға жіберілген қызметкердің іссапар шығыстарына іссапарда болған күнтізбелік күндер үшін жұмсалатын тәуліктік ақы, соның ішінде жолға кеткен уақыт шығыстары, сондай-ақ тұрғын үй жалдау шығындары, іссапар орнына баратын және кері қайтатын көлік шығыстары жатқызылады.
Тарату комиссиясы жоспарламаған, мөлшері тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бес жүз айлық есептік көрсеткіштен аспайтын, кезек күттірмейтін мұқтаждарға жұмсалатын шығындар болжанбаған шығыстар болып табылады.
"Болжанбаған шығыстар" шығындарының бабы бойынша Смета және олар бойынша артық шығын баптары бойынша көзделген шығыстар жүзеге асырылмайды.

1.1.1.
должностной оклад
1.1.2.
индивидуальный подоходный налог
1.1.3.
обязательные пенсионные взносы
1.1.4.
отчисления на обязательное социальное медицинское страхование
1.2.
оплата услуг лиц, работающих по договорам возмездного оказания услуг
1.2.1.
оплата за оказанные услуги
1.2.2.
индивидуальный подоходный налог
1.2.3.
обязательные пенсионные взносы
1.2.4.
обязательные социальные медицинские отчисления
2.
Расходы по отчислениям в бюджет
2.1
социальный налог
2.2
социальные отчисления
2.3
налог на имущество
2.4
налог на транспортные средства
2.5
земельный налог
2.6
налог на добавленную стоимость
2.7
плата за пользование земельными участками, плата за эмиссии в окружающую среду
2.8
прочие налоги и другие обязательные платежи в бюджет
3.
Административные расходы
3.1
услуги по найму транспорта для служебных и хозяйственных нужд
3.2
услуги связи
3.3
услуги по охране и сигнализации зданий и сооружений
3.4
услуги по охране транспорта
3.5
услуги по предоставлению стоянки для транспорта
3.6
услуги по регистрации транспорта
3.7
услуги по техническому осмотру транспорта
3.8
услуги по страхованию транспорта
3.9
услуги по оплате страховой премии по обязательному страхованию работника от несчастных случаев
3.10
коммунальные услуги
3.11
работы по текущему ремонту, техническому, сервисному обслуживанию (осмотру) основных средств
3.12
аренда помещения
3.13
услуги по государственной регистрации прав на недвижимое имущество и соответствующей документации в регистрирующих органах
3.14
услуги по оценке имущества
3.15
услуги по публикации в средствах массовой информации
3.16
услуги по подготовке отопительной системы к запуску
3.17
сантехнические работы
3.18
услуги по хранению имущества
3.19
оплата государственной пошлины
3.20
услуги по нотариальному удостоверению и апостилированию
3.21
услуги по транспортировке, погрузке, разгрузке имущества
3.22
работы по изготовлению и установке решеток на окна, двери
3.23
услуги по проведению аукционов
3.24
услуги инкассации
3.25
услуги по проведению экспертизы
3.26
услуги по проведению аудита
3.27
услуги по переводу документов
3.28
установка, смена или перенос телефонных номеров
3.29
услуги по поддержанию реестра акционеров в актуальном состоянии
3.30
услуги по обслуживанию банковского счета, переводам и платежам денег, осуществленным без открытия банковского счета
3.31
услуги частных судебных исполнителей
3.32
услуги по научно-технической обработке документов и сдаче их в архив
3.33
оплата сбора за государственную регистрацию прекращения деятельности
3.34
коллекторские услуги
4.
Расходы на приобретение товарно-материальных ценностей
4.1
содержание офисного оборудования в рабочем состоянии
4.2
содержание транспортных средств
4.3
содержание помещений
4.4
приобретение бумажной и бланочной продукции
4.5
приобретение канцелярских товаров
4.6
приобретение горюче-смазочных материалов
5.
Командировочные расходы
6.
Непредвиденные расходы
7.
Прочие расходы
Итого за месяц
Итого за месяц
Итого за месяц
Всего за квартал
Председатель ликвидационной комиссии
______________________________________________________________       _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Главный бухгалтер ______________________________________________       _____________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Исполнитель ___________________________________             _____________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)       (подпись)
Номер телефона исполнителя ______________________________
(код города, номер телефона)
Приложение
к форме сметы ликвидационных
расходов
Пояснения к заполнению формы Сметы ликвидационных расходов
При формировании Сметы ликвидационных расходов (далее – Смета) в части оплаты труда расчеты основываются на заключенных трудовых договорах, приказах о приеме на работу и договорах возмездного оказания услуг. Статья "Расходы на оплату труда" формируется в соответствии со штатным расписанием, которое утверждается председателем ликвидационной комиссии.
В штатное расписание включаются председатель, члены ликвидационной комиссии, лица, работающие по трудовым договорам и договорам возмездного оказания услуг.
Расходы по отчислениям в бюджет производятся в соответствии с требованиями налогового законодательства Республики Казахстан.
При включении в Смету расходов на приобретение товарно-материальных ценностей ликвидационной комиссией производятся расчеты на основании тарифных сеток и среднерыночных цен, установленных в соответствующем регионе.
Командировочные расходы командированному работнику включают суточные за календарные дни нахождения в командировке, в том числе за время в пути, а также затраты по найму жилого помещения, транспортные расходы к месту командирования и обратно.
Непредвиденными расходами являются незапланированные ликвидационной комиссией затраты на неотложные нужды, размер которых не превышает пятисоткратного размера месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
По статье затрат "Непредвиденные расходы" не осуществляются расходы предусмотренные по статьям Сметы и перерасход по ним.