"Мемлекеттік органдарды қызметтік және кезекші автомобильдермен, телефон байланысымен, кеңсе жиһазымен және мемлекеттік органдардың аппаратын орналастыру үшін алаңдармен қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 179 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 26 желтоқсандағы № 1112 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 желтоқсанда № 18050 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 22 мамырдағы № 246 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 22.05.2025 № 246 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік органдарды қызметтік және кезекші автомобильдермен, телефон байланысымен, кеңсе жиһазымен және мемлекеттік органдардың аппаратын орналастыру үшін алаңдармен қамтамасыз етудің заттай нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 179 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 10762 тіркелді, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 30 сәуірде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Мемлекеттік органдарды қызметтік және кезекші автомобильдермен қамтамасыз етудің заттай нормаларында:
реттік нөмірі 20-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
20
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты мен Бас прокуратурасын, сондай-ақ арнайы көлігі барларын қоспағанда, қызметкерлерінің саны:
100-ге дейін
1
3000-нан көп емес
***
100-ден 200-ге дейін орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелеріне және олардың облыстардағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы** ведомстволарына көлік қызметін көрсету
2
3000-нан көп емес
***
";
реттік нөмірі 22-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
22
Жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын жергілікті атқарушы органдарға көлік қызметін көрсету *****
Ақмола облысы
306
3000-нан көп емес
*****
Ақтөбе облысы
216
3000-нан көп емес
*****
Алматы облысы
306
3000-нан көп емес
*****
Атырау облысы
141
3000-нан көп емес
*****
Шығыс Қазақстан облысы
306
3000-нан көп емес
*****
Жамбыл облысы
186
3000-нан көп емес
*****
Батыс Қазақстан облысы
216
3000-нан көп емес
*****
Қарағанды облысы
291
3000-нан көп емес
*****
Қостанай облысы
321
3000-нан көп емес
*****
Қызылорда облысы
141
3000-нан көп емес
*****
Маңғыстау облысы
126
3000-нан көп емес
*****
Павлодар облысы
216
3000-нан көп емес
*****
Солтүстік Қазақстан облысы
231
3000-нан көп емес
*****
Түркістан облысы

О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 179 "Об утверждении натуральных норм обеспечения государственных органов служебными и дежурными автомобилями, телефонной связью, офисной мебелью и площадями для размещения аппарата государственных органов"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 декабря 2018 года № 1112. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2018 года № 18050. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 мая 2025 года № 246.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 22.05.2025 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 179 "Об утверждении натуральных норм обеспечения государственных органов служебными и дежурными автомобилями, телефонной связью, офисной мебелью и площадями для размещения аппарата государственных органов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10762, опубликован 30 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Натуральных нормах обеспечения государственных органов служебными и дежурными автомобилями:
строку, порядковый номер 20, изложить в следующей редакции:
"
20
Транспортное обслуживание территориальных подразделений центральных государственных органов и их ведомств в областях, городах республиканского значения, столице**, за исключением Верховного Суда и Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, а также тех, которые имеют специальный транспорт при численности работников:
до 100
1
не более 3000
***
от 100 до 200
2
не более 3000
***
";
строку, порядковый номер 22, изложить в следующей редакции:
"
22
Транспортное обслуживание местных исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов*****
Акмолинская область
306
не более 3000
*****
Актюбинская область
216
не более 3000
*****
Алматинская область
306
не более 3000
*****
Атырауская область
141
не более 3000
*****
Восточно-Казахстанская
область
306
не более 3000
*****
Жамбылская область
186
не более 3000
*****
Западно-Казахстанская
область
216
не более 3000
*****
Карагандинская область
291
не более 3000
*****
Костанайская область
321
не более 3000
*****
Кызылординская область
141
не более 3000
*****
Мангистауская область
126
не более 3000
*****
Павлодарская область
216
не более 3000
*****
Северо-Казахстанская
область
231
не более 3000
*****
Туркестанская область

224
3000-нан көп емес
*****
Астана қаласы
35
3000-нан көп емес
*****
Алматы қаласы
40
3000-нан көп емес
*****
Шымкент қаласы
22
3000-нан көп емес
*****
";
Мемлекеттік органдарды телефон байланысымен қамтамасыз етудің заттай нормаларында:
реттік нөмірлері 1 және 2-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
республика ішіндегі қалааралық телефон байланысы *
орталық мемлекеттік органдардың басшылары, олардың орынбасарлары, орталық мемлекеттік органдар басшыларының және олардың орынбасарларының қабылдау бөлмелері, алқалы мемлекеттік органдардың мүшелері; орталық атқарушы органдардың жауапты хатшылары (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды адамдар), аппарат басшылары (заңнамаға сәйкес мұндай лауазым болғанда); ведомстволардың басшылары, олардың орынбасарлары; департаменттердің басшылары және бөлім меңгерушілері, олардың орынбасарлары; басқармалардың басшылары, олардың орынбасарлары (заңнамаға сәйкес мұндай лауазым болғанда), облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдерінің орынбасарлары, орталық мемлекеттік органдардың облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы, аудандардағы (облыстық маңызы бар қалалардағы) орталық аумақтық органдары құрылымдық бөлімшелерінің, облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттерінен, аудан (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органдардың басшылары, басшыларының орынбасарлары, бастықтары; облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының төрағалары, мүшелері және құрылымдық бөлімшелерінің басшылары
2
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерімен халықаралық телефон байланысы
орталық мемлекеттік органдардың басшылары, олардың орынбасарлары; орталық атқарушы органдардың жауапты хатшылары (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды адамдар), аппарат басшылары (заңнамаға сәйкес мұндай лауазым болғанда); облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдері, облыстар, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдерінің орынбасарлары (аппарат басшылары) және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің лауазымды адамдары (Министр, оның орынбасарлары, жауапты хатшы, комитеттер мен департаменттердің басшылары, олардың орынбасарлары) және функцияларына халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау кіретін орталық мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелерінің басшылары
";

224
не более 3000
*****
город Астаны
35
не более 3000
*****
город Алматы
40
не более 3000
*****
город Шымкент
22
не более 3000
*****
";
в Натуральных нормах обеспечения государственных органов телефонной связью:
строки, порядковые номера 1 и 2, изложить в следующей редакции:
"
1
междугородная телефонная связь внутри республики *
руководители центральных государственных органов, их заместители, приемные руководителей центральных государственных органов и их заместителей, члены коллегиальных государственных органов; ответственные секретари центральных исполнительных органов (должностные лица, на которых в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), руководители аппарата (при наличии такой должности в соответствии с законодательством); руководители ведомств, их заместители; руководители департаментов и заведующие отделами, их заместители; руководители управлений, их заместители (при наличии такой должности в соответствии с законодательством), акимы областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения), заместители (руководители аппаратов) акимов областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения), руководители, заместители руководителя, начальники структурных подразделений территориальных органов центральных государственных органов в областях, городах республиканского значения, столице, районах (городах областного значения), исполнительных органов, финансируемых из областного бюджета, бюджетов города республиканского значения, столицы, бюджета района (города областного значения); председатели, члены и руководители структурных подразделений ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы
2
международная телефонная связь со странами Содружества Независимых Государств
руководители центральных государственных органов, их заместители; ответственные секретари центральных исполнительных органов (должностным лицам, на которых в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), руководители аппарата (при наличии такой должности в соответствии с законодательством); акимы областей, городов республиканского значения, столицы, заместители (руководители аппаратов) акимов областей, городов республиканского значения, столицы, должностные лица Министерства иностранных дел Республики Казахстан (Министр, его заместители, ответственный секретарь, руководители комитетов и департаментов, их заместители) и руководители структурных подразделений центральных государственных органов, в функции которых входит взаимодействие с международными организациями
";

реттік нөмірлері 5 және 6-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
5
қалалық (ауылдық) нөмірлермен телефон байланысы
орталық мемлекеттік органдардың облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы, аудандардағы (облыстық маңызы бар қалалардағы), жергілікті атқарушы органдардың қызметкерлері (басшылар, басшылардың қабылдау бөлмелері, олардың орынбасарлары, құрылымдық бөлімшелердің бастықтары, қаладағы ауданның, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің әкімі, аға прокурорлар - бір нөмірден және прокурорлар, мамандар - үшеуге бір нөмір)
6
пәтерге орнатылған республика ішіндегі қалааралық телефон байланысы (халықаралық байланысқа шығу құқығынсыз)
облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдері
";
Мемлекеттік органдарды кеңсе жиһазымен қамтамасыз етудің заттай нормаларында*:
"Облыстардағы, Астана мен Алматы қалалардағы аумақтық органдар ****" жолдың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы аумақтық органдар ****";
"Облыстық бюджеттен, Астана, Алматы қалаларының бюджетінен қаржыландырылатын жергілікті атқарушы органдар" жолдың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджетінен қаржыландырылатын жергілікті атқарушы органдар";

строки, порядковые номера 5 и 6, изложить в следующей редакции:
"
5
телефонная связь с городскими (сельскими) номерами
работники территориальных органов центральных государственных органов в областях, городах республиканского значения, столице, районах (городах областного значения), местных исполнительных органов (руководители, приемные руководителей, их заместители, начальники структурных подразделений, аким района в городе, города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, старшие прокуроры − по одному номеру и прокуроры, специалисты − один номер на троих)
6
Междугородная телефонная связь внутри республики (без права выхода на международную связь) с установкой в квартире
Акимы областей и городов республиканского значения, столицы
";
в Натуральных нормах обеспечения государственных органов офисной мебелью*:
наименование строки "Территориальные органы в областях, городах Астане и Алматы****" изложить в следующей редакции:
"Территориальные органы в областях, городах республиканского значения, столице****";
наименование строки "Местные исполнительные органы, финансируемые из областного бюджета, бюджета городов Астаны, Алматы" изложить в следующей редакции:
"Местные исполнительные органы, финансируемые из областного бюджета, бюджета городов республиканского значения, столицы";

1 (3 бірлікке)
Келушілерге арналған орындық
1
Кресло
1
";
Мемлекеттік органдардың аппаратын орналастыру үшін алаңдармен қамтамасыз етудің заттай нормаларында:
"Орталық мемлекеттік органдардың облыстардағы, Астана және Алматы қалаларындағы аумақтық органдары" жолдың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Орталық мемлекеттік органдардың облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы аумақтық органдары";
"Облыстық бюджеттен, Астана, Алматы қалаларының бюджетінен қаржыландырылатын жергілікті атқарушы органдар" жолдың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінен қаржыландырылатын жергілікті атқарушы органдар";

1 (на 3 единицы)
Стул для посетителей
1
Кресло
1
";
в Натуральных нормах обеспечения площадями для размещения аппарата государственных органов:
наименование строки "Территориальные органы центральных государственных органов в областях, городах Астане и Алматы" изложить в следующей редакции:
"Территориальные органы центральных государственных органов в областях, городах республиканского значения, столице";
наименование строки "Местные исполнительные органы, финансируемые из областного бюджета, бюджета городов Астаны, Алматы" изложить в следующей редакции:
"Местные исполнительные органы, финансируемые из областного бюджета, бюджета города республиканского значения, столицы";

реттік нөмірлері 19, 20, 21 және 22-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
19 *****
Облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкімінің кабинеті
шаршы метр
54
Облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкімінің демалыс бөлмесі
шаршы метр
15
Облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкімінің қабылдау бөлмесі
шаршы метр
12
20
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) әкімі орынбасарының (аппарат басшысының) кабинеті
шаршы метр
36
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) әкімі орынбасарының (аппарат басшысының) демалыс бөлмесі
шаршы метр
12
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) әкімі орынбасарының (аппарат басшысының) қабылдау бөлмесі
шаршы метр
10
21
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) әкімі аппаратының құрылымдық бөлімшесі басшысының кабинеті
шаршы метр
12
22
Облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) әкімінің аппараты қызметкерінің кабинеті (1 қызметкерге)
шаршы метр
7,5
";
реттік нөмірі 32-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
32
Атқарушы орган басшысының кабинеті*******
шаршы метр
15
Атқарушы орган басшының қабылдау бөлмесі
шаршы метр
10
";
"Облыстық бюджеттен, Астана, Алматы қалаларының бюджеттерінен қаржыландырылатын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссиялары" жолдың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттерінен қаржыландырылатын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссиялары";

строки, порядковые номера 19, 20, 21 и 22, изложить в следующей редакции:
"
19 ***
**
Кабинет акима области (города республиканского значения, столицы)
кв.м
54
Комната отдыха акима области (города республиканского значения, столицы)
кв.м
15
Приемная акима области (города республиканского значения, столицы)
кв.м
12
20
Кабинет заместителя акима (руководителя аппарата акима) области (города республиканского значения, столицы)
кв.м
36
Комната отдыха заместителя акима (руководителя аппарата акима) области (города республиканского значения, столицы)
кв.м
12
Приемная заместителя акима (руководителя аппарата акима) области (города республиканского значения, столицы)
кв.м
10
21
Кабинет руководителя структурного подразделения аппарата акима области (города республиканского значения, столицы)
кв.м
12
22
Кабинет работника аппарата акима области (города республиканского значения, столицы) (на 1 работника)
кв.м
7,5
";
строку, порядковый номер 32, изложить в следующей редакции:
"
32
Кабинет руководителя исполнительного органа*******
кв.м
15
Приемная руководителя исполнительного органа
кв.м
10
";
наименование строки "Ревизионные комиссии областей, городов республиканского значения, столицы, финансируемые из областного бюджета, бюджета городов Астаны, Алматы" изложить в следующей редакции:
"Ревизионные комиссии областей, городов республиканского значения, столицы, финансируемые из областного бюджета, бюджетов городов республиканского значения, столицы";

реттік нөмірлері 38, 39 және 40-жолдары мынадай редакцияда жазылсын:
"
38
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) тексеру комиссиясы төрағасының кабинеті
шаршы м
36
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) тексеру комиссиясы төрағасының демалыс бөлмесі
шаршы метр
12
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) тексеру комиссиясы төрағасының қабылдау бөлмесі
шаршы метр
10
39
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) тексеру комиссиясы мүшесінің кабинеті
шаршы метр
20
40
Облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) тексеру комиссиясы қызметкерінің кабинеті (1 қызметкерге)
шаршы метр
7,5
";
Ескертпенің екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер мемлекеттік органдардың ғимараттарында қызметтік үй-жайларды жоспарлаудың ерекшелігі осы алаңдарды қысқартуға мүмкіндік бермеген жағдайда, орталық мемлекеттік органдардың бірінші басшыларының, олардың орынбасарларының, орталық атқарушы органдардың жауапты хатшыларының (белгіленген тәртіппен орталық атқарушы органның жауапты хатшысының өкілеттіктері жүктелген лауазымды адамдардың), аппарат басшыларының (заңнамаға сәйкес мұндай лауазым болғанда), ведомстволар мен департаменттер басшыларының, олардың орынбасарларының, бөлім меңгерушілерінің, аудан, облыстық маңызы бар қалалар, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімдерінің және олардың орынбасарларының қызметтік алаңдарының заттай нормаларын асыруға жол беріледі.".

строки, порядковые номера 38, 39 и 40, изложить в следующей редакции:
"
38
Кабинет председателя ревизионной комиссии области (города республиканского значения, столицы)
кв.м
36
Комната отдыха председателя ревизионной комиссии области (города республиканского значения, столицы)
кв.м
12
Приемная председателя ревизионной комиссии области (города республиканского значения, столицы)
кв.м
10
39
Кабинет члена ревизионной комиссии области (города республиканского значения, столицы)
кв.м
20
40
Кабинет работника ревизионной комиссии области (города республиканского значения, столицы) (на 1 работника)
кв.м
7,5
";
в примечании часть вторую изложить в следующей редакции:
"Допускается превышение натуральных норм служебных площадей первых руководителей центральных государственных органов, их заместителей, ответственных секретарей центральных исполнительных органов (должностных лиц, на которых в установленном порядке возложены полномочия ответственного секретаря центрального исполнительного органа), руководителей аппаратов (при наличии такой должности в соответствии с законодательством), руководителей ведомств и департаментов, их заместителей, заведующих отделами, Акимов районов, городов областного значения, областей, городов республиканского значения, столицы, их заместителей, в случае, если особенности планировки служебных помещений в зданиях государственных органов не позволяют сокращение этих площадей.".

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті (З.А. Ерназарова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тiркелген күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі Ә. Смайылов

2. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан (Ерназарова З.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации.
Министр финансов
Республики Казахстан
А. Смаилов