Аймаққа бөлу коэффициентін есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 12 қарашадағы № 475 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 30 қарашада № 17847 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2025 жылғы 17 қазандағы № 517/НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды – ҚР Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 17.10.2025 № 517/НҚ (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 529-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Аймаққа бөлу коэффициентін есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. "Аймаққа бөлу коэффициентін есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 55 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13285 болып тіркелген, 2016 жылы 26 ақпанда "Әділет" Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің "Электрондық үкіметті" және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді дамыту департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі Д. Абаев
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
2018 жылғы "__" _________
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және
коммуникациялар министрінің
2018 жылғы 12 қарашадағы
№ 475 бұйрығымен
бекітілген
Аймаққа бөлу коэффициентін есептеу әдістемесі

Об утверждении Методики расчета коэффициента зонирования
Приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 12 ноября 2018 года № 475. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2018 года № 17847.
Примечание ИЗПИ!
Приказ утрачивает силу приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития РК от 17.10.2025 № 517/НҚ (вводится в действие с 01.01.2026).
В соответствии с частью 6 статьи 529 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику расчета коэффициента зонирования.
2. Признать утратившим силу приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 55 "Об утверждении Методики расчета коэффициента зонирования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13285, опубликован 26 февраля 2016 года в информационно-правовой системе нормативных правовых актов Республики Казахстан "Әділет").
3. Департаменту развития "электронного правительства" и государственных услуг Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
Д. Абаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"___" __________ 2018 года
Утверждена
приказом Министра
информации и коммуникаций
Республики Казахстан
от 12 ноября 2018 года № 475
Методика расчета коэффициента зонирования

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Аймаққа бөлу коэффициентін есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Салық кодексі) сәйкес әзірленген.
2. Осы Әдістеме Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 529-бабына сәйкес салық салу мақсатында кәсіпкерлік қызметте пайдаланылмайтын жеке тұлғалардың жылжымайтын мүлік объектілерінің құнын есептеу кезінде қолданылатын аймаққа бөлу коэффициентін есептеуді регламенттейді.
3. Осы Әдістемеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) ерекше құқықтық мәртебесі бар аймақ – арнайы экономикалық аймақ, ерекше қорғалатын табиғи аумақ;
2) жеке тұлғалардың салық салу объектілерінің құны – Салық кодексінің 529-бабының 1 және 3-тармақтарына сәйкес есептелетін құн;
3) жалпықалалық, аудандық маңызы бар қызмет көрсету объектісі – жалпы білім беретін мектептер, мектепке дейінгі балалар мекемелері, денсаулық сақтау, мәдениет, өнер, спорт мекемелері, жергілікті маңызы бар сауда, қоғамдық тамақтану және тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындары.
4. Аймаққа бөлу коэффициентін есептеу бірқатар сабақтасқан өзара байланысты іс-қимылдардың орындалуын көздейді:
1) коэффициент 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 8-бабына сәйкес айқындалған, бағалау аймақтары бойынша есептеледі, өз шегінде барлық объектілердің өзінің сәйкестендіру (кадастырлық) нөмірі болуы тиіс. Аймақтардың, қаланың, елді мекендердің есептік кварталдарының кадастрлық карталарын пайдалана отырып, көшелердің, шағын аудандардың, кварталдардың аттары бойынша нақты белгіленген шекаралары болуы тиіс.
Аймақты бөлу көшелер бойынша жүргізілмеген жағдайда, бағалау аймағының шекарасы "Мекенжай тіркелімі" мемлекеттік дерекқорының сәйкестендіру (кадастрлық) коды мен нөмірі көрсетіле отырып, үйлердің нөмірлері бойынша қатаң айқындалады;
2) жеке тұлғалардың салық салу объектілерінің құнына және аталған факторлардың сандық мәніне әсер ететін факторлар құрамын белгілеу;
3) әрбір бағалану учаскесі үшін әсер ететін факторларды белгілеу, бағалау учаскесіне факторларды қолдану және соңғылардың шекарасын нақтылау;
4) әрбір бағалау учаскесі үшін жеке тұлғалардың мүлкіне салық салу объектілерінің құнын айқындау мақсатында аймаққа бөлу коэффициентін есептеу.
5. Аймаққа бөлу коэффициентін есептеуді орындау кезінде жеке тұлғалардың мүлкіне салық салу объектілерінің құнын айқындау үшін жылжымайтын мүлікке құқықтарды тіркеу саласындағы уәкілетті органның архивінің техникалық құжаттамасы материалдарын пайдалану керек, сондай-ақ мыналарды:

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчета коэффициента зонирования (далее - Методика) разработана в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" (далее – Кодекс).
2. Настоящая Методика регламентирует расчет коэффициента зонирования, применяемого при расчете стоимости объектов недвижимости физических лиц, не используемых в предпринимательской деятельности для целей налогообложения, согласно статье 529 Налогового Кодекса.
3. В настоящей Методике используются следующие термины и определения:
1) зона, имеющая особый правовой статус - специальная экономическая зона, особо охраняемая природная территория;
2) стоимость объектов налогообложения физических лиц - стоимость, рассчитываемая в соответствии с частями 1 и 3 статьи 529 Налогового Кодекса;
3) объект обслуживания общегородского, районного значения - общеобразовательные школы, детские дошкольные учреждения, учреждения здравоохранения, культуры, искусства, спорта, предприятия торговли, общественного питания и бытового обслуживания местного значения.
4. Расчет коэффициента зонирования предусматривает выполнение ряда последовательных взаимосвязанных действий:
1) коэффициент рассчитывается по оценочным зонам, определенным в соответствии со статьей 8 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года, в пределах, которых все объекты должны иметь свой идентификационный (кадастровый) номер. Зоны должны иметь, четко установленные границы по названиям улиц, микрорайонов, кварталов с использованием кадастровых карт учетных кварталов города, населенного пункта.
В случае, когда разделения зоны идет не по улицам, граница оценочной зоны определяется строго по нумерации домов, с указанием их идентификационных (кадастровых) номеров или кодов Государственной базы данных "Адресный регистр";
2) установление состава факторов, влияющих на стоимость объектов обложения налогом на имущество физических лиц и количественных значений данных факторов;
3) установление для каждого оценочного участка факторов влияния, наложение факторов на оценочный участок и уточнение границ последних;
4) расчет коэффициента зонирования для целей определения стоимости объектов обложения налогом на имущество физических лиц для каждого оценочного участка.
5. При выполнении расчета коэффициента зонирования для определения стоимости объектов обложения налогом на имущество физических лиц следует использовать материалы технической документации архива уполномоченного органа в сфере регистрации прав на недвижимое имущество, а также допускается использование:

1) мемлекеттік электрондық дерекқорды;
2) қалалардың, аудандардың, кенттердің, селолардың жергілікті атқарушы органдарының жерді пайдалану, бағалау және салық салу мәселелері бойынша актілерін пайдалануға жол беріледі.
2-тарау. Жылжымайтын мүліктің салыстырмалы құндылық факторларының және кіші факторларының атауы
6. Бағалау учаскелеріне аумақтың салыстырмалы құндылық факторлары қолданылады. Бұл ретте мынадай факторлардың ықпал етуі ескеріледі:
1) қала, аудан, кент, село орталығына халықтың қол жетімділігі;
2) аумақтың орталықтандырылған инженерлік жабдықпен және абаттандырумен қамтамасыз етілуі, көліктік қол жетімділігі;
3) бағалау аумағы шекараларында жалпы қалалық, аудандық маңызы бар қызмет көрсету объектілерінің болуы;
4) ерекше құқықтық мәртебесі бар аймақтардың болуы;
5) қоршаған ортаның жай-күйі, санитариялық және микроклиматтық жағдайлары;
6) құрылыстың инженерлік-геологиялық жағдайлары және жойқын табиғи немесе басқа да әсерлерге ұшырау дәрежесі факторларының әсер етуі ескеріледі.
7. Аймаққа бөлу коэффициентін, оның жылжымайтын мүлік (халық тұратын аумақ) объектілерінің құндылығына әсер етуін айқындау мақсатында жеке-дара кіші факторлар бөлініп шығады. Жылжымайтын мүліктің салыстырмалы құндылығының топтары, факторлары мен кіші факторлары және олардың мәні осы Әдістемеге әдістемесі келтірілген.
8. Бірінші топ факторларының әсері қала және қала маңындағы жолаушылар көлігі аялдамасы орындарына және қала мен аудан орталықтарына, оның ішінде қалалық және аудандық қоғамдық орталықтармен құратын көрсетілетін қызметтерді орналастыру орындарына жаяу қол жетімділікпен айқындалады.
Екінші топ факторлары мен кіші факторлары коэффициенттерінің мәні қала, аудан, кент, село аумағының инженерлік жабдығына (түрлері бойынша) арналған шығындар үлес салмағына сәйкес, сондай-ақ қоғамдық көлікпен қамтамасыз етілуі ескеріле отырып қабылданады.
Үшінші топ факторлары мен кіші факторлары коэффициенттерінің екінші топ сияқты, тұрғын-үй құрылысының жалпы шығындарының құрамындағы күнделікті қолданылатын мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету мекемелерінің жекелеген түрлеріне арналған шығындардың үлес салмағы негізінде есептеледі.
Төртінші топтың коэффициенттері жергілікті өкілетті органдардың шешімдерімен белгілеген кезде:
қорық аумақтарында немесе табиғатты қорғау, сауықтыру, рекреациялық маңызы бар аумақтарда;
салыну құқықтары шектелген аймақтар шегінде және сәулет, тарихи, эстетикалық құндылықтарды құрайтын аумақтарда;
ландшафтық құндылықты құрайтын су объектілеріне, орман алабы және көгалдандырылған жалпыға ортақ пайдаланылатын аумақтарға таяу орналасқан бағалау аймақтарына қолданылады.
Коэффициенттер осындай құндылықтар бар елді мекен учаскелеріне ғана қолданылады.
Бесінші және алтыншы топтардың факторлары мен кіші факторлары коэффициенттерінің мәні антропогендік процестердің теріс әсері, қоршаған ортаның жай-күйі, санитариялық, микроклиматтық, инженерлік-геологиялық жағдайлар, жойқын табиғи және басқа да әсерлерге ұшырау дәрежесі және тиісті уәкілетті мемлекеттік органдардың деректері негізінде есептеу жолымен оларды белгілеу мүмкін болған жағдайда, басқа да әсерлер факторлары ретінде айқындалады.
3. Аймаққа бөлу коэффициенттерін есептеу

1) государственных электронных баз данных;
2) актов местных исполнительных органов городов, районов, поселков, сел по вопросам землепользования, оценки и налогообложения.
Глава 2. Наименование факторов и подфакторов относительной ценности недвижимости
6. К оценочным участкам применяются факторы относительной ценности территории. При этом учитывается влияние следующих факторов:
1) доступность населения к центру города, района, поселка, села;
2) обеспеченность централизованным инженерным оборудованием и благоустройством территории, транспортная доступность;
3) наличие в границах оценочной зоны объектов обслуживания общегородского, районного значения;
4) наличие зон, имеющих особый правовой статус;
5) состояние окружающей среды, санитарные и микроклиматические условия;
6) инженерно-геологические условия строительства и степень подверженности разрушительным природным и другим воздействиям.
7. В целях определения коэффициента зонирования, его влияния на ценность объектов недвижимости (территории населения) в них выделяются единичные подфакторы. Группы, факторы и подфакторы относительной ценности недвижимости и их значения приведены в приложении к настоящей Методике.
8. Влияние факторов первой группы определяется пешеходной доступностью к местам остановки городского и пригородного пассажирского транспорта и к центрам города и района, в том числе мест размещения услуг, создаваемых городским и районным общественным центром.
Значение коэффициентов факторов и подфакторов второй группы принимаются в соответствии с удельным весом затрат на инженерное оборудование (по видам) территории города, района, поселка, села, а также с учетом обеспеченности общественным транспортом.
Значение коэффициентов факторов и подфакторов третьей группы рассчитываются также, как и для второй группы, исходя из удельного веса затрат на отдельные виды учреждений культурно-бытового обслуживания повседневного пользования в составе общих затрат на жилую застройку.
Коэффициенты четвертой группы применяются, при их установлении решением местного представительного органа, к оценочным зонам, находящимся:
на заповедных территориях или территориях природоохранного, оздоровительного, рекреационного назначения;
в пределах зон с ограниченными правами застройки и на территориях, представляющих архитектурную, историческую, эстетическую ценность;
вблизи водных объектов, лесных массивов и на озелененных территориях общего пользования, представляющих ландшафтную ценность.
Коэффициенты применяются к тем участкам населенного пункта, где имеется такая ценность.
Значение коэффициентов факторов и подфакторов пятой и шестой групп определяются как факторы негативного воздействия антропогенных процессов, состояние окружающей среды, санитарные, микроклиматические, инженерно-геологические условия, степень подверженности разрушительным природным и другим воздействиям в случае возможности их установления расчетным путем на основании данных соответствующих уполномоченных государственных органов.
Глава 3. Расчет коэффициентов зонирования

9. Факторларды және кіші факторларды қолдану нәтижесінде бағалау учаскелерінің шекаралары түзетіледі. Алынған ақпараттың негізінде бағалау аймағына оның аумағында әрекет ететін әрбір фактордың мәнін беру үшін санамаланған әрбір факторды сипаттау орындалады.
Әрбір бағалау аймағы бойынша жылжымайтын мүліктің салыстырмалы құндылығының аймаққа бөлу коэффициенті есептеледі және мынадай формула бойынша айқындалады:
Кайм = К1+К2+К3+К4-К5-К6,
мұнда:
К1, К2, К3, К4 – арттыру әсерінің мәндер тобы;

9. В результате наложения факторов и подфакторов корректируются границы оценочных участков. На основании полученной информации выполняется описание каждого из перечисленных факторов для присвоения оценочной зоне значения каждого из действующих на ее территории факторов.
По каждой оценочной зоне рассчитывается коэффициент зонирования относительной ценности недвижимости и определяется по формуле:
К зон = К1 + К2 + КЗ + К4 - К5 - К6,
где:
Kl, К2, КЗ, К4 - группа значений повышающего воздействия;

К5; К6 – төмендету әсерінің мәндер тобы.
Бұл ретте, аймаққа бөлу коэффициентінің ең жоғары мәні 2,7-ге тең болып қабылданады.
Аймаққа бөлу коэффицентін есептеу әдістемесіне
қосымша
Жылжымайтын мүліктің салыстырмалы құндылығының топтары, факторлары мен кіші факторлары және олардың мәндері
Топ (К)
Жылжымайтын мүліктің қатыстылық құндылығының факторлары мен кіші факторларының атауы
Мәндері
1.
Халықтың орталыққа қол жетімділігі.
0, 80-1,20
2.
Аумақтың орталық инженерлік жабдықпен және абаттандырумен қамтамасыз етілуі, көліктік қол жетімділігі:

К5, К6 - группа значений понижающего воздействия.
При этом максимальное значение коэффициента зонирования принимается равным 2,7.
Приложение
к Методике расчета
коэффициента зонирования
Группы, факторы и подфакторы относительной ценности недвижимости и их значения
№ Группы (К)
Наименование факторов и подфакторов относительной ценности недвижимости
Значения
1.
Доступность населения к центру.
0,80-1,20
2.
Обеспеченность центральным инженерным оборудованием и благоустройством территории, транспортная доступность: